PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) 2

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

memet1
13-03-2014, 19:44
Arkadaşlar, son günlerde sanal ortamda sürekli '' Yine bu AKP oyları toplayacak, yine ezileceğiz, çok istemesemde ben de istikrar için bunlara oy vereceğim '' gibi saçma sapan yorum ve yazılar okuyorum. Tamam her görüşe saygım sonsuz ama.....
Buralara yazı yazanların büyük çoğunluğu eğitimli insanlar. İstikrardan ne anlıyorlar ? toplumun yine AKP ye oy vereceğini nasıl ölçmüşler ? Anket şirketleri boş geçiniz. Herkes kendi etrafına baksın.
Eğer ; yoksulluktan, bölünmekten, azarlanmaktan vs. hoşlanan bir toplumsanız eyvallah. Herkes layık olduğu gibi yönetilir.
Burada bu '' eyvah ! yine AKP gelecek , faizler düşecek '' diye yazarken bile aslında AKP nin reklamını yapıyorsunuz. Eyvah demenize gerek yok. Eyvah diyecek zamanı geçirdiniz.
Beni yanlış anlamayın, Akp düşmanı değilim. Ama destekçisi de hiç değilim. Sadece içim acıdığı için ( milletin hala uyumasına ) iki satır karaladım.diyelimki %60 aldı...eskisi gibi rahatlık hayatta olmayacak...muhalefet cephesi bunun göstergesi...merak etme...ne alırsa alsın 17 aralık öncesi yok artık...

kaptaings
13-03-2014, 19:46
Suriye'de Allahu Eeber diyip kafa kesme görüntülerini biliyoruz.
fazlasını yazmayayım..

valla ben istanbulda gündüz vakti hertürkü sucun islendigi kursunların havada ucustugu bir semte otudugum icin alısıgım...o konuyu acmaya gerek yok zaten onlar dincilik adı altında sözde musluman olanlardır..

kaptaings
13-03-2014, 19:52
ama dedigim gibi eskilerin sagcı solcu catısması solcu akp ci catısmasına dönüsecege benzer..olaylar artarak büyürse yabancı son surat topuklar ocaktaki gibi büyük bir dalga gelebilir..ancak buna benzer supriz olaylar olursa endeks 61 000 i faizde 11.60 kırar..bunlar dısında kısa vadede hersey fiyatlarn icinde..iyi aksmalar

memet1
13-03-2014, 20:10
gündüz türkiye piyasası dolar aşağı...akşam yurtdışı piyasa dolar yukarı...kaç gündür böyle...bu nasıl iş yaw...gündüz çalınanlar piyasayamı veriliyor arkadaş...

pazarcışükrü51
13-03-2014, 20:16
Yarın gösterge tekrar 11.60 ı kırmayı demeyecektir.
Tatminim 11.65-11.80 arası bir kapanış
Bakalım tahminim tutacak mı ?

sunny00
13-03-2014, 20:20
hala daha faiz ve doların ineceğini-bistin çıkacağını düşünen var mı ? varsa da piyasayı takip etmiyor demek

sunny00
13-03-2014, 21:16
Mutlu Paramda hesabı açılmış bir arkadaş mutlaka vardır.
Mutluparama yatırım aracı olarak sadece vadeli mevduat mu sunuluyor ? fon-repo vs. var mı

trader42
13-03-2014, 21:29
Merhaba,

Swapli mevduatlarda bankalar cok kazanir mutlaka ve mutlaka cok siki pazarlik yapin.

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

trader42
13-03-2014, 21:42
Haftaya tum bankalar faizde yukari yapabilir, uzun vadeli yapmayin.Cok yuksek ihtimal %14 mevduatlari o/n' gorecegiz

pazarcışükrü51
13-03-2014, 21:56
Haftaya tum bankalar faizde yukari yapabilir, uzun vadeli yapmayin.Cok yuksek ihtimal %14 mevduatlari o/n' gorecegiz

Dayanak nedir?
Neden haftaya ?

eray026
13-03-2014, 22:01
Mutluparama yatırım aracı olarak sadece vadeli mevduat mu sunuluyor ? fon-repo vs. var mı

Kırık vade var fon repo yok.

Discovery cihazımdan gönderildi

Hocam
13-03-2014, 22:05

Yatırım aracı olarak vadeli mevduat dışında birşey yok. Vadeli mevduatın da 31-91 arası %12,50, diğerleri cazip değil. Örneğin O/N %6,75.

umutabi
13-03-2014, 22:15
hocam daha önce de söyledim, türkiye de herkes vergisini kuruşuna kadar verse ve yönetenlerin bu halleri o zaman ortaya çıksa günler değil dakika duramazlar orada. biraz da kendimize bakalım. gelir adaletsizliği Allah aşkına yöneticilerin yolsuzluklarından mı çıkıyor yoksa ödenmeyen, kaçırılan vergilerden mi? olaya rasyonel bakacaksak bu analizleri yapmamız gerek, yoksa bugün akp gider yarın chp gelir, yolsuzluk edebiyatı hiç değişmez. Kendi adıma rahatım, ücretli çalışan biri olarak istesem de kaçıramıyorum, bir kira gelirim var, onu da kuruşuna kadar beyan ediyorum. Zaten aldığım her ürünün KDV sini ben ödüyorum ve fişini alıyorum. içim rahat, onun için gönül rahatlığıyla yönetenlere karşı sesimi yükseltebiliyorum. Ama vergi kaçıranların hiçbir hakkının olmadığını düşünüyorum. Hakkı olmadığı halde konuşanları da anlamak mümkün değil, onlara herşey müstahak.

Sayin sirinbaba, zaten ulkede bir seyin degismemesinin sebebi HAKKI OLMADIGINI BILDIGI ICIN konusmayanlarin coklugundan bilmem acik oldumu?

oktay G
13-03-2014, 22:26
baya popüler olduk helal bize 50 kişi izliyor şu an bu konuyu,hatırlıyorumda 5 sene önce yaprak kımıldamıyordu buralarda yoldaşlar ,fetonun sayesinde degerlendi buralar :))

eLbrayn
13-03-2014, 22:33
Fetonun askerleriyiz

Vur de vuralım öl de ölelim :he:

Turbey35
13-03-2014, 22:34
Katilmiyorum.
Borsacilarin tuttugu oruca hic bir mevduatci dayanamaz.
Olum orucu gibidir. Oldurmese bile cogu zaman kalici hasarlar birakir.
Syg,

Uzun yıllar seans salonlarına gittim. Borsa ile igilenenlerin çoğu günlük oynuyordu. Sizin gibi uzun vadeci olanlar günlük fiyatlarla zaten ilgilenmezler. Zaten sayıca çok fazla değillerdir. Sanıyorum siz kendi adınıza konuşuyorsunuz. Geçmiş zaman yanlış hatırlıyor olabilirim ama bizim yerli yatırımcıların ellerinde ortalama hisse tutma süreleri üç ay olarak açıklanmıştı. Bu tür istatistikler var sanıyorum. Ayrıca yabancıların ağırlıkta olmadığı yıllarda bir hisseyi uzun süreli tutmak kazançlı olabiliyordu. Ama şimdi tartışılır diyorum.

Turbey35
13-03-2014, 22:40
Arkadaşlar sizinle bir başka forumda tanıştığım bir yoldaşımızın ibretlik hikayesini anlatmak istiyorum. 1 milyon tlsi varmış. Bizim gibi o banka senin, bu banka benim gezip rızkını çıkaran bir yoldaşmış kendisi, hırsız bankacılar onunla dalga geçmişler, böyle yapılır mı, bilmemne halka arzı var 6 tl bak 1 sene sonra 10 olacak 20 olacak en az demişler ve aklını çelip o arzdan hisse almışlar. Gelegelelim o hisse. 1 lira olmuş, yoldaşın 900 bin tl uçmuş. Yoldaş intihar etmiş, son anda eşi farkedip kurtarmış,şimdi ilaçla yaşıyormuş. Bu hırsız bankacılar bana da binlerce kez aynı taktiği denediler. Mevduatın helal kazancıyla dalga geç, sahte cennet göster, kandır, elindekini, avucundakini al. Dikkat, özel bankacılar geldiğinde siz onlarla dalga geçin, defedin gitsin, bu siteye de dadanıyor uğursuzlar.

Borsa konusunu bilmeyenlere tam olarak anlatalım. Teknik, Temel analiz bilmeyen bilançoları her üç ayda bir incelemeyen yatırım yaptığı sektörü çok iyi bilmeyen bir insanın borsada işi ne. Kaybetmeye mahkumdur. İnsanlara yazık oluyor. Aynı şeyi bana da yaptılar. İlk arzda, hem de bize tiyo geldi diyerek; onlara bu konuda kısa bir brifing vermek zorunda kalmıştım:)

ozzyken
13-03-2014, 22:41
günlük en iyi veren banka 9.80 enparamı acaba?

Turbey35
13-03-2014, 22:56
baya popüler olduk helal bize 50 kişi izliyor şu an bu konuyu,hatırlıyorumda 5 sene önce yaprak kımıldamıyordu buralarda yoldaşlar ,fetonun sayesinde degerlendi buralar :))

Ben bu topiği üye olmadan önce de uzun yıllardır (yaklaşık on yıl vardır herhalde) izlerim. Şimdiki forumdaş arkadaşların bir çoğu yoktu. Ki o zamanlar bu topiği kulakları çınlasın "Seyfu" nıkli bir arkadaş tek başına götürüyordu. En yüksek oranları kovalar burada bilgi verirdi. Amacı ev almakti. Sonunda aldı da sonra burayı bıraktı. Allah yolunu açık, mutlu ve bahtiyar etsin.

sensity
13-03-2014, 23:19

Odea gunluk %11 veriyor.

feveran99
13-03-2014, 23:36
Odea gunluk %11 veriyor.

Herkese vermiyor. Ben sordum 10 diyorlar. Yukarısı kesinlikle yok.

sunny00
13-03-2014, 23:52
arkadaşlar bir yakınıma mesaj gelmiş Akbank'tan
hesabını kapatmamış, 60 lira HİÜ ödemesi gerekiyor diye mesaj yollamışlar..
ne denir bu durumda ?

ilerigöz
14-03-2014, 00:01

üç gündür gecelik 10.50 ile 300 bin tl . T-Bank Ankara şb. de yatıyor. Yazmıştım bunu.
Ayrıca bugün Odea dan kardeşimi aramışlar, kimseye söylemeyin size özel gecelik 11 demişler. Önceden dönüş tarihini not alıyorlar ve o gün arayarak cazip teklif sunuyorlar.
Burada püf noktası acaba gecelik 11 oranı ilk gün verip, ertesi gün 10 derler mi ?

memorex
14-03-2014, 00:15
..........kardeşimi aramışlar, kimseye söylemeyin size özel gecelik 11 demişler......

:kahkah: klasik çakal bankacı yalanı :kahkah:

memorex
14-03-2014, 00:30
ne denir bu durumda ?

hiü geçirmeden en az bir ay önce uyarı sms i gönderiyorlar.O bir aylık sürede hesabın kapatılması gerekirdi ama hesap (-) bakiyeye geçmedi ise kapatmayı denesin belki sorun olmadan kapatırlar.

euphory
14-03-2014, 00:44
ne denir bu durumda ?

aynı mesaj banada geldi 444 25 25i aramaya calıştım düşmedi hayatımda böyle rezil bir banka mt ciliği görmedimkoskoca AKBANK bi de hemen internetten şikayet maili attım bakalım ne dicekler bir fırçada ararlarsa atacam. 26 nisana kadar hesabı kapatın diyorlar.

sunny00
14-03-2014, 00:55
Enpara'nın gözünü seveyim valla.böyle saçma sapan şeyler uğraşmak yok.Odea'da yok tabi :he:
enpara başvurusu yaptık bahsettiğim yakınıma.

sunny00
14-03-2014, 01:11
Fibabanka 2013 yılı için
43 milyon TL kar açıkladı

Anadolu Bank 2013 yılı için
101 milyon TL kar açıkladı

enparaya aylık olağan şikayetımı yaptım:rtfm:hanı nerde zengın faızı dıye gelen cevap aşagıda bu ortalamaya;
odea Abank burgan tbank gırmıyo heralde onlar şeker teb denız akbank fınans ortalamasına bakyolar ..
buna da şükür ya zıraat halkbankası işbankası ortlamasını alsaydılar nolucaktı halımız:kahkah:
Piyasa koşullarına göre faiz oranlarını yakından takip ediyoruz. Sektör ortalamasına göre size iyi bir faiz sunabilmek için

dudu
14-03-2014, 06:59
Durumun ozeti:

http://m.hurriyet.com.tr/kose?id=0&article=26003191

Syg,

sunny00
14-03-2014, 10:07
Gun bist icin negatif, faiz ve dolar icin pozitif
Bugun 11,75'inde kapanabilir tahvil.
Pazar gunu referandum var kirim'da,gelecek haftanin da konusu bu

kaptaings
14-03-2014, 10:54
acılmadımı faiz 11.44 gösteriyor blomberg?

memet1
14-03-2014, 10:57
acılmadımı faiz 11.44 gösteriyor blomberg?bono piyasası 10la 3 arası...eurobondda en azından böyle...10.30 a doğru fiatlar oluşuyor...

şirinbaba
14-03-2014, 11:00
6:34 : Fitch, "Türk bankaları ılımlı finansal gerilime dirençli"

Fitch Ratings, Türk bankalarının varlık kaliteleri ve performanslarına
yönelik ılımlı şoklara, zarar absorbe edebilme kapasitelerine
bağlı olarak karşı koyabilecek durumda olduklarını bildirdi. Fitch,
bu nedenle 2014 ü göreceli olarak zor bir yıl yapacak olan TL deki
keskin değer kaybına, faiz oranı şokuna rağmen Türk bankaları için
not görünümü durağan tutmaya devam ettiklerini vurguladı.
Türk bankalarının büyük bölümünün 2 yıllık bir stres senaryosunda
sağlıklı sermaye rasyolarının sürdürebilecek kapasitede olduklarını
belirten Fitch, bu stres senaryosunun düşük ekonomik büyümeye bağlı
olarak yavaş varlık büyümesi ve karlarda daralma öngördüğünü ifade
etti. Fitch, sermaye ve kar yaratımının uzun süreden bu yana Türk
bankalarının çoğunun güçlü tarafı olduğuna işaret etti.
Fitch, yaptığı stres testinde sadece 4 bankanın Çekirdek Sermaye/risk
ağırlıklı varlıklar rasyosunda minimum yüzde 10 kriterini tutturamadığını,
ancak bu kriteri sağlayamayan bu 4 bankanın da Alternatifbank, Denizbank,
TEB ve ING, yabancı sahipli olduklarını belirtti. Fitch, gerektiği
durumlarda bu 4 bankanın da ana hissedarlarından sermaye desteği
alabilecek durumda olduklarını vurguladı. YKB ve Vakıfbank ın
benzerlerine göre biraz daha düşük sermaye rasyolarına sahip
olduklarını belirten Fitch, ancak sahip oldukları oranların hala
makul olduğunu ifade etti.
Fitch raporunda yabancı para cinsinden kredilerde en fazla
riski bulunan ticari bankalar olarak BankPozitif, Kuveyt Türk ve
Garanti Bankası nı işaret etti. Türk bankalarının döviz toptan
fonlamalarının bankacılık sektörü yükümlülüklerinin yüzde 16 sını
oluşturduğuna dikkat çeken Fitch, Türk bankalarının yabancı
kreditörler ile güçlü ilişkilerinin sonucu olarak bu yükümlülüklerin
refinansmanına ilişkin risklerin kontrol altında olduğunu da vurguladı.

turboss
14-03-2014, 11:05
acılmadımı faiz 11.44 gösteriyor blomberg?

Peki madem faiz 11.44 biz niye bankadan 10,50-11 oran alıyoruz, bu neyin faizi?

kaptaings
14-03-2014, 11:07
bono piyasası 10la 3 arası...eurobondda en azından böyle...10.30 a doğru fiatlar oluşuyor...

okey sagolasın

kaptaings
14-03-2014, 11:09
Peki madem faiz 11.44 biz niye bankadan 10,50-11 oran alıyoruz, bu neyin faizi?

gostergenin mevduat faiziyle dogrudan bir alakası yok...zira gosterge su anda 11.44 se 12.75 mevduat veren bankalar var...gecmiste gösterge 22 iken en yuksek mevdaut faizi 18 idi...yani dogrudan baglantı yok

memet1
14-03-2014, 11:11
6:34 : Fitch, "Türk bankaları ılımlı finansal gerilime dirençli"

Fitch Ratings, Türk bankalarının varlık kaliteleri ve performanslarına
yönelik ılımlı şoklara, zarar absorbe edebilme kapasitelerine
bağlı olarak karşı koyabilecek durumda olduklarını bildirdi. Fitch,
bu nedenle 2014 ü göreceli olarak zor bir yıl yapacak olan TL deki
keskin değer kaybına, faiz oranı şokuna rağmen Türk bankaları için
not görünümü durağan tutmaya devam ettiklerini vurguladı.
Türk bankalarının büyük bölümünün 2 yıllık bir stres senaryosunda
sağlıklı sermaye rasyolarının sürdürebilecek kapasitede olduklarını
belirten Fitch, bu stres senaryosunun düşük ekonomik büyümeye bağlı
olarak yavaş varlık büyümesi ve karlarda daralma öngördüğünü ifade
etti. Fitch, sermaye ve kar yaratımının uzun süreden bu yana Türk
bankalarının çoğunun güçlü tarafı olduğuna işaret etti.
Fitch, yaptığı stres testinde sadece 4 bankanın Çekirdek Sermaye/risk
ağırlıklı varlıklar rasyosunda minimum yüzde 10 kriterini tutturamadığını,
ancak bu kriteri sağlayamayan bu 4 bankanın da Alternatifbank, Denizbank,
TEB ve ING, yabancı sahipli olduklarını belirtti. Fitch, gerektiği
durumlarda bu 4 bankanın da ana hissedarlarından sermaye desteği
alabilecek durumda olduklarını vurguladı. YKB ve Vakıfbank ın
benzerlerine göre biraz daha düşük sermaye rasyolarına sahip
olduklarını belirten Fitch, ancak sahip oldukları oranların hala
makul olduğunu ifade etti.
Fitch raporunda yabancı para cinsinden kredilerde en fazla
riski bulunan ticari bankalar olarak BankPozitif, Kuveyt Türk ve
Garanti Bankası nı işaret etti. Türk bankalarının döviz toptan
fonlamalarının bankacılık sektörü yükümlülüklerinin yüzde 16 sını
oluşturduğuna dikkat çeken Fitch, Türk bankalarının yabancı
kreditörler ile güçlü ilişkilerinin sonucu olarak bu yükümlülüklerin
refinansmanına ilişkin risklerin kontrol altında olduğunu da vurguladı.denizbank,teb,ingnin karlarına baksınlarda konuşsunlar...nasıl inceleme bunlar arkadaş...paraylamı yazdırıyo rakipleri acaba...işbankası gibi banka bunlar...ben kullanmam oayrı konu...

memet1
14-03-2014, 11:13
seçimden önce ne ayak bu...http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26004649.asp

kaptaings
14-03-2014, 11:16
denizbank rus oldugu icin rusya ilerde sıkıntıya duserse belki etkilenebilir..denizle isi olan illaki denzibank diyen arkadaslar takip etsinler derim

JonDowes
14-03-2014, 11:33
bono piyasası 10la 3 arası...eurobondda en azından böyle...10.30 a doğru fiatlar oluşuyor...

onca DİBS ve eurobond trader'ı sabah 07.00'de boşa bankaya gidiyor demek ki :)

Londra OTC piyasası TR saatiyle 07:30'da işlevsel hale gelir. hacim 08:15 gibi oluşmaya başlar. BİST bono piyasası'nda piyasa yapıcı olan bankalardaki traderların otomatik uyarı zilleri 08:30'da çalar (3 dk içinde fiyat girmeyen bankaya uyarı verilir. 3 uyarı alan fezaya fırlatılır)

TV'lerin veya websitelerin bono fiyatlarını göstermemesi, piyasa olmadığı anlamına gelmiyor; 10:00 diye bir şey yok.

turboss
14-03-2014, 11:44
gostergenin mevduat faiziyle dogrudan bir alakası yok...zira gosterge su anda 11.44 se 12.75 mevduat veren bankalar var...gecmiste gösterge 22 iken en yuksek mevdaut faizi 18 idi...yani dogrudan baglantı yok

Hocam peki kim belirliyor bu faiz oranını, ne işe yarıyor, niye ona bakarak yorum yapıyoruz o zaman?

memet1
14-03-2014, 11:47

Londra OTC piyasası TR saatiyle 07:30'da işlevsel hale gelir. hacim 08:15 gibi oluşmaya başlar. BİST bono piyasası'nda piyasa yapıcı olan bankalardaki traderların otomatik uyarı zilleri 08:30'da çalar (3 dk içinde fiyat girmeyen bankaya uyarı verilir. 3 uyarı alan fezaya fırlatılır)

TV'lerin veya websitelerin bono fiyatlarını göstermemesi, piyasa olmadığı anlamına gelmiyor; 10:00 diye bir şey yok.yoldaş seninle aşıkmı atacağız ayıpsın...ben eurobond alırkene işlemler 10la 3 arası yazıyo..obakımdan...sayende %8 dolar net alıyorum...tşk...naçizane bir soru...iş bankası özel eurobond,garantiden aldım yüklüce...1le 10 arası bir puan ver sağlamlık konusunda işb,garanti...istersen yani tşk...

JonDowes
14-03-2014, 12:04
Müşterilere "işlem yapma izni" verilen saatler ayrı. Onlar dar oluyor çünkü traderlar her an fiyat vermek istemiyorlar. Ancak piyasa çok daha geniş bir saat aralığında açık. 1 milyon dolarlık eurobond alacak adama banka sabah 8 veya akşam 7'de de fiyat verir, yeter ki trader'ın satma iştahı olsun. internetten değil tabii, telefonla hazine pazarlama bölümüne ulaşılması gerekir.

Puan vermeyeyim ama İşbank eurobond ile TR eurobond arasında fazla fark yok bence. 0.50 daha fazla kazanmak için İŞ alırdım ben olsam.

memet1
14-03-2014, 12:09
Müşterilere "işlem yapma izni" verilen saatler ayrı. Onlar dar oluyor çünkü traderlar her an fiyat vermek istemiyorlar. Ancak piyasa çok daha geniş bir saat aralığında açık. 1 milyon dolarlık eurobond alacak adama banka sabah 8 veya akşam 7'de de fiyat verir, yeter ki trader'ın satma iştahı olsun. internetten değil tabii, telefonla hazine pazarlama bölümüne ulaşılması gerekir.

Puan vermeyeyim ama İşbank eurobond ile TR eurobond arasında fazla fark yok bence. 0.50 daha fazla kazanmak için İŞ alırdım ben olsam.sayende özel eurobond öğrendim aldım...tşk...aldığımda 2045 devlet6.5...7.8e aldım...1.3 fazla yani...

JonDowes
14-03-2014, 12:15
bol kazançlar... döviz fiyatını orta-uzun vadede doğru tahmin edebilenler için eurobondlar çok kazançlı yatırım araçları. siyasi kriz dönemlerinde almak gerekiyor daha fazla kazanmak için.

sarifirtina
14-03-2014, 12:18
Odeabank bugün vadesi dolan 475k ya 13.55 swap oranı ile 45 gün bağlandı.

şirinbaba
14-03-2014, 12:22
bol kazançlar... döviz fiyatını orta-uzun vadede doğru tahmin edebilenler için eurobondlar çok kazançlı yatırım araçları. siyasi kriz dönemlerinde almak gerekiyor daha fazla kazanmak için.

onun yerine eurobonda dayalı yatırım fonu alsak, aynı şekilde kazanabilir miyiz?

Dradis
14-03-2014, 12:22
Odeabank bugün vadesi dolan 475k ya 13.55 swap oranı ile 45 gün bağlandı.

Temiz iş, iyi tercih. Biz yapamadık, line yok dediler (10 martta) sizinki yeni mi yenileme mi?

kaptaings
14-03-2014, 12:25
Hocam peki kim belirliyor bu faiz oranını, ne işe yarıyor, niye ona bakarak yorum yapıyoruz o zaman?

genelde o faize bakılır 2 yıllık bono faizi en cok islem goren faiz..genelde bonoyu zaten bankalar ya da yabancılar alır..bunun yukselmesi ya da düsmesi yabancının ne yaptıgına dair bilgi verir..gelecekle ilgili bilgi verir....bu faiz yukselirse doların artacagı borsanın düsecegi anlmaına gelir..düsersede tam tersi anlamını tasır..tüm sebep bu..fazla takılmamak gerek..vatandas iicin onemli olan parasını banakaya koydugunda en yuksek alabildigi orandır..gerisi tefarruat...

euphory
14-03-2014, 12:25
denizbank rus oldugu icin rusya ilerde sıkıntıya duserse belki etkilenebilir..denizle isi olan illaki denzibank diyen arkadaslar takip etsinler derim

Denizbank mevduat konusunda zaten diğer bankalardan oldukça geride mevduatınız yoksa 100 bin üzeri sorun yoktur sanırım.

kaptaings
14-03-2014, 12:28
evet dunde yazdıgım gibi kısa vade herturlu olay fiyatların icinde faizin sabitligi doların sabitligi endeksin yukarı gitme istegi teyit ediyor...rusya isi kızısmadıkca veya icerde daha büyük bir olay olmadıkca yataylıga devam edecek gibi piyasalar..belirttigmiz noktoların kırılıması icin farklı bir olay olması gerekiyor..cunku faiz son 5 yılın tepesinde endeks desen 2.70 cent kırılamıyor oda son 5 yılın en düsügünde..secime kadar yatay gibi bakalım secimden sonra ne olacak...

kaptaings
14-03-2014, 12:30
Denizbank mevduat konusunda zaten diğer bankalardan oldukça geride mevduatınız yoksa 100 bin üzeri sorun yoktur sanırım.

yani..ben zaten denizbankla calısmıyorum calısan varsa onları uyardım..rusya savas gibi birseye girisirse avrupa birligi ve abd nin rusyaya ekonomik yaptırım ve ambargolar uygulayacagını okudum o yuzden etkilenebilir diyorum...

sarifirtina
14-03-2014, 12:39
Yenileme bugün vade dönüşümdü yerimden kımıldamadan bütün işlemleri telefon ile yaptım akşam üstü dekontu imzalatmak için getirecekler oranda iyiydi durum böyle olunca aynı bankada devam ettim.
Temiz iş, iyi tercih. Biz yapamadık, line yok dediler (10 martta) sizinki yeni mi yenileme mi?

kaptaings
14-03-2014, 12:55
Piyasalarin tutunmasina sebep ne olabilir aceba? Belkide rusya dan kacan para bize giriyordur..boyle tahmin ediyorum..yakindan izlenmeli..fed cikisa bir muddet ara falan verirse orta vadeli yalanci bahar havasi olabilir piyasalarda..ya da herseye ragmen tutunuyoruz havasi yaratilmak istenip bir sabah kalktigimizda herseyi toz duman olmus gorebiliriz...en iyisi bekleyip izlemek..

Diamantidis
14-03-2014, 13:05

TV'lerin veya websitelerin bono fiyatlarını göstermemesi, piyasa olmadığı anlamına gelmiyor; 10:00 diye bir şey yok.

Sayın Jon Dowes tezgah üstü piyasa işlemleri bu anlattıklarınız mı?

euphory
14-03-2014, 13:20
HSBC büyük adımla ilgili bir soru vardı göremedim şimdi. Enpara ile kıyas yapıldığında O/N hesapta

HSBC: 8990 TL %12 için brüt 2,96TL
Enpara: 11025 TL %9,8 için brüt 2,96 TL
olmaktadır. Yanlış hesaplamadıysam.
Kredili mevduat hesabının kullanımına gelince muhtemelen ya verdiğiniz faturaların toplamına göre yada aylık gelirinize göre kmh limitini belirleyeceklerdir. ben şahsen 1000 TL'den yüksek tanımlamayacaklarını düşünmekteyim.
Hoş geldin faizi şuan cazip ancak ilerleyen zamanlarda bunu teb ve ing nin oranlarına çekeceklerini düşünüyorum.
Ancak arada günlük takılacaklar için 75 bin sınırı dikkate alınarak kullanılabilir.

ilerigöz
14-03-2014, 13:23
Odeabank 200K gecelik 11.25 bağlandı. Pazartesi tekrar bakarız.

ertanizmirli
14-03-2014, 14:10
HSBC büyük adımla ilgili bir soru vardı göremedim şimdi. Enpara ile kıyas yapıldığında O/N hesapta

HSBC: 8990 TL %12 için brüt 2,96TL
Enpara: 11025 TL %9,8 için brüt 2,96 TL
olmaktadır. Yanlış hesaplamadıysam.
Kredili mevduat hesabının kullanımına gelince muhtemelen ya verdiğiniz faturaların toplamına göre yada aylık gelirinize göre kmh limitini belirleyeceklerdir. ben şahsen 1000 TL'den yüksek tanımlamayacaklarını düşünmekteyim.
Hoş geldin faizi şuan cazip ancak ilerleyen zamanlarda bunu teb ve ing nin oranlarına çekeceklerini düşünüyorum.
Ancak arada günlük takılacaklar için 75 bin sınırı dikkate alınarak kullanılabilir.

HSBC ilk 2000 tl için faiz işletmiyor

şirinbaba
14-03-2014, 14:27

TEB marifetli de öyle, hesabında 1990 TL olduğunda sıfır faiz alıyorsun. 2000 TL'yi aştığında faiz alabiliyorsun. bu konuda en cömerti enpara...

blue70
14-03-2014, 14:27
Enpara için EFT limti nedir?Nasıl arttırılır?

naturalborn
14-03-2014, 14:28
odea'cı 3 ayda bir 20 Tl olmak üzere yıllık 80 TL Hesap İşletim Ücreti istiyor.
Esneklik yapamaz,sözleşme imzalatırlarmış. Sıska geldik galiba :))

sunny00
14-03-2014, 14:41
odea'cı 3 ayda bir 20 Tl olmak üzere yıllık 80 TL Hesap İşletim Ücreti istiyor.
Esneklik yapamaz,sözleşme imzalatırlarmış. Sıska geldik galiba :))

Odea 'da 2. Vade donusum oldu hesap isletim gibi kesinti yapmadi.
Enpara'ya yada mutluparam'a yatirin size tavsiye :)

ozziem
14-03-2014, 14:43
evet dunde yazdıgım gibi kısa vade herturlu olay fiyatların icinde faizin sabitligi doların sabitligi endeksin yukarı gitme istegi teyit ediyor...rusya isi kızısmadıkca veya icerde daha büyük bir olay olmadıkca yataylıga devam edecek gibi piyasalar..belirttigmiz noktoların kırılıması icin farklı bir olay olması gerekiyor..cunku faiz son 5 yılın tepesinde endeks desen 2.70 cent kırılamıyor oda son 5 yılın en düsügünde..secime kadar yatay gibi bakalım secimden sonra ne olacak...

ABD 10 yıllıklar düşüyor bundan bizim faizlerde düşüyor. Bizimkilere ne oluyosa. Bir kaç gün önce 2.80 e dayanmıştı ABD 10 yıllıklar ama düştü. CDSler ise bizim 250 lere çıktı ama faizler CDS leri çok sallamıyor daha çok ABD 10 yıllıklarla hareketi paralel. 17 Mart daha rahat göreceğiz yönü, benim tahminim FED 20 ya da 30 milyar dolar daha azaltım yapacak.

JonDowes
14-03-2014, 14:54
onun yerine eurobonda dayalı yatırım fonu alsak, aynı şekilde kazanabilir miyiz?

tabii olur. ancak fonlar kısa ve uzun eurobondlar arası al-sat yaparlar. eur,usd ve jpy eurobondlar arası değiştirme yaparlar. hem vade hem parite riskleri alarak getiri hedeflerler. yani tek bir eurobond almaya göre daha fazla getiri de verebilirler, daha düşük de. ayrıca bir miktar fon işletim komisyonu ödemiş olursunuz. ancak tek tek eurobond seçmeye vakti olmayanlar için iyi bir tercih olur.

Sayın Jon Dowes tezgah üstü piyasa işlemleri bu anlattıklarınız mı?

bir kısmı evet. borsalar üzerinden işlem yapılmıyorsa; birbiriyle direkt görüşen 2 tarafın yaptığı işlem "tezgah üstü" yapılmış oluyor. Londra ile Türk bankaları arasındaki tüm TL bono ve eurobond işlemleri bu şekilde. ancak Türk bankaları borsa üzerinden de kotasyon vererek birbirleriyle ve diğer finansal kurumlarla (yatırım ve emeklilik fonları, diğer finans kurumları) bono alışverişi yapıyorlar.

Dradis
14-03-2014, 15:00
Mutluparam da EFT limiti nasıl artırılabiliyor ?

Cevabı da ben vereyim;

Mutluparam'a gönderdiğiniz 13/03/2014 13:48 tarihli mesajınızla ilgili; Mutluparam internet bankacılığından yapabileceğiniz EFT limiti 50.000 TL'dir. Bu limit günlük limit olup, şuan için limit arttırımı yapılamadığını bilgilerinize sunarız.

İlginize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ABank Kalite Bölümü

kaleci
14-03-2014, 15:02
TEB marifetli de öyle, hesabında 1990 TL olduğunda sıfır faiz alıyorsun. 2000 TL'yi aştığında faiz alabiliyorsun. bu konuda en cömerti enpara...
Evet TEB 2000 liraya kadar faiz vermiyor ama 3000 lira oldumu 3000 liralık faiz veriyor.
Oysa HSBC 3000 lira olsa bile 2000 lirayı boşta bekletip sadece1000 lira veriyor.

sunny00
14-03-2014, 15:10
Teb marifetli sadece 1 ay 11,75 ugrasmaya degmez.
Sonra enparanin bile altina iniyor.

kaptaings
14-03-2014, 15:30
ABD 10 yıllıklar düşüyor bundan bizim faizlerde düşüyor. Bizimkilere ne oluyosa. Bir kaç gün önce 2.80 e dayanmıştı ABD 10 yıllıklar ama düştü. CDSler ise bizim 250 lere çıktı ama faizler CDS leri çok sallamıyor daha çok ABD 10 yıllıklarla hareketi paralel. 17 Mart daha rahat göreceğiz yönü, benim tahminim FED 20 ya da 30 milyar dolar daha azaltım yapacak.

Naptin ya o kadar indircek olsa abd borsalari coktan cokerdi yapacagi 10 bilemedin 15 yapar 50 de tutar

şirinbaba
14-03-2014, 15:39
Evet TEB 2000 liraya kadar faiz vermiyor ama 3000 lira oldumu 3000 liralık faiz veriyor.
Oysa HSBC 3000 lira olsa bile 2000 lirayı boşta bekletip sadece1000 lira veriyor.

zaten HSBC hep böyle bir arkadan güreşeyim derdinde oldu yıllardır. ben böyle olduğunu bilmiyordum, teşekkürler bilgi için. o zaman teb ve enpara ile yola devam, öyle sizler gibi banka banka dolaşıp yüksek faiz maalesef alacak pek vaktim yok. internetten ve bazen de teb maslak şubesi ile e-mail ile yapılan pazarlıkla durmak yok yola devammm

şirinbaba
14-03-2014, 15:43
tabii olur. ancak fonlar kısa ve uzun eurobondlar arası al-sat yaparlar. eur,usd ve jpy eurobondlar arası değiştirme yaparlar. hem vade hem parite riskleri alarak getiri hedeflerler. yani tek bir eurobond almaya göre daha fazla getiri de verebilirler, daha düşük de. ayrıca bir miktar fon işletim komisyonu ödemiş olursunuz. ancak tek tek eurobond seçmeye vakti olmayanlar için iyi bir tercih olur.

bir kısmı evet. borsalar üzerinden işlem yapılmıyorsa; birbiriyle direkt görüşen 2 tarafın yaptığı işlem "tezgah üstü" yapılmış oluyor. Londra ile Türk bankaları arasındaki tüm TL bono ve eurobond işlemleri bu şekilde. ancak Türk bankaları borsa üzerinden de kotasyon vererek birbirleriyle ve diğer finansal kurumlarla (yatırım ve emeklilik fonları, diğer finans kurumları) bono alışverişi yapıyorlar.

sizin BES bloğunda yazdıklarınızı okudum da, devlet katkısı ortaya çıkınca biraz mesafeli durmuşsunuz sisteme. bir de excel de çalışmalar yapmışsınız, ancak onları açamadım. mümkünse tekrar paylaşabilir misiniz?

pazarcışükrü51
14-03-2014, 15:52
Mevduat oranları bügün ne durumda?
Bugün oran alanlar yazabilirmi ?
Syg..lar

JonDowes
14-03-2014, 15:59
sizin BES bloğunda yazdıklarınızı okudum da, devlet katkısı ortaya çıkınca biraz mesafeli durmuşsunuz sisteme. bir de excel de çalışmalar yapmışsınız, ancak onları açamadım. mümkünse tekrar paylaşabilir misiniz?

Devlet katkısı bu işin başından beri var yeni çıkmadı. Sadece veriliş şekli değişti: eskiden peşin bir katkıydı. artık sadece emekli olunca faydalanabilecek bir şekle dönüştü. Fon getirilerinin ve devlet katkısının toplamından, fon komisyonlarını düşünce... bana yaramayan bir sonuç ortaya çıktığını düşündüğüm için BES'ten çıktım. ancak bu herkes çıksın demek değil. doğru şirket ve fonları seçenler için BES yine iyi bir tercih olabilir. özellikle kendi başına hisse, tahvil ve eurobond seçemeyenler için fonlar iyi bir profesyonel hizmet sunar. ancak 300 tane fon varsa sadece 3-4 tanesi "müthiş" sonuçlar verir. yarıdan fazlası, piyasa ne veriyorsa onu verir. bir kısmı ise daha kötü sonuçlanır. bu nedenle "piyasa üstü getiri" amaçlayanlar bu fonlarla değil, kendi becerileriyle yapmak durumunda.

Sadece faiz getirisi alacak olanlar için BES uzun vadelerde artı değer sunmuyor. 30-35 yıl emeklilik bekleyecek kişiler mevduat yaparsa daha iyi sonuç alır; bu vadelerde BES yapılırsa devlet katkısı direkt fonlara kazanç olur üste ekstra cepten gider. ancak 10-13 yıl arası emekli olabilecekler için BES'in getirisi daha cazip; çünkü fonlar çok daha az kesinti almış oluyorlar ve devlet katkısından da cebe para kalıyor. (kesinti = her yıl tüm anapara üzerinden %1-2 arası. 30 yıl üstüste alınmasıyla, 10 yıl boyunca alınması arasında ciddi fark oluşuyor)

şirinbaba
14-03-2014, 16:21
Devlet katkısı bu işin başından beri var yeni çıkmadı. Sadece veriliş şekli değişti: eskiden peşin bir katkıydı. artık sadece emekli olunca faydalanabilecek bir şekle dönüştü. Fon getirilerinin ve devlet katkısının toplamından, fon komisyonlarını düşünce... bana yaramayan bir sonuç ortaya çıktığını düşündüğüm için BES'ten çıktım. ancak bu herkes çıksın demek değil. doğru şirket ve fonları seçenler için BES yine iyi bir tercih olabilir. özellikle kendi başına hisse, tahvil ve eurobond seçemeyenler için fonlar iyi bir profesyonel hizmet sunar. ancak 300 tane fon varsa sadece 3-4 tanesi "müthiş" sonuçlar verir. yarıdan fazlası, piyasa ne veriyorsa onu verir. bir kısmı ise daha kötü sonuçlanır. bu nedenle "piyasa üstü getiri" amaçlayanlar bu fonlarla değil, kendi becerileriyle yapmak durumunda.

Sadece faiz getirisi alacak olanlar için BES uzun vadelerde artı değer sunmuyor. 30-35 yıl emeklilik bekleyecek kişiler mevduat yaparsa daha iyi sonuç alır; bu vadelerde BES yapılırsa devlet katkısı direkt fonlara kazanç olur üste ekstra cepten gider. ancak 10-13 yıl arası emekli olabilecekler için BES'in getirisi daha cazip; çünkü fonlar çok daha az kesinti almış oluyorlar ve devlet katkısından da cebe para kalıyor. (kesinti = her yıl tüm anapara üzerinden %1-2 arası. 30 yıl üstüste alınmasıyla, 10 yıl boyunca alınması arasında ciddi fark oluşuyor)

vergi indirimi yerine devlet katkısı çıktı demek istedim, önceden biz ücretliler için peşin alıyorduk ok. ben 2006 dan beri sistemdeyim, çalıştığım kurumlarda işveren katkılı hesaplarım da oldu. şimdi ise kendim yatırıyorum da ben de bir karar verme noktasındayım, tamam mı devam mı? yaklaşık 50k TL lik bir birikimim var. biraz kararsız kaldım. fon komisyonu diyorsunuz da normalde BES dışında alınan fonlarda komisyonun yanında nema üzerinden de % 10 stopaj yok mu? hem komisyon hem stopaj. Ayrıca, BES fonları bildiğim kadarıyla stopajdan muaflar. böylece diğer fonlara göre getirileri stopaj oranında daha fazla.

JonDowes
14-03-2014, 16:28
Stopajdan muaf değiller sadece gecikmeli ödeniyor:

56 yaşından sonra emekli olursanız bir seferlik %3.75 olarak,
10 yıl - 56 yaş arası sistemden çıkarsanız; %10
10 yıl bile olmadan çıkarsanız; %15

yani emekli olanlar için stopaj daha düşük doğrudur. ancak BES dışında hisse yatırım fonlarına stopaj zaten ödenmezken, BES'te hisse fonundan kazananlar bunun üzerinden de vergi ödemiş oluyor. stopaj uzun vade boyunca ertelendiği için; o vergi tutarları da ödeneceği güne kadar nemalanarak getiriye destek oluyor.

şirinbaba
14-03-2014, 16:36
bence BES in bir diğer açmazı da kredi kartıyla ödeme yaptığınızda 35-40 gün sonra hesabınıza geçiyor olması. buna bağlı olarak da devlet katkısı 3 ay sonra hesabınıza geçiyor yaklaşık...

kaleci
14-03-2014, 17:25
Teb marifetli sadece 1 ay 11,75 ugrasmaya degmez.
Sonra enparanin bile altina iniyor.
İNG Turuncu 90 gün 11.5

sunny00
14-03-2014, 17:43
Garanti subesindeyim az once bir kadina 9,95 oranla hesap actilar..
21bin tl icin

parasabir
14-03-2014, 17:46
Vakıfbank 32 gün 11.75
T-Bank 32 gün 12.50
Denizbank 32 gün 12
Anadolubank 32 gün 12
Odeabank 32 gün 12.75

parasabir
14-03-2014, 17:47
Odeabank bugüne özel gecelik 100 bin üstü paraya 11 veriyor

parasabir
14-03-2014, 17:54
Önümüzdeki hafta doların 2.30 denemesi yapmasını bekliyoruz. ( bize ne dolardan demeyelim. Zira doların ateşi yükselince faiz tedavisi uygulanıyor malum )

parasabir
14-03-2014, 17:55
Ayrıca Bugün Tıp Bayramı. Yazan ve okuyanların içinde sağlıkçı arkadaşlar varsa BAYRAMLARINI KUTLARIM:

kaptaings
14-03-2014, 18:23
Vakıfbank 32 gün 11.75
T-Bank 32 gün 12.50
Denizbank 32 gün 12
Anadolubank 32 gün 12
Odeabank 32 gün 12.75
vakıfbank bu kadar olmusmu yahu ne bu tanısma faizimi? devlet bankası olarak vermesi sasırdım

turboss
14-03-2014, 18:37
Garanti subesindeyim az once bir kadina 9,95 oranla hesap actilar..
21bin tl icin

Kazıklamışlar engel olsaydın, gidip uyarsaydın.

sunny00
14-03-2014, 18:43
usd-tl
çok dalgalı ? sebep var mı ?
birden 2,23'ten 2,2250'lere indi

dudu
14-03-2014, 18:45
usd-tl
çok dalgalı ? sebep var mı ?
birden 2,23'ten 2,2250'lere indi

Suyun isindigindandir.
Syg,

sunny00
14-03-2014, 19:16
Suyun isindigindandir.
Syg,

yükseliş beklenmez mi ki bu durumda ? saat 17:40'ta bir anda 2,23'ten 2,2250'ye

borsaların sevebileceği bir haber var.gerçekten dikkat çeken bir düşüş oldu bu USD'de de..
Faizlere de negatif yansıyacağı için bakıyorum

sunny00
14-03-2014, 20:12
USD 2,216
pazartesi bist günü

morkertenkele
14-03-2014, 20:44
Önümüzdeki hafta doların 2.30 denemesi yapmasını bekliyoruz. ( bize ne dolardan demeyelim. Zira doların ateşi yükselince faiz tedavisi uygulanıyor malum )

Hocam kim bekliyor 2.3 ü? 2.2 nin altına inecek nerdeyse...

Seçimden önce 2.5 üstü mümkün değil, hükümet müdahale ediyor...

euphory
14-03-2014, 22:11

Sayın Jon Dowes, 2012 yılının şubat ayında hangi akılla gidip girdiysem bese girdim. Gerçi ben girdiğimde devlet katkısı maasımıza yatırılıyordu. Çok zenginmişiz gibi bir de vergi dilimine giriyoruz.Aynı şeyi fon yöneticisine de soyledim. Size yatırdığım parayı mevduat yapsam daha fazla getiri elde ederdim dedim. vercek cevap bulamadı. Bu yeni sistemden bende memnun değilim 56 yasına gelip devlet katkısı hak kazanabilmem için 25 yıl sistemde kalmam gerekiyor. Bu sistemden en az zararla nasıl kurtulabilirim?

JonDowes
14-03-2014, 22:22
Sayın Jon Dowes, 2012 yılının şubat ayında hangi akılla gidip girdiysem bese girdim. Gerçi ben girdiğimde devlet katkısı maasımıza yatırılıyordu. Çok zenginmişiz gibi bir de vergi dilimine giriyoruz.Aynı şeyi fon yöneticisine de soyledim. Size yatırdığım parayı mevduat yapsam daha fazla getiri elde ederdim dedim. vercek cevap bulamadı. Bu yeni sistemden bende memnun değilim 56 yasına gelip devlet katkısı hak kazanabilmem için 25 yıl sistemde kalmam gerekiyor. Bu sistemden en az zararla nasıl kurtulabilirim?

Kurtulmanız gerektiğini düşünüyorsanız hemen çıkış evraklarını imzalayın. devlet katkısı yanacak diye engellemek isteyecekler ama 8 yıl içinde ne zaman çıksanız aynısı geçerli... BES mutlaka kötü bir yatırım olmak zorunda değil, ancak herkes için iyi kazandıracak da değil.

pazarcışükrü51
14-03-2014, 22:22
USD 2,216
pazartesi bist günü

Dolar opsiyon ve forex piyasasının yeni oyuncağı
Orda Kim kimi ... oyunu oynanıyor
Son olaylardan sonra herkes long pozisyon açtı
Long= ben yükselişe oynuyorum demek
Şimdi adam aşağı çektikçe bunlar zarar yazacaktır
Nereye kadar çeker bilinmez

euphory
14-03-2014, 22:29

Sayın ertanizmirli, dikkat edilirse enparaya yatırılan tutarla hsbc'ye yatırılan tutar arasında 2035 TL fark var 11.025 TL her iki bankaya yatırıldığında elde edilecek brüt faiz tutarı hesaplanmıştır
Saygılar,

euphory
14-03-2014, 22:37
Kurtulmanız gerektiğini düşünüyorsanız hemen çıkış evraklarını imzalayın. devlet katkısı yanacak diye engellemek isteyecekler ama 8 yıl içinde ne zaman çıksanız aynısı geçerli... BES mutlaka kötü bir yatırım olmak zorunda değil, ancak herkes için iyi kazandıracak da değil.

Giriş aidatı diye bir olay vardı. 5 yıl sonra sistemden çıkılırsa bu aidat alınmayacaktı. 500 kusur TL civarında bir tutar. Bence sistem 45 yasında olan birisi için cazip olur gibi sanki. Sanırım bende aidat kesintisi alınmayacak şekilde yılı doldurup sistemden çıkmak en iyisi olacak gibi.

parasabir
14-03-2014, 22:38
Alıntı Originally Posted by teberdar Yazıyı Oku

Tahminim bu ukrayna işi cok daha kötü olmayacak.
Ama şuna eminim ki Rusya uzatırsa kendi kaybeder.
Karşısındaki cephe cok kuvvetli AB artı ABD.
Rusya bir kere gazın büyük bir bölümünü AB ye satıyor.Pazarını kaybederse cok güc kaybeder.

Haftaya FED kesintiye devam edecektir.10 garanti olur üstü olurmu oda şansımıza.
Ama benim beklentim ne yaşanacaksa FED in açıklamasıyla birlikte olacağı yönünde.
Gezi öncesi FED kararı ve arkasından gezi olayları.
17 aralık öncesi FED kararı ve tutuklamalar.
Haftaya da aynı senaryo tekrar edebilir fakat diğer süpriz olayı bilemiyorum.Artık ne cıkarsa tape,banka hesapları,görüntü vs.

BIST tten 2-3 haftadır uzağım hissede almıyorum.Ne hareket varsa suni.Bütün dünya cakıldı bist nerdeyse aynı kapadı az bir düsüsle.
Belki de bistte şu cepten alıp diğer cebe koyuyorlar.Maksat hareket olsun.

YORUMSUZ

parasabir
14-03-2014, 22:43
Hocam kim bekliyor 2.3 ü? 2.2 nin altına inecek nerdeyse...

Seçimden önce 2.5 üstü mümkün değil, hükümet müdahale ediyor...

Üstadım, ben boş bir adamım, yani sabahtan akşama aylak aylak esnaf- kahve- park , bahçe dolaşırım. Kulaklarım açık, ağzım kapalıdır. Ara sıra cebinde para çok, kafasında akıl yok denen ( aslında çekemeyenlerin uydurduğu bir yakıştırmadır ) adamlara takılırım. Onlar benim yanımda öyleeee konuşurlar. İşte ben de kendi beynimde pazılları dizmeye çalışarak resmi tamamlamaya uğraşırım.
Konu bundan ibarettir. Yoksa bir analiz yapacak kadar bilgim yoktur. Yatırım tavsiyesi hiç değildir. Zaten yatıran yatırmış.

parasabir
14-03-2014, 22:46
Bu arada bugün bir bankada iki müşteri temsilcisi bu formu konuşuyordu. '' Ya ne kadar boş adam varsa yalan yanlış yazıyorlar, sonra da gelip kendi yazdıkları yalana inanarak oran pazarlığı yapıyorlar.'' diyorlardı.
Yani yakın takipteyiz. izleniyor. BBG.

ozziem
14-03-2014, 22:58
Alıntı Originally Posted by teberdar Yazıyı Oku

Tahminim bu ukrayna işi cok daha kötü olmayacak.
Ama şuna eminim ki Rusya uzatırsa kendi kaybeder.
Karşısındaki cephe cok kuvvetli AB artı ABD.
Rusya bir kere gazın büyük bir bölümünü AB ye satıyor.Pazarını kaybederse cok güc kaybeder.

Haftaya FED kesintiye devam edecektir.10 garanti olur üstü olurmu oda şansımıza.
Ama benim beklentim ne yaşanacaksa FED in açıklamasıyla birlikte olacağı yönünde.
Gezi öncesi FED kararı ve arkasından gezi olayları.
17 aralık öncesi FED kararı ve tutuklamalar.
Haftaya da aynı senaryo tekrar edebilir fakat diğer süpriz olayı bilemiyorum.Artık ne cıkarsa tape,banka hesapları,görüntü vs.

BIST tten 2-3 haftadır uzağım hissede almıyorum.Ne hareket varsa suni.Bütün dünya cakıldı bist nerdeyse aynı kapadı az bir düsüsle.
Belki de bistte şu cepten alıp diğer cebe koyuyorlar.Maksat hareket olsun.

YORUMSUZ

Güzel özetlemişiniz.
BIST seçim öncesi suni olarak tutuluyor bu kesin. Seçim sonrası aynı atmosfer ile düşecektir. Adamlar gerçekten güçlü , bu hukumet bir şekilde borsayı tutabilecek güce sahip bu iş kolay değil. Buralarda çok planlı çalışıyorlar ve başarıyorlar.
Önümüzdeki ilk basamak Pazartesi FED kararı olacak. FED 10 milyar dolardan fazla azaltım yaparsa billeim ki kazanacağız bu sene. Demek FED DE artık bu yükü kaldıramayacak durumd amesajı çıkarabilir miyiz diye düşünüoorum:)

İkincisi seçimler , seçimlerde tek güvendiğim kuruluş SONAR. Hakan Bayrakçı nın bir tweti

"CHP iyi gidiyor.. Kılıçdaroğlu'nun performansı aniden arttı.. Seçim, deprem etkisi yaratabilir.. AKP, bazı başkanlarıyla vaziyeti kurtaracak"

Bu senaryo olursa tahmin ettiğimizden daha yüksekler gözükür.

ilerigöz
14-03-2014, 23:08
Bugün bir bankada müşteri ile sohbet eden banka çalışanı, swap yapanların ve sürekli döviz alıp satanların takip edildiğini söylüyor du. O an için '' Ulan çakal bankacı milleti korkutarak, düz mevduatçı yapmak istiyor'' diye düşündüm. Serbest piyasada kim ne karışır ne alınıp satıldığına....
Ama 2 sayfa önce ki sayın morkertenkele' nin yazısını okuyunca; demek ki korku imparatorluğu ciddi ciddi yayılmış.

ilerigöz
14-03-2014, 23:09
Dolar akşam birden bire düştü diye paniklemeye gerek yok. Tamamen teknik mesele. Pazartesi yönü belli olur.

pazarcışükrü51
14-03-2014, 23:17
Dolar akşam birden bire düştü diye paniklemeye gerek yok. Tamamen teknik mesele. Pazartesi yönü belli olur.

Dolar seçimden önce 2.10 a düşse faiz düşmez
Yani cin şişeden çıktı

sunny00
14-03-2014, 23:33
Bugün bir bankada müşteri ile sohbet eden banka çalışanı, swap yapanların ve sürekli döviz alıp satanların takip edildiğini söylüyor du. O an için '' Ulan çakal bankacı milleti korkutarak, düz mevduatçı yapmak istiyor'' diye düşündüm. Serbest piyasada kim ne karışır ne alınıp satıldığına....
Ama 2 sayfa önce ki sayın morkertenkele' nin yazısını okuyunca; demek ki korku imparatorluğu ciddi ciddi yayılmış.

ne yani Finansbank gelipte beni sorguya mı çekecek niye dolar alıyorsunuz diye :gulen:
yatırım tercihimiz onları ne ilgilendirirmiş.
yatırımcı kaybederken hiç gıkları çıkmıyor oysa..

ozziem
14-03-2014, 23:35

Ödüm koptu walla yoldaş:)
Şaka bi yana katılıyorum teknik olabilir...

sunny00
14-03-2014, 23:37
Bu arada bugün bir bankada iki müşteri temsilcisi bu formu konuşuyordu. '' Ya ne kadar boş adam varsa yalan yanlış yazıyorlar, sonra da gelip kendi yazdıkları yalana inanarak oran pazarlığı yapıyorlar.'' diyorlardı.

chucky üstadım koş gel :he: ne diyorlarmış bize

Turbey35
14-03-2014, 23:41

O boş adamların bir çoğunun bilgi , donanım ve kültür bakımından kendilerinden çok daha fazla olduğuna eminim. Aktif çalışma hayatlarında da eminim ki kendilerine nal toplatırlar. MT nin rahatsızlığı forum vasıtasıyla bilgi sahibi olanların kendilerini zor bırakmasından kaynaklanıyordur.:) Ben böyle bir konuşma duysam anında cevabını alır. Söylediğine de söyleyeceğini de bin pişman ederim.:)

chucky68
14-03-2014, 23:43
ne yani Finansbank gelipte beni sorguya mı çekecek niye dolar alıyorsunuz diye :gulen:
yatırım tercihimiz onları ne ilgilendirirmiş.
yatırımcı kaybederken hiç gıkları çıkmıyor oysa..

bankanın değil maliyenin takip ettiğini söylüyor.....sürekli bu işi ticaret haline getirenlerin izlendiğini kastediyor.....böylece adamın swap iştahını başlamadan müşteri temsilcisi kapatıyor....zaten bazı bankalar limiti 500 bine çekmiş...diğer bankada mesela finansta 1 milyon tl......gelen müşteri swap yapmak istiyorum deyince onu kaçırmamak için düz mevduata yönlendirmeye çalışıyorlar.....üstünede korku salıp aman swap yaparsan izlenirsin diye korku salıyorlar.......olay budur...

sunny00
14-03-2014, 23:47
bankanın değil maliyenin takip ettiğini söylüyor.....sürekli bu işi ticaret haline getirenlerin izlendiğini kastediyor.....böylece adamın swap iştahını başlamadan müşteri temsilcisi kapatıyor....zaten bazı bankalar limiti 500 bine çekmiş...diğer bankada mesela finansta 1 milyon tl......gelen müşteri swap yapmak istiyorum deyince onu kaçırmamak için düz mevduata yönlendirmeye çalışıyorlar.....üstünede korku salıp aman swap yaparsan izlenirsin diye korku salıyorlar.......olay budur...

peki sen korktun mu yoldaşım ?

Turbey35
14-03-2014, 23:52

Bir çok bankanın şubelerinde çalışan MT nin swap denen olaydan haberi bile yok. Nereden biliyormuş takip edildiğini. Yasal olmayan bir işlem mi yapılıyormuş da takip ediliyormuş. Vergisi harcı her şeyi kesiliyor. Bunlar maksatlı hareketler. Kimbilir müşteri kaybetmenin verdiği kızgınlıkla söylüyordur. Yalnız bu vesile ile tüm forum arkadaşlarıma şunu belirtmek isterim. Böyle "konuşuyordu" gibi dedikodu türü bilgileri buraya yazmayalım. Konuşuluyorsa demek ki duyuyorsun demektir. O zaman sor kardeşim bu bilgiyi nereden aldın diye. Madem bu foruma üyesin kendin için olmasa dahi buradaki arkadaşların için sor. Çok şey mi istemiş oluruz. Nasıl ki sayın çaki hiç ilgilenmediği bir banka olmasına rağmen ziraat ten oran alıyorsa siz de yapabilirdiniz.

sunny00
14-03-2014, 23:57
Bir çok bankanın şubelerinde çalışan MT nin swap denen olaydan haberi bile yok. Nereden biliyormuş takip edildiğini. Yasal olmayan bir işlem mi yapılıyormuş da takip ediliyormuş. Vergisi harcı her şeyi kesiliyor. Bunlar maksatlı hareketler. Kimbilir müşteri kaybetmenin verdiği kızgınlıkla söylüyordur. Yalnız bu vesile ile tüm forum arkadaşlarıma şunu belirtmek isterim. Böyle "konuşuyordu" gibi dedikodu türü bilgileri buraya yazmayalım. Konuşuluyorsa demek ki duyuyorsun demektir. O zaman sor kardeşim bu bilgiyi nereden aldın diye. Madem bu foruma üyesin kendin için olmasa dahi buradaki arkadaşların için sor. Çok şey mi istemiş oluruz. Nasıl ki sayın çaki hiç ilgilenmediği bir banka olmasına rağmen ziraat ten oran alıyorsa siz de yapabilirdiniz.

aldığımız oranları paylaşıyoruz :)
sektörün kaymağını Odea topluyor..Diğerleri de bunu kıskanıyor.Çok kez duydum bunu.
Srun yok.Siz aldığınız orana bakın

euphory
14-03-2014, 23:58
Bugün abank mutluparam hesap işlemleri için aktif kuryeden eleman geldi. Bu mutluparam işi bizi sanki pek mutlu etmicek gibi görünüyor. Sözleşmeleri çok karışık gibi geldi sanki ilerde bizden extra ücretler isteyeceklermiş gibi duruyor. Bakalım ne olacak

chucky68
15-03-2014, 00:01
chucky üstadım koş gel :he: ne diyorlarmış bize

bu forumu takip eden gerçek üyeler benim gözümde gerçek pehlivanlardır......kafasını kullanmış parasını tutmuş çeşme akarken birikim yapmıştır....diğer kesim yıllardır çalişır...çalışır....geriye baktığında bir dikili ağacı yoktur...ben neyleyeyim böyle çalışmayı....10 sene çalışıp para biriktiren biri benm gözümde 25 yıl çalışıpta hiç bir şeye sahip olamayandan daha kıymetlidir......bu forumdakiler parasını dış tehlikelerden.... zevki sefalardan....eğlencelerden....lay lay lomlardan vs vs koruyup geleceğine yatırım yapmış kişilerdir....doğal olarak kıskanan kesim çoktur.....para biriktirmek insanın içinde olacak.....bu yoksa zaten ötekilerdendir....bizden olamaz....dikkat ediyorum bu forumdakiler hep aynı şahıslar...yıllardır aynı....demekki alayımız boş insanlarız....yıllarca birikim yapamadan sadece iki dudak arasına mahkum korku içinde acaba işten atılırmıyım diye pisi pisine çalışmaktansa......özgür ama güvenli yaşamayı tercih ederim......bende 12 yıl dolu dolu çalıştım....tek hedefim keyif admı olmaktı.....bunun için deli gibi birikim yaptım....iş hayatına asla güvenmedim....haklı çıktım....işten çıkarıldığımda zaten yolumu bulmuştum....hedefimede ulaşmıştım....benle aynı zamanda işe başlayanlar halen yerinde sayıyorlar....işten çıkarılan arkadaşlarımda birikim olmayınca zar zor bulduğu yerlerde yaş olmuş 50 halen çalışmak zorundalar....zamanında ben çalışırken tatile çıkmazdım....tatil paramı birikim olsun diye bankaya atardım......yanımdaki arkadaşım vede arkadaşlarım en kral 5 yıldızlı otellerde ailecek tatil yaparlardı...üstünede 2 aylık maaşlarını borçlanırlardı.....banada gülerlerdi....kim haklı çıktı?.....bugün ben dişimi sıktığım günlerimin şimdi keyfini sürüyorum....çalışmayada gerek duymuyorum.....herşey zamanında olur....varsın bize aylak desinler.....ben sabah kahvaltımı saat 10 da keyifle yaparken.... çoğu kafasız arkadaşlarım halen saat sabah 6 da işe gitmek için yola koyulurlar......biz boş adamlarda olsak geleceğimiz dolu.......ama ya diğerleri???.....

CHUCKY............................................ ..CADDE BEBEĞİ

chucky68
15-03-2014, 00:03
peki sen korktun mu yoldaşım ?

çok korktum....paranoyak oldum....gölgemden bile korkuyorum....acaba kafama maliye karanlıkta bir odun vururmu diye....

arda27
15-03-2014, 00:15
Bugün abank mutluparam hesap işlemleri için aktif kuryeden eleman geldi. Bu mutluparam işi bizi sanki pek mutlu etmicek gibi görünüyor. Sözleşmeleri çok karışık gibi geldi sanki ilerde bizden extra ücretler isteyeceklermiş gibi duruyor. Bakalım ne olacak

mutlu etmiyecekse açmaya gerek yok , ben artık yeni bir bankada kolay kolay hesap açmam açtıklarım yeter diye düşünüyorum

yeni banka demek yeni şifre , evrak zaman demek bence gerek yoksa uğraşmaya gerek yok

YTD

Ms-DoS
15-03-2014, 00:33
Bende mutluparam 50.000tl EFT sebebiyle başvurumu iptal etmesini istedim e-mail ile kurye göndermeyin dedim bunların telefonunu bulamadım bilen var mı ?

sunny00
15-03-2014, 00:55
Bende mutluparam 50.000tl EFT sebebiyle başvurumu iptal etmesini istedim e-mail ile kurye göndermeyin dedim bunların telefonunu bulamadım bilen var mı ?

hergün 50k artırırdınız :he:
bence pazarlıksız 12,50 'ye değer..
yinede siz bilirsiniz

ozziem
15-03-2014, 01:04

50.000 sınır varsa hayatta bulaşmayın derim. ODEA cı ya 10 gündür diyorum hergün utanmadan inadına arıyorum . Hergün farklı bir mazeret yok genel mmüdürlük onayında, yok bu limit sizin korunması için. Ben salağım yaa...
50.000 sınırı demek 150 -200 bin arası VARSA 2 ekstra gün gerek eft için. Kayıp olur yani sonuçta.

Ben sırf faiz oranı için ODEA dayım , enpara alanında lider ve benim şu ana gördüğüm en iyi internet uygulaması.
Sırf belki de bu yüzden %25 ini halen orada bırakıyorum paramın.

sunny00
15-03-2014, 01:09
mutluparamda da eft üceti yok.
1-2 gün gecelik faiz yapılsa pek bir şey kaybetilmez.

texmo
15-03-2014, 01:48
bu forumu takip eden gerçek üyeler benim gözümde gerçek pehlivanlardır......kafasını kullanmış parasını tutmuş çeşme akarken birikim yapmıştır....diğer kesim yıllardır çalişır...çalışır....geriye baktığında bir dikili ağacı yoktur...ben neyleyeyim böyle çalışmayı....10 sene çalışıp para biriktiren biri benm gözümde 25 yıl çalışıpta hiç bir şeye sahip olamayandan daha kıymetlidir......bu forumdakiler parasını dış tehlikelerden.... zevki sefalardan....eğlencelerden....lay lay lomlardan vs vs koruyup geleceğine yatırım yapmış kişilerdir....doğal olarak kıskanan kesim çoktur.....para biriktirmek insanın içinde olacak.....bu yoksa zaten ötekilerdendir....bizden olamaz....dikkat ediyorum bu forumdakiler hep aynı şahıslar...yıllardır aynı....demekki alayımız boş insanlarız....yıllarca birikim yapamadan sadece iki dudak arasına mahkum korku içinde acaba işten atılırmıyım diye pisi pisine çalışmaktansa......özgür ama güvenli yaşamayı tercih ederim......bende 12 yıl dolu dolu çalıştım....tek hedefim keyif admı olmaktı.....bunun için deli gibi birikim yaptım....iş hayatına asla güvenmedim....haklı çıktım....işten çıkarıldığımda zaten yolumu bulmuştum....hedefimede ulaşmıştım....benle aynı zamanda işe başlayanlar halen yerinde sayıyorlar....işten çıkarılan arkadaşlarımda birikim olmayınca zar zor bulduğu yerlerde yaş olmuş 50 halen çalışmak zorundalar....zamanında ben çalışırken tatile çıkmazdım....tatil paramı birikim olsun diye bankaya atardım......yanımdaki arkadaşım vede arkadaşlarım en kral 5 yıldızlı otellerde ailecek tatil yaparlardı...üstünede 2 aylık maaşlarını borçlanırlardı.....banada gülerlerdi....kim haklı çıktı?.....bugün ben dişimi sıktığım günlerimin şimdi keyfini sürüyorum....çalışmayada gerek duymuyorum.....herşey zamanında olur....varsın bize aylak desinler.....ben sabah kahvaltımı saat 10 da keyifle yaparken.... çoğu kafasız arkadaşlarım halen saat sabah 6 da işe gitmek için yola koyulurlar......biz boş adamlarda olsak geleceğimiz dolu.......ama ya diğerleri???.....

23 yıl aktif calışma hayatıma 1 günde son verdım. Neye göre tatbiki bu yıllarda yaptıgım birikimlere guvenerek.simdi ya 2 katı maaşla iş arıyorum yada hiç. Yasım 45 üstadın dediği gibi her şey zamanında.allah birikimlerimi tüketme yaşamını bana ve aileme lutfetsin.

euphory
15-03-2014, 01:54

mutluparamda bir yalnışlık war heralde tüm vadelere %5,75 faiz diyor. Şaka yapıyolar sanırım.

sunny00
15-03-2014, 01:58
mutluparamda bir yalnışlık war heralde tüm vadelere %5,75 faiz diyor. Şaka yapıyolar sanırım.

sistemde çalışma var son 1 saattir..enpara'da ilk çıktığında böyleydi :) 2 senede çok gelişti
%12,5 geçerli..

euphory
15-03-2014, 02:01
mutlu etmiyecekse açmaya gerek yok , ben artık yeni bir bankada kolay kolay hesap açmam açtıklarım yeter diye düşünüyorum

yeni banka demek yeni şifre , evrak zaman demek bence gerek yoksa uğraşmaya gerek yok

YTD

Ne yalan söyliyeyim yoldaş bende gönülsüz açtım. Bu iş gönülsüz eşşeğin kuyruksuz sıpası olur hesabına dönecek gibi görünüyor. abankta ne biri iddia ne bir hedef görüyorum. Sanki bu mutluparam işi de nerden çıktı başımıza derler gibi bir halleri war. Anlaşılan enpara uzun bir süre digitalde rakipsiz olarak kalacak gibi görünüyor. Şuan düz mevduatta en büyük rakip enparaya odea gözüküyor.

euphory
15-03-2014, 02:08

Benim de canım hiç istemiyor çalışmak biriktirmeye devam :) emekli olmama ölmezsem o zamana 30 sene daha var. bir 30 sene daha dayanabilecek miyim bilemiyorum hiç gözüm kesmiyor. Kamuda 65 yasına kadar nasıl çalışıyor insanlar hiç anlam veremiyorum 40 sene çalışıyolar. yaş haddinden zorla emekli oluyolar. Hani iyiki yaş haddi var o da olmasa masalarında ölüp kalacaklar.

euphory
15-03-2014, 02:12
sistemde çalışma var son 1 saattir..enpara'da ilk çıktığında böyleydi :) 2 senede çok gelişti
%12,5 geçerli..

Birde O/N hesabı %12 yapsalardı en azından mart sonuna kadar tadından yenmezdi mutluparamın

euphory
15-03-2014, 02:18
İNG Turuncu 90 gün 11.5

teb marifetli, ing turuncu, Finansbank çift sarılı hepsi kullanıldı. Bize artık hoşgeldin faizi yok bir HSBC buyuk adım kaldı denenmedik onunda 500 TL olayı kasıyor

ozziem
15-03-2014, 02:25

Şimdi 160 bin var diyelim, mevduat doldu 50 ibi ilk gün x bankasına eft yaptın ve parayı ayrı mevduatlarda tutmak istemiyorsun diyelim.

1.gün
110 bin gcelikte 50 bin de gecelikte düşük oranlardan
2.gün
60 nin gecelikte 100 bin gecelikte
3.gün
10 nin gecelikte 150 nin gecelikte
4.gün anca topluyorsun 160 bini.

Ayrıca gecelikte bekletmek demek , faizler düşerse zarar demektir. X bankasına iyi bir faizi gördün başvurdun diyelim, yukarıdaki gibi parayı birleştirmek istersen birleştirene kadar kampanya bitebilir.

50 bin altı yoldaşlar için manıtıklı mutluparam 12.50 faiz oranı ile, bunun dışında 100 bin üstü mevduatı olup parayı bölmek isteyen yoldaşlar için mantıklı(50 bin altını buraya yatırılabilir)
Bunların dışındaki yoldaşlar içinse mantıksız. ODEA da da limit var 50 bin 10 gündür uğraşıyprum halen arttıramadım ama en azından bir şansım var arttırmak için. Limit konusunu önemseyin eğer paranızı tek mevduat şeklinde tutmak istiyorsanız.

euphory
15-03-2014, 02:26

Bu bankaların eft olayında sınır olması heleki internet bankacılığında cok saçma internet bankacılığını niçin kurdular şubelerin işlerini hafifletip böylece daha az personel istihdam etmekti. BDDK'ya talepte mi bulunsak acaba internetten para transferi limitinin en az 500 bin TL olacak şekilde bankalar alt yapılarını değiştirsinler en komiğide koskoca iş bankasının hala 30 bin, vakıf 30 bin, enpara 3 milyon, teb marifetli 100 bin, odea 50 bin, ing turuncu 50 bin, finans 50 bin.

euphory
15-03-2014, 02:30
Şimdi 160 bin var diyelim, mevduat doldu 50 ibi ilk gün x bankasına eft yaptın ve parayı ayrı mevduatlarda tutmak istemiyorsun diyelim.

1.gün
110 bin gcelikte 50 bin de gecelikte düşük oranlardan
2.gün
60 nin gecelikte 100 bin gecelikte
3.gün
10 nin gecelikte 150 nin gecelikte
4.gün anca topluyorsun 160 bini.

Ayrıca gecelikte bekletmek demek , faizler düşerse zarar demektir. X bankasına iyi bir faizi gördün başvurdun diyelim, yukarıdaki gibi parayı birleştirmek istersen birleştirene kadar kampanya bitebilir.

50 bin altı yoldaşlar için manıtıklı mutluparam 12.50 faiz oranı ile, bunun dışında 100 bin üstü mevduatı olup parayı bölmek isteyen yoldaşlar için mantıklı(50 bin altını buraya yatırılabilir)
Bunların dışındaki yoldaşlar içinse mantıksız. ODEA da da limit var 50 bin 10 gündür uğraşıyprum halen arttıramadım ama en azından bir şansım var arttırmak için. Limit konusunu önemseyin eğer paranızı tek mevduat şeklinde tutmak istiyorsanız.

50 bin üstünü digitalde bölmek gerek vadeyi 32-33-34-35-36 gün seklinde ama 250 binden büyük mevduatlarda da bu strateji yetersiz kalacak gibi görünüyor.

Yazınızdan odea bu limit arttırım işinde gönülsüz yuksek meblağlarda hiü ve ücretsiz eft pazarlığını yapmak gerek

kaleci
15-03-2014, 02:50
bende mutluparam 50.000tl eft sebebiyle başvurumu iptal etmesini istedim e-mail ile kurye göndermeyin dedim bunların telefonunu bulamadım bilen var mı ?

abank mh=444 00 55 (mutluparam.com la ilgileniyorlar)

Tauruss
15-03-2014, 04:40
Bugüne kadarkilerin en mükemmeli, kimine abartı gelse de olağanüstü, benim gibi hedeflere biraz daha mesafede olan biri için son derece moral verici bir yazı. Maddi konularda dünya görüşlerimizin örtüştüğü kesin Önder (biz yoldaş, siz önder:) ) Yatırım özürlü olduğum için, borsa, altın, dolar (hatta yıllarca eksi faizlerle süründürüldüğümüzü de sayarsak mevduat dahil) ne varsa zarar yazmış birisi olarak hala daha iyi kötü bir ev parasına sahip olabilmenin gururu yanında özellikle de yazınızı okuduktan sonra, piyasada o kadar aç akbabanın "herhangi bir hareket yapsa da iç etsek şunun da etlerini" diye düşünürken hiçbir harekette bulunmamam halinde kendi çöplüklerinde oynamak zorundalıkları, her vade dönüşünde birikimin reeli az olsa dahi arttığını görebilmenin kıvancını da yaşadım. Üslubunuz zaten harika, böyle teşvik edici yazılarınıza devam etmeniz güzel olur. Durmak yok, yola devam; hedef 2023! :super: Teşekkürler

skywater
15-03-2014, 11:21
50 bin üstünü digitalde bölmek gerek vadeyi 32-33-34-35-36 gün seklinde ama 250 binden büyük mevduatlarda da bu strateji yetersiz kalacak gibi görünüyor.

Yazınızdan odea bu limit arttırım işinde gönülsüz yuksek meblağlarda hiü ve ücretsiz eft pazarlığını yapmak gerek

Mutlupara'yı 50.000 üstü parada konuşmaya bile değmez boşverin.

julia.luthor
15-03-2014, 11:22
parayı dağıtmayın toplaması zor olur.
eft limiti çok saçma olmuş.
ha şubeli bankacılık ha bu...

sunny00
15-03-2014, 11:51
Vade dönüşlerim gelsin mutluparama 100K yatırıacağım.
12,5 oran almak için hiç mt'lerle kafa patlatmaya değmez..zaten en yüksek 12,75 ile Odea'da orada da var mevduat zaten
Tabi siz kendiniz bilirsiniz.

ilerigöz
15-03-2014, 12:13

Bence yanlış düşünüyorsunuz sayın Turbey35, Bizzat içinde olmadığınız, sadece kulak misafiri olduğunuz konuşmaya durup dururken dahil olursanız başınıza ne geleceği o ortamdaki şahısların eğitim, kişilik, menfaat duygusu ve çevre koşulları kapsamında değerlendirilir. Eğer ben birisiyle sohbet ederken yandan hiç tanımadığım birisi lafa girerse hiç hoş karşılamam .
Zaten gergin bir milletiz, durup dururken kimse genel bir konuşmadan dolayı kendini riske atmaz.

ilerigöz
15-03-2014, 12:19
Apartman yönetim toplantısında bile kat maliklerinden 4 dairesi olan yaşlı bey , ağzını açmıyor, söz almıyor ( alınan kararlar kendi aleyhine olduğu halde) Ama gemi azıya almış iki kiracı ortamı gererek her istedikleri kararı aldırıyorlar. Bizzat yaşadım.
Kiraclara sizin oy hakkınız yok, sadece görüş belirtebilirsiniz, ev sahibinden vekaletiniz de yok kardeşim , burada alınan kararlar kalıcıdır, deftere işleniyor dediğimde, adamlar üzerime yürüyerek darp etmeye yöneldiler. Polis çağırdık. Biz karışmayız , sulh hukuk mahkemesine gidiniz dediler. Yani toplantıdaki 20 kişinin 18' i daire sahipleri olduğu halde benden başka kimse sivrilmedi, konuşmadı ve bulaşmadı. O kızgınlıkla 10 bin lira zararına bir hafta da evi sattım.
Kısaca , her şey kitaplardaki gibi yürümüyor.

ilerigöz
15-03-2014, 12:23
Meblağı az olan arkadaşlar, Bu mutluparam, HSBC gibi yerlerle uğraşmak yerine bence ; Odea- Tbank- Enpara vb. yerlerde 3 aylık güzel oranlarla bağlayabilirler. Bu bankalarda EFT ve Hesap işletim ücreti yok. Örneğin; geçen hafta T-Bank ta vadesi dolan 75 bin lirayı şubeden eft formu imzalayarak 5 kuruş vermeden 10 dakikada çıkarttım.

ilerigöz
15-03-2014, 12:27
Sayın sunny00, siz çok aktif olan birisi olarak, döviz alıp satma işini hangi bankadan , makas aralığı kaçtan yapıyorsunuz acaba ?
Ben genelde Enparayı kullanıyorum. Fakat bu günlerde su koyuverdiler. Çarşamba günü sabah saat 09.10 ' da dolar 2.2580 iken satmak için girdiğimde adamlar gece girdikleri makası ( alış 2.1730, satış 2.3500 ) kaldırmamışlar. hemen mail attım ama saat 09.30' da normale getirdiler. Dolar bu arada 2.24 e indi. Yani Fırsatları kaçırmış oldum.

bahri
15-03-2014, 13:12

CHUCKY............................................ ..CADDE BEBEĞİ:bravo: harika bir yazı yazınızı okuyunca ağustos böceği karınca hikayesi geldi aklıma :) kimseye el açmadan onurlu bir yaşam ancak fedakarlıkla olur bununda yolu tasarruftur 5000 lirayı dinlenmeden kendime zaman ayırmadan müdür amir stresi yaşayarak yaptığım bir hatada acaba kapının önüne koyulacakmıyım korkusu içinde kazanacağıma önceden yaptığım tasarrufla gezmeyerek tozmayarak yaptığım birikimle 2000 lira aylık gelirle stressiz afiyetle yerim sabah sporda yaparım akşam maçımıda izlerim atalarımız boşuna dememiş azıcık aşım ağrısız başım:)

Turbey35
15-03-2014, 13:58
Bence yanlış düşünüyorsunuz sayın Turbey35, Bizzat içinde olmadığınız, sadece kulak misafiri olduğunuz konuşmaya durup dururken dahil olursanız başınıza ne geleceği o ortamdaki şahısların eğitim, kişilik, menfaat duygusu ve çevre koşulları kapsamında değerlendirilir. Eğer ben birisiyle sohbet ederken yandan hiç tanımadığım birisi lafa girerse hiç hoş karşılamam .
Zaten gergin bir milletiz, durup dururken kimse genel bir konuşmadan dolayı kendini riske atmaz.

Sayın ilerigöz...

Mesajımı sizi incitmek niyeti ile yazmadım. Ancak siz herhangi birinin konuşmasını değil, banka çalışanının bir müşterisi ile olan konuşmasını duyuyorsunuz. Dolayısıyla uygun bir lisan ile konuşmaları duyduğunuzu ve konunun kendinizi (arkadaşlarınızı) da ilgilendirdiğini söyleyerek bilgi talep edebilirsiniz. O banka çalışanı size bilgi vermek zorundadır. Üstelik de banka içinde:) Duyum şeklinde altı doldurulmamış bilgi vermek eksik oluyor. Bir alt mesajınızda ise, hukukçu değilim ama, polis çağırmak yerine, savcılığa suç duyurusunda bulunacaksınız. Şahitleriniz de mutlaka vardır. Sözlü bir hakaretin veya tehditin cezası vardır.

daha önce yayınlandımı bılmıyorum amaseçim sonuçlarına göre 2,senaryoda borsa faız dolar analizi..

http://www.thelira.com/haber/136651/iste-theliranin-dev-secim-anketi

sunny00
15-03-2014, 15:40
Sayın sunny00, siz çok aktif olan birisi olarak, döviz alıp satma işini hangi bankadan , makas aralığı kaçtan yapıyorsunuz acaba ?
Ben genelde Enparayı kullanıyorum. Fakat bu günlerde su koyuverdiler. Çarşamba günü sabah saat 09.10 ' da dolar 2.2580 iken satmak için girdiğimde adamlar gece girdikleri makası ( alış 2.1730, satış 2.3500 ) kaldırmamışlar. hemen mail attım ama saat 09.30' da normale getirdiler. Dolar bu arada 2.24 e indi. Yani Fırsatları kaçırmış oldum.

Ben doviz alimini enparadan yapiyorum.makas genelde 0,04 cok nadir 0,08 yapiyorlar o da volalite.nin yuksek oldugu zamanlarda.
Enpara genelde saat 9da alim satim fiyatlarini normal duzeyine getiriyor.aksam 18:10 gibi kapatiyorlar.

dun 17;59 2,2250 -18;00 de 2,30 ben de aldıgım için ıyı takıp ettım..:yes:

gundwane
15-03-2014, 16:43
daha önce yayınlandımı bılmıyorum amaseçim sonuçlarına göre 2,senaryoda borsa faız dolar analizi..

http://www.thelira.com/haber/136651/iste-theliranin-dev-secim-anketi

Hiç bir dayanağı olmadan kafadan atma cevaplamışlar herhalde..

AKP 2 büyük şehri kazanır seçimden yüzde 40 ve üstü bir oyla çıkar ın cevabı ağırlıklı olara kısa vade yükseliş orta vade düşüş yönünde

Tam tersi sorunun cevabı kısa vade düşüş orta vade yükseliş yönünde..

Orta vade de ne beklediklerinden emin değiller..Çünkü AKP eğer 1. parti çıkarsa orta vade düşer diyenlerin 1. parti çıkmazsa orta vade yükselir demelerindeki mantığı anlamadım..

FED in yol haritası sabit çünkü..Onun çarpan değeri 1..Etkisiz yani..

Komik olan AKP nin seçimi kaybetmesi çok açık bir istikrarsızlık belirtisi olacakken orta vade yükselir denmesi için Tr dışı bir gelişme bekleniyor demektir..Bu gelişme anladığım kadarı ile olumlu..

Peki bu gelişme olumlu ise AKP 1. parti çıkması durumunda neden orta vade düşer oluyor borsa..Bu gelişme (büyük ihtimal FED) AKP nin seçim sonucuna mı bağlı...

dudu
15-03-2014, 17:56
Ben de basvurumu iptal edip enpara ile yola devam karari aldim.
Syg,

sunny00
15-03-2014, 18:18
Ben de basvurumu iptal edip enpara ile yola devam karari aldim.
Syg,

100K için 32 gün vadede
Enparada : 894 TL
Mutluparada:931 TL yapar

37 TL fark var.100bin liraya kadar mevduat sahipleri için fena değil mutlupara.Bu 37 lira farkla da başka şey alınır :he:

Empyrium
15-03-2014, 19:35
100K için 32 gün vadede

37 TL fark var.100bin liraya kadar mevduat sahipleri için fena değil mutlupara.Bu 37 lira farkla da başka şey alınır :he:

Odeada da: 950 TL yapar. 20 TL fark var, o farkla da bi araç yıkama ya da saç traşı beleşe gelir :P

adestim
15-03-2014, 19:40
Odeada da: 950 TL yapar. 20 TL fark var, o farkla da bi araç yıkama ya da saç traşı beleşe gelir :P

Akşam akşam beni güldürdünüz ya Allah ta sizi güldürsün.

Empyrium
15-03-2014, 19:48
Akşam akşam beni güldürdünüz ya Allah ta sizi güldürsün.

Amin :D

YTA
15-03-2014, 20:19
Hiç bir dayanağı olmadan kafadan atma cevaplamışlar herhalde..

AKP 2 büyük şehri kazanır seçimden yüzde 40 ve üstü bir oyla çıkar ın cevabı ağırlıklı olara kısa vade yükseliş orta vade düşüş yönünde

Tam tersi sorunun cevabı kısa vade düşüş orta vade yükseliş yönünde..

Orta vade de ne beklediklerinden emin değiller..Çünkü AKP eğer 1. parti çıkarsa orta vade düşer diyenlerin 1. parti çıkmazsa orta vade yükselir demelerindeki mantığı anlamadım..

FED in yol haritası sabit çünkü..Onun çarpan değeri 1..Etkisiz yani..

Komik olan AKP nin seçimi kaybetmesi çok açık bir istikrarsızlık belirtisi olacakken orta vade yükselir denmesi için Tr dışı bir gelişme bekleniyor demektir..Bu gelişme anladığım kadarı ile olumlu..

Peki bu gelişme olumlu ise AKP 1. parti çıkması durumunda neden orta vade düşer oluyor borsa..Bu gelişme (büyük ihtimal FED) AKP nin seçim sonucuna mı bağlı...

Sn. gundwane, buradaki asıl konu,artık mevcut iktidarın devamının yada seçimlerde 1. Parti olarak çıkmasının yurtdışından istikrarın devamı olarak algılanıyor olmaması. Ülke yönetimiyle ilgili tüm algılar Türkiye'de dillendirilmesede değişmiş durumda...

hi_dutengin
15-03-2014, 21:29
RTE bugun reuters'e kafadan girmis.

http://www.reuters.com/

dudu
15-03-2014, 22:13
100K için 32 gün vadede

Cok dogru.
Cep telefonu faturalarindan birisi odenir. :)
Para iki gunde eft yapilir.
Tek korkum ileride masraf, kom. vs alirlar mi?

Syg

julia.luthor
15-03-2014, 22:20
Cok dogru.

Syg
Kampanya böyle.
Peki yarın?
Ben uğraşmayacağım.
50000 limit 200000 olursa belki...
Saygılar.

sunny00
15-03-2014, 23:36
Cok dogru.

Syg

Hesap isletim ve eft ucreti olmayacak zaten.internet basvurusu ile acilan hicbir bankacilik uygulamasindan bunlar icin ucret alinmiyor zaten.
Mutluparam 1-2 sene musteri cekebilmek adina enpara'dan onde gidecek tahminimce

asil olçun
15-03-2014, 23:36
:bravo: harika bir yazı yazınızı okuyunca ağustos böceği karınca hikayesi geldi aklıma :) kimseye el açmadan onurlu bir yaşam ancak fedakarlıkla olur bununda yolu tasarruftur 5000 lirayı dinlenmeden kendime zaman ayırmadan müdür amir stresi yaşayarak yaptığım bir hatada acaba kapının önüne koyulacakmıyım korkusu içinde kazanacağıma önceden yaptığım tasarrufla gezmeyerek tozmayarak yaptığım birikimle 2000 lira aylık gelirle stressiz afiyetle yerim sabah sporda yaparım akşam maçımıda izlerim atalarımız boşuna dememiş azıcık aşım ağrısız başım:)
Üstat çok güzel bir yazı olmuş, ağzına sağlık. Tam beni anlatmışsın,demek ki aklın yolu bir. Sağ ol var ol.

asil olçun
15-03-2014, 23:40

Üstat çok güzel bir yazı olmuş, ağzına sağlık. Tam beni anlatmışsın,demek ki aklın yolu bir. Sağ ol ,var ol.

chucky68
15-03-2014, 23:51
Üstat çok güzel bir yazı olmuş, ağzına sağlık. Tam beni anlatmışsın,demek ki aklın yolu bir. Sağ ol ,var ol.

Yoldaş yoldaşın halini yürüyüşünden tanır.......teşekkürler dostum.....

fusem
16-03-2014, 00:15

hocam tam olarak babamı anlatmışsınız yalnız bir farkla.

5 yaşında başlayan çalışma hayatı 50 yıldır devam ediyor.

bazı insanlara da çalışmak öyle bir işliyor ki demek,

7 sülalesine yetecek paraları olsa dahi, dizlerini kırıp bir yerde oturamıyorlar :)

fusem
16-03-2014, 00:20
teb marifetli, ing turuncu, Finansbank çift sarılı hepsi kullanıldı. Bize artık hoşgeldin faizi yok bir HSBC buyuk adım kaldı denenmedik onunda 500 TL olayı kasıyor

hocam bu hsbc modern hesabı çok alengirli buldum ben de.

2000 liraya faiz işletmeyip vadesizde tutuyor. üst limit 75.000

enparadan sonra tat vermiyor.

mutluparamda sistemin oturmasını bekleyeceğiz artık...

memorex
16-03-2014, 00:37
Ercan Kumcu - Bankacılık sektörü oynamaya gelmez - Bloomberg HT
http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/ercan-kumcu/1524423-bankacilik-sektoru-oynamaya-gelmez

fusem
16-03-2014, 00:45
Ercan Kumcu - Bankacılık sektörü oynamaya gelmez - Bloomberg HT
http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/ercan-kumcu/1524423-bankacilik-sektoru-oynamaya-gelmez

yazıda bankalar halka ve ekonomiye hizmet ediyor, demişken bir de şu ekonomik tetikçinin itirafını okuyalım:

Sene 2005 Türkiye ile bir alâkası olmayan John Perkins kitabında anlatıyor;

"Kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız.

Sonra onlara arabalarımızı satarız.

Sonra bankalarını satın alırız.

O bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız.

Böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle.

O ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız.

Ayarlanan kredi "ASLA" o ülkenin hazinesine gitmez.

O ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır. Aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton.

Bizim şirketlerimiz kazanır o ülkedeki birileri de nemalandırılır.

Toplum bu düzenekten hiçbirşey kazanmaz.

Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur.

Bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır.

Plan böyle işler.

Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki; "Bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz.

O zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin, askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, Birleşmiş Millletler de bizim için oy verin!

Elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! Onları Amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın...
Sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir.

memorex
16-03-2014, 00:56
yazıda bankalar halka ve ekonomiye hizmet ediyor, demişken bir de şu ekonomik tetikçinin itirafını okuyalım:

Sene 2005 Türkiye ile bir alâkası olmayan John Perkins kitabında anlatıyor;

"Kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız.

Sonra onlara arabalarımızı satarız.

Sonra bankalarını satın alırız.

O bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız.

Böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle.

O ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız.

Ayarlanan kredi "ASLA" o ülkenin hazinesine gitmez.

O ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır. Aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton.

Bizim şirketlerimiz kazanır o ülkedeki birileri de nemalandırılır.

Toplum bu düzenekten hiçbirşey kazanmaz.

Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur.

Bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır.

Plan böyle işler.

Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki; "Bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz.

O zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin, askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, Birleşmiş Millletler de bizim için oy verin!

Elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! Onları Amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın...
Sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir.

O makalede bankalarımızın ''genel durumu'' hakkında bilgiler var.Dikkat çekmek istediğim bu idi.Bankalara toptan tukaka demekte yanlış olur.Onlar olmasa bizler birikimlerimizi nasıl en az zahmetle değerlendirirdik?Karşılıklı kazanç sözkonusu sonuçta.Ayrıca banka sahibi sermayedar olsak bizler farklı mı davranırdık?Her neyse ,dediğim gibi amacım banakalarımızın genel durumu hakkında makalede verilen bilgileri okumanız idi.

fxxx
16-03-2014, 01:05
bir yerde oturamıyorlar

Yaşlanmakta olan evli erkek için, yaşlanınca omuzlarındaki geçindirme sorumluluğu yükü azalmıyor bence. Evin, çocukların , hatta torunların ihtiyaçları bitmez ki. Ne yapsın.

Birikimi TL olarak tutan, yaşlanmaya başlayan kişi için, her sene sadece faizini alıp, ana parasına hiç dokunmaz ise, bu günkü nakit 1 milyon lirasının alım değerinin on yılda 150 bin liraya düşeceğini biliyoruz, önceki sayfalarda hesaplanmıştı.*

Üstelik, sakin ve nezih bir bölgede müstakil konut edinim maliyeti en az yüz bin euro. Kendi gereksinimleri haricinde bir harcamaya karışmadan, sadece geçmişteki birikimi ile hiç çalışmadan yaşamayı düşünen kişi için, bence konutu sağlam ve kendisine ait olmak ön koşulu ile hiç değilse nakit 500 bin euro parasının olması gerektiğini düşünüyorum.

Ana paradan ara ara kısmen harcasa bile, % 3,25 faizi ile ve üzerine eklediği emekli maaşı ile mütevazi bir hayat sürebilir, ama öyle istediği tekneyi alamaz, o ayrı.

ozziem
16-03-2014, 02:46
100K için 32 gün vadede

Bence de hesap ortada, eğer enparadan vazgeçilecekse 50.000 lik limit sorunundan dolayı alternatifi ODEAdır mutlu param değil. Ama ODEA da limit arttırmak kolay değil, 1 haftadır inadına hergün aradaım ODEAcıyı, her gün farklı bir mazeret utanma sıkılma yok ama iş bilen adam idare ediyoruz işte:) Ama söz verdi yapacak arttırmayı haftaya kesin, ben de onu Çarşamba'ya kadar süre verdim. 5 dakikalık işe neden Çarşamba'ya kadar süre verdiysem artık...

sunny00
16-03-2014, 02:50
Bence de hesap ortada, eğer enparadan vazgeçilecekse 50.000 lik limit sorunundan dolayı alternatifi ODEAdır mutlu param değil. Ama ODEA da limit arttırmak kolay değil, 1 haftadır inadına hergün aradaım ODEAcıyı, her gün farklı bir mazeret utanma sıkılma yok ama iş bilen adam idare ediyoruz işte:) Ama söz verdi yapacak arttırmayı haftaya kesin, ben de onu Çarşamba'ya kadar süre verdim. 5 dakikalık işe neden Çarşamba'ya kadar süre verdiysem artık...

%12,75 gayet güzel bir oran.neden Odea'dan taşınıyorsunuz ?

ozziem
16-03-2014, 04:16
%12,75 gayet güzel bir oran.neden Odea'dan taşınıyorsunuz ?

Taşınmıyorum ki:) Çarşambaya kadar süre verdim dediğim ben seni Çarşamba'ya kadar aramayayım ODEAcı demek.
Çünkü ben utanıyorum her gün farklı mazeret dinlemekten. Bari Çarşamba arayım olmassa dedim.
Ben kolay kolay taşımam zaten parayı %0.50 bir oran farkı olursa düşünürüm ancak. Ama enpara %0.10 bile fazla verirse ODEA dan enparaya anında taşıırm. Bir eft ile elim yorulmaz, yani hazır enpara var bende, uğraşmayacam süreçle.
İşte bu ihtimal için şu eft limitini yükselteyim hemen diyorum.
Ayrıca Oranım 12.30 şu anda; 15 gün önce bağlamıştım, 12.75 1 Nisan'da umarım yoldaş.

sunny00
16-03-2014, 11:13
Taşınmıyorum ki:) Çarşambaya kadar süre verdim dediğim ben seni Çarşamba'ya kadar aramayayım ODEAcı demek.
Çünkü ben utanıyorum her gün farklı mazeret dinlemekten. Bari Çarşamba arayım olmassa dedim.
Ben kolay kolay taşımam zaten parayı %0.50 bir oran farkı olursa düşünürüm ancak. Ama enpara %0.10 bile fazla verirse ODEA dan enparaya anında taşıırm. Bir eft ile elim yorulmaz, yani hazır enpara var bende, uğraşmayacam süreçle.
İşte bu ihtimal için şu eft limitini yükselteyim hemen diyorum.
Ayrıca Oranım 12.30 şu anda; 15 gün önce bağlamıştım, 12.75 1 Nisan'da umarım yoldaş.

Enpara ile arada 0,75 puan fark var, ki kac aydir TL mevduatiyla ilgileniyorum, enpara hep geride kaliyor odea'dan.
Artik burgan'in bile adi gecmiyor :he:

Empyrium
16-03-2014, 11:15

Odea'da beni de epey uğraştırdı MT eft limitini artırmamak için ama sonunda başardım :D

Empyrium
16-03-2014, 11:16
Yaşlanmakta olan evli erkek için, yaşlanınca omuzlarındaki geçindirme sorumluluğu yükü azalmıyor bence. Evin, çocukların , hatta torunların ihtiyaçları bitmez ki. Ne yapsın.

Birikimi TL olarak tutan, yaşlanmaya başlayan kişi için, her sene sadece faizini alıp, ana parasına hiç dokunmaz ise, bu günkü nakit 1 milyon lirasının alım değerinin on yılda 150 bin liraya düşeceğini biliyoruz, önceki sayfalarda hesaplanmıştı.*

Üstelik, sakin ve nezih bir bölgede müstakil konut edinim maliyeti en az yüz bin euro. Kendi gereksinimleri haricinde bir harcamaya karışmadan, sadece geçmişteki birikimi ile hiç çalışmadan yaşamayı düşünen kişi için, bence konutu sağlam ve kendisine ait olmak ön koşulu ile hiç değilse nakit 500 bin euro parasının olması gerektiğini düşünüyorum.

Ana paradan ara ara kısmen harcasa bile, % 3,25 faizi ile ve üzerine eklediği emekli maaşı ile mütevazi bir hayat sürebilir, ama öyle istediği tekneyi alamaz, o ayrı.

500 bin euro mu? Hocam naptın sen ya :)

bahri
16-03-2014, 12:12

Ana paradan ara ara kısmen harcasa bile, % 3,25 faizi ile ve üzerine eklediği emekli maaşı ile mütevazi bir hayat sürebilir, ama öyle istediği tekneyi alamaz, o ayrı. üstad ben sadece karnımı doyurmak istiyorum :) sizin söylediğiniz para ciddi bir para bu parayla karın doymakla kalmaz göbekte olur :) ayrıca ayağını yorganına göre uzatırsa bir insan gereksiz harcamalar yapmazsa bal gibi geçinir anaparanın söylediğiniz gibi 10 senede bu kadar erimesi için enflasyonun rekor kırması faizin en dibe vurması ve ana paradan da yemeğe başlanması durumunda söz konusu olur diye düşünüyorum

Empyrium
16-03-2014, 13:26
üstadlar, salı günü (18 mart) odea'daki vadem doluyor. bildiğim kadarıyla da şu an 12,75 veriyorlar. Sizce bir kaç gün gecelikte beklemeli miyim, bi miktar daha çıkarlar mı, 13'e filan. Yoksa direk salı günü 12,75 den yeni vade mi yapayım 32 günlük.

dudu
16-03-2014, 13:41

Icerik muhtesem, uslup harika!
Print edilip saklanacak bir yazi daha.
Ben sahsen faydalanacagini dusundugum tanidiklarima forward ettim.
Esasinda benim tarzim da bu iste.
O biraz daha garantici gitmis sadece mevduat demis, ben de uretken bir yatirim oldugu icin hisse senedini tercih etmisim.
O tasarruf etmis, mevduat yapmis ben sadece hisse senedi biriktirmisim, temettu almisim, aldigim temettulerle tekrar hisse senedi almisim.
Ikimiz de gelecek guvencesini on plana almisiz.
Yillarca tatil yapmadan, gunlerce uyumadan calistigimi hatirlarim. Bunu 30 lu yaslarda yapabiliyordum. Simdi yapabilecegimi dusunmuyorum.
Hemen her seye sahip olalim, simdi su an tuketelim yerine, ileride mutlu, huzurlu, ozgur olmayi secmisiz. Bir cok seyi ertelemisiz.
Ertelemeyenlerden bir suru hala calismak zorunda olanlari ben de goruyorum.
Bunu yapabilmek icin ikimiz de nefsimize karsi olabilecek en buyuk savasi vermis ve kazanabilecegimiz en buyuk zaferi kazanmisiz.
40 li yaslardan itibaren ben de gittikce daha az calismaya, kendimi rolantiye almaya,
kendime ve aileme daha cok zaman ayirmaya basladim.
52 yasinda istege bagli olarak odedigim bagkur'dan da emekli oldum.
Emekli maasim ve temettu gelirim cok sukur bana bugun icin yetiyor.
Hesabini bilmeyene, kanaatkar olmayana zaten hic bir gelir yetmez.
Ayagimizi yorganimiza gore uzatiyoruz.
Yine de tasarruf etmeye ve bunu yatirima yonlendirmeye devam ediyoruz.
Bu bizim icin bir yasam tarzi.
Boyle de devam edecek.

Syg,

casual
16-03-2014, 13:42
bankalardaki mevduatın risksiz kazanç olduğu söylenir durur, 100bin tl nin üstünde bankaya mevduat yatıran hiç kimsenin olmadığını düşünsek bile durum bence böyle değildir.
kanun çok kısa zamanda örnek (1ay) içinde mevduat sahibinin tassarrufunu tek seferde ödemesini emretse bile hükümetler bu durumu istedikleri gibi değiştirebilmektedir. son batan bankadaki mevduatların 36 aya yayılıp ödeme yapılması buna örnektir.

kaldı ki 100bin tl nin üstünde bir bankaya para yatıran birçok mudi vardır. bu anlamda 3-5 puan reel faizin mevduat sahiplerine çok görülmesini kınıyorum (tl mevduatım olmasada)

ayrıca teorik olarak bir banka el konma kararı verilme gecesinde 100bin tl garanti kaldırabilir. (olmaz ama teoride mümkün , buna engel herhangi birşey yok)

bütün bunları topladığınızda mevduat sahiplerini bir miktar yada ciddi derecede zarara uğratılması o dönem hükümetin insiyatifindedir.

herkesin söylediği gibi teoride her banka batabilir. burdan hareketle "benim bankam batmaz" yada ben bu konularda bilgiliyimdir, kurnazımdır gibi 3. sınıf ülkelerde olan yaklaşımlar yerine hukukun egemen olduğu, hükümetlerin keyfi kararlar alamadığı bir ülke olmaya çalışmamız gerekir.

sunny00
16-03-2014, 13:42
üstadlar, salı günü (18 mart) odea'daki vadem doluyor. bildiğim kadarıyla da şu an 12,75 veriyorlar. Sizce bir kaç gün gecelikte beklemeli miyim, bi miktar daha çıkarlar mı, 13'e filan. Yoksa direk salı günü 12,75 den yeni vade mi yapayım 32 günlük.

1-2 gün gecelikte beklenebilir.FED'in kararına göre piyasayı takip edersiniz belki 13'e çıkar :he:

Empyrium
16-03-2014, 13:47
1-2 gün gecelikte beklenebilir.FED'in kararına göre piyasayı takip edersiniz belki 13'e çıkar :he:

fed hangi gün ?

maredo
16-03-2014, 13:50
Swapda gününe göre 14% oranları konuşulmaya başlandı, eğer borsaya gireceksem buna göre ortalama ayda 20% kazanmam lazım ki tüm gün ekranın başında oturduğuma, çektiğim heyecan ve korkuya ve riske deysin, şu ortamda borsadan böyle bir kazanç sağlamak mümkünmü?

Bankaların Swap işleminden acı para kazandıkları çok ortada yoksa kiminle konuşsan Swap yapalım demezlerdi, bankadır tabi kar merkezi, doğaldır.

Hedef baskısı ve prim sevdası yüzünden yapılan opsiyonlardan çok müşteri zarar gördü, Swap ana para korumalı olduğundan en moda ürün şimdi bu.

Empyrium
16-03-2014, 13:53
bankalardaki mevduatın risksiz kazanç olduğu söylenir durur, 100bin tl nin üstünde bankaya mevduat yatıran hiç kimsenin olmadığını düşünsek bile durum bence böyle değildir.
kanun çok kısa zamanda örnek (1ay) içinde mevduat sahibinin tassarrufunu tek seferde ödemesini emretse bile hükümetler bu durumu istedikleri gibi değiştirebilmektedir. son batan bankadaki mevduatların 36 aya yayılıp ödeme yapılması buna örnektir.

kaldı ki 100bin tl nin üstünde bir bankaya para yatıran birçok mudi vardır. bu anlamda 3-5 puan reel faizin mevduat sahiplerine çok görülmesini kınıyorum (tl mevduatım olmasada)

ayrıca teorik olarak bir banka el konma kararı verilme gecesinde 100bin tl garanti kaldırabilir. (olmaz ama teoride mümkün , buna engel herhangi birşey yok)

bütün bunları topladığınızda mevduat sahiplerini bir miktar yada ciddi derecede zarara uğratılması o dönem hükümetin insiyatifindedir.

herkesin söylediği gibi teoride her banka batabilir. burdan hareketle "benim bankam batmaz" yada ben bu konularda bilgiliyimdir, kurnazımdır gibi 3. sınıf ülkelerde olan yaklaşımlar yerine hukukun egemen olduğu, hükümetlerin keyfi kararlar alamadığı bir ülke olmaya çalışmamız gerekir.

iyi güzel ama o zaman bankaya hiç bulaşmamak gerekir ve tek çözüm yolu da kuyumcudan altın alıp evde saklamak? başka türlü bankaya bulaşmadan bir insan nasıl birikimini muhafaza edecek?

julia.luthor
16-03-2014, 13:58
fed hangi gün ?

18-19 Mart.
3 gün günlükte gitmek değmeyebilir max 25 baz puan artış için.
Etki belki kurda hemen gözükür.
Not: Burası faiz topiği değilse biri beni çimdiklesin.

casual
16-03-2014, 13:59
iyi güzel ama o zaman bankaya hiç bulaşmamak gerekir ve tek çözüm yolu da kuyumcudan altın alıp evde saklamak? başka türlü bankaya bulaşmadan bir insan nasıl birikimini muhafaza edecek?

sorun bizde değil zaten, bizi yönetenlerin hak-hukuk tanımamazlığında, tabiki günümüzde bankaya mevduat yatırmak çok normal
mesele bildiklerimiz yada yazılı kanunların ülkemizde istenildiği gibi eğrilip- bükülmesi

bu asla olmamalı fakat oluyor.. örnek: devlet iç borçlanma senetlerinin ödenmesi yükümlülüğünü her şartta devletin yüklenmesi gerekir, fakat işin içine girdiğinizde bu böyle değil..

dibslerin kaydi olarak -makbuz karşılığı satılmasına devlet kurumları karar veriyor ve aracı kurumlara bunun satışını yaptırıyor, siz bedelini ödediğinizde aracı kurumun devletten olan alacak hakkı size geçmesi gerekir. fakat durum böyle değil.

o zaman devletin ya dekontla satış yaptırmaması gerekir yada bu tür satışların yükümlülüğünü alması gerekir. bu çok açık anayasa, mülkiyet hakkı vs ihlali.

ben aslında bütün bunlar varken 3-5 puan reel faizin mevduat sahiplerine çok görülmemesi gerektiğini söylemek istedim,

saygılar

julia.luthor
16-03-2014, 14:09
Swapda gününe göre 14% oranları konuşulmaya başlandı, eğer borsaya gireceksem buna göre ortalama ayda 20% kazanmam lazım ki tüm gün ekranın başında oturduğuma, çektiğim heyecan ve korkuya ve riske deysin, şu ortamda borsadan böyle bir kazanç sağlamak mümkünmü?

Bankaların Swap işleminden acı para kazandıkları çok ortada yoksa kiminle konuşsan Swap yapalım demezlerdi, bankadır tabi kar merkezi, doğaldır.

Hedef baskısı ve prim sevdası yüzünden yapılan opsiyonlardan çok müşteri zarar gördü, Swap ana para korumalı olduğundan en moda ürün şimdi bu.
Banka yaptığı kur alışverişini karlı olarak hedge eder.
Banka niye kar edemeyeceği ticari işe girsin ki.
Bu iş sonuçta ticaret ve kar da onun bir parçası.
Bence Üstad bu banka kısmına biz girmeyelim.
Bizi cebimiz ilgilendirir.
Saygılar.:):)

maredo
16-03-2014, 14:18
Banka yaptığı kur alışverişini karlı olarak hedge eder.
Banka niye kar edemeyeceği ticari işe girsin ki.
Bu iş sonuçta ticaret ve kar da onun bir parçası.
Bence Üstad bu banka kısmına biz girmeyelim.
Bizi cebimiz ilgilendirir.
Saygılar.:):)

Söylediklerinize tamamen katılıyorum, yanlızca şahsen opsiyon konusunda damdan düşen biri olarak bankalarla ilgili düşüncemi belirtmek istemiştim:)

oktay G
16-03-2014, 14:46
benim hayat felsefem gez toz ye iç olmuştur devamlı,2 yıldır çalışmıyorum çalıştıgım zamanlar bile haftada 3 gün çalışmışımdır :)ömür kısa çalışmak için anca gezmeye yetiyor hatta yetmiyorda ...

feveran99
16-03-2014, 15:09
Sevgili chucky nin yazisi cok guzel. Ben de oldukca tasarruflu biriyimdir, gelecegi dusunmeden edemem kamuda olmama ragmen, kredi cekmem, luzumsuz hicbir ise girmem, alisverisin en uygun olani icin zaman harcarim, arastiririm, aldigim hrrseyin fiyatini sut peynir dahil ezbere bilirim, aracimi cok duzgun ve yumusak kullanir, hiz sinirlarini asla asmam. 60 kusur yasinda emekli olmayi dusunmuyorum, kendimi bir sekilde gelecek te saglama alacak miktarla erken ayrilmayi düşluyorum. Cunku butun ailemden arkadaşla rimdan sevdiklerimden ayri tasrada ustune ustluk vardiyeli çalışıyorum. Hayat kisa, Sabah kalkip spor yapabilecegim, geceleri yatagimda uyuyabilecegim, antidepresan kullanmama gerek kalmadan arabam olmasa bile azcik huzula yasayabilecegim günleri hayal ediyorum

benımde aynı gun kur derken aşagımı yukarı yonlumu etkı gorurur.?

julia.luthor
16-03-2014, 17:14
benımde aynı gun kur derken aşagımı yukarı yonlumu etkı gorurur.?

belki gidebilir, kesin bir şey yok.
yatırım tavsiyesi hiç değil...

faruko
16-03-2014, 20:40
Mevduattan yılda zar zor %13 kazanabilirken, borsadan ayda en az %20 kazanç bekliyorsunuz. Varsa böyle bir dünya biz de gidelim :)

kaleci
16-03-2014, 20:44
Mevduattan yılda zar zor %13 kazanabilirken, borsadan ayda en az %20 kazanç bekliyorsunuz. Varsa böyle bir dünya biz de gidelim :)

Gerçekten fazla olmuş.
Senelik bileşiği % 250'ye tekabül eder.

sunny00
16-03-2014, 20:46
Rusya-Ukrayna 22 marta kadar ateşkes konusunda anlaşmış.
nasıl etkileniriz ?

kızılyıldız
16-03-2014, 20:54
bir milyon insanmı . adamım kafayı yemişin sen. en fazla yuz bin . oda bimdirilmiş kıtalarla,hayatında ilk defa deniz gormıuş insanlarla. izmir ilk defa bu kadar çarşaflı görmüştür herhalde. bu kadar da sallanmazki 1 milyon haa.:party: kazlıçeşmeye gelelim. adamlar hesaplamış. çarpmış bölmüş insanlar birbirine yapışık şekilde dursa bile 250 bini geçmez diyorlar.yani tamamen bilimsel sallamasyon değil. heryerimle guluyorum bu milyon laflarına. erzurumda %60 oy almış parti ,bugun bakan dayı geliyor heryerde yuhlamalar,on kesmeler.adam sokakta zor yuruyor ve gıdıyor ve burası Erzurum yani. son olarak hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bir yerinizi yırtmayın.

euphory
16-03-2014, 21:32
Hesap isletim ve eft ucreti olmayacak zaten.internet basvurusu ile acilan hicbir bankacilik uygulamasindan bunlar icin ucret alinmiyor zaten.
Mutluparam 1-2 sene musteri cekebilmek adina enpara'dan onde gidecek tahminimce

Mevcut faiz oranları cokda rekabetçi değil 32 gün ve sonrasına %13 vermeli o/n hesabada %12 vermeliki bişeye benzesin. Zaten hedefe ulaşınca oranları düşürüyolar zaten

Hocam
16-03-2014, 21:33
AKP İzmir mitingi için çevre illerden İzmir’e AKP’lilerin taşınması twitter’da olay oldu. İzmirliler çevre illerden gelen otobüsleri twitter’da paylaştı. Fotoğraflardan gördüğüm yüzlerce otobüs yollara, parklara sığmamış. Beylikdüzü Belediyesi'nden bile otobüs yollamışlar. Bu ne İzmir korkusuymuş öyle.. Seçim tahminine gelince, ben bu konuda Sonar'a güvenirim. 19Mart'ta 3 büyük ili açıklayacaklar. Portföy ve vade ile ilgili pozisyonumu da ona göre alacağım.

euphory
16-03-2014, 21:45
Sevgili chucky nin yazisi cok guzel. Ben de oldukca tasarruflu biriyimdir, gelecegi dusunmeden edemem kamuda olmama ragmen, kredi cekmem, luzumsuz hicbir ise girmem, alisverisin en uygun olani icin zaman harcarim, arastiririm, aldigim hrrseyin fiyatini sut peynir dahil ezbere bilirim, aracimi cok duzgun ve yumusak kullanir, hiz sinirlarini asla asmam. 60 kusur yasinda emekli olmayi dusunmuyorum, kendimi bir sekilde gelecek te saglama alacak miktarla erken ayrilmayi düşluyorum. Cunku butun ailemden arkadaşla rimdan sevdiklerimden ayri tasrada ustune ustluk vardiyeli çalışıyorum. Hayat kisa, Sabah kalkip spor yapabilecegim, geceleri yatagimda uyuyabilecegim, antidepresan kullanmama gerek kalmadan arabam olmasa bile azcik huzula yasayabilecegim günleri hayal ediyorum

Ne kadar kazanıyosunuz bilemiyorum ama bende kamudayım arabam yok kirada oturuyorum ayda 1000 tl ya birikiyor ya birikmiyor yılda 12 bin biriktirsem sayın chucky'nin mevduatına yanaşamam 20 yılda 240 bin eder eh 10 yıl daha calişir üstüne emekli olurum. Siz baya bir iyi kazanıyorsunuz demek ki aylık bu hedeflere ulaşabileceğinizi varsayarsak

kazandibi
16-03-2014, 21:57
Degerli Cenk ustad , yazinizi buyuk bir keyifle okudum. İcerik ve
Uslubunuz harika. Kendi adima cok faydalandim . Cok tesekkur ederim .
Saygilar

BORA YAŞAR
16-03-2014, 22:13
Ne kadar kazanıyosunuz bilemiyorum ama bende kamudayım arabam yok kirada oturuyorum ayda 1000 tl ya birikiyor ya birikmiyor yılda 12 bin biriktirsem sayın chucky'nin mevduatına yanaşamam 20 yılda 240 bin eder eh 10 yıl daha calişir üstüne emekli olurum. Siz baya bir iyi kazanıyorsunuz demek ki aylık bu hedeflere ulaşabileceğinizi varsayarsak

Kamuda çalışıp, büyük bir şehirde oturuyorsanız, evli ve hele de tahsilde çocuklarınız varsa, kira verip, insan gibi yaşayıp 1000 lira da para biriktirmek için genel müdür maaşı almak lazım.:)

Kamuda ben de çalıştım. Özel bir statü olmasına rağmen geçinebilmek için istifa edip özel sektöre geçmiştim.

Kolay değil para biriktirmek.

Sonra gençliğiniz heba olur gider.

kaleci
16-03-2014, 22:32
İşler Kızışacak gibi....

Rusya haber ajansından yapılan açıklamaya göre; Kırım'da referandum sona erdi. sandık çıkış anketlerine göre halkın yüzde 93'ü Rusya'yla birleşmeye evet dedi.

BEYAZ SARAY'DAN JET AÇIKLAMA

"Kırım'daki referandumu reddediyoruz. Rusya olası askeri müdahale ve uluslararası hukuk ihlalinin bedelini ağır öder"

santanamania
16-03-2014, 22:47
akp izmir mitingi için çevre illerden izmir’e akp’lilerin taşınması twitter’da olay oldu. Izmirliler çevre illerden gelen otobüsleri twitter’da paylaştı. Fotoğraflardan gördüğüm yüzlerce otobüs yollara, parklara sığmamış. Beylikdüzü belediyesi'nden bile otobüs yollamışlar. Bu ne izmir korkusuymuş öyle.. Seçim tahminine gelince, ben bu konuda sonar'a güvenirim. 19mart'ta 3 büyük ili açıklayacaklar. Portföy ve vade ile ilgili pozisyonumu da ona göre alacağım.
izmir halkı şehrinde miting yapılıp mitinge katılamayan biri İl olarak dünya tarihine geçti.. Gerçek izmirlilier miting alanına çok yakın kıbrıs şehitleri caddesinde miting alanına sokulmadı..

Heval
17-03-2014, 00:01
http://www.mistertopten.com/top-ten-largest-concerts-in-history/
( Rod Stewart at Copacabana Beach 1994)

Sayfanın en altındaki resmi Malum zatın kızı İzmir Mitingi diye sanal alemde duyurmuş...:kahkah:

Yaw hile olur da bu kadar biraz abartı olmuş gibi siz ne dersiniz....

feveran99
17-03-2014, 00:02

Dostum artilarimi yazayim,
1. Lojmanda oturuyorum
2. Esimde calisiyor ayni maasla
3. Esim de oldukca tasarruflu dur.
4. Yol masrafimiz sifir kampus icindeyiz.
5. 1 cocuk var o da bakicida.
6. Kasabada yasiyoruz sosyal hayat sifir para harcayacak pek biryer yok.

sunny00
17-03-2014, 00:21
Dostum artilarimi yazayim,
1. Lojmanda oturuyorum
2. Esimde calisiyor ayni maasla
3. Esim de oldukca tasarruflu dur.
4. Yol masrafimiz sifir kampus icindeyiz.
5. 1 cocuk var o da bakicida.
6. Kasabada yasiyoruz sosyal hayat sifir para harcayacak pek biryer yok.

bir arkadaş yazmıştı sayfalar önce.bu başlıktaki herkes milyone mi diye :he:

YTA
17-03-2014, 00:33
bir milyon insanmı . adamım kafayı yemişin sen. en fazla yuz bin . oda bimdirilmiş kıtalarla,hayatında ilk defa deniz gormıuş insanlarla. izmir ilk defa bu kadar çarşaflı görmüştür herhalde. bu kadar da sallanmazki 1 milyon haa.:party: kazlıçeşmeye gelelim. adamlar hesaplamış. çarpmış bölmüş insanlar birbirine yapışık şekilde dursa bile 250 bini geçmez diyorlar.yani tamamen bilimsel sallamasyon değil. heryerimle guluyorum bu milyon laflarına. erzurumda %60 oy almış parti ,bugun bakan dayı geliyor heryerde yuhlamalar,on kesmeler.adam sokakta zor yuruyor ve gıdıyor ve burası Erzurum yani. son olarak hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bir yerinizi yırtmayın.

Cin şişeden çıktı. Erzurum'dan MHP çıkar,yazın bunu bir kenara...

sunny00
17-03-2014, 00:36

zaten halk kendi arasında anlaşarak oy kullanma yolunu seçiyor.
mesela CHP'nin güçlü olduğu yerde MHP seçmeni CHP'yi tercih etmek eğiliminde.
MHP'nin güçlü olduğu illerde de CHP'li seçmenler MHP'yi destekliyor

YTA
17-03-2014, 00:38
zaten halk kendi arasında anlaşarak oy kullanma yolunu seçiyor.
mesela CHP'nin güçlü olduğu yerde MHP seçmeni CHP'yi tercih etmek eğiliminde.
MHP'nin güçlü olduğu illerde de CHP'li seçmenler MHP'yi destekliyor

Bravo forumdaş,iyi tespit. Bir nevi milli birlik hareketi...

ozziem
17-03-2014, 01:00
Bravo forumdaş,iyi tespit. Bir nevi milli birlik hareketi...

İstanbul kilit şehir İstanbul giderse Akepede gider.
İstanbul'dayım ama maalesef MHP'ye oy verecek bazı kişiler yine MHP ye veriyorlar çok da yakın arkadaşlarım. Tabii MHPli olupta CHPye vereceğim diyenleri de duydum ama bizzat şahit olamadım. Verdikleri doğru olabilir geçen seçim CHP %37 almıştı. MHP %5 almıştı.
Çare MHP'den oy almanın yanında, Akepeye oy veren bazı dürüst vatandaşların yolsuzlukları görüp ikna olmaısnda. Geçen seçim ekonomik krizin en çetin geçtiği zamanda İstanbul'da %45 aldılar. (One minute çıkışıda vardı yani + - nötrlemiş de olabilir)
SONAR anketi 22 Mart'ta açıklanacak galiba, ona göre yolumuzu çizebiliriz. Benim 1 Nisan'dadolacak vadem ama enparadaki 25 Mart'ta doluyor, en azından paramın %25 lik kısmı için bir strateji geliştirebileceğim.

Seçim sonuçları FED ile birlikte faizlerin yönünü etkileyecek 2 olaydan biri, bu yüzden burada siyaset konuşuluyor ve siyaset üzerine seçim sonuçları üzerine derin analizler yapılıyor.

sunny00
17-03-2014, 01:02
USD/TL
2,2210 ile güne başladı şuan +% 0,12

Heval
17-03-2014, 01:11
İstanbul kilit şehir İstanbul giderse Akepede gider.
İstanbul'dayım ama maalesef MHP'ye oy verecek bazı kişiler yine MHP ye veriyorlar çok da yakın arkadaşlarım. Tabii MHPli olupta CHPye vereceğim diyenleri de duydum ama bizzat şahit olamadım. Verdikleri doğru olabilir geçen seçim CHP %37 almıştı. MHP %5 almıştı.
Çare MHP'den oy almanın yanında, Akepeye oy veren bazı dürüst vatandaşların yolsuzlukları görüp ikna olmaısnda. Geçen seçim ekonomik krizin en çetin geçtiği zamanda İstanbul'da %45 aldılar. (One minute çıkışıda vardı yani + - nötrlemiş de olabilir)
SONAR anketi 22 Mart'ta açıklanacak galiba, ona göre yolumuzu çizebiliriz. Benim 1 Nisan'dadolacak vadem ama enparadaki 25 Mart'ta doluyor, en azından paramın %25 lik kısmı için bir strateji geliştirebileceğim.

Seçim sonuçları FED ile birlikte faizlerin yönünü etkileyecek 2 olaydan biri, bu yüzden burada siyaset konuşuluyor ve siyaset üzerine seçim sonuçları üzerine derin analizler yapılıyor.

EKO-Politik olarak yön belirleme yerine Para piyasalarına yön veren FED i takip etmek daha doğrudur....Para akımlarının yarattığı Trendler ortalama 3-6 ay gecikmeli olarak ülkemize yansıtılıyor....

FED ile EM(gelişmekte olan ülkelerde ) hem kurlar yukarı gidiyor hemde faziler....Dolayısıyla Ben kişisel olarak sadece FED bakıyorum ve duamız 20 milyar azaltması yönündedir :)

Hocam
17-03-2014, 01:11
.....

20Mart'tan sonra anket yasağı başlıyor, o yüzden SONAR anket sonuçlarını 19'unda açıklayacağını duyurdu.

kızılyıldız
17-03-2014, 01:16

o bölgede görev yapmış biri olarak inanın , hocanın etkisi uzun adamdan daha cok, heleki ilçelerinde. bugünkü izmir ise tam bir komedi. mitingde bakan çıkmış izmire hoşgeldiniz diyor. artık kac bin kişi taşıdılarsa otobüslerle.

sunny00
17-03-2014, 01:16
Ters bir şey olmadıkça
Bİst için Satıcılı bir açılış bekliyorum.Faiz yükselişe devam

ozziem
17-03-2014, 01:29
Ters bir şey olmadıkça
Bİst için Satıcılı bir açılış bekliyorum.Faiz yükselişe devam

Walla bir şekilde hafif - li başlatıp öğleye doğru + ya geçirmeyi başarıyorlar kaç gündür. Nasıl bu kadar güçlüler anlamak zor. Yarın normal şartlarda Kırım referandumu sonrası Ruya, ABD itişmesi ve FED kararı ile %1 düşmesi lazım. Ama genelde hep tam tersi oluyor yani mantık ne diyosa tam tersi olduğundan 64.000 gibi bir kapanış yaptırırlar.

Ama faizler FED beklentisiyle en azından düşmez diye ümit ediyorum.

Heval
17-03-2014, 01:37
Walla bir şekilde hafif - li başlatıp öğleye doğru + ya geçirmeyi başarıyorlar kaç gündür. Nasıl bu kadar güçlüler anlamak zor. Yarın normal şartlarda Kırım referandumu sonrası Ruya, ABD itişmesi ve FED kararı ile %1 düşmesi lazım. Ama genelde hep tam tersi oluyor yani mantık ne diyosa tam tersi olduğundan 64.000 gibi bir kapanış yaptırırlar.

Ama faizler FED beklentisiyle en azından düşmez diye ümit ediyorum.

2000 yılını hatırlayan var mı bilemiyorum....Brezilya başta olmak üzere EM lerde borsalar çökmeye , faiz ve döviz yeni zirveler yaparken bizde yerli oyuncular pozisyon ayarlayınca ya kadar ülke toz pembe gösterilmiş bende kısmen bu duruma inanmış ve bedelini ödemiştim....

Bu nedenle Türkiye özelinde ekonomi takibi yapmayı bırakalı çok uzun zaman oldu.....

http://finance.yahoo.com/q/bc?s=USDBRL%3DX+Basic+Chart

Brezilya parasının haraketine bakarsanız bizde de ne olacağını göre bilirsiniz diye düşünüyorum....

ozziem
17-03-2014, 01:44
2000 yılını hatırlayan var mı bilemiyorum....Brezilya başta olmak üzere EM lerde borsalar çökmeye , faiz ve döviz yeni zirveler yaparken bizde yerli oyuncular pozisyon ayarlayınca ya kadar ülke toz pembe gösterilmiş bende kısmen bu duruma inanmış ve bedelini ödemiştim....

Bu nedenle Türkiye özelinde ekonomi takibi yapmayı bırakalı çok uzun zaman oldu.....

Yaptığınız bazen iyi sonçlar verebilir, zira küçük resmin içine çok girince beyin bulanıklığı oluyor ve doğru sonucu vermeyebiliyor.
Dünya geneline bakarsak SP500 19000 e dayanmış, normalde alımların bitmesi aşağı hareketlerin başlamsı gerek. Ve ABD rallisini yapmışken en iyi durumdayken biz 63000 lerdeysek ve faziler 11.38 ise , bir de ABD aşağı hareketi yapınca ne olur diye sormaktan kendimi alamıyorum.

eray026
17-03-2014, 10:35
Mutluparam vadeli hesap açılışında 1 gün valör atıyor bilginize.
31 güne %7.9
32 güne %12.50 veriyor.

ertanizmirli
17-03-2014, 10:50
31 güne %7.9
32 güne %12.50 veriyor.

vaaor atiyoresa 30 günlük hesap için 0.40 baz puan düş 12.10 veriyor demektir

mutluparam ölü doğdu :))

YTA
17-03-2014, 10:53
Bugün swap oranı alan var mı arkadaşlar?

coolman77
17-03-2014, 10:57
Nasıl yani? 33 gun yatırıyorsun ama 32 günlük faiz mi veriyorlar?

şirinbaba
17-03-2014, 11:06
*burganbank ın 2013 yılı konsolide net dönem zararı 53.697.000 tl(önceki -33.752.000 tl)

blue70
17-03-2014, 11:09
Bugün odea dan günlük mevduat oranı alan varmı?en son 11.25 duymustum....

coolman77
17-03-2014, 11:12
31 güne %7.9
32 güne %12.50 veriyor.

Nasıl yani? 33 gun yatırıyoruz ama 32 günlük faiz mi veriyorlar?

Ms-DoS
17-03-2014, 11:14
mutluparama bir türlü ulaşamadım 444 00 55 den aradım ama uygun menü yoktu...Nasıl iptal ederiz bunu ?

oktay G
17-03-2014, 11:17
aslen izmirliyim ,bütün akrabalarımda orada ,bunların yaptıkları sahtekarlıklar inanılmaz boyutlardaymış, dün konuştum ,ne yaparlarsa yapsınlar bu denyoların izmir kalemizi almaları imkansız, bunu kendileride biliyor ama son çırpınışları işte yoldaşlar...

eray026
17-03-2014, 11:18
Nasıl yani? 33 gun yatırıyoruz ama 32 günlük faiz mi veriyorlar?

Aynen öyle. Bugün 4000 tl için işlem yaptım açılış tarihini 18.03.2014 yaptı.

• Dönüş Hesabı: 8017-
• Temdit: Yenilenmesin
• Vade Baslangıcı: 18 Mart 2014 Salı
• Faiz Oranı: 12,50
• Vergi: 6,99 TL
• Toplam Miktar: 4.039,59 TL
• Vade (Gün): 34
• Tutar: 4.000,00 TL
• Vade Sonu: 21 Nisan 2014 Pazartesi
• Brüt Faiz: 46,58 TL
• Net Faiz: 39,59 TL

eray026
17-03-2014, 11:23
mutluparama bir türlü ulaşamadım 444 00 55 den aradım ama uygun menü yoktu...Nasıl iptal ederiz bunu ?
0212 315 65 00 ----- 0 212 314 27 00 noları ara yardımcı olabilirler. temsilciye nasıl ulaşacağını sorabilirsin. Bana söylediler hatırlamıyorum.

ElBruno
17-03-2014, 11:24
Gunaydinlar,

YKB swap oranlari

11.5 (500K 34-45 gun)
12.5 (1M 34-45 gun)

Durmak yok 1M`yi denklestirmek icin yola devam

sarifirtina
17-03-2014, 11:33
YKB ağzımıza bir defa şekeri verdi geri çekildi verdikleri swap oranları düz mevduatın bile gerisinde...
Gunaydinlar,

YKB swap oranlari

11.5 (500K 34-45 gun)
12.5 (1M 34-45 gun)

Durmak yok 1M`yi denklestirmek icin yola devam

Empyrium
17-03-2014, 11:58
Bugün düz mevduat oranı alan var mı arkadaşlar? Hala en yüksek oran veren Odea ve 12,75 değil mi?

Pythagoras
17-03-2014, 13:00
fibabanka 12,90 a çıkardı kampanyasını..

32 gün 12,25
92 gün 12,90

ElBruno
17-03-2014, 13:05
Swap oranlari (500K 32-45)
TEB 12.75
Burgan 12.85
Vakif 13.20

julia.luthor
17-03-2014, 13:07
fibabanka 12,90 a çıkardı kampanyasını..

32 gün 12,25
92 gün 12,90

chuck yakında fiba formasını giyer bu gidişle.:yes::yes:

dudu
17-03-2014, 13:19
31 güne %7.9
32 güne %12.50 veriyor.

Bu devirde bu yapilmaz.
Bu is basdan olu dogacak sanki.
Uyari icin tskler.
Syg,

sunny00
17-03-2014, 13:27
Valor atarsa olmaz.enpara neymissin sen :)

oktay G
17-03-2014, 13:40
bugün benim 100 lügün dönüşü var enparada ,aynen devam 32 lige,keşke 15 günlük olsaydı ,32 bile uzun geliyor bu kaos ortamında...

parasabir
17-03-2014, 14:14
Bugün düz mevduat oranı alan var mı arkadaşlar? Hala en yüksek oran veren Odea ve 12,75 değil mi?

Bugün ODEABANK gecelik 11.25 faiz, 32 günlük düz mevduat 12.90

parasabir
17-03-2014, 14:17
İzmir mitingi hakkında basında ( yandaş ) çıkan haberlerin özellikle fotoların hepsi uydurma. Gerçekten izmir de oturanlar çeşitli etkinliklerde ve çok yoğun katılımla diğer partilerde geziyorlardı. Özellikle balkondan el kol hareketi yaptığı iddia edilen kadının evine mahkeme kararı olmadan 5-6 sivil polisin girerek gözaltına alınması olayı, AKP ye oy vermeye meyleden kişileri bile şok etti. Kendi kendilerine zarar veriyorlar.

parasabir
17-03-2014, 14:18
HALKBANK' la çalışan arkadaş var mı? normal mevduat veya swap olarak oranları nedir, bilen varsa paylaşalım.

Empyrium
17-03-2014, 14:43
Bugün ODEABANK gecelik 11.25 faiz, 32 günlük düz mevduat 12.90

ahanda! 12.90 a çıktılar demek? Miktar ne kadar hocam?

parasabir
17-03-2014, 14:47
ahanda! 12.90 a çıktılar demek? Miktar ne kadar hocam?

Miktarın bir önemi yok. bugün için 86 bin tl. idi bağlanan. Önce 12.80 dediler, olmaz en paraya atalım bir zahmet parayı deyince tamam sizin için 12.90 zorlayayım dedi. klasik davranış işte. 5 dk. sonra okey 12.90 aldım dendi. Bağlayalım dedim bitti.

şirinbaba
17-03-2014, 14:48
Gram altın alanınız var mı? bir de gram altınınızı bir bankadan diğer bankaya nasıl transfer edebiliriz??

sunny00
17-03-2014, 14:51
Fibabanka ve odea
12.90 ile önde....

Pythagoras
17-03-2014, 14:53
Gram altın alanınız var mı? bir de gram altınınızı bir bankadan diğer bankaya nasıl transfer edebiliriz??

Bankaların böyle bir ürünü yok, menkul kıymet transferi hakkında yasa var fakat icraat yok..

şirinbaba
17-03-2014, 14:58
Bankaların böyle bir ürünü yok, menkul kıymet transferi hakkında yasa var fakat icraat yok..

teşekkürler, ablamın garantide gram altını var, çok değil. garanti bir sene üzerine faiz verirken TEB aylık, 3 aylık farklı vadelerde ve çok daha yüksek faiz veriyor. garantiden TEB e transfer yapalım dedim ama transfer olmaz ise nasıl yapacağım? fiziki teslim oluyor mu??

parasabir
17-03-2014, 14:58
Arkadaşlar , T- bank ile çalışan varsa, bankanın ana sayfasındaki duyurular bölümünü iyi takip etsin. Sanırım yakında çok rekabetçi oranlar ile kampanya başlatacaklar !

YTA
17-03-2014, 15:00
Miktarın bir önemi yok. bugün için 86 bin tl. idi bağlanan. Önce 12.80 dediler, olmaz en paraya atalım bir zahmet parayı deyince tamam sizin için 12.90 zorlayayım dedi. klasik davranış işte. 5 dk. sonra okey 12.90 aldım dendi. Bağlayalım dedim bitti.

Hangi şube bu yoldaş?

parasabir
17-03-2014, 15:00
Ayrıca çeşitli bankalar da önceden kullandığınız ama artık kullanmadığınız vadesiz hesaplarınız var ise , mutlaka 31 mart akşamına kadar kapatmanız gerekir. Aksi takdirde birikmiş hesap işletim ücretini faiziyle ödersiniz. Tüketiciyi koruma adı verilen -aslında bankaları koruma- kanunu gereği hesap işletim ücreti yasal oldu.

parasabir
17-03-2014, 15:04
Hangi şube bu yoldaş?

Şubenin bir önemi yok. Şimdi size Hatay şubesi diyeceğim. ( gerçek bu ) Ama siz direkt gidip 12.90 isteyince '' Valla-billaha öyle bir oran yok '' diyecekler.
bu topiği takip ediyorsunuz. Ben yükselen oranları daima 2 gün önceden yazdığımda bazı arkadaşlar şubeleri zorlayıp, o oranı alamayınca ; burada yalancılıkla bile suçladılar. Sonradan özür dileyen de oldu. Pişkince yazmaya devam eden de.

YTA
17-03-2014, 15:06
Vakıfbank ÖB

13.20 (36 gün) 500K

virtue
17-03-2014, 15:07
o bölgede görev yapmış biri olarak inanın , hocanın etkisi uzun adamdan daha cok, heleki ilçelerinde. bugünkü izmir ise tam bir komedi. mitingde bakan çıkmış izmire hoşgeldiniz diyor. artık kac bin kişi taşıdılarsa otobüslerle.

Allah, bakana da patronuna yaptığı gibi doğruyu söyletmiş.

Kimse dikkat etmedi ancak bu takiyecilerin nasıl bir boş bir tenekeden ibaret olduğu her geçen gün açığa çıkıyor.

Dün Samanyolu TV yi basan ve AKP seçim aracı ile gelen dini hassasiyete sahip olduğu iddia edilen provakatörlerden biri TV bayrağını indirip Filistin bayrağı asarken "La ilahe Muhammed" diye bağırıyor, onun arkasındaki grup ta hep birlikte aynı şeyi tekrar ediyor. İslam dini konusunda en temel bilgiden yoksun "dini hassaslar"ın neden Türk bayrağını tercih etmedikleri de kendilerini ele veriyor.

Adamlar güva dini hassas muhafakarlar insanlar. Ancak ne dinden habersiz, ne yaşadıkları ülkenin bayrağını tercih ediyor, ne de (yaşadıkları devleti kuran Atatürk'ün adını telaffuz etmeyi tercih etmeyen tüm bakan ve başbakanlarının) partisine ait aracı ile sansürleyemedikleri bir Tv ye saldırıda bulunuyor, polis ise ancak tüm grup işini bitirdikten sonra gelebiliyor.

Türkiye'deki önemli sayıda olan insaların olayları muhakeme yapabilme yeteneği için acilen eğitimleri gerekiyor. Yoksa işimiz kötü....

eray026
17-03-2014, 15:07
Ayrıca çeşitli bankalar da önceden kullandığınız ama artık kullanmadığınız vadesiz hesaplarınız var ise , mutlaka 31 mart akşamına kadar kapatmanız gerekir. Aksi takdirde birikmiş hesap işletim ücretini faiziyle ödersiniz. Tüketiciyi koruma adı verilen -aslında bankaları koruma- kanunu gereği hesap işletim ücreti yasal oldu.
Bilgi için teşekkürler. Kaynak gösterebilirmisiniz? Okuyup bilgilenelim.

parasabir
17-03-2014, 15:08
Örnek olarak, benimde swap oranını bir türlü chucky' ye verilen orana çekemediğim bir gerçektir. Ama bu chucky' nin oranı yalan anlamına gelmez. Bu konuyu da bankacıya doğrulattım. Bana vermek istediği orana razı olup, parayı bağladıktan sonra gerile gerile '' ya siz çok şanssız birisiniz ( elbette ben çakalım demeyecek ) siz bağladınız 2 saat sonra şu orandan bağladıklarımız oldu. '' gibi itiraflarda bulundular.
Kısacası bu piyasa kim kimi öperse misali.

kaleci
17-03-2014, 15:10
Ögleden sonra odeadan arkadaşım vadeyi 80.000 lira-12.65 ile yeniledi.
Ne tuttururlarsa,sabit bir oran yok odeada.
Adamına göre...

wezp
17-03-2014, 15:11

Aynı kanuna göre hesaplardan herhangi bir ücret kesilecekse tüketiciye 30 gün önceden bildirme ve izin alma şartı da eklendi diye biliyorum.

Tabi ki kapatalım kullanmadığımız hesapları ama bu şekilde söyleyince insanlar endişeye kapılıyor.

parasabir
17-03-2014, 15:11
Bilgi için teşekkürler. Kaynak gösterebilirmisiniz? Okuyup bilgilenelim.

Arkadaşım, şimdi kaynak gösteririm desem , en az yarım saat bilgisayarımı taramam lazım. Bir zahmet siz Google amcaya sorun ve araştırın. Ben gözümle okuduğum, Tv. de kulağımla dinlediğim tartışılan bir konuyu yazdım. İşinize gelirse kapatırsınız, yoksa açık durur . bu sizin paşa gönlünüze kalmış.

YTA
17-03-2014, 15:12
Örnek olarak, benimde swap oranını bir türlü chucky' ye verilen orana çekemediğim bir gerçektir. Ama bu chucky' nin oranı yalan anlamına gelmez. Bu konuyu da bankacıya doğrulattım. Bana vermek istediği orana razı olup, parayı bağladıktan sonra gerile gerile '' ya siz çok şanssız birisiniz ( elbette ben çakalım demeyecek ) siz bağladınız 2 saat sonra şu orandan bağladıklarımız oldu. '' gibi itiraflarda bulundular.
Kısacası bu piyasa kim kimi öperse misali.

Buradaki en kritik husus piyasadan olabildiğince haberdar olabilmek,forumun amacıda bu zaten.Yoksa MT'nin insafına kalırsak var halimize...