PDA

View Full Version : Balikavi

manishing
27-10-2006, 23:48
merhabalar arkadaşlar sitede araştırdım hiçböyle bişi göremedim.E biz balık tutuyoruz genelde anadolu yakası tarafında bazende boğaz varmı balıkçılıkla ilgilenen arkadaşlarımız nerde nevar bilgilenelim paylaşalım dimi benim genelde istavrit izmarit sardalya falandan başka deneyimim yok deneyimli arkadaşlar vardır elbet nasıl oltayla aralar:)

yucin
28-10-2006, 00:03
ahaa bi balık meraklısı daha varmışş çok iyi yav

manishing
28-10-2006, 00:05
koca forumda bi kişimi var balıkla ilgilenen istanbulda boş vakitleri geçirmek için hiçmi yok balık tutan tabi borsadan fırsat buldukça:)

yucin
28-10-2006, 00:05
şimdiiiii
kıyı oltacılığındanmı yoksa kayık oltacılığındanmı bahsedelim

yucin
28-10-2006, 00:06
kardeşim sende şunu yukardaki borsa genelde açsana belki ilgi çeker bilirsin sazana meraklıdır bizim millet heh

manishing
28-10-2006, 00:07
genelde kıyıdakilerden en azından biz acemiler için kıyıdan en ideal ilk başlamak için rapalayla boğazda palamut çekenler oluyomuş lüfer için en iyi hangi olta sonuç verir tabi yemeside ayrı bi zevk:)

Çetin Sürel
28-10-2006, 00:10
şöyle tuttuktan sonra haber verirseniz sahilde nerde olsanız yemek için koşar gelirim:):)söz elim boş gelmem...

Ebu Computer
28-10-2006, 00:11
Yarın sabah çatalcaya tatlısuya balığa gideceğim.

Çıkan balıklar sazan , israil sazanı , kızılkanat ve tatlısu levreği.

Deniz balıkçılığında sarayburnuna gittiyseniz görmüşsünüzdür neredeyse omuzomuza olta atılıyor kavga gürültü.:gulen:

Ustalarım deniz için tekne lazım tekne.:tamam:

Tatlı suya gelirim derseniz bir organizasyon yapabiliriz.

Bu arada www.amator-balikcilik.com buradaki sayfaları incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.amator-balikcilik.com/forum/viewforum.php?f=2&sid=13d5e529c413f5a2ca8650a8697dfb9f

Örneğin orada Savaş isimli bir üye var genç olmasına rağmen oldukça iyi bir balıkçıdır. Bir çok defa köpek balığı yakalayıp resimlerini koydu siteye.:)

Saygılarla...
:cool:

yucin
28-10-2006, 00:15
teşekkürler Ebu Computer

manishing
28-10-2006, 00:17
tabiiki birliikte bi org. yapabiliriz sarayburnu malesef öle ama bi sürü yervar boğazda tutulucak gerçi tatlısuda deneyimim hiç yok ömerlide boşa atmışlığım var bitek:)yarın şansımızı arnavutköyde denicez bakalım izmaritler çipura kadar çıkıyor bu aralar arnavutköyde lüferde alırsak ne ala

dalgıçkerem
28-10-2006, 00:18
Eh benim adımda boşuna dalgıçkerem değil.

Ebu Computer
28-10-2006, 00:20
İş yerinde 5-6 arkadaş tekne tutup açılıyor florya açıklarına yaptıkları sadece indir kaldır ve bütün iğneler dolu geliyor.

Kıyıdan zor gerçekten.

Ama izmarit kıyıdan avlanır yada karagöz kıyıdan avlanır.

Saygılarla...

Ebu Computer
28-10-2006, 00:21
Eh benim adımda boşuna dalgıçkerem değil.

Yaw sen Maldivlerdesin uzak olur.:o

Saygılarla...

manishing
28-10-2006, 00:22
sn kerem zıpkınlamı avlanıyosunuz baya iyi balıklar almışınızdır eminim ama olta balıkçılığıda ayrı bi zevk tabi yalnız boğaz buaralar muazzam lüfer yapıyor zaten gidenler bilir marmara gibisi yok yaw:)

manishing
28-10-2006, 00:23
niye yaw maldivlerede gideriz gezmekte olur:) balık için gitmediğmiz yer yok yaw:)

kaleci1
28-10-2006, 00:23
Arkadaşlar istavritten bahseden yok çıkmıyor mu bu aralar yoksa istavriti beğenmiyormusunuz.Yemsiz karadan avlanan bir balıktır zevki de bambaşkadır.

manishing
28-10-2006, 00:25
ben genelde kıyıdan çapari ile istavrite atıyorum en azından yem takma derdide yok buaralar pek yapmıyor ancak geçen hafta boğazda arnavutköy civarlarında geceleri ii çıkıyordu:)

kaleci1
28-10-2006, 00:28
Tokmakburnunda aşiyanda arnavutköyde zevkine değme gitsin sn Manishing

dalgıçkerem
28-10-2006, 00:31
Öncelikle şunu söyleyim maldivler espri. Türkiyedeyim ben. Evet ben uzun süredir zıpkıncılık yapıyorum. Tüpsüz serbest dalış (agaşon) yapıyorum, özellikle levrek, karagöz, işkine, kefal, kofana, orfoz, kalkan, kikla avcılığı üzerine epey deneyimim vardır. hiç bişey bulamazsam iskorpit vuruyorum (çorbası çok güzel olur, iyide balık çorbası yaparım). Ben yılın 12 ayı dalarım her mevsimin kendine has balığı ve avcılığı olur. Ayrıcada gece ve gündüz avcılığıda yaparım.

Ebu Computer
28-10-2006, 00:34
http://www.amator-balikcilik.com/galeri/data/media/12/Resim002_2.JPG

http://www.amator-balikcilik.com/galeri/data/media/12/Resim_012.JPG

http://www.amator-balikcilik.com/galeri/data/media/12/Resim_010.JPG

Saygılarla...

yucin
28-10-2006, 00:37
aahh ah nerde o 1980/81 yıllarındaki lüferler çifter çifter gelirdiler zokalara

kaleci1
28-10-2006, 00:43
Kefal mden bahsetti sn Dalgıçkerem hani yaz sonlarında hava patlarya kefalin Mert gölünden karadenize havanın patlamasında bir kaçışı vardır o mert gölüyle iğneada sahili arasındaki 50 metre mesafede su dizkapaklarındader ne muazzam bir kaçış gölden denize doğru veya baharda denizden göle doğru olmaz bir olay ister sopayla avlan ister serpme ile bambaşka bir atmosfer bambaşka bir olay.Saygılar.

kaleci1
28-10-2006, 00:58
Zargan da güzel bir balıktır dostlarım herhalde ondan bahsetmeye fırsat bulamadınız. Kıyıdan çartırmayoluyla veya ipekle yakalanmasına ne dersiniz ışıl ışıl parlar fosforludur kemiği kılçıksız mis gibi bir balık ne dersiniz.

Ebu Computer
28-10-2006, 01:12
Zargan da güzel bir balıktır dostlarım herhalde ondan bahsetmeye fırsat bulamadınız. Kıyıdan çartırmayoluyla veya ipekle yakalanmasına ne dersiniz ışıl ışıl parlar fosforludur kemiği kılçıksız mis gibi bir balık ne dersiniz.

Zargana güzel balık haklısınız fosfor yönünden çok zengin.

Büyükçekmece sahilde ido iskelesine yakın olan bölgede tutuluyor.

Ben bu güne kadar tutamadım kısmet olmadı.

http://www.scubaturk.8m.com/images/deniz_baliklari6/1111.jpg

Saygılarla...

manishing
28-10-2006, 22:33
bgn sn yucinle beraber boğazı tam tur attık fazla balık yoktu akşama kadar akşam noldu bilmiyorum sarayburnunda lüfer palamut tutanlar oldu genelde kaşık atıyorlar sıyırtma ile hava güzeldi bgn kaşığa balık geliyor zargana dahil sadece çok kişi olunca akıntının fazla olması büyük etken

Çetin Sürel
28-10-2006, 22:47
way be beleşçiye balık çıkmadı
bende size keklik,tavşan bilimum av etlerinden koklatmayacağım:):)

Ebu Computer
29-10-2006, 01:38
C.tesi sabahı erkenden Büyükçekmece gölüne gittik güzel bir av oldu.

Tuttuğumuz balıklar israil sazanı , tatlı sulevreği ve kızılkanattı.

Müsait zamanda resimlerini koyarım.

Saygılarla...

bourbon
29-10-2006, 10:24
cok guzel bır topık...

dun bogaz cıkısında buyuk balıkcı motorları delı gıbı cınekop cevırmıslerdi..1 kasa aldım..

kıyı sandal farketmez, cınekopa lufere cıkan varsa (var mı bogazda sarayburnunda su aralar bılmıyorum) katılmakdan memnunıyet duyarım...

bourbon
29-10-2006, 10:30
ben genelde bahar sonunda arkadasımın teknesıyle kınalıada arkasına dogru akarım..Irı ıstavrıt mezgıt oluyor.Hatta bazen caparıyı dıbe salarsan ıkısı bırden gelıyor...

zarganadan bahsedılmıs....
samandıralı ıgneye kesılmıs ıstavrıt ıle ada kıyılarından kamısla alırdım..
muthıs lezız bır balık.Ama neden bılmem ıgneden cıkaramıyorum,elle tutamıyorum o balıgı..

dalgıçkerem
29-10-2006, 11:26
zargananın en güzel av şekillerinden biride kayıkla ipek sürütmesidir, 2 takım bırakıcaksınız kayığın yanlarından takribi 30 metre civarı. (zarganaya ipek sürütmesinde boş misinanın ucuna sadece ipek floş bağlanır, zargana ipeği gördümü yem sanır atlar, tabi zargananın dişleride içe kıvrımlı ve sık olduğu için ısırdığı ipek dişlerine takılır ve kurtulamaz)

dalgıçkerem
29-10-2006, 11:31
Olta avcılığı güzeldir ama ben zıpkınla avcılığı daha çok seviyorum. Zıpkıncılıkta balığı görerek avlıyorsun, karşına ne büyüklükte balık çıkacağı belli olmuyo tam bi sürpriz. Şöyle iri bi levrek çıktımı insan acayip heyecan duyuyor. Bu arada benim rekorumda vurduğum en büyük balık 9.50 kg levrektir. Diğer bi rekorumda bi avda vurduğum en fazla balık; 3 saatte 33 kg levrek.

pride
29-10-2006, 11:47
zargananın en güzel av şekillerinden biride kayıkla ipek sürütmesidir, 2 takım bırakıcaksınız kayığın yanlarından takribi 30 metre civarı. (zarganaya ipek sürütmesinde boş misinanın ucuna sadece ipek floş bağlanır, zargana ipeği gördümü yem sanır atlar, tabi zargananın dişleride içe kıvrımlı ve sık olduğu için ısırdığı ipek dişlerine takılır ve kurtulamaz)

evet:tamam: hem balıgın lezzeti cok guzel hemde balıgın ipege gelıs sekli mukemmel, kılçıgı kuflenmiş gibi :) ;)

manishing
29-10-2006, 18:36
dalgıçlıkta görerek avlanmak güzel tabiki ama oltaylada zevki başka oluyor en çok balık tutulan yer bildiğmiz gibi sarayburnu civarları hertür balık var sanırım en iyi sonucu lüfer için 3nolu alba starın gümüş kaşığı sağlıyor yaprak yemle tutan oldukça fazla sn bourbonun dediği gibi zarganayı bende çıkartamıyorum o sivri gagası korkutuyor insanı:)

baron11
29-10-2006, 19:35
http://img108.imageshack.us/img108/4130/x1pqafrofkgm6ia8t6wgzpwsv7.jpg

http://img70.imageshack.us/img70/7710/x1pqafrofkgm6ia8t6wgzpwkz5.jpg

http://img50.imageshack.us/img50/2166/x1pqafrofkgm6ia8t6wgzpwmv1.jpg

Balık tutmayı çok severim,yukardaki yerler av saham,genelde gittiğim zaman birkaç gece kalırım.

Boğazda şuan Lüfer,Palamut,İstavrit ve Kasım ayı içinde Zargana tutulabilir.

İyi geceler.

manishing
29-10-2006, 19:47
tatlı su balıkçılığında duyduğma göre israil sazanları çoğu balıkların yumurtalarını yediği ve üremeye engel olduğnu duymuştum bu arada tatlısuda ömerli barajında balık çıkıyormu acaba neler var çıkan av yapan varmı orda

baron11
29-10-2006, 20:02
tatlı su balıkçılığında duyduğma göre israil sazanları çoğu balıkların yumurtalarını yediği ve üremeye engel olduğnu duymuştum bu arada tatlısuda ömerli barajında balık çıkıyormu acaba neler var çıkan av yapan varmı orda

Ömerli barajında İsrail sazanı var,boylar standart tavsiye etmem.Güvenlik güçleriyle problem çıkabilir.

manishing
29-10-2006, 20:13
istanbul içinde bildiğniz en iyi baraj neresi sn baron küçükçekmece gölü falan ne durumda güzel balık alabiliceğmiz yer varmı tatlısuda

baron11
29-10-2006, 20:39
En zengin yatak İstanbul civarında Terkos'dur.Burda başta Turna,Yayın,Sazan,Aynalı Sazan,Kadife ve Kızılkanat alabilirsiniz,buraya yakın Büyükçekmece vardır ama hazırlıklı gidilmelidir.Yem olarak olta atılacaksa sülük,solucan,mısır ve hamur mutlaka yanınıza almalısınız yoksa boş dönersiniz.Ben genelde ağ atarım her türlü teçhizatla birlikte ekibimle giderim yanıma zodyak bot bile alırım,iki takım parakete götürürüm 150 iyne ve 2000 mt ağ atarım.

bourbon
29-10-2006, 20:47
sevgılı baron abı
yedıgolllere goturmuslerdı bır kez benı..orasıda bereketlı..
benım alablık kulturum zayıf..oltaya pervane gıbı donen bı sey takıyolardı...ve kocaman balıklar havaya zıplıyodu..yora yora cekıyolardı balıgı..
bır organızasyon yapalım bır ara..

baron11
29-10-2006, 20:57
http://img116.imageshack.us/img116/2987/x1pqafrofkgm6ia8t6wgzpwyk3.jpg

Bizim ekipten arkadaş kendisi Trabzonludur ha elindekilerde tatlı su Köpekbalığı tabir edilen Turnalar.

Sevgili Bourbon inşallah gitmeyi bende isterim.:)

manishing
29-10-2006, 21:18
bi organizasyon yapalım balıkçılar bukadar çokken sn baron işi baya profosyonelliye dökmüşünüz ağlar falan baya sağlam balıkçılardansınız genelde tatlısu balıkçılığıylamı ilgileniosunuz acaba?

bourbon
29-10-2006, 21:26
bayramın ıkıncı gunu karadenızde bır yerde turna yedırdıler...
tatlısu balıgı tecrubem az oldugundan cekındım ama tatlısuyun luferı dıye cok ısrar ettıler.Gercekten cok lezzetlı baron abı...

baron11
29-10-2006, 21:43
Ben çok sıkı çalışırım,genelde herkesin uykuda olduğu saatler de çalışmak zorunda kaldım.Hayat tempolu devam ettiği için bir şekilde stres atmamız gerekiyor buda o yollardan birtanesi.Deniz balıkçılığını da severim hatta şuan tam balık zamanı Lüfer boğaza girecek.Yazın boğazda Kefal,İzmarit,İstavrit ara ara Zargana,Gelincik,İskorpit ve Kartal tarafında Mezgit tutabilirsiniz.Ama ben yazın pek gitmem.Yaz oldumu göl balıkçılığını tercih ederim belki sessizlik ihtiyacı kalabalık yerleri pek sevmem:)

baron11
29-10-2006, 21:46
bayramın ıkıncı gunu karadenızde bır yerde turna yedırdıler...
tatlısu balıgı tecrubem az oldugundan cekındım ama tatlısuyun luferı dıye cok ısrar ettıler.Gercekten cok lezzetlı baron abı...
Turna çok lezzetli balıktır,onu yakalamak çok tehlikeli ve zordur:)

manishing
30-10-2006, 22:05
bu arada avcılık için güzel malzemeleri bulabiliceğniz hertürlü şey var www.avmarketi.com burdan çeşitli balık malzemeleri neararsanız var yane

Ebu Computer
30-10-2006, 22:40
bu arada avcılık için güzel malzemeleri bulabiliceğniz hertürlü şey var www.avmarketi.com burdan çeşitli balık malzemeleri neararsanız var yane

http://www.albashop.com.tr/asp/index.asp burasıda fena değil.

Saygılarla...

baron11
03-11-2006, 16:04
http://img406.imageshack.us/img406/2991/image028vj8.jpg

Çok hoş bir hobidir,hayatı koşuşturmaca içinde geçen herkese tavsiye ederim.Bu güzel hobi müthiş kafa dağıtır.:)

baron11
03-11-2006, 16:09
http://img101.imageshack.us/img101/2553/image043cf6.jpg

baron11
03-11-2006, 16:15
http://img443.imageshack.us/img443/7083/image036ow2.jpg

baron11
03-11-2006, 16:26
http://img231.imageshack.us/img231/5646/image035ne0.jpg

baron11
03-11-2006, 16:29
http://img209.imageshack.us/img209/8781/image033mc2.jpg

Balık ekibinden arkadaşlar,mahsulü alırken:)

baron11
03-11-2006, 16:32
http://img433.imageshack.us/img433/5642/image030cb9.jpg

Ağ sudan toplanmış,mahsülün alımasını beklerken çekilmiş bir görüntü.

adabeyi
03-11-2006, 16:39
abi neler varmış sende de valla.......

JoNaThAn
03-11-2006, 20:23
en iyisi sandalla açılmak öyle tutmak..hem huzurlu, hem sessiz, hem rahat... zaten amaç balık tutmak değil.. tutamasakta yanımızda getiririz balıkları, kızartır yeriz..rakımız yada viskimizde olur..bütün gün sakin kafayla..

budur ya..;)

özgün
03-11-2006, 21:09
en iyisi sandalla açılmak öyle tutmak..hem huzurlu, hem sessiz, hem rahat... zaten amaç balık tutmak değil.. tutamasakta yanımızda getiririz balıkları, kızartır yeriz..rakımız yada viskimizde olur..bütün gün sakin kafayla..

budur ya..;)

varsa sandal eşlik edebilirim:oley:

moral
03-11-2006, 21:46
http://img443.imageshack.us/img443/7083/image036ow2.jpg

sayın baron, yönetmeliğe göre balıkların boyu hayli küçük. 500 ytl cezası var küçük balık yakalamanın. ayrıca avlanma ruhsatınız var mı ? onun cezası ayrı. yerinizi tespit etmeye çalışıyorum . haberiniz olsun.

manishing
03-11-2006, 23:49
sn murano balıklar orta büyüklükte bunda bişi yok güzel av olmuş bu arada sn baron ceza falan olamaz 5kg mı geçmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla

Ebu Computer
04-11-2006, 00:23
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, amatör balıkçıların 2 yıl boyunca uymaları gereken kuralları belirledi. Amatör balıkçılar için balık avı partileri düzenleyebilecek şirketler kurulabilecek. Yabancı amatör balıkçılar ise yıllık 75 YTL ödeyerek 2’şer yıllığına belge alacak. Koruma altındaki türlerin tahnitlenip (Bozulmaması için ölüyü ilaçlama) sergilenmesi de yasaklandı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının hazırladığı “Denizlerde ve İç Sularda Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküler” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Deniz, göl ve nehirlerdeki doğal yaşam alanlarının korunması, sorumlu ve sürdürülebilir avcılık için amatör balıkçıların 2008 Ağustos ayı sonuna kadar uymaları gereken kuralların belirlendiği sirkülerle getirilen ana noktalar şöyle:

“-İçsularda ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı bulunan ve balık stoklarına zarar verebilecek balıklar: Gökkuşağı alabalığı, Turna, Tatlısu levreği

BAKANLIĞA İHBAR EDİLECEK BALIK TÜRLERİ

-Görüldüğünde derhal Tarım Bakanlığı il müdürlüklerine haber verilmesi gereken ve ekolojik açıdan zararlı olan ve canlı yem olarak kullanılması yasak olan balıklar: Güneş levreği, Tilapya azmanı, Havuz balıkları, Gambusia.

-Yemlik olarak en fazla 30 adet ve 12 santimetre boyunda olacak şekilde bulundurulabilecek balıklar: Bıyıklı balık, Ulubat balığı, Çaça, Noktalı inci balığı, Çöpçü balığı, Ot balığı, Horozbina, Tirsi, İnci balığı, Sardalya, İstavrit, Tatlısu kaya balığı, İzmarit, Tatlısu gümüşü, Karaburun, Gümüş, Kaya balığı.

YABANCI AMATÖR BALIKÇILAR YILLIK 75 YTL ÖDEYECEK

-Amatör balıkçılara, alınması-bulundurulması zorunlu olmayan ve 2 yıl geçerli olacak bir belge verilecek. Devamlı olarak Türkiye'de ikamet eden, resmi misafir veya geçici olarak görevli bulunan yabancı uyruklular ise 150 ytl ödeyerek iki yıl geçerli olacak ‘Misafir Amatör Balıkçı Belgesi’ alacak.

BALIK AVI PARTİLERİ DÜZENLENECEK

-Amatör balıkçılık turizmi faaliyetinde bulunulabilecek. Bu izini alan şirket ve kişiler her balık avı partisine katılacak her bir yabancı amatör balık avcısı için 15 YTL karşılığında 3 gün geçerli olacak avlanma pulu alacak.

-İçsularda balık avının yasaklandığı tarihler ise şöyle:

*15 Mart –15 Haziran: Adana, Adıyaman, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak

*1 Nisan–30 Haziran: Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Zonguldak

*15 Mayıs – 15 Ağustos: Artvin, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kayseri, Malatya, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yozgat

*15 Nisan–15 Temmuz: Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Van

AVLANMASI YASAK OLAN TÜRLER

-Koruma altında olduğu için avlanması yasaklanan türler: Minare, Beni balığı, Büyük camgöz köpek balığı Beni balığı, Büyük camgöz köpek balığı, Deniz alası, Mersin balıkları, Deniz atı, Deniz kaplumbağaları, Misk ahtapotu, Mühreler, Ot sazanı, Deniz kulağı, Pervane balığı, Deniz çayırları, ata Gümüş sazanı Siyah mercan, Fil kulağı, Triton, Fok, Güneşlenen, köpek balığı, Ticari deniz süngerleri, Kancalı ahtapot, Yağlı balık, Kırmızı mercan, Kırmızı yıldız, Lambuka, Yunus, Maya

AMATÖR BALIKÇIYA GETİRİLEN SINIRLAMALAR

-Amatör balıkçılar içsularda, doğaya zarar verdiği için olta ucuna ağ (tırıvırı, paraşüt vb.) düzeneği takarak avcılık yapamayacak. Balıkçı en fazla 4 olta takımıyla avlanabilecek, olta başına iğne sayısı 6 adeti geçemeyecek. Alabalık avında ise sayı daha düşük olacak. Amatör balıkçılar germe, uzatma, sürütme, serpme, pinter, çevirme, tırıvırı gibi ağları kullanamayacak. Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otunun kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasak. Amatörlerin elektrik akımı, elektroşok, tüp gaz ve hava tazyiki yöntemlerini kullanması da yasak. Boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılamayacak. 1 km2’den daha küçük göl ve göletlerde motorlu, motorsuz her türlü tekne ve botla avlanmak yasak. Denizlerde de amatör balıkçılar sualtı tüfeğiyle orfoz ve lagos avcılığı yapamayacak.

-Amatör balıkçılığa tamamen kapatılan içsu kaynakları: Gökçeada Yıldız koyu ile Yelkenkaya arasında sahilden itibaren Sualtı Deniz Rezervi (Parkı) oluşturulacak olan bölgede 200 metre genişliğinde 1 mil uzunluğundaki alanda her türlü istihsal vasıtası ile avcılık yasaklandı. Fokların yaşadıkları mağaralarda ışık kullanmak, her türlü vasıta ile dalış yapmak ve amatör su ürünleri avcılığı yapmak da yasak. Akdeniz’de, Kızılliman mevkiinde sportif amaçlı su ürünleri avcılığı yasak. Mersin’in Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü sınırları içerisinde kalan limanda ve limanı çevreleyen 500 metrelik alan içerisinde amatör su ürünleri avcılığı yasak. İzmir limanında, Bostanlı Sazburnu ile Üçkuyular vapur iskelesi arasında çekilen hattın doğusunda kalan saha içerisinde her türlü su ürünleri avcılığı yasak.

TAHNİT DE YASAK

-Amatör balıkçılar yakaladıkları her türlü su ürününü satamayacak. Ayrıca sirkülerde koruma altındaki türlerin ve bunlara ait kabuk benzerlerinin tahnit edilmiş örneklerinin alımı, satımı, pazarlarda ve iş yerlerinde alım satım amacıyla bulundurulması ve sergilenmesi de yasak.

-Avlanmanın tamamen yasaklandığı iç suların listesi de sirkülerde yayımlandı. Birçok yerin yanı sıra kimi illerdeki yasaklar şöyle: Ankara’da Beypazarı Sorgun, Eğriova göletleri; İstanbul Şamlar, Göktürk göletleri, Ayvat, Kömürcü, Odaiçi dereleri; İzmir Selçuk Tahtalı barajı, Gebekirse gölü, Çatalgöl (Akgöl). Eflani Bostancı, Kadıköy Ortakçılar göletleri. Örencikdere. Yenice Şimşirdere, Karakaya Kızılkaya dereleri ve kolları, İncedere”

İMRALI’DA BALIK AVI YİNE YASAK

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yayınladığı “Denizlerde ve İçsularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2006-2008 Av Dönemine Ait 37/1 Numaralı Sirküler”iyle İmralı etrafında balık avcılığına getirilen yasağı iki yıllığına uzattı.

Tarım bakanlığının sirküleri, 1 Eylül 2006 ve 31 Ağustos 2008 tarihleri arasında avlanma döneminde geçerli olacak.

Marmara denizi ile İstanbul boğazında, Kelağra (Galere) burnu ile Dalyan (Kilyos başı) burnu arasında çekilen hattın güneyinde kalan kısımda ve Çanakkale boğazında her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasaklandı. Marmara dışında getirilen trol yasağı listesinin ayrıntılı olarak tanımlandığı sirkülerde, dip trolüne de kısmi yasaklar getirildi.

Marmara Denizi hariç bütün karasularda İstanbul ve Çanakkale boğazlarında algarnayla karides yakalanması yasaklandı. Deniz salyangozu ve deniz patlıcanı avı için de kimi yasaklar getirildi. Karadeniz’de; İstanbul Boğazı girişindeki Rumeli Karaburun ile Anadolu Karaburun arasında kalan karasularda Deniz salyangozu avcılığı yasaklandı. Bu yer dışında kalan karasularda dalma, sepet ve her türlü tuzak yöntemleriyle deniz salyangozu yakalanabilecek.

İMRALI’DA AV YİNE YASAK

Bu arada İmralı Adası etrafında belirtilen koordinatları birleştiren alan içerisinde su ürünleri avcılığı yine yasaklandı. Avlanabilecek ahtapotun en az 1 kg, kurbağanın 30 gram ağırlığında, kılıç balığının 130 santimetre, yayının ise 90 santimetre boyunda olması gerekiyor.

AVLANMANIN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İÇSULAR

Sirkülerle avlanmanın tamamen yasaklandığı içsular da şöyle belirlendi:
“ADANA Seyhan nehri HES ile Yeni Regülatör köprüsü arası.
ADIYAMAN Çat barajı. Azaplı,Gölbaşı, İnekli gölleri.
Dot, Mülk göletleri. Kırkgöz, Değirmen, Recep çayları.
AFYON Eber gölü.
AKSARAY Kültepe barajı. Ihlara çayı.
ANKARA Kurtboğazı, Çamlıdere, Eğrekkaya, Çubuk I-II, Bayındır (Kayaş), Kesikköprü, Akyar barajları. Mogan gölü.
ANTALYA Oymapınar, Manavgat barajları. Kepez I HES yükleme göleti ile bu göleti Kepez II HES yükleme göletine bağlayan ana kanal. Manavgat ırmağı ve kolları. Köprü, Aksu, Alara çayları.
ARTVİN Muratlı barajı. Arcivan Arsiyan, Balıklık, Bilbilan Karagöl, Karagöl, Meşeli, Pınarlı gölleri.Arhavi, Barhal, Başköy, Bıçakcılar, Dokumacılar, Düzenli, Efeler, Hatila, İçkale, Kemani, Mansurat, Meşeköy, Orçi, Pepart, Tekkale, Uğur, Yüncüler dereleri ve kolları.
AYDIN Koçarlı İlçesi, Bıyıklı Kasabası sınırları içerisindeki, Büyük Menderes Nehri ile bağlantılı Kiremitli Gedik’ten (Bölüntü), Sülüklü Azmak, Söğütlü dahil olmak üzere Yarıntı Başı’na kadar olan bölüm.
BALIKESİR Çamköy barajı. Susurluk çayı.
BAYBURT Çoruh Nehri ile kolları olan Beşpınar, Çatıksu, Demirışık, Kılıçkaya, Kopsuyu, Kopuz, Ozansu, Pulur, Yazyurdu, Yıldırım, Yoncalı Dereleri. Çoruh çayı
BİLECİK Günyurdu barajı. Karasu çayı.
BİNGÖL Çilli, Korlu (Roste), Birim gölleri.
BİTLİS Sor Çayı.
BOLU Akpınar, Aksu, Aktaş, Aktaşgobi, Boyalıdere, Büyük Sarma, Çamlık, Çampınar, Soğuksu, Çanaklı, Çayırbıçkı, Değirmen, Derceören, Doğandere, Eyriova, Gökbulatan, Kirazlı, Göynük, Harmankaya, Hızardere, Kabaklı, Karadibek, Karlıdere, Kırkpınar, Kızılpınar, Kilsuyu, Kirazlıyayla, Köroğlu, Kuğu, Mahya, Samandere, Serinoba, Serkedere, Soğuksu, Şimşir, Tatlı, Tekke, Tezdere, Yaylaçay dereleri
BURDUR Kızılsu, Onaç II, Kozağacı barajları.
BURSA Doğancı barajı. Uludağ Millî Parkı içerisinde bulunan göl, gölet ve tüm akarsular
ÇANAKKALE Tayfur barajı.
ÇORUM Yenihayat, Çorum barajları
DENİZLİ Adıgüzel, Gökpınar barajları. Akçay, Gökçay, Gökpınar dereleri.
DİYARBAKIR Dicle nehri.
EDİRNE Kadıköy barajı.
ELAZIĞ Cip barajı.
ERZİNCAN Çataksu, Deresoran, Dirasor, Gökkaya, Hakbilir, Hırdıç, Ilgara, Otlukbeli çayları. Konarlı ve Yaylım dereleri.
ERZURUM Palandöken barajı. Tortum, Aygır ve Şah gölleri. Çoruh nehri.
ESKİŞEHİR Musaözü barajı.
GAZİANTEP Kayacık barajı.
GİRESUN Aygır, Bağırsak, Karagöl, Sağrak gölleri. Aksu, Baltama, Çömlekci, Derin, Gelevera, Uzundere, Yücedere dereleri.
GÜMÜŞHANE Koruluk barajı.
HAKKARİ Beyazan, Gehdibi, Kavgababa, Sirte, Tal Dereleri Zap Suyu.
HATAY Deliçay ve Özerli dereleri
ISPARTA Gölcük ve Kovada gölleri. Köprüçay ırmağı. Kovada gölü kanalı.
İSTANBUL Gökçe, Büyükçekmece, Elmalı II, Darlık, Ömerli, Alibeyköy, Sazlıdere barajları. Ayvaz Bendi, Büyük Bend, Kirazlı Bend Topuzlu Bent, Valide Sultan Bendi, Sultan II. Mahmut Benti, Odaiçi deresi.
İZMİR Alaçatı, Balçova, Güzelhisar, Ürkmez, Tahtalı, Güzelhisar, Kavakdere barajları.
MERSİN Berdan Barajı. Kurtsuyu, Lemas, Dragon (Su Gözü Köyü –Akdeniz arası 65 km lik kesimde). Sultansuyu çayları.
K. MARAŞ Suçatı, Ayvalı barajları. Söğütlü,Hurman, Tekir, Körsüllü çayları.Kömür suyu.
KARAMAN Aşağı Çağlar ve Zeyve dereleri
KASTAMONU Çatak barajları. Aydos, Bedestendere, Çilekli, Soğukçam, Hışhış, Hızardere, Ilgaz, Kapısuyu, Kazancıpınarı, Kızılkese, Irmak, Devrez dereleri.
KAYSERİ Şeker fabrikası gölü. Selkapanı, Efkere, Tekir, Paşalı, Darılı, Şeyhli göletleri. Pınarbaşı ilçesi Örenşehir köyünde bulunan Zamantı ırmağının Uzunyayla alabalık çiftliği ile Şerefiye köyü arasındaki kısmında.
KIRŞEHİR Ekizağıl, Dukadirli, Çağırkan, Gökeşme, Savcılı göletleri. Kızılırmak nehri.
KIRIKKALE Kapulukaya barajı. Delice ırmağı.
KIRKLARELİ Armağan, Kırklareli barajları. Değirmendere, Dolapdere, Pabuçdere, Kazandere, Velikadere, İnece, Poyralı, Solucak, Şeytandere,Teke dereleri.
KİLİS Seve barajı.
KOCAELİ Yuvacık barajı.
KONYA May, Altınapa, Sille barajları. Akşehir gölü. Karagöl (krater), İzvit çayı
MERSİN Berdan Barajı. Kurtsuyu, Lemas, Dragon (Su Gözü Köyü –Akdeniz arası 65 km lik kesimde), Sultansuyu çayları.
MUĞLA Mumcular barajı. Bencik gölü
MUŞ Arpayazı, Varto-Merkez, Köprücük, Bulanık, Çobandağ, Doğdap, Haçlı (Kazan) gölleri. Korkut göleti.
NEVŞEHİR Ayhanlar barajı.
NİĞDE Altunhisar, Gebere barajları. Emirler göleti. Ecemiş Akarsuyu.
ORDU Kozeren,Gölköy,Ortadere,Porsuk,Tam,Tekmezar,Tifi,İ ki Tekkiraz dereleri.
RİZE Yedigöller, Cimilbaşköy gölleri. Çağlayan, Çataldere, Fındıklı, Kolaskuri, Pazar dereleri ve kolları, Pishala, Tuncaderesi ve kolları, Uzundere, Sümer Deresi, Seslidere, Büyükdere, Kaplıçor, Kominos, Polakçor, Gündoğun, Değirmendere, Plasekli, Şendere, Ofren, Senoz, Tapanca, Topkaya, Sedemer, Könük, Arılı Dere, Işıklı Deresi ve kolları, Fırtına Deresi ve Kolları, Tar Deresi, Kavron Deresi, Durak Deresi, Çat Deresi, Verçenik Deresi, Elevit Deresi, Palavit Deresi, Kara Dere, Cimil Deresi, Anzer Deresi, Gürgen Deresi, Islahiye Deresi, Avusor Deresi, Yukarışimşirli Deresi, Hemşin Deresi ve kolları. Potamya çayı.
SAMSUN Çakmak, Vezirköprü barajları. Akgöl, Simenit gölleri.
SAKARYA Acarlar, Sapanca, Poyrazlar, Taşkısığı (Çaltıcak) gölleri. Melen, Mudurnu çayları. Maden deresi. Sakarya nehrinin, Söğütlü ilçesi Mağara köyü ile denize döküldüğü yer arasında kalan kısmı.
SİNOP Akgöl, Sarıkum Gölleri. Baba çayı.
SİVAS Gazibey, Karacalar, 4 Eylül barajları. Gökpınar gölü. Koyulhisar ilçesi, Tekke deresi menbağından itibaren 6 km.lik kısımda. Gürün ilçesi, Akdere köyü, Hurman çayının menbağından itibaren 10 km.lik kısımda. Suşehri ilçesi, Geminderesi menbağından itibaren 10 km.lik kısımda.
TOKAT Ataköy barajı. Bebek deresi.
TRABZON Balıklıgöl, Karagöl, Binömer gölü. Ayeser, Baltacı, Çamlıdüz, Demirciler, Galyan, Halli, Mulağa, Okene, Paparza dereleri. Apasar (Anadere), Arpalı, Fol, Kirazlık, Kustul, Miki, Solaklı Yanbolu, Zarha dereleri ve kolları.
UŞAK Küçükler barajı.
YALOVA Nacaklı deresi.
YOZGAT Uzunlu barajı. Aşağıtekke, Deveçukuru, Cehennem, Göndelen, Kanakboğazı dereleri
ZONGULDAK Kozlu, Gülüç barajları. Aksu, Acısu Davulga, Değirmendere, Gebedek, Gümeli, İncedere, Karadere, Karakaya, Şimşir dereleri. Kocamandere ve kolları.”

Yayın Tarihi : 24 Ağustos 2006 Perşembe

Saygılarla...

Ebu Computer
04-11-2006, 00:25
Sormak lazım balık tutmak nerelerde serbest diye.:gulen:

Tam bir yasaklar ülkesiyiz.:hayır:

Saygılarla...

baron11
04-11-2006, 13:18
Yasağa genelde Anadolunun heryerinde uyulmakta,çünkü çok dolaşırım iç anadoluda ve ege bölgesinde olduğum zamanlarda avlanırım,oralarda köylüler genelde av yasağına riyaet ederler.Bizim ekip balık avından başka hayvan avınıda severler ama tüfekle yapılan ava karşıyız ve bizim ekibin prensibi yiyebileceğimiz kadar balığı zevkle tutmak ve soframıza koymaktır.Ayrıca bir diğer amacımız temiz hava,takım ruhu,gece çadırların önünde yakılmış ateşin başında yapılan hoş sohbetler ve geriye kalan tatlı anılar....:)

http://img140.imageshack.us/img140/8186/x1pqafrofkgm6ia8t6wgzpwqd8.jpg

Av partimizde ekipten bir arkadaş,çay demleme sırası ondaydı da :D

baron11
05-11-2006, 01:35
http://img166.imageshack.us/img166/4559/p92xf4.jpg

Bizim ekipten iki arkadaş ürünü almışlar,bu acaba cezaya girermi,peşlerine düştüm ben kovalıyorum onlar kaçıyor,abi biz yedik bitti sana kalmadı diyorlar.Ben ne yapayım şimdiiii:D :D :D

manishing
05-11-2006, 12:47
sn baron genelde av yeriniz neresi tam olarak yoksa sürekli değişik yerlerdemi avlanıyorsunuz tatlı su avcılığı tercihiniz sanırım genellikle forumdada balıkçı fazla yok heralde böyle güzel bi organizasyon yapıp tutsak fena olmaz

baron11
05-11-2006, 14:49
sn baron genelde av yeriniz neresi tam olarak yoksa sürekli değişik yerlerdemi avlanıyorsunuz tatlı su avcılığı tercihiniz sanırım genellikle forumdada balıkçı fazla yok heralde böyle güzel bi organizasyon yapıp tutsak fena olmaz

Av saham Türkiye'nin tamamı,fakat genelde bu dönem Ege,İçanadolu,Marmara bölgelerinde avlanabiliyorum.3477 nolu gönderideki yer Denizli Fethiye arasında Serinyayla.Burası dağlık bir bölgede tepede bir göl.Diğer gönderdiğim resimler Çorlu,Büyükçekmece,Terkos'a ait.Deniz balıkçılığını da severim ama genelde manzara,sessizlik ve kamp ortamı bize keyif verdiği için gölleri tercih ediyoruz ve birkaç gün kalıyoruz...:)

trakyalı
05-11-2006, 14:58
Balığa gittimmi rakı soframı da götürürüm.Tutmak önemli değil maksat spor olsun.Bir de kafa dengi arkadaş oldumu çok güzel olur.

baron11
05-11-2006, 15:02
Balığa gittimmi rakı soframı da götürürüm.Tutmak önemli değil maksat spor olsun.Bir de kafa dengi arkadaş oldumu çok güzel olur.

Sabaha kadar ne muhabbetler,gece birde ağlara gider arkadaşlar yiyeceğimiz kadar balığı alır gelirler kızartır yeriz gecenin o vaktinde,çok hoş bir hobidir...:)

manishing
05-11-2006, 15:18
tabiiki aslında maksat balık diil onun sohbeti zevki hobisidir bizde arkadaşlarla yiyicek içeceklerimizi alır sahil kenarında biyerlere gider oltaları atar beklerdik maksat muhabbet tabi kışın soğuk nedeniyle biraz daha zor oluyor bu aşikar

ronaldo
05-11-2006, 22:21
balık tutmak denizle içiçe olmak bunlar güzel şeyler.ilkokul 3.sınıftan beri hem balığa hem denize karşı acaip bi sempatim vardır.Beylerbeyi, çengelköy kuleli, üsküdar arada birde anadolu hisarı veya beykozdan sandalla açılıp balığa giderim.öyle bereketli zamanlarını gördümkü denizin ama artık küstü küsecek deniz bize.Lütfen denizlere kendi evimiz gibi bakalım..her çeşit balık yakaladım.bi keresinde üsküdar şemsipaşada kız kulesinin önünde 1 kiloya yakın bi zargana yakalamıştım hey anasını be..

kaleci1
05-11-2006, 22:26
balık tutmak denizle içiçe olmak bunlar güzel şeyler.ilkokul 3.sınıftan beri hem balığa hem denize karşı acaip bi sempatim vardır.Beylerbeyi, çengelköy kuleli, üsküdar arada birde anadolu hisarı veya beykozdan sandalla açılıp balığa giderim.öyle bereketli zamanlarını gördümkü denizin ama artık küstü küsecek deniz bize.Lütfen denizlere kendi evimiz gibi bakalım..her çeşit balık yakaladım.bi keresinde üsküdar şemsipaşada kız kulesinin önünde 1 kiloya yakın bi zargana yakalamıştım hey anasını be..

her zaman kaçan balık büyük olmasın dimi. rastgele

manishing
05-11-2006, 22:41
okuduğum bi habere göre 2048 yılında denizdeki tüm canlı hayatı son bulucakmış buzulların erimesi kirlilik başlıca nedenlerdi denizlerimize iyi bakmak lazım bence balıkların sayılarında düşüş var geçen yıllara göre aslında bir sene hiç av olmasa bile yeterli düzeyde olucak gibi yanlış avlanma bunun başlıca nedeni

bourbon
08-11-2006, 20:34
haftasonu Ist bogaz cıkısı

http://img379.imageshack.us/img379/346/dvc00004rs5.jpg (http://imageshack.us)

bourbon
08-11-2006, 20:37
zevkıne olta sallarken kısmete kefal geldı

http://img379.imageshack.us/img379/9789/dsc02470ij6.jpg (http://imageshack.us)

manishing
08-11-2006, 23:13
balıkçılar boğazın çıkışını kapatmış desenize:)

baron11
09-11-2006, 15:00
zevkıne olta sallarken kısmete kefal geldı

Aramızda ne avcılar varmış,bizim haberimiz olmamış..:)

adabeyi
25-11-2006, 18:22
http://img135.imageshack.us/img135/328/balktc8.jpg
Aramızda ne avcılar varmış,bizim haberimiz olmamış..:)
ps.vallahi benim

baron11
25-11-2006, 19:49
eba
ps.vallahi benim[/QUOTE]

Çok kafam bozuluyor bu resimleri görünce:rolleyes: bana fotokopiyi çıkarttıracaksınız şimdi atacağım bilgisayara balık resimlerini,göreceksiniz gününüzü...:düsün:

adabeyi
26-11-2006, 07:35
bugün gidiyorum gene,bakalım bahtımıza ne çıkacak.........

baron11
26-11-2006, 10:04
Rasgele....:)

baron11
26-11-2006, 11:21
http://img132.imageshack.us/img132/3426/ata205klss4.jpg

kaleci1
26-11-2006, 11:39
şu anda orda olmak varya...akşam saatlerinde balık tutmak.

manishing
26-11-2006, 23:20
sn baron11 gerçekten çok güzel bi resim paylaştığnız için teşekkürler

Ebu Computer
08-12-2006, 11:36
http://www.metacafe.com/watch/326686/catching_a_catfish_with_a_fishing_tackle/

Sizlerle paylaşayım dedim.

25 Kasım 2006 ve 06 Aralık 2006 da balığa gittim Büyükçekmeceye ama resimleri buraya koymaya üşeniyorum.:)

Saygılarla...

bourbon
08-12-2006, 11:45
tekne batacak zannettım......
ne o balık oyle.muhtesem......

BOSNA
08-12-2006, 12:22
Bende izledim ilk anda yunus zannedip üzülmüştüm ama değilmiş....

pride
08-12-2006, 22:07
tekne batacak zannettım......
ne o balık oyle.muhtesem......

yayına benziyo hatta yayın dıyebılırım...:)

bourbon
08-12-2006, 22:10
yayına benziyo hatta yayın dıyebılırım...:)

doganyayınmı ha ha ha
aha bır balık topıgınde eksık kalmısdın oraya da geldın...:D :oley:

baron11
08-12-2006, 23:09
doganyayınmı ha ha ha
aha bır balık topıgınde eksık kalmısdın oraya da geldın...:D :oley:

Benim taracıyı indirmem farz oldu,ben size yayını gösteririm...:rolleyes:

Ebu Computer
28-12-2006, 00:12
Arkadaşlar sizlere bir müjdem var.

Türksat uydusuna yeni bir kanal geldi.

Frekans= 12652 V 3900

Kanal içeriği balıkçılık ve avcılık.

Saygılarla...

TCM
11-01-2007, 01:33
--Aşağıda sülüklerle gölden yakalanmış yayınları görüyorsunuz. Ayakkabılardan büyüklüünü siz çıkarın artık. Ertesi günde bundan biraz küçük üç tane daha tuttum. Sonraki haftasonu yine aynı beklentiyle gittim iştahla ama maalesef bir tek yakalayabilmiştim. Olta balıkçılığı apayrı bir olay. Yakalamasan da kenarda sessizlik, ışıltılar, heyecan vs.vs.....

http://img455.imageshack.us/img455/8415/pict1245nd4.jpg

baron11
24-04-2007, 20:21
http://img138.imageshack.us/img138/5139/1anb5.jpg

baron11
24-04-2007, 20:23
http://img440.imageshack.us/img440/5360/1cij1.jpg

baron11
24-04-2007, 20:24
http://img255.imageshack.us/img255/3720/1dtp6.jpg

baron11
24-04-2007, 20:26
http://img256.imageshack.us/img256/1008/1exj4.jpg

baron11
24-04-2007, 20:27
http://img256.imageshack.us/img256/3151/1fxg1.jpg

baron11
24-04-2007, 20:29
http://img384.imageshack.us/img384/7841/1bbn1.jpg

baron11
24-04-2007, 20:30
http://img256.imageshack.us/img256/5858/1kkb6.jpg

baron11
24-04-2007, 20:32
http://img255.imageshack.us/img255/9707/1gci8.jpg

Şimdi artık av yasağı başladı,aman dikkat.

Ebu Computer
24-04-2007, 23:24
Şimdi artık av yasağı başladı,aman dikkat.

Turna için av yasağı yeni bitti.:wink:

10 Nisan da ve 15 Nisan da turna avına gittik sazlıbosna bölgesine iki gidiştede birer tane turna alabildik.

Acemilik.:yes:

Saygılarla...

baron11
24-04-2007, 23:33
Turna için av yasağı yeni bitti.:wink:

10 Nisan da ve 15 Nisan da turna avına gittik sazlıbosna bölgesine iki gidiştede birer tane turna alabildik.

Acemilik.:yes:

Saygılarla...

Acemilik değildir sizinkisi,biz teferruatlı gidiyoruz.Sırf Bayrampaşada bir çatı katında bizim av mazemeleri duruyor.Botlar,ağlar,çadırlar,paraketeler,kamışlar .....aklınıza ne gelirse.Biz gittiğimizde birkaçgün kalırız,bizde sabah gidip akşam dönmece yok.İstanbul'dan Uşak-Eşmeye avlanmaya gittiğimi biliyorum.:)

Ebu Computer
26-04-2007, 05:08
Sayın Baron11 turna avı ile ilgili bilgi birikiminizi bizlerle paylaşabilirmisiniz.

http://www.angelfire.com/ne/rastgele/turna.html

Burada yazılanları okudum oldukça faydalı bilgiler ama birde sizi dinleyelim.

Yayın içinde gündüz avlanmaz gece yeme geliyor deniliyor doğrumu.

Saygılarla...

baron11
26-04-2007, 23:21
Sayın Baron11 turna avı ile ilgili bilgi birikiminizi bizlerle paylaşabilirmisiniz.

http://www.angelfire.com/ne/rastgele/turna.html

Burada yazılanları okudum oldukça faydalı bilgiler ama birde sizi dinleyelim.

Yayın içinde gündüz avlanmaz gece yeme geliyor deniliyor doğrumu.

Saygılarla...

İyi akşamlar

Turnayla başlayalım ozaman.:)

baron11
27-04-2007, 00:47
Canlı Yemle Turna Avı

Bu av için öncelikle yem olarak kullanacağınız balığı yakalamalı ve takımı yemleyene kadar canlı muhafaza etmelisiniz.Ben genellikle bu avda yem olarak ağla yakaladığım Gümüş'leri kullanırım. Burada önemli olan balığı iğneye takarken öldürmemektir. Bu takım sabah gün doğumu ve akşam gün batımında oldukça verimlidir.En iri balıklar her zaman canlı yemli takımlara vurduğundan olta kontrol edilirken kepçe hep hazır tutulmalıdır.İri turnalar bu takımı sürükleyip ota veya saza dolaştırabilirler o nedenle oltada balığın vuruşu bazen hissedilmez. Bu nedenle yemi görene kadar oltada balık olup olmadığı bilinmez. Bu takıma takmış olduğunuz canlı gümüşlerde küçük vuruşlar yapacaktır, bu vuruşları turna sanıp takımı toplamamak gerekir. Dolunay olduğu gecelerde bu takımın başarı şansı çok yüksektir.

baron11
27-04-2007, 00:58
Avlağımdan bir görüntü

http://img135.imageshack.us/img135/959/42850012el5pz6.jpg

baron11
27-04-2007, 01:01
http://img71.imageshack.us/img71/3181/42850014yb1jb6.jpg

baron11
27-04-2007, 01:03
http://img183.imageshack.us/img183/791/22042007239ub1ly4bi8.jpg

baron11
27-04-2007, 01:06
Ünlü Turna..:)

http://img404.imageshack.us/img404/2882/resim004ah1sx6.jpg

Ebu Computer
27-04-2007, 02:31
Buda benim çatalcada avlandığım bölge ama su çok fazla çekildi bu bölgede.

http://img258.imageshack.us/img258/8558/adszgl9.jpg

Burasıda geçen hafta sazlıbosnada turna tuttuğumuz bölge.

http://img134.imageshack.us/img134/8228/sazlai8.jpg

Bunlarda turnanın resimleri:

http://img444.imageshack.us/img444/975/dsc00262xo3.jpg

http://img444.imageshack.us/img444/3522/grnt031ea3.jpg

Yarın galata köprüsüne istavrit için gidicem. Pazar günüde Sazlıbosnaya turna için.

Saygılarla...

baron11
27-04-2007, 12:55
Turna Avında Püf Noktalar

Turna için en iyi av zamanı güneş doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batışından 1 saat sonrası arasında kalan süredir. Geceleri, çok nadir olarak yemli oltaya atlarlar.

Yaz aylarında küçük balık sürülerinin peşindedir. Suyun yüzeyinde göreceğiniz ani hareketleri size etrafta turna olduğunun habercisidir. Yine sualtındaki yoğun otluk bölgelerle çakıllı zeminin birleşim yerleri de turnanın av sahasıdır. Kıyıları kamışlık olan küçük körfezler ve bunların etrafındaki çukurlarda da yoğun halde bulunurlar. Yazın sıcak günlerinde 30 cm derinliğe kadar kıyıya sokulurlar.Kışları ise derin sulara çekilirler ve daha hareketsizdirler.

Turna avında en önemli etkenlerden biride balığa görüntü vermemektir. Gürültü ve abartılı hareketler avınızı sizden uzaklaştırır.

Sasi: Yumuşak plastikten yapılan oldukça hareketli, balık ve kurt şeklindeki yemlerdir. Sasilerde favori rengim beyazdır, bulunmadığında siyah-beyaz da tercih edilebilir.Bulutlu havalarda ve derin sularda ise fosforlu turuncu renk daha kesin sonuç verir. Mister Twister marka kesik kuyruklu modeller, avda çok daha etkilidirler.Bu takımı hazırlarken kullandığım zoka daha çok fosforlu kırmızıdır.Ufak sasiler kullanıldığında mutlaka çelik beden kullanılmalıdır. Sasi ile avcılıkta püf noktası çok yavaş çekmektir. Bir diğer önemli konuda balığı hemen otların üstünden çekebilmektir. Bu takımı kullanan usta avcılar bir tek zoka iğnesi ile avlanırlar. Ben buna bir de hırsız tabir edilen üçlü iğne takarım. Yaz aylarında sığ sularda mavi-beyaz renkli küçük sasileri kullanmakta başarılı sonuç verecektir.

http://img83.imageshack.us/img83/1004/adszcj7.png

baron11
15-07-2007, 12:20
Balık Yakalarken (http://sendeyolla.hurriyet.com.tr/medyadetay.aspx?&tid=3&cid=1&id=66312)

Dikkat edinde balık yakalarken böyle kazalar başınıza gelmesin.http://img201.imageshack.us/img201/6391/icon10la6.gif

Ebu Computer
15-07-2007, 12:32
Balık Yakalarken (http://sendeyolla.hurriyet.com.tr/medyadetay.aspx?&tid=3&cid=1&id=66312)

Dikkat edinde balık yakalarken böyle kazalar başınıza gelmesin.http://img201.imageshack.us/img201/6391/icon10la6.gif

Neyseki pilot tam zamanında kaldırdı uçağın burnunu.:yes:

Saygılarla...

adabeyi
26-07-2007, 07:37

öldüm gülmekten.......

TCM
31-07-2007, 01:59
--http://img455.imageshack.us/img455/8415/pict1245nd4.jpg

Bu da bu sene başında aynı gölden yapılan ilk avda yakalanan tam 6,5 kg lık yayın...

http://img521.imageshack.us/img521/1958/yayn200711hi8.jpg

polosport
31-07-2007, 15:22
denızden babam cıksa yerım mısalı...

baron11
31-07-2007, 18:11
http://img50.imageshack.us/img50/9045/balkbf8vx5.jpg

Buda benden olsun...:)

TCM
14-08-2007, 00:42
Üstteki verdiğim resim çıkmamış tekrar...

http://img515.imageshack.us/img515/4239/yayn200711uz7.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-08-13

Ebu Computer
22-09-2007, 13:15
sFj7WsM3AlY

Yayının bu kadar büyüyebileceğini bilmezdim.

Bu arada son balık durumu Sarıyer sahilde sabah erken saatlerde oltayla palamut alındığına dair duyumlar var.

Yavaş yavaş çinekopda başlamış durumda. İstavritlerde iyice irileşmiş.

Lüferde çıkmaya başladı.

Saygılarla...

adabeyi
04-11-2007, 08:41
hava bugün açık deniz 2-4 ,görüş iyi,yani ortam müsait...gidem biraz sardalya
alıp açılayım biraz :mut:

adabeyi
04-11-2007, 22:48
hava bugün açık deniz 2-4 ,görüş iyi,yani ortam müsait...gidem biraz sardalya
alıp açılayım biraz :mut:
45 dk açıl bir tane iğne at,şakır şakır yağmur yağsın ve geri dön...:cry:

adabeyi
23-05-2008, 23:42
zıpkıncı ustalar arıyorum....varmıdır forumda...:)

athena
23-05-2008, 23:48
vardır sn.adabeyi.. mesela ben :) olabilirim...

adabeyi
25-05-2008, 12:06
allah bereket versin:he:http://img100.imageshack.us/img100/3430/resim172wb4.jpg

redpardus
25-05-2008, 12:45
her biri 1000 lot.....oooo baya kardasın abey:D

Allah bereket versin

athena
28-05-2008, 00:20
allah bereket versin:he:http://img100.imageshack.us/img100/3430/resim172wb4.jpg

Sn.adabeyi hani o anlattığın 1 kg lik çipura yok bu fotoğrafta yoksa yedin mi? onu... :he:

adabeyi
03-06-2008, 07:28
Sn.adabeyi hani o anlattığın 1 kg lik çipura yok bu fotoğrafta yoksa yedin mi? onu... :he:

hafta sonu vurduklarımı bir görsen,hava olmasın diye göndermiyorum:he:

athena
12-06-2008, 12:18
sn.adabeyi 7 levrek 2 kg çimçim var bunu nasıl değerlendirmemi tavsiye edersiniz ? :)

adabeyi
13-12-2008, 15:56
abi hiç mi balıkçı yok bu sitede yaa,yoksa gerçekten herşey para mı:he:

KIZILDAG
13-12-2008, 16:08

Ben varım, ancak mevsim kötü, yaz aylarında daha bir güzel oluyor.
Aşağıdaki resimler yazın çekildi. Akarsuda tutulan kırmızı benekli alabalıklar.

adabeyi
13-12-2008, 16:10
http://img100.imageshack.us/my.php?image=resim101la1.jpg

KIZILDAG
13-12-2008, 16:11
80603
1

adabeyi
13-12-2008, 16:13
dur abi beceremedim
foto işini
şimdi göndercem

KIZILDAG
13-12-2008, 16:13
80604
2.

KIZILDAG
13-12-2008, 16:15
80605
3.

adabeyi
13-12-2008, 16:18
http://img373.imageshack.us/my.php?image=515ha3.jpg

makber
13-12-2008, 16:21

Amatör olarak ilgileniyorum.

Birkaç olta ve makaradan ibaret elimdeki malzeme.

Memlekete her gittiğimde tekne ile (kıyı balıkçılığı) balığa çıkmadan döndüğüm çok nadirdir.

adabeyi
13-12-2008, 16:29
http://img66.imageshack.us/my.php?image=515rk5.jpg

adabeyi
13-12-2008, 16:30
bi yerde hata yapıyom ama...

adabeyi
13-12-2008, 16:30
http://img135.imageshack.us/img135/6610/515da1.jpg

adabeyi
13-12-2008, 16:34
http://img135.imageshack.us/img135/4152/resim101lo8.jpg

adabeyi
13-12-2008, 16:43
Ben varım, ancak mevsim kötü, yaz aylarında daha bir güzel oluyor.
Aşağıdaki resimler yazın çekildi. Akarsuda tutulan kırmızı benekli alabalıklar.

abi balık kışın oluyo,yazın derinlere çekiliyo....
en iyisi dalmak,gönderdiğim balıklar genelde zıpkınla alındı...

adabeyi
13-12-2008, 16:44
http://img91.imageshack.us/img91/17/resim157fk8.jpg

KIZILDAG
13-12-2008, 16:47
abi balık kışın oluyo,yazın derinlere çekiliyo....
en iyisi dalmak,gönderdiğim balıklar genelde zıpkınla alındı...

Yukarıda gönderdiğin balığı ben ilk kez görüyorum,:D

Bizim litaratürde, sazan, alabalık ve birde meşhur hamsi var.

adabeyi
13-12-2008, 16:48
http://img356.imageshack.us/img356/8411/resim296wj4.jpg

adabeyi
13-12-2008, 16:50

ilk kez görmen normal sazanın olduğu yerde orfozun ne işi var de mi ama:he:

athena
13-12-2008, 17:16
sn.adabeyi yine döktürmüşsün.. barbunlara ne oldu göremedim resimlerde :)

adabeyi
13-12-2008, 17:26
sn.adabeyi yine döktürmüşsün.. barbunlara ne oldu göremedim resimlerde :)

bekle abi balık işi sabır işi......:)

bourbon
13-12-2008, 19:29
sn adabeyi o zıpkınla aldıklarının hepsını bır seferde yemeye bıle kıyamam:)
mukemmel balıklar.

bourbon
13-12-2008, 19:35

2 3 sene önce Darıca tarafında güzel eşkina vardı.Ben gıdemıyordum ama Bayramoğluna getıren arkadaslar oluyordu.Şu an nasıl acaba?

Bır de Istanbul Boğazında çınekop sarıkanat durumunu bılen var mı?Fırsat bulur bulmaz gideceğim..

adabeyi
16-12-2008, 18:08
http://img399.imageshack.us/img399/2719/resim310iy8.jpg

makber
22-12-2008, 14:36
Kaybolan dalgıçlar bulundu
ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyü açıklarında dalarak balık yakalamak isterken kötü hava koşulları sebebiyle denizde kaybolan 5 kişi sağ olarak bulundu.

Edinilen bilgiye göre Gelibolu Yarımadası'nda dalış yaparak balık yakalamak isteyen ORKA Deniz Av Malzemeleri şirketinin ortaklarından İlhan Görgü, gıda mühendisi Hakan Şen (30), gümrük şirketi bulunan Ünal Kılıç (30), Emin Can (32) ve demir doğramacısı Ali Koç (37), Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyündeki bir pansiyonda konakladıktan sonra önceki gün zodyak botla Çanakkale Boğazı'nın Ege Denizi girişindeki "Mavria" olarak bilinen "Tavşan Adaları" kıyısında avlanmak için denize açıldıktan sonra kaybolmuştu. Bölgede yapılan arama sonunda kaybolan şahıslar Tavşan Adası'nda sağ olarak bulundu. Şahısların fırtına sebebiyle sürüklenen zodyak botları ile adaya sığındıkları ve geceyi burada bulunan küçük bir kulübede geçirdikleri bildirildi. Şahısların Seddülbahir'e getirileceği öğrenildi.

Çok iyi bilirim burayı sular çekik iken iki adadan birbirine çizme ile bile geçilebilir ancak hava patlarsa en çok deniz tutan yerdir...

Dalgıçlarımıza geçmiş olsun...

ENGINEER68
23-12-2008, 05:12
Ada fenerinin aküsü hayatlarını kurtardı

Gürkan DÜZENLİ - Serdar CANİPEK / SABAH 22.12.2008

Çanakkale'de botu kaybolan beş dalgıç, yakındaki Tavşan Adaları'na yüzdü. Donmamak için deniz feneri aküsüyle ateş yakan dalgıçlar 24 saat sonra kurtarıldı..

İstanbul'da bulunan ORKA Deniz Av Malzemeleri'nin ortaklarından olan ve kendisi de 20 yıldır dalış yapan İlhan Görgü, hafta sonu arkadaşları, gıda mühendisi Hakan Şen (30), gümrük şirketi sahibi Ünal Kılıç (30), Emin Can (32), demir doğrama ustası Ali Koç'la (36) Çanakkale'ye balık avına gitti. Tümü profesyonel dalgıç olan grup, Gelibolu Yarımadası'nın en uç noktasında bulunan Seddülbahir köyündeki Kale Pansiyon'a yerleşti. Pazar sabahı erkenden kalkan grup, İlhan Görgü'ye ait olan ve sürekli köyde bıraktığı Orka adlı zodyak botla denize açıldı.

BALIK ADAM KIYAFETLERİYLE
Grup, kötü hava koşullarına rağmen 10 mil mesafedeki Bozcaada'nın kuzeyindeki 'Tavşan Adaları'nın açıklarına gitti. Burada botu demirleyip zıpkınlarla denize dalan grup, balık avlamaya başladı. Ancak bir süre sonra su yüzüne çıktıklarında botun çıpadan sıyrılarak sürüklenip gittiğini gördüler. Bunun üzerine grup yüzerek adaya çıktı. Telefonlarıyla yanlarına aldıkları kumanyaları ve diğer ihtiyaç malzemeleri de botla giden grup, üzerlerindeki balık adam kıyafetleriyle kaldı. Grup, akşama doğru üşümeye ve acıkmaya başlayınca, ısınmak için çare aramaya başladı. Bu sırada demir doğrama ustası Ali Koç, adadaki feneri görünce, ateş yakabileceklerini düşündü. Yaptığı incelemede fenerin akümülatörle çalıştığını gören Koç, önce akümülatörü söktü. Ardından da kısa devre yaptırarak, ateş yakmayı başardı. Önce ısınan 5 arkadaş, daha sonra zıpkınla avladıkları balıkları pişirerek karınlarını da doyurdu.

BÖLGE KARIŞ KARIŞ ARANDI
Grup akşam pansiyona dönmeyince işletmecileri durumu sahil güvenlik komutanlığı ve jandarmaya bildirdi. Ekipler de hemen arama çalışmalarına başladı. Ancak kötü hava şartları nedeniyle sürdürülemeyen arama çalışmalarına saat 22.30'da son verildi. Dün sabah yeniden bölgeye giden Sahil Güvenlik Ekipleri ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Ekipleri, bölgeyi karış karış taramaya başladı. Teknesiyle arama çalışmalarına katılan balıkçı Bülent Alkım, grubun adada olabileceğini düşünerek adaya gidince 5 arkadaşı buldu.

athena
23-12-2008, 18:47
sn.adabeyi barbunlar tava oldu da, ahtapot salatamı yoksa tandır mı ? oldu... :)