PDA

View Full Version : SEKTÖR İNCELEMELERİ (Elinizdeki kağıt pahalı mı ucuz mu?)

camış_junior
22-05-2004, 18:57
Sektör incelemeleri topici altında şirketlerin sadece son bilançoya göre oluşan rakamları incelenecektir. Hangi hisse ucuz, hangisi pahalı, rakamları karşılaştırarak rahatlıkla bulabileceksiniz. Böylece pahalı hisseyi alıp 1 sene bekleme derdinden kurtulacaksınız.

Benim hissem 1 senedir çıkmıyor, endeks 20 bin oldu hala hareket yok, endekse göre ucuz kaldı diyenler çok. Bu şikayetlerden yakınıyorsanız işte size ilacı :roll:

İlk olarak gübre sektörü :

Sektörde 3 şirket mevcut. Bagfas Bandırma Gübre Fabrikaları
Gübre Fabrikaları
Ege Gübre

Değerlemeler 3 aylık enflasyona göre düzeltilmiş bilançolar esas alınarak hazırlanmıştır.

BAGFS EGGUB GUBRF

SATIŞ 50 TRL 43 TRL 119 TRL
ESAS F. KARI 447MLY 4.1 TRL 7.6 TRL
ESAS F. KAR MARJI %0.9(-) %9.5 (+) %6.38 1
NET KAR 2.0 TRL(+) 2.9 TRL(+) 0.26 TRL(-) 2
PIY.DEG / SATIŞ 1.26(-) 0.53(+) 0.42(+) 3

BAGFS EGGUB GUBRF

OZSERMAYE 61 TRL 84 TRL 40 TRL
PD/ OZSERMAYE(PD/DD)1.03 0.27(+) 1.3(-) 4
CARİ ORAN 1.72(+) 0.85(-) 1.59(+) 5
PD/ AKTİFLER 0.67 0.18(+) 0.37 6
BEDELSİZ POT. 140 ADET(+) 36 ADET(+) 0.7 ADET 7

7 kriter içinde diğer şirketlere göre avantajlı olan şirketlere (+), dezavantajlılara (-) puan verdim.

Buna göre, BAGFS 7 kriterden sadece +1 puan
EGGUB +5 puan
GUBRF 0 puan

Bu tablo şu şekilde yorumlanmalı, Gubre Fabrikaları ve Bagfas endeks içinde yer alan diğer şirketlere göre değil, sadece Ege Gübre'ye göre olumsuz görüntü sergiliyorlar.

Yani bu tablodan Bagfas ve Gübre Fabrikaları'nı sat anlamı çıkmaz.

Sektör içinde yatırım yapılacaksa ağırlıklı olarak Ege Gübre'ye yapılması, kazanma potansiyelinin daha çok olduğu anlamı çıkar.

Ege Gübre topicinde belirttiğim gibi şirketin tek olumsuz yanı olan cari oranı aslında şirket için dezavantaj oluşturmamaktadır. Çünkü net karı üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Dolayısıyla 7 kriterin 7'sinden de + puan alabilmiştir...

ORANLARIN AÇIKLAMASI

1. ESAS FAALİYET KAR MARJI

Şirketin 100 liralık satışından kaç lira kazandığını gösterir. Yüksek olması tercih edilir.
3 aylık bilançolarda Bagfs 100 liradan 1 lira, Ege Gübre 9.5 lira, Gübre Fabrikaları ise 6.38 lira kazanmıştır.

2. NET KAR

Şirketlerin vergi sonrası karları. Satışları düşük olmasına rağmen Ege Gübre birinci sırada. Şirketin verimliliğini gösteren bir oran.

3.PİYASA DEĞERİ / SATIŞLAR

Şirket satışlarının piyasa değerinin kaç katı olduğunu gösterir. Bagfs bu değerlendirmeye göre eksi alırken Gübre Fabrikaları ve Ege Gübre 3 aylık satışlarının yarı fiyatından işlem görüyorlar. Gübre Fabrikaları bu değerlendirmeye göre Ege Gübre'den %20 oranında ucuz kaldıysa da Ege Gübre'nin kar marjı daha fazla olduğu için ikisi de (+) aldılar.

4.PİYASA DEĞERİ/ DEFTER DEĞERİ

Şirketlerin defter değerlerinin piyasa değerlerinin kaç katı olduğunu gösterir. Sektörlerdeki kar marjı arttıkça defter değeri oranları da artar. Örneğin 100 liralık satıştan 20 lira kazanan bir otomotiv şirketinin defter değerinin, 100 liralık satıştan 10 lira kazanan gübre sektöründen bir şirkete göre daha fazla olması beklenir. Borç sorunu olmayan şirketlerde en az 1 olması beklenir.

[/B]Bu orana göre Ege Gübre 4 ila 6 kat arasında prim yapma potansiyeline sahip [B]

5.CARİ ORAN

Dönen varlıkların kısa vadeli borçları ödeme gücünü gösterir. Cari oranı yüksek şirketler krizlere karşı daha dayanıklıdır. 2 olması tercih edilir.

Bu orana göre Bagfas ve Gübre fabrikaları istenen değerlerde, yani risksiz dururken Ege Gübre'nin kısa vadeli alacakları borçlarını ödemeye yetmiyor.
Yanıltıcı olmasın, sebebi yatırımlarını yeni tamamlamış olması. Geçen sene 3 aylıkta 27 trilyon finansal borcu olan şirket sene sonunda bu borcu 13.6 trilyona indirmiş, bu sene 3 aylıkta ise 12.4 trilyon borcuna karşılık bankada 10 trilyon nakit parası mevcut. Şirketin borçlarını hızla ödediğini görüyoruz...

6. PİYASA DEĞERİ/AKTİFLER

Piyasa değerinin aktiflerinin kaç katı olduğunu gösterir. Bu orana göre Ege Gübre'nin sektördeki diğer şirketlere göre 2 ila 3.5 kat prim yapma potansiyeli mevcut. Diğer bir deyişle Bagfas 3.5 Gübre 2 kat daha pahalı.

7.BEDELSİZ POTANSİYELİ

Adı üzerinde şirketlerin bedelsiz verme potansiyelleri :roll:

Söylediğim gibi bu oranlar al-sat tavsiyesi değildir. Temel verilere göre hareket eden biri yatırım yaparken %70 ege gübre %20 gübre fabrikaları %10 bagfas alarak yatırımını yapar.

Şirketlerin kapanış fiyatları...

Gübre 2.200
Bagfas 31.500
Eggub 11.400

camış_junior
22-05-2004, 19:20
Oranlar excel den paste yapınca kaymış. Düzeltmenin bir yolu varmı?

ŞahMat
22-05-2004, 20:22
Sn. camış_junior cok makbule gecti. Cok tesekkurler.. Bu konuyu cok onemsiyorum. Kanimca bu bolum atlanirsa, Bursa haritasinda Antalya'nin bir mahallesi aramak gibi bir hal alacagiz.

Sorunuza belki yardimi olur dusuncesi ile; Bu tur kaymalari onlemek icin isterseniz print screen yaparak ilgili grafik dosyasini foruma ekliyebilirsiniz.

Ayrica;
Bu tur calismalarinizin devami gelecek mi ? Her sektoru incelemeyi dusunuyor musunuz ? Gunluk takip icin bu konuda sistem olusturulmasi mumkun mu ?
Diyelim ki; 1 hafta icerisinde eggub tavan gitti. Hisse primli olmus olacak. Bu durumda surekli yenilenen bir sistem olusturulmasi gerekiyor sanirim. )

Bu 7 kriterizdeki hesaplamalari nasil yapabilirim ? Formulleri aciklayan bir kaynak verebilirseniz cok yararli olacak..

Saygilar..

camış_junior
22-05-2004, 20:47
Saolun şimdi dediğiniz şekilde yaptım daha hoş oldu. Aslında grafiklerini de koymayı isterdim yalnız bi türlü dosya boyutunu tutturamadım :)

Sektörlerin devamı gelecek mi bilmiyorum bende. Çünkü genelde sektörlerde 2-3 ayrı şekilde bilançolar mevcut. Örneğin aynı sektördeki bir şirket enflasyon muhasebesine göre bilanço yollarken bir diğeri ufrs'ye göre yollayabiliyor. Onların karşılaştırması sağlıklı olur mu ? Her şeye rağmen elimizde bilgi bulunsun derseniz onu da yaparım. Forumda bu konularda hiç bilgi yok neredeyse, yapmak lazım.

2.
Hisselerde önemli primler olmadığı sürece bu rakamlar kalıcı şimdilik. Fiyatlarını da aşağıda belirttim zaten. %10-15 prim olursa ona göre rakamları hesaplamak zaten basit, okuyucular kendileri yapabilirler.

3.
Kaynaktan yararlanmadım, kafamdan yaptım şimdilik bu rakamlarla idare edelim. Hafta içinde nasıl yapıldığını da ayrıca yazarım.

4. Bu yaptığım çalışmanın diğerlerinden bir farkı var. Hepsi gerçek değerlerden oluşuyor. Satışlar gerçek satışlar, binalar gerçek bina, herşey gerçek.Elinizdeki hisselerin borsadaki fiyatları bu değerlere göre oluşur. Diğer çalışmalar gibi görecelik ya da yatırımcı psikolojisi içermez, avantajı bu...

Bu rakamlarla birlikte teknik analizi de kullanırsanız borsadan maksimum getiri şansını elde edebilirsiniz.

Son düşüşte Bagfas ve Gübre önemli değer kayıpları yaşarken Ege Gübre'nin 1 lira bile etkilenmemesi bu rakamların önemini açıklıyor sanırım.

ŞahMat
22-05-2004, 21:25
cok tesekkurler sn. camis, calismalarinizin ve basarilarinizin devamini dilerim.. takipteyim :)

CANOZGUR
22-05-2004, 22:15
Sn.Camis, gercekten son gunlerde en cok ihtiyacim olan bilgiyi verdiniz. Emeginize saglik. Dilegim diger sektorlerde de benzeri calismalarinizi gorebilmek.

camış_junior
23-05-2004, 22:30
Arkadaşlar lütfen bana özelden şu senet ne olur diye sormayınız :roll:
Bir diğer sitede Ege gübre çıkmış galiba. Ne oluru onlar bilir...

Ben ne tahta yaparım, ne spekülasyon yapıcak param ne de niyetim var. Dolayısıyla x senedin yarın ne olacağını bilemem. Ancak uzun vadeli potansiyeli iyi ya da kötü olabilir diye tahmin yürütebilirim...

ŞahMat
24-05-2004, 01:23
Zan altinda kaldim, ben sormamistim, haberiniz olsun :)
sayin camis, calismalarinizin devamini dilerim efenim..

saygilar..

camış_junior
24-05-2004, 01:29
Yok canım size bir şey söylemedim zaten. Hafta içi kağıt-ambalaj sektörü gelecek.