PDA

View Full Version : Türk Telekom'a Kim Dur Diyecek!!!

ATAJPAO
01-06-2007, 10:39
Hepinizin bildiği gibi TT'nin son ücret politikası bir çok sabit telefon kullanıcısını çileden çıkarmıştır.Çeşitli platformlar kurularak,imzalar toplanarak tepkiler dile getiriliyor.Aşağısa yine bir TT kullanıcısının tepkisi,sitemi var.

"iyi günler.şu türk telekom denen kurum resmen soyguna çıkmış.14 ytl lik kullanım ücreti olan faturam vergileriyle ve t.t nin aldığı 11 ytl lik haraçla toplam 35 ytl olmuş.yazık günah değilmi!biz ne zorluklar içinde evimize ekmek götürüyoruz.çoluk çocuğumuzun rızkını elimizden böyle dalaverelerle almaya kimin hakkı var.Allah tan korkmaz mı bu insanlar.en doğal ihtiyacımız olan telefondan bu kadar ağır bir vergi yükü ve yetmezmiş gibi 11 ytl lik sabit ücret almak hangi akla hizmettir anlayan varsa banada anlatsın ne olur.ama bende sabit hatlarımın iptali için yarın ilk iş dilekçe vericem.bütün t.t abonelerine de çağrım şudur.sizde aynı şeyi yapın ki milletin yolunacak tavuk olmadığını anlasın biraz insafa gelsinler.ayrıca tüketicinin haklarını koruduğunu iddia eden dernek yetkililerinide göreve çağırıyorum.gariban esnafla başa çıkmak kolay ayıplı mal falan diye....kolaysa bu işede bir el atında sizinde en kadar etkili ve yetkili olduğunuzu cümle alem görsün ve anlasın.
Çağrımı yineliyorum;tüm t.t aboneleri en azından fazla hatlarımızı bu sebepten dolayı iptal edersek haksızlığa karşı bir tepki koymuş oluruz.işyerlerinde faks için hat bulunduran benim gibi esnaflar faks ve telefon ihtiyacını aynı cihazdan pekala karşılayabilirler.buda yıllık vergiler dahil hat başına 200 ytl gibi ciddi bir tasarruf sağlar.hesap kitap meydanda oturup kendinizde yapabilirsiniz.hemen hemen hepimizin cep telefonu var.inanın ki uygun tarifesini seçerseniz t.t den çok daha uygun.ne sabit ücreti var nede birşeyi.millet bedava hat dağıtıyor bunlar aylık 15-20 lira havadan para alıyor.Allah aşkına ayda 20 liradan nolur deyip umursamamazlık yapmayalım ve tepkimizi koyalım.herkese selamlar ve dualar. "
İzzettin Özçelebi

Palet
01-06-2007, 14:23
Benim de TT'nin satılısından bu yana aklımdaydı,hele en son yapılan reklamlardan sonra iyice rahatsız oldum. Nitekim geçen hafta bende evimdeki sabit hattımı kapatma karari aldım.Hatta is yerinde pbx olarak çalisan 5 hat için ayrıca bir çözüm düsünüyoruz.En kötü ihtimalle simdilik tek hatta düsürülecek.
Benimkisi tepki vermekten ziyade korunma mekanizması diyebilirim,artık birilerinin haksız kazançlarına yem olmak istemiyorum,göz göre göre enayi konumunda olmak hiç hoş olmuyor...

PARK
01-06-2007, 14:26
Bizi bu durumlara SAT-KURTUL zihniyeti getirdi... Ne diyeyimki:grrr:

Pedro
01-06-2007, 14:28
TT, deli dumrul misali çalışıyor.
Tek derdi Türk halkının cebinden daha fazla para almak:(

erk43
01-06-2007, 14:37
ben de aynı konudan şikayetçiyim.. adsl bağlantısından dolayı hat zorunluluğu olmasaydı hattımı iptal ederdim. zaten çok kullanmıyorum.. bir de cem yılmaz'la reklam yapıyorlar, kullanım fiyatları uygun olmadıktan sonra ne işe yarar ki..

selçuk efendi
01-06-2007, 14:57
Dava sonuçlandı ama TT'nin adsl hattını telefon hattı olmadan bağlamasını bekliyorum. olursa, emsalden anında kapatırım hattımı.

erk43
01-06-2007, 16:02
Dava sonuçlandı ama TT'nin adsl hattını telefon hattı olmadan bağlamasını bekliyorum. olursa, emsalden anında kapatırım hattımı.

sn. selçuk efendi hangi dava?
bilgilendirirseniz memnun olurum.

sezi
01-06-2007, 22:27
Ben de telekoma yukardakine benzer bir mail gönderdim.Bir evde bir de yazlıkta telefonum var.Evdekini en kısa zamanda kapatacağım.Gündüz beni arayan arkadaşlarıma "Gece 10 da ben seni ararım"deyip kapatıyorum,sonra da gece arayıp nedenini anlatıyorum.Madem hakkım, sabit ücretli,hatlı cep telefonum olduğu halde gece ev telefonundan konuşuyorum.Hiç olmazsa ücretsiz kontörlerimi tüketeyim.Çünkü kontörler (yazlık hat dışında)bir sonraki aya aktarılmıyor,yani yanıyor.Gündüz konuşmalarını da kısa tutarak daha ucuz olan cepten yapıyorum.:clown:

alvardar
01-06-2007, 22:34
sn. selçuk efendi hangi dava?
bilgilendirirseniz memnun olurum.
Kocaeli'den 'ADSL için telefon şart değil' kararı: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=18238

Nedense medyada pek yer almadı bu haber. Haberin televizyona veya ana haberlere çıktığı bile şüpheli. Mesela NTV'nin internet sitesinde yer almıyor. İlginç tabii ki...

sezi
01-06-2007, 22:36
ben de aynı konudan şikayetçiyim.. adsl bağlantısından dolayı hat zorunluluğu olmasaydı hattımı iptal ederdim. zaten çok kullanmıyorum.. bir de cem yılmaz'la reklam yapıyorlar, kullanım fiyatları uygun olmadıktan sonra ne işe yarar ki..

Cem Yılmaz'ın reklam giderlerini bizim cebimizden karşılıyorlar.Gözüme hiç bu kadar sevimsiz görünmemişti Cem Yılmaz:aww::grrr:

ATAJPAO
02-06-2007, 00:56
Cem Yılmaz'ın reklam giderlerini bizim cebimizden karşılıyorlar.Gözüme hiç bu kadar sevimsiz görünmemişti Cem Yılmaz:aww::grrr:

hele birde TT'nin faturası incedir,diğerleri kalın demezmi :he:
Ardından kalınla yellenmezmi :he:

Yaw güldüğüme bakmayın gerçekten keriz yerine konuyoruz arkadaşlar.Gerçi bu keriz yerine konmamız ilk değil ama bu kadar aleni olanını ,bu kadar cesurca yapılanını ve hatta halkı keriz yerine koyduklarını reklam yapmalarını ilk defa görüyorum.

Hayretimi anlayın.

burhangirgin
02-06-2007, 01:17
özelleştirmenin amacı neydi arkadaşlar, insanlarımıza daha iyi hizmet sunmak ve devletin olanaksızlıklar nedeniyle teknoloji gelişteremediği konularda teknolojik avantajları getirmesi idi. şimdi şu soruyu soralım, telekom özelleştirilinci türk insanı hangi konuda daha hizmet almaya başladı. bence sadece devlet eliyle türk insanın soyulmasına öncülük etmektedirler.
özelleştirme sonuncunda türk halkının refahı daha fazlamı artış oldu, valla benim cebimde tek kuruş artış olmadığı gibi azalma olmuştur.

erk43
02-06-2007, 19:07
Kocaeli'den 'ADSL için telefon şart değil' kararı: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=18238

Nedense medyada pek yer almadı bu haber. Haberin televizyona veya ana haberlere çıktığı bile şüpheli. Mesela NTV'nin internet sitesinde yer almıyor. İlginç tabii ki...

sayın alvardar
mahkeme sonuçlanmış ama bizim böyle bir talepte bulunmamız için illa ki telekom'u mahkemeye mi vermemiz gerekiyor? sabit hattı kapattırıp, sadece adsl hizmetini almak için nasıl bir yol izlenmeli? görüşlerinizi yazabilirseniz memnun olurum arkadaşlar... tşk..

alvardar
03-06-2007, 21:18
sayın alvardar
mahkeme sonuçlanmış ama bizim böyle bir talepte bulunmamız için illa ki telekom'u mahkemeye mi vermemiz gerekiyor? sabit hattı kapattırıp, sadece adsl hizmetini almak için nasıl bir yol izlenmeli? görüşlerinizi yazabilirseniz memnun olurum arkadaşlar... tşk..
Öncelikle bir dilekçe ile TT'a başvurup talebinizi yapın. Eğer kabul etmezlerse Sanayi Bakanlığı Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'ne başvurmalısınız. Önce Tüketici Hakem Heyeti, eğer karara itiraz edilirse Tüketici Mahkemesi ilgileniyor diye biliyorum. Diğer tarfatan bu karar örnek gösterilip Telekomünikasyon Kurumu'na TT tekrar şikayet edilmeli. Karar ile ilgili dosyayı ekte gönderiyorum. Bütün ADSL kullanıcıları bu yönde davransa sorun çözülür diye düşünüyorum.
Ben kablo internet kullanıyorum. Aslında kablo internet için de aynı düzenleme yapılabilir. Analog kablo tv üyeliği olmadan kablo internet bağlantısı tesis edilebilir. Şu aşamada zaten kablo tv kullandığımdan sorun yok ama 7 ytl analog kablo tv ücreti ödemek istemediği için kablo internet bağlatmayan çok arkadaşım var.

erk43
04-06-2007, 10:40
Öncelikle bir dilekçe ile TT'a başvurup talebinizi yapın. Eğer kabul etmezlerse Sanayi Bakanlığı Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'ne başvurmalısınız. Önce Tüketici Hakem Heyeti, eğer karara itiraz edilirse Tüketici Mahkemesi ilgileniyor diye biliyorum. Diğer tarfatan bu karar örnek gösterilip Telekomünikasyon Kurumu'na TT tekrar şikayet edilmeli. Karar ile ilgili dosyayı ekte gönderiyorum. Bütün ADSL kullanıcıları bu yönde davransa sorun çözülür diye düşünüyorum.
Ben kablo internet kullanıyorum. Aslında kablo internet için de aynı düzenleme yapılabilir. Analog kablo tv üyeliği olmadan kablo internet bağlantısı tesis edilebilir. Şu aşamada zaten kablo tv kullandığımdan sorun yok ama 7 ytl analog kablo tv ücreti ödemek istemediği için kablo internet bağlatmayan çok arkadaşım var.

sn. alvardar cevabınız için teşekkürler..
ama şöyle bir sorun var benim açımdan, belki de sorun değildir bilemiyorum...
ben geçen hafta smile adsl'ye geçiş yaptım.. bu durumda farklı bir uygulamadan bahsedilebilir mi? saygılarımla

ATAJPAO
04-06-2007, 15:38
TTNet'ten yapılan yazılı açıklamada, henüz ADSL bağlantısına sahip olmayanlar için hayata geçirilen bu kampanya ile 24 ay abone olanların, yıl sonuna kadar indirimli ücretlerden yararlanabileceği kaydedildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hızla artan geniş bant internet abonesiyle bu alanda dünyanın önde gelen İnternet Servis Sağlayıcılarından biri haline gelen TTNet, Türkiye'de internet kullanımının yaygınlaştırılabilmesi için şimdiye dek görülmemiş büyüklükte bir kampanyaya imza atıyor: 4 Haziran - 31 Ağustos tarihleri arasında TTNet ADSL abonesi olanlar, 2008'e kadar aylık 29 YTL yerine sadece 14,99 YTL (Ücretsiz kablolu modem ve 1024 Kbps 4 GB kotalı paket için geçerli olan indirimli aylık kullanım ücreti) ödeyerek hızlı internetin keyfini sürecek, üstelik ücretsiz modeme sahip olacak.”

Kampanyadan yararlanabilmek için yeni ADSL abonesi olmak ve ADSL aboneliğini 1 Haziran 2007 tarihinden sonra iptal ettirmemiş olmak gerekiyor. 24 ay boyunca ADSL abonesi olanlar, ücretsiz kablolu ya da kablosuz modem seçenekleri ile indirimlerden faydalanabilecek. Kampanya başvuruları Türk Telekom Ofisleri, Türk Telekom Bayileri veya TTNet Çözüm Ortaklarının bayilerine yapılabilecek.

Kampanya kapsamında kullanıcılara Airties, Zyxel ve Pikatel marka modemler hediye edilecek. 4 Haziran - 31 Ağustos tarihleri arasında başvurarak kampanyadan yararlanan ADSL kullanıcıları istedikleri indirimli tarife paketlerinden herhangi birini seçerek 31 Aralık 2007'ye kadar indirimli aylık ücretlerle internete erişebilecek.
Açıklamaya göre tarifeler ve ücretleri şöyle sıralandı:

MEVCUT İNDİRİMLİ AYLIK ÜCRETLER (YTL)
TARİFE PAKETİ TARİFE (YTL) Kablolu Modemle Kablosuz Modemle
------------- ------------ --------------- ---------------
1024 Kbps 4GB 29 14,99 19,99
1024 Kbps 6GB 39 19,99 24,99
1024 Kbps 9GB 49 24,99 29,99
256 Kbps Limitsiz 49 24,99 29,99
512 Kbps Limitsiz 79 34,99 39,99
1024 Kbps Limitsiz 99 44,99 49,99
2048 Kbps Limitsiz 139 54,99 59,99

ATAJPAO
04-06-2007, 15:38
Eski abonelerin günahı ne?

sezi
04-06-2007, 15:53

Biz de telekomu mail bombardımanına tutalım.Bize de indirim yapın diye.

erk43
04-06-2007, 18:14

sn. atajpao
bu kampanyayı incelediyseniz indirimin 2007 yılının sonuna kadar olduğu söyleniyor.. yani sadece 6 ay... 2008 yılından itibaren yine 29 ytl ...
bu kampanyanın da öncekinden bir farkı yok... sadece göz boyama...

ben bu telekomu eskinin tekeli sayılabilecek turkcell'e benzetiyorum... turkcellde tüketici lehine hiçbir kampanya düzenlemezdi... ta ki, sektöre avea ve vodafone girene kadar... telekom da tekel olduğu için şimdilk tüketici lehine bir kampanya düzenlemesini hayal edemiyorum..

erk43
04-06-2007, 18:16

nolacak?
daha önce düzenlediler... eski abonelere ne kadar önem verdigini görmüştük, 24 ay kuullanım taahhütü karşılığı aylık sadece%6 indirim yapmıştı, o da 24 ayda 45ytl gibi bir şey.. yani 2 ay bile degildii...

cenkbasegmez
04-06-2007, 21:58
ben telekoma sikayet maili attim
ama ne bir cevap var ne de ilgilenen ( zaten aksini beklemiyordum )
yaziklar olsun boyle kuruma.kimsenin adam yerine koydugu yok bizi
ama kabahat bizde ki hala koyun gibi hizmetini kullaniyoruz.:grrr:
arkadaslar lutfen alternatif nete nasil baglanirim yardim edin...:notr:

radyolog
04-06-2007, 22:02
niye şikayet eder durursunuz bre

hariri sülalesi o kadar para verdi

tabii bizleri kazıklayacak

ATAJPAO
05-06-2007, 09:38

Bu açıdan baknca bir sonuç çıkarmı bilmiyorum ama denemekte fayda var.
Bütün hissenet ailesi bir mail gönderse ve mailinde "eski abonelere indirim yapılmadığı taktirde aboneliklerimizi iptal ettireceğiz" vb.ifdelere yerverse yada alternatifmidir bilmiyorum ama en azından tehdit olması amacıyla "TT Net'ten Smile Adsl paketine geçeceğimizi" içeren e-mailler göndrsek sonuç elde edermiyiz onuda bilemiyorum.

Ama birşeyler yapmamız gerektiğini,bu kurumun bizi daha fazla (d)üzmesine izin vermememiz gerektiğini biliyorum.

Saygılarımla.

ATAJPAO
05-06-2007, 09:41
sn. atajpao
bu kampanyayı incelediyseniz indirimin 2007 yılının sonuna kadar olduğu söyleniyor.. yani sadece 6 ay... 2008 yılından itibaren yine 29 ytl ...
bu kampanyanın da öncekinden bir farkı yok... sadece göz boyama...

ben bu telekomu eskinin tekeli sayılabilecek turkcell'e benzetiyorum... turkcellde tüketici lehine hiçbir kampanya düzenlemezdi... ta ki, sektöre avea ve vodafone girene kadar... telekom da tekel olduğu için şimdilk tüketici lehine bir kampanya düzenlemesini hayal edemiyorum..

Hocam benim 3 ayda ödediğim paraya adam 6 ay hizmet alacak.Az mı?
Bana göre önemsenecek bir olay.

sezi
06-06-2007, 00:28
Ben de mail attım ama yanıt gelir mi bilmem.Daha önce gönderdiğime gelmemişti

ATAJPAO
06-06-2007, 13:16
ADSL'de tüketiciyi yanıltma iddiası

'İndirimli ADSL' kampanyası ile tüketicinin yanıltıldığını iddia edildi. İki yıllık sözleşme imzalayan abone, ileride fiyatlar birkaç katı artsa bile abonelikten çıkamayacak.

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Ömer Keser, Telekom'un uygulamaya koyduğu ''indirimli ADSL'' kampanyası ile tüketicinin yanıltıldığını iddia ederek, ''İki yıllık sözleşme imzalayan abone, ileride fiyatlar birkaç katı artsa bile abonelikten çıkamayacak'' dedi.

Keser, ''Türk Telekom'un söz konusu kampanya ile Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı davrandığını, yeni aboneler ADSL hizmetinden yüzde 50 indirimli yararlanırken, eski abonelerin adeta cezalandırıldığını'' savundu.

Duyarlı tüketicilerin abonelik sözleşmesini çok iyi okuması, ileride doğabilecek hukuki sorunlara karşı önlem alması gerektiğini vurgulayan Keser, ''Çünkü, kampanya adıyla tüketici yanıltılıyor. İki yıllık sözleşme imzalayan abone, ileride fiyatlar birkaç katı artsa bile abonelikten çıkamayacak'' dedi.

Keser, ''indirimi desteklediklerini, ancak, ayrımcılığa kaşı olduklarını, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin ardından tüketici aleyhine birçok gelişme yaşandığını, bu yüzden son aylarda gelen tüketici şikayetlerinin yüzde 40'ını Telekom'un oluşturduğunu'' kaydetti.

Telekom'un son kampanyasının 24 ay süreyle abone olanların yıl sonuna kadar indirimli ücretlerden yararlanmasını öngördüğünü ifade eden Keser, şunları söyledi:

''Eski abonelerin de indirimden faydalanmalarını önlemek amacıyla bu kampanya 1 Haziran 2007'den sonra aboneliğini iptal ettirenleri kapsamıyor. Artık, haklarımızı aramayı bilmek zorundayız. Telekom, abonelere, 2008'den itibaren fahiş artış yapmayacağının garantisini de vermelidir. Aksi takdirde ucuz ADSL hizmetinin yanı sıra modem de hediye edilen tüketici, bunun birkaç katı zarar görebilir.''

AA

erk43
06-06-2007, 15:27
ben telekoma sikayet maili attim
ama ne bir cevap var ne de ilgilenen ( zaten aksini beklemiyordum )
yaziklar olsun boyle kuruma.kimsenin adam yerine koydugu yok bizi
ama kabahat bizde ki hala koyun gibi hizmetini kullaniyoruz.:grrr:
arkadaslar lutfen alternatif nete nasil baglanirim yardim edin...:notr:

sn. cenk
ben o işi yaptım, smile adsl'ye geçtim... aboneliğimi iptal ettirirken ilk abonelik tarihimi öğrendim ki aralık 2004'ten beri (oldukça eski yani) telekom adsl abonesiydim..
ama son zamanlardaki tavrı ve smile adsl'nin cazip kampanyası ile ttnet'i kapattırıp, smile'a geçtim.. bazı ayrıntıları smile adsl hakkında yazan topicte' de yazdım... oraya bakabilirsiniz.

erk43
06-06-2007, 15:39
Bu açıdan baknca bir sonuç çıkarmı bilmiyorum ama denemekte fayda var.
Bütün hissenet ailesi bir mail gönderse ve mailinde "eski abonelere indirim yapılmadığı taktirde aboneliklerimizi iptal ettireceğiz" vb.ifdelere yerverse yada alternatifmidir bilmiyorum ama en azından tehdit olması amacıyla "TT Net'ten Smile Adsl paketine geçeceğimizi" içeren e-mailler göndrsek sonuç elde edermiyiz onuda bilemiyorum.

Ama birşeyler yapmamız gerektiğini,bu kurumun bizi daha fazla (d)üzmesine izin vermememiz gerektiğini biliyorum.

evet haklısnız.. telekom yeni abone gelsin de , nasıl olsa eskisi bize eli mahkum anlayışıyla hareket ediyor..

ben bu duruma tepki verdiğime inanıyorum... smile'a geçtim... aynı zamanda maddi açıdan da çok avantajlı oldu.. çarşamba kayıt için başvuruda bulundum, cumartesi hattımı ve kablosuz philips marka modemimi bağladılar...
modem 93 ytl+ 2 ay ücretsiz + bağlantı ücreti yoktu... yaklaşık 150 ytl gibi bir avantajı oldu.... eski modemimi de satmayı düşünüyorum.
ama o kampanya bitti, yine de avatajlı farklı kampanyaları var..

hız açısından telekomla aynı alt yapıyı kullandığı için bir fark yok... speed-test'lerde 800kpbs-1000kbps arası çıkıyor..

ayrıca bence en önemlisi benim paket limitli.. takip ettiğim kadarıyla smile'da ne download ederseniz, kota'da o görünüyor.. telekomun adsl'sinde ise download ettiğinizde fazlası görünüyor... atıyorum mesela 1gb indirdiyseniz, 1.2 görünüyor.. smile'ı bu yönüyle de sevdim

sermet76
07-06-2007, 07:33
bazi bilgiler:

Su an Amerikada bulunmaktayim.Buradaki dsl ev baglantisi icin aylik 15$+sabit telefon 13$+vergi=33$ odemekteyim.
DSL kullanmak icin sabit telefon gerekli,ben sabit teli yalnizca internete baglanmak icin kullaniyorum.
Ayrica acilis parasi bir seferlik 40$ veriliyor.

15$ yeni aboneler icin gecerli , yani ilk 12 ay icin.Daha sonra 19$ cikiyor.
Modem disardanda alabilirsiniz,yaklasik 40$.
bu da hizi:
Downstream Speed: Up to 768 Kbps
Upstream Speed: Up to 128 Kbps

Bunlari yazmamin sebebi elestiriken baska ulkelerde neler oluyor onuda bilmek lazim. Turk telekom internet baglantisi kesinlikle ucuz degil.
Ama yok sabit tel olmamali, yok yenilere ucuz neden eskilere pahali denebilir ama bilin ki ABD de de boyle.Belki baska ulkelerde de...

Cok gec ozellestigini dusunuyorum.Ayrica ozellesecek diye yillarca alt yapiya yeterli onem verilmedi.
Ayrica rekabetle ucuzlayacak...
buyrun bu da baska haber:
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=70117&ForArsiv=1

tugay007
07-06-2007, 11:49
bazi bilgiler:

Su an Amerikada bulunmaktayim.Buradaki dsl ev baglantisi icin aylik 15$+sabit telefon 13$+vergi=33$ odemekteyim.
DSL kullanmak icin sabit telefon gerekli,ben sabit teli yalnizca internete baglanmak icin kullaniyorum.
Ayrica acilis parasi bir seferlik 40$ veriliyor.

15$ yeni aboneler icin gecerli , yani ilk 12 ay icin.Daha sonra 19$ cikiyor.
Modem disardanda alabilirsiniz,yaklasik 40$.
bu da hizi:
Downstream Speed: Up to 768 Kbps
Upstream Speed: Up to 128 Kbps

Bunlari yazmamin sebebi elestiriken baska ulkelerde neler oluyor onuda bilmek lazim. Turk telekom internet baglantisi kesinlikle ucuz degil.
Ama yok sabit tel olmamali, yok yenilere ucuz neden eskilere pahali denebilir ama bilin ki ABD de de boyle.Belki baska ulkelerde de...

Cok gec ozellestigini dusunuyorum.Ayrica ozellesecek diye yillarca alt yapiya yeterli onem verilmedi.
Ayrica rekabetle ucuzlayacak...
buyrun bu da baska haber:
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=70117&ForArsiv=1

sn sermet76,
bulunduğunuz ülkede ortadirek geliri ortalama 750$/ay mı?:grrr:
karşılaştırma yapılırken yaşam standartlarını da gözönüne almak gerektiğini düşünüyorum.:wink:

ATAJPAO
07-06-2007, 13:02
Türk Telekom'un dışındaki diğer telekom firmaları da şehiriçi görüşme hizmeti verecek. Böylece fiyatlar yüzde 80 ucuzlayacak.

YENİ OPERATÖRE NASIL GEÇİLECEK

* Tüketicinin ilk yapması gereken farklı fiyat tarifeleri hazırlayacak olan operatörlerden birine karar vermesi.

* Seçilen operatöre 'Türk Telekom aboneliğinden çıkıp X operatörün abonesi olmak istiyorum" şeklinde bir dilekçe yazıp verilecek.

* Bundan sonra inisiyatif tamamen operatörde olacak. Operatör Türk Telekom'a başvuracak "X aboneniz bizim abonemiz olmak için başvuruda bulundu" diyecek ve geçiş işlemlerini yürütecek.

* Firmalar arasında geçiş işlemi en geç 10 gün içinde tamamlanacak. Faturaları da Türk Telekom değil, yeni operatör gönderecek.

* Eğer abone isterse numara değişikliğine de gidebilecek. Bu numaranın başında ise tıpkı GSM operatörlerinde olduğu g2ibi üç haneli bir rakam bulunacak.

ATAJPAO
07-06-2007, 13:03
Türk Telekomun ADSL hizmeti sırasında vatandaşlara sabit hat çekilmesi yolundaki şartını Kocaeli Tüketici Hakem Heyeti reddetti. Karara göre artık ADSL için sabit telefon edinme mecburiyetine gerek kalmadı, hakem heyeti bu kararını ülke genelinde yaygınlaştıracak

ATAJPAO
07-06-2007, 13:03
Şehiriçi görüşmeler için lisanslar Haziran sonunda verilmeye başlanacak

A tipi lisans sahibi firmalar şehiriçi abone kazanma yolu açılacak.

UMTH firmaları şehiriçinde de Türk Telekom'un rakibi olacak.

Böylece Türk Telekom'un pazardaki tekeli ortadan kalkacak.

Şehiriçi telefon görüşmeleri, yüzde 80'lere varan oranlarda ucuzlayacak.

Türk Telekom'dan ayrılmak isteyenlerin işlemleri 10 günde tamamlanacak.

Geçiş işleminde abonenin kullandığı eski numara değişmeyecek.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

alvardar
08-06-2007, 19:43
Danıştay, 1 Mart 2007 itibariyle yürürlüğe giren Türk Telekom'un yeni ücret tarifesinin onaylanmasına ilişkin Telekomünikasyon Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Türk Telekom tarafından hazırlanan, 1 Mart 2007 itibariyle yürürlüğe giren yeni ücret tarifesinin onaylanmasına ilişkin 25 Aralık 2006 tarihli Telekomünikasyon Kurulu kararının ve 28 Ağustos 2001 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tarife yönetmeliğinin 7. maddesinin tavan fiyat yöntemine ilişkin kısımlarıyla 11. ve 12. maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Davaya ilişkin ilk incelemesini tamamlayan Danıştay 13. Dairesi söz konusu Telekomünikasyon Kurulu kararının yürütmesinin dava sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına oy çokluğuyla karar verdi.

Daire, tarife yönetmeliğinin 7. maddesinin tavan fiyat yöntemine ilişkin kısımlarıyla 11. ve 12. maddelerinin yürütmesinin durdurulması istemini ise oy birliğiyle reddetti.

Dairenin kararında, Türk Telekom tarafından dava konusu tarifenin 31 Aralık 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ''Tavan Fiyat Tebliği''ne göre hazırlandığı ve kurum tarafından 25 Aralık 2006 tarihinde onaylandığı, 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Kararda, tebliğin 1 Ocak 2004 tarihinde başlayıp 1 Aralık 2005 tarihinde sona erecek şekilde 2 yıllık bir dönemi kapsaması, kurulun gerekli görmesi halinde her tavan fiyat döneminin, 31 Aralık 2006 tarihinde sona erecek şekilde 1 yıl daha uzatılarak yürürlükte bulunması karşısında, kurum tarafından bu tebliğe dayalı olarak 2007 ve daha sonraki dönemleri ilişkin tarifenin onaylanmasında hukuka uyarlık bulunmadığı vurgulandı.

Yeni tebliğ ile il içi arama ücretine azami artış oranı sınırının getirildiği onaya ilişkin eski tebliğ hükümlerinde böyle bir sınırlama bulunmadığı belirtilen kararda, davanın konusunu da il içi aramalara yüksek oranda zam yapılırken, şehirlerarası ve uluslararası görüşmelere maliyetin altında indirim yapılması yönündeki iddiaların oluşturduğu anımsatıldı.

Kararda bu nedenle, onaylanan tarifenin kanunla korunması gereken tüketici menfaatlerine aykırı olduğu ifade edilerek, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu'nun 30/b maddesinde ve tarife yönetmeliğinin 5/e maddesinde öngörülen bazı hizmetlerin maliyetinin başka hizmetlerin ücretlerinden desteklenmesi veya karşılanmaması gerektiğine ilişkin ilkeyle bağdaşmadığı, bu itibarla mevzuata uygun olarak onaylanmadığı, kamu yararı ve hizmet gereklerine uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşıldığı ifade edildi.

Dairenin kararında, ''Davalı (Telekomünikasyon Kurumu) tarafından il içi aramalara yapılan zammın, 3 yıldır herhangi bir artış yapılmamasından kaynaklandığı ileri sürülmekte ise de aynı tarifenin şehirlerarası ve uluslararası görüşmelerde yüksek oranlarda indirim içermesi nedeniyle 406 sayılı kanunun 30/b maddesinde belirtilen tarifelerin dengelenmesinin hukuka aykırı olarak yapıldığı anlaşıldığından davalı idarenin savunması hukuki bulunmamıştır'' denildi.

Davalı Telekomünikasyon Kurumu'nun ve Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin karara itiraz hakları bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

http://www.haber10.com/haber/77206/

ATAJPAO
08-06-2007, 20:37
Çok şükür birileri dur demiş ama yeterli değil.

cenkbasegmez
08-06-2007, 21:14
sn. cenk
ben o işi yaptım, smile adsl'ye geçtim... aboneliğimi iptal ettirirken ilk abonelik tarihimi öğrendim ki aralık 2004'ten beri (oldukça eski yani) telekom adsl abonesiydim..
ama son zamanlardaki tavrı ve smile adsl'nin cazip kampanyası ile ttnet'i kapattırıp, smile'a geçtim.. bazı ayrıntıları smile adsl hakkında yazan topicte' de yazdım... oraya bakabilirsiniz.

saol dostum
ilgine tesekurler...

erk43
09-06-2007, 22:02
Telekom'un zamlı tarifesine durdurma
Danıştay, 1 Mart 2007 itibariyle yürürlüğe giren Türk Telekom'un yeni ücret tarifesinin onaylanmasına ilişkin Telekomünikasyon Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Türk Telekom tarafından hazırlanan, 1 Mart 2007 itibariyle yürürlüğe giren yeni ücret tarifesinin onaylanmasına ilişkin 25 Aralık 2006 tarihli Telekomünikasyon Kurulu kararının ve 28 Ağustos 2001 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan tarife yönetmeliğinin 7. maddesinin tavan fiyat yöntemine ilişkin kısımlarıyla 11. ve 12. maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Davaya ilişkin ilk incelemesini tamamlayan Danıştay 13. Dairesi söz konusu Telekomünikasyon Kurulu kararının yürütmesinin dava sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına oy çokluğuyla karar verdi. Daire, tarife yönetmeliğinin 7. maddesinin tavan fiyat yöntemine ilişkin kısımlarıyla 11. ve 12. maddelerinin yürütmesinin durdurulması istemini ise oy birliğiyle reddetti. Dairenin kararında, Türk Telekom tarafından dava konusu tarifenin 31 Aralık 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ''Tavan Fiyat Tebliği''ne göre hazırlandığı ve kurum tarafından 25 Aralık 2006 tarihinde onaylandığı, 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı. Kararda, tebliğin 1 Ocak 2004 tarihinde başlayıp 1 Aralık 2005 tarihinde sona erecek şekilde 2 yıllık bir dönemi kapsaması, kurulun gerekli görmesi halinde her tavan fiyat döneminin, 31 Aralık 2006 tarihinde sona erecek şekilde 1 yıl daha uzatılarak yürürlükte bulunması karşısında, kurum tarafından bu tebliğe dayalı olarak 2007 ve daha sonraki dönemleri ilişkin tarifenin onaylanmasında hukuka uyarlık bulunmadığı vurgulandı. Yeni tebliğ ile il içi arama ücretine azami artış oranı sınırının getirildiği onaya ilişkin eski tebliğ hükümlerinde böyle bir sınırlama bulunmadığı belirtilen kararda, davanın konusunu da il içi aramalara yüksek oranda zam yapılırken, şehirlerarası ve uluslararası görüşmelere maliyetin altında indirim yapılması yönündeki iddiaların oluşturduğu anımsatıldı. Kararda bu nedenle, onaylanan tarifenin kanunla korunması gereken tüketici menfaatlerine aykırı olduğu ifade edilerek, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu'nun 30/b maddesinde ve tarife yönetmeliğinin 5/e maddesinde öngörülen bazı hizmetlerin maliyetinin başka hizmetlerin ücretlerinden desteklenmesi veya karşılanmaması gerektiğine ilişkin ilkeyle bağdaşmadığı, bu itibarla mevzuata uygun olarak onaylanmadığı, kamu yararı ve hizmet gereklerine uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşıldığı ifade edildi. Dairenin kararında, ''Davalı (Telekomünikasyon Kurumu) tarafından il içi aramalara yapılan zammın, 3 yıldır herhangi bir artış yapılmamasından kaynaklandığı ileri sürülmekte ise de aynı tarifenin şehirlerarası ve uluslararası görüşmelerde yüksek oranlarda indirim içermesi nedeniyle 406 sayılı kanunun 30/b maddesinde belirtilen tarifelerin dengelenmesinin hukuka aykırı olarak yapıldığı anlaşıldığından davalı idarenin savunması hukuki bulunmamıştır'' denildi. Davalı Telekomünikasyon Kurumu'nun ve Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin karara itiraz hakları bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

sezi
09-06-2007, 22:38
Güzel haber.

erk43
10-06-2007, 14:31
Danıştay kararının gereği yapılacak
Türk Telekom, Danıştay'ın Türk Telekom'un 1 Mart'ta yürürlüğe giren tarifelerinin onaylanmasına ilişkin Telekomünikasyon Kurumu kararı hakkında vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararının kendilerine ulaşmadığını açıkladı.
Karar ellerine ulaşıncaya kadar tarifelerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı vurgulanan açıklamada, Türk adaletinin vereceği karara saygı gösterileceği ve bu kararlar doğrultusunda hareket edileceği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, Danıştay 13. Dairesi'nin verdiği kararın basından öğrenildiği belirtilerek, resmî yollarla intikal etmiş bir bildirimin bulunmadığı bildirildi. Kanuni süreç devam ettiği için herhangi bir yorum yapmaktan ve yargının tarafsızlığını etkilemekten kaçınıldığı ifade edilen açıklamada, sürecin saygıyla takip edildiği vurgulandı. Bu sürece konunun diğer taraflarının da aynı hassasiyetle yaklaşması istenen açıklamada şöyle denildi:

"1 Mart 2007'de yürürlüğe giren ve davaya konu olan tarifelerimizin, müşterilerimize fayda sağladığına ve değer oluşturduğuna olan inancımızı korumaktayız. Şirketimiz, hukuki sürece ilişkin değerlendirmelerini yapmaktadır. Ancak belirtmek isteriz ki yürütmeyi durdurma kararı şirketimize resmî yollardan bildirilene kadar, mevcut tarifelerimiz uygulanmaya devam edecektir. Söz konusu karar tebliğ edildiğinde şirketimiz tarafından gereği yapılacaktır."

CYASHA
10-06-2007, 20:14
Dediler!

alvardar
10-06-2007, 23:06
Bu alternatif telekom operatörleri işe başlasın El-Telekom istediği kadar indirim yapsın, isterse bedava versin şehiriçi konuşmayı kesinlikle başka bir telekom şirketinden hizmet alacağım.

KripTo
11-06-2007, 13:30
Telkoder, Tahsil Edilen Fazla Ucretlerin Turk Telekom Tarafindan Geri
Odenmesini Bekliyor.

Telkoder’in, Turk Telekom’un Yeni Tarifesinin Yurutulmesinin Durdurulmasi
Ve Iptali Icin Danistay’a Yaptigi Basvuru Hakli Bulunarak, Soz Konusu
Tarifelerin Yurutulmesi Durduruldu.

Telkoder, Turk Telekom’un Mart Ayinda Yaptigi Telefon Gorusme Ucretlerindeki
Degisikligin Zam Oldugunu Ve Sektorde Haksiz Rekabete Yol Actigini Belirterek
Zamlarin Geri Alinmasi Icin Danistay’da Dava Acmisti. Yapilan Zamlari Inceleyen
Danistay, Turk Telekom’un Yeni Tarifesini Durdurdu.

Konuyla Ilgili Olarak Bir Aciklama Yapan Telkoder Yonetim Kurulu Baskani
Yusuf Ata Ariak, Danistay’in Telekom Sektorunu Ilgilendiren Buyuk Bir Yanlisi
Duzelttigini Soyledi. Danistay’in Bu Karari Ile, 1 Mart 2007 Tarihinde Yururluge
Giren Turk Telekom’un Yeni Telefon Tarifelerinin Uygulanma Imkaninin Ortadan
Kalktigina Isaret Eden Ariak, 1 Mart’tan Bu Yana Vatandastan Tahsil Edilen
Fazla Ucretlerin Turk Telekom Tarafindan Vatandaslara Geri Odenmesini
Bekledigini Soyledi. Bu Kararin Ulkemizde Serbest Rekabetin Gelismesi Icin
Bir Kilometre Tasi Oldugunu Soyleyen Ariak, Bundan Sonra Serbest Rekabetin
Getirecegi Secme Ozgurlugu, Uygun Fiyat Ve Kalite Gibi Tum Avantajlardan, Tum
Vatandaslarimizin Yararlanma Imkaninin Dogdugunu Belirtti.

-matriks-
|

ATAJPAO
11-06-2007, 14:55
Aşağıdaki siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

http://www.telekazik.org/default.asp

ATAJPAO
11-06-2007, 14:55
TTelekom'u protesto etmek için

http://www.telekazik.org/protesto.asp

ATAJPAO
12-06-2007, 00:13
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, Danıştay'ın telefon zamlarına ilişkin yürütmeyi durdurma kararını anımsattı ve TT'ye 'Uygulanan tarifeyi hemen durdur' çağrısı yaptı.

Deniz, Türk Telekom'un, 1 Mart-8 Haziran 2007 tarihleri arasında uygulanan ve yürürlüğü durdurulan tarife ile tüketiciden tahsil edilen fazla paraların iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Deniz, Danıştay 13. Dairesi'nin telefon zamlarına ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi. Deniz, Türk Telekom'un 1 Mart 2007'de uygulamaya giren tarifesi ile milletlerarası, şehirlerarası ve GSM arama ücretlerinde indirime gidilirken, şehir içi görüşme ve sabit ücretlere yüzde 25 zam yapıldığını anımsattı. Deniz, "Bu uygulama tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır" dedi.

Türk Telekom'un bu uygulamasının toplumun tüm kesimlerinde tepki gördüğünü anlatan Deniz, 22 Şubat'ta başlatılan "Telekazık" kampanyası ile yüz binlerce imza toplanarak, bunun ulusal bir kampanyaya dönüştürüldüğünü ifade etti. Deniz, 250 sivil toplum örgütünün çağrısı ile 15 Nisan'da sabit telefonların bir gün süreyle susturulduğu anımsatıldı.

ATAJPAO
12-06-2007, 00:14
TTelekom'u protesto etmek için

http://www.telekazik.org/protesto.asp

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Deniz, 8 Mayıs 2007'de "Telekazık" kampanyası kapsamında bulunan 200 bin imza dilekçesinin Telekomünikasyon Kurulu'na gönderildiğini söyledi. Deniz, yeni tarife ile getirilen zamların geri alınması, Türk Telekom tarafından tekel olarak gerçekleştirilen hizmet satımının sona erdirilmesi ve iletişim sektörünün her alanının rekabete açılmasına ilişkin talebin iletildiğini bildirdi. Deniz, şöyle devam etti:

"Verilen yürütmeyi durdurma kararı üzerine tüm hukuki haklarınızı kullanarak, yargısal mücadeleyi devam ettirebilirsiniz. Bu, en doğal hakkınızdır. Ancak zaman, tüketici ile barışmanızın zamanıdır. 1 Mart 2007 tarihinden itibaren yürüttüğünüz tarifeyi verilen kararla artık uygulamanız mümkün değildir. Bu tarifenin yürürlüğünü hemen, şimdi durdurun. Akabinde davanın esası hakkında bir karar verilmesini beklemeden, 1 Mart-8 Haziran 2007 tarihleri arasında uyguladığınız ve artık yürürlüğü durdurulan tarife ile tüketiciden tahsil ettiğiniz fazla paraları, tüketicinin talebi olmaksızın kendisine iade edin."

ANKA

alvardar
12-06-2007, 16:14
Tüketicisini dava eden ilk firma olacak
Tüketiciler Birliği Başkanı Deniz, 19 milyon sabit telefon kullanıcısının yeni tarifelerle ilgili bilgilendirilmemesine tepkilerin Telekomünikasyon Kurulu ve tüm ilgililere iletilmesi için 22 Şubat 2007 tarihinde başlatılan "Telekazık" kampanyası ile de toplanan yüz binlerce imzanın ulusal bir kampanyaya dönüştüğünü ifade etti. Kampanya kapsamında sabit telefonların bir gün süreyle susturulduğunu hatırlatan Deniz, “Konuşmama eylemi ülke genelinde başarıya ulaştı, milyonlarca tüketici sabit telefonlarını kapattı. Ancak Türk Telekom 'ticari itibarlarını rencide edici, gerçeğe ve hukuka aykırı' olduğu iddiasıyla bu Tüketiciler Birliği hakkında dava açtı. Böylece Türk Telekom, dünyada ilk kez 'tüketicisini dava edecek firma' olarak literatüre geçti” diye konuştu.

Türk Telekom'un indirimli tarifeleri ile ilgili olarak Merkez Bankası raporlarında enflasyona olumsuz etkisinin olacağı açıklamasına rağmen, TÜİK'in bir ayarlamaya gittiğini anlatan Deniz, TÜİK yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=70515&ForArsiv=1

erk43
12-06-2007, 19:27
Türk Telekom cem yılmaz'a ve o lüzümsuz , gerçeği yansıtmayan reklam filmleri için ödenen 100 milyonlarca doları keşke tüketiciye indirim olarak yansıtsaydı ... böylece amacına ulaşmayan bir reklam için harcanan milyonlarca dolarda havaya gitmek yerine bir işe yarardı... !!!!!!!!!!

PARK
12-06-2007, 19:43
türk telekomu bir türlü anlayamıyorum adsl,e ödedigimiz para 29 ytl şimdi yeni bir kampanya yapmış yeni abone olanlara aylık 15 ytl ve modem ücreti alınmıyormuş bunun adı çifte standart degilde nedir.

erk43
12-06-2007, 20:43
türk telekomu bir türlü anlayamıyorum adsl,e ödedigimiz para 29 ytl şimdi yeni bir kampanya yapmış yeni abone olanlara aylık 15 ytl ve modem ücreti alınmıyormuş bunun adı çifte standart degilde nedir.

evet eski aboneleri enayi yerine koyuyorlar ne yazık ki...

Pit
21-06-2007, 11:15
Belki daha önceden biliyorsunuzdur ama göndereyim dedim.

TURK TELEKOM'UN YENİ TARIFESINE KARSI ALINABILECEK ÖNLEMLER

KONUT ABONELERI ICIN TASARRUF SAGLAYACAK ÖNERILER:

Turk Telekom'u alan Öger firmasi, Telekomunikasyon Kurumu'nun da görevini
gerektigi gibi yapmamasi sonucunda onaylanan ve dunyada esi benzeri olmayan
bir tarife ile yaklasik bedeli 1,5 milyar dolar civarinda olan bir zam
yaparak yeni bir tarife ilan etmistir.

Öger firmasi, devlete olan borcunu bu zam sayesinde halkin cebinden caldigi
para ile ödeyecek ve Turk Telekom'u bedavaya getirecektir. Her sorumlu
vatandas bu haksiz ve ahlaksiz uygulamaya karsi kendi capinda karsi cikmali
ve yapabileceklerini yapmalidir.

Bu konuda Elektrik Muhendisleri Odasi, Ankara Ticaret Odasi ve Telkoder
adindaki alternatif operatörlerin örgutunun actigi davalar, Danistay ve
İdare Mahkemelerinde devam etmektedir. Eger Turkiye'de hukuk varsa, eger
Telekomunikasyon Kurumu kendi ilan ettigi kurallara uymak zorunlulugunda
ise, eger ulkemizde tuketici haklari sözkonusu ise, eger yargi gercekten
bagimsiz ise, adil olmayan bu tarife iptal edilecektir. Fakat tarife iptal
edilinceye kadar abonelerin kendilerini koruyacak bazi önlemler almalari da
yararli olacaktir.

Önce bu tarife ile dargelirli tuketiciler aleyhine getirilen yeni
uygulamalari kisaca özetledikten sonra, Öger'in milletin cebinden caldigi
miktari azaltmak icin bazi önerilerim olacaktir.

1-On milyon abonenin kullandigi "HesapliHATT" tarifesinde aylik olarak
ödenen sabit ucret karsiliginda kullanim hakki kazanilan ve gunun herhangi
bir saatinde kullanilabilen 100 kontör yok edilmistir. Turk Telekom
yetkilileri buna itiraz edecekler, bedava verilen 100 kontör yok edilmemis
tam tersine 160 kontöre cikarilmistir diyeceklerdir. Evet, gece saat 22 den
sabah 07 arasi ve Pazar gunleri kullanilabilen 160 kontör hakki
verilmistir. Bu hakkin ne anlama geldigi takdirlere sunulur.

2-Eski tarifede ay icinde kullanilamayan kontörler bir sonraki ay icinde
kullanilmak uzere devredilebilmekte idi. Yeni tarifede bu imkan kaldirilmis
ve ay icinde kullanilmayan kontör hakki yok olmaktadir.

3-Eski tarifede sabit ucret karsiligi hak kazanilan kontör hakki her turlu
arama icin kullanilabilirken yeni tarife ile sadece İlici ve İllerarasi
cagrilar icin kullanilabilmekted i r. Milletlerarasi ve Cep telefonlarina
dogru yapilan aramalar hak olmaktan cikarilmistir.

4-Hesaplihatt ve Yazlikhatt aboneleri yeni olusan alternatif operatörler
uzerinden daha ucuz olarak cagri yapabilme hakkindan mahrum birakilmistir.

5-Yukarida sayilan olumsuzluklara karsin, ortalama dargelirli abonelerin
kullanmadigi milletlerarasi ve cok az kullandigi sehirlerarasi ucretlerde
indirim yapilmistir. Bu indirimler dar gelirli abone grubunu cok az
etkileyecek indirimlerdir.

6-StandartHATT abonelerinde eski tarifede olmayan 100 kontör bedava konusma
hakki gece saatlerinde ve Pazar gunu kullanilmak uzere verilmistir. Bu
hakkin ne kadar kullanilabilecegi yine takdirlere sunulur.

ÖNERİLER:

1-AYNİ KONUTTA BULUNAN İKİNCİ HATLAR DERHAL İADE EDİLMELİDİR:

Telefon aboneliginin elde edilmesinin zor oldugu zamanlardan kalmis
aliskanlik sonucu veya "nasilsa aylik olarak ödedigimiz sabit ucret
karsiliginda kullanabildigimiz bedava kontör hakkimiz var" dusuncesi ile
ayni konutta bulunan ikinci veya ucuncu telefon hatlari hemen, hic
beklenilmeden iade edilmelidir.

Turk Telekom uyguladigi yanlis politikalar sonucu 22 milyon abone
kapasitesine sahip olmasina karsin surekli azalan ve su anda 18 800 000
Adet aboneye sahiptir. Tarifeler abone lehinde degistiginde yeniden telefon
hatti baglatmak artik cok kolaydir ve baglanti ucreti yoktur.

Artik her hat icin ödenen aylik sabit ucretin karsiliginda elde edilen
ucretsiz konusma hakki yok diye dusunmek ve hesaplarimizi buna göre yapmak
gerekir. Evimizde veya isyerimizde bulunan her bir fazla ve gereksiz
aboneligin bize maliyeti yillik olarak HesapliHATT ' larda k 108 YTL ve
StandartHATT ' larda 168 YTL dir.

Bu nedenle alinacak ilk önlem; fazla ve zorunlu olmayan hatlarin hemen
vakit kaybedilmeden Turk Telekom'a iadesidir.

2-AZ KULLANİLAN ve İNTERNET İCİN ALİNAN HATLARDA HESAPLİHATT'TAN
YAZLİKHATT'A GECİLMESİ ÖNERİLİR:

Tarifeler ayrintili olarak incelendiginde, telefonunu cok az kullanan, daha
cok aranan veya dönem dönem ikamet edilen konutlarda bulunan (yazlik konut,
bagevi ve sadece kisin oturulan konutlar gibi) telefon abonelikleri icin en
uygun tarifenin "YazlikHATT" tarifesi oldugu anlasilmaktir.

Sadece ADSL aboneligi yaptirabilmek icin zorunlu olarak abone olunan ve
uzerinden genelde cok az cagri yapilan telefon abonelikleri icin de
YazlikHATT kullanilmasi en uygun ve ucuz cözumdur. Bu durumdaki
abonelerin cogu su anda HesapliHATT tarifesini kullanmaktadir. Turk
Telekom'un bilincli engelleme cabalarina karsin HesapliHATT ' tan YazlikHATT
tarifesine gecmeleri abonelerin yararina olacaktir.

YazlikHATT tarifesinde sabit ucret olarak; HesapliHATT aylik sabit
ucretinin yillik toplami bir seferde pesin olarak ödenmekte ve bunun
karsiliginda Hesaplihatt ' a saglanan aylik bedava konusma hakki olan 160
kontörun 12 ile carpilmasi ile bulunan 1920 adet kontör, yil icinde
istenilen ay icinde ama yine gece 22 ile sabah 07 arasinda ve Pazar
gunleri kullanilabilmekted i r. Böylece ödenen sabit ucretin karsiligi gece
ve Pazar gunlerinde de olsa, butun bir yil icerisinde kullanilabilir hale
gelmektedir.

Turk Telekom abonelerin YazlikHATT'a gecmelerini zorlastirmaktadir. Örnegin
Ocak 2007 ayi faturalari ile birlikte abonelere, yeni tarifeyi tanitan ve
abonelerin istedikleri tarifeleri secmelerine olanak saglayan bir form
yollanmistir. Bu formda abonenin secebilecegi tarifeler arasina
"YazlikHATT" tarifesi özellikle konmamistir. Bu forma konan cok kucuk
puntolar ile yazilmis notta, YazlikHATT'i secmek icin abonlerin 444 1 444
numarasini aramalari önerilmektedir. İlginc olan bu numara arandiginda
karsiniza cikan musteri temsilcisi sizi ancak ve sadece StandartHATT ' a
gecirebilecegini söylemektedir. YazlikHATT'a gecmek isterseniz, bir zahmet
Telekom Merkezine kadar gitmeniz gerekmektedir. Bu "musteri odakli" ve
"adil" uygulama olsa olsa , Öger firmasinda cok bulunan ingiliz uzmanlarin
deyimi ile, "Fair" bir uygulama olmalidir.

Bu uygulamadan da anlasilacagi uzere; Turk Telekom, abonelerin YazlikHATTA
gecmelerini istememektedir. Öyle ise; tam tersini yapip telefonunu az
kullanan,

-Aylik faturasi eski tarifede 10 milyon YTL den, yeni tarifede ise 20
YTL'den az gelen den az gelen aboneler

-Yilin belirli zamanlarinda kullanilan abonelikler (Yazlik, Kislik, Bagevi
gibi)

-Sadece inter erisimi icin ADSL aboneligi saglamak adina zorunlu olarak
yaptirilan abonelikler icin YazlikHATT tercih edilmelidir.

Bir kerede oniki aylik sabit ucretin ödenecek olmasi gözumuzde
buyutulmemelidir. Bunu karsiliginda yil boyunca istenilen zamanda, fakat
gece 22 ile sabah 07 arasinda ve Pazar gunleri kullanabilecegimiz toplam
1920 kontör sahibi olunacaktir. Bu telefonlari zaten cok az kullandigimiza
göre, hic olmaz ise, belirlenen saatler arasinda ve Pazar gunleri bedava
konusma hakkimiz yil boyu gecerli olacaktir. Ayrica aylik sabit ucret
karsiligi elde ettigimz kontörlerin kullanilmayan kisminin bir ay
sonrasinda yok olmasindan da kurtulacagiz. Bu tarife surekli kullanilmayan
yazlik ve kislik gibi konutlarda cok önemli bir tassaruf saglayacak en
uygun tarife modelidir.

Abonelik turunuzu YazlikHATT'a cevirmek icin en yakin Turk Telekom
merkezine gitmeniz gerekmektedir . Muhtemelen size zorluk
cikartilacaktir.İ srar ediniz ve YazlikHATT'a geciniz.

3-KULLANİM YOGUNLUGU NORMAL OLAN HATLARİN HESAPLİHATT'DAN STANDARTHATT' A
DÖNUSTURLMESİ ÖNERiLiR:

Eski tarife ile aylik fatura bedeli ortalamada 15 YTL yi v e Mart 2007 den
itibaren uygulamaya konacak olan yeni tarife ile aylik fatura bedeli 30 YTL
yi asan HesapliHATT aboneleri, StandartHATT aboneligini tercih etmelidir.

Turk Telekom ilanlarinda aylik konusma bedeli 20 YTL yi gecince
StandartHATT ' a gecilmesinin avantajli olacagini söylemektedir . Dogru olani
30 YTL asildiginda "StandartHATT " 'a gecilmesidir.

Yeni tarife sonucunda StandartHATT tarifesi ile HesapliHATT tarifesi
arasinda aylik olarak ödenen sabit ucretler arasinda hersey dahil 5 YTL
kadar bir fark bulunmaktadir. Abonenin kullanim sikligi yukarida verilen
ortalama degerleri astigi durumda, HesapliHATT abonelerinin yaptigi
konusmalarin StandartHATT abonelerine göre daha pahali (Bazi durumlarda
%50) olmasi nedeniyle, StandartHATT aboneligine gecmeleri abone
yararinadir.

4-KONUSMALARDA İNDİRİM SAGLAYACAK DİGER ÖNERİLER:

a)HesapliHatt ve StandartHatt abonesindeki aboneler zamana bagli olmayan
konusmalarinizi mumkun oldugunca Pazar gunleri ve gece saat 22:00 den sonra
yapiniz. Bu öneriyi yazarken ben utaniyorum, fakat esas utanmasi gerekenler
bu tarifeyi onaylayan Telekomunikasyon Kurulu'nun saygin uyeleri ve özel
tekel yaratan hukumet yetkilileridir. Gece ve Pazar gunleri yaptiginiz
görusmeler sabit ucret karsiligi elde edilen ucretsiz görusme hakkina
karsilik gelecek, bedava kontör hakki asilmis bile olsa, görusmeler %50
ucuz yapilacaktir.

Bu duyarligi göstererek, cebinizdeki parayi Öger firmasina mumkun
oldugunca kaptirmayiniz.

b)Aradiginiz kisiye cep telefonundan ulastiginizda bulundugu yerde sabit
telefonu olup olmadigini sorun.Eger bulundugu yerde sabit telefon varsa,
numarasini alin ve sabit telefonu arayarak konusun.Bu cok ciddi bir
tasarruf saglayacaktir . Unutmayin "Sabit Telefon" dan "Cep" telefona
yapacaginiz konusmanin bedeli, yapilan indirime karsin hala daha cok
yuksektir.Sabit telefondan Cep telefonuna dogru yapacaginiz görusmenin bir
dakikasinin size tam 0,380 YTL ye mal olacagini biliniz.O nedenle
aradiginiz kisi hareketli durumda degil ise, kendisine sabit telefonla
ulasmakla ciddi ölcude tasarruf eder ve bir dakika icin 0,380 YTL yerine
0,09 YTL ödersiniz.

c)Yakin bir zaman icinde ev aboneleri de A tipi alternatif
operatörlerden hizmet alarak sehirici ve milletlerarasi görusme yapabilme
hakkina sahip olacaktir. Bu uygulamayi ve alternatif operatörlerin
fiyatlarini takip ederek, daha ucuz fiyatlarin olusmasi durumunda
alternatif operatörler uzerinden telefon görusmelerinizi yapiniz.Bu
uygulama hayata gecince baska bir bilgilendirme yazisini dolasima
sokacagim.

Sonsöz:

Lutfen, baslangicta anlasilmasi zor da gelse bu metni bir kere daha
okuyunuz. Elektronik Posta dagitim listenizde bulunan dostlariniza
iletiniz. Olanaginiz varsa bastirip internet erisimi olmayan esinize
dostunuza da dagitiniz.

Böylece Turk Halki'nin sagilacak koyun olmadigini ve haklari icin gerekli
tepki ve davranislari gösterebilecek olgunluk ve yetkinlikte oldugunu
göstermemize katkida bulununuz.

ATAJPAO
23-06-2007, 13:38
Türk Telekom, hızlı internet (ADSL) abone sayısını artırmak için kampanya üstüne kampanya gerçekleştirirken, sektörün 'patronu' olarak gösterilen Telekomünikasyon Kurumu'nun Başkanı Tayfun Acarer'in de ADSL tarifelerine çarpıldığı ortaya çıktı.

Başkan Acarer, SABAH'a yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un ADSL tarifelerinin yüksek olduğundan yakındı. Evinde kullandığı hızlı internet için birkaç kez çok yüksek faturalar ödemek zorunda kaldığını kaydeden Acarer, "Ciğerimi yakan faturalar ödedim. Bunun üzerine sınırsız internetimi, kotalı ya da sınırlıya çevirdim" dedi. Acarer, bazı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler için internetin vazgeçilmez bir konuma geldiğine dikkat çekerek, geniş kesimler açısından büyük önem taşıyan ADSL'de tarifelerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Acarer, yargının, Türk Telekom'un 1 Mart'tan geçerli olarak uygulamaya koyduğu sabit hatlardaki zamlı tarifelerinin yürütmesini durdurduğunu, Telekomünikasyon Kurumu'nun, yargının vereceği kararı aynen uygulayacağını belirtti. Acarer, Telekom'un yeni tarife hazırlığı içinde olup olmadığı sorusunu "Muhtemelen" sözleriyle yanıtladı. Acarer, evde kullandığı telefonunun uluslararası ve şehirlerarası görüşmelere kapalı olduğunu belirterek, "Telekom'un yürütmesi durdurulan tarifelerinde uluslararası ve şehirlerarası görüşmeler eşitlenmişti. Ben de tam telefonumu uluslararası ve şehirlerarası görüşmelere açtırmaya hazırlanıyordum" dedi.

Sabah

KripTo
24-06-2007, 14:33
Türk Telekom, hızlı internet (ADSL) abone sayısını artırmak için kampanya üstüne kampanya gerçekleştirirken, sektörün 'patronu' olarak gösterilen Telekomünikasyon Kurumu'nun Başkanı Tayfun Acarer'in de ADSL tarifelerine çarpıldığı ortaya çıktı.

Başkan Acarer, SABAH'a yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un ADSL tarifelerinin yüksek olduğundan yakındı. Evinde kullandığı hızlı internet için birkaç kez çok yüksek faturalar ödemek zorunda kaldığını kaydeden Acarer, "Ciğerimi yakan faturalar ödedim. Bunun üzerine sınırsız internetimi, kotalı ya da sınırlıya çevirdim" dedi. Acarer, bazı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler için internetin vazgeçilmez bir konuma geldiğine dikkat çekerek, geniş kesimler açısından büyük önem taşıyan ADSL'de tarifelerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Acarer, yargının, Türk Telekom'un 1 Mart'tan geçerli olarak uygulamaya koyduğu sabit hatlardaki zamlı tarifelerinin yürütmesini durdurduğunu, Telekomünikasyon Kurumu'nun, yargının vereceği kararı aynen uygulayacağını belirtti. Acarer, Telekom'un yeni tarife hazırlığı içinde olup olmadığı sorusunu "Muhtemelen" sözleriyle yanıtladı. Acarer, evde kullandığı telefonunun uluslararası ve şehirlerarası görüşmelere kapalı olduğunu belirterek, "Telekom'un yürütmesi durdurulan tarifelerinde uluslararası ve şehirlerarası görüşmeler eşitlenmişti. Ben de tam telefonumu uluslararası ve şehirlerarası görüşmelere açtırmaya hazırlanıyordum" dedi.

Sabah

Koyu olarak işaretlediğim kısımdaki ifadedeye göre Acarer ya derdini yanlış anlatmış yada bilinçli olarak yanlış yönlendirme yapıyor...Çünkü sınırsız internetin ücreti sabittir ve fazla ücret ödeme gibi bir durum söz konusu değildir..:notr:

Asıl onun bahsettiği durum kotalı internet kullanımında kota aşımı olduğu takdirde meydana gelip fazla bir ücret ödenmesi söz konusu olabilir...

Sabah gazetesi muhabirlerinin bu yanlış anlatımı sorgulamadan haberi bu şekilde bize iletmeleri de düşündürücü..:bad:

cenkbasegmez
27-06-2007, 13:50
arkadaslar evdeki 2.telefon hattimi ve internetimi iptal ettirdim.yapabilecegim en buyuk tepki buydu ve yaptim.calistigim yerde zaten internetim var.iptal etmek icin bagli telekom mudurlugune gittim. inanim calisanlarda farkinda birtakim seylerin yanlis gittiginden fakat biz ne yapalim yoneticilerin de gormesi gerek dediler.
neyse umarim bazi seyler duzelir .

ATAJPAO
29-06-2007, 08:28
arkadaslar evdeki 2.telefon hattimi ve internetimi iptal ettirdim.yapabilecegim en buyuk tepki buydu ve yaptim.calistigim yerde zaten internetim var.iptal etmek icin bagli telekom mudurlugune gittim. inanim calisanlarda farkinda birtakim seylerin yanlis gittiginden fakat biz ne yapalim yoneticilerin de gormesi gerek dediler.
neyse umarim bazi seyler duzelir .

Sn cenkbasegmez;

şimdilik en kolay ve en doğal hakkımız olan tepki yöntemi bu ,siz ve sizin gibiler arttıkça inanın canları yanacak.

Bizim canımız yanacağına onların canı yansın değil mi?

PAŞA
29-06-2007, 09:04
Topiğin başlığının ''Hariri Telekom'a Kim Dur Diyecek?'' olarak değiştirilmesini öneriyorum..Çok daha gerçekçi olur...

ATAJPAO
04-07-2007, 08:22
TTNet, yeni ADSL kullanıcılarına yönelik Yaz Fırtınası kampanyasından sonra, temmuzda mevcut kullanıcılar için Son Sürat Yaz Fırsatı ve ÖnerKazan kampanyası ile girdi.

Türk Telekom’un iştiraki olan internet servis sağlayıcısı TTNet, temmuz ayına 2 yeni ADSL kampanyası başlatarak girdi.

Son Sürat Yaz Fırsatı ve ÖnerKazan adı altında başlatılan kampanyaların her ikiside mevcut ADSL kullanıcısını hedefliyor.

2 Temmuz-31 Ağustos tarihlerinde geçerli olacak Son Sürat Yaz Fırsatı kampanyası, herhangi bir abonelik taahhütü olmayan mevcut ve yeni ADSL kullanıcılarından 24 ay abonelik taahhütü imzalayanlara, aylık kullanım ücretlerinde 12 ay boyunca yüzde 12 indirim avantajı sağlıyor.

KAMPANYALARIN AYRINTILARI

Son Sürat Yaz Fırsatı kampanyası, hem mevcut hemde yeni kullanıcılara sunulsa da asli olarak mevcut kullanıcılar düşünülerek başlatılmış izlenimi veriyor. Keza, TTNet’inyeni ADSL abonesi olacak kullanıcılara yönelik 31 Ağustos’a kadar devam eden Yaz Fırtınası kampanyası, aylık ücrette yıl sonuna kadar yüzde 55’e varan indirim ve ücretsiz modem hediyesi ile çok daha fazla avantaj sağlıyor.

ÖNER KAZAN KAMPANYASI

TTNet'in bir diğer başlattığı ÖnerKazan kampanyası ise, hem arkadaşını TTNet ADSL'le tanıştıran, hem de arkadaşı sayesinde TTNet ADSL'le tanışanlara 5 YTL’lik indirim avantajı sağlıyor.

ADSL abonesiyseniz TTNet'in ÖnerKazan kampanyası sayfasındaki ilgili alana ADSL hizmet numaranızı giriyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkacak penceredeki ilgili alana, arkadaşınızın telefon numarasını girerek önerinizi yapıyorsunuz. Arkadaşınızın oturduğu yerde ADSL hizmeti varsa, kampanya için geçerli referans numarası size ve arkadaşınıza e-posta ile gönderiliyor.

Arkadaşınız bu referans numarasıyla Türk Telekom Ofisleri'ne giderek aboneliğini başlatırsa hem sizin hem de arkadaşınız ilk faturasında 5 YTL indirim yapılıyor. 5 YTL indirimi, arkadaşınız, 31 gün geçerlilik süresi olan referans numarasıyla TTNet ADSL abonesi olduğu takdirde kazanabiliyorsunuz. Bir fatura döneminde en fazla 3 arkadaşınızı önererek indirim kazanabiliyorsunuz

ATAJPAO
05-07-2007, 09:11
1 Mart 2007’de uygulamaya koyduğu tarifesi Danıştay tarafından iptal edilen Türk Telekom’un, ağustostan itibaren kullanacağı yeni tarife paketinde sadece şehiriçi konuşma ücretinde yüzde 16’lık indirim olması bekleniyor. Bu indirimin TÜFE’yi de binde 1 oranında düşüreceği hesaplanıyor.

DANIŞTAY’ın iptal kararından sonra Türk Telekom yeni tarife oluşturma çalışmalarını son aşamaya getirdi. Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından onaylandıktan sonra ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni tarifelerde Danıştay’ın iptal gerekçeleri de dikkate alınarak sadece şehiriçi konuşma ücretlerinde yaklaşık yüzde 16’lık bir indirime gidileceği bekleniyor. Böylece StandartHATT’ta halen 0.081 YTL olan 1 dakikalık konuşma ücretinin yaklaşık 0.068 YTL düzeylerine inmesi öngörülüyor. Böylece yeni tarifede şehiriçi konuşma ücreti Mart 2007’de yürürlüğe giren tarifeye göre yüzde 16 düşerken, 2004 yılından itibaren yürürlükte olan bir önceki tarifeye göre ise yüzde 6 zam görmüş olacak. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, daha önce yaptığı açıklamalarda fiyat ayarlamalarının enflasyon üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığını savunmuştu.

ENFLASYONA ETKİSİ: Türk Telekom’un TK onayına sunacağı yeni tarife paketi kabul edilirse, şehiriçi görüşme ücretlerinde yapılacağı tahmin edilen yüzde 16’lık indirimin enflasyon üzerinde de etkisi olacağı hesaplanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon hesabında Türk Telekom’un StandartHATT tarifesini dikkate alıyor. Buna göre, söz konusu tarifede yapılması beklenen yüzde 16 indirim, haberleşme endeksinde yüzde 2.5, Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) ise binde 1 oranında düşüş sağlayacak.

Hürriyet

Demekki isteyince yapabiliyorlarmış.
Ama bu indirimde bence yeterli değil,hala TT'nin hizmeti çok pahalı.

value
05-07-2007, 12:13
Ben sabit ücrete karşılık (günün her saatinde kullanabileceğim) 100 kontör geri geldi mi ona bakarım.

Diğer % bilmem kaç fasa fiso...

Sanırım 1 ay sonra Türkiye'de Telekomum eskiden 100 kontörlük konuşma hakkı verdiğini hatırlayan kalmayacak ve herkes % 16 indirim yaptıkları şeklinde bir algı ile bakacak olaya...

bravo adamlara, Türk halkını çözmüşler...

erk43
07-07-2007, 18:42
Ben sabit ücrete karşılık (günün her saatinde kullanabileceğim) 100 kontör geri geldi mi ona bakarım.

Diğer % bilmem kaç fasa fiso...

Sanırım 1 ay sonra Türkiye'de Telekomum eskiden 100 kontörlük konuşma hakkı verdiğini hatırlayan kalmayacak ve herkes % 16 indirim yaptıkları şeklinde bir algı ile bakacak olaya...

bravo adamlara, Türk halkını çözmüşler...

evet 100 değil 160 kontör vardı.. ama kullanılması imkansız saatlere koymuşlardı o kontörleri...

hesaplı hat kullanan çoğunluk aboneyi etkileyecek olan asıl değişiklik budur.. 160 kontörü yine 100 kontör yapsınlar... ama eskisi gibi günü her saatinde kullanılabilsin yeter.. tabi bir de sabit ücreti 7 'den 9'a çıkarmışlardı.. onu da indrimeleri lazım.. :grrr:

ATAJPAO
17-07-2007, 15:55
Ucuz ADSL'ye durdurma kararı
Rekabet Kurulu, Türk Telekom’un yüzde 50 indirim kampanyasını durdurdu.

Rekabet Kurulu, Türk Telekom’un internet servis sağlayıcılığı hizmeti veren TTNet şirketinin, ADSL’de yüzde 50 indirim başta olmak üzere maliyet altında fiyat içeren tüm kampanyalarını durdurdu.
Superonline’ın şikayet başvurusunu yerinde gören Rekabet Kurulu, konuyu soruşturma kapsamına alırken, soruşturma tamamlanana kadar TTNet’in kampanyayı durdurması ya da kampanya fiyatlarını maliyetin altında olmayacak şekilde yeniden düzenlemesi için ihtiyati tedbir kararı aldı.
Durdurmanın maliyetin altında kalan, şirketin tüm kampanyaları için geçerli olduğu kararına varan Rekabet Kurulu, şirketin yeni düzenleyeceği kampanyalarında da maliyet altında fiyat belirlenemeyeceği kararını aldı.
kurul, karar çerçevesinde, TTNet karara uymazsa, uymadığı her gün için para cezası kesileceğini bildirdi.
ANKA Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, karar Superonline’ın şikayet başvuru üzerine alındı. 27 Haziran’da Rekabet Kurumu’na başvuran Superonline, Türk Telekomünikasyon ve TTNet’in rekabeti ihlal ettiğini savundu. "Yaz Fırtınası" kampanyasını şikayet eden Superonline, kampanya kapsamında ADSL kullanıcılarına modemm hediye edildiği, ayrıca aylık ödemede yüzde 50 indirim sağlandığına dikkat çekildi.

TOPTAN FİYATIN YÜZDE 32 ALTINDA
ADSL internet erişim pazarında hakim gücü elinde bulunduran TTNet’in "Yaz Fırtınası" kampanyası ile tüm tarife seçeneklerinde maliyetlerinin çok altında satış yaptığını belirten Superonline, şu iddialarda bulundu:
"TTNet’in duyurduğu son kullanıcı satış fiyatları, Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin internet servis sağlayıcılar için yayınladığı ve Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan toptan alış fiyatlarının yüzde 32 altındadır. Bu kampanya, hakim durumdaki bir teşebbüsün, ekonomik gücüne dayanarak mevcut veya potansiyel rakiplerinin katlanamayacağı ölçüde fiyatları indirmesi ve rakiplerinin pazarı terk etmesinin ardından tekrar fiyatları artırmak suretiyle tekelci kara ulaşmasına yol açabilecek bir uygulama olarak tarif edilen ’yıkıcı fiyat’ uygulamasıdır."

TELEKOM HAKİM DURUMUNU KÖTÜYE KULLANIYOR
Kampanyanın, birden çok alanda iş yapan bir firmanın iş yaptığı alanlardan birinde düşük karla veya maliyetinin altında sattığı bir ürünün ya da hizmetin zararını iş yaptığı başka bir alandan elde ettiği aşırı karla karşılaması olan "çapraz sübvansiyonun" da sözkonusu olduğu öne sürülen başvuruda, Türk Telekom’un burdaki zararı, rekabet olmayan şehiriçi telefon alanında Danıştay’ın durdurduğu tarife ile ve eski ADSL kullanıcılarından elde ettiği karla karşıladığı ileri sürüldü. Başvuruda, "Maliyetinin çok çok altında fiyatlarla satış yapan TTNet, pazardaki hakim durumunu kötüye kullanarak internet servis sağlayıcısı olan müvekkil şirkete ve diğer servis sağlayıcılarına Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde pazarda varolma şansı bırakmamaktadır" denildi.

BİR GÜNDE 17 BİN 500 ÜYE
TTNet’in kampanyası ile piyasada faaliyet gösteren işletmelere ağır darbe vurulduğu kaydedilen başvuruda, "Öyle ki TTNet kampanyayla 16 Haziran 2007 tarihinde bir günde 17 bin 500 yeni üye kaydı yaparak pazarda faaliyet gösteren işletmelerin varolma olasılığını yok etmiş, yenilerine de pazarı kapatmıştır" denildi.
Başvuruyu karara bağlayan Rekabet Kurulu, çok nadir olarak başvurduğu ihtiyati tedbir kararı yolunu seçti. Halen başkanlığı vekaleten yürüten Rekabet Kurulu İkinci Tuncay Songör imzasıyla 13 Temmuz’da yapılan şirket bildiriminde, Superonline ile birlikte Tellcom’un da aynı konuda yaptığı şikayetin, Türk Telekom aleyhine 7 Mayıs’ta açılan soruşturma ile örtüştüğü için aynı kapsamda değerlendirilmesi kararı alındığı kaydedildi.
Songör, tedbir taleplerini değerlendiren Rekabet Kurulu’nun telafi olunamayacak zararların ortaya çıkmasına karşı Rekabet Kanunu’nda verilen ihtiyati tedbir hakkını kullandığını ifade ederek, TTNet’in kampanyasının durdurulmasına ilişkin kararı şöyle açıkladı:

YENİ KAMPANYALARDA DA MALİYET ALTI SATIŞ OLMAYACAK
"Halihazırda devam etmekte olan ’Yaz Fırtınası’ kampanyası da dahil olmak üzere, TTNet’in maliyetlerin altında ya da Türk Telekom’un toptan fiyat tarifeleri ışığında fiyat sıkıştırması niteliğinde olabilecek perakende fiyatları içeren tüm kampanyalarının durdurulması ya da sözkonusu kampanyaların TTnet’in ilgili hizmetlerdeki maliyetlerinin altında olmayacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Bundan sonraki dönemlerde de, yürütülmekte olan soruşturmada nihai karar alınıncaya kadar, TTNet tarafından ilgili hizmetlerde yapılması planlanan kampanyalarda fiyatlama politikasının maliyetlerin altında olmayacak şekilde yerine getirilmesine karar verilmiştir.
Bu tedbirlerin kararın tebliğ tarihi itibariyle yerine getirilmesine ve söz konusu kararın yerine getirildiğinin kararın yerine getirilmesinden itibaren 5 gün içerisinde Kuruma bildirilmesine, Kurulca öngörülen ve yukarıda belirtilen tedbirlerin yerine getirilmemesi durumunda kanun’un 17. maddesi uyarınca süreli para cezası verileceğinin TTNet’e bildirilmesine karar verilmiştir."

FİYATI 14.99’A ÇEKEN KAMPANYA
Rekabet Kurulu’nun öncelikli olarak durdurduğu "Yaz Fırtınası" kampanyası ile 4 Haziran?31 Ağustos tarihleri arasında TTNet ADSL’e 24 ay abone olanlar, 2008’e kadar 4 GB limitli tarife için aylık 29 YTL yerine 14.99 YTL ödüyordu. Ayrıca modem de hediye ediliyordu.
Aynı şekilde 6 GB limitli tarifede aylık ödeme 39 YTL yerine 19.99, 9 GB için 49 YTL yerine 24.99 ödeniyordu. Limitsiz tarifelerde 256 Kbps için 49 YTL yerine 24.99, 512 Kbps için 79 YTL yerine 34.99, 1024 Kbps için 99 YTL yerine 44.99, 2048 Kbps için 139 yerine 54.99 YTL aylık ödeme yapılıyordu.

(ANKA)

ATAJPAO
17-07-2007, 21:03
Rekabet Kurulu'nun aldığı 'tedbir kararını' değerlendiren TTNet A.Ş. ADSL abonesi olman isteyen müşterilerin mağduriyetini önlemek için alternatif kampanyasını açıkladı.
17 Temmuz 2007 20:48
Yazı boyutunu büyütmek için

TTNet A.Ş'den, Rekabet Kurulunun aldığı ''tedbir kararı''na ilişkin yapılan açıklamada, ''Bu durumda, ADSL abonesi olmak isteyen müşterilerimizin mağduriyetine engel olmak üzere, daha önceki tarihlerde sunmuş olduğumuz 'Modem Kampanyası' yürürlüğe girecektir'' denildi.

TTNet'ten yapılan yazılı açıklamada, Rekabet Kurulunun, TTNet'in 1 Haziran 2007'de yürürlüğe giren ''Yaz Fırtınası Kampanyası''na ilişkin Superonline Uluslararası Elektronik Bilgilendirme Telekomünikasyon ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş ve Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş'nin şikayetleri üzerine verdiği geçici tedbir niteliğindeki durdurma kararının, bugün saat 17.30 itibariyle şirkete ulaştığı belirtildi.

Anılan karar gereği, TTNet'in internet erişimini müşterilerine çok uygun şartlarla sunmakta olduğu ''Yaz Fırtınası'' kampanyasının bugünden geçerli olmak üzere durdurulması gereğinin hasıl olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Rakip firmaların benzer şartları taşıyan kampanyalarının devam ettiği bir dönemde şirketimiz, basında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını gerek Rekabet Kurulu, gerekse yargı organları önünde ispat etmeye hazırdır.

Bu durumda, ADSL abonesi olmak isteyen müşterilerimizin mağduriyetine engel olmak üzere, daha önceki tarihlerde sunmuş olduğumuz 'Modem Kampanyası' yürürlüğe girecektir. Modem Kampanyası çerçevesinde, TTNet ADSL'e 24 ay taahhütname ile yeni abone olan herkese, kablolu modem ve ilk 2 ay ücretsiz ADSL kullanımı ya da kablosuz modem TTNet'ten hediye edilecektir.

Müşterilerine en iyi hizmeti, en uygun fiyatlarla sağlama gayreti içerisinde olan şirketimiz, Rekabet Kurulunun vermiş olduğu karar ve hukuki süreç sonucunda yüce Türk adaletinin vereceği kararlar doğrultusunda ve her zaman müşterilerinin menfaatlerini koruyacak şekilde hareket edecektir.''

AA

ÇAKAL
18-07-2007, 12:38
ADSL'de tüketici ne olacak?

TTNet'in indirimli kampanyasına durdurma kararı gelirken, Rekabet Kurulu'ndan tüketicilere ne olacağıyla ilgili açıklama geldi..

Rekabet Kurulu Başkan Vekili Tuncay Songör, Türk Telekom iştiraki TTNet'in internet kampanyalarının durdurulması için alınan tedbire ilişkin gerekçeli kararın yazımının bu hafta tamamlanacağını bildirdi.

Kararın hemen tebliğ edileceğini belirten Songör, TTNet idari yargıya gitse bile kararın tebliğ edildiği gün kampanyayı durdurmak zorunda olacağını belirtti. Songör, TTNet'in kampanyaları durdurmadığı her gün için 1592 YTL para cezası ödeyeceğini söyledi.

TTNet'in, durdurmanın başlayacağı tarihe kadar olan olan kampanya kapsamında uyguladığı indirimi geri almasının sözkonusu olmadığını belirten Songör, "Tüketiciler bu karar nedeniyle belki daha fazla fatura ödeyecek. Ama sektörde rekabetin sağlanması ile uzun vadede kazanacak" dedi.

GEÇ KALIRSA ESPRİSİ OLMAZ

Songör, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, TTNet'in, yüzde 50 indirimli "Yaz Fırtınası" kampanyası başta olmak üzere maliyet altı fiyat sunan tüm kampanyalarının durdurulmasına ilişkin tedbir kararı için idari yargıya gidebileceğini ifade etti. TTNet'in kararın yürütmesinin durdurulması ve kaldırılması talebiyle idari yargıya gitmesinin, tedbir kararının hemen uygulanmasını önlemeyeceğini kaydeden Songör, kararı henüz tebliğ etmediklerini, önce gerekçeli kararın yazılması gerektiğini ifade etti.
Gerekçeli kararda neden bu noktaya varıldığının anlatılacağını belirten Songör, "Gerekçeli kararın bir an önce yazılması lazım. 31 Ağustos'ta bitiyor zaten Yaz Fırtınası. Geç yazılırsa esprisi olmaz ki. Bu hafta içinde biter" dedi.

YENİ FİYATTA TELEKOMÜNİKASYON KURUMU YETKİLİ

TTNet'in kararın tebliği gününde kampanyaları durdurduktan sonra en geç beş gün içinde kendilerine başvurarak, kampanyaları durdurduğunu resmen bildireceğini ifade eden Songör, bundan sonra, internet hizmeti karşılığında alınacak ücretin maliyetlerin altında olamayacağının altını çizdi.

Uygulanacak fiyat konusunda Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkili olduğunu ifade eden Songör, Rekabet Kurulu'nun mevcut fiyatların uygulanmasında makul gerekçe görmediği için tedbir kararı aldığını vurgulayarak, yeni tarife için maliyet bazlı hesap yapılacağını bildirdi.

SORUŞTURMAYI AÇTIK, TEDBİR İSTİSNADIR

TTNet için mayıs başında bir soruşturma açtıklarını ve tedbir kararını, soruşturmada nihai karar çıkıncaya kadar geçerli olması için aldıklarını ifade eden Songör, soruşturmada, "Türk Telekom ile TTNet'in geniş bant internet erişim pazarında Rekabet Kanunu'nu ihlal edip etmediğinin tespiti"nin yapılacağına işaret etti. Soruşturmanın çerçevesinin tedbire konu durumdan daha geniş olduğunu belirten Songör, şöyle konuştu:
"Tedbire karar verilmiş olması soruşturma konusunda ihlal olduğunun kesinleştiği anlamına gelmez. Ancak tedbir de istisnai bir durumdur. Tedbir konusu şikayetle önümüze geldi. Soruşturmayı ise resen açtık. Kurul'da rekabet ihlaline dair kanaat oluştu ki tedbir kararı verdi."

PARA CEZASINDA ÜST SINIR YOK

Maliyet altı fiyat içeren indirim kampanyalarının durdurulmasına ilişkin tedbir kararının uygulanmaması durumunda süreli para cezasının devreye gireceğini ifade eden Songör, karara neden uyulmadığı incelendikten sonra, yürütmeyi durdurma gibi bir neden olmazsa günlük 1592 YTL idari para cezası uygulanmasına başlanacağını belirtti.
Para cezasının, kararın uygulandığına dair bildirim yapılıncaya kadar süreceğini kaydeden Songör, her gün için sözkonusu tutarın ödeneceğini ve uygulanacak cezada bir üst sınır olmadığını söyledi.

İNDİRİM GERİ ALINMAZ

Tüketicinin durumunu değerlendiren Songör, durdurma kararı tebliğ tarihinde uygulanmadan önce yararlanılan indirimin geri alınmayacağını ifade etti. "Yaz Fırtınası" kampanyası 4 Haziran'da başladığı için yüzde 50 indirimden ödeme yapan tüketiciler bulunduğunun anımsatılması üzerine Songör, ilk faturayı indirimli ödeyen tüketicinin, daha sonrası için yeni fiyat belirleneceğinden daha yüksek miktar ödeyeceğini ifade etti.

Kararlarının tüketiciyi birinci derece olarak hedef almadığını kaydeden Songör, "Tüketici, ödediği miktar artacağı için belki kızacak. Ama bizim amacımız küçük teşebbüsleri koruyarak rekabeti sağlamak. Çok girift bir olay bu. Kısa vadede tüketiciden daha yüksek para alınacak ama rekabetçi piyasanın tesisi ile uzun vadede pazarda ucuz hizmetin yolu açılacak" diye konuştu.

(ANKA)

BOSNA
19-07-2007, 10:19
Arkadaşlar ben cuma günü Türk Telekoma D U R diyeceğim (kendim için) Hem telefonu hemde ADSL yi kapatıyorum ve formu doldurdum çok pahalı seçeneğini işaretledim.
Telefonunu kapayan çok kişi gördüm. Abone sayısı azalıyor ama açığı ADSL den kapatıyorlar. yaklaşık 2.8 milyon ADSL abonesi varmış. Selamlar.....

HAŞAT
19-07-2007, 10:42
Arkadaşlar ben cuma günü Türk Telekoma D U R diyeceğim (kendim için) Hem telefonu hemde ADSL yi kapatıyorum ve formu doldurdum çok pahalı seçeneğini işaretledim.
Telefonunu kapayan çok kişi gördüm. Abone sayısı azalıyor ama açığı ADSL den kapatıyorlar. yaklaşık 2.8 milyon ADSL abonesi varmış. Selamlar.....

Yaklaşık bir kadar önce Telekom'a Kocaeli Tüketici mahkemesinin kararına istinaden abonesi olduğum Adsl Hizmetinin devam etmesi ancak sabit telefonumun kapatılması yönünde dilekçe yazdım. Geçen gün "Ne oldu benim dilekçe "diye sorduğumda "Telekomun temyize gideceğini dilekçeme ondan sonra yanıt verileceğini" söylediler. Anlaşılan ikisini birden kapatmamı istiyorlar. Cem Yılmaz'ın aksine cep kullanıyorum.
Sevgiler.

ATAJPAO
20-07-2007, 21:31

:bravo: :bravo: :bravo:

ATAJPAO
20-07-2007, 21:32
Şehir içi görüşmeye indirim geliyor 20 Temmuz 2007 21:25

Türk Telekom'un 1 Mart 2007'de yürürlüğe giren tarifesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı sonrasında şehirlerarası ve şehiriçi görüşmelerde tarifeler değişiyor.

Türk Telekom'un yeni tarifesi yürürlüğe giriyor. Türk Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 13. Dairesinin, Türk Telekom'un 1 Mart 2007'de yürürlüğe giren tarifelerinin onaylanmasına ilişkin Telekomünikasyon Kurumu kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiği hatırlatıldı.

Şirketin, konunun hassasiyeti ve müşterilerine karşı sorumlulukları nedeniyle mahkeme kararı henüz resmi olarak tebliğ edilmeden çalışmalarına derhal başladığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: ''Kamuoyunda oluşan hassasiyet ve müşterilerimizin istekleri ile mahkeme kararını dikkate alarak müşterilerimize daha uygun koşullar sağlayan yeni tarifeler, onay makamı olan Telekomünikasyon Kurumuna 3 Temmuz 2007'de sunulmuştu. Tüketici örgütlerinin yapıcı değerlendirmeleri de göz önüne alınarak oluşturulan yeni tarife onayına ilişkin resmi bildirim, 20 Temmuz saat 18.30 itibariyle şirketimize tebliğ edilmiştir.

Şirketimiz, bu yeni tarifeleri 21 Temmuz Cumartesi itibariyle uygulamaya başlayacaktır.'' Açıklamada, onaylanan tarife ile uzak mesafe (şehirler arası-milletler arası-GSM aramaları) görüşme ücretlerindeki yüzde 55'ten yüzde 60'a varan indirimlerin korunduğu, buna ek olarak StandartHATT'ta şehir içi ücretlerinde yüzde 16 oranında yeni indirimler yapıldığı belirtildi.

HesaplıHATT'taki şehir içi indirim oranının ise yüzde 10 olacağı kaydedilen açıklamada, daha önceki tarifelerde bulunmayan, ancak 1 Mart tarihli tarifeyle yeni getirilmiş olan StandartHATT'taki bedava gece kontörü uygulamasına son verildiği ve HesaplıHATT'a uygulanan bedava kontör sayısının 100'e indirildiği bildirildi.

Buna karşılık, müşterilerin talepleri doğrultusunda HesaplıHATT'taki gece kontörlerinin kullanımının yıl sonuna kadar uygulanmak üzere akşam saat 22.00'den 20.00'ye çekildiği, böylece bedava kontörlerin kullanımının daha uygun hale getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany'nin şu ifadelerine yer verildi: ''Yeni tarifelerin yanında müşterilerimizi yakından ilgilendiren iki konuyu daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle saniye bazlı ücretlendirmeye geçiş için başlatmış olduğumuz çalışmalarımız Telekomünikasyon Kurumunun bilgisi dahilinde devam etmektedir. Yıl sonuna kadar bu opsiyonu Telekomünikasyon Kurumunun onayıyla yürürlüğe sokmak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Böylece müşterilerimize mevcut tarifelerimiz yanında saniye bazlı ücretlendirme alternatifini de sunmuş olacağız.

İkinci olarak, toptan ADSL ve Veri Akışı Erişimi tarifelerinde de indirim için Kuruma başvurmuş bulunuyoruz. Onaylanmasını umduğumuz yeni tarifelerle yüksek hızda internet kullananlara ISS'lerin de indirim yapabilmesinin önünü açmış olacağız. Böylece sektördeki rekabeti destekleme ve pazarı büyütme konusunda çok önemli bir adımı atmış oluyoruz.''

AA

erk43
21-07-2007, 14:31
standat hatta ekstra şehiriçi indirim %16, HesaplıHATT'taki şehir içi indirim oranının ise yüzde 10 olacağı kaydedilen açıklamada, daha önceki tarifelerde bulunmayan, ancak 1 Mart tarihli tarifeyle yeni getirilmiş olan StandartHATT'taki bedava gece kontörü uygulamasına son verildiği ve HesaplıHATT'a uygulanan bedava kontör sayısının 100'e indirildiği bildirildi.
Buna karşılık, müşterilerin talepleri doğrultusunda HesaplıHATT'taki gece kontörlerinin kullanımının yıl sonuna kadar uygulanmak üzere akşam saat 22.00'den 20.00'ye çekildiği, böylece bedava kontörlerin kullanımının daha uygun hale getirildiği kaydedildi.
AA :grrr::grrr::grrr:

bugünden geçerli olmak üzere, telekom'un yeni tarifesi yürürlüğe girmiş... yukarıdakilerin dışında bir değişiklik söz konusu değil.... göstermelik indirimlerle soygun yapıyor telekom... :grrr::beurk:

ben de çoğu abone gibi hesaplı hat kullanıyorum.. eskiden sabit ücret karşılığı verilen 100 kontör günün her saatinde kullanılabiliyordu ve bu şekilde ayda sadece sabit ücret kısmını ödüyordum faturada.. o da 8 ytl... civarı idi.. ama bu ay biraz konuşmam gerekti ve 19ytl fatura geldii.. :grrr: eski tarife olsaydı yine en fazla 8 lira öderdim.. ama telekom sağolsun yaptığı Bindirimlerle faturamı 2 katına çıkarmayı başardı... ondan sonra neymiş.. evdeyken ev telefonu kullanıp karlı çıkacakmışım... :grrr: bu mu karlı çıkmak.... eski tarife olsa 8 lira olan fatura bu ay 19 lira, önceki ayda 13 lira civarında geldi... :beurk:

mahkeme yürütmeyi durdurunca biraz umutlanmıştım ama şimdi yine hayal kırıklığı .. yaptıkları tek değişiklik sehiriçi görüşmede hesaplı hatta %10 indirim, standart hatta %16 indirim. ama kontörleri yine belli saatlerde kullanmak gerekiyor.. ve yine işime yaramaz o kontörler... eminim birçok kimseye mesai saatleri içinde telefon gerekiyor... ben 20.00'den sonra nereyi arayayım??? alın kontörlerinizi müsati bir hattınıza yükleyin.. :mut:

hipokrat
21-07-2007, 16:29
:grrr::grrr::grrr:

bugünden geçerli olmak üzere, telekom'un yeni tarifesi yürürlüğe girmiş... yukarıdakilerin dışında bir değişiklik söz konusu değil.... göstermelik indirimlerle soygun yapıyor telekom... :grrr::beurk:

ben de çoğu abone gibi hesaplı hat kullanıyorum.. eskiden sabit ücret karşılığı verilen 100 kontör günün her saatinde kullanılabiliyordu ve bu şekilde ayda sadece sabit ücret kısmını ödüyordum faturada.. o da 8 ytl... civarı idi.. ama bu ay biraz konuşmam gerekti ve 19ytl fatura geldii.. :grrr: eski tarife olsaydı yine en fazla 8 lira öderdim.. ama telekom sağolsun yaptığı Bindirimlerle faturamı 2 katına çıkarmayı başardı... ondan sonra neymiş.. evdeyken ev telefonu kullanıp karlı çıkacakmışım... :grrr: bu mu karlı çıkmak.... eski tarife olsa 8 lira olan fatura bu ay 19 lira, önceki ayda 13 lira civarında geldi... :beurk:

mahkeme yürütmeyi durdurunca biraz umutlanmıştım ama şimdi yine hayal kırıklığı .. yaptıkları tek değişiklik sehiriçi görüşmede hesaplı hatta %10 indirim, standart hatta %16 indirim. ama kontörleri yine belli saatlerde kullanmak gerekiyor.. ve yine işime yaramaz o kontörler... eminim birçok kimseye mesai saatleri içinde telefon gerekiyor... ben 20.00'den sonra nereyi arayayım??? alın kontörlerinizi müsati bir hattınıza yükleyin.. :mut:

Bu gece arama muhabbeti de fos arkadaşlar saat 22.00 den sonra konuştum bir baktım.Faturaya oy oy .Bunda da bir üçkağıtçılık var .İndirimli konuşma 1,1 ytl gibi geldi.Diğerleri faturaya eklenmiş .100 kontor bedavası bence hikaye bu Lübnanlıların telekomu soyacak bizi .Pardon soydu.Türk telekom yerine bence ismide değişmeli dolandıran telekom diye ...

ATAJPAO
22-07-2007, 15:28
Şirket ve şehirlerarasına indirim 22 / 07 / 2007 14:55

Telekom'un yeni fiyat tarifesi ile şehiriçi görüşmelere yüzde 6, sabit ücrete yüzde 23 zam yaptığı belirlendi. Telekom'un şirket ve şehirlerarası yaptığı indirimler ise şöyle:
İşte Telekom'un yeni tarifesi
Şirket, şehirlerarası görüşme ücretinde yüzde 53.7, uluslararasında yüzde 56.5, GSM aramalarında da yüzde 15.1 indirime gitti.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER), Danıştay'ın iptal ettiği tarife öncesi uygulanan geçerli tarife ile 21 Temmuz'da uygulanmaya başlanılan yeni tarifeyi karşılaştırarak yaptığı hesaplamaya göre; Türk Telekom yeni uygulamaya soktuğu tarife ile şehiriçi ve sabit ücrete zam yaparken; şehirlerarası, uluslararası ve GSM görüşmelerinde indirime gitti.

YENİ ÜCRETLER
Buna göre; StandartHATT için, şehiriçi görüşmelerin dakikası 5.42 YKr'den yüzde 6 zamla 5.75 YKr'ye yükseldi. Sabit ücret 8.64 YTL'den yüzde 23.04 zamla 10.64 YTL'ye çıktı. Şehirlerarası görüşmelerin dakikası 14.83 YKr'den yüzde 53.71 indirimle 6.86 YKr'ye indi. Uluslararası görüşmelerin dakikası 20.68 YKr'den yüzde 56.56 indirimle 8.98 YKr'ye geriledi. GSM aramalarının dakikası 33.64 YKr'den yüzde 15.11 indirimle 28.56 YKr'ye indi.

HesaplıHATT için, şehiriçi görüşmelerin dakikası 8.47 YKr'den yüzde 6 zamla 8.98 YKr'ye yükseldi. Sabit ücret 5.42 YTL'den yüzde 23.44 zamla 6.69 YTL'ye çıktı. Şehirlerarası görüşmelerin dakikası 23.31 YKr'den yüzde 57.09 indirimle 10.00 YKr'ye indi. Uluslararası görüşmelerin dakikası 32.46 YKr'den yüzde 58.22 indirimle 13.56 YKr'ye geriledi. GSM aramalarının dakikası 63.73 YKr'den yüzde 46.94 indirimle 33.81 YKr'ye indi.

KonuşkanHATT için, şehiriçi görüşmelerin dakikası 5 YKr'den yüzde 6 zamla 5.30 YKr'ye yükseldi. Sabit ücret 15 YTL'den yüzde 15.31 zamla 17.30 YTL'ye çıktı. Şehirlerarası görüşmelerin dakikası 13.56 YKr'den yüzde 50.63 indirimle 6.69 YKr'ye indi. Uluslararası görüşmelerin dakikası 18.98 YKr'den yüzde 56.25 indirimle 8.31 YKr'ye geriledi. GSM aramalarının dakikası 25.42 YKr'den yüzde 2 indirimle 24.92 YKr'ye indi.

ŞirketHATT için, şehiriçi görüşmelerin dakikası 4.49 YKr'den yüzde 6 zamla 4.76 YKr'ye yükseldi. Sabit ücret değişmeyerek 30.08 YTL'de kaldı. Şehirlerarası görüşmelerin dakikası 12.37 YKr'den yüzde 45.89 indirimle 6.69 YKr'ye indi. Uluslararası görüşmelerin dakikası 17.20 YKr'den yüzde 60.1 indirimle 6.86 YKr'ye geriledi. GSM aramalarının dakikası 23.05 YKr'den yüzde 6.25 indirimle 21.61 YKr'ye indi.

"DANIŞTAY KARARINA UYULMADI"

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un şehiriçi ücretlerde indirime gittiği açıklaması için, "Danıştay'ın iptal ettiği tarifeye göre karşılaştırma yapıyorlar. Oysa o tarife geçerli değil. İptal edilen tarifede şehiriçi görüşme ücretlerine yüzde 26 zam yapmışlardı. Şimdi zam oranını yüzde 6'ya çektiler. Bunu yüzde 16 indirim olarak sunuyorlar" dedi.

Danıştay'ın Telekom tarifesi için, rekabete açık alanda yıkıcı fiyat uyguladığı, yoğun kullanım olan alanda yüksek zam yaptığı için yürütmeyi durdurma kararı aldığına dikkat çeken Arıak, şu değerlendirmede bulundu:

"Türk Telekom dava konusu tarifesinde rekabete açık olmayan şehiriçi görüşmeler ile sabit ücrette yüksek oranlı zam yapmıştı. Diğerlerinde ise büyük indirimlere gitmişti. Ancak görüşmelerin çoğu şehiriçi grubunda olduğu için zam tüketici aleyhine olmuştu. Rekabete açık olan diğer alanlarda yüksek indirimlerle yıkıcı fiyat uygulaması ile de sektörün diğer şirketleri aleyhine durum ortaya çıkmıştı. Danıştay bu gerekçelerle tarifenin yürütmesini durdurdu. Türk Telekom'un yeni tarifesinde de işin aslı değişmiyor. Şehiriçi zam oranı biraz düşürülmüş, ancak zam yapılan alan, görüşmelerin ağırlıklı kısmını oluşturuyor. Rekabete açık alanda da yıkıcı fiyat uygulaması ile yine büyük indirimler sözkonusu. Danıştay kararına uygun bir düzenleme yapılmadı. Bu nedenle yeni tarifeyi de dava edeceğiz."

**
YENİ VE ESKİ TARİFENİN KARŞILAŞTIRILMASI(YKr/dak.)*
StandartHATT
Tür Eski Yeni Değişim(&)
Şehirlerarası 14.83 6.86 -53.71
Uluslararası 20.68 8.98 -56.56
Şehiriçi 5.42 5.75 6
GSM 33.64 28.56 -15.11
Sabit ücret(YTL) 8.64 10.64 23.04
HesaplıHATT
Tür Eski Yeni Değişim(&)
Şehirlerarası 23.31 10 -57.09
Uluslararası 32.46 13.56 -58.22
Şehiriçi 8.47 8.98 6
GSM 63.73 33.81 -46.94
Sabit ücret(YTL) 5.42 6.69 23.44
KonuşkanHATT
Tür Eski Yeni Değişim(&)
Şehirlerarası 13.56 6.69 -50.63
Uluslararası 18.98 8.31 -56.25
Şehiriçi 5 5.30 6
GSM 25.42 24.92 -2
Sabit ücret(YTL) 15 17.30 15.31
ŞirketHATT
Tür Eski Yeni Değişim(&)
Şehirlerarası 12.37 6.69 -45.89
Uluslararası 17.20 6.86 -60.10
Şehiriçi 4.49 4.76 6
GSM 23.05 21.61 -6.25
Sabit ücret(YTL) 30.08 30.08 0
**/

*Eski tarife, Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu tarife öncesi, Mart 2007'ye kadar uygulanan fiyat düzenidir.
ANKA

ATAJPAO
22-07-2007, 15:34
:grrr: Bunlarda biliyor halk Uluslararası ve şehirler arası çok konuşmuyor.Görüşme süresinde bu iki görüşmenin yüzdeliği çok düşük.Bütün hesaplar şehir içi görüşme üzerine yapılmış.

Utanmadan birde bakın yine indirime gittik diyecekler.:grrr:

Ey millet uyanın uyanın.
TT şehiriçi görüşmelere,sabit ücretlere yine bindirdi.
Biz somut adım atmadıkça bu araplar yolacak tüylerimizi.Hadi bunlar arap;yol bilmez yordam bilmez.Bunlara müsade eden zihniyet neye hizmet ediyor.
Ben böyle zihniyetin taaa ... :seyt:

alvardar
22-07-2007, 16:45
TELKODER,Türk Telekom'un yeni tarifesine dava açacak

ANKA

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom'un yeni tarifesine dava açacaklarını bildirdi.

TELKODER'den yapılan açıklamada, Türk Telekom�un Ağustos ayında uygulamaya koymak istediği �yeni� fiyat tarifelerinin, Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanmaması gerektiği belirtildi. "Telekomünikasyon Kurumu ve Türk Telekom, medyaya yansıyan bu yeni tarifeyle, yaşanmış gelişmelerden adeta ders alınmadığını göstermektedir" denilen açıklamada, tarife şöyle değerlendirildi:

MAHKEME KARARINI UMURSAMADILAR

"Aylık sabit ücretteki yüzde 24�lük artışın aynen korunması, şehirlerarası/uluslararası görüşmelerde ciddi indirim yapılırken şehiriçi görüşmelerde artış yapılması ve indirim ile zammın aynı tarifede yer alması, Yürütmeyi Durdurma Kararı�nı umursamamaktır. Aynı şekilde, ücretsiz kontör karşılığı konuşma zamanlarına sınırlama getirme 'gizli zam' anlamını taşımakta, şehirlerarası görüşmelerde 'indirimli tarifeyi' kullanma hakkı kullanıcıların elinden alınmaktadır. Telekomünikasyon Kurumu, onay vermeden önce bu haksız uygulamayı mutlaka dikkate almalıdır."

KULLANICIDAN YILDA 500 MİLYON DOLAR FAZLA PARA ALINACAK

Türk Telekom�un yeni fiyat tarifeleriyle, kullanıcıların cebinden 12 ayda vergiler hariç 500 milyon dolar daha fazla çıkacağı öne sürülen açıklamada, fiyat sıkıştırmasına maruz kalan yeni işletmecilerin sektörde ayakta kalamayacağı kaydedilerek şöyle denildi:

"Türk Telekom'un gelirleri, yeni işletmecilerin yok olması sonucunda Türk Telekom�a mahkum olacak müşteriler dolayısıyla da tahmini 170 milyon dolar daha artacaktır. Böylece, Türk Telekom�un 12 ayda 670 milyon dolar (500+170 milyon) ilave gelir elde edeceği tahmin edilmektedir. Telekomünikasyon Kurumu�nun görevi, tüketicinin cebinden çıkacak ücretlerle bir ticari şirketin gelirini artırmasını gözetmek değil, serbest rekabeti sağlamaktır."

Türk Telekom tarafından Telekomünikasyon Kurumu'nun onayına sunulan yeni fiyat tarifelerinde rekabete açık olan şehirlerarası, milletlerarası ve cep telefonuna doğru yapılan görüşme fiyatlarının, Avrupa Birliği ortalamasının çok altında olduğu ifade edilen açıklamada, yeni işletmecilere uygulanan ve onların en önemli maliyetini teşkil eden arabağlantı ücretleri ise Avrupa Birliği ortalamasının çok üstünde olduğu anlatıldı. Çapraz sübvansiyonun, bu tarife taslağında da bütün açıklığıyla yer aldığı ve rekabeti olanaksız kıldığı ifade edildi.

ŞEHİRİÇİ GÖRÜŞMELERİ REKABETE AÇILSIN

Serbestleşme ve tam rekabet temelinde anlamlı olabilecek telekomünikasyon sektörü düzenlemelerinin, Türk Telekom�un fiili tekeli nedeniyle anlamını yitirdiği ve tarife gibi yaşanmaması gereken sorunlarla karşılaşıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Sektörün ve hizmetten faydalanan tüketicilerin önceliği, rekabetsizlikten yüzde 50�den fazla kar eden Türk Telekom�u daha da karlı ve rakipsiz kılacak yeni bir tarife değil, şehiriçi görüşmelerin rekabete açılması gibi tam rekabeti sağlayacak adımların bir an önce Telekomünikasyon Kurumu tarafından atılması ve uygulamaya geçilmesidir. Yeni tarifede hukuka, kamu yararı ve hizmet gereklerine uyarlılık bulunmadığı düşünülmektedir. TELKODER, yeni tarife onaylanırsa, iptal istemiyle mahkeme sürecini yine başlatacaktır."

Kaynak: Hürriyet

erk43
23-07-2007, 00:09
tuh Allah belanızı vermesin..
milletle alay ediyorlar ......sizler

alvardar
24-07-2007, 22:18
Tavan fiyat yönetmeliğine göre en fazla %6 zam yapabilen TT nasıl oluyor da sabit üctrete %23 zam yapabiliyor ve bunu da TK onaylıyor anlamak mümkün değil.

ATAJPAO
25-07-2007, 12:08
Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, onaylanan tarife ile StandartHATT’ta şehir içi ücretlerinde yüzde 16 oranında yeni indirimler yapıldığı belirtildi.

AYRINTILAR GELECEK

25 Temmuz 2007 11:28

ATAJPAO
30-07-2007, 17:49
Uluslararası ve şehirler arası telefon işletmeciliği lisanslarının verilmesinin ardından bu kez şehir içi telefon işletmeciliği özel sektöre açılıyor. Karar Başbakanlıkta...

Telekomünikasyon Kurulunun şehir içi telefon işletmeciliğinin özel sektöre açılmasına ilişkin kararı, asgari lisans bedelleri belirlenmek üzere Başbakanlığa gönderildi.

Telekomünikasyon Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, Telekomünikasyon Kurulu, şehir içi telefon işletmeciliğinin özel sektöre açılması konusunu görüşerek karara bağladı. Sektörün özel işletmecilere açılmasına ilişkin karar Başbakanlığa gönderildi. Şehir içi telefon işletmecilerinin lisans için ödeyecekleri asgari bedeller, Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

Telekomünikasyon Kurumu, şehir içi telefon işletmecilerine daha önce diğer işletmeciler için verdiği ''A'' tipi lisans düzeyinde lisanslama yapacak. Sınırsız sayıda işletme lisans başvurusunda bulunabilecek. Kurum, bu alanda faaliyet gösterecek işletmelerin ''A'' tipi lisanslarda olduğu gibi yaklaşık 400 bin YTL lisans bedeli ödemesini öngörüyor.

Lisansların asgari bedelleri Bakanlar Kurulu kararından sonra Resmi Gazete'de yayımlanacak. Daha sonra işletmeler, Telekomünikasyon Kurumundan lisanslarını almaya başlayacaklar. Lisansların ağustos ayında verilmeye başlanabileceği öğrenildi.

Özel işletmelerin lisans alarak bu alanda faaliyete başlamasıyla Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin şehir içi telefon işletmeciliği konusundaki tekeli de sona ermiş olacak. Telekomünikasyon Kurumunun daha önce verdiği uluslararası ve şehirler arası telefon işletmeciliği lisanslarıyla Türk Telekom'un bu alandaki tekel pozisyonu sona ermişti.

30 Temmuz 2007 15:34

AA

HAŞAT
02-08-2007, 12:39
http://img377.imageshack.us/img377/2757/scannedat020820071209ck2.jpg

http://img483.imageshack.us/img483/9013/scannedat0208200712002wi4.jpg

4,57 YTL görüşme ücretine karşılık 15,50 YTL fatura bedeli. Akşam izlediğim bir kanalda Tüketici Derneklerinden birinin yetkilisi 500 bin abonenin sabit telefonlarını kapattırdığını söyledi. Telefon lüks tüketim olmuş valla.
Sevgiler.

alvardar
14-08-2007, 13:01
Türk Telekomünikasyon A.Ş dışındaki işletmelerin de şehir içi sabit telefon işletmeciliği yapabilmesinin önü açıldı.

Telekomünikasyon Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, ''Kullanıcılara sabit karasal telekomünikasyon şebekesi üzerinden, katma değerli telekomünikasyon hizmetleri de dahil olmak üzere her türlü veri ve telefon hizmeti ile internet erişim hizmetinin sunulması'' Sabit Telekomünikasyon Hizmeti kapsamında sayıldı. Bu hizmetleri yürütmek isteyen şirketlere 2. TİP TR lisansı verilecek.

Telekomünikasyon Kurumu, daha önce uluslararası ve şehirler arası sabit telefon işletmeciliği lisanslarını vererek, bu alanları rekabete açmıştı. Bu yönetmelikle, şehir içi sabit telefon işletmeciliği yapmak isteyenlerin de önü açıldı. Böylece Türk Telekom'un bu alandaki tekeli de sona erecek.

Sabit telefon hizmeti verecek işletmeciler, kullanıcılara sabit karasal telekomünikasyon şebekesi üzerinden, sesli veya kısa mesaj, faks, görüntülü telefon, video konferans, çağrı merkezi, geri arama ve benzeri katma değerli telekomünikasyon hizmetleri de dahil olmak üzere her türlü telefon hizmetini sunabilecek.

AA

http://www.memurlar.net/haber/84797/

alvardar
14-08-2007, 13:07
Şu an ne durumda bilmiyorum ama cep telefonları gibi sabit telefon numaraları da taşınabilmeli. Hangi operatörden hizmet alırsam alayım telefon numaram aynı kalabilmeli.

erk43
18-08-2007, 00:02
Yaklaşık bir kadar önce Telekom'a Kocaeli Tüketici mahkemesinin kararına istinaden abonesi olduğum Adsl Hizmetinin devam etmesi ancak sabit telefonumun kapatılması yönünde dilekçe yazdım. Geçen gün "Ne oldu benim dilekçe "diye sorduğumda "Telekomun temyize gideceğini dilekçeme ondan sonra yanıt verileceğini" söylediler. Anlaşılan ikisini birden kapatmamı istiyorlar. Cem Yılmaz'ın aksine cep kullanıyorum.
Sevgiler.

sn. haşat
başvurunuzda bir gelişme var mı?
gelişme olursa bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz...
telefon hattımı bir an önce kapattırmak istiyorum .. umarım olumlu sonuç alırsınız... gelişmeleri beklioyruz...

HAŞAT
21-08-2007, 19:57
sn. haşat
başvurunuzda bir gelişme var mı?
gelişme olursa bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz...
telefon hattımı bir an önce kapattırmak istiyorum .. umarım olumlu sonuç alırsınız... gelişmeleri beklioyruz...

Sn. erk43 bir süredir yoktum. Bu sebeple yazınızı henüz gördüm. Telekomdan bir yanıt yok. Aslında olumlu bir gelişme beklemek de hata. İyisi mi toptan imha ama internet hayatımızın ciddi bir parçası olmuş. Tercih yapmak lazım.
Sevgiler

Serenler
19-09-2007, 09:06
Telekomun kazığının rakamsal boyutları;

Diğer iletişim şirketlerinden 10 kattan fazla!...

Hesapli Hat:

Aylik / Yillik Ucretleri: 6,69.-YTL
Katma Deger Vergisi : 1,20.-YTL
Ozel Iletisim Vergisi : 1,00.-YTL
Gorusme (V.Diger Ucr.) : 0,00.-YTL

TOPLAM : 8,89.-YTL

Hicbir konusma yapmasak dahi odeyecegimiz tutar bu..

Standart Hat :
Aylik / Yillik Ucretleri : 10,64.-YTL
Katma Deger Vergisi : 2,00.-YTL
Ozel Iletisim Vergisi : 1,60.-YTL

TOPLAM : 14,24.-YTL

Hicbir konusma yapmasak dahi odeyecegimiz tutar bu..

TURKCELL STANDARTCELL:

Aylik / Yillik Ucretleri : 0,75.-YTL
Katma Deger Vergisi : 0,17.-YTL
Ozel Iletisim Vergisi : 0,14.-YTL

TOPLAM : 1,06.-YTL

TELSIM(VODAFONE):

Aylik / Yillik Ucretleri : 1,00.-YTL
Katma Deger Vergisi : 0,18.-YTL
Ozel Iletisim Vergisi : 0,15.-YTL

TOPLAM : 1,33.-YTL

AVEA:

Aylik / Yillik Ucretleri : 1,00.-YTL
Katma Deger Vergisi : 0,18.-YTL
Ozel Iletisim Vergisi : 0,15.-YTL

TOPLAM : 1,33.-YTL

Sinek Vale
19-09-2007, 21:14
Merhaba,

Ben Türk Telekom'a bu topikte (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=17481) paylaştığım şekilde dur diyorum ve tüm aramalarımı internetten ücretsiz yaptığım için, Telekom'a sabit ücretin dışında para ödemiyorum.

Sevgiler...

serdar72
01-10-2007, 10:05
Kimse Dur diyemiyor :)

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7599116&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7598192&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7595939&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7598011&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7596727&SearchKey=&ActiveYear=2007

serdar72
01-10-2007, 17:09
Kimse Dur diyemiyor :)

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7599116&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7598192&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7595939&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7598011&SearchKey=&ActiveYear=2007

http://mediaprof.prnet.com.tr/MediaProfweb/dotnetforms/Displayer.aspx?GroupID=2217&ArticleID=7596727&SearchKey=&ActiveYear=2007

alıntı yaptığım zaman linkler tam görünüyor fakat mesajsa eksik olduğu için sayfayı açmıyor

ghetto
16-10-2007, 21:37
Bugün kendi kendilerine dur demişler ... grev yapıyorlarmışşş

Oysa Biz , daha ödediğimizin karşılığını alamıyoruz !

HAŞAT
11-12-2007, 17:20
Dün akşam evde baktım ki internete bağlanamıyorum. Modeme baktım ADSL lambası yanmıyor. Araştırdım ki ADSL'yi kesmişler. Neymiş üç fatura yatmamış.
İyi de Greve ben mi gittim? Personel mi vardı da biz yatırmadık. Kime yatıracağız faturayı? Tamam biraz da yoğunluktan ben tembellik ettim. Neyse az önce yatırdım.
Bir de hattı açma kapama ücreti alıyorlar.

Dat diri dattan diridat dat Oh Be!!!!

Sevgiler

alvardar
11-12-2007, 20:52
Dün akşam evde baktım ki internete bağlanamıyorum. Modeme baktım ADSL lambası yanmıyor. Araştırdım ki ADSL'yi kesmişler. Neymiş üç fatura yatmamış.
İyi de Greve ben mi gittim? Personel mi vardı da biz yatırmadık. Kime yatıracağız faturayı? Tamam biraz da yoğunluktan ben tembellik ettim. Neyse az önce yatırdım.
Bir de hattı açma kapama ücreti alıyorlar.

Dat diri dattan diridat dat Oh Be!!!!

Sevgiler
Yazın üç aylık faturayı beraber yatırdım ve telefon borcundan dolayı hiç kesilmedi. Şimdi, geçen ayın faturasını ödemedik diye bugün kestiler. Paraya ihtiyacı var galiba TT'nin ne de olsa adam başı 3 milyar bayram ikramiyesini bir yerden çıkarması gerekiyor. :grrr:

HAŞAT
11-12-2007, 21:15
Yazın üç aylık faturayı beraber yatırdım ve telefon borcundan dolayı hiç kesilmedi. Şimdi, geçen ayın faturasını ödemedik diye bugün kestiler. Paraya ihtiyacı var galiba TT'nin ne de olsa adam başı 3 milyar bayram ikramiyesini bir yerden çıkarması gerekiyor. :grrr:

İnsan sevince pardon sövünce bayağı rahatlıyor canım. Biz eşek oldukça semer vuran çok olur.
Şu an aklımdan dava açmak geçiyor, yarın avukat bir arkadaşla görüşeceğim. Çoktandır dava açmadım kaşıntı başladı bende.

Sevgiler

HAŞAT
22-01-2008, 22:13
Türk Telekom`a sabit ücret darbesi

Artık sabit telefonda sabit 10 YTL ücrete son. Türk Telekom'a vatandaştan sabit ücret darbesi geldi.

HÜRRİYET

Telekom'un her ay sabit ücret adı altında abonelerinden aldığı ücreti ödememek için Beykoz Kaymakamlığı'na başvuran işçi emeklisi Salim Yılmaz açtığı davayı kazandı.

Alınan kararla Telekom, Salim Yılmaz'ın parasını faiziyle birlikte ödedi. Bu karar uzun zamandır tartışma yaratan bu konuya da son noktayı koymuş oldu.

Davayı açmaktaki asıl amacının parayı geri almak değil, vatandaşa isteyince hakkını alabileceklerini göstermek olduğunu vurgulayan Yılmaz, Ben kazandım ama mücadele daha bitmedi. Haksız uygulama sonlandırılana kadar mücadele edeceğiz, tüm vatandaşlara örnek olsun dedi.

YILDA 3.420 MİLYON YTL HAKSIZ KAZANÇ

Paşabahçe Tekel İçki Fabrikası'ndan emekli 58 yaşındaki Salim Yılmaz Beykoz Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurarak, iki adet sabit hatlı telefonu olduğunu, Türk Telekom'un bu hatlardan sabit ücret adı altında ücret aldığını belirterek, her iki hattından alınan bu haksız ücretin kaldırılması talebinde bulundu. 5 kişilik heyet, Elektrik Mühendisleri Odası'ndan iki mühendisin verdiği Bilirkişi Raporu doğrultusunda, karar verdi. Raporda, herhangi bir hizmet tanımlanmadan sabit ücret adı altında bir bedel alınmasının teknik olarak açıklanamadığı kaydedildi.

Kararda, Telefon hatlarından konuşma bedelleri dışında belirsiz gerekçelerle sabit ücret adı altında her ay alınan ücretin iptaline, bu isim altında tüketiciden adı geçen firma tarafından alınan tüm ücretin, tüketiciye geri iade edilmesine karar verildi denildi.

Türk Telekom'un hiçbir hizmet vermeden sabit ücret adı altında her ay yaklaşık 19 milyon aboneden KDV ve Özel İletişim Vergisi de ilave edildiğinde 15 YTL'yi bulan bir ayda 285 milyon YTL, bir yılda ise 3.420 milyon YTL'lik haksız kazanç sağladığı ortaya çıktı.

HERKES HAKKINA SAHİP ÇIKSIN

TELEKOM'un haksız yere insanlardan para aldığını ifade eden işçi emeklisi Salim Yımaz, Halk bu haksızlıklarla kendisi mücadele etmeli dedi. 600-700 YTL arası emekli maaşı aldığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu: Maaşımız zaten elektrik, su telefon faturalarına gidiyor. Onların ise umrunda değil. Benim tek isteğim halk kendi kendine sahip çıksın, haklarını arasın. Halkı sömürmekten başka düşünceleri yok. Halkı aptal yerine koymasınlar.

ZAFER TÜKETİCİNİN

Salim Yılmaz'ın başlatmış olduğu mücadelenin tüketicilerin lehine sonuçlanmasıyla harekete geçen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Beykoz Şubesi, Türk Telekom'a haciz işlemi başlattı. Beykoz İcra Dairesi'nde başlatılan haciz işlemi sonunda Yılmaz, toplam 659.00 YTL'yi tahsil etti. Böylece 19 milyon aboneyi ilgilendiren dava tüketicinin zaferiyle sonuçlanmış oldu.

HERKESİ HAKKINI ARAMAYA DAVET EDİYORUZ

TÜKODER Beykoz Şube Başkanı Mimar Aysel CAN EKŞİ, TÜKODER'in Evrensel Tüketici Hakları'nın korunması, geliştirilmesi ve tüketicilerin kendilerini koruyabilmeleri için gerekli bilinç ve örgütlülük düzeyine ulaşmak amacıyla çalışan bağımsız ve kamu yararına çalışan bir dernek olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

Evrensel Tüketici Hakları Açısından ,
Haberleşme;
Tüketicilerin Temel Gereksinimlerinin Karşılanması Hakkı'dır.
Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin yaşam ve sağlık açısından tüketicilere zarar vermeyecek kalite ve nitelikte olması bakımından Sağlık ve Güvenliğin Korunması Hakkı'dır.
Ekonomik çıkarların korunması hakkı (Mal ve Hizmetlerin Serbestçe Seçilmesi Hakkı)
Tüketicilere sunulan ürün ve hizmetlerin nitelikli , kaliteli ve uygun fiyattan sunulması, satış sonrası hizmetlerin yeterli düzeyde ve yaygınlıkta olması yanında, sözleşmelerdeki haksız hükümlerin olmaması ve baskıyı yaratan satış yöntemlerine karşı korunma hakkıdır.
Bilgi edinme ve eğitilme hakkı
Mal ve hizmeti satın alırken doğru karar vermeye yardımcı olacak bilgilerin edinmesi; yanlış, yanıltıcı reklamlar,etiket ile ambalaja karşı korunma ve sorumlu tüketiciler olarak bilincin gelişimi için eğitilme hakkıdır.
Zararların karşılanması hakkı ( Tazmin edilme hakkı)
Satın alınan ürün yada hizmetin öngörülen nitelikte olmaması durumunda kusurlu malın geri alınması,değiştirilmesi kusurlu hizmetin yeniden görülmesi,zararın karşılanması hakkıdır.
Temsil edilme hakkı (Sesini duyurma hakkı)
Örgütlü tüketicilerin, hükümetlerin ekonomik politikalarının oluşturulması dikkate alınması,kamu organlarında temsili, firmalarda özellikle ürün geliştirme aşamasında görüş alınması ve denetlemelerde gönüllü olarak bulunma hakkıdır.
Haberleşme hakkı kamusal olup, evrensel tüketici haklarının neredeyse her maddesinde tanımlanmış ve her yurttaşın buna ulaşabilme hakkı olmasına rağmen yaklaşık on yıldır siyasi iktidarlar daha ucuzlayacağını ifade ederek 19 milyon abonesi, 55 bin çalışanı ve 21 milyon çalışmaya hazır hat kapasitesiyle Türk Telekomu 6.550MİLYON DOLAR karşılığında ve beş taksitle 14 kasım 2005 tarihinde tüm yönetim hakları kamudan çıkarılmak suretiyle %55'ini Oger Telekoma devrettiler.
23 Şubat 1995'de çıkarılan ve 4822 yasa ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun açısından; Telekom'un hiç bir hizmet vermeden Sabit ücret adı altında keyfi olarak her ay yaklaşık 19 milyon aboneden ortalama KDV ve Özel İletişim de ilave edildiğinde 15 YTL. Bir ayda 15YTLx19milyon abone=285 milyon YTL. Bir yılda ise 3.420 milyon YTL. haksız kazanç sağlaması tam bir ayıplı hizmettir.
Tüm ülke genelinde tüketicilerimizi, kendi yaşam haklarımıza sahip çıkmaya ve bu 2007 yılıyla birlikte sabit ücretten kurtulmak için mücadeleye ve son ayın faturasını 30 günü geçmeden en yakın Tükoder Şubesine başvurmaya davet ediyoruz.

ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN

TÜKODER TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ BEYKOZ ŞUBESİ
Beykoz Belediye Kültür Merkezi No:213 BEYKOZ

0 216 331 34 44

HAŞAT
30-01-2008, 14:02
Türk Telekom'un açıklaması
Cuma, 25 Ocak 2008 13:04

Türk Telekom’un uyguladığı sabit ücret konusunda Türk Telekom karışıklıkları gidermek amacıyla aşağıdaki basın açıklamasını yaptı...

Son günlerde medyada Türk Telekom’un uyguladığı sabit ücret konusunda çeşitli haberler yer almaktadır. Bu konudaki karışıklığı gidermek amacıyla bilgilendirme yapılması gereği duyulmuştur. Haberlerde sözü geçen Tüketici Hakem Heyetleri, Anayasa Mahkemesi’nin kısa bir süre önce açıklanan kararına göre mahkeme niteliğinde değildir.

Bu nedenle sabit ücret aleyhindeki Tüketici Hakem Heyeti kararı bir yargı kararı değildir. Daha önce de benzer nitelikte hakem heyeti kararları verilmiş ancak tamamı Türk Telekom tarafından yapılan başvurular sonucunda mahkemeler tarafından iptal edilmiştir. Basında yer alan son tüketici hakem heyeti kararı ile ilgili de gerekli başvurular ilgili mahkemelere yapılmıştır. Türk Telekom bir yargı kararı niteliği taşımayan Hakem Heyeti kararının iptali için yeni bir dava açmıştır. Yasal süreç devam etmektedir.

Bu konuda kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirmek isteriz.

Saygılarımızla

tdogan
19-08-2008, 13:28
Türk Telekom ZAM YAPTI 19 Ağustos 2008 00:15

Türk Telekom, konuşma ücretlerine zam yaptı. Yeni ücretleri hangi tarifeleri ilgilendiriyor ve zam makitarı ne kadar? Tüm soruların yanıtı, bu haberde. Türk Telekom, 19 Ağustos 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere konuşma ücretlerinde fiyat ayarlaması gerçekleştirdi. Yeni ayarlama ile StandartHATT, YazlıkHATT, HesaplıHATT, KonuşkanHATT ve ŞirkettHATT tarife paketlerindeki 133 aramaları, 11811 Türk Telekom, 11832 Turkcell, 11842 Vodafone, 11855 Avea Bilinmeyen Numaralar Servisleri ile 900'lü numaralara doğru yapılan aramaların ücretleri hariç diğer aramalar ile şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası ve cep aramalarının dakika ücretlerine ortalama %5 oranında bir artış yapıldı.

Yeni Fiyatlar

Buna göre StandartHATT tarife paketinde KDV dahil ve ÖİV hariç şehiriçi konuşma ücretinin dakikası 7,1 YKr, şehirlerarası aramanın dakikası ise 8,5 YKr oldu. Evden ve işten milletlerarası konuşmanın (1. kademe PSTN) dakikası ise 11,2 YKr olarak belirlendi.

Yüzde 50 indirimli görüşme uygulaması ise devam ediyor. Türk Telekom şehiriçi aramalarda müşterilerini indirimli görüştüren uygulamasını sürdürüyor. Firma, pazar günleri ve resmi tatil günlerinde tüm gün, haftaiçi (pazartesi-cumartesi) ve idari tatil günleri ise akşam 23.00 ile sabah 07.00 arasında yüzde 50 indirimli konuşma imkanı sağlıyor.

Ayda 19 YTL'ye Akşamdan Sabaha

Türk Telekom, müşterilerini Akşam Konuşturan paketi ile sabit ücret, KDV ve ÖİV dahil 19 YTL'ye akşam 18.00'den sabah 08.00'e kadar ücretsiz konuşturmaya devam edecek.

Yine Uzun Konuşturan tarife ile de kullanıcılar, sabit ücret, KDV ve ÖİV dahil olmak üzere ayda sadece 19 YTL paket ücreti ödeyerek tüm ev ve iş telefonu aramalarında yalnızca ilk dakika için konuşma ücreti ödeyip 60 dakika bedava konuşma hakkı kazanmaya devam ediyor. Uzun Konuşturan paketinde ilk dakika konuşma ücreti 12 Ykr. Bu şekilde 12 Ykr'a 60 dakika konuşma imkanı sağlanmış oluyor.

Türk Telekom'un evlenecek ya da yeni evli çiftler için hayata geçirdiği Evlilik Kampanyası da devam ediyor. 1 Mayıs 2008 ile 31 Aralık 2008 tarihleri arasında evlenmiş ya da evlenecek çiftler, Kullanıcı Dostu tarifelerden veya StandartHATT, ŞirketHATT, KonuşkanHATT tarife paketlerinden birine 24 ay abone olarak 1 ay boyunca 3000 dakika ücretsiz konuşma ve SMS özellikli DECT telefon hediye kazanıyor.

Bilinmeyen Numaralar Servisi

Yeni fiyat düzenlemesi kapsamına, 133 aramaları, 11811 Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar Servisi, 11832 Turkcell Bilinmeyen Numaralar Servisi, 11842 Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisi, 11855 Avea Bilinmeyen Numaralar Servisi ile 900'lü numaralara doğru yapılan aramalarının ücretleri dahil edilmedi.