PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) 2

Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

memorex
03-01-2014, 18:22
Gün içi alış satışı 0.0020 tl. makasla oyak yatırım üzerinden yapıyorum.
yani alırken onbinde 2 satarken onbinde 2 komisyon mu oluyor.Basit bir örnekle açıklarsan iyi olur herkes için.
Oyak yatırımdan çıkalı neredeyse 10 yıl oldu iyi tahvil işlemleri yapıyordum ama Ing Oyakbank'ı alınca benim sistem sıkıntıya girdi masrafsız nakiti bankaya indir yatırıma gönder yapıyordum halbuki.:frown:

Diamantidis
03-01-2014, 19:16
yani alırken onbinde 2 satarken onbinde 2 komisyon mu oluyor.Basit bir örnekle açıklarsan iyi olur herkes için.
Oyak yatırımdan çıkalı neredeyse 10 yıl oldu iyi tahvil işlemleri yapıyordum ama Ing Oyakbank'ı alınca benim sistem sıkıntıya girdi masrafsız nakiti bankaya indir yatırıma gönder yapıyordum halbuki.:frown:

Sayın memorex,ben şöyle anladım.Piyasada dolar alış 2,1776 iken arkadaşımız bankaya dolarını 2,1774 den satıyor.Dolar satış 2,1782 iken doları 2,1784 den alıyor bu da yaklaşık alışta onbinde 1 satışta da onbinde 1 komisyona tekabül ediyor. Başka bir deyişle bankadan dolar alırken 0,0002 TL fazla ödüyor dolarını da bankaya satarken 0,0002TL düşükten satıyor.
Diğer taraftan geçen günkü bir forumdaşla bono konusundaki tartışmanızda verdiğiniz bilgiler maalesef yanlış burada forumdaş arkadaş iskontolu bir bonodan bahsediyor ve elimdeki 100 bin lira nakitle birim fiyatı 90909 olan bir bonodan 110 bin nominal alırım diyor ki tamamen doğru. Burada hesap şu 90909 TL ile 100bin nominal alınıyorsa 100bin TL ile ne kadar nominal alınır diye düşünüyor ve 100000.100000/90909 yaptığımızda 110000 bin nominale ulaşıyoruz.

memorex
03-01-2014, 19:27
Sayın memorex,ben şöyle anladım.Piyasada dolar alış 2,1776 iken arkadaşımız bankaya dolarını 2,1774 den satıyor.Dolar satış 2,1782 iken doları 2,1784 den alıyor bu da yaklaşık alışta onbinde 1 satışta da onbinde 1 komisyona tekabül ediyor. Başka bir deyişle bankadan dolar alırken 0,0002 TL fazla ödüyor dolarını da bankaya satarken 0,0002TL düşükten satıyor.
Diğer taraftan geçen günkü bir forumdaşla bono konusundaki tartışmanızda verdiğiniz bilgiler maalesef yanlış burada forumdaş arkadaş iskontolu bir bonodan bahsediyor ve elimdeki 100 bin lira nakitle birim fiyatı 90909 olan bir bonodan 110 bin nominal alırım diyor ki tamamen doğru. Burada hesap şu 90909 TL ile 100bin nominal alınıyorsa 100bin TL ile ne kadar nominal alınır diye düşünüyor ve 100000.100000/90909 yaptığımızda 110000 bin nominale ulaşıyoruz.

onbinde 1 komisyon güzel fakat miktar konusunda alt sınır nedir ? her türlü miktar kabul ediliyor mu acaba ?
tahvil hesabı konusuna gelirsem ben SADECE 100.000 nominallik piyasada işlem yapmaya alışık olduğumdan artan parayı küçük piyasada da değerlendireceğim diye düşünmedim.Eğer artan parayı küçük piyasada da değerlendireceksek onun dediği doğru ama sadece büyük piyasa olursa farklı.O konuda yanlış anladığımı varsayarak UYUZ arkadaştan özür dileyelim bahane ile.

excali
03-01-2014, 19:29
Dunden beridir telefonum surekli araniyor....actigimda once fibabank cikti....ne istiyon dedim....mevduat derler....parayi bagladim ama goruselim diyede zarf attim....siz bize geliyordunuz ne oldu bir yanlismi yaptik diye sordular.....dedim burganbankta son anda %9.75 verdi...orda kaldim....vade donusunu not ettiler....aksam uzeride teb aradi.....onlarda yeni urunlerimiz cikti....buyrun gelin para lazim dediler....ayni seyi onlarada dedim....bu bankalarin cogu aralik ayinda cok rahat davranip fazla alakadar degillerdi....ister gel ister gelme der gibiydiler....bircok bankadaki tavirda benzerdi....yani mevduat musterisine saygilari sonsuzdu....ancak misafir etmiyorlardi.....simdi ocak ayindayiz....henuz basi.....ilgi ve alaka dereceleri artti....buda gozumden kacmiyor.....mevduat gibi kolay saglanan para kaynagi bankalarin istahini gene acmisa benziyor....bunun ilk ornegi odeabank....digerleride ister istemez ayak uyduracaktr.....faizler artacaktir
Chucky................................

1 Şubata kadar taksit avantajını kullanmak isteyenlerin kredi ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bankaların mevduat ihtiyaçları artmış olmasın?

Diamantidis
03-01-2014, 19:50
onbinde 1 komisyon güzel fakat miktar konusunda alt sınır nedir ? her türlü miktar kabul ediliyor mu acaba ?
tahvil hesabı konusuna gelirsem ben SADECE 100.000 nominallik piyasada işlem yapmaya alışık olduğumdan artan parayı küçük piyasada da değerlendireceğim diye düşünmedim.Eğer artan parayı küçük piyasada da değerlendireceksek onun dediği doğru ama sadece büyük piyasa olursa farklı.O konuda yanlış anladığımı varsayarak UYUZ arkadaştan özür dileyelim bahane ile.
Sayın memorex,
Bu yıl bono piyasası cazip seviyelere gelirse, mevduattan çıkıp bono almayı hiç düşündünüz mü? Bunun için hedeflediğiniz bir seviye var mı? Değerli görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

memet1
03-01-2014, 19:51
Gün içi alış satışı 0.0020 tl. makasla oyak yatırım üzerinden yapıyorum.ayrıntılı bir örnek alabilirmiyiz yoldaş...tşk...

vedehas
03-01-2014, 20:34
9.40 finansbank edirne şubesi tanışma faizi..

surculus
03-01-2014, 20:37
arkadaşlar aranıza yeni katıldım.
ben ara ara forumu okuyan ama hiç yazmayan biriydim.
mühendisim piyasa bilgim pek yok bu yüzden. kenara attığım paranın bir kısmını hep mevduata yatırıyorum.
son zamanlarda ABD de piyasaya pompalanan paranın azaltılacağı bilgisi ve ülkemizdeki siyasi zırvalıklar yüzünden doların yükselmeye devam edeceği algısı oluştu bende. bu yüzden dolar mevduat hesabı açıp biriktirdiklerimi oraya atıyorum.
enparacıyım, odeabank ın faizi şu anda en yüksek galiba.
peki odaeabankın dolar mevduat faizi ne durumda?
ve bu ortamda dolar mevduatı doğru seçim mi?

memorex
03-01-2014, 20:47
Sayın memorex,
Bu yıl bono piyasası cazip seviyelere gelirse, mevduattan çıkıp bono almayı hiç düşündünüz mü? Bunun için hedeflediğiniz bir seviye var mı? Değerli görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

cazip seviye ya da maximum seviye civarları olduğuna karar vermek zor olacak çünkü siyasi çekişmeler ,bol para döneminin sonuna yaklaşmalar derken oranların nereye kadar yükselebileceğini kestiremiyorum.Mayıs ayı gibi enflasyonun tepe yapıp düşüşe geçebileceğini düşünüyorlar fakat evdeki hesap çarşıya uymazsa fena yakalanırız.Ayrıca gösterge tahvilin likiditesi o kadar azaldı ki 5 yıl önce bazı günler benim yaptığım hacme kadar azalmış durumda ,insan ekran karşısında beklerken dokuz doğurur.Ancak derinliğin arttığını ve alım-satım marjlarının açıldığını görürsem girerim yoksa günlük 10 tiklik aralıkta bekleşip duramam.
Bu arada bazı banka hisseleri de ağzımın suyunu akıtmaya başladı:he: inşallah kendimi tutarımda şeytana:evil: uymam.

parasabir
03-01-2014, 20:51

Sn. diamantidis doğru anlamış ve çok güzel izah etmiş. Aynen öyle oluyor. teşekkürler.

memet1
03-01-2014, 22:00
Sn. diamantidis doğru anlamış ve çok güzel izah etmiş. Aynen öyle oluyor. teşekkürler.dolar kısmısı doğrumu...diğeri lafı güzaf...

memet1
03-01-2014, 22:04
parasabır yoldaş...oyaktan almasatma için neler yapılıyor...kısaca bir yol haritası rica etsem...birde diğer aracıların komisyonumu yüksek...internettenmi alıp satıyorsunuz...nasıloluyor...tşk...

euphory
03-01-2014, 22:48
Arkadaşlar enpara mevduatları aynı gün valörlü olarak bağlamıyor bugün bağladığım 32 günlük mevduatın dönüşünü 04 şubat olarak hesapladı. Bu durumda 33 gün olmuş oluyor. 32 gün değil değil mi?

Diamantidis
03-01-2014, 22:55
Arkadaşlar enpara mevduatları aynı gün valörlü olarak bağlamıyor bugün bağladığım 32 günlük mevduatın dönüşünü 04 şubat olarak hesapladı. Bu durumda 33 gün olmuş oluyor. 32 gün değil değil mi?

Bugün bağlanan mevduatın vade sonu 04-02-13 olduğunda gün sayısı 32 olur valör kaybı olmaz.

Diamantidis
03-01-2014, 23:23
cazip seviye ya da maximum seviye civarları olduğuna karar vermek zor olacak çünkü siyasi çekişmeler ,bol para döneminin sonuna yaklaşmalar derken oranların nereye kadar yükselebileceğini kestiremiyorum.Mayıs ayı gibi enflasyonun tepe yapıp düşüşe geçebileceğini düşünüyorlar fakat evdeki hesap çarşıya uymazsa fena yakalanırız.Ayrıca gösterge tahvilin likiditesi o kadar azaldı ki 5 yıl önce bazı günler benim yaptığım hacme kadar azalmış durumda ,insan ekran karşısında beklerken dokuz doğurur.Ancak derinliğin arttığını ve alım-satım marjlarının açıldığını görürsem girerim yoksa günlük 10 tiklik aralıkta bekleşip duramam.
Bu arada bazı banka hisseleri de ağzımın suyunu akıtmaya başladı:he: inşallah kendimi tutarımda şeytana:evil: uymam.

Açıklamalarınız için teşekkürler sayın memorex ,bono alımı için siyasi gelişmeleri,enflasyonu,gösterge tahvilin likiditesini ve geleceği seviyeyi izlemeye devam edeceğiz.

Diamantidis
03-01-2014, 23:26
9.40 finansbank edirne şubesi tanışma faizi..

Söz konusu oran tanışma faizi olarak pek cazip görünmüyor.

BOSPOROS
04-01-2014, 00:03
Balon ekonomisi hikayesi

Dünyayı kasıp kavuran finansal krizle birlikte hayatımıza her gün yepyeni ekonomik kavramlar girmektedir. Finansal mühendisliğin günah keçisi ilan edildiği subprime krizinde en çok duyduğumuz kavramlardan biri de ekonomik “balonlar”.

Sözlükler balonu, gelecekteki nakit akışlarının da fiyatlara ilave edildiği yüksek hacimli ticaret olarak tanımlıyor. Hızlı bir şekilde büyümeye başlayan ekonomi giderek varlık balonlarına bağımlı hale geliyor. Aşırı değerlenmiş hisse senetleri, yüksek fiyatlı evler, türev ürünler gibi şüpheli finansal enstrümanlar… Sonunda aşırı borçlanma, düşük faizli yüksek kredi arzı, spekülatif yatırımlar… Ve kaçınılmaz son, balon patlıyor.

Yaşadığımız finansal krizin en büyük suçlusu sayılan balonların global ekonomiyi nasıl tahrip ettiğini bir hikayeyle anlatmaya çalışalım.

Bir zamanlar küçük bir ada ülkesi vardı. Bu küçük adacıktaki toplam para miktarı 2 dolardı. 2 adet 1 dolarlık madeni para piyasadaki toplam para sirkülasyonunu oluşturuyordu.

Bu adada yaşayan 3 kişi vardı. Bay A adanın sahibiyken, Bay B ve Bay C’nin ellerinde 1’er doları vardı.

Bir gün Bay B, elindeki 1 dolarla yaşadıkları adayı Bay A’dan satın almaya karar verir. Alışveriş sonrası Bay B adanın sahibi olurken A ve C’nin 1 doları vardır. Adanın fiyatı da 1 dolar olmuştur.

Böylece adanın toplam varlıkları 3 dolara çıkmıştır.

Bir süre sonra Bay C şöyle bir fikir geliştirir: “Adadaki arazi miktarı sınırlıdır ve arazi üretilebilir bir varlık değildir. Öyleyse bu adanın değeri yakında kesinlikle artacaktır.” Ve Bay A’dan 1 doları ödünç alarak, adayı Bay B’den 2 dolara satın alır.

A’nın C’ye verdiği 1 dolarlık kredi sonrasında Bay A’nın net varlığı 1 dolardır.

B, adayı 2 dolara sattığı için net varlığı 2 dolardır.

C, adayı 2 dolara satın alsa da, A’ya olan 1 dolar borcu nedeniyle net varlığı 1 dolardır.

Ülkenin toplam varlıkları 4 dolardır bu durumda.

Bay A, bir zamanlar sahip olduğu adanın değerinin yükseldiğini görünce sattığına pişman olur ve derhal harekete geçer. Zaten Bay C’nin kendisine 1 dolar borcu vardır. Bay B’ye giderek onun elindeki 2 doları borç alır. Adayı Bay C’den 3 dolara satın almak üzere anlaşırlar. Ödemenin 2 doları nakit, 1 doları Bay C’nin kendisine olan borcunun iptal edilmesi suretiyle yapılacaktır.

Sonuçta A, 3 dolar değerindeki adanın sahibidir. Fakat B’ye 2 dolar borcu olması nedeniyle net varlığı 1 dolardır.

B, A’ya 2 dolar kredi açtığı için net varlığı 2 dolardır.

C’nin elinde ise 2 dolar vardır ve net varlığı 2 dolardır.

Ülkenin toplam varlıkları 5 dolara yükselmiştir ve balon giderek şişmektedir.

Bay B, adanın fiyatının hala yükselmeye devam ettiğini fark eder. O da yeniden adaya sahip olmak ister ve adayı Bay A’dan 4 dolara satın alır. Ödemenin 2 doları C’den borç alınan 2 dolarla, kalan 2 doları ise Bay A’dan olan 2 dolarlık alacağının iptali ile yapılır.

Bunun sonucunda, A’nın borcu silinmiş ve elinde de 2 dolar nakti vardır. Net varlığı 2 dolardır.

B, 4 dolar değerindeki adanın sahibi olmakla birlikte, C’ye olan 2 dolar borcu nedeniyle 2 dolar net varlığa sahiptir.

C, verdiği 2 dolar kredi nedeniyle 2 dolar net varlığı vardır.

Adanın toplam varlıkları 6 dolara yükselmiştir. Oysa başta var olan bir ada ve 2 dolar haricindeki nakit para dışında piyasaya bir şey girmemiştir.

Ama adada herkes mutlu ve zengindir.

Bir gün Bay C’nin aklına şeytani bir düşünce gelir: “Adanın fiyatının bundan daha fazla yükselmesi mümkün değil, en iyisi Bay B’nin bana olan borcunu vadesinde tahsil etmek… Piyasada sadece 2 dolar var ve adanın değeri en fazla 1 dolar eder.”

Ne gariptir ki, elinde 2 doları bulunan Bay A’da o sırada aynı şeyi düşünmektedir.

Kimse adayı satın almak istemez…

A, elindeki 2 dolar nakitle net varlığı hala 2 dolardır.

B’nin C’ye 2 dolar borcu devam etmektedir. Sahibi olduğu adanın değeri ise 4 dolardan 1 dolara düşmüştür. Net varlık değeri -1 dolardır bu durumda.

C’nin B’ye verdiği 2 dolarlık kredi ise tahsili şüpheli hale gelmiştir. Bu durum C’de sıkıntı yaratsa da net varlık değeri hala 2 dolardır.

Sonuçta adanın toplam varlık değeri 6 dolardan başlangıçtaki gibi 3 dolara düşmüştür.

Peki, adadan 3 doları kim çalmıştır?

Balon patlamadan önce Bay B, adanın değerinin 4 dolar olduğunu düşünüyordu. Fakat adanın fiyatının 1 dolara düşmesi ve adayı satacak müşteri bulamaması B’yi, 2 dolar olan borcunu nasıl ödeyeceği konusunda düşünceye sokar.

Adanın net varlık değeri hala 3 dolardır.

Artık Bay B daha fazla dayanamaz ve borcunu ödeyemeyeceğini itiraf eder. Bu durumda Bay C’nin kredisi de otomatik olarak batmış olur. Karşılığında da Bay B’nin sahibi olduğu 1 dolar değerindeki adayı geri alır.

Hepsinin sonunda, A’nın hala elinde 2 doları vardır ve net varlıkları 2 dolardır. B, iflas etmiştir ve net varlık değeri 0’dır. C’nin elinde ise 1 dolarlık adadan başka bir şey kalmamıştır. Yani 1 dolarını kaybetmiştir.

Adanın net varlık değeri başlangıçtaki gibi 3 dolara gerilemiştir.

Hikaye burada bitmektedir.

Dikkat edilirse varlık dağılımı başlangıçtakine göre değişmiştir. Bay A kazanan, Bay B kaybeden, Bay C ise henüz uçurumdan düşmediği için şanslıdır.

Burada birkaç noktanın altını çizmekte fayda var;

-balon büyürken, kişilerin borçları da büyümektedir.

-bu küçük adanın hikayesi, içinde bulunduğumuz global ekonomik sisteme son derece benzemektedir. Başka ülke ya da başkasının borcu algılaması tamamiyle yanlıştır. Varlıkların değeri sadece adanın kendi para birimiyle hesaplanabilir. Bu yüzden aslında net kayıp yoktur.

-balon ne kadar sönerse sönsün, adanın değeri 1 doların altına düşmez.

-balon patladığında, elinde nakti olan kazanandır. Adaya sahip olan ve kredi veren ise kaybedenlerdir. Adanın değeri düşmeye devam ettiği sürece, onların iflas riski de artacaktır.

-eğer elinde 1 doları olan farklı bir D kişisi olsa, bu oyuna girmek istemeyecektir. Günün sonunda ne kazanan, ne de kaybeden olurken, parasının değerinin dalgalandığını görecektir.

-balon şişerken herkes para kazanmaktadır.

-eğer şişen bir balon ekonomisi içinde olduğunuzu fark edecek kadar zeki birisiyseniz, Bay A gibi, borç para alıp oyuna katılmak karlı bir iş olacaktır. Fakat elinizdeki varlıkları ne zaman nakde döndürüp oyunu terk edeceğinizi iyi bilmelisiniz.

-ada yerine yukarıdakilerin hepsini hisse senedi için de düşünebilirsiniz.

Biraz dikkatli bakılırsa şu gerçek gözlerden kaçmayacaktır. Adanın veya hisse senetlerinin değeri aslında psikolojik algılamalara göre değişmektedir.

İşte, global finansal sistemi, bir balon gibi şişirip patlatan da psikolojik algılamalardan başka bir şey değildir.

BOSPOROS
04-01-2014, 00:06
Kısmi Karşılık (Fractional Reserve) Bankacılığı
Güle güle yatırım bankaları!.. Hedge fon hegemonyası!.. Petrol zenginliği!.. Çok uluslu bankacılığın yaptığı her şeyi iyi bildiğine olan inanç!..

Ve hoş geldin mücadele, iflas, işsizlik ve yoksulluk!..

2008’in neler getireceğini öngörmede başarılı olamayan analist ve ekonomistler, 2009 yılının önceki yıldan daha büyük olumsuzlukları getireceğinde hemfikirler. Danışmanlık şirketi Tower Group analistlerinden Ralph Silva, G8 ülkelerindeki bankalardan üçte birinin, 2009 yılında, birleşme ve iflas gibi nedenlerle yok olacağını öngörüyor. Sadece 5 veya 6 global bankanın, sağlıklı şekilde hayatta kalmak için yeterli fona ulaşabileceği belirtiliyor. Geri kalan bin kadar bankanın gereken parayı elde edemeyeceğini söyleniyor.

Bankacılığın bu katastrofik düşüşü yaşayacağı fikrine bir çırpıda inanmak pek kolay değil hiç şüphesiz. Bunu gelecek günlerde göreceğiz. Yaşanacakları daha iyi yorumlayabilmek için gelin kısa bir geri dönüş yapalım ve bankacılık sisteminin nasıl para yarattığını ortaya koymaya çalışalım.

Bugünkü sistematik finansal krizin temelinin, parasal sistemdeki başarısızlık olduğu, birçok otorite tarafından artık kabul edilen bir gerçek. Bankaların kağıt para yaratma yetenekleri, ekonomide kendini daima “borç” olarak göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında, merkez bankalarının sisteme enjekte ettikleri paraların, sistemi kurtarmakta başarılı olmayacağı fikri ağır basmaktadır. Çünkü yapılan şey basitçe, mevcut borçların daha büyük borçlarla değiştirilmesinden farklı bir şey değildir. Yani borç borcu ödemez gerçeğidir.

Para kavramı, kolayca anlaşılır bir kavram değildir. En azından bugünkü uluslar arası finansal kurumlar ve bankacıların açıkladığı şekliyle. Paranın, olduğundan daha farklı bir görüntü ile sunulmaya çalışıldığı ortadadır. Bu gerçeği, J.K.Galbraith, “Money: Whence it came, where it went” adlı kitabında şöyle ifade ediyor: “Para gerçeği, diğer tüm ekonomik konulardan daha fazla gizlenmeye çalışılmaktadır.”

Romalı filozof Çiçero’nun, mahkemede savunulan kişinin aslında bir günah keçisi olduğunu ispatlamaya çalışırken kullandığı sözle ifade etmek gerekirse; “Cui Bono!”

Yani “kimin bundan çıkarı var!”

Öncelikle bazı konuların açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Açlık, yoksulluk, ucuz tedavi olanakları, dün olduğu gibi bugün de önemli problemlerdir. Altyapı iyileştirmeleri kaçınılmazdır. Tamamiyle fosil yakıtlara bağlı olan ulaşım sistemimizin, yenilenebilir ve çevreye duyarlı enerji kaynaklarına dönüştürülebilmesi için büyük ar-ge faaliyetlerine ihtiyaç vardır. Ve daha birçok problem.

Tüm bu problemler için gereken ortak şey paradır. Para olmadan hiç birinin düzeltilmesi imkansızdır. İşte bu, paranın neden askeri güçten bile daha büyük bir güce sahip olduğunu açıklıyor sanırız.

Para sistemi, son derece kompleks bir şekilde dizayn edildiği için, kolayca anlaşılması mümkün değildir. Parayı kontrol edenler, bu sitemi diğerlerinin anlamasını istemezler. Çünkü güçlerini kaybetmekten korkarlar.

Parasal sistemi anlayan çok azları ise, ya karla ilgilenirler ya da kendi güçlerini arttırmaya çalışırlar. Böylece kendi sınıflarının üzerinde bir sınıf yaratılmayacaktır. İnsanoğlu, mental olarak, her durumu kendi lehine çevirmeye yeterli olabilecek bir kapasiteye sahip olmadığı için de, herkes kendi yükünü yakınmadan taşımaya yüzyıllardır devam etmiştir.

Şimdi gelelim bankacılık sistemi içindeki paraya.

Bir banka, müşterisine kredi verdiği zaman, bir hizmetin yanında aynı zamanda para da yaratmış olur. Verilen her kredi yaratılan paranın artması anlamını taşır.

Burada bir hususa dikkat edilmelidir. Sadece verilen kredinin anaparası kadar para yaratılmaktadır. Ama kredinin geri ödenmesi için faiz de gereklidir.

İşte, bu noktada akla iki soru gelmektedir. Birincisi, faizin ödenmesi için para nereden bulunacaktır? İkincisi, verilen kredi henüz geri ödenmemişken, diğer kredi nasıl verilmiştir?

Sistemin en muazzam ilüzyonu buradadır. Kısmi karşılık (fractional reserve) bankacılığı denen bir gölge oyunu oynanır sürekli. Karşılıklar, bir orana göre azaltılır başka bir deyişle. Ama hangi oran?

Bu konuda açıklama bulabileceğimiz tek resmi kaynak FED. ABD Merkez Bankası FED şu açıklamayı getiriyor: “Fractional reserve sistemi nedeniyle bankalar, kredi ve yatırımlarla, para arzını birkaç kez arttırabilir.”

Peki, kredi ve yatırımlarla arttırılan para arzı için istenen karşılık (reserve) ne? Son yirmi yıldır tüm dünyada kısmi karşılıklar, sadece bankalarda tutulan mevduatın belli bir oranı olarak uygulanıyor.

Bu mekanizmayla, kısmi karşılık bankacılığı bankalara, sahip olmadıkları parayı yaratma imkanı veriyor. Örneğin kısmi karşılığın %10 olarak uygulandığı varsayımında, bankalar yatırılan mevduatın %10’unu tutarak %90’ını kredi olarak verebiliyor. Yani 9 katını. Tutulan karşılık ile de para çekme talepleri karşılanıyor.

Bankaların verdiği kredilerle elde edilen paralar, iş hayatının çarklarından geçerek, son sahipleri tarafından, bankadaki hesaplara mevduat olarak yeniden yatırılıyor. Ve proses yeniden başa dönerek tekrar ediliyor.

Görüldüğü gibi, bankalar para yaratırken aynı zamanda borç da yaratıyorlar. Para ve borç sistemde aynı anlama geliyor aslında. Servet, para yaratılarak değil, borç yaratılarak oluşturuluyor. Bir borç ödeme aracı olarak düşünülen paranın kendisinin bir borç olduğu gerçeği ise, insanlar tarafından anlaşılmamaya hala devam ediyor.

Sistemin bir diğer realitesine gelince, talep edilen mevduatın %90’ının bankada mevcut olmaması. Geçici ilüzyonun sona erdiği bugünkü finansal türbülansta, bankaların nakit sıkışıklığı içine girmelerinin nedenlerini sorgulamaya fazla gerek yok sanırız. Mevduatın tamamının talep edilmeyeceği varsayımını kullanan kısmi karşılık bankacılığı, olası bir sendelemede, likidite yetersizliği semptomuyla iflasa kadar gidiyor.

Şimdi de kısmi karşılık bankacığının nasıl çalıştığını, “birinin zenginliği diğerinin borcudur” bakış açısıyla ortaya koymaya çalışalım.

Bay A, 100 TL parasını bankaya yatırmaya karar verir. Banka, Bay A’nın parasını memnuniyetle kabul eder ve kendisine bir hesap cüzdanı verir.

Bay A bu işlemle bankaya kredi vermiş, banka da parayı elinde tutma hakkını almıştır. Bay A, elindeki cüzdanı vadesinde bankaya ibraz ettiğinde, yatırdığı anaparayı ve bankaya kullandırdığı kredi için bankanın ödemek zorunda olduğu faiz kadar parayı geri alacaktır.

Paranın, Mevduat Güvence Fonu tarafından sigorta edilme gerçeğini de unutmayalım. Bazı soruların cevapları verilemese de… Bay A’nın parası neye karşı sigorta ediliyor? Herhangi bir zararda, Bay A’nın sigorta edilen parası nereden gelecek? Mevduat güvence fonunun elinde ne kadar para var?

Bir müşteri, kredi almak için bankaya gittiğinde, banka kendisinden teminat isteyecektir. Ama aynı banka, Bay A’nın parasını ödünç alırken herhangi bir teminat vermemiştir. Sadece geri ödeme üzerine belli belirsiz bir söz vermiştir. İşte, bu çifte standarttır ve kabul edilemez bir durumdur. Başka bir ifadeyle, kabul edilmezliğin kabul edilmesidir.

Bay A’nin parasını yatırdığı bankanın karşılık oranının %10 olduğunu varsayalım. Bu durumda banka 10 TL’yi tutup, kalan 90 TL’yi kredi vermek üzere bekletecektir.

Ertesi gün Bay B, 90 TL kredi almak için bankaya gider. Banka, hayhay diyerek kabul eder. Nasıl olsa Bay A 100 TL para yatırmıştır ve bankanın kredi verecek yeteri kadar parası vardır. Bay B, %5 faizle 90 TL krediyi hemen alır.

Tüm bunlardan sonra banka, Bay A’ya 100 TL borçlu, Bay B’den 90 TL alacaklı ve elinde de 10 TL parası bulunacaktır. Peki tam bu anda, banka tüm yükümlülüklerini aynı anda nasıl yerine getirecektir? Cevap oldukça açık. Getiremeyecektir. Çünkü o anda elinde sadece 10 TL olacaktır.

İşte bu hikayedeki rakamların milyarca katını aldığımızda, bugün içinde bulunduğumuz finansal krizin nedenini açıkça görmüş oluruz.

Hikayemize geri dönersek, Bay B 90 TL kredi aldığında, bankaya %5 faiz ödeyeceğini söylemiştik. Henüz Bay B’nin faiz ödemesi için gerekli paranın nereden geleceğini keşfetmiş değiliz.

Daha öncede belirttiğimiz gibi 90 TL kredi, Bay A’dan borç alınan 100 TL mevduat ile yaratılmıştı. Fakat faiz için gerekli para o aşamada yaratılmamıştı.

Bay B’nin faiz için gereken parayı bulması için çalışması, emeğini para ile değişmesi gerekmektedir. Hayatının bir bölümünü, hayatını sürdürmek adına harcaması demektir. Bu hiç de adil bir değişim değildir aynı zamanda. Böylece servet tabandan tavana doğru sürekli transfer edilecek, kısmi karşılık bankacılığı (fractional reserve banking) ilüzyonlarına devam edecektir.

BOSPOROS
04-01-2014, 00:11
Para nedir?

Öncelikle paranın tanımıyla başlayalım.

Yanlış algılama 1: para en önemli değerdir.

Bu doğru değildir. Çünkü para tamamıyla soyut bir muhasebe kavramıdır. Bir deste para, bir deste para değerindedir. Ama değerin kendisi değil, onu ifade eden bir araçtır.

Başka bir ifadeyle, para basit bir datadır (bilgi). İnsana, kendi evreni içinde yönetme yeteneği veren bir data. Planladığı ve arzuladığı şeyleri yapmasına yardımcı olan bir araç.

Muhasebe kavramı olarak ise, ne kadar alınıp/satıldığını ya da sisteme ne kadar enjekte edilip/çekildiğini gösteren bir konsept olarak tanımlanabilir.

Yanlış algılama 2: Çalışarak ya da satarak para yaratılmaz.

Ticari bankalar ve merkez bankaları hariç hiç kimse para yaratamaz. Emek karşılığı yaratılan para, zaten mevcut olan paranın transferinden başka bir şey değildir. Yani insanlar, başkalarından bulunan paranın bir kısmını almak için çalışırlar.

Yanlış algılama 3: Para altınla ilişkilidir.

Bugün dünyada hiçbir merkez bankası, parasını altınla ilişkilendirebilecek kadar fazla altın stoğuna sahip değildir. Bu nedenle altının çıpa olarak kullanılması uygulamasına 70’li yıllardan sonra son verilmiş ve dalgalı kur sistemleri benimsenmiştir. Bugün ülkeler arası para transferlerinin sadece %2’si ekonomiyle ilgilidir. Sistem global bir casino’ya dönmüştür.

Altına konvertibl paranın yokluğu, para ve kredi arzını güçlendirmiştir. Bugün paranın gerçekte ne ifade ettiği şüphelidir. Bir değer saklama aracı olmaktan çıkmış, kredi ve borçları ölçen bir muhasebe aracı haline gelmiştir.

Kısacası bugün artık paranın, altın veya herhangi bir kıymete değil, sadece parasal sisteme duyulan güvene endeksli olduğu söylenebilir.

Yanlış algılama 4: Para basılarak yaratılır.

Günümüz ekonomik sisteminde, para basan hükümet neredeyse kalmamıştır. Para arzının tamamına yakını, artık bankalar tarafından kredi vererek oluşturulmaktadır. Toplam paranın çok küçük bir kısmını oluşturan piyasadaki nakit para ise, merkez bankalarının basarak yarattığı tüm paradır.

Para nasıl yaratılır?

Bu yanlış algılamaları düzelttikten sonra, paranın yaratılma mekanizmasına geçebiliriz.

Para iki şekilde yaratılır. Birincisi fiziki (kağıt) para dediğimiz, merkez bankaları tarafından üretilen gerçek para. Açık Piyasa İşlemleri adlı prosesle, merkez bankaları bastıkları para ile hükümetin ihraç ettiği menkul kıymetleri satın alırlar. Peki merkez bankaları bu parayı ne karşılığı basmışlardır. İşte bu “out of thin air” denilen yoktan var etme işlemidir. Çünkü merkez bankalarının bir bütçeleri yoktur. Paraya ihtiyacı oldukları zaman basma hakları vardır.

Kağıt paranın üretilmesi aşamasından sonra ikinci aşama gelir. Bankalar mevduat olarak topladıkları paranın 10 katını, yoktan var edilen para olarak piyasaya sürerler. Bankaların ürettiği para, matematiksel olarak, merkez bankalarının bastığı paranın 10 katıdır diyebiliriz. Bu süreç, tamamen bankalar tarafından verilen kredilerle yürütülür. Yani insanlar ev, araba veya günlük ihtiyaçları için kredi almaya gittiklerinde, bankalar imzalattıkları formlar ve bilgisayarlarına girdikleri kodlar ile bu parayı yaratırlar. Bu sadece banka olmanın verdiği bir ayrıcalıktır.

Bankalar neden para yaratırlar?

Bankaların bu sihirli para yaratma süreçlerinde, halkın hiçbir inisiyatifi bulunmamaktadır. Sadece bankalar ve Merkez bankalarının Açık Piyasa Komiteleri, paranın ne kadar ve hangi amaçları gerçekleştirmek için üretileceğine karar vermektedir. Bu kararlar tamamen halka kapalıdır. Kredi kullanabileceklerin ne kadar krediyi geri ödeyebilecekleri ve ne kadar faiz ödeyebilecekleri, para üretmenin en temel amaçları olarak görünmektedir. Bu amaçların, başka bir ifadeyle, bankalarının karlılıklarını ilgilendiren amaçlar olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Yani ne kadar çok kredi verilirse, bankalar ve parasal sistem açısından o kadar iyi sonuçlar elde edilecektir.

Paranın, toplumun arzu ettiği şeyler için yaratıldığı algılaması da doğru değildir. Gerçekte para, hiç de istenmeyen amaçlar için yaratılmaktadır. Doğal varlıklarda aşırı tahribat yaratan nükleer santrallerden altın madenlerine birçok alan için, büyük miktarda paranın gerekli olduğu ve böyle projelerin, verilen kredileri faiziyle birlikte geri getireceği düşünülmektedir.

Yine paranın, halkın refahını sağlayan eğitim, sağlık gibi hizmetler için yaratılmaması da ilginçtir. Çünkü bu hizmetler, hiçbir zaman bankalara faiz getirisi sağlamayacakları için vergi döngüsü içinde yer alan parayla yerine getirilmektedir. Bu nedenle bir ekonomideki para arzı ve yaratılan sosyal değer arasında ters korelasyon oluşmaktadır. Basit bir örnekle ifade etmek gerekirse, bir ekonomide kredi arzı arttığı zaman, bir öğretmenin maaşı düşük seviyesini korurken, bir aracı kurum broker’ı lüks bir hayat sürebilecek kadar kazanabilmektedir. Bunu sosyal tahribat olarak yorumlamak sanırız hatalı bir düşünce olmayacaktır.

Para gerçeği

Birçok ekonomist ve para uzmanına göre, bugünkü ekonomik sistemde para, borç anlamına gelmektedir. Eğer hiç kimse bankalardan kredi almazsa ve tüm krediler geri ödenirse, para olmayacaktır. Çünkü gerçek değere sahip olan şey, kredi olarak alınan para değil, karşılığında teminat olarak verilenlerdir.

memet1
04-01-2014, 11:23
bu kadar lafı kimse okumadı bence...

jacksparrow
04-01-2014, 13:28

Ben okudum ve oldukça yararlı bilgiler bence.

Teşekkürler BOSPOROS...

oktay G
04-01-2014, 14:11
güzel yazı bosporos yoldaş, okumayan okumaz öyle devam eder hayatına...

Ms-DoS
04-01-2014, 14:25

Okudum, böyle güzel yazılar olursa büyük bir zevkle okurum.

Hocam
04-01-2014, 15:16

Siz bunu yazana kadar okumamıştım, sayenizde meraklanıp okudum. Aslında ne kadar kırılgan bir sistemde işlem yaptığımızı anlayıp endişelendim açıkcası.

muratti77
04-01-2014, 16:09
Ayn Rand'ın ünlü ''Atlas Silkindi'' romanı vardır meşhur.. Üniversiteye ilk girdiğim yıllarda ekonomik olarak dünyaya sosyalist bakarken, o yıllarda dünya görüşümün tümüyle çatırdamasına neden olmuş, serbest piyasanın, bencilliğin , bireyciliğin o kadar öcü olmadığını, medeniyet adına sahip olduğumuz bir çok şeyi bunlara borçlu olduğumuzu görmüştüm. Herkesin sandığının aksine, kötü reklamı yapılan,sistemin sosyalizm değil, kapitalizm olduguna irkilerek şahit olmuştum. Henüz lise ve dengi okula girip, azıcık bilgi birikimine sahip olanların müthiş evrensel pompalama sayesinde kapitalizme, serbest piyasaya küfretmeye başladığına sık sık tanık olmuşumdur. Gerçek bu kadar kör müdür acaba ? Sokakta mikrofon uzatıp sordugun hemen her insan '' kaka kapitalizm, bütün kötülüklerin başı'' diye mutlaka söylenecektir.

Neyse, işin özü, kapitalizmin etiği üzerine yazılan o kitapta, şöyle diyordu, varsayın ki para bir başarı belgesi, yani insanlar verdiği emekler yaptığı işler karşılıgında birer başarı belgesi kazanıyorlar ve bu belgeleri, diger ihtiyaçları için kullanıyorlar. Hatta bu belgeleri miras oalrak cocuklarına bırakabiliyorlar.. Böyle düşünüldüğünde para sempatisi daha artan bir şey. En azından benim için.

Çok para kazanan insanlara küfretmek, horlamak yerine, takdir edebilmek, bunca belgeleri olduğu için; belki değişik bir dünyaya bakış açısı olurdu, belki denemek lazım.
Egoizm ve bencillik için ise, şunu diyordu, aslında Edison da Newton da bencildi. İnsanlık için değil kendileri için, ünleri için, beşki daha cok kazanmak için yeni şeyler buldular. Ama kişisel bencillikleri, toplum için totalde muthiş faydalar sağladı. Yaşasın bencil insanlar diyebilmek lazım bazen . Hatta kitaptaki tam ifade ile ''egoism is the very essence of a noble soul''.. Yani bencillik asil bir ruhun en özüdür.
Kullandıgımız ateşi diğer kadınalra hava atmak isteyen bencil bir adam, yazıyı ise dikkat çekmek isteyen egoist biri bulmuş olabilir. Ki böylesi cok daha muhtemel..

Bize ögretilenler yanlış olabilir. Yıllarca vadeli işlem piyasalarında ve borsada işlem yapmış biri olarak, ben serbest piyasayı, bencil insanları, para kazanma motivasyonunda ve telaşındaki insanları seviyorum. ( Artık sadece reel piyasadayım, ticaretle ugrasıyorum ve birikimlerimi mevduat yapıyorum)

Kapitalizmin ve sanayileşmenin tüm nimetlerinden yararlanıp, kapitalizme küfretmenin cok elitist, çok havalı bir şey olduğunun farkındayım. Belki yazdıklarım itici de gelebilir çogunuza ama yukarıda para üzerine çok değerli bilgiler görünce aklıma geldi, fikirlerimi yazdım, polemik olsun diye değil, ona dönüşürse sileceğim gönderiyi, gerilmeyi sevmiyorum çünkü, selamlar...

BUZ
04-01-2014, 16:45
Bize ögretilenler yanlış olabilir. Yıllarca vadeli işlem piyasalarında ve borsada işlem yapmış biri olarak, ben serbest piyasayı, bencil insanları, para kazanma motivasyonunda ve telaşındaki insanları seviyorum. ( Artık sadece reel piyasadayım, ticaretle ugrasıyorum ve birikimlerimi mevduat yapıyorum)

...

iyide muratti dost ...................borsa liberal ekonominin bir icadıdır zaten..............

değerlemeler borsada oluşur.................serbest piyasanın tüm "çok serbest" kuralları işler burada..............!

hayatın ta kendisidir borsa...............

bir balık bir çiçek kendi mezatında ölçeğine arz ve talebe göre nasıl fiyatlanıyorsa e borsada öyle...............

kapitalist sistemin çiçek mezatıdır borsa...............ve faizde genel değerleme ölçütüdür..............

yani öyleyken içerdeyim böyleyken dışarıdayım dan ziyade öyleyken de böyleyken de sistemin bir oyuncusu yada kurbanıyım demek ambiansı bozar diye korkuyorsan hiç telaş etme.............!

şimdi faizdeysen eğer küresel para borsada olmadığı için olmasın sakın..................:)

yarın faizler tekrar %6 seviyesine gerilediğinde gözlerin borsada fırsatlar aramaya başlayacak ve belkide içinden fısıldayan gafil şeytana uymak zorunda kalabileceksin sevgili muratti...............:)

sabahın kör ayazında işine gücüne koşan insanımızın yüzde kaçı borçlu..........?

yüzde kaçı işinden hayatından standardından memnun................?

extra azınlıktan bahsetmiyoruz.........genelden......içinde yaşadığımız genelden bahsediyorum.....

hepsi sistemin bir parçası.......borsada yada mevduatta parası olan olmayan meselesi değil bu...............?

modern kölelik................

rahmetli cem karacanın sanırım bir nazım hikmet şiirinden derlediği bana istanbulu anlat nasıldır.............insanlar gülüyordu de.......trende vapurda otobüste.......hep kahır hep kahır bıktım be........parçasını hatırladım bir an..............:)

şimdi bu anlamlı paylaşımın şerefine aşık veyselden uzun ince bir yoldayım ı dinliyorum dostum..............

ister öyle ister böyle ister o tarafta kal ister bu tarafa geç.................sistemin tam ortasındayız dostlarım........

memuriyette isek memuriyetimiz.........serbest çalışıyorsak ticari varlıklarımız huzurumuz saadetimiz yediğimiz lokma içtiğimiz su tümüyle sisteme ait..............

hatta karadenizde yada bodrumda bir balıkçı köyüne yerleşebilmek hayalimiz bile.........!!

bizim olan sadece canlarımız.............belki....................?

yani kaçacak hiç yer yok.......................!

euphory
04-01-2014, 20:55
Bugün bağlanan mevduatın vade sonu 04-02-13 olduğunda gün sayısı 32 olur valör kaybı olmaz.

Valör hesabında valör günü sayılırken 03.01.2014 tarihini de sayıyor musunuz? Eğer 04.01.2014 tarihi valörün 1. günü alınırsa 32 gün sonra 04.02.2014 tarihi olur ama 03.01.2014 tarihi valörün 1. günü alınırsa bu durumda 04.02.2014 tarihi valörün 33. günü olmuş olmaz mı?

memet1
04-01-2014, 22:17
Valör hesabında valör günü sayılırken 03.01.2014 tarihini de sayıyor musunuz? Eğer 04.01.2014 tarihi valörün 1. günü alınırsa 32 gün sonra 04.02.2014 tarihi olur ama 03.01.2014 tarihi valörün 1. günü alınırsa bu durumda 04.02.2014 tarihi valörün 33. günü olmuş olmaz mı?bağladığın gün 1.gün....valör sonu yazan tarih paran boşta...onu sayma...başka bir valörün 1. günü...ok...2.4.2014ü sayma...para boşta...32gün bağlı...33.gün boşta...

yolgider
05-01-2014, 00:23
Ayn Rand'ın ünlü ''Atlas Silkindi'' romanı vardır meşhur.. Üniversiteye ilk girdiğim yıllarda ekonomik olarak dünyaya sosyalist bakarken, o yıllarda dünya görüşümün tümüyle çatırdamasına neden olmuş, serbest piyasanın, bencilliğin , bireyciliğin o kadar öcü olmadığını, medeniyet adına sahip olduğumuz bir çok şeyi bunlara borçlu olduğumuzu görmüştüm. Herkesin sandığının aksine, kötü reklamı yapılan,sistemin sosyalizm değil, kapitalizm olduguna irkilerek şahit olmuştum. Henüz lise ve dengi okula girip, azıcık bilgi birikimine sahip olanların müthiş evrensel pompalama sayesinde kapitalizme, serbest piyasaya küfretmeye başladığına sık sık tanık olmuşumdur. Gerçek bu kadar kör müdür acaba ? Sokakta mikrofon uzatıp sordugun hemen her insan '' kaka kapitalizm, bütün kötülüklerin başı'' diye mutlaka söylenecektir.

Neyse, işin özü, kapitalizmin etiği üzerine yazılan o kitapta, şöyle diyordu, varsayın ki para bir başarı belgesi, yani insanlar verdiği emekler yaptığı işler karşılıgında birer başarı belgesi kazanıyorlar ve bu belgeleri, diger ihtiyaçları için kullanıyorlar. Hatta bu belgeleri miras oalrak cocuklarına bırakabiliyorlar.. Böyle düşünüldüğünde para sempatisi daha artan bir şey. En azından benim için.

Çok para kazanan insanlara küfretmek, horlamak yerine, takdir edebilmek, bunca belgeleri olduğu için; belki değişik bir dünyaya bakış açısı olurdu, belki denemek lazım.
Egoizm ve bencillik için ise, şunu diyordu, aslında Edison da Newton da bencildi. İnsanlık için değil kendileri için, ünleri için, beşki daha cok kazanmak için yeni şeyler buldular. Ama kişisel bencillikleri, toplum için totalde muthiş faydalar sağladı. Yaşasın bencil insanlar diyebilmek lazım bazen . Hatta kitaptaki tam ifade ile ''egoism is the very essence of a noble soul''.. Yani bencillik asil bir ruhun en özüdür.
Kullandıgımız ateşi diğer kadınalra hava atmak isteyen bencil bir adam, yazıyı ise dikkat çekmek isteyen egoist biri bulmuş olabilir. Ki böylesi cok daha muhtemel..

Kapitalizmin ve sanayileşmenin tüm nimetlerinden yararlanıp, kapitalizme küfretmenin cok elitist, çok havalı bir şey olduğunun farkındayım. Belki yazdıklarım itici de gelebilir çogunuza ama yukarıda para üzerine çok değerli bilgiler görünce aklıma geldi, fikirlerimi yazdım, polemik olsun diye değil, ona dönüşürse sileceğim gönderiyi, gerilmeyi sevmiyorum çünkü, selamlar...

Dostum kızma ama bu yazına bakarak senin kapitalist sistemi anlamış olduğunu düşünmüyorum.
1- Sosyalist olmak para kazanan insanlara küfretmek, horlamak değildir. sorun bu paranın kazanış biçimiyle ilgilidir.kapitalizm bir tarafta büyük çoğunluk için devasa fakirlik,yoksulluk,açlık biriktirirken diğer tarafta küçük bir azınlık için para,malk,mülk biriktirir.sosyalistlerin itirazı bunadır.yani itiraz kapitalist birikim-dağıtım modelinin kendinedir.yani kapitalizmin bizzat ekonomik modelinedir.bölüşüm ve dağıtım ilişkisinedir itiraz.
2-bahse konu kitapta 'varsayalım ki para bir başarı belgesidir' diyorsun.para bir başarı belgesi değildir.para bir değişim değeridir.Ve bu değişim değerinin fazla yada az olması insanların alım gücünü,tüketimini vs belirler.eğer para bir başarı değeri olsaydı örneğin dünyada yerin yedi kat dibinde maden ocaklarında çalışan onbinlerce maden işçisinin emeğini nereye koyacağız.öyleya senin ifadene göre 'insanlar verdiği emekler yaptığı işler karşılıgında birer başarı belgesi kazanıyorlar' demekki senin mantığına göre maden işçilerinin yada açlık sınırında çalışan,yaşayan milyonlarca çalışanın verdiği emek o kadar değersiz ve önemsiz ki başarı belgeleri hep düşük oluyor. ve zaten başarı belgeleri düşük olduğu için bunlarda hiç birşeyi hakketmiyor.kapitalizmin ne olduğu bundan daha iyi anlatılmazdı herhalde.
3-dostum sanıyormusun ki şirket sahipleri,holding patronları,fabrikatörler ve bir cümle sermaye sınıfı çok ürettiği çok çalıştığı içinmi başarı belgeleri(paraları) hep daha yüksek oluyor?yoksa daha çok sömürdüğü için mi başarı belgeleri yüksek?
4-'kapitalizmin ve sanayileşmenin tüm iyi nimetlerinden' bahsetmişsiniz bende size başka nimetlerinden bahsediğim kapitalizmin çocuk işçiliği,kölece çalışma koşulları,çok uzağa gitmeye gerek yok tuzla tershanede işveren çok basit iş güvenliği tedbirlerini almadığı için ölen onlarca işçiler,hepimizin severek giydiği kotların taşlama işinde üç kuruşa çalışıp silikosiz hastalağına yakalan ve ölen insanlar.

sahi kot taşlamada çalışan insanların başarı belgeleri kaç acaba.
yada kaçımız biliyoruz silikosiz hastalığının ne olduğunu..

dostum kusura bakma amacım seninle polemik yapmak değil.ancak dayanamadım yazmak istedim.umarım yanlış anlamazsın muratti kardeşim.

memet1
05-01-2014, 00:51
topa gereksiz girdiğimi hissettim....ama batıda kum püskürtme işini artık robotlar yapıyor...bizdeki sistem kapitalizmde değil sosyalizmde değil...aradayız bence...ancak işkuran ve insan çalıştıran ekmek verene saygım sonsuzdur...çünkü adam çalıştırmak bu ülkede en sıkıntılı iştir...üstelik çalıştıracak adam bile bulamazsın...3 gün çalışıp kaçarlar...devlet,vergici,yemeği,ulaşım...vsvs...ö lüm yani...koy paranı mevduata yat daha iyi...

BOSPOROS
05-01-2014, 00:53
ABD’de 12 FED (Merkez Bankası) vardır.Bu FED’lerin en güçlüsü New York FED’tir. 12 ABD FED’in sahibi 8 ailedir. Bu ailelerden 4’ü ABD’de, 4’ü ise ABD dışında yaşamaktadır.

ABD’de yaşayan 4 aile:

1. Rockefeller ailesi
2. Goldman Sachs ailesi
3. Lehman Brothers ailesi
4. Kuhn Loebs ailesi

ABD dışında yaşayan 4 aile:

1. Rothschild ailesi (The Rothschilds of Paris and London)
2. Warburg ailesi (Warburgs Bank of Hamburg)
3. Lazard ailesi (The Lazards Brothers of Paris)
4. Moses Seifs ailesi (The Israil Mosses Seifs of Rome)

Aşağıdaki 10 banka ise ABD’deki 12 FED’nin tümüne yakınını kontrol etmektedir:

1. NM Rothschild of London

2. Rothschild Bank of Berlin

3. Warburgs Bank of Hamburg

4. Warburgs Bank of Amsterdam

5. Lehman Brothers of New York

6. Lazard Brothers of Paris

7. Kuhn Loeb Bank of New York

8. The Israel Moses Seifs Bank of Italy

9. Goldman Sachs of New York

10. J.P. Morgan Chase Bank of New York

ABD’deki tüm FED’lerin en büyük hisselerine David Rockefeller, Rothschilds, Paul Warburg, Jacob Shiff ve James Stillman aileleri sahiptir.

Amerikalı ünlü tarihçi Dr. CarolQuigley, “Trajedi-Umut” adlı kitabında “Küresel Yönetim Karargahı”, İsviçre’nin Basel kentinde bulunan The Bank of International Settlements (BIS)- Uluslararası Varlıklar Bankası(BIS) hakkında özetle şu bilgileri veriyor.

Bankanın sahipleri dünya bankacılık devi 4 gruptur.

1. Bank of America (Rockefeller ailesi)
2. Citi Group ( Rockefeller ailesinin kontrolü altındadır)
3. Welles Fargo ( Rockefeller ailesinin kontrolü altındadır)
4. J.P. Morgan Chase ( Morgan ailesi)

Bu gruplarda ağırlıklı olarak Rockefeller, bir ölçüde de Rotschild ailesi hakimdir.

Rockefeller tarafından dünyanın en güçlü özel bankası olarak kurulan,The Bank of International Settlements (BIS) – Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS), ABD’deki FED’lerin yanı sıra, Bank of England, Bank of Italy, İsviçre Ulusal Bankası, Hollanda Bankası, Almanya Bankası, Fransız Bankası ve Kanada Bankası’nın da sahibidir.

Dr.Quigley’e göre Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS), bütün batı ülkeleri ve gelişmekte olan ulus devletlerin bankacılık sistemlerini kontrolünde bulundurmaktadır.

Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS)’in “Küresel Merkez Karargahı”, İsviçre’nin Basel kentinde, yıl boyunca yoğun karla ve sık ormanlarla kaplı Alp Dağlarının zirvesindedir. Bilderberg toplantılarının yapıldığı Davos kasabası da aynı bölgede yer almaktadır.

Karargahın İsviçre’de olması şaşırtıcı olsa da tesadüf değildir. Karargahın burada oluşturulması onyıllar öncesinde küresel kapitalizmin çekirdek örgütü olan ve merkezi New York’ta bulunan Dış İlişkiler Konseyi(CFR) elitlerince kararlaştırılmıştır.

Bu yerin seçilme nedeni, dış dünyadan kendilerini saklayarak bir araya gelmek ve dikkat çekmeden çok gizli kararlar alabilmektir. Onbinlerce dönüm ormanlık arazide yer alan Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS) karargahının yakınında Gladio’nun kurulma kararının alındığı, P-2 İtalyan Hür Masonlarının “Alpino Locası” da bulunmaktadır. P-2 Locası’nın bulunduğu yerin yakınında, 2. Dünya savaşı öncesinde ve esnasında Adolf Hitler’in tüm kararlarını aldığı ve savaşı yönettiği ana savaş karargahı olan “Nazi International” de bulunmakta idi.

Afrika Boynuzu’nda bulunan Cibuti Özerk Cumhuriyeti’ne, ABD’nin Afrika’daki gizli operasyonlarını gerçekleştirmek üzere yerleştirdiği Afrika Komutanlığı (African Command) Ordusu’nun, gerçekte İsviçre’de bulunduğu 2011 yılında ortaya çıktı. Şüphesiz ki görevi aynı bölgede bulunan Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS), P-2 İtalyan Locası, P-26 İsviçre Locası, İsviçre Bankası ve Zionist World Organisation Center(ZWO)’ın güvenliğini sağlamak ve dünyanın gizli kasası İsviçre’de operasyonlar gerçekleştirmekti.

Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS) karargahı ve P-2 İtalya Mason Locası’nın bulunduğu alanlarda yol ve elektrik enerjisi direkleri yoktur. Nedeni de kontrolsüz sızma ve elektronik dinlemeyi önlemektir. Önleme Laser Yüksek Teknolojisi kullanımıyla yapılmaktadır.

David Rockefeller, Uluslararası Varlıklar Bankası (BIS) karargahında, Prof. Henry Kissinger, Prof. Zbigniev Brzezinsky ve diğer kurmaylarıyla bir çok gizli kararlar almış ve operasyon gerçekleştirmiştir. ABD’nin Avrupa Birliği’ne dayattığı Basel-1, Basel-2 ve Basel-3 kararları da bunlar arasındadır.

Emperyalist Küresel Kapitalizm, dünya hegemonyasını bu yapılanmalarla dayatmaya ve devam ettirmeye çalışmaktadır.

memorex
05-01-2014, 01:13
Cumhuriyet Gazetesi - Dolar 2,5 TL'ye koşar
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/25717/Dolar_2_5_TL_ye_kosar.html

Bu çooookk gizli bilgilerden sonra size Goldman dan TL tahmini, dövizci arkadaşların dikkatine...

Heval
05-01-2014, 01:45
USDTRY nin nereye koşacağı değilde elinde USD olanların hedef lerine bakmak lazım.Ben 2.4 üzerinde dolarları başka bir enstrümana çevireceğim...Forumda bazı arkadaşların hedefi 2.37 üzeri ....

Asıl sorulması gereken soru faizler neden artmıyor...!!!

Piyasa yapıcı statüsündeki bankalar Faizlerin artmasını istemedikleri , taşıdıkları sabit kuponlu bonolardan zarar yazamak istemedikleri gönderdikleri raporlarda belirtiyorlar...Hükümet ve MB nezninde de bu yönde ciddi baskıları olduğunu düşünüyorum.

Asıl FAIZ LOBISI bana göre piyasa yapıcı bankalardır...

mandrake
05-01-2014, 01:50

Kisa ve oz olarak

sokaktan gecen Mercedes ve BMW lerin plakasindan kayitlarina bakilsin sonrada isyerlerine veya evlerine baskin duzenlensin

Kalibimi basarim %99 u ya illegal ya saibeli islerle ugrasiyordur ugrasmayan ise vergi kaciriyordur.
Bu yasima geldim ben bunu hergun kanitliyorum kendime. Kapitalizm tamam en uckaat duzenegi.

muratti77
05-01-2014, 02:54
Dostum kızma ama bu yazına bakarak senin kapitalist sistemi anlamış olduğunu düşünmüyorum.
1- Sosyalist olmak para kazanan insanlara küfretmek, horlamak değildir. sorun bu paranın kazanış biçimiyle ilgilidir.kapitalizm bir tarafta büyük çoğunluk için devasa fakirlik,yoksulluk,açlık biriktirirken diğer tarafta küçük bir azınlık için para,malk,mülk biriktirir.sosyalistlerin itirazı bunadır.yani itiraz kapitalist birikim-dağıtım modelinin kendinedir.yani kapitalizmin bizzat ekonomik modelinedir.bölüşüm ve dağıtım ilişkisinedir itiraz.
2-bahse konu kitapta 'varsayalım ki para bir başarı belgesidir' diyorsun.para bir başarı belgesi değildir.para bir değişim değeridir.Ve bu değişim değerinin fazla yada az olması insanların alım gücünü,tüketimini vs belirler.eğer para bir başarı değeri olsaydı örneğin dünyada yerin yedi kat dibinde maden ocaklarında çalışan onbinlerce maden işçisinin emeğini nereye koyacağız.öyleya senin ifadene göre 'insanlar verdiği emekler yaptığı işler karşılıgında birer başarı belgesi kazanıyorlar' demekki senin mantığına göre maden işçilerinin yada açlık sınırında çalışan,yaşayan milyonlarca çalışanın verdiği emek o kadar değersiz ve önemsiz ki başarı belgeleri hep düşük oluyor. ve zaten başarı belgeleri düşük olduğu için bunlarda hiç birşeyi hakketmiyor.kapitalizmin ne olduğu bundan daha iyi anlatılmazdı herhalde.
3-dostum sanıyormusun ki şirket sahipleri,holding patronları,fabrikatörler ve bir cümle sermaye sınıfı çok ürettiği çok çalıştığı içinmi başarı belgeleri(paraları) hep daha yüksek oluyor?yoksa daha çok sömürdüğü için mi başarı belgeleri yüksek?
4-'kapitalizmin ve sanayileşmenin tüm iyi nimetlerinden' bahsetmişsiniz bende size başka nimetlerinden bahsediğim kapitalizmin çocuk işçiliği,kölece çalışma koşulları,çok uzağa gitmeye gerek yok tuzla tershanede işveren çok basit iş güvenliği tedbirlerini almadığı için ölen onlarca işçiler,hepimizin severek giydiği kotların taşlama işinde üç kuruşa çalışıp silikosiz hastalağına yakalan ve ölen insanlar.

sahi kot taşlamada çalışan insanların başarı belgeleri kaç acaba.
yada kaçımız biliyoruz silikosiz hastalığının ne olduğunu..

dostum kusura bakma amacım seninle polemik yapmak değil.ancak dayanamadım yazmak istedim.umarım yanlış anlamazsın muratti kardeşim.

Dostum, bunu bildiğim için, sadece okuyun geçin dedim. Ama korktuğum oldu, ve teorik bir tartışmaya dönüştü.
Çok kısaca söylediklerini cevaplamaya çalışayım. Sürç-ü lisan edersem affola.

1. Birincisi, söyledğiniz bilimsel sosyalizm açısından doğru değil, Sosyalistler sadece kapitalizmin yarattığı eşitsiz dağılıma değil, onun büyüme dinamik ve motivasyonlarına da kökten itiraz ederler. Kapitalizm ise şunu söyler, sözgelimi İzmit'teki değersiz bir tarlada Toyota fabrikası kurdugunuzda, olmayan ve sizin var ettiğiniz bir surplus artı değer üretirsiniz ve evet, bunu sermaye biriktirecek, yeni surpluslar üretecek şekilde adaletsiz ( neye göre, kime göre burası da tartışmalı ) dagıtırsınız. Ama durum şudur. Aslında herkese düşen payın 0 ''sıfır'' oldugu bir bölgede, 50 deger yaratırsınız. 40 tanesini 1 kişi alır. Geri kalan 1000 kişi 0,01 değer alır. Yani onceden sıfır ''0'' alanlar ''0,01'' alır hale dönüşür. Yada daha önce 10 alırken 10,01 almaya başlarlar. Çok basit , parametrik anlatmaya çalışıyorum anlaşılır olsun diye. Adeletsiz, ama herkes açısından artırıcı.

2. Para'nın başarı belgesi olması mevzu, sizin/benim subjektif kriterlerimize göre degerlendirilemez. Söz gelimi siz, maden ocaklarında çalışan işcinin koşullarını zor ve başarıya deger bulurken, bir başkası stresten aldıgı mali riskler yüzünden geceleri iki saat uyuyabilen, antidepresan haplarla hayatta durabilen bir borsacınınkini daha başarıya değer bulabilir. Kapitalizm, kollektif akla güvenir, piyasa en degerliyi secer der. Yani ''başarı'' , ''başarısızlık'' rsikinin en cok oldugu yerdedir, en çok ter akıtılan yerde değil..En çok bulunan ve yapılabilen işler değil, zor yapılabilen, daha fazla cesaret isteyen işler tırnak içinde '' başarılı'' görülür toplumsal bilinçte..Bu evrimsel kapitalizm kuramlarına girer ki , cok karmaşık bir mevzu.

3. Sömürü, çok izafi ve muglak bir kavram. Ne açıdan baktıgınıza bağlı, derinine girmeyeceğim ama, bir yandan parayı yoz degersiz görürken, o degerden daha az edinenleri sömürülen görmek biraz ikilemde bir bakış acısı. Kim kimi sömürüyor, risk alanı kol emeklerini harcayanlar mı, kol emegi harcayanlar risk alanı mı ? Hayat emek ve fiziksel yorulma üzerine kurulsaydı, insan bugün oldugu yerde olur muydu? Bedenim yoruldu, öyleyse ben en çoğunu hakettim.' den ibaret mi dünya. Gercekten bedeniniz yoruldugunda mı en cok emeği verirsiniz ? Felsefi bir tartışma. İnsanı gercekten yorgun hissettiren ve tüketen nedir, bedenen yorulmak mı ? Geçmişinize dair minik bir gözden gecirme yapın. Zorlu ve hayati bir ameliyatın öncesinde beyniniz tedirgin ve düşünmekten bitap düştügünde mi emek vermişsinizdir, yoksa agır tuglaları bütün gün taşıdıgınız günün gecesinde mi ? Emek nedir ?
Haldır huldur dayak yemek mi yorar insanı, sevdiginden duydugu çok agır bir söz mü ? Nedir bizi yoran ?

4. Bu söylediginiz, kapitalizm ile ilgili bir şey değil. Bu söylediğiniz, aptal ve kontrolsüz sanayileşme ile ilgili bir şey. Kapitalizm farklı bir şey, sanayileşme başka bir şey. İnsanlar trafikte öldüğünde suçlu olan otomobiller değil, otomobileri yanlış kullanan, kuralalra uymayan insanlardır. Bıçak ile ekmek de kesebilirsiniz, insan da öldürebilirsiniz. Bu ''bıçak'' tan bagımsız bir durumdur. Sosyalist sanayileşmenin yaşandıgı ülkelerde işçi ölümleri ile ilgili basit bir istatistik araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Silikozis hastalığının hangi ekonomik sistemlerin uygulandıgı ülkelerde daha yogun oldugunu görmeniz bile sizin için yeterince şaşırtıcı olacaktır.

Fikirlerim budur, çok rica ediyorum, uzamasın.

Selamlar

DİPNOT : Fakirim :)

excali
05-01-2014, 10:28
............

Kime göre Fakirsin? :he:

1- W. Buffett
2- Asgari ücretli vatandaş

oktay G
05-01-2014, 10:29
Maliye Bakanlığı, herhangi bir ürün almadan direkt olarak olarak vergi ödeme kolaylığı sağlayan 'Ürünsüz Vergi Paketi'nin içeriğini bu akşam düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Maliye Müsteşarı Kaan Cegiz Orak'ın ''Arkadaşlar, bu elimde görmüş olduğunuz siyah kutu, yeni vergi paketimiz. Artık vergi ödemek için illa arabadır, evdir, sigaradır falan almanıza gerek yok. Sadece bu kutuyu satın alarak, herhangi bir ürün fiyatına da katlanmak zorunda olmadan devletimize katkıda bulunabileceksiniz" sözleriyle tanıttığı vergi paketi, çok yakında perakende satış noktalarında ve PTT bayilerinde satışa sunulacak.

"İlla bir tüketim maddesi almaya gerek yok"

Başta sigara, içki ve akaryakıt olmak üzere özellikle lüks tüketim malzemelerindeki her geçen yıl artan vergi miktarının vatandaşların sırtına önemli bir yük getirdiğini belirterek sözlerine başlayan Maliye Müsteşarı Kaan Cengiz Orak, yeni sistem sayesinde bu yükün önemli ölçüde hafifleyeceğine dikkat çekti. Bundan böyle kimsenin “100 liralık benzin alıyorum 60'ı vergi, bu nasıl iş” şeklinde şikayet etmesine gerek kalmadığını belirten Orak, sadece vergiyi satın alarak tüketiciyi gereksiz ürün maliyetinden kurtaracak olan yeni paket hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Bakın arkadaşlar mesela bu elimdeki kutu ÖTV, KDV ve Stopaj’dan oluşan 100 liralık vergi paketi. Bunun üzerine %18 KDV'sini de eklediğimiz zaman 118 lira gibi cüzi bir tutara tekabül ediyor. Normal şartlarda bu vergiyi ödemek isteyen insan en az 3 büyük rakı, 9 paket de sigara almak zorunda. Bu da 230 lira gibi bir masraf demek. Vergi paketimizi alarak hem bu illetlerin maliyetinden kurtuluyoruz, hem sağlığımız bozulmuyor, hem de aslanlar gibi devletimize yine vergimizi ödemiş oluyoruz..."

Vergi kaçakçılığı da bitecek

Bakanlık müsteşarı, 25 bin lira vergi ödemek için 55 bin liralık araba alma devrinin de artık sona ereceğini belirtirken, "Müfettişlerimiz her ay kapı kapı gezerek kutu kontrolü yapacaklar. Evinde veya iş yerinde o ay vergi paketi bulunmayanlardan 3 mega paket tutarında vergiyi otomatik olarak tahsil edecekler. O yüzden vatandaşlarımız aldıkları kutuları atmasınlar. Neticede hem bir hatıradır hem de ileride taşınırken falan lazım olur" sözleriyle, yeni uygulamanın vergi kaçakçılığını minimuma indireceğini de sözlerine ekledi.

Her keseye uygun vergi paketleri

İlk etapta normal boy, süper boy ve mega boy olmak üzere 3 farklı ebatta tüketicilerin beğenisine sunulacak olan vergi paketleri, Ocak ayı sonuna dek tüm Türkiye’de perakende satış noktalarından ve PTT şubelerinden kolayca temin edilebilecek. Lansmanın sonunda örnek olarak yanında getirdiği mega paketleri basın mensuplarına dağıtan Orak, "Arkadaşlar, merak etmeyin. Kutular tanıtım amaçlı olduğu için sadece 750 Lira'ya sizde kalacak. Paraları elden ele yapıp, bana yollarsanız sevinirim" sözleriyle hoş bir sürpriz de yaptı. İlk satışı muhabirlere gerçekleştirilen Mega Paketin içeriği ise şu vergilerden oluşuyor:

- Yıllardır ÖTV verememenin acısıyla yaşayan; Sigara içmeyen, cep telefonu ve araba kullanmayanlar için ÖTV.

- Kendisini bir kez olsun A.Ş. gibi hissetmek isteyenlere Özel Kurumlar Vergisi.

- Stopaj (Tam ne olduğunu kimse bilmiyor ama adı çok havalı)

- Sadece mega pakete özel, nostalji severlerin de vazgeçemeyeceği: Öşür

biraz gırgır geçelim, ama yakında bu hükümet bunuda yaparsa şaşırmayalım yoldaşlar...
http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=234966

feveran99
05-01-2014, 11:01
Cok güldüm oktay G :) :) :) super ya. En cok nostaljik vergi öşüre guldum

pazarcışükrü51
05-01-2014, 14:27
----Faizin gelecek hafta
---11.50-12.00 bandına
--- hızlı bir atak yapması muhtemel
----Neden derseniz?:
---9.60-10.00 bandında
---çok uzun süre oyalandı
---ve güç kazandı.
----Bu hafta bu oranı görmesi lazım
---Şayet görmez ise
---ben havlu atacağım
Faiz defterin 3 yıl süre ile kapatacağım
ytd değildir

powerpc
05-01-2014, 14:46
USDTRY nin nereye koşacağı değilde elinde USD olanların hedef lerine bakmak lazım.Ben 2.4 üzerinde dolarları başka bir enstrümana çevireceğim...Forumda bazı arkadaşların hedefi 2.37 üzeri ....

Asıl sorulması gereken soru faizler neden artmıyor...!!!

Piyasa yapıcı statüsündeki bankalar Faizlerin artmasını istemedikleri , taşıdıkları sabit kuponlu bonolardan zarar yazamak istemedikleri gönderdikleri raporlarda belirtiyorlar...Hükümet ve MB nezninde de bu yönde ciddi baskıları olduğunu düşünüyorum.

Asıl FAIZ LOBISI bana göre piyasa yapıcı bankalardır...

bu faizi suni olarak düşük tutma işi 1994'te çiller'in inadına benziyor. 5 nisan'dan sonra mecburen %200 faiz ödemek zorunda kalmıştı.

fxxx
05-01-2014, 15:46
Faiz defterini kapatacağım

Son bir buçuk yıl sonunda, her yıl, yıllık net % 10 faiz almama rağmen, döviz getirisine göre her 100 bin lirada en az 20 bin lira zarardayım.

Hepsi tuzak.

ozziem
05-01-2014, 15:53
Son bir buçuk yıl sonunda, her yıl, yıllık net % 10 faiz almama rağmen, döviz getirisine göre her 100 bin lirada en az 20 bin lira zarardayım.

Hepsi tuzak.

20 bin çok bence:)
Zarar 12 bin civarıdır.

100 bin ortalama %10 dan 8.500 tl faiz getirir.

dolar %20 değerlendi 1 yılda. Ortalamakur 1.80 den hesaplarsak. 20 bin tl getirisi olur.

ozziem
05-01-2014, 15:57
----Faizin gelecek hafta
---11.50-12.00 bandına
--- hızlı bir atak yapması muhtemel
----Neden derseniz?:
---9.60-10.00 bandında
---çok uzun süre oyalandı
---ve güç kazandı.
----Bu hafta bu oranı görmesi lazım
---Şayet görmez ise
---ben havlu atacağım
Faiz defterin 3 yıl süre ile kapatacağım
ytd değildir

Normalde öle olması lazım ama adamalrın paralar dolarda, sence faizi arttırtmak işlerine gelir mi?
Faizde eğer ABD 10 yıllıklar 3.10 LARA gelemesse yön aşağıdır ve 10.00 altıdır.

dudu
05-01-2014, 18:55
Mevduatta erozyon

http://www.bilgeyatirimci.com/2014/01/05/mevduatta-erozyon/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Syg,

dudu
05-01-2014, 18:59
bu faizi suni olarak düşük tutma işi 1994'te çiller'in inadına benziyor. 5 nisan'dan sonra mecburen %200 faiz ödemek zorunda kalmıştı.

Benziyor da bir cok ayrildigi nokta da var.
Yapisal olarak:
Butce acigi yok.
Bankacilik sisteminin acigi yok.
Bir tek ozel sektorun ciddi doviz borcu var, bu da gerekli teminatlar alinarak verilmistir mutlaka.

Syg,

skywater
05-01-2014, 19:19
hafta başlasa da şu açık öğretim halk üniversitesi modunun yerini oranlar alsa :beurk:

julia.luthor
05-01-2014, 19:48
Mevduatta erozyon

http://www.bilgeyatirimci.com/2014/01/05/mevduatta-erozyon/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Syg,

Şahsen burada para kazanmak isteyen insanların cirit attığını sanmıyorum.
Çoğu iki kuruşum var, erimesin kurda kuşa kaptırmayayım diyenler.
Ben reel olarak pek bir şey kazanamamışım, ama senelerce biriktirdiğim iki kuruşum da pek erimemiş.
Bu bana yeter.
Zaten azla yetinmeyi bilen insanlarız yoksa üç beş kuruş birikim yapamazdık.
Saygılar.

dudu
05-01-2014, 20:20
Ben okudum ve oldukça yararlı bilgiler bence.

Teşekkürler BOSPOROS...

Ben de okudum ve cok begenip, paylastim.

Tseskkurler,

Syg,

euphory
05-01-2014, 22:31
bağladığın gün 1.gün....valör sonu yazan tarih paran boşta...onu sayma...başka bir valörün 1. günü...ok...2.4.2014ü sayma...para boşta...32gün bağlı...33.gün boşta...

Sayın mehmet1 olaya bu açıdan bakmamıştım dediğiniz gibi oluyor. Açıklama için teşekkürler.

memet1
05-01-2014, 23:11
bu arada 2.4.2014 yazmışımyaw...4.2.2014 doğrusu...özr...

skywater
06-01-2014, 00:05
faizler kendi kendine yükselmez arkadaşlar. Yapacağımız şey en küçük bir faiz artışını kollamak ve günü gelince hiç yüksünmeden, gocunmadan daha yüksek faiz verene koşmaktır. Mevduatçılık tarihin her döneminde buydu.

TINGIL
06-01-2014, 05:12
Dostum, bunu bildiğim için, sadece okuyun geçin dedim. Ama korktuğum oldu, ve teorik bir tartışmaya dönüştü.
Çok kısaca söylediklerini cevaplamaya çalışayım. Sürç-ü lisan edersem affola.

1. Birincisi, söyledğiniz bilimsel sosyalizm açısından doğru değil, Sosyalistler sadece kapitalizmin yarattığı eşitsiz dağılıma değil, onun büyüme dinamik ve motivasyonlarına da kökten itiraz ederler. Kapitalizm ise şunu söyler, sözgelimi İzmit'teki değersiz bir tarlada Toyota fabrikası kurdugunuzda, olmayan ve sizin var ettiğiniz bir surplus artı değer üretirsiniz ve evet, bunu sermaye biriktirecek, yeni surpluslar üretecek şekilde adaletsiz ( neye göre, kime göre burası da tartışmalı ) dagıtırsınız. Ama durum şudur. Aslında herkese düşen payın 0 ''sıfır'' oldugu bir bölgede, 50 deger yaratırsınız. 40 tanesini 1 kişi alır. Geri kalan 1000 kişi 0,01 değer alır. Yani onceden sıfır ''0'' alanlar ''0,01'' alır hale dönüşür. Yada daha önce 10 alırken 10,01 almaya başlarlar. Çok basit , parametrik anlatmaya çalışıyorum anlaşılır olsun diye. Adeletsiz, ama herkes açısından artırıcı.

2. Para'nın başarı belgesi olması mevzu, sizin/benim subjektif kriterlerimize göre degerlendirilemez. Söz gelimi siz, maden ocaklarında çalışan işcinin koşullarını zor ve başarıya deger bulurken, bir başkası stresten aldıgı mali riskler yüzünden geceleri iki saat uyuyabilen, antidepresan haplarla hayatta durabilen bir borsacınınkini daha başarıya değer bulabilir. Kapitalizm, kollektif akla güvenir, piyasa en degerliyi secer der. Yani ''başarı'' , ''başarısızlık'' rsikinin en cok oldugu yerdedir, en çok ter akıtılan yerde değil..En çok bulunan ve yapılabilen işler değil, zor yapılabilen, daha fazla cesaret isteyen işler tırnak içinde '' başarılı'' görülür toplumsal bilinçte..Bu evrimsel kapitalizm kuramlarına girer ki , cok karmaşık bir mevzu.

3. Sömürü, çok izafi ve muglak bir kavram. Ne açıdan baktıgınıza bağlı, derinine girmeyeceğim ama, bir yandan parayı yoz degersiz görürken, o degerden daha az edinenleri sömürülen görmek biraz ikilemde bir bakış acısı. Kim kimi sömürüyor, risk alanı kol emeklerini harcayanlar mı, kol emegi harcayanlar risk alanı mı ? Hayat emek ve fiziksel yorulma üzerine kurulsaydı, insan bugün oldugu yerde olur muydu? Bedenim yoruldu, öyleyse ben en çoğunu hakettim.' den ibaret mi dünya. Gercekten bedeniniz yoruldugunda mı en cok emeği verirsiniz ? Felsefi bir tartışma. İnsanı gercekten yorgun hissettiren ve tüketen nedir, bedenen yorulmak mı ? Geçmişinize dair minik bir gözden gecirme yapın. Zorlu ve hayati bir ameliyatın öncesinde beyniniz tedirgin ve düşünmekten bitap düştügünde mi emek vermişsinizdir, yoksa agır tuglaları bütün gün taşıdıgınız günün gecesinde mi ? Emek nedir ?
Haldır huldur dayak yemek mi yorar insanı, sevdiginden duydugu çok agır bir söz mü ? Nedir bizi yoran ?

4. Bu söylediginiz, kapitalizm ile ilgili bir şey değil. Bu söylediğiniz, aptal ve kontrolsüz sanayileşme ile ilgili bir şey. Kapitalizm farklı bir şey, sanayileşme başka bir şey. İnsanlar trafikte öldüğünde suçlu olan otomobiller değil, otomobileri yanlış kullanan, kuralalra uymayan insanlardır. Bıçak ile ekmek de kesebilirsiniz, insan da öldürebilirsiniz. Bu ''bıçak'' tan bagımsız bir durumdur. Sosyalist sanayileşmenin yaşandıgı ülkelerde işçi ölümleri ile ilgili basit bir istatistik araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Silikozis hastalığının hangi ekonomik sistemlerin uygulandıgı ülkelerde daha yogun oldugunu görmeniz bile sizin için yeterince şaşırtıcı olacaktır.

Fikirlerim budur, çok rica ediyorum, uzamasın.

Selamlar

Ama böyle olmazki insan cevap vermek istiyo.:) Tartışmadan gerginlik doğmak zorunda değil neden cevap verilmesinden bu kadar endişe ediyosunuz. Ayıp bir konu üstüne konuşmuyoruz ki sonuçta. Size katılmadığım 1000 tane nokta var. Hepsi içimde kaldı. Cevap vermeyin diyerek kendinizi tartışmaya sürüklenmekten kurtarmışsınız ama okuyanı da düşünün. :). Neyse çok kısaca en azından genel bir eleştiri getirmek durumundayım kusura bakmayın lütfen; tamamen kapitalizm eksenli düşünerek kapitalizm savunuyosunuz yazılarınızda, 1. maddede en çok kendini belli ediyo bu düşünce. Hiç bir şey sizin yazdığınız gibi olmak zorunda değil, tabi eğer kapitalizm olmazsa. Eğer kapitalizm varsa bu yazdıklarınız geçerli ve çok iğrenç şeyler. Avrupanın ki gibi bir kapitalizm, sömürülen ülkeler olmadan ayakta kalabiliyorsa bende kapitalistim, en azından yıkılmasına uğraşılacak kadar iğrenç değil hatta bize göre mükemmel görünüyo. Ama Avrupanın arka bahçesi var ne yazık ki. Lütfen kapitalizm eksenli düşünerek değil, objektif ve bilimsel olarak dünya kaynaklarını ve paylaşımını, iş gücünü ve nüfusu göz önünde bulundurarak kapitalizmden bağımsız bir şekilde yazdıklarınızı okuyun tekrar. Ricanızı göz önüne alıp tek tek maddelere cevap verip tartışmaktan kaçınıyorum, sadece genel olarak bir cevap verdim size umarım bunu direk üstünüze almazsınız. İyi forumlar.

dudu
06-01-2014, 11:08
MEHMET UĞUR CİVELEK / ARKA PLAN
Gerçeklere direnmenin fayda etmediği bir dönemdeyiz!..

Son haftalardaki gelişmeler 2014 yılına ilişkin beklentileri büyük bir hızla olumsuzlaştırdı. Bu durumu nafile bir çaba ile frenlemeye çalışanlar da telafisi imkânsız oranda itibar kaybetti. Belirsizlik ve kırılganlık arttıkça kontrol kaybı büyüdü, güven bunalımı derinleşti. Eğer durum böyle olmasa idi, finansal piyasalardaki eğilimlerin çok daha farklı olması gerekirdi... Küresel düzeydeki eğilimleri olması gerektiği gibi okuyamamanın, içerideki ağırlaşmış sorunları göz ardı etmenin ve kısa vadeleri uç uca ekleyerek gittiği yere kadar yanlışı zorlamanın birikmiş faturası belirleyici oluyor. Gündemi belirlemeye alışmış olanlar olumsuz anlamda gündem olmaktan kurtulamıyor...

Yukarıda ifade etmeye çalıştığımız genel görünüm öncelikle Merkez Bankası ve finansal sistemi, devamında ise siyasi ve tüm toplumu yakından ilgilendiriyor. Zira değişen koşulların para otoritesini başarısızlığa mahkum etmesini çok yönlü istikrarsızlığın öncü dalgası olarak görmek gerekiyor. Ayrıca bu gerçeği görmezden gelenlerin de ciddi itibar kaybına uğramaya devam edeceğini hiç akıldan çıkarmamak, hataları asgariye indirmenin ön şartı haline geliyor.

Türk Lirası seri bir şekilde değer kaybetmeye başladığında Merkez Bankası Başkanı atıp tutmuş, 2013 sonunda kurun 1.92 olacağını iddia etmişti; bunu gerçekleştirecek güce ve silaha fazlası ile sahip olduklarını iddia etmişti... Bu söylemler basit bir tahmin hatası olarak geçiştirilebilir mi? Peki geride bıraktığımız yılın son dört iş günündü satılan 3 milyar dolara rağmen dolar kurunun yılı 2.15 düzeyinde kapatması nasıl açıklanabilir?.. Merkez Bankası Türk Lirası’ndaki değer kaybının durdurulması ve kaybın kısmen de geri alınmasını hayati önemde görmüş, kararlı bir şekilde faizleri pek kullanmadan eyleme geçmiş fakat başaramamış. Bu durum 2014 yılı para ve kur politikası tasarımının itibarını da yok etmiş, anlamsızlaştırmış. Peki şimdi ne olacak? Durumun çok daha kötüye gitmesi nasıl önlenecek?..

Finansal piyasalara bakarsanız faizleri hatırı sayılır oranda yükseltmek zorunda kalacaklar!.. Evet ciddi tasarruf açığı olan bir ekonomide her koşulda pozitif reel faiz vermeye mecbursunuz. Fakat derinlik sarhoşluğuna kapılıp aşırılıkları çok zorladığınızda gerçeğe dönüş sancısız olmuyor.

Faizler konusundaki yeni beklentiler menkul ve gayrimenkul değerlerini kademeli olarak aşağı çekecek ve riskten kaçınma eğilimi seri bir şekilde güçlenecek. Faiz yükselişinin bırakın döviz kurunu geriletmesini, tam aksine yükselişi tahrik etmesi olasılığı daha yüksek!.. Ayrıca hem faizlerin yükselmesi, hem de buna bağlı olarak ekonominin hatırı sayılır oranda daralması mevcut kırılgan yapının kaldıramayacağı bir durum olabilir!..
Türk Lirası değer kaybediyor, enflasyon ve faiz beklentileri bozuluyor, ekonomiye ilişkin öngörüler olumsuzlaşır iken riskten kaçınma eğilimi güçleniyor. Bu eğilimleri durdurmaya çalışan altında kalıyor. Çırpındıkça batılıyor, güven bunalımının büyümesi önlenemiyor.. Sürdürülebilir olmayan rotada aşırılıkları zorlayan, herkesi hikayelerle uyutanlar bundan sonra yaşanacakların sorumlusudur. Onlara yönelik güvensizlik arttıkça gerçekler ortaya saçılmaya devam edecek...

http://www.dunya.com/gerceklere-direnmenin-fayda-etmedigi-bir-donemdeyiz-154417yy.htm

muratti77
06-01-2014, 12:44
Bono 10.45 %.... +2.75% ( ARTIŞ )

Enpara 9.30%'a düşürmüş 32 günlüğünü..

LVTHN
06-01-2014, 12:55
http://haber.gazetevatan.com/piyasalar-icin-2014-yili-kusursuz-firtina-yili/598175/4/yazarlar

''Dolar 2.3550 TL’ye faiz % 13.15’e çıkabilir

Ocak ayının sonu ile Mayıs ayının sonu arasındaki dönemde Türk piyasalarında oynaklığın iyiden iyiye arttığını görebiliriz. Bu dönemi kazasız belasız atlatabilirsek ne alâ. Fed, Barış süreci, yerel seçimler, olası bir not/görünüm indirimi, Suriye-Rojova meselelerinden ikisi bir araya gelecek olur ise dolar/TL kurlarında 2.2800-2.3550 seviyelerinden birini test edebiliriz. Sonrasında gelebilecek bir “faiz artışı” yükselişleri sınırlayıp dolar/TL kurunun yılın ikinci yarısında 2.0150-2.0650 bandına geri çekilmesini sağlayabilir. Benzer dönemlerde gösterge bono bileşik faizlerinde de önce yüzde 11.00 (düz) ardından da 13.15 seviyeleri test edilebilir. Bono piyasasındaki “likidite kuruluğu” devam ederse MB piyasaya da el atabilir...''

Heval
06-01-2014, 13:16
Bono 10.45 %.... +2.75% ( ARTIŞ )

Enpara 9.30%'a düşürmüş 32 günlüğünü..

Bu adamların da biryerleri fena kalktı :)

chucky68
06-01-2014, 13:19
Ege cansen sabah cnbc de yaptigi konusmada faizlerin gecmis donemdeki gibi artmayacagini.....oyle gecmis donemdeki gibi reel yuksek net faiz vermeyecegini....bu hukumetin buna kesinlikle karsi oldugunu....gecmis donemde yuksek faiz dusuk kur uygulandigini....bugunse sartlar ne olursa olsun dusuk faiz yuksek kura gecildigini...hukumetin faize cok net durdugunu....faizlerde en anormal durumlarda dahi az bir artis olabilecegini....koridorun ust bandiyla oynanabilecegini....politika faizinin bu secim doneminde oynanmayacagini....icinde buundugumuz donemde mevduat faizlerindeki artislarin herseye ragmen iyi degerlendirilmesini...tasarufcularin .piyasadaki faizi arttirin baskilarina kapilipta bu surecte yuksek faiz koparabilirim moduna kapilmamalarini.....ve daha buna benzer aciklamalar yaparak kendi gorusune gore faizlerin cok az bir yukselis yasayacagini soyledi.....herkesin yorumuna birakiyorum

CHUCKY.........................................son bebek

chucky68
06-01-2014, 13:22
Bu adamların da biryerleri fena kalktı :)

Talep cok olunca zengin faizinin yeni adi enayi faizi olur.....bunuda yiyen cok olacaktir....

ozziem
06-01-2014, 13:44
http://haber.gazetevatan.com/piyasalar-icin-2014-yili-kusursuz-firtina-yili/598175/4/yazarlar

''Dolar 2.3550 TL’ye faiz % 13.15’e çıkabilir

Ocak ayının sonu ile Mayıs ayının sonu arasındaki dönemde Türk piyasalarında oynaklığın iyiden iyiye arttığını görebiliriz. Bu dönemi kazasız belasız atlatabilirsek ne alâ. Fed, Barış süreci, yerel seçimler, olası bir not/görünüm indirimi, Suriye-Rojova meselelerinden ikisi bir araya gelecek olur ise dolar/TL kurlarında 2.2800-2.3550 seviyelerinden birini test edebiliriz. Sonrasında gelebilecek bir “faiz artışı” yükselişleri sınırlayıp dolar/TL kurunun yılın ikinci yarısında 2.0150-2.0650 bandına geri çekilmesini sağlayabilir. Benzer dönemlerde gösterge bono bileşik faizlerinde de önce yüzde 11.00 (düz) ardından da 13.15 seviyeleri test edilebilir. Bono piyasasındaki “likidite kuruluğu” devam ederse MB piyasaya da el atabilir...''

Çok güzel yazı, bizi umutlandırıcı:), ek olarak bunlar var:

Fed’in alımlarını azaltmaya başlaması ilk başta ABD Hazine tahvil getirilerini vuracaktır. Mayıs ayında 3.005’e kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirileri ilk aşamada 3.25-35 bandına kadar bir yükseliş olması piyasaları çok rahatsız etmeyebilir. Ancak ben bu seviyenin yılın 2.çeyreğinin başlarında görülmesinin ardından 3. çeyreğin sonuna doğru 3.80 yükselmesini bekliyorum.

ozziem
06-01-2014, 13:49
Talep cok olunca zengin faizinin yeni adi enayi faizi olur.....bunuda yiyen cok olacaktir....

ODEABANK a geçmek lazım artık ama nasıl bir yol olmalı. Önce bir telefon ile arayacağım şubeyi. Zamanım yok öle şubeye gitmek için.

Hesap açmak için gerekli belgeleri faks çekebilirim.
Ama sonuçta sözleşme imzalamam gerek , bu iş nasıl olacak?
EFT ücreti ve daha da önemlisi hesap işlerim ücreti ne olacak?
EFT sınırı ne olacak?

Bunları konuşacağım telefonda eğer muhatap bulabilirsem.. 13 Ocakta 100 + mevvduatımın vadeesi dolacak. Kaç faiz verirler merak eediyorum. 10.25 yeterlidir bana.

Bu rada enparada bugün faiz dönüşümüm vardı. 9.60 gözüküyor halen.
9.30 a düşmez umarım. Ben güncelle yaPTIĞIM AN AFFETMEZ 9.30 A düşer. Ben dokunmayacağım hiç, 9.60 durur diye düşünüyorum.

Valfranc
06-01-2014, 14:16
ODEABANK a geçmek lazım artık ama nasıl bir yol olmalı. Önce bir telefon ile arayacağım şubeyi. Zamanım yok öle şubeye gitmek için.

EFT sınırı ne olacak?

Bunları konuşacağım telefonda eğer muhatap bulabilirsem.. 13 Ocakta 100 + mevvduatımın vadeesi dolacak. Kaç faiz verirler merak eediyorum. 10.25 yeterlidir bana.

9.30 a düşmez umarım. Ben güncelle yaPTIĞIM AN AFFETMEZ 9.30 A düşer. Ben dokunmayacağım hiç, 9.60 durur diye düşünüyorum.

dokunmazsan 9,60 devam. Güncelleme yaparsan son faiz oranından işlem olur. Banada daha önce olmuştu.

pronto
06-01-2014, 14:16
Şu an enparanın sitesi oranları göstermiyor.
9.30 a inmeleri halinde beni de bir daha tutamazlar...
Yerim zengin faizlerini...

Vadelisever
06-01-2014, 14:19

EFT sınırı ne olacak?

Faiz oranı 9.60 olarak kalır. Gün içinde düşürünce vadesi o gün olan hesapların faizlerini güncellemiyorlar, ama yükselince güncelliyorlar, müşterilerini koruyorlar yani. Yani bugün 9.30 değil de 9.90 yapsalardı sabah 9.60'tan yenilenen vadeli hesabının faizini akşam 9.90 yapacaklardı. Benim başıma geldi, otomatik mail gönderdiler faizinizi güncelledik diye, şok olmuştum, bunu yapan başka bir banka daha yok. Ama 9.30'a düşürmeleri şık olmadı...

kazanmakiçin
06-01-2014, 14:50

9.30 şuan...:)

pronto
06-01-2014, 14:58
En para ile aşkımız bitmiştir yoldaşlar..

ozziem
06-01-2014, 15:01
dokunmazsan 9,60 devam. Güncelleme yaparsan son faiz oranından işlem olur. Banada daha önce olmuştu.

Faiz oranı 9.60 olarak kalır. Gün içinde düşürünce vadesi o gün olan hesapların faizlerini güncellemiyorlar, ama yükselince güncelliyorlar, müşterilerini koruyorlar yani. Yani bugün 9.30 değil de 9.90 yapsalardı sabah 9.60'tan yenilenen vadeli hesabının faizini akşam 9.90 yapacaklardı. Benim başıma geldi, otomatik mail gönderdiler faizinizi güncelledik diye, şok olmuştum, bunu yapan başka bir banka daha yok. Ama 9.30'a düşürmeleri şık olmadı...

Teşekkür cevaplar için. Bazı yönleri gerçekten iyi ama 9.30 hiç hoş olmadı gerçekten.
ODEA yı aradım. Güneşli şubesini , hesap işletim ücreti almayacağız dedi ama EFT ücreti internetten ona birşey yapamıyoruz dedi . 4TL bir şey ben de üzerinde durmadım. Ama hesap açtırmak problemli. Şubeye gitmek gerekiyor dedi, yani imzasız olmaz sonuçta. Adam haklıydı zaten, imzasız olmaz doğal olarak.
Şimdi ODEABANK ın oradan otobüs geçiyor mu geçmiyor mu bu önemli. Taksi ile gidemem doğal olarak. Taksi parası verince anlamı kalmza faizin.
110 bin civarına 10.20 veriyorlar.

LVTHN
06-01-2014, 15:12
Daha geçen hafta enpara 32 gün oranı %10'du.
Önce 9.60'a, şimdi de 9.30'a düşürdüler. Sanırım ihtiyaçlarından fazla para girişi oldu yoksa ekonomik göstergelerde bir değişiklik & iyileşme yokken bu tarz bir dalgalanmanın başka açıklaması olamaz.

ozziem
06-01-2014, 15:29
ODEABANK'ı sordum ama ulaşım problemlerinden dolayı çok zor hesap açtırmam. Sen gidip de Güneşli Meydan'a şuube açmak varken , en ücra yere şube açarsan, ya da Bakırköy'e değil de gidip de YeşilYurt'a ulaşımın imkansız olduğu yere şube açarsan, anca sana ulaşabilenler 10.25 faiz oranını alabilir. Ben taksi parası vermem , merkezde bir yerde şube açılana kadar bekleyeceğim. Enparaya devam mecbur!

memet1
06-01-2014, 15:38
mt ayağına gelir imza alır...banka araç gönderir paranı taşır...gerideki gönderilerde hepsi var...eftyi kesinleştirmeden girme...

muratti77
06-01-2014, 15:48
ODEABANK'ı sordum ama ulaşım problemlerinden dolayı çok zor hesap açtırmam. Sen gidip de Güneşli Meydan'a şuube açmak varken , en ücra yere şube açarsan, ya da Bakırköy'e değil de gidip de YeşilYurt'a ulaşımın imkansız olduğu yere şube açarsan, anca sana ulaşabilenler 10.25 faiz oranını alabilir. Ben taksi parası vermem , merkezde bir yerde şube açılana kadar bekleyeceğim. Enparaya devam mecbur!

Dostum, Ankara'da da benzer bir durum var. 5 şubelerini de Ankara'nın batı tarafına açmışlar. Bana en yakın şube bile çok uzaktı. Önce hesap açtılar, dediğim gibi uzaktan, bugün ise araba ile gelip imza vs. işlerini hallettiler, hem de 28,600 gibi bir meblağ için. Senin miktar yüksek, şubelerini ara talep et, ayagına kadar gelirler...
Ama çok açık bir şey söyleyim, TMSF kapsamının üzerinde kalan kısmı yani 100k'nın üstünü ben dört büyük banka dışında asla tutmam. İsterse 30% versin..Enparada da tutmam, Burganda da Fibada da Odeada da.. Bu da benim kişisel görüşüm..
Yüksek meblağımı İş bankasının büyüme amaçlı tahvil bono fonunda tutuyorum ben. 815 di kodu sanırım..
İncelemenizde fayda var.

Selamlar..

ozziem
06-01-2014, 16:02
Dostum, Ankara'da da benzer bir durum var. 5 şubelerini de Ankara'nın batı tarafına açmışlar. Bana en yakın şube bile çok uzaktı. Önce hesap açtılar, dediğim gibi uzaktan, bugün ise araba ile gelip imza vs. işlerini hallettiler, hem de 28,600 gibi bir meblağ için. Senin miktar yüksek, şubelerini ara talep et, ayagına kadar gelirler...
Ama çok açık bir şey söyleyim, TMSF kapsamının üzerinde kalan kısmı yani 100k'nın üstünü ben dört büyük banka dışında asla tutmam. İsterse 30% versin..Enparada da tutmam, Burganda da Fibada da Odeada da.. Bu da benim kişisel görüşüm..

Selamlar..

İstanbul'da ayağına gelmezler kolayla, aradım konuştum 2 şubeyle de, ama 2 side bu şekilde bir şey demedi. Ayın 13 ünde not düşün dedim, arayacaklar. Aradıkları zaman söylerim, araba ile gelip imzalatma şansınız varsa diye söylerim.
Şimdi eve ya da işyerine geldiler diyelim , burada eve giriyorlar mı, süreç nasıl işler ki. Enparada iş yerinden yaptırmıştım, daha rahat olmuştu. Şimdi ODEA da ise eve yakın şube var gibi.

100 k nın üstü riskli ama yapacak bir şey olmuyor, 3-4 bankadaki hesabı kontrol etmek kolay değil.

ozziem
06-01-2014, 16:09
Bu arada enparaya gömüleli diğer bankaları unutmuşum.

TEB de ben 6 aydır işlem yapmadım. Yani tanışma faizi uygularlar bana, hesabımı da yeni kapattırdım başıma bir iş gelmesin diye. Şimdi yeniden açtıracam uğraşacam , keşke kapattırmasaydım dedim. 10.50 tanışma faiz oranı var. Burası bana yakın , beni için ideal

http://www.teb.com.tr/bireysel/marifetli-hesap-faiz-oranlari.aspx

tades
06-01-2014, 16:26
daha önce marifetli hesap kullandıysanız ikinci bir kere yararlanamıyorsunuz tanışma faizinden
Bu arada enparaya gömüleli diğer bankaları unutmuşum.

TEB de ben 6 aydır işlem yapmadım. Yani tanışma faizi uygularlar bana, hesabımı da yeni kapattırdım başıma bir iş gelmesin diye. Şimdi yeniden açtıracam uğraşacam , keşke kapattırmasaydım dedim. 10.50 tanışma faiz oranı var. Burası bana yakın , beni için ideal

http://www.teb.com.tr/bireysel/marifetli-hesap-faiz-oranlari.aspx

tades
06-01-2014, 16:27
ENPARA yemeksepeti kampanyası 07.01.2014 tarihinde sona eriyormuş.yakında enpara yıda kapatırlar bence

Sinusoidal
06-01-2014, 16:29
Arkadaşlar overnight ne alıyorsunuz? Brüt?

muratti77
06-01-2014, 16:30
ENPARA yemeksepeti kampanyası 07.01.2014 tarihinde sona eriyormuş.yakında enpara yıda kapatırlar bence

O kampanyaların sonlanması bence cok sevindirici. Zengin faizlerini düşürmesine neden olan bir sürü başka abuk subuk kampanya yaptılar. Sadece ve sadece faize yönlenmeliler. Gerçekten piyasa ortalamasının üzerinde faiz verdiği dönemde, hiç başka kampanyası yoktu. Sadece faize odaklanmışlardı. Maksat şubesiz bankacılık ile maliyetten kaçmak ise, bu tür şeyler ile ekstra maliyet yaratması verebilecekleri faizi etkiliyor kanımca..

dudu
06-01-2014, 16:57

Para cikisi olunca diger bankalara dogru yine yukseltirler.

Syg,

muratti77
06-01-2014, 17:00
Para cikisi olunca diger bankalara dogru yine yukseltirler.

Syg,

Sorun şu ki, türk mudinin aksiyon süresi ve bilinci çok düşük maalesef. Bugün gözümün önünde yabancı sermayeli bir banka, kadının 80 bine yakın parasını 3 aylık 7.5% dan bagladı. Kendi internet sitesinde bile bunun 2 puan üstünü bas bas bagırırken...

chucky68
06-01-2014, 17:17

En paranin elde etmeye calistigi tipik musteri profili bu zaten....bu tip musterileri tavliyor...zamanim yok.... ne verirseniz raziyim....vaktim yok.....kipirdayamiyorum......bagliyim.....bankaya gidip gelemem....calisiyorum....iste enparanin duymak istedigi musteri laflari bunlar....bu tip o kadar cok musteri varki.....enparada bunu bildigi icin sana oturdugun yerden hizmet veriyorum....benim sozumu dinleyeceksin.....kiracaksin dizini akilli olacaksin....verecegim sozde zengin faizini alip ses etmeyeceksin....ses edersen ahanda kapi orda diyecektir....yukarda alinti yaptigim ozziem yoldas buna tipik bir ornektir.....sonuc......enpara isini bildi.....musteriyi hapsetti.....kazandi

CHUCKY.............................KAPO BEBEK

Diamantidis
06-01-2014, 17:25
[QUOTE=Sinusoidal;9834408]Arkadaşlar overnight ne alıyorsunuz? Brüt?[
1 gecelik repo brüt 7% civarında seyrediyor, bugün brüt 6 ,97 % idi, bankalar bu oran üzerinden komisyon ve masraflarını düşerek müşteriye bir repo oranı uyguluyorlar. Görüldüğü gibi mevduat faizinin yaklaşık 3 puan altında seyrettiği için gecelik repo yapmak çok mecbur kalmadıkça pek anlamlı görünmüyor.

dudu
06-01-2014, 17:28
En paranin elde etmeye calistigi tipik musteri profili bu zaten....bu tip musterileri tavliyor...zamanim yok.... ne verirseniz raziyim....vaktim yok.....kipirdayamiyorum......bagliyim.....bankaya gidip gelemem....calisiyorum....iste enparanin duymak istedigi musteri laflari bunlar....bu tip o kadar cok musteri varki.....enparada bunu bildigi icin sana oturdugun yerden hizmet veriyorum....benim sozumu dinleyeceksin.....kiracaksin dizini akilli olacaksin....verecegim sozde zengin faizini alip ses etmeyeceksin....ses edersen ahanda kapi orda diyecektir....yukarda alinti yaptigim ozziem yoldas buna tipik bir ornektir.....sonuc......enpara isini bildi.....musteriyi hapsetti.....kazandi

Emek olmadan yemek olmuyor.
Ben de oturdugum yerden, insan ile isim olmadan, pazarlik etmek zorunda kalmadan mevduat yapmaya alismistim.
Kendime yakinda, yolumun uzerinde bir Odea subesi arastirmam lazim.

Syg,

emperador
06-01-2014, 17:42
bugün bir miktar çıkış yaptım enparadan. bir haftaya falan kalan miktarıda çekerim. gayrımenkül alımından dolayı. başka bankaya geçmiyorum. zaten maaş hesabı garanda oradan kalandan atarım enparaya artık pek birşey kaldığıda yok geriye :) yemeksepeti yada alışveriş olanaklarından hiç kullanmadım ama 1 yıldır enparadan çıkmadım. oranda aramadım. ama müşteri temsilcisi ilk gelip konuştugunda 1, 1.5 yukarı vereceğiz diyordu o sözlerinde pek kalamadılar.

mgdv2001
06-01-2014, 18:16
Birazda Döviz faizlerini konusalım oda mevduat sonuçta değilmi.

Şu an Piyasada USD ye en yüksek faizi Enpara(3Ay) ve Odebank(1-3 Ay) veriyor %3,60 ile.

ilk çeyrek sonlarına doğru %4 ü bulmasını bekliyorum.

Dövizde olası bir geri çekilmede(pek olası değil ama) 2,04 cıvarını kollayıp(gelirmi buralara zor bence !) oradan DTH a geçmek şu an için Mevduatçı için yapılabilecek akıllıca bir iş gibi duruyor.

Odeabank'ın verdiği 10,25 oran iyi gibi dursada yukarıdaki senaryoda ben %11 bile verseler artık TL de durmazdım.
Sebebi ;

2-3 yıldır 6Ay 1 sene vadeli mevduat yaparak rahat ve huzurlu olmaya alışmış mevduatçının önümüzdeki yıllarda TL deki oynaklıklar sebiyle aynı rahatı ve huzuru ancak DTH ta yaşayabileceğine inanıyorum.
TL nin şu anda borsadaki bir hisseden farkı kalmamış durumda maalesef.
TAHTA yapıcısıda (TCMB) artık tahtanın kontrolünü kaybetmek üzere.

Yaşı biraz daha geçkin olan arkadaşlar bilirler Tc de dolarizasyon denen illetin ne demek olduğunu(Gayrimenkul fiyatları - kiralar hep döviz ile belirtilir kimse TL yi kullanmazdı) ve kurtulmanın ne kadar uzun zaman aldığını.

Şu anki konjonktür bizi koşar adım tekrar o günlere götürecek bir konjoktür.
O aşamada faizlerin yüzde kaç olduğunun hiç bir önemi kalmıyor maalesef.

reset
06-01-2014, 18:32
Vakıfbank internet bankacılığı Eft yapan oldu mu?

Ne kadar ücret alıyor?

Emparaya taşınacağım yarın kısmette

ozziem
06-01-2014, 18:32
Emek olmadan yemek olmuyor.
Ben de oturdugum yerden, insan ile isim olmadan, pazarlik etmek zorunda kalmadan mevduat yapmaya alismistim.
Kendime yakinda, yolumun uzerinde bir Odea subesi arastirmam lazim.

Syg,

Aynen doğrudur, emek olmadan yemek olmaz.
Enpara ile odeanın farkı %1. 70 tl gibi bir + sı var 100 bin tl için 32 günlükte ODEA'nın.

Şimdi eğer ODEA yolunun üzerinde değilse ki İstanbul'da şubeleri bana yakın yok. Hiç karı yok. İşten 1 saat izin alınıp halledilecek bir yerde değilse kesinlikle 70 tl ye değmiyor. Taksi tutsan zaten kayıp. Otobüsle nerede ineceğini bilmiyosan İstanbul'da apayrı bir stres.

Ama TEB işyerinin hemen yanında. 10.50 olursa bağlayacağım. Yani harcayacağım efor yok gibi. Bu durumda mantıklı oluyor.
6 ay işlem görmeyince hesap yeniden tanışma faizi veriyorlar bu arada, bu şekilde bilgilendirdilerdi.

Ms-DoS
06-01-2014, 19:32
Enpara faizi artırması gerektiği yerde azaltıyor. Enpara dan çıkıcakların paylaşımlarını takip ediyorum vadem bu ay dolduğunda anında çıkarım.Ne saçmalamaya çalışıyorlar anlamış değilim zırt pırt indirmekle biz paramızı kolay toplamıyoruz.

julia.luthor
06-01-2014, 19:59
10.25-9.30=0.95 fark var.
Birisi bizimle dalga geçiyor olmalı.
Bunun neresi zengin faizi arkadaşlar?:notr::notr:

muratti77
06-01-2014, 20:17
0.50-0.60 % fark demeden insanlar en yüksek teklif edene koşmadıkça, bankalar para bulmak için reel faiz vermek zorunda kalmayacaklar, rekabet çok sınırlı olacak..
Özellikle 100k altı parası olanlar sigortadan dolayı had safhada agresif olmalılar bence..

Enparanın ki ise gerçekten artık komik duruma düştü. Finansbank yani ana kuruluş yeni gelene 9.40% teklif ederken, enpara 9.30% diyor.. Ne oldu hani şube maliyetlerini çıkınca daha güzel olacaktı her şey.. Hep ama hep o saçma kampanyaları yüzünden. O kampanyalar başladıktan sonra iflah olmadı enpara..Şubede yapabileceğim bir çok seyden vazgeçecegim, karşılıgında daha az faiz alacağım, ne bu şaka mı ?

Ama kim ne derse desin, ülke 2014 ile birlikte enflasyonist ortama girmiştir kanımca..

Bir de sıkıntı tabi, BDDK'nın agresif denetimi ve, munzam karşılıkların artması ile, küçük ve rekabeti kızıştıracak bankalar oluşamıyor.
Çok daha sakin bir mevduat pazarı var şu an , 2000'li yıllar öncesine göre. O dönemde üç ay biri coşarken başka üç ay başka banka ön plana cıkardı. Kıran kırana idi rekabet.. Sİgorta da sınırsız olunca, insanlar çok daha kolay yer değiştiriyordu.

Stopajlar da ayrı sıkıntı.. Enflasyon %50 olsa, bankalar %60 verse yıllık, %15 stopaj ile 9 puan gidecek, yine elde 1 puan kalacak..
Hisse senedi , vadeli işlem hatta forex gibi piyasalardan kuruş vergi alınmazken, tasarruf sahibinin yakasına yapışmaları cok berbat..

romwar
06-01-2014, 20:47
Gerçekten enpara işin suyunu çıkardı.2 hafta içindeki dolan vadeli hesaplarımı kapatıp önce TEB sonra ODEA dayım.finansbankın enparadan yüksek vermesi de işin ilginç yanı.9.4 yanı sıra çift sarılı 9.5. Enpara amacı ve özüne aykırı davranıyorsa müşteri de kaybedecektir...

iPhone 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

julia.luthor
06-01-2014, 20:59
Bizde üşengeç mevduatçı çok.
Bu durumda ne bulurlarsa yedirirler millete.
3-5 kişi parasını taşımış ne olacak modundalar.
Şu siteyi bir okusa millet.
O zaman belki bir uyanış olur, yoksa rekabetçi oranları görmeyi unutalım...

dudu
06-01-2014, 21:24
Hisse senedi , vadeli işlem hatta forex gibi piyasalardan kuruş vergi alınmazken, tasarruf sahibinin yakasına yapışmaları cok berbat..

Mevduatci o yazdiginiz enstrumanlardaki riski aliyor mu?
Parasini koyuyor, vakti gelince kurusu kurusuna ne alacagini biliyor.
Hic bir zaman koydugu paradan daha azini almiyor.
Ya temettuden kesilene ne demeli? Sirket %20 kurumlar vergisi oduyor. Sonra da sirket ortagina kar payini dagitirken once %15 stopaj kesiyor, sonra temettuyu alan da belirli bir miktari gecince beyanname verip gelir vergisi tarifesine gore (%15-35)ikinci bir defa tekrar vergi oduyor.

Syg,

alidimitri
06-01-2014, 22:02

Enpara müşterisi parasının kıymetini en iyi bilen kişilerdir... Neden derseniz; zamanı olmayan, araştırmayan kişi internetten hesap açıp müşteri temsilcisi ile randevulaşıp hesap açmaz... Piyasayı bilmese enpara ile işi olmazdı... Ancak şu var ki artık enparadan çıkışlar başlamıştır daha doğrusu finansbank yeterince mevduat topladı gibime geliyor...

muratti77
06-01-2014, 23:50
Burada ortak bir excel sheet'i oluştursak, bankalar ve kolon olarak gun eklesek , oraya o gün oran alan arkadaşlar atıyorum 07.01 kolonuna yarın odea kısmına 132k için 10,20% diye eklese bir nevi bilgi havuzu gibi..? Sürekli güncel bir bilgi bankamız olsa ?
Ne dersiniz ? Zor bir şey midir, gercekten bilmiyorum..
Bilişim özürlü olmasam yapardım :frown:

Empyrium
07-01-2014, 00:23
merhaba arkadaşlar,

muratti77 arkadaşın önerisiyle ortak paylaşımlı bir google spreadsheet (online excel) açtım, aşağıdaki linki herkes sık kullanılanlarına ekleyip, güncel oran aldıkça, bu excel içerisinde ilgili kısma veri ekleyebilir. Dosyanın son hali herkes tarafından görülebilir/güncellenebilir olacaktır:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArHfgj93xIqYdDM2T3k0eGQtVlEtZVhyYU9uYTBHS 0E&usp=sharing

kaanka
07-01-2014, 01:34
en paradan paramı çekiyorum. yeter be bu oran ne şaka mi?

feveran99
07-01-2014, 01:53
32 günlük faizin %10 olduğu en son gün beni aradılar enparadan. ''Hizmetlerimizden memnun musunuz'' diye sordular. Ah o soruyu % 9,30 a düştüğü gün (bugün)soracaklardı ki verecektim cevabımı...Gösterge faizinden bile düşük kaldınız farkında mısınız demiştim hatuna o gün...Aradan 5 gün geçti, onun üzerine 0,70 daha düştü!!!

En kısa zamanda (20-25 gün sonra) Odea veya başka bir banka arayışına geçiyorum, öyle ''kafasına vur ekmeğini elinden al'' devri bitti! Bilinçli olalım, 32 gün için 1 saat vakit de ayıralım bi zahmet...

tabor
07-01-2014, 03:04
http://s27.postimg.org/fxtgny74j/image.png (http://postimage.org/)

çok ayıp çok

muratti77
07-01-2014, 03:33
merhaba arkadaşlar,

muratti77 arkadaşın önerisiyle ortak paylaşımlı bir google spreadsheet (online excel) açtım, aşağıdaki linki herkes sık kullanılanlarına ekleyip, güncel oran aldıkça, bu excel içerisinde ilgili kısma veri ekleyebilir. Dosyanın son hali herkes tarafından görülebilir/güncellenebilir olacaktır:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArHfgj93xIqYdDM2T3k0eGQtVlEtZVhyYU9uYTBHS 0E&usp=sharing

harika olmuş, elinize saglık, bakalım aktif kullanım olacak mı ?

reset
07-01-2014, 09:34
Günaydın,
enparaya geçelim dedim,
9.30 indirmiş faizi
şaka mı?

julia.luthor
07-01-2014, 09:41
Günaydın,
enparaya geçelim dedim,
9.30 indirmiş faizi
şaka mı?

gerçek.:he::he:
odea 10.25%
fiba 9.75% veriyordu dün (pazarlıksız rakamlar).

blue70
07-01-2014, 09:44
merhaba arkadaşlar,

çok akılcı olmuş .arkadaşlar bu dosyayı desteklemi lazım...hepimiz için çok faydalı olur...elinize sağlık...

Mustafakurkut
07-01-2014, 10:08
Odeadaki parami 2 hafta önce 9.90 ile başlamıştım ve dun beni arayarak oranimi 10.25 e yukselttiklerini soylediler. Arkadaslar bu olağan bir durum mudur?

erdeem
07-01-2014, 10:27
En para piyasa gerçekleri ile bağını koparmış..Faiz düşürmüş..şaşırmış..

sovalye
Hala enpara mı kaldı? Ben aylar önce kaçmıştım.
Mudinin parasını, zamanını cafelerde çarçur eden haytalara peşkeş çekiyor.
Twitterda enparaya sorulan sorulara bakın kimse faiz oranını sormuyor. "Abi bilmem ne sepeti.com da bir sonraki indirim ne zaman? vb sorular. Evet zengin faiz ama 10 TL si olana zengin faiz. Bu çocukların 10 TL sine başka hangi banka %9 faiz verir?
Parası olan mudinin bence 1 dakika bile durmaması gerekiyor. Adamların hedef kitleleri çoluk çocuk.

memet1
Odeadaki parami 2 hafta önce 9.90 ile başlamıştım ve dun beni arayarak oranimi 10.25 e yukselttiklerini soylediler. Arkadaslar bu olağan bir durum mudur?hangi il hangi şube sakıncası yoksa yoldaş...özelden verebilirmisiniz...

oktay G
07-01-2014, 10:29
3 günüm kaldı enparada vade dolmasına,son şans onlara ,yoksa bye aşkımm....başka aşklar aramaya gidiyorum

oktay G
07-01-2014, 10:33
Hala enpara mı kaldı? Ben aylar önce kaçmıştım.
Mudinin parasını, zamanını cafelerde çarçur eden haytalara peşkeş çekiyor.
Twitterda enparaya sorulan sorulara bakın kimse faiz oranını sormuyor. "Abi bilmem ne sepeti.com da bir sonraki indirim ne zaman? vb sorular. Evet zengin faiz ama 10 TL si olana zengin faiz. Bu çocukların 10 TL sine başka hangi banka %9 faiz verir?
Parası olan mudinin bence 1 dakika bile durmaması gerekiyor. Adamların hedef kitleleri çoluk çocuk.

aynen sonuna kadar katılıyorum yoldaşım,bu kampanyaların yüzünden faizden kesiyorlar ,bende çıkıyorum az kaldı

sovalye
07-01-2014, 10:38
Döviz almış başını gitmiş Geçen yıla göre TL euro sepetinde %30 a yakın değer kaybetmiş. Daha dün takım elbise alacaktım hep aynı yerden alırım 6 ay önce de oradan aldım adam fiyatlara %40 eklemiş beni tanır "napalım abi her şey çıkıyor" diyor. bir tek mudilerin parası çıkmıyor. Hal böyleyken %10 oran şaka gibi. Bu para politikasıyla 20 yıl sonra mudinin parası çerez almaya bile yetmez

özür
07-01-2014, 10:44
Aktifbank bonoları 11.25. 365 gün. Stopaj avantajı. Hürriyet gazetesinde reklamını gördüm. Fakat internet sayfasında göremedim.

sovalye
07-01-2014, 10:45
Eskiden döviz yükselirdi ardından eşitlemek için faizler de yükseltilirdi. Çünkü piyasa bunu gerektirir. Ama şimdi faiz günahtır diyen bir yönetim şekliyle karşı karşıyayız. Adamlar yağan yağmuru bile faiz lobisine bağlayacak kadar paranoyaklaşmış. Dolayısıyla faizi arttırmamak için elinden geleni yapıyorlar ama bu gemi daha çok su kaldırmaz . Yaptıkları sürdürülebilir değil.

Hem serbest piyasanın ve kapitalizmin her türlü nimetlerinden faydalanacak, gemicikler, villalar alacaksın hem de faiz günahtır diyeceksin, Hadi yaaaa... Yemezler...

dudu
07-01-2014, 10:53
Döviz almış başını gitmiş Geçen yıla göre TL euro sepetinde %30 a yakın değer kaybetmiş. Daha dün takım elbise alacaktım hep aynı yerden alırım 6 ay önce de oradan aldım adam fiyatlara %40 eklemiş beni tanır "napalım abi her şey çıkıyor" diyor. bir tek mudilerin parası çıkmıyor. Hal böyleyken %10 oran şaka gibi. Bu para politikasıyla 20 yıl sonra mudinin parası çerez almaya bile yetmez

Peki ne yapalim?

Syg,

sovalye
07-01-2014, 11:01
Peki ne yapalim?

Syg,

Herkes kendi bacağından asılır. Herkes kendince bir çözüm bulmalı. Yurtdışı faiz oranları araştırılabilir. 150 tane ülke var buraya bağımlı değiliz. Ben aynı zamanda paranın küçük bölümüyle borsadayım ama herkese önermem ben düşüşten bile kazanabiliyorum 8 yıldır vobcuyum. Ama ben bu işi meslek gibi yapıyorum. Herkes yapamaz. Dediğim gibi herkes kendi bacağından asılır.
Tek bildiğim Türkiyede faiz işinin artık parayı koruma yeri bile olmaktan çıktığıdır.

sovalye
07-01-2014, 11:08
Şimdi özel sektör tahvilleri çıktı banka faizinden %1-%2 fazla para veriyorlarmış. Özel sektör borcu cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyeye çıktığı ve dövizin fırladığı bu ortamda bu riski alana şaşarım.

oktay G
07-01-2014, 11:10
100000 liramızda 20000 zarar ,10000 mevduattan aldıgımızı varsayarsak, euro bazında zararımız büyük yoldaşlar :(

umutabi
07-01-2014, 11:12
Vakıfbank internet bankacılığı Eft yapan oldu mu?

Ne kadar ücret alıyor?

Emparaya taşınacağım yarın kısmette

Gönderdiğin paraya göre ücret alıyor. (2-5 TL gibi birşey) Yanlız bildiğim kadarıyla günlük eft limiti var , yanlış hatırlamıyorsam otuzbinTL idi. Nekadara kadar bilmiyorum ama telefon bankacılığı ile tutarı artırabiliyorsunuz demişlerdi.

reset
07-01-2014, 11:30
Gönderdiğin paraya göre ücret alıyor. (2-5 TL gibi birşey) Yanlız bildiğim kadarıyla günlük eft limiti var , yanlış hatırlamıyorsam otuzbinTL idi. Nekadara kadar bilmiyorum ama telefon bankacılığı ile tutarı artırabiliyorsunuz demişlerdi.

tşk ederim..

chucky68
07-01-2014, 11:32

Ali magazalarina bak....internetten tum subelerini bulabilirsin....en son gittigimde etro gomlekler gelmisti....takimlarda almayani dovuyorlar 150 tl idi.....markasi kigili,kuper,sarar gibi bilindik markalardi....ben erenkoydeyim en son ordan magazasinda 1500 tl olan gant marka paltoyu 100 tl ye aldim.....seri sonu etiketleri ucundan kesilmis urunler....bu yil caddede magazasinda birebir aynisini gordugum bir sweati massino duttide 120 tl ye gormustum....burda aynisini sezon sonunda 30 tl ye aldim.....istemedigin kadar marka buraya gelir aninda gider....aklima gelmisken giyime zam gelmesi beni hic baglamiyor.....su anda heryerde indirimler basladi.....dun cadede hepsini gezdim.....zaralar,berskalar,mark spenserlar,gap lar vs hepsinin indirimleri hikaye....buralardan kolay kolay birsey almam....cunki biliyorumki bu tip yerler bu urunleri magazalarina dusuk dip fiyatlardan getirecekler.....arkadas 1 ay once bostancidaki alimod ali bir ouletten gap marka bu yilin kot pantolonunu almistim.....usenmedim cadde ustundeki gap magazasina gittim....elemana sordum....160 tl fiyati dedi....bende kis kis guldum....ben aynisini burdan 25 tl ye kaptim.....cakma falan demeyin.....testini bizzat gap magazasindan ben bu urunu degistirmek istiyorum diyerek yaptim...ama mudurleri elimde fis olmadigi icin degisim yapmadi....zaten amacimda urunun orjinalligini test etmekti.....sonuc olarak herkesin kendi biliecegi is....para her koyunun kendi bacaginin isidir....ekmek firinda 1 tl.....komsu firinda 2 tl......halk ekmekte 50 krs.......hepsi ayni ekmek......bilinli tuketici olmak bir sanattir....tasaruftur..

CHUCKY...............................YESİL PARKALİ BEBEK

dudu
07-01-2014, 11:39
1980 oncesi de TR'de reel faiz yoktu.
Herkes gizli de olsa, yasak da olsa doviz ( o zaman alman marki=ceyrek, abd dolari=tam, isvicre frangi=cikolata, ingiliz sterlini=kralice ) alir kenara koyardi.
Dovizi bankaya bile koyamiyorduk. Doviz tutmak bile yasakti, birakin dth acmayi ve bundan faiz almayi.
Kapalicarsi'dan arada bir tasaruflarimizi alip dovize cevirerek, sonra bu doviz destelerini lastikleyip kasalarda sakliyorduk.
Bazen, zaman zaman dovizde sert artislar olunca medyada, Aga Sokak'da telsiz telefonlu adamlar artti, bagirisi cigiris cok olunca polis onlari dagitti copladi gibi haberler olurdu.
Simdi de belki TL'de reel faiz donem donem cok dusuk veya yok ama doviz diye bir alternatifin olmasi guzel.

Syg,

Heval
07-01-2014, 11:44
Syn chucky68 üstad ;

euro yu 2.2 den almadık 3 e çıktı Mayıs ayında elimizdeki 5 lik ile 1 teklik euro alırsak o zaman halimiz fena demektir :)

Bakın enpara paraya doyunca yesende yemesende faiz bu diyor , AKP de oya doymuş yesen de yemesende faiz bu diyor.

İşin aslı Bankalar-Hümümet el ele vermiş bizi hergün evirip çevirip istedikleri pozisyona almaya çalışıyorlar....

AKP güç kaybetmeden bize ekmek yok maalesef...

memet1
07-01-2014, 11:50
Odeadaki parami 2 hafta önce 9.90 ile başlamıştım ve dun beni arayarak oranimi 10.25 e yukselttiklerini soylediler. Arkadaslar bu olağan bir durum mudur?tşkler yoldaş...ankara kurumsal böylebişey yok olmaz diye ısrar ediyordu...bakalım nolacak...

julia.luthor
07-01-2014, 11:53
ekmek maalesef çoğu yerde kalmadı.
son bir iki aydır esnaf da zorda.
hele dış ticaret yapanlar ayağa kalkmış durumda.
faiz biraz arttırılsaydı belki stabilize olurdu ortam.
şimdi o da para etmez.

memet1
07-01-2014, 11:55
tşkler yoldaş...ankara kurumsal böylebişey yok olmaz diye ısrar ediyordu...bakalım nolacak...genel müdürden gelen maili bana gönderdi böyle birşey yok diyor...inanalımmı tecrübeli yodaşlar...

dudu
07-01-2014, 11:57
Son anketlere gore AKP'nin oy kaybi %5i gecmezmis.
Millet demek ki halinden memnun.
Mevduatcinin parasi var, derdi dusuk faiz.
Bizim paramiz da yok diyorlardir.

Syg,

sovalye
07-01-2014, 11:58
Eskiden devalüasyon bir gece aniden olurdu, hamd olsun bu hükümetin ustalık döneminde her gün azar azar oluyor. dolar 1.37 lerdeydi her gün azar azar 2,20 lere kadar çıktı. Kurbağanın ısıtılması misali kimsenin sesi çıkmıyor.
Dövize nazaran paramız erirse halkımıza tatil yapmak bile hayal olacak. Elin avrupalı çöpçüsü bile bizim memurdan daha lüks tatiller yapacak demektir.
Dövizin artması demek, yavaş yavaş her sektörde zam demektir. Sonuçta kapalı sistem değiliz dünyayla bir şekilde bağlantımız var. Tüm bunlara rağmen faize hala baskı kurulursa mudinin parası 20 yıl sonra buhar olur... demedi deme ibrahim...

Heval
07-01-2014, 12:03
Eskiden devalüasyon bir gece aniden olurdu, hamd olsun bu hükümetin ustalık döneminde her gün azar azar oluyor. dolar 1.37 lerdeydi her gün azar azar 2,20 lere kadar çıktı. Kurbağanın ısıtılması misali kimsenin sesi çıkmıyor.
Dövize nazaran paramız erirse halkımıza tatil yapmak bile hayal olacak. Elin avrupalı çöpçüsü bile bizim memurdan daha lüks tatiller yapacak demektir.
Dövizin artması demek, yavaş yavaş her sektörde zam demektir. Sonuçta kapalı sistem değiliz dünyayla bir şekilde bağlantımız var. Tüm bunlara rağmen faize hala baskı kurulursa mudinin parası 20 yıl sonra buhar olur... demedi deme ibrahim...

Dini Allah(c.c) ulaşmak için değil de Ayakkabı kutularına ulaşmak için kullanan bu AKP nin elinde kalan son Kaynak Mudilerin tasarruflarıdır.Bununla da en az 5 yıl idare ederler , sonrası tufan olursa da adamların gidecek o kadar yerleri varki ....Ama Ne Benim Ne de çocuklarımın gidecek yedek bir vatandaşlığı olan Ülkesi yok maalesef....

Neyse hakkımızda hayırlısı diyerek kadercibir görüş belirtelim....

memorex
07-01-2014, 12:56
genel müdürden gelen maili bana gönderdi böyle birşey yok diyor...inanalımmı tecrübeli yodaşlar...

2 hafta önce 9.90 a bağlanan mevduatın faizini hiçbir banka durduk yerde 10.25 e çıkarmaz ayrıca bankacılık mevzuatının buna izin vereceğini sanmam.Belki arkadaş yanlış anlamıştır ,m.t. arayıp bugün oranlar 10.25 e çıktı bağlayabileceğiniz ilave para varsa bağlayalım gibi birşeyler demiş olabilr.Yoksa 0.10 puanın çingene pazarlığını yapan bankalar durduk yerde kaşının gözünün hatırına 0.35 puan arttırdık demez.

sunny00
07-01-2014, 13:17
En iyi seçeneği şuan Finansbank'ın uygulaması Enpara sistemi teklif ediyor.Kasım'dan beri Enpara'dayız :) Gayet güzel.

Heval
07-01-2014, 13:30
En iyi seçeneği şuan Finansbank'ın uygulaması Enpara sistemi teklif ediyor.Kasım'dan beri Enpara'dayız :) Gayet güzel.

10.25 veren mi yoksa 9.30 veren mi iyi sistem !!!!

memet1
07-01-2014, 13:33
2 hafta önce 9.90 a bağlanan mevduatın faizini hiçbir banka durduk yerde 10.25 e çıkarmaz ayrıca bankacılık mevzuatının buna izin vereceğini sanmam.Belki arkadaş yanlış anlamıştır ,m.t. arayıp bugün oranlar 10.25 e çıktı bağlayabileceğiniz ilave para varsa bağlayalım gibi birşeyler demiş olabilr.Yoksa 0.10 puanın çingene pazarlığını yapan bankalar durduk yerde kaşının gözünün hatırına 0.35 puan arttırdık demez.

yoldaş mustafakurkut...konuyu bi açıklığa kavuştursanda tecrübelensek...ankara kurumsal odea böyle bir şey asla yok diye genel müdürlük mesajı yolladı...nedir işin aslı...tşk...

Mustafakurkut
07-01-2014, 14:23
genel müdürden gelen maili bana gönderdi böyle birşey yok diyor...inanalımmı tecrübeli yodaşlar...

Bana da ilginc geldigi icin sizlere danistim arkadaslar. Bakalim birazdan kontrol edecem hesabi. Oranin guncellenip guncellenmedigi bildiririm size..

muratti77
07-01-2014, 15:00

Hiç ciddiye almayın. Belli ki ya trol, ya kayınçosu finansbank veznedarı, kendine misyon edinmiş...

memet1
07-01-2014, 15:03
şu ne demek yoldaşlar ben anlamadımda...(Şimşek, ''Faiz artışı dengeleri bozabileceği için hiç gelmeyecekler de olabilir'' dedi)http://www.thelira.com/haber/132547/faiz-artisi-dengeyi-bozabilir

memorex
07-01-2014, 15:10
Son anketlere gore AKP'nin oy kaybi %5i gecmezmis.
Millet demek ki halinden memnun.
Mevduatcinin parasi var, derdi dusuk faiz.
Bizim paramiz da yok diyorlardir.

Syg,

17 Aralık AKPye ne kaybettirdi? | Galeri | Sözcü Gazetesi
http://galeri.sozcu.com.tr/2014/foto/foto-haber/17-aralik-akpye-ne-kaybettirdi.html?pid=1

oktay G
07-01-2014, 15:12
http://sozcu.com.tr/2014/ekonomi/ft-turkler-turk-lirasindan-kaciyor-437082/ bende kaçıyorum tlden artık 3 gün kaldı ,yeter bu yandaşlara yobazlara kaptırdıgımız paralar

muratti77
07-01-2014, 15:25
bono 10,02 ( -2.24%)
usd 2,1675 (-0,44%)

Heval
07-01-2014, 15:27
şu ne demek yoldaşlar ben anlamadımda...(Şimşek, ''Faiz artışı dengeleri bozabileceği için hiç gelmeyecekler de olabilir'' dedi)http://www.thelira.com/haber/132547/faiz-artisi-dengeyi-bozabilir

Diyor kibu güne kadar bize destek veren Yabancı sermayden içeride yeterikadar var.Biz bunlar ile Mevduatcıyı evirip çevirip istediğimiz posziyona aldığımızı gören başkaları ülkeye gelmeyecekler....

Türkçesi devulasyona devam ....

kızılyıldız
07-01-2014, 15:37
gidecekleri yol bellide , milletin kafasını karıştırıyorlar. mevduatcıya ekmek yok diyor.

dudu
07-01-2014, 15:42
H. CEVIZOGLU Cankaya'da 2001 krizi kaygisi

http://cevizkabugu.com.tr/yazilar.asp?procid=468

Syg,

dudu
07-01-2014, 15:50
Enpara.com'a mail ile rekabetci faiz oranlari vermesini, yoksa vadesi gelen mevduatlarimi teker teker Odea'ya transfer edecegimi bildirdim.

H. CEVIZOGLU'nun tespitleri dogru ise umarim A. GUL isler cok sarpa sarmadan el frenini cekip, ulkeyi bir erken secime goturur.

Syg,

BUZ
07-01-2014, 15:56
moodys ve fitch in türkiyenin siyasal risklerini dağıtamadığını ve seçim öncesi ortamın yatışacağını beklemediklerini bunun doları ve faizi körükleyeceğini bu nedenle merkez bankasının faiz artışına gitmek zorunda kalacağına dönük raporu yayınlandı.............!!

notumuz düşebilir ve bu faizleri dahada yukarı iter..............!

çift haneli rakamları bir anda görebiliriz beyler....................

enpara da kendini güncelleyecek...............

enpara şu anda 30 ve 46 güne %9.30 veriyor zaten ve masrafsız..............

odeaya baktım aynı vadede %9.25 yazıyor................?.ne iş...............?

sadece ortamı kokluyorlar................

hepsi hazırlık aşamasında........................:)

BOSPOROS
07-01-2014, 16:01
Hedef ülkeler, hedef yöneticiler; ya satılacaklar, ya da ölecekler

Hepsi yaşanmış, hepsi gerçek

Yöntem çok, amaç tek;

ŞİRKETOKRASİ İLE YÖNETİLEN ''KÜRESEL İMPARATORLUK''

Ekonomi tetikçisi olarak bizlerin amacı küresel imparatorluk kurmaktır. Bizler, diğer ülkeleri şirketlerimizin, hükümetimizin, bankalarımızın, kısacası benim şirketokrasi diye adlandırdığım kurumsal yapının kölesi haline getirmek için uluslararası finans kuruluşlarını kullanan elit bir grubuz. Mafyanın yaptığı iyilikler gibi Ekonomi Tetikçileri de görünüşte bazı iyilikler yapar. Örneğin elektrik santralleri, otoyollar, limanlar,havaalanları, teknoparklar gibi altyapı hizmetleri için borç temin ederler. Bu borçların ön koşulu, bütün bu projelerin Amerikan inşaat ve mühendislik firmaları tarafındangerçekleştirilmesidir. Aslında paranın çoğu Amerika'yı hiç terk etmez; yalnızca Washington'daki bankalardan New York, Houston veya San Francisco'dakimühendislik firmalarına transfer edilir.

Para hiç vakit geçirmeden şirketokrasi üyesi şirketlere (kreditörlere) döndüğü halde borçlu ülkenin anapara artı faizin tamamını ödemesini isteriz. Eğer Ekonomi Tetikçisi çok başarılı ise borç tutarı o kadar büyük olur ki birkaç yıl sonra borçlu ülke ödemeleri aksatır. Bu olduğunda biz de mafya gibi diyetini isteriz. Birleşmiş Milletler'de Amerika'nın isteği doğrultusunda oy verme, askeri üs kurma veya petrol gibi değerli kaynaklara el koyma şeklinde olabilir bu diyet. Buna rağmen borçlunun borcu devam eder. Böylece küresel imparatorluğumuza bir ülke daha eklenmiş olur. 2004 itibariyle 3. Dünya ülkelerinin borç toplamı 2.5 trilyon dolara, yıllık faiz ödemeleri de 3.75 milyar dolara yükselmiştir. Bu tutar, tüm 3.Dünya ülkelerinin sağlık ve eğitim harcamaları toplamından fazla, aldıkları dış yardımın da 20 katıdır. Yine bu ülkelerde nüfusun en üst yüzde biri, ülkelerinin mali kaynaklarının ve gayrımenkullerinin %70 ila %90'ına sahiptir. Bu çağdaş imparatorluğun sinsiliği, Romalı askerleri, İspanyol fatihlerini (konkistador), 18-19 uncu yy Avrupalı sömürgecilerini fersah fersah geride bırakır. Biz Ekonomi Tetikçileri kurnazızdır.

Bizler tarihten ders aldık. Kılıç taşımayız, zırh-üniforma giymeyiz. Ekuador, Nijerya, Endonezya gibi ülkelerde yerli öğretmenler veya esnaf gibi giyiniriz. Washington ve Paris'te bürokratlara ve bankerlere benzeriz. Proje mahallerini gezer, yoksul köyleri dolaşırız. Yerel basında ne kadar hayırlı işler yaptığımızdan söz ederiz. Yasadışı bir şeye tevessül ettiğimiz pek nadirdir. Zira sistem aldatmacaya dayansa da tanım olarak yasaldır.

Ancaaak?.. Eğer biz başarısız olursak, devreye çakallar (İstihbarat ?NSA ve CIAelemanları) girer. Çakallar hazır ve nazır bekler. Ortaya çıktıklarında devlet başkanları devrilir veya feci "kaza"larda ölürler. Eğer Afganistan ve Irak'ta olduğu gibi, bir şekilde çakallar da beceremezlerse genç Amerikalılar ölmeye ve öldürmeye gönderilir. Bu imparatorluğun yaratılmasına ben de katkıda bulundum ve suçluluk duygusu altında eziliyorum. New Hampshire taşrasından bir çocuk nasıl oldu da bu pis işlere
bulaştı?

özür
07-01-2014, 16:39
Aktifbankın 11.25 olan bonosuna 1000000 tl olan yatırımcılar yararlanabiliyormuş.

sunny00
07-01-2014, 16:43
Hiç ciddiye almayın. Belli ki ya trol, ya kayınçosu finansbank veznedarı, kendine misyon edinmiş...

finansbank uygulaması hakkında bu yazdığım ilk mesajdır ve bankada çalışan herhangi bir tanıdığım yok.Saçma bir cümle sizinki

10,25 kim veriyor ? Açıklayan bende size hak vereyim

sunny00
07-01-2014, 16:50
moodys ve fitch in türkiyenin siyasal risklerini dağıtamadığını ve seçim öncesi ortamın yatışacağını beklemediklerini bunun doları ve faizi körükleyeceğini bu nedenle merkez bankasının faiz artışına gitmek zorunda kalacağına dönük raporu yayınlandı.............!!

notumuz düşebilir ve bu faizleri dahada yukarı iter..............!

çift haneli rakamları bir anda görebiliriz beyler....................

enpara da kendini güncelleyecek...............

enpara şu anda 30 ve 46 güne %9.30 veriyor zaten ve masrafsız..............

odeaya baktım aynı vadede %9.25 yazıyor................?.ne iş...............?

sadece ortamı kokluyorlar................

hepsi hazırlık aşamasında........................:)

Enpara geçen hafta 32 güne %10 , 46 güne %9,75 veriyodu.Ama 1 gün sonra hemen indirdi.
Tam o sırada yakaladım bende %10'u
Diğer bankaların faizleri enparaya yaklaşmış durumda.Şuan %9,3 'a indirdi.Tepkimi bende ilettim onlara.
Abank, Odeabank ve Anadolubank %9,25 veriyorken siz indiriyorsunuz diye

ahmetbu
07-01-2014, 16:59
Sayın Oktay G

Siz bu habere inanıyormusunuz. Bunlar yerli işbirlikçilerle Türkiyeyi dize getirme haberi.Ekonomik kaos oluşturma haberi.Türkiye batarsa herkes batar.Faizlerin artması bir çok bankayı sıkıntıya sokar.Dövizinde bu değerlerin daha da üstüne çıkması bir çok şirketi sıkıntıya sokar.Türkiyenin yeni modeli üretmektir.Yabancı şu anda Döviz alıp gitmiyor. Amerika zaten batık sürekli para basıyor bakalım nereye kadar. Ben olsam hiç bir karşılığı olmadan sürekli basılan bir paraya yatırım yapmam. Türkiyenin 2015 sonrası önü açık hep birlikte göreceğiz. Fazla faiz istemeniz şu andaki ana paranızıda bankadan alamamanız demektir.Olayları at gözlüğü ile incelemeyi bırakıp gerçeklere odaklanalım.Bence paranız ile dükkan alın derim paradan para kazanma devri artık bitti.Paranız enflasyon karşısında eriyor bilmem farkındamısınız

memet1
07-01-2014, 16:59
finansbank uygulaması hakkında bu yazdığım ilk mesajdır ve bankada çalışan herhangi bir tanıdığım yok.Saçma bir cümle sizinki

10,25 kim veriyor ? Açıklayan bende size hak vereyimodea...odea...bugün verdi...

Heval
07-01-2014, 17:02
10,25 kim veriyor ? Açıklayan bende size hak vereyim

Benim Enpara dönüşler ocak ayının 3 haftasında , Odea kadar vermez ise bende odea ya geçeceğim....

Neyse Burada ODEA dan bağlayan birçok arkadaş var ....Onlardan da teyid alabilirsin......

sunny00
07-01-2014, 17:03
Odeabank'ı aradım.Müşteri temsilcisi %9,25 verdiklerini söyledi.
%10,25 verdiğini belirten arkadaşlar nasıl alabildiler acaba ?

bankac
07-01-2014, 17:10

fibabanka %9,75

sunny00
07-01-2014, 17:18
Fibanbak.in oranini gordum.
Odeabank %10,25 hosgeldin faizi mi?
Hicbir yerde goremedim cunku 10,25

thron
07-01-2014, 17:22
Sayın Oktay G

Siz bu habere inanıyormusunuz. Bunlar yerli işbirlikçilerle Türkiyeyi dize getirme haberi.Ekonomik kaos oluşturma haberi.Türkiye batarsa herkes batar.Faizlerin artması bir çok bankayı sıkıntıya sokar.Dövizinde bu değerlerin daha da üstüne çıkması bir çok şirketi sıkıntıya sokar.Türkiyenin yeni modeli üretmektir.Yabancı şu anda Döviz alıp gitmiyor. Amerika zaten batık sürekli para basıyor bakalım nereye kadar. Ben olsam hiç bir karşılığı olmadan sürekli basılan bir paraya yatırım yapmam. Türkiyenin 2015 sonrası önü açık hep birlikte göreceğiz. Fazla faiz istemeniz şu andaki ana paranızıda bankadan alamamanız demektir.Olayları at gözlüğü ile incelemeyi bırakıp gerçeklere odaklanalım.Bence paranız ile dükkan alın derim paradan para kazanma devri artık bitti.Paranız enflasyon karşısında eriyor bilmem farkındamısınız

herşey faiz lobisinin denen şerefsizlerin oyunu zaten..

bu adamlar olmasa 200 milyar dolar cari fazlası ile (yersen) şaha kalmış olan tr de dolar 1 tl ye düşecekti.

size çok basit bir soru sorayım sizce şu an dünyanın parlayan ekonomileri ( yersen) uganda ve sri lanka nın fazi oranları nedir.

cevabı alttaki linkte.

http://tr.investing.com/rates-bonds/world-government-bonds?maturity_from=130&maturity_to=130

sri lanka 8,96%

uganda 13,90%

bu ülkeleri geçtim dehşet cari fazla veren brezilyada faiz kaç

12,87%

şu anki faiz seviyeleri fed politiklarının bir sonucudur, hükümetin bu konudaki etkisi sıfıra yakındır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

türkiyenin önü son derece açık koca bir uçurum var ve oradan uçacaz.

allahını seversen başbakan en son ne zaman bir fabrika açılışna gitti hatırlayan var mı?

avm beton beton ötv...

faziler dünya konjoktörü sebebi ile düşük olduğundan insanlar algılayamıyor ne zamanki faizler 15% olur o zaman görürüz şaha kalmış ekonomiyi.

tarihi bile belli.

kredi notumuz ne zaman düşürülürse, fitch amca raporu hazırlamış notu da mart gibi düşürür.

powerpc
07-01-2014, 17:25
Sayın Oktay G

klasik betoncu goygoyları,acaba ekonomi 2014'ü çıkarabilecekmi sen onu düşün önce. Döviz ve faiz tabiiki roketleyecek, şirket ve bankalar sıkıntıya girecek demişsin. acaba bu kadar açık pozisyon yaratırken kimseye sordularmı? cezasını hepsi çekecek, batarsa batsınlar babamın şirketi değil ya! haa halkıda unutmadım onlarda bin beter olacaklar. açlık sefalet hacizler hepsi patlayacak kendi düşene bir tekmede yabancı koyacak.

sunny00
07-01-2014, 17:27
Gosterge tahvil 7-8 civarindayken vakifbank %8di oranlari, gosterge tahvil %10 oldu vakifbank yine %8
Daha kotulerde var.ama enpara'da hesap isletim ucreti yok bu cok iyi.

Pscyokinesis
07-01-2014, 17:35
Aktifbankın 11.25 olan bonosuna 1000000 tl olan yatırımcılar yararlanabiliyormuş.

mevduat bankası değil zaten o yüzden fazla müşteri ile uğraşmak istemiyorlar sanirim :yes:

sunny00
07-01-2014, 17:39
Nitelikli yatirimci kapsamina en az 1milyon tl mevduata sahip olanlar da giriyor :)

muratti77
07-01-2014, 17:40
Gosterge tahvil 7-8 civarindayken vakifbank %8di oranlari, gosterge tahvil %10 oldu vakifbank yine %8
Daha kotulerde var.ama enpara'da hesap isletim ucreti yok bu cok iyi.

Odea'da da hesap işletim ücreti yok.

BUZ
07-01-2014, 17:40
klasik betoncu goygoyları,acaba ekonomi 2014'ü çıkarabilecekmi sen onu düşün önce. Döviz ve faiz tabiiki roketleyecek, şirket ve bankalar sıkıntıya girecek demişsin. acaba bu kadar açık pozisyon yaratırken kimseye sordularmı? cezasını hepsi çekecek, batarsa batsınlar babamın şirketi değil ya! haa halkıda unutmadım onlarda bin beter olacaklar. açlık sefalet hacizler hepsi patlayacak kendi düşene bir tekmede yabancı koyacak.

kefen giyen hava alanı goy goycularını allah korur....................:)

korumaz sa o da dış güçlerin faiz lobisinin işidir emin ol..............;)

bunlar allahı bile sahiplendiler be...........................

uyanık din simsarları..................

rabiacılar................osmanlı toruncukları...........

evlerinde para sayma makinesi besleyenler................

kutu koleksiyonu yapanlar................

daha da aklıma gelmiyo..............:)

sunny00
07-01-2014, 17:45

Bunu da ozellikle sordum 6 aylik periyotlarla 34 tl tahsil edilmektedir dedi.

BUZ
07-01-2014, 17:47

bende odea banka baktım 9.25 diyor.............

halbuki en parada 30 gün 9.30.....................

enpara faiz arttığı anda güncelleyecektir...............

üstelik masraftı hesap işletim zamazingosuydu filan yok............

neden müşterisini kaptırsın ki...........

ben enpara da devam edeceğim.................

sonuçta 100 bin tl yatırmadım ki..................

5 puan alçak yada yüksek nolur ki..................:)

BUZ
07-01-2014, 17:49

hesap işletim ücreti olmak zorunda zaten................

tüm bankalarda aynı..................değişmez............

sonuçta senin hesap cüzdanının üzerine deterjan reklamı alamıyor adam........:)...eee nasıl kazanacak..........?

ancak kredili ticari mevduat hesabı açan işletmelere yok işletim ücreti.........

diğer hesapların tümüne var...............

o yüzden enpara abicim.....................:)

muratti77
07-01-2014, 17:52

İnternet sitesinde yazılı.. Ancak uygulamada pratikte almıyorlar.. Arayın bir bireysel pazarlamacıyı sorun.

pronto
07-01-2014, 17:54
Sunny arkadaşım hangi odea şubesi sana ne zaman bu oranı verdi.Bilgi verebilir misin?
Odea ile neredeyse her hafta mesajlaşırım son 3 ayda 9.50 altına hiç inmediler.
Bu oran benim içinde aynı forumdaki arkadaşlar için de.
Hiçbirinin bu oran altına son 3 ayda bağladıgını duymadım....
Bu arada yatırmayı düşündüğünüz miktar çok mu az acaba...

mgdv2001
hesap işletim ücreti olmak zorunda zaten................

tüm bankalarda aynı..................değişmez............

sonuçta senin hesap cüzdanının üzerine deterjan reklamı alamıyor adam........:)...eee nasıl kazanacak..........?

ancak kredili ticari mevduat hesabı açan işletmelere yok işletim ücreti.........

diğer hesapların tümüne var...............

o yüzden enpara abicim.....................:)

Tamam siz Enparada kalın :)) sunny ile birlikte
Odeaya herkes hücum ederse yakında oda oranları düşürmesin sonra
Odeada eft ücreti var hesap işletim ücreti var oranlarda 9,25
Yaramaz odea :) :) :)

ahmetbu
batarsa batsın babamın şirketi değilya yaklaşımı yanlıştır. O şirketler ve bankalar batarsa sen evinde rahat uyuyamazsın kardeş .Faizlerin daha da artmasını 4 gözle beklerken evdeki bulgurundan da olursun iyi düşünelim.

muratti77
07-01-2014, 17:58
Odea 10.25 % veriyor güncel.. İnternet sitesindeki oranlara bakmak bir kere bu forumun mantıgını anlamamak demek. Adı üstünde tezgah altı faiz oranları ..
İnternet sitesinde hesap işletim ücreti yazıyor ancak, kuruldugu gunden beri bir kez bile uygulamaya sokmadılar. Yarın ne olur bilemem.
Kamu bankalarının internet sitesine de bakarsanız. 4/5 % gibi abuk oranlar görünüyor.
Tezgahaltı.. Bu kelime önemli.. Bu topiğin anlamı bu zaten. Bunu paylaşmak...

sunny00
07-01-2014, 18:01
Sunny arkadaşım hangi odea şubesi sana ne zaman bu oranı verdi.Bilgi verebilir misin?
Odea ile neredeyse her hafta mesajlaşırım son 3 ayda 9.50 altına hiç inmediler.
Bu oran benim içinde aynı forumdaki arkadaşlar için de.
Hiçbirinin bu oran altına son 3 ayda bağladıgını duymadım....
Bu arada yatırmayı düşündüğünüz miktar çok mu az acaba...

Aylardir odea'ya ait web sitesinden oranlari takip ederim.dune kadar %8,75'ti.bende buna sasiyorum 1 saat once temsilci 9,25 verdiklerini soyledi.gercekten boyleyse ve gercekten siz yararlaniyorsaniz internet subesinden sadece print screen yapip buraya yukleyin.bende yarin odea 'ya hesap actirmaya gideyim.print screen yaparken tabi ki mevduat miktarinizi gostermeyinde sadece orani gorsek yeterli..
İlginc kisaca

ahmetbu
07-01-2014, 18:03
Mart ayında görüşeceğiz bakalım siz daha Türkiyenin önemini kavrayamamış teorik kitap bilgisi uzmanı kardeşim. Teorik kitap bilgisi dışında Tavsiyem Amerika ve Avrupanın durumunu iyi araştırın
herşey faiz lobisinin denen şerefsizlerin oyunu zaten..

bu adamlar olmasa 200 milyar dolar cari fazlası ile (yersen) şaha kalmış olan tr de dolar 1 tl ye düşecekti.

size çok basit bir soru sorayım sizce şu an dünyanın parlayan ekonomileri ( yersen) uganda ve sri lanka nın fazi oranları nedir.

cevabı alttaki linkte.

http://tr.investing.com/rates-bonds/world-government-bonds?maturity_from=130&maturity_to=130

sri lanka 8,96%

uganda 13,90%

bu ülkeleri geçtim dehşet cari fazla veren brezilyada faiz kaç

12,87%

şu anki faiz seviyeleri fed politiklarının bir sonucudur, hükümetin bu konudaki etkisi sıfıra yakındır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

türkiyenin önü son derece açık koca bir uçurum var ve oradan uçacaz.

allahını seversen başbakan en son ne zaman bir fabrika açılışna gitti hatırlayan var mı?

avm beton beton ötv...

faziler dünya konjoktörü sebebi ile düşük olduğundan insanlar algılayamıyor ne zamanki faizler 15% olur o zaman görürüz şaha kalmış ekonomiyi.

tarihi bile belli.

kredi notumuz ne zaman düşürülürse, fitch amca raporu hazırlamış notu da mart gibi düşürür.

pronto
07-01-2014, 18:06
batarsa batsın babamın şirketi değilya yaklaşımı yanlıştır. O şirketler ve bankalar batarsa sen evinde rahat uyuyamazsın kardeş .Faizlerin daha da artmasını 4 gözle beklerken evdeki bulgurundan da olursun iyi düşünelim.

Son 10 yılda bulgurun yarısı zaten gitti kardeş....
Bu ülkede insanlardan birikim yapmaları tüketim toplumu olmamaları isteniyor.
Amma velakin bogazından kesip 3-5 kuruş biriktiren insanlar parasını mevduatta değerlendirince gavur muamelesi görüyor.
Ülkede resmi enflasyon %8 gayri resmi %15 üstü bu ortamda mevduatta parası olanlar zaten sürekli zararda.
Ülkede en karlı kesim parası olmayıp kredi kartıyla har vurup harman savuran yarını düşünmeyen insanlar.Nasıl olsa iktidar sahipleri bizden oy isteyecek bu durumda da bize bir kıyak yapıp popomuzu kurtaracak diyenler.Olmayan parayla keyif sürenler değil de
birikimini bırakın kar etmesini zarar etmesin diye düşünenler tu ka ka.
Faiz haram diye öcü gibi bakan iktidar önce ihlas finansta faizsiz sistemde çalışıp batırılan 100.000 ihlas mudisinin borçları ödetsin.
13 yıl geçti iktidar yalakası İhlas holding bu kadar mudiye yapmadıgını bırakmadı.RTE de utanmadan paranızı yatırırken bana mı sordunuz diyebildi.
Sadece bu olay bile bu adamların müslümanlığa hangi gözle baktıklarını anlamaya kafidir...

BUZ
07-01-2014, 18:07

güzel kardeşim odean senin olsun ................da.........

söyleyin o zaman internet sayfasında sürekli güncellesinler faiz oranlarını.............

bi zahmet web sayfasını aç bakıver......orada 9.25 i göreceksin.................:)

50 yaşında adamım.....üç puan için yalan mı atacağım burada.............?

hayret bişey ya..................

40 tane smiley koyup durma yazılarına..................

aç odeacığına söyle değiştirsinler o zaman sitede yazan rakamları............

milletde yanılmamış olur böylece.........

ne demek tezgah altı..............

uganda bankaları mı bunlar...............?

şeffaf olsunlar o zaman değil mi ama........

muratti77
07-01-2014, 18:10
Aylardir odea'ya ait web sitesinden oranlari takip ederim.dune kadar %8,75'ti.bende buna sasiyorum 1 saat once temsilci 9,25 verdiklerini soyledi.gercekten boyleyse ve gercekten siz yararlaniyorsaniz internet subesinden sadece print screen yapip buraya yukleyin.bende yarin odea 'ya hesap actirmaya gideyim.print screen yaparken tabi ki mevduat miktarinizi gostermeyinde sadece orani gorsek yeterli..
İlginc kisaca

Neden bu konuda yalan söyleyelim. 28.547,60 tl.. süre 32 gün.. Oran 10.25 % .. Şube Ankara Tepe Prime..
PDF dosyası halinde görüntüsü de mevcut. Bir arkadaş yardımcı olursa painte atmayı öğretebilirse, buraya da yapıştırırım..
Niye yalan söyleyelim , bu neyin şark kurnazlığı, hinliği, cingözlüğü, sıkıntılı mısın ?
5 yıldır bu topikteyim, rastladıgım bir yaklaşımda değilsiniz.
İnsanlar şu bankadan şu oranı aldım şu para şu gün için derler oldu bitti, kimse cüzdan falan yapıştırmaz yani.
Ama senin için yapıştırırım istersen, rahatlarsın..

Değişik..

kızılyıldız
07-01-2014, 18:20

yabancıya 0 vergi vatandaşa %18 vergi alırken, türkiyenin en kritik kurumlarını birilerine öldüm fiyatına satılırken sen nasıl rahat uyuduysan merak etme o zamanda birileri rahat uyur. son iki aydır yaşananları saymıyorum bile.

pronto
07-01-2014, 18:20
güzel kardeşim odean senin olsun ................da.........

söyleyin o zaman internet sayfasında sürekli güncellesinler faiz oranlarını.............

bi zahmet web sayfasını aç bakıver......orada 9.25 i göreceksin.................:)

50 yaşında adamım.....üç puan için yalan mı atacağım burada.............?

hayret bişey ya..................

40 tane smiley koyup durma yazılarına..................

aç odeacığına söyle değiştirsinler o zaman sitede yazan rakamları............

milletde yanılmamış olur böylece.........

ne demek tezgah altı..............

uganda bankaları mı bunlar...............?

şeffaf olsunlar o zaman değil mi ama........

Sayın Buz abiciğim
Forumun konu başlığına bakarsan Tezgah altı faiz oranları diye yazıyor.Bu oranları Enpara dışında hiçbir banka internet sayfasına koymaz.
Enpara bu amaçla bu forumda çok sevildi çok mudi topladı ve takdir gördü.Ama felsefeleri zengin faiz vermekti.Şubesiz bankacılık yapacak piyasanın üzerinde faiz vereceğiz dediler.Tepkiler şu an buna bağlı oldukları şubeli bankadan bile az oran veriyorlar.

thron
07-01-2014, 18:24
Mart ayında görüşeceğiz bakalım siz daha Türkiyenin önemini kavrayamamış teorik kitap bilgisi uzmanı kardeşim. Teorik kitap bilgisi dışında Tavsiyem Amerika ve Avrupanın durumunu iyi araştırın

araştırmama gerek yok iki hafta önce avrupadaydım (Münih ve Nürnberg)

ayrıca önümde çalıştığım firmanın sunumu var bizim sektörde dünyada ilk 20 de bir adet bile türk firması yokmuş oysa Avrupa'dan 6 tane var. Kore japon onları saymıyorum

ayrıca size arttı diye gösterilen osuruktan ihracat rakamlarının nasıl oluştuğunu da biliyorum.

başlarda ben de anlamazdım nasıl olurda TR olarak almanya'ya bu kadar nasıl ihracat yaparız diye

cevabı iş hayatında öğreniyorsunuz, tüm komponentler yurtdışından geliyor ve burada ucuz işçilikle birleşip almanyaya gidiyor.

ihracat belki 1 milyar dolar ama tr ye kalan katma değer 50 bilemedin 100 milyon .

zaten öyle olmasa cari açık vermezdik.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25016190.asp

olası krizden zarar göreceklerin başında ben geliyorum ama bu kör olmamı gerektirmiyor.

ekonomi eğitimi bile almadım mühendisim işin teorisinden hiç anlamam sadece gördüklerimi yazıyorum

BUZ
07-01-2014, 18:25
arkadaşlar belkide halen vadedeki oranlarınız %9.50 olabilir.............?

ama size inanarak samimiyetimle dedim ki..............!

bu çelişkiye sebeb olan odebank a diyin ki...........

sevgili odebank........!

web sayfanızdaki faiz oranlarını güncelleyin..............

tezgah altı pazarlık da etik değildir.......birde sonra 6 ay sonra millet alıştı diye hesap işletim ücreti de geçirmeyin.........:)

burda millet biribirine giriyor müsebbibi sizsiniz diyin.............!

faydalı bir iş yapmış olursunuz.........

evet beyler biz niye boşuna tartışıyoruzki burda.............?

neyse ne.............:)

pronto
07-01-2014, 18:31
arkadaşlar belkide halen vadedeki oranlarınız %9.50 olabilir.............?

ama size inanarak samimiyetimle dedim ki..............!

bu çelişkiye sebeb olan odebank a diyin ki...........

sevgili odebank........!

web sayfanızdaki faiz oranlarını güncelleyin..............

tezgah altı pazarlık da etik değildir.......birde sonra 6 ay sonra millet alıştı diye hesap işletim ücreti de geçirmeyin.........:)

burda millet biribirine giriyor müsebbibi sizsiniz diyin.............!

faydalı bir iş yapmış olursunuz.........

evet beyler biz niye boşuna tartışıyoruzki burda.............?

neyse ne.............:)

Tartışmak kuralları sınırları içinde oldugu sürece faydalı birşeydir.
Ama toplumu o hale getirdiler ki agız tadıyla tartışılmıyor bile artık.
Tartışacağız ki dogruyu bulabilelim hatamız varsa düzeltelim.
Forumdaki herkes iyi niyetle kimsenin bankaların kurbanı olmasın diye yardımlaşıyor sadece...Kimsenin en ufak bir çıkarı yok zaten...

BUZ
07-01-2014, 18:40
Tartışmak kuralları sınırları içinde oldugu sürece faydalı birşeydir.
Ama toplumu o hale getirdiler ki agız tadıyla tartışılmıyor bile artık.
Tartışacağız ki dogruyu bulabilelim hatamız varsa düzeltelim.
Forumdaki herkes iyi niyetle kimsenin bankaların kurbanı olmasın diye yardımlaşıyor sadece...Kimsenin en ufak bir çıkarı yok zaten...

kimsenin iyi niyetinden şüphemiz yok pronto kardeşim......................

herkes karınca kararınca alınterini en iyi şekilde değerlendirme peşinde farkındayız.................

dikkatimi çeken biz millet olarak hemen taraf belirliyoruz..........

bakıyorum senin bankan benim bankam oluvermişiz...............

hiç değişmeyeceğiz................:)

enpara masrafsız bankacılığı kullanıyor bununda farkındayım...............

sözgelimi odebank gibi bir banka daha enpara tarzı bir sisteme geçerse rekabetin bizlerin yararına olacağı düşüncesindeyim.........

iyi akşamlar diliyorum kardeşlerim..............:)

dudu
07-01-2014, 19:00

Pazarlik edene sanirim.
Yazili bir garanti var mi?
MT'nin insafina kalmistir o is.
Enpara'nin en guzel tarafi bu idi.

Syg,

memet1
07-01-2014, 19:38
Fibanbak.in oranini gordum.
Odeabank %10,25 hosgeldin faizi mi?
Hicbir yerde goremedim cunku 10,25senin için heryer finans galiba...hiçbişey göremiyorsun...

oktay G
07-01-2014, 19:38
Sayın Oktay G

mrb sn ahmet,avatarınızdan belli ampulcü oldugunuz, benim dogrum bana ait,kaç kişi alıntılamış, mesajınız boş oldugu belli olmuş ,dükkan alayımda iyicemi batalım,bu şişmiş fiyatlarla,benim oturdugum binanın aldındaki trilyonluk dükkanlar 5 yıldır boş duruyor,sahiplerini tanırım ne satabiliyor ne kiraya verebiliyor ellerinde patladı yıllardır üstelik GMK bulvarında ,kim ne derse desin bu yolsuzluklar bu hükümeti bitirdi zaten bitmiştide tuzu oldu uzatmaları oynuyor ,esas at gözlügü ile siz bakıyorsunuz etrafa, ayık olun biraz ,200 milyar dolar dış borç var gemi su almış neden bahsediyorsunuz...

memorex
07-01-2014, 19:45
Arkadaşlar ,aldığımız oranları ve bankaları yazıyoruz.İsteyen inansın istemeyen inanmasın.Fazladan oran alan ET yer, inanmayıp olduğu yerde sayan OT yer.Tercih meselesi...
Dükkancı arkadaşa teklifimdir 550K dan satışta dükkanım var madem topikdaşız sana 500K ya vereyim ne dersin ?

memet1
07-01-2014, 19:45
k..ka odea benden hiü eft ücreti almıyo...küstüm walla...üstelik hep enperenın üstünde bağlıyo...faiz lobisi nolcek...

memorex
07-01-2014, 19:49
Pazarlik edene sanirim.
Yazili bir garanti var mi?
MT'nin insafina kalmistir o is.
Enpara'nin en guzel tarafi bu idi.

Syg,

m.t. nin insafına bırakırsan oyulursun ama Odea masrafsızlık tanımlamasını yapıp ekran görüntüsünü verdiklerini söyledi.Hesabı açtırdım ama oranları aldığım oranın altında kaldığı için bir türlü geçiş yapamadım.Eğer geçmek nasip olursa masrafsızlığın ekran görüntüsünü buraya yapıştırırım.

kızılyıldız
07-01-2014, 21:08
Arkadaşlar ,aldığımız oranları ve bankaları yazıyoruz.İsteyen inansın istemeyen inanmasın.Fazladan oran alan ET yer, inanmayıp olduğu yerde sayan OT yer.Tercih meselesi...
Dükkancı arkadaşa teklifimdir 550K dan satışta dükkanım var madem topikdaşız sana 500K ya vereyim ne dersin ?

arkadaş betoncu herhalde , tabii yapılar elinde kalmıştır birilerine kakalamaya çalııyordur. bugunlerde çoğaldı goygoycular.

oktay G
07-01-2014, 22:08
arkadaş betoncu herhalde , tabii yapılar elinde kalmıştır birilerine kakalamaya çalııyordur. bugunlerde çoğaldı goygoycular.

aynen , ellerinde patladı ya betonlar ,agaoglu bugun ne demiş ,my betonnn,my adliyeee ...:)

memet1
07-01-2014, 22:15
geçenlerde bir haberde adam 2yıldır kira alamadığı kiracısını çıkartmak için kiracısına üste para verdi ve adamın boğazını kesip elindeki tüm parayı kiracısı gaspetti...emlakçılar forumdan şöyle sağdan sağdan yürüyerek yollansınlar belki 5-10 lira bulurlar yolda....hadehadehadeeee....

chucky68
07-01-2014, 22:54
Bu topigin mantigini anlayan ve bilen tahminim 50-60 kisi civari kemiklesmis bir kadro vardir....yillardir bu topikte yazar cizeriz....tezgah alti faiz nedir diye soran zaten yoldas olamaz.... kisi internette gordugu faiz oranlarini etik sanir.....bu topigin amaci zaten tum bankalarin resmi tabela faizleri disindaki el alti faizlerini ogrenmektir.....bu topikte bunun mantigi sorulmaz bile.....faiz ile hasir nesir olmamis biri icin bunun mantigini anlatmak zordur....bunu anlatsan bile yalanci olursun.....odea bank 32-40 arasina 500.000 tl ye kadar brut %10,25 faiz veriyor.....bunun lami cimi yok.....sube isimlerinide verelim bi zahmet telefonunu netten bakilsin teyit edilsin....caddebostan subesi odeabank......kozyatagi subesi odeabank......selamimida iletirseniz zaten inanmayan caylak yoldaslar buranin onemini anlar.....bilmemek ayip degil...biliyorum edasinda davranmak vede akil vermek daha ayip.....
CHUCKY...........KAPO BEBEK

memet1
07-01-2014, 23:01
Odeadaki parami 2 hafta önce 9.90 ile başlamıştım ve dun beni arayarak oranimi 10.25 e yukselttiklerini soylediler. Arkadaslar bu olağan bir durum mudur?birde bilmediğn bir konuyu çözmek için hedef kişiyi belirterek sorulacak...topiğin yazılı olmayan kuralı...chucky yoldaşa soru...bu problemi çözemedim yoldaş...bu mümkünmüdür...hiç yaşanmışmıdır...tşk...bugün varsa banada dedim ısrarla asla yok dediler...

chucky68
07-01-2014, 23:06
Hesap isletim ucretinide vadeli mevduat baglayan hic kimseden bankalar ucret almazlar..bu topikte buda cok soruluyor...ben kendimde gormedim....ancak vadesiz hesap acarsaniz vede icinde para tutarsaniz burdan her 3 ayda bir para kesilir.....buda bankadan bankaya degisir....3 ayda ortalama 50-60 tl keserler....ancak vadelide parasi olan bir musteri parasida saglam miktarsa bu vadesiz hesabina uyari koydurup hesap isletim ucreti aldirtmayabilir.....bazi bankalar mesela garanti bankasi vadeli mevduattan dahi hesap kesim ucreti alabilir....bunu uyardiginiz vakit banka prosodur geregi bu hesap kesim ucretini kesebilir....ancak kestigi ucreti gene musterisine kasa hesabindan geri odeyecektir....ben erenkoy ethemefendi garantiyle 2 yila yakin boyle calistim.....bunuda ispatlayacak bu topikte inanmayanlar icin ispatlama menfaatim yok.....inanan vede beni bilen bilir zaten

chucky68
07-01-2014, 23:26
birde bilmediğn bir konuyu çözmek için hedef kişiyi belirterek sorulacak...topiğin yazılı olmayan kuralı...chucky yoldaşa soru...bu problemi çözemedim yoldaş...bu mümkünmüdür...hiç yaşanmışmıdır...tşk...bugün varsa banada dedim ısrarla asla yok dediler...

Akilli vede bilincli bir mevduatciysan bu kural aynen gecerlidir....bu isi bana 17 aralikta oranlari topladigimda finansbankasida teklif etmisti.....canli ornegini yazalim....parayi finans bankasinda o vakit verdikleri faiz olan 32 gunluk %9.45 den bagladik......diyelimki 3 gun sonra faizler vade devam ederken %10 oldu.....banka size kiyak olarak vadenin geri kalan suresini %10 dan baglar....yani 3 gun 9.45.....kalan sure %10.....bunu bana teklif etmislerdi.....ancak her musteriye degil.....agrestif olarak fislenmis benim gibiler icin gecerli.....bazi iyiniyetli bankalar bunu yaparda.....bu ise bel baglayarak cokta guvenerek yola cikmayalim.....her zaman papaz pilav yemez....karni toksa hic yemez.....

memorex
07-01-2014, 23:41
Akilli vede bilincli bir mevduatciysan bu kural aynen gecerlidir....bu isi bana 17 aralikta oranlari topladigimda finansbankasida teklif etmisti.....canli ornegini yazalim....parayi finans bankasinda o vakit verdikleri faiz olan 32 gunluk %9.45 den bagladik......diyelimki 3 gun sonra faizler vade devam ederken %10 oldu.....banka size kiyak olarak vadenin geri kalan suresini %10 dan baglar....yani 3 gun 9.45.....kalan sure %10.....bunu bana teklif etmislerdi.....ancak her musteriye degil.....agrestif olarak fislenmis benim gibiler icin gecerli.....bazi iyiniyetli bankalar bunu yaparda.....bu ise bel baglayarak cokta guvenerek yola cikmayalim.....her zaman papaz pilav yemez....karni toksa hic yemez.....

harbiden böyle bir kıyak yaptılar mı ? yoksa hele sen bir hesap aç yaparız mı dediler..

memet1
07-01-2014, 23:51
Akilli vede bilincli bir mevduatciysan bu kural aynen gecerlidir....bu isi bana 17 aralikta oranlari topladigimda finansbankasida teklif etmisti.....canli ornegini yazalim....parayi finans bankasinda o vakit verdikleri faiz olan 32 gunluk %9.45 den bagladik......diyelimki 3 gun sonra faizler vade devam ederken %10 oldu.....banka size kiyak olarak vadenin geri kalan suresini %10 dan baglar....yani 3 gun 9.45.....kalan sure %10.....bunu bana teklif etmislerdi.....ancak her musteriye degil.....agrestif olarak fislenmis benim gibiler icin gecerli.....bazi iyiniyetli bankalar bunu yaparda.....bu ise bel baglayarak cokta guvenerek yola cikmayalim.....her zaman papaz pilav yemez....karni toksa hic yemez.....waybe...biryaşıma daha girdim...öptüm sizi bankacılar...savulunnnn...

chucky68
07-01-2014, 23:52
harbiden böyle bir kıyak yaptılar mı ? yoksa hele sen bir hesap aç yaparız mı dediler..

2010 yilinin araliginda yapmislardi....finansta oldu.....ancak subeden subeye bile cok degisir.....biri yapti diye digeride yapacak diye bir kural yok.....genelde ozel bankacilik subeleri yapar....duz subeler bilmez bile.....

feveran99
07-01-2014, 23:54
Kolaycilik yapip zamani oldugu halde siradan oranlarla yetinen arkadaslara cagrim! Hadi siz de bi destek verin de ; BANKACILARI TENHADA KISTIRALIM :) :) :) (fenomen olmustu bi ara)

Mustafakurkut
08-01-2014, 10:02
birde bilmediğn bir konuyu çözmek için hedef kişiyi belirterek sorulacak...topiğin yazılı olmayan kuralı...chucky yoldaşa soru...bu problemi çözemedim yoldaş...bu mümkünmüdür...hiç yaşanmışmıdır...tşk...bugün varsa banada dedim ısrarla asla yok dediler...

Günaydın yoldas. Dun odeabankin internet sitesine girip hesap durumuma baktim. Evet 2 hafta once 9.90 ile bagladigim mevduati 10.25 olarak guncellemisler. Bilginiz olsun dedim.

julia.luthor
08-01-2014, 10:05
Günaydın yoldas. Dun odeabankin internet sitesine girip hesap durumuma baktim. Evet 2 hafta once 9.90 ile bagladigim mevduati 10.25 olarak guncellemisler. Bilginiz olsun dedim.
Banka dediğin böyle kampanya yapacak.
Çoluk çocuk kampanyası değil.
Kampanya yapanlar görsün...

dudu
08-01-2014, 10:58
Enpara'yi kotulemeye devam.
Para cikisi hizlanirsa faizleri artirirlar.
Bunun tek yolu bu yani para cikisi, baska yol yok.

Syg,

julia.luthor
08-01-2014, 11:17
Enpara kampanya yapmış. Bana email atmış:
iTunes, App Store, Google Play ve Facebook alışverişleriniz Enpara.com'la %50 indirimli!
Buralardan benim bir şey aldığım yok.
Herhalde çoluk çocuk buralardan bir şeyler alıyordur.
Bu çoluk çocuğun parasını artık bizden çıkarırlar.
Yok olmayacak bu iş.
Öküz öldü ortaklık bitti...

julia.luthor
08-01-2014, 11:23

Syg,

Kötülemiyorum, eleştiriyorum, beklentileri dile getiriyorum.
Şurada herkes eski enparayı istiyor.
Hatta şöyle söyleyeyim en yüksek piyasa faizinden 0.10 aşağıda oran verseler keyfimi bozmam, enparada kalırım.
90 baz puan aşağıda kaldılar.
Yorum sizin...

dudu
08-01-2014, 11:38
Enpara kampanya yapmış. Bana email atmış:
iTunes, App Store, Google Play ve Facebook alışverişleriniz Enpara.com'la %50 indirimli!
Buralardan benim bir şey aldığım yok.
Herhalde çoluk çocuk buralardan bir şeyler alıyordur.
Bu çoluk çocuğun parasını artık bizden çıkarırlar.
Yok olmayacak bu iş.
Öküz öldü ortaklık bitti...

Mevduatci tabanini 10.000 TL altinda olanlardan kurmak istiyorlar sanirim.
Bunlarin da bu meblag ile diger bankalarda pazarlik gucu yok.
%10 asagi veririm, yine ayni parayi toplarim.
Internetin kullanim orani o segmentte daha fazla.
Parasi fazla olan, ancak orta yas uzeri gurup hem interneti kullanamiyor hem de daha yuksek faiz ister diye dusunuyorlardir sanirim.

Syg,

dudu
08-01-2014, 11:44
Vah benim garip mevduatcima!
Uc kurus parasi icin yine banka banka dolasacak, oran alacak, hiu ve eft pazarligi da yapacak.
Olmadi parayi nakit tasiyacak.
Bu cakal bankalarla nasil basa cikacaK?

Syg,

Trade Shark
08-01-2014, 11:53
enparanın oranı kemikleşmiş bankalarla dengelendi resmen (iş,ak,ykb vs.)

BUZ
08-01-2014, 12:17

yoldaş mı......................:)

ilahi.................:)

banka yoldaşlığı mı...................?....yapmayın beyler ilahi.................

arkadaşlar ing yi anımsayın...............6 ay bas bas bağırdılar hoş geldin faizini bir müddet %11 lerde tuttular ve sonra fısssssss......

odea bank da bir hayır kurumu değil..........

dolayısıyla lütfen meseleyi abartmayalım olurmu...............

odea da diğerleri de belli bir noktaya kadar mudi çekip hedefindeki tl rezervini yapacak ve sonra bilindik bankaların seviyesine iniverecektir...............gerçekçi olun artık.........

bekleyin ve görün diyorum......ama tamam tabiki şimdilik alın 10.25 leri...................

herkes kendi bankasından memnunsa senin odean yok benim enpara muhabbetini geçelim artık ne dersiniz..............?

herkes bankasını seviyor ve mutluysa mesele yok..........ama abartmayalım yeter...............

şu faiz muhabbeti mart seçim sonuçlarına kadar böyle gider...............

istikrar görülürse faizler balon gibi söner ve para tekrar borsaya girer............

yani bu hep böyle gitmeyecek beyler.....................

chucky68
08-01-2014, 12:25
Vah benim garip mevduatcima!
Uc kurus parasi icin yine banka banka dolasacak, oran alacak, hiu ve eft pazarligi da yapacak.
Olmadi parayi nakit tasiyacak.
Bu cakal bankalarla nasil basa cikacaK?

Syg,
Ben gercek yoldaslarima surunmeyi degil......savasmayi......ekmeginin pesinde kosmayi.....cakal surulerine sirtlan olmayi.....timsah gozyasi dokup yoldaslarimla ironi yapanlara karsi dik durmayi tavsiye ediyorum......cunki ben ve benim gibi olanlar parasinin kiymetini bilir......hayatta bir insanin en samimi ve gercek arkadasi cebindeki parasidir.....parasi olmayan vede parasini kaybetmis bir adam yanlizliga vede bosluga mahkumdur.....karanlik bir gelecek onun en kotu arkadasidir........bankalara gidip para pazarligi yapmak bir ticarettir.....oturarak para kazanilmaz....oturarak kazanilan para sadece mirastir.....ticaret para pazarligi uzerine kuruludur......bankalarla yapilan faiz pazarligi.......eft......para tasima vs vs tum islemler bir ticarettir......parayi kovalamak ayip degildir.....hamallikta degildir.....hamallikta alin teridir........bunun tadini gercek yoldas olan mevduat musterisi daha iyi anlar.....bizim isimiz karnimizi doyurur....ama zengin etmez....sadece huzurlu vede saglikli bir yasam vaad eder.....buda en buyuk mevduat zengiligidir.....

CHUCKY..............................YESİL PARKALİ KAPO BEBEK

sunny00
08-01-2014, 13:04
Garanti'De 100,000 TL ve üzerinde %9,25'e çıkardı.
ABANK %9,55 'e yükselti.
Anadolubank %9,25 aynı şekilde TEB %9 oldu.
Enpara'nın bunlardan farkı kalmadı.Şu anda Enpara en az %10 olmalıydı

mgdv2001
08-01-2014, 13:10
Şu an en iyi oranlar

1) Odeabank 10,25
2)TEb(marifetli tanışma 30 gün 100.000 limit) 10,50
3)Fibabanka 9,75
4)Abank 9,55
5)Burganbank 9,50

Vadesi yakın arkadaşlara lazım olur diye yazdım
Saygılar

Heval
08-01-2014, 13:20
Şu an en iyi oranlar

1) Odeabank 10,25
3)Fibabanka 9,75
4)Abank 9,55
5)Burganbank 9,50

Vadesi yakın arkadaşlara lazım olur diye yazdım
Saygılar

burgandan bu gün aldığım oran 9.8

mgdv2001
08-01-2014, 13:35
burgandan bu gün aldığım oran 9.8

1) Odeabank 10,25
3)Burganbank 9,80
4)Fibabanka 9,75
5)Abank 9,55

listeyi arkadaşın uyarısı ile güncelledim(dün akşam 9,5 demişlerdi demekki yükseltmiş güzel haber)

Bu arada Topiği bilmeyen gelip giden ziyaretçi arkadaşlar için uyarımızıda yapalım yukarıda yazan oranların ÇOĞUNU ilgili bankaların internet sitelerinde göremezsiniz.
oralarda daha düşük oranlar yazabilir.(Teb - fiba hariç)

SAYGILAR

memorex
08-01-2014, 14:08

Vay be 20 yıldan fazladır bankalarda oran kovalarım hiç böyle bir uygulamaya rastlamamıştım:a-o:,işte bu topiğin güzelliklerinden birisi de bu.Buraya takılmasam belki de hiç öğrenemeyecektim:super: Artık elimizde bir koz daha var :he: afiyet olsun mustafakurkut :halay: buradan Odea'ya :bravo: bu uygulamalarının kriteri nedir acaba :düsün:

memet1
08-01-2014, 14:33
Garanti'De 100,000 TL ve üzerinde %9,25'e çıkardı.
ABANK %9,55 'e yükselti.
Anadolubank %9,25 aynı şekilde TEB %9 oldu.
Enpara'nın bunlardan farkı kalmadı.Şu anda Enpara en az %10 olmalıydıgözler görmeye başlamış...

memet1
08-01-2014, 14:35
Vay be 20 yıldan fazladır bankalarda oran kovalarım hiç böyle bir uygulamaya rastlamamıştım:a-o:,işte bu topiğin güzelliklerinden birisi de bu.Buraya takılmasam belki de hiç öğrenemeyecektim:super: Artık elimizde bir koz daha var :he: afiyet olsun mustafakurkut :halay: buradan Odea'ya :bravo: bu uygulamalarının kriteri nedir acaba :düsün:

ankara kurumsalı bu yüzden öpeceğim...kopartırsam söylerim yoldaş...mt yemin billah yok diyor hala...

memet1
08-01-2014, 14:50
Vay be 20 yıldan fazladır bankalarda oran kovalarım hiç böyle bir uygulamaya rastlamamıştım:a-o:,işte bu topiğin güzelliklerinden birisi de bu.Buraya takılmasam belki de hiç öğrenemeyecektim:super: Artık elimizde bir koz daha var :he: afiyet olsun mustafakurkut :halay: buradan Odea'ya :bravo: bu uygulamalarının kriteri nedir acaba :düsün:bu kozu kullanıma sokmak kolay değil...tüm odeacılara çağrımdır...şubelerinizden baskı yapın belki kullanıma sokarız...hadi hareket...mustafa kurkut yoldaş izin verirse şube ve mt ismini yazarım...yada kendi yazabilir...

virtue
08-01-2014, 15:03

Syg,

Oooo sn dudu,

Ereğliden çıkmış gibisiniz. O kadar zaman sonra kaçtan çıktınız merak ettim...

muratti77
08-01-2014, 15:08
Benim anlamadıgım neden diger bankalar hala enpara muadili ürünler cıkarmaz.
Yada ING turuncu, TEB marifetli muadili ürünler ?

skywater
08-01-2014, 15:11
yıllardır burada sivrizekalı çakallar bulunur ve muhtemelen birilerinin adamı olarak insanları borsada belirli hisselere belirli bankalara yönlendirmeye çalışırlar. Ama bilmedikleri şey benim yoldaşlarım onları suya götürür, susuz getirirler. Bir tanesi insanları sürekli temettülü hisseye yönlendirmeye çalışırdı. Bu çakalın sözlerine ehemmiyet verecek kadar aptal olsaydık paramızın %75'İNİ bugün kaybetmiştik. Şimdi de yok enparada hesap ücreti yokmuş diye reklam yapan görevlendirilmiş bir kişi türedi. Arkadaş Benim paramın %65'i enparadaydı. % 15'ini çıktım. 15 gün içinde vadesi gelince hepsini çıkacağım. Mevduatçıdan kimse eft hesap ücreti kesemez. Baştan konuşursun hayır diyemezler. Haaa, % 10.5 versin bugünün şartlarında o zaman en enparacı ben olurum ayrı :halayci:

muratti77
08-01-2014, 15:13
1) Odeabank 10,25
3)Burganbank 9,80
4)Fibabanka 9,75
5)Abank 9,55

listeyi arkadaşın uyarısı ile güncelledim(dün akşam 9,5 demişlerdi demekki yükseltmiş güzel haber)

Bu arada Topiği bilmeyen gelip giden ziyaretçi arkadaşlar için uyarımızıda yapalım yukarıda yazan oranların ÇOĞUNU ilgili bankaların internet sitelerinde göremezsiniz.
oralarda daha düşük oranlar yazabilir.(Teb - fiba hariç)

SAYGILAR

Bu bilgi güzel oldu...Teb marifetlideki tanışmadan tekrar yararlanmanız arada yıllar geçse bile tekrar olmaz dedi şube, iki kere yararlanabilen oldu mu hiç bu arada ?

virtue
08-01-2014, 15:20
En paranın 8,5 olan birikimli faizinin aylık bileşik getirisi ne olur? (32 günlüğü 9,3 idi)

mgdv2001
08-01-2014, 15:24
Bu bilgi güzel oldu...Teb marifetlideki tanışmadan tekrar yararlanmanız arada yıllar geçse bile tekrar olmaz dedi şube, iki kere yararlanabilen oldu mu hiç bu arada ?

Maalesef 2. kere vermiyor. Eşiniz - çocuğunuz üzerine marifetli açıp ancak o şekilde alınabilir.
(Bu taktiği önceki yıllarda eski Eurobanktekfen yeni Burganbakta bir çok arkadaş kullanmış idi)

muratti77
08-01-2014, 15:30
En paranın 8,5 olan birikimli faizinin aylık bileşik getirisi ne olur? (32 günlüğü 9,3 idi)

8,84% ( 30 gün )

http://bilesik-faiz.hesaplama.net/hesaplama.do

virtue
08-01-2014, 15:36
8,84% ( 30 gün )

teşekkürler....

aviator
08-01-2014, 15:38
bu kozu kullanıma sokmak kolay değil...tüm odeacılara çağrımdır...şubelerinizden baskı yapın belki kullanıma sokarız...hadi hareket...mustafa kurkut yoldaş izin verirse şube ve mt ismini yazarım...yada kendi yazabilir...

Geçen ay enparayı terkedecektim 10 a çıkınca 1 ay daha kaldım ama artık şart oldu. Mustafa Kurkut bey özelden banada şube ve m. temsilcisi bildirirseniz sevinirim, istanbuldaysa ay sonu gidip o şubeden açtırayım hesabı. hatta aynı m.temsilcisine gideyim, helal olsun herkes yapmaz bunu müşterisinin hakkını koruyor.
Teşekkürler paylaşımlarınız için.

mgdv2001
08-01-2014, 15:49
8,84% ( 30 gün )

Ben bir yerde mantık hatası mı yapıyorum.

8,5 aylık getirisi (Brüt) 10.000 Tl için bileşik(her akşam faiz almalı) = 10.070,10Tl. getiriyor.
8,84 aylık getirisi (Brüt) 10.000 Tl.için basit(ay sonunda faiz almalı) = 10.072,66Tl. getiriyor.

8,53 aylık getirisi(Brüt) 10.000 Tl.için basit(Ay sonunda faiz almalı) = 10.070,10Tl.getiriyor

8,5 den bir ay değilde 12 ay bileşik giderse 8,84 e gelir gibi
1 ay 8,5 den gecelik bileşik giderse ay sonunda 1Aylık 8,53 ile bağlayan biriyle aynı faizi alıyor.

Mantık hatam varsa düzeltelim
Ay sonu bileşik %8,53 e geliyor

muratti77
08-01-2014, 15:54
Ben bir yerde mantık hatası mı yapıyorum.

8,5 aylık getirisi (Brüt) 10.000 Tl için bileşik(her akşam faiz almalı) = 10.070,10Tl. getiriyor.
8,84 aylık getirisi (Brüt) 10.000 Tl.için basit(ay sonunda faiz almalı) = 10.072,66Tl. getiriyor.

8,53 aylık getirisi(Brüt) 10.000 Tl.için basit(Ay sonunda faiz almalı) = 10.070,10Tl.getiriyor

8,5 den bir ay değilde 12 ay bileşik giderse 8,84 e gelir gibi
1 ay 8,5 den gecelik bileşik giderse ay sonunda 1Aylık 8,53 ile bağlayan biriyle aynı faizi alıyor.

Mantık hatam varsa düzeltelim
Ay sonu bileşik %8,53 e geliyor

Şimdi ben de test ettim, dediğiniz gibi oluyor. Sitedeki hesaplama aracı yanlış sanırım. Kusura bakmayın...O kadar fark bana da abuk gelmişti. Günlük 8.50 = Aylık 8,53

chucky68
08-01-2014, 15:59

Kritere bosver yoldas..........uzumunu ye bagini sorma.....:)

memet1
08-01-2014, 16:03
Geçen ay enparayı terkedecektim 10 a çıkınca 1 ay daha kaldım ama artık şart oldu. Mustafa Kurkut bey özelden banada şube ve m. temsilcisi bildirirseniz sevinirim, istanbuldaysa ay sonu gidip o şubeden açtırayım hesabı. hatta aynı m.temsilcisine gideyim, helal olsun herkes yapmaz bunu müşterisinin hakkını koruyor.
Teşekkürler paylaşımlarınız için. istanbulda...ne yazıkki ankarada değil...ankaradaki yoldaşlar ankara odealara baskıya davet ediyorum...kopartan olursada yazalım lütfen...ben kurumsal odeadan bitürlü koparamıyorum...9.70ten ayın 20sini bekliyorum...

chucky68
08-01-2014, 16:13
Biraz once odea cadde bostan subesinden aradilar.......yoklama cektiler.......vade donusumude not ettiler.....500.000 tl ye kadar 40 gun icin %10,25 devam.......bunun disinda burganbank erenkoy subesi aylik icin %9.80.......181 gune % vergi avantajli %10......yillik icin gene vergi avantajli %10 verdi......bu oranlar pazarliksizdir......burganbank icin baskiyla uzunda biraz daha fazlasi alinabir......su an icin mart ayina kadar para baglanabilir gibi duruyor.....secimden sonrasi kapali kutu.....piyasada faiz artisi bekleyende var......beklemeyende......hersey kurlarin cikisina vede politik risklere bagli....

dudu
08-01-2014, 16:44
Bugun yolumun uzerinde enpara'ya alternatif olabilecegini dusundugum iki bankaya girdim.

200K icin 32 gun:
Odea 10.25% (Mecidiyekoy Sb. Betul Hanim) HIU, EFT yok. Valor ayni gun. Gunluk EFT limiti ayarlaniyor isteginize gore dedi.
Fibanbanka 9.75% (Sisli Sb. Bihter Hanim) HIU ayda 7.00 TL ama almayabiliyoruz dedi, EFT gunluk 50.000 TL limitli, ustu subeden ve max. 10.00 TL
Kanimca Odea bu siralar en iyi enpara alternatifi.
Vadeler dondukce ona aktaracagim.

Syg,

blue70
08-01-2014, 16:46
ayın 21 ppk var .merkez ne yapacak bakalım...sem sonrası zamlar gelecek ve enflasyon olacak...ayrıca seçim belirsizliği var.3 ayı geçmemek lazım...

memet1
08-01-2014, 17:03
Bugun yolumun uzerinde enpara'ya alternatif olabilecegini dusundugum iki bankaya girdim.

200K icin 32 gun:
Odea 10.25% (Mecidiyekoy Sb. Betul Hanim) HIU, EFT yok. Valor ayni gun. Gunluk EFT limiti ayarlaniyor isteginize gore dedi.
Fibanbanka 9.75% (Sisli Sb. Bihter Hanim) HIU ayda 7.00 TL ama almayabiliyoruz dedi, EFT gunluk 50.000 TL limitli, ustu subeden ve max. 10.00 TL
Kanimca Odea bu siralar en iyi enpara alternatifi.
Vadeler dondukce ona aktaracagim.

Syg,maç sırasında oran artıran mt...bilginize...herkes ekmek yesin diye...bizedebizede...

skywater
08-01-2014, 17:17
21 ekim'e kadar %100 burgandaydım. 21 ekim tarihinde dolan paramın tamamını 10.20 ile enpara'ya geçtim. 30 Aralık tarihinde Burgan'dan odea'ya geçtim. 21 ocak'ta enpara'da tarih olacak Burgan gemisi artık bizi söğüşlemek yönünde pozisyon alıyor ne yazık ki. Cenk yoldaş başta olmak üzere tüm yoldaşlara diyorum ki : İlk hedefiniz Odea ileri :wink:

chucky68
08-01-2014, 19:22
21 ekim'e kadar %100 burgandaydım. 21 ekim tarihinde dolan paramın tamamını 10.20 ile enpara'ya geçtim. 30 Aralık tarihinde Burgan'dan odea'ya geçtim. 21 ocak'ta enpara'da tarih olacak Burgan gemisi artık bizi söğüşlemek yönünde pozisyon alıyor ne yazık ki. Cenk yoldaş başta olmak üzere tüm yoldaşlara diyorum ki : İlk hedefiniz Odea ileri :wink:

Aynen......ancak bizim kitabimizi anlamayan bazi arizazedeler var......bunlarin yuvasi borsa iken son zamanlardaki tokatlanma operasyonlarindan sonra hirslarini bizden cikartiyorlar.....ama normaldir.....bir kere huzur gidince ruhta bozuluyor.....faiz dusecekki borsa ciksin.....o zaman rahatlayip kendi inlerine doneceklerdir.....ama o vakite kadar bunlar bize hep kostek olacaktir......yilmayin....dik durun....aldatilan degil.....akilli olan olun

shorts
08-01-2014, 19:34
üstadlar ;
32 gün %10 un yıllık bileşiğini nasıl hesaplıcaz.. ben 10.40 buldum ama emin olamadım..
32 günden 11 vade 352, 12 vade 384 gün ettiğinden kafa karıştı. 11x32gün+ 13 gün mü hesaplıcaz? cehalet işte..:)

uyuz
08-01-2014, 19:43
üstadlar ;
32 gün %10 un yıllık bileşiğini nasıl hesaplıcaz.. ben 10.40 buldum ama emin olamadım..
32 günden 11 vade 352, 12 vade 384 gün ettiğinden kafa karıştı. 11x32gün+ 13 gün mü hesaplıcaz? cehalet işte..:)

32x.10/365=.0087671 dönemsel getiri

365/32=11.4 dönem var

1.0087671' in 11.4' üncü üssünü almanız lazım.

makinem yanımda yok.

alidayi
08-01-2014, 20:09
Daha önceki sayfalarda bi arkadaş yazmıştı, oyak yatirimda dolar al sat 0.0020 makas ile yapiyorum. Oyak yatırım dışında bu oranlar ile dolar al sat yapabileceğim banka yada yatırım var mi ?

shorts
08-01-2014, 20:14
bu hesapla 10.4629 ediyor.. teşekkürler üstad uyuz..

Mustafakurkut
08-01-2014, 23:27
Teşekkürler paylaşımlarınız için.
Iyi aksamlar bu uygulamayi saglayan sube Odeanbankin Mecidiyeköy subesi. Bu bankada yeni hesap acmis olmam ve enparadaki tum parami bu bankaya aktarmam da bir faktör olmus olabilir. Sube ile konusurken lutfen ismimi vermeyi pek hos karsilamayabilirler.

aviator
08-01-2014, 23:38
Teşekkürler Mustafa bey, uyarınızı dikkate alacağım hayırlı akşamlar

Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

memet1
09-01-2014, 00:27
Iyi aksamlar bu uygulamayi saglayan sube Odeanbankin Mecidiyeköy subesi. Bu bankada yeni hesap acmis olmam ve enparadaki tum parami bu bankaya aktarmam da bir faktör olmus olabilir. Sube ile konusurken lutfen ismimi vermeyi pek hos karsilamayabilirler.nickiniz gerçek isimse büyük yanlış yoldaş...

fusem
09-01-2014, 01:54
Benim anlamadıgım neden diger bankalar hala enpara muadili ürünler cıkarmaz.
Yada ING turuncu, TEB marifetli muadili ürünler ?

rekabetin olduğu segmentteki bankalarda var.

ing turuncu - hsbc modern - teb marifetli - finans çift sarılı - denizbank deniz hesap

memorex
09-01-2014, 02:09
PARA analiz - Haber - FOMC tutanakları: Köpük tehdidi çıkışı başlattı
http://www.paraanaliz.com/portal/articles/7001/fomc-tutanaklari-kopuk-tehdidi

bu ay 2. dalga fed tsunamisi geliyor !

sunny00
09-01-2014, 02:32
abd 10 yıllıklar 2,99'a gelmiş.tahvil alımı birde sıfırlansa beklenen rakam %5 seviyeleri.
TÜrkiye'deki faizlerin de %15 olması demek gibi bir şey bu.
Hatalıysam düzeltebilirsiniz

kızılyıldız
09-01-2014, 03:49
abd 10 yıllıklar 2,99'a gelmiş.tahvil alımı birde sıfırlansa beklenen rakam %5 seviyeleri.
TÜrkiye'deki faizlerin de %15 olması demek gibi bir şey bu.
Hatalıysam düzeltebilirsiniz

orada 5 olsun burada 18 22 arası olur.bundan emin olabilirsin. abd 2006 2008 on yıllıklara bakıp burayla kıyaslayabilirsiniz

ozziem
09-01-2014, 10:29
orada 5 olsun burada 18 22 arası olur.bundan emin olabilirsin. abd 2006 2008 on yıllıklara bakıp burayla kıyaslayabilirsiniz

Bizde faizler dağ yarılıp taş yarılsa %10 üstüne atamayacak kendini gibi.
Kaç gündür bir şey olsa da %10 u aşağı kırsam diyor. Sert aşağı hareketler olabilir , çünkü yükselemiyor.

ozziem
09-01-2014, 10:47
An itibariyle bloomberg de faiz 0.00 gözüküyor. Faizler tamamen kalktı galiba.
Bu bloomberg önce grafiği kaldırdı, sonra da faizi 0 gösteriyor.

afa35
09-01-2014, 10:49
Teknikten anlamam ama hep derler ya taban çalışması yapıyor diye. Belki de öyledir diye umuyorum.

Kaç gündür bir şey olsa da %10 u aşağı kırsam diyor. Sert aşağı hareketler olabilir , çünkü yükselemiyor.

umutabi
09-01-2014, 10:51

Sayın ozziem; peki faizler %10 aşağısına kırsa ne olur ? Kısa vade de bunu zorlamayla yaparlar bu konuda size katılabilirim fakat bu işin sonu faizlerin patlamasına gider ki bundan da sakın şüpheniz olmasın. Tarih tekerrürden ibaret demişler bu işlerin zorlamayla yapılmayacağını aklı selim MB başkanları bilmek zorundadır bilmiyorlarsa ,yakın geçmişden ders almamışlarsa yapacak bir şey yok ceremesini tüm 70 milyon çekecek kuşkumuz olmasın.

memet1
09-01-2014, 10:52
reisin görünen parasal varlığı...(B - BANKA VE MENKUL DEĞERLER
Banka hesaplarında toplam 3.390.384 TL, 25.000 £, 199.867 $)...görünmeyenler hariçte...tlyi nerde değerlendiriyoki...tamamı döviz olsaydı tüm varlımı geçermiydim dövize acaba dedim...internet sitesinde varmış ordan takipmi etsem ne zaman dövize geçeceğini...

julia.luthor
09-01-2014, 11:06
birebir yaşadığım 1994 krizini anımsatıyor bana durum.
gençliğimizin en iyi yıllarında ne çektirmişlerdi bize.
faiz vermezsin vermezsin gün olur %200 verirsin kimse para vermez...
gidişat iyi değil.
dikkat etmek lazım.

chucky68
09-01-2014, 11:26
Aksam garanti bankasi basekonomisti gizem ozdilek bu ayki merkez bankasi toplantisindan en az 1 baz puan politika faizinde artis bekledigini israrla soyledi.....merkez buna mecbur dedi....eger bunu yapmassa daha kotu seylere zemin hazirlar ve tl asiri satis yer dedi....kurlarin cikmasi zaten buyumeyi vurdugu gibi enfasyonuda azitacak....ilerleyen aylarda %10 enlasyon bile yolda dedi.....yakinda bu kur seviyesi yuzunden dogal gaz ve elektirikte zam yoldadedi....not dususleride yasanabilir vede borsada bu yil cok bir yukselis zor gibi duruyor dedi.....faiz artisinda isi inada surerse piyasa merkez bankasinin erdem bascisini gece yarisi evinden alir dedi....bu kadin faiz artisini asla bu kadar dillendrmezdi.....birde fed tahvili sifirlarsa vay haline memleketin....o sicak paraciklar disariya yolcu olur......dolar 2200 usd uzerine goz kirpiyor....biz yerliyiz.....bizim paralar mevduaata......biz finansmal icin adam gibi faiz karsiliginda ulkeye sicak para veririz.....biz hep burdayiz

memet1
09-01-2014, 11:28
eğitiminiz için okuyun...http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2014/01/09/bank-asyada-bilezik-panigi...bide bu haber suç değilmi...yandaşlara suç yok heralde...

julia.luthor
09-01-2014, 11:39
eğitiminiz için okuyun...http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2014/01/09/bank-asyada-bilezik-panigi...bide bu haber suç değilmi...yandaşlara suç yok heralde...

haber gerçek mi değil mi ona bakmak lazım...
haber gerçek değilse banka hakkını arar.
benim hiç çalışmadığım bir banka.