PDA

View Full Version : Turk öğrenciler matematikte çok başarısız?

Şafak
13-01-2007, 12:11
Türk öğrencilerin matematik performansının çok kötü olduğu ortaya çıktı.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, sendikanın Türkiye ile OECD ülkelerini karşılaştırdığı açıklamasında, Türkiye'nin matematik performansında sondan ikinci olduğunu söyledi.

Özcan, OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programına göre, OECD ülkelerinde 15 yaşındaki öğrencilerin matematik performansına göre en başarılı ülkelerin Finlandiya, Kore, Hollanda ve Japonya olduğuna dikkat çekti.

Bu ülkelerde temel seviyede matematik yeterliliğine sahip olmayanların oranının yüzde 10’dan az iken, Meksika, Türkiye,Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de yüzde 25’in üzerinde olduğunu vurgulayan Özcan, şöyle dedi:

"OECD ülkelerinin skor ortalamasının 500 olduğu düşünüldüğünde; Kore’de öğrencilerin matematik performansı 542, Finlandiya’da 544, Hollanda’da ise 538’dir. Türkiye Meksika’dan sonra matematik performansında en başarısız ikinci ülke’dir. Türkiye’de öğrencilerin matematik performansı 423’tür."

Özcan, öğrenci başına harcama oranının OECD ülkelerinde Türkiye'den 6 kat fazla olduğunu, Türkiye'de bütçeden eğitime ayrılan payın yüzde 10.4'ken OECD ülkelerinde ortalamanın yüzde 13.3 olduğunu kaydetti.OECD ülkelerinde öğretmen maaşının Türkiye'dekinden ortalama 4 kat yüksek olduğunu da vurgulayan Özcan, şöyle konuştu:

"Türkiye eğitim alanında fazla mesafe katedilebilmiş değildir. OECD ülkelerinin hala çok gerisinde kalan ülkemiz, son sıraları hiç kimseye kaptırmaya niyetli değildir. Eğitim sisteminin iflasının vesikası olan bu tablo’nun muhatapları en kısa zamanda eğitimde acil durum planını devreye sokmalıdır. Aksi takdirde S.O.S. veren Türk Milli Eğitim sistemi kısa zamanda çökecektir."

bu kadar masrafa bu kadar emege kadar NEDEN?magazınmı kısa yoldan para kazanmak mı?ulke kosularımı?NEDEN?İnsan cok uzuluyooo cokkk anlatamamm..:(

ghetto
23-01-2007, 20:55
Matematik kitaplarini karşılatırırsak , eminim bu araştırmanın sonucunu yadırgamayız ...
Kitap düzeni (renkler , ispatlar , gündelik hayattaki matematik kullanımı örnekleri) çok önemlidir , tabi hocalarda da öğretme isteği olacak , ezber yaptırtmak çözüm olmuyor ...

ÇELEBİOĞLU
23-01-2007, 21:03
Hocalardan tamamen.Lisede matematikten nefret ediyordum.Adam bize sin,cos formüllerini ezberletiyordu.Biz de ezberleyemiyorduk.Sonra bir hocadan özel ders aldım.Hocam tek tek o formüllerin nerden geldiğini öğretti.Böylece unuttuğumda kendim tekrar çıkarabiliyordum formülü.Bazı türev,integral,limit sorularını kafadan çözmeye bile başlamıştım...Lisede matematkten nefret eden ben ÖYS sınavında 33 soru işaretlemiştim.32 si doğru 1 i yanlış.Diğer konular yetişmemişti sınava.Yoksa daha iyisini de yapabileceğimi biliyorum.

burakyilmaz
23-01-2007, 21:07
devlet öğretmene verirse 900milyon maaş; ay sonunu getirmek için ne yapacak; okulu önemsemeyip, bulabilirse özel ders verecek, geçinecek.
devlet eğitime ve öğretmenine yapsın yatırımı bakın nasıl da yükselecek öğrencilerin başarısı; bir insanın kafasında geçim sıkıntısı varsa; istikrar zor gelir

Fxoloji
23-01-2007, 21:12
Hindistanda geçim sıkıntısı hiç yok... :D ... Öğretmenleri evlerinden limuzinle alıyorlar... Ondan böyle adamlar Matematikte ve onunla ilgili Bilişimde bu kadar ileri noktalara geldiler... Tabii bu işin şakası... Bence ne maaş ne başka birşey tek gereken vatan sevgisi... Maaşı ayda 8000$ olan ama bu maaş yetmiyor diyen arkadaşlarım var... yeterki öğretmenler öğretcek olsun ...

burakyilmaz
23-01-2007, 21:17
işin içinde olmayınca anlamak zordur. dışarıdan bakınca herşey kolay gözükür. ama hiçde öyle değil işte. hindistana gelince ; adamlar bir karar almışlar eğitim sistemin tamamen teknoli üretecek bir sistemem çevirmişler. vede her sene katlanarak artan miktarda eğitime yatırım yapıyolar. bizde böyle bişey yok az paraya vatan sevgisi, öğretmenlik kutsal meslek, fedakarlık isteyen meslek diyerek, vede her sene değişen eğitim sistemiyle öğrenci yetiştirilmeye çalışılıyor.

Fxoloji
23-01-2007, 21:34
Benim anlayamadığım Öğretmenlik mesleği ile ilgili gerçekler siz sınava girmeden önce farklı mezun olduktan sonra farklı değilki... 4-5 yılda değişen birşey olmuyor... Öğretmenlik mesleği hep zorlu hep meşakatli olmuştur... Ve bu mesleği tercih edenler bu zorluklara göğüs germek için bu mesleği tercih etmişlerdir... Çözüm üreten değil , şikayet eden bir toplum olduk... Doktor şikayet eder, Öğretmen şikayet eder, Mühendis şikayet eder... Olan çoçuklara oluyor... Öğretmenlik kutsal bir meslek , gözlerimiz eski öğretmenlerimizi arıyor... Onlar tabii işlerinin değerini biliyordu , konumlarınıda... Dertleri plazma televizyon almak , yazın bodrumda tatil yapmak değildi... Onların hazzı yetiştirdikleri biz gençlerin başarılarıydı...

batık
23-01-2007, 21:39
Bu başarısızlık konusuna nerden baktığınıza bağlı.Türk Eğitim sistemindeki matematik müfredatı o kadar yüklü ki,karşılaştırma yaptığınız ülkenin müfredatı ve o müfredata göre öğrencinin performansı ülkeden ülkeye değişir.Bunu bir örnekle açıklayayım.
Yeğenim yıllar önce 2 seneliğine Türkiye'ye geldi.O tarihte ilkokul 5. sınıf öğrencisiydi.Doğmabüyüme Fransada yaşadı o yıla kadar.Buraya gelince kanunlar gereği ilkokula devam etmesi gerekiyordu.Öte yandan Fransada aldığı eğitim yarım kalmasın diye Fransız okuluna gidiyordu.(Ankara'da)
Sabahtan öğlene kadar Türk okulu, öğleden akşama kadarFransız okulu.
Çocuk Türk okuluna giderken ağlıyor,Fransız okuluna giderken güle oynuya gidiyordu.Bir gün matematik sınavı öncesi benden yardım istedi.
Türk okulu matematik sınavı için havuz,işçi,yaş problemlerine çalışıyorduk.Tabiki çocuk bir şey anlamıyor.Peki dedim sen Fransız okulunda ne görüyorsun matematikte?
Çocuk açtı kitabı bunları dedi.Kitap bir boyama kitabı gibiydi ve sorular şöyleydi:
Aşağıdaki şekillerden hangisi daire,hangisi dikdörtgen,hangisi üçgen? Daireyi kırmızıya,üçgeni maviye,dikdörtgeni yeşile boyayın.

Şimdi ne demek istediğimi anlatabiliyorum sanırım.10. sınıfta çocuğun gördüğü karmaşık sayılar ne işe yarar? kaç tane amerikalı genç o yaşta sinüs kosinüs formüllerini ezberler?kaç tane Alman genci 11.sınıfta integral alma kurallarını öğrenir?
Bırakınız bu raporları Allahaşkına,bizim gençlerimiz matematiğin kralını yaparlar,yeterki sizler onlardan saçma sapan şeyleri yapmalarını istemeyin.
Halt etmiş OECD raporu!!!!!!!
Saygılar

Asmiltak
05-08-2012, 02:36
Bence başlıktaki yargı doğru değil.. Öğrenci ne verilirse onu alır.. Matematiğin o muhteşem ahengine hiç değinilmeden onun bir rakamlar yığınından ibaret olarak lanse edilmesidir mevcut başarısızlığın nedeni..

guneysu
05-08-2012, 02:49
Bence başlıktaki yargı doğru değil.. Öğrenci ne verilirse onu alır.. Matematiğin o muhteşem ahengine hiç değinilmeden onun bir rakamlar yığınından ibaret olarak lanse edilmesidir mevcut başarısızlığın nedeni..

''Türk öğretmenler öğrencilerine matematik öğretmekte çok başarısız'' olmalıydı başlık.

ne kadar bilgi yükleyebilirsen alır o genç beyinler. öğretmesini bilen için o beyinler birer harddisk tir.

brokerüstad
15-09-2012, 13:31
Matematikte olimpiyatlarda harikalar oluşturuyor çocuklarımız gençlerimiz
Matematikte bence çok başarılıyız ve Dünyaya da model olabiliriz , öğretmek ve süper beyinlerimize sahip çıkmak önemli olan
Matematikten soğutuyorlar bence

brokerüstad
15-09-2012, 13:34
http://www.ezberim.org/egitim/66466-turkler-dunya-siralamasinda-nerede/

brokerüstad
15-09-2012, 13:35
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:T%C3%BCrk_matematik%C3%A7iler

brokerüstad
15-09-2012, 13:36
http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/219806-unlu-turk-matematikcileri-kimlerdir.html

brokerüstad
15-09-2012, 13:37
http://fatalerror37.blogcu.com/turk-matematikcilerin-hayati-ve-matematige-kazandirdiklari/6666739

brokerüstad
15-09-2012, 13:38
http://www.netdergim.net/matematik-olimpiyatlarina-turkiye-damgasi/

brokerüstad
15-09-2012, 13:38
Tübitak tarafından oluşturulan Matematik milli takımında yer alan Karşıyaka Yamanlar Koleji 11. sınıf öğrencisi Mehmet Sönmez 29. Balkan Matematik Olimpiyatında Altın Madalya kazandı.

http://www.karsiyakahaber.com/yamanlar-matematik%E2%80%99te-balkan-sampiyonu.html?haber_id=1462

brokerüstad
15-09-2012, 13:40
http://www.matematiktutkusu.com/dosyalar/172-tubitak-bideb-olimpiyat-sorulari.html

brokerüstad
15-09-2012, 13:45
Matematik olsun Fen olsun ne olursa olsun başarılıyız ve dahada başarılı olacağız, yeterki azimle kararlılıkla çalışalım enerjimizi zekamızı boş işlerle tüketmeyelim

royal
15-09-2012, 13:54
TUrkcede çok mu başarılılar?

BORA YAŞAR
15-09-2012, 14:13
Fen Liselerinden toplanmış hormonlu gençlerle vitrin oluşturarak uluslararası bazı yarışmalara katılarak oralardan kupa getirmek midir bir gençliğin matematik bilgisi ölçüsü?

Üniversiteye giriş sınavlarında sıfır puan çeken onbinlerce gencimiz matematik öğretmek ve öğrenmekte ne kadar başarılı olduğumuzu açıkça gösteriyor...

2012 YGS'de sıfır puan alanların oranı, geçen iki yıla göre artış gösterdi. Bu yıl 50 bin 805 adayın puanları 0.5'ten küçük olduğu için hesaplanmadı. Söz konusu sayı geçen yıl 38 bin 269, 2010 yılında ise 14 bin 156 olarak gerçekleşmişti.

YGS'de sınavı geçerli sayılan 1 milyon 837 bin 344 adaydan 50 bin 805'i "sıfır" aldı.

ÖSYM'den alınan bilgiye göre, sınava 1 milyon 895 bin 476 aday başvurdu, bu adaylardan 57 bin 742'si sınava girmedi.

http://www.sabah.com.tr/Egitim/2012/04/20/ygsde-50-bin-805-aday-sifir-puan-aldi

brokerüstad
15-09-2012, 16:47
Matematikte çok başarılı olduğumuzu sanıyorum
hesap kitap işi bizde ,enflasyon hesabı bütçe hesabı not hesabı bakkal kasap hesabı manav market hesabı benzin gaz hesabı fatura bilet hesabı hesabın hesabı derken
matematikle geçiyor günümüz
matematikte başarılı değilmiyiz şimdi :)

brokerüstad
15-09-2012, 16:48
İki Matematikçi,aralarında mesleklerinin ne kadar önemli olduğunu konuşuyorlar. Sonra içlerinden biri diğerine dert yanıyor: "Ah azizim ah! Matematiğe yeterince önem verilmiyor. Aslında konuya devlet el atmalı ve Matematik bilmeyenlerden vergi toplanmalı. Diğeri cevap veriyor: "Sayısal loto da bu işe yarıyor zaten…"

:)

brokerüstad
15-09-2012, 16:50
İlkokulda, matematik dersinde öğretmen üçgenin alanını, cocuklara
şu şekilde öğretmiş: Bir üçkenarlının alanı, yatayımı ile diklesiminin
vuruşumunun, ikiye bölümüdür. Çocuk bunu güzelce ezberlemiş.
Akşam babası evde sormuş:
- Bu gün okulda ne öğrendiniz.
- Matematik dersinde, bir üçkenarlının alanını öğrendik babacığım.
- Ya öyle mi, peki nasıl öğrendiniz.
- Bir üçkenarlının alanı, yatayımı ile dikleşiminin vuruşumunun,
ikiye bölümüdür.
- Yavrum, yanlıs öğretmişler size. Doğrusu : Bir üçgenin alanı,
tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir.
O sırada, bir yandan gazetesini okuyan, bir yandan da torunuyla
oğlunun konusmasını dinleyen dede, dayanamayıp söze girmiş :
- İkinizin de tanımı yanlış! Bir müsellesin mesaha-i sathiyesi,
kaidesiyle irtifaynın hasıl-ı darpının nısfına müsavidir.

brokerüstad
15-09-2012, 16:51
Öğretmenin okulda ki ilk günüıdü.Ve öğrencilere şöyle dedi;
-Çocuklar kendini gerizekalı hisseden varsa,ayağa kalksın
demiş
Sınıftan çık çıkmamış ama sonun da bir çocuk ayağa kalkmış öğretmen sor muş
-Oğlum sen kendini gerizekalımı hissediyorsun
Çocuk
-Hayır ama sadece sizin ayakta kalmanıza gönlüm razı olmadı

BORA YAŞAR
15-09-2012, 19:57
Döktürmüşsün gene broker...

Saçıp geziyorsun incileri.:)

Kabul ettim. Matematikte çok başarılıyız.

Fizikte, fende liselerarası dünya birincisiyiz.

Türk öğün, çalış, güven.

brokerüstad
15-09-2012, 19:59
Döktürmüşsün gene broker...

Saçıp geziyorsun incileri.:)

Kabul ettim. Matematikte çok başarılıyız.

Fizikte, fende liselerarası dünya birincisiyiz.

Türk öğün, çalış, güven.

:) :) :) :)

Matematikte çok başarılı olduğumuzu sanıyorum
hesap kitap işi bizde ,enflasyon hesabı bütçe hesabı not hesabı bakkal kasap hesabı manav market hesabı benzin gaz hesabı fatura bilet hesabı hesabın hesabı derken
matematikle geçiyor günümüz
matematikte başarılı değilmiyiz şimdi :)

serdar72
17-09-2012, 11:31
Türk Milleti kıvrak zekaya sahip bir millettir.. yeterki uygun eğitim verilsin..

daha önce birçok ilim adamı çıkartmıştır..

yurtdışında çok başarılı insanlarımız vardır..

bundan sonra yurtiçinde de olur inşaallah..

tek kriter iyi bir eğitim ve çalışmaktır...

çinliler günde 10-16 saat çalışırlar...

biz üzerimizdeki tembelliği atmalıyız..

brokerüstad
17-09-2012, 20:05
Türk Milleti kıvrak zekaya sahip bir millettir.. yeterki uygun eğitim verilsin..

daha önce birçok ilim adamı çıkartmıştır..

yurtdışında çok başarılı insanlarımız vardır..

bundan sonra yurtiçinde de olur inşaallah..

tek kriter iyi bir eğitim ve çalışmaktır...

çinliler günde 10-16 saat çalışırlar...

biz üzerimizdeki tembelliği atmalıyız..

Sadece tembelliği atmalıyız
gerisi gelir