PDA

View Full Version : KERVN - Kervansaray Yatırım Holding A.Ş.

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

Arslanbey
29-01-2014, 19:47
Umarım spk bu işi sıkı tutar,

Ve yatırımcıyı kandırmanın cezasız kalmayacağı bari bu sefer anlarlar...

ilhanaslan
29-01-2014, 20:16
Arkadaşlar daha önce küçük alımlarım olmuştu 0,63 fiyatlarından kendi çapımda ancak bu gün tüm diğer hisselerimi satarak 0,38 fiyattan KERVN aldım. zarar tamamında çok büyük inşallah yaptığımız bir iş bu iş hayırlı olur inşallah. Yapılması gereken birşeyler varsa bu hisse adına üzerime düşeni yaparım SAYGILAR

çağrıbey
29-01-2014, 20:40
Mataş'ta yönetim kurulunun hepsinin oy hakları donduruldu. Şirket en ufak bir işini yapamaz hale geldi. O yüzden de mecbur çağrıyı yaptılar.

Bence tilkinin kuyruğu sıkıştı. Burada önceki topiclerden tanıdığım çağrıbey üstadın dediklerine itimad edilmesini tavsiye ediyorum bu süreçte. Burada insanları kandırmak isteyen çok kişi türeyecektir önümüzdeki günlerde. Çok iyi tanımadığınız kimsenin yazdığı şeylerle iş yapmayın.
Gerekirse hukuki destek alın.
ARENA da niye öyle olmadı?
Çünkü %50 altında alarak kontrolü ele geçirdiler kalan kısmı borsada sattılar, el altından para aldılar vs. bir sürü dümen var orada.

sevgili kardeşim teveccüh göstermişsiniz. bize gösterdiğiniz itimat nedeniyle de ayrıca teşekkürlerimi sunarım. bizler de buradaki kardeşlerimiz gibi küçük yatırımcıyız. buradaki kardeşlerimizin çoğu yeni. en son bis ve spk'ya ayrıntılı başvurumu iki hafta önce yapmıştım. birleşme sonrası mali tablolar ve 9 aylık mali tablolardan tutun da, öz sermayedeki olumsuz değişim vs. bunların maksatlı olduğunu, hissede baskı kurup aşağı basma yönünde kullanıldığını da tahmin ediyordum. burada bazıları araştırıyor, spk mevzuatını irdeliyor ve burada paylaşıyorlar. kendilerine teşekkür ediyorum. bazıları ise kusura bakmasınlar, her aklına geleni yazıyorlar. bu hisseyi alarak riske giren, araştırır, okur, sonra da isterse paylaşır. şirket hakkında ciddi düzeyde bilgi birikimim oluştu ama, dikkat edilirse yorumdan kaçınıyorum. sebebi belli. patronun ne derece kaşar bir piyasa cini olduğunu bilmeyen yoktur. organize bir oyun sergilemek istediklerini ve kısa bir süre önce birleşmeyi onaylattıklarını, bu durumda spk'nın bir nevi oyuna getirildiği son derece bariz ve açık.sırf bu şirketteki birleşme zafiyeti nedeniyle, spk mevzuat değişikliğine gitmiş ve niğbaş ile lthol'un birleşmesini reddetmiştir. şimdi ise, gelinen noktada, spk hatasını telafi etme amacıyla da olabilir, hakim ortak zeynep tümer'e çağrı zorunluluğu getirmiştir.(çağrı muafiyetini reddetmiştir) bunu da, yukarıdaki kardeşimizin sunduğu spk mevzuatı çerçevesinde uygulayacaktır.bundan kaçış söz konusu olamaz. mevzuat çok açık. çağrı için mali kaynak vs. bunlar o hisseye sahip olanlarda fazlasıyla olur. ayrıca, yasanın 15.maddesinde de mali kaynak konusunda, eldeki hissenin %90 nın bir bankaya spk adına bloke edilerek sağlanacağını belirtiyor. biraz önce, hissenin takas durumuna göz attım. ilk 5 aracı kurumda %85 var. bunların kendilerine ait olduğunu düşünüyorum. sonraki 5 aracı kurumda ise, %8 var. toplamda ilk 10 aracı kurumda toplanan hisse oranı yaklaşık % 93 tür. bunu ilginç buluyorum. kimsenin yanılması, alması, satması konusunda telkinde bulunmuyorum. hiç kimse de bedavadan hisse kapıp, zahmetsizce cebe indirme hakkına sahip değildir. herkes kendince risk almalı, zahmete katlanmalıdır.hissedeki kardeşlerimize bol şanslar dilerim...

baboli789
29-01-2014, 20:46
Dostum bu yazdıklarının hepsini biliyoruz zaten,

Benim ulaştığım bu bilgi, mataşın çağrı sürecinden,

Mataş çağrı yapmayınca spk böyle bir para cezası verdi...

Hocam mataş ta yükümlülükleri yerine getirmediği için verildi o ceza ve devamında çağrı fiyatı belirlenerek işlem yapıldı

geciktirdikleri günlerinde faizleri hesaplanarak çağrı fiyatına eklendi.

Yanlış anlamayın şunu demek istiyorum.
hemen yarın çağrı fiyatını açıklar hemen alır gibi bi iddam yok kervn için.. ama eninde sonunda bu işi yapmak zorunda kalacaklar diyorum ve bunu ne kadar uzatırlarsa o kadar fazla ödeme yapacaklar görünen bu..

Yani adamların yok tilkiliği miş yok kurnazlığıymış bundan sonra sökmez bence... tabiki bundan kaçmak için denemiyecekleri yol kalmayabilir anlıyorum ama En berbat örneklerinden biri olan MATAS ta bile 6 ayda yine spk belirlediği fiyattan üzerine faizi ile işlemi yaptırttı.

Şimdi desemki 0.38 al bu kağıdı en kötü 6 ay sonra 0.87 den sat hangimiz girmeyiz ben olayı o şekilde görüyorum açıkçası hatta matas kadar sürümceme olmasınıda beklemiyorum yani ben risk aldım kimseyi etkilemek amacında da değilim kesinlikle sadece yanlış bir bilgi sonucu elindeki kağıttan yok pahasına vazgeçebilecek arkadaşlara elimden geldiğince çok fazla yorum katmadan mevzuatı anlatmaya çalışıyorum.
Fikirlerim beni bağlar kesinlikle ytd...

Arslanbey
29-01-2014, 22:37
Tesekkurler arkadaslar, emeginize saglik...

pharlap
29-01-2014, 23:00
Artık SPK, 1,5 yıllık tüm süreci incelemeli ve sadece çağrı sopasını kullanmakla kalmayıp onların da gereğini yapmalıdır. Burdaki olaylar borsada herkesin dilinde artık.
KY'nın gözü burda ve burda ky lehine atılacak her adım SPK açısından da önemli bir prestij kazancı olacaktır.

accuracy_
29-01-2014, 23:04
sonumuzu iyi görmuyorum eger bugunde 41 gecmese ben derimki artık adamlar spk mı takmayacaklar anlaım kaldı surada 4 iş günü

tecrübe35
30-01-2014, 01:28
Ben bir şeyi merak ediyorum bunların olacagını sayılganlar önceden tahmin ediyorlarmıydı? Eğer ettilerse bıktırma taktiğiyle kynin elindekileri ucuza toplamış olamazmı topladıysa çağrı fiyatı isterse 1 tl olsun onları etkilermi?

zozebbe
30-01-2014, 01:41
bunların hepsi bana boş geliyor adamlar tilki gibi mutlaka her ihtimali degerlendirmişlerdir eninde sonunda ky malı kitlerler maliyetime yaklaştıgı an veririm 60- 35 arasında servis ettigi hisseleri 80-90 cağrı yoluyla alacagını hiç sanmıyorum

feritilker
30-01-2014, 04:10
Ferit bey merak ettim gorustunuzmu
Yok dostum daha vakit bulamadim gitmeye disimi yaptiriyorum ama emin olun enkisa zamanda g itcem ben 19/09/2013 tarihinde caglayan adliyesine sayilgan icin beni genel kurula aldirmadi birlesmeye sehr koyamsdim magdurum gib bisinden savciliga suc duruyusunda bulundum kapida guvenlik ismimi yukariya bildirdi sayilgan iceri almayin demis bu suc suc degilmi bana daha makemeden tepligatgelmedi daha ne yapabilirim bu islerden pek anlsmiyorum bilen birisi ne yapmamkonusunda yatdimci olabilirmi yatirimci ilskilerinden zuhale,anlattigimda inkar ediyor simdi teli yuzume kapiyor elimdeki ifade tutanagiyla gidecem hesap sorcam yetkili birini cagrin gelip beni aydinlatsin neden genelkurula alinmadim ne yapmak istiyorsunuz derdiniz ne yapmak istiyorsunuz gibisinden nete devamli giremiyorum size izlenimlerimi anlatcam syg

aydin618
30-01-2014, 09:20
Arkadaslar bunlarin iflas bayragi dikme gibi bir durumu olabilirmi

Sent from my C2 using hisse.net mobile app

ilhan2012
30-01-2014, 10:09
Arkadaslar bunlarin iflas bayragi dikme gibi bir durumu olabilirmi

Iflas ederlerse oteller ellerinden gider.

eymenenes
30-01-2014, 10:25
Al işte bir kademe daha indi ..
BEn bi arkadaşın söylediği gibi okadar uç senaryoların hayal ve umuttan öte başka bişey olmadığına inanıyorum..
Adam alenen alım fırsatı veeriyor. KEriz mi bu adamlar ? burdan vercek 0,89 1,00 arası alacak..

erenacar
30-01-2014, 10:32
Bist son 1 senenin tarihi dibinde butun hisseler 3 gundur yikildi.kervan yerinde sayiyor en azindan

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

ilhan2012
30-01-2014, 10:45
SPK'nın tebliğini okudum. Çağrı fiyatı yükümlülüğün gerçekleştiği tarihten itibaren son altı ay içerisinde oluşan en yüksek fiyattan aşağı olamaz diyor. Yükümlülüğün gerçekleştiği tarih 1 Temmuz 2013. Yani 2013 yılının ilk 6 ayında oluşan en yüksek fiyattan aşağı olamaz. 05.02.2013 tarihinde 0,92'yi görmüş. Enflasyon farkını da eklediğinde 1 TL'den aşağı çağrı yapmaması gerekir.

Ben açıkçası bu çağrıyı yapmak dışında çareleri olmadığını düşünüyorum.

Süreci uzatıp bir kısmını bu fiyatlardan toplamak isteyebilirler.

Piyasada 100 milyon lot olduğu düşünülürse oRtalama 0,60'tan toplasalar 60 milyon TL para yapar. Bu adamlar için çok para değil.

Tilki Zeynep'in elinde 480 milyon lot var. Bu kadar hisseyi feda mı edecekler?

YTD.

ilhan2012
30-01-2014, 10:52
Ölmüş eşek kurttan korkmaz. Bizi bu hale getirdiler. Hissemi ne kadar korkutsalar da satmıycam. O çağrı öyle ya da böyle olacak. SPK yapacaksın diye karar vermiş. Başka yolu var mı?

Tilki Selim'e hissesini bana verdiği fiyattan verecem. Bir daha da almam bu ... ların hissesini. YTD

Ödemişli
30-01-2014, 11:11
http://img.tapatalk.com/d/14/01/30/ataqymy5.jpg

tecrübe35
30-01-2014, 11:30
Borsada öyle fırsatçılar ,öyle kurtlar var ki kervanın şimdiye uçması lazımdı hareket yok bizim bilmediğimiz bir şey mi var acaba.

ilhanaslan
30-01-2014, 11:36
Borsada öyle fırsatçılar ,öyle kurtlar var ki kervanın şimdiye uçması lazımdı hareket yok bizim bilmediğimiz bir şey mi var acaba.

Bende sizin ile aynı şeyi düşündüm. Konuşulanlara göre böyle bedava hisseyi bırakırlarmı ??

turuncucapon
30-01-2014, 11:44
bu adamlar çağrı muafiyetinin reddedileceğini hiç mi düşünmediler?

baboli789
30-01-2014, 11:50
SPK'nın tebliğini okudum. Çağrı fiyatı yükümlülüğün gerçekleştiği tarihten itibaren son altı ay içerisinde oluşan en yüksek fiyattan aşağı olamaz diyor. Yükümlülüğün gerçekleştiği tarih 1 Temmuz 2013. Yani 2013 yılının ilk 6 ayında oluşan en yüksek fiyattan aşağı olamaz. 05.02.2013 tarihinde 0,92'yi görmüş. Enflasyon farkını da eklediğinde 1 TL'den aşağı çağrı yapmaması gerekir.

Ben açıkçası bu çağrıyı yapmak dışında çareleri olmadığını düşünüyorum.

Süreci uzatıp bir kısmını bu fiyatlardan toplamak isteyebilirler.

Piyasada 100 milyon lot olduğu düşünülürse oRtalama 0,60'tan toplasalar 60 milyon TL para yapar. Bu adamlar için çok para değil.

Tilki Zeynep'in elinde 480 milyon lot var. Bu kadar hisseyi feda mı edecekler?

YTD.

Hocam bende sizle aynı görüşteyim "yükümlülüğün gerçekleştiği tarih" neye göre belirlediniz acaba 1 temmuz 2013 olarak

Ben yükümlülüğün muafiyet reddinden sonra oladuğunu yani 28.01.2014 olduğunu düşünmüştüm çünkü

Kaldıki her iki durumdada farklı bişi yok zeynepin bu tatihten geriye dönük 6 ayında da 0.91 alışı var çünkü

Bilgilenmek açısından soruyorum

Teşekkürler

çağrıbey
30-01-2014, 11:55
aynı anda hep pozitif hem de negatif olabiliyoruz. kafalarımız son derece karışık. daha önce de bahsetmiştim. ilk 10 aracı kurumda hisseler toplu olarak duruyor. arzu eden bakabilir.bu aracı kurumlar da genellikle spekülatörlere iş yapan kurumlar. bunların ellerindeki hisselerde de belirgin bir değişim yok. yani, yaklaşık %93 gibi bir oran. söylendiği gibi piyasada 100 bin lot değil, belki 40-50 bin civarında bir hisse olabilir.zaten bis'in bildirdiği takas saklama oranı da şu anda %17...yenileri bilemem ama, eskiler açısından beklemekten başka çare varmı? bence yok...bu çamurdan inşallah bir an önce çıkar ve hızlı bir şekilde bataklıktan uzaklaşır. ancak, ısrarla çamurdan çıkmamasını isteyen ve üzerine basan birilerinin de olduğu bir gerçek...

YILMAZ05
30-01-2014, 11:57
607 bin lot aldılar tek kalemde

çağrıbey
30-01-2014, 11:59
bu arada 38 kalktı, 575 bin alış girildi, şu an için tahtada alıcılar güçlendi. hayırlısı olsun...

ilhanaslan
30-01-2014, 12:11
1.500.000 lot birden aldılar nerdeyse

çağrıbey
30-01-2014, 12:11
süper...39 da 1 milyon tek tuş kalktı...

ilhan2012
30-01-2014, 12:14
Hocam bende sizle aynı görüşteyim "yükümlülüğün gerçekleştiği tarih" neye göre belirlediniz acaba 1 temmuz 2013 olarak

Ben yükümlülüğün muafiyet reddinden sonra oladuğunu yani 28.01.2014 olduğunu düşünmüştüm çünkü

Kaldıki her iki durumdada farklı bişi yok zeynepin bu tatihten geriye dönük 6 ayında da 0.91 alışı var çünkü

Bilgilenmek açısından soruyorum

Teşekkürler

Yükümlülük nedeni Zeynep Tümer'in şirketin %50 hisseyi ele geçirmesi diye düşünüyorum. Çünkü tebliğ'de birisi %50'den fazla hisseyi ele geçirirse çağrı yapmak zorundadır diyor. Zeynep Tümer'in %50'den fazla hisseyi ele geçirmesi, birleşmenin tescil tarihidir. Temmuz 2013 içerisinde oldu sanıyorum bu tescil işlemi.

Chakra
30-01-2014, 12:15
alım satım kademeleri çok güzelleşti.

hercai
30-01-2014, 12:16
bu hissede bişeyler olacak elinde olanlar sabretmeli ipini koparabilir birde bakmışın 0,50-0,60 kademeler iyice zayıfladı
0,39 473
0,40 565

sessiz_m
30-01-2014, 12:17
emin olun bu adamlar lotun tanesini 0.34 kuruşa düşürene kadar malı topladılar ve hatta ky nin elinde 1 milyon lottan fazla lot yoktur. son demlerinei oynuyorlar. 6 gün içinde milletin elinden ne dökersek kar hesabı. şimödiki alış satışlarda kendi kendilerine yapıyorlar bence. ilk önce başka bir hesaptan alış giriyorlar. öncelik sırası kendisindeyse diğer hesaptan satış

ilhan2012
30-01-2014, 12:21
emin olun bu adamlar lotun tanesini 0.34 kuruşa düşürene kadar malı topladılar ve hatta ky nin elinde 1 milyon lottan fazla lot yoktur. son demlerinei oynuyorlar. 6 gün içinde milletin elinden ne dökersek kar hesabı. şimödiki alış satışlarda kendi kendilerine yapıyorlar bence. ilk önce başka bir hesaptan alış giriyorlar. öncelik sırası kendisindeyse diğer hesaptan satış

o kadar de değil. bu forumdaki 5-6 kişiden bile çıkar toplam 1 milyon lot.

mert28m52
30-01-2014, 12:22
0.38den alacaktım alamadım

ilhan2012
30-01-2014, 12:23
SPK'ya 6 iş günü içerisinde başvurması gerekiyor. Başvuruyu yaparlarsa Salı akşamına kadar KAP'a haber düşmesi lazım. En geç Çarşamba. Yok cezayı göze alırlarsa, onu da KAP'a bildirmeleri gerekir sanıyorum.

Başvuru gerçekleşirse, o zaman hisse uçuşa başlar. Gerçekleşmezse ne olur kestiremiyorum. kısa vadede düşse bile uzun vadede bu işlemi yapmak dışında çareleri yok diye düşünüyorum.

hercai
30-01-2014, 12:24
o kadar de değil. bu forumdaki 5-6 kişiden bile çıkar toplam 1 milyon lot.

aynen öyle kardeşim hisse beleş bir kişide 100 bile bile vardır,sadece bu topikte 5 milyon varsa şaşmam

sessiz_m
30-01-2014, 12:30
5 mil yon lot olsa ne olur 0.4 kr den hesaplasak 2 milyon tl yapar. para mı bu adamlar için. çağrı fiyatını 1 tl bile yapsalar daha sonra hisseyi 1 tl den daha yukarılara taşıyıp milletin eline kakalama yolunu bulur bu adamlar. bence bu fiyat fırsat. haftaya çarşambaya kadar her şey belli olur hareket başlar

Artist
30-01-2014, 12:34
bizimki kasap görmüş it gibi kıppır kıppır..
:he:

silenttt
30-01-2014, 12:38
Zeyno yıllardır bana dünya zarar yazdırdın.
Bu sefer hedef büyüttüm.
14 yıllık tüm zararları ve bu yılın toptan ev kirasını çıkartıp, bendekileri öyle eline teslim edecem.

ilhan2012
30-01-2014, 12:46
1. senaryo: Tilki ailesi 1 TL çağrı fiyatı verirlerse ve hisseleri geri toplamak zorunda kalırlarsa bir sürü iyi haber çıkartıp hisseyi 2-3 TL'lere kadar çıkartmak isteyebilirler. Çağrı süresi bittikten sonra oradan satabildikleri kadar çakarlar hisseyi.

2. senaryo: Hisseyi buralarda süründürüp toplayıp, fazla da yükseltmeden çağrı fiyatı verebilirler. 100 milyon lotun diyelim ki 80 milyonunu topladılar. kalan 20 milyon lotuna çağrıda cevap verirler. ceplerinden 20 milyon çıkar.

Başka senaryosu olan yazabilir?

Ölmüş eşek misali daha önce alanların beklemekten başka yapacak birşeyi yok.

YTD

serbar
30-01-2014, 13:23
İnşaallah güzel şeyler olur.Burada yazılanlara bakınca hemen evi barkı satıp alası geliyor insanın.Çağrı fiyatı 1 TL olursa oh ne güzel 0,40 tan al 1 TL den sat.Arkadaşlar tilki selim kime para kazandır dıki şimdi gözgöre kazandırsın.Kervanda hep olacak dediğimiz şeyler hiçbir zaman olmadı.Bir bit yeniği olmasa bu adamlar bu hisseyi buralarda tutmazlar.Buralardan bir lot bile aldırmazlar.Fazla hayallere dalmadan sabırla bekleyelim.Bunun altından inşaallah hayır çıkar.Hayırlısı Allah tan.

ekonomistomer
30-01-2014, 13:40
Bu seneryolardan 2. senaryo Zeynep Tümer in işine gelecektir çağrı fıyatının 6 aylık süre içersinde ağırlıklı ortalama alındığı için ne kadar düşük yaparlarsa aradaki fark kendilerine kalacaktır 0.93 birleşme fıyatından mal satan biri ve sürekli İranlı birinin adını kullanarak ellerınde kalan lotları satmaya çalışan bir zihnıyet spk araya girmeseydı tek lot bile geri almazdı ...Salı gunu gelecek çağrı fıyatı için 1lıra rakam hayali kurup mallarını yuzde 150 karla satacağını düşünenler husrana uğramazlar inşaallah...

çağrıbey
30-01-2014, 13:52
bize 70'lik girdi, onu çıkarma telaşındayız. en az %70 gerekir. adamın birini araba çarpmış, ciğer dalak dışarı çıkmış, yolun ortasında çırpınıyormuş. bir başka adam da yanına yaklaşmış, şu ciğerden biraz versen de bizim kediye götürsek demiş...herkesin bir derdi var!!!

ilhan2012
30-01-2014, 14:01
Bu seneryolardan 2. senaryo Zeynep Tümer in işine gelecektir çağrı fıyatının 6 aylık süre içersinde ağırlıklı ortalama alındığı için ne kadar düşük yaparlarsa aradaki fark kendilerine kalacaktır 0.93 birleşme fıyatından mal satan biri ve sürekli İranlı birinin adını kullanarak ellerınde kalan lotları satmaya çalışan bir zihnıyet spk araya girmeseydı tek lot bile geri almazdı ...Salı gunu gelecek çağrı fıyatı için 1lıra rakam hayali kurup mallarını yuzde 150 karla satacağını düşünenler husrana uğramazlar inşaallah...

birleşme fiyatı yükümlülüğün doğduğu tarihten önceki altı ay içerisinde gerçekleşen en yüksek fiyattan aşağı olamaz. Yükümlülüğün nedeni Zeynep TÜmer'in %50'den fazla hisseyi ele geçirmesi. Bu durum Temmuz 2013'te gerçekleşti.

ilhan2012
30-01-2014, 14:10

salı günü çağrı fiyatı gelmeyecek, işlemleri başlatmak için başvuracaklar. Başvuru onaylandıktan sonra 30 iş günü süreleri var işlemi gerçekleştirmeye başlamak için.

tabi başvurmama ihtimalleri de var. başvurmazlarsa Zeynep Tümer yönetimde kontrol hakkını kaybediyor.

Rasmusnemes
30-01-2014, 14:12
39 483.900
40 501.354

çağrıbey
30-01-2014, 14:12
hiç sanmam ama 38' e deneme amaçlı yazdık bakalım verecekmi?:notr:

Rasmusnemes
30-01-2014, 14:13
39 483.900
40 501.354

gerçi salıya kadar kademelerinde bir önemi yok.
salı günü dananın kuyruğu kopacak...

turuncucapon
30-01-2014, 14:28
hiç sanmam ama 38' e deneme amaçlı yazdık bakalım verecekmi?:notr:

Ben ilk seans yazdım vermedi hemde azımsanmayacak tutarda

çağrıbey
30-01-2014, 14:32
Ben ilk seans yazdım vermedi hemde azımsanmayacak tutarda

geç yazmışsın. 37 den de epey işlem gördü. toplam satıcının yarısından fazla 38 de alıcı var. vermez...

ilhan2012
30-01-2014, 14:40
geç yazmışsın. 37 den de epey işlem gördü. toplam satıcının yarısından fazla 38 de alıcı var. vermez...

Biz 60 kuruşlardan aldık. 40 kuruşu beğenmiyorlar.

tecrübe35
30-01-2014, 15:08
MMCAS 1 lotla tavan oluyor kervanda beklentiler olmasına rağmen satışlar hız kesmiyor satanlar kim bu hisseleri nezaman aldılarda şimdi satıyorlar çok karışık bir durum birleşmede de böyle olmuştu dikkat etmek lazım.

çağrıbey
30-01-2014, 15:14
Biz 60 kuruşlardan aldık. 40 kuruşu beğenmiyorlar.

düşer dayanamazsın, çıkar inanamazsın borsa böyle bir yer. yazın 90 kuruşlarda olumsuz bir yorum yapmıştım ve öyle bir saldırıya uğradım ki, canımı zor kurtarmıştım. şimdi gelinen nokta çok vahim. o gün 90 kuruşa ucuz deyip saldıranlar neredeler???

nikkeyf
30-01-2014, 15:27
çağrı yapmazsa Zeynep Hanım % 72 hisseyle oy hakkından yoksun düdük gibi kalacak, bahar döşemi geçecek çoğunluk ky olsa ve organize de olsa ne güzel yönetir şirketi :)))

ilk karar: hisse oranına bakılmaksızın grup otellerinde 1 hafta % 90 indirimli tatil yapacak her ortak, nası ama?

feritilker
30-01-2014, 15:34
Arkadaslar bu tilki bana gorusmemde ilersi icin bedelli yapabilirim dedi yapmadi cunku 1 sene once yapmisti kimse katilmazdi tilki ne yapti batik sirketle birlestirdi daha fazla lota sahip oldu hic para koymadan birlesme oldugunda burda ixsir ve yandaslari ucuyoruz bu hissenin olusu 1 tl dirisi en az 2 hatta daha ileri gidenler oldu hatirlayin 4 diyen 6 ya kadar yolu var djyen neyse bu tilki daha once spk cezaz aldi kapta birdirmesi gereken bildiriyi bildirmedigi icin

feritilker
30-01-2014, 15:51
O yuzden bu tilkininin alacagi para cezasi inanin viskisinin yaninda cerez pparasi bu tilki cagri cagri yapmsmak icin herturlu cirkefligi yapacak karektrrde bi kisilige sahip bu tilki birlresmeyi bile fesh edebilir dikkatli olun birlesmede yaptigi gibi sukadar lotu alabilrim gibilerinden kota koyabilir

ilhan2012
30-01-2014, 15:58
O yuzden bu tilkininin alacagi para cezasi inanin viskisinin yaninda cerez pparasi bu tilki cagri cagri yapmsmak icin herturlu cirkefligi yapacak karektrrde bi kisilige sahip bu tilki birlresmeyi bile fesh edebilir dikkatli olun birlesmede yaptigi gibi sukadar lotu alabilrim gibilerinden kota koyabilir

birleşmeyi feshederse bu da önemli nitelikli işlem sayılır. Yine 1 TL'den çağrı yapmak zorunda. Bu işler çocuk oyuncağı değil.

Şuna katılıyorum tabi, bu tilki işi uzatmak için elinden geleni yapabilir ama asla 6 aydan uzun süre uzatamaz. Uzatırsa genel kurul yapamaz, karar alamaz çünkü.

Haftaya kadar başvuru yapmazsa bile ben satmayı düşünmüyorum. Cin şişeden çıktı artık.

bcgdost
30-01-2014, 16:15
alış satış nedir

feritilker
30-01-2014, 16:31
Bu saatten sonra satilmaz zaten bu tilki sayilgan bakalim siseden hangi cinlikleri cikarcak bekleyip gorelim yalniz dune kadar kimse disi tilki zeynepin cagri muafiyetinden haberi yoktu herkes goz altindan bahsediyordu spk ky yatirimciya hayat opucugu verdi o yuzden spk mail atin isi bilen ustadlar yazsin spk ya soyle olmali boyle olmali diye daha onceki spk in aldigi amsal kararlrih hatirlatin syg

Ryuk
30-01-2014, 16:35
düşer dayanamazsın, çıkar inanamazsın borsa böyle bir yer. yazın 90 kuruşlarda olumsuz bir yorum yapmıştım ve öyle bir saldırıya uğradım ki, canımı zor kurtarmıştım. şimdi gelinen nokta çok vahim. o gün 90 kuruşa ucuz deyip saldıranlar neredeler???

Yıkılmadık ayaktayız sayın çağrıbey :))

eymenenes
30-01-2014, 16:38
ARKADAŞLAR SPK YA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR MAİLLERİ ATSAK, NASIL OLUR ?

SPK YETKİLİLERİNİN BİRAZ DAHA KERVAN A YOĞUNLAŞMASINI VE KY OLARAK MUTLU OLDUGUMUZU BELİRTSEK NASIL OLUR ? :wink:

çağrıbey
30-01-2014, 16:53
39 da 600 bin alıcı, 40 da 1 mly. satıcı var. yukarılarda pek bir şey yok. gönlüm 40 ı kaldırmasından yana. hadi rast gele...

ilhan2012
30-01-2014, 17:09
ARKADAŞLAR SPK YA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR MAİLLERİ ATSAK, NASIL OLUR ?

SPK YETKİLİLERİNİN BİRAZ DAHA KERVAN A YOĞUNLAŞMASINI VE KY OLARAK MUTLU OLDUGUMUZU BELİRTSEK NASIL OLUR ? :wink:

bence iyi fikir. işe yarar. mağduriyeti de belirtmek gerek.

hatta elinde yüklü bir miktar lot olan birisi öncülük edip facebookta grup oluşturup örgütlenmeyi sağlayabilir. Böylece Bahar döşemecilikten yüksek bir sayıda orana ulaşılırsa genel kurula katılıp oy kullanılabilir.:)

çağrıbey
30-01-2014, 17:37
kaldıramadı ama,karanlıkta iyi mal aldı kapanış 40...aof' da 40 oldu...

_Analizci_
30-01-2014, 17:41
Bu işte bir yanlışlık var, çağrı yapacak ise, 0,87-90.x aralıgından olacaksa bu fiyattan milletin mal almasına fırsat vermemesi lazım... Hisse iyice mala bağladı, ne düşüyor ne duruma uygun bir yükseliş yapıyor.. Hayırlısı bakalım..

Olaya teknık boyuttan bakacak olursak, 5 ve 60 dklık grafıkte fincan formasyonu oluştu, cuma günü bu formasyona göre 46 olması gerekıyor.. İzleyip görelim bakalım teknik ne kadar çalışıyor bu hissede...

erenacar
30-01-2014, 18:29
Bu işte bir yanlışlık var, çağrı yapacak ise, 0,87-90.x aralıgından olacaksa bu fiyattan milletin mal almasına fırsat vermemesi lazım... Hisse iyice mala bağladı, ne düşüyor ne duruma uygun bir yükseliş yapıyor.. Hayırlısı bakalım..

Olaya teknık boyuttan bakacak olursak, 5 ve 60 dklık grafıkte fincan formasyonu oluştu, cuma günü bu formasyona göre 46 olması gerekıyor.. İzleyip görelim bakalım teknik ne kadar çalışıyor bu hissede...

Yarin 46 olmasi icin 2 tavan lazim insaallah

çağrıbey
30-01-2014, 18:39

bu hissede tekniğe fazla itibar etmem ama, işlerine gelirse tekniği de iyi kullanırlar. teknikten yana ben de iyimserim. bu gün 20 günlük ortalamanın üstünde kapattı 50 günlük ortalama 44 de. 44 aynı zamanda düşen kanalın da direnci diye düşünüyorum. yanılıyormuyum? 44 üstü kapanışlar kanımca çıkışı hızlandıracaktır. ben de yarını önemsiyorum. hayırlısı bakalım...

çağrıbey
30-01-2014, 18:50
gün sonu aracı kurum dağılımı da pozitif. halk yatırım ve yatırım finansman net 1.5 mly.üstünde alış yapmışlar. bu iki aracı kurum birkaç gündür sürekli alıştalar...

_Analizci_
30-01-2014, 19:01
Aylık grafikte bolınger band alt sınırı 0,42 sevıyesi... Gunluk haftalık neyse de aylık grafıkte bolınger alt bandın altında kalma şansı pek yok.. Haftalık grafıkte ise rsi 30 u kırıp al vermıos durumda, macd ise kesişmiş ama henüz kesmemiş.. 0,43 üstü bir kapanışta haftalık macd da pozitife dönmüş olacak.. Ayrıca aylık grafıkte bolınger müthiş sıkışmış ve bilindiği üzere sıkışan bolınger yukarı yada aşağı yönlü sert bir patlama göstergesidir...

Haftalık grafikte alçalan trend hala kırılmamış olarak gorunuyor, 0,43 kırılması halinde asıl hareket ondan sonra beklenebilir.. 0,43 kırılmadıgı sürece bişey olmaz bu hisseden...

http://i.hizliresim.com/wjnMVD.jpg

çağrıbey
30-01-2014, 19:05
Aylık grafikte bolınger band alt sınırı 0,42 sevıyesi... Gunluk haftalık neyse de aylık grafıkte bolınger alt bandın altında kalma şansı pek yok.. Haftalık grafıkte ise rsi 30 u kırıp al vermıos durumda, macd ise kesişmiş ama henüz kesmemiş.. 0,43 üstü bir kapanışta haftalık macd da pozitife dönmüş olacak.. Ayrıca aylık grafıkte bolınger müthiş sıkışmış ve bilindiği üzere sıkışan bolınger yukarı yada aşağı yönlü sert bir patlama göstergesidir...

Haftalık grafikte alçalan trend hala kırılmamış olarak gorunuyor, 0,43 kırılması halinde kanal kırılmış olacak ve asıl hareket ondan sonra beklenir.. 0,43 kırılmadıgı sürece ise bişey beklememek gerekır..

http://i.hizliresim.com/wjnMVD.jpg

çalışma için teşekkür ederim kardeşim...

osilatörr
30-01-2014, 19:57
Bir kardeşimizin ricası üzerine bu konudaki şahsi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Biraz yorumları inceledim. Genelde çağrının yapılmaması veya geçiktirilmesi durumunda cezanın çok düşük olduğundan bahsedilmiş, ayrıca mataş ve arena ile ilgilide bağlantılar kurulmaya çalışılmış.

Öncelikle bu konunun arena ile kıyaslanması tamamen yanlıştır, bu konu hakkında yorum bile yapmaya gerek görmüyorum.

Mataş konusunda ise o zaman ki ceza durumunda spk nın son kanunu ve yeni tebliğler çağrı yükümlülüğü doğduğunda yoktu ve o yüzden gerçekten şahsıma görede komik bir ceza aldı fakat en sonunda yeni kanun yürürlüğe girip oy hakları donunca mecburen geçiktirdiği her güne mevzuatta belirlenen faiz eklenerek çağrıyı gerçekleştirdi.

Kervn olayı tamamen yeni kanun ve mevzuatı kapsıyor. Şirket yetkililerinin veya avukatlarının bu hükümleri bilmemesi bana göre imkansız.Ben yinede haberimiz yoktu demesinler diye paylaşıyım :)

Spk bültende kısaca şunu demiş şirkete. 10 mart 2014 tarihi itibarı ile Pay alım teklifine başlanması gerekli . tabiki bu tarih öncesinde pay alım teklifine başlamadan yapması gerekli işlemleri tamamlamalı ( pay alım teklifi bilgi formunu kurula onaylatmalı ).

Bu süre içerisinde yükümlülüğünü yerine getirmese neler olur ? sanırım burada da en çok merak edilen ve tartışılan konu bu.

Kanun ne diyor bakalım

PAY ALIM TEKLİFİ TEBLİĞİ

(II-26.1)

Zorunlu pay alım teklifi süreci

MADDE 13

(2) Pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu tarihten itibaren iki ay içerisinde fiili pay alım teklifi sürecine başlanması zorunludur. Söz konusu sürece başlanmaması halinde; kur ve faize ilişkin 17 nci maddede belirtilen hükümler saklı kalmak kaydıyla, Kurulca ilgili kişiye/kişilere gerekirse fiili pay alım teklifi işleminin tamamlanması amacıyla ek süre verilebilir. Ek sürenin sonuna kadar fiili pay alım teklifi işleminin tamamlanmaması halinde, pay alım teklifinde bulunma zorunluluğunu yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında, Kanunun 103 üncü maddesinin 3 üncü fıkrası çerçevesinde pay alım teklifine konu payların toplam bedeline kadar idari para cezası verilir.

Pay alım teklifi fiyatının belirlenmesinde kur ve faize ilişkin esaslar

MADDE 17 – (1) Zorunlu pay alım teklifini doğuran işlemde fiyatın Türk Lirası cinsinden belirlenmiş olması ve pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu günden itibaren iki ay içerisinde ortaklığın diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere fiili pay alım teklifine başlanmaması halinde, iki ayı aşan her gün için yıllık TRLIBOR oranının %50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı pay alım teklifi fiyatına eklenir. Faiz hesaplaması basit faiz esasına göre yapılır.

Kısaca 10 mart 2014 günü sonrasında halen pay alımına başlamaması durumunda her gün için , yıllık TRLIBOR oranının % 50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı çağrı fiyatına eklenecek ( Merkez bankasının son faiz artırımından da haberleri vardır herhalde :) )

Kurul kervan'a son bir uyarı adına ek süre verebilir veya vermeden de kanunun 103. madesinin 3 fıkrasını uygulaya bilir. Buda telafisi mümkün olmayan bir ceza anlamına gelir kısaca toplam çağrı yükümlülüğü kadar birde aynı oranda ceza ödemek zorunda kalabilir.

Yukarıdaki hususları bile bile geçiktirme yönünü tercih ederlerse bir şey diyemem :)

İnşaAllah buradaki tüm yatırımcılar için hayırlısı olur

Selam ve dua ile

Ödemişli
30-01-2014, 20:26
Degerli yorumlar icin tesekkurler...

baboli789
30-01-2014, 20:44
değerli osilatör bilgi dolu güzel yorum için çok teşekkürler.

ilter26
30-01-2014, 21:43
beylr mynet finansta ixir yine yazmaya başlamış poh pohluyor hisseyi dikkatli olun yukarılarılardan mal yıkmasınlar yine

kaptan4177
30-01-2014, 22:22
üstatlar bu hisse nisan 2012 de 7 tl yi görmüş mayıs 2012 de %172 bedelli görünüyor nasıl bu hale geldi çok kısa bir özet geçmek isteyen var mı acaba? şimdiden teşekkürler...

trocktor
30-01-2014, 23:46
her zaman böyle uçacak kaçacak haberi çıkan kağıtlara şüphe ile yaklaşmışımdır. zorunlu çağrı yapılması gerekmesine rağmen güçlü alımlar gelmiyor. benim gibi düşünenin çok olduğu anlamına geliyor. biz verdik birikimimizi, akıllı olanlar bulanık suya olta bile sallamıyor.

alperen_328
31-01-2014, 00:01
Kervn yarın yönünü belli eder ya yukarı yada aşağı bakalım ne yapacak

eymenenes
31-01-2014, 00:24
SAyın OSİLATOR Kardeşim ;

Gerçekten Bİlgi dolu, Açıklayıcı Muazzam Yorumun için TEşekkür ediyorum...

Ayrıca 1000. Gönderiniz bu yoruma deng gelmiş Hayırlara Vesile olmasını Tüm ortaklarım Adına Dilerim...

BEn ince ayrıntılaara çok dikkat ederim :) 1000 'inci Yorum ve harikulade bi yaklaşım tarzi ile ortalığı aydınlattınız :cool: İnşaAllah büyük ikramiyeyi hep birlikte kazanırız ...

_Analizci_
31-01-2014, 00:38
Osilatör arkadaşımız mevzuatı açıkça yazmıs yalnız burada şöyle bir husus var, eğer çağrı için 6 gün içinde müracatı yapmaz yada muracatı yaparda, 30 gun içinde çağrıyı başlatmaz ise çağrıya konu olan paylar kadar ceza ödenmesi gerekli . peki çağrıya konu olan payların değeri mevcut fiyat olan 0.40 dan mı işleme konulur yoksa olması gereken çağrı fiyatı olan 0.87 lira uzerınden mi.. Eğer mevcut fiyat uzerınden olacaksa şöyle bir hesap ortaya çıkar...

Piyasada dağınık olarak, şirketin sahip olmadıgı sanılan lot miktarı yaklaşık 100 milyon lot civarında, bu durumda şirket eğer mevcut fiyat üzerinden ceza ödeyecekse ( kendi adına kayıtlı olmayan ama x kişilere emaneten teslım ettiği muhtemel en kötü 10 mılyon lot ) u kendisi resmi olarak satış yapmadıgına göre ( bahar döşeme tarafından piyasaya satılmış gibi gösterılıp emanet olarak başkasına virmanlanmış hisseler) bu süreçte satışa çıkarılıp hisse 0,10 lu fiyatlara çekilebilir.. Yanı baharın emaneten satmıs gibi gosterdıgı (emanaten )patron akrabasına verılmış mallar hergun satıcı kademesıne yazılıp alıcı kademesınede başka emanetci alış girerek hisse aşağı fiyatlara indirilebilir.. bu durumda satanda emanetçi alanda emanetçi olur ve hisse sadece bir cepten diğer cebe aktarılırken hisse fıyatı 40 kurustan 10 kurusa getırebilir ve buna kımse yasal olarak engel olamaz.. Bu durumda çağrı yapmadıgı için mevcut fıyat uzerınden kervn a ceza kesılırse 100 mılyon lot x .10 kurus olur ve şirket sadece 10 mılyon tl ceza öder..

Peki bundan sonraki süreçte ne olur, şirkete 10 mılyon ceza kesılır ve mevcut faiz oranına göre senelik %10 merkez bankası faizi işletilir % 50 de libor faizi işlerse senelik en baba % 15 ceza öder ve bır sene 0.10 kurus seviyesınden kasıtlı olarak tutulan hısse için 10 mılyon ana ceza, 1.5 mılyon da bır yıllık ceza faizi öder ki 1.5 mılyon, hatta bir senelik faizi ile birlikte toplam ceza olan 11.5 mılyon tutar 600 mılyon sermayesi olan bir şirket için ciddi rakam sayılmaz...

Asıl film ise bundan sonra başlar, şirket bir senelık cezası ile 11.5 mılyon cezayı ödemeyi göze alır ama bu bir senelik süreç içerisinde el altından 0.10 kurus sevıyesınden, bıkmıs ve ümidi kesılmıs ky den malları toplamaya başlar.. bu durumda çağrı ile 100 mılyon lot toplaması gerekırken böyle çirkin senaryo ile en fazla 70 mılyon hisseyi el altından toplar, bir kısım yatırımcının bu saaten sonra bu fiyattan hisse satılmaz dediğini düşünürsek, en baba 70 mılyon hisse toplayabılırler ve 70 mılyon lot hissenin şirkete toplam maliyeti ise 7 mılyon olur.. Bu durumda 11.5 mılyon senelik faizi ile ceza + piyasada el altından toplanan malın maliyetı olan 7 mılyon = 18.5 mılyon eder..

Aradan bır sene gectıkten sonra şirket bırden bıre çağrı yapma kararı alır ve tahmın edıldıgı üzere 0.87 + yıllık %15 faiz ile birlikte çağrı fiyatı 1,01 olur ve piyasadan toplayamadıgı diğer 30 mılyon lotu 1.01 tl hısse bası bedelle toplayarak 30,3 mılyon öder.. Hatta bu çağrıyı yaptıktan sonra hisseyı tavan tavan goturerek 1 lıraya çıkarır ve kımse mal alma fırsatı bulamaz..

Bu durumda 30.3 mılyon çağrı için ödenen ücret + 18,5 mılyon ceza ile şirketin tüm hisselere sahip olma maliyeti 48.8 mılyon tl olur.. Piyasadan topladıgı 70 mılyonu 0.10 kurus ortalama ile değilde 0.15 kurus ortlama ile topladıgını dusunursek te bu sefer piyasadan topladıgı 70 mılyonun maliyeti 7 mılyon değil 11 mılyon olur yani çok farketmez..

Şimdi sizce şirket legal olarak çağrı yapıp 100 mılyon lot için 0.87 çağrı bedeli ile 87 mılyon mu öder yoksa yukarıdaki tilki senaryosu ile 48.8 mılyon mu öder... Aradaki fark 38.2 mılyon tl dir... Yani legal çağrı masarafının nerdeyse yarısı... Olaya bır de bu açıdan bakmanızı öneririm...

Bu adamların bahar döşeme yada %70 paya sahip olan bayan patron vasıtasıyla sattık diyip kap a bildirdikleri malların tamamı ky ye satılmıs olamaz, siz eğer kafanızdan şimdi şirkete gecirme zamanı bize geldi, spk canlarına okuyacak bunların dıye dusunuyorsanız, bunca organize işi kusursuzca dümenleyen şirket sizin düşündüğünüzü düşünmedi mi sanıyorsunuz.. Yani şirket sahipleri %50 den fazla paya sahip olan birinin çağrı yapmaya zorunlu oldugunu bılmıyordu ve spk tarafından faka bastırıldı mı sanıyorsunuz.. yahu adamdan bahsederken bile tilki tanımında bulunuyorsunuz, sizin ky olarak düşündüğünüzü patron düşünmemiş midir... Hiç sanmıyorum... Eğer bu adamlar çağrıyı dürüst bir şirket misyonu ile tamamlayıp bitirecek olsalardı şimdi kimseye alım imkanı vermezlerdi.. Sen ky olarak çok uyanıksın, nede olsa çağrı 0.87 den olur dıye ilk tavandan 0.39-o.4o fıyatından mal alacaksın, patron senden bu malları bir ay sonra 0.87 fıyattan eşek gibi geri alıp sana bır ayda % 100 den fazla para kazandıracak... Bu durumda patron saf, yatırımcı ise uyanık olmuş oluyor... Sizce de bir terslik yok mu... Bu adam eğer 0,87 den sizden mallarınızı geri alacak olsa tavan tavan götürmezmiydi, neden %100 fazla ödeme yapacağı kişi sayısını arttırıyor hisseyi bu sevıyede tutarak... Benım mantıgıma ters geldi... Sizce.. ??

Hissede fiyat hareketleri ne olursa olsun yapılacak dümeni göz ardı edip, öyle yada böyle bu şirket ıkı sene sonrada olsa bu payları çağrı yolu ile alacak diyip sabırla bekleyen herkes kazanır dıye dusunuyorum, netice de bloke edilmiş mallarını bu adamlar bir şekilde satmak isteyeceklerdir, kaldı ki eğer çağrı yapmazlar ise hısselerinin tamanına dondurulur yanı resmı olarak bu mallara cağrı yapılana kadar sahip sıfatında görünmezler ve çağrı yaparken şirket hisselerini temınat olarak gosterip kredi alma şanslarıda ortadan kalkmıs olur...

Olayı tüm açılarıyla ela aldım, kimseyi olumlu yada olumsuz etkılemek istemem sadece sesli düşünüyorum ve konuyu herkesın baktıgı açıdan değilde farklı bakmak gerektiğini düşünüyorum...

pharlap
31-01-2014, 00:50
Sayın Analizci, müthiş bir yazı yazmışsınız. Tebrik ederim. Bu hisseden her türlü oyun çıkabilir.
Şu an normal koşullarda 60 civarında olması gereken hisse hala 40'ta. İnsanın aklına bu tür şeyler gelebiliyor.
Ama bunu da yaparlarsa pes artık. Meşhur bir fıkra vardı, (çoğumuz bilir) sonunda şeytan şöylediyordu: "Ulan ikide birde benim adımı anıp durma, bu kadar şeytanlık benim bile aklıma gelmezdi."

mtes
31-01-2014, 01:10
Osilatör arkadaşımız mevzuatı açıkça yazmıs yalnız burada şöyle bir husus var, eğer çağrı için 6 gün içinde müracatı yapmaz yada muracatı yaparda, 30 gun içinde çağrıyı başlatmaz ise çağrıya konu olan paylar kadar ceza ödenmesi gerekli . peki çağrıya konu olan payların değeri mevcut fiyat olan 0.40 dan mı işleme konulur yoksa olması gereken çağrı fiyatı olan 0.87 lira uzerınden mi.. Eğer mevcut fiyat uzerınden olacaksa şöyle bir hesap ortaya çıkar...

Piyasada dağınık olarak, şirketin sahip olmadıgı sanılan lot miktarı yaklaşık 100 milyon lot civarında, bu durumda şirket eğer mevcut fiyat üzerinden ceza ödeyecekse ( kendi adına kayıtlı olmayan ama x kişilere emaneten teslım ettiği muhtemel en kötü 10 mılyon lot ) u kendisi resmi olarak satış yapmadıgına göre ( bahar döşeme tarafından piyasaya satılmış gibi gösterılıp emanet olarak başkasına virmanlanmış hisseler) bu süreçte satışa çıkarılıp hisse 0,10 lu fiyatlara çekilebilir.. Yanı baharın emaneten satmıs gibi gosterdıgı (emanaten )patron akrabasına verılmış mallar hergun satıcı kademesıne yazılıp alıcı kademesınede başka emanetci alış girerek hisse aşağı fiyatlara indirilebilir.. bu durumda satanda emanetçi alanda emanetçi olur ve hisse sadece bir cepten diğer cebe aktarılırken hisse fıyatı 40 kurustan 10 kurusa getırebilir ve buna kımse yasal olarak engel olamaz.. Bu durumda çağrı yapmadıgı için mevcut fıyat uzerınden kervn a ceza kesılırse 100 mılyon lot x .10 kurus olur ve şirket sadece 10 mılyon tl ceza öder..

Peki bundan sonraki süreçte ne olur, şirkete 10 mılyon ceza kesılır ve mevcut faiz oranına göre senelik %10 merkez bankası faizi işletilir % 50 de libor faizi işlerse senelik en baba % 15 ceza öder ve bır sene 0.10 kurus seviyesınden kasıtlı olarak tutulan hısse için 10 mılyon ana ceza, 1.5 mılyon da bır yıllık ceza faizi öder ki 1.5 mılyon, hatta bir senelik faizi ile birlikte toplam ceza olan 11.5 mılyon tutar 600 mılyon sermayesi olan bir şirket için ciddi rakam sayılmaz...

Asıl film ise bundan sonra başlar, şirket bir senelık cezası ile 11.5 mılyon cezayı ödemeyi göze alır ama bu bir senelik süreç içerisinde el altından 0.10 kurus sevıyesınden, bıkmıs ve ümidi kesılmıs ky den malları toplamaya başlar.. bu durumda çağrı ile 100 mılyon lot toplaması gerekırken böyle çirkin senaryo ile en fazla 70 mılyon hisseyi el altından toplar, bir kısım yatırımcının bu saaten sonra bu fiyattan hisse satılmaz dediğini düşünürsek, en baba 70 mılyon hisse toplayabılırler ve 70 mılyon lot hissenin şirkete toplam maliyeti ise 7 mılyon olur.. Bu durumda 11.5 mılyon senelik faizi ile ceza + piyasada el altından toplanan malın maliyetı olan 7 mılyon = 18.5 mılyon eder..

Aradan bır sene gectıkten sonra şirket bırden bıre çağrı yapma kararı alır ve tahmın edıldıgı üzere 0.87 + yıllık %15 faiz ile birlikte çağrı fiyatı 1,01 olur ve piyasadan toplayamadıgı diğer 30 mılyon lotu 1.01 tl hısse bası bedelle toplayarak 30,3 mılyon öder.. Hatta bu çağrıyı yaptıktan sonra hisseyı tavan tavan goturerek 1 lıraya çıkarır ve kımse mal alma fırsatı bulamaz..

Bu durumda 30.3 mılyon çağrı için ödenen ücret + 18,5 mılyon ceza ile şirketin tüm hisselere sahip olma maliyeti 48.8 mılyon tl olur.. Piyasadan topladıgı 70 mılyonu 0.10 kurus ortalama ile değilde 0.15 kurus ortlama ile topladıgını dusunursek te bu sefer piyasadan topladıgı 70 mılyonun maliyeti 7 mılyon değil 11 mılyon olur yani çok farketmez..

Şimdi sizce şirket legal olarak çağrı yapıp 100 mılyon lot için 0.87 çağrı bedeli ile 87 mılyon mu öder yoksa yukarıdaki tilki senaryosu ile 48.8 mılyon mu öder... Aradaki fark 38.2 mılyon tl dir... Yani legal çağrı masarafının nerdeyse yarısı... Olaya bır de bu açıdan bakmanızı öneririm...

Bu adamların bahar döşeme yada %70 paya sahip olan bayan patron vasıtasıyla sattık diyip kap a bildirdikleri malların tamamı ky ye satılmıs olamaz, siz eğer kafanızdan şimdi şirkete gecirme zamanı bize geldi, spk canlarına okuyacak bunların dıye dusunuyorsanız, bunca organize işi kusursuzca dümenleyen şirket sizin düşündüğünüzü düşünmedi mi sanıyorsunuz.. Yani şirket sahipleri %50 den fazla paya sahip olan birinin çağrı yapmaya zorunlu oldugunu bılmıyordu ve spk tarafından faka bastırıldı mı sanıyorsunuz.. yahu adamdan bahsederken bile tilki tanımında bulunuyorsunuz, sizin ky olarak düşündüğünüzü patron düşünmemiş midir... Hiç sanmıyorum... Eğer bu adamlar çağrıyı dürüst bir şirket misyonu ile tamamlayıp bitirecek olsalardı şimdi kimseye alım imkanı vermezlerdi.. Sen ky olarak çok uyanıksın, nede olsa çağrı 0.87 den olur dıye ilk tavandan 0.39-o.4o fıyatından mal alacaksın, patron senden bu malları bir ay sonra 0.87 fıyattan eşek gibi geri alıp sana bır ayda % 100 den fazla para kazandıracak... Bu durumda patron saf, yatırımcı ise uyanık olmuş oluyor... Sizce de bir terslik yok mu... Bu adam eğer 0,87 den sizden mallarınızı geri alacak olsa tavan tavan götürmezmiydi, neden %100 fazla ödeme yapacağı kişi sayısını arttırıyor hisseyi bu sevıyede tutarak... Benım mantıgıma ters geldi... Sizce.. ??

Hissede fiyat hareketleri ne olursa olsun yapılacak dümeni göz ardı edip, öyle yada böyle bu şirket ıkı sene sonrada olsa bu payları çağrı yolu ile alacak diyip sabırla bekleyen herkes kazanır dıye dusunuyorum, netice de bloke edilmiş mallarını bu adamlar bir şekilde satmak isteyeceklerdir, kaldı ki eğer çağrı yapmazlar ise hısselerinin tamanına dondurulur yanı resmı olarak bu mallara cağrı yapılana kadar sahip sıfatında görünmezler ve çağrı yaparken şirket hisselerini temınat olarak gosterip kredi alma şanslarıda ortadan kalkmıs olur...

Olayı tüm açılarıyla ela aldım, kimseyi olumlu yada olumsuz etkılemek istemem sadece sesli düşünüyorum ve konuyu herkesın baktıgı açıdan değilde farklı bakmak gerektiğini düşünüyorum...

Vay babam vayyyyyyyyyyyyyy biz daha neler görecez.

osilatörr
31-01-2014, 01:59

Değerli Hocam

Öncelikle bir konuya açıklık getiriyim. Ben kanun kapsamında şirketin yükümlülüğünü anlattım.

Bir kardeşimizinde ricası üzerine yazdığımıda ifade ettim. Değilse yazınız içerisindeki koyu kısımla belirttiğim ifadeleri anımsatacak ben bir ifadeyi şirket sahipleri hakkında kullanmadım.

Burada daha öncesinde bu tür kelimeleri kullananlar için belirtmişsenizde bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermeyelim, sanki o cümleleri ben söylemişim gibi bir his algıladım yazınızda.

Kıymetli hocam yukarıda bazı endişelerinizi belirtmişsiniz fakat spk kanunu gayet açık olduğu için hatta bazı yorumlar tam anlaşılsın diyede bunu destekleyen tebliğler arka arkaya yürürlüğe girmeye başladı.

Tamamen mevzuata göre konuşuyorum , bahsettiğiniz gibi fiyatı değil 0.10 kuruş 0.01 kuruş dahi yapsa spk yönetimi şirkete spk kanununun 103. maddesinin 3 . fıkrasını uyguladığında verilecek ceza en üst rakamı zorunlu pay alım teklifine konu payların pay alım fiyatı ile çarpılması sonucu çıkacaktır, değilse o an için kaç TL den işlem gördüğüne bakmaz.

Diğer düşüncenizde ise , yıllık TRLIBOR oranının % 50 si fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı pay alım fiyatına yıllık bazda değil, bu oran geçiken her bir gün için uygulanacaktır.

Yukarıda bahsettiğim hususlar şayet şirket pay alım yükümlülüğünü zamanında yerine getirmediği takdirde devreye girecek yasal hususlardır , değilse süresi içerisinde yükümlülüğünü yerine getirdikten sonra zaten bu hususlar şirketi ilgilendirmez.

Benim belirttiğim hussuların devreye sırası ile girmesi için şirketin 10 mart 2014 tarihine kadar bu yükümlülüğüne başlamaması durumunda devreye geçer.

kaldıki spk kanunu 103. madde 3.fıkranın uygulanması için mutlaka bu karar öncesinde şirkete son bir uyarıda da bulunulur fakat spk nın uyarmada bulunma zorunluluğu varmı kanuna göre yok ama telafisi gerçekten ağır olacağı için şahsen söylüyorum bence uyarır.

özetlemek gerekirse

Bu düşüncelerimi sadece bir rica üzerine ve şirket bu yükümlülüğünü yerine getirmezse cezai durumu ne olur bu konuda yardımcı olmak istedim

Yine söylüyorum kanun ve mevzuatlar bu kadar açık ve net iken şirket sahipleri ne yapar bunu tabiki ben bilemem fakat bildiğim bir şey varki SPK'nın bu konularda şakası yok.

Selam ve Dua ile

_Analizci_
31-01-2014, 02:53
Değerli Hocam

Öncelikle bir konuya açıklık getiriyim. Ben kanun kapsamında şirketin yükümlülüğünü anlattım.

Bir kardeşimizinde ricası üzerine yazdığımıda ifade ettim. Değilse yazınız içerisindeki koyu kısımla belirttiğim ifadeleri anımsatacak ben bir ifadeyi şirket sahipleri hakkında kullanmadım.

Burada daha öncesinde bu tür kelimeleri kullananlar için belirtmişsenizde bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermeyelim, sanki o cümleleri ben söylemişim gibi bir his algıladım yazınızda.

Kıymetli hocam yukarıda bazı endişelerinizi belirtmişsiniz fakat spk kanunu gayet açık olduğu için hatta bazı yorumlar tam anlaşılsın diyede bunu destekleyen tebliğler arka arkaya yürürlüğe girmeye başladı.

Tamamen mevzuata göre konuşuyorum , bahsettiğiniz gibi fiyatı değil 0.10 kuruş 0.01 kuruş dahi yapsa spk yönetimi şirkete spk kanununun 103. maddesinin 3 . fıkrasını uyguladığında verilecek ceza en üst rakamı zorunlu pay alım teklifine konu payların pay alım fiyatı ile çarpılması sonucu çıkacaktır, değilse o an için kaç TL den işlem gördüğüne bakmaz.

Diğer düşüncenizde ise , yıllık TRLIBOR oranının % 50 si fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı pay alım fiyatına yıllık bazda değil, bu oran geçiken her bir gün için uygulanacaktır.

Yukarıda bahsettiğim hususlar şayet şirket pay alım yükümlülüğünü zamanında yerine getirmediği takdirde devreye girecek yasal hususlardır , değilse süresi içerisinde yükümlülüğünü yerine getirdikten sonra zaten bu hususlar şirketi ilgilendirmez.

Benim belirttiğim hussuların devreye sırası ile girmesi için şirketin 10 mart 2014 tarihine kadar bu yükümlülüğüne başlamaması durumunda devreye geçer.

kaldıki spk kanunu 103. madde 3.fıkranın uygulanması için mutlaka bu karar öncesinde şirkete son bir uyarıda da bulunulur fakat spk nın uyarmada bulunma zorunluluğu varmı kanuna göre yok ama telafisi gerçekten ağır olacağı için şahsen söylüyorum bence uyarır.

özetlemek gerekirse

Bu düşüncelerimi sadece bir rica üzerine ve şirket bu yükümlülüğünü yerine getirmezse cezai durumu ne olur bu konuda yardımcı olmak istedim

Yine söylüyorum kanun ve mevzuatlar bu kadar açık ve net iken şirket sahipleri ne yapar bunu tabiki ben bilemem fakat bildiğim bir şey varki SPK'nın bu konularda şakası yok.

Selam ve Dua ile

Sayın osilatör, mevzuata ilişkin verdiğiniz bilgiler tabiki olması gerken yasal prosedürdür ve emek verip burada paylaştıgınız ve kendı yorumlarınızı kattıgınız için şahsım adına teşekkür ederim... Benim yaptıgım yorumu, sizin yazınıza ithafen yaptıgımı algıladınız sanırım.. Ben sadece buradaki genel yazışmalarda gecen genel konu üzerine yorumumu yaptım tabıkı sızın, yukarıda koyu ile belirttiğiniz kısımla alkalı yorumunuz olmadı... Genel olarak topic de bir bayram havası var ve doğal olarak haklılar.. Şirket sanki, sayın spk madem çağrı muafiyetımızı red ettiniz seve seve çağrı yaparız demiş gibi, herkes mal alma telaşına düşmüşler.. uzun zamandır hıssede bekleyıp zararını çıkarmayı bekleyen arkadaşları tenzih ederek soyluyorum ve düşüncem şu dur ki, bu adamlar 0,87 den çağrı yapacak olsa bu hisseyi kımseye alıp fırsatı vermeden anında 0.90 a çıkarardı ve herkes nede olsa çağrı fiyatına geldı derdı ve bu sayede şirket çağrı yaparak mal toplayacak hisse sayısının çoğalmasını engellemiş olurdu... Gelinen noktada herkes nede olsa spk kervn ı öyle yada böyle çağrı yapmaya zorlayacak diye hısseye bu fiyatlardan atlamaya başladı... Hatta görülüyor ki, arabasını satıp parasını kısa sürede ıkıye katlamak ısteyenlerde var... Hiç şüphem yok ki, eşinden dostunden borç para alıp nede olsa % 100 kazanacam dıyıp portfoyunu çoğaltmaya çalışan hatta kredili mal alanlar bile vardır...

Tekrar söyluyorum, bunca dümeni hazırlayan, ceylan gibi sermayesi düşük bir şirket ile sermayesi daha fazla olan kervanı birleştirip sermayenın bırden bire 10 katına çıkmasını sağlayan kişiler, kervan gibi bir şirketin sermayesını olması gereken değerden bir kaç katı daha fazla göstermıs olabılırler... Yanı degerı belkı en fazla 150 mılyon edecek kervansaray holdıng, illegal yollarla sermayesının 500 mılyon gosterılmıs olmasını sağlamıs olabılır, bu durumda 1 tl nominal degerden 150 mılyon lot hısse edınmek yerıne 1 tl nomınal degerlı 500 mılyon hısse sahibi olmus oldular... Bu durumda bedavadan elde edılmıs takrıbı 350 mılyon nominal degerli hisse şirkete bedavadan girmiş oldu.. Bu 150 mılyon hisse 1 tl den satıldıktan sonra gerı kalan 350 mılyon 0.001 kurustan dahi satılsa şirket kar etmıs sayılır.... Benım şahsi düşüncem ve belki kervansarayın gerçek değeri 150 mılyon değilde 200-250 mılyon da olabılır ama bu şirketın yuksek fiyattan pazarlanmıs olma ihtimalini çürütmez..

Şirket nede olsa daha yuksek fiyattan çağrı yapacak dıye hısseye yenı gırecek olan yada risk alıp kendıne ait olmayan borç para yada kredı ile mal ile hisseye girecek arkadaşlar, sürecin dilediklerı gibi gelişmeyecegı yada surecın uzayacagı ıhtımalıne göz önüne alıp kendi risk durumlarını gözden gecirmeliler... Yukarıda belirttiğim gibi şirket isterse, tahakkuk edecek cezayı ve hisselerinin donması durumunu göze alıp bu süreci uzatıp, bu surecte sankı kendıleri işlem yapmıyormus gibi emanet olarak diğer aracı kurumlarda dağınık olarak tuttukları hisselerle isterlerse hisseyi çok ölü fiyatlara indirip daha düşük fiyattan mal edinip sonrada çağrı surecını başlatıp bu malları çağrıda ky den toplamıs gibi gosterıp emanet kurumlarından alabılırler.. Bu durumda malı ky den çağrı fıyatı olan 0.87 den değilde 0.10-0.25 kurus aralıgında farklı bir kurnazlıkla toplamıs olurlar... Osilatör arkadasımızın dediği gibi eğer hıssenın mevcut fiyatı değilde çağrı fıyatından ceza kesılıyorsa o zaman risk kalkmıs olur ortadan.. Ama ceza kesılırken şuankı esas olan fiyat baz alınıyorsa bu herıfler bu durumu lefıne cevırmek için bu tip finansal oyunlar oynayabılır.. Bu şirketin adı ceylan iken gözaltı pazarında işlem goruyordu, ayhan öztürk diye bırı çıktı ve şirketi kağıt üzerinde finansal bir kurnazlıkla hem gözaltı pazarından çıkardı hemde kara gecmıs gibi gosterıp şirket hisselerinin 0.30 kuruslardan 10 lıraya cıkmasını sağladı... Aynı finansal deha şuan kervan a da akıl verıyorsa yukarıda yazdıgım olası senaryoyu uygulayabılır.. Haberin detayı : http://www.f5haber.com/borsagundem/ayhan-ozturk-u-ayakta-alkisliyoruz-haberi-2675856

Unutmayın ki borsada herkesın beklediği olmaz, herkes 0.40 tl den alayım bır ay sonra ıkı katı fıyattan satıp patrona mal çakayım dıyorsa bana göre burada bir yanlışlık var... En azından patron eğer sureyı uzatmayıp yakın zamanda çağrı yapacak ise kimsenın mal almasına izin vermemeli..

Konuyla ilgili yarın spk dan yetkili kişi ile görüşüp detayları burada paylaşmaya çalışacagım.. Umarım durum ky lehine gelişir ve bunca zamandır zararını çıkarmak için bekleyen yatırımcı bir nebze sevinir..

çağrıbey
31-01-2014, 08:43
Bir kardeşimizin ricası üzerine bu konudaki şahsi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Biraz yorumları inceledim. Genelde çağrının yapılmaması veya geçiktirilmesi durumunda cezanın çok düşük olduğundan bahsedilmiş, ayrıca mataş ve arena ile ilgilide bağlantılar kurulmaya çalışılmış.

Öncelikle bu konunun arena ile kıyaslanması tamamen yanlıştır, bu konu hakkında yorum bile yapmaya gerek görmüyorum.

Mataş konusunda ise o zaman ki ceza durumunda spk nın son kanunu ve yeni tebliğler çağrı yükümlülüğü doğduğunda yoktu ve o yüzden gerçekten şahsıma görede komik bir ceza aldı fakat en sonunda yeni kanun yürürlüğe girip oy hakları donunca mecburen geçiktirdiği her güne mevzuatta belirlenen faiz eklenerek çağrıyı gerçekleştirdi.

Kervn olayı tamamen yeni kanun ve mevzuatı kapsıyor. Şirket yetkililerinin veya avukatlarının bu hükümleri bilmemesi bana göre imkansız.Ben yinede haberimiz yoktu demesinler diye paylaşıyım :)

Spk bültende kısaca şunu demiş şirkete. 10 mart 2014 tarihi itibarı ile Pay alım teklifine başlanması gerekli . tabiki bu tarih öncesinde pay alım teklifine başlamadan yapması gerekli işlemleri tamamlamalı ( pay alım teklifi bilgi formunu kurula onaylatmalı ).

Bu süre içerisinde yükümlülüğünü yerine getirmese neler olur ? sanırım burada da en çok merak edilen ve tartışılan konu bu.

Kanun ne diyor bakalım

PAY ALIM TEKLİFİ TEBLİĞİ

(II-26.1)

Zorunlu pay alım teklifi süreci

MADDE 13

(2) Pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu tarihten itibaren iki ay içerisinde fiili pay alım teklifi sürecine başlanması zorunludur. Söz konusu sürece başlanmaması halinde; kur ve faize ilişkin 17 nci maddede belirtilen hükümler saklı kalmak kaydıyla, Kurulca ilgili kişiye/kişilere gerekirse fiili pay alım teklifi işleminin tamamlanması amacıyla ek süre verilebilir. Ek sürenin sonuna kadar fiili pay alım teklifi işleminin tamamlanmaması halinde, pay alım teklifinde bulunma zorunluluğunu yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında, Kanunun 103 üncü maddesinin 3 üncü fıkrası çerçevesinde pay alım teklifine konu payların toplam bedeline kadar idari para cezası verilir.

MADDE 17 – (1) Zorunlu pay alım teklifini doğuran işlemde fiyatın Türk Lirası cinsinden belirlenmiş olması ve pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu günden itibaren iki ay içerisinde ortaklığın diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere fiili pay alım teklifine başlanmaması halinde, iki ayı aşan her gün için yıllık TRLIBOR oranının %50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı pay alım teklifi fiyatına eklenir. Faiz hesaplaması basit faiz esasına göre yapılır.

Kısaca 10 mart 2014 günü sonrasında halen pay alımına başlamaması durumunda her gün için , yıllık TRLIBOR oranının % 50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı çağrı fiyatına eklenecek ( Merkez bankasının son faiz artırımından da haberleri vardır herhalde :) )

Kurul kervan'a son bir uyarı adına ek süre verebilir veya vermeden de kanunun 103. madesinin 3 fıkrasını uygulaya bilir. Buda telafisi mümkün olmayan bir ceza anlamına gelir kısaca toplam çağrı yükümlülüğü kadar birde aynı oranda ceza ödemek zorunda kalabilir.

Yukarıdaki hususları bile bile geçiktirme yönünü tercih ederlerse bir şey diyemem :)
İnşaAllah buradaki tüm yatırımcılar için hayırlısı olur

Selam ve dua ile

arkadaşımız hem mevzuatı, hem de fikirlerini katmış ve detaylı olarak yazmış sağ olsun. kara senaryolar üretip kafa bulandırmak yerine, hayır düşünelim,hayır olsun. amaç üzüm yemekmi, bağcı döğmekmi? borsa kendi kuralını kendisi koyar. burada zirve fiyatlardan almış bekleyen bir yığın insan var. bu hissede samimi ve dürüst yazanlar elinde hisse olanlardır.egosunu tatmin edenler de var, tilki adına hareket eden çakallar da var. var oğlu var. elinde hisse ile yakalanmış bekleyenin, iyimser olmaktan başka seçeneği de yoktur. mevla hayırlısı ne ise onu versin. her zaman söylediğim gibi, yeni gelenlere al diyemeyiz, elinde olana da,kafasını bulandırıp zararına sat diyemeyiz. aksi halde bu vebalin altından kalkamayız...

dünyalı
31-01-2014, 08:50

Analizci şeytanın avukatlığını yapıyorsun ama..

artık yemezzzler bu numaralaraları....

Eğer 10 kuruşa düşürürlerse sadece elimdeki cüzi hisselerin bugünkü fiyatı kadar para ile hissemi 1 yılda 5 katına çıkartırım. Ayrıca 5 kat hise 10 kuruştan 1 TL'ye çıkınca da ,elimdeki para 10 kat daha artar. sizce bu kara aptal olabilirler mi ??

Geçti Bor'un pazarı sür eşeğini Niğde'ye :)

ilhan2012
31-01-2014, 09:00

Tabi olumsuz senaryoların da bu forumda paylaşılması faydalı. Teşekkür ederiz bu yorum için.

Yalnız kimse elindeki hisseyi satmazsa bu senaryo şirketin işine yaramaz. Hatta diyelim ki 0,10'lara düşürdü, biz hisse sayımızı arttırırız.

Önünde sonunda 1 TL'ye yakın bir rakamdan çağrı yapması gerektiğini biliyoruz. Hele bir düşürsün 0,10'a da göreyim. 1 milyon lot hisse almaz mıyım o zaman :) YTD

Ryuk
31-01-2014, 09:30
Birleşmeden sonra çağrı zorunluluğu olacağını hisse alan satan kimse bilmiyordu ama şirket sahipleri biliyordu.Bu durumda başvuru yaptıklarında spk'nın başvurularına olumsuz cevap verme ihtimalini düşünmüşlerdir.Ben hissede çok büyük oyunlar olduğuna inanıyorum ve cevabını bulmakta zorlandığımda bir kaç soru var.

İlk olarak birleşme ile birlikte Zeynep hanım SPK ya başvuru yaptı.Zorunlu çağrı fiyatından muaf olmak için.Sonuçta olumlu yada olumsuz cevap geldiğinde nasıl hareket davranacağını zaten o tarihlerde belirlemişlerdir.Bizim yeni ama onları 6 ay önce dahil olduğu bir oyun mu dönüyor.

Eğer oyun dönüyorsa birleşme bilançosu ile aralık ayında açıklanan bilanço arasındaki negatif fark ve hissenin bu fiyatlara kadar basılması kasıtlı bir şekilde yapılmış olabilir mi ?

Diyelim ki olumsuz cevap geleceğini biliyorlardı.Çağrı fiyatıda 0,87(kesin fiyat değil) bu durumda bahar döşeme neden yarı fiyatına hisse sattı?

Adamlar bizden 1 adım değil 10 adım öndeler.Bizim burda şöyle olacak böyle olacak dediklerimizi okuyorlarsa bi tarafları ile gülüyorlardır.

2 yıldır bu hissedeyim 90 kuruşken olumsuz konuşanlara 40 kuruşkende olumlu konuşanlara hep söyleyecek şeyler buldum.Ama emin olduğum birşey var.Ne olacaksa çağrı fiyatı açıklandıktan sonra olacak.

çağrıbey
31-01-2014, 09:36
40 kalktı 400 bin alış girildi..

spartacus07
31-01-2014, 09:43
herkese gunaydın takip etmek isteyenler buyursun..
http://www.screenleap.com/070667059

eymenenes
31-01-2014, 09:49
herkese gunaydın takip etmek isteyenler buyursun..
http://www.screenleap.com/070667059

Bu ne KArdeş BEn bir ŞEy anlamadım ama ?

s_kybluee
31-01-2014, 09:50
Atıyorum adam çağrı fiyatını 90 demiş olsa. zaten zarardaki ky ve yeni gireceklerle hisse o fiyata gelir Selimin bişi almasına bile gerek kalmaz. :) eee çağrı fiyatına gelen hisseyi demiş olduğu fiyatın üstüne atıyorum 98 e taşır bir ikide otel satıcaz haberleri yollar. çağrı zamanı geçtikten sonra sıra bahar döşemeye gelir. Oda elindekileri döşemeye başlar. bu iş bukadar :)

spartacus07
31-01-2014, 09:52
linke tikladiginda kademeleri veriyorum...

Bu ne KArdeş BEn bir ŞEy anlamadım ama ?

Ödemişli
31-01-2014, 09:54
linke tikladiginda kademeleri veriyorum...

Unable to load screen share with share code 070667059.

spartacus07
31-01-2014, 10:00
j o i n m e

https://secure.********/214-594-984

spartacus07
31-01-2014, 10:00
214-594-984

j o i n m e

https://secure.********/214-594-984

jalber
31-01-2014, 10:03
Bu çağrı denen olay nedir arkadaslar... yani net olarak açıklanan cagri fiyatınami yürüyecek hissenin fiyati

Sent from my GT-I9500 using hisse.net mobile app

çağrıbey
31-01-2014, 10:08
Bu çağrı denen olay nedir arkadaslar... yani net olarak açıklanan cagri fiyatınami yürüyecek hissenin fiyati

defalarca yazıldı bir zahmet önceki sayfalara bakıver. aradığın her şeye ulaşırsın...

ahtapotçu35
31-01-2014, 10:15
41 e mal koyuyolar..acaba kim koyuyo.....:grrr:

ahtapotçu35
31-01-2014, 10:17
şükür kaldırdı....

silenttt
31-01-2014, 10:22
ey spek tahtayı gıdıklayıp durma,
yapacaksan çoban gibi yap,
çiz gitsin....

çağrıbey
31-01-2014, 10:23
ey spek tahtayı gıdıklayıp durma,
yapacaksan çoban gibi yap,
çiz gitsin....

dağarcığı doldurmadan çizmek ulurmu? :)

çağrıbey
31-01-2014, 10:25
41 e verdi...

_Analizci_
31-01-2014, 10:26
Analizci şeytanın avukatlığını yapıyorsun ama..

artık yemezzzler bu numaralaraları....

Eğer 10 kuruşa düşürürlerse sadece elimdeki cüzi hisselerin bugünkü fiyatı kadar para ile hissemi 1 yılda 5 katına çıkartırım. Ayrıca 5 kat hise 10 kuruştan 1 TL'ye çıkınca da ,elimdeki para 10 kat daha artar. sizce bu kara aptal olabilirler mi ??

Geçti Bor'un pazarı sür eşeğini Niğde'ye :)

Dostum senin elinde kervn hissesi varsa bende de var, ben size olayın olası muhtemel negatif senaryosundan bahsedıyorum, patron senin aldıgın 3-5 lotun hesabını yapmaz genel kanıya bakar.. Eğer hisse fiyatı çok aşağı düşerse ve bu durumda yatırımcılar bıkıp elindekileri satmak yerıne maliyet düşürmek için alım yaparsa işin rengi tabiki değişir..

Sizler istiyorsunuz ki hisse hakkında hep olumlu yorumlar yapılsın, olumsuz yorum yapanı ise şeytanın avukatı ilan edıyorsunuz...
Ben daha öncede hissede poziyonum oldugunu yazdım ve dün paylaştıgım haftalık grafıkle de bugun hisse 0,46 fiyat hareketi beklediğimi belirttim... ben gerek teknık gerekse şahsi düşünceme göre hissede çağrı süresince olması muhtemel durumu belirtiyorum, altında başka maksat aranmasın..

ekonomistomer
31-01-2014, 10:48
acelesi yok ortalamayı yükselte yükselte her gun gitse 2 kademe çağrı fıyatına gelir zaten 1 ay sonunda...

Chakra
31-01-2014, 11:14
acelesi yok ortalamayı yükselte yükselte her gun gitse 2 kademe çağrı fıyatına gelir zaten 1 ay sonunda...

çağrı fiyatına gelecekse neden alım fırsatı veriyor acaba ? bu işin kurtları bir kuruşlarını başkalarına yedirmezler. bence halen bir belirsizlik, ihtiyat havası var.
yanlış anlaşılmasın, bilen bilir 2 senedir zararda olduğum bu hisseyi ısrarla elimde tutuyorum, uçup kanatlanmasını en çok ben isterim.

çağrıbey
31-01-2014, 11:28
rekabet kurulu başkanı nurettin kaldırımcı cnbc-e de konuşuyor. rekabet hukuku açısından birleşme ve devralma, bir tarafa (yatırımcıya) zarar verecek nitelikte ise, müdahale ederiz diyor. kervanın durumunu araştırıp rekabet kurumuna baş vurulması halinde birleşmenin iptali söz konusu olabilir düşüncesindeyim. bu hususu bir arkadaş araştırırsa iyi olur. tüpraşa verilen cezadan bahsederken, bir şikayet üzerine incelemeye aldık ve uyguladık diyor. buraya da baş vurmak belki yararlı olabilir. bu kötü niyetli insanların çok yönlü kıskaca alınması, gerektiğinde şahsi mal varlıklarına rücu edilmesi gerektiğine inanıyorum...

postman35
31-01-2014, 11:29
Herkes neden alim fırsatı verdigini soruyor?Acaba hisseyi topluyor olamazmi?yavastan yavastan...

Sent from my JY-G4 using hisse.net mobile app

Viktor Zekikişi
31-01-2014, 11:29
çağrı fiyatına gelecekse neden alım fırsatı veriyor acaba ? bu işin kurtları bir kuruşlarını başkalarına yedirmezler. bence halen bir belirsizlik, ihtiyat havası var.
yanlış anlaşılmasın, bilen bilir 2 senedir zararda olduğum bu hisseyi ısrarla elimde tutuyorum, uçup kanatlanmasını en çok ben isterim.

Birleşmede zaten ayrılma hakkı tanındı onun üzerine bir de çağrı yapılması gerekiyor denmesi çok saçma. SPK çok şikayet var diye birşeyler yapayım dedi ama bu olmadı bence. Yatırım tavsiyesi değildir.

Viktor Zekikişi
31-01-2014, 11:32
rekabet kurulu başkanı nurettin kaldırımcı cnbc-e de konuşuyor. rekabet hukuku açısından birleşme ve devralma, bir tarafa (yatırımcıya) zarar verecek nitelikte ise, müdahale ederiz diyor. kervanın durumunu araştırıp rekabet kurumuna baş vurulması halinde birleşmenin iptali söz konusu olabilir düşüncesindeyim. bu hususu bir arkadaş araştırırsa iyi olur. tüpraşa verilen cezadan bahsederken, bir şikayet üzerine incelemeye aldık ve uyguladık diyor. buraya da baş vurmakı belki yararlı olabilir. bu kötü niyetli insanların çok yönlü kıskaca alınması, gerektiğinde şahsi mal varlıklarına rücu edilmesi gerektiğine inanıyorum...

Birleşme evraklarını incelerseniz rekabet kurulundan izin alındığını göreceksiniz. Hem izin ver sonrada cezalandır bunu yapamazlar bence. Yatırım tavsiyesi değildir.

bortes
31-01-2014, 11:39
bahar döşeme döşemeye devam etmiş elinde 25.208.096 kalmış. bitirse de kurtulsak. şirket onu mu bekliyor hareket için nedir.

ilhan2012
31-01-2014, 11:45
Dostum senin elinde kervn hissesi varsa bende de var, ben size olayın olası muhtemel negatif senaryosundan bahsedıyorum, patron senin aldıgın 3-5 lotun hesabını yapmaz genel kanıya bakar.. Eğer hisse fiyatı çok aşağı düşerse ve bu durumda yatırımcılar bıkıp elindekileri satmak yerıne maliyet düşürmek için alım yaparsa işin rengi tabiki değişir..

Sizler istiyorsunuz ki hisse hakkında hep olumlu yorumlar yapılsın, olumsuz yorum yapanı ise şeytanın avukatı ilan edıyorsunuz...
Ben daha öncede hissede poziyonum oldugunu yazdım ve dün paylaştıgım haftalık grafıkle de bugun hisse 0,46 fiyat hareketi beklediğimi belirttim... ben gerek teknık gerekse şahsi düşünceme göre hissede çağrı süresince olması muhtemel durumu belirtiyorum, altında başka maksat aranmasın..

Bir yatırımcı her zaman olumsuz senaryoları düşünerek hareket etmek zorunda. Tilki eğer hisseyi strateji gereği aşağı verirse bunu alım fırsdatı olarak görmekte ve buna göre hazırlanmakta fayda var. YTD

percas
31-01-2014, 11:48
bence boşuna bekliyorsunuz. birleşmeden falan bişi çıkmaz muhtemelen adam kılıfını uydurmuş çağrıdan muaf tutlmuş diy biliyorum yanlış hatırlamıyorsam.

mtes
31-01-2014, 11:48
Birleşmede zaten ayrılma hakkı tanındı onun üzerine bir de çağrı yapılması gerekiyor denmesi çok saçma. SPK çok şikayet var diye birşeyler yapayım dedi ama bu olmadı bence. Yatırım tavsiyesi değildir.

Zeki, ben ayrılmak istiyorum kaçtan vermiş ayrılma hakkımı benim, hemen ayrılayım haberim yoktu bundan sağolasın valla ya.

çağrıbey
31-01-2014, 11:51

ayrılma fiyatı şirket tüzel kişiliği ile ilgili, çağrı ise, birleşme sonucunda %50'nin üzerinde paya sahip olan hakim ortak ile ilgili. mevzuat çok açık.hiç kimse kanundan güçlü değildir. bir kısım arkadaşın belirttiği gibi, işte satış yapar da şu fiyata düşürür de, sonra da toplar da vs. bunların hepsi ütopya. zeynep tümer'in spk mevzuatına uygun hareket etmemesi halinde, %72 hissesi donacak, bir nevi el konacaktır. elindeki silah alınmış olacaktır. bu durumda, nasıl satış yapacaktır.? ayrıca, spk'ya sunulan değerleme raporlarına imza atmışlar, şirketin birim hisse değerini kabul etmişler.şimdi spk bu fiyattan yatırımcıya çağrı yapacaksın diyor. herkesin çağrıya uyup hissesini teslim etmesi de söz konusu olamaz. çağrı sonunda, hissenin piyasa fiyatı, çağrı fiyatının üstüne çıkarsa hiç kimse vermez. bunun örneklerini çok gördük. karkim (şimdiki adı clkho) 1.60 da iken 2.40 çağrı fiyatı belirlendi, o gün geldiğinde hisse 2.60 oldu ve kimse vermedi. bu bir örnek. burada ne olur bilemem.bekleyelim ve görelim diyorum...

Sniper
31-01-2014, 11:52
Şimdi herkes birbirine şu soruyu soruyor ;
Öncelikle bir fiyat belirlenecek ve bu fiyat şimdiki değerinden düşük olamayacak.
Birçok hesaplama cetveli var en düşüğü bile 0,58-0,59 dan düşük çıkmıyor.
Hatta 0,9 lar bile ihtimaller arasında. Mahkemeye bile verseler ancak vakit kazanabilirler.
Şimdi buradan mal alsak en az %50 kazanılır görünüyor. Almaya cesaret edemiyoruz çok almaya kalkanında kafasına
çakıyorlar.
Bu nasıl bir kağıt oldu. Bidiğimiz bırakın borsa bilgisini matematiği bile unutturuyor.

**Not: Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir beni bağlar.

erenacar
31-01-2014, 11:56
Hersey bu kadar kotu ise bi de benim gozumden bakin. 0.36 maliyetim .%10 ustunde para kazandim.borsa %6 ya yakin deger kaybederken hisse hala yukselmeye devam ediyor.real olarak borsada 1 haftalik karim %17 .Sadece olaya bakis acisi getirmek niyetim.zarardaki arkadaslara saygim sonsuz

çağrıbey
31-01-2014, 12:02
şu anda 40-41 den hisse satılabiliyor. elinde olup da aşağıyı bekleyen neden duruyor,neden satmıyor dersininiz? bu vahşi piyasada herkese güven olmaz. elinde malı olan malını kötülemez. aman ha dikkat!!! kesin ifadelerle konuşmak vebal altına girmektir. ortada bir mevzuat var, spk nın kararı var, bekleyip görelim. bu sözüm elinde hisse olanlara yöneliktir...

_Analizci_
31-01-2014, 12:09
bir kısım arkadaşın belirttiği gibi, işte satış yapar da şu fiyata düşürür de, sonra da toplar da vs. bunların hepsi ütopya. zeynep tümer'in spk mevzuatına uygun hareket etmemesi halinde, %72 hissesi donacak, bir nevi el konacaktır. elindeki silah alınmış olacaktır. bu durumda, nasıl satış yapacaktır.?

Sevgili kardeşim, sen bir tek kendini mi akıllı sanıyorsun.. Sen söyleyince mevzuat, ben söyleyince utopya mı oluyor.. Yukarıda uzun uzun açıklmasını yaptım eğer okumadıysan oku ona göre yorumla yok anlmadıysanda, eksikliği başkalarında arama.. Ben diyorum ki bu adamların elindeki hisseler donar ise adamlar hisse üzerinde hiç hareket edemezler mi sanıyorsunuz.. yada tek silahın o oldugunu mu sanıyorsunuz... bahar döşemenin yada diğerlerinin bundan önce satmış oldukları mılyonlarca lotun en az 10 mılyon lotunu bile patron farklı isim yada kurum adı altında kendisi aldıysa, zaten hisseleri donduktan sonra kendi adına almadığı, elindeki emanet mallarla hisseyi istediği fiyata çekme gücüne sahiptir dıyorum.. patronun hisseyi 0,10 kurusa çekmesi için illa hisselerinin aktif mi olması lazım sanıyorsunuz... türk milleti olarak anlamadığımız konularda yorum yapmakta üstümüze yok.. Ben size yorum yaparken ciddiyetle yaklaşıyorum size ise " bir kısım arkadaşın belirttiği gibi, işte satış yapar da şu fiyata düşürür de, sonra da toplar da vs. bunların hepsi ütopya" gibi bir uslub takınıyorsunuz.. Burası kahvehane değil sende beni asker arkadaşım değilsin.. Aynı hissede yatırımcı olarak bulunuyoruz ve bende sizler gibi bu şirketin hissedarıyım ama hepinizin aksine ben olayın fraklı yönünden bakıyorum... Kimse kimseye kısa vadede bu kadar para kazandırmaz.. Bugun 0,40 dan al 1 ay sonra çağrı ile 0,80 den ver.. O zaman bu herkesın hayatının fırsatı bu, satın evinizi arabanızı 1 ayda yasam standartınız % 100 artsın var mı böyle bir dünya.. Olaya farklı açılardan da bakmayı bilin diyorum..

ahtapotçu35
31-01-2014, 12:16
şu anda 40-41 den hisse satılabiliyor. elinde olup da aşağıyı bekleyen neden duruyor,neden satmıyor dersininiz? bu vahşi piyasada herkese güven olmaz. elinde malı olan malını kötülemez. aman ha dikkat!!! kesin ifadelerle konuşmak vebal altına girmektir. ortada bir mevzuat var, spk nın kararı var, bekleyip görelim. bu sözüm elinde hisse olanlara yöneliktir...

ben hala alım y6apıyorum..ortalamayı aşağı çekmek için..kredi çektim..hayırlısı olsun inş.....beklentimi aşağı çekmek zorundayım....bu bataklıktan başka türlü kuırtulmak zor gibi çünkü.....:super:

çağrıbey
31-01-2014, 12:22
analizci polemiğe girmeyi sevmem, bu türden ifadeleri de kabul etmem. seni adam diye dün itibar puanı verdik ama, burada tetikçilik yapmaktan öteye bir iş yapmıyorsun. bulanık suda balık avlamaksa amacın, ayıp ediyorsun. senin yaşından fazla üniversite hocalığım var ve yeterince de akıllı olduğumu sanıyorum.sen 10 kuruş bekliyorsan sat.ekran başındayım burada da yaz inanayım. pozitif düşünme varken, şu andaki endeksin -1 olmasına rağmen hisse +2.5 ise, negatif düşünmene sebep nedir? cevap istemiyorum...

_Analizci_
31-01-2014, 13:14
analizci polemiğe girmeyi sevmem, bu türden ifadeleri de kabul etmem. seni adam diye dün itibar puanı verdik ama, burada tetikçilik yapmaktan öteye bir iş yapmıyorsun. bulanık suda balık avlamaksa amacın, ayıp ediyorsun. senin yaşından fazla üniversite hocalığım var ve yeterince de akıllı olduğumu sanıyorum.sen 10 kuruş bekliyorsan sat.ekran başındayım burada da yaz inanayım. pozitif düşünme varken, şu andaki endeksin -1 olmasına rağmen hisse +2.5 ise, negatif düşünmene sebep nedir? cevap istemiyorum...

Güzel kardeşim polemiğe neden olacak herhangi bir açıklama yapmadım, verdiğin itibar puanınıda dun grafık paylaştıgım için verdin, ben sana bana itibar ver demedim.. Benim yaşım kadar üniversite hocalığın varya senin işte o beş para etmez, çünkü sen itibar vermeye layık gördüğün bir paylaşım için bile sonradan adam yerine koyduk diyebilecek karakterde birisin.. Senin hocalığınla benim benim mühendisliği kıyas bile olmaz sevgili kardeşim..

Ben 2 hafta önce kervan aldım ve beklıyorum diyorum, hatta teknik analizini burada sizlerle paylaşıyorum, ayrıca bu herifler çakaldır çağrı sürecini daha ucuza mal etmek için böyle bir senaryo yapabilirler diyorum sen bana tetikçi diyorsun.. Kusur sende değil, senin gibi okudugunu anlayamayan, idrak sorunu olan, sorunlu bir nesil yetiştirdiği için, seni yetiştiren hocaya kabahat buluyorum ben.. Eğer yukarıdaki adam yerine koyduk itibar verdik cümleni kullanmasan diğer söylediklerini ciddiye almayacaktım..

İnsanların kültürü, eğitim düzeyi, erdemi, okudugu okul sayısı ile değil kurdugu cümle, iletişim şekli ve davranışlarıyla anlaşılır..

_Analizci_
31-01-2014, 13:24
Amacım hisseyi kötülemek, yada yönlendirmek değildir sakın yanlış anlaşılmasın, dünde belirttiğim ve grafıgını paylaştıgım üzere hissede bugun agresif bir yükseliş hareketi beklediğimi belirtmiştim, bende pıortfoyumde bulunan kervan hisselrini hala tutmaktayım.. Hisse hakkında farklı bir görüş getirmek tetikçilik değil, muhtemel farklı bir çağrı sürecinin olabiliyetinin tartışılmasıdır..

Aşağıda paylaşacağım yazı iki sene önce basında yer almıştı okuyun ve nasıl bir şirketle karsı karsıya oldugunuzun farkında olun.. Benım dün böyle bir senaryo yapabılirler mi dıye yaptıgım açıklamayı bazı arkadaşlar utopik bulmuşlar aşağıda ki yazıyı bir okuyun derim utopik dediğimiz şeye ne kadar yakınız..

BORSAGÜNDEM - 05 Ocak 2012 Perşembe, 00:19
Tam bir finans mühendisliği… İflasın eşiğindeki bir şirketi borsada zirveye taşıyan Ayhan Öztürk'ü ayakta alkışlıyoruz…

Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntıdan nasibini alan ve iflasın eşiğine sürüklenen Ceylan Tekstil’in imdadına Ayhan Öztürk isimli bir yasaklı borsa spekülatörü yetişti. (Öztürk borsada birkaç yasaklı isimden birisi) Bir masa bir sandalye konumuna gelen şirketin bankalara olan borcunu bile ödeyemez konuma gelmişti. Şirketin borsadaki kayıtlı telefonlarını bile aradığınızda bile telefonu açan güvenlik görevlileri, “Burada öyle bir şirket yok, bilmiyoruz” yanıtını veriyordu. Ayhan Öztürk’ün patronla anlaşıp şirketin hisselerini komisyon karşılığında satacağı söylentisi borsa kulislerine yayılmış ve aradan uzun zaman geçmesine rağmen satış gerçekleşmeyince hisseleri kendisinin almak zorunda olduğu iddia edilmişti. Üretimi durmuş, bir masa bir sandalyeden ibaret olan Ceylan Tekstil’in hisselerini satarak borçlarını kapatmak için büyük çaba harcayan Öztürk, önce Mübarek kardeşler ile masaya oturdu. Bu arada da borsada manipülatif işlemler yapan Öztürk, SPK’nın genel affından sonra ilk yasak getirilen spekülatör konumuna geldi. Şirket yöneticisi ve ortağı Hakan Yolcu’da yasak getirilen isimler arasında yer aldı. Bu haberin ardından Mübarek kardeşler ile yapılan görüşmelerin askıya alındığı duyuruldu. Ardından Engin Yeşil ile masaya oturdu Ceylan… Bu arada yasaklı olduğu için Ayhan Öztürk, yönetimden ayrıldı. Ancak perde arkasında tüm işleri Öztürk’ün yürüttüğü kulislerde konuşuluyordu.

Faaliyetleri tamamen duran, mali sıkıntı içerisinde olan varlıkları bile borçlarını karşılayamayacak konuma gelen Ceylan Tekstil, Gözaltı Pazarı’nda işlem görüyordu. Daha sonra C Grubu hisseler statüsüne alındı. İşlem saatleri de kısıtlandı. Yani küçük yatırımcıların dikkat etmesi gereken hisseler kategorisinin neredeyse başına yazıldı Ceylan Holding’in ismi…

Sonra şirket tek kıymetli varlığı olan merkez binasını 5 milyon 900 bin liraya sattığını duyurdu. Gayrimenkul üzerinde ipoteği bulunan Halk Bankası'na 2 milyon 100 bin euro nakit ödeme, 1 milyon 150 bin lira ileri tarihli çek, kalanı nakit ödeme yapılacağı açıklandı. Ve hemen ardından beklenen açıklama geldi ve Ceylan Tekstil hisselerinin Selim Sayılgan’a satıldığı Nisan 2011’de kamuoyuna deklare edildi.

Açıklama şöyle:

“Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 6.830.000.- TL'den 22.000.000.- TL'ye tahsisli

sermaye artırımı esnasında artırılan 15.170.000.- TL nominal değerde hisse Toptan

Satışlar Pazarı'nda Mintay Tekstil Konfeksiyon San.ve Tic.A.Ş.'ne (Mntay Tekstil)

satılmıştır. Böylelikle; şirketimizin yönetim kontrolü Mintay Tekstil'e geçmiş

ve şirketimizin çıkarılmış sermayesinin %68,95'sine sahip ana hissedarımız haline

gelmiştir.”

Ardından “İşte finans mühendisliği budur” denilecek herkesin şapka çıkaracağı şu açıklama yapıldı:

“Gömlek üreticisi Mintay Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin İstanbul'da bulunan faal durumdaki makine teçhizatı, Çorum'da faal durumdaki fabrika binası ve makine teçhizatının tamamı ile yurt içi ve yurt dışı pazarlara satış imkanları yüksek gömlek ve yarı

mamul hammadde stokları, faaliyet konusu gömlek üretimini de kapsayacak şekilde

değiştirilen dış ticaret ve pazarlama şirketi olan Mintay Dış Ticaret ve Tekstil

Sanayi A.Ş'ne devir edilmiştir.

Devirler neticesinde Mintay Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş.40.000.000 TL ödenmiş

sermayeli faal bir şirket yapısına kavuşmuştur.

Şirketimiz Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantıda,

Mintay Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş.'nin 40.000.000 TL tutarındaki ödenmiş sermayesinin 26.092.400 TL'lık kısmını, Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından hazırlanan Değerleme Raporunda tespit edilen değerleri de dikkate alarak, nominal bedelden olmak üzere Mintay Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş'nden, devir alınmasına karar vermiştir.

Devir alma sebebiyle oluşacak 26.092.400 TL tutarındaki borcumuz karşılığında Mintay

Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş'ne tahsisli sermaye artırımız dan İMKB Toptan Satışlar Pazarı, (TSP) marjı dahilinde toplam 15.170.000 TL nominal değerde ( 1 TL nominal değerdeki hisse senedimizi 1,72 TL'ndan olmak üzere) Şirketimiz hisse senedi verilerek Şirketimiz borcu kapatılmıştır.

Söz konusu işlemle Şirketimiz gömlek üretim ve ticareti yapan olduğu Mintay Dış Ticaret

ve Tekstil Sanayi A.Ş.'nin % 65,23'üne sahip olacaktır.”

Yıllardır faaliyeti durmuş tek bir parça ürün bile üretmeyen Ceylan Tekstil’in sermayesi 6 milyon 830 bin liradan 22 milyon liraya artırılarak tahsisli sermaye artırımı esnasında artırılan 15.170.000.- TL nominal değerde hisse Toptan Satışlar Pazarı'nda Mintay Tekstil Konfeksiyon San.ve Tic.A.Ş.'ne (Mntay Tekstil) satıldı. Daha sonra yukarıda yapılan açıklamada görüldüğü gibi Mintay Dış Ticaret’in hisseleri şirkete devredilerek borçlar da satışa söz konusu olan hisselerle kapatıldı. Tam bir finans mühendisliği, tek bir üretim faaliyet olmadan karşılıklı hisse devri yapılarak şirket borçlandırılıyor sonra da bu borçlar kapatılıyor.

Her şey bu devirlerle sınırlı kalmıyor, tüm üretim faaliyetlerini durduran varlıklarını satan Ceylan Tekstil, Ceylan Yatırım Holding’e dönüşüyor.

28 Aralık 2011 tarihinde ise şu açıklama yapılıyor:

“Mintay Dış Ticaret'in 40.000.000.- TL tutarındaki ödenmiş sermayesinin %34,64'ünü

temsil eden 13.857.600.- TL nominal değerdeki paylarının Mintay Tekstil'den alınarak

iştirak tutarımızın 39.950.000.- TL'sına yükseltilmesinin, Şirketimiz faaliyetlerinin

geliştirilerek yeni projelere başlanması açısından yararlı olacağı değerlendirilmiş

olup, bu değerlendirme neticesinde; Mintay Dış Ticaret'in 13.857.600.- TL tutarındaki paylarının HLB Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından hazırlanan ve 10.10.2011 tarihinde kamuya açıklanan değerleme raporu da dikkate alarak nominal bedelden olmak üzere Mintay Tekstil'den devir alınmasına, Devir alma bedeli olan 13.857.600 TL'nın Mintay Tekstil'in şirketimizden alacağı olarak kaydedilmesine

karar verilmiştir. Bu işlem neticesinde Şirketimiz gömlek üretim ve satışı ile iştigal eden Mintay Dış Ticaret'in sermayesinin %99,87'ine sahip olacaktır.”

Ceylan Mintay Dış Ticaret’in hisselerini devralırken Mintay Tekstil’e de borçlu konuma geliyor.

Bu arada karşılıklı hisse devri, şirketlerin bir birine borçlandırılması derken Ağustos ayında 1 lira seviyesinde olan hisselerin fiyatı yılın son günlerinde 4.5 liraya ulaşıyor.

Ve yılın ilk günlerinde de Ceylan, A Grubu, yani borsanın en itibarlı şirketlerinin yer aldığı listeye alınıyor.

Öz sermayesi eksi 2.5 milyon lira olan aktifleri yılın ilk 9 ayında 15.4 milyon liradan 8.6 milyon liraya gerileyen şirketin piyasa değeri son bir yılda 7.7 milyon liradan 94.6 milyon liraya yükseliyor.

Batma noktasındaki bir şirketin birkaç yıl içerisinde yaklaşık 100 milyon lira piyasa değerine ulaşmasını sağlayan Ayhan Öztürk’a ayakta alkışlıyoruz.

Şimdi bu borsa yasaklısı spekülatörün ismi İnfo Yatırım hisseleriyle anılıyor.

İnfo Yatırım hisseleri de birkaç ay içerisinde 2 liradan 7 liraya kadar çıktıktan sonra son günlerde taban taban gerileyerek 4.5 lira seviyesine gerilemiş durumda…

tk2621
31-01-2014, 13:28

cagrıbey ben bu hisseye girdiğimden beri yazılar yazdın hep ama insanlara kotu yönlendirmelerde bulundun bu hissenin pazarlayıcısı oldun adeta yazmaycaktım ama teknik olarak iyi niyetli yazanlara da müdahale de bulunma istersen senin ne olduğunu biliyor herkes artık

pharlap
31-01-2014, 13:59
cagrıbey ben bu hisseye girdiğimden beri yazılar yazdın hep ama insanlara kotu yönlendirmelerde bulundun bu hissenin pazarlayıcısı oldun adeta yazmaycaktım ama teknik olarak iyi niyetli yazanlara da müdahale de bulunma istersen senin ne olduğunu biliyor herkes artık

Şu yazdığın iki satır yazıda hangi birine cevap vermek lazım bilemiyorum ama bence sen önce şu son 30 sayfayı oku ondan sonra git eski forumu bul, onları da oku. Hala niyetin aynıysa türkçeni bi daha gözden geçir....

aydin618
31-01-2014, 14:13

Yok devenin nali

SELKIV
31-01-2014, 14:22
tk2621 yuh diyorum yani sen kaç defa aradın şirketi ve ne sordun spk kaç defa şikayette bulundun cevaplarsan seviniirm zavallı dostum ytd

tk2621
31-01-2014, 14:24
Yok devenin nali

sen yenisin galiba anladik sende yandas medyadansin ky nin karsisindasin yani

Chakra
31-01-2014, 14:28
Sevgili kardeşim, sen bir tek kendini mi akıllı sanıyorsun.. Sen söyleyince mevzuat, ben söyleyince utopya mı oluyor.. Yukarıda uzun uzun açıklmasını yaptım eğer okumadıysan oku ona göre yorumla yok anlmadıysanda, eksikliği başkalarında arama.. Ben diyorum ki bu adamların elindeki hisseler donar ise adamlar hisse üzerinde hiç hareket edemezler mi sanıyorsunuz.. yada tek silahın o oldugunu mu sanıyorsunuz... bahar döşemenin yada diğerlerinin bundan önce satmış oldukları mılyonlarca lotun en az 10 mılyon lotunu bile patron farklı isim yada kurum adı altında kendisi aldıysa, zaten hisseleri donduktan sonra kendi adına almadığı, elindeki emanet mallarla hisseyi istediği fiyata çekme gücüne sahiptir dıyorum.. patronun hisseyi 0,10 kurusa çekmesi için illa hisselerinin aktif mi olması lazım sanıyorsunuz... türk milleti olarak anlamadığımız konularda yorum yapmakta üstümüze yok.. Ben size yorum yaparken ciddiyetle yaklaşıyorum size ise " bir kısım arkadaşın belirttiği gibi, işte satış yapar da şu fiyata düşürür de, sonra da toplar da vs. bunların hepsi ütopya" gibi bir uslub takınıyorsunuz.. Burası kahvehane değil sende beni asker arkadaşım değilsin.. Aynı hissede yatırımcı olarak bulunuyoruz ve bende sizler gibi bu şirketin hissedarıyım ama hepinizin aksine ben olayın fraklı yönünden bakıyorum... Kimse kimseye kısa vadede bu kadar para kazandırmaz.. Bugun 0,40 dan al 1 ay sonra çağrı ile 0,80 den ver.. O zaman bu herkesın hayatının fırsatı bu, satın evinizi arabanızı 1 ayda yasam standartınız % 100 artsın var mı böyle bir dünya.. Olaya farklı açılardan da bakmayı bilin diyorum..

Helal olsun. Bilginin karşısında saygıyla eğiliyorum. :super:

Ödemişli
31-01-2014, 14:29
Bence gereksiz polemiklere girmenin kimseye bir faydası yok..
Faydalı bilgisi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa herkes için iyi olur.

eymenenes
31-01-2014, 14:47
Bence gereksiz polemiklere girmenin kimseye bir faydası yok..
Faydalı bilgisi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa herkes için iyi olur.

HAklıısn kardeşim :super:

Burada lütfen hisse ile ilgili bilgi ve paylaşımlar yapılsın, Zaten sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz....
Burada biz bile KY olarak birbirimizi yiyorsan Kusura bakmayıın SAyılganlar ebemize atlar...
SAkin olalım lütfen Tartışmayalım Güzel ortaklarım benim..:yes:

_Analizci_
31-01-2014, 14:58
Spk yı aradım telefondan bilgi vermıyoruz dediler, bende bilgi edinme kısmına talebımı uzun uzun yazdım yalnız formda zorunlu olarak telefonunuzu yazmanı gerekıyor, doğru yazdıgım halde yanlış numara dedı ve takrıbı 20 deneme sonrasından vazgectım yollamaktan... Eğer şikayetınızı spk ya iletemıyosanız ve koskoca spk kendısı ile tek iletişim yolu olan bu bölümdeki hatanın farkında değilse diyecek bişey bulamıyorum..

İsterseniz bir de siz deneyin...

http://www.spk.gov.tr/apps/BilgiEdinme/oneri.aspx?submenuheader=-1

mussah2009
31-01-2014, 15:03
**** me verecek yokmu

mussah2009
31-01-2014, 15:04
**** me pardon

mussah2009
31-01-2014, 15:04
**** me verebilecek arkadaş

mussah2009
31-01-2014, 15:08
arkadaşlar benim maliyetim çok yüksek şimdi sizin söylediklerinize bakarak yeni kağıt almak istemiyorum birde bu tip kişilere para kaptırmak istemiyorum ama ağırlık ortalamasını düşürürsem iyi olur diyorum ne yapacağım borsa ile ilgili iyi bilgisi olan bir arkadaş cevap verirse sevinirim birde **** me verebilecek arkadaş yokmu

aydin618
31-01-2014, 15:11
Spk yı aradım telefondan bilgi vermıyoruz dediler, bende bilgi edinme kısmına talebımı uzun uzun yazdım yalnız formda zorunlu olarak telefonunuzu yazmanı gerekıyor, doğru yazdıgım halde yanlış numara dedı ve takrıbı 20 deneme sonrasından vazgectım yollamaktan... Eğer şikayetınızı spk ya iletemıyosanız ve koskoca spk kendısı ile tek iletişim yolu olan bu bölümdeki hatanın farkında değilse diyecek bişey bulamıyorum..

BİMER'de yazilabilir

feritilker
31-01-2014, 15:13
Tilki 2621 burda milleti ky karsisinda olmakla itham ediyorsnda sen tilki sayilganlarin yaninda oldugunu niye bukadar belli ediyorsun

spartacus07
31-01-2014, 15:16
https://secure.j o i n .m e /454-971-048

tk2621
31-01-2014, 15:23
Tilki degil tk ben degilde sizler bariz ky yanlis bilgilendirip elindekilerini almak amaciniz biraz akli basinda ky sizlerin yazilarina bakarak al sat yapmaz umarim ben tilki degilde siz kurdu olmussunuz ceylanin 🎃

ekonomistomer
31-01-2014, 15:25
salı gunune kadar başvuruyu hepimiz beklıyoruz sayılganda mal alıyor gözukuyor farklı aracı kurumlar üzerinden piyasadaki satış dalgası bile etkilemediğine göre 2 gün daha umudumuz var...tilki selim sayılgan çağrı başvurusunu yapmazsa olumsuzluklar ı konuşalım kimin haklı çıktığı anlaşılacak birbirimizi kırmaya gerek yok...

eymenenes
31-01-2014, 15:35
https://secure.j o i n .m e /454-971-048

özür dilerim kardeşim şimdi oldu. Cahillik kötü şey be :) sonunda actım çok teşekkür ederimmm

feritilker
31-01-2014, 15:42
Arkadaslar burda bos bos tartismaya girmeyelim yok hisse 40 kurusmus tilki 80 cagri yapmazmista yuzde yuzdeyuz kazandirmazmista birakin bu isler birlesmede hisse 60 kurustu adam gelin genel kurula 90 alcam dedi kim gitti burdan vermeye kimse bengittim giremedim tabii simdi cagri yapsa hisseyi birazda kaldirsa merak etmeyin gene kimse satmaz burda adam yuzde 30 fazlasini vermis kimse vermrye tenezul etmemis o yuzden burda sirketten aciklsma gelmedigi surece bir birimizizle tartismanin anlami yok ben cagri beyide asilatorude analizciyice dikkatle okuyorum biseyler ogrenmeye calisiyorum ustadlari kusturmeyelim syg

_Analizci_
yav dostum boşuna atıp durma açılmıyor verdıgın lınkler de sorun vaar.

Dostum secure den sonra arada boşluklar var farkındaysan, o boşlukları sildikten sonra bitişik bir adres çıkmış olacak öyle dene.. Direk adresi verince forum linki siliyor arkadaş o nedenle araya bır boşluk koymuş..

ilhan2012
salı gunune kadar başvuruyu hepimiz beklıyoruz sayılganda mal alıyor gözukuyor farklı aracı kurumlar üzerinden piyasadaki satış dalgası bile etkilemediğine göre 2 gün daha umudumuz var...tilki selim sayılgan çağrı başvurusunu yapmazsa olumsuzluklar ı konuşalım kimin haklı çıktığı anlaşılacak birbirimizi kırmaya gerek yok...

Tilki Selim Salı'ya kadar başvuru yapmayabilir. Bu demek değil ki ileride de yapmayacak. Bu yüzden ben panik yapmaya gerek olacak bir durum göremiyorum.

mussah2009
31-01-2014, 15:47
40 ı verecek galiba

eymenenes
31-01-2014, 16:00
Dostum secure den sonra arada boşluklar var farkındaysan, o boşlukları sildikten sonra bitişik bir adres çıkmış olacak öyle dene.. Direk adresi verince forum linki siliyor arkadaş o nedenle araya bır boşluk koymuş..

özür dilerim kardeşim şimdi oldu. Cahillik kötü şey be :)

dünyalı
31-01-2014, 16:03

Arkadaşım, SPK'nın yaptığı değil, yazdıkların çok saçma !!

Kadın muafiyet istemiş, SPK'da onaylamamış..

benmanyakmiyim
31-01-2014, 16:31

Diyelim bu seneryo gercek oldu adamlar 0.10 kurus seviyesine baharin elindeki cevreye dagitmis oldugunu dusundugumuz mallara cektiler peki sonra ne olacak 0.10 kurusdan ky mal toplamayacakmi daha buyuk bas belasi olmaz mi bu durum tilkiye bu riski alabilirmi bence alamaz.Hazir bu seviyedeyken toplamasi daha mantikli bir durum gibi . Savas meydaninda iki silahinida kaybedecek kadar salak olamazlar bence.

turuncucapon
31-01-2014, 16:46
,41 den veriyorum almıyorlar..mal toplayan şirket konuşulduğu gibi ,80 lere ,90 lara çıkaracak olsa ,41 kuruşdan niye almasın?

turgay0651
31-01-2014, 16:54
Alan kim ve neden alıyor satan kim ve neden satıyor malum durumunu düşününce?

ilhan2012
31-01-2014, 17:04
,41 den veriyorum almıyorlar..mal toplayan şirket konuşulduğu gibi ,80 lere ,90 lara çıkaracak olsa ,41 kuruşdan niye almasın?

şu anda şirketin mal topladığını sanmıyorum. Öyle bir görüntü yok. Zaten çağrı fiyatı gelirse fiyat bir kaç günde oralara kadar çıkar.

_Analizci_
31-01-2014, 17:05
Diyelim bu seneryo gercek oldu adamlar 0.10 kurus seviyesine baharin elindeki cevreye dagitmis oldugunu dusundugumuz mallara cektiler peki sonra ne olacak 0.10 kurusdan ky mal toplamayacakmi daha buyuk bas belasi olmaz mi bu durum tilkiye bu riski alabilirmi bence alamaz.Hazir bu seviyedeyken toplamasi daha mantikli bir durum gibi . Savas meydaninda iki silahinida kaybedecek kadar salak olamazlar bence.

Dostum her türlü durum ihtimal dahilinde, ne 0,10 kurusa ındırebilir nede indiremez diyebiliriz.. Dün akşam bununla ilgili uzun bir yazı yazmıstım ve olayın matematiğini ortaya dökmüştüm ve bu şekilde 38 mılyon tl çağrıdan kar elde edebilecekleri çıktı ortaya... fena rakam sayılmaz.. Buradaki durumu, kımde ne kadar mal oldugunu kervn zaten bılıyordur, mutlaka ona göre hareket edecektir fakat 0,10 kurusa ındığınde yatırımcıların kaçta kaçı o fiyatlardan maliyet dusurecek imkanı olur orası tartışılır.. 0,10 - 0,15 aralıgından mutlaka herkes mallanıp maliyetını düşürmek ısteyebılır ama ben tahmın edıyorum ki çoğu kişinin maliyeti 0,70 kurus hatta daha ustunde ve hisse her 10 kademe düştükçe maliyte dusurmek için zaten kenarda köşede ne varsa her fırsatta kullanmışlardır.. Hısse bu fiyatlardan daha aşağı gelırse acaba yatırımncıların ne kadarı tekrar para bulup bu hissede maliyet düşürecek imkana sahip olacaktır, yada 0,10 kurusa ınmışken kım bu hisseye güvenip bundan sonra para yatırma riskini alacaktır orası tartışılır.. Elinde 10-15 bın lıralık hisse olanın belki korkusu olmaz ama nede olsa ucuz diye yüzbinlerce lot alana arkadaşlarımız zaten paranın buyuk bır kısmını kaybetmıs olmanın psikolojısı ıle dahada fazla kaybetmeyım mı dıyecek orasını bilemeyiz.. Olayın farklı bir boyutu da var ki, hisse 0,10 kurus sevıyelerıne gelınce kötü bir haber cıkarırlar millet acaba kervn gözaltı pazarına girer mi dıye de dusunecek.. İşte o durumda kım mal alır yada hısseyı elınde tutar orasıda ayrı bır tartışma konusu...

Gerçek olan tek şey şu ki, bu adamların elinde kendı adlarına kayırlı olmayan mallar vardır ve hatta bunun hatrı sayılır mıktarda oldugunu dusunuyorum, bu durumda hisseleri dondurulsa bile adamların kağıt ustunde yukarı yada aşağı hareket olusturabılecek kadar güç olacaktır.. 0,10 kurusa ındırıp çağrıdan alması gereken malı bu şekilde toplama imkanı olabılır ve lotların buyuk çoğunlugunu toplayınca bu sefer çağrıyı 0,87 değilde 2,87 den yapacam derse ve hısse 1,5 lıraya kadar tavan tavan goturse 1,5-2,00 lıradan bile millet mal alır nede olsa 2,87 cağrısı var dıye.. Bunun ustune bir sürü senaryo yazılabilir.. Sayılganlar çağrı için muracat edene kadar bizde de bu senaryo bitmez... Millet benim için tetikçi, hisseyi kötüleyen şahıs olarak görmeye başladı ama çağrı yapacağı halde hısseyı bu fiyatta tutup millete kısayoldan % 100 kazanma sansı doğuruyorsa ben doğal olarak şüphelenirim.. Ben kervana ıkı hafta 0,36 kurustan girdim ve 0,20 kurusu gördüğüm anda satarım ve arkama bakmam, ama maliyeti daha yukrıda olan arkadaşların durumu ne olur orasını bilemem...

Son sözü sayılganlar söyleyecek, ne zaman çağrı yapıyorum diye ortaya çıkar o zaman hisse hakkında olumlu konuşmaya başlarız, o vakite kadar ben de bir kervan hissedarı olarak şüpheci tavrımı devam ettireceğim..

ebubekir
31-01-2014, 17:22
gelsin 10 kurusada anyayı konyayı görsün 10 kurusu bile konusmak ayıp gözaltındakilere bi bak batıklar bile kaç kurusta.tilki fena sıkıstı bu sefer kurtulusu yok.

postman35
31-01-2014, 17:28
Surekli felaket senaryolari yaziliyor...ilginc

Sent from my JY-G4 using hisse.net mobile app

turuncucapon
31-01-2014, 17:46
kademe analizi paylaşacak yok mu?

_Analizci_
31-01-2014, 17:48
http://i.hizliresim.com/x3Aam9.jpg

bortes
31-01-2014, 19:42
Zeki, ben ayrılmak istiyorum kaçtan vermiş ayrılma hakkımı benim, hemen ayrılayım haberim yoktu bundan sağolasın valla ya.
Arkadaşlar bu çağrı birleşmenin ki değil, o yapıldı zaten 0,90 TL'den. bende aldım o zaman 0,74 den 0,93 lerden sattım.
bu çağrı, kadın şirketin %75 ine sahip olduğu için hakim ortak konumuna geçti o yüzden çağrı yapacaksın dedi spk. muaf falan değilsin dedi.

umut2008
31-01-2014, 20:19
Hic Bir kimse asrin birleşmesi bu şekilde harcamaz hisseyi kendi haline biraksalar şu an nerelerdeydi kim bilir. Planları vardı ki hisse bu seviyeden. Mmc ile ilgilide bir planları varki o da o seviyede. 2 gun sonra karıştırıp çorba yapıp içerirler se şaşırmam. Zeki insan ne yapacak belli olmaz. Birlesme sırasında ky 0.90 civarında satmadi ki ky elinden alsin hisse çıksın. Simdi çağrı fiyatı 0.90 yapsa herkez satar dimi.

Sent from my GT-I9300 using hisse.net mobile app

pharlap
31-01-2014, 21:00

Yazı içinde / ' " " türünden işaretler kullanmayın. Bunlardan birini kullandığınızda onaylayıp gönderme işlemi yapmıyor.

Serdarkaan
31-01-2014, 21:19
Arkadaşlar bu çağrı Ceylan için olabilirmi?? Yani birleşmeden önce (30.06.2013) tarihinden önce elinde ceylan olanlar için yapılıyor olabilir mi? Bilen arkadaşlar varsa bizi aydınlatmasını rica ediyorum.

_Analizci_
31-01-2014, 21:55
Yazı içinde / ' " " türünden işaretler kullanmayın. Bunlardan birini kullandığınızda onaylayıp gönderme işlemi yapmıyor.

Dostum sence bunu ben de düşünmüş olamaz mıyım.. :)
20 farklı kombinasyon denedim olmadı..

sarper06
31-01-2014, 22:00
Haftaya durum şekillenmeye başlar sanırım.sabırla bekleyelim arkadaşlar.ya batcagiz yada cikcagiz.

baboli789
31-01-2014, 22:49
Arkadaşlar bu çağrı Ceylan için olabilirmi?? Yani birleşmeden önce (30.06.2013) tarihinden önce elinde ceylan olanlar için yapılıyor olabilir mi? Bilen arkadaşlar varsa bizi aydınlatmasını rica ediyorum.

Değerli serdakaan bu dediğin hiç olabilirmi ?

Öncelikle CEYLN ve KERVN ikiside aynı kağıt hiçbir farkı yok. Şirketler birleşti bir isim altında devam ediliyor. Ayrıca çağrı yapma yükümlülüğü zaten şirketin %50 sinden fazlasına sahip olduğunda ortaya çıkıyor. yani birleşme sonrasında arttırılmış sermaye nedeni ile zeynep tümer %72 hisse sahibi olduğunda.

Yukarıda okudum 10 kuruş yazılarına da kendi yorumumu getirmek istiyorum bu arada

Sizce yıllardır borsada olan Tilki diye adlandırılan bu kişilerin birleşme sonrası %72 hisseye sahip olunduğunda belirli bir süre sonra çağrı yapmak zorunda kalacaklarını bilmeme ihtimalleri olabilirmi ?

Bunu onlar bal gibi biliyordu da bizim gibi bir sürü küçük yatırımcı bilmiyordu maalesef.

Sonrasında ortada hiç neden yokken Ortak satışları yapıldı 80, 70, 60, 50, 40, 34, insanlarda bir panik havası battı batacak, yandık bittik senaryoları, bir çok küçük yatırmcı verdi kağıdı yok pahasına kol kestim kurtulm dendi.

Hatırlayın günlük 28 milyon hicmi oldu zamanlarda 1 kademe artmıyordu kim alıyordu bunları dersiniz ? birleşme sonrası çağrı yapmak zorunda olacağını bilen bu kişiler bu hisseleri bu fiyatlardan toplamaları çok mu uzak ihtimal ?

Şimdi de bazı arkadaşların yarattığı Hava şu maalesef pazartesi salı başvurmazlarsa ne olurmuş ? 0.10 lara kadar düşebilirmiş ? iflas ettim diyip sıyrılırlarmış ?

Öncelikle bilgisi olmayanın Fikride olmaz bu nedenle Lütfen kervanda parası olan yatırm yapmış arkadaşlar vereceğim linki A dan Z ye okusunlar onun bunun yada hiç tanımadığı kişilerin olumlu olumsuz gazı ile hareket etmesin
ÇAĞRI YOLUYLA ORTAKLIK PAYLARININ TOPLANMASINA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (http://www.spk.gov.tr/apps/teblig/displayteblig.aspx?id=365&ct=f&action=displayfile&ext=.pdf&submenuheader=null)

Sırayla gidelim
Pazartesi salı başvuru yapmazlar ise hakları dondurulur şirket ile ilgili hiçbir şey yapamazlar, kıpırdayamazlar başvuruyu yapıp geri alım yapılana kadarda bu süreç böyle devam eder. Geçirecekleri her fazla gün içinde Türkiye
Bankalar Birliğince açıklanan haftalık TRLIBOR oranının %30 fazlası ile hesaplanacak faiz, çağrı fiyatına
eklenir.

0.10 kadar düşermi ben buna ihtimal dahi vermiyorum ama oldu da düşürdüler. Bunuda 0.34 kadar düşürtürken hisseyi bahsettiğim hisseyi toplattıkları paravan kişilere satışlar yaptırarak sağladılar. ve bu arada bir çoğu arkadaşın elindeki hisseleride bir şekilde aldılar Eğer mevzuatı okuduysanız zaten çağrı fiyatı net belli
MADDE 8 – (1) Ortaklara önerilecek fiyat, çağrıda bulunan kişilerin, çağrıyı doğuran pay alımları dahil
olmak üzere, çağrı yükümlülüğünün doğduğu tarihten önceki altı ay içinde, ortaklığın aynı grup paylarına
ödedikleri en yüksek fiyatın altında olamaz. 1 temmuz 2013 zeynep tümerin hiseeye sahip olduğu ginden önce 0.96 alışları mevcuttur Fiyat 0.96 dan aşağı olamaz
yani şunu diyorum 0.10 düşse de eninde sonunda bu fiyattan alacaklar bunu başka yolu yok.

İflas ettik diyeceklermiş sıyrılacaklarmış ?

Arkadaşlar öncelikle çağrı fiyatı açıklandığında göreceksiniz ki fiyat kaç olarak açıklanırsa açıklansın 0.96 dan az olmazda yukarıda kaç olursa olsun yani hissenin fiyatı en az o seviyelere hatta üzerine çıkacak. Yahu google var arasanıza daha önce çağrı yapılan hisseler de durum ne olmuş bi baksanıza şirketler çoğu kez geri alım bile yapmamış sırf bu nedenle. Düşünün Elinde 528 milyon hisse olan bi adam üstelik yukarıda yazdığım gibi bu geri alım kararının çıkacığını en başından bilen bu kişiler hissenin fiyatının bu dönemde ne olacağını zaten biliyorlar yani onlar buradakiler kadar dert etmiyorlardır. Üstelik çağrı yapıldı Atıyorum hisse 0.96 fiyatlara geldi Başlıyacaklar Meltem enerji hayata geçiyor, İranlı satışı yapıldı, borçlar için kradi anlaşması yapıldı şu vadeye yayıldı vs... Kaça gider bu hisse siz düşünün kaçtan verebilirler bir düşünün lütfen.

Arkadaşlar çok uzun oldu yazı sanırım ama benim mantığım bu şekilde çalışıyor. Okuduklarımdan anladığım kadarı ile (SPK mevzuatından bahsediyorum) Bu çağrıyı yapmak zorundalar ozaman fiyat ha 0.10 nolmuş ha 0.45 bişi değişmiyorki

Bu yazıya katılmayan arkadaşlarda olabilir saygı duyarım.ben kendi düşüncelerimi yazdım bunuda özellikle bu tür konularda çok bilgisi olmayabilecek arkadaşların zararda bekleyen bir sürü arkadaşın moral bozucu yazılara kapılarak yok pahasına ellerinden malı çıkarmasına büyük zararlara katlamayı göze almalarına içim el vermedi en azından benim gibi beklemeye deyeceğini düşünenlerin de olduğunu bilerek biraz rahatlatmak istedim.

Yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir herkes konu hakkında bilgilenerek kendi kararını kendi vermelidir teşekkürler.

bortes
31-01-2014, 22:49

Hayir kardes. Sis ile birlesme sonucu kadin kervnin %75ine ulastigiicin hakim ortak oldu cagri zorunlu oldu. Cagri fiyati 6aylik ort. Olacak

osilatörr
31-01-2014, 23:12
...................
............................

Öncelikle bilgisi olmayanın Fikride olmaz bu nedenle Lütfen kervanda parası olan yatırm yapmış arkadaşlar vereceğim linki A dan Z ye okusunlar onun bunun yada hiç tanımadığı kişilerin olumlu olumsuz gazı ile hareket etmesin
ÇAĞRI YOLUYLA ORTAKLIK PAYLARININ TOPLANMASINA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (http://www.spk.gov.tr/apps/teblig/displayteblig.aspx?id=365&ct=f&action=displayfile&ext=.pdf&submenuheader=null)

Sırayla gidelim
Pazartesi salı başvuru yapmazlar ise hakları dondurulur şirket ile ilgili hiçbir şey yapamazlar, kıpırdayamazlar başvuruyu yapıp geri alım yapılana kadarda bu süreç böyle devam eder. Geçirecekleri her fazla gün içinde Türkiye
Bankalar Birliğince açıklanan haftalık TRLIBOR oranının %30 fazlası ile hesaplanacak faiz, çağrı fiyatına
eklenir.

...............
.........................

Değerli Arkadaşım

Bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemesi adına yazınız içerisindeki yanlış bir bilgiyi düzeltme ihtiyacı gördüm

Geçiken her gün için bahsettiğiniz faiz oranı hesaplamasında ,Çağrı Yoluyla Ortaklık Paylarının Toplanmasına İlişkin Esaslar Tebliği (Seri: IV, No: 44) içerisinden açıklamada bulunmuşsunuz.

Değerli hocam bunu hem senin nezninde, hemde bilmeyen arkadaşlara bir bilgi uyarısı olarak söyleyim bu tebliğ 23 Ocak 2014 tarihinde yürürlükten kaldırıldı.

Bu yüzden geçiken her gün için ,PAY ALIM TEKLİFİ TEBLİĞİ (II-26.1 ) 17. madde 1. fıkrası bu konuyu açıklıyor.

Selam ve Dua ile

_Analizci_
31-01-2014, 23:46
Şimdi de bazı arkadaşların yarattığı Hava şu maalesef pazartesi salı başvurmazlarsa ne olurmuş ? 0.10 lara kadar düşebilirmiş ? iflas ettim diyip sıyrılırlarmış ?

Sevgili kardeşim senden önce aynı konuyu başka bir arkadaşla da tartıştık...
Anlamadığım nokta şu ki, sizler okudugunuzu anlamıyor musunuz yoksa bunu kasıtlı mı yapıyorsunuz..
Yukarda bahsettiğin üzere, benım "iflas ettim diyip sıyrılırlar" yada buna benzer bir cümlemi bul ve göster senden ve buradakı tum arkadaşlardan özür dileyeceğim ve bırak kervn topicini hiç bir forumda yorum yapmayacağım.. Siz okudugunuzu anlamayıp kendi kendinize hayali ifadeler türetiyorsunuz.. Kaldi ki dün gece yazmıs oldugum uzunca yazının sondan bir önce ki paragrafını okumuşsunuz ama sanırım idrak sorunuzdan dolayı algılayamamışsınız.. Sorun değil senden ve seni gibilerden bu forumda çokça insan var.. Hem okursunuz hemde okudugunuzdan farklı ifadeler uydurup çamur atmaya çalışırsınız..

Diğer husus, hısse illa 0.10 kurusa iner demedim, sadece böyle bir senaryoyu hayata gecırebilirler mi diye fikir alışverışi yaptık.. Kaldı ki hissenın 0.10 kurusa inceğini kesın olarak dusunuyorsam kendim neden hala portfoyumdeki kervn ları tutmaya devam edeyim... Boş konuşmayın hem benım hemde kendi zamanınızı saçmalaıklarınızla harcamayın... Dün yazdıgım uzunca yazıdaki sondan bir önceki paragrafı aşağıya eklıyorum, ilgili kısmıda koyu kırmızı olarak işaretlıyorum, bakın bakalım sizden farklı bir açıklama yapmış mıyım...

( Hissede fiyat hareketleri ne olursa olsun yapılacak dümeni göz ardı edip, öyle yada böyle bu şirket ıkı sene sonrada olsa bu payları çağrı yolu ile alacak diyip sabırla bekleyen herkes kazanır dıye dusunuyorum, netice de bloke edilmiş mallarını bu adamlar bir şekilde satmak isteyeceklerdir, kaldı ki eğer çağrı yapmazlar ise hısselerinin tamanına dondurulur yanı resmı olarak bu mallara cağrı yapılana kadar sahip sıfatında görünmezler ve çağrı yaparken şirket hisselerini temınat olarak gosterip kredi alma şanslarıda ortadan kalkmıs olur... )

ahmetyk
01-02-2014, 00:48
Peki arkadaşlar zeynep elindeki lot oranını düşürmek için satarsa yine çağrı zorunluluğu olacak mi ?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using hisse.net mobile app

baboli789
01-02-2014, 01:38
Sevgili kardeşim senden önce aynı konuyu başka bir arkadaşla da tartıştık...
Anlamadığım nokta şu ki, sizler okudugunuzu anlamıyor musunuz yoksa bunu kasıtlı mı yapıyorsunuz..
Siz okudugunuzu anlamayıp kendi kendinize hayali ifadeler türetiyorsunuz......idrak sorunuzdan dolayı algılayamamışsınız........hemde okudugunuzdan farklı ifadeler uydurup çamur atmaya çalışırsınız..

_Analizci_ ben size cevaben yazmadım yazımı. Kimseye hakaret edici bir cümlede kullanmadım. Hakkımda kullandığınız sözleri size iade ediyorum. Kaldı ki ben yazılarınızı okuduğumda katıldığım ve katılmadığım yerleri olsa da ilgiyle ve dikkatle okudum. Çünkü hem olur tarafından hem de olumsuz tarafından bakmak, fikir jimnastiği yapmak, en ilgimi çeken yorumlar olmuştur.

Neyse ikili münakaşa haline getirmek istemem konuyu. Ufak bir yanlış anlaşılma olduğunu varsayarak konuyu kapatmak istiyorum. Sonuçta bilgi paylaşımı platformunda kısır tartışmaların hiçbirimize faydası yok.

Kalın sağlıcakla..

baboli789
01-02-2014, 02:02
Peki arkadaşlar zeynep elindeki lot oranını düşürmek için satarsa yine çağrı zorunluluğu olacak mi ?

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using hisse.net mobile app

Böyle bir şey söz konusu değil hocam Muafiyet başvurusu yaptılar ve rededildi bildiğiniz gibi. Sizin söylediğinizi Zeynep Muafiyet başvurusunda söylemliydi yada belkide söyledi, ben zaten hisselerimi satacağım beni muaf tutun demişte olabilir bilemiyorum ama aşağıda hallerden biri yada birkaçı ile muafiyet başvurusunu yaptı ve kabul edilmedi. Artık tekrar muafiyet başvuru hakları yok çünkü süreç otomatik başlamış oluyor

Zorunlu çağrıdan muafiyet halleri
MADDE 11 – (1) Kurul, aşağıdaki hallerin varlığı halinde başvuru üzerine çağrıda bulunma zorunluluğuna muafiyet getirebilir:
a) Ortaklık paylarının veya oy haklarının iktisabının, finansal güçlük içinde bulunan ortaklığın mali yapısının güçlendirilmesi bakımından zorunlu olan bir sermaye yapısı değişikliği gereğince gerçekleştirilmesi.
Kurul, bu şartın varlığını şirkete yeni fon girişi sağlanması şartına bağlayabilir veya bağımsız bir kuruluş
raporuyla kanıtlanmasını isteyebilir.
b) Ortaklık sermayesinde sahip olunan paylardan veya oy haklarından çağrı yapma zorunluluğunu gerektiren kısmın Kurulca uygun görülecek sürede elden çıkarılacağının taahhüt edilmesi veya elden çıkarılması.
Bu bent gereğince yapılacak muafiyet başvurularında, payların veya oy haklarının elden çıkarılması için Kurul tarafından verilecek süre içerisinde, sahip olunan paylar sebebiyle ortaklık yönetim kurulunda herhangi bir
değişiklik yapılmaması gerekir.
c) Ana ortaklıktaki yönetim kontrolü değişikliğinin, ana ortağın paylarına sahip olduğu halka açık anonim
ortaklıktaki yönetim kontrolünün elde edilmesi amacını taşımaması. Bu şartın varlığının tespitinde halka açık
ortaklıktaki iştirakinin son bilanço aktif toplamının %10’unu aşmaması, faaliyet hacmi içinde önemli bir yer
taşımaması ve benzeri gerekçeler Kurulca dikkate alınır.
ç) Özelleştirme kapsamındaki ortaklıklarda kamu paylarının satışı.
(2) Muafiyet başvurularının, çağrı yapma zorunluluğunun doğmasını izleyen altı iş günü içerisinde çağrı
yapmakla yükümlü olanlar tarafından Kurul’a yapılması gerekir. Kurulca yapılacak incelemeler ve talep edilecek
bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda muafiyet koşullarının gerçekleştiği sonucuna varılırsa, ilgililer,
çağrı yapma yükümlülüğünden muaf tutulabilir.
Muafiyet başvurusunun uygun görülmemesi hali

MADDE 12 – (1) Muafiyet başvurularının Kurulca uygun görülmemesi halinde, bu Tebliğ’in 7 nci maddesinde kırkbeş iş günü olarak öngörülen fiili çağrıya başlama süresi, Kurul’un muafiyet başvurusunu uygun
görmeme kararından itibaren otuz iş günü olarak uygulanır.
(2) Kurul’un muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren altı iş günü içerisinde çağrı
yapılmak üzere Kurul’a başvurulması gerekmektedir.

benmanyakmiyim
01-02-2014, 06:47
Dostum her türlü durum ihtimal dahilinde, ne 0,10 kurusa ındırebilir nede indiremez diyebiliriz.. Dün akşam bununla ilgili uzun bir yazı yazmıstım ve olayın matematiğini ortaya dökmüştüm ve bu şekilde 38 mılyon tl çağrıdan kar elde edebilecekleri çıktı ortaya... fena rakam sayılmaz.. Buradaki durumu, kımde ne kadar mal oldugunu kervn zaten bılıyordur, mutlaka ona göre hareket edecektir fakat 0,10 kurusa ındığınde yatırımcıların kaçta kaçı o fiyatlardan maliyet dusurecek imkanı olur orası tartışılır.. 0,10 - 0,15 aralıgından mutlaka herkes mallanıp maliyetını düşürmek ısteyebılır ama ben tahmın edıyorum ki çoğu kişinin maliyeti 0,70 kurus hatta daha ustunde ve hisse her 10 kademe düştükçe maliyte dusurmek için zaten kenarda köşede ne varsa her fırsatta kullanmışlardır.. Hısse bu fiyatlardan daha aşağı gelırse acaba yatırımncıların ne kadarı tekrar para bulup bu hissede maliyet düşürecek imkana sahip olacaktır, yada 0,10 kurusa ınmışken kım bu hisseye güvenip bundan sonra para yatırma riskini alacaktır orası tartışılır.. Elinde 10-15 bın lıralık hisse olanın belki korkusu olmaz ama nede olsa ucuz diye yüzbinlerce lot alana arkadaşlarımız zaten paranın buyuk bır kısmını kaybetmıs olmanın psikolojısı ıle dahada fazla kaybetmeyım mı dıyecek orasını bilemeyiz.. Olayın farklı bir boyutu da var ki, hisse 0,10 kurus sevıyelerıne gelınce kötü bir haber cıkarırlar millet acaba kervn gözaltı pazarına girer mi dıye de dusunecek.. İşte o durumda kım mal alır yada hısseyı elınde tutar orasıda ayrı bır tartışma konusu...

Gerçek olan tek şey şu ki, bu adamların elinde kendı adlarına kayırlı olmayan mallar vardır ve hatta bunun hatrı sayılır mıktarda oldugunu dusunuyorum, bu durumda hisseleri dondurulsa bile adamların kağıt ustunde yukarı yada aşağı hareket olusturabılecek kadar güç olacaktır.. 0,10 kurusa ındırıp çağrıdan alması gereken malı bu şekilde toplama imkanı olabılır ve lotların buyuk çoğunlugunu toplayınca bu sefer çağrıyı 0,87 değilde 2,87 den yapacam derse ve hısse 1,5 lıraya kadar tavan tavan goturse 1,5-2,00 lıradan bile millet mal alır nede olsa 2,87 cağrısı var dıye.. Bunun ustune bir sürü senaryo yazılabilir.. Sayılganlar çağrı için muracat edene kadar bizde de bu senaryo bitmez... Millet benim için tetikçi, hisseyi kötüleyen şahıs olarak görmeye başladı ama çağrı yapacağı halde hısseyı bu fiyatta tutup millete kısayoldan % 100 kazanma sansı doğuruyorsa ben doğal olarak şüphelenirim.. Ben kervana ıkı hafta 0,36 kurustan girdim ve 0,20 kurusu gördüğüm anda satarım ve arkama bakmam, ama maliyeti daha yukrıda olan arkadaşların durumu ne olur orasını bilemem...

Son sözü sayılganlar söyleyecek, ne zaman çağrı yapıyorum diye ortaya çıkar o zaman hisse hakkında olumlu konuşmaya başlarız, o vakite kadar ben de bir kervan hissedarı olarak şüpheci tavrımı devam ettireceğim..

Kesinlikle bu adamlarla ilgili 2 seneden beri kurdugumuz butun olumlu dusunculer patladi daha inmez inmez diyerekden bu seviyeye geldi. Insallah bu sefer bikmis duruda olan ky zararlarini cikartir.

Serdarkaan
01-02-2014, 13:08
Hayir kardes. Sis ile birlesme sonucu kadin kervnin %75ine ulastigiicin hakim ortak oldu cagri zorunlu oldu. Cagri fiyati 6aylik ort. Olacak

Peki madem böyle değil neden götürmediler kağıdı hala. Bu borsada sadece tilki bunlar mı? Ne adamlar var % 10 gideceğini bilse buradan milyon milyon lot alım yaparlar. Kağıt neden gitmiyor hala??

Söylediklerim yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.

Chakra
01-02-2014, 14:47
Peki madem böyle değil neden götürmediler kağıdı hala. Bu borsada sadece tilki bunlar mı? Ne adamlar var % 10 gideceğini bilse buradan milyon milyon lot alım yaparlar. Kağıt neden gitmiyor hala??

Söylediklerim yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.
aynen ben de böyle düşünüyorum.
ortada kesin bir şey olsa tek bir lot koklatmazlar. tavan tavan gider sadece izlemekle kalırsın.

silenttt
01-02-2014, 16:32
0.10 kurus muabbeti bana da sacma geliyor.
Tahtada guven o kadar azaldi ki, cagri fiyati ve sonrasinda olacaklar gayet guzel tamin edildigi halde alicilar tedirgin.
Yon ve yol belirginlestiginde, olacaklari hep beraber gorecegiz.
Benzer durum CLKHO da var.

Sent from my GT-I8190 using hisse.net mobile app

Arslanbey
01-02-2014, 23:05
Kıçı kırık bir çağrıdan kaçmak için iflas ettim diyecek kadar ileri giderlerse eğer,

Bunun için mahkemeler devreye girer mal varlıklarına el konur ve alacaklılara dağıtılır,

Sadece otelleri satsalar bütün küçük yatırımcının parası fazla fazla çıkar,

Bugüne kadar çekilen bunca emek ve sıkıntıda heba olmuş olur,

Adamlar senelerce uğraştılar bu iş için, bence bu kadar emeği zayi etmezler...

Ayrılma hakkı kullanımında fiyat 0,90 kuruşlarda olduğu halde kimse malını vermemiş,

Bence çağrı olayını o kadar büyütmeye gerek yok,

Ben o kadar çağrı gördüm ama çoğunda da hep akşam gelen haberlerde çağrıya cevap veren olmamıştır şeklindeki bildirimlerle karşılaştım...

Sende var 100.000 adet kadında var 400.000.000 hisse, bu iş bu kadar kolaymı,

Eğer işi iflas ettim noktasına vardırırlarsa ellerindeki herşeyi kaybedebilirler....

Bu sefer hissedarlar şirketin tasviyesi ve duran varlıkların stılması için dava açarlarsa ne olacak...

Bu iş başlarına bela olur, en basiti çağrıyı yapacağım der,

Spk ya müracat eder, müracat cevabı gelene kadar da hisseyi baskı altında tutar, toplayabildiği kadar malı toplar,

Onay yaklaştığı zamanda birkaç afilli haber patlatıp, hisseyi 1 liranın üzerinde yine ky ye yıkarlar...

aydin618
01-02-2014, 23:41
0.10 kurus muabbeti bana da sacma geliyor.
Tahtada guven o kadar azaldi ki, cagri fiyati ve sonrasinda olacaklar gayet guzel tamin edildigi halde alicilar tedirgin.
Yon ve yol belirginlestiginde, olacaklari hep beraber gorecegiz.
Benzer durum CLKHO da var.

Sent from my GT-I8190 using hisse.net mobile app

Bu 10 kurus muhabbetini arkadaslar olasilik olarak degerlendirirler sacma gelir yada gelmez...

Arslanbey
01-02-2014, 23:49
Bir de herkesin merak ettiği bir konu olan;

Madem çağrı fiyatı 90 kuruşlarda olacak, piasada bu kadar para babası var neden almıyorlar...?

Ya da niye alım fırsatı veriliyor gibi bir durum var,

Bakınız clkho ya adam üstüne basa basa diyorki kota uygulaması olmaksızın herkesin malını 2,81 den alacağım diyor,

Ama hisse buna rağmen 1,10 kuruşu görüyor, bunda bir terslik yokmu...?

Evet terslik var, olay aynen şuna benziyor, bedava peynir fare kapanında bulunurmuş,

Bizim milletimizde bunu bildiğinden, peyniri almaya yanaşamıyor, ya kapana kısarsam korkusuyla,

Adamlarda bunu bildikleri için sırf psikolojiye oynuyorlar,

En başta ben, ekstra şu aldığım hissenin 2 katını alabileceğim halde korkudan almıyorum, çünkü ortada anormal bir durum var,

Eğer hisseyi tavan tavan götürseler korkmadan alırdım, ama böyle yapınca şaşırdım doğrusu,

Bunun altında bir bit yeniği var demeye başladım, o yüzden fazla risk almıyacak kadar bir para bağladım...

Ben inanıyorum ki, bu yapılanlar bilinçli olarak yapıldı, insanların malları panik halinde düşük fiyatlardan toplandı,

Ve bir kısmıda spk sürecinde acaba diyenlerin malları toplanır ve bence çağrıya kadar çok az kimse kalır...

Sen burada küçük yatırımcı olarak az bir parayı bile ne olur ne olmaz diyerek riske sokamıyorsan,

Başka birisinden milyonlarını riske atmasını nasıl beklersin...

Üstelik, milleti soyanların 3-5 ay cezayla yırttığı bir ülkedeysen...

Olacak ki şeriat devleti, böyle yapan birkaç hırsızın elini keseceksin ki,

İşte o zaman ben de korkmadan alırım bu hisseyi...

_Analizci_
02-02-2014, 00:06
Bir de herkesin merak ettiği bir konu olan;

Madem çağrı fiyatı 90 kuruşlarda olacak, piasada bu kadar para babası var neden almıyorlar...?

Ya da niye alım fırsatı veriliyor gibi bir durum var,

Bakınız clkho ya adam üstüne basa basa diyorki kota uygulaması olmaksızın herkesin malını 2,81 den alacağım diyor,

Ama hisse buna rağmen 1,10 kuruşu görüyor, bunda bir terslik yokmu...?

Evet terslik var, olay aynen şuna benziyor, bedava peynir fare kapanında bulunurmuş,

Bizim milletimizde bunu bildiğinden, peyniri almaya yanaşamıyor, ya kapana kısarsam korkusuyla,

Adamlarda bunu bildikleri için sırf psikolojiye oynuyorlar,

En başta ben, ekstra şu aldığım hissenin 2 katını alabileceğim halde korkudan almıyorum, çünkü ortada anormal bir durum var,

Eğer hisseyi tavan tavan götürseler korkmadan alırdım, ama böyle yapınca şaşırdım doğrusu,

Bunun altında bir bit yeniği var demeye başladım, o yüzden fazla risk almıyacak kadar bir para bağladım...

Ben inanıyorum ki, bu yapılanlar bilinçli olarak yapıldı, insanların malları panik halinde düşük fiyatlardan toplandı,

Ve bir kısmıda spk sürecinde acaba diyenlerin malları toplanır ve bence çağrıya kadar çok az kimse kalır...

Sen burada küçük yatırımcı olarak az bir parayı bile ne olur ne olmaz diyerek riske sokamıyorsan,

Başka birisinden milyonlarını riske atmasını nasıl beklersin...

Üstelik, milleti soyanların 3-5 ay cezayla yırttığı bir ülkedeysen...

Olacak ki şeriat devleti, böyle yapan birkaç hırsızın elini keseceksin ki,

İşte o zaman ben de korkmadan alırım bu hisseyi...

Aynen dostum olayı gayet guzel anlatmıssınız...
İşte kilit nokta da bu, hisse gözaltı pazarındaki hisseler gibi hem 0,3x gibi fiyatlarda geziyor hemde çağrı sureci oldugu halde, hissede agresif hareketler olusmuyor.. Hisse sahibi sayılganlar da olunca haliyle şüpheler ve senaryolar tavana vuruyor... Bu çağrıyı öyle yada böyle mutlaka yapacaklar, belki 1 ay sonra belki 5 sene sonra, bu durumda sabreden mutlaka kazanacak ama çağrıya zamanında cevap vermezlerse, nede olsa hissselerimiz donduruldu, kayıtdısı olan hisseleri kullanarak kağıdı daha aşağı basıp çağrıda 0,90 kurustan almamız gereken malı .10-.20 aralıgından alalım derler mi dıye de dusunmeden edemıyoruz...

Bu adamlar borsa tarıhınde görülmemiş finansal kurnazlıklar yaptılar zamanında, şimdi neden yapmasınlar dıye dusunmek çok doğal.. Bu makaleyi daha once ıkı defa daha paylaştım tekrar paylaşayım, nasıl bir şirket patronu ile karsı karsıyayız lğtfen üşenmeden okyun.. http://www.f5haber.com/borsagundem/ayhan-ozturk-u-ayakta-alkisliyoruz-haberi-2675856

Her ne kadar şüpheli yaklaşsakta bende 2 haftalık KERVN hıssedarıyım, % 30 zararı göze alarak, gitsede yıkılmam dıyebileceği bir miktarı buraya bağladı,bızım karımız yada zararımızda bu sevıyeden sonra çok önemli olmaz ama umarım hisseye 1 lıra ve ustu fıyatlardan giren arkadaşlarımız bu çağrı sayesınde zararlarını çıkarırlar.. Emin olun patronun bizim şüphelerımızı terse yatırıp, çağrı yoluyla hisseyı yukarıları taşımasını bende istiyorum ve umarım öyle olur ama yınede tedbırı elden bırakmamakta fayda var..

Umutmayın hiç bir zaman, hiç bir yerde, adama bu kadar kolay para kazandırmazlar.. Asgari ücretin 1.000 lıra bile olmadıgı bir ülkede yasıyoruz ve bu ücreti almak için insanlar 30 gun bıyunca zorluklar içinde çalışıyor... O nedenle nacizne önerim ,tum mal varlıgımı yatırıp servetımı ıkıye katlayım gibi bir düşünceyle asırı rısk almayın...

Arslanbey
02-02-2014, 00:35
Durum aynen şundan ibaret,

Söz konusu çağrı bir sabancı şirketinde olsaydı eğer,

1 lot bile aldırmazlardı,

Demek ki olay tamamen güven duygusuyla alakalı bir olay...

erenacar
02-02-2014, 01:37
Arkadaşlar herkesin iyi niyetle kendi tefekkür ettiği senaryoları paylaştığına eminim.Herkesin kafasına takılan asıl soru şu Çağrı Fiyatı 0,96 olacaksa neden bu fiyattan alıma müsaade ediliyor.Bende çok düşündüm ve kendi tespitlerimi aktarıyorum.
Bildiğim kadarı ile bu şirketin
%12 si halka açık
Takaslara da bakarsanız halka açık kısmın yaklaşık %85 i toplu halde yani
%15 i KY da 85 i patronda
Yani şirketin tamamının %1,8 i ky da %98,2 si patronda
Patron ortak satışları ile cepten cebe yaparak
hissenin fiyatını 1 tl lerden 0,34 lere düşürdü Elindeki hisse miktarı aynen kaldığı gibi bir çok ky nın kağıtlarını da kaptı.miyonlarca tl kar etti .
ŞİMDİ SORU ŞU 0,90 LARI GÖRECEKSE NEDEN ÇIKMIYOR? ŞİRKETİN %98,2 HİSSESİNİ ELİNDE TUTAN BİR PATRON %1,8 LİK
KY DAN MI KORKUYOR. HAYIR!!!!!!! ADAMLAR DOMUZDAN KIL KOPARIYORLAR.BU HİSSE TAVAN TAVAN GİTSE İDİ HELE BU PİYASADA HERKES ATLARDI .AMA NE YAPTILAR HER GÜN BİR KADEME YUKARDAN AÇIP YENİ GELEN MAL OLURSA HEMEN ALDILAR.AĞLARINI GERMİŞ BEKLİYORLAR .SADECE FORUMA BAKIN HERKES SON OLAYDA TAVAN TAVAN GİDECEK DİYE DÜŞÜNÜRKEN KARDA OLANLAR KORKUP KAÇTI ,ÇOK YÜKSEK MALİYETİ OLANLAR BİLE MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEYE KORKUYOR.ADAMLAR ALGILAR İLE OYNUYORLAR.KORKACAK HİÇBİRŞEY YOK SALI GÜNÜ AK GÖZ KARA GÖZ BELLİ OLUR.
GOYGOY YAPTIĞIMI ZANNEDEN VAR İSE FORUMDAKİ DUHÜL TARİHİME BAKIN YETER BEN SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM. YTD

serbar
02-02-2014, 02:37
Hisseyi tanıyıp tanımayan herkes birşeyler yazıyor.Halka açıklık % 12 değil % 17.Öyle malın toplu olduğu falanda yok.Bugüne kadar kervan gibi bir kağıt görmedim.Sizde zamanla tanıyacaksınız.İnşaallah iyi şeyler olur da güzel hatırlarsınız.Ancak iki senedir içindeyim benim hiçte iyi izlenimlerim ve anılarım yok.Öyle armut piş ağzıma düş yapacaklarını zannetmiyorum.Kervanda bize şöyle göstermek istiyor böyle göstermek istiyor yoktur adamlar göstere göstere insanın kanını emerler.Salı günü iyi bir çağrı fiyatı gelirse çıkacağım ki ben bu işin çok uzayacağını düşünenler arasındayım.Kervanda öyle kolay ekmek yok,hatta bugüne kadar giren kimseye ekmek yoktu.Bu çağrıyı aylar önce yapmalıydı.SPK kervanzedelerden gelen şikayetlere acıdıda çağrı fiyatı şartı koştu yoksa adamlar sattıkları bir tane malı geri alma tenezzülünde bulunmazdı.Adamlar bedavadan,ceplerinden bir kuruş çıkmadan fiyat gözetmeksizin dağıttıkları malları tutupta yüksek fiyattan geri alacaklarını zannetmiyorum.İnşaallah salı günü iyi şeylerde olurda kurtuluruz bu kervan dan.Ancak ben bunların alacaklarsa bile sattıklarından daha ucuza ve uzun sürede alacağı kanaatindeyim.Bunlar kimseye ekmek yedirmezler.Zeynep tümerdeki malların bloke olmasını göze alırlarsa ki daha sonra istedikleri zaman bu blokeyi kaldırma olanakları var,bu işi uzatırlar.Yok almazlarsa salı günü çağrı fiyatı vermek zorundalar.Çağrı fiyatı na itiraz olur veya mahkemelik olursa bu iş yine çok uzayabilir.Bu işi uzatmayı göze alıyorlarsa yukarıdan toplamak yerine bıktırarak aşağıdan toplamak isteyebilirler.Fazla hayale dalmadan insanları yanıltıcı yazılar yazmadan sabırla bekleyelim arkadaşlar.Kervan bir kere adam gibi hareket yapıp salı günü iyi bir çağrı fiyatı verde artık bunca verdiğin eziyet bitsin.Hayırlısı.

serbar
02-02-2014, 03:03
Her ne olursa olsun çağrı fiyatı illaki bu fiyatlardan yüksek olacaktır,ancak her türlü yola başvuracaklardır diye düşünüyorum.Bu iş salı günü bitebilir veya çok uzun zamanda sürebilir.Herşeye hazırlıklı olmak lazım.

silenttt
02-02-2014, 06:00
Aklin yolu bir. Bu isi en ucuz kapatmanin yolu kagidi dusurmek degil, soluksuz cagri fiyatinin ustune tasimaktir. Bu kurtlarin spk ile mahkemede restlesecegine pek inanmiyorum.

Ellerindeki SINIRLI lotla tahtayi 0, 10 a felan goturmeye kalksinlar, daha 0, 30 olamadan o mali da kaptirirlar.

postman35
02-02-2014, 08:32
Fiyati 0.10 lara ceksinler degil 1 yil 10 yilda beklerim her ayda maasimin belli bir kismiylada hisse alirim.olmus essek kurttan korkmaz...

erenacar
02-02-2014, 11:00
Halka aciklik orani 17 ise bu da ky %2 lik bir potansiyel olusturuyor demektir.adamin %98 lik hissesi bir gunde %100 un ustunde degerlenebilir.neden yukseltmek istemesin.bilip bilmeden degil rakamlara bakarak yorum yapiyorum ytd

jalber
02-02-2014, 12:21
Neden salı

postman35
02-02-2014, 12:24
Neden salı

Sali cagri icin son gun ..

vmercan
02-02-2014, 12:50

kusura kalmayın bu salı günü ne olacak kağıt fiyatı birden düşecek veya yükselecekmi bilgilendirirseniz sevinirim

vmercan
02-02-2014, 12:51
ben bu çağrı fiyatı şirket 096 dersen birden kağıt bu fiyatamı çıkacak

vmercan
02-02-2014, 13:01
veya 010 kuruş deniyor bu fiyattanmı işlem görecek

postman35
02-02-2014, 13:41
Sorun orda zaten ne olacagini kimse bilmiyor.cagri yapip yapmayacaklari bile belli degil....

baboli789
02-02-2014, 14:51
Arkadaşlar Zeynep Tümer'in %72 hisseye sahip olduğu gün yani birleşme sonrası 01.07.2013 tarihinde Çağrı yapma zorunluluğu doğmuştur. Aşağıdaki madde de görüldüğü gibi Onlar zaten çağrı yapma yükümlülüğü doğduktan sonra kurula muafiyet için başvuruda bulunmuşlardır.

Zorunlu çağrıdan muafiyet halleri
MADDE 11 – (2) Muafiyet başvurularının, çağrı yapma zorunluluğunun doğmasını izleyen altı iş günü içerisinde çağrı yapmakla yükümlü olanlar tarafından Kurul’a yapılması gerekir. Kurulca yapılacak incelemeler ve talep edilecek bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda muafiyet koşullarının gerçekleştiği sonucuna varılırsa, ilgililer, çağrı yapma yükümlülüğünden muaf tutulabilir.

Muafiyet başvurusunun uygun görülmemesi hali

MADDE 12 – (1) Muafiyet başvurularının Kurulca uygun görülmemesi halinde, bu Tebliğ’in 7 nci maddesinde kırkbeş iş günü olarak öngörülen fiili çağrıya başlama süresi, Kurul’un muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren otuz iş günü olarak uygulanır.

Yani Tebliğe Göre En geç 9 Temmuz 2013 e kadar muafiyet başvurusu yapılmıştır.
Zaten dikkat ederseniz 28.01.2014 de SPK'dan gelen açıklama şu yöndedir "Kervansaray Yatırım'da pay alım teklifinde bulunulması yükümlülüğünden muafiyet talebini olumsuz karşıladı" Yani şu karar onlar için sürpriz değil ! zaten bekledikleri bir karar. Nedeni de hissenin %50 sinden fazlasına sahipsen çağrı yapacaksın tebliğ çok çok net!

Bu bilgiler ışığında birleşme sonrası kağıdın aşağı doğru baskılanmasının, gelen ortak satışlarının, fiyatların inanılmaz düşmesinin, hepimizin dediği kim aldı ki 0.34'ten kim satıyor laflarının tek bir açıklaması kalıyor bence.

Benim mantığım şu; satış baskısı oluştururken bir yandan da yine kendi adamlarına bir şekilde aldırdılar hisseyi, yani bir cepten diğer cebe aktardılar, bu arada telaşla, panikle zararına satan birçok ky kağıdını da yine bu şekilde toplamış oldular. Her şey onların planladığı gibi gidiyor yani hem de harfiyen.

Şimdi geriye tek bir soru kalıyor. Madem böyle nasıl oluyor da kağıt hala buralarda? Çağrı fiyatı belirleme maddesine göre 0.96 dan az olamayacağı ortaydayken hem de,

Hatırlayalım ; (MADDE 8 – Ortaklara önerilecek fiyat, çağrıda bulunan kişilerin, çağrıyı doğuran pay alımları dahil olmak üzere, çağrı yükümlülüğünün doğduğu tarihten önceki altı ay içinde, ortaklığın aynı grup paylarına ödedikleri en yüksek fiyatın altında olamaz.) 1 temmuz 2013 zeynep tümerin hisseye sahip olduğu günden 6 ay öncesinde 0.96 alışları mevcuttur. Bu durumda Çağrı Fiyatı 0.96 dan aşağı olamaz.

Buradan kıvırma payları var mı ? Madem öyle Peki neden kimse kağıda girmiyor ? Neden Yükselmiyor ? Ne bekleniyor halen ? spk ya başvurmazlar ise ne olur ? bu olayı ne kadar sürünceme de bırakırlar ? Başvuru yapmassa çok daha aşağılarımı Düşer ?

İşte hepimizin kafasını karıştıran sorularda bunlar sanırım. Bunlara hepimiz bir şekilde cevaplar üretiyoruz, bir mantık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sorulara verdiğiniz cevabı düşünün, araştırın ona göre kağıtta pozisyon alın derim ben, yasa ne diyor ? tebliğ ne diyor? yaptırımlar nelerdir? bu durumda hisse sahiplerinin zararı karı neler olabilir? gibi sorulara verdiğiniz cevaplar davranışı etkilemeli bence.

ben iki yönde de bakmaya çalıştım ?

iyi olasılık : Eğer çarı fiyatı için salı günü spk ya başvuru yaparlarsa her şey bir anda tozpembe olacak. tavanlar gelecek hisse kısa zamanda açıklanacak fiyata gelecek gelmesede bunlara satabileceğiz yukarıda yazdığıma görede 0.96 dan az olmayacak bir fiyata hemde.

kötü olasılık : Başvuruyu yapmayarak olayı uzatırlarsa, bir bilinmezlik , ne zamana kadar uzatacaklar soruları, kıvıracak mı bunlar soruları, gibi düşüncelerle esen büyük bir olumsuzluk dalgası gelen satışlar ve daha da düşme ihtimali olan bir hisse.

Kişisel görüşüm şudur ki : Salı günü başvuruyu yapmasalar dahi ben kağıdıma sahip çıkacağım, bence eninde sonunda bu işlemi yapmak zorunda kalacaklar, Çünkü başvuruyu ne kadar geciktirirlerse geciktirsinler bu arada şirketle ilgili hiç bir şey yapamayacaklar hakları dondurulacak, ve geciktirdikleri zamandaki faiz hesaplanarak çağrı fiyatına eklenecek. Yine kişisel görüşüm Bu işin çok uzama ihtimali bulunmuyor.
Şimdiye kadarki tüm çağrı fiyatı açıklanıp geri alım yapılan hisselerde eninde sonunda işlemin yapıldığı görünüyor. Ve hemen hemen hepsinde kağıdın fiyatı Yapılan çağrı fiyatına gelmiş yada üzerine çıkmış görünüyor.

Yazdıklarım bilgi verebilmek ve kişisel görüşlerimi paylaşmak amaçlıdır. ASLA YTD...

ebubekir
02-02-2014, 15:03
babolı tam baba yorum yapmıssın agzına saglık.burayı mide bulandıranlara karsı terketmessen ii olur

vmercan
02-02-2014, 15:16
Arkadaşlar Zeynep Tümer'in %72 hisseye sahip olduğu gün yani birleşme sonrası 01.07.2013 tarihinde Çağrı yapma zorunluluğu doğmuştur. Aşağıdaki madde de görüldüğü gibi Onlar zaten çağrı yapma yükümlülüğü doğduktan sonra kurula muafiyet için başvuruda bulunmuşlardır.

Yani Tebliğe Göre En geç 9 Temmuz 2013 e kadar muafiyet başvurusu yapılmıştır.
Zaten dikkat ederseniz 28.01.2014 de SPK'dan gelen açıklama şu yöndedir "Kervansaray Yatırım'da pay alım teklifinde bulunulması yükümlülüğünden muafiyet talebini olumsuz karşıladı" Yani şu karar onlar için sürpriz değil ! zaten bekledikleri bir karar. Nedeni de hissenin %50 sinden fazlasına sahipsen çağrı yapacaksın tebliğ çok çok net!

Bu bilgiler ışığında birleşme sonrası kağıdın aşağı doğru baskılanmasının, gelen ortak satışlarının, fiyatların inanılmaz düşmesinin, hepimizin dediği kim aldı ki 0.34'ten kim satıyor laflarının tek bir açıklaması kalıyor bence.

Benim mantığım şu; satış baskısı oluştururken bir yandan da yine kendi adamlarına bir şekilde aldırdılar hisseyi, yani bir cepten diğer cebe aktardılar, bu arada telaşla, panikle zararına satan birçok ky kağıdını da yine bu şekilde toplamış oldular. Her şey onların planladığı gibi gidiyor yani hem de harfiyen.

Şimdi geriye tek bir soru kalıyor. Madem böyle nasıl oluyor da kağıt hala buralarda? Çağrı fiyatı belirleme maddesine göre 0.96 dan az olamayacağı ortaydayken hem de,

Hatırlayalım ; (MADDE 8 – Ortaklara önerilecek fiyat, çağrıda bulunan kişilerin, çağrıyı doğuran pay alımları dahil olmak üzere, çağrı yükümlülüğünün doğduğu tarihten önceki altı ay içinde, ortaklığın aynı grup paylarına ödedikleri en yüksek fiyatın altında olamaz.) 1 temmuz 2013 zeynep tümerin hisseye sahip olduğu günden 6 ay öncesinde 0.96 alışları mevcuttur. Bu durumda Çağrı Fiyatı 0.96 dan aşağı olamaz.

Buradan kıvırma payları var mı ? Madem öyle Peki neden kimse kağıda girmiyor ? Neden Yükselmiyor ? Ne bekleniyor halen ? spk ya başvurmazlar ise ne olur ? bu olayı ne kadar sürünceme de bırakırlar ? Başvuru yapmassa çok daha aşağılarımı Düşer ?

İşte hepimizin kafasını karıştıran sorularda bunlar sanırım. Bunlara hepimiz bir şekilde cevaplar üretiyoruz, bir mantık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sorulara verdiğiniz cevabı düşünün, araştırın ona göre kağıtta pozisyon alın derim ben, yasa ne diyor ? tebliğ ne diyor? yaptırımlar nelerdir? bu durumda hisse sahiplerinin zararı karı neler olabilir? gibi sorulara verdiğiniz cevaplar davranışı etkilemeli bence.

ben iki yönde de bakmaya çalıştım ?

iyi olasılık : Eğer çarı fiyatı için salı günü spk ya başvuru yaparlarsa her şey bir anda tozpembe olacak. tavanlar gelecek hisse kısa zamanda açıklanacak fiyata gelecek gelmesede bunlara satabileceğiz yukarıda yazdığıma görede 0.96 dan az olmayacak bir fiyata hemde.

kötü olasılık : Başvuruyu yapmayarak olayı uzatırlarsa, bir bilinmezlik , ne zamana kadar uzatacaklar soruları, kıvıracak mı bunlar soruları, gibi düşüncelerle esen büyük bir olumsuzluk dalgası gelen satışlar ve daha da düşme ihtimali olan bir hisse.

Kişisel görüşüm şudur ki : Salı günü başvuruyu yapmasalar dahi ben kağıdıma sahip çıkacağım, bence eninde sonunda bu işlemi yapmak zorunda kalacaklar, Çünkü başvuruyu ne kadar geciktirirlerse geciktirsinler bu arada şirketle ilgili hiç bir şey yapamayacaklar hakları dondurulacak, ve geciktirdikleri zamandaki faiz hesaplanarak çağrı fiyatına eklenecek. Yine kişisel görüşüm Bu işin çok uzama ihtimali bulunmuyor.
Şimdiye kadarki tüm çağrı fiyatı açıklanıp geri alım yapılan hisselerde eninde sonunda işlemin yapıldığı görünüyor. Ve hemen hemen hepsinde kağıdın fiyatı Yapılan çağrı fiyatına gelmiş yada üzerine çıkmış görünüyor.

Yazdıklarım bilgi verebilmek ve kişisel görüşlerimi paylaşmak amaçlıdır. ASLA YTD...

teşekkür ederiz bilgilendirdiğiniz için bizlere sabırla beklemek kalıyor buna göre

tecrübe35
02-02-2014, 16:19
Bir tek şey soracağım Zeynep tümer bunların olacağını bilerek neden birleşmeden sonra tavan fiyattan alış yaptı? Daha sonra düşük fiyatlardan satış yaptı.

baboli789
02-02-2014, 16:37
Bir tek şey soracağım Zeynep tümer bunların olacağını bilerek neden birleşmeden sonra tavan fiyattan alış yaptı? Daha sonra düşük fiyatlardan satış yaptı.

Öncelikle birleşmeden önceki alımlar dikkate alınıyor hocam çünki geri alım yükümlülüğü birleşme sonrası %72 hisseye sahip olunduğunda zorunlu hale geliyor.

Peki neden aldılar ? Nedeni şu birleşme sürecinde hatırlayın 0.95 geri alım şartı vardı hatta bunun için 950 binlira ayrıldığı açıklanmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Bu alımlar ile iyimser bir hava yaratarak hisseyi yukarı çıkardıkları için kimse bu fiyattan şirkete hisse satmadı. fiyat bu alımlar ile 0.95 seviyesine hatta üzerine çıktı.

Yani ilk dalgada da kimseden hisse almak zorunda olmadılar. Aynı işlemin yine olacağını bu nedenle düşünyorum zaten, daha önce de geri alım fiyatı açıklanan tüm hisselerde fiyatlar aynı seviyelere gelmiş ve şirketler çok az bir geri alım yapmışlar.

YTD...

Chakra
02-02-2014, 16:40
mübarek kağıt lost dizisinden beter hale geldi.
o dizide her bölümden sonra kafamızda oluşan bir sürü soruyu yanıtlamaya çalışırdık, sonraki senaryolar ve olasılıklar üzerine konuşurduk.
malum dizinin sonu hayal kırıklığı ile sonuçlamıştı, izleyenler tatmin olmamıştı.
inşallah farklı bir son olur.

ilhan2012
02-02-2014, 17:36

bu alımı yapmasaydı da yine çağrı fiyatı tebliğe göre yükümlülüğün oluştuğu tarihten 6 ay önceki en yüksek fiyattan aşağı olamaz diyor. bu tarihten önceki 6 ay içinde 0,92 leri görmüştü.

benim tahminim uzatma yoluna gitseler bile sonunda bu çağrıyı yapmak zorunda kalacakları yönünde.
bir yatrırım en az iki yıllık olmalı bence. ne kadar uzatırlarsa uzatsınlar beklemeye değer. hatta 0,30 lara düşerse ilave alım bile yapılabilir bence. ytd.

ilhan2012
02-02-2014, 17:38

salı çağrı için son gün değil. spk ya başvuru için son gün. başvuru olursa çağrı süreci 40 günü bulur.

postman35
02-02-2014, 18:15
salı çağrı için son gün değil. spk ya başvuru için son gün. başvuru olursa çağrı süreci 40 günü bulur.

Haklisin onu demek istedim aslinda.sali gunu belli olacak her ne olacaksa

ilhanaslan
02-02-2014, 20:09
arkadaşlar bir sitede aşağıdaki yazıyı buldum. Doğruluğu konusunda bilgisi olan varmı veya araştırabilecek arkadaşlar. Eğer şirketin içi boşaltılmadı ise eninde sonunda iyi bir yere gelecektir.

DİĞER BİR SİTEDEN ALINTIDIR...

şu anda herkes, kervana ait 7 adet otel olduğunu zannediyor. sayılganların dolayısı ile kervanın ne büyük gayri menkullere sahip olduğunu kaç kişi biliyor. işte cevabı. 1- akay tekstil boya fab. 2- akay tekstil dokuma fab. 3- Didimde dört adet arsa 4- ismetiyede bir adet arsa 5- üsküdarda daire 6- kayseride tarla 7- yenibosna da bina 8- sis tekstil iki adet fab. 9- sis tekstil dört ad.fab. 10- melis yapı 3 ad. daire 11- melis yapı bir ad. bahçeli ev. 12- melis yapı medikal park 13- mintay çorum fab. 14- melis yapı dört ad.daire 15- bursa termal otel 16- bursa famora otel 17- uludağ otel 18- kundu otel 19- lara otel (sadece bunun değeri 215.530.000) 20- bodrum otel 21- marmaris otel 22- şişlide bina 23- bursa osmangazide arsa 24- milas da dört ad.arsa 25- yenişehir de 4 adet arsa 26- bayrampaşa da daire 27- nilüfer de üç ad.daire 28- akatlar da iki adet daire 29- istinye de villa 30- uluca pasajı iki adet işyeri 31- mudanya da villa 32- mudanya da iki adet daire 33- mudanya da yirmibeş ad.daire ve işyeri 34- ege pasajı... elimde uluslararası gayrimenkul değerleme firmasının raporu da mevcut. değerlemeyi 2 yıl önce yaptırmışlar. değerlerini yazmaya gerek duymadım. gerektiğinde onları da yazarım. bu bilgiler beni şaşırttı ve paylaşmak istedim. umarım yararlı olur...

sessiz_m
02-02-2014, 21:00
çağrı fiyatı 1 tl olsa ve bizden 1 tl den geri alsa hisseyi 3-5 tl ye çıkarıp yine ky nin eline verirler ve kazanan yine patron olur. kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. o yüzden yok şu paraya düşerse ya bu paraya çıkarsa diye düşünmeye gerek yok. bu ky biz yerine başka kyler olur o başka konu. şimdi onlar kendi aralarında düşünüyorlardır hisseleri 90 kuruştan alıpta keriz ky nin eline geri kaç tl den versek die

osilatörr
02-02-2014, 21:39
......................
..............................

[/COLOR]iyi olasılık : Eğer çarı fiyatı için salı günü spk ya başvuru yaparlarsa her şey bir anda tozpembe olacak. tavanlar gelecek hisse kısa zamanda açıklanacak fiyata gelecek gelmesede bunlara satabileceğiz yukarıda yazdığıma görede 0.96 dan az olmayacak bir fiyata hemde.

Değerli Arkadaşım

Öncelikle bilgilendirmeler için şahsınıza teşekkür ederim.

Bu konu ile ilgili aklına takılan sorulara cevap bulunması adına da aşağıda vereceğim linkten yürürlülükte olan tebliği arkadaşlar inceleye bilir. Mevzuat ve kanun bakımından incelenmesi gereken tebliğde budur.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/01/20140123-8.htm?submenuheader=null

Benim şahsi olarak yukarıdaki bilgilendirmenize ekleyeceğim husus,

Burada sadece salı gününe kilitlenmek ve o gün veya ertesi gününde dahi bir başvuru yapılmaması durumunda panik yapmak doğru olmaya bilir.

Doğrusu kesinlikle tabiki o gün sonuna kadar başvurunun yapılması.

Fakat pay alım işlemine başlaması için 10 Mart 2014 tarihine kadar süre mevcut.

Burada hep olumsuz senaryolar konuşulduğu için bende en olumsuz olayı söyle düşünüyorum. Şirket 10 mart 2014 tarihine kadar algılar ile oynamak için işlemi ağırdan almaya çalışa bilir fakat belirttiğim tarihden sonra her an spk 'nın kanunun 103. maddesinin 3.fıkrasını uygulama durumu olabileceğinden , o tarihden sonra fazla riks alacağını veya şansını fazla zorlayacağını şahsen düşünmüyorum.

Bu yüzden de özellikle belirtmek isterimki , burada kimse salı gününe şartlamasın kendisini. yani salı günü başvuru haberinin gelmemesi bu durumun olmayacağı anlamına gelmez kısaca bunu anlatmak istiyorum.

Hatta özetlemek gerekirse burada yatırımcıların olumsuz senaryoları konuşması için bence 10 mart 2014 tarihine kadar beklenilmesi ve o güne kadar bir gelişme olmaz ise ondan sonra sürec ve sonrası için değerlendirmeler yapıla bilir. Sonrasında da aslında ne olacağı açık olduğu için ben yine söylüyorum kanunlar bu kadar açık iken bence şirket spk 'nın sabrını test etmez.

Yok şirket en az 6 ay veya 1 sene uzatır diyenlerde özellikle spk kanununu açıp 103. madde 3. fıkrasını bir daha okusun.

Selam ve Dua ile

ekonomistomer
02-02-2014, 21:51
Kurulun muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren
altı iş günü içerisinde pay alım teklifinde bulunmak üzere Kurula
başvurması ve bu durumda fiili pay alım teklifine başlama süresinin
Kurulun muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren otuz iş
günü olarak uygulanacağı,

baboli789
02-02-2014, 23:16
Değerli osilatör verdiğiniz bilgi çok çok faydalı oldu benim açımdan çok teşekkürler. Bende senin bahsettiğin maddeleri buraya koyayım bulamayan arkadaşlar açısından.

Madde 103 3. Fıkra

(3) 26 ncı madde uyarınca ve gerekirse Kurulca verilebilecek ek süre zarfında pay alım teklifi zorunluluğunu yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında, Kurul tarafından pay alım teklifine konu payların toplam bedeline kadar idari para cezası verilir.

http://www.ticaretkanunu.net/spk-madde-103/

http://www.ticaretkanunu.net/spk-madde-26/

senin verdiğin bu bilgi ile verilecek cezayı görmüş olduk, Hani bunlar basit şekilde kurtulur gibi bir düşünceyi kafamızdan tamamen silebilirz. ilhanaslan'ın verdiği bilgiler doğrultusunda olası cezayı nasıl ödeyebileceklerini anlamış olduk sanırım :)

Ayrıca sessiz_m arkadaşımızın görüşüne de katılıyorum açıkçası fiyatı rahatlıkla yukarılara çıkartarak herzaman ky bulabilirler onlar için çok zor bir olay değil bu.

Umarım hakkımızda hayırlısı olur

cankurt23
03-02-2014, 04:24
Dostlar,birkaç gündür bakamadım.neler oluoyor buralarda.kervan ın yönü hengi yöne doğru.bak şu soruya şimdi demeyin ve kızmayın bana sadece durum vaziyet demek istedim.. salıya aha geldi çattıı.yttd.

spartacus07
03-02-2014, 09:36
herkese gunaydin....

https://secure.j o i n . m e /532-175-747

accuracy_
03-02-2014, 09:47
slm herkese 41-42 kaldı

mtes
03-02-2014, 09:49
herkese gunaydin....

Teşekkürler kardeşim

postman35
03-02-2014, 09:54
herkese gunaydin....

Tesekkurler

_Analizci_
03-02-2014, 10:02
Hergun böyle tatlı tatlı yüksel çağrı yapmana gerek yok... Biz böyle de iyiyiz.. :)

Chakra
03-02-2014, 10:07
her gün 1 kuruş yükselse 46 günde zararım çıkar :he:

spartacus07
03-02-2014, 10:21
yeni link

https://secure.j o i n .me/938-737-663

sarper06
03-02-2014, 10:24
alış-satış kademeleri nasıl bilgisi olan yazabılırmı arkadaşlar

Chakra
03-02-2014, 10:27
http://i.hizliresim.com/Knjp8B.jpg (http://hizliresim.com/Knjp8B)

_Analizci_
03-02-2014, 10:37
60 dklıkta olusan fincan formasyonu bugun kervan 48 e atması lazım dıyor ama hayırlısı bakalım..

http://i.hizliresim.com/K41O2J.jpg

ilhan2012
03-02-2014, 10:43
arkadaşlar bir sitede aşağıdaki yazıyı buldum. Doğruluğu konusunda bilgisi olan varmı veya araştırabilecek arkadaşlar. Eğer şirketin içi boşaltılmadı ise eninde sonunda iyi bir yere gelecektir.

DİĞER BİR SİTEDEN ALINTIDIR...

şu anda herkes, kervana ait 7 adet otel olduğunu zannediyor. sayılganların dolayısı ile kervanın ne büyük gayri menkullere sahip olduğunu kaç kişi biliyor. işte cevabı. 1- akay tekstil boya fab. 2- akay tekstil dokuma fab. 3- Didimde dört adet arsa 4- ismetiyede bir adet arsa 5- üsküdarda daire 6- kayseride tarla 7- yenibosna da bina 8- sis tekstil iki adet fab. 9- sis tekstil dört ad.fab. 10- melis yapı 3 ad. daire 11- melis yapı bir ad. bahçeli ev. 12- melis yapı medikal park 13- mintay çorum fab. 14- melis yapı dört ad.daire 15- bursa termal otel 16- bursa famora otel 17- uludağ otel 18- kundu otel 19- lara otel (sadece bunun değeri 215.530.000) 20- bodrum otel 21- marmaris otel 22- şişlide bina 23- bursa osmangazide arsa 24- milas da dört ad.arsa 25- yenişehir de 4 adet arsa 26- bayrampaşa da daire 27- nilüfer de üç ad.daire 28- akatlar da iki adet daire 29- istinye de villa 30- uluca pasajı iki adet işyeri 31- mudanya da villa 32- mudanya da iki adet daire 33- mudanya da yirmibeş ad.daire ve işyeri 34- ege pasajı... elimde uluslararası gayrimenkul değerleme firmasının raporu da mevcut. değerlemeyi 2 yıl önce yaptırmışlar. değerlerini yazmaya gerek duymadım. gerektiğinde onları da yazarım. bu bilgiler beni şaşırttı ve paylaşmak istedim. umarım yararlı olur...

Sayılgan'ın malı ayrı, holdingin malı ayrı. Bu oteller sayılganlara ait değil, holding'e ait. Tilki ailesinin holding üzerinden kontrolü var.

Arslanbey
03-02-2014, 10:44
Daha nereye kadar kıvırabileceksin bakalım...?

çağrıbey
03-02-2014, 10:50
Sayılgan'ın malı ayrı, holdingin malı ayrı. Bu oteller sayılganlara ait değil, holding'e ait. Tilki ailesinin holding üzerinden kontrolü var.

http://www.kervansarayholding.com.tr/dokuman/faaliyetraporlari/UZMAN%20KURULU%C5%9E%20RAPORU%2008.05.2013.pdf

değerleme şirketinin raporunda 98.maddeye bakınız. yukarıdaki gayrimekullerin tamamı "kervansaray yatırım holding" e aittir. sadece 7 otel değil, tamamını birleşme sonrası iktisap etmiştir...

Chakra
03-02-2014, 10:51
0,42'yi kaldırıyorlar ama 0,42 alış kademesi zayıf kaldığı için bir kaç yüz bin lotu sonra veriyorlar.

Arslanbey
03-02-2014, 10:58
Eğer bu adamlar bu işten yırtabilirlerse,

SPK nın bu ülkede hiçbir hükmü kalmaz, cıvatadan bir kurum haline gelir,

Ve bunu örnek gösteren birçok şirket çağrı yapmaz,

Üstelik yatırımcılar hem spk yı hem de şirketi dava ederler,

İş karmakarışık bir hal alır...

SPK karizmayı çizdirmek istemiyorsa eğer bu işi sıkı tutmak zorunda,

Yoksa borsamız yol geçen hanına döner,

Öte yandan her bir şirketi satın alan bu durumu örnek gösterebilir.....

hercai
03-02-2014, 11:00
kervn asıl hareketini yapmadı elinde olan sabretsin derim tavanı 0,44 çizerse 2.seans 0,45 üzerinde kalabilir tabi spek bilir
0,42 259
0,43 964

eymenenes
03-02-2014, 11:02
yeni link

https://secure.j o i n .me/938-737-663

kardeşim mümkünse tekrar yenilermisin ? Giremedim ..

Arslanbey
03-02-2014, 11:05
Bu sefer fena sıkıştın tilki,

SPK ininde denk getirdi seni,

Bakalım postu deldirmeden çıkabilecekmisin bu sefer...

Ben spk yı takmam arkadaş, çağrı felanda yapmıyorum diyorsan orası başka...

SPK da tamam tilki bu seferlik seni affettim diyecekse, bu işten yırtarsın...

_Analizci_
03-02-2014, 11:16
Spk nın nefesi kervanın ensesinde, sırf kervanda taklaya geldik diğerlerinde olmasın dıye adamlar bir şirketin kendi sermayesınden buyuk bir şirketle birleşmesine yasak getırdı... Spk ya sırf kervanla ilgili bir dunya mail telefon gelıyormus adamlar yılmışlar artık.. Mecbur bu işi temizletecekler kervana ama kervan buna yanaşacak mı yada bi kaçarına gidecek mi tartışılır..

spartacus07
03-02-2014, 11:19
https://secure.j oin.me/398-925-224

eymenenes
03-02-2014, 11:21
https://secure.j oin.me/398-925-224

Allah razı olsun Kardeşim. Oldu.

ekonomistomer
03-02-2014, 11:29
kervan başvuruyu yarın yapmazsa gecikme faizini göze alamaz işi yokuşa sürmeleri onların aleyhine olur ...

bcgdost
03-02-2014, 11:32
coin me dolmuş

Arslanbey
03-02-2014, 11:42
Spk nın nefesi kervanın ensesinde, sırf kervanda taklaya geldik diğerlerinde olmasın dıye adamlar bir şirketin kendi sermayesınden buyuk bir şirketle birleşmesine yasak getırdı... Spk ya sırf kervanla ilgili bir dunya mail telefon gelıyormus adamlar yılmışlar artık.. Mecbur bu işi temizletecekler kervana ama kervan buna yanaşacak mı yada bi kaçarına gidecek mi tartışılır..

Dostum, eğer bunlar bu işten kaçabilirlerse, herkes kaçar...

Şu an artog da ve clkho da böyle bir süreç var,

Onlarda kervanı örnek gösterir ve çağrıdan vazgeçerler,

Bu sefer spk nın varlığının bir anlamı kalmaz...

Herkes kafasına göre hareket etmeye başlar...

eymenenes
03-02-2014, 11:42
NE olacak bu kervan :)

_Analizci_
03-02-2014, 11:43
Yükseliş trendi için şu 0,43 ün kırılması lazım... 0,43 kırılıp üstünde kapanış yaparsa alçalan kanalı kırdı dıyebılrıız...

postman35
03-02-2014, 11:45
Derinlik alabilirmiyiz

Arslanbey
03-02-2014, 11:53
NE olacak bu kervan :)

Ne olacak,

Seve seve çağrıyı yapacak....

Ben bir çıkış yolu bulamadım...

Arslanbey
03-02-2014, 11:54
Yarın son gün,

Belki yarın akşam seans bitimine kadar göndermezler haberi,

Son bir pislik yapmak için....

postman35
03-02-2014, 11:57
Yarın son gün,

Belki yarın akşam seans bitimine kadar göndermezler haberi,

Son bir pislik yapmak için....

Cagriyi ne kadar geciktirirse, cagri fiyatina eklenecek degilmi?

_Analizci_
03-02-2014, 12:02
http://i.hizliresim.com/KqjaBW.jpg

Arslanbey
03-02-2014, 12:35
Cagriyi ne kadar geciktirirse, cagri fiyatina eklenecek degilmi?

6 iş günü içerisinde müracat yapmak zorunda,

Bunu yapmazsa buna göre ceza alır,

30 iş günü içerisinde de fiili olarak çağrıya başlamak zorunda,

Yani acaba diyorum müracatı 30 iş gününe kadar erteleyebilirmi...?

Fikri ya da bilgisi olan varmı...?

Ödemişli
03-02-2014, 13:00

Spk' ya basvuru yapmadan teknik olarak cagriya da baslayamaz sanirim.

Kurulun muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren
altı iş günü içerisinde pay alım teklifinde bulunmak üzere Kurula
başvurması ve bu durumda fiili pay alım teklifine başlama süresinin
Kurulun muafiyet başvurusunu uygun görmeme kararından itibaren otuz iş
günü olarak uygulanacağı,

çağrıbey
03-02-2014, 13:05

niyeti keriz silkeleyip, mal toplamaksa EVET !!! bu beklenti ile (artı otel satışı vs.) bir ay içinde demini almış olur. bu bir tahmindir. ne yapacaklar? nasıl bir strateji uygulayacaklar? sadece kendileri ve iş birlikçi spekülatörler biliyor. bunların danışman firması endeks türev'dir. (bu kurumun kime ait olduğunu ve performansını bilenler bilir. zeynep tümerin payları da bu aracı kurumdadır) ayrıca; yönetimde finans cini bir prof. ve piyasa mevzuatına hakim bir de avukat vardır. ne olacak? ne olmayacak? göreceğiz. canı yanan birisi olarak ben olumlu olmasından yanayım. başkasını bilemem. bu adi kapitalist düzende herkesin bir hesabı vardır...(bir not: bu yorumum, sadece fikir soran kardeşime yönelik samimi bir cevaptır. yanılmış da olabilirim. borsada herkes kendi beyni ile hareket etmeli ve kimseyi suçlamamalıdır. çok iyi niyetliler olabildiği gibi, yağlı kemiğe dolanan kötü niyetliler de olacaktır. bu uyarı 86 sonunda, bizzat imkb'nin açılışında, merhum başbakan özal ve ilk imkb başkanı muharrem karslı bey ile birlikte bulunan şahsa aittir.)

madu19
03-02-2014, 14:00
Mrb arkadaşlar

holder
03-02-2014, 14:08
Serve kırtasiyenin grafikleri incelendiğinde görülen şu ki şirket çağrı teklifini SPK ya yaptıktan yaklaşık 20 gün sonra SPK onay veriyor. Şirketin hisse fiyatlarında hareketlenme çağrı muafiyetinin reddinden 1 ay sonra başlıyor. Ben burada da benzer durumun yaşanacağını düşünüyorum. Muhtemelen 1 ay daha hisse 0.40-0.50 fiyat aralığında sature olacaktır.
Tabiki burası KERVAN burada herşey olabilir. Bakarsın 6-7 tavan gitmiş 1 lira olmuş. Bakarsın iflas başvurusunda bulunmuş :)
İddaa oynamaktan pek farkı yok bence şu an. Birnevi Pendik-Fenerbahçe maçı:)
Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

spartacus07
03-02-2014, 14:21
https://secure.********/967-084-759

bcgdost
03-02-2014, 14:31
spartacus gene dolmuş full gözteriyor. giremiyoruz.

_Analizci_
03-02-2014, 14:44
60 Dd lık grafik mükemmel en gec 1 saat içinde patlaması lazım bu hissenin..

bcgdost
03-02-2014, 14:46
inşallah yukarı patlar.şu 47 yi buluruz

Chakra
03-02-2014, 14:46
0,43 ya kalkacak ya da kalkacak. :grrr:

bcgdost
03-02-2014, 14:47
https://secure.********/967-084-759

kardeşim full old. için giremiyoruz.

bcgdost
03-02-2014, 14:48
43 te ne kadar var

sarper06
03-02-2014, 15:19
alış satış kademeleri nasıl arkadaşlar

Arslanbey
03-02-2014, 15:25
700.000 alıcı

530.000 satıcı

Arslanbey
03-02-2014, 15:25
700.000 alıcı

530.000 satıcı

çağrıbey
03-02-2014, 15:26
bir gavurluk yok ise, sıyırması an meselesi. öyle duruyor...