PDA

View Full Version : içecek hazırlama sanatı

nefron1
18-01-2007, 21:22
herkes bildiği karışım içecekleri (alkollü-alkolsüz ) oranlarıyla beraber buraya yazarsa güzel bir içecek portföyümüz olur diye düşünüyorum.önerilerde bulunanlara şimdiden teşekkür ederim.

sardes
19-01-2007, 02:38
topik hayırlı olsun, işallah devam edersiniz. : )

en basit karışım muzlu süt karışımı
1 muz , 2 bardak süt, iki kaşık şeker
mikserde en üst düzeyde (bıçağı kullanılarak) çırpılacak. Muz köpürececeği ve sıvı iki katına çıkacağı için , mixser kabını ayarlamanız gerekecek.

çocuklar için
aynı formüle ek olarak, 1,5 kaşık bal
7 dakika kaynamış 1 yumurta
(yulaf yada öğütülmüş buğday lapası), yada biskuvi 10 adet
afiyet olsun.(karışımı günlük besin olarak hazırlayan bir doktordan alınmıştır. alerji durumu bakılmalıdır.)

sardes
19-01-2007, 02:41
basit karışım alkol

1 bardak portakal suyuna, yarım cay bardağı şeftalili archers,
buz eklemeyi unutmayın

sardes
19-01-2007, 02:52
ve limonata,
bu tarif osmanlı mutfağının detayını bilen halamızdan alınmıştır. :)

limonata için surahi ölçüdür. diyelim ki 1 ltr
ideal limon sayısı 5-6 arasıdır. tadın keskinliğine göre eklendiği için limonsuyunda artma olabilir.
1-1,5 bardak şeker

sırrı şu
1-su kaba konur, içinde şeker eritilir. (önce limon suyunu koyarsanız, şeker limonlu suda kristallenir ve suya karışımı az ve geç olur)

2-limonlar ayrı bir kaba önce kabukları rendelenir, bu kab içersindeki limon kabukları çok az şeker(1 kaşık kadar) konularak ezilir. limon kabuklarının suyu normal su yerine şekere daha hızlı bulaşmaktadır. ezme işi bittikten sonra içine 1 kaşık su konulara koyu renk sıvı sulandırılır.

3-Bir diğer kabta ise limonlar sıkılır

elde edilen limon suyu, yavaşca bir süzgü ile şekerli suya ilave edilir ve arada tadı kontrol edilir, istenilen tad yakalandıktan sonra, (sık gözlü süzgü suyun berraklığı için şarttır). En son olarak kabuklara ait koyu sıvı süzgeçten geçirilerek eklenir.

karışım hazır, karışıma buz eklenmez, buz ekleyecek iseniz, bu karışımdan buz yapıp servis yapmadan önce eklemenizi yada soğuk suyla başlamanızı tavsiye olunur.

aroma sevenler servise alınmış bardak üzerine taze olması şart, nane yaprağı ekleyebilir.

Biraz zahmetli olsa da, elde ettiğiniz sonuç aile içinde direk farkedilecektir. Sıvının hemen tüketilmesi buzdolabında sürüklendirilmemesi gerektiğini belirtelim.
:D

chemeng
19-01-2007, 13:29
bira ve votka karıştır süperrrrrrrrr oluyor...:D:D:D

ghetto
20-01-2007, 21:57
Nerden duyduğumu veya gördüğümü hatırlamıyorum ama şöyle bir alkolsüz içecek tarifi var ve ben çok beğeniyorum enerji verdiğini bile söyleyebilirim ;
Kola ve zencefili damak tadınız doğrultusunda karıştırıyorsunuz ve içecek hazır oluyor ....

Sütlü içeceklerden birde kakaolu süt var , reklam olmassa , nesquik iyi oluyor ...

Alokllü olarak ,
Southern Comfort marka alkollü içki ''ki kendisi çok lezzetlidir'' ile kolayı karıştırınca şahane bir içeceğiniz oluyor .

Limon Kabukları rendelenerek hazırlanan limonata içine biraz da nane ekleyip soğuk servis yapmanız durumunda , yazın en çok seveceğiniz içeceğiniz olacağını düşünüyorum...

Ayrıca votka kokteyli hazırlayacaksanız taze meyve suyunu kullanmanız sonucu olumlu yönde değiştirecektir (üzüm ve elma suyunu önerebilirim)

Afiyet olsun :tamam:

Realtor
21-01-2007, 00:38
1 numaram ;
votka ve shcwepss bitter lemon karısımı ; ayarı 1 birim votkaya 3 birim bitter lemon gibi olabilir.

2 numaram ;
viski, kola, buz

3 numaram ;
adıda var ;california driver
portakal, greyfurt ve votka. esit miktarlar.

KATEGORI DISI, EN FAVORIM
bloody mary
domates suyu (gercek sıkma), tabasco acı sos, karabiber, bir iki damla limon ve votka

(durduk yere aklıma girdi gidip bir votka bitter lemon yapıp içicem simdi.)

sezi
25-01-2007, 01:07
250 gr kadar kuru kayısı 1 lt su ile düdüklü tenecerede 15 dak kaynatılır.piştikten sonra bir dilediğiniz miktarda şeker ve limon suyu ilave edilir.Sonra blenderde güzelce çırpılır.Harika doğal meyve suyu elde edilir.Afiyet olsun.

mme
25-01-2007, 01:09
Çayın demi, üzerine uludağ'ın cola cinsi, içine 2 kesme şeker, soğut, bira tadında olur.

nefron1
26-02-2007, 00:01
önerilere tşk ler devamını bekliyorum

PARK
04-03-2007, 01:10
buzlu bourbon....................

Sinek Vale
11-03-2007, 14:25
Merhaba,

Elma Suyu (1 Ölçek) + Soda (1 Ölçek) çok güzel bir karışımdır.

Oranları ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Almanya'da marketlerde bu karışım hazır olarak (şişelenmiş) satılmakta.

Sevgiler...

diojen2006
11-03-2007, 14:46
gerçekten bu konuyu açmanız çok iyi oldu :yes: