PDA

View Full Version : PGSUS - Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

guneysu
11-04-2013, 08:08
***PGSUS***PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.( Tasarruf Sahipleri Sirküleri-Pay Halka Arzı )

***PGSUS***PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.( Tasarruf Sahipleri Sirküleri-Pay Halka Arzı )

Pegasus Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi'nden

Ortaklığımızın çıkarılmış sermayesinin 75.000.000 TL'den 102.272.000 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27.272.000 TL ve mevcut ortaklardan Esas Holding A.Ş.'nin sahip olduğu 4.813.000 TL olmak üzere toplam 32.085.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin izahnamedir.

Toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde, Esas Holding A.Ş.'ye ait 3.209.000 TL nominal değerli ve toplamda halka arz edilen payların %10'una tekabül eden payların, dağıtıma tabi tutulacak toplam pay miktarına eklenmesi planlanmaktadır.

Bu İzahname, Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)'nun 6. maddesi uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul)'nca 11/04/2013 tarih ve 13/442 sayı ile onaylanmıştır. Ancak halka arza ilişkin izahnamenin onaylanması, izahnamede yer alan bilgilerin doğru olduğunun Kurul veya kamuca tekeffülü anlamına gelmez.

SPKn'nun 10. maddesi uyarınca, izahnamede yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden kaynaklanan zararlardan ihraççılar sorumludur. Zararın söz konusu kişilerden tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması h linde halka arz edenler, ihraca aracılık eden lider aracı kurum, varsa garantör ve ihraççının yönetim kurulu üyeleri kusurlarına ve durumun gereklerine göre zararlar kendilerine yükletilebildiği ölçüde sorumludur. Bağımsız denetim kuruluşları ise, denetledikleri finansal tablo ve raporlara ilişkin olarak hazırladıkları raporlarda yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden bu Kanun hükümleri çerçevesinde sorumludur.

İzahname ve eklerinde yer alan bilgilerin gerçeği dürüst bir biçimde yansıtmasından aşağıda unvanları belirtilen kuruluşlar ile bu kuruluşları temsile yetkili kişiler sorumludur:

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. ve zararın ihraççıdan tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması h linde kusuruna ve durumun gereklerine göre zararlar kendisine yükletilebildiği ölçüde halka arzda lider aracı kurum olarak yer alan İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. izahnamenin tamamından, DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. (Deloitte Touche Tohmatsu Limited üye şirketidir.) izahname ekinde yer alan ve izahname içerisinde yer alan finansal bilgilerin kaynağı 31.12.2012, 31.12.2011 ve 31.12.2010 tarihli finansal tablolar ile bunlara ilişkin bağımsız denetim raporlarından sorumludur.

BİAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı'nın 27/03/2013 tarihli toplantısında, Ortaklığımızın paylarının Ulusal Pazar'da işlem görebileceğine karar verilmiştir.

Bu sirküler Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış sirküler ile aynı içerikte olup, onaylı nüshada yer alan bilgiler ile Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen bu nüshada yer alan bilgiler arasında olabilecek farklılıklardan ve eksikliklerden bu bildirimi sisteme gönderen şirket sorumludur.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274176

BIST

(13/04/2013 - 15:43:31)

lowermad
11-04-2013, 08:47
Geçtiğimiz yıl hisselerinin halka arzını gerçekleştirmek üzere İş Yatırım aracılığıyla Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (İMKB) başvuruda bulunan Pegasus söz konusu başvurusunu 20 Ocak 2012 tarihi itibarıyla Türkiye ve dünya menkul kıymetler borsalarında yaşanan olumsuzlukların, ortamın halka arz için uygunluğunu ortadan kaldırdığı gerekçesiyle geri çektiğini açıklamıştı.
halka arzın 2013'ün ilk çeyreğinde yapmak için İş Yatırım ile görüşmelere başladığını ve halka arz oranının yüzde 25'in altında olabileceğini belirtti.

lowermad
11-04-2013, 08:49
Pegasus halka arzında fiyat aralığı hisse başı 17,00-20,40 TL olarak belirlendi

lowermad
11-04-2013, 08:53
Halka arzın ilk gelirlerinin, şirketin uçak filosunun ve uçuş ağının genişletilmesinin finansmanı, likidite pozisyonunun güçlendirilmesi ve şirket genel ihtiyaçları için kullanılması bekleniyor. Halka arza ilişkin kesin zamanlama, büyüklük ve yapı ile ilgili konular ilerleyen günlerde açıklanacak.

fthzmn
11-04-2013, 15:48
pegasus hava taşımacılığı 26.02.2013 halka arz sonrası şirket sermayesi: 102.272.000 tl halka
açılma oranı: %31,37 (ek satış hakkının kullanılması halinde
halka açıklık oranı %34,33 olacaktır).

bu oranlardan çıkan sonuca göre kabaca halka arz fiyatları ne olmalı yada 17,00-20,40 fiyat aralığı uygunmu...

bilalx
11-04-2013, 18:52
ne zaman halka arz?

lowermad
11-04-2013, 19:00
Halka arz 18-19 Nisan tarihleri arasında

freesky
11-04-2013, 20:04
Pegasus halka arzında fiyat aralığı hisse başı 17,00-20,40 TL olarak belirlendi

Bu fiyatlardan alana tabii ki sozumuz olamaz, ama ben yakmayayim...Alan arkadaslar hayrini gorsunler.

Selam ile,

freesky

PS: Bana gore pahali olmasi sirketin ucup gitmeyecegi anlamina gelmez. Belki de ucar gider..Yolu acik olsun, gitsin. Sehirlerarasi otobuslerin havadaki versiyonudur Pegasus. Musteriye ne icersiniz diye soruyorlar, ama oyle de bir hava veriyorlar ki, sanki hersey var, sirketin ikrami ve birini secebilirsiniz havasinda...Sonra da sacma sapan, sallama-poset-caya 5 bin papel istiyorlar...Benim isim olmaz boyle bir sirketle...Kaldi ki THY daha ucuz ve daha makul gorunuyor su anda kiyaslandiginda. Yarin borgun halka arzin 10 kati teklif geldi diyecekler, verecekler vatandasa kuskuyu. Muhtemelen, bazi arzlarda bazi yatirimcilara iskontolu satis yapiyorlar, bizim yerli de zannediyor ki, elindeki hissenin fiyatiyla herkesin elindeki senet fiyati ayni.. ;) :) Ortami azcik musait buldu uyaniklar, 17- 24 arasi fiyat belirledi...Nasil olsa musterisi hazir bekliyor...Bol kazanclar hepinize...

eses_26
11-04-2013, 20:38
http://img834.imageshack.us/img834/6883/hblten.png

FKG
11-04-2013, 21:18
Yanmak isteyen alsin bu sene t halka arz fiyatinin uzerine uzun muddet cikamaz macera aramayin.kendini ispat etmis saglam bir suru kagit varken bunu kim alir merak ediyorum dogrusu.....

Deniz1982
11-04-2013, 21:30
temelanaliz olarak sağlam olabilrir fakat Türkiyede borsada kağıt alacaksanız ve kağıdınızın sürekli gitmesini istiyorsanız sığ ve ucuz kalan hisselerden alalım , pegasus gördüğüm kadarıyla petkim gibi hantal bir kağıt olarak kalacak nedenmii
düşünün halka arz sonrası sermayesi 102 milyon olacak buda 2 milyar tl piyasa değeri eder böyle bir hiseyi oynatmak için bir spek yada grupta en az 200-300 milyon tl para olması lazım kaldıki bu para hiçbir spekte yada grupta yok kaldıki bir spekin 200 milyon tlsi olsa 20 tane sığ hisseyi tavan yaparlar .
İlk madde hiçbir zaman bu hissenin bir speki olmayacak ve hiçbir zaman tavana gidemeycek ,
ikinci madde biraz ucuzlarsa tam bir yabancı kağıdı olacak ve endekse paralel bir hisse olacak bu .

PARK
11-04-2013, 21:58
İzahname'de verilen bilgilere bakılırsa bu şirketin değeri bu olmaz..

Arz fiyatı çok yüksek..

İsmine kanılmamalı diye düşünüyorum...

Y.T.D

balıkadam
11-04-2013, 22:31
temelanaliz olarak sağlam olabilrir fakat Türkiyede borsada kağıt alacaksanız ve kağıdınızın sürekli gitmesini istiyorsanız sığ ve ucuz kalan hisselerden alalım , pegasus gördüğüm kadarıyla petkim gibi hantal bir kağıt olarak kalacak nedenmii
düşünün halka arz sonrası sermayesi 102 milyon olacak buda 2 milyar tl piyasa değeri eder böyle bir hiseyi oynatmak için bir spek yada grupta en az 200-300 milyon tl para olması lazım kaldıki bu para hiçbir spekte yada grupta yok kaldıki bir spekin 200 milyon tlsi olsa 20 tane sığ hisseyi tavan yaparlar .
İlk madde hiçbir zaman bu hissenin bir speki olmayacak ve hiçbir zaman tavana gidemeycek ,
ikinci madde biraz ucuzlarsa tam bir yabancı kağıdı olacak ve endekse paralel bir hisse olacak bu .

Sizin mantığınıza göre bankaların yerinden oynamaması lazım ama gelin görün ki Son bir yılda en çok kazandıran hisselerin başında bankalar geliyor.

balıkadam
11-04-2013, 22:31
İzahname'de verilen bilgilere bakılırsa bu şirketin değeri bu olmaz..

Arz fiyatı çok yüksek..

İsmine kanılmamalı diye düşünüyorum...

Y.T.D

Syn Park. Size göre THYAO ile karşılaştırıldığında fiyatı ne olmalıdır.

morkertenkele
12-04-2013, 01:27
Bence bu arz Turkcell arzı gibi olacak. 2001 yılıydı galiba, ya da 2000 yılı. İlk işlem günü 2-3 kademe yukarısını gördü, sonra hep düştü.

lowermad
12-04-2013, 08:14
Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar %10
Yurt İçi Nitelikli Yatırımcılar %10
Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar %10
Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılar %70

EMLEKHÜYÜK
12-04-2013, 09:03
Bu fiyatlardan alana tabii ki sozumuz olamaz, ama ben yakmayayim...Alan arkadaslar hayrini gorsunler.

Selam ile,

freesky

PS: Bana gore pahali olmasi sirketin ucup gitmeyecegi anlamina gelmez. Belki de ucar gider..Yolu acik olsun, gitsin. Sehirlerarasi otobuslerin havadaki versiyonudur Pegasus. Musteriye ne icersiniz diye soruyorlar, ama oyle de bir hava veriyorlar ki, sanki hersey var, sirketin ikrami ve birini secebilirsiniz havasinda...Sonra da sacma sapan, sallama-poset-caya 5 bin papel istiyorlar...Benim isim olmaz boyle bir sirketle...Kaldi ki THY daha ucuz ve daha makul gorunuyor su anda kiyaslandiginda. Yarin borgun halka arzin 10 kati teklif geldi diyecekler, verecekler vatandasa kuskuyu. Muhtemelen, bazi arzlarda bazi yatirimcilara iskontolu satis yapiyorlar, bizim yerli de zannediyor ki, elindeki hissenin fiyatiyla herkesin elindeki senet fiyati ayni.. ;) :) Ortami azcik musait buldu uyaniklar, 17- 24 arasi fiyat belirledi...Nasil olsa musterisi hazir bekliyor...Bol kazanclar hepinize...

Aynen katılıyorum.Endeks hazır 80 binleri geçmişken ve insanlar borsa dışında yatırım yapacak alan bulamamışken " piyasanın kaymağını yeme " mantığıyla yüksek fiyattan halka arz yapılıyor bence.

Altan06
12-04-2013, 09:23
24 tl fiyatla defter değeri kaça geliyor acaba bilen var mı?

accx
12-04-2013, 09:31
SPK, PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI'NIN HALKA ARZ AMAÇLI PAY İHRACINI ONAYLADI

Sermaye Piyasası Kurulu, Pegasus Hava Taşımacılığı'nın halka arz
amaçlı pay ihracını onayladı.
SPK haftalık bülteninde yer alan duyuruya göre, Şirket sermayesini
75 milyon TL'den 102 milyon 272 bin TL'ye çıkarması sırasında oluşan
27 miylon 272 bin TL bedelli pay ile mevcut 4 milyon 813 bin TL payı
halka arz edecek. Halka arzda ek pay satış miktarı 3 milyon 209 bin
TL olarak belirlendi.
Halka arzda satış fiyatı 17,00-20,40 TL aralığında olacak.
Mevcut ve ek pay satışı kapsamında halka arz edilecek paylar Esas
Holding A.Ş.’ye ait bulunuyor.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://twitter.com/#!/ForeksTurkey

(12/04/2013 - 06:41:25)

Dıscover
12-04-2013, 09:39
Kimse malını ucuzdan vermez.

ederinden de vermez. benım dukkanın var dıyelım 1000 tl edıyor yıldada 200 tl kazanıyor. ortak alımıyım almam . ancak bır kerız bulurum 2000 tl verıse. onu ortak alırım . ama derım karısmıyacaksın soru sormayacaksın .

fırme buyuk kucuk ne olursa olsun fıkır budur.

thy yaklasık 200 ucagı var. 5 mılyar dolar
pegasus 40 ucagı var. 1 mılyar dolar.

thy yollarının 7 8 lıralık deger eyenı geldı buyuyecek ortaklık olacak dıye. gercekte yarısı 2.5 mılyar dolar.
pegasusda kendını Thy yollarının sısmıs degerı gıbı fıyatlıyor.
bırde ucaklarının yarısı daha leasıng ı bıtmemısken 20 yakın ucak daha 2020 ler de borcları bıtecek .
ustune 100 120 ucak alınacak . eee
ok ısmı guzel ama
Hocayı ucuran muridileridir.
pegaus u da ucuran yatırımcı olacak . ama balon sonerse. ?

bunun yanı sıra. 40 ucagı var bugun 1 mılyar dolar dıyelım hersey guzel gıttı dert yok tasa yok orta dogu duzeldı mıllet ucuyor gelıyor Turkıye ye ok . 10 senede ucakalrını aldı ozaman evet 4 5 mılyar dolar olur. hatta belkı ek alım yapar 50 60 ucak daha . 6 7 mılyar dolar .o zaman fırma degerı 6 7 kat buyuye bılır. dolar bazında. buda guzel tarafı ısın

o sebepten . alan alsın . ben beklıyecegım gercek ederıne mutlaka 1 sene ıcınde duser. ozaman duruma gore alabılırım . ve herhalde uzun vadelı olarak bırakırım .
bunun sebebı de bıraz yonetım
thy hoste 3 000 4000 alır grev yapar
pegasusda hostes 1300 tl alır.
thy yollarında belkı 400 500 badem bıyıklı var yurt dısında 5000 6000 dolar maasla duruyorlar titri var ıs yok sadece ıngılızce dersı alıyorlar.
pegasusta. tuvalette 10 dk kalsan uyarı alırsın .
pegausa cv gondersen paralı . ıse gıreceksın cv nın okutmak ıcın 50 100 tl mı ne para verısın .

bu sebeplerden. ben herhalde basta almam . belkı basta sıkı gaz olur 1 2 ay yuzde 20 30 artar. ama bılınmez.
bırde yerlıye az niye !!
yabancıya cok . hısse. kendı ınsanı yerıne yabancıya gecırecek . Ana yerlı musterıye para kaybettırsen . Zaten senınle ucmaz.
ben 100 000 tl alacagagım sonra 50 000 olacak. dert cıkar.
bakalım
neler olacak.
bu forum epey harekelı olacak .

yatırım tavsıyesi değilir.

freesky
12-04-2013, 09:57
Aynen katılıyorum.Endeks hazır 80 binleri geçmişken ve insanlar borsa dışında yatırım yapacak alan bulamamışken " piyasanın kaymağını yeme " mantığıyla yüksek fiyattan halka arz yapılıyor bence.

Bence yiyecekler de hocam. ;) :) :) Iyi bir pazarlama ve reklam yapinca, uzerine forumlarda 3-5 tane de uzman yazisi cikarinca is tamamdir. Bizim halk kuyruga girecek almak icin ve muhtemelen de herkes istedigi kadar alamayacak. ;) ..ki sonradan piyasadan alsin ve "yurtdisi yatirimcilari" aldiklari mali kariyla birlikte birilerine satabilsinler. ;)

Bekleyelim, gorelim.

Selam ile,

freesky

ahiret
12-04-2013, 13:58
demekki milli havayolumuz daha çok ucuz ve yolu açık....
Ali bey, ............ söz bulamıyorumki....

PARK
12-04-2013, 14:44
Syn Park. Size göre THYAO ile karşılaştırıldığında fiyatı ne olmalıdır.

Burada yazamam malum forum kuralları...

Şunu diyebilirim; Eğer bu şirketin sahipleri SAbancılar ise ve bu SAbancı'nın adı da Ali SAbancı ise üç kere daha düşünülmeli...

Bunun adı Halka arz(!) değil "milletin sırtından uçak filosunu genişletme operasyonu" olmalıdır aslında..:yes:

anemon
12-04-2013, 15:36
1 lot bile almam.
etrafımda almak isteyene de engel olurum...
kendimi tusaş a saklıyorum...

Altan06
12-04-2013, 15:43
tusaş da değerinin hayli üzerinde arz olur farklı bir şey beklememek lazım

anemon
12-04-2013, 15:51
tusaş da değerinin hayli üzerinde arz olur farklı bir şey beklememek lazım

hiç olmazsa ilerleyen yıllarda kendini telafi eder...
aselsan 12 yılda tam 65 kat kazandırmış ve buda aselsanın iştiraki...

kemal32
12-04-2013, 16:53
Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar %10
Yurt İçi Nitelikli Yatırımcılar %10
Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar %10
Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılar %70yabancıya ayrılan oran yüksek bu dağılım yerli ayağında talebin arzın 3-4 kat üstünde gelmesini sağlar..

Murat Beren
12-04-2013, 21:16
SPK Pegasus'un halka arzını onayladı

SPK, Pegasus'un 17,00 - 20,40 lira fiyat aralığı ile halka arzı için hazırlanan izahnameyi onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Pegasus'un halka arz izahnamesini onaylarken, Emlak Konut GYO'nun da ikincil halka arz için başvurduğunu duyurdu.

SPK haftalık bülteninde, Emlak Konut GYO'nun 1,3 milyar lira tutarında ikincil halka arzı için başvuruda bulunduğu bildirildi. Ayrıca Akyürek Tüketim Ürünleri AŞ 16,5 milyon lira, Panora GYO da 21,8 milyon lira tutarında halka arz için SPK'ya başvurdu.

SPK'ya yapılan başvurular arasında bu hafta 100 milyon lira tutarında kira sertifikası ihracı onaylanan TF Varlık Kiralama AŞ'nin yeniden 895,4 milyon lira tutarında yurt dışında satılmak üzere kira sertifikası ihracı başvurusunun bulunması dikkati çekti.

Bültende, borsada işlem gören İttifak Holding'in ise 30 milyon lira tutarında bedelsiz sermaye artırımı için SPK'ya başvuruda bulunduğu belirtildi.

-Pegasus'un 17,00-20,40 fiyat aralığı ile halka arzı onaylandı-

SPK bülteninde Kurulun, Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ'nin sermayesini 27 milyon 272 bin lira tutarında artırarak, artırılan payların 17,00 - 20,40 lira fiyat aralığı ile halka arzı için hazırlanan izahnameyi onayladığı kaydedildi.

Bültende ayrıca halka açılma amacıyla esas sözleşmesinde değişiklik yapmak için Kurula müracaat eden Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ'nin başvurusunun da onaylandığı bilgisi yer aldı. Bültende, Credit Agricole Cheuvreux Menkul Değerler AŞ'nin ticari unvanının "A1 Capital Menkul Değerler AŞ" olarak değiştirilmesinin Kurulca uygun görüldüğü de ifade edildi.

Kaynak:bloomberght.com

sekey
12-04-2013, 21:25
halka arz 18-19 nisanda mı arkadaşlar

accx
13-04-2013, 16:08
***PGSUS***PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.( İzahname-Pay Halka Arzı )

Pegasus Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi’nden

Ortaklığımızın çıkarılmış sermayesinin 75.000.000 TL’den 102.272.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27.272.000 TL ve mevcut ortaklardan Esas Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 4.813.000 TL olmak üzere toplam 32.085.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin izahnamedir.

Toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde, Esas Holding A.Ş.’ye ait 3.209.000 TL nominal değerli ve toplamda halka arz edilen payların %10’una tekabül eden payların, dağıtıma tabi tutulacak toplam pay miktarına eklenmesi planlanmaktadır.

Bu İzahname, Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)’nun 6. maddesi uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul)’nca 11/04/2013 tarih ve 13/442 sayı ile onaylanmıştır. Ancak halka arza ilişkin izahnamenin onaylanması, izahnamede yer alan bilgilerin doğru olduğunun Kurul veya kamuca tekeffülü anlamına gelmez.

SPKn’nun 10. maddesi uyarınca, izahnamede yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden kaynaklanan zararlardan ihraççılar sorumludur. Zararın söz konusu kişilerden tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması hâlinde halka arz edenler, ihraca aracılık eden lider aracı kurum, varsa garantör ve ihraççının yönetim kurulu üyeleri kusurlarına ve durumun gereklerine göre zararlar kendilerine yükletilebildiği ölçüde sorumludur. Bağımsız denetim kuruluşları ise, denetledikleri finansal tablo ve raporlara ilişkin olarak hazırladıkları raporlarda yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden bu Kanun hükümleri çerçevesinde sorumludur.

İzahname ve eklerinde yer alan bilgilerin gerçeği dürüst bir biçimde yansıtmasından aşağıda unvanları belirtilen kuruluşlar ile bu kuruluşları temsile yetkili kişiler sorumludur:

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. ve zararın ihraççıdan tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması hâlinde kusuruna ve durumun gereklerine göre zararlar kendisine yükletilebildiği ölçüde halka arzda lider aracı kurum olarak yer alan İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. izahnamenin tamamından, DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. (Deloitte Touche Tohmatsu Limited üye şirketidir.) izahname ekinde yer alan ve izahname içerisinde yer alan finansal bilgilerin kaynağı 31.12.2012, 31.12.2011 ve 31.12.2010 tarihli finansal tablolar ile bunlara ilişkin bağımsız denetim raporlarından sorumludur.

BİAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı'nın 27/03/2013 tarihli toplantısında, Ortaklığımızın paylarının Ulusal Pazar'da işlem görebileceğine karar verilmiştir.

Bu izahname Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış izahname ile aynı içerikte olup, onaylı nüshada yer alan bilgiler ile Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen bu nüshada yer alan bilgiler arasında olabilecek farklılıklardan ve eksikliklerden bu bildirimi sisteme gönderen şirket sorumludur.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274175

BIST

(13/04/2013 - 15:29:06)

accx
13-04-2013, 16:08

Ortaklığımızın çıkarılmış sermayesinin 75.000.000 TL'den 102.272.000 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27.272.000 TL ve mevcut ortaklardan Esas Holding A.Ş.'nin sahip olduğu 4.813.000 TL olmak üzere toplam 32.085.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin izahnamedir.

Toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde, Esas Holding A.Ş.'ye ait 3.209.000 TL nominal değerli ve toplamda halka arz edilen payların %10'una tekabül eden payların, dağıtıma tabi tutulacak toplam pay miktarına eklenmesi planlanmaktadır.

Bu İzahname, Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)'nun 6. maddesi uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul)'nca 11/04/2013 tarih ve 13/442 sayı ile onaylanmıştır. Ancak halka arza ilişkin izahnamenin onaylanması, izahnamede yer alan bilgilerin doğru olduğunun Kurul veya kamuca tekeffülü anlamına gelmez.

SPKn'nun 10. maddesi uyarınca, izahnamede yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden kaynaklanan zararlardan ihraççılar sorumludur. Zararın söz konusu kişilerden tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması h linde halka arz edenler, ihraca aracılık eden lider aracı kurum, varsa garantör ve ihraççının yönetim kurulu üyeleri kusurlarına ve durumun gereklerine göre zararlar kendilerine yükletilebildiği ölçüde sorumludur. Bağımsız denetim kuruluşları ise, denetledikleri finansal tablo ve raporlara ilişkin olarak hazırladıkları raporlarda yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden bu Kanun hükümleri çerçevesinde sorumludur.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. ve zararın ihraççıdan tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması h linde kusuruna ve durumun gereklerine göre zararlar kendisine yükletilebildiği ölçüde halka arzda lider aracı kurum olarak yer alan İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. izahnamenin tamamından, DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. (Deloitte Touche Tohmatsu Limited üye şirketidir.) izahname ekinde yer alan ve izahname içerisinde yer alan finansal bilgilerin kaynağı 31.12.2012, 31.12.2011 ve 31.12.2010 tarihli finansal tablolar ile bunlara ilişkin bağımsız denetim raporlarından sorumludur.

Bu sirküler Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış sirküler ile aynı içerikte olup, onaylı nüshada yer alan bilgiler ile Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen bu nüshada yer alan bilgiler arasında olabilecek farklılıklardan ve eksikliklerden bu bildirimi sisteme gönderen şirket sorumludur.

BIST

dozer
13-04-2013, 17:45

Pegasus Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi’nden

Ortaklığımızın çıkarılmış sermayesinin 75.000.000 TL’den 102.272.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27.272.000 TL ve mevcut ortaklardan Esas Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 4.813.000 TL olmak üzere toplam 32.085.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin izahnamedir.

Toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde, Esas Holding A.Ş.’ye ait 3.209.000 TL nominal değerli ve toplamda halka arz edilen payların %10’una tekabül eden payların, dağıtıma tabi tutulacak toplam pay miktarına eklenmesi planlanmaktadır.

Bu İzahname, Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)’nun 6. maddesi uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul)’nca 11/04/2013 tarih ve 13/442 sayı ile onaylanmıştır. Ancak halka arza ilişkin izahnamenin onaylanması, izahnamede yer alan bilgilerin doğru olduğunun Kurul veya kamuca tekeffülü anlamına gelmez.

SPKn’nun 10. maddesi uyarınca, izahnamede yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden kaynaklanan zararlardan ihraççılar sorumludur. Zararın söz konusu kişilerden tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması hâlinde halka arz edenler, ihraca aracılık eden lider aracı kurum, varsa garantör ve ihraççının yönetim kurulu üyeleri kusurlarına ve durumun gereklerine göre zararlar kendilerine yükletilebildiği ölçüde sorumludur. Bağımsız denetim kuruluşları ise, denetledikleri finansal tablo ve raporlara ilişkin olarak hazırladıkları raporlarda yer alan yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgilerden bu Kanun hükümleri çerçevesinde sorumludur.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. ve zararın ihraççıdan tazmin edilememesi veya edilemeyeceğinin açıkça belli olması hâlinde kusuruna ve durumun gereklerine göre zararlar kendisine yükletilebildiği ölçüde halka arzda lider aracı kurum olarak yer alan İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. izahnamenin tamamından, DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. (Deloitte Touche Tohmatsu Limited üye şirketidir.) izahname ekinde yer alan ve izahname içerisinde yer alan finansal bilgilerin kaynağı 31.12.2012, 31.12.2011 ve 31.12.2010 tarihli finansal tablolar ile bunlara ilişkin bağımsız denetim raporlarından sorumludur.

Bu izahname Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış izahname ile aynı içerikte olup, onaylı nüshada yer alan bilgiler ile Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen bu nüshada yer alan bilgiler arasında olabilecek farklılıklardan ve eksikliklerden bu bildirimi sisteme gönderen şirket sorumludur.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274175

BIST

(13/04/2013 - 15:29:06)

dozer
13-04-2013, 17:45

BIST

fatmanur
13-04-2013, 23:46
sabancı sülalesindenmi sa varsa para kazansamda almam kim alırsa alsın hayırlı işler

accx
14-04-2013, 14:28
***ISMEN* *PGSUS***İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

***ISMEN******PGSUS***İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

Yapılan Açıklama Düzeltme mi? : Hayır

Özet Bilgi : Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. Pay Halka Arzına İlişkin Fiyat Tespit Raporu

Konu: Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. Pay Halka Arzına İlişkin Fiyat Tespit Raporu

Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) pay halka arzına ilişkin fiyat tespit raporu ekte yer almaktadır.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274177

BIST

(14/04/2013 - 12:15:08)

kasirga123
14-04-2013, 15:11
yaklaşık piyasa değeri 2,7-3milyar lira olarak halka arz olacak ve piyasadan halka arz geliri yaklaşık 1milyar lira :) ......... çok spesifik bir olay.... dışardan izlemek iii olur

accx
14-04-2013, 15:24
Pegasus, BİST’e iniş yapıyor

Türkiye’nin öncü düşük maliyetli hava yolu şirketi Pegasus Hava Yolları, halka arz için 18-19 Nisan tarihlerinde talep toplayacak. Pegasus’un paylarının % 31,4’ü halka arz edilecek. Ek satış hakkının tamamının kullanılması halinde halka açıklık oranı % 34,5’e çıkacak. Pegasus'un halka arzda fiyat aralığı hisse başı 17,00-20,40 TL olarak açıklanmıştı.

Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayoluna ortak olma şansı

Halka arz edilecek payların %10’u yurtiçi bireysel yatırımcılara, %10’u yurtiçi kurumsal yatırımcılara, %10’u nitelikli yatırımcılara, %70’i ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı.

Türkiye’nin yükselen değeri Pegasus, uçuş ağını 28 ülkede 70 noktaya ulaştırarak misafirlerine seyahat imkanı sunmaktadır. Sadece 2012 yılında 13,6 milyon misafir taşıyan ve gerçekleştirdiği yaklaşık 12 milyar USD değerindeki yatırımla Airbus firmasına 100 adet uçak siparişi veren Pegasus, Resmi Havayolu Rehberi (Official Airline Guide) verilerine göre Avrupa’nın en büyük 25 havayolu arasında 2011 ve 2012 yıllarında ard arda 2 kez “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen” havayolu olmuştur.

Pegasus Hava Yolları’nın halka arzına yurtiçinde İş Yatırım liderliğinde 30 üyeden oluşan bir konsorsiyum, yurtdışında ise Barclays aracılık ediyor. Halka arza ilişkin yasal ve tanıtım dokümanlarına Pegasus’un http://www.pegasusyatirimciiliskileri.com/ adresli web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Pegasus-BIST-e-inis-yapiyor-/140570

BONUSSİMO
14-04-2013, 16:18
Ne diyorsunuz PEGASUS'a BİST'ten binsek mi ?

sea
14-04-2013, 19:20
]Pegasus, BİST’e iniş yapıyor

Pegasus a hoş geldin diyoruz ama geliş fiyatı ile hiç de uygun fiyatla gelmiyor.Belki aşırı talep de gelebilir.Piyasaya çıktıktan sonra yükselebilir de ancak bu hissenin ucuz olduğunu göstermez.Zaman içinde hakettiği yeri bulacaktır.Alanlara hayırlı olsun.ytd.

PARK
14-04-2013, 19:28
2. bir TRCLL vakası (arz fiyatı ve düştüğü fiyat) yaşanacak gibi.....

Hayırlısı...

İzleyip, göreceğiz...

pencere77
14-04-2013, 19:45

Hayırlısı...

İzleyip, göreceğiz...

t.cell de ne olmuştu ?bilgilendirriseniz sevinirim.

[ YATIRIMCI ]
14-04-2013, 19:54
[QUOTE=accx;8675843]Pegasus, BİST’e iniş yapıyor

Pegasus a hoş geldin diyoruz ama geliş fiyatı ile hiç de uygun fiyatla gelmiyor.Belki aşırı talep de gelebilir.Piyasaya çıktıktan sonra yükselebilir de ancak bu hissenin ucuz olduğunu göstermez.Zaman içinde hakettiği yeri bulacaktır.Alanlara hayırlı olsun.ytd.

Aynen alan satan hayırını görsün...

sebal
14-04-2013, 22:03
afm de beni cok üzdü .alana satana hayırlı olsun ama kendi payıma ne hissesini alırım nede ucağına binerim.

thugz2gether
14-04-2013, 22:48
Hiçbir halka arza katılmak gibi bir alışkanlığım yok ancak değerlemeyi neye göre yaptıklarını merak ettiğim için değerleme raporunu kontrol ettim. Rapora göre Thy ve yurtdışından 8 havayolu şirketini baz alarak yaptıkları değerleme ile 23,30 TL hisse başı fiyat ve iskonto oranı ile 17.00 - 20.40 aralığını halka arz aralığı olarak belirlemişler. Benim gibi merak eden arkadaşlar için kıyaslamayı sadece THY ile yaptığımda ortaya çıkan hisse başı pay değeri 14,30 TL. Dedikleri gibi bu orana %27,2 ila %12,6 iskonto uygularsak halka arzda olması gereken değer 10,40 - 12,50 aralığı çıkıyor.

meleti
14-04-2013, 23:35
thy uçaklarının %70'inden fazlası kendisinin değil, leasing, karşılaştırırken bunu da göz önüne almak gerek.

Hurriyet
14-04-2013, 23:42
THY ile kıyaslama yaparken, THY'nin her yıl 2 adet pegasus kadar büyüdüğünü ihmal etmeyelim. Pegasus, uçak indirecek hava alanı bulabilirse büyür. Alana da satana hayırlı olsun. Olası bir krizde yurt dışındaki emsallerinin yaptığı türbülanslı inişler de dikkate alınarak, uygun hava limanından biniş yapmak da ciddi olarak düşünülmeli. Biraz yüksekten uçuyor gibi :)

thugz2gether
15-04-2013, 00:06
thy uçaklarının %70'inden fazlası kendisinin değil, leasing, karşılaştırırken bunu da göz önüne almak gerek.

%100'ü bile leasing olsa değerlemeyi değiştirecek bir husus değil.

kasirga123
15-04-2013, 02:34

Hayırlısı...

İzleyip, göreceğiz...
zorlu enerjiyi ...gsray unutuyorsunuz.....hep aynı olaylar...ama pegasusun ....halka arzdan kısa süre sonra bedelsiz sermaye artışına gitmesini bekliyorum....o zaman almayı düşünürüm yada düşünenlerdenim .....bedelsiz yapsın alalım diyen çok yatırımcı vardır..

kasirga123
15-04-2013, 02:39
thy ile kıyaslamak bence biraz saflık olur....3milyar yani thy nin yarı piyasa değerine yakın bir değere ulaşması bekleniyor....thy 8milyar lira pegasus 3miyar lira .......sizce hangisi tabiki soldaki ... :D

[ YATIRIMCI ]
15-04-2013, 08:03
zorlu enerjiyi ...gsray unutuyorsunuz.....hep aynı olaylar...ama pegasusun ....halka arzdan kısa süre sonra bedelsiz sermaye artışına gitmesini bekliyorum....o zaman almayı düşünürüm yada düşünenlerdenim .....bedelsiz yapsın alalım diyen çok yatırımcı vardır..

Kısaca vur kaç desene. :he:Beklentiyi al - sat...

[ YATIRIMCI ]
15-04-2013, 08:07

;8677099']Kısaca vur kaç desene. :he:Beklentiyi al - sat...

thy ile kıyaslamak bence biraz saflık olur....3milyar yani thy nin yarı piyasa değerine yakın bir değere ulaşması bekleniyor....thy 8milyar lira pegasus 3miyar lira .......sizce hangisi tabiki soldaki ... :D

Lakin borsada saflar olmasa... :he:Çakallar milyon dolar arabalara nasıl binecek?

20 -30 - 40 - 50 milyon dolar verip köşk'lerde nasıl oturacak?

alacasansar
15-04-2013, 11:38
-------------------------

fiesta06
15-04-2013, 11:58
Ali Sabancı'nın şirketi mi? Bir daha asla yatırım yapmam ben bunlara, soyadlarına bakarak sakın yanılmayın, açın AFMAS'a bakın, anlayın ne halt olduklarını..

Bir not daha, THY ile Pegasusu kıyaslamam bile.. Yanından geçemez

haytaci
15-04-2013, 12:09
alcan satcan sanki tapu alcan.

dozer
15-04-2013, 12:34
PEGASUS HAVA YOLLARI, HALKA ARZ İÇİN 18-19 NİSANDA TALEP TOPLAYACAK

Pegasus Hava Yolları, halka arz için 18-19 Nisan tarihlerinde
talep toplayacak.
Şirketin çıkarılmış sermayesinin 75 milyon TL'den 102 milyon
272 bin TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 27 milyon 272 bin
TL ve mevcut ortaklardan Esas Holding A.Ş.'nin sahip olduğu 4 milyon
813 bin TL olmak üzere toplam 32 milyon 85.000 TL nominal değerli
paylar halka arz edilecek.
Böylece Pegasus'un paylarının yüzde 31,4'ü halka arz edilmiş
olacak. Ek satış hakkının tamamının kullanılması halinde halka
açıklık oranı yüzde 34,5'e çıkacak.
Pegasus halka arzında fiyat aralığı hisse başı 17,00-20,40 TL
olarak belirlendi.
Halka arz edilecek payların yüzde 10'u yurt içi bireysel
yatırımcılara, yüzde 10'u yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 10'u
nitelikli yatırımcılara, yüzde 70'i ise yurt dışı kurumsal
yatırımcılara ayrıldı.
Pegasus Hava Yolları'nın halka arzına yurt içinde İş Yatırım
liderliğinde 30 üyeden oluşan bir konsorsiyum, yurt dışında ise
Barclays aracılık ediyor.
2012 yılında 13,6 milyon misafir taşıyan ve gerçekleştirdiği
yaklaşık 12 milyar dolar değerindeki yatırımla Airbus firmasına 100
adet uçak siparişi veren Pegasus, Resmi Havayolu Rehberi (Official
Airline Guide) verilerine göre Avrupa'nın en büyük 25 havayolu
arasında 2011 ve 2012 yıllarında ardarda 2 kez "Avrupa'nın En
Hızlı Büyüyen" havayolu oldu.

-Halka Arz Bilgileri..

Konsorsiyum Lideri: İş YatırımMenkul Değerler A.Ş.
Halka Arz Öncesi Çıkarılmış Sermaye: 75.000.000 TL
Halka Arz Büyüklüğü: 32.085.000 TL nominal değerli 32.085.000 adet pay
Sermaye Artırımı: 27.272.000 TL nominal değerli 27.272.000 adet pay
Ortak Satışı: 4.813.000 TL nominal değerli 4.813.000 adet pay
Halka Açıklık Oranı: %31,4
Halka Arz Sonrası Çıkarılmış Sermaye: 102.272.000 TL
Ek Satışa Sunulan Pay Miktarı: 3.209.000 TL nominal değerli 3.209.000 adet pay
Ek Satış Sonrası Halka Açıklık Oranı: %34,5
Halka Arz Şekli: Fiyat aralığı ile talep toplama
Satmama Kararı: Pegasus ortaklarından Esas Holding, Ali Sabancı, Emine Kamışlı,
Kazım Köseoğlu, Can Köseoğlu payların işlem görmeye başlamasını
takiben 365 gün boyunca ilave pay satmamayı ve Pegasus Yönetim
Kurulu da 365 gün boyunca bedelli sermaye artırımı kararı
almayacağını taahhüt etmiştir.
Fiyat İstikrarı: Payların İMKB’de işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün süre
ile yapılması planlanmaktadır.

(15/04/2013 - 06:46:44)

cemozgen4
15-04-2013, 13:47
yatırımcı seferberliği adı altında 2010 yılı ile 2012 yılı arasında yapılan 49 şirketin halka arzında 45 şirketin yatırımcısına zarar ettirdiği rakamsal tespittir şimdi karar almışlar her şirketi diil daha sağlıklı şirketleri borsada görmek istiyorlarmış,bu zamana kadar yapılan halka arzlar da görüldüğü gibi ky meze yapılmış,peşkeş çekilmiş kimlere çekilmiş kimler tarafından çekilmiş buda ortadadır,adam üç kuruş parasıyla yatırım yapmaya çalışıyor borsaya öteki tarafta açgözlüklerinden,hırslarından insanları nasıl kazıklarım nasıl daha fazla servetime servet katarım ziğniyetine sahip insanlar güruhu üç kuruşluk ederi olan şirketleri üç beş katı kalem oyunları yaparak göstermek olmadı hisseleri kendileri aldırarak fiyatlarda değişik tezgah oyunları yaparak ilerki yıllarda daha avantajlı fiyatlarla piyasaya sürmek ,yatırımcı seferberliği kampanyasının sonucu tam bir fiyasko olmuş borsada bulunan ky sayısında büyüyen borsamıza rağmen düşüş olmuştur,gelişmiş ülkelerde mesela amerikada her iki kişiden biri hisse senedi yatırımcısı bizde ise bu rakam komik mi komik 70/1 ama böyle tezgaha bu rakam bile cok zaten,yazdıklarım bir genellemedir bu hisse ile direk ilgisi yoktur ...

Dıscover
15-04-2013, 15:10
bu kadar olumsuz fikre saygı duyuyorum . 4 5 aydır sabırsızlıkla beklediğim firmanın kağıdını almayacağım . Çünki açıkcası yatırımcıyı öpmeye geliyorlar.
bir çıksın bıraz kıyamet kopsun . sonra yatısınca belkı alabılır.

cemozgen4
15-04-2013, 18:23
SPK harekete geçti. Halka açılan şirketlerin izahnamelerine aykırı durumlar incelenecek.

SPK son 2 yılda halka açılan ancak borsanın %50 değer kazanmasına rağmen yatırımcısına büyük kayıplar yaşatan şirketleri soruşturuyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, fiyat konusundaki araştırmanın zor olduğunu ancak o dönem halka açılan şirketlerin izahnamelerini incelediklerini ‘yalan beyanatta bulunanlara’ ceza vereceklerini söyledi.
Zarar eden 45 şirkete soruşturma
Çok geç kalmış bir icraat,iş işten geçmiş atı alan Üsküdar'ı diil Bağdat ı geçmiş

Dıscover
15-04-2013, 18:46
yahu zaten halka acılma demek vatandaşı soymak demek. gerısı bos.
adam tostcuyu 3 4 mılyon dolara kakaladı millete.
sorsalar neyın var . 4 tostmakınası 4 doner makınası 4 portakal sıkma makınası . 2 sı kollu 2 sı elektrıklı .
piyasa değerın ne 3 milyon dolar.
ehh eder hadı acıl barı halka sende. !
bu ısler bukadar ! teknık , gercek yok bu Ülkede.

kemal32
15-04-2013, 21:49
SPK harekete geçti. Halka açılan şirketlerin izahnamelerine aykırı durumlar incelenecek.

SPK son 2 yılda halka açılan ancak borsanın %50 değer kazanmasına rağmen yatırımcısına büyük kayıplar yaşatan şirketleri soruşturuyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, fiyat konusundaki araştırmanın zor olduğunu ancak o dönem halka açılan şirketlerin izahnamelerini incelediklerini ‘yalan beyanatta bulunanlara’ ceza vereceklerini söyledi.
Zarar eden 45 şirkete soruşturma
Çok geç kalmış bir icraat,iş işten geçmiş atı alan Üsküdar'ı diil Bağdat ı geçmişasıl yapılması gereken bu ne olduğu belli olmayan garip şirketlerin halka açılmasına izin veren eski SPK başkanı Vedat Akgiray ın soruşturmaya tabi tutulmasıdır..

cemozgen4
15-04-2013, 22:00
asıl yapılması gereken bu ne olduğu belli olmayan garip şirketlerin halka açılmasına izin veren eski SPK başkanı Vedat Akgiray ın soruşturmaya tabi tutulmasıdır..

Bildiğim kadariyle başbakanlık teftiş kurumunda bu konu hakkında bir soruşturma olduğudur ama bana göre bir şey çıkacağını zannetmiyorum şimdiye kadar ne çıkmış hep yapanın yanına kar kalmış,ama şuda su götürmez bir gerçek sorumluluk makamında olanların bu soygunlarda soygunculardan 10 kat daha sorumlu olduğudur

kxsr
15-04-2013, 22:41
Dostlar ne mesele buralarda böyle gelmiş böyle gider dedirtmek, ne de alsana alsana ceza kesip patronları küstürmek umudumuz ümidimiz bundan sonra bist ile yeni sayfanın açılması bunu bekliyorum şahsen.

Bir diğer ikinci konu Teknosa da halka arz edilince böyle pahalı lafları ediliyordu-tabiki düşmesi gerek anlamına gelmiyor ama- yavru gibi besleyip büyüttüğü firmayı sana veriyorsa pahalı verecek tabi. şöyle cüz-i miktarla portföy renklendirilebilir kağıtlardan. her u-30 kağıdı gibi.

FKG
15-04-2013, 23:25
Bes liraya dusunce alirim.....acelem yok:-)

serdar41
15-04-2013, 23:46
Halka arz edilecek payların %10’u yurtiçi bireysel yatırımcılara, %10’u yurtiçi kurumsal yatırımcılara, %10’u nitelikli yatırımcılara, %70’i ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı.
peh güzel borsamız BİS, yabancının ve niteliklilerin biz niteliksiz
sinekleri gelip tokatlayıp gittiği yer.:confused:

cemozgen4
15-04-2013, 23:59
Benim burada Bir sayfa önce yazdıklarım yapılmış tespitlerdir 49 şirketin 45 i yatırımcısına zarar ettirmiş tekrar ediyorum 49 şirketin 45 i 2010 la 2012 arasında yatırımcı seferberliği adı altında yapılan halka arzlarla ilgili bugunde spk bu
yatırımcısına zarar ettiren 45 şirket hakkında soruşturma başlatmış

http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/zarar-eden-45-sirkete-sorusturma/860172/

benim yazdıklarım direk bu hisse ile ilgili diildir kimseye de pahalı veya ucuz al alma denmez denemez ,biz yaşananları kısaca yazdık ...

Cüzüngütlü
16-04-2013, 01:47
pegasusu p/d degeri 4,40 halka arz fiyati 18,70

[ YATIRIMCI ]
16-04-2013, 08:55
Ç O K - Ç O K - D O Ğ R U ! :super:

yahu zaten halka acılma demek vatandaşı soymak demek. gerısı bos.
adam tostcuyu 3 4 mılyon dolara kakaladı millete.
sorsalar neyın var . 4 tostmakınası 4 doner makınası 4 portakal sıkma makınası . 2 sı kollu 2 sı elektrıklı .
piyasa değerın ne 3 milyon dolar.
ehh eder hadı acıl barı halka sende. !
bu ısler bukadar ! teknık , gercek yok bu Ülkede.

royal
16-04-2013, 09:19
babasının oğlu o da yolacak anlaşılan kyyi!

fatihrustu
16-04-2013, 13:44
Halka arzdan hisse almak bence kaybetmeyi baştan kabullenmektir. Borsada özsermayesinin yarısından daha az değerde olan onlarca hisse varken gidip pahalı hisseleri almak parayı çarçur etmektir. Devlet Halk GYO'yu arz etti o bile ne durumda. Halka arzdan alacağınıza aynı hisseyi bir kaç ay sonra arz fiyatının altından mutlaka alırsınız.

fatihrustu
16-04-2013, 13:48
Teknosayı bir yıl önce 7.7 civarı arz etmişler. 9 Ocak'a kadar fiyat yataydaymış. Bu tarihten itibaren yükselişi güzel. Pegasus'ta da aynısı olur düşüncesindeyim.

saydin
16-04-2013, 15:08
asıl yapılması gereken bu ne olduğu belli olmayan garip şirketlerin halka açılmasına izin veren eski SPK başkanı Vedat Akgiray ın soruşturmaya tabi tutulmasıdır..

zaten soyguncu ortağı vedat akgiray hakkında açılan soruşturmaların haddi hesabı yok
en büyük vurgunda gs de oldu
gs yi kurtarmak için soydular yatırımcıyı

anemon
16-04-2013, 16:44
Teknosayı bir yıl önce 7.7 civarı arz etmişler. 9 Ocak'a kadar fiyat yataydaymış. Bu tarihten itibaren yükselişi güzel. Pegasus'ta da aynısı olur düşüncesindeyim.

baktılar alan yok mecburen yukarı çekiyorlar ki millet gelsin...
kesinlikle SA lara girmem girene engel olurum....

şu anlık sadece tusaş ı bekliyorum... bakalım o nasıl gelecek...

village people
16-04-2013, 19:01

Evet ben de yazdiginiz degerleri hesap ettim.
Bir ekleme de ben yapayim.
Calistigim araci kurum bankada talep fiyat olan tavan fiyat 20.40 tl dan alim emirlerini giriyor.
Gerceklesmeye gore iade yapilacakmis. :)

Yatirim tavsiyesi degildir.

Özlü1957
16-04-2013, 20:05
Evet ben de yazdiginiz degerleri hesap ettim.
Bir ekleme de ben yapayim.
Calistigim araci kurum bankada talep fiyat olan tavan fiyat 20.40 tl dan alim emirlerini giriyor.
Gerceklesmeye gore iade yapilacakmis. :)

Yatirim tavsiyesi degildir.

thy.larımı dediniz.ya allah bismillah yürü be kim geçer seni....bilmem ben:beurk:

superhisse
16-04-2013, 21:01
http://www.hisseturk.com/pegasus-ilkleriyle-dikkat-cekiyor/

Daha önce halka açılan şirketlerin izahnamesine göre çok daha detaylı ve risk faktörlerinin de tek tek açıklandığı 243 sayfalık metinde ise tabiri caizse “yok yok.”
değişik güzel bir haber

meks
16-04-2013, 22:28

Şunu diyebilirim; Eğer bu şirketin sahipleri SAbancılar ise ve bu SAbancı'nın adı da Ali SAbancı ise üç kere daha düşünülmeli...

Bunun adı Halka arz(!) değil "milletin sırtından uçak filosunu genişletme operasyonu" olmalıdır aslında..:yes:

esas holdingin borsadaki diger sirketi afmas alinin eline dustukten sonra 3 senede neler yapmis.. ali SA banci hakkinda fikir
verecektir.
39 sinema vardi 21e dustu.. borsa fiyatini yerlerde surundurdu. butun personeli isten cikardi yatirimci iliskilerine bakan sonunda o da istifa ettirildi. herkesle davalik oldu. ucakta caya 5 lira almasi ne ki..

haa pegasus belki ucar kacar orasini bilemem. iyi hesap yapip stoploss konusunda uyanik davranmakta fayda var.

meks
16-04-2013, 22:50
“THY’Yİ KÖTÜLEMEMİ BEKLİYORLAR”
THY’den çıkarılan 300 kişi sana gelse alır mısın?
Almayız, onları işe almam için böyle bir ihtiyaç olması lazım. Bu olayda 3 gurup zarar gördü. İşten çıkarılanlar, şirket, bir de yolcular.
Senin çözümün ne olurdu?
Problemi tam olarak bilmiyorum. Rakip olduğumuz için THY’yi kötülememi bekliyorlar. Ama ben ne yönetimin ne de çalışanların durumundan haberdarım ağabey. Aman ha İzzet yanılgıya kapılma, biz zengin bir şirket değiliz. Pegasus’un mal sahibi zengin, şirket değil.
Ağabey ne yapayım sinüzitime iyi geliyor, hem dandik kolonyanın kokusunu da çok severim.

FKG
16-04-2013, 22:52
Bunlar cin olmadan adam çarpmaya kalkıyorlar....
20 tl 'ye yarım kilo bonfile alır yerim daha iyi :)

mixolydiantr
17-04-2013, 01:01
Nacizane Havayolu endüstrisi oldukça yüksek yatırım maliyetleri gerektiren bir sektör .....Pegasus vs Thy ....fiyat, uçuş ağı , marka değeri , güvenirlik , hizmet kalitesi gibi bir çok konuda karşısında ki rakibiyle bir teraziye koyup tartmak gerek (ki bu rakibi geçen sene 2 ytl den işlem görmekteydi Florya pazarında ) piyasa bu yeni doğan çocuğa nasıl bir don biçecek peki bu donu yeni doğan çocuk taşıyabilecekmi Pegasus düşük sabit giderler ( anlıyan anlamıştır ) sahip olmuş olduğu yeni ve modern uçak filosu sayesinde düşük yakıt ve bakım maliyetleri ...(SA) güvenilir marka algısı .... Thy takribi son alımlar hariç 210 civarı uçak filosu Pegasus 14 : havada iki slot yese bu ezici rakip karşısında bilançoda ki maliyet hesapları kumpaslar pazar payları bla blaaaaa blaaaaa bu bağlamda reklamlarda ki şahşalı söylemleri olan büyük arz kısmına katılmıyorum pegasus için .....o zaman Thy bedeva demek ki :) pegasus 20 ise benim neznimde thy 80 olmalı SA hayırlı işler diliyorum

aysa
17-04-2013, 03:22
http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274175

3-ek 3 bağımsız dnetim raporu:sayfa 53 de davalar...
4- ek 2 hukukçu raporu sayfa :22-23-24-25 ve 44-72 saylarda detaylar Pegasus ve İzAir aleyhine açılmış toplam 83 dava varmış.ödenmesi gerek meblağ faizler hariç; vergi borcu : 46 milyon+küçük davalardan yaklaşık 3 milyon + Atatürk hava limanı gümrük müdürlüğü davasından 930 bin tl. eder yaklaşık 50 milyon borç.ve diğerleri..

aysa
17-04-2013, 03:36
31 aralık 2012 itibariyle uçak sayısı:
26 tane finansal kiralamayla
13 tanesi de faaliyet kiralaması yoluyla
1 tanecik de kendine ait olmak üzere toplam 40 uçak.2010 ve 2011 model.
2012 yılının temmuzunda verilen 100 uçak siparişi ; 57 adet a320 neo+18 adet a321 neo toplam 75 adet kesin+25 adet opsiyonlu
teslimler 2015 veya 2013 da başlayacak 2022 yılında tamamlanacakmış.

aysa
17-04-2013, 03:46
17 tl -20,4 tl aman da aman :)
bunlara para lazım para....:kahkah::halay:
gel borsaya gelll. öpülcek kek dolu burası ....

dikkatli olmakta fayda vaar....

Sahiplerinin piyasa repütasyonu kötü olan şirketlerden ,pahalı ve beklentili bile olsa uzak dur.Durmuyorsan da büyük riskler alarak alım yapma. Tolere edebileceğin kadar risk al. Güveneceğin yer piyasa düzenleyici kurumlar değil, bizzat şirketin kendisi olsun. Güvenmediğin şirketlere ortak olmaaaaaa.

aysa
17-04-2013, 03:55
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Steve_Harris
17-04-2013, 07:55
Ali Sabanci cin gibi bir isadami. Her insan gibi oda gunluk konjoktur dahilinde elindeki mali en pahalidan satmaya calisacaktir. Kabul etmeliyiz ki kim olsa ayni seyi yapmaya calisirdi. O yuzden pegasus'un halka arzina katilmayi dusunmuyorum fakat aradan zaman gecip, hisse degerine oturdugu zaman, uzun donemli buyume hissesi olarak alinabilir. EasyJet-Ryan Air benzeri is modeliyle Pegasus'un havacilik sektorunde daha gidecek cok yeri oldugunu dusunuyorum.

ravi
17-04-2013, 07:58
Merak eden bi zahmet AFMAS topigine gidip bir sorsun şimdiye kadar pegasusa ne yatirim yapılmış, ne kadar para harcanmış, simdi borsada arzı endam edecekken sahibi şirkete ne değer biçmiş. Bir de borsadaki tek şirketinin (afmas) ne vaziyette olduğuna bi bakın, yatırımcısının 3 senedir hangi antidepresan ilaçları kullandığını da bi sorun bir zahmet.

sturk16
17-04-2013, 09:20
ilk arzda bir sıçarama yapar. o anda tokatlıcam seni.

koz42
17-04-2013, 10:15
%70 yabancı, %10 güççük yatırımcı dağılımını nasıl yorumlamalı, Yabancıya satış fiyatı bizimle aynı değil mi?

Altan06
17-04-2013, 10:32
ben de anlamıyorum yabancılar enayi mi bu fiyattan alsın defter değerine göre
dört kat pahalı satıyor.

fıdeltus
17-04-2013, 11:03
yanlış anlamayın da biz Türk ky'sına satan da yok hani malını...
büyük kısmını yabancıya satıyor..... ki yabancı da şöyle okkalı bir iskonto ile bayıla bayıla alır bu malı(ki bu işler öyel bize yansıdığı gibi tabela fiyattan yapılmıyor onlara yüksek montanlı alırlarsa tabela fiyattan ciddi oranda iskonto ile alıyorlar, yani maça 1-0 önde başlıyorlar her zaman) ...Bir nevi SA'ya ortak olacaklar...onların acelesi olmaz bizler gibi...sabırla beklerler... Bakınız geçen sene Teknosa'yı arz ettiler öyle pahalı, şöyle kötü 7,5 ler beğenilmiyordu kağıt gçenlerde 12 TL'yi gördü....
ayrıca Afmaş'tan bahsedilmiş...Afmaş doğru hamleler yapabilene çok iyi paralar kazandırdı...

EMLEKHÜYÜK
17-04-2013, 11:14
Hissenin halka arzıyla ilgili Borsagündem.com' da harika bir haber yapmışlar.
Okumakta yarar var.

alacasansar
17-04-2013, 12:05
topiğe bu denli az ilgi olması, halka arza talebi ne olçüde gösteriyor?

NeCo1907
17-04-2013, 12:09
Hissenin halka arzıyla ilgili Borsagündem.com' da harika bir haber yapmışlar.
Okumakta yarar var.

Yorumlar enteresan, halk uyanmış.. bi kulağının arkası kaldı nasıl uyanmasın ki!

http://www.borsagundem.com/haber/Pegasus-BIST-e-inis-yapiyor-/140570#agree

meks
17-04-2013, 13:57
Borsaya girerken de çıkarken de bir değerleme raporu istiyor SPK...

Esas holding Ali Sabancı iki duruma göre Pegasusa farklı senaryo üretiyor, AFM'ye ayrı... İkisinde de gelecek 5 yıla ait senaryo temel alınıyor, şu kadar uçak alacağım şu kadar şube açacağım cirom bu kadar artacak şeklinde...

Birisinde istediği gibi şişir allah şişiriyor, ötekisinde AFM'yi yerin dibine sokuyor. İkisi de izleyici/yolcu sayısıyla sinema/uçak sayısıyla, büfe satışıyla para kazanan, girdisi çıktısı döviz olan şirketler.

SPK bu iki değerlemeyi aynı standarda getirebilecek otoriteye sahip mi peki? Haziran sonunda göreceğiz. O zamana da zaten atı alan üsküdarı geçmiş olacak. Olan yine KY'nın giden vaktine parasına sağlığına olacak

accx
17-04-2013, 14:44
***PGSUS***OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş

***PGSUS***OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş tarafından hazırlanan) )

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 12 Şubat 2013 tarih ve 2013/05 sayılı bülteninde yayınladığı üzere, Kurul Karar Organı'nın 12 Şubat 2013 tarih ve 5/145 sayılı kararına istinaden, Oyak Yatırım tarafından hazırlanan, fiyat tespit raporunu değerlendiren analist raporu ekte yer almaktadır.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274585

BIST

(17/04/2013 - 14:09:19)

w1nw1n
17-04-2013, 15:24
ikinci facebook vakası geliyor

accx
17-04-2013, 16:44
PGSUS***TACİRLER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş

***PGSUS***TACİRLER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş tarafından hazırlanan) )

Pegasus Fiyat Tespit raporuna ilişkin analist raporu ektedir.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274614

BIST

(17/04/2013 - 16:11:24

nonamei
17-04-2013, 17:04
Ali Sabanci cin gibi bir isadami. Her insan gibi oda gunluk konjoktur dahilinde elindeki mali en pahalidan satmaya calisacaktir. Kabul etmeliyiz ki kim olsa ayni seyi yapmaya calisirdi. O yuzden pegasus'un halka arzina katilmayi dusunmuyorum fakat aradan zaman gecip, hisse degerine oturdugu zaman, uzun donemli buyume hissesi olarak alinabilir. EasyJet-Ryan Air benzeri is modeliyle Pegasus'un havacilik sektorunde daha gidecek cok yeri oldugunu dusunuyorum.

bizimde yada benimde zaten şirketin uzun vadeli büyümesi ilgili kaygım yok sıkıntı şuki şirket dünyada tek şirkette olsa başındaki sahibi ali sabancı ise sizin bu ortaklıktan alacağınız kar sadece 0 olacaktır, tecrübe ile sabittir yazdıklarım, naçizane görüşümü yazdım yanlış anlaşılmasın.

nonamei
17-04-2013, 17:10
yanlış anlamayın da biz Türk ky'sına satan da yok hani malını...
büyük kısmını yabancıya satıyor..... ki yabancı da şöyle okkalı bir iskonto ile bayıla bayıla alır bu malı(ki bu işler öyel bize yansıdığı gibi tabela fiyattan yapılmıyor onlara yüksek montanlı alırlarsa tabela fiyattan ciddi oranda iskonto ile alıyorlar, yani maça 1-0 önde başlıyorlar her zaman) ...Bir nevi SA'ya ortak olacaklar...onların acelesi olmaz bizler gibi...sabırla beklerler... Bakınız geçen sene Teknosa'yı arz ettiler öyle pahalı, şöyle kötü 7,5 ler beğenilmiyordu kağıt gçenlerde 12 TL'yi gördü....
ayrıca Afmaş'tan bahsedilmiş...Afmaş doğru hamleler yapabilene çok iyi paralar kazandırdı...
ee zaten burada da bizim sizin yazdıklarınızı yabancı değil bizler okuyoruz bu bakımdan yabancının 1,0 başladığı beni ilgilendirmiyor ziraa ne sen benim nede ben senin nerden aldığını bilmiyor olacağım, herneyse afmde güzel paralar kazandırdı demişsiniz haklısınız o kadar güzel ki uzun vade düşünün ve 3 yıl dan fazladır bekleyin şirket son bilançosunda uzaya çıksın hayatında görmediği karı yazsın uzun vadeli yatırımcısıda çokkkkkk güzel para kazansın, buraya yazı yazmış bi çok kişi afm yatırımcısı olup güzel para kazanan uzun vadeli düşünüpte yatıran ve kazanan parmağını kaldırsın hadi bakalım sizin kazandı dediğiniz paralar nerede görelim.... amacım eleştirmek değil sadece yanıltıcı olabilir yazdıklarınız bu bakımdan yazdım lütfen yanlış anlamayın...

accx
17-04-2013, 17:35
***PGSUS***YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir

***PGSUS***YAPI KREDİ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş tarafından hazırlanan) )

Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) fiyat tespit raporunu değerlendiren analist raporu ekte yer almaktadır.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274594

BIST

(17/04/2013 - 14:52:22)

NeCo1907
17-04-2013, 17:53
AFMAS ile ilgili Esas Holding'e delilleriyle birlikte yazdığım iddialara bir tane bile cevap yazamayan akıllı yatırımcı ismi lazım değil insanı mı burada övüp, mehdiyeler düzüyorsunuz? Bu adamın Metro'nun o muhterem sahibinden hiçbir farkı yok. Sadece soyadıyla nam salmış bir ailenin üyesidir kendileri. Havacılık camiasını yakından takip eden birisi olarak da bu yorumları yaptığımı iletmek isterim. Bunlar son yaklaşma esnasında kaptanın açtığı gaza dahi müdahale eden bir zihniyetin hava yolu şirketi, varın gerisini siz düşünün. Bundan 3 sene önce AFM'yi satın aldığında bir tv kanalının canlı yayınında "Hep beraber kazanacağız" şeklinde demeçler vermişti. Şirket karını 10 katladı, bize ne oldu kazanamadık bırak kazanmayı zararla 3 sene bekledik. Birde bu yetmezmiş gibi PGSUS'u halka arz ederken AFMAS'ı koteden çıkarma kararı aldı. Siz siz olun bu adamın şirketine yatırım yaparken 10 kere düşünün..

Selamlar..

ravi
17-04-2013, 18:08
Afmasta en azından son iki senede iyi para kazanan olduğunu söylemek, ne hissenin grafiginden, ne son iki senede neler yaşandığından (kusura bakmayın daha açık yazamıyorum malum kurallar), ne devam eden bitemeyen yıllanmış surecten, ne de bu işleri yapanlardan en ufak şekilde haberdar olunmadığını gösterir bana göre. Neyse uzatmayacagim, alana da almayana da başarılar dilerim.

Yalnız su yabancı fon işi ne kadar biliniyor merak ediyorum:

3 yabancı hikayesi

1- yatırım fonları: gerçekten uzun soluklu yatırım
2-hedge fonları: kısa - spekülatif
3- bıyıklılar: gözüm bir yerden ısırıyor.

Bir bilen anlatsa da ogrensek.

meks
17-04-2013, 18:10
şirket değeri nasıl sabunlanmış hesap ortada..
1) şirketin borcu 1.2milyar (katrilyon) gösterilmiş ki... gerçek borç 1.9 milyardır. halka arzdan gelecek parayı toplam borçtan düşmüşler. ancak bu düzeltmeden sonra özsermaye'ye göre hesaplanan şirket değeri 1.4- 1.5milyar tl gösterilmiş.

2) şirket 2010 ve 2011'de zarar ederken yada cüzi kar ederken 2012 bilançosu çeşitli oyunlarla 126milyon kar etti gösterilmiş. buna göre F/K oranı 18 çıkmış!! gerçekte son 3 yılda ortalama karı 40milyon tl.. buna göre F/K 18 değil 54 çıkmalıydı.
Endeksin 80binlere şişmiş halinde bile THY'nin F/K oranı 7.6!!

3) F/K'yı 18 olarak düşük gösteren vatandaşlar buna göre şirket değerini 2.3 milyar tl hesaplamışlar.

4) Daha sonra ilk hesapladığı 1.4-1.5milyar tl'yi %60 ile , 2.3 milyar tl'yi %40 ile ağırlık hesaplayarak toplamda 1.75-2.1 milyar dolar olarak HALKA ARZZZZ ediyorlar

bunu kim yer kim yemez... bekleyip görelim.

gordongekko
17-04-2013, 18:12
Ben nedense bu halka arzları artık şöyle okur oldum:

%70 - yabancı kurumsal yatırımcı payı: "Bakın, yabancılarda acayip ilgi var senede karşı, siz de avucunuzu yalarsınız ancak. N'apalım."

%10 - yerli kurumsal yatırımcı payı: "Yerli fonları da düşünmek lazım. Belki boşta parası olup atlayan olur. Etti mi size %80 kurumsal yatırımcı? Gel ky gel...bak malın çoğu kurumlarda."

%10 - nitelikli by: "Yabancı adı altında malı alan bıyıklıların işlerini tahtada çevirecek olan yerli bıyıklıların payı. Tahta yapmak için yeterlidir."

%10 ky: "şimdilik bu kadar. ileride malı yıktığımız zaman zaten %50'si sizin olur merak etmeyin"

Neyse, fikir sadece beni bağlar. Umarım şimdi ya da gelecekte alacak olanlar zarar etmezler. Bol kazançlar.

fiesta06
17-04-2013, 18:37
Ben nedense bu halka arzları artık şöyle okur oldum:

%70 - yabancı kurumsal yatırımcı payı: "Bakın, yabancılarda acayip ilgi var senede karşı, siz de avucunuzu yalarsınız ancak. N'apalım."

%10 - yerli kurumsal yatırımcı payı: "Yerli fonları da düşünmek lazım. Belki boşta parası olup atlayan olur. Etti mi size %80 kurumsal yatırımcı? Gel ky gel...bak malın çoğu kurumlarda."

%10 - nitelikli by: "Yabancı adı altında malı alan bıyıklıların işlerini tahtada çevirecek olan yerli bıyıklıların payı. Tahta yapmak için yeterlidir."

%10 ky: "şimdilik bu kadar. ileride malı yıktığımız zaman zaten %50'si sizin olur merak etmeyin"

Neyse, fikir sadece beni bağlar. Umarım şimdi ya da gelecekte alacak olanlar zarar etmezler. Bol kazançlar.

Ellerinize sağlık sayın Gordongekko, çok güzel anlatmışsınız durumu.

Şöyle bir baktığımda AFMAS grubu olarak burada yorumlarımızı yapıyoruz, ciddi anlamda AFMAS'da insanların 2 senedir neler çektiğinin özetidir burada yazanlar. SA'ya güvenip yatırım yapmak ne kadar mantıklı bilmiyorum çünkü ÇakarSA sağlam çakıyor.

Sayın Meks'in değerleme konusunda yazdıklarına tamamen katılıyorum. Lütfen yatırım yapacak olan arkadaşlarımız varsa açsınlar Fiyat Tespit Raporunu bir incelesinler, yine her türlü cambazlığı yapıyor Ali Efendi..

Son karar tabi ki paranın sahibinindir, asla yatırım kararı değildir.

grenzgebiet
17-04-2013, 19:59
pegasus un sabancı holdingle alakası olmadığı unutulmamalıdır,ali sabancının ayrılıp kurduğu esas holding şirketidir,soyad daki sabancıya kanmamalı

fiesta06
17-04-2013, 20:44
pegasus un sabancı holdingle alakası olmadığı unutulmamalıdır,ali sabancının ayrılıp kurduğu esas holding şirketidir,soyad daki sabancıya kanmamalı

Yani? Ne ifade ediyor size bu?

grenzgebiet
17-04-2013, 21:06
Yani? Ne ifade ediyor size bu?

ne ifade ettiğini orada yazdım zaten,teknosayı örnek gösterenler olmuş o sabancı grubunun kağıdı,sabancı başka esas başka

fiesta06
17-04-2013, 21:11
ne ifade ettiğini orada yazdım zaten,teknosayı örnek gösterenler olmuş o sabancı grubunun kağıdı,sabancı başka esas başka

Sabancı başka diğerleri başka diyerek eğer ESAS'ın Sabancı'dan daha iyi olduğunu ima etmeye çalışıyorsan, Esas'ı tanımıyorsun bence. Esas'ın şuanda halka açık hissesi AFMAS var (AFM Sinemaları yani hani Mars ile birleşen Cinemaximum olan) bir incelemenizi tavsiye ederim.

Bir de dipnot, ha Esas olmuş holdingin ismi ha Sabancı olmuş, başındaki adam Ali Sabancı yani ailenin bir ferdi, o nedenle bence yazdığınızın hiçbir esprisi yok.

grenzgebiet
17-04-2013, 21:24
Sabancı başka diğerleri başka diyerek eğer ESAS'ın Sabancı'dan daha iyi olduğunu ima etmeye çalışıyorsan, Esas'ı tanımıyorsun bence. Esas'ın şuanda halka açık hissesi AFMAS var (AFM Sinemaları yani hani Mars ile birleşen Cinemaximum olan) bir incelemenizi tavsiye ederim.

Bir de dipnot, ha Esas olmuş holdingin ismi ha Sabancı olmuş, başındaki adam Ali Sabancı yani ailenin bir ferdi, o nedenle bence yazdığınızın hiçbir esprisi yok.
hocam beni yanlış anlamışsın :) sabancıyla karıştırılmamalı derken sabancıyı iyi olarak ayrıştırıyorum,esas holdinge direk soyad daki sabancıya bakarak araştırmadan güvenilmemeli demek istedim

fiesta06
17-04-2013, 21:28
hocam beni yanlış anlamışsın :) sabancıyla karıştırılmamalı derken sabancıyı iyi olarak ayrıştırıyorum,esas holdinge direk soyad daki sabancıya bakarak araştırmadan güvenilmemeli demek istedim

O zaman sıkıntı yok hocam, kusura bakma ben tam tersini anladım. Her ne olursa olsun ben artık SA duyunca irite oluyorum maalesef, çünkü AFMAS'da insanları o kadar mağdur ettiler ki inanamazsınız.

fıdeltus
17-04-2013, 21:34
http://www.hisseturk.com/pegasus-fiyat-tespit-raporuna-iliskin-analist-raporlari/
http://www.hisseturk.com/pegasus-fiyat-tespit-raporuna-iliskin-analist-raporlari-y-kredi-yatirim/
http://www.hisseturk.com/pegasus-hava-tasimaciligi-a-s-fiyat-tespit-raporu-degerlendirme-raporu-tacirler-yatirim/
3 adet fiyat tespit raporu
Oyak yatırım halka arz fiyatını pahalı bulmuş üstteki raporda.

Hasan.
17-04-2013, 21:38
Ne zaman borsada islem gorecek ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Slymole
17-04-2013, 22:06

Ek olarak;

Sonunda SA olan hiç bir senedin ve şirketin kendisinin, ne çalışanına ne de yatırımcısına kazandırdığını görmedim - duymadım.

Doymak bilmezler. Öyle ki hosteslerin kıyafetlerini bile giyenlere zimmetleyerek çalışanını sever (!)

morkertenkele
17-04-2013, 22:15
Yabancı olarak yurt dışında ali sabancının kankaları yoksa bu fiyattan kimse almaz. yabancıya 5-6 tlden verirler, sonra 12-13 tlden mal boşaltılır borsada, biz de deriz ki 17den alan 13den niye satıyor...

Ya da gelecek pazartesi bir açıklama yapılır, koşullar uygun olmadığı için yeterli talep gelmedi, halka arzı iptal ettik diye. Sabancı göz göre göre halkın ırzına geçecek bu fiyat ile...

FKG
17-04-2013, 23:20
SA ile biten sirketlerden hayir gelmiyor maalesef.yaklasik 2 yil once aldigim SASAdan acayip zarardayim kagitda2.50 gibi bir rakamdan girmistim.simdilerde 1.19 ile 1.20 arasinda insani delirtiyor.bunlar sark kurnazi...... kimseye faydalari olmamistir......

fatmanur
17-04-2013, 23:42
SA ile biten sirketlerden hayir gelmiyor maalesef.yaklasik 2 yil once aldigim SASAdan acayip zarardayim kagitda2.50 gibi bir rakamdan girmistim.simdilerde 1.19 ile 1.20 arasinda insani delirtiyor.bunlar sark kurnazi...... kimseye faydalari olmamistir......

sa larım içinden birisa alırım diğerlerini almam alsam bile para kazanamam birisa haric

EMLEKHÜYÜK
18-04-2013, 00:42
Borsagündem.com' da kağıtla ilgili 37 maddelik bir "olası riskler " listesi var ki aman aman.
Ama benim asıl midemi bulandıran "geçmiş yıllar zararı" rakamı.
Kaç yılda kapatabilirler Allah bilir.

cemozgen4
18-04-2013, 00:43
anlaşılan burada herkes samimi olarak yorumlara ortak olmuş ve herkes de daralmış ve rahatlamaya ihtiyacı var çok güzel hareketler bunlar ...

morkertenkele
18-04-2013, 00:46
İnanın 5 TL vermem bu kağıda. 2 - 2.5 TLden arz edilirse belki alırım. Bu nasıl bir göz boyamadır.

Bir de, artık kendimize çekidüzen verdik, BİST olduk, yatırımcıyı kazıklamayacağız diyorlar. Bu arza BİST 17 TL için nasıl onay verir?

EMLEKHÜYÜK
18-04-2013, 00:50
Yaşar ERDİNÇ der ki " Yeni halka arz olan senetler 3 ay' da ederini bulur.3 ay izleyen ondan sonra alın "
Bence mantıklı.
Geçen yıl halka arz olan 50-60 kağıtta küçük yatırımcı bu kurala uysaydı zarar etmezdi.

meks
18-04-2013, 09:33
Yabancı olarak yurt dışında ali sabancının kankaları yoksa bu fiyattan kimse almaz. yabancıya 5-6 tlden verirler, sonra 12-13 tlden mal boşaltılır borsada, biz de deriz ki 17den alan 13den niye satıyor...

Ya da gelecek pazartesi bir açıklama yapılır, koşullar uygun olmadığı için yeterli talep gelmedi, halka arzı iptal ettik diye. Sabancı göz göre göre halkın ırzına geçecek bu fiyat ile...

27.272.000 hisse sermaye artırımından gelecek (halka arz)
4.813.000 mevcut pay satışı ve 3.209.000 ek pay satışı da esas holdingin paylarından satılacak.

Ali Sabancı şunu da yapabilir:
27 milyon hissenin 24 milyonunu bıyıklı yabancıya 5-6 tl'den vermek yerine
24 milyon hisseyi 18 liradan, kendine ait 8 milyonu ücretsiz verir (zararına verir, ordan hiç para gelmeyecek şekilde)

bıyıklının (18x3)+(0x1)= 54 liraya 4 hissesi olur
bıyıklı yabancının maliyeti 13 lira

bunlar 17den mal boşaltıp 10 liraya kadar indirse yine karda olurlar

kaldı ki alinin bugüne kadar şirkete yatırdığı para sadece 50milyon dolar.. televizyonda bir söyleşide kendi ağzıyla söyledi.

...........
yukardakiler tamamen hayali senaryolardır ihtimal dahilindedir. pegasusta gerçekleşeceğinin garantisi yoktur yatırım tavsiyesi değildir

Dıscover
18-04-2013, 09:53
Başta alıp Kumar niyetine 2 3 gun sonra satacaktım . Onu bıle yapmıyacagım .

resmen öpmeye geliyorlar.
spk da. massalah . nereden ne alıyorsa. nasıl değerler hesaplanıyorsa.
Hadi pegasus bedava ucak bıletı verır. tostcudada aksamları yengenmı yıyorlar. Kiler kulede manzaramı seyredıyorlar.
halka acılan 50 60 fırma hepsı halka caktı . yahu yarısı cıksaydı yarıs caksaydı gene ok . hepsı caktı .
Allahtan boyle forumlar var bıraz arastıran elını yakmıyor.
yoksa kıler de tostcuda jantcıda. kendı kayıgında olanları bıle oyle optulerki..
kılerde almayın dedım kac kısıye. koylumuz bızım mumın onlar bak dua edelım dıye fıyat kırdılar mubarek dedıler. caaaattt.
tostcuda. sabaha kadar bır ekmek bır kasar ı 5 tl ye satıyorla r ısmı 20 mılyon dolar. ben bıle yerım karı artar dedıler gummmm.
jantcı . adam alıyor celıgı koyuyor makınaya suslu cant cıkıyor turkıye arabaya doymuyor herkez jant alacak ..... gööööööööööööuuummmmmmm
en sonda orge.
3 tl den cıktı 6 da sattım . 30 a cıktı . 2 haftda 30 dan 6 ya dustu. simdi feryat fıgan . !
yahu . bıraz sakınlık . bıraz odanın ısıgının yanmasını beklemek. sonra odaya gırmek .

kim malını ucuza satar.
ilk gunler belkı fırlar bu pegasus. ama sonra mutlaka oturu yerıne. evet sonra belkı alınır. ama
bukadar makyaj .
resmen bagırıyor 5 tl yım ben 20 cakıyoruz...... gelllll
kendı fıkrım yatırım tavsıyesı degıl .

fıdeltus
18-04-2013, 10:15
Oyak yatırım halka arz fiyatını pahalı bulmuş üstteki raporda.

İnanın 5 TL vermem bu kağıda. 2 - 2.5 TLden arz edilirse belki alırım. Bu nasıl bir göz boyamadır.

Bir de, artık kendimize çekidüzen verdik, BİST olduk, yatırımcıyı kazıklamayacağız diyorlar. Bu arza BİST 17 TL için nasıl onay verir?

bununbir sürü reklam gideri var...bir sürü aracı kuruma satış/pazarlama için vereceği komisyonu var....var oğlu var...biryerlerden birilerinde çıkmalı bu giderler....

fıdeltus
18-04-2013, 10:42
http://www.hisseturk.com/pegasus-fiyat-tespit-raporuna-iliskin-analist-raporlari/
http://www.hisseturk.com/pegasus-fiyat-tespit-raporuna-iliskin-analist-raporlari-y-kredi-yatirim/
http://www.hisseturk.com/pegasus-hava-tasimaciligi-a-s-fiyat-tespit-raporu-degerlendirme-raporu-tacirler-yatirim/
3 adet fiyat tespit raporu

sahibinin 8 kenarlı gözlüğüne her ne kadar kıl olsamda(gerçi o gözlük numaralıysa sanırım pegasus un şuanki tabela fiyatı dikkate alındığında herhalde bi 1000 lot pegasus parasıdır) ve yukarda da açık açık oyak yatırım harici doğru düzgün anlaşılır birşey yazan da olmamış halka arz işini iş yatırıma vermiş olmaları arzın/satışın olumlu olacağı kanaati uyandırıyor bende...

meks
18-04-2013, 11:17
sahibinin 8 kenarlı gözlüğüne her ne kadar kıl olsamda(gerçi o gözlük numaralıysa sanırım pegasus un şuanki tabela fiyatı dikkate alındığında herhalde bi 1000 lot pegasus parasıdır) ve yukarda da açık açık oyak yatırım harici doğru düzgün anlaşılır birşey yazan da olmamış halka arz işini iş yatırıma vermiş olmaları arzın/satışın olumlu olacağı kanaati uyandırıyor bende...

esas holding afm ve mars sinemalarını satın alırken cebinden para vermedi, İŞ BANKASI ile 410 milyon tl tutarında bir kredi ve sponsorluk sözleşmesi imzaladı. Karşılığında da şirketlerin tüm hisseleri İŞ BANKASI'na rehin verildi. Ayrıca afm ve cinebonus sinemalarının adı iş bankasının maximum kredi kartının adı olacak şekilde Cinemaximum olarak değiştirildi. (Cine bonus iken Garanti bonus card ile anlaşmaları vardı)

Yani İş bankası - İş yatırım ile organik bağı var... İş yatırımın hesaplayacağı halka ARZ fiyatına ne kadar güvenileceğini Pegasus yatırımcılarının değerlendirmesine bırakıyorum

ravi
18-04-2013, 11:45
Birisi isyatirim - rapor - fiyat hesaplama - afmas mi dedi? Ben bu filmi gördüm yahu.

fıdeltus
18-04-2013, 12:56
http://www.hisseturk.com/pegasus-fiyat-tespit-degerlendirme-raporu-global-menkul-degerler/

global menkul'de rapor hazırlamış... onlar halka arz fiyatının makul olduğunu belirtmiş...

cemozgen4
18-04-2013, 12:59
Yaşar ERDİNÇ der ki " Yeni halka arz olan senetler 3 ay' da ederini bulur.3 ay izleyen ondan sonra alın "
Bence mantıklı.
Geçen yıl halka arz olan 50-60 kağıtta küçük yatırımcı bu kurala uysaydı zarar etmezdi.

o zamanı üç ay olarak tanımlamak yanlış olur şöyle desek ne zaman milletin kucağına verilir eldeki hisseler o zaman değerini buldururlar ,bakınız bist'te bir sürü canlı örnekler var ...

meks
18-04-2013, 13:23
http://www.hisseturk.com/pegasus-fiyat-tespit-degerlendirme-raporu-global-menkul-degerler/

global menkul'de rapor hazırlamış... onlar halka arz fiyatının makul olduğunu belirtmiş...

diğer her şeyi bir yana bırakırsak...

bahsettiğiniz üç raporda da 2 grup firma ile kıyaslama

1) THY .. tek başına
2) Ucuzcu havayolu şirketleri :Easyjet, ryanair, tiger airways... 8 ayrı şirket

3 raporda da pegasus THY'ye göre aşırı pahalı, diğer şirketlere göre fiyat normal denilmiş.

Ucuzcu havayolu şirketlerinin mali tablolarını, kar miktarları, toplam borçlarını bilmeden sadece 2013 yılı borsa fiyatlarına bakarak karşılaştırma yapmak mümkün değil.

Pegasusu biliyoruz, 2010 ve 2011 yılında kar etmemiş, 2 milyar tl borcu olan bir firma.

bu borca rağmen şirket değeri bu haliyle 2 milyar ediyor demek, şirketin hiç borcu olmasa fiyatı 4 milyar tl olacaktı demektir.

meks
18-04-2013, 13:31
ben bir de şunu merak ediyorum... şirket halka açılma kararını Aralık 2009'da aldı.

Keşke o 3 firma şu durumlarda da Pegasus'un fiyatını hesaplasaydı

Şirket 2010 Nisanda halka ARZ edilse hisse fiyatı ne olacaktı?
Şirket 2011 Nisanda halka ARZ edilse hisse fiyatı ne olacaktı?
Şirket 2012 Nisanda halka ARZ edilse hisse fiyatı ne olacaktı?

2010 ve 2011de kar marjı %0 ya da negatif olan şirket 2012 yılsonu karını şişirmek için leasing ödemelerini 2013'e kaydırdı mı? Akaryakıt ve döviz fiyatları düşmemesine (hatta artmasına! hatırlayın 2012de benzin 5TL'ye çıktı ) rağmen nasıl oldu da 2012'de 126 milyon kar etti?

engineer_06
18-04-2013, 13:38
Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar %10 Sıkıntı yok istedigi fiyattan satar
Yurt İçi Nitelikli Yatırımcılar %10 özel iskontolu fiyattan satar
Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar %10 çok özel iskontolu satar
Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılar %70 bunu bilemiyorum işte...

Burada kilit bence yurtdışı kurumsal yatırımcılar. Onlar masaya oturur " alicim bize kaçtan yaparsın" derse % 50 iskonto alır mı acaba?

fıdeltus
18-04-2013, 13:43
ben bir de şunu merak ediyorum... şirket halka açılma kararını Aralık 2009'da aldı.

2010 ve 2011de kar marjı %0 ya da negatif olan şirket 2012 yılsonu karını şişirmek için leasing ödemelerini 2013'e kaydırdı mı? Akaryakıt ve döviz fiyatları düşmemesine (hatta artmasına! hatırlayın 2012de benzin 5TL'ye çıktı ) rağmen nasıl oldu da 2012'de 126 milyon kar etti?

halka açılmazdan önce son 3 dönem mali veriler dikkate alınır ve ona göre bilançolar makyajlanır sn. meks...yoksa nasıl kaktıracaklar millete....

connoisseur
18-04-2013, 13:48
Bana kalırsa pegasus çok kelle koltukta bir iş yapıyor, borsaya yatırım yapan kişi veya kurumlar büyük oranda ekonomik durumu, gelir seviyeleri iyi ve de bizzat thy veya pegasusun müşterileri potansiyelindeki kişiler. Bu hisse fiyatı çok oynak olursa bu pegasusun müşteri sayısını da doğrudan etkiler gibi, o yüzden halka arz fiyatında uzun süre bu civarlarda kalır gibime geliyor yani yatırımcıyı üzmez ama çok artacağını da düşünmüyorum.
Zaten bana kalırsa pegasusun halka arzının 2-3 yıldır sürekli konuşulmasının fakat gerçekleşmemesinin temel sebebi bu, çünkü doğrudan müşterileri bizleriz. Ama hava sektöründeki büyüme potansiyelini gördüklerinden ve nakite ihtiyaçları oldukları için halka açılmaları elzem.

accx
18-04-2013, 14:44
***TSKB* *PGSUS***TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir

***TSKB******PGSUS***TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş tarafından hazırlanan) )

Pegasus Fiyat Tespit raporuna ilişkin Analist Raporu ektedir.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274894

BIST

(18/04/2013 - 14:40:44)

engineer_06
18-04-2013, 14:58
Thy Pegasus
Sermaye 1.200.00.000 75.000.000
Özkaynak 5.405.000.000 327.350.000
Yıllık Kar 1.133.367.233 126.303.000
PD/DD 1.60 3.89
F/K 7.70 10.09

Bana göre 2 kat pahalı THY den. B..unda boncuk mu varmıs

fıdeltus
18-04-2013, 15:03
Thy Pegasus
Sermaye 1.200.00.000 75.000.000
Özkaynak 5.405.000.000 327.350.000
Yıllık Kar 1.133.367.233 126.303.000
PD/DD 1.60 3.89
F/K 7.70 10.09

Bana göre 2 kat pahalı THY den. B..unda boncuk mu varmıs

sayın engineer;

b.unda boncukmu var bilmem ama taktığı gözlükde çok pahalıymış, bir şekilde masraflar, borçlar çıkarılmalı ,birilerinin üstüne yıkılmalı :kahkah:

aracı kurumlar analiz raporu yapmışlar fiaytla ilgili lakin neyi neye göre hesaplıyorlar? hepsi havada ve afaki rakamlar nazarımda!!!

fiesta06
18-04-2013, 15:59

Sevgili Meks,

Alidir ne yapsa yeridir diyorum başka birşey demiyorum. İşin ucunda para varsa her türlü cambazlığı yapar kendileri.Neler çektiğimizi iki yıldır bir biz biliriz, haksızmıyım sayın Meks.. (bakınız AFMAS)

accx
18-04-2013, 16:41
***PGSUS***ZİRAAT YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş

***PGSUS***ZİRAAT YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş tarafından hazırlanan) )

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş'nin Fiyat Tespit Raporu'nun Değerlendirildiği raporumuz ektedir.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274911

BIST

(18/04/2013 - 16:17:51)

accx
18-04-2013, 16:43
***PGSUS***VAKIF YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş

***PGSUS***VAKIF YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu'na İlişkin Analist Raporu (Halka arza aracılık eden kuruluş dışında farklı bir kuruluş tarafından hazırlanan) )

Pegasus Fiyat Tespit Raporuna ilişkin analist raporu ektedir.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=274918

BIST

(18/04/2013 - 16:41:44)

engineer_06
18-04-2013, 17:48
Vakıf yatırımda iskontolu demiş. Bence alsın YO lar para kazansınlar.

Hasan.
18-04-2013, 22:44

aytek3501
18-04-2013, 23:26

p.tesi gorecek

kucukortak
18-04-2013, 23:29
Suyu parayla satam adam şirketini 20% iskonto ile satar mı? Hem de sabancı..?
Değeri neyse ondan satması lazım..madem ortak olacaz kar zarar beraberiz...gelgel mi var bu işte?

Vakıf yatırımda iskontolu demiş. Bence alsın YO lar para kazansınlar.

24dal
18-04-2013, 23:33
thy 2,xx tl'den 7.xx'ye gelmiş olduğu halde birim fiyatını THY'den bile daha yüksek belirlemişler.yurtdışındaki benzer firmalar baz alınarak fiyat tespiti yapılmış ama zarar etmiş değeri düşük şirketleri değerlendirmeye almamışlar.anlaşılan geçen sene aldıkları uçakların parasını halka fatura edecekler.
2011'de zarar eden şirket 2012 kar rekoru kırmış.hep böyle olur.halka arz edilecek şirketin karı uçuk olur.ondan sonrar zarar serileri başlar.

YTD.

dr.nikolatesla
19-04-2013, 08:24
Suyu parayla satam adam şirketini 20% iskonto ile satar mı? Hem de sabancı..?
Değeri neyse ondan satması lazım..madem ortak olacaz kar zarar beraberiz...gelgel mi var bu işte?

Bu iyiydi:) Degisik bir degerleme acisi olmus...

bahadem06
19-04-2013, 10:01
Merhaba Arkadaşlar forumda gördüğümüz kadarı ile millet uyanık artık aldatma sanatlarına artık kimse itibar etmiyor.
Kişisel görüşümü paylaşmak için yazıyorum ilk defa burda arkadaşlar. Onun için üye oldum diyebilirm.
2011 deki halka arz girişimi neden sonuçsuz kaldı? O süreçte neler döndü biraz da bunu irdelemek istiyorum.
1. Bazı kimselere yüksek iskonto ile şirketten pay satıldıgı halde neden halka arz gerçekleşmedi.(1. Bilinmeyen)
2. Şimdiye kadar borsada ciddi yükselişler yaşanırken neden bu kadar beklendi. Not artırımı dönemleri v.s(2. bilinmeyen)
3. Son dönem bilançosundaki gelir kalemlerinde artışın ana faaliyet konusu ile ne kadar örtüştüğü söylenebilir.(3. bilinmeyen)
Daha çok var yazacak ama arkadaşlar 3-5 kuruş parasını alın teri dökerek kazanıpta borsa girdabının içine düşmüş arkadaşlar için konuşuyorum. Filler tepinir çimenler ezilir. Deyimi o kadar doğru bir söylem ki hayatın her aşamasında gördüğümüz gibi burdada görüyoruz. Diyeceğim o dur ki bu arzın altında farklı şeyler döndüğünü hissediyorum. Kimsenin vebalini almak gibi bir niyetim yok. Alırsın kagıdı öldürürler. Almazsın tavan tavan götürüler. Artık herkesin kendi seçimine kalmış. Yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kişisel görüşümü bildirmek için bu foruma yazıyı gönderdim.

meks
19-04-2013, 11:59
Merhaba Arkadaşlar forumda gördüğümüz kadarı ile millet uyanık artık aldatma sanatlarına artık kimse itibar etmiyor.
...
Alırsın kagıdı öldürürler. Almazsın tavan tavan götürüler. Artık herkesin kendi seçimine kalmış. Yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kişisel görüşümü bildirmek için bu foruma yazıyı gönderdim.

Burada sadece halka arz fiyatının yüksek olduğu konusunda hemfikiririz.

Bu kağıdın öldürüleceği anlamına da gelmez, tavan tavan gideceği anlamına da gelmez.

%70'i bir gruba iskontolu verip tavan tavan da götürtebilirler. O arada olur da %10'luk yerli payı %30'a çıkarsa öldürmeye başlar (alırsın öldürürler kısmı). %10luk yerli payı %0'a düşerse tavan serisi devam eder (almazsın götürürler kısmı). Ne olacağını biz bilemeyiz

bahadem06
19-04-2013, 13:55

Bu kağıdın öldürüleceği anlamına da gelmez, tavan tavan gideceği anlamına da gelmez.

%70'i bir gruba iskontolu verip tavan tavan da götürtebilirler. O arada olur da %10'luk yerli payı %30'a çıkarsa öldürmeye başlar (alırsın öldürürler kısmı). %10luk yerli payı %0'a düşerse tavan serisi devam eder (almazsın götürürler kısmı). Ne olacağını biz bilemeyiz

Ne olacağını biz bilemeyiz. Ama iskontolu olarak bir önceki arz girişiminde pay devri yapılıp yapılmadığını kim bilir? kaç kişi aldı? yüzde kaç iskonto ile aldılar? Böyle bir şey olmuş mudur? Sen bilemezsin tabiki. Düşünen anlar bu yazılanları???

Vieri
19-04-2013, 14:36
Merhaba arkadaşlar... Ben halka arzdan hisse alınmasına çok olumlu bakmıyorum. Talepte bulun, paran aracı kurumda baglı kalsın, ne kadar hisse geleceğide muamma...vs.... Bu sebeplerle hissenin acılacağı gün duruma bakar almak istersem alırım. Sadece paylaşmak istedim, karar sizlerin...

eyewear
19-04-2013, 14:51
Kişisel görüşümü paylaşmak için yazıyorum ilk defa burda arkadaşlar. Onun için üye oldum diyebilirm.
2011 deki halka arz girişimi neden sonuçsuz kaldı? O süreçte neler döndü biraz da bunu irdelemek istiyorum.
1. Bazı kimselere yüksek iskonto ile şirketten pay satıldıgı halde neden halka arz gerçekleşmedi.(1. Bilinmeyen)
2. Şimdiye kadar borsada ciddi yükselişler yaşanırken neden bu kadar beklendi. Not artırımı dönemleri v.s(2. bilinmeyen)
3. Son dönem bilançosundaki gelir kalemlerinde artışın ana faaliyet konusu ile ne kadar örtüştüğü söylenebilir.(3. bilinmeyen)
Daha çok var yazacak ama arkadaşlar 3-5 kuruş parasını alın teri dökerek kazanıpta borsa girdabının içine düşmüş arkadaşlar için konuşuyorum. Filler tepinir çimenler ezilir. Deyimi o kadar doğru bir söylem ki hayatın her aşamasında gördüğümüz gibi burdada görüyoruz. Diyeceğim o dur ki bu arzın altında farklı şeyler döndüğünü hissediyorum. Kimsenin vebalini almak gibi bir niyetim yok. Alırsın kagıdı öldürürler. Almazsın tavan tavan götürüler. Artık herkesin kendi seçimine kalmış. Yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kişisel görüşümü bildirmek için bu foruma yazıyı gönderdim.

[/COLOR][/B]
Ne olacağını biz bilemeyiz. Ama iskontolu olarak bir önceki arz girişiminde pay devri yapılıp yapılmadığını kim bilir? kaç kişi aldı? yüzde kaç iskonto ile aldılar? Böyle bir şey olmuş mudur? Sen bilemezsin tabiki. Düşünen anlar bu yazılanları???

AFM de yapılanlar ortadayken çok dikkatli olmak gerekir...Patron aynı patron...

b_g
20-04-2013, 23:28

Tebrik ederim...

connoisseur
21-04-2013, 13:05
Aramızda pegasusun halka arzına katılan veya yerli bireysel yatırımcıların halka arza olan talebi ile ilgili bilgisi olan var mı? merak ettim.

uaydin
21-04-2013, 13:22
Ali Sabancı ile aynı camiye gitmem

gülüm01
21-04-2013, 13:55
2012 deki halka arzdan ağzı yanmış biri olarak daha da güvenmem kimseye.hemde borsa tavan yapana kadar akılları nerdeydi acaba?daha öncede halka arz edilmek istenmişti nolduda bugün arz olmaya karar verdiler.bi arkadaşıma haber gelmiş alabildiğin kadar al diye.ama özellikle söyledim durgunluğa varana kadar alma diye.
halka bu kadar indiyse,neyin var neyin yok al diye haber yayıldıysa kesin bişiler dönüyor.
Umarım yanılıyorumdur,umarım şirketler artık halkı sömürmekten vazgeçmişlerdir,gerçekten yatırımcı arıyorlardır,finansör değil
YTD

umutabi
21-04-2013, 14:48
İsterseniz beni tecrubesi vakıf bir kişi olarak kabul edin isterseniz fazla ön yargılı, benim acizane tavsiyem özelliklede bu işe yeni soyunanlar için, halka arzlara bulaşmayın. Borsada bunca hisse varken niye ne oduğu belli olmayan bir hisseye kazık fiyatlardan ,diğer deyişle üstünde en az bir yıl sonraki fiyatlar varken ortak olacaksınız? Kimse hele bu yamyam şirket sahipleri ky ya iskontolu hisse vermez lütfen iyi düşünün sonradan ben nerede hata yaptım demeyin.

[ YATIRIMCI ]
21-04-2013, 15:30

sn.uaydin N e d e n . ? :he:

[ YATIRIMCI ]
21-04-2013, 15:44

;8706664']sn.uaydin N e d e n . ? :he:

Anladığım kadarı ile tüm k.y'lar vur kaç peşinde...

Dostlar k.y'lar bizler bırakalım bu kısa günde zengin ola hayallerini...

Bizler yatırım yaparken kısa günde para kazanmanın peşinde değil...

Birkimlerimizi kısa günde kaybetmemenin hesabını yapalım...

D İ K K A T ! bedava peynir fare kapanında olur... :he:

yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR!!!

freesky
21-04-2013, 16:21
Dostlara Hayirli Pazarlar,

Bir buyugumden dinlemistim bu hikayeyi. Ilk basta (o donemki) bir Istanbul oturani olarak biraz yadirgasam da, daha sonra cok takdir etmis ve ne kadar dogru oldugunu gormustum. Bana dedi ki; "Oglum yurt disina cikip da ne yapacan. Istanbul
da para kazanamayan, dunyanin hicbiryerinde kazanamaz....Bu sehre her gun trenle 10 vagon enayi gelir. 8 vagonu kalir, ancak ikisi geri doner..."

O donemden beri kimbilir kac bin vagon insan geldi Istanbul'a....Bunlardan cebi paralilar, aksamdan sabaha voleyi vurmak icin borsaya giren cok kisi oldu. Arkasindan zengin babalarin cocuklari yetisti....buyudu ve borsada KHY olarak yerini aldi. :) Simdi Ali Sabanci gibi basarili bir isadami--bunu samimi olarak soyluyorum. Cunku Sabanci Holding'ten ayrilip, sifirdan kendi holdingini kurdu eleman--- bu kadar KHY'yi siraya dizilmis bir sekilde yakalamis...Hepsi de ellerindeki parayi vermek icin kuyrukta bekliyorsa eger, sizce affeder mi? :kahkah: :kahkah: :kahkah: :kahkah:

Birakin Ali Sabanci gibi bir isletme dehasini, siz olsaydiniz affedermiydiniz? :kahkah::kahkah::kahkah:

Belki yonetimler degisiyor, ulke degisiyor, borsalar bile degisiyor...Ama degismeyen tek sey var heralde; insanin icindeki hirs ve de kumarbaz ruhu. Onu da ancak kaybede kaybede ogrenebiliyor insanoglu...

"Su akar, yolunu bulur...". Nice sirket patronlari borsada zengin oldu bunca sene icerisinde. Zerre kurus kar aciklamadan 20 sen e boyunca araliksiz olarak bedelli sermaye arttirimi aciklayan ve her defasinda da, bedelli sermaye arttirimina katilacak binlerce KHY bulabilen bu patronlar varken, birakalim bir de Ali Bey kose olsun. 1 TL nominal degerli hisse senedini 20 TL ye satacak. Zaten 3'te bir gibi bir rakami halka azr ediyor yaklasik olarak...Yani hem sirkete koydugu butun sermayeyi buradan cikarmis olacak Hem de muhtemelen, alacagi tum ucaklari bele$$he getirecek....Iyi de bunun neresi kotu ki? Hic olmazsa ortada hizmet eden bir sirket var. Koskoca Pegasus; 1 saatte guzel ulkemizin hemen her sehrine, en azindan her bolgesine sizi ucuruyor. Istanbul-Iskenderun hattinda 20 saat otobusle cok seyahat etmistik biz. Yazin valideyi gonderdim..Telefon etti bir saat sonra: "Allah (CC) razi olsun oglum. Kus gibi geldik bir saatte" dedi...Ali Bey'in sayesinde anne duasi aldik, kotu mu oldu yani? Hem de hemen hemen otobus fiyatina...

Bu fiyatlardan halka arza katilmayacagim tabii ki. Ama "yigidi oldur, hakkini yeme" demisler. Ali Bey'i tebrik ediyor, tesekkurlerimi sunuyorum. Devletin vergi ve yakit vs konusundaki destegini en guzel sekilde kullanip, ucmayi bu kadar "ulasilabilir" hale getirdigi icin....Halka arza gelince, binlerce vagon geldi Istanbul'a. Ben almasam nolur ki? KHY'ler zaten coktandir kuyrukta bekliyorlardi kendisini... ;)

:bravo: :bravo: :bravo:

Selam ve muhabbetle,

freesky

sahna
21-04-2013, 16:44
havacılık sektörü diğer sektörlere benzemez.bugüne kadar havada hiç uçak kalmadığına göre düşüşleri sert olur.
gün gelir çok ucuz fiyata sahip olunabilir

the-one
21-04-2013, 17:58
Başlık baştan aşağı olumsuz yazılarla dolu. Bu demektir ki, bu halka ardan ekmek çıkar.

[ YATIRIMCI ]
21-04-2013, 18:07
Borsa'da halka açılma mevsimi de geldi.

Makyajlı bilançolar Büyüme hedefleri.

Aklıma ne geliyor biliyormusunuz?

Kâr eden şirketini hangi enayi patron halka açar da bizi...

O R T A K - E D E R ?

;8706678']Anladığım kadarı ile tüm k.y'lar vur kaç peşinde...

Dostlar k.y'lar bizler bırakalım bu kısa günde zengin ola hayallerini...

Bizler yatırım yaparken kısa günde para kazanmanın peşinde değil...

Birkimlerimizi kısa günde kaybetmemenin hesabını yapalım...

D İ K K A T ! bedava peynir fare kapanında olur... :he:

freesky
21-04-2013, 18:44
Başlık baştan aşağı olumsuz yazılarla dolu. Bu demektir ki, bu halka ardan ekmek çıkar.

Daha iyi ya iste..Butun kar size kalacak boylece...

:he:

umutabi
21-04-2013, 19:52

Aman the one bence başka halka arzlarada bakın ve sizin söylediğinizi kaç kişi daha söylemiş ona göre karar verin.

umutabi
21-04-2013, 19:57
Bu arada şunu hiç bir zaman iddia etmem şu yada bu halka arzadan sonra hisse prim yapmayacak diye benim vede benim gibi düşünenlerin demek istediği şu ne gerek var riske girmeye zaten borsada yeteri kadr risk varken.

BONUSSİMO
21-04-2013, 20:08
Kaç kat talep gelmiş PEGASUS'a ?Zaten %80 ni yurtdışı yatırımcılara satılacak muhtemelen yedi kat talep gelmiştir...

meks
21-04-2013, 21:57
Kaç kat talep gelmiş PEGASUS'a ?Zaten %80 ni yurtdışı yatırımcılara satılacak muhtemelen yedi kat talep gelmiştir...

koctan 10liraya aldiklari migrosu 30a cekip sonra %20 iskontoyla yurtdisinda buyuk fonlara sattik demislerdi.

ky dedi ki koca koca fonlar 25ten aliyor, bu 25in altina gelmez.

o buyuk fonlar 25e aldiklarini 14e kadar vererek voluyi vurduZ

halbuki matematik basitti... ky hirsi. bedava peynir fare kapaninda olur guzel benzetme

BLACKM
21-04-2013, 22:36
Pegasusun fiyatının öncelikle pahalı olduğunu düşünerek sözlerime başlıyorum ve fakat!! Pegasus halka arzı önceli yıl ertlenmişti biliyorsunuz, çünkü ertelenmenin olduğu tarihte belirlenen fiyatı bilmiyorum ancak bugünkü fiyattan aşağı kaldığınıda düşünmüyorum, eğer bugün bir fiyat belirlenmiş ise ve halka arz süreci başlamış ise bu adamların bir bildikleri vardır, öyle fiyat yüksek olduğu için talep gelmedi, halka arz ertelendi v.s türünden bir şey olacağını asla düşünmüyorum, halka arz birmiştir, pazartesi salı günü açıklarlar, hafta sonuna kadar işlem görmeye başlar, çünkü bunlar zaten en başında belirlenmiş, hisseleri alacak olan yabancılarla görüşülmüş ve onlara iskontolu olarak verilmiştir, yabancı yatırımcıda iskontolu olarak aldığı(17 TL.den daha düşük bir maliyetle aldıklarını düşünüyorum) hisseleri BIST'te 17-20 TL.aralığından verecektir yerli yatırımcıya, sonrada fiyatlar düşüşe geçecektir ve eninde sonunda eder değerini bulacaktır.327 milyon TL.özkaynağı olan bir firmanın bana göre piyasa değeri en fazla 600-700 milyon TL.olurki fiyatıda 6-7 TL.ler civarı yapar.yatırım tavsiyesi değildir.

lokasyon
22-04-2013, 00:31
bu tahta ile turksel kıyaslanması cok mantıksız carfurlar kıyaslansa belkı ama pegasus belkı pahalı arz edılıyor genede iyi olabılcegını dusunuyorum sermaye takas oranı ile thy ile kıyaslamak mantıklı olmayabılır teknosa içinde aynı sekılde pahalı falan denmısdı % 100 yakın prim yapdı...

uaydin
22-04-2013, 08:51
;8706664']sn.uaydin N e d e n . ? :he:

Cennete bile gitmem :)

_Ozkan_
22-04-2013, 08:53
Daha Tahta açılmadan yorumların tamamına yakını olumsuz yapılmış, bu ne biçim karamsarlık anlamadım, bi Allah'ın kulu da olumlu yorum yazmamış..

nicome
22-04-2013, 09:53
dün bir akrabamla karşılaştım.borsa ile ilgilendigimi biliyor bana yana yakıla pegasusuz kaçırdık diyordu .banka müdürü aramış kendisini aman kaçırma 5 ayda beş katı olacak demiş falan kendisi almışmı diye sorsaydın ya dedim 10 bin tl lik almış göya .bende dünyada böyle bir kazanç yok beş ayda beş katı.niye 10 bin tlik almış ben olsaydım evimi arabamı satardım kredi çekerdim çok çok alırdım.5 katını bırak bir katına bile razıyım dedim.öyle ayrıldık bakalım bizim akrabamı haklı olacak benmi.ona sunu söyliyerek ayrıldık ben akrabayım ölene kadar yüzyüze olacagız o müdür paran olmadıgı zaman olmaz.
zaman kimi haklı gösterecek bakalım

bibakipcikicam
22-04-2013, 10:09
Günaydın. Pgsus tahta ne zaman açılıyordu arkadaşlar. Bugün değilmiydi? Hisse senetleri arasında bulamadım da

MedwiG
22-04-2013, 10:24
Kap : ıs yatırım menkul degerler a.s. / ısmen [pgsus] ozel durum acıklaması (genel) 22.04.2013 10:23:19

ozel durum acıklaması (genel)
---------------------------------------------------------------------------------------------

yapılan acıklama duzeltme mı? : Hayır
ozet bılgı : Pegasus hava tasımacılıgı a.s. Paylarının halka arzına ılıskın satıs sonucları

---------------------------------------------------------------------------------------------
konu: Pegasus hava tasımacılıgı a.s. Paylarının halka arzına ılıskın satıs sonucları

acıklanacak ozel durum/durumlar:

18-19 nısan 2013 tarıhlerınde gerceklestırılen pegasus hava tasımacılıgı a.s. Paylarının halka arzında bırım fıyat 18,40 tl olarak belırlenmıstır. Sermaye artırımı ve ortak satısı yoluyla halka arz edılen ek satıs dahıl 35.294.000 tl nomınal degerlı payların tamamı satılmıstır.

MedwiG
22-04-2013, 10:25
Günaydın. Pgsus tahta ne zaman açılıyordu arkadaşlar. Bugün değilmiydi? Hisse senetleri arasında bulamadım da

bugün açılmıyor daha sonuçlar yeni açıldı.. imkb tarafından sonra duyuru yapılır..

MedwiG
22-04-2013, 10:25
Pegasus hava tasımacılıgı paylarının halka arzında bırım fıyat 18,40 tl olarak belırlendı - kap

MedwiG
22-04-2013, 10:26
http://666kb.com/i/cdftfjklntg4ycgg1.gif

engineer_06
22-04-2013, 10:34
Küçük yatırımcıdan 4 kat talep gelmiş. İnşallah iskontolu satış yoktur da ky zarar görmez...

_Ozkan_
22-04-2013, 10:58

işlemler 25 nisan perşembe günü başlıyor kardeş, halka arz yeni bitti, daha bismillah demeden tahta açılmaz:)

accx
22-04-2013, 12:59
***ISMEN* *PGSUS***İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu )

***ISMEN******PGSUS***İŞ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu )

Bu açıklama, 14.04.2013 tarihinde saat 12:14'te KAP'a gönderilen Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. pay halka arzına ilişkin fiyat tespit raporunun, oluşturulan yeni şablondan tekrar bildirimidir.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) pay halka arzına ilişkin fiyat tespit raporu ekte yer almaktadır.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=275278

BIST

(22/04/2013 - 12:27:55)

accx
22-04-2013, 13:00
Pegasus halka arzında satışa sunulan payların yüzde 5'inden fazlasını alan 3 yatırımcı bulunuyor

(22/04/2013 - 12:15:26)

accx
22-04-2013, 13:00
Pegasus halka arzında portföy yönetim şirketi gmo 2,8 milyon tl nominal pay aldı

(22/04/2013 - 12:15:31)

accx
22-04-2013, 13:01
Pegasus halka arzında yatırım fonu pelham long short master fund 3,1 milyon tl nominal pay aydı

(22/04/2013 - 12:15:36)

Hasan.
22-04-2013, 13:11
Kimse almayacagim dedi ama herkes almis gibi :D

trmcleod
22-04-2013, 13:13
Kimse almayacagim dedi ama herkes almis gibi :D

tapatalk çalışıyormu hala hissenette ??

Hasan.
22-04-2013, 13:17
tapatalk çalışıyormu hala hissenette ??

Evet ama sessiz ol :D

meks
22-04-2013, 13:28
yurt içi bireysel 15milyon hisse talep etmiş 3 milyonu alabilmiş . yani halihazırda 12milyon hisse almaya hevesli bir potansiyel var

bıyıklı kurumsal 25 milyon almış...

filmin ikinci yarısında bu 25 milyonun yukardaki 12 milyona arzını izleyeceğiz.. Yöntemi tahmin edebiliyorum, tavuklar kümesten dışarı çıkana kadar yemleyecekler. Filmin sonunu tavuklar tayin edecek

meks
22-04-2013, 14:41
35 milyon hisseye 68 milyon talep geldi ya..

bunu dikkat çeksin diye şu şekilde sunuyorlar: 4 kat talep geldi!!!

büyük ihtimal şirketin yolladığı basın duyurusu bu şekilde AA'ya verildi.

"Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ'nin paylarının halka arzında, 10 bin 101 yurt içi bireysel yatırımcı, dağıtılacak payların 4 katını talep etti."

accx
22-04-2013, 14:42
***PGSUS***MERKEZİ KAYIT KURULUŞU A.Ş.( MKK Üyeliği )

***PGSUS***MERKEZİ KAYIT KURULUŞU A.Ş.( MKK Üyeliği )
Pay senetleri Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem görecek olan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. gerekli üyelik prosedürlerini yerine getirerek Kuruluşumuz üyesi olmuştur.

Şirketin Merkezi Kaydi Sistem Uygulamasındaki üye kodu "TRPGSUS" olarak belirlenmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Tablo Başlığı

BIST

(22/04/2013 - 14:27:15

alacasansar
22-04-2013, 15:31
AFM de yapılanlar ortadayken çok dikkatli olmak gerekir...Patron aynı patron...

Dostum her şirketin kendi iç dinamikleri var, AFM'yi kottan çıkartmanın nedeni başka, Pegasus'un halka arzının nedeni bambaşka. AFM'nin içerisinde MARS yok mu, MARS'ın içerisinde Actera yok mu. Actera bir PE değil mi. Klasik PE senaryosu. Şirketi al, kottan çıkart, içini boşalt, suyunu çıkart, yüksek çarpandan tekrar halka arz et. Buradaki semaryo bu. Esas holding'in üzerine ciro etmenin manası yok. Biraz ayıp etmiyor musunuz?

Pegasus'un büyüme stratejisi, konumu, planları tamamen farklı. Sabancı ailesine ait bir şirket, içeride PE neyin yok. Her konuda kotumser olmak gibi bir mentalite var bizim turk insanında. Kardeşim biraz da olumlu tarafından bakın. Sen yerel şirketini arz ediyorsun, %70 zaten yabancılara aloke, adamlardan 2,1 kat talep geliyor. Bireyselinde 4 kat geliyor. Halka arz tabandan gerçekleşmiyor orta bir fiyat seviyesinden oluyor. Demekki buna laik goruyorlar, piyasa değerlemeye saygı duyuyor. Ne güzel bir tablo demekki ortada bir değer var. Gurur duymanız lazım bundan. AFM ile ne alakası var Pegasus'un.

_Ozkan_
22-04-2013, 15:47
Dostum her şirketin kendi iç dinamikleri var, AFM'yi kottan çıkartmanın nedeni başka, Pegasus'un halka arzının nedeni bambaşka. AFM'nin içerisinde MARS yok mu, MARS'ın içerisinde Actera yok mu. Actera bir PE değil mi. Klasik PE senaryosu. Şirketi al, kottan çıkart, içini boşalt, suyunu çıkart, yüksek çarpandan tekrar halka arz et. Buradaki semaryo bu. Esas holding'in üzerine ciro etmenin manası yok. Biraz ayıp etmiyor musunuz?

Pegasus'un büyüme stratejisi, konumu, planları tamamen farklı. Sabancı ailesine ait bir şirket, içeride PE neyin yok. Her konuda kotumser olmak gibi bir mentalite var bizim turk insanında. Kardeşim biraz da olumlu tarafından bakın. Sen yerel şirketini arz ediyorsun, %70 zaten yabancılara aloke, adamlardan 2,1 kat talep geliyor. Bireyselinde 4 kat geliyor. Halka arz tabandan gerçekleşmiyor orta bir fiyat seviyesinden oluyor. Demekki buna laik goruyorlar, piyasa değerlemeye saygı duyuyor. Ne güzel bir tablo demekki ortada bir değer var. Gurur duymanız lazım bundan. AFM ile ne alakası var Pegasus'un.

ilk defa olumlu bir yorum okudum topic.te, alkışlıyorum. :super:
milletçe ne kadar paranoyak olmuşuz,

MedwiG
22-04-2013, 16:02
Wall Street Journal TR:

Bileti ucuz Pegasus borsanın en pahalı havayolu olacak

Yılın en büyük halka arzı tamamlandı. Pegasus hisselerinin %34,5'inin satışı tamamlandı. Şirket hisselerine 2 kat talep geldi. Analistlere göre düşük maliyetli taşımacılık yapan Pegasus'un hisseleri, dünyadaki örneklerine göre ucuz, THY'ye göre ise pahalı

Pegasus Havacılık'ın halka arzı tamamlandı. Yılın en büyük halka arzında Pegasus hisselerine yaklaşık 2 kat talep geldi. Şirketin ek satışlarla birlikte yüzde 34,5'i halka açılırken, halka arz fiyatı 18,4 lira olarak belirlendi.

Belirlenen halka arz fiyatı ile şirketin piyasa değeri 1.88 milyar lira olacak.

Sermayesini 75 milyondan 102,3 milyon liraya çıkaran Pegasus'un hisselerin hem yurtiçi hem de yurtdışından güçlü talep geldi. Halka arz edilen hisselerin yüzde 70'i yurtdışı kurumsal yatırımcılardan tarafından alınırken, geriye kalan yüzde 30'luk hisse eşit şekilde nitelikli yatırımcılar, yurtiçi kurumsal ve bireysel yatırımcılara satıldı.

THY'ye göre pahalı
Halka arza ilişin değerlendirmede bulunan bir yatırım bankacısı, hisse fiyatının uluslararası benzer örneklerle karşılaştırıldığında ucuz olduğunu, Türk Hava Yolları THYAO.IS -0.28% çarpanları ile karşılaştırıldığında (THY) ise biraz pahalı olduğunu söyledi.

Aynı bankacı halka arzda fiyat aralığının 17.0-20.4 lira olarak belirlendiğini hatırlatarak, fiyatın alt banda yakın gerçekleştiğine dikkat çekti.

Oyak Yatırım Analisti Alper Özdemir ise çarpanların cok net ucuz veya pahalı olduğunu söylemenin doğru olmadığını söyledi. Özdemir, "Ancak Pegasus düşük maliyetli taşıyıcı oldugundan, THY ile karsilastirdigimizda 2012 için pahalı görünüyor. Ancak 2013-2014 beklentilerinde farkli bir resim ortaya cikabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Halk arz fiyatı dikkate alındığında Pegasus için F/K oranı 14,6 oluyor. İş Yatırım'ın hesaplarına göre THY'nin F/K'sı 7,9'da bulunuyor. Pegasus'un F/K'sı, dünyadaki benzer havayolu şirketleri ile benzer seviyede bulunuyor.

26 Nisan'da borsada

Pegasus, Borsa İstanbul'da THY'nin ardından hisseleri işlem göre ikinci şirket olacak. Pegasus hisseleri 26 Nisan'da Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayacak.

Esas Holding'in iştiraklerinden olan Pegasus, son yıllarda Türk havacılık sektöründeki paralel olarak hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Yolcu sayısı 2010-2012 yıllar arasında yüzde 25,8 oranında artırdı.

Şirketin filosu 42 adet uçaktan oluşuyor. Pegasus, 75'i kesin 25'i opsiyonlu olmak üzere aralık ayında 100 adet Airbus siparişi vererek büyümeye devam edeceğini açıklamıştı..

meks
22-04-2013, 17:04
http://www.marketwatch.com/investing/stock/rya?countrycode=uk
http://www.marketwatch.com/investing/stock/ezj?countrycode=uk
http://www.marketwatch.com/investing/stock/nwc?countrycode=de
http://www.marketwatch.com/investing/stock/airasia?countrycode=my
http://www.marketwatch.com/investing/stock/save
http://www.marketwatch.com/investing/stock/jblu

MedwiG
22-04-2013, 17:13
Pegasus’un halka arzında 2,1 kat talep geldı - basın acıklaması

konuya ılıskın olarak yapılan basın acıklaması asagıda bulunuyor:

" turkıye’nın halka arz olan ılk ozel havayolu sırketı olan pegasus’un halka
arzı yurt ıcı ve yurt dısı pıyasalardan buyuk ılgı gordu. 18-19 nısan
tarıhlerınde gerceklestırılen talep toplama sonucunda, belırlenen arz
fıyatından, toplam 10.379 yatırımcıdan 68.178.041 lot talep geldı. Boylelıkle
yurt ıcınde 2,4 kat, yurt dısında 2,1 kat talep yaratıldı.

Halka arzda planlanan %10’luk ek satıs hakkı da kullanıldı. Nıhaı tahsısat
oranları, planlandıgı sekılde, yurt dısı kurumsal yatırımcılar ıcın %70, yurt
ıcı bıreysel yatırımcılar ıcın %10, nıtelıklı yatırımcılar ıcın %10 ve yurt ıcı
kurumsal yatırımcılar ıcın %10 olarak gerceklestı.

Yurt ıcınde ıs yatırım
lıderlıgınde gerceklestırılen halka arzda ılk defa bıreysel yatırımcılara da
farklı fıyat sevıyelerınden talepte bulunabılme ımkanı verılmıstı. Halka arza
bıreysel yatırımcıların ılgısı de 4,7 kat talep ıle oldukca yogun oldu.

Pegasus hava yolları yonetım kurulu baskanı alı sabancı yaptıgı yazılı
acıklamada; turkıye’de ılklerın havayolu olan pegasus’un bır ılke daha ımza
atmasından duydugu mutlulugu dıle getırdı. Sabancı, "havacılıgı degıstırırken
bırcok ılke de ımza attık ve turk havacılık tarıhınde halka acılan ılk ozel
havayolu olduk. Bıze guvenen ve turkıye’nın yukselenı degerı pegasus’a ortak
olan, pegasus’un yukselmesıne destek veren tum yatırımcılarımıza tesekkur
ederız. Gelecek bızım, turkıye'nın" dedı.

accx
22-04-2013, 17:22
YENİLEME-PEGASUS’UN HALKA ARZINA 2,1 KAT TALEP GELDİ

Pegasus paylarının halka arzı sonuçlandı. Nihai halka arz fiyatı
18,40 TL olarak belirlendi.
Türkiye’nin halka arz olan ilk özel havayolu şirketi olan
Pegasus’un halka arzı yurt içi ve yurt dışı piyasalardan büyük ilgi
gördü. 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplama
sonucunda, belirlenen arz fiyatından, toplam 10.379 yatırımcıdan
68.178.041 lot talep geldi. Böylelikle yurt içinde 2,4 kat, yurt
dışında 2,1 kat talep yaratıldı.
Halka arzda planlanan %10’luk ek satış hakkı da kullanıldı. Nihai
tahsisat oranları, planlandığı şekilde, Yurt Dışı Kurumsal
Yatırımcılar için %70, Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için %10,
Nitelikli Yatırımcılar için %10 ve Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar için
%10 olarak gerçekleşti.
Yurt içinde İş Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen halka arzda
ilk defa bireysel yatırımcılara da farklı fiyat seviyelerinden talepte
bulunabilme imkanı verilmişti. Halka arza bireysel yatırımcıların
ilgisi de 4,7 kat talep ile oldukça yoğun oldu.
Ali Sabancı: “Yine bir ilke imza attık”
Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı yaptığı
yazılı açıklamada Türkiye’de ilklerin havayolu olan Pegasus’un bir
ilke daha imza atmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sabancı,
“Havacılığı değiştirirken birçok ilke de imza attık ve Türk havacılık
tarihinde halka açılan ilk özel havayolu olduk. Bize güvenen ve
Türkiye’nin yükseleni değeri Pegasus’a ortak olan, Pegasus’un
yükselmesine destek veren tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz.
Gelecek bizim, Türkiye'nin” dedi.

(22/04/2013 - 17:10:55)

zeynelce
22-04-2013, 18:20
Beklenildiği üzere yüksekten açılıyor alan arkadaşlar için hayırlı olsun.

accx
22-04-2013, 18:55
***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Payların İşlem Görmeye Başlaması )

***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Payların İşlem Görmeye Başlaması )
Borsa Yönetim Kurulunun 27/03/2013 tarihli toplantısında alınan karar uyarınca, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'nin 102.272.000 TL tutarındaki sermayesini temsil eden paylar Kotasyon Yönetmeliği'nin 13. maddesi uyarınca Borsa kotuna alınarak, 18-19/04/2013 tarihlerinde halka arz edilen 35.294.000 TL nominal değerli paylar, 26/04/2013 tarihinden itibaren "PGSUS" kodu ile 18,40 TL baz fiyattan Borsamız Ulusal Pazarı'nda işlem görmeye başlayacaktır.

Payların halk arzına ilişkin izahname ve sirküler Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun www.kap.gov.tr adresinde yayımlanmıştır.

Tablo Başlığı

BIST

(22/04/2013 - 18:51:19)

syılmaz
22-04-2013, 20:08
Ucuz ya da pahalı ayrı mevzu ama Ali Sabancı'yı tebrik etmek gerekir. Tüccar adamın hali başka.

erolgabakci
23-04-2013, 11:49
yabancılara iskontolu satmışlardır kesinlikle.
cuma günü açılacak ve fiyat gevşemeye başlayacak 17, 16 , 15
sonra ky atlayacak çok düştü diye
halbuki yabancıya maliyeti 10 tl bile değildir.
kuzey-güney filminde de böyle bir senaryo vardı

cebi
23-04-2013, 14:26
Su bir gercek ya pegasus duser ya da thy hisseleri ucar.

umutabi
23-04-2013, 15:15
yabancılara iskontolu satmışlardır kesinlikle.
cuma günü açılacak ve fiyat gevşemeye başlayacak 17, 16 , 15
sonra ky atlayacak çok düştü diye
halbuki yabancıya maliyeti 10 tl bile değildir.
kuzey-güney filminde de böyle bir senaryo vardı

Hadi belki bu sefer değişik bir senaryo uygularlar önce yukarı taşırlar henüz almamış olanlar bak gördünmü herifler iskontolu sattı şimdi en az %30 prim yapacak diye atlarlar ve işte o zaman gerçek halka arz olur. Son halak arzlara bakarak düşük olasılıklı bir senaryo olsada neden olmasın !

servetbey
24-04-2013, 07:29
ACIPAYAM SELÜLOZ - ACSEL gibi yaparlarsa cok karisir ortalik..........

[ YATIRIMCI ]
24-04-2013, 07:57
Su bir gercek ya pegasus duser ya da thy hisseleri ucar.

bence atı alan çoktan üsküdarı geçti..

pegasus iki yıl önce halka arz'ı için "SPK",ya müracaat etti ve 4 -5 ay sonra erteledi...

işte o zaman THY'in hisseleri 2'TL'ye kadar geriledi...

kısaca THY'hisseleri pegasus'un halka arz'ını fiyatladı...:he:

NOT: alan satan hayırını görsün...

accx
24-04-2013, 11:03
***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Maksimum Lot Miktarı Belirlenen Pay )

***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Maksimum Lot Miktarı Belirlenen Pay )
*** Maksimum Lot Miktarı Belirlenen Pay: 26.04.2013 tarihinden itibaren Ulusal Pazar'da işlem görmeye başlayacak olan PGSUS.E işlem sırasında geçerli olacak maksimum lot miktarı 5.000 olarak belirlenmiştir. ***

Tablo Başlığı

BIST

(24/04/2013 - 11:02:50)

ariston
25-04-2013, 02:20
http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=275249

Pegasus halka arzında bence daha fazla şeffaflık olabilirdi. Küçük yatırımcılar alamamış. Fiyatı tutturamayanlar da alamamıştır.

Ama nitelikli yatırımcı grubu talebinin nerdeyse tamamını almış.

Nitelikli yatırımcıların kim olduğu ve hangi gün hangi saatte ne şekilde (fiyatlı mı, yoksa serbest fiyattan mı) talep ettiği de isim vermeden açıklanmalıdır.

Benim tahminim, yerli yatırımcıdan güçlü talep geldiğini gören eş dost veya büyük müşterilere satış yapıldığı yönünde. Yani yeri yatırımcıdan 4 kat talep geldiğini bilsem ben de serbest fiyattan talep girerdim.

Büyük yatırımcılar ilk gün zaten satmaz (ayıp olur), Ama yerli küçük yatırımcı arasından halka arzdan alamayanlar ilk gün borsadan talep eder ise fiyat artar, o arada nitelikli yatırımcı malını satarsa bilmem.

Eski sistemde önce ön talep alınıyor, sonra gerçek talepler ayrıca toplanıyordu. Bence büyük halka arzlarda daha şeffaf sistem olmalı.

Sanki küçük yatırımcı fiyat tespiti için ankötör olarak kullanılmış.

Yarın sabah aynı kişiler aynı fiyatlardan taleplerini girecekler mi merak ediyorum.

Burada nasıl bir sonuç çıkacağını görmeden ben Pegasus'a bulaşmam. Önce 1 bilanço dönemi geçsin sonra değerlendirririz.

3 Mayıs'da yeni havalimanı ihalesi var. Sektörü yakından ilgilendiriyor.

meks
25-04-2013, 10:27
http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=275249

...
Nitelikli yatırımcıların kim olduğu ve hangi gün hangi saatte ne şekilde (fiyatlı mı, yoksa serbest fiyattan mı) talep ettiği de isim vermeden açıklanmalıdır.
...

Burada nasıl bir sonuç çıkacağını görmeden ben Pegasus'a bulaşmam. Önce 1 bilanço dönemi geçsin sonra değerlendirririz.

....

ESAS holdingin herhangi bir şirketine yatırım yapanlar, -şirket adına hareket edenler hariç- Bilançolar dışında şirketle ilgili hiç bir bilgiye erişemeyeceklerini akıllarına koysunlar.

Ali efendi'nin hiç bir zaman yatırımcıyı bilgilendirmek, şeffaf olmak gibi bir anlayışı olmamıştır , olmayacaktır...

Borsadaki diğer şirketlerindeki duruma bakın... 3 yıldır hangi işlerini zamanında yaptılar açıkladılar?

SPK'nın , Rekabet Kurumu'nun bu konudaki süreç tarifleri içler acısı. Şirket de kurumlar da istedikleri kadar uzatabiliyorlar. Şöyle bir şey olabilir mi mesela? Kurumun inceleme süresi 6 ay, bu süreler 1 katına kadar uzatılabilir. Uzatıyorlar. Kurum karar alır şirkete tebliğ eder deniyor, karar tarihinden 6 ay sonra şirkete tebliğ ediliyor. Rekabet kurumunda 18 ay inceleme mi olur? Söz konusu ali sabancı olunca 18 ay oluyor.

Ya da SPK'nın birleşme incelemesi 6 ay ile 9 ay arasında sonuçlanır diyorlar, 6 ay geçiyor 9 ay geçiyor şirketten açıklama yok. Sonra 6 ay daha uzadı diyorlar. Sonra spk yeni tebliğ yayınlıyor, bakıyorsunuz ilave 6 ay olan süre 36 haftaya uzamış... tekrar uzamayacağının garantisi de yok.

İşini bilen gemiyi yürütüyor. Küçük yatırımcı da seyrediyor.

Yukarda yazdıklarım hisse çıkar düşer anlamında değildir, yatırım tavsiyesi olarak algılamayın.

accx
25-04-2013, 10:43
BORSA İSTANBUL, 26 NİSAN CUMA GÜNÜ “PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.” İLE AÇILIYOR

Borsa İstanbul’da 26 Nisan Cuma günü sabah seansı, “Pegasus Hava
Taşımacılığı A.Ş.” ile açılacak.
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. paylarının Borsa’da işlem görmeye
başlayacağı ilk gün olması nedeniyle sabah seansı öncesinde, Borsa
İstanbul İşlem Salonu’nda bir tören düzenlenecek.
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M.
İbrahim Turhan, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali
Sabancı ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yapacakları tören
konuşmalarının ardından seans, saat 09.45’te yetkililerin gonga
vurmasıyla başlayacak.
Borsa’da “PGSUS” koduyla, Ulusal Pazar’da işlem görecek olan
“Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.” nin Borsa İstanbul’daki ilk işlem
günü töreni basına açık olarak gerçekleşecek.

(25/04/2013 - 08:01:34)

Cüzüngütlü
25-04-2013, 11:21
YENİLEME-PEGASUS’UN HALKA ARZINA 2,1 KAT TALEP GELDİ

Pegasus paylarının halka arzı sonuçlandı. Nihai halka arz fiyatı
18,40 TL olarak belirlendi.
(22/04/2013 - 17:10:55)

16-04-2013, 01:47 #66

Cüzüngütlü

Al-Sat Tavsiyesi Değildir. Kendim yazar kendim okurum

18,70-18,40=0,30 sapma

partanyan
25-04-2013, 11:43
BORSA İSTANBUL, 26 NİSAN CUMA GÜNÜ “PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.” İLE AÇILIYOR

Borsa İstanbul’da 26 Nisan Cuma günü sabah seansı, “Pegasus Hava
Taşımacılığı A.Ş.” ile açılacak.
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. paylarının Borsa’da işlem görmeye
başlayacağı ilk gün olması nedeniyle sabah seansı öncesinde, Borsa
İstanbul İşlem Salonu’nda bir tören düzenlenecek.
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M.
İbrahim Turhan, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali
Sabancı ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yapacakları tören
konuşmalarının ardından seans, saat 09.45’te yetkililerin gonga
vurmasıyla başlayacak.
Borsa’da “PGSUS” koduyla, Ulusal Pazar’da işlem görecek olan
“Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.” nin Borsa İstanbul’daki ilk işlem
günü töreni basına açık olarak gerçekleşecek.

(25/04/2013 - 08:01:34)

Gerçekten güçlü ve beklentileri yüksek olan bir hisse olarak giriş yapacak.Ama arz fiyatı biraz düşük gibi geldi bana...

ariston
25-04-2013, 12:33
Gelen toplam talep (yabancı ve yerli) arzın yaklaşık 1,9 katı. Ek satış imkanı da kullanılmış. Ama fiyat mecburen düşük tutulmuş.

Bence bunun nedeni talep edenlerin büyük kısmı 18.40 altında ve özellikle belirlenen taban fiyattan talepde bulundu. Eğer talep fiyattan bağımsız olsa tavan fiyattan satarlardı.

Bu kadar talep var, borsaya açıldığında sabah alayım akşam satarım diye düşünmemek lazım. Ama uzun vadeli alanlar için 17 den oldukça büyük destek olduğu açık.

Gerçekten güçlü ve beklentileri yüksek olan bir hisse olarak giriş yapacak.Ama arz fiyatı biraz düşük gibi geldi bana...

Jim_Beam_Black
25-04-2013, 15:28

Hissenin ederi 3 ay sonra belli olacaktır, bizim ucuz ya da pahalı şeklinde yorumlarımızın çok etki yaratacağını düşünmüyorum, ben bu şirketi 3 ay sonraki fiyatı ile yeniden değerlendireceğim..

meks
25-04-2013, 16:33
Gelen toplam talep (yabancı ve yerli) arzın yaklaşık 1,9 katı. Ek satış imkanı da kullanılmış. Ama fiyat mecburen düşük tutulmuş.

Bence bunun nedeni talep edenlerin büyük kısmı 18.40 altında ve özellikle belirlenen taban fiyattan talepde bulundu. Eğer talep fiyattan bağımsız olsa tavan fiyattan satarlardı.

Bu kadar talep var, borsaya açıldığında sabah alayım akşam satarım diye düşünmemek lazım. Ama uzun vadeli alanlar için 17 den oldukça büyük destek olduğu açık.

2011 Nisan ayında Migrosu alanlar da 25 Liradan oldukça büyük bir desteği var diye düşünüyorlardı.. Nasıl olduysa fiyat hızla 11-12lere indi. Aşağıdaki linkten son 3 yıllık grafiğine bakarsanız 2011 Nisandan sonra koskoca migrosun koskoca desteği nasıl çalışmış görebilirsiniz.

Pegasusta da aynısı olur demiyorum... Fakat destek ve direnç kavramlarına fazla takılmamak lazım.

http://finans.mynet.com/MGROS-MIGROS-TICARET/hisse/

Alıntıdır (Link aşağıda)

"Migros’ta, MH Perakendecilik’in 29.8 milyon lira nominal değerli ve yaklaşık şirketin yüzde 17’sini oluşturan paylarının yabancı yatırımcılara piyasa fiyatının oldukça altında kalan 25 liradan satılmasının ardından hisseler dün iki kez taban fiyatı gördü

Hisseler günü yüzde 18.85 düşüşle 25.40 liradan tamamladı. Şirket hisseleri satış fiyatının açıklandığı cuma günü 32.5 liradan, çarşamba ise 31.3 liradan kapanmıştı.
Migros ortaklarından MH Perakendecilik, JP Morgan ve Merrill Lynch ile 6 Nisan’da hisse satış sözleşmesi imzalamıştı. Bu çerçevede 29.8 milyon lira nominal değerli hisse söz konusu kurumlarca yurtdışı kurumsal yatırımcılara hisse başı 25 liradan satıldı. Böylece şirketin yüzde 2 civarı olan halka açıklık oranı yaklaşık yüzde 19’a yükseldi.
Piyasa fiyatının oldukça altında kalan 25 liradan gerçekleştirilen satıştan hisse alan yabancıların kâr satışıyla hisse ilk seansta yüzde 9.9 düşüşle taban fiyata gerilerken, ikinci seansta da 25.30 lira ile ikinci tabanı gördü. Uzmanlar, hissede düşüşün daha fazla sürmesini beklemediklerini kaydetti."

http://ekonomi.milliyet.com.tr/migros-un-halka-aciklik-orani-yuzde-19-a-cikti/ekonomi/ekonomidetay/15.04.2011/1377907/default.htm

accx
25-04-2013, 16:38
***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Endekslere Şirket İlave Edilmesi )

***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Endekslere Şirket İlave Edilmesi )
Pegasus payları 26.04.2013 tarihinden itibaren, "Pay Endeksleri Temel Kuralları"nın 7.4 maddesi gereğince BIST Halka Arz, BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ulusal, BIST Hizmetler, BIST Ulaştırma ve BIST İstanbul endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 102.272.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %24 olarak dikkate alınacaktır.
Tablo Başlığı

BIST

(25/04/2013 - 16:33:50)

NeCo1907
25-04-2013, 20:39

Sayın ariston hangi grafik veya veriye göre 17,00 desteğinin olduğunu düşünüyorsunuz? İşlem görmemiş bir hisse için böyle yönlendirici açıklamalarda bulunmasanız keşke..

meks
25-04-2013, 21:10
Dusuk fiyattan ön talepte bulunan fakat alamayanlar icin boyle ongoruluyor sanirim. Teoride boyle bir alici potansiyeli var. Gercekte ise hissenin fiyati dusmeye baslarsa alicilar cekingen davranacaktir. Hisse ne kadar pahali olursa olsun Yukari giden piyasada alicilar daha istahli oluyor.. insan psikolojisi.

ariston
25-04-2013, 21:28
Kusura bakmayın yazım tam açık olmamış, ama önceki yazı ile değerlendirin. Ben bilançoyu görmeden almayacağım demişim.

Grafikden daha sağlam verir halka arzdaki istatistik. Yatırımcılar paralarını bağlayıp talep bildirmiş. Bu grafikden çok daha sağlam bir bilgi. Sonuçda anket yapılmamış gerçekten para bağlanmış kaç gün için.

Benim işaret ettiğim husus bazılarının önce diğerlerinin talebini görüp son anda fiyatlı veya serbest talepte bulunup bulunmadığı yönünde.

Madem talep çok fiyat neden düşük tutulmuş? Arkadaş bunu sormuş ben de kendi yorumumu yapmışım.

Hiç bir ileriye yönelik görüş %100 doğru ve kesin değildir borsada. Sonuçda gelecek üzerine konuşuyoruz.

Sayın ariston hangi grafik veya veriye göre 17,00 desteğinin olduğunu düşünüyorsunuz? İşlem görmemiş bir hisse için böyle yönlendirici açıklamalarda bulunmasanız keşke..

freesky
25-04-2013, 22:08
Zannedersem herkes talebin gercek oldugunu dusunuyor, "fake" talep olma ihtimalini kimse gundeme getirmiyor. Halbuki, seytana da bir avukat lazim arada ki, dostlar beyin cimnastigi yapsinlar. ;)

Eger gercekten o kadar ciddi alici varsa, seanslar baslayinca goruruz, buyurup alsinlar. Ayrica, kime ne kadar indirim yapildigini da bilmemek kotu birsey, sartlar esit degil yine. Gariban KHY ler kuyruga girip, en dusuk fiyattan aldik diye sevinirlerken, baska birileri o fiyata satarak 30% kar bile elde edebilir. Gecmiste bunun ornekleri cok. Alanlara hayirli olsun diyelim.

Selam ile,

freesky

hendek
25-04-2013, 23:55
Zannedersem herkes talebin gercek oldugunu dusunuyor, "fake" talep olma ihtimalini kimse gundeme getirmiyor. Halbuki, seytana da bir avukat lazim arada ki, dostlar beyin cimnastigi yapsinlar. ;)

Eger gercekten o kadar ciddi alici varsa, seanslar baslayinca goruruz, buyurup alsinlar. Ayrica, kime ne kadar indirim yapildigini da bilmemek kotu birsey, sartlar esit degil yine. Gariban KHY ler kuyruga girip, en dusuk fiyattan aldik diye sevinirlerken, baska birileri o fiyata satarak 30% kar bile elde edebilir. Gecmiste bunun ornekleri cok. Alanlara hayirli olsun diyelim.

Selam ile,

freesky

Sonra gel de borsaya güven.Hele firma sahibi Kayserili ve Sabancı olunca daha da temkınlı olmak lazım.Yakınlarda Akbank Citi alışverişin de de yatırımcıyı üzen işler dönmüştü.Brisa da fabrika resmi ağızdan yatırımcıyı aldatmıstı(geçen sene tam bu aralar.Galiba 23 nisan öncesi)

şef
26-04-2013, 08:11
Hissenin ederi 3 ay sonra belli olacaktır, bizim ucuz ya da pahalı şeklinde yorumlarımızın çok etki yaratacağını düşünmüyorum, ben bu şirketi 3 ay sonraki fiyatı ile yeniden değerlendireceğim..

halka arzı 3 ayda gerçekleştiremezler. 1 seneden önce pek bulaşmamak lazım. borsada hisse kelepir fiyata alınır. bunun patronunda eder fiyata dahi satacak göz yok.

accx
26-04-2013, 08:50
***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Yeni Açılan Pay Sırası )

***PGSUS***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Yeni Açılan Pay Sırası )
*** Yeni Açılan Pay Sırası: Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş., PGSUS.E işlem koduyla 26.04.2013 tarihinden itibaren, Ulusal Pazarda işlem görmeye başlayacaktır.***

Tablo Başlığı

BIST

(26/04/2013 - 08:49:01)

accx
26-04-2013, 09:29
Turhan: Pegasus bu halka arzla şirket 650 milyon tl kaynak sağlamış oldu

(26/04/2013 - 09:28:55)

accx
26-04-2013, 09:30
Turhan: Bu halka arzla ilk kez borsa istanbul'dan pay alan 1664 yatırımcıya ve bir yıldır hisse almayan ama pegasus'dan hisse alan 3.118 yatırımcıya hoşgeldiniz diyorum

(26/04/2013 - 09:29:05)

accx
26-04-2013, 09:32
*borsa istanbul başkanı turhan: Pegasus borsamızın 408.şirketi olarak yerini aldı, borsamızın toplam piyasa değeri 590 milyar tl'yi buldu

(26/04/2013 - 09:28:51)

olympiad
26-04-2013, 09:42
http://j1304.hizliresim.com/18/u/mgdpk.png (http://bit.ly/c25MCx)

accx
26-04-2013, 09:43
PİYASAYA BAKIŞ-PEGASUS, BORSA İSTANBUL'DA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

Pegasus Hava Taşımacılığı, Borsa İstanbul'da 18.60 TL'den işlem
görmeye başladı.
Pegasus Hava Taşımacılığı'nda sermaye artırımı ve ortak satışı
yoluyla halka arz edilen ek satış dahil 35.294.000 TL nominal
değerli payların tamamı satıldı.Halka arzda başvuru sayısı 10.379
olurken, dağıtım sayısı 10.064 oldu.
Talep toplamada baz fiyatın 18.40 TL olduğu Pegasus Hava
Taşımacılığı, Borsa İstanbul'a 18.60 TL'den işlem görerek başladı.

(26/04/2013 - 09:41:30)

olympiad
26-04-2013, 09:49
http://p1304.hizliresim.com/18/u/mgdrm.png (http://bit.ly/c25MCx)

meks
26-04-2013, 10:29
19dan arz edemedi.. durmak yok yola devam.. alıcı çıkana kadar

olympiad
26-04-2013, 10:29
http://j1304.hizliresim.com/18/u/mgf7y.png (http://bit.ly/c25MCx)

sturk16
26-04-2013, 11:01
artıda. tahmin ettiğim gibi.

partanyan
26-04-2013, 11:03
Turhan: Bu halka arzla ilk kez borsa istanbul'dan pay alan 1664 yatırımcıya ve bir yıldır hisse almayan ama pegasus'dan hisse alan 3.118 yatırımcıya hoşgeldiniz diyorum

(26/04/2013 - 09:29:05)

Talebin iyi olması borsa ve küçük yatırımcı adına sevindirici.Ama küçük yatırımcılar Türkiyede borsadan uzak duruyorlar...

_Ozkan_
26-04-2013, 11:03
artıda. tahmin ettiğim gibi.

Niye tavan olmadı ???

in time
26-04-2013, 11:14
küçük yatırımcı nasıl borsaya gelsin halka arz değil halka ırz yaparlarsa gelir mi? Son yıllardaki arzlara bir göz atın isterseniz.
Talebin iyi olması borsa ve küçük yatırımcı adına sevindirici.Ama küçük yatırımcılar Türkiyede borsadan uzak duruyorlar...

efe2004
26-04-2013, 11:42
bir hafta zamn geçsin bakalım fiyatı ne olacak ona göre karar veririz artık

accx
26-04-2013, 11:45
Pegasus/sabancı: Halka arzla ilgili projeksiyonumuz tamamen gerçekleşti, yüzde 10 bile hata olmadı-cnbce

(26/04/2013 - 11:44:49)

accx
26-04-2013, 11:46
Pegasus/sabancı: Halka arz için beklediğimez değdi, çok iyi bir zamanlama oldu-cnbce

(26/04/2013 - 11:45:27)

accx
26-04-2013, 11:46
Pegasus/sabancı: Halka arz gelirini daha çok uçuş noktası ve uçak finansmanı için kullanacağız-cnbce

(26/04/2013 - 11:46:26)

accx
26-04-2013, 11:47
Pegasus/sabancı: Halka açılmak bize daha fazla disiplin getirecek-cnbce

(26/04/2013 - 11:43:26)

accx
26-04-2013, 11:47
Pegasus/sabancı: Halk arz geliri bilançomuzun da daha esnek olmasını sağlayacak-cnbce

(26/04/2013 - 11:47:16)

accx
26-04-2013, 11:48
Pegasus/sabancı: Pasta yurtdışına ucuz uçuşla büyüyecek-cnbce

(26/04/2013 - 11:48:10)

accx
26-04-2013, 11:49
*pegasus/sabancı: Esas holding hala büyüyen bir portföy yönetiyor, halka arz için erken-cnbce

(26/04/2013 - 11:48:54)

vippol35
26-04-2013, 11:51
hayırlı olsun.hisseleriniz uçuk olup uçsun.

borshacim
26-04-2013, 12:11
arkadaşlar hayırlı olsun. teknosa gibi bedelli yapmayacağını taahhüt ederek mi açıldı acaba. bu konuda bilgisi olan var mı ?

msnct
26-04-2013, 14:25
Pegasus kimin, halka arz fiyatını anlıyamadım buradan alınırmı?

manidar
26-04-2013, 14:59
THY'nin ederi 15,65 tl görünüyor son bilançoya göre ,ancak yarısından işlem görüyor
PGSUS ' un ederi 20,8 tl görünüyor, thy'nin rasyolarına göre 10,4 tl olması gerekir diye sesli düşündüm.

ariston
26-04-2013, 15:15
Yeterli işlem hacmi oldu ve tavan olmadı. Bence (varsa) kısa vadeli halka arzdan yüklü alan "nitelikli yatırımcılar" ile bugün giren günlükçüler aldıklarının bir miktarını satıp gelecek haftalarda tekrar bakarlar.

NeCo1907
26-04-2013, 16:25
Kusura bakmayın yazım tam açık olmamış, ama önceki yazı ile değerlendirin. Ben bilançoyu görmeden almayacağım demişim.

Grafikden daha sağlam verir halka arzdaki istatistik. Yatırımcılar paralarını bağlayıp talep bildirmiş. Bu grafikden çok daha sağlam bir bilgi. Sonuçda anket yapılmamış gerçekten para bağlanmış kaç gün için.

Benim işaret ettiğim husus bazılarının önce diğerlerinin talebini görüp son anda fiyatlı veya serbest talepte bulunup bulunmadığı yönünde.

Madem talep çok fiyat neden düşük tutulmuş? Arkadaş bunu sormuş ben de kendi yorumumu yapmışım.

Hiç bir ileriye yönelik görüş %100 doğru ve kesin değildir borsada. Sonuçda gelecek üzerine konuşuyoruz.

Sayın Ariston perde arkasında yabancıya hissenin hangi fiyattan satıldığı yönünde bilgiye sahip olmadığımız için bize bildirilen o kağıt üstü verilerin benim gözümde hiç bir hükmü yok. Sizinde dediğiniz gibi ilk bilançosunu görelim bakalım. O yüzden hissenin 100 günlük bir işlem geçmişi olması gerekir ki bize doğru bilgileri sunsun. Yaşar Erdinç hoca bu konuya ilişkin bir sözü vardır ki hiç aklımdan çıkmaz: "Yeni halka arz olan senetler 3 ayda ederini bulur. 3 ay izleyen ondan sonra alın."

Ivan Marquez'in ipiyle kuyuya inilmez! ;)
http://666kb.com/i/cdk4gzeowtb41v52x.jpg

petrucci
26-04-2013, 16:36
pegasus kimin mi?yoksa ben mi yanlış anladım

ravi
26-04-2013, 16:49

Hocam tebrikler kasıtlı mi yaptın bilmiyorum ama iki soruda bütün durum bundan daha iyi ozetlenemezdi. Çokça merak etmeye gerek yok zamanla bilmeyenlerimiz öğreneceğiz:). Selamlar, saygılar.

Ipucu: AFMAS topigine gidiniz.

in time
26-04-2013, 16:57
demek amcalara epey iskonto yapılmış bu hacime bu fiyatlar .......

Dıscover
26-04-2013, 18:07
ıyıkı bu forumlar var.
ıyıkı almamısım .
2 kısı telefon ettı 2 3 kısı sonra uyanır.
4 kat talep 5 kat talep zart zurt.
1 gun .
fıyat aynı. 18 75 ..

patronu söyluyor tam zamanında okuttuk kagıtları . dıye daha ne olsun .
duzgun ederınden cıksa ıdın . bızlerde. sana guvenıp alıp satmadan tutsa ıdık . duzgun uzun vadelı hıssedarın olsa ıdık . yılda bır kez bolunsen arada temettü verse ıdın . sırketının degerı 2 3 senede 3 4 kat artsa ıdı..
yokkk o sızvrı zekaları dınledın . ıyı oldu . 5, 6 tl etmıyecek kagıdı . 18 den okutmaya calısıyorsun . Ama pek olmuyor. belkı bıraz olur ama..
ınsanların canı yandıktan sonra ucagına bınerken kufurmu ederler . veya bınmeden mı kufredrler. bılınmez..
zaman gösterecek .
YTd

haftaya belkı bır atak ileri.. ama artık bıraz zor. bu fırma ıle cok ılerı dusuncelerım vardı . ama halka acılırkan yapılan numaraları gorunce..
2 adım gerıde durdum . ıyıde oldu . bakalım ızleyelım .

UYGAR
26-04-2013, 18:22
Borsada hisse senedi alınabilecek 3-5 grup var benim en sevdiğim Koç grubu kağıtları pegasus ile dolaylı sabancı kağıdı aldım bakalım ne olacak (Türk Traktör halka 5-6 TL den arz olmuştu şimdi 67 lira pegasus o kadar olmasa da 100 uçağı uçurduğu zaman iyi yerlere gelir inşallah)