PDA

View Full Version : fed in faiz arttırımının imkb ye etkisiforges
21-04-2004, 01:52
amerikalı dostlarımız(!) bilindiği üzre 2001 den bu yana yani dabılyu buş dönemiyle beraber ekonomide sos veriyorlardı talep azalmıştı ekonomi çıkmazdaydı ve 1929 tecrübesini bir daha yaşamamak için bir dizi tedbirler aldılar.Faiz düştü piyasa sürekli fonlandı para akıtıldı amerikan yurttaşlarının bol parayla bol harcama yapmaları hedeflendi(tıpkı 1929 daki krizden çıkışı sağlayan ekonomistin işsizlere çukur açtırıp doldurtma işiyle para pompalanması teorisi gibi-kaba bi benzetme yaptım ama ana hatlarıyla benziyor-) gün oldu devran döndü.BALAYI BİTTİ
Biti kanlanan amerika nın faiz arttırması beklenti değil gerçeğin takendisidir çünkü enflasyon 2 iken faiz 1 de kalmışsa düzenleme kaçınılmazdır ayrıca %1 faiz oranı 1950 lili yıllardan bu yana en düşük faiz oranı idi.
Bundan sonra olacakları tahmin etmek için uzman olmaya gerek yok biraz makroekonomi bilmek yeterlidir.
1-Amerikada faizler eninde sonunda artacak(kasımda seçinm var en geç kasım sonu olur en iyimser tahmin)
2-Gelişen piyasalara dağılan para babaları şimdiden likit hale geçmeye başlayacaklar ve başladılar da
3-Euro karşısında dolar yeniden değer kazanacak
4-Amerikan ekonomisi yeniden Clinton dönemindeki gibi başat ekonomi söylemine dönecek-Tek rakibim türk havayolları diyen kamyoncu gibi tek rakibim çin diyerek saçma sapan kararlarla çinle mücadeleye başlayabilir 2005 te
5-Türkiyede 3 yıldır para koyacak yer bulamayacak kadar kara geçen yabancı fonlar adios diyecekler
6-Bundan sonra imkb nin her yükselişini satış fırsatı olarak göreceklerine(ab beklentisi de dahil) eminim

smileyzest
21-04-2004, 02:03
fed in eninde sonunda faiz arttiricagi konusuna yuzde 100 katiliyorum ve bunun bizim imkb yi orta uzun vadede dusurucegine yuzde 100 KATILMIYORUM.
yabancilar su anda bizim eurobondlardan yuzde 7 civarlarinda kazaniyorlar, kendi ulkelerinde ki tahvillerin getirisi ise 4-5 civar kendi ulkelerinde ki faizler artarsa tahvil getirisi hemen hemen esitlenir o zamanda burda eurobondu olan ne diye turkiye gibi bir ulkenin eurobondunu tasiyip da risk aliyim pasa pasa kendi ulkemin saglam ayni getiriye sahip tahvilleri dururken diye dusunup cikip gidebilir ama ote yandan bu yabanci IMBK yatirimcisininumurunda bile olmaz cunku onlar zaten imkb de yuzde 1-2 getiri icin bulunmuyorlar ki kendi ulkelerinde yuzde 1-2 daha fazla kazanicaklar diye herseyi birakip gitsinler. birakin yabanciyi, hangimiz imkb de sadece senede yuzde 1-2 kazanmak icin bulunuyoruz ki?

Gandhi
21-04-2004, 02:05
ABD de faiz artırımı yabancı fonlarda gelişen piyasalardan o tarafa bir kayma yapabilir.. Eurobond 2034 ün 144 lerden 136 lara gerilemesi de biraz bundan..

USD nin Euro ya karşı yükselmesi bizim ekonomimiz için çok olumsuz..

Zira,
Bu hükümetin 2 şansı vardı..
1-ucuz dolarla alınan hammaddelerle yaptığı üretimi pahalı olan Euro yla AB ülkelerine satıyordu.. Bu nedenle Dövizdeki 1-2 yıldır yaşanan dramatik düşüşün olumsuz etkisi epeyce nötralleştiriliyordu, tabii biraz da rivayet edilen verimlilik artışı ile..
2-Dünyada dolaşan serseri paranın faizlerin düşüklüğü nedeniyle gelişen piyasalara kaymakta oluşu nedeniyle Türk Eurobond larına ve iç hazine bono-tahvillerine olan talebin artması..

Şimdi düşünelim FED faiz artırırsa bu iki çark da tam tersine dönmez mi?
Ama benim anlayamadığım bu faiz artışının çok küçük bir şey olması nedeniyle gücünün ve etkisinin o kadar büyük olabileceğinin iddia edilmesi.. Yani ABD de faiz %1 den %1,5 a çıkarsa bu kadarcık bir artış fonların tercihlerini okadar etkileyebilir mi?

Yine fonların gelişmekte olan piyasalardan çıkması döviz alıp gideceklerine göre döviz fiyatlarını da yükseltir hatta patlatır..

Bu olasılıklar var.. Ama o kadar güçlü mü, zannetmiyorum, en azından şimdilik.. Yine de gözümüz bu gelişmeleri takip etmekte olacak..

Gandhi
21-04-2004, 02:09
yabancilar su anda bizim eurobondlardan yuzde 7 civarlarinda kazaniyorlar, kendi ulkelerinde ki tahvillerin getirisi ise 4-5 civar kendi ulkelerinde...

%7 ve %4-5 rakamları doğru mu? Ben ABD de %1 gibi olduğunu düşünüyordum.. Bizimle onlar arasındaki fark bu kadar az mı?

forges
21-04-2004, 02:11
mesele yüzde 1 olayı değil
bizim eurobondlarımız şu an zaten aşırı değerli durumda faiz arttırımı olursa orda realizasyon zaten olacak
uluslararası büyük oyuncular bu tür köklü değişimler öncesinde hiçbir şekilde risk almazlar likite geçerle bu onların temel prensibidir.
imkbde yabacıların karına gelince onlar yeterince kara geçtiklerinde türkiyeye altın da yağsa realizasyon yaparlar bu onların kar beklentisinin ne olduğuna, gerçekleşmesine ve ortamın müsait olmasına bağlı

forges
21-04-2004, 02:12
%7 ve %4-5 rakamları doğru mu? Ben ABD de %1 gibi olduğunu düşünüyordum.. Bizimle onlar arasındaki fark bu kadar az mı?
doğru

Gandhi
21-04-2004, 02:20
doğru

O zaman işimiz zor..

Ben bu FED faiz yükseltme olayını sadece bir bahane olarak kullanılabilecek gelişme olarak görüyordum..

Yahu böyle bir sermaye çıkışı olursa bizde döviz faiz yukarı gider, enflasyon yükselen döviz nedeniyle otomatikman artar..

Borsa.. Borsa nasıl etkilenir, kısa vadede olumsuz olur.. Ya orta vadede.. Türkiyede yaşanan bunca olumlu şeyler borsa için anlamsızlaşabilir mi?.. Öööf ööf, kafam karıştı yine..

smileyzest
21-04-2004, 02:21
"6-Bundan sonra imkb nin her yükselişini satış fırsatı olarak göreceklerine(ab beklentisi de dahil) eminim".
__________________
sevgili forges, ab muzakere tarihi alinmasi demek endeksin 30 bin olmasi demektir yil sonunda. ayrica birde KMX in belirttigi karadeniz petrolu konusu var o tamamen ayri ve olumlu bir konu. bizde yabancilar satarken sizde ilelebet senette kalin demedik, trendin sonlarina dogru sizde satar cikarsiniz. ama isterseniz siz genede isi saglama alin trend sonunda degilde 30 bin de satin(cunku bence ana trend sonu 30 bin degil:)tipki yabancilar gibi cikip gidin:))

Gandhi
21-04-2004, 02:29
Uykum iyice kaçtı yaa..
Şu FED olayı.. Kıbrıs'ın da önüne geçti.. Bugün anlam veremediğim sertçe düşüş.. Şu olayı biraz daha tartışsak..

Şu FED le ilgili haberi nereden izleyebiliriz acaba.. Mr.Greenspan ın telefonu var mı.. Cep veya ev farketmezdi..

Gandhi
21-04-2004, 02:51
Sayın Salih Neftçi'nin Vatan daki yazısı bu konuda:

http://www.vatanim.com.tr/cat/haber_detay.asp?arsiv=true&gun=21&ay=04&yil=2004&wid=7&kid=4

yeşilada
21-04-2004, 02:55
iyi indikatördür kendisi uluslararası piyasalarda... ama ters indikatör...
okuyalım,bakalım ne demiş...
ona göre ne diyorsa tersi....

korhan
21-04-2004, 03:49
Bence fed in faiz arttirimi IMKB de spekulasyon malzemesi olmaktan oteye gitmez.
Yurdum medyasi - mutareke basini simdi bu haberi oyle bir kullanirkiiii offf :D

Gandhi
21-04-2004, 09:23
WASHINGTON — Federal Reserve (search) Chairman Alan Greenspan (search) said Tuesday the U.S. banking system was strong and capable of handling higher interest rates. Although Greenspan didn't specifically discuss the future course of short-term interest rates, many investors expect the Fed to boost interest rates later this year."It's fairly apparent that pricing power is gradually being restored and, as I'll indicate tomorrow, threats of deflation, which were a significant concern last year, by all indications, are no longer an issue for us," Greenspan said, answering questions at a Senate Banking Committee (search) hearing.

Bond prices sank, with traders interpreting Greenspan's comments as indicating an increased likelihood of a near-term increase in interest rates.

Haberin tamamına

http://news.yahoo.com/fc?tmpl=fc&cid=34&in=business&cat=federal_reserve

bu linkten ulaşılabilir(orada 1.haber)..

İngilizce bilmeyen arkadaşlar için; benim çok iyi olmayan ingilizcemle anlayabildiğim kadar faiz artışları yakında pek de görünmüyor ama öte yandan Greenspan sanki yükselecekmiş gibi bir imaj veriyor.. Piyasaları hazırlıyor olabilir, esas olarak artış senenin 2. yarısında birçok yatırımcı tarafından beklenmekte.. Bu beklenti ile bono fiyatlarının düştüğünü(yani faizlerinin yükseldiğini çıkarabiliriz) de belirtiyor...

Aaah Sn Aritmik aah, başımıza bir Bovespa sarmıştı, şimdi bir de FED in sayfasını takip etmemiz gerekiyor..

DrX
21-04-2004, 09:32
Anlaşıldığı kadarıyla bu günde düşüşteyiz :(

morningstar
21-04-2004, 11:03
Sevgili arkadaşlar,
Size tek bir sorum olacak bu konuyla ilgili.......
Bildiğiniz gibi amerikadaki fed faizlerinin düşüşü 2000 senesinin başlarında başlamış ve %4,5-%5 seviyelerinden 2 yıl içerisinde %2 seviyesinin altına inmiştir.Şimdi size sorum şu:
Bu 2 yıl içerisinde (amerikada faizler dramatik bir biçimde düşerken)bizim ve gelişmekte olan ülke piyasalarına ne olmuştur.Yabancı amcalar koştura koştura bize gelip borsaya ,bonoya mı hücum etmişlerdir,yoksa endeks 20000 den 10000 li rakkamlara düşerken ,bütün yurdum insanı yuh be endeks 3.7 centten 2 cente geldi burdan da ne düşecekki derken gelene gidene vermişlermidir???? Bizim euro bondlar fed faizleri düşüşü sırasında ne olmuştur??? Koca bir hiç...110 larin üzerini ilk görmesi 2003 senesinin sonlarına gelir..
Anlayacağınız bütün trendler ister yükseliş ister düşüş olsun belli başlı ana fikirlere endkslenir.Adamlar gelişmekte olan piyasalara 10 milyarlarca USD sokuyorlarsa bunu hepsi birden FED faizleri yükseltince satıp çıkalım diye almıyorlar..Onlar bir gelecek alıyorlar.Bu tip olaylar da (FED faizleri,Global olaylar vs),bu anatrendlerin içindeki düzeltmeri sağlıyor diye düşünüyorum...

janus
21-04-2004, 11:10
Merhaba,

Referandum sonrası Türkiye'ye yatırım amaçlı gelecek paradan söz ediliyor.
Bunun 2/3'nün pörtföy yatırımı, kalanının direkt yatırım olması söz konusu.

ABD'de faizleri enflasyon nedeniyle yükseltmiyor mu? JP Morgan gecenlerde Türkiye'de portföy yatırımlarının miktarını artırmayı önerme dimi?

Öyleyse, adam gelsin dolarını pahalı satsın... pörtföyünü ucuza doldursun. sonra tepeden satsın, doları dipten alsın...

Ondan sonra da adı soros yada toros olsun... güzel senaryo, güzel kazanç bence...

Selamlar

menealaos
21-04-2004, 11:43
Faiz oranlarıyla ilgili bir yalnışı düzeltmek gerek : ABD'de %1 olan kısa vadeli faiz oranı, %5 olan ise 30 yıllık tahvillerin faiz oranı ve 30 yıllık türk tahvillerin faiz oranı şu anda %8'in üzerine çıktı. Sadece 3 puanlık fark olur mu diyenler için : brezilyanın faizinin 4 puan, rusyanın 1.2, koreninki 0.4 puan farkla (spread) işlem gördüğünü hatırlatmalı.

ABD'de faiz arttırımı muhabbeti kaç aydır sürüyor farkındasınızdır, piyasalar bu yarım puanlık artışı çoktan fiyatladı- parite 1.30'dan 1.18'e geldi, bizim eurobond 107 gördükten sonra 98-99, 145 gören eurobond da 135'e geriledi.. Bunlar düşük marjlar değil, bunlar yarım puanlık faiz arttırımının fiyatlara yansımış olmasıdır, hatta biraz da over-sold olmuş fiyatlardır. Yani şimdi gidip fed faiz artıracak diye bu fiyattan artık eurobond satılmaz. Hatta türk evet'ine oynanacaksa alım yapılması gerekir.

Öte yandan faiz arttırılsa da dolar değer kazanabilir mi ? rekor cari açıklara rekor bütçe açıkları eklene eklene giden bir ekonomi var : ya sermaye girişi bulması gerekiyor, yada para basması yani likiditeyi arttırması. Sermaye girişinin hızlanması ihtimali sıfır, yani para basmak zorunda. Bu da global likidite artacak demektir, yani türk/rus/brezilya eurobondlarına yine gelmelerinden başka bir seçenek yok orta vadede.

porta
21-04-2004, 11:56
Diğer etkenlerden soyutlayarak düşündüğümde; FED'in yapacağı faiz arttırımının bizi çok fazla etkilememesi gerektiğini düşünüyorum. Bu artış peyder pey olacak ve orta vade diyebileceğimiz bir zaman sonunda en fazla %2 seviyesine gelebilecektir kanısındayım. Çünkü ABD'de çok kısa bir zamanda üst düzeyde bir ekonomik toparlanma bana pek mümkün görünmüyor. Sonuç olarak %2'lik faiz de bizi pek etkilemez kanısındayım.
Bizim asıl sorunumuz risk puanımızın (spread) yüksek olmasıdır. Bence asıl bunun izlenmesi gerekir. Eurobond konusu ise çok farklı bir konudur.(İkincil pazar için)
Saygılarımla...

LAZIO
21-04-2004, 14:18
doğru

Ben ABD de aldigim gayri menkul icin %4 faizle borclandim.Su %4-5 getirisi olan bonolari banada bildirinde bari aldigim borcun uzerine para kazanayim...LAZIO

-----------------------------------------------------------------------------

catoon2004
21-04-2004, 14:35
FED'in faiz arttırımı gerçekleşirse Zaten şişmiş olan eurobond'larımıza anında satış gelir.Bu da otomatikman bizim para piyasalarını doğrudan etkiler.Borsa da düşüş eurobond'larımzın ne kadar düştüğüne göre şekil alır.
2034 eurobond'u 103.000 iken şu anda 98.000'den işlem görüyor.Buna karşın dolar yukarı çıktı,borsa düştü ve bu enflasyona rağmen faizlerde düşüş olmadı.

pej
21-04-2004, 22:18
Greenspan'in bugün yaptığı konuşma ve FED'in faiz arttırma konusu ile ilgili yorumlar:

Greenspan Says `Vigorous' Growth Hasn't Produced `Broad-Based' Inflation
April 21 (Bloomberg) -- The U.S. economy is in a ``vigorous expansion'' that has not yet produced ``broad-based'' inflation pressures, Federal Reserve Chairman Alan Greenspan said.

Faster growth has started to boost hiring, Greenspan told the ****t Economic Committee of Congress in Washington. Worker incomes have yet to rise and trigger higher prices, he added.

``As I have noted previously, the federal funds rate must rise at some point to prevent pressures on price inflation from eventually emerging,'' Greenspan said. ``As yet, the protracted period of monetary accommodation has not fostered an environment in which broad-based inflation pressures appear to be building.''

Greenspan's comments are laying the groundwork for an interest rate increase as soon as August, economists and investors said. His comments yesterday, repeated today, that deflation is no longer an issue had sent markets tumbling as investors bet the Fed would raise its benchmark overnight bank lending rate from 1 percent sooner than investors had expected.

``He's saying we're watching, we're waiting, and we haven't decided yet'' on when to raise rates, said Robert Hormats, vice chairman of Goldman Sachs International in New York.

The latest survey of the Fed's 12 regional banks showed that the economy had ``widespread'' growth from mid-February through April 12 with ``modest'' increases in overall prices. ``Economic activity increased across the nation,'' said the survey, known as the beige book for the color of its cover. ``Labor markets tightened somewhat with modest wage increases.''

Market Reaction

The Fed will have to raise its target ``significantly at some point'' to head off inflation, Robert Parry, president of the Federal Reserve Bank of San Francisco in a speech in Gettysburg, Pennsylvania. Parry, 64, plans to retire in June.

The benchmark 10-year Treasury note due in February 2014 rose 3/16 point, pushing its yield down 3 basis points to 4.43 percent at 12:55 p.m. The Standard & Poor's 500 index rose 2.7 points, or 0.3 percent.

``This is a preparation for a rise in the federal funds rate without giving a specific timetable,'' said Roger Kubarych, a former Federal Reserve Board staff economist and now chief U.S. economist in the New York office of Hypovereinsbank.

``The door is now open for a change in monetary policy'' that may come as a quarter-point increase in August, said Lyle E. Gramley, a former Fed governor now a senior adviser at Schwab Soundview Capital Markets in Washington. The Federal Open Market Committee's policy statement at its May meeting ``will have a different tone.''

Fed Forecasts

J.P. Morgan Chase & Co. moved its forecast for the next rate increase to August from November, economist Dean Maki said in a note to clients. Four consecutive increases of a quarter percentage point may bring the overnight rate to 2 percent by year- end, Maki said.

In general, a boost in the rate wouldn't mean more would necessarily follow, Greenspan said. ``There have been many occasions in which we made one move and stop,'' Greenspan said. ``When we go through protracted moves it is usually a year or so.''

The increasing pace of growth is pushing businesses to add employees, Greenspan said, adding that there is still ``anxiety'' among workers. Executives are replacing obsolete equipments and yet show ``unusual reluctance'' to buy machines for basic expansion, he said.

Jobs Outlook

The economy created 308,000 jobs in March, the most in four years. A strong economy that leads to increased job creation would ease some of the pressure on President George W. Bush as he seeks re-election amid the loss of about 1.8 million jobs since he took office in January 2001.

``About 85,000 jobless individuals per week exhausted their unemployment insurance benefits'' in March, Greenspan said. He told the Committee that extending unemployment benefits would ``would be a good idea, because of the size of exhaustion.''

Central bankers are seeing early signs of faster inflation, Greenspan suggested. ``The pace of economic expansion, here and abroad, is evidently contributing to some price pressures at earlier stages of the production process and in energy markets, and the decline in the dollar's exchange rate has fostered a modest firming of core import prices,'' he said.

Over the past few weeks several companies have reported price increases. Toyota Motor Corp. raised prices on 10 U.S. car and truck models by an average $79 earlier this month. Georgia-Pacific Corp., which makes Brawny paper towels and Dixie cups, said April 2 it will raise prices by 6 percent to 9 percent July 1 on paper towels, tissues and napkins.

Pricing Power

Steel Dynamics Inc., a Fort Wayne, Indiana-based maker of automotive and appliance steel, said last Thursday that it plans to raise its base price on structural steel by $50 a ton this quarter.

Fed officials have been saying in their most recent policy statements they can be ``patient'' before raising rates, a word Greenspan did not use in his testimony today.

Instead, he noted the Fed ``recognizes that sustained prosperity requires the maintenance of price stability and will act, as necessary, to ensure that outcome.''

The U.S. economy, which grew at a 6.1 percent annual pace in the second half of 2003, ``appears to have emerged around the middle of last year from an extended stretch of sub-par growth and entered a period of more vigorous expansion,'' he said.

`Robust' Growth

Recent data show that ``that growth of activity has remained robust so far this year,'' Greenspan said. He cited increases in household spending, home sales and construction spending as contributors to growth. Retail sales rose 1.8 percent in March, the most in a year.

``Companies will ultimately find that they have no choice but to increase their workforces if they are to address growing backlogs of orders,'' Greenspan said. ``In such an environment, the pace of hiring should pick up on a more sustained basis, bringing with it larger, persistent increases in net employment than those prevailing until recently.''

Interest rates remain ``quite accommodative with short-term interest rates still close to zero,'' said Greenspan, 78, who has led the U.S. central bank since 1987. Tax cuts are ``likely to continue to provide considerable impetus'' to spending in the U.S. this year, he said.

Business Confidence

While ``the caution among business executives that had previously led them to limit their capital expenditures appears to be giving way to a growing confidence in the durability of the expansion,'' Greenspan said there's still some hesitancy among companies.

``Although businesses are replacing obsolescent equipment at an accelerated pace, many managers continue to exhibit an unusual reluctance to anticipate and prepare for future orders by adding to their capital stock.''

President Bush would not complain if the strengthening economy led the Fed to raise rates, Commerce Secretary Donald Evans said in an interview last month.

``The president's got great confidence in the chairman,'' Evans said. ``He's done a masterful job with monetary policy.''


To contact the reporter on this story: Craig Torres in Washington
at [email protected]

BUZZ
22-04-2004, 00:28
Fed in faiz artırımını o kadar kullandılarki yılbaşından beri fiyatların içinde!...
ABD de ve diğer piyasalarda çoktan satıldı bizdede tabi. Eurusd için güzel bir düzeltme sebebi oldu yakında biter ve yoluna devam eder!...

pej
22-04-2004, 09:14
FED'in faizi Ayşe Hanım Teyzem'in cebine dokunur


Ayşe Hanım Teyzem soruyor... "Evladım" diyor. "Amerika faizi artıracak diye laflar dolaşıyor. Bunu ucu bana da dokunur mu?"
"Dokunur Ayşe Hanım Teyzem dokunur. Önce kafanızı bozar. Sonra da cebinize dokunur." Telaşlandı... "Aman anlat" dedi. Ben de bildiğim kadarı ile anlattım.
"Ayşe Hanım Teyzeciğim" dedim. "ABD'de Merkez Bankası'nın başında Alan Greenspan isminde bir yaşlı amca var. Bu amca ekonominin patronu. 11 Eylül terörü ABD halkının, Enron isimli şirketteki ayak oyunları ABD firmalarının kafasını karıştırdı. İnsanlar harcamayı, firmalar yatırımı kesti. Piyasada yaprak kımıldamamaya, insanlar işsiz kalmaya başladı. Bu yaşlı amca o zaman ekonomiyi harekete geçirmek için önce faizleri son 46 yılın en düşük seviyesine yüzde 1'e indirdi. Sonra da onun tavsiyesi ile yönetim bütçeyi açtı. Gelirden fazla harcama yaparak ekonomiyi harekete geçirmeye çalıştı. İthalata yüklendi. Döviz açığı büyüdü.
O kadar ki, ABD'nin nerede ise 500 milyar dolara yakın bütçe açığı 600 milyar dolara yakın dış ticaret açığı var. ABD'nin ithalatı 1.300 milyar dolar, ihracatı 750 milyar dolar dolayında. Demek ki nerede ise ihracatı kadar döviz açığı oluşmuş.
İyi de... Bu durum sürdürülebilir durum değil. Bunlar ekonomiyi harekete geçirmek için uygulanan politikalar. Beklenen, ABD'de sonbaharda başkanlık seçimlerinden sonra bütçe ve dış ticaret (döviz) açığını kapatacak tedbirlerin alınması idi. Ama şu günlerdeki söylentilere bakılır ise, FED diye isimlendirilen Merkez Bankası'nın başındaki yaşlı amcanın seçimleri beklemeye niyeti yok. Şu günlerde faizi artıracak."
Ayşe Hanım Teyzemin sabrı tükendi. "Uzatma " dedi. "Kısa kes. ABD'de faizin artması bana ne yazar?"
"Ayşe Hanım Teyzeciğim" diye anlatmaya çalıştım, "ABD'de faizin artması demek, dünyanın her köşesinden ABD'ye dolar akımının başlaması demek. Dünyadan dolarlar ABD'ye gitmeye başlayınca, dünya piyasalarında dolar kıtlanır. Doların değeri artar. Bunun ucu bize dokunur. Hem de fena dokunur. Önce doların fiyatı artar. Ardından dolardan Türk lirasına dönenler, hemen dolara hücum etmese bile dolar bozdurmaktan vazgeçer. Doların faizi artınca, Hazinemiz dolar ile borçlanırken daha yüksek faiz ödemek mecburiyetinde kalır. Hazine yüksek faiz ile borçlanınca içeride Türk lirası faizler yükselir. Doların fiyatı ve faizler artınca aşağıya düşmekte olan fiyatlar gene yukarıya tırmanmaya başlar. Bir de bakarsınız ki, ABD'de faiz arttı diye bizde maydonozun fiyatı artmış."

Güngör Uras-Milliyet

bayindir36
22-04-2004, 22:59
fed sadece ekonomideki iyilesmeye bakip faiz arttirmaz,bunun bütce acigi var,dis ticaret acigi var...abd buralarda acik veriyor(irak savasindan dolayi),o bakimdan hemen faiz arttirimina gitmek mantikli olmaz...ayrica son aylardaki ekonomik iyilesme tamamen savas ekonomisinin bir sonucu,tüketici hala issizlik yüzünden harcama yapmiyor.

pej
23-04-2004, 00:26
"FED faiz artırımı" tartışması (23/4/2004)

FED faizleri artarsa Türkiye piyasaları etkilenir mi? Etkilenirse bu nasıl olur? Bu konuyu aslında şu veya bu şekilde bir yıla yakın bir zamandır bu köşede tartışıyoruz. Ama yumurta artık kapıda olduğundan konu ekonomi kulislerinde ancak şimdi günün tartışması haline geldi.

Yararlı tartışma
Gerek ekonomi yönetiminde gerekse medyada bazen şu görüş savunuluyor: "FED faiz artırımı bizi etkilemez. Bizim dışımızda bir olaydır." Bu görüş doğru olabilir. Ancak bir noktanın anlaşılması kaydıyla...

"FED faiz artırımı yaklaşmaktadır ve burada şu... Ve şu riskler vardır." Görüşü de doğru. Doğru ve daha önemlisi, yararlı. Önümüzdeki günlerde bu köşede şimdiki durumun bir benzeri olan ünlü 1994 FED faiz artımını tartışacağız. Batılı uzmanların bu konuya şimdi nasıl yaklaştıklarını ve bunun o zaman Türkiye'yi nasıl etkilediğini göreceğiz. 1994 yılında FED faizleri benzer bir şekilde artırdığında bono piyasaları büyük bir çalkantıya girmişti. Şimdi bakıldığında bu çalkantının en önemli nedenlerinden birisi olarak şu görülüyor...

"1994 yılında FED faiz artırımının etkileri dünyada tartışılmadı. Oyuncular gafil avlandı. Çalkantı bu nedenle olması gerekenden çok daha büyük oldu." Evet, FED faiz artırımı Türkiye'yi etkilesin, etkilemesin, bunun tartışılması yararlı. Çünkü oyuncuları ve ekonomi yönetimini tedbir almaya itecek. Son krizde olduğu gibi piyasa bir anda göçmeyecek. Unutmayalım...

FED faiz artırımı artık çok yüksek bir olasılık haline gelmiş olsa da yine de önümüzde tedbir almak için en az 3 ay var. Tedbir almak neden zararlı olsun... Ekonomi yönetiminin altına imza attığı "Risk management" denen şey zaten bu değil mi?

Etkisi ne olur?
Aslına bakılırsa FED faiz artırımı Türkiye'yi etkiler mi sorusu bir yerde anlamsız. Çünkü FED faiz artırımının gündeme gelmiş olması bile bizim piyasaları şimdiden etkiledi. Hem de gözle görünür bir şekilde. Üstelik AB üyeliği ile ilgili olumlu haberlerle çakıştığı bir anda.

Etki ortada. Gösterge niteliğindeki Eurobond'un satış kotasyonları 2 Nisan'dan önce 106'ya vurmuştu. Bizim beklentimiz bunun 107'yi aşması idi. Ama 2 Nisan'da piyasaları şoke eden ABD istihdam sürprizi yaşandı, ve bütün hesaplar değişti. (Bunun böyle olabileceğini istihdam verilerini izleyen hafta sonunda okurlara duyurmuştuk.)

Üç hafta önce 106'ya vuran satış kotasyonları dün itibariyle 98'deydi. Fiyatlar yüzde 7 kadar gerilemişti. Yani FED faiz artımı şimdiden etkili oldu bile...

Krize yol açar mı?
Peki bu durum bizim piyasalarda bir kriz noktasına gelir mi... Yoksa sadece doğal ve periyodik bir fiyat düşük olarak mı piyasalara yansır? Biz konudaki görüşümüzü de açıkça belirttik. FED faiz artırımı bono piyasasını, devlet bütçesini ve kısmen de borsayı olumsuz etkiler. Ama... AB üyelik süreci sorunsuz devam ettiği sürece bu bir krize dönüşmez. Diğer bir deyimle FED nedeniyle yatırımcı ciddi bir darbe yese bile bizce bu olay büyük bir krize yol açmaz. Tekrarlayalım. FED tek başına bir kriz nedeni değildir.

Sonuç
Türkiye piyasalarını esas vuracak olan FED faiz artırımının AB'den gelecek olumsuz haberlerle birleşmesidir. AB Türkiye'ye son aylarda çok olumlu sinyaller verdi. Bizim gibi AB üyeliğine şüpheyle bakan kişiler bile, "Acaba AB'nin Türkiye'ye bakısı değişiyor mu?" diye düşünmeye başladı. Bu kadar sağ gösterdikten sonra AB bir de sol vurursa ve bu FED faiz artamı ile birleşirse sorun o zaman bir kriz boyutuna ulaşabilir. AB üyelik süreci şimdiki çizgide gittiği sürece büyük kriz olmaz. Bu konuda bizim kişisel görüşümüz böyle.

Salih Neftçi

forges
24-04-2004, 00:16
bir patron varmış işleri kötü gitmeye başlamış,rekaBet edemiyor hep zarar ediyormuş ne yaptıysa olmamış maliyetlerini de düşürememiş çünkü ana hammaddelerde dışa bağımlıymış ama her ay araba değiştirir armani giyer polo parfüm kullanırmış komşuları bu çok zengin parayı kırıyo dermiş.Birgün patronla oğlu tartışmış işyeri birbirine girmiş alacaklılar da olaya şahit olmuş herkes tedirgin olmuş bunların sonu gelmez diyip alacaklarını istemişler ama nafile kasa tam takırmış.Patron gidip tefeciden çook yüksek faizle borç alıp çek kırdırmış zararı daha da artmış ama borçlarını ödüyormuş ama tefeciye borçları sürekli artıyormuş.Birgün tefecinin amerikada oturan amcası gelmiş birikmiş param var sen bunu peyderpey al tefeciye borçlarını öde bana da ilerde verirsin ama işyerinin yönetiminde benim de görüşümü alacaksın demiş.Sonra aradan bi süre geçmiş patron kalp krizi geçirmiş yeğeni işin başına geçmiş oğluda hastaymış zaten.Yeğeninin amerikalılarla tanışıklığı pek yokmuş biraz da toymuş,ilk izlenim önemlidir deyip amerikalı amcayla sıcak bi diyaloğa girmek istemiş o bir adım atmış amca 1 adım atmış derken yakınlaşmışlar ama elini veren kolunu kaptırır misali artık amcanın sözünden çıkamaz olmuş amca da parayı çekinmeden bolbol veriyor onun yerine iş yaptığı adamları kafalıyormuş işler çok güzel gidiyormuş parasızlık çekmiyormuş itibar görüyormuş .Yeğen sonraları bi hesap yapmış amcasının devrettiği borçlar azalacağı yerde işler bu kadar iyi giderken artıyormuş yeğen makasa geldiğini anlamış ama atı alan üsküdarı geçmiş.... saygılar

Salacaklı
24-04-2004, 00:23
FED faiz artırımı yüzde kac olacaktir...yüzde 3 mü yoksa yüzde 5 mi .? Bu artirim yüzde 2 inin altinda Kalir..Türkiye gibi yagli bir pazari Birakip gitmez $ diye Düsünüyorum..Bu düsüncemde KIBRIS da olan referandumdan bizim Tarafin evet diyecegine göre yorumluyorum fikirlerimi..

pej
24-04-2004, 00:46
Sn.Forges,benim Ayşe Teyze ve sizin patronun şırketi yazıları ile konuyu herkezin takip edebileceği şekile getirdik sanırım.

Veya bir kademe daha kolaylaştırabiliriz.

Ali,borç alma Ali....

Ali tutumlu ol,yerli malı kullan.

Ali topu at.

bournemouth
24-04-2004, 00:49
Ucuz doların sonu


Şimdi dolar almanın zamanı. Daha önce bu sütunlarda tahmin ettiğimiz gibi Federal Reserve Bank baskılara dayanamadı. Amerika'da faiz artırımı için sonbahardaki seçimlerin beklenmeyeceği anlaşılıyor. Kaldı ki, Bush'un tekrar seçilmesi de risk altına girdi.
Amerikan bankaları da faiz artırımı için düğmeye bastı. Amerika'da kredi faizleri yükseltiliyor. Portföy müşterileri de pozisyonlarını değiştirmeye başladılar. Bu durumda, Amerika'da enflasyon ve bütçe açığı artacak, belki de tarihi yükseklikler yaşanacak. Son yıllarda gayrimenkul fiyatlarında yaşanan artış duracak, hatta fiyatlar düşebilir. Yeni gelecek başkan kim olursa olsun, vergileri yükseltecek. Zaten, mahalli idareler kendi vergilerini yükseltmişti. Ama, Başkan Bush merkezi idarenin aldığı vergileri düşürerek bir dengeleme sağlamaya çalışmıştı. Artık, durum değişmek zorunda. Durum yalnız Başkan Bush için değil, Bush politikasını onaylayan bizim gibi ülkeler için de değişecek.
Federal Reserve için güç günler başlıyor. Faiz artırımını zamana yayarak ve piyasayı hazırlayarak yapmak zorunda. Yapılacak bir hata, Başkan Bush'un seçim şansını tamamen yok edebilir. IMF de faiz artırımının yavaş yavaş yapılması ve az gelişmiş ülkelerde oluşacak riskin de göz önünde tutulması gereği konusunda Federal Reserv'i uyardı.
Amerika'da faiz artırımı ile birlikte, euro - dolar paritesi de düşecek, 1.15'in altına gerileyecek. Avrupa Merkez Bankası da baskılara dayanamayıp, faiz düşürmeye kalkarsa parite 1.05'in altına bile düşebilir. Bu durumda, şimdiki uluslararası şartlar korunursa, altın fiyatlarının da dolar karşısında düşmesini bekleyebiliriz. Ama, altın fiyatları Amerikan seçimlerinden sonraki ve faiz artırımının durduğu bir noktada tekrar yükselişe geçebilir.
Sonuçta, euro ile satış kontratları yapan ihracatçılar için parite zararı oluşacak. Avrupa'da mal fiyatları düşerken, Amerika'da yükselecek. Avrupalılar göreceli olarak zenginleşirken, Amerikalılar fakirleşecek.
Gelelim ülkemize. Bankalar bu durumda açık pozisyonlarını derhal kapatmalı. Yabancılar zaten tedbirleri almaya başladılar, borsadan da çıkıyorlar. Bu durumda, Borsa Endeksi'ndeki yükseliş durabilir, hatta zaman içinde düşüşler yaşanabilir.
Türkiye'de dolar fiyatları daha da artacak. Bu artışın yavaşlatılması, ani olmaması ve zamana yayılması için Merkez Bankası derhal tedbir almalı. Döviz alım ihalelerini kaldırıp, isteyen bankalara doğrudan döviz satmalı. Yeterli dövizi var. Merkez Bankası döviz rezervinin düşmesinden korkmadıkça, döviz krizi çıkmaz. Dolar fiyatlarının artması, euro fiyatlarını aynı oranda düşürmeyebilir. Bu da normaldir. Döviz fiyatlarının dengeli bir biçimde artması ekonomi için olması gereken bir gelişme. Bu dengesiz denge zaten sürdürülemezdi.
Bu durumda, bizde de faizler yükselecek. Merkez Bankası bir hata yapıp açık piyasa ve para piyasasında bankalardan borç aldığı Türk liralarını bankalara geri vermemek için faizleri aşırı yükseltmeye kalkarsa, kriz çıkarır. İşte o zaman, enflasyon hedefleri de altüst olur. Şimdiye kadar yapılanlar bir günde uçar gider. Bu dönemde, Merkez Bankası gerekirse IMF hedeflerini tutturmamaktan korkmamalı. Bir kez daha, "hedef krizi" yaşamak istemiyoruz.
İhracatçıya ise, gün doğdu. İthal malları pahalılaşacak. Dış ticaret dengemiz biraz düzelecek. Enflasyondaki düşüş duracak, hatta yükselme eğilimi görülecek.
Nihayet dengeler yerini buluyor.

[email protected]

forges
24-04-2004, 21:01
evet sevgili pej sana katılıyorum
(bu arada burda ben kimseye negatif hava pompalamaya çalışmıyorum amacım sadece ama sadece gerçekleri başka bir açıdan görmeye çalışmak kimse borsanın çökmesini doların patlamasını tabiki istemez ama devekuşu gibi kafamızı kuma gömmenin alemi yok...hala önümüz açık diyenler var rum yönetimi ab de olduğu sürece bize ab de hayaldir der saygılar sunarım.......)

Gandhi
26-04-2004, 05:45
Perşembe akşam TV de dinledim, bizim 2030 bonolarının faizi %8,5 a geliyormuş.. (Nasıl hesaplandığını bilen bir arkadaş yazarsa memnun olurum..)
Brezilyanınkiler %11 miş.. ABD nin de bu faişz artırma beklentileriyle %4,5 olmuş.. Bizim bonolar Meksika ve Polonya ayarındaymış..

Bu durumda ABD ile aramızdaki fark %4.. az değil.. Bonolarımızın burada dengeleneceğini bekliyorum..