PDA

View Full Version : Felsefi analiz: Foruma neden yazıyoruz?

niko
03-05-2007, 12:35
Şöyle iki adım geri çekilip foruma yazı yazmanın felsefesi üzerine kalem oynatalım istedim…
Az yazan-çok okuyan bir üye olarak bunu yapmak öncelikle bana düşerdi.:)
Hangi dürtülerle yazıyoruz, yazmak hangi ihtiyaçlarımızı karşılıyor?
Borsa, para kazanmak için uğraşılan bir disiplin olması gerekirken alım satıma ayırdığımız sürenin çok daha fazlasını forumda okuma ve yazmaya ayırıyoruz. Peki neden?
Böyle bakınca birkaç yazım tipi ve portresi hemen ortaya çıkıyor:

Takdir görme, beğenilme, onaylanma ihtiyacı: Çocukluktan beri bizi onay almaya endekslediklerinden (önce annelerimiz ve sonra sevgililerimiz) :grrr: düşündüklerimizi, tahminlerimiz açıklayıp karşılığında alkış ve onay bekliyoruz. Tepki bu yönde gelmeyince hırçınlaşıyor, saldırıyoruz.

Haklılığımızı tescil ettirmek: Aldığımız pozisyon yönünde yazı yazıyor, alıntı yapıyoruz. Hem diğer insanları etkiliyor, hem de “doğru pozisyon aldım” psikolojisinin rahatlığını yaşamak istiyoruz.

Aidiyet, sosyalleşme ihtiyacı: Foruma yazarak sanal da olsa bir camiaya, cemiyete ait olma hissi yaşıyoruz. Bizi bilen, ilgi gösteren insanları görmek “tanıdığımız” birine rastlamak ruhumuza sosyalleşme efekti olarak yansıyor kanımca… :he:

Spekülasyon: Amatör ve profesyonel versiyonları vardır. Hisseler ve endeks için kamuoyu oluşturmak, ortamı yönlendirmek istiyoruz.

Bozmak, boşalmak, pislik ihtiyacı: Herhangi bir konuda yorum, analiz, tahmin yapan insanları anasından doğduğuna pişman etmek için pusuya yatıyoruz. Hele tahminlerinde en küçük sapma olmuşsa verdikleri vade dolmamış olsa bile kahpe kurşunlarımızı boşaltıyoruz. :bad:

Hır çıkarmak, demagoji yapmak: Fikir beyan edenin satır aralarında veya önceki mesajları arasında çelişki arayıp söylediklerini ona yedirmeye çalışıyoruz. Daha önceden bizimle dalaşmış bir üyeyse hakkında sıkı tahkikat yapıp dosya bile tutuyoruz.

Ve hümanizm: Bir analizcinin, adını dahi anmak istemeyeceği bir senet hakkında bir forumdaşı rica etti diye zaman ayırıp analiz yapmasını başka nasıl açıklayabiliriz ki? Forum bu temiz kalpli arkadaşların omzunda yükseliyor. Onların değerini bilelim.

ganesh
03-05-2007, 13:01
Siberuzayda iletişimin psikolojisi üzerine detaylı bir çalışma:

http://www.rider.edu/~suler/psycyber/psycyber.html

Tercüme edecek zamanım yok, kusura bakmayın:notr:

Sevgiler

PROXY
03-05-2007, 13:08
Takdir görme, beğenilme, onaylanma ihtiyacı: Çocukluktan beri bizi onay almaya endekslediklerinden (önce annelerimiz ve sonra sevgililerimiz) :grrr: düşündüklerimizi, tahminlerimiz açıklayıp karşılığında alkış ve onay bekliyoruz. Tepki bu yönde gelmeyince hırçınlaşıyor, saldırıyoruz.

Forumun çoğunluğunun bu tip kişilerden oluştuğunu düşünüyorum.

Bozmak, boşalmak, pislik ihtiyacı: Herhangi bir konuda yorum, analiz, tahmin yapan insanları anasından doğduğuna pişman etmek için pusuya yatıyoruz. Hele tahminlerinde en küçük sapma olmuşsa verdikleri vade dolmamış olsa bile kahpe kurşunlarımızı boşaltıyoruz. :bad:

Az da olsa bu tip insalar da var.. Onlardan nefret ediyorum.

Ve hümanizm: Bir analizcinin, adını dahi anmak istemeyeceği bir senet hakkında bir forumdaşı rica etti diye zaman ayırıp analiz yapmasını başka nasıl açıklayabiliriz ki? Forum bu temiz kalpli arkadaşların omzunda yükseliyor. Onların değerini bilelim.

Bunlar da azınlıkta ama bu forumda böyleleri de var. Onlara tesekkür ederiz.

PAŞA
03-05-2007, 13:41
Sevgili dostum Niko ,
Harika bir topik açmışsın :-)
Artık ,hep okuyan değil ,bol yazan bir üye olman gerekli bence...
Hisse.net te ,yaptığın tüm tanımlara göre insan var...Bunları kimi zaman yaşadık ,yaşıyoruz...
Tekrar sevgiler,saygılar dostum..

niko
03-05-2007, 13:58
Taraf tutma ihtiyacı: İki kişi arasında tartışılan konu bizim için anlam ifade etmese de veya nötr olsak bile taraflardan sempati duyduğumuz kişi yönünde yazılar yazıyoruz. O üye daha önce bize bir güzellik yaptıysa tarafgirliğimizin şiddeti artıyor…

kuzu
03-05-2007, 14:12
guzel bi topik...

bence sunuda ekle...

borsaci 4 duvar arasindadir...onunde 5 ekran...yaninda iki telefon...ve hepsi makina....insan yok....yalnizdir.

karsidakiler ne dusunuyor....piskoloji ne....onlar ne yapiyor...anlamak istersin...

borsa dusecek diye yazarsin...saldiriya ugraduin mi....KY maldadir ve PY maldan cikmak uzeredir....pozizyonunu ayarlarsin...

borsa cikacak dersin....destekcin yoksa...daha cok cikacak demektir....

dolayisiyle...cok onemlidir bu....

DIGER yazdiklarinada katiliyorum...bunu ilave et....

REST
03-05-2007, 14:14
Takdir görme, beğenilme, onaylanma ihtiyacı:

Haklılığımızı tescil ettirmek:

Aidiyet, sosyalleşme ihtiyacı:

Spekülasyon:

Bozmak, boşalmak, pislik ihtiyacı:

Hır çıkarmak, demagoji yapmak:

Ve hümanizm:

Hepsi...:wink:
REST

ask1903
03-05-2007, 14:15
B sikki.... dogru yonde pozisyon aldigimizi onaylatmak ihtiyaci.
Ama ben bu konuda yazmiyorum sadece okuyorum. Mesela uzun zaman Sn. Metkonun yazilari cok hosuma giderken, simdi gormeye dayanamiyorum. Saka tabii bu. Sn. Metkon un adinida affina siginarak, cok izlenen okunan bir arkadas oldugu icin yazdim.

maden
03-05-2007, 14:26
bir elin nesi var iki elin sesi var ihtiyacı

**Erdem**
03-05-2007, 14:44
ben oraya bir madde daha eklenmesi taraftarıyım...
Durup dururken birşey yezma hissi, ihtiyacı durmayan fakat o kadar boş ve yalan yanlış yazı yazan insan varken tahammül sınırını aşıp birine pat diye bir cevap yazma gereğinden kaçınamayanlar :)

MMS
03-05-2007, 14:48
bir madde de ben ekleyeyim
Forumlarda yazmak kendinizi disipline etmenizde yararlı oluyor. Analizleri düzenli yapıyorsunuz ve gördüğünüzü uygulama oranınız artıyor

ufukt
03-05-2007, 14:52
bir madde de ben ekleyeyim
Forumlarda yazmak kendinizi disipline etmenizde yararlı oluyor. Analizleri düzenli yapıyorsunuz ve gördüğünüzü uygulama oranınız artıyor

Yazarak öğrenmenin pekişmesinde yardımcı olduğunu düşünenlerdenim.:)

PAŞA
03-05-2007, 14:54
Hisse.Net'in en düzeyli sitelerden biri olduğunu düşündüğümden yazıyorum...
Ayrıca borsa hakkında bildiklerimin çoğunu ,burada yazarak ve okuyarak öğrendim...

niko
04-11-2007, 21:04
Foruma yazma gerekçelerinde VOB topiğini ayrı tutmalı
Başkalarının hatalarından zarar etmeden ders çıkabiliyor.
Pozisyon yazan hatalı tahminci bir tür amme hizmeti görüyor diyebiliriz :)

sabotek
04-11-2007, 23:34
sn.niko;benzer duyguları,günlük yaşamımızda ,sosyal ilişkilerde de yaşamıyormuyuz..?Beğenilmek,takdir görmek,aranılan olmak,danışılan kişi olmak...Bazıları , öz eleştiriye gerek duymaksızın veya kafasında sorgulamaksızın bu tür duygulardan sürekli tatmin olurken;bazıları da,biraz sorguladıklarında,adını tam koyamadıkları bir benlik egosunun rahatsızlığını ara sıra da olsa duyabilirler...Güzel bir konu..

DUVAR USTASI
04-11-2007, 23:36
nezih, düzeyli ayrıca sıcak bi ortam insan aradığını bulabiliyo

cengaver
04-11-2007, 23:58
Girişteki analiz güzel.Bilirmisiniz bila ücret yazan pek çok köşe yazarı var.TVkanal enflasyonunda ekranda boy göstermek ve neçok bildiğini kanıtlalamak için yarışan birçok insan .Hiçbir maddi çıkar olmadan TV lere koşan hatta kanal yetkililerine yatırım yapanlar.Bizler ise aynı duygular içinde internet nimetlerinden yararlananlar.Fazla zahmete girmeden.Boşverin iyiyiz

dent
05-11-2007, 00:25
en başa' hissnet bir AİLEDİR' i ekleyelim lütfen!
forumdaşlarla toplantılar düzenliyoruz,
araba alacağım zaman hangisini alalım diye soruyoruz,
pc alacağımız zaman aynı şekilde,
geziye gideceğimiz zaman fikri olan varmı soruyoruz,
hangi bankayla,hangi kurumla çalıştığımızı paylaşıoruz,
acı tatlı olay yaşayanlar, yaşadıklarını paylaşıyor.
bir aile olmak için bunlar yeter de artar bile ,yazmak için de aile olmak yater,bence;)

dent
05-11-2007, 00:33
en başa 'HİSSENET BİR AİLEDİR' yazalım lütfen.
her şey ailemiz için;)

ayyan
05-11-2007, 00:39
Bağımlılık bağımlılık.. Bilgisayar başında olduğum sürece parmaklarım istem dışı olarak "http://www.hisse.net/forum/" yazıyor artıkın :)
Hani insan evine gider ya, bende bilgisayar başıma geçtiğimde evime gidiyorum..
Yoksa siz başka bir sebepten dolayı mı yazıyorsunuz ?

cengaver
05-11-2007, 00:51
Evli veya biriyle beraber yaşıyorsanız eşiniz çok alınmıştır.Yok yanlızım diyorsanız bence zamanı gelmiş.Hep psikolg olmak istemiştim.

NIETZSCHE
05-11-2007, 01:04
1- Yazarak, görsel olarak öğrenmek en iyi yoldur.
2- Yazarken düşünceyi somutlaştırıp kayda geçirmiş oluyorsunuz. Geriye dönüp okumak çok şey öğretiyor.

REST
05-11-2007, 01:16
Hissenet'te çeşitli nedenlerle yazı yazılabilir...
Ancak..
İMKB yabancı payı %72 olup...%28 azınlığa düştüğümüz ;
Oyunu yabancı oynadığı için....
Karşı koyma ve oyunu okumak için....
Yazma ve paylaşımın bir amacı daha oluşmuştur..
Yabancıya karşı..yerli dayanışması....:yes:
Selamlar.
REST

oguz3259
05-11-2007, 01:23
Piyasanın ne düşündüğünü ve genel bakışı doğru algılayabilmek için okuyorum,bunun sonucu olarakta yazıyorum...

TaNGo
05-11-2007, 13:00
Çaresizlik ve bir umut ışığı görme isteği?

niko
06-11-2007, 18:36
Tosun'lama ihtiyacı: Bazen, Tosun'un hela duvarına yazarken çekineceği ifadeleri yazabiliyoruz.
VOB 24 örneğindeki talihsizlik gibi...

cengaver
06-11-2007, 19:26
Dün hangi kanala geçsem aynı emekli Bush görüşmesi yorumu yapıyor.Birşey söylediğide yok.Ne enerji ister okadar kanal dolaşmak o yaşta.Biz burada birşeyler diyoruz çokmu?Yazın arkadaşlar yazın.Parmak uçlarınız nasır tutana kadar.Benim note book ucuzlardan eski daktilolardan beter.

bikmisbroker
06-11-2007, 19:47
Guzel bir baslik tebrik ederim.
Ben sahsen (daha onceleri de yazdim) Ogrenmek icin buradayim.
Bildigim bazi seyleri (tamamini degil) burada grafik ekinde yayinliyorum.
Amacim, grafiklerimin altinda degisik bakis acilari ile grafikler gormektir.
Yani oncelikle Kendim icin, ogrenmek icin buradayim.
Grafiklerimin altinda yeni grafik yayinlayanlarin yayinladigi grafiklerden bu konuda ne kadar usta olup olmadiklarini bile anlayabilecek kadar tecrfube sahibi oldum..
Cunki 3 otuz paraya bir veri transfer'i alir, tahtakaleden de yine 3 otuz paraya bir MS programi alir, orada burada renkli, bol indikatorlu grafikler yayinlarsiniz, bu mumkun.

20 ye yakin teknik analiz kitabi okudum..
Okuduklarim ile bu seviyeye gelmedim.
Cunki hicbir teknik analiz kitabinda bu isin RUHU ve CAN ALICI noktalari yayinlanmiyor maalesef.

Ozetle, ogrenmek icin, kendimi gelistirmek icin buradayim, veya (genel anlamda forumlarda) yaziyorum.

dolunay
06-11-2007, 19:52
yalnızlık ve can sıkıntısı sadece

MR.NO
06-11-2007, 19:55
vestel hissenetinden nefret etigimi yazmak için.

ANIL
06-11-2007, 19:55
paylasım benım ıcın....

bır de toplantı ıcın.....:)

tecrb
06-11-2007, 19:59
İyi bir başlık olmuş......güzel..... tecrübe kazanmak için......

saygılarımla.....

gemici
06-11-2007, 20:11
buraya yazı yazanların bir kısmı olamadıkları ve de olmak istedikleri insanmış gibi görünerek kimlik bulmak ihtiyacında olanlardır...........ki...bunların birkaçını tanıyorum.....

Serenler
06-11-2007, 20:11
Topiği okuyanlarla birlikte "Hayatın içinden" bölümüne taşıyıverdim:D

sabotek
07-11-2007, 12:22
Yazma nedenim olarak,her ne kadar ;kafamdakilerin yazıya döküldüğü ve aradığımda bulabileceğim bir ''göz önü dosyası''/kaynak desemde,içimden itiraf edemediğim bir ego kaynaklı çekimin etkisinde kaldığımı söyleyebilirim.Paylaşım ve yardımlaşma olgusu içinde;zararsız addedilebilecek bir''ego''duygusunun bulunduğunu düşünüyorum...

zeus
09-11-2007, 10:32
Bence;
bildiğimizi,bilmediğimizi ya da bildiğimizi sandığımız şeyleri kendimize ve benliğimize ispatlamak için....:yes:

SALESMAN
09-11-2007, 14:05
Foruma yazı yollamanın yada yazılanları okumanın arkasında hangi ihtiyacın yattığı genel bir teoriyle açıklanamaz herkes ihtiyaç hiyararşisi içinde neye ihtiyac duyuyorsa onu almak için var bu forumda.

ihtiyaç hiyararşisinde hangi basamakta olduğunuzu anlamak için aşağıda bu teoriyi inceleyebilirsiniz.

MASLOV’UN İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ

"Maslow’un kuramının adı “ihtiyaçlar hiyerarşisi”dir. Abraham Harold Maslow ’un geliştirdiği bu kuramı genel bir kalıp olarak görmek daha uygun olacaktır.Maslow da ortalama bir kişinin fizyolojik ihtiyaçlarının % 85 ini,güvenlik ihtiyaçlarının % 70 ini,sosyal ihtiyaçlarının % 50 sini,saygı görme ihtiyaçlarının % 40 ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarının % 10 unu tatmin etmiş olabileceğini ileri sürmüştür.

Maslow,güdüleri mertebeli bir yapı içinde görür ve insanların alt basamaktaki gereksinmeleri giderilir giderilmez üst basamaktakileri doyurmaya yöneleceğini kabul eder.Bu basamaklar şunlardır:

1. Fizyolojik ihtiyaçlar:Yeme,içme,barınma vs.

2. Güvenlik ihtiyaçları: Kendini güven ve emniyet içinde ve tehlikeden uzak hissetmek

3. Ait olma ve sevgi ihtiyaçları: Başkaları ile ilişki kurmak,kabul edilmek ve bir yere ait olmak

4. Değer ihtiyaçları: Prestij,başarı,yeterli olmak ve başkalarınca benimsenip tanınmak

5. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçları : Kişinin amacını gerçekleştirmesi ve potansiyelini ortaya çıkarması,kişisel tatmin,kişisel başarı,bilimsel buluşlar

Robinson Crusoe adaya ilk düştüğünde parçalanan gemiden sahile savrulmuş birkaç yiyecek paketini topladı,daha sonra da birkaç parça eşyadan açıktan ve yağmurdan kurtulmak için korunacak kapalı bir yer yaptı.Önce yiyeceklerini(fizyolojik ihtiyaç),sonra da güvenli bir yeri düşündü(Güvenlik ihtiyacı).Daha sonra,cuma ile tanışıp iletişim kurdu sosyalleşti bir grubun üyesi oldu ardından Cuma ile ilişkilerinde öğretmen rolü üstlenerek(dil öğreterek,araç kullanmayı öğreterek)saygınlık ihtiyacını giderdi.Crusoe,sonra düştüğü adayı keşfe çıktı ve bütün adayı tanıdı.Bir takvim yaptı.Rahatladığı anda şarkı söylemeye başladı.Bir kutudan çıkan kitapları okumaya başladı.En son aşamada da kendisini adadan kurtarmaya yarayacak bir araç yapıp kendilerini gerçekleştirmeye çalıştılar."