PDA

View Full Version : Ankara etimesgut zırhlı birlikler tankcı - Askerlikle ilgili lütfen bakın :)

yigit
12-08-2006, 23:53
Merhabalar
kısmetse 21 ağustosta ankara etimesgut zırhlı birliklere tankçı olarak askere gideceğim. 15 ay :) orada askerlik yapanlar varsa onlar yazsınlar lütfen, ve askerlikle ilgili anılarınızı veya tavsiyelerinizi bekliyorum :D

herşey vatan için

Elixir
13-08-2006, 00:20
13 sene oldu

tumenın her yerını karıs karıs bılırdım dunyanın en buyuk zırhlı tumeni idi

zırhlı bırlıgın karsısı olan umıtkoy o zamanlar yoktu tek tuk evler vardı

geceleri 3 4 km yuruyerek eskısehır yolundakı benzınlıklere cıkar bıra alırdık (ıcmesınıde bılmezdıkde macera olsun dıye bıra ıle orda tanıstım orda sonlandırdım tanısıklıgımızı :))

ehlıyetın varsa dırek 2. alaya yolcu olursun tank soforu olmaya eskısehır yolunu gorur yola bakarak gun sayarsın

cavıs talımgaha dusersen sıncan ve etımesguta bakarsın

tank taburuna dusersen ıste orada manzara yok sagın solun asker tumenın merkezı:)

sosyal ımkanları ıyıdır egıtımınde cavus talımgahda agırdır sofor taburunda ıse komedı ve lakayıtlık vardır tank taburunu pek bılmıyorum ama genelde ıse yaramıcak pacozları ora gonderıyorlardı ordakı tanıısklıgım astsubay adaylarına egıtım vermemden ıbarettı

hadı kardesım ALLAH kolaylık versın bence ıyı bır yer

yigit
13-08-2006, 00:25
artik orda ne olarak devam edeceğiz onu bilemiyoruz ama tankçı olarak gidiyoruz orasi belli :) ehliyetimde var ama iyimi olur kötümü onu bilemiyorum :dusun: hayirlisi artik .Sn. Elixir oradan usta birliğine nereye gittiniz?? valla böyle etimesgut zırhlı birliklerde askerlik yapan varsa Sn.Elixir gibi beni biraz aydınlatırsanız sevinirim, yani bilmediğimiz bi yer , hakkında bilgi almak iyi oluyor , çok teşekkürler

Elixir
13-08-2006, 00:44
acemı bırlıgım cavus talımgah

usta bırlıgım 2 alay 1 sofor taburu (kadro orda ama seyyardık mubarek)

gorev yaptıgım yerler genelkurmay

sereflı kochısar

mamak

ve kısa surelı dogu seferleri

bırde dıs olaylar olursa takvıye kuvvettık ( o zamnlar bır kac olay olmustu en buyugu ıse sıvas madımak olayı idi)

boyun posun ıyı ıse tıpınde ıyı ıse genelkurmaya kuvet komutanlıklarına koruma veya ınzıbat olarak gıdersın sofor taburunda ıse sofor secerler genarellere genelde hanımlarıyla gelırler hanımlar secer:) tıp boy pos 1. sart
yada buyuk bır torpılın olması gerekır

kucuk bır anı boluk komutanı bolukten bır kac kısı secti her boluk komutanı secmıs nıye secıldıgımızı bılmıyoruz kendı kendımıze ulan ne ıs dıyoruz aramızda neyse nızamıyeye goturduler bızı orada 60 70 kısı varız bır kac general hanımları vardı ılk elemelerı yaptılar 30 kısı kaldık sonra bır eleme daha yaptılar 12 kısı kaldık len bı sagıma soluma baktım en guduk ben kalmısım (boy1,83 kg 70) gerısı en az 1,90 dan baslıyor 2 ye kadar gıdıyor 2 kısı daha eledıler kaldık 10 hanımın bırı benım basımda durdu soyle bır suzdu gıttı bı tur daha attı 2 kısı daha eledıler sonra yıne dondu geldı baktı baktı bunun boyu kısa dedı bıızde eldıler sankı guzelık yarısmasına cıkmıs gıbıydık o neydı ya olee::D o gun 4 kısı goturmuslerdı yarı fınalde elendık:)

pride
13-08-2006, 03:32
ne guzel rahat askerlik yapacaksın elıksır gardas sen 4 km yuruyebılıyormusunki bıraya gıtmısın hahahahahha

Selçuk
13-08-2006, 12:12
Zırhlı birliklerde kısa dönem askerlik yaptım.tümen karargah bölüğünde.
oraya gittikten sonra orda kalır mısın yoksa gider misin önce bunu öğrenmen lazım.bu da neye göre seçiliyordu açıkçası unuttum.ama alaylar kötüdür sıkıcıdır, tümen karargah bölüğü disiplinlidir, okul komutanlığı fena değildir.uzun dönemler için belki de en rahat askerlik orada şöför olmak.yabancı dilin varsa acemiliğe başladıktan bir kaç gün sonra yabancı dil sınavı yapılır.iyi bir yabancı dilin varsa yurt dışına bile gidebilirsin ve inanılmaz rahat edersin.eğer böyle bir durum varsa o sınavı mutlaka kovala.fransızcası çok iyi olan bir arkadaşım bu sınavı kaçırmıştı.duyuru yapıldığında o orada değilmiş bu yüzden haberi olmamış.genel olarak zırhlı birlikler disiplinli bir yerdi ben en son bıraktığımda :D

Selçuk
13-08-2006, 12:15
boyun posun ıyı ıse tıpınde ıyı ıse genelkurmaya kuvet komutanlıklarına koruma veya ınzıbat olarak gıdersın sofor taburunda ıse sofor secerler genarellere genelde hanımlarıyla gelırler hanımlar secer:) tıp boy pos 1. sart
yada buyuk bır torpılın olması gerekır

valla tip falan filan hafiften komedi olaylar.paşalara personel seçecek astsubaylar sürekli renkli gözlüleri ayırıyorlardı:)

BOZKIR
13-08-2006, 12:22
Komutanın iyi ve anlayışlı olsun,sende gayretli ol,kalanını boşver..

sabbah
14-08-2006, 00:05
277 kd olarak Etimesgut cavus talımgahta yaptım hem acemiligi hem de ustalıgı.
80/4 lerle beraber egitim gördük sonra Egitim çavusu oldum
Cavus talimgaha dusmussen
egitimi sıkıdır
Denetlemeleri fazladır
Egitim Flaması mutlaka alınmalıdır
Spor ve atış ise 2, plandadır
tumen merkezıne gore ımkanları sınırlıdır
500 tepesi meshurdur
Vs.

dealer(sezgin)
15-08-2006, 11:54
eski bir Ankara'lı olarak eti mesgutu severim. anılar anlatmakla bitmez. ömrümün ücte biri genel kurmayda geçti. ömrümün yüzde yüzüde genel kurmaylı anıları dınlemekle gecıyor. ben edok severim. babamın orda cuval gıbı kendını yerde buluşunu görmüştüm.

yigit
16-08-2006, 16:02
öncelikle herkese teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.sülüsümü aldım hayırlısıyla 24-25 ağustosda birliğime katılacağım.

Zh.Brl.Ok. Ve Eğt. Tüm. K.lığı - Etimesgut / ANKARA
(TNK-302) TNK.ŞÖFÖRÜ (A5T1) .
birde bu A5T1 tankı nasıl bişey merak ettim internetten araştırdım ama bişey bulamadım. varmı A5T1 tank şöförü felan aranızda ?? resminide

Elixir
16-08-2006, 16:29
öncelikle herkese teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.sülüsümü aldım hayırlısıyla 24-25 ağustosda birliğime katılacağım.

Zh.Brl.Ok. Ve Eğt. Tüm. K.lığı - Etimesgut / ANKARA
(TNK-302) TNK.ŞÖFÖRÜ (A5T1) .
birde bu A5T1 tankı nasıl bişey merak ettim internetten araştırdım ama bişey bulamadım. varmı A5T1 tank şöförü felan aranızda ?? resminide

hayırlı teskereler dıleyelım once

sofor taburuna dusmusun eskısehır yolunu bol bol gozetlersın artık

tanklarıda merak etme ıcı bakır kuru tamtakır bır seyler eskı model m 60 lar ve leopardlar ıyıdırde onlarıda sen kullanmıyacaksın uzaktan goreceksın bu modellerı doguya dusersen usta bırlıgınde kulanırsın

tugay007
16-08-2006, 16:49
birader, tsk'da başlıca iki tip tank vardır;
1.amerikan tankı (A5T1):genellikle doğu-güneydoğu anadolu,K.ırak ve kıbrıs'da kullanılır.iç güvenlikte maksatlıdır!
2.alman tankı (leopar 1 ve 2) :genellikle trakya bölgesinde kullanılır.iç güvenlikte kullanılmaz!

sonuç olarak, A5T1 müretebatı olduğuna göre usta birliği olarak trakya dışında görevlendirileceğini öngörebilirsin.Şimdiden hayırlı tezkereler dilerim. Allah selamet versin.

tent
24-08-2006, 17:14
hay allah yeni gördüm bu başlığı. yedek subay okuluna giden bi ben miyim yani.:)

a5t1'ler benzinliydi yanlış anımsamıyorsam. onları t2'ye çeviriyorlardı. eğitimlerin büyük çoğunluğunu t1'lerde yaptık, ama kıtalarda t2'lere binersin.

tankın tüm zimmeti senin üzerine yapılır. yani takım komutanı tankı sana teslim eder. asteğmenler için etimesgut'ta kalmak ölümden beterdir. kuranın çekildiğinin ertesi günü göreve başlarlar. 15 günlük yol izinleri yoktur, haliyle harcırahları da.

denetleme zamanına denk gelirsen güzel yemek çıkar. biz bir sonrakine denk gelmiştik. ambarın dibinde ne kaldıysa koymuşlardı önümüze. tost, meyva ve süt ile beslenmiştim son 3 ay.

hayırlı teskereler.

tugay007
21-09-2006, 16:24
hay allah yeni gördüm bu başlığı. yedek subay okuluna giden bi ben miyim yani.:)

a5t1'ler benzinliydi yanlış anımsamıyorsam. onları t2'ye çeviriyorlardı. eğitimlerin büyük çoğunluğunu t1'lerde yaptık, ama kıtalarda t2'lere binersin.

tankın tüm zimmeti senin üzerine yapılır. yani takım komutanı tankı sana teslim eder. asteğmenler için etimesgut'ta kalmak ölümden beterdir. kuranın çekildiğinin ertesi günü göreve başlarlar. 15 günlük yol izinleri yoktur, haliyle harcırahları da.

denetleme zamanına denk gelirsen güzel yemek çıkar. biz bir sonrakine denk gelmiştik. ambarın dibinde ne kaldıysa koymuşlardı önümüze. tost, meyva ve süt ile beslenmiştim son 3 ay.

hayırlı teskereler.

Hocam iyi güldürdün beni :D
Allah da seni güldürsün e mi!:D
Bilmem kaç ton ağırlığındaki tankın benzinli olabileceğini nasıl düşünebilirsin?
Memleketimiz petrol zengini mi yoksa!
Kaldı ki petrol zengini ülkeler dahi benzinli tanka sahip olacak kadar saf değil.Zira benzinli araçlar kolay alev alabildiği için açık hedef olur.Hele hele muhabere esnasında asla!
Senin gibi asteğmen adayına yakıştıramadım doğrusu.Benim bildiğim fakülte mezunları entellektüel kişiliklerinden dolayı olaylara analitik düşünceyle yaklaşır.:hayır:

Achiles
21-09-2006, 19:53
Analitik düşünen tugay007 kardeşimize;

Bildiğim kadarıyla eskiden tüm M47 ve 48 ler benzinliydi..Patton tankı da denirdi..sonra t1 yani Türkiye 1 modernizasyonu yapıldı Marshall yardımıyla gelen M48 lere..ve motorları dizel oldu..

Daha sonra T1 lerin %80 i tekrar modernizasyona tabi tutularak termal ve lazer telemetre sistemleri takıldı..Abramslardan da bazı ana bilgi işlemciler eklendi..

Sonra..1 nci Körfez krizinde bir miktar M60A3 tankı hibe edildi..(yarı hibe diyelim.) kalan M60A3 lerin ABD ye götürülme işlemleri masraflı olduğundan, ve Türkiyeye daha fazla verilip güç dengesi değiştirilemeyeceğinden birkaç bin tank gemilerden okyanusa atılarak imha edildi...Hibe edilen M60A3 ler güneydoğuya kestirmeden yerleştiriliverdi..

(Parantez arası bir paradoks sıkıştırıvereyim...92 de zirveye tırmanan terör hibe edilen M60A3 lerin termalleri sayesinde 4 yıl içinde yok olma noktasına getirildi...yani bi yandan ABD ye rağmen, bir yandan ABD sayesinde..)

Sonuç olarak; google kullanmayı öğrenmek atıp tutmamak lazım

tugay007
21-09-2006, 20:38
Sn. Achiles,
Sanırım aynı sonuca değişik açılardan yaklaşıyoruz.Siz google yardımıyla kronolojik açıdan yaklaşırken, ben de analitik düşünce* yardımıyla Zırhlı birlikler okulunda edindiğim bilgileri harmanlayarak yaklaşıyorum.
Neticede ister maliyete, ister stratejik nedenlere bağlayın (yada kronolojik gelimine göz atın) günümüz tankları DİZEL'dir!;)
Bu arada sanal ortamdaki bilgiler yüzeysel yada dezenformasyona uğramış olabileceğinden güvenilirliliği ve de geçerliliği şüphelidir. TSK kaynaklarını tercih etmenizi öneririm.:tamam:

*analitik düşünce:çözümü önemseyen düşünce tarzı

Achiles
21-09-2006, 20:59
Bizde aynı olan tek şey, benim sizin Sn Tent e yaklaştığınız gibi size yaklaşmış olmamdır..tank mevzusu bahane

tugay007
21-09-2006, 21:35
Bizde aynı olan tek şey, benim sizin Sn Tent e yaklaştığınız gibi size yaklaşmış olmamdır..tank mevzusu bahane

Ozaman işin rengi değişir! Silineceğini bile bile topiği işgal etmenin anlamı yok.;)
Gereğini yaparız olur biter.:rolleyes: iyi akşamlar. :)

Fatih
09-04-2007, 14:03
Merhaba arkadaşlar bugün sonuçlar açıklandı etimesguta düşmüşüm bende..

Branş M48 A5T1 TNK.TK.K.

Nasıl bir yerdir neler götüreyim yanımda buradan sonra nerelere düşülüyor usta birliğinde..

tent
09-04-2007, 14:06

Branş M48 A5T1 TNK.TK.K.

Nasıl bir yerdir neler götüreyim yanımda buradan sonra nerelere düşülüyor usta birliğinde..
ne zaman asteğmen oldunuz da, tank takım komutanlığı yapacaksınız orada!?

Fatih
09-04-2007, 14:14
İnternette numaramı girince öyle dedi :)

Kuvveti Kara Kuvvetleri
Sınıfı Tank
Statüsü Yedeksubay
Branş M48 A5T1 TNK.TK.K.
Kabul Toplanma Merkezi
Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi ZH. BRL. OKL. VE EĞT. TÜM. K.LIĞI ANKARA ETİMESGUT

zamanlama
09-04-2007, 14:20

Branş M48 A5T1 TNK.TK.K.

Kıbrıs kıbrıs büyük ihtimalle :D :D

tolstoy87
09-04-2007, 14:22
arkadaşlar bilgisi olan, orada bulunan var mı?

tent
09-04-2007, 14:34
sn. fatih, siz şimdi yedek subay öğrenci olacaksınız önce. ardından da özel kura çıkmazsa, kurada çekeceğiniz yere gideceksiniz.

öğrenciliği m48 a5t1'lerde yapacaksınız, ama kıtaya çıktığınızda, bölükte görev yaparsanız, m48a5t2 ya da m60 tanklarında görev yapacaksınız. leopar birliklerine giderseniz, karargah bölüğüne düşersiniz. leopar mürettebatı muvazzaf personelden seçilir.

ilk bir ay yanaşık düzen eğitimi göreceksiniz. yemin ettikten sonra siyah bere giyebilirsiniz. sabahleyin suları kısa bir szüre akıtıp, keserler. yanınıza traş köpüğü alın, rahat edersiniz. yedek subayların yatakhanesi en üst iki kattır. alt katınızda astsubaylar olur. bol bol tuvalet kavgası yaparsınız. tuvalet için yatakhane katına çıkmanız gerek. boş bulup daldınız mı, maraza çıkar. hele sizin gideceğiniz devre (ki ben de nisanda gitmiştim) astsubaylar eğitimlerinin sonuna geldikleri ve iki dönem yedek subay öğrenci gördükleri için, iyice kaşarlanmışlardır.

derslerde notları dikkatli tuttun ve iyi saklayın. tercihan ciltli bir ajandaya kaydedin. tk. kom. olursanız, çok işinize yarayacak. kıtaya çıktığınızda ise zimmete dikkat edin. 4 tane tank zimmetlenecek üstünüze. bakım günleri (cumaları) tankın bir bölümünü kontrol edip, bütün tanklarda aynı olmasını sağlayın. denetimlerde işinize yarar.

tankı ve tankçılığı seveceksiniz. klasik askerliğin dışına çıkma şansı verir. bir daha yaşayamayacağınız bir deneyimdir. kaç kişi 48 tonluk bir tankı kullanmıştır ki?:D ama tank bir araç değil, bir silahtır. umarım rahat bir askerlik yaparsınız. ama aynı şeyi etimesgut çölü için söyleyemeyeceğim.:D

MAKİNİST
09-04-2007, 14:40
Etimesgut'ta zırhlı birlikler tümeninin yanında çavuş talimgah taburu'nda altı ay askerlik yaptım kısa dönem olarak 1993 de...o gün bu gündür ne Etimesgut'a ne de Ankara'ya gitmedim...gitmem de...bilmem anlatabildim mi...

tent
09-04-2007, 14:44
Etimesgut'ta zırhlı birlikler tümeninin yanında çavuş talimgah taburu'nda altı ay askerlik yaptım kısa dönem olarak 1993 de...o gün bu gündür ne Etimesgut'a ne de Ankara'ya gitmedim...gitmem de...bilmem anlatabildim mi...
siz onu bir de okulu 12. olarak bitirip, kurada etimesgut'u çekenlere sorun. cuma günü kura çekilir, pazartesi mesai başlar.:D

zamanlama
09-04-2007, 14:45

ben anladım abi :eek: :D :D

yasa
09-04-2007, 14:45
255. Yd.Sb adayı olarak 4 ay orda kaldım. Etimesgut dünya nın en büyük 2ci tümeni derlerdi. Neyse ben soğuk havayı hiç sevmem. Gittik etimesgutta mart-nisan, 2 ay bir soguk gördüm. Kendimi Kutup ta hissettim. Sonraki 2 ayda havalar ısındı, kendimi çöl de zannettim. Ben bu etimesgut kadar ters bir memleket görmedim.
Askerlik zor zanaat amma velakin tank sınıfı daha zordur. Birde meşhuuur bir söz vardır : Olursa Tankçı Olsun, Namlusu Uzun Olsun :)
Hayırlı Tezkereler.
Not: Nerde askerlik yaptığınızdan çok, bağlı bulunduğunuz birlik komutanınızın tutum ve karakteri daha önemlidir. Rezil de eder Vezir de eder...

Fatih
09-04-2007, 14:54
Kıbrıs kıbrıs büyük ihtimalle :D :D

hımm kıbrıs güzel mi peki.. ya ben tankçı sınıfından devam mı edicem usta birliğindede.. Bilgisayar mühendisiyim ayrıca..

sn. fatih, siz şimdi yedek subay öğrenci olacaksınız önce. ardından da özel kura çıkmazsa, kurada çekeceğiniz yere gideceksiniz.

öğrenciliği m48 a5t1'lerde yapacaksınız, ama kıtaya çıktığınızda, bölükte görev yaparsanız, m48a5t2 ya da m60 tanklarında görev yapacaksınız. leopar birliklerine giderseniz, karargah bölüğüne düşersiniz. leopar mürettebatı muvazzaf personelden seçilir.

ilk bir ay yanaşık düzen eğitimi göreceksiniz. yemin ettikten sonra siyah bere giyebilirsiniz. sabahleyin suları kısa bir szüre akıtıp, keserler. yanınıza traş köpüğü alın, rahat edersiniz. yedek subayların yatakhanesi en üst iki kattır. alt katınızda astsubaylar olur. bol bol tuvalet kavgası yaparsınız. tuvalet için yatakhane katına çıkmanız gerek. boş bulup daldınız mı, maraza çıkar. hele sizin gideceğiniz devre (ki ben de nisanda gitmiştim) astsubaylar eğitimlerinin sonuna geldikleri ve iki dönem yedek subay öğrenci gördükleri için, iyice kaşarlanmışlardır.

derslerde notları dikkatli tuttun ve iyi saklayın. tercihan ciltli bir ajandaya kaydedin. tk. kom. olursanız, çok işinize yarayacak. kıtaya çıktığınızda ise zimmete dikkat edin. 4 tane tank zimmetlenecek üstünüze. bakım günleri (cumaları) tankın bir bölümünü kontrol edip, bütün tanklarda aynı olmasını sağlayın. denetimlerde işinize yarar.

tankı ve tankçılığı seveceksiniz. klasik askerliğin dışına çıkma şansı verir. bir daha yaşayamayacağınız bir deneyimdir. kaç kişi 48 tonluk bir tankı kullanmıştır ki?:D ama tank bir araç değil, bir silahtır. umarım rahat bir askerlik yaparsınız. ama aynı şeyi etimesgut çölü için söyleyemeyeceğim.:D

Yazı güzel olmuş sanırım teşekkürler ama daha adım atmadık bölük kıta vs nedir bilmeyiz o konulardada bilgi rica etsem.

monarosa82
09-04-2007, 14:57

Branş M48 A5T1 TNK.TK.K.

Gaziantep 5.Zh Tug. da olabilir.. 309 KD olarak yaptım Antep'te,Tank bölüklerindeki asteklerin çoğu Etimesgut'dan gelmeydi..

zamanlama
09-04-2007, 14:58
hımm kıbrıs güzel mi peki.. ya ben tankçı sınıfından devam mı edicem usta birliğindede.. Bilgisayar mühendisiyim ayrıca..

kıbrısın tankçısı güzel :D kıbrısta tankçıydım bende,tatil için uygun yer :D :D

tent
09-04-2007, 15:00

Yazı güzel olmuş sanırım teşekkürler ama daha adım atmadık bölük kıta vs nedir bilmeyiz o konulardada bilgi rica etsem.
hepsini orada öğrenirsin.:)
soğuk hava için önerim, küçük el havlularını sırtına koyman. terleyince çekern alırsın. fanilan kuru kalır. yoksa tüm gün ıslak fanila ile dolaşırsın, fazladan üşümüş olursun.

tent
09-04-2007, 15:00
Gaziantep 5.Zh Tug. da olabilir.. 309 KD olarak yaptım Antep'te,Tank bölüklerindeki asteklerin çoğu Etimesgut'dan gelmeydi..
azınlıktaki astekler nereden gelmişti, merak ettim.:D

MAKİNİST
09-04-2007, 15:02
azınlıktaki astekler nereden gelmişti, merak ettim.:D

meksika'dan...:D

tent
09-04-2007, 15:07
meksika'dan...:D
iyi ki sn. balaban yok burada, çok kızardı. taaa perulara, bolivyalara gitti, asteklerin yaşadığı yerlerii fotoğraflarını çekti...:D

arı maya gelir, gelse gelse meksika'dan

askin
09-04-2007, 15:10
Sn. Fatih
Bende 181. ci Dönem Yedeksubay egitimimi Etimesgut Zirhli Birlikler Okulunda yapmistim, Daha sonrada Meslek kurasi ile Hava kuvvetleri karargahini cekmistim. Zirhli Birlikler mevcut Astegmen adaylarinin az olmasi dolayisi ile rahat bir yer, sadece ozaman su problemi olurdu herhalde simdide vardir. Mesleginiz dolayisi ile eger sinavi kazanirsaniz büyük ihtimalle karargahlara gidebilirsiniz, ayrica yabanci diliniz iyi ise mütercim olarak da karargahlara gidebilirsiniz, yoksa Takim Komutani olarak gene kura ile gideceksiniz . Simdiden Hayirli Teskereler...:super:

Fatih
09-04-2007, 15:11
leopar birliklerine giderseniz, karargah bölüğüne düşersiniz. leopar mürettebatı muvazzaf personelden seçilir

demişsiniz muvazzaf ne demektir buradan leopara mı geçmeyi tavsiye edersiniz?

Eğitimde çalışkan mı olayım :)

MAKİNİST
09-04-2007, 15:12
leopar birliklerine giderseniz, karargah bölüğüne düşersiniz. leopar mürettebatı muvazzaf personelden seçilir

muvazzaf demek askerliği iş olarak yapan kişiler demek...yani subay ve astsubay...:yes:

toros
09-04-2007, 15:17
Benim bildiğim kadarıyla (benim dönemimde de), Zırhlı Birlikler Okulundan her Kuvvete ve Birliğe personel gider. Yabancı dil ve bilgisayar sınavı sonucuna göre kiminin ismine atama gelir, kimi torbadan çeker. Ama her birlik vardır.

Sn. Fatih, Büyük ihtimalle bilgisayar sınavı sonucu adınıza atama gelir. Bilgi işlem subayı olarak karargahların birine gidersiniz. Hala su sorununu çözemedilerse, susuzluk çekebilirsiniz. Çamuru meşhurdur. Bot fırçası ve boyası ayrılmaz bir parçanız olacaktır.

Hayırlı teskereler dilerim. Vatan borcu namus borcu.

zamanlama
09-04-2007, 15:18

yok tembel olki kimse sana güvenipte iş vermesin böle az iş yaparsın :D :D

toros
09-04-2007, 15:25
Sn. Fatih eğitimde bence çalışkan olun. İnsan hayatında kaç kere tank'ı herşeyiyle öğrenir. Bence değerlendirin. Silah atışları, özellikle Tank atışları güzeldir. Her ne kadar karargah subayı olacaksınız gibi görünse de Tank takım komutanı olacak olursanız, emrinizdeki astsubay ve erlerden daha bilgili olmalısınız.

Fatih
09-04-2007, 15:37
Çok teşekkürler..

Bu arada bir sağlık sorunum var çocukluktan beri astım rahatsızlığım var spor olaylarına hayatım boyunca girmedim bu yüzden.. Etimesguta gidince tabibe böyle durumu izah etmem gerekli mi acaba?

toros
09-04-2007, 15:54
Çok teşekkürler..

Bu arada bir sağlık sorunum var çocukluktan beri astım rahatsızlığım var spor olaylarına hayatım boyunca girmedim bu yüzden.. Etimesguta gidince tabibe böyle durumu izah etmem gerekli mi acaba?

Tabii ki sağlık durumunuzu anlatmalı varsa belgelemelisiniz.Onlar da tümenin hastanesinden ya da gerekirse GATA dan muayene isteyebilirler. Sağlığınız hem kendiniz hem de komutanlarınız için önemli. Sağlığınızdan komutanlarınız da sorumlu. Zorlanacağınız eğitimlerden muaf olursunuz.

Fatih
09-04-2007, 16:28
Sağolun.. Ben gölcük asker hastanesinde muayene oldum orada A sınıfı diye bir şey yazdılar.. Sanırım hafif rahatsızlıklar için bir kategori.. Sonra o belgeler şubede kaldı. Bize verilen zarfın içindeki kağıdın altına sadece A sınıfı diye yazdılar belki dikkate alınmaz diye soruyorum.

toros
09-04-2007, 18:35
Siz durumunuzu anlatın. Merak etmeyin. Hiç bir komutanınız hastalığınızın sorumluluğunu almak istemez. Hastalığınızın derecesine göre gereken yapılır.

Üstelik, zırhlı birlikler okulundaki eğitim, komando eğitimini aratmaz. Hem teorik hem pratik dersler alırken bir yandan spor ve arazi eğitimleri devam eder. Ben 92 kilo gitmiş 4 ay sonra 76 kilo dönmüştüm. Yemekler güzel ve boldu. Kilo vermem eğitimdendi. Mümkün olsa okulda bir dönem daha okumak isterim.

Neyse, askerlik anıları bitmez. Sonuç olarak sağlık durumunuzu mutlaka bildirmelisiniz. Tekrar başarılar dilerim. Hayırlı teskereler.

Fatih
10-04-2007, 01:38
Teşekkürler hocam.. Demek biraz zayıflayacaz.. Otura otura biraz göbek yapmıştıkta..:)

Fatih
11-04-2007, 19:58
Yarın teslim oluyorum.. Hadin hayırlısı..:)

PIERCE
12-04-2007, 01:10
A sınıfı rahatsızlıgın varsa iyileşme sürecindeki rahatsızlıklar kategorisine girersin yani sevkin için bir maruzat yoktur. sevk tehiri de alamazsın.
Çürüğe ayrılmak için B sınıfına, sevk tehiri almak için C sınıfına savaşta çürük sayılmak içinse D sınıfı raporlar aranır. Teslim olduğunda rahatsızlığın olduğunu ve hastaneye sevkini iste eğer hastane muayenede gerekli görürse sana spordan muaftır raporu verir. spora ve talimlere çıkmazsın. Hayırlı teskereler:yes:

ceng
12-04-2007, 11:10
99da zırhlı birlikler cavuş talimgahta kısa dönemdim. 269 olabilir.
72kilo gidip 62kiloyla yemin töreni sonrası izne çıkmıştım, yanaklarım falan göçmüş olarak. sabah 10'a kadar eşofman ve nizami ayakkabılarla spor olurdu. 3-5 kilometre koşu da "yaylalar":) eşliğinde süperdi.
en güzel dönemiydi askerliğimin. en çok üniversiteyi/labları/kütüphaneyi özlerdim. hafta sonu çarşılarda bilkent kavşağında iner/çayırların üzerinde sivilleri takınır:) dolmuşla yukarı çıkardım.
müthiş bir heyecandı.
sonra msb'de yine kilo aldık resmi evrak işlemek ve çocuklara öğretmenlik yapmaktan...
tuvaletlerin biri duşa çevrilmişti:) ağustosun göbeğinde buz gibi suda duş almak her akşam müthiş bir duyguydu. pür u pak.
gülmekten 2-3kez ceza aldım: 500tepesine iki kez çıkıp selam verdim elimde G3'le:):)
ne günlerdi.
anasına yandığımın dünyası.
ulan bunları bile özler mi insan.
varlık, birbirine aşkla bağlıdır.

Fatih
27-04-2007, 22:55
Merhaba arkadaşlar sabah yemin töreni sonrası evci izni ile dışarıdayım..:)

Burası çok değişik bir iklime sahip güneşe dönmediğiniz tarafınız donuyor:)

zamanlama
27-04-2007, 23:54

aynen öle nisan ayı sabahları güneş arardık karşısına geçelimde ısınalım diye :D hey gidi günler :D millete mıntıka yaptırtır ısıtırlardı, bende kaçar çay içer ısınırdım :D :D

tent
28-04-2007, 01:48

artık bundan sonra siyah bere giyeceksiniz. :)
terziye verirken, sağ kısmının bir parmak uzun yaptırırsan, daha havalı durur.

Fatih
28-04-2007, 11:43
Bize ilk günden beri siyah bere taktırıyorlar..:) Bere ile birlikte dışarda eğitim yap yapa alnımızın ortasından aşağa kadar amele yanığı alnın bere altında kalan kısmı süt beyaz oldu ..:) terziylede işimiz olmadı açıkcası herşey numaralı olarak verildi.

Bu arada meslek kurası kalkmış bizim dönemle birlikte.. Boşu boşuna tank öğretip sonra meslek kurasına sokmuyorlarmış artık. Bu yüzden en üst katta ki yatakhaneler kullanılmıyor. Mevcut yarı yarıya azalmış durumda. Bizim katta iki tuvalet var ve şu an için yeterli durumda. Bu sorunu çözmüşler sanırım.:P
Herkesin hangi tankı öğreneceği bile atanmış durumdaydı ilk günden..

tugay007
30-04-2007, 00:10
Bize ilk günden beri siyah bere taktırıyorlar..:) Bere ile birlikte dışarda eğitim yap yapa alnımızın ortasından aşağa kadar amele yanığı alnın bere altında kalan kısmı süt beyaz oldu ..:) terziylede işimiz olmadı açıkcası herşey numaralı olarak verildi.

Bu arada meslek kurası kalkmış bizim dönemle birlikte.. Boşu boşuna tank öğretip sonra meslek kurasına sokmuyorlarmış artık. Bu yüzden en üst katta ki yatakhaneler kullanılmıyor. Mevcut yarı yarıya azalmış durumda. Bizim katta iki tuvalet var ve şu an için yeterli durumda. Bu sorunu çözmüşler sanırım.:P
Herkesin hangi tankı öğreneceği bile atanmış durumdaydı ilk günden..

o da bişey mi ..2 ay sonra güneş kulağınızın arkasını bilem yakacak!:cool:

MAKİNİST
30-04-2007, 00:13
o da bişey mi ..2 ay sonra güneş kulağınızın arkasını bilem yakacak!:cool:

valla doğru...soyulmuştu benim kulaklar...:yes:

Selçuk
30-04-2007, 08:21
305 kd olarak ağustos - ocak arası Zırhlı birliklerdeydim.

Ağustos ayının ilk 15 günü gerçekten çok sıcak geçmişti.

Kulaklarım 2 3 defa kabuk atmış, boynumun aşağısı su toplamıştı :) Bu yüzden kapalı yaka fanila giymekte fayda var :) Yüzüm ve boynum o kadar yanmıştı ki zaten beyaz olan tenim iyice belirginleşmiş bir arkadaş "büste döndün be oğlum" diye takılmaya başlamıştı :) Ankara'nın iklimi hakikaten enteresan.Sıcağı sağlam sıcak, soğuk havası ise delirten bir soğuktu.Hayatımda içlik 1 veya 2 kez giymişken askerliğim sırasında kışın hiç çıkarmadım gibi bir şeydi.Çarşıya çıkarken bile :D ne rezillikti be :D

Fatih
06-05-2007, 16:13
Kulağımızın üstünden bizde yılan derisi değiştirir gibi değiştirdik..:)
Yalnız elimin üstüde iyi yanmış aynı büst rengi olmuş..:P

Şimdilik dersanelere geçtik güneşte kalmıyoruz artık eskisi gibi ama sabahtan beri dolaştım ankara caddelerinde bu seferde kollarım yandı.. Nasıl iş anlamadım valla. Antalyada güneşlensen bu kadar olmaz herhalde 2-3 saatte..

tent
06-05-2007, 17:12
o dersanelerde ne uyumuştuk yahu.:D

kalk-otur yaptırırlardı. bölük komutanlığı dersanesinde, birisi bölmelerin birinde uyuya kalkmış, bi horultu duymaya başlayınca farketmiştik. istihkam dersinde de, ki üç yanı pencereli bi dersaneydi, mayışmaya başlamışız, birden ayağa fırlıyoruz... adam şaşırıyor, "kalk dediniz" diyoruz, "yok demedim, 'kara mayını' dedim" diyor. biraz daha geçiyor, biz yine ayakta... "dalga mı geçiyorsunuz" diyor.. "yok valla dalga geçmiyoruz" diyoruz ama, makaraları da ufaktan koyuveriyoruz. kıdemli açıklıyor ne olduğunu.. kazasız belasız atlatıyoruz istihkam dersini, yoksa takımcak ceza almamız işten bile değildi.:D

dersanelerdeki uygulamalara muhakkak katıl, kıtada işine yarayacak. telsiz ve silah dersaneleri önemlidir. haritacılığı sallama sakın, doğu ya da güneydoğu'ya gidersen, kendini kuzey ırak haritasında iple mesafe ölçerken bulabılırsın.:)

artık işine yaramaz ya, yine de söyleyeyim. dersten yırtmak için doktora filan gitme. tabib asteklerin kulağı bükülmüş, c vitamini iğnesini dayıyorlarmış.:D

engindeniz
06-05-2007, 21:08
Kulağımızın üstünden bizde yılan derisi değiştirir gibi değiştirdik..:)
Yalnız elimin üstüde iyi yanmış aynı büst rengi olmuş..:P

Şimdilik dersanelere geçtik güneşte kalmıyoruz artık eskisi gibi ama sabahtan beri dolaştım ankara caddelerinde bu seferde kollarım yandı.. Nasıl iş anlamadım valla. Antalyada güneşlensen bu kadar olmaz herhalde 2-3 saatte..

---
Hayırlı teskereler arkadaş...

tugay007
06-05-2007, 23:31
arkadaşım öğrenmesen de olur.Zira tkm komutanı olma ihtimalin yarı yarıya. Herşeye rağmen kara bahtlıysan sınıra gittiğinde bölük komutanı gereğini yapmak adına seni tankın içine araç-gereçlerinle sokacak, öğrenmeden de çıkmana izin vermeyecektir.Gerekirse sabaha kadar...Anladın sen onu!:he:

Fatih
20-05-2007, 13:50
o dersanelerde ne uyumuştuk yahu.:D

kalk-otur yaptırırlardı. bölük komutanlığı dersanesinde, birisi bölmelerin birinde uyuya kalkmış, bi horultu duymaya başlayınca farketmiştik. istihkam dersinde de, ki üç yanı pencereli bi dersaneydi, mayışmaya başlamışız, birden ayağa fırlıyoruz... adam şaşırıyor, "kalk dediniz" diyoruz, "yok demedim, 'kara mayını' dedim" diyor. biraz daha geçiyor, biz yine ayakta... "dalga mı geçiyorsunuz" diyor.. "yok valla dalga geçmiyoruz" diyoruz ama, makaraları da ufaktan koyuveriyoruz. kıdemli açıklıyor ne olduğunu.. kazasız belasız atlatıyoruz istihkam dersini, yoksa takımcak ceza almamız işten bile değildi.:D

dersanelerdeki uygulamalara muhakkak katıl, kıtada işine yarayacak. telsiz ve silah dersaneleri önemlidir. haritacılığı sallama sakın, doğu ya da güneydoğu'ya gidersen, kendini kuzey ırak haritasında iple mesafe ölçerken bulabılırsın.:)

artık işine yaramaz ya, yine de söyleyeyim. dersten yırtmak için doktora filan gitme. tabib asteklerin kulağı bükülmüş, c vitamini iğnesini dayıyorlarmış.:D

Dersler başlayınca bizim bölük 4 takıma bölündü bazı ortak derslerde bizim takımdan yada diğer takımlar kalabalık olduğu için onlarda mayışmalar olabiliyor sanırım ama bizde o iş imkansız çünkü derslere 9 kişi ile giriyoruz.
Anlıyacağın durum felaket, yarbayların derslerinde dikkat kesiliyoz zaten.

Lektem
29-10-2007, 19:10
M48 A5T1 ve T2 tankları...

hayırlı teskereler.

hevesli
10-11-2007, 23:08
pasoo arizisiniz merak etmeyin 87/4 ler bol bol sinamaya we hawa hastanesine doğru yoL alın istikamet ardahan/göle paşaLı

emine
04-06-2008, 19:23
evt benim de amcamın oğlu gitti . eniştemin kardeşide gittti aynı gün aynızaman ama neden gittiklerini biliyomrum.VATAN UYRUNA CANLARINI fede etmek için ama çok mutluyum bir aradada mutsuzum :yes::mut:

emine
04-06-2008, 19:24
benim muray abim gitti cnm benim hayırlı teskereler

fxtrgt
10-12-2008, 21:58
akadaşlar hakkınızı helal edin.az cok bilgi paylaşımında bulunduk.12 aralıkta teslim olacam.etimeskuta.

ÇELEBİOĞLU
10-12-2008, 23:11
benim kuzen de 66.mknz piyade(barış gücü)ye gidiyor.ben de geçen sene aynı yerde yapmıştım...Herkese hayırlı teskereler...

Fatih
09-03-2009, 12:32
Gittik geldik derken üzerinden 1 sene geçti nerdeyse..
Çok güzel anılarım var, güzel insanlar tanıdım etimesgutta.
Gaziantepten kursa gelen bir başçavuşum vardı, baya güldürmüştü beni ahh telefon numarasını kaybettim. Hoş sohbet insandı tekrar karşılaşmak nasip olur böyle neşeli şekilde inşallah.
Burdan bölük komutanıma, binbaşı, yarbay ve albaylarıma saygılarımı gönderiyorum. Ankaraya gittiğim zaman ziyaret edicem kendilerini kesinlikle.

Bu arada herkese hayırlı tezkereler. (teskerenin farklı bir anlamı varmış :))

ayhan53
09-03-2009, 12:45

hayırdır kötü anılarınmı var
:he::he::he:
bende 91aralık-92 mart arasında 4 ay yedeksubay okulunda yat kalk yaptım:he:
sonra ver elini gelibolu

Fatih
09-03-2009, 19:09
Nesini gördünüz bilmiyorum ama ben orada bulunduğum zamanda çavuş talimgahın rahat olduğunu duymuştum. Kadrolu askeride azdır zaten.

t@rsus
09-03-2009, 20:56
301 kd etümesgut zırhlı birlikler çavuş talimgah taburu ve oradan destek kıtaları hizmet bölüğü :yes:

bayraker
09-05-2011, 20:21
2009 dan sonra kimse buraya artık birşey yazmamış. =) bende bugün öğrendim ki askerliğim etimesguta düşmüş. varmı başka borsacı arkadaşlar aramızda? :)

ayhan53
09-05-2011, 20:23
sıcağıda soğuğuda çekilmez