PDA

View Full Version : Depremde Hayatta Kalma

mondas
20-10-2006, 22:19
Daha önce bir yerde okuduğum yazıyı buraya alıntılıyorum, Allah gerek etmesin ama bilelim.

Depremde

Adim Doug Copp. Dünyanin en tecrübeli kurtarma birimi Amerikan Uluslar
arasi Kurtarma Ekibinin Kurtarma sefi ve afet olaylari müdürüyüm. Bu
makaledeki bilgiler bir deprem aninda hayat kurtaracaktir.

875 yikilmis binaya sürünerek girdim, 60 ülkeden kurtarma ekipleriyle
çalistim, birçok ülkede kurtarma ekipleri olusturdum, ve çok sayida ülkede
birçok kurtarma ekibinin üyesiyim. 2 Yil boyunca birlesmis milletler
felaket "azaltma" uzmaniydim. 1985'ten beri ayni anda gerçeklesenler hariç
dünyadaki bütün büyük felaketlerde çalistim.

1996'da benim hayatta kalma metodumun geçerliligini ortaya koyan bir film
yaptik. Türk hükümeti, Istanbul belediyesi, Istanbul üniversitesi, Case
yapimcilik, ve ARTI bu pratik ve bilimsel testin filme alinmasinda
isbirligi yaptilar.

Içinde 20 maket (mannequis) olan bir okulu ve evi yiktik. On maket "çömel
ve korun" metodunu uygularken, 10 maket "hayat üçgeni" metodumu uyguladi.
Tasarlanmis yikimdan sonra görüntüleri filme almak ve sonuçlari belgelemek
için enkazi geçip binaya girdik. Bina yikimlarinda olusabilecek sartlar
dahilinde direk olarak gözlemlenebilen ve bilimsel sartlar altinda hayatta
kalma tekniklerimi uyguladigim film "çömelip korunan/saklanan" kisiler için
hayatta kalma sansinin sifir oldugunu ortaya koydu. Hayat üçgeni metodumu
kullananlar için hayatta kalabilme sansi yaklasik olarak % 100 oldu. Bu
film Türkiye'de ve Avrupa'nin geri kalan kisminda milyonlarca izleyici
tarafindan izlendi. Bu film ABD, Kanada ve Güney Amerika'da RealTV
programinda izlendi.

Enkazina girdigim ilk bina 1985 Mexico City depreminde bir okuldu. Bütün
çocuklar siralarinin altindaydi. Her bir çocuk kemiklerinin kalinligina
kadar ezilmislerdi. Siralarinin yanindaki koridorlara uzanmis olsalardi
hayatta kalmis olabilirlerdi. Bu "ayipti, gereksizdi" ve çocuklarin neden
koridorlarda (siralarin arasinda) olmadigini merak ettim. O an, çocuklara
bir seyin/esyanin altina saklanmalarinin söylendigini bilmiyordum.

Basitçe ifade edilirse, binalar yikilirken, objelerin üzerine düsen tavan
agirligi veya içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarinda bir
yer, bosluk birakirlar. Bu bosluk benim "hayat üçgeni" dedigim alandir.

Nesne ne kadar büyük ve ne kadar dayanikli olursa daha az ezilecektir.

Nesneler ne kadar az ezilirse bosluk ve bu boslugu kullanan kisinin
yaralanmama olasiligi o kadar artar. Bir dahaki sefere televizyonda yikilan
bina izlerken gördügün üçgenleri say. Heryerdeler. Yikilan bir binada
göreceginiz en yaygin biçimdir.

Deprem aninda hayatta kalma, ailelerine bakma ve baskalarini kurtarma
hakkinda 750 bin nüfuslu Trujillo kentinin Itfaiye bölümünü egittim.
Trujillo Itfaiye Departmaninin kurtarma sefi Üniversitede profesördür.

Bana her yerde eslik etti. Kisisel ifadeleridir

"Adim Roberto Rosales. Trujillo kurtarma ekibi sefiyim. 11 yasindayken
çöken bir binada mahsur kaldim. Mahsur kalisim 1972 yilinda 70.000 kisini
öldügü depremde oldu. Erkek Kardesimin motosikletinin yaninda olusan "hayat üçgeni"
içinde hayatta kaldim. Yataklarinin veya siralarin, masalarin altina giren
arkadaslarim ezilerek öldüler (isim, adres vb detaylari anlatiyor). Ben
hayat üçgeninin yasayan örnegiyim. Ölen arkadaslarim "çömel ve korun"
örnekleridir.

DOUG COPP'UN ÖNERILERI

1) "Binalar çökerken basitçe "çömelen ve korunan" kisiler istisnasiz her
defasinda ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi nesnelerin altina giren
kisiler her zaman ezilirler.

2) Kediler, köpekler ve bebekler'in hepsi dogal bir sekilde dizlerini ana
rahmindeki gibi karinlarina dogru çekerek kivrilirlar. Deprem aninda sizde
bu sekilde kivrilmalisiniz. Bu dogal bir güvenlik ve hayatta kalma
içgüdüsüdür. Daha küçük bir boslukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçe
ezilecek ama yaninda bosluk yaratacak bir kanepe, genis büyük bir esyanin
yaninda durun.

3) Ahsap evler deprem anindaki en güvenli yapilardir. Sebebi basittir;
ahsap esnektir ve depremin zorlamasiyla hareket eder. Eger ahsap bina
çökerse genis yasam bosluklari olusur. Ayrica, ahsap binalar daha az
yogunlukta yikilis agirligina sahiptir. Tugla binalar ayri tugla
parçalarina ayrilacaklardir. Tuglalar bir çok yaralanmalara sebep
olacaktir, ama (beton) bloklardan daha az ezilmis vücutlar yaratirlar.

4) Eger gece yataktayken deprem olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düsün.
Yatagin çevresinde güvenli bir bosluk olusacaktir. Oteller müsterilerine
deprem aninda yataklarin yaninda yere uzanmalarini salik veren bir uyari
notunu odalarda her kapinin arkasina asarlarsa depremlerde çok büyük
hayatta kalma oranlarini saglayabilirler.

5) Televizyon izlerken deprem olursa ve kolayca kapidan veya pencereden
disari kaçmak mümkün degilse, kanepe veya büyük bir koltugun/sandalyenin
yaninda cenin pozisyonunda kivrilarak yere uzanin..

6) Bina çökerken Kapi kirislerinin altina geçen herkes ölür...Nasil mi?
Eger kapi kirislerinin altina geçerseniz ve kapi kirisi öne veya arkaya
dogru düsürse inen tavanin altinda ezilirsiniz. Eger kapi kirisi yana dogru
yikilirsa ikiye bölünürsünüz. Her iki durumda da ölürsünüz!

7) Hiçbir zaman merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. Merdivenler (ana binadan)
farkli bir "frekans araligina" sahiptir; ana binadan bagimsiz/ayri olarak
sarsilirlar. Merdivenler ve binanin geri kalani devamli olarak birbirlerine
çarparlar, ta ki merdivenlerin yikilisi gerçeklesene kadar. Merdivenlere
ulasan insanlar basamaklar yüzünden yaralanirlar. Korkunç sekilde
sakatlanirlar. Bina yikilmasa dahi, merdivenlerden uzak durun.
Merdivenler binanin hasar görmesi en muhtemel kismidir. Depremde yikilmamis olsa
dahi, merdivenler bagirarak kaçmaya çalisan insanlarin asiri yüklenmesi ile çökebilir.
Merdivenler binanin geri kalan kismi zarar görmemis olsa dahi her zaman
güvenlik açisindan kontrolden geçirilmelidir.

8) Binanin dis duvarlarina yakin yerlerde durun, mümkünse disina çikin.
Binanin iç kisimlarindansa dis kisimlarina yakin yerlerde olmak çok daha
iyidir. Binanin dis çevresinden ne kadar içeride olursaniz, çikis yolunuzun
kapanma ihtimali o kadar artacaktir.

9) Aynen Nimitz yolundaki katlar arasindaki (yikilan) bloklarin meydana
getirdigi gibi, deprem aninda üst yolun yikilmasiyla ezilen araçlarin
içinde bulunan insanlar ezilirler. San Francisco depreminin kurbanlarinin
hepsi araçlarinin içindeydiler. Hepsi öldü. Araçlarinin disina çikip,aracin
yanina uzanip veya oturarak kolaylikla hayatta kalabilirlerdi.
Ölen herkes eger araçlarindan çikip, araçlarinin yanina oturabilseler veya
uzanabilselerdi yasiyor olabilirdi. Ezilen bütün araçlarin
yaninda-kolonlarin direkt olarak üzerine düstügü araçlar hariç- 3 feet
yükseklikte bosluklar olusmustu.

10) Enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kagidin oldugu
ofisleri dolasirken kagidin sikismadigini/ezilmedigini kesfettim. Kagit
yiginlarinin/kümelerinin etrafinda genis bosluklar bulunur/olusur.

TaNGo
20-10-2006, 23:15
Defalarca yalanlanan bir internet safsata efsanesi daha. Doug Copp'a ait olan bir yazı olmadığı gibi , yazı yanlışlarla doludur. Hayat üçgeni terimi aynı kişiye ait tir; ancak yazıyı dikkatle okursanız çok fazla hata olduğunu görürsünüz. Bu arada muhterem Amerika'nın ünlü bir kurtarıcısıdır aynı zamanda da ünlü bir dolandırıcısı olduğu iddiaları içinde davası süregelmiştir. Davanın sonucu ne olmuştu bilmiyorum.

Internetteki her bilgiye kanmayın

Evet haklısınız, bu yazı onaylanmış bir şehir efsanesidir. Kaynak:
http://urbanlegends.about.com/library/bl_triangle_of_life.htm

Kaynaktaki bilgiler Türkiye'de gözlemlendiği için Amerika'ya uygun değildir diyor. Aslında bu yazının efsane olması bizi etkilemiyor olabilir :D

mondas
20-10-2006, 23:22
Defalarca yalanlanan bir internet safsata efsanesi daha. Doug Copp'a ait olan bir yazı olmadığı gibi , yazı yanlışlarla doludur. Hayat üçgeni terimi aynı kişiye ait tir; ancak yazıyı dikkatle okursanız çok fazla hata olduğunu görürsünüz. Bu arada muhterem Amerika'nın ünlü bir kurtarıcısıdır aynı zamanda da ünlü bir dolandırıcısı olduğu iddiaları içinde davası süregelmiştir. Davanın sonucu ne olmuştu bilmiyorum.

Internetteki her bilgiye kanmayın

Hatalı noktaları sebepleriyle yazmanızı beklerim. Nasıl hayatta kalabileceğimizi bir de sizden duyalım.

Kaynaklardan biri:
9 Eylül Unv.
http://www.iibf.deu.edu.tr/deprem/doug_copp.htm

mondas
20-10-2006, 23:37
Efendim ben Deprem Kurtarma timi uzmanı değilim. Verdiğiniz kaynak 9 Eylül Üniversitesinin resmi yazısı olmadığı gibi ilgili bölümünün yazısı da değil. Bu 1999 depreminden sonra internette çok dolandı. AKUT Başkanı ve şu an aklıma gelmeyen bir yetkili nin bu yazıdaki pek çok hatadan bahsettiğini TV'den dinledim. Yazının Doug Copp'a ait olmadığı ile ilgili bir adet de bazı yerleri ait olmakla beraber Doug Copp'un bu işin sanıldığı gibi uzmanı olmadığı ve davalarla başının belada olduğunu da öğrenmiştim.

Bir zamanlar da Japonların İstanbul'daki tüm evleri yıkın raporu verdikleri dolanıyordu. Hatta bir iki uzmanın adı karışmıştı. O kadar yalan uzadı ki, TV kanallarından biri o bölümü arayıp sordu ve böyle iki uzman olmadığı gibi böyle bir rapor da olmadığını söylediler.

Kolay suistimal edilebilece mevzular. Dikkat edilmesi gerek.

Elbette dikkat edilmesi gereken konular, uzman da değilsiniz ama yazının hatalarla dolu olduğunu söylediniz. Duyumlarınız ile bu yazının hatalı olduğunu söylüyorsunuz , benim duyumlarım da yazıyı onaylıyor.Yazıdaki hataları sizden belirtmenizi bekliyorum. Nedir yanlış olan, hayatta kalmak için bu maddelerden hangisini yapmak yanlış?

mondas
20-10-2006, 23:48
çeşitli kaynaklar:

http://w3.gazi.edu.tr/~ayerdem/gazetemak/depremden.html
http://www.indigodergisi.com/depremvekorunma_02.htm
http://www.amerrescue.org/
http://www.denizce.com/depremde.asp

kemalb
21-10-2006, 01:06
Daha önce bir yerde okuduğum yazıyı buraya alıntılıyorum, Allah gerek etmesin ama bilelim.

Bence oldukça gerekli herkesin bilgilerini paylaşması gereken bir forum olmuş,ne yazıkki bu konu deprem olduğu zaman aklımıza geliyor.Allah kimseye ihtiyaç göstermesin lakin ülkemiz deprem ülkesi bu gerçek altında konumuza gelirsek Doug Copp'a ait olduğu/olmadığından ziyade anlatılanlardaki korunma yöntemi bana mantıklı gibi geldi.Herhangi bir nesnenin altına girmektense yanına kıvrılmak biraz hayal edince sanki daha korunaklı gibi.

Ne kadar doğru olur bilmiyorum acılarını tekrar gün yüzüne çıkarmanın ama depremi yaşamış olanların bu konuda ki bilgilerini(özellikle yıkılan binadan nasıl korunabildikleri) paylaşması belki olası bir depremde yeni hayatlar kurtarabilir.

Saygılar

kemalb
21-10-2006, 01:32
Deprem Rehberi
[Depremden Önce][Deprem Sırasında][Depremden Sonra]

Böyle de bir yazı var.

http://www.ads.com.tr/safety/deprem.htm

mondas
21-10-2006, 02:48
http://lizditz.typepad.com/i_speak_of_dreams/2004/09/disaster_hero_w.html

http://www.snopes.com/inboxer/household/triangle.asp

Bakınız sn Fayton, bahsettiğiniz siteleri uzun uzun inceledim vaktimi harcayıp ve orada dahi Kızıl Haç şöyle diyor : "bu bahsedilenler Türkiye için doğru olabilir ama bizim için farklı, bina ve yapı sistemlerimiz farklı diyor". Yani bu verdiğiniz sitede dahi böyle diyorken siz nasıl oluyor da bu söylenen korunma yöntemlerine tamamen safsata diyorsunuz. Üstelik ben sizden kaynak istemedim, yanlış diyorsanız sebeplerini yazmalısınız. Ben de duyumlarımın kaynaklarını sabahtan akşama kadar vereyim burada. Bu topikteki 1. mesajınızda direk safsata demişsiniz. Bu bilgileri çöpe mi atalım? Adam bu işi istismar ediyor ve iyice para kazanmaya dökmüşse bile bu bilgiler değersiz mi olur?

Bana hayat üçgeni yönteminin neden saçma olduğunu açıklamanızı bekliyorum hala.

mondas
21-10-2006, 02:50
Bence oldukça gerekli herkesin bilgilerini paylaşması gereken bir forum olmuş,ne yazıkki bu konu deprem olduğu zaman aklımıza geliyor.Allah kimseye ihtiyaç göstermesin lakin ülkemiz deprem ülkesi bu gerçek altında konumuza gelirsek Doug Copp'a ait olduğu/olmadığından ziyade anlatılanlardaki korunma yöntemi bana mantıklı gibi geldi.Herhangi bir nesnenin altına girmektense yanına kıvrılmak biraz hayal edince sanki daha korunaklı gibi.

Ne kadar doğru olur bilmiyorum acılarını tekrar gün yüzüne çıkarmanın ama depremi yaşamış olanların bu konuda ki bilgilerini(özellikle yıkılan binadan nasıl korunabildikleri) paylaşması belki olası bir depremde yeni hayatlar kurtarabilir.

Saygılar

Ben de bunu demek istiyordum. Teşekkürler...

son_azrail
21-10-2006, 09:17
Mesele isimler olmamalı bence doğrular olmalı....
17.08 u İzmitte yaşadıktan sonra Düzceye liseye gitmiştim....bu iki dönem arasında okulumuza Akut un diğer gönüllü ve başarılı kuruluşlardan i
nsanlar gelip seminer havasında konuşmalar yapılıyordu....işte şöyle kurtulursunuz böyle kurtulursunuz....ama gerçekten hikaye bunlar hiç birini düşünemiyorsunuz ben kendimi çok soğukkanlı tanımlayabilirim (nedenide sudur ki ilk izmit depreminde sokağa indiğimde çorabıma kadar giyinmiştim hatta cüzdan arabanın anahtarı vs bile tam takırdım misafirliğe gidecek gibi hazırdım...)ama onların dediği hiç bir şeyi düşünememiştim ailemi düşünmüştüm aşağı inmeyi düşünmüştüm vs vs....aynı soruyu çalışan kişiye sordum ya dedim siz izmit depreminde nerdeydiniz dedim? Bursadaydım dedi peki dediklerinizin % kaçını yapmıştınız? cevap belki 10 unu demişti....gerçekten insanın aklına gelmiyor.....
başka bir hatırladığım olay ilk okulda kapı döşeklerinde durun deniyordu oda yemiyor.....

tek bildiğim gerçek var artçılardan birinde depremden bir ay sonraydı sanırım...valilik binasında yakalanmıştım....3 katlı bir bina bi baktım herkes aşağı doğru koşuyor.....o sırada 2 japon gözüme çarptı sadece o 2 si yukarı doğru koşuyordu...nedenmi olası bir yıkılmada en altta kalmamak için ki düzcede yurdum yıkıldığında görevlilerden biri aşağı inmeyin diye bağırdığında aşağı doğru inenlerin en önündeki bir sn duraklamış ve o sırada 2nci kat birinci katın üstüne cökmüştü eğer bağırmasaydı bende aşağıda olacaktım diyordu...deprem anında mümkün olduğunca en yukarda olmak lazım....

deprem değişik bir an Allah kimseye yaşatmasında kurtulmaya çağre aramak zorundada kalmayalım o an care bulamıyor insan....

mondas
21-10-2006, 14:31
Makale bu. En üstteki yazıya da dikkatinizi çekmek isterim.

Tamamını okumadım ama burada da, "eşyaların depremde nasıl hareket edeceğini bilemeyiz, simulasyonlarda bunun testi yapılmadı vs."diyor.

Peki şöyle ifade edeyim sn. Fayton, bize eşyaların altına sığınmamız öğretildi okullarda, ve ayakta kapı eşiğinde durmakta öğretildi. Söyler misiniz bana depremde ayakta durmak mantıklı mı?

Peki o yazıda dediği gibi doğrudur eşyalar hareket edecektir elbette depremde ama söyler misiniz ki eşyalar hareket ettiğinde altında olmanız durumu daha mı güvenilir kılıyor yanında durmaya göre? Eşyalar ezildiğinde altında olmanız mı mantıklı? yanında olmanız mı?

Benim bu verdiğiniz linklerde gördüğüm eleştiriler ve hatalar bu bilgilerin testlerinin kanıtlanmadığı, Dougg Copp'un yaptığını söylediği şeyleri yapmadığı vs ile ilgili. Bu yöntem %100 güvenilir olmayabilir ama ben düşündüğümde eşyanın altında durmak yerine yanında uzanmayı tercih ederim. Ayakta kapı eşiğinde durmayı da seçmem ki bize okullarda öğretilen bu değil miydi?

Ayakta durmak....Depremde..!.

Bize bilmem kaç sene önceki bilgilerle tavsiye verip duruyorlar okullarımızda TV lerimizde.

Verdiğiniz linklerde denilen gibi bina ve yapı sistemleri farklı, ABD de binalar 9 şiddetindeki depreme bile dayanıyordur , adamlar binanın yıkılacağını düşünmüyor ki!! Onlar eşyalar üzerime gelmesin diye önlem alır. O yüzden eşyaların altına girmeleri daha mantıklı olabilir orada. Japonlar 10 şiddetinde depreme dayanacak binalar yapıyorlar, onların yaşadığı depremde eşyalar hareket eder bina yıkılmaz , onlar eşyalara önlem alıyor!! Bu verilen yazı ise binanın yıkılma durumu gözönüne alındığı için çok daha faydalıdır bana göre.

Sizi bilmem ama ben bu yöntemi tercih ederim deprem durumunda.

Baydisiplin
19-12-2006, 22:20
depremmi oldu yoksa benim başımmı döndü. yer istanbul-fatih.

MAKİNİST
19-12-2006, 22:23
depremmi oldu yoksa benim başımmı döndü. yer istanbul-fatih.

evet dostum olmuş...ben anlamadım eşim hissetmiş...:mad:

Baydisiplin
19-12-2006, 22:24
evet dostum olmuş...ben anlamadım eşim hissetmiş...:mad:

valla ne tesadüf ben başım döndü diye düşündüm ses etmedim eşim koşarak geldi mutfaktan deprem oldu dedi. demekki kadınlar daha hassas.

neeldo
19-12-2006, 22:33
Onunla geçmiş olsun.KANDİLLİ RASATHANESİ VE DEPREM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ sitesine göre BAYRAMDERE AÇIKLARI-BALIKESİR (MARMARA DENİZİ) olmuş 4.2 büyüklüğünde.
http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst0.asp

yeter
19-12-2006, 22:33
1-2 saniye süreli bir deprem oldu. Öyle hissettim

Baydisiplin
19-12-2006, 22:36
endeksde deprem olurda yer kabuğu tepkisiz kalırmı burası türkiye,

baron11
19-12-2006, 23:27
Marmara Denizi'nde deprem

Kandilli'nin açıkladığı bilgiye göre, İstanbul'da hissedilen bir deprem olduğu açıklandı. Depremin Marmara Denizi'nde Balıkesir'in Bayramdere açıklarında meydana geldiği ve şiddetinin ise 4.2 büyüklüğünde olduğu bildirildi.

Depremin saat 21:15 sularından olduğu ve denizin 8 kilometre derinliğinde gerçekleştiği öğrenildi. Depremde can ve mal kaybı olmadı.

baron11
20-12-2006, 15:19
MARMARA'DA 'BÜYÜK DEPREM' UYARISI

İstanbul Teknik Üniversitesi Deprem Bilgilendirme Grubu (İTÜ-DEPBİL), Gemlik Körfezi ve Balıkesir-Bayramdere depremlerinin, Marmara'da beklenen büyük deprem için ''uyarıcı'' olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

İTÜ-DEPBİL üyeleri Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. A. M. Celal Şengör, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün dün saat 21.15'te büyüklüğü 4.2, derinliği 10.7 kilometre olan bir deprem bildirdiği hatırlatıldı.

Depremin, Marmara Denizi'nin güney kıyısında Balıkesir Bayramdere mevkiinde olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Depremin Gemlik Körfezi'nden Kapıdağ Yarımadası'na kadar kıyıya paralel olarak uzanan ve Kapıdağ Yarımadası'ndan itibaren karaya çıkarak Gönen civarına doğru devam eden Güney Marmara Fay Sistemi üzerinde meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu fayın doğu devamı üzerinde Gemlik Körfezi'nde 24.10.2006 tarihinde de 5.2 büyüklüğünde bir deprem oluştuğu bilinmektedir. Fayın Gemlik Körfezi'nden daha doğuya doğru, kara üzerindeki devamı ise İznik Gölü ve Pamukova'dan geçerek Mudurnu Çayı'na kadar uzanmakta ve 1957 deprem kırığına birleşmektedir. Bu doğu kesim üzerinde 500 yılı aşkın süredir yıkıcı bir deprem gelişmemiştir.

Gerek yukarıda sözü edilen son iki deprem, gerekse daha önce bölgede meydana gelmiş olan depremler, Marmara'da beklenen büyük deprem için yeni bir uyarıcı olarak kabul edilmeli ve bu depremin yaratacağı hasarın önlenmesi için gerekli önlemler zaman geçirmeksizin alınmalıdır.''

Kaynak.Netbul Haber

greenleaf
09-02-2007, 08:54
http://img408.imageshack.us/img408/2131/4040al4.gif