PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) 2

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

austin
07-11-2013, 11:24
Enpara, burnundan kıl aldırmayan küstah şubeli bankacılığı i.in g.t.ne soktu.. Şubelinin ayağına gidip karşılaştığın küstahlığa oturduğun yerden masrafsız hizmet ve en iyi oranlarla karşılık verdi. Şimdi harcarkende kazandırıyor ama yinede bazılarına yaranamıyor. Herzaman diyorum bu yegane nimetin kıymetini bilelim, destekleyelim, destekleyelimki diğerlerinin de burnu sürtsün yola gelsinler.. Aksi halde değeri kaybedince anlaşılacak.. Görmüyor musunuz adam şubeden 30bin tlsini almak için polise başvurmak zorunda kalıyor, enparada bir tıkla 3milyon tlyi bedava istediğin yere gönderiyorsun.

Özellikle zengin kesmin eğitim seviyesi biraz yüksek olsa enparanın hamlesinden sonra hepsi çoktan hizaya gelmişti.. Enpara şimdilik neyazıkki eğitim seviyesi yüksek çalışan bordrolu y kuşağıyla idare ediyor.. Eğitim seviyesini özellikle düşük tutmaya çalışan bir yönetim olduğu içinde bir süre böyle devam edecek ama sonuç kaçınılmaz eninde sonunda 21.yya ayak uydurulacak umarım matbaa kadar uzun sürmez. Tabii işsizlik gibi sorunlarda düşünülüyordur sonuçta 2 tıkla halledilebilecek işlemler için bir dolu gereksiz insan istihdam ediliyor, şube kiraları veriliyor.. Bu konuda bir şubeli bankacılık lobisi ve karteli (piyasa faiz oranlarında olduğu gibi) olduğuna da inanıyorum.

Trade Shark
07-11-2013, 12:54
an itibariyle...
gösterge tahvil faizi 8.46 +%2.79

BUZ
07-11-2013, 13:23
birazdan 12:30 da cnbc e de yaşar erdinç hoca konuşacak......konu...paramı nereye yatırayım.........?

bobgen
07-11-2013, 13:23
Enpara, burnundan kıl aldırmayan küstah şubeli bankacılığı i.in g.t.ne soktu.. Şubelinin ayağına gidip karşılaştığın küstahlığa oturduğun yerden masrafsız hizmet ve en iyi oranlarla karşılık verdi. Şimdi harcarkende kazandırıyor ama yinede bazılarına yaranamıyor. Herzaman diyorum bu yegane nimetin kıymetini bilelim, destekleyelim, destekleyelimki diğerlerinin de burnu sürtsün yola gelsinler.. Aksi halde değeri kaybedince anlaşılacak.. Görmüyor musunuz adam şubeden 30bin tlsini almak için polise başvurmak zorunda kalıyor, enparada bir tıkla 3milyon tlyi bedava istediğin yere gönderiyorsun.

Özellikle zengin kesmin eğitim seviyesi biraz yüksek olsa enparanın hamlesinden sonra hepsi çoktan hizaya gelmişti.. Enpara şimdilik neyazıkki eğitim seviyesi yüksek çalışan bordrolu y kuşağıyla idare ediyor.. Eğitim seviyesini özellikle düşük tutmaya çalışan bir yönetim olduğu içinde bir süre böyle devam edecek ama sonuç kaçınılmaz eninde sonunda 21.yya ayak uydurulacak umarım matbaa kadar uzun sürmez. Tabii işsizlik gibi sorunlarda düşünülüyordur sonuçta 2 tıkla halledilebilecek işlemler için bir dolu gereksiz insan istihdam ediliyor, şube kiraları veriliyor.. Bu konuda bir şubeli bankacılık lobisi ve karteli (piyasa faiz oranlarında olduğu gibi) olduğuna da inanıyorum.

90 lu yıllarda bilgisayarlar aracı kurumlarda ilk çıktığında herkes paniğe kapılmış işimizi bilgisayarlar kapacak diye :) 2000 lerde atm ile de aynı hikaye sonuç tarihte hiç olmadığı kaadar çok şube sayısı bi o kadar çok çalışan, bi o kadar çok kâr. :) hatta bankalar şubeye gelmeyin diyemeyip bir sürü ücret alırlar şubeden çünkü şubeler yoğun gelmeyin diyolar :) ha şimdi hatırladım ben o zaman küçüktüm tai de telefon bankacılığı çıkınca da aynı şeyleri söylemişlerdi.

neyse çok konuştum birde mevduatçılara benden naçizade tavsiye 99-2000 de vadeli mevduat toplamaya çalışan bir çok banka tuzla buz olmuş. Vadeli Mevduat gibi bankalar için maaliyetli bir ürünü toplamak için çırpınan bir bankanın başka bir sürü sorunu vardır.Yada müşteri tabanı yoktur. BES, otomatik ödeme talimatı, aidat-maaş bankası gibi vadesiz ucuz maliyetli gemileri kaçırmıştır vs. vs. Adam hem maaliyetli bir şey almaya çalışıyor hemde bunun için çırpınıyor ?

BUZ
07-11-2013, 13:32
enpara.com faizleri piyasanın üzerinde tuttuğu sürece kazanır ve kazandırır......
ve en azından vadeli yada vadesiz tasarruflarını bankada utmak isteyen ama masraf ödemek istemeyen müşteriye bir liman olmuştur.....

en card faydalı bir araç........kredi kartı olarak kullanılabiliyor ama tek farkı nakit ödeme yapılıyor nve hesap bakiyenize göre.......

bence iyi yoldalar............

hiç olmadı üç beş kuruş birikim yapabilen insanlara kasa hizmeti gibi bir faydaları oldu.....buda işin başka bir boyutu......
herşey intrmet ortamında olduğundan sadece en card pilastik basım masrafını üstlenerek banka hesabı açılmış oluyor......
kendilerine başarılar dilşyorum........
özellikle encard la internetten alışverişe %20 iade iyi bir icat ve devamı gelirse iyi sükse yapacaktır........

birde finansbankın muhasebeleştirme sistemi alışveriş sitelerinden iade olunan yada iptal eilen ürünlerin tutarını ivedilikle enpara hesaplarına geçse daha iyi olacak.........

internetten sipariş verdiğim hızlı.al.com dan bir ürünü iptal ettirdim hızlıal.com tutar hesabınıza iade edilmiştir mesajı yolladı ama iki gündür paranın enpara hesabıma iadesini bekliyorum enpara dan çıt yok........??

Diamantidis
07-11-2013, 13:49
Vakıfbank tanışma 9,30%

BUZ
07-11-2013, 13:50
Başçı......."TL mevduata teşvik gelecek......Aralık ı bekleyin ".........!

memet1
07-11-2013, 14:03
yoldaş bobgen...güvenli banka konusunda senin gibi düşünüyorum...tbb sitesi istatikler bölümü aktif büyüklük sıralaması 2 banka ekside...ne yazıkki kimse umursamadı...not banka ismi yazmayalım...

memet1
07-11-2013, 14:15
çok doğru bobgen yoldaş...[Vadeli Mevduat gibi bankalar için maaliyetli bir ürünü toplamak için çırpınan bir bankanın başka bir sürü sorunu vardır.Yada müşteri tabanı yoktur.]

ozziem
07-11-2013, 14:34
çok doğru bobgen yoldaş...[Vadeli Mevduat gibi bankalar için maaliyetli bir ürünü toplamak için çırpınan bir bankanın başka bir sürü sorunu vardır.Yada müşteri tabanı yoktur.]

Böle düşünmek biraz sığ oluyor, adam kar etmese neden toplamaya çalışsın mevduat. bak mesela ben çok kızdım enparaya bir kaçgün önce, değiştirebildim mi , HAYIR.
Çünkü 0.30 oran için uğraşamadım başka şubeden hesap açtır felan.
Fİnansbankın ettiği kar ortada ve bunda enparanın da payı büyük bence.

memet1
07-11-2013, 14:50
Böle düşünmek biraz sığ oluyor, adam kar etmese neden toplamaya çalışsın mevduat. bak mesela ben çok kızdım enparaya bir kaçgün önce, değiştirebildim mi , HAYIR.
Çünkü 0.30 oran için uğraşamadım başka şubeden hesap açtır felan.
Fİnansbankın ettiği kar ortada ve bunda enparanın da payı büyük bence.finans karlılıkta 5. büyük özel...zarardakileri bul artık...niye yüksek faizle mevduat topladığınıda açıklarsan seviniriz...

austin
07-11-2013, 14:55
90 lu yıllarda bilgisayarlar aracı kurumlarda ilk çıktığında herkes paniğe kapılmış işimizi bilgisayarlar kapacak diye :) 2000 lerde atm ile de aynı hikaye sonuç tarihte hiç olmadığı kaadar çok şube sayısı bi o kadar çok çalışan, bi o kadar çok kâr. :) hatta bankalar şubeye gelmeyin diyemeyip bir sürü ücret alırlar şubeden çünkü şubeler yoğun gelmeyin diyolar :) ha şimdi hatırladım ben o zaman küçüktüm tai de telefon bankacılığı çıkınca da aynı şeyleri söylemişlerdi.

Ne dedik? Eğitim eğitim eğitim... Bilgisayar yokken fatura kuyrukları oluyordu. Bilgisayar-internet çıktı ne oldu? Şimdide fatura kuyruklarına ek olarak fatura ödeme dükkanları var. Saçmasapan bir iş için ek kazanç kapısı yaratılıyor. Neden? Eğitimsizlikten..
Teknoloji ilerlerdikçe eğitimsizleri sömürecek iş kolları da artıyor. Eğitimli napıyor? Otomatik ödeme talimatı verip oturduğu yerden faturası ödenirken bir de nakit puan kazanıyor:) Sen halkını eğitmezsen onun kullanamadığı klavyeyi kullanacakları istihdam etmek zorunda kalırsın.. Sen 2 tıkla halledilecek işler için boşa vakit ve nakit harcarken (tabiri caizse m.sturbasyon yaparken) millet googleyi bulur, teknolojiyi sana fahiş fiyata satar, marsa gider;)

swert
07-11-2013, 15:04
finans karlılıkta 5. büyük özel...zarardakileri bul artık...niye yüksek faizle mevduat topladığınıda açıklarsan seviniriz...

Faize "yüksek" diyebilmek için enflasyona bakmak gerekir. Aksi mevcut sömürenlerin en küçüğüne işaret eder ki o halde TASARRUF EDEN 'den yana değil BANKA'dan yana tavır alınmış olunur. Böyle bir hal ise hem forum kullanıcılarından beklenmeyen (abeslikten dolayı) bir haldir hem de ekonomik sorunlarımızın (cari açık) kökenindeki TASARRUF sorununu idrak edememektir.

İdrak edemeyenler için basitçe söyleyecek olursak. İnsalara elinde TL tutmaları için üzerine para vermek zorundasınız! Yoksa kendinizi dev aynasında görürsünüz/görüyorsunuzdur!

memorex
07-11-2013, 15:04
hadi bankacılar burnu kalkık diyelim. 100 bin lirası var diye kendini bankanın sahibi sananlara ne demeli

maalesef böyle müşterilerde var ama 100.000 lik mevduat için ''ağam,paşam'' yapmazlar ondan eminim.Geçen sene Tbank'ta bir müşterinin öyle afra tafralarına şahit oldum ki bu muhabbetin sonu nereye varacak diye merak ettim ve izlemeye başladım.Bankacı bayan öylesine alttan alıyordu ki neredeyse ''evinize temizliğe hangi gün geleyim'' diyecek diye bekler oldum.Sonunda yaşlı huysuz müşterinin isteklerini yerine getirip kapıya kadar uğurladı ve ben utandım o müşterinin yerine.Kimbilir ne miktarda mevduatı vardı da adamı sürekli ''pışpışladı''.
Banka için mevduat vücuttaki kandır ama mevduatçı içinde bankanın değeri aynıdır.Terbiyeli ve sözünde duran bankacıları çok severim ,mümkün olduğunca onlarla çalışmak isterim.Bazen küçük farkları es geçip bankacının ''yıllık hedefini tutturması için'' kaldığım olmuştur.Sözünün eri bankacılarla çalışırım, olmayanları gerektiği gibi ezerim. :yes:

austin
07-11-2013, 15:45
Aylardır aramayan bankalar aramaya başladı.. Pabuç yine pahalanmaya başladı desenize.. 9,50 yi herkes verir oldu, enpara bilgine..

Yılsonuna rekabet iyice kızışacak gibi görünüyor ama ben özellikle dth oranlarını takip edicem 2014 ü tufan görüyorum.. Altın ve dövize mutlaka sepette yer vermeli..

Odea 9,50
Burgan 9,50 - döviz 3,50

Y.t.d

mgdv2001
07-11-2013, 15:55
Aylardır aramayan bankalar aramaya başladı.. Pabuç yine pahalanmaya başladı desenize.. 9,50 yi herkes verir oldu, enpara bilgine..

Yılsonuna rekabet iyice kızışacak gibi görünüyor ama ben özellikle dth oranlarını takip edicem 2014 ü tufan görüyorum.. Altın ve dövize mutlaka sepette yer vermeli..

Odea 9,50
Burgan 9,50 - döviz 3,50

Y.t.d
Şu anda en yüksek DTH faizini 92 güne 3,60 ile enpara veriyor. Dövizdeki oranlarını hiç düşürmediler Tl yi düşürürken.
Sanırım Finansbankın Döviz Mevduata verdiği önem şu aralar daha fazla.

afa35
07-11-2013, 16:00
AMB faiz düşürdü. Altın borsa fırladı dolar ve faiz aşağıya geldi gösterge faiz 8,09 a geriledi.

feveran99
07-11-2013, 16:02
Bu iyi olmadi...

Bu faiz indirim kafasini ne zaman birakacak bu adamlar yaw...
Icine ettiler son gunlerdeki guzelim yukselisin...
1 haberle 30 baz puan dustu gosterge.

afa35
07-11-2013, 16:34
gösterge 8,39'a geri döndü :)

Empyrium
07-11-2013, 17:17
Arkadaşlar merhaba,

Enpara hesabım açıldı, şu an sizce vade bağlamak için uygun mu? Yoksa biraz daha bekleyeyim mi, oranlar artar mı?

memorex
07-11-2013, 17:33
Vakıfbank tanışma 9,30%

Bence TANIŞ-MA,yoksa çıkışta isteyecekleri eft ücreti nedeniyle :vurkafa: yaparsın :he:

memorex
07-11-2013, 17:37
Arkadaşlar merhaba,

Enpara hesabım açıldı, şu an sizce vade bağlamak için uygun mu? Yoksa biraz daha bekleyeyim mi, oranlar artar mı?

beklediğin hergün zaten düşükten o/n gideceği için zararın daha fazla olur fakat burgan ve odea da 9.50 varken enpara gereksiz bence.

shorts
07-11-2013, 20:30
beklediğin hergün zaten düşükten o/n gideceği için zararın daha fazla olur fakat burgan ve odea da 9.50 varken enpara gereksiz bence.
burgan'da yeni giris icin 9.50 var da ilk dönüşten sonra normal oran veriyorlar benim bildigim..(bugün 8.75 idi)
odea icin de gecerlidir herhalde bu, bilen var mıdır a dostlar ?

ferhann
07-11-2013, 21:58
odea bank yeni eski herkese 9,50

Diamantidis
08-11-2013, 00:16
Bence TANIŞ-MA,yoksa çıkışta isteyecekleri eft ücreti nedeniyle :vurkafa: yaparsın :he:

Ne kadar eft ücreti istiyorlar ?

aviator
08-11-2013, 00:26
Arkadaşlar Merhaba
Pazartesi Enpara dan Odea ya geçmeyi düşünüyorum. Odea da günlük internet eft limiti ne kadar bilen varmı? Veya çıkarken ne kadar eft ücreti alırlar? Ücretsiz eft yi kabul ediyorlarmı? Malum önümüzdeki ay bilanço ayı Aralıkta tekrar taşınmamız gerekebilir 1 ay için uğraşmıyım çıkışta yüksek eft isterlerse miktar 500 üstü.
Teşekkürler

Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

fxxx
08-11-2013, 00:28
burgan'da ilk dönüşten sonra normal oran veriyorlar
İlk dönüşte oranı düşürüyor, razı olunca da artık sürekli düşük veriyor.

memorex
08-11-2013, 00:48
Ne kadar eft ücreti istiyorlar ?

paranızın miktarına göre hesaplayıp istiyorlar fakat 50 tl nin altına düşmeyecekleri kesin diyebilirim.İki kez 200-300 tl arası bir para istediler nakit taşıdım üçüncü ve son kez nakit almaya hazırlanırken nakit taşıma riskinden vazgeçip güç bela 50 küsur tl ye anlaşarak eft yaptırmıştım.Halbuki mb na ödedikleri para 20 tl bile değilken çıkarayak sırtınızdan para kazanıyorlar.

muratti77
08-11-2013, 02:49
Teb'de marifetli hesap açtım..( meblağ 81,000 tl ) 9,50 veriyor ilk ay için. En cazip kılan tarafı hesap işletim ücreti olmaması ve istenen an para cekilip yatırılabilmesi ile eft/havale masrafı olmaması oldu.
Çünkü hiç bir şart altında, hesap işletim ücreti diye bir ödeme yapmak istemiyorum. Bu benim için patolojik boyutta bir takıntı.
Enpara'da da yok bildigim kadarıyla. O yüzden bundan sonra bu tür hesaplar arasında dolaşacagım ( ING 'de de varmış öyle bir hesap türü )
Yine finansbankın bir ürünü olan benzer ''çift sarılı hesapta'' ise, bir hinoğluhinlik var aklınızda bulunsun. Hesap işletim ücreti alınmamasına ragmen, yatırdıgınız paranın belli bir miktarı , sözgelimi %95'i faizlendiriliyor. Faizlendirilmeyen kısmın faizi ise hesaplandıgında ( bin lira olsa aylık 7-8 lira) neredeyse hesap işletim ücreti kadar bir kayıp ortaya çıkıyor...
Selamlar..

Heval
08-11-2013, 03:05

Bu nedenle burganla yolları ayırmıştım...Burada yazılan oranları ben benim MT den alamamıştım...

muratti77
08-11-2013, 03:07
Uzun yıllardır mevduat yapan biri olarak bence dikket edilmesi gereken hususları şöyle sıralayım.

1. Hesap işletim ücretleri. Yıllık 135 tl'ye varan ücret alan bankalar var. Adına takılmayın, bazen hesap bakım ücreti olur, bazen hesap işletim ücreti. Hatta kimi bankalar hesap açılış ücreti adı altında bile para alabiliyor. Burada başka bir tuzak, hesap işletim ücretsiz hesap açarken, size bir bankamatik kartı sunup klasik hesap da açıyorlar ve onun üzerinden yine ücret alabiliyorlar..

2. Eft / havale masrafları.. Faiz yüksek diye bir bankaya giderken astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Kimi bankalrda hakikaten fahiş ücretler var.

3. Valör cinliği.. Bazı bankalar hesabınızı sabah 10 da dahi açsanız caktırmadan bir gün sonraya valörü iteliyorlar. Her ay mevduat taşısanız başka bir bankaya, bir yılda yarım ay kaybınız olur. Buna izin vermeyin. Para kolay kazanılmıyor. Açılış tarihine bakın..

4. Banka guvenilirliği.. Bu kısım aslında 100 binden fazla mevduatı olanlar için gecerli. Korkunuz varsa büyük bankaya taşıyın ama minik bankalara 100'er bin lira atmaktan geri kalmayın bence.. Faiz rekabetinden yararlanın. Her zaman küçük ve agresif bankalar olacaktır.

5. Bankalarda tüm mevduatın cari büyüklüğünün %96'sı yaklaşık %4 mudinin elinde.. Ortalama mudi başına mevduat hala onbin tl küsürlerde. Kendinizi önemsizleştirmeyin. 20 bin lirası olan adam cok onemli bir müsteridir. Yüzde birlik dilime çok yakındır, belki de içindedir.. Tahmin ettiginizden cok daha onemlisiniz.
Bir hafta önce özel bir bankada çalışan arkadaşım, 53 bin lirası olan bir mevduat sahibinin bankadan parasını cekmesinin, gunlerce süren banka içi yazışmalara, raporlamalara vs. neden oldugunu paylaşmıştı.

6. Yılların tecrübesi ile söylüyorum. Asla ve asla vadede 30-35 günü geçmeyin. Hiç kaybetmezsiniz. Vadenizi uzattıkça bazen sürpriz kazançlarınız olur faiz düşüşlerinden ama,zaman zaman korkunç şeyler kaybedersiniz, artık bu kadar enflasyonsuz ve düşük reel faiz ortamında, bu inanın cok akıllıca olmaz. Enflasyonun yıllık bazda 3-4 puan daha düşmesi, g-8 ülkeleri düzeyini yakalamamızdır. Ancak tersi her zaman cok daha muhtemeldir. 30-35 gün iyidir.

7. Çok makro düşünmeyin. Pantolon alırken türk tekstil sektörünün önündeki zorlukları düşünmediğiniz gibi, araba kiralayanların otomotiv sektöründe gelecek yıllardaki hamleyi düşünmediği gibi, bence bizde para piyasaları geleceğini ve bankacılığı çok fazla düşünmemeliyiz. Altı üstü paramızı kiralıyoruz. Hepsi bu...

8. Vadesi dolan paranızı çekmek istediginizi önceden bankaya haber vermek gibi bir yükümlülüğünüz, bir mecburiyetiniz yok. Hatta vadesi dolmayan paranızı dahi faizinden feragat ettiginiz sürece bankaya/şubeye haber vermek gibi saçma bir zaruret söz konusu dahi olamaz. Sadece saçma değil, yasal hiç bir dayanağı da olmayan bir uygulamadır bu. İyi niyet olarak yapıyorsanız yapın. Ancak hukuki olmayan tüm teamüllerin ve alışkanlıkların bankaların lehine durumlar oldugunu unutmayın. Tuhaf ve absürd adetlere uymak zorunda değilsiniz. Evinizi kiraladıgınızda, her kira gününden bir gün once kiracıya kira ödemesini hatırlatmak zorunda olmadıgınız gibi buna da mecbur değilsiniz. 1 bucuk tl için haciz işlemi başlatan bankalara kıyak olsun diye bir bucuk tl iletişim masrafı ödemek zorunda değil kimse. Eski köyün adetleri zararlı ise kalkacak. Hukuken /kanunen o para sizindir. Siz o bankanın yaşayabileceği fiziki zorlugu düşünmek zorunda değilsiniz.
Banka size kredi borcunuza bir gün kala'' cebinde para var mı ? , yarın ödeyebilecek misin '' diye soruyor mu ??

Selamlar..

dudu
08-11-2013, 09:10

Tipik bir ayakoyunu.
Bir kere musteriyi iceri cekmek icin bir rekabetci oran verirler. Siz iceri girdikten sonra da cikmayacaginiza kanaat getirdiler mi hemen orani dusurup ilk ay verdiklerini geri almaya calisirlar.
Usenmeyip 0.10-0.25% arasi farklarda bile parayi tasimak lazim veya en azindan tasiyabileceginiz intibasini vermek lazim.

Syg,

oguzozi
08-11-2013, 12:15
Teb gecen ay 9 vermisti simdi 8.75 verdi.

GT-I9505 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

fusem
08-11-2013, 12:56
8. Vadesi dolan paranızı çekmek istediginizi önceden bankaya haber vermek gibi bir yükümlülüğünüz, bir mecburiyetiniz yok. Hatta vadesi dolmayan paranızı dahi faizinden feragat ettiginiz sürece bankaya/şubeye haber vermek gibi saçma bir zaruret söz konusu dahi olamaz. Sadece saçma değil, yasal hiç bir dayanağı da olmayan bir uygulamadır bu. İyi niyet olarak yapıyorsanız yapın. Ancak hukuki olmayan tüm teamüllerin ve alışkanlıkların bankaların lehine durumlar oldugunu unutmayın. Tuhaf ve absürd adetlere uymak zorunda değilsiniz. Evinizi kiraladıgınızda, her kira gününden bir gün once kiracıya kira ödemesini hatırlatmak zorunda olmadıgınız gibi buna da mecbur değilsiniz. 1 bucuk tl için haciz işlemi başlatan bankalara kıyak olsun diye bir bucuk tl iletişim masrafı ödemek zorunda değil kimse. Eski köyün adetleri zararlı ise kalkacak. Hukuken /kanunen o para sizindir. Siz o bankanın yaşayabileceği fiziki zorlugu düşünmek zorunda değilsiniz.

Banka size kredi borcunuza bir gün kala'' cebinde para var mı ? , yarın ödeyebilecek misin '' diye soruyor mu ??

abi sen şaka mı yapıyorsun yoksa ciddi misin? kredi taksitiyle, mevduat miktarını bir tutuyorsun.

sanıyorsun ki yatırılan para kasada tutuluyor, vadesi gelince banka müşteriye anapara+faiziyle ödeme yapıyor.

senden %10 la topladığı parayı, %20 ile pazarlamazsa bu iş nasıl dönecek?

ayrıca verdiğim linkteki zorunlu karşılık açıklamasını okumamışsın.

shorts
08-11-2013, 13:21
Arkadaşlar Merhaba
Pazartesi Enpara dan Odea ya geçmeyi düşünüyorum. Odea da günlük internet eft limiti ne kadar bilen varmı? Veya çıkarken ne kadar eft ücreti alırlar? Ücretsiz eft yi kabul ediyorlarmı? Malum önümüzdeki ay bilanço ayı Aralıkta tekrar taşınmamız gerekebilir 1 ay için uğraşmıyım çıkışta yüksek eft isterlerse miktar 500 üstü.

dün odea yı aradım ne zaman isterseniz geliriz dediler ve geldiler.. gerekli sorular sorular soruldu imzalar atıldı hesap da bugün açıldı. eft ücreti default olarak yok dendi.. hesap ücreti almıyorlarmış..internet limitini sormadım.
benim de düsüncem aralıkta önüme bakmak üzere bir miktar parayı Burgan'dan Odea'ya taşımak. çünkü Odea yeni oran olarak 8.75 veriyor. odea 9.50. rakam 500 üstü olursa 46 günde en az 400 tl fark oluşuyor. az değil.
benim şu anda tek düşündüğüm buralarda dillendirilen güven sorunu.. bunu gelen kadına da sordum. doğal olarak o da normaldir daha yeni banka şu anda masraf yapıyor ama şimdiden bir çok bankayı geride bırakıp 14. lüğe yükseldik vs gibi beklendik açıklamasını yaptı.. bundan sonraki karar sigorta kapsamından yüksek miktarda girmek ya da girmemek. o da kisiden kisiye degişebilir.
yatırım tavsiyesi değildir. syg..

proftrader
08-11-2013, 13:24
Teb'de marifetli hesap açtım..( meblağ 81,000 tl ) 9,50 veriyor ilk ay için. En cazip kılan tarafı hesap işletim ücreti olmaması ve istenen an para cekilip yatırılabilmesi ile eft/havale masrafı olmaması oldu.
Çünkü hiç bir şart altında, hesap işletim ücreti diye bir ödeme yapmak istemiyorum. Bu benim için patolojik boyutta bir takıntı.
Enpara'da da yok bildigim kadarıyla. O yüzden bundan sonra bu tür hesaplar arasında dolaşacagım ( ING 'de de varmış öyle bir hesap türü )
Yine finansbankın bir ürünü olan benzer ''çift sarılı hesapta'' ise, bir hinoğluhinlik var aklınızda bulunsun. Hesap işletim ücreti alınmamasına ragmen, yatırdıgınız paranın belli bir miktarı , sözgelimi %95'i faizlendiriliyor. Faizlendirilmeyen kısmın faizi ise hesaplandıgında ( bin lira olsa aylık 7-8 lira) neredeyse hesap işletim ücreti kadar bir kayıp ortaya çıkıyor...
Selamlar..

Ben de istenen an para cekilip yatırılabilen ıng nin turuncu hesabını ve tebin marifetli hesabını hangisi iyiyse kullanıyorum.
Bugün tebin marifetlisinin faizi 8 e düşürdüğünü sabah yolladığı ekstreden gördüm. Hemen ıng turuncu faize bakdım ve 8.25di.
Ancak ıng ye telefon edip saat kaçtan sonra aktarabileceğim paranın haftasonu için faizinin işleyeceğini sorduğumda 24 saat sonra dediler. Yani cuma sabah 11 de yatan paraya haftasonu faiz vermiyorlar. (veya ptesi sabah yatan para salı ilk faizini alıyor. Bu durumda 8 den 8.25 e geçip 1 günlük faiz kaybı yaklaşık 1 ayda telafi ediliyor. Haftasonu 3 günlük kayıpsa 3 ayda. Ancak 1 ayda bile defalarca bu turunucu veya marifetlinin faizini değiştirebiliyorlar. O yüzden ING turuncuya geçmedim.

Hem arkadaşları yukardaki konuyla ilgili bilgilendimiş oluyor hem de soruyorum:

Hiç kimsenin aklına gelmeyecek 24 saat sonra faiz işletme hilesi yasal mıdır?
Bilen arkdaşlardan cevap rica ediyorum.

aviator
08-11-2013, 13:31
dün odea yı aradım ne zaman isterseniz geliriz dediler ve geldiler.. gerekli sorular sorular soruldu imzalar atıldı hesap da bugün açıldı. eft ücreti default olarak yok dendi.. hesap ücreti almıyorlarmış..internet limitini sormadım.
benim de düsüncem aralıkta önüme bakmak üzere bir miktar parayı Burgan'dan Odea'ya taşımak. çünkü Odea yeni oran olarak 8.75 veriyor. odea 9.50. rakam 500 üstü olursa 46 günde en az 400 tl fark oluşuyor. az değil.
benim şu anda tek düşündüğüm buralarda dillendirilen güven sorunu.. bunu gelen kadına da sordum. doğal olarak o da normaldir daha yeni banka şu anda masraf yapıyor ama şimdiden bir çok bankayı geride bırakıp 14. lüğe yükseldik vs gibi beklendik açıklamasını yaptı.. bundan sonraki karar sigorta kapsamından yüksek miktarda girmek ya da girmemek. o da kisiden kisiye degişebilir.
yatırım tavsiyesi değildir. syg..

aviator
08-11-2013, 13:32
Çok teşekkürler cevabınız için Sayın Shorts

austin
08-11-2013, 14:41
http://www.paralimani.com/is-bankasi-na-tarihi-fark-haberi-33748

Sonuçlar vampirlikte başı çeken bankaların suratında şamar gibi patlamış:) Finans henüz bilanço açıklamamış. Tam sonuçları merakla bekliyorum..

Necropolis
08-11-2013, 14:48
Ben de istenen an para cekilip yatırılabilen ıng nin turuncu hesabını ve tebin marifetli hesabını hangisi iyiyse kullanıyorum.
Bugün tebin marifetlisinin faizi 8 e düşürdüğünü sabah yolladığı ekstreden gördüm. Hemen ıng turuncu faize bakdım ve 8.25di.
Ancak ıng ye telefon edip saat kaçtan sonra aktarabileceğim paranın haftasonu için faizinin işleyeceğini sorduğumda 24 saat sonra dediler. Yani cuma sabah 11 de yatan paraya haftasonu faiz vermiyorlar. (veya ptesi sabah yatan para salı ilk faizini alıyor. Bu durumda 8 den 8.25 e geçip 1 günlük faiz kaybı yaklaşık 1 ayda telafi ediliyor. Haftasonu 3 günlük kayıpsa 3 ayda. Ancak 1 ayda bile defalarca bu turunucu veya marifetlinin faizini değiştirebiliyorlar. O yüzden ING turuncuya geçmedim.

Hem arkadaşları yukardaki konuyla ilgili bilgilendimiş oluyor hem de soruyorum:

Hiç kimsenin aklına gelmeyecek 24 saat sonra faiz işletme hilesi yasal mıdır?
Bilen arkdaşlardan cevap rica ediyorum.

Özellikler•Hoş geldin faizinin süresi 30 gündür ve hesap açıldığı anda geçerlilik süresi başlar. Faiz gecelik işler ve her gün sabittir.
•Avantajlı faiz oranı günlük olarak belirlenir ve gecelik olarak işler. Faiz oranları yıllık basit brüt oranlardır.
•Hoş geldin faizinden ilk defa ING Turuncu Hesap açtıracak müşteriler yararlanabilir.
•Hesap açmak için alt limit yoktur.
•Hoş geldin faizi ve avantajlı faiz 100.000 TL'ye kadar geçerlidir. Bakiyenin bu tutarın üstüne çıkması durumunda aşan kısmına daha düşük faiz oranı uygulanacaktır.
•Hesaptan EFT/Havale yapılabilir.
•İnternet Şubesi, Cep/Tablet Şube ve 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı'ndan yapılan EFT/Havale işlemleri ücretsizdir.
•ING Turuncu Hesap'tan hesap işletim ücreti alınmaz.
•Hafta içi 17.00'dan önce para yatırıldığında, aynı gün faiz kazandırmaya başlar.

Diamantidis
08-11-2013, 14:58
paranızın miktarına göre hesaplayıp istiyorlar fakat 50 tl nin altına düşmeyecekleri kesin diyebilirim.İki kez 200-300 tl arası bir para istediler nakit taşıdım üçüncü ve son kez nakit almaya hazırlanırken nakit taşıma riskinden vazgeçip güç bela 50 küsur tl ye anlaşarak eft yaptırmıştım.Halbuki mb na ödedikleri para 20 tl bile değilken çıkarayak sırtınızdan para kazanıyorlar.

Açıklamalarınız için teşekkürler.

romwar
08-11-2013, 15:16
aralık ayına kadar oranlar böyle gidecek gibi pek bir değişiklik olmayacak sanki. enparadan da bir atak yok. bugün vadesi gelen bir hesabımı yenilemiş enpara bakalım ne olacak aralıkta.

memet1
08-11-2013, 16:00
http://www.paralimani.com/is-bankasi-na-tarihi-fark-haberi-33748

Sonuçlar vampirlikte başı çeken bankaların suratında şamar gibi patlamış:) Finans henüz bilanço açıklamamış. Tam sonuçları merakla bekliyorum..

ilk 2 çeyrekteki zarardakiler nerdeki...11.ay son haftada tamamı tbb istatistikte...

memet1
08-11-2013, 16:03
kralın devrilişi benim iş bankasını boşamamdır...aha buraya yazdım...

afa35
08-11-2013, 16:33
gelen abd tarım dışı istihdam verisitle abd 10 yıllıklar füze 2,72 borsa altın düşerken dolar ve faizler çıkışa geçti

afa35
08-11-2013, 16:59
Gösterge Faizimiz 8,64

memet1
08-11-2013, 17:11
ali babacan banka kurmak için en az 300 milyon dolar sermaye lazım diyor...burgan 570 milyon lira...odea 1.087 milyon lira...bilginize...başlangıçta içine konan sermaye...

romwar
08-11-2013, 17:14
enparadan atak zamanı geldi desenize günlükte kalmakta fayda var öyleyse biraz

alidayi
08-11-2013, 19:46
Enparada hesap açıp isbankasindaki mevduatı enparaya aktardim. Internette hep güvenliğinden bahşedilmiş yüksek oranda vadeli hesap açtıkları icin. Merak ettiğim konu devlet güvencesi zaten param 100000 altı (95000) ama benim için büyük bir miktar . Komik gelecek ama enpara kepenkleri kapatırsa :) devlet bana 95000 imi geri verecek mi ? Elimde enparada bakiyem olduğuna dair hesap cüzdanı falan yok allah korusun enpara batarsa nasıl belgelendirecem param olduğunu . Inşallah çok saçma olmadı soru :)

Empyrium
08-11-2013, 20:37
Arkadaşlar,

Enpara vadeli hesapta, Vade sonu yenileme tercihi seçiminde üç seçenek var, bir arkadaş bunların tam olarak ne olduğunu açıklayabilir mi?

1. Anapara ve kazanılan faiz otomatik olarak yenilenir
2. Anapara yenilenir, faiz vadesiz hesaba aktarılır
3. Hesap yenilenmeden kapatılır

ozziem
08-11-2013, 22:42
Arkadaşlar,

Enpara vadeli hesapta, Vade sonu yenileme tercihi seçiminde üç seçenek var, bir arkadaş bunların tam olarak ne olduğunu açıklayabilir mi?

1. Anapara ve kazanılan faiz otomatik olarak yenilenir
2. Anapara yenilenir, faiz vadesiz hesaba aktarılır
3. Hesap yenilenmeden kapatılır

Aslında açık yazılmış.:) Şotan'nın ropartajını TÜrkçe'ye çeviren tercüman gibi olacak ama:

1. Vadeli hesap kazandığınız faizle beraber aynen devam ediyor. O anki faiz oranı ile yenileniyor.
2. Örneğin 10000 yatırdınız ilk başta 200 tl faiz aldı diyelim vade sonunda, 200 tl faiziniz vadesiz hesaba geçiyor, 10000 tl niz ise vadeli olarak o anki oranla yenileniyor.
3. Vadeli hesap vadesi dolunca paranın tamamı vadesize geçer.

ROOKY
08-11-2013, 22:51
1.vade sonunda toplam paran gene aynı vade sure zarfında vadeli hesapta degerlenir.
2.anapara gene ustte anlattigim gibi yenilenir, faiz gelirin vadesize aktarilir.
3.tum paran vadesize aktarilir.

ROOKY
08-11-2013, 22:53
Anlatabildim mi dostum, enpara benden daha iyi anlatmış gerçi :)

Empyrium
09-11-2013, 01:16
İkinize de teşekkürler arkadaşlar. Gayet açık olsa emin olun sormazdım :) "Yenilenir" kelimesi kafa karıştırdı. Bir de vadeli hesap olayında acemiyim :) ilk kez kullanıyorum

austin
09-11-2013, 09:56
Enparada hesap açıp isbankasindaki mevduatı enparaya aktardim. Internette hep güvenliğinden bahşedilmiş yüksek oranda vadeli hesap açtıkları icin. Merak ettiğim konu devlet güvencesi zaten param 100000 altı (95000) ama benim için büyük bir miktar . Komik gelecek ama enpara kepenkleri kapatırsa :) devlet bana 95000 imi geri verecek mi ? Elimde enparada bakiyem olduğuna dair hesap cüzdanı falan yok allah korusun enpara batarsa nasıl belgelendirecem param olduğunu . Inşallah çok saçma olmadı soru :)

Enparayı arayıp hesap cüzdanı talebini belirt. 5 tl ulaşım bedeli karşılığı Finansbank ıslak imzalı hesap cüzdanın adresine kuryeyle gönderiliyor:super:

proftrader
09-11-2013, 12:42
Özellikler•Hoş geldin faizinin süresi 30 gündür ve hesap açıldığı anda geçerlilik süresi başlar. Faiz gecelik işler ve her gün sabittir.
•Avantajlı faiz oranı günlük olarak belirlenir ve gecelik olarak işler. Faiz oranları yıllık basit brüt oranlardır.
•Hoş geldin faizinden ilk defa ING Turuncu Hesap açtıracak müşteriler yararlanabilir.
•Hesap açmak için alt limit yoktur.
•Hoş geldin faizi ve avantajlı faiz 100.000 TL'ye kadar geçerlidir. Bakiyenin bu tutarın üstüne çıkması durumunda aşan kısmına daha düşük faiz oranı uygulanacaktır.
•Hesaptan EFT/Havale yapılabilir.
•İnternet Şubesi, Cep/Tablet Şube ve 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı'ndan yapılan EFT/Havale işlemleri ücretsizdir.
•ING Turuncu Hesap'tan hesap işletim ücreti alınmaz.
•Hafta içi 17.00'dan önce para yatırıldığında, aynı gün faiz kazandırmaya başlar.

Ing nin hoşgeldin faizi ile ilgili bilgiler için teşekkürler.
Fakat ben turuncu hoşgeldin faizi alalı çok oldu. Hoşgeldin sonrası turuncu hesap faizini sorup, müşteri temsilcisinden sonraki gün faiz başlar cevabı almıştım.

Empyrium
09-11-2013, 12:54
Enparayı arayıp hesap cüzdanı talebini belirt. 5 tl ulaşım bedeli karşılığı Finansbank ıslak imzalı hesap cüzdanın adresine kuryeyle gönderiliyor:super:

Selam arkadaşlar, ben de enpara da vadeli hesap açtırdım. Bu hesap cüzdanı'nı istemeli miyim? Hesabımızın olduğunun resmi kanıtı gibi bir işlev mi görüyor hesap cüzdanı?

fxxx
09-11-2013, 13:28
Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) başlığı altında yazılanları hiç okumadan sürekli olarak basit ve önemsiz konuların tekrar edilmesi, bu başlığın niteliğini negatif yönde etkilemektedir.

JonDowes
09-11-2013, 13:31
sayın jondowes...bankaların sitelerindeki denetçi raporlarına güvenmelimiyiz...hanği rakamlara bakmalı...kendin değerlendirsene diyenler olabilir...bankalarda ne iş yapıyorsunuz deyince...psikopatım...diyorum...yani rakamlar bilenler tarafından yorumlansın...

Denetçi raporları al-sat içermez. Batar-batmaz yorumu da içermez. Mali tabloları bir miktar yorumlar sadece. O kadarında da güvenilmeyecek bir şey yok bence. Türkiye'de finansal varlıklar çok sade ve basit. Bilanço rakamlarında gizlenecek çok bir şey yok. Mevduat belli, batık krediler belli, vadeler belli.

memet1
09-11-2013, 13:43
Denetçi raporları al-sat içermez. Batar-batmaz yorumu da içermez. Mali tabloları bir miktar yorumlar sadece. O kadarında da güvenilmeyecek bir şey yok bence. Türkiye'de finansal varlıklar çok sade ve basit. Bilanço rakamlarında gizlenecek çok bir şey yok. Mevduat belli, batık krediler belli, vadeler belli.sn jondowes...iki bankanın 2013 6.ay raporunda denetçi raporunda kar görünüyor...tbb istatistik raporunda aynı dönem zarar görünüyor...hangisi dogru acaba...tşk...

memet1
09-11-2013, 13:44
Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) başlığı altında yazılanları hiç okumadan sürekli olarak basit ve önemsiz konuların tekrar edilmesi, bu başlığın niteliğini negatif yönde etkilemektedir.katılıyorum eskiler çalışılmalı...eğitim şart...

JonDowes
09-11-2013, 14:50
sn jondowes...iki bankanın 2013 6.ay raporunda denetçi raporunda kar görünüyor...tbb istatistik raporunda aynı dönem zarar görünüyor...hangisi dogru acaba...tşk...

örnek verir misiniz? böyle bir şey olamaz. rakamlar heryerde aynıdır. farklılık sebepleri: birinde solo diğerinde konsolide rakam vardır. veya biri sadece 2. çeyreği, biri ilk 6 ay toplamını vermiştir. veya biri ilk açıklama, biri revizedir.

memorex
09-11-2013, 16:38
örnek verir misiniz? böyle bir şey olamaz. rakamlar heryerde aynıdır. farklılık sebepleri: birinde solo diğerinde konsolide rakam vardır. veya biri sadece 2. çeyreği, biri ilk 6 ay toplamını vermiştir. veya biri ilk açıklama, biri revizedir.
Alışverişimiz bankalarla olduğuna göre banka bilançosu okumayı öğrenmemiz ŞART, yoksa şu banka sıkıntıda bu banka batıyor söylentilerine kapılır hem kendimiz zarar eder hem de ortalığı gereksiz yere karıştırırız.Bu konudan anladığınız için bu topiğin içinde bizlere HIZLANDIRILMIŞ bir KURS verebilirseniz çok makbule geçer.Ya da internette bu konuda faydalanabileceğimiz linkler verebilirseniz...

twilight1517
09-11-2013, 16:45
ABD 10 yillikler 2.75 e yukseldi...issizlik verileri tahmininden cok uzeri geldi ve FED in parayi kisma umutlari cok artti...ilerleriki zamanlarda borsanin coktugu mevduatin costugu zamanlari gormek dilegiyle....

Eluus
09-11-2013, 17:07
Bu haftanın başında EnPara'nın faiz düştüğünü görünce içimden küfürü bastım MB'na TL'ye, gittim Vadeliye koyacağıma bu AKP ve yandaşlarını zengin edeceğime gittim Bitcoin aldım haftanın başında. Önceden de almıştım baya bi.

Paranın kalanını da yurtdışında yiycem bunlara kaptırmayacam.

Gelirimle de Bitcoin alıcam bankaya filan koymayacam.

Aslında iyi oldu bu faiz düşmanlari yüzünden hiç almayı düşünmediğim kadar Bitcoin almış oldum deli gibi kardayım.

romwar
09-11-2013, 18:11
Bu haftanın başında EnPara'nın faiz düştüğünü görünce içimden küfürü bastım MB'na TL'ye, gittim Vadeliye koyacağıma bu AKP ve yandaşlarını zengin edeceğime gittim Bitcoin aldım haftanın başında. Önceden de almıştım baya bi.

Paranın kalanını da yurtdışında yiycem bunlara kaptırmayacam.

Gelirimle de Bitcoin alıcam bankaya filan koymayacam.

Aslında iyi oldu bu faiz düşmanlari yüzünden hiç almayı düşünmediğim kadar Bitcoin almış oldum deli gibi kardayım.

Emre Çetinkaya - - Son dönemlerde adını çok sık duymaya başladığımız Bitcoin olayını bilmeyen herhalde çok azdır. İnternetin para birimi olarak bilinen Bitcoin'i kısaca, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimi olarak açıklayabiliriz. İşte geçtiğimiz günlerde internet üzerinden çok yüklü miktarda internet para birimi olan Bitcoin parası çaldılar

Paranızı online cüzdanlarınızda saklamanızı sağlayan bir şirket olan inputs.io'nun resmi sitesinden yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde sitenin veri bankasına giren hackerlar 1.3 milyon dolara denk gelen 4,100 Bitcoin parası çaldılar. Bu rakam Bitcoin tarihinin en büyük 15 hırsızlığı arasına girdi.

Bu hack olayından sonra bir süre faaliyetlerini durduran site, kullanıcılarına çalınan paralarını geri ödeyeceğini söyledi. Ancak elinde yeteri kadar bulunmadığı için şirketin bu parayı ödemesi biraz zaman alacak.

1 saat önce düşen haber. bi kontrol et paranı istersen :)

memet1
09-11-2013, 18:27
örnek verir misiniz? böyle bir şey olamaz. rakamlar heryerde aynıdır. farklılık sebepleri: birinde solo diğerinde konsolide rakam vardır. veya biri sadece 2. çeyreği, biri ilk 6 ay toplamını vermiştir. veya biri ilk açıklama, biri revizedir.sn jondowes...şimdi yeniden baktım... kendi sitesindeki raporda ilgili banka rakamların önüne eksi koymadığından ben karda diye algıladım...fakat bddk sitesindeki 2013 6.ay raporunda eksi işareti var ve zararda olduğu görülüyor...bankanın bir kurnazlığı gibi...linkleri veriyorum...diğer bankayıda inceleyeceğim...http://www.odeabank.com.tr/tr-TR/yatirimci-iliskileri/raporlar/InterimReports/Odeabank30062013.pdf...http://www.bddk.org.tr/bdruyg/veri.aspx?BNK=146&TUR=Solo&YIL=2013&AY=6&TABLO=KZ...şimdi sorum şudur...zarardaki bir bankaya büyük girmek istemiyorum...zararda olması bizi nasıl ilgilendirsin...tşk...http://www.bddk.org.tr/bdruyg/veri.aspx?BNK=146&TUR=Solo&YIL=2013&AY=6&TABLO=KZdiğer bankayada baktım sitesindeki raporda eksi yok bddk sitesinde eksi var...ama rakamlar aynı haklısınız değişiklik yok...demekki bankanın sitesine değil bddk nın sitesine güvenmeliyiz...benim gibi kaç kişi bakıyorki zaten...benine izmirli yoldaşın yazısı araştırmaya ittide öğrendik...tşk...

Eluus
09-11-2013, 19:58
1 saat önce düşen haber. bi kontrol et paranı istersen :)

Bu haber en az 2 günlük :) Türkler 2 gün sonra duyuyor haberleri sanırım

Neyse ki Bitcoinlerimi başka bir sitede tutacak kadar salak değilim

Mehmet1954
09-11-2013, 22:17
Bitcoin illetini 300 lü rakamlardan beri takip ederim. her seferinde girmek için cesaret toplamaya çalıştıysamda ürkek kaldım bu konuda. onun yerine faizde oturup kaybetmektense döviz al-sat işine girdim uzun süre evvel. şu an 720 olmuş çılgın bir yükseliş. ama sizi medeni cesaretinizden ötürü kutluyorum :)

Bu haber en az 2 günlük :) Türkler 2 gün sonra duyuyor haberleri sanırım

Neyse ki Bitcoinlerimi başka bir sitede tutacak kadar salak değilim

Mehmet1954
09-11-2013, 22:20
Eline sağlık cheetah

Uzun yıllardır mevduat yapan biri olarak bence dikket edilmesi gereken hususları şöyle sıralayım.

1. Hesap işletim ücretleri. Yıllık 135 tl'ye varan ücret alan bankalar var. Adına takılmayın, bazen hesap bakım ücreti olur, bazen hesap işletim ücreti. Hatta kimi bankalar hesap açılış ücreti adı altında bile para alabiliyor. Burada başka bir tuzak, hesap işletim ücretsiz hesap açarken, size bir bankamatik kartı sunup klasik hesap da açıyorlar ve onun üzerinden yine ücret alabiliyorlar..

2. Eft / havale masrafları.. Faiz yüksek diye bir bankaya giderken astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Kimi bankalrda hakikaten fahiş ücretler var.

3. Valör cinliği.. Bazı bankalar hesabınızı sabah 10 da dahi açsanız caktırmadan bir gün sonraya valörü iteliyorlar. Her ay mevduat taşısanız başka bir bankaya, bir yılda yarım ay kaybınız olur. Buna izin vermeyin. Para kolay kazanılmıyor. Açılış tarihine bakın..

4. Banka guvenilirliği.. Bu kısım aslında 100 binden fazla mevduatı olanlar için gecerli. Korkunuz varsa büyük bankaya taşıyın ama minik bankalara 100'er bin lira atmaktan geri kalmayın bence.. Faiz rekabetinden yararlanın. Her zaman küçük ve agresif bankalar olacaktır.

5. Bankalarda tüm mevduatın cari büyüklüğünün %96'sı yaklaşık %4 mudinin elinde.. Ortalama mudi başına mevduat hala onbin tl küsürlerde. Kendinizi önemsizleştirmeyin. 20 bin lirası olan adam cok onemli bir müsteridir. Yüzde birlik dilime çok yakındır, belki de içindedir.. Tahmin ettiginizden cok daha onemlisiniz.
Bir hafta önce özel bir bankada çalışan arkadaşım, 53 bin lirası olan bir mevduat sahibinin bankadan parasını cekmesinin, gunlerce süren banka içi yazışmalara, raporlamalara vs. neden oldugunu paylaşmıştı.

6. Yılların tecrübesi ile söylüyorum. Asla ve asla vadede 30-35 günü geçmeyin. Hiç kaybetmezsiniz. Vadenizi uzattıkça bazen sürpriz kazançlarınız olur faiz düşüşlerinden ama,zaman zaman korkunç şeyler kaybedersiniz, artık bu kadar enflasyonsuz ve düşük reel faiz ortamında, bu inanın cok akıllıca olmaz. Enflasyonun yıllık bazda 3-4 puan daha düşmesi, g-8 ülkeleri düzeyini yakalamamızdır. Ancak tersi her zaman cok daha muhtemeldir. 30-35 gün iyidir.

7. Çok makro düşünmeyin. Pantolon alırken türk tekstil sektörünün önündeki zorlukları düşünmediğiniz gibi, araba kiralayanların otomotiv sektöründe gelecek yıllardaki hamleyi düşünmediği gibi, bence bizde para piyasaları geleceğini ve bankacılığı çok fazla düşünmemeliyiz. Altı üstü paramızı kiralıyoruz. Hepsi bu...

Selamlar..

Eluus
09-11-2013, 22:36
Bitcoin illetini 300 lü rakamlardan beri takip ederim. her seferinde girmek için cesaret toplamaya çalıştıysamda ürkek kaldım bu konuda. onun yerine faizde oturup kaybetmektense döviz al-sat işine girdim uzun süre evvel. şu an 720 olmuş çılgın bir yükseliş. ama sizi medeni cesaretinizden ötürü kutluyorum :)

Teşekkür ederim. Yalnız almamanız için hiç bir sebep yok. Hala çok erken. Btc hala çok ucuz. Size dokunmayacak bir miktarla, ne kadar az da olsa, alın derim. Pişman olma ihtimaliniz çok çok az. :super:

faruko
09-11-2013, 22:52
Sn. Eluus,

Bitcoin hakkında biraz detay bilgi ya da link vermeniz mümkün mü?

fusem
09-11-2013, 23:40
Birikimlerini Tekstilbank'a getiren müşterilerimize yeni vadeli mevduatlar kapsamında,

32-45 gün için TL'de %9.25

EUR ve USD'de %3 faiz oranı uygulanacaktır.

Kampanyada TL için üst limit 150.000 TL, EUR ve USD'de 100.000/EUR/USD olacaktır.

Eluus
09-11-2013, 23:59
Sn. Eluus,

Bitcoin hakkında biraz detay bilgi ya da link vermeniz mümkün mü?

Karşılıklı otursak ben size bir kaç saat dil döksem (ki benim için zevk olurdu) kafanızda Bitcoin'in ne olduğu nasıl çalıştığı ancak biraz belirir. Baya okunulması üzerine düşünülüp sindirilmesi gereken bir konu. O yüzden size burdan tatmin edici bilgi verebilmem mümkün değil. Çok meraklı olmama ve çok araştırmama rağmen benim bile sindirmem haftalar, aylar aldı. Hala üzerine düşündüğüm çok şey var.

Çok kabaca size Bitcoin'i şöyle tarif edebilirim:

Bitcoin aslında bir Küresel Konsensus Protokolü. Ödeme yapmak dışında başka bir çok alanda da kullanılabilecek o alanlarda da devrim yaratabilecek bir program. İnternetin başlarında daha henuz HTTP veya daha hiç bir tarayıcının olmadığı esnadaki TCP/IP'ye benziyor (TCP/IP: İnternetin iletişim protokolu). Tarayıcılar çıkmadan önce de TCP/IP pek az kişinin kullanabildiği birşeydi. Ancak daha sonra HTTP ve tarayıcılar çıkınca İnternet yayıldı. Bitcoin'in de üzerine oturtulması gereken (Mastercoin gibi) bu tarz destekleyici protokoller gerekiyor ki kullanımı kolay ve pratik olsun. Muhteşem ve çok zarif bir konsept, daha yeni doğuyor. Dünyayı dramatik şekilde değiştirecek.

Malesef kendi başına yeterli Türkçe kaynak bulamıyorum. Ancak İngilizce olarak bu web sitesinde her bilgi mevcut: https://en.bitcoin.it/wiki/Main_Page

aviator
10-11-2013, 00:22
Bitcoin tartışmak için yanlış topic burası. Buradaki insanların yüzde 80 i sanal alemde olması nedeniyle enparaya karşı. Kalan yüzde 20 nin en az yarısıda devlet bankası olmadığı için finansbanka karşı. Genel olaraksa bu topiğin 99 u borsa vob vs karşı. Dikkat ettiyseniz bu topicde fazla altın muhabbeti bile geçmez bırakın bitcoini. Buradaki kitle hesap cüzdanı işletmeden uyku uyuyamayan insanlardan oluşuyor genelde.
Saygılar,

Mehmet1954
10-11-2013, 02:00
Peki istediğiniz an sorunsuz TL'ye geri dönüş yapabildinizmi? Yani internet bankacılığından döviz alıp satmak kadar anlık ve kolaymı bu prosedür. btctürk sitesindenmi yapıyorsunuz acaba işlemlerinizi ? bu arada hangi şehirdensin merak ettim :)

Teşekkür ederim. Yalnız almamanız için hiç bir sebep yok. Hala çok erken. Btc hala çok ucuz. Size dokunmayacak bir miktarla, ne kadar az da olsa, alın derim. Pişman olma ihtimaliniz çok çok az. :super:

ozziem
10-11-2013, 13:37
İlk defa bu hukumetin bir kurumunun yaptırdığı bir şey hoşuma gitti.

İllere göre mevduat yapmışlar, bir de haritalandırmışlar.

http://ebulten.bddk.org.tr/haritalama/harita.aspx

JonDowes
10-11-2013, 18:42
sn jondowes...şimdi yeniden baktım... kendi sitesindeki raporda ilgili banka rakamların önüne eksi koymadığından ben karda diye algıladım...fakat bddk sitesindeki 2013 6.ay raporunda eksi işareti var ve zararda olduğu görülüyor...bankanın bir kurnazlığı gibi...linkleri veriyorum...diğer bankayıda inceleyeceğim...http://www.odeabank.com.tr/tr-TR/yatirimci-iliskileri/raporlar/InterimReports/Odeabank30062013.pdf...http://www.bddk.org.tr/bdruyg/veri.aspx?BNK=146&TUR=Solo&YIL=2013&AY=6&TABLO=KZ...şimdi sorum şudur...zarardaki bir bankaya büyük girmek istemiyorum...zararda olması bizi nasıl ilgilendirsin...tşk...http://www.bddk.org.tr/bdruyg/veri.aspx?BNK=146&TUR=Solo&YIL=2013&AY=6&TABLO=KZdiğer bankayada baktım sitesindeki raporda eksi yok bddk sitesinde eksi var...ama rakamlar aynı haklısınız değişiklik yok...demekki bankanın sitesine değil bddk nın sitesine güvenmeliyiz...benim gibi kaç kişi bakıyorki zaten...benine izmirli yoldaşın yazısı araştırmaya ittide öğrendik...tşk...

Raporda hata yok. Finans dünyasında parantez içinde yazılan rakamlar "eksi" anlamındadır, genelde raporları okuyanlar teknik işler yaptıkları için bunu bilirler, raporlar da normal mudiler için değil onlar için hazırlanır.

Banka bazında pek yorum yapmam ama... Odeabank'ın zarar etmesi kadar doğal bir şey yok. Etmemeleri olağanüstü büyük bir başarı olurdu. Piyasaya yeni girilmiş ve hızlı büyüme hedefliyorlar. Mevduata herkesten yüksek faiz verip, hiç ücret-komisyon almayıp, kredilerde de çok cömert olmaları gerekiyordu. Türkiye gibi rekabetçi bir bankacılık ortamında oturmuş markalardan pazar payı kapma sadece zararla olur.

memet1
10-11-2013, 21:02
Raporda hata yok. Finans dünyasında parantez içinde yazılan rakamlar "eksi" anlamındadır, genelde raporları okuyanlar teknik işler yaptıkları için bunu bilirler, raporlar da normal mudiler için değil onlar için hazırlanır.

Banka bazında pek yorum yapmam ama... Odeabank'ın zarar etmesi kadar doğal bir şey yok. Etmemeleri olağanüstü büyük bir başarı olurdu. Piyasaya yeni girilmiş ve hızlı büyüme hedefliyorlar. Mevduata herkesten yüksek faiz verip, hiç ücret-komisyon almayıp, kredilerde de çok cömert olmaları gerekiyordu. Türkiye gibi rekabetçi bir bankacılık ortamında oturmuş markalardan pazar payı kapma sadece zararla olur.yoldaş banka bazında değilde...son sorum zarardaki bankaya girmenin nasıl riski olabilir...tmsf sen zarardasın el koyuyorum dermi...banka ruhsatları türkiyede çok değerli imiş...sahipleri bırakıp gitmez heralde...yani 100k üzerini koyarken 2 kere düşünmelimi...bu arada kasım son hafta 9 aylıklar yayınlanacakmış takipteyim şahsen...

Eluus
10-11-2013, 23:02
Peki istediğiniz an sorunsuz TL'ye geri dönüş yapabildinizmi? Yani internet bankacılığından döviz alıp satmak kadar anlık ve kolaymı bu prosedür. btctürk sitesindenmi yapıyorsunuz acaba işlemlerinizi ? bu arada hangi şehirdensin merak ettim :)

Evet bir çok kez alım-satım ve para gönderimi-alımı yaptım hiç sorun yaşamadım. Oturduğum yeri internette paylaşmayı uygun görmüyorum.

Saygılar,

romwar
10-11-2013, 23:20
İlk defa bu hukumetin bir kurumunun yaptırdığı bir şey hoşuma gitti.

İllere göre mevduat yapmışlar, bir de haritalandırmışlar.

http://ebulten.bddk.org.tr/haritalama/harita.aspx

güzel iş yapmışlar... da enpara bunun neresinde acaba :) hangi ilde geçiyor bu 3 milyar tl lik mevduat acaba :)

umutabi
10-11-2013, 23:51
yoldaş banka bazında değilde...son sorum zarardaki bankaya girmenin nasıl riski olabilir...tmsf sen zarardasın el koyuyorum dermi...banka ruhsatları türkiyede çok değerli imiş...sahipleri bırakıp gitmez heralde...yani 100k üzerini koyarken 2 kere düşünmelimi...bu arada kasım son hafta 9 aylıklar yayınlanacakmış takipteyim şahsen...

Sayın memet1 ; öyle sen zarardasın deyip el konulacak olsaydı bugün BİST de şirket kalmazdı. BDDK nın kriterleri bellidir ve o kriterlerin altına gelen bankalara daha o kriterlere ulaşmadan uyarı gelmektedir. 2002 krizinden sonra TÜrkiye cumhuriyeti devleti en azından bankacılık da işini sağlam kazığa bağlamıştır.

Mehmet1954
11-11-2013, 00:28
chucky kuzuların sessizliğini oynuyor uzun zamandır :)

memorex
11-11-2013, 00:29
yoldaş banka bazında değilde...son sorum zarardaki bankaya girmenin nasıl riski olabilir...tmsf sen zarardasın el koyuyorum dermi...banka ruhsatları türkiyede çok değerli imiş...sahipleri bırakıp gitmez heralde...yani 100k üzerini koyarken 2 kere düşünmelimi...bu arada kasım son hafta 9 aylıklar yayınlanacakmış takipteyim şahsen...

Galiba 1994 ve 2001 krizlerinde Türkiye'de değildin.Bir bankaya el konulabilmesi için alacaklarının yükümlülüklerini karşılayamayacak duruma gelmesi gerekir.Eskiden bankaların takibi bugünkü kadar sıkı değildi artık bilgisayarlar sayesinde gün gün takipteler.Bu kadar korkuyorsan kamu bankalarından çıkma.

JonDowes
11-11-2013, 09:54

Tersi* BDDK ve TCMB'nin hareketleriyle teyit edilmedikçe; herhangi bir riski yok. Sahibi o bankayı kurmak için cebinden 300 milyon dolar koyuyor en az, aklını yitirmediyse hiçbiryere gitmez. Bugünün şartlarında 30-40 milyon lira zarar etmekle banka batmaz. Bankalara zaman zaman verilen cezalar bile 100 milyonun katları şeklinde olabiliyor.

*Sermayeyi eritecek kadar zarar eden ve bunu sürdürme riski olan bankaların önce şube açma yetkisi sonra da mevduat toplama yetkisi durdurulur.

memet1
11-11-2013, 10:20
Tersi* BDDK ve TCMB'nin hareketleriyle teyit edilmedikçe; herhangi bir riski yok. Sahibi o bankayı kurmak için cebinden 300 milyon dolar koyuyor en az, aklını yitirmediyse hiçbiryere gitmez. Bugünün şartlarında 30-40 milyon lira zarar etmekle banka batmaz. Bankalara zaman zaman verilen cezalar bile 100 milyonun katları şeklinde olabiliyor.

*Sermayeyi eritecek kadar zarar eden ve bunu sürdürme riski olan bankaların önce şube açma yetkisi sonra da mevduat toplama yetkisi durdurulur.

en doğru bilgi... tşkler...

özür
11-11-2013, 11:25
Taze oran yokmu arkadaşlar

lukas
11-11-2013, 11:36
en son hsbc oran alan var mı??

brujah
11-11-2013, 12:27
yapı kredi - bursa

bugün;
79 K için 8,40 oran 34 gün vade.

ayrıca 6 aylık hesaplanan 50 TL hesap işletim ücreti kesintisi var.

muratti77
11-11-2013, 12:45
Teb marifetli hesap tabela oranı ( tanışma değil ) 8,00 civarında. Şube ile görüşüldüğünde, buna bir miktar ek yapabiliyorlar mı, bilgisi olan var mı ?

smiled
11-11-2013, 13:00
Burgan bank antalya şubesi 32 günden 400 güne kadar 9,50 oran verdi.

pronto
11-11-2013, 13:02
Korku başladı .
Gösterge tahvil.8.80

alidayi
11-11-2013, 13:13
hsbc modern hesap tanışma %10 standardı 8,50

scobanx
11-11-2013, 13:19
Burgan Ankara Balgat Şubesi 100+ 32 gün 8.60 verdi. Enparaya aktardım parayı...

tades
11-11-2013, 15:26
odea bank 32-91 gün 9.50 10.ooo tl b tipi fon alırsanız 9.60

chero
11-11-2013, 16:56
en paranın sitesi ağırlaştı....açılmıyor..

özür
11-11-2013, 16:58
Evet enpara arada bir takılıyor ama cep şubesi çalışıyor

afa35
11-11-2013, 17:28
5 dakikadır enparaya girmeye çalışıyorum. Girilmiyor. Böyle saçmalık olmaz...

pronto
11-11-2013, 18:10
Siteye girilmez tabi bu faiz oranları ile kaçış başladı.
75.000 tl yi az önce odeaya 9.50 den geçirdim.
gelecek hafta da +150k vade sonu var onu da tutmam.9.10 dan. Aylık 70 tl fark ediyor en az.
şubesiz bankacılık en yüksek faiz ile topladılar doydular...
%20 indirim güzel ama bunun için vadeli mevduatta para durması gerekmiyor ki!
alışveriş yapanların cezasını niye biz çekelim...

tabor
11-11-2013, 18:47
az önce girdim hızda sorun yok. sayın enpara biraz düzeltme bekliyoruz oranlarda.

eraylmz
11-11-2013, 18:54
Enparada vadesi dolan meblağı günlüğe koydum, birkaç gün içinde artmazsa oranlar bende kaçıyorum...

Çoluk çocuk %20 indirimden yararlansın derken mevduatçıdan oluyorlar haberleri yok. Umarım kısa sürede düzelir.

romwar
11-11-2013, 20:10
Enparada vadesi dolan meblağı günlüğe koydum, birkaç gün içinde artmazsa oranlar bende kaçıyorum...

Çoluk çocuk %20 indirimden yararlansın derken mevduatçıdan oluyorlar haberleri yok. Umarım kısa sürede düzelir.

aynen ben de 2 vadesi dolan hesabım ile günlükte beklemedeyim cumaya kadar hareket olmazsa kaçarım.

fusem
11-11-2013, 22:21
güzel iş yapmışlar... da enpara bunun neresinde acaba :) hangi ilde geçiyor bu 3 milyar tl lik mevduat acaba :)

istanbul

feveran99
12-11-2013, 11:31
Enpara uyumaya devam ediyor :)

feveran99
12-11-2013, 11:34
Gosterge faiz costu 9.04...

dudu
12-11-2013, 12:02
Faiz ve doviz ellele gidiyor.
BIST dusuyor.
Mevduatcinin yuzu guluyor.

Syg,

Mehmet1954
12-11-2013, 12:20
En para kısa zamanda büyük işler başardı kendince. beklediğinden fazla ilgiye mazhar oluncada her mahluk gibi şımardı :) son bir kaç aydır bilinçli bir stratejiyle "ben doydum fazla bulaşmayın böyle iyi" mesajı vermeye çalışıyor alttan alttan. sonuçta unutmayınki ayrı bir banka değil. Finansbankın bir şubesi bir nevi. yani tek başına milyonlarca müşteri toplayıp deliler gibi iş yapmak zorunda olan bir platform değil. enparanın hedefleri finansbankın hedefleriyle doğru orantılıdır. finanstaki mevduat portföyü büyüdükçe enparanın misyonuda önemini kaybedip bilinçli olarak oranlar düşük tutulmaya başlandı bence. doğa kuralları işledi yine. Genç tazı aç ve hevesliydi, işmdi ise tok ve kendinden emin. o yüzden tez vakitte diğer bankalara geçmekte fayda var diye düşünüyorum belki yeterli kan kaybı olursa aklı başına gelir :)

Enpara uyumaya devam ediyor :)

mgdv2001
12-11-2013, 13:34
En para kısa zamanda büyük işler başardı kendince. beklediğinden fazla ilgiye mazhar oluncada her mahluk gibi şımardı :) son bir kaç aydır bilinçli bir stratejiyle "ben doydum fazla bulaşmayın böyle iyi" mesajı vermeye çalışıyor alttan alttan. sonuçta unutmayınki ayrı bir banka değil. Finansbankın bir şubesi bir nevi. yani tek başına milyonlarca müşteri toplayıp deliler gibi iş yapmak zorunda olan bir platform değil. enparanın hedefleri finansbankın hedefleriyle doğru orantılıdır. finanstaki mevduat portföyü büyüdükçe enparanın misyonuda önemini kaybedip bilinçli olarak oranlar düşük tutulmaya başlandı bence. doğa kuralları işledi yine. Genç tazı aç ve hevesliydi, işmdi ise tok ve kendinden emin. o yüzden tez vakitte diğer bankalara geçmekte fayda var diye düşünüyorum belki yeterli kan kaybı olursa aklı başına gelir :)

Bence Şuanda Mevduatçının yeni gözdesi odeabank
Sonra Burganbank a-bank ve sonrasında enpara geliyor.
Yıl sonunda verilecek olan rekabetçi oranlardada bence odeabank Eylül ayında olduğu gibi enparayı ve diğerlerini geride bırakacak

Enpara ilk çıktığında şubesiz bankacılık sloganıyla daha yüksek oranlar verirken
şimdi "bilgisayardan bir tıkla işlem yapmak isteyen şube şube gezip yada tel açıp pazarlık yapmak istemeyen kısaca rahata alışmış yatırımcının biraz daha az faize razı olup rahatından vazgeçmediği yer"sloganıyla yoluna devam ediyor.

memet1
12-11-2013, 14:45
belki merak eden varsa...burgan2013 6.ay sonu ve odea 6.ay sonu aslında gelir açısından karda...ancak faaliyet gideri olarak eksiye inmişler...heralde şubeleşmeye bağlı olb...http://www.tbb.org.tr/Content/Upload/istatistikiraporlar/tumu/853/Banka_Bazinda_Secilmis_Tablolar-Haziran_2013.zip...gelir gider tablosu önemli...ilgilenenler için bilgi...http://www.tbb.org.tr/tr/banka-ve-sektor-bilgileri/istatistiki-raporlar/haziran--2013---banka-bilgileri-(secilmis-tablolar,-konsolide-olmayan(solo-banka))/1285...buradan bakınız...

oktay G
12-11-2013, 16:05
Bitcoin tartışmak için yanlış topic burası. Buradaki insanların yüzde 80 i sanal alemde olması nedeniyle enparaya karşı. Kalan yüzde 20 nin en az yarısıda devlet bankası olmadığı için finansbanka karşı. Genel olaraksa bu topiğin 99 u borsa vob vs karşı. Dikkat ettiyseniz bu topicde fazla altın muhabbeti bile geçmez bırakın bitcoini. Buradaki kitle hesap cüzdanı işletmeden uyku uyuyamayan insanlardan oluşuyor genelde.
Saygılar,

güzel yorum yoldaş, güldürdün beni :)) uykusuzlukta zordur yaa

memet1
12-11-2013, 17:06
rahat olalım takipteyiz...(Eylül 2013 itibarıyla bankacılık sektörünün yasal sınır ve hedef rasyonun üzerinde seyreden sermaye yeterlilik rasyosu, sektörün riskleri yönetebilecek güce sahip olan özkaynak yapısını koruduğunu gösterdi.)...tamamı burada...http://www.haberx.com/bankacilik_sektoru_donem_kari199_milyar_tl(17,n,11 445937,996).aspx

memet1
12-11-2013, 17:09
mevduat maliyetlerinin gerilemesine bakarmısınız yoldaşlar...asıl lobi kim...bizmi bankalarmı... (Net faiz gelirlerindeki artışta, mevduat maliyetlerindeki azalış ile genel olarak mevduat dışı kaynakların görece düşük maliyetleri sonucunda yüksek düzeyde gerileyen faiz giderleri belirleyici oldu)...mevduatınızı ucuza kaptırmayın...

romwar
12-11-2013, 17:31
Dolar ve faiz önemli seviyeleri aştı
ABD ekonomisinde iyi gelen istihdam verileri ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirme kararının ardından gösterge bono faizleri iki ay sonra yüzde 9'u aştı.

Gösterge bono faizinin yükselişi ile birlikte borsada satış baskısı artarken dolar da 2.05 TL'nin üstüne çıktı.

Piyasalarda ABD kaynaklı dalgalanmalar iyiden iyiye ivmesini artırdı. Cuma günü ABD'de 200 bin kişiyi aşan Ekim ayı istihdam verisinin ardından Türkiye'de piyasalarda başlayan satış baskısı yeni haftaya da taşındı. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indiriminin ardından gelişmekte olan ülkelerde başlayan satış baskısı Türkiye'de de hissedildi.

Bu ortamın ilk etkisi Türkiye'de gösterge bono faizleri piyasasında görüldü. Eylül ayında ABD Merkez Bankası (Fed) varlık alımı azaltımını ileri bir tarihe erteleyince yüzde 9'un altına düşen gösterge bono faizi iki ay sonra tekrar yüzde 9'un üstüne çıktı.

DOLAR 2.05 TL'Yİ GEÇTİ

Şu dakikalarda yüzde 9,07 seviyesinde bulunan gösterge bono faizleri borsada da satış baskısını beraberinde getirdi. Faizlerin yükselmesiyle dün yüzde 2'nin üzerinde değer kaybeden borsa bugün de şu dakikalarda yüzde 1,12 kayıpla 71 bin 333 puandan seyrediyor.

ABD istihdam verisinin ardından yükselmeye başlayan dolar bugün 9 Eylül'den bu yana ilk kez 2.05 TL'yi geçti. ABD'de istihdam piyasasında gerçekleşen büyüme ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2.7'yi aşmasıyla dolar gelişmekte olan ülkeler kurları karşısında da değer kazanmaya devam ediyor.

"SATIŞ BASKISI DEVAM EDECEK, ÖNEMLİ OLAN ABD'YE MAL SATABİLMEK"
Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Profesör Özgür Demirtaş'a göre bu satış baskısı bir süre daha devam edecek. ABD ekonomisinin iyileşmesiyle Türkiye piyasalarının dalgalanmasının bir kısır döngü olduğunu vurgulayan Özgür Demirtaş "ABD iyileşmesiyle para muslukarının kısılması beklentisi Türkiye'yi negatif etkiliyor. Ancak bunun pozitif bacağı da var. ABD'ye mal satabilen bir Türkiye bu büyümeden olumlu sonuç sağlayabilir. Bu politik bir durum. Türkiye çok daha yoğun bir şekilde eğilmesi gerekiyor. Uzun vadede de Türkiye'de Ar-Ge, eğitilmiş insan sayısında artışa yol açabilecek değişimleri yapması gerekiyor.ürkiye'de finansal ürün çeşitliliği de az. SPK'nın da içinde bulunduğu denetliyicilerin de piyasanın önünde olması gerekiyor"

MERKEZ BANKASI İKİ GÜNLÜK SIKILAŞTIRMAYA GİDİYOR
Öte yandan Merkez Bankası piyasalarda yaşanan gelişmelere karşı ek sıkılaştırma politikasına devam ediyor. Banka 18 ve 19'da en az 100 milyon dolar tutarında döviz satım ihalesi açılacağını açıkladı. Bugün de ek parasal sıkılaştırma uygulayan Merkez Bankası minimum döviz satım ihalesini 160 milyon dolar olarak belirledi. Merkez Bankası belirlediği politikaya göre normal günlerde döviz satım ihalesi tutarını minimum 20 milyon dolar olarak belirlerken istisnai günlerde ise minimum 100 milyon dolar olarak açıklamıştı.

tabor
12-11-2013, 18:03
burgan ve odea nın internet sayfalarındaki oranlar aşağıdaki gibi. hangi şubeler kaç tl ye 9.5 faiz veriyor söyler misiniz ? pazarlığı nasıl yapıyorsunuz ?

Burganbank

E-Mevduat Faiz Oranları

Gün USD TRY EUR
0-6 Gün % 0.60 % 5.75 % 0.60
6-13 Gün % 0.75 % 6.00 % 0.75
13-31 Gün % 1.50 % 7.00 % 1.50
31-91 Gün % 2.50 % 8.25 % 2.50
91-180 Gün % 2.50 % 8.25 % 2.50
180-273 Gün % 2.50 % 8.25 % 2.50
273-364 Gün % 2.50 % 8.25 % 2.50
364-450 Gün % 2.50 % 8.25 % 2.50

Odeabank

İnternet Bankacılığı Vadeli Mevduat Oranları
TL
GÜN 1.000-99.999 100.000-999.999 1.000.000-4.999.999
1-7 5,00% 5,00% 5,00%
8-31 6,00% 6,00% 6,00%
32-61 8,75% 8,75% 8,75%
62-91 8,75% 8,75% 8,75%
92-180 8,75% 8,75% 8,75%
181-364 ​​8,75% 8,75% 8,75%
365-400 8,75% 8,75% 8,75%

shorts
12-11-2013, 19:22
burgan ve odea nın internet sayfalarındaki oranlar aşağıdaki gibi. hangi şubeler kaç tl ye 9.5 faiz veriyor söyler misiniz ? pazarlığı nasıl yapıyorsunuz ?

odea için: en yakın şubenin telefonu bulunur. aranır. bireysel portföy tuşuna basılır. m.t. çıkar. 9.50 veriyormuşsunuz denir. evet derler. ben gelemiyorum siz gelir misiniz denir. olur derler gelirler. hesap açarlar.

bende bu kadar kolay oldu geçen hafta. başta rakam falan da belirtmedim. soran da olmadı zaten.

memet1
12-11-2013, 23:38
odea için: en yakın şubenin telefonu bulunur. aranır. bireysel portföy tuşuna basılır. m.t. çıkar. 9.50 veriyormuşsunuz denir. evet derler. ben gelemiyorum siz gelir misiniz denir. olur derler gelirler. hesap açarlar.

bende bu kadar kolay oldu geçen hafta. başta rakam falan da belirtmedim. soran da olmadı zaten.bu kadar kolay oluncada insan şüpheleniyor...bu arada bende odeadayım...

umutabi
13-11-2013, 00:01
Şimdi MB ne kadar tarafsız veya hükümetin maşası siz karar verin, diyor ki ek sıkılaştırma yapacağım ve bu gün 160 milyon dolar satacağım öte yandan da bankaları %7.75 ile ha bire fonluyor üstelik sınırı da kaldıraraktan. Ve biz faiz lobicileri de!... diyoruz ki ''bu nasıl iş ya bono faizi yükseliyor ,döviz yükseliyor mevduat faizi yerinde sayıyor '' Eh bankalar kerizmi %7.75 ile mb dan borçlanmak varken sizin benim parama aylık %9 üzeri faiz versin. Zaten ülkenin %99 da islam dininde ve dinen faizde haramdır o halde bas paraları hatçeye o da düşük faizle yesin içsin ,gülsün oynasın ta ki duvara toslayana kadar. Duvara toslandığında da göreceksiniz beleş para yiyenler burada veya bir sürü yerde mevduatçıları vatan haini ilan edeceklerdir.

BOSPOROS
13-11-2013, 00:55
Şimdi MB ne kadar tarafsız veya hükümetin maşası siz karar verin, diyor ki ek sıkılaştırma yapacağım ve bu gün 160 milyon dolar satacağım öte yandan da bankaları %7.75 ile ha bire fonluyor üstelik sınırı da kaldıraraktan. Ve biz faiz lobicileri de!... diyoruz ki ''bu nasıl iş ya bono faizi yükseliyor ,döviz yükseliyor mevduat faizi yerinde sayıyor '' Eh bankalar kerizmi %7.75 ile mb dan borçlanmak varken sizin benim parama aylık %9 üzeri faiz versin. Zaten ülkenin %99 da islam dininde ve dinen faizde haramdır o halde bas paraları hatçeye o da düşük faizle yesin içsin ,gülsün oynasın ta ki duvara toslayana kadar. Duvara toslandığında da göreceksiniz beleş para yiyenler burada veya bir sürü yerde mevduatçıları vatan haini ilan edeceklerdir.

Evet yıl sonuna belki de yerel seçimlere kadar faizlerin Merkez Bankası tarafından değiştirilmeyeceği, döviz kuru ve enflasyon konusundaki beklentilere kayıtsız kalınacağı, para politikasının bir şekilde sıkılaşmasına izin verilmeyeceği anlaşılmış bulunuyor. Bu tablo küresel düzeyde bir mucize olmaz ise Türk Lirası'nın değer kaybetmeyi sürdüreceği, Türkiye ekonomisinin daralacağı, kurumsal yapının giderek hızlanan bir şekilde güç kaybederek yıpranacağı anlamına geliyor.

uufuk
13-11-2013, 01:19
Zaten ülkenin %99 da islam dininde ve dinen faizde haramdır o halde bas paraları hatçeye o da düşük faizle yesin içsin ,gülsün oynasın ta ki duvara toslayana kadar. Duvara toslandığında da göreceksiniz beleş para yiyenler burada veya bir sürü yerde mevduatçıları vatan haini ilan edeceklerdir.
Az FAİZhelal.İstanbul az faizli FINANS MERKEZİ
olacakcakcakcakmışmışmış....
:beurk: :beurk: :beurk:
:super::halayci::halay:

memorex
13-11-2013, 02:15
bu kadar kolay oluncada insan şüpheleniyor...bu arada bende odeadayım...
ay sonunda küçük bir miktar atıcam Odea'ya.Bu şüphe ve korkuyla o paraları yiyemeden hık deyip gidicen tahtalıköye sakin ol biraz :he:

muratti77
13-11-2013, 08:37
Hsbc, modern hesap diye bir hesap türü açmış. Hesap işletim ücreti de, eft/havale masrafı da yok diyor.. Tanışma 10,00 tabela 8,50

Bilginize..

Edit : modern hesap dediklerinde hesap işletim ücreti var sanırım. Buna modern plus diye bir hesap eklerseniz, muaf oluyormuşsunuz falan bir şeyler yazıyor.. Karışık biraz..

memet1
13-11-2013, 10:19
ay sonunda küçük bir miktar atıcam Odea'ya.Bu şüphe ve korkuyla o paraları yiyemeden hık deyip gidicen tahtalıköye sakin ol biraz :he:yoldaş dalgayı bırakta...tbb sitesindeki kar zarar tablolarını takip edip görüş bildir...millet körükörüne dalıyor...

dudu
13-11-2013, 11:08
Sabah Gazetesi

* Üç büyük bankanın 5 milyon müşterisinin tüketim eğilimleri, cep ve TC kimlik numaraları ile adreslerini rüşvet karşılığı çağrı merkezlerine aktaran dört banka yöneticisi gözaltına alındı.

Syg,

pronto
13-11-2013, 11:27
Arkadaşlar bono faizlerinde bir problem yok mu dün 8.89 dan kapanmadı mı?
şimdi bakıyorum %2.79 yükselişte ama dünkü rakamların altında 8.46 görünüyor.

uufuk
13-11-2013, 11:31
Sabah Gazetesi

* Üç büyük bankanın 5 milyon müşterisinin tüketim eğilimleri, cep ve TC kimlik numaraları ile adreslerini rüşvet karşılığı çağrı merkezlerine aktaran dört banka yöneticisi gözaltına alındı.

Syg,
Bir defa "ALO 171" aradım.Şimdi satıcılar durmadan arıyor ,mesaj atıyor.
Balık baştan kokmuş.....:beurk: :wink:

memet1
13-11-2013, 12:16
Bir defa "ALO 171" aradım.Şimdi satıcılar durmadan arıyor ,mesaj atıyor.
Balık baştan kokmuş.....:beurk: :wink:arayınca yanlış numara de bi daha aramıyorlar...

BOSPOROS
13-11-2013, 14:11
Türkiye ekonomisine ilişkin risk algılamasını daha önce görülmemiş düzeylere yükseltiyor.
Yabancı sermaye bu riske ortak olmak istemiyor...
Tl de çöküş hızlanarak devam edecek...
Eli taşın altında olanlar ise ne yapacaklarını bilemedikleri için bunalıyor. Olmayacak tercihlere ve işlere amin demek zorunda kalmanın faturası çok ağır olacak.

memorex
13-11-2013, 14:55
Tahmin ediyorum her enpara müşterisinin e-mail adresine göndermişlerdir ANKETİ fakat ilk ben yazayım :halayci: ENPARA ,KREDİ KARTI çıkarmaya hazırlanıyor GÖZÜNÜZ AYDIN :bravo:

memet1
13-11-2013, 15:01
yükünün tamamı dövizde olanlar çıktı yine...

tades
13-11-2013, 16:21
mevduatınıza özel 9.50 tanisma faizi burgan bankta ayrıntılı bilgi 0850 222 8 222 ve tüm subelerde

Trade Shark
13-11-2013, 16:52
Tahmin ediyorum her enpara müşterisinin e-mail adresine göndermişlerdir ANKETİ fakat ilk ben yazayım :halayci: ENPARA ,KREDİ KARTI çıkarmaya hazırlanıyor GÖZÜNÜZ AYDIN :bravo:

bana gelmedi ama mükemmel bir haber:clown:

afa35
13-11-2013, 18:02
İNGBANKTAN KURTULAMIYORUM'!!!

Tüm hesaplarımı kapatabilmek umuduyla 2. kez işyerinden izin alıp gittiğim küçük hesaplar peşinde koşan bu bankadaki hesaplarımı gene kapatamadım.

İlkinde bankamatik kartını 444 lü numaradan kapatmam gerektiği için (sanki bu kartı almak için 444 lü numarayı aradım direk kendileri verdi zorluk çıkaracaklar ya)

İkincisinde ise otomatik ödeme talimatını kaldıramıyorlarmış dilekçemi almışlar genel müdürlükten nasıl yapıldığını öğrenip kapatacaklarmış. Bağırdım çağırdım neden kapatamadıklarını imzalı yazı istedim onuda vermediler. Cuma gününe kadar kapanmamış olursa ne yapmamı tavsiye edersiniz.

emperador
13-11-2013, 18:40

banada geldi doldurdum. tek kartım var zaten world card onuda iptal ederim çıkarsa. her yıl arayıp kart parasını iptal etmekten sıkıldım. verdikleride 3-5 kuruş puan zaten almam olur biter.

tabor
13-11-2013, 18:48
ben de doldurdum. iş bankası maximum kart havaalanında 1 kuruşa lounge hizmeti veriyor siz de verin dedim. bir de internet alışverişleri için bu karta bağlı sanal kart numarası da olsun dedim.

scobanx
13-11-2013, 19:21
mevduatınıza özel 9.50 tanisma faizi burgan bankta ayrıntılı bilgi 0850 222 8 222 ve tüm subelerde

Bu mesaj bana da geldi ama YILLIK 9.50 diyor.

memet1
13-11-2013, 19:41

Tüm hesaplarımı kapatabilmek umuduyla 2. kez işyerinden izin alıp gittiğim küçük hesaplar peşinde koşan bu bankadaki hesaplarımı gene kapatamadım.

İlkinde bankamatik kartını 444 lü numaradan kapatmam gerektiği için (sanki bu kartı almak için 444 lü numarayı aradım direk kendileri verdi zorluk çıkaracaklar ya)

İkincisinde ise otomatik ödeme talimatını kaldıramıyorlarmış dilekçemi almışlar genel müdürlükten nasıl yapıldığını öğrenip kapatacaklarmış. Bağırdım çağırdım neden kapatamadıklarını imzalı yazı istedim onuda vermediler. Cuma gününe kadar kapanmamış olursa ne yapmamı tavsiye edersiniz.şubelerde üsiz telefondan kartı kaybettim diyerek iptal ettir...yenisini kabul etme...sonra hesaptaki otomatik ödeme iptal...sonra kapatma yaptır...kapatan memura başka şubeden bakacağım bidaha buraya beni getirtme de...1730a kadar banka açık...kolaylıklar...

memet1
13-11-2013, 19:45
yoldaşlar enparada üsiz eftnin saati felan varmı...bilen varsa...aramayım şimdi...hafta sonu..akşam tatil günü vs üsizmiydi...tşkler...

tabor
13-11-2013, 21:07
üsiz ne demek ?

faruko
13-11-2013, 21:35
memet1 kardeşimizin Türkçeyle alakalı bazı sıkıntıları var kusuruna bakmayınız.

üsiz ne demek ?

faruko
13-11-2013, 21:36
Bu arada, sorunuza da cevap vermiş olayım : "memet1" ce'de "üsiz" , "ücretsiz" demek :)

üsiz ne demek ?

fusem
13-11-2013, 21:58
Enpara.com ekibi olarak müşterilerimizin talepleri doğrultusunda aşağıdaki özelliklere sahip bir kredi kartı ürünü sunmayı planlıyoruz:

• Kart aidatı, üyelik ücreti, kart basım/gönderim ücreti gibi ücretleri olMAyacak

• Anlaşmalı işyerlerinde* taksit imkanı sunacak (* Cardfinans üye işyeri kapsamındaki işyerlerinde)

• Harcamalar karşılığında puan/chip/bonus veya uçuş mili kazandırMAyacak

• Dönemsel olarak belirli sektörlerde, markalarda veya ürünlerde önemli indirim fırsatları sunacak

• İsteğe bağlı olarak, belirli bir ücret karşılığında havaalanı vale ve lounge hizmetlerinden yararlanma fırsatı sunulabilecek

.

fusem
13-11-2013, 22:01

İkincisinde ise otomatik ödeme talimatını kaldıramıyorlarmış dilekçemi almışlar genel müdürlükten nasıl yapıldığını öğrenip kapatacaklarmış. Bağırdım çağırdım neden kapatamadıklarını imzalı yazı istedim onuda vermediler. Cuma gününe kadar kapanmamış olursa ne yapmamı tavsiye edersiniz.

ing bank internet şubesini kullanıyorsanız, otomatik ödeme talimatını kendiniz iptal edebilirsiniz.

0850 222 0 600 den kayıp çalıntı kısmından müşteri temsilcisine bağlanıp banka ve kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

vadesiz hesap ve turuncu hesap iptalleri şubeden yapılıyor.

memet1
13-11-2013, 22:17
üsiz ne demek ?şubeden telefon şubesini arama telefonu var ücretsiz...08502220600 kendinden arama 15 dk bekletirler...bu arada öğrendimki sistem şöyle...mi arayınca kendi telfonunuzdan bilgisayarlarına program kurmuşlar...bilgilerinize ulaşıyorum demesi hikaye enaz 2dk bize yazdırıyorlar...bilginize...

ahmetd76
14-11-2013, 01:12
ben de doldurdum. iş bankası maximum kart havaalanında 1 kuruşa lounge hizmeti veriyor siz de verin dedim. bir de internet alışverişleri için bu karta bağlı sanal kart numarası da olsun dedim.

bu arada işbankası lounge artık bir kuruş değil. en son adam başı 20 papel olmuştu

ahmetd76
14-11-2013, 01:14
şubelerde üsiz telefondan kartı kaybettim diyerek iptal ettir...yenisini kabul etme...sonra hesaptaki otomatik ödeme iptal...sonra kapatma yaptır...kapatan memura başka şubeden bakacağım bidaha buraya beni getirtme de...1730a kadar banka açık...kolaylıklar...

bir de genel müdürlüklerine tehdit dolu faks çek. yasal tehdit tabi. derhal kapatın yoksa yasal işlem başlatıcam de. sikayetvar.com'a da kayıt olup bir şikayet aç. hızlandırır işleri.

pronto
14-11-2013, 10:07
Arkadaşlar günaydın.
Bono faizleri hakkında her stze ayrı telden çalıyor.
htekonomi %2.79 arttı 8.46 oldu diyor.
bloomberg %0.23 arttı 8.46 oldu diyor.
big para işlem yok 8.83 diyor.
dün akşam 8.83 ile kapandıgına göre bu 8.46 nereden çıkıyor.Dün de benzer bir durum vardı....

BEYAZIT
14-11-2013, 10:38
guncel oran verebilecek var mı tskler? odea-burgan-enpara ?

ozziem
14-11-2013, 11:16
Arkadaşlar günaydın.
dün akşam 8.83 ile kapandıgına göre bu 8.46 nereden çıkıyor.Dün de benzer bir durum vardı....

Artık düzgün çalışmıyor bloomberght, 1 haftadır böle.
Rezil etmişler siteyi. Faiz haram diye göstermiyorlar.

JonDowes
14-11-2013, 12:34
Arkadaşlar günaydın.

8.46 diyenler basit faizi kastediyor olmalı. buradan takip edin: http://www.cnbce.com/piyasa/faiz

bir de, bono-tahvil piyasasında "valör" kavramı vardır. bononun fiyatı farklı valörlere göre farklıdır bunu belirten siteler varsa o da yanlış anlaşılabilir.

yıllardır yazmayı düşünürüm ama unuturum, şimdi fırsatı:

Faiz oranlarındaki değişimin "yüzde" ile belirtilmesi hem kafa karıştıran hem de algıyı zorlaştıran bence çok yanlış bir uygulama. siteler, editörler alışmışlar borsa ve dövizin yüzdesel hareketini belirtmeye, faizi de öyle gösteriyorlar. "bono-tahvil fiyatlarını" yüzdesel değişim gösterseler bir nebze dogru olur ama faizleri birbirine bölmek bence anlamsız. niye?

örnek 1: japonya 2 yıl faizi 0.04... piyasanın azcık sıkıştıgı bir gün 0.07'ye çıkmış olsun. bizim siteler bu hareketi 0.07/0.04 -1= +%75'lik artış diye gösterirlerdi. %75 artış ne demek? dünya savaşı mı çıktı, ülke mi battı? öyle bir şey yok. sadece yüzdesel değişimin bir anlamı yok zira faiz çok düşük.

örnek 2: filanca tarihte Türk devlet tahvili faizi %26... aynı gün bir takım nedenlerle %25'e düşüyor. bizim sitelerin gösterimi: 0.25/0.26 -1= %3.8 düşüş. ee japonya'ya kıyasla çok ufacık bir hareket bu, düşünmeye değmez mi? duruma bağlı; %1'lik faiz düşüşünden hiç etkilenmeyecekler de var (uzun vadeli yatırımcılar). aynı anda ciddi etkilenecekler de var (banka prop deskleri). %3.8'in kafa karıştırmaktan başka yararı yok. çünkü aslolan rakam %1. yani 100 baz puan.

özetle: faizi faize bölmeyin. "faizin artış yüzdesi" kavramı anlamsızdır. faiz oranlardaki hareketler bps ile; yani faizlerin farkıyla konuşulur: mevduat 0.50 düştü, gösterge tahvil 25bps arttı gibi... dogrusu budur. bakmayın saçmalayan sitelere. piyasada işlem yapanlar, "fiyatın yüzdesini" düşünürler. çünkü alım-satım arasındaki gelir gideri gösteren odur. faizin değişim yüzdesi hiçbir şeyi ifade etmez. alım-satımdaki yüzdelerle alakası vardır ama formüle "vade ve durasyon" kavramları/çarpanları girmeden hiçbir işe yaramazlar. onu da kimse ezbere çarpamayacagı için faizin yüzdesel değişimi piyasada kullanılmaz, araştırılmaz.

tades
14-11-2013, 12:43
guncel oran verebilecek var mı tskler? odea-burgan-enpara ?

burgan ve odea 9.50 enparayada bakıver bizahmet

tades
14-11-2013, 12:44
Bu mesaj bana da geldi ama YILLIK 9.50 diyor.

bütün faizler yıllıktır

BEYAZIT
14-11-2013, 12:57
burgan ve odea 9.50 enparayada bakıver bizahmet

32 gun bilginiz var mı?

alidayi
14-11-2013, 13:12
Halihazırda ingbank müşterisi değilim hoşgeldin faizi için turuncu hesap acmak istiyorum. Vadesiz hesabın hesap işletim ücretinden kurtulmak için sadece turuncu hesap açma lüksüm varmı acaba . Siteyi inceledim hesap açmak için formu doldurun diyor enpara gibi şubeye gitmeden hesap açılabiliyor mu ?

memet1
14-11-2013, 13:53
Halihazırda ingbank müşterisi değilim hoşgeldin faizi için turuncu hesap acmak istiyorum. Vadesiz hesabın hesap işletim ücretinden kurtulmak için sadece turuncu hesap açma lüksüm varmı acaba . Siteyi inceledim hesap açmak için formu doldurun diyor enpara gibi şubeye gitmeden hesap açılabiliyor mu ?

turuncu yanında vadesizde açıyolar...dikkat...

Diamantidis
14-11-2013, 15:22
Vakıfbank 32-45 gün 8,70.

BEYAZIT
14-11-2013, 15:30
odea 32-46 gun 9.50,
enpara ile buraya kadarmıs,
yarın 46 gun yaparsan 31-12-2013

memet1
14-11-2013, 15:35
odea 32-46 gun 9.50,
enpara ile buraya kadarmıs,
yarın 46 gun yaparsan 31-12-201331 aralığa kalma...

memet1
14-11-2013, 15:36
ing kk ekstre yazılı paralı oldu e postaya geçiniz...kmh ekstre yazılı zaten paralı idi...

pronto
14-11-2013, 16:02
Herkese merhaba
benim aklıma takılan bir soru var.
Bankaların neden 2 tip mevduat faizi olur.Bu kimi kandırmak içindir.
tabela faizi nedir? Tezgah altı faiz nedir?
Bu göz göre göre dolandırıcılık değil midir?

tabor
14-11-2013, 16:32
Herkese merhaba

evet bence de öyle. sitede 8.5 yazıp şubede/telefonda pazarlıkla 9.5 veriyorsa bu 3 kağıttır.

JonDowes
14-11-2013, 16:35
Herkese merhaba

Gece kulüplerinde kola 10 TL. markette 1.50 TL. bu ne kadar dolandırcılıksa o da o kadar... her piyasanın kendi kuralları vardır ona uyulur. yasal bir yanlış yok; bankalar herkese tek faiz öder gibi bir yasa yok. şubelere gidip pazarlık yaparak zamanını harcayan adam daha iyi faiz alır (migrostan kola alan adam gibi). oturdugu yerden aylık olarak takip bile etmeden faiz almak isteyen adam da, görece kötü fiyatı kabul eder (gece kulübüne kimse insanı zorla göndermiyor, kolayı orada içmek isteyen parasını da verir)

paranın 0 km fabrika çıkışı (birincil piyasası) merkez bankasıyla bankalar arasındadır ve tekli fiyatlar orada geçerlidir. mevduat ise "ikinci el" paradır. hiçbir ikinci el piyasasında da "liste fiyatı herkes için ve her şartta aynen geçerlidir" diye bir şey yoktur.

yasal olarak bu değiştirilse ne olurdu: (tek faiz şartı gelse).. evinde oturan adam 7.00, gezen adam 9.50 alırken... herkes 7.50 alırdı (çünkü gezen adam sayısı çok daha az; genel faiz ortalaması oturan adamın faizine daha yakın). evinde oturan adam sevinir, gezen adam haksızlığa uğradığını iddia ederdi. bir de "serbest piyasa" ismini silmek gerekirdi.

pronto
14-11-2013, 16:40
Gece kulüplerinde kola 10 TL. markette 1.50 TL. bu ne kadar dolandırcılıksa o da o kadar... her piyasanın kendi kuralları vardır ona uyulur. yasal bir yanlış yok; bankalar herkese tek faiz öder gibi bir yasa yok. şubelere gidip pazarlık yaparak zamanını harcayan adam daha iyi faiz alır (migrostan kola alan adam gibi). oturdugu yerden aylık olarak takip bile etmeden faiz almak isteyen adam da, görece kötü fiyatı kabul eder (gece kulübüne kimse insanı zorla göndermiyor, kolayı orada içmek isteyen parasını da verir)

Hocam ama gece kulubunde cola herkese aynı para degil mi?
cebimde param azsa mahalle kahvesine giderim zaten.
Bana ters gelen gece kulübünde adamına göre neredeyse 2 katı fiyata kola parası olması..

mgdv2001
14-11-2013, 16:42
Herkese merhaba

İstanbuldamı yaşıyorsunuz bilmem ama Hiç Tahtakaleye yada mısır çarşısına gittiniz mi ?
oralardan alışveriş yaptıysanız sorunuzun cevabını zaten aldınız.
Yapmamış arkadaşlar için.
Oradaki Tezgahlardada Bir fiyat etiketi vardır.Ancak alınan ürünün fiyatı pazarlık gücünüze göre ve 2-3 yada 4 ad. almanıza göre Etiket fiyatından farklılık gözterir.
Bankaların tabela fiyatlarıda böyledir.
Tahtakale tabiri ile pazarlık payı vardır. Eğer paranızın peşinde koşan takip eden ve Hatırı sayılır bir miktara sahipseniz
Tabela faizinden daha yüksek alırsınız.

Tabela faizleri Parasını takip etmeyen vade tarihinde arayıp sormayan vade dolumunda mevduatı sistem tarafından otomatik yenilenen müşteriler içindir.
Bu müşterilere bankalar elbette verebileceklerinden biraz daha az faiz vereceklerdir.
Pazarlık payını saklı tutacaklardır.
Aynı Mal satan tüccarlar gibi.
Mal ticaretindede aynı mantık geçerlidir. Para ticaretindede.

JonDowes
14-11-2013, 16:45
Hocam ama gece kulubunde cola herkese aynı para degil mi?
cebimde param azsa mahalle kahvesine giderim zaten.
Bana ters gelen gece kulübünde adamına göre neredeyse 2 katı fiyata kola parası olması..

Bankaların "liste faizi" herkes için aynıdır. adamına göre fark yok. pazarlık içeren faizi, gece kulubune benzetmedim; o, 2. el piyasasıdır ve fiyat her an değişir.

mgdv2001
14-11-2013, 16:48
Yorumu yazarken aklıma Enpara ile ilgili bir şey geldi.
Yukarıda anlattığımız durum Enpara için geçerli değildir. Yani herkese aynı oranı verdiği için Toplam Portföyünün ortalaması tek ve o oran kadardır.
Örneğin 46 Güne 9,20 veriyorsa Toplam 46 Günlük Mevduatının maliyetide o kadar.
Ama Burgan yada Odebank öyle değil.
Bizim gibi pazarlıkçı müşterilere 9,50 verirken Tabela oranları 8,5 cıvarıdır yani ortalama maliyetleri enparanın altında kalıyordur.
Herhalde Bu sebeple Enpara Şubesiz olmasına rağmen Odebank ve Burganbank ile oranlar konusunda rekabet edemiyor.

pronto
14-11-2013, 16:57
Ben de tam olarak bunu diyorum.Biz neden hep böyleyiz.Tüm anlattıklarınız dogru ben bunlar yok demiyorum.Ama bunu kabulleniş bana yanlış geliyor.Sosyalist damarım mı tuttu ne?

ozziem
14-11-2013, 18:28
Her zamanki gibi bu hukümet kazanır faizci kaybeder, paraşütleri hazırlayın sıkı düşecez.
9 lu oranları bile arar olacaz.
Sonsuza kadar genişleyecekler.

YÜKSEK
Tüm Sondakikalar
14 Kasım 2013 Perşembe
17:23 YELLEN: PARASAL GENİŞLEME VE VARLIK ALIMININ GETİRİSİ HALEN MALİYETİNDEN DAHA YÜKSEK
17:22 YELLEN: PARASAL GENİŞLEMENİN BEKLENENDEN ÖNCE AZALTILMASI CİDDİ RİSKLER YARATIR
17:21 YELLEN: EKONOMİ TOPARLANANA KADAR GENİŞLEMECİ PARA POLİTİKASI DEVAM ETTİRİLMELİ
17:20 JANET YELLEN: ABD'DE İŞSİZLİK ORANI HALA ÇOK YÜKSEK
17:19 YELLEN: ABD EKONOMİSİNDE TOPARLANMAYI DESTEKLEMEK ÜZERE GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIM

Vadelisever
14-11-2013, 22:35
Yorumu yazarken aklıma Enpara ile ilgili bir şey geldi.
Yukarıda anlattığımız durum Enpara için geçerli değildir. Yani herkese aynı oranı verdiği için Toplam Portföyünün ortalaması tek ve o oran kadardır.
Örneğin 46 Güne 9,20 veriyorsa Toplam 46 Günlük Mevduatının maliyetide o kadar.
Ama Burgan yada Odebank öyle değil.
Bizim gibi pazarlıkçı müşterilere 9,50 verirken Tabela oranları 8,5 cıvarıdır yani ortalama maliyetleri enparanın altında kalıyordur.
Herhalde Bu sebeple Enpara Şubesiz olmasına rağmen Odebank ve Burganbank ile oranlar konusunda rekabet edemiyor.

Bence Enpara başından beri diğer bankaların tanışma faizleriyle rekabet etmiyor. Enpara'nın faizlerini tanışma faizleriyle değil de devam faizleriyle karşılaştırmak lazım, eğer devam oranlarının altında kalırsa bence Enpara o zaman sorgulanmalı. Ben ayrıca Enpara'nın bizim gibi oran avcısı adamlardan çok parasını bir kez yatırdıktan sonra sürekli iyi faiz alacağını bilen ve bunun rahatlığını yaşamayı tercih eden adamları hedeflediğini düşünüyorum. Sadece Enpara değil bence hiçbir banka bu forumdaki insanlardan müşteri tipi olarak pek hazzetmiyordur. Siz esnaf olsanız istisnasız her kapıdan girdiğinde sürekli pazarlık yapan, bir kere de eyvallah diyip çıkan bir müşteriye nasıl bakarsınız? Gidin bir esnafta deneyin isterseniz, alacağınız cevap aşağı yukarı "al kardeşim sen bu malı, para da istemez, ama bu dükkana bir daha gelme" şeklinde olur. Enpara'nın müşteri sayısı 100.000'den fazla, her müşterisi de bu forumdaki bir çok kişi gibi her ay gerekirse banka değiştirecek kadar sabır ve vakit sahibi değildir eminim. Sonuç olarak, ben Enpara'nın en başından beri tutarlı olduğunu düşünüyorum. Bazen makas daralıyor ama her zaman en yüksek devam faiz oranını veriyorlar.

memet1
14-11-2013, 22:41
aldığım ara faizleri enpara günlükte toplaştırma yapıyor idim...önce atmden vadesize koyup eve gelip internetten birikime geçiyorken...enpara atmden direk birikime giriş sağlamış...efferim enparacılara...atmden direk birikimden para çekme varmıki...varsa 2 kere efferim diyorum...deneyip göreceğim...

Trade Shark
15-11-2013, 00:28
aldığım ara faizleri enpara günlükte toplaştırma yapıyor idim...önce atmden vadesize koyup eve gelip internetten birikime geçiyorken...enpara atmden direk birikime giriş sağlamış...efferim enparacılara...atmden direk birikimden para çekme varmıki...varsa 2 kere efferim diyorum...deneyip göreceğim...

evt bugün atmde bende gördüm...denemedim ama en kötü vadesize aktarım yapılıyor sanırım...

tabor
15-11-2013, 04:15
vadesizle birlikte direk birikimden de para çekilebiliyor artık. aktarmaya gerek yok.

evt bugün atmde bende gördüm...denemedim ama en kötü vadesize aktarım yapılıyor sanırım...

memet1
15-11-2013, 10:50
enparaya 2 kere efferim dedim ama...500 bin üstüne 8.20 vermesini kınıyorum...millet 9.50 verirken niye geleyim size enparacılar...

texmo
15-11-2013, 11:05
enpara dan konu acılmısken,buraya doviz nasıl yatırıyoruz ? baska bankadan eft oluyormu?

BEYAZIT
15-11-2013, 11:39
1 sene suren enpara birlikteligimi sona erdirip odeacı oldum, selametle

erdeem
15-11-2013, 11:48
1 sene suren enpara birlikteligimi sona erdirip odeacı oldum, selametle

oranlarınız mümkünse?

BEYAZIT
15-11-2013, 11:58
oranlarınız mümkünse?

32gun+ 9.5 ; enpara 9.2
ayrıca odea da kırık vadede var 40 gun yaptım mesela

erdeem
15-11-2013, 12:05
32gun+ 9.5 ; enpara 9.2

teşekkürler..hayırlı olsun

ozziem
15-11-2013, 12:51
32gun+ 9.5 ; enpara 9.2

Ben de düşünüyorum Arlık 10 da büyük vadem doluyor ama ayağıma kadar gelen bir enpara ile nasıl rekabet edebilir Odea. Odea orta yaşlı olup , bir kurumsal işde çalışmayıp, kendi ticarethanesi olan vakti bol kişiler için ideal.
Ama iş hayatında olup hafta içi şubelerle uğraşmak istemeyenler için enpara ideal.

BEYAZIT
15-11-2013, 14:25
Ben de düşünüyorum Arlık 10 da büyük vadem doluyor ama ayağıma kadar gelen bir enpara ile nasıl rekabet edebilir Odea. Odea orta yaşlı olup , bir kurumsal işde çalışmayıp, kendi ticarethanesi olan vakti bol kişiler için ideal.
Ama iş hayatında olup hafta içi şubelerle uğraşmak istemeyenler için enpara ideal.

cagırırsan kurye yolluyorlar subeye gitmedim yonlendirebilirim

Empyrium
15-11-2013, 14:49
32gun+ 9.5 ; enpara 9.2

Odea'da sadece ilk ay mı 9.50 yoksa sürekli mi?
Bir de hesap işletim ücreti vb var mı?

BEYAZIT
15-11-2013, 15:10
Odea'da sadece ilk ay mı 9.50 yoksa sürekli mi?
Bir de hesap işletim ücreti vb var mı?

bana ilk ay gibi birsey demediler, ucret yok

memet1
15-11-2013, 15:11
bankalarda 30 kamyon altın birikmiş...altın alın diyenlerin gazına gelecek varsa...

timarsizsipahi
15-11-2013, 15:16
bana ilk ay gibi birsey demediler, ucret yok

Hesap işletim ücreti ve ücretsiz eft veriyorlar mı acaba?

BEYAZIT
15-11-2013, 15:31
evet evet

uufuk
15-11-2013, 16:57
Garanti %8.65
Şeker %9.10
Teb % 9
Deniz %9
HSCB % 9.10
Fiba % 9.50 61gün 140K baglandı...

Eluus
15-11-2013, 17:07
Garanti %8.65
Şeker %9.10
Teb % 9
Deniz %9
HSCB % 9.10

Vay be EnPara'ya bak HSBC ile aynı olmuş rezalet hemen çıkmak lazım...

afa35
15-11-2013, 17:19
Enpara faizi minimum 9,50 ye çıkarmazsa çok kan kaybeder...

mgdv2001
15-11-2013, 17:34
Bence Enpara başından beri diğer bankaların tanışma faizleriyle rekabet etmiyor. Enpara'nın faizlerini tanışma faizleriyle değil de devam faizleriyle karşılaştırmak lazım, eğer devam oranlarının altında kalırsa bence Enpara o zaman sorgulanmalı. Ben ayrıca Enpara'nın bizim gibi oran avcısı adamlardan çok parasını bir kez yatırdıktan sonra sürekli iyi faiz alacağını bilen ve bunun rahatlığını yaşamayı tercih eden adamları hedeflediğini düşünüyorum. Sadece Enpara değil bence hiçbir banka bu forumdaki insanlardan müşteri tipi olarak pek hazzetmiyordur. Siz esnaf olsanız istisnasız her kapıdan girdiğinde sürekli pazarlık yapan, bir kere de eyvallah diyip çıkan bir müşteriye nasıl bakarsınız? Gidin bir esnafta deneyin isterseniz, alacağınız cevap aşağı yukarı "al kardeşim sen bu malı, para da istemez, ama bu dükkana bir daha gelme" şeklinde olur. Enpara'nın müşteri sayısı 100.000'den fazla, her müşterisi de bu forumdaki bir çok kişi gibi her ay gerekirse banka değiştirecek kadar sabır ve vakit sahibi değildir eminim. Sonuç olarak, ben Enpara'nın en başından beri tutarlı olduğunu düşünüyorum. Bazen makas daralıyor ama her zaman en yüksek devam faiz oranını veriyorlar.

Benim verdiğim örnekteki tahtakale de hiç bir esnaf dediğiniz hareketi yapmaz hesap kıtabını pazarlığa göre yapmıştır zaten.
Hiç bir bankanın burayı takip eden tipte müşteri profilinini sevmeyeceği fikrinede katılmıyorum.
Paranızın miktarına göre banka sizi gayet güzel sever.
Mevduat toplamak isterken 9,5 gibi rekabetçi bir oran vermesine rağmen 8,5 -8,75 ten halen alıştığı bankada duran müşteriyi kendi bankası sever ama(diğer banka müş.temsilcisi sevmez) yanı izafi.
Sermaye konusunda çıkarlar uyuştuğu sürece herkes herkesi çoook sever. Çıkarlar uyuşmadığında siz o bankada isterseniz 20 yıldır durun 5Tl.için gözünüzün yaşına bakmaz.

Devam faizine gelince Odea ve Fiba bankta 9,50 oranı şu an sadece yeni girişlere değil vadesi dolan eski portföylerede veriyorlar.
Şu anda Enpara ilk çıktığı günlerdeki performansından uzak

Trade Shark
15-11-2013, 17:57
Garanti %8.65
Şeker %9.10
Teb % 9
Deniz %9
HSCB % 9.10

bir türlü %10 bandında kalıcı olamıyor piyasa...

mandrake
15-11-2013, 17:58
Ben de tam olarak bunu diyorum.Biz neden hep böyleyiz.Tüm anlattıklarınız dogru ben bunlar yok demiyorum.Ama bunu kabulleniş bana yanlış geliyor.Sosyalist damarım mı tuttu ne?

Umarim bir gun ABD ye gelirsiniz
Gelince cingene pazarliginin alasini burada goreceksiniz, TR deki bir hic. Aradaki tek fark burada profesyonelce yapiyorlar TR de koyun pazarligi gibi

pronto
15-11-2013, 18:22
Ben de zaten sosyalist damarım tuttu galiba dedim.
Amerika ne zaman sosyalist oldu ki?

parasabir
15-11-2013, 18:48
Merhaba arkadaşlar,Odeabank harbiden sözünün eri. EFT, Hesap işletim ücreti vs. yok. Gereksiz muhabbetle sıkmak yok. Çıkmak istiyorum dediğiniz anda sorgu sual olmadan saygılı şekilde işlemi çok hızlı yapıyorlar.
Gelelim şu bizim meşhur İŞ Bankasına ! Bu bankamız da yaygın şube ağı nedeniyle olsa gerek, müşterisine en saygısız davranan banka. Eşim ve ben 5 yıldır iş bankasından emekli maaşımızı alıyoruz.Hiç bir promosyon vs. almadığımız gibi, en az iki fatura otomatik ödeme veriyoruz da hesap işletim ücreti almıyorlar. Geçen hafta Gn.Md. lüğe e-posta ile eft ve havale ücretinden muaf tutulmamız için müracaat etmiştim. Yuvarlak bir cevapla şubeye havale edildik. Md. Yrd. ekranı göstererek , eft ve havaleden muaf tutulma isteğinin red yazdığını söyledi. Biz de teşekkür ederek Maaşlarımızı iki yıllık anlaşma ile FİNANSBANK ' a aldık. Finansbank 200 tl. promosyon + eft ve havale ücretinden muafiyet verdi.
İş bankasından maaş alan bu durumdaki tüm yoldaşları uyarmak amacıyla yazdım. bol kazançalar.

fusem
15-11-2013, 20:11
Merhaba arkadaşlar,Odeabank harbiden sözünün eri. EFT, Hesap işletim ücreti vs. yok. Gereksiz muhabbetle sıkmak yok. Çıkmak istiyorum dediğiniz anda sorgu sual olmadan saygılı şekilde işlemi çok hızlı yapıyorlar.
Gelelim şu bizim meşhur İŞ Bankasına ! Bu bankamız da yaygın şube ağı nedeniyle olsa gerek, müşterisine en saygısız davranan banka. Eşim ve ben 5 yıldır iş bankasından emekli maaşımızı alıyoruz.Hiç bir promosyon vs. almadığımız gibi, en az iki fatura otomatik ödeme veriyoruz da hesap işletim ücreti almıyorlar. Geçen hafta Gn.Md. lüğe e-posta ile eft ve havale ücretinden muaf tutulmamız için müracaat etmiştim. Yuvarlak bir cevapla şubeye havale edildik. Md. Yrd. ekranı göstererek , eft ve havaleden muaf tutulma isteğinin red yazdığını söyledi. Biz de teşekkür ederek Maaşlarımızı iki yıllık anlaşma ile FİNANSBANK ' a aldık. Finansbank 200 tl. promosyon + eft ve havale ücretinden muafiyet verdi.
İş bankasından maaş alan bu durumdaki tüm yoldaşları uyarmak amacıyla yazdım. bol kazançalar.

iş bankası emekli paketine üye değildiniz sanırım...

http://www.isbank.com.tr/content/TR/Bireysel_Bankacilik/Diger_Hizmetlerimiz/Emekli_Paketi-944-1.aspx

romwar
15-11-2013, 20:24
Benim verdiğim örnekteki tahtakale de hiç bir esnaf dediğiniz hareketi yapmaz hesap kıtabını pazarlığa göre yapmıştır zaten.
Hiç bir bankanın burayı takip eden tipte müşteri profilinini sevmeyeceği fikrinede katılmıyorum.
Paranızın miktarına göre banka sizi gayet güzel sever.
Mevduat toplamak isterken 9,5 gibi rekabetçi bir oran vermesine rağmen 8,5 -8,75 ten halen alıştığı bankada duran müşteriyi kendi bankası sever ama(diğer banka müş.temsilcisi sevmez) yanı izafi.
Sermaye konusunda çıkarlar uyuştuğu sürece herkes herkesi çoook sever. Çıkarlar uyuşmadığında siz o bankada isterseniz 20 yıldır durun 5Tl.için gözünüzün yaşına bakmaz.

Devam faizine gelince Odea ve Fiba bankta 9,50 oranı şu an sadece yeni girişlere değil vadesi dolan eski portföylerede veriyorlar.
Şu anda Enpara ilk çıktığı günlerdeki performansından uzak

katılıyorum söylediklerinize. ayrıca enpara kesinlikle rekabeti bıraktı. ben dahil bir çok arkadaş bıraktı (bırakacak vade bekliyorlar) odea ve fiba daha cazip. şubeli bankalardan geri kalması özüne ters enparanın. acilen oranlarını gözden geçirmeli.

ozziem
15-11-2013, 23:38
cagırırsan kurye yolluyorlar subeye gitmedim yonlendirebilirim

Sağolasın, Aralık 10 da doluyor vadem. Odea yı değerledirebilirim eğer enpara faiz oranı ile arasında 0.50 fark olursa o tarihte.

ozziem
15-11-2013, 23:58
Umarim bir gun ABD ye gelirsiniz
Gelince cingene pazarliginin alasini burada goreceksiniz, TR deki bir hic. Aradaki tek fark burada profesyonelce yapiyorlar TR de koyun pazarligi gibi

İlginç gerçekten , hiç böyle düşünmemiştim ABD yi. Çingen pazalığı profesyonelce nasıl yapılabilir ama onu anlamadım:)

muratti77
16-11-2013, 07:11
Enpara.com abuk subuk alışveriş indirim kampanyaları yaparak , tüm cazibesini yitirdi. Faiz oranları rekabetçi olmaktan cok uzaklaştı. Oysa ki amacı maliyetleri düşürmek ve oranlarda agresif olmak idi başta. Bana ne bilmemne kahvecisinde yapacagın %20 indirimden?
Oran ver oran..

Eluus
16-11-2013, 14:04
Ayrıca Enpara'nın sistemi de zırt pırt hata vermeye, online ödemeleri almamaya ve internet sitesi uzun süreler çökmeye başladı. Bize kapı göründü.

romwar
16-11-2013, 23:49
Ayrıca Enpara'nın sistemi de zırt pırt hata vermeye, online ödemeleri almamaya ve internet sitesi uzun süreler çökmeye başladı. Bize kapı göründü.

online ödeme konusu hariç diğer dediklerinize katılırım. ödeme konusunda iyiler sorun yaşamadım hiç.

Eluus
17-11-2013, 03:14
online ödeme konusu hariç diğer dediklerinize katılırım. ödeme konusunda iyiler sorun yaşamadım hiç.

Ben kaç gündür hepsiburada'dan encard ile birşeyler almaya çalışıyorum hata veriyor. Aradım enpara'yı 3 gündür çözemediler pes ettim Finansbank'tan başka kartla ödedim kabul etti. Online ödeme derken kastettiğim encard ile ödeme. Yeteri kadar iyi ifade etmemişim. :)

expertadvisor
17-11-2013, 13:11
Ayın 15 i , maaş günü olduğundan sanırım,sanal şubeler 1az yoğun..

ozziem
17-11-2013, 14:29
Bizleri destekleyici yazı:

http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1457947-fedin-kabusu-30-yillik-tahvil-faizleri

mandrake
17-11-2013, 18:48
İlginç gerçekten , hiç böyle düşünmemiştim ABD yi. Çingen pazalığı profesyonelce nasıl yapılabilir ama onu anlamadım:)

Koskoca magazalar isil isil. gazetelere profesyonelce ilanlar verilmis. Hersey duzgun isil isil temiz pur pak.
NY taki SOHO da veya baska magazalara gidin zincir olan degil tek magaza zaten cogu Yahudi falan,Rum ermeni de cok.
zincir magazalarda yapamazsiniz.

Off off pazarligin dibini bulursunuz. Hemde koyun pazarligi gibi

Ki ben Kayseri'de cocuklugumda pazarda yazlari isporta isi yapmis biriyim ben bunu diyorsam artik gerisini sen dusun.

aviator
17-11-2013, 19:17
Ben kaç gündür hepsiburada'dan encard ile birşeyler almaya çalışıyorum hata veriyor. Aradım enpara'yı 3 gündür çözemediler pes ettim Finansbank'tan başka kartla ödedim kabul etti. Online ödeme derken kastettiğim encard ile ödeme. Yeteri kadar iyi ifade etmemişim. :)

Ben hepsiburada da kullandım hiçbir sıkıntı olmadı, yalnız ilk kullanıştan önce enparayı arayıp internet alışverişine açtırmak gerekiyor.

Eluus
17-11-2013, 22:09
Ben hepsiburada da kullandım hiçbir sıkıntı olmadı, yalnız ilk kullanıştan önce enparayı arayıp internet alışverişine açtırmak gerekiyor.

Encard'ın internetten alışveriş aktivasyonu Enpara.com'dan yapılabiliyor. Encard ile birkaç kez alışveriş yapmışlığım da var. Hepsiburada'da da yapmıştım.

memet1
17-11-2013, 22:31
bankaların verdikleri kredilerin 2013 9.ay raporu ortalama faizlerini buldum karıştırırken finansınki %15 civarı inanılmaz...diğerleri12 civarı...tbb istatistiklri karıştırın çok ilginç bilgiler var meraklısına...

LVTHN
18-11-2013, 09:13
Finans'ın faiz oranından şunu mu anlıyoruz: Daha riskli kredileri (diğer bankaların vermek istemediği kişi ve şirketlere) daha yüksek faizlerle dağıtıyorlar?

memet1
18-11-2013, 10:16
Finans'ın faiz oranından şunu mu anlıyoruz: Daha riskli kredileri (diğer bankaların vermek istemediği kişi ve şirketlere) daha yüksek faizlerle dağıtıyorlar?güzel soru...cevabını bilmiyorum açıkçası,ama finansın karı oldukça yüksek onu istatistikte görüyorum...

JonDowes
18-11-2013, 10:29
Finans'ın faiz oranından şunu mu anlıyoruz: Daha riskli kredileri (diğer bankaların vermek istemediği kişi ve şirketlere) daha yüksek faizlerle dağıtıyorlar?

Böyle bir kesinlik yok. Kurumsal-ticari-bireysel işkollarının kredi hacmine bağlı. Siz kurumsal birimlere "kredi vermeyin" derseniz, tüm kaynağınızı KOBİ ve bireysele ayırırsanız; ortalama kredi getiriniz hızlı yükselir (Koç firması %7 ile kredi kullanırken, Veli Açgezer %17 ile kullanır vs). Bireyseller kurumsal kredilerden daha riskli kredilerdir doğru, ama "Finansbankın kredi verdiği kurumlar diğer bankalardaki kurumlardan, bireyler de diğer bankalardaki bireylerden daha riskli" diyemeyiz. Farkın nedeni iç dağılım olabilir. Bankanın kredi genel riskliliğini arttırır, kredi kullanıcısından teminatlar da buna göre fazla alınır (Koç tek kuruş teminat vermezken, Veli Açgezer evini ipotek ettirir).

memet1
18-11-2013, 11:57
sn.jondowes...çoksevdiğimiz çokveren 2bankamızın 9.ay sonucuna göre (birini henüz gösterdiler,diğeride eminim gene ekside)...28.xxx.milyon gene zararda...sermayesi570xxx milyon...sizce hepzararhepzarar bunun sonu nereye gider...diğer çok sevdiğmiz hadi yeni açıldı...bunun sonu genemi satılır...sermaye yeterlilik oranı bu konuda bize ışık tutarmı...bir banka %112 diğeri %15 yazıyor...bu oran sermayesinin yüzde xx ile mevduatı ödeyebilir anlamınımı taşıyor...hangi rakam bize risk gösterir...syg...

memet1
18-11-2013, 13:38
.uzun düşünenler dikkat...(İş Bankası Yönetimi Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye'de arka arkaya seçimlerin yaşanacağına dikkat çekerek, kimsenin seçim sonunu kadar faiz, döviz ve vade riski almaması gerektiğini söyledi.)http://ekonomi.haber7.com/finans/haber/1096179-unlu-bankacidan-risk-almayin-uyarisi

JonDowes
18-11-2013, 14:52
sn.jondowes...çoksevdiğimiz çokveren 2bankamızın 9.ay sonucuna göre (birini henüz gösterdiler,diğeride eminim gene ekside)...28.xxx.milyon gene zararda...sermayesi570xxx milyon...sizce hepzararhepzarar bunun sonu nereye gider...diğer çok sevdiğmiz hadi yeni açıldı...bunun sonu genemi satılır...sermaye yeterlilik oranı bu konuda bize ışık tutarmı...bir banka %112 diğeri %15 yazıyor...bu oran sermayesinin yüzde xx ile mevduatı ödeyebilir anlamınımı taşıyor...hangi rakam bize risk gösterir...syg...

Yeni açılan bankalarda zarar çok normaldir. İkisi de yeniyse, mevduatçının kar zarara bakmasına gerek yok. Herbir şube açmak 100 bin dolar maliyet demek. Şube açmasa bile kredi ve mevduatta büyüme amaçlı aşırı rekabetçi olmak, zarar demek. İyi personeli piyasadan kapmak için imza parası ve yüksek maaş vermek, zarar demek... Tarihi onyıllara dayanan oturmuş bir bankanın zararı varsa bu önemlidir. Yenilerin değil.

Sermaye yeterlilik oranının mevduatla direkt alakası yok. genel formülü: ( Sermaye / Risk ağırlıklı aktifler oranı ). Yani bankanın kredileri ve tahvil portföyü batmaya başlarsa, yüzde kaçını kendi parasıyla karşılayabileceğini gösterir. Dünyada bu oran %6-9 civarında. bizim bankaların %15'i oldukça muhafazakar ve üzerinde düşünülmesine gerek olmayan bir oran.

oguzozi
18-11-2013, 15:39
Oranlar nasıl?
Akbank 100k üzeri 8.50 veriyor.

memet1
18-11-2013, 15:40
Yeni açılan bankalarda zarar çok normaldir. İkisi de yeniyse, mevduatçının kar zarara bakmasına gerek yok. Herbir şube açmak 100 bin dolar maliyet demek. Şube açmasa bile kredi ve mevduatta büyüme amaçlı aşırı rekabetçi olmak, zarar demek. İyi personeli piyasadan kapmak için imza parası ve yüksek maaş vermek, zarar demek... Tarihi onyıllara dayanan oturmuş bir bankanın zararı varsa bu önemlidir. Yenilerin değil.

Sermaye yeterlilik oranının mevduatla direkt alakası yok. genel formülü: ( Sermaye / Risk ağırlıklı aktifler oranı ). Yani bankanın kredileri ve tahvil portföyü batmaya başlarsa, yüzde kaçını kendi parasıyla karşılayabileceğini gösterir. Dünyada bu oran %6-9 civarında. bizim bankaların %15'i oldukça muhafazakar ve üzerinde düşünülmesine gerek olmayan bir oran.

yoldaş bilgilere tşkler...yani bu sermaye yeterlilik rasyosu önümüzügörmeye yarayan bir oran...

memorex
18-11-2013, 16:29
.uzun düşünenler dikkat...(İş Bankası Yönetimi Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye'de arka arkaya seçimlerin yaşanacağına dikkat çekerek, kimsenin seçim sonunu kadar faiz, döviz ve vade riski almaması gerektiğini söyledi.)http://ekonomi.haber7.com/finans/haber/1096179-unlu-bankacidan-risk-almayin-uyarisi

Fed sifonu çekmeye hazırlanırken hala uzun vade bağlamayı düşünenler var mı ki? :düsün:

memet1
18-11-2013, 16:54
Fed sifonu çekmeye hazırlanırken hala uzun vade bağlamayı düşünenler var mı ki? :düsün:aralık kampanyalarına yumulmasınlar yazıktır yoldaş...kaç kişi takip ediyorki...sen ben o bu şu...herkes uyanmıyor...geçen sene gaza geldimde ondan...millete faydamız olsun...yinede uzun giderim derlerse şaşırma...

Mehmet1954
19-11-2013, 09:34
"BİT" lenmediğine hiç bu kadar üzülmeyeceksin !

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/25149776.asp

an itibariyle 1550 TL !

Saygılar,

blue70
19-11-2013, 09:37
Sn chucky 2014 faiz stratejiniz nedir.aralık hangi haftası bağlamayı düşünüyorsunuz?Burgan eski müşteriye yeni müşteri faizi vermiyor.
yeni müşteri 9.5 eski 8.25!!!Saygılar..

memet1
19-11-2013, 10:41
Sn chucky 2014 faiz stratejiniz nedir.aralık hangi haftası bağlamayı düşünüyorsunuz?Burgan eski müşteriye yeni müşteri faizi vermiyor.
yeni müşteri 9.5 eski 8.25!!!Saygılar..burgan niye faizi kıstıki...zararımı kapatacak acaba...benimde burganda 2sinde dönüş var...

Vadelisever
19-11-2013, 11:12
burgan niye faizi kıstıki...zararımı kapatacak acaba...benimde burganda 2sinde dönüş var...

Burgan da hedefleri tutturdu herhalde :)

Biraz önce bir Odea şubesi ile konuşup oran istedim Enpara'daki oranlarla karşılaştırmak için, oranlar şöyle:

32 gün tanışma faizi 9.50, eski müşteri 9.00
46 gün tanışma faizi 9.50, eski müşteri 9.00
92 gün tanışma faizi 9.00, eski müşteri 8.25
181 gün tanışma faizi 9.00, eski müşteri 8.00

Eski müşteriler belki pazarlıkla daha da yüksek alıyor olabilirler, ben müşteri olmadığım için pazarlık yapmadım doğal olarak onun için, yapanlar varsa yazsınlar lütfen.

Odea'nın sadece 32 ve 46 gündeki tanışma faizleri Enpara'nın oranlarından avantajlı, 92 ve 181 gün oranları ise Enpara'da daha avantajlı.

Eski müşteri oranlarında ise tüm vadelerde Enpara daha avantajlı.

Ben bu resme baktığım zaman Odea'nın 2014'te bu kadar yüksek oranlar vermeyeceğini düşünüyorum, çünkü uzun vadede oranları düşük. O yüzden faizlerin düşeceğini bekleyenler varsa ve Enpara'yı tercih etmiyorlarsa Odea trenini yıl sonunda kaçırmasınlar, 2014'te zaten 2013'teki kadar zarar bütçelemeyeceklerdir, bu sene yeni kuruldular diye bu oranlar var bence.

memet1
19-11-2013, 13:24
finans 9.30 teklif ediyor...bugün...2sinde ara dedim...

memorex
19-11-2013, 14:54
burgan niye faizi kıstıki...zararımı kapatacak acaba...benimde burganda 2sinde dönüş var...

senin bu yorumların beni öldürüyor ama gülmekten :kahkah: vade dönüşü eğer 500k için de swaplı mevduata başladılarsa mutlaka oran iste düz mevduattan daha iyi oran alınıyor hiç olmazsa :cool:

Dün garanti bugün vakıf,ziraat ve ing deki kullanmadığım vadesizleri kapattım.Aralık ya da Ocak ayında hesap işletim ücreti sürprizleri ile karşılaşmamak için sizlere de tavsiye ederim.

memorex
19-11-2013, 15:01

an itibariyle 1550 TL !

birkaç yılda yüzlerce kat değerlenme balon değilse nedir bu çıkışın mutlaka çöküşü de olur aman yakalanmayın !

Vadelisever
19-11-2013, 15:11
Burgan da hedefleri tutturdu herhalde :)

Biraz önce bir Odea şubesi ile konuşup oran istedim Enpara'daki oranlarla karşılaştırmak için, oranlar şöyle:

32 gün tanışma faizi 9.50, eski müşteri 9.00
46 gün tanışma faizi 9.50, eski müşteri 9.00
92 gün tanışma faizi 9.00, eski müşteri 8.25
181 gün tanışma faizi 9.00, eski müşteri 8.00

Eski müşteriler belki pazarlıkla daha da yüksek alıyor olabilirler, ben müşteri olmadığım için pazarlık yapmadım doğal olarak onun için, yapanlar varsa yazsınlar lütfen.

Odea'nın sadece 32 ve 46 gündeki tanışma faizleri Enpara'nın oranlarından avantajlı, 92 ve 181 gün oranları ise Enpara'da daha avantajlı.

Eski müşteri oranlarında ise tüm vadelerde Enpara daha avantajlı.

Ben bu resme baktığım zaman Odea'nın 2014'te bu kadar yüksek oranlar vermeyeceğini düşünüyorum, çünkü uzun vadede oranları düşük. O yüzden faizlerin düşeceğini bekleyenler varsa ve Enpara'yı tercih etmiyorlarsa Odea trenini yıl sonunda kaçırmasınlar, 2014'te zaten 2013'teki kadar zarar bütçelemeyeceklerdir, bu sene yeni kuruldular diye bu oranlar var bence.

Maşallah dediğim çocuk 1 hafta yaşamıyor :) Şimdi Odea'dan müşteri temsilcisi aradı, getirecekseniz bugün getirin paranızı, çünkü 32 gün oranı 9.20'ye düştü dedi, başka oran alan oldu mu Odea'dan acaba?

memet1
19-11-2013, 15:31
senin bu yorumların beni öldürüyor ama gülmekten :kahkah: vade dönüşü eğer 500k için de swaplı mevduata başladılarsa mutlaka oran iste düz mevduattan daha iyi oran alınıyor hiç olmazsa :cool:

Dün garanti bugün vakıf,ziraat ve ing deki kullanmadığım vadesizleri kapattım.Aralık ya da Ocak ayında hesap işletim ücreti sürprizleri ile karşılaşmamak için sizlere de tavsiye ederim.

burgandan kaçıyorum eski müşteriye kesmiş baksana...bu arada finans özel bankacılık swap yapmıyor ankarada...ilginç...illada bono çıkarıyoruz 100gün 9.55e geliyo dedide hayvan terli 32 gün dedim...

oktay G
19-11-2013, 15:59
enparadan şaşmamak lazım ,hertürlü devam ,adamlar stabil gidiyor genelde :)

shorts
19-11-2013, 17:51
kur riskinden kasıt nedir acaba?

Mehmet1954
19-11-2013, 18:54
Dolar fezaya gidecek kemerleri bağlayın demek !

kur riskinden kasıt nedir acaba?

Diamantidis
19-11-2013, 20:22

Sayın memorex, swapta vade tercihinizi nasıl yapıyorsunuz?Gecelik haftalık swap oranlarını da soruyor musunuz?Aralık sonunda swap oranları hakkında beklentiniz nedir?Dövizde hiç pozisyon almayı düşünüyor musunuz?Peşin teşekkürlerimle.

shorts
19-11-2013, 20:47
iyi oran alırız diye dönüşleri aralık ikinci yarısına toplayan çoğunluktan biri olarak bu kadar uyarıya rağmen bu seviyelerden de olsa dövize girmemek bende şimdiden sıkıntı yaratmaya başladı.
aralıkta da alacağımız en iyi oran atıyorum! 9.75-9.80 falan olur herhalde..neti 8.20-8.30 .. yalan enflasyon oranlarına göre süper artıdayız yani :)
korkulan-dillendirilen sıkıntılar-senaryolar kazara? hayata geçmeye başlarsa pişman olmak değil kafayı yemek var..
öbür taraftan bu senaryolar hayata geçmezse 2.10 ya da kimbilir 2.30-2.50 lerden dolar alıp bir sene sonra vay i.neler ne güzel manupule etmiş beni deyip kafayı yemek de var...
tek derdi elidekini korumak isteyen biri olarak resmen zorla satranç hatta poker masasına oturtuluyor gibi hissediyorum..
hayırlısı..

memorex
19-11-2013, 20:54
Sayın memorex, swapta vade tercihinizi nasıl yapıyorsunuz?Gecelik haftalık swap oranlarını da soruyor musunuz?Aralık sonunda swap oranları hakkında beklentiniz nedir?Dövizde hiç pozisyon almayı düşünüyor musunuz?Peşin teşekkürlerimle.

Bildiğin gibi düz swap yapmıyorum bu nedenle döviz fiyatı riski almıyorum yani kaçtan almışım kaçtan satıyorum bir önemi yok.Gecelik ve haftalık vade sormadım.Vade tercihimi yaparken fed in ne söylediğine bakarak yaptım.Eylül'de fed parayı azaltmaya başlasa idi en fazla 1 aylık vadeyi düşünürdüm fakat acele etmeyeceğiz dediler bende eylül sonrası oranların gevşeyeceğini düşünerek 3 aylık vadeyi ve de dönüş tarihini 19 aralık olarak seçtim.Çünkü 18 aralıkta fed yine birşeyler yumurtlayacak ve bu yumurtaya göre vade seçeceğim.Dövizde pozisyon almayı düşünmekle birlikte bizim mb nın kafasına eserde birgünde yüksek miktarlı faiz artışına giderse aldığım dövizler bir süreliğine elimde patlayabilir diye çekiniyorum.Onun yerine dcd yaparak hem yüksek faiz almayı hemde vade dönüşümdeki spot fiyat yerine daha düşük fiyattan döviz alma riski almayı daha uygun görüyorum.Aralık sonu swap oranları konusunda belirli bir beklentim yok çünkü herşey gün gün değişecek gelişmeler yaşanıyor.Mesela daha geçen hafta dolar 2.06 gördü fakat bugün 2.01 e indi .Mb 1 aylık repo ihalesini kaldırıyorum diyerek bankaların tl ihtiyacını karşılamayarak ellerindeki dövizi satmaya zorladı.Bu oynaklık oranlara da yansıyacak bugünkü bu sıkılaştırmanın tam etkisini özellikle 1 ay sonra daha fazla hissederiz.Artık biz mi birşeyler bilerek yapıyoruz yoksa nasibimizde var da mı alıyoruz bilmiyorum.ne diyelim son söz YA NASİP :düsün: :kahkah:

shorts
19-11-2013, 21:04
bu arada son kalelerden sevgili yoldaş chucky nin buralara uğramayıp emlak forumunda cirit atması da dikkatimi çekmedi degil..:)

asil olçun
19-11-2013, 21:35
chucky üstat , neredesin özledim sizi, vade günü yaklaşıyor, nasıl bir yol takip edeceğiz? hızla yuvanıza dönün,kaçmak yok, gemide halen yolcu var. cevap.

memet1
19-11-2013, 23:15
bu arada son kalelerden sevgili yoldaş chucky nin buralara uğramayıp emlak forumunda cirit atması da dikkatimi çekmedi degil..:)emlak aleyhinde yazıpyazıp emlak a girerse pes diyeceğim...

debianmr
20-11-2013, 02:55
Enpara'dan yurtdışına Euro/USD transferi hesaplı mıdır? Yoksa hangi banka tercih edilmeli? Hepsi hemen hemen aynı mıdır?

Billader
20-11-2013, 11:01
Merhaba arkadaşlar,

Halkbank 8.85 vade sonu 31/12/2013 bilginize..

Mehmet1954
20-11-2013, 11:58
chucky akıllı adamdır, sadece o değil bu forumu takip eden ben ve benim gibi eski bir çok kişi özellikle son 1 yıl içinde mevduattan kaçtı alternatiflere yöneldi. chucky de geç de olsa aksiyona geçmesi gerektiğini görmüş olabilir. böyle sahtekar bir mb ve hükümet varken kimse oturup gül gibi paracıklarının göz göre göre eriyip gitmesini daha fazla içine sindiremez !

bu arada son kalelerden sevgili yoldaş chucky nin buralara uğramayıp emlak forumunda cirit atması da dikkatimi çekmedi degil..:)

oguzozi
20-11-2013, 12:49
Cunku abimiz parayi buldu emlakçı oldu

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

afa35
20-11-2013, 12:55
Gösterge faiz tekrardan 9'un üstünde 9,01

hurricane54140
20-11-2013, 13:06
GÜNCEL ORANLAR

Odea:9.50 (1M üst limit)
Fiba:9.40 (1M üst limit, yeni hesap)
Odea:9.00 (1M üstü)
Fiba:8.90 (1M üst limit)
Fiba:8.75 (1M üstü)
Burgan: 8.60 (eski hesap)

Vade: 35 gün

Not: Enpara 250K üstü için imzalı talimat istedi.

Eluus
20-11-2013, 13:12
Enpara'dan yurtdışına Euro/USD transferi hesaplı mıdır? Yoksa hangi banka tercih edilmeli? Hepsi hemen hemen aynı mıdır?

Şu ana kadar bir çok bankadan yurtdışına Euro, Dolar transferi yaptım içlerinde en hesaplısı Enpara (15TL).

Ayrıca döviz alım satım aralıkları en düşük olan da enpara, tabii ben en son yaptığımdan beri değiştirmedilerse.

debianmr
20-11-2013, 13:23
Şu ana kadar bir çok bankadan yurtdışına Euro, Dolar transferi yaptım içlerinde en hesaplısı Enpara (15TL).

Ayrıca döviz alım satım aralıkları en düşük olan da enpara, tabii ben en son yaptığımdan beri değiştirmedilerse.

Sagolasın.

oguzozi
20-11-2013, 14:47
Akbank 8.75
Teb 9.00
1m üzeri

memet1
20-11-2013, 15:40
hesap işletim ücreti kredi kartı ücreti...hukuksuz muş...http://www.memurlar.net/haber/430667/geri alınıyormuş...hemde 10 yıllık...banka avukatları hukuka uygun...tüketici hakem heyeti hukuk dışı diyor...bankanın allah bir demesine bile inanma...araştır...

memet1
20-11-2013, 17:14
çokveren bankamız 9.ay sonuçları...faiz geliri 421.983...faiz gideri 346.592... faiz karı 75.391...net faaliyet zararı -119.206...yorum alalım...banka ismi yazmadan...

Mehmet1954
20-11-2013, 17:41
Allah düşürmesin

çokveren bankamız 9.ay sonuçları...faiz geliri 421.983...faiz gideri 346.592... faiz karı 75.391...net faaliyet zararı -119.206...yorum alalım...banka ismi yazmadan...

blue70
20-11-2013, 18:05
raporun kaynağı nerededir.?xls dosyasından mı aldınız?
geçende bu durumu yaşar erdinç e sordum.eksi olması çokta önemli değil dedi.ileride kar olabilirmiş...ama ben tırsıyorum açıkçası.....

mgdv2001
20-11-2013, 18:07

an itibariyle 1550 TL !

Ozaman bu haberide paylaşınız

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25165258.asp

Borsa yanında halt etmiş maaşallah.

faruko
20-11-2013, 20:47
Hızlı kosan atin b...U erken kesilirmiş ����

Ozaman bu haberide paylaşınız

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25165258.asp

Borsa yanında halt etmiş maaşallah.

expertadvisor