PDA

View Full Version : Kars/Sarikamis 9. Motorize p.tugayinda askerlik yapan varmi?

yigit
07-11-2006, 11:30
Merhabalar
Acemi birligimi tamamladim ve kisa bir sure sonra kadro birligim olan Kars / Sarikamis 9. Motorize P.alayi G/K gidiyorum. Daha once burada askerlik yapmis veya tavsiyeleri olan varmi ??
Tesekkurler

yigit
07-11-2006, 20:02
kimse yokmu burada askerlik yapan ???
tamam biraz soğukmuş ama sizde bişeyler yazın arkadaşlar :)

Baydisiplin
07-11-2006, 20:15
Merhabalar
Acemi birligimi tamamladim ve kisa bir sure sonra kadro birligim olan Kars / Sarikamis 9. Motorize P.alayi G/K gidiyorum. Daha once burada askerlik yapmis veya tavsiyeleri olan varmi ??
Tesekkurler

Allah yardımcın olsun motorlu birlikler hemde kış ayında ve kars ta, çok sıkı giyinmelisin çok kalın çoraplar ve fanilalar götür.Grip aşısının tarihi geçmedi ise grip aşısıda ol.

Baydisiplin
07-11-2006, 20:16
kimse yokmu burada askerlik yapan ???
tamam biraz soğukmuş ama sizde bişeyler yazın arkadaşlar :)

biraz mı? sakın biraz diyenlere kanma, buz oğlu buz...

Seyfullah
08-11-2006, 00:39
Hey gidi hey, benim zamanımda 9. Piyade Tümeniydi adı :roll:

yigit
08-11-2006, 01:08
vallahi bende tank taburundayim :)
tankci olarak gidiyorum ne yapacagim o demirin icinde o sogukta :)
Sayin Seyfullah o zamanlar tumenmi idi ?? simdi tugay olmus sanirim
nasildi biraz bilgi verirseniz sevinirim :)

Elgin
08-11-2006, 01:31
Amanın amanın Karsmı bide sarıkamışa :gulen:
ben askerlik yapmadım ama sarıkamışlıyım
sana tavsiyem yanına bol bol yünlü kıyafetler al..
haa bide hemşerilerime Selam söle..
:gulen:

emin48
08-11-2006, 01:32
topcu alayındaydım.
15 dk da bir nöbet devriye cıkardık
hey gidi günlerr
:)

Seyfullah
08-11-2006, 01:41
vallahi bende tank taburundayim :)
tankci olarak gidiyorum ne yapacagim o demirin icinde o sogukta :)
Sayin Seyfullah o zamanlar tumenmi idi ?? simdi tugay olmus sanirim
nasildi biraz bilgi verirseniz sevinirim :)

Ben harekat şubede asteğmen yaptım, pek soğuğa çıkmadım ama soğuğunun ne anlama geldiğini çok iyi bilirim... eğitim ölçme için sahaya çıktığımızda ayaklarımın morardığını kulaklarımın çivi gibi kafama battığını hatırlarım...

Valla ne deyim ben sana şimdi, kötü bişey demek suç biliyorsun... Zaten 1 sene orda kalınca bütün duygular birbirine giriyor... iyi kötü birçok anın olacak, ama tank alayı diğerlerine göre daha rahattı... Asteğmensen biraz daha şanslısın tabii, Türkiye'nin en uzun ve en güzel kayak pisti Sarıkamıştadır... Spesifik bir sorun varsa yardım etmeye çalışırım ama er hayatıyla ilgili derin bilgim yok, asteğmensen daha rahat bilgi verebilirim...
Allah yardımcın olsun.;)

Seyfullah
08-11-2006, 01:50
Hey gidi Sarıkamış hey, askerlerim vardı, hepsi pırlanta gibi çakı gibi çocuklar... O G3'lerin dili olsa da sana anlatsa buralarda bizim bi Seyfullah Asteğmenimiz vardı 200 metreden 3'te 3 yapardı, üsteğmenle pizzasına paraya nişan alırdı diye... Anlatsam herkes atıyo der, G3 ler dile gelse de konuşsa...

Seyfullah
08-11-2006, 02:00
Sırf oraları gezmek için gitmeyi o kadar çok isterdim , ne anılarımız geçti oralarda...
Dünyanın en güzel yerlerinden birisidir belkide ... Türkiye'nin Alpleridir... 1 ay yaz olur onun dışında biraz bahar ve deli gibi kış... İnanılmaz bir kış sporları potansiyeli vardır... Dev gibi ağaçlardan oluşan bi çam ormanı vardır... Allahtan uzaktada Turizmci yamyamlar oraları yağmalayamıyorlar. Bakir kalmış birkaç güzelliğimizden birisi olarak kalmaya devam ediyor...

Seyfullah
08-11-2006, 03:25
Askere iş bulamadığım için gitmiştim. Tam kriz zamanıydı. Yurtdışına gidip gitmeme konusunda çok tereddütte kalmıştım. Bir kız arkadaşım vardı. Onun için Türkiye'de kalıp askere gitmeye karar verdim. Acemiliğimin üçüncü ayında kız arkadaşım beni terk etti, dördüncü ayında Sarıkamış'ı çektim.

Okuldan çıktıktan sonra her gün haber izler, gazeteleri okur, kitap okurdum. Hatta kitapları okumaz yerdim.

Askerde de işler çok yolunda gitmedi. Kendimi içkiye vurdum. Aldığım bütün parayı içkiye verirdim. Sanırım o günler herşeyin üst üste gelme zamanıydı.

Kendimi toparlamaya çok çalıştım ama debelendikçe içkiye battım. Bazı geceler o kadar içerdim ki kaç şişe rakı içtiğimi hatırlamadığım geceler var. Bi tane asteğmen kardeşim daha vardı. En zor zamanınızda yanınızda ne varsa ona sarılırsınız. O doldururdu ben içerdim. Hiçbirşeyi sallamazdım. Sadece görevimi tam yapar tezkereyi beklerdim. Askerliğimin bitmesine bir ay kala kız arkadaşımın ev arkadaşı aradı, fazla kalan eşyalarımı almamı istiyordu. O zaman kız arkadaşım hala mezun olmamıştı.

Komutan ayrılırken bundan sonra ne yapacağımı sormuştu. Ben de yurtdışına gitmek istediğimi söylemiştim. İsyanımdan böyle dediğimi sanmıştı...

Şu anda yurt dışında yaşıyorum. Olağanüstü düzenli bir hayat. Türkiye'ye sadece 5-6 ayda bir ailemi görmek için geliyorum. Artık kitap okumuyorum, haber izlemiyorum. Rahat ve huzurluyum. İçkiyi sadece cuma akşamları keyfine, fazla kaçırmadan içiyorum. Dünyanın en büyük santralinde ve dünyanın dört yanındaki hemen her santralinde benim de imzamın olacak olmasının keyfini çıkarıyorum(ayıptır söylemesi, güzel bir duygu).

Eski kız arkadaşıma mı ne oldu? O ben askerdeyken gittiği oğlan bir sene sonra terketmiş. Anneme yalvar yakar benim telefonumu almış annemden. Beni buldu, tekrar görüştük. Şu anda artık geçmişe dönmenin imkansız olduğunu o da biliyor. Sadece ara sıra aramamı, yaşadığımı bilmeyi istiyormuş. Daha fazlasına zaten artık imkan yok, o da biliyor.

Bu kadar. Sarıkamış deyince depreştim, paylaşmak istedim, konuylada bir alakası yok aslında.

çakvi
08-11-2006, 07:38
Öncelikle sarıkamış çok güzel bir yerdir. Turistik oteller vardır. Bir tanesi 2 yıl önce açıldı. 650 yatak kapasiteli. Bol bol yabancı turist görebilirsin kayat için gelirler. Soğuk adama birşey yapmaz Alışırsın. Nemli hava olmadığı için grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmassın. Soğuktan biraz rengin kararabilir. Astım hastaları için bulunmaz bir hava ortamı vardır. Küçük bir yer oduğundan askerlere yönelik bir sürü yer vardır. Asker olmasa şehir biraz aç kalır. Zaten 20 bin nüfusu vardır. Benim zamanımda tümende 15 bin asker vardı. Şimdi duydum tugay olmuş. Kışın bol bol tatbikat yapılır karda. Cumhurbaşkanından başbakana kadar hepsi gelir. İyi anılar edineceğine eminim. Şimdiden başarılar.

:gulen: :gulen: :gulen: