PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) 2

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

memet1
10-12-2013, 09:18
Odeabank 61 güne kadar eski müşteri 9,75 bu sabah verilen oran
Fiba Odea 9,75 e çıktılar ikiside

Enpara 9,20 ile baya gerilerde kaldıdün odea 9.25 müstü verdiydi...kaçırdı beni...17sinde dönüş var bakalımodeadan...

yeni borsacı
10-12-2013, 09:20
2014 yılı ocak ayı ana paramız 500.000 tl olsun

fiba bank 1 yıla kadar %9.75 veriyor...bu faizi istediğiniz her vadeye veriyor....ben 1 yıl için hesap yapacağım

500.000 tl %9.75 vergi avantajıyla %10.25 eder.....net faiz getirisi 43.562 tl eder...

Diğer senaryoya geçelim....kısa vadelerle yola devam ettiğimiz düşünelim

ocak 2014 %9.5 faiz alalım

şubat 2014 %10

mart 2014 %10.50

nisan 2014 %10.75

mayıs 2014 %11

haziran 2014 %11.50

temmuz 2014 %11.50

ağustos 2014 %11.75

eylül 2014 %12

ekim 2014 % 12

kasım 2014 %12.25

aralık %13

tüm sene yukardaki düzen içinde üzerine fazla fazla faiz oranı koyarak aylık bağlayarak gittiğimizde bu 12 aylık yukardaki ortalama en çok %11.30 olur.....yani fibanın yıllık %10.25 verdiği oran ile bu hayali faiz ortalamasındaki 500.000 tl için kaybınız en çok 5000 tl olur:).....biri gerçek getiri.....diğeri olması çok zor senaryo.....haaaa olursada kayıp belli....risk belli...garanti getiri belli...herkes kendi parasına göre bu yukardaki hesaplamayı yapsın...kaybını görsün....kazancını görsün.....bu hesaplamayı geçen yılda yapmıştım....çok şükür 1 yılı bu formülle kurtardık.....dediğim gibi herkesin görüşü kendinedir....tecrübem bunu söylüyor....tabakta gördüğün yemek seni gerçekten doyurabilir...ama olmayan lokantada kendini tıka basa doymuş görmek biraz hayalcilik olur.....2014 yılı için bankalar faiz konusunda çok cömert olmayacaklar...sınırlı geçişli faiz çıkışları olabilir...ama uzun vadeli olmayacaktır....enflasyona rağmen.....fed'e rağmen....piyasalar biryerden açık bulup bizi gene ağlatacaktır.....

c h u c ky................................................ .son bebek

Aman chucky dikkat 365 değil 366 gün vade yapacaksın stopaj indirimi almak için

1-180gün(dahil)%15
181gün(dahil)-365gün dahil %12
366 gün ve üstü stopaj %10

Bana göre de tüm parayı yıllığa yığmak 2014 için tehlikeli olabilir.Paranın yarısını da 181 gün vade yapıp %12 stopajdan faydalanabilirsin. O da yaklaşık %0.3 katkı eder. Senin oran %10.05e yükselir..

memet1
10-12-2013, 09:39
burgan parayı satamadımı...cevap...3.223 toplam mevduat...3.806 toplam kredi ve alacaklar...karşılaştırmak için...odea10.147 toplam mevduat...8.571 toplam kredi ve alacaklar...yorum sizin...bence uyarı ve az faiz verme olayı bilançodan dolayı...kaynak bddk,tbb,herkese açık bilgi yani...

yeni borsacı
10-12-2013, 10:02
burgan parayı satamadımı...cevap...3.223 toplam mevduat...3.806 toplam kredi ve alacaklar...karşılaştırmak için...odea10.147 toplam mevduat...8.571 toplam kredi ve alacaklar...yorum sizin...bence uyarı ve az faiz verme olayı bilançodan dolayı...kaynak bddk,tbb,herkese açık bilgi yani...
Memet bunların hepsi laf.. Senin yazdığın gibi satamaz olurlar mı hiç? Burada Yunanistan krizi yaşanırken Finansbank hakkında devamlı endişeler bildirilirken adamlar en yüksek faizi vermedi mi? Yüksek faizli mevduatı yine yüksek faizli kredi ile kullandırmadı mı? Ve sonuçta mükemmel karlar açıklamadı mı?
Banka yeter ki bunlar için kabiliyetli olsun olmazsa isterse en düşük faizi versin sonuç yine hüsran..

ozziem
10-12-2013, 10:52
%9.10 en para, mevduatımın %85 lik büyük bir kısmı doldu.
Günlükte mi bekletsem yoksa 32 günlük mü yapsam diyorum.
Eğer FED tahvil alımını aazaltırsa, faziler OCak'da da yüksek olur bir şey kaybetmem.
Ama eğer FED TAHVİL ALIMINI AZALTMAASSA, mART A KADAR %8 e iner faiz.

Ne yapmalı sizce?

memorex
10-12-2013, 11:34
Yoldaslarim.....oncelikle yazilarima birsure ara vermek zorunda kaldigim icin kusuruma bakmayin..... binamizin yikim sureci icinde oldugundan acilen ev arayislarina girmistim....sadece tasinmak degil bunun yaninda birsuru resmi dairelerle yogunlastigim gunlerim oldu....suydu,elektirikti,dogalgazdi,uydunetti vs hem actirma islemleri hemde ciktigim yikilacak olan evimin kapama islemleri cok zamanimi aldi....cok sukur simdi ancak duzene girdim....yeni evim yapilana kadar gecici kiraya gectim....ancak forumu surekli takip ediyordum....sadece yazmaya vaktim olmuyordu....okumayi tercih etmistim....sunu biliyordumki beni aratmayacak forumda onlarca yoldasim vardi....burayi bos birakmazlardi.....ara verdigim sure icinde bankalarlada cok munasebetim oldu....bunlarida sizlerle paylasacagim.....aksiyon basliyor....yeni faiz stratejelerimi sizlerede yazacagim....ancak bu goruslerim sadece beni baglar....herkes kendinden sorumludur....dogru yada yanlisi her zaman oldugu gibi zaman gosterecek....cok sukurki suana kadar cok az yanildim......

C H U C K Y..........................................KAPO BEBEK

:hg: Sanırım kentsel dönüşümün rantını da yiyeceksin :dolar: afiyet olsun :he:
2014 için gidişat 2013 gibi olmayacak diye düşünüyorum.Çünkü FED ''bas bas paraları Leyla'ya'' deyince doğal olarak UZUNA KAÇTIK fakat artık FED çengiye para basmayı azaltacak ve zamanla sıfırlayıp geri toplayacak bu YENİ BİR SÜREÇ.Bu süreçte faizler ara ataklarla YUKARI yapacak kanaatindeyim.Ekonomi yönetimi de bu gidişi gördükleri için panik vaziyette kredi ve kredi kartları konusunda önlemler almaya çalışıyor.Ama bu önlemler pansuman etkisinden fazla bir etki gösterebilir mi şüpheliyim :düsün:
2014'te en uzun vadem 3 ay olacak.Bakalım kar lı mı çıkacağız zararlı mı :bad:

Heval
10-12-2013, 12:14
:hg: Sanırım kentsel dönüşümün rantını da yiyeceksin :dolar: afiyet olsun :he:
2014 için gidişat 2013 gibi olmayacak diye düşünüyorum.Çünkü FED ''bas bas paraları Leyla'ya'' deyince doğal olarak UZUNA KAÇTIK fakat artık FED çengiye para basmayı azaltacak ve zamanla sıfırlayıp geri toplayacak bu YENİ BİR SÜREÇ.Bu süreçte faizler ara ataklarla YUKARI yapacak kanaatindeyim.Ekonomi yönetimi de bu gidişi gördükleri için panik vaziyette kredi ve kredi kartları konusunda önlemler almaya çalışıyor.Ama bu önlemler pansuman etkisinden fazla bir etki gösterebilir mi şüpheliyim :düsün:
2014'te en uzun vadem 3 ay olacak.Bakalım kar lı mı çıkacağız zararlı mı :bad:

Buna birde Yatay Devletle ,Dikey Devletin(Hükümetin) boşanma davasını eklersek risk daha yukarılarda olabilir.Boşanmanın olupolmadığınıda yerel seçimlerin sonucundagöreceğiz

elma
10-12-2013, 12:31
Odeacılar en yüksek %9,50 teklif ediyor, %9,75 sadece %10 fon alan müşteriler için geçerli imiş.

memet1
10-12-2013, 12:32
boşanma olacak çünkü kriter cb seçimidir...yatay dikeyi desteklese idi...kalın parmak olayı olurmuydu...

memet1
10-12-2013, 13:06
boşanma olacak çünkü kriter cb seçimidir...yatay dikeyi desteklese idi...kalın parmak olayı olurmuydu...

en güzelide şu yoldaşlar...yıkamayağlamacılar bir türlü hangi tarafı seçeceğine karar veremeyip ortada kıvırtıyorlarya...uzaktan seyrediyorum...etrafta okadar çoklarki...açıktan cephede sipere yatanları tebrik etmek lazım!

mgdv2001
10-12-2013, 13:18
Odeacılar en yüksek %9,50 teklif ediyor, %9,75 sadece %10 fon alan müşteriler için geçerli imiş.

Hayır Eski müşteri ve fon olmadan 9,75 ile 59 Güne bu gün 200 K dönüşünü bağladık.(Kayınpederin)

Merkezden onay istesinler 59 güne kadar onay veriyor 60 gün deseniz yapmıyorlar.

elma
10-12-2013, 13:32
Sayın mgdv2001,

Hangi Şehir ve hangi Odeabank Şubesi?

Hayır Eski müşteri ve fon olmadan 9,75 ile 59 Güne bu gün 200 K dönüşünü bağladık.(Kayınpederin)

Merkezden onay istesinler 59 güne kadar onay veriyor 60 gün deseniz yapmıyorlar.

mgdv2001
10-12-2013, 14:35
Sayın mgdv2001,

Hangi Şehir ve hangi Odeabank Şubesi?

sizin M.T. zaten görür ekranda bu gün o oranın verilip verilmediğini.
Şehir ve şubeyi özelden attım

memet1
10-12-2013, 14:53
2014te faizler ne olur...maliye bakanı...(Bunlar; genişletici para politikalarından çıkışın iyi yönetilememesi, gelişmiş ülkelerde mali sorunlar ve iç talebin büyümeyi sınırlaması, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin daha da zayıflaması ve jeopolitik gerginliklerin tırmanmasıdır.

Bu risklerin en önemlisi genişletici para politikalarından çıkış kaynaklıdır. Bu sürecin doğuracağı olumsuz etkiler ise muhtemelen gelişmekte olan ülkelerde hissedilecektir.'')

engink
10-12-2013, 15:41
uzun süredir başlığı uzaktan izliyorum,
2014 ilk altı ayında ekonominin adeta bir nükleer bomba gibi olacağı şimdiden belli,
bu rezil oranlarla TL bağlamak çok riskli,insan korkudan uyuyamaz.
birikimin hiç olmazsa %50'sini dövizde tutmak gerektiğine inanıyorum.

arda27
10-12-2013, 16:22
odebank 500 bin tl ye kadar 9,75 bağlıyor, 500 bin üstü için swap karışık yapıyorlar 9,75 ten

YTD

asil olçun
10-12-2013, 19:33
chucky üstad, bu gün çok mutlu oldum. tekrar aramıza hoş geldin geçen yıl seni takip eden on beş arkadaş kara kara düşünüyordu ben bir sesleniş yaptım inşallah dönüş var dedim bu gün herkes nefes aldı. senin yerin başka, vade dönüşleri ay sonuna
kadar burganda dönüş var. haberler ve gelişmelere göre hareket edeceğiz. teşekkür ederim. sana kolay gelsin

memet1
11-12-2013, 09:11
gayrimenkul diyenler dikkat...maliye öper...(SATIŞTAKİ DEĞER VE VERGİ SÜRPRİZLERİ
* Tapu Harcı Sürprizi: Harçlar Kanunu’nun 63/2. maddesine göre; satılan gayrimenkullerin değeri, emlak vergisi değerinden az olamıyor.
Bu duruma göre, yukarıda örnek verilen evi 300 bin liraya satıp, 6 bin lira “tapu harcı” ödemesi gereken vatandaş, 2.4 milyon TL emlak vergisi değeri üzerinden, 48 bin TL harç ödemek zorunda!
* Gelir Vergisi Sürprizi: Aynı vatandaş, sattığı evi son 5 yıl içinde almışsa, Gelir Vergisi Kanunu’nun Mükerrer 80/6. Maddesi uyarınca, gerçeğin çok üzerinde bir kazanç sağlamış gibi gözükecek.
* Beş Yıllık Süre Sürprizi: Şu anda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda olan Gelir Vergisi Yasa Tasarısı, “aynen yasalaşırsa” beş yıllık süre kalkacak ve gayrimenkuller, ne zaman satılırsa satılsın, elde edilen kazancın bir bölümü gelir vergisine tabi tutulacak.)

austin
11-12-2013, 09:23
chuckynin bakış açısı değişmiş daha önce aylık 200 tl fark için banka değiştiren chucky şimdi yıllık 5bin yani aylık 400tl farkı gözardı eder olmuş.. Bence bunda kentsel dönüşüm rantı yakalamış olmasının etkisi var. Sanırım mesaisini daha çok oraya harcayacağını düşündüğünden bu sene mevduatla uğraşmak istemiyor gibi geldi bana..
Bence bu sene uzun gitmek oldukça riskli, son 10 yılın en riskli ve çalkantılı senesi olacağını düşünüyorum. Bırakın mevduatı tl de kalıp kalmamak bile sorgulanmalı..

memet1
11-12-2013, 10:00
chuckynin bakış açısı değişmiş daha önce aylık 200 tl fark için banka değiştiren chucky şimdi yıllık 5bin yani aylık 400tl farkı gözardı eder olmuş.. Bence bunda kentsel dönüşüm rantı yakalamış olmasının etkisi var. Sanırım mesaisini daha çok oraya harcayacağını düşündüğünden bu sene mevduatla uğraşmak istemiyor gibi geldi bana..
Bence bu sene uzun gitmek oldukça riskli, son 10 yılın en riskli ve çalkantılı senesi olacağını düşünüyorum. Bırakın mevduatı tl de kalıp kalmamak bile sorgulanmalı..gezi olayında,fed olayında uzun değil orta vadelerim bile öyle can sıktıki...hayatta uzun girmem...azda kazansam kısa diyorum...

memet1
11-12-2013, 10:04
hani şuçtu...sadece bizemi geçerli acaba...bu yorum ne... http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/902358-banka-hortumculari-hortlayacak-mi

hurricane54140
11-12-2013, 10:05
GÜNCEL ORANLAR

Fiba: 9.75 yeni müşteri
9.20 eski müşteri
Abank: 9.55
Odea: 9.50 üst limit 2M
Burgan: 9.25 yeni para

Vade: 35 gün

Not: Yılsonu beklentimizin altında olan oranlar FED tapering'e Aralık'ta başlamazsa büyük ihtimalle 'Mart' ayına kadar bu seviyelerde hatta biraz altında gerçekleşebilir. Aralığın son iki haftası 10% orandan 3 aylık mevduat yapılabilir.

yeni borsacı
11-12-2013, 10:15
GÜNCEL ORANLAR

9.20 eski müşteri

Not: Yılsonu beklentimizin altında olan oranlar FED tapering'e Aralık'ta başlamazsa büyük ihtimalle 'Mart' ayına kadar bu seviyelerde hatta biraz altında gerçekleşebilir. Aralığın son iki haftası 10% orandan 3 aylık mevduat yapılabilir.

Öncelikle düzenli oran paylaşımı için çok teşekkürler..
Odeanın 9.75 verdiği yazılmıştı birkaç gün önce galiba Odea'da garipleşti kafasına göre oran veriyor.Evet amaç %10u bulabilmek ümitler gelecek haftaya kaldı gibi..

memet1
11-12-2013, 13:14
erdemin yalan söylediğini düşünmek istemiyorum...söylediklerini sisteminden bilengören birileri vardır değilmi...(Döviz rezervlerimiz 135 milyar doların üzerinde; bunun hepsi likittir, gerekirse her an kullanılabilir.)batıyoooruz diyenlere bakıyorumda hepsi başka forumlarda...onlar kendilerini bilir...

sonsav
11-12-2013, 14:09
GÜNCEL ORANLAR

9.20 eski müşteri

Teşekkürler
Ufuk açıcı bir yaklaşım olmuş.

sonsav
11-12-2013, 14:26
Ben de Chucky gibi bir yıl önce Burgan kervanına katılmıştım. Topiki uzaktan sessizce takip etmekle yetindim. Her ne kadar birileri (yıllar önce) kılçık atsa da Chucky'siz forum biraz yavan kaçıyor. Sanıyorum aktif kullanıcıların büyük çoğunluğu yıllık bağladığından, kış uykusundaydık. Epeyce yağlanmışız. Bizim pasif olduğumuz dönemde en aktif Memet1'i gördüm. O bizden daha avantajlı çünkü uzun süredir antrenmanları kaçırmıyor. Artık kalk borusu çalmalı ve mücadeleye hazır hale gelmeliyim. Offf ya yine MT yine blöf yine EFT yine sıcak para taşıma yine güvenlik yine müdür yine hesap açmalar. Chucky'inin dediği gibi yine mi uzun vade yapsam. Yoksa Hurricane'in dediği gibi üç aylık mı bağlasam? Bu ne ya... paran mı var? Derdin var.

mustafab
11-12-2013, 14:56
Sn. Sonsav,

Bence g.menkulun varsa daha buyuk derdin var. Sn. memet1' in de bahsettiği artan vergiler (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25326550.asp) bence alım satımı etkiler.

Tek ev + nakit uygulamamı , artacak vergileri de gözönüne alarak 0 ev + nakite dönüştürmeyi düşünüyorum.

Gerçi bu gelir vergisi taslağı hükümetin kendi ayağına sıkması anlamına gelmez mi? Beton işi biterse ekonomi durur?

engink
11-12-2013, 16:37
erdemin yalan söylediğini düşünmek istemiyorum...söylediklerini sisteminden bilengören birileri vardır değilmi...(Döviz rezervlerimiz 135 milyar doların üzerinde; bunun hepsi likittir, gerekirse her an kullanılabilir.)batıyoooruz diyenlere bakıyorumda hepsi başka forumlarda...onlar kendilerini bilir...

erdem başçının yalanının çıkmasına 20 gün var, bakalım kim daha yalancı? gerçi o şimdiden kıvırmaya başladı. 135 milyar doların sadece 40 milyar doları kullanılabilir durumda,gerisi altın ve bankaların zorunlu karşılıklarıdır. yaz aylarında baya mermi attı ama işe yaramadı. 31 aralık akşamı bu yalan çıkınca bunu kutlayacağım. eğer biraz onuru varsa istifa eder.

fusem
11-12-2013, 19:11
Forward, Opsiyon, Futures, Swap vb. türev ürünlerle ilgilenenlerin dikkatine;

http://www.finansgundem.com/haber/5-milyonu-turev-piyasalarinda-batirdi/558252

fusem
11-12-2013, 19:19
TL mevduatlarınıza özel % 9,75 faiz oranı Fibabanka'da!

1.000 TL - 500.000 TL aralığındaki mevduatlarınıza Fibabanka'dan özel kampanya !

32 gün - 366 gün arası vadelerde %9,75 oranından faydalanmak için sizleri şubelerimize bekliyoruz.

Kampanyadan yeni müşteriler ile 01/01/2013 tarihinden sonra Fibabanka A.Ş'de mevduatı bulunmayan müşteriler faydalanabilecektir.

Belirtilen oranlar stopaj öncesi brüt orandır.

Fibabanka A.Ş'nin oranları değiştirme hakkı saklıdır.

http://www.fibabanka.com.tr/tl-mevduatlariniza-ozel-yuzde-975-faiz-orani-fibabankada.aspx

sanırım şu an en yüksek fibabanka veriyor.

muratti77
11-12-2013, 20:47
Hisse senedi alım satım karlarından sıfır vergi alınırken, vadeli işlem ve opsiyon borsası kazançları sıfır stopaja tabii iken, tasarrufu teşvik etmesi gereken devletin mevduatlardan vergi alması mantığını bir türlü anlamıyorum.

chucky68
11-12-2013, 20:50
Bu yil gorunen odurki onumuzdeki hafta son kale olarak oranlarda bir artis olmassa gecen yildaki burganbank in verdigi orani fiba verecek....gecen yil vergi avantajindan ben yararlanamamistim.....yani bu avantaj 2013 ocak ayinin ilk haftasi yururluge girmisti....bir zararim olmadi....vergi avantajini beklesem bu sefer dusuk faize yakalanacaktim....lakin oylede oldu....bir arkadasim gorus acimda degisiklik yaptigimi eskiden daha agrestif oldugumu yazmis....dogru oyleydim....ancak denizin icinde icinde yuzen istavrit surusunu gorursem artik bogazda lufer akimini beklemem....bir garantisi yok....yuksek faiz olayi 2014 yili icin sizce ne olabilir......bu lufer akimi ne zaman gecer....aglara takilirmi.....takilsa bile izgarasi sizi ne kadar zaman doyurur.....ben burdan yaziyorum....en cok gorecegimiz sari kanat cinakop akimi olur....yani herkese rastgele bir 12 aylik formul verdim....bunun en olagan ortalamasi %10 olur....daha asagisida muhtemeldir....%11 vede uzeri bir 2014 yili ortamasina ben inanmiyorum....adam cikmis kursude bagiriyor.....faizden adama ekmek yedirmem heveslenmeyin diyor....adam su anda iktidarda....yillar once erbakan bu adama dikkat edin gun gelecek ortaligi kasip kavuracak demisti.....hakliymis....nihayetinde fibabankin verdigi %9.75 oran benip gibi son zamanlarda rahata alismis kuruyemis yoldas toplulugu icin uygndur...en azindan ortalamasi cift haneli zugurt tesellisi %10.25 oluyor.... bu yil 9,75 ile baglamistik....daha asagi bir oranla baglamak bizi huzursuz ederdi....yedigimiz ictigimiz acaba olurdu....yani bu yil en azindan cift haneye gecis yapmis olacagiz....gene yaziyorum.....bu benim gorusum....herkesin kesesi felsefesi dusuncesi ayri....benim yasam standartima uyan faiz anlayisi bir baskasina uymayabilir....kisa vade gitmek onun icin daha hayirlidir...ancak benim birikim anlayisim yilliktir.....kafama belli bir birikim hedefi koyarim....bu hedefime ulasabilecegim en yakin faiz orani hangisi olursa onu hic dusunmeden baglarim...bu yil cok riskliymis,fedmis oymus buymus bakmam....bakiniz size kendi birikimden daha acik bir ornek vereyim ona gore kendi sartlarinizi ayarlayin....2013 aralik ayinda 500.000 tl ile burgana %9.75 ile 1 yillik girdim...kendimede yillik harclik olarak ayri para olarak 8000 tl ayirdim....bu 8000 tl benim yillik cep harcligim oldu....cok luxum olmadigi iin bolcana yetti....hicbirseyden geri kalmadim....500.000 tl paramin geri donusu 541.000 tl oldu...simdi haftaya fibaya gidecegim....gene yillik 10.25 faize denk gelen vadeye 500.000 tl koyacagim....bu paranin donusu 543.500 tl olacak....kalan 41.000 tl yi kafama gore degisik isime gelen bankalarda aylik vadelerle degerlendirecegim....burdan gelen faizi yemekle beraber ana parayi en cok 35.000 tl ye kadar geriletecegim....yani 2014 yili sonunda toplam birikimim hedefledigim rakam olan 580.000 tl civai olacak....kisacasi her ay 3300 tl ye gelen parayi kenara koyacagim....bu strateji beni baglar....herkesin birikim olayi farklidir....bu yil sayet aylik gidecek olsam vede faizler %11-12 gibi her ay gidecek olsa bile ana birikimimi en cok 585.000 tl ye getirecekti....burdaki ayrinti beni caydirmiyor.....ben gercek cepteki mevcut paraya bakarim....gerisi teferuattir......tum yoldaslarimi saygiyla selamlarim...

C H U C K Y.......................................YESİL PARKALİ KAPO BEBEK

BOSPOROS
11-12-2013, 21:14
Hisse senedi alım satım karlarından sıfır vergi alınırken, vadeli işlem ve opsiyon borsası kazançları sıfır stopaja tabii iken, tasarrufu teşvik etmesi gereken devletin mevduatlardan vergi alması mantığını bir türlü anlamıyorum.
Ardadaş çok haklısın.. Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins kitabında çok güzel anlatıyor..
Bu final Türk ekonomisinin 23 yıldır ve giderek artan oranda bağımlısı olduğu sıcak parayla yaşama, Türk işadamının sıcak parayla yatırım yapma, Türk vatandaşının sıcak paranın uzantısı olan borçla harcama alışkanlıklarının da finali demektir. Türkiye tarihinde bir çağ kapanmakta, yeni ve çok daha sıkıntılı bir çağ açılmaktadır.

NOT Başçı konuştukça..TL DE deger kaybı rekor üstüne rekor kırıyor....
17:02 BANKALARARASI PİYASADA EURO/TL KOTASYONLARI 2.8119'LA REKOR DÜZEYİ GÖRDÜ...
SEPET KUR 2,43

Bol kazançlar.......

shorts
12-12-2013, 02:35
24 aralıkta dönüşüm var.. tümüyle 1.92 den dolara girmeyi düşünüyorum. bekleyip daha aşağıdan mı alsam karar veremiyorum.

yatırım tavsiyesi değildir.. başkasının yalancısıyım...

alidayi
12-12-2013, 08:25
1.92 Ye düşmesini mi bekleyeceksin yoksa 2.02 mi yazmak istediniz ?

blue70
12-12-2013, 08:42
haklısın .Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır sıfır vergi.yabancılar bonoda bile vergi vermiyor.!!!
MB E...B... şunu demiştir mevduat bitti artık.!!!!!bunu söylermi bir başkan...
meydanlarda nutukatanda şunu demiştir.reel faiz verrrrmiiiicezzzzzzzzzz!!!!!
ama dün MB konuştuktan sonra döviz inadına yukarı gitmiştir...cari açık la nasıl dolar düşecek!!!

Diamantidis
12-12-2013, 12:56
Bu yil gorunen odurki onumuzdeki hafta son kale olarak oranlarda bir artis olmassa gecen yildaki burganbank in verdigi orani fiba verecek....gecen yil vergi avantajindan ben yararlanamamistim.....yani bu avantaj 2013 ocak ayinin ilk haftasi yururluge girmisti....bir zararim olmadi....vergi avantajini beklesem bu sefer dusuk faize yakalanacaktim....lakin oylede oldu....bir arkadasim gorus acimda degisiklik yaptigimi eskiden daha agrestif oldugumu yazmis....dogru oyleydim....ancak denizin icinde icinde yuzen istavrit surusunu gorursem artik bogazda lufer akimini beklemem....bir garantisi yok....yuksek faiz olayi 2014 yili icin sizce ne olabilir......bu lufer akimi ne zaman gecer....aglara takilirmi.....takilsa bile izgarasi sizi ne kadar zaman doyurur.....ben burdan yaziyorum....en cok gorecegimiz sari kanat cinakop akimi olur....yani herkese rastgele bir 12 aylik formul verdim....bunun en olagan ortalamasi %10 olur....daha asagisida muhtemeldir....%11 vede uzeri bir 2014 yili ortamasina ben inanmiyorum....adam cikmis kursude bagiriyor.....faizden adama ekmek yedirmem heveslenmeyin diyor....adam su anda iktidarda....yillar once erbakan bu adama dikkat edin gun gelecek ortaligi kasip kavuracak demisti.....hakliymis....nihayetinde fibabankin verdigi %9.75 oran benip gibi son zamanlarda rahata alismis kuruyemis yoldas toplulugu icin uygndur...en azindan ortalamasi cift haneli zugurt tesellisi %10.25 oluyor.... bu yil 9,75 ile baglamistik....daha asagi bir oranla baglamak bizi huzursuz ederdi....yedigimiz ictigimiz acaba olurdu....yani bu yil en azindan cift haneye gecis yapmis olacagiz....gene yaziyorum.....bu benim gorusum....herkesin kesesi felsefesi dusuncesi ayri....benim yasam standartima uyan faiz anlayisi bir baskasina uymayabilir....kisa vade gitmek onun icin daha hayirlidir...ancak benim birikim anlayisim yilliktir.....kafama belli bir birikim hedefi koyarim....bu hedefime ulasabilecegim en yakin faiz orani hangisi olursa onu hic dusunmeden baglarim...bu yil cok riskliymis,fedmis oymus buymus bakmam....bakiniz size kendi birikimden daha acik bir ornek vereyim ona gore kendi sartlarinizi ayarlayin....2013 aralik ayinda 500.000 tl ile burgana %9.75 ile 1 yillik girdim...kendimede yillik harclik olarak ayri para olarak 8000 tl ayirdim....bu 8000 tl benim yillik cep harcligim oldu....cok luxum olmadigi iin bolcana yetti....hicbirseyden geri kalmadim....500.000 tl paramin geri donusu 541.000 tl oldu...simdi haftaya fibaya gidecegim....gene yillik 10.25 faize denk gelen vadeye 500.000 tl koyacagim....bu paranin donusu 543.500 tl olacak....kalan 41.000 tl yi kafama gore degisik isime gelen bankalarda aylik vadelerle degerlendirecegim....burdan gelen faizi yemekle beraber ana parayi en cok 35.000 tl ye kadar geriletecegim....yani 2014 yili sonunda toplam birikimim hedefledigim rakam olan 580.000 tl civai olacak....kisacasi her ay 3300 tl ye gelen parayi kenara koyacagim....bu strateji beni baglar....herkesin birikim olayi farklidir....bu yil sayet aylik gidecek olsam vede faizler %11-12 gibi her ay gidecek olsa bile ana birikimimi en cok 585.000 tl ye getirecekti....burdaki ayrinti beni caydirmiyor.....ben gercek cepteki mevcut paraya bakarim....gerisi teferuattir......tum yoldaslarimi saygiyla selamlarim...

C H U C K Y.......................................YESİL PARKALİ KAPO BEBEK

Sayın Chucky 68, yıllık 8000tl cep harçlığı yetiyor mu?

dudu
12-12-2013, 13:44

Bana yetmez, ama ona yeter, benim anladigima gore cok tutumlu.

Syg,

chucky68
12-12-2013, 14:13

Baska yerden gelen kira gelirim var....bir dukkanim var....kirayi kardesimle bolusuyoruz...babadan kalma.....maltepede.....2700 tl.....yarisi benim.....yarisi kardesimin.....

memet1
12-12-2013, 15:00
bu medyanın hepside yandaşmı,haberx sitesi.....yoksa bu haberlere güvenerek...tl kazanmaya devammı...(Merkez Bankası'nın haftalık para ve banka istatistikleri verilerine göre 29 Kasım'da 114.28 milyar dolar olan brüt döviz rezervi 6 Aralık itibarıyla 114.82 milyar dolara yükseldi. Altın rezervleri ise aynı dönemde 20.82 milyar dolar olarak gerçekleşirken bankanın toplam rezervi 135.64 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.
Merkez Bankası geçen hafta toplam rezervlerin ise 134.62 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.)yoldaş shorts böyle haber görünce dövize geçerim diyemiyorum...

shorts
12-12-2013, 15:41
1.92 Ye düşmesini mi bekleyeceksin yoksa 2.02 mi yazmak istediniz ?
halkını yanıltarak, speküle ederek ekonomik durum toparlamaya çalışanların ülkesinde kınayeli bir mesajdı.. anlaşılmamış :)
tamam panik olmasın diye açıklama yaparsın da destekli at be kardeşim.. ayıptır..

Diamantidis
12-12-2013, 16:16
Baska yerden gelen kira gelirim var....bir dukkanim var....kirayi kardesimle bolusuyoruz...babadan kalma.....maltepede.....2700 tl.....yarisi benim.....yarisi kardesimin.....
Teşekkürler Chucky68

özür
12-12-2013, 16:27
Önceki krizlerin kısa süre öncelerindede bize birşey olmaz havasında merkez bankası başkanları vardı. Sonra neler olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Elalemin parasıyla saadet içinde yaşamaya çalışıyoruz. Sonumuz yaklaşıyor. Araplarda yetmiyecek yakında.

thron
12-12-2013, 17:03
Önceki krizlerin kısa süre öncelerindede bize birşey olmaz havasında merkez bankası başkanları vardı. Sonra neler olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Elalemin parasıyla saadet içinde yaşamaya çalışıyoruz. Sonumuz yaklaşıyor. Araplarda yetmiyecek yakında.

aramızda hatırlayanlar vardır.

2001 krizinden 2 ay önce tüsiad başkanı çıkmış ve ekonominin mükemmel olduğunu, o kadar ki 10 yıl sonrasını görüp güvenip yatırım yaptıklarını söylemişti.

unutanlar için arşivden gelsin.

http://arsiv.zaman.com.tr/2000/12/17/ekonomi/ekonomidevam.htm

Heval
12-12-2013, 17:09
BAŞcıdan ne bekliyorsunuz ki; Adam Hükümet istemediği için ben bu şekilde konuşuyor ve davranıyorum işin aslını biz zaten maillerle ilgili arkadaşları bilgilendiriyor onlara 1.55 den dolar aldırıyoruz mu diyecek pehhhhhhhhhh :)

shorts
12-12-2013, 19:58
tüm haklı serzenişler, öncesinin doğru örneklemeleri bi yana.... buralardan dahi olsa mevduat yanında dövize de girilmeli mi dostlar ?

chucky68
12-12-2013, 21:42
tüm haklı serzenişler, öncesinin doğru örneklemeleri bi yana.... buralardan dahi olsa mevduat yanında dövize de girilmeli mi dostlar ?

Girilmesine girilirde 2 tl uzerinden dolar alip beklemek psikolojik olarak adami yorar....kasintili egzamaya yol acar....bunun melhemi 1950 usd tampon daha alti ucuz maliyettir....su bir gercekki dolarda beklemenin sabri borsanin yarisi gibidir...ama hesap bellidir.....kisacasi 2 tl nin altini beklemek daha uygundur....gelmessede cani sag olsun....ruh sagligi daha onemli.....

CHUCKY............................................ ...KAPO BEBEK

umutabi
12-12-2013, 22:42

2001 krizinden 2 ay önce tüsiad başkanı çıkmış ve ekonominin mükemmel olduğunu, o kadar ki 10 yıl sonrasını görüp güvenip yatırım yaptıklarını söylemişti.

Hani Türk insanı için söylenen bir laf vardır ''BALIK HAFIZALI'' ne yazık ki bunu deneyimlerimle doğrulamış bir kişiyim. Ya işine geldiği ya sahiden balık hafızalı olduğu için insanımız akıllanmıyor ve çoğu şeyi kaderciliğe bırakıyor. Çevremde en aklı başında insanlar bile yeri geldiğinde fazla iyimser davranarak hayali sayılabilecek hedefler doğrultusunda yatırımlarına yön verebiliyor ve bunu yaparkende bilimsellikten uzak kadercilik anlayışıyla hareket ediyor. En son beklentimiz MB başkanımızın belirttiği gibi yıl sonu usd/tl kurunu 1.92 lerde görmek daha da ötesi yalaka H.R isimli teknik analist bir zaatın söylediği 1.89 seviyelerinden dolar kapatıp en geç FED in parasal sıkılaştırmaya gideceği 2014 yılının ilk çeyreğinde yukarı fiyatlardan satıp köşeyi dönmek. İyide USD /TL 1.70 lerde seyrederken ve mevduat faizleri 6.80 lerde alçak sürünmeye geçtiğinde bunu niye akıl edemiyorsun diye adama sormazlarmı ? Hayat kısa olmasa insanımız akıllanacak lakin o kadar kısaki dönüp yaptığın hatalardan ders çıkarmak için vakit kalmıyor.

engink
12-12-2013, 23:39

daha öncede dediğim gibi tüm parayı mevduata koymak çok riskli bir hareket, %50 mevduat %50 döviz bu fiyatlardan bile olsa iyi bir yatırım olacaktır. TL'nin pul olduğu günleri çok gördüm TL'ye kesinlikle güvenmem. Son bir senede döviz %20 değer kazandı yani mevduatçı net rakamlardan konuşursak parasının %11'ini eritti,çöp oldu. Eldeki dövizinde %50 dolar, %50 euro olması daha uygun olacaktır. Euro/dolar paritesinin değişimine göre bu oran değişebilir.

YTD,tamamen benim tercihlerime göre konuyu değerlendirdim.

umutabi
12-12-2013, 23:48
daha öncede dediğim gibi tüm parayı mevduata koymak çok riskli bir hareket, %50 mevduat %50 döviz bu fiyatlardan bile olsa iyi bir yatırım olacaktır. TL'nin pul olduğu günleri çok gördüm TL'ye kesinlikle güvenmem. Son bir senede döviz %20 değer kazandı yani mevduatçı net rakamlardan konuşursak parasının %11'ini eritti,çöp oldu. Eldeki dövizinde %50 dolar, %50 euro olması daha uygun olacaktır. Euro/dolar paritesinin değişimine göre bu oran değişebilir.

YTD,tamamen benim tercihlerime göre konuyu değerlendirdim.

Sayınj engink; ne dersiniz usd/tl yıl sonunda M.B başkanı Başcı efendinin dediği 1.92 li seviyelere gelirmi ? Yada goygoycu teknik analist H.R efendinin dediği gibi dahada aşağılarda kapatırmı ? Hayır neden soruyorum , biz mevduatta paraları 3 yıldır erittik fakat şu anda içimizden bazı arkadaşların akılları yeni başına geldi son bir umut yıl sonu bu fiyatlara gelmesini umarak dolara dalmayı bekliyorlar. Ne diyelim ''fakirin yemeği UMUT ye Mehmet ye''

Heval
13-12-2013, 01:07
Gelen raporlardan kimisi diyorki USDTRY %20 daha yolu var, Bazılarıda bu seviyelerde TRY gerçek değerinden işlem görüyor....Borsa gibi mallanmamış arkadaşlar sadece Dövizin mevduat faizine razı olurlarsa %20 için buralardan Paranın bir kısmı ile sepet yaparak riske girmiş olurlar...Benim para her daim sepettir.Az borsa , döviz mevduat ve TL mevduat ....Bir taraf yan yatarsa diğer ile düzeltmeye çalışıyorum

manotto
13-12-2013, 04:00

Sabancı Telekom’da yarışacak
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı THY ile ilgilenmediklerini açıklayarak, Türk Telekom ihalesine katılacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Bill Clinton'ın Beyaz Saray'da verdiği bir davete katılmak için Amerika'ya giden işadamı Sakıp Sabancı İstanbul'a döndü. THY'ye ait bir uçakla New-York'tan istanbul'a gelen Sakıp Sabancı, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorunları, üzerine, THY özelleştirmesiyle ilgili olmadıklarını sadece Telekom ile ilgilendiklerini söyledi.

Ne Sabancı kaldı, ne Türk Telekom. Senin hayat kısa, keyfini çıkar.

shorts
13-12-2013, 05:13
Gelen raporlardan kimisi diyorki USDTRY %20 daha yolu var, Bazılarıda bu seviyelerde TRY gerçek değerinden işlem görüyor....Borsa gibi mallanmamış arkadaşlar sadece Dövizin mevduat faizine razı olurlarsa %20 için buralardan Paranın bir kısmı ile sepet yaparak riske girmiş olurlar...Benim para her daim sepettir.Az borsa , döviz mevduat ve TL mevduat ....Bir taraf yan yatarsa diğer ile düzeltmeye çalışıyorum

üç sene önce sepete koyduğum altın sağolsun başta sevindirirken sonra özgül ağırlığından mıdır nedir:) sepetin dibini deldi... aynı altınla geziyoruz ama sepet bi hafifledi.. sepete şimdi bi de 2.04-2.05 ten dolar koyarsam sap elimde kalırmı diye korkuyorum.

shorts
13-12-2013, 05:28
daha öncede dediğim gibi tüm parayı mevduata koymak çok riskli bir hareket, %50 mevduat %50 döviz bu fiyatlardan bile olsa iyi bir yatırım olacaktır. TL'nin pul olduğu günleri çok gördüm TL'ye kesinlikle güvenmem.

hocam doğru söze ne hacet de.. sen elinde sepetinde sıfır döviz olsa bu seviyelerden dövize girer miydin gerçekten samimiyetle merak ederim.

shorts
13-12-2013, 06:06
Girilmesine girilirde 2 tl uzerinden dolar alip beklemek psikolojik olarak adami yorar....kasintili egzamaya yol acar....bunun melhemi 1950 usd tampon daha alti ucuz maliyettir....su bir gercekki dolarda beklemenin sabri borsanin yarisi gibidir...ama hesap bellidir.....kisacasi 2 tl nin altini beklemek daha uygundur....gelmessede cani sag olsun....ruh sagligi daha onemli.....

CHUCKY............................................ ...KAPO BEBEK

yaklaşımını, samimiyetini ve içtenliğini sevmeyen ölsün :) fikirlerine çoğu zaman katılmamak mümkün değil...

ancak döviz bazında kayıplarımızı gördükçe, "huzurlu kaybedenler" kulübü üyesi senin tabirinle egzamalı yoldaşlar olarak geziyoruz son zamanlar itiraf etmek lazım...

egzamadan korkup cüzzama yakalanmak var mazallah

memet1
13-12-2013, 08:53
hangi bankadır acep...birde kmhdenmi hiü kesti...http://www.memurlar.net/haber/438638/kurtaran denizde vr

engink
13-12-2013, 09:06
hocam doğru söze ne hacet de.. sen elinde sepetinde sıfır döviz olsa bu seviyelerden dövize girer miydin gerçekten samimiyetle merak ederim.

ben sepetteki çeşidi ara sıra değiştiririm,mesala geçen 1,5 ayda %10 faizden çoğunu tlde tutttum, salı günü tekrar döviz ağırlığını %50 yaptım. sizde özellikle dış piyasalardaki gelişmeleri günü günüde takip edip yatırım yapmalısınız. bu devir böyle neredeyse bir ekonomist kadar gözlem yapmazsanız paranızı yerler.

umutabi
13-12-2013, 09:28
ben sepetteki çeşidi ara sıra değiştiririm,mesala geçen 1,5 ayda %10 faizden çoğunu tlde tutttum, salı günü tekrar döviz ağırlığını %50 yaptım. sizde özellikle dış piyasalardaki gelişmeleri günü günüde takip edip yatırım yapmalısınız. bu devir böyle neredeyse bir ekonomist kadar gözlem yapmazsanız paranızı yerler.

Sayın engink; parasını çarçur emek istemeyenler biraz daha aktif osunlar , popoları üstüne oturup ''armut piş ağzıma düş'' demesinler demek istiyorsunuz. Yani yıl sonu usd 1.92-98 seviyelirine gelirse alır yukarılardan satarım yerine gelişmelere göre hangi fiyattan alırsam trade yapabilirm demek daha mantıklı olur diyorsunuz.

chucky68
13-12-2013, 10:17
Nasilki tanimadigimiz huyunu suyunu bilmedigimiz insanlara temkinli yaklasiriz......tum yatirim araclarida boyledir.....herkesin talep yarattigi bir yatirim araci tipki daha once altinda oldugu uzere adami sallatir.....zamaninda fazla ac gozluluk yapmadan salincaktan inmesini bilen bu alemde para kazanir.....yok surekli sallanacagim bu is hosuma gitti dersen yere cakilirsin.....dolarin yer ve zamani vardi....atininda oyle....borsada oyle.....surekli bu salincakta is var ben kendimi atayim derseniz dolarda adami indiriverir.......sene ortasinda olar 1740 usd idi.....arada 1870 usd oldu....1950 usd yi kirdi..... simdi 2 tl uzeri.....arada kac tane durak gecilmis.....bundan sonraki duraklar hizli metrodur......altinda ezilme riski yuksek olabilir.....motivasyon vede heyecani sevmek meselesi

CHUCKY............................................ ............son bebek

chucky68
13-12-2013, 10:31
2 tl uzerinden alunan maliyetin geri donus bileti icin en az 15 kurus uzerine koymasi gerekir....oysa 1900 uzeri maliyet icin 10 kurusluk kazanc bile digerine gore yuksek kazanc yaratir....maliyet buyudukce acigi kapatmak icin 15 kurustan daha cok yuksek kur cikisini beklemek lazimdir....buda risktir.....elinde 100.000 tl si olan bir adam dusuk kurdan daha yuksek dolar alacagi kur cikislarinda daha cok azanacaktir.... gene 2 tl uzerlerinden dolar alanin 100.000 tl karsiligi elinde ayni paraya daha az dolari olacaktir.....burda oburune gore ayni parayi kazanabilmesi icin daha yuksek kur cikislarini beklemek zorundadir.....kisacasi mevduata gore al gulum ver gulum misali olacaktir.....

umutabi
13-12-2013, 10:52
Bende döviz alım satımı yapmak için geç kalındığını düşünenlerdenim. Bir bakanın !..(sahiden bakan ama nereye bakan o işte sorulur) habire gaz verdiği ,bu faizler çok yüksek 2 li seviyelere gelmeli dediği,banka faizlerinin 6 lı seviyelere gelip usd/tl paritesinin 1.70 seviyelerinde gezdiği sırada gaza gelip paranı bankaya yatıracağına usd alıp üstüne birde faiz almak gerekirdi. Bu saatten sonra usd yılsonu 1.90 lı fiyatlara gelirse alır voleyi vururum cinliğini yapmak safdillikten başka bir şey olmaz görüşündeyim. Benzer durumları geçmişte yaşamamış olan genç arkadaşlara tavsiyem çevrelerinde 2002 -2008 yıllarında tepe noktalardan döviz alıp sonrada yandım allah diyen eski tüfeklere deneyimlerini sormalarıdır.

memet1
13-12-2013, 11:38
bu yazıyı okuyalım ve bilanço takibinin önemini anlayalım...parasını oraya koyanlar düşünsün...tbb bddk sitesinden ben bankaları takip ediyorumda faizsizfinansçılar oralarda yoktu...beni ilgilendirmiyor ama bunların bilançoları gizlimi...http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/902992-sayin-babacan-bence-bu-bddk-sonunda-cezaevine-duser

yolgider
13-12-2013, 12:45
Sevgili chucky usta,
benimde aralık 18 vade dönüşlerim var.1 yıl uzun bağlamaktansa mart dönüşlü bağlamanın daha avantajlı olacağı kanısındayım.muhtemelen mart gigi fed'den azaltımla ilgili karar çıkacak ve faizler biraz daha yukarı gitme ihtimali yüksek.gelişmeleri gördükten sonra mart sonra uzun bağlanabilir diye düşünüyorum.

serkan1976
13-12-2013, 21:51
Sn chucky sekerbank 32-50 gun 9.35 50-91 gun 9.50 92 gun ve uzeri 2 seneye kadar 9.60 onumuzdeki hafta biraz daha artis olabilir bakmanda fayda var. Ben max 6 ay diyorum 1 sene cok riskli diye dusunuyorum karar senin basarilar

chucky68
13-12-2013, 23:19
Sevgili chucky usta,
benimde aralık 18 vade dönüşlerim var.1 yıl uzun bağlamaktansa mart dönüşlü bağlamanın daha avantajlı olacağı kanısındayım.muhtemelen mart gigi fed'den azaltımla ilgili karar çıkacak ve faizler biraz daha yukarı gitme ihtimali yüksek.gelişmeleri gördükten sonra mart sonra uzun bağlanabilir diye düşünüyorum.

bende illaki 1 yıl yapacağım telaşında değilim...sadece kendimi tartıyorum....her şey vade günündeki duruma bağlı...18 aralıkta tamda benim vade dönüşümde fed kararı var...tahvil azaltım olayı netleşirse herşey olabilir...ama genede faizlerde çok yükselme beklemiyorum....bu açıdan mart ayına kadarda vade konusunda iyi bir oran bulundumu ( 9.75 gibi) bağlanabilir...benim yazdığım yıllık düşüncesi sadece empati yapmak...ihtimaller dahilinde ne kadar kazanç ne kadar risk ne kadar götürü olabilir hesabıydı....yani yıllıkta %10.25 veriliyorken acaba 2014 yılını %12 sınrına yakın biryerlerde bitirebilirmiyiz??...bu durumda %10.25 ile bağlanan faiz bize toplamda ne kadar zarar yazar??....eğer devede kulaksa %10.25 kaçırılırmı??....kısa vade riskine girip illada %12 civarı bir faizi biryerlerde ben nasılsa yakalarım demekmi doğru???....bunu garantisi varmı??....eldeki faiz umut edilen faizden her zaman daha garantidir....ama gene söylüyorum...bende asıl kararımı 18 aralıkta vereceğim...o zamana kadar ruh dinlendirmesine gireceğim...sonuç en doğruyu bulmaktır...

C H U C K Y..................................KAPO BEBEK

shorts
14-12-2013, 05:47
Sayın engink; parasını çarçur emek istemeyenler biraz daha aktif osunlar , popoları üstüne oturup ''armut piş ağzıma düş'' demesinler demek istiyorsunuz....

benim soruma gönderme ise; beni hiç anlamamışsınız...sizin tabirinizle aktif olsam dahi kafamın basmadığı konularda dostane soruları sormamı popo üstüne oturmakla, armut piş ağzıma düşçülükle, bir nevi fırsatçılıkla nitelendirmeniz hallice kırıcı ve acımasız olmuş... yok bana gönderme değilse alınganlığıma verin...

memet1
14-12-2013, 09:29
Sn chucky sekerbank 32-50 gun 9.35 50-91 gun 9.50 92 gun ve uzeri 2 seneye kadar 9.60 onumuzdeki hafta biraz daha artis olabilir bakmanda fayda var. Ben max 6 ay diyorum 1 sene cok riskli diye dusunuyorum karar senin basarilaryoldaş bilgi öğrenipte yazdığın için teşekkürler...forumun amacı zaten budur...tebrikler...başkasının yaptığını eleştirenleri çok düşük doz kınıyorum...bilgi paylaşanları alkışlıyorum...

umutabi
14-12-2013, 10:34
benim soruma gönderme ise; beni hiç anlamamışsınız...sizin tabirinizle aktif olsam dahi kafamın basmadığı konularda dostane soruları sormamı popo üstüne oturmakla, armut piş ağzıma düşçülükle, bir nevi fırsatçılıkla nitelendirmeniz hallice kırıcı ve acımasız olmuş... yok bana gönderme değilse alınganlığıma verin...

Yok sayın shorts çogunlukla bana atıfta bulunulmadığında kimseye gönderme yapmak ne haddime düşer nede adetimdir. Kesinlikle size yada forumda düşüncelerini paylaşan forumdaşlara gönderme yapmak istemedim. Benimki bir parça kendime iğneleme yapmaktı o kadar. Geçen yıl tabiri caizse söz konusu durum tarafımdan yaşanmıştır ve bu benim kendimi öz eleştirimdir. saygılar.....

BUZ
14-12-2013, 13:28
enpara nın alışverişe %20 iade kampanyası 31 aralıkta bitecek sanıyorum..............

yalnız iyi tutan kampanyadan internetten alışverişe karşı olan ben bile dolu dolu faydalandım............

%20 iade cazibeyi artırdı ve bence bir bankanın bugüne dek icad ettiği en akıllı kampanyaydı..........

hem finansbank kazandı hemde müşterileri................

devamı tutar mı................................................ ..?

müşteri enpara da kaldığı müddetçe neden olmasın....:)...?

serkan1976
14-12-2013, 14:23
yoldaş bilgi öğrenipte yazdığın için teşekkürler...forumun amacı zaten budur...tebrikler...başkasının yaptığını eleştirenleri çok düşük doz kınıyorum...bilgi paylaşanları alkışlıyorum...

Sn memet1 ben vade konusunda tereddutte kaldim 3 aymi 6 aymi diye, niye cunku 6 ayda 12 stopaj orani var yani 0,35'e yakin daha yuksek oluyor oran bu yuzden ama mart ayinda fed olayindan dolayi bir yukselis olurmu diye dusunuyorum

feveran99
14-12-2013, 15:06
Bakan Çağlayan'dan açıklama...

Çağlayan: Faiz lobisinin hortumlarını kestik
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Faiz lobisinin hortumlarını kestik Allah'a şükürler olsun. Onlara artık hayat hakkı vermiyoruz" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25485697/

shorts
14-12-2013, 15:34
saygılar benden sn umutabi... :)

memorex
14-12-2013, 15:57

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Faiz lobisinin hortumlarını kestik Allah'a şükürler olsun. Onlara artık hayat hakkı vermiyoruz" dedi.

bütün hortumları kendilerine bağladıkları için olsa gerek ...:oley::kahkah:

memet1
14-12-2013, 16:56
Sn memet1 ben vade konusunda tereddutte kaldim 3 aymi 6 aymi diye, niye cunku 6 ayda 12 stopaj orani var yani 0,35'e yakin daha yuksek oluyor oran bu yuzden ama mart ayinda fed olayindan dolayi bir yukselis olurmu diye dusunuyorumyoldaş 6ay uzun en fazla 92 gün 9.60 yadafiba9.75 derim...seçim,fed,cb seçimi,yataydikeydevlet vs...diyorum...

Diamantidis
14-12-2013, 18:00
Sn memet1 ben vade konusunda tereddutte kaldim 3 aymi 6 aymi diye, niye cunku 6 ayda 12 stopaj orani var yani 0,35'e yakin daha yuksek oluyor oran bu yuzden ama mart ayinda fed olayindan dolayi bir yukselis olurmu diye dusunuyorum
Stopaj avantajı yatırımların uzun vadeye yayılması için uygulanıyor.Stopajdan bir avantaj temin etmek için atılan adımlar genellikle zararla sonuçlanıyor.Vadenizi seçerken diğer kriterlere göre hareket etmenizi tavsiye ediyorum.

serkan1976
14-12-2013, 18:53
Stopaj avantajı yatırımların uzun vadeye yayılması için uygulanıyor.Stopajdan bir avantaj temin etmek için atılan adımlar genellikle zararla sonuçlanıyor.Vadenizi seçerken diğer kriterlere göre hareket etmenizi tavsiye ediyorum.
Sizin stratejiniz nedir? Yani 6 ay icinde 10 seviyesini gecer mi faiz

memorex
14-12-2013, 19:28
Yüksel İnşaat’ta ‘not’ şoku! | GAZETE VATAN
http://haber.gazetevatan.com/yuksel-insaatta-not-soku/592261/2/Ekonomi

Özel sektör tahvili öneren arkadaşlara tatsız bir örnek.Biraz fazla kazanayım derken evdeki bulgurdan olmakta var.

chucky68
14-12-2013, 20:14

Yakinda o cok guvendikleri fed bakan caglayan`in biyiklarini kokunden kesecek.....olayi sadace faiz olarak goren sig kafali bakancik ordulari.....cari acik vede enflasyonun hortumlarida onun villasinin bahcelerini suluyordur....yakinda bahceden evinin icini su basacak......ama goremezler....onlar faizle yatar cemaate hizmet eder.....

muratti77
14-12-2013, 21:57
Çok basit bir matematiksel gerçeklik var. Bazı arkadaşların gözünden bir ihtimal kaçabilir diye söyleyim. Bir parayı %10'dan 6 aylıgına baglamak ile, 6 defa 1'er ay %10 dan baglamak arasında fark vardır. İkinci şık bileşiği ile, %1'e yakın artı faiz getirir. Stopaj hesabını, uzun vade mevduat yapmayı falan düşünürken bunu da gözden kaçırmayın.
Benim deneyimlerim, 45 günün üzerini asla tercih etmemekten yana..
Uzun vadede nasıl kar edeceksiniz peki , stopajsız net faiz neredeyse en iyisinden 7,5 -8'e düşmüş.. ( Reel getiri sıfır, hatta neredeyse eksi, TUIK verilerine göre ) Ne olacak peki ? 3-4 puan daha düşüp euro veya atlantik amerikası faizleri civarına mı ulaşacak ? Bu o bölgedeki gibi bir enflasyona ve istikrar tahminine ulaşmamız demektir. O durumda zaten bırakın o 1-2 puan kaybı ve deliler gibi sevinin en gelişmiş 7 ülke içine girmek üzereyiz diye...
Beyin cimnastiği yapıyorum.. 6 aylık yatırmanızın nedeni ne ki ? Yukarıda belirttigim duruma onumuzdeki 6 ay içinde geleceğimiz düşüncesinde misiniz ? Önümüzdeki 6 ay sanayi büyüme beklentisi ve kapasite kullanım oranları gösteriyor ki, ekonomik ısınma da bir daralma olmayacak geniş çapta, kamu yatırımları da var gücüyle devam edecek seçimler öncesi, hangi hükümet yatırımları tam seçim öncesi kısar, hangi merkez bankası seçim kulvarına giren bir ülkede politika faizleri ile radikal oynamalar yapar ? peki nasıl deflasyon olacak ? Lüzumsuz pesimistlik yapmak istemiyorum ama kısa vade yatırım çok daha makul görünüyor bana...
Selamlar..

chucky68
14-12-2013, 22:18
Çok basit bir matematiksel gerçeklik var. Bazı arkadaşların gözünden bir ihtimal kaçabilir diye söyleyim. Bir parayı %10'dan 6 aylıgına baglamak ile, 6 defa 1'er ay %10 dan baglamak arasında fark vardır. İkinci şık bileşiği ile, %1'e yakın artı faiz getirir. Stopaj hesabını, uzun vade mevduat yapmayı falan düşünürken bunu da gözden kaçırmayın.
Benim deneyimlerim, 45 günün üzerini asla tercih etmemekten yana..
Uzun vadede nasıl kar edeceksiniz peki , stopajsız net faiz neredeyse en iyisinden 7,5 -8'e düşmüş.. ( Reel getiri sıfır, hatta neredeyse eksi, TUIK verilerine göre ) Ne olacak peki ? 3-4 puan daha düşüp euro veya atlantik amerikası faizleri iicivarına mı ulaşacak ? Bu o bölgedeki gibi bir enflasyona ve istikrar tahminine ulaşmamız demektir. O durumda zaten bırakın o 1-2 puan kaybı ve deliler gibi sevinin en gelişmiş 7 ülke içine girmek üzereyiz diye...
Beyin cimnastiği yapıyorum.. 6 aylık yatırmanızın nedeni ne ki ? Yukarıda belirttigim duruma onumuzdeki 6 ay içinde geleceğimiz düşüncesinde misiniz ? Önümüzdeki 6 ay sanayi büyüme beklentisi ve kapasite kullanım oranları gösteriyor ki, ekonomik ısınma da bir daralma olmayacak geniş çapta, kamu yatırımları da var gücüyle devam edecek seçimler öncesi, hangi hükümet yatırımları tam seçim öncesi kısar, hangi merkez bankası seçim kulvarına giren bir ülkede politika faizleri ile radikal oynamalar yapar ? peki nasıl deflasyon olacak ? Lüzumsuz pesimistlik yapmak istemiyorum ama kısa vade yatırım çok daha makul görünüyor bana...
Selamlar..

Hesap dogruda kisa vadede her ay %10 ile baglayabilegimizin bi garantisi varmi.....tek seferde %10 garanti faizdir.....digerinde kisa vade aylik giderek her ay %10 hedeflenmeli....arada dusukten bagladinmi tek seferde bagladigimiz % 10 faizden geri kaliriz....mevduat faizi balik gibidir....bazen oltaya gelir.....bazende igneye takilmadan kacar gider.....iyi balikci olmak denizin firtinasini iyi takip edip ona gore baliga cikmaktir...

CHUCKY...................................KAPO BEBEK

Diamantidis
14-12-2013, 22:25
Öncelikle ayın 18inde FED'den gelecek açıklamaları takip edip ona göre hareket etmek gerekiyor.Şu anda faizin önümüzdeki aylardaki seyri için yorum yapmak sağlıklı olmaz.

Diamantidis
14-12-2013, 22:41

Hesap dogruda kisa vadede her ay %10 ile baglayabilegimizin bi garantisi varmi.....tek seferde %10 garanti faizdir.....digerinde kisa vade aylik giderek her ay %10 hedeflenmeli....arada dusukten bagladinmi tek seferde bagladigimiz % 10 faizden geri kaliriz....mevduat faizi balik gibidir....bazen oltaya gelir.....bazende igneye takilmadan kacar gider.....iyi balikci olmak denizin firtinasini iyi takip edip ona gore baliga cikmaktir...

CHUCKY...................................KAPO BEBEK
Yüzde 10 faiz hamsi veya istavrite benzer, madem balık avlıyoruz amacımız lüfer veya kofana avlamak olmalı.Bunun için de yıl boyunca balığa 1 kere değil de defalarca çıkarak av şansını arttırmalı.

BOSPOROS
14-12-2013, 23:52
Ortada yapısal bir sorun var. Ekonomi ve üretim, ithalata ve sıcak paraya bağımlı hali gelmiş durumda.
Ekonomideki yavaşlama da, kurlardaki artış da resmi değiştirmeye yetmiyor.
Vaziyetin, dışarıdan sıcak paranın akmaya devam edeceğini hayal ederek pembe resimler çizmeyi kaldıracak hali yok.
Sorun, sadece faiz, kredi hacmi, kur ile oynayarak çözülecekkadar basit ve geçici de değil.
TL 2014 yılında hızla deger kaybetmeye mahkum....
AÇIK VE NET......NOT EDİN bu yazdıklarımı............sakın ola unutmayın.......
Hem ana paraları eriyecek............
Hemde negativ faize talim edecekler......
BOL KAZANÇLAR......

skywater
15-12-2013, 09:36
arkadaşlar üç yıldır sizi takip ediyorum. Çok faydalandım. Chucky yoldaşın direktifleriyle tahmininizin üzerinde para Burgan'dan çıkıp Fıba'ya yollanacak. Bu da Fıba'da oranların düşüp Burgan'da yükselmesi anlamına gelir. Yalnız Chucky Yoldaşıma tavsiyem bir günlük repo yapması . Çünkü dönüşünün olduğu gün Fed var saat 22.00'de ondan önce hareket doğru olmaz.

memet1
15-12-2013, 10:01
arkadaşlar üç yıldır sizi takip ediyorum. Çok faydalandım. Chucky yoldaşın direktifleriyle tahmininizin üzerinde para Burgan'dan çıkıp Fıba'ya yollanacak. Bu da Fıba'da oranların düşüp Burgan'da yükselmesi anlamına gelir. Yalnız Chucky Yoldaşıma tavsiyem bir günlük repo yapması . Çünkü dönüşünün olduğu gün Fed var saat 22.00'de ondan önce hareket doğru olmaz.fed karar açıkladı hemen faiz zıpladı diye birşeyyok...bence 32 gün bağlayıp fed kararının 15 gün içindeki sonuçlarına göre hareket uygundur...45 günde bir fed toplantısı ve baskısı olduğuna göre 6ay 1yıl bağlamalar doğru olmaz derim...tabii düşüncelerim beni bağlar...bol kazanç...

t.axaray
15-12-2013, 10:34
..........

Hangi telefonu kullanıyorsunuz...

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=118349&p=9727677&posted=1#post9727677

DogrucuMustafa
15-12-2013, 14:49
Dostlar kusura bakmayın enpara vadesizde nekadar nakit tutarsak %20 indirim kaparız, birikim hesaptan oluyormu. Teşekkürler.

expertadvisor
15-12-2013, 18:05
Tuttuğun nakitle ilgisi......yok....Harcama ile ilgili...

DogrucuMustafa
15-12-2013, 19:07
Teşekkürler. Vadesiz hesapta nakit olacak ki enpara card ile alabilelim.

southpark
15-12-2013, 20:13
Hesabi yaptim, binde 1.05 fark ediyor, yani pek bir fark yok.

Çok basit bir matematiksel gerçeklik var. Bazı arkadaşların gözünden bir ihtimal kaçabilir diye söyleyim. Bir parayı %10'dan 6 aylıgına baglamak ile, 6 defa 1'er ay %10 dan baglamak arasında fark vardır. İkinci şık bileşiği ile, %1'e yakın artı faiz getirir.

sensity
16-12-2013, 09:01
16.12.2013 Pazartesi itibariyle guncel oranlar var mi arkadaslar ? Ben calistigim yerlere mail attim bilgi geldikce paylasirim..

Saygilar..

texmo
16-12-2013, 10:43
abank bugun oran 32-44 9,55 ,kararsız kaldım,ayın 18 ine kadar 2 gün repo yapıp beklesemmi?

umutabi
16-12-2013, 11:00
abank bugun oran 32-44 9,55 ,kararsız kaldım,ayın 18 ine kadar 2 gün repo yapıp beklesemmi?

Acizane görüşüm; faizlerin fed toplantısından sonra hemen yükseleceğini beklemek ne kadar doğrudur ? Fed herkesin beklediği olumsuz haberleri verse bile (ki vermeme ihtimalide bence yüksektir) hemen o gün faizler, en azından banka faizleri yükselirmi ? Yani daha yüksek faiz alacağım beklentisi için 2 gün den fazla beklemek gerekebilir. Repoda beklemekle kaybedilecek getiri ve olurda faizler artarsa elde edilecek getiri hesaplanıp ona göre karar verilmelidir derim.

texmo
16-12-2013, 11:17

tesekkurler. en iyisi 32 gun yapıp bir nebzede olsa riski azaltmak.

lukas
16-12-2013, 11:23
hsbc oran varmı??

memet1
16-12-2013, 11:38
abank bugun oran 32-44 9,55 ,kararsız kaldım,ayın 18 ine kadar 2 gün repo yapıp beklesemmi?fiba9.75 32 gün...sonra allah kerim...

abram
16-12-2013, 12:29
Yüzde 10 faiz hamsi veya istavrite benzer, madem balık avlıyoruz amacımız lüfer veya kofana avlamak olmalı.Bunun için de yıl boyunca balığa 1 kere değil de defalarca çıkarak av şansını arttırmalı.
Bu görüşe şapka çıkartırım %1 fazlası içinmi bu kadar risk alıyoruz. 1 yıllık düşünmüyorum hım faiz 1 yıllıkta aylıga göre %3-5 yüksek olsa o zman belki %3-5 fazlası için riske değerdi ama %1 için ben risk almam..
not:yatırım tavsiyesi olmayıp şahsi düşüncemdir..

sensity
16-12-2013, 12:36
Fiba 9.75 ( 2. mevduatim ) bu seferkini de burda bagladim
Odea 9,60
Tbank 9.50
Burgan 9.20
Finans 8.60

muratti77
16-12-2013, 12:38
hsbc oran varmı??

Modern hesap %10 veriyor. Ancak, hesap işletim ücreti kesiyorlar dikkat...

lukas
16-12-2013, 13:24
Modern hesap %10 veriyor. Ancak, hesap işletim ücreti kesiyorlar dikkat...
teşekkürler..
modern hesap en fazla 75 bin için geçerli..bugün vade dönüşü var.bakalım ne oran verecekler..paylaşırım..

lukas
16-12-2013, 14:33
Hsbc
200+ 40 gün %9

Diamantidis
16-12-2013, 15:47
Ocak ayı FED toplantı tarihi 28-29 Ocak
Mart ayı FED toplantı tarihi 18-19 Mart
FED toplantı tarihlerinden 7-10 gün sonrasına vadeyi ayarlamak uygun olabilir.

Hocam
16-12-2013, 18:48
Ekonomist Atilla Yeşilada`nın 2014"e ilişkin tahminidir:

• TCMB’nin faiz artırımıyla iç talebi daraltamaması halinde, bu görevi TL yani kur üstlenecek.

• TL Döviz Sepeti’ne karşı en az %10, yetmezse %15-20 civarından değer kaybederek yeni dengeyi sağlayacak.

• Büyüme %3 veya altına gerileyecek.

• Enflasyon kısa süreliğine de olsa %11 zirvesine tırmanacak.

• DİBS’de bileşik faiz %12 civarında denge bulacak.

Bu durumda uzun vade mevduat yapmak fazla cesurca olur gibi, ne dersiniz?

engink
16-12-2013, 19:42

• TCMB’nin faiz artırımıyla iç talebi daraltamaması halinde, bu görevi TL yani kur üstlenecek.

• TL Döviz Sepeti’ne karşı en az %10, yetmezse %15-20 civarından değer kaybederek yeni dengeyi sağlayacak.

işte bağımsız bir ekonomistin yapacağı analiz,burada hiç goygoy yok. bu maddelerin hepsi 2014'te gerçekleşecek.

Empyrium
16-12-2013, 19:52
Meali, vadeli mevduattan vazgeçip, dolar/euro mu almak mıdır?

man_london
16-12-2013, 20:15
Hsbc mevduat ıcın calısılacak en son banka dır,,elını verırsen kolunu kurtaramazsın bu ayın 23 de donusum var herseyı kapatım cıkacagım cok farklı bankalarla calıstım ben boyle banka gormedım...yurt dısından gelen paramdan bıle 66 tl kesıntı yaptılar hsbc bankasında hesap actıgım ıcın cok pısmanım
hsbc oran varmı??

Hocam
16-12-2013, 20:16
Meali, vadeli mevduattan vazgeçip, dolar/euro mu almak mıdır?

Bence portföyde bir miktar (maks. %20) döviz de olmalı. Benim portföy tercihim %20döviz, %20hisse, %30FRN ya da TÜFE Endeksli tahvil, %30 da kısa vadeli mevduat (32-46gün).

chucky68
16-12-2013, 21:01
2014 yili icin cok oynak vede asiri yuksek bir kur beklemiyorum....bu yilda faizler maximum %10.50 olacak.....hatta faizlerde dusus bekliyorum....onumuz secim...kolay kolay piyasanin bozulmasina izin verilmeyecektir.....heleki yuksek faizi unutalim....fed tahvil azaliminin etkisi piyasalari en fazla 15 gun vuracak....oda kismen altin vede borsayi etkileyecek....borsa iki ileri bir geri gelir gider...fed ancak borsayi silkeler....ancak yikamaz....mevduat faizlerinde kredi darligindan maalesef umarim yanilirim fazla bir beklentim yok....tum bankalarla yaptigim ust duzey yoneticiler faize fazla dokunmadan yeni urunler cikartacaklarini soylediler.....ozellikle fiba,finans,burgan,abank yeni urunler her an gelebilir dediler....dedigim gibi faizlerdeki dusuk seviyeleri bu tur cikacak supriz urunlerle yumusatacaklarini ilettiler....son olarak kisa vade uzun vade ne yaparsak yapalim bu faizlerin hareket alani dominanttir.....bu durumda aylik giderek surekli banka degistirmek.......ilk ay yeni musteri faizi gectikten sonra eski musteri adi altinda tokmaklanmak.....surekli bankalar arasi pazarlik yaparak ortalik mali olmak.....her ay faiz pazarligina maruz kalarak bircok banka arasinda bizim deli geldi denerek yuzumuzu eskitmek......abicim ablacigim yarim puan ver diyerek medine dilencisi sifati yemek.....vs vs......bu yilda beklentiler sig kalacak.....nerden biliyorsun demeyin....-.birsey biliyorumki,tecrubem varki yaziyorum.....fed olayi bizim faizlere etkisi olmayacak....buyume,cari acik,kismen kur,enflasyon gibi konularda hersey olabilir....dolarada cok fazla guvenmeyin....yaniltabilir....zor bir yil olacak.....ancak aslanlar varken biz sirtlanlara fazla les kaptirtmayacaklardir.....ihtimal vede vadelerinizi buna gore tercih edin.....her zaman yazdigim gibi bu gorus beni baglar....her turlu elestiriyide saygiyla kucaklarim....umarim yanilirim....saygilar

CHUCKY...............................YESİL PARKALİ KAPO BEBEK

chucky68
16-12-2013, 21:08
Burganbank adam tokatliyor....tutturabildigine %8.60....disi az olana %9....horoz olanada 9.15 son veriyor....burgandan cikin.....eski havasi bitti...cok yavan vede siradan sinir bozucu bir sisteme donduler....islmleri cok agir ilerliyor...biraz kendilerine gelmeleri icin yanliz birakilmali....ellerinde cok maliyeti yuksek para var....cikislara hic aldirmiyorlar....zaten butik bir banka icin verdikleri %9.75 fazlaydi....bize yaradi.....okuz oldu....ortaklik bitti

CHUCKY...........................son bebek

chucky68
16-12-2013, 21:12
Finans bankasi yeni musteri 46-60 gun 9.30............61-91 gun 9.40........

Cazip maasli mevduat urunu.....366 gun %9.25.....her ay faiz odemeli.....stopaj kesintisi % 10

chucky68
16-12-2013, 21:13
Tekstilbank 45 gun 150.000 tl limitli 9.50

chucky68
16-12-2013, 21:13
Anadolubank 32-45 yeni giris %9.50

chucky68
16-12-2013, 21:21
Denizbank ara donem odemeli 365 gunluk %8.50.....3 ayda bir faz odemeli......baglayan enayidir....
100.000-200.000 tl arasina aylik %9
100.000 tl ye kadar aylik 9.25
%25 likit fon alirsak %75 mevduatta tutarsak %9.70
%30 likit fon alirsak %70 mevduatta tutarsak %9.80

chucky68
16-12-2013, 21:23
Fibabank 500.000 tl ye kadar 366 gune kadar %9.75......daha uzeri kalan paraya aylik %9.60

chucky68
16-12-2013, 21:41
Guc ve kudretin oldugu yerlerde kuzulara ancak meee meee dedirterek koyun olmasina ancak musade edilir.....ama hic bir zaman tosun olunmaz....gunumuzun faiz politikasida budur

Diamantidis
16-12-2013, 21:59
Sayın Chucky 68
Anlattıklarınızda doğru olan bölümler var.Sizce 2014 yılında mevduat yatırımcısı reel anlamda bir kazanç sağlayabilir mi?Kazanç olmadığı için parasını harcamaktan korkan yatırımcı için o tasarruf ne anlam ifade ediyor?Tasarruf sahibi para kazanamadan ömür boyu parasının bekçiliğini mi yapacak?

memet1
16-12-2013, 22:06
(surekli bankalar arasi pazarlik yaparak ortalik mali olmak.....her ay faiz pazarligina maruz kalarak bircok banka arasinda bizim deli geldi denerek yuzumuzu eskitmek......abicim ablacigim yarim puan ver diyerek medine dilencisi sifati yemek.....vs vs....).bu durumlara düşmemek için...asla pazarlık yok
,yalvarma yok,patron biziz...en yüksek oran veren yere faks emriyle parayı geç...hesap cüzdanını hazırlat işçıkışı cüzdanını al...en yüksek faizi almak tabiiki hakkınız yoldaşlar...

Diamantidis
16-12-2013, 22:07
Sayın Chucky 68
Bankalar faizdeki düşük seviyeleri çıkaracakları yeni ürünlerle yumuşatacaklar demişsiniz, burda ne demek istediğinizi biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz?

Diamantidis
16-12-2013, 22:09
(surekli bankalar arasi pazarlik yaparak ortalik mali olmak.....her ay faiz pazarligina maruz kalarak bircok banka arasinda bizim deli geldi denerek yuzumuzu eskitmek......abicim ablacigim yarim puan ver diyerek medine dilencisi sifati yemek.....vs vs....).bu durumlara düşmemek için...asla pazarlık yok
,yalvarma yok,patron biziz...en yüksek oran veren yere faks emriyle parayı geç...hesap cüzdanını hazırlat işçıkışı cüzdanını al...en yüksek faizi almak tabiiki hakkınız yoldaşlar...
Tamamen haklısın Memet1.

memet1
16-12-2013, 22:10
faiz bilgilerini paylaşan ve en yüksek faizi bulmamızı sağlayan tüm yoldaşlara teşkler...

memorex
16-12-2013, 23:51
Tbank ta 9.75 kuıvarına çıktı pazarlıkla üstüne ne kadar çıkarlar bilemem,bankadan arayıp bilgi verdiler.Dönüşü olanlar bu bankayı da yoklayabilirler.

mgdv2001
17-12-2013, 07:33
eft ücreti ödemeyip parayı elden taşırken çook dikkat edilmeli

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/58068/25374903/1/istanbul-da-70-bin-tl-yi-boyle-caldilar.aspx

memet1
17-12-2013, 08:22
Tbank ta 9.75 kuıvarına çıktı pazarlıkla üstüne ne kadar çıkarlar bilemem,bankadan arayıp bilgi verdiler.Dönüşü olanlar bu bankayı da yoklayabilirler.yoldaş üsizeft,hiü,konularında nasıllar...

parasabir
17-12-2013, 09:05
Dün fibabanka izmir şb. ne dönüşüm olduğu için gittim. 9.25 dediler ve yüzüme bile bakmadılar. Müşteri temsilcileri çok önemli ! 6 ay önce 7.77 ile bağlarken eft ücretinden muaf notu bile almıştım. O çalışan karşıyaka şb. ne müdür olmuş. ( çok güleryüzlü-çok müşteri prensibinden terfi etmiş ) . Dün kü çalışan '' bana ne hüsnü amcanın bankasından , ben maaşımı alırım, ne haliniz varsa görün '' havasında idi.
Elbette bu kayıtsızsızlığa anında eft ile karşılık verdik. Para şimdi gecelikte bekliyor. Ayın 21 inden sonra piyasa netleşir. oranları paylaşırız. sevgiyle kalın.

dudu
17-12-2013, 09:25
Hsbc mevduat ıcın calısılacak en son banka dır,,elını verırsen kolunu kurtaramazsın bu ayın 23 de donusum var herseyı kapatım cıkacagım cok farklı bankalarla calıstım ben boyle banka gormedım...yurt dısından gelen paramdan bıle 66 tl kesıntı yaptılar hsbc bankasında hesap actıgım ıcın cok pısmanım

Benim tecrubelerim de benzer sekilde oldu.
HSBC TR'de bence calisilacak en son bankadir.

Syg,

memet1
17-12-2013, 09:27
fiba9.60...200gün üstü9.80...faizler düşecek diyenler dikkat...abank9.35...odea9.70...odea34günbağlandı. ..rahat etmenin yolu faksla talimat...üsizeft...akşamüstü cüzdan...bolkazanç...fedbaskısı ve başlayan yataydikeye dikkat...uzunbağlayanyanar...

yeni borsacı
17-12-2013, 09:44
fiba9.60...200gün üstü9.80...faizler düşecek diyenler dikkat...abank9.35...odea9.70...odea34günbağlandı. ..rahat etmenin yolu faksla talimat...üsizeft...akşamüstü cüzdan...bolkazanç...fedbaskısı ve başlayan yataydikeye dikkat...uzunbağlayanyanar...
Fiba 9.75 değilmiydi??

memet1
17-12-2013, 09:59
Fiba 9.75 değilmiydi??

hepsi devam faizi..9.75ialdım zaten...

memorex
17-12-2013, 10:07
yoldaş üsizeft,hiü,konularında nasıllar...

sorun çıkmıyor fakat şartları en başta konuşmak herzaman en iyisi

hurricane54140
17-12-2013, 10:12
GÜNCEL ORANLAR

Fiba: 9.75 yeni müşteri üst limit 500K
9.60 eski müşteri dönüş
Odea: 9.75 yeni müşteri üst limit 500K
9.70 eski hesap dönüş
9.50 yeni para
Burgan: 9.10

Vade:35 gün

Not: Arap saçı tabiri herhalde böyle durumlar için kullanılmış.

austin
17-12-2013, 10:14
Dün enparada dolan vadem için alternatif arayışım sürüyor. Bu arada yarınki toplantı için günlük devam ediyorum. Az önce Fibayla görüştüm 500bine kadar 9,75 üstündeki kısım için 9,60 verdi aynen arkadaşların bahsettiği gibi.. Yalnız eft ücret muafiyet garantisi veremiyor bu yüzden bu bankayı eledim. Yarınki toplantı sonrası rotam telefonumu nerden bulup bana ulaştığını bilmediğim gayretli Odeabank olabilir. Dün 9,50 çekmişti ama merkezi zorlayıp tekrar döneceğini belirtti. Araştırmaya devam, gelişmeleri paylaşacağım..

iPhone5 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

hurricane54140
17-12-2013, 10:15
Burgan biraz önce aradı yeni para 9.55% yapmışlar.

tades
17-12-2013, 10:30
odea için yazdığınız oranı kontrol edebilirmisiniz 9.70 eski hesap dönüş 9.50 yeni para sanki bir hata var gibi
GÜNCEL ORANLAR

Fiba: 9.75 yeni müşteri üst limit 500K
9.60 eski müşteri dönüş
Odea: 9.75 yeni müşteri üst limit 500K
9.70 eski hesap dönüş
9.50 yeni para
Burgan: 9.10

Vade:35 gün

Not: Arap saçı tabiri herhalde böyle durumlar için kullanılmış.

yeni borsacı
17-12-2013, 10:38

Hakan Şükür istifası,gözaltılar operasyonlar memet1i doğruluyor..

hurricane54140
17-12-2013, 10:43
odea için yazdığınız oranı kontrol edebilirmisiniz 9.70 eski hesap dönüş 9.50 yeni para sanki bir hata var gibi

Müşteri temsilcisinin söylediği oranlar bu şekilde, müşteri adedi ve para çıkışı olmaması birinci öncelikleri. Bu nedenle eski müşterinin yeni parasına düşük oran veriyorlar.

chucky68
17-12-2013, 11:09
Dün enparada dolan vadem için alternatif arayışım sürüyor. Bu arada yarınki toplantı için günlük devam ediyorum. Az önce Fibayla görüştüm 500bine kadar 9,75 üstündeki kısım için 9,60 verdi aynen arkadaşların bahsettiği gibi.. Yalnız eft ücret muafiyet garantisi veremiyor bu yüzden bu bankayı eledim. Yarınki toplantı sonrası rotam telefonumu nerden bulup bana ulaştığını bilmediğim gayretli Odeabank olabilir. Dün 9,50 çekmişti ama merkezi zorlayıp tekrar döneceğini belirtti. Araştırmaya devam, gelişmeleri paylaşacağım..

Eft icin garanti verdi....direk mudurden aldim....hic lafini bile etmedi....sadece devlete giden 15 tl gibi bir eft ucreti kesiyoruz bunun haricinde kesmiyoruz dedi....zaten yarin burganda dolacak olan paraminda eft ucreti 15 tl olacak...fiba bu konularda seffaf...bence eft konusunu musteri temsilcin hic alinmayacak gibi algilamistir....tum bankalarla gorustum.....fiba bankasini pas gecme...15 tl disinda sorun yok....hesap isletimdende muafsin....sevgiler
Chucky.................-.

parasabir
17-12-2013, 11:13
Değerli forumdaşlar, Dün Odeabank bana da 9.50 demişti. Sabah 10 civarı 9.60 diye aradı. Ben Eft formu doldurduğumda '' az bekleyin son bir kez merkezden ek faiz isteyeceğim '' diyerek birileriyle konuştu ve eski hesabıma 9.75 oran verdi. Ben kabul etmedim parayı ENPARA gecelikte bekletmeye karar verdim. Fibadan da aldım onuda gecelikte bekletiyorum.
Tüm faizci dostlar şu birkaç gün geceliğe çekerek faizlerin psikolojik sınır olan 10 un üzerine atmasını bekleyelim . Dayanışma göstermezsek herbirimiz bir bankada leblebi olacağız. Elbette ki hür fikirli hür vicdanlı bireyler olarak kararı herkes kendi verecektir. saygılar.

chucky68
17-12-2013, 11:14

Demin odeabank caddebostan subesini aramistim.....kisa vadeye 9.75 verdi.....t.bank ta caddebostan subei kisa vadeye 9.25 verdi.....uzun vade sorunca oranlar asiri dusuyor....fibabank haric.....buda mide bulandiriyor...faizler kisa vadede bu duzeyde kalacak....uzuna dogru dusecek...algi bu yonde....zaten tum bankalarda ayni seyi soyluyor....hersey zaman isi......gorunen koye klavuz hem gerekir hem gerekmez gibi.....

parasabir
17-12-2013, 11:16
Eft icin garanti verdi....direk mudurden aldim....hic lafini bile etmedi....sadece devlete giden 15 tl gibi bir eft ucreti kesiyoruz bunun haricinde kesmiyoruz dedi....zaten yarin burganda dolacak olan paraminda eft ucreti 15 tl olacak...fiba bu konularda seffaf...bence eft konusunu musteri temsilcin hic alinmayacak gibi algilamistir....tum bankalarla gorustum.....fiba bankasini pas gecme...15 tl disinda sorun yok....hesap isletimdende muafsin....sevgiler

Sayın chucky , aynen dediğiniz gibi FİBABANKA da eft konusu çok iyi. Dün vade dönüşü 250 K parayı izmir fiba hiç ücret kesmeden kuruşuna kadar enparaya eft yaptı.

özür
17-12-2013, 11:29
Fibabanka geçtim eft sıfır konusunda anlaştım oran 9.75. Şimdi acaba kaç gün bağlayım telaşındayım. Gün içersinde karar vermem lazım.

özür
17-12-2013, 11:34
366 gün üzerinde düşünüyorum. Stopaj avantajıda oluyor

austin
17-12-2013, 11:44
Doğrudur, benim sorduğum altunizade şubesindeki biraz toydu. Zaten sorularıma cevapları müdüre gidip sorup gelerek veriyordu. Şube müdürü de tok olsa gerekki hiç buyur etmedi. Esasen işlem bazında muafiyet hakları varmış ama gelecek için garanti edemem dedi. Bende ısrarcı olmadım zaten tok şubeyle işim olmaz. Sevgili chucky mahsuru yoksa görüştüğün şubeyi paylaşır mısın? Özeldende olabilir. Odea tatmin etmezse fiba yedekte dursun. Acelem yok gerçi, toplantı sonrası 10 görür müyüz acep?

chucky68
17-12-2013, 11:50
Doğrudur, benim sorduğum altunizade şubesindeki biraz toydu. Zaten sorularıma cevapları müdüre gidip sorup gelerek veriyordu. Şube müdürü de tok olsa gerekki hiç buyur etmedi. Esasen işlem bazında muafiyet hakları varmış ama gelecek için garanti edemem dedi. Bende ısrarcı olmadım zaten tok şubeyle işim olmaz. Sevgili chucky mahsuru yoksa görüştüğün şubeyi paylaşır mısın? Özeldende olabilir. Odea tatmin etmezse fiba yedekte dursun. Acelem yok gerçi, toplantı sonrası 10 görür müyüz acep?

Kazasker fibabank subesi....munubus caddesi uzerinde.....6 ay once acildi.....ayni gun kozyatagi ataturk caddesi uzerinda baska bir fibabank daha var....orayada dun gittim....ayni seyi onlarda soyledi....cok gerekirse her ikisininde sahis ve mudur isimlerinide verbilirim....ozelden.....saygilarimla

chucky68
17-12-2013, 11:53
Denizbank kisa vadeler icin onumuzdeki kisa donemde faizlerde %10 gorme ihtimalimiz olabilir demisti....ama garantisi yok dedi....olsa bile cok kisa gunler icinde oranlar geri gelecek derler....onuda yazayim....

uufuk
17-12-2013, 12:39
Fiba % 9.75 185K eski müşteri 63 gün...
Biraz fazla naz yaptılar...

özür
17-12-2013, 12:42
Fiba 366 gün bağladık bakalım. Hayırlısı olsun.

pronto
17-12-2013, 12:57

Hortumların nereye baglandıgı f tipi emniyet tarafından bugün yapılan operasyonlarla aydınlatılmaya başlandı sanki.

fusem
17-12-2013, 13:16
ortalık karışık. günlükte kalıp takibe devam.

ozziem
17-12-2013, 13:20
Ayın 12 sinde 32 gün bağladım enparadan.
FED bir şeyler yaparsa zaten kalıcı olarak yükselecek faizler diye düşündüm. Aralık'ın son haftasını felan beklemye kalsam günlük için zararım olacaktı. Enpara da zaten 9.10 dan fazla vemriyor.

Faizler ise çok kritik bir noktada %9 u bir şey olsa da aşağı kırsam diyuor. Çok güçsüz duruyor. Borsa ise tam tersi, çok güçlü. 72-76 arası hareket yukarı kıracak ve 90 binşlere gidebilir borsa diye düşünüyorum.
Faizler için son 2 aylık performansa bakılırsa çok da umudum yok. Buralardan yükselemeiyor.

dudu
17-12-2013, 13:31
Ayın 12 sinde 32 gün bağladım enparadan.
FED bir şeyler yaparsa zaten kalıcı olarak yükselecek faizler diye düşündüm. Aralık'ın son haftasını felan beklemye kalsam günlük için zararım olacaktı. Enpara da zaten 9.10 dan fazla vemriyor.

Faizler ise çok kritik bir noktada %9 u bir şey olsa da aşağı kırsam diyuor. Çok güçsüz duruyor. Borsa ise tam tersi, çok güçlü. 72-76 arası hareket yukarı kıracak ve 90 binşlere gidebilir borsa diye düşünüyorum.
Faizler için son 2 aylık performansa bakılırsa çok da umudum yok. Buralardan yükselemeiyor.

Ben de sizin gibi dusunuyorum.
Faiz zayif, borsa guclu duruyor.
Aylik olarak enpara, acik uclu olarak BIST gidiyorum.

Syg,

Figo
17-12-2013, 13:34
MB haftalık repo ile 10 mlr tl veriyodu onu 6 mlr. tl'ye indirmiş

bu demektir ki ağırlıklı fon maliyeti yükselecek

mevduat faizinde yön yukarı :wink:

Figo
17-12-2013, 13:44
*piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkanın, bankaların Hazine ihalelerinden aldıkları DİBS’lerin ihraç değerinin yüzde 7’sinden yüzde 2’sine indirilmiş

serkan1976
17-12-2013, 13:47
Arkadaslar gosterge 9.58 bloomberg ht

ozziem
17-12-2013, 13:50
Arkadaslar gosterge 9.58 bloomberg ht

9.04 olarak gösteriyor. 9.58 i göremedim.

serkan1976
17-12-2013, 13:52
Simdi 9.10 gozukuyor enteresan

dudu
17-12-2013, 13:54
Matriks GOLD

9.35% 14.54 itibari ile

Syg,

dudu
17-12-2013, 14:00
Martriks GOLD

9.10% 15.00 itibari ile

Volatilite cok yuksek, hacim de dardi zaten. Bir de bu olay uzerine gelince, olan oldu.

Syg,

BOSPOROS
17-12-2013, 14:04
Kısa vadeli spekülatif eğilimlere teslim ve bağımlı olunması olumlu düşünmeye izin vermeyen bir durumdur.
Kendi kendini besleyen bu kısırdöngü içinde.........
Türk Lirası’nın değer kaybetmesine, enflasyon ve faizlerin yükselmesine, ekonominin durgunlaşmasına refaket etmekten başka bir seçeneği olamaz…
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu saatten sonra ne yaptığı veya yapmadığı pek önemli değil. Küresel düzeydeki parasal genişleme ve sermaye hareketlerinin yarattığı akıntı bizi nereye götürürse oraya gideceğiz....

memet1
17-12-2013, 14:14
(Faizler ise çok kritik bir noktada %9 u bir şey olsa da aşağı kırsam diyor)...yoldaş9.75...9.80...ler var...10lu bekliyoruz...fed baskısı,candaşyandaş savaşı başladı...dikkat...haberedikkat (bazı bakanlar hakkında da fezleke hazırlanacağı belirtilen yolsuzluk operasyonuyla ilgili )

memet1
17-12-2013, 14:16
figo yoldaşın bilgileride enterasan ve güzel...

Hocam
17-12-2013, 14:21
HSBC 32gün: %9,50, O/N: %8,75
HSBC bile yükseltmeye başladıysa %10lar çok yakındır, hele ki bugünkü MB kararından sonra.

serkan1976
17-12-2013, 14:24
Enpara nasil kayitsiz kaliyor bu artislara anlamis degilim

chucky68
17-12-2013, 14:33
HSBC bile yükseltmeye başladıysa %10lar çok yakındır, hele ki bugünkü MB kararından sonra.

Biraz once fibabank aradi kisa donemde onlarada sordum bir ihtimal %10 olabilir dediler.....ancak onumuzdeki aylarda % 8 civarina geri gelecek derler....arada birkac ay %8 civarina yakalandinmi al sana butun emekler bosa gitti olur....o bakimdan fibanin orani iyi degerlendirilmeli....%10 gelecekse bile kisa vade icin olacak....uzun vadede degil....o zaman gectikten sonra baglanacak dusuk faizler eldekinide goturecek....%10 sevdasina kisa vade icin aldanilipta eldeki bulgurdan olmayalim.....ortalik karisik olsada bu ulke ne karisik durumlarda bile yerinden oynamadi....en basit ornegi gezi olaylaridir....en basit ornegi askerlerin tutuklanmasidir....hangi birinde faizler firladi.....hicbirinde....umarim mesajim anlasilmistir....paraya kisa vadede ihtiyaci olmayanlar icin adres bellidir....kumara gerek yok....sevgiler....

CHUCKY................KAPO BEBEK

serkan1976
17-12-2013, 14:41
Biraz once fibabank aradi kisa donemde onlarada sordum bir ihtimal %10 olabilir dediler.....ancak onumuzdeki aylarda % 8 civarina geri gelecek derler....arada birkac ay %8 civarina yakalandinmi al sana butun emekler bosa gitti olur....o bakimdan fibanin orani iyi degerlendirilmeli....%10 gelecekse bile kisa vade icin olacak....uzun vadede degil....o zaman gectikten sonra baglanacak dusuk faizler eldekinide goturecek....%10 sevdasina kisa vade icin aldanilipta eldeki bulgurdan olmayalim.....ortalik karisik olsada bu ulke ne karisik durumlarda bile yerinden oynamadi....en basit ornegi gezi olaylaridir....en basit ornegi askerlerin tutuklanmasidir....hangi birinde faizler firladi.....hicbirinde....umarim mesajim anlasilmistir....paraya kisa vadede ihtiyaci olmayanlar icin adres bellidir....kumara gerek yok....sevgiler....

Sn chucky senin vade ne zaman,heralde fiba 366 gun diyosun anladigim kadariyla bende 6 ay dusundum ama yinede tereddutlerim var

Hocam
17-12-2013, 14:42
Chucky Hocam, normal şartlarda ben de sizinle aynı görüşteyim. Ama bu defa durum değişik gibi. Bu olay iktidarın sonunun gelmekte olduğu algısını yarattı. Borsa ve Faizdeki sert hareketler ipucu veriyor. Birkaç gün daha bekleyip görmek lazım. Piyasalar yatışırsa sorun yok, ivmelenerek bozulma sürerse artık yeni bir hikaye var demektir. Zor günler gerçekten, uzun vade için acele etmemek lazım.

lukas
17-12-2013, 14:52

miktar ne kadar dün %9,00 veriyorlardı..

Hocam
17-12-2013, 14:57
miktar ne kadar dün %9,00 veriyorlardı..

Oranlar bugün değişmiş. Miktar sormadım.

memet1
17-12-2013, 15:11
Chucky Hocam, normal şartlarda ben de sizinle aynı görüşteyim. Ama bu defa durum değişik gibi. Bu olay iktidarın sonunun gelmekte olduğu algısını yarattı. Borsa ve Faizdeki sert hareketler ipucu veriyor. Birkaç gün daha bekleyip görmek lazım. Piyasalar yatışırsa sorun yok, ivmelenerek bozulma sürerse artık yeni bir hikaye var demektir. Zor günler gerçekten, uzun vade için acele etmemek lazım.yoldaşla şu sorunun cevabı önemli...dikeyler devşirme...10yıl sonra varlarmı...dağılın lan denince dağılacaklar...oysa yataylar 50senedir var...10 sene20sene 50 sene sonrada olacaklar...

ozziem
17-12-2013, 15:53
Borsada satışlar inanılmaz hızlandı. Endeks %5 ekside. 71 bin altına düştü bir anda.
Satışlar devam ediyor...
Faiz ise dimdik ayakta. Yerinden oynamıyor: Bu demek oluyor ki %7 lere ilk fırsatta düşecez.

BOSPOROS
17-12-2013, 16:01
17 Aralık 2013 Salı
16:56 MB'NİN 180 MİLYONLUK DÖVİZ SATIM İHALESİNE 308 MİLYON DOLARLIK TEKLİF GELDİ, FİYAT 2.0404

engink
17-12-2013, 16:38

bu bankacılar adamı rezil eder, medyummu bunlar %8'e inecek diyorlar. Türkiye'de artık 18/08/1989'da açılan sıcak para çağı kapanıyor,
yeni ve sıkıntılı yeni bir çağ başlayacak. Bu süreçte neyin nereye varacağını kimse tahmin edemez. Benim yorumum 2001'i arayacağımız yönünde.

dudu
17-12-2013, 16:59
Borsada satışlar inanılmaz hızlandı. Endeks %5 ekside. 71 bin altına düştü bir anda.
Satışlar devam ediyor...
Faiz ise dimdik ayakta. Yerinden oynamıyor: Bu demek oluyor ki %7 lere ilk fırsatta düşecez.

Ikinci el bono piyasasinda likidite kalmadi.
Orada olusan faizlere cok bakmamak lazim.
Bu yuzden sert hareketler oluyor zaten.
Ya nereye bakacagiz derseniz size alternatif de sunamiyorum.
Faizlerin cok yukselecegini beklememekle beraber fazla dusecegine de ihtimal veremiyorum.

Syg,

sensity
17-12-2013, 17:59
(Faizler ise çok kritik bir noktada %9 u bir şey olsa da aşağı kırsam diyor)...yoldaş9.75...9.80...ler var...10lu bekliyoruz...fed baskısı,candaşyandaş savaşı başladı...dikkat...haberedikkat (bazı bakanlar hakkında da fezleke hazırlanacağı belirtilen yolsuzluk operasyonuyla ilgili )

Merhaba, 9.80 nerede acaba ? tesekkurler..

Bugun Odea da 50 gune kadar 9.75 vermeye baslamisti.

yeni borsacı
17-12-2013, 18:25

Bugun Odea da 50 gune kadar 9.75 vermeye baslamisti.

Galiba Fiba veriyor el altından zorlayınca meblağ yüklü olunca..

Bu arada Şekeri zorlayan oldu mu? Bugün 9.60 alabildim o da 92 güne..
50-91 gün arası 9.50..

memorex
17-12-2013, 18:33
Satışlar devam ediyor...

bana bir borsacının gündüz düşleri gibi geldi :halay:

asil olçun
17-12-2013, 19:33
şekerbank bugün 9.60 verdi 365 gün.

memet1
17-12-2013, 19:59

Bugun Odea da 50 gune kadar 9.75 vermeye baslamisti.fiba 200günötesi9.80...faizlerin yukarı gideceğinin işareti bence...8e inecek diyen bankacılar varya...özlüsöz:ayinesi iştir bankacının lafa bakılmaz...düşecekse 200gün sonrasına niye 9.80...

oktay G
17-12-2013, 20:06
bu yandaş yobazların sonu geldi bu operasyonla ,esasında mecbur kaldılar kendi iplerini çekmeye,emir kıtalar arasından geldi ,alıştılar tabiki yıllardır bu ranta, hakan şükürde allah şükür dedi,onunda ipini çekti kendi cemaatı ,padişahta gündem degiştirme peşinde her zamanki gibi,bu saadet balonunun patlamasına az kaldı yoldaşlar...

muratti77
17-12-2013, 20:09

Hesap işletim ücreti var mı ?

muratti77
17-12-2013, 20:16
0/N faizde şu anda ing turuncu, teb marifetli ve finans enpara dışında 9.50 % civarlarına yaklaşan banka var mı rast geldiğiniz ?
( Bunlarla tanıştık, tanışma sonrası düşürdüler, başkası ile tanışalım bir de )

chucky68
17-12-2013, 20:17
Burganbank icin dun yaptigim cikacagim baskisi sanirim meyvasini verdi....aksam ustu saat 18.00 den sonra burganbank yonetici temsilcisi bana telefon etti...yarin dolacak olan parami tutmami istedi....neden dedim fibabank zaten sizden cok daha fazlasini veriyor.....onlarla soz kestim iban numarasi aldim yarin sizden eft yapacagim dedim.....burgan bank yonetici temsilcisi bu aksam genel mudurlukte acil toplanti yapilacagini vede son mevduat cikislarinin onunu kesmek icin yarin rekabetci bir oranla geleceklerini 466 gune kadar %9.75 vereceklerini iletti....karar yarin aciklanacakmis.....kimse bilmiyor.....bu oran dahada yukari olabilirmis.....ama kesin degil....isin pis tarafi fiba bankada soz verdim....hatta aksam ustu fibabank muduru son teyit icin beni aradi....yarin sabirsizlikla eft yi bekliyoruz
diye beni aradilar....simdi bu son gelismeye dayanarak iki bankayi oran cikartmalari icin aralarinda
tokusturacagim....kim kimi tokusturursa para onun.....chucky laneti.......burganda boyle yola gelir......akilli olacak....

CHUCKY............................lanetli kapo bebek

chucky68
17-12-2013, 20:29
Hsbs bankasi kisa vadeye %9.25 cekti.......2014 yili biraz karisik gibi gorunse dahi oranlarda asiri bir ibre gormuyoruz derler....olasi en yuksek yerin tum krizleri gecirmis bir ulke olmamiza karsin en cok %10.50 olur derler....bu arada beklentileri bu ayin sonuna adar dolarin 2100 usd olabilecegi yonunde....cok iddali bir kur degilmi diye sordum....ozel bankacilik temsilcisi aralik olmasa bile ocakta dolarda bir miktar daha yukari beklentimizi koruyoruz dedi...bu banka genelde ne derse cikabiliyor...gecen ekim ayindada faizlerde yon asagiya olacak demislerdi....o vakitte fed gumbur gumbur bagiriyordu.....faizlerde yukardaydi.....gercektende dustugunu gorduk....onlarda kisa vadede faizlerde 10 seviyeleri ozellikle onumuzdeki hafta bazi bankalarda gorulebilir diyorlar....sonrasi dusus hizlanacak diyorlar.....bu
bilgileride vereyim.....yoldaslarim oksuz sahipsiz kalmasin....iyi dusunup radikal karar versin....ama asla boyundan buyuk islere girmesin....
CHUCKY...........................SON BEBEK

fxxx
17-12-2013, 20:32
Sessiz görürlerse acımıyorlar. 800k için Burgan % 6 önerdi.(Altı)
Bıkmışım iyice, uğraşamıyorum artık. Tamam eft ücreti önemli değil, kaçsa öderim yarın dedim.
Ne diyeyim.

Hocam
17-12-2013, 20:33
Hesap işletim ücreti var mı ?

Normalde var. Bildiğim kadarıyla 2ad fatura talimatı verilirse h.i.ü. almıyorlar.

fxxx
17-12-2013, 20:44
Hsbs ne derse cikabiliyor

Hsbc' nin Aralık 2013 tarihli, revize edilerek, kendi sitesinde yayınlanmış olan tahminine göre usdtry kuru 2014 için 1.95, 2015 için ise 1.90.

İnanırsanız .. ( Sayfa 42 )

http://www.expat.hsbc.com/1/PA_ES_Content_Mgmt/content/hsbc_expat/pdf/en/wealth/market_updates/currency_outlook.pdf

chucky68
17-12-2013, 20:51
Bıkmışım iyice, uğraşamıyorum artık. Tamam eft ücreti önemli değil, kaçsa öderim yarın dedim.
Ne diyeyim.

Sessiz kalana degil......dilsiz olana dahi bu oran cakilmaz...ayiptir....gunahtir....haramdir....kul hakkidir.....zinadir....%6 faizi bugun is bankasi bile vermiyor....bu kadar buyuk paraya bu orani veren burganbank sizinle dalga geciyor....uyan eyyy acemi yoldas......tuttugun cakil tasi degil....buyuk para

memet1
17-12-2013, 21:08
Ne diyeyim.
yoldaş şakamısın...yarın parayı hazırlayın de fibaya git...bana araç ve görevli verin 800k getireceğim de...vermezlerse ahanda şuraya yazıyorum...boğaz köprüsünden atlayacağım...ankarada boğaz köprüsü yok buarada...ne demek eft ücreti bilmemne...%6yıda yanlışlıkla yazdın heralde...

ozziem
17-12-2013, 21:08
bana bir borsacının gündüz düşleri gibi geldi :halay:

Borsayı en son 2 sene önce bıraktım. Şükür hiç zarar etmeden az bir kar ile bırakma şansım oldu.
Şu an borsa 50 bine düşse hiç umrumda olmaz , hoşuma da gider.
Ama görünen borsa da yön hep ileri gibi. Düşünün şu 2013 'ü. Borsa açısından Mayıs'tan sonra olabilecek kötü şeylerin çoğu oldu ama halen 70binde. Yani en ufak iyi bir gelişmede tekrar 90 bin. Faiz ise tam tersi. %9.00 kırılamıyor sağlıklı bir şekilde. yani %10.50 lere felan gelecek gösterge hatta misal %13,%14 leri zorlayacak, işte o zaman %9 lar tamamen kırılıp ayrı bir banda girmiş oluruz. Şu andaki yön bana göre %9 aşağısıdır göstergede.

BOSPOROS
17-12-2013, 21:25
Bekir Coşkun: Ankara'da panik var

Ankara'da panik havası var. Çünkü bu sıradan bir olay değil. Cemaatin ya da bir savcının tek başına yaptığı bir operasyon değil. Küresel gücün Tayyip Erdoğan'ın işini bitirdiği anlamına geliyor. Ve bunun sonu Erdoğan'ın yargılanmasına kadar gider. Normal şartlarda Tayyip Erdoğan'ın orada bir gün dahi oturmaması gerekir. Ancak muhalefet partilerinin bunu çok iyi değerlendirmesi lazım. Ve anlaşılıyor ki bu operasyon başlangıç, devamı gelecek.

Can Dündar

Bir ülkede iki bakanın oğlu yolsuzluktan gözaltına alınacak,ama medya isim vermemek için kıvrandıkça kıvranacak. Olur mu? İyi ki İnternet var. Birisi, "Görelim bakalım, İçişleri Bakanı sen misin, ben miyim" diye soruyor.

BOSPOROS
17-12-2013, 21:28
tarih tekerrürden ibarettir
sene 2001..

mgk toplantısında ahmet necdet sezer anayasa kitapçığını, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e fırlatıyor, ekonomik kriz çıkıyor.

romwar
17-12-2013, 22:10
Bekir Coşkun: Ankara'da panik var

Ankara'da panik havası var. Çünkü bu sıradan bir olay değil. Cemaatin ya da bir savcının tek başına yaptığı bir operasyon değil. Küresel gücün Tayyip Erdoğan'ın işini bitirdiği anlamına geliyor. Ve bunun sonu Erdoğan'ın yargılanmasına kadar gider. Normal şartlarda Tayyip Erdoğan'ın orada bir gün dahi oturmaması gerekir. Ancak muhalefet partilerinin bunu çok iyi değerlendirmesi lazım. Ve anlaşılıyor ki bu operasyon başlangıç, devamı gelecek.

Can Dündar

Bir ülkede iki bakanın oğlu yolsuzluktan gözaltına alınacak,ama medya isim vermemek için kıvrandıkça kıvranacak. Olur mu? İyi ki İnternet var. Birisi, "Görelim bakalım, İçişleri Bakanı sen misin, ben miyim" diye soruyor.

bekir coşkunun özeti iş dallanıp budaklanacak bu da uzun vade bağlama büyük risk anlamı içerir. bugün bu olay olmasa idi uzun vadeye karşı değildim ancak iş değişti. 2008 olur mu zor belki ama belirsizlik çok. faiz de belirsizliği sever... beklemek en iyisi gibi...

BORA YAŞAR
17-12-2013, 22:24
Yarın altı aylık enparanın vadesi.

10.30 ile geçmiştik bu dönemi.

Kararımızı o tarihte 6 ay olarak vermiştik.

Kötü mü yaptık?

Şu anki cari faizlere göre % 1 civarında zarar var.

Olacak böyle şeyler.

Karar vermek kolay değil.

Şimdi vereceğim karar vade üzerine olacak.

Bu siyasi karışıklıkta 32 gün en doğru karar gibi duruyor.

yarına kadar netleştiririm.

Ancak daha uzun vade bu faiz oranlarıyla düşünmem gibi geliyor.

İyi geceler.

BOSPOROS
17-12-2013, 22:46
Yazan: Çetin Ünsalan

Türkiye 17 Aralık Salı günü sabahına çok önemli bir operasyonla uyandı. Kaynak aynı, adres farklı cinsinden bir olayla karşı karşıya kaldık. Tek fark birincisinin suçlama, ikincisinin ifşa olmasıydı.

Ülkenin hayaller peşinden koşan müteahhitleri, usulsüz krediler verme iddiası yıllardır hasır altı edilen finansçısı, bir belediye başkanı, dört bakan çocuğu, işadamları, bürokratlar…

Konu döndü dolaştı, Bakanlar hakkında TBMM’ye fezleke verilmesine kadar dayandı. Aslında çocukları üzerinden verilen mesaj da yüksek ihtimalle buydu. Gerçek muhatapta dokunulmazlık olduğundan çocuklar üzerinden olaya girildi.

Öncelikle bir zamanlar birilerinin yaptığı gibi aynı hatayı yapmamaya özen göstermek istiyorum. Bahsi geçen isimler içinde masumlar olabilir. Hatta hepsi suçu kanıtlanana kadar masumdur. Fakat bu ya da başka bir olayda böyle bir şeyin yaşanacağı belliydi.

Çünkü halının altı pislik süpürülmekten kabarmış, bardak hacmini çoktan aşmış, bazı şeyler insanların gözlerinin içine baka baka yapılıyordu. Bir yerden patlayacağı açıktı. Lakin işin en acıklı tarafı, bu iddiaları, sıkıntıları, usulsüzlükleri ve yolsuzluk iddialarını yıllardır yazıp çizenlere isnat edilen suçlamalardı.

Her seferinde komplo teorisi denilip, müfteri tanımlası yapılıp, iddiaların üzerinde durulmadan geçiştirildi. Bu ya da benzeri dosyalar o kadar ayyuka çıkmıştı ki, bir yerden patlamaması doğanın kanuna aykırı olurdu.

Gönül isterdi ki, böylesi bir kısır mücadelenin sonucunda ortaya çıkmasaydı. Ülkede hukuk sistemi doğru işleseydi ve her türlü iddia araştırılsaydı. Bu araştırmalar ciddiyetle yapılırken de, bahsi geçen kişilerin masumiyet karinesi esas alınsaydı.

Ama olmadı… Sıkıştırılmış bir hava gibi, hacmini aşarak sokağa saçıldı… Şimdi bu soruşturmaların neticesi ne olur bilinmez ama bazı sonuçları olacağı kesin. Bizlerin bugünden bunları tartışmamız gerekiyor.

Öncelikle bakanlar hakkında fezleke noktasına gelindiğine göre, iktidar sorgulanır hale gelir. İktidarın önce bakanları görevden alması, (bakınız içki içildiği iftirası atılan caminin müezzini) sonra da güvenoyu için gereğini yapması gerekir. Ama göreceksiniz yapmayacaklar da, fezleke talebi de reddedilecek.

İkincisi mesele imar ve benzeri noktalardan çıktığına göre öncelikle zaten anayasaya aykırı olan kentsel dönüşüm derhal durdurulmalı, gerçek bir yapılanma içinuzmanlara emanet edilmelidir. Sadece iddialar bile bir bakanlığın bu denli büyük yetkililerle donatılmasının sakıncalarını bize göstermiştir.

Üçüncüsü de balon sektörün en önemli oyuncularından bazıları da söz konusu olduğuna göre, inşaat/gayrimenkul sektöründeki çalkantılara tedbir alınmalıdır. Türkiye’nin ekonomik açmazının zaten buradan çıkacağı biliniyor. Ama böylesi ekonomiyi daha da kontrolden çıkarma riski taşıyor.

Sektörün yabancı finansman kullanma yüzdesinin, Türkiye’de sektörler ortalamasının iki katı olması zincirleme etkilere neden olabilir. Sakin olup, olayların soruşturulmasına yardım edip, bir yandan da ekonomiye ilişkin ani şoklara karşı önlem almalıyız.

Daha da acısı ne biliyor musunuz? Bunların hiçbiri sürpriz değil. Bunlar konuşulup, yazılıp, çizilirken, kötü niyet arayanlara ve komplo teorisi tanımlaması yapanlara ithaf olunur. Ok yaydan çıktı bir kere… Sonuç: Oyun bitti ya da yabancı hayranlarının anlayacağı dilde game over.

BOSPOROS
17-12-2013, 22:57
ANALİZ: FOMC arifesinde operasyon moral bozacak

Yazan: Atilla Yeşilada

Akşam saatlerinde Türkiye çapında başlatılan “yolsuzluk operasyonu” dünya basınında geniş yankı bulurken, BİST de yaz başından bu yana en ağır darbeyi almıştı. Eğer TCMB PKK’nın yaptığı “gizli” faiz artırımı ve döviz satışları olmasa, tüm piyasalarda ürkütücü bir panik yaşayacaktık. Gün doğmadan neler doğar biliriz de, 3 bakan oğlunun göz altına alındığı bir operasyondan sonra ne AKP ne de Cemaat bu savaşta teslim olmaz. Tüm bunların FOMC’in tarihi kararı öncesine denk gelmesi de ekonomi ve piyasalar açısından büyük bir problem yaratıyor. Eğer yarın QE’den çıkış başlarsa, TL cinsinden varlıklarda yaz benzeri bir “ayı harekatına” hazır olmak lazım.

Operasyon konusunda sözü fazla uzatmayalım. Yakında FÖŞ bir köşe patlatır, bize anlatır. Şu kadarı kesin, AKP geri adım atsa, Cemaat cesaretlenip partiyi ele geçirecek. Cemaat geri adım atsa, son 10 yılda bürokrasi, işdünyası ve yargıda kazandığı tüm kaleleri AKP’ye teslim edecek. Kimin yanlış adım attığını henüz bilmiyoruz, ama bu noktadan sonra geri dönmek kolay olmaz.

Operasyonun ekonomiye çok büyük ve kalıcı bir etkisi olacak: Gelecek sene Türkiye’nin de artık daimi üyesi olduğu Kırılgan Beşli (Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Endonezya) ülkelerinde çeşitli seçimler var. Yeni yılda pozisyon almak isteyen fonlar tercih yaparken muhakkak ülkenin siyasi istikrarını soruşturacak. Düne kadar en azından saf fonları “AKP taş gibi, 2 seçim de olsa Türkiye’de politik istikrarsızlık olmaz” diye ikna etmek kolaydı. Artık AKP-Cemaat dalaşı en az cari açık ve yükselen enflasyon kadar fonların gündeminde kalacak.

Yarın FOMC’nin QE’den çıkması için bir neden yok. En olası senaryoda, Bernanke ekonominin kıvama geldiğini tespit edip, oldukça somut ipuçları ile piyasaları Ocak’ta çıkışa hazırlayacak. Uzmanlar “QE’den çıkış satın alındı” deseler de, yatırımcılar arasında sürecin yönetimi ve ABD ekonomisi hız kazanırsa faizlerin 2016’ya kadar artmayacağı vaadinin ne denli gerçekçi olduğuna dair bir dizi soru işareti var. FOMC’in varlık alımlarını kısma kararı belki yaz aylarında gözlendiği kadar değil, ama oldukça sert bir düzeltme başlatacak bütün riskli varlıklarda.

TCMB PPK da bu tehlikeyi sezmiş olmalı ki, piyasaya verdiği borcu azaltarak bir kez daha gizli faiz artırımı yaptı. Ancak, eğer QE’den çıkış başlarsa ya da Ocak’da başlayacaği kesinleşirse, %7.75’e yükselen efektif faiz yatırımcıları kesmez. Halen Endonezya, Hindistan ve Brezilya’da faiz daha yüksek. Ayrıca ABD faizlerinin yükselmesi ve doların güçlenmesi de TCMB’nin karşı duramayacağı fırtınalar yaratacak.

Bu senaryoda TL cinsinden varlıklarda Ocak ortalarına kadar sürecek bir çalkantı ve ayı harekatı başlayabilir.

kızılyıldız
18-12-2013, 00:58
Borsayı en son 2 sene önce bıraktım. Şükür hiç zarar etmeden az bir kar ile bırakma şansım oldu.
Şu an borsa 50 bine düşse hiç umrumda olmaz , hoşuma da gider.
Ama görünen borsa da yön hep ileri gibi. Düşünün şu 2013 'ü. Borsa açısından Mayıs'tan sonra olabilecek kötü şeylerin çoğu oldu ama halen 70binde. Yani en ufak iyi bir gelişmede tekrar 90 bin. Faiz ise tam tersi. %9.00 kırılamıyor sağlıklı bir şekilde. yani %10.50 lere felan gelecek gösterge hatta misal %13,%14 leri zorlayacak, işte o zaman %9 lar tamamen kırılıp ayrı bir banda girmiş oluruz. Şu andaki yön bana göre %9 aşağısıdır göstergede.

Ufukta üç tane seçim var, bugünkü olaylar malumunuz, hergün tv lerde avaz avaz bağıran bakanlardan birtanesi bile çıkıp açıklama dahi yapamıyor. Hsyk hukumetın elinde isterse soruşturma açan savcıyı görevden alır(deniz feneri,mit soruşturmasında olduğu gibi) ama yapmıyor. bugüne kadar yolsuzluk hkkında tv lerde hiçbir program yapılmamışken bugun 100 milyar Euro luk vurgundan bahsediliyor. yani benim görüşüm fişi çekildi ,anap gibi, yeni bir döneme giriyoruz.2014 sonu %16 -17 gibi oran alabileceğimizi düşünüyorum. %9 cok iyimser olmuş.saygılar.bol kazançlar.

feveran99
18-12-2013, 01:10
Sn. kızılyıldız,

Sonuna kadar katılıyorum...

umutabi
18-12-2013, 01:53
Bir forumdaş olarak sadece aklımızın köşesinde şu lafları bulunduralım derim. '' hangi satıcı malım kötü der'' yani hangi bankacı müşterisine bu faizler dahada artacak aman paranızı kısa vadeye bağlayın bizim ekmeğimize yağ sürmeyin der . ''Geçmişte yaptığımız bir hareket Türkiye gibi muz ülkesini aratmayan bir ülkede gelecek içinde referans olurmu?'' Yaşı yetmeyenler bilmez ,bir zamanlar bu ülkede Çiller adında başbakan vardı ,o da şu anki zat gibi faizlere takmıştı, illada düşüreceğim demişti. Tabi o zaman faizler bugünle mukayese edilmeyecek kadar yüksekti, neyse bunu yiyenler aman faizler düşecek paramı yıllık bağlayayım deyip atladılar. Sonuç faizler 1 yıllık süre içinde bir ara 3 katına kadar çıktı, paralarını yıllık yapanlar yıl sonunda alabileceklerinin en az yarısı kadar daha az bir gelire sahip oldular. Neyse benim görüşüm her zaman papaz pilav yemez , pembe gözlükler bazen işe yarar bazen kötü sonuçlar verebilir. Zaman durağan değildir, sürekli değişim halindedir, taraf olmak veya olmamak olayları doğru irdelemeye engel olmamalıdır.
Uzun süreli mevduat için bu yıl sonunun ne kadar doğru bir zaman olduğunu tekrardan düşünmek gerekir. Herkese bol kazançlı yıllar dilerim.

feveran99
18-12-2013, 07:55
Emniyetten bir yetkili:
Rusvet lobisinin hortumlarini kestik :)

afa35
18-12-2013, 08:53
enpara dayanamamış...

Günlük 8,50

32-46 gün : 9,40

92-181 gün 9,50

oktay G
18-12-2013, 08:59
Bir forumdaş olarak sadece aklımızın köşesinde şu lafları bulunduralım derim. '' hangi satıcı malım kötü der'' yani hangi bankacı müşterisine bu faizler dahada artacak aman paranızı kısa vadeye bağlayın bizim ekmeğimize yağ sürmeyin der . ''Geçmişte yaptığımız bir hareket Türkiye gibi muz ülkesini aratmayan bir ülkede gelecek içinde referans olurmu?'' Yaşı yetmeyenler bilmez ,bir zamanlar bu ülkede Çiller adında başbakan vardı ,o da şu anki zat gibi faizlere takmıştı, illada düşüreceğim demişti. Tabi o zaman faizler bugünle mukayese edilmeyecek kadar yüksekti, neyse bunu yiyenler aman faizler düşecek paramı yıllık bağlayayım deyip atladılar. Sonuç faizler 1 yıllık süre içinde bir ara 3 katına kadar çıktı, paralarını yıllık yapanlar yıl sonunda alabileceklerinin en az yarısı kadar daha az bir gelire sahip oldular. Neyse benim görüşüm her zaman papaz pilav yemez , pembe gözlükler bazen işe yarar bazen kötü sonuçlar verebilir. Zaman durağan değildir, sürekli değişim halindedir, taraf olmak veya olmamak olayları doğru irdelemeye engel olmamalıdır.
Uzun süreli mevduat için bu yıl sonunun ne kadar doğru bir zaman olduğunu tekrardan düşünmek gerekir. Herkese bol kazançlı yıllar dilerim.
+1000 ,bende bu hükümetin ipinin çekildigine inanıyor ve faizin %15 lere gelecegine inanıyorum kısa zamanda ,su herzaman yolunu bulur

oktay G
18-12-2013, 09:04
enpara dayanamamış...

Günlük 8,50

32-46 gün : 9,40

92-181 gün 9,50

tam zamanıda yarın dönüşü vardı benim 100 lügün ,forever enpara ,+3 aydada 300 tlye yakın iadede almış olacagım ,bu sene enparanın yılı oldu :cool:

oktay G
18-12-2013, 09:27
Adam memlekette satmadık yer bırakmadı... Tık yok...

Adam apo itini evliya mertebesine çıkardı... Tık yok...

Adam türk ordusunu doğudan çekti ............ Tık yok...

Adam tsk yı tümüyle dağıtıyor .....................tık yok

adam ülkeyi ab devletine peşkeş çekti..........tık yok

adam eyalet sistemini getirdi,ülke elden gitti...........tık yok

sıcak parayla götürdüğü ekonomi dibe vurdu...tık yok...

Milleti birbirine düşman hale getirdi.... Tık yok...

Dersaneleri kapatacağım dedi..... Kıyamet koptu.... Demek ki eğitim şart....!!!

BUZ
18-12-2013, 09:58
yazık................

piyasaları sallayan taksim olayları için halkı suçlayanlar şimdi kendi çocuklarının yediği nanelerle rezil oluyorlar ve küçük yatrımcı olarak faturayı ben ödüyorum ve elimdeki hisselerim bir günde kuşa dönüyor...................

yeter artık ulan.............

defolun gidin bu ülkeden din tüccarları aç gözlü oburlar doymak bilmezler yeter.................

kötü yönetilen ama tozpembe gösterilen bir ülkenin çürümüş yapısını artık inşaallah maşaallahlar la tutamayan bir iktidarın yarattığı depremi küçük yatırımcılar olarak bizler göğüslüyoruz...........

iyi de artık bizimde cebimizde metelik kalmadı be.................

yazıklar olsun size...............

seçimle geldiğini unutanlara iyi bir ders olmasını umarız.................

devlet malı deniz..yemeyen keriz tabiiiii................................

felaketlerin nedeni olarak faiz lobisini gösterenlere işte şimdi sormalı................?

peki kimin çocukları bu bakan çocukları......................................... .....?

sizin değilmi kardeşim bu hortumu yapan çocuklar yoksa benim mi..................??

e peki şimdi iyi adam kim kötü adam kim..............................??

hala faiz lobisi mi dış mihraklar mı................:)

mafya mı..................?

buyur........................?

yoksa hukuk adına dava açan savcılar mı mafya..............?......kim.................?

şimdi hukuk başını çevirip sizi yakaladı mı basıyorsunuz ama yaygarayı.........................:)

başkasına işleyen hukukun arkasındasınız ama size işletilen hukukun karşısındasınız demek.................??

galiba bu rezil ülkeden bir an evvel gitmek gerekiyor.............

insanların devlet adamlarının yalan söylemediği halkı soymadığı bir ülkeye...................!

ama büyük bir pişkinlikle hala inşallahı maşallahı allahı peygamberi yüzsüzce ağızlarına alıyorlar ya işte o noktada insan isyan ediyor........

pes ulan pes be..............

yolgider
18-12-2013, 10:15
burgandan oran istedim oranlar bugün iyi bizde ne kadar mevduatınız var diye mail atmış görevli sanırım chucky ustanın dediği doğru dün gece artırıma gitmiş olabilirler verilen oranı paylaşıcam.

pronto
18-12-2013, 10:31
İhlas finans mudilerinin bu iktidar varken paralarını almalarının imkanı olmadıgını bugün türkiye gazetesine bakarsınız anlarsınız.
Ülke yıkılıyor.Gazetede konu hakkında bir cümle bile yok.Yalamaya devam....

yolgider
18-12-2013, 10:40
Burgan 9.60 verdi yeni giriş düşünmüyorum burganı.
chucky usta ne yaptı merak içindeyim.

hurricane54140
18-12-2013, 11:05
GÜNCEL ORANLAR

Fiba: 9.80 (121 gün)
9.60
Odea: 9.75
Burgan: 9.75

Not: Kampanya furyası sona erdi. Oranlar herkese açık. Hayırlı olsun, herkese bol kazançlar.

oktay G
18-12-2013, 11:25
Bekir usta son noktayı koymuş yoldaşlar
PARÇA PARÇA GİDİYORSUN... Senin gidişin de bir tuhaf... * Normalde siyasetçi seçimi kaybedince gitmez mi?.. Ama bak sen neleri kaybedince gidiyorsun: - Cemaati... - PKK desteğini... - Hizbullah’ı... - Dönekleri... - Yalaka patronları... - Eli palalıları... - Kasetçileri, telekulakları, şantajcıları... * Bunlardan müteşekkilsin çünkü... * Öyle deme... Bak Meclis’te hiçbir işe yaramayan... Yasama görevinden hasta raporu alıp Lig TV’de parasına programa çıkan... Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden maaş alıp “Ben Türk değilim” diyebilen Hakan Şükür gitti... Azaldın... * Cemaat... Desteğini çekti, sallanıyorsun... Eksildin... * Kötü şeylerle var olup, iyi şeylerle yok oluyorsun... * Diyelim ki hukuk kazandı... Sen kaybediyorsun... * Çağdaş yaşam olduğunda... Sen olamıyorsun... * Bilim, ilim... Zaten hiç yoksun... * Mesela adam gibi demokrasi işlese... Bitiyorsun... * Vurgun... Talan... Avanta... Bunlar olmadan yapamıyorsun... * Deneyimli bir gazeteci olarak söylüyorum, ben bu havayı tanırım... Hiç kurtuluşun yok... Parça parça gidiyorsun... *** (Cumhuriyet - 18\12\2013)

chucky68
18-12-2013, 11:51
Burganbank ile yaptigim cikis yonlu konusmam dun meyvasini vermisti....bugun gjttigimde beni ayakta karsiladilar....esimle birlikte gittik....hemen siki bir flort ve ikramlar basladi....onumdeki masada bir baska donusu olan meblagi 460.000 tl si oldugunu ogrendigim bir beyfendiye burganbank %9.50 teklif etti....adam aylik olarak baglatti....ancak adama birsuru ayak yaptilar...adam sonunda razi oldu....benide kas goz isaretiyle ses cikarmamam konusunda uyardilar.....sira bana geldi....hemen onlerine fibabanktan bir gun once aldigim vadesiz iban numarali cuzdani attim....hemen isi dahada ciddiye alip fibanin verdigi %9.75 orani aldim....son bir kararla 32 gunluk baglamayi simdilik baglamayi daha uygun gordum....tum yoldaslarimi bilgilendirmek istedim....saygilarimla
CHUCKY............................SON BEBEK

chucky68
18-12-2013, 11:55
Bu arada fiba bank surekli arayip duruyor....telefona ikamadim....eft bekliyorlardi...ama olmadi....en son esim acti...o durumu anlatti....parayi burganbank cikartmadi dedi....ayrica %9.75 onlarda verdi dedi....bu sefer fibabank %9.80 tklif etti...ama bagladigim parayi o fark icin bozacak halim yoktu....tokusmanin galibi burgan oldu.....simdilik tabiki

BOSPOROS
18-12-2013, 12:02
SEPET KUR 2,43 Daha yolun başındayız...
yaşayarak hep beraber TL nin çöküşünü görecegiz...
bol kazançlar......

blue70
18-12-2013, 12:11
Burganbank ile yaptigim cikis yonlu konusmam dun meyvasini vermisti....bugun gjttigimde beni ayakta karsiladilar....esimle birlikte gittik....hemen siki bir flort ve ikramlar basladi....onumdeki masada bir baska donusu olan meblagi 460.000 tl si oldugunu ogrendigim bir beyfendiye burganbank %9.50 teklif etti....adam aylik olarak baglatti....ancak adama birsuru ayak yaptilar...adam sonunda razi oldu....benide kas goz isaretiyle ses cikarmamam konusunda uyardilar.....sira bana geldi....hemen onlerine fibabanktan bir gun once aldigim vadesiz iban numarali cuzdani attim....hemen isi dahada ciddiye alip fibanin verdigi %9.75 orani aldim....son bir kararla 32 gunluk baglamayi simdilik baglamayi daha uygun gordum....tum yoldaslarimi bilgilendirmek istedim....saygilarimla
sayın chuky 1 aylık kısa olmadımı?bu oranlar yılbaşından sonra düşer bence....en az 3 ay yapmak en iyisi bence....bana burgan7.5 oran verdi :)sabah

ahmetd76
18-12-2013, 12:13
Bu arada fiba bank surekli arayip duruyor....telefona ikamadim....eft bekliyorlardi...ama olmadi....en son esim acti...o durumu anlatti....parayi burganbank cikartmadi dedi....ayrica %9.75 onlarda verdi dedi....bu sefer fibabank %9.80 tklif etti...ama bagladigim parayi o fark icin bozacak halim yoktu....tokusmanin galibi burgan oldu.....simdilik tabiki

chucky bu gidişle yakında sen bu faiz işini açık artırmaya bağlarsın.. eskidji'de aç bir müzayede :)

memorex
18-12-2013, 12:33

Doktor bu ne :he: 366 gün dedin durdun 32 güne bağladın :halay: sağ gösterdin sol vurdun :kahkah: hayırlı olsun :cool:

chucky68
18-12-2013, 13:31
Doktor bu ne :he: 366 gün dedin durdun 32 güne bağladın :halay: sağ gösterdin sol vurdun :kahkah: hayırlı olsun :cool:

Suru psikolojisi diyelim..esim cok israr etti....ortalik bayagi karisik.....birsey olacagi yok ama genede en kotu mart ayinda faizlerde bu oranlarin az uzerinde yer bulabilegimizi saniyorum.....bu aylik baglama isim aslinda sembolik....biraz yukardan bulursam durum degisir

chucky68
18-12-2013, 13:34
chucky bu gidişle yakında sen bu faiz işini açık artırmaya bağlarsın.. eskidji'de aç bir müzayede :)

Uzun zamandir paslanmistim.....biraz aksiyon olsun istedim.....kondisyonumu olcmek istedim

memorex
18-12-2013, 14:31
Uzun zamandir paslanmistim.....biraz aksiyon olsun istedim.....kondisyonumu olcmek istedim

1 yıllık fındık fıstık göbeğini erit bakalım :he:

memet1
18-12-2013, 14:40
fed bu toplantıda varlık alımlarını azaltmayacakmış... fed baskısı devam yani...faiz düşsünde görelim ...baskının devamı iyi bence...

Trade Shark
18-12-2013, 15:49
fed bu toplantıda varlık alımlarını azaltmayacakmış... fed baskısı devam yani...faiz düşsünde görelim ...baskının devamı iyi bence...

2014 için faiz %10'a fikslensin yeter

BORA YAŞAR
18-12-2013, 16:46
Enpara ...

Bir aylık vade ile devam...

Ortalık bir durulsun bakalım.

memorex
18-12-2013, 17:21
Enpara ...

Bir aylık vade ile devam...

Ortalık bir durulsun bakalım.

fiba da 9.80 diğerlerinde 9.75 varken ucuza kaptırmışsınız.
içime doğuyor yarın 10.50-11.00 arası bir orandan çiviyi çakıcam gibime geliyor hadi hayırlısı :fiyu:

parasabir
18-12-2013, 17:51
sanırım herkes pes etti. Sn memorex, ikimiz de 10 ve yukarısını bekliyoruz. Şahsen ayın 27 sine kadar zamanım var. Gecelikte duruyorum. Öyle ucuz para yok !

faruko
18-12-2013, 18:04
Sonuçlar 21:00 de açıklanacak diye biliyordum. Siz nerden duydunuz memet bey?

austin
18-12-2013, 18:38
Yarın en az 10 puan beklentim var ama en az 3-4 ay sinirlerime hakim olacağıma kendimi inandırırsam büyük oranda dövize de geçebilirim..

iPad 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

Ms-DoS
18-12-2013, 19:17
Söylemeye değer mi bilemiyorum.Kredi kartını almaya gittiğimde bankaya faiz oranı istedim ziraat bankasından 8.75 teklif edildi 35 gün.Şuan altını takipte olduğumdan dolayı para günlükte.

BORA YAŞAR
18-12-2013, 19:45
içime doğuyor yarın 10.50-11.00 arası bir orandan çiviyi çakıcam gibime geliyor hadi hayırlısı :fiyu:

Bir bankadan diğerine durmadan taşımaya gücüm yok benim.:)

Ne kadar banka hesabı, ne kadar banka kartı o kadar beladır bana göre.

kızılyıldız
18-12-2013, 20:05
vay vay fed yine ters koşe yaptı

sarifirtina
18-12-2013, 20:07
Fed tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 75 milyar dolara indirdi hadi hayırlısı...yarın vademin son günü bakalım oranlara yansıması nasıl olacak...

memet1
18-12-2013, 20:14
Sonuçlar 21:00 de açıklanacak diye biliyordum. Siz nerden duydunuz memet bey?ters köşeye yattık yoldaş...ama sevinçliyiz...haberx sitesinin yalancısıydım...hadi bol kazanç herkese...

memet1
18-12-2013, 20:16
halkbank müdürünün ayakkabı kutusundan tl çıkmadı dikkatinizi çekeyim...dövizciler yorumlarsınız artık...

memet1
18-12-2013, 20:19
( Bir bankadan diğerine durmadan taşımaya gücüm yok benim)...o kadar kolayki...sadece 5.15te gidip cüzdanı alıyorum...

sarifirtina
18-12-2013, 20:19
Güzel tespit :cool:
halkbank müdürünün ayakkabı kutusundan tl çıkmadı dikkatinizi çekeyim...dövizciler yorumlarsınız artık...

shorts
18-12-2013, 20:34
24 aralıkta dönüsüm var tümünü dolara çevirip adidaz kutusuna koyacağım. koskoca banka müdürünün, bakan çocuklarının bi bildiği vardır herhalde.

BOSPOROS
18-12-2013, 20:51
http://www.federalreserve.gov/newsevents/press/monetary/20131218a.htm
Release Date: December 18, 2013
For immediate release

Information received since the Federal Open Market Committee met in October indicates that economic activity is expanding at a moderate pace. Labor market conditions have shown further improvement; the unemployment rate has declined but remains elevated. Household spending and business fixed investment advanced, while the recovery in the housing sector slowed somewhat in recent months. Fiscal policy is restraining economic growth, although the extent of restraint may be diminishing. Inflation has been running below the Committee's longer-run objective, but longer-term inflation expectations have remained stable.

Consistent with its statutory mandate, the Committee seeks to foster maximum employment and price stability. The Committee expects that, with appropriate policy accommodation, economic growth will pick up from its recent pace and the unemployment rate will gradually decline toward levels the Committee judges consistent with its dual mandate. The Committee sees the risks to the outlook for the economy and the labor market as having become more nearly balanced. The Committee recognizes that inflation persistently below its 2 percent objective could pose risks to economic performance, and it is monitoring inflation developments carefully for evidence that inflation will move back toward its objective over the medium term.

Taking into account the extent of federal fiscal retrenchment since the inception of its current asset purchase program, the Committee sees the improvement in economic activity and labor market conditions over that period as consistent with growing underlying strength in the broader economy. In light of the cumulative progress toward maximum employment and the improvement in the outlook for labor market conditions, the Committee decided to modestly reduce the pace of its asset purchases. Beginning in January, the Committee will add to its holdings of agency mortgage-backed securities at a pace of $35 billion per month rather than $40 billion per month, and will add to its holdings of longer-term Treasury securities at a pace of $40 billion per month rather than $45 billion per month. The Committee is maintaining its existing policy of reinvesting principal payments from its holdings of agency debt and agency mortgage-backed securities in agency mortgage-backed securities and of rolling over maturing Treasury securities at auction. The Committee's sizable and still-increasing holdings of longer-term securities should maintain downward pressure on longer-term interest rates, support mortgage markets, and help to make broader financial conditions more accommodative, which in turn should promote a stronger economic recovery and help to ensure that inflation, over time, is at the rate most consistent with the Committee's dual mandate.

The Committee will closely monitor incoming information on economic and financial developments in coming months and will continue its purchases of Treasury and agency mortgage-backed securities, and employ its other policy tools as appropriate, until the outlook for the labor market has improved substantially in a context of price stability. If incoming information broadly supports the Committee's expectation of ongoing improvement in labor market conditions and inflation moving back toward its longer-run objective, the Committee will likely reduce the pace of asset purchases in further measured steps at future meetings. However, asset purchases are not on a preset course, and the Committee's decisions about their pace will remain contingent on the Committee's outlook for the labor market and inflation as well as its assessment of the likely efficacy and costs of such purchases.

To support continued progress toward maximum employment and price stability, the Committee today reaffirmed its view that a highly accommodative stance of monetary policy will remain appropriate for a considerable time after the asset purchase program ends and the economic recovery strengthens. The Committee also reaffirmed its expectation that the current exceptionally low target range for the federal funds rate of 0 to 1/4 percent will be appropriate at least as long as the unemployment rate remains above 6-1/2 percent, inflation between one and two years ahead is projected to be no more than a half percentage point above the Committee's 2 percent longer-run goal, and longer-term inflation expectations continue to be well anchored. In determining how long to maintain a highly accommodative stance of monetary policy, the Committee will also consider other information, including additional measures of labor market conditions, indicators of inflation pressures and inflation expectations, and readings on financial developments. The Committee now anticipates, based on its assessment of these factors, that it likely will be appropriate to maintain the current target range for the federal funds rate well past the time that the unemployment rate declines below 6-1/2 percent, especially if projected inflation continues to run below the Committee's 2 percent longer-run goal. When the Committee decides to begin to remove policy accommodation, it will take a balanced approach consistent with its longer-run goals of maximum employment and inflation of 2 percent.

Voting for the FOMC monetary policy action were: Ben S. Bernanke, Chairman; William C. Dudley, Vice Chairman; James Bullard; Charles L. Evans; Esther L. George; Jerome H. Powell; Jeremy C. Stein; Daniel K. Tarullo; and Janet L. Yellen. Voting against the action was Eric S. Rosengren, who believes that, with the unemployment rate still elevated and the inflation rate well below the target, changes in the purchase program are premature until incoming data more clearly indicate that economic growth is likely to be sustained above its potential rate.

Statement Regarding Purchases of Treasury Securities and Agency Mortgage-Backed Securities

memet1
18-12-2013, 21:12
yatay devlet fedide kontrol ediyor olabilirmi!!!

Ali Haylaz
18-12-2013, 21:17
Tecrübeli bir forumdaş bu FED kararını bize biraz analiz edebilir mi ?

shorts
18-12-2013, 21:48
http://img834.imageshack.us/img834/5438/lo4k.jpg

:):):)

manotto
18-12-2013, 21:48
Bu ulkede bir sabah uyanirsin kose basini asker belker, milyonlar bir parka gider, havada ucan anayasalar, ayakkabi kutularinda milyonlar...
Devletin vergi tesviki ile Marta kadar baglamistim. Daha da 32yi asmam.

Suru psikolojisi diyelim..esim cok israr etti....ortalik bayagi karisik.....birsey olacagi yok ama genede en kotu mart ayinda faizlerde bu oranlarin az uzerinde yer bulabilegimizi saniyorum.....bu aylik baglama isim aslinda sembolik....biraz yukardan bulursam durum degisir

memet1
18-12-2013, 21:53
beğenmediğimiz jöleli harbi çıktı...bakansabakan...enağır ceza demiş...adamsın bea...

BOSPOROS
18-12-2013, 21:53
http://img834.imageshack.us/img834/5438/lo4k.jpg

:):):)Evet, belirsizlik ve kırılganlığı çok yüksek olağandışı bir dönem bizi bekliyor. Tedbirli olabilmenin hayati önem taşıdığı bir dönemde siyasi hesaplar gereği tam aksine zorlanmak yıkıcı dalgalanmaların sebebi olabilir.
Yabancı sermaye bu riske ortak olmak istemiyor, onları faiz lobisi diyerek suçlamak durumu düzeltemiyor.
Eli taşın altında olanlar ise ne yapacaklarını bilemedikleri için bunalıyor.
Olmayacak tercihlere ve işlere amin demek zorunda kalmanın faturası çok ağır olacak....
ARTIK SAHTE SAADET ZİNCİRİ KOPTU....
TL NİN ÇÖKÜŞÜ GİDEREK HIZLANACAK.........

manotto
18-12-2013, 21:54
Bankalarin internet erisimi olmayan kisilere reva gordugu 5-6% faiz, 100+ hesap isletim ucreti, onlarca liralik havale eft ucreti ile yorumlariniz nedir? Dun hesabimi kapatmak icin gittigim subede bir emekli cift gordum, sizin karsinizda kivranan bankaci musvettesinin kasilmalari ve ciftin emegini bu kadar kolay somurmeleri gozumun onunden gitmiyor.

Diamantidis
18-12-2013, 22:05

Sayın memorex,
Yarın 10,5-11 oranlarından çiviyi çakmak bir hayli zor görünüyor. Beklentim piyasaların FED kararına olumsuz tepki vermeyeceği yönünde.Yarın neticeyi bizimle paylaşırsanız seviniriz. Bol kazançlar.

austin
18-12-2013, 22:06
Fed'in bizim için sonun başlangıcını başlatmasıyla artık tamamen eminim. Yıllardır betoncu-altıncı-rüşvetçilerin bizden negatif reel faiz yoluyla tırtıkladıklarını tahsilat zamanı geldi. Fiba ve Odeadan döviz oranı alan var mı arkadaşlar?

memet1
18-12-2013, 22:19
beğenmediğimiz jöleli harbi çıktı...bakansabakan...enağır ceza demiş...adamsın bea...yiyosa faiz lobisi de civanım...gerçi adamların karpayı bankasımı varmış ne...

memet1
18-12-2013, 22:24
arkadaş bunlar hiçmi breaking bad seyretmediler...koy bidonlara toprağa göm ya...ayakkabı kutusu,kasa,para sayma makinesi evde saklama...ıq lerimi düşük yoksa buzdağının evdeki parçasımı bunlar...

BOSPOROS
18-12-2013, 22:30
Batacak gemiyi önce fareler terk edermiş.....:hg:

Sabah Gazetesi, ünlü gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak ile yollarını ayırdı.http://sozcu.com.tr/2013/gundem/unlu-gazeteci-nazli-ilicak-sabahtan-kovuldu-426488/

shorts
18-12-2013, 22:37
arkadaş bunlar hiçmi breaking bad seyretmediler...koy bidonlara toprağa göm ya...ayakkabı kutusu,kasa,para sayma makinesi evde saklama...ıq lerimi düşük yoksa buzdağının evdeki parçasımı bunlar...

:):):):)

umutabi
18-12-2013, 22:50
Evet, belirsizlik ve kırılganlığı çok yüksek olağandışı bir dönem bizi bekliyor. Tedbirli olabilmenin hayati önem taşıdığı bir dönemde siyasi hesaplar gereği tam aksine zorlanmak yıkıcı dalgalanmaların sebebi olabilir.
Yabancı sermaye bu riske ortak olmak istemiyor, onları faiz lobisi diyerek suçlamak durumu düzeltemiyor.
Eli taşın altında olanlar ise ne yapacaklarını bilemedikleri için bunalıyor.
Olmayacak tercihlere ve işlere amin demek zorunda kalmanın faturası çok ağır olacak....
ARTIK SAHTE SAADET ZİNCİRİ KOPTU....
TL NİN ÇÖKÜŞÜ GİDEREK HIZLANACAK.........

Bir arkadas uzun vade derken kisa vadeye baglamayi suru psikolojisiyle aciklamis bende gecen sene olanlari kaale alarak 2014 icinde ayni senaryonun olacagi varsayimiyla iyi bir oran bulursam yillik baglarim soylemini acizane olarak psikolojik yanilsama olarak degerlendiriyorum. Gonlum istemesede 2014 TL yili olmayacak gorusune katiliyorum.

ozziem
18-12-2013, 22:50
Şimdi 10 milyar dolarlık azaltım daha iyi faizlerin yükselmesi için diye düşünüyorum.
Bir anda azaltması bir anda yükselmeye ve sonra durmaya neden olacaktı.
Şimdi piyasalar hep baskı altında, faizler kademeli yükselecek diye düşünüyorum.
%9 üzerinde kaldıkça sorun yok.Mart ta tamamen kesebilir teşvikleri o zaman faizler daha da artabilir.

Yarın bakmak lazım faizlerin yönüne. Yani atılım yapamassa tehlikeli oluyor bu %9 lar , yükselemesse %7 ler gelir. Buaralarda kalmayacak. Kalıcı bir banda gireceğiz ve bunu önümüzdeki 2-3 ay da göreceğiz. Ya yıllarca sürecek %9 altı ya da yıllarca sürecek %9 üstü.

umutabi
18-12-2013, 23:03
Batacak gemiyi önce fareler terk edermiş.....:hg:

Sabah Gazetesi, ünlü gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak ile yollarını ayırdı.http://sozcu.com.tr/2013/gundem/unlu-gazeteci-nazli-ilicak-sabahtan-kovuldu-426488/
Yaprak dokumu yada '' fareler batan gemiyi once terkeder'' misali bir olay . Her ne kadar fare kendi istegiyle gemiyi terketmis gorunmuyorsada terketmesine vesile olacak her seyi yaparak olaya durust ,magdur fare susu vermek profesyonelce bir harekettir derim. Bayanada gecmis yasamina bakarsak bu yakisirdi. Baskalarini bilmem ama ben balik hafizali degilim ve bu hatunun gecmis hayatinida taa Demirel beyden itibaren iyi biliyorum.