PDA

View Full Version : Gelen sorulara YANITLAR

Pages : 1 [2] 3 4

KARADENIZ
07-03-2009, 01:52
Sayın KARADENİZ,
Burayı yeni farkettim...
Takip edeceğim..
Selamlar..

Sagolasiniz...aslinda takip edilecek bir sey yok baslikta,...
bazen arkadaslar PM den bir soru soruyorlardi.... yaniti foruma acik olsun diye buraya koyduk.......

O gun bugun oyle geldi gitti.....

selamlar....//

guneysu
07-03-2009, 02:19
abi bişey soracağım açığa satış yapabilmek için ne gerekiyor?

CESARET............

gerci ACIGA ALIS ICINDE AYNISI GEREKIYOR YA....... :he::he:

.....................//

cesaretin yanısıra.. aracı kurumda bir sözleşme imzalaman gerekiyor..

sonsuz açığa satış hakkı vermezler.. :D:D

ne kadar paran varsa; veya senetin varsa, ona göre bir oran belirlerler sanırım..

sözleşme kısmı kesinde.. diğer kısmı tahminim...

sağlığına... her yerden.. karadeniz kardeşim..:cool:

qatsel
07-03-2009, 11:30
yok..senin dedigin, gun icinde NET ALICI yada SATICI olmakla ilgili bir sey..
aciga satis farkli...

zaten gatsel de yanlis resmi alintilamis... ilk sorusu boyle deildi....

Ben onu açığa satış diye biliyordum o yüzden değiştirmiştim.. :arf:

Bilgiler için teşekkürler.. :super:

KARADENIZ
07-03-2009, 12:30
hocam rahatsiz ediyorum ama kusura bakmayin lütfen.

bir arkadaşıma tezi için imkb nin son bir yıllık falan kapanış değerleri gerekiyormuş. excel formatında olması lazımmış nerden bulabilirim acaba bir fikriniz var mı?

teşekkürler...

DENEME...DENEME...
bakalim excell dosyasini ekleyebiliyor muyuz...

23.03.2004 itibariyle kapanislar.....//

http://s1.dosya.tc/ZU100_150.Xls.html

exitance
07-03-2009, 22:11
Selam Sn KARADENİZ,

Bu topiğin tekrar canlanmasına çok sevindim...

Düşen trendin "Eyvah yarın endex ne olur ?" ana fikirli topik bolluğunun yanında bu alternatif topikleri görmek çok güzel

Arslanoğlu
08-03-2009, 00:20
Yeni baslik mi ????
yaw bu benim bu forumda actigim ilk BASLIK....
yine tembellik yapip , ilk yazilanlara bakmadan son sayfalara baktiniz deil mi ???

(topik deil... BASLIK.. BASLIK... bir alistiramadik sizi...)..:he::he:

ben sana yanit veririken,
" this was the first topic which I opened in this web forum "... diyor muyum ?? :he::he:

Karadeniz hocam, vallahi baktım gerilere bakmasına da tarihine bakmadın meğerse bir hayli önce açılmış bir başlıkmış bu. :)
Ben topik lafına uyuz oluyordum, bundan sonra ben de başlık diyeceğim.:):)

QalKY
08-03-2009, 04:16
Sn. Karadeniz bir hisseden hem para çıkışı olup hem de hisse fiyatı nasıl yükselebilir? Ya da tam tersi para girişi olup hisse fiyatı nasıl düşebilir?

Bütün sayfalara baktım bu soru sorulmuş mu diye ama göremedim, umarım atlamamışımdır, cevap için şimdiden teşekkürler.

KARADENIZ
08-03-2009, 09:54
Sn. Karadeniz bir hisseden hem para çıkışı olup hem de hisse fiyatı nasıl yükselebilir? Ya da tam tersi para girişi olup hisse fiyatı nasıl düşebilir?

Bütün sayfalara baktım bu soru sorulmuş mu diye ama göremedim, umarım atlamamışımdır, cevap için şimdiden teşekkürler.

**
-PG / PC genel de ilk 5 ve ilk 3 en iyi alici satici ya gore tanimlanir.

-yani dusun ki hisse tavan yapmis 20% getirmis .. ve gecen hafta alan 3 kurum bundan memnun , yeterli gormus ve elindekileri satmis..
3 kurum x 1.000.000 lot = 3.000.0000 lot ilk 3 satis diyelim

diger taraftan daha da cikacagini bekleyen 10 kurum bu satislari almis her biriside atiyorum 300bin almis
10 kurum x 300.000 lot = 3.000.000 lot.. ama ilk 3 alis 900.000 olmus

bu durumda 3.mio - 900bin = 2.1milyon net satici durumunda yani PC var gorunur.

ama hisse +20% tavan kapamis..
sonuc PG /PC hissenin cikisi yada dususu ile direkt ilgili degildir. Takas la ilgilidir.

Benim icin kriter baskadir.
PG / PC olup olmadigina bakarken... hissedeki ilk 3 yada ilk 5 icindeki hangi kurumlarin oldugu, pozisyonun ne oldugu (atiyorum 1inci 500bin net alici iken 2inci 65bin ise... aklima neden ilk kurum bu kadar hevesli ??? sorusu gelir)

ozellikle hisse cikarken PG olup olmadigi, (cikisin devem edecegine sinyaldir)
tersi duserken PC olup olmadigi ..(birilerinin hala elindekileri kacmaya calistigina isarettir...) vb vb

.......................//

mantık35
09-03-2009, 19:02
Sn karadeniz çok hoş bir insansınız.sizi okurken hem güldüm ,hem bilgilendim.Daha öncede konuşmuştuk.Bu yüksek oranlı virmanların hisseye ne gibi etkisi olur.Ya da olmaz.sağlıcakla mutlu mesut yaşayın.

nadan23
09-03-2009, 19:05
sayın karadeniz
ağırlıklı ortamaları internetten ulaşabileceğimiz bir yer var mı
foreksim yok

30 günlük 100 günlük olarak

KARADENIZ
09-03-2009, 20:57
sayın karadeniz
ağırlıklı ortamaları internetten ulaşabileceğimiz bir yer var mı
foreksim yok

30 günlük 100 günlük olarak

internetten nerden bulunuyor bilemiyorum...

mantık35
09-03-2009, 21:02
Sn nadan23 garanti yatımdan grafikler bölümü teknik analiz kısmına girin orada kaç günlük isterseniz ortalamaları girip grafik üzerinden görebilirsiniz. Ama grafiklerin sayısal değerleri yok

teo67
09-03-2009, 22:32
Sn karadeniz tüpraş %13 temettü vereceğini açıkladı. Size sorum bugün elinde 1000 lotu olan biri 15,60/1000=15.600 tl eder.Bugün temetü verilse lotu sabitmi kalır yoksa artarmı?kısaca nasıl olur.

KARADENIZ
09-03-2009, 23:14
Sn karadeniz tüpraş %13 temettü vereceğini açıkladı. Size sorum bugün elinde 1000 lotu olan biri 15,60/1000=15.600 tl eder.Bugün temetü verilse lotu sabitmi kalır yoksa artarmı?kısaca nasıl olur.

temettu kar payi demektir.. yani elinizde tuttugunuz hisse basina dusen kar payi. bunun lot sayisi ile ilgilis yoktur..
15,60 x 13% x 1000 lot kadar TL hesabiniza alacak gecer... bu kadar..

tovbekar
09-03-2009, 23:16
Lot sabit kalır ama verilen temettü kadar değer düşer... 1000 lira hisse değeri ise % 10 temettü ile 100 lira yapar senet temettüden sonea 900 lira ile işlem görmeye başlar...

tovbekar
09-03-2009, 23:16
sn karadeniz
Bir iş yapalım derken neredeyse pişti oluyorduk.

enigma72
10-03-2009, 01:25
Sayın KARADENİZ üstat,size bir sorum olacak.dolaşımda olmayan senetler temettü hakkına sahipmidir?temettü geliri almak için borsaya kote etmek gerekir mi?nette araştırmalarım sonucunda bu sorularıma yanıt bulamadım.bilginiz dahilinde yanıtlayabilirseniz memnun kalacağım.saygılar,sevgiler...

KARADENIZ
10-03-2009, 02:23
Sayın KARADENİZ üstat,size bir sorum olacak.dolaşımda olmayan senetler temettü hakkına sahipmidir?temettü geliri almak için borsaya kote etmek gerekir mi?nette araştırmalarım sonucunda bu sorularıma yanıt bulamadım.bilginiz dahilinde yanıtlayabilirseniz memnun kalacağım.saygılar,sevgiler...

Temettü, şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri Net Dönem Karı üzerinden (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette sermayelerinin bulunması karşılığında elde ettikleri getiridir.
Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadırlar; ilki, nakit olarak ortaklara ödenen temettüler, ikincisi ise Bedelsiz Sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettüler.

Örnek:
Bedelsiz Sermaye artırımına örnek olarak kullandığımız XYZ A.Ş.'nin aynı cari piyasa verilerinde bu sefer %100 Temettü dağıttığını, bu temettünün yarısının karşılığında Bedelsiz Hisse Senedi verdiğini, diğer yarısının ise Nakit olarak ortaklara dağıttığını düşünelim. Şirket başkaca Bedelli veya Bedelsiz Sermaye artırımı yapmamaktadır.

Şirket %50 Temettüden dolayı Bedelsiz Sermaye artırımına gitmektedir, bu durumda 100 milyar TRL'lik eski ödenmiş sermayesine (bire yarım oranında, çünkü %50) 50 milyar TRL'lik yeni sermaye eklenmektedir, böylece şirketin yeni sermayesi 150 milyar TRL olmaktadır. Hisse Senedi sayısıda ödenmiş sermayeye paralel bir şekilde artacaktır ve 150 milyon adet olacaktır.
Sermaye artırımı ve Temettü dağıtımı esanasında hisse senetlerinin yeni fiyatlarını hesaplayan formülü kullanarak, şirketimizin hisse senetlerinin eski 5.000 TRL'ye göre yeni fiyatlarını ve buna bağlı olarakta piyasa değerlerini bulabiliriz. Şirketimizin başkaca Bedelsiz veya Bedelli Sermaye Artırımı yapmadığını bilmekteyiz, hisse senetlerin yeni fiyatı aşağıdaki şekilde olacaktır;

Şirketin hisse senetlerinin yeni fiyatı 3.000 TRL olarak hesaplanmakta ve hisse senedi sermaye artırımı sonrası ilk seansta bu fiyattan işlem görmeye başlayacaktır. Bu yeni fiyat üzerinden şirketin Piyasa Değerini hesaplayacak olursak (3.000 TRL*150 milyon adet senet) yeni 450 milyar TRL'lik piyasa değeri buluruz. Yapılan Sermaye artırımı ve Nakit Temettü ödemesi işlemi şirketin piyasa değerini 50 milyar TRL azaltmış bulunmaktadır ve dikkat edilirse bu tutar şirketin kasasından çıkan Nakit Temettü tutarına eşit olmaktadır.

** kisaca bu yazida, temettu nedir? ve nakit odeme yerine nasil bedelsiz hisse veriliri gorduk..
** sirket hisseleri 100% olduguna gore, temettu dagilimi, bu 100% hissenin herhangi birini elinde tutanca hak edilmektedir..
** bunu mantik cercevesinde yorumluyorum...
yani sirketin 30% u halka acik olsa, temettu odendiginde patronun elinde olan 70% icin temettu odenmeyecek mi ?? odenecek..
** dolasimda olmayan hisselerden ne kast ettiginizi anlamadim..ama temettu odemeis icin borsay a koye gibi bir kosul yok..
** ki oyle olsaydi , borsaya kote olmayan hic bir Anonim sirket patron/hissedarlara KAR dagitamazdi...

Sonuc : alabilirler....

malcolm
10-03-2009, 08:37
**

sn Karadeniz,
şimdi KY diye Göçük pardon küçük Yatırımcıya diyorsak PG ve PC neyin kısaltması forumda bir çok yerde görüyorum ama anlamını bilmiyorum. kendi kıt aklımla düşünüyorum ama P harfi ile ilgili hep muzır kelimeler aklıma geldiğinden olsa gerek bir türlü mantıklı bir sonuca ulaşamıyorum. :he:
PG ve PC nin neyin kısaltması olduğunu söylerseniz çok teşekkür ederim.:notr:

dorukhan
10-03-2009, 08:55
sn Karadeniz,
şimdi KY diye Göçük pardon küçük Yatırımcıya diyorsak PG ve PC neyin kısaltması forumda bir çok yerde görüyorum ama anlamını bilmiyorum. kendi kıt aklımla düşünüyorum ama P harfi ile ilgili hep muzır kelimeler aklıma geldiğinden olsa gerek bir türlü mantıklı bir sonuca ulaşamıyorum. :he:
PG ve PC nin neyin kısaltması olduğunu söylerseniz çok teşekkür ederim.:notr:

PG= Para girişi
PÇ= Para çıkışı
demek hisselere para giriş ve çıkışını ifade eder.. topik sahibinin izniyle cevaplıyorum... saygılar

KARADENIZ
10-03-2009, 09:21
PG= Para girişi
PÇ= Para çıkışı
demek hisselere para giriş ve çıkışını ifade eder.. topik sahibinin izniyle cevaplıyorum... saygılar

Benim bir TOPik' im yok....:he::he:

"ama BASLIGI acan kisi " anlaminda dediyseniz,
tabiki .... Forum ve Basliklar herkese , her paylasima aciktir...

katilimlar oldukca modern gunlerin deyimiyle SINERJI artar, iyi de olur..

..................//

enigma72
10-03-2009, 13:36
Temettü, şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri Net Dönem Karı üzerinden (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette sermayelerinin bulunması karşılığında elde ettikleri getiridir.
Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadırlar; ilki, nakit olarak ortaklara ödenen temettüler, ikincisi ise Bedelsiz Sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettüler.

Örnek:
Bedelsiz Sermaye artırımına örnek olarak kullandığımız XYZ A.Ş.'nin aynı cari piyasa verilerinde bu sefer %100 Temettü dağıttığını, bu temettünün yarısının karşılığında Bedelsiz Hisse Senedi verdiğini, diğer yarısının ise Nakit olarak ortaklara dağıttığını düşünelim. Şirket başkaca Bedelli veya Bedelsiz Sermaye artırımı yapmamaktadır.

Şirket %50 Temettüden dolayı Bedelsiz Sermaye artırımına gitmektedir, bu durumda 100 milyar TRL'lik eski ödenmiş sermayesine (bire yarım oranında, çünkü %50) 50 milyar TRL'lik yeni sermaye eklenmektedir, böylece şirketin yeni sermayesi 150 milyar TRL olmaktadır. Hisse Senedi sayısıda ödenmiş sermayeye paralel bir şekilde artacaktır ve 150 milyon adet olacaktır.
Sermaye artırımı ve Temettü dağıtımı esanasında hisse senetlerinin yeni fiyatlarını hesaplayan formülü kullanarak, şirketimizin hisse senetlerinin eski 5.000 TRL'ye göre yeni fiyatlarını ve buna bağlı olarakta piyasa değerlerini bulabiliriz. Şirketimizin başkaca Bedelsiz veya Bedelli Sermaye Artırımı yapmadığını bilmekteyiz, hisse senetlerin yeni fiyatı aşağıdaki şekilde olacaktır;

Şirketin hisse senetlerinin yeni fiyatı 3.000 TRL olarak hesaplanmakta ve hisse senedi sermaye artırımı sonrası ilk seansta bu fiyattan işlem görmeye başlayacaktır. Bu yeni fiyat üzerinden şirketin Piyasa Değerini hesaplayacak olursak (3.000 TRL*150 milyon adet senet) yeni 450 milyar TRL'lik piyasa değeri buluruz. Yapılan Sermaye artırımı ve Nakit Temettü ödemesi işlemi şirketin piyasa değerini 50 milyar TRL azaltmış bulunmaktadır ve dikkat edilirse bu tutar şirketin kasasından çıkan Nakit Temettü tutarına eşit olmaktadır.

** kisaca bu yazida, temettu nedir? ve nakit odeme yerine nasil bedelsiz hisse veriliri gorduk..
** sirket hisseleri 100% olduguna gore, temettu dagilimi, bu 100% hissenin herhangi birini elinde tutanca hak edilmektedir..
** bunu mantik cercevesinde yorumluyorum...
yani sirketin 30% u halka acik olsa, temettu odendiginde patronun elinde olan 70% icin temettu odenmeyecek mi ?? odenecek..
** dolasimda olmayan hisselerden ne kast ettiginizi anlamadim..ama temettu odemeis icin borsay a koye gibi bir kosul yok..
** ki oyle olsaydi , borsaya kote olmayan hic bir Anonim sirket patron/hissedarlara KAR dagitamazdi...

sevgili KARADENİZ,yanıtınız için teşekkür ederim.sabancı ve akbanktaki son gelişmeyi biliyorsunuzdur,sabancı ailesi fertleri yüklü miktarda senetlerini borsaya kote ettiler.yani dolaşımda olmayan,borsa içinde alınıp satılamayan senetlerdi.yaptığınız yoruma göre,senet sahibi olan herkes nakit temettü değeri alabilir,benim mantığımada yatan budur,aslında.tekrar teşekkürler,saygılar..

mterkan
10-03-2009, 13:48

Sonuç: Kesinlikle alırlar...:yes:

KARADENIZ
10-03-2009, 13:49
sevgili KARADENİZ,yanıtınız için teşekkür ederim.sabancı ve akbanktaki son gelişmeyi biliyorsunuzdur,sabancı ailesi fertleri yüklü miktarda senetlerini borsaya kote ettiler.yani dolaşımda olmayan,borsa içinde alınıp satılamayan senetlerdi.yaptığınız yoruma göre,senet sahibi olan herkes nakit temettü değeri alabilir,benim mantığımada yatan budur,aslında.tekrar teşekkürler,saygılar..

yanlis bilmiyorsam..

** sirketlerin kendi hisselerini Borsaya acabilmesi icin HALKA arz etmeleri gerekir..
** bunun disinda ortaklarin ellerindeki hisseleri satabilmeleri icinde Borsaya kote ettirmleri ver belirlenen sure icinde de bu hisseleri birsa da satmalari soz konusudur....bu sekilde de sirketin halka acik kismi artar..
*sanirim sizin soz ettiginiz ikinci durum...

bunungibi birsey olsa gerek
38*IMKB'DE SATISA KONU OLABILMESI ICIN 9 MART'TA MERKEZI KAYIT KURULUSUNA BASVURULAN HISSELER - 1
AKBNK,AKCNS,ALCTL,CIMSA,DEVA,EGEEN,EREGL,GEDIZ,ISB TR,ISCTR,ISKUR,KARTN

SERMAYE PIYASASI KURULU'NUN SERI I, NO:26 SAYILI TEBLIGI'NIN EK:2 MADDESI GEREGINCE,
HISSE SENETLERI BORSADA ISLEM GOREN ORTAKLIKLARIN KURUL KAYDINDA OLAN ANCAK BORSADA
ISLEM GORMEYEN HISSE SENETLERININ BORSADA SATISA KONU EDILEBILMESI AMACIYLA 09/03/2009
TARIHINDE MERKEZI KAYIT KURULUSUNA BASVURULAN HISSE SENETLERI:

YATIRIMCININ ADI SATIS
SIRKET UNVANI GRUBU SOYADI/UNVANI NOMINAL TUTAR SURESI
------------- ----- ---------------- ------------- ------
AKBANK T.A.S. E AHMET ALPASLAN ELDAS 0,279 1 YIL
AKBANK T.A.S. E AYHAN OZER 24,703 1 YIL
AKBANK T.A.S. E BANU KOYMEN 1.798,216 1 YIL
AKBANK T.A.S. E ERHAN BURSA 71,160 1 YIL
AKBANK T.A.S. E FERHAN GUZEY 243,103 1 YIL
AKBANK T.A.S. E HASAN HUSEYIN CETIN 107,268 1 YIL
AKBANK T.A.S. E MEHMET DOGAC 1.197,292 1 YIL
AKBANK T.A.S. E MEHMET EMIN PEREK 76,366 1 YIL
AKBANK T.A.S. E RUHIYE AKTURK 126,579 1 YIL

mterkan
10-03-2009, 13:55
Bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımı ile ilgili hesaplama tablosu aşağıdaki linkte...
Bedelli ve bedelsiz oranları girildiğinde her türlü bilgiyi almak mümkün..
Selamlarımla...

http://rapidshare.com/files/207509902/BoeLueNME.xlsx.html

BORA YAŞAR
10-03-2009, 14:15
Kar dağıtımı şirketlerin ana sözleşmelerinde yer alan esaslar dahilinde dağıtılır.

Genel kurul kar dağıtım kararı verdiyse bundan her ortak, ana sözleşmede aksine bir hüküm yok ise payları oranında eşit temettü hakkına sahiptir.

Daha açık bir deyişle, genel kurul karı tamamen ya da kısmen dağıtırken şu hisse senedi sahibine kar payı veriyorum şuna vermiyorum diyemez.:)

Tedavülde olma konusundan anladığımı ifade edeyim:

Şirketler sermayelerini temsil eden hisselerin belirli bir yüzdesi ile halka açılabilirler. İMKB de bu kısım (serileri belli edilmiş hisseler) alınır satılır. Ve bunlar hamilinedir.

Nama yazılı hisselerin devri ayrı bir protokole tabidir.

BORA YAŞAR
10-03-2009, 14:18
Örnek benim elimde EGS Holdingin nama yazılı hisseleri var.

Bunlar İMKB de alınıp satılmaz.

Alıcı ve satıcı serbest piyasada belirledikleri fiyattan bu hisseleri alır satarlar. Ancak alıcı açısından bir hüküm ifade etmesi için bunların şirketin pay defterine işlenmesi gerekir.

KARADENIZ
10-03-2009, 15:17
Kar dağıtımı şirketlerin ana sözleşmelerinde yer alan esaslar dahilinde dağıtılır.
........................................// .

iste Bir bilen ve isin ehli olunca bizim 3 sayfa da anlatmaya calistigimizi
2 paragraf ile anlatiyor...bizde anlatacagiz diye oturgaclarimizi :he: yirtiyoruz..

sevgili Bora Agabey.. sagolasin.. :yes:

mantık35
13-03-2009, 01:18
Sn Karadeniz ben hissenin toplanıp dağıtıldığını nasıl anlarım.?Genel takaslara bakarak mı yoksa günlük takaslara bakarak mı. Sözgelimi Genel takasında A hissesinden yüklü miktar olan bir aracı kurum var. Hissenin %70 şi bu kurumda ve bu kurum hala almaya devam ediyorsa topluyor diyebilir miyiz. Saygı ve sevgilerimle.

ishbara
13-03-2009, 11:27
Sayın Karadeniz,
Piyasada bir ok aracı kurum var. Herbiri çeşitli komisyon oranıyla çalışıyor.
Diğerlerine nazaran az komisyon alan fakat daha küçük olan firmalar ile çalışmanın riski var mıdır?
Demek istediğim, aracı kurum hesaplarındaki paralarımız için herhangi bir güvence veya garanti var mı? Bankalarda olan ggüvece fonu bu aracı kurumlar için geçerli mi?
Eğer bir şekilde bu aracı kurumlar iflas ederse, yatırımcının durumu ne olur?
Bu sorum belki de bilenlere çok basit ve gereksiz gelmiş olabilir?
Rahatsızlık verdiysem özür dilerim.
Gelecek cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

KARADENIZ
13-03-2009, 13:37
Sayın Karadeniz,
Diğerlerine nazaran az komisyon alan fakat daha küçük olan firmalar ile çalışmanın riski var mıdır?
Demek istediğim, aracı kurum hesaplarındaki paralarımız için herhangi bir güvence veya garanti var mı? Bankalarda olan ggüvece fonu bu aracı kurumlar için geçerli mi?

**benim bildigim araci kurum hesaplarinda bulunan paralar mevduat sigortasi kapsaminda deil..
** hisse senetleri Takasbank ta oldugu icin sorun yok. Acikta kalan paralarin olmadigini dusunuyorum ama tam dogru bilgim de yok dogrusu..

ahmet_aydın
13-03-2009, 13:41
Sayın karadeniz merak ettigim basit bir konu var merakımı giderirsenız sevınırım.
İMKB de alım ver satım arasındaki fark kime kalıyor.

ROMEO
13-03-2009, 13:53
Piyasa yapıcıları vardır yani bizler,
1- Alan 2- Satan 3- Almayı Planlayan 4- Satamayı Planlıyan
kademelere emir yazanlar Alan ve Satanlardır. Mesela A hissesi
alış 1.00 -- 1.01 satış kademeleri olsun. ben 1 den alırım diyen ALAN kişi emir girer bekler. ben 1.01 satarım diyen SATAN emirini yazar bekler. anlık işlem yapanlar piyasaya göre ALMAYI yada SATMAYI planlayanlar satan 1.0 satar ,alan 1.01 alır ve bu sayade o emirlerde alınır yada satılır . o fark devlete yada başkasına gitmez. sadece aracı kurumlar yaptıgımız işlem hacmine göre komisyonunu alır.

MAKİNİST
13-03-2009, 13:56
Sayın karadeniz merak ettigim basit bir konu var merakımı giderirsenız sevınırım.

Bunu bir ara ben de merak etmiş ve cafe trend'de sormuştum...Fakat tatmin edici bir cevap alamadım...
Benim basit mantığıma göre bu aradaki fark imkb'ye kalıyor...Çünkü bu sistemi kuran,işletmesini yapan o...Dolayısıyla onun hakkı...

FNT
13-03-2009, 14:10

Bunu bir ara ben de merak etmiş ve cafe trend'de sormuştum...Fakat tatmin edici bir cevap alamadım...
Benim basit mantığıma göre bu aradaki fark imkb'ye kalıyor...Çünkü bu sistemi kuran,işletmesini yapan o...Dolayısıyla onun hakkı...

Alım ve satım arasındaki farkın kimseye kalması diye bir durum yok.

Diyelim ki, ben halka arzdan X hissesini 1 TL'den satın aldım. Daha sonra senet işlem görmeye başladı ve 13 Mart 2009 tarihinde 1. seansta 1.04 alış 1.05 satış fiyatından işlem görüyor.

Ben 1.05'e satış yazıp beklersem ve benim emre sıra gelirse, 1.05'ten hisselerimi satarım. 1.05 benim satış fiyatım, alan kişinin alış fiyatı olur.
Diyelim ki 1.05'te bekleyen emir çok olduğu için, acelem olduğu için, fiyatın daha da düşebileceğini düşündüğüm için 1.04'ten pasifte bekleyen alıcılara hisselerimi sattım. 1.04 benim satış fiyatım, alıcının alış fiyatı oldu.

Görüldüğü gibi alım ile satım arasındaki fiyat farkı sadece alan ve satanın daha yüksek veya daha düşük fiyata satması sonucunu doğuruyor ve aradaki farkın İMKB'ye kalması gibi bir durum sözkonusu olmamaktadır...

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize...

ahmet_aydın
13-03-2009, 14:27
Piyasa yapıcıları vardır yani bizler,
1- Alan 2- Satan 3- Almayı Planlayan 4- Satamayı Planlıyan
kademelere emir yazanlar Alan ve Satanlardır. Mesela A hissesi
alış 1.00 -- 1.01 satış kademeleri olsun. ben 1 den alırım diyen ALAN kişi emir girer bekler. ben 1.01 satarım diyen SATAN emirini yazar bekler. anlık işlem yapanlar piyasaya göre ALMAYI yada SATMAYI planlayanlar satan 1.0 satar ,alan 1.01 alır ve bu sayade o emirlerde alınır yada satılır . o fark devlete yada başkasına gitmez. sadece aracı kurumlar yaptıgımız işlem hacmine göre komisyonunu alır.

Teşekkur ederim. yakında imkb özelleştirilirse hiç şaşmıyalım. Nasılda unuttular bunu:))

ahmet_aydın
13-03-2009, 14:29
Alım ve satım arasındaki farkın kimseye kalması diye bir durum yok.

Diyelim ki, ben halka arzdan X hissesini 1 TL'den satın aldım. Daha sonra senet işlem görmeye başladı ve 13 Mart 2009 tarihinde 1. seansta 1.04 alış 1.05 satış fiyatından işlem görüyor.

Ben 1.05'e satış yazıp beklersem ve benim emre sıra gelirse, 1.05'ten hisselerimi satarım. 1.05 benim satış fiyatım, alan kişinin alış fiyatı olur.
Diyelim ki 1.05'te bekleyen emir çok olduğu için, acelem olduğu için, fiyatın daha da düşebileceğini düşündüğüm için 1.04'ten pasifte bekleyen alıcılara hisselerimi sattım. 1.04 benim satış fiyatım, alıcının alış fiyatı oldu.

Görüldüğü gibi alım ile satım arasındaki fiyat farkı sadece alan ve satanın daha yüksek veya daha düşük fiyata satması sonucunu doğuruyor ve aradaki farkın İMKB'ye kalması gibi bir durum sözkonusu olmamaktadır...

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize...

evet yeterince açıklayıcı oldu aslında bir fark yok sadece zamanlama farkı var ve kademe farkı var sonuçta 1,05 ten alan ve satan var kademeyi bekleme farkı var eger yanlış anlamadıysam.

FNT
13-03-2009, 14:51
evet yeterince açıklayıcı oldu aslında bir fark yok sadece zamanlama farkı var ve kademe farkı var sonuçta 1,05 ten alan ve satan var kademeyi bekleme farkı var eger yanlış anlamadıysam.

Tabii ki, arada gizli birisi 1.04'ten alıp size 1.05'e satmıyor yani.

Alıcı ile satıcının kabul ettiği fiyat var.

Serbest piyasada bir malın fiyatı, arz ile talebin kesiştiği yerde oluşuyor. Bu da öyle bir şey...

ahmet_aydın
13-03-2009, 15:20
Tabii ki, arada gizli birisi 1.04'ten alıp size 1.05'e satmıyor yani.

Alıcı ile satıcının kabul ettiği fiyat var.

Serbest piyasada bir malın fiyatı, arz ile talebin kesiştiği yerde oluşuyor. Bu da öyle bir şey...

Bu olaydan unakıtan ın haberi varmı acaba??? :super::yes:

Bear_Bull
14-03-2009, 12:02
Sayın Karadeniz,

**benim bildigim araci kurum hesaplarinda bulunan paralar mevduat sigortasi kapsaminda deil..
** hisse senetleri Takasbank ta oldugu icin sorun yok. Acikta kalan paralarin olmadigini dusunuyorum ama tam dogru bilgim de yok dogrusu..

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24371 buradan daha önceki sorulara ve cevaplara bakılabilir.

daha önce o topiğe yazdığım 2 yazı ama çok uzunlar :arf:

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=2271280&postcount=42
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=2271283&postcount=43

deniztokac
14-03-2009, 12:12
sayın arkadaslar FMIZP nin net temeddu miktarı nedir tablolardan birsey anlamadım yardımcı olabilirmisiniz? (dağıtımtarihi?)
tesekkürler... saygılar....

Bear_Bull
14-03-2009, 12:34
sayın arkadaslar FMIZP nin net temeddu miktarı nedir tablolardan birsey anlamadım yardımcı olabilirmisiniz? (dağıtımtarihi?)
tesekkürler... saygılar....

18.2.2009 DAN ÖNCE ALANLAR TEMETTÜLERİNİ ALDILAR ZATEN O TARİHTEN SONRA SENET ALDIYSANIZ TEMETTÜ ALMA HAKKINIZ YOKTUR.

elinizde 1 yıl tutarsaız yada 2010 yılında temettü vermeden 1 gün önce bile satın alırsanız temettüyü alabilirsiniz.
ama temettü almanında bir anlamı yok temettü kadar hissenin fiyatı ertesi gün düşer ve temettü içinden kesilen %15 lik vergi oranı size otomatik olarak zarar yazar çok küçük rakamlı temettülerde bunun pek önemi olmamasına rağmen Nominale yakın (1 tl) ye yakın temettü veren şirketlerde temettü alırsanız (15 krş) gibi bir rakam otomatik zarar yazar.
-------------------------
MERKEZI KAYIT KURULUSU DUYURUSU - FEDERAL-MOGUL IZMIT PISTON

FEDERAL-MOGUL IZMIT PISTON VE PIM URETIM TESISLERI A.S.’NIN 18/02/2009
TARIHINDE BASLAYAN BRUT %94,23020 NET %80,09567 ORANINDA TEMETTU DAGITIM
ISLEMINDE BORSA’DA ISLEM GOREN KAYDILESMIS PAYLAR’IN TEMETTU ALACAKLARI
20/02/2009 TARIHINDE ILGILI UYELERIN TAKASBANK A.S. NEZDINDEKI SERBEST
HESAPLARINA AKTARILMISTIR.
-IMKB GUNLUK BULTENI'NDE YAYINLANMISTIR-

-MATRIKS-

WaX
14-03-2009, 12:38
kartn ıle ılgılı derın bı grafıksel ve yorumsal analız alabılırmıyım.

deniztokac
14-03-2009, 12:44
sayın Bear Bull ,
çok tesekkür ederim,koleygelsin saygılar...

deniztokac
17-03-2009, 23:19
arkadaslar bi soru olacaktı ;

kagıtların bölünmesi nedir anlamadım, bilgi verebilirmisiniz?

tesekkürler saygılar...

KARADENIZ
17-03-2009, 23:33
arkadaslar bi soru olacaktı ;

kagıtların bölünmesi nedir anlamadım, bilgi verebilirmisiniz?

tesekkürler saygılar...

IMKB de islem goren beher hisse , sermaye de bir TL karsiligi vardir.

1) eger sirket bedelli sermaye artirimi yapacaksa, yani sirketin odenmis sermayesini artiracaksa.. sizin de de elinizde olan hisse kariliginda sermaye artirmina katilmaniz gerekir. bu durumda elinizde
a) ana hisse
b) bedelli den gelen hisseniz olur.. zaten bir sure sonra bunlar birlesir..ayni fiyata gelir..

2) sirket kazanc beyan ettigi zaman , yasalar geregi bunun belli bir kismini (sanirim 5% emin deilim..su saatte hic deilim ) temettu yani kar payi olarak dagitmak zorundadir....
a) bunu nakit olarak yapar ..
b) bunu nakit vermek yerine size bedelsiz, yani bedeli sizin tarafinizdan odenmeyen hisse olarak verir..

bedelsiz sermaye artirimi aslinda, gecen yilin KARININ sermaye ye katilmasi demektir...
sizin elinizde de sermaye ortakliginizi beyan eden hisse oldugu icin.. sizden bu artan sermayeden hisse sahibi olursunuz..

ama imkb de dolasida olan hisse adedi belli oldugu icin yani beher hissenin birim fiyati belli oldugu icin oransal olarak hisse temsil degeri uzerinde bolunur..
yani Tl niz asagi yukari ayni..ama hisse adedeniz fazla olur.....

hissenin ikb deki fiyati arttikca..sizde daha fazla LOT oldugu icin..kazanciniz artar...

bunun gibi bir sey......................//

deniztokac
17-03-2009, 23:42
hocam cok tessekür ederim elinize sağlık sayğılar....

simsek15
19-03-2009, 12:50
Hocam Vkıng ile VkıngY nin birleşmesi nasıl olacak acaba?
Vkıng 0.38
VkıngY 0.85
teşekkürler...

qatsel
20-03-2009, 16:43
Bir sorum olacaktı ;

Açığa satış yapabilmek için neye sahip olmamız gerekiyor...Akbank kullanıyorum..

Bilgi verirseniz teşekkürler..

KARADENIZ
20-03-2009, 17:01
Bir sorum olacaktı ;

Açığa satış yapabilmek için neye sahip olmamız gerekiyor...Akbank kullanıyorum..

Bilgi verirseniz teşekkürler..

** teknik kismi disinda benzer bir soruya su yanitlar verilmisti..

abi bişey soracağım açığa satış yapabilmek için ne gerekiyor?

CESARET............

gerci ACIGA ALIS ICINDE AYNISI GEREKIYOR YA....... :he::he:

.....................//

IMKB de para kazanmak istiyorsan .....

ASLA ama ASLA.......

ACIGA NE SATIS / NE ALIS YAPMA....

**paran varsa AL.... yoksa ALMA..
** hangi hisse olursa olsun.. mutlaka ama mutlaka alim ve satim firsati verir...........

bosver sen proseduru......bilipte ne olacak ?
bak ben ATOM FIZIGINI bilmiyorum misal.... ama hic eksikligini hissetmiyorum... :kahkah:

cesaretin yanısıra.. aracı kurumda bir sözleşme imzalaman gerekiyor..

sonsuz açığa satış hakkı vermezler.. :D:D

ne kadar paran varsa; veya senetin varsa, ona göre bir oran belirlerler sanırım..

sözleşme kısmı kesinde.. diğer kısmı tahminim...

sağlığına... her yerden.. karadeniz kardeşim..:cool:

guneysu
20-03-2009, 17:41
Sn Karadeniz üstadım..

Drm yorumu alabilirmiyim.. ü leri yazmadım aralarına

Bu gece alış girmek istiyorum..

teşekkürler..

FNT
21-03-2009, 10:39
Sn Karadeniz üstadım..

Drm yorumu alabilirmiyim.. ü leri yazmadım aralarına

Bu gece alış girmek istiyorum..

teşekkürler..

Sn KARADENIZ ustadımız buraya yazamamış, bana özelden gönderdi, copy paste yaptım...

sizin işiniz yaş be sevgili guneysu... alttaki kuş size uygun yorumu yapıyor...
http://img25.imageshack.us/img25/6042/hoohoo.gif (http://img25.imageshack.us/my.php?image=hoohoo.gif)

palandoken2004
21-03-2009, 16:57
Karadenizli üstad sana bir şey sormak istiyorum. İnternet sitelerinde cevabını bulamadım da.
İcra hisse senedine el koyabilirmi.

KARADENIZ
21-03-2009, 17:21
Yaniti bilmiyorum. pazartesi dogru yanit buluruz. ama icler / dislar carpimi ve mantik yurutme ile soyle bir sonuc cikarabiliriz.

Hisse senetleri takasbank nezdinde saklanmaktadir. takasbank bir kurumdur.. fiili olarak.

Araci kurumlar araciligi ile de, yatirim hesabi sahibi yatirimcilar tarafindan alinip satilmaktadir.

Hisse senedi piyasadir bir yatirim alanidir. yani alip sattiginiz hisseler yatirim islemidir.

ayni , hazine bonosu, devlet tahvili , repo, doviz, Eurobond, vadeli mevduat gibi. nasil icra dairesi "O an" icin banka ve kurumlara 7 gun icin de bakiye bildirim zorunlulugu ile yazi gonderiyorsa, "bilgisi oldugu" durumda dogru araci kuruma da yazi gonderirse , bu kurumun kisinin yatirim hesabindaki bakiyeyi bildirmek ve icranin ilgili yazisina istinaden satistan gelen TL yi bloke etmek , zorunlugunda oldugunu dusunuyorum....

bana mantikli geliyor.. ama bir bilen yanit verse daha iyi olur tabiki.....//

mantık35
21-03-2009, 20:47
Sn Karadeniz ben hissenin toplanıp dağıtıldığını nasıl anlarım.?Genel takaslara bakarak mı yoksa günlük takaslara bakarak mı. Sözgelimi Genel takasında A hissesinden yüklü miktar olan bir aracı kurum var. Hissenin %70 şi bu kurumda ve bu kurum hala almaya devam ediyorsa topluyor diyebilir miyiz. Saygı ve sevgilerimle.

Sn Karadeniz bir haftadır bekliyorum:cry: Saygıve sevgilerimle.

ninova12
22-03-2009, 01:23
selam arkadaşlar müsaadenizle bişey sormak istiyorum,temettü ödemeleri yapılırken ödeme hisse başına mı yoksa adet başına mı yapılır?Örnek benim 1 lot mardin var 0,53 net temettüsü varmış.Şimdi ben ne kadar nakit temettü alırım?Teşekkürler

Bear_Bull
22-03-2009, 01:57
Sn Karadeniz bir haftadır bekliyorum:cry: Saygıve sevgilerimle.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=32714&highlight=duRum&page=19

yukarıdaki topikte sorduğunuz sorulara bir kaç sayfa yazı yazılmış zaten yeterli olmadı mı?

Sınav sorusu olarak Sn casabuon tarafından tüm okuyanlara iletilmiş ve cevaplarda yeterince açık ve net.

İllede buradan da cevap bekliyorum diyorsanız o başka.:notr:

Kolay gelsin Sn Karadeniz.

selam arkadaşlar müsaadenizle bişey sormak istiyorum,temettü ödemeleri yapılırken ödeme hisse başına mı yoksa adet başına mı yapılır?Örnek benim 1 lot mardin var 0,53 net temettüsü varmış.Şimdi ben ne kadar nakit temettü alırım?Teşekkürler

1 lot hisenize nominal değer üzerinden 1. tl , tmt alırsınız buda 0.53 tl yapar % 15 vergisi kesilir (0.0795) net elinize 0.45 tl tmt geçer hisse fiyatından ise bir önceki AOF ye göre 0.53 tl düşülür yeni seansa o fiyatla başlar.

Edit:. geç farkettim net tmt 0.53 yazmışsınız.
Bu hesaba göre elinize net 0.53 tl lot başına tmt gelir.
Hisse fiyatından 0.61 tl düşerek yeni seansa başlar.

KARADENIZ
22-03-2009, 02:13

** Hisse nin toplanmasi demek, kisiye ve amaca bagli olarak goreceli bir kavramdir.

Ornegin ,
-GARAN in Halka acik kisminin 54% u CITI nin elinde
-ama cuma gunu toplam NET 13,5milyon lot islem olmus bunun 4,4milyon yani 1/3 ni EFG almis...

bana gore EFG bir nedenle hisseyi toplamis, belki satislari karsilamak icin, belki pazartesi cikacak dusuncesi vb vb ...

http://i39.tinypic.com/mlnhhe.jpg

** Baska bir ornek.
GSDHO

* ekspres 2,5milyon net alim yapmis.. Genel takasta adi bile yok..
* ama ayni gun TEB 2,5milyon satis yapmis.. sanki karsilikli gibi.. ve TEB 7% ile Genel takas ta 2.sirada..

* bana gore Ekspres toplamis... ama Genel takas da olmadigi mantigi ile gidersek Toplamamis..

http://i42.tinypic.com/2ronfyv.jpg

o zaman neye gore ? kime gore... demek gerekir.. daha dogrusu hangi amac icin kullanilacagina bakmak gerekir.

Yani,
tahtada bir seyler olacak, bir kurum bir anda tahtaya girdi ve islem yapacak mi ? diye bakiyorsaniz... GUNLUK TAKASA bakilmali..

birileri halka acik kismini caktirmadan alarak sirketi ele gecirmek istiyor.. yada elindeki yuklu hisseleri zamanla yavas yavas satarak yaymak istiyor (genelde bedelli artirimi oncesi ) ... diye ariyorsaniz.. o zaman GENEL TAKASA bakilmali..

FNT
22-03-2009, 02:39
Arkadaşlar, hissenin takaslarına falan kafanızı çok takmayın. İçler dışlar çarpımını yapın, karekökünü alın, sonuç 1'den büyükse hisseyi alın, sonuç 1'e eşitse tutmaya devam edin, eğer sonuç 1'den küçükse satın...

Bu kadar basit...

KARADENIZ
22-03-2009, 02:51
Arkadaşlar, hissenin takaslarına falan kafanızı çok takmayın. İçler dışlar çarpımını yapın, karekökünü alın, sonuç 1'den büyükse hisseyi alın, sonuç 1'e eşitse tutmaya devam edin, eğer sonuç 1'den küçükse satın...

Bu kadar basit...

:super::super:

kosunis ve tanjantini da unutma :super::he:

mehmetekici
22-03-2009, 08:58
Merhabalar,
Benim gecen sene ilk 6 ayda karim ikinci alti ayda zararim olmustu.
Vergi mahsuplasmasi icin bankadan gerekli evragi aldim. Vergi dairesine nasil basvurrmam gerekir. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

tovbekar
23-03-2009, 08:14
Merhabalar,
Benim gecen sene ilk 6 ayda karim ikinci alti ayda zararim olmustu.
Vergi mahsuplasmasi icin bankadan gerekli evragi aldim. Vergi dairesine nasil basvurrmam gerekir. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.
internet vergi dairesi diye bir yer var orada sorularda yazılımış olabilir... olmazsa bir de alo maliyeyi deneyin

KARADENIZ
23-03-2009, 20:24
sabit kalmasi ve diger baslikta kaybolmamasi icin buraya tasiyorum....

Nedense , Ozelikle yeni gelen uyelerin , basligin ilk acilis yazilarini okumadan , yakaladiklari yerden izlemeye basladiklarini dusunuyorum.

IMKB de islem yapmak bir yatirimdir. Yatirim ise elinizdeki birikimi finansal araclar kullanarak artirma sekli olarak tanimlanabilir. ayni vadeli mevduat, repo, tahvil, doviz gibi.

Imkb de / hisse senedi piyasasinda islem yapmak kumar oynamak gibi bir sey degildir. Yani simdi 10 koyup yarin 20 almak.. boyle bir sey yoktur.

Yatirim olduguna gore, kisilerinde bir YATIRIM ANLAYISI olmalidir.
basit bir ornek , Turkiye deki vadeli mevduatin yaklasik 80% ni 3 ay ve daha kisa vadeli dir. O zaman diyebiliriz ki Turkiye de yatirimcilarin yaklasimi kisa vadelidir ( ki kriz donemlerinde, gelecegin ongorulemedi donemler de bu cok normaldir.)

Dovizle islem yapan kisiler genel de uzun vadeli TL yatirim yapmazlar. Neden? cunku her an Dovize donmeleri gerekmektedir. uzun vadeye baglayip tikanmak istemezler.

Risk tasimak istemeyen, anaparasinin deger kaybetmesini istemeyen ama her anda likit olarak alternatifleri degerlendirmek isteyen yatirimci gunluk fonlarda kullanir birikimini... vb vb

demek istedigim, kisilerin kosullarina, ekonomik durumlarina, icinde bulunduklari nakit akislarina bagli olarak YATIRIM ANLAYISLARI belirlenir ve degistirilir. Su yada Bu demek , dogru degildir.. ama esas olan TEK SEY... bir "yatirim anlayisinin " olmasi, olmak zorunda olmasidir.

Konumuza donersek,
hisse senedi piyasasi bir yatirim alani ise, kisilerinde bir YATIRIM ANLAYISI olmak zorundadir. dedik ya , Bu da kisilerin icinde bulunduklari kosullara gore sekillenir. "Esyanin tabiati geregi" , kisi yatirim yaparken ya A formatina yada B formatina yada C formatina gore yapar. (tabiki ayni andan ucunun bir arada olmasi anlamsiz deildir. ama mutlaka birisi baskinken , yani 70% gibiyken digerleri daha azdir. yoksa bir yerelerde bir terslik var demektir. )

Ama farkli anlayislari 50% - 50% yapiyorsaniz , bir seyler YANLIS demektir.
**ya, kendi kosullariniza uygun yatirim yapmiyorsunuz ( kisa vadeli odeme baskisi oldugu halde , kaynaginizi baglamissiniz ve ongorulen hisse de orta vade de getiri saglayacak )
** yada bilincli yatirim yapmiyorsunuz demektir. ( yani izlemeden bilmeden cogunlukla basliklarda , forumalrda, dergilerde, es dost sohbetlerinde dillendirilen hisselerde , perhiz yapmaksizin alim yapiyorsunuz .)

NOT :
HIRS(1000tl den 10% ile100 tl kazanmak,1 gunde) ==> STRESS e neden olur,
STRESS ==> YANLIS KARAR almaniza neden olur.
YANLIS KARAR == > HATAYA neden olur.
HATA == > ZARARA neden olur.....
ZARAR == > HIRS a neden olur.....

SONUC , bu dongude 1000tl ile 100 tl kazanmak isterken, 1000tl niz 100tl
olur...
kisisel olarak tanimlamak istedigim de ben soyle goruyorum.

KARADENIZ
23-03-2009, 20:26
sabit kalmasi ve diger baslikta kaybolmamasi icin buraya tasiyorum....

kisisel olarak tanimlamak istedigim de ben soyle goruyorum

Hisse senedi piyasasinda

1) ya endekse oynarsiniz, yani endeksin cikacagini , dusecegini dikkate alip , u30 daki piyasayi belirleyen hisselerde islem yaparsiniz. ( o zaman endeks uzerindeki tum faktorleri, ekonomi, siyaset, turistik yerlerdeki bomba patlasi, anayasa firlatilma olasilgi, ergenek10, DOW, O'Baba.. vb vb dikkate almaniz gerekir )

2) yada tahtaya oynarsiniz. yani endekse dikkat etmeksizin, hisseler uzerindeki takibinize, bilginize bagli islem yaparsiniz.
Bunu da;

a) ya hisseyi surekli izler, alim / satimlar yapar, dusecegi, cikacagi, haber gelecegi, temettu dagitacagi, bedelli bedelsiz yapacagi vb ye gore pozisyonalirsiniz.

b) yada hisse perhizi olmaksizin, "gomlekci" olarak tanimlanan gundelik islemlerle yaparsiniz.

yaptiginiz bunlardan biridir... alt kirilimlari olsa da bana gore kaba tabiri ile budur.

Hangisinin yapildigi bence onemli degildir. Onemli olan kendi kosullariniza uygun olanin yapilmasidir. Aksi durumda "something is wrong" tam da bunun icin soylenmis olur.

En tehlikelisi de bunlarin hepsinin ayni anda TASINIYOR olmasidir. O zaman sizin bir yatirim anlayisiniz yok demektir,
daha da genel olarak . YASAMIN her alaninda BILINCLI INSAN olmak gerekir.
bu durumda, kisi BILINCLI YATIRIMCI degildir..

ve acikcasi bu durumda, gunlukte, islem bazinda, hisse bazinda kazanilsa bile, her zaman kaybetmeye mahkumdur.

ve bunun suclusu, ne spektir, ne manipulator, ne patron.. bunun sorumlusu kisinin kendidir...

dikkatli davranin ve dogru yatirimlar yapin.... bu icinde bulundugumuz bu donemde daha da onemli hale geliyor...

insanlarin ailelerinen, bogazlarindan artirdiklarin ucu bes yapmak , besi yedi yapmak icin imkb ye yatirdiklarini biliyorum...
ayin birinde aldiklari maasi ayin onucundeki kredi kartina kadar acaba biraz artirir da falanca taksiti odeyebilir miyim..diye borsaya yatirdiklarini biliyorum...

ve bana gelen her soruda... aklimda bu geciyor.. insanlarin binbir zorlukla yarattiklari birikimlerin yanlis yonlendirme ile heba olamasinin Vebalini tasimak istemiyorum.... Allah bunu yasatmasin bana..

donulmez ufkun aksamina....gelmeden oturup dusunmeli ve dogru kararlari vermeliyiz.... Cunku yarin cok gec olacaktir..

selamlar.................//

mantık35
24-03-2009, 22:57
Sn Karadeniz yazmış olduğunuz yatırmcı tipiyle ilgili açıklamalarınız için size candan teşekkürler. sizi topikten tanıdığım kadarıyla çok rahat bir insansınız. Bunu nasıl başarıyorsunuz. Bu konuda sizi tebrik ederim.
Ben bugün açıklanan gübre fabrikalarıyla ilgili olarak vergi dairesine sunulan zarar -43 milyon fakat konsolide kar 282milyon ikisi arasındaki fark nasıl bu kadar çok olabiliyor. Teşekkür ederim.

KARADENIZ
24-03-2009, 23:25
Sn Karadeniz yazmış olduğunuz yatırmcı tipiyle ilgili açıklamalarınız için size candan teşekkürler. sizi topikten tanıdığım kadarıyla çok rahat bir insansınız. Bunu nasıl başarıyorsunuz. Bu konuda sizi tebrik ederim.
Ben bugün açıklanan gübre fabrikalarıyla ilgili olarak vergi dairesine sunulan zarar -43 milyon fakat konsolide kar 282milyon ikisi arasındaki fark nasıl bu kadar çok olabiliyor. Teşekkür ederim.

** Konsolide kar / zarar grup ici satis ve alislarin mahsuplastirildiktan sonraki rakamdir..
** ancak farkli Gubre fab'a mi bakiyoruz ? benim okudugumda 31.12 net kari 103milyar :notr::notr:

524*GUBRE FABRIKALARI'NIN 31.12.2008 ITIBARIYLE 12 AYLIK KONSOLIDE NET DONEM KARI 103.341.077 TL (2007/12 AYLIK: +39.280.710 TL)
GUBRF

KARADENIZ
25-03-2009, 23:53
Sn. Karadeniz musadenizle bişey sormak istiyorum. şimdi x aracı kurumda olan hesabımda geçmiş aylarda zarar ettim ve sattım. sonra o kurumdaki hesabımıda kapattım ve başka bi y aracı kurumda hesap actım ve kar ettim, sattım. bu vergi mahsuplaşması denen olayı kullanıp yeni hesabımda ki vergileri ödemeyebilirmiyim, böyle bişey varmı acaba?

sizin islem yaptiginiz hisseler ... TAKASBANK ta saklidir....

herhangi bir araci kurumda ILK DEFA yatirim hesabi actirdiginizda IMKB nezdindeki kayit numaraniz olusur ( tam adi bu deil ama anisayamiyorum simdi) .. bundan sonra baska kurumlarda hesap actirdiginiz (da buyuk olasilik formda zaten soruyorlardir size) kurumlardaki portfoy hesabiniz farkli olsa da imkb nezdinde / takasbank nezdinde ayni kalir....

sizin sorunuza geldigimizde, soyle dusunelim...
2 kurumda ayni anda hesabiniz var.. birinde zarar birinde kazanc var...
bu durumda ne olur ??? yani hesabin kapali olmasi bir sey degistirmez..

cunku, vergi doneminde hesabinizin oldugu tum kurumlardan vergi beyannamesine esas begleri aldiginizda hepsi de imkb nezdinde tek numara altinda olacak... dolayisiyla mahsuplasacak....

reyna
26-03-2009, 02:10
sn karadeniz sormak istedigim bir sorum var.ben yurt disinda yasiyorum(isvicrede)8 senedir.gelmeden hesap acmistim.suan ordan hisse alip satiyorum.bu vergilendirme olayi bana yurt disinda yasiyorum diye baska turlumu olmali.demek istedigim iki de dukanim var kirada son cikan kiralarin bankaya yatmasi kira gelirlerinin takibi ve vergilendirilmesinden avukatmin dedigine gore yurt disinda yasadigim icin dar mukellefmisim.bir bedel odemeli degilmisim sorarlarsa yurt disinda yasadigimi beyan etmeliymisim.ayni durum yatirim hesabim icinde gecerlimidir bunu merak ediyorum.ya da isvicre vatandasligina gecersem bana faydasi olurmu?burdan bir araci kurumla tr deki hisselerime yon versem olabilirmi?siz neyi onerirsiniz?tesekkur ederim iyi calismalar.

guneysu
26-03-2009, 02:22
borsada vergi kalktı zaten...

bu durumda yerli yada yabancı yatırımcı olmanız bir şey fark ettirmeyecek..

geçen yıla kadar yerli yatırımcıya kazançtan stopaj vardı..

artık yerli yatırımcı kazanmadığı için.. stopajı kaldırdılar...

karadeniz üstadımızın affına sığınarak cevap vermiş olayım..

reyna
26-03-2009, 02:26
cevap icin tesekkur ederim.insallh kazanmaya basladiniz gelin bakalim buraya demezler yeniden.

oktayreis
26-03-2009, 02:52
borsada vergi kalktı zaten...

bu durumda yerli yada yabancı yatırımcı olmanız bir şey fark ettirmeyecek..

geçen yıla kadar yerli yatırımcıya kazançtan stopaj vardı..

artık yerli yatırımcı kazanmadığı için.. stopajı kaldırdılar...

karadeniz üstadımızın affına sığınarak cevap vermiş olayım..

hocam eminmisiniz stopajın kalktıgına? daha bugün garanti internette baktım benden stopaj kesiyorlar..

guneysu
26-03-2009, 03:02
hocam eminmisiniz stopajın kalktıgına? daha bugün garanti internette baktım benden stopaj kesiyorlar..

ANKARA - Hisse senedindeki yüzde 10’luk stopajı yerli yatırımcı için de sıfırlayan Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

eminim...14 Kasım 2008 Cuma

pardon... emin değil; selim'im :):)

oktayreis
26-03-2009, 03:07
ANKARA - Hisse senedindeki yüzde 10’luk stopajı yerli yatırımcı için de sıfırlayan Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

eminim...14 Kasım 2008 Cuma

pardon... emin değil; selim'im :):)

:):)memnun oldum selim kardeş..bahsettiginiz haberi biliyorum ama garantinin internet sayfasında stopaj izleme diye bölümü var ve yaptıgım işlemlerden stopaj kesiliyor. anlamadım gitti..

adorable
27-03-2009, 21:47
500 ve 300günlük dip hisseler nelerdir acaba

TBK
27-03-2009, 22:16
İyi akşamlar.Pazartesi bedelli sermaya artışı gerçekleşecek hissenin durumunu açıklayabilir misiniz? Eski ve yeni hisse sıraları açılacağı söyleniyor açıklamada. Hissenin üzerinde temettü olmadığına göre neden eski ve yeni olarak bölünecek?Aradaki farkın temettü miktarı kadar olması gerekirken şimdi temettü olmadığına göre eski ve yeniler aynı fiyat mı olacak? Pazartesi hangi fiyatlardan açılış yapılacak?Bir hisse kaç hisse olacak?Yeniler ne zamandan itibaren satılabilecek ? Fiyat tescili gerceklesinceye kadar fiyat marji uygulanmayacaktir ne anlama geliyor ?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

KARADENIZ
28-03-2009, 01:01
sn karadeniz öğrenme amaçlı soruyorum cevaplarsanız çok memnun olurum.
bir hisseden ciddi bir para çıkışı olmasına aynı zamanda bir kurumun yüklü satışına rağmen hisse ertesi gün nasıl olur da ciddi bir artış gösterir

daha once bu sekilde yanitlamisiz....//

**

-yani dusun ki hisse tavan yapmis 20% getirmis .. ve gecen hafta alan 3 kurum bundan memnun , yeterli gormus ve elindekileri satmis..
3 kurum x 1.000.000 lot = 3.000.0000 lot ilk 3 satis diyelim

diger taraftan daha da cikacagini bekleyen 10 kurum bu satislari almis her biriside atiyorum 300bin almis
10 kurum x 300.000 lot = 3.000.000 lot.. ama ilk 3 alis 900.000 olmus

bu durumda 3.mio - 900bin = 2.1milyon net satici durumunda yani PC var gorunur.

ama hisse +20% tavan kapamis..
sonuc PG /PC hissenin cikisi yada dususu ile direkt ilgili degildir. Takas la ilgilidir.

Benim icin kriter baskadir.
PG / PC olup olmadigina bakarken... hissedeki ilk 3 yada ilk 5 icindeki hangi kurumlarin oldugu, pozisyonun ne oldugu (atiyorum 1inci 500bin net alici iken 2inci 65bin ise... aklima neden ilk kurum bu kadar hevesli ??? sorusu gelir)

ozellikle hisse cikarken PG olup olmadigi, (cikisin devem edecegine sinyaldir)
tersi duserken PC olup olmadigi ..(birilerinin hala elindekileri kacmaya calistigina isarettir...) vb vb

KARADENIZ
01-04-2009, 20:46
diger basligin sayfalari arasinda kaybolmamasi icin buraya tasiyorum.........//

Sn Karadeniz elimde gübrefabr var ve bugün temerrüt satışı gerçekleşmiş. Temerrüt satışı ne demektir. saygı ve sevgilerimle.

Bilindiği üzere Hisse Senetleri Piyasasında yapılan işlemlerin takası T+2 yani İşlem Günü+2 gün prensibiyle yapılmaktadır.Yani Pazartesi günü işlem yapıldığı takdirde taraflar yükümlülüklerini Çarşamba akşamına kadar yerine getirmek zorundadır.

Alıcı veya satıcı tarafın yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda T+3 günü Borsa yetkilileri tarafından temerrüt işlem sırası açılarak hisse senedi satanın borcuna yerine getirmemesi durumunda bu borcu kapatmak üzere hisse senedi alımı yapılmaktadır.

Nakit temerrüdünün olması durumda ise temerrüt durumuyla karşılaşılması halinde takas işlemlerinin zamanında gerçekleştirilmesini ve alacakların mümkün olan en kısa sürede dağıtılmasını sağlamak amacıyla kullanılan “Garanti Hesabı”(Genelge No:272) adındaki hesap kullanılarak bu borç ödenmektedir.

Bu işlemler için açılan işlem sıralarında özellik kodları TE(Eski hisse senedi için temerrüt işlem sırası özellik kodu) ve TY(Yeni Hisse senedi için temerrüt işlem sırası özellik kodu) kullanılır. Temerrüt işlem sıralarında yapılan işlemlerin takası temerrüt işlemin yapıldığı gündür (T+0).

KARADENIZ
02-04-2009, 08:37
Sıkca sorulan bır soru
Yanitin diger baslik sayfalarinda kaybolmamasi icin buraya tasiyorum..
sn Bear_Bull, yeniden tesekkurler. :yes::yes:

deneyelim bakalım olacak mı?
dilimizin döndüğü kadar.
kapanış ve AOF fiyatları bölünme oranları atmasyondur.
ama o mantıkla giderseniz hepsini hesaplayabilirsiniz.

HİSSE SENEDİNİZ BÖLÜNDÜ
*
*
*
% 100 BEDELLİ VERDİ
*
1 GÜN ÖNCEKİ GÜN KAPANIŞ AĞIRLIKLI ORTALAMA
.............................7,00 .......................6,906
6,906 + 1000 = 7,906 / 2 = 3,953 YTL BAZ FİYATI
*
10 LOT VARDI 20 LOT OLDU
*
10 LOT İÇİN 10-YTL YATIRMANIZ GEREKİR
--------------------------------------
% 100 BEDELSİZ VERDİ
*
6,906 / 2 = 3,453 YTL BAZ FİYATI
*
10 LOT VARDI 20 LOT OLDU
*
*
% 100 BEDELLİ % 100 BEDELSİZ VERDİ
*
6,906 + 1000 = 7,906 / 3 = 2,635 YTL BAZ FİYATI
*
10 LOT VARDI 30 LOT OLDU
*
*
10 LOT İÇİN 10.YTL YATIRMANIZ GEREKİR
------------------------------------------
% 100 BEDELLİ % 100 BEDELSİZ ÜSTÜNDE BIRAKARAK VERDİ
*
6,906 + 1000 = 7,906 / 3 * 2 = 5,271 YTL BAZ FİYATI
*
10 LOT İÇİN 10 YTL YATIRMANIZ GEREKİR
*
10 LOT VARDI HALA 10 LOT VAR
*
10 LOT TA MAKBUZ SENEDİNİZ OLDU ANCAK SENEDE DÖNÜŞÜNCEYE KADAR SATAMAZSINIZ.
-----------------------------------------------------------------------
% 100 TEMETTÜ VERİRSE 10 LOTUNUZ VARSA 10 YTL TEMETTÜ
ALIRSINIZ
ve 10 ytl.nin 1.5 ytl.sini vergi olarak ödersiniz TMT den 8.5 ytl almış olursunuz ama hisse senediniz ertesi gün 1.00 tl aşağıdan işleme başlar.

İyi geceler.

Abi paylaştığın bilgiler için Allah razı olsun. Müsadenle bikaç soru daha sormak istiyorum.
HİSSE SENEDİ PORTFÖYÜNÜZ
Hisse...........Adet............Maliyet..........S on Fiyat.......Tutar.......Kar-Zarar(%)
DURDO-E .....1000,00 ........1,47 ..............1,38 ...........*****........-6,1
DURDO-R .....1000,00 ........0,47 ..............0,15 ...........*****.......-68,1
DURDO-Y ......500,00 ........1,47 ..............1,15 ...........*****.......-21,8
bu senet %100 bedelli, %50 bedelsiz verdi. şimdi elimdeki eski senet kadar para mı yatırmalıyım? (1000ytl). yeniler ne olacak? rüchanlar ne olacak? ne zaman satabilirim bunları? mantıklı hareket tarzı ne olur?
Sağol baba...

.

Rica ederim Sn Cubane
Hafta içi bu topiklere hiç bakmam dün gece dolaşırken öylesine denk geldi, bende cevapladım. İlave sorular gelirse ve benden cevap alamazsanız burayı okumadığımdandır. Kimse kusura bakmasın.

1000 tanen varmış maliyetine göre 1.470 tl vermişsin şu andaki duruma göre hesapla, hepsini satsan bedelliyi kullanmasan (DURDO-R yi sattığın anda bedelli ile alakan kalmaz.)

1380+150+575= 2105 tl yapar hepsinin toplamı. Bölünmemiş eski haline göre 2.10 tl fiyatına denk gelir.(maliyetin 1.47 dediğinden farklı ise karda olup olmadığını 2.10 fiyat hesaplamasına göre tekrar yapar kardamı zarardamı olduğunu bulursun.)

bedelliyi kullanırsan 1000 tl daha yatırırsın DURDO-R karşılığında bu 1000 adet DURDO-Y senedine dönüşür. 1500 adet DURDO-Y senedin olur.
hesaplamada ise bir değişiklik olmaz.

Bunları satmaya gelince hesabında gördüğün anda satabilirsin.
(DURDO-R yerine DURDO-Y olarak satmak istersen aracı kurumdaki temsilcine telefon edersin o satar)
Bu konular ile ilgili detaylı bilgileri Müşteri temsilcilerinizden alabilirsiniz.

Nacizane tavsiyem bu hesapları yapmasını bilmeyen arkadaşların hiç bir şekilde xxxxx.R diye yeni açılan ve 1 hafta sonra kapanan hisselere ucuz diye balıklama atlamamaları bedelli sermaye arttırımına katılabilecek paraları (hesaplarında ilave olarak yoksa o senede yatırdıkları Tutarın hepsini kaybederler. Hele hele 0.01 fiyattan işlem görüyorsa ekranlarına bile koymasınlar
-IMKB-
*** YENI ACILAN R.H.K.P.: DURDO.R (KAPANIS TARIHI : 06.04.2009).***

En mantıklı hareket Cuma sabah çok uçuk fiyatlardan işlem görürken hepsini satmak olurdu ama o fırsat kaçmış senden.
Maliyetine göre en doğru kararı kendin verirsin.
Kolay gelsin.

.

carolx0
02-04-2009, 09:31
sektorlere gore hisselerin listesini nerden bulabilirim? google aramalarim basarisiz. imkb'de de goremedim.

aerius
02-04-2009, 11:43
sektorlere gore hisselerin listesini nerden bulabilirim? google aramalarim basarisiz. imkb'de de goremedim.

garantide var..garanti internet şubesinde var..imkb saniye endeksi olarak ..her internet şubesindede olması gerekir diye biliyorum..

KARADENIZ
02-04-2009, 13:07

ben kullandigim sistem de (ucretli.. servis) rahatlikla goruyorum...

hani kes yapistir ile buraya koysam bir isinize yarayacak mi ?

Bear_Bull
03-04-2009, 23:53
Başka birşey için arama yaparken aşağıdaki yazıyı buldum (iş Yatırımdan alıntıdır)

http://www.isyatirim.com.tr/agentpdf/EskiYeniHisseBilgilendirme.pdf

“Eski” ve “Yeni” Hisse Senedi Fiyatlarında Ortaya Çıkabilen
Uyumsuzluklar Hakkında Bilgilendirme

irketlerin temettü ödemeden önce sermaye artırımı yapmaları durumunda,
sermaye artırımı nedeniyle verilen ve mevcut hisse senetlerinden farklı olarak,
önceki yıldan temettü alma hakkı olmayan hisse senetlerine “Yeni Hisse Senedi”
denilmektedir. “Eski Hisse Senedi” ise sermaye artırım öncesindeki mevcut
sermayeyi temsil eden hisse senetlerini ifade eder. Bu durumlarda, çıkarılan yeni
tertip hisse senetleri üzerinde, geçen hesap dönemine ait temettü kuponu
bulunmamakta, böylece, üzerinde temettü kuponu bulunan “Eski” tabir edilen hisse
senetleri ile temettü kuponu bulunmayan ve “Yeni” tabir edilen hisse senetleri
arasında deer farkı olumaktadır.
Üzerinde geçmi yıl temettü kuponu bulunmayan “Yeni” hisse senetleri, temettü
ödenmeye balanan ilk güne, yada irket genel kurulu tarafından alınan kar payı
daıtılmaması kararının yazılı olarak açıklandıı güne kadar Yeni Hisse Pazarında
ilem görür.
Bedelsiz ve/veya nakit sermaye artırım ilemlerinin baladıı gün, mevcut hisse
senetlerinin brüt temettü oranı belli ve ileri bir tarihte ödenecek ise;
- “yeni” hisse senetleri için ayrı bir pazar açılır. Bu artlarda yeni hisse
senedinin fiyatı = eski hisse senedinin fiyatı - Brüt temettü olarak belirlenir
(Brüt temettü, 1.000 TL nominal deerli bir hisse senedine nakit olarak ödenen
net temettü ile daıtım sırasında yapılan gelir vergisi stopaj kesintisi toplamına
eittir).
Bedelsiz ve/veya nakit sermaye artırım ilemlerinin baladıı gün, mevcut hisse
senetlerinin brüt temettü oranı belli deil ve ileri bir tarihte ödenecek ise;
- “yeni” hisse senetleri için ayrı bir pazar açılır.
- Eski ve yeni hisse senetlerinin fiyatı, fiyat oluuncaya kadar serbest bırakılır.
- Dolayısıyla, eski hisse senedinin fiyatının, yeni hisse senedinin fiyatından
piyasanın temettü ödeme beklentisi kadar yüksek olması beklenir. irketler bu
artlarda, temettü daıtma yada da daıtmama kararı verebilirler.
2
Her iki durumda da, eski hisse senedinin fiyatının yeni hisse senedi fiyatından
brüt temettü miktarı kadar yüksek olması beklenmektedir. Dier bir deile,
yeni hisse senedi fiyatı, eski hisse senedi fiyatından daha yüksek olamaz.
Temettü ödenmeye balandıı yada temettü ödenmeyeceinin açıklandıı tarihte
yeni hisse pazarı kapatılır ve eski ve yeni hisse senetlerinin pazarları birletirilir.
Birletirilen Pazar için baz fiyat aaıdaki formüle göre hesaplanır:
( [ Eski hisse senedi adedi x (eski hisse senedi son AOF’si – Brüt Temettü) ] +
[ Yeni hisse senedi adedi x (yeni hisse senedi son AOF’si) ] )
( Eski hisse senedi + Yeni hisse senedi )
AOF: Arılıklı Ortalama Fiyat

exitance
03-04-2009, 23:58
Sn KARADENİZ,

Accumulation/Distribution benim çözüp yorumlayamadığım bir teknik gösterge.... Nedir, ne işe yarar? Nasıl yorumlamalı ? TEşekkürler

Bear_Bull
04-04-2009, 00:14
Sn KARADENİZ,

Accumulation/Distribution benim çözüp yorumlayamadığım bir teknik gösterge.... Nedir, ne işe yarar? Nasıl yorumlamalı ? TEşekkürler

Sn exittance
işinize yararsa eğer.

Tanımı
http://analiz.ibsyazilim.com/egitim/adi.html

Yorumlanması
http://analiz.ibsyazilim.com/egitim/adi02.html

Aykırılıklar (Uyumsuzluk)
http://analiz.ibsyazilim.com/egitim/adi03.html

Admiral
07-04-2009, 02:11
http://i29.tinypic.com/2yllpc5.jpg
sn. karadeniz. sorumdan anlaşılacağı uzere ben de yeniyim.

bu alış ile satış arasındaki bir kademelik fark neyi ifade ediyor.
yani derinlikli verilerde her zaman bu fark var ve bu anda, mesela birinci durumda aktifler ne oluyor.

1.50'den hisse almak istediğim zaman( mesela 300 lot) pozisyonum ne oluor.

bu arada bir solukta bütün başlığı okudum. akıcı, okuması ve anlaması nispeten kolay. teşekkürler.

guneysu
07-04-2009, 02:28
aktif alıcı isen 1.51 den alırsın.. aktif satıcı isen 1.50 den satarsın

yok ben sıramı beklerim dersen.. alıcı isen.. 1.50 ye yazar sıranın sana gelmesini beklersin..

satıcı isen 1.51 e yazar sıranın sana gelmesini beklersin...

1.50 den 300 lot almak istediini yazmışsın..

sol tarafta 5000 lot var.. onların arkasına senin emrin yazılır.. 5300 lot alış olur orda toplam..

aktif verenler 1.50 vereceklerinden sıra sana gelince, senin lotlarında gelir..

bilmem anlatabildim mi?

KARADENIZ
07-04-2009, 02:35
sn. karadeniz. sorumdan anlaşılacağı uzere ben de yeniyim.

bu alış ile satış arasındaki bir kademelik fark neyi ifade ediyor.
yani derinlikli verilerde her zaman bu fark var ve bu anda, mesela birinci durumda aktifler ne oluyor.

1.50'den hisse almak istediğim zaman( mesela 300 lot) pozisyonum ne oluor.

bu arada bir solukta bütün başlığı okudum. akıcı, okuması ve anlaması nispeten kolay. teşekkürler.

Acikcasi neyi anlamadiginizi da ben anlamam :notr::notr:

Tahta :
hissenin "O AN ki" alis ve satis durumudur.

Yani sizin ornekte, 1.50 dan satabilir / 1.51 den satin alabilirsiniz.

1) pozisyonunuz, PASIFTEN satin almis olursunuz. 1,51 den alsaydiniz AKTIFten almis olurdunuz.
2) alir almaz satmak isterseniz: 1.50 dan satabilirsiniz..
3) 300 lot aliyor olmanizin konuyla bir alakasi yoktur,
4) derinliklerde bu fark her zaman vardir ve OLMAK zorundadir.
cunku : piyasa / tahta/FIYAT arz ve talep yani ALICI ve SATICI nin durumuna gore belirlenir.
sol tarafta gordukleriniz ALMAK ISTEYENLER / TALEP
sag tarafta gordukleriniz SATMAK ISTEYENLER / ARZ dir.
fiyat ise ikisinin kesistigi yerdedir..yani 1,50 /1.51
5) peki aktif tarafdaki , yani 1.51 deki emirlerin hepsi satin alinirsa (yani 12.000 lotun tamamini ) arz biteceginden, arz talebe donecek ve hissenin fiyati 1,51/1,52 olacaktir...

bu dongu bu sekilde surup gidecektir. (kisaca serbest piyasa ekonomisinin temel kurali ...:he: )

KARADENIZ
07-04-2009, 02:39
bilmem anlatabildim mi?

pisti olmusuz... :kahkah: :kahkah:

guneysu
07-04-2009, 02:46
pisti olmusuz... :kahkah: :kahkah:

Sn Karadeniz, kusura bakmayın.. meşgulsunüzdür diye cevap verdim.. :)

malum işleriniz yoğun... :yes:

cevap yazabildiğinize göre.. işler kesat galiba :kahkah:

iyi geceler... forum size emanet..

sabah erken kalkmam lazım..

biraz uyumam lazım..

keşke olsam sizin yaşlarda.. sabaha kadar oturup, işe giderdim:cry::cry:

biraz daha sonra, Bora abi gibi gece 24 dedimi hemen yatmaya gideceğim :ley:

Admiral
07-04-2009, 17:10
sn. karadeniz ve sn. güneysu,

ben kulagi tersten gönderip daha derin anlamlar yüklemeye calismisim.
gayet aciklayici cevaplariniz icin tesekkurler.. :super:

exitance
07-04-2009, 17:29
Sn KARADENİZ,

Moderatörlük hayırlı olsun....

Admiral
07-04-2009, 23:14
merhabalar,
bu temerrüt dağıtımı nasıl oluyor. özellikle 1000 YTL civari veya daha yüksek değerli hisseler temmerrüt gelirleri için mi alınıyor. örneğin afyon çimento veya iskur hissesi bulunduran kişilerin bu hisseler üzerinden alacaklari kay paylari ne oluyor. veya bu seviyeler nasil belirleniyor.

geceleri borsa okumalari yapiyorum bir de ek olarak güzel baslangic makaleleri veya bilinmesi gereken detaylari bulunduran linkleriniz itina ile alınır ve okunur.
tesekkürler.

KARADENIZ
07-04-2009, 23:31
merhabalar,
bu temerrüt dağıtımı nasıl oluyor. özellikle 1000 YTL civari veya daha yüksek değerli hisseler temmerrüt gelirleri için mi alınıyor. örneğin afyon çimento veya iskur hissesi bulunduran kişilerin bu hisseler üzerinden alacaklari kay paylari ne oluyor. veya bu seviyeler nasil belirleniyor.

geceleri borsa okumalari yapiyorum bir de ek olarak güzel baslangic makaleleri veya bilinmesi gereken detaylari bulunduran linkleriniz itina ile alınır ve okunur.
tesekkürler.

sizin sordugunuz TEMETTU.. yani sirketin yil sonunda yarattigi vergi sonrasi NET kardan Hisse basina dusen pay. Imkb yatirimcisi da Hisse Sahibi oldugu icin bundan pay aliyor..

Diger taraftan yazdiginiz (biri) TEMMERRUT (ki bu yanlis) yada TEMERRUT bambaska bir sey..

finans sektorundeki "anlami gecikme faizidir".. imkb de ise aciga satis ve alis islemlerinin T+2 de kapatilmamasi nedeniyle olusan bir durumdur..

Ve sordugunuz her iki kelimeninde yaniti bu ve diger basliklarda bulunmaktadir.Bakmis miydiniz ??:notr::notr: ...//

guneysu
07-04-2009, 23:44
merhabalar,

tesekkürler.

svg Admiral

sana okuyacağın.. ve ders alacağın.. bir link vereyim..

borsaya yeni başlamışsan.. burayı okumadan.. borsada alım satım yapma bence..

o kadar yararlı bilgileri bir arada görmen imkansız..

bence...:notr:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=641

yeni başlamışsan.. oku.. dua edersin bana..:yes::yes:

yatırım tavisyesi değildur...

Admiral
08-04-2009, 00:57
eveeet ben biraz fazlasıyla hatta ziyadesiyle konuyu toparlayamamışım.
hatalara rağmen sakin cevaplara teşekkürler.

sn. guneysu gönderdiğiniz linki okumaya başladım. herşeyin başı okuyarak öğrenmek. teşekkürler.
bu arada acemi olmam borsada kazanmama engel olmadı. mutluluğumu paylaşmış olayım sizlerle. iki ayda %110 civarında aldım. sadece biraz his ve dört işlem hesabı ile.
öğreniyorum, keyif alıyorum ve uzun vadeli yatırımlar düşünüyorum. maceracı değilim.
cahilliğimizde affola yahu:confused: :kahkah:

guneysu
08-04-2009, 01:04
bu arada acemi olmam borsada kazanmama engel olmadı. mutluluğumu paylaşmış olayım sizlerle. iki ayda %110 civarında aldım.

2 ayda %110 yaptıysanız paranızı....

bence hemen tüyün borsadan...

parayı afiyetle yiyin..

bir daha bu fırsatı bulamayacaksınız... yemek için...:yes:

Admiral
08-04-2009, 01:10
2 ayda %110 yaptıysanız paranızı....

bence hemen tüyün borsadan...

parayı afiyetle yiyin..

bir daha bu fırsatı bulamayacaksınız... yemek için...:yes:

maalesef ben çok minik başladım:cry:, kaybedersem üzülmeyeceğim para ile. ama şimdi kazandığım ile şöyle güzel bir notebook alacağım bir de güzel tatil yapacağim. anca buna yeter. ama yine de fena degil. ne dersiniz ?

guneysu
08-04-2009, 01:14
hep böyle tatlı bir rüya olarak başlar borsa...

verdiğim linki bir kaç kere okuyun... baştan sona kadar...

Allah yolunu açık etsin.. daha çok kazan diyeyim..

her ne kadar imkansız olsada :)

Admiral
08-04-2009, 01:24
hep böyle tatlı bir rüya olarak başlar borsa...

verdiğim linki bir kaç kere okuyun... baştan sona kadar...

Allah yolunu açık etsin.. daha çok kazan diyeyim..

her ne kadar imkansız olsada :)

sizinle kıyasladığımda pek manalı olmasa da çok genç değilim. ve bazı temel prensipler ile başladım.

a. sakinim. kazandığım veya kaybettiğimde sevinmem/üzülmem. ben makinayım(çalışıyorum böyle olmaya yani).
b. bir yıl içerisinde lazım olabilecek veya yeri olan parayı kullanmam. geri kalan ufak paranın ufak bölümü ile yatırım yapar/yapmayı öğrenirim.
c. ancak borsa yatırımı ile büyük para kazanırsam onu gözüm kapalı yatırırım.
d. karanlıklara bulaşmam.
e. bu %110 u bir kenara koyarsak, %10 civarında likite dönerim. 10 sefer %10 büyük para eder.
f. uzun vadeli yatırım hisselerini takip edip sakin yatırımlar yapmak uzun vadeli yatırım amacım.

bu kadar prensip bir de soru ile tamamlansın. mesela şu işkur hissesi bir uzun vade yatırım aracı olarak kullanılabilir mi yoksa bu karmaşık bir durum veya hisse mi *

gönderdiğiniz link için teşekkürler. geceleri az uyuduğum için v aktim çok. yavaş yavaş okuyacağım, ilgili dersleri alacağım. ilgili cevaplarınız, olumlu ve keyifli uyarılar ve tavsiyeler için tekrar teşekkürler.

Admiral
09-04-2009, 01:00
bu sorular hep geceleri esiyor bana. yeni bir sorum daha var. sanırım bir tür istatistiksel veriye ihtiyacım var.
temettü veren hisse senetleri (nakit) temettü dağıtım zamanının öncesinde nasıl hareket ediyorlar. elbette sadece bu etkiyi soruyorum yan etkiler tamamen farklılaştırabilir hareketleri ama genel olarak temettü öncesinde hisse senedinin yukarı veya aşağı hareketi konusunda bir eğilim var mıdır ?

şimdiden teşekkürler.

KARADENIZ
09-04-2009, 08:43
iyi akşamlar
benim borsayla ilgili sizin yardımınıza ihitiyacım olucak yardımcı olursanız sevinirim ben iş bankasından 056 dan 16 adet 37 milyonluk XXXX hissesi aldım komisyon bedeli olarak benden 40 kuruş kestiler satış yapmak istediğim zamanda gene 40 kuruş kesmişler birde seans süresi diye bir bölüm var 1 seans 1 gün olarak bunun amacı o günün sonunda hisse yi satmammı gerekiyor uzun vadede hisseyi saklayabilirmiyim birde 3 gün sonrasına takas tarihi diye birşey yazıyo bunu anlıyamadım birde satış yaptımmı para 2 iş günü sonundamı hesaba geçiyor satış yaptıktan sonra tekrar aynı gün içinde alış satış yapabilirmiyim işin aslı ilk defa borsadan bir hisse senedi alıyorum bu iş kafaya taktım ne olursa olsun öğrenmek istiyorum bankadan bilgi de almadım sizlerin tecrübeleri bana göre daha fazla çevremdeki arkadaşlarla borsa konusunu konuşunca gülmeye başlıyorlar hayır borsa oynamak bu kadar zormu riskleri tabiki olucak onu kabul ediyorum.......

Eminim sorularinizin yanitini bu ve benzeri basliklarda fazlasi ile bulacaksinizdir.

Ve diger arkadaslarinda sorunlariniza kismi yanitlar verecegini biliyorum.

selamlar...//

gaspar
12-04-2009, 19:29
borsa ile ilgili hiçbirşey bilmiyorum. ancak bazı şeyler sormak istiyorum,

1.Borsada gün içi işlem yapabilirmiyiz. Yani sabahtan kapanışa kadar kaç işlem yapma hakkımız var.
2.gene borsada 2-3 günlük işlem yapabilirmiyiz.

3.forex mantığıyla mı çalışıyor
4.forexte çalışan bir sistemi borsada nasıl kullanabiliriz.(forexte güvenilen firma olmadığı için mecburen)

5.borsa verilerine nasıl ulaşabilirim ve gerçi bunların ücretli olduğunu öğrendim
(borsa verisi nasıl ücretli olabilir onuda anlamıyorum)

şimdilik bu kadar cevaplar için teşekkürler.

fuiqo
13-04-2009, 13:16
borsa ile ilgili hiçbirşey bilmiyorum. ancak bazı şeyler sormak istiyorum,

1.Borsada gün içi işlem yapabilirmiyiz. Yani sabahtan kapanışa kadar kaç işlem yapma hakkımız var.
2.gene borsada 2-3 günlük işlem yapabilirmiyiz.

3.forex mantığıyla mı çalışıyor
4.forexte çalışan bir sistemi borsada nasıl kullanabiliriz.(forexte güvenilen firma olmadığı için mecburen)

5.borsa verilerine nasıl ulaşabilirim ve gerçi bunların ücretli olduğunu öğrendim

cevap 1 : borsada seans içinde paranız yettiği kadar al sat yapabilirsiniz. herhangi bir sınır yok.

cevap 2. bu sorunu anlayamadım :D

cevap 3. forex bilmiyorum yardımcı olamayacağım.
cevap 4. cevap 3 gecerli.

cevap 5 . Borsada 2 türlü veri var birincisi derinliksiz veri bunu alım satım yaptığın aracı kurumun ücretsiz olarak hizmetinize sunuyor zaten. 2. türü derinlikli ekran bununda aylık ücretlendirmeleri var. Ceşitli şirketler ücret karşiliğinda bu hizmeti veriyorlar. Derinlik ekranında kademeleri
kim nerden ne aldı kısacası tahtayı canlı canlı izlersin. Derinliksiz ekranda ise hissenin alış satış tutarları, toplam lot sayısı ve hacimi görürsünüz.

fuiqo
13-04-2009, 13:26
Originally Posted by M.7979

iyi akşamlar
benim borsayla ilgili sizin yardımınıza ihitiyacım olucak yardımcı olursanız sevinirim ben iş bankasından 056 dan 16 adet 37 milyonluk XXXX hissesi aldım komisyon bedeli olarak benden 40 kuruş kestiler satış yapmak istediğim zamanda gene 40 kuruş kesmişler birde seans süresi diye bir bölüm var 1 seans 1 gün olarak bunun amacı o günün sonunda hisse yi satmammı gerekiyor uzun vadede hisseyi saklayabilirmiyim birde 3 gün sonrasına takas tarihi diye birşey yazıyo bunu anlıyamadım birde satış yaptımmı para 2 iş günü sonundamı hesaba geçiyor satış yaptıktan sonra tekrar aynı gün içinde alış satış yapabilirmiyim işin aslı ilk defa borsadan bir hisse senedi alıyorum bu iş kafaya taktım ne olursa olsun öğrenmek istiyorum bankadan bilgi de almadım sizlerin tecrübeleri bana göre daha fazla çevremdeki arkadaşlarla borsa konusunu konuşunca gülmeye başlıyorlar hayır borsa oynamak bu kadar zormu riskleri tabiki olucak onu kabul ediyorum.......

------------

Cevap :

- Aracı kurumlar belirlediği komisyon oranlarına göre her alış ve satış yaptığınızda bu bedel sizden kesilir.

- Seans süreleri 1. seans ve 2. seans gün içinde ikiye bölünmüştür. Emir verirken seanslık emirde verebilirsiniz günlük emirde verebilirsiniz. Alım yaptığınızda o seans içinde satmak zorunluluğu yoktur istersen 10 sene sonra satın. bunun yanında 40 günlük zincir emir verme şansınızda vardır. Bu ne işe yarar elinizde x hissesi var siz tatile gidiyorsunuz ve uzun süre ekrana bakamayacaksınız. zincir emir satışı girerek. siz tatildeyken belirlediğiniz fiyata hisse seneti geldiğinde sistem otomatik olarak sizin adınıza senetleri satar.

- Aracı kurumunuzun yatırım hesabında işlem yaptığınız zaman paranız T2 hesabınıza geçer. T2 hesabınızda ki para ile istediğiniz an al-sat yapabilirsiniz yalnız paranızı aracı kurumdan cekebilmeniz için paranızın t2 hesabından t hesabına gecmesi gerekir bunun içinde hiçbir şekilde al sat yapmadan 2 gün beklemeniz gerekmetedir. Sistem bu şekilde işliyor. Anlatımım karışık olmuş ve anlamamışsan anlamadığın kısımları tekrar sorabilirsin. Umarım yardımcı olmusumdur.

KARADENIZ
13-04-2009, 13:37

Borsa verisi ucretli degil. Bu verilere TV kanallarinin altinda kayan yazilar dahil. teletex, internet , gunluk gazete vb her yerden ulasabilirsiniz.

Ucretli olan bu hizmetin bir hizmet saglayici tarafindan belli bir formatla ve alt yapi ile size ulastirilmasidir. Ornegin reuters, matriks, euroline. Birde uzerine derinlik denen, yani hisselerin O anki kademelerini ve tahtalarini gosteren hizmeti de isterseniz, imkb nin standart ucreti uzerinden ayrica ucret odersiniz.

derinlik, kademe , tahta vb nedir diye sorarsaniz , o zaman bu basligin ilk sayflarina bakmanizi siddetle oneririm...hala yanitsiz sorunuz varsa , yine sorarsiniz......//

gaspar
13-04-2009, 16:09
cevaplar için teşekkür ederim.
veriden kastım toplu olarak veri yani diyelim. 2000 yılından beri veri olucak ve bunları metatrader platformuna eklemem lazım ki oradaki sistem çalışsın. ayrıca canlı veriyi anlık olarak alması işlemesi tarzında olucak. yani en son veri ve bundan sonrası için biraz zor bişi ama sistemi borsa üzerine çalıştırmayı deniyorum.

başka bir kafama takılan şey,
gün içi istenilen kadar işlem yapılabilir denmiş (para yettiği sürece)
peki bu işlem anında gerçekleşiyormu. mesala elimde hisse var sat dedim hemen satılıyormu. veya hisse alıcam anında alınıyormu.
çünkü bundan 8-9 sene evvel bir aracı kurumda olan arkadaş hisseyi satım emri verdim satmadılar beklettiler demişti. hala eski sistem mi yoksa borsada yeni sistemler mi oldu

KARADENIZ
13-04-2009, 16:17
gün içi istenilen kadar işlem yapılabilir denmiş (para yettiği sürece)
peki bu işlem anında gerçekleşiyormu. mesala elimde hisse var sat dedim hemen satılıyormu. veya hisse alıcam anında alınıyormu.
çünkü bundan 8-9 sene evvel bir aracı kurumda olan arkadaş hisseyi satım emri verdim satmadılar beklettiler demişti. hala eski sistem mi yoksa borsada yeni sistemler mi oldu

internet bankaciligi uzerinden yapiyorum, enter e basmam ile islemin gerceklesmesi 5 saniye suruyor. hem alirken hem satarken.
ama emrinizi pasife yaziyorsaniz, o zaman bekleyen emirlere giriyor, yani aninda gerceklesmiyor.. ama bekleyen emirlere girmesi de maximum 5 saniyeyi aliyor.

8-9 sene evvel henuz oglum dogmamisti, simdi buyudu kocaman oldu ucuncu sinifa gidiyor.. cok degisti.. bilmem anlatabildim mi.

gaspar
13-04-2009, 16:21
Anladım sağolun,
yani gün içi istediğimiz gibi işlem yapma hakkımız var.
aracı kurum diye birşey yok veya müdahele etme durumunda değil.

peki ne kadarlık bir meblağ ile hesap açılıyor.

fuiqo
13-04-2009, 16:28
aracı kurum işlem yaptığın banka da olabilir başka bir şirkette olabilir artık işlemleri internet üzerinden yapabildiğin için. 5 saniye gibi kısa sürede lot alabiliyor lot satabiliyorsun. Aracı kurum diye bir şey yok diyince yanlış olur. Aracı kurum olmazsa işlem yapamazsın. Bu aracı kurum bankan olabilir.

Meblağ aracı kuruma göre değişiyor genelde min. 100 tl ye al sat yapabiliyorsunuz.

gaspar
13-04-2009, 16:49
cevaplar için çok teşekkürler. aklıma gelen soru oldukça sorarım ama ilk önce şu borsa verilerini(mesala bir hissenin) metatradera atmam lazım. onu yapamadım
günlük olursa sorun olmaz da son günü manuel girerimde gün içi veri işi zor çünkü zaman kalmıyo.

Aslında sorun al-sat değil dediğim gibi başabilirsem bu günlük de olabilir. mesala 1 hafta da olabilir.
sorun borsa verilerin metatrader da işlenmesi ama bakalım nasıl olucak.

fuiqo
13-04-2009, 17:18
metastock programı işini görecektir. programı kullanabilmen için gerekli verileri ücretsiz veri dagitan şirketlerden edinebilirsin. Analizer 2.1 programı ücretsizdir metastock formatında verileri indirebiliyorsun. googleye yazarsan programını bulabilirsin.

Ayrıca burda istediğin şey mevcut sanırım. Arkadaşımız senin istediğin şeyi yapmiş seninde işini yaricaktir

META TRADE
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=30897

KARADENIZ
18-04-2009, 13:07
.................................//

Arkadaşlar
Denizbankın sitesinde Vob 30 için Stoploss 'lu kısa pozisyon (short) emir girişi
için düzenlene sayfa çok anlaşılır değil. SAT deyip (kısa pozisyon almak için) sağ tarftaki şartlı emir bölümünü daha yüksek bir rakam yaptığımda (SToploss için) emir girişinde hata yaptınız diye bir ikaz alıyorum.

Bu sayfada stoploss lu emir girişi için (short pozisyonda) ne yapmalıyım.

Saygılarımla.
http://img407.imageshack.us/img407/2509/capture1e.th.jpg (http://img407.imageshack.us/my.php?image=capture1e.jpg)

Sn.kahraman1285
satış için 37,475 gördüğünde 37,450
alış için 37,475 gördüğünde 37,500 deneyin normalde benim kullandığım ekrana göre farklı ama mantık olarak aynıdır.

stoploss için benim seçeneğim yok mu anladığım kadarıyla.
Satış durumunda (short poz.) eğer sol taraftaki rakam sağdaki rakamdan düşük değilse işlemi kabul etmiyor.:arf:
Bu durumda Sağdaki rakam görüldüğünde soldaki rakam ile emir girişimi yapılıyor?:notr:
Resim sağdaki rakamın soldakinden büyük olduğunda işlem girişini kabul ettiğini gösteren resim
Saygılarımla.

http://img24.imageshack.us/img24/4984/capture2kms.th.jpg (http://img24.imageshack.us/my.php?image=capture2kms.jpg)

carcharias
22-04-2009, 14:39
sayın Karadeniz;

uzun surelerdir üye olmadan okuduğum bu forumda saygı duyarak takip ettiğim önemli "üstad"lardan biri oldunuz. keşke mod olmasaydınız da daha çok katılımınızı okuyabilseydim diye düşündüğümü itiraf etmeliyim. Lakin bu vazifeyi de hakettiğinize de çok inanan birisiyim.allah utandırmasın inşallah, başarılar dilerim.

benin sormak istediğim konu,biraz da sizin şahsi düşüncelerinizle ilgili. şu ana kadar yapmadığım bir işlem olmakla birlikte; borsaya veya borsalara olan katkı ve götürüsü hakkında "açığa satış" konusunun sizin tarafınızdan yorumlanmasını rica ediyorum. yasaklanması-serbest olması konusunu biraz kendi bakış açınızla anlatır mısınız?

sevgi dolu saygılarımla.

yolcutr
27-04-2009, 21:44
iyi günler arkadaşlar benim elimde 0,82 lot gübrf hisse senedi var. bununla ilgili olarak işlem yapamıyorum. işlemlerimi yapmış olduğum yatırım aracını arayıp sorduğumda herhangi bir şey yapamayacaklarını belirttiler. Acaba bununla ilgili bilgisis olan arkadaşlar var mı. bir çözüm yolu var mı. yardımcı olurlarsa sevnirim..............

dursun34
01-05-2009, 09:30
merhaba
bunla ilğili bir yazıyı okumuştum.buldum o yazıyı

Soru:Elimde 0.27 adet Ege Profil hissesinden var. Ne alınıyor nede satılıyor, Bu miktar da bölünmeden kalmıştı. Ne yapmam gerekir.

Cevap:Piyasada küsuratlı payların satışı mümkün değil. Ancak aracı kurumlar müşterilerinden gelen küsuratlı payların satışıyla ilgili talimatları bir araya getirip bir lota tamamladıktan sonra satma yoluna gidebilmekte.

Bu anlamıyla elinde küsuratlı hisse bulunan yatırımcılar çalıştıkları aracı kuruma talimat vererek küsuratlı hisselerin satılmasını talep edebilir. Böylesi bir durumda aracı kurum gelen diğer satış talimatlarını da toplayacaktır. Toplanan paylar 1 lota ulaştığında ise satılacaktır.

Satış neticesinde alınan nakit hissedarlara payları oranında dağıtılacaktır

iyi günler dilerim..
kaynak borsadiyalog tur

YANSIMA
02-05-2009, 16:02
1.imkb30 kağıtlarında açığa satış işlemini hangi kurumlar yapıyor (ben hem ak hemde iş le çalışıyorum bu yok ) ve güvenebileceğimiz bir kurum var mı.
2.açığa satış işleminde vade nasıl belirleniyor.ve işlem nasıl uygulanıyor.
saygılar

KARADENIZ
02-05-2009, 17:31
1.imkb30 kağıtlarında açığa satış işlemini hangi kurumlar yapıyor (ben hem ak hemde iş le çalışıyorum bu yok ) ve güvenebileceğimiz bir kurum var mı.
saygılar

** sanirim ilk sordugunuz soruyu degistirmisiniz... ilk soruda "ACIGA SATIS " tanimi vardi..

svg srdr061 in yukarida ekledigi GUNLUK NET SATICI OLMAK ile ilgili

** Aciga satis ; elde olmayan hisseyi , "dusus beklentisi ile satip' dustukten sonra yerine koymaktir.....

** nasil siz, bir hisseyi bu nasilsa CIKACAK diye alip, ciktiginda da satiyorsaniz...

- aciga satista da, KURUM bu dusecek diye once SATIP, sonra ALIP yerine koyar her iki islemde de alinan / satilan mahsup edildiginde FARK TL hesaba kalir...

** Peki aciga Satis nasil olur ??? ayni aciga alis gibi..
yani +T2 dir..

*bugun aciga alis yaptiginizda T2 de hesaba para yatirmaniz gerekir...
* oysa aciga satis yaptiginizda da T2 de hesaba HISSE getirmeniz gerekir...

* ya satin alirsiniz.. yada VIRMAN yaparsiniz..
yani, benim hesabimda 10.000lot KUZEN var... ama sizde yok..
siz KUZEN in 1.20 den donecegini dusunuyorsunuz ve MENSO kurumundan 1.20 den 10.000 lot satis veriyorsunuz... ama sizin KUZEN yok....

** dolayisiyla bu satisi gerceklestirmek icin T2 de MENSO da 10.000 lot KUZEN iniz olmasi gerek.

** bana cepten pronto diyorsunuz..(italyanlar ALO demez..) abi sende kuzen vardi Pasifik yatirimda.. onu yarin benim MENSO daki xxxw930 portfoye virmanlar misin ..diyorsunuz... yarin ben 1.10 olacagini dusunuyorum alip yerine koyacagim...sana geri gonderirim diyorsunuz..

**bende Pasifik yatirimdan sana gonderiyorum...
islem bittiginde ne oluyor ?? 1.20 den satis 1.10 dan alis.. FARK TL hesapta..

**sen bugun ne yapmaya calisiyorsun ? 1.10 dan alis, 1,20 den satis.. FARK TL hesapta...

bir FARK var mi ?? YOK...
tek fark .. birinde alislarla TAHTA YUKARI YON VERIYOR..
digerinde satislarla TAHTA ASAGI YON VERIYOR...

al sana bir ornek aciga satis icin;

ANELT
dun ve bir onceki gunku takaslari..
gerci bugun satisi 155.000 oldu.. ama sistem guncellemede oldugu icin su an bugunkunu ekleyemiyorum..

-T2 de 80 lotmus METRO
-T1 de yani dun 100.000 lot satmis yani elinde olmayani satmis
T yani bugun 60.000 daha satti..
elinde olmayani satti...

pazartesi bir yerlerden 99.980 lot
sali gunu 60.000 lot daha bulmasi / almasi gerekiyor....

peki acikcinin acigini kapatmaya calismasi ne anlama gelir ??

http://i40.tinypic.com/5cjd6v.jpg

Aciga satisla ilgili benzer bir sorunun yaniti yukarida alintiladim.
Aciga satis / aciga alisin tersidir.

Yani aciga alista elinizde olmayan para ile alis yaparsiniz ve T+2 de parasini odersiniz,

Aciga satista, elinizde olmayan bir hisseyi satis yaparsiniz ve T+2 de hisseyi yerine koymaniz ve paranizi almaniz gerekir.

ama her iki durumda da aciga islemi AYNI GUN kapatirsaniz, T+2 de ARTI yada EKSI fark hesabiniza yansir.

Yani bugun aciga 10.000 lot X hissesi aldiniz 3.00 den ve 3.20 den sattiniz. 0,20 lik fark TL T=2 de hesabiniza gecer.

bugun 10.000 X hissesi sattiniz ACIGA 3.20 den yani aslinda elinizde yok ve ikinci seans 3.00 den 10.000 lot X aldiniz.. aradaki 0.20 lik TL fark T+2 de hesabiniza gecer.

sistem bu sekilde calisir, U30 / U50 / U100 ayrimi yoktur.

ve benim bildigim ACIGA ISLEMLER .. KY tarafindan ancak telefon araciligi ile broker / yatirim kurumu musteri temsilcisi tarafindan yapilir.
Yani internetten islem yapiyorsaniz, paraniz olmadiginda alim yapamadiginiz gibi , hisseniz olmadiginda da satis yapamazsiniz.BY iseniz zaten sorun yok.. :he:

2) yukaridaki aciklamada goreceginiz gibi VADE diye bir sey yoktur. Aciga satis yaptiysaniz

I) ayni gun alis yapip kapatabilirsiniz. fark eksi/arti hesaba kalir.
II) T+2 de yani 2 gun sonra ayni adette hisseyi bir yerlerdenn bulmaniz gerekir. yani nasil hesabinizdaki parayi baska birinin hesabina havale yada EFT yapabilirseniz, yatirim hesabindaki hisse senedini de baskasina havale yapabilirsiniz. Bu sekilde acik kapanir.

KARADENIZ
02-05-2009, 17:48
saygılar

sn yansima,

aciga satis/alis islemleri ile ilgili son bir mesajda bu.. kabarik alintiya gerek yok.. linki koyuyorum.....:he:
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3056687&postcount=300

xtigerby
05-05-2009, 14:43
sn karadeniz
ben de şu temettü ve bedelsiz işini anlamadım :) hisse temettü verecek deniyor ve bakıyorsunuz hisse alıp başını gitmiş.bunun mantığı nedir?bildiğim kadarıyla kar payını para olarak hesaba yatıyormuş temmettü de .zaten hisse temettü oranında bölündüğünden yine sonuç aynı olmuyor mu?ha senedi satıp paraya çevirdiniz,ha temettü verdi?bu farkı açıklar mısınız?

KARADENIZ
05-05-2009, 15:30
sn karadeniz
ben de şu temettü ve bedelsiz işini anlamadım :) hisse temettü verecek deniyor ve bakıyorsunuz hisse alıp başını gitmiş.bunun mantığı nedir?bildiğim kadarıyla kar payını para olarak hesaba yatıyormuş temmettü de .zaten hisse temettü oranında bölündüğünden yine sonuç aynı olmuyor mu?ha senedi satıp paraya çevirdiniz,ha temettü verdi?bu farkı açıklar mısınız?

Ah ben de bir bilsem.. :he::he:
bu temettu, bedelsiz ve bedelli olaylarina benim de kafam basmiyor.
Bu yuzden elimde boyle hisse varsa, arkama bakmadan satip kaciyorum.

ama yanilmiyorsam bu baslikta bolunme ve temettuler ile ilgili yazi var diye animsiyorum ...//

kazankazan
06-05-2009, 08:16
Bazı yerlerde 20 milyar ın üzerinde kar yaparsan vergi dairesine beyanname vermen gerekir diyorlar. Bu olayın aslı nedir? Niye beyanname veriyoruz? Vermezsek ne olur. Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler...

smist89
06-05-2009, 23:03
Sn.Karadeniz yazılarınızi özenle okuyorum,benimde aklıma takılan bir soru var,sorum şöyle:
Örneğin, bir şirket yüzde 60 bedelsiz bölünme kararı almışsa ve o hissenin bölünme fiyatı 1.00 ise bedelsiz bölünme sonrası yeni fiyatı kaç lira olur?

kazankazan
07-05-2009, 07:44
1/1,6=0,625 olur

Sn.Karadeniz yazılarınızi özenle okuyorum,benimde aklıma takılan bir soru var,sorum şöyle:
Örneğin, bir şirket yüzde 60 bedelsiz bölünme kararı almışsa ve o hissenin bölünme fiyatı 1.00 ise bedelsiz bölünme sonrası yeni fiyatı kaç lira olur?

KARADENIZ
07-05-2009, 08:38

1/1,6=0,625 olur

Evet. sanirim 2 sayfa geride, sevgili Bear.Bull ayrintili bir sekilde bolunmeleri tanimlamis. isinize yaracaktir.:yes:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24857&page=28

kazankazan
07-05-2009, 08:58
Sn. Karadeniz, benim sorumla ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler...

Evet. sanirim 2 sayfa geride, sevgili Bear.Bull ayrintili bir sekilde bolunmeleri tanimlamis. isinize yaracaktir.:yes:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24857&page=28

KARADENIZ
07-05-2009, 09:22
Bazı yerlerde 20 milyar ın üzerinde kar yaparsan vergi dairesine beyanname vermen gerekir diyorlar. Bu olayın aslı nedir? Niye beyanname veriyoruz? Vermezsek ne olur. Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler...

sn kazankazan,

"bazi yerlerde " demissiniz, ama acikcasi ben duymadim, o yuzden yanit vermedim.

Ama konuyu bilen birileri mutlaka not birakacaktir...//

cengaver
07-05-2009, 09:27
Ş irket topiğinde yazdım ilgilenen olmadı.Mesele eski yeni tahtaları.
Örnek Tire.
Genel kurul 13 Mayıs 13.30 da.Toplantı oldu ve yönetimin kar dağıtmama teklifi onylandı.14 Mayısta eski yeni birleşir ve serbest marj uygulanır.13 ünde açığa resmi eski satışı yapıp yeni alsam 15 indeki takasta birbirlerini karşılarlar mı? Problem doğar mı?
Şahsi yorumunuz ve somut bir örnek verebilirmisiniz.

guneysu
07-05-2009, 09:27
20 milyar kar.. borsada kazanıncamı vergi dairesine beyanneme verilmesi gerekir diye soruyorsun..

sorun tam net değil..

20 milyar borsada nasıl kazanacaksın.. bu 20 milyar eski para ile olmasın..

kazankazan
07-05-2009, 09:37
Evet eski para. Yeni para olarak 20.000 TL

20 milyar kar.. borsada kazanıncamı vergi dairesine beyanneme verilmesi gerekir diye soruyorsun..

sorun tam net değil..

20 milyar borsada nasıl kazanacaksın.. bu 20 milyar eski para ile olmasın..

asura
09-05-2009, 11:38
Bir şirkete ait piyasadaki hisse senedi adedini nasıl öğrenebilirim?

Teşekkür ederim...

KARADENIZ
09-05-2009, 12:02
Bir şirkete ait piyasadaki hisse senedi adedini nasıl öğrenebilirim?

Teşekkür ederim...

Bana sorarak ogrene bilirsiniz :yes:

internet uzerinde nerde var bilmiyorum, mutlak islem yaptiginiz araci kurumun web sayfasinda bir yerlerde vardir.

Ama ben kullandigim Eurline da su an gorebiliyorum.. hangisi ?

Bear_Bull
09-05-2009, 12:28
http://img217.imageshack.us/img217/2716/vob.png (http://img217.imageshack.us/my.php?image=vob.png)

Bear_Bull
09-05-2009, 12:36
bir köşede dursun 8/5/2009 tarihli piyasa değerleri

küçükten büyüğe doğru sıralı.

http://img216.imageshack.us/img216/2716/vob.png (http://img216.imageshack.us/my.php?image=vob.png)

Registeredtr
11-05-2009, 23:34
Ben sunu ogrenmek istiyorum, genelde şirket temettü dağıtacagını yada bedelsiz sermaye arttırımı yaptıgında yada bedelli sermaye arttırımı yaptıgında;

a-) teorik olarak ( yatırımcılar neyi dusunerek hareket ederler.)

b-) pratik olarak ( genelde hisse nasıl fiyatlanır.)

hisse fiyatı nasıl degisir?

italikkraker
15-05-2009, 22:53
başta sn. karadeniz ve diğer arkadaşlara yardımları için teşekkürler. başlıktaki yazıları okudum ama sanırım benim sorularımın cevaplarını bulamadım. sorularım şunlar:

- hisse bedelsiz bölüneceği zaman bir gün öncesinden de alsak ertesi gün bölünmüş hisselerimiz oluyor. peki hisseyi temettü verdiği günün hemen ertesinde satsak, temettü hakkımız yanıyor mu? satmak için temettünün hesaba geçmesini mi beklemeliyiz?

- ertesi gün tavan/taban olacağını düşündüğümüz bir hisse var. diyelim ki yarın taban açılacak ve ben de mutlaka satmak istiyorum. işlemlerini internetten yapan bir ky olarak hisseyi mutlak surette satabilmemin yolu nedir yarın için? yani mesela akşamdan piyasa değerine satış mı girmeliyim, ne yapmalıyım? yoksa taban fiyatına emrimi verip şansımın yaver gitmesini mi beklemeliyim?

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

KARADENIZ
16-05-2009, 00:06
başta sn. karadeniz ve diğer arkadaşlara yardımları için teşekkürler. başlıktaki yazıları okudum ama sanırım benim sorularımın cevaplarını bulamadım. sorularım şunlar:

- hisse bedelsiz bölüneceği zaman bir gün öncesinden de alsak ertesi gün bölünmüş hisselerimiz oluyor. peki hisseyi temettü verdiği günün hemen ertesinde satsak, temettü hakkımız yanıyor mu? satmak için temettünün hesaba geçmesini mi beklemeliyiz?

- ertesi gün tavan/taban olacağını düşündüğümüz bir hisse var. diyelim ki yarın taban açılacak ve ben de mutlaka satmak istiyorum. işlemlerini internetten yapan bir ky olarak hisseyi mutlak surette satabilmemin yolu nedir yarın için? yani mesela akşamdan piyasa değerine satış mı girmeliyim, ne yapmalıyım? yoksa taban fiyatına emrimi verip şansımın yaver gitmesini mi beklemeliyim?

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

1) temettu verildigi tarihte saat 16.59.59 da, elinizde hisse var ise, temettuye hak kazanirsiniz. Hisseyi sonraki gun satmis olmaniz degistirmez. ertesi gunu temettu rakami hesbiniza alacak gecilmis olacaktir.

2) aynen oyle, tabana yazilir ve hissenizin gitmei icin sansiniza guvenirsiniz. internetten verilen emirlerin hangi siralar ile tahtaya girdigi bu basligin sayfalarinda vardi. ama bu saatte hic arayacak gucum yok..:he::he:

sn PINKY, nin uyarisi ile daha once yazdigim yanlis aciklamayi, arastirip , dogrusunu bulup degistiriyorum.

kendisine tesekkur ederim...
selamlar...........//

italikkraker
23-05-2009, 22:19
cevabınız için teşekkürler sn. karadeniz, temmettü sorularına devam edelim, daha doğrusu bir onaylatma:

diyelim x hissesi için temettü açıklaması geldi. diyorki:
"gercek kisi pay sahiplerine %21,25 brut %18,0625 net olmak uzere 1
tl nominal tutarindaki 1 adet hisse karsiliginda 0,180625 tl,
tam mukellefiyete tabi kurumlar vergisi mukellefleri ile turkiye`de
bir isyeri veya daimi temsilcisi araciligiyla kar payi elde eden dar
mukellefiyete tabi kurum niteligindeki pay sahiplerine de %21,25
brut/net olmak uzere 1 tl nominal tutarindaki 1 adet hisse
karsiliginda 0,2125 tl net kar payi odenecek sekilde yapilacaktir."

şimdi buradan anlayacağımız bizim %18,0625 net temettü alacağımız sanırım. elimdeki 1000 lot hisse için 180,6 TL alacağım. bir gün önce hisse a.o. fiyatı 6,6 lira ise temettü sonrası gün hisse 6,6-0,21=6,4 liradan işlem görmeye başlayacak. yani verilen temettü net yüzde üzerinden olurken fiyat düşümü brüt yüzde üzerinden hesaplanacak. bu hesap doğru mudur?

tabi bir de elime geçen 180 liranın %15i vergi olarak kesilecek. yani temettü ertesi günü hem net-brüt farkından hisse fiyatının fazla düşmesinden hem de temettüden alınan vergi yüzünden kısa süreli zararda olacağım. teşekkürler.

Bear_Bull
23-05-2009, 23:19
tabi bir de elime geçen 180 liranın %15i vergi olarak kesilecek. yani temettü ertesi günü hem net-brüt farkından hisse fiyatının fazla düşmesinden hem de temettüden alınan vergi yüzünden kısa süreli zararda olacağım. teşekkürler.

Kesilen vergi tutarı kadar otomatik zarar edersiniz (fiyat yukarı gitmezse) aynen doğrudur.

wisconsin
28-05-2009, 23:31
Originally Posted by trakyalı
ARCLK - ARCELIK
Aracı Kurum Dağılımı - [28.05.2009]
Net Lot: 4,600,609 T. Lot: 28,990,381 Net/Toplam: %15.87 Net(5): -180,719 %-3.93

Alıcılar
İlk 5
Net Lot: 3009863
Yüzde: 65.42
Maliyet: 2.280

Satıcılar
İlk 5
Net Lot: -3190582
Yüzde: 69.35
Maliyet: 2.288

Alan Net Lot % Maliyet
EFG ISTANBUL 900000 19.6 2.252956
ZIRAAT YAT. 681580 14.8 2.29664
YAPI KREDI YAT. 540175 11.7 2.27427
FINANS YAT. 488098 10.6 2.289035
MIRA MENKUL 400010 8.7 2.309999
DIGER 1590746 34.6 0

Satan Net Lot % Maliyet
GARANTI YAT. 1507727 32.8 2.282543
IS YATIRIM 564269 12.3 2.315691
GFC GENERAL 422450 9.2 2.303432
YATIRIM FINANSM 357565 7.8 2.260404
DENIZ YATIRIM 338571 7.4 2.27238
DIGER 1410027 30.6 0
Merhabalar arkadaslar... burada bi takas ornegi var , simdi ben bu takas ornegini dogru sekilde yorumlayacak , yada baktigim bi bear bull arkadas in anladigini anlayacak bilgiye nereden erisebilirim... kitap, website vs.. hayirli geceler

KARAMURAD
30-05-2009, 18:55
İş'te yatırımdan bugün serbest emir verdim.. işlem ne zaman gerçekleşir? hafta sonu olduğu için kendilerinden öğrenemiyorum.. daha önce FinansInvest'ten verdiğim serbest emirler hep 5 dk (yani 09:55, 14:05) gecikmeli gerçekleşti.ve beni zarara uğrattı. bu da öylemi olur?.bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

derya78
01-06-2009, 14:35
slm size sorum mndrs mesela kademelerin tümünde 0,35 0,36 0,37 0,38 de satıcılar bekleyen toplamı : 1,000,000 lot diyelim

0,30 0,31 0,32 0,33 0,34 ise alıcılar 3,00,000 lot diyelim bu durumda alıcılımı oluyor

dün mesala mndrs 0,34 kapattı yukarıdaki emirlere göre seans açıldımı diyelim menderes 0,35 0,36 çıkıyor

EGE2000
01-06-2009, 20:43
Bedelli Sermaye Arttırımı yapan bir hisse varsa elimde ve bedelliye katılmak istemiyorsam bunun rakkamsal etkisi ne olur? bilgi almam mumkunmü?
Örneğin :
100 lot hissem var
hissenin fiyatıda 5 TL olsun
%100 bedelli açıkladı.
ve ben katılmadım...elimdeki hisse adedi yada fiyatı ne olur?

pinky
01-06-2009, 23:03
Bedelli Sermaye Arttırımı yapan bir hisse varsa elimde ve bedelliye katılmak istemiyorsam bunun rakkamsal etkisi ne olur? bilgi almam mumkunmü?
Örneğin :
100 lot hissem var
%100 bedelli açıkladı.
Kullananların 200 hissesi olur. Maliyetleri de 6 TL olacağından, hisse başı fiyatı yaklaşık 3 TL olur.

Sizinde fiyatı 3 lira olan 100 hisseniz olur.

Bu durumda 2 seçeneğiniz var. Ya kullanmak ya da sermaye attırımı tarihini kaçırmadan satmak.

Bear_Bull
01-06-2009, 23:30
Örneğin :
100 lot hissem var
%100 bedelli açıkladı.

%100 bdl ye katılırsanız

100 hisseniz 200 hisse olur.
katılmazsanız 100 olarak kalır

Kullanmazsanız = 5+1= 6/2=3 tl ye düşeceğinden hisse başına 2 tl zarar edersiniz.

ama illede bedelliye katılmıyacağım diyorsanız Çözüm=
xxxxxR olarak bedelli bölünme tarihinde açılacak tahtadan Ruçhan kuponlarınızla bedelli hakkını parasını yatırıp fazladan kullanmak isteyen kişi/kişilere satarak.(aracı kurumunuzu arayıp telefon ile ilk bölünme günü bile satabilirsiniz. genelde 10 iş günü içinde R tahtaları kapanır.)

hisseniz = 3 tl + (muhtemelen Ruçhan fiyatı 2 tl) yine = 5 tl yapacak ne kar ne ziyanla 100 adet hisseniz ve + 200 tl ruçhan bedeli kenarda olmak üzere aynı lot hisse ile yatırımlarınıza devam edebilirsiniz.

Müşteri temsilcinizi arayıp daha detaylı bilgide alabilirsiniz.

guneysu
02-06-2009, 00:13
Müşteri temsilcinizi arayıp daha detaylı bilgide alabilirsiniz.

telefonunuzu yazmamışsınız :):)

Bear_Bull
02-06-2009, 00:23
telefonunuzu yazmamışsınız :):)

yazalım o zaman :he::he: 0900-900 ayı bğa :wink: oldumu ?

şaka bir yana.

Selim Abi bu gibi durumların buralarda basitçe sorulup öğrenilmeye çalışılmasına şaşıyorum.

Bu gibi bilgileri Müşteri Temsilcilerinden alamıyorlarsa ve bu konular ile ilgili yeterli bilgileri yoksa Bu borsadan ne/nasıl kazanacaklar ?

guneysu
02-06-2009, 00:31
Svg bull

şaka olarak soruyordur bence...

41 yaşında yazıyor orda..

bu yaşta, bu kadar basit şeyleri bilmeden borsada senet alıp satacağına ihtimal vermiyorum..

herkes kazansa kaybeden olmaz.. buda borsanın kuralına aykırı :D

smist89
05-06-2009, 13:24
Arkadaşlar yatırım ortaklık hisselerinde kazancımızın yüzde 10 nunu gelir vergisi olarak ödüyor muyuz, bilgisi olan var mı?

italikkraker
05-06-2009, 18:43
tekrar merhaba,
temettü vergisi konusunda tereddüte düştüm. elimdeki hisseden hakkım olan temettü miktarı net yüzdesi üzerinden hesabıma yatmış. hesabıma yatarken az miktar komisyon vs. kesintileri yapılmış ama herhangi bir %15 lik vergi kesintisi olmamış. aracı kurumuma sordum. senelik bazda beyan sınırının 22bin lira olduğunu söylediler. yani senelik olarak bu rakamın altındaki temettü gelirlerinin vergiye tabi olmadığını söylediler. zaten hesabıma yatan paradan bir kesinti de olmamış dediğim gibi.

bu durumda ben %15 kesintiden muaf mı olacağım temettüden aldığım para 22bin lira altında olduğu için? eğer böyleyse bütün hesaplar değişir, küçük meblağlarla oynayan küçük yatırımcı için farklı bir durum ortaya çıkar. açıkçası ben aracı kurumun bu cevabından emin olamadım.(cevaplayan eleman biraz acemiydi gibi geldi bana) lütfen bilgisi olan arkadaşlar paylaşsınlar tecrübelerini. teşekkürler.

Bear_Bull
05-06-2009, 22:39
Arkadaşlar yatırım ortaklık hisselerinde kazancımızın yüzde 10 nunu gelir vergisi olarak ödüyor muyuz, bilgisi olan var mı?

Hisse senetlerinden VERGİ kalkmasına rağmen YATIRIM ORTAKLIK larında halen devam etmektedir

Örnek

Komisyonlar çıktıktan sonra 1000 tl kar ettiniz % 10 u olan 100 tl. vergi olarak ödenir (hesabınızdan kesilir) (3 er aylık dönemlerde ise Vergi Dairesine Araı kurum tarafından ödenir)
(Ödeme yapılmadan ilgili Dönem içinde tekrar YO senetlerde zarar ederseniz daha önceden kesinti yapılmış bölümden vergi iadesi olarak hesabınıza iade edilir).

tekrar merhaba,
temettü vergisi konusunda tereddüte düştüm. elimdeki hisseden hakkım olan temettü miktarı net yüzdesi üzerinden hesabıma yatmış. hesabıma yatarken az miktar komisyon vs. kesintileri yapılmış ama herhangi bir %15 lik vergi kesintisi olmamış. aracı kurumuma sordum. senelik bazda beyan sınırının 22bin lira olduğunu söylediler. yani senelik olarak bu rakamın altındaki temettü gelirlerinin vergiye tabi olmadığını söylediler. zaten hesabıma yatan paradan bir kesinti de olmamış dediğim gibi.

bu durumda ben %15 kesintiden muaf mı olacağım temettüden aldığım para 22bin lira altında olduğu için? eğer böyleyse bütün hesaplar değişir, küçük meblağlarla oynayan küçük yatırımcı için farklı bir durum ortaya çıkar. açıkçası ben aracı kurumun bu cevabından emin olamadım.(cevaplayan eleman biraz acemiydi gibi geldi bana) lütfen bilgisi olan arkadaşlar paylaşsınlar tecrübelerini. teşekkürler.

Hangi senetten % kaç temettü aldınız?
Brüt ne kadar açıkladı?
Hesabınıza Net olarak yansıyan ne?
Tmt verdiği gün bir önceki güne göre Hissenin açılış Baz fiyatı ne oldu?

Bu bilgilere göre yukarıdaki hesapları yapar, Hesap extrenize bakarsanız Tmt nün Brüt orana göre % 15 oranında eksik olarak hesabınıza geçtiğini görürsünüz.

(yukarıda diğer arkadaşa yapılan açıklamaya ters olarak YO lardanda temettülerde Vergi kesilmiyor. Bilginiz olsun ***)

çakvi
06-06-2009, 00:20
iyi akşamlar

yerimi bilmiyorum ama bir sorum vardı yardımcı olan ve fikri olan varsa sevinirim.
iki kurumdan hisse almıştım. Birisi alkim birisi carfa ikiside temettü verdi. bir kurum temettü günü hem parayı geçmiş hesaba hemde maliyetim temettü oranı kadar aşağı çekmiş rakamsal olarak. diğer kurum sadece parayı geçmiş. ama maliyeti temettü oranı kadar düşmemiş. Aradım kurumu itiraz ettim. ama gene değiştirmediler. Bu durumda maliyeti temettü oranı kadar aşağı çekmeyi diğer kurum yanlışmı yaptı. diğer kurum kasıtlı olarak bu oranı aşağı çekmiyor veya bu işi bilmiyorlarmı uyardığım halde neden yapmıyorlar. yoksa belli bir süresi mi var. iki kurum neden farklı farklı işlem yaptı. maliyetimi düşürmediğinden tabiki kaybım var. bu konuda işin doğrusu nedir. ne yapmam gerekir. bu konuda yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim. ayrıca temettüler birisi 10 gün önce birisi 35 gün önce hesaba geçmiş. kurumun biri aynı gün maliyetleri ve para işini halletmiş. diğeri sadece para işini. ne yapabilirim
saygılarımla.

italikkraker
06-06-2009, 02:02
Sayın Bear Bull,
öncelikle cevabınız için teşekkürler. ben alkim den temettü aldım. açıklanan brüt temettü %35, net temettü %29,769 idi. benim hesabıma yatan para da elimdeki hisselerin lot adedinin 0,29769 ile çarpılmasından bulunan para miktarı kadardır. yani hesabıma yatan para net yüzde üzerinden yattı. anladığım kadarıyla brüt ve net arasındaki fark (ki %15 e tekabül ediyor) zaten benim hesabıma geçmeyerek bir nevi önceden kesilmiş halde. bu durumda vergisini zaten ödemiş oluyorum sanırım, öyle mi? (hisse fiyatının düşüşü konusunda herhangi bir sorun yok, o kısmı yeterince açık benim için zaten.)

aracı kurumdan derler ki: eğer temettü gelirim senelik bazda 22 bin lirayı geçseydi, beyan etmem gerekirdi. benim temettüm cüzzi miktarda. tipik ky yim ben:)

guneysu
06-06-2009, 02:51
iyi akşamlar

yerimi bilmiyorum ama bir sorum vardı yardımcı olan ve fikri olan varsa sevinirim.
iki kurumdan hisse almıştım. Birisi alkim birisi carfa ikiside temettü verdi. bir kurum temettü günü hem parayı geçmiş hesaba hemde maliyetim temettü oranı kadar aşağı çekmiş rakamsal olarak. diğer kurum sadece parayı geçmiş. ama maliyeti temettü oranı kadar düşmemiş. Aradım kurumu itiraz ettim. ama gene değiştirmediler. Bu durumda maliyeti temettü oranı kadar aşağı çekmeyi diğer kurum yanlışmı yaptı. diğer kurum kasıtlı olarak bu oranı aşağı çekmiyor veya bu işi bilmiyorlarmı uyardığım halde neden yapmıyorlar. yoksa belli bir süresi mi var. iki kurum neden farklı farklı işlem yaptı. maliyetimi düşürmediğinden tabiki kaybım var. bu konuda işin doğrusu nedir. ne yapmam gerekir. bu konuda yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim. ayrıca temettüler birisi 10 gün önce birisi 35 gün önce hesaba geçmiş. kurumun biri aynı gün maliyetleri ve para işini halletmiş. diğeri sadece para işini. ne yapabilirim
saygılarımla.

tam yeri burası...

iki ayrı aracı kurumdan işlem yapacak kadar profesyonel olmuşsunuz.. :cool:

maliyeti temettü kadar aşağı yapmış, yapmamış ne değişecek, o kısmı anlayamadım.. ekranda maliyeti sıfır görsen mutlumu olacaksın.. sen kaça aldığını biliyorsun.. maliyetinden temettüyü düş.. ortaya çıkanı yeni maliyetin olarak kabul et.. temettüler hesabına geçmesi önemli, geçmişse salla gitsin..

yoksa bu soruda benim anlayamadığım gizli bir sorumu var ayrıca.... cevaptan memnun olmadıysanız.. daha açıklayıcı bir soru alalım..:yes:

guneysu
06-06-2009, 02:55
Sayın Bear Bull,
öncelikle cevabınız için teşekkürler. ben alkim den temettü aldım. açıklanan brüt temettü %35, net temettü %29,769 idi. benim hesabıma yatan para da elimdeki hisselerin lot adedinin 0,29769 ile çarpılmasından bulunan para miktarı kadardır. yani hesabıma yatan para net yüzde üzerinden yattı. anladığım kadarıyla brüt ve net arasındaki fark (ki %15 e tekabül ediyor) zaten benim hesabıma geçmeyerek bir nevi önceden kesilmiş halde. bu durumda vergisini zaten ödemiş oluyorum sanırım, öyle mi? (hisse fiyatının düşüşü konusunda herhangi bir sorun yok, o kısmı yeterince açık benim için zaten.)

aracı kurumdan derler ki: eğer temettü gelirim senelik bazda 22 bin lirayı geçseydi, beyan etmem gerekirdi. benim temettüm cüzzi miktarda. tipik ky yim ben:)

eğer hisseler sahsınıza ait değil, bir şirket adı altında topladıysanız.. o zaman bürüt verilecekti size, sizde o geliri şirketinizde gelir gösterip ordan vergisini verecektiniz..

maliye KY yı korumak adına, parayı peşin alıyor:kahkah: sonra unutur vermezsiniz.. başınız maliye ile belaya girmesin diye.. suyun başında iken su kovaya dolmadan kendi payını alıyor....

çakvi
06-06-2009, 09:23
tam yeri burası...

iki ayrı aracı kurumdan işlem yapacak kadar profesyonel olmuşsunuz.. :cool:

maliyeti temettü kadar aşağı yapmış, yapmamış ne değişecek, o kısmı anlayamadım.. ekranda maliyeti sıfır görsen mutlumu olacaksın.. sen kaça aldığını biliyorsun.. maliyetinden temettüyü düş.. ortaya çıkanı yeni maliyetin olarak kabul et.. temettüler hesabına geçmesi önemli, geçmişse salla gitsin..

yoksa bu soruda benim anlayamadığım gizli bir sorumu var ayrıca.... cevaptan memnun olmadıysanız.. daha açıklayıcı bir soru alalım..:yes:

sayın güneysu ilginize teşekür

durum şu işbankasından aldığım 1700 lot 8750 maliyetli alkim için 500 ytl temettü hesapta maliyet kısmı temettüden sonra otomatik olarak 8450 tl oldu. şimdi bu kağıt 8450 olsa satsam zarar yok. diğer kurum ataonline. 1000 lot almıştım 7990 lira ortalamadan oda 300 ytl geçmiş. maliyet aynı rakam duruyor. zaten kağıt fiyatı şu an 5650 tl yani maliyeti temettü kadar düşürmemiş. bu durumda ataonline maliyeti aşağı çekmiş olsa yüzde 25 zararda olcaktım. düşürmediğinden yüzde 30 zarardayım sistemdede böyle gösteriyor aradaki olay bu. bugün satmak istesem 7990 satıyor aracı kurum. normal olarak 7650 düşürmesi gerekiyor. uyardım gene değiştirmediler.işbank ise ben hiç bakmadan sormadan otomatik düşürmüş. bu kurumlardan biri doğru biri yanlış yapıyor ama hangisi. herhal işbankası değil. diğer aracı kurum. bunu düzeltmek için ne yapmalıyım.
saygılar.

madencix
06-06-2009, 12:55
bu haber ne anlama geliyor....
Okan Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’nin 01.06.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır. “Konu: Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri:VIII, No: 54 sayılı Tebliği uyarınca yapılan açıklamadır. Şirketimiz Yönetim Kurulu, 29.05.2009 tarihli toplantısında; İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı’nın 25.05.2009 tarih ve 302 sayılı Genelgesinde usul ve esasları belirleen, Sermaye Piyasası Kurulu’nun yayınlamış olduğu, Seri: VIII, No: 54 sayılı Tebliği, 21’inci maddesi 4’üncü bendi gereğince, Şirket hisselerimizin işlem sıralaranın geçici kapatılması talebinde bulunmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun yayınlamış olduğu Seri: VIII, No: 54 sayılı Tebliği, 22’inci maddesi 4’üncü bendi gereğince, İMKB ve SPK aracılığı ile kamuya yapılacak, mali tablo ve yıllık raporları, özel durum açıklamaları dahil her türlü bildirimi yapmak üzere; Yönetim Kurulu üyelerimizden, Muhammet Muammer Gürbüz, Abdullah Turalı ve Mahmut Kemal Aydın’ın herhangi ikisinin müştereken temsil etmelerine, karar vermiştir.”

KARADENIZ
06-06-2009, 13:12
bu haber ne anlama geliyor....
................
........ herhangi ikisinin müştereken temsil etmelerine, karar vermiştir.”

Olagan bildirimler (bilanco vb ) disinda SPK , olagandisi hareketlilik, medya vb de cikan haberler, mucbir durumlar vb konularinda Sirketlerden aciklama isterler. (eger sirket daha once aciklamadiysa )

Eger istenen aciklama belirtilen sure icinde yapilmadi ve ek sure de alinmamis ise, o zaman hisse senedinin tahtasi gecici olarak (genel de aciklama gelene kadar ) kapali kalir.

Yapilacak aciklama ve bilgiler Sirketler ilgili oldugu icin onune gelen bu aciklamayi yapamaz. Cunku yapilacak aciklamalara gore, bilgilere gore insanlar yatirim yaparlar... alirlar, satarlar vb..

bu yuzden sirket adina yapilacak aciklalari,verilecek bilgileri , Sirketi temsil etme yetkisi olan kisilerce yapilmasi gerekir..

Sonuc : Yonetim Kurulu bu kisilere yetki vermis.. yani bunlarin dedigi dikkate alin, onlarin disinda sirketten bile olsa, bizim adimiza aciklama yapan kisilerin dedikleri OKANT olarak bizi baglamaz....anlamindadir...//

Bear_Bull
06-06-2009, 14:04
http://www.kap.gov.tr/yay/ek/index.aspx

adresine yapılacak bildirimlerle ilgili olarak KAP şirketlerden
açıklama/bilgi gönderecekYetkili kişileri bildirmesini istemişti.

Aynı açıklama tüm şirketlerden gelmesi lazım.

nunu74
06-06-2009, 18:09
sevgili bear bull, ben e-broker'i hic kullanmadim. bugun inceleme firsatim oldu matriksi. bazi seyler farkettim ama emin degilim. mesela e-broker'a sinyal gonder ne demek? bu robot gibi birsey degildir herhalde. sevgiler...
not: adalardaki cayi unutmadim.:).

Bear_Bull
06-06-2009, 19:24
sevgili bear bull, ben e-broker'i hic kullanmadim. bugun inceleme firsatim oldu matriksi. bazi seyler farkettim ama emin degilim. mesela e-broker'a sinyal gonder ne demek? bu robot gibi birsey degildir herhalde. sevgiler...
not: adalardaki cayi unutmadim.:).

Geldiğinizde çay içerken anlatsam :he::he:

Eğer bir sistem kullanıyorsanız

grafiğiniz açık ve förmülünüz üzerinde çalışıyor durumda ise

http://img4.imageshack.us/img4/2719/ebrokeremiryolla.png (http://img4.imageshack.us/my.php?image=ebrokeremiryolla.png)

ayarlamalarınızı yaparsanız

ebroker emri hazırlayıp ekranınıza getirir kendisi emir yollamaz.

size sadece POZ sayısı yazıp emri aktif etmek kalır.

kolay gelsin.:fl:
Selamlar.

guneysu
06-06-2009, 19:34
sayın güneysu ilginize teşekür

durum şu işbankasından aldığım 1700 lot 8750 maliyetli alkim için 500 ytl temettü hesapta maliyet kısmı temettüden sonra otomatik olarak 8450 tl oldu. şimdi bu kağıt 8450 olsa satsam zarar yok. diğer kurum ataonline. 1000 lot almıştım 7990 lira ortalamadan oda 300 ytl geçmiş. maliyet aynı rakam duruyor. zaten kağıt fiyatı şu an 5650 tl yani maliyeti temettü kadar düşürmemiş. bu durumda ataonline maliyeti aşağı çekmiş olsa yüzde 25 zararda olcaktım. düşürmediğinden yüzde 30 zarardayım sistemdede böyle gösteriyor aradaki olay bu. bugün satmak istesem 7990 satıyor aracı kurum. normal olarak 7650 düşürmesi gerekiyor. uyardım gene değiştirmediler.işbank ise ben hiç bakmadan sormadan otomatik düşürmüş. bu kurumlardan biri doğru biri yanlış yapıyor ama hangisi. herhal işbankası değil. diğer aracı kurum. bunu düzeltmek için ne yapmalıyım.
saygılar.

senin için bir şey fark etmez... ordaki maliyet 7990 olmuş , 7650 olmuş.. sonuçta senin gerçek maliyetin 7650 olduğuna göre.. kağıdı bugün satsan %25 zararla satmış olacaksın..

orda işlem hatası olarak maliyet 4000 gözükse, sattığın zaman %25 kar göstersede.. hesabındaki para değişmeyeceğine göre ordaki maliyet göstergesinin senin gerçek maliyetine hiç bir etkisi yoktur.. reel anlamda..

nunu74
07-06-2009, 00:13
kolay gelsin.:fl:
Selamlar.

cok tesekkurler sevgili bear bull.:cool:.

Registeredtr
22-06-2009, 23:00
İşlem hacmi ile fiyatın artması
İşlem hacmi azalırken fiyatın artması
İşlem hacmi ile fiyatın azalması
İşlem hacmi artarken fiyatın azalması
neye delalettir. yukarıdaki senaryolardan hangisi iyidir?

İkinci sorum ise; borsadaki tecrubeli ustadlara borsada genel temaül nediR? yaz aylarında borsa duser yada durgunlugamı duser. yada tek sayılı yılların kapanısları dahamı iyi olur (bkz. ahmet mergen yorumu)

yorumlarınızı bekliyorum tesekkurler.

Efsane_
29-06-2009, 01:48
merhaba...

takaslara bakıyorum matriksten... takas analizi yapınca bir kağıtta bakıyorum 15 milyonun üstünde para girişi görünüyor...takas analizinde..

para giriş çıkışına bakıyorum 1 -2 milyon anca var..

hepsi böyle.... neden bukadar arada fark var ?

mursay38
02-07-2009, 11:30
gözaltı piyasasında alım satım yapmak, hızlı yükselip düşmesi dışında, ne gibi durumlar gösterir. işlem yaparken farklı bir uygulama yapılıyor mu?

mursay38
02-07-2009, 11:35
bu arada, uzunca zamandır uğraşmama rağmen, üye olamadığım için, sevgili Karadeniz'e yorumlarından ve yol göstermelerinden dolayı teşekkür ederim. keşke daha önceki sayfasında yeniden yorumlarına devam etse... son olarak da, fenis sayfasında yaptığı yorum ve açıklama için ayrıca teşekkür ederim.

GOODFATHER
04-07-2009, 20:07

İkinci sorum ise; borsadaki tecrubeli ustadlara borsada genel temaül nediR? yaz aylarında borsa duser yada durgunlugamı duser. yada tek sayılı yılların kapanısları dahamı iyi olur (bkz. ahmet mergen yorumu)

1. si iyidir aşağı dönüş olduğunda hisseden çıkılmalı.
2. si spekülatif hareketlerde görülür hacim artınca çıkılmalı
3. sü Aşağı düşen hissede her an yukarı dönüş olabilir
4. sü Aşağı yönlü güçlü düşüş işaretidir.Hacmin düşmesi beklenmeli

Yaz ayları yatay ve genel olarak düşüş geçer.
Geçen hafta bu başaldı zannediyorum.
Tek çift ise bence mantıklı değil, falcılık olur.

Registeredtr
05-07-2009, 02:26
1. si iyidir aşağı dönüş olduğunda hisseden çıkılmalı.
2. si spekülatif hareketlerde görülür hacim artınca çıkılmalı
3. sü Aşağı düşen hissede her an yukarı dönüş olabilir
4. sü Aşağı yönlü güçlü düşüş işaretidir.Hacmin düşmesi beklenmeli

Yaz ayları yatay ve genel olarak düşüş geçer.
Geçen hafta bu başaldı zannediyorum.
Tek çift ise bence mantıklı değil, falcılık olur.

tesekur ederim cevaplar icin.

randomwalker
07-07-2009, 00:33
merhaba...

takaslara bakıyorum matriksten... takas analizi yapınca bir kağıtta bakıyorum 15 milyonun üstünde para girişi görünüyor...takas analizinde..

para giriş çıkışına bakıyorum 1 -2 milyon anca var..

hepsi böyle.... neden bukadar arada fark var ?

virmanlar, bölünmeler...kuvvetle muhtemeldir ki en büyük iki etkendir...
takas analizinde para giriş çıkışı dikkat dağıtıcı olabileceği gibi yanıltıcı da olabilmektedir..
acizane tavsiyemiz; hisse değişimlerine odaklanmanızdır...:arf:

meby
13-07-2009, 13:25
CUMA günü satılan malın parası pazartesi blokeden kurtulmaz mı?
nerdeeyse T+3 oluyor. anlamadım

pinky
13-07-2009, 14:10
CUMA günü satılan malın parası pazartesi blokeden kurtulmaz mı?
nerdeeyse T+3 oluyor. anlamadım
1 iş gününde kurtulmaz, yani T+1 de.
T+2 Salıdır. Sabır

Achiles
14-07-2009, 22:18

Sn GOOTFATHER cevaplandırmış sorunuzu. Biraz daha açacak olursak;

1-İşlem hacmi artıyor fiyat artıyor. Yani hisse sürekli el değiştirerek ilerliyor. Sürekli yeni maliyetlenmeler oluşuyor. Gorili her defasında başkası sırtına alıyor. Hisseye talep var. Artan fiyatın etkisini filitrelemek için işlem adedine de bakılabilir.

Kendinden kendine yapılan işlemleri filtrelemek için, yeni işlem hacmi entrümanları geliştirildi, özellikle matriksdata ekibince. Net para giriş çıkışları, aktif işlem hacmi v.s..ancak yine tam olarak gerçek işlem hacminin oluşması için mevcut kuralların daha etkin kullanımı gerekmekte..

2-İşlem hacmi azalırken fiyat artıyorsa, ya da bir fiyat artışının sonlarına doğru artık işlem hacmi düşmeye başlamışsa, fiyat yeterince şişmiştir. Yön değiştirecektir. Alanlar beklemektedir, yeni alımlar cılızlaşmaktadır. Ya da bir çağrı fiyatı açıklanmıştır. Alan almış, hedef fiyata yaklaşılmış, beklenilmektedir.

Ya da hisse tamamen belli grupların eline geçmiş, artık tahtada satıcı kalmamıştır, şirketin piyasa değeri arttırılıp başka ortaklıklar kurulacaktır.

3-İşlem hacmi ile fiyatın azalması genel olarak iyidir. Yani fiyat geri çekilirken hacmin artmaması satış yapılmadığını gösterir. Geçici bir duraksama yaşanmış, bir gündem maddesinin sonucu bekleniyor, fiyat çok aşağılara sarkmış, ama bu çok da umursanılmıyor. Gündem maddesi iyi olarak atlatılırsa, hemen sert yukarı yönde fiyat düzelmesini yapar.

Ya da..tahtada satış var, ama çok kötü bir şey olmuş..alan alış yazan yok..tahta direk aşağıya gidiyor..Bu tabi farklı bir durum, çok kötü..

4-Fiyat azalırken, işlem hacmi artarsa, kötüdür. Yine mal el değiştirmektedir. Yani bir hisseyi taşıyanların maliyetlenme ortalaması sürekli eksi yönde..

Fiyatın yukarı gideceğinin düşünen büyük alıcı kitlesine daha büyük bir satıcı kitlesi mal vermektedir. Ve büyük alıcı kitlesi fiyatın geri gelmesini engelleyememektedir.

Hacimli düşüşler bir süre sonra arka arkaya tetiklenmeye başlar. 2-3 kademe yukarıdan mal yiyen alıcı müteakiben stop yapmaya başladıkça, hem fiyatı aşağıya bastırır, hem işlem hacmini artırır. 100 TL den 50 TL ye gerileyen hissede, eski fiyata dönebilmek için artık %100 lük bir fiyat artışı gerekmektedir. Ancak 50 ila 100 TL arası birçok maliyetlenmeler oluşmuştur.(İşlem hacmi) Tahta 60-70 TL yi gördüğünde 50 TL den alan %30-40 karını realize edecektir. Oysa hacimsiz bir geri gelme söz konusu olsaydı, bu satış baskısı daha az yaşanacak ve belki düştüğü fiyat seviyesine ulaşabilecekti.

Hissenin trendinin artık aşağıya olduğunu kestiren uyanık yatırımcılar, çorba parası için günlük büyük işlem hacmi ile bir iki kademeye açığa satış yapmaya başlamıştır. Açığa satış yapıldığını anlayan büyük yatırımcılar o gün tahtayı bir iki kademe yukarıdan kapattırıp, açıkçı sıkıştırmak isterler. Dolayısıyla yine işlem hacmi artar.

Özetle..İşlem hacmine çok genel bir fikir vermesi bağlamında bakmakta fayda var. Bütün spekülatörler, işlem hacmi ile kafaları karıştırırlar. Ve spekülatörler fiyatları yukarı çeke çeke mal çıkarlar, git gide daha az mal ile tahtayı yönlendirme çabası içine girerler. Çünkü giden hisseye alıcı gelir. Ortalama karlarını yakaladıklarında, tahtayı yıkmak için ellerindeki son malı çakarlar. Artık tahtada küçük küçük kontrolsüz alıcı ve satıcılar kalmıştır. Hiçbir zaman artık alış kademelerinde büyük alıcı olmaz.

yyesil
15-07-2009, 01:14
gepler nasıl oluşuyor ? oluşmasındaki faktörler nelerdir* daha sonra gepler nasıl doluyor ? dolunca neyi gösteriyor ..bu döngüyü anlatırsanız sevinirim

yyesil
16-07-2009, 13:48
Bİr araci kurum hİssenİn yÜzde 80 nİnİ topladiysa bu durum neye İŞarettİr

KARADENIZ
16-07-2009, 14:26
Bİr araci kurum hİssenİn yÜzde 80 nİnİ topladiysa bu durum neye İŞarettİr

hissenin 80% nini topladigina ... :he:

KARADENIZ
16-07-2009, 14:47
gözaltı piyasasında alım satım yapmak, hızlı yükselip düşmesi dışında, ne gibi durumlar gösterir. işlem yaparken farklı bir uygulama yapılıyor mu?

1) gozaltina alinan hisselerin islem saatleri farklidir. 14.00 - 15.00
2) en buyuk farklilikta Hisse nin Gozalti pazarinda olmasina Neden olan NEDENLERDIR..
3) Yani eger zaten elinizde yok ise, gozalti pazarindaki hisselerle islem yapmak, rus ruleti oynamakla es degerdir benim icin.
4) hizli dusus, hizli yukselis dediginiz seyler ozellik degil kelimenin tam anlamiyla Spekulasyondur.
5) yani hisse belli mali yapi nedeniyle gozaltina alinir, tam da bu konumdaki hisseler icin
a) satisi yapilacak
b) yeniden yapilandirmaya girecek
c) arap ortak bulunmus
d) almanlar ilgileniyormus
e) zaten patron KY yi tokatlamak icin bunu yapti, yarin isvicre deki hesabindan parayi aktarip mali yapiyi duzeltecek ve hisseleri belese almis olacak
f) bunu daha da uzatabilirim
g) ama yinede daha fazla yazmanin anlami yok...

gibi nedenlerle hareker eder....

velhasil kisisel dusuncem , gozaltindaki hisselerle yatirim/ trade yapmak , kurtla yataga girmeye benzer, ne zaman hart diye sizi isiracagi belli olmaz.....//

mursay38
16-07-2009, 17:01
velhasıl bir şekilde ıssırır diyorsunuz yani... deniz gibi insansınız sevgili karadeniz, bundan emin olun...

mursay38
16-07-2009, 17:34
sayın karadeniz... iki gündür rüçhan ve bedelli bölünmeyi öğrenmeye çalışıyorum... hatta farkla kurumlardan farklı insanlara sorular yöneltmeme rağmen, net bir sonuç alamadım... hatta rüçhanı ÖĞRENEBİLMEK İÇİN okant (1000 lot=1000 tl) bir liradan aldım. bu hisse bugün %100 bedelli bölündü. (16/07/2009 )

1- elimde bu sabah bu hisseden olduğu için otomatik olarak bedelliye katılmış olurmuyum... : bugün yada bedellinin son günü olan 14 ağustos'a kadar herhangi bir günde bu elimdekileri satarsam, bedelliye katılmama gerek kalmaz... DOĞRU MU?

2- yarından itibaren hesabımda okantr adında yeni hisseler olacak. 1000 adet olacak ve tanesi 0,01 tl den belirtildiği için (1000*0,01=10 tl) görünecek.... DOĞRU MU?

peki bu 0,01 neye göre belirleniyor? %100 bölünmesiyle mi alakalı, bunun hesabı nasıldır...
bu hisseleri 14 ağustosa kadar en yüksek değerden (kendime göre en yüksek) satmalıyım. satmazsam bu para boşa gider...

3-bedelliye katılmayan bir kişide, bugün 0,01 den hisse alıp, 0,04 yada daha fazlasından satarak, yani %400 gibi para kazanabilir. (çok çok riskli ama mümkün, ve tavsiye edilmiyor)... DOĞRU MU?

4- bu hisse 1,00 tl'den %100 bölündü.. o zaman bu hissenin değeri 0,50 tl'mi oldu... yani ben bedelliye katılmama gibi bir hata yapmamalıyım.. (0,50 değerini hurriyet piyasanette gösteriyor. ve bugün %102 primlenmiş gösteriyor.. ) bu nedenle soruyorum.

5- bedelliye katılmak için kurumdan birilerini arayıp emir vermem mi gerekiyor, yoksa hesabımda 1000 tl bulundurmam yetiyor mu?

sayın karadeniz... inanın ki, bu soruların hiçbirini okant'de bölünme sayesinde bir para kazanayım, ya da bedelliye katılarak çok para kazanacağım ümidiyle, ya da bir beklenti içinde olduğumdan değil, sadece bu konuyu net bir şekilde öğrenebilmek amacı ile sormuyorum.

son olarak, bu değerin 1,00 tl değilde 1,32 tl gibi ya da 6,25 tl gibi ve %100 değil de, % 73 gibi bir rakamla bölünmesini açıklarmısınız...

sabrınıza sığınıp, en azından bildiğiniz kısımlarını açıklarsanız çok mutlu olurum. şimdiden teşekkür ederim.

yyesil
16-07-2009, 19:23
sığ tahtada işlem yapmanın ne gibi desavantajları vardır ? sorularıma gülmeyin farkında olmadan çok aptal sorularuyordurum syn karedeniz ...yeni öğrenmeye çalışıyorumda.. yukarıda sormuştum aracı kurum hissenin %95 ini topladıysa bunda yapılacak bir yorum yok mu? mesela o hissenin çok yükseliceği ,çok güvenilir olduğu yada hisse hakkında bir tiyo almış olabileceklerinin göstergesi olabilir mi? bu işte bir çapanoğlu yok mu ? bağışlayın umarım gülmezsiniz..:)

remain35
17-07-2009, 00:17
sığ tahtada işlem yapmanın ne gibi desavantajları vardır ? sorularıma gülmeyin farkında olmadan çok aptal sorularuyordurum syn karedeniz ...yeni öğrenmeye çalışıyorumda.. yukarıda sormuştum aracı kurum hissenin %95 ini topladıysa bunda yapılacak bir yorum yok mu? mesela o hissenin çok yükseliceği ,çok güvenilir olduğu yada hisse hakkında bir tiyo almış olabileceklerinin göstergesi olabilir mi? bu işte bir çapanoğlu yok mu ? bağışlayın umarım gülmezsiniz..:)

sığ tahtalarda komik hacimlerle hiç olmadık zarar/kar edersiniz.bana göre en büyük dezavantajı mal çıkmanın çok zor oldugudur.yani taban gider ama siz kaçıncı tabanda satarsınız spek bilir...
%95 sorunuza örnekle cevap vereyim bshev ..
%99 u toplu bir tahta ve birkac gün izleyin anlarsınız ne olduğunu asansör gibi hareket ediyor adamların parmağının ucunda herşey o yüzden çookkk uzun vadeciyim diyorsanız bu tahtalarda riske girin yok değilsen aman bulaşmayın derim..

KARADENIZ
17-07-2009, 11:34

Sig tahtalardaki hareketlilik her zaman bir seye delalettir.
ama bu emarenin iyi yada kotu oldugunu ip uclarindan anlamak zordur.
Yani bu sekilde bir yatirim anlayisi biraz tehlikelidir.

ornek olmasi icin bu basligi ve bu yaziyi okuyun.. ondan sonra yeniden dusunun...

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3232250&postcount=35

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=34234&page=3

KARADENIZ
17-07-2009, 11:51
sayın karadeniz... iki gündür rüçhan ve bedelli bölünmeyi öğrenmeye çalışıyorum... hatta farkla kurumlardan farklı insanlara sorular yöneltmeme rağmen, net bir sonuç alamadım... hatta rüçhanı ÖĞRENEBİLMEK İÇİN okant (1000 lot=1000 tl) bir liradan aldım. bu hisse bugün %100 bedelli bölündü. (16/07/2009 )
...........
sabrınıza sığınıp, en azından bildiğiniz kısımlarını açıklarsanız çok mutlu olurum. şimdiden teşekkür ederim.

sn Mursay38,
inanin bu konularda benim cok merak ettigim ancak yeterli bilgim olmadigi icin her zaman uzak durdugum konular.
Hatta elimde olan bir hisse de eger bedelli/bedelsiz bolunme haberi cikmissa hic dusunmeden satip cikiyorum. :he: bilmedigim seylerden her zaman tirsmisimdir.

Yanilmiyorsam bu baslikta 3-5 sayfa geri de sevgili Bear_Bull bu konuyu ayrintilari ile aciklamisti..

O yaziyi okumanizi oneririm....

mursay38
17-07-2009, 14:30
sevgili karadeniz, size tekrar tekrar teşekkür ederim. sizi bir senedir takip ediyorum, nezaketinize hayranım...

kutatku
17-07-2009, 14:33
mrh sayin karadeniz
bu brova dami patron kagiidi
bunu nerden ogrenebilirm

KARADENIZ
17-07-2009, 15:03
mrh sayin karadeniz
bu brova dami patron kagiidi
bunu nerden ogrenebilirm

simdi ukalalik gibi alginacak ama bunu en iyi patron dan ogrenebilirsiniz.
Ona soramayacaksaniz, hissenin nerde toplandigina bakin. Eger sig bir tahtadan soz ediyorsak, halka aciklik orani dusuk bir tahtadan soz ediyorsak ve hissenin 80% gibi bir kisminin bir araci kurumda toplandigindan soz ediyorsak o zaman buyuk olasilik diyebiliriz.
Cunku bana gore , bu tur tahtalarda patronun izni disinda boyle bir hareketin olmasi soz cok zordur...

ama brova ya bakinca en yuksek payin 16% oldugunu goruyorum..
yani pek de bir ipucu degil.
O zaman kurumlar arasindaki gecislere bakmak gerekir.

diger taraftan , suan brova +20% yapmis, tahta kafama yikilir mi ? ne olur? bu hisse sig ve patron varsa ne yapmam gerekir ?
gibi kaygilarla sorunuzu sorduysaniz o zaman da niye arttiginin nedenine bakmaniz gerekir.....//

http://i27.tinypic.com/2cqxiiq.jpg

kutatku
17-07-2009, 15:18
tesekkur ederim ben gormek istedim gordum

i-ked
17-07-2009, 15:32
girilen emirlerde öncelik kime veriliyor.
yani atıyorum X hissesini satmak isteyen 2 kişi var 1. kişi 15:00da 1000 lot 2. kişi 16:00 da 10 lot satış verdi aynı fiyata

bunlar arasında ne gibi öncelik vr zaman mı ? hangisi önce gerçekleşir o 1000 lot satılmadan 10 lota sıra gelmez mi

KARADENIZ
17-07-2009, 15:38
girilen emirlerde öncelik kime veriliyor.
yani atıyorum X hissesini satmak isteyen 2 kişi var 1. kişi 15:00da 1000 lot 2. kişi 16:00 da 10 lot satış verdi aynı fiyata

bunlar arasında ne gibi öncelik vr zaman mı ? hangisi önce gerçekleşir o 1000 lot satılmadan 10 lota sıra gelmez mi

Bu basligin sanirim 10lu sayfalarinda ozellikle disket emirlerinin nasil calistigina dair ayrinti aciklama da vardi.Sorunuzun yanitini ordan bulabilirsiniz..

KARADENIZ
17-07-2009, 15:40
Bu basligin sanirim 10lu sayfalarinda ozellikle disket emirlerinin nasil calistigina dair ayrinti aciklama da vardi.Sorunuzun yanitini ordan bulabilirsiniz..

dogru animsamisim.. 11 inci sayfadan itibarenmis....

KARADENIZ
17-07-2009, 15:54
Diger basligin sayfalari arasinda unutmamak icin buraya tasiyorum.
Gercek basligi LOTLAR SAYILIYOR MU ? idi.
oraya verdigim yanitti.

Sig ve manipulasyona acik olan, ozellikle hissedarlarin yada belli oyuncu / oyuncunun islem yaptigi tahtalarda lotlar hatta 1 LOT bile sayiliyor.

Bu mantikla islem yapanlar icin bu kuraldir, ayni king yada kozlu oyun oynarken, cikan kagitlari saymak gibi dusunun. Lotlari saymazsaniz, yapacaginiz operasyon ters tepebilir. bir anda hisse uzerinize yikilabilir. kisaca bu tarz hisseler icin esyanin tabiati kuralidir.

Ama milyon lot goren , genele yayilmis, (orn. bankalar, tcell u30 lar vb ) hisselerde bu duyguya kapilmanin anlami yoktur. :yes:

sanirim yazdiklarimi bir ornek ile daha anlasilir hale getirmek iyi olacak.
Ornegin ben bir OYUNCUyum ve hisse de operasyon yapacagim.
Amacim, endeksin 28.000 den 35.000 ne cikisi surecinde yeterli tepkiyi vermeyen ve hala 3.90 larda surunen doktasi 4.80 ne tasimak.

http://i35.tinypic.com/t98e9s.jpg

** hisseyi bugunku fiyati olan 3.90 / 4.00 araligindan almaya karar verdim.
Su anki duruma gore hissenin (89.79% si ) yani 90% si 3.92 maliyetle YK Menkul un elinde, buyuk olasilik patronun vb dir. (atiyorum) diger 10% ise her durumda bugunku fiyatin altinda maliyetle bir suru aracinin yani yatirimcinin elinde. Diyelim ki bu adamlarin tamami 4.20 lerde dokup satacak. buna gore ayaralama yapiyorum.

http://i38.tinypic.com/2zpp9o9.jpg

ve yavas yavas hisse de alimlara basliyorum, 5 farkli kurumdan farkli Takasbank hesap no ile.( farkli kurumlardan alim yapsanizda, takas numaraniz ayni oldugu icin , arastiran bu alimlari sizin yaptiginizi aninda bulur)
Diyelim ki ben 3.90 /4.10 arasinda 100.000 lot aldim, ortalama 4.00 ile.
ama ayni donemde benden baska farkli kurumlardan 150.000 lot alindi ort..4.10 ile..
ertesi gun ben 100.000 4.10 ort. ile
onlar 100.000 4.20 ile
sonra ben 100.000 4.20 ile
onlar 100.000 4.30 ile

su ana kadar benim 4.10 maliyeli 300.000 lotum
onlarin 4.20 maliyetli 300.000 lotu oldu.

ve ben araci kurumdaki arkadaslarim sayesinde bu 300.000 lotun kimler tarafindan kac lot olarak alindigini ogreniyorum.

ortalamam 4.10.. ve kafaya koydum 4.60 dan dokecegim..
**tahta 4.30 / 4.32
**4.36 ya 50.000 lot kendi emirlerimi koyuyorum,
** 4.32 ve 4.34 deki baskasina ait toplam 20.000 lotu aktiften aliyorum ve 4.30 ye 50.000 lot alis giriyorum.
** bir anda benim 50.000 lot satisima geliyor sira ve 4.30 daki 50.000 alisi aktife cekip 4,36 daki kendi emirleri aliyorum.
alan ben , satan ben.. tahta bir anda 4.36 / 4.38 oluyor ve o gazla 4.42 ye kadar ne varsa 15.000 lot onlarida aliyorum ve 4.20 deki 50.000 lot alisimi 4.36 ya cekiyorum.
**iste tam bu sirada KY , " yaw hisse cikiyor, adam kademeleri doldurdu ve 50bin 50bin cekip aliyor.. " diye gaza gelip tahta da ne varsa 2000, 3000, 5000 almaya basliyor.. aldiklari fiyatlar 4.40 ve ustu.. oysa benim 300.000 ortalama 4,10+operasyon icin yaptigim komisyon bedeli.
**arada sirada pasife emir girildigini gorunce , aktifdeki 8.000 lotu cekip aliyorum, KY de "yaw pasiften olmuyor, aktife yazalim " deyip yukaridan almaya basliyor,
**yani bir nevi tavsan kac, tazi kovala hikayesi.

** ve bu sekilde kendim verip kendim alip hisseyi 4.60 a tasiyorum.
** ama bu arda kim hangi maliyetle ne kadar almis tek tek bakiyorum ki terse gelmeyeyim.
** son bir ara bir bakiyorum elemanin biri 4.60 dayken 4.70 e 60.000 lot satis girmis, ornek 4,20 maliyetli ... tamam artik yeter bu kadar kar demis..
** yedirmezler, o zaman bakiyorum pasifte 25.000 lot var bekleyen 4.50 ye kadar.. yavas yavas satmaya basliyorum, satip asagidan alis giriyorum.. ve bir anda 30.000 lot birden veriyorum.. yani almak isteyenin hepsine verip 5000 lot kendim aliyorum..
** bu arada eleman panik olup 4.70 dekini 4.58 e cekiyor..
** o zaman 4.50 den asagi satmaya basliyorsun..eleman panik olup, 50.000 lotu 4,58 den cekip 4.30 a kadar veriyor, taban olacak diye..
oysa alan yine benim.. hani 4.60 4.40 arasi verdiklerimle..

** tahta zayiflayinca yeniden almaya basliyorum hhoooppppp tahta
4.48 / 4.50 KY bin pisman sattigi icin. ve yeni alimlar geliyor..ve ben tek tek sayiyorum (araci kurumdaki arkadasimdan aliyorum) kim ne kadar nerden almis diye.. excell de tutuyorum..
** gunluk sonuc, ben 4.60/4.40 arasi sattiklarim 4.40 arasi alirken
KY 4.30/4.40 arasi sattiklarini 4.50/4.60 arasi yerine koyuyor..
** 2 gun yataya gecirip tahtayi izliyorum..
4.60 a 100.000 lot alis, 4.70 e 100.000 lot satis koyuyorum ki istegim disi islem olmasin..

** KY bunalmaya basliyor, simdi mi ? yarin mi? tavan tavan mi ? taban taban mi? vb vb ...zamani gelince tahtadaki toplam 15.000 lotu tek kalemde cekip aliyorum.
** diger kurumdan satis, otekinde alis girip, kedi kendime alip veriyorum, bu arada daha once saydigim uc bes hiseyide aliyorum, adam elinden kacirdigini gorunce geri zipliyor , eyvah diye..
** tahtanin SIG oldugu bir anda Allah ne verdiyse cekip aliyorum ve tavan yapiyorum..pesinden tavana 150.000 lot alis giriyorum 5 kurumdan..hisse 4.76..
** KY kafayi yiyor neden verdim diye...
**ertesi gun acilista yine tavan 150.000 giriyorum.. hissenin 90%ni YKMenkulde.. satmayacagini biliyorum.
**kendime satis yapiyorum uc/bes.. cinslik olsun diye..

** ve ertesi gunu hisse 4.90 once yine tavana dogru cekiyorum.. KY zipliyor, bunde tavani kacirmayalim diye,
sonra yavas yavas 4.80 ortalama ile 100.000 lot eritiyorum...
ve bir anda 4.70 e kadar blok 100.000 veriyorum,,, KY panikte ....ne varsa satmaya basliyor..4.50 kadar, nerdeyse TABAN olacak...
** ondan sonra ort.4.70 ile verdiklerimle 4.50 den alima baslayip hhoppppa 4.70 e tasiyorum... ortl. 4.64....ile
** KY yeniden zipliyor.."yaw tezgaha geldik spek yine tavan yapacak. Bu SILKELEME .." diye
** yeniden 4.76/4.78 oldugunda ve pasifte 150.000 alis toplandiginda elimdeki 200.000 lotu veriyorum..
100.000 4,80 maliyetle
200.000 4.60 maliyele.. ortalama satisim 4.70 e geliyor..
alis ortalamam 4.10 yani 300.000 x 0,60 kazanc,

ondan sonra KY kafasini vuruyor neden 4.50 de vermedim diye...

Tum bu islemi yaparken, 90% elinde olan YKMenkulun satmayacagini biliyordum. ve benim isimi bozacak ucuncu kisileri tek tek izleyerek yani sayarak kontrol ediyordum.. ornegin hisse 4.60 dayken ben degilde onlar blok satmaya baslasaydi.. hisse uzerime yikilirdi...

iste bu yuzden saymak zorundasiniz...BU TUR HISSELERDE..........

ayhanbosch
18-07-2009, 18:31
bir şirketin bedelli vereceğini açıklaması o hissede nasıl bir tepki yaratır yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

C.ÜNLÜ
18-07-2009, 19:05
bir şirketin bedelli vereceğini açıklaması o hissede nasıl bir tepki yaratır yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Bedelli sermaye arttırımı yapacak şirket ya bataktan çıkmaya çalışıyordur ya da yeni yatırımlar yapmak için yatırımcısından destek almak istiyordur.Şirketin piyasadaki durumuna bakarak karar verebilirsiniz.

Bedellinin hangi amaca hizmet edeceği önemli kısaca.

ayhanbosch
18-07-2009, 19:12
banvt yakında bedelli vereceğini duydum kırmızı et ve biogaz sektörüne giren bir firma olduğu için olumlu olmazmı sizce?

C.ÜNLÜ
18-07-2009, 19:22
banvt yakında bedelli vereceğini duydum kırmızı et ve biogaz sektörüne giren bir firma olduğu için olumlu olmazmı sizce?

Karar sizin,mantığınıza güvenin,yatırımızın geri dönüş süresi önemlidir.Bilanço okuyabilmek de önemli.Şirket yatırm yapacaksa problem yok demektir.

Karsan geçtiğimiz yıllarda üretmedik araç bırakmamıştı. :)

C.ÜNLÜ
18-07-2009, 22:49
Karar sizin,mantığınıza güvenin,yatırımızın geri dönüş süresi önemlidir.Bilanço okuyabilmek de önemli.Şirket yatırm yapacaksa problem yok demektir.

Karsan geçtiğimiz yıllarda üretmedik araç bırakmamıştı. :)

http://img18.imageshack.us/img18/9901/karsan2.jpg (http://img18.imageshack.us/i/karsan2.jpg/)

bahcivan
31-07-2009, 10:46
Üstatlar bi sıkıntım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben işbankasının internet sitesinden alış ve satış yapıyorum.
Sorunum şu: 2.40 aldığım hisse 2.80 olunca satış yer korkusuyla karımı riske atmak istemiyorum ama yükselir umuduyla çıkmakda istemiyorum. (Tipik ky)

Hisse 2,80 de iken seans içinde 2.70 e düşerse satılsın, düşmezse satış gerçekleşmesin diye bir emir verebilirmiyim.

ninova12
01-08-2009, 00:03
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=3434564#post3434564

exitance
01-08-2009, 01:39
Üstatlar bi sıkıntım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben işbankasının internet sitesinden alış ve satış yapıyorum.
Sorunum şu: 2.40 aldığım hisse 2.80 olunca satış yer korkusuyla karımı riske atmak istemiyorum ama yükselir umuduyla çıkmakda istemiyorum. (Tipik ky)

Hisse 2,80 de iken seans içinde 2.70 e düşerse satılsın, düşmezse satış gerçekleşmesin diye bir emir verebilirmiyim.

Garanti'de, "Son Fiyat < 2.70 ise SAT" diye bir mekanizma yok ancak zincir emir diye birşey var....

Yani şöyle;

2.72'ye en az 500 TL lik alış girersin........
Zincir emir olarak, yukardaki emir gerçekleşirse tüm hisselerini (az önce alınan 500 TL lik hisse dahil, 2.70 ten yada aktiften SAT emri verirsin.)

çakvi
01-08-2009, 23:23
iyi akşamlar
aracı kurumların farklı iki işleminden dolayı aklım karıştı. aLKİM hisse senedinden işbanksı ve diğer normal bir aracı kurumdan ayrı ayrı hesap açtırarak biner lot geçen yıl aldım. bu yıl mayıs ayında alkim temettü dağıtmış. İşbankası bin lota tekamül eden üçyüz tl parayı ve temettü oranı kadar hissenin fiyatını aynı gün aşağı çekmiş. diğer banka olmayan normal aracı kurum ise sadece temettü oranını hesaba geçirmiş ancak temettü oranı kadar hisse fiyatını aşağı çekmemiş. Kendilerine üç defa tel ve emaille uyardım. Vergi hesaplamalarından dolayı dediler yaptığımız yasaldır.Diğer bankanın ne yaptığı bizi ilgilendirmez.Bizim yaptığımız doğrudur her zaman dediler.

Allah aşkına işbankası temettü ve temettü oranı kadar alkim hissesinin fiyatını aşağı çekince yanlışmı yaptı. yoksa aracı kurum beni başındanmı savuyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. bu aracı kurum epey canımı sıktı bana doyurcu bilgi veremiyor. Kaç defa uyardım üç ay bekledim gene bişey yapmadılar. İlk aradığımda sistemle ilgili sorun var dediler. ikincide muhasebe işlemleri ile dediler. Gene aradığımda artık onlarda kestirdi attı yaptığımız yasaldır dediler. Bende yasal hakkımı kullanıp spk şikayette bulunacağımı söyledim. Kendileri hakkınızı istediğiniz yerde arayın dediler. Bu işin aslı nedir arkadaşlar. Hangi kurum yanlış yapıyor. Yasal hakkımı kullanmam ve eğer yanlışlık varsa diğer magdur olanlar adına gerekli işlemi yapabilmem için beni aydınlatan arkadaşlara şimdiden teşekürlerimi sunarım

exitance
01-08-2009, 23:37
Nasıl yani ? ALKIM'ın fiyatı İşbankasında ayrı, aracı kurumda ayrı mı görünüyor?

Hissenin fiyatı nasıl aşağı çekilir ki?

Bunu banka yada başka bir aracı kurum yapamaz. ALKIM'ın piyasa fiyatı neyse odur...

Bear_Bull
01-08-2009, 23:55
Sanırım anlatmak istediğiniz fiyat değil :yes:

Maliyet bölümü.

Hisse kazançlarında Vergi kalmadığı için sorun yok.
Maliyetiniz yanlış gözükse ne olur doğru gözükse ne olur.(düzgün gözükmesi tabiki kolay takip açısından tercih sebebidir)
Sonuçta siz kaça aldığınızı biliyorsanız.:yes:

aldığınız fiyattan verilen temettüyü düşer yeni maliyetiniz olarak kabul edersiniz.

Herhangi bir durumda Kar zarar/maliyet raporunuzu istersiniz aracı kurumdan veya bankadan ikisinde de en son durumunuzu görebilirsiniz.

iyi akşamlar
aracı kurumların farklı iki işleminden dolayı aklım karıştı. aLKİM hisse senedinden işbanksı ve diğer normal bir aracı kurumdan ayrı ayrı hesap açtırarak biner lot geçen yıl aldım. bu yıl mayıs ayında alkim temettü dağıtmış. İşbankası bin lota tekamül eden üçyüz tl parayı ve temettü oranı kadar hissenin fiyatını aynı gün aşağı çekmiş. diğer banka olmayan normal aracı kurum ise sadece temettü oranını hesaba geçirmiş ancak temettü oranı kadar hisse fiyatını aşağı çekmemiş. Kendilerine üç defa tel ve emaille uyardım. Vergi hesaplamalarından dolayı dediler yaptığımız yasaldır.Diğer bankanın ne yaptığı bizi ilgilendirmez.Bizim yaptığımız doğrudur her zaman dediler.

Allah aşkına işbankası temettü ve temettü oranı kadar alkim hissesinin fiyatını aşağı çekince yanlışmı yaptı. yoksa aracı kurum beni başındanmı savuyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. bu aracı kurum epey canımı sıktı bana doyurcu bilgi veremiyor. Kaç defa uyardım üç ay bekledim gene bişey yapmadılar. İlk aradığımda sistemle ilgili sorun var dediler. ikincide muhasebe işlemleri ile dediler. Gene aradığımda artık onlarda kestirdi attı yaptığımız yasaldır dediler. Bende yasal hakkımı kullanıp spk şikayette bulunacağımı söyledim. Kendileri hakkınızı istediğiniz yerde arayın dediler. Bu işin aslı nedir arkadaşlar. Hangi kurum yanlış yapıyor. Yasal hakkımı kullanmam ve eğer yanlışlık varsa diğer magdur olanlar adına gerekli işlemi yapabilmem için beni aydınlatan arkadaşlara şimdiden teşekürlerimi sunarım

çakvi
02-08-2009, 20:18
sayın bear bull ilginize teşekür ederim.

daha açık yazarsam.bANKANIN yaptığı işlem sonucu maliyetim daha önce 8750 idi temettü sonrası maliyet kısmı 8450 olmuş.hisseyi yüksekten aldığımdan ben zaten zarardaydım. Ama bankanın maliyet düzeltme işlemi sonrası zararım 300 tl azalmış.şu an satsam 300 tl daha az zararla satacağım.

Ancak diğer aracı kurum böyle maliyet düzeltmesi yapmadığından temettü sonrası daha önceki fiyat aynı duruyor. bu durumdaki işlemine göre 300 tl daha fazla zararla satmış olacağım.

aracı kurumda zaten satsanda bu fiyattan satacaksın diyor. Hiçbir maliyet düzeltmesi veya azalması olamaz diyor.

Banka bunu bu şekilde düzenliyorda aracı kurum neden yapmıyor. Yani bankanın işlemine göre ben hem temettüden 300 lira kazandım hemde maliyet aşağı düşünce zararım 300 tl azaldı gözüküyor.

anlamadığım durum bu.deneme amaçlı 2 lot sattım ekstreye baktım maliyet hala aynı.yani değişiklik yok. hiçbir işlemde aracı kurum maliyet düzeltmesi yapmıyor.

durum bundan ibaret. ne yapmayalım sizce.
saygılarımla

Bear_Bull
02-08-2009, 20:50
8750 ye almışsınız 26-5-2009 da % 35,02 temettü vermiş neti % 29.767 neti yapar.

sonuçta takip edeceğiniz yeni maliyetiniz.
8.75-0.30 = 8.45

üstüne geçtiğinde kardasınız altında kaldığı sürece zararda.

Önemli olan Temettü hesabınıza geçmiş , hisseleriniz hesabınızda sattığınızda Borsadaki fiyattan satarsınız hesabınıza nakiti geçer nakit durumunuzu takip edersiniz.
Maliyet bölümü o kadar önemli değil bence .
yinede şikayet etmek istiyorsanız, personel sorunuzla ilgilenmiyorsa Kurumun Teftiş bölümünden sorumlu kişi ile görüşebilirsiniz.

çakvi
02-08-2009, 21:08
sayın bear bull teşekürler.

Bu kadar duyarsız aracı kurumla çalışmayacağım. Hisseleri başka kuruma virman yapacağım. Zamanı gelince Benim Zararıma çalışan bu kurumu buradada ifşa edeceğim.

tekrar teşekürler.

Registeredtr
03-08-2009, 00:32
pd / dd degeri 0.87 olan mı 24,80 olan mı makbul ( yani sıfıra yakın olan mı digerimi)

sanırım kucuk olan. ancak bu her durumda gecerlimidir? istisnai durumlar nelerdir? her kucuk pd//dd degeri olan hisseyi almak mantıklımı?

Yardımınızı rica ederim.

jan_brasco
03-08-2009, 22:49
http://666kb.com/i/bb7m5clts6sb6w5xv.jpg

Benim öğrenmek istediğim olay şu. Diyelimki elimizde 2.000.000 lot GLYHO hisse senedi var. Yukarıdaki derinliğe baktığımızda ben elimdeki 2 milyon lotu bir anda eritmek istiyorum, dolayısıyla bakıyorum 0.75 kademesinde 1.077 milyon lot var ve hemen bu 1.077 milyon 0.75 satış emri veriyorum , 0.74 kademesinde 706809 lot var ve gene 706809 lot bu kademeye satış emri veriyorum ve son olarak 0.73 kademesinde 262000 var burayada 262000 lot satış emri veriyorum. Şİmdi bu 3 kademeye verdiğim satış emirleri hemen gerçekleşir mi bunu merak ediyorum.

**** Merak ettiğim şey şu elimdeki 2 milyon lotu bir anda elimden nasıl çıkarabilirim eğer tahta yukardaki gibiyse. Ne yapmam lazım? Hangi kademelere satış girmem lazım ki bir anda gerçekleşsin? 0.75 aktif emir olduğundan bir anda karşılamaz mı sırayı mı beklemem lazım işte burda kafam karşıyor( eğer emirlerin hemen gerçekleşmesini istiyorsak pasife mi yazmak lazım) Aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Saygılar

dboss
03-08-2009, 22:56

Benim öğrenmek istediğim olay şu. Diyelimki elimizde 2.000.000 lot GLYHO hisse senedi var. Yukarıdaki derinliğe baktığımızda ben elimdeki 2 milyon lotu bir anda eritmek istiyorum, dolayısıyla bakıyorum 0.75 kademesinde 1.077 milyon lot var ve hemen bu 1.077 milyon 0.75 satış emri veriyorum , 0.74 kademesinde 706809 lot var ve gene 706809 lot bu kademeye satış emri veriyorum ve son olarak 0.73 kademesinde 262000 var burayada 262000 lot satış emri veriyorum. Şİmdi bu 3 kademeye verdiğim satış emirleri hemen gerçekleşir mi bunu merak ediyorum.

**** Merak ettiğim şey şu elimdeki 2 milyon lotu bir anda elimden nasıl çıkarabilirim eğer tahta yukardaki gibiyse. Ne yapmam lazım? Hangi kademelere satış girmem lazım ki bir anda gerçekleşsin? 0.75 aktif emir olduğundan bir anda karşılamaz mı sırayı mı beklemem lazım işte burda kafam karşıyor( eğer emirlerin hemen gerçekleşmesini istiyorsak pasife mi yazmak lazım) Aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Saygılar

Direk 0.73 fıyatlı 2 mly lotu stıs gonder tum satıslaın gıder.0.75 e satmak ıstıyorsan gene 2 mly lotu 0.75 fıyatlı satıs gonder 1.077 mly gıder dıgerlerı pasıft kalır

Registeredtr
04-08-2009, 00:29
verilen emirleri hangi program yardımıyla goruyoruz? finansinvest ve ykb yatırım dan gorebilirmiyiz?

Registeredtr
04-08-2009, 00:59

Saygılar

Yukardaki resimde gerceklesmemiş, ancak aktif olan emirlerimi goruyoruz? yanlısmı anlıyorum. Bu hizmetin adı nedir? aracı kurumum bu hizmeti saglıyormu yada münferit olarak bu hizmeti alabilirmiyim?

bilgilerinizi rica ederim.

tskler.

KARADENIZ
04-08-2009, 09:26
verilen emirleri hangi program yardımıyla goruyoruz? finansinvest ve ykb yatırım dan gorebilirmiyiz?

Yukardaki resimde gerceklesmemiş, ancak aktif olan emirlerimi goruyoruz? yanlısmı anlıyorum. Bu hizmetin adı nedir? aracı kurumum bu hizmeti saglıyormu yada münferit olarak bu hizmeti alabilirmiyim?

bilgilerinizi rica ederim.

tskler.

Aynen oyle .. gerceklesmemis bekleyen emirlerin belli fiyatlardaki adetlerine TAHTA denir.

bunla ilgili aciklamayi , uzakta degil, bu basligin ilk sayfasinda bulabilirsiniz.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24857

Yukarida gordugunuz resim DERINLIK EKRANINA ait.
derinlik IMKB tarafindan saglanan bir hizmettir. Ancak siz IMKB den direkt alamazsiniz, normalinde matriks, reuters, unlock, euroline vb gibi veri saglayan kurumlarin benzer hizmetleri vardir. Onlardan aylik belli bedel ile hizmet alirsiniz.

Ancak Derinlik imkb den alindigi icin , soz konusu servis saglayicilarin bedeli uzerine derinlik gormek icin ayrica IMKB nin aylik (yanilmiyorsam usd.25 gibi ) bir bedelini de oduyorsunuz.

Bunun disinda , internetten alim satim yaptiginiz araci kurumlar/ bankalarin yatirim bolumleri musteri cekebilmek icin arayuz ile size bilgi verdiriyorlar. hatta kimileri yalnizca sizin sectiginiz 5 hisse icin derinlikte veriyormus. ..

kisaca bu sekilde...

jan_brasco
04-08-2009, 09:52
Sayın karadeniz bizim soru gümbürtüye mi gitti :( ;). Vaktiniz olurda cevaplarsanız çok memnun olurum. SAygılar

jan_brasco
04-08-2009, 09:53
İkinci sorumda şu şekilde,

http://666kb.com/i/bb8375u8ch7h3x0k3.jpg

Yukarıdaki PEGYO tahtasına baktığımız zaman kademelerdeki garipliği bilmiyorum sizde farkettiniz mi? Şimdi Satış tarafındaki emirler bildiğimiz gibi hisse senedini arz eden kısım yani eğer ki hisse alıcak olursak Satış kademelerine bakmamız gerekir. Şimdi sorum şu, İnsanlar neden bir hisse senedine daha fazla para ödemek istesin ki? Yani 0,67 deki 847059 lot garip değil mi? 0,64 530360 / 0,65 554739 / 0,66 228982 ama 0,68 847059 ? Bunun mantığı nedir? Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

KARADENIZ
05-08-2009, 08:59

Yukarıdaki PEGYO tahtasına baktığımız zaman kademelerdeki garipliği bilmiyorum sizde farkettiniz mi? Şimdi Satış tarafındaki emirler bildiğimiz gibi hisse senedini arz eden kısım yani eğer ki hisse alıcak olursak Satış kademelerine bakmamız gerekir. Şimdi sorum şu, İnsanlar neden bir hisse senedine daha fazla para ödemek istesin ki? Yani 0,67 deki 847059 lot garip değil mi? 0,64 530360 / 0,65 554739 / 0,66 228982 ama 0,68 847059 ? Bunun mantığı nedir? Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

sanirim , sorunuzdaki yanlisligi fark edip sildiniz ama ben yine de benzer dusunenler olur diye yanitliyorum..
Yukarida verdigim ornek linkte kademe kademe orneklemistim.
sizin sordugunuz SATIS kademesi yani birileri
hisse 0.62 iken
0.67 den satmak icin yazmis..

ayni sekilde hisse 0.62 iken
birilerinin 0.58 den almak istemesi gibi...

KARADENIZ
05-08-2009, 09:19
Sayın karadeniz bizim soru gümbürtüye mi gitti :( ;). Vaktiniz olurda cevaplarsanız çok memnun olurum. SAygılar

Yukarida yazmistim. Bu basligin ilk sayfasi zaten bu konuyu acikliyordu.
Ozellikle 10# mesaja bakarsaniz net sekilde yanitinizi alirsiniz diye dusunuyorum..

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24857

Bear_Bull
05-08-2009, 19:50
Bencede gerçekten çok garip.:he::he:

fiyat yükseldikçe satmak isteyen daha çok olur bu normaldir de.

Ancak resimde gözüken 0.62 ve 0.61 de o kadar alıcı varken neden fiyat 0.58 e düştüğünde alıcı azalmış. Bununda size göre acaip olması gerekir.

Bu duruma tahtanın altı boş 2 basamak verirlerse taban olacak gözüyle bakılır.

Halbuki satışa nasıl fiyat yükseldikçe satıcıda çoğalıyorsa ,
alıştada fiyat aşağıya indikçe fazlalaşması gerekmezmi ?

sonuçta ekranda gördüklerinizin hepsi hikaye sadece o an için gördüklerinizdir.
(basamaklar değiştikçe arz-talep dengesinin oluştuğu her fiyat lotlar mentıken eşitlenir)

TurkPrens
05-08-2009, 21:01
Sayın Karadeniz,
Benim aklıma takılan bir soru var;
Akşamki kapanış rakamlarını inceleyip işlem hacmine göre sıralama yapınca, bazı hisselerin (SPTUR, AKMGY, İSBTR) gibi, oldukça az işlem miktarına sahip olduğunu görüyoruz... şimdi bu hisselerden topluca alım yapmak istesek kademelere etkisi olur mu, tahtayı gözetleyen sahipleri (veya spekleri) bu adam bunu neden aldı acaba şunun elindeki hisseyi dökelim gibi şeylere yeltenirler mi?

Bir sorum daha olacak, dün işlem hacminde ilk beşe giren kağıtlardan birinde al sat yaptım, tam iki sefer ben kağıdı sattıktan bir iki işlem sonra kağıtta 1-2 kademe alım geldi, bu bir tesadüf müdür?
Sağolun şimdiden...

KARADENIZ
06-08-2009, 08:52
Sayın Karadeniz,
Benim aklıma takılan bir soru var;
Akşamki kapanış rakamlarını inceleyip işlem hacmine göre sıralama yapınca, bazı hisselerin (SPTUR, AKMGY, İSBTR) gibi, oldukça az işlem miktarına sahip olduğunu görüyoruz... şimdi bu hisselerden topluca alım yapmak istesek kademelere etkisi olur mu, tahtayı gözetleyen sahipleri (veya spekleri) bu adam bunu neden aldı acaba şunun elindeki hisseyi dökelim gibi şeylere yeltenirler mi?...

hangi hisse olursa olsun, tahtasindaki AKTIF ( Allah askina aktif emir nedir diye sormayin sakin ) alis yada satislari yapasaniz , baskasi tarafindan yeni emir girilmedikce mutlaka ama mutlaka kademeleri degistirirsiniz.. Bu niye bu kadar ilginc geliyor anlamadim.
basit bir matematik hesabi ve ticaret mantigi. eger bekleyen emir 1000 LOT ise.. ve siz 1001 lot almak yada satmak istiyorsaniz, ve yeni emir girilmiyorsa sizin sondaki 1 lotunuz tahtadaki kademeyi degistirir.. bu kadar basit bir sey.

haa. tahta sahibinin ne yapacagini , onlar bilir.
"....dur yav tahta yukari yapti, hemen sunun kafasina vuralim.. ",,, diye ellerine sopa beklediklerini sanmam.

Bir sorum daha olacak, dün işlem hacminde ilk beşe giren kağıtlardan birinde al sat yaptım, tam iki sefer ben kağıdı sattıktan bir iki işlem sonra kağıtta 1-2 kademe alım geldi, bu bir tesadüf müdür?
Sağolun şimdiden
...
tamamen tesaduf.. dogru zaman da dogru hisseyi almissiniz iste, ne guzel..

TurkPrens
06-08-2009, 10:50
...
tamamen tesaduf.. dogru zaman da dogru hisseyi almissiniz iste, ne guzel..

cevabınız için teşekkürler, fakat hisse ben sattıktan sonra yükseldi yani doğru hisse değildi, ya da doğru zamanlama :he:

KARADENIZ
06-08-2009, 11:58
cevabınız için teşekkürler, fakat hisse ben sattıktan sonra yükseldi yani doğru hisse değildi, ya da doğru zamanlama :he:

yooo, ben yine dogru demisim...ne demisim ? dogru zamanda dogru hisseyi almissiniz... :yes::yes:

ama yanlis zaman da satmissiniz, o ayri.:he:

bence onemli olan DOGRU ALIMDIR..
nasilsa bir fiyattan ( kar yada zarar ile ) mutlaka satarsiniz, onemli olan alim fiyati.. :he:

TurkPrens
06-08-2009, 15:08
kusura bakmayın bir sorum daha olacak;
görünen resimde herkes 2,35 den alıp dururken nasıl oluyorda birden biri 2,34 den alabiliyor tam kademenin değiştiği yere mi rast geliyor orası...

http://i31.tinypic.com/6xuiwi.jpg

KARADENIZ
06-08-2009, 15:51
kusura bakmayın bir sorum daha olacak;
görünen resimde herkes 2,35 den alıp dururken nasıl oluyorda birden biri 2,34 den alabiliyor tam kademenin değiştiği yere mi rast geliyor orası...

http://i31.tinypic.com/6xuiwi.jpg

evet, kademenin degisti yere denk geliyor. Sanirim sizin baktiginiz pencere de islemler KAPALI /ACIK secenegi kapali konumda

yani 10.000 lotluk emir..10.000 olarak gorunuyor, oysa
2000 A
1000 B
2000 C
1500 D
1500 F
2000 G araci kurumlari tarafindan alindiysa ayni bu sekilde 6 islem olarak gorulur.

o zaman da siz 2.35 den 2.34 gecisteki islemleri ayrica gorursunuz..

jan_brasco
06-08-2009, 21:32
sanirim , sorunuzdaki yanlisligi fark edip sildiniz ama ben yine de benzer dusunenler olur diye yanitliyorum..
Yukarida verdigim ornek linkte kademe kademe orneklemistim.
sizin sordugunuz SATIS kademesi yani birileri
hisse 0.62 iken
0.67 den satmak icin yazmis..

ayni sekilde hisse 0.62 iken
birilerinin 0.58 den almak istemesi gibi...

Çok teşekkürler Sayın Karadeniz.

jan_brasco
06-08-2009, 21:33
Bencede gerçekten çok garip.:he::he:

fiyat yükseldikçe satmak isteyen daha çok olur bu normaldir de.

Ancak resimde gözüken 0.62 ve 0.61 de o kadar alıcı varken neden fiyat 0.58 e düştüğünde alıcı azalmış. Bununda size göre acaip olması gerekir.

Bu duruma tahtanın altı boş 2 basamak verirlerse taban olacak gözüyle bakılır.

Halbuki satışa nasıl fiyat yükseldikçe satıcıda çoğalıyorsa ,
alıştada fiyat aşağıya indikçe fazlalaşması gerekmezmi ?

sonuçta ekranda gördüklerinizin hepsi hikaye sadece o an için gördüklerinizdir.
(basamaklar değiştikçe arz-talep dengesinin oluştuğu her fiyat lotlar mentıken eşitlenir)

Müthiş bir açıklama. Hiç böyle düşünmemiştim.

efkanylmz
06-08-2009, 22:49
Sn. Karadeniz bilgi ve birikimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Hisse yorumları yapıyor musunuz? böyle bir topic var mı ?Şayet yapmıyorsanız sizi hisse yorumların da da görmek isteriz..Syg.

Registeredtr
07-08-2009, 00:46
Arkadaşlar senedin gün gün işlem hacimlerini takip edebilecegim( grafik olursa cok daha iyi olur) örnegin 05.08 -1.454.1484 * 06.08- 1.287.784 TL gibi gösteren ücretsiz bir site var mı=?
Ayrıca satıcılar - alıcılar ile toplananlar-dagıtılanlar arasındaki verilerde ne fark var. Ayrıca bu bilgiler ne sekilde önem taşır.

Alperun
07-08-2009, 00:49
ilk sorunu yanlış anlamadıysam cevaplandırayım.

http://www.ekinvest.com/tanaliz/finchart.asp

adresini (internet explorer ile görüntülenebiliyor) kurcalarsan istediğin grafiklere ulaşabileceksin.
bu konuya yazabildiğim ilk mesajımla da konunun sahibi güzel insan sayın karadeniz'e de minnettarlığımı bildiriyorum. takibindeyim :)

KARADENIZ
07-08-2009, 08:44
Sn. Karadeniz bilgi ve birikimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Hisse yorumları yapıyor musunuz? böyle bir topic var mı ?Şayet yapmıyorsanız sizi hisse yorumların da da görmek isteriz..Syg.

Sanirim siz yenisiniz. :yes::yes: , HOSGELDINIZ....

varDI.. ama artik yok... nadiren benim de tasidigim kimi hisselerde grafik uzerinden beklentimi yaziyorum ancak istek / soru uzerine hisse yorum ve beklentimi yazmiyorum artik....

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=5226&page=464

efkanylmz
07-08-2009, 20:10
Sanirim siz yenisiniz. :yes::yes: , HOSGELDINIZ....

varDI.. ama artik yok... nadiren benim de tasidigim kimi hisselerde grafik uzerinden beklentimi yaziyorum ancak istek / soru uzerine hisse yorum ve beklentimi yazmiyorum artik....

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=5226&page=464

Evet sanırım çok belli ettim :)

Anladım Sn. karadeniz...Sizden şöyle bir isteğim olacak, biliyorum istek üzerine yorumlar yapmıyorsunuz ?

4 gün sonra Allah nasip ederse askerim. 10unda belli olacak ne olduğum ama kısa dönem çıkar diye tahmin ediyorum. Şimdi Sn.Karadeniz, askere özel 5-6 aylık snt önerilerinizi almak istiyorum (bakın bu askere özel bir durum olsun :))
3snt planlıyorum.Fikirleriniz beni için çok değerli.Ama yinede snt öneremem derseniz ona da saygım var. En azından bana bir taktik verin farklı sektörlerden farklı hisse veya tek bir sektörden farklı hisse vs. gibi.

syg.

jan_brasco
09-08-2009, 15:39
Bir şirketin sahibi veya ortakları ve yönetim kurulu üyeleri kendi şirketinin hisselerini yasal olarak alıp satabilme hakkı var mıdır?

inter66
11-08-2009, 22:01
Bir şirketin sahibi veya ortakları ve yönetim kurulu üyeleri kendi şirketinin hisselerini yasal olarak alıp satabilme hakkı var mıdır?

tabiki satma hakları vardır ama her yaptığı alış satışları kamuyla paylaşmak zorundadır

kelaynak
11-08-2009, 22:05
Goldaş ne zaman normal sayfasına dönebilecek :D sadece tahmin :)
selamlar

KARADENIZ
12-08-2009, 08:29
Goldaş ne zaman normal sayfasına dönebilecek :D sadece tahmin :)
selamlar

uzun zaman donmeyecek...:yes:

yyesil
12-08-2009, 10:49
yatırım ortaklıkları ,yatırım fonlarına ,aracı kurumlara, paramı verdiğim zaman nasıl para mı değerlendiriyorlar arasındaki farklar ne oluyor ?açıklarsanız sevinirim .

yyesil
12-08-2009, 10:52
fibonacci oranlarıyla mı teknik analiz mi? yoksa elliot dalga kuramımıyla analiz yapmak daha sağlıklı olur ....sizce hangisi daha işlevsel?

ErayT
13-08-2009, 10:36
Merhaba benim sorum şu aşağıdaki grafikte garantinin derinlik bilgileri var:
http://img41.imageshack.us/img41/1295/derinlik.th.jpg (http://img41.imageshack.us/i/derinlik.jpg/)

Burda da Garantinin Fiyat seviyeleri var:
http://img200.imageshack.us/img200/3126/garanf.th.jpg (http://img200.imageshack.us/i/garanf.jpg/)

Benim anlamadığım Derinlikteki 5.40 ve üstü satışlar nasıl gerçekleşiyor????

101bilgi
13-08-2009, 12:20
yatırım ortaklıkları ,yatırım fonlarına ,aracı kurumlara, paramı verdiğim zaman nasıl para mı değerlendiriyorlar arasındaki farklar ne oluyor ?açıklarsanız sevinirim .
çok güzel değerlendiriyorlar,
bunlara bir de bireysel emeklilik şirketlerini ekleyin, hepsi de
sizin paralarınızla, maaşlar, kiralar, sekreterler, otomobiller, geziler,amortismanlar, yemekler vb gibi zorunlu ! harcamalarla yönetim giderlerini finanse ediyorlar ,
haliyle dağıtacak para kalmayınca da hersene zarar gösterip
yatırımcısıyla da dalga geçiyorlar..

yyesil
13-08-2009, 18:39
sağol 101bilgi cevapladığın için yoksa keriz yerine koyunulacaktım sermaye piyasası şirketleri yolunu tutturmuş ohh ne ala ..her tarafta ky ky demek diğimi

ninova12
13-08-2009, 20:48
selam şirketlerin girdikleri veya girecekleri ihaleleri nereden öğrenebiiriz?Tüm imkb deki şirketleri kastediyorum,sebebine gelince geçen gün parkab 9,1 milyonluk ihale aldı %10 kadar artış gösterdi.Bu ihaleye önceden girdiğini bilsem alırdım.Bu fırsatlardan yararlanmak için size soruyorum.Teşekkürler

ErayT
13-08-2009, 21:49
selam şirketlerin girdikleri veya girecekleri ihaleleri nereden öğrenebiiriz?Tüm imkb deki şirketleri kastediyorum,sebebine gelince geçen gün parkab 9,1 milyonluk ihale aldı %10 kadar artış gösterdi.Bu ihaleye önceden girdiğini bilsem alırdım.Bu fırsatlardan yararlanmak için size soruyorum.Teşekkürler

Evet ya mesela bende şimdi "İş Bankası net karını açıkladı" haber başlığını okuyordum ve fiyat grafiğine bakayım dedim çoktan yükselmeye başlamış yani dün en alt seviyeye düşmüş ve bugün ciddi yükselmiş ve yarında kesin daha ii olacak ama artık çok geç biliyorum ki yarınki alıcılar gibi hissenin elime yapışmasını istemiyorum

KARADENIZ
14-08-2009, 09:10
Merhaba benim sorum şu aşağıdaki grafikte garantinin derinlik bilgileri var:

Burda da Garantinin Fiyat seviyeleri var:

Benim anlamadığım Derinlikteki 5.40 ve üstü satışlar nasıl gerçekleşiyor????

** fiyat seviyeleri dediginiz, "baktiginiz An' a kadar ki " gerceklesen islemlerdir.

** derinlik ise, baktiginiz An' daki alici ve satici durumudur.

** neyi sordugunuzu anlamadim.? Derinlik ekranindaki 5.40 ve ustu satislar, alicilarin bekleyen emirleri almasiyla gerceklesecektir. sizin resme gore gerceklesen bir sey yok...

KARADENIZ
14-08-2009, 09:19
fibonacci oranlarıyla mı teknik analiz mi? yoksa elliot dalga kuramımıyla analiz yapmak daha sağlıklı olur ....sizce hangisi daha işlevsel?

** Bende sorunuza baska bir soru ile yanit vereyim

KRAMPON ile mi daha iyi futbol oynarsiniz ?
yoksa,
Ozel tasarim bir Kosu ayakkabisi ile mi 400 metreyi daha iyi kosarsiniz ?

yada ikinci bir soru ..

Bir Ingiliz mi daha iyi Ingilizce bilir ?
yoksa
Bir Alman mi daha iyi Almanca bilir ?

Sonuc ;
1) elma ile armutu karsilastirmamak gerekir, islevleri farklidir.
2) En iyi TEKNIK... bildigimiz ve UYGULYABILDIGIMIZDIR..

kuantum fizigide cok yararli her derde deva bir seydir ama ben bilmiyorum.. O yuzden ne kadar yararli olsa da benim icin islevsel degil..

ErayT
14-08-2009, 14:54
** fiyat seviyeleri dediginiz, "baktiginiz An' a kadar ki " gerceklesen islemlerdir.

** derinlik ise, baktiginiz An' daki alici ve satici durumudur.

** neyi sordugunuzu anlamadim.? Derinlik ekranindaki 5.40 ve ustu satislar, alicilarin bekleyen emirleri almasiyla gerceklesecektir. sizin resme gore gerceklesen bir sey yok...

Hmm işte anladım yani o fiyattan satış emri vermiş ama sattığı malum ;)

jan_brasco
16-08-2009, 00:17
dow jones derinlikli ekran nasıl temin edebilirim?

saygılar

brader
16-08-2009, 03:02
burayamı yazacagım bılmıyorum ama ....kusura bakmayınnn

komık gelebılır ama ben İMKB 30 - İMKB 50 - İMKB 100 bunlar e neden farklı aralarındakı fark ne herkez bılıyordur sanırım bi ben bılmıyorum kusura bakmayın

tiyatro
16-08-2009, 11:28
burayamı yazacagım bılmıyorum ama ....kusura bakmayınnn

komık gelebılır ama ben İMKB 30 - İMKB 50 - İMKB 100 bunlar e neden farklı aralarındakı fark ne herkez bılıyordur sanırım bi ben bılmıyorum kusura bakmayın

http://eski.imkb.gov.tr/endeksler/hissex.htm

Buradan hepsini okuyabilirsiniz, bazen karşıma yeni yeni bu işe adapte olan arkadaşlar çıkıyor, şöyle yatırım yaptım böyle yatırım yaptım diye, ilk sorum endeks şu anda 45000'de bu ne anlama geliyor 45000 ne demek diyince %95 şöyle bir kalıyor, o yüzden ilk önce kuralları öğrenmek önemli. Bu arada herkez biliyor diye düşünmeyin.

Tabii bu işin en zor tarafı kuralarıın tamamını öğrenmek oyunu iyi oyanayacağımız anlamına gelmiyor.

Saygılarımla.

brader
16-08-2009, 12:42
tşk. ederım sağol

hissi02
17-08-2009, 21:44
vob ta kontrat taşımann maliyeti varmı

bayay
19-08-2009, 17:56
vob ta kontrat taşımann maliyeti varmı

taşımanın maliyeti yoktur sadece al- satta komisyon ödersiniz. binde 1 den onbinde 1 arasında degişen komisyon ödersiniz. komisyon oranı aracı kuruma göre degişir

bayay
19-08-2009, 17:59
1. Hisse senedi - hacim ilişkisini sormak istiyorum. Bununla ilgili hacimli çıkış iyidir hacimli düşüş ise kötüdür şeklinde bilgim var bunun dışında birkaç bilgidaha vardı bunlar nelerdir ögrenmek istiyorum ( hisse çıkıyor hacim düşüyorsa , hisse fiyatı aynı hacim arıyorsa , hisse düşüyorr hacim azalıyorsa ne anlama gelir )

2. Salt bilanço karına bakarak hissenin borsada olması gerktigi fiyatı nasıl bulabiliriz.

Registeredtr
19-08-2009, 20:14
Aracı kurumlar ile ilgili sorum olacak;
işlem yapan hangi aracı kurumları gorursek kesin yabancıdır diyebiliriz. sadece Yabancıların calıstıgı aracı kurumların listesini alabilirmiyim? Örnegin efg istanbul yabancıların calistigi bir aracı kurum mudur?
Borsa takibinin en can alıcı noktalarından biri sanırım toplanan ve dagıtılanlar yada para giriş cıkısı, borsayı anlık olarak takip edemiyorsak ve seans bitiminde işlemleri inceleyebiliyorsak. Hisselerin blok halindemi alındıgını yada kucuk kucuk mu toplandıgını nasıl anlayabilirz. Örnegin ben asagidaki linkten bakıyorum, cok fazla birsey anladıgım soylenemez. bana önemli noktalarını solermisiniz, hep asagıdaki linkte hemde yukarda belirttigim donelerdeki ipuclarını.

http://www.hisse.net/rapor_pgc.php