PDA

View Full Version : KOZAL Koza Altın İşletmeleri A.Ş

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

aşur
23-10-2013, 18:20
kağıdı 16,50 itibariyle aşağı basan meksa 60 bin lot ile dans ettirmiş.tam bir komedi.hani nerde desteği direnci demekki hepsi hikaye tek gercek karı gör dün gemiyi limana park et algısı yaratılıyor.
sonuç itibariyle alıcılar gene toplamış,düşük hacimli kıytırık lotlarla ve emir silme ile bir düzetme panik yok bana göre.:mod:

http://k1310.hizliresim.com/1g/r/tux0d.bmp (http://bit.ly/c25MCx)

sadiktan06
23-10-2013, 18:28
İpeke sorulmuş kısaca 2 cümle ile özetleyeyim..

5.40 üstü hacimli kapanış yaparsa arkanıza yaslanıp rahatça izleyebilirsiniz.. Bir üstteki direnç 5.60.. ----- 5.90üstünde ise yükseliş hareketinin hızlanacağını alıcıların kuvvetleneceğini düşünmekteyim.. Hacimli kapanış şartıyla boğaların şehvetli aşkının sahne almasını bekleyebiliriz.. (elliotta uzun vade 6.90 hedef)

Ancak ipeke speği ketumdur adama kolay ekmek yedirmez.. Tabanı da tavanı da aynı gün gösterecek kadar da ...... boşluğu siz doldurun.. Herkese bol kazançlar..

doga66
23-10-2013, 18:54
bu da uzun vadeli grafiğimiz....bu grafik için bayaa bi uğraştım, ona göre...:)))

bir grafik bu kadar mı güzel işlenir.... şu büyüyen tobo dairelerine bir bakın heleeee... nakış gibi işleniyor yavvv..böyle bir şey görmedimm...:))

http://j1310.hizliresim.com/1g/q/tucul.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

grafiği anlatmama gerek yok herhalde...destek, ve direnç çizgileri belli... en büyük tobonun sağ çizgisi de belli..:))) daha ne olsun...

kısaca yarın 38 görüldükten sonra sert bir satış gelecek..muhtemel bir konsalidasyon evresi sonrasında büyük tobo formasyonu oluşması yüksek ihtimal...40 bandı yani..

eğer burasıda aşılırsa :)) hedef gayet net 45 bandı....

şu anda ise görüldüğü gibi uzun vadeli yükseliş kanalına (2010 dan itibaren gelen) girmiş durumdayız... destek ve dirençleri grafikte görebilirsiniz....artık 34-35 çok kuvvetli desteğimiz durumunda...

not: yarın son 2 gün kadar rahat olmayacak...stres olmamak için yarın ekranı kapatın bence...:))))

ytd...

VALLA 2 saat forumdan ayrıldım, burası ağlama duvarına dönmüş resmenn:)))

soru soran arkadaşlara toptan cevap vereyim :

arkadaşlar böyle olacağını size dün söylemiştim zaten... ben ilk seans bekliyodum açıkçası bu hareketi ama imkb yi bahane edip gün sonuna bıraktılar...

zaten sabah da kapanışa doğru atraksyon var demiştim :))) ama yukarı mı olur aşağıya mı olur onu spek bilir demiştimm..:)))

neyse sonuç olarak bu bir düzeltme hareketi...çok hacimsiz ve seans sonuna bırakılmış sert bir hareket.... syn.aşur da takaslarda çok güzel bi şekilde paylaşmış...tşk...

grafikte çizdiğim gibi ilk yeşil ok aşağı....35,20 den geçiyor uzun vadeli destek direnci... bugün bu test edildi ve bu destek çalıştı...

panik yok yani...

yarın hafif artıda kapatırız muhtemelen... 1-2 gün bu seviyelerdeyiz... flama oluşuncaya kadar...

sonra 2. ok :))))))

beklemeye devam....ytd

simalside
24-10-2013, 10:57
Aleyküm Selam Simalside. Öncelikle ben hisse hakkında kesin konuşmaktan her zaman kaçınmışımdır, kesin konuşanları da topikte riskli değil mi bu şekilde konuşmak diye uyardığıma eminim ki şahit olmuşsundur.. Ben bu sayfada 2 rakam en az 10 defa yazdım.. Biri 31.50 geçilirse arkanıza yaslanıp izleyebilirsiniz.. İkincisi ise 33.60 üstü kapanışta boğaların şehvetli aşkını izleyebiliriz diye.. Sonuna mutlaka ebilmek olasılık ekini getirmeye çalışmışımdır.. Kesin konuşursam da lütfen uyarın beni..

Özelden mesaj atıp ne olur üstad bu hisse diye sorduğun gibi keşke yine özelden engel olamadığım egom konusunda uyarabilir!! bu eleştiriyi yapabilirdin.. Aslında burada eleştirilmesi gereken şeyler hisse hakkında yapılan yorumlar mı olmalı yoksa kişilik kısmı mı olmalı bu da ayrı bir muamma!!!!

sevgili sadık yukarıda yazdıklarının tamamı doğrudur, ilk önce ciddiye almayacağını düşünüyordum ancak görünen gerçekten alındığın ve kırıldığın yönünde karakterim ve yaşam tarzım gereği kimseyle kırgın dargın olmak istemem kimseyi üzmekte istemem bu doğrultuda istemeyerek te olsa seni kırdığım için özür diliyorum....

sana özelden halkb hissesini sormuştum (dönem dönem kozalda satış yapıp endeksin havasına göre u30 kovalıyorum bu dönemlerde de BİLGİSİNE güvendiğim kişilere akıl danışıyorum), elliot analizlerinden sonuna kadar faydalanıyorum şurası stop şurası hedef diyorsun büyük bir çoğunluğu nokta atışı oluyor, ons özelinde yorumlarının tamamına yakını isabetli, aramızda bir audi Q5 paylaşımı var :) 2008 krizinde thyao dan tokat yemişliğimiz var....

sen iyi bir TEKNİKçisin sana şapka çıkarıyorum ve BAŞARILI olduğunu da kendimce takdir ve kabul ediyorum....bu kağıdı onsunun dip olduğu dönemlerde 22 lerden alıp 30 lara satmış adamsın en büyük şansın dipten girerek onsun kozal üzerindeki dönemsel etkisiyle ve düşük maliyet avantajı ile iyi trade fırsatları yakalaman bunu başarman nakitte kalarak yeri geldiğinde aza kanaat ederek rahatça istediklerini gerçekleştirmen.....

kozal özelinde eski forum sayfalarında şöyle bir durum söz konusuydu ons bilanço dönemlerinde ortalama bir değer alınarak nadir zamanlarda anılır onun dışında çok ender adı geçerdi...temele bakılır sayfalarca yazılar yazılır nice üstadlar çok değerli görüşlerini paylaşırdı.....tenörden maden ocaklarından eldeki ruhsatlardan potansiyel üretime olabilecek etkilerinden birim maliyetlerden vs. vs. ama benim kabullenemediğim şey kozal %13-20 yaptığında forumun genelinde onsta hareket beklentisi oluşmasını sağlayan algı yönetimidir.....bunda senin şöyle bir payın var ons izin verse endeks izin verse ile gün içinde daha önceleri sıkça kullandığın ifadeler bu konuda destekçilerinin oluşması kozalın altının tarihi çöküşüyle birlikte bu korelasyona uzun süre uyum sağlaması....

ben her yazımda ons dışındaki etmenleri de vurgulamaya çalışıyorum ancak yeşilim az adam yerine konulurum konulmam....ancak laf dönüp dolaşıp ons 5 dolar aşşağı kozal şelale olura geldiği zaman bunu kabullenemiyorum kabullenmeyecem de sen ölüyü diriyi bıraktın kozalı onsa bağladın da demek istemiyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın ancak tekrar söylüyorum bendeki algı bu hususun oluşmasına katkı sağlayan en savunucu arkadaşlarımızdan biri olduğun (kesin hükümlü ifadelerinden kastım bu genel algı idi yanlış ifade etmişim)

ego konusunda da gerçekten yapma kardeş ne gerek var zaten BAŞARILISIN kocaman puntolarla yazını alıntı yaparak aşk şehvet diyorsun (halbuki o alıntının içinde büyük puntolarla yazmadığın ben ve bazılarının olumsuz şekilde algılayabileceği ons isteksiz müsade etmiyor kozaldan cacık olmaz ifadeleri de yazıyordu) , tradelerini gün içinde paylaşıyorsun (paylaşman faydalı da olabilir ancak para ve rakamlar belirtildiğinde malesef antipatik oluyor olayın boyutu değişiyor)

forumdaki arkadaşlardan bu ikili diyaloğa benim yüzümden ortak oldukları için özür diliyorum umarım kozal 2010 döneminde halka arz olduktan 48 lere kadar giden yolculuğuna önümüzdeki ay ve yıllarda devam ederek hepimize kazandırmaya devam eder....saygılarımla...(simalside: simal=kuzey, side=taraf,yön, simalside kendimci kuzeyli :) anlayacağınız laz damarım çoğu zaman tutuyor haksızlık yapıldığını düşündüğümde dayanamıyorum)

sezocan
24-10-2013, 11:26
Şuanki genel görünüm şu endeks 80 bini geçecek..76.500 altına da sarkmaz... herkes kozalda 38-39 bekliyor...bayramdan önce 73 bindeyken kimse al demiyordu satın diyordu...şimdi alın diyorlar...85 bine gidecekse gitsin buyrun görürün ordan da mal çıkaracam.
bu sefer nakiti 1 ay vadeliye koydum...biraz da köşede nakit bulundurdum al sat için. tersine gidiyorum tutar mı tutmaz mı ayrı konu.

pinpincin
24-10-2013, 13:07
yabancı takasımız kaça geldi acaba... ciddi bir artış oldu mu?

sadiktan06
24-10-2013, 14:11
sevgili sadık yukarıda yazdıklarının tamamı doğrudur, ilk önce ciddiye almayacağını düşünüyordum ancak görünen gerçekten alındığın ve kırıldığın yönünde karakterim ve yaşam tarzım gereği kimseyle kırgın dargın olmak istemem kimseyi üzmekte istemem bu doğrultuda istemeyerek te olsa seni kırdığım için özür diliyorum....

En başında açık yüreklilikle bunları yazsan inan alınmaz açıksözlülüğünden dolayı teşekkür ederdim.. Ama dolaylı yoldan bunu yapman ya da çokbilmiş benzeri ifaden beni incitti ama konu kapanmıştır.

Kozal ons ilişkisi bu topikte sayfalarca tartışıldı tartışılmaya devam da edecektir lakin ben bu polemiğe girmeme kararı almıştım ama tekrar ifade edeyim.. Kozal speği ons, dolar, bist, gram altın...vb bir çok şeyi kullanır.. Hangisi işine geliyorsa.. Direk onsa bağlayamazsın ons gider dolar düşer gram tl yerinde sayar.. Dolayısıyla tekrar ediyorum hangisi işine gelirse onu kullanır işine gelmezse hepsini görmezden gelir uçurur..

Yeşil konusuna gelince bu hisse 48lerdeyken 55 olur 60olur diyenlerden şu anda sadece biri yazmaya devam ediyor..
O da kağıt 34-36 olunca çıktı zaten.. Uçar kaçar diyenlerin üstad ilan edilenlerin hiçbiri ortada yok.. İnan bende o süreçte uçar kaçar yazsam yeşillerim 2 katı uzunlukta olurdu:) Sen sezayir bu topikte eskisiniz benim o zaman 48den 22lere düşen süreçteki yorumlarımı en iyi bilenlerdensiniz.. O zaman ne saldıranlar vardı demediklerini bırakmadılar ama giderken hiçbiri ben sattım zahmetinde bulunmadan gittiler onlar yarandı bizi sonradan anladı insanlar :) 22den almam tesadüfün değil 6aylık sabrın sonucuydu:)

Küçük puntoyla yazmışsın cacık olmaz kısmını eleştirin için evet 33.60 geçilmeden bir cacık olmaz dedim.. 33üstü hareket hızlanır 33.60 geçince boğaların aşkını izleriz dedim aynen de öyle oldu:) Halkbankı da özelden sorduğunda tarihi düşüş yaşarken borsa 13.20 üstüne atmadan cacık olmaz 13.20 üstüne atarsa arkana yaslayıp rahatça izleyebilirsin yazdım.. Malum 16larda..

Ego konusuna gelince nugyo ile ilgili bu topikte bir şey paylaşmıştım birazdan bulursam onu senin için paylaşacağım:)
Neyse dostum belki sağlık problemlerim dolayısyla hassas bir dönemden geçip gereksiz alınganlık yapmış olabilirim.. Eski dostlar düşman olmaz diyerek konuyu müsadanle kapıyor, sevgiyle selamlıyorum dostum..

sadiktan06
24-10-2013, 14:27
Elliota bakıyorum ışıl ışıl parlıyor.. Yukarıları işaret ediyor ama ons ve endeks güven vermiyor..
(Aynı parıltıyı nugyoda da görüyorum bist izin verirse bugün sert yukarı yapabilir1 seans kapanış 5.74.. Sakın yatırım tavsiyesi olarak algılamayın benim maliyet 4.94 çok düşük yani.. )

Nugyo ilk seans tavan.. Smilside bu egom ve benden sana gelsin :) Bu arada birazdan özelden sana bir hisse söyleyeceğim onu da not al :)

khank
24-10-2013, 14:30
2013 sonu mu demek istedi acaba?

GARANTİ YATIRIM, KOZA ALTIN İÇİN TAVSİYESİNİ 'ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ'DEN 'ENDEKSE PARALEL GETİRİ'YE ÇEKTİ, 2014 SONU FİYAT HEDEFİ 35.60 TL

CYBRUS
24-10-2013, 14:52
Altın madenlerinin kaderini fiyatların seyri belirleyecek

24 Ekim 2013 Perşembe
Altın fiyatlarının 2013 boyunca genelde düşüş trendi göstermesi nedeniyle Avustralya, ABD’de bazı madenler kapandı. Altın Madencileri Derneği Başkanı Akdur, "Türkiye için de kapanma söz konusu olabilir" dedi.
Yıldız TAŞDELEN ERLİ

Altın fiyatlarındaki düşüş, bazı ülkelerde maden kapattırdı. Maliyetleri karşılamaması nedeniyle Avustralya, Güney Afrika ve ABD’de bazı madenlerin kapanmasının ardından, fiyatların daha da gerilemesinin yakın gelecekte Türkiye’de de bazı projelerin askıya alınmasına ya da madenlerin kapanmasına neden olabileceği bildirildi.

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya altın ticaretinde önemli bir oyuncu olduğunu belirterek, İstanbul Altın Borsası’nın faaliyete geçtiği 1985’den 2012 sonuna kadar 2 bin 692 ton altın ithal edildiğini ve 2012 fiyatları ile yaklaşık 140 milyar dolar ödendiğini bildirdi. Akdur, son 18 yılın altın ithalat rakamlarının, Türkiye’nin yıllık altın ithalatının ortalama 150 ton olduğunu gösterdiğini, bunun geçen yılın fiyatları ile 8 milyar dolar olduğunu, ifade etti. İthalatın bu seviyede devam etmesi halinde bu yıl altın ithalatının 300 tona yaklaşacağını ifade eden Akdur, bugünkü fiyatlarla yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde bir ithalat faturasının söz konusu olacağını kaydetti.

Akdur, Türkiye’de halen 8 altın madeninin faaliyette olduğunu, bunlardan 2’sinin İzmir’de, diğerlerinin ise Uşak, Erzincan, Gümüşhane, Eskişehir, Niğde ve Manisa’da bulunduğunu hatırlattı. Son 27 yıldır altın madeni aramalarına 700 milyon dolar, tesis yatırımlarına 1.8 milyar dolar olmak üzere toplam 2.5 milyar dolar yatırım yapıldığını anlatan Akdur, "Son 27 yıldaki çalışmalarımızdan elde edilen verilere göre, ülkemizde 350 adet altın amaçlı maden arama ruhsatından sadece bir tanesi ekonomik olarak işletilebilecek bir altın madenine dönüşmüştür" dedi.

Aramaya ayrılan kaynaklar yetersiz

Türkiye’nin madencilikte en zayıf halkasının, maden aramacılığına ayrılan kaynağın yetersizliği olduğunu vurgulayan Akdur, Türkiye’nin 75 yılda gerçekleştirdiği maden arama sondajını Kanada’nın bir, Avustralya’nın ise 3 yılda yaptığını anlattı. Geçen yıl dünyada demir dışı metal madenleri aramacılığına 21.5 milyar dolar risk sermayesi, Türkiye’de ise metal madenleri aramacılığına yaklaşık 100 milyon dolar harcandığını söyledi. Akdur, altın ithalatı ticaretinin kesilmesini istemeyen çevrelerin, "altın siyanürle aranıyor", "çevre kirliliği yaratılıyor" şeklindeki haberlerle kamuoyunu yanıltıp, Türkiye’de altın üretimini engellemeye çalıştığını iddia etti.

Dünyada yaklaşık 630 altın madeni bulunduğunu, en fazla altın madeninin de Çin başta olmak üzere Avustralya, ABD, Güney Afrika, Kanada, Rusya ve Peru’da olduğunu bildiren Akdur, Türkiye’nin ilk 50’lerde yer aldığını söyledi.

Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarının düşmesine bağlı olarak Güney Afrika başta olmak üzere Avustrayla ve ABD’de bazı altın madenlerinin kapandığını belirten Akdur, şunları kaydetti: "Fiyatlar biraz daha düşerse kapanan madenlerin sayısı artar. Fiyatlar tekrar yükselirse bazı madenler açılabilir. Ama bir madeni açmak kolay olmuyor. 1 ons altının toplam şirket maliyetinin dünya ortalaması 950-1.200 dolar seviyesinde. Bu fiyatlar nedeniyle derinde çalışan madenler, ekonomik olmadığı için faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Fiyatlar biraz daha gerilerse bu durum, yakın gelecekte Türkiye’de de birçok projenin askıya alınmasına neden olabilir, çalışan madenler kapanabilir. Çünkü yatırımların fizibiliteleri öngörülen belli fiyatlara göre yapılmakta ve bu fiyatlar önemli ölçüde gerilerse yatırım yapılamaz hale gelmektedir. Daha açık bir ifadeyle; göreceli olarak yüksek fiyatlarda 1 ton kayada (cevherde) 1 gram altının olması ekonomik iken, fiyatlar düştüğünde 2 gram altının olması gerekiyor. Aksi takdirde yatırım ve üretim ekonomik olmuyor."

Geçen yıldan beri dünyada metal madenciliğinde aramalara kaynak oluşturan fonlarda yüzde 50’ lere varan azalma olduğunu belirten Akdur, ülkelerin, dünyada maden yatırımlarına harcanan yıllık yaklaşık 30-40 milyar dolarlık yatırım sermayesinden kendi ülkelerine daha fazla pay çekme yarışı içinde bulunduğunu kaydetti.

Akdur, "Ülkemizde 1.5 yıldan beri maden aranmasına ve yeni madenlerin açılmasına ilişkin izinlerin alınmasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Temennimiz, bu durumun en kısa sürede bir çözüme kavuşturularak kaybedilen zamanın ve kaynakların telafi edilmesidir" diye konuştu.

Altın üretimi bu yıl 33 tona ulaşır

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, 2000 yılında sıfır olan altın üretiminin geçen yıl 29.5 tona ulaştığını ve her geçen yıl arttığını belirterek, rakamın bu yıl 33 tona ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Akdur, üretilen her 5 külçeden birinin vergiler yoluyla devlete verildiğini belirterek, altın madencilerinin 2010’da 3.4 ton altına eşdeğer 202 milyon TL, 2011’de 5 ton altına eşdeğer 424 milyon TL ve geçen yıl 5.6 ton altına eşdeğer 551 milyon TL vergi ödediğini söyledi.

Cumhuriyet altını bayram öncesine göre 30 lira yükselişte

Kurban Bayramı öncesi ons’u 1.285-1.300 civarında seyreden altının gramı da 81.5 TL’den, arife günü de 82.4 TL’den alıcı bulmuştu. ABD borç tavanı sorununun ötelenmesiyle altının ons’u önce 1.254 dolara gerilerken, sonra 1.270 dolara çıktı. ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verileriyle yükselişe geçen altın, önceki gün 1.345 dolara ulaştı. Söz konusu yükselişte, ay sonu olması dolayısıyla açığa satış yapılan altın pozisyonlarının kapatılmasının da etkili olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, altın fiyatlarının bir miktar daha yükselebileceğini, 1.350-1.355 aralığında direnci olduğunu belirtirken, büyük fonların da altın satın alması nedeniyle bu dönemde yükselişlerin daha sınırlı, düşüşlerin ise daha set olduğunu vurguluyor.

tigo81
24-10-2013, 15:13
Kozal ons olarak 1350-1360 aralığı nı 37 olarak satın aldı eğer 1360 gecilirse 37 geçilir diye düşünüyorum. Zaten 37 lerdeki satış kademeleri 1350 lerin çok güçlü direnç lere sahip olduğunu gösteriyor. Ben son dönem de gram altında yım malesef kozala geçiş fırsatı bulamadım. Bu yüzden kazancim daha az oldu.

simalside
24-10-2013, 15:25
Nugyo ilk seans tavan.. Smilside bu egom ve benden sana gelsin :) Bu arada birazdan özelden sana bir hisse söyleyeceğim onu da not al :)

o da zalim tahtadır be sadık tavanı tabanı çalıp çalıp oynatırlar adamı .... :)

tigo81
24-10-2013, 15:34
Ons bugün 1350 üzerine çıkacak gibi duruyor.bunu bakalım Kozal nasıl fiyatlayacak eğer sabah dan satın almadiysa 37 ler denenebilir.

aşur
24-10-2013, 15:46
Hisse tahta hareketlerini anlaya bilen varmı iyice sapıtmaya başladı nedir bunların derdi.
Alacak isen al satacak sat adamlar resmen ...........kıvırtıyor.

ŞUAN TAKASLAR REKOR SEVİYEDE.HİSSE DİRENÇ BÖLGESİNDE ANLAŞILAN KAFALARI KARIŞIK.

BU HİSSE BURDA DURMAZ YA AŞAĞI YA YUKARI SERT HAREKET YAPACAK AYAR BOZULDU.

tigo81
24-10-2013, 16:01
Hisse tahta hareketlerini anlaya bilen varmı iyice sapıtmaya başladı nedir bunların derdi.

ŞUAN TAKASLAR REKOR SEVİYEDE.HİSSE DİRENÇ BÖLGESİNDE ANLAŞILAN KAFALARI KARIŞIK.

Emirlerde durum ne acaba alıcımi çok saticimi

simalside
24-10-2013, 16:06
patron neden yazmıyorsun.....

sezocan
24-10-2013, 16:21

ipler adamın elinde yukarı götürecekse burdan elimizdeki malları alma isteyecek ,yükselmeyecek hissi uyandırarak. aşağı verecekse burda tutup size malları satacak sonra aşağı verecek. genelde böyle oluyor senaryo:)

borshacim
24-10-2013, 17:01

kardeş bizede söyle de bizde nasiplenelim..

dideral
24-10-2013, 17:13
basiretim bağlı sanki biliyorum geri geleceğini ama satamıyorum 37 lerden bu nasıl iştir anlamadım..artıyor hop uçacak kaçacaklar denilince insan etki altında kalıyor....lütfen benim gibi küçççük yatımcıların algılarıyla oynamayın, Sayın sadıktan inanın sigarayı bırakmak bu borsayı bırakmaktan daha kolay (Sigarayı bırakan bir kişi olarak)

khank
24-10-2013, 17:47
Sayın doga66, şu an herşey sizin söylediğiniz gibi duruyor. Bu şartlarda panik yapmadan beklemek mi lazım, yoksa vermek mi lazım? Ne dersiniz?

VALLA 2 saat forumdan ayrıldım, burası ağlama duvarına dönmüş resmenn:)))

soru soran arkadaşlara toptan cevap vereyim :

arkadaşlar böyle olacağını size dün söylemiştim zaten... ben ilk seans bekliyodum açıkçası bu hareketi ama imkb yi bahane edip gün sonuna bıraktılar...

zaten sabah da kapanışa doğru atraksyon var demiştim :))) ama yukarı mı olur aşağıya mı olur onu spek bilir demiştimm..:)))

neyse sonuç olarak bu bir düzeltme hareketi...çok hacimsiz ve seans sonuna bırakılmış sert bir hareket.... syn.aşur da takaslarda çok güzel bi şekilde paylaşmış...tşk...

grafikte çizdiğim gibi ilk yeşil ok aşağı....35,20 den geçiyor uzun vadeli destek direnci... bugün bu test edildi ve bu destek çalıştı...

panik yok yani...

yarın hafif artıda kapatırız muhtemelen... 1-2 gün bu seviyelerdeyiz... flama oluşuncaya kadar...

sonra 2. ok :))))))

beklemeye devam....ytd

tigo81
24-10-2013, 18:13
Ons bugün 1350 üzerine çıkacak giybi duruyor.bunu bakalım Kozal nasıl fiyatlayacak eğer sabah dan satın almadiysa 37 ler denenebilir.
Demekki sabah satın alınmış öğleden sonrada kucağa bırakılmış.

ICO
24-10-2013, 19:05
36 ve üstü kim isterse veriyor spek 36 35.50-36 arası biraz isteksiz...Ons 1350 yi kırarsa yarınki kapanışda 37 yi deneyebilir...yok olmazsa yorumum yok o konuda...Bilanço öncesi ky nin elini kolunu bağladı açıkçası...

Beklentilerin üstünde kar açıklayacak gibime geliyor...

Ons a gelince 1350 kırılır ve çekik gözlü kardeşlerimiz bunu satış fırsatı olarak değerlendirmezse çok fena şeyler olur ama 1400 üstü çok zor...

Bu arada elimde Kozal yok arkadaşlar Ons aldım 1304 den 1350 yi gördü ben bunları yazarken beklediğim buydu...Bayram girmese araya aylardır hasretini çektiğim 1250 lerden alacaktım halbuki...Kısmet işte vedalaşıyorum yarın...Kozalzedeler sizede başarılar dilerim ama sanki 36 üstüne yeni kardeşler aranıyor gibi :)

HİSSİYAT
24-10-2013, 20:10
Altın fiyatları Federal Reserve tarafından varlık alımlarının devam ettirileceği söylentilerinin artması sonrasında talebin artacağı beklentisiyle üç haftanın zirvesine yükseldi.

Bloomberg anketine katılan 40 ekonomistin tahmin medyanına göre, Fed politika yapıcıları yalık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alım programını azaltmayı Mart ayına kadar erteleyecek. Başkan Barack Obama'nın şef ekonomik danışmanı, 1 Ekim'de başlayan ve 16 gün süren ABD hükümetinin kısmi kapanmasının muhtemelen dördüncü çeyrekte büyümeyi yüzde 0.25 oranında kısacağını ve 120,000 istihdam azalmasına neden olacağını söyledi.

Chicago'da bulunan FuturePath Trading traderlarından Frank Lesh, "Teşviklerin azaltılmasının erteleneceği hikayesi altına destek oluyor. ABD ekonomisinin gücüne yönelik endişeler de altına itici güç oluyor" ifadelerini kullandı.

Aralık vadeli altın kontratları Comex piyasasında yüzde 0.7 yükselerek New York saati ile 10:36'da ons başına 1,343.30 dolar oldu. Fiyatlar erken saatlerde 1,349.30 dolar ile en çok işlem gören kontratlar arasında 30 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Altın dün itibarıyla bu yıl içerisinde yüzde 20 gerilerken, 2000 yılından bu yana ilk yıllık düşüşe doğru ilerliyor. Bazı yatırımcılar ABD hisselerinin rallisi ve düşük enflasyon ile altına inançlarını kaybettiler.

Külçe altın Aralık 2008'den Temmuz 2011'e kadar geçen sürede yüzde 70 değer kazanırken, merkez bankaları mali sisteme 2 trilyon dolar para sürdü.

Aralık vadeli gümüş kontratları ise New York'ta yüzde 0.5 yükseldi ve ons başına 22.73 dolar oldu. İşlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 39 aşağısında gerçekleşti

atesvsu
24-10-2013, 20:47
Bank Of America Turns Bullish On Gold

San Francisco (Oct 24)* Bank of America Merrill* Lynch's MacNeil Curry is*changing his view on gold from bearish to bullish. The impulsive gains from the 1251 low of October-15 and break of the two-month downtrend (confirmed on the break of 1330) tells him that a medium-term base and bullish turn is unfolding. BoFAML looks for an*ultimate break of the 1433 highs of August-28, with potential for a push to 1500/1533 long term resistance.

doga66
24-10-2013, 20:55
Sayın doga66, şu an herşey sizin söylediğiniz gibi duruyor. Bu şartlarda panik yapmadan beklemek mi lazım, yoksa vermek mi lazım? Ne dersiniz?

SYN.KHANK, önceki gönderilerimde herşey çok açık zaten..:)) panik yapmadan bilançoyu bekleyelim derim ben...

1-2 gün daha böyle hacimsiz dalgalanmalar yapacak...yarında, bugün olduğu gibi yukarı hızlı başlayıp, seans sonuna doğru hacimsiz satışlarla kağıdın düştüğünü görebiliriz...

bu formasyonun adı flama formasyonudur...uzun düşüş trendi sonrası, yükseliş trendine giren kağıtlarda sık gördüğümüz bir formasyondur...

benim de en sevdiğim formasyon türü budur...:)))

muhtemelen pzt veya salı flama formasyonu tamamlanacak...ve teknik olarak bir flama direği kadar daha yukarı gidecek...ki bu da tam büyük TOBOnun sağ omzuna geliyor... 40-41 bandı yani :)))

bunu tetikleyen de muhtemelen beklentinin üstünde gelecek bilanço ve/veya 1430 u kıran altın-ons olacak tahminimce...:))))

haftaya emin olun çok renkli ve heyecanlı bir hafta olacak, kozalakçılar için...ytd

NOT: bu yazdıklarım altında ve/veya imkb de beklentilerin dışında ciddi olumsuz bir haber durumunda geçersiz olacaktır....o yüzden asla ytd....

doga66
24-10-2013, 21:28
arkadaşlar bunlarda altındaki çalışmalarım, gerçekten çok özel grafikler...ilk kez bu kadar detaylı analizleri sizlerle paylaşıyorum..

ŞU ANDA ÖYLE BİR YERDEYİZ Kİ DANANIN KUYRUĞU KOPTU KOPACAK...1350 GEÇİLİRSE NE OLUR ????

İŞTE YANITI....

umarım herkeze faydalı olur...niye kozal için bu kadar israrcıyım anlayın diye....

grafik1.
http://o1310.hizliresim.com/1g/s/tw05k.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

1350 yukarı kırılırsa uzun vadeli düşüş kanalından çıkmış olacağız...geçen aylarda 1430 da iken bu kanal dışına çıkılmak istendi olmadı geri geldi.... ama bu sefer kırılırsa ki, bir çok yatırımcı bu görüşte, ilk hedef 1420-1430 bandıdır...YEŞİL OK...

burada biraz dinlendikten sonra devamı 1485 BANDIDIR... MAVİ OK... BU ikinci süreç tahmini 1 aydır..

yok eğer geri gelirse bu sefer hedef 1230 bandıdır...

ama kozal daki yabancı alımları ilk senaryoyu güçlendiriyor...

biliyorsunuz onlar her zaman bizden bir adım önde.... ytd

doga66
24-10-2013, 21:35
bu da grafik 2..
http://p1310.hizliresim.com/1g/s/tw0kx.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

altın -ons için 160 GÜNLÜK HO NUN ÖNEMİ....ÇOK AMA ÇOK DİKKATLİ İNCELEYİN..:)))

160 günlük ho alttan gelip direnci kırdığında ne olmuş 2012-ağustos ayında ???? :))) +%10 prim...

PEKİ ŞU ANDA 160 GÜNLÜK HO NERESİ ?? 1350 !!!!

yine aşağıdan gelip yukarı kırarsa ne olur TEKNİK OLARAK TABİİ :))) + %10 PRİM :))) YANİ YİNE 1485 SAYISI ÇIKIYOR KARŞIMIZA....

inanın şu anda bende çok heycanlıyım, analizleri yeni yaptım ve heyecanımı sizlerle paylaşmak istedim...

umarım yanılmam da 1350 kırılır ve hep beraber kazanırız....ytd

not: macd de başını yukarı kaldırmış, artıya geçmeye hazırlanıyor... yani bütün TEKNİK ENDİKATÖRLER YEŞİL YANIYOR ALTIN İÇİN...

doga66
24-10-2013, 21:41
3 saattir ekran başında analiz yapıyorum, artık benden bu kadar... diyeceğimi dedim, herşey ortada...bütün soruların cevabı grafiklerde saklı....

artık sadece beklemek kalıyor....ytd

HERKEZE BOL KAZANÇLAR....

ICO
24-10-2013, 22:15
3 saattir ekran başında analiz yapıyorum, artık benden bu kadar... diyeceğimi dedim, herşey ortada...bütün soruların cevabı grafiklerde saklı....

Tebrik ederim sizi şiir gibi grafik yazmışsınız :) Çok kısa birşey diyeceğim sadece Altında 1350 ciddi bir direnç geçebilse bile 1375 dede okadar olmasada bir direnç mevcut bunları yıkıp geçmesi bence çok zor...Umarım sizin temenniniz gerçekleşir buda Kozal a yansır...

simalside
24-10-2013, 22:20

Elinize emeğinize sağlık heyecanınıza ortağım itibar veremiyorum biraz beklemek gerekecek

dideral
24-10-2013, 22:22

Teşekkürler Allah razı olsun senden dostum.

çobanyıldızı
24-10-2013, 22:34
Dipte TOBO yapıyor; ayrıca baş kısmında ikili dip yapıyor.
Ayrıca Kozal'da fincan-kulp formasyonu hissediliyor :

http://666kb.com/i/cinvr6tlfixjurlsv.gif
günlük

dideral
24-10-2013, 22:57
Dipte TOBO yapıyor; ayrıca baş kısmında ikili dip yapıyor.
Ayrıca Kozal'da fincan-kulp formasyonu hissediliyor :

http://666kb.com/i/cinvr6tlfixjurlsv.gif
günlük

Sayin cobanyildizi peki bunun anlami nedir.

çobanyıldızı
24-10-2013, 23:07
Sayin cobanyildizi peki bunun anlami nedir.

Genellikle uzun soluklu düşüş trendlerinin ardından oluşan bir formasyondur. Nadir görülür, fakat güvenilirliği yüksektir.
Kulp kısmının ortasına yakın kısmını destek kılar; oaradan kuvvetli alış gelir.
Şimdilik döndüğü yer dirençlerinden biridir.
Bu direnç kırılırsa, hareketine devam eder; 40 bini geçme ihtimali fazlalaşır.

sezocan
24-10-2013, 23:07
SYN.KHANK, önceki gönderilerimde herşey çok açık zaten..:)) panik yapmadan bilançoyu bekleyelim derim ben...

1-2 gün daha böyle hacimsiz dalgalanmalar yapacak...yarında, bugün olduğu gibi yukarı hızlı başlayıp, seans sonuna doğru hacimsiz satışlarla kağıdın düştüğünü görebiliriz...

bu formasyonun adı flama formasyonudur...uzun düşüş trendi sonrası, yükseliş trendine giren kağıtlarda sık gördüğümüz bir formasyondur...

benim de en sevdiğim formasyon türü budur...:)))

muhtemelen pzt veya salı flama formasyonu tamamlanacak...ve teknik olarak bir flama direği kadar daha yukarı gidecek...ki bu da tam büyük TOBOnun sağ omzuna geliyor... 40-41 bandı yani :)))

bunu tetikleyen de muhtemelen beklentinin üstünde gelecek bilanço ve/veya 1430 u kıran altın-ons olacak tahminimce...:))))

haftaya emin olun çok renkli ve heyecanlı bir hafta olacak, kozalakçılar için...ytd

NOT: bu yazdıklarım altında ve/veya imkb de beklentilerin dışında ciddi olumsuz bir haber durumunda geçersiz olacaktır....o yüzden asla ytd....

Selam Doğa66,yorum ve emekleriniz için tşk.
40-41 olur mu olabilir ama ben her zaman sizin yorumlarınızı çok iyimser bulanlardanım. Kozal'ın hikayesi ne sorusu sorulmalı bence? bilanço neden çok iyi gelmesi lazım? maliyelet mi düştü...yeni bir maden mi bulundu...ons mu aşırı değerlendi/cek? bu sorulara ben olumlu cevap veremiyorum. geçmiş dönemlerde hareketler ve istitatiklerde en fazla%20 yükselip düzeltme yapan bir hisse karakterisitği var. bir de son dönemde 76.8000 destek 86 bin beklentisi var...herkes bir yönde pozisyonda bekliyor.

ICO
24-10-2013, 23:14
Selam Doğa66,yorum ve emekleriniz için tşk.
40-41 olur mu olabilir ama ben her zaman sizin yorumlarınızı çok iyimser bulanlardanım. Kozal'ın hikayesi ne sorusu sorulmalı bence? bilanço neden çok iyi gelmesi lazım? maliyelet mi düştü...yeni bir maden mi bulundu...ons mu aşırı değerlendi/cek? bu sorulara ben olumlu cevap veremiyorum. geçmiş dönemlerde hareketler ve istitatiklerde en fazla%20 yükselip düzeltme yapan bir hisse karakterisitği var. bir de son dönemde 76.8000 destek 86 bin beklentisi var...herkes bir yönde pozisyonda bekliyor.

Dolar tl paritesi ve ortalama ons fiyatına baksanız bile bu çeyrek karının iyi geleceğini tahmin edebilirsiniz beklentinin ne olduğunu bilmiyorum ama geçen çeyrekden daha iyi geleceğini düşünüyorum şahsen

Vidocq06
25-10-2013, 01:54
Herkes yukarı grafik atmış forumda. Benim düşüncem biraz farklı... Tamamen atmasyondur... YTD...

http://s1310.hizliresim.com/1g/t/tw7s1.gif

khank
25-10-2013, 08:23
Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler...

CYBRUS
25-10-2013, 10:37
FED sağ gösterip sol vurabilir!
25.10.2013

Uzmanlar, Fed’in geri çekilme beklentilerinin tam tersi bir hamle yapma ihtimalinin de değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Piyasalar Mayıs ayı sonundan bu yana ABD Merkez Bankası Fed’in aylık 85 milyar dolarlık varlık alımını ne zaman sonlandıracağını tartışıyor. Ancak son dönemde Fed’in alımları azaltmak yerine artırabileceği yönünde yorumlar yapılmaya başladı. Uzmanlar Ekim sonundaki toplantıdan varlık alımlarının artırılması kararı çıkma ihtimalinin gözardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

UZAK BİR İHTİMAL DEĞİL

Fransız Societe Generale bankasının İdari Direktörü ve ABD ekonomisti Mary-Beth Fisher, yazdığı son notta Fed’in Ekim sonundaki toplantıda varlık alımlarını artırma kararı alabileceğine dikkat çekti. Fisher, “Şu anda Fed’in geri çekilmeyi erteleme kararı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Ne yazık ki ABD ekonomisinde devam eden bir iyileşme görülmüyor. Bununla birlikte, mali belirsizlikler neredeyse mali bir felakete dönüşmek üzereydi. Bu yüzden Ekim ayı verileri de yakından incelenecektir” dedi. Ekonomist , “Bu gelişmeler ışığında Fed’in varlık alımlarını artırmayı seçmesi ya da en azından gündeme getirmesi ekonomiye yönelik endişelerinin hangi boyutta olduğunu gösterecek” diye devam etti.

FABER DE BENZER KONUŞTU

Doktor Kıyamet olarak bilinen yatırımcı Marc Faber son açıklamalarından birinde şu aşamada Fed’in ne zaman çekileceğinden ziyade ne zaman desteğini artıracağının sorgulanması gerektiğini söylemişti. Faber, ABD ekonomisindeki iyileşme belirsizliğinin devam etmesinden dolayı, Fed’in varlık alımlarını 85 milyar dolardan 150-200 milyar dolarlara çıkarabileceğini belirtmişti.

SUMMERS: TEŞVİKLER DEVAM ETMELİ

Fed başkanlığı için adı geçen isimlerden ABD eski Hazine Bakanı Larry Summers da teşvik söylemlerini destekledi. Summers, New York'ta düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinde problemin sınırlı talep olduğunu belirterek, kemer sıkma önlemlerinin gevşetilmesi gerektiğini savundu. ABD'de faiz oranlarının uzun süre çok düşük kalmaya devam edeceğini savunan Summers, ABD ekonomisini kemer sıkmaya değil, teşviklerin devam etmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

simalside
25-10-2013, 10:57
Herkes yukarı grafik atmış forumda. Benim düşüncem biraz farklı... Tamamen atmasyondur... YTD...

http://s1310.hizliresim.com/1g/t/tw7s1.gif

sizin grafikte de 2. bir flama direği söz konusu sanki....

dideral
25-10-2013, 11:19
bilanço ne zaman açıklanacak bilgisi olan varmı

CYBRUS
25-10-2013, 11:52
bilanço ne zaman açıklanacak bilgisi olan varmı

Geçen yıl 09.Kasım.2012'de açıklanmış, 15.Kasım.2013'e kadar tüm bilançolar açıklanmış olacak, bilgilerinize...

ICO
25-10-2013, 12:36
Tebrik ederim sizi şiir gibi grafik yazmışsınız :) Çok kısa birşey diyeceğim sadece Altında 1350 ciddi bir direnç geçebilse bile 1375 dede okadar olmasada bir direnç mevcut bunları yıkıp geçmesi bence çok zor...Umarım sizin temenniniz gerçekleşir buda Kozal a yansır...

1350 habersiz cartsız curtsuz şartsız şurtsuz geçilmez

sadiktan06
25-10-2013, 14:08

Dün 2.seans açıldığında not al dediğim hisse 21.10dan asuzuydu..

Mesajı aynen buraya kopyalıyorum ( Özelden sana yazacağım dediğim hisse asuzu.. Alma sadece izle.. 20 altına sarkmadıkça yön yukarı 20 altı stop.. 21.65 üstü alımlar hızlanabilir.. 22.60denemesi gelebilir.. Bunun üstünde boğa25ler hedef bol kazançlar..)

Sadece 1 seansda %5 in üstünde kar marjı bırakarak 22.20görmüş.. Ben 22..60 denemesi bekliyordum ama 22.20den dönmüş..

Dün özelden 2 kişiye sordukları için özelden yazdım bu yorumu ama kesinlikle bu inatlaşmadan kaynaklı paylaşımdı benim aklıma uyup hisse alan zarar eder:) YTD Dolayısıla topikte bizde nasiplenelim diye soran arkadaşım kusra bakma lütfen!!

Smilside dostum bana ve egoma itibar gelmemiş hala olmaz çok bozuluyoruz ama:)

dideral
25-10-2013, 14:29
onsa ne oldu gene :(

simalside
25-10-2013, 14:42
sadık sanırım mesaj kutun dolu ezme milleti yine şu egonla mesaj klasörünü boşalt kufur edecek adamlar bize :) kozalak için bir şeyler yaz....

sadiktan06
25-10-2013, 15:13
Kutum doluymuş yeni fark ettim.. Ben seni ezmekle uğraşıyorum milletle işim yok:)

geçen sene 23 ekimde 37 olan kozal tam 1 yıl sonra 36 neyine yorum yapayım :)

Forumda bahar havası var ama ayakları yere basan tek yorum bence vidocu06 dan gelmiş.. Tahta yapıcı bu aralar kozaa ve kozalda güzel alımlar yaptı.. Bundan sonraki tavırları önemli.. Benim bu tahtayla işim bitti der rüzgar tersine dönerse vidocu06'nın atmasyon dediği ama bana göre atmasyon olmayıp ihtimal dahilinde olan grafikteki 33.64 önemli rakam.. Bunun altına inerrse 32.40lara düşüş gözleyebiliriz.. 33.60 altına sarkmadıkça boğa tutumuna devam..

Yukarıdaki rakam ise 37.40.. Hacimli geçilirse( Bu noktadaki alıcıların iştahı çok önemli) boğaların şehvetli aşkını tekrar izleyebiliriz. Şehvet 39.90a kadar götürebilir...

Bilanço ve tahtacı son sözü söyler.

simalside
25-10-2013, 15:34
Kutum doluymuş yeni fark ettim.. Ben seni ezmekle uğraşıyorum milletle işim yok:)

Forumda bahar havası var ama ayakları yere basan tek yorum bence vidocu06 dan gelmiş.. Tahta yapıcı bu aralar kozaa ve kozalda güzel alımlar yaptı.. Bundan sonraki tavırları önemli.. Benim bu tahtayla işim bitti der rüzgar tersine dönerse vidocu06'nın atmasyon dediği ama bana göre atmasyon olmayıp ihtimal dahilinde olan grafikteki 33.64 önemli rakam.. Bunun altına inerrse 32.40lara düşüş gözleyebiliriz.. 33.60 altına sarkmadıkça boğa tutumuna devam..

Yukarıdaki rakam ise 37.40.. Hacimli geçilirse( Bu noktadaki alıcıların iştahı çok önemli) boğaların şehvetli aşkını tekrar izleyebiliriz. Şehvet 39.90a kadar götürebilir...

100 lafından 99 una evet, kalan 1 kozal, ona inadına koşulsuz şartsız HAYIR:super:....33.60 çok olası ama inadına !görmez!....depoyu yarılarım dostlarım için üzülürüm gelmesin moral bozmasın.......hedef yazdığın yer formasyon gereği 39.90!!!!! inadına hayır 40!!!!.....summers söylediğini yaparsa (tahvil alım miktarının arttırılması) yeni ilk hedef 50!!!! hayal mi diyorsun sana ne benim hayalim:halay:

sadiktan06
25-10-2013, 16:01
Geçenlerde onsu elliot analize göre yorumlamıştım.. O yorumladığım onsla şu anki kozalın elliot analizi o kadar benziyorki..

Neden temkinliyim izah edeyim..

Kozalda elliota baktığımızda Ana trende 1den 5 ekadar olan yükselen dalgalardan oluşmuş ve yön yukarı..

1-3-5 dalgalar çıkış dalgaları 2 ve 4. dalgalar bunların düzeltmeleri olmuş..

5.dalgadan sonra gelecek olan a-b-c dalgaları ise genellikle ana hareketin tersi yönde oluşur ve ana hareketin düzetmesidir..

Elliot böyle söyler ama son sözü tahtacı söyler dostlar benden bu kadar.. Herkese bol kazançlar..

sezocan
25-10-2013, 17:20

37 den satan biri 39 'a gidecek beklentisi ile neden 35 ten alsın değer mi o riski almaya? 32 lerden alan biri tekrar 35 lerden satma ihtimali çok yüksek...%10 gibi bir rakkam. 39 un hesabını sen yap:) gelmezse de kendi bilir...

ICO
25-10-2013, 17:30
37-36 den alanları pişman etmeden gitmez (Tabii alan varsa )...Çal çal oyna spek 7 milyon hacimle kafamı buluyorsun

khank
25-10-2013, 17:42
Takaslara bakıyorumda (herhalde 2 gün öncesini gösteriyor) 3 günder deutche hep alıyor, bir bildikleri vardır heralde. Zaten en beğendiği hissele içinde diyordu.

http://95.0.13.132/widgets/takas.jsp?L1=true&bastip=islem&hisse=KOZALEN&kurum=KURUM*KURUMLAR&order=dblSon&by=desc

Ayrıntılı takas verisi verebilecek olan varsa, ya da alanları ve satanları paylaşan olursa da sevinirim.

aşur
25-10-2013, 18:19
hacim düşük ama gün boyu her yükselişte aşağı bastılar anlaşılan karları cebe koymaya başlamışlar,bu gidişin yönü belli zaten grafiklerde çok şişmişti durumlar sakat.her kez dikkatli olsun grafikler soğumadan hissede alım yapmak çok çok riskli.

http://o1310.hizliresim.com/1g/t/twq2f.bmp (http://bit.ly/c25MCx)

ICO
25-10-2013, 18:25
Yine Burgan yine aynı terane evet hacim düşük ama hep basmışlar kağıdı aşağı...Dediğim gibi 36-37 lerden alanları yatırımcı yapmaya çalışıyor gibi bi hareket var tahtada hatta bugünki görüntüsü ile 35 de dahil buna

aşur
25-10-2013, 18:27
Yine Burgan yine aynı terane evet hacim düşük ama hep basmışlar kağıdı aşağı...Dediğim gibi 36-37 lerden alanları yatırımcı yapmaya çalışıyor gibi bi hareket var tahtada hatta bugünki görüntüsü ile 35 de dahil buna

alıcı buldukça aşağı basacaklar gibi bir izlenim vardı bugün hatta onstaki yukarı hareketi bile satış fırsatı yaptılar.

dideral
25-10-2013, 19:24
alıcı buldukça aşağı basacaklar gibi bir izlenim vardı bugün hatta onstaki yukarı hareketi bile satış fırsatı yaptılar.

Bu seferde yaşa bastik herhalde. Yine 31 ler geliyor mu yani. Ytd

dideral
25-10-2013, 20:07
Ons 1354

sezocan
25-10-2013, 23:15
3 sene öncesinden bugünü yazan bir yazı:)
35 ten bize verip 15 ten almadılar ama 40 tan verip 22 den aldılar

Perşembe, 4 Şubat 2010 - 07:30
Altın Nasıl Kazandırır? Koza Altın Kaç Para Eder? Koza Altın Altını Nerede Buldu?
Tahir Öngür
Bugün 3 Şubat 2010. Koza Altın hisselerinin halka arzı için talep toplanmaya başlanıyor. Bu işe en sıcak bakan çevrelerde bile bir kuşku var; ekonomi gazeteleri garip başlıklar atıyor.

Bu haberlerden birinden, SPK’nın da konuya değgin bazı kuşkularının olduğu anlaşılıyor:

“Soru:Koza Altın'ın halka arzında herhangi bir risk var mı?

Cevap: SPK, Koza Altın'ın kurul kaydına alınma talebini koşullu kabul etti. Söz konusu koşullar yatırımcının şirketin riskini bilmesini temin etmekle ilgili bulunuyor. SPK, şirketin faaliyetleriyle ilgili risklerin, şirketin karşı karşıya olduğu önemli dava olup olmadığı hususunun,SRK Consulting'in hazırlamış olduğu rapordaki kaynak miktarının kesin olmadığı ve çıkarma maliyetinin saklı olduğu hususunun halka arzla ilgili izahnamede yer olmasını istedi.

SPK'nın 2010/4 Sayılı Haftalık Bülteni'nde yer alan karar aşağıda:

Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin, payları Kurulumuz kaydında bulunmayan ve halka kapalı olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (Şirket)’nin mevcut ortakları tarafından halka arz edilecek olan ek satış hakkı dahil 20.700.000,- TL nominal değerli hisselerin Kurulumuz kaydına alınması talebinin;

a) Şirket’in faaliyetlerini yürütürken karşılaşabileceği risklere ilişkin bilgilerin,

b) İMKB Kotasyon Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesinin (h) ve (k) bendlerinde aranan şartları sağlayıp sağlamadığının tespiti için DLO Hukuk Bürosu tarafından hazırlanan 18.01.2010 tarihli hukuk raporunun,

c) Şirket uhdesinde yer alan ve Şirket ile üçüncü şahıslar arasında yapılan sözleşmelerden kaynaklanan lisanslara ilişkin bilgilerin,

d) SRK Consulting Inc. tarafından hazırlanan raporda belirtilen kaynak miktarının kesin olmadığı, altın fiyatlarındaki oynaklık ve yeni sondajlarla değişebileceği ile bu kaynak miktarının çıkarılma maliyetinin saklı olduğu hususlarına ilişkin bilgilerin,

e) Şirket aleyhine açılan idari davalara ilişkin bilgilerin,

f) İMKB görüşünün,

halka arza ilişkin izahnamede yer alması suretiyle olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.”

Bundan bir kaç gün önce basında bir başka sorunun yanıtı aşağıdaki şekilde irdeleniyordu.

“Soru:Koza Altın'ın yüzde kaçı halka arz edilecek?

Cevap: Koza Altın'ın sermayesinin yüzde 34,5'i halka arz edilecek. Konuyla ilgili Ekonomist Dergisi'nde yer alan haber:

Halka arz olacak Koza Altın'ın hisseleri için fiyat aralığı 36.80-46.00 TL olarak belirlendi. Buna göre şirket, 1.S milyar dolar ile 2 milyar dolar aralığında değerlendi. Halka arz 3-5 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Halka açıklık oranının yüzde 34.5'e ulaşacağı öngörülen Koza Altın'ın, İMKB-30 listesine girmesi bekleniyor.

Halka açık olan Koza Madencilik'in dolaylı bağlı ortaklığı Koza Altın İşletmeleri'nin halka arzı, uzun zamandır piyasalarda beklenen bir gelişmeydi. Koza Madencilik, 60 milyon lira olan sermayesinin ek satış hakkı dahil, toplam yüzde 34.50'sine tekabül eden toplam 20 milyon 700 bin lira nominal değerdeki payını, ortak satışı ile halka arz edecek.

Halka arz, fiyat aralığı ile talep toplama yöntemiyle yapılacak. Halka arz edilecek hisseler için fiyat aralığı ise 36.80-46.00 TL olarak belirlendi. Buna göre şirket, 1.5 milyar dolar ile 2 milyar dolar aralığında değerlendi.

Koza Altın, uluslararası piyasalarda işlem gören benzer şirketlere göre konumlandırıldı. FD/Rezerv çarpanı değerlendirilirken, şirketin rezerv miktarının kaynak miktarına oranı, uluslararası şirketlerle kıyaslandığında düşük kaldığının göz önünde bulundurulmasına dikkat çekiliyor. Önümüzdeki dönem içerisinde şirketin kaynak miktarının daha yüksek bir kısmının rezerve dönüşmesi bekleniyor.

60 milyon TL ödenmiş sermayesi olan şirketin halka arzı, tamamen ortak satışı şeklinde yapılacak. Halka arzda, 18 milyon TL nominal değerdeki hisse senedine ek olarak bunun yüzde 15'ine denk gelen 2.7 milyon TL nominal değerde ek satış yapılacak. Böylece halka açıklık oranı yüzde 34.5'e ulaşacak.

Halka arzda hisselerin yüzde 68'inin yurt dışı-yurt dışı kurumsal; yüzde 32'sinin yurt içi, yüzde 2'inin yurt içi kurumsal, yüzde 30'unun yurt içi bireysel yatırımcılara satılması planlanıyor. Fiyatın 46.00 TL'den gerçekleşmesi halinde 440 milyon dolarlık yabancılara satış gerçekleşmesi bekleniyor. Halka arz gelirinin tamamını elde edecek ortaklar, ATP İnşaat ve tamamı İpek Ailesi'ne ait Koza İpek Holding şirketleri, bu fonu, medya ya da enerji sektöründeki yatırımları için kullanmayı planlıyorlar.”

Bir başka haber yazı ise, 21 Ocak 2010 tarihli ve Zeynep Alkış imzalı:

“Koza Halka Arzda Maden Buldu

Koza grubu, 2005’te çevre sorunlarıyla uğraşan Normandy’den 44.5 milyon dolara aldığı Bergama altın şirketini hisse başına 36.80 lira ile 46 lira aralığında halka arz ediyor. Şirketin 36.80 liradan piyasa değeri 2 milyar 208 milyon lirayı (1.520 milyon dolar), 46 liradan ise piyasa değeri 2 milyar 760 milyon lirayı (1.900 milyon dolar) buluyor.

Şirketin 2009 yıl sonu itibariyle üretimde 4, ileri geliştirme safhasında (Kaymaz-Çukuralan) 2, ön fizibilite aşamasında 1 (Mollakara-Diyadin) olmak üzere 7 madeni var.

Şirketin 2009 Eylül itibariyle altın üretimi 55 bin ons, 506 arama ve 20 işletme lisansı bulunuyor.

Şirketin 11 Kasım’da SRK Consulting isimli danışmanlık şirketine hazırlattığı rapora göre, toplam kaynağı 30 Eylül 2009 itibariyle 8.1 milyon onsa ulaştı. Şirketin 2007 yılındaki rezervinin 2.6 milyon ons olduğu göz önüne alındığında artışın hızlı olduğu görülmekte.

Koza Altın, ilk olarak Mart 2005 tarihinde Normandy’nin Ovacık’ta (Bergama) bulunan maden ocağını, Normandy hisseleri için 40 milyon dolar, Normandy’nin iştiraki Mastra’nın hisseleri için 4.5 milyon dolar olmak üzere toplam 44.5 milyon dolara aldı.

Normandy ile yapılan anlaşmaya göre, 20 milyon dolar peşin, 24.5 milyon dolar ise 10 taksitte ödendi. Koza Altın başta Ovacık olmak üzere 2005’te Çukuralan, Gelintepe, Narlıca madenleriyle birlikte faaliyetlerini sürdürdü. Yine 2005’te Mastra Maden’in (Torul) geri kalan yüzde 50’sinin Dedeman grubundan alınmasıyla faaliyetleri hız kazandı. 2006 yılında Küçükdere, Çoraklık, Kaymaz madenleri ilave edildi. 2007’de Mastra maden geliştirme çalışmaları sürdü. 2008 yılında Mastra tesislerinin inşaatı devam ederken Newmont’tan bazı maden varlıkları satın alındı (Diyadin Bölgesi-Mollakara). 2009 yılında ise Mastra’da (Torul) üretime başlandı. Gicik’te maden geliştirme ve üretim çalışmaları başladı.”
Halka arzda kilit rolü yabancı(!) yatırımcıların(!) oynayacağı anlaşılıyor. Bir başka haber,

“Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin halka arzında hisselerin; %68’inin Yurtdışı (JP Morgan ve Goldman Sachs tarafından) yurtdışı kurumsal, % 32’sinin yurtiçi (İşyatırım ve Akyatırım liderliğinde Gedik Yatırım dahil diğer aracı kurumlar tarafından) %2’inin yurtiçi kurumsal, %30’unun yurtiçi bireysel yatırımcılara satılacak.

Halka arz büyüklüğü 520 milyon dolar ile 650 milyon dolar arasında değişecektir.

Fiyatın 46.00 TL’den gerçekleşmesi halinde 440 milyon dolarlık yabancılara satış gerçekleşecektir.

Halka arz gelirinin tamamını elde edecek ortaklar ATP İnşaat ve tamamı İpek Ailesi’ne ait Koza İpek Holding şirketleri, bu fonu medya ya da enerji
sektöründeki yatırımları için kullanmayı planlamaktadır.

2007 ve 2008 yıllarında sırasıyla 172 milyon TL ve 196 milyon TL ciro elde eden Koza Altın’ın aynı yıllar itibariyle net esas faaliyet kârı yine sırasıyla 86 milyon TL ve 99 milyon TL’dir. Bu yükselişe paralel olarak, 2007 yılında 74 milyon TL olarak gerçekleşen net dönem kârı, 2008’de 80 milyon TL’ye yükselmiştir. Şirketin geçen yılın üçüncü çeyreği itibariyle elde ettiği ciro ve net esas faaliyet kârı ise sırasıyla 221 milyon
TL ve 90 milyon TL’dir.

Vatan Gazetesi’nde yayınlanan bir başka yazıda da ilginç bilgiler var.

“Koza Altın’ın Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, “Satışa yurtdışında aracılık edecek JP Morgan ile Goldman Sachs’ın ve yurtiçinde aracılık edecek İş Yatırım ile Ak Yatırım’ın çok da zorlanmayacağını düşünüyoruz.

Düşük bir üretim maliyeti var. Ons başına 310 dolarlık çıkarma maliyeti, dünyadaki altın üreticileri arasında Koza Altın’ı yüzde 25’lik en düşük maliyete sahip ilk dilime sokuyor.

Koza Altın 1 ton kayadan yaklaşık 6.9 gram altın çıkarıyor. Madencilik literatüründe bu tenör oranını gösteriyor. 6.9’luk oran oldukça yüksek bir oran. Kıyaslama yapmak gerekirse Uşak’ta faaliyet gösteren diğer altın üreticisinin tenör oranı yüzde 2.5’lerde. Yani 1 ton kayadan 2.5 gram altın çıkarabiliyor. Nitekim bu tenör oranı altın çıkartma maliyetini de belirliyor. Koza Altın’da 310 dolar olan 1 onsun maliyeti, Uşak’taki diğer madende 420-450 dolar arasında oluyor.

Şirketin 2009 yılı 9 aylık verilerine göre 111.8 milyon TL vergi öncesi kârı var. Şirketin 9 aylık faaliyet kârı 111.5 milyon TL, net dönem kârı ise 90 milyon TL seviyesinde.

Şirket 2009 yılını yaklaşık 230 bin ons’un üzerinde altın üretimi ile kapatacak. Bunun 140 bin onsu Ovacık, 90 bin ons’u ise Gümüşhane’deki madenden üretilecek.

Koza Altın’ın şu an için JORC yani ****t ore Reserves Commitee saptamalarına göre rezervi 1.9 milyon ons altın. Fiyatlama da bu rezerve göre yapılmış vaziyette. Ancak JORC raporunda sahip olunan kaynak toplamı 8.1 milyon ons olarak gösteriliyor.

Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, “Herkesin elinde ruhsat var. Ancak madeni bulmak, geliştirmek, ekonomiye kazandırmak ayrı bir güç gerektiriyor. En az 15 milyon dolar arama, 40 milyon dolar da altın bulunan sahada yatırım maliyeti var. Koza Altın’da bu güç olduğu için Gümüşhane çok hızlı üretime geçti. Şimdi yakın zamanda da Eskişehir madeni devreye giriyor” diyor. Öğüt’ün verdiği bilgiye göre, Eskişehir madeninden de yılda 12 bin onsluk altın çıkacak.

Hayri Öğüt, şirketi 20 milyon dolar peşin vererek 2005 yılında 44.5 milyon dolara satın aldıklarını ve 2 milyar dolarlık bir değer yarattıklarını vurgulayarak, “Koza Altın’ın sahibi Akın İpek bu yatırım ile büyük bir başarı öyküsüne imza atmıştır. O tarihte Koza Altın’ın yapısı 1 faaliyette olmayan maden, 4 proje ve 14 lisans idi. Bugün ise faaliyette 4 maden, 2 ileri geliştirme ve 1 ön fizibilite projesi, 18 arama projesi, 506 arama lisansı ile rezervlerine yaklaşık 2.4 milyon ons ekleyen Koza Altın bu değeri bulmuştur” dedi.”

Daha fazla haber peşinde koşmaya gerek yok.

Her şey o kadar açık ki.

Örneğin, kendi verdikleri bilgiye göre 2009 yılında 230.000 ons altın üretecekler. Yine kendi verdikleri bilgiye göre altının onsunu 310 dolara mal ediyorlar. Altının onsunun spot satış değeri şu anda (03.02.2010 saat 9.46’da) 1121,50 dolar. İsviçrede’ki Metalor’a bu fiyattan satıldığında kazanacakları para ons başına 811,5 dolar ve 230.000 ons altın için bütün 2009 yılında kazanmış olabilecekleri para da 186.645.000 dolar; yani, 276.000.000 TL. AŞ ya; çeşitli indirimlerden yararlansa da vergisini %30’a düşürse net kazancı 193.000.000 TL olacak.

Yaklaşık 600.000.000 dolarlık pay alacak olan yatırımcılar da payları oranında (%34,5!) 67.000.000 TL temettü alabilecekler. Koza Altın, 2010’da da 2009’daki kadar altın üretebilse, bugünkü spot fiyattan satsa, maliyeti dedikleri gibi düşük(!) olsa, vergisini yeterince indirebilse, bugünkü halka arzdan pay senedi alacak olanlar bir yılda yatırımlarına %11 kazandırmış olacaklar.

Ne duruyorsunuz?

Haydi altına hücum.

Elbette bunlar işin görünen yanı.

SPK’ya göre şirketin işlerini her zaman yaptırttığı G. Afrika Cumhuriyeti’nde kurulu şirketin hesapladığı “kaynak” miktarının kesin olmadığı, bunun çıkarılma maliyetlerinin de belirsiz ve değişebilir olduğu, vb gerçeklerin halk tarafından bilinmesini koşul koymuş.

Üstelik halka sunulan şirket, Koza Altın borsaya kayıtlı değil. Ortakları pay satıyor. Sermayesi de SPK’ya göre yalnızca 20.700.000 TL(nominal).

SPK şirketle ilgili davaların da halka arz izahnamesinde yer almasını istemiş. Durup dururken yapmadığı kuşkusuz, bunları.

Neden?

Bu sorunun yanıtı şirketin akıl almaz üretim politikasında yatıyor. Şirketin tek bir altın işleme tesisi var. Bergama, Ovacık’taki. Buradaki rezervi tükendi. Ama, bütün öteki maden işletmelerinden çıkardığı cevheri gemi ve kamyonlarla buraya taşıyıp, Ovacık’taki tesisinde işliyor. Bu nedenle, işletmeye aldığı her maden yatağının en zengin bölümlerini çıkarıp, yataktaki altın cevherinin büyük bölümünü bir daha yararlanılamaz biçimde orada bırakıyor. Elbette o zaman, kendi söylemleriyle tonunda 6,9 gram altın olan cevheri taşıyabilecek. Genel Müdür Yardımcı’sının kıyaslama yaptığı Uşak’taki işletmede, onun dediği gibi 2,5 gr/ton değil, 1,29 gr/ton’luk cevher çıkarılıyor ve yine de 232 tonluk rezervin ancak 98 tonluk bölümünden yararlanılabilecek. Üstelik tam da o cevherin özelliklerine göre tasarlanmış ve orada yapılmış olan tesiste işlenerek. Ama, tonunda 6,9 gram altın olan cevher kamyonla taşındığı Ovacık’ta yalnızca Ovacık cevherinin özelliklerine göre tasarlanmış olan bir işletmede işlenecek ve burada da önemli kayıplar olacak. O yüzden de maliyetleri ons başına 310 dolara çıkacak. O da doğru ise. Çünkü, Genel Müdür Yardımcısı’nın Uşak için verdiği 420-450 dolar maliyet te gerçek dışı. O işletmenin maliyeti 290 USD/ons!

Dünyada Koza Altın’ın yaptığını yapan başka bir şirket yok. Hiçbir işletmeci çeşitli yataklardan çıkarılan altın cevherini bir işletmede işlemiyor. Çünkü, altının değerini biliyorlar. Sonuna kadar üretmeleri gerekiyor. Koza Altın altının değerini bilmez mi? Bilir de, bu cevherler onun değil ki. Devlet’in. Anayasa’ya göre de, Maden Yasası’na göre de bu böyle. Bu ruhsatlar onlara kiralık olarak verilmiş. Çıkarsınlar ve bir Devlet Hakkı ödesinler diye. İşletme projelerini ilgili kamu kurumuna verip onay alıyor ve işletmeleri de denetleniyor, sözde. Kamunun bu kaynağının böyle telef edilmesine nasıl göz yumulduğu ayrı bir soru. O sorunun yanıtı da şu olmalı: “Halka arz gelirinin tamamını elde edecek ortaklar, ATP İnşaat ve tamamı İpek Ailesi'ne ait Koza İpek Holding şirketleri, bu fonu, medya ya da enerji sektöründeki yatırımları için kullanmayı planlıyorlar.” Yakında Star TV’den de darbe planlarını izleyebileceğiz, demek ki.

Şirketin rezerv miktarının kaynak miktarına oranı, uluslararası şirketlerle kıyaslandığında düşük kaldığının göz önünde bulundurulmasına dikkat çekilişi de ayrı bir konu.

Maden yataklarında varlığı belirlenen çıkarılabilir metal miktarına kaynak (resource) denir. Üstelik bu da derlenen bilgilerin güvenilirliğine göre görünür, olası ve gizil diye sınıflandırılır. Ama, bu kaynağın o günkü ekonomik koşullar altında ekonomik olarak kazançlı bir biçimde çıkarılabilir metal miktarına rezerv (reserve) denir. Bu da, derlenen bilgilerin güvenilirliğine göre görünür, olası ve gizil diye sınıflandırılır.

Bugün durum ne? Koza Altın çok çalışıyormuş, çok atakmış ve şirketi aldığından bu yana cevher kaynaklarını nerede ise 4 katına çıkarmış. Tamam da, kendi deyişlerine göre dünyada en ucuza altın mal eden bir kuruluş idilerse ve SPK’nın tespitine göre de kaynağın rezerve dönüştürme olasılığı konusunda hazırlattıkları rapordaki bilgiler kesin değilse, bundan sonra çok büyük olasılıkla altını daha da pahalıya mal etmeleri çok olası. Nasıl olmasın ki, cevheri binlerce kamyona yükleyip onlarca kilometre taşıma cinliğini yapıyorlar. Böyle de yapacakları yeni işletmelerinin ÇED Raporlarından anlaşılıyor. Demek ki, maliyetleri düşmeyecek. Belki de oldukça artacak.

Öte yandan, altın borsasındaki köpüğün fazla sürmeyeceğine ilişkin çok ciddi yorumlar da var. Kısa bir süre sonra altın fiyatının yeniden düşüşe geçmesi durumunda da gelirleri azalacak.

Demek ki, çok büyük olasılıkla bugün halka arzdan pay almak için talepte bulunacak olanların önümüzdeki yıllardaki kazançları, yukarıda öngörülen %11’den az olacak.

Olsun, serbest Pazar, korumalı Borsa yok mu? Bunu sezdiğinizde hisselerinizi satarsınız. Hayır kazın ayağı öyle değil. Başkaları sizden aptal değil ki, başkaları da satmaya kalkar. “Tahta”ya yazılır bunlar. Sonra da, alıcı beklenir. Fiyatlar baş aşağı düşer. 35 TL’ye aldığınız payı, hadi ölçülü olalım, 15 TL’ye satınca sevinirsiniz. Çok kişi de “Boğa Borsası”nı, “Ayı Borsası”nı o zaman iyice öğrenir.

Star TV ekonomi editörleri bunları size ekrandan ne güzel anlatır o zaman. Ekranın altından geçen fiyat haberlerini izlemekten gözleriniz şaşılaşır.

Hadi gecikmeden talebinizi yazdırın.

CYBRUS
26-10-2013, 00:31
Boğalar altından umudunu kesmiyor

Saat: 00:01

Altın analistleri, ABD'de parasal teşviğin devam edeceği ve zayıflayan doların güvenli liman altına olan talebi arttıracağı söylentileriyle değerli metal için boğa tarafında duruyor.

Altın analistleri, ABD'de parasal teşvikin devam edeceği ve zayıflayan doların güvenli liman altına olan talebi arttıracağı söylentileriyle boğa tarafında durmaya devam ediyor.

Bloomberg News anketine katılan on yedi analistten dokuzu önümüzdeki hafta boyunca altın fiyatında yükseliş yaşanmasını beklerken, altı analist ise nötr konumda olmasını bekliyor. Eylül ayında beklenenden az yeni istihdam yaratıldığını gösteren verilerin etkisiyle, ABD dolar endeksi 10 döviz kuru karşısında sekiz ayın en düşük seviyesine geriledi.

Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) ne zaman azaltıma başlayacağı tartışılırken, muhtemelen 16 günlük hükümet kapatılması ülke ekonomisini yaraladı. Fed'in finansal sisteme 2 trilyon dolardan fazla para pompaladığı Aralık 2008-Haziran 2011 arasındaki dönemde altın yüzde 70 değer kazandı. Sarı metal, Nisan ayında ayı piyasasına girdi ve 13 yıldır ilk kez yıllık kaybını yaşadı. Bu da bazı yatırımcıların, külçe altının artık tasarruf aracı olarak görmemeye başlamasına neden oldu.

Mitsubishi Corp. değerli metal stratejisti Jonathan Butler ''İki hafta boyunca devam eden hükümetin kapanması ve kötü gelen istihdam verileri sonrasında Fed'in azaltıma başlaması için çok cesur olması gerekiyor. Azaltımın daha sonraya ertelenme potansiyelinin doları düşürmesi altını yukarıya çekecek'' şeklinde konuştu.

_Analizci_
26-10-2013, 16:53
http://o1310.hizliresim.com/1g/u/txr5p.jpg

forsaken
26-10-2013, 18:48
ATIN-ONS;1430 TEPESİNDEN 1250 CIVARINA OLAN İNİŞİ 1 OLARAK KABUL EDİP TEPKISEL ÇIKIŞINDAYıZ DİYE DUSNUYORUM VE HEDEF YAKALANMIŞTIR,FIBO ORANINA GORE %55 TEN FAZLA GERİ ALINMA OLMUŞTUR.BU ÇIKIŞ 2 DE OLABILIR YADA 2 .DALGANIN A ÇIKIŞI OLUP BIRAZ GERİ GELİP TEKRAR YUKARI DENEYEBILIR. 1420 GORUELENE DEK BU SENERYONUN TUATARLILIGI DEVAM EDER DUSUNCESINDEYIM VE ORTA VADE DE DÜŞÜŞ DEVAM EDER DENİR.1430 GORULDUGUNDE RESİM DEĞİŞECEKTİR ANCAK BUNUN OLACAGıNA PEK INANAMIYORUM.BANA GORE ALTIN DÜŞECEKTİR..!

http://l1310.hizliresim.com/1g/u/txmgj.jpg

ICO
26-10-2013, 21:37
ATIN-ONS;1430 TEPESİNDEN 1250 CIVARINA OLAN İNİŞİ 1 OLARAK KABUL EDİP TEPKISEL ÇIKIŞINDAYıZ DİYE DUSNUYORUM VE HEDEF YAKALANMIŞTIR,FIBO ORANINA GORE %55 TEN FAZLA GERİ ALINMA OLMUŞTUR.BU ÇIKIŞ 2 DE OLABILIR YADA 2 .DALGANIN A ÇIKIŞI OLUP BIRAZ GERİ GELİP TEKRAR YUKARI DENEYEBILIR. 1420 GORUELENE DEK BU SENERYONUN TUATARLILIGI DEVAM EDER DUSUNCESINDEYIM VE ORTA VADE DE DÜŞÜŞ DEVAM EDER DENİR.1430 GORULDUGUNDE RESİM DEĞİŞECEKTİR ANCAK BUNUN OLACAGıNA PEK INANAMIYORUM.BANA GORE ALTIN DÜŞECEKTİR..!

http://l1310.hizliresim.com/1g/u/txmgj.jpg

Bende sizin gibi düşünüyorum 1400 den yukarısı yok bana göre...1350 önemli direnç 3.denemesindede geçemedi ama Asya nın satış yapmaması beni düşündürdü biraz...

HİSSİYAT
26-10-2013, 23:49
ABD tahvilleri istihdamdaki büyümenin beklentilerden yavaş olmasıyla beraber ekonomik toparlanmanın hızlanması için Fed'in varlık alımlarını devam ettireceği söylentileriyle yükseldi ve faizleri 3 ayın en düşük noktasına gönderdi.

10 yıllık ABD gösterge tahvil faizleri tüketici güveninin üst üste 3. ay düştüğünü ve ulaşım hariç dayanıklı tüketim malı siparişlerinin gerilediğini gösteren veriler üzerine Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye dokundu. ABD önümüzdeki hafta toplam 96 milyar dolar değerinde tahvil ihalesi gerçekleştirmeye hazırlanırken, Fed politika yapıcıları 29-30 Ekim'de buluşmaya hazırlanıyor.

New York'ta bulunan Williams Capital Group sabit getiri işlem direktörü David Coard, "Hükümetin kapanması ve borç tavanının sonucu olarak beklentiler daha zayıf verilerin geleceği yönünde olacaktır. Fed varlık alımını azaltmayı erteleyecek" yorumunu yaptı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri 7 baz puan düşerek bu hafta yüzde 2.51'e geriledi. Ağustos 2023 vadeli tahvilin fiyatı 19/32 yükselerek 99 29/32 oldu. Faizler 23 Ekim'de yüzde 2.47'ye kadar düşerek 22 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye dokundu. 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3.01'i gördüğü 6 Eylül'den bu yana 50 baz puan geriledi.

simalside
27-10-2013, 01:04
Bank Of America Turns Bullish On Gold

San Francisco (Oct 24)* Bank of America Merrill* Lynch's MacNeil Curry is*changing his view on gold from bearish to bullish. The impulsive gains from the 1251 low of October-15 and break of the two-month downtrend (confirmed on the break of 1330) tells him that a medium-term base and bullish turn is unfolding. BoFAML looks for an*ultimate break of the 1433 highs of August-28, with potential for a push to 1500/1533 long term resistance.

Sessiz sedasız yazılmış telaşe içinde kaçırmışım.....onsçular için güzel bir haber......zamanında altının ayı piyasasına gireceği kehanetinde! Bulunan ilk iki kurumdan birisiydi mery goldan sachs ile birlikte.....

bvaxtor
27-10-2013, 01:39
26 ekim 2010 tarihine gore ons altın - kozal fiyatı

kozal 16.90
ons altın 1.341 dolar

Vidocq06
27-10-2013, 05:46
26 ekim 2010 tarihine gore ons altın - kozal fiyatı

kozal 16.90
ons altın 1.341 dolar

26 Ekim 2010 USD: 1,42 ................ 2013-1,98-TL
GRAM: 61 TL................ 2013-86-TL
2010 Kozal Net Kar: 41 milyon.......... 2013-400 milyon
2010 Kozal Ö.Sermaye: 60 milyon TL...... 2013- 152,5 milyon

Bilmem anlatabildim mi...

forsaken
27-10-2013, 13:06
http://666kb.com/i/cgql8gl8k20frfe2i.gif

17 eyluldekı grafık;
KOZAL İLK PAYLASIMIN DOGRULUGU UZERE ÇIKMIŞTIR VE DALGA YAPISIDA 3=EKSIK 5 FAZLA ÇİZİM UZERE OLUŞMAKTADIR DİKKATLE INCELEYINCE HALEN YUKSELİŞ POTANSIYELİ OLDUGUNU HATTA TEPEYE GİDEBILECEK KADAR YUKSELEBILIECEGINİ DÜŞÜNUYORUM OLASI SEYİR' VE DALGA YAPISI GRAFIK UZERE DEVAM EDECEGE BENZER

TABİ HER DAİM OLDUGU GIBI SON SÖZ PİYASANINDIR ..

http://u1310.hizliresim.com/1g/v/tymj5.jpg

CYBRUS
28-10-2013, 12:28
Altında yükseliş beklentisi
28.10.2013
Fed’in 2014'e kadar varlık alımlarını sürdüreceği beklentilerinin artması altın fiyatlarında yükseliş getirecek

CNBC anketine katılan ekonomistler, altının ons fiyatında yükselişin devam edeceğine işaret etti. Ankete katılan ekonomistler, piyasalarda ABD Merkez Bankası Fed’in 2014 ortalarına kadar aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını sürdüreceği beklentisinin olduğunu, bunun da değerli metalin ons fiyatını desteklediğini dile getirdi. Ankette, iyimserliğin altının onsunda Ağustos ortalarında görülen 1400 doların üzerindeki seviyeyi desteklemediğine işaret edildi.

ABD DESTEKLEDİ
Fanvestments şirketinin analistlerinden Matt Fanning, “Doların değer kaybetmesi, devam eden nicesel genişleme ve borsaların rekor seviyeleri, teknik olarak altını destekleyen faktörler. Bir süre teknik olarak 1333 dolar seviyesi dirençti daha sonra aşıldı” dedi. Altının onsu geçen hafta yüzde 1,7 değerlendi. Altında ABD’nin merakla beklenen istihdam rakamlarının beklentilerin altında kalmasının etkisi oldu. Değerli metalin onsu şu anda 1350 dolardan işlem görüyor.

FED BEKLENİYOR
Fed bu hafta iki gün sürecek toplantılarından varlık alımlarıyla ilgili konuşacak. Piyasalarda, ABD ekonomisinden gelen son verilerin beklentilerin altında kalmasından dolayı, Fed’in varlık alımlarına Mart 2014’e kadar devam kararı almasını bekliyor.

ORTAM ALTINI DESTEKLEYECEK
Lear Capital şirketinin analistlerinden Scott Carter, “Bu yıl geri çekilme gündemden düştü. 2014’ün sonlarına doğru varlık alımlarında azalma ya da alımlarının durdurulması zor gibi görünüyor. Bu da altında fiyat artışını destekleyecektir” diye konuştu.

HİNDİSTAN ETKİSİ
Altının değerlenmesinde doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve Hindistan’da başlayacak festival ve düğün sezonunun fiziki alımları artırmasının da etkisi büyük. Uzmanlar dünyanın en büyük altın alıcılarından olan Hindistan’ın bu dönemde çok fazla harcama yaptığına dikkat çekiyor. Societe General ekonomistleri, Hindistan etkisiyle altında Kasım ayında yüzde 3,5’lik bir değerlenmenin yaşanabileceğine işaret etti.

CYBRUS
28-10-2013, 12:34
Hisse oldukça toplanmış durumda, ilk 5 aracı kurum toplamı 91.32

simalside
28-10-2013, 12:34
şu anda forumu takip etmekte olan dostum aşur sn. cybrus sn. dideral ve sn. tigo81 e selamlar, kozal için güzel bir hafta olması dileğiyle....ons 2013 yıl sonu 1500 beklentisi/hedefi ne kadar gerçekçi bilemiyorum ancak bizim çok işimize gelir....bir de ft sayfasında 26 Ekimde rapor yayınlanmış reutersin analiz araştırma raporu ulaşabilsek güzel olurdu ama 10 pound muş :) 10,20 si sorun değilde üyeliği kredi kartı bilgisi vs. uzun iş....neyse bizim yerli analistler nasılsa almıştır bugün yarın türkçe mealini boy boy yatırım sayfalarında paylaşırlar....

http://markets.ft.com/research/Markets/Tearsheets/Forecasts?s=KOZAL:IST

doga66
28-10-2013, 12:37
EVET ARKADAŞLAR,, bu hafta çok renkli olacak demiştim... güzel başladık haftaya..:)))

altın 1350 direncinin hafif üzerinde seyrediyor... tam olarak kırdı demek için bi haber bekliyor sanırım :)))

bu hafta bilanço haftası demiştim.. ama kimse bilanço tahmini yapmamış herhalde...

neyse bende nacizane bir tahminde bulunayım .... 3ç 2013...400 mly civarı bekliyorum... piyasa beklentiside bu doğrultuda sanırım....

şu anda pd 5,5 milyar tl civarı...bu bilanço fiyatlanmış durumda yani.....420 mly üzeri gelirse yön yukarı olur...

ama oldu da 390 mly altı gelirse o zaman satış yeriz...

bekleyip görelim..ytd :))))

CYBRUS
28-10-2013, 13:18
Altın zamanı mı?
28.10.2013

Altın geçtiğimiz haftayı bir önceki haftanın üzerinde kapattı. Bu durum olumlu bir görüntü.

Volkan KUĞUCUK - Alb Menkul Değerler / Kapalıçarşı Şb
Volkan.kugucuk@albmenkul.com.tr
twitter.com/vkugucuk

Fed ile başlayan harekette 16 gün kapalı kalan ABD ekonomisinde kötü datalar piyasada satın alınıyor diyebiliriz. Son zamanlarda var olan kötü data iyi piyasa algısı devam ediyor. Yani olumsuz gelen ABD dataları sonrasında parasal genişlemenin devam edeceği varsayımı şu an piyasa tarafından satın alınmaya devam ediyor.

Piyasanın fiyatlamasına bakacak olursak Aralık ayından önce tahvil alım programının azaltıma gideceği beklentisi bulunmuyor. En iyi ihtimalle 2014 yılına sarkan bir görüntü var ve bu beklentide Mart 2014 anketlerde biraz daha önce çıkan tarih.

Yukarıda bahsedilen piyasaların şu anki algısından ibaret. Ancak konu FED olunca ters köşe ihtimali her zaman yüksek bir ihtimal olarak kalıyor.

Değerli yatırımcılar altını bugünlerde besleyen faktörler yerli yerinde durmakta. Kasım ayı içinde Hindistan’da düğün sezonu (altın festivali), parasal genişlemeye devam kararı, ABD tarafından bütçe ve borç tavanı konusunun tamamen ortadan kalkmaması sadece tarihte öteleme, Çin’de baş gösteren gayrimenkul balonu ve Çin hükümetinin bu konuda attığı adımlar vs.

Eğer ki yukarıda saydığımız ve güvenli liman efektini çalıştıran bir yada birkaç etmenin su üzerinde kalması halinde altında yukarı yönlü trend ihtimali oluşabilir. Tabiki burada ETF fonlarında katılımı oldukça önemli. Aksi halde yükseliş hareketleri önemli direnç bölgelerinde sona erebilir.
Altın bu kadar sorun arasında en azından kısa vadede dip bölgesinden uzaklaşamazsa (talebin zayıf kalması ) tekrar satışlar etkinlik kazanmaya başlar. Bu nedenle altının en iyi ihtimalle haftalık kapanışlarda bugünlerde 1.335 üzerinde kalması gerekiyor.

Teknik Rakamlar;

Teknik olarak altında 1.350 seviyesi önemini korumaya devam ediyor. Bu bölge üzerinde hareket etmemiz büyük öneme sahip. Şayet bu seviyeleri destek olarak kullanan altında 1.375 – 1.380 seviyeleri muhtemelen test edilir görüşündeyim.

Aksi yönde 1.345 seviyesinin altına olası gerilemerde 1.330 desteğine kadar gevşeme ihtimaline dikkat edilmelidir

sadiktan06
28-10-2013, 13:32
Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen herkesi rahmetle anıyor;

Atamızın ifadesi ile 'En Büyük Eserim'dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yılını yaşamanın gurur ve heyecanını içerisinde

Cumhuriyet Bayramımızı Kutluyorum..

ICO
28-10-2013, 16:47
http://666kb.com/i/ciqtawmclu3r9aqor.gif

REAL_PEREST
28-10-2013, 22:30
flama şık duruyor hacim kısmını eklemeyi unutmuşum hacimin düşüklüğü de flamayı onaylıyor.

36.10 üstü gider

http://p1310.hizliresim.com/1g/w/u0hm5.png (http://bit.ly/c25MCx)

CYBRUS
29-10-2013, 01:51
Azaltım Haziran 2014'te başlayabilir

Fed 85 milyar dolarlık varlık alımını azaltmaya beklenenden daha geç başlayabilir.

Amerika Merkez Bankası (Fed), Eylül ayında geniş ölçekli tahvil alım programında azaltıma henüz başlamayacağını söyleyerek tüm dünyayı şok etmişti. Fed tarafından yapılan bu açıklamanın ardından ekonomistler azaltıma başlama tahminlerini Aralık ayına ertelediler. Daha sonra, Amerika Başkanı Barrack Obama'nın yeni Fed başkanlığı görevine gelecek ismin şimdiki Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen olacağını açıklamasıyla tahminler bu kez bir kez daha ertelendi. Fed'in aylık 85 milyon tutarındaki tahvil alımını azaltmaya başlayacağı tarih olarak Mart 2014 telaffuz edilmeye başlandı.

Hornbach ise son notlarında Haziran 2014'e kadar azaltıma başlanmayabilineceğini yazdı. Hornbach'in notlarında şu ifadeleri kullandı:

''Eğer piyasalar, Fed'in azaltıma başlamasını sağlayacak rahatlığı yakalaması için, GSYH'nın büyümesinin hızlanmasının gerektiğine inanıyorlarsa, verilerin büyüme hızının arttığını gösterdiği zamana odaklanacaklardır. Eğer piyasalar 2013'ün son çeyreğinde büyüme hızındaki artışın gerçekleşmesini mümkün görmüyorlarsa, ( Morgan Stanley ekonomistleri son çeyrek için mevcut ve yıllıklandırılmış büyümenin yüzde 2'nin altında gerçekleşmesini öngörüyorlar) 2014'ün ilk çeyreğinde de yıllıklandırılmış büyüme trendi yüzde 2'nin hemen üstünde gelebilir. Eğer Fed, Ekonomik Analiz Bürosunun (BEA) 2014'ün birinci çeyrek GSYH rakamlarının gelmesini beklerse, 29-30 Nisan tarihlerinde azaltıma başlayabilir; eğer birinci çeyreğin düzeltilmiş verilerini de görmek isterse, Fed 17-18 Haziran'daki FOMC toplantısına kadar azaltıma başlayamaz.''

CYBRUS
29-10-2013, 01:57
1.400 dolar olacak mı?

Credit Suisse analistleri mi UBS analistleri mi haklı çıkac
Altının Ağustos'un sonunda geldiği 1.400 dolar seviyelerine ulaşması için yeterli momentumun olmadığı uyarılarına karşın, CNBC tarafından yapılan son pazar araştırma anketine göre, sarı metal muhtemelen bu hafta da Federal Reserve'in tahvil alımını azaltmaya 2014'e kadar başlamayacağı düşüncesiyle yükselişini sürdürecek.

CNBC'nin son altın anketine göre, yüzde 68 (ankete katılan 22 ekonomistten 15'i) oranında altının bu hafta değer kazanmaya devam etmesi beklenirken, altın fiyatlarında yüzde 18 (22 katılımcıdan 4'ü) oranında düşüş bekleniyor, 3 katılımcı ise hafta boyunca altının şu anki fiyatına yakın bir seviyede seyredeceğini öngörüyor.

Geçtiğimiz hafta dolar, beklentinin altında kalan ve Fed'in tahvil alımını bir süre daha erteleyebileceğine işaret eden tarım dışı istihdam verilerinden destek alarak yüzde 1,7 yükseliş kaydetmişti.

Los Angeles merkezli Lear Capital CEO'su Scott Carter ''Azaltım bu sene için tartışmanın dışında kaldı. 2014'ün sonlarına kadar tahvil alımı miktarında her hangi bir azalma göreceğimiz şüpheli. Bu önümüzdeki aylarda altının yönünü yukarıya çevirmesine neden olacak'' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta, Credit Suisse değerli metal analisti Tom Kendall yazdığı müşteri raporunda macro konjonktürlerin altının Ağustos ayının sonunda test ettiği 1.400 dolar seviyesine ulaşması için yeterli olmadığını ifade etmişti. UBS emtia analistleri Credit Suisse'in bu görüşüne katılmıyor.

UBS analistleri Schnider ve Giovanni Staunova ''Bütçe tartışmaları ve hükümetin kepenk indirmesiyle azaltım beklentimizi Aralık 2013'den Mart 2014'e erteledik. Azaltımın ertelenmesi doları zayıflatacak ve bu da önümüzdeki aylarda altının güçlenmesini destekleyecek. Eğer euro-dolar 1.40 seviyesini test ederse, altının onsu rahatlıkla 1.400 doların üzerine çıkacaktır'' ifadelerini kullandılar.

ICO
30-10-2013, 00:15

Ons yanıltmıyor beni...3 kere denedi 1350 yi ama kıramadı kırması zaten çok zor demiştim bu haftaki kapanış önemli 1344 destek oldu orayıda 3.kez deniyor şu an orası kırılırsa 1320 peki ya sonrası ? Sonrası sıkıntılı günler

doga66
30-10-2013, 10:51
Ons yanıltmıyor beni...3 kere denedi 1350 yi ama kıramadı kırması zaten çok zor demiştim bu haftaki kapanış önemli 1344 destek oldu orayıda 3.kez deniyor şu an orası kırılırsa 1320 peki ya sonrası ? Sonrası sıkıntılı günler

panik olmaya gerek yok.... bu hafta altın ve kozal için çok güzel olacak demiştim...

benim kişisel görüşüm altın-ons bu gece saat 20:00 itabari ile 1350 yi kırmış olacak....1375 görülebilir....

bekleyip görelim :))))) ytd...

not: bilanço beklentim de devam ediyor...420 mly ve üzeri gelirse kozal 40 ı görebilir.....

aşur
30-10-2013, 11:01
panik olmaya gerek yok.... bu hafta altın ve kozal için çok güzel olacak demiştim...

benim kişisel görüşüm altın-ons bu gece saat 20:00 itabari ile 1350 yi kırmış olacak....1375 görülebilir....

bekleyip görelim :))))) ytd...

not: bilanço beklentim de devam ediyor...420 mly ve üzeri gelirse kozal 40 ı görebilir.....

sayın doğa66 kozal sabah sabah senin şu direklerderden bir daha dikme hazırlığımı yapıyor nedir.:nnee:

HİSSİYAT
30-10-2013, 11:03
Varlık azaltılması ne kadar sesli konuşulurken ibre azaltılmanın ötelenmesine kaydı şimdi sesli olarak konuşulan bu:) cılız cılız varlık alımının artırılması sesleri başladı:)?!

simalside
30-10-2013, 11:06
direğimiz uzun olsun Allah speğimizin eline koluna dert sıkıntı vermesin (tabi yukarı yukarı çizerken) aşşağı döndüğünde kopsun çıksın eli....

aşur
30-10-2013, 11:08
tahtada kim varsa altları doldura doldura kaldırıyor.
kozza ve kozal dirençlerde.

PassenGer47
30-10-2013, 11:12
3 Kademe kaldı maliyete. Satışı verdim bekliyorum.

simalside
30-10-2013, 11:17

bu kadar cefasını çektin biraz da sefasını sürseydin yolcu ağzım gözüm 40 de sen bunu....

PassenGer47
30-10-2013, 11:37
bu kadar cefasını çektin biraz da sefasını sürseydin yolcu ağzım gözüm 40 de sen bunu....
Gerek yok simalside. Bu hisseyi ilk 37'den aldığım zamanda 17'den Ford da almıştım. Kozal benim Fordun sefasını sürmemi engelliyordu. KOZAL'ın sadece %20sini bıraktım her gün maliyetten satış veriyorum takip edemezsem diye. %20yi de sırf altın-dünya-abd gündemini takip etmeye devam edeyim diye bırakıyorum.

doga66
30-10-2013, 11:44
sayın doğa66 kozal sabah sabah senin şu direklerderden bir daha dikme hazırlığımı yapıyor nedir.:nnee:

evet syn.aşur, direk dikilmeye başlandı..:))) teknik olarak 2. direk 1. nin boyutunda olmalı... mezro ile ölçmedim ama tahminen 2. direğin boyu 39,5 a kadar uzayacak:)))

ama denildiği gibi önemli olan boy değil işlevidir.... yani direğimizin kalıcı olması gerekir.. :kahkah::kahkah:

ytd

aşur
30-10-2013, 11:46
evet syn.aşur, direk dikilmeye başlandı..:))) teknik olarak 2. direk 1. nin boyutunda olmalı... mezro ile ölçmedim ama tahminen 2. direğin boyu 39,5 a kadar uzayacak:)))

ama denildiği gibi önemli olan boy değil işlevidir.... yani direğimizin kalıcı olması gerekir.. :kahkah::kahkah:

ytd

evet dostum mesaj alınmıştır.

aşur
30-10-2013, 11:52
............................................iki tane olmuş.......................................

aşur
30-10-2013, 11:53
bloomberg göre bu gün koza altın bilançosu açıklanıyor.hadi hayırlı uğurlu olsun.

biraz erken açıkladıkladıklarına göre vaziyet fena değil anlaşılan.

msalkaya
30-10-2013, 11:53
İnşallah bilanço iyi gelir

msalkaya
30-10-2013, 11:56
Yüzümüz birazda olsun gülsün la çok sıkıntı çektim

inatçı
30-10-2013, 11:58
bloomberg göre bu gün koza altın bilançosu açıklanıyor.hadi hayırlı uğurlu olsun.

biraz erken açıkladıkladıklarına göre vaziyet fena değil anlaşılan.

bugün gelecek bilançonun hareketini 37 ye gelerek yaptı.bilançodan sonra ons ile ilgili beklentiler etkili olacaktır.

simalside
30-10-2013, 12:00
valla malın işlevsel olduğu-temelinin iyi olduğu bir çoğunun kabulu de, millet te boya-flamaya bakıyor işte yapacak bir şey yok.....psikolojisi dağılmış beyni dolu tahtamızın işlevselliği de bir dönem yitikti uzun zamandır gerek fed gerek dönemsel talep gerek merkez bankası alımları vs. gibi viagra katkısı da yapılıyordu ancak heyacanlar anlıktan öne geçmiyor katalizör etkisi kısa süreli oluyordu...

Neyse bunun beyni rahatlamış psikoloji de düzelmiş artık boyu posuda işlevselliğide yerinde olur....

aşur
30-10-2013, 12:07
ons etkisi %20 ise toplamda 360 -390 civarı bir kar olması gerekir.

gram tl son 3 aylık ortalama 87 civarı.

doga66
30-10-2013, 12:20
ons etkisi %20 ise toplamda 360 -390 civarı bir kar olması gerekir.

onsun etkisinin %20 kadar fazla olacağını sanmıyorummm...en fazla %10 kadardır yaptığım hesaplara göre...

fakat ilaveten %10 bankadaki 1 milyar tl+dolar dan gelecek faiz ve

%10 da artan satış bekliyorum.... yani ortalama beklentim 400-410 mly tl dir...

bu arada bukadar sert yükselmeye rağmen hacim şu anda çok düşük....

bu da 2. seans yükselişin artarak devam edeceğini gösteriyor, TEKNİK OLARAK... :)))))

YTDDDD

CYBRUS
30-10-2013, 12:42
Bloomberg TV'de kozal'ın bilançosunun bugün açıklanacağını ve 3.ncü çeyrek kârının 156 trilyon beklendiğini yazdı.

aşur
30-10-2013, 12:48
Bloomberg TV'de kozal'ın bilançosunun bugün açıklanacağını ve 3.ncü çeyrek kârının 156 trilyon beklendiğini yazdı.

ozaman toplamda 397 bulur.geçen yıl aynı döneme göre 20 tir fazlası eder.

edward20
30-10-2013, 13:19
ozaman toplamda 397 bulur.geçen yıl aynı döneme göre 20 tir fazlası eder.

bunu fiyatlıyorlar ons 1800 olduğunda nerede olacağız bakalım bu fiyatlarda ucuz 36.50den tekrar girdim YTD

tigo81
30-10-2013, 13:34
Beni bilanço günleri ve 7 ile biten değerler hep korkmuştur. 47 ler dün gibi aklımda ve tabi geçmişte ki bilanço günleri. Yinede herkes kendi bildiği ni yapsın. Çünkü kendi düşen ağlamaz.

sezocan
30-10-2013, 14:18

37.40 gitmiştir. hayırlı olsun:)

PassenGer47
30-10-2013, 14:26
Maliyetim olan 37,4'dan verdiğim emir gerçekleşmiş.

37-39-41-33-31 gibi fiyatlardan aldığım
49ları görüp 'keşke daha fazla alsaydım'
22leri görüp 'nereden bulaştım' dediğim kağıttan az bir miktar bıraktım.
KOZAL'ın kurumsal değil patron şirketini sonradan öğrendim. Bilseydim başta bulaşmazdım.
Umarım hepimizin ilk başta beklediği gibi 50ler 60lara doğru yolculuğuna devam eder ve beklemesini bilen arkadaşlar kazanır.

pinpincin
30-10-2013, 14:33
Umarım sizin için hayırlı olur...Dilerim borsada çok daha iyi günler görürsünüz. Bu arada 37.40'dan emrinizin bu kadar kolay alıcı bulması, yukarıya doğru beklentinin olduğunu gösteriyor.

PassenGer47
30-10-2013, 14:47
Ben de yukarıya doğru hareketin devamını bekliyorum. Şu var ki, hiçbir kağıdımı en az 1 yıl tutmadan satmadım. Bu yüzden uzun vadeye uygun temettü veren kurumsal şirketlerin içinde KOZAL'ın yerinin olmadığını düşünüyorum. KOZAL'ı çıkarttığımda 1 yıllık portföyümün %50 artıda olduğunu görüyor olmam beni doğruluyor. 1 yıl önce tek yanlış seçimim KOZAL oldu ve bu hatayı bugün düzelttim.

Artmaya devam etmesi beni kesinlikle üzmez. 22'lerde -16.500TLleri gördüğüm zamanları kolay kolay unutmam :)

dideral
30-10-2013, 15:21
Maliyetim olan 37,4'dan verdiğim emir gerçekleşmiş.

37-39-41-33-31 gibi fiyatlardan aldığım
49ları görüp 'keşke daha fazla alsaydım'
22leri görüp 'nereden bulaştım' dediğim kağıttan az bir miktar bıraktım.
KOZAL'ın kurumsal değil patron şirketini sonradan öğrendim. Bilseydim başta bulaşmazdım.
Umarım hepimizin ilk başta beklediği gibi 50ler 60lara doğru yolculuğuna devam eder ve beklemesini bilen arkadaşlar kazanır.

Hayırlı olsun, umarım benim fiyatlara da gelir...6 ay boşu boşuna beklemişiz ve stresten başka birşey getirmedi.

pinpincin
30-10-2013, 15:29
Kozal her bilonço geldiğinde önce bir "beğenmedim" aşağı hareketi yapar. Sonra yukarı döner. Yine olur mu acaba?

dideral
30-10-2013, 15:32
ons hareketlendi

ICO
30-10-2013, 15:34
37.40 V-37.60 direnç zaten tam yerinde vermişsiniz bence geçen haftada oraya değdi dödü şimdide değdi 36.90 ı yaktı...Bilanço gelmeden kırmayacak sanırım halbuki Ons da güzel destekliyor şimdilik

dideral
30-10-2013, 15:43
Bence buradan alanlar bile en az %3-4 kazanır. YTD

tigo81
30-10-2013, 15:46
37.40 V-37.60 direnç zaten tam yerinde vermişsiniz bence geçen haftada oraya değdi dödü şimdide değdi 36.90 ı yaktı...Bilanço gelmeden kırmayacak sanırım halbuki Ons da güzel destekliyor şimdilik

Bugün kozal onsu pek takmaz diye düşünüyorum. Ayrıca siz daha önce ons aldım dediniz. Ons nasıl alınıyor acacaba?

sezocan
30-10-2013, 17:17
Bence buradan alanlar bile en az %3-4 kazanır. YTD

Değer mi o riski almaya:)?

kırmızı
30-10-2013, 17:52
nisandan beri bir yabancı hariç bir tek bizim menkulde mal durmakta 128bin lot ,26 gibi maliyeti var para böyle kazanılıyor,gerçi alan adam en az 100 mn usd lik adamdır .ksıtlı para ile erken kaptırılıyor,borsada fırsatlar bitmez derlerde eski zayıflığı kolay kolay gelmez ,yerli yabancı kimler geldi gitti siniri sağlam insanlara saygı gösteririm,bol kazançlar dalga boyu inanılmaz ,

simalside
30-10-2013, 18:11
sn. üstad kırmızı selamlar saygılar sizi burada görmek ne güzel

aşur
30-10-2013, 18:13
nisandan beri bir yabancı hariç bir tek bizim menkulde mal durmakta 128bin lot ,26 gibi maliyeti var para böyle kazanılıyor,gerçi alan adam en az 100 mn usd lik adamdır .ksıtlı para ile erken kaptırılıyor,borsada fırsatlar bitmez derlerde eski zayıflığı kolay kolay gelmez ,yerli yabancı kimler geldi gitti siniri sağlam insanlara saygı gösteririm,bol kazançlar dalga boyu inanılmaz ,

kırmızı sizi uzun bir aradan sonra tekrar görmek güzel nedir kozalda durumunuz.

ICO
30-10-2013, 18:13
Bugün kozal onsu pek takmaz diye düşünüyorum. Ayrıca siz daha önce ons aldım dediniz. Ons nasıl alınıyor acacaba?

Amerika dan arkadaşımın aracılığıyla al sat yapıyorum...Forex dede alınabiliyor sanırım ama hiç bakmadım arkadaş daha az komisyon ödüyor işlem yaparken...Kendisi benim Ons inadımdan bıktığı için bana KOzal ı önermişti :) Ons la paralel kağıttır getirisi daha fazladır vsvs diyordu hep ama Kozal dan daha çok ağzım yandı...

Ons un çoğu hareketi göstere göstere oluyor...Bu arada Ons tahtasına bakın her 1358 de satış yiyor 3 defadır aynı şey oldu eğer kırarsa bence soluksuz 1375 de ama çok zor iste...

Kozal da iyi gidiyordu ama Ons la endeks aynı anda bozunca geri çekilme kaçınılmaz...

dideral
30-10-2013, 18:40
son dakikada çaktı golü :)

CYBRUS
30-10-2013, 21:07
Fed'den tahvil alımına devam

ABD Merkez Bankası 85 milyar dolarlık tahvil alımlarına devam kararı verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmemesi kararı alındı.

FOMC'un dün başlayan ve bugün devam eden toplantısının sonuçları açıklandı.

Toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, gösterge faiz oranı yüzde 0-0.25 olarak kaldı. Piyasada da analistler faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmesini beklemiyorlardı.

FOMC, faiz oranlarının değiştirilmemesi kararını 1'e karşı 9 oyla aldı.

Kansas City Fed Başkanı George, faiz kararına muhalefet etti.

accx
30-10-2013, 21:40
***KOZAL***KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.( Finansal Durum Tablosu (Bilanço) )

***KOZAL***KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.( Finansal Durum Tablosu (Bilanço) )
Finansal Durum Tablosu

Dipnot Referansları Cari Dönem Önceki Dönem

Finansal Tablo Türü Konsolide Olmayan Konsolide Olmayan

Dönem 30.09.2013 31.12.2012

Raporlama Birimi Bin TL Bin TL

V A R L I K L A R

DÖNEN VARLIKLAR 1005598 1026792

Nakit ve Nakit Benzerleri 4 858675 927526

Finansal Yatırımlar

Ticari Alacaklar 696 646

- İlişkili Taraflardan Ticari Alacaklar 3.i.a 431 433

- İlişkili Olmayan Taraflardan Ticari Alacaklar 8 265 213

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar

- Finans Sektörü Faaliyetleri İlişkili Taraflardan Alacaklar

- Finans Sektörü Faaliyetlerinden İlişkili Olmayan Taraflardan Alacaklar

Diğer Alacaklar 35609 17375

- İlişkili Taraflardan Diğer Alacaklar

- İlişkili Olmayan Taraflardan Diğer Alacaklar 35609 17375

Türev Araçlar

Stoklar 5 95096 70913

Canlı Varlıklar

Peşin Ödenmiş Giderler 10912 6614

Cari Dönem Vergisiyle İlgili Varlıklar

Diğer Dönen Varlıklar 4610 3718

ARA TOPLAM 1005598 1026792

Satış Amaçlı Sınıflandırılan Duran Varlıklar

DURAN VARLIKLAR 777133 541940

Finansal Yatırımlar

Ticari Alacaklar 65726 62968

- İlişkili Taraflardan Ticari Alacaklar 3.i.b 65726 62968

- İlişkili Olmayan Taraflardan Ticari Alacaklar

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar

- Finans Sektörü Faaliyetleri İlişkili Taraflardan Alacaklar

- Finans Sektörü Faaliyetlerinden İlişkili Olmayan Taraflardan Alacaklar

Diğer Alacaklar

- İlişkili Taraflardan Diğer Alacaklar

- İlişkili Olmayan Taraflardan Diğer Alacaklar

Türev Araçlar

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar

Canlı Varlıklar

Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller 10470 10630

Maddi Duran Varlıklar 6 656474 445770

Maddi Olmayan Duran Varlıklar 15241 15417

- Şerefiye 14017 14017

- Diğer Maddi Olmayan Duran Varlıklar 1224 1400

Peşin Ödenmiş Giderler 28624 6910

Ertelenmiş Vergi Varlığı

Diğer Duran Varlıklar 598 245

TOPLAM VARLIKLAR 1782731 1568732

K A Y N A K L A R

KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER 95461 86963

Kısa Vadeli Borçlanmalar

Uzun Vadeli Borçlanmaların Kısa Vadeli Kısımları 7 0 6905

Diğer Finansal Yükümlülükler

Ticari Borçlar 41224 33099

- İlişkili Taraflara Ticari Borçlar 3.i.c 1080 6648

- İlişkili Olmayan Taraflara Ticari Borçlar 8 40144 26451

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar

- Finans Sektörü Faaliyetleri İlişkili Taraflara Borçlar

- Finans Sektörü Faaliyetlerinden İlişkili Olmayan Taraflara Borçlar

Çalışanlara Sağlanan Faydalar Kapsamında Borçlar 3462 3817

Diğer Borçlar 14738 10

- İlişkili Taraflara Diğer Borçlar 3.i.d 14738 10

- İlişkili Olmayan Taraflara Diğer Borçlar

Türev Araçlar

Devlet Teşvik ve Yardımları

Ertelenmiş Gelirler

Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü 10 10755 20746

Kısa Vadeli Karşılıklar 18205 20957

- Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin Kısa Vadeli Karşılıklar 9 7066 1825

- Diğer Kısa Vadeli Karşılıklar 9 11139 19132

Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler 7077 1429

ARA TOPLAM 95461 86963

Satış Amaçlı Sınıflandırılan Varlık Gruplarına İlişkin Yükümlülükler

UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER 76330 81763

Uzun Vadeli Borçlanmalar

Diğer Finansal Yükümlülükler

Ticari Borçlar

- İlişkili Taraflara Ticari Borçlar

- İlişkili Olmayan Taraflara Ticari Borçlar

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar

- Finans Sektörü Faaliyetlerinden İlişkili Taraflara Borçlar

- Finans Sektörü Faaliyetlerinden İlişkili Olmayan Taraflara Borçlar

Diğer Borçlar 0 14738

- İlişkili Taraflara Diğer Borçlar 3.i.e 0 14738

- İlişkili Olmayan Taraflara Diğer Borçlar

Türev Araçlar

Devlet Teşvik ve Yardımları

Ertelenmiş Gelirler

Uzun Vadeli Karşılıklar 55100 47857

- Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin Uzun Vadeli Karşılıklar 9 3269 2755

- Diğer Uzun Vadeli Karşılıklar 9 51831 45102

Cari Dönem Vergisiyle İlgili Borçlar

Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü 10 10040 9363

Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler 11190 9805

Ö Z K A Y N A K L A R 1610940 1400006

ANA ORTAKLIĞA AİT ÖZKAYNAKLAR 1610940 1400006

Ödenmiş Sermaye 11 152500 152500

Sermaye Düzeltme Farkları 11 3579 3579

Geri Alınmış Paylar (-)

Karşılıklı İştirak Sermaye Düzeltmesi (-)

Paylara İlişkin Primler/İskontolar

Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler -475 -390

- Yeniden Değerleme ve Ölçüm Kazanç/Kayıpları

- Tanımlanmış Fayda Planları Yeniden Ölçüm Kayıpları -475 -390

- Diğer Kazanç/Kayıplar

Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler

- Yabancı Para Çevirim Farkları

- Riskten Korunma Kazanç/Kayıpları

- Yeniden Değerleme ve Sınıflandırma Kazanç/Kayıpları

- Diğer Kazanç/Kayıplar

Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler 89264 73044

Geçmiş Yıllar Karları/Zararları 985254 528972

Net Dönem Karı/Zararı 380818 642301

KONTROL GÜCÜ OLMAYAN PAYLAR

TOPLAM KAYNAKLAR 1782731 1568732

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=316997

BIST

(30/10/2013 - 20:38:44)

accx
30-10-2013, 21:41
***KOZAL***KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.( Kar veya Zarar ve Diğer Kapsamlı Gelir Tablosu )

***KOZAL***KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.( Kar veya Zarar ve Diğer Kapsamlı Gelir Tablosu )
Kar veya Zarar ve Diğer Kapsamlı Gelir Tablosu

Dipnot Referansları Cari Dönem Önceki Dönem Cari Dönem 3 Aylık Önceki Dönem 3 Aylık

Finansal Tablo Türü Konsolide Olmayan Konsolide Konsolide Olmayan Konsolide

Dönem 01.01.2013 - 30.09.2013 01.01.2012 - 30.09.2012 01.07.2013 - 30.09.2013 01.07.2012 - 30.09.2012

Raporlama Birimi Bin TL Bin TL Bin TL Bin TL

KAR VEYA ZARAR KISMI

Hasılat 12 662600 780843 250835 223978

Satışların Maliyeti (-) 12 -219314 -160647 -87434 -55170

Ticari Faaliyetlerden Brüt Kar (Zarar)

Finans Sektörü Faaliyetleri Hasılatı

Finans Sektörü Faaliyetleri Maliyeti (-)

Finans Sektörü Faaliyetlerinden Brüt Kar (Zarar)

BRÜT KAR/ZARAR 443286 620196 163401 168808

Genel Yönetim Giderleri (-) 13.iii -52689 -40968 -17972 -14689

Pazarlama Giderleri (-) 13.ii -1421 -1664 -620 -684

Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-) 13.i -21050 -19294 -7859 -2116

Esas Faaliyetlerden Diğer Gelirler 21626 11252 16167 4369

Esas Faaliyetlerden Diğer Giderler (-) -32914 -18747 -20752 -1453

ESAS FAALİYET KARI/ZARARI 356838 550775 132365 154235

Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler

Yatırım Faaliyetlerinden Giderler (-)

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Karlarından/Zararlarından Paylar

FİNANSMAN GİDERİ ÖNCESİ FAALİYET KARI/ZARARI

Finansman Gelirleri 14.a 54821 67415 19999 20575

Finansman Giderleri (-) 14.b -2578 -13832 -722 -1797

SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI/ZARARI 409081 604358 151642 173013

Sürdürülen Faaliyetler Vergi Gideri (-)/Geliri -28263 -117642 -12420 -33747

- Dönem Vergi Gideri (-)/Geliri 10 -27586 -100814 -13050 -29058

- Ertelenmiş Vergi Gideri (-)/Geliri 10 -677 -16828 630 -4689

SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER DÖNEM KARI/ZARARI 380818 486716 139222 139266

DURDURULAN FAALİYETLER DÖNEM KARI/ZARARI

DÖNEM KARI/ZARARI 380818 486716 139222 139266

Dönem Karı/Zararının Dağılımı

- Kontrol Gücü Olmayan Paylar

- Ana Ortaklık Payları

Pay Başına Kazanç 2,4972 3,1916 0,9129 0,9132

- Sürdürülen Faaliyetlerden Pay Başına Kazanç 15 2,4972 3,1916 0,9129 0,9132

- Durdurulan Faaliyetlerden Pay Başına Kazanç

Sulandırılmış Pay Başına Kazanç

- Sürdürülen Faaliyetlerden Sulandırılmış Pay Başına Kazanç

- Durdurulan Faaliyetlerden Sulandırılmış Pay Başına Kazanç

DİĞER KAPSAMLI GELİR:

Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacaklar -85 -157

Maddi Duran Varlıklar Yeniden Değerleme Artışları/Azalışları

Maddi Olmayan Duran Varlıklar Yeniden Değerleme Artışları/Azalışları

Tanımlanmış Fayda Planları Yeniden Ölçüm Kazançları/Kayıpları -106 -196

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Diğer Kapsamlı Gelirinden Kar/Zararda Sınıflandırılmayacak Paylar

Diğer Kar veya Zarar Olarak Yeniden Sınıflandırılmayacak Diğer Kapsamlı Gelir Unsurları

Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Diğer Kapsamlı Gelire İlişkin Vergiler 21 39

- Dönem Vergi Gideri (-)/Geliri

- Ertelenmiş Vergi Gideri (-)/Geliri 21 39

Kar veya Zarar Olarak Yeniden Sınıflandırılacaklar

Yabancı Para Çevirim Farkları

Satılmaya Hazır Finansal Varlıkların Yeniden Değerleme ve/veya Sınıflandırma Kazançları/Kayıpları

Nakit Akış Riskinden Korunma Kazançları/Kayıpları

Yurtdışındaki İşletmeye İlişkin Yatırım Riskinden Korunma Kazançları/Kayıpları

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Diğer Kapsamlı Gelirinden Kar/Zararda Sınıflandırılacak Paylar

Diğer Kar veya Zarar Olarak Yeniden Sınıflandırılacak Diğer Kapsamlı Gelir Unsurları

Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Diğer Kapsamlı Gelire İlişkin Vergiler Gelir/Giderleri

- Dönem Vergi Gideri (-)/Geliri

- Ertelenmiş Vergi Gideri (-)/Geliri

DİĞER KAPSAMLI GELİR -85 -157

TOPLAM KAPSAMLI GELİR 380733 486559 139222 139266

Toplam Kapsamlı Gelirin Dağılımı:

- Kontrol Gücü Olmayan Paylar

- Ana Ortaklık Payları

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=316998

BIST

(30/10/2013 - 20:38:45)

aşur
30-10-2013, 21:50
duran varlık artmış.dönemde 139,3 kar ..toplamda 380,800 kar bu havada hiç fena değil gibi.

aşur
30-10-2013, 21:55
arkadaşlar kar geçen yıl ile aynı geçenyıl aynı dönemdede 139,11 kar açıklamıştı bu sene 139,22 şu ortamda karda bir azalma yok. ilaveten duran varlık ve stoklarda bir artış sözkonusu.

msalkaya
30-10-2013, 22:04
Karın geçen yıl aynı döneme göre düşmemesi bence fena sayılmaz bu durumda sayın aşur yarın için öngörünüz nedir

aşur
30-10-2013, 22:10
Karın geçen yıl aynı döneme göre düşmemesi bence fena sayılmaz bu durumda sayın aşur yarın için öngörünüz nedir

şu ortamda geçen yılla aynı kar kazanç sayılır bir artı olarak elindeki değerlerin miktarında artış deliksiz devam etmiş.malın deliksiz toplandığı dikkate alınırsa ben kar cebe yapmazlar ise 38 bir gaplı açılış bekliyorum.

ama onsu anlamadım adam daha ne yapsın ne dedide ters hareket yaptı bu k............onsu anlamadım.

tigo81
30-10-2013, 22:29
şu ortamda geçen yılla aynı kar kazanç sayılır bir artı olarak elindeki değerlerin miktarında artış deliksiz devam etmiş.malın deliksiz toplandığı dikkate alınırsa ben kar cebe yapmazlar ise 38 bir gaplı açılış bekliyorum.

ama onsu anlamadım adam daha ne yapsın ne dedide ters hareket yaptı bu k............onsu anlamadım.
Sn asur unutmamak lazım borsa beklenti yi satın alır. Beklenti gerçekleşti ve bu satın alındı yarın muhtemel onsuda bahane ederek kar satışı na hazır olun.tabi bu benim şahsi görüşüm zaten her şeyi bilseydim zararda olmam.

aşur
30-10-2013, 22:34
arkadaşlar ilaveten 2013 1 ve 2 çeyrekteki karı,2012 yıl 1 ve 2 çeyreğe göre düşük kalmıştı ama şirket 3 çeyrekte geçen yılki kar oranını yakaladı küçükte olsa burun farkıyla öne geçti.....

msalkaya
30-10-2013, 22:37
Ons. Kararsız kaldı. Ne yapsam acep. Diyip durur bu be ya.

aşur
30-10-2013, 22:41
Sn asur unutmamak lazım borsa beklenti yi satın alır. Beklenti gerçekleşti ve bu satın alındı yarın muhtemel onsuda bahane ederek kar satışı na hazır olun.tabi bu benim şahsi görüşüm zaten her şeyi bilseydim zararda olmam.

artık kar realizasyonu herkez bekliyor.ama adam burdanmı 42 den mi yapar bilinmez,bilsek tahtayı biz yönetirdik.
ama bugün kü son dakika golü ve deliksiz yabancı takası beni düşündürüyor.

aşur
30-10-2013, 22:47
:mad:ulan arkadaş forumda bi kamyon adam var anlaşılan bir geveze ben varım içinizde ne oldu yazsanıza bir şeyler kardeşim.
ne oldu onsmu çarptı bilançomu.:mad:

ICO
30-10-2013, 22:52

Ons için önceki yazdıkarıma bakabilirsin Aşur doga66 nickli arkadaşa cevaben yazmıştım...1350 çok ciddi bir direnç burayı geçmesi için 1355 üstünde günlük kapanış yapması lazım bugün 4.denemesi oldu yine yapamadı...1355 in üstünde kapanış önemli aşağıda 1320 var 1275 de çok sağlam bir destek oluştu...

Ons un şu anda ne gitmesi için nede düşmesi için gerekli bir zemin oluşmadı 30-40 dolarlık bant aralığında harekete devam ama 1320 1360 lardan daha yakın duruyor şu an...

Kozal için kar beklentisi 132 milyondu diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin 139 iyi değil mi ?

tigo81
30-10-2013, 22:56
:mad:ulan arkadaş forumda bi kamyon adam var anlaşılan bir geveze ben varım içinizde ne oldu yazsanıza bir şeyler kardeşim.
ne oldu onsmu çarptı bilançomu.:mad:
Bir kısmı hazırcı bir kısmı nazlı bir kısmı da alıngan hepsi Kozal da toplanmış. Yarın düşer veya yükselir skor yazarları çıkar ben demiş dim derler. Önemli olan şimdi den mantıklı yorumlar yazmak tabi bunlarida yaparken birbirimizi kırmadan.

ICO
30-10-2013, 23:00
bide takasları paylaşırmısınız ? İlk defa Kozal için olumlu bişey söyleyecektim halbuki :) Ben karın gayet iyi olduğunu düşünüyorum açıkçası

aşur
30-10-2013, 23:06
bu günün takasları.

http://o1310.hizliresim.com/1g/y/u2t67.bmp (http://bit.ly/c25MCx)

aşur
30-10-2013, 23:18
kozalın yurt dışı emsalleri anaşılan fed kararını sevmiş.

http://j1310.hizliresim.com/1g/y/u2tr4.bmp (http://bit.ly/c25MCx)

http://tr.investing.com/indices/s-p-tsx-composite

aşur
30-10-2013, 23:57
geçen yıl gramtl ortalama 96 ,2013 ortalama 86,4 .
buradan şu anlaşılıyor onstaki rekor düşüşe rağmen dolar sayesinde altının kozala etkisi geçen yıla göre % 10 eksi yansımış .

edward20
31-10-2013, 00:21
vay be 2013 ilk bilanço geldiğinde ne kadar çok kötümser vardı şimdi tabloda değişen hiçbirşey yok kozal hala ucuz 42 yi bırak 49 olsa tepelere kimse birşey diyemez olan 42den 21e gidişte yananlara oldu kısa vade düşünmek herzaman risklidir borsada özkaynak karlılığı %38 olan başka şirket varmı bilmiyorumda bu şirketin değerini çok yıllar sonra anlıyacağız ozamanda 300 mü olur 400 mü olur onu ozaman göreceğiz

doga66
31-10-2013, 00:40
arkadaşlar şimdi bilançoyu inceleme fırsatı buldum....özetlicek olursak

3ç de 139 mly tl net kar var.... bu beklentilerin %4-5 kadar altında malesef.... bu da yarın satış baskısı yaratacaktır, kaldıki yarın imkb de ciddi eksi kapatabilir....

fakat anlamadığım nokta altın-ons ekside iken niye abd deki altın madeni şirketler ciddi primli kapattı..syn.aşur da bu konuya değinmiş sağolsun.... bu da olumlu nokta tabii...

fed parasal genişlemeye devam dedi, ama altın ekside kapattı, ben açıkçası bu karardan sonra 1375 görülür diye düşünmüştüm... demekki adamların acelesi yok, haftaya bıraktılar bu işi :))))

ilaveten bilançoyu ve faliyet raporunu da detaylı okumak lazım tabi kii...hafta sonu okuduğumda bunla ilgili de birşeyler yazarım elbet...

sonuç olarak yarın kozal için karışık bi gün olacak bence, sonuca babalar karar verecek her zamanki gibi...
ytd...

CYBRUS
31-10-2013, 00:47
Altın düşüşe geçti

30.10.2013 - 22:04
Altın, Fed'in ekonomik aktivite ve iş gücü piyasasında ilerleme gördüğünü açıklaması sonrasında doların toparlanması ile geriledi

Altın, Fed'in ekonomik aktivite ve iş gücü piyasasında ilerleme gördüğünü açıklaması sonrasında doların toparlanması ile geriledi.

Dolar Endeksi yüzde 0.3 kadar yükselerek, altının alternatif yatırım aracı olarak çekiciliğini yitirmesine neden oluyor. Erken saatlerde altın yüzde 1.1 kadar yükselirken, dolar yüzde 0.3'e varan kayıplar yaşadı. Fed politika yapıcıları bugün sona eren iki günlük toplantı sonrasında ekonomiyi desteklemek adına aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarına devam edeceklerini açıkladı.

Pension Partners LLC şef yatırım stratejisti Michael Gayed, "Doların güçlenmesi altına aşağı yönlü baskı yapıyor. Güvenli liman varlıklarının getirisi Fed'in ekonomik ilerlemeye yönelik işaretler gördüğünü söylemesi ile azalıyor" dedi.

Spot altın yüzde 0.2 gerileyerek New York saati ile 15:07'de ons başına 1,342.95 dolara düştü. Sarı metal Türkiye saati ile 20:00'da Fed'in açıklamaları öncesinde 1,355 seviyelerinden işlem görüyordu.

Altın bu yıl içerisinde yüzde 20 gerilerken, 2000 yılından bu yana ilk yıllık düşüşe doğru ilerliyor. Bazı yatırımcılar ABD hisselerinin rallisi ve düşük enflasyon ile altına inançlarını kaybettiler.

Altın ayrıca Aralık 2008'den Temmuz 2011'e kadar geçen sürede yüzde 70 değer kazanırken, merkez bankaları bu süreçte mali sisteme 2 trilyon dolar para sürdü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre ise Fed tahvil alımlarını azaltma kararını önümüzdeki Mart ayına kadar erteleyecek.

Aralık vadeli altın kontratları Comex'te, Fed'in açıklamaları öncesinde New York saati ile 13:41'de yüzde 0.3 artarak 1,349.30 dolar olurken, açıklama sonrasında 1,334.50 dolara kadar geriledi.

edward20
31-10-2013, 00:54
altın nerede düşüyor anlamıyorum 0.01 % ekside

HİSSİYAT
31-10-2013, 01:31
22:06 FED KARARI 1'E KARŞI 9 OYLA ALINDI
22:05 FED: ENFLASYON UZUN VADELİ HEDEFİN ALTINDA SEYREDİYOR
22:04 FED: MALİ POLİTİKA EKONOMİK BÜYÜMEYİ SINIRLIYOR
22:04 FED: VARLIK ALIMINI AZALTMADAN ÖNCE EKONOMİNİN İYİLEŞTİĞİNE DAİR DAHA ÇOK KANIT GEREKLİ
22:04 FED: KONUT SEKTÖRÜNDEKİ TOPARLANMA SON AYLARDA YAVAŞLADI
22:03 FED: EKONOMİK FAALİYETLER HALA ILIMLI HIZDA SEYREDİYOR
22:03 FED: İSTİHDAM PİYASASINDA İYİLEŞME VAR ANCAK İŞSİZLİK HALA YÜKSEK
22:02 FED AYLIK 85 MİLYAR DOLARLIK VARLIK ALIM PROGRAMINI DEĞİŞTİRMEDİ

Pension Partners LLC şef yatırım stratejisti Michael Gayed, "Doların güçlenmesi altına aşağı yönlü baskı yapıyor. Güvenli liman varlıklarının getirisi Fed'in ekonomik ilerlemeye yönelik işaretler gördüğünü söylemesi ile azalıyor" dedi:):):)adam sinekten yağ çıkartıyor!

Başladığımız yere geri döndük,filler tepişir çimenler ezilir!Temcit pilavı gibi hep aynı vaka ısıtılıp ısıtılıp dünya piyasalarına servis ediliyor bir beklenti paronayası oluşturdular ,algıların içine ettiler ,haziran ayına kadar da bir pokkkkkkk yiyemezler zaten sene sonu geliyor ,ekim in halini görüpte ocak-şubat ın nelere gebe olacağını arada geçen sürede istikrar kırıntısı bekleyen bir fed varsa komik olur,en kötü mart ayında ki veri bir gösterge olabilir o da istikrar oluşturması için takip eden 2-3 veriyi daha görmek ister !

Akıntıya karşı yüzmeye devam en fazla pokkkkkk yoluna giden niyazi olurum!

Bu bir rus ruletidir!Yatırm tavsiyesi değildir!

ICO
31-10-2013, 01:33
altın nerede düşüyor anlamıyorum 0.01 % ekside

Öğlen 1358 di şu an 1341

edward20
31-10-2013, 01:37
Öğlen 1358 di şu an 1341

ben oraya görmemiştim sabah sanırım gözümden kaçtı.

faaliyet raporunda maliyet kalemi 454$ a düşmüş 2013 / 06 da 487$ idi maliyetlerde %7ye yakın bir iyileşme sözkonusu

birde 2012/09a göre bakarsak gelirlerin düştüğünü maliyetlerinde arttığını bariz şekilde görebiliyoruz ayrıntılı bakamadım ancak göz ucuyla çarptı

sadiktan06
31-10-2013, 08:24
Forumda bahar havası var ama ayakları yere basan tek yorum bence vidocu06 dan gelmiş.. Tahta yapıcı bu aralar kozaa ve kozalda güzel alımlar yaptı.. Bundan sonraki tavırları önemli.. Benim bu tahtayla işim bitti der rüzgar tersine dönerse vidocu06'nın atmasyon dediği ama bana göre atmasyon olmayıp ihtimal dahilinde olan grafikteki 33.64 önemli rakam.. Bunun altına inerrse 32.40lara düşüş gözleyebiliriz..

33.60 altına sarkmadıkça boğa tutumuna devam..

Cuma günü yaptığım yorumda 37.40 önemini vurgulamıştım.. Dün en fazla 1kademe üstüne çıkıp oradan geri döndü..

KOZAL, 2013/9 Aylık [] 30.10.2013 20:38:35

30.09 konsolide olmayan bilançosu : 380.818tl ( geçen sene aynı dönem642.301)

Bilanço ile ilgili geçen seneye aynı döneme göre yaklaşık %41-42 ekside.. Yanlışım varsa lütfen düzeltin detaylı inceleyemiyorum..

(Geçen yıl çeyrek karı benzer şekilde iyi gelmesine rağmen aynı dönem geçen yılın çok altında kaldığı için ciddi satış yemişdi.. elinde olanlar hatırlar)

Gerçekler satılır, beklentiler alınır kısmına katılıyorum.. Dolayısıyla bugün ben çok olumlu değilim ancak 6aylık karında artış kısmından bakıp tahtacı tersini de yapabilir tabi..

Endeks yorumuma gelince 78.200 altına gelirse stoplar çalışıp satışlar sertleşebilir.. Bu rakamın altındaki kapanışta 76.2XXlerde bıraktığı gapı kapamaya yönelebilir.. Buralara değip yukarı gitmesi çok daha sağlıklı olur.. Bol kazançlar..

aşur
31-10-2013, 09:22
Cuma günü yaptığım yorumda 37.40 önemini vurgulamıştım.. Dün en fazla 1kademe üstüne çıkıp oradan geri döndü..

KOZAL, 2013/9 Aylık [] 30.10.2013 20:38:35

30.09 konsolide olmayan bilançosu : 380.818tl ( geçen sene aynı dönem642.301)

Bilanço ile ilgili geçen seneye aynı döneme göre yaklaşık %41-42 ekside.. Yanlışım varsa lütfen düzeltin detaylı inceleyemiyorum..

(Geçen yıl çeyrek karı benzer şekilde iyi gelmesine rağmen aynı dönem geçen yılın çok altında kaldığı için ciddi satış yemişdi.. elinde olanlar hatırlar)

Gerçekler satılır, beklentiler alınır kısmına katılıyorum.. Dolayısıyla bugün ben çok olumlu değilim ancak 6aylık karında artış kısmından bakıp tahtacı tersini de yapabilir tabi..

Endeks yorumuma gelince 78.200 altına gelirse stoplar çalışıp satışlar sertleşebilir.. Bu rakamın altındaki kapanışta 76.2XXlerde bıraktığı gapı kapamaya yönelebilir.. Buralara değip yukarı gitmesi çok daha sağlıklı olur.. Bol kazançlar..

arkadaşım bahsettiğiniz 640 kar geçenyılki 2012-12 dönem karı bu dönemin değil.artı çeyreklik bazda karda azalış değil artış var.139,11--------------139-22 bu verilerle speğin ne tarafa basacak keyfi bilir,yukarı çıkarsa kar satışı aşağı gelirse alamayan arkadaşlar yerine kor speğin keyfine kalmış.

ICO
31-10-2013, 09:45
Ons için önceki yazdıkarıma bakabilirsin Aşur doga66 nickli arkadaşa cevaben yazmıştım...1350 çok ciddi bir direnç burayı geçmesi için 1355 üstünde günlük kapanış yapması lazım bugün 4.denemesi oldu yine yapamadı...1355 in üstünde kapanış önemli aşağıda 1320 var 1275 de çok sağlam bir destek oluştu...

Ons un şu anda ne gitmesi için nede düşmesi için gerekli bir zemin oluşmadı 30-40 dolarlık bant aralığında harekete devam ama 1320 1360 lardan daha yakın duruyor şu an...

Kozal için kar beklentisi 132 milyondu diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin 139 iyi değil mi ?

Evet şu anda Ons 1335 de benim beklentim hala 1320 seviyesi ordan bir çıkış bekliyorum ama bu çıkışda öncekiler gibi saman alevinden ibaret olacaktır

simalside
31-10-2013, 10:10
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=34646&page=812

sadece ons ile ilgilenenler için bir sayfa çok aktif kozalla ilişkisi yok ons yukarı ons aşşağı anlık dk lık günlük haftalık aylık yıllık her türlü analiz sabahtan akşama yapılıyor......

sadece ons ile ilgilenenler için duyurulur anladın sen onu patron :yes:

FT-2
31-10-2013, 10:16
--bilançoda güzelleme kokuyor...hammadde stokunun tenörü yüksek yerlerinden üretmişler...altın fiyatları daha düşmeden olsa gerek...

--bun da çoraklıtepenin de katkısı var...sürdürülebilir değil...bence...

ICO
31-10-2013, 10:19
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=34646&page=812

sadece ons ile ilgilenenler için bir sayfa çok aktif kozalla ilişkisi yok ons yukarı ons aşşağı anlık dk lık günlük haftalık aylık yıllık her türlü analiz sabahtan akşama yapılıyor......

sadece ons ile ilgilenenler için duyurulur anladın sen onu patron :yes:

Onların şu anki tespitlerini ben 3 gün önceden söylüyorum :) Yinede sağol

inatçı
31-10-2013, 10:29
arkadaşlar kar geçen yıl ile aynı geçenyıl aynı dönemdede 139,11 kar açıklamıştı bu sene 139,22 şu ortamda karda bir azalma yok. ilaveten duran varlık ve stoklarda bir artış sözkonusu.

öylede olsa bir gerçekte varki borsa gerçeği satar.hala altın fiyatları düşecek beklentiside var.bu nedenle satış normal sayılmalı.ama diğer gerçekte karın geçen yıl 9 aylığa eşit olması mevcut durum devam edecekse geçen yılki fiyatlamalara dönülecek demektir.tek şart altında düşüş beklentisinin olmaması.ama var.
ozaman bilanço mevsimine kadar üzerinde baskı olacaktır.

dideral
31-10-2013, 10:43
TOBO-OBO-FLAMA-DİREK bunlar ne oldu şu an!!!

pinpincin
31-10-2013, 10:50
Rezerv-Ons-Üretim Maliyeti-Bilonço-FED-Tarım Dışı İstihdam bunların hepsi şu anda önemli veriler... Amma velakin şu anda Kozal'ın tek bir gerçek dostu var ... O da TL/$ ... Çünkü şirketlerimizdeki bu $ açlığı oldukça, ülkemizde bu cari açık oldukça, yabancıların da eskisi gibi milyar $ milyar $ bu sene gelmeye pek niyetli olmadıkça bu $ , 2 TL civarından ayrılacağa benzemiyor. Bu da onu Kozal'ın tek gerçek dostu yapıyor. Şu anda çıpamız TL - $'dır.

aşur
31-10-2013, 11:08
sadece bir his:bu onsu 1400 üzerine atacaklar.

pinpincin
31-10-2013, 11:11
sadece bir his:bu onsu 1400 üzerine atacaklar.

Bence bu bir hissin ötesinde bir gerçek de orada ne kadar kalacak... O daha önemli bence...

sadiktan06
31-10-2013, 11:30
En kötü ihtimalle 34.70den dönmeli!!!!!

Kapanışı bu rakamın altında yapmamalı!!!!

tigo81
31-10-2013, 11:31

Bir kısmı hazırcı bir kısmı nazlı bir kısmı da alıngan hepsi Kozal da toplanmış. Yarın düşer veya yükselir skor yazarları çıkar ben demiş dim derler. Önemli olan şimdi den mantıklı yorumlar yazmak tabi bunlarida yaparken birbirimizi kırmadan.
Evet bu yorumları ben dün gece yaptım.yazdiklarimin yorumuda size kalsın.

dideral
31-10-2013, 11:36
kasım ayında hindistandaki Diwali festivalinde altına olan talep artıyormuş

agha
31-10-2013, 12:19

Soylediginiz rakamlari verilerle suslerseniz forum icin daha iyi olacaktir.

dideral
31-10-2013, 12:21
HSBC’nin son araştırma notlarında verdiği tavsiye ve hedef fiyatlar şu şekildedir:
[KOZAL.IS Mevcut Fiyat: 37.20 TL, Hedef Fiyat: 50.00 TL, Endeksin Üzerinde Getiri]

dideral
31-10-2013, 12:26
Yapı Kredi Yatırım, Koza Altın için tavsiyesini 'AL'dan 'TUT'a indirdi.
Yapı Kredi Yatırım, ( www.ykyatirim.com.tr ) konu ile ilgili
raporunda şu değerlendirme yapıldı:
"Operasyonel performans beklentilere paralel gelirken beklentimizden fazla
gelen vergi gideri net karın 147mnTL olan tahminimizin altında gelmesine
sebep oldu. Hisse AL tavsiyemizi yinelediğimiz 5 temmuz 2013 tarhinden bu
yansa 56% çıkarak endeksin 50% üzerinde performans gösterdi. Hissenin 12 aylık
fiyat hedefimize kısıtlı 13% getirisi sebebiyle tavsiyemizi AL’dan TUT’a
indiriyoruz. Hisse net aktif değerine 1.5x çarpanında işlem görmekte
olup rezervlerdeki büyüme potansiyelini büyük ölçüde yansıtmaktadır."

dideral
31-10-2013, 12:29
*bnp parıbas, koza altın için fiyat hedefini 30.70 tl'den 37.00 tl'ye yükseltti

edward20
31-10-2013, 14:26
fk 12ye çıkmış gelen 30/09 bilançosu ile ilginç

ICO
31-10-2013, 15:29
Evet şu anda Ons 1335 de benim beklentim hala 1320 seviyesi ordan bir çıkış bekliyorum ama bu çıkışda öncekiler gibi saman alevinden ibaret olacaktır

Öhöm ııhhm 1323 şu an Ons :)

CYBRUS
31-10-2013, 16:42
fk 12ye çıkmış gelen 30/09 bilançosu ile ilginç

F/K ORANI 12 değil, 10.09 ŞU AN İTİBARİYLE BİLGİLERİNİZE...

tigo81
31-10-2013, 18:20
Eğer 1320 kırılacak olursa 35 de kırılacak gibi.

ICO
31-10-2013, 18:37
1320 kırılırsa Ons direkt şelale olur 1290 a kadar 1320 den döner diye tahmin ediyorum ama buralarda bu kadar oyalanması benide ürküttü...Şu Ons tahtasına bi daha bakacam arkadaşıma 1320 den al dedim ama elimizde patlamasın sonra...

HİSSİYAT
31-10-2013, 19:10
Altın, Fed'in varlık alımlarını beklenenden daha önce azaltabileceği spekülasyonunu güçlendirmesinin ardından yaklaşık üç haftanın en hızlı kaybına ilerlerken, gümüş bir ayı aşkın sürenin en hızlı kaybını yaşadı. :):):)(BEKLENTİ zaten eylül ayıydı bütün piyasa verilerini allem ettiler kallem ettiler kendilerine benzettiler)

Fed politika yetkilileri, dünkü toplantıdan sonra yapılan açıklamada, aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarını devam ettirdiklerini kaydetseler de, ABD ekonomisinin "temelde güçlenme" işaretleri olduğuna dikkat çektiler. Citigroup Inc. ve Barclays Plc ekonomistleri, Fed'in açıklamasının, varlık alımlarının azaltılmasının Aralık ayında olabileceğini işaret ettiğini belirtiyorlar. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi yükselişini beşinci güne taşırken, bugün açıklanan ABD haftalık işsizlik başvuruları verisi düştü.

New York'ta Heraeus Precious Metals Management Başkan Yardımcısı David Lee, "Varlık alımlarının azaltılması bir noktada başlamak zorunda ve bu beklenenden daha kısa bir sürede olacak," dedi ve "Dolardaki güçlenme de altın aleyhine çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.7 düşerek, New York saati ile 09:28'de, ons başına 1,326.50 dolara geriledi. Kontrat 1,322.10 dolara kadar düşerek 22 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Fiyatlar 11 Ekim'den bu yana en hızlı kaybına yöneldi ve bu ayki kazançların geri verilmesine neden oldu.

Citigroup'a göre, varlık alımlarının Ocak ayında azaltılma olasılığı, Fed açıklaması öncesi seviyesi olan yüzde 25'ten yüzde 45'e çıktı. Bloomberg'in 17-18 Ekim'de düzenlediği ankete katılan ekonomistler, Fed'in varlık alımlarını MArt ayında azaltmaya başlayacağı tahmininde bulunmuştu.

Altın, daha önce görülmemiş büyüklükteki para basmanın enflasyonda artışa neden olamaması ve yatırımcıların exchange traded fonlar (ETF) yoluyla altın satmaları ile birlikte bu yıl dün itibariyle yüzde 19 düştü ve 2000 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda kayıp yaşadı.

Aralık vadeli gümüş kontratları New York'ta yüzde 4.1 düşerek ons başına 22.045 dolara geriledi ve 20 Eylül'den bu yana en hızlı kaybına yönlendi. Bugünkü düşüş sonucu gümüşün aylık kazancı yüzde 1.6'ya daraldı.

ICO
31-10-2013, 19:45
1320 yide kırmak üzere :(

CYBRUS
31-10-2013, 20:16
TAVSİYE: AL
KOZAL 3Ç13: Olumlu sonuçlar Bizim tahminimiz olan 135 milyon TL’nin bir miktar üzerinde fakat piyasa beklentisi olan 151 milyon TL’nin altında olarak, Koza Altın 3Ç13’te139 milyon TL net kar açıkladı. Stoklardan gerçeklesen 7bin ons altın satısı sonucu beklentimizin üzerinde gelen ciro rakamı net karın beklentimizi asmasına neden oldu. Altın üretimi 3.çeyrekte 88bin ons olurken, altın satısı stoklardan 7bin onsun katkısıyla 95bin ons (3Ç12:73bin ons ve 2Ç13 83bin ons) oldu. Nakit maliyetler ise Ovacık ve Mastra’da tenörün iyilesmesi sonucu olarak 2Ç13’teki 441 US$/ons’tan 3Ç13’te 396 US$/ ons’a geriledi. Fakat artan enflasyon bazlı maliyet kalemleri ve Mastra’da btenörün düsük kalması sonucu olarak yıllık bazda 3Ç12’deki 387 US$/ ons’un yine üzerinde olustu. Böylece, FAVÖK marjı 3Ç13’de %70.3 gerçeklesirken bu rakam 3Ç12’de %79.3 seviyesindeydi.

borshacim
01-11-2013, 02:08
TAVSİYE: AL
KOZAL 3Ç13: Olumlu sonuçlar Bizim tahminimiz olan 135 milyon TL’nin bir miktar üzerinde fakat piyasa beklentisi olan 151 milyon TL’nin altında olarak, Koza Altın 3Ç13’te139 milyon TL net kar açıkladı. Stoklardan gerçeklesen 7bin ons altın satısı sonucu beklentimizin üzerinde gelen ciro rakamı net karın beklentimizi asmasına neden oldu. Altın üretimi 3.çeyrekte 88bin ons olurken, altın satısı stoklardan 7bin onsun katkısıyla 95bin ons (3Ç12:73bin ons ve 2Ç13 83bin ons) oldu. Nakit maliyetler ise Ovacık ve Mastra’da tenörün iyilesmesi sonucu olarak 2Ç13’teki 441 US$/ons’tan 3Ç13’te 396 US$/ ons’a geriledi. Fakat artan enflasyon bazlı maliyet kalemleri ve Mastra’da btenörün düsük kalması sonucu olarak yıllık bazda 3Ç12’deki 387 US$/ ons’un yine üzerinde olustu. Böylece, FAVÖK marjı 3Ç13’de %70.3 gerçeklesirken bu rakam 3Ç12’de %79.3 seviyesindeydi.

vay be, ne kağıtmış bu böle yaw..

kağıt değil sanki altın altın ....

sadiktan06
01-11-2013, 07:58
vay be, ne kağıtmış bu böle yaw..

kağıt değil sanki altın altın ....

İş yatırım bunları yazmış ama yanındaki tabloda bunlar yazıyor:) Eksik paylaşılmış..İş yatırım raporuna güveniyor musun dersen kesinlikle hayır derim!!

KOZAL TI AL -9% Potansiyel
(TL) Geçerli
Kapanıs 37.20
Hedef 34.00
http://www.isyatirim.com.tr/WebMailer/files_att/2_20131031094826707_1.pdf

tigo81
01-11-2013, 10:18
Ons tepki hareketi yapıyor. Cok yakında muhtemel önümüzdeki hafta 1300 sınırı denenebilir. Kozal ne olur bilemiyorum. Cat diye himmet tepe haberi gelir arkasına bakmadan gider. Benim gibi dışarıdan bekleyenlerde avucunu yalar.

sezocan
01-11-2013, 11:06

dönsün diyen yok:) 31-32 'ler alım için daha bir yerler

dideral
01-11-2013, 11:37
eski günler başladı :(

dideral
01-11-2013, 11:42
millet sattı kurtuldu herhalde, ben daha çok beklerim bu kafayla :vurkafa:

CYBRUS
01-11-2013, 11:44
Altında alım fırsatı mı doğdu?

01.11.2013 - 08:03www.borsagundem.com
Merrill Lynch, altındaki geri çekilmeleri fırsat olarak görüyor

BofAML´den NacNeill Curry, altındaki son düşüşe rağmen değerli metal için boğa kalmaya devam ediyor. Curry, altında geri çekilmenin alım için fırsat olduğunu düşünüyor.

Curry, yayımladığı notta, "Altında 28 Ağustos yükseği 1433 doların kırılmasını bekliyoruz. Bu kırılma, altında uzun vadeli dirençler 1500/1533´e kapı açacaktır" dedi.

Curry, ´İşlemciler, 1310 dolar civarında diplerde satın alabilirler" derken, 1251´nin altına kırılmalarda ise yeni diplerinin görülebileceği uyarısında bulundu.

Curry, 1375 doların yukarı kırılmasının ise yukarı trendin göstergesi olacağını kaydetti.

Altın bugünkü işlemlerde % 2´ye yakın kayıpla 1325 dolar civarında işlem görüyor.

ICO
01-11-2013, 13:09
eski günler başladı :(

Sdiktan ın dediği gibi 34.70 lerden dönmeli gerçi başka bi görüşe görede 35 in altındaki 3.kapanışda 32 lere kadar gelebilir Ons da maşallah güzel yardımcı oluyor bu konuda...

Ons a gelince 1320 leri 1 haftadır yazıyorum zaten 1320 nin kırılması halinde şelale olabileceğinide söylemiştim ama sindire sindire gidiyor bu defa 1300-1310 dan döner umarım

CYBRUS
01-11-2013, 13:23
Hındıstan malıye bakanı :ekım ayında altın ıthalatının hafıfce artarak 23.5 ton olması beklenıyor *

-matrıks-

pinpincin
01-11-2013, 13:26
76.300 de miydi Gap orayı görüp rahatlayacak sanırım endeks... Sonra ons yukarı dönerse biz de döneriz...

sadiktan06
01-11-2013, 14:39

Dün sabah 7de topikte bu iletiyi paylaşmıştım.. Kozal o zaman 37.20 endeks ise 78.9XXXdü..

Yukarıdaki yorumda buraya değip yukarı gitmesi sağlıklı olur dedim ama olur da altında kaparsa yorumumuzu tekrar gözden geçiririz..

Gapı kapayacağı kesin olmadığı gibi kaparsa oradan döneceği de kesin değildir.. Kimseyi yanıltmak istemediğim için bunu tekrar vurgulamak istedim...
Herkese hayırlı Cuma'lar..

sadiktan06
01-11-2013, 15:02
15:10 USD Orta Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard Konuşması
16:00 USD Yüksek ISM İmalat İndeksi

Ons lehinde gelişme olursa kozal trade şansı yaratabilir İCO tetikte ol..

pinpincin
01-11-2013, 15:16
Rezerv-Ons-Üretim Maliyeti-Bilonço-FED-Tarım Dışı İstihdam bunların hepsi şu anda önemli veriler... Amma velakin şu anda Kozal'ın tek bir gerçek dostu var ... O da TL/$ ... Çünkü şirketlerimizdeki bu $ açlığı oldukça, ülkemizde bu cari açık oldukça, yabancıların da eskisi gibi milyar $ milyar $ bu sene gelmeye pek niyetli olmadıkça bu $ , 2 TL civarından ayrılacağa benzemiyor. Bu da onu Kozal'ın tek gerçek dostu yapıyor. Şu anda çıpamız TL - $'dır.

Tek dostumuz gerçekten $ ...

ICO
01-11-2013, 15:23

Teşekkürler :) Ons artık gideceksede bensiz gidecek çünkü bulaşmam şu an...1 haftadır burda yazdım durdum 1350 yi ge-çe-mez diye...1320 hedefim tuttu ordan bir tepki bekliyordum 20 dolar civarında ama olmadı 7 dolarla sınırlı kaldı vede kapanış yapmadan aynı gün içinde 1310 lara değdi...

Bu durumda beklediğim rakam 1290 sonrasında 1275 yukarısı içinse ıkına sıkına 1325 anca ama yukarı gitmesi için sebep yok...

Dolar rekora koşuyor Abd endeksi 2 gündür yemyeşil bizim borsa 2 gündür % 3 ekside bu ortamda Kozal dan bişey beklemek de manasız 33.60-34 ciddi destek konumunda orayıda kırarsa 31-32 lere geri döner

dideral
01-11-2013, 15:27
bu kozalda tobo durumu ne oldu acaba!!!!!!!

ICO
01-11-2013, 15:34

33.60 ın altında kapanış yaparsa formasyon bozulur dostum şu an devam ediyor ama dönmesi lazım buralardan...Eğer Ons köstek olmasa endeksi umarsamadan olurdu ama bence artık zor 33 leri dip yapsın bu bile iyi kısa vadede

borshacim
01-11-2013, 15:48
İş yatırım bunları yazmış ama yanındaki tabloda bunlar yazıyor:) Eksik paylaşılmış..İş yatırım raporuna güveniyor musun dersen kesinlikle hayır derim!!

KOZAL TI AL -9% Potansiyel
(TL) Geçerli
Kapanıs 37.20
Hedef 34.00
http://www.isyatirim.com.tr/WebMailer/files_att/2_20131031094826707_1.pdf

evet haklısınız üstadım..

37 den alıp 37,10 dan hemen vedalaşmıştım.. 30,90 dan mal vardı onlarıda 36 larda sattım..

şimdi tekrar yerine koyma şansı verdi.. çok heyecanlı bir tahta.. yaklaşık bir senemizi yedi ama kar ettirmedi hiç..

keşkem tüm malı 37,20 den satıp kurtulsaydım.. çoğu insan da böle düşünüyordur eminim..

ben bu sene bedelsiz beklemiyorum ancak en az 100 lota 130 tl civarı temettü beklentim var..

aşur
01-11-2013, 15:48
onsta 15:10 dan sonra hareket başlayacak.

borshacim
01-11-2013, 15:50

burada yataya alıp bir hafta kadar yukardan sattıklarını almaya gayret eder..bilanço haberi ile soluksuz 40 tl ye götürebilir..

tahta yapıcı tobo formasyonunda ısrarlı.. nakış gibi işliyor..

benim öngörüm bu şekilde..

ytd..

sadiktan06
01-11-2013, 15:53
kozal 34.30 burdan 34.80 üstüne atarsa tadından yenmez.. sonra ons lehine gelişme olursa marjı izle :)

sadiktan06
01-11-2013, 16:01
Teşekkürler :) Ons artık gideceksede bensiz gidecek çünkü bulaşmam şu an...1 haftadır burda yazdım durdum 1350 yi ge-çe-mez diye...1320 hedefim tuttu ordan bir tepki bekliyordum 20 dolar civarında ama olmadı 7 dolarla sınırlı kaldı vede kapanış yapmadan aynı gün içinde 1310 lara değdi...

Bu durumda beklediğim rakam 1290 sonrasında 1275 yukarısı içinse ıkına sıkına 1325 anca ama yukarı gitmesi için sebep yok...

Dolar rekora koşuyor Abd endeksi 2 gündür yemyeşil bizim borsa 2 gündür % 3 ekside bu ortamda Kozal dan bişey beklemek de manasız 33.60-34 ciddi destek konumunda orayıda kırarsa 31-32 lere geri döner

Benim için kilit rakam 1276.. Ons altında kapanış yaparsa o zaman felaket senaryosu konuşabiliriz.. Ayı piyasası bizi bekler diye düşünmekteyim..

Ayrıca gram altın artıda!!!!

ICO
01-11-2013, 16:09
Benim için kilit rakam 1276.. Ons altında kapanış yaparsa o zaman felaket senaryosu konuşabiliriz.. Ayı piyasası bizi bekler diye düşünmekteyim..

Ayrıca gram altın artıda!!!!

Gram altın dolar sayesinde artıda...Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Kozal için Ons dolardan çok daha önemli bir etken hatta doların artısı yok denecek kadar az bu tahtada...Ons için umudum yok açıkçası ve eninden sonunda 12xx leri bir kez daha görecektir...

Bu oratmda Kozal için söyleyenebilecek tek olumlu şey ise 2 gündürki düşüşler hacmle desteklenmiyor bu iyi birşey

sadiktan06
01-11-2013, 17:01
Abd'de ekim ayında imalat sanayi ısm endeksi 56.4'e yükseldi, beklenti 55 -bn

ICO
01-11-2013, 17:10
...Ons için umudum yok açıkçası ve eninden sonunda 12xx leri bir kez daha görecektir...

Malesef:yes:

edward20
01-11-2013, 17:28
sesli düğşünüyorum " demekki bu altındaki düşüş sahte bir düşüş yoksa koszal çoktan 34 altı olmalıydı burdan bir yerden dönecek YTD

sezocan
01-11-2013, 17:35
sesli düğşünüyorum " demekki bu altındaki düşüş sahte bir düşüş yoksa koszal çoktan 34 altı olmalıydı burdan bir yerden dönecek YTD
ben de sesli cevap veriyorum daha çok sular akacak kardeş... bu kozal biraz daha volatil bir harketler yapacak bu bölge aşağı ve yukarı yönde:)

edward20
01-11-2013, 17:43
dediğim anda %2 artıya geçti kozal onsla alakası yok gibi değil mi ama çok var bence fiyat ratacak onsta şimdiden poz alıyorlar YTD

simalside
01-11-2013, 17:47
tam gavur oldun kozal en önde gideni...........sadık kumar yine tuttu gözün aydın..76.462 şu zıkkım gap tamam mı....yonca doldurduda endeks 150 puan daha ister mi....zuzu da rahat.....

15.000 lotla 6 kademe kalktı kağıt bu nasıl iş bu kadar mı boştu tahta emir mi siliniyor yoksa aşur nasıl görüyorsun dostum.....

sadiktan06
01-11-2013, 17:52

kozal 34.30 burdan 34.80 üstüne atarsa tadından yenmez.. sonra ons lehine gelişme olursa marjı izle :)

01.11.2013 KOZAL Alış 500 34.3 500 34.3 17150.00 Gerçekleşti Normal 2.Seans 0008Q3 Gerçekleşti
Bu alış sana gelsin:)

Sevgili İCO sana özelden de değil topikten mesaj yazdım tetikte ol diye ..:halay::halay::halayci:

34.20den alış 35.30 satış al sana marj..

aşur
01-11-2013, 17:56
tam gavur oldun kozal en önde gideni...........sadık kumar yine tuttu gözün aydın...zuzu da rahat.....15.000 lotla 6 kademe kalktı kağıt bu nasıl iş bu kadar mı boştu tahta emir mi siliniyor yoksa aşur nasıl görüyorsun dostum.....

takaslar rekor seviyede artık hisse onların istediğbi hareket çekerler,her türlü haber de gelebilir.bakmışsın hisse 80 -90 olmuş.

pinpincin
01-11-2013, 18:00
36.5'e geri dön bari...başımız döndü...

simalside
01-11-2013, 18:02
takaslar rekor seviyede artık hisse onların istediğbi hareket çekerler,her türlü haber de gelebilir.bakmışsın hisse 80 -90 olmuş.

gözüm kör olsun dicem bakarsın hakkaten 80-90 olur o yüzden demiyorum :) selam ve saygılarımla.....

aşur
01-11-2013, 18:02
hisse dün %5 düşerken bile iyi mal toplamışlar.bakalım altından ne çıkacak.

pinpincin
01-11-2013, 18:07

Belki altından "altın" çıkar :)

sadiktan06
01-11-2013, 18:07
tam gavur oldun kozal en önde gideni...........sadık kumar yine tuttu gözün aydın..76.462 şu zıkkım gap tamam mı....yonca doldurduda endeks 150 puan daha ister mi...

Dostum Allah razı olsun sana ve forumdaşlarımıza Allah daha fazlasını versin...

Seans kapansın sana özelden bir hisse daha yazacağım..

ICO nerdesin alacam itibarını :)

simalside
01-11-2013, 18:08

dün viob ekim kontrat sonuydu malum kozalda yabancı payı en yüksek tahtalardan biri olarak üzerine düşeni yaptı...

aşur
01-11-2013, 18:17
anlaşılan gözlerini %8 lik takasa diktiler.

pinpincin
01-11-2013, 18:23
anlaşılan gözlerini %8 lik takasa diktiler.

%8'lik takasa göz koymak için büyük bir şov planlıyor olmak gerekir ve kimse karışmasın deniyor diye düşünürüm.. Başka bir açıklama aklıma gelmiyor. Bunun için de ancak ons'la ilgili gelecek bir bilgiye sahip olmak lazım. Yoksa bana çok anlamlı gelmiyor.

tigo81
01-11-2013, 18:27
Ons tepki hareketi yapıyor. Cok yakında muhtemel önümüzdeki hafta 1300 sınırı denenebilir. Kozal ne olur bilemiyorum. Cat diye himmet tepe haberi gelir arkasına bakmadan gider. Benim gibi dışarıdan bekleyenlerde avucunu yalar.
Sabah ki yazım da ne kadar haklı olduğumu kavşak kağıt bize tekrar gösteriyor. Ons ve borsa dipte ama Kozal yeşil.

dideral
01-11-2013, 18:28
başımı döndürüyor bu kağıt

sezocan
01-11-2013, 18:29
izlemesi de güzel:)

ICO
01-11-2013, 18:29
Dostum Allah razı olsun sana ve forumdaşlarımıza Allah daha fazlasını versin...

Seans kapansın sana özelden bir hisse daha yazacağım..

ICO nerdesin alacam itibarını :)

Geldim dostum gelsim :)...itibar puanla ölçülmez halde şu an tebrikler...Ama benim işim artık Kozal la değil Ons la direkt Ons alıp veriyorum 1320 den çekincem var demiştim almadım bak şimdi 1305-1307 deki dirnci test ediyor bu akşam teyakkuzdayım şu ons tahtasına detaylı bakıcam...

Şimdi Kozal a gelince sabah ne dedim tek söyleyebileceğim şey düşüşün hacimle desteklenmemiş olmamasaydı...

borsanın en büyük klişelerinden birini izlettirdi KOzal bize KERİZ SİLKELEME...Kağıtda olanaları dökebildiğince dökmeye çalıştı ama bu çıkışın Ons çıkış umuduna bağlanmaması gerekiyor bence başka şeyler var arkasında....Çünkü Ons a bakıyorum hadi döndü diyorum 1300 lerden gideceği yer çok sınırlı bence Ons la alakası yok

nevermind
01-11-2013, 18:31
bu kagitta sacma sapan gun ici islemleri oluyor. hakikaten ilginc. anca uzun vade beklenebilecek bir hisse goruntusu var, yoksa resmen keriz silkeliyorlar.

aşur
01-11-2013, 18:34
bu hareketler ocak 2012 ons-borsa-kozal ayrışmasını hatırlattı.
aylık pozizyon ile değilse bu hareketin arkasında kesin bir şey var.

ICO
01-11-2013, 18:44
Aşur takasları paylaşırmısın bakalım kimler almış umarım burgan falan yoktur

sadiktan06
01-11-2013, 18:47

ICO öncelikle kaçırmana üzüldüm.

34.20den 1000lot alan biri bugün 36.60dan verse 2400tl para cebe atar.. Kaç saatte 3 saatte!!!

34.80 üstüne atınca alışlarınız hızlanacağını tahmin ediyordum ama 36.70 kapanışı asla:) Neyse müthiş bir gün oldu..
Artık gözlerimiz 37.40da olacak.. H.sonu grafiklere bakar yorumlarız..

CYBRUS
01-11-2013, 18:49
Fitch`ten ABD`ye bir uyarı daha!
01.11.2013
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch borç tavanı krizi konusunda uyardı.

15 Ekim’de ABD’nin bütçe fiyaskosu ve borç tavanı anlaşmazlıkları yönünde uyarı yapan ve görünümü negatife alan Fitch’ten yeni uyarı geldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ABD'nin borç yükünü ve bütçe açığını azaltmak için daha fazla adım atması gerektiği konusunda uyardı.

Kurumdan yapılan değerlendirmede ABD'nin borç tavanı krizi kredi notu için iyi bir sinyal olmadığı dile getirildi.

Fitch’in EMEA analisti Ed Parker 16 gün kapalı kapan Federal hükümet ve bütçe tartışmalarına atıfta bulundu ve orta vadede artan maliyetlerin ve yaşlanan nüfusun olumsuz etkisi konusunda uyardı.

aşur
01-11-2013, 18:54
Aşur takasları paylaşırmısın bakalım kimler almış umarım burgan falan yoktur

dostum burgan kendi adına almıyor.ayrıca 22-30 hareketinin mimarı burgan haksızlık etmeyelim.
paylaşacağım.

pinpincin
01-11-2013, 19:03
ICO öncelikle kaçırmana üzüldüm.

34.20den 1000lot alan biri bugün 36.60dan verse 2400tl para cebe atar.. Kaç saatte 3 saatte!!!

34.80 üstüne atınca alışlarınız hızlanacağını tahmin ediyordum ama 36.70 kapanışı asla:) Neyse müthiş bir gün oldu..
Artık gözlerimiz 37.40da olacak.. H.sonu grafiklere bakar yorumlarız..

Grafiğinizi heyecanla bekliyoruz :)

aşur
01-11-2013, 19:19
doçe satışın %85 ilk seans yaparak aşağı basmış.zırt diye ortaya çıkan başta citi,hsbc,merrıll lync yapmış bunların alımları 2 seans.
bu arada şunuda belirteyim hissede 28--37 arası merrıll lync en fazla alım yapan kurum buraya taşıyanların en başında.

bugün hisse aşağı gelirken hacim çok düşüktü bu hacim bana sakin ol yapma dedirti.

http://k1311.hizliresim.com/1h/1/u4d5t.bmp (http://bit.ly/c25MCx)

dideral
01-11-2013, 19:28
Hsbc dün hedef fiyat 50 vermis

msalkaya
01-11-2013, 20:54
Umudum odur ki daha yeşilli günler bizi bekler... Hayatta iki şey bana sabırlı olmayı öğretti. Askerlik ve Kozal... geyik yapmıyom ciddiyim.
Herkese iyi tatiller.

doga66
01-11-2013, 22:06
şu anda abd deki altın şirketlerin dow daki hali :)))))

yani bugünkü kapanışın altının geleceğiyle yakından uzaktan alakası yok...olsa bu firmalarda yeşerirdi :)))

http://u1311.hizliresim.com/1h/1/u4m8m.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

olay tamamiyle kozal şirketi ile ilgili milletttttttttttt....... bilanço da açıklandığına göre geriye ne kalıyor size bırakıyorum artıkkkk :))

güzel rüyalarla birlikte güzel bir hafta sonu diliyorum :)) ytd

atesvsu
02-11-2013, 00:00
şu anda abd deki altın şirketlerin dow daki hali :)))))

yani bugünkü kapanışın altının geleceğiyle yakından uzaktan alakası yok...olsa bu firmalarda yeşerirdi :)))

olay tamamiyle kozal şirketi ile ilgili milletttttttttttt....... bilanço da açıklandığına göre geriye ne kalıyor size bırakıyorum artıkkkk :))

güzel rüyalarla birlikte güzel bir hafta sonu diliyorum :)) ytd

sayın doga66 nedir bu rüya??
maden mi buldu yoksa bedelsizmi? bedelsizse ne kadar potansiyeli vardırki?
saygılar...
bugun alırken erken aldık dedik...iyiki almışız yoksam yetişene ask olsun

atesvsu
02-11-2013, 00:19
Türkiye'nin altın ithalatı Ekim ayında 3 katından daha fazla yükselerek 3 ayın zirvesine tırmandı.
Türkiye'nin altın ithalatı 3 ayın zirvesinde İstanbul Altın Borsası'nda yer alan verilere göre Türkiye'nin altın ithalatı Ekim ayında 3 katından daha fazla yükselerek 4.8 tondan 15.98 tona çıktı. Verilere göre bu rakam Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye işaret ediyor. Gümüş ithalatı geçtiğimiz ay 39.9 tondan 15.35 tona geriledi.

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/890387-altin-ithalati-zirvede

Hisseci 34
02-11-2013, 00:21
Kozal insana kafayı yedirir,
hareketleri çok da ilginçtir.

aşur
02-11-2013, 03:16
[QUOTE=doga66;9528342]şu anda abd deki altın şirketlerin dow daki hali :)))))

dostum ortalıkta şöyle rivayetler cirit atmaya başladı sebeb bu olabilirmi:

dünyada fiziksel altın üreten büyük şirketler zarar ettikleri için altın üretimine son veriyorlar çıkardıkları altın şimdiki altın fiatlarından çıkan altın maliyeti daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

atesvsu
02-11-2013, 13:34
Acaba Altın ithalatinin cari açığa etkisi nedeniyle Altın ithalatına ekstra bir önlem mi gelecek etra vergi falan gibi

Böyle bir durumda KOZAL a etkisi nasil olur?

doga66
02-11-2013, 17:15
hiç sanmam syn aşur... öyle bile olsa bizimde dün kızarmamız lazımdı:))) gerçi türkiye deki maliyetler 500-600 dolar civarında...

hatta rusya daki bazı maden ocaklarında bu fiyat 200-300 dolara kadar düşüyormuş ons başına...

ama dediğim gibi neden bizim şirketle alakalı olabilir...eğer bu hareketin pzt. devamı gelirse bundan emin olacağım..

ytd

CYBRUS
02-11-2013, 21:02
Onlar bile vazgeçiyor

02.11.2013
Dünyanın en büyük altın alıcısından gelen satış rakamları akıllarda soru işareti bıraktı

Dünyanın önde gelen altın alıcısı Hindistan'ın en büyük festivali olan Diwaii'de altın satışı yüzde 1,4 düşüş kaydetti. Gümüşe talep ise artışa geçti.Dünyada en çok altın talep eden ülke olan Hindistan gümüşe yöneliyor. Ülkenin en büyük festivali olan Diwaii'de altının payı yüzde 1,4 düşüş kaydetti. Analistler ülkedeki yüksek enflasyon ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle altın talebinin zayıf olacağına dikkat çekiyor. Hintliler alternatif olarak daha ucuz olan gümüşü tercih etmeye başladı. Gümüş 22 dolardan işlem görürken, altının onsu 1300 dolar civarında seyrediyor. BNP Paribas'a göre ülkedeki gümüş telebinin yüzde 10'dan yüzde15'e yükselmesi bekleniyor.

tüyoman
03-11-2013, 21:39
Herkesi ters köşe yaptılar helal olsun bu gidişle kimsede mal bırakmayacaklar..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aşur
03-11-2013, 22:14
alıntı:birgram.com

http://www.birgram.com/2013/11/03/altin-ekim-ozel-analizi-super/

sadiktan06
03-11-2013, 22:44
Yarın için artık endeks ve garanti bankasında tepki alımları gelebileceğini düşünüyorum.. Güncel rakamlar:

78.600 üstü kapanışta arkama yaslanır rahatça izlerim..

79.600 üstü 2 kapanışta ise boğaların sahne almasını beklerim..

Olumsuz senaryoda Bist 100 için aşağıdaki kilit rakamım 75.666!!!!

Altında bir kapanışta 71-72binleri konuşuyor olabiliriz..

Bu hafta gözümüz bir yandan sürekli dolarda olacak..

sadiktan06
03-11-2013, 22:51
Kozala gelince yukarıdaki kilit rakamım 37.50!!!

Yüksek hacimle geçilip , kapanışı üstünde yaptığı takdirde boğaların şehvetinin kozalı 40.20ye kadar taşımasını beklerim…

Aşağıdaki rakamlarımızı daha önce topikte payaştığım için tekrar yazmıyorum..

Gerekirse tekrar onları da güncelleriz....

Hicri yeni yılın hayırlara vesile olması dileği ile tüm yatırımcılara sağlık, mutluluklar ve bol kazanç dilerim..

pinpincin
03-11-2013, 23:19
2 gündür Tunceli Ovacık'ta yapılan protestoların sanırım bizim Bergama Ovacık ile bir ilgisi yok... Bu nasıl bir benzerliktir ikisi de altın madeni, ikisi de Ovacık'ta 2 bin kişi yürüdü. Ama biri İzmir'de biri Tunceli'de....

tigo81
04-11-2013, 07:57
Bugün tepki bulmak isteyen altın yakın zaman da en geç yarın 1300 altını denemek isteyecek dir. Petrol deki sert düşüşler bunun öncü bir göstergesi dir.

dideral
04-11-2013, 09:54
Günaydın herkese bu kozal bir atraksiyon yapacakmış gibi geliyor bana.

aşur
04-11-2013, 09:57
bugün japonya,hindistan,rusya tatil dolayısıyla onsta sabah hacim düşük olur.

dideral
04-11-2013, 10:55
hacim düşük herhalde, cuma günü gibi olabilirmi acaba, ilk seans aşağı kırmızı sonra ikinci seans yukarı yeşil. (çok şey mi istiyorum :) )

HİSSİYAT
04-11-2013, 11:51
"Altın yüzde 52 yükselerek onsu 2000 dolara tırmanacak."

"ABD temerrüte düşecek, dolar çökecek."
"Hiperenflasyon ABD'yi vuracak ve altın uçuşa geçecek."

Bloomberg'in haberine göre, altının 13 yılın en sert düşüşüne doğru ilerlemesi ya da Goldman Sachs'ın satış uyarısı Peter Schiff 'in cesaretini kırmıyor. Schiff, altının yılbaşından bugüne kadarki düşüşünden yüzde 21 geri çekilmesini ve yıl içinde yüzde 52 yükselerek onsunun 2000 dolara tırmanmasını bekliyor.

''Bu daha başlangıç'' diyen Schiff'e göre, 2017 yılından önce ABD temerrüte düşecek, dolar çökecek, hiperenflasyon ülkeyi vuracak ve altın uçuşa geçecek. Dolar ın çöküşünü beklediğini kaydeden Schiff, gerçek krizin ABD'yi vurmasını ve altından kar etmeyi bekliyor.

Schiff, çöküş ne kadar uzun sürede olursa, ödeme gününün o kadar geç geleceğini fakat daha büyük geleceğini söylüyor.

Enflasyonun FED 'in yüzde 2'lik tahmininin altında kaldığı son 11 aylık süreçte S&P 500 endeksinin rekor seviyelere çıkarak, doların temel para birimleri karşısında güçleneceğini öngördüğünde herkesi güldüğünü belirten Schiff, artık bu duruma alıştığını ifade ediyor

CYBRUS
04-11-2013, 11:54
Haber 04.11.2013 09:16
RAPOR-Günlük Hisse Takip Listesi(Ziraat Yatırım)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler ( http://www.ziraatyatirim.com.tr )
Tarafından Hazırlanan Günlük Hisse Takip Listesi:
"Hisse Takip Listesi

Hisse Kapanış Destekler Dirençler
ASYAB 2.05 2.01 1.96 2.06 2.16
ECILC 2.54 2.52 2.47 2.57 2.66
KARSN 1.23 1.21 1.17 1.24 1.28
KOZAL 36.70 36.20 35.50 36.80 37.50
PETKM 3.18 3.16 3.10 3.22 3.40
SNGYO 1.12 1.09 1.05 1.13 1.19 "

doga66
04-11-2013, 14:01
altınla ilgili güzel bir grafik paylaşıyorum arkadaşlar...

daha önceki gönderilerimde altının 1350 dolar bandını yukarı kırması halinde nereye kadar gidebileceğini gösteren grafikleri paylaşmıştım... ama malasef 1350 yi kıramadık... fakat bu eninde sonunda olacak...

http://t1311.hizliresim.com/1h/4/u6sur.png (http://bit.ly/c25MCx)

grafikte de gördüğünüz gibi orta vadede daralan üçgen formasyonu mevcut.altın yönünü aşağıya doğru çevirmiş durumda...nereye kadar derseniz, üçgenin alt destek çizgisi olan 1290 bandına kadar geri gelebilir.... burası kuvvetli destek konumunda..
daha sonra yukarı ve tekrar aşağı giderek üçgen iyice daralacak....

bu süre grafikten de anlaşılacağı gibi yaklaşık 1 ay kadar sürebilir...

sonrasında ise üçgen formasyonu kırılacak.... tahminim ve temennim bu üçgenin yukarı sert kırılması....:))))

not: 1290 aşağı doğru kırılması durumunda sırasıyla 1250 ve sonra 1220 görülebilir... ama düşük ihtimal bana göre :)))

ytdd...

tigo81
04-11-2013, 14:25
Haftalık grafik de kozal bugün ekside kapatacak gözüküyor.

inatçı
04-11-2013, 14:26
"
Bloomberg'in haberine göre, altının 13 yılın en sert düşüşüne doğru ilerlemesi ya da Goldman Sachs'ın satış uyarısı Peter Schiff 'in cesaretini kırmıyor. Schiff, altının yılbaşından bugüne kadarki düşüşünden yüzde 21 geri çekilmesini ve yıl içinde yüzde 52 yükselerek onsunun 2000 dolara tırmanmasını bekliyor.
r

altın için en iyi tahminde bile bir % 20 lik geri çekilme öngörüsü var.yani önce 1000 dolar olacak sonra çıkacak diyor.bu nedenle kozalda ki hareketler dikkatle takip edilmeli.

msalkaya
04-11-2013, 15:28
Sabır.... sabır... sabır.... Eğitime devam.....

CYBRUS
04-11-2013, 16:07
Faber'den yatırımcılara balon uyarısı

04.11.2013
Ünlü yatırımcı Faber, altın dışında tüm varlıklarda balon oluştuğunu belirtti

Doktor Kıyamet lakaplı ünlü yatırımcı Marc Faber, CNBC-e'ye özel açıklamalarda bulundu. Küresel piyasalara son durumu değerlendiren Faber şunları söyledi: "İster first class uçalım, ister ekonomi, bindiğimiz uçak düşecek. Kemerlerinizi bağlayın. Varlık balonlarına bu gözle bakın, altın dışındaki tüm fiyatlar suni biçimde şişik ve inecek.

ABD'DE DEVLET ALTINA EL KOYABİLİR
Altın da tehlikeli. Hayatında bir gün bile çalışmamış insanlar devlet yoluyla gelip fiziksel altına el koyabilir. Bu Türkiye, Dubai ve Lübnan'da olmaz ama ABD, Kanada ve Avustralya'da olur.

BORSADA FIRSAT AVRUPA'DA
Bernanke ve Draghi'nin ruh halini öngöremeyiz. Ama Avrupa Merkez Bankası para politikasını gevşetmek zorunda. Parite bu yılı mevcut seviyelerde kapatır. Borsada ise fırsat Avrupa'da."

TÜRKİYE'DEKİ VARLIK SINIFLARINDA DA BALON VAR
Türkiye'yle ilgili de konuşan Faber, "5 ay öncesine kadar güçlü performans gösteren borsa düzeltme veya ayı piyasası tablosuna büründü. Merkez Bankası TL'yi korusa hisseler yükselemez, kuru dalgalanmaya bıraksa endeks toparlanır. Ama bence Türkiye'deki varlık sınıflarında da balon var. O nedenle, dolar bazında endeks yılı mevcut seviyenin altında kapatabilir" dedi.

CYBRUS
04-11-2013, 16:36
Altın raporu(a1 capıtal menkul)*

altın, fed'ı ıyı anladı!
Son fed faız kararının dakıkalar arkasından
yazdıgımız raporu takıpcılerımız hatırlarlar. Kararda fed'ın varlık alım
programını azaltmak ıcın ocak kapısını acık bıraktıgını belırtmıstık.

Pıyasanın mart'tan once olmayacagını dusundugu bu gelısme son fed
acıklamalarından sonra daha da yakın gorunuyor. Fed'den gelen acıklamalar net
sekılde varlık alımını azaltmak ıcın cıtanın cok yuksek olmadıgını gosterıyor.
Bırkac olumlu verı, bıraz ıyımserlık ve aralık ortasında washıngton'dan gelecek
bır butce anlasması fazlasıyla yeterlı olacak acıklamalardan anladıgımız
kadarıyla.
Altın'da fed faız kararı sonrası devam eden dususu bu baglamda
degerlendırmek dogru olacaktır. Su anda verıler tersını ıddıa etmedıgı surece
altın'da yukselıslerı satıs fırsatı olarak degerlendırmek mantıklı olacaktır.
1305 ve 1290 ılk destekler olarak one cıkıyor, yatırımcılar bu sevıyelerı hedefleyebılırler.

A1 capıtal menkul degerler a.s.
www.a1capıtal.com.tr
* * *
burada yer alan yatırım bılgı, yorum ve tavsıyelerı yatırım danısmanlıgı
kapsamında degıldır. Yatırım danısmanlıgı hızmetı sermaye pıyasası kurulu
tarafından yayımlanan serı:v, no:52 sayılı "yatırım danısmanlıgı faalıyetıne
ve bu faalıyette bulunacak kurumlara ılıskın esaslar hakkında teblıg"
cercevesınde aracı kurumlar, portfoy yonetım sırketlerı, mevduat kabul
etmeyen bankalar ıle musterı arasında ımzalanacak yatırım danısmanlıgı
sozlesmesı cercevesınde sunulmaktadır. Burada ulasılan sonuclar tercıh
edılen hesaplama yontemı ve/veya yorum ve tavsıyede bulunanların kısısel
goruslerıne dayanmakta olup, malı durumunuz ıle rısk ve getırı
tercıhlerınıze uygun olmayabılecegınden sadece burada yer alan bılgılere
dayanılarak yatırım kararı verılmesı saglıklı sonuclar dogurmayabılır.

-matrıks-

atesvsu
04-11-2013, 16:49
Kademe verebilecek var mı?

tigo81
04-11-2013, 17:44
Haftalık grafik de kozal bugün ekside kapatacak gözüküyor.
Grafik haksız çıkarmadı.

HİSSİYAT
04-11-2013, 18:04
altın için en iyi tahminde bile bir % 20 lik geri çekilme öngörüsü var.yani önce 1000 dolar olacak sonra çıkacak diyor.bu nedenle kozalda ki hareketler dikkatle takip edilmeli.

Dostum yorumunuzda bir yanlış algılama var,şu an ki fiattan %20-21 demiyor yılbaşında bugüne gelene kadar aradaki eksi den yüzde söylüyor yani misal 1900-1200=700/%20

atesvsu
04-11-2013, 18:38
Bugunku Takaslari verebilirseniz sevinirim

dost_kervani
04-11-2013, 20:33
http://k1311.hizliresim.com/1h/4/u74td.png (http://bit.ly/c25MCx)

ICO
04-11-2013, 21:56
altınla ilgili güzel bir grafik paylaşıyorum arkadaşlar...

daha önceki gönderilerimde altının 1350 dolar bandını yukarı kırması halinde nereye kadar gidebileceğini gösteren grafikleri paylaşmıştım... ama malasef 1350 yi kıramadık... fakat bu eninde sonunda olacak...

grafikte de gördüğünüz gibi orta vadede daralan üçgen formasyonu mevcut.altın yönünü aşağıya doğru çevirmiş durumda...nereye kadar derseniz, üçgenin alt destek çizgisi olan 1290 bandına kadar geri gelebilir.... burası kuvvetli destek konumunda..
daha sonra yukarı ve tekrar aşağı giderek üçgen iyice daralacak....

bu süre grafikten de anlaşılacağı gibi yaklaşık 1 ay kadar sürebilir...

sonrasında ise üçgen formasyonu kırılacak.... tahminim ve temennim bu üçgenin yukarı sert kırılması....:))))

not: 1290 aşağı doğru kırılması durumunda sırasıyla 1250 ve sonra 1220 görülebilir... ama düşük ihtimal bana göre :)))

ytdd...

Önceki gönderilerinizdede 1350 nin kırılacağını söylemiştiniz ve bende olmayacağı yönünde görüş beyan etmiştim :)
Bu defa bence kırılmaması çok daha net gözüküyor...Bu konjongtür de kırılması için hiçbir sebep yok malesef uzunca yazmaya gerek yok özet geçeyim...Kı-rı-la-maz (1350-1360 görür ama üstü kapanışlar olmaz mutlaka daha aşağıları deneyecek)