PDA

View Full Version : VOB ile İlgili Teorik Bilgiler

Pages : 1 [2]

kemalzafer
24-03-2007, 03:09
http://img239.imageshack.us/img239/6416/zafer128ar4.gif (http://imageshack.us)

abka
26-03-2007, 13:22
vob ta takas nasıl?(t+2) mi yine....mesela dövizde ve endekste pozisyon aldınız.birinde kar ,birinde zarar (teminat yatırmak lazım)var.ama totalde (toplam vob hesabında) sürdürme teminatinın altına düşmesseniz, para takviyesi gerekiyormu.imkb de olduğu gibi emir iyileştirme ,iptal aynen varmı?....belki sorularım basit ama vob la yeni tanıştım.yardımlarınızı bekliyorum...

abka
26-03-2007, 13:27
eğer trende gerçekten güveniyorsak;kazanç betamızı kendimiz ayarlıyoruz yani.garanti ve iş-c den daha hızlı beta lı olabiliriz.tabiki zararda aynı betaya sahip....ama genede bana göre en mantıklısı betayı en fazla 2 yapmaktır.toplam portföyün 2 katı pozisyon almak...zaten trendin en hızlı imkb-10 da en fazla bu kadar yapar....kafamdan geçenler işte...

clark30
31-03-2007, 15:22
deneme xxxx

merpet
31-03-2007, 22:13
sayın clark30 aslında indikatörlere bile çizebileceğimiz trendler daha kırılmamış..ama içimde acaip bir short isteği var...

mterkan
01-04-2007, 01:36
Sayın Erkmen,

Emekleriniz için çok teşekkürler..VOB da hiç işlem yapmadım. çünkü konu hakkında hiç bilgim yok ve uzun bir süreden beri VOB konusunda bilgi sahibi olmak istiyordum..Bu nedenle bu bölüme ait bütün sayfaları okudum..diğer taraftan internette araştırırken de aşağıda belirtilen linkteki açıklama ve örneklerin konuyu güzel açıkladığı kanaatine vardım..Lütfedip inceler ve sonrada pratik yapan konumunda olmanız sebebiyle görüşlerinizi açıklarsanız çok memnun olurum..Sevgi ve saygılar..... http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/docs/yat_rehberi_220107.pdf

erkmen
01-04-2007, 12:08
Sayın Erkmen,

Emekleriniz için çok teşekkürler..VOB da hiç işlem yapmadım. çünkü konu hakkında hiç bilgim yok ve uzun bir süreden beri VOB konusunda bilgi sahibi olmak istiyordum..Bu nedenle bu bölüme ait bütün sayfaları okudum..diğer taraftan internette araştırırken de aşağıda belirtilen linkteki açıklama ve örneklerin konuyu güzel açıkladığı kanaatine vardım..Lütfedip inceler ve sonrada pratik yapan konumunda olmanız sebebiyle görüşlerinizi açıklarsanız çok memnun olurum..Sevgi ve saygılar..... http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/docs/yat_rehberi_220107.pdf

valla hocam gayet güzel açıklamışlar VOB zaten bu tarz bilgileri eğitimleri sürekli veriyor...
örneklerde güzel verilmiş...

yalnız teorik ve pratik arasındaki fark çok büyüktür...onun için sadece teorik bilgileri kar zarar hesaplamalarını öğrenip bu işe girmek yetmiyor...
ufak ufak şlemler yapılarak tecrübe kazanılmalı diye düşünüyorum...

saygılar...

tdogan
01-04-2007, 20:57
Başarılı Bir “Futures Trade” için Önemli Kurallar
Amerika’da binden fazla alanında tecrübeli vadeli uzmanına şu soru sorulmuş:
Vadeli piyasada başarılı bir alım-satım yapabilmenin püf noktaları nelerdir?
Yapılan çalışma sonucunda konu ile ilgili beş binden fazla öneri gelmiş. Sizlerle bu öneriler içinde en önemli gördüklerimizi paylaşmak istiyoruz.
Koyun Olmaktan Korkma (Don’t be afraid to be a sheep)
 Trendi takip et.
 Neden piyasada olduğunun farkında ol. Sıkıntıdan kurtulmak için mi? Büyük kazanmak için mi? Eğer bu soruya dürüstçe cevap verebiliyorsan, başarılı bir futures trading için doğru yoldasın demektir.
 Sistem kullan, herhangi bir sistem ve onu uygula. En kötü sistem bile sistemsizlikten iyidir.
 Limitlerinin üzerinde alım-satım yapma.
 Sadece hedef karını ve zararlı pozisyondan ne zaman çıkacağını biliyorsan pozisyon al.
 Az bir sermaye ile bir çok piyasada işlem yapmaya çalışma.
 Pozisyona girmeden önce Risk/kazanç dengesini mutlaka gözet.
Öncelikle Disiplin, Disiplin!
 Hissi davranma ve disiplinli bir şekilde hareket et.
 Disiplinli bir alım satım sistemi uygula. Organize, sistemli bir yaklaşımla hissi davranışları elimine et.
 Disiplinli bir para yönetiminin anlamı akıllı bir dağılım ve risk yönetimi içerir.
 Planlı bir şekilde hareket et. Ümitlerle, açgözlülükle, endişeyle ve korkuyla değil.
 Piyasaya girmeden önce alım-satım planı (trading plan) yap ve planını takip et.
İyi bir plan;
 Hedef fiyat
 Giriş ve çıkış noktaları
 Risk/ödül dengesi
 Stop noktaları
 Geçmiş fiyat seviyeleri hakkında bilgi
 Dönemsel etkiler
 İlişkili piyasa datalarının analizi
 Teknik analiz
ve bu gibi konuların hepsini içerir.
 Giriş ve çıkış noktalarına karar ver ve uygula.
 Disiplinli bir şekilde teknik analiz sinyallerini uygula.
Zararları Kısa Kes (Cut Losses Short)
 Vadeli piyasada en önemlisi zararı kısa kesmeyi bilmek ve karlı pozisyonu sürdürmektir. Basit gibi görünür ancak göründüğü kadar basit bir davranış şekli değildir. İnsanın hata yaptığını kabullenmesi kolay değildir.
 Bunun en kolay yolu beyninizin bir köşesine “Zararlarımı kısa kesmeliyim” komutunu yerleştirmektir.
 İlk zararın senin en küçük zararındır.
 Bir çok tecrübeli trader; “Pozisyonunuz üçüncü günde de zararda ise, uzaklaş” tavsiyesinde bulunmaktadır. Bu tür zararları hemen keserek enfeksiyonun bedeninizi sarmasına izin vermeyin veya umutsuz bir aşkın içine düşmeyin.
 Rüzgarı karşınıza alarak zararlı pozisyonda ısrar etmek zararların katlanmasına neden olur.
 Zarar limitini belirle ve zarar kes emirlerini kullan.
Karlı Pozisyonu Sürdür (Let Profits Run)
 Karlı pozisyonunu sürdür. Ancak iyi bir pozisyonda da gerektiğinden fazla kalma.
 Beynini birçok küçük zararları realize etmeye ve bir kaç büyük karı realize etmeye programla.
Short Pozisyonda Trade Etmeyi Öğren (Learn To Trade From The Short Side)
 Bir çok insan long gitmeye short gitmekten daha çok yatkındır.
 İlişkili piyasalardaki farklılıkları gözlemle. Bir piyasa yükselirken diğeri onu takip etmeyebilir.
 Korkularını, açgözlülüğün, bilgisizliğin, büyüklüğün, aptalca hareketlerin, endişelerin, sabırsızlığın vb. farkında ol. Çünkü bunlar sana piyasanın karşısında olmaktan daha pahalıya mal olabilir.
 Körü körüne bilgisayara bağlı bir alım-satım sistemi uygulama. Tamamen bilgisayara dayalı bir alım satım planı tek en iyi plan değildir. Bilgisayar kendi kendine düşünebilen bir varlık değildir ve onlara veri olarak ne verirseniz çıkta olarakda sadece onu alırsanız. (Garbage in, garbage out)
 Basit temel vadeli trading kurallarını iyi öğren. Basitçe ne yaptığını bilmeden hareket eden kişiler kaybetmeye mahkumdur.
Heyacan Arayanlar Genellikle Kaybeder (Thrill seekers usually lose)
 Eğer kumar oynama heyecanıyla vadeli piyasada hareket edersen, büyük ihtimalle kaybedersin.
 Vadeli piyasada spekülasyon yapmaya eğilimli birisi spekülasyonu bir iş ciddiyeti içinde yapmalı ve ona göre davranmalı. Birçok kişinin yaptığı gibi kumar gözüyle bakmamalı.
Piyasada Olacağın Süre İçin Kendine Makul Bir Zaman Hedefi Koy
 Bir aracıda hesap açtığında, sadece yatıracağın para için karar verme. Alım satım yapacağın süre içinde önceden karar ver. Bu yaklaşım senin “Las Vegas” dediğimiz etkiden sakınmana yardımcı olur. Las Vegas yaklaşımını; “Bütün param tükenene kadar trade yapmak” gibi tanımlayabiliriz. Tecrübeler göstermiştir ki çok üzün süre ara vermeden spekülasyon yapan kişilerin para kazanmayı sürdürememişlerdir.
 Bir kenarda durmakda bir pozisyondur. Pozisyona girmek için sabırla beklemek önemlidir. Kısaca pozisyon alırken kazanmak önemlidir.
 Dedikodularla alım-satım yapma.
 Bütün tüyoların ve bilgilerin farkında ol. Eğer elde ettiğin bilginin doğruluğundan emin isen piyasanın hareketini bekle ve trend yönünde ona göre pozisyon al.
 Eğer kaynağın yeterli değil ise alım-satım yapma.
 Yorgun düştüysen, piyasadan bir süreliğine uzaklaş. Özellikle zararda isen vadeli piyasa talepkardır ve zaman içinde masraflı olabilir. Bir adım geri at; bir süreliğine uzaklaş ve pillerini tekrar şaj et.
 Eğer kendini çok zeki ve kurnaz görüyorsan dikkatli ol. Çünkü kurnaz ve akıllı kişiler sıklıkla piyasaya biraz daha erken girerler. Bu kişilerin gerçekleri görmeden potasiyel fiyat hareketlerini yakalamaya çalıştıkları için yanılma ihtimalleri yüksek olabilmektedir.

Zarar Yazan Pozisyonu Arttırma (Never Add Losing Position)
 Beladan uzak dur. İlk zararın senin en küçük zararındır.
 Zararlarını analiz et ve zararları neden ettiğini öğren. Bir çok trader hatalarından ders almaz ve hatalarının üzerinde düşünmez.
 Eğer piyasaya yeni giriyorsan, en azından ilk yıl küçük bir tarder ol. Sonra iyi ve kötü yaptığın alım-satımları analiz et. Sonra gerçekten yaptığın hatalardan ders al.
 Yanında bir not defteri taşı ve ilginç piyasa bilgilerini buraya yaz. Piyasa açılışlarını, fiyat aralıklarını, stop emrilerini, kişisel gözlemlerini vb. buraya yaz. Zaman zaman notlarını tekrar oku ve onları analizlerinde performansın için kullan.
 “Roma bir günde inşa edilmedi,” önemli bir gerçek hareket yok ki tek bir günde gerçekleşsin. Spekülatör büyük piyasa hareketlerine dahil olabilmek ve bundan yarar sağlamak için yeterli bir miktar teminatı hesabında herzaman tutmalı.
 Beklenmedik karları realize et.
 Her zaman stop emri kullan, her zaman, her zaman, her zaman…
 Heyecan aramak için hiç bir zaman piyasalardan beslenme.

ToKoBa
04-04-2007, 13:18
Sayın Üyemiz,

Borsamızda işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinden elde edilen değer artış kazançlarından yüzde sıfır stopaj kesilmesi uygulamasının 31/12/2008 tarihine kadar uzatılmasını öngören 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67’inci maddesinde değişiklik yapan Kanun, Resmi Gazete’nin 4 Nisan 2007 tarihli sayısında yayımlanarak 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir.

Saygılarımızla,

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON BORSASI

sahin
05-04-2007, 19:09
herkese öncelikle iyi akşamlar. şöyle şu u 30 nisan vadesini teknik olarak yorumlayacak bi arkadaş varsa lütfen bi yorum alayım. ben yorumluyorum ama yinede akıl akıldan üstündür. bence artık kısa vadede pozisyon almanın zamanı geldi gibi. şimdiden teşekkürler

alex1
18-04-2007, 00:55
vob nisan

netctek
18-04-2007, 21:00
Merhabalar,

Opsiyon piyasasının nasıl çalıştığını örnekle gösteren bir dökümanı olan var mı?

Teşekkürler...

DeFender
19-04-2007, 11:10
Slmlar ben şey sormak istiyorum, Vob'da yaptığımız işlem hacmi teminata göre mi yoksa açılan pozisyona göre mi belirleniyor. Mesela 20 tane kontrat aldım, 10 bin YTL teminat yatırdım, benim yaptığım işlem hacmi bu mu oluyor yoksa açtığım poziyon mu beliriyor mesela 100 bin ytl'lik pozisyon almış oluyorum, benim işlem hacmim 100 bin ytl mi oluyor? Yoksa vade geldikten yada ters pozisyonla kapatıldıktan sonra mı bu işlem hacmime yansıyacak şekilde gerçekleşiyor.

VOB'da derinlik için ayda 150 bin YTL işlem hacmi diyolarya ondan merak ettim.

netctek
19-04-2007, 21:02
Slmlar ben şey sormak istiyorum, Vob'da yaptığımız işlem hacmi teminata göre mi yoksa açılan pozisyona göre mi belirleniyor. Mesela 20 tane kontrat aldım, 10 bin YTL teminat yatırdım, benim yaptığım işlem hacmi bu mu oluyor yoksa açtığım poziyon mu beliriyor mesela 100 bin ytl'lik pozisyon almış oluyorum, benim işlem hacmim 100 bin ytl mi oluyor? Yoksa vade geldikten yada ters pozisyonla kapatıldıktan sonra mı bu işlem hacmime yansıyacak şekilde gerçekleşiyor.

VOB'da derinlik için ayda 150 bin YTL işlem hacmi diyolarya ondan merak ettim.

100.000 YTL işlem yapmış olarak hacim gerçekleşiyor. Komisyonda bu tutar üzerinden alınıyor.

lombik
20-04-2007, 21:33
selam arkadaslar online vob takip için ne tavsiye edersiniz verileri anlık görmek için
mümkün ise ücretsiz olan

fth
07-05-2007, 12:25
Arkadaşlar ben hen vob da hem de hisse.net de yeniyim. Metastock da takip edebileceğim vob gün sonu verilerini nereden alabilirim?

abka
07-05-2007, 15:22
şu anda imkb-30=55.782....ama vob endeks-30 ekim 56.700....oysaki ekime 6 ay var.yani vadesini eklersek(6 ay için net repo %8 olsa) vob ekimin 62.400 olması gerekiyor...aradaki farkın açıklaması nedir....

abka
07-05-2007, 15:26
bunun anlamı herhalde şuan itibariyle gözükenin ,endeksin (spot) düşeceğimidir..

erkmen
07-05-2007, 16:42
bunun anlamı herhalde şuan itibariyle gözükenin ,endeksin (spot) düşeceğimidir..

aynen öyle...
fiyatlar hesaplanırken sadece vadeye kalan gün kadar faiz eklenmez üzerine artı yada eksi yönde risk primide eklenir eee önümüzde seçimler var bu kadar risk primi normal

OğuzT
15-05-2007, 08:13
Merhaba Sn Erkman ,
GedikYT. ile islem yaptıgınız için size bir şey sormak istedim geçmiş tarihe dönük vob işlemlerimizi ve vob hesap bakiyelerimizi görebiliyormuyuz in ternet üzerinden
Teşekkürler

VOBiX
19-05-2007, 19:20
selam arkadaslar online vob takip için ne tavsiye edersiniz verileri anlık görmek için
mümkün ise ücretsiz olan

Ücretsiz olrak en iyi ihtimalle 3 dakika gecikmeli veri izleyebilirsiniz.
http://wwaw.denizturev.com/VobSozlesmeleri.asp

bayindir36
02-06-2007, 12:29
garanti.com.tr'den online vob işlemi yapılıyormuş..
bilgisi olan?

Ronaldinho
06-06-2007, 09:25
garanti.com.tr'den online vob işlemi yapılıyormuş..
bilgisi olan?

Ben bulaşma derim. Zaten Garanti Vob hesabı için 10 milyar şartı koymuş...Üstelik en fazla 5 kontrat alınabiliyor komisyonu da zaten yüksek aracı kurumları denemelisin

Sinek Vale
11-06-2007, 08:41
Merhaba,

Aşağıdaki adres VOB'un kendi sitesinden ve VOB'daki "Tarihi Veriler" i görebileceğiniz bir adrestir.

http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopModules/QuotaHistoricMain.aspx

Sevgiler...

Fxoloji
26-06-2007, 15:17
Arkadaşlar burada çok değerli bilgiler paylaşılmış katkıda bulunan herkesin ellerine sağlık...

Biraz tembellik ama burada yazılan tüm yazıları okuyamadım size birkaç sorum olacak...

ilk sorum...ağustos kontratı aldığımızda hiçbirşey yapmadan vade sonunu beklersek pozisyon hangi tarihte kapanıyor

ikinci sorum... ağustos kontratı aldık diyelim bunu ekime kadar devam ettirmek istiyorum ağustos kontratını nasıl ekime çevirebilirim...

üçüncü sorum...şu anki vob fiyatı spot fiyatın ne kadar üstünde bir fiyatta olmalı ...bunun bir hesaplaması var mı

Fxoloji
28-06-2007, 14:27
kimse yok mu :)

VOBiX
28-06-2007, 18:23
Arkadaşlar burada çok değerli bilgiler paylaşılmış katkıda bulunan herkesin ellerine sağlık...

Biraz tembellik ama burada yazılan tüm yazıları okuyamadım size birkaç sorum olacak...

ilk sorum...ağustos kontratı aldığımızda hiçbirşey yapmadan vade sonunu beklersek pozisyon hangi tarihte kapanıyor

ikinci sorum... ağustos kontratı aldık diyelim bunu ekime kadar devam ettirmek istiyorum ağustos kontratını nasıl ekime çevirebilirim...

üçüncü sorum...şu anki vob fiyatı spot fiyatın ne kadar üstünde bir fiyatta olmalı ...bunun bir hesaplaması var mı

İlk cevabım : Ağustos ayının son iş günü olan 31 Ağustos 2007 Cuma günü kapanır.

İkinci cevabım : Ağustos kontratı kapatıp Ekim kontratında yeni pozsiyon açmanız lazım. Kontratlar uzatılmaz birbirne çevrilemez.

Üçüncü cevabım : VOBda beklentiler alınıp satıldığı için üstünde ya da altında olması mecburiyeti yoktur fakat vadeli işlem kontratları genelde daha yüksek fiyattan işlem görse de biri ki aydır aşağıdan işlem görüyoruz.

Endeks Futures Sözleşmelerinin Fiyatlaması (http://forum.ekibi.org/showthread.php?tid=321)
Döviz Futures Sözleşmelerinin Fiyatlaması (http://forum.ekibi.org/showthread.php?tid=326)

murolog
30-06-2007, 11:57
arkadaşlar, vob da diyelim u30 un tekniğini görebileceğim yer var mı? bende ibs te var orda bulamadım da?

VOBiX
01-07-2007, 19:34
arkadaşlar, vob da diyelim u30 un tekniğini görebileceğim yer var mı? bende ibs te var orda bulamadım da?

http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopDefault.aspx?tabid=93
IBS veri yayıncı kuruluşlar arasında yer alıyor. Fakat VOB için ek ücret talep ediyor olabilirler. Zira FOREX istiyor. Yukarıdaki adresten telefonlarına ulaşıp sorabilirsiniz.

TUNY
01-07-2007, 21:30

VXU030F Endeks 30 un continius kontrat verisidir
VUSDF de Dolarınki

paradoxX
01-07-2007, 22:08
matriks de vob endeks kontratlarının kesintisiz grafiği var mı?

murolog
02-07-2007, 09:08
yardımlarıız için çok sağolun arkadaşlar, kolay gelsin

blackmagic
18-07-2007, 14:22
yurtdisi future piyasalarini nerden izleyebiliriz bilgisi olan varmi

VOBiX
18-07-2007, 16:48
yurtdisi future piyasalarini nerden izleyebiliriz bilgisi olan varmi

Java programı yardımıyla http://www.cbot.com/cbot/pub/page/0,3181,972,00.html adresini kullanarak izleyebilirsiniz.

VOBiX
18-07-2007, 16:53
matriks de vob endeks kontratlarının kesintisiz grafiği var mı?

Bende matrix yok sayın haguan biliyor olabili VIX0300807 diye yazınca çıkmıyorsa menülerden VOB Göstergelerini bulun. Orada olamsı lazım.

blackmagic
19-07-2007, 10:33
Java programı yardımıyla http://www.cbot.com/cbot/pub/page/0,3181,972,00.html adresini kullanarak izleyebilirsiniz.

tesekkur ederm sn vobix

VOBiX
21-07-2007, 16:15
VOB ile ilgili sorularınızı özel mesajla sorarsanız daha hızlı cevap alabilirsiniz. Bu konuya sık sık bakamıyorum.

my way
06-08-2007, 10:48
selamlar,
ben vob u daha iyi kavrayabilmek için ataonline de vob deneme şifresi aldım(internetten ücretsiz olarak alınıyor, tavsiye edebilirim.) 5000 ytl portfoy veriliyor.ben bu para ile 7 tane xu030 kısa gittim.hesapta yazdığına göre bu işlemden 1,137 ytl kar elde ettim.fakat bu işlemlerin sonunda benim hesabıma göre 6,137(5000+kar) olması gereken para 5,437 oldu(6.137-700 e eşit). daha sonra 7 tane xu030 uzun gittim.bu seferde toplam portfoy değerim 4,737 oldu(para + kontratlar olarak)ki bu değer de 5,437-700 e eşit.bu 700 ytl hesaptan neden eksiliyor.açıklayabilecek olan varsa sevinirim.teşekkürler

beyazyaka
06-08-2007, 20:47
ayılara bir DUR deme zamnı gelmişti yahu...bence lüzumundan fazla karartmışlardı ortalığı.. yeşil daha güzel bir renkdir; gözlere yararlı..gapler hep ters gdecek değil a!

blackmagic
07-08-2007, 22:52
selamlar,
ben vob u daha iyi kavrayabilmek için ataonline de vob deneme şifresi aldım(internetten ücretsiz olarak alınıyor, tavsiye edebilirim.) 5000 ytl portfoy veriliyor.ben bu para ile 7 tane xu030 kısa gittim.hesapta yazdığına göre bu işlemden 1,137 ytl kar elde ettim.fakat bu işlemlerin sonunda benim hesabıma göre 6,137(5000+kar) olması gereken para 5,437 oldu(6.137-700 e eşit). daha sonra 7 tane xu030 uzun gittim.bu seferde toplam portfoy değerim 4,737 oldu(para + kontratlar olarak)ki bu değer de 5,437-700 e eşit.bu 700 ytl hesaptan neden eksiliyor.açıklayabilecek olan varsa sevinirim.teşekkürler

walla komisyon olabilir diyecem ama biraz oranı yüksek oluyor..

turist
11-08-2007, 16:46
Herkesin kafasında bugünlerde aynı soru var. Rüya bitti mi? Bu durumun cevabını vermek zor ama sürecin sıkıntısını son yazılarımda sürekli vurguladım. Zira bu sıkıntı bağıra bağıra geldi. Ancak global likidite bolluğu mecburen oyunun içinde kalmayı gerektirdiğinden traderler sistemden çıkamadılar. Çıkamazlardı da….

Yatırımcı daima en yüksek kazancı, en düşük riskle ister. Yüksek kazanç fırsatı sunan ve dünyada yatırımcıların parasını yönetmek isteyen büyük fonlar ve bunların yöneticileri getiri sağlamadıkları her gün için yatırımcı kaybedeceklerini bildiklerinden; risk kavramını hesaba katmayıp dünyanın her yerine bu paraları soktular.

Bu durum öylesine bir hal aldı ki; ödemeler dengesi sorunu yaşayan ülkelere yardım ve kredi desteği amacı güden IMF bile müşteri bulamaz hale geldi.

Yukarıda kısaca bahsettiğim sorun aslında son iki yazımda anlatmaya çalıştığım Amerikan Merkez Bankası ve Amerikan Hükümeti’nin sürekli para basması ve global para sistemine karşılıksız olarak sürmesi kaynaklıydı. Son aylarda sürekli enflasyona vurgu yapan FED’in de bu durumu gördüğü bir gerçek. Zira ABD enflasyonu son 10 yıldır %3’ü geçmedi. Sorun global kaynaklıydı ve global oyun içerisinde oyuncular ABD dolarında kaçmaya kalkarsa korkusu ana sebepti.

Sorunu çözecek tek ve en önemli makam gene FED olarak görülmektedir. Zira FED acilen faiz indirimine giderek ABD tahvillerinden başlayan kaçışın hızlanmasını engelleyebilir. Zira ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu beklenti ile son 1.5 ay içerisinde %5.30’dan %4.70 seviyelerine dek geriledi. Piyasanın FED faiz indirim beklentisi %0.5’ten fazla....

FED, bir anda faizlerde %0.5 indirim yapabilir mi? Aslında mümkün. Fakat FED’in geçmişten gelen geleneği gereği %0.25 faiz indirimi başlatması mevcut durumun değişmesi gerektiğinin sinyali olarak algılanacaktır. Bu indirimin %0.5 hatta %0.75 olması paniğin ve riskin büyüklüğünü yansıtacaktır.

Bu panik noktasına her geçen gün FED’in daha da yaklaştığı bir gerçektir. Yapılması gereken faiz indirimi sinyalinin verilmesi ve piyasaların rahatlatılmasıdır. Çünkü biz Türkler, dünyanın tüm ülkelerinden çok daha iyi hatırladığımız üzere; yüksek miktarda dolaşan para (likidite) çekirge ordusu gibidir. Önce tüm varlığı bitirip, sonra hızla oradan kaçmaya çalışan bir afet halini alabilen yıkımdır. Bizi bu global yıkımdan koruyacak etmen ise şu an için dünyanın neredeyse en yüksek reel faizini veriyor olmamızdır.

Yapılması gereken acilen VOB hakkında bilgi edinmek ve işleyiş mekanizması içerisinde olmaya çalışmaktır. Zira dönem; para kazanmaktan çok gece rahat uyuma dönemi haline geçmeye başlamıştır. Borsa, faiz ve döviz üçgeninde yatırım kararı vermek kadar bu yatırımlardan doğabilecek zararı engelleyebilmenin çaresini öğrenmek için hala geç değil… Mail adresim aşağıdadır ve konu hakkında bilgi edinmek isteyen her yatırımcı ile ayrıntılı olarak ilgilenmek, gerektiğinde yüz yüze görüşmek için sorularınızı bekliyorum.

Unutmayın ki; dünyada yeni bir dönem başlıyor ve bu yeni dönemde parasını korumak daha fazla bilgiye ve ilgiye mazhar olmayı gerektirir. Bu nedenle VOB’u öğrenmenin tek yolu olan işlem yapmaya başlamak tek koşuldur. Yapılması gereken sadece en düşük başlangıç teminatı olan 150 YTL hesabınıza yatırarak 1 adet dolar sözleşmesi ya da 700 YTL yatırarak 1 adet endeks sözleşmesi alıp satmaktır.

Paranızın tümünü kaybetmeniz çok büyük şanssızlık olur. Ancak bu durum gerçekleşse bile kaybınız maksimum 700 YTL olacaktır. Emin olun ki; bu bedel bence günlerce eğitim almaktan daha çok şeyi size öğretecektir. 1 adet sözleşme alıp satmanız size sistemi tanımanız konusunda çok derin bilgileri çok kısa sürede verecektir.

Riskten uzak geleceklere yatırım için öğrenebileceklerinize şaşıracaksınız. Yapmanız gereken tek şey nsevgen@gedik.com adresine mail atmanızdır. Size en kısa sürede dönecek ve konu hakkında aydınlanmanıza yardımcı olacağım.

N.Nuri SEVGEN
nsevgen@gedik.com

fbcem
19-08-2007, 00:42
mümkün ise ücretsiz olan

Sanko da hesap açarsanız hem onlıne vob hemde hısse senetlerı derinlikleri ücretsiz gorebilirsiniz. foreks programı

bpukay
31-08-2007, 12:02
VOB a bağlı yatırım fonu var mı hiç

erkmen
01-09-2007, 12:42
VOB a bağlı yatırım fonu var mı hiç

VOB a bağlı yatırım fonu şimdilik yok ama yakın bir süre sonra hisse senedine dayalı sözleşmeler çıkacak hazırlıkla tamamlandı diye biliyorum...

şimdilik 10 büyük hisse senedinin kontratları işlem görecek...

saygılar...

seabıscuıt
01-09-2007, 22:23
Sanko da hesap açarsanız hem onlıne vob hemde hısse senetlerı derinlikleri ücretsiz gorebilirsiniz. foreks programı

vob ekrandan takip ediliyorda hisse derinlik yok ama ,

DeFender
02-09-2007, 14:02
1 Adet kısa pozisyon açtım diyelim, sonrasında da 1 adet uzun pozisyon açtım. Daha önce açmış olduğum kısa pozisyon kapanmış mı oluyor yoksa açık 2 pozisyonum mu oluyor?

HKAYIKCI
02-09-2007, 14:14
1 Adet kısa pozisyon açtım diyelim, sonrasında da 1 adet uzun pozisyon açtım. Daha önce açmış olduğum kısa pozisyon kapanmış mı oluyor yoksa açık 2 pozisyonum mu oluyor?

Her pozisyon sayısı aynı olmak koşulu ile tersi ile kapanmaktadır, sayısı fazla ise kapanan pozisyon ilavesi olarak açık posizyona dönüşmektedir.

örnekle açıklarsak 1 adet kısayı 1 adet uzunla kapayabilirsiniz, 1 adet kısa poziyona 2 adet uzun pozisyonla işlem yaparsanız 1 poz kısa kapanmıştır ve 1 pozisyon/adet/lot uzununuz vardır artık

fintoko
02-09-2007, 17:54
Her pozisyon sayısı aynı olmak koşulu ile tersi ile kapanmaktadır, sayısı fazla ise kapanan pozisyon ilavesi olarak açık posizyona dönüşmektedir.

örnekle açıklarsak 1 adet kısayı 1 adet uzunla kapayabilirsiniz, 1 adet kısa poziyona 2 adet uzun pozisyonla işlem yaparsanız 1 poz kısa kapanmıştır ve 1 pozisyon/adet/lot uzununuz vardır artık

Eğer 1 adet kısa pozisyonu Ekim vadede açmışsanız ve sonra da bir adet uzun pozisyonu Ekim vadede açarsanız açmış olduğunuz kısa pozisyon kapanır. Eğer uzun pozisyonu Aralık ya da Şubat vadede açarsanız (biri Ekim'de kısa diğeri Aralık ya da Şubatta uzun olmak üzere) iki adet açık pozisyonunuz olur. Vade kavramı da önemli.

Bear_Bull
28-06-2008, 17:33
yeni arkadaşlara yararlı olacak ancak uzun süredir girilmediği için artık gözükmeyen topikleri yukarı taşıyalım belki okuyup faydasını gören olur.

secbul20
22-12-2008, 00:37
Sn Bear Bull teşekkürler.
Topici şimdi bulabildim ki sizin yazı üzerinden 6 ay ondan öncekinden ise 1 yıldan fazla geçmiş.

desiderio
18-01-2009, 23:38
vobda neden buğday işlem hacmi hep sıfır...

cans
18-01-2009, 23:51
vobda neden buğday işlem hacmi hep sıfır...

Kimse işlem yapmadığı için :D

muratti77
19-01-2009, 00:07
Kimse işlem yapmadığı için :D

faiz kontratlarını işlem olmadıgı için kaldırdılar, fakat bugday için yakın zamanda piyasa yapıcı sistemiyle canlandırmaya çalışacaklarmış.

ninova12
22-01-2009, 22:36
Selamlar vob işini nasıl kavrarım arkadaşlar birde forex mi vob mu

Trade Shark
23-01-2009, 10:36
Selamlar vob işini nasıl kavrarım arkadaşlar birde forex mi vob mu

vob tabiki....zaten forex te kaldıraç minimum 1:10 veriyorlar AC markets en iyi kurum orda..sadece imkb30 ve dolar favori vobda..enstrüman şuan için az...
vobda kaldıraç 1:10 olduğuna göre sadece komisyon olayı var onun dışında...vob un sitesinden gerekli bilgileri içeren kitapçık var onu okursan kesinlikle kavrarsın ,basitçe anlatıyor.....

ninova12
03-02-2009, 23:58
Vob da kalddiraci ben ayarlayabİlİrmİyİm arkadaŞlar?yanİ Şİmdİ İmkb 30 İÇİn 500 İstİyrlar 1 adet alsam 5000 lİralik İŞlemmİ yapacam.ben bunu 2000 olarak yapabİlİrmİyİm?teŞekkÜrler

secbul20
04-02-2009, 00:57
Vob da kalddiraci ben ayarlayabİlİrmİyİm arkadaŞlar?yanİ Şİmdİ İmkb 30 İÇİn 500 İstİyrlar 1 adet alsam 5000 lİralik İŞlemmİ yapacam.ben bunu 2000 olarak yapabİlİrmİyİm?teŞekkÜrler

Biraz acemiyim ama bildiğimi aktarayım, yanlışsam düzeltirler.

Teminat şu an 500 TL (Bazı bankalar ek teminat ile 800 TL istiyorlarmış)

Diyelim 5.000 YTL ayırdınız VOB için.

Full oynarsanız 10 full teminatlı sözleşme eder.
Full oynarsanız full riske girersiniz. Bu örnekte 10 Kat

Minimum oynamak isterseniz 1 sözleşme eder.
Minimum oynarsanız minimum riske girersiniz. Bu örnekte 1 Kat.

1 Sözleşme satınca VOB fiyatının 100 katı bir satış yapmış gibi olursunuz.
1 Sözleşme alınca VOB fiyatının 100 katı bir alış yapmış gibi olursunuz.
Ama bunu kaldıraçla karıştırmayın.

Örnek
VOB30 günün bir an sözleşme fiyatı 32.50 olsun.
1 adet sözleşme alışı yaparsak 3250 TL lik alış yapmış gibi oluruz.

VOB30 günün ilerleyen saatlerinde bir an fiyatı 33.50 olsun ve satalım.
1 adet aldığımız sözleşmeyı satınca 3350 TL lik satış yapmış gibi olduk.

Kar : 3350 - 3250 = 100 TL ve bunu 1 sözleşme ile yaptık. Kar oranı 100/500 = %20

Bakiyemiz şu şekilde olur idi.
Gün başlangıcı.................................... Teminat : 5000 TL (max 10)
Alış 1 sözleşme fiyatı 32.50 TL............... Teminat : 5000 TL (max 10)
Satış 1 sözleşme fiyatı 33.50 TL............... Teminat : 5100 TL (max 10)

Şimdi aynı örneği 10 sözleşme ile gün içi kar ederek yapalım

Alış 10 sözleşme fiyatı 32.50 TL............... Teminat : 5000 TL
Satış 10 sözleşme fiyatı 33.50 TL............... Teminat : 6000 TL (max 12)

Şimdi aynı örneği 10 sözleşme ile gün içi zarar ederek yapalım.

Alış 10 sözleşme fiyatı 33.50 TL............... Teminat : 5000 TL (max 10)
Satış 10 sözleşme fiyatı 32.50 TL............... Teminat : 4000 TL (max 8)

Şimdi aynı örneği 10 sözleşme ile büyük zarar ederek yapalım. Mesela işimiz çıktı alış yaptık ama satış yapmadık. (Gerçi çoğu kişi WC ye bile gidemiyor)

Alış 10 sözleşme fiyatı 33.50 TL............... Teminat : 5000 TL
Kapanış Uzlaşma fiyatı 31.00 TL ............... Teminat : 2500 TL (max 5)

Elimizde 10 sözleşme var teminatımız eksik. Bu anda aracı sizi telefonla arar ve kuruma 2500 TL ek teminat getirmeniz istenicektir. Eğer para bulup getiremezseniz ne olur bilmiyorum. Tahminim 5 tanesi anında satılacaktır. Buna Margin Call deniyor olabilir.

Şu an VOB30 endexi 33.000 civarında, Kaldıraç buna göre 3300/500 = 6.7 oluyor.

VOB30 Endexi XU30 Endexini takip eder.
fakar bazen XU30 32500 iken VOB30 33000 de olabilir (+500 makas) yada daha aşağıda olabilir (-makas). Kısaca alanlar yada satanlar vade sonunda daha yükseleceğini veya daha da düşeceğini tahmin ediyorlar.

VOB can alıcı olabildiği gibi ( Bin kişide 990 kişi ), bazen kişilerin köşeyi harbi harbi dönmesini de sağlıyabilir (Bin kişide 10 kişi).

Çünkü her doğru hareket kişinin teminatının logaritmik artmasına sahip oluyor.

Piyasa anılarında 70.000 TL yi 2 günde bitiren de var, 500 TL yi 60.000 TL yapanda.

Yanlışım var ise af ola ve düzeltile.

ninova12
04-02-2009, 16:11
Öncelikle teşekkür ederim.Vob 30 fiatı gün içerisinde değişiyor mu yoksa sabit mi?5000 liraya 10 sözleşme alırsam teminat ne kadar yatırmam gerekir?Teşekkürler

talen
04-02-2009, 16:26
ben de soru sormak istiyoruz izninizle. nisan ayı sözleşmesi yaptığım zaman nisan ayına kadar pozisyonu kapama şansım oluyor değil mi? daha önce kapayıp kar realizasyonu yapabilirim yani? bir de nisan sonuna kadar kapatmazsam nolur?

ben garanti kullanarak yapacağım. şu anda şubat ALIŞ FİYATI 34,250, SATIŞ FİYATI 34,225 gözüküyor. kısa pozisyonuna geçmek için yani düşüşe oynamak için satış bölümünden işlem yapmam lazım ve alış fiyatından yapacağım bunu. aynı şekilde yükselişe oynamak için de alış bölümünden işlem yapmam lazım ve satış fiyatına teminat yatırmam lazım.

doğru mu biliyorum acaba çok tereddütte kaldım. cevaplayacak arkadaşlara çok minnettar olacağım. teşekkürler...

secbul20
04-02-2009, 17:46
Öncelikle teşekkür ederim.Vob 30 fiatı gün içerisinde değişiyor mu yoksa sabit mi?5000 liraya 10 sözleşme alırsam teminat ne kadar yatırmam gerekir?Teşekkürler

VOB30 fiyatlaması gün içi daima değişmektedir. Ve oldukça oynaktır.
5000 TL ile 10 sözleşme almıyorsunuz.
5000 TL teminat ile maximum 10 sözleşmelik işlem yapabiliyorsunuz. Kafanız karışmasın.

5000 TL ile ister 1 ister 2 sözleşme oynarsınız ama bu max 10 olur. Maximum adet ile oynamak demek POSİZYON FULL demektir ki oldukca yürek ve cesaret ister.

secbul20
04-02-2009, 17:56
ben de soru sormak istiyoruz izninizle. nisan ayı sözleşmesi yaptığım zaman nisan ayına kadar pozisyonu kapama şansım oluyor değil mi? daha önce kapayıp kar realizasyonu yapabilirim yani? bir de nisan sonuna kadar kapatmazsam nolur?

ben garanti kullanarak yapacağım. şu anda şubat ALIŞ FİYATI 34,250, SATIŞ FİYATI 34,225 gözüküyor. kısa pozisyonuna geçmek için yani düşüşe oynamak için satış bölümünden işlem yapmam lazım ve alış fiyatından yapacağım bunu. aynı şekilde yükselişe oynamak için de alış bölümünden işlem yapmam lazım ve satış fiyatına teminat yatırmam lazım.

doğru mu biliyorum acaba çok tereddütte kaldım. cevaplayacak arkadaşlara çok minnettar olacağım. teşekkürler...

Bu sorularda benim ilk başta merak ettiğim konulardı.
Evet Nisan sonunu beklemenize gerek yok. Açtığınız posizyonu 1 dk sonra bile kapama şansınız var.

Düşüşe oynamak için, o an almak isteyenlere sözleşmeyi satıyorsunuz. Buna SHORT lamak deniyor. İlla aktif shortlamanıza gerek yok. Kademeye yazarsınız. Longlayanlar iştahlı ise daha yuksek puandan satarsınız.

Yükselişe oynamak için o an satmak isteyenlerin sözleşmesini alıyorsunuz. Buna LONG lamak deniyor. Yine aktif longlamanıza gerek yok. Kademeye yazarsınız. Shortlayanlar iştahlı ise daha düşük puandan longlarsınız.

Kar etmek için amaç :
Düşük puandan longlayarak (alarak) yüksek puandan shortlamak (satmak)

Yüksek puandan shortlayarak (satarak) düşük puandan longlamak (almak)

Buna göre endexin düşeceğini tahmin ediyorsanız Shortlarsınız. Tahmininiz gerçekleşmez ise daha yukarı puandan longlarak posizyonu zararına kapatırsınız.

Vade sonlarında sözleşmeler UZLAŞMA fiyatından zorunlu kapatılır. Vade sonlarındaki uzlaşma fiyatı IMKB de gören XU30 senetlerin son dakikalarında yapılan rastgele işlemlerinden seçilir. Buna göre vade sonları çok önemlidir.

Şimdi bir örnek bakalım.

http://sunucu12.kucukresim.com/uploads/vob3d951.gif

Kahramanımız Ahmet 23.01.2009 tarihinde aracı kuruma gider bir VOB hesabı açar. Ve hesabına 900 TL yatırır ve 900 TL nin hepsini teminatlandırır. Ahmet o gün 31.000 (31.00 TL) den 1 adet Long yapar.

Aynı Ahmet bir kaç gün sonra 34.000 olan VOB u görür ve (34.00 TL) den almış olduğu 1 sözleşmeyi Shortlar ve posziyonunu kapatır.

Ahmet'in hesabı,
Ahmet bu oynamaya göre 3100 TL den almış, 3400 TL den satmıştır. Hesabına extre 300 TL daha yatmış tır, ve şu an 1200 TL lik teminata ulaşmıştır.

Ahmet düşüş olacağına inanır ve 34.000 (34.00 TL) olan VOB da bu kez 2 adet sözleşme Shortlar. Ertesi gün 33.00 (33.00 TL ) olan VOB da posziyonu beğenmez ve 2 adet ile Longlar ve posziyonu kapatır.

Ahmet'in hesabına extre (3400 -3300) x 2 = 200 TL yatar ve şu anda 1400 TL lik teminata ulaşır.

Ahmet yükselişin tekrar başlayacağına inanır ve 33.000 den 2 adet LONG yapar
ve bunları 34.500 den 2 adet Short ile kapatır.

Ahmet'in hesabına extre (3450 -3300) x 2 = 300 TL yatar ve şu anda 1700 TL lik teminata ulaşır. ve artık 3 Sözleşme oynayabilmektedir.

Ahmet düşüşün sert olacağına inanır ve 34.500 den 3 adet Short posziyon açar. Ve bu Shortları 33.000 den 3 adet Long ile kapatır.

Ahmet'in hesabına extre (3450 -3300) x 3 = 450 TL yatar ve şu anda 2150 TL lik teminata ulaşır. ve artık 4 Sözleşme oynayabilmektedir.

Saygılar,

Yanlış varsa af ola, ve doğrusu yazıla.....

ninova12
04-02-2009, 19:20
Sağol üstad çok güzel açıklamışsın

çaylak_ankara
07-02-2009, 08:36
Günlük Fiyat Hareket Sınırı baz fiyatın -,+%10 ifadesi ne demek açıklar mısınız?

Bear_Bull
07-02-2009, 17:54
Günlük Fiyat Hareket Sınırı baz fiyatın -,+%10 ifadesi ne demek açıklar mısınız?

Vobta Günlük Fiyat Hareket Sınırı baz fiyatın -,+%15 tir.

son uzlaşma fiyatının %15 üstü Tavan fiyatı, % 15 altı taban fiyatı belirler.

34900*1.15=40135 tavan fiyatını
34900*0.85=29665 taban fiyatını belirler.

Küsüratlı çıkan fiyatlar en yakın olan fiyat basamağına yuvarlanır.

çaylak_ankara
09-02-2009, 08:27
VOB ta borsadaki gibi seans süresi dışında da emir verilebiliniyor mu?

muzaffer67
28-02-2009, 21:34
arkadaşlar vob hakkında merak ettiğim bir soru var.
imkb 30 endeks kontratında 10 tane almış olsam en son fiyat 30,65 den aldığımı varsayarsak sözleşmenin tanesi 500 tl den 5000 tl teminat yatırmam gerekir. endeks fiyatı kaça düşerse teminatı tamamlamam için çağrı gelir.

Bear_Bull
01-03-2009, 00:35
500 tl nin 4/1 i ne inince yani 1250 puan (125 tl) aşağı uzlaşma geldiğinde güniçi uzlaşmadan Mcall, gün sonu uzlaşma olursa kesin Margin Call durumuna düşersiniz ertesi gün ya teminatınızı tekrar 5000 tl. ye tamamlarsınız yada 3 kontrat kapatarak (saat 14.00 a kadar) normal seviyeye inersiniz.

arkadaşlar vob hakkında merak ettiğim bir soru var.
imkb 30 endeks kontratında 10 tane almış olsam en son fiyat 30,65 den aldığımı varsayarsak sözleşmenin tanesi 500 tl den 5000 tl teminat yatırmam gerekir. endeks fiyatı kaça düşerse teminatı tamamlamam için çağrı gelir.

hawk
19-03-2009, 12:23
Arkadaşlar bu ataonline'ın sanal vob uygulaması bize öğrenme konusunda yardımcı olurmu ?

kahraman1285
06-04-2009, 20:30
merhaba
vobda takasbankın hisse senetleri için aldığı yıllık saklama ücreti gibi alınan bir ücret var mı varsa ne kadar biliyor musunuz?

serdarix
21-04-2009, 23:00
VOB'da yeni bir arkadaşınız olarak birkaç sorum olacak eğer yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim...

Diyelim ki yarın yani 22 Nisan 2009'da XU30'da kısa pozisyon açmak istiyorum ve tahminen bu pozisyonu birkaç hafta tutacağım(işler ters gitmezse tabii), bu durumda Nisan vadeli de mi pozisyon açmak gerekir(sonra Haziran vadeye taşımak üzere) yoksa Haziran vadeli de mi?

Bir sorum da kaldıraç ile ilgili.İşlem yaptığım aracı kurumun alış-satış menüsünden kaldıraç ile ilgili hiçbir seçenek yok. Bu durumda nasıl x2-3 kaldıraçla işlem yapabilirim?(Daha doğrusu kaldıraçlı işlem yapabilir miyim?)

Kusura bakmayın bugüne kadar hep spottaydım, anlamam bu işlerden...

sovalye
21-04-2009, 23:10
VOB'da yeni bir arkadaşınız olarak birkaç sorum olacak eğer yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim...

Diyelim ki yarın yani 22 Nisan 2009'da XU30'da kısa pozisyon açmak istiyorum ve tahminen bu pozisyonu birkaç hafta tutacağım(işler ters gitmezse tabii), bu durumda Nisan vadeli de mi pozisyon açmak gerekir(sonra Haziran vadeye taşımak üzere) yoksa Haziran vadeli de mi?

Bir sorum da kaldıraç ile ilgili.İşlem yaptığım aracı kurumun alış-satış menüsünden kaldıraç ile ilgili hiçbir seçenek yok. Bu durumda nasıl x2-3 kaldıraçla işlem yapabilirim?(Daha doğrusu kaldıraçlı işlem yapabilir miyim?)

Tercih sizin ben olsam önce nisanda pozisyon açar daha sonra hazirana taşırdım.
kaldıraç kelimesiyle kafanızı karıştırmayın 1 kontrat 1000 puanda 100 tl kar bırakır hepsi bu...

VOLVO
21-04-2009, 23:11

Sn.Serdarix ilk sorunuza daha tecrübeliler cevap versin.

Ama ikincisini yanıtlamaya çalışayım; Kaldıraç oranı diye bir seçenek yok zaten.Bu tamamiyle vob'a ayıracağınız parayla ilgili birşey. Dieylimki 50.000 tl ayırdınız.50.000 tl'lik pozisyon açarsanız full risk almış olursunuz.Yani en yüksek kaldıraç yani 10.Ama yok 5000 tl'lik pozisyon açtınız o zaman 1 kaldıraç oluyor.

Hatam varsa arkadaşlar şimdi düzeltir:)

serdarix
21-04-2009, 23:13
Tercih sizin ben olsam önce nisanda pozisyon açar daha sonra hazirana taşırdım.
kaldıraç kelimesiyle kafanızı karıştırmayın 1 kontrat 1000 puanda 100 tl kar bırakır hepsi bu...

Diyelim 10.000 TL param var, margin call'u %10 ters pozisyonda kalınca yemek için(yani örneğin 100'den shortladım 110'dan önce MC yememeliyim), kaç pozisyon açmalıyım?

Yanıtınız için çok teşekkürler ayrıca...

serdarix
21-04-2009, 23:16
Sn.Serdarix ilk sorunuza daha tecrübeliler cevap versin.

Ama ikincisini yanıtlamaya çalışayım; Kaldıraç oranı diye bir seçenek yok zaten.Bu tamamiyle vob'a ayıracağınız parayla ilgili birşey. Dieylimki 50.000 tl ayırdınız.50.000 tl'lik pozisyon açarsanız full risk almış olursunuz.Yani en yüksek kaldıraç yani 10.Ama yok 5000 tl'lik pozisyon açtınız o zaman 1 kaldıraç oluyor.

Hatam varsa arkadaşlar şimdi düzeltir:)

10.000TL param var diyelim 10.000TL'lık pozisyon açarsam kaldıraç x10 oluyor ve %2.5 ters pozisyonda kalma ile MC yiyorum, doğru mu anlamışım acaba?

Sn.Volvo teşekkür ederim...

Aslında direk sorayım elimde 10.000TL para var 40.000TL'lık(x4 kaldıraç) pozisyon açmak için kaç kontrat almalıyım?

sovalye
21-04-2009, 23:27
teminatınızın %25 i kadar zarar ederseniz mc yersiniz ben daha hiÇ yemedim
tavsiyem teminatınızda mutlaka para olmasıdır ve daha azla oynamanızdır. en azından ilk bir ay.

ayrıca ayrıntılı bilgiler için

http://www.garanti.com.tr/hakli_musteri_hatti/sss/f01/f0111.html#09

betaport
21-04-2009, 23:27
Aslında direk sorayım elimde 10.000TL para var 40.000TL'lık(x4 kaldıraç) pozisyon açmak için kaç kontrat almalıyım?

Sn. Serdarix.

40 000 TL lik pozisyon almanız için

Risk Miktarı / Kontrat Nominal Değeri. = kontrat sayınız.

40 000 / 3600 TL = 11 kontrat eder.

11 Kontrat içinde 11 x 500 = 5500 TL teminat kullanırsınız....

nightmareuni
21-04-2009, 23:29
1 adet endeks kontratı 3700 TL parasal büyüklüğü ifade eder (endeks 30 şu an 37,000 puanda dersek) siz bu 1 kontrat için 500 TL teminat yatırmanız gerekir.

40.000 TL'lik pozisyon için 11 adet kontrat 11*3700= 40.700 TL parasal büyüklüğünde pozisyon açmış olursunuz ve hesabınızdan 11*500= 5500 TL tutarında teminat kesilir.

Sevgilerle

mustyss
21-04-2009, 23:35

Madem ki bir kac haftalık bir pozisyon acacaksınız, ben olsam haziran vadede bu islemi gereklestirirdim.

VOLVO
21-04-2009, 23:40
1 adet endeks kontratı 3700 TL parasal büyüklüğü ifade eder (endeks 30 şu an 37,000 puanda dersek) siz bu 1 kontrat için 500 TL teminat yatırmanız gerekir.

40.000 TL'lik pozisyon için 11 adet kontrat 11*3700= 40.700 TL parasal büyüklüğünde pozisyon açmış olursunuz ve hesabınızdan 11*500= 5500 TL tutarında teminat kesilir.

Sevgilerle

konu pekişsin diye bir ek:)

5500*0,75= 4125 sürdürelebilinir teminatınız olur. Olurda pozisyonunuz 4125 altına düşerse mc yersiniz. ve 5500'e tamamlayacak şekilde para göndermeniz gerekir.:super:

serdarix
22-04-2009, 06:26
Yardımcı olan arkadaşlara çok çok teşekkür ederim...

Çok güzel anlatmışsınız sağolun ;)

serdarix
22-04-2009, 06:52

5500*0,75= 4125 sürdürelebilinir teminatınız olur. Olurda pozisyonunuz 4125 altına düşerse mc yersiniz. ve 5500'e tamamlayacak şekilde para göndermeniz gerekir.:super:

Diyelim ki 37.000'den 11 kontrat shortladık(yani 40.700TL'lık shortladık), endeksin kaça yükselmesi lazım MC yememiz için peki?

VOLVO
22-04-2009, 07:57
Diyelim ki 37.000'den 11 kontrat shortladık(yani 40.700TL'lık shortladık), endeksin kaça yükselmesi lazım MC yememiz için peki?

Soruyu tersten ben sorayım :D :D :D

Hani yukarıda 4125'e paranız düşerse MC yersiniz demiştik ya. Bir diğer deyişle teminatınızın 1375 TL düşmesi demektir bu. Bir başka arkadaşta 1 kontrat'da 1000 puan düşer veya çıkarsa 100 tl kazanır veya kaybedersiniz demişti.

Bu varsıyamla 11 kontrat aldınız. Her bin puanlık yükselişte 1100 tl kaybettiniz. Doğru orantı ile 1375 tl kaybedebilmeniz için (mc yemek için) endeksin 1250 puan yükselmesi gerekir:super::super::super:

Yanlışım varsa lütfen başka arkadaşlar düzeltsin:)

serdarix
22-04-2009, 08:03
Çok sağolun Sn. Volvo herşey yerine oturdu şimdi...

VOLVO
22-04-2009, 08:09
Çok sağolun Sn. Volvo herşey yerine oturdu şimdi...

Rica ederim Sn.Serdarix. Şimdi buradan asıl çıkarmamız gereken bilgi ise çok yüksek kaldıraçla oynamamız gerektiği.

Sizin 10.000 tl vardı diyelim. 11 kontrat açtınız yani 5500 tl. Geriye kalan 4500 tl ise en kötü durumlar için kurşun olarak saklanmalı. Yoksa 10.000 tl'nin hepsiyle kontrat açmış olsaydınız endeks 1250 yükseldiğinde kalbiniz atmaya başlardı.:he::he:

Not: Bu arada Elliot topiğinizdeki başarılı çalışmalarınız için teşekkür ederim.:super:

serdarix
22-04-2009, 08:10
Yalnız son bir sorum daha var...

İşlem yaptığım aracı kurum web sitesinde "Emir şekli" başlığı altında 4 seçenek var;

-Kpy(Kalanı pasife yaz)
-Gie(Gerçekleşmezse iptal et)
-Kie(Kalanı iptal et)
-Şrt(Şartlı emir)

Ben diyelim ki 37'den(limitli fiyat) 11 kontrat shortlamak istiyorum ve bu emrin seans sonuna kadar geçerli olmasını istiyorum,başka da birşey istemiyorum. Yukarıdaki emir şekillerinden hangisini seçmeliyim...

serdarix
22-04-2009, 16:00

İşlem yaptığım aracı kurum web sitesinde "Emir şekli" başlığı altında 4 seçenek var;

-Kpy(Kalanı pasife yaz)
-Kie(Kalanı iptal et)
-Şrt(Şartlı emir)

Ben diyelim ki 37'den(limitli fiyat) 11 kontrat shortlamak istiyorum ve bu emrin seans sonuna kadar geçerli olmasını istiyorum,başka da birşey istemiyorum. Yukarıdaki emir şekillerinden hangisini seçmeliyim...

Soru iptal...

Diyelim ki 37'den shortladım, 38'e stop koymak için yukarıdaki emir şekillerinden hangisini seçmeliyim... (Büyük ihtimalle Şartlı emir vermem lazım)

Bir arkadaşımız sopları nasıl koyduğunu anlatırsa örneklerle seans sonrası çok makbule geçecek...(Antisosyal yapar adamı bu VOB)

Valla 150 milyar hacim yapmışım stoplar parmakla ;)

nightmareuni
22-04-2009, 16:31
38'e stop koymak için Alış emri giricez ve alış emrimizim türü şartlı emir olucak, Şartlı emir türünü seçtiğinizde hemen yanında boş kutucuk çıkacak orayada 38,000 yazacaksınız. Sonra 38,000'e geldiğinde emrimizin limit mi yoksa piyasa fiyatından mı gerçekleşeceğini belirlemeniz gerekecektir.

38,000'e girdiğiniz şartlı emir 38,000 den işlem geçer geçmez aktif olucaktır.

Not: fiyat emrinizi girerken virgüle (,) dikkat etmelisiniz.

Bear_Bull
22-04-2009, 21:29

-Kpy(Kalanı pasife yaz)
-Kie(Kalanı iptal et)
-Şrt(Şartlı emir)

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=2100885&postcount=27

Vobtaki emir türleriyle ilgili daha detaylı bilgiler aşağıdadır.

VOB'da Hangi Emir Türleri Kullanılıyor?

Limitli Emir (LMT) Belirlenen limit fiyat seviyesine kadar işlem gerçekleştirmek için kullanılan emir yöntemidir. Bu yöntem kullanıldığında fiyat
girilmesi zorunludur.
Piyasa Emri (PYS) Emrin girildiği anda ilgili sözleşmede piyasada bulunan en iyi fiyatlı emirden başlayarak emrin karşılanması amacıyla
kullanılan emir yöntemidir. Piyasa yöntemi seçildiğinde ekranda oluşan “En İyi Fiyat” seçeneğinin işaretlenmesi durumunda ise emir sadece
piyasada o anda bekleyen en iyi fiyat seviyesindeki emirlerle eşleşir.

Kapanış Fiyatından Emir (KAP) Gün sonunda hesaplanan uzlaşma fiyatı üzerinden işlem gerçekleştirmek amacıyla kullanılan emir
yöntemidir. Uzlaşma fiyatı hesaplandıktan sonra “kapanış fiyatından” emirler karşı tarafta bekleyen “kapanış fiyatından” emirlerle eşleşir. Alış
ve satış tarafında bekleyen “kapanış fiyatından” emirler eşleştikten sonra kalan “kapanış fiyatından” emirler uzlaşma fiyatını karşılayan normal
seans emirleri ile eşleşir. Kapanış Fiyatından emirler sadece “kalanı pasife yaz” emir türü ve “seans” emir süresi kullanılarak sisteme
gönderilebilir.
Yukarıdaki emir yöntemlerinden bir tanesi seçildikten sonra aşağıda açıklanan 4 emir türünden birinin seçilmesi gerekmektedir:
Kalanı Pasife Yaz (KPY) Emrin girildiği anda tamamının gerçekleşmesi esas olmakla birlikte, tamamının gerçekleşmemesi durumunda kalan
miktarın maksimum emir miktarına kadarlık kısmının, emrin gerçekleştiği son fiyat üzerinden pasife limit emir olarak yazılması için kullanılan
emir türüdür.
Gerçekleşmezse İptal Et (GİE) Girildiği anda, pasifte karşı tarafta bekleyen emirlerin durumuna göre emrin tamamının gerçekleşmesi, aksi
takdirde tamamının iptal edilmesi için kullanılan emir türüdür.
Kalanı İptal Et (KİE) Girildiği anda, pasifte karşı tarafta bekleyen emirlerin durumuna göre emrin tamamının gerçekleşmesi, aksi takdirde
gerçekleşmeyen kısmının iptal edilmesi için kullanılan emir türüdür.
Şarta Bağlı Emir (SAR) Bu emir türü, emri giren tarafından ilgili sözleşme için belirlenen fiyattan (aktivasyon fiyatı) ya da daha kötü fiyatlardan Borsada işlem olması durumunda, emrin sistemde aktif hale gelmesi amacıyla kullanılır. Şarta bağlı emir türünün kullanılması durumunda, emrin fiyat giriş yönteminin yanı sıra aktivasyon fiyatının belirtilmesi de zorunludur. Emir girişinde emrin sistemde geçerli olacağı süreye ilişkin aşağıda yer alan dört seçenekten bir tanesinin seçilmesi gerekmektedir:
Seans Emri (SNS) Emir sadece girildiği seansta geçerlidir. Seans sonuna kadar eşleşemezse sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.
Günlük Emir (GUN) Emir girildiği günde geçerlidir. Gün sonuna kadar eşleşemezse sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.
İptale Kadar Geçerli Emir (İKG) Emir girildiği seanstan itibaren iptal edilene kadar geçerlidir. Bu emir süresi seçildiğinde, emrin iptal edilmediği ve eşleşmediği durumda, emir sözleşmenin vade sonuna kadar geçerli olur ve vade sonunda sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.
Tarihli Emir (TAR) Emir, sisteme girilen tarihe kadar geçerlidir. Belirtilen tarihe kadar eşleşmezse ya da iptal edilmezse, bu tarihte gün sonunda sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir. Sistemde, sözleşmenin vade sonundan daha ileri bir tarih girilmesine izin verilmez. Günlük akış içerisinde sadece bir seans olduğu için “seans” ve “gün” emirleri aynı süreye işaret etmektedir. Her iki süre için de günlük fiyat hareket limitleri geçerlidir. “İptale kadar geçerli” ve “tarihli” sürelerinin seçilmesi durumunda, günlük fiyat hareket limitlerinin dışında emir girilebilir.
Emir Kısıtları Emir girişinde sistem tarafından fiyat ve miktar kontrolü yapılır. İlgili seans özelliklerine uygun olmayan emirler sisteme girilemez. Maksimum emir miktarı sadece pasife girilen emirler için kontrol edilir. Normal seansta girilebilecek maksimum pasif emir miktarı 1.000 adet sözleşmeyi içerir. Emir girişinde “iptale kadar geçerli” ve “tarihli” emirler dışındaki süreler için girilen emirler günlük fiyat hareket sınırları içinde olmak zorundadır. Riskli hesaplar teminatın yetersiz olduğu durumda ana ve “özel emir ilan pazarı”nda pasif emir giremez. Girildiği durumda en kısa sürede Borsa tarafından emirler iptal edilir. Emirlerin Eşlenmesi Sisteme gönderilen emirler normal seansta fiyat ve zaman önceliğine göre eşleşirler. Eşleşme esnasında uygulanacak öncelik kuralları aşağıdaki gibidir: Fiyat Önceliği Kuralı: Daha düşük fiyatlı satım emirleri, daha yüksek fiyatlı satım emirlerinden; daha yüksek fiyatlı alım emirleri, daha düşük fiyatlı alım emirlerinden önce karşılanır. Zaman Önceliği Kuralı: Fiyat eşitliği halinde, zaman açısından daha önce gelen emirler önce karşılanır. Emirlerin eşleşebilmesi için her iki emir için de yeterli teminatın bulunması şarttır. Eşleşme anında yeterli teminatı bulunmayan emir iptal edilir ve işlem gerçekleşmez. Borsada dürüstlük ve düzeni bozacağı kanaatine varılması durumunda, yeterli teminat olmaksızın girilen emirler eşleşme öncesinde iptal edilebilir veya bu tür emirleri giren üyenin emir girişleri belirli bir süre kısıtlanabilir

şartlı emir örneği için link.

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3132686&postcount=362

serdarix
22-04-2009, 21:45
Çok teşekkür ederim arkadaşlar,bu volatil günde deneme-yanılma ile keşfetmek zor oldu gerçekten...

serdarix
22-04-2009, 21:51
38'e stop koymak için Alış emri giricez ve alış emrimizim türü şartlı emir olucak, Şartlı emir türünü seçtiğinizde hemen yanında boş kutucuk çıkacak orayada 38,000 yazacaksınız. Sonra 38,000'e geldiğinde emrimizin limit mi yoksa piyasa fiyatından mı gerçekleşeceğini belirlemeniz gerekecektir.

38,000'e girdiğiniz şartlı emir 38,000 den işlem geçer geçmez aktif olucaktır.

Not: fiyat emrinizi girerken virgüle (,) dikkat etmelisiniz.

Şartı koyduğum fiyattan gerçekleşmesi için piyasa fiyatı yapmam gerekiyor sanırım...

Şartlı emiri 38,000'a koydum işlemi de 38,000'den yapmak istiyorum diyelim o zaman emrin gerçekleşmeme olasılığı oluyor değil mi?

Hiç karıştırmayayım 38,000'a şart koyup emri de piyasa fiyatından verirsem stop-loss'u 38'e koymuş oluyorum değil mi?

nightmareuni
22-04-2009, 22:33
Hiç karıştırmayayım 38,000'a şart koyup emri de piyasa fiyatından verirsem stop-loss'u 38'e koymuş oluyorum değil mi?

Aynen dediğinizdir, Sn. Serdarix 38,000 den işlem geçtiği an stopunuz çalışır bu durumda.

Sevgilerle

Bear_Bull
07-05-2009, 21:17
............

http://img10.imageshack.us/img10/1381/vobsemir.png

ZÜLFİKAR
08-05-2009, 08:07
Günaydınlar. Farklı vadelerde USD sözleşmesi aldım. Fakat biri uzun biri kısa . Ne kadar teminat ücreti alınır. VOB sitesinde; risk azaltıldığı için , 90 TL biri 90 TL diğeri için toplam 180 TL diyor. Uygulamada da böylemi acaba. İlginiz için teşekkürler şimdiden.

Bear_Bull
08-05-2009, 18:22
Yayılma veya Spread işlemi yaptığınızdan teminat yarıya iner.Doğrudur.
Bir pozu kapattığınızda tek yöne dönmüş olursunuz ve o anda hesabınızda kesilmiş olan teminat tutarı aynı olur.Tek yöne döndüğünüz için kalan poz. 180 tl. olarak işlem görmeye başlar.

Günaydınlar. Farklı vadelerde USD sözleşmesi aldım. Fakat biri uzun biri kısa . Ne kadar teminat ücreti alınır. VOB sitesinde; risk azaltıldığı için , 90 TL biri 90 TL diğeri için toplam 180 TL diyor. Uygulamada da böylemi acaba. İlginiz için teşekkürler şimdiden.

WERDER
08-05-2009, 20:58
Merhaba arkadaslar...

Diyelimki stop loss icin sartli emir girdik. Ancak olusan gap yuzunden bizim sart (aktivasyon) fiyatindan hic islem olmadi. Bu kademe atlandi.
Bu durumda sartli emrimiz aktif olurmu?

Bear_Bull
08-05-2009, 22:43
limit fiyatlı emir ise yazdığınız fiyatta pasifte satış/alış yazılı kalır.

Piyasa fiyatı işaretli ise alıcı/satıcı bulduğu ilk yerden itibaren poz sayısı tamamlanan başamağa kadar verir/alır.

Merhaba arkadaslar...

Diyelimki stop loss icin sartli emir girdik. Ancak olusan gap yuzunden bizim sart (aktivasyon) fiyatindan hic islem olmadi. Bu kademe atlandi.

muratti77
09-05-2009, 01:13
Merhaba arkadaslar...

Şöyle bir örnek yaşamışlıgım vardır. Rakamları atıyorum.

Piyasa 40,000-40,500 arasında syrederken elimdeki 100 uzun kontrat için 39,950'ye şartlı 100 satış koydum. Limit fiyat girmeyip serbest dedim.

Piyasa 40,000 i aşagı kırınca sert satış görmüş 39,975'ten direk 39,925'e atlamış.(39,950 gerçekleşmemiş, o kademedeki alıcılar bir anda dağılmış )

Benim emrim 39,950 hiç görülmemesine ragmen 39,925'ten gercekleşti.

xtigerby
11-07-2009, 01:56
vob da hisse alıp satılabiliyor mu?mesala ereğlinin düşeceğini tahmin ediyorsak bunu bugünden satabiliyoruz mu?

kafkas20
15-07-2009, 17:46

5500*0,75= 4125 sürdürelebilinir teminatınız olur. Olurda pozisyonunuz 4125 altına düşerse mc yersiniz. ve 5500'e tamamlayacak şekilde para göndermeniz gerekir.:super:Eğer para göndermez ise neler olabilir ?

Lyrklaunavan
20-07-2009, 11:29
Selamlar sahah bi işlem yapayım dedim yüzüme gözüme bulaştırdım galiba.
Birkaç şey sormak istiyorum. (resimlerim aşağıda)

1- Her alış satışta 4.8 lira komisyon veriyoruz doğru mu? Uzun oldun mesela. 1 kontrat. Sonra 1 adet kısa alırsan aynı vadede, yine 4.8 lira komisyon ödeyerek pozisyon kapatmış oluyorsun değil mi? Toplam 9.6 veriyorsun komisyona yani. Uzunu ben 48475 te aldım. Şu anda pozisyon kapatmak istesem (Şu anda 48350) benim teminatım : (48350-48475)/10-9.6 = -22.1
500-22.1= 477.9 liraya düşecek değil mi?

2- Pozisyon kapatma şıkkı var benim aracaı kurumumda. Bunun anlamı ne?
Aynı vadedeki aldığım uzun kontratı aynı vadede kısa kontrat alarak ta pozisyon kapatamaz mıyım? Bu tuşa basmalı mıyım extradan? Of ya

3- 3.resimde -55 lira görünüyor. Maliyet fiyatı 48475, uzlaşma fiyatı 47925, kar/zarar -55 görünüyor. Bu hiç değişmedi son 1 saattir. Bu statik bi değermi? ne zaman değişecek bu? Uzlaşma fiyatı nedir bu arada?

4- Girdiğimiz emri (seanslık pasif) iptal edebiliyor muyuz seans içinde? (İptal'e bastım 15:16 da İPTAL BEKLİYOR dedi. (İptal edemiyor galiba seans içinde)

5- Limit fiyata tıkladığımda alış 48.324999 satış 43.350 yazıyor. Alış fiyatındaki küsüratlı rakamda bir yanlışlık yokmu?

6- 1000 lira teminatım varken 3 adet XU30 alabilir miyim? Aldığım zaman serbest hesaptan çekermi geri kalan 500 Tl teminatı? Yoksa hatamı verir alamazsın teminatın yetersiz diye?

Resimleri akşam eve gidince yüklerim zira işten image yükleme sitelerine girilmiyor. Kusura bakmayınız

Sağolun vereceğiniz cevaplar için.

deda
11-08-2009, 12:34
............

[img=http://img90.imageshack.us/img90/6499/endx.th.jpg] (http://img90.imageshack.us/i/endx.jpg/)
ziraat yatırımın ekranı. böyle yaptığım zaman iki tane uzunum oluyo. anlamadım gitti. şarta koyduğum fiyat şort olması gerekmiyomu

deda
11-08-2009, 12:35
http://img90.imageshack.us/img90/6499/endx.th.jpg (http://img90.imageshack.us/i/endx.jpg/)

Bear_Bull
11-08-2009, 18:47
(http://img90.imageshack.us/i/endx.jpg/)
ziraat yatırımın ekranı. böyle yaptığım zaman iki tane uzunum oluyo. anlamadım gitti. şarta koyduğum fiyat şort olması gerekmiyomu

[IMG]http://img90.imageshack.us/img90/6499/endx.th.jpg (http://img90.imageshack.us/i/endx.jpg/)

ilk önce alışınızı yaptınız diyelim.
Stop sonradan konulur

kaç adet ise (1 demişsiniz) Şarta bağlı satış emri yazılır.
istediğiniz şart gerçekleşmediği sürece LONG durur şart gerçekleştiğinde stop emir çalışır longu kapatır.

benim ekranda gördüğüm long üzerine long emir hazırlamışsınız.

Stopta Longa Short-----Shorta Long şartlı emri hazırlanır, emir şart gerçekleşene kadar borsaya iletilmez, şart gerçekleştiğinde Aktif edilir( gönderilir)

Piyasa fiyatı işaretli ise alıcı/satıcı bulduğu ilk yerden itibaren poz sayısı tamamlanan başamağa kadar verir/alır.

lmx
21-08-2009, 16:37
Vob24 e yazdım ama oranın asıl faliyet alanı günlük değişimler olduğu için burası daha uygun sanırım.
Öncelikle emeği geçenlere teşekkürler.Konunun tamamını okudum.Ancak pratik olmayınca çoğu bilgi havada kalıyor.

Aslında kazandıran bir kaç hamlenin videosu olsa çok hoş olur gibi.

u_baydur
15-11-2009, 20:48
merhaba,, vob konusunda sormak istediğim birşey var...

diyelimki tüm sermayem 10.000 tl. bunun tamamı ile de hisse almışım... fakat bugün piyasanın düşeceğini düşünüp hisselerimi sattım... mesela döviz almaya kalksam T+2 den dolayı iki gün sonra alabiliyorum... peki bu paramı T+2 yi beklemeden vob a yatırabiliyor muyum...

yani hem vob da hem spotta işlem yapan birisi sermayesinin bir kısmını vob için nakit mi tutmalı...

Bear_Bull
15-11-2009, 20:59
merhaba,, vob konusunda sormak istediğim birşey var...

diyelimki tüm sermayem 10.000 tl. bunun tamamı ile de hisse almışım... fakat bugün piyasanın düşeceğini düşünüp hisselerimi sattım... mesela döviz almaya kalksam T+2 den dolayı iki gün sonra alabiliyorum... peki bu paramı T+2 yi beklemeden vob a yatırabiliyor muyum...

yani hem vob da hem spotta işlem yapan birisi sermayesinin bir kısmını vob için nakit mi tutmalı...

Spot tan VOB a 2 gün sonra aktarım yapabilirsiniz.

2 taraftada oynamak istiyorsanız VOB un kaldıraçlı olduğu hesabı ile istediğiniz oranlarda 2 taraftada nakit tutmak daha uygun olur.

u_baydur
15-11-2009, 21:09
teşekkurler sn Bear Bull...

aslına bakarsanız, sanki vob'u iyice öğrenen biri spotta işlem yapmaya gerek duymaz gibi geliyor az birşey öğrendiklerimle...

u_baydur
19-12-2009, 20:00
deneme 1- 2 .. topici kaybettim bulmaya çalışıyorum.. :)

arkadaşlar...

vob'da işlem yapan arkadaşlardan, eğer varsa,,,

başlamadan (bulaşmadan da olabilir :) ) önce (ilgilerini çekip araştıdıkları esnada) farketmedikleri ve içine girince "hmmm" dedikleri şeyler varsa paylaşmalarını rica edebilir miyim... teşekkurler...

teknikpara
22-12-2009, 16:49
arkadaşlar benim bi kaç sorum olacak şu anda aralık vade ile şubat vadesi arasında 200-250 puan fark var bu neden kaynaklanıyor vade sonuna geldiğimize göre şu anda hangi vadede işlem yapmak mantıklı ayrıca vade sonunda kontartlar nasıl neye göre kapatılıyor hangi değere göre kapatılıyor yani

artemea
27-12-2009, 20:27
deneme 1- 2 .. topici kaybettim bulmaya çalışıyorum.. :) arkadaşlar... vob'da işlem yapan arkadaşlardan, eğer varsa,,, başlamadan (bulaşmadan da olabilir :) ) önce (ilgilerini çekip araştıdıkları esnada) farketmedikleri ve içine girince "hmmm" dedikleri şeyler varsa paylaşmalarını rica edebilir miyim... teşekkurler... merhaba u_baydur voba başlamadan ne kadar kolay ve basit olduğunu düşünmüştüm benim için hisse zordu al bekle çıksın satayım bazen 3-5 10 hatta bir yıl ve üstü vob öylemi idi endeks rakamları devamlı iniyor çıkıyor testere dişlisi gibi bi aşa bi yukarı her yöne kazanç var böyle düşünerek yinede bu kadar kolay olmamalı diye biraz tedbir ile pörtföyümün 3 bin tl si ile başladık hakikatten çok kolaymış günlük 300-500 kazanılıyormuş ilk zamanlardan bahsediyorum daha sonra yatırmış olduğum parayı arttırarak 25 bin tl çıkardım daha fazla kar bu kadar kolay para nerede vardı bir yöne full poz terse gitmiş önemli değil nasılsa döner ben bu işi biliyorum 1 ayda 3 bin tl ile 5 bin kazanmış adamım gazı ile ilk margin caall bu ne ya teminat tamamlayın veyahut poz kapayın aracı kurum telefonda söylüyor ne yapacaz nasılsa dönecek tamamlayalım mühim değil sağlam olsun 10 bin daha yatırdık terse devam ederse birazda töleransımız olsun değilmi tüm bunları sadece düşünüyor ve uyguluyorum kimseye danışmak yok neyse bazı yerleri pas geçerek devam edelim çünkü bunlar 2 yıl önce olanlarbirazda mizahileştirilmiş hali birazda hesap yapalım 3 bin başlangıç oldu 9 bin bu iş çok kolay çok karlı 20 bin daha yatırdık oldu 29 bin hayeler rüyalar ayaklar yere basmadan yürümeler29 bir haftada oldu 35 bin beni tutana aşk olsun eytttt savulun ne zamana kadar piyasa terse gidip ben full pozda yakalanana kadar takke düştü kel göründü inat devam etti aynı pozda bende kah öfke kah sinir ve devamında piyasaya küfür pozlar zararla kapandı piyasadan alacağım varmış gibi hırsla saldırarak kalan nakitle devam edip ana paradan33 bin ana para 4 bin lira kaldı 6 ayda neyse mecburi ara vobtan başka bir şey düşünmek yok hatalar zincirini görme tekrar geriye dönme küçük kazançlara tamah edip geçmişi unutarak bugünlere geldik çok şükür ekmeğimi buradan kazanıyorum bu benim işim öyle kabul ettim sabah 9 akşam 6 mesaisi bu sosyal güvencesi yok hafta sonları tatil maaş işin durumuna göre aylık 1000 tl ile 10 bin tl arasında değişiyorbuna şükür deyip kaldığım yerden devam ediyorum ama şunuda kesinlikle biliyorum hiç kimse borsa ile alakalı olarak ister hisse ister vob yaptığı işi bırakana kadar ne kardayım diyebilir ne zaradayım diyebilir neyse bu kadar yeter yazını görünce eskiye gittim anılarım canlandı biraz pek yazmam ama nasıl oldu yazdım ama bir tavsiye arkadaş çevrende borsa ile alakalı konuları pek paylaşma kaznırken pohpohlanırsın kaybettiğin an önüne gelen nasihat eder özel hayatında bu konularda ketum ol tüm bunlar benim görüşlerimdir esen kal

abal87
27-12-2009, 20:39
arkadaşlar benim bi kaç sorum olacak şu anda aralık vade ile şubat vadesi arasında 200-250 puan fark var bu neden kaynaklanıyor vade sonuna geldiğimize göre şu anda hangi vadede işlem yapmak mantıklı ayrıca vade sonunda kontartlar nasıl neye göre kapatılıyor hangi değere göre kapatılıyor yani

En yakın vadede işlem yapmak daha mantıklıdır. Hem işlem hacmi fazladır, hem de likittir. Her kademeden alıcı-satıcı mevcuttur.

abal87
27-12-2009, 20:43
teşekkurler sn Bear Bull...

aslına bakarsanız, sanki vob'u iyice öğrenen biri spotta işlem yapmaya gerek duymaz gibi geliyor az birşey öğrendiklerimle...

Spotta işlem yapmak için, ilgilendiğiniz şirket veya şirketler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Vob'da işlem yapmak için tüm dünyayı yakından takip etmeniz gerekmektedir.
Hissenin beklentisi vardır global haberlerden etkilenmeyebilir ama vob herşey nem kapar.

u_baydur
27-12-2009, 21:14
paylaştığınız bilgiler için teşekkurler...

trademaster
27-12-2009, 22:38
VOB, foreks'ten cok farklı değil.

- saglam teknik analiz bilgisi şart
- MAV, mum cubuk, stos, rsi, macd ve mom indikatorleri iyi bellenmeli, dogru yorumlanmalı
- kanal çizgileri dogru çizilmeli, grafik formasyonlar iyi bilinmeli...
- 5 dk lık grafikler sıklıkla tercih edilmekte

buraya kadar anlattıklarım cok teorik, asıl sıkıntılar şurada;

- dow ve dax (future'ler dahil) başta olmak uzere dış piyasalar anlık takip edilmeli
- faiz, euro/usd ve Usd/tr de anlık izlenmeli
- vob da efg, deu, merill gibi py'lerin ne yonde oldukları onemlı, bunlarda takıp edilmeli

ANCAK BUTUN BUNLAR YILDA 1000 TL Yİ AŞAN PARALI YAZILIMLARLA MUMKUN.
ve bu programa sahip olmayanların bence vob yatırımı cok riskli
tabii bu programı calıstıracak iyi bir sistem donanımı da onemli
en cok lazım olan şey de BOŞ ZAMAN! (sıkı takip şart cunku)

cans
29-12-2009, 23:10
VOB, foreks'ten cok farklı değil.

- saglam teknik analiz bilgisi şart
- MAV, mum cubuk, stos, rsi, macd ve mom indikatorleri iyi bellenmeli, dogru yorumlanmalı
- kanal çizgileri dogru çizilmeli, grafik formasyonlar iyi bilinmeli...
- 5 dk lık grafikler sıklıkla tercih edilmekte

buraya kadar anlattıklarım cok teorik, asıl sıkıntılar şurada;

- dow ve dax (future'ler dahil) başta olmak uzere dış piyasalar anlık takip edilmeli
- faiz, euro/usd ve Usd/tr de anlık izlenmeli
- vob da efg, deu, merill gibi py'lerin ne yonde oldukları onemlı, bunlarda takıp edilmeli

ANCAK BUTUN BUNLAR YILDA 1000 TL Yİ AŞAN PARALI YAZILIMLARLA MUMKUN.
ve bu programa sahip olmayanların bence vob yatırımı cok riskli
tabii bu programı calıstıracak iyi bir sistem donanımı da onemli
en cok lazım olan şey de BOŞ ZAMAN! (sıkı takip şart cunku)

Bunların büyük bir kısmı ( %90 ) kazanmak istiyosan asla yapma listemde yer alıyor. :) Ayrıca göz, beyin sağlığı için bu kadar piyasayı takip etmek çok yorucu olur. Pozisyon tutmadığım hiçbir piyasayı takip etme taraftarı değilim. DOW a sabah açılışını etki ettiği için meraktan bakılabilir. FDOW da aynı şekilde ama olmazsa olmaz değildir.

BaziL
10-01-2010, 20:41
ben vobda ilk işlemlerimi uzun pozisyon acarak yaptım pozisyonlarımı kapatmak için ise kısa pozisyon aldım bnm merak ettiğim aldıgım kontratı bir başka şahısa satamazmıyım illa kendim karşılığınımı almak zorundayım yardımcı olursanız çok sevinirim

CptNemo
01-02-2010, 09:14
Bunların büyük bir kısmı ( %90 ) kazanmak istiyosan asla yapma listemde yer alıyor. :) Ayrıca göz, beyin sağlığı için bu kadar piyasayı takip etmek çok yorucu olur. Pozisyon tutmadığım hiçbir piyasayı takip etme taraftarı değilim. DOW a sabah açılışını etki ettiği için meraktan bakılabilir. FDOW da aynı şekilde ama olmazsa olmaz değildir.
peki sizin kriterleriniz nelerdir?

ambitious
19-02-2010, 14:31
merhaba arkdaşlar ben vob dunyasina yeni başlayanlardanım şimdilik öğrenme aşamasındayım çömezim yani siz deneyimli yatırımci arkdaşlarima bir sorum olacak
mesala ben vob da imkb30 endeli bir sözleşme satın aldım imkb30 60000 de iken endex 50 000 e düşerse vobdaki paramda 60000-50000*100 seklinde düşüyor ve zararda oluyorum yok eger 60 000 den sözleşme aldim 70 000 e cıktı endex o zamanda aynı oranda kazanıyorum vob da önemli olan altının cıkmasi yada doların yada imkb nin o zaman borsa düşerken dolar sözleşmesinden dolar düşerkende borsa sözleşmelerinden para kazanacaz doğrumu anlamişim ?

julia.luthor
19-02-2010, 14:34

hakikaten katılıyorum lisans felan aldık kitabını okuduk ama o kadar risk bana ve kalbime fazla.

aynı zamanda özellikle imkb üzerine yapılan işlemler beni biraz tedirgin ediyor.

market cornerların endeks bazında uygulandığını sanıyorum ki zor iş.

ambitious
19-02-2010, 14:43
arkadaşalr bir sorum daha olacak şimdi vob da pozisyon aldım başlangic tyeminatimin %75 i gitti ve ben pozisyonumu kapatamadim yada teminat yatıramadim bu durumda nasil bir yaptırım oluyor

denizci
19-03-2010, 10:32
vob tarihçesi gibi
30 sayfayı ders olarak okumalı...neredeeeeennnnn nereyeeeee:wink:

mutimar
19-03-2010, 11:09
Bütün sayfaları okudum dersem kimse gülmez değilmi......:)

Bear_Bull
25-03-2010, 23:45
burada da bulunsun lazım olur. (bende ararsam bulurum kaybolmaz VOB24 te 2 gün sonra arasam bulamam.

Bugün MC yiyen arkadaşlara üzülerek yazıyorum ki :cry:

Margin call (tamamlama çağrısı) geldiyse ya eksik miktarın TL olarak hepsini yatırmanız gerekir

yada yeterli miktarda pozisyon kapatılmasının saat 14:00 a kadar yapılması gerekir

herhangi bir sebepten aracı kurum size ulaşamaz veya 14:00 a kadar pozisyonları gerekli yere kalan teminat kadarına çekmezseniz 14:30 a kadar aracı kurum ters işlemle pozisyonlarınızı kapatır (genelde yeterli miktarda . çok riskli durumlarda Komple kapatma yetkiside vardır )

yarın isterse VOB açılışta, bugün çıktığı kadar düşsün yinede bugün yediğiniz MC miktarı kadar poz. kapatmak zorundasınız.
Pozları Kapattığınız zaman saat 14:30 dan sonra hesapta tekrar + bakiye görürseniz sistemin izin verdiği miktarda tekrar pozisyon alabilirsiniz.
(poz . kapattıktan sonra düşmeye devam eder kalanlar hesapta + yazarsa yani)

Nacizane tavsiyem hiç bir pozisyonu MC yiyecek kadar zararda taşımayın.

.

cans
29-03-2010, 17:07
peki sizin kriterleriniz nelerdir?

Yeni okudum biraz geç olacak ama ama..

Önce bu işi nasıl yapmak istediğine karar veriyorsun... Başka bir işte çalışıp vobda eğlencesine zaman kaybetmek istiyosan 3-5 mesaj yukarıda sn.trademasterin yazdıklarını yapıyosun. Yok benim tek işim borsa olacak diyorsan... Şunları uygulayacaksın.

1-Sermayenin 1/10 ile piyasaya gireceksin. Çok sermaye ihtiyacın olacak söylemeye gerek yok...(kaldıraç riskine ihtiyacımız yok paramız var. :) )
2-Alım satım sistemin olacak ona göre pozisyon alacaksın kafana göre değil...
3-Sadece pozisyon aldığın piyasayı izleyeceksin...
4-Yorum yapmayacaksın... Yapsanda farketmez nasıl olsa sisteme göre pozisyon alacaksın. Ama benim boş vaktim var uğraşıcam diyosan uğraş dur. :)

Burada en önemlisi sistem, kendini kanıtlamış olmalı çok kazandırmasına gerek yok. En basit sistem bile trendde kazandırır. Yatayda ise zarar ettirir. Trendde nasıl olsa kazandıracak o zaman önemli olan yatayda az işlem yaptırıp, az zarar ettiren sistem.

palancı
10-04-2010, 12:24
Ben sayın üstadlara bir soru sormak istiyorum. Geçenlerde Ali perşembe cnbce deki programında şu kavramdan bahsetti. '' Tek hisseye dayalı vadeli işlemler sözleşmnesi''. Bu ne anlama geliyor? amerika'nın bunu ilk defa 1980lerde gündeme getirdiğini yalnız Juhannesburg ve Mumbai borsalarının bunu başardığını ve dünya borsalarında ilk ona girdiklerinden bahsetti. Bu olayın borsaya nasıl bir katkısı vardır? Teşekkürler...

cans
11-04-2010, 18:05
Ben sayın üstadlara bir soru sormak istiyorum. Geçenlerde Ali perşembe cnbce deki programında şu kavramdan bahsetti. '' Tek hisseye dayalı vadeli işlemler sözleşmnesi''. Bu ne anlama geliyor? amerika'nın bunu ilk defa 1980lerde gündeme getirdiğini yalnız Juhannesburg ve Mumbai borsalarının bunu başardığını ve dünya borsalarında ilk ona girdiklerinden bahsetti. Bu olayın borsaya nasıl bir katkısı vardır? Teşekkürler...

Hisselerin vadelisi işte.. Nasıl endeksin vadelisi var onun gibi... Şuan hisse hedge etmek için sepet yapmak ve endeks shortlamak gerekiyor.(en iyi uyum için. garan=endeks demek olsada teorik olarak ayrışabilir) Hisselerin vadelisi olsa sepet yapmak zorunda kalmazdık.. Örneğin elimizde GARAN varsa vadelisinde short pozisyon alırdık.

Ali perşembe şunu demek istedi.. Bu işe ilk giren borsalar aldı başını gitti diğerleri'nin 20 sene sonra aklı başına geldi ama juhannesburg ve mumbai borsaları alıp başını gitmişti.. Çünkü diğerleri bir türlü uygulamaya koyamamıştı.

ajx
23-05-2010, 04:10
Benimde bir sorum var orta vadede endeks düşecek diye düşündük ve kısa pozisyon aldık diyelim.Ama düşüşe geçmeden önce endeks biraz daha yükseldi diyelim tabi haliyle bizim teminatımızda eksildi.
Neyse sorum şu teminatımızı tamamladığımız sürece kısa pozisyon devam eder mi yoksa bir noktadan sonra teminatı tamamlasak bile mecburen kapatmak zorunda kalır mıyız?

berkayy
23-05-2010, 13:06
değerli arkadaşlar benimde size bir sorum olacak...diğelim ki doların ki düşeceğini öngördük ve kısa pozisyon aldık.ve gercekten dolar düşüyor..

1.) bu kadar kar bana yeter deyip nakite dönmek işlemin tersini yapmam yeterli mi?

2.) işlemin tersini yapıtığımda her zaman nakite mi dönmüş olurum..yani ilk kısa pozisyondaydım kar ettim ve artık yükselecek değip uzun pozisyona gectiğimde artışlardan para kazanıyormuyum..yoksa bunun için tekrar mı pozisyon acmam gerekir

umarım sorunumu anlatabilmişimdir
burada bilmeyenler için deneyim ve bilgilerini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkür ederim...iyiliğin en güzeli karşılıksız olandır ve burda ki bu arkadaşlarda bunu yapıyorlar.
teşekürlerrrrrrrrrrrrrrr.

V for vendetta
23-05-2010, 16:05
değerli arkadaşlar benimde size bir sorum olacak...diğelim ki doların ki düşeceğini öngördük ve kısa pozisyon aldık.ve gercekten dolar düşüyor..

1.) bu kadar kar bana yeter deyip nakite dönmek işlemin tersini yapmam yeterli mi?

2.) işlemin tersini yapıtığımda her zaman nakite mi dönmüş olurum..yani ilk kısa pozisyondaydım kar ettim ve artık yükselecek değip uzun pozisyona gectiğimde artışlardan para kazanıyormuyum..yoksa bunun için tekrar mı pozisyon acmam gerekir

umarım sorunumu anlatabilmişimdir
burada bilmeyenler için deneyim ve bilgilerini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkür ederim...iyiliğin en güzeli karşılıksız olandır ve burda ki bu arkadaşlarda bunu yapıyorlar.
teşekürlerrrrrrrrrrrrrrr.

1)Evet nakite dönebilmeniz için yaptığınız işlemin tam tersini yaparak pozisyonunuzu kapıyorsunuz..

2)eğer 50 kontrat short iken 50 long pozisyon açarsanız pozisyon sayınız 0 olur.Nakite dönmüş olursunuz.50 kontrat shortsunuz dolar düştü kar ettiniz sonra yükseleceğini öngördünüz 100 kontrat long açarsanız net olarak 50 long pozisyonunuz olur bu seferde doların değeri arttığında hesabınıza kar yazarsınız..

İnş yardımcı olabilmişimdir..

V for vendetta
23-05-2010, 16:08
Benimde bir sorum var orta vadede endeks düşecek diye düşündük ve kısa pozisyon aldık diyelim.Ama düşüşe geçmeden önce endeks biraz daha yükseldi diyelim tabi haliyle bizim teminatımızda eksildi.
Neyse sorum şu teminatımızı tamamladığımız sürece kısa pozisyon devam eder mi yoksa bir noktadan sonra teminatı tamamlasak bile mecburen kapatmak zorunda kalır mıyız?

Eğer vadenin sonu gelirse pozisyonunuzu yeni vadeye taşırsınız eski pozisyonuzu kapıyarak.. teminatınızda aynı ise aynı sayıda pozisyonunuzu korumuş olursunuz..

V for vendetta
23-05-2010, 16:09
ben vobda ilk işlemlerimi uzun pozisyon acarak yaptım pozisyonlarımı kapatmak için ise kısa pozisyon aldım bnm merak ettiğim aldıgım kontratı bir başka şahısa satamazmıyım illa kendim karşılığınımı almak zorundayım yardımcı olursanız çok sevinirim

Sistem otomatik olarak o anki fiyattan alacak şahısa verir..Özellikle bir şahısa satamazsınız..

berkayy
23-05-2010, 17:54
1)Evet nakite dönebilmeniz için yaptığınız işlemin tam tersini yaparak pozisyonunuzu kapıyorsunuz..

2)eğer 50 kontrat short iken 50 long pozisyon açarsanız pozisyon sayınız 0 olur.Nakite dönmüş olursunuz.50 kontrat shortsunuz dolar düştü kar ettiniz sonra yükseleceğini öngördünüz 100 kontrat long açarsanız net olarak 50 long pozisyonunuz olur bu seferde doların değeri arttığında hesabınıza kar yazarsınız..

İnş yardımcı olabilmişimdir..

evet çok güzel anlatmışsınız...oynadan sormak lazım bir bilene:).. çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için...
serbest alışın veya satışın ( burdaki adı başka aklıma gelmedi bir an ) herhangi bir sakıncası olur mu sizce gercekten tam o andaki değerden mi alır..veya cok ani bir değişim yaşanıp tabiri caiz ise keleğe gelme durumu olur mu..

berkayy
23-05-2010, 18:23
beir de arkadaşlar vob verilerini anlık nerden görebilirim.işbank 3 dk gecikmeli veriyor ama anlık nerden görüyorsunuz.herkes 3 dk gecikmeli iş yapmıyordur heralde.

V for vendetta
24-05-2010, 06:58
beir de arkadaşlar vob verilerini anlık nerden görebilirim.işbank 3 dk gecikmeli veriyor ama anlık nerden görüyorsunuz.herkes 3 dk gecikmeli iş yapmıyordur heralde.

bir bankada yatırım hesabınız var ve vob hesabınız aktif ise anlık veri ekranlarını kullanabilirsiniz.iş bankasının internet şubesinde varmıdır bilmiyorum ama ben akbankta anlık borsa ekranından takip ediyorum borsayı..Garanti bankasında ise e-trader sistemi mevcut..

V for vendetta
24-05-2010, 07:02
evet çok güzel anlatmışsınız...oynadan sormak lazım bir bilene:).. çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için...
serbest alışın veya satışın ( burdaki adı başka aklıma gelmedi bir an ) herhangi bir sakıncası olur mu sizce gercekten tam o andaki değerden mi alır..veya cok ani bir değişim yaşanıp tabiri caiz ise keleğe gelme durumu olur mu..

Fiyatlar emin olun çok oynaktır sizde beklentileriniz dahilinde işlem yapın..eğer o anki değer size uygun değilse siz limit fiyatlı emir verip istediğiniz fiyata gelmesini bekleyebilirsiniz.Uzun bir süre hareketli izlerseniz o anki fiyatın uygunluğunu analiz edebilirsiniz. ..unutmayın koyduğunuz paranın 10 katı bir işlem yapıyorsunuz..10 katı kar olabileceği gibi 10 katı zarar da yazabilirsiniz..2 dakika içinde olabilir buda hemde..Paranızın tamamı ile asla işlem yapmanızı önermem..

berkayy
24-05-2010, 19:05
Fiyatlar emin olun çok oynaktır sizde beklentileriniz dahilinde işlem yapın..eğer o anki değer size uygun değilse siz limit fiyatlı emir verip istediğiniz fiyata gelmesini bekleyebilirsiniz.Uzun bir süre hareketli izlerseniz o anki fiyatın uygunluğunu analiz edebilirsiniz. ..unutmayın koyduğunuz paranın 10 katı bir işlem yapıyorsunuz..10 katı kar olabileceği gibi 10 katı zarar da yazabilirsiniz..2 dakika içinde olabilir buda hemde..Paranızın tamamı ile asla işlem yapmanızı önermem..
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.bol kazançlar size.herşey gönlünüzce olsun...

V for vendetta
24-05-2010, 22:36
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.bol kazançlar size.herşey gönlünüzce olsun...

Teşekkürler hocam sizinde kazancınız bol olur inşallah..

fakara
04-08-2010, 01:48
herkese merhaba benimde vob hakkında kafama takılan çok şey var umarım burda cevap bulabilirim sorularıma. İlk sorum borsada yeri geldi 2 sene bekledim zarar etmedim ama sanırım vobta bukadar süre bekleme şansım olmaz doğrumuyum? Peki vob da orta uzun vade pozisyon almak mümkün değilmidir ? vob 30 veya vob 100 örnek vererek cevaplarsanız sevinirim SAYGILAR

HERKES İÇİN BOL KAZANÇLI SEANSLAR

fakara
04-08-2010, 14:41
Şuan vob 100 eylül sözleşmesi fiyatı sıfır gözüküyo sebebini nedir acaba
SAYGILAR

Bear_Bull
04-08-2010, 20:13
Şuan vob 100 eylül sözleşmesi fiyatı sıfır gözüküyo sebebini nedir acaba
SAYGILAR

işlemsizlikten fiyat gözükmüyor
tahta derinliğine bakılırsa alıcı satıcı var ama bir türlü fiyatta anlaşamıyorlar (alıcı aşağıda, satıcı yukarıda) bekliyor.

İşlem yaptınız diyelim oluşacak ters bir durumda , Hiç değilse nasıl hedge edeceğinizin hesabını bile yapamıyorsanız İşlem olmayan sığ yerlerden uzak durun.

fakara
04-08-2010, 20:19
Bear bull cevabınız için teşekkürler vob hakkında bilmediğim cok şey var yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Diyelimki vob endeks 100 ağustos kontratı 60.15 aldık veya sattık borsa sert düşüş veya çıkış yapmadan yatay seyretti (Teminat Tamamlama çağrısı yemedik) ağustos son işlem günü pozisyon mutlaka kapanmalıdır yoksa eylül ayı beklenebilirmi?

Bear_Bull
04-08-2010, 20:47
Bear bull cevabınız için teşekkürler vob hakkında bilmediğim cok şey var yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Diyelimki vob endeks 100 ağustos kontratı 60.15 aldık veya sattık borsa sert düşüş veya çıkış yapmadan yatay seyretti (Teminat Tamamlama çağrısı yemedik) ağustos son işlem günü pozisyon mutlaka kapanmalıdır yoksa eylül ayı beklenebilirmi?

http://www.hisse.net/forum/forumdisplay.php?s=&f=60&page=1&pp=25&daysprune=-1&sort=lastpost&order=desc
linkten başlangıçtan itibaren vob la ilgili açılmış başlıklara bakabilirsiniz.

Endex 100 kontratlarına pek bulaşmanı tavsiye etmem ama, sormuşsun her vade ismini taşıdığı o ayın son günü siz kapatmasanızda kendisi NAKDİ UZLAŞMA ile kapatılır.

http://www.gedik.com/vob/vob_okulu.aspx

Sorabileceğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Seans içinde VOB24 te sorduğunuz sorular arada kaynayacaktır .

fakara
04-08-2010, 21:00
bull bear tekrar teşekkürler aslında vob hakkında cok yazı okumama rağmen teorik eğitim bir yere kadar Borsada yeri geldi aldım kağıdı 2 sene bekledim zarar etmedim ama sanırım vobda böle bir ihtimal yok
Vob u örenmek istememin sebebi sadece endeks hareketleri için di zaman zaman borsada düzeltme beklediğim zamanlarda kullanmak için
Endeks 100 e bulaşma derken daha mı fazla bilgi istiyo yeni başlayanlar için endeks 30 kontratları daha mı mantıklı?
son sorum vob da orta yada uzun vade yatırım mümkün değil ölemi?
tekrar teşekkürler Saygılar

Bear_Bull
04-08-2010, 21:06
Endex 100 az işlem gördüğünden/yakın fiyatlı alım satım olmadığından/yapılamadığından hızlı oynamak isteyenler için uygun değil.

Endex 30 fazla işlem ve sürekli yakın fiyatla işlem gördüğünden daha mantıklı.
Uzun vadeli tutarım derseniz elinizde olan poz.u sürekli bir sonraki vadeye kaydırarak teminat yeterli olduğu sürece tutabilirsiniz.

fakara
06-08-2010, 14:02
sayın bullbear verdiğiniz linkler ve bilgiler i okumak birazda düşünmek kafamdaki soruların bir kısmına daha cevap bulmamı sağladı..
Aslında vob u spot endeks 30 ve 100 le bire bir aynı hareketi yaptını sanıyodum Ama işin aslı vob 30 100 bir adım sonrasını düşünen kişilerin arz talebine göre oluşan ayrı bir piyasa.sanırım ... bir önceki cevabında vob 30 un spot 30 a daha yakın olduğunu sölemiştin (fiyatların)...
soru1) Peki tüm bunlara rağmen spot ve vob endeksler paralel veya birbirinden ayrı hareket eder diyebilirmiyiz? yani spoet endekslerin düşmesi vob unda düşceği anlamına gelirmi...
soru2)şuanda aralık 30 kontratı 76,30 imkb 30 75.300 lerde bir hafta sonra imkb 30 düzeltme yaptı 72000 e geldi vob 30 aralık kontratı da kesin düşer diyebilirmiyiz yoksa burdaki oyuncuların arz talebine göre değişirmi
Sanırım 2. sorum 1 . nin örnekli hali oldu SAYGILAR İYİ BİR SEANS OLMASI DİLEĞİMLE

Bear_Bull
06-08-2010, 19:21
soru1) Peki tüm bunlara rağmen spot ve vob endeksler paralel veya birbirinden ayrı hareket eder diyebilirmiyiz? yani spoet endekslerin düşmesi vob unda düşceği anlamına gelirmi...

evet düşürür.
Teorik fiyat ve makas dediğimiz olaylarla biraz fark olabilir ama uzun süremez.

soru2)şuanda aralık 30 kontratı 76,30 imkb 30 75.300 lerde bir hafta sonra imkb 30 düzeltme yaptı 72000 e geldi vob 30 aralık kontratı da kesin düşer diyebilirmiyiz yoksa burdaki oyuncuların arz talebine göre değişirmi

evet düşer alıştaki fiyat a verirler yukarıda kalırsa. yada alştaki kişi emri aşağıya kaçarak bekler.
(önceki senelerde teorik fiyata yakın işlem görüyordu ileriki vadeler.)
Piyasada her ne kadar fazla olmasada ARBİTRAJ cılar bulunmakta piyasada oturmuş fiyat aralıklarından fazla marj oluştuğunda bir taraftan alım diğer taraftan satım yapılarak poz. alınır. Fiyat farkı normala döndüğünde ters işlemlerle poz.lar kapatılır.

Hala kısır yerlerde dolaşıyorsun.

Alperun
06-08-2010, 19:57
Açık pozisyon sayısı değişimi nerede nasıl yorumlanmalıdır? Yüklü +'dan -'ye geçtiğinde ya da tersi durumda nasıl yorumlamalıyız? Açık kontrat sayısı ile ilişkisi nedir?

leonirossi
06-08-2010, 21:08
Foruma bu ilk mesajım, öncelikle böyle kaliteli bir ortam yaratan herkese teşekkürler.

Bir sorum olacak.VOB'da bir sözleşmenin fiyatının olması gerekenden daha düşük olduğunu fark ettiğim takdirde.Mesala FXUSD1012 fiyatı 1.5009 olsun ama ben yaptığım hesaplamalar ile olması gereken fiyatı 1.5110 olarak buldum diyelim. Aradaki 0.0101'lik farkı nasıl değerlendirebilirim.Bu bir arbitraj imkanı mıdır?. Teşekkürler.

Bear_Bull
06-08-2010, 23:05
Foruma bu ilk mesajım, öncelikle böyle kaliteli bir ortam yaratan herkese teşekkürler.

Bir sorum olacak.VOB'da bir sözleşmenin fiyatının olması gerekenden daha düşük olduğunu fark ettiğim takdirde.Mesala FXUSD1012 fiyatı 1.5009 olsun ama ben yaptığım hesaplamalar ile olması gereken fiyatı 1.5110 olarak buldum diyelim. Aradaki 0.0101'lik farkı nasıl değerlendirebilirim.Bu bir arbitraj imkanı mıdır?. Teşekkürler.

sürekli teorikleri hesaplayıp uygun fiyat denk geldiğinde birinde satış diğerinde alış yaparak ARBİtRAJ yapılabilir.

sembol Spot VKG VADE_s_g Teorik
VOB 30 75.418 24 Ağustos 10 75,704
75.418 82 Ekim 10 76,400
75.418 146 Aralık 10 77,174
VOB 100 59.753 54 Eylül 10 60,264
59.753 23 Ağustos 10 59,970
1,4912 24 Ağustos 10 1,4969
DOLAR 1,4912 82 Ekim 10 1,5106
1,4912 146 Aralık 10 1,5259
56,200 57,504 24 Ağustos 10 57,722
1205,45 57,504 82 Ekim 10 58,252
ALTIN 57,504 146 Aralık 10 58,843
1,9787 24 Ağustos 10 1,9862
Euro 1,9787 82 Ekim 10 2,0044
1,9787 146 Aralık 10 2,0247

dolar altın euro tutmasına rağmen Endex kontratları pek tutmaz teorikte.

fakara
07-08-2010, 00:16
evet düşürür.
Teorik fiyat ve makas dediğimiz olaylarla biraz fark olabilir ama uzun süremez.

evet düşer alıştaki fiyat a verirler yukarıda kalırsa. yada alştaki kişi emri aşağıya kaçarak bekler.
(önceki senelerde teorik fiyata yakın işlem görüyordu ileriki vadeler.)
Piyasada her ne kadar fazla olmasada ARBİTRAJ cılar bulunmakta piyasada oturmuş fiyat aralıklarından fazla marj oluştuğunda bir taraftan alım diğer taraftan satım yapılarak poz. alınır. Fiyat farkı normala döndüğünde ters işlemlerle poz.lar kapatılır.

Hala kısır yerlerde dolaşıyorsun.

Sayın bullbear eğer basit veya anlamsız sorular sorduğumu düşündüğün için hala kısır yerlerde dolaşıyosun dediysen en basitteki mantığını anlamadan bu işin içine giripte elime yüzüme bulaştırmak istemediğimden Umarım sorularıma bir süre daha katlanabilirsin cünkü gercekten cevaplara ihtiyacım var
diğer bir problemimde yurtdısında olduğum için vob hesabı actıramamış olmam sanırım birazda içine girilerek öğrenilcek bişey
SAYGILAR....

leonirossi
07-08-2010, 00:22
Teşekkür ederim. Ancak anlamadığım birşey var. Ben teorik fiyatı Aralık dolar sözleşmesi için 1.51 buldum diyelim ve işlem gören Aralık dolar sözleşmesinin fiyatı da 1.50 olsun. Şimdi benim bulduğum teorik fiyat gerçekte olması gereken fiyat. Sizinde dediğiniz gibi 1.50 den sözleşme alıp 1.51 den sözleşme satarsam 10 adet sözleşme aldığımda ve sattığımda 100 TL gibi bir kar olacaktır(komisyonlar hariç). Ancak bu durumda benim kafamı karıştıran şey şu..eğer ben zaten bir sözleşmeyi 1.50 gibi düşük bir fiyattan alıp 1.51 gibi daha yüksek bir fiyattan satabiliyorsam her durumda zaten kar ederim. Bu durumda teorik fiyatı biliyor olmam bana nasıl bir avantaj sağlıyor? Yani teorik fiyat sadece bize trendi göstermekle mi yükümlü?

Bear_Bull
07-08-2010, 02:39
Sayın bullbear eğer basit veya anlamsız sorular sorduğumu düşündüğün için hala kısır yerlerde dolaşıyosun dediysen en basitteki mantığını anlamadan bu işin içine giripte elime yüzüme bulaştırmak istemediğimden Umarım sorularıma bir süre daha katlanabilirsin cünkü gercekten cevaplara ihtiyacım var
diğer bir problemimde yurtdısında olduğum için vob hesabı actıramamış olmam sanırım birazda içine girilerek öğrenilcek bişey
SAYGILAR....

Sorulardan değil hala doğru dürüst işlem görmeyen Endex 100 kontratlarına ve en uzun vadedeki az işlem gören kontratlara kafayı taktığın için demiştim.

Endex30 da işi öğrenip sonra yapacaksanız yine endex100 de yapın işleminizi.:yes: kimse bişey demez.

ama ben sürekli işlem yapmıcam bir kez alıp uzlaşmasına kadar beklicem derseniz yükselir/düşer şansınıza
belki kar bile yazdırır yön doğru tahmin edilirse. Ben bir çok kişi gibi sürekli al/sat işlemleri yapılamayacağından oraya kısır diyorum.(birde pamuk ve buğday kontratlarımız varki Vob açıldığından beri işlem gmrmedi:he::he:)

Ama yeri geliyor kendimde endex 100 de işlem yapıyorum ayrı.
Gerekirse endex 100 ü endex 30 la hegde ediyorum.
endex 100 1 er aylık
endex30 2 şer aylık periyotlarda işlem görür bilginize.

Teşekkür ederim. Ancak anlamadığım birşey var. Ben teorik fiyatı Aralık dolar sözleşmesi için 1.51 buldum diyelim ve işlem gören Aralık dolar sözleşmesinin fiyatı da 1.50 olsun. Şimdi benim bulduğum teorik fiyat gerçekte olması gereken fiyat. Sizinde dediğiniz gibi 1.50 den sözleşme alıp 1.51 den sözleşme satarsam 10 adet sözleşme aldığımda ve sattığımda 100 TL gibi bir kar olacaktır(komisyonlar hariç). Ancak bu durumda benim kafamı karıştıran şey şu..eğer ben zaten bir sözleşmeyi 1.50 gibi düşük bir fiyattan alıp 1.51 gibi daha yüksek bir fiyattan satabiliyorsam her durumda zaten kar ederim. Bu durumda teorik fiyatı biliyor olmam bana nasıl bir avantaj sağlıyor? Yani teorik fiyat sadece bize trendi göstermekle mi yükümlü?

Ucuz veya pahalı bir emir denk getirirseniz yada piyasanın dengesiz/hızlı hareket olan bir anını yakalayıp işlemi gerçekleştirebilirseniz kar yazar. Piyasa normale döndüğünde veya olması gereken fiyatlardan ters işlemle poz.ları kapatabildiğinizde karlı olursunuz. ARBİTRAJ ın anlamıda budur zaten RİSK siz az kazanç.
Her zaman denk gelmez gelsede emri yetiştiremeyebilirsiniz sizden önce birisi o emri gerçekleştirebilir.
Yazınızda bold yaptığım kısımdaki gibi yapabilirseniz. :yes:

teorik fiyat spot fiyat artı faiz*vadeye kalan gün sayısı ile bulunan bir sonuçtur trend yönünü göstermez.

leonirossi
07-08-2010, 13:10
Sn. Bear_Bull cevaplarınız için çok teşekkür ederim ama ben asıl sormak istediğimi anlatamadım galiba. Teorik fiyatı hesaplamada bir sorunum yok. Benim asıl merak ettiğim teorik fiyatı bilmenin ne işe yaradığı.

fakara
07-08-2010, 14:27
Sayın Bullbear sayende bir şey daha öğrendim eminim cok şey daha öğrencem teşekkürler . Daha önce demişmiydim bilmyorum ama VOB DA amacım sürekli işlem değil Sadece hisse senedi piyasalarında realize beklediğimde kağıttan cıktığım zaman endeksin düşüşünden de yararlanmak Şuana kadar ki vermiş olduğun cevaplardan bu işlem için en uygunu endek 30 en yakın vade kontratı yüksek işlem hacmi ve hemen hemen birebir olması doğrumuyum acaba SAYGILAR

Bear_Bull
07-08-2010, 16:56
Sn. Bear_Bull cevaplarınız için çok teşekkür ederim ama ben asıl sormak istediğimi anlatamadım galiba. Teorik fiyatı hesaplamada bir sorunum yok. Benim asıl merak ettiğim teorik fiyatı bilmenin ne işe yaradığı.

Teorik olması gereken fiyatı bilmeden körü körüne işlem yapmamanıznı sağlamaktan başka bir işe yaramaz.

1500 olması gereken fiyatlı bir $ ı uzak vadeden satış 1510 da diye almazsınız.

yakın vadeler zaten piyasa şartlarına göre en uygun fiyatlardan işlem görür fiyat aralıkları 50 krş olur. uzak vedelerde işlem yapacaksanız teorik fiyatsız işlem yapmak direk zararla işleme başlamanıza sebep olur.

Sayın Bullbear sayende bir şey daha öğrendim eminim cok şey daha öğrencem teşekkürler . Daha önce demişmiydim bilmyorum ama VOB DA amacım sürekli işlem değil Sadece hisse senedi piyasalarında realize beklediğimde kağıttan cıktığım zaman endeksin düşüşünden de yararlanmak Şuana kadar ki vermiş olduğun cevaplardan bu işlem için en uygunu endek 30 en yakın vade kontratı yüksek işlem hacmi ve hemen hemen birebir olması doğrumuyum acaba SAYGILAR

doğrudur.
Fazla işlem yapmadan uzun süre bekleyecekseniz bu durumda uzak vadelerdende işlem yapılabilir , ancak yukarıdaki teorik fiyat hesaplamasına göre eğer az lotsa en az 300-500 puan çok lot ise 1000 puana kadar işleminizi kapatırken feregat edersiniz.

leonirossi
07-08-2010, 23:12
Teşekkürler, bir sorum daha var cevaplayabilirseniz sevinirim. Teorik olarak VOB hakkında bilgim var ama işlem yapmadığım için bazı konular kafama takılıyor. Bunları tam sindirmeden işlem yapmaya başlamak istemiyorum.

Şuan x30 75.418 ve VOB Ekim x30 vadeli sözleşme fiyatı 76.300.

1. durum ) Ben 76.300 den bu sözleşmeyi aldım diyelim. Vade günü geldiğinde x30 75.700 ve sözleşme fiyatı da 76.400 olmuş olsun. Kazancım sözleşmenin vade günkü değerinden çıkarılıp (komisyonlar hariç) direkt olarak mı hesaplanıyor?

2. durum) Ben 76.250 den bu sözleşmeyi sattım diyelim. Vade günü gelmeden mutlaka birde uzun pozisyon almam mı gerekli?

ayrıca temettü ile ilgili birşey sormak istiyorum. Endeks sözleşmelerinde temettü uygulaması nasıl oluyor?

Bear_Bull
08-08-2010, 00:02
1. durum ) Ben 76.300 den bu sözleşmeyi aldım diyelim. Vade günü geldiğinde x30 75.700 ve sözleşme fiyatı da 76.400 olmuş olsun. Kazancım sözleşmenin vade günkü değerinden çıkarılıp (komisyonlar hariç) direkt olarak mı hesaplanıyor?

son gün uzlaşma fiyatı x30 un son 15 dakikasının ortalamasından oluşur 75,600-75,800 gibi bir ortalama uzlaşma olur. 76,400 uzlaşma olamaz. Diğer türlü her akşam o günün uzlaşmasından kar/zarar hesaplara işletilir.

2. durum) Ben 76.250 den bu sözleşmeyi sattım diyelim. Vade günü gelmeden mutlaka birde uzun pozisyon almam mı gerekli?

Son gün uzlaşma ile kendisi kapanır ters işlem yapılmazsa.

ayrıca temettü ile ilgili birşey sormak istiyorum. Endeks sözleşmelerinde temettü uygulaması nasıl oluyor?
sözleşmelerde temettü/bölünme yok.

Daha detaylı bilgi için VOB sitesini ziyaret ediniz. http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/HomePage.aspx

leonirossi
08-08-2010, 11:11
Temettüyü sormamın nedeni SPK lisanslama sınavında VOB endeks sözleşmeleri ile ilgili temettünün dahil olduğu sorular var ve ayrıca ben bu konuda bir eğitim programına katılmıştım orda da temettü dahil olarak (mutlak, belli oran) endeks sözleşmelerinin teorik fiyatının hesaplanması gösterilmişti. Bu sözleşmelerde temettü olmadığına göre demek oluyorki pratikte bir işe yaramayacak bilgiler öğretilmiş.

berked
08-08-2010, 17:28
Temettüyü sormamın nedeni SPK lisanslama sınavında VOB endeks sözleşmeleri ile ilgili temettünün dahil olduğu sorular var ve ayrıca ben bu konuda bir eğitim programına katılmıştım orda da temettü dahil olarak (mutlak, belli oran) endeks sözleşmelerinin teorik fiyatının hesaplanması gösterilmişti. Bu sözleşmelerde temettü olmadığına göre demek oluyorki pratikte bir işe yaramayacak bilgiler öğretilmiş.

öğretilmek istenen muhtemelen şununla ilgilidir:

imkb'de nisan-mayıs aylarında temettü dağıtımı yapılıyor. mayıs ayında bir sürü şirket çok yakın tarihlerde temettü dağıtımını yapsa, imkb'yi 600-700 puan etkiler herhalde.. o zaman teorik fiyatta bu temettülerin dağıtılacağı hesapta bulundurulmalıdır.. örneğin, 600 puan etkileyecek bir temettü dağıtımı olacak.. 10gün önceden günde 60puan dağıtılmış gibi teorik fiyata yansıtırsan, o zaman temettülerin dağıtıldığı gün aniden 600 puanlık bir kırılma yaşanmaz teorik fiyatta..

ayrıca evet, pratikte bir işe yaramayacak bilgiler öğretilmiş de, nerede pratikte işe yarayacak bilgiler öğretiliyor? VOB'u pratikte öğrenmek istiyorsanız, işlem yapmadan yapabileceğiniz bir şey değil bu.

fakara
15-08-2010, 01:24
[yakın vadeler zaten piyasa şartlarına göre en uygun fiyatlardan işlem görür fiyat aralıkları 50 krş olur. uzak vedelerde işlem yapacaksanız teorik fiyatsız işlem yapmak direk zararla işleme başlamanıza sebep olur.
doğrudur.
Fazla işlem yapmadan uzun süre bekleyecekseniz bu durumda uzak vadelerdende işlem yapılabilir , ancak yukarıdaki teorik fiyat hesaplamasına göre eğer az lotsa en az 300-500 puan çok lot ise 1000 puana kadar işleminizi kapatırken feregat edersiniz.[/QUOTE]
Sayın bear bull geçen hafta endeksin yaptığı düzeltmede vob düzeltmelerde iyi fırsat olusturcanı görmüş oldum
saygılar

ekongre
02-09-2010, 14:12
Paylaşımlar çok değerli bir çoğuna göz atabildim, forum (http://www.akzoom.com/)daki herkese ilginizden dolayı teşekkür ederim

yatirimci
16-09-2010, 16:56
80600 den limitli kısa pozsyon emri ile SATIS (KISA) emir verdigim halde bugun endeks 80675 ten kapandıgı halde gerceklesmedi?

Bunun sebebi ne olabilir. bekleyen emirlere bakınca yeni emir girisi yazıyor

Bear_Bull
13-12-2010, 20:56
Başlık arkalarda kaybolmuş, öne çıksın biraz 1 ay sonra yine kaybolur nasılsa.

sabah saat 7 gibi aynen göründüğü şekilde emir girdim.
Burada ne yanlışım var acaba
Ana yön LONG ve SHORT POZ. bir nevi STOP LOSS

emir vermesini öğretmeden önünüze vermişler e-brokeri :he: vay anam vay küçük yatırımcı para kazanacakta biz göreceğiz.

geçmiş olsun yapacağınız bir şey yok

gerçekleşmezse iptal emir göndermişsiniz.

80050 olan 81300 den gerçekleşmiş

80800 olan alış pasife yazılamamış tahtaya gittiği anda fiyat uymadığı için iptal edilmiş

aklınızca
şartlı emir girmek istemişsiniz ama

http://666kb.com/i/bp7f7zwb963qvkq73.gif

şartlı emir yerine yanlış yeri şeçmişsiniz.

resimde ok ile gösterilen yer.

emir vermesini öğrenmeden işlem yapmamanızı tavsiye ederim.

Yatırım ve paranızı koruma TAVSİYESİDİR. :yes:

normal emir gönderirken

kalanı pasife yaz

stop olmak için ise şartlı emir kısmını kullanmanız lazım.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=10391&p=3470032#post3470032

linke gidip önce şartlı emir girmek için yapılması gerekenleri görün

sonra en baştan sona sayfalara bir bakın işinize yarayacak bilgiler bulursunuz.
kolay gelsin.

musener
19-02-2011, 17:02
Aşağıdaki linki tıklayarak VOB’un eğitim amaçlı başlattığı VOB sanal işlemlere başlayabilirsiniz. Özellikle VOB’u merak eden öğrenmek isteyen yatırımcılar için bulunmaz fırsat. Sanal 100.000 TL veriliyor ve bu sanal portföy ile işlem yaparak VOB dinamikleri gayet iyi anlaşılabiliyor.

http://194.0.142.250/VobXGame/UserInterface/OperationPages/Info.aspx

http://i1102.hizliresim.com/2011/2/19/6094.jpg

fakara
20-02-2011, 21:55
Eğer koyduğumuz stop loss noktası boşluğa denk gelirse akıbetimiz nasıl olur acaba ? hisselerde de nasıl olur ? SAYGILAR

girayhan
04-03-2011, 02:11
vob da yeniyim, finansonline kullanıyorum buğdayı denediğimde yanda sadece seçiniz çıkıyor,yani sözleşme gözükmüyor nedendir?
saygılar

secbul20
04-03-2011, 02:38
Eğer koyduğumuz stop loss noktası boşluğa denk gelirse akıbetimiz nasıl olur acaba ? hisselerde de nasıl olur ? SAYGILAR

SL olmanız için öngördüğünü fiyattan işlem olmalıdır. İşlem olmaz ise emriniz tetiklenmez, iletilmez, askıda kalır.

vob da yeniyim, finansonline kullanıyorum buğdayı denediğimde yanda sadece seçiniz çıkıyor,yani sözleşme gözükmüyor nedendir?
saygılar

Platformdan olabilir..Ama tarım tahtalarımız boş. Ne alıcı ne de satıcı var. :ayy:

girayhan
19-03-2011, 04:14
SL olmanız için öngördüğünü fiyattan işlem olmalıdır. İşlem olmaz ise emriniz tetiklenmez, iletilmez, askıda kalır.

Platformdan olabilir..Ama tarım tahtalarımız boş. Ne alıcı ne de satıcı var. :ayy:
peki emir verememem bundan mı?platform bile kullanmadım direkt finansonline yani aracı kurum web sitesinden deniyorum,gözükmüyor,herneyse,sağolun

edit:hatta sadece imkb 100,30,100 30 farkı,dolar,euro,euro dolar,altın ve altın onsu görebiliyorum,ne 91 günlük ne 365 falan yok

Bear_Bull
23-03-2011, 23:19
http://666kb.com/i/bs0w1jm3aabm3p3iq.gif

http://666kb.com/i/bs0w1jm3aabm3p3iq.gif

teminat oranları piyasa fiyatına göre değişiklik gösterebiliyor değişirde tablonun yenisi konulmaz ise kafanız karışmasın.:yes:

Mithrandir16
24-03-2011, 00:07
sn bear_bull, bu e-broker'da aynı anda 2-3 emir gönderme özelliği yok mu ?

Bear_Bull
24-03-2011, 22:02
sn bear_bull, bu e-broker'da aynı anda 2-3 emir gönderme özelliği yok mu ?

seans içinde E_Broker kullanmadığımdan çoklu emir hazırlanıyormu bilmiyorum.:notr:

arka arkaya al tuşuna bastığınızda yeni pencereler açıyorsa gönderilebilir.:yes:

bir süredir evden matriks kullanamıyorum o yüzden deneyemiyorumda.

fakara
29-03-2011, 22:14
vob ta şu karısıklığı düzeltmeme yardımcı olurmusunuz. Emir verirken alcağımız kontratı seçiyoruz işlem tipini seciyoruz. Kafamı karıstıran fiyat şekli buna LİMİT mi diyoruz veya neden öle diyoruz Anladığım kadarıyla limit dersek almak istediğimiz fiyattan giriyoruz piyasa dersek o anki alış satış fiyatından işlem yapıyoruz aynı hisse senetlerinde olduğu gibi dorumudur acaba? emir şeklinde limit fiyatımız için kalanı pasife yaz dememiz gerekiyoki o fiyatlar oluşana kadar emrimiz geçerli olsun gerçekleşmezse iptal et dersek emir sanırım iletildği gibi iptal oluyo
Son sorumda en önemli nokta stop loss yukarda ki şekilde emir verdikten sonra (işlemin gerçekleşmesi gerekirmi yoksa emir haliylede stop loss koyabilirmiyiz)(aynı hisse senetlerindeki zincir emir gibi mi oluyo) tersi posizyonda yine limit fiyattan şartlı emir girerek mi veriyoruz bu stop loss u önceki sayfalarda verilen resme baktım ama yapmadan anlayamadım yapmadan da iyi anlıyım dedim
SAYGILAR

fakara
29-03-2011, 22:30
[QUOTE=secbul20;5571001]SL olmanız için öngördüğünü fiyattan işlem olmalıdır. İşlem olmaz ise emriniz tetiklenmez, iletilmez, askıda kalır.
Sayın secbul cevabınız için teşekkürler peki bu durumu önlemek için yapılcak bişey varmı? Yani SL seviyemiz boşluğa denk gelirse, bu durumdan sonra oluşcak fiyatlardan işlem yapmak dısında?

fakara
01-04-2011, 22:18
bu topik cok ihmal ediliyo büyüklerden destek bekliyorum. Dün seans kapalıyken bir iki emir yolladım. iptal etmediğim için bu sabah ekranı actımda acık pozisyon görünce biraz tedirgin oldum. Kontrol ettimde dün hazırlamaya çalıştığım emir ve stop loss undan nasıl olduysa stop denediğim 71 limit şartlı vermeye calıstım sanırım 77.6 den kısa olarak acılmıs. Neyapcam etcem derken neyse piyasadan kapattım 78.200 den sonrasıda 80 lere dayanmış sanırım Sormak istediğim 71 e girdiğim emir nasıl olduda 77.6 dan gerçekleşti.
SAYGILAR

Bear_Bull
01-04-2011, 22:38
ekrandan emri nasıl girdiğinizi görmeden bişey diyemeyiz.

şartlı emir hazırlıyorum diye açılışa aktif emir hazırlamışsın o da seans başında aktif gerçekleşmiş. (emrin gerçekleşme saatine bak)
şartlı emir için geride kalan sayfalarda E_Broker için örnekleri var.

kullandığınız prg. da da benzer şekilde olması gerekir.

bu topik cok ihmal ediliyo büyüklerden destek bekliyorum. Dün seans kapalıyken bir iki emir yolladım. iptal etmediğim için bu sabah ekranı actımda acık pozisyon görünce biraz tedirgin oldum. Kontrol ettimde dün hazırlamaya çalıştığım emir ve stop loss undan nasıl olduysa stop denediğim 71 limit şartlı vermeye calıstım sanırım 77.6 den kısa olarak acılmıs. Neyapcam etcem derken neyse piyasadan kapattım 78.200 den sonrasıda 80 lere dayanmış sanırım Sormak istediğim 71 e girdiğim emir nasıl olduda 77.6 dan gerçekleşti.
SAYGILAR

fakara
02-04-2011, 23:25
ekrandan emri nasıl girdiğinizi görmeden bişey diyemeyiz.

şartlı emir hazırlıyorum diye açılışa aktif emir hazırlamışsın o da seans başında aktif gerçekleşmiş. (emrin gerçekleşme saatine bak)
şartlı emir için geride kalan sayfalarda E_Broker için örnekleri var.

kullandığınız prg. da da benzer şekilde olması gerekir.

Sn bearbull ne yazıkki e broker yok Şimdi diyceksiniz ozaman expert advisorda formüller topiğinde ki formül arayışı neydi:) Bir tanıdığımdan sadece grafikleri indikatörleri görebilmek amacıyla seans kapalı olduğu saatlerde görebiliyorum
sanırım yanlışım fiyat tipine limit demişim emir tipine kalanı pasife yaz Ama yinede anlamadığım nokta 71 den girdiğim limit fiyat hisselerdeki gibi o fiyatı görmesi gerekmezmiydi neyse. Şuan da bir emirle bu sorunu gidermeye çalışalım Şu anda euro short acıp SL koycak biri aşağıdaki işlemleri izlerse doğrumudur acaba
1) Nisan sözleşmesi satış fiyat şekli LİMİT emir şekli Kalanı pasife yaz bu durumda limite yazdığım fiyatı görürse mi alıcak yoksa kesin alıcakmı
2)SL için Nisan sözleşmesi alış fiyat şekli limit emir şekli ŞARTLI aktivasyona da limiti iletmesi için bir değer genelde 1 basamak altı üstü sanırım önceki sayfalarda gördüğüm kadarıyla Bu şartlı emiri tamamen yeni bir emirle yapıyoruz sanırım
Biliyorum bunlar işin en basit noktaları belki ama yinede cevaplanmaya değer bulduğunuz için teşekkür ederim

Bear_Bull
03-04-2011, 00:19
Karşınızdakinde Top-tüfek-tank-füze var siz elinizde sapan ile savaşa gelmişsiniz bu haliniz ile ne yapabilirsiniz ki :notr: elinizdekileri kaybetmekten başka.
ya tam tekmil silahlarınızı kuşanın yada arkanıza bakmadan kaçın. seçim size kalmış.

Sn bearbull ne yazıkki e broker yok Şimdi diyceksiniz ozaman expert advisorda formüller topiğinde ki formül arayışı neydi:) Bir tanıdığımdan sadece grafikleri indikatörleri görebilmek amacıyla seans kapalı olduğu saatlerde görebiliyorum
sanırım yanlışım fiyat tipine limit demişim emir tipine kalanı pasife yaz Ama yinede anlamadığım nokta 71 den girdiğim limit fiyat hisselerdeki gibi o fiyatı görmesi gerekmezmiydi neyse. Şuan da bir emirle bu sorunu gidermeye çalışalım Şu anda euro short acıp SL koycak biri aşağıdaki işlemleri izlerse doğrumudur acaba
1) Nisan sözleşmesi satış fiyat şekli LİMİT emir şekli Kalanı pasife yaz bu durumda limite yazdığım fiyatı görürse mi alıcak yoksa kesin alıcakmı
2)SL için Nisan sözleşmesi alış fiyat şekli limit emir şekli ŞARTLI aktivasyona da limiti iletmesi için bir değer genelde 1 basamak altı üstü sanırım önceki sayfalarda gördüğüm kadarıyla Bu şartlı emiri tamamen yeni bir emirle yapıyoruz sanırım
Biliyorum bunlar işin en basit noktaları belki ama yinede cevaplanmaya değer bulduğunuz için teşekkür ederim

limitli emirler pasife yazılır
alış yada satış

o fiyat olana kadar (gün içi) yazılı bekler fiyatı görür ve sıra gelirse gerçekleşir.

şartlı emirler
alış yada satış

ekrana yazılır ve şart gerçekleşene kadar borsaya iletilmeden bekler
belirlenen fiyat görüldüğünde emir aktifleşir ve borsaya iletilir
ani hareketlerde basamak kaçırmamak için 1-2-3 basamak alta satış veya üste alış emri olarak yazılabilir.
basamak seçimi sizin tercihiniz en yakın vade içinse serbest fiyat ta seçilebilir (kesin garanti için)

VOB piyasasını hiç bilmeden ÇOK KAR ETME HAYALLERİ İLE GELİP tüm varlıklarını kaybedenlere acıyorum,
cevap yazmam o yüzden yoksa bende banane der geçerim bu soruları okuyup bir çok cevap yazmayan giden kişiler gibi. :yes:

bol şanslar.
aslında (kurda kuşa yem olmasınlar diye ) VOB a gireceklere eğitim verip arkasına sınav yapıp başarılı olamayanlara hesap bile açmamak gerekir diye düşünüyorum.

fakara
03-04-2011, 22:08
Karşınızdakinde Top-tüfek-tank-füze var siz elinizde sapan ile savaşa gelmişsiniz bu haliniz ile ne yapabilirsiniz ki :notr: elinizdekileri kaybetmekten başka.
ya tam tekmil silahlarınızı kuşanın yada arkanıza bakmadan kaçın. seçim size kalmış.

alış yada satış

o fiyat olana kadar (gün içi) yazılı bekler fiyatı görür ve sıra gelirse gerçekleşir.

şartlı emirler
alış yada satış

ani hareketlerde basamak kaçırmamak için 1-2-3 basamak alta satış veya üste alış emri olarak yazılabilir.
basamak seçimi sizin tercihiniz en yakın vade içinse serbest fiyat ta seçilebilir (kesin garanti için)

VOB piyasasını hiç bilmeden ÇOK KAR ETME HAYALLERİ İLE GELİP tüm varlıklarını kaybedenlere acıyorum,
cevap yazmam o yüzden yoksa bende banane der geçerim bu soruları okuyup bir çok cevap yazmayan giden kişiler gibi. :yes:

bol şanslar.
aslında (kurda kuşa yem olmasınlar diye ) VOB a gireceklere eğitim verip arkasına sınav yapıp başarılı olamayanlara hesap bile açmamak gerekir diye düşünüyorum.

bear bull abi sende vur dedik öldürdün bizi rencide ettin forum dünyasına:) Ben de biliyorum kolay paranın peşinde koşanlar için tek sonucun para kaybı oldunu ama onlar burda soru sormadan işlem yapma yoluna giderler paralarının büyük bir kısmı yada hepsi gidince dank eder kafalarına :halay: zaten daha öncelerde ki sorularımıda sen cevaplamıstın kac ayı askın süredir tamamen anlamadan işlem yapmama sebebim de zaten budu. Geçen yaptım işlem de kaza sonucu işlem yapma niyetim yoktu gece kendi kendime işlem verirken uykusuzluktan unutmusum emri iptal etmeyi.
Sonucta burda cok iyi olanlarda bu işi öğrenme aşamasından geçti bir yazında 20 yılı aşkın içinde oldunu yasadıklarını yasamamak için herkese yardımcı oldunu sen yazmıstın abi. Bankaların sayfalarındaki vob eğitimleride yüzeysey tam hazırlayamıyo son olarakta ben günlük işlemcilikten ziyade düzeltmelerde düşüşlerden de faydalanmak için vob işlemleri de yapmak istedimi yazmıstım daha önceki sorularımdan birinde onuda sen cevaplamıstın abi. Bu sayfaya bakıp geçenlerde eminim bu işlere para kaybederek başladılar ufak bir kısmın haricinde onların su anda yaptığı karşısında ki insanları küçük görmekten başka bişey değil ama bir insanın yapcağı en büüyük yanlış öğrenmek için sormaktan vazgeçmesi bizim toplumun her kesiminde var bu abi sınıflarda hocalar der ya soru sormaktan cekinmeyin falan filan arkadaşlarınız size güler diye korkmayın filan aslında gülenlerin coguda bilmez o soruların cevabını Neyse cok yazdık yine cevap verdiğin VE eğer bundan sonrada verirsen verceğin için TEŞEKKÜRLER ilk kazandığımla sana yemeksepetinden yemek ısmarlıcam inş Heralde bilmeyenler için en doğrusu işlemi aracı kurumu arayıp yönlendirme isteyerek yaptırmak kendi kendine emir vermek yanlış sonuclar doğurabiliyo
SAYGILAR

fakara
04-04-2011, 22:49
%25 olan margin call çağrısı 5 kaldırac kullanılmış pozisyon için yüzde 12,5 10 kaldırac kullanmış pozisyon için tersi yönde 2.5 e mi denk gelir acaba ?
SAYGILAR

trader11
11-04-2011, 02:28
Herkese selamlar,

voba yeni baslamis biri olarak kafami kurcaliyan bir sey var..

tum alis satislarimi teknik analize gore veriyorum. Vob da mesela dolarda nisan kontratinda uzun kisa pozisyon alicam fakat hangi dataya gore karar vericem..?

Datalarimi matriksten aliyorum.

USDTRY datasinami gore yoksa VUSD0411 datasinimi incelemem gerekiyor?

USDTRY sanirim merkez bankasi kurlarini gosteriyor VUSD0411 ise vob da olusan datalari.

Aralarinda cok az fark var ama VUSD0411 datasinda gaplar ve duzensizlikler daha fazla gozukuyor.

Tecrubeli arkadaslarin dusuncelerini almak isterim..

Selamlar..

White Knight
11-04-2011, 06:50
Herkese selamlar,

voba yeni baslamis biri olarak kafami kurcaliyan bir sey var..

tum alis satislarimi teknik analize gore veriyorum. Vob da mesela dolarda nisan kontratinda uzun kisa pozisyon alicam fakat hangi dataya gore karar vericem..?

Datalarimi matriksten aliyorum.

USDTRY datasinami gore yoksa VUSD0411 datasinimi incelemem gerekiyor?

USDTRY sanirim merkez bankasi kurlarini gosteriyor VUSD0411 ise vob da olusan datalari.

Aralarinda cok az fark var ama VUSD0411 datasinda gaplar ve duzensizlikler daha fazla gozukuyor.

Tecrubeli arkadaslarin dusuncelerini almak isterim..

Selamlar..

Gunaydin trader11

Usdtry uzerinden teknik calismalarinizi yapmanizi oneririm.

trader11
12-04-2011, 05:18
Gunaydin trader11

Usdtry uzerinden teknik calismalarinizi yapmanizi oneririm.

tesekkurler ustat.. aslinda her ikisinede bakmak en iyisi olucak sanirim..

dun ilk sozlesmemi aldim. nisan euro yu longladim..

aslinda herkesin soyledigi gibi riskli bir sey degil.

bu arada yuzde 0,104 komisyon aliyor benim araci kurum bana biraz yuksek geldi..

Sizlerin yorumu nedir?

xtigerby
23-09-2011, 17:27

alış yada satış

şartlı emirler
alış yada satış

bol şanslar.

sn Bear_Bull;
1)"serbest fiyat" piyasa fiyatıyla aynı mıdır?
2)limitli fiyat yazarken o anki oluşan fiyatı en doğru hangi yerden görebiliriz?(ben ziraat internet şubesini kullanıyorum.ayrıca real trade net de var.bu ekranda resim kaç dk lık verileri gösteriyor?

http://img843.imageshack.us/img843/826/screenhunter01sep231823.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/843/screenhunter01sep231823.gif/)

Bear_Bull
23-09-2011, 22:09
şimdi gördüm. seansta iken buralara bakamıyoruz.

sn Bear_Bull;
1)"serbest fiyat" piyasa fiyatıyla aynı mıdır?
2)limitli fiyat yazarken o anki oluşan fiyatı en doğru hangi yerden görebiliriz?(ben ziraat internet şubesini kullanıyorum.ayrıca real trade net de var.bu ekranda resim kaç dk lık verileri gösteriyor?

http://img843.imageshack.us/img843/826/screenhunter01sep231823.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/843/screenhunter01sep231823.gif/)

1. serbest ve piyasa evet aynıdır. karşısında gördüğü Emire verir ve alır.
2. Limitli fiyat için VOB Piyasa ekranı (tercihen derinlikli) takip edilebilir. ekranınızda alış-satış fiyatlarını göremedim ayarlamanız lazım. Data prg.niz var anlık izliyorsunuz.
gecikmeli olarak VOB internet sitesinden bakılabilir
Borsa prg.leri anlık data verir.

xtigerby
24-09-2011, 01:24
şimdi gördüm. seansta iken buralara bakamıyoruz.

1. serbest ve piyasa evet aynıdır. karşısında gördüğü Emire verir ve alır.
2. Limitli fiyat için VOB Piyasa ekranı (tercihen derinlikli) takip edilebilir. ekranınızda alış-satış fiyatlarını göremedim ayarlamanız lazım. Data prg.niz var anlık izliyorsunuz.
gecikmeli olarak VOB internet sitesinden bakılabilir
Borsa prg.leri anlık data verir.

hocam

"ekranınızda alış-satış fiyatlarını göremedim ayarlamanız lazım. " derken nereden ayarlama yapabilirim?bu kullandığım program real trade net yüzeysel olduğu için bu ayarlamayı yapamaz mıyım?

Bear_Bull
24-09-2011, 12:35
hocam

"ekranınızda alış-satış fiyatlarını göremedim ayarlamanız lazım. " derken nereden ayarlama yapabilirim?bu kullandığım program real trade net yüzeysel olduğu için bu ayarlamayı yapamaz mıyım?

Hazır sayfalar vardır VOB için , onlardan beğendiğiniz bir tanesini ekranınıza getirip ilaveler /değişiklikler yapabilirsiniz.

Yüzeysel ise derinlik yoktur, ama Alış-Satış fiyatlarını gösterir.

(VOB sayfalarını bulamazsanız teknik servisini arayıp yardım isteyin) kolay gelsin.

xtigerby
24-09-2011, 15:02
sn bear bull

kısa vadeli al sat için emirleri nasıl vermeliyim?yani piyasa fiyatı dediğimizde baya farklı oluyor ?bu yüzden sizin de tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum rica etsem...........

Bear_Bull
24-09-2011, 22:37
Ekran başında seyrederken emir veriyorsanız ve 100 poz altı ise piyasa veya limit fiyatlı farketmez satışınız alıştaki, alışınız satıştaki fiyattan karşılanabilir o kadar derinliği var piyasa emir derseniz 2 basamakta enfazla o emir karşılanır , fiyat limitli yazarsanız yetmeyen kısmı ""alışta""/satışta kalır.

xtigerby
24-09-2011, 22:54
Ekran başında seyrederken emir veriyorsanız ve 100 poz altı ise piyasa veya limit fiyatlı farketmez satışınız alıştaki, alışınız satıştaki fiyattan karşılanabilir o kadar derinliği var piyasa emir derseniz 2 basamakta enfazla o emir karşılanır , fiyat limitli yazarsanız yetmeyen kısmı satışta kalır.

hocam cevaplarınız için teşekkürler....aklıma takılan olursa yine rahatsız ederim....

C.ÜNLÜ
24-09-2011, 23:12
Vob'un teorisi varmış...

Her an için

% 20 yukarı ya da aşağı potansiyel olduğu unutulmamalı,margin yememek için
....
hesabın patlamamasına özen gösterilmelidir.... ( Aç parantez..)..Teminat yüksek tutulur....( Kapa parantez )..

Bear_Bull
25-09-2011, 13:35
önemli bir soru gelmiş VOB24 te cevapladık orda kaybolur buraya da alıntılayalım. http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=75073&p=6418300#post6418300

Tecrübeli arkadaşların bir konuda bilgisine başvuracaktım, altın kontratı aldık 1000 tl kar ettik diyelim 100 lira vergi taahakkuk etti, daha sonra yine altın kontratı ve diğer imkb kontratlarıyla işlem yaptık ve tüm karımız gitti ve zarara geçtik vergi yine bizden tahsil ediliri mi edilirse ne zaman edilir şimdiden çok teşekkür ederim

1. dönem = ocak-şubat-mart
2.dönem = nisan-mayıs-haziran
3.dönem = temmuz-ağustos-eylül
4.dönem = ekim-kasım aralık

bu dönemlerin sonunda hesabınızdan keşilmiş olan vergiler Vergi dairesine intikal ettirilir (ödenir).

mesela 1 dönem içinde ocak ayında 1000 lira kar ettiniz 100 lira vergi olarak ayrıldı
şubat veya martta da zarar ettiniz diyelim 1000 lira daha önceden hesabınızdan kesilmiş bulunan 100 tl vergi otomatik olarak hesabınıza geri gelir.

Diyelim zaman geçti 2 . dönem başladı zararı orada ettiniz.
hesabınıza Vergi dairesine ödenen 100 tl iade olmaz (sonrasında da hiç işlem yapmadınız ve 100 tl vergi alacağınız kaldı (sonuç olarak yıl sonu + veya - bakiyeniz önemli)

o yıl bittikten sonra eğer Fazladan vergi ödedi iseniz.
aracı kurumunuzdan veya Bir vergi dairesinden İHTİYARİ BEYANNAME alır aracı kurumunuzdan aldığınız kar-zarar raporunu ilave ederek güzelce doldurur bir dilekçe ile birlikte Mart ayı sonuna kadar Vergi dairesine teslim edersiniz.

Mayıs-Haziran olması lazım Verdiğiniz dilekçede Belirttiğiniz Banka hesap numarasına o bakiye Vergi dairesi tarafından yatırılır.
Böyle bir durumda Vergi dairesinde Nakit geri alanlar 1 sonraki yıl tekrar + veya - bakiyesi bulunmasa da Vergi dairesine 1 kez daha İHTİYARİ BEYANNAME vermek durumundadırlar. (sonradan zor durumda kalmamak için)

cnidre
30-09-2011, 06:23
merhaba,

öncelikle emeği geçen ve güzel/faydalı bilgiler paylaşan herkese teşekkürler.

matriks trader ile ilgili faydalı bir sayfa (http://matrikstrader.blogspot.com/)'ya denk geldim, paylaşmak istedim.

matriks platformuna sahip olup yeni başlayanlar, matriks deneme ortamı (http://matrikstrader.blogspot.com/2011/07/program-deneyin-matriks-deneme-ortam.html)na abone olarak, gerçekmiş gibi trade ederek kendilerini ve verecekleri emirlerin doğruluğunu vb. test edebilirler.

bol kazançlar,

orjinalist
03-10-2011, 14:38
VOB30 tekniğe göre bugun ikinci haç (doji) çıkartıyoruz, yabancılar bizle dalga geçiyorlar ve bunu da teknikte gösteriyorlar olabilirmi acaba?

Not; Bu arada doji (Hac) teknik analize göre keskin dönüşlerden önce ortaya çıkan en önemli gösterge aşağı yada yukarı ona PALANIZ karar verecek..... Allah hayra çıkarsın

Bear_Bull
31-10-2011, 17:33
Vob-altın vadelı ıslem sozlesmesının vade sonu uzlasma fıyatı ıle ılgılı maddesınde degısıklık yapıldı

vadelı ıslem ve opsıyon borsası (vob), vob-altın vadelı ıslem sozlesmesının
vade sonu uzlasma fıyatı ıle ılgılı maddesınde degısıklık yapılması hakkında
bır duyuru yayınladı.

"2010/121 sayılı genelge ıle borsamızda ıslem goren vob-altın vadelı ıslem
sozlesmesının vade sonu uzlasma fıyatı ıle ılgılı maddede degısıklık
yapılmıstır.

Borsamızın 2006/29 sayılı genelgesının "slem proseduru" kısmında yer alan
"vade sonu uzlasma fıyatı" ıle ılgılı hukum asagıdakı sekılde degıstırılmıstır:

"vade sonu uzlasma fıyatı: Vade sonu uzlasma fıyatı, son ıslem gunundekı londra’da
ogleden sonra yapılan altın sabıtleme seansında olusan altının dolar/ons fıyatının merkez
bankasının saat 15:30’da acıklayacagı gosterge nıtelıgındekı abd doları satıs kuru
kullanılarak tl/gram’a cevrılmesı ıle bulunan deger vade sonu uzlasma fıyatı olarak
kullanılır. Londra’da ogleden sonra altın sabıtleme seansı yapılmazsa, sabah seansında
olusan altının dolar/ons fıyatı vade sonu uzlasma fıyatı olarak kullanılır. Son ıslem
gununde resmı tatıl veya baska bır nedenle fıyat acıklanmaması halınde, uluslararası spot
pıyasalarda turkıye saatı ıle saat 17:00’de olusan dolar/ons altın alıs ve satıs fıyatının
ortalaması baz alınır. Ons agırlık bırımı 31,1035’e bolunerek grama cevrılır. Londra’da
olusan fıyat veya uluslararası spot pıyasalardan alınan fıyat, saf altın fıyatı olması
nedenıyle, 0,995 katsayısı ıle duzeltılır ve en yakın fıyat adımına yuvarlanır."

-matrıks-

darkrevenger
20-03-2012, 23:34
hocam aşağıdaki mesajınızı okudum bu mesajınıza yönelik şöyle bir soru sormak istiyorum, yanıtlayabilirseniz çok sevinirim hocam,

soru1)

serbest fiyattan şartlı emir verirsem, GAP oluşması durumunda "şartta belirttiğim fiyat" hiçbir zaman aktif olmayacağı için serbest AL/SAT emrim borsaya iletilmez,,, bu doğru bir ifade midir?

soru2)

sabah GAP oluşacağını varsayıyorum, GAP ten sonraki işlem yapabileceğim "en iyi fiyattan" AL veya SAT emri vermek istiyorsam nasıl bir emir girmem gerekir?

=============== Bear_bull tarafından:

Merhaba arkadaslar...

Bear_Bull
21-03-2012, 00:50
soru1)

serbest fiyattan şartlı emir verirsem, GAP oluşması durumunda "şartta belirttiğim fiyat" hiçbir zaman aktif olmayacağı için serbest AL/SAT emrim borsaya iletilmez,,, bu doğru bir ifade midir?

aktivasyon fiyatı altından serbest fiyatlı emir mutlaka emri gerçekleşitirir

emir büyükse tahtayı yettiği yere kadar tarar emri bitirir.
resimdeki http://img10.imageshack.us/img10/1381/vobsemir.png piyasa işaretlenmelidir.

dar tahtalarda önerilmez hesap sıfırlanabilir.

soru2)

sabah GAP oluşacağını varsayıyorum, GAP ten sonraki işlem yapabileceğim "en iyi fiyattan" AL veya SAT emri vermek istiyorsam nasıl bir emir girmem gerekir?

alış için serbest(piyasa)
satış için serbest(piyasa)

ama piyasanın ne yöne devam edeceğini bilmeden , piyasa durulmadan niye geceden işlem yazılır ?

müşteri temsilcisi sabah seans başlamadan önce aranır.
günün nasıl açılacağı beklentisi alınır.

beklenti doğrultusunda emir yazılır. alış/satış ne isteniyorsa artık.

senans başlayınca 3-5 yada 10 dk herneyse tekrar aranır telefonla işlem fiyat öğrenilerek gerçekleşip gerçekleşmediği ona göre istenirse iyileştirme yapılır.
körü körüne işlem zarar yazdırmaktan başka işe yaramaz.

darkrevenger
21-03-2012, 17:43
Şartlı Aktivasyon fiyatı GAP aralığına denk geliyorsa, serbest piyasa emri yine de gerçekleşir mi?

aktivasyon fiyatı altından serbest fiyatlı emir mutlaka emri gerçekleşitirir

emir büyükse tahtayı yettiği yere kadar tarar emri bitirir.
resimdeki http://img10.imageshack.us/img10/1381/vobsemir.png piyasa işaretlenmelidir.

dar tahtalarda önerilmez hesap sıfırlanabilir.

alış için serbest(piyasa)
satış için serbest(piyasa)

ama piyasanın ne yöne devam edeceğini bilmeden , piyasa durulmadan niye geceden işlem yazılır ?

müşteri temsilcisi sabah seans başlamadan önce aranır.
günün nasıl açılacağı beklentisi alınır.

beklenti doğrultusunda emir yazılır. alış/satış ne isteniyorsa artık.

senans başlayınca 3-5 yada 10 dk herneyse tekrar aranır telefonla işlem fiyat öğrenilerek gerçekleşip gerçekleşmediği ona göre istenirse iyileştirme yapılır.
körü körüne işlem zarar yazdırmaktan başka işe yaramaz.

Bear_Bull
21-03-2012, 17:53
Şartlı Aktivasyon fiyatı GAP aralığına denk geliyorsa, serbest piyasa emri yine de gerçekleşir mi?

GERÇEKLEŞİR. Aktivasyon fiyatının altını görünce emri otomatik gönderir.

kolki
26-05-2012, 11:35
İlk sayfadaki yazıların bazı karakterleri anlaşılmıyor (ça) gibi nasıl giderebiliriz saygılar..

kolki
27-05-2012, 18:30
topik pelt olmuş galiba:notr:

guvence
21-06-2012, 21:10
Snforumdaşlar pozisyon kapamadan diger vadeye-ağustos- nasıl geçeriz.

Bear_Bull
22-06-2012, 23:57
Snforumdaşlar pozisyon kapamadan diger vadeye-ağustos- nasıl geçeriz.

Kapatıp yeniden açmadan zor
en kolay yolu şu an için Haziran kapatıp Ağustostan poz. açmak.

Teminat eksiği var ise mesela 10 poz diyelim, 10 poz taşınamıyor. komisyon yüklüye pahalıya patlar ama taşınabilir.

Haziranda olanın tersi poz Ağustosta açılır.
Haziran poz.lar kapatılır.
Elde olmak istenen tarafın tersi 10 poz olur.
20 poz olarak ters işlem yapılır aynı poz istenen yönde bir sonraki vadeye taşınmış olur.
komisyonu 1 al 1 sat fazla olarak istenen poz taşınmış oldu.:yes:
ve anlatım da daha önce bu işlemi hiç yapmamış yapmamış biri içinde biraz karışık oldu :he:

KaraZeybek
23-06-2012, 10:43
Bazı aracı kurumlarda, vade yayma stratejisi yaptığınızda (bir vadede alıp, diğer vadede satmak), teminatı düşürmüyorlardı. Müşteri temsilcisini arıyordunuz ve "öyle mi oluyor. Ben de bilmiyorum gibi şeyler söylerlerdi." Halen devam ediyor mu bilmiyorum.

Kontrol etmekte fayda var.

guvence
04-07-2012, 22:54
Sn bear bull,Sn karazeybek teşekkürler.

palasarte
09-07-2012, 02:31
Tam açıklanmadığını düşündüğüm 2 konu ile bu değerli topiğe ben de katkı yapmak isterim (hata varsa ve düzeltilirse sevinirim);

1. Teorik Fiyat, Mevcut VOB fiyat ve Spot Fiyat arasındaki fark neden kaynaklanır;

Future piyasaların çıkma mantığı, aslında tarım emtiaları ile olmuştu.. Kimi çiftçi, gelecek kaygısı taşıdığından, bugünden ürünü belirli bir fiyattan bağlama ihtiyacındaydı (mahsul bol olabilir, arz-talep dengesi istediği gibi gitmeyebilir vs).. Ve kontrat ile ürününü şimdiden satmak isterdi.. Bazıları ise, bu kadar kötümser değildi.. 3-6 ay sonra fiyatların artacağını düşünürlerdi ve kontrat ile bugünkü fiyattan daha fazla mal almak isterlerdi.. O zamanlar herşey, vade sonunda fiziki teslimliydi.. Ve fakat, kontrat başı teminat alınıyordu (teminat mantığı da oradan geliyor). Mahsul henüz tarlada olduğundan, 1-2 ay (veya 5-6 ay) sonra toplanacağından, işlemler totalden değil, teminatlar üzerinden yürüyordu (kapora gibi). Mahsülü istenen kalitede ve tonajda getiren, vade başında anlaşılan fiyattan parasını alıp gidiyordu.. vs.. vs..

Kontrat satmak isteyenler 1 şartla satarlardı: 3 aylık kontrat taşıma maliyeti sebebi ile faiz de talep ederlerdi (vade 3 ay ise).. 3 veya 6 ay sonrasına bugünkü fiyattan anlaşıyor ama faiz yok (veya paranın değer kaybı yok.. - %100 enflasyon olduğu dönemleri düşünün - arada faiz olmasa kim satardı 6 ay, 12 ay sonrasına. ve bugünkü fiyatlarla. Beklesen daha karlı çıkarsın..). .. Teorik fiyat, tam da bu mantığa göre hesaplanır.. Vade sonuna yaklaştıkça, fiyatların spot fiyata yaklaşma sebebi de budur. Kontrat Taşıma maliyeti azalmıştır..

Her ne kadar teorik fiyat böyle hesaplansa da, vadeli piyasalar bu fiyata uymaz.. Kendi dinamikleri ile bu fiyattan sapmalar olur ki; bu durumda arbitrajcılar devreye girer ve eninde sonunda 2 fiyatı birbirine yaklaştırırlar..

2. Konu ise hangi vadede alınıp satılacağı ile ilgili: normal şartlarda UZUN olacaksanız, faizi daha az hesaplanan en yakın vadede uzun olmalısınız.. Ve elbette KISA iseniz, en uzun vadeyi seçmelisiniz. En kötü olasılık, spot fiyatlar o vadeye gelip, vade başında sattığınız fiyatı geçemezse, ciddi bir faiz kazancınız olur.. Hele bir de istediğiniz yönde giderse, ilave kazanç sağlanır..

MAALESEF: Uzun vadeler bizde çok sığdır.. 3-5 kontratla oynuyorsanız ve bir o kadar da teminatınız varsa çook uzun vade seçilebilir KISA için.. AMA büyük sayıdaki kontratlar için uygun değildir henüz.. SIĞ olduğu için, emir boşlukları çoktur.. Ve bir de 2-3 aracı kurum zıpçıktısı çıkıp, MC yemeniz için, fiyatları ciddi manada yukarı-aşağı yaparlar (sığ olduğu için) ve sizi o vadeden yıldırırlar..

sezer32
24-11-2012, 10:04
Merhaba
Aracı kurumunu değiştirmeyi düşünen varsa sakın ziraat yatırımdan hesap açmayın.Geçen hafta piyasanın hareketli olduğu zamanlarda ayrı günlerde 3 defa sorun yaşadı. internet sitesine ulaşılmıyor 444 lü numarada müsteri temsilcisi 88,800 e gelince kısa girmek istiyorum diyorum biri öyle şey olmaz diyor,biri girerken 89500 e giriyor birde birşey farkeder mi diyor,Birde bol bol müzik dinliyorsunuz.Bilginize

Ecinni ALAIN
27-11-2012, 18:59
Bütün sayfaları okudum dersem kimse gülmez değilmi......:)

:yes: ayni ile vaki :kahkah:

50promil
13-01-2013, 10:16
Merhaba
Aracı kurumunu değiştirmeyi düşünen varsa sakın ziraat yatırımdan hesap açmayın.Geçen hafta piyasanın hareketli olduğu zamanlarda ayrı günlerde 3 defa sorun yaşadı. internet sitesine ulaşılmıyor 444 lü numarada müsteri temsilcisi 88,800 e gelince kısa girmek istiyorum diyorum biri öyle şey olmaz diyor,biri girerken 89500 e giriyor birde birşey farkeder mi diyor,Birde bol bol müzik dinliyorsunuz.Bilginize

o bilgisizlik bütün bankalar da var.ziraat trader dan işlem yapılmıyor mu?illa siteye mi girmek lazım?

ayrıca ilk sayfalarda türkçe karakterler bozuk,yazıları okuyamıyoruz bunun sebebi nedir yöneticiler yardım eder mi?

vob da işlem yapmadım ama,soyafa sulyesi alıp satmak istiyorum.illa vade sonuna kadar beklemek gerekmiyor sanırım değil mi?senet alıp satar gibi al sat yapamıyor muyız?karlı bir yol olmuyor mu?

fakara
13-02-2013, 11:51
VOB emir tiplerini forextekilere göre eşleştirmeme yardımcı olurmusunuz.
Mesela Şuanda endeks 30 için pending order yani bekleyen emir için; Emir tipi: şarta bağlı şart fiyat: 100.000 Emir tipi :? Fiyat:? neden bir bekleyen emir bukadar karışık hal alıyo?
2) Endeks için şuanki fiyatından al yada sat yapmak istersek; emir tipi: kalanı pasife yaz fiyat tipi: piyasa mı dyoruz ?
3) Pozisyonu kapatmak için kapat değilde sanırım açtımız işlemin tersi yönünde pozisyon açmamız lazım?
4) Take profit veya stop loss içinde açtımız yönün tersine şarta bağlı emir tipi ve limitli fiyat tipi mi giriyoruz bu durumda şarta bağlıda yazdığımız fiyat bizim take profit yada stop loss umuz olmuyo mu zaten limit fiyat tipinde tekrardan aynı rakamı mı giricez?

fakara
13-02-2013, 11:55
Örnek 1: olarak bugun için x30 100.000 den sat 101.000 stop loss 98.000 take profit için emirleri nasıl girmem gerekiyor?
örnek 2: x30 piyasa fiyatından sat 95.000 take profit 100.000 stop loss emri nasıl girmem gerkiyor?

Bear_Bull
13-02-2013, 21:02
Örnek 1: olarak bugun için x30 100.000 den sat 101.000 stop loss 98.000 take profit için emirleri nasıl girmem gerekiyor?
örnek 2: x30 piyasa fiyatından sat 95.000 take profit 100.000 stop loss emri nasıl girmem gerkiyor?

100.000 DEN SATIŞ YAZDIK

http://bearbull26.comlu.com/png/ocak209.png

gerçekleşti diyelim.

stop için

http://bearbull26.comlu.com/png/ocak210.png

hazırladık
normal emir kısmına

http://bearbull26.comlu.com/png/ocak211.png

hazırladık gönderdik.

Kar al yapmak için normal alış yazılır.

100 den satış oldu ise 98.000 alış emri girilir
gerçekleştiğinde poz kapanmış olur.

http://bearbull26.comlu.com/png/ocak212.png

diyelim ki 100000 e yazdığımız gerçekleşmedi ama hem kar al hem stop yazmak istiyoruz

ne yapabiliriz.

100.000 den satış normal gönderilir.

1 adet şartlı 100.025 görürse 98 den alış yaz şartlı emir gönderilir (satış giderse alış yazmış olur)
1 adette şartlı yine stop için yazılır 101.000 görülürse 101.025 ten alış yaz (satış gitti ve fiyat 101 olduysa stop ol)

şartlı emirlerde de teminat kontrolü olacağından 1 kontratlık para varsa oda işleme bağlandı ise 2 tane şartlı emir yazdırmaz.

2. örnekte 1. örnekte olduğu gibi yapılır.

piyasa fiyatlı satış yapılır

95 ten alış yazılır gelirse poz kapanır.

100 den de şartlı stop emri yazılır.

herhangi bir karlı emir veya stop emir çalışırsa diğer yazılı kalan emirin iptal edilmesi gerekir.

İptal edilmez ise hem şartlı emir hem kar al emri çalışabilir.

Piyasa bu sağı solu belli olmaz :yes:

fakara
13-02-2013, 23:38
allah razı olsun bear bull çok yardımcı oldun gerçekten.

Bear_Bull
02-08-2013, 21:02
VOB- VİOP BİRLEŞMESİ 5 Ağustos 2013 te, birleşme ile ilgili temel noktalar aşağıdaki gibidir

VOB Aktarılacak Sözleşmeler

- BIST 30 Endeks

- TL-Dolar

- TL- Euro

- EUR/USD

- TL/GRAM ALTIN

- Dolar/Ons ALTIN

- Ege PAMUK

- Anadolu Kırmızı BUĞDAY

- Baz Yük ELEKTRİK

Kapatılacak VOB sözleşmeler

- BIST 100 Endeks

- BIST 30-100 Fark

- Faiz

- Fiziki Teslimatlı TL / Dolar

- Fiziki Teslimatlı TL / Euro

VIOP ta Planlananlar

VIOP ta VOB Vade ayları korunacak

Özel Emir Pazarı işlerlik kazanacak

BİST 30 Endeks sözleşmelerinde 12:30 – 14:00 arasında seansa ara verilecek

İradi emir iptallerinde Emir iptal ücreti alınacak

VOB ta mevcut hesaplar VIOP a aktarılacak

19 Temmuz 2013 Tarihinden itibaren VOB nezdinde yeni hesap açılamayacak

Bear_Bull
02-08-2013, 21:03
Bilindiği üzere 5 Ağustos 2013 tarihinde VOB-VİOP birleşmesi gerçekleştirilecek ve daha önce duyurulan bütün sözleşmeler VİOP sistemine aktarılarak işlemler VİOP ortamında devam edecektir. Bu kapsamda teminatlandırma ve risk yönetimi ile ilgili aşağıda yer alan hususların bir kere daha hatırlatılmasında fayda görülmektedir:
Geçiş sonrasında halen VİOP sisteminde uygulanan ve portföy bazında bir teminatlandırma yöntemi olan SPAN (Standard Portfolio Analysis of Risk) yöntemi VOB’dan transfer edilen sözleşmeler için de kullanılmaya başlanacaktır.
Hesaplarda bulunan pozisyonların riski ve bulundurulması gereken teminat miktarı Takasbank tarafından SPAN yöntemi ile hesaplanacaktır.
Bir hesabın sahip olduğu portföy içerisinde sadece vadeli işlem sözleşmelerinin bulunması durumunda SPAN yöntemiyle hesaplanan bulundurulması gereken teminat miktarı değeri mevcut VOB yapısında sözleşme bazında hesaplanan teminat değeri ile aynı olacaktır.
Vadeli işlem sözleşmeleriyle ürünler arası yayılma pozisyonlarına girilmesi durumunda ise SPAN’in hesapladığı tutar mevcut durumda alınan teminat tutarından daha az olabilir.
Portföye opsiyon sözleşmelerinin dahil edilmesi durumunda ise farklılaşma olacak ve SPAN yöntemi ile hem vadeli hem de opsiyon sözleşmeleri bir bütün olarak ele alınıp portföy için bulundurulması gereken teminat miktarı hesaplanacaktır.
Gün sonunda SPAN parametre dosyası Takasbank ve CME internet sitesinde takas.CCYYMMDD.s.zip formatında yayımlanmaya devam edecektir.

Üyelerimizin dikkatine sunulur.

Saygılarımızla,

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON BORSASI A.Ş.

Bear_Bull
02-08-2013, 21:03
17 Mayıs 2013 tarihli ve 4041 sayılı Borsa İstanbul Genel Mektubunda duyurulduğu üzere, aşağıdaki tabloda bulunan sözleşmelerdeki (pozisyon sahipleri tarafından kapatılmayan) açık pozisyonlar VOB-VIOP geçişi çerçevesinde 2 Ağustos 2013 gün sonu itibariyle nakdi uzlaşmaya tabi tutularak re’sen kapatılacaktır.

Sözleşme Adı
Sözleşme Kodu
Vade Ayı

VOB-BIST 100
101F_IX1000813
Ağustos 2013

VOB-BIST 100
101F_IX1001213
Aralık 2013

VOB-BIST 30-100
121F_IX030-1000813
Ağustos 2013

VOB-BIST 30-100
121F_IX030-1001213
Aralık 2013

Nakdi uzlaşmaya esas teşkil edecek teorik fiyat taşıma maliyeti modeline göre (sürekli bileşik faiz kullanılarak) hesaplanacaktır. Teorik fiyatın hesaplanmasında kullanılacak spot BIST 100 ve BIST 30 endeks değerleri, ilgili sözleşmelerin genelgelerinde belirtilen vade sonu uzlaşma fiyatı hesaplama yöntemi temel alınarak belirlenecektir.

Bilgilerinize sunulur.

Bear_Bull
02-08-2013, 21:05
Standard Porfolio Analysis of Risk (SPAN) Teminat

Hatırlatma: SPAN'in teminatı nasıl hesapladığını anlatan bu yazı, 2011 yılında VOB A.Ş. desteği ve yazıldığı dönem verileri ile hazırlanmıştır. Bu nedenle örnekte kullanılan endeks değerleri 2011 yılı değerleridir.

SPAN, 1988 yılında Chicago Ticaret Borsası (Chicago Mercantile Exchange-CME) tarafından geliştirilmiştir ve dünyada halen 55 borsa ve takas merkezi tarafından kullanılan bir risk analiz yazılımıdır.

Bu yazılım sayesinde, değişik fiyat ve volatilite seviyelerine dayalı olarak oluşturulan senaryolar arasından en yüksek risk bulunarak teminatlandırılacak tutar hesaplanır. İşlem yapabilmek için gerekli olan teminatlar hesaplanarak, bir günlük takas prosesini güvence altına almak amacı güdülür.

Orjinal bir SPAN yazılımında 16 senaryo bulunur ve risk dizinleri şu şekildedir:

1- Fiyat sabit, volatilite yukarı
2- Fiyat sabit, volatilite aşağı
3- Fiyat 1/3 yukarı, volatilite yukarı
4- Fiyat 1/3 yukarı, volatilite aşağı
5- Fiyat 1/3 aşağı, volatilite yukarı
6- Fiyat 1/3 aşağı, volatilite aşağı
7- Fiyat 2/3 yukarı, volatilite yukarı
8- Fiyat 2/3 yukarı, volatilite aşağı
9- Fiyat 2/3 aşağı, volatilite yukarı
10- Fiyat 2/3 aşağı, volatilite aşağı
11- Fiyat 3/3 yukarı, volatilite yukarı
12- Fiyat 3/3 yukarı, volatilite aşağı
13- Fiyat 3/3 aşağı, volatilite yukarı
14- Fiyat 3/3 aşağı, volatilite aşağı
15- Aşırı hareket senaryosu ( fiyat 3x yukarı, kapsama oranı %30, volatilite sabit)
16- Aşırı hareket senaryosu ( fiyat 3x aşağı, kapsama oranı %30, volatilite sabit)

Bu senaryo ve risk dizilimleri aracılığıyla, volatilite artışı ve azalışı ile fiyatın 1/3, 2/3, 3/3 oranında artış ve azalışları ile ekstrem değer olarak fiyatın 3 katı artış/azalışı simüle edilmektedir. SPAN yazılımının çok yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etken, kullanılan metodoloji ve muadil yazılımlara göre sade olmasıdır.

Bugüne dek Vadeli İşlemler Piyasaları'nda işlem yaparken sözleşme bazında teminatlandırma yapılıyordu. İstisnaî durumlar hep olmakla birlikte, 1/10 kaldıraç oranı esas alınarak, her bir kontratta işlem yapabilmek için yatırılması gereken sabit teminat tutarları hesaplanıyordu. Çünkü bir vadeli işlem sözleşmesi için risk, fiyatın değişmesidir. Uzun pozisyonlu müşteri için fiyatların düşmesi, kısa pozisyonlu müşteri için fiyatların yükselmesidir.

Ancak VİOP'la birlikte işleme konu olacak olan opsiyonlar, sadece üzerine yazıldığı dayanak varlığın spot fiyatından değil, aynı zamanda volatiliteden de etkilenir. Volatilite ise fiyatın yönünün değil, ne derecede değişebileceğinin göstergesidir. Bu nedenle opsiyonların da bulunduğu bir portföy için sözleşme bazında teminatlandırma değil, portföy değeri üzerinden teminatlandırma yapılır. SPAN'in bulduğu teminatı hesap edebilmek, program 16 ayrı senaryoyu simüle ettiği için imkânsıza yakın ancak, 05.08.2013 tarihi itibariyle uygulamaya geçecek bir programın hesaplama akışını bilmekte oldukça yarar var. Örnek üzerinde yürürken işlemler tek tek yapılmayacaktır çünkü amacımız, SPAN'in teminatı ne mantıkla hesapladığını öğrenmek.

Örnek Portföyümüz:

End 30 Vadeli İşlem Sözleşmesi (Aralık vade) 1 Uzun Pozisyon
End 30 Alım Opsiyonu (85,000 Kullanım Fiyatlı, Şubat Vade) 1 Uzun Pozisyon
End 30 Alım Opsiyonu (85,000 Kullanım Fiyatlı, Nisan Vade) 3 Kısa Pozisyon

Parametreler:

(Parametreler Takasbank tarafından belirlenecektir.)

Vadeler arası yayılma (spread) teminatı: 675 TL
Kısa pozisyonlu opsiyon asgari teminatı: 90 TL

SPAN, gereken teminatı hesaplayabilmek için 5 ayrı işlem yapar:

1. aşama:
Scan Risk Hesaplama

SPAN'i tanımlarken, 16 ayrı senaryoyu simüle ettiğini ve teminat olarak içlerinden en yüksek tutarlı teminatı gerektiren senaryoyu kabul ettiğini söylemiştik. 16 senaryoyu tekrar hatırlayalım:

1- Fiyat sabit, volatilite yukarı
2- Fiyat sabit, volatilite aşağı
3- Fiyat 1/3 yukarı, volatilite yukarı
4- Fiyat 1/3 yukarı, volatilite aşağı
5- Fiyat 1/3 aşağı, volatilite yukarı
6- Fiyat 1/3 aşağı, volatilite aşağı
7- Fiyat 2/3 yukarı, volatilite yukarı
8- Fiyat 2/3 yukarı, volatilite aşağı
9- Fiyat 2/3 aşağı, volatilite yukarı
10- Fiyat 2/3 aşağı, volatilite aşağı
11- Fiyat 3/3 yukarı, volatilite yukarı
12- Fiyat 3/3 yukarı, volatilite aşağı
13- Fiyat 3/3 aşağı, volatilite yukarı
14- Fiyat 3/3 aşağı, volatilite aşağı
15- Aşırı hareket senaryosu ( fiyat 3x yukarı, kapsama oranı %30, volatilite sabit)
16- Aşırı hareket senaryosu ( fiyat 3x aşağı, kapsama oranı %30, volatilite sabit)

Örneğimizdeki verilerle çalıştırılan simülasyonda en yüksek teminatı 13. senaryo verecek ve buna göre 913 TL Scan Risk Teminatı gerekecektir.

2. aşama:
Net Delta Pozisyonlarının Hesaplanması

Vadeli işlem sözleşmesi ile opsiyonlardan oluşan bir portföyde total riski hesaplamak, çok kaba tanımla elmalarla armutları toplamaktır. Elma ve armut toplanamayacağı için bir elmanın kaç armut edeceği bulunmalıdır. Bu mantıkla SPAN, bir opsiyonun kaç tane vadeli işlem sözleşmesi eşdeğeri olduğunu hesaplayacak. Buna net delta değeri diyoruz.

Örneğimizde hem uzun, hem de kısa pozisyon olduğundan, SPAN her iki yön için de ayrı delta değerleri hesaplayacak.

Toplam uzun pozisyon net deltası : 2,2018
Toplam kısa pozisyon net deltası : -1,8635

Portföyün net deltası olarak bu iki delta değeri arasından mutlak minimum olanı seçecek ve bir sonraki aşamada kullanmak üzere vadeler arası yayılma pozisyonu sayısı olarak bu datayı kullanacaktır.

Mutlak minimum (2,2018 ; -1,8635)= 1,8635

3. aşama:
Vadeler Arası Yayılma Pozisyonu (Spread) Ek Teminatı Hesaplama

Örneğin verilerini yazarken parametreler verildi. Bu parametreler Takasbank tarafından belirlenecek. Bizim örneğimizde vadeler arası yayılma pozisyonları için istenen ek teminat 675 TL. 2. aşamada, kastedilen yayılma pozisyonlarının adedi 1,8635 bulunmuştu. Öyleyse yayılma yani spread pozisyonları için istenen ek teminatımız da:

1,8635 * 675 TL= 1.258 TL

Burada akla, spread pozisyonları için neden ek teminat istendiği gelebilir. Bilindiği gibi spread pozisyonlarında, riskin azaldığı gerekçesiyle pozisyonlar yarı yarıya teminatlandırılır. Spread demek, daha az risk ve dolayısıyla daha az teminat demektir. Ancak, spreadi oluşturan pozisyonlardan bir kapatıldığında portföy için gereken teminat tutarı artacağından, hesabın riskli duruma dönüşmemesi ya da teminat tamamlama gereksinimi doğmaması için bu ek teminat istenir. Çünkü pozisyon kapatıldığı halde teminat artırıcı sonucu sadece spread pozisyonları doğurur.

4. aşama:
Teslimat Vade Ayı Ek Teminat Hesaplama

Teslimat vade ayı ek teminatı, sadece fizikî teslimata gidecek opsiyonlar için söz konusu. Opsiyon satıcısı olan tarafın korunmasız (naked seller) olabileceği varsayımı ile işlemin karşı tarafını ve borsayı olası bir zarardan korumak amacıyla maktu bir rakam yahut belli bir yüzde olarak belirlenir. Ve daha önceki aşamalarda bulunan teminatlara eklenir. Örneğimizde, fizikî teslimat olmadığı için bu teminat tutarı 0 TL.

5. aşama:
Ürünler Arası Yayılma Kredisi Hesaplama

Dikkat edilirse, örnek portföyümüzde hem opsiyonların hem de vadeli işlem sözleşmesinin dayanak varlığı Endeks 30. ve SPAN tüm senaryolarda bu dayanak varlık fiyatını simüle edecek. Eğer bir portföyde, farklı dayanak varlıklar üzerine yazılmış enstrümanlar olursa, mesela bizim örneğimizde bir de Dolar veya Euro üzerine yazılmış bir sözleşme ya da opsiyon olursa SPAN, bu varlık için ayrıca senaryo üretecek, ayrı bir teminat daha bulacaktır. Ancak, ürünler arasındaki korelasyon nedeniyle, bu aşamada bulunan teminat tutarı, bulunan diğer teminatlara eklenmez, düşürülür. Yine örneğimizde, ürünler arası yayılma olmadığı için, ürünler arası yayılma kredimiz 0 TL.

Şimdi bu aşamalarda bulunan teminatların hepsini toplayalım:

913 TL + 1.258 TL + 0 TL(fizikî teslimat ek teminatı) - 0 TL(ürünler arası yayılma kredisi) = 2.171 TL

Borsalar, en riskli pozisyon olarak kısa pozisyonlu opsiyonları kabul ederler. Çünkü opsiyonlar alan için bir hak, bir seçenek iken satan taraf için bir yükümlülüktür. Olur da rüzgar tersine eserse ve kısa pozisyonlu opsiyon satıcıları büyük zararlar ederse ihtimali nedeniyle borsa, kısa pozisyonlu opsiyonlar için asgari bir teminat tutarı belirler. Bizim örneğimizdeki parametrelerden biri bu ve opsiyon başına teminat 90 TL. Portföyümüzde 3 adet kısa pozisyonlu opsiyonumuz olduğu için:

Toplam kısa pozisyonlu opsiyon asgari teminatı = 90 TL * 3 = 270 TL

Bunu da yukarıdaki rakama ekleyeceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. SPAN burada, portföy için risk karşılaştırması yapıyor. İlk beş aşamada bulunan toplam teminat ile kısa pozisyonlu opsiyon teminatını karşılaştırarak, bu iki teminat arasından büyük olanı risk olarak kabul ediyor.

Maksimum (2.171 ; 270) = 2.171 TL

Bu rakam, söz konusu portföy için hesaplanmış nihaî risktir. Fakat SPAN'in baktığı son bir şey daha var; net opsiyon primi.

Net opsiyon primi, tıpkı şirketlerin net aktif değeri gibi düşünülebilir. Şartlar ne olursa olsun, portföydeki opsiyonların bir değeri vardır. Ve bu değer;

"Opsiyon primi değeri = Sözleşme adedi * Sözleşme çarpanı * Uzlaşma fiyatı" formülüyle bulunur.

Örneğimizdeki portföyde, o anki uzlaşma fiyatlarına göre;

Kısa pozisyonlu opsiyon prim değerinin -2.550 TL,
Uzun pozisyonlu opsiyon prim değerinin ise 1.700 TL olduğunu varsayarsak;

Net opsiyon prim değeri = (-2.550) + 1700 = -850 TL olacaktır.

Yani opsiyonlar o an satılsalar, portföyde 850 TL'lik bir zarara sebep olacaklar. Bu nedenle bu zarar tutarı, yukarıda hesapladığımız teminata eklenmelidir. Eğer zarar yerine kâr bulmuş olsaydık, elde ettiğimiz kâr rakamı teminattan düşürülecekti.

Şimdi tüm bu veriler ışığında;

Başlangıç teminatı : 2.171 TL + 850 TL = 3.021 TL’dir.

Bear_Bull
12-08-2013, 21:04
PAY ENDEKS OPSİYON SÖZLEŞMELERİ
BIST30 Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
Dayanak Varlık
BIST-30 Fiyat Endeksi

Opsiyon Sınıfı
Alım ve Satım Opsiyonları

Opsiyon Tipi
Avrupa (Sözleşme ile tanınan hak vade sonunda kullanılabilir)

Sözleşme Büyüklüğü
Dayanak varlık, endeks değerlerinin 1.000'e bölünmüş halidir. Her bir endeks opsiyon sözleşmesi bu şekilde hesaplanan 100 adet dayanak varlığı temsil eder. (Örneğin BIST-30 Endeksi/1.000)*100 TL =
( 102.358/1.000)*100 = 10.235,80 TL).

Fiyat Kotasyonu ve Minimum Fiyat Adımı
Fiyat, yukarıdaki yöntemle hesaplanan bir adet dayanak varlığın opsiyon primi olarak, virgülden sonra iki basamak olacak şekilde kote edilir. Minimum fiyat adımı 0,01’dir (örnek: 3,01; 3,02 vb.). Minimum fiyat adımının değeri 1 TL’ye (Sözleşme büyüklüğü x asgari fiyat adımı= 100 x 0,01) karşılık gelmektedir. Miktar teklifleri bir adet sözleşme ve katları şeklinde girilir.

Vade Ayları
Vade döngü ayları Mart, Haziran, Eylül ve Aralık'tır. Piyasada aynı anda, içinde bulunulan ay ve takip eden ay ile takip eden döngü ayına ait olmak üzere üç sözleşme vadesi işleme açılır (Örneğin; "Şubat, Mart, Haziran"; veya "Mart, Nisan, Haziran").

Uzlaşma Şekli
Nakdi uzlaşma.

Günlük Uzlaşma Fiyatı
Seans sonunda günlük uzlaşma fiyatı aşağıdaki şekilde hesaplanır ve en yakın fiyat adımına yuvarlanır:

a) Seans sona ermeden önceki son 10 dakika içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı,
b) Eğer son 10 dakika içerisinde 10’dan az işlem yapıldıysa, seans içerisinde geriye dönük olarak bulunan son 10 işlemin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı,
c) Seans içerisinde 10’dan az işlem yapıldıysa, seans içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı,
d) Seans içerisinde hiç işlem yapılmamışsa, Takasbank tarafından dayanak varlığa bağlı diğer sözleşmelerdeki fiyatlar dikkate alınarak hesaplanan ve Borsaya bildirilen teorik fiyatlar
günlük uzlaşma fiyatı olarak belirlenir.

Seans sonunda yukarıda belirtilen yöntemlere göre günlük uzlaşma fiyatının hesaplanamaması veya hesaplanan fiyatların piyasayı doğru olarak yansıtmadığına kanaat getirilmesi halinde Borsa tarafından, teorik fiyat, bir önceki günkü uzlaşma fiyatı veya seans sonundaki en iyi alış ve satış fiyatları dikkate alınarak günlük uzlaşma fiyatı tespit edilebilir.

Özel Emirler Pazarında gerçekleşen işlemler yukarıdaki hesaplamalara dahil edilmez. Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından günlük uzlaşma fiyatının değiştirilme durumu saklıdır.

Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı
Alım opsiyonları için vade sonu uzlaşma fiyatı, dayanak varlık olan endekslerin son işlem gününde spot piyasada son seansta oluşan kapanış değerinin 1.000’e bölünmesi suretiyle bulunan değer ile opsiyon kullanım fiyatı arasındaki farkın en yakın fiyat adımına yuvarlanması sonucunda bulunur.

Satım opsiyonları için vade sonu uzlaşma fiyatı, opsiyon kullanım fiyatı ile dayanak varlık olan endekslerin son işlem gününde spot piyasada son seansta oluşan kapanış değerinin 1.000’e bölünmesi suretiyle bulunan değer arasındaki farkın en yakın fiyat adımına yuvarlanması sonucunda bulunur.

Son işlem gününde, spot piyasada endeks değerinin hesaplanamaması durumunda vade sonu uzlaşma fiyatı, Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından belirlenir.

Son İşlem Günü
Her vade ayının son iş günü

Vade Sonu
Her vade ayının son iş günü

Takas Süresi
T+1 olarak uygulanır. Prim borçları hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, prim alacakları hesaplara T+1 günü aktarılır.

Günlük Fiyat Değişim Limiti
Prim fiyatları için fiyat değişim limiti yoktur.

Kullanım Fiyatları
Kullanım fiyat adımı 2’dir. (2.000 Endeks puanı)

Dayanak varlık olan endekslerin bir önceki işlem gününde spot piyasada son seansta oluşan kapanış değeri baz alınarak hesaplanan ±%10’luk limit içerisindeki kullanım fiyat seviyeleri için işlem sisteminde sözleşmeler oluşturulur. Bu sözleşmelerden ikisi “karda”, biri “başabaşta” ve ikisi “zararda” olmak üzere en az beş farklı kullanım fiyatı seviyesinden sözleşmeler işleme açılır. Gün içerisinde dayanak varlık değerinde meydana gelen değişimlere göre yeni kullanım fiyatlı sözleşmeler işlem sisteminde otomatik olarak işleme açılır. İşlem sisteminde açık pozisyon veya emir bulunan sözleşme sıraları ±%10’luk limitlerin dışında kalsalar bile işleme açık olmaya devam ederler.

İşlem Saatleri
İşlemler 09:15 - 17:45 saatleri arasında tek bir seansta gerçekleştirilir. 12:30 - 14:00 arası işlem yapılmayan bölümdür.

Bear_Bull
12-08-2013, 21:10
BIST 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ

Dayanak Varlık

BIST 30 Fiyat Endeksi.

Sözleşme Büyüklüğü (Standart Sözleşme)

Dayanak varlık, endeks değerinin 1.000'e bölünmüş halidir. Her bir endeks vadeli işlem sözleşmesi bu şekilde hesaplanan 100 adet dayanak varlığı temsil eder. (Örnek: BIST 30 Endeksi/1.000)*100 TL=(102.355/1.000)*100=10.235,50 TL)

Uzlaşma Şekli

Nakdi uzlaşma.

Günlük ve Vade Sonu Uzlaşma Fiyatları

Günlük Uzlaşma Fiyatı

Seans sonunda hesapların güncellenmesinde kullanılan günlük uzlaşma fiyatı aşağıdaki şekilde hesaplanır ve en yakın fiyat adımına yuvarlanır:

a) Seans sona ermeden önceki son 10 dakika içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı günlük uzlaşma fiyatı olarak belirlenir.

b) Eğer son 10 dakika içerisinde 10’dan az işlem yapıldıysa, seans içerisinde geriye dönük olarak bulunan son 10 işlemin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı alınır.

c) Seans içerisinde 10’dan az işlem yapıldıysa, seans içerisinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı,

d) Seans içerisinde hiç işlem yapılmamışsa, bir önceki günün uzlaşma fiyatı

günlük uzlaşma fiyatı olarak belirlenir.

Seans sonunda yukarıda belirtilen yöntemlere göre günlük uzlaşma fiyatının hesaplanamaması veya hesaplanan fiyatın piyasayı doğru yansıtmadığına kanaat getirilmesi durumunda, aşağıda belirtilen yöntemler tek başına ya da birlikte kullanılarak günlük uzlaşma fiyatı tespit edilebilir.

a) Seans sonundaki en iyi alış ve satış kotasyonlarının ortalaması,

b) Dayanak varlığın spot fiyatı veya sözleşmenin diğer vade ayları için geçerli olan günlük uzlaşma fiyatları da dikkate alınarak hesaplanacak “teorik” fiyatlar.

Özel Emir Pazarında gerçekleşen işlemler yukarıdaki hesaplamalara dahil edilmez. Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından günlük uzlaşma fiyatının değiştirilme durumu saklıdır.

Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı

Vade sonu uzlaşma fiyatı, dayanak varlık olarak kabul edilen BIST 30 Endeksine dahil olan pay senetlerinin son işlem gününde spot piyasada ikinci seans sürekli müzayede sonunda oluşan seanslık Ağırlıklı Ortalama Fiyatlarından hesaplanan endeks değeri ile BIST 30 endeks kapanış değerinin aritmetik ortalamasının en yakın fiyat adımına yuvarlanmasıyla elde edilen değerdir.

Son işlem gününde, spot piyasada ikinci seansın ve/veya kapanış seansının kısmen veya tamamen kapalı olması veya açık olup da fiyat oluşmaması durumunda vade sonu uzlaşma fiyatı, Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından en son sürekli müzayedede oluşan Ağırlıklı Ortalama Fiyat dikkate alınarak belirlenir.

Son işlem gününde, spot piyasada endeks değerinin hesaplanamaması durumunda vade sonu uzlaşma fiyatı, Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından belirlenir.

Vade Ayları

Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık. Piyasada aynı anda, içinde bulunulan aya en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görür. Bu üç vade ayından biri Aralık değilse, Aralık vade ayı ayrıca işleme açılır.

Takas Süresi

Takas süresi T+1 olarak uygulanır. Zararlar hesaplardan T günü sonunda tahsil edilirken, karlar hesaplara T+1 günü aktarılır.

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü

Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinde vade ve son işlem günü her vade ayının son iş günü olur. Yurt içi piyasaların resmi tatil nedeniyle yarım gün olması durumunda sözleşmenin vadesi ve son işlem günü bir önceki iş günüdür.

Fiyat Kotasyonu ve Minimum Fiyat Adımı

Emir defterinde fiyat teklifleri 1 adet dayanak varlık bazında gösterilir. Diğer bir ifadeyle, işlem sisteminde bir adet dayanak varlık için verilen fiyat üzerinden girilir.

Sözleşme fiyatı, endeks değerinin 1.000’e bölünmesiyle oluşan değerin virgülden sonra üç basamak olacak şekilde işlem sistemine girilir (Örnek: 102,325) ve bir defada gerçekleşebilecek en küçük fiyat adımı 0,025’dir (25 BIST 30 endeks puanı) (Örnek: 102,325; 102,350 vb.). Miktar teklifleri bir adet sözleşme ve katları şeklinde girilir.

Baz Fiyat ve Günlük Fiyat Değişim Limiti

Baz fiyat, günlük fiyat değişim limitlerinin hesaplanmasında kullanılan ve sözleşmenin işleme açıldığı gün Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından belirlenen fiyat, diğer işlem günleri için ise bir önceki günün uzlaşma fiyatıdır.

Günlük fiyat değişim limiti, her bir sözleşme için belirlenen baz fiyatın ±%15’idir. Bu yöntemle hesaplanan alt veya üst limitin fiyat adımına tekabül etmemesi halinde üst limit bir üst fiyat adımına, alt limit ise bir alt fiyat adımına yuvarlanır.

İşlem Saatleri

İşlemler 09:15 - 17:45 saatleri arasında tek bir seansta gerçekleştirilir. 12:30 - 14:00 arası işlem yapılmayan bölümdür.

Bear_Bull
21-08-2013, 20:04
Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Tanıtım Kitapçığı - Vadeli İşlem Sözleşmeleri

http://www.borsaistanbul.com/data/kilavuzlar/VIOP_Tanitim_Kitapcigi_Vadeli_Islem_Sozlesmeleri.p df

memet_64
19-09-2013, 10:20
Arkadaşlar DX1JK3 kodunda Deutche Bank ın DAX için Call opsiyonu var. Bunu nereden ve nasıl alım satım yapabiliriz bi fikri olan var mı?