PDA

View Full Version : Sigarayı bıraktım!!! Hemde 10 gün önce!

Pages : [1] 2 3

CERİTKALE
05-07-2004, 17:51
Ve nihayet arkadaşlar tam 20 senedir süren aktif tiryakiliğimin sonuna gelmiş bulunmaktayım! İrademe hakimim, tam 10 gündür sigara içmiyorum ve kesinlikle aramıyorum, gördüğüm zaman tiksiniyorum, bundan sonra benim için sigara bitmiştir.

Bu konuda beni desteklemenizi rica ediyorum!

Saygılar, sevgiler.

Zülfü Aşkın
05-07-2004, 17:55
Ve nihayet arkadaşlar tam 20 senedir süren aktif tiryakiliğimin sonuna gelmiş bulunmaktayım! İrademe hakimim, tam 10 gündür sigara içmiyorum ve kesinlikle aramıyorum, gördüğüm zaman tiksiniyorum, bundan sonra benim için sigara bitmiştir.

Saygılar, sevgiler.
sigara icmeyen biri olarak aramiza hos geldin dostummmmmmmmmm

CERİTKALE
05-07-2004, 17:56
sigara icmeyen biri olarak aramiza hos geldin dostummmmmmmmmm

teşekkürler dostum :)

MUSTİS
05-07-2004, 18:15

Saygılar, sevgiler.
Nasil destekliyelim Ceritkale? Hayirli olsun .Darisi basimiza.
Destek......himmmmm aklima geldi.Ne yap biliyormusun:Hergun icin 1 paket
sigara parasiyla sectigin bir hisseye yatir ama kesinlikle extra para ilave etmek
yok,sadece ve sadece hergun icin 1 paket parasiyla hisse alacaksin.
Bir yil sonunda birakmakla ne kadar iyi ettigini goreceksin.
Saglik olarak bir sey dememe gerek yok zaten, ne kadar zararli oldugunu biliyoruz.(Hem kendine hemde ayni cati altinda yasadigin kisilere)Ayrica su anlar spor a egilmeni tavsiye ederim.
Soz acildi madem bu nu belirtmeden gecemiyecegim;Bu yaziyi okuyacak arkadaslara sesleniyorum,
Lutfen ama Lutfen ...cocuklarinizin bulundugu ortamda salonda vs onlar varken
sigara icmeyiniz.

Mazhi
05-07-2004, 19:51
Ben de son zamanlarda günde 40 sigaradan 2 sigaraya düsmüs bulunuyorum,hayirlisi olsun:)

bikmisbroker
05-07-2004, 20:14

Saygılar, sevgiler.

Sigarayi birakmanin Teknik analizi;

25 sene gunde 2 paket (bazen daha fazla) sigara icmis ve 1998 de bu melanetten kurtulmus bir kisi olarak size sadece 30.gun, 3.cu ay 6.ci ay ve 9.cu aylara dikkat etmeniizi oneriyorum.

Biryerlerde okumustum, Tibben kanitlanmis zaman surecleri bunlar, ve ben de bu yoldan gectim, en zorlandigim da 3.ay sonu oldu..

Insallah basarirsin

Kolay gelsin

CERİTKALE
05-07-2004, 20:17

25 sene gunde 2 paket (bazen daha fazla) sigara icmis ve 1998 de bu melanetten kurtulmus bir kisi olarak size sadece 30.gun, 3.cu ay 6.ci ay ve 9.cu aylara dikkat etmeniizi oneriyorum.

Biryerlerde okumustum, Tibben kanitlanmis zaman surecleri bunlar, ve ben de bu yoldan gectim, en zorlandigim da 3.ay sonu oldu..

Insallah basarirsin

Kolay gelsin

teşekkür ederim, kesin başaracağım.

porta
05-07-2004, 20:21

Saygılar, sevgiler.
.................................................. ...............................................
Başarılı olmanızı "kalpten" dilerim. :)
Yazdıklarınıza göre de kesin başaracaksınız... :roll:

abidin
05-07-2004, 20:28
Sn.Ceritkale size de helal olsun :)

2 gün sonra sigarayı bırakalı 5 ay dolmuş olacak (16 yıl sürekli kullanma sonrası)

Size şu kadarını söyleyebilirim: onca yıl nasıl sigarayı kullanmışım hala şaşıyorum :confused:

Size kısa bir tavsiyem; her sigara içmek istediğinizde çocularınızı gözünüzün önüne getirin ve onlardan sorumlu bir ebeveyn olarak içmek istemeyeceksin :rolleyes:

Benim sigarayı bırakmama sebep benim sadece tanık olduğum komşumun başına gelenlerdi...

İnsanın başına gelmeden hayatını kontrol edebilmeli diye düşünüyorum.

Bu topicin diğer sigara içicilerine de bırakması için vesile olmasını dilerim.

Sn.Ceritkale sizleri gerçekten tebrik ederim ve azimle devamınızını dilerim

krokodil
05-07-2004, 20:39

Saygılar, sevgiler.

1 haziran 1989 da bırakmışdım 17 temmuz 1997 de yine başladım.hala inanamıyorum.içmeye tekrar başladığım ana kadar sigaradan o kadar nefret ediyordumki çocuklarım dedelerinin yanına gidip onun sigara kokusuna bulaştılar diye eve üstlerini çıkarttırarak alıyordum.ama oldu işte......

inşallah siz başarırsınız.acizane bir tecrübemi aktarayım,mazallah sigaraya tekrar başlayacağınızın göstergesi rüyalarınız olacaktır.ben tekrar başlamadan 2 ay kadar önce rüyalarımda her yerde ama her yerde fosur fosur sigara içiyordum,2 ay sonrada gerçeği geldi.ne yazıkki bu rüyalara karşı bir önlem bilmiyorum :) .inşallah başarılı olursunuz.

RAINBOW
05-07-2004, 20:49
Sayın Ceritkalenin bugün açtığı bu topik ile benim bugün sigarayı bırakma kararım öylesine tesadüfi bir şekilde denk geldi ki şaşırdım..Teşekkürler Sayın Ceritkale.. :)

18 Yıllık İçiciyim....Şimdi bugün sigarayı neden bıraktım..

Bugün bir vatandaş bir gazeteyi çarşaf gibi açmış okuyordu..

Tabii ben de az uzaktan uluorta göz gezdirmeye başladım..

Hemen gözüme AİDS'li gibi zayıflamış bir adam fotoğrafı gözüme çarptı..

Bir sanatçımız imiş..şu anda kim olduğunu hatırlayamadım..

Hatırlayamamamın sebebi yazıyı okur okumaz içime fenalık gelmesi ve de unutmak için başka şeyler düşünmemdir..

Şöyle yazıyordu..

3 ay önce sesi kısılmış..

3 ay'da 40 kilo vermiş..

Gırtlak kanseriymiş..

İçime fenalık geldi çünkü ben de 18 yıllık içiciydim..Hatta öylesine bilinç altıma işlemiş ki şu anda bile gayri ihtiyari konuşuyor iken "sesim kısık mı yoksa" diye kuruntuya kapılıyor ve de soğuk soğuk terliyorum..

Saygılarımla...

krokodil
05-07-2004, 20:54
inşallah tez zamanda kurtuluruz sayın raınbow. valla banada fenalık geldi şimdi.bende ayağımdaki lekelere taktım tövbe tövbe... :(

CERİTKALE
05-07-2004, 21:07
Sayın Ceritkalenin bugün açtığı bu topik ile benim bugün sigarayı bırakma kararım öylesine tesadüfi bir şekilde denk geldi ki şaşırdım..Teşekkürler Sayın Ceritkale.. :)

Hatırlayamamamın sebebi yazıyı okur okumaz içime fenalık gelmesi ve de unutmak için başka şeyler düşünmemdir..

Şöyle yazıyordu..

3 ay'da 40 kilo vermiş..

Gırtlak kanseriymiş..

İçime fenalık geldi çünkü ben de 18 yıllık içiciydim..Hatta öylesine bilinç altıma işlemiş ki şu anda bile gayri ihtiyari konuşuyor iken "sesim kısık mı yoksa" diye kuruntuya kapılıyor ve de soğuk soğuk terliyorum..

Saygılarımla...

Sn. RAINBOW

tebrikler, kutluyorum sizi, umarım sonunu getirirsiniz. ;)

krokodil
05-07-2004, 21:11
sayın raınbow 85de alkolu bıraktım 89 da sigarayı.ama sigaradan kurtulmak daha zormuş.biribirimize yardımcı olalım diyeceğim ama bu şartlarda o kadar zorki kendime güvenemiyorum.yinede teşekkürler.belki telkin ede ede yaza yaza bir şeyler olur.başarılar.

CERİTKALE
05-07-2004, 21:17
sayın raınbow 85de alkolu bıraktım 89 da sigarayı.ama sigaradan kurtulmak daha zormuş.biribirimize yardımcı olalım diyeceğim ama bu şartlarda o kadar zorki kendime güvenemiyorum.yinede teşekkürler.belki telkin ede ede yaza yaza bir şeyler olur.başarılar.

Sn Krokodil, sigarayı bırakmak için ondan tiksinmek gerekiyor, sigara içerken kültablanızı hiç boşaltmayın ve silmeyin bir süre sonra emin olun tiksineceksiniz. Ve o iğrenç koku sizin bırakmanızı sağlayacak. ;)

krokodil
05-07-2004, 21:21
Sn Krokodil, sigarayı bırakmak için ondan tiksinmek gerekiyor, sigara içerken kültablanızı hiç boşaltmayın ve silmeyin bir süre sonra emin olun tiksineceksiniz. Ve o iğrenç koku sizin bırakmanızı sağlayacak. ;)

onuda denedim yemek vaktine kadar tesiri oluyor sonra ıııhh midem dolunca damarlarımdaki akan kandaki tikotin miktarı düşünce bütün sinirlerim altüst oluyor :o yinede öneriniz için teşekkürler..aslında ben sigarayı şimdiki eşime aşık olunca bırakmışdım yoksa yenidenmi aşık olmam gerek tövbe tövbe...

Oğuz Çelikdemir
05-07-2004, 22:05

Saygılar, sevgiler.
75 gün sonra fosur fosur tekrar içmeye başlarsın, ya bırakırsın, yada...... noktalı alanı sen doldurursun hocam :)

selam
05-07-2004, 22:42
Sigarayı bırakmak için borsayıda beraber bırakmalısınız.

H.ömer iren
05-07-2004, 22:46
su saat ıtıbarıyle 7474 gundur sıgara ıcmedım.tertemız cıgerlere sahıbım bırakmak ıcın hıc gec degıl zararın neresınden donulurse kardır :)

bu arada sayın rainbow size birşey olmasın.. :hayır:

aZrAiL
06-07-2004, 00:11
Tebrikler sn ceritkale :) 3 ay, 9 ay 9 yıl da geçse insan bu mereti unutamıyor :hayır: Günde 3 adet içmeyi başarabilsem ölene kadar içerim, ama bunu başarmak bırakmaktan daha zor sanırım...Benim bildiğim Vehbi Koç bunu uygulayabilenlerdendi.Ben de 10 yıl camel 4 yıl da gitane içtim ve 1 Ocak 2004 itibari ile ayrıldım sigaradan.Daha önce bir denemem olmuş ve 2 yıl bırakmıştım.Özellikle 1 yılı geride bıraktıktan sonra insana bayağı bir güven geliyor ve sigarayı yendim artık diyorsunuz.Fakat, esas tehlike o zaman başlıyor.Nitekim deniz kenarında güzel bir sofrada, dostlarla sohbet eşliğinde etle rakıyı boğarken, ver bir iki fırt çekelim şu meretten, 1 yıl geçmiş azımıza koymamışız iki fırtla bir şey olmaz, diyerek başlayabiliyor insan...Gerisi malum, aradan 1 ay geçer yine güzel bir ortamda bir iki tüttürülür...Velhasıl kelam bu işin sonu; iki haftaya, bir haftaya derken hergün tek tek ve son olarak da paket almaya kadar varır... O nedenle sn ceritkale 1 ay da geçse, 1 yıl da geçse aman deyim, bırakın bir fırt çekmeyi elinize dahi almayın...Tekrar tebrikler ve umarım sigarayı bırakmayı düşünen arkadaşlar için de teşvik edici bir forum olur.

bgali
06-07-2004, 00:58
http://www.toraks.org.tr/sub/sigarahasta.pdf

Mazhi
07-07-2004, 10:39
Adi üstünde kötü aliskanlik...

Yaptigin nedir?Icine duman cekip cekip geri üflemek..

Bir kere dogaya aykiri,Allah sana oksijen vermis,icine cekesin de yasama fonksiyonlarini yerine getiresin diye..Yüzlerce roket yakiti vesairesi,bin türlü kimyasali da ne oluyor?Niye icine cekiyorsun,niye geri üflüyorsun??Mantiksizlik örnegi..

Kötü kokmak icin birebir..

Gücten düsmek icin birebir..

Balgam sökmekle baslayan günler icin..

Girtlak kanseri,akciger kanseri,kalp krizi gibi aci ölümler icin birebir..

Dogru dürüst kosamazsin,tad alamazsin,nefes alamazsin,üstünde sürekli bir agirlik,sürekli bir lanet his..

Ve bütün bunlar icin ÜSTÜNE BIR DE PARA VERMEK???

8 senedir sigaraya verdigim paralara bakiyorum da,21 yasimda sadece ve sadece Sigara Fonu diye 6000-7000 dolar gibi bir paraya sahip olabilirdim..Hadi cok daha fazlasini calisarak kazandim zaten diyelim,ama bu??Dumana verilmis olan 7000 dolar da neyin nesi??Kararan ciger,kesilen nefes,kokan üst bas,sagligindan endise eden sevgilinin ve ailenin üzgün bakislari da neyin nesi??

Yok abicim yok,ben bu meretten gün gectikce soguyorum,Türkiyede 10 gün boyunca hic icmedim,bir kere bile aramadim,canim sevgilimin ellerini tutmak varken niye düsüneyim ki en büyük düsmanimi..Ama yalniz yasamak yok mu??Sikintidan yakiver bi tane,bi tane daha,bi tane daha,bogaz kurumus,yorgunluk cökmüs,hic bir sey istemez hale geliyorsun...Bu boku yenmek lazim,güclü olmak lazim..Düsündükce sinirleniyorum,sinirden sigara yakacak gibi oluyorum,nasil da sartlanmisim Pavlovun köpegi gibi..Sinirlen yak,keyiflen yak,yemekten sonra yak,kahveyle yak,yakilmayacak bi ortam var mi acaba??Öyle sartlanmisiz,öyle sartlamislar ki..Maksat muhabbet olsun,Sam Amcanin cebi dolsun..Biz de burda yavas yavas,aci aci,yoksullasa yoksullasa,üstelik BILE BILE geberelim..Sigara icen kimse "ben akilliyim" demesin arkadas..Ben salagin Allahiyim kendi adima konusmak gerekirse..

Saygilar..

gemici
07-07-2004, 16:51
Sigara icen kimse "ben akilliyim" demesin arkadas..Ben salagin Allahiyim kendi adima konusmak gerekirse..
.
sn mazhi nin vurgusunu daha açık belirtmek istedim.ben 1 yıldır sigara içiyorum.........

Oğuz Çelikdemir
07-07-2004, 19:38
Tebrikler sn ceritkale :) 3 ay, 9 ay 9 yıl da geçse insan bu mereti unutamıyor :hayır: Günde 3 adet içmeyi başarabilsem ölene kadar içerim, ama bunu başarmak bırakmaktan daha zor sanırım...Benim bildiğim Vehbi Koç bunu uygulayabilenlerdendi.Ben de 10 yıl camel 4 yıl da gitane içtim ve 1 Ocak 2004 itibari ile ayrıldım sigaradan.Daha önce bir denemem olmuş ve 2 yıl bırakmıştım.Özellikle 1 yılı geride bıraktıktan sonra insana bayağı bir güven geliyor ve sigarayı yendim artık diyorsunuz.Fakat, esas tehlike o zaman başlıyor.Nitekim deniz kenarında güzel bir sofrada, dostlarla sohbet eşliğinde etle rakıyı boğarken, ver bir iki fırt çekelim şu meretten, 1 yıl geçmiş azımıza koymamışız iki fırtla bir şey olmaz, diyerek başlayabiliyor insan...Gerisi malum, aradan 1 ay geçer yine güzel bir ortamda bir iki tüttürülür...Velhasıl kelam bu işin sonu; iki haftaya, bir haftaya derken hergün tek tek ve son olarak da paket almaya kadar varır... O nedenle sn ceritkale 1 ay da geçse, 1 yıl da geçse aman deyim, bırakın bir fırt çekmeyi elinize dahi almayın...Tekrar tebrikler ve umarım sigarayı bırakmayı düşünen arkadaşlar için de teşvik edici bir forum olur.
Ohhhh...

sende nerde köpek öldüren sigarası var onları içmişsin ben dostum. Hele Jitan, kastınmı vardı kendine. Ağzıma sürmem o sigarayı ben.

sezium
07-07-2004, 20:13
ben tekel bayinin biriyle tanışmıştım birzamanlar biraz muhabbetten sonra adama sigara tuttum adam sigarayı bırakmaya çalışıyorum sağol dedi. bende bunun üzerine içimden hmm sende ha ikigün içme sonrada bırakıyorum falan de diye geçirdim biraz zor hemde tekel bayisi birisi için diye düşündüm. akabinden ne kadar oldu diye sordum. adam 9 yıl dedi. nasıl yani 9 yıldır içmiyorsun ve hala bırakmayamı çalışıyorsun diye sorunca, amca direk şöyle dedi: bu mereti ne zaman artık bıraktım birdaha içmem dersen ozaman tekrar içmeye başlarsın. ben ömrüm boyunca bırakmaya çalışacağım... umarım sigarayı bıraktığını söyleyen arkadaşlar bu amcadan birşeyler kaparlar.

birde şu hikayeyi anlatayım: de gaulle'e gazetecinin biri sormuş efendim sağlığınız kötü neden sigarayı bırakmıyorsunuz? cevap gelmiş: kim bırakmadığımı söylüyor her sabah bırakıyorum öğleden sonra tekrar başlıyorum.

aZrAiL
08-07-2004, 14:54
Ohhhh...

sende nerde köpek öldüren sigarası var onları içmişsin ben dostum. Hele Jitan, kastınmı vardı kendine. Ağzıma sürmem o sigarayı ben.

Ahhhhhh ahhhh... Şimdi az şekerli kahveye ne de güzel eşlik ederdi çingenem şoparım. :rolleyes:

bikmisbroker
08-07-2004, 15:21
Ohhhh...

Yillar once 1 yil muddetle gunde 1 paket Gitan sigarasi ictim. Filtresiz hemde..
Bir gun kosmam gerekti 10 metre sonra ne oldugumu anladim.. Hem de o yasta!!

Veee o oldu..

Kendinizi mahvetmek istiyorsaniz en kisa yoldan hemde Gitan icinizzzzz!!

Reklamlari izledinizzzzzzzzzzzzz..

gemici
08-07-2004, 16:58
Kendinizi mahvetmek istiyorsaniz en kisa yoldan hemde Gitan icinizzzzz!!

..

yada borsada ısrar edinizzzzzzzzzzzzzzzzz.................... :)

bgali
14-07-2004, 15:38
Sigara salgınına karşı mücadelesine, son on yılını her yönü ile adamış Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı olarak, son yıllarda sigara konusunda önümüze gelen ciddi bilgi ve rakamlar karşısında ne derece dehşete düşmekte olduğumu kelimelerle tam olarak anlatma gücüne sahip değilim. Bu sebeple, sigarayı önümüze insanları aldatmaya yönelik hangi süslemeler ve yaldızlarla çıkarırlarsa çıkarsınlar, bilinen insanlık düşmanlarının başında yer aldığına kesinlikle inanıyorum. Yine bu sebeple, halkımızın ve gençlerimizin sağlığı konusunda sorumluluklar taşıyan herkesi, resmi merciler başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızı, eğitimcilerimizi, anne ve babaları sigaraya karşı başlattığımız sigaraya karşı yanımızda yer almaya çağırıyorum. En önemlisi de belki bir tiryaki daha sigarasız hayatı seçer umudumu hiç kaybetmiyorum.

İnsan sağlığı ve hayatı yönünden:
1) Belli başlı hastalıklarda, sigaranın yüzde olarak payları: Beyin tümörlerinin % 99’u, beyin kanamalarının % 85’i, akciğer kanserlerinin % 97’i, gırtlak kanserlerinin % 98’i sigara kaynaklıdır.
2) Sigara içenlerin vücuduna % 15 ila % 33 daha az oksijen girmektedir. Bu öncelikle beyinin, kalp ve damarların tahribatına yol açar. Dudaklarımıza dumanın değdiği andan itibaren 8 saniyede beyne ulaşan nikotin, her nefes sigara çekiminde yaklaşık 50 bin beyin hücremizin ölümüne sebep olur. Ve bu ölen hücreler asla yenilenmez. ABD Uzay Araştırma Merkezi’nce yapılan açıklamada: tütündeki üç yüze yakın radyoaktif maddenin başlıcaları olan, kurşun ve uranyumun türevi olan polonyumun, radonun beyin hücreleri dışındaki hücreleri de perişan ettiği belirtilmiştir. 55 yaşın altındaki erkeklerde kalp krizinden ölenlerin % 80’i sigara kaynaklıdır.
3) Bacak damar tıkanıklıklarının % 90’ı sigaradandır. Günde bir paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kg. is ve katran birikimi olmaktadır.
4) Tütün dumanında siyanürden, fare zehiri arseniğe kadar 4.000 adet zararlı madde vardır.
5) Sigara içen bayanlar, içmeyen bayanlardan 15 yaş daha fazla ihtiyarlamaktadır.
6) Sigara içen hamile annelerin düşük yapma ihtimali çok yüksektir. Erken doğum ve düşüklerin % 80’inin sebebi sigaradır. Doğacak çocuklarının sakatlık ihtimali, içmeyen annelere göre % 65 gibi çok ciddi bir boyuttadır. Doğan bebekler, içmeyen annelerin bebeklerine göre yaklaşık % 10-15 eksik kilolu aynı oranda zeka eksikliği ile doğmaktadır.
7) Tiryaki erkeklerin genlerinden P54 geni yok olduğu için çocuklarının ileri yaşlarda kanser olma ihtimali hiç sigara içmemiş bir babanın çocuklarına göre 5 kat fazladır.
8) Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır.
9) Sigara hem kadınlarda hem erkeklerde spor ve cinsel yaşamın erken bitmesine yol açtığı en bilinen gerçeklerden biridir.
10) Bir adet sigara, insan vücudunda 2.5 mg. C vitaminini yok eder. Bu ise hastalıklara karşı vücut direncinin büyük ölçüde azalması sonucunu getirmektedir.
11) Sigaranın sebep olduğu ölümler, diğer uyuşturuculara göre 13 kat fazladır.
12) Sigara içenlerde ani ölüm, içmeyenlere oranla 10 kat fazladır.
13) Sigara ülkemizde yılda 106.000 insanın erken yaşta ölümüne yol açmaktadır (Trafik kazalarından ölenler 3000 kişi).
14) Dünyada yılda ölenlerin sayısı 4.900.000 kişiye ulaşmıştır. Her 7 saniyede bir kişi ölmektedir.
15) Sigara içenler, kendilerini öldürdükleri kadar, kendi yanlarında bulunan zavallı pasif içicilerin de ölümüne neden olmaktadır. Her yıl 4000 sigara içen eşler içmeyen eşinin, 4500 sigara içen çalışan, içmeyen mesai arkadaşının, bebeklerinin yanında sigara içen anne ve babalar 1500 bebeğin ölümünden sorumludurlar.

Ekonomik boyuttan bakıldığı zaman:
1) Bir yılda ülkemizde sigaraya verilen bedel 10 katrilyon liradır (10.000.000.000.000.000.-TL).
2) Yol açtığı sağlık harcamaları ile birlikte sigaranın ülkemize maliyeti 20 katrilyon liradır.
3) Bir kişi yılda yaklaşık 1-2 milyar lira arasında sigaraya para harcamaktadır. 20 yılda bir ev parasını yakmaktadır.
4) ABD’de sigara içen bir işçi çalıştığı firmaya yılda 4600 $’ lık bir yük getirmektedir.
5) Dünya ülkelerinde çıkan yangınların ve orman yangılarının % 50’sinden sigara sorumludur.

Tiryakiler, sigara, sizi ve sevdiklerinizi öldürecek, fakat en önemlisi sizi aldatıp, dolandırıyor. Lütfen ne kısa zamanda sigarasız bir hayatı seçin.

M. Ubeyd Korbey (Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı)

bgali
14-07-2004, 15:41
http://www.sabah.com.tr/2004/06/29/gny/sag101-20040629-200.html
Sigaradan zarar gören mahkemeye gitmeli

Ünlü Avukat Turgut Kazan, sigaradan zarar görenlerin "Nasıl olsa
kazanamam" mantığıyla sigara şirketlerine dava açmamasını yanlış buluyor.
Sigaranın zararlarından kurtulmayı amaç edinen 4207 sayılı yasanın son
derece iyi bir kanun olduğuna değinen Kazan, "Sigara yasası doğrudan dava
açma imkânı veriyor" derken, mahkemelerde bile fosur fosur sigara
içilmesini de eleştiriyor

* Tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanun, sizce sigara
içmeyen insanların haklarını yeterince koruyabiliyor mu?
Bu yasa çok eleştirilmiştir, çok kişi gırgır geçmiştir ama dünyada
sigarayla ilgili çıkartılan örnek yasalardan biridir. Sigaranın
zararlarından kurtulmayı amaç edinmiştir. 4207 sayılı yasa; kısa, öz, net ve son
derece iyi bir kanundur. Hatta, ben tesadüfen sigara firmaları fark
etmeden çıkartıldığını düşünüyorum. Çünkü fark etmiş olsalardı, mutlaka bir
formülünü bulup önlerlerdi. Çünkü, sigara firmaları başta para olmak
üzere her türlü imkânı kullanıyorlar.

* Yasada getirilen cezalar ağır mı? Neden caydırıcı olmuyor?
Yasak bir yerde sigara içmek bugünkü rayiciyle 400 milyon lira para
cezası gerektirir. Ama park edilmez yerde nasıl Türk toplumu rahatlıkla
park ediyorsa, içilmez mekanda da rahatlıkla sigara içiyor. Okullarda
hastanelerde, toplu taşıma araçlarında sigara içilmeyeceğini yasa çok
açıkça belirtiyor. Ancak, Türk toplumu hemen bunları delme yöntemlerini de
geliştiriyor. Hiçbir toplu taşıma aracında sigara içilemez diyen yasa,
otobüslerin bistiro bölümlerinde sigara içirtilerek anında deliniyor.
Havaalanlarında da sigara içilmesi yasak ama restoran denen yerlerin
sayısını artırıp, buralarda sigara içilmesini sağlıyorlar. Sigara yasağını
delebilmek için her yeri restorana çeviriyorlar.

* Türkiye'de neden sigara şirketlerine açılan davalar kazanılamıyor?
Türk toplumunda bazı alışkanlıklarımız var. Bu nedenle kurallar
uygulanmıyor. Bu bizim toplum olarak hukuku özümsememizle ilgili bir durum.
Bilinçaltımızda bazı kuralların basit kurallar olduğunu düşünüyoruz.
Örneğin, geçen hafta Bağdat Caddesi'nde yaşanan olaya bakın... Orada bir
adam ölmesini çarpan kişi önemsemiyor "Ne yaptım ki ben kardeşim,
terörist miyim" diye soruyor. Çünkü onun gözünde sonuçta bir trafik suçu
işledi. Sigara yasağı da basit suç kapsamında görülüyor. Kafalara öyle
kazınıyor. Amerika'daki yargıçla Türkiye'deki yargıcın olaya bakışı, hukuk
anlayışı çok farklı. Sigaranın insan öldürdüğü yeni yeni Türk toplumunun
gündemine girdi ama yargıçların gündemine henüz girmemiştir. Dava
açmaya cesaret edemiyor insanlar... Bu insan kanser olmuş ama sigara
yüzünden kanser olmuş. Bu, toplum olarak hukukla ilişkimizden kaynaklanıyor.
Kaç yurttaş böyle bir dava açmayı aklına getiriyor ki?

* Kazanma olasılığı çok düşük olduğu için insanlar dava açmıyor
olabilirler mi? Çünkü bu alanda emsal olan ve kazanılmayan dava modelleri var.
Bana göre açmalılar. Sigara yasası doğrudan dava açma imkânı veriyor.
Hukuk insanların ortak değeridir. İnsanların mücadele etmesi gerekir.

* Davaların bizde özel şirketler yerine Tekel'e karşı açılıyor olması
mı davaları zorlaştırıyor?
Tekel kamusal sayılıyor. Türk Yargısı'nda da kamusal makamların ya da
kamusal yerlerin bir üst inceliği vardır. Toplumsal koruma altına
alındığı için handikap sayılabilir. Ama şimdi artık muhatap Tekel olmaktan
çıktı tabii. Sigara firmaları da olayın içine girdi. Sağlığı açısından
zarar görecek insanlar varsa, bunu uygulamak gerekir. Ancak bugün sigara
davalarındaki zorluk bunun mantığından kaynaklanıyor. Gidin bakın,
adliyelerde sigara yasağı uygulanmıyor. Avukatlar, savcılar, yargıçlar
fosur fosur sigara içiyor.

* Sigara için açılan davada sigara içmeyen bir hakim olmasını mı
beklemek gerekir?
Bunlar etkili olur. Yargıçlar da insandır. Önüne gelen bir davayı
incelerken, düşünceleri, onun kurala duyarlılığı başka olacaktır. Ama
aslında hepsinin kurala duyarlılığı aynı olmalıdır.

* Sigara kanununda getirilen yasaklar, para cezaları neden işlemiyor?
Kanunun getirdiği parasal cezalar aslında çok iyi uygulansa, memlekete
ek gelir sağlanır. Ancak elimizdeki veriler, yasalaştığından beri
sigara nedeniyle kesilen para cezalarının yalnızca 2 milyar olduğunu
gösteriyor. Bu yasaklar insanları da terbiye eder ama önce uygulanması
gerekir.

* Çocukları sigara içen aileler, şirketlere dava açabilirler mi?
En azından savcılıklara başvurmalılar. Sigara şirketleri bazen
caddelerde anket yapıyorlar. Sigarayla ilgili her türlü reklam yasak olduğu
için anket de yasaktır. "Hangi sigara daha iyidir?" diye soruyorlar.
"Sigara iyidir" sonucu çıkar bundan. Çocuklar ve gençler bunlardan
etkileniyor.

* Yasada en büyük boşluk nedir?
Yasada boşluk yok aslında. Yasa çok iyi bir yasa. Uygulamadan doğan bir
sorun yaşıyoruz. Kuralları ciddiye alan bir toplum olmadığımız için
yaptırımları uygulamıyoruz. Doğru uygulanabilse, bu aynı zamanda devlete
kaynak yaratacaktır. Türkiye'de fiyat sorunu var. Yabancı firmalar
inanılmaz bir fiyat uyguluyorlar. Türkiye'de fiyat çok ucuz olduğu için
vergi oranları yüzde 76'da ama hiçbir şey ifade etmiyor. Fiyatı da
firmaların kendisi belirliyor. Bizim gibi ülkeler pazar olsun, sigaraya alışsın
diye fiyatları çok aşağıda tutuyorlar.

http://www.sabah.com.tr/2004/06/29/gny/sag102-20040629-200.html
Tekel davası reddedildiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne
gidiyorlar

Amerika'daki örneklerinde olduğu gibi Tekel'e tazminat davası açan,
ancak davanın ilk günü yakalandığı kanserden ölen Yurdagül Tufan'ın davası
Yargıtay'dan da döndü. Avukatı Rıfat Çulha, bu kez Avrupa İnsan Hakları
Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlanıyor

Yurdagül Tufan, 1999 yılında başlayan sırt ağrıları şikâyetiyle Edirne
Devlet Hastanesi'ne başvurmuş, oradan sevk edildiği Trakya Üniversitesi
Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan incelemeler sonucunda, sigaraya
bağlı kanserler arasında sık olarak ortaya çıkan ''küçük hücreli akciğer''
teşhisi konulmuştu. Bunun 25 yıldır içtiği sigaradan olduğunu öğrenen
Tufan; TEKEL aleyhine, kendi adına 600 milyar, görme özürlü eşi Adnan
Tufan adına 350 milyar ve kızı Gökçenur Tufan adına da 150 milyar lira
olmak üzere, 1 trilyon 100 milyar liralık tazminat davası açmıştı. Tufan,
açtığı tazminat davasının ilk duruşmasının yapıldığı gün olan 21 Kasım
2000'de, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Dava mahkeme
tarafından reddedildi ve Yargıtay'a gitti. Onun ölümünün ardından Yargıtay
tarafından görüşülen dava geri çevrildi. Avukatı Rıfat Çulha, Türk
Hukuk Sistemi açısından son derece önemli olan bu davayı şimdi Avrupa İnsan
Hakları Mahkemesi'ne götürmek istediğini söylüyor. "İnsanların bu
davadan sonra şevki kırıldı ve kimse dava açamıyor" diyor.

Zülfü Aşkın
22-07-2004, 19:00

Saygılar, sevgiler.
sevgili dostum sigara içmiyorsun degilmi gizli gizli yakalarsam fena olur hani:)
sonra söylemedi deme

Zülfü Aşkın
22-07-2004, 19:12
CERİTKALE den cevap gelmedigine göre sigara içmeye baslamis galiba

batık
22-07-2004, 19:16
Adi üstünde kötü aliskanlik...

Yaptigin nedir?Icine duman cekip cekip geri üflemek..

Bir kere dogaya aykiri,Allah sana oksijen vermis,icine cekesin de yasama fonksiyonlarini yerine getiresin diye..Yüzlerce roket yakiti vesairesi,bin türlü kimyasali da ne oluyor?Niye icine cekiyorsun,niye geri üflüyorsun??Mantiksizlik örnegi..

Kötü kokmak icin birebir..

Gücten düsmek icin birebir..

Balgam sökmekle baslayan günler icin..

Girtlak kanseri,akciger kanseri,kalp krizi gibi aci ölümler icin birebir..

Dogru dürüst kosamazsin,tad alamazsin,nefes alamazsin,üstünde sürekli bir agirlik,sürekli bir lanet his..

Ve bütün bunlar icin ÜSTÜNE BIR DE PARA VERMEK???

8 senedir sigaraya verdigim paralara bakiyorum da,21 yasimda sadece ve sadece Sigara Fonu diye 6000-7000 dolar gibi bir paraya sahip olabilirdim..Hadi cok daha fazlasini calisarak kazandim zaten diyelim,ama bu??Dumana verilmis olan 7000 dolar da neyin nesi??Kararan ciger,kesilen nefes,kokan üst bas,sagligindan endise eden sevgilinin ve ailenin üzgün bakislari da neyin nesi??

Yok abicim yok,ben bu meretten gün gectikce soguyorum,Türkiyede 10 gün boyunca hic icmedim,bir kere bile aramadim,canim sevgilimin ellerini tutmak varken niye düsüneyim ki en büyük düsmanimi..Ama yalniz yasamak yok mu??Sikintidan yakiver bi tane,bi tane daha,bi tane daha,bogaz kurumus,yorgunluk cökmüs,hic bir sey istemez hale geliyorsun...Bu boku yenmek lazim,güclü olmak lazim..Düsündükce sinirleniyorum,sinirden sigara yakacak gibi oluyorum,nasil da sartlanmisim Pavlovun köpegi gibi..Sinirlen yak,keyiflen yak,yemekten sonra yak,kahveyle yak,yakilmayacak bi ortam var mi acaba??Öyle sartlanmisiz,öyle sartlamislar ki..Maksat muhabbet olsun,Sam Amcanin cebi dolsun..Biz de burda yavas yavas,aci aci,yoksullasa yoksullasa,üstelik BILE BILE geberelim..Sigara icen kimse "ben akilliyim" demesin arkadas..Ben salagin Allahiyim kendi adima konusmak gerekirse..

Saygilar..
Sevgili arkadaşım,
Yazmış olduğun yazıdan çok etkilendim.Bu sabah kalktığımda sigarayı bırakıyorum dedim.saat 10:15 e kadar direndim sonra yaktım ve gerisi geldi.Eşim şu an Türkiyede olmadığı için iyice azıtmıştım zaten.eskiden günde 15 tane içerken 1.5 pakete çıkardım.Tam az önce sigaramın son nefeslerini çekerken yazını okumadan önce çıkıp bir tane alacaktım.Ama senin yazın fikrimi değiştirdi.Tatlı eşim bundan 1 ay önce yurtdışına giderken ne olur bırak şu mereti bana en büyük hediyen bu olur demişti.Şimdi cumartesi gelecek ve onun karşısına sigarayı bırakmış bir kişi olarak çıkacağım.Lanet olsun bu sigaraya.İÇMİYORUM ARTIK.BİTTİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ İİİİİİİ.17 yaşımdan 39 yaşıma kadar bana verilen ciğerleri mahvettim.Biliyorum ilk günler çok zor olacak ama hadi bakalım kim galip gelecek.BEN tabiki bennnnnnnnnnnnnn.

Zülfü Aşkın
22-07-2004, 19:18
Sevgili arkadaşım,
Yazmış olduğun yazıdan çok etkilendim.Bu sabah kalktığımda sigarayı bırakıyorum dedim.saat 10:15 e kadar direndim sonra yaktım ve gerisi geldi.Eşim şu an Türkiyede olmadığı için iyice azıtmıştım zaten.eskiden günde 15 tane içerken 1.5 pakete çıkardım.Tam az önce sigaramın son nefeslerini çekerken yazını okumadan önce çıkıp bir tane alacaktım.Ama senin yazın fikrimi değiştirdi.Tatlı eşim bundan 1 ay önce yurtdışına giderken ne olur bırak şu mereti bana en büyük hediyen bu olur demişti.Şimdi cumartesi gelecek ve onun karşısına sigarayı bırakmış bir kişi olarak çıkacağım.Lanet olsun bu sigaraya.İÇMİYORUM ARTIK.BİTTİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ İİİİİİİ.17 yaşımdan 39 yaşıma kadar bana verilen ciğerleri mahvettim.Biliyorum ilk günler çok zor olacak ama hadi bakalım kim galip gelecek.BEN tabiki bennnnnnnnnnnnnn.
tebrikler dostummmmmmmmmmmmmm
senide yakalarsam fena ederim ona göre sakin gizli gizli icmeyesin ha sonra demedi deme :)

CERİTKALE
22-07-2004, 19:19
CERİTKALE den cevap gelmedigine göre sigara içmeye baslamis galiba

Yeni gördüm mesajınızı, sevgili Aşkın.

valla içmiyorum. :)

destekleriniz için de çok teşekkür ederim.

batık
22-07-2004, 19:20
eğer içersem burada mertçe yazacağım.yazmassam dünyanın en aşağılık en adi insanı olmayı kabul ediyorum.ama boşuna beklemeyin çünki içmeyeceğimmmmmmmmmmm

batık
22-07-2004, 19:25
Yahu arkadaşlar inanmayacaksınız ama kaç gündür rüyalarıma giren şey şuydu.31 temmuzda Kanada'ya gideceğim.O uçakta 7-8 saat sigarasız ne yapacağım diye günlerdir düşünüyordum.Artık bu dertten kurtuldum.YAŞASINNNNNNNNNNN saol mazhi82.senin sayende oldu bu.

RAINBOW
22-07-2004, 19:27

Şöyle yazıyordu..

3 ay'da 40 kilo vermiş..

Gırtlak kanseriymiş..

Saygılarımla...

Bu gönderimden iki gün sonra başladım.. :mad:

Ben iflah olmayacağım.. :cool:

Şu anda dahi içiyorum..

Ben gidiciyim.. :o

Zülfü Aşkın
22-07-2004, 19:32

Şu anda dahi içiyorum..

bu aksam aksam beni uzdun sevgili dostum
sana ceza olarak 24 saat sigara icmeme cezasi veriyorum
lutfen kurallara uyunuz aksi halde ceza 2 kati ile carpilacaktir

RAINBOW
22-07-2004, 19:45
bu aksam aksam beni uzdun sevgili dostum
sana ceza olarak 24 saat sigara icmeme cezasi veriyorum
lutfen kurallara uyunuz aksi halde ceza 2 kati ile carpilacaktir

Aaaah....ah..keşke içmesem içmeyebilsem.. :(

Beni öyle pis yakaladı ki şu azrail müsveddesi sigara..

Bırakmıyor sevgili zulfu aşkın......bırakmıyor.. :o

Bazen aklıma şöyle geliyor...ansızın kalp krizinden.........!!!!!

Ardından sizlere...Forumdaki tüm sevdiklerime atfen..(10 yaşındaki oğluma öğrettim) oğlum şöyle bir topik açıyor....;

""Babam hepinizi çok seviyor....Fakat bir daha yazamayacak..."

Forumu ve forumdaki bütün ama bütün arkadaşları çok seviyorum çoook....

En büyük sevgi ve saygılarımla..

CERİTKALE
22-07-2004, 19:54
Aaaah....ah..keşke içmesem içmeyebilsem.. :(

Beni öyle pis yakaladı ki şu azrail müsveddesi sigara..

Bırakmıyor sevgili zulfu aşkın......bırakmıyor.. :o

Bazen aklıma şöyle geliyor...ansızın kalp krizinden.........!!!!!

Ardından sizlere...Forumdaki tüm sevdiklerime atfen..(10 yaşındaki oğluma öğrettim) oğlum şöyle bir topik açıyor....;

""Babam hepinizi çok seviyor....Fakat bir daha yazamayacak..."
Forumu ve forumdaki bütün ama bütün arkadaşları çok seviyorum çoook....

En büyük sevgi ve saygılarımla..

Allah korusun sevgili Rainbow,

siz ne diyorsunuz! :hayır:

Hadi bırakın gitsin şu sigarayı, bakın bana, bir ay oldu, aramıyorum bile, günde bir paket sigara içiyorken,

her şeyden önce sağlık sıhhat

saygılar sunuyorum

murat_78
22-07-2004, 20:08
Arkadaşlar sigara denilen illeti tam 7 sene kullandıktan sonra 1 sene önce bıraktım, ilk 15 günü hala unutamam, atlatması en zor olan kısım...Bu meret oyle bişey ki aradan 1 seneden fazla süre geçmesine rağmen arada sırada canım çekmiyo değil hanii... içmeyeceğim bu mereti kararlıyım. Rüyam da bile sigara içtiğim oluyor zaman zaman, ama asla asla pes etmek yok.
Umarım bu pisliğe bulaşan herkes kurtulur!!!Kalın sağlıcakla.

batık
23-07-2004, 09:56
evet bu sabah saat 8 de kalktım.malum dün gece sigarayı bırakmıştım.önce köpeğimi gezdirdim, geldim kahvaltımı yaptım ondan sonra ilk kriz geldi.içimdeki şeytan hadi git sigara al dedi.başka bir sesde sigarayı yaktıktan sonra gir oraya başladığını yaz dedi.neyse köpeğimle oynayarak bu krizi atlattım.sonra kollarım yanmaya başladı.şu anda düşüncelerimi toplamakta zorluk çekiyorum.sanki uyku lacı almışım gibi dalgın bir halim var.Herşeye rağmen içmedim İÇMEYECEĞİMMMMMM.Yalnız biraz burda başınızı ağrıtıcam.kriz gelince yazı yazıcam.hem oyalanmış oluyorum hemde destek mesajları gücümü artırır diye düşünüyorum.bu kafayla borsayıda takip etmiyorum tabi.hepinize sevgiler.

batık
23-07-2004, 12:42
saat 11:30 cıvarında seansı seyrederken uyuyakalmışım.az önce öğlen yemeğimi yedim.ev işlerine yardımcı bayan kahvenizi yapıyorum dedi.reddettim.şimdiye kadar kahve ve sigara yapışık ikizlerdi.şimdi kahve içersem sigarayı arıyacam.ya şeytan galip gelirse o krizde.en iyisi kahve içmemek.Bırakan tecrübelilere soruyorum: sanki uyuşturucu almış gibi başım dönüyor hafiften ve düşünce-dikkat toplamada güçlük çekiyorum.sizde yaşadınızmı bunları.?şu saate kadar en z 8-9 tane içmiştim.ama direniyorum.içmeyeceğimmmmm...

batık
23-07-2004, 14:16
ve saat 15:15 de içtim.yine başarısız bir deneme daha.24 saat bile dayanamadım.

CERİTKALE
23-07-2004, 14:29
ve saat 15:15 de içtim.yine başarısız bir deneme daha.24 saat bile dayanamadım.

Anlaşılan siz bu şekilde bırakamayacaksınız!

En iyisi haddim olmayarak size bir taktik vereyim yeni bırakan birisi olarak,

Bakın ben nasıl bıraktım;

1- Önceleri işten çıktıktan sonra akşamları kesinlikle içmedim,
2- Uzun bir süre sonra işe gitmediğim hafta sonları kesinlikle içmemeye dikkat ettim ve içmedim.
3- Yaz tatillerimde içmemeye özen gösterdim,
4- Son zamanlarda sadece iş yerimde odamda içiyordum,
5- İçtiğim sigarayı oldukça sertleştirdim, Kıbrıs gezisinden dönüşte Captain Black isimli puro sigara getirdim 10 karton ve sadece bunu içmeye başladım, sert olduğu için mecburen az içiyordum.
6- Artık hem kokusu rahatsız etti hemde sağlığım açısından endişe duymaya başlamışdım,
7- Bırakmadan bir süre önce de çok azaltmıştım, 3-5 ay da böyle geçti,
8- Nihayet bırakmaya hazırdım artık, sigaradan nefret etmiştim, ve bıraktım, o gündür bu gündür kendimi daha sağlıklı hissediyorum.

Darısı sizin başınıza!

saygılar

SunShine
23-07-2004, 14:57
Bırakan tecrübelilere soruyorum:
.sizde yaşadınızmı bunları.?
...

Daha önceki forumda yazmıştım.

Burada da kısaca yazayım.

Sigarayı bırakmak için;

1. Öncelikle kendinizi inandırmalısınız.
2. Sigarayla özdeşleşmiş olan şeyleri ( Sabah kahvesi, çay, tuvalette sigara içmek vs. vs. ) de ya bırakcak ya da, şekillerini değiştireceksiniz.

Yani,

Sabah kahvesinden vazgeçebilirsiniz ya da, sigara içilmeyen bir ortamda içebilirsiniz. Çayınızı şekerli içiyorsanız şekersiz, şekersiz içiyorsanız kıtlama şeker'e dönebilirsiniz.

2. Sigara paketi taşımayıp, ilk üç-beş gün kendinizi değişik bir ortamda ( daha önce bulunmadığınız veya daha önce sigara içmediğiniz bir yer ) inzivaya çekersiniz. Alışkanlıklardan kurtulmanın en güzel yolu ortam değişikliğidir.

3. İlk üç-beş günlük inziva evresinden sonra, çok sigara içilen, yoğun sigara dumanı olan bir yerde (kahve, bar olabilir) bir saat kadar sigara içmeden takılın. O anda farketmeseniz bile, dışarı çıktığında üzerinize sinen sigara dumanının kokusu sizi rahtsız edecektir. Bu da, sizde sigarayı bırakmakla çok iyi ettiğiniz fikrini uyandıracaktır.

4. İlk üç-beş günlük inziva evresinden sonra ( en geç bir hafta içinde ), iyi bir diş tabibine gidip diş ve dişeti bakımı yaptırmalısınız. ( Bu bakımın da en az bir haftalık bir süreye yayılması önemli ). Diş ve dişeti bakımı sonrasında da, dişleriniz parlattırın. Beyaz ve bakımlı dişleriniz olacak. Hem sigarayı bırakmaktan dolayı, dişeti çekilmesinden en az etkileneceksiniz hem de sigaraya başlamanız halinde yaptırdığınız bakımın boşa gideceğini düşüneceksiniz. Bu da yeniden başlamanıza engel teşkil edecektir.

5. Bu maddeye kadar sigara içmediğinizi varsayarsak, demek ki, 10 gün oldu ve hala sigara içimiyorsunuz. 3. Maddeyi arada bir uygulayın. Ve etrafınıda, sizden sigara isteecek ya da size sigara ikram edecek kişilere de sigarayı bıraktığınızı ve bunun artık bir gurur meselesi olduğunu, bir daha içmeyeceğinizi, bu konuda çok ciddi olduğunuzu, içerseniz yüzünüze tükürmelerini falan söyleyin. ( Bu sizi bir nevi teminat altına sokacaktır ).

6. İlk 20 gün, gün + saat olarak, 20 günden sonra da gün olarak sigara içmediğiniz günleri sayın. Ve bu rakamı her yerde eşinize dostunuza söyleyin. Mesala "137 gündür sigara içmiyorum, bi daha içersem namerdim" gibi.

Bu sayma işini 9. aydan sonra Ay + Gün şekline dönüştürün.
Sayma işine 14 Ay + 18. Güne kadar devam edin. Ondan sonra Yıl + Ay + Gün şekline dönüştürün. Bu arada herkese söylemeye devam edin. "Bir daha içersem namerdim, adam demeyin bana" diye.

7. Bir de, sigarayı sabah, öğleyin, ikindi vakti falan bırakmayın. Hatta bırakmayın. Sadece üç gün içmeyin. İçmediğiniz üçüncü gün üzerine bir sabah ( hiç içmeden ) bırakın. Bakın bu madde de çok önemli.

8. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Sigarayı bıraktıktan sonraki dönemlerde, damak tadınızın geliştiğini ve yeme isteğinizin arttığını farkedeceksiniz. Az ama doyurucu yemeye dikkat etmeli ve düzenli spor yapmalısınız.

Cildinizin düzeldiğini, uykularınızdan dinç uyandığınızı, daha zor sarhoş olduğunuzu, kendinizi daha güçlü hissetiğinizi farkedeceksiniz.

İlk iki haftadan sonra daha neşeli birisi olduğunuzu farkedeceksiniz. Espiri kabiliyetiniz yükselecek, daha sağlıklı düşüneceksiniz.

İlk aydan sonra ise borsadaki kağıtlarınızın üstüste 3 tavan çektiğine şahit olacaksınız. Ve şaşıracaksınız.

Allaa allaaa.. diyeceksiniz. :D

Şaka bir yana, eğer yukarıda yazdıklarımı uygularsanız kesinlikle kurtulursunuz bu illetten. Özellikle 6. maddeyi tam olarak uygularsanız 14 Ay 18 gün içmeyeceğinize garanti verebilirim.

Saygılarımla.

Not: Bu ve buna benzer tavsiyeler verdiğim kişilerin %90'ı bıraktı sigarayı. Bırakamayan %10'luk kesime de şimdi "Adam değilsin sen, namertsin, getir yüzünü, tüküreceem" falan diyorum. :D

SunShine
23-07-2004, 15:05
Not: Bu ve buna benzer tavsiyeler verdiğim kişilerin %90'ı bıraktı sigarayı. Bırakamayan %10'luk kesime de şimdi "Adam değilsin sen, namertsin, getir yüzünü, tüküreceem" falan diyorum. :D

Unutmuşum..

Bir de, içtiğiniz sigara markasının fiyatı ile içmediğiniz günleri çarpın. Hatta içmeyeceğiniz günleri de çarpın. Ve ortaya çıkan rakamla neler yapabileceğinizi düşünün. Ya da o gün bir alış veriş sitesine girip canınızın çektiği bir ürün fiyatı ile sigara içmediğiniz günler boyunca elde ettiğiniz tasarrufun mukayesesini yapın. Eğer tasarruf miktarı az gelirse, "Vay be, demek ki, 23 gün önce bıraksaymışım, tam da bir adet XXXXXXXX parası kadar tasarruf etmiş olacaktım" diye iç geçirin. :roll:

Saygılarımla.

Seaoa_NoDelete
23-07-2004, 15:06

Şu anda dahi içiyorum..

güle güle rainbow, seni hiç unutmayacağız. arkadandan helva yapar dağıtırız. çocuğunun tahsili için de para toplarız, merak etme. her ne kadar babası kadar olamasak da desteğimizi esirgemeyiz. sen içmeye devam et, sıkma canını. kolay değil tabii içmeden durmak.

pardon ama neden içiyorsun?

preatoria
23-07-2004, 15:12
size ilginç gelebilir ama ben içmediğim zaman dişerim sızlıyor. hemde nasıl dayanılır gibi değil

SunShine
23-07-2004, 15:13
Unutmuşum..

Bir de,

Ayrıca..

Bir de, "yazıktır, bu SunShine denen adam, yaşlı başlı, çor çocuk sahibi adam, her ne kadar göstermese de, forumda BaBo'dan sonraki en itibarlı adam, oturup bir saat yazı hazırladı benim için, zaman harcadı, emek verdi.

Yazıktır..

İçersem Sunshine'a ayıp olur" de kendi kendine.

Saygılarımla.

Seaoa_NoDelete
23-07-2004, 15:21
evrendeki en gelişmiş beyne sahip olan insanın, içi tütün dolu yuvarlak bir zehir haznesine karşı bu zaafı gerçekten çok ilginç.

SunShine
23-07-2004, 15:25
Unutmuşum..

Bir de,

Ayrıca ( Son olarak )

Bir de,

Eğer sigarayı bırakamazsanız, yeniden içerseniz, aşağıdaki talimatları uygulayın.

1. Küçük bir kağıt parçasına rasgele 4 harf ve 4 rakamı peşpeşe yazın. Anlamsız şeyler olsun.
2. Sonra hissenet'e girin, bu topiğe gelin ve "başaramadım" yazın.
3. Üye KP'ne gidin.
3. Şifre değiştirme seçeneğini tıklayın.
4. Birinci maddede belirtilen küçük bir kağıt parçasına yazımış olan 8 haneli rakam ve harfleri yeni şifre olarak yazın.
5. Şifre tekrarını da aynı küçük kağıda bakarak cevaplayın.
6. Bir sigara alın, çakmağınızla küçük kağıt parçasını tutuşturun ve sigaranızı küçük kağıt parçasının aleviyle yakın.
7. Yanmakta olan küçük kağıt parçasını kül tablanıza koyun.
8. Küçük kağıt parçasının tamamn yandığından emin olun.
9. Hissenet'ten log off olun. :D
10. SON.

Saygılarımla.

Not: Bu yazım, bu topiğin 47. 48. ve 51. yazılarıyla sıralı olarak ilintili olup, tek başına bir anlam ifade etmez. Bu yazıya göre alacağınız yatırım kararları da beni bağlayamaz. Kendi düşenin de kendisi ağlayamaz. :D

batık
23-07-2004, 20:40
Allak kahretsin.sabah çok hazırdım oysa.şu yardımcı kadın 'kahve istermisiniz' dediğinde şiddetle reddettim.Ama eşeğin aklına (o eşşek ben oluyorum) bir kez karpuz kabuğu düştü.Saat 15:10 civarı hadi yap bir kahve dememle yakmam bir oldu.Bahane hep hazır tabi.Ama gerçekten sanki o ana kadar beynim uyuşmuştu.hatta akşam saat 17 ye kadar zor geçti.yakın zamanda tekrar deniyeceğim.bu sefer yukarıdaki tavsiyelere göre deneyeceğim.sevgiler.

bgali
23-07-2004, 22:31
Sigarayı bırakmak kolay değil,çok zordur!

Sigara yalnızca psikolojik değil,fiziksel bağımlılık ta yapar.Ciddi etkilerinden biri yatıştırıcı/sakinleştirici/teskin edici olmasıdır!

Sigarayı bıraktığınızda en rahatsızlık verici etkiler daha çabuk sinirlenme,tahammülsüzlük,çevrenizdekilere/sevdiklerinize karşı sıklıkla kırıcı davranışlar olabilmektedir.

Gerçekten bırakmak istiyorsanız:

1-Bırakmak için gerekli motivasyona sahip olmalısınız.(Ben oğluma kötü örnek olduğumu düşündüğüm için bırakabildim!)
2-Bırakabileceğinize -bu zorluğu aşacak iradeye sahip olduğunuza- inanmalısınız!

1 ve 2 size uymuyorsa hiç bırakmaya uğraşmayın!

Eğer uyuyorsa:

(...)
1. Öncelikle kendinizi inandırmalısınız.
(...)
2. Sigara paketi taşımayıp, ilk üç-beş gün kendinizi değişik bir ortamda ( daha önce bulunmadığınız veya daha önce sigara içmediğiniz bir yer ) inzivaya çekersiniz. Alışkanlıklardan kurtulmanın en güzel yolu ortam değişikliğidir.
(...)

Her zaman bulunduğunuz çevre ve günlük rutinin dışına çıkmanın çok yararı olacaktır.Tatile çıkmadan 2-3 gün önce bırakmak bence idealidir.

Sigara yoksunluğu belirtileri ilk 20 günde çok etkili olur!
Bu sürede sakız çiğneme,tesbih çekme,diş fırçalama,nikotin sakız veya bantları,çok reklamı yapılan(bence gereksiz ve pahalı) bir ilaç yardımcı olabilir.(Ben yardımcı olarak 3 ay süre ile bir anti-depresan ilaç kullandım.İlk 20 günde ise zamanımın çoğunu uyumak ya da sevdiğim işleri yapmakla geçirdim.Tahmin edebileceğiniz gibi daha önce onlarca kez bırakmayı denemiştim. :) )
20 günden sonra yoksunluk belirtileri kolayca dayanılabilecek kadar azalır.
Zaman zaman çok şiddetle duyulabilecek sigara içme ihtiyacının üstesinden gelmek çok daha kolaydır!

Kendinize güveniniz artar ve kendinizi daha çok sevmeye başlarsınız.
Sevdiklerinize sarılmalarınız da inanın çok daha keyiflidir.

25 yıldan fazla içtim.1 Yıldan fazladır içmiyorum.

mcpar
23-07-2004, 23:03
ben 10 a yakın bırakma girişiminde bulundum ,iradem zayıf cabuk pes ediyorum
en kücük olayda ilk sigara yakmak geliyo aklıma ,sigarayı bırakmak devamlı aklımın bi köşesinde ama cesaret edemiyorum

en basarılı girişimim yaklaşık 2 ay boyunca günde sadece 1 adet sigara içmem olmuştu

birgün muhakkak bırakacagıma inanıyorum ama inşallah geç kalmayız

dideban
23-07-2004, 23:17
sigarayı nasıl bırakdım..hemde gerçekten sıkıntılı ve stresli bir dönemimde..
yaklaşık 60 gündür içmiyorum..yaklaşık 12 yıl sigara içtim..ilk zamanlarda günde bir paket son 3 yıldır ise full 2 paket ortalamayla hemde..
en son 2 ay boyunca babamın şeker komasına girmesiyle beraber hastaneye yatırdık..şahsım ilk defa böyle ortama girmiştim..burada yakın temas halinde olduğum birçok hastanın sigara sonucu çeşitli hastalıklarla nasıl uğraştıklarına rastladım..yolunuz düşerse bir göğüs hastalıkları kısmına özellikle uğrayın...
ayrıca ayağımda varis oluşması ve sigara içtikçe bu rahatsızlığın aldığım önlemlere rağmen ilerlemesi,her sabah kalktığımda yüzümün şişmesi ve kötü koku..bende ani kararla sigarayı bırakmamı sağladı..
sonuç olarak sigarayı bırakmak için önce kesin kararlı olmak lazım..ayrıca günlük hayatın oluşturabileceği negatif enerjiyi sigara ile pekiştirmemeyi becermek lazım..başka uğraşı ve stres atma metodları geliştirerek... kendimizce tabiki..birde bırakmaya kesin karar verdikten sonra aniden bırakmalı,hemen paketi çakmağ ı çöpe atmalı..uzaklaşmalı..

gemici
24-07-2004, 01:53
sigara içme ,içki içme ,türkçe şarkılar dinleme,kumar oynama,hızlı araç kullanma,kapalı yerlere girme,evlenme(dır dır açısından)malum işleri yapma ,yeni moda trene bile binme,hatta aşk meşk te yok(sonra üzülebilirsin) ;yapacakların , bahçe sula ,domates yetiştir,doğal gıda al açık havada dolaş ve 100 yıl yaşa.............................................. ...........

SunShine
24-07-2004, 07:18
yakın zamanda tekrar deniyeceğim.bu sefer yukarıdaki tavsiyelere göre deneyeceğim.sevgiler.

Olmadı sn batık.

Tekrar deneyeceğim demekle olmaz.

Zaten yazdıklarımı da dikkatlice okumamışsınız.

Aslında hiç kimse dikkatlice okumamış.

Eğer bütün yazdıklarımı dikkatlice okumuş olsaydınız, 53. yazıda iki tane 3. şık olduğunu görecektiniz. :D

Doğal olarak da "Ama 53. yazıda iki tane 3. şık var" diyecektiniz.

Kimse demediğine göre, demekki dikkatlice okunmamış. :roll:

Saygılarımla.

gemici
24-07-2004, 11:02
ne farkeder 2 değil 5 tane 3.şık olsa,,,,,,,,,,,,,,
bırakacak adam şık mıka bakmaz........................

Seaoa_NoDelete
24-07-2004, 11:04
Sigarayı bırakmak çok kolay. Ben her gün bırakıyorum. - Mark Twain

gemici
24-07-2004, 11:09
işte bu son söz...............

kalkedon
24-07-2004, 12:10
14 YIL BOYUNCA1.5 PAKET ortalama sigara içtim.Sabah kalkıp 2 zeytin yeyip hemen sigara içmeye başlardım.Sonra BABAM SİGARA DAN AKCİĞER KANSERİ oldu.1.5-2 ay içinde kaybettik.
BABAMa özenerek başlamıştım. Ama sonumun onun gibi olmasını istemiyordum. Daha 28 yaşında idim. Son SİGARA paketini fırlatıp attım.Kendi kendime şöyle dedim." BİR SÜRÜ GEREKSİZ KONULARDA MİLLETLE İNATLAŞIYORUM.BUNDAN SONRA BU İNADIMI İLK SİGARAYI İÇMEMEK İÇİN KULLANACAĞIM.Gerçekten 7 OCAK 1992 den itibaren ilk sigarayı içmedim.İnadımın semeresini gördüm. Haftada 5 maç yapabiliyorum.Sabahları yataktan dinlenmiş kalkıyorum.Görenler 40 yaşında olduğuma inanmıyorlar.
Sigarayı bırakmak için hiç bir zaman geç değildir.Kendiniz için değilse bile eşiniz,çocuklarınız için bu sigarayı bırakın.
Bulunduğum şehirde de insanların sigarayı bırakması için konferanslar tertipliyorum.Annem 50 yaşında eşini , ben 28 yaşımda babamı kaybettim.Benim çocuğumun sigara yüzünden benim yaşadıklarımı yaşamasını istemem.
Sigarayı bırakmanın en etkili yolu derhal bırakmaktır.
azaltarak bırakmada başarı şansı %10 iken ,bırakıyorum ilk sigarayı içmiyecem diyenlerde bu şans %80 dir.O yüzden karar verin ve bırakın. Size devamlı kötülük yapan bir arkadaşınızı terketmiş olacaksınız. Saygılar.

CERİTKALE
28-07-2004, 14:02
Allak kahretsin.sabah çok hazırdım oysa.şu yardımcı kadın 'kahve istermisiniz' dediğinde şiddetle reddettim.Ama eşeğin aklına (o eşşek ben oluyorum) bir kez karpuz kabuğu düştü.Saat 15:10 civarı hadi yap bir kahve dememle yakmam bir oldu.Bahane hep hazır tabi.Ama gerçekten sanki o ana kadar beynim uyuşmuştu.hatta akşam saat 17 ye kadar zor geçti.yakın zamanda tekrar deniyeceğim.bu sefer yukarıdaki tavsiyelere göre deneyeceğim.sevgiler.

Sn Batık,

sesiniz çıkmıyor! Nasıl gidiyor sigara bırakma işleri, bıraktınız değil mi :cool:

SNOWDROP
15-10-2004, 15:23
Sadece yazılanları okuyorum, henüz kendimi hazır hissetmiyorum. Daha önce 1 ay kadar bir süre ara verdiysemde başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu sefer farklı olsun istiyorum dolayısıyla kendimi iyice psikolojik olarak hazırladıktan sonra (ki yaklaşık bu 5 senedir devam ediyor) son darbeyi vuracağım. Kızımın (henüz 2,5 yaşında) her akşam iğrenç bir şey içmeee. demeside beni motive ediyor.

Bakıyorum yazı yazan arkdaşlar oldukça ciddi mücadeleye girmişler ama en önemlisi bu işi başaranların ortak yanı; hepsi inanmış. Demekki bırakmak, bıraktım demek hikaye iş inanmakta ve inandığına hazır olmakta. Biraz daha zamana ihtiyacım var. Ama aklıma gelmişken söyleyeyim doktor babama sigarayı bırak dedi ve babam bıraktı; Sonra ben düşüne düşüne bunun nasıl olduğunu kendimce çözdüm. İlginç bir şey ama Babam kendisini yıllar boyu "bir gün doktor bırak diyecek bırakacağım" diye inandırmış. Herhalde işin sırrı burda önce inanmak lazım. Babam hala içmiyor ve çok şükür ki sağlığıda yerinde

DrX
15-10-2004, 16:02
Telaşlanmayın.... ;)
Hem vallahi hem billahi hepiniz kesinlikle, bila istisna,
Bu sigara defterini kapatıcaksınız.. ;)
Bunu size taahhüt ederim ki;
Amel defterinizin açıldığı gün sigara defterinizi kapamış olacaksınız..Sonsuza dek. :D

Tabii isterseniz birinci defteri erken kapama seçeneğide var.. :rolleyes:

Sigara kronik intihardır..Yani adamın kendisini milim milim, yıllar içerisinde yavaş yavaş asması gibi...

İp parmaklarınızın arasında..... :hmm:

TNT-2
15-10-2004, 16:09
Kim cıkardı bu topici tozlu raflarda bole.. :)
Arkadaslar 18-20 yıl cıvarı gunde 1-2 paket sıgara ıcerek yasadım..
Bulundugum semtde sigaranın en saglam kalesi olarak bılınırdım.. Cok ciddi icer,oncaa isimin arasında sirf sigara icmeye zaman bile ayırıyordum..
Birgun isyerime iki ayagı dizkapaklarından kesilmiz bir musteri gelince ....

Simdi 6 aya yaklastı icmiyorum. Cok kolay oldu hic zorlanmadım. Bole oldugunu bilseydim cokdan bırakırdım. Sigarayı bıraktıkdan 10 gun sonra 5-6 kg aldım ve 100 kg civarına cıkmıstım. Kendime guvenım geldi. Yaz kıs hergece bilg. basında ıctıgım kola, cerez, cips bunlarada karsı bir tavır aldım....

Suan 22 kg verdim. Hersabah duzenli sekilde spor yapıyorum. Gunluk ortalama 12 km kosuyorum. Birok rahatsızlıgım kendılıgınden gıttı.. Horlama,mide rahatsızlıkları,bas agrısı,uykusuzluk, sabah yorgun uyanma, hafıza zayifligi, sırt agrım.

Sigara artık benim icin bitti. Kesinlikle zerre kadar istek yok icimde. Ben artık baska bir insan oldum adeta yeniden dogdum. Farklı beslenme alıskanlıgımla, sportif vucut yapımla, komple yeniledigim giysilerimle kendimi yeniden kesfetmenin keyfini yasıyorum. Meger ne kadar güclüymüsümde haberim yokmus.

Bu mereti ben bırakabiliyorsam eger, bence herkes bırakır. Tüm arkadaslari Sigaraya bırakmaya davet ediyorum.

leviathan
15-10-2004, 16:12
Arkadaşlarım sigarayı bırakışımın 16. günü doldu ve 15 yıldır günde 1 paket standardında içtiğim sigarayı tamamen bırakma isteğişle giriştiğim eylem şu ana kadar başarı ile sürüyor

bırakma sebebim ise bir akşam kalbimde hissettiğim ani ritimsiz atışları farketmemdir. doktora gitmedim ve önce sigarayı bırak dedim kendi kendime ve bıraktım.

simdi bir hesap yapalım sağlığımıza verdiğimiz zarar ayrık olmak üzere bir hesap yaptım
işte sonuç

toplam ortalama-fazlası var aşağısı yok- 5475 paket sigara içmişim(365*15 sene),

içtiğim sigara şu anda 2.5 milyon civarı bu durumda 13.687.500.000.-TL'yi kendimi zehirlemek için haramışım(5475*2.500.000.-=13.687.500.000.-) bu tutarı birde bileşik olarak hesaplayabilirseniz gerçek masrafı bulursunuz, masraf çok daha fazla aslında

içitiğim sigaraları uc uca eklesem 548 km yol yapıyor bu da yaklaşık izmir-Ankara kara yolunun uzunluğu kadar

vay anasına be bu sigaraları uc uca ekleyerek izmir-ankara arasını yürü deseler yapmam hatta üzerine para verseler yapmam

hersabah kalkınca aynanın karşısında bıraktığım ancak ayrılğına 1 saat dayanabildiğim sigaradan bir akşam vakti ayrıldım.

itiraf: bıraktığımın 7. günü balıka gitmek için aldığım çantamı karıştırırken önüme bir paket düştü, o anda aklımda olmayan mereti alıp açtım içinde kuzu gibi bir tanecik sigara iyice de kurumuş kutuyu çantaya geri koydum balığa gittim bir saat sonra sigarayı yaktım ve 3 nefes çektim hiç güzel gelmedi hatta başım döndü sigarayı balıklara attım ve bu ihanetten başka bir kaçamağım olmadı ve onsuz olmaktan çok memnunum sabahları çok rahat boğazım ve ağzım leş gibi olmadan kalkıyorum

asansöre daha az binip yürüyorum.

Benim sırrım kendimi kandırmamak yani o bir sigarayı isteyerek dibine kadar içseydim eminim tekrar başlamış ve halen sigara içiyor olacaktım.

saygılar sevgiler

omer guclu
15-10-2004, 16:27
Ah ne guzel! Ben de sizdeki bu iradeyi, yemek yemekte gosterebilsem! Halbu ki, neredeyse 7-8 yaslarinda basladigim sigarayi gecen ay devletin arttirdigi vergi nedeniyle zamlanmasi yuznden sinirden kopurup hemen oracikta katlettim ve bir daha da agzima surmedim. Yemin ederim, ama su yemek namertini birakamiyorum, okuzler gibi yiyiyorum, doymuyorum, sanirim psişik bir sey..

TNT-2
15-10-2004, 16:27
Simdi tiryaki birini gorur gormez hemen tanıyorum. Uzerindeki sigara kokusu ne kadar rahatsız edici geliyor bana. Kimbilir bende ne kadar rahatsız etmisim cevremdeki insanlari. leviathan yazınca hatırladım sabah bogazım agrırdı damakdakı nikotin tadıda cabası yani.. Kolay bırakmak isteyen arkadaslara spor yapmalarını tavsiye ederim. Yürüyüs veya zamanla orta hızda kosu. Oturdugum apartman 8 katlı asansor neymis sırf spor olsun diye cıkıp geri iniyorum karın kasları baldır kalca ıcın nimet...

Kısının en buyuk dusmanı Nefs'idir.

KALENDER
15-10-2004, 22:07
valla baştan sona okudum daral geldi anadınmı.
sıkıntıdan bi cigara yakacam şimdik
ne diyelim darısı kalenderin başına
anadınmı

kalkedon
15-10-2004, 23:33
kalender baba bu konuda senin örnek olman lazım anadınmı.Bir bıraksan varya forumun yarısı peşinden gelir. Memlekete çok büyük bir hizmmette bulunursun.
O kadar tammam. :D

MUSTİS
04-11-2004, 12:33
...

DrX
04-11-2004, 12:51
...

Soldaki deve akciğer, sağdaki deve prostat kanseri olmuş..... :cool:

:eek: :eek: :eek:

MUSTİS
04-11-2004, 12:57
Soldaki deve akciğer, sağdaki deve prostat kanseri olmuş..... :cool:

:eek: :eek: :eek:
Digerlerinde zaten umit yok...... :)

che
04-11-2004, 13:00
Birde bana bakın!

AloneWolf
04-11-2004, 13:09
Dumandan isim yazabiliyormusunuz?

ŞahMat
04-11-2004, 13:11
Bugune kadar tadina bile merak edip bakmadigim bir seyin hakkinda ileri geri konusmus olmayayim, ne de olsa ates sadece sigarayi yakmiyor ayni zamanda da dustugu yeri yakiyor ama cocuklariniz varsa onlari dusunun, Allah gecinden versin, uvey yetim birakmayin derim. Her seyin basi saglik, kolay gelsin..
saygi ile,

Isin sirri Ferdi'de :)

SÖZ-MÜZİK:FERDİ TAYFUR SİGARAYI BIRAKTIM

SENDEN BAŞKA NE VARSA
TERKETTİM BİRER BİRER
AFFET BENİ SEVGİLİM
SENİ KIRDIYSAM EĞER
GECE HAYATIM BİTTİ
KADEHİ YERE ATTIM
BENİ KUTLAMALISIN
SİGARAYI BIRAKTIM
GECE HAYATIM BİTTİ
O SAYFAYI KAPATTIM
EN SONUNDA BAŞARDIM
SİGARAYI BIRAKTIM
KURTULDUM MEYHANEDEN
MEY KOKAN HAVASINDAN
HOR GÖRDÜĞÜN HERŞEYİ
ÇIKARDIM HAYATIMDAN

skinnypuppy
04-11-2004, 13:20
ben 1995'de bırakıp tam bir sene sonra yeniden başladıydım. hatta, öyle olduydu ki, yeniden başlamak için bir sebep arıyordum ama o sıralar hayatımın volatilitesi çok düşük olduğu için bir sebep bulamıyordum. en sonunda 31 aralık günü yaşasın yeni yıl diyerek fosur fosur yeniden başladım, şimdi ise 2 haftadır falan içmiyorum..bir seneyi devirene kadar da bıraktım diyemiycem heralde..

kısa vadeli bırakmakta hiçbir zaman zorlanmadım, nikotini bırakmak kolay, ama, esas zor olanı psikolojik bağımlılık..bir sonraki kahve, bira, muhteşem yemek, muhabbet, keder, neşe, sıkıntı, sevinç, vs.. nerdeyse her duygumuza koka kola gibi eşlik eden ve her yere cepte taşınabilen süper bir arkadaşı bırakmak gibi..o zor işte.. o safhayı da atlatabilmeniz dileğiyle...

derindeniz
08-11-2004, 20:58
http://www.rio.com.br/animation/fumar.htm

sigara öldürür

CERİTKALE
15-01-2005, 13:09
Topigin en başına gittim ve tekrar okudum...

Helal olsun bana bırakalı tam 7 ay olmuş... :roll:

Sağlık olarak da kendimi iyi hissediyorum. :)

Darısı bırakmak isteyip de bırakamayan tüm dostlarıma... :roll:

Bugün televizyonda dinledim sigara yüzünden günde 300 kişi ölüyormuş allah korusun :(

RAINBOW
15-01-2005, 14:55

Helal olsun bana bırakalı tam 7 ay olmuş... :roll:

Sağlık olarak da kendimi iyi hissediyorum. :)

Darısı bırakmak isteyip de bırakamayan tüm dostlarıma... :roll:

Bugün televizyonda dinledim sigara yüzünden günde 300 kişi ölüyormuş allah korusun :(

Sevgili CERİTKALE..

Bu topik açıldığında sigarayı bırakmış fakat 1 hafta dayanabilmiştim..

Şöyleydi benim sigaraya başlamamın hikayesi..

18 yaşlarındaydım...başlamıştım sigaraya....dumanı seyretme zevki....emme zevki.....karizma zevki çok hoş oluyordu...fakat bilincindeydim aslında kötülüğünün de...

Ama dedim ki kendi kendime...ne kadar kötü olsa da bu sigara...benim de iradem kuvvetli demiştim....istediğim zaman bırakırım demiştim 18 yaşında iken....öksürmeye başlayınca demek ki ciğerlerim ""bırak"" sinyali vermiştir ben de o zaman bırakırım öksürmeye başlayınca demiştim o yaşlarda..

Fakat aradan 20 yıl geçmişti başlayalı....ve de endeksimizin de 2 CENT'i geçmemesinden duyduğum öfkeden mütevellit son 1 yıldan bu yana günde 2-3 paket içmeye başlamıştım...üstelik de hiç öksürmüyordum hala..

Dedim ki kendi kendime...bu sigara beni öksürtmeden götürecek öteki tarafa....Öksürtmeden öldürecek bu meret beni dedim...

Bırakmamın zamanı artık dedim..

Ve de 2005'e girmeden 1 hafta önce...bir pazar günü....bıraktım sigarayı..yaklaşık da 1 ay oluyor içmeyeli.. :)

Kısacası beni kölesi yapan sigaraya rest çekmenin zamanı geldi de geçiyordu bile....artık irademi kullanmanın zamanı gelmişti...ben de hiç vakit geçirmeden kullandım....kullanmam da lazımdı zaten.....kullanmasaydım sevdiklerimden ayıracaktı beni ""meret"" er ya da geç.. :cool:

CERİTKALE
15-01-2005, 15:05
Sevgili Rainbow,

Kutluyorum seni :)

aZrAiL
15-01-2005, 16:11

Helal olsun bana bırakalı tam 7 ay olmuş...

Sağlık olarak da kendimi iyi hissediyorum.

Darısı bırakmak isteyip de bırakamayan tüm dostlarıma...

Bugün televizyonda dinledim sigara yüzünden günde 300 kişi ölüyormuş allah korusun .

Sn CERİTKALE tekrar tebrikler ve helal olsun... :) Benim de 13 ay bitecek, bana da helal olsun... :D Bu arada sn RAINBOW'u da tebrik eder, başarılarının devamını dilerim... :D

Saflarımıza daha fazla katılımcı gelmesi dileğiyle... :düsün:

http://www.thehungersite.com/cgi-bin/WebObjects/CTDSites

Bu arada yukarıdaki linke tıkladığınızda sponponsorlar ihtiyacı olanlar için bir yemek parasını karşılıyorlar...

c.aslanbey
15-01-2005, 17:50
sayın , ceritkale, azrail, rainbow yazılarınızı dikkatle okudum. her sigara bırakma sonucu başarsızlıkla bitiyor. istisnalar bu kaideyi hiç bir zaman bozmaz.bir kere olaya bakış ta yenilgeyi kabul ediyoruz."sigarayı bırakma" .biyolojik beden bunu bilmiyordu.biz eline verdik. o içti.hoşuna gitti.sonrada ona tamam yeter diyoruz. oldumu şimdi.!!!!!!!bu biyolojik bedenle o ana kadar gül gibi geçinirken, birden bire şeker rengi oluyoruz. hem onun huzuru, hem bizim huzurumuz kaçıyor.burada kendimden bahsederken iki farklı varlıktan bahsettiğimi hisseder gibiyim.arabamla seyahat ederkende , yolda gördüğüm arabaları benim gibi birilerinin kullandığını biliyorum.bu biyolojik bedenden de ayrı bir varlık olduğumu biliyorum.bu biyolojik bedeni sigaraya alıştıranında ben olduğumu , bıraktırmak isteyeninde ben olduğumu sonunda fark ettim.bazen ben galip geldim, bazen o galip geldi,kendi kendi ile sürtüşen bir insan tiplemesi çizmek, devamlı biyolojik bedenin beni tehdit etmesi, beni hep hasta etti. bir gün biyolojik bedene operasyon düzenlemeye karar verdim.bir eylem hazırladım.bedene hiç sırrımı vermedim.onu ve gücünü epey iyi tanıyorum.cok konuda beni aşıyor.çektim kendisi konuştum.dedimki,-ilk sigara içirdiğim günü hatırlıyormusun.tebessümle- evet dedi.devamettim-nasıl başın dönmüştü ne keyifti di mi..-evet, -daha sonra sigarayı fazla içtin, o zevkten eser kalmadı dimi,- tamamda ,onları sen zorla içiriyordun,neymiş çok keyfliyim iç, neymiş çok canım sıkkın iç,sinir oluyordum. azmı hasta ettin beni, kaç kere kustum, defalarcada kusacak gibi oldum,sen değilmiydin sırf sigara içmek için birşeyler yiyen, az mı çektirdin be, bi de karşıma geçtin konuşuyorsun....-??? tamam.gel seninle bi anlaşma yapalım.- ne anlaşması..- sigara içmeme de,,-git yaa.geçende de aynı lşeyi söyledin bende zaten senin gereksiz içmelerin yüzünden kötü oluyordum.kabul ettim.kendimi ayarladım o halimden dinçliğimden çokmemnundum.sende bir sinir bi tafra, herşeyin sebebini bana yükledin benimle kavga ettin.sigara içmiyoz diye boyna çerez yedirdin, yemek yedirdin,gereksiz şişmanlığa sebsp oldun. doğru bi hareketin yokki belanın birinden kurtarıyon birine sürüklüyon.-?? iyi tamam. bak bir anlaşma yapıyoruz,bende söz uyacam sende söz uyacaksın.saat başı bir sigara, evet arkadaşlar serüvenime böyle başladım.daha sonraki yıllarda değişik saatlerde içtim sayı düştü son beş yıldırda saat11,13,15,17,19,21 de sigara içiyorum.biyolojik bedenim sigaranın tadını aldığını söylüyor,bende psikolojik olarak rahat olduğumu, bu sayıyı ileriki yıllarda daha da düşürebileceğime inancım olduğunu görüyorum.

pardon
15-01-2005, 18:02
bütün sigara içenlerin ortak bırakma öyküsü:

BIRINCI DAKIKA
Sevgili günlük,
Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayi
birakmanin vücuda yaptigi olumlu etkileri anlatan bir
haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olasi
tiksinmeme ragmen nedense cosup sigarayi birakmaya
karar verdim. Kararim kesin, sigarayi birakiyorum. Bu
kararimin vücuduma etkilerini gösteren tabloyu
basucuma astim. Içimin zehirden temizlenmesini tabloya
bakarak daha rahat hissedecegim. Simdi masanin
üzerindeki dolu sigara paketini burusturup çöpe
salliyor ve saglikli gürbüz bir kisi olma yolundaki
ilk adimimi atiyorum.

SEKIZINCI SAAT
Sevgili günlük,
Tabloya göre sigarayi biraktiktan sekiz saat sonra
tansiyon ve nabiz normale dönüyormus. Inanir misin,
bunu hissediyorum sanirim. Tamam, tansiyon ve
nabzimin bundan sekiz saat önceki halinde de
anormallik hissetmemistim, ama normale dönmesi iyi bir
sey herhalde. Coskumu paylasmak için Teoman'i
aradim, sigarayi birakmama "geçici Ubeyd Korbey
sendromu" adini takti. "Oglum" dedim, "bak tam sekiz
saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzim
cillop gibi oldu". Bunu söyleyince kendi nabzinin ve
tansiyonunun da harika oldugunu söyledi, meger sekiz
saattir uyuyormus. Y_a_v_s_a_k iste, ben ne diyorum o ne
diyor. Yalniz laf aramizda, kafama takildi gerçekten,
demek ki günde sekiz saat uyuyan bir sigara
tiryakisinin tansiyonu ve nabzi da günde bir kere
normallesiyor. E peki, tansiyon ve nabiz günde üç kez
normale dönemeyecegine göre benim kazancim ne bu
isten? Demek ki, savasi erken birakmayacaksin. Yoksa
Teoman i_t_i_n_d_e_n ne farkim kalir? Onun tansiyonu da
normal, benimki de.... Neyse, bakicaz....

ONUNCU SAAT
Sevgili günlük,
Sigarayi birakirken baslangicin çok zor geçtigini
duymustum. Hiç de degilmis. Az önce yemek yedim,
istahim açilmis, yemeklerin tadini daha iyi aldim.
Yillardir ilk kez yemegin üzerine sigara içmeyecegim.

ON BIRINCI SAAT
Acaba azaltarak mi biraksam? Sadece yemeklerden
sonra içsem mesela? Yok yok, dayanmam lazim.
Kuruyemisçiye gidip kabak çekirdegi alayim,
oyalanirim.

ON ÜÇÜNCÜ SAAT
Iki saattir araliksiz kabak çekirdegi yiyorum. Ve
bir de yildiran dejavu: "abi bu çekirdege elini
sürünce birakamiyorsun."

ON DÖRDÜNCÜ SAAT
Kabak çekirdegini birakinca yemekten sonrakine
benzer bir sigara içme istegi uyandi. Çöpe attigim
sigara paketini ararken telefon çaldi, Teomanmis.
"Sagliginda yeni düzelmeler var mi?" diye sorup
kahkaha atti. Vay ayi vaaay, sigarayla mücadelemde
basarisiz olmami bekliyor demek ki. Bu beni
sinirlendirmekten çok kamçiladi. Ulan Teoman,
görüsürüz bakalim. Ilk isim sigara paketinin oldugu
çöp torbasini evden atmak.

ON YEDINCI SAAT
Sevgili günlük,
Kendimden utaniyorum. Az önce kapidaki çöp
torbasini geri almaya karar verdim, kapici g.türmüs.
Kararsizim, sigarayi birakanlarin sinirli olmaya
basladigi ve kilo aldigi söyleniyor. Sisman ve sinirli
biri olup Hüseyin'e benzemeyeyim sakin?

YIRMI DÖRDÜNCÜ SAAT
Sevgili günlük,
Biliyor musun, sigarayi biraktiktan 24 saat sonra
kalp krizi riski yüzde 25 azaliyormus. Fena degil ha,
ne dersin? Teoman'i aradim az önce, sana en fazla 15
gün veriyorum dedi. Kalp krizi riskinin azalmasindan
sözettim, güldü. Gül bakalim Teoman efendi, gül...
Gidip kabak çekirdegi alayim.

IKINCI GÜN
Sevgili günlük,
Dün çok kötü geçti. Kuruyemisçiye gidip bir kilo
kabak çekirdegi aldim. Gazeteleri çikmadan okusaydim
keske, Hincal Uluç kösesinin yarisini "kabak
çekirdeginin cinsel güce katkilari"na ayirmis.
Allahim, ya kuruyemisçi de okumussa yaziyi? Ulan yüz
gram al çik, bir kilo niye aliyorsun? Bundan sonra
o dükkanin önünden geçemem.

ÜÇÜNCÜ GÜN
Sevgili günlük,
Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayi birakmamin
üzerinden 72 saat geçti, yani sinir uçlarim bugünden
itibaren yenilenmeye basliyor. Daha da güzeli,
sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim, kizin
yaninda ariza yapmasam bari...

DÖRDÜNCÜ GÜN
Sevgili günlük,
Dün ne güzel baslamisti hatirlarsin, ama korktugum
basima geldi ve sevgilimle kavga ettim. Her sey iyi
baslamisti halbuki. Bir ara disari çiktik, ben
sosisli sandviç almak istedim, hanimefendi karsi
çikti.
Neymis, yürüyerek yemek yenilmezmis. Durduk yerde
kavga çikti. Sonunda dayanamayip karsidaki lokantaya
gittim ve patlican musakka söyledim. Garson tabagi
getirir getirmez hatunun yanina kostum ve "yürüyerek
yemek öyle yenmez böyle yenir" diyerek elimde tabak
yürümeye basladim. Bir yandan da musakkayi
yemeye çalisiyorum. Kiz kaçmaya basladi, ben de
pesinden kosuyorum. Bir ara agzimdan köpükler
çiktigini farkedince durakladim. Elimdeki tabagi çöpe
atip eve döndüm. Sevgilimin telesekreterine not
biraktim, umarim arar.

BESINCI GÜN
Bu sabah Istikbal'den çek-yat gelecekti, öglene
kadar bekledim, ne gelen var ne giden. Birden
sinirlerim tepeme çikti, elimde odunla beklemeye
basladim. Hayir, niye sözünde durmuyorsun kardesim?
Sabah dediysen sabah getir. Adamlar saat üçte
geldiler, ben odunla kapiya çikinca tedirgin olup
kaçtilar. Istikbal'i arayip siparisi iptal ettim,
Yatas'i var Mobella'si var canim, banane yani...

ALTINCI GÜN
Sevgilim aradi, bana çok kizgin oldugunu söyleyip
bir çuval zir zir yapti. Zaten ona moralim bozuk, bir
de Teoman gelip karsimda fosur fosur sigara içmesin
mi? Dumani suratima üflediginde çaktirmamaya çalisarak
içime çekmeye çalistim. Ulan özlemisim be...

YEDINCI GÜN
Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim.
Gevsemek için televizyonu açip belgesel izlemeye
basladim. Discovery Channel'da Timsah Avcisi diye bir
lavuk var, 10 dakika dayanamadim herife. Eline bir
yilan almis, yilan çitir çitir isiriyor, bu gevrek
gevrek gülüyor. Neymis, yilan zehirsizmis. Ya
arkadasim, zehirsiz diye ne bu yani? National
Geographic'i açiyorum, zürafalar var, daha iyi. Ama
zürafalardan, Mary ve ailesi diye söz ediliyor.
Allah belanizi versin hepinizin. Süt içip uyumaya
karar veriyorum, süt sisesinin üzerine "lütfen
çalkalayiniz" yazmislar. Çal-ka-la-mi-yo-rum.
Mecbur muyum lan sizin sisenizi temizlemeye. Para
almasini biliyorsunuz essogluessekler sizi be!

SEKIZINCI GÜN
Aksam arkadaslarla bira içmeye gittik. Bu insanlar
ne kadar anlayissiz var ya günlük, aklin oynar. Ulan
zaten sigarasiz bira içiyorum, beynim sulanmis, hala
üzerime geliyorlar. Masada ideolojik hadise çikti,
disari kadar uzadi. Tartisma sorun degildi de
"sigarayi biraktigindan beri kilo aldin lan
koca g.t" deyince dayanamayip kafa attim Teoman'a.
Yapmasam iyiydi.

SEKIZINCI GÜN
Teoman arayip bir daha benimle görüsmek
istemedigini söyledi. Çok umurumdaydi lavuk. Gereken
cevabi verdim zaten. Bu arada, gazetede okudum
yine. Sigarayi birakmanin çesitli yöntemlerinden
bahsediyordu. Azaltarak birakma ve marka degistirerek
birakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba? Ama yok
yok, bu kadar dayandim, gerisini getirmek lazim.

DOKUZUNCU GÜN
Sevgili günlük,
Sana ne zamandir sevgili günlük diye
seslenmedigimi farkettim. Oysa sen bu dünyada beni
anlayan tek varliksin, tek dostumsun. Bugün ne oldu
biliyor musun, sevgilim beni terketti. Alçak kadin,
manyaklastigimi söyleyip ayrildi benden. Bu arada
kabak çekirdeginin b.kunu çikardim, her tarafimda
sivilce çikti.

ONUNCU GÜN
Iki gün önce, sigarayi birakmanin çesitli
yöntemlerinden sözetmistim. Ben iki yöntemi
birlestirip hem marka degistirdim hem de azalttim.
Günde üç tane yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O
kadar zaman sonra ilk içilen sigaranin bir güzel
kafasi var, sasiririsin.

ON BIRINCI GÜN
Kendime bir iyilik yapip sigarayi bese çikardim.
Ha üç, ha bes. Eskiden günde bir paket içiyordum,
simdi bes tane içiyorum. Yine kazançliyim yani...

ON IKINCI GÜN
Bugün gazetede Amerika'da yapilan bir arastirmayla
ilgili haber okudum. Habere göre günde 10 taneye kadar
sigaranin çok fazla zarari yokmus. Üstelik sigaranin
markasini degistirmekten falan bahsedilmiyordu. Madem
öyle günde 10 tane Camel içebilirim.

ON ÜÇÜNCÜ GÜN
Sevgilimi ve Teoman'i arayip özür diledim.
Sevgilim, bir süre daha görüsmek istemedigini söyledi.
Agzimdan köpükler çikarken kosturdugum sahneyi
unutamiyormus. Hakli kiz, bir sey söyleyemedim. Teoman
aramizda geçen hadiseyi sigaraya yordu, ona göre yavas
yavas sigara içmeye baslayinca beynim tekrar faaliyete
geçmis. Neyse baristik ve yarin aksam bulusmaya
karar verdik.

ON DÖRDÜNCÜ GÜN
Teoman'la ocakbasina gittik. Içtigim sigaralari
saymadim. Teoman'in da dedigi gibi, sigaranin
zararlarini bilerek içiyorum, kime ne? Sana da
soruyorum günlük, sanane?

ON BESINCI GÜN
Püfür püfür içiyorum sigaralari. Bir de, "sigaraya
tekrar baslayinca ne olur" tablosu yapmaya basladim.
Sevgilim de bir daha sigarayi birakmayacagim
sözünü verince geri döndü. Elveda günlük, bir daha
isim olmaz seninle.

--
İnsanların ölmesiyle yaşamın gülünçlüğü nasıl değişmezse,
insanların gülmesiyle de yaşamın ciddiliği değişmez...
Bernard Shaw

pardon
15-01-2005, 19:54
yukarıdaki yazı alıntı,ama ben aynı şeyleri o kadar çok yaşadım ki,gerçi hepimiz yaşamışızdır,ama ne olursa olsun birgün bu topiğe sigarayı bıraktığımı yazacağım,yani umarım,öyle ummak istiyorum,sizce böyle bir beklenti ne kadar gerçekci,belki iddialı bir laf oldu,biraz daha düşünmeliyim belkide,yok yok daha bırakmaya zaman var... :mad:

c.aslanbey
15-01-2005, 21:23
ben değişik denemelerden geçtim. bu konuda epey tercübeliyim.iradem güçlü biri olmadığımı daha başka konulardaki denemelerimden çok iyi biliyorum.sigarayı bırakmak demek . biyolojik bedenle boy ölçüşmek anlamına geliyor.bu anlamda söylenen her söz ciddi bir iddia zaten taşıyor. bu arada benliğimiz , yani özümüz dediğimiz varlık.dört unsurun bir araya gelmesinden müteşekkil bir yapıyı sergiliyor.bunun iki anlamınıda bilmek, fani yaşamda beraber bir ömrü tüketecek olan varlığımız ve biyolojik bedenimizin daha iyi bir uyum içerisinde olmasına ve daha az acı çekmemize , belkide bir anahtar.biyolojik bedenimiz TOPRAK, SU, HAVA,SICAKLIK tan, özümüz dediğimiz varlığımızda,VARLIK ALEMİNE GEÇİRİLMİŞ OLMAMIZ, BU ALEMDE canlı OLUŞUMUZ,YİNE BU ALEMDE BİZE BİR kudret VERİLMİŞ OLMASI, VE SONUNCUSU VE DE EN ÖNEMLİSİ akıl LI BİR VARLIK OLUŞUMUZ.işte böylece,biyolojik beden benliğimiz ve akıl üçgeninde kıvranan acı çeken, tiryaki olan, duyguları olan ve varsayımlar çıkmazında bocalayan, varsayımdan gerçeklere varmak üzereyken bıkan bir yapı......işte irade denen şeye fazla yüklenmek.aklı kullanmamak anlamınada geliveriyor.bütün bunları düşünerek. biyolojik bedenle sulh imzaladım.ne onun dediği ne benim dediğim.bu düşünce son beş yıldır. günde 6 sigara ile mutlu bir yaşamı bana verdi...bir yıl başı gecesi 4 paket parliament içtiğim günlerden bu günlere gelmenin mutluluğunu uzlaşan üçgenin sonucuna bağlıyorum.

bourbon
16-01-2005, 16:35
Askerde 2 paket ıcıyordum.2 Aydır gunde 10 adete ındırdım.Vücutta süper bir rahatlama var.Tabiiki bırakmak lazım ama ben bırakmayı istemiyorum.Boğazda denize karşı yanında Nicole Kıdman yoksa Kısa Malboş mu seç birini deseler,hiç şüphesiz Malboşu seçerim.

CERİTKALE
16-01-2005, 17:17
yukarıdaki yazı alıntı,ama ben aynı şeyleri o kadar çok yaşadım ki,gerçi hepimiz yaşamışızdır,ama ne olursa olsun birgün bu topiğe sigarayı bıraktığımı yazacağım,yani umarım,öyle ummak istiyorum,sizce böyle bir beklenti ne kadar gerçekci,belki iddialı bir laf oldu,biraz daha düşünmeliyim belkide,yok yok daha bırakmaya zaman var... :mad:

Ben hiç yaşamadım :roll:

Sigara sizden daha mı güçlü? :hmm:

TNT-2
16-01-2005, 17:40
Kim cıkardı bu topici tozlu raflarda bole.. :)
Simdi 6 aya yaklastı icmiyorum.......Suan 22 kg verdim.

Hala içmiyorum bundan sonrada içmem... Yazdıgın gunden bugune sadece 2kg aldım. Artık haftada 1 gun spor yapıyor. İlaç bitki v.s kullanmadan sadece dikkatli beslenerek formumu koruyorum.

Thesecret
17-01-2005, 21:11
Ben de bir ara bir sigarayı bırakmaya kalktım. Bıraktım da dünya küçüldü, gözlerim karardı. 3 gün zor dayandım. Sonra karar verdim ve yeniden başladım. Ondan sonra da sigarayı bırakmayı bile düşünmedim hiç.
İç Thesecret iç ağzından burnundan gelsin.................

CERİTKALE
17-01-2005, 21:23
Ben de bir ara bir sigarayı bırakmaya kalktım. Bıraktım da dünya küçüldü, gözlerim karardı. 3 gün zor dayandım. Sonra karar verdim ve yeniden başladım. Ondan sonra da sigarayı bırakmayı bile düşünmedim hiç.
İç Thesecret iç ağzından burnundan gelsin.................

Sevgili dostum :)

Bırakma zaten sen :p Bu stresle senin bırakman çok zor :D

Borsayı bıraktığın gün bırakırsın :D O da zor gibi heralde :roll:

tulaycan
17-01-2005, 21:30
Borsa=sİgara, Sİgarayi Birakmak İÇİn İlk Önce Borsayi Birakmak Lazim:) Umarim BaŞlamassiniz Ama, Senedİnİzde OluŞacak En KÜÇÜk Bİr Olumsuzlukta İlk KoŞacaĞiniz Yer Tekel Bayİ Olacak. Örnek Mİ Ben.. Birakip Birakip BaŞliyorum En Fazla 2-3 GÜn SÜrÜyor..

CERİTKALE
17-01-2005, 21:32
Borsa=sİgara, Sİgarayi Birakmak İÇİn İlk Önce Borsayi Birakmak Lazim:) Umarim BaŞlamassiniz Ama, Senedİnİzde OluŞacak En KÜÇÜk Bİr Olumsuzlukta İlk KoŞacaĞiniz Yer Tekel Bayİ Olacak. Örnek Mİ Ben.. Birakip Birakip BaŞliyorum En Fazla 2-3 GÜn SÜrÜyor..

Demek ki ben iyi kazanıyorum :D

Tam yedi ay oldu bırakalı :p

Thesecret
17-01-2005, 21:36
Çok kazandıkça çok içiliyo. Tecrübe ile sabittir :roll: :cool: :D

tulaycan
17-01-2005, 21:44
THESECRET ne yazıyorsun bilmiyorum ama sakın aleyhime yazma çünkü sen ne yazarsan yaz seni engelledim görmüyorum!!!!

Thesecret
17-01-2005, 21:47
Getti bi cigara daha. Bu modeller mi böyle, yoksa bunu mu defolu üretmişler. Duman gelmiyo. Haaaa tamam tamam KIRIKmış... :mad:

balaban
17-01-2005, 21:47
Ben iki kez ramazanda bıraktım. İkisinde de yaklaşık 2 ay içmedim sonra tekrar başladım. Bu ramazan bırakmayı bile denemedim.

CERİTKALE
17-01-2005, 21:49
Çok kazandıkça çok içiliyo. Tecrübe ile sabittir :roll: :cool: :D

Bilirim o duyguyu keyiften değil mi? :D

tulaycan
17-01-2005, 22:01
hımmm

TNT-2
17-01-2005, 22:04
ucak la seyahat ettim 1 ay once :D cok keyf aldım ama icimden sigara icmek gelmedi nedense.. Arkadaslar tencere kapagı tıngırdasa kalkıp oynarsınız siz...

Thesecret
17-01-2005, 22:13
ucak la seyahat ettim 1 ay once :D cok keyf aldım ama icimden sigara icmek gelmedi nedense.. Arkadaslar tencere kapagı tıngırdasa kalkıp oynarsınız siz...
Sermayenin 5 katı miktarı tek tuş bir şekilde beklerken şekilden şekile girseydin, saç diplerinden topuklarına kadar ecel terleri dökerek beklersen ve bunun sonucunda para kazansanda kazanmasanda o sigarayı yakarsın abicim. Yok ben yakmam diyorsan, gel senin adına bir kez işlem yapiiim 5 dakikada kaç sigara içersin kendini test et. Uçağa binmek neymiş ki, uçağın taaaaa kendisi oluyon valla.
Oynama noktasına gelince; tek tencere tıngırtısı değil, kapı gıcırtısına da oynarım valla. Ohhh Ohhhhhh sefam olsun. :D :D :D

abidin
17-01-2005, 22:38
Sermayenin 5 katı miktarı tek tuş bir şekilde beklerken şekilden şekile girseydin, saç diplerinden topuklarına kadar ecel terleri dökerek beklersen ve bunun sonucunda para kazansanda kazanmasanda o sigarayı yakarsın abicim. Yok ben yakmam diyorsan, gel senin adına bir kez işlem yapiiim 5 dakikada kaç sigara içersin kendini test et. Uçağa binmek neymiş ki, uçağın taaaaa kendisi oluyon valla.
Oynama noktasına gelince; tek tencere tıngırtısı değil, kapı gıcırtısına da oynarım valla. Ohhh Ohhhhhh sefam olsun. :D :D :D

Hoca, destek misin Köstek misin? :confused:

İlk önce onu bilelim de :D :D :D

bikmisbroker
17-01-2005, 22:49
Sermayenin 5 katı miktarı tek tuş bir şekilde beklerken şekilden şekile girseydin, saç diplerinden topuklarına kadar ecel terleri dökerek beklersen ve bunun sonucunda para kazansanda kazanmasanda o sigarayı yakarsın abicim. Yok ben yakmam diyorsan, gel senin adına bir kez işlem yapiiim 5 dakikada kaç sigara içersin kendini test et.. :D :D :D

Ben O durumda icmezdim o sigarayi...YERDiM..:D:D:D

Thesecret
17-01-2005, 22:51
Yemişliğimde vardır heralde BABO. Hatırlamıyorum ekrana bakıyordum o anda :D :D :D

CERİTKALE
17-01-2005, 22:55

Bu durumda paket bile yenebilir yav :D :D

Thesecret
17-01-2005, 23:00
Bu durumda paket bile yenebilir yav :D :D
Yok yenmiyo ama çakmak yutma tehlikesi mevcut. Zarar etmişseniz içiniz yanıyor zaten, sigara içiyo görüntüsü sağlıyo. Bol bol su içiyorum diye Mustafa da takılıyor ya zaten. Arşimete inanmıyon, deneyini mi yapıyon diyo :p :p :p

abidin
17-01-2005, 23:00
Hadee muhabbete bak, sigarayı sevenler topicine dönüyor burası,

Ne diyeyim ki sizlere , ne bileyim ki?

En iyisi;

- Afiyet olsun

Thesecret
17-01-2005, 23:01
Hadee muhabbete bak, sigarayı sevenler topicine dönüyor burası,

Ne diyeyim ki sizlere , ne bileyim ki?

En iyisi;

- Afiyet olsun
Sigarayı içenler ve sevenler derneği ni kuracaz :p :D

CERİTKALE
17-01-2005, 23:05
Sigarayı içenler ve sevenler derneği ni kuracaz :p :D

Dernege üye olmak için
Tekrar mı başlasam ne? :D :p

Thesecret
17-01-2005, 23:09
Dernege üye olmak için
Sigara içenleri sevenleri de derneğe üye yapıyoz aman başlama. Ne hallerle bırakmışsın zaten :p
Bak canım sıkıldı yaw. Dur bi sigara yakiiim :p

abidin
17-01-2005, 23:11
Dernege üye olmak için

Al işte olacağı buydu :mad:

Anlaşıldı 9 ay olmuş sigarayı bırakalı ve asla başlamaya niyeti olmayan ben buradan uzaklaşmalı :D

Sevgili Ceritkale , beni üzdün :confused:

Sakın tekrar başlama :o

CERİTKALE
17-01-2005, 23:16
Al işte olacağı buydu :mad:

Anlaşıldı 9 ay olmuş sigarayı bırakalı ve asla başlamaya niyeti olmayan ben buradan uzaklaşmalı :D

Sevgili Ceritkale , beni üzdün :confused:

Sakın tekrar başlama :o

yav napıyım, üye olmak için mutlaka sigara içmek gerekiyormuş :D

Thesecret
17-01-2005, 23:22
yav napıyım, üye olmak için mutlaka sigara içmek gerekiyormuş :D
İftira atma :D:D:D Kapatıyom derneği.

TNT-2
17-01-2005, 23:26
yarasın arkadaslar.. Ben 20 yıl ictim. Sizler gibi Bakıyordum dumanına bisi gorunurmu dıye ama, ama ben zaten teknige inanan bi yatırımcı degılım ki.. Eliotcular, dumancılar yanı bana inandırıcı gelmemisti zati :D :D anladımkı bu gıdısle tek gorunen yesil mercedes olacak...

CERİTKALE
17-01-2005, 23:34
yarasın arkadaslar.. Ben 20 yıl ictim. Sizler gibi Bakıyordum dumanına bisi gorunurmu dıye ama, ama ben zaten teknige inanan bi yatırımcı degılım ki.. Eliotcular, dumancılar yanı bana inandırıcı gelmemisti zati :D :D anladımkı bu gıdısle tek gorunen yesil mercedes olacak...

Mercedes ha hadi bakalım rasgele :D :D

Benim de ahdım var az kaldı yakında şirkete BMW yle girecem :D :D

gemici
18-01-2005, 17:29
Dernege üye olmak için
.
iç tabii.........içenler öldü de içmeyenler ölmedimi.
sigara faydalı bir şeydir..................

Thesecret
18-01-2005, 18:48
.
İçinizdeki yangına tercüman olur NETEKİM...........

abidin
18-01-2005, 20:43
.

Al işte yine bir sigara dostu daha :mad:

Ama bana rahmetli dedemi hatırlatıyor :( :( :(

Rahmetli, rahmette (sigara) rahmet var, derdi sevgili rahmetli :D :D :D

simyacı
18-01-2005, 22:35
sigaraya hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. :mad:
arada bir bi parlement veya marlboro yakıyorum. yaklaşık 7-8 yıldır bu böyle.
3 ayda bir 1 tane, gerçi bu bile zararlı. :roll:

Thesecret
18-01-2005, 23:27
Al işte yine bir sigara dostu daha :mad:

Ama bana rahmetli dedemi hatırlatıyor :( :( :(

Rahmetli, rahmette (sigara) rahmet var, derdi sevgili rahmetli :D :D :D
Benim dedem de ne var bunu içecek derdi........................RAHMETLİ :D

DEVadam
19-01-2005, 01:36
Benim dedem de ne var bunu içecek derdi........................RAHMETLİ :D
Kesin 90 yaşını devirmiştir deden... :roll:

Matematikçi
19-01-2005, 02:00
insaallah diger icenlerde bu laneti birakir...

Thomas
19-01-2005, 05:05
Ben de 10 Ocak'ta bıraktım. İlk beş gün sersem gibi hissettim kendimi. Hep şu soru takıldı kafama: Bırakmanın psikolojik rahatsızlığı, fizyolojik rahatlamaya değer mi??? Yaw kafam basmıyor, yoğunlaşamıyorum, işe güce elim gitmiyor... 5. gün ilk kez birayla içtim (1 tane). Sadece alkol aldığımda 1-2 tane içecektim güya... Bir süre direndim de.. Sonrası malum... Bu gece de tam başladım herhalde. Allah belasını/belamı versin. :mad:
Ama şu soruyu hala soruyorum:
Bırakmanın psikolojik rahatsızlığı, fizyolojik rahatlamaya değer mi??? :confused:
Ya da bu psikolojik rahatsızlık ne zaman biter???.... :confused: :confused:

Thesecret
19-01-2005, 06:56
Kesin 90 yaşını devirmiştir deden... :roll:
Dedem çok şeyler devirmiş adamdır. Bir onu deviremedi...

chuckydoll
19-01-2005, 07:37
ya biz bu genç yaştan ölüme imza attık. sabah 8:30 ve akşam 23:00 civarında aldığım paket bitti... allahtan bi yarım paket daha varmış evde....(avuntuya bak) syn thomas özellikle borsanın içinde olunursa ne psikolojik rahatsızlık biter ne de fizyolojik rahatsızlık ... ne de şu kontratı yırtıp atamayız....(ölüm kontratı)!!!!!!

şensobey
19-01-2005, 07:47
Yaklaşık 25 yıldır sigara kullanıyorum.
Ortalama günlük 25ad.
Bu süre içinde içmeme ilk rekorum 3 son rekorum 6 gün.
Sigara konusunda tek tesellim iki çocuğumun da sigaradan nefret ediyor oluşu.

Thesecret
19-01-2005, 11:49
Üzerime çok gelmeyin sigarayı bırakıp puro içmeye başlarım ona göre :cool: :p :D

TNT-2
19-01-2005, 13:07
Bırakmanın psikolojik rahatsızlığı, fizyolojik rahatlamaya değer mi??? :confused:

Bu soruları kendıne degılde teske ortaya sorsaydın.. O donemlerı yasamıs bırı olarak cvp yazabılırdım.

c.aslanbey
19-01-2005, 13:47
Yaklaşık 25 yıldır sigara kullanıyorum.
Ortalama günlük 25ad.
Bu süre içinde içmeme ilk rekorum 3 son rekorum 6 gün.
Sigara konusunda tek tesellim iki çocuğumun da sigaradan nefret ediyor oluşu.üç kişinin istihkakını tek başına içiyon.sonrada, kendine kılıf hazırlıyon. neymiş çocuklarım içmiyorda ben ondan içiyom, yoksa çöpe gidecek yazık..... falan. içme kardeşimm çöpe gitsin, bi fakire de verme, sevaptır da deme.... :D

c.aslanbey
19-01-2005, 13:59
Ben de 10 Ocak'ta bıraktım. İlk beş gün sersem gibi hissettim kendimi. Hep şu soru takıldı kafama: Bırakmanın psikolojik rahatsızlığı, fizyolojik rahatlamaya değer mi??? Yaw kafam basmıyor, yoğunlaşamıyorum, işe güce elim gitmiyor... 5. gün ilk kez birayla içtim (1 tane). Sadece alkol aldığımda 1-2 tane içecektim güya... Bir süre direndim de.. Sonrası malum... Bu gece de tam başladım herhalde. Allah belasını/belamı versin. :mad:
Ama şu soruyu hala soruyorum:
hiç bir zaman,kendinize, başkalarına ve başka şeylere bela okumayın, ağzınızdan çıkan her bir cümlenin, düşüncelerinizde kalan söze ve daha ötesi fiile dönüşmeyen her olgunun bile sonuçlarını yaşıyoruz.şu anda yaşadığınız sonuçlar, daha önceki sebeplerin sonuçları.şimdiki sonuç olartak ortaya çıkanlarda, daha sonra ortaya çıkacak sonuçların sebebleri olacaktır.hiç birzaman bir başlangıç ve hiç bir zaman bir bitiş yoktur.herzaman için bulunduğumuz4. boyutu seyir yeri olarak algılarsak üç boyut içinde mütemadiyen ilerliyoruz.kimine göre ölüm bitiş kimine göre sonsuzluk,ağzımızdan çıkan sözler ve derinliğimizdeki düşünceler her ne kadar başkalarını ve başka şeyleri deda içeriyor gibi gözüksede TEK MUHATABI yine kendimiziz.

AAAcemi
19-01-2005, 14:18
bende 10 gün önce bırakmaya karar verdim , çok sıkışınca yakıyordum bir tane
kolay olmuyor bırakmak maalesef . günde 1,5 paket içiyordum .
hala bırakamadım tamamiyle ama günlük ortalamayı yarım palketin altına indirdim .

Ofiste yasaklasalar belkide bırakacam ama herkes içiyor :(
Yokki bizim ofiste disiplin :) ,patronun karşısında fosur fosur yakıyorz . bir tek o içmiyor o da içene karışmıyor. :confused:

bırakıp da bir daha içmeyenleri yüksek iardelerinden dolayı kutluyorum .

şensobey
19-01-2005, 20:22
üç kişinin istihkakını tek başına içiyon.sonrada, kendine kılıf hazırlıyon. neymiş çocuklarım içmiyorda ben ondan içiyom[/B], yoksa çöpe gidecek yazık.....[/B] falan. içme kardeşimm çöpe gitsin, bi fakire de verme, sevaptır da deme.... :D

Sn c.aslanbey tarafınızdan yanlış algılandığımı anlıyorum.
Yazınızı okuyanların da aynı yanılgıya düşmesinden endişe ederim.
Kendime kılıf falan hazırladığım yok.
Hele ki çocuklarım içmiyorda ben ondan içiyorum gibi bir mazeret veya böyle bir mantık olur mu?
Yazdığım cümlelerden nasıl böyle bir anlam çıkardınız. İnanın 3-4 kez yazdığımı okudum sağa, sola, yukarı, aşağı ve hatta diyagonal çektim sizin anladığınız şekli bir türlü yakalayamadım.
Sigaranın zararlarını bir tiryakisi olarak biliyorum.
Bu meret hakkında bir baba olarak çocuklarıma bu konuda kötü örnek olduğumu da biliyorum.
Buna rağmen çocuklarımın sigaradan nefret etmeleri beni memnun ediyor.
Eğer sigaraya sempatileri olsa veya kullanıyor olsalar bu konuda en büyük suçlu olarak kendimi hisetmem kaçınılmaz olacaktı.
Sevgi ile kalın. :)
Herkese iyi bayramlar diliyorum.

c.aslanbey
19-01-2005, 21:33
sayın şensobey,balık bir gün yavrularını toplamış, insanoğlunun kendilerini ne şekillerde avlıyacağını izah ediyormuşki, tam o sırada yukarıdan bir ağ inmeye başlamış.anaç balık, ağı göstererek-- buna tepeden inme derler çaresi yoktur, kaçın canınızı kurtarın diyebilmiş... yazınızda yanlış anlaşılan, anlaşılmayan anlamsızlık da yok, gayet net.ben şaka ile karışık biraz takıldım. birde halk arasında , baba içerse evlat içmez , içmeyenin evladı sigara içer gibi bir söz vardır, bunada vurgu yapmak istedim. aslında baba içer evlat içmez tezi, bizim aile de geçerli değil.bizde baba da içiyor evlatta.saygılar.hac bayramı hayırlara vesile olur inşaallah.

Akresi
19-01-2005, 21:51
Tütünü bilir misin
Kız saçı demiş araplar

diyor bir şiirinde Ahmed Arif. Sigaranın yakıştığı insanlar vardır. Muhabbetleri, dudaklarında duruşu ellerine alışları, bir tören gibi yakılan ibelolar ve çakılan kibritler. İğreti durmaz hani. Ama Ahmet Arif'e bir başka yakışır. Bizim oralarda belli yerler vardır tütünü meşhur olan. İçimi tam kıvamında. Hassas eller topar sürgünleri ve ince ince kıyar özenle. "Ğurs" tütünü dedin mi bitmiştir artık mesele. Kehribar sarısı rengi göz kamaştırır. Tel teldir. (Ayrıca daha sert içenlere özellikle az su verilerek yetiştirilmiş ve Rize çayının biraz irice kıyılmışı gibi olanlar da vardır.) Efendim bu cigara bir yıl yetecek miktarda alınır ve toprağa gömülür. Bir müddet sonra çıkarılır o topraktan. Ama böyle mi kokar bir tütün? Nerde içseler anlarsınız kokusundan. Sahibi için tütün :

Seni, baharmışın gibi düşünüyorum,
Seni, Diyarbekir gibi,
Nelere, nelere baskın gelmez ki
Seni düşünmenin tadı...

dizeleriyle anlatılabilir.

Bu bir zevktir efendiler. Tabakadan tütünü ele alıp kağıda miktarınca yaydın mı. Sıra yuvarlamanın keyfine gelmiştir. El bir iki gittikten sonra onu değme fabrikalara taş çıkartacak güzellikte rulo kıvamına getirir. Islatılan ve hafifçe dişlerle kesilen cigara kağıdı, yapıştırılınca oltu taşından veya kehribardan yapılma ağızlıklara takılmaya hazırdır artık.

Arzular başka sey,
Hatıralar başka.
Tütünü olmayan şehirde,
Söyle, nasıl yaşanır?

Hani bu olmasa sevgiliye nasıl mesaj gidecektir? Yâr hayale nasıl sığacaktır?

Sigaramın dumanıyla
Seni çizdim dün gece
Hayalin canlandı bir an
Gözlerimde
Koştum peşinden delice
Sonra uçup gittin
Seni görmek için sevgilim
Bir nefes daha çektim

Bütün bunlara rağmen halden anlamazsa yine dostumuz değil midir? Zehir zıkkımda olsa yanımızda ondan başkası var mıdır?

Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu.
Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,
Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık...
Ve zehir - zıkkım cıgaram.
Gene bir cehennem var yastığımda,
Gel artık...

Evet, bırakmayı düşünen oluyor. Bırakanlar da. Fakat neme lazım yine Ahmet Arif'in dizeleriyle bitireyim kendi adıma :

Terketmedi sevdan beni,
Aç kaldım, susuz kaldım,
Hayın, karanlıktı gece,
Can garip, can suskun,
Can paramparça...
Ve ellerim, kelepçede,
Tütünsüz uykusuz kaldım,
Terketmedi sevdan beni...

Sevgiyle kalın...

Thesecret
19-01-2005, 21:57
Tütünü bilir misin
Kız saçı demiş araplar

Evet, bırakmayı düşünen oluyor. Bırakanlar da. Fakat neme lazım yine Ahmet Arif'in dizeleriyle bitireyim kendi adıma :

Sevgiyle kalın...
Yandı gülüm keten helva. Sen içmeyeni de başlatacan böyle yazarsan. Kız saçı mız saçı değil abicim bildiğiniz zehir. Siz yine de içmeyin.... :p

chuckydoll
19-01-2005, 22:06
ya abiler yapmayın ya ...vallaha bırakıcam şu sigarayı... zaten 2 zevkimiz var şu dünyada biri borsa biride sigara gerisi yalan siz bana diosunuzki hayatının yarısını ver .... şu an yanımda sabah aldığım paket ve içinde son tek ... bu da son tekim olsun bi daha içmicem demiyorum ..kusura bakmayın yapamıyorum işte...

"""""""""" HAYATIMIN YARISINI VERMİYORUM AMA ŞU SİGARAYA HAYATIMI VERİYORUM !!!!!!!!""""""""
HERKESE İİ BAYRAMLAR !!! HERŞEY GÖNLÜZNÜZCE OLSUN...

c.aslanbey
19-01-2005, 22:11
köyün ağası , sürüsüne 14-15 yaşlarında bir çoban tutar.tam güvenemez çobana, kaptırırsa sürüyü kurda nice olur ağanın hali..? işte bu yüzden, arasıra atına atlar çobanı sürüyü kolaçan eder.birgün ağa atında çoban yerde sohbete başlarlar.ağanın pohpohladığı çoban bir anda havaya girer -- yaaa,,,ağa atda bi cigara yakak, ??? ağa şaşırır ama bozuntuya vermez.atar sigara tabakasını çobana.çoban açar tabakayı bir cigara kağıdına tütünlerı koymaya uğraşırki, beceremez... döner ağaya bakar, yerinden yavaşça kalkar , tabakayı ağaya uzatır ve ekler---yaaa, ağa bi cıgara sarda içek....?? ağa naçar sigarayı sarar verir çobana, istek fırtınası henüz bitmemiştir.çoban ağaya döner ---yaa,, ağa cigarayı bi yaksan, olan olmuştur ağa sigarayıda yakar...çoban sigaradan bir nefes çeker,bronşların son karakolu bile istifade eder.çoban ilerlere doğru bir bakar , keyfi gelmiştir. sorar ağasına --- ya ağa cigara zararlı derler, ben bu cigarayı içsem bana zararı dokunurmu???ağa spazm içinde çobanını cevapsız bırakmaz---iç gahbanın oğlu iç, tabakası benden, sarması benden, ataşı benden ,sana ne zararı dokunsun

Akresi
19-01-2005, 22:19
köyün ağası , sürüsüne 14-15 yaşlarında bir çoban tutar.tam güvenemez çobana, kaptırırsa sürüyü kurda nice olur ağanın hali..? işte bu yüzden, arasıra atına atlar çobanı sürüyü kolaçan eder.birgün ağa atında çoban yerde sohbete başlarlar.ağanın pohpohladığı çoban bir anda havaya girer -- yaaa,,,ağa atda bi cigara yakak, ??? ağa şaşırır ama bozuntuya vermez.atar sigara tabakasını çobana.çoban açar tabakayı bir cigara kağıdına tütünlerı koymaya uğraşırki, beceremez... döner ağaya bakar, yerinden yavaşça kalkar , tabakayı ağaya uzatır ve ekler---yaaa, ağa bi cıgara sarda içek....?? ağa naçar sigarayı sarar verir çobana, istek fırtınası henüz bitmemiştir.çoban ağaya döner ---yaa,, ağa cigarayı bi yaksan, olan olmuştur ağa sigarayıda yakar...çoban sigaradan bir nefes çeker,bronşların son karakolu bile istifade eder.çoban ilerlere doğru bir bakar , keyfi gelmiştir. sorar ağasına --- ya ağa cigara zararlı derler, ben bu cigarayı içsem bana zararı dokunurmu???ağa spazm içinde çobanını cevapsız bırakmaz---iç gahbanın oğlu iç, tabakası benden, sarması benden, ataşı benden ,sana ne zararı dokunsun

:) :) :) :) :) Harikasın!

Lord_Aron
20-01-2005, 01:03
babalar şu mikrobu nasıl bırakmayı beceriyorsunuz yahu 30 senedir bi fiil günde 2 paket içiyorum nefret ediyorum hem sigaradan hemde kendimden
hayatta lanet okuduğum tek şey sigaraya başladığım gün

değil bırakmak azaltamıyorum bile
bana bi çare bir yol

Thesecret
24-01-2005, 12:17
Elimdeki son sigaramı da içiiim bırakıyorum yawww

BOZOK
17-02-2005, 00:17
bende biraktim tr den getirdiklerim bitti
yemeklerden sonra nasil cani istiyor insanin de mi ???? sakin ha dostlar kanmayalim bu pislige

Thesecret
17-02-2005, 00:25
bende biraktim tr den getirdiklerim bitti
yemeklerden sonra nasil cani istiyor insanin de mi ???? sakin ha dostlar kanmayalim bu pislige
Kanmayacam kanmayacam da nasıl kanmayayım kardeşim yaw. Olmaz denilen oluyor Uçağın yakıt deposu düşüyor biz 1200 puan göçüyoz. Al gelde içme hade :vurkafa: :vurkafa: :vurkafa:

BOZOK
17-02-2005, 00:32
Kanmayacam kanmayacam da nasıl kanmayayım kardeşim yaw. Olmaz denilen oluyor Uçağın yakıt deposu düşüyor biz 1200 puan göçüyoz. Al gelde içme hade :vurkafa: :vurkafa: :vurkafa:
:cheers: nasil icmeyim :cheers:
:evil: seytana uyma sakin ya yakit tanki dusen ucagin kendiside o tesise dusse idi yaaa yakit tanksiz bile ucuyor ucak :cheers:
beterin beteri var :cheers:
:cheers: bu da benden :cheers: :cheers: :cheers:

BOZOK
30-08-2006, 18:10
• Sigaradaki uyarılar etkilemiyor
• Sigara tiryakilerine aşı
• Sigara içkinin etkisini azaltıyor
• 1 milyar kişi sigaradan ölecek
• ‘Tütün’ borcunu ödemeye çalışıyor
• Yazılar, sigaraya başlamayı önlüyor
• Sigara ses sağlığının da düşmanı
• 2 saat nargile
50 sigaraya bedel
• Sigara dumanı da öldürücü
• Sadece tütmesi bile kriz nedeni
• Yepyeni bir hayata başlayın
• İsrail’de 4 kişiden biri sigara içiyor
• Nargile de sigara kadar zararlı
• Her sigara yaşamı 5 dak. kısaltıyor
• Sigara sanayi yeni taktikler buldu
• Sigarayı bırakamadı, ödülü kaybetti
• Sigarayı denemek başlamanın yarısı
• Sigara körlüğe yol açabilir
• Kadınlar daha fazla risk taşımıyor
• Sigara, parmaklara da veda ettiriyor
• Sigara ile mücadelede pes etmeyin
• Sigara dumanında ot bile yetişmiyor
• TEKEL’den sigaradan uzak durun çağrısı
• Sigaradan ölümler hızla artıyor
• Kanserin en büyük nedeni sigara
• Sigarayı bırakmak istiyor musunuz?
• Sigara 112 bin kişiyi öldürdü
• Sigarayı bir anda bırakın
• Türkiye’nin sigara gerçeği
• Tiryaki araştırmacıları şaşırttı
• Sigarada 4700 madde bulunuyor
• Sağlık Bakanlığı’ndan sigara uyarısı
• Herkes sigarayı bırakabilir
• Sigarayı bırakmayı düşünenlere
• 8 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor
• Bir sigara bile doğurganlığı azaltıyor
• Sigara dumanı da sağlığı bozuyor
• Sigarayı bırakmanın 20 yolu
• Sigara ile ilgili gerçekler
• Sigaranın tarihçesi
• Sigarayı bırakmak elinizde!
• Pasif içiciler de risk altında
• Nargile keyif veriyor ama...
• ‘Sigarayı içime çekmiyorum’ yalanı
• Hamilenin yanında sigara içmeyin
• Sigarayı bıraktıktan sonra...
• Sigaranın bilinmeyen etkileri
• Sigaranın zararları dudaktan itibaren başlıyor
• Sigarayı bırakmanın altın kuralları
• Sigarayı bırakabileceğinize inanın
• 19 saniye yetiyor
http://www.ntvmsnbc.com/news/SIGARA_front.asp

ASEL
30-08-2006, 19:01

Saygılar, sevgiler.

Allah irade versin. Dostum bitir bu işi, zamanı gelmişde gecmis bile...

ctitiz
31-08-2006, 00:01
Sigarayi bırakanların çoğu sorduğunuzda bıraktığı tarihle o ana kadar geçen süreyi neredeyse saati saatine söyler. Hatta 10 yıl 20 yıl bırakıp hep birtane sigara içmek isteyen, fakat yakılacak bir tanenin ardı geleceğinden korktukları için bundan vazgeçenler çok...
Ben kalan yıllarımı vereceğim bu mücadele ile geçirmek istemiyorum ve bırakmıyorum, o beni bırakana kadar...
Bir gün sigarayı bırakmış olan birinin hiç içmemiş gibi davrandığını görürsem denerim...

Bu arada bu meretten uzak duranlarıda tbr.ederim, ii ki içmiyorsunuz.
selamlar

baron11
31-08-2006, 00:08
26.05.2006 Saat 17.00 sigara bırakılmıştır ve birdaha içilmeyecekir efendim.

buzzy
31-08-2006, 00:10
26.05.2006 Saat 17.00 sigara bırakılmıştır ve birdaha içilmeyecekir efendim.

tebrikler..:tamam:

baron11
31-08-2006, 00:14
tebrikler..:tamam:

Hanımda tebrik ediyor,hatta hala inanamadığını söylüyor ve dışarda gizli gizli içiyormusun diyor:)

buzzy
31-08-2006, 00:15
Hanımda tebrik ediyor,hatta hala inanamadığını söylüyor ve dışarda gizli gizli içiyormusun diyor:)

içiyor musun peki:D

baron11
31-08-2006, 00:34
içiyor musun peki:D

Sigarayla yolumu 26 Mayısta ayırdım,o kendi yoluna ben kendi yoluma:)

buzzy
31-08-2006, 00:35
Sigarayla yolumu 26 Mayısta ayırdım,o kendi yoluna ben kendi yoluma:)

Allah karşılaştırmaz inşallah yolda..:tamam: eğer ola ki karşılaştınız tanımamazlıktan gel..:)

Zülfü Aşkın
31-08-2006, 14:52
Hic icmedimki bırakayım.......... ama colayı bıraktım....

trakyalı
31-08-2006, 15:23
Sigarayı 10 OCAK 2004 te bıraktım.
İlk okul 5. sınıftan beri içiyordum.
iYİ Kİ BIRAKMIŞIM...

lutas
31-08-2006, 16:13
Çok uzun yıllar içmiş
bir kişi tanıyordum.
"Tanıyordum" çünkü...

Ciğerleri iflas etti.
Sık sık hastaneye
taşınmasına rağmen
çıktıkça içti.

Son sözleri;

40 yıllık dostumu görüyor musunuz,
ben onu bırakmıyorum ama,
o beni bırakıyor oldu.

Anlamıştı ama...

SALESMAN
31-08-2006, 16:29

Saygılar, sevgiler.

bravooooooooo.....

SALESMAN
31-08-2006, 16:31
Hic icmedimki bırakayım.......... ama colayı bıraktım....

bravo zülfü ..onda da böcek ilacı var zaten o da bir nev i zehir

nacnac
02-09-2006, 01:31
Kıymetli forumdaşlarım bugün 02 Eylül 2006 saat 02.21 dün sabahtan beri içtiğim sigara iki paketi geçti... Bugün benim sigarayı bırakma günüm... Topikte yazılanları baştan sona okudum... Katkılarınız için teşekkür ediyorum... 20 yıldır günde 1 paket sigara içen birisi olarak bugün son gün... Eğer bu son gün olmazsa bir gün benim son günüm olacağından eminim... Her türlü sıkıntıyı göze alarak kararımı verdim... Eşimi ve çocuklarımı seviyorum... Daha yetişme çağlarında onların bensiz bir hayat yaşama ihtimali beynimi kemiriyor ve bu duygularla bir daha asla sigara içmeyeceğime huzurlarınızda söz veriyorum... Ara, ara durumumu sizlere arz edeceğim... Bırakma tecrübelerimden istifade edecekler olursada sevineceğim... Saygılarımla...

burcay
03-09-2006, 09:10
Kıymetli forumdaşlarım bugün 02 Eylül 2006 saat 02.21 dün sabahtan beri içtiğim sigara iki paketi geçti... Bugün benim sigarayı bırakma günüm... Topikte yazılanları baştan sona okudum... Katkılarınız için teşekkür ediyorum... 20 yıldır günde 1 paket sigara içen birisi olarak bugün son gün... Eğer bu son gün olmazsa bir gün benim son günüm olacağından eminim... Her türlü sıkıntıyı göze alarak kararımı verdim... Eşimi ve çocuklarımı seviyorum... Daha yetişme çağlarında onların bensiz bir hayat yaşama ihtimali beynimi kemiriyor ve bu duygularla bir daha asla sigara içmeyeceğime huzurlarınızda söz veriyorum... Ara, ara durumumu sizlere arz edeceğim... Bırakma tecrübelerimden istifade edecekler olursada sevineceğim... Saygılarımla...

bravo sayın nacnac,
kararınız ıcın tebrik ediyor yeni sigarasız saglıklı gunlerinizde mutluluklar dilerim...:)

ASEL
03-09-2006, 14:22
Eşimi ve çocuklarımı seviyorum... Daha yetişme çağlarında onların bensiz bir hayat yaşama ihtimali beynimi kemiriyor ve bu duygularla bir daha asla sigara içmeyeceğime huzurlarınızda söz veriyorum...

:hg: Bende sigara içiyordum, bu forumun baska bir topigine yazdım ve bıraktım. Simdi iki seneyi geçti halada içmiyorum içmemde. Senide aramıza bekliyoruz.

AVCI06
03-09-2006, 14:40
23.Eylül .2005 tarihinde 32 .sene boyunca içtiğim sigarıyı (günde iki paket davidoff,1.yılımı doldurmama az kaldı)bıraktım .Hala da hiç aramıyorum .
Şimdi sayın nacnac;yapmanız gereken bir şey daha var .(ben yapamadım)
Sabah,öglen,akşam yemeklerinin haricinde bir şeyler yeme istegi oluşursa ki olacak.Lütfen ''saadece ''su ''için veya sizi şişmanlatmayacak (salatalık)şeyler
yiyin ve için..Bu kararınızı tebrik ediyor ,Aramıza hoş geldiniz diyorum.Saglıkla.

ON4 dk
03-09-2006, 14:47
Aaaaaah, ah.
Bide ben yazabilsem şuraya; ATTIM GİTTİ ŞU MERETİ diye
Neyse topici görünce canım sigara çekti gene. Ne yapayım, bu konuda belki iradesiz, belki kişiliği bozuk, belki küçük yaşta bir baskı filan olmuştur, belki aşağılık belki pislik herifin tekiyim, adi aşağılık ve asrın en büyük yasal uyuşturucusana karşı koyamayacak kadar kişiliksiz bir insanım, belki sadece 24 yıl oldu belki doktor henüz öleceksin demedi, belki belki belki. Çok denedim, denemediğimi kimse söyleyemez. Bedenim bıraktı, elim bıraktı ama zihnimi yenemedim hiç bir zaman. Son bir çare kaldı. Galiba hipnoz ile bilinçaltından silebiliyorlarmış, bi adres bulsam onada gitcem. Ama bu mereti bir gün yenicem.

tredas
03-09-2006, 15:14
sigarayı bırakmakta güçlük ceken lere tavsiyem bulundukları bölgede fakültelerde sigarayı bırakma polikilinikleri var üçretsizdir ama sevk alarak gitseniz iyi olur bir cekap yapıyorlar bünyenizdeki nikotin oranına göre tedavi uygulutorlar
ben böyle bıraktım üç yıl oldu günde iki ila üç paket arası içiyordum
hem cocuk meselesi vardı bunn içinde tedavi oluyordum proflar iki seenek sundu ya sigara yada cocuk
şimdi beş aylık bir erkek cocuğum var

http://img245.imageshack.us/img245/5812/img0064yh1.jpg

safran_
03-09-2006, 15:18
Bende bırakmayı istiyorum lakin içtiğim siğara 3 günde bir paket.

akaral
03-09-2006, 15:32
sigarayı bırakmakta güçlük ceken lere tavsiyem bulundukları bölgede fakültelerde sigarayı bırakma polikilinikleri var üçretsizdir ama sevk alarak gitseniz iyi olur bir cekap yapıyorlar bünyenizdeki nikotin oranına göre tedavi uygulutorlar
ben böyle bıraktım üç yıl oldu günde iki ila üç paket arası içiyordum
hem cocuk meselesi vardı bunn içinde tedavi oluyordum proflar iki seenek sundu ya sigara yada cocuk
şimdi beş aylık bir erkek cocuğum var

http://img245.imageshack.us/img245/5812/img0064yh1.jpg

Maşallah Sayın Tredas, Allah analı babalı büyütsün, çocuğunuz çok tatlıymış. "Çocuk meselesi" sizin için tabiki kabus gibi olmuştu, şu an çocuğunuz var, onun için bunu söyleyebiliyorum: İyi ki çocuk problemi yaşamışsınız, bu sayede sigara denilen illetten kurtarmış oldunuz.

enigma
03-09-2006, 16:00
arkadaşlar yaklasık 10 yıl gunde 1 paket sigara içen bır tiryakinin metebolizması ne zaman normale döner..

adabeyi
04-09-2006, 11:55
arkadaşlar yaklasık 10 yıl gunde 1 paket sigara içen bır tiryakinin metebolizması ne zaman normale döner..

bir günde.......:D

adabeyi
04-09-2006, 12:06
şaka bir yana Sn enigma
çok sevindim bıraktığınızı okuyunca,
siz neler getireceğine değil de neler götürdüğüne odaklanırsanız daha kolay
direnirsiniz....
2004 şubatta bıraktım,(kayınvalidem akciğer kanserinden ölünce korkudan)
bıraktığım gün ciğer filmi çektirdim.doktor sigarayı bırak dedi.tam 14 ay sonra
başka doktora gittim film çektirdim sigarayı bırak dedi.işte böyle kötü birşey bu
çocuklarınız varmı bilmiyorum ama canınız sigarayı çekince onları koklayın
faydasını göreceksiniz...........
gene de birkaç şey söyliyim çok kısa sürede daha az uykunun size yettiğini göreceksiniz.çayı 3 şekerli içiyordum şimdi şekersiz çay bile tatlı geliyor.
nefes alışlarınız düzelecek.kokmayacaksınız...
LÜTFEN DİRENİN ŞU İKİ AY ÇOK ÖNEMLİ!

data
04-09-2006, 12:08

4~6 ay arasında bunyeye bağlı olarak.
Sigarayı bıraktığınız için sizi tebrik ediyorum
Benim bırakışımın yaklaşık 20. ayı oldu.
Olay tamamen irade meselesi
o an karar verilip atılması gerek

Rahmetli Babaannem derdi ki,
Dumanını yel alır,
Parasını el alır,
Hastalıkları sana kalır.

ASEL
04-09-2006, 12:52

Bu soruya tamamen aciklık getiriyorum...

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, dünyanın en tehlikeli bağımlılık yapan maddesi olarak nitelendirilen sigaranın her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtığını kaydetti. Milyonlarca kişinin de sakat kalarak, sigaraya yenik düştüğünü belirten Kutlu, kararlı şekilde davranmaları durumunda tiryakilerin sigarayı bırakarak, kendileri için yeni bir sayfa açabileceğini bildirdi.
Sigaradan kurtulmanın çok kolay olmadığını, ancak bıraktıktan sonra vücutta somut şekilde görülebilecek olumlu değişikliklerin yapılan işin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Kutlu, şunları söyledi: “Son sigaradan 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar. 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar ve kalp krizi riski düşmeye başlar. 24 saat sonra karbonmonoksit vücuttan atılır. Akciğerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar. Kalp krizi riski azalmaya başlar ve 1 yıl sonra oran yarıya düşer.”
Sigarayı bırakan kişinin ilk başta bu değişikliklerin farkına varamayacağını ifade eden Kutlu, güçlükle atlatılan stres dolu saatler geçtikçe vücudun sigaradan önceki sağlıklı haline döndüğünü anlattı. Kutlu, 48 saat sonra vücuttaki nikotinin tamamen atılacağını, tat ve koku alma duyularının daha iyi çalışacağını ve cildin kendini yenilemeye başlayacağını kaydetti. Geçen 72 saatlik süre sonunda solunum yolları gevşediği için nefes almanın kolaylaşacağını vurgulayan Kutlu, akciğerin kapasitesinin artacağını söyledi.

AKCİĞERİN İŞLEVİ YÜZDE 5-10 ORANINDA ARTIRIYOR
Kutlu, sigarayı bıraktıktan sonraki geçen 2 haftalık sürenin ardından dolaşımın bütün vücutta düzeleceğini ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Akciğerdeki balgam atılmaya başlar. Öksürük, balgam, nefes darlığı ve hırıltı şikayetleri azalır. Merdiven çıkarken daha rahat nefes alınıp verilir, yürüme kolaylaşır ve vücut enerjisi artar. 1-9 aylık süre içinde ise akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları riski azalır, öksürük ve nefes darlığı düzelir. En önemlisi de akciğerin işlevi yüzde 5-10 oranında artış gösterir.”
Sigara bırakılmasından 5 yıl sonra kalp krizi riskinin sigara içenlerin taşıdığı riskin yarısına kadar düşeceğini bildiren Kutlu, ağız, boğaz ve yemek borusu kanserleri riskinin de yüzde 50 oranında gerileyeceğini, mide ülseri riskinin oldukça azalacağını söyledi. Kutlu, sigaradan kurtulma başarısını gösteren kişinin akciğer kanseri riskinin geçen 10 yıl sonraki sürenin ardından içenlerin riskinin yarısına ineceğini vurgulayarak, “Kalp krizi riski de hiç içmemiş kişinin taşıdığı riske eşit olur” dedi.
Sigaradan kurtulduktan sonra ortaya çıkan değişikliklerden de önemlisinin kişinin sigara yüzünden ölmemesi olduğunu ifade eden Kutlu, “Sigara bırakma sırasında ortaya çıkan sorunlara katlanmanın, yararlı sonuçlar doğurduğu ortadadır. Verilen mücadele sonunda bu değişiklikleri fareden kişi, geçmişte sigara içtiği için de kendisine kızacaktır” diye konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/news/249080.asp

ASEL
04-09-2006, 13:10
RAPOR II

Sigarayı bıraktıktan sonra...

Sigarayı bırakmak sağlık açısından birçok riski ortadan kaldırır. İçilen son sigaradan 20 dakika kadar sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Böylece yıllarca sürecek ve adım adım vücudu zehirlerden arınıdırıp temizleyecek bir dizi değişimler başlar. Ancak sigarayı bıraktıktan sonra meydana gelen olumlu değişimler bir tek sigara içildiği takdirde yok olur. Eğer sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, bu sayfadan çıkış alın ve evinizde ya da ofisinizde sıkça görebileceğiniz bir yere asın. Bu sayede motivasyonunuz artacaktır.

20 dakika sonra: Kan basıncı normale iner, nabız yavaşlar, el ve ayakların vücut ısısı artar.

8 saat sonra: Kandaki karbonmonoksit oranı normale düşer, oksijen miktarı da normal düzeye ulaşır.

24 saat sonra: Kalp krizi riski azalır.

48 saat sonra: Sinir uçları kendini tekrar yenilemeye başlar, koku ve tat alıcıları daha iyi çalışır.

2 ila 12 hafta içinde: Kan dolaşımı sağlamlaşır ve akciğer fonksiyonları kendisini %30 yeniler, düzenli çalışmaya başlar. Yürümek kolaylaşır.

1 ila 9 ay içinde: Öksürük, burun kanallarının tıkanması, gerilim ve nefes darlığı gibi sorunlar arka planda kalır, balgam oluşumu engellenir ve böylece akciğerlerin temizliği başlamış olur. Enfeksiyon tehlikesi azalır ve vücudun enerjisi yükselir.

1 yıl sonra: Kalp krizi riski sigara içen birine oranla yarı yarıya azalma gösterir.

5 yıl sonra: Akciğer kanseri riski günde bir paket sigara kullanan birinin karşı karşıya olduğu riskin hemen hemen yarısı kadar azalır. Ağız, hava ve yemek borusu kanser riski ise normal bir kullanıcıda oluşabilecek riskin yarısına iner. Kalp krizi riski, hiç sigara içmeyenlerin risk oranıyla eşitlenir.

10 yıl sonra: Akciğer kanseri riski, artık hiç sigara kullanmayan birinde oluşabilecek risk oranına düşer. Ağızda, hava ve yemek borularında, idrar torbasında, böbreklerde kanser riski sıfıra iner.

15 yıl sonra: Kalp krizi riski, hiç içmemiş bir insanla aynı seviyeye gelir.

http://web.netbul.com/kadin/detay.asp?ID=1009

BOZOK
11-09-2006, 20:29
arkadaslar kusura bakmayin ama nereye yazacagimi bilemedim
bir nargile geldi hediye
bende bugun gittim meyvali tutunu ve ozel komurunden aldim
daha once bir kere iki uc firt cekmistim
bu nargile nasil yakilir nasil komuru konur nasil isler yani
bana biraz anlata bilirmisiniz
(not bana mesaj atar sanaz daha iyi olur kimseyi ozendirmek istemem cevabimi alincada bu mesaji silecegim )
tesekkurler

taita-x
16-09-2006, 12:12
Güzel bi kahvaltı yaptım az önce... Tam sigara zamanı şimdi... Neden bıraktım ki... pişmanım... Acaip canım çekti ya... :aglayan:

Ama içmiycem...

chemeng
16-09-2006, 12:14
Güzel bi kahvaltı yaptım az önce... Tam sigara zamanı şimdi... Neden bıraktım ki... pişmanım... Acaip canım çekti ya... :aglayan:

Ama içmiycem...
bıraktıysan kesinlikle içme tekrar başlarsın....

batık
16-09-2006, 12:16

Ama içmiycem...

sakın lütfen sakın yakma.bugünler geçecek çocukalrın eşin sevdiklerin için yakma,kendini düşünmüyorsan seni sevenleri düşün...

H.YONCA
16-09-2006, 12:19
aaaah aaaaah birde ben bırakabilsemm..
yawww sanki bıraktığımda hayatımın sonu gelmiş her şey bitmiş gibi oluyorum...:mad:
ama biliyorum bırakınca bir süre sonra alışacağım...insan nelere alışmıyorki ,katlanıyorkii..
neyse bu gidişle ya ben onu bırakacağım ya o beni bırakacak(yani cartayı çekeceğim)...
KARŞILIKSIZ BİR AŞK HAİN BİR SEVGİLİ sigara...:)
ben yaptım bari siz yapmayın ,SAKIN HAAA SAKIN!!! TADINA BİLE BAKMAYIN...bu illet eroindende beter...

saygılarımla,,,,,

taita-x
16-09-2006, 12:22
En güzeli bazı şeylerin tadını almamak galiba...:p mesela ben hiç alkol kullanmadım... o yüzden hiç canım çekmiyor... keşke hiç sigara da içmemiş olsaydım...

adabeyi
16-09-2006, 14:00

Ama içmiycem...
aman abi içersen yörüngeden çıkmış olursun.aman ha:D

rush
18-09-2006, 12:43
9 yıllık sigara içiciliğime süresiz stop demiş bulunmaktayım...
Motivasyonum sağlık sebeplerinden öte, bağımlılıktan sıkılmış olmamdır. Aşağı yukarı 1 eylülde, 14 eylülde bırakacağım dedim.
13 Eylül 17:00 gibi son sigaramı içtim...
Bakalım kim daha inatçı çıkacak :)

Babam 23 Nisan 1980'de bıraktı
Ağabeyim 2001'de bıraktı
Artık sıra bende ;)

ozbek1
18-09-2006, 12:43
ben 1 sene önce bıraktım
bırakamasanda mentollü içme
çünki mahfeder ciğeri

CERİTKALE
18-09-2006, 13:01
Evet topiği açalı tam 2,5 sene olmuş ve o tarihten beri bir kere olsun sigara içmedim. ;)

Eşim de günde bir paket içerdi son 1,5 senedir o da artık içmiyor.

Ben, eşim, kızım ve yeni doğan oğlum kesinlikle sigara içilmeyen bir evde yaşamakta ve sigara içilmeyen bir arabada seyahat etmekteyiz. Eskiden mutfakta da olsa sigara içiliyordu.:o Camları açık da olsa arabada içiliyordu.:o

Herkese sigaradan kurtulmasını tavsiye ederim. :roll:

baron11
18-09-2006, 18:14
http://img85.imageshack.us/img85/2694/mavikaplanadsz1cg7vb3.png

26.05.2006 da bıraktım birdaha içeceğimi zannetmiyorum:)

hulfet
18-09-2006, 18:57
merhaba arkadaşlar tebrik ediyorum sizleri yazılarınızı okudum mutlu oldum. ben hiç içmedim zorluğunu anlamam fakat pisliğini çok iyi anlayanlardanım.bütün içenlere örnek oldunuz burasını bütün gençler okuyorçünkü eşim ikipakat içiyor günse bense pasifiçiçiyim bizede uğrarinşallah birgün dileğiile önerim hergün cvitminiöneriyorum sizlerezindekalın

hissemix
18-09-2006, 20:00
11 yıl içtikten sonra iki yıl önce ağustos ayında bıraktım, ilk üç ay 12 kilo aldım, sindirim sistemimin düzelmesi 6 ay aldı, sonra aldıgım kiloları vermeye basladım, su anda aldıklarımın hepisini verdim, sigaranın yavas yavas öldürdügünü bıraktıktan sonra cok iyi anladım, vakit buldukca spor yapıyorum, hatta bazen hafta ici her gün 8 km kosuyorum, her kese bırakmasını ictenlikle tavsiye ediyorum, bagımlı olmaktan kurtulun..... hemen simdi.....

lionking
24-09-2006, 01:41
Sigara içenler mutlaka yaptırın

Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunu. Dünyada her yıl 8-10 milyon, ülkemizde ise 150-200.000 yeni kanserli tespit ediliyor. Dr. Murat Baş bakın neler diyor?

o Her yıl dünyada en az 6 milyon, ülkemizde ise 100.000 kişi kanserden ölmektedir.
o Erkeklerde en sık görülen akciğer kanseri, kadınlarda da sigara içme alışkanlığının artması nedeniyle giderek artmaktadır.
o Akciğer kanserinin en önemli nedeni “sigara yada tütün içmektir.” Sigara içme alışkanlığının yaygın olduğu ülkemizde akciğer kanseri riski oldukça yüksek. Ülkemizdeki kanserlilerin %25’i akciğer kanseri.
o Akciğer kanseri teşhis edildiğinde maalesef %60 oranında yayılmış haldedir.
o En öldürücü ve tedavisi olmayan akciğer kanserinin erken teşhisi mümkün. Erken teşhis edilen akciğer kanserlilerin tedavi edilebilme olasılığı oldukça yüksek.
o Akciğer kanseri sigara alışkanlığının ortadan kalkmasıyla %80-90 oranında önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen, sigara içilmesi konusunda maalesef ülkemizdeki durum ümit verici değil.
o Maalesef akciğer kanseri tedavisinde hayal kırıklığı yaşamaktayız.
o Artık akciğer kanseri 10 saniye de erken teşhis edilebilmektedir.
o Çok kesitli tomografi(multı-slıce ct) devrim niteliğinde kolaylıklar sunuyor.
o Sigara içenlerin akciğer kanseri riski taşımaları nedeniyle çok kesitli tomografiyi mutlaka yaptırmaları gerekiyor.
o Üstelik diğer tanı yöntemleriyle gözden kaçırılan küçük tümörler çok kesitli tomografi ile kolayca tespit edilebilmektedir.
o Bazen sonuç alınamayan bronkoskopi yapılmasına da ihtiyaç kalmamaktadır.
o Yaşamınıza 10 saniyenizi verin.

Ülkemizde Kanser her yıl yüzde 6 artıyor. Dünyada gelecek 50 yıl için öngörülen yüzde 300’ün üzerindeki kanser artışının yüzde 75’inin sigarayı kontrol edemeyen, çevre kanserojenlerinden daha çok etkilenen gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkması bekleniyor.

Tüm kanser yatırımları ve harcamalarının ancak yüzde 5’ine sahip bu ülkeler, kanserle başa çıkabilecek mali güce sahip değiller. Bu nedenle kanseri yok etmek ve önlenebilecek kanserleri kontrol altında tutabilmenin çok büyük önemi var.

Kanserin, Türkiye’deki ölüm nedenleri arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığı belirtilerek, gelecek 35 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölenlerin sayısının her yıl için yaklaşık 1 milyon 550 bine ulaşacağı vurgulandı.

Kanser önemi giderek artan bir sağlık sorunu. Ölüm nedeni olarak, kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından geliyor. Batı toplumlarında her yıl 250-350 kişiden biri kansere yakalanıyor. 60 yaşın üzerinde ise bu oran 300 kişide 4-5 civarına yükseliyor.

Geçmişte kanser tedavisi, direkt tümöre yönelik olan cerrahi tedaviyle radyoterapiden ibaretti. Bunlar ana tümörü ortadan kaldırmakla birlikte, metastaz (yayılma) oluşumunu önlemede yetersiz kalabiliyordu. Bu nedenle cerrahi ve radyoterapiden sonra, kemoterapi ve immünoterapi uygulanmaya başlandı. Medikal Onkoloji, iç hastalıklarının bir alt dalı olup, kanserli hastaların bu açıdan takip ve tedavisini yapar. Cerrahi ve radyoterapiden sonra da bu hastaların bakımlarını üstlenir.

Her türlü kanser erken yakalandığı takdirde tedavisi mümkündür. Erken olan cerrahi ile çıkarılan tümörlerin bir kısmı tekrarlayabilir ve yayılabilir, bunları önlemek için ilave tedavi yöntemleri kemoterapi ve radyoterapinin kullanılması gerekebilir.

İleri devredeki kanserlerde ise kemoterapi ile bir kısmında hastalığı tedavi etmek mümkündür ancak bu devrede genellikle kemoterapi hayatı uzatmak, hastanın hayat kalitesini artırmak için kullanılmaktadır.

Erken teşhis konusunda insanlar yeterince bilinçli değil.Ancak erken tanı konusunda toplumun bilinci gün geçtikçe artmaktadır. Kanser, erken yakalandığı takdirde tedavisi mümkün bir hastalıktır. Onun için kişilerin kanserden korkmadan, sağlıklı iken her yıl düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Erken yakalanan kanser sayılarında gün geçtikçe artış olmaktadır.

Kanserde erken tanının önemini artık hepimiz biliyoruz...

Akciğer Kanser Riski Faktörleri: Çok sigara içmek ve özellikle astbest olmak üzere çevre kirletici maddelere maruz kalmak.

Akciğer Kanser Check-up Kuralları: Sigara içenlerin yaşı ne olursa olsun ve Kırk yaşın üzerinde olan herkesin bir kanser uzmanına müracaat ederek, bir göğüs röntgeni ve Çok Kesitli Akciğer Tomografisi çektirmesi gerekir.

Akciğer kanseri günümüzde bir salgın hastalıktır ve erkeklerde, tüm dünyada en çok öldüren kanser türüdür. Kardiovasküler hastalıklardan sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. ABD’de 1987’den beri kadınlarda da birinci öldürücü kanserdir. 1996 yılında ABD’de 64,000 kadın akciğer kanserinden, 44,000 kadın meme kanserinden ölmüştür. ABD’de akciğer kanseri olgularındaki 1990’lardaki artış, kadınlarda 1960’lardan sonra ortaya çıkan sigara içme alışkanlığındaki hızlı artışa bağlıdır. Kadın akciğer kanserlerindeki artışın ABD’de en azından 2010 yılına kadar devam edeceği, belki bu tarihten sonra artışın durabileceği tahmin edilmektedir. ABD dışındaki gelişmiş ülkelerde de hızla birinci neden olmaktadır. Tüm dünya ortalamasına baktığımızda erkeklerde birinci, kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıradadır. Dünya Sağlık Örgütü 1985 yılında gelişmekte olan ülkelerde 300,000 kadının sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü, bunun %21.1’inin akciğer kanserine bağlı olduğunu bildirmiştir.

Her yıl yeni ortaya çıkan hasta sayıları tüm dünyada artmaya devam etmektedir. 2000 yılında dünyada 2 milyon yeni akciğer kanseri saptanacağı, bunların %60’ının gelişmekte olan ülkelerde olacağı hesaplanmaktadır. Artış hızı özellikle kadınlarda daha belirgindir. Oysa akciğer kanseri XX. YY.'ın başında son derece nadir bir hastalıktı. Tütünün sigara haline dönüşmesi ve tüketiminin hızla yaygınlaşması sonucu 1940’larda akciğer kanseri salgını ortaya çıkmıştır ve bu salgın etkisini, bütün dünyada, artan şekilde devam ettirmektedir.

Ülkemizde resmi rakamlara göre her yıl 20,000-25,000 yeni akciğer kanseri hastası ortaya çıkmakta ve bu rakamın 30,000-40,000 kadar ulaşabileceği düşünülmektedir. Çünkü ülkemizde güvenilir sağlık istatistikleri yoktur. Ülkemizde akciğer kanserlerinin çoğu erkeklerde görülmektedir.

Kadın: erkek oranı 1: 7-8 civarındadır. Ancak 1980’lerden sonra ülkemizde de kadınlardaki artan sigara tiryakiliği bu oranı en geç 5-10 yıl içinde kadınlar lehine belirgin şekilde etkileyecektir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1983-1989 yılları arasında ülkemizde kanser sıklığı 32/100.000'dir.

Bunun %26’lık bölümünü ilk sıradaki akciğer kanseri oluşturmaktadır. 1991-1992 verilerine göre solunum sistemi kanserlerinin oranı, tüm kanserler içinde %43’tür. Yine aynı verilere göre yapılan tahminlerde, gerçek kanser sıklığı 120-130/100.000 olmalıdır.

Akciğer kanserinin bölgelere göre dağılımına bakılınca sırayla Ege Bölgesi %39.5, Marmara Bölgesi %26.9, Doğu Anadolu Bölgesi %26.1, Güneydoğu Anadolu Bölgesi %18.2, Akdeniz Bölgesi %18.1, İç Anadolu Bölgesi %16.6 oranındadır.

Akciğer kanserinin başlıca nedeni sigaradır. Tüm akciğer kanserlerinin %80-90’ı tek başına sigaraya bağlıdır. Risk sigara içme süresi, toplam içilen sigara, başlama yaşı ve içilen sigaranın tipine göre değişir.Aktif sigaradan sonra akciğer kanserinin en önemli ikinci risk faktörü pasif sigara maruziyeti veya diğer isimler olarak çevresel sigara maruziyeti veya dumanaltı olmaktır.

Pasif sigara maruziyetinin tek başına ortalama 1.2-1.3 kat riski arttırdığı bildirilmektedir.

Ailede akciğer kanseri olması akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Ailede akciğer kanseri olan ve hiç sigara içmemiş bir kadının akciğer kanseri riski 2.8 kat artmış iken; ailede akciğer kanseri olmayan ve sigara içen bir kadında bu risk 11.3 kat artmıştır; ailede akciğer kanseri olan ve sigara içen bir kadında ise bu riskin 30 kat arttığı gösterilmiştir.

Ayrıca Asbestos denen tozlarla uğraşan işlerde çalışan kişilerde, çeşitli kimyasal maddelerle çalışılan iş kollarında çalışanlarda, daha önce akciğerden hastalık geçiren ve akciğerde nedbe dokusu gelişen kişilerde akciğer kanseri riski artmaktadır.

Bazı beslenme özelliklerinin de akciğer kanseri riskini etkileyebileceği bilinmektedir. Ayrıca motorlu taşıtlara, fabrika bacalarına bağlı hava kirliliklerinin, evlerde uygun olmayan şekilde odun-kömür yakarak ısınmanın kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Hava kirliliğinin akciğer kanseri riskini arttırabileceği düşünülmektedir ancak riskin derecesi belirlenememiştir.Çevresel radon maruziyetinin de akciğer kanseri gelişimi ile ilişkili olabileceği, coğrafi olarak akciğer kanseri yüksekliğine yol açabileceği bilinmektedir.

Küçük hücreli akciğer kanseri genellikle sigara içen veya içmiş olan kişilerde bulunmaktadır. Bu birliktelik bazı araştırmalarda %98’lere kadar çıkmaktadır.

Akciğer Kanseri ve Kadın;ABD’de akciğer kanseri kadında da bir numaralı kanserdir. Tüm kanser ölümlerinin %25’inden sorumludur ve 1996’da 64,300 kadın öldürmüştür.

Kadınlardaki akciğer kanseri ölüm hızları ile sigara içme oranları arasında parallellik vardır. Toplumda sigara içiminin yaygınlaşması ile akciğer kanser ölüm hızlarının artışı arasında 15-20 yıl kuluçka süresi vardır.

Kadında akciğer kanseri ölümleri 1960’tan sonra hızla artmıştır ve artmaya devam etmektedir Ülkemizde bayanlar arasında sigara tiryakiliğinin özellikle son 5-10 yılda çok daha hızla arttığı düşünüldüğünde şu an için 1965-70’lerdeki gibi durumunda olduğumuzu, kadınlarda akciğer kanseri salgınının gittikçe ülkemizde de alevleneceği öngörülebilir.

Kadında ABD’de artan akciğer kanseri ölüm hızları. 1930-1990 arasında dramatik bir artış olduğu ve artışın 1960’tan beri hızlanarak devam ettiği görülmektedir.

Sigara ve Akciğer Kanseri:Sigara içen erkeklere göre sigara içen kadınların küçük hücreli akciğer kanserine yakalanma riskleri daha fazladır. Erkeklerde risk 11.4-37.5 kat artarken kadında 37.6-86 kat artmaktadır.

Sigara tüm akciğer kanser tipleri için belirgin risk faktörüdür, ancak sigara ile en güçlü ilişki kadında görülen küçük hücreli akciğer kanseridir.

Kesin olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte kadınlık hormonu olan estrojenin akciğer kanserinin tipi ve bazı özelliklerini etkileyebileceği ve cinsiyetler arasında akciğer kanseri farklılıklarından sorumlu olabileceği düşünülmektedir.

Akciğer Kanserin başlıca belirti ve bulguları
 Öksürük(Bitmek bilmeyen ve zamanla daha kötüye giden bir öksürük)
 Kanlı Balgam
 Halsizlik
 İştahsızlık ve Kilo Kaybı
 Nefes Darlığı(Hırıltılı nefes alıp-vermek).
 Ağrı(Kalıcı göğüs ağrısı)
 Uzun süren ses kısıklığı
 Sık sık zatürre veya bronşit olması ve geçmemesi
 Boyun ve yüzde şişkinlik
 Yorgunluk

Bu bulgular akciğer kanserinden veya daha az ciddi durumlardan kaynaklanabilir.Bulguların bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Belirtilerin nedenlerini bulmaya yardımcı olması için doktor kişinin geçirdiği hastalıkları, tütün kullanma ( sigara,pipo,puro vs.) durumunu, çevresel veya mesleki olarak maruz kaldığı maddeleri ve diğer aile fertlerinde kanser olup olmadığını sorgular.

Göğüs röntgeni ve bazı testler isteyebilir. Eğer akciğer kanserinden şüpheleniyorsa balgam tetkiki (sputum sitoloji ; akciğerlerdeki mukozadan derin öksürükle çıkan materyalin mikroskopta incelenmesi) ister.Bu tetkik akciğer kanserini tespit etmek için basit ve yararlı bir testtir. Doktorun kanserden emin olmak için akciğer dokusunu incelemesi gerekebilir.

Biyopsi ile alınan küçük bir doku parçasının patolog doktor tarafından mikroskop altında incelenmesi kişinin kanser olup olmadığını gösterir.
Bu doku parçasını almak için bir çok yöntem vardır.

Bronkoskopi:Bronkoskop ile ulaşılması zor olan akciğer bölgelerinden doku almak için dışarıdan bir iğne de kullanabilir. Bu işlemde, deride küçük bir kesi yapılabilir ve kaburgalar arasından iğne yerleştirilir.

Bu işleme iğne aspirasyon biyopsisi denmektedir. Patoloji doktorları mikroskop ile, herhangi bir kanser hücresi olup olmadığını anlamak için alınan dokuları incelerler. Test öncesi hastanın acı duymaması için lokal etkili uyuşturucular kullanılmaktadır.

1)Bronkoskopi: İnce ve ışıklı bir tüp ( bronkoskop) hava yollarını görmek için ağızdan sokulur, hava yolları incelenir ve buradan küçük bir doku parçası alınır.

2)İğne aspirasyonu: Göğüsten bir iğne sokularak tümörden küçük bir doku parçası alınması işlemidir.

3)Torasentez: Bir iğne kullanılarak akciğerleri çevreleyen sıvıdan biraz alınıp bu örneğin incelenmesidir.

4)Torakotomi: Kanseri tanımak için tümörden bir parça almak amacıyla göğüs kafesinin cerrahi müdahale ile açılmasıdır.

Tedavi Seçenekleri;Tümörün büyüklüğüne, yayılımına ve patolojik tipine bağlı olarak tedavide:
 Cerrahi
 Kemoterapi (ilaç tedavisi)
 Radyoterapi (ışın tedavisi) önemli yerler tutmaktadır.

TÜRKİYE BİR KAÇ MERKEZ DE KURULAN "64 KESİT MULTIDEDEKTÖR BT" İLE KAN SERİN ERKAN TANISI KONULABİLMEKTEDİR.
Teknoloji dünyasında yaşanılan hızlı gelişmeler her alanda olduğu gibi tıp dünyasında da kendisini göstermektedir. Tıbbi tanı gereçlerinin bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak hızla gelişmesi erken tanı ve tedavi alanında oldukça büyük ilerlemelere neden olmaktadır.

Nitekim tetkik alanında çığır açan Multidetektör Bilgisayarlı Tomografi (Multidetektör BT) cihazıda yeni bir erken tanı cihazı olarak gündeme gelmektedir.

Daha hızlı çekimler, daha ince kesitler ve daha yüksek çözünürlük !

Kanserin erken tanısında "Multidetektör BT" altın standarttır. Tüm toraks 10 saniye gibi kısa bir sürede, yaklaşık 1 milimetrenin de altındaki ince kesitlerle taranabilmektedir.

Böylece akciğer parankim hastalıklarının ve akciğer kanserinin erken ve kesin tanısı mümkün olmaktadır. Bu amaçla çok düşük dozda ışın kullanılarak kanser tarama programları sağlıklı bireylerde uygulanabilmektedir.

Üç boyutlu inceleme ve yüksek rekonstrüksiyon teknolojisi sayesinde hastalar için son derece sıkıntılı olabilen endoskopik tetkikler (bronkoskopi, kolonoskopi, vb.) hiçbir girişimde bulunmadan rutin inceleme kapsamında sanal ortamda yapılabilmektedir.

lionking
24-09-2006, 01:48
20 kasım 2005 de sigarayı bıraktım .

şu an hiç aramıyorum ancak aldığım kilolarla başım dertte . çok zor veriliyor . özellikle belli yaştan sonra . sigarayı bırakan tüm arkadaşları tebrik ediyorum . şu an aktif olan içici dostlarımada bu illetten bir an önce kurtulmalarını diliyor ve istiyorum . ailenizi ve çocuklarınızı seviyorsanız bu illete bağımlılıktan kurtulun . zor değil dostlar . günde 2 paket sigara içen kişi olarak .

hayat sağlıklı yaşamakla güzeldir.

pinky
27-09-2006, 22:45
35 sene devamlı sigara içtikten sonra 30/10/1992 tarihinde sigarayı kesin olarak bırakmıştım. Allah bilir bırakmasaydım, bu yazıyı yazamayacaktım.
Bırakmadan önce yatarak uyumam imkansızdı. Geceleri koltukta uyuyarak geçiriyordum. Yattığım zaman nefes alamıyordum. Tavsiyem bu safhaya gelmeden sigarayı bırakmanız. Şu an 1 saat yürüdükten sonra bile bir solunum sorunum yok. Saygılarımla

CERİTKALE
27-09-2006, 22:57
Sn. Pinky,

Yaş gerçekten 76 mı?

Öyleyse gerçekten allah uzun ve sağlıklı ömür versin. :roll:

pinky
27-09-2006, 23:10
Sn. Pinky,

Yaş gerçekten 76 mı?

Öyleyse gerçekten allah uzun ve sağlıklı ömür versin. :roll:
Amin
18 Temmuz 1930 doğumluyum sayın CERİTKALE. İyi dileklerinize teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ikisi birlikte ise çok güzel,sağlıklı olmadıktan sonra uzun ömrün hiç degeri yok. Saygılarımla

SaVaRoNa
27-09-2006, 23:20
Selam arkadaşlar yaklaşık 13 gündür 22 yıllak alışkanlığıma bağımlılığıma son verdim ,demeyecekmişim, içmiyorum canım istemiyorbir süre ara verdim demeliymişim,mecvuriyetten oldu yinede,sigaranın yol açtığı hastalıkların genelde tedavisi ya yok yada zor,sizde düşünün derim heleki MS hastaları mutlaka bıraksınlar çok hızlı tetikliyor hastalığı alevlendiriyor atak sayısını rtırıyor demedi demeyin...

adabeyi
28-09-2006, 08:02
14 yıl içtim,2004 Ocakta bıraktım,bir daha asla içmeyeceğim.........
(bu arada günlük sigara masrafımı eşime bireysel emelilik yaptım.)

buzzy
07-10-2006, 18:33
http://img141.imageshack.us/img141/401/04jz4.jpg

taita-x
07-10-2006, 18:45
Bıraktım... Bırakmak çok da önemli değil... Önemli olan hiç başlamamakmış... Bunu yeni yeni anlıyorum... Her yemekten sonra geiyor aklıma... Ne kadar iğrenç bişeymiş...

O değil de: iftardan sonra acaip canım çekiyor... neden bıraktım ki diye hayıfalnıyorum kendime...:hmm:

bourbon
07-10-2006, 23:45
ben sahura cıgara ıcın kalkıyorum.....

kantar
08-10-2006, 14:37
Sigarayı bırakma yöntemleri

Yapılan araştırmalar, sigara tiryakilerinin yüzde 75-80'inin sigarayı bırakmak istediğini, hatta tiryakilerin üçte birinin en az 3 kez ciddi anlamda bırakma çabası gösterdiğini ortaya koyuyor.

Buna karşılık, sigara alışkanlığından 60 yaşından önce kurtulma oranı yüzde 50'nin üzerine hiç çıkamadı. Sigara alışkanlığından kurtulamayan tiryakiler artık yarı yarıya sigaraya bağlı nedenlerle ölüyor. Türk Sağlık Vakfı'ndan alınan bilgilere göre, sigaranın olumsuz etkileri nedeniyle 25-69 yaş grubunda ölen insanlar, yaşamlarının 20-25 yılını bu alışkanlık nedeniyle yitiriyorlar. Başka bir ifade ile bu insanlar, 20-25 yıl erken ölüyor. Sigara, başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kansere, kalp-damar hastalıklarına, erken yaşlanmaya ve erken ölüme yol açıyor. Bu gerçekler, büyük bilimsel araştırmalarla ortaya konarak kanıtlandı ve sigara şirketleri bile artık bu verileri inkar etmiyor. Bu durum, güçlü bir bağımlılık yapıcı etken olan sigaranın etkisinden kurtulabilmek için tiryakilerin daha çok çaba göstermesine gerek olduğunu anlatıyor.

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin çoğu, bu alışkanlıktan kendi kendilerine kurtulma şansına sahip. Bunun için kararlı olmak ve bir hazırlık dönemi yaşamak gerekli. Gerektiğinde sağlık ocaklarında çalışan hekim ve sağlık personelinden destek istenmeli. Sigarayı bırakmaya yönelik kimi basit önlem ve öneriler şöyle özetlenebilir:

"- Bırakma tarihini belirleyin.
- Bırakmaya hazırlık için, çevrenizdeki insanlara sigarayı bırakacağınızı söyleyin.
- Sigara içmemeyi özendiren bir ortam hazırlayın. Örneğin, kül tablalarını ortadan kaldırın. Değişik yerlere "Sigara içilmez" uyarıları asın.
- Geçmişteki başarısız denemelerinizi gözden geçirin.
- Sigara içmenizin nedenlerini ve niçin bırakmanız gerektiğini düşünerek bunları not edin.
- Sigarayı bırakmanın ilk günlerinin güç olacağını bilin ama zor günlerin gelip geçeceğini, sigarasız yaşamın çok daha güzel ve sağlıklı olacağını düşünün.

SİGARAYI BIRAKTIĞINIZ GÜN NELER YAPABİLİRSİNİZ?
- Derin soluklar alın.
- Zorlandığınız durumlardan uzaklaşın.
- Sıcak bitkisel çay için.
- Su için.
- Şekersiz çiklet çiğneyin.
- Çiğ sebze ve meyve yiyin.
- Yürüyüş ya da egzersiz yapın.
- Sigarayı niçin bıraktığınızı düşünün.
- Su ve meyve suyu içebilirsiniz.
- Yürüyüşe çıkabilirsiniz.
- Bırakma nedenlerinizi yeniden yeniden okuyabilirsiniz.
- Alışverişe çıkabilirsiniz.
- Sigara içmeyen bir dostu ziyaret edebilirsiniz.
- Banyo ya da duş yapabilirsiniz.
- Sigaranın zararlarını anlatan yayınları okuyabilirsiniz.
- Kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
Sigara bıraktıktan sonraki 14 gün kritik günlerdir. Bu nedenle, ilk 14 günün her biri ilk gün gibi değerlendirilmelidir. Sigarayı bırakan kişi ilk gün ve izleyen 13 gün şu belirtilere hazır olmalıdır:
- Yoksunluk belirtileri
- İyileşme işaretleri
- Dayanılmaz sigara içme isteği
- Sigara içme dürtüsü
- Gerginlik, acıkma, baş dönmesi, dikkati yoğunlaştırma güçlüğü, fazla uyuma, uykusuzluk
- 8 saat sonra vücudunuzda oksijen artışı olur.
- 2 gün sonra tüm nikotin ürünleri vücudunuzdan atılmıştır.
- Tat ve koku alma duyularınızda düzelme başlamıştır.
- Akciğerleriniz düzelmektedir. (Birkaç hafta öksürük sürebilir, çünkü akciğerleriniz temizlenmektedir.)
- 1 yıl sonra kalp krizinden ani ölüm riskiniz, sigara içen bir kişiye göre yarı yarıya azalmıştır".

Herkesin bu zehirden kurtulmasını diliyorum.

yozgatlı
14-10-2006, 01:05
her gün 40 defa bırakıyorum
her yakışın öncesi :( olmuyor be gözüm olmuyor

stockbroker
14-10-2006, 01:18
ben sahura cıgara ıcın kalkıyorum.....

Yahu nedir bu meretten çektiğimiz?:mad: Gecenin bir vaktinde sahur niyetiyle yemek yiyoruz.Ondan sonra fosur fosur sigara...Nerden başladık bilmem ki.Ne zaman sevinçle yazacağız şu topiğe ben de bıraktım sigarayı diye?Allah kurtarsın hepimizi.:(

ON4 dk
14-10-2006, 02:03
Sigrayı Bırakma Teknikleri_1;

İğne iplik taktiği her zaman işe yarar. Dudaklarınızı iğne iplikle dikerseniz sigara içmezsiniz bir daha.
Aklınıza hemen burnumla içerim demek geliyor değil mi?
Hastasınız siz, hasta. Adam olmazsınız. :D

kentuf
14-10-2006, 08:53

Insallah basarirsin

Kolay gelsin

Buna katılıyorum şöyleki .12 yıl içip 2005 mayıs ayında bırakmış olduğum sigaraya 2006 mart ayında tekrar başladım .Tek sebeb psikolojik olarak onu kafamdan atamamam .Sigarayı bırakıp tekrar başladıktan sonra bir dahaki bırakma eylemime kolaylıklar olsun diye kendi kendime verdiğim sözler.

Evin içinde ve ofisin içerisinde kesinlikle sigara içilmemesi.
Yürürken kesinlikle sigara içilmemesi
Müşteri ile diyalogta iken dışarda kesinlikle sigara içilmemesi
Bunları yapınca ve şu lanet marlboro lights ı almayınca günde yarım paketi geçemiyorum ama şu malboro lights resmen bağımlılık yapıyor zaten ben sigaraya değil bunu içmeye başladım .Kendimi hazırlıyorum ikinci denememde bu işi başaracağım buna inanıyorum .

ALLAH HER KESE AKIL FİKİR VERMİŞTİR .BEN O ZAMAN APTALIM .:rolleyes:

sidabumi
14-10-2006, 11:03
3 sene once birakmistim, 1 sene hic icmedim, sonra tekrar basladim..4 ay once tekrar biraktim, 1 ay sonra tekrar basladim..

Cok ozleyecegimi biliyorum ama sigara ile iliskim gun gectikce bana daha fazla zarar veriyor, ve bende boyle bir iliski istemiyorum..

Bugun, saat 11:27 itibari ile,insallah bir daha baslamamak uzere, nefret ettigim sigara ile yollarimi onunla kavga etmeden AYIRDIMMM!!!!!!!

koza
14-10-2006, 13:04
20 yılı aşkın bir zamandır içmekteydim, 3 sene önce bıraktım nokta.

ON4 dk
15-10-2006, 03:26
20 yılı aşkın bir zamandır içmekteydim, 3 sene önce bıraktım nokta.

Way beah. Demek 4 yaşında başladın. :)

Neyse ben en azından 14-15 yaşlarında filan başladım.

Baksanıza 2 yaşında başlayan bile varmış, 4 yaşında neden olmasın.:D

http://www.ntvmsnbc.com/news/247968.asp

ON4 dk
15-10-2006, 17:16
Sigrayı Bırakma Teknikleri_2

Kırmızı Işık Teorisi
"Sigarayı çok severek içmiş, severek 2 celsede ayrılmış bir insan evladı olarak önereceğim, iyi çalışan bir yöntemdir.
sigarayı her ne sebeple bırakıyorsak bırakalım*** kolay işlem değildir. ancak nasıl ki kırmızı ışıkta duruyoruz;* canımız çektiğinde de aynı şekilde duruyoruz. bir süre duruyoruz öyle. bakınıyoruz sağa sola. yan arabaki kızı-oğlanı kesiyoruz, müziği açıyoruz. yaya isek dükkanları inceliyoruz. önümüzden geçen kötü şoföre küfrediyoruz. buluyoruz bir şeyler. sonra geçiyor. bir çay koyup keyfimize bakıyoruz."

valla bunu denemedim. ama güzel gibi. İnsan şartlanırsa olabilir.

tdogan
16-10-2006, 12:21
Ortaokuldan beri zaman zaman azaltarak sürekli Sigara içmekteydim. Bu arada çok sevgili babacığım gözlerimin önünde akciğer kanserinden öldüğünde de üniversite son sınıftaydım, yani gayet aklı başında bir yaşta idim ... ve içmeye devam ettim yıllarca... merdiven inerken zorlanmaya başladım, orta bronşlarda kısmi tıkanma olduğu tesbit edildi yine devam ettim, azaltmaya çalışsam da meme gibi ağzımdaydı...

4 yıl kadar önce doktor bir arkadaşım ZYBAN adlı bir ilaçtan bahsetti...Biliyordu ne kadar bırakmak istediğiimi ama işim çok stresli olduğu için ve de herşey " kafada bittiği için" hazır olduğumda ilaca başlamamı önerdi. İlaçla beraber 4yıl önce bıraktım. Benden mutlusu yoktu... fakat son 3 ay özellikle yine içmeye başladım. Koskoca 4 yıl boyunca içmemiştim, güvenim tamdı kendime, yeniden başlar mıydım hiç canım??? Veeee başladım... itiraf etmesi güçtü ama yine paketsiz gezemez olmuştum...

İçmek istemiyorum bu biiiir, sağlığa zararı artık görünmeye başlıyor bu ikiiiii, eh bırakma yolu da belli, bu da üüüüüüç...

O zaman ne yaparsın, alırsın ZYBAN'ı ve bırakırsın...

İşte 2.5 aydır yine bırakmış durumdayım... ve yine çok mutluyum.

Klavyeye kül döküldü derdi yok... heryer, yatak yorgan mis gibi... oğlum "üff leş gibi kokuyorsun " diyip kaçmıyor... sadece bu bile yeter bırakmak için...

Birşey soracak olursanız hiç çekinmeyin... buraya bakamayabilirim özel mesaj atın...sorun ama yeter ki niyetiniz bırakmak olsun... 7 kişinin başının etini yiyip bıraktırttım... çok gururlanıyorum... şimdi onlar da başkalarının başının etini yemekle meşgul...

Sigarayı bıraktıktan sonra da o parayla gidin kendinize birşey alın, mesela bir gömlek... o bile iyi geliyor insana... hani içmeye devam etsem şu gömleğim olmayacaktı gibi... bu bile iyi bir teşvik...

kaya
16-10-2006, 12:40
Bırakmak çok zor. Başlamak çok kolay. 25 yıl içtim. Günde ortalama bir paket.08.08.2006 tarihinde son defa bıraktım. Ara sıra canım istiyor ama başlamayacağım.Sağlığıma etkisinin çok büyük olduğunu görüyorum. Bütün dostlar sigarayı bırakmaya gayret edin . Hiç birşey yapamazsanız azaltın.Bir gün gelecek doktorunuz ya sigara ya sağlık diyecek. Umarım bu tercihi yapmak zorunda kalmazsınız..

Stormbringer
16-10-2006, 13:08
Bende 4 gün önce Zyban ile bıraktım. Canım istemiyormu? İstiyor tabi ama ilk günkü kadar değil, yemek sonrası yada bir Türk kahvesi sonrası sanki ölümcülmüş gibi gelen kriz yerini hafif ve kısa bir yoklamaya bıraktı. Bu arada 21 yıllık tiryakiyim ve son 6-7 yıldır istisnasız günde 2 paket içiyordum.

Zyban dan mucize beklemeyin, o sadece iyi bir yardımcı. Sigara yoksunluğunu bahane edip herşeye sinirlenmenizi engelliyor, ben bu zıkkımı içmezsem ölürüm endişesini ortadan kaldırıyor ama iş tabiki sizin kafanızda bitiyor, önemli olan sadece istemek.

Canım istediği anda düşündüklerim; sigaraya harcadığım servet (bugünkü kurdan 30 bin ytl civarı tutar sanırım), leş gibi kokan arabam ve kıyafetlerim, nefes almakta çektiğim güçlük, haftalarca geçmek bilmeyen nezle, anlamsız baş ağrılarım ve daha yüzlerce keyif kaçıran sıkıntı...

Şimdiye kadar belki 30 kere bırakmayı denemişimdir ama hiçbiri 24 saatten fazla sürmemiştir. Nedendir bilmem ama bu sefer kendime güvenim sonsuz, aklımdan çıkacağına ve birdaha asla adını anmayacağıma inanıyorum.

Zyban da melek değil, doktora danışmadan kullanılmamalı, alışana kadar ilk 1 hafta uykusuz gecelere hazırlıklı olun.

okadin
16-10-2006, 13:44
yaklaşık 16 yıldan beri ortalama 1 paket sigara iciyorum... bir çok defa bırakmaya denedim...her serferinde yenik düştüm... O Yemek sonrası sigarıntadını aklımdan cıkartamıyorum.. En son bu ramamzan ile birlikte tam 10 gün hiç içmedim... sonra bir taneden birşey olmaz diyerekten (kii bu kaçıncı) tek dal yaktım .. yine iftardan sonra sigara sayısını 4 cıkarttım...
sonu nolacak bilmiyorum ama yine deneyiceğim.... Ama sigarsiz bir hayat ürkütüçü bir düşünce :O)

rush
16-10-2006, 14:11
yaklaşık 1 ayı üç gün geçiyor bırakalı bu süre zarfında...sigara içmeyince,

Dikkat ediyorumda;

Etrafımda ne çok sigara içen varmış

Filimlerdeki artizler ne kadar havalı sigara içiyormuş

Birtaneden bir şey olmaz düşüncesi aklıma ne kadar çok düşüyormuş

Bütün bunlar aklıma düşerken benim ağzımdan -sadece- belli belirsiz bir sigara sağlığa zararlıdır lafı çıkıyor...:)

tdogan
19-10-2006, 00:55
Bende 4 gün önce Zyban ile bıraktım. Canım istemiyormu? İstiyor tabi ama ilk günkü kadar değil, yemek sonrası yada bir Türk kahvesi sonrası sanki ölümcülmüş gibi gelen kriz yerini hafif ve kısa bir yoklamaya bıraktı. Bu arada 21 yıllık tiryakiyim ve son 6-7 yıldır istisnasız günde 2 paket içiyordum.

Zyban dan mucize beklemeyin, o sadece iyi bir yardımcı. Sigara yoksunluğunu bahane edip herşeye sinirlenmenizi engelliyor, ben bu zıkkımı içmezsem ölürüm endişesini ortadan kaldırıyor ama iş tabiki sizin kafanızda bitiyor, önemli olan sadece istemek.

Canım istediği anda düşündüklerim; sigaraya harcadığım servet (bugünkü kurdan 30 bin ytl civarı tutar sanırım), leş gibi kokan arabam ve kıyafetlerim, nefes almakta çektiğim güçlük, haftalarca geçmek bilmeyen nezle, anlamsız baş ağrılarım ve daha yüzlerce keyif kaçıran sıkıntı...

Şimdiye kadar belki 30 kere bırakmayı denemişimdir ama hiçbiri 24 saatten fazla sürmemiştir. Nedendir bilmem ama bu sefer kendime güvenim sonsuz, aklımdan çıkacağına ve birdaha asla adını anmayacağıma inanıyorum.

Zyban da melek değil, doktora danışmadan kullanılmamalı, alışana kadar ilk 1 hafta uykusuz gecelere hazırlıklı olun.

Öncelikle tebrik ederim bıraktığınız için...
Bildiğiniz gibi başlamak bitirmenin yarısı derler ya, bence çok daha fazlası...

ZYBAN gerçekten de mucize değil, hiçbirşey mucize olamaz eğer siz istemezseniz. Ben epey bir süre her sabah bugün bırakacağım diyerek oturdum masama, ama sonra gelen bir telefon ya da başka birşeyle ilk sigaramı içmemle tabii ki o günün hakkı olan sigara içiliyordu... illaki stres verici birşey değil, keyİfli birşey olduğunda da ilk akla gelen şey idi sigara... bugün ise tam özgür olarak hissediyorum kendimi... az mı gece yarıları açık bakkal aradık, külün isi pisi zaten ortada... akciğerlere ek olarak bir de midemde ülser başlangıcı oldu... bunun bile nedenleri arasında sigara gösterdi doktor, hiç aklıma gelmezdi halbuki...

Bir arkadaşım kalp krizi geçirdi... o olayın etkisiyle bıraktı sigarayı falan...

Arkadaşlar, illaki doktorun yasaklamasını beklemeyin... birşeyi olduktan sonra önlemeye çalışmakla olmadan önce önlemek arasında da fark olduğuna inanıyorum... üstelik hiç sigara içmemiş biri gibi ahkam kesmiyorum karşınızda... yıllarca içmiş, bırakmanın da ne kadar zor olduğunu bilen bir kişi olarak yazıyorum size bunları.

Kendinizi ilk önce hazırlayın... etrafınızda içmeyen insanları gözleyin... mutsuz görünüyorlar mı? hiç sanmıyorum... olay tamamen bizim eşleştirmelerimizle ilgili... üzülsek sigara, sevinsek sigara, kahve ile sigara, içki ile sigara, dedikodu ile sigara, boş dururken sigara... hepsi bahane... şimdi anlyorum daha iyi... o yüzden bangır bangır bağırıyorum sizlere... BIRAKIN ŞU İLLETİ... bana da bir teşekkür maili atın... bekliyorum maillerinizi... dört gözle ve özlemle...

neeldo
19-10-2006, 04:09
Yaklaşık 14 yıldır sigara içiyorum.Özellikle son yıllarda 2 pakete çıkarmıştım.Bugün sahurda ani bir karar aldım ve sigarayı bırakıyorum.Birdaha içmeyeceğim.Ne kadar zor olduğunu biliyorum ama kendime güveniyorum başaracağım.:)

enigma
19-10-2006, 04:24
Yaklaşık 14 yıldır sigara içiyorum.Özellikle son yıllarda 2 pakete çıkarmıştım.Bugün sahurda ani bir karar aldım ve sigarayı bırakıyorum.Birdaha içmeyeceğim.Ne kadar zor olduğunu biliyorum ama kendime güveniyorum başaracağım.:)

muhteşem bı karar sizi destekliyoruz...

Baydisiplin
21-10-2006, 19:59

inşallah inşallah:)

stockbroker
21-10-2006, 20:10

Başardınız mı?:)

neeldo
21-10-2006, 20:17
inşallah inşallah:)

İnşallah:) Gerçekten çok zormuş özellikle ilk gün çok zor dayandım bugün biraz daha iyi.

neeldo
21-10-2006, 20:18
Başardınız mı?:)

2 gündür dayanıyorum içmeden zor bir süreç olacak ama içmeyeceğim.

koza
21-10-2006, 22:00

:tamam: :tamam: :tamam:

adabeyi
21-10-2006, 22:06
2 gündür dayanıyorum içmeden zor bir süreç olacak ama içmeyeceğim.

şöyle 1 gün daha,1 gün daha derken bir bakmışsınız 3 yıl olmuş:) sakın ola ki
bir nefes dahi çekmeyin.sabırlar diliyorum.kolay gelsin....:tamam:

baron11
21-10-2006, 22:11
30 yıl içtim o pis şeyi,bu sene mayısın 26 sında bıraktım.O kadar rahatımki,herkese bırakmasını tavsiye ederim.:)

mme
21-10-2006, 22:11
17 senelik aktif sigara içiciliğini 15 Eylül 2006 günü bırakmış bulunuyorum. Darısı
sizlerin başına.

bidünya
22-10-2006, 22:52
Sigara Taşlaması

Kuş gribi vardır tavuk yemezsin
Dereler bulandı balık yemezsin
Radyasyon olunca çayı içmezsin
Binbir zehir dolu içme sigara

Soğuk hasta yapar camı açmazsın
İçmeyen dumanı şifa mı sansın
Maksat alev ise yüreğin yansın
Derdinin dermanı değil sigara

İçi zehirli ot bir ucu kara
Cepte delik açar ciğerde yara
Sağlık elden gider koyar mezara
Bilerek intihar içme sigara

Malkoç Ali özler dumansız hayat
Bir taşlama yazdım var mı kabahat
Yırt paketi kır çakmağı çöpe at
Şu dünyamı esir alma sigara

Ali Rıza Malkoç Bursa, 24/01/2006

neuromancer
01-11-2006, 18:53
5 gündür sigara içmiyorum. Liseden beri, yaklaşık 20 senelik içiciyim. Sigara içmek istemiyorum, vücut ve ciğerler için hamallık olduğunu düşünüyorum aslında. Son beş gündür bunu bir kez daha çok iyi anladım. Özellikle son birkaç senedir yan etkileri iyice ortaya çıkmaya başlamıştı.

Lakin "duman yapma" ihtiyacı hissediyorum.. :)).

Sık sık da arada bir bir tane yaksam bişey olmaz ki diye düşünürken kendimi yakalıyorum.

Kahve içmeyi kestim. Ama içki içerken aklıma gelen ilk şey sigara oluyor. Mütemmim cüz gibi. :). Sadece İçki içerken puro tüttürsem mi acaba diye düşünüyorum. Aklım sürekli duman yapmakta.

En iyisi bir süre içki de içmemek sanırım..

kantar
02-11-2006, 19:14
Değerli arkadaşlarım belki bu yazıdaki yöntemler sizlere faydalı olabilir, kimbilir !!

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

İçtiğiniz Son Sigara Olsun !

Sabahları kahvaltıdan önce sigara içmeden güne başlayamayan, her fırsatta dumanaltı olmak için binbir türlü sıkıntıya katlanan, sigarasız kaldığında adeta kişilik değiştirecek kadar kendini kaybeden bir sigara bağımlısı mısınız? O halde sağlığınızı, geleceğinizi tehlikeye atmış durumdasınız. Üstelik bunu siz de biliyorsunuz. Haydi gelin, hayatınızı kurtaracak o kesin karar doğru adım adım nasıl yaklaşacağımızı gözden geçirelim. Sigarayı vücudumuzdan değil, hayatımızdan nasıl kovabiliriz, bir düşünelim.. Sigara kullanımı genellikle ergenlikte başlar. Ülkemizde 15 yaş üzerindeki 16 milyon kişi sigara içmektedir. Ergenler genellikle özenme, arkadaş çevresinden etkilenme,bağımlılık arayışı, kimlik karmaşası gibi nedenlerle sigaraya başlarlar. Bunun yanında yaşadıkları stresle başetmede zorluk çeken gençler, sigaraya yönelmektedir. Araştırmalar sigara içen ergenlerin benlik saygısının daha düşük olduğunu göstermektedir. Depresyon yaşayan kişiler de sigaraya daha fazla yönelir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde toplumun %43.6'sı sigara içmektedir. Bu oran erkeklerde %62.8, bayanlarda %24.3'tür.

Sigara Ciddi Zararlara Yol Açıyor:

Türkiye'de insanların %10.6'sı sigarayla ilişkili nedenlerle ölmektedir. Terörden yılda 2-3 bin, trafik kazalarından 6-7 bin, sigaraya bağlı hastalıklardan ise yılda 35 bin (günde 100 kişi ) hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımına bağlı ölüme yol açan hastalıklardan bazıları; kronik bronşit, amfizem, akciğer kanseri, kalp enfarktüsü, beyin damar hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kronik tıkayıcı akciğer hastalıklarıdır. Araştırmalarda yapılan hesaplamalar gösteriyorki, günde 15 sigara içen 30 yaşındaki bir insanın normal ömrü, 5 yıl kısalmaktadır.

Sigara İçmeyenlerde Kanser Oluyor ?

Sigara içenleri yanıltan en önemli durumlardan biride sigara kullandığı halde kansere yakalanmayan pek çok insan olduğu gibi, sigara içmediği halde kanser olan pek çok insanın bulunmasıdır. Unutulmamalı ki sigara içenlerin çoğu, akciğer kanserine yakalanmasa da sigara içen bir kişinin ak­ciğer kanseri olma riski, içmeyene göre 8 kat fazladır ve akciğer kanseri olanlann % 80'i sigara içmektedir. Üstelik sigara sadece akciğer kanseri değil ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, böbrek, rahim ağzı, mesane ve pankreas kanserleri ve akut lösemi riskini de arttırmaktadır. Sigara, kanser dışında mide ülseri, burger has­talığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hormonların etkilenmesi sonucu kadınlarda cilt kırışıklıkları, adet düzensizlikleri, erken menapoz gibi pek çok soruna yol açabilmektedir.

Sigarayı Bırakınca Olanlar:

Özenti ya da stresle başetmek için başlanan sigara, bir süre sonra zevk verici olmaktan çıkar ve kişi sigarayı içmediginde ya­şadığı sıkıntıdan (yoksunluk belirtileri) kaçmak için sigara içmeye devam eder. Yoğun sigara kullanan kişiler, son sigaradan birkaç saat sonra tütün arayışı, huzursuzluk, sinirlilik, keyifsizlik, gerginlik, konsantre olamama gibi yoksunluk belirtileri yaşamaya başlar ve zamanla buna uykusuzluk, iştah artışı ve kalp atışı hızında azalma eklenir. Bu belirtiler 2-3 gün içinde en yüksek düzeye ulaşır ve 2-3 hafta sürer, iştah artışı ve kilo alma 6 ay devam edebilir. Özellikle tatlı yiyeceklere karşı aşırı istek olur. Dikkat isteyen işlerde performans bozulabilir. Bu belirtiler, yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedenidir. Çoğu sigara tiryakisi, sigarayı istediği zaman bırakabileceğini iddia eder ama bu belirtileri ya­şayacak kadar sigaradan uzak kalmadığı halde bunun kendi ter­cihi olduğunu söyler. Oruç gibi, sigaradan uzak kalmak zorunda kaldıkları zaman, yukarıda saydığımız belirtileri yaşadıklarında ise bunu sigaraya değil, açlığa bağlarlar. Durumunu inkar etmek, her bağımlılık türünde tipik bir tutumdur.

Sigarayı Bırakmak Mümkün:

Araştırmalar sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak is-tediklerini fakat bunu başaramadıklarım göstermektedir. Uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken sigara içenler, sigaradan uzak duramayanlar, sabahları daha fazla sigara içenlerin ciddi derecede bağımlılığı vardır ve bu kişiler sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakanların %70'i ilk ayda tekrar kullanmaya başlarlar. Sigarayı bırakmış olanların dörtte birinden azı, ilk girişiminde bunu başarmıştır. Sigarayı kalıcı olarak bırakanların çoğu bunu başarmadan önce 3-4 kez bırakmayı deneyip yeniden başlamışlardır. Güzel haber şu ki, sigarayı bırakmaya çalışıp bırakamamak her şeyin sonu değildir.Neden başarısız kalındığından ders alarak bunu başarıncaya kadar tekrar tekrar gayret etmek gerekir. Araştırmaların verdiği başka iyi bir haberde de, Amerikada sigara içen kişilerin yaklaşık %45'inin sonunda sigarayı bırakabilmesidir. Demek ki en iiyisi, sigaraya hiç başlamamak. Eğer başlanmışsa bırakmak mümkün, ama geç kalmamak gerekir.

Profesyonel Yardım Alın:

Sigara bırakma programlarında en sık kullanılan yöntemler nikotin yerine koyma tedavileri (nikotin sakızları, nikotin bantları)Bupropion, psikoterapi, hipnoz ve akupunktur. Nikotin sakızları ve cilde yapıştırılan bantlar, özellikle fazla sayıda sigara kullanan kişilerin sigarayı bıraktıklarında yaşadıkları ciddi yoksunluk belirtilerini yatıştırmaya yarar. Avrupanın pek çok yerinde ve Amerika'da sigarayı bırakmak için uzun süredir kullanılan Bupropion(Zyban) isimli depresyon ilacı, Türkiyede de son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Bu ilaç, sigara bırakıldığında ortaya çıkan huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, konsantra olamama, uykusuzluk ve iştah artışı gibi �depresif belirtileri � azaltır. Yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedeni, bu belirtilerdir ve Bupropion kullanan kişilerin uzun vadede yeniden sigaraya başlama riski, kullanmayanların yarısı kadardır. Bupropion, bir çok depresyon ilacının aksine, uyku ve iştah artışı ya da cinsel isteksizlik gibi yan etkilere neden olmamaktadır. Hipnoz olmaya yatkın kişiler ise bu metottan büyük yarar gö­rebilir. Hipnozla sigaradan soğumak ve sigaraya karşı iradeyi güçlendirmek mümkündür.

Size Neler Düşüyor?

Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın!

Bırakmak istediğinize dair olumlu karar verin. Bunun ne kadar zor olabileceğine dair olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın.
Bırakmak isteyişinizin bütün nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden birini 10 kez tekrar edin.
Sağlığınız ve başkalarına karşı sorumluluklarınızın yanında, güçlü kişisel nedenler geliştirin. Örneğin sigara mola­ları, safın almak için koşuşturma, ateş arama için ziyan ettiğiniz toplam zamanı vb. düşünün.
Kendinizi fiziksel olarak forma sokmaya başlayın: Düzen­li egzersiz yapın, daha fazla sıvı alın, yeterince dinlenin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
Bırakmak için bir tarihi hedef olarak belirleyin. Doğum gününüz, evlilik yıl dönümünüz gibi özel günleri seçebi­lirsiniz. Eğer yoğun olarak iş yerinde sigara içiyorsanız, tatilde bırakın. Belirlediğiniz günü kutsal gibi kabul edin, hiçbir şeyin onu değiştirmesine izin vermeyin. Böylece bırakma gününüzü her yıl kutlayabilirsiniz.
Ne Bekleyeceğinizi Bilin!

Bırakma belirtilerinin -geçici- oldugunu bilin. Geneli sadece 2-3 hafta sürer.
Yeniden başlamaların çoğunlukla, bırakma belirtile hala en yoğun düzeyde ve vücudunuzun nikotine bağımlı, olduğu sigarayı bırakma dan sonraki ilk hartada meydana geldiğini bilin. Bunun geçireceğiniz en zor zaman oldugunun farkında olun ve bu kritik dönemi atlatmak için iradeniz, aileniz, arkadaşlarınız gibi bütün şahsî kaynaklarınızı kullanın.
Diğer yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktık­tan sonraki ilk 3 ay içinde oldugunu bilin. Yeniden başla­ma özellikle stresle, beklenmedik şekilde tetiktenin Bu du­rumlar. sigarayı rahatlamayla özdeşleştirdiği için, kişinin otomatik olarak sigaraya yöneldiği anlardır. Bunlar meydana gelmeden önce kendini hazırlamak zor olduğu için, oldugunda fark edebilmek önemlidir. Unutmayın, sigara bir alışkanlıktır, ama kırabileceğiniz bir alışkanlıktır.
Daha önce sigarayı temelli bırakmış kişilerin çoğunun. bunu ancak birkaç denemeden sonra yapabildiklerin! bi­lin. ilk denemede bırakanlardan biri olabilirsiniz, ama 'yılmayın' ve yeniden deneyin.
Başkasını Bu İşe Dahil Edin
Hedeflediğiniz günde sigarayı bırakabileceginize dair bir arkadaşınızla iddiaya girin. Sigara paranızı her gün bir kenara koyun ve eğer sigara içerseniz o parayı bir yere bağışlayın. (Ama sigara içerseniz. vazgeçmeyin, gücünüzü toplayıp yeniden deneyin.)
Eşmizin ya da bir arkadaşınsın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını isteyin.
Ailenize ve arkadaşlarınza sigarayı bırakacağınızı ve bunun tarihini söyleyin. Bu, hem bırakmadan önce. hem de sonra önemli bir destek kaynağı olabilir
Bırakma Yolları:
Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge­çin.
Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacakür. Ancak, da­ha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerin! kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktanni arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.
Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları

Her bir sigaranın sadece yarısını için.
Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.
Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.
Önceden, o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın.
Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola­cak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğin! düşünür).
Yemeklerinizi, sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin.
"Kafanızı toplamak" istediğinizde sigara yerine bir bar­dak meyve suyu için.
Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur, ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya ka­dar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir.
"Otomatik Olarak" Sigara içmeyin
Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dola­yı sigara yakmaya kalktığınızda, kendinizi yakalayın.
Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokular. hoş olmayacaktır.
içtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak siga-raya uzanma davranışınızı kırın.
Gün boyu birçok kere, hiç düşünmeden sigara içiyorsanız, her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalı­şın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.
Sigara İçmeyi Uygunsuz Hale Getirin:
Sigarayı kartonla almayı bırakın. Bir paket bitmeden diğerini almayın.
Evde ya da işte, yanınızda sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın.

Sigara İçmeyi Hoş Olmayan Bir Hale Getirin:

Sizin için özellikle zevk verici olmayan şartlarda sigara için. Örneğin başkalarıyla birlikte içmekten hoşlanıyorsanız bunu yalnız yapın. Sandalyenizi boş bir köşeye doğ­ru çevirin ve sadece içtiğiniz sigarayla onun olumsuz et-kilerine konsantre olun.
Bütün izmaritlerinizi büyük bir cam kavanoz içinde top­layarak, sigaranın pisliğini hatırlamak için saklayın.

Bırakmadan Hemen Önce:

Sigarasız olma egzersizleri yapın.
Bir daha asla sigara içmeyeceğinizi 'düşünmeyin.' Her seferinde, o günü de sigarasız geçirmeyi düşünerek bırakın.
Kendinize bugün sigara içmeyeceğinizi söyleyin ve içmeyin.
Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi­selerinizi! temizleyin.
Bıraktığınız Gün:
Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablala­rını saklayın.
Diş hekimine gidip dişlerinizi! temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Dişlerinizin bu şekilde ne kadar güzel gözüktüğüne dikkat edin ve onları öyle tutmayı hedefleyin.
Kendiniz ya da bir başkası için almak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Maliyetlerin! sigara paket fiyatı üzerinden hesaplayın ve bu hediyeleri almak için parayı bir kenara koyun.
O büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin; uzun yürüyüşler yapın ya da bisiklete binin.
Ailenize ve arkadaşları niza o günün sigarayı bırakma gü­nünüz olduğunu hatırlatın.
Onlardan ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklarda size yardımcı olmalarım rica edin.
Kendinize bir mükafat ya da kutlama niyetiyle özel bir şey verin.

Bıraktıktan Hemen Sonra:

Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın.
Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro, ibadethane gibi sigara içilmesine izin veril­meyen yerlerde mümkün olduğunca çok vakit geçirin.
Bol su ve meyve suyu için. (Ama kafein içeren meşrubat­ta sakının)
Alkol ve kahve gibi sigara ile bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının
Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih, kalem gibi bir şeyle oynayın

Doç.Dr. ilhan Yargıç Psikiyatrist. Sigara ve Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Seyfullah
11-11-2006, 01:06
Sigarayı bırakanları tebrik ederim, sigara içmeyenler, etraflarındaki sigara dumanından son derece rahatsız oluyorlar...
Sigarayı bırakanlara sağlıklı yaşama hoşgeldiniz diyorum :)

batık
15-11-2006, 18:05

en son 23.07.2004 tarihinde denemiştim bırakmayı ama yarım gün sürmüştü.24 saattir içmiyorum.bakalım bu sefer başarılı olacakmıyım.

kantar
16-11-2006, 15:53
SİNSİ ZEHİR - arkadaşlar lütfen bana kızmayın, bunun görüntüsü bile bırakmak için yeterli olabilir....

http://www.galeriturk.net/getimg/adsiz1502.JPG

"Sigaraya hayır, sigarasız hayata merhaba değerli dostlarım."

evidence
16-11-2006, 16:45
merhaba arkadaşlar
ben 1995 yılının şubat ayından beri içiyordum. ilk başladığım zamanlarda nasıl olsa bırakacağım, bunu ölene kadar içmeyeceğim diyordum. şimdi hesaplıyorumda 12 seneye yakın zamandır (son yıllarda bi pakette kesmiyordu)içiyordum. taki 2 gün öncesine kadar. çok sıkıldığımda nikotin sakızıyla bu isteğimi kırmaya çalışıyordum. ama artık sakızsız bu işi becermeye çalışacağım. kriz gelirse kendi kendime "ne zamana kadar içeceksin?" diye soracağım. bu sorunun cevabını biliyorum... artık sorunları ötelemekle bu iş olmuyor. bu bırakma girişiminde ciddi bir sınav vereceğim. kendimi sınava tabii tutacağım. bakalım sonuç ne olacakmış:)

batık
16-11-2006, 21:13
48 saaat geçti ve hala içmedim. üstelik odamda 2 kişi keyifle içerken kokusundan tiksindim.işin alışkanlık kısmı deil ama nikotin yoksunluğu beni etkiliyor.bant takıyorum işe yarıyor ama bantlada nereye kadar?
içmeyeceğim bu kanser yapan,felç bırakan pislik şeyi.

ekselans
17-11-2006, 09:41
:düsün: :düsün: :eek:

ekselans
20-11-2006, 12:27
http://www.youtube.com/watch?v=C7bxr2WMlks

neuromancer
28-11-2006, 14:11
Sigarayı bıraktıktan sonra çok temiz uyumaya başladım. Daha dinlendirci oluyor ve sabahları daha dinç kalkıyorum.

Ama bir sorun var. Çok erken uyanıyorum. Mesela sabahları 6-7 arasında.. Üstelik cumartesi pazarları da dahil. Yani hergün sabahın köründen ayağa kalkıyorum. Rahatsız edici olmaya başladı çünkü en azından hafta sonları biraz uyusam hiç fena olmaz. :).

Sigarayı bırakan diğer arkadaşlar böyle yan etkiler yaşadılar mı acaba?

Ne zaman normale dönerim bir fikri olan var mı?

baron11
29-11-2006, 16:02
26.05.2006 sigara ile olan 30 yıllık arkadaşlığıma son verdim.Darısı tüm bırakmak isteyenlerin başına.....:)

Fazla değil biraz irade istiyor sadece...:)

tdogan
08-12-2006, 19:05
Sigaranın ne kötü birşey olduğunu gözlerinizle görün...

rush
08-12-2006, 19:09
5 gün sonra 3 ay dolmuş olacak :)

bourbon
08-12-2006, 19:43
5 gün sonra 3 ay dolmuş olacak :)

helal olsun rush..
olayı bıtırmısın...:tamam:

akuarist
08-12-2006, 19:56
Sigarayı bıraktıktan sonra çok temiz uyumaya başladım. Daha dinlendirci oluyor ve sabahları daha dinç kalkıyorum.

Ama bir sorun var. Çok erken uyanıyorum. Mesela sabahları 6-7 arasında.. Üstelik cumartesi pazarları da dahil. Yani hergün sabahın köründen ayağa kalkıyorum. Rahatsız edici olmaya başladı çünkü en azından hafta sonları biraz uyusam hiç fena olmaz. :).

Sigarayı bırakan diğer arkadaşlar böyle yan etkiler yaşadılar mı acaba?

Ne zaman normale dönerim bir fikri olan var mı?

ben 1 yıl önce bırakmıştım. 1 hafta önce yeniden başladım.artık yorgun uyanıyorum.içmediğim zamanlarda daha dinç oluyordum.

erken kalkman o kadarda kötü bir şey değil.uyuyarak vakit kaybetmek daha kötü.zaten hayat çok kısa bide uyuyarak kısaltmamak lazım. :tamam:

derin
11-12-2006, 08:33
Sigara tiryakisine açık mektup

Sinema filmlerinde kahramanların dudağından düşmeyen, bol bol gizli reklâmı yapılan bu zehiri kullanıyorsanız, mutlaka okuyun. İşin uzmanından sigaranın etkileri, sigarayı nasıl bırakabileceğiniz, sonrasında yaşayacaklarınız ve sigaradan kurtuluş reçetesi.

Sayın sigara tiryakisi,

Belki şu anda sigaranızla mutlu olup, sigara içme hakkınız kısıtlandığı için öfkelenmektesiniz. Sigaranın zararlarını bildiğinizi düşünmenize rağmen sigaraya devam ediyorsunuz. Belki de şöyle düşünüyorsunuz;
• Günde birkaç sigara içiyorum, bu da pek tehlikeli değil.
• Sigarayı bırakamayacak kadar tiryakiyim.
• Sigara strese dayanmama yardım ediyor.
• Kilo almamı engelliyor.
• Herkes bu kadar karışmasa bırakabilirim.
Sigara içmeye neden devam ediyorsunuz?
Fiziksel bağımlılık: Sigaradaki nikotin, alkol, kokain ve eroinden daha fazla bağımlılık yapan bir maddedir. Her soluktan 7 saniye sonra nikotin beyninize ulaşıp kendinizi "iyi hissetmenizi" ve daha fazla "nikotin istemenizi" sağlıyor.
Fiziksel alışkanlık: Sigaradan çekilen her nefes el ve ağız alışkanlığınızı kuvvetlendiriyor. Eğer günde 1 paket sigara içiyorsanız ve her sigaradan 10 nefes çekiyorsanız, günde 200 kez, yılda 73 bin kez bunu tekrarlıyorsunuz ve gittikçe güçlenen bir alışkanlık ortaya çıkıyor.
Duygusal destek: Sigara tiryakileri sigarayı kötü zamanlarında destek olan, iyi zamanlarında neşelerini artıran bir arkadaş olarak görürler.
Kimlik: Birçok sigara tiryakisi sigarayla kendini özdeşleştirmiştir.
Sosyal alışkanlık: Eğer kahvenizin yanında veya kahvede, barda sigara içiyorsanız, belli sosyal durumlarda sigara içmeye kendinizi alıştırmışsınız demektir.
Sigara endüstrisi: Sigara üreticisi firmalar, sigara ile soğukkanlılık, kararlılık, incelik, güç ve öfkenin kontrol altına alınması arasında ilişki olduğuna insanları inandırmak için milyonlarca dolarlık reklâm yapmakta, sinema filmlerinde önemli karakterlerin kendi sigaralarını içmeleri için yüz binlerce dolar ödemektedirler.
Amerika gibi ülkelerde sigara içmek iyice kontrol altına alındığından, sigaralarını gelişmekte olan ülkelerde pazarlamakta ve insanların genç yaşta sigaraya başlayıp, devam etmeleri için her yolu denemektedirler.
Sigaraya alıştırdıkları kişinin bütçesinden her ay düzenli bir bölüme el koymaktadırlar.

Lütfen gizli ve açık sigara reklâmlarına inanmayın!

Kendinize güvenin, sigarayı bırakabilirsiniz.
Stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız ailenizden, arkadaşlarınızdan, doktorunuzdan yardım isteyin.
Hastalıklı bir yaşam ve erkenden ölmek istemiyorsanız sigarayı bırakmayı başaracaksınız!

Sayın hasta!

Size hasta diye sesleniyorum, çünkü artık tüm dünyada sigaranın sağlıklı bir yaşamla bağdaşmayacağı kabul görmektedir. Her ne kadar siz şu anda kendinizi sağlıklı hissetseniz de bu içtiğiniz her sigaranın vücudunuza zarar verdiği gerçeğini gizlemez. Sigara, başta solunum sistemi ve kalp-dolaşım sistemi olmak üzere vücudunuzdaki tüm sistemler üzerine etkilidir.
Sigara içenlerin yaklaşık yüzde 25’i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler.

Sizce yaşam bu kadar değersiz mi?

Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir. Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır. Tüm kanser ölümlerinin yüzde 30’unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise yüzde 90’ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.

İçtiğiniz her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır!

Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin en önemli nedeni sigaradır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000' de 114'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü enfeksiyon riskini (zatürree, bronşit vb.) arttırmaktadır.
Yaşamınızı soluk darlığı içinde oksijene bağımlı, yatağa bağlı halde tamamlamak ister misiniz?
• Sigara içenlerde koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon daha sık görülür. Sigara içmekle kalp krizi riskiniz 3 kat artmaktadır.
• Sigara içenlerde seks hormonlarının azaldığı ve buna bağlı olarak kısırlık ve iktidarsızlığın arttığı saptanmıştır.
• Gebelerde sigara içilmesi ise düşük riskinin artmasına, erken doğuma, doğum tartısının azalmasına yol açar.

Çocuğunuza bunu yapmaya hakkınız var mı?

Sigara yalnız içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir. Pasif sigara içimi de yukarıda sayılan hastalıkların riskini artırmaktadır.
Sevdiklerinizin sağlığı da sizin için önemli olsa gerek!
Tüm bunlara karşın sigara içmeyi sürdürmeyi düşünürseniz, sizin seçiminizdir. Ancak sigarayı bırakmayı düşünürseniz biz size her konuda yardıma hazırız.

Daha uzun ve sağlıklı yaşam

Amerika'da tüm kanser ölümlerinin yüzde 30'u, kalp hastalıklarından ölümlerin yüzde 20'si, doğumsal hastalıklardan ölümlerin yüzde 15'i, yanıklardan ölümlerin yüzde 50'si, solunum hastalıklarından ölümlerin yüzde 51'i sigaraya bağlanmıştır. Her yıl ülkemizde 120 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerden ölmektedir. Bu sayı, trafik kazalarında 1 yılda yaşamını yitiren kişilerden yaklaşık 12 - 13 misli daha fazladır.
Sigarayı bırakmakla sigaraya devam edenlere oranla ölüm riskinizi 15 yılda yüzde 50 oranında düşürmeniz mümkündür.

Sigarayı bırakmakla riskleri yok edebilirsiniz

Sigaranın bırakılması ile onun istenmeyen etkileri yavaş yavaş ortadan kalkar. Nikotin ve karbonmonoksidin etkisi 12 - 24 saat gibi kısa bir zamanda kaybolur. Balgam miktarı 2 haftada yüzde 50 azalır, bağışıklığı baskılayıcı etkisi ise 6 haftada ortadan kaybolur. Sigaranın solunum yollarını döşeyen ve koruyucu fonksiyon gösteren titrek tüyleri felç edici etkisinden kurtulmak için sigarayı bıraktıktan sonra 3 ay gibi bir zamana ihtiyaç vardır.
Sigarayı bırakmakla tat ve koku alma duyunuzda bir gelişme olduğunu hemen fark edeceksiniz. Öksürüğünüz ortadan kaybolacak. Sigarayı bırakmakla akciğer kanseri, diğer organ kanserleri, kalp hastalıkları, felç, müzmin bronşit, amfizem gibi risklerden kurtulacaksınız. Sigarayı bırakanların, halen içmekte olanlara nispetle sağlık durumları çok daha iyidir.

Kalp krizi riski, sigarayı bıraktıktan sonra 24 saat içerisinde yüzde 50 oranında azalmaktadır. Sigaranın içerisindeki nikotin kanın pıhtılaşmasına yol açan hücrelerin damarlarda birikmesine ve koroner damarların tıkanmasına, dolayısıyla kalp krizi geçirilmesine neden olur. Sigarayı bıraktıktan sonra kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyenler düzeyine düşer.
Aynı şekilde beyin kanaması riski veya damar tıkanıklığına bağlı olarak ayakların kesilme tehlikesi de sigaranın bırakılmasından sonra yüzde 30 - 50 oranında geriler. Sigara öksürüğü bir çok insanda sigarayı bıraktıktan 3 ay sonra ortadan kalkar. Solunum fonksiyonları sigara içenlerde içmeyenlere oranla her yıl hızlı bir düşme göstermektedir. Sigara bırakmakla bu riskten kurtulmuş olursunuz.

Daha sağlıklı çocuklar

Sigara, sadece içenleri değil, diğer aile üyeleri, çalışma arkadaşları gibi aynı ortamda bulunan kişileri de olumsuz yönde etkilemektedir. İçilen her 5 sigara, etrafta bulunan kişilerin 1 sigara içmesine neden olmaktadır. Buna pasif sigara içiciliği denmektedir.
Bebeklikten 18 yaşına kadar olan dönemde pasif içicilik her yıl 300 bin bronşit ve pnömoni vakasına neden olmaktadır.
Anne veya babası sigara içen çocuklarda orta kulak problemleri, bademcik iltihabı, sinüzit, öksürük ve hırıltı sıklıkla olmakta, astım şikâyetleri artmaktadır. Eğer ebeveynler sigara içiyorsa, çocuğun gençlik çağına geldiği zaman sigara içme riski, ebeveynleri sigara içmeyenlere oranla 2 misli fazladır. Sigara içmekle çocuğunuzu pasif olarak zehirlemenin yanı sıra onun gelecekte sizi örnek alarak, sigaraya bağlı risklerle yüz yüze kalma olasılığını da ileri derecede artırmış oluyorsunuz.
Gebeliği süresince sigara içen kadınların bebekleri düşük ağırlıklı, gelişimi bozuk olarak dünyaya gelmekte, bu çocuklarda ileride alerjik şikâyetler ve astım gelişme riski çok artmaktadır.

Daha kaliteli bir yaşam
Sigarayı bırakmakla daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olursunuz. Birkaç gün içerisinde koku ve tat alma hisleriniz yerine gelir, iş kapasitenizde artma olur, başkalarına zarar veren biri olma hissinden kurtulursunuz, ekonomik açıdan sigaradan artıracağınız parayı başka bir yerde harcayabilirsiniz. Sigara bırakmakla etrafta pis kokan ve çirkin bir görüntü veren kül tablalarından; arabanızda, evinizde, elbiselerinizde, saçlarınızdaki kokusundan tamamen kurtulacaksınız. Dişlerinizde ve parmaklarınızdaki nikotin lekeleri bir süre sonra kaybolacak, cildinizdeki kırışıklıklar azalacaktır. Merdivenleri nefesiniz daralmadan rahatça çıkabilecek, kendinizi adeta hafiflemiş hissedeceksiniz.
Sigarayı bırakmakla ne kadar sürede ne kadar para biriktirebileceğiniz aşağıda özetlenmiştir. Rakamlar en çok içilen bir Amerikan sigarasının fiyatı baz alınarak hazırlanmıştır.
• 1 paket sigara içiyorsanız, sigarayı bırakarak günde 1.35, haftada 9.45, ayda 40.5, yılda 493 ABD doları tasarruf etmiş olursunuz.
• 1,5 paket sigara içiyorsanız, sigarayı bırakarak günde 2.025, haftada 14.17, ayda 60.7, yılda 739 ABD doları tasarruf etmiş olursunuz.
• 2 paket sigara içiyorsanız, sigarayı bırakarak günde 2.7, haftada 18.9, ayda 81, yılda 985 ABD doları tasarruf etmiş olursunuz.
• 2,5 paket sigara içiyorsanız, sigarayı bırakarak günde 3.37, haftada 23.59, ayda 101.1, yılda 1230 ABD doları tasarruf etmiş olursunuz.
Bu rakamlara sigaranın yol açtığı sağlık problemlerinden dolayı oluşan doktor, hastane, ilaç giderleri; sigaranın yakmış olduğu giyecek, ev eşyalarına dair giderler, arabanızda ve evinizde oluşan fena kokuları gidermek için aldığınız kokular, ağız spreyleri ve diş bakım malzemelerine ait masraflar eklenmemiştir. Sadece sigarayı bırakmakla biriktireceğiniz paralarla 10 senede 0 kilometre bir otomobil almanız mümkün hale gelecektir.
Sonuç olarak sigarayı bırakmakla sadece kendi yaşam sürenizi uzatmak ve olası birçok hastalığın getireceği sağlık problemlerinden kurtulmakla kalmayıp, daha kaliteli bir yaşam süren, etrafına zarar vermeyen ve ekonomik açıdan daha güçlü birisi haline geleceksiniz.
Bazı insanlarda sigarayı bıraktıklarında, çekilme semptomları adı verilen yakınmalar oluşur. Bu semptomlar kişilerin üçte ikisinde görülür ve geçicidirler. Çoğu 7 - 10 gün içinde hafifleyip kaybolurken bir kısmı daha uzun sürer.
• İlk 24 saatte huzursuzluk
• Gerilim hissi
• Düşüncelerini toplamada güçlük
• Sinirlilik
• Yorgunluk hissi
• Titremeler
• Uykusuzluk
• Kabızlık
gibi bazı çekilme semptomları başlar.

Kişide aşırı sigara isteği vardır. Bu yakınmaların kontrolünde doktorunuz size yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakan kişilerde iştah artışı ve kilo alma görülebilir. Sigarayı bırakmak isteyenlerin korktukları bu olay, aslında her 3 kişiden birinin başına gelir. Eğer kişi almak istemediği kiloları almaya başlamışsa, bunu önlemek için;
• Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli,
• Bol su ve meyve suyu içmeli,
• Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalı,
• Kuruyemiş, bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır.
Sigaranın bırakılmasını takiben öksürükte artış olur. Aslında bu, iyileşme belirtisidir. Öksürükteki artış, bronşları temizleyen titrek tüylerin sigara dumanındaki toksinlerin etkisinden kurtulup çalışmaya başlaması ve solunum yollarındaki katranı dışarı atmaları sonucu oluşur.

Sigara nasıl bırakılır?

Kendi kendine bırakma: Sigarayı bırakanların çoğu kendilerini ikna etmeyi başarmışlardır.
Klinikler: Beş - altı hafta sürecek programlar, insanların niçin sigara içtiği, sigara isteminin tedavi edilmesi, stres tedavisinin pratikleri ve kişisel olarak sigaradan sakınmaya yardım etmek amacındadır.
Tıbbi tedavi: Sigara alışkanlığından kurtulmak ve sigara aramanın üstesinden gelmek için bazı ilaçlar kullanılır.
Davranış yöntemleri: Sigaradan nefret etme veya kendini yönetme programlarını içerir.
Doktor önerileri: Sigaranın getirdiği tehlikeler anlatılır, uygun tedaviler düzenlenir.
Hipnoz: Psikoterapist yönetiminde uygulanır.
Akupunktur: Bu yöntem kişide tütüne karşı tiksinti yaratabilir.
Medya: Radyo, televizyon, gazete gibi kurumların eğitim programları kişiyi aydınlatır.

Davranış psikolojisi

Bu; vakıfların, büyük şirketlerin, dispanser veya hastanelerin bünyesinde gerçekleştirilecek grup psikoterapisi seanslarından oluşur. Hekimler bu tip sigara bırakma seanslarına sadece hafif derecede sigaraya bağımlı olan hastalarını göndermelidirler. Amerika Birleşik Devletlerinde "Mayo Nikotin Bağımlılık Merkezi" sigara ile mücadele için dört yöntem geliştirmiştir.
1. Davranış tedavisi: Davranış değerlendirmesi yapmak ve tedavi becerileri edinmeye dayanır.
2. Alışkanlıkların tedavisi: Sigara içenler için nikotinin bağımlılık yapıcı bir ilaç olduğunun kabul edilmesi önemlidir. Neden bulma, inkar, dalgınlık, kontrol kaybı ve yarattığı ciddi problemlere karşı sürekli kullanım alışmanın belirtisidir. Bu nikotin isteğinin tedavisi gerekir.
3. İlaç tedavisi: Nikotin çikleti, cilde yapıştırma, burun spreyi veya solunum yolu ile nikotin verilebilir.
4. Sigaraya yeniden başlamanın önlenmesi: Bağımlılığın ciddiyeti, nikotinin hasta yaşamındaki tüm etkileri ve sonuçlarına karşı koyabilmenin önemi belirtilmelidir. İlk müdahaleden sonra danışmanlar düzenli telefon ve mektupla destek sağlamaktadır. Eğer bu tip görüşmeler işe yaramazsa o zaman nikotin yerine geçebilecek tedavi düşünülmelidir.

Artık sigarayı bırakmaya karar verdiniz!

Daha önce bırakmaya çalışıp da tekrar başladıysanız niçin başarısız olduğunuzu düşünün ve nedenlerini yazın.
• Geçen sefer niye sigaraya başladım?
• Bu sefer aynı hatayı yapmamak için nasıl bir plan yapmalıyım?

Bir gün belirleyin

Sigarasız yaşama geçeceğiniz günü önceden belirleyin. Bu gün ;
• Mümkün olduğunca stresinizin az olduğu,
• Kendinize zaman ayırabileceğiniz,
• Size sigara istetecek etkenlerden uzak
bir gün olsun.

Bu günü kaydedip altını imzalayın ve görebileceğiniz bir yere asın. Sigara günlüğü tutmaya başlayın. Her içtiğiniz sigarayı, ortamı, zamanı, kimlerle, niçin içtiğinizi kaydedin.

Sigarayı size hatırlatacak nedenler• Alkol
• Yemek sonrası
• Kilo alma korkusu
• Duygusal stres
• Kahve
• Diğer sigara içenler
Bunlarla nasıl başa çıkacağınızı planlayın.

Uzak durma: En iyisi bir kaç hafta bu nedenlerden uzak durmaktır. Alkol ve kahveyi azaltın. Sigara içilen yerlerden uzak durun.
Düzeninizi değiştirin: Yemekten sonra sigara içiyorsanız;
• Artık yürüyüşe çıkın
• Sigarayı bırakmanın mutluluğunu düşünün
• Sağlıklı yiyeceklere yönelin
• Şekersiz çiklet çiğneyin
• Müzik dinleyin
• Arkadaşlarınıza telefon edin
• Spor yapın
• Arkadaşlarınıza sigarayı bıraktığınızı duyurup, onların da yardımını isteyin.
Sigara içmek istediğinizde;
• Bulunduğunuz ortamı değiştirin
• Beş dakika bekleyin
• Derin nefes alıp verin. Gevşemeye çalışın.
• Bir bardak suyu ağzınızda bekleterek yavaş yavaş için.

Siz sigaraya teslim olmayacak kadar güçlüsünüz!

Kaynak: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sigarayı Bırakma Kitapçığı

rush
13-12-2006, 09:35
3 gün derken 5 gün derken 3 ay oldu sigara içmeyeli

kendimi moral ve motivasyon olarak daha güçlü hissediyorum

uyku düzenim rayına oturdu rahat uyuyorum rahat uyanıyorum

Koku ve tat duyuları çok uzun zamandır olmadığı kadar hassas çalışıyor

hesaplamalarıma göre 90 gün boyunca minimum 430 YTL tasarruf yapmış oldum

Ciddi kilo aldım!

Uzun lafın kısası kendimi süper iyi hissediyorum ;)

AAAcemi
13-12-2006, 09:43
Ciddi kilo aldım!

tebrik eder , iradenizin devamını dilerim :tamam:

darısı benim de başıma !

derin
19-12-2006, 08:23
1999 depreminden 10 gün önce sigarayı bıraktım. Israrlı tekliflere, sıkıntılara rağmen başlamamakta kararlıydım.
Fakat tam beş yıl sonra bu illetten tam kurtulduğumu sanmışken yanlış bir fikre kapılıp, arada sırada yani ayda yılda bir deyişiyle, ZEVK için içmeye başladım. İstersem içiyordum istemezsem içmiyordum. Artık sigara benim efendim değildi, ben ne dersem o oluyordu.
Tabi ki yanıldığımı altı ay sonra her gün bir paket sigara alırken farkedebildim...
Bir buçuk yıl boyunca günde bir paketten fazla sigara içtim.
Ta ki yaklaşık bir ay önce tekrar bu illetten vazgeçene dek.
Bu sefer biliyorum ki bu sigara denen illetin tek bir nefesi dahi önce ciğerlerimde sonra damarlarımda dolaşıyorsa EFENDİ artık ben değil beni öldürmeye çalışan düşmanım sigaradır. Dört haftadır EFENDİLiĞİMİ her gün kutluyorum. Ve aldığım her nefeste de Sİgara'nın efendisi olduğumu haykırıyorum.

trakyalı
20-12-2006, 12:36

Ciddi kilo aldım!

Son gönderisiymiş arkadaşımızın.
Fani dünya,sigara,içki vs. bahane.
Ömrümüzün ne zaman biteceği belli değil.Onu bir tek Yaratan biliyor.
Tekrar Allah Rahmet Eylesin.CENNET MEKÂNIN OLSUN SEVGİLİ RUSH....

baron11
20-12-2006, 13:08
Son gönderisiymiş arkadaşımızın.
Fani dünya,sigara,içki vs. bahane.
Ömrümüzün ne zaman biteceği belli değil.Onu bir tek Yaratan biliyor.
Tekrar Allah Rahmet Eylesin.CENNET MEKÂNIN OLSUN SEVGİLİ RUSH....

Haklısınız sayın trakyalı,dileklerinize ben de katılıyorum.

CERİTKALE
20-12-2006, 13:10
Hay allah, çok üzüldüm şimdi.

Allah rahmet eylesin.

AVCI06
20-12-2006, 14:21

Ciddi kilo aldım!

Allah Rahmet Eylesin.7.gün önceki son yazısı.:o Çok üzüldüm çok.Allahımm..

ahkaraca
27-12-2006, 23:20
Benim başımdan geçen bi olay...

36 yıl önceydii... ODTÜ yurtları, son sınıf vede final'llere yakın.

Kafam almıyordu, hiç birşeyi. Suçluyu bulmuştum, sigara!
Tüm sigaralarımı yok ettim, tereddütsüz ve beklemeye başladım... Hemen herşeyin normale döneceğini bekliyordum.

Tam tersi oldu... Birkaç saat içinde kıvranmaya başladım. Sigara benim için herşeyden önemliydi... Bırakmayı düşünmekle büyük bir hata işlemiştim!

Sabahı zor ettim, doğru kantine saat 06:00. Hemen aldığım sigaradan üst üste 5, 6 adet içtim buz gibi soğuk havada...

Ve şöyle bir dua ettim. "Tanrım, beni sigara İÇEMİYECEK hale getirinceye kadar bir daha bırakmaya teşebbüs bile etmeyeceğim"

Bugün, yaş 60. İçiyorum hala, günde 3 paket. Son check up sonucu hiç bir sağlık sorunum yok...

Ne demeli, bilmem ki...

chemeng
29-12-2006, 08:57
Benim başımdan geçen bi olay...

36 yıl önceydii... ODTÜ yurtları, son sınıf vede final'llere yakın.

Kafam almıyordu, hiç birşeyi. Suçluyu bulmuştum, sigara!
Tüm sigaralarımı yok ettim, tereddütsüz ve beklemeye başladım... Hemen herşeyin normale döneceğini bekliyordum.

Tam tersi oldu... Birkaç saat içinde kıvranmaya başladım. Sigara benim için herşeyden önemliydi... Bırakmayı düşünmekle büyük bir hata işlemiştim!

Sabahı zor ettim, doğru kantine saat 06:00. Hemen aldığım sigaradan üst üste 5, 6 adet içtim buz gibi soğuk havada...

Ve şöyle bir dua ettim. "Tanrım, beni sigara İÇEMİYECEK hale getirinceye kadar bir daha bırakmaya teşebbüs bile etmeyeceğim"

Bugün, yaş 60. İçiyorum hala, günde 3 paket. Son check up sonucu hiç bir sağlık sorunum yok...

Ne demeli, bilmem ki...
buna sadece MAŞALLAH denir...
inşallah bende ileride öle olacam.....:oley:

baron11
29-12-2006, 11:41
buna sadece MAŞALLAH denir...
inşallah bende ileride öle olacam.....:oley:

Damarlardaki tahribat check up la ortaya çıkmıyor malesef,sizi üzmek istemem ama:(

CERİTKALE
14-06-2007, 10:07
Topigi açalı tam üç yıl olmuş yani sigarayı bırakalı. :)

Acaba bu süreçte ciğerlerim tam anlamıyla temizlenmiş midir? :aww:

Hayır bi faydası olmadıysa yeniden başlayacağımda. :clown:

Diğer bırakanlar nerede? :mut:

Serenler
14-06-2007, 10:17
Topigi açalı tam üç yıl olmuş yani sigarayı bırakalı. :)

Acaba bu süreçte ciğerlerim tam anlamıyla temizlenmiş midir? :aww:

Hayır bi faydası olmadıysa yeniden başlayacağımda. :clown:

Diğer bırakanlar nerede? :mut:

Sakın..
Dokunmayın bile !....
Yanarsınız...