PDA

View Full Version : PKK'nın bilinmeyen yönleri:FRİNTİLLARİA

e-fulya
11-12-2007, 16:16
Aslında bu yazıyı NE ZAMAN ADAM OLURUZ başlığına da yazsam olurdu..

Ben doğa düşkünü bir insanım..Nadir,az bulunan,kıymetli soğanlı bitkilere bayılırım ve üretirim..Mesela FULYA..Laleler..

Bu yıl kasımda İstanbulda Bauhouse'a gittim..
FRİTİLLARİA adında tanesi 9.90 ytl olan harika bir çiçek dikkatimi çekti..
İthal..Hollanda malı..
3 renginden de aldım..evde GOOGLE'a Frintillaria diye yazdım..Karşıma TERS LALE,ŞEMDİNLİ LALESİ,AĞLAYAN LALE,GELİN LALESİ çıktı..
Menşei Anadolu yani..Hakkari..

PKK dağlarda sadece eşkiyalık yapmıyormuş onu da öğrendim:

...Terör örgütü PKK/Kongra-Gel, çok sayıda soğanlı bitkiyi para karşılığı Avrupalı şirketlere satarak eylemleri için kaynak oluşturdu. Ters lale konusunda araştırma yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir akademisyen, PKK/Kongra-Gel’in, 2003 yılında yurtdışına kaçırdığı 15 milyon adet ters lale soğanından 130 milyon dolar gelir elde ettiğini ileri sürdü.

http://ziraatci.com/editor/yazigoster.asp?katid=29&editid=12&yaziid=1077&manual=off&kategori=T%C3%83%E2%80%9E%C3%82%C2%B1bbi,%20Aromat ik%20ve%20Itri%20Btk.

Yani PKK bu soğanları dağlardan söküyor,aynen uyuşturucu gibi bunlarıda yurtdışına kaçırıyor ve milyonlarca dolar kazanıyor..
ve dönüp dolaşıyor,Hollanda malı olarak bizim BOHOS mağazalarına kadar geliyor,biz de kendi doğal bitkimiz olan bu laleyi FRİNTİLLARİA diye,hem de 1 tek soğanına 10 ytl ödeyerek alıyoruz..

Bunları hayretler içinde okudum..
Neden yeraltı servetlerimize sahip çıkamıyoruz?

Bu TERS LALE'yi Hollanda'dan ithal edeceğimize,Güneydoğuda bu lale yetiştiriciliği teşvik edilse ve devlet kontrolünde tüm dünyaya ihraç edilse olmazmı?
Güneydoğuda kimbilir kaç aile bu işten ekmeğini kazanırdı..

Oysa bu ülkede yüzbinlerce ziraat teknisyeni veya mühendisi var..
Onlar bari yapamazmıydı bunların üretimlerini ?

betaport
16-12-2007, 00:50
Aslında bu yazıyı NE ZAMAN ADAM OLURUZ başlığına da yazsam olurdu..

Ben doğa düşkünü bir insanım..Nadir,az bulunan,kıymetli soğanlı bitkilere bayılırım ve üretirim..Mesela FULYA..Laleler..

Bu yıl kasımda İstanbulda Bauhouse'a gittim..
FRİTİLLARİA adında tanesi 9.90 ytl olan harika bir çiçek dikkatimi çekti..
İthal..Hollanda malı..
3 renginden de aldım..evde GOOGLE'a Frintillaria diye yazdım..Karşıma TERS LALE,ŞEMDİNLİ LALESİ,AĞLAYAN LALE,GELİN LALESİ çıktı..
Menşei Anadolu yani..Hakkari..

PKK dağlarda sadece eşkiyalık yapmıyormuş onu da öğrendim:

...Terör örgütü PKK/Kongra-Gel, çok sayıda soğanlı bitkiyi para karşılığı Avrupalı şirketlere satarak eylemleri için kaynak oluşturdu. Ters lale konusunda araştırma yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir akademisyen, PKK/Kongra-Gel’in, 2003 yılında yurtdışına kaçırdığı 15 milyon adet ters lale soğanından 130 milyon dolar gelir elde ettiğini ileri sürdü.

http://ziraatci.com/editor/yazigoster.asp?katid=29&editid=12&yaziid=1077&manual=off&kategori=T%C3%83%E2%80%9E%C3%82%C2%B1bbi,%20Aromat ik%20ve%20Itri%20Btk.

Yani PKK bu soğanları dağlardan söküyor,aynen uyuşturucu gibi bunlarıda yurtdışına kaçırıyor ve milyonlarca dolar kazanıyor..
ve dönüp dolaşıyor,Hollanda malı olarak bizim BOHOS mağazalarına kadar geliyor,biz de kendi doğal bitkimiz olan bu laleyi FRİNTİLLARİA diye,hem de 1 tek soğanına 10 ytl ödeyerek alıyoruz..

Bunları hayretler içinde okudum..
Neden yeraltı servetlerimize sahip çıkamıyoruz?

Bu TERS LALE'yi Hollanda'dan ithal edeceğimize,Güneydoğuda bu lale yetiştiriciliği teşvik edilse ve devlet kontrolünde tüm dünyaya ihraç edilse olmazmı?
Güneydoğuda kimbilir kaç aile bu işten ekmeğini kazanırdı..

Oysa bu ülkede yüzbinlerce ziraat teknisyeni veya mühendisi var..
Onlar bari yapamazmıydı bunların üretimlerini ?

Hayretler içinde okuduğum bir yazı. Elinize araştırmanıza sağlık.
Bunu düşünemeyen yöneticelere yollamak lazım.

brokerüstad
09-12-2012, 11:47
memleketimizin doğal kaynaklarını nasılda mahvediyorlar
Hayretle okudum
Düşmanlarımız sinsice çalışıyor
Her konuda her alanda önlem almak lazım