PDA

View Full Version : Ah O Eski Şarkılar

BORA YAŞAR
27-03-2007, 20:24
Babamın ölümüyle ben yanlarına alan dayılarımla Anadolu'mun çeşitli şehir, kasaba ve nahiyelerini dolaştım.

Dayılarımın büyüğü Devlet Demir Yollarında hareket memuru,ortancası nahiye müdürü idi.

10 yaşıma kadar Kütahya, Mardin, Diyarbakır/Zengetil, Adana/Yenice (Yılmaz Güneyin köyü),FevziPaşa/Adana, Adana (İlkokul 3.sınıf yarıyıl) İskenderun (İlkokul 3-4. sınıf) dolandım durdum.

Lüks lambamız (hakikaten lüks bir araçtı o devirde) veeee kocaman pilli radyomuz vardı.Zırt pırt açılmazdı radyo. Üstünde mutlaka bir dantel işleme örtü olurdu. Ailenin büyükleri belirli zamanlarda açardı radyoyu. Haberler ve şarkılar için.

Biz küçük yaştan itibaren şarkı ile doldurduk kulaklarımızı. Ben 7 yaşında Abdullah Yüce'nin " Bu ne sevgi ah"ve "Gezdiğim dikenli aşk yollarında" şarkılarını söylerdim büyüklerin gururlu bakışları altında.

1954 ya da 1955 yılı idi yanılmıyorsam bir sebeple kıs süreliğine geldiğimiz İstanbul'da Zeki Müren'i Sarayburnu'nda dinlemeye gitmiştik tüm ailecek.

Sonra Ankara. Ankara'nın her köşesi ucuz halk gazinoları ile doluydu. Gençlik Parkında birçok gazino vardı. Düşük gelirli bir aile olarak hemen her hafta birine giderdik. Demekki pahalı değildi. Güneri Tecer, Mustafa Sağyaşar, Emel Sayın, Ziya Taşkent, Neşe Can yıldızları idi halkın.

Biz şarkı dinler şarkı söylerdik o devirlerde.

TRT şarkı ve türkü konserleri verirdi sürekli. Türkü bu topikin konusu olmamakla beraber çok sevilirdi. Nezahat Bayram türkü kraliçesi idi Ankara'nın. Neriman Altındağ, Ahmet Gazi Ayhan, Ahmet Sezgin, Aliye Akkılıç,Muzaffer Akgün büyük türkücülerdi.

Şarkıya dönecek olursam, bu kadar sevilen musikimiz, TRT nin de desteğiyle, birçok besteciyi birçok beste yapma konusunda teşvik etti. Her yıl onlarca yeni şarkı bestelenir halkın beğenisine sunulurdu.

Tüm gazinolarda gece mutlaka fasılla başlardı. Fasıllarda birçok eski şarkı seslendirilmekle beraber solistler genellikle popüler yeni besteleri repertuarlarında bulundururlardı.

Kar, ağırsemai, yürüksemai gibi formları seslendirmeye cesaret edilmezdi çok özel seyircili konserler dışında. Hatırlıyorum Zeki Müren büyük Itri'nin yörüksemai "Tuti-i mucize guyem ne desem laf değil" eserini büyük bir cesaretle söylemiş ve halka sevdirmişti.

Ben Darüşşafaka'ya girinceye kadar hep şarkı-türkü dinledim.

Oysa bu okula girdiğim andan itibaren Lise 1 de folklore başlayıncaya kadar bir daha Türk musikisi duymadım eğitim yılı boyunca. Hep klasik batı müziği verdiler hoparlörlerden.Kalarken canlı animato müzik. Yatarken largo.Bach Haydn.Gündüz fındıkkıran, Bethoven, Mozart.

Bilmiyorum neden?

Sonra tatillerde eve geldiğimizde yine şarkılar.

Ah hep o şarkılar!

Kulaklarımda.

BORA YAŞAR
27-03-2007, 21:41
Buraya sizler için şarkı indirmeye çalıştım olmadı. Sn Stockbroker her zamanki yardımseverliğiyle bana yardımcı olmaya çalıştı ama rar dosyası olarak dosya ekleme sayfasında belirlenen limitler aslında fiilen çok düşük seviyelerde galiba. Bu nedenle ben de mytempdir sitesinden yararlanarak size Itri'nin "Tuti-i mucize guyem ne desem laf değil" adlı eserini download edebilmeniz için linki veriyorum:

http://www.mytempdir.com/1272665

Severek dinleyeceksiniz.

Meraklılara tabi.

Ne kadar uğraştım bir bilseniz.

balaban
27-03-2007, 21:51
"Tuti-i mucize guyem ne desem laf değil"

Teşekkür ederim, en sevdiklerimden.:)

BORA YAŞAR
27-03-2007, 22:05
Hoşgeldiniz Sn Balaban.

Klasik sevdiğinize sevindim.

Bu topikde elimdeki şarkılardan güne uygun olanları vereceğim.

ceng
27-03-2007, 23:33
girişteki solo enstrüman kısmı çok güzel. ney mi?

Buraya sizler için şarkı indirmeye çalıştım olmadı. Sn Stockbroker her zamanki yardımseverliğiyle bana yardımcı olmaya çalıştı ama rar dosyası olarak dosya ekleme sayfasında belirlenen limitler aslında fiilen çok düşük seviyelerde galiba. Bu nedenle ben de mytempdir sitesinden yararlanarak size Itri'nin "Tuti-i mucize guyem ne desem laf değil" adlı eserini download edebilmeniz için linki veriyorum:

http://www.mytempdir.com/1272665

Severek dinleyeceksiniz.

Meraklılara tabi.

BORA YAŞAR
27-03-2007, 23:45
evet sn ceng.. Ney..

Başka hangi "şey" bizim gönlümüze bu kadar seslenebilir ki.

kumralada
27-03-2007, 23:56
Abdullah Yüce ismini ilk kez aile büyüklerinden birinin vefatının ardından geride kalan kasetlerin arasında görüp bazı şarkılarını dinlemiştim. Şarkılardan birinde çok ilginç gelen birkaç dize şöyleydi galiba;
"Taşın kalbi yoksa da, onu da yosun sarar" aklımda yer etmiş öylece.
Türk müziğinin çok güzel şarkıları ne yazık ki unutuldu, veya TRT dışındaki radyo ve tv'lerde dinleme olanağı yok, o da çok sınırlı.
Klasik batı müziği eserleri dinlemek için önceliğim olmuştur çoğunlukla. Sanırım müziğin türünden ziyade eserin ve yorumcunun kalitesi belirleyici oluyor.

azazil
28-03-2007, 12:28
Ah o şarkıların gözü kör olsun:cry:
:beurk:

Palet
28-03-2007, 12:37
Teşekkür ederim, en sevdiklerimden.:)

Bu topik tam bizlik olmus :super: Ne zamandir fasila da gitmedik iyi geldi:)

balaban
28-03-2007, 12:52
Bu topik tam bizlik olmus :super: Ne zamandir fasila da gitmedik iyi geldi:)

Gel gideriz:)

PARK
28-03-2007, 13:00
arkadaşlar ''SEGAH PEŞREV''ine ne dersiniz bir de Zeki Müren den olursa değmeyin gitsin............

lutas
28-03-2007, 13:06
Sayın Bora Yaşar,
çok eskiden bir yerlere yazmıştım,
ben de uzun zamandır böyle bir başlık açmak istiyordum.

Hisse.net Musiki Cemiyeti

Ama sadece şarkılar değil,
makamlar notalar vs.
bilgiler de içeren birşeyler olacaktı,
hazırlıklarımı tamamlayamadığım için,
şimdilik askıda bekliyor.

Belki ilerde olur,kimbilir...

Şimdilik sevdiğim birkaç eserin sözlerini yazmış olayım...

KİMSEYE ETMEM ŞİKAYET

Kimseye etmem şikayet, ağlarım ben halime
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime
Perde-i zulmet çekilmiş, korkarım ikbalime
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime

Güfte, Beste: Kemani Serkis Efendi
Makam: Nihavend

Bir de en sevdiklerimden

ÖMRÜM SENİ SEVMEKLE NİHAYET BULACAKTIR

Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır
Yüreğim aşkının hasretiyle solacaktır
Sen uzaklarda yaşarken bensiz
Kalbime son darbe yine ismin olacaktır...

Bu eserlerin hikayeleri de önemlidir.
Mesela Yesari Asım Arsoy'un bu eseri,
Hz.Peygamberi rüyada gördükten sonra
ona hitaben kaleme aldığı anlatılır.

İlginç...

Smyrna
28-03-2007, 14:14
Bir Muhabbet Kuşu-Gaye Aksu

burdaki zikredilen parçalara nazaran daha yeni bi eser
ve böyle sanat müziğinin halk müziğinin hakkını vermeye çalışan gaye aksu gibi genç arkadaşları imrenerek izliyorum ve dinliyorum, bülent ersoy gibi ne yaptığı belli olmayan paparazzi takımının eline düşmüş dinazorlarada üzülüyorum:(

BORA YAŞAR
28-03-2007, 14:47
Sn Lutas;

Bu sitenin nabzını en iyi tutan sizlersiniz doğal olarak. Ve ihtiyacı da bilirsiniz.

Ben, hani hergün işine ve evine aynı yoldan bir milim ayrılmadan dönen bir tip olarak, bu sitenin birçok ana caddesini bile bilmiyorum henüz. Bu nedenle çıkmaz sokaklara dalıyorum bazen.

Yesari Asım Arsoy'un "Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır" sözleriyle başlayan şarkısının diğer verdiğiniz mısralarını bilmediğimi ifade etmek isterim.

Hüzzam makamındaki sözleri Fitnat Duyar'a ait şarkının çok bilinen sözleri şöyle:

Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır,
Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır
Son darbe-i kalbim yine ismin olacaktır,
Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır.

Palet
28-03-2007, 15:18
Şiir olarak okumayı bile severim bu eseri...

Esti nesim-i nev-bahar, açıldı güller subh-dem
Açsın bizim de gönlümüz, sâki medet, sun câm-ı cem
Erdi yine ürdibehişt, oldu havâ anber-sirişt
Âlem behîşt-ender-behîşt, her gûşe bir bâğ-ı irem

Gül devri, ayş eyyâmıdır, zevk u safâ hengâmdır
Âşıkların bayrâmıdır, bu mevsim-i ferhunde-dem
Dönsün yine peymâneler, olsun tehi humhâneler
Raks eylesin mestâneler, mutribler ettikçe negam

Beste: Hacı Ârif Bey
Güfte: Nef'i
Makam: Rast
Usûl : Türk Aksağı

lutas
28-03-2007, 16:23
Yesari Asım Arsoy'un "Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır" sözleriyle başlayan şarkısının diğer verdiğiniz mısralarını bilmediğimi ifade etmek isterim.
-------------------------------------------
Bildiğiniz gibi ben de aynı eseri kastediyorum.
Ama sehven Yesari Asım Arsoy'un "bestelediği"
kelimesini yazmayınca böyle anlaşılması doğaldır.

İlginç demiştim,çünkü net kaynak bilmiyorum.
Kusura bakılmasın bilvesile yanlışlığı düzeltelim.

BORA YAŞAR
28-03-2007, 17:45
Sn Rind'in de "Türkçe Düşünebilmek" başlıklı topikte çok güzel türkçeleştirdiği ve benim sizlere dosya olarak ekleyip sunamadığım Hacı Arif Beyin Kürdili Hicazkar makamındaki şarkısının sözlerini ve indirebileceğiniz linki vereceğim. Şarkı sözleri şöyle:

Kanlar döküyor derdin ile dide-i giryan
Ateş saçıyor hicrin ile sine-i suzan
Zülf-ü siyahın gibi dilin hali perişan
Öldürdü beni derdi gamın ey şeyh-i hüban

Ahmet Özhan çok güzel söylüyor her zaman olduğu gibi.Zevkle dinleyin.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1273664&details=1&c=OwOysW3BbldmLxF1Lp7r1a+JlSA5_RDH3Si2kwOsBmfNaAE

BORA YAŞAR
28-03-2007, 18:37
Dedim ya siteyi hiç bilmiyorum. Hatta geçenlerde hissenetin anabölümünden bir şekilde girdim ilginç bir site diye favorilerime ekledim.:)

Yine bir zaman önce "Kültür-sanat" bölümüne "hanım bestekarlar" başlıklı bir topik açtım. Birkaç sene önce matrix nam sitedeyken açtığım "gönül telimiz titretenler" topiğinde bir gece hanım bestekarlar üzerinde yaptığımız sohbeti oraya kopyaladım.

13 mart tarihinde açmışım topiği. Neredeyse 15 gün olmuş. Mübarek YSE topiğinin popülaritesini almış. Tam tamına 95 tık .Bunun garanti 20 si benimdir.Gün başına 5 tık. Maşallah. Bu sitede hanım olmadığına inandım.

Neyse bizimki yazmak, sunmak.

balaban
28-03-2007, 21:47
13 mart tarihinde açmışım topiği. Neredeyse 15 gün olmuş. Mübarek YSE topiğinin popülaritesini almış. Tam tamına 95 tık .Bunun garanti 20 si benimdir.Gün başına 5 tık. Maşallah. Bu sitede hanım olmadığına inandım.

Sizin tıklar sayılmıyor ama:)

BORA YAŞAR
28-03-2007, 21:49
Sizin tıklar sayılmıyor ama:)

Sağolun sn Balaban:

Baya rahatladım bu istatistikle.:)

balaban
28-03-2007, 21:58
Sn Rind'in de "Türkçe Düşünebilmek" başlıklı topikte çok güzel türkçeleştirdiği ve benim sizlere dosya olarak ekleyip sunamadığım Hacı Arif Beyin Kürdili Hicazkar makamındaki şarkısının sözlerini ve indirebileceğiniz linki vereceğim. Şarkı sözleri şöyle:

Hacı Arif Beyin Nihavend makamındaki şarkısını indirebileceğiniz link;

http://umutfm.com/izle.php?id=11300

Vücud ikliminin sultanısın sen
Efendim derdimin dermanısın sen
Bu cism-ü natüvanın canısın sen
Efendim derdimin dermanısın sen

baron11
28-03-2007, 22:12
Ne Doğan Güne Hükmüm Geçer(Mahur şarkı)

Cahit Sıtkı Tarancı/Münir Nurettin Selçuk

Albüm:Babamın Şarkıları

Keyifli akşamlar...:)

BORA YAŞAR
29-03-2007, 17:29
Bu akşamki bestekarımız Haşim Bey.(1814-1868)

Şöyle yazmakta CD nin kapağında. İstanbul'da doğdu.(Benim gibi Yozgat'ta doğacak değil ya.)11 yaşında Enderun'da Hazine Odası'na alındı.(Kıymeti hemen anlaşılmış) Yetiştirilmesi için Dellalzade İsmail Efendi'nin sorumluluğuna verildi.

Haşim Bey musikimizin bilimsel yönü ile uğraşarak "Haşim Bey Mecmuası" adıyla bilinen eser yazmıştır.Yetiştirdiği değerli öğrenciler arasında her biri ayrı bir değer olan Hacı Arif Bey, Hacı Faik Bey,Bolahenk Nuri Bey sayabiliriz.

Kaçma mecburundan ey ahu-i vahşi ülfet et
Gayrı bu biganelikten vazgeç, vefayı avdet et
Bezme gel, ser-best-i hicrin neşe yab-ı vuslat et
Şarkı söyle, raksa çık, sakilik eyle, sohbet et.

Müthiş bir şarkı. Benim favorilerimden.

Serap Mutlu Akbulut ise elmas değerinde bir ses ve yorumcu.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1274922&details=1&c=9NIxOYig1oGAu7KHXKPsf0Ivm0RK9bxStPjybetFqDOnfOw

Keyfiniz bol olsun.

PAŞA
30-03-2007, 10:12
Bora abi,
Varsa Ahmet Özhan'dan biraz daha yollar mısın?

BORA YAŞAR
30-03-2007, 14:28
Bora abi,
Varsa Ahmet Özhan'dan biraz daha yollar mısın?

Olmaz mı sevgili dostum..Derhal..

Sevgiler.

BORA YAŞAR
30-03-2007, 14:36
Sevgili Paşa için..

Ahmet Özhan söylüyor..Hacı Arif Bey..Hüzzam makamında.

Hal-i dil-i zarımı duysa cihan
Rahm edip ağlar bana hep aşıkan
Olsa da günden güne halim yaman
Şerhedemem şöyle ciğer pareyi
Yar ise açtı sineme yareyi

Etme felek gayrı sitemler yeter
Derd-i derun olmada daim beter
İncitiyor gönlümü dağ-ı keder

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1275953&details=1&c=eKqIG5RVEvAgIpwA2HUTHmbpz5WJYWa1IuhV+wqLI0wXRHo

PAŞA
30-03-2007, 14:43
Sevgili Paşa için..

Ahmet Özhan söylüyor..Hacı Arif Bey..Hüzzam makamında.

Hal-i dil-i zarımı duysa cihan
Rahm edip ağlar bana hep aşıkan
Olsa da günden güne halim yaman

Etme felek gayrı sitemler yeter
Derd-i derun olmada daim beter
İncitiyor gönlümü dağ-ı keder

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1275953&details=1&c=eKqIG5RVEvAgIpwA2HUTHmbpz5WJYWa1IuhV+wqLI0wXRHo

Çok teşekkür ederim abi...Üniversite yıllarımda metal dinlerken (hala ara sıra dinlerim) ,yaş ilerledikçe bu şarkılardan zevk almaya başladım....Yaşlanmanın belirtisi bu mudur acep:clown: )
Sevgiler abi...:)

BORA YAŞAR
30-03-2007, 18:36
Bakmıyor çeşm-i siyah feryade
Yetiş ey bade yetiş imdade
Gelmiyor hançer-i ebru dade
Yetiş ey bade yetiş imdade.

Ahmet Özhan..Hacı Arif Bey..

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1276306&details=1&c=sSPu3rK2PXGm_zeg8P19kYtLayi4byIYURDPPbPd96Pwp2Q

gemici
30-03-2007, 20:30
Zeki Müren - Manolyam

Uzun yıllar bekledim,hakikat oldu rüyam
Uzun yıllar bekledim,hakikat oldu rüyam
Koklamaya kıyamam,benim güzel manolyam
Nazlı çiçeğimsin sen,sevdana dayanamam
Nazlı çiçeğimsin sen,sevdana dayanamam

PARK
30-03-2007, 23:24
Bedia Akartürk'ten= BÜLBÜL KASİDESİ (Bu mübarek gecede ne de güzel dinlenir)

BORA YAŞAR
30-03-2007, 23:31
Bedia Akartürk'ten= BÜLBÜL KASİDESİ (Bu mübarek gecede ne de güzel dinlenir)

Bülbül kasidesi bu gecede bence en güzel İsmail Bülbül tarafından söylenir. Adamın Türkiye çapında şöhrete ulaştığı eserdi. Ve çığlık çığlığa. Yürek dayanmaz.

BORA YAŞAR
31-03-2007, 20:02
Şarkı formunun babası kabul edilen Hacı Arif Bey'den, kendi buluşu olan Kürdil-i Hicazkar makamında bir şarkı.Ahmet Özhan söylüyor:

Gurub etti güneş dünya karardı
Gül-i bağ-ı emel soldu sarardı
Felek de böyle matemler arardı
Gül- bağ-ı emel soldu sarardı.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1277717&details=1&c=4riYFguOBkKjyznaddE+5x_+8vgPHv4NsKR6so1tm_nMBcI

Cinnamon
31-03-2007, 20:10
Hem metale, rock'a devam edeceksin, hem Türk Sanat Müziğini bileceksin, hem de Halk Müziğiyle coşacaksın.

Yaşlanmak yok, biz ona tecrübelenmek diyoruz kısaca. :yes:

:super:

Çok teşekkür ederim abi...Üniversite yıllarımda metal dinlerken (hala ara sıra dinlerim) ,yaş ilerledikçe bu şarkılardan zevk almaya başladım....Yaşlanmanın belirtisi bu mudur acep:clown: )
Sevgiler abi...:)

BORA YAŞAR
31-03-2007, 20:20
Hem metale, rock'a devam edeceksin, hem Türk Sanat Müziğini bileceksin, hem de Halk Müziğiyle coşacaksın.

Yaşlanmak yok, biz ona tecrübelenmek diyoruz kısaca. :yes:

:super:

he!:biggrin:

BORA YAŞAR
01-04-2007, 20:09
Bu geceki parçamız yine Hacı Arif Beyden. Yine kendi makamından. Kürdil-i hicazkar.

Söz Lale Devrinin şairi Nedim'den. Zaten Lale Devri canlanıyor gözümüzde.Kağıthane. Kayık. Cins-i latifan falan.

Muntazır teşrifine hazır kayık
İnce yaşmakla bu cum'a seyre çık
Penbe martinden ferace pek de şık
İnce yaşmakla bu cum'a seyre çık

Kırma lutfet hatır-ı mestaneyi
Süslenip tak zülfün üzre şareyi
Eyle ihya semt-i kağıthaneyi
İnce yaşmakla bu cum'a seyre çık.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1278884&details=1&c=HFOfJpCbmpLwMrOMiriwAwtwiGztCPRsbRx3vgD6il+a8H4

BORA YAŞAR
02-04-2007, 21:37
Beşiktaş maçı yüzünden bu gecenin şarkısını vermekte geç kaldım. Özür.

Bu gece sizlere Kürdili hicazkar faslını vereyim. Şöyle gümbür gümbür tam usulünce söylenmiş bir fasıl. İçerken dinleyin.

Sevgiler.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1280221&details=1&c=sJzHhFliaA1MK_eGeRVE1oxG4gPm0jGeuADncj_xnH4ZF8c

BORA YAŞAR
03-04-2007, 17:32
Bu gecenin şarkısı yükselen borsaya da uygun bir havada olsun. bakalım bulabilecekmiyiz repertuarda.:)

Türk Müziğinin ilk arabesk bestekarı Sadettin Kaynak'tan. Mahur makamında. Üstad Alaeddin Yavaşça söylüyor.

Hoş geldin evimize
şiir oldun dilimize
bayram gecesi.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1281107&details=1&c=oocqSaNE8REekfL+YvDvL7zTYv0enXJCA4zpP__8Q9mvi+E

Rind
03-04-2007, 22:34
Teşekkür ederim Bora Bey. Hard diskiniz dert görmesin :)

Üstad Alaaeddin Yavaşça'dan mevsime uygun bahar çiçekleri tadında bir parça imiş..
Üstad ile bir vesile ile tanışmış idim..
geçen yıl idi.. güzel minik bir klasik musiki konseri sonrasıydı.. yer topkapı sarayı idi..İstanbul idi.. güzeldi..

Bendenizden de bir hicazkâr saz semâisi...çok değil biraz hüzün ve ardından coşkuyla neş'e..ve saygı ile huzurdan ihtizar.. Niyazi Sayın hocanın ney i ile..

http://rapidshare.com/files/24187829/Niyazi_Sayin_-_Hicazk_r_Saz_Semaisi.mp3

Son söz:
"Melâli anlamayan nesle aşina değiliz" Ahmet Haşim

BORA YAŞAR
03-04-2007, 22:41
Saol sevgili Rind katkın için. Dur bir indireyim de dinliyeyim.

Malesef indiremedim. Hesap açtırmak istiyor kredi için.

Rind
03-04-2007, 22:51
Saol sevgili Rind katkın için. Dur bir indireyim de dinliyeyim.

Malesef indiremedim. Hesap açtırmak istiyor kredi için.

http://rapidshare.com/files/24187829/Niyazi_Sayin_-_Hicazk_r_Saz_Semaisi.mp3

Linke tıklayın. açılan pencerede sağ altta free ye tıklayıp açılan pencerede 1 dk kadar geri sayım olacak. Sayım bitince 4 tane harf veya rakam girmenizi isteyecek. Onları kolayca yazarak indirebilirsiniz.

BORA YAŞAR
04-04-2007, 19:52
Bu gece İzmirli bir bestekar var sırada.Rakım Elkutlu.Doğumu 1861. Bir hoca.Hisar Camii imam ve hatibi. Babasının ölümü üzerine(1892) geçtiği bu görevde ölünceye kadar kalıyor.(1948)

Müthiş güzel besteleri var.

Bekir Sıtkı Sezgin okuyor. O da bir ekol. İzmirli. Müthiş bir ses ve stil. Allah rahmet etsin ikisine de.

Uşşak makamında aşağıda linkten indirebileceğiniz eser.

Güfte Nahit Hilmi Özeren.

Bahçem yine sayende serab olmuş efendim.
Çoktan gönül aşkınla harab omuş efendim.
Cevrin sitemin gayrı kitab olmuş efendim.
Çoktan gönül aşkınla harab omuş efendim.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1282534&details=1&c=IugtKCM8MIE3GKbEOL1NZIxKJz4oitN7kw3yfDB4h9WGC7M

BORA YAŞAR
05-04-2007, 17:33
Rakım Elkutlu hocadan devam. Yine Bekir Sıtkı Sezgin söylüyor.Uşşak Makamında.

Bana hiç yakışmıyor böyle intizar şimdi.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1283571&details=1&c=H0pRO_QFFV1BH+LoUjDJjw5RsNxpv_OBX5bVnWB2BzBybcs

AJANS
05-04-2007, 22:02
bir makber olsada dinlesek.yalnız türkçe olan bir siteden

Smyrna
06-04-2007, 11:13
fazla eski değil ama idare edin işte :he:

http://www.muzikcek.com/album/324/sevval_Sam_Sek.html

Şevval Sam yeni albümü "Sek", çok güzel yakışmış ağzına türk sanat müziği

ben linkteki bütün parçalarını indiriyorum, sevgiler.

Smyrna
06-04-2007, 14:31
bizim izmirdeki eski evimiz rakım elkutlu caddesinde eşrefpaşa tarafına doğru

merak ettim 5-6 ay önce falan araştırdım dediğiniz gibi imammış şaşırmıştım bizim hisar caminin imamı çıktığını öğrenince Allah rahmet eylesin.

BORA YAŞAR
06-04-2007, 16:22
56 yıl Hisar camiinde imam ve hatip.

Rakım Elkutlu. Müthiş özgün besteler. Tarzı var. Allah rahmet eylesin.

Bu gece yine Hoca Rakım Elkutlu'dan.

Çok sevdiğim Hüzzam Makamından eşsiz bir şarkı. Güfte Hüseyin Mayadağ. Tanbur taksim Necip Gülses.Koro söylüyor.

Bekledim yıllarca lakin gelmedin ey nazlı yar
Sende Leyla bende Mecnun olmak ihtimali var
Gelmesin eyyam-ı harın, bitmesin artık bahar
Sende Leyla bende Mecnun olmak ihtimali var

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1284856&details=1&c=XHgJnl3Xytaudq0TscFqu1LzqT611OTioJh0Hij69OynMbU

serdarkus
06-04-2007, 16:42
bir makber olsada dinlesek.yalnız türkçe olan bir siteden
Hayırdır hocam..sende mi ihlasa takıldın
Yarasın derim!

http://www.sanatkolik.com/sgoster.php?id=389

AJANS
08-04-2007, 22:31
=serdarkus;1556858]Hayırdır hocam..sende mi ihlasa takıldın
Yarasın derim![

sağolasın sn.serdarkus bu madencilerin tokadından sonra iyi geldi.

BORA YAŞAR
09-04-2007, 16:21
Üç gündür şarkı vermiyoruz ama pek de şikayet yok.Müslüman mahallesinde salyangoz mu satmaya uğraşıyoruz acaba?:)

Neyse. Biz işimize bakalım.

Bu akşamın şarkısı gene Rakım Elkutlu'dan. İnci gibi bir eser.

Selma Ersöz okuyor.Söz Nahit Hilmi Özeren.Hüzzam şarkı.

Aşkın bana bir gizli elem oldu ey nazlı yar
Mehtaba dalıp ağladığım çok geceler var
Hicranla yanan kalbimin alamını gel sar
Mehtaba dalıp ağladığım çok geceler var

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1288635&details=1&c=W+q6+KbH2p0_eXH4u9INNxLO1nLVtLuukylvIrG2mPlYp0E

Palet
09-04-2007, 16:36
Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına
ey ufuklar diyorum yolculuk var yarına
ayrılık görünmüsken yar tutmuyor elimden
misafirim bugün ben gurbet aksşamlarına

Kaptanzade Ali Rıza Bey'in hicaz eseri..

Palet
09-04-2007, 16:41
MİHRABIM DİYEREK
Nihâvend
Bestekâr : Avni Anıl
Güftekâr : Aşkın Tuna

Mihrabım diyerek sana yüz vurdum
Gönlümün dalında bir yuva kurdum
Yıllardan beridir yalvarıp durdum
Sevgilim demeyi ögretemedim
Gönlünde sevgime yer vermedin de
Yaban güllerini hep derledin de
Ellerin ismini ezberledin de
Bir benim adımı ögretemedim
Sonunda hicranı ögrettin bana
Ben sana sevmeyi ögretemedim

Fatih
09-04-2007, 16:43
Belki dinlersiniz..

http://www.youtube.com/profile_videos?user=turkuaz789

http://www.youtube.com/profile_videos?user=Mehco

http://www.youtube.com/profile_videos?user=LocutusBece

BORA YAŞAR
09-04-2007, 16:50
Belki dinlersiniz..

http://www.youtube.com/profile_videos?user=turkuaz789

http://www.youtube.com/profile_videos?user=Mehco

http://www.youtube.com/profile_videos?user=LocutusBece

Dinlemez miyiz? Saol Sn Fatih.:)

BORA YAŞAR
10-04-2007, 16:28
İzmirin hocası Rakım Elkutlu, eski hocaların ne kadar kalite olduğunu kulaklarımıza fısıldıyor: "Dudaktan iç meyi canan elinden alma gönül."Olur hocam!

Kemençe taksimi A. Kadri Rizeli.Makam Hicazkar. Söz Nahit Hilmi Özeren.

Visali yar ile mest ol hayale dalma gönül
Dudaktan iç meyi canan elinden alma gönül
Geçer baharı o hüsnün, hazana kalma gönül.
Rebabı aşkını hicran yolunda çalma gönül.
Dudaktan iç meyi canan elinden alma gönül

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1289917&details=1&c=ip8MVKf87iEvnJLL7mh4ChTXWxxmkt8LpegAeCbv6RNFeTM

BORA YAŞAR
11-04-2007, 15:52
Bekledim ta fecre kadar gelmedin bak işte güneşler doğdu
Gece mehtap seni gökler seni alem seni benden sordu
Dediler nerde o mehveş söyle o ahuya ne oldu?
Gece mehtap seni gökler seni alem seni benden sordu.

Rakım Elkutlu. Hicazkar makamında.Büyük söz yazarı Nahit Himi Özeren.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1291152&details=1&c=VLkhNP4+yMwsY0uKwptMYh8+rtmdF8b9sEuSKxr4IlyRPiY

PAŞA
11-04-2007, 16:28
Devam Bora abi...Sayende güzel bir arşiv oluşuyor...

balaban
11-04-2007, 16:43
Üç gündür şarkı vermiyoruz ama pek de şikayet yok.Müslüman mahallesinde salyangoz mu satmaya uğraşıyoruz acaba?:)

Hr konunun müdavimleri ayrı:) Buranın müdavimleri belli:yes:

GÜRKAN
11-04-2007, 17:13
Tıbbiyeli Bestekarlar

Osmanlı tarihinde 1.Abdülhamitin Hekimbaşı Suphizade Abdülaziz Efendinin(1735-1783) değerli besteleri vardır,halen repertuarlarda ,bayati yürük semai ''Söyle güzel ruh-u musavver misin''güfteli eserini beğenirim.
Topiğimde tıp mesleğinin de bir sanat niteliği taşıdığından bahsetmiştim,eskiden beridir Daruşşifalarda ve bimarhanelerde Türk müziği makamlarından yararlanıldığı belgelidir.Aşağıda vereceğim liste besteciliği olan hekimlerimizden oluşmaktadır.Daha sonra bir kısmının eserlerinden kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Prof.Dr.Alaeddin Yavaşça(kadın hastalıkları ve doğum)
Prof.Dr.Selahattin İçli
Prof.Dr.Suat İsmail Gürkan(diş hekimi)
Dr.İrfan Doğrusöz(dahiliye)
Prof.Dr.Halit Ziya Konuralp(genel cerrah)
Dr.Ümit Mutlu(kadın-doğum)
Dr.Abidin Gerçeker(dahiliye)
Dr.Refet Kayserilioğlu(radyoloji)
Dr.Teoman Önaldı(dermatoloji)
Dr.Şükrü Osman Şenozan(dahiliye)
Dr.Suphi Ezgi(1869-1962)Musiki Bilgini,Bestekar
Dr.Osman Şevki Uludağ(1873-1957)Bestekar
Dr.Neşat Halil Öztan(1896-1956)Bestekar,Kemani
Dr.Selahattin Tanur(1899-1981)Tanburi,Fasıl Hocası
Dr.Necmettin Hakkı İzmirli(1900-1973)Bestekar,Kemani
Dr.Bülent Tarcan(1914-?)Bestekar,kemancı(batı müziği)
Dr.Asım Dirim(1912-?)Bestekar,Kemani
Dr.Ekrem Perk(1915-?)Bestekar,Udi
Dr.Erdoğan Saydam(1921-?)Kemancı
Prof.Dr.Nevzat Atlığ(1925-?)Koro Yöneticisi,Kemani,Musikişinas
Dr.Kamil Şekerkaran(1930-?)Flütist
Dr.Hamit Alacalıoğlu(1922-?)Kemancı
Dr.Muvaffak Gören(?-?)Kemancı
Dr.Ayhan Sökmen(?-?)Koro Yöneticisi,Okuyucu

BORA YAŞAR
11-04-2007, 17:35
Sn Gürkan dostum;

Güzel sanatların hangi dalına bakarsak bakalım bir demet doktor üstad bulmamak olası değil. Neden acaba?

Bazı doktor dostlarım "doktorlar, doktorluk dışında hemen herşey de daha beceriklidirler" manasında takılırlar özeleştiri olarak.

Bu listeden benim favorilerim şunlar:

Dr. Alaeddin Yavaşça (ses ve tavır olarak da çok severim)
Dr. Selahaddin İçli
Dr. Suphi Ezgi
Dr Nevzad Atlığ (Koro yöneticisi olarak)

Yazılarınızı bekleriz.

bidünya
11-04-2007, 23:17
Bir söyleyeni daha olmayacak, her şeyiyle doyumsuz bir eser.

Zeki Müren - Kahir Mektubu

ne zaman iki satir yazmaya kalksam,
hep sana , hep seni , hep bizi yaziyorum...
ne zaman bir kadeh alsam elime,
hep sana , hep seni , hep bizi iciyorum...
her gece kederdeyim durmadan iciyorum,sevda ektim kalbime yalnizlik biciyorum...
elveda ,elveda , elveda deyip bir gun viran edip gonlumu,
ayrilip gidisinin, bu gece yil donumu...
bu gun de sensiz ictim , bu aksam sensiz hictim , bu gece her damlayi iki kadehe bictim.
ayrilik oyle zor ki, kimsesiz kalan bilir,
gozyasi ne demektir her gun aglayan bilir...
her gece kederdeyim durmadan iciyorum,sevda ektim kalbime yalnizlik biciyorum...
yoklugunla bas basa kendimden, kendimden , kendimden geciyorum.
serefe deyip simdi, bin kahir, bin kahir, bin kahir iciyorum...
birazdan gozlerimden gececeksin ilik ilik ,
nice yillar sevgilim mutlu olsun, mutlu olsun, mutlu olsun ayrilik.
sevincim kederimsen, gozlerim ellerimsen, benim ne sucum var ki ;sen benim kaderimsen...
karistirmis kaderim su gonlumun harcini,
yas dokup oduyorum ben bahtimin borcunu...
ahhh... ahhhhh... ahhhh.. ahhhhh... ahhhhh.....
dertliyim, efkarliyim, gonlum yine tasada,
unutmak istiyorum kendimi bu masada...
her sey yalniz senin icin, uzme kendini,
belki bugun, belki yarin anlayacaksin cok sevdigimi ,aglayacaksin...
ayrilik mi cikti falda ? sen bir yanda, ben bir yandi,
boyle bir ask bu zamanda ahhh ..
belki bugun, belki yarin anlayacaksin cok sevdigimi ,aglayacaksin...
ruzgar gibi gecti yillar, tutunacak dal kalmadi,
bir an mutlu olmak icin ,cekilmedik dert kalmadi...
senle dolu ozlemlerim , dilimdedir sitemlerim,
dusman cikti sevenlerim siginacak dost kalmadi, sarilacak dost kalmadi...
bekleyisle , ozleyisle omrum geldi gecti boyle
goz yaslarim dondu sele, aglamadik gun kalmadi, yasanacak gun kalmadi...
bir yalanmis tum gercekler, o umitler o dilekler,
boyun buktu hep cicekler ,koklanacak gul kalmadi...
bir an mutlu olmak icin ,yurunmedik yol kalmadi, yasanacak gun kalmadi,
bir an mutlu olmak icin ,cekilmedik dert kalmadi...
alnima dokulen beyaz saclari ,
oksayip dizinde yine tara ne olur,
mazide kaybolan hatiralari ,unutma yeniden ara ne olur...
unutma yeniden ara ne olur... ara ne olur...
kalbin sizlayacak baksam arkana,
yine ilk gun ki gibi gulumse bana,
dedim ki gelecek ,
dosta dusmana yuzumu cikartma kara ne olur...
cikacaksin diye kose basindan, bekle bekle , beklemekten usandim artik,
cilemin gemisi gelmis demirli ,yukle yukle, yuklemekten usandim artik...
dunyayi durdurdum bakarsin diye, fallara baglandim cikarsin diye,
yollarin sonunda sen varsin diye ,
ekle ekle, eklemekten usandim artik...
icimde bir umit var geleceksin diyorum,
belki cok uzaktasin bunu da biliyorum,
kader kelepcesini elime vurdu felek ,gelecegim demistin, ben hala bekliyorum...ben hala bekliyorum...
bir siir yazdim sana , bir sarki yaptim sana , mutlu gunum her seyim...ahhhh.. beni anlasana;
masalarin ustune ismini kaziyorum, bu kahir mektubunu bin kere yaziyorum...
her gece kederdeyim durmadan iciyorum , sevda ektim kalbime yalnizlik biciyorum ..
ne zaman iki satir yazmaya kalksam ,
hep sana ,hep seni, hep bizi yaziyorum...
ne zaman bir kadeh alsam elime,
hep sana , hep seni, hep bizi iciyorum...
her gece kederdeyim durmadan iciyorum , sevda ektim kalbime yalnizlik biciyorum ..
yalnizlik...
yalnizlik...
yalnizlik biciyorum.....

bidünya
11-04-2007, 23:23
Zeki Müren - Annecigim

mazide kalan hatira gibi
sevkatli kollarini ac bana anne
geceler cok soguk, sessiz ve karanlik
usudum, ustumu ortsene anne

anne, anne, annecigim

yanimda olmani ne cok isterdim
dizine yatipta uyurdum anne
dilimde dua gozumde ruyasin
seni cok istedim hasretim anne

anne, anne, annecigim

uyandim uykudan aradim seni
sagima soluma bakindim anne
geceler cok soguk, sessiz ve karanlik
usudum, ustumu ortsene anne

anne, anne, annecigim...

GÜRKAN
12-04-2007, 09:58
Beste:Selahattin İçli
Güfte:Hüceste Aksavrın

Zeytin gözlüm sana meylim nedendir
Bu sevmenin kabahati kimdedir
Gül olmuşsun dikenlerin bendedir
Zeytin gözlüm uzaklarda işin ne
Şarkıları düşürürüm peşine

Zeytin gözlüm özlem ektim yollara
Rast gelirsen halimi sor onlara
Gül kurusu akşamlar senden yana
Zeytin gözlüm uzaklarda işin ne
Şarkıları düşürürüm peşine

BORA YAŞAR
12-04-2007, 18:11
Bu geceki şarkı ile Rakım Elkutlu besteleri bitiyor.

Nihavent bir şarkı. Söz Rıfat Ahmet Moralı. Viyolonsel taksimi Uğur Işık'tan.

Mümkün mü unutmak güzelim neydi o akşam
Rüya gibi hülya gibi bir şeydi o akşam
İçtik kanarak bir ezeli meydi o akşam.
Rüya gibi hülya gibi bir şeydi o akşam

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1292691&details=1&c=BePJb1qoTQ9ffTnSqGMOlQ4pb6UIBqE1ngrntFBLbO3lc2s

BORA YAŞAR
13-04-2007, 17:49
Bu akşam Cuma gecesi..Tatil başlangıcı.Keyifler yerinde umarım.

Bu seferki bestecimiz Okuldaşım Mülkiyeli Rahmi Bey.(1864-1924)

Şurayı devlet(Danıştay) te 30 sene çalıştı.

Ustası Şevki Beyin ölümü üzerine bestelediği bayati makamındaki şarkı. Sözler meşhur Recaizade Mahmut Ekrem. Her dize Şevki beyin ölümünü de ifade eden "şevki yok" diye bitiyor.

Gün hazin sümbül perişan bağızarın şevki yok.
Derd-nak olmuş hezarı nağmekarın şevki yok.
Başka bir haletle çağlar cuy-barın şevki yok.
Ah eden inler nesimi bi kararın şevki yok
Geldi amma neyliyeyim sensiz baharın şevki yok.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1293846&details=1&c=YYvL_tSzsMOZIKtz17ly0kehPlIYw0xMhyKVMl0f0U4_TGI

BORA YAŞAR
14-04-2007, 16:06
Rahmi Bey'in eserlerine devam..

Söz: Recaizade Mahmut Ekrem. Makam: İsfahan

Etme bihude figan vazgeç gönül
Gel bu sevdadan heman vazgeç gönül
Olmasın halin yaman vazgeç gönül
Gel bu sevdadan heman vazgeç gönül.

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1294964&details=1&c=RiFqHkZ6wYCWeF6XPLPoRS_3eO14PM2hv7LDn0CdSZ19nmA

ARMAND
15-04-2007, 00:55
sn.bora yaşar birşey sormak istiyorum.bende birşeyler eklemek istiyorum eski şarkılardan acaba mumkun mu.eger ekleyebiliyorsak sadece turk sanat muzigi mi ekleyebiliyoruz?

dalay lama
15-04-2007, 02:10
Bora Bey'den rica etsek de sandıktan şunları bir çıkarıverse... Hem onların tozunu alsak hem de kulaklarımızın pası silinse...
"Yaşlı gözlerimi kuruttum bu gece... (Safiyeciğim söylese)"
"Akşam olunca yarelerim sızlar... (Müzeyyenciğim'den duysak)"
"Zehretme hayatı bana cânanım... (Bunu da Zeki söylese)"
Fenâ mı olur?
Hürmetler...

BORA YAŞAR
15-04-2007, 09:08
sn.bora yaşar birşey sormak istiyorum.bende birşeyler eklemek istiyorum eski şarkılardan acaba mumkun mu.eger ekleyebiliyorsak sadece turk sanat muzigi mi ekleyebiliyoruz?

Sn Armandd;

Ben sevdilklerimi ve bildiklerimi ve de tabi elimde olanları ekliyorum.Siz de, türü ne olursa olsun, dilediklerinizi/sevdiklerinizi ekleyin lütfen. :)

Nasılsa karışmazlar.:cool:

Sn dalay lama;

İstediğiniz şarkılar elimde olsa idi sabah sabah ilk işim onları buraya koymak olurdu. Üzgünüm. Çok güzel şarkılar beğendikleriniz.sevgiler.:)

BORA YAŞAR
15-04-2007, 16:06
Rahmi Bey devam CD bitinceye kadar.Güfte Lale devrinin büyük şairi Nedim'den.Muhayyer makamında.

Yetmez mi sana bister-ü balin kucağım
Serdoldu hava çıkma koyundan kuzucağım
Ateşlik eder sana bu sinemdeki dağım
Serdoldu hava çıkma koyundan kuzucağım

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1296253&details=1&c=y6DP8Cztf4WIRDo0OVm_C+55+9aJhpNRHRuNvS9JbM5nOA4

ARMAND
16-04-2007, 15:51
Sn Armandd;

Ben sevdilklerimi ve bildiklerimi ve de tabi elimde olanları ekliyorum.Siz de, türü ne olursa olsun, dilediklerinizi/sevdiklerinizi ekleyin lütfen. :)

Nasılsa karışmazlar.:cool:

tamamdır sn.bora yaşar,topic'i beraber besliyecegiz...:)

ARMAND
16-04-2007, 15:55
bende hurriyet'in 1965-1968 yılları arasında yaptıgı altın mikrofon yarışmasının butun şarkılarını ekleyecegim.

BORA YAŞAR
16-04-2007, 16:37
Rahmi Bey.Söz de kendisinin.

Bayati Araban Makamında.

Bana noldu değişti şimdi halim.
Dem-a-dem artıyor dilde melalim
Revandır gözlerimden eşk-i alim
Perişanım harabım bi-mecalim

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1297413&details=1&c=b4BJnuewT5ZcYBJ5rU9PGA6oVcbZYq0Qf9sDBI_+6hs_gOk

BORA YAŞAR
17-04-2007, 18:15
Rahmi Bey.

Hicaz Makamı. Söz Rahmi Bey.

Akşam erdi yine sular karardı
Gün aştı gökleri yurduna vardı
Yüceldi bulutlar dağları sardı
Çöktübir mahzunluk ıssız ovaya

http://www.mytempdir.com/upload.php?id=1298813&details=1&c=I3ODQ1lj6WUd7f3_3Io2MgKqpdpbLXmSZbXhVJJ8gNhUj3U

BORA YAŞAR
18-04-2007, 16:44
Bu gece canım müzik dinlemek istemiyor.

ARMAND
19-04-2007, 23:23
altın mikrofon yarışması 1965...cahit oben - halime

http://www.mytempdir.com/1301535

ARMAND
19-04-2007, 23:29
altın mikrofon yarışması 1965...cahit oben - makaram sarı baglar

http://www.mytempdir.com/1301540

ARMAND
19-04-2007, 23:30
altın mikrofon yarışmsı 1965... ferdi özbegen - kes kes

http://www.mytempdir.com/1301545

ARMAND
19-04-2007, 23:31
altın mikrofon yarışması 1965...ilham gencer - istanbul

http://www.mytempdir.com/1301546

ARMAND
19-04-2007, 23:37
altın mikrofon yarışması 1965...ilham gencer - zamane kızları

http://www.mytempdir.com/1301557

ARMAND
21-04-2007, 16:51
altın mikrofon yarışması 1965...kanat gür - içimdesin

http://www.mytempdir.com/1303506

ARMAND
21-04-2007, 17:12
altın mikrofon yarışması 1965...Mavi ışıklar - helvacı

http://www.mytempdir.com/1303513

ARMAND
21-04-2007, 17:13
Altın mikrofon yarışması 1965…mavi ışıklar - kanaman

http://www.mytempdir.com/1303514

ARMAND
21-04-2007, 17:13
Altın mikrofon yarışması 1965…metin alkanlı - karadut

http://www.mytempdir.com/1303516

ARMAND
21-04-2007, 17:14
Altın mikrofon yarışması 1965…selcuk alagoz – kaleden indir beni

http://www.mytempdir.com/1303515

ARMAND
21-04-2007, 17:15
Altın mikrofon yarışması 1965…selcuk alagoz - kemerin naftaları

http://www.mytempdir.com/1303518

ARMAND
21-04-2007, 17:15
Altın mikrofon yarışması 1965…siluetler - kasık havası

http://www.mytempdir.com/1303523

ARMAND
21-04-2007, 17:16
Altın mikrofon yarışması 1965…siluetler – sis

http://www.mytempdir.com/1303525

ARMAND
21-04-2007, 17:17
Altın mikrofon yarışması 1965…sonya dores – espanola

http://www.mytempdir.com/1303522

ARMAND
21-04-2007, 17:17
Altın mikrofon yarışması 1965…sonya dores – gemiciler

http://www.mytempdir.com/1303524

ARMAND
21-04-2007, 17:18
1965 yılında duzenlenen yarışmadaki şarkılar bitti.sırada 1966 yılı var...

ARMAND
24-04-2007, 00:39
Altın Mikrofon 1966- Ali Atasagun - Eminem

http://www.mytempdir.com/1306241

ARMAND
24-04-2007, 00:40
Altın Mikrofon 1966- Ali Atasagun - Yarim

http://www.mytempdir.com/1306244

ARMAND
24-04-2007, 00:40
Altın Mikrofon 1966- Cahit Oben - Her Gun Kavga

http://www.mytempdir.com/1306245

ARMAND
24-04-2007, 00:41
Altın Mikrofon 1966- Cahit Oben - Sey

http://www.mytempdir.com/1306246

ARMAND
24-04-2007, 00:41
Altın Mikrofon 1966- Kent Yedilisi - Kara Kasli Haticem

http://www.mytempdir.com/1306247

ARMAND
24-04-2007, 00:42
Altın Mikrofon 1966- Kent Yedilisi - Muhur Gozlum

http://www.mytempdir.com/1306253

ARMAND
24-04-2007, 00:42
Altın Mikrofon 1966- Mavi Isiklar - Cayir Cimen Geze Geze

http://www.mytempdir.com/1306251

ARMAND
24-04-2007, 00:43
Altın Mikrofon 1966- Mavi Isiklar - Pinarbasi

http://www.mytempdir.com/1306250

ARMAND
24-04-2007, 00:43
Altın Mikrofon 1966- Selcuk Alagoz - Ararim

http://www.mytempdir.com/1306254

ARMAND
24-04-2007, 00:44
Altın Mikrofon 1966- Selcuk Alagoz - Bahcelere Geldi Bahar

http://www.mytempdir.com/1306262

ARMAND
24-04-2007, 00:44
Altın Mikrofon 1966- Siluetler - Dede Efendi 66

http://www.mytempdir.com/1306258

ARMAND
24-04-2007, 00:45
Altın Mikrofon 1966- Siluetler - Lorke Lorke

http://www.mytempdir.com/1306257

ARMAND
Altın Mikrofon 1966- TPAO Batman Orkestrasi - Fİrat Kenarinda Yuzer Kayiklar

http://www.mytempdir.com/1306260

ARMAND
Altın Mikrofon 1966- TPAO Batman Orkestrasi - Kaleden Top Atarlar

http://www.mytempdir.com/1306259

ARMAND
24-04-2007, 00:46
1966 yılında duzenlenen yarışmadaki şarkılar bitti.sırada 1967 yılı var...

PARK
24-04-2007, 00:46
Ölürsem yazıktır........Müzeyyen Senar

ARMAND
26-04-2007, 17:09
Altın Mikrofon 1967 - Cem Karaca Apaslar - Karaoglan

http://www.mytempdir.com/1309631

ARMAND
26-04-2007, 17:10
Altın Mikrofon 1967 - Haremiler - camlıca yolunda Adanali

http://www.mytempdir.com/1309629

ARMAND
26-04-2007, 17:10
Altın Mikrofon 1967 - Mavi Cocuklar - Tamzara

http://www.mytempdir.com/1309628

ARMAND
26-04-2007, 17:11
Altın Mikrofon 1967 - Rana Alagoz - Bahcelerde Borulce

http://www.mytempdir.com/1309632

ARMAND
26-04-2007, 17:12
Altın Mikrofon 1967 - TPAO Batman Orkestarsi - Ay Beyaz Deniz Mavi

http://www.mytempdir.com/1309639

ARMAND
26-04-2007, 17:12
Altın Mikrofon 1967 - Rana Alagoz - Konya Tabagi

http://www.mytempdir.com/1309641

ARMAND
26-04-2007, 17:13
Altın Mikrofon 1967 - TPAO Batman Orkestarsi - Kara Toprak

http://www.mytempdir.com/1309642

ARMAND
26-04-2007, 17:13
Altın Mikrofon 1967 - Cem Karaca Apaslar - Emrah

http://www.mytempdir.com/1309643

ARMAND
26-04-2007, 17:14
Altın Mikrofon 1967 - Yabancilar - Kayalar

http://www.mytempdir.com/1309650

ARMAND
26-04-2007, 17:14
Altın Mikrofon 1967 - Yabancilar - Agit

http://www.mytempdir.com/1309652

ARMAND
26-04-2007, 17:15
1967 yılının şarkıları bitti.sırada son yarışma olan 1968 yılının şarkıları var...

ARMAND
26-04-2007, 17:16
Altın Mikrofon 1968 - Erkin Koray Dortlusu - Cicek Dagi

http://www.mytempdir.com/1309660

ARMAND
26-04-2007, 17:16
Altın Mikrofon 1968 - Haramiler - Arpa Bugday Deneler

http://www.mytempdir.com/1309661

ARMAND
26-04-2007, 17:17
Altın Mikrofon 1968 - Erkin Koray Dortlusu - Mechul

http://www.mytempdir.com/1309664

ARMAND
26-04-2007, 17:17
Altın Mikrofon 1968 - Haramiler - Aya Bak Yildiza Bak

http://www.mytempdir.com/1309662

ARMAND
26-04-2007, 17:18
Altın Mikrofon 1968 - Mavi Cocuklar - Develi Daylar

http://www.mytempdir.com/1309667

ARMAND
26-04-2007, 17:18
Altın Mikrofon 1968 - Haremiler - Camlica Yolunda

http://www.mytempdir.com/1309668

ARMAND
26-04-2007, 17:19
Altın Mikrofon 1968 - Mogollar - Kaleden Kaleye Sahin Ucurdum

http://www.mytempdir.com/1309670

ARMAND
26-04-2007, 17:19
Altın Mikrofon 1968 - Mogollar - Ilgaz

http://www.mytempdir.com/1309671

ARMAND
26-04-2007, 17:20
Altın Mikrofon 1968 - TPAO Batman Orkestarsi - Meseleeidir Enginde Daglar

http://www.mytempdir.com/1309676

ARMAND
26-04-2007, 17:20
Altın Mikrofon 1968 - - Sis Beslisi T. Oksay - Igdırın Al Elmasi

http://www.mytempdir.com/1309680

ARMAND
26-04-2007, 17:21
Altın Mikrofon 1968 - Sis Beslisi T. Oksay - Carsambayi Sel Aldi

http://www.mytempdir.com/1309682

ARMAND
26-04-2007, 17:22
Altın Mikrofon 1968 - TPAO Batman Orkestarsi - Ac Ac Kollarini

http://www.mytempdir.com/1309681

BORA YAŞAR
04-01-2008, 08:47
Bir zamanlar açtığım bu topiği yeni keşfettiğim you-tube olayı ile canlandırmak niyetindeyim.

Sevdiğim şarkıların linkini buradan meraklılara duyurmak istiyorum.

İlki Türk klasik musikisinin şu anda bence taçsız kraliçesi Ayşe Taşı'n seslendirdiği muhteşem bir eser..Yesari Asım Arsoy'un bestesi. Uşşak..

Bir çapkın elinde oyuncak oldum
Hazana ermeyen bahardım soldum
Vefasız siz bir kalbe aşk olup doldum
Hazana ermeyen bahardım soldum.

http://www.youtube.com/watch?v=Lr1b_ggbvj0&feature=related

BORA YAŞAR
04-01-2008, 09:25
Tarkan meraklısı TRT yöneticileri ellerindeki cevherlerin kıymetini bilmiyorlar..

Yine Ayşe Taş..

Hanımefendilerin en güzel seslisi.:)

Bir potpuri sunuyor bize..O güzelim işvesiyle.

http://www.youtube.com/watch?v=acjvm1o-wTg&feature=related

yosun
04-01-2008, 21:51
Yine Bir Gül Nihal

Yine bir gülnihal aldi bu gönlümü
Sim ten gonca fem bi bedel ol güzel
Atesin ruhleri yakti bu gönlümü
Pür eda pür cefa pek kücük pek güzel

Görmedim kimsede böyle bir dil ruba
Böyle kas böyle göz böyle el böyle yüz
Asikin bagrini üzmeye göz süzer
El aman pek yaman her zaman ol güzel...

Beste : Dede Efendi Hamamizade

http://www.youtube.com/watch?v=y9yE4X0yAko

yosun
05-01-2008, 23:31
Saçların tarumar gözlerinde nem
Ateşe benzerdin küle dönmüşsün

http://www.youtube.com/watch?v=Kfb4_uu8cls

yosun
05-01-2008, 23:37
Avuçlarımda hala sıcaklığın var inan
Unuttum dese dilim yalan

Zeki Müren'in enfes yorumu ile

http://www.youtube.com/watch?v=1TDPI-chzu0&feature=related

yosun
05-01-2008, 23:54
Ah bu şarkıların gözü kör olsun...

öyle dudak büküp hor gözle bakma
bırak küçük dağlar yerinde dursun
çoktan unuturdum ben seni çoktan
ahhh bu şarkıların gözü kör olsun...

Zekai Tunca'nın harika yorumu ile

http://www.youtube.com/watch?v=lWpbzM7D9A4&feature=related

yosun
06-01-2008, 00:09
Söyleyemem derdimi kimseye
Derman olmasın diye
İnleyen şu kalbimin sesini
O yar duymasın diye...

eskilerden
Kamuran Akkor'un yorumu ile...

http://www.youtube.com/watch?v=WmMJoSlmtT8

yosun
06-01-2008, 00:12
Eskiden aşkların, sevdaların bile bir gizemi, bir üsturubu varmış.
Günümüzde her şeyin yozlaşması gibi sevdalar da yozlaştı maalesef... :frown:
Şarkı sözlerine bakıyorum da ne kadar derin anlamlar yüklü her bir dize.
Ahhh... ahhh.

gizemliduygular
06-01-2008, 09:26
Yine Bir Gül Nihal

Yine bir gülnihal aldi bu gönlümü
Sim ten gonca fem bi bedel ol güzel
Atesin ruhleri yakti bu gönlümü
Pür eda pür cefa pek kücük pek güzel

Görmedim kimsede böyle bir dil ruba
Böyle kas böyle göz böyle el böyle yüz
Asikin bagrini üzmeye göz süzer
El aman pek yaman her zaman ol güzel...

Beste : Dede Efendi Hamamizade

http://www.youtube.com/watch?v=y9yE4X0yAko

Saygılara değer forumdaşım yosun.

Öncelikle sizden ve diğer forumdaşlarımdan beni geri kafalılıkla eleştirmemenizi istirham ediyorum. Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin bu Rast makamındaki ve Semai usulde bestelediği bu şarkı bence en güzeli orijinal haliyle çalınıp söylenseydi çok daha harika olurdu. Yeni açılımlar yapalım derken güzelim eserlerimizi berbat etmekte üstümüze yok. Dede Efendi bu şarkıyı bestelerken yaşadığı duygu sellerini Türk Musikisi üstadı olan bir arkadaşım anlattı. Eşi ile aynı ismi taşıyan Gülnihal adlı genç bir hanımefendiye gönlünü meylettiren Dede Efendi uzun zaman kalp sızıları çekmiş.

mamun
06-01-2008, 13:13
http://www.youtube.com/watch?v=AN5UaLtWmkU

Arif Sami Toker -Sabite Tur Gülerman
Erişti Nevbahar Eyyamı

BORA YAŞAR
29-01-2008, 19:42
Ayşe Taş..

Klasik Türk Musikisinin bugün divası.

Her okuduğu şarkıyı bozmadan, usulünce söyleyen ve bizlere beğendiren müthiş bir Türk ses ve hançeresi.

Meraklısına çok formda olduğu bir günde söylediği sembol eserlerinden, Yesari Asım Arsoy'a ait bir şarkı.

Bir çapkın elinde oyuncak oldum
Hazana ermeyen bahardım soldum
Vefasız bir kalbe aşk oldum doldum
Hazana ermeyen bahardım soldum.

Uşşak makamında.

http://www.youtube.com/watch?v=Lr1b_ggbvj0

BORA YAŞAR
03-02-2008, 21:01
Bekir Ünlüataer genç seslerin en düzgünlerinden. Aslında klasik okur ama bu Rumeli Türküsünü de son derece üst düzeyde okumuş.

Meraklısına..

Akşam oldu yine bastı kareler..

http://www.youtube.com/watch?v=gDl2s14M0to