PDA

View Full Version : İlişkide yaş farkı?

onurmete
08-10-2006, 08:24
Ben 25 yaşındayım, hoşlandığım kız ise 30 yaşında.
5 yaş fark var aramızda. Onun aklında bu yaş farkı var. Muhtemelen benim açımdan düşünüyor olayı.
Onun dışında pek sorun yok.. Evlilik durumunda karşılaşılan problemler nelerdir yada toplumun etkisi merak ediyorum. Gerçi sosyal etkenler ve toplumuda çok da takacak değilim :)

N.F.K
08-10-2006, 10:28
Evet yorumlar bekleniyor , tecrübeler konuşsun...

son_azrail
08-10-2006, 10:32
5 yas fark değil yahu...tecrübe sayılmam ama birbirinizi seviyorsanız neden birbirinize yasınızı sordunuz?gereksiz bir ayrıntı...

cavit
08-10-2006, 11:18
GERÇEKTEN SEVMEK

O durmadan kaçıyor;
Sen ardından gitmiyorsan;

O günün her saatinde saklanıyor,
Sen yollara düşüp deli divane aramıyorsan;

O sana acıların en büyüğünü tattırıyor,
Sen bundan en yüce hazzı duymuyorsan;

Boşuna aldatma kendini,
Onu sevmiyorsun demektir.

Elindeki içki kadehinde,
Dudağındaki sigarada ,
Okuduğun kitapta,
Mırıldandığın şarkıda,
Söylediğin şiirde,
Gördüğün rüyada
Ve yaşaman icin
Ciğerlerine doldurduğun havada
O yoksa;
Onun vazgeçilmezliğini anlamamışsan;

Renkler onunla değerlenmiyorsa,
Örneğin; onsuz kırmızı kırmızılığının,
Mavi maviliğinin farkında değilse,
Beyaz yalnız o giydiği zaman
Güzelliğini haykırmıyorsa,
Sabahları onu görünceye kadar
Güneş doğmuyorsa
Ve onsuz gökyüzü geceleri
Aya, yıldızlara hasret değilse

Sokakta gördüğün her yüzde
Ondan birşeyler aramıyorsan,
Güzel bir manzara,
Hüzünlü bir musiki onu hatırlatmıyorsa,
Uykudan uyandığın zaman
Yaşamakta olduğundan önce
Onu hatırlamıyorsan,
Omuzlarına dökülmüş saçları,
Bir sis perdesinin ardında
Her zaman gülen,
Işık sacan gözleri
Aklına gelmiyorsa,
Durup durup avuçlarının
Sıcaklığını özlemiyorsan;

Dünyada yaşıyan öteki insanların
Senin için hâlâ bir değeri varsa ,
Ona karşı tutumunu
Toplumun köhne ve manasız
Kurallarına göre ayarlıyorsan
Ve açık açık
Sanki var olduğunu haykırırcasına
Sevgini söylemiyorsan;

Yok o senin icin
Herşeyden değerliyse,
Gözünü yumduğun anda
Onu görebiliyorsan,
O bütün şarkılarda,
Bütün şiirlerde,
Bütün resimlerde ise,
Ona muhtaç olduğunu
Söylemekten utanmıyorsan,
Senin içten ve büyük sevgine
Karşılık vermiyeceğinden
Korkmuyorsan,
Bütün bencil duygularından
Sıyrılabilmişsen
Onun için herşeyi,
Ama herşeyi yapacak gücü
Kendinde buluyorsan,
Her hali sana
Ayrı ayrı güzel geliyorsa,
Karşıisında kendini
Bir çocuk gibi hissediyorsan,
İstediği anda onun için
Ölebileceksen,
Onun için yaşıyorsan
Ve yine onun için
Bildiğin bilmediğin
Bütün düşmanlıklara
Karşı koyabileceksen,
O her geçen dakika
Sende biraz daha büyüyorsa
Ve kendi kendine bile
Çok sevdiğini bütün
Samimiyetinle,
İnanmışlığınla
İtiraf edebiliyorsan,
Bir gün o seni hiç,
Ama hic sevmediğini söylese bile ,
Senin sevginde azalma olmayacaksa
Ve ölünceye kadar onu aşkların
En olumsuzu ile sevebileceksen;
İşte o zaman
Onu seviyorsun demektir.

O sana sevmeyi,
Gercek aşkı öğretti.
Sen onu hep sevecek
Ve sevilmenin mutluluğunu tattıracaksın.

O , hiç sen olmasan bile,
Seni bir parça sevmese bile....

Ümit Yaşar OĞUZCAN

hoşlandığım diyorsun, şiiri okuyunca onu hissediyorsan isterse 15 yaş olsun, sevgiyi bulmak kolay değil.

selçuk efendi
08-10-2006, 13:06
bence kafaya takılacak bir fark değil aranızdaki yaş farkı... Millet ne diyecek, ne düşünecek konusunu fazla umursama; çünkü halkın diyecekleri varsayımı adamı yer bitirir...

taita-x
08-10-2006, 13:11
Uzun vadeli ise önemli:)

XZARA_
08-10-2006, 13:22
askın yası var mı?

Eşlerde yaş farkı ilişkiyi etkiler mi?

Her ilişkide güzellikler olduğu gibi, sorunlar da yaşanabiliyor. Fakat eşlerden biri diğerinden yaşça bir hayli büyük veya küçükse, problemler bazen çıkmaza girebiliyor. Bu durumdan kaçınmanın en basit yolu ise, eşlerin birbirlerine karşılıklı anlayış göstermesinden geçiyor.

Aşkın yaşı ve zamanı yoktur derler. Kadın ve erkek birbirlerine aşık olunca genelde ayakları yerden kesiliyor ve gözleri hiçbir şeyi görmüyor. Ama o ilk heyecan durulmaya başladığında, gerçekler de yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.
Her ilişkide inişler ve çıkışlar yaşanabilir, ama yaş farkının büyük olduğu beraberliklerde durum biraz daha farklı olabiliyor. Kadın veya erkek diğerinden daha büyükse ve hayat tecrübesi daha fazlaysa, o ilişki sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor mu?

Uzmanlar, eşler arasında büyük bir aşkın ve ortak noktaların olduğu sürece, bunun mümkün olduğunu belirtiyor ve bir ilişkinin yürümesi için derinliğinin önemine dikkat çekiyorlar. Özellikle cinsel çekimin yoğun olduğu birlikteliklerde yaş farkının pek önemi kalmıyor ve diğer ilişkiler gibi mutlu bir şekilde devam edebiliyor.

Kadını veya erkeği nasıl etkiliyor?

Genelde kadınların kendilerinden yaşça küçük erkeklerle birlikte olmaktan çekindiklerini belirtiyor uzmanlar. Genç erkek tarafından terk edilme korkusunu daha yoğun yaşadıkları için, böyle bir ilişkiden uzak duruyorlar. Erkekler ise bu endişeyi pek taşımıyor. Onların en büyük korkusu; cinsel yetersizlik. Yaşça küçük kadın tarafından artık çekici bulunmama endişesi birçok erkeği korkuya ve bunalıma sürükleyebiliyor.

Her iki taraf da kendinden küçük eşlerle birlikteyken bazı problemlerle karşılaşabiliyor. Toplumumuzda erkekler yanlarındaki bayandan dolayı özellikle hemcinslerinin takdir dolu bakışlarını üzerlerine toplarken, kadınlar daha çok eleştirel bakışlara hedef olabiliyor.

Zorlukları var

Aslında uzmanlar, eşler arasında en fazla 10 yaş fark olmasının doğru olduğunu belirtiyor. Daha büyük bir yaş farkı, ilişkinin bir noktasında tehlike çanlarının çalmasına yol açabiliyor. Peki olumsuz yanları nelerdir?

Aralarında 15-20 yaş fark olan çiftler, genelde ayrı kültürlerde yetişiyor. Yetiştirilme tarzları başka olduğundan, dolayısıyla hayat görüşleri de farklı oluyor. Birbirlerini çok etkilemese de, çocuk olduktan sonra ilişki çıkmaza girebiliyor. Çünkü her biri, çocuğu kendi kültürüne göre yetiştirmeye çalışırken, fikir ayrılıkları doğabiliyor.

Bir diğer önemli konu; yaş farkından dolayı ikisinin de düşünce tarzlarının genelde ayrı olması. Bu aslında çok normal. 70 yaşındaki bir erkek belki yavaş yavaş ölümü düşünmeye başlarken, 55 yaşındaki bir kadın, kendini henüz hayatının baharında hissedebiliyor. Olumsuz olan başka bir durum ise; yaşça büyük olanın bedensel aktivitesinin ağırlaşması. 50 yaşındaki bir kişi evinde huzurlu ve sakin dakikalar geçirmek isterken, henüz 35’inde olan, dışarıda eğlenme taraftarı olabilir. Bu da genç eşin zamanla mutluluğu evin dışında aramaya başlamasına yol açabilir.

Cinsel hayatı etkilemiyor

Uzmanlar, büyük yaş farkının eşlerin birbirlerine karşılıklı anlayış gösterdiklerinde ilişkiyi
zedelemeyeceğini söylüyor.

Uzmanlara göre; bu çiftler cinsel açıdan büyük sorunlar yaşamıyor. Çünkü birçok kadın, sürekli seks isteyen bir erkeğin etraflarında bulunmamasından hoşnut iken, erkekler de genç kadınlarla yeni tecrübeler yaşamaktan zevk alabiliyor.

Çiftlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu ise; beraberliğin anne, oğul veya baba, kız ilişkisine dönüşmemesi. Genç erkek bir noktadan sonra sorumluluk taşımak istemezken, kadın da eşine en ufak konuları bile danışma ihtiyacı hissedebiliyor. Uzmanlar bu konuda çiftlere, hayatlarını bir dengeye oturtmalarını ve birbirlerine daha anlayışlı yaklaşmalarını tavsiye ediyor.

sidabumi
08-10-2006, 13:31
Off-topic'te ne konular var merak ederken, bu topic'i gordum..Hemen aklima geleni yaziyorum...

3 sene boyunca, dest-i izdivac seyahatnamesi yazan, sonuda 35'li yaslarinda evlenen, yasi 65 olan bir agbim, bana erkek icin ideal kadin yasini asagidaki formulle vermisti...

Ideal kadin yasi = (Erkegin yasi / 2 ) + 8

Elbette, yukaridaki formulde erkek olmanin dayanilmaz avantaji var bizler icin..Ne yapalim, Allah bizi erkek yarattiysa, avantajimiza kuselim? Oturup sukredelim.. Ama benim gibide yapip, yukaridaki formule inanip, yas ilerlemesine ragmen muzmin bekarda kalmayalim...

Sevgiler,

dopamin
08-10-2006, 13:36
bas nikahı gitsin...toplum kendine baksın...
toplumu takma, önemli olan sizsiniz.:tamam:

altvim
08-10-2006, 13:37
5 yaş fark var aramızda. Onun aklında bu yaş farkı var. Muhtemelen benim açımdan düşünüyor olayı.
Onun dışında pek sorun yok.. Evlilik durumunda karşılaşılan problemler nelerdir yada toplumun etkisi merak ediyorum. Gerçi sosyal etkenler ve toplumuda çok da takacak değilim :)

haddim olmayarak bende biseyler yazayim dedim gerci burda yazilanlar cok dogru sen kendi bildigin gibi yap kalbine gore hareket et ama sunuda dusun (bi arkadasim yasadigi olaylardan gordugum olylardan yola cikarak anlatiyorum kendim yasamadim) 5 yas fark varsa sen 40 olunca kizarkadasin 45 olacaktir sayet arkadsin kiskanc biri ise dikkat genelde(ama herkes icin gecerli degil tabi) erkekler 40 yas sendromu yasar yani ihtiyarlik falan ustune basina bidaha bakma genc gorunme heyecani sarar bu gibi durumlarda hanimin bunu vay artik ben ihtiyarladim senin hosuna gitmiyorum gbi durumlardan olaylari yanlis yorumlarsa ciddi krizler de olabilir ben bunlari yasayan arkadasimdan gordum yaziyim dedim gerci onlar hala beraber ama benim arkadasim cok zor bi iki sene gecirdi yeni bi kravat alsa bile vay senin disarda sevgilin mi var ona mi diye yorumladi olayi tabi bu konular kisiden kisiye degisir onemli olan kisiyi iyi tanimak sen genede bildigini inandigini yap saygilar

turist
08-10-2006, 13:43
madem senden 5 yaş büyük sevgilin senin açından olaya yaklaşıp bunun senin için problem olabileceğini düşünüyor;aynı anda kendinden 5 yaş küçük birisiyle çıkarak hedge edebileceğini söyle. yerse tabi :D

radiolaria
08-10-2006, 13:52

evet, erkek 40, kadın 45 olduğunda sorun büyür. Şimdi böyle birşeye istekli görünmenizin sebebi de yaşınızın çok genç olması.
öte yandan kadının yaşının büyük olduğu evlilikler gittikçe artıyor.
Burda son yıllarda kadın statüsündeki değişme ve müşkülpesentliğin rolü var gibi geliyor.

sidabumi
08-10-2006, 14:27
sn. onurmete,

topic konusunu gorunce, direkt yazmistim...ama topic'i acan ilk yazinizi goruncede, sanki yazdiginiz konuya ters bir yazi yazmis oldugum hissine kapildim, istemeden bir olumsuz bir duyguya sebebiyet verdi isem, ozur dilerim..

Topic'e sebep durum icin yorumda bulunmak isterim, sizi anlayabildigim icin cunku aynen yasadiginizi yasadim gencligimde...

Bence, biraz zamana birakin, taslar yerli yerine oturur..Insanlar genelde yasadiklari duygusal bosluklarda, eksikligini hissettikleri yerlerde, karsi tarafi yucelestirirler, ve daha kolay hata yapabilir hale gelebilirler...Bu benim icinde, benim karsimdaki insan icinde, sizin icinde, sevgiliniz icinde gecerlidir..

Bu yas farki konusunu aranizda konusmadan, konu haline getirmeden zamanin taslari oturtacagini bilerek ve sularinda akmadan durulmayacagi gercegi ile iliskinizi yasamak, benim yasadigim tecrubede, cikarttigim cozum olmustur...

Sevgiler ve hakkinizda hayirlisi ne ise o olsun dilegimle...

balaban
08-10-2006, 14:38
Kısa vadeliyse hiç sorun değil, yaş kimin umurunda.
Uzun vadeliyse ilerde kadının büyük olması problem oluyor. Erkek büyük olunca sorun değil.
Yalnız bir sorun var, kısa vadeli olacak diye düşünülen ilişkiler uzun vadeliye dönebiliyor:hmm: İlişkilere geçici olacak diye yaklaşmak yanlış.

pride
08-10-2006, 17:54
ilerde sorun olur 1-2 yaş neysede 5 yaş buyuk....

radyolog
08-10-2006, 18:00
kadınların erkeklere göre daha çabuk yıprandıklarını unutmayalım :iş hayatı,çocuklar,ev sorumluluğu ,diğer kadınsal sorunlar vs

iyi düşünüp karar vermek lazım

forges
08-10-2006, 18:01

Elbette, yukaridaki formulde erkek olmanin dayanilmaz avantaji var bizler icin..Ne yapalim, Allah bizi erkek yarattiysa, avantajimiza kuselim? Oturup sukredelim.. Ama benim gibide yapip, yukaridaki formule inanip, yas ilerlemesine ragmen muzmin bekarda kalmayalim...

Sevgiler,

formül gerçekten güzel ve gerçekçi bence..:tamam: :tamam:

buzzy
08-10-2006, 18:02
bence sorun değil..toplum değil sen yaşıyorsun ilişkini..sevgi ve saygı varsa ilişkide gerisi boş laf bence..devam:)

buzzy
08-10-2006, 18:03
formül gerçekten güzel ve gerçekçi bence..:tamam: :tamam:

ya 2'ye bölünemeyen bir yaştaysak..mesela 23/2+8=19,5..şimdi bu 19,5 mu kalacak 20 ye mi tamamlanacak yoksa 19 da mı karar olacak..
:D :D

forges
08-10-2006, 18:04
bence böyle durumlarda aşağıya doğru yuvarlama olmalı :D :D

buzzy
08-10-2006, 18:09
bence böyle durumlarda aşağıya doğru yuvarlama olmalı :D :D

mantıklı:D :oley: :D :oley: :D :D

sidabumi
08-10-2006, 21:28
ya 2'ye bölünemeyen bir yaştaysak..mesela 23/2+8=19,5..şimdi bu 19,5 mu kalacak 20 ye mi tamamlanacak yoksa 19 da mı karar olacak..
:D :D

Bir noktayi eklemeyi unutmusum, erkek icin hesaplanan ideal kadin yasi max'dir...Bu durumda, bir kucuk tam sayiya yuvarlarisiniz olur biter...:-o)))

Palet
09-10-2006, 13:43

Daha iliskinizin cicim aylarinda bu konu kafaniza takiliyorsa
gelecekte sorun yasayabileceginizin isareti olabilir.
Baska bir bakis açisiyla, birbirinize bu ayrintiyi görmeyecek kadar asik olmadiginiz sonucu bile çikarilabilir.
Bunlar sadece ihtimal, ama gerçek olan su ki; baska arkadaslarin da dedigi gibi kadinlar erken yipraniyorlar ve bu pekçok sorunu beraberinde getirebiliyor.Ayni yasta olan çiftler bile sorun yasayabilirken sizinkisi bile bile lades olabilir :(
Tabi her konuda oldugu gibi bunda da istisnalar mutlaka olur ama, ya size denk gelmezse?. Acele karar vermeyin derim.:düsün:
Ayrica bana göre bir erkek, statüsü ne olursa olsun 30 yasindan önce evliligi düsünmemeli.
Yine de siz çok sorun etmeyin,bizler neyin gidisatini tam olarak belirleyebiliyoruz ki?
Iliskinize biraz daha zaman taniyin sorular kendiliginden cevaplanir.Sizin için hayirlisini diliyorum.
Saygilarimla...

Off-topic'te ne konular var merak ederken, bu topic'i gordum..Hemen aklima geleni yaziyorum...

Sevgiler,

Bence de dogru bir tespit :tamam:

Çetin Sürel
09-10-2006, 20:08
evlilikte erkeğin kadından büyük olması tercih sebebidir...
sizin yaşınız daha çok genç tabiiki vede aşk birçoğunun gözünü kör eder hele hele bu yaşlarda..
ben bekarım ama çevremdeki tecrübelere bakınca kendimden 5 yaş büyük bir bayanla asla evlenmezdim...

f16
09-10-2006, 20:26

karşı taraftan eminsen kendi bildiğin yolda git başkalarının demesiyle çizgini değiştirme sonra daha çok pişman olursun

zeus
10-10-2006, 17:04
"Asla evlenme oğlum asla!.Delicesine sevdiğin kadını, sevgin bittikten sonra gerçek yüzüyle görüp tanımadıktan sonra asla evlenme"

Tostoly

cakırtunga
10-10-2006, 17:12
Anne ve Babanıza ,
kati süretle danışın ve konuşun
onların gönülleri olmadan bu tür işlere kalkışmayın
onlarki bizim çilemizi karşılıksız çekmiş ,insanlardır.
Onların rızası olamazsa
işiniz pekde hayırlı olmaz.

saygılar.

dealer(sezgin)
10-10-2006, 17:12
mesele bence aşktan çok tanımakla ilgili. ne kadar zeki olup binbir tahminlerdede bulunsak asında hiçbirşeyi düzeltmiyoruzdur. tanıyabılıyorsan ve hala devam dıyebılıyorsan o zaman yaş farkı asla sorun teşkıl etmemelı.

sevgi bu sınır tanımaz.

BEYAZIT
10-10-2006, 17:16
BEn 1982liyim arkadaşımda 1969 lu
ikimizde konustuk 5-7 ay arası cıkıp sonra ayrılcaz
ikimizde birbirimizden memnunuz

dealer(sezgin)
10-10-2006, 17:29
gençlik sonbahardır cok cabuk gelıp geçer. bahar gelmeden ruhen olgunlasabılmek önemli. bahar gelmeden öğrenilmeli elindekini kolay kaybetmemeyi.

ben genctim ve sabırsızdım. aşka ve sevgiye giden yoldaki herşeyi benden yaşca buyuk kişilerde öğrendim. zaman içinde uysallaştım duruldum. fırtınalarla boğuşmaktansa sakin limanlara sığındım.

BEn 1982liyim arkadaşımda 1969 lu
ikimizde konustuk 5-7 ay arası cıkıp sonra ayrılcaz
ikimizde birbirimizden memnunuz

BEYAZIT
10-10-2006, 17:33
gençlik sonbahardır cok cabuk gelıp geçer. bahar gelmeden ruhen olgunlasabılmek önemli. bahar gelmeden öğrenilmeli elindekini kolay kaybetmemeyi.

ben genctim ve sabırsızdım. aşka ve sevgiye giden yoldaki herşeyi benden yaşca buyuk kişilerde öğrendim. zaman içinde uysallaştım duruldum. fırtınalarla boğuşmaktansa sakin limanlara sığındım.

bende 4 yıllık bir emekten sonra huzuru ve rahatı burada buldum aynen olgunluk başka bişi

camarors
10-10-2006, 17:48
kisa vade +, orta vade yatay, uzun vade -

Bu arada Tostoly'un lafi da babaymis.

MAKİNİST
10-10-2006, 17:56
hayattaki her konuda anlaşabiliyorsanız...yaş farkı hiç önemli değildir...

ceng
10-10-2006, 19:41
"Konustukça içimdeki ugultu büyüyor, dedi Kadin.
Büyüdükçe daha çok konusuyorsun, dedi Adam.
Insanlara karistikça yalnizligim artiyor, dedi Kadin.
Yalnizlastikça daha çok karisiyorsun, dedi Adam.
Yasadikça acilarim çogaliyor, dedi Kadim.
Acilarin çogaldikça yasadigini saniyorsun, dedi Adam.
Sana yaklastikça uzaklasiyorum, dedi Kadin
Uzaklastikça yaklasiyorsun, dedi Adam."(s.yalsizucanlar)

deep
10-10-2006, 19:55

Kesinlikle katiliyorum...

Kısa vadeliyse hiç sorun değil, yaş kimin umurunda.
Uzun vadeliyse ilerde kadının büyük olması problem oluyor. Erkek büyük olunca sorun değil.
Yalnız bir sorun var, kısa vadeli olacak diye düşünülen ilişkiler uzun vadeliye dönebiliyor:hmm: İlişkilere geçici olacak diye yaklaşmak yanlış.

İlişkiye başlayinca bu kisa vadeli olsun bu uzun vadeli olsun diye duşunulemiyor malesef... Konu (hoşlanma, aşk veya herneyse adi) olunca en guzel karari zaman veriyor...

Aklima potfoy yönetimi geldi... kisa ve uzun vade :oley:

ilerde sorun olur 1-2 yaş neysede 5 yaş buyuk....

Benim esimle aramda 7 yas felam var... Sorun olduğunu rahatlikla soyleyebilirim... Ama Hayatim boyunca sevgililerim hep buyuk oldu benden... Daha akli basinda, daha mantikli oluyorlar... Yani genelde :oley: :D :D :D

kisa vade +, orta vade yatay, uzun vade -

Bu arada Tostoly'un lafi da babaymis.

Gercekten super bir laf dizini... Gonulden tebrik ediyorum...

deep
10-10-2006, 20:02

Dersin ki arkadaslar ben araba alacağim hangisini alayim.. Fikir beyan edilir..

Dersin ki hangi hisseyi alayim ne yapayim? Fikir beyan edilir..

Ama bazi durumlar varki ne soylersen soyle kar etmez... Bu tamamen ikinizin arasinda olan bir durum... Genel istatistige bakarak kendi bilinc altini etkilemiş olursun... Buna dikkat etmek lazim... Bir duruma veya olaya kesinlikle onyargili yaklaşmama taraftariymdir her zaman...

İlişkinizin boyutunu ve ayrintilarini tam bilmiyorum... Ozellikle evlilik karari almayi neden dusunduğunuzu... En önemlisi ise neler paylaştiğinizi ve ne kadardir birlikte olduğunuzu... O yuzden ne söylesem yalan olur... Benzer bir durumu bende yaşadim... Sonucu evlilik oldu... Mutlu olduğumu söyleyemem... Hatta bu karari neden aldiğimi sorguluyorum ya da bu duruma nasil geldigimi... Bunun içinde yaş etkeni de var diğer şeylerde...

Sonucta bana fikrimi soracak olursan (ki kesinlikle tavsiye etmem :oley: ) Tamamen negatif duygular icerisinde cevap verebilirim... Bunun hem yaş ile alakasi olur hem de evlilikle...

Gerçekten hayatini baştan sona değiştirecek ciddi bir karar aliyorsun demektir... Bunu karari duygularinin vermesine izin verme... İnsan düşünen bir varliktir... Yani karari mantik vermeli... Arada duygusal seyler varsa o da bonus olur artik...

ceng
10-10-2006, 20:21
"sevgileri yarınlara bıraktınız
çekingen, tutuk, saygılı
bütün yakınlarınız
sizi yanlış tanıdı.
bitmeyen işler yüzünden
siz böyle olsun istemezdiniz
bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi
kalbinizi dolduran duygular
kalbinizde kaldı
siz geniş zamanlar umuyordunuz
çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
yılların telaşlarda bu kadar çabuk
geçeceği aklınıza gelmezdi.
gizli bahçenizde
açan çicekler vardı,
gecelerde ve yalnız.
vermeye az buldunuz
yahut vakit olmadı."(b.necatigil)

karınca
10-10-2006, 23:02
Güzin abla olarak bi de ben yazayım...
Bak güzel kardeşim,E: 25 ve K: 30 die yazmışsın
15 yıl problem olmadan evlilik devam eder, derken Bayan 45 yaşında menapoza girdiğinde...
Erkeğin andrapoza girmesi için baya bi yıl geçer.
Buradan 40 yaşında olduğunda gözün dışarıya kayacağı ve mahallede " şuna bak bu yaştan sonra azdı" laflarının çıkacağı açıktır.
kendinden küçük yaşta birine ilgi duyman daha mantıklı

Diğer yandan mantık değilde duygular benim için önemli dersen ve önümüzdeki yıllar içindede duygusallığa devam edebileceğine inanıyorsan istediğini yapabilirsin

baron11
11-10-2006, 15:22
Eşlerde yaş farkı ilişkiyi etkiler mi?

Her ilişkide güzellikler olduğu gibi, sorunlar da yaşanabiliyor. Fakat eşlerden biri diğerinden yaşça bir hayli büyük veya küçükse, problemler bazen çıkmaza girebiliyor. Bu durumdan kaçınmanın en basit yolu ise, eşlerin birbirlerine karşılıklı anlayış göstermesinden geçiyor.

Aşkın yaşı ve zamanı yoktur derler. Kadın ve erkek birbirlerine aşık olunca genelde ayakları yerden kesiliyor ve gözleri hiçbir şeyi görmüyor. Ama o ilk heyecan durulmaya başladığında, gerçekler de yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.
Her ilişkide inişler ve çıkışlar yaşanabilir, ama yaş farkının büyük olduğu beraberliklerde durum biraz daha farklı olabiliyor. Kadın veya erkek diğerinden daha büyükse ve hayat tecrübesi daha fazlaysa, o ilişki sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor mu?

Uzmanlar, eşler arasında büyük bir aşkın ve ortak noktaların olduğu sürece, bunun mümkün olduğunu belirtiyor ve bir ilişkinin yürümesi için derinliğinin önemine dikkat çekiyorlar. Özellikle cinsel çekimin yoğun olduğu birlikteliklerde yaş farkının pek önemi kalmıyor ve diğer ilişkiler gibi mutlu bir şekilde devam edebiliyor.

Kadını veya erkeği nasıl etkiliyor?

Genelde kadınların kendilerinden yaşça küçük erkeklerle birlikte olmaktan çekindiklerini belirtiyor uzmanlar. Genç erkek tarafından terk edilme korkusunu daha yoğun yaşadıkları için, böyle bir ilişkiden uzak duruyorlar. Erkekler ise bu endişeyi pek taşımıyor. Onların en büyük korkusu; cinsel yetersizlik. Yaşça küçük kadın tarafından artık çekici bulunmama endişesi birçok erkeği korkuya ve bunalıma sürükleyebiliyor.

Her iki taraf da kendinden küçük eşlerle birlikteyken bazı problemlerle karşılaşabiliyor. Toplumumuzda erkekler yanlarındaki bayandan dolayı özellikle hemcinslerinin takdir dolu bakışlarını üzerlerine toplarken, kadınlar daha çok eleştirel bakışlara hedef olabiliyor.

Zorlukları var

Aslında uzmanlar, eşler arasında en fazla 10 yaş fark olmasının doğru olduğunu belirtiyor. Daha büyük bir yaş farkı, ilişkinin bir noktasında tehlike çanlarının çalmasına yol açabiliyor. Peki olumsuz yanları nelerdir?

Aralarında 15-20 yaş fark olan çiftler, genelde ayrı kültürlerde yetişiyor. Yetiştirilme tarzları başka olduğundan, dolayısıyla hayat görüşleri de farklı oluyor. Birbirlerini çok etkilemese de, çocuk olduktan sonra ilişki çıkmaza girebiliyor. Çünkü her biri, çocuğu kendi kültürüne göre yetiştirmeye çalışırken, fikir ayrılıkları doğabiliyor.

Bir diğer önemli konu; yaş farkından dolayı ikisinin de düşünce tarzlarının genelde ayrı olması. Bu aslında çok normal. 70 yaşındaki bir erkek belki yavaş yavaş ölümü düşünmeye başlarken, 55 yaşındaki bir kadın, kendini henüz hayatının baharında hissedebiliyor. Olumsuz olan başka bir durum ise; yaşça büyük olanın bedensel aktivitesinin ağırlaşması. 50 yaşındaki bir kişi evinde huzurlu ve sakin dakikalar geçirmek isterken, henüz 35’inde olan, dışarıda eğlenme taraftarı olabilir. Bu da genç eşin zamanla mutluluğu evin dışında aramaya başlamasına yol açabilir.

Cinsel hayatı etkilemiyor

Uzmanlar, büyük yaş farkının eşlerin birbirlerine karşılıklı anlayış gösterdiklerinde ilişkiyi
zedelemeyeceğini söylüyor.

Uzmanlara göre; bu çiftler cinsel açıdan büyük sorunlar yaşamıyor. Çünkü birçok kadın, sürekli seks isteyen bir erkeğin etraflarında bulunmamasından hoşnut iken, erkekler de genç kadınlarla yeni tecrübeler yaşamaktan zevk alabiliyor.

Çiftlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu ise; beraberliğin anne, oğul veya baba, kız ilişkisine dönüşmemesi. Genç erkek bir noktadan sonra sorumluluk taşımak istemezken, kadın da eşine en ufak konuları bile danışma ihtiyacı hissedebiliyor. Uzmanlar bu konuda çiftlere, hayatlarını bir dengeye oturtmalarını ve birbirlerine daha anlayışlı yaklaşmalarını tavsiye ediyor.

Kaynak: Ailem ve Ben

ceng
11-10-2006, 20:57
hatice40ayse14.

cavit
11-10-2006, 21:25
Güzin abla olarak bi de ben yazayım...
Bak güzel kardeşim,E: 25 ve K: 30 die yazmışsın
15 yıl problem olmadan evlilik devam eder, derken Bayan 45 yaşında menapoza girdiğinde...
Erkeğin andrapoza girmesi için baya bi yıl geçer.
Buradan 40 yaşında olduğunda gözün dışarıya kayacağı ve mahallede " şuna bak bu yaştan sonra azdı" laflarının çıkacağı açıktır.
kendinden küçük yaşta birine ilgi duyman daha mantıklı

Diğer yandan mantık değilde duygular benim için önemli dersen ve önümüzdeki yıllar içindede duygusallığa devam edebileceğine inanıyorsan istediğini yapabilirsin

Güzel kardeşim keşke gözü dışarı kayıp 40ından sonra azanların çoğunluğu hanımlarının yaşı büyük olanlar olsaydı

ally_mcbeal
12-10-2006, 18:27

çevreye bir zararı olmadığı sürece klasik kalıpların dışına çıkabilmek ve kendisi için yaşamak saygıyı hakediyor bence. sizin durumunuz ise günümüzde hiç te aykırı kaçmıyor aslında.

kadının daha yaşlı olması eskiden problem olabilirdi ama günümüzde estetik cerrahi denen mucize ile ve ilaveten de kozmetik sanayiinin gelişimi ile bu konu sorun olmaktan çıktı. başka yönlerden uyuşup uyuşmadığınızı tartabilirsiniz ama görsel anlamda bir insan istemedikçe artık kolay kolay çökmez diye düşünüyorum. geçenlerde bir gazete röportajında dan brown (da vinci şifresinin yazarı) ve eşinin resmine baktığımda hiç te yaş farkları belli olmuyordu, karısı kendisinden 12 yaş büyükmüş ama yaşıt gibiydiler.

kendi tecrübemden bahsedecek olursam sizinkine benzer bir durumda ben de kalmıştım ve karşı taraf ne kadar kendisi için önemi olmadığını söylese de o zaman ben de bunu bir türlü kabullenememiştim, en çok ta kendi erkek kardeşimin bu işe ne diyeceğini düşünüp rahatsızlık duymuş ve reddetmiştim. şimdiki görüşüm ise böyle bir durum kişinin ilk tercihi olmasa bile insan mutlu olacağına inanıyorsa ve uyuşabiliyorsa kimin ne kadar yaşlı olduğunun pek önemi yok şeklinde...

açtığınız konu beni başka bir soruyu da düşünmeye itti? 5 yaş birşey deil ancak günümüzde 10-15 yaş büyük hanımlara özellikle meyleden erkeklere bakınca son dönemde giderek artan yaşlı kadın-genç erkek ilişkilerinin bu kadar normalleştirilmesinin altında yatan başka nedenler de olabilir mi? genç erkekler kısa yoldan daha rahat yaşayabilmek adına olgun hanımlara yöneliyor olabilir mi? hızla kabuk değiştiren toplum yapımızda bence bunu da sorgulamak gerekir? araştırma sonuçlarına göre genç kızlar ve genç erkeklerin %70 i öncelikle zengin bir eş hayal ediyormuş...

ssafak
13-10-2006, 13:03
Bence bu karşındaki kişiye göre değişecek bir durumdur...ve sen bunu az çok hissedebilirsin gibi geliyor..karşındaki kişinin duruşu, görünüşü , karakteri çok önemli etkenler... bunlar içine siniyor ise yaş farkı bence önemli değildir.

LUCKY INVESTOR
22-03-2015, 03:32
bazen önemli bazen önemsiz....

i-ked
28-03-2015, 11:17
Çevremizde benzerleri var. O 2 kişiye bağlı...

hisse.net android ME172 uygulaması ile gönderilmiştir.

denizbayraktar
17-05-2015, 23:07
Lafa gelince aşkın kutsallığı, sevgiye saygı duyulması üzerine mangalda kül bırakmayan insanların, "yaş farkı" söz konusu olunca nasıl maskelerini çıkardığını görüyorum sık sık. Bence diğer konular gibi yaş da tarafların karar vermesi gereken bişey.
Bana sorarsanız bu konunun açılması bile toplumdaki hoşgörüsüzlüğü ve müdahalecilik hevesinin bizi getirdiği noktayı gösteriyor.
Tavsiyem: Siz ilişkinizi yaşayın, diğerlerine kulaklarınızı tıkayın :)

i-ked
18-05-2015, 00:01
http://i.hizliresim.com/OqVmm4.gif

Benim uydurmam ama çok da kötü durmuyor. Papatyayla ilişkim 28-29 yaşlarımda iken başlamıştı. Baktım tek gecelik, kısa süreli bir ilişki olmayacak; yaş farkından çekindiğim için bana ismimle ya da herhangi takma isimle seslenmesini istemiştim. Papatya ve i-ked takma isimleri böyle doğmuştu. Sonra İçerideki Adam filmini izlemeye gitmiştik.

http://images.hepsiburada.net/assets/Film/300/Film_745140.jpg

Erkeğin yaşı büyük olunca, ne kadar o kişiye ilgi duysa, sevse de aşırı kıskanç ve sahiplenici olabiliyor. Buna rağmen sokakta elele gezmekten korkuyor. Başkalarında da bu duruma şahit oldum. Alışverişte, toplum içinde uzak duruyorlar. Tuhaf bir sahiplenme çünkü uzaktan... Tecrübeyle sabit!

Kadının yaşı büyük olursa ne olur? Filmlerden yola çıkmak yanlış mı olur? Mesela Müjde Ar'ın olgun kadını oynadığı Dağınık Yatak.

Her iki halde de durumu sürdürebilmek kolay değil. Shakespeare'in Othello'su gibi hissetmiştim. En beğendiğim durum OrAngeLove filmindeki hayatınıza üçüncü kişileri sokmamak.

Ama "Aşk üç kişiliktir." ve ne zaman kapıyı çalacağı belli olmuyor. Bu yüzden geldiğinde içeri davet etmek gerek, Carpe Diem

00:00 Seni seviyorum papatya!

tmrz
18-05-2015, 01:26
Güzel bir konu olmuş... B-) ( 30 nda bekar biri olarak tecrübeleri okumaktan memnuniyet duydum )

uguraltun
18-05-2015, 01:41
http://i.hizliresim.com/OqVmm4.gif

Benim uydurmam ama çok da kötü durmuyor. Papatyayla ilişkim 28-29 yaşlarımda iken başlamıştı. Baktım tek gecelik, kısa süreli bir ilişki olmayacak; yaş farkından çekindiğim için bana ismimle ya da herhangi takma isimle seslenmesini istemiştim. Papatya ve i-ked takma isimleri böyle doğmuştu. Sonra İçerideki Adam filmini izlemeye gitmiştik.

http://images.hepsiburada.net/assets/Film/300/Film_745140.jpg

Erkeğin yaşı büyük olunca, ne kadar o kişiye ilgi duysa, sevse de aşırı kıskanç ve sahiplenici olabiliyor. Buna rağmen sokakta elele gezmekten korkuyor. Başkalarında da bu duruma şahit oldum. Alışverişte, toplum içinde uzak duruyorlar. Tuhaf bir sahiplenme çünkü uzaktan... Tecrübeyle sabit!

Kadının yaşı büyük olursa ne olur? Filmlerden yola çıkmak yanlış mı olur? Mesela Müjde Ar'ın olgun kadını oynadığı Dağınık Yatak.

Her iki halde de durumu sürdürebilmek kolay değil. Shakespeare'in Othello'su gibi hissetmiştim. En beğendiğim durum OrAngeLove filmindeki hayatınıza üçüncü kişileri sokmamak.

Ama "Aşk üç kişiliktir." ve ne zaman kapıyı çalacağı belli olmuyor. Bu yüzden geldiğinde içeri davet etmek gerek, Carpe Diem

00:00 Seni seviyorum papatya!

sevgiler saygılar..:cool:
güzel bir paylaşım olmuş...hayatta gerçek sevgiyi saygıyı yakalamak bence çok önemli...