PDA

View Full Version : Altının Geleceği ve Daha Yükselir mi?

Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

`GECE`
01-08-2008, 08:37
902 lere deymeli....

Deydi şimdi ne oldu tepki geldi ben diyorumki bundan sonra yine aşağı 900 de kıracaklar...:notr:

livingston
02-08-2008, 11:23
Selamlar tekrar...altının işinin bitmediğine hala inanan var mı acaba? platin fiyatlarına dikkat edin derim...700$ lara yolculuk başlamak üzere kanımca ...

kaan84
04-08-2008, 21:09
sanırım bu ikinci kez 895 e değdi,arkadaşlar nerede sonlanır bu düşüş.petrole bu kadar endeksli olamaz heralde.iran işi baya bi yokuşa sürmeye başladı.yeniden ortam ısınabilir sanki.

Beşinciboyut
05-08-2008, 10:18
Yolculuk nereye?

http://energy.kucukresim.com/uploads/kayakffd79.jpg

885 mi?

Çay ve kurabiye yemeğe bizi de davet eder misin?

Epey irtifa kaybettin.
Yorulmuş olmalısın.
Buralarda bir yerde biraz dinlen istersen olmaz mı?
Dinlenirken ısınma hareketleri de yapabilirsin.
Dinlenme hareketinden sonra yine bir etüd yaparız.

livingston
07-08-2008, 18:18
880$ altı cok sakat.... :)

magnet
07-08-2008, 22:25
Gartman: "petrol Fİyatlari 80 Dolarin Altina İnebİlİr"
Gartman Letter'in Yayimcisi Yatirim Stratejİstİ Dennis
Gartman, Petrol Fİyatlarinda YÜkselİŞ DÖnemİnİnİ Sona
ErdİĞİnİ, Fİyatlarin 80 Dolarin Altina İnebİlİceĞİnİ
SÖyledİ.
Gartman, Bununla Bİrlİkte Fİyatlardakİ Volatİlİtenİn
Bİr SÜre Daha Devam Etmesİnİn BeklendİĞİnİ Vurguladi.

*** Ibs Haber Merkezİ ***

kaan84
07-08-2008, 23:08
Arkadaşlar altının 1 onsunun üretilme maliyeti 400 dolar mış,dünya daki altın madeni bilinen rezervi 41500 ton yıllık altın tüketimi 4000 tondan daha fazla.Benim anlamadığım 10 hadi bilemedin 20 yılda tükenecek bir maden den bahsediyoruz,alım için en iyi yer sizce neresi,petrol söylendiği gibi 80 dolara kadar düşerse altından da bu yüzde de bir düşüş beklemelimiyiz.

lmparator
07-08-2008, 23:28
Gartman: "petrol Fİyatlari 80 Dolarin Altina İnebİlİr"
Gartman Letter'in Yayimcisi Yatirim Stratejİstİ Dennis
Gartman, Petrol Fİyatlarinda YÜkselİŞ DÖnemİnİnİ Sona
ErdİĞİnİ, Fİyatlarin 80 Dolarin Altina İnebİlİceĞİnİ
SÖyledİ.
Gartman, Bununla Bİrlİkte Fİyatlardakİ Volatİlİtenİn
Bİr SÜre Daha Devam Etmesİnİn BeklendİĞİnİ Vurguladi.

*** Ibs Haber Merkezİ ***

petrol tırmanırken de 250 doları bulacak dıyolardı..şimdi azıcık dusmeye basladı ya hemen raporlar cıkar 80 dolarlar...bunlar avlamak için..kafa karıştırıyolar..250 dolar olacak dıyen şirket nerde şimdi...

XTRADERX
08-08-2008, 11:30
ALTIN DA DÜŞÜYOR

Altın da petrol gibi geriledi. Altının onsu, son yedi haftanın en düşük düzeyi olan 870,25 dolar düzeyine geriledi.

Altın fiyatlarındaki hareketi değerlendiren Anatolia Capital Genel Müdürü Okan Aybar, şunları söyledi:

"Dolar ve faizler yükselmeye devam ettikçe altın fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor. Son iki haftadan beri belirgin bir şekilde düşüş eğilimi gösteren altın fiyatları eğer bu gün de yükselmezse düşüş dalgası 845’e kadar uzanabilir."

d-a
08-08-2008, 16:21
risk almadan para kazanılmaz ben az birşey aldım bakalım ne olacak
ya kar ya zarar edeceğiz

kaan84
09-08-2008, 13:06
altında işler kötüye gidiyor,birde burnumuzun dibinde iki ülke savaşırken,izlemek en iyisi galiba.845 nin altı çok sakat.

zoom
09-08-2008, 15:10
1979 1 gr altın 90 TL idi.Şimdi 34000000 TL.Tam 377.000 kat artmış.:cool:

livingston
11-08-2008, 17:48
:) suan 845$...... 700$ daha cook var....

livingston
11-08-2008, 17:53
840 $ oldu yürü be kocummmm

livingston
11-08-2008, 18:05
835$ bugünü bayram ilan ediyorummm... :P

borsamania
11-08-2008, 18:09
835$ bugünü bayram ilan ediyorummm... :P

altın borcu var galiba ... :)

CYASHA
11-08-2008, 18:09
Neden bayram ediyorsunuz? Aciga mi sattiniz?

Bu forumda kagidi yukselen/dusen ve buna bayram ettigini digerlerine reklam edenleri ayipliyorum.. Belki ben ters pozisyondayim ve buna cok uzuluyorum olabilir mi?

kaan84
11-08-2008, 22:52
823$ her saat başı 2 dolardan fazla düşüyor.bu gidişle yarın 800 altını da görücez gibi.

CYASHA
11-08-2008, 23:28
823$ her saat başı 2 dolardan fazla düşüyor.bu gidişle yarın 800 altını da görücez gibi.Keske Carsamba gunu aksamina kadar 700$ i gorsek de yeniden 985$ a ciksa... Hatta 1035$...

assassin
12-08-2008, 03:30
sabahı beklemeden 800 yaptılar benı bıtırdıler yıne

kaan84
12-08-2008, 08:36
çin'de görülen rekor enflasyon,açığa satış yasağının kalkması altın için görülen 801 dolar dib olabilirmi?

magnet
12-08-2008, 11:05
Altın neden düşüyor?
USD yükselmeye başladığı için, tıpkı yükselirken bütün emtiaları peşinden sürükklediği gibi...

Euroya bakın ya, 1.760 olmuş, USD dünyada değer kaznırken bizde de kazanmışşş ve nereye gelmiş? 1.186 olmuşşş :( Ne değer kazanımış ama...
ithalat patlayacak, cari açık tavan yapacak, vaziyet iyi değil....

BU aşşağıdaki grafik, Euro bazlı altın grafiği, 100 günlük kırılalı çok olmuş, ama o seviye kırılmasa iyi olur.... Kırılırsa daha gider...

livingston
12-08-2008, 11:22
platin fiyatlarını takip edin fikir verebilir....

magnet
12-08-2008, 13:36
dediğim noktadan tepki vermeye çalışıyor....

ARTEMİS
12-08-2008, 19:25
ölçtüm biçtim 800 ün altı 780-765 aralığı var buralarda pozisyon alınabilir....

oralarda bence tutunacaktır ve yukarı 860...

735 orta vade (1 -2 ay)gelme olasılığı gözardı edilmemeli...

saygılar

kaan84
14-08-2008, 07:36
Altına talep devam ediyor
Dünya Altın Konseyi, 2008 yılının ikinci çeyreğinde dolar bazında dünya altın talebinin yüzde 9 artış gösterdiğini bildirdi.

Dünya Altın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, altın yatırım talebinin de güçlü bir artış göstererek, 2007 yılının aynı dönemine oranla yüzde 29 yükselerek 3,5 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada, yüksek ve değişken altın fiyatları nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde tonaj olarak toplam altın talebinin yüzde 19 azaldığı belirtilerek, küresel kredi sıkışıklığından dolayı zorlanan tüketiciler ve büyüyen enflasyon baskısının altın takı talebinin azalmasına neden olduğu ve ikinci çeyrekte altın takı talebinin yüzde 24'lük bir düşüşle 504 tona gerilediği ifade edildi.

Altın takı talebinde en yüksek düşüş yüzde 47 ile 118 tona inen Hindistan pazarında gözlenirken, Hindistan'ı yüzde 30 ile 33 tona inen ABD izledi. Altın takı talebinde artış gözlenen ülkeler ise yüzde 2 ile Çin ve yüzde 8 ile Mısır oldu.

Yatırım fonları piyasasının da (ETF) 2007'nin ikinci çeyreğine oranla yüzde 4'lük düşüş göstererek 119,8 tona gerilediği kaydedilen açıklamaya göre, Nisan ayındaki düşüşün ardından ETF'de Mayıs ve Haziran aylarında yeniden bir canlanma yaşandı.

Altın yatırımı talebinde Çin, Amerika ve Vietnam'da genel ekonomik atmosfer, enflasyon ve borsa hareketleriyle ilgili endişelere bağlı olarak geçen yıla oranla güçlü artışlar yaşanırken, Hindistan'da altın yatırımı talebi de, altın takı talebi gibi düşüş gösterdi ve yüzde 41'lik bir gerileme ile 43,4 tona indi.

2008 yılının ikinci çeyreğini değerlendiren Dünya Altın Konseyi Üst Yöneticisi (CEO) James Burton, Yüksek ve iniş çıkışlı altın fiyatları, enflasyon baskısı ve tüketicilerin bütçesindeki daralma nedeniyle ikinci çeyrekte de beklenildiği gibi altın talebi ton olarak azaldı. Bununla birlikte yüksek fiyatlara rağmen tüketicilerin altın alımına devam ediyor olması, talebi güçlü kılıyor görüşünü dile getirdi.

İkinci çeyrekte Türkiye'deki durumu değerlendiren Dünya Altın Konseyi Türkiye Genel Müdürü Murat Akman ise, şunları kaydetti:

Çok zayıf geçen Nisan ayını takiben Mayıs ve Haziran aylarında özellikle düğünler sayesinde artan talebe rağmen, 2008 yılının ikinci çeyreği, tonaj olarak altın takı talebinde geçen yılın yüzde 15 altında kalarak 42,5 ton ve altın yatırım talebinde yüzde 21 altında kalarak 16,1 ton olarak gerçekleşti. Yüksek altın fiyatlarının inişli çıkışlı seyri, talebin normale dönmesini engellemeye devam ediyor.

Beşinciboyut
14-08-2008, 15:29
Sana kim dedi o kadar düş diye?
Tırmala bakiim biraz. :kural:
Oh sefam olsun. :kahkah:

885 $ 'da otur bi çay içelim hem dinlenir, nefes alırsın dedik.

Sen na'ptıın? Abarttın beyav iyicene.:he:

`GECE`
14-08-2008, 21:48
Sana kim dedi o kadar düş diye?
Tırmala bakiim biraz. :kural:
Oh sefam olsun. :kahkah:

885 $ 'da otur bi çay içelim hem dinlenir, nefes alırsın dedik.

Sen na'ptıın? Abarttın beyav iyicene.:he:

bu sefer baska kardesim carpilmayin sakin:)

recness
15-08-2008, 07:31
altın ne yapmaya çalışıyor anlamadım harbiden geri mi geliyor yoksa taban mı yapıyor? 900lere dönmesi ne zamanı bulur ?

magnet
16-08-2008, 02:40
Euro bazlı günlükteki kırıldı...

`GECE`
16-08-2008, 20:57
dolar bazli bakalim bence

`GECE`
16-08-2008, 20:58
ama o kirilsin kirilmasin bence SARI MADENIN DEVRI KAPANMISTIR, SON PAZARLAMA SONA ERMISTIR.

hiyo
17-08-2008, 10:01
doların deger kazanması fed faiz indirmemesi altının deger kaybetmesine neden oluyor..

`GECE`
17-08-2008, 11:52
doların deger kazanması fed faiz indirmemesi altının deger kaybetmesine neden oluyor..

bundan sonra bu hep boyle olacak ama:he:

parapara
17-08-2008, 11:52
ALTINDA ŞELALE DÜŞÜŞÜ NEREYE KADAR?

ABD ekonomisindeki finansal krizin diğer gelişmiş ülkelere kaymasıyla birlikte dünya ekonomisinde durgunluk endişeleri arttı. Son bir aylık sürede büyük fonlar portföylerindeki emtiaları satışa geçtiler. Ayrıca, petrol fonlarından da çıkışlar oldu. Petrol’de vadeli işlemlerin azalmasıyla petrol fiyatlarında aşağı yönlü seyir başladı. Bir ay önce 146 Dolar/Varil’den işlem gören ABD ham petrolü geçen hafta 110 Dolar/Varil seviyesine geriledi. Söz konusu takvim içinde demir, bakır, çinko, buğday, mısır gibi diğer emtialarda da değişik oranlarda gerilemeler oldu. ABD’de emlâk sektöründeki sıkıntıların azalmasıyla finansal krizin olumsuzlukları zayıflamaya başlayınca dolar paritesi yükseliş trendine girdi. FED’in Temmuz toplantısında faiz oranlarını sabit tutması ve gelecek aylarda da faizlerin değiştirmeyeceği beklentisinin artması da dolara destek oldu. Ayrıca, Japonya, İngiltere ve Euro bölgesi ekonomilerinden son açıklanan ekonomik veriler söz konusu ülke ekonomilerinde daralma olduğu sinyalleri içerdi. Bu gerekçelerle geçen bir aylık sürede Euro/Dolar paritesi 1.6090 seviyesinden Cuma günü 1.4702’ye, Dolar/Yen 106 seviyesinden 110,70 seviyelerine yükseldi. Uluslar arası para birimi niteliğindeki ABD Dolar’ına olan güven yeniden artmasıyla altın fiyatları da geriledi. Yine temmuz ayı ortasında 985 Dolar/Ons seviyesindeki altın, Cuma günü şelale düşüşü ile 773 Dolar/Ons seviyesine geriledi.
Genelde yatırım araçlarında teknik olarak hızlı gerilemenin ardından tepki alımlarıyla yeniden yükselişe geçer. Bu gerekçe ile altının ons fiyatı 773 Dolar/Ons seviyesinden gelen tepki alımlarıyla 800 Dolar/Ons seviyesine kadar yükselebilir. Özellikle Hindistan, Türkiye gibi altın ithalatı yüksek olan ülkelerde düğün mevsiminin başlaması ve fiyatların aşırı gerilemesiyle yine söz konusu ülkelerde yatırımcıların pozisyon değiştirme amaçlı altın işlemleri altının fiziki talebini artıracaktır. Ayrıca, hasat mevsimi ve haç mevsimine yaklaşıldıkça da altının fiziki talebi devam edecektir. Bütün bu beklentiler üst üste konulduğunda altın kısa vadede 800-825 Dolar/Ons aralığına yerleşebilir. Ekim ayının sonuna kadar sürecek yükseliş sırasında altın yeniden 900-950 Dolar/Ons seviyelerine ulaşabilir. Ancak, ABD ekonomisindeki iyileşme ve bu ülkedeki Başkanlık seçimi sırasında dolar paritesi yükselişini sürdüreceğinden, altının yükseliş trendinin de sonu olacaktır. Bu noktadan sonra altın uzun vadeli düşüş trendine girecektir. Yılsonuna kadar altın 700 Dolar/Ons seviyesine geri çekileceği düşüncesindeyim.

TekBorsa Dergisi'nden
M.Ali YILDIRIMTÜRK

mehmethasan
17-08-2008, 21:48
tatılde bır abı ıle tanıştım..kaldııgm otelde kalıyordu..muhabbetı cok ıyı ıdı ..laf lafı açtı ..ankarada kuyumculuk la ugraştıgını soyledi..tatılde ıken çok konuştuk bu altın fiatlarını..adamın ısrarla soyledıgı konu altının çok yuksek fıatta oldugunu soylemesı ıdı..bu yuksek fıatlardan dolayı bır çok kuyumcunun kapanmak uzere oldugunu çogunun kepenklerını bıle ındırdıgını soylemişti..bana hiç inandırıcı gelmıyordu çünkü ons u 900 cıvarlarında ıdı ve bana hocam 600 650 dolarla kadar düşecek..bana da komık gelmış tı ama bırde bana demiştiki doların fıatı euro yu geçecek parıte dolardan yana olacak..valla bende beklıyorum bakalım bunlar gerçekleşecekmı...
BANA BAKARAK ALIM SATIM YAPACAKSAN ZATEN KAYBETMİŞİN DEMEKTİR...

eng1907
17-08-2008, 22:05
abd iran savaşı sıcaklaştı yükselişe geçer

`GECE`
17-08-2008, 22:16

bu tepki icin kullanilacaktir. bende ne uyduracaklar diye bekliyordum:)

magnet
17-08-2008, 23:49
O defter kısa vadeli olarak kapandı...
Altın için ordan ümit yok.

magnet
18-08-2008, 01:14
dolar bazli bakalim bence

altın şu haliyle beş-on bilinmeyenli denklem, her açıdan bakmak lazım, bu topikde grafik paylaşımını yükseltmek lazım, söylenilenleri grafiklerle süslemek lazım.... elliotçu varmı aramızda, bir dalga sayımı yapsa diyorum:))))

magnet
18-08-2008, 01:30
bir destekten döndü gibi, bekleyip göreceğiz....

magnet
18-08-2008, 01:35
Göstergeler diplerde sürünüyor, eğer bu destek tutmazsa başka olası bir destek ne olabilir diye düşünürsek...

sepelek
18-08-2008, 08:55
Peki bizde doların yükselmesi durumunda altın fiyatları ( Cumhuriyet altını vb.) da artar mı?

myfborsa
18-08-2008, 09:35
Mrb arkadaslar..İlerde evlenmeyi dusunuorum..Acaba altın fıyatları dusmusken şimdiden alınmalımı sizce..Yoksa biraz daha duser mi..Tesekkurler...

`GECE`
18-08-2008, 10:12
altın daha dusecek sımdı bırakın bıraz canlansın daha yolu var.

Kimi
18-08-2008, 10:33
Ltin: Altin`da yeni dalga beklenmektedir...
Abd konut ve enflasyon rakamlarinin aciklanmasi ile beraber, altin ve
gumus fiyatlarinda yeni donemin baslatilmasi beklenmektedir ve bu durumda
fed`in faiz kararinin ertelenmesine neden olmaktadir.

Gecmiste enflasyon baskisi ile altin fiyatlarinda % 21 artis gerceklesti.
Abd kredi krizi avrupa`ya kadar uzandi. Dolarin 5,6 % yukselisi ile degerli
maden fiyatlarinda son 2 yilin en dusuk seviyelerine hizli dusus gerceklesti.

Ancak fiziki alimlar devam etmektedir ve gecen hafta teknik gostergeler
altinin cok satildigini gostermis bulunmaktadir. Bu sabah altin kontratlari
asya piyasalarinda $11.25 yukselme ile $798,95/ons fiyatindan islem gordu.
Altinin en dusuk seviyesi olarak $772,98/ons fiyatlari goruldu.

Yuksek petrol fiyatlari altinin yeniden toparlanmasi guc vermistir. Yuksek
akaryakit fiyatlari eylul ayi itibariyle 0.7 % yukselis ile $114.54/varil fiyatindan
islem gordu.

Bloomberg arastirmasina gore, abd konut baslangiclari verilerinin yillik
gostergesi 9,9% dusus gerceklestigi sonuca ulasilmistir. Ufe rakamlarinin da
karmasik olarak 0,5 % artisi beklenmektedir.`

tria danismanlik hizmetleri tic. As
www.triafx.com

ARTEMİS
18-08-2008, 11:23
ölçtüm biçtim 800 ün altı 780-765 aralığı var buralarda pozisyon alınabilir....

oralarda bence tutunacaktır ve yukarı 860...

735 orta vade (1 -2 ay)gelme olasılığı gözardı edilmemeli...

saygılar

12,08,2008 tarihinde demişiz ...
demeyede devam ediyoruz...

saygılar

sepelek
18-08-2008, 14:31
Cevap verecek kimse yok mu?
Peki bizde doların yükselmesi durumunda altın fiyatları ( Cumhuriyet altını vb.) da artar mı?

`GECE`
18-08-2008, 14:37
var dostum dolar yukseldıkce altın dusecektır bu boyledır. altın almak ıcın mantıklı bır yer ama ben almam. Bence daha da dusecek.

hiyo
18-08-2008, 20:30
5-6 senedir altını takip ediyorum bilgi ve tecrübelerimi yazmak istedim;
aralık-ocak gibi dip seviyelerini yapıp şubat başı gibi yükseliş trendine başlayıp mart-nisan-mayıs gibi tavan seviyelerinden geriye geldigini görüyoruz.haziran sonundan başlıyarak eylülün sonuna kadar sert düşüş ekim sonundan aralık sonuna kadar yatay bir seviyede devam edicegini tahmin ediyorum.
alım için uygun zamanın..... ekim-kasım-aralık
satım zamanı içinde..........mart-nisan-mayıs
olarak düşünüyorum..

al-sat-tut tavsiyesi içermez....

magnet
19-08-2008, 00:15
Cevap verecek kimse yok mu?

Uluslararası piyasalarda USD ile altın tahteravallinin ters uçlarındadır, altın Euro ile daha çok keralasyon gösterir.
Ama YTL bazında soruyorsan bizim ekonomik koşşullarımızdan dolayı USD artarsa- altının uluslarrası ons fiyatı sabit kalsa bile- evet altının fiyatı artar.
(Not: Bu arada profesyonel altın yatırımcısı cumhuriyet almaz)

magnet
19-08-2008, 00:21
12,08,2008 tarihinde demişiz ...
demeyede devam ediyoruz...

saygılar
Artemis Hocam öngörüleriniz için tebrikler. Altında Macd vs de bazı indikatör terslikleri vardı ve biraz gecikmeli olarak beklenen düşüş gerçekleşti. Benim merakım siz öngörülerinizi temel mi teknik analiz olarak mı yapıyorsunuz? Eğer teknik ise bir grafik ile gösterirmisiniz? Sadece görselleştirelim, tartışalım istiyorum
Saygılar....

mehmethasan
19-08-2008, 01:18
bugun haberlere takıldınızmı...butun hepsı altının düştügünü tam yatırım zamanı oldugunu soyluyorlar..dun ıse milliyet ve hurriyette hepsı agız bırlıgı etmışçesıne altın alın ..tam zamanı diyorlar...benim ise tavsiyem uzak durun..bu haberler ajanslara boşuna akmıyor..hele dunya piyasasından % 30 daha yuksekken..hepsı bunların altın alın dıyorlarsa siz satın kardeşim varsa..bunlar bi şey yumurtlamaya başlayınca hep tersi oluyor..bır zamanlarda altın tarıhı rekorlar kırıyor diyorlardı..dedıklerın de onsu 1042 lerde ıdı..millet akın akın fızıkı altın alıyordu...ben ce bekleyın sırf bu hberler için..eger yukseleceksede yukarıdan alırsınız hiç olmassa paranızı sıgortalamış olursunuz yuksek fıattan alınca ama bu şelale düşüşlerınde nereye kadar düşecegı bellı olmaz..dun % 12 cıvarında düşen gumuş bugun % 3 cıvarında arrtı galıba emın degılım..ama dunku düşüşün çok altında ..bu da demektırkı gene satacaklar ..şelale düşüşler de mal almak cok canınızı yakabılır...alır takarsınız altınınızı..bence bekleyın..

bana bakarak yatırım kararı alma ben le beraber batarsın ....

Musty
19-08-2008, 07:34
Ltin: Altin`da yeni dalga beklenmektedir...
Abd konut ve enflasyon rakamlarinin aciklanmasi ile beraber, altin ve
gumus fiyatlarinda yeni donemin baslatilmasi beklenmektedir ve bu durumda
fed`in faiz kararinin ertelenmesine neden olmaktadir.

Gecmiste enflasyon baskisi ile altin fiyatlarinda % 21 artis gerceklesti.
Abd kredi krizi avrupa`ya kadar uzandi. Dolarin 5,6 % yukselisi ile degerli
maden fiyatlarinda son 2 yilin en dusuk seviyelerine hizli dusus gerceklesti.

Ancak fiziki alimlar devam etmektedir ve gecen hafta teknik gostergeler
altinin cok satildigini gostermis bulunmaktadir. Bu sabah altin kontratlari
asya piyasalarinda $11.25 yukselme ile $798,95/ons fiyatindan islem gordu.
Altinin en dusuk seviyesi olarak $772,98/ons fiyatlari goruldu.

Yuksek petrol fiyatlari altinin yeniden toparlanmasi guc vermistir. Yuksek
akaryakit fiyatlari eylul ayi itibariyle 0.7 % yukselis ile $114.54/varil fiyatindan
islem gordu.

Bloomberg arastirmasina gore, abd konut baslangiclari verilerinin yillik
gostergesi 9,9% dusus gerceklestigi sonuca ulasilmistir. Ufe rakamlarinin da
karmasik olarak 0,5 % artisi beklenmektedir.`

tria danismanlik hizmetleri tic. As
www.triafx.com

Bu kadar kötü Türkçe de olmazdı heralde. :he:
Bir yerlerden çeviri heralde.

Kimi
19-08-2008, 08:13
Bu kadar kötü Türkçe de olmazdı heralde. :he:
Bir yerlerden çeviri heralde.

Muhtemelen öyledir bende dün matriksten kopyaladım...:)

Kimi
19-08-2008, 09:37
Altin karar verecek

altin fiyatlarinin sert dusus hareketi son uc seanstan beri oldukca
yavaslamis oldugunu ve yatay bir gorunum sergilemeye basladigini
dunden beri izledik. Petrol fiyatlarindaki gerilemenin de hiz kestigi ve
dolar’in da beklemede oldu bir donemde altin daha dusmek icin
beklemede ancak dususu zora sokacak bir durum gelisme asamasinda
ki o da faizlerin gerilemeye devam etmesi ve orta-uzun vadeli faizlerde
gorulen dususler, altinin dususunu yavaslatiyor. Ancak altini asil
hareketlendiren faktor dolar’in guclenip guclenmemeye devam edecek
mi etmeyecek mi oldugu ve petrol fiyatlari. Bu ikiliye gore su anki
hedefinin 750 dolar oldugunu goruyoruz. Eger faizlerdeki gerileme bir iki
gun daha devam ederse o zaman altinda bir yukselis gorebiliriz ama
petrol ve dolar’in guclenmesinin yarattigi baski on plana cikarsa 750
dolar hedefi kacinilmaz olur. Sonuc olarak altin bu faktorlere gore bir
karar verecek ve su anki gorunum zayif.

Kaynak: Matriks
teknik seviyeler (spot)
direncler 789 794 799
pivot (787)
destekler 781 777 772
beklentiler
bugun haftalik uzun vade
yatay yukari asagi

okan aybar, cta
nfa member # 0300767 - cftc registered
anatolia capital
web: www.anatolia-capital.com

Wrangler
19-08-2008, 15:27
Altın kazandırmaya devam edecek mi?

Yatırımcısına Temmuz ayında reel olarak yüzde 4,50 kazandıran altının yıldızının, yıl sonuna kadar yeniden parlayacağı öngörülüyor.

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Ziya Özboyacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önemli yatırım araçlarından biri olan külçe altının, TÜİK rakamlarına göre Temmuz ayında getiri şampiyonu olduğunu, yatırımcısına bir ay içinde reel olarak yüzde 4,50 kazandırdığını anımsattı.

Özboyacı, Temmuz ayındaki bu fiyat yükselişinin ardından altın fiyatlarında bir esneme yaşandığını, Temmuz ayı içinde onsu 1030 doları gören altının bugün uluslararası altın borsalarında onsunun 785 dolara
kadar gerilediğini belirtti.

Bu gerilemenin, altının cazip bir yatırım aracı olmaktan çıktığı anlamına gelmeyeceğini, tam tersi altının her dönem yatırımcısına sürekli kazandırdığını anlatan Özboyacı, Altın fiyatları dünya petrol fiyatlarıyla paralel gider, biri yükselirse diğeri de yükselir. Altının Temmuz ayındaki değerlenmesi, yine yükselen petrol fiyatlarının tetiklediği ancak her zaman görülmeyen, özel durumlara has bir hareketti dedi.

Altın fiyatlarının önümüzde dönemde yeniden yükselme trendine girebileceğine dikkat çeken Özboyacı, şunları kaydetti:

''Külçe altındaki yükseliş ve düşüşler, tüm altın çeşitlerini anında etkiler. Sadece altında değil, aynı dönemde gümüş, demir, bakır gibi tüm madenlerin fiyatında hızla bir yükseliş, ardından gevşeme oldu. Altının fiyatı dünyada 12 aylık periyotta mutlaka artar. Altın yatırımını düşünen vatandaşlarımıza, bir yıldan az vadeli olmamak kaydıyla, hiç korkmadan altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Külçe altının ons fiyatı bu yıl sonuna kadar yeniden bin doların üzerine çıkabilir. Altın piyasalarında bu konuda güçlü bir beklenti var, bu beklentinin gerçekleşme olasılığı da oldukça yüksek.''

http://bigpara.ekolay.net/m3/haber_detay.asp?id=644494

Kimi
20-08-2008, 08:41
Altin dalgalanarak yukselebilir

dun aciklanan enflasyon verileri beklentilerin oldukca uzerinde kalmasi
ancak buna karsin faizlerdeki gerilemenin devam etmesiyle birlikte hem
dolar deger kaybetti hem de bu durumun dogal sonucu olarak altin
fiyatlari yukseldi. Diger yandan abd’den gelen ekonomik veri
aciklamalari dolar olumlu olmazken, finans sektorunde bazi sirketlerin
batacagi yonunde gelen beklenti aciklamalari dolar uzerinde baski
yapinca petrol fiyatlarini da derhal sert bir sekilde yukselme egilimi
gosterdi. Bu da altinin 220 dolar’lik dusus hareketi icinde yaptigi
duzeltmesinin 820 dolar’a kadar uzamasina neden oluyor. Eger dolar
bugun de baski altinda kalmaya devam ederse, petrol fiyatlari yeniden
yukselme egilimine girer ve 840 dolar’a kadar surecek bir toparlanmanin
baslangici olabilir. Ama bunun olmasi icin dolar cephesinde faizlerin
dusmesi ve hisse senetlerinin zayif kalmasi gerekirken dolar’in da
dusmesi gerekiyor. Bu faktorlerin hepsi bir arada olsa 840 dolar bu hafta
gorulur ama bu faktorlerin hepsi bir arada gerceklesmezse daha dalgali
bir seyir icinde 846 dolar duzeltme hedefi gorulebilir. O zaman gun
iclerinde asagi yonlu dalgalanmalarin esliginde altin yukselecektir. Benim
tahminim altinin hemen yukselmeyip bahsettigim ikinci durumun
olusabilecegi yonunde yani altin 846 dolar’a yukselecek ama asagi
yukari dalgalanmalar esliginde bu yukselisin olacagini dusunuyorum.

Teknik seviyeler (spot)
direncler 789 794 799
pivot (787)
destekler 781 777 772
beklentiler
bugun haftalik uzun vade
yatay yukari asagi

okan aybar, cta
nfa member # 0300767 - cftc registered
anatolia capital
web: www.anatolia-capital.com

magnet
20-08-2008, 22:41
kitco com dan müşterilerine yönelik bir uyarı yazısı, hakikaten altına olan talep korkunç boyutta....

IMPORTANT NEW NOTICE: Demand for bullion products has increased significantly in recent days. As a result, we may experience delays in supply and possibly delays in processing and shipping by our vaults. We apologize for this inconvenience and will do everything in our power to service your orders as quickly as possible. While cancellation fees still apply, prices are guaranteed regardless of the length of the delay. We remain committed to providing you the best service no matter what market conditions prevail.

ALPER MERAL
21-08-2008, 21:50
Rusya - Gürcistan bir de ABD, BDT i karıştırmaya yeter, boyle bir ortamda trend yukarı olur kanısındayım.

gucluu
22-08-2008, 17:41
Kritik yerlerde dolaşıyor. 850 dolar desteğini kırması iyi olmadı ama sanki 4 yıllık trend desteğinden yukarı döndü gibi duruyor.

Tam bir muamma. Eğer 850 yukarı kırılır ise yukarı hareket hızlanabilir. Yok 800 aşağı kırılır ise bu sefer de aşağı hareketin devamı gelebilir diye düşünüyorum.

Dikkatle izlenmesi gerek.

sovalye
22-08-2008, 18:30
820 doların altını görürse 60 dakikalık yükselen trend kırılmış olur ve daha sonra 780-800 lerde ikili dip yapıp sonra yukarı çıkış yapabilir. 820 kırılmazsa yükselişe devam edebilir ama tahminim birinci ihtimalin yüksek olması

JonDowes
22-08-2008, 19:12
kısa vadede EURUSD'deki hareket neyse ona göre hareket ediyor. paritedeki güçlü teknik sinyallere bakmadan altın trade edilmemeli.

kaan84
23-08-2008, 08:58
Cumhuriyet Altını karaborsaya düştü

Kerim ÜLKER
--------------------------------------------------------------------------------

Altın fiyatları düşünce piyasa kilitlendi. Kuyumcular “yükselir” beklentisiyle altın satmaya yanaşmazken düğün ve yatırım amacı nedeniyle vatandaşın altın talebi patladı. 220 YTL olan Cumhuriyet Altını karaborsada 240 YTL’den alıcı buluyor

Türk halkının geleneksel yatırım aracı altın karaborsaya düştü. Altın almak için kuyumcuya gidenler 10 gündür eli boş dönüyor. Uluslararası piyasalarda Mart ayında 1.000 doları geçerek rekor kıran altın fiyatları son bir ayda yüzde 20 düşünce kuyumcular “yeniden yükselecek” beklentisiyle altın satmaya yanaşmıyor.

Zarar eden beklemede

Fiyatlardaki düşüşün ardından zarar edenlerin beklemeye geçmesi ve büyük kârlar yapmak isteyenlerin altın toplaması ise piyasayı tam anlamıyla kilitlemiş durumda. 220 YTL’den satılan Cumhuriyet Altını’nın “kıtlık” nedeniyle karaborsada 240 YTL’den alıcı bulduğu söyleniyor.

Son 10 gündür Kapalıçarşı’da çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını bulunmadığını söyleyen kuyumcular, “Altın 5 ay önce 1000 dolarla rekor kırarken, herkes yastık altındakileri bozdurmaya başladı. O dönemde altın bolluğu vardı. Birçok yatırımcı altın fiyatının inmeyeceğini, petrolle birlikte yükseleceğini düşünerek almaya başladı. Şimdi de altın yerlerde sürünüyor. O zaman alanlar zararını karşılayana kadar satmayacak. Satmıyor da” diyor.

4 kilo altın 1 saatte bitti

Altın almak isteyenlerin yapabilecekleri tek şey sabah erken saatlerde kuyumcuların kapısına gitmek. Ancak bu durumda da biraz şansa ihtiyaçları var.

Çünkü bazı vatandaşlar “toptan” alım yapıyor. Son iki haftadır Darphane’den hergün 3-4 kilo altın aldıklarını ifade eden bir Kapalıçarşı esnafı şunları söylüyor:

“Darphane’den aldığımız altını piyasaya sunuyoruz. Ancak bir saat içinde satıyoruz. Ama öyle parça parça alımlar değil bunlar. Yüzlerce parçalık alımlar yapılıyor. Biz de müşteriyi geri çevirmek zorunda kalıyoruz.”

Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından “altın almanın tam zamanı” yönündeki haberlerin de vatandaşları altına yönelttiği belirtiliyor. Öte yandan Ramazan öncesinde artan sünnet düğünlerinin de altına olan talebi iyice artırdığı kaydediliyor.

Darphane 5 ton basıyor, yetmiyor

AltIn fiyatlarında yaşanan düşüşlerin yükseliş gibi yumuşak olmadığına dikkat çeken İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, “Darphane tam kapasite altın üretir halde çalışıyor. Ancak hala tüketimi karşılayamıyor. Şu anda 4-5 ton altın piyasaya sunuyor. Bu da 600-700 bin adet cumhuriyet altını anlamına geliyor. Asıl sıkıntı düğünlerin ve Ramazan öncesi sünnetlerin artması” dedi.

Altın neden yok satıyor?

1 Ramazan öncesi evlilik ve sünnet törenleri üst üste geldi.

2 Cumhuriyet altınının daha 1 ay önce 260 YTL olduğunu bilen kuyumcu esnafı, fiyat yeniden yükselir beklentisi ile 216 YTL’ye düşen Cumhuriyet altınını stoklamaya ve tedavüle çıkartmamaya başladı.

3 Altın spekülasyonu yapanlar da Darphane’den çıkan altını sabah saatlerinde yatırım amaçlı olarak alıyorlar ve fiyatın yükselmesini bekliyorlar.

4 Zira emtia fiyatlarındaki düşüşün geçici olduğu, petrolün 150 dolarlara yükselmesi ile birlikte dünyada altının ons fiyatının da yeniden çıkacağı tahminleri yapılıyor.

5 Dünyada en fazla altın satışının gerçekleştiği Hindistan ve İran’da da düğün sezonunda olunması altına ekstra talep yaratıyor

JonDowes
23-08-2008, 11:36
6) ağustosta altın rafinerileri tatile girer ve türkiyeye altın ithalatı çok yavaşlar. şu anda iab'deki altın fiyatının londra fiyatıyla arasındaki 20 usd/ons 'luk farkın nedeni de budur.

piranha
24-08-2008, 10:54
değerli maden yatırımcıları veya dünyadaki olası risklere karşı parasının bir böümünü altında değerlendirmek isteyn dostlar için umarım işinize yarar.

Standard Chartered analistleri, spot altin fiyatinin yilinr dördüncü çeyreginde toparlanmasini bekliyorlar. Altinda yükselistrendinin önümüzdeki aylarda devam edecegini tahmin eden analistler,spot altin fiyatinin 925 Dolar/ons seviyesine kadar yükselecegini öngörüyorlar. Analistler, daha önce dördüncü çeyrekte spot altin fiyatinin 975 Dolar/ons olmasini bekliyorlardi. Analistler, 2009 yili için ortalama altin fiyati tahminlerini ise 994 Dolar/ons olarak korudular.

Foreks Haber Merkezi

gucluu
24-08-2008, 11:16
Açıkcası ben de petrol ve Altın da düşüşün tamamlandığı ve tekrar yükselen trende girildiğine inanıyorum.

Eğer 800 dolar ve altına hareket olur ise o zaman altından uzak durmak lazım. Ancak en düşük 805-800 aralığı bu hafta stopum olmak üzere geçen hafta altın aldım.

850 ciddi direnç olabilir yukarı hareketlerde ancak 850 kırılır ise yukarı hareket hızlanır diye düşünüyorum.

Sonuçta 805-800 aralığı aşağı kırılmadıkça Altın diyorum başka birşey demiyorum.

piranha
24-08-2008, 11:20
Bende çarşamba aldım altını perşembe sattım %2,3 kar elde ettim bence yeterdi çıktım.
Sonrada düştü zaten.
Size iyi kazançlar

gucluu
24-08-2008, 11:29
Bende çarşamba aldım altını perşembe sattım %2,3 kar elde ettim bence yeterdi çıktım.
Sonrada düştü zaten.
Size iyi kazançlar

Bence erken pes etmişsin dostum.

Eğer gördüğüm grafik gerçekleşir ise Altın tekrar 4 haneli rakamlara niyetini bozabilir.

Altın ve petrol uzun süreli düşüşlerinden sonra gün içinde nihayet ciddi eksilerden düzeltip ciddi artı kapattılar çarşmbamı perşembemiydi ne .

Bu çok önemli bir sinyaldi bence. Bir de altın uzun vadeli trendinin 1 gün altında kapanış yaptı sonrasında bu hareketi yaptı. Birde 850 aşağı kırıldı. Tam kötü bir tablo var ortada teknik olarak derken sanki trend desteğinden dönecek gibi geliyor bana. Yani sanki birileri altında pozisyon alanları silekelemek istedi gibi geliyor bana.

805-800 aşağı kırılana kadar beklerim. Aşağı kırılmaz ise bu hafta tutarım.

magnet
24-08-2008, 23:19
Bence erken pes etmişsin dostum.

Eğer gördüğüm grafik gerçekleşir ise Altın tekrar 4 haneli rakamlara niyetini bozabilir.

Altın ve petrol uzun süreli düşüşlerinden sonra gün içinde nihayet ciddi eksilerden düzeltip ciddi artı kapattılar çarşmbamı perşembemiydi ne .

Bu çok önemli bir sinyaldi bence. Bir de altın uzun vadeli trendinin 1 gün altında kapanış yaptı sonrasında bu hareketi yaptı. Birde 850 aşağı kırıldı. Tam kötü bir tablo var ortada teknik olarak derken sanki trend desteğinden dönecek gibi geliyor bana. Yani sanki birileri altında pozisyon alanları silekelemek istedi gibi geliyor bana.

805-800 aşağı kırılana kadar beklerim. Aşağı kırılmaz ise bu hafta tutarım.
grafiği buraya yapıştırsanız çok daha güzel olurr, saygılar sayın güçlü.

gucluu
25-08-2008, 06:58
grafiği buraya yapıştırsanız çok daha güzel olurr, saygılar sayın güçlü.

Buyrun grafik...

805-800 aşağı kırılır ise sakat.

Yok buralardan döner ise iyi kar ettirebilir.

http://img54.imageshack.us/img54/6509/goldwz2.jpg

`GECE`
25-08-2008, 09:29
kırmalı...

magnet
25-08-2008, 10:09
kırmalı...

bu kırsa iyi olur mu demek, yoksa kıracak gibi gözüküyor mu demek...

gucluu
25-08-2008, 13:22
Arkadaşlar her ne kadar teknik görüntü ikili tepe ve 850'nin aşağı kırılması şık durmasa da ben emtialardaki boğa piyasasının devamını bekliyorum kendi adıma.

Yani ben trendin devam edeceğini bekliyorum ve o yüzden altındayım şu anda.

HAŞAT
25-08-2008, 18:58
ALTIN VE GÜMÜŞTE BİR KAÇ AYLIK SERT YÜKSELİŞ GÜNDEMDE

Dolardaki toparlanma karşısında altın, gümüş ve diğer metallerde de düşüş trendi başlamıştı. Altın son 8 ay içinde ilk kez bu ay başında 800 doların altına düştü. Gümüş ise son iki yıl içindeki en düşük seviyelerine gerilemişti. Petrol, altın ve gümüş dışında bakır ve mısır gibi emtia fiyatlarında da düşüş trendine girilmişti. S&P'nin emtia fiyatlarını izleyen GSCI endeksi 3 Temmuz'daki rekorunun ardından yüzde 20'nin üzerinde kan kaybetmişti. Altın mart ortasındaki 1032,7 dolarlık rekorunun arından yüzde 23 değer kaybetmiş, gümüş ise yüzde 11'in üzerinde düşmüştü. Özellikle güvenli liman olarak görülen ve dolardaki fiyat hareketlerine aşırı bağımlı olan altının fiyatının Avrupalı bankalardan gelecek zarar açıklamalarından etkilenmeye devam edeceğini savunan uzmanlar ons başına 750 dolara kadar düşüş yaşanabileceğini öngörüyor.

Ancak petrolde yaşanan trend dönüşü emtia piyasalarıın geneline de yansıdı. Altın yeniden toparlanma sürecine girdi. Geçen hafta başında altın fiyatları dolardaki düşüle birlikte son 2 ay içindeki en hızlı çıkışını yaşarken, gümüş de 2006'dan bu yanaki en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Önümüzdeki aylarda Hindistan ve Ortadoğu'dan gelen talebin artacağını savunan uzmanlara göre bu kısa vadeli bir arz yetersizliği yaratıp altın ve gümüş fiyatlarında sert bir yükselişe neden olacak.

mynet

kaan84
26-08-2008, 12:14
808 dolar, 800 kırılırsa çıkmalımı acaba?

magnet
26-08-2008, 12:59
Şelale düşüşü sonrası 15 Agustosta başlayan yükseliş trendi desteğini test ediyor.... kırmamalıııı

gucluu
26-08-2008, 19:13
Çok kritik günlerden geçiyoruz arkadaşlar.

Altın trend desteğine değmiş dönmüş yine bugün. Durun bakalım filmin sonu nasıl olacak.:wink:

JonDowes
26-08-2008, 19:18
pariteye bakar. 1.45'i kırdı mı altın 750 :)

magnet
27-08-2008, 10:14
pariteye bakar. 1.45'i kırdı mı altın 750 :)
Çok haklısınız parite+petrol takip eden altını çözer...
Bu arada dün destekten güzel bir tepki tepki geldi...

`GECE`
27-08-2008, 10:29
bence kırar bu altın devri biterrrr:)

`GECE`
27-08-2008, 11:23
benım grafıgım 25.40 ları gosteriyyyy:)

KUPA
27-08-2008, 12:06
bence kırar bu altın devri biterrrr:)

altın çamura düşse yine altın.. :D

slck
27-08-2008, 12:09
"Altın 1 yıl içinde yeni rekorlar kırabilir"

Newmont Mining CEO'su Richard T. O'brien, altın fiyatlarında bir yıl içinde yeni rekorlar görülmesinin muhtemele olduğunu söyledi.

Beklentiye gerekçe olarak yatırımcıların enflasyondaki artış nedeniyle bir tampon arayışında olmalarını gösterdi.

CEO; kamuoyunda 1-2 ay önceye oranla enflasyonda düşüş yaşanacağı beklentileri oluştuğuna dikkat çekerek; "Ben aynı şekilde düşünmüyorum. Enflasyonun küresel çapta devam etme potansiyeli bulunduğunu düşünüyoruz" dedi.

Altın fiyatları mart ayında 1.033 dolar/ons'u görmüş, daha sonra bu seviyelerden yüzde 20 düzeylerinde gerilemişti

JonDowes
27-08-2008, 13:49
"Altın 1 yıl içinde yeni rekorlar kırabilir"

Newmont Mining CEO'su Richard T. O'brien, altın fiyatlarında bir yıl içinde yeni rekorlar görülmesinin muhtemele olduğunu söyledi.

Beklentiye gerekçe olarak yatırımcıların enflasyondaki artış nedeniyle bir tampon arayışında olmalarını gösterdi.

CEO; kamuoyunda 1-2 ay önceye oranla enflasyonda düşüş yaşanacağı beklentileri oluştuğuna dikkat çekerek; "Ben aynı şekilde düşünmüyorum. Enflasyonun küresel çapta devam etme potansiyeli bulunduğunu düşünüyoruz" dedi.

Altın fiyatları mart ayında 1.033 dolar/ons'u görmüş, daha sonra bu seviyelerden yüzde 20 düzeylerinde gerilemişti

altinin her $1'lik fiyat arti$i icin yuzbinlerce dolar cebe indirenzi arkadaslarin altin fiyati yorumlarini cok ciddiye almamak lazim bence :) siz hic "urunumun fiyati 3 vakte kalmaz yariya iner" diyen satici gordunuz mu...

magnet
27-08-2008, 15:25
altinin her $1'lik fiyat arti$i icin yuzbinlerce dolar cebe indirenzi arkadaslarin altin fiyati yorumlarini cok ciddiye almamak lazim bence :) siz hic "urunumun fiyati 3 vakte kalmaz yariya iner" diyen satici gordunuz mu...

Altın borcu olan ve içinde bulunduğumuz düğün sezonunda altın takmak zorunda olan arkadaşların yorumlarında da yanlılıklar var:yes::notr:

magnet
27-08-2008, 15:58
Altında kısa vadede yukarı yyönlü, orta vadede yatay, siyasi ekonomik gelişmelere göre de ya yatay ya da aşşağı yönlüğ bir beklentim var....

Beşinciboyut
27-08-2008, 16:11
Altında kısa vadede yukarı yyönlü, orta vadede yatay, siyasi ekonomik gelişmelere göre de ya yatay ya da aşşağı yönlüğ bir beklentim var....

Yorumunuzu beğendim. İçinde her türlü olasılığı barındırıyor. Tutmama ihtimali % sıfır. :yes:

magnet
28-08-2008, 11:11
Yorumunuzu beğendim. İçinde her türlü olasılığı barındırıyor. Tutmama ihtimali % sıfır. :yes:
:)))) Hocam yazarken uzun vadeyi silmişim, son hali ile tutmama ihtimalini biraz daraltıyorum...:)

Altında kısa vadede yukarı yyönlü, orta vadede yatay, uzun vadede ise siyasi ekonomik gelişmelere göre de ya yatay ya da aşşağı yönlüğ bir beklentim var....

`GECE`
28-08-2008, 11:27
Ytl grafikte görününen ilk durak 27.50, panık devam ederse 21.50. burayı kırması tabiiki cok zor. Destek oldukça kuvvetli. Hani kırarsa hızlı bir sekılde bu rakamları göreceğinizden emin olun. Hani 90 dolarlık petrol rakamları görülürse, altında bu rakamlardan kurtamazlar..:)
hadi buyrun.

gucluu
28-08-2008, 13:09
Ytl grafikte görününen ilk durak 27.50, panık devam ederse 21.50. burayı kırması tabiiki cok zor. Destek oldukça kuvvetli. Hani kırarsa hızlı bir sekılde bu rakamları göreceğinizden emin olun. Hani 90 dolarlık petrol rakamları görülürse, altında bu rakamlardan kurtamazlar..:)
hadi buyrun.

Walla 27.50 yi bu gidişle zor göreceksiniz.

Daha önce grafiği attımi, sanki trenddesteğinden yukarı döndü gibi duruyor altın. Hele 850 USD geçilir ise yukarı hareket hızlanabilir diye düşünüyorum.

magnet
28-08-2008, 13:29
http://www.technicalindicators.com/cotgold.htm
büyük spekülatörlerin geçen hafta dramatik satışı var....

`GECE`
28-08-2008, 19:46

Daha önce grafiği attımi, sanki trenddesteğinden yukarı döndü gibi duruyor altın. Hele 850 USD geçilir ise yukarı hareket hızlanabilir diye düşünüyorum.

neden zor olsun kim bilebilir ki:cool:

`GECE`
29-08-2008, 08:16
obo görüyorum...:) hadi bakalım...

bikmisbroker
29-08-2008, 11:19
sn bikmisbroker,

ALTIN analizi verebilir misiniz?

tsk.
iyi gunler..

ALTIN..

http://img.photobucket.com/albums/v85/bbroker/Seansdayim%20ABiLER/ALTIN.png

`GECE`
29-08-2008, 13:28
tepki cıkısı mı tepki düşüşü mü?

magnet
29-08-2008, 13:38

Önemli olan USD güçlü görünümünü koruyacak mı?
Evet ise haliyle altın pul olur(ciddi bir siyasi kriz olmaz ise)...
Değer kaybederse tüm emtialarla birlikte altında kıpraşır.
Bana göre evet OBama BUSH kadar kötü yönetmeyecek USA yı... ve USD değer kazanacak....

bikmisbroker
29-08-2008, 15:44
tepki cıkısı mı tepki düşüşü mü?
ALTIN dusus kanalina girmis durumda. Kisa vadede yasanacak CIKIS, tepki cikisi olacaktir.

http://img.photobucket.com/albums/v85/bbroker/Seansdayim%20ABiLER/ALTINKISAVADE.png

magnet
01-09-2008, 00:17
Big jump in gold sale spurs manipulation talk
Some analysts say only manipulation is government's attempt to take down oil

(MarketWatch) -- Recent heat from Congress and regulators, along with public speculation, over whether commodity prices are being manipulated has also reached gold pits, where the debate was stirred by a surge in bets last month that gold prices would fall.
"Congress is already investigating allegations of manipulation in the oil market, and it seems likely that it is only a matter of time before a similar investigation will be required in the precious metal markets," said Mark O'Byrne, executive director at Gold and Silver Investment.
Three unidentified U.S. banks held 86,398 short positions, or bets that gold prices will fall, in the COMEX gold market as of Aug. 5 -- 10 times more short positions than a month earlier, a government report showed.
The report by the Commodity Futures Trading Commission, which regulates U.S. futures markets, also showed short positions held by three U.S. banks in silver futures had increased more than four times during the same period.
"The data in the bank participation report is so clear and compelling that it is hard to conclude anything but manipulation," said Theodore Butler, a precious metals analyst, in a note.
The sudden jump in short positions coincided with a slide in silver and gold prices, which fell $12.30 an ounce in July and another $89.20 in August, their biggest monthly loss since at least 1984, according to Factset.
Manipulation vs. speculation
Taking a short position, even large amounts, however, doesn't equate to manipulation, which would imply collusion between several big players to influence prices one way or the other.
But the fact that three big banks were singled out in the CFTC report is nothing new. The regulator's reports always show the largest three players in futures markets in any given month.
"One can take any data and make it suit their argument," said Jon Nadler, senior analyst at Kitco Bullion Dealers.
"The theory that the market is somehow sinisterly manipulated, especially as it comes at a time when U.S. regulators are keeping a keen eye on the goings-on in the commodities and financial markets for just such type of evidence, is simply ludicrous and totally out of touch with market reality."
The talk of manipulation in metals markets follows similar allegations that crude oil and agricultural commodities prices were bid up by speculators, and were not the result of fundamental demand and supply situations.
As oil surged this year and almost reached $150 a barrel in early July, while food prices also kept on rising, cries grew louder in Congress that something had to be done.
The CFTC took steps to stamp out "excessive speculation" in the oil markets, while Congress also held numerous hearings and investigations into other futures market.
In July, the CFTC charged Dutch company Optiver Holding BV with manipulation of crude oil and of other energy futures. In at least five out of 19 attempts, the defendants successfully manipulated certain energy futures contracts, causing artificial prices, the CFTC alleged. See related story.
Of oil and elections
Some analysts say the surge in oil and gasoline prices earlier this year caused many worries in Washington, where all eyes were already turned toward the presidential elections in November.
"My gut feeling is that the Republicans wouldn't mind taking oil back down under $100 before the elections," said Paul Mendelsohn, chief investment strategist at Windham Financial Services.
Mendelsohn said he believes the government has tried to make the U.S. economy, oil, and markets appear in better shape and also to temporarily curb the immediate effects of the slumping housing market, of bad home loans and of the credit crisis.
In July, the Securities and Exchange Commission, the stock market regulator, limited so-called "naked" short selling of shares in Fannie Mae.....

gucluu
01-09-2008, 15:37
Petrol ve Altın da yön aşağı döndü gibi tekrar.

magnet
01-09-2008, 23:14
Yukarıya kopyaladığım yazıda petrolde yaşanan büyük spekülasyon üzerine soruşturma başlatan Kongrenin, benzer bir süreci değerli metalllerde de başlatabilme ihtimal ve grekliliği anlatılıyor.

magnet
02-09-2008, 11:29
Parite pis yerde duruyor. Kısa vadede 1.50 ve hemen üzeri görülebilir. orta vadede yön hâlâ aşağı.

http://img386.imageshack.us/img386/8466/12no6.png

Üstad Casaubon'dan alıntıdır.
Dediğim gibi paritede yön aşşağı ise çok ciddi bir siyasi kriz olmaz ise altın da aşşağıııı....

gucluu
02-09-2008, 14:58
Trend kırıldı. Eğer hoppala yapmazlar ise 700 lere doğru bir yolculuk başlayabilir.

magnet
02-09-2008, 15:26
Kısa vadeli yükseliş trendi kırıldı
http://img367.imageshack.us/img367/7218/xaukrlmahb2.jpg

mete3003
02-09-2008, 15:29
Sayın BaBo eğer uygun görürseniz 'altın grafiği ve yorumu' alabilirmiyiz.
Şimdiden teşekkürler...

magnet
02-09-2008, 15:32
Altında 2006 lardan gelen uzun vadeli trend görünümü
kısa vadede 770 kırılmamalı(kısa koyu kırmızı çizgi), kırılırsa 732 ye kadar yolu var....

Bu düşük fiyatların içinde fason çıkan Gustav Kasırgası yok, ama Rusya gerginliği var...
Birde orda düzelme/anlaşma sağlanırsa seyreyleyin ortalığı...

gucluu
02-09-2008, 15:48
Altında 2006 lardan gelen uzun vadeli trend görünümü
kısa vadede 770 kırılmamalı(kısa koyu kırmızı çizgi), kırılırsa 732 ye kadar yolu var....

Bu düşük fiyatların içinde fason çıkan Gustav Kasırgası yok, ama Rusya gerginliği var...
Birde orda düzelme/anlaşma sağlanırsa seyreyleyin ortalığı...

Uzun vadeli grafiklere logaritmik skalada bakmayı tercih ediyorum ben.

Öyle bakarsanız trend kırıldı.

Ancak beni düşündüren Altın da 2003 de IMKB gibi gelişen borsalarla yükselişe geçmişti şimdi aynı şekilde bu düşüşlerin ardından herşey düşebilir gibi geliyor.

Teknik olarak takip edeceğiz bakalım.

magnet
03-09-2008, 09:07
Uzun vadeli grafiklere logaritmik skalada bakmayı tercih ediyorum ben.

Öyle bakarsanız trend kırıldı.

Ancak beni düşündüren Altın da 2003 de IMKB gibi gelişen borsalarla yükselişe geçmişti şimdi aynı şekilde bu düşüşlerin ardından herşey düşebilir gibi geliyor.

Teknik olarak takip edeceğiz bakalım.
Bahsettiğiniz 2003 lü yıllarda (1,650 den dolar bozdurup fiziki olarak 15 milyon/gr dan altın aldığım için iyi biliyorum) altın yatırımcısını canından bezdiren yüzlerce tonluk merkez bankası satışlarının durması ve canlanan gelişmekte olan ülkelerin altına olan talepleri yatıyordu. Bu nedenler bugün prim yapacak gibi değil. Şimdi faiz, parite ve olası savaşlar/kirzler fiyatları belirleyecek gibi duruyor.

KUPA
03-09-2008, 13:06
altının onsu düşerken bizde gram fiyatının primli olması doların yükselmesinden mütevellid sanırım.. öyle değil mi?

JonDowes
03-09-2008, 13:30
altının onsu düşerken bizde gram fiyatının primli olması doların yükselmesinden mütevellid sanırım.. öyle değil mi?

aynen... asagida Londra piyasasinin TL/gr cinsi karsiligini ekliyorum.

http://img382.imageshack.us/img382/3336/clipboard01fo6.jpg

KUPA
03-09-2008, 13:55
aynen... asagida Londra piyasasinin TL/gr cinsi karsiligini ekliyorum.

tskler :)

JonDowes
03-09-2008, 14:04
tskler :)

rica ederim ;) kisa vadede USD guclendigi surece altin deger yitirecek gibi. ama bu, bizim kurun yukselisine gore yavas kaldigindan altin/tl 'nin yonu simdilik yatay veya yukari.

gucluu
04-09-2008, 11:49
Bir film çevriliyor yine Altında durun bakalım.

Artık ya yukarı ya aşağı ancak hareketin boyu büyük olacak.

gucluu
04-09-2008, 12:09
Eğer 810 üzerine atamazda satış yerse demekki altındaki son tango bu diye düşünüyorum.

magnet
04-09-2008, 16:08
cb / trichet: Emtia fiyatlarinda yeniden bir yukselis yasanmasi riski var

KUPA
05-09-2008, 17:02
altında pek çoğu olay bitti diyor..

peki kasım 2007de başlayan ikili dip gibi 800 ortalama ile ikili dip yapıp yukarı teperse :D

gucluu
05-09-2008, 17:19
İki üç gündür can çekişiyor. Kendini trendin üstüne atmaya çalışıyor.

Sonucu ben de merakla bekliyorum.

810 üzerine kendini atamadığı sürece film burada bitecek bence.

850 yi aşağıya kırınca zaten çok önemli bir sinyal oldu.

Bakalım ya silkelemek için yapıyorlar bunları ve altını tekrar yukarı yaptıracaklar yada likidite sorunu altın yatırımcılarını da vuracak ve o da 810 dan aşağı verecek kendisini.

`GECE`
05-09-2008, 21:03
zaten gecen hafta bir uyumsuzluk vardi, ons usd gevseme egilimindeyken ytl altinda kanalin dibi gozukuyordu, Allah allah dedim biri yukari iken digeri asagi gitmeli ama nasil derken...:)meger olay buymus, aslinda ben ytl altina hala inanmiyorum ama... ben dusus bekliyorum hemde guzel bir dusus, toplanir gibi yapiyor bence:)

gucluu
05-09-2008, 21:57
Altın 801 lerde görüyorum. Sanki son can çekişmesini yaptı bugün 810 üzeri için. Bundan sonra uzun vadeli trendi kırıldı benim grafiklerime göre.

raikenan
06-09-2008, 23:38
Ya arkadaşlar acaba altının tekrar eski şaşşaalı günlere dönme ihtimali var mı

Uzun vadede mutlaka kazandırır mı?

mesela bi sitede analizlere baktın her sene bi önceki seneden 100usd civarında bi artışla kapatmış

bu konuda fikirleriniz paylaşırsanız çok sevinirim

BUSHIDO
07-09-2008, 05:32
Bu gibi kriz donemlerinde altinin dususten ziyade yukselis trendine devam etmesi gerekirken neden dususe gecmis oldugu kafalarda soru isareti olusturdu.

Emin olmamakla birlikte, bir ongorude de ben bulunmak isterim.

Bilindigi gibi kriz anlarinda nakit sikintisi yasandiginda altin en kolay elden cikarilabilen degerdir. Bu asamada nakit daralmasi yasamakta olan ve kriz icerisinde oldugunu bildigimiz buyuk bir finansal kesim var. Bu kesimden ellerindeki altin stoklarini satisa gecerek nakit sikintisini asmak isteyenlerin olabilecegini dusunmek sanirim o kadar da yanlis olmaz.

Piyasalardaki son dalgalanma da bundan kaynaklanmis olabilir.

Buyuk kriz donemlerini baslangic asamalarinda altin degerlerinin beklenmedik sekilde dusme gosterebildigi soylenmektedir, yani karsilasilmamis bir durum degildir. Eger bu varsayim dogru ise dusus gecici olmali ve belirli bir asamadan sonra trendin degismesi normal olacaktir.

Bunun kisisel bir ongoru oldugunu ve yanilma ihtimalimin cok ama cok yuksek oldugunu hatirlatmama sanirim gerek yok.

JonDowes
07-09-2008, 10:31
1980 $700
98-02 $340
2003 $380
2004 $440
2005 $550
2006 $650
2007 $770
2008 $1040
bugün $800

$200 düştü diye şimdi altın pis bir şey mi oldu? altın daha nasıl şaşalı günler yaşayacak merak ediyorum :) altın, sürekli büyüyen bir şirketin hisse senedi değil ki sürekli olarak yükselsin? bence şu anki fiyatı bile yüksek. altın sadece enflasyona karşı koruyan bir emtiadır. arzında da bir sorun yok petrol gibi, sırf imf'nin ve merkez bankalarının kasalarında binlerce ton bekliyor boşta.

faiz (temettü) bile ödemeyen bir finansal araç oldugu için de, enflasyon (beklentilerinin) düştüğü anda fiyatının düşmesi gerekir. altın sadece enflasyona ve dünya savaşları gibi sistemsel şoklara karşı koruma sağlayan evrensel bir para birimidir. belli bir değeri her zaman korur, ama enflasyonun üstünde getiri sağlaması için de hiçbir neden yoktur.

denge değerine düştükten sonra fiyatının dünya ortalama enflasyonu kadar artması teorik olarak dogru olacaktır. örnegin $600'a kadar düşüp sonra her yıl $50 artması bence doğru olacaktır. son 5 yılda dünya enflasyonundan daha hızlı çıktı fiyatları ; sırf "artıyor bundan ben de alayım" spekülasyonuna kurban edildigi için.

raikenan
08-09-2008, 21:55
http://img55.imageshack.us/img55/330/fft16mf5817jh8.th.jpg (http://img55.imageshack.us/my.php?image=fft16mf5817jh8.jpg)

burada 2007 yılında
1) EURO / USD paritesi 1,37
2)Petrol varili 64 USD iken

ALTIN 827 usd oluyorda

neden şimdi
1)EURO / USD 1,42
2)Petrol varili 108 USD olup

ALTIN 803 usd oluyor

`GECE`
08-09-2008, 22:12
işte terslikler göze carpmaya baslamış, faizleri tırmandırmayı düşünen bir fed herzaman altını yuvasında tutacaktır.

JonDowes
08-09-2008, 22:38
bunu yazan arkada$ onsu 800$ eden başka bir metal bulsun bi gelsin bakalım hele? 3-4 yıl önce tahmin bile edilemeyen bir yerde altının şu anki fiyatı. zarar etmiş veya birilerini gaza getirmeyi planlıyor, vermiş gazı vermiş gazı.

1988de Nikkei borsa endeksi 30 binlerdeydi. şimdiki durumuna da bir bakın 15 binlerde. şimdi çıkıp "30 binden aşağı satmayın, ucuzdan mal toplamak istiyor bu ş...ler" diyen biri çıksa... neresiyle güler Japonlar bu adama?

sırf belli bir seviyeye çıktı diye herhangi bir finansal varlığın değeri hayat boyu oradan aşağı düşmeyecek demek değildir. "mean reversion (http://en.wikipedia.org/wiki/Mean_reversion)" diye bir kavram vardır, ilgilisi bakabilir.

gucluu
09-09-2008, 08:28
Trend kırıldı bendeki grafiklere göre.

Bulaşmamak lazım bence.

morbid
09-09-2008, 08:31
Trend kırıldı bendeki grafiklere göre.

Bulaşmamak lazım bence.
Sayın gucluu günaydın grafik koyabilir misiniz lütfen?

gucluu
09-09-2008, 08:53
Sayın gucluu günaydın grafik koyabilir misiniz lütfen?

Tabii ki.

http://img151.imageshack.us/img151/4784/altnio6.jpg

KUPA
09-09-2008, 09:23
grafik ilüzyon işi..

trend /destek-direnç biraz da çizenin fikri yapısına göre şekillenir..

bir amatör çalısma.. burda da desteğini henüz kırmamıs görünüyo.. ve destek 780 görünüyor..

ama aynı grafikte ikili tepe sonrasındaki hedef te görünüyo..

ne göstermek istersen ya da ne görmek istersen :D

http://xs231.xs.to/xs231/08372/alt__305_n536.jpg

gucluu
09-09-2008, 09:43
Aynen katılıyorum ve şunu belirtmek istiyorum ben uzun vadeli grafiklere logaritmik skalada bakarım. Fark buradan bence.

HBICE
09-09-2008, 12:04
Emtia piyasasının sonlarındayız. Dönüşler başladı. Önce gayrimenkul, altın petrol hatta bunlarla birlikte yürümüş para birimleri. Altın'da çok numara beklemiyorum. Kısa vade kestirmek güç ama uzun vadede aşağı...

sepelek
09-09-2008, 13:11
Altını sadece emtia olarak değil istikrarsız zamanlarda istikrarlı bir para birimi olarak düşünmek lazım. Kurlar arasındaki değerler bu kadar oynakken altın güvenilir bir liman olarak düşünülebilir. Tamamen kişisel görüşümdür.

magnet
09-09-2008, 15:18
Emtia piyasasının sonlarındayız. Dönüşler başladı. Önce gayrimenkul, altın petrol hatta bunlarla birlikte yürümüş para birimleri. Altın'da çok numara beklemiyorum. Kısa vade kestirmek güç ama uzun vadede aşağı...

Aşırı şişen emtia balonun gazı çıkacak, ama birden sanmıyorum....

AVRUPA BIRLIGI`NDE BUGDAY FIYATLARI REKOR
DUZEYDE DUSTU. KASIM AYI VADELI BUGDAYIN TON FIYATI, 166,50 ILE 168,50 AVRO DUZEYINDE SEYREDIYOR.
ANALISTLER, SATISLAR NEDENIYLE GERILEYEN BUGDAYDAKI BU FIYATIN, SON 14 AYIN EN DUSUK BUGDAY FIYATI OLDUGUNU VURGULUYORLAR.
09Ekim---Matriks

Beşinciboyut
09-09-2008, 15:19
(PD/DD=? )'si kaç acaba bu altının? :p

Çok saçma bir soru oldu farkındayım.

Yalnız, sayın KUPA buralardaysa vardır bir bildiği.
Pek yaş yere basmaz kendisi. :yes:

magnet
09-09-2008, 15:21
VENEZUELA PETROL BAKANI: PETROL STOKLARI YETERKI SEVIYELERDE

VENEZUELA PETROL BAKANI: PIYASALARDA GUNLUK 1 ILA 1,5 MILYON VARIL ARAZ FAZLASI VAR

-MATRIKS-
Üretim kısıtlamasının yolunu mu yapıyor bu dingillerr...

sovalye
09-09-2008, 15:40
altında çıkamayan düşeri oynuyoruz
son bir haftada iki defa 814 dolarları zorladı fakat çıkamayınca hızla güç kaybetti 780 doları aşağı kırarsa yükseliş trendini kırar (yazarken kırdı)
siz bakmayın elimizden mal almak için yapıyorlar laflarına

rigobert
09-09-2008, 15:58
Geçen hafta 29,10 den bozdurdum , sanırım iii oldu

HBICE
10-09-2008, 01:29
Altını sadece emtia olarak değil istikrarsız zamanlarda istikrarlı bir para birimi olarak düşünmek lazım. Kurlar arasındaki değerler bu kadar oynakken altın güvenilir bir liman olarak düşünülebilir. Tamamen kişisel görüşümdür.

Altın ucuzsa ve ortadoğu karışıksa tamam güvenli limandır. Özellikle petrol zengini yatırımcılar için. Ama "lale manileri" bir yerde biter. Tarih bunu söyler. Altın 70'lerde yaptığını 00'larda yaptı... Dönüş de geldi. Bundan sonrası zorlama olacaktır.

magnet
10-09-2008, 10:35
Tabii ki.

http://img151.imageshack.us/img151/4784/altnio6.jpg

Bir gün öncesinden farkedip uyardığınız için teşekkürler, saygılarr:super::yes::cool::super::yes::cool:

magnet
10-09-2008, 10:37
uyumsuzluklar var, biraz toparlaması lazım...

JonDowes
10-09-2008, 21:06
bullish convergence var diyorsunuz... ama altın dinlemiyor $757 oldu. 750 direncini kırarsa 700 (500 eur) rahat görür diye düşünüyorum.

U234
11-09-2008, 18:37
YKB sitesinden altın almak istediğiniz zaman,XAU kodu ile ki bu 1 troy ons(31,103gr) 'u gösteriyor olması lazım. Satış:0,03009 görünüyor. Fakat hesaplayınca spot piyasadaki USD/Oz fiyatı olan 747$ civarı bir rakamı bulamıyorum. Sitedeki satış rakamı olan 0,03009 ne kadar altını ifade ediyor? Yardımcı olursanız sevinirim...

U234
11-09-2008, 18:45
Dayanamayıp telefon bankacılığından sordum rakam YTL ağırlık mg.'mış. Böylelikle kendi soruma cevap da vermiş oldum ya gam yemem artık :he:

JonDowes
11-09-2008, 20:50
1 troy ons = 31.1034768 gram
tam olarak ;)

bikmisbroker
11-09-2008, 21:59
sn bikmisbroker,

ALTIN analizi verebilir misiniz?

tsk.
iyi gunler..

ALTIN..

Sahsen boyle bir yol izleyecegini (http://www.hisse.net/forum/blog.php?bt=3574#comment3574)dusunuyorum..

http://img.photobucket.com/albums/v85/bbroker/Seansdayim%20ABiLER/ALTIN.png

raikenan
13-09-2008, 00:35
arkadaşlar sanırım altının yönünü belirleyen üç sebep var değil mi

1) Euro/usd paritesi % 60

2) Petrol %30

3) Diğer sebepler %10

arkadaşlar acaba doğru muyum yoksa altın bunlara bağlı olmadan da yön belirleyebilir mi?

JonDowes
13-09-2008, 00:48

2) Petrol %30

3) Diğer sebepler %10

benim naçizane fikrim şöyle:

1) batı ülkelerindeki enflasyon beklentileri %40

bunu piyasadan net göremeyiz genelde. petrol başta olmak üzere enflasyonu etkileyen her şey altına etki eder. sonuçta altının en önemli görevi, merkez bankalarınca basılan kağıt paraların değer kaybına karşı bir sığınak = enflasyondan korunma aracı olmasıdır. enflasyonun düşecegi beklentisi altına olan ihtiyacı da azaltır çünkü altın faiz ödemeyen bir varlıktır; düşük enflasyonlu ortamlarda yararsız bir yatırım aracıdır.

2) spekülasyona konu olup olmaması %30

son 2 yıla kadar fiyatı çok uzun süreler bantta hareket eden altın spekülatif boyut kazanınca hedge fonların gözdesi oldu ve fiziksel altınla hiçbir ilişkisi bulunmayan onbinlerce kişi sırf "nasılsa daha pahalıya satarız" diyerek spot ve future kontratlarıyla altın aldı.

3) USD'nin diğer paralara karşı gücü %20

altın halen USD bazında fiyatlanan bir emtia oldugu için doların diğer paralara karşı değeri önemli oluyor. örnegin son 1 aydır dolar değer kazanıyor ve dolar geliri olmayan kişi için önce dolar sonra altın almak daha pahalı hale geliyor. usd'nin diğer paralara karşı değeriyle altının ters korelasyonda olmasının nedeni bu.

4) arz/talep dengesi

yaz aylarında hindistan ve türkiye gibi büyük altın ithalatçılarında düğün sezonu nedeniyle talep artışı yaşanıyor. bu eskiden fiyatları değiştiren tek nedendi ama son 2 yıldaki diğer nedenlerin fiyata direkt etkileri nedeniyle pek önemi kalmadı.

sweetydreams
14-09-2008, 13:09
gldtrf de işlem yapan varmı.burda altın alıp satmak ne kadar mantıklı

raikenan
14-09-2008, 13:34

2) Petrol %30

3) Diğer sebepler %10

arkadaşlar acaba doğru muyum yoksa altın bunlara bağlı olmadan da yön belirleyebilir mi?

Bi de arkadaşlar Amerika'dan kötü veriler gelmesi EURO / USD paritesini GENELDE yükseltir mi düşürür mü?Altına yön verdiği için USTAlarımızın:he: bi yardımcı olmasını istiyorum....

U234
14-09-2008, 13:47

2) Petrol %30

3) Diğer sebepler %10

Bi de arkadaşlar Amerika'dan kötü veriler gelmesi EURO / USD paritesini GENELDE yükseltir mi düşürür mü?Altına yön verdiği için USTAlarımızın:he: bi yardımcı olmasını istiyorum....

Sn. Raikenan,
Bu kadar büyük puntolarla yazmasanız da emin olun ilgili kişiler yazılarınızı okuyup, cevaplayacaklardır :yes:.

KUPA
14-09-2008, 15:21
abd den peşpeşe ciddi olumsuz haberler genele yayılan bir finansal çöküş savaş ya da altını yeniden güvenli kılacak ortalığı kasıp kavuran gelişmeler olmadığı takdirde bu topiğin adı değiştirilmeli sanırım :D

ALtının geleceği ve daha nereye kadar düşecek yada nerden toplayıp yataya geçecek gibi :he:

haa lehmana alıcı çıkmazsa aig ve bank of america gibi bankalar da batarsa belki gerek kalmaz:ayy:

Alisutcu
14-09-2008, 19:48
Su anda yasananlar sadece uzun vadeli trend icinde bir duzeltme.
Altin ons fiyati $2000 olacak ve hep beraber gorecegiz. Batan bankalar da olacak sanayi sirketleri de, zxayiflar yok olacak ama kalanlar cok daha guclu ve kiymetli olacak. Bkz. 2001 krizi sonrasi TR deki banka, sirket ve gayrimenkul fiyatlari.
Fakat €/$ icin sanirim hikaye biraz degisiyor. Uzun vadede ABD de dusen varlik fiyatlari, giderek artacak enflasyon ve faizler sanirim dolari bir sure daha guclu kilabilir.

murtaza
15-09-2008, 09:54
YKB sitesinden altın almak istediğiniz zaman,XAU kodu ile ki bu 1 troy ons(31,103gr) 'u gösteriyor olması lazım. Satış:0,03009 görünüyor. Fakat hesaplayınca spot piyasadaki USD/Oz fiyatı olan 747$ civarı bir rakamı bulamıyorum. Sitedeki satış rakamı olan 0,03009 ne kadar altını ifade ediyor? Yardımcı olursanız sevinirim...

sayenizde ykb den de artık altın alınıp satılabildğiniz öğrendim:) sadece bunun için garantiden hesap açtırmıştım.

Yapı Kredi XAU Satış : 0,03167 YTL diyor
xau olarak 1000 yapınca ytl tutar 31,67 ytl olarka görünüyor. Bu da gramı oluyor demek ki.

magnet
15-09-2008, 10:15
uyumsuzluklar var, biraz toparlaması lazım...

İndikatörler yukarı derken altın aşşağı diyordu, yani uyumsuzluk vardı, şimdi ise uyumsuzluk giderildi.... Şu anda 781$

magnet
15-09-2008, 10:21
sayenizde ykb den de artık altın alınıp satılabildğiniz öğrendim:) sadece bunun için garantiden hesap açtırmıştım.

Yapı Kredi XAU Satış : 0,03167 YTL diyor
xau olarak 1000 yapınca ytl tutar 31,67 ytl olarka görünüyor. Bu da gramı oluyor demek ki.

Hocam GLDTRF bugün çok primli ama hala alış 31,00-satış 31,10, sizin fiyat ise 31,67:notr:

`GECE`
15-09-2008, 10:22
Altin ons fiyati $2000 olacak ve hep beraber gorecegiz. Batan bankalar da olacak sanayi sirketleri de, zxayiflar yok olacak ama kalanlar cok daha guclu ve kiymetli olacak. Bkz. 2001 krizi sonrasi TR deki banka, sirket ve gayrimenkul fiyatlari.
Fakat €/$ icin sanirim hikaye biraz degisiyor. Uzun vadede ABD de dusen varlik fiyatlari, giderek artacak enflasyon ve faizler sanirim dolari bir sure daha guclu kilabilir.

trendin kırılmasını bekliyorum ben.:ayy:

magnet
15-09-2008, 12:52

Altının siyasal+ekonomik kriz seven bir yatırım aracı olması ile uzun vadeye yayılmış, talebin düştüğü, tüketimin azaldığı ve bunun genel olarak emtialara olan talebi düşüreceği bir ekonomik krizden etkilenebilme olasılığını ayırd etmeliyiz. Belirgin bir siyasal kriz (savaş gibi) çıkmadığı müddetçe altını diğer emtilarala birlikte düşünmek daha akıllıca olur... ve unutmayınki altının son hareketi de emtialardaki genel yükselişten öte bir hareket değildi.
Sonuç olarak bu aralarda bir konsolidasyon olacak, ben bu konsolidasyon sürecinin gidişatına göre karar veerceğim.

magnet
15-09-2008, 13:08
Şu anda trend çizgisinin üstünde ama güven vermiyor...

murtaza
15-09-2008, 14:00
Hocam GLDTRF bugün çok primli ama hala alış 31,00-satış 31,10, sizin fiyat ise 31,67:notr:

Onu yazdığım vakitte garantide gr satış 32,64 alışı 31,9x gibi bir fiyattı.

magnet
15-09-2008, 14:39
Onu yazdığım vakitte garantide gr satış 32,64 alışı 31,9x gibi bir fiyattı.
wouuwww:notr:

gucluu
15-09-2008, 16:32
altın/ons trendi bitti bence. Çünki logaritmik skalada bakmak lazım. Trend bitti demek bu arada hemen gidip 500 usd olacak demek değil. Bence belirli bir aralıkta 2-3 yıl yatay da gidebilir.

Ancak ytl ye çevirince işler karışıyor. Dolar kuru da birebir etkili olduğu için yorum yapmak zorlaşıyor bence.

magnet
16-09-2008, 12:29
altın/ons trendi bitti bence. Çünki logaritmik skalada bakmak lazım. Trend bitti demek bu arada hemen gidip 500 usd olacak demek değil. Bence belirli bir aralıkta 2-3 yıl yatay da gidebilir.

Ancak ytl ye çevirince işler karışıyor. Dolar kuru da birebir etkili olduğu için yorum yapmak zorlaşıyor bence.
Sağlıklı olan sizin yaptığınız gibi onz bazında (XAU/USD) yorum yapmaktır.
YTL bazında altın alıp satanlar için ise USD nin gidişatını dikkate almak sağlıklı olacaktır.
Bunu yapmazsak şu an GLDTRF de şu anda olduğu gibi çok güzel bir teknik analiz sonucu ve yukarı yonlu uyumsuzluklar görürüz kiii, kafa allak bullak olur.
Özet: Şu andaki altının artışı tamamen USD artışlı... YTL bazında altın analizi çok mantıklı gelmiyor bana. Şu anda lira bazlı altın analizi değil, yapılacaksa USD/YTL analizi yapılmalıdır.

KUPA
17-09-2008, 16:01
yeniden 800 doların üzerine atması da bir tepki çabası mıdır

gucluu
17-09-2008, 19:17
840USD yeniden. Bu ne böyle . :)

Şaka gibi.

850 kritik. Onun üzerinde 1-2 kapanış yaptırıp sonra aşağı mı yoksa yukarı mı yapacaklar göreceğiz bakalım.

ceng
17-09-2008, 19:39
http://www.kitco.com/charts/livegold.html

850 ustunde kalirsa daha da 1000i gormeden durmaz mi?

U234
17-09-2008, 21:16
Aşağı gelecek. Son istasyona hareket için perona girdikten sonra hep birlikte izleyeceğiz.

Dikkat dip notu: Aman ha tabi bu benim düşüncem.

Apex
17-09-2008, 21:34
850 üstünün tl karşılığı ne oluyor..

XAU ALTIN (mg/YTL) olarak..

abidin
17-09-2008, 21:42

1 ons=850$

1 ons= 31.1034768 gr

:wink:

JonDowes
17-09-2008, 21:43

tl sorulmuş ama direkt soruya cevap veriyorum :)

1.29 kurdan 35.25 ytl/gr

Apex
17-09-2008, 21:46
tl sorulmuş ama direkt soruya cevap veriyorum :)

1.29 kurdan 35.25 ytr/gr

saol kardeş.. bende platodan baktım şimdi.. altın olduğunu fark etmemişim orda :)

şu an itibari ile :

35.70 ytl, $864 ;)

Apex
17-09-2008, 21:49
1 ons=850$

1 ons= 31.1034768 gr

:wink:

teşekkürler.. ;)

murtaza
17-09-2008, 22:30
vay bea bugün prim yapmış baya. yurtdışının fazla düşmesi etkili oldu herhlade. $ a göre daha fazla arttı. bir ksımını satmıştık bakalım bu değerler kalacak mı gidecekmi...

Apex
18-09-2008, 00:05
indi biraz.. $859, 35 ytl..

KUPA
18-09-2008, 08:29
860 üzerinde kaldığı sürece altın çok iyi olacaktır..

amerika diger ülkeler le birlikte kendisini lağm kuyusuna doğru sürükledikçe güvenli limanlar aranacaktır..

`GECE`
18-09-2008, 08:33
gel gel mi yapıyorlar yoksa...Artık altın teknıgıne guvenılmez...

magnet
18-09-2008, 08:41
840USD yeniden. Bu ne böyle . :)

Şaka gibi.

850 kritik. Onun üzerinde 1-2 kapanış yaptırıp sonra aşağı mı yoksa yukarı mı yapacaklar göreceğiz bakalım.

altında uzun pozisyon alan arkadaşlarım var,resmen köşe oldularrr...

mmavcu
18-09-2008, 08:48
879'dan kısalamıştım, 891 e kadar marjım vardı, gece 893 görmüş ve hesabım kapanmış. Ters'ten bizde köşe olabilirdik ama yedirmediler.

altında uzun pozisyon alan arkadaşlarım var,resmen köşe oldularrr...

KUPA
18-09-2008, 08:54
gel gel mi yapıyorlar yoksa...Artık altın teknıgıne guvenılmez...

bu nasıl gel gel..

göçen dünya yükselen altın

mursevim
18-09-2008, 09:22
şuanda altının gramı ne kadar arkadaşlar dün 34ytl idi?

KUPA
18-09-2008, 09:27
şuanda altının gramı ne kadar arkadaşlar dün 34ytl idi?

fon 34,8
piyasası açılmadı

ons ve dolar fiyatına göre 35,7 gibi bir rakam olmalı

`GECE`
18-09-2008, 09:28
bu nasıl gel gel..

göçen dünya yükselen altın

Yani ben şuanda neye güveneceğime inanamıyorum, elbette durum kötü, borsalar önlemler alınmadan toparlanmayacak fakat altında bir başka oyun var gibi.

raikenan
18-09-2008, 09:39
Ustalar 1032 usd tarihe gömülür mü ....:mut:

KUPA
18-09-2008, 09:41
Yani ben şuanda neye güveneceğime inanamıyorum, elbette durum kötü, borsalar önlemler alınmadan toparlanmayacak fakat altında bir başka oyun var gibi.

borsalarda hele ki imkb de çivi çıktı.. korkutma açığa satma falan hikaye.. koptu mu koptu bence..

al satlarla anca kar edilir.. o da işin piri olanlar için geçerli..

altın için 800 altına düsmesi beni şaşırtmıştı zaten.. dünkü hareket epeydir beklemenin patlaması oldu..

herkes batmadığına göre.. kimse batanlara borç verme niyetinde olmadığına göre bu para biyerlerde değerlendirilecek..
ben cahilim çok enstrüman bilmem. fx den altın borsadan finans yatırımın gldtrf oynuyorum.. biraz da bilezik var :D

KUPA
18-09-2008, 10:10
ons ve dolar fiyatına göre 35,7 gibi bir rakam olmalı

halen geriden geliyor.. şu an 36,15 gibi bir fiyat olmalı..

gnisanci
18-09-2008, 10:30
Guncel altin fiyati

http://www.altinkaynak.com/

magnet
18-09-2008, 12:25
Teknik uyumsuzluklara dikkat çekmiştim. Ama kimsenin öngöremediği gibi bir gecede % 10 a yakın artışı bende öngöremedim.
Bu sefer tekniği temel analizde destekledi, kader ağlarını ördü ve aşşağıdaki tablo oluştu....

U234
18-09-2008, 19:43
Altın şu anda yaptığı hareketten sonra da geri gelmezse yapacak yok. Ama bu tepe hareketi içime su serpti.

U234
18-09-2008, 21:39
Haydi hayırlı olsun hepimize... Tren son istasyon öncesi perona doğru hareketine başladı.

magnet
18-09-2008, 23:53
Bu kadar hareketlilik hiçbiryerde yokkk
bir iki saat içinde 920 lere çık (mavi nokta) ve sonra 830 (kırmızı) lı seviyelre in

tigran
19-09-2008, 04:11
Veri takibi iyi bir alternatif, sadece altın için de değil....

http://www.livecharts.co.uk/MarketCharts/gold.php

sovalye
19-09-2008, 07:45
800
770
750 usd maliyetli altınların dün yüzde seksenini bozdurdum bence kısa vade için fırsattı

darkorpheus
19-09-2008, 10:44
828x1,2545/31,1=33,4 bayağa geriledi bugün

insafsıfır
19-09-2008, 12:37
Altın tekrar 800 onsa mı gidiyor acaba?

darkorpheus
19-09-2008, 15:53
Altın tekrar 800 onsa mı gidiyor acaba?

tabiki gelecek ama biraz sabretmelisin en geç 2 hafta içinde belkide yarın...

KUPA
19-09-2008, 16:18
tabiki gelecek ama biraz sabretmelisin en geç 2 hafta içinde belkide yarın...

seni bu kadar emin kılan nedir?

kar
21-09-2008, 06:10
http://img516.imageshack.us/img516/5496/gold26yllkchartjz4.jpg (http://imageshack.us)
http://img516.imageshack.us/img516/gold26yllkchartjz4.jpg/1/w1161.png (http://g.imageshack.us/img516/gold26yllkchartjz4.jpg/1/)

kar
21-09-2008, 06:18
http://img509.imageshack.us/img509/3254/goldhaftalkmx1.jpg (http://imageshack.us)
http://img509.imageshack.us/img509/goldhaftalkmx1.jpg/1/w701.png (http://g.imageshack.us/img509/goldhaftalkmx1.jpg/1/)

kar
21-09-2008, 06:20
http://img140.imageshack.us/img140/5576/goldgunlukzj5.jpg (http://imageshack.us)
http://img140.imageshack.us/img140/goldgunlukzj5.jpg/1/w706.png (http://g.imageshack.us/img140/goldgunlukzj5.jpg/1/)

parapara
21-09-2008, 08:18
Dünya markası çıkarabileceğimiz tek sektör altın ve mücevherat

Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, vergi düzenlemesi yapılırsa Türk altın sektörünün dünya markası olacağını söylüyor. Sektörün küresel rekabete karşı güçlenme-si gerektiğinin altını çiziyor.

Türk altın ve mücevherat sektörü dünya pazarında hızlı büyüyor. Yıllık ihracatı 1,5 milyar doları bulan sektör, İtalya'nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Yeni İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkanı İmam Altınbaş, Türk altın ve mücevherat sektörünün dünya markası olacağına inanıyor. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Altınbaş, 2010'da 5, 2015 yılında ise 10 milyar dolara ulaşmak istediklerini söylüyor.

Bir önceki yönetimde başkan yardımcısı olarak görev alan Altınbaş, göreve gelir gelmez sektörün 10 yıllık gelecek stratejik planını hazırlattı. Birlik Başkanı, fırsat ve tehditlerin farkında olduklarını ve sektörlerini küresel rekabete karşı güçlendireceklerini ifade ediyor. Stratejik plan gereğince Kamu İlişkileri ve Mevzuat, İletişim ve Fuarlar, Ar-Ge ve Eğitim, Sektörel Katılım ve İşbirliği alanlarında projeler üretilecek. Ülkemizde tüm meselelere kısa vadeli bakmak bir alışkanlıkken Başkan Altınbaş'ın konuya yaklaşımı biraz farklı: "Almanya, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerle, Çin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde sektörel stratejiler uzun vadeli yapılıyor. Küresel rekabete karşı, güçlendirmek amacı ile uluslararası bir kuruluşla çalışacak ve 10 yıllık stratejik plan hazırlatacağız. Bu planda dünya pazarlarını ve rakiplerimizi göz önüne alacak, sektörümüzün güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyacak ve kısa, orta, uzun vadeli çözüm önerileri getireceğiz."

İDMMİB Başkanı Altınbaş'a göre, Türkiye'nin dünya liderliğine oynayabilecek sektörleri arasında, kuyumculuk sektörü en şanslı olanı. Bunun için gerekli deneyim ve birikim sektörde mevcut. Bugün altın işçiliğinde ulaşılan kalite ve kapasite ile İtalya pazarının büyük bölümünü Türkiye'nin ele geçirmesi de bunun delili. Üretim gücünü ve kaliteli işçiliği, teknoloji, tasarım, pazarlama ve hizmetle geliştirmek gerektiğini dile getiren Altınbaş, şunları aktarıyor: "Amacımız ülkemizi mücevher tasarımı, üretimi, dağıtımı ve hizmetinde marka ülke haline getirmektir. Başka bir deyişle saatte İsviçre'nin yaptığını mücevherde başarmaktır." Sektörde 3 bine yakın küçük ve orta ölçekli üretici faaliyet gösteriyor. 250 bin kişiye de istihdam sağlanıyor. Küçük işletmelerin öneminin farkında olduklarını ve bu işletmelerin teknoloji, pazarlama ve finansman gibi çok önemli ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurgulayan Altınbaş, KOBİ'lerin kurumsallaşmasının gerekliliğine de vurgu yapıyor.

Bunların başarılması için ihracat girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini kaydeden Başkan Altınbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sektörümüz altında da, değerli taşlarda da tamamen dışa bağımlı olduğundan fiyatlar da bunlara bağlı olarak gelişiyor. Buna bir de yüksek vergiler eklendiğinde hareket edemez noktaya geliyoruz. Rakiplerimiz Çin, Hindistan, Hong Kong, Tayland'ın, ihracatçılarını desteklemek için temel girdilerde ithal vergilerini sıfır ya da sembolik düzeylerde tutmasına karşın bizde uygulanan yüksek ÖTV oranları kabul edilebilir değil. Birlik olarak bu konudaki beklentilerimizi hükümetimiz ve bürokrasimize anlatmak için işin uzmanlarına teknik bir rapor hazırlatacağız. Görülecek ki vergiler indirildiğinde asıl kazanan yine devletimiz olacaktır." Sektörün imaj yönetimi için de Mücevher Tanıtım Grubu oluşturulacak.

Yeni İDMMİB Başkanı, marka ülke olmak için sadece kendi sektörlerinin çabasının yetmeyeceğini, topyekün bir çabanın gerekliliğini de ifade ediyor. Başkan, ayrıca geçmiş yönetimlerin bugüne kadar getirdiği bayrağı daha yukarılara taşımak üzere görevi devraldıklarını dile getiriyor ve bir önceki yönetime eski Başkan Atasay Kamer'in nezdinde teşekkür ediyor. Geleceğe yönelik yönetim felsefesinde ise kadrocu bir anlayışla değil de çoklu katılımla, şeffaf bir yönetim biçimiyle gerçekleştireceklerini söylüyor.

Yeni birlik yönetiminin hedefleri

İhracatını artırmak için; pazar araştırmalarından eğitime, fuar katılımlarından alım heyetlerine kadar birçok alanda destek verilmesine devam edilecek. Böylece kaynak kullanımında verimlilik artırılacak.

Amerika gibi geleneksel pazarlara alternatif olarak Çin ve Hindistan gibi gelişen yeni pazarlara da ağırlık verilecek.

Türkiye'nin ihracatında, birliğin payı yüzde 1,5 düzeyinden yüzde 5 seviyesine çıkarılacak.

Sektör için ucuz işçilik avantaj olmaktan çıktı. Yerine yenilikçilik, tasarım, lojistik, pazarlama ve kaliteli müşteri hizmeti konulacak. Getirisi yüksek olan bu alanda düşük fiyatla değil kaliteli, sofistike, özgün ürünlerle rekabetçi olunacak.

DEĞERLİ MADEN VE MÜCEVHERAT İHRACATI HIZLA ARTIYOR*

2002 595

2003 787

2004 934

2005 1.079

2006 1.172

2007 1.479

* Milyon dolar

Zaman Gazetesi'nden

parapara
21-09-2008, 08:19
"Altın talebi yüzde 9 arttı"

Dünya Altın Konseyi, yılın ikinci çeyreğinde altın talebinin yüzde 9 arttığını bildirdi

İSTANBUL - Dünya Altın Konseyi, 2008 yılının ikinci çeyreğinde dolar bazında dünya altın talebinin yüzde 9 artış gösterdiğini kaydetti.

Dünya Altın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, altın yatırım talebinin de güçlü bir artış göstererek, 2007 yılının aynı dönemine oranla yüzde 29 yükselerek 3,5 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Açıklamada, yüksek ve değişken altın fiyatları nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde tonaj olarak toplam altın talebinin yüzde 19 azaldığı belirtilerek, küresel kredi sıkışıklığından dolayı zorlanan tüketiciler ve büyüyen enflasyon baskısının altın takı talebinin azalmasına neden olduğu ve ikinci çeyrekte altın takı talebinin yüzde 24'lük bir düşüşle 504 tona gerilediği ifade edildi. Altın takı talebinde en yüksek düşüş yüzde 47 ile 118 tona inen Hindistan pazarında gözlenirken, Hindistan'ı yüzde 30 ile 33 tona inen ABD izledi. Altın takı talebinde artış gözlenen ülkeler ise yüzde 2 ile Çin ve yüzde 8 ile Mısır oldu. Yatırım fonları piyasasının da (ETF) 2007'nin ikinci çeyreğine oranla yüzde 4'lük düşüş göstererek 119,8 tona gerilediği kaydedilen açıklamaya göre, nisan ayındaki düşüşün ardından ETF'de mayıs ve haziran aylarında yeniden bir canlanma yaşandı. Altın yatırımı talebinde Çin, Amerika ve Vietnam'da genel ekonomik atmosfer, enflasyon ve borsa hareketleriyle ilgili endişelere bağlı olarak geçen yıla oranla güçlü artışlar yaşanırken, Hindistan'da altın yatırımı talebi de, altın takı talebi gibi düşüş gösterdi ve yüzde 41'lik bir gerileme ile 43,4 tona indi.

2008 yılının ikinci çeyreğini değerlendiren Dünya Altın Konseyi Üst Yöneticisi (CEO) James Burton, "Yüksek ve iniş çıkışlı altın fiyatları, enflasyon baskısı ve tüketicilerin bütçesindeki daralma nedeniyle ikinci çeyrekte de beklenildiği gibi altın talebi ton olarak azaldı. Bununla birlikte yüksek fiyatlara rağmen tüketicilerin altın alımına devam ediyor olması, talebi güçlü kılıyor" görüşünü dile getirdi.

İkinci çeyrekte Türkiye'deki durumu değerlendiren Dünya Altın Konseyi Türkiye Genel Müdürü Murat Akman ise, şunları kaydetti:

"Çok zayıf geçen Nisan ayını takiben mayıs ve haziran aylarında özellikle düğünler sayesinde artan talebe rağmen, 2008 yılının ikinci çeyreği, tonaj olarak altın takı talebinde geçen yılın yüzde 15 altında kalarak 42,5 ton ve altın yatırım talebinde yüzde 21 altında kalarak 16,1 ton olarak gerçekleşti. Yüksek altın fiyatlarının inişli çıkışlı seyri, talebin normale dönmesini engellemeye devam ediyor."

Dünya Gazetesi'nden

parapara
Altın bir ayda % 20 düştü

17 Mart'ta 1032 dolarla rekor kıran altın, 800 dolara kadar geriledi

Yakup SAYAR

İSTANBUL - Dolardaki yükseliş, emtia fiyatlarının çöküşüne sebep oluyor. İlk darbeyi petrol yedi. Son 7 ayın rekor seviyede kazandıran yatırım aracı olan altın da bu darbeden payını aldı. 17 Mart'ta onsu 1.032 doları gören altın, Asya Borsaları'nda dün itibariyle 801.90 dolardan işlem gördü.

Altın temmuzda da en çok kazandıran yatırım aracı olmuştu. Ancak iç piyasada Cumhuriyet Altını 15 Temmuz'dan itibaren düşüşe geçti. 15 Temmuz'da 260 YTL olan Cumhuriyet Altını, dün 210 YTL'ye geriledi. Cumhuriyet Altını 17 Mart'tan bugüne kadar da yüzde 24.46 değer kaybetti.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde

parapara
Haftayı yükselişle kapatan altın gerileyebilir.

GERÇEKLEŞMELER
Altının onsu 846 dolardan açıldı. Gün ortasına kadar 15 Dolar/Ons’luk bantta dalgalandı. Gün ortasında altın 832 Dolar/Ons’tan işlem gördü. Günün ikinci yarısında ve New York Borsasının açılışı sonrasında parite desteğinde altının ons fiyatı yükselişe geçti. Gün sonuna doğru altın 872,00 Dolar/Ons ‘tan işlem gördü. Gün sonunda altın 868 Dolar/Ons oldu. Kapanışta Altın: 865,00 $/Ons, GÜMÜŞ: 12,25 $/Ons’tan, gün içinde 24.A. altın 825,00-876,50 Dolar/Ons, 26500–278500 Dolar/K.Gr ve 33,45–34,75 YTL/Gr oldu
BEKLENTİLER
Dolar paritesinin zayıflaması ve petrol fiyatlarının hafta sonunda yeniden 100 dolar/Varil direncinin üzerine tırmanması altın fiyatına destek oluyor. Ancak, kısa süreli dalgalı seyir devam edebilir. Mevsimsel talebin sürmesi halinde altın fiyatında kısa süreli gerilemeler olsa da “ Güvenli liman olma özelliği ile talep göreceğinden yeniden yükselişe geçebilir. Altın gerilemelerde 800-815 aralığında yükselişlerde 875-900 Dolar/Ons olabilir.

wwww.goldpara.com
Editör:Mehmet Ali Yıldırımtürk

parapara
21-09-2008, 08:20
Altın yükselişini sürdürdü.

GERÇEKLEŞMELER:
ABD’de finansal krizin para birimlerine olan güveni yeniden zedeledi. Yatırımcıların bir kısmının altına yönelmesi ve Asya ülkelerinden gelen mevcut fizikî taleple birleşince altın fiyatı kademeli olarak yükselişini sürdürecek görünüyor. Gün içinde küçük çaplı kâr satışları olsa da altın yükselişini sürdürecek görünüyor. Teknik olarak altın 750 Dolar/Ons’un üzerinde kaldığı sürece 800 Dolar/Ons seviyesine doğru tırmanabilir. Kısa vadede 765-785 Dolar/Ons aralığında kalabilir.
BEKLENTİLER:
Altının onsu 776 dolardan açıldı. Gün ortasında altın 780 Dolar/Ons’tan işlem gördü. Günün ikinci yarısında ve New York Borsasının açılışı sonrasında altın 5 dolarlık fiyat aralığında dalgalı seyir izledi. Gün sonuna doğru altın 782 Dolar/Ons’tan işlem gördü. Gün sonunda 782,00 Dolar/Ons oldu. Kapanışta Altın: 782,50 $/Ons, GÜMÜŞ: 10,68 $/Ons’tan, gün içinde 24.A. altın 772.05-790.15 Dolar/Ons, 24920–25390 Dolar/K.Gr ve 31,95–32,55 YTL/Gr oldu

www.goldpara.com
Editör:Mehmet Ali Yıldırımtürk

parapara
21-09-2008, 08:21
Piyasalar böyle bir hafta yaşamadı

ABD'de, 14 ay önce konut piyasasında kullanılan kredilerin geri dönmemesiyle başlayan ve daha sonra bütün dünyayı etkilemeye başlayan küresel kriz, geçtiğimiz hafta doruk noktasına çıktı.

Piyasalar hafta başından itibaren çalkalanmaya başladı. Yurtiçi ve uluslararası endeksler görülmemiş kayıplar verdi. Altın fiyatları güvenli liman arayışı nedeniyle günlük bazda yüzde 10 gibi oranlarda değerler kazanırken, krizin ekonomilerde yavaşlamaya yol açacağı ve petrol talebinin kısılacağı düşüncesiyle petrol fiyatları inişe geçti. Dolar yurtiçinde 1.30 seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasalar tepetaklak giderken önce dünyanın ABD Merkez Bankası başta olmak üzere 5 büyük ülkenin merkez bankası piyasaları paraya boğacağını açıkladı. Kayıplar bu haberin üzerine bir miktar yavaşladı ancak durmadı. ABD Hükümeti, benzer önlemlerin piyasalarda tansiyonu düşürmediğini görünce sazı eline aldı ve eşi görülmemiş bir kriz olarak tanımladığı bu ekonomik çalkantıya eşi görülmemiş önlemler alınacağını açıkladı.

Bu haber üzerine Pazartesi'den Perşembeye ölüp ölüp dirilen piyasalar, Cuma günü yeniden ayağa kalktı.

GEÇEN HAFTA YATIRIM ARAÇLARI

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 1,79 değer yitirdi.

İMKB'de Bileşik Endeks, haftalık bazda 663,71 puan düşerek, 37.033,87 puandan 36.370,16 puana geriledi. Haftalık bazda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 13,07, Cumhuriyet Altının gram satış fiyatı yüzde 13,46 arttı.

Önceki hafta sonu 30,60 YTL olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 34,60 YTL'den, 208,00 YTL olan Cumhuriyet Altınının satış fiyatı da 236,00 YTL'den haftayı tamamladı. Kapanışta bugün, Amerikan Doları'nın satış fiyatı haftalık bazda değişim göstermezken, avronun satış fiyatı yüzde 1,76 artarak 1,7920 YTL'ye çıktı.

Yatırım fonlarına katılma belgeleri geçen hafta ortalama yüzde 0,90 değer yitirdi. (A) tipi endeks haftalık bazda yüzde 8,15 gerilerken, (B) tipi endeks yüzde 0,11 yükseldi.

İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,30 ile yüzde 0,34 arasında gerçekleşti.

Önde gelen ve değerlendirmeye alınan 10 kamu ve özel bankanın faiz oranlarına bakıldığında, mevduat faizinin haftalık net getirisi, bir aylık mevduatta yüzde 0,26'da kaldı. Önceki hafta sonunda ortalama faizleri yüzde 16,9 dolayında olan haftalık reponun net getirisi de yüzde 0,29 olarak gerçekleşti.

Kaynak:Mynet
Tarih: 20.09.2008 09:50:29

parapara
21-09-2008, 08:23
Altın önemli yükselişinin ardında kısa bir kar satışları dönemine girmiş durumda. Bu durum önümüzdeki günlerde yükleşin devam edeceğini gösteriyor. Fakat kısa dönemli kar satışları devam edebilir ve bu kısa dönem içerisinde fiyatlar bir miktar düşmeye devam edebilir. Yükselişe devam etmesi için 860$ ilk önemli seviye. Aşağıda bakıldığında 836 $ ilk destek olarak görünüyor.

`GECE`
23-09-2008, 11:35
34.50 üzerinde kalmak için inat ederse sanırım 37.5 seviyeler zorlanacak.37.35 lira seviyesini kırarsa nereye gideceğini kimse bilemez....

SSVBA
24-09-2008, 01:36
Slm Dostlar;
Ayakta olan Millet Kısa Orta Altın Yorumu yapacak yokmu;Biraz altınım var ev mi alsam diyorum ..
yardımcı olursanız sevinirim

kar
24-09-2008, 03:03
Altın genel olarak yukselıs trendınde.haftalık garfıgındede yonu yukarı.

sepelek
24-09-2008, 08:36
Krizde en kötüsünü gördük diyenlere şaşırıyorum doğrusu Bu krizin en büyük sıkıntısı hiçbirşeyin bilinmemesi değilmiydi? Kim bu krizin etkilerinin ne olacağını ne kadar süreceğini, kurtarma planının maliyetinin ne olacağını ( 700 deniyor 1 trilyon dolar deniyor ki adamalrın kendileri de bilmiyor) biliyor ki. Krizde en kötüsünü gördük hadi o zaman borsa 60 bin olsun dolar 1 ytl olsunmu diyeceğiz. En kötüsünü görüp görmediğimizi ancak zamanla kriz bittikten sonra göreceğiz

magnet
24-09-2008, 08:52
http://img516.imageshack.us/img516/5496/gold26yllkchartjz4.jpg (http://imageshack.us)
http://img516.imageshack.us/img516/gold26yllkchartjz4.jpg/1/w1161.png (http://g.imageshack.us/img516/gold26yllkchartjz4.jpg/1/)
güzel grafik, aynı zamanda temel analiz de yapmış yorumcu yazısında

XTRADERX
24-09-2008, 16:44
Amerika'nın karşılıksız olarak bastığı ve kâğıtla mürekkepten yarattığı dolar imparatorluğu yerle bir oluyor. Aslında bu süreç sürpriz değildi. Durumun bu hale geleceğini söyleyen onlarca rapor aylar önce yayımlanmıştı. Nitekim, büyük güven kaybına uğrayan uluslararası para niteliğindeki ABD Doları'ndan kaçış başladı. Gelen her veriye göre yön arayan piyasalarda, yatırımcıların kafası son günlerde oldukça karışık. Kafası karışık olan sadece yatırımcılar değil, milyar dolarlık fon yöneten profesyonel uzmanlar da aynı dertten mustarip.
Altından bakıra her türlü kıymetli maden, emtia ve petrol, fonlar tarafından inanılmaz taleple karşılaştı. Bu fonların fiyatları birkaç katına çıkınca bu sefer gıda fonları aşırı talep görmeye başladı. Bir anda gelen çok büyük talep karşısında arz yetersiz kalınca gıda fiyatları da kendilerini birkaç kez katladı.
Ancak altına olan talep ve fiyat hareketleri sadece spekülasyon ile açıklanacak kadar basit değil. Binlerce yıldır değer taşıyan bir emtia. Tek başına herhangi bir politika veya siyasi baskı ile değerine müdahale edilebilecek bir durum arz etmiyor. Paranın arkasında sadece parayı basan ülkenin güvencesi varken altının başka hiçbir ülke, kurum ya da kişinin bir yükümlülüğüne ihtiyacı yoktur. Tek başına bir değerdir vedeğeri tamamen piyasada belirlenir.

Spekülasyon yine devrede
Dünya çapında çıkarılan altının dörtte üçü mücevher yapımında kullanılıyor. Salt olarak bir değer standardını temsil ettiği için insanlar paranın değerini kaybetmesine karşı önlem olarak altın almaya devam ediyor. Türkiye gibi ülkelerde de geleneksel olarak bu madene yakın ilgi duyulmuş, vatandaş her zaman altını önemli bir yatırım aracı olarak görmüş.
Ciddi bir altın ithalatçısı olan Türkiye'de fiyatlar iki ana faktörden etkileniyor. Dünyada altının fiyatı dolar ile belirlendiği için YTL'nin dolar karşısında değer artışı veya düşüşü direkt olarak fiyatlara etki ediyor. Dünya piyasalarında işlem gören altın ons bazında fiyatlandırılıyor. 1 ons 31,10335 gram ve üretim maliyeti günümüzde işletmeye göre değişmekle birlikte ons başına yaklaşık 275-300 dolar arasında.
Altın fiyatlarını kuşkusuz dünyada yaşanan belirsizlikler de etkiliyor. Anlaşılacağı üzere savaş isteyenler arasında sadece silah üretenler yok. Altın üretici ve spekülatörlerinin de en büyük hayali savaşlar. Günümüzde yaşanabilecek İran-Amerika kapışmasını en çok isteyenlerin başında yine bu grup geliyor. Yine altının kabul ettiği para birimi olan dolardaki değişimler, faiz oranları, merkez bankalarının arz ve talepleri, üretimdeki değişimler, küresel likidite, ekonomik durgunluk ve üretimin yüzde 75'ini elinde bulunduran az sayıdaki şirketin yaptığı spekülasyonlar fiyatları belirliyor.

Belirsizlik ilgiyi artırıyor
Altın fiyatlarının son birkaç yıldır neredeyse kesintisiz çıkışı incelenirse bu durumun sadece finans piyasalarındaki spekülatif hareketlerle açıklanamayacağı ortaya çıkmaktadır. 17 Mart 2008 günü altının gördüğü 1032 dolar, tarihinin en yüksek değeri olarak ifade edilse de önceki yıllara enflasyon ayarlaması yaparsak bu fiyat 2400 dolara kadar tırmanabiliyor. Özellikle altın kontratlarının internetten kolaylıkla 1'e 300, 1'e 400 kaldıraçlarla alınıp satılıyor olması, ortaya beklenmeyen büyüklükte bir pazar çıkarıyor. Benzer işlemlerin emtia, petrol ve gıdada da yapılabiliyor olması ile internetin dünyaya enflasyon ihraç ettiğini söylemek yanlış olmaz.
Dünyadaki yatırımcıların belli başlı paralarına olan güveni giderek kaybetmeye başlamış olmasıyla talep tarafına gelen yoğun ilgiyi, büyük zararlar yazan ekonomilerin altın satışları karşılıyor. IMF Yönetim Kurulu'nun onayladığı plana göre kurum, birkaç yıl içinde 3217 ton altın stokunun 403.3 tonunu satacak. Son günlerde fiyatları en çok baskı altında tutan ise Amerika Merkez Bankası'nın rezervindeki altınların bir kısmını satabileceği. Edilen büyük zararlar ve şirket batmalarına müdahale için bu yolu seçmesi gittikçe kabul gören bir öneri olarak algılanıyor.
Bir yanda artan talep diğer yanda durgunluk ve merkez bankaları satışları.. Terazinin iki kefesi de ağır basıyor. Muhtemelen Türkiye'de altının hareketi dövizle aynı yönü izleyecekken, dünyada sınırlı yükselişler ile 2002 yılında başladığı çıkışını hazmetmeye çalışacaktır.

insafsıfır
29-09-2008, 22:46
Paket temsilciler meclisinde reddedilince altın 920 yaptı.Sanırım artık önü açık.Kafasını kaldırmış yeni zirvelere uzaktan bakıyor sanki...

slck
02-10-2008, 11:08
Altına hücüm başladı
Küresel krizden korkanlar parasını altına yatırmaya başladı
İngiliz gazetesi Financial Times (FT), küresel krizin altın satışlarını artırdığını yazdı. Yatırımcıların inanılmaz miktarlarda altın para ve külçe altın aldıklarını yazan FT, altın satışların artmasının para fonu gibi risksiz yatırımları da tehlikeye sokacağını ileri sürdü. Londra Külçe Piyasası Derneği (LKPB) yıllık toplantısında altına olan ilginin bu yılki kadar yüksek oranlarda olmadığını ve zenginlerin altına yatırım yaptıklarını söyledi. Talebin inanılmaz olduğunu kaydeden Londra Külçe Piyasası Derneği Başkanı Jeremy Charles, “33 yıllık meslek hayatımda benzeri bir piyasa görmedim. Altın rafinerileri yeteri kadar üretim yapamıyor” dedi

SSVBA
02-10-2008, 18:08
Arkadaşlar;
Buralar iyice sakinledi...Herhalde müslümanın yatırımı altın diye bayramda kimse uğramıyor..
Kısa orta yorum albilirmiyim.Çok hızlı düşüp kalkıyor ve bana göre 900'ü aşamayacak ons/usd..En az 4. denme yine başarısız..Artık dolara mı geçsek diyorum

zoom
02-10-2008, 18:56
Altının geleceğinden değil de geçmişinden bahsedeyim.1970 de gramını 20 TL den alırdım şimdi 35.000.000 TL.Geleceğini sizlerin hayalgücüne bırakıyorum.

piranha
02-10-2008, 20:29
Gold 847.10 -40.20 -4.53
ilginç bir olay şu an altının fiyatı yukardaki gibi oldu...

Ailesalonu
02-10-2008, 20:46
altın her an yukarı gidebilir.
bu seviyeler uygun gibi.
altın her zaman altındır.
isterse bütün dünya batsın.

SSVBA
03-10-2008, 00:05
Altının geleceğinden değil de geçmişinden bahsedeyim.1970 de gramını 20 TL den alırdım şimdi 35.000.000 TL.Geleceğini sizlerin hayalgücüne bırakıyorum.

diyosun da abi kusura bakma da senin yaşın kaç Allah aşkına..Merak ettim doğrusu:notr::notr::notr:

JonDowes
03-10-2008, 00:20
tarihi boyunca hiperenflasyona maruz kalan bir para biriminin 38 yıl önceki değerinden altın fiyatı kıyaslamak da... biraz garip olmuş.

1980lerde altının onsu 300lerden 750 dolara çıkmıştı. aynı cümleler o zaman da kullanılabilirdi... o zamanlar parasını altına koyanlar 28 yılda %20 kazanmış oldular.

şu anki kriz devam ederse elbette altın değerlenecek ama bunu mantık sınırları içinde (nominal değil, reel kurlarla) düşünmek lazım.

qioxrocker
03-10-2008, 00:30
hazineler DEPODAKİ ALTINLARINI SATMAYA başlarlarsa ne olur.?

:cry:

XTRADERX
03-10-2008, 10:35
Altin piyasasinda dunun ozeti ve bugunun beklentileri:

Altin son 13 ayin en yuksek seviyesini goren dolar’in etkisi ile 829.75
dolar/ons’a kadar gevsedi.

Turkiye piyasalarinin bayram nedeniyle kapali oldugu haftada yurt disi
piyasalarda cok karisik ve dalgali bir seyir izlendi. Pazartesi gunu red goren
kurtarma paketinin carsamba gunu senatodan gecmesi piyasalara olumlu yansirken
piyasalar tarafindan bu gun temsilciler meclisinin kurtarma paketine onayi
bekleniyor. Persembe gunu avrupa merkez bankasinin faizleri degistirmemesi
fakat toplanti sonrasinda trichet’in faiz indirimi yonundeki aciklamalari
dolar’da yukselise sebep olurken euro/dolar paritesi son 13 ayin en dusuk
seviyesi olan 1.3745’e geriledi. Petrol fiyatlari, dolar’in deger kazanmasi ile
dususe gecerken, desteksiz kalan altin, persembe gunu 829.75 dolar/ons’a kadar
geriledi. Abd’den aciklanan haftalik issizlik basvurulari ve perakende satis
verilerinin olumsuz gelmesi sonrasinda euro/dolar paritesi ve altin bir miktar
toparlandi. Haftanin son islem gununde dikkatler oncelikle temsilciler meclisi
onayinda olurken avrupa bolgesi perakende satis rakamlari, abd’den eylul ayi
tarimdisi istihdam verisi ve ism hizmet endeksi verileri kotu gelen persembe
gunku veriler sonrasinda piyasalar tarafindan dikkatle takip edilecek.

-matriks-

insafsıfır
03-10-2008, 15:50
824 kırılırsa şelale düşüşü var.Kırmaya çabalıyor.

tevres
03-10-2008, 22:49
Altının dünyada bireysel yatırımcı tarafından elde tutulması ancak ve ancak güven bunalımı yaratılarak sağlanabilir.
Dilin kemiği yok ya şimdi senaryoyu şöyle uyduralım.
Dünyada petrol 15 USD iken toplam petrol parasının % 10 u illegal olarak işlem görüyordu. Petrol 150 USD olunca illegal işlem gören petro dolar miktarı bir önceki yılda dünyada petrole ödenen para kadar(mı) oldu. Bu petro dolarları yasal hale getirmenin tek yolu acaba şirketlerin tabelalarını değiştirerek mi sağlanıyor ?!.Enronla başlayarak süre gelen süreçte 1,2 trilyon USD değerindeki bir firma 50 milyar USD a alınıp, 5 yıl sonra eski değerine gelirse sizce soruşturulur mu?
Bu işin altınla olan ilgisi de şu, şu anda petro dolarlar (illegal olanlar) alabildikleri kadar altın ve emtia almışlardır. Halkın güven bunalımını körüklerler ise çaktırmadan ellerinde bulunan altınlarını da bireysel yatırımcıya satarlar. Bu satış süreci 760 USD den başlayarak 1200 civarında biterse şahsen ben şaşırmam. Çünkü insanlar fiyatı artmaya yatırım aracına şuursuzca para yatırmıyorlar.
Hadi bakalım böyle saçma bir senarya gerçekleşirmi diye kafa yormadan 1 yıl bekleyelim.
Herkese bol kazanlar

bridgea
04-10-2008, 00:44
Altında 695-705 arası bir yerde hedefim.

Hiçbir biçimde yatırım tausiyesi değildir.

JonDowes
04-10-2008, 00:56
Altının dünyada bireysel yatırımcı tarafından elde tutulması ancak ve ancak güven bunalımı yaratılarak sağlanabilir.
Dilin kemiği yok ya şimdi senaryoyu şöyle uyduralım.
Dünyada petrol 15 USD iken toplam petrol parasının % 10 u illegal olarak işlem görüyordu. Petrol 150 USD olunca illegal işlem gören petro dolar miktarı bir önceki yılda dünyada petrole ödenen para kadar(mı) oldu. Bu petro dolarları yasal hale getirmenin tek yolu acaba şirketlerin tabelalarını değiştirerek mi sağlanıyor ?!.Enronla başlayarak süre gelen süreçte 1,2 trilyon USD değerindeki bir firma 50 milyar USD a alınıp, 5 yıl sonra eski değerine gelirse sizce soruşturulur mu?
Bu işin altınla olan ilgisi de şu, şu anda petro dolarlar (illegal olanlar) alabildikleri kadar altın ve emtia almışlardır. Halkın güven bunalımını körüklerler ise çaktırmadan ellerinde bulunan altınlarını da bireysel yatırımcıya satarlar. Bu satış süreci 760 USD den başlayarak 1200 civarında biterse şahsen ben şaşırmam. Çünkü insanlar fiyatı artmaya yatırım aracına şuursuzca para yatırmıyorlar.
Hadi bakalım böyle saçma bir senarya gerçekleşirmi diye kafa yormadan 1 yıl bekleyelim.
Herkese bol kazanlar

ilginç bir senaryo. ama şuna dikkat etmekte fayda var: hacim olarak petrolle altın piyasası karşılaştırılamaz kadar farklı. petrol hacminin %10uyla dünyadaki tüm altınları alırsınız, tamamını satmaya kalkarsanız da fiyat 200 dolara düşer :) yani bir başka deyişle: böyle bir senaryo varsa petrolde dönen paranın daha az bir yüzdesiyle yapılıyordur.

tevres
05-10-2008, 00:38
Sayın Dowjones,
petrol piyasası ile altın piyasası farklı değildir. Gerçekte binlerce firma var gibi görünsede dünya altın ve kıymetli metal piyasasını 4 aile elinde bulundurur. Bunların servetleri ise madencilik ve soy metal ticaretinden kaynaklanır. Bu ailelerin gücünü merak ediyorsanız kapitülasyonları alan ve zamanında Osmanlı imparatorluğunun çöküş döneminde savaş kayıpları ve gelişim hamlesinin borç yükünü karşılayan Rothschild ailesini veya RioTinto'yu örnek vereyim.
Diğer taraftan özellikle iran kaynaklı petro dolarlar ambargo nedeni ile altın ticareti üzerinden legalleşirler.
Sizlere ilginç saçma bir senaryo daha :
Dünyada halka açık borsada işlem gören altın ticareti yapan firma var mıdır ? Bunlar kaç tanedir ? Siz hiç iflas [/B]etmiş (el değiştiren demiyorum lütfen dikkat) altın işi ile uğraşan firma duydunuz mu ?

Cevap hayır ise demekki ya çok akıllıca yönetiliyorlarlar ya da BÜYÜK ABİ güven sarsılmasın diye iflas yerine el değişimini sağlıyor. Hemde bunu yerel bazda gösterip tüm dünyada uygulayacak kadar pazarı kontrol altında tutuyorlar. (Buradan Goldas yatırımcıları da kendilerince kayıp altınlarla ve problemin nasıl çözüleceğine yönelik kişisel yorum yapabilir ve senaryoyu genişletebilirler. Daha fazlası belki suç sınırlarını zorlayabilir ben haddimi aşmayayım.)
Herkese bol kazançlar

JonDowes
05-10-2008, 01:25
ben hacimden bahsediyorum kimin yönlendirdiginden değil.

sizin dediginiz şey "imkb'den çıkan para Dow'a girdi ve %3 yükseltti" demeye benziyor... alakasız. tekrar yazıyorum: dünyanın yıllık petrol hacminin 10da biriyle dünyadaki tüm altın rezervini alırsınız. böyle bir ayak oyunu yok demiyorum, varsa, %10dan daha küçük miktarı yeterlidir diyorum.

örnek bilgi: dünyadaki tüm merkez bankalarının kasalarında toplam 400 milyar dolarlık altın var. bu altının tamamını almak için dünyadaki 36 günlük petrol üretimini vermek yeterli, petrol stoklarını saymıyorum bile...

petrol ile altın hacimsel olarak karşılaştırılabilir emtialar değil. biri everest, biri kaz dağı.

tevres
05-10-2008, 13:04
JonDowes

Siz yazıyı farklı yorumluyorsunuz. Dünya petrol tüketimi ile firmaların karlarını (yada ellerindeki parayı) karıştırıyorsunuz.
1 - Dünyada mevcut altın miktarı ile MB elindeki altın miktarları aynı şey değildir(Sizce MB de mi halkta mı daha çok altın var)
2 - Altın pazarını kontrol eden 4 ailenin petrol ticareti yapmadığını mı sanıyorsunuz?
3 - Petrolden elde edilen kar ve satış cirosu başka birşey
4 - Acaba hiç petrol fiyatı ile altın fiyatını bir grafik üzerinde inceleyip fiyat ilişkisi görmediniz mi ? (Savaçlar hariç, altın ve petrol fiyatı dengelidir)
5...
Ben bu konuda olmayan tartışmayı daha fazla uzatmayayım. Sonuçta burası sadece borsa sitesi çok ilginizi çekiyorsa konunun akademik verilerle tartışıldığı bilimsel bir toplantıya veya derse katılmanızın bence bir sakıncası olmaz

Herkese bol kazançlar

JonDowes
05-10-2008, 23:14
1- Petrol ticareti yapanlar Türkiye ve Hindistanda ofis alıp yoldaki halktan altın alıyor yani? ilginç :)

2- önceki mesajlarımdaki cevabım aynen geçerli: altınla petrol piyasası boyut olarak karşılaştırılamaz. birinde oynayan diğerinde yok diye bir şey demedim. petrolü yönlendiren altını da yönlendirebilir.

3- bir varil petrolü çıkarmanın maliyeti 1-3 dolar arası değişiyor. satış fiyatı 100 dolar. bu yüzden benim açımdan ciro ile kar'ın pek farkı yok. (ham petrol ticaretinden yani petrodolarcılardan bahsediyorum, BP gibi benzincilerden değil)

4- konuyla alakasını göremedim? dünyada her gün 100 dolarlık petrole karşılık 6-7 dolarlık altın ticareti yapılıyorken, bunların fiyatının orantılı olması hacimsel olarak neyi değiştirir...

bence de uzatmayalım. siz ısrarla iki emtianın aynı boyutta işlem gördügünü belirtmeye çalışıyorsunuz. yok eğer çalışmıyorsanız zaten anlaşamadıgımız bir konu olmaması lazım.

XTRADERX
06-10-2008, 08:34
Altin yukselen dolar, dusen petrolle baski altinda

gectigimiz hafta yukselen faizler ve dolar ve tabi ki dusen petrol fiyatlari
da altin fiyatlarinin belirgin bir miktar dusmesine neden oldu. Bu hafta
baslinda arlinin dusmus olmasi dow jones endeksinin de dusmeye
devam etmesiyle birlikte devam ediyor ancak isin ilginc yani faizlerin
yavas yavas bu haftadan itibaren gerilmeye devam edebilecek olmasi
altin uzerindeki baskilarin azalmasina neden olabilir. Bir de bu arada
dolar’in yukselisinde duzeltme olursa o zaman hafta icinde yeninden en
azindan 850 – 855 dolar seviyelerine kadar yukselisler gorulebilir. Ancak
bu arada sunu da belirtmekte fayda var ki altin yukselmeye baslamadan
once eger ki 818 dolar ve altini kirarsa dusus 795 dolar’a kadar
uzayabilir ancak sonuc itibariyla bu afta veya haftaya altin fiyatlarinin
yeninden belirgin yukselisler yapagini dusunuyorum.

Teknik seviyeler (spot)
direncler 835 842 848
pivot (830)
destekler 830 822 818
beklentiler
bugun haftalik uzun vade
yatay yukari asagi

-matriks-

magnet
06-10-2008, 16:12
Altının YTL bazında +%9.33 gittiği bir gün...
Topik uyuyorrrr....

JonDowes
06-10-2008, 17:25
dolar %7 yukari gitmisken dogal degil mi...

secbul20
06-10-2008, 19:21
Yarın (7 Ekim 2008) Altın 40 YTL görebilir gr ham bazda

asi
06-10-2008, 19:23
ons bazında aşağı beklenti var ama ben fiziki altınları bozmıcam

XTRADERX
07-10-2008, 08:36
Finansal piyasalara baski artinca altin yukseldi

yatirimcilar onca sattiklari hisse senetlerini ne para birimlerine
yatirabiliyorlar, ne de varliklara yatiriyorlar cunku her seyin fiyati
ekonomideki yavaslamayla birlikte gerilemeye devam ederken paralarin
adresi ya bonolar oluyor ya da altin oluyor.

Bu nedenle dun faizlerdeki gerilemeler sert olunca dolar’in son derece
guclu olmasi ve petrolun de gerilemesine ragmen altin yukselerek gunu
tamamladi. Bugun, gun icerisindeki olasi dusler alim firsati yaratabilir.

Teknik seviyeler (spot)
direncler 868 872 875
pivot (863)
destekler 861 855 849
beklentiler
bugun haftalik uzun vade
yatay yukari asagi

-matriks-

`GECE`
07-10-2008, 08:41
dolar 1.4080 leri kırarsa yada üstünde açılırsa vay haline piyasanın...1.70 de olabilir...

ikili tepeyide görmeden edemiyorum...

secbul20
07-10-2008, 12:02
Altın yine çoştu.
Bunu yazarken şu an 885 USD onsu.
Henüz serbest piyasaya yansımadı ya da matrixden bilgi gelmedi.

suskun58
07-10-2008, 12:32
altında, anlık piyasa takibi yapacağımız internet sitesi varmı

AAAcemi
07-10-2008, 13:23
altında, anlık piyasa takibi yapacağımız internet sitesi varmı

www.paragaranti.com dan izleyebeilirisniz
(üyelik bedava)

OEKEO
08-10-2008, 11:25
Dünyada anlık olarak altın fiyatlarını izleyebileceğiniz yer
http://www.kitco.com/charts/livegold.html

kut
08-10-2008, 12:20
gramı 40 liranın üstünde gösteriyor altının
fakat bu fiyatlar bildiğim kadarıyla kapalı çarşıya yansımıyor

özetle;
ben şimdi bir gram altın götürsem 40 lira eder mi kapalı çarşıda
yada bir çeyrek altın 70 lira eder mi

ali desidero
08-10-2008, 13:10
Bu GOLDTR de hacim nasil' millet yuklendiginde uluslararasi fiyatin altina ustune geliomu, yoksa tam 1 gr uluslararsi piyasa fiyatimi veriyo?

magnet
08-10-2008, 16:02

özetle;
Hocam o fiyat saf altın fiyatı, yani külçe altın fiyatı, sizin de elinizde külçe varsa evet bu fiyatlardan satabilirsiniz...
Çeyrek ise şu an itibarıyle kuyumcuda tüm + maliyetleriyle(kutu, kurdale, KDV-fiş, poşet vs vs) yenisi 67, eski tarihlisi 65 YTL den satılırken de siz çeyreği geri vermek istediğinizde tabiki 70 YTL den satamazsınız:)

Bu GOLDTR de hacim nasil' millet yuklendiginde uluslararasi fiyatin altina ustune geliomu, yoksa tam 1 gr uluslararsi piyasa fiyatimi veriyo?
Sanırım kağıda olan talep GDLDRTF nin fiyatında etkilimi diye soruyorsunuz?
Hayır, etkili değil, yani altının int. fiyatı stabi iken tüm türkiye elindeki GLDTRF leri satıverse piyasa düzenleyici hepsini alır ve fiyatta düşmez(uluslarası piyasada zaten alıcısı her daim var)....
Sadece bazen kademeler anında doldurulmazsa uluslararası piyasadan bir kademe + - farkedebiliyor. Bir de kötü yanı stopaja/vergiye tabi.

magnet
08-10-2008, 16:13
800 lerdeyken %34 olan uzun kontratların sayısı yükselişle beraber patlamış ve %42 olmuş.... Lakin hala %50 lerin çok altında. Altının yükselişinin nedeni belirsizlikler, ışık göründüğü anda(o anı bilen yok bu arada) anında düşer....
http://666kb.com/i/b2s7m1euoh68kdcqi.jpg

kut
08-10-2008, 19:45

özetle;

Hocam o fiyat saf altın fiyatı, yani külçe altın fiyatı, sizin de elinizde külçe varsa evet bu fiyatlardan satabilirsiniz...
Çeyrek ise şu an itibarıyle kuyumcuda tüm + maliyetleriyle(kutu, kurdale, KDV-fiş, poşet vs vs) yenisi 67, eski tarihlisi 65 YTL den satılırken de siz çeyreği geri vermek istediğinizde tabiki 70 YTL den satamazsınız:)

cevap için teşekkürler,
Benim gibi çarşıya gitmeye üşenenler için;
kapalı çarşı altın fiyatlarını öğrenmek için bursada bir altın toptancısının (kuyumculara satış yapan) numarasını öğrendim.
belki toplu alımlar için de uygun olur, şahısa satış var mı bilmiyorum??

Karaks Altın
0224 225 44 44

magnet
08-10-2008, 23:27
cevap için teşekkürler,
Benim gibi çarşıya gitmeye üşenenler için;
kapalı çarşı altın fiyatlarını öğrenmek için bursada bir altın toptancısının (kuyumculara satış yapan) numarasını öğrendim.
belki toplu alımlar için de uygun olur, şahısa satış var mı bilmiyorum??

Altın alım satım yöntem ve fiyatlarıyla ilgili özelime çok soru geldiği için buradan cevaplayayım:
1-Toptancı size karsız vermez, işi bilmiyorsanız bir çok sektörede toptancının yani kurdun yanındaki kuzu gibi kalabilirsiniz. (Hatta bazen daha pahalıya bile gelebilir:)
2-Bursayı bilmem ama mesela Ankarada kuyumcuya gidipte ben eski tarihli (çeyrek, yarım, tam vs) alacağım derseniz veya bana şekli önemli değil altın verin derseniz 10 milyarlık altını 100 YTL alış satış marjıyla alabilrisiniz. Ben devamlı alıyorum. Ankaradaki piyasayıda iyi bilirim.
3-Bu gün bu kadarlık USD bile alsanız zzaten 100-150 lira dövizci alış satış marjı var. İş bankası bile birçoğundan hiisee senedinde % 1alım satım komisyonu alıyor hocam. 10 milyarda al sat 200 YTL yapar. Gidipte amatörler gibi bana kulpsuz cumhuriyet ata ver derseniz, yeni tarihli olsun vs.derseniz zaten +8, +10 lira darphane işçiliği ile alırsınız.
4-Haaa bu arada ben altını devamlı al sat ile trade edeceğim derseniz zaten o fiziki altınla yapılmaz.
5- "Aldığınız altını getirdiğinizde yeni fiyatından alırım" diyen kuyumculardan altın alacak ve bu yalana inanacak kadar saftirik birisi olmayacağınızı da biliyorum.Aman dikkat, işsizlik ve rekkabet esnaflıkta yalan ve dolanı beraberinde getiriyor. Çünkü bütün müşteriler kelepir peşinde, unutmayın ava giden avlanır. Sadece bilgi sahibi olun, en uygun marj ile almaya bakın, bilgi isterseniz o da bu sitede var zaten.
6-100 YTL lik ayakkabı, elbise, textil elde kalır ve satılmazsa indirimde veya pazarlıkla 1 YTL ye bile alınabilir. İndirimli pazarlıklı altın da alabilirsiniz, ama altında esnaf zararına verdi, lafı bir efsanedir. 14,18, 22 ayar olsun ne olursa olsun alınabilecek en ucuz fiyat onun uluslararası piyasalarda belirlenen hurda fiyatıdır, daha aşşağısına inemez. Özellikle toplu alışverişlerde inerse başka bir kalemden bindirme yaplıyor demektir.
7-Özelden ayırdığınız miktarı yazarsanız(topik kirlenmesin) ben size en uygun yöntem ve hedef alım fiyatını size bildirrim.

JonDowes
08-10-2008, 23:32
altın almak için kullanacagınız para 70-80 bin ytl veya üzeri ise bankalar aracılıgıyla (Deniz, TEB, Fortis vb) direkt hesabınıza altın alıp satabilirsiniz. ve bunu anlık Londra veya İAB fiyatlarıyla yapabilirsiniz. burdaki alış satış marjı da maksimum %1 veya daha da düşük olacaktır. hem de fiziki altın almaktaki güvenlik riski olmaksızın.

bir diğer yöntem de uluslararası borsalarda işlem gören altın future'larını almaktır, yine benzer miktar için bankalardan future alabilirsiniz.

insafsıfır
08-10-2008, 23:48
borsada goldıstf almakla(vergiler + stopaj) fiziki altın alıp satmayı karşılaştırırsak hangisi daha makul olabilir?İllaki bankada altın hesabı mı açmak lazım?

exitance
08-10-2008, 23:56
Diyelim bankadaki altın hesabımda, fiziki olmayan 1 kg altınım var. Günün birinde "verin altınımı" dersem bunu bana fiziki olarak teslimat yapmaları gerekiyor mu?

Fiziki olarak elime almasamda trade ettiğim hisselerin aslında takasbank'ta karşılığı var. Peki benim sanal olarak sahip olduğum altın fiziki olarak biryerde tutuluyor mu?

magnet
09-10-2008, 00:10
borsada goldıstf almakla(vergiler + stopaj) fiziki altın alıp satmayı karşılaştırırsak hangisi daha makul olabilir?İllaki bankada altın hesabı mı açmak lazım?
+ Küçük meblağlar için ve hızlı yatırım talebinde GLDTRF(goldistf) pratiktir, iyidir.
- Alıp gömeceğim çoook uzun zaman saklayacağım derseniz ve iyibir kar ederseniz hisse senetlerine uygulanan miktarda stopajı da paşşa paşşa ödersiniz.
- Profesyoneller için söylüyorum, GLDTRF de kademeler bazen geç değişiyor, arka arkaya emirler girdiğinde bazen 1 kademe pahalı alıp 1 kademe ucuza satabilyıorsunuz.

Diyelim bankadaki altın hesabımda, fiziki olmayan 1 kg altınım var. Günün birinde "verin altınımı" dersem bunu bana fiziki olarak teslimat yapmaları gerekiyor mu?

Fiziki olarak elime almasamda trade ettiğim hisselerin aslında takasbank'ta karşılığı var. Peki benim sanal olarak sahip olduğum altın fiziki olarak biryerde tutuluyor mu?
Sistemin güvenilirliğini merak ediyorsunuz heralde.
-Fiziksel olarak altını saklama/hırsızlık belası olmasa kimse bu sanal yöntemlere bu kadar rağbet etmezdi:(
-Bankalarda karşılık sorunu yaşamazsınız, rahat olun.
-GLDTRF için bu soru anlamlı değil, ha YTL karşılığı ha altın ne farkeder, karşılığını alırsınız(en azından firma böyle taahhüt ediyor), fon zaten riskini dengelemek için altın karşılığı bulundurur. Bulundurmasaydı son yükselişte feccci açıkta kalır, batardı.
Ayrıca aklıma gelmişken;
-Bazı bankaların çeyrek yarım altın fonları var, ammaaan sakın diyeyim
-Pİyasada satılan süslü püslü küçük şirin gram külçeler var, o külçelerin fiyatını işte GLDTRF ile kıyaslayabilirsiniz, (birbirlerinin muadilidir) ve dumur olabilrsiniz.