PDA

View Full Version : Hesap uzmanligi sinavi

Mazhi
30-07-2004, 00:47
Nedir ne degildir,hesap uzmani olmak icin sartlar nedir,hesap uzmanlari cok kazanir mi kazanmaz mi,nolur yardim :D

bikmisbroker
30-07-2004, 03:41
Sen once o sinavi kazan! Soyle bir En az 5-6 seneni (aslinda rahat 10 sene) feda et!
Sonra sirtin yere gelmez.. BUDUR!! Annadinmi? Tamam!..:D

kasved
30-07-2004, 09:49
Hesap uzmanı maliye bakanlığının vergi denetimiyle görevli memurlarındandır, çalışmaları kendi bağlı oldukları hesap uzmanları kuruluna bağlı olarak çalışırlar, meslek giriş üç aşamalı sınav sistemi vardır, dört yıllık hukuk işletme ekonomi vb. üniversite mezunları;
-Devlet memurluğu giriş sınavından belli not ortalaması tuturulması,
-İkinci aşamada yazılı meslek sınavında başarılı olmak,
-Üçüncü aşamada sözlü sınavda başarılı olmak.

Bu üç aşamayı geçerseniz hesap uzman yardımcısı olarak mesleğe başlıyorsunuz, yanılmıyorsam iki yıllık yardımcılıktan sonra hesap uzmanlığı yeterlilik sınavına ayrıca tez hazırlayarak giriyorsunuz, bu sınavı kazanırsanız hesap uzmanı kazanamazssanız meslekle ilginiz kesiliyor.

Hesap uzmanları çok kazanmaz, kariyer mesleğidir, beş yıllık hesap uzmanlığından kamu veya özel sektörde daha üst yönetici görevlere atanırsınız burası bir nevi basamaktır. Hesap uzmanı olarak çalıştığınızda ortalama geçineceğiniz kadar maaş+lojman hepsi bu kadardır. Birde hesap uzmanı yeterlilik sınavını kazandığınızda bakanlık sizi yurtdışında bir yıllık eğitime gönderiyor.

Konuya ilgi duyorsanız İstanbula geldiğinizde Beyazıtta İst. üniversitesinin karşısında sahaflar kitapçıları denilen kitap evlerinden sınavlarla ilgili bir dolu kitap alarak ders çalışmaya başlayabilirisiniz.
Kolay gelsin eğer başlangıçta ekonomik beklentilerini törpülerseniz ilerisi kariyer olarak parlak meslek tavsiye ederim.
Sevgi ve saygılarımla

son_azrail
30-07-2004, 09:57
açılıyomuymuş peki?sınaw?sayıştay açıo şimdide.....ziraat bankası iş bankaı müfettişklik sınawı açıo. vs vs

Corumlu
31-07-2004, 13:19
Hesap uzmanı maliye bakanlığının vergi denetimiyle görevli memurlarındandır, çalışmaları kendi bağlı oldukları hesap uzmanları kuruluna bağlı olarak çalışırlar, meslek giriş üç aşamalı sınav sistemi vardır, dört yıllık hukuk işletme ekonomi vb. üniversite mezunları;
-Devlet memurluğu giriş sınavından belli not ortalaması tuturulması,
-İkinci aşamada yazılı meslek sınavında başarılı olmak,
-Üçüncü aşamada sözlü sınavda başarılı olmak.

Bu üç aşamayı geçerseniz hesap uzman yardımcısı olarak mesleğe başlıyorsunuz, yanılmıyorsam iki yıllık yardımcılıktan sonra hesap uzmanlığı yeterlilik sınavına ayrıca tez hazırlayarak giriyorsunuz, bu sınavı kazanırsanız hesap uzmanı kazanamazssanız meslekle ilginiz kesiliyor.

Hesap uzmanları çok kazanmaz, kariyer mesleğidir, beş yıllık hesap uzmanlığından kamu veya özel sektörde daha üst yönetici görevlere atanırsınız burası bir nevi basamaktır. Hesap uzmanı olarak çalıştığınızda ortalama geçineceğiniz kadar maaş+lojman hepsi bu kadardır. Birde hesap uzmanı yeterlilik sınavını kazandığınızda bakanlık sizi yurtdışında bir yıllık eğitime gönderiyor.
Konuya ilgi duyorsanız İstanbula geldiğinizde Beyazıtta İst. üniversitesinin karşısında sahaflar kitapçıları denilen kitap evlerinden sınavlarla ilgili bir dolu kitap alarak ders çalışmaya başlayabilirisiniz.
Kolay gelsin eğer başlangıçta ekonomik beklentilerini törpülerseniz ilerisi kariyer olarak parlak meslek tavsiye ederim.
Sevgi ve saygılarımla

yurtdışı eğitiminden sonra görevine devam eden hesap uzmanı, kendi deyimleriyle "üstad", hemen hemen hiç yok, gerekli tazminatlar devlete ödenerek hemen özel sektöre geçiş yapılıyor. ama o aşamaya gelene kadar "öğrencilik" devam ediyor. sürekli sınavlar.. çalışma ortamları ve gözlerindeki ışık çok etkilemişti beni. çok değişik gelebilecek şartları var. tatilde bile, otobüs yolculuğu yapacaksanız, kullanacağınız firmalar, kalabileceğiniz oteller, neredeyse görüşeceğiniz konuşacağınız alışveriş yapacağınız yerler belirli. alışık olmayanlara garip gelebilir.. :p
göreve başlamadan önce aileniz, çevreniz ve geçmişimizle ilgili yine garip gelebilecek kritelere göre çok kapsamlı bir araştırma yapılıyor..

kasved
31-07-2004, 13:29
yurtdışı eğitiminden sonra görevine devam eden hesap uzmanı, kendi deyimleriyle "üstad", hemen hemen hiç yok, gerekli tazminatlar devlete ödenerek hemen özel sektöre geçiş yapılıyor. ama o aşamaya gelene kadar "öğrencilik" devam ediyor. sürekli sınavlar.. çalışma ortamları ve gözlerindeki ışık çok etkilemişti beni. çok değişik gelebilecek şartları var. tatilde bile, otobüs yolculuğu yapacaksanız, kullanacağınız firmalar, kalabileceğiniz oteller, neredeyse görüşeceğiniz konuşacağınız alışveriş yapacağınız yerler belirli. alışık olmayanlara garip gelebilir.. :p
göreve başlamadan önce aileniz, çevreniz ve geçmişimizle ilgili yine garip gelebilecek kritelere göre çok kapsamlı bir araştırma yapılıyor..

Yazınızda değindiğiniz haklı yönler tabiki var ama yaşamda acı çekmeden sevince, çalışmadan başarıya ulaşmak için kolontor çocuğu olmanız gerekli. Kolontor çocuğu değilseniz bu tür meslekler de vereceğiniz beş yıl size özel yaşamınızda yirmibeşyılda ulaşmayacağınız mevkileri kafadan açar.

Corumlu
31-07-2004, 13:53
Yazınızda değindiğiniz haklı yönler tabiki var ama yaşamda acı çekmeden sevince, çalışmadan başarıya ulaşmak için kolontor çocuğu olmanız gerekli. Kolontor çocuğu değilseniz bu tür meslekler de vereceğiniz beş yıl size özel yaşamınızda yirmibeşyılda ulaşmayacağınız mevkileri kafadan açar.

o ortamın az çok içinde olan birisi olarak ben sadece bana ilginç gelen şeyleri yazmıştım sevgili kasved. değişik bir formasyon, meslek değil yaşam tarzı. çalışma ortamlarına girince insan ülke geleceği endişesini daha az hissediyor gibi. bozulmadan kalabilmiş veya çok az bozulmuş devlet yapılarından birisi bence..

kasved
31-07-2004, 14:32
o ortamın az çok içinde olan birisi olarak ben sadece bana ilginç gelen şeyleri yazmıştım sevgili kasved. değişik bir formasyon, meslek değil yaşam tarzı. çalışma ortamlarına girince insan ülke geleceği endişesini daha az hissediyor gibi. bozulmadan kalabilmiş veya çok az bozulmuş devlet yapılarından birisi bence..

Sn Çorumlu, genç bir arkadaşımız bilgi isteyince yazdım, mesleki olarak çok yakınız demekki. Bu kurum mensubu değerli birçok dostlarım mevcut, bahsettiğiniz gibi ülkemizin tüm olumsuz ekonomik koşullarına rağmen yozlaşmamış sayılı kurumlarından birisi. :)
Sevgi ve saygılarımla

Corumlu
31-07-2004, 14:37
beni denetlemeye gelmişlerdi de ordan tanışıyoruz sevgili kasved... :p
şaka bi yana kardeşim 4 ay öncesine kadar orada görev yapıyordu, onun için ortama yakınım demiştim. amerikaya eğitime gitmişti, dört ay önce döndüğünde koç grubuna geçti.

Sevgi ve saygılarımla :)

Guardian
31-07-2004, 16:18
http://www.huk.gov.tr
Hesap Uzmanları Kurulu'na Giriş

Hesap Uzmanları Kurulu giriş sınavı üç aşamada (eleme sınavı, yazılı giriş sınavı ve sözlü sınav) yapılmaktadır. Siyasal Bilgiler, İktisat ve Hukuk Fakülteleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri veya bunlara eşitliği Milli Eğitim Bakanlığı’nca kabul olunan yabancı fakülte ya da yüksekokulların birinden mezun olan adayların Kurul’a girebilmek için başarmaları gereken sınavların usul ve esasları aşağıda açıklanmıştır.

Eleme Sınavı

Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına girebilmek için öncelikle ÖSYM tarafından Ankara'da yapılan merkezi KMS (Kurumlararası Merkezi Eleme Sınavı) sınavını kazanmak gerekir(Artık Kpss-A-47 puanından 80 ve üzeri almak ve ayrıca sınavın açıklandığı anda koştura koştura sınava girecek 200 yada 150 kişi arasında olabilmek gerekmektedir.). Bu sınavda başarılı olanlar Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına başvurabilirler. KMS hakkında daha detaylı bilgi için ÖSYM ile irtibata geçiniz.

Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı

KMS sınavında başarılı olan adaylar öncelikle yazılı giriş sınavına katılmaktadır. Bu aşamada adaylar, yüksek öğrenimlerinden edindikleri birikimlerini belirleyen ve hukuki, iktisadi ve mali olay ve sorunları değerlendirme, yorumlama ve çözüm yolları önerme becerilerini saptayan kapsamlı bir sınava tabi tutulmaktadır. Bu sınav aşağıdaki konularda yapılmaktadır.

a) Kamu Maliyesi

1) Maliye Teorisi (Kamu Gelir ve Giderleri, Kamu Borçları ve Bütçesi),

2) Maliye Politikası,

3) Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi.
b) Ekonomi
1) Ekonomi Teorisi (Mikro, Makro İktisat ve İktisadi Analizi),

2) Ekonomi Politikası,

3) Para Teorisi ve Politikası,

4) Uluslararası Ekonomi,

5) Türkiye Ekonomisi ve Güncel Ekonomik Sorunlar.
c) İşletme
1) İşletme Ekonomisi,

2) İşletme Finansmanı.
d) Hukuk 1) Anayasa Hukukunun Genel Esasları,

2) Medeni Hukuk ve Borçlar Hukukunun Genel Esasları,

3) Ticaret Hukuku (Ticari İşletme Hukuku, Şirketler Hukuku ve Kıymetli Evrak Hukuku.)
e) Muhasebe
1) Genel Muhasebe,

2) Mali Tablolar Analizi.
Yazılı giriş sınavında başarılı olan adaylar, yine yukarıdaki konuları içeren sözlü sınava çağrılmaktadır. Sözlü sınav sonucunda başarılı olan adayların Hesap Uzman yardımcısı olarak atamaları yapılmaktadır.

Guardian
31-07-2004, 16:29
Bizim okula tanıtıma gelmiştlerdi( aslında Uzanların elindeki Çeaş'ı denetlemek için gelmişlerdi ama söylemediler tabi). Havalarını attılar gittiler. Maaşları 1 milyar 300 milyanla, 2 milyar arasında değişiyor (ayrıca yılın 3 ayı şehir dışında denetimle geçiyor ama 2-4 milyarlık harcırah veriliyor) ama Huk'a baktığımızda buraya kadar gelip burdan özel sektöre geçen çok( yani iyi bir ün de kazanılmış oluyor.).
3 yıllık bir stajdan sonra Uzmanlık sınavına giriliyor ve kazanılmazsa şutu vuruyorlarmış ama buna tarihte fazla rastlanılmamış. Sadece Maliye Bakanından emir alırlar ve emir almadan da denetim yapabilirler.
Ayrıca Ankara SBF mezunlarına da sempatileri varmış. Ayrıca belli bir süre sonra Yeminli mali müşavir olma haklarıda var diye duydum.

bikmisbroker
31-07-2004, 16:35
Ayrıca Ankara SBF mezunlarına da sempatileri varmış. .

Olmaz olurmu?? Tanidigim BUTUN eski Hesap uzmanlari SBF/ANKARA kokenli ..
Meshur hitap tarzlari da "Üstat"..

ODTU de ve bazi TIP fakultelerinde "Hocam" vs..vs..

Corumlu
31-07-2004, 17:22

:) çok gülmüştüm.. ufacık ufacık bebeler(!) birbirine "üstad" diyorlardı. :p
hisse.net'e gelince de herkese "Sn." denmesi garip gelmişti... :p

Guardian
31-07-2004, 17:37
Olmaz olurmu?? Tanidigim BUTUN eski Hesap uzmanlari SBF/ANKARA kokenli ..

ODTU de ve bazi TIP fakultelerinde "Hocam" vs..vs..
Bir de adaplarından bahsettiler
-dışarda simit benzeri mamüller yenilmez
-siyah çorap dışında çorap giyilmez, genellikle koyu renk takınılır gibi
bi kaç şey.

Zamanında o kadar kasmıştım illa sbf olacak diye ama Maliye Lisesi mezunuyum! diye girememiştim. :p

bikmisbroker
31-07-2004, 17:42
Bir de adaplarından bahsettiler
-dışarda simit benzeri mamüller yenilmez
-siyah çorap dışında çorap giyilmez, genellikle koyu renk takınılır gibi
bi kaç şey.

Zamanında o kadar kasmıştım illa sbf olacak diye ama Maliye Lisesi mezunuyum! diye girememiştim. :p

Bi donem bu arkadaslar YELEK ve kostekli saat kullanirlardi..
1970 li yillar..hehehe

O Gadarr..
Tamam!

Unlu borsaci Mustafa Yilmaz hesap uzmani kokenlidir..
Konusuna hakim bilgili bir arkadastir.

Mazhi
31-07-2004, 19:59
Bu sinav ne böyle yaw????
Kac kitaptan calisacam kardesim ben buna,hadi dil,ekonomi,isletmeyi anladim da,maliyeyi hukuku muhasebeyi ne yapsam acep:(2 yil sürer mi bu sinava calismak?Bi de HEPSINDEN MI yüzde 80 yapmak gerekiyor??

Guardian
31-07-2004, 23:29
20 küsür kitap haftada 6 gün, günde 8 saat çalışırsan yaklaşık altı ayda biter deniliyor...Uzmanlarından duydum:)

CERİTKALE
01-08-2004, 13:07
Bu sinav ne böyle yaw????
Kac kitaptan calisacam kardesim ben buna,hadi dil,ekonomi,isletmeyi anladim da,maliyeyi hukuku muhasebeyi ne yapsam acep:(2 yil sürer mi bu sinava calismak?Bi de HEPSINDEN MI yüzde 80 yapmak gerekiyor??

Evet Hesap uzmanı arkadaşım kazanabilmek için tam iki sene ders çalıştı, bizzat şahitim.

Kazanmakla da bitmiyor, üç sene süren Hesap uzmanlığı yardımcılığı ve peşinden bir yeterlilik sınavı. Kazanırsan Hesap uzmanısın kazanamazsan Hesap uzmanlığından ayrılıyorsun, istersen Müfettiş olabiliyorsun, ama şimdiye kadar böyle bi,r durum görülmemiş, Türkiyede itibarı en yüksek mesleklerden biri, direk Maliye Bakanına bağlı çalışıyorlar, son Uzan incelemesini Hesap Uzmanları yaptı...vs

muhabbet
01-08-2004, 13:15
net bilgi:

maliye bakanlığında en kuvvetli ve birbirini en çok tutan grup hesap uzmanlarıdır. çok kolay yükselirler. hakimiyet onlardadır. örn: unakıtan eski hesap uzmanıdır.