PDA

View Full Version : Gelen sorulara YANITLAR

Pages : 1 2 [3] 4

bayay
20-08-2009, 16:51
ıbs programında hissenin üzerine hareketli ortlama yerleştirmek istiyorum ama yapamadım alt bantta görünüyor. hisse üzerine koyamadım.

chaylak
20-08-2009, 17:35
kottan çıkmak istiyen şirketler ve mevzuat hakkında bilginiz varmı en son yaal boşluk olduğunu afmasın başvurduğunu spk temmuz ayında on gün içinde karar vereceğini gazetede okudum

chaylak
20-08-2009, 22:32
üstat ben afmas baş vurduğu için sordum imkb nin bu karara ihtiraz etme yolu varmıdır çünkü halka açık şirket sayısı yeterli görülmezken sırada bekleyen onun üstünde şirket var o çıksın siz kalın diyecek hali yok bunların içinde üç tane banka var

chaylak
22-08-2009, 17:24
üstat afm önemli değil.
denizbank.12 bağlı ortaklık.
tkbnk.5 iştirak 2.bağlı ortaklık
finans.5 bağlı ortaklık
fortis.4 baglı ortaklık
acıbadem,t.demir döküm.5bağ.ort.4.sat.varlık.2.iştirak3ort sırada başka larıda var bu kadar karışıklık işin işinden çıkılacak gibimi sizce süreç nasıl işletilr.simdiden emeğinize sağlık.

enigma
23-08-2009, 10:13
Uzun vadede yukselış trendıne girmiş bir hisseyi nasıl tespit ederiz teknik olarak...Örn:2004 yılıydı sanırım KONYA ÇİMENTO topiğinde uzun vadede yukselişe başladığından soz edılıyordu 16 lıradan bıradere aldırdım 30 liradan sattı ve hisse 100 lırayı gordu...Sonra 16 lırayı hiç görmedi...ARFYO nun aylık grafıkleri incelendiğinde uzun vadede yukselış trendi başlamışmııdr TEŞEKKURLER

bayay
27-08-2009, 10:54
ıbsde kayıtlı hangi dosyayı saklayayımki yeniden ıbs yükleyince tekrar ayarlar ile ugraşmayayım.

dix1
27-08-2009, 19:42
FX2000 programı kullanan biri olarak tam anlatımlı bir pdf varmı %10 olarak kullanmasını biliyorum gibime geliyor , bu arada fx2000 programını yüzeysel olarak kullanıyorum derinlikli versiyonunu kullanmıyorum

mastori
27-08-2009, 23:42
Kottan çıkmak bence bazı tahtalar için avantaj olacağını düşünüyorum sn.chaylak. Çünkü şirket içinde en ufak değişiklik olsa borsaya bildiriliyor, bilançoda makyaj olayı ortadan nereyse kalkıyor, spek. ağına değerli tahtalar düşüyor, zaten şirket gelecek vaat ediyorsa özellikle bankalar için çok önemli kanımca, beklentisi olan tahtalar için sağlam ellere geçen yatırımları artarak devam eden, uzun ve orta vade hedefleri olan tanınmış ve hala satış fiyatının altında işlem yapan tahtalar orta vadede müthiş yükseliş potansiyeli taşıyor bence. Çünkü çıkmak için satış fiyatı üzeri kalan hissedarlar için önerilecektir. Bu ortamda acıbadem ve tuddf kesinlikle elde tutulmalı. Ne olursa olsun bırakılacak tahtalar değil. Yatırım tavsiyesi değildir.

yyesil
28-08-2009, 19:54
merkez banksının yaptığı repo ters repo ihalelerinde bankaların sağladığı avantaj ne olur bu senetleri neden almak istiyorlar devlet içi borçlanma senetlerini

chaylak
28-08-2009, 22:22
sayın mastori önümüzdeki dönem bu konu bu tahtalar çok konuşulacak gibi izin verilirse

prim yapacak gibi ama verilmez ise veya şartlı verilirse (iştirakler,ortaklıkların bitirilmesi,)çıplak çık derlerse üstlerinde çok prim var.daha önce emsal alınacak olay olmadığı yorumda zorlaşıyor bu tahtalarda malı alan çekilmiş kenara ara sıra biraz işlem o kadar.görüş bildirecek arkadaşların katkısını bekliyorum konu başlığı bile yapılacak mevzu bence.

murat..55
02-09-2009, 16:19
arkadaşlar ben bu son saniyede alınan ufak lotlar ne için yapılıyor tam anlayamadım mesela 3.48 alış 3.50 satış bandındaki bir hisse son saniye de 1 lot alınıp 3.50 de kapattığı zaman bir gün sonra da hiç emir olmasa ya da kademe oynatacak kadar alım ya da satım olmadıktan sonra bir sonra ki gün yine 3.48 - 3.50 bandında olmayacak mı bu konu da beni aydınlatırsanız çok teşekkür ederim iyi iftarlar

tunazade
02-09-2009, 16:52
Bölünme, temettü vs. nedenlerden dolayı portföylerde zaman zaman 1 adetten küçük hisse senetleri oluşuyor.Bankam (İş bankası) 0.1 adete kadar lot altı bölümünden satış yapabileceğimi, bundan daha da küçük olanları ( 0.01~0.09 arası) portföyümden çıkarmanın mümkün olmadığını, ancak bir dilekçe ile takasbank a "hibe" dilekçesi vererek kurtulabileceğimi dile getirdi..En sinir bozucu tarafı portföy kirliliğine neden olması.

Meblağ sıfıra yakın olduğundan kimse önemsemiyordur ama ülke genelini düşünecek olursanız sizce bu yasal mı?

Ayrıca satılamayacak kadar küçük parçaya neden bölünür onu da anlamış değilim..Benzer portföy kirliliğine sahip olan yada alternatif çözüm bilen dostumuz var mı?

abtani
02-09-2009, 17:02
Aynı durumda idim,iş bankasına gidip,dediğiniz gibi "hibe" dilekçesi ile kurtuldum.

abtani
02-09-2009, 17:06
İş bankasında lot altından 0,05 ve katları alınıp satılabiliyor.10,996 tane senet varsa 0,005 adet alıp senedinizi 11,001 adet yapabilirsiniz.11 lot alınıp satılır kalan 0,001 tanesi için bankaya gidip,"hibe" işlemi yapılabilir.Sanırım para biriminden 6 sıfır atıldıktan sonra bu sorun oluştu,eskiden hepsi lot altı işlem ile alınıp satılabiliyordu.

tunazade
03-09-2009, 07:57
Teşekkürler dostlar..Ben de hibe yoluyla kurtulacağım sanırım..İşin ilginci bu bilgiye ulaşabilmek için önce call center i aradım, bilmiyoruz dediler, şubeye gittim hiç duyan, bilen yok, en son istanbul merkez ofisi aradım oradan bir sorumlu kişi detaylıca anlattı..Bazı bankaların uygulamalarından yada mevzuatından kendi çalışanlarının bile bilgisi olmaması ilginç..

jan_brasco
03-09-2009, 13:09
Uzun zamandir sorulari yanitlayan kimse cikmiyor. Hisse senedi konusunda 43 sayfa dolu dolu bilgiler mevcut topigimizde lakin tahvil bono faiz konusunda pek bilgi yok. Ustadlar bu konudada aciklama yaparsa guzel ve faydali olur.

saygilar

yyesil
05-09-2009, 21:48
borsa dışı küsüratlı işlem nasıl oluyor? limit fiyatlı emirler max. lot miktarı 250 500 1000 2500 5000 10000 25000 müş ama ben 346 lot emirde verebiliyorum nasıl oluyor bu? anlayamadım şimdiden teşekkür ederim cevaplayan olursa ...

remain35
06-09-2009, 12:11
borsa dışı küsüratlı işlem nasıl oluyor? limit fiyatlı emirler max. lot miktarı 250 500 1000 2500 5000 10000 25000 müş ama ben 346 lot emirde verebiliyorum nasıl oluyor bu? anlayamadım şimdiden teşekkür ederim cevaplayan olursa ...

borsa dışı küsürat dediğiniz lot altı işlemler sanırım burada açılmıştı topik buradan bakın
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=17864

diğer sorunuzda zaten adı üstünde max lot miktarı yani bir seferde alıp/satabileceğiniz lot sayısı o.. yani o miktarı gecemezsiniz tek emirde.o miktarın altında emir verebilirsiniz.

bayay
06-09-2009, 17:02
Temettü nedir?

Temettüyü sormak istiyorum. Bir hisse senedi temettü verirse bizim kazancımız ne oluyor. Porföy degeri degişirmi. 100 milyarlık hissemiz var Yüzde 10 temettü verdi elimize 10 milyar geçti . şimdi porföy 110 milyarmı oldu yoksa temettü alındıktan sonra hissenin fiyatı yine aynı oranda düşülürmü.

i-ked
06-09-2009, 20:48
Temettü nedir?

Temettüyü sormak istiyorum. Bir hisse senedi temettü verirse bizim kazancımız ne oluyor. Porföy degeri degişirmi. 100 milyarlık hissemiz var Yüzde 10 temettü verdi elimize 10 milyar geçti . şimdi porföy 110 milyarmı oldu yoksa temettü alındıktan sonra hissenin fiyatı yine aynı oranda düşülürmü.

TCELL 18 mayıs gibi 0,500 temettü vermişti 8.20 gibi kapatıp ertesi gün 4,70lerde açmıştı ama kısa sürede yine 8,20 oldu şimdi 10larda zaten

yani önce 10 milyar temettü alır hisseleriniz 90 milyara düşer ne kar/zarar sonrasında hisseleriniz 100 olur toplanmda 110 :) tabiki garantisi yok

BARRON
07-09-2009, 20:31
Sn. Sİyah...fİyat gİrerek her İŞlemİ yapiniz....rİca ederİm...amaÇ bİlgİ paylaŞimi...gÜn gelİr baŞka Şeylerde paylaŞiriz...:):):)

pardaillan
08-09-2009, 12:42
borsa dışı küsürat dediğiniz lot altı işlemler sanırım burada açılmıştı topik buradan bakın

diğer sorunuzda zaten adı üstünde max lot miktarı yani bir seferde alıp/satabileceğiniz lot sayısı o.. yani o miktarı gecemezsiniz tek emirde.o miktarın altında emir verebilirsiniz.

cevabınız bu durumda yanlış anlaşılabilir, daha açarsak ; örneğin x hissenin max lot miktarı 25.000. 100.000 lot alım yada satım emri verildiğinde ekranda 25.000 +25.000 gibi 4 parçada işlemin gerçekleştiğini görürsünüz. (kademede senet olmak koşuluyla )

maculu
09-09-2009, 11:05
Selamlar, belki sorum bu başlığa uygun değil ama, konu kirliliği yapmak istemedim.

Hisse senetlerinin geçmişe yönelik kapanış fiyatlarını, bununla ilgili grafikleri ve benzer bilgileri nasıl öğrenebilirim? Program mı kullanmam gerekiyor?

tunag
09-09-2009, 15:58
Sorum için doğru topic burasıdır umarım.

Bir arkadaşım imkbde broker olup işten ayrılan bir kişinin neden işten ayrıldığını öğrenmek istiyor. nereden bilgi temin edebilirim.

Lionel
11-09-2009, 00:32
merhaba arkadaşlar ,

sorum şu olacak, biraz kafa karıştı çünkü :)

1 tl nin altında işlem gören bir hisse ( 0.70-0.80 ) bedelli yaparsa elimizdeki mevcut lot miktarı ve hissenin gelecegi nasıl olur ?

tam olarak anlatamadıysam daha açık yazabilirim ...

aRTeMiSsS
11-09-2009, 11:45
herkese merhaba
Merkezi kayıt Kurulusu Siciliniz Bulunmadıgından Hesabınızdan Yatırım Fonu alım satım işlemi yapılamakmaktadır...
sizce Ne yapmam gerekiyor..

remain35
11-09-2009, 11:54
merhaba arkadaşlar ,

sorum şu olacak, biraz kafa karıştı çünkü :)

1 tl nin altında işlem gören bir hisse ( 0.70-0.80 ) bedelli yaparsa elimizdeki mevcut lot miktarı ve hissenin gelecegi nasıl olur ?

tam olarak anlatamadıysam daha açık yazabilirim ...

bedelli artırım sadece nominal üzerinde olan senetlerde mümkün.ancak
2 seçenek var...
1-ısamb.da oldugu gibi önce sermaye azaltırlar.sizin elinizdeki lot miktarıda bu oranda azalır.hisse nominalin üstüne çıkar.
2-sermaye azaltmak istenmiyorsa ve bedelli yapmak istiyorlarsa hisse nominalin (1 tl) üstüne kadar yükselmek zorunda.(yükseltirler yani) aksi halde onay alınamaz.

remain35
11-09-2009, 11:56
herkese merhaba
Merkezi kayıt Kurulusu Siciliniz Bulunmadıgından Hesabınızdan Yatırım Fonu alım satım işlemi yapılamakmaktadır...
sizce Ne yapmam gerekiyor..

ilk defa yatırım işlemi yapıyorsunuz sanırım..yada ben öyle anladım..eğer öyle ise herhangi bir banka yada aracı kurumdan yatırım hesabı açın.

Lionel
11-09-2009, 21:07
bedelli artırım sadece nominal üzerinde olan senetlerde mümkün.ancak
2 seçenek var...
1-ısamb.da oldugu gibi önce sermaye azaltırlar.sizin elinizdeki lot miktarıda bu oranda azalır.hisse nominalin üstüne çıkar.
2-sermaye azaltmak istenmiyorsa ve bedelli yapmak istiyorlarsa hisse nominalin (1 tl) üstüne kadar yükselmek zorunda.(yükseltirler yani) aksi halde onay alınamaz.

bilgi için teşekkürler ...

o zman yukarı çekmemek yada çekemiyorlarsa bedelsiz yaparlarr, böyle olursa peki bedelli olursa 1 tl nın altında elinde hissesi olanlar nasıl bir durumla karşılaşiyor sayın remainder ?

remain35
11-09-2009, 21:18
aslında sorunuzu tam olarak anlıyamadım...
dediğim gibi nominal altında bedelli yapabilmenin 2 yolu var.başka türlü spk dan onay alınamaz.yukarı çekemezlerse bedelsiz yaparlar diye bir şart yok nominalin üstünde olmazsa sermaye azaltarak yaparlar yani bedelli yapmak istedikten sonra yaparlar anlıyacağınız.
bu arada bedelsiz yaparlarsa nominal şartı yok zaten.

Lionel
11-09-2009, 21:21
sorumun tam cvbını son cümlede aldım
cok teşekkür ederim remain,

bedensiz olunca nominal şartı olmadıgını ögrendım,

peki o zman eldeki hisselerde nasıl bir degisklik oluyor, yani yatırımcıdan istenen birsey oluyormu ?
mevcut hisseler korunuyormu ?

KARADENIZ
11-09-2009, 21:21

Bir arkadaşım imkbde broker olup işten ayrılan bir kişinin neden işten ayrıldığını öğrenmek istiyor. nereden bilgi temin edebilirim.

Ailevi nedenlerle ayrilmis kendisi......//

remain35
11-09-2009, 21:26
sorumun tam cvbını son cümlede aldım
cok teşekkür ederim remain,

bedensiz olunca nominal şartı olmadıgını ögrendım,

peki o zman eldeki hisselerde nasıl bir degisklik oluyor, yani yatırımcıdan istenen birsey oluyormu ?
mevcut hisseler korunuyormu ?

açıklanan bedelsiz oran kadar elinizdeki hisse sayısı artıyor. sizden istenen bir şey yok.

söyle açıklayayım hisse 10 tl olsun.sizinde 100 lotunuz var.toplamda 1000tl.değerinde.%100 bedelsiz açıklandığında sizin 200 lotunuz olacak ama yine 1000 tl değerinde olması gerek.bu durumda hisse fiyatı 5 tl ye inecek.

Lionel
11-09-2009, 21:43
hersey ok dir remain.
tekrar teşekkür ilgi alaka için ...

amiral79
11-09-2009, 22:28
hersey ok dir remain.
tekrar teşekkür ilgi alaka için ...

remain üstadım merhabalar tahsisli sermaye arttırımı nasıl bir olaydır acaba
bilginiz var mı?
teşekkürler

maculu
15-09-2009, 09:13
İyi günler,

Dün 4.06 dan aldığım hisse için, 3.96 da satış emri vermiştim. Fakat az önce baktığımda, emrimin gerçekleşmiş olduğu görülüyordu. Gerçekleşen değerde 4.04 idi. Yani 4.04 den satmış tüm hisselerimi. Şu anda hissenin değeri 4.14. Bu nasıl oluyor, nasıl satış yapabiliyor kafasına göre? Garanti Bankası kullanmaktayım.

İkinci olarakta, bugün verdiğim bir emir, ertesi günde geçerliliğini koruyor mu? yoksa emirler günlük mü oluyor?

Teşekkür ederim.

LaSt_HoPe
15-09-2009, 22:53
Merhabalar Syn Dostlar,
Benim acizane bir sorum olacak, borsada yeniyim yaklaşık bir aydır işlem yapıyorum bir arkadaşın ücretli bir programı var o programdan herhangi bir hissenin hangi kurum alıcı hangisi satıcı hangi fiatlarda satıcılar hangi fiatlarda alıcılar var görebiliyor ancak benim çapım çok çko çok ufak oldugundan o programa ödeyebilecek pozisyonum yok bu baglamda ögrenmek istedigim internette herhangi bir sitede ya da bu şekilde ücretsiz bir program bulmam mümkün müdür ?? ben nasıl ögrenebilirim alıcı - satıcıları, fiatları ??

wisconsin
16-09-2009, 03:43
Hangi sirketin kac adet hissesi var onu nereden ogrenebilirim acaba, hiisse basina kazanclari hesaplayacagim , gelir tablolarinda var hisse basina kazanc fakat ben kendi analizlerim dogrultusunda buldugum kar beklentim dahilinde hesaplamak istiyorum...mesela tuprs 1 milyon kar etti diyelim , bu kar miktarini bolecegim hisse adedi...gecmis sayfalar da buldum fakat net degil halka acik kismin adedini gosteriyor...

axon
19-09-2009, 03:49
İyi günler,

Dün 4.06 dan aldığım hisse için, 3.96 da satış emri vermiştim. Fakat az önce baktığımda, emrimin gerçekleşmiş olduğu görülüyordu. Gerçekleşen değerde 4.04 idi. Yani 4.04 den satmış tüm hisselerimi. Şu anda hissenin değeri 4.14. Bu nasıl oluyor, nasıl satış yapabiliyor kafasına göre? Garanti Bankası kullanmaktayım.

İkinci olarakta, bugün verdiğim bir emir, ertesi günde geçerliliğini koruyor mu? yoksa emirler günlük mü oluyor?

Teşekkür ederim.

Bu topiğe raslantısal geldim o nedenle sorunuzu görmüşken cevap yazayım dedim sahur vakti;
aracı kurum sizim lehinize olarak emri şekillendirebilir, yani emriniz min satış rakamıdır aslında fiyat çıkmışsa kurumun becerisine baglı olarak satış rakamı yükselebilir
emir tarihi genel olarak 1. veya 2. seans olarak talep edilir.ertesi güne taştıgını pek duymadım.
hayırlı bayramlar

nunu74
19-09-2009, 07:09
remain üstadım merhabalar tahsisli sermaye arttırımı nasıl bir olaydır acaba
bilginiz var mı?
teşekkürler

sermaye arttirimina katilma hakki belli kisi ya da kisilere verilir...

nunu74
19-09-2009, 07:11
Merhabalar Syn Dostlar,
Benim acizane bir sorum olacak, borsada yeniyim yaklaşık bir aydır işlem yapıyorum bir arkadaşın ücretli bir programı var o programdan herhangi bir hissenin hangi kurum alıcı hangisi satıcı hangi fiatlarda satıcılar hangi fiatlarda alıcılar var görebiliyor ancak benim çapım çok çko çok ufak oldugundan o programa ödeyebilecek pozisyonum yok bu baglamda ögrenmek istedigim internette herhangi bir sitede ya da bu şekilde ücretsiz bir program bulmam mümkün müdür ?? ben nasıl ögrenebilirim alıcı - satıcıları, fiatları ??

alici ve saticilari gorebilmeniz icin veri saglayici sirketlerden birinden derinlik hakki satin almaniz gerekmektedir. ucretsiz bir program oldugunu sanmiyorum.:). bununla birlikte forumdaki derinlikler-kademeler topiginde cogu zaman bazi arkadaslar da seans sirasinda yardimci olmaya calisiyorlar
ama isinize yararsa gunsonu takaslari da belki bulunabilir.

nunu74
19-09-2009, 07:14

boyle bir bilgiyi elde edebileceginizi sanmiyorum, ozel hayata girer. ama anlayamadigim, neden direk kendisine sorulmuyor?:clown:.

sahoo
22-09-2009, 15:11
arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar

Sorum şu;
En fazla alışta ve satışta 6 kademe mi görebiliyoruz. herhangi biri daha fazla kademe görebilirmi(imkb içinden)?

tiyatro
22-09-2009, 16:00
arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar

Sorum şu;
En fazla alışta ve satışta 6 kademe mi görebiliyoruz. herhangi biri daha fazla kademe görebilirmi(imkb içinden)?

İMKB hisse senedi piyasası için alışta ve satışta 5 kademe derinlik görülebiliyor daha fazlasını göremiyorsunuz. İMKB içinden kasıt broker ise yine göremez ama yayınlanamayacak bir bilgi değil tabii, sadece yazılıma bağlıdır.

Saygılarımla.

fanatikoo
22-09-2009, 17:15
Selamlar herkese,
Benimde bir sorum olucak, örnek x hisseye bakıyorsunuz gün sonunda çift taban yapmış,diyorsunuzki bugün iyi para girişi olmuş doğal olarak x hissesine ,ama x hissesinin gün sonunda para giriş çıkışına bakıyorsunuz toplamda tam tersi para çıkışı olmuş.:D
Bu işler bizim yapacağımız işler değil ama bunu nasıl yaparlar.
amaçları ney bu hissenin akibetide.

wisconsin
22-09-2009, 19:21
BILDIGIM KADARIYLA; para g.c , hani lise de kimyasal tepkimelerde katalizor vardir ya, tepkime ye girer girdigi gibi cikar sadece tepkimeyi hizlandirir, para giris cikislari da bi nevi oyledir , miktar nispetinde baktigimizda , cok fazla para cikisi olan hisse tavan da yapabilir , taban da... Hele dusuk hacimli kagitlarda guvenilir bi indikator olmaktan cikar , cunku spek istedigi gibi oynayabilir .... Yuksek hacimli kagitlarda ise ben genel trendi kestirmek adina takip ederim sadece....

maculu
24-09-2009, 09:53
Bu topiğe raslantısal geldim o nedenle sorunuzu görmüşken cevap yazayım dedim sahur vakti;
aracı kurum sizim lehinize olarak emri şekillendirebilir, yani emriniz min satış rakamıdır aslında fiyat çıkmışsa kurumun becerisine baglı olarak satış rakamı yükselebilir
emir tarihi genel olarak 1. veya 2. seans olarak talep edilir.ertesi güne taştıgını pek duymadım.
hayırlı bayramlar

Cevabınız için geçte olsa teşekkür ederim.

Ayrıca bir şey sormak istiyorum; Hisselerin destek ve direnç noktalarını nereden veya nasıl öğrenebilirim?

serdao
25-09-2009, 18:39
slm ben borsada yeniyim ,şimdi uzun vadeli sağlam bir hisse aldım, fakat herkes ne kadar sağlam olursa olsun endeks düşerse ( kriz durumları gibi) oda düşer sonuçta diyorlar. peki ben ne zaman yani hangi durumda borsadan yani hisseden çıkmalıyımki düşüşten etkilenmeyim yani hangi verileri takip etmeliyim borsanın düzeltme değilde dip yapacanı nasıl anlarız? teşekkürler

remain35
25-09-2009, 18:54
slm ben borsada yeniyim ,şimdi uzun vadeli sağlam bir hisse aldım, fakat herkes ne kadar sağlam olursa olsun endeks düşerse ( kriz durumları gibi) oda düşer sonuçta diyorlar. peki ben ne zaman yani hangi durumda borsadan yani hisseden çıkmalıyımki düşüşten etkilenmeyim yani hangi verileri takip etmeliyim borsanın düzeltme değilde dip yapacanı nasıl anlarız? teşekkürler

bu dediğinizi kimse tam olarak bilemez.ama kendinize bir rota belirlerseniz uygun zamanda yada en az zararla bunu başarabilirsiniz.forumda bu konuda çok iyi olan ustalar var sn.KARAHAN,sn.XTRADERX,sn.LİFESTYLE,sn.REST ilk aklıma gelenler. onların topiklerini takip etmeniz faydalı olacaktır.

HaYaBuSa
29-09-2009, 12:25
selam bir hissenin defter fiyatı sermaye bölü senet sayısı ilemi pay deyeri bölü senet sayısı ilemi hesaplanır.

C.ÜNLÜ
29-09-2009, 12:53
Özsermaye bölü hisse senedi adedi.

HaYaBuSa
30-09-2009, 18:33
Özsermaye bölü hisse senedi adedi.

teşekkür ederim.:super:

ilkimlevent
10-10-2009, 15:23
Merhaba arkadaslar;

Bir hissenin haftalik-aylik veya yillik bazda fiyat grafigini bir ornek uzerinde nasil yorumlandigini bir arkadasim anlatabilirse cok sevinirim. Mesela kanal araligi, asagi kesme vs nasil goruluyor bir grafikte...

mehmetozturk154
10-10-2009, 19:18
Arkadaşlar merhaba.Ben bu işlerde yeniyim ama yavaş yavaş kendimide bu işin içine sokmaya başladım.Bunda okuduğum bölümünde etkisi var.
Benim sormak istediğim örneğin THYO şirketinden hisse senedi almak istiyorum.Bunun için kullanmak isteğim miktar 1000 tl.Hesabım İş Bankasından.İnternet üzerinden almak istiyorum.Ve uzun vadede elimde tutmak istiyorum.Bunun için İnternet Bankacılığından girdikten sonra Yatırım seçeneğinden İMKB Alış yerini seçiyorum.Hisse kodunu girip şu anki değerin 3.92 olduğunu görüyorum.Ve Senet Miktarı bölümüne max.alabileceğim miktarı yani 255 i giriyorum.Daha sonra gelen yer ise benim sorunumun olduğu yer Fiyatı.Fiyatı yazan yerdeki butonda normal halde Serbest Fiyat yazıyor.Butonun aşağısında 3.16 dan başlayak 4.76 ya kadar uzanan fiyatlar bulunuyor.Bunlar ne oluyor acaba ben bunu öğrenmek istiyorum.
Ve Talimat Süresi 1 seans veya 1 gün gibi birşey bulunuyor.Bu ne anlama geliyor?
Şimdiden teşekkür ederim...

fuiqo
10-10-2009, 19:28
hisse 3.92 çalışıyorsa o sıralamada gördüğünüz serbest emir i seçip al derseniz. o an ki işlem fiyatı neyse size o fiyattan malları teslim eder. Hisse senedi 3.92 çalışıyor ama siz diyorsunuzki bugün ilk seans sırasında yada bugün hem ilk seans hemde 2. seansda hisse senedi 3.80 i görürse almak istiyorum işte ozaman ordaki değerler devreye girer. 3.80 fiyatına alış girersiniz pasifte beklerseniz ne zaman hisse senedi o fiyata düşer ozaman size 3.80 den malları teslim eder. Bunun tam tersi olarak elinizdeki hisseleri satmak istiyorsunuz hisse senedi 3.92 işliyor ama siz 4 ten vermek istiyorsunuz. Orda değerinin üstünde gördüğünüz rakamlardan 4 ü secip ilk seans yada 2 seanslik emrinize göre işlem yaparsanız. kağıt seans içinde o fiyatı görürse otomatik olarak hisse senedinizi satar. Siz o sırada bilgisayar başında olmanıza bile gerek kalmadan.

umarım karişiklik olmadan anlatabilmişimdir.

kirmastilic
10-10-2009, 19:28
3,16 dan başlayıp 4,76 ya kadar uzanan fiyat listesi hisseye alış verebileceğiniz fiyat aralığıdır siz oraya hissenin o anki fiyatını 3,92 veya almak istediğiniz fiyatı gireceksiniz alttaki 1 seans ise sabah alıyorsanız öğleye kadar emir geçerli demektir ,öğleden sonra emir verdiyseniz 2. seans yani öğleden sonra emir geçerli demektir.sabah 1 gün seçeneğini işaretlerseniz emir tüm gün geçerli anlamına geliyor.
bilmem yardımcı olabildimmi

mehmetozturk154
10-10-2009, 20:16
Arkadaşlar teşekkür ederim gerçekten çok sağolun.Fiyat konusunu anladım.Birde benim öğrenmek istediğim ben örneğin o fiyat yerine 3.78 dedim ve sabah açılışta fiyat benim dediğimi gördü ve hisseleri aldım otomotik olarak.Süre olarak neyi seçersem seçeyim ben satış vermeden hisseler satılmaz değil mi? Birde fiyat düzeyine direk 3.92 dersem o an hisse almış oluyorum değil mi?

kirmastilic
10-10-2009, 20:26
hisseler yine sen aynı yöntemle emir vermeden satılmaz yani satılması için tek seanslık veya günlük sat fiyatı girmen gerekli ;hisse fiyatı senin yazdğın fiyatı vermiş olduğun emir süresi içinde gördüğü anda alış veya satış yapılır

mehmetozturk154
10-10-2009, 20:30
hisseler yine sen aynı yöntemle emir vermeden satılmaz yani satılması için tek seanslık veya günlük sat fiyatı girmen gerekli ;hisse fiyatı senin yazdğın fiyatı vermiş olduğun emir süresi içinde gördüğü anda alış veya satış yapılır

Kardeşim çok teşekkür ederim.Birde Serbest Fiyatı seçersem hisse senedi o anki değerden mi alınmış olur?

tiyatro
11-10-2009, 11:09
Kardeşim çok teşekkür ederim.Birde Serbest Fiyatı seçersem hisse senedi o anki değerden mi alınmış olur?

3.16'dan başlayıp 4.76'ya kadar bir fiyat aralığı var ise piyasa fiyatlı işlem yolladınığızda işlemi tavana yada tabana kadar yollar.

Örneğin 1000 lot piyasa fiyatlı alış yolladınız işlemi 1000*4.76 değerden piyasa yollar.

....ALIŞ...................Satış
1000 3,76...........3,78 1250
500 3,74...........3,80 2000
1500 3,72...........3,82 1000
2500 3,70...........3,84 500
3000 3,68...........3,86 1500

eğer tahtada bekleyen işlemler yukarıda ki gibi ise 1000 lot işleminiz satışta bekleyen 3.78 den gerçekleşir(çünkü işlem 4.76'ya gitsede daha iyi bir fiyatta satıcı var ise işleminiz oradan gerçekleşir). Yani fiyat öngörmeksizin satıştan işlemi gerçekleşirmeye çalışır. Diyelim 1000 lot değilde 5000 lot alış gönderdiniz.

İşlem 5000 lotu gerçekleştirene kadar satış kademesinde bekleyenlerden alım yapar. 3.78*1250 alır 3.8*2000 lot alır 3.82*1000 lot alır 3.84*500 lot alır ve 3.86'dan 5000 i tamamlamak için 250 lot alır. Varsayalım tahtada hiç satış yoksa yani hisse tavan olan bir hisse senedi ise alışınızı tavana kadar yazar.

O yüzden piyasa fiyatlı alışlarınızı özellikle ikinci seans açılış öncelerinde göndermemenizi, eğer miktar çok fazla ve tahta zayıf ise birinci seans açılıştada aynı şekilde göndermeminizi tavsiye ederim. Olurda emriniz çok erken iletilir ve satışta hisse olmaz ise tavandan dahi hisse alma ihtimaliniz olabilir.

Aşağıda linkten daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.tspakb.org.tr/tr/Portals/57ad7180-c5e7-49f5-b282-c6475cdb7ee7/ETM_lisanslama_egitim_kilavuzlari_ileri_duzey_ulus al_piyasa_200906.pdf

Saygılarımla.

HaYaBuSa
17-10-2009, 01:54
Arkadaşlar merhaba.Ben bu işlerde yeniyim ama yavaş yavaş kendimide bu işin içine sokmaya başladım.Bunda okuduğum bölümünde etkisi var.
Benim sormak istediğim örneğin THYO şirketinden hisse senedi almak istiyorum.Bunun için kullanmak isteğim miktar 1000 tl.Hesabım İş Bankasından.İnternet üzerinden almak istiyorum.Ve uzun vadede elimde tutmak istiyorum.Bunun için İnternet Bankacılığından girdikten sonra Yatırım seçeneğinden İMKB Alış yerini seçiyorum.Hisse kodunu girip şu anki değerin 3.92 olduğunu görüyorum.Ve Senet Miktarı bölümüne max.alabileceğim miktarı yani 255 i giriyorum.Daha sonra gelen yer ise benim sorunumun olduğu yer Fiyatı.Fiyatı yazan yerdeki butonda normal halde Serbest Fiyat yazıyor.Butonun aşağısında 3.16 dan başlayak 4.76 ya kadar uzanan fiyatlar bulunuyor.Bunlar ne oluyor acaba ben bunu öğrenmek istiyorum.
Ve Talimat Süresi 1 seans veya 1 gün gibi birşey bulunuyor.Bu ne anlama geliyor?
Şimdiden teşekkür ederim...

selam kardeş bir hususa dikkatini çekerim.iş bankasını bilmem ama garantide aynı işlemi yapmaya kalktığında 1000 tly 255 hisse alamassın çünkü 255*3.92=999.60 tl tutar bunuda 1000 tl den çıktığında 400 kuruş kalır oda bankanın komisyon kesim ücretini karşılamaz.o zamn sana uyarı gelir bakıyeniz adeti karşılamıyo diye.sende ozamn 254 adet emri verirsin.:kahkah:

servetbey
17-10-2009, 23:16
Teşekkürler dostlar..Ben de hibe yoluyla kurtulacağım sanırım..İşin ilginci bu bilgiye ulaşabilmek için önce call center i aradım, bilmiyoruz dediler, şubeye gittim hiç duyan, bilen yok, en son istanbul merkez ofisi aradım oradan bir sorumlu kişi detaylıca anlattı..Bazı bankaların uygulamalarından yada mevzuatından kendi çalışanlarının bile bilgisi olmaması ilginç..

ve şöyle bir soru soruldu diyip merkeze bir mail atılsa da o merkez tüm şubelerini bu konuda bilgilendirse dimi. ama nerde araştırma geliştirme kimsenin kafasında yok........

slethern
17-10-2009, 23:40
tşkler..büyük bi dertten kurtardınız..bakalım bizim banka da bu işi halledebilecekmi..?!

TOPTANCI
17-10-2009, 23:57
Kesin çözüm ,
Aracı kurum yada bankadaki borsa hesabınızı kapatın yeniden açın. kapatırken buçuklu hisselerin akibetini sormayıda ihmal etmeyin .

deniztokac
18-10-2009, 18:01
RAN LOJİSTİK

ran lojistik %25,2 hissesini 20-22 ekim tarihleri arasında 2,86 tl den halka arz ediyor.
tahtadan satiş yöntemiyle yapılacak arza galata menkul değerler aracılık edecek. halka arz büyüklüğü, 9 milyon 152 bin tl olacak....

arkadaşlar ekonomist dergisinde yayınlanan bu haberden ;
tahtadan satiş yöntemiyle arz nedir bilen varmı???
halka arz büyüklüğü, 9 milyon 152 bin tl diyor o zaman piyasaya arz edilecek olan senet sayısı;
9152000/2,86 mi olacak???
yardımcı olabilirmisiniz?
teşekkürler,saygılar...

tiyatro
25-10-2009, 22:49
RAN LOJİSTİK

ran lojistik %25,2 hissesini 20-22 ekim tarihleri arasında 2,86 tl den halka arz ediyor.
tahtadan satiş yöntemiyle yapılacak arza galata menkul değerler aracılık edecek. halka arz büyüklüğü, 9 milyon 152 bin tl olacak....

arkadaşlar ekonomist dergisinde yayınlanan bu haberden ;
tahtadan satiş yöntemiyle arz nedir bilen varmı???
halka arz büyüklüğü, 9 milyon 152 bin tl diyor o zaman piyasaya arz edilecek olan senet sayısı;
9152000/2,86 mi olacak???
yardımcı olabilirmisiniz?
teşekkürler,saygılar...

Tahtadan satış yöntemi halka arz yöntemlerinden biridir.

Birincil piyasada yapılan bu işlemde eğer yatırım yapmak istiyorsanız (ki sirküler ve izahname okumadan bunu yapmayınız lütfen) siz aracı kurumunuzu arıyarak alışlarınızı yazdırabilirsiniz. Sizin gibi tum kurumlar ilgili talebi girecek ve galata menkulde satış yapacaktır. Satış yapılacak miktar 3.200.000 lottur.

Ortaklığımız ve halka arz edilecek paylar ile ilgili ayrıntılı bilgileri içeren izahname 16/10/2009
tarihinde İstanbul Ticaret Siciline tescil edilmiş olup, ayrıca başvuru yerlerinde incelemeye açık
tutulmaktadır.

Halka arz edilecek olan 3.200.000 TL'lık paylar 26/10/2009 ile 28/10/2009 tarihleri arasında aşağıda belirtilen başvuru yerlerinde 3(üç) gün süreyle “Borsa Satış” yöntemi ile satışa sunulacaktır.

Bir payın nominal değeri 1,00(BİR) TL olup, 2,86TL'den satışa arz edilecektir. Söz konusu fiyat
açılış fiyatı olup, halka arz edilecek paylar satışın ilk günü halka arz fiyatının, izleyen günlerde
ise bir önceki işlem tarihindeki ağırlıklı ortalama fiyatının %10 altında ve üstündeki sınırlar içinde kalmak üzere, halka arz süresince borsa birincil piyasada satışa sunulacaktır. Belirtilen fiyat bandının alt sınırı hiçbir şekilde Halka Arz fiyatı olan 2,86 TL’den az olamayacaktır.

http://www.ran.com.tr/tr/sirkuler.pdf

Saygılarımla.

ninova12
26-10-2009, 19:12
ben bugün 2,86 dan alış emri verdim aracı kurumum tavan yaptığını fiatın 3,16 olduğunu söyledi.Asıl fiat 28 ekimden sonra belirlenmeyecek mi?Tüm talepler 3 günde toplanıp asıl fiat belirlenmez mi?

cagan
26-10-2009, 23:51
topiklerde kimler olduğunu veya forum sayfasının başında hangi topikte kaç kişi olduğunu göremiyorum neden acaba bilen cevaplasın

KARADENIZ
26-10-2009, 23:58
topiklerde kimler olduğunu veya forum sayfasının başında hangi topikte kaç kişi olduğunu göremiyorum neden acaba bilen cevaplasın

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=3663636#post3663636

bull
04-11-2009, 18:36
Sn. KARADENİZ tecrübenize dayanarak bir soru sormak istiyorum:

vanet te bedelliye girdim,şimdi şöyle bir durum var.
pazartesi günü hesaptan para alınacak...yani son gün....

ptesi. hesabımda bunun bedelinin nakit olarak mı bulunması gerekiyor, yoksa hisse senedi alım satımından gelecek tutarlarda kullanılabilir mi?

yani ben cuma veya ptesi günü hisse satsam(hesaptan alınacak bedel kadar)olur mu? yoksa T+2 mi geçerli? yoksa ptesi hesapta nakit olması için yarın mı satış yapmalıyım?

tiyatro
04-11-2009, 18:55
Sn. KARADENİZ tecrübenize dayanarak bir soru sormak istiyorum:

vanet te bedelliye girdim,şimdi şöyle bir durum var.
pazartesi günü hesaptan para alınacak...yani son gün....

ptesi. hesabımda bunun bedelinin nakit olarak mı bulunması gerekiyor, yoksa hisse senedi alım satımından gelecek tutarlarda kullanılabilir mi?

yani ben cuma veya ptesi günü hisse satsam(hesaptan alınacak bedel kadar)olur mu? yoksa T+2 mi geçerli? yoksa ptesi hesapta nakit olması için yarın mı satış yapmalıyım?

Mevzuat olarak nakitinizin aynı gün hesabınızda olması gerekir dolayısı ile t+2 durumunuda hesap ederek satış yapmanız gerekir. Hesabınızda nakit olmaması durumunda ise bir çok kurum, eğer işlem müşterinin yararına ise hesabı eksiye geçirerek kullanımı gerçekleştirir. Ve daha sonra nakit ya da hisse satışı talep eder. Ancak geçmiştende tecrubem ile bazı kurumların bunu yapmadığını ve rüçhanı iptal ederek müşteriyi zarara uğrattığını biliyorum(bunu bilerek zarara uğratayım diye değil benim mevzuatım boyle nakit olması gerekir diyerek yaparlar, yoksa kendilerine faydası yok) dolayısı ile tedbir olarak kurumunuzu aramınızda ve hesabımda para olmaz ise ne olacak diye sormanızda fayda var.

Hiç başım ağrımasın hesap eksiye geçmesi falan uğraşmayayım derseniz dediğiniz gibi pazartesi hesabınızda nakit oluşması için yarın satış yapınız.

Saygılarımla.

bull
04-11-2009, 19:05
Mevzuat olarak nakitinizin aynı gün hesabınızda olması gerekir dolayısı ile t+2 durumunuda hesap ederek satış yapmanız gerekir. Hesabınızda nakit olmaması durumunda ise bir çok kurum, eğer işlem müşterinin yararına ise hesabı eksiye geçirerek kullanımı gerçekleştirir. Ve daha sonra nakit ya da hisse satışı talep eder. Ancak geçmiştende tecrubem ile bazı kurumların bunu yapmadığını ve rüçhanı iptal ederek müşteriyi zarara uğrattığını biliyorum(bunu bilerek zarara uğratayım diye değil benim mevzuatım boyle nakit olması gerekir diyerek yaparlar, yoksa kendilerine faydası yok) dolayısı ile tedbir olarak kurumunuzu aramınızda ve hesabımda para olmaz ise ne olacak diye sormanızda fayda var.

Hiç başım ağrımasın hesap eksiye geçmesi falan uğraşmayayım derseniz dediğiniz gibi pazartesi hesabınızda nakit oluşması için yarın satış yapınız.

Saygılarımla.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

seco35
04-11-2009, 19:24
sn tiyatro ..bi sorum olcak umarım bılgın wardır? hisselerde takas neye gore degerlendırcez..takasların neyıne bakcaz..takasın onemı ne kadar ?

tiyatro
04-11-2009, 21:32
sn tiyatro ..bi sorum olcak umarım bılgın wardır? hisselerde takas neye gore degerlendırcez..takasların neyıne bakcaz..takasın onemı ne kadar ?

Sn. Seco53

Şahsen uzun yıllar takas ve temeli bir arada götürürek hisse senedi incelemiş ve alım-satım yapmışımdır. Kendi çapımda iyiyimde diyebilirm takas analizinde. Ancak özellikle bu son 2 yılda hani derler ya at izi it izi o misal bir durum söz konusu. Zira artık o kadar çok günlükçü ve karşılıklı işlem yapan kurum mevcut ki kim nerede ne kadar aldı bulmak çok zorlaşıyor. Örneğin x tahtada adam gidip tahtanın %10'unu alıyor bir gunde ertesi gun pat satışa geliyor aynı miktarla. Ya da A tahta tamamdır alıyorlar diyorsunuz ama x guya yabancı kurumundan alıp x guya yerli kurumundan satış yapıyor adamlar. Hele bir tanesi var aynı seans sermayenin %15 ini alıp sattı adam yönetim kurulunun kapısını çalıp kaçtı desek yeridir. Maksat 2 kademe al sat harçlık yap. Emri alan dealer bile bazen bilmiyor kimden aldı veya kimden sattı.

Tabii artık bunu havuz haline getirdikleri ve hemen hemen her tahtada yaptıkları için işin boyutu harçlığı geçti. Kimi banka aracı kurumları bu işe yoğun çanak tutup bilmem kaç trilyonluk açık hesap verince olay büyüdükçe büyüdü(onlarada haksızlar demiyorum zira hacim ve para kazanmak zorundalar 9-10 bin "aktif-her gun" işlemcisine 6-7 bin dealerın hizmet verdiği garip bir piyasa burası). farklı farklı bireysel işlemler yada gruplar oluştu. Denetleyici kurumda uzman olan arkadaşlarda yapay piyasa ne demektir sorusunun cevabını halen bilmiyorlar ve likidite diyip geçiyorlar.

Ve bu karşılıklı işlem yapanlar o kadar gürültü çıkarıyor ki takas dönüşlerinde gerçek alıcıyı ya da satıcıyı bulmak güçleşiyor. Misal yabancıyı arıyorsunuz nereden aldı nereden sattı diye Cıtı 1.MN çıkmış ama arada karşılıklı işlem yapanların takas netleştirmeleride olduğu için cıtı'nın işlemini kim yapıyor bulamıyorsunuz. Veya adama bilmem ne yabancı takasçısı daha düşük saklama ucreti teklif ediyor bir kısım virman oluyor ama neden anlayamıyorsunuz. Buradan referansla işlem hacmininde artık bir kriter olmadığı unutulmamalıdır. Yani hacimli düşüyormuş hacimli çıkıyormuş bunlar artık boş denebilecek deyimler.

Bu durumda ne yapıyorsunuz derseniz.

Öncelikle hacim kriterinin yerine eskiden hiç hoşlanmasanda şimdilerde mecbur kaldığım 5 kurum bazında para giriş çıkışını kullanıyorum. Yani alanlardan diğer, satanlardan diğer grubu. Bu para giriş çıkışınıda asla günlük kullanmayın haftalık değerlendirmek ve girişe yada çıkışa neden olan kurumların işlemlerine bakmak oldukça önemli.

İkincisi takas analizi için şu anda guvenilir tek veri kalmıştır. O da İMKB'nin her ay açıkladığı yabancı işlemlerinin resmi verileridir. O verileride her ay alıp bir dosyaya koyuyorum ve guncel tutuyorum. Tarihsel baktığım takas farkları ile karşılaştırıyorum.

Üçüncü olarak takas tarihsel fark bakıp, bu farkları aynı zamanda piyasada gerçekleşen ilgili dönem alım-satımları ile karşılaştıyorum. Böylece kimin için kim alış ya da satış yapmış tespit etmiş oluyorsunuz.

Üçüncüsü bu veriler üzerinden çıkardığınız ya da incelemek istediğiniz tahtanın üzerine eğiliyorsunuz. Tahtayı ezberlemeye ve özelliklede referans takip etmeye başlıyorsunuz. Bazı kurumlarda referans takibi açık ve net bazı kurumlarda ise mumkun değildir(sistem rastgele atar). Bunun detaylarını vermeyeyim uzun uzadıya zira. Ama referans takibi oldukça önemli ve işlem tarzıda tabii. Kimi kurumlar gunlukçu kimileri gerçek alıcı kimileri %10 cu kimileri iki kademecidir.

Sorunun son bölümüne gelirsek eğer takasın önemi ne kadar ?

Takasın önemi her zaman vardır. Ama son iki trendde bir çok tahta için önemsiz hale gelmiştir. Zira bizim bildiğimiz işlemcilerin mal toplayanların soyu tukenmek uzeridir :). Şahsen takas üzerinden tespit ettiğiniz tahta var mı derseniz evet var bulunabiliyor parada kazandırıyor(%40 en son bulduğumun getirisi misal). Ama açık söyliyeyim gurultu o kadar fazla ki onları duyana kadar diğer seslere verdiğiniz kulağı tedavi ettirmek için, gelen paranın iyi bir kısmını veriyorsunuz, bazende daha fazlasını.

Uzun uzadıya yazdım biraz da fazla oldu aslında bunları burada anlatmak pek mumkun değil yani önünüzde ekran olacak tespitleri göstereceksiniz v.s daha rahat. Şu zamanda yapılacak en iyi şey portföye hedef belirlemektir. Yani şu kısmı piyasa kağıtlarına alıyorlarsa al satıyorlarsa sat. Şu kısmı temel analiz yaptığım kağıtlara al at kenara. Şu kısmı günlükçülere takasçılara ve söylentilere, şu kısmı haber gelen hisse senetlerine(ortak alışı, sektör haberi, ihale, arazi üretim anlaşma v.s v.s.)

"Yukarıda ki yazı tarafımca bir akşam vakti masal tadında yazılmış olup kurumlar kişiler imalar v.s hepsi hayal urunudur. Görüşlerim amatör bir bakış açısına dayanmaktadır."

Saygılarımla.

idril42
05-11-2009, 09:53
Arkadaşlar bu bir sistem hatası mı yoksa bilmediğim bir durum mu var?Yoksa tek tuş 15.000.000 lot oldukça baya büyük..İmkanıda var mı bilmiyorum.Şimdiden teşekkürler..

http://img11.imageshack.us/img11/9140/adsz1u.png

KARADENIZ
05-11-2009, 10:45
Dogru gormussunuz..
15.000.000 virman gibi sanirim..

http://i36.tinypic.com/96yz6c.jpg

Wrangler
05-11-2009, 23:10
Konu ile ilgili yeni bir başlık açılmış fakat bu soruya burada cevap bulunabileceğini sanıyorum.
Merhaba,

Ciddi merak ettiğim bir konu...

Bir hisseye para girişi nasıl hesaplanıyor?

10'a aldığımı 11'den satıyorum diyelim.

Ben 10'dan almıştım, cebime 1 kârı da koyup, gidiyorum. Başkası da 11'e alıyor.

Peki para girişi nasıl bir formülle hesaplanıyor?

Bunu sormuşken, borsada işlem gören hisselerin tüm borsayı etkilemesi nasıl oluyor?

Atıyorum, garanti 5 idi, 5.10 ortalama işlem gördü, 300 Milyon hacimle. Bu toplamda IMKB'yi nasıl etkiliyor?

Teşekkürler,

Sorunuza aşağıdaki başlıkta yanıt alabilirsiniz sanırım. Ben sizin adınıza sorunuzu ilgili başlığa taşıyacağım.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24857

KARADENIZ
05-11-2009, 23:17
Normal kosullarda,
bir hisse de Alis yapildigi zaman , ayni tutar ve lotta da satis yapilmis demektir, bunun aksi matematige aykiridir.

Peki ayni tutar da alis ve satis yapildiysa, yani birileri satip parasini geri aldi ise, digeri de ayni rakamda para verip hisse aldi ise, nasil olurda "para GIRISI yada CIKISI" ndan soz edilir ?

Burada ki temel nokta , hisse SATIS YAPAN ilk 5 kurum ile , ALIS YAPAN ilk 5 kurumun pozisyonudur.

Yani alis tarafinda ilk 5 kurum (atiyorum) tl.10.000.000 luk alis yaparken
satis tarafinda ilk 5 kurum (atiyorum) tl.8.000.000 satis yapmis.

O zaman net para girisi tl.2.000.000 denir...

tersi durumda da para cikisi denir...

exitance
06-11-2009, 17:36
Arkadaşlar bu bir sistem hatası mı yoksa bilmediğim bir durum mu var?Yoksa tek tuş 15.000.000 lot oldukça baya büyük..İmkanıda var mı bilmiyorum.Şimdiden teşekkürler..

]

Dün aynı konu farklı bir tahtada benim de dikkatimi çekti...

Borsada işlem gören kağıtların "Maksimum Lot Miktarı" denilen bir parametresi vardır.

Örneğin Max Lot Miktarı 25.000 olan ARMUT hissesinden 80.000 lot alım yada satım emirleriniz ; 25.000, 25.000, 25.000, 5.000 şeklinde 4 parçaya bölünerek işlem görür.

Ama anlık ekranlarda ARMUT tahtasında tek kalemde 150.000 lotluk işlem görülmez demek değildir bu...

Örneğin satıcı boş bir kademeye 250.000 lot birden satışa koysun. Size o kademe den 150.000 aktif alış yaparsanız. Maksimum Lot Miktarı kuralı size işlemeden, tek hamlede 150.000 lotlu alış-satış yapmış olursunuz.

Çünkü, alıcı ve satıcı birer kişi...

Dolayısı ile benim gözlemime göre virman yada cepten cebe anlaşmalı alış satışlarda görünen bir durumdur bu..... Yükselişin yada düşüşün fason olduğunu hissetmeme sebep olur.

Bear_Bull
06-11-2009, 20:41

http://img11.imageshack.us/img11/9140/adsz1u.png

Gördüğüz işlem özel işlemdir

ve ilgili tahtanın Ne ağırlıklı ortalamasını nede işlem hacmini etkiler.(resmde de görebilirsiniz 15 milyonu 3.80 den gerçekleşen 1 işlemin AOF fiyatı 3.82 olamaz) :yes:

2 aracı kurum anlaşır
1 i alış yazar 1 i satış yazar borsadan onay beklerler yazılan işlemler Borsa tarafından onaylandıktan sonra emir gerçekleşir.

Gözüken fiyat ta o anda geçerli fiyata yakın hatta aynı olabileceği gibi o andaki cari fiyatın altında ve üstünde de olabilir.

Normal emir olsa Sn exittance ninde dediği gibi

hissenin
50,000
25,000
10,000

gibi işlemlerle geçmesi gerekirdi.
Hatta 1 özellik daha 3 milyon tl (yanlış bilmiyorsam) üzeri tutarında tek seferde alım-satım emri gönderilemiyor.
o emrin işlem hacmi 15,000,000*3.80=57 milyon tl tutuyor
Kısaca bu şekilde gördüğünüz işlemler özel işlemdir.
2 ayrı kurum ismi yerine, kendinde kendine (aynı kurum) ismide gözükebilir.

ninova12
06-11-2009, 23:45
Selamlar soracağım soru geçmiş sayfalarda vardı ama dfalarca okumama rağmen anlayamadım.Şöyleki:
x hissesi 3,2 alış 3,22 satış
ben 1000 lot aldım 3200 tl ye
ve sığ bir tahta olsun .Sonra sattığıma pişman oldum ve hemen alış yazdım
3,220 ye aldım.
Şimdi aradaki 20 lira nereye gitti?Kime kaldı?

Bear_Bull
07-11-2009, 00:09
Selamlar soracağım soru geçmiş sayfalarda vardı ama dfalarca okumama rağmen anlayamadım.Şöyleki:
x hissesi 3,2 alış 3,22 satış
ben 1000 lot aldım 3200 tl ye
ve sığ bir tahta olsun .Sonra sattığıma pişman oldum ve hemen alış yazdım
3,220 ye aldım.
Şimdi aradaki 20 lira nereye gitti?Kime kaldı?

Ninova12
yorma kafanı kime gitti diye sana satanın kaça aldığını bilmiyorsun, senin sattığın kişinin kaça satacağını bilmiyorsun.:he::he:

3.20 alıp 3.22 satsan 6.52 tl kar edersin.
Tersi durumda 20+13.48=33.48 tl zarar edersin.:yes:

komisyonunuz 0,0021
alışlar satışlar
LOT FİYAT TUTAR KOM LOT FİYAT TUTAR KOM

1000 3,20 3200 6,72 1000 3,22 3220 6,76

KALAN LOT 0,00 LOT
ALIS 3.200,00 TL
SATIS 3.220,00 TL
KOM 13,48 TL
MALİYET -6,52 TL

exitance
07-11-2009, 19:34
İşte Newyork Borsası....

http://www.newyorktravelguide365.com/files/New-York-Stock-Exchange_868235869.jpg

Burası da bizim İMKB

http://www.haberkalesi.com/haberimg/%C4%B0MKB(1).jpg

Amerikalı, brokerler niye ayakta? Bizimkiler niye oturuyor?

Bu iki borsanın işletme usulleri arasında ne fark var?

wisconsin
07-11-2009, 20:29
Benim sorum cok kolay :D Borsa 23.000 lerdeyken , yabanci payi ne kadardi, ??? simdi %67 civari , o zaman lazim bana..

KARADENIZ
07-11-2009, 20:57
Benim sorum cok kolay :D Borsa 23.000 lerdeyken , yabanci payi ne kadardi, ??? simdi %67 civari , o zaman lazim bana..

tarih ver ? ay yil -....

KARADENIZ
07-11-2009, 21:01
tarih ver ? ay yil -....

neyse ben aylik vereyim..2008 ' aralikta endeks 23890 lardaydi..

http://i36.tinypic.com/hwctg9.jpg

wisconsin
07-11-2009, 22:24
neyse ben aylik vereyim..2008 ' aralikta endeks 23890 lardaydi..

]

Hocam cok tesekkur ederim..

wisconsin
07-11-2009, 22:49
Abi eger vaktiniz olursa bir diger sorum su...sirketlerin piyasadaki hisse sayisini buldum bi yerden, cunku su anki piyasa degerlerini hesaplamak ve EPS lerini bulmak istiyorum.. Fakat buldugum kaynakta ki hisse adedi toplam sermayenin paylara bolundukten sonraki halini yansitan hisse senedi adedimiydi, yoksa sadece borsa da islem goren adedi mi.. Yani bir sirketin toplam hisse senedi adedini (borsada islem goren ve gormeyn) nasil bulabilirim... Euroyatirim da var mis , ama Euroyatirimin veri sitesi bende yok :)

Bear_Bull
08-11-2009, 00:02
Abi eger vaktiniz olursa bir diger sorum su...sirketlerin piyasadaki hisse sayisini buldum bi yerden, cunku su anki piyasa degerlerini hesaplamak ve EPS lerini bulmak istiyorum.. Fakat buldugum kaynakta ki hisse adedi toplam sermayenin paylara bolundukten sonraki halini yansitan hisse senedi adedimiydi, yoksa sadece borsa da islem goren adedi mi.. Yani bir sirketin toplam hisse senedi adedini (borsada islem goren ve gormeyn) nasil bulabilirim... Euroyatirim da var mis , ama Euroyatirimin veri sitesi bende yok :)

geçen günlerde yazmıştım bir yere arayıp buldum
linki
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=3675219#post3675219

tüm senetlerin halka açık lotları yazılı
diğer türlüsünü ise sermaye/1 ile yani sermayesi kadar toplam senedi var olarak kabul edebilirsin.

wisconsin
08-11-2009, 00:24
tüm senetlerin halka açık lotları yazılı
diğer türlüsünü ise sermaye/1 ile yani sermayesi kadar toplam senedi var olarak kabul edebilirsin.

Tesekkur ederim hocam...Simdi temel analiz calisiyorum, kitabim onumde :) yani sermaye yi nominal degerle degerlendirirsen (2000000 ise 2000000 tane hisse var) toplam hisse senedi adedini bulursun diyorsunuz...Tabi odenmis sermaye mi , eger hisse senetleri iptal karlari sermaye ye eklenmisse , sermaye arttirimina gidilmisse diye bi suru soru geliyor aklima daha ama onlari sormayacagim :D
Hayirli geceler...

Bear_Bull
08-11-2009, 01:04
Tesekkur ederim hocam...Simdi temel analiz calisiyorum, kitabim onumde :) yani sermaye yi nominal degerle degerlendirirsen (2000000 ise 2000000 tane hisse var) toplam hisse senedi adedini bulursun diyorsunuz...Tabi odenmis sermaye mi , eger hisse senetleri iptal karlari sermaye ye eklenmisse , sermaye arttirimina gidilmisse diye bi suru soru geliyor aklima daha ama onlari sormayacagim :D
Hayirli geceler...

al bakalım istediğin herşey varmı ekli dosyada
Mali analiz zordur, emek ister grafik gibi hemen bak geç değildir.
şimdiden kolay gelsin.
Mali analize göre bir hisseyi 1 yıl önceden bulur beklersin sonra sıkılır satarsın hisse 1-10 yapar arkasından bakar kalırsın. :D

SEMBOL SON OD.SER N.KAR F/K DONEM HALK.ACK BETA OZ_SERMAYE PD/DD
ACIBD 7,60 100.000.000 10.652.550 0,00 6.9 36,18 0,3093 112.567.926 6,75
ADANA 5,95 67.704.670 69.866.420 9,07 9.9 86,46 0,4728 149.835.759 2,69
ADBGR 3,52 63.473.130 69.866.420 7,54 9.9 14,57 0,3642 140.471.024 1,59
ADEL 8,10 7.875.000 19.119.580 3,92 9.9 27,64 0,2775 63.420.075 1,01
ADNAC 0,60 126.946.250 69.866.420 9,26 9.9 49,65 0,4139 280.942.048 0,27
AEFES 17,20 450.000.000 226.266.000 24,97 6.9 44,80 0,4215 2.221.008.000 3,48
AFMAS 7,20 13.490.000 -2.182.135 0,00 6.9 38,10 0,4317 9.975.206 9,74
AFYON 1430,00 120 -1.673.340 0,00 9.9 47,83 0,2959 52.572.529 3,26
AGYO 1,25 84.000.000 11.132.920 7,56 9.9 49,00 0,2760 180.938.422 0,58
AKALT 1,65 30.014.000 5.845.658 2,43 9.9 63,79 0,5081 113.894.990 0,43
AKBNK 8,10 3.000.000.000 2.025.655.000 10,86 9.9 44,20 13.952 13.435.176.000 1,81
AKCNS 5,90 191.447.000 68.007.280 17,15 9.9 20,01 0,7816 790.172.065 1,43
AKENR 13,80 65.340.000 15.581.810 16,18 6.9 52,80 0,5509 475.784.580 1,90
AKGRT 4,54 306.000.000 47.520.910 15,79 9.9 39,02 10.807 2.439.186.651 0,57
AKIPD 1,50 20.000.000 -12.098.100 0,00 6.9 17,60 0,3688 10.642.921 2,82
AKMGY 32,00 13.700.000 32.357.770 9,77 9.9 49,13 0,3941 114.697.666 3,82
AKSA 1,62 185.000.000 19.207.210 4,69 6.9 37,92 0,6204 717.559.037 0,42
AKSUE 4,46 8.352.000 3.770.370 11,53 6.9 78,53 0,3471 34.701.781 1,07
AKYO 1,49 18.000.000 11.723.110 3,56 9.9 66,49 0,7777 49.532.434 0,54
ALARK 3,76 223.467.000 32.130.170 12,58 6.9 26,38 0,2770 761.789.135 1,10
ALBRK 2,27 539.000.000 53.982.000 9,29 6.9 21,52 0,4826 658.373.000 1,86
ALCAR 10,80 10.800.000 5.795.760 8,46 9.9 14,77 0,5842 205.025.231 0,57
ALCTL 2,74 38.701.000 5.757.759 7,70 6.9 34,58 0,6163 50.703.396 2,09
ALGYO 12,70 10.650.790 5.012.481 7,05 9.9 48,76 0,6208 189.251.822 0,71
ALKA 1,39 52.500.000 4.413.366 7,41 6.9 45,00 0,3945 98.473.748 0,74
ALKIM 6,35 24.725.000 9.090.858 8,37 6.9 29,18 0,7009 124.914.743 1,26
ALNTF 1,39 300.000.000 42.398.000 7,47 6.9 4,82 0,7320 415.814.000 1,00
ALTIN 4,00 40.000.000 12.043.560 9,06 6.9 99,50 0,3661 208.170.508 0,77
ALYAG 0,66 27.639.000 -1.767.057 0,00 6.9 60,59 0,3094 12.957.405 1,57
ANACM 1,71 346.248.380 -4.660.275 0,00 6.9 25,17 0,6315 623.938.810 0,95
ANELT 1,55 46.000.000 -5.968.015 0,00 6.9 45,45 0,5808 53.855.070 1,32
ANHYT 3,78 250.000.000 62.274.860 11,14 9.9 20,57 0,6629 414.096.530 2,28
ANSGR 1,24 425.000.000 47.089.530 7,70 9.9 48,09 0,7589 728.586.510 0,72
ARCLK 4,28 675.728.205 410.338.000 9,18 9.9 22,24 11.954 2.532.943.000 1,14
ARENA 2,02 32.000.000 14.280.330 5,50 9.9 38,21 0,5951 55.204.175 1,17
ARFYO 0,86 22.268.010 8.675.287 5,20 9.9 95,95 0,6702 37.224.785 0,51
ARMDA 1,29 12.000.000 500 516,00 6.9 31,20 0,4670 22.653.984 0,68
ARSAN 1,37 37.800.000 -9.436.932 0,00 6.9 15,00 0,5277 65.367.402 0,79
ASELS 6,05 117.612.000 63.474.040 22,69 6.9 15,21 0,5349 539.463.849 1,32
ASLAN 60,50 6.425.678 -11.215.770 0,00 6.9 2,19 0,2087 136.271.871 2,85
ASUZU 5,40 25.420.000 -17.877.060 0,00 9.9 16,30 0,4989 167.583.522 0,82
ASYAB 3,18 900.000.000 219.586.000 9,40 9.9 50,58 10.491 1.626.760.000 1,76
ATAYO 0,83 7.946.201 2.908.370 2,34 9.9 90,47 0,5403 10.089.493 0,65
ATEKS 2,47 25.200.000 165 0,00 6.9 19,71 0,3939 101.418.347 0,61
ATLAS 0,77 3.432.000 756 0,00 9.9 99,91 0,3073 3.921.946 0,67
ATSYO 0,62 6.000.000 2.357.494 16,61 9.9 99,99 0,4228 5.911.252 0,63
AVIVA 10,40 50.000.000 964 73,56 9.9 9,27 0,3589 107.491.473 4,84
AVRSY 0,53 6.000.001 308 0,00 9.9 99,93 0,4429 3.166.904 1,00
AYCES 5,45 16.757.000 -1.815.059 0,00 9.9 7,28 -0,1721 76.937.292 1,19
AYEN 2,54 119.609.000 23.469.800 6,80 6.9 15,01 0,5240 218.598.725 1,39
AYGAZ 5,20 300.000.000 143.381.900 19,78 6.9 44,83 0,5897 1.533.917.140 1,02
BAGFS 82,00 3.000.000 -7.464.683 0,00 9.9 73,87 0,5616 136.654.965 1,80
BAKAB 5,15 9.000.000 7.889.934 6,05 9.9 48,33 0,1009 61.582.616 0,75
BANVT 3,36 100.023.579 8.463.095 0,00 6.9 26,88 0,7997 93.223.976 3,61
BERDN 0,94 5.200.000 -7.873.219 0,00 6.9 54,56 0,2171 -32.727.485 -0,15
BFREN 72,50 2.500.000 -6.229.125 0,00 9.9 20,08 0,5554 3.914.412 46,30
BIMAS 60,00 75.900.000 106.400.000 29,81 6.9 54,79 0,5299 312.865.000 14,56
BISAS 0,84 6.300.000 -3.652.283 0,00 9.9 40,56 -0,0170 -1.187.859 -4,46
BJKAS 4,28 40.000.000 -260 0,00 3.9 28,19 0,5662 -15.602.760 -10,97
BNKTRF 9,52 0,00 0,00
BOLUC 1,71 128.565.000 14.935.680 10,54 9.9 51,46 0,4343 188.187.410 1,17
BOSSA 2,22 108.000.000 -2.577.125 0,00 9.9 32,21 0,4075 279.604.915 0,86
BOYNR 1,03 92.070.000 -1.988.254 0,00 9.9 39,91 0,6809 48.743.316 1,95
BRISA 59,50 7.441.875 16.732.820 78,65 9.9 10,09 0,4137 405.137.277 1,09
BRKO 0,74 60.000.000 -11.298.770 0,00 6.9 87,29 0,3791 48.387.717 0,92
BRMEN 0,50 24.786.000 -4.172.096 0,00 6.9 92,24 0,2758 49.865.129 0,25
BROVA 0,57 19.819.687 863 16,33 9.9 99,49 0,1097 7.549.885 1,50
BRSAN 10,20 28.350.000 3.423.269 0,00 6.9 16,44 0,6521 230.023.650 1,26
BRYAT 5,10 28.125.000 2.836.985 112,24 6.9 33,49 0,5267 124.983.659 1,15
BSHEV 79,00 42.000.000 203.400.000 15,86 9.9 24,03 0,6711 701.877.074 4,73
BSKYO 0,93 4.476.000 810 5,22 9.9 98,87 0,2030 5.528.156 0,75
BSOKE 1,15 78.750.000 71 0,00 9.9 25,62 0,5861 185.875.796 0,49
BTCIM 5,85 70.840.000 3.577.713 84,49 6.9 44,27 0,5643 357.205.460 1,16
BUCIM 4,78 105.815.808 3.480.305 30,17 6.9 62,98 0,2525 229.990.005 2,20
BUMYO 0,64 6.000.000 1.052.422 3,48 9.9 99,99 0,3005 6.633.459 0,58
BURCE 25,75 648 -1.426.312 0,00 6.9 45,97 0,1946 6.065.689 2,75
BURVA 1,16 8.280.000 -486 0,00 9.9 49,57 0,4175 4.445.773 2,16
CARFA 17,70 68.052.975 6.179.136 35,64 9.9 3,02 0,5767 669.538.176 1,80
CARFB 19,10 45.368.650 6.179.136 38,46 9.9 3,02 0,6711 446.358.784 1,94
CBSBO 0,35 19.693.000 -6.434.950 0,00 6.9 74,55 -0,4936 -78.717.052 -0,09
CCOLA 12,00 254.370.782 88.107.000 32,98 6.9 24,63 0,3790 1.175.620.000 2,60
CELHA 2,43 16.500.000 -3.654.583 0,00 9.9 37,22 0,3105 30.519.184 1,31
CEMTS 0,74 100.975.680 899 0,00 9.9 46,44 0,4870 143.945.545 0,52
CEYLN 1,29 6.830.000 -1.378.368 0,00 9.9 49,60 0,1726 251.826 34,99
CIMSA 6,50 135.084.000 40.455.390 18,31 6.9 29,37 0,6291 799.700.068 1,10
CLEBI 9,90 24.300.000 13.042.530 8,34 6.9 22,59 0,5925 104.665.047 2,30
CMBTN 16,90 1.770.000 -1.660.017 0,00 6.9 57,73 0,8203 30.163.694 0,99
CMENT 7,35 75.750.000 40.314.000 29,84 6.9 65,17 0,5652 475.120.000 1,17
COMDO 3,88 66.844.800 -5.018.996 0,00 6.9 44,71 0,3012 185.459.252 1,40
CRDFA 1,88 40.000.000 6.814.201 7,74 6.9 25,00 0,1221 52.531.525 1,43
DARDL 0,57 34.798.000 -5.702.410 0,00 6.9 52,08 0,2728 -292.374.859 -0,07
DENCM 3,24 6.000.000 -1.529.334 0,00 6.9 48,60 0,5271 23.788.281 0,82
DENIZ 7,20 716.100.000 265.641.000 12,08 6.9 24,99 0,4752 2.353.539.000 2,19
DENTA 0,80 70.000.000 691 0,00 6.9 20,31 0,6105 55.835.324 1,00
DERIM 2,44 5.400.000 -1.308.841 0,00 9.9 48,75 0,6720 10.827.367 1,22
DESA 0,66 49.222.000 -4.420.634 0,00 6.9 34,92 0,4652 57.794.182 0,56
DEVA 3,32 144.000.000 9.988.578 0,00 6.9 99,89 0,5881 313.242.931 1,53
DGATE 1,89 10.000.000 3.598.002 5,31 9.9 30,30 0,1824 20.705.891 0,91
DGGYO 0,95 93.780.000 2.359.588 2,55 6.9 49,00 0,5284 164.705.952 0,54
DGZTE 3,48 105.000.000 -12.206.600 0,00 6.9 41,39 -0,0157 228.586.600 1,60
DITAS 2,44 10.000.000 -3.348.201 0,00 9.9 48,50 0,1483 22.790.717 1,07
DJIMTF 10,20 0,00 0,00
DJISTF 14,00 0,00 0,00
DMSAS 1,24 28.000.000 2.119.639 0,00 9.9 99,94 0,3303 72.748.379 0,48
DNZYO 1,40 14.985.000 6.297.051 3,40 9.9 99,81 0,3828 31.460.322 0,67
DOAS 4,54 110.000.000 20.109.000 0,00 6.9 34,50 0,5637 448.483.000 1,11
DOBUR 2,56 19.559.000 645 17,07 6.9 19,28 0,0538 39.628.763 1,26
DOGUB 1,73 15.800.000 -687 0,00 9.9 49,51 0,3214 10.393.242 2,63
DOHOL 1,09 2.450.000.000 20.671.000 0,00 6.9 34,29 0,6282 3.861.006.000 0,69
DURDO 1,41 16.576.000 -1.924.646 0,00 6.9 59,81 0,3470 8.399.372 2,78
DYHOL 1,45 802.000.000 -127.675.000 0,00 6.9 34,01 11.194 946.588.000 1,23
DYOBY 0,42 226.028.000 -23.106.240 0,00 6.9 62,09 0,4017 25.674.807 3,70
ECBYO 1,29 14.000.000 10.373.640 1,94 9.9 80,00 0,7667 32.405.674 0,56
ECILC 1,56 548.208.000 14.453.000 17,64 6.9 30,67 0,8717 1.675.193.000 0,51
ECYAP 2,10 112.831.000 -8.488.249 0,00 6.9 36,68 0,5304 109.021.235 2,17
ECZYT 4,06 70.000.000 8.164.609 20,91 6.9 43,55 0,7978 684.287.290 0,42
EDIP 3,76 30.000.000 -611 0,00 6.9 17,17 0,1725 33.713.329 3,35
EDIP R 1,34 0,00 0,00
EGCYO 0,53 17.000.000 2.845.815 0,00 9.9 99,96 0,1807 12.452.814 0,72
EGEEN 9,40 3.150.000 -34 0,00 6.9 34,44 0,3133 36.393.376 0,81
EGGUB 64,00 2.008.800 -25.495.100 0,00 9.9 68,84 0,1351 81.593.597 1,58
EGPRO 3,46 59.566.900 8.103.782 0,00 9.9 30,97 0,0420 95.941.179 2,15
EGSER 0,85 75.000.000 -2.001.821 0,00 6.9 75,79 0,5849 118.434.627 0,54
EGYO 0,36 50.000.000 756 0,00 9.9 72,25 0,0555 87.672.717 0,21
EMBYO 0,70 8.940.000 1.682.873 4,53 9.9 99,66 0,2914 11.704.396 0,53
EMKEL 0,90 21.969.000 4.794.320 5,20 9.9 77,71 0,2370 1.518.678 13,02
EMNIS 5,85 8.515.000 -869 0,00 9.9 14,01 0,1166 15.090.876 3,30
ENKAI 5,85 1.800.000.000 308.997.000 21,03 6.9 13,42 0,7351 5.112.844.000 2,06
EPLAS 0,61 20.000.000 4.516.767 0,00 6.9 25,20 0,1977 -22.851.673 -0,53
ERBOS 6,80 5.220.000 4.647.438 0,00 9.9 58,85 0,4298 49.439.485 0,72
EREGL 3,98 1.600.000.000 -288.034.900 0,00 9.9 50,49 11.090 5.642.013.333 1,13
ERSU 0,53 36.000.000 -56 0,00 9.9 56,59 0,2566 20.630.558 0,92
ESCOM 1,31 11.010.000 -318 0,00 6.9 51,42 0,5541 18.563.331 0,78
ESEMS 0,56 13.316.000 -1.667.312 0,00 9.9 16,00 -0,1789 1.454.294 5,13
ETYAT 0,89 5.000.000 259 28,16 9.9 99,00 0,2991 5.685.036 0,78
EVNYO 0,87 2.500.000 539 19,25 9.9 98,93 0,5022 2.567.305 0,85
FBISTF 153,00 0,00 0,00
FENER 49,50 25.000.000 7.470.752 18,62 3.9 14,25 0,3894 131.096.580 9,44
FENIS 2,76 34.000.000 3.007.417 29,81 9.9 29,33 0,4462 46.423.378 2,02
FFKRL 1,83 115.000.000 25.012.000 5,29 9.9 42,13 0,7402 333.158.000 0,63
FINBN 6,10 1.575.000.000 527.528.000 15,20 6.9 46,76 10.939 3.471.798.000 2,77
FMIZP 10,05 14.276.790 867 66,06 9.9 14,94 0,7107 19.060.361 7,53
FNSYO 0,97 18.000.000 3.003.063 0,00 9.9 89,99 0,6867 19.393.907 0,90
FONFK 2,60 46.847.000 1.549.745 0,00 6.9 19,96 0,5503 134.150.746 2,60
FORTS 1,97 1.050.000.000 95.600.000 20,71 6.9 34,99 0,7514 1.912.548.000 1,08
FRIGO 0,98 12.000.000 -1.634.774 0,00 6.9 37,10 0,5091 8.562.154 1,37
FROTO 8,60 350.910.000 208.177.200 11,68 9.9 17,78 0,6183 1.829.467.377 1,65
FVORI 2,82 6.500.000 -4.029.209 0,00 9.9 50,79 0,2911 28.045.248 0,65
GARAN 5,60 4.200.000.000 1.415.860.000 10,83 6.9 56,24 14.615 11.211.684.000 2,10
GARFA 6,70 19.280.000 7.554.358 15,13 9.9 34,80 -0,0045 48.982.275 2,64
GDKYO 0,96 6.930.000 1.880.667 4,23 9.9 99,86 0,1648 7.822.644 0,85
GEDIZ 1,31 7.200.000 -1.542.099 0,00 6.9 93,87 0,3005 21.872.419 0,43
GENTS 1,08 58.631.040 4.272.558 9,77 6.9 96,71 0,5171 98.089.508 0,65
GEREL 1,24 13.482.000 1.751.127 6,22 9.9 65,81 0,5386 18.939.426 0,88
GLDTRF 50,80 0,00 0,00
GLYHO 0,82 225.003.687 90.312.510 7,99 6.9 99,86 0,5347 295.833.320 0,62
GOLDS 0,91 80.000.000 4.327.701 0,00 6.9 61,67 0,9836 172.572.398 0,42
GOLTS 37,25 7.200.000 3.389.728 0,00 6.9 67,10 0,5054 253.684.764 1,06
GOODY 11,10 11.917.663 -4.703.930 0,00 9.9 47,71 0,5383 257.617.194 0,51
GRNYO 0,81 22.950.000 6.096.900 4,02 9.9 99,70 10.434 26.118.205 0,71
GSDHO 1,00 250.000.000 17.028.000 9,82 6.9 99,53 0,7638 468.946.000 0,53
GSRAY 137,00 2.035.000 16.534.010 3,11 3.9 47,44 0,1489 267.128.537 1,04
GUBRF 7,50 83.500.000 -73.879.740 0,00 6.9 25,05 0,5447 266.099.645 2,35
GUSGR 1,96 150.000.000 -6.427.242 0,00 9.9 14,10 0,5832
HALKB 9,25 1.250.000.000 1.207.569.000 8,79 9.9 24,98 12.697 5.372.369.000 2,15
HDFYO 0,97 4.250.000 -565 0,00 9.9 99,00 0,1213 2.526.785 1,63
HEKTS 0,83 75.857.033 7.358.874 9,02 9.9 46,49 0,5208 86.189.746 0,73
HURGZ 1,63 552.000.000 -14.536.730 0,00 6.9 39,98 11.236 722.833.913 1,24
HZNDR 2,46 10.500.000 400 0,00 9.9 17,69 0,5330 13.172.284 1,96
IBTYO 0,64 5.000.000 197 14,75 9.9 99,50 0,3244 5.488.025 0,58
IDAS 4,00 6.000.000 -5.067.334 0,00 6.9 99,53 0,3594 6.930.595 3,46
IHEVA 1,04 191.370.000 -1.424.455 0,00 6.9 82,15 0,5530 91.898.560 2,17
IHLAS 0,50 395.200.000 7.768.870 0,00 6.9 88,10 0,6215 359.268.761 0,55
INDES 1,55 56.000.000 7.043.802 8,95 6.9 23,42 0,4720 95.132.704 0,91
INFYO 0,53 4.500.000 534 22,50 9.9 99,33 0,5809 3.625.850 0,66
INTEM 4,44 4.860.000 398 0,00 9.9 47,90 0,4981 19.453.584 1,11
IPMAT 2,54 129.892.780 12.269.500 33,84 6.9 37,75 0,9222 178.924.878 1,84
ISAMB 1,13 70.000.000 610 0,00 6.9 90,29 0,6134 85.916.274 0,92
ISATR 1 1.370.405.000 429,14 6.9 14,41 -0,1970 324.154 63,23
ISBTR 1030,00 33 1.370.405.000 466,72 6.9 39,11 0,5972 470.023 72,49
ISCTR 5,65 3.079.604.000 1.370.405.000 10,08 6.9 33,22 12.593 11.169.357.822 1,56
ISDJEF 13,40 0,00 0,00
ISFIN 0,92 250.000.000 24.617.000 4,57 6.9 43,35 0,7035 314.772.000 0,75
ISGSY 2,48 25.200.000 3.784.478 3,79 6.9 42,58 0,6920 123.864.257 0,50
ISGYO 1,54 450.000.000 41.129.860 12,32 9.9 55,46 0,8847 932.433.367 0,74
ISIGTF 13,90 0,00 0,00
ISKUR 0,00 0,00
ISMEN 2,52 119.387.000 34.019.290 4,55 6.9 29,73 0,4849 296.243.561 1,02
IST30F 20,90 0,00 0,00
ISYAT 1,16 134.663.000 51.751.300 3,03 9.9 90,24 0,5647 230.782.105 0,68
IZMDC 2,13 150.000.000 4.972.422 3,14 6.9 46,10 0,5171 390.516.301 0,82
IZOCM 22,20 24.534.000 22.593.060 15,12 9.9 38,74 0,1617 136.640.769 3,99
KAPLM 7,20 4.800.000 -1.036.618 0,00 9.9 16,64 0,3128 30.101.306 1,15
KAREL 2,37 7.937.755 0,00 6.9 30,96 0,6972 81.367.912 0,81
KARSN 1,30 150.000.000 -27.805.320 0,00 6.9 89,54 0,6443 93.795.837 2,08
KARTN 73,00 2.835.000 7.943.385 17,51 6.9 96,79 0,3531 155.812.111 1,33
KCHOL 3,78 2.415.141.000 667.018.000 9,33 6.9 20,32 0,9228 10.416.566.000 0,88
KENT 45,50 24.509.144 22.256.320 43,52 9.9 9,99 0,3626 238.037.942 4,68
KERVT 30,25 3.744.000 16.002.420 0,00 6.9 50,32 0,5287 -12.527.352 -9,04
KIPA 7,05 111.811.000 -44.439.110 0,00 6.9 99,90 0,4514 460.165.376 1,71
KLBMO 0,79 50.000.000 -710 20,02 6.9 64,21 0,5298 16.085.669 2,46
KLMSN 6,10 15.000.000 10.066.090 113,10 9.9 38,96 0,6477 36.093.630 2,54
KNFRT 4,50 6.600.000 4.637.072 15,30 9.9 49,89 0,6185 20.136.310 1,47
KONYA 56,50 4.873.440 7.483.429 9,70 6.9 33,14 0,3367 325.377.831 0,85
KORDS 2,36 194.529.076 1.081.864 0,00 6.9 8,33 0,6063 700.770.552 0,66
KOZAA 4,42 194.040.000 21.920.720 50,59 6.9 45,00 0,8241 291.591.799 2,94
KRDMA 0,77 185.231.000 -70.999.200 0,00 9.9 99,68 0,7691 166.645.810 0,86
KRDMB 0,78 92.090.000 -70.999.200 0,00 9.9 99,60 0,6907 82.850.333 0,87
KRDMD 0,58 601.414.000 -70.999.200 0,00 9.9 99,76 0,8302 541.071.346 0,64
KRSTL 0,91 24.000.000 289 0,00 6.9 59,08 0,5987 36.726.411 0,59
KRTEK 1,57 35.100.000 -410 0,00 9.9 25,39 0,0866 72.496.887 0,76
KUTPO 3,36 28.512.000 7.858.166 15,97 6.9 22,63 0,1142 105.701.069 0,91
LINK 2,24 5.500.000 -807 0,00 9.9 30,40 0,5352 5.741.978 2,15
LOGO 3,00 25.000.000 -2.809.821 0,00 6.9 29,12 0,1753 33.397.392 2,25
LUKSK 1,81 10.000.000 -367 0,00 9.9 96,15 0,2068 10.668.556 1,70
MAALT 8,05 5.516.000 849 0,00 9.9 29,06 0,4639 41.155.437 1,08
MAKTK 0,94 28.000.000 3.626.946 3,34 6.9 92,16 0,1215 -17.699.202 -1,49
MARTI 0,74 87.120.000 2.391.869 0,00 6.9 95,44 0,5895 91.215.640 0,71
MEMSA 0,45 92.000.000 -15.269.910 0,00 9.9 79,68 0,0196 32.653.513 1,27
MERKO 1,28 27.150.000 7.006.305 16,64 9.9 70,74 0,6737 9.087.525 3,82
METUR 1,51 8.000.000 -1.263.683 0,00 9.9 41,80 0,6524 3.452.263 3,50
METYO 0,89 3.000.000 -57 0,00 9.9 99,00 0,2488 1.256.086 2,13
MGROS 18,80 178.030.000 111.070.000 13,63 6.9 2,03 0,6009 3.989.851.000 0,84
MIPAZ 1,07 36.130.406 -1.724.346 0,00 9.9 34,49 0,4402 30.444.581 1,27
MNDRS 0,35 184.000.000 62 0,00 6.9 51,93 0,7359 212.364.206 0,30
MRBYO 1,15 3.300.000 612 4,58 9.9 99,00 -0,0625 4.407.934 0,86
MRDIN 7,25 90.515.700 74.805.110 7,43 9.9 51,73 0,4133 238.658.377 2,75
MRSHL 10,80 10.000.000 7.150.865 18,68 6.9 31,95 0,2783 106.394.084 1,02
MRTGG 1,01 8.409.000 -2.128.481 0,00 9.9 73,49 0,5353 2.902.344 2,93
MTEKS 0,43 25.000.000 -2.123.272 0,00 6.9 81,82 0,4738 5.973.000 1,80
MUTLU 1,54 56.700.000 -7.585.167 0,00 9.9 25,00 0,5469 103.635.589 0,84
MYZYO 0,67 5.000.000 282 0,00 9.9 99,99 0,2403 3.012.911 1,11
MZBYO 1,34 3.000.000 124 16,68 9.9 98,82 0,1684 2.909.333 1,38
MZHLD 0,54 10.836.000 2.652.410 0,00 6.9 34,54 0,1211 -29.064.001 -0,20
NETAS 46,00 6.486.480 22.775.560 10,30 9.9 31,87 0,7013 249.355.755 1,20
NFISTF 15,60 0,00 0,00
NTHOL 0,59 338.442.000 -11.933.590 0,00 6.9 99,68 0,5895 108.934.760 1,83
NTTUR 1,16 99.784.000 25.170.090 0,00 6.9 99,68 0,5867 82.134.860 1,41
NUGYO 3,22 10.000.000 2.963.017 3,74 9.9 56,60 0,3256 55.526.868 0,58
NUHCM 10,10 150.213.600 45.689.970 15,66 6.9 12,73 0,1624 749.268.401 2,02
OKANT 0,87 36.000.000 -4.732.462 0,00 9.9 84,54 0,3913 26.054.371 1,20
OLMKS 3,76 32.602.500 454 69,85 6.9 12,52 0,2640 164.953.955 0,74
OTKAR 13,90 24.000.000 19.856.320 22,04 9.9 27,84 0,8263 159.119.471 2,10
OYAYO 0,74 10.000.000 1.975.900 8,72 9.9 100,00 0,4637 10.319.895 0,72
OZGYO 1,49 7.800.000 2.478.168 7,38 9.9 49,08 0,7516 11.953.882 0,97
PARSN 1,21 77.112.000 -9.929.253 0,00 6.9 31,04 0,6442 196.409.930 0,48
PEGYO 0,56 96.000.000 1.015.890 0,00 6.9 100,00 0,5485 91.272.003 0,59
PENGD 0,90 50.600.000 -2.272.895 0,00 6.9 29,30 0,6209 34.742.632 1,31
PETKM 7,25 204.750.000 65.069.280 0,00 9.9 38,57 0,5103 1.421.296.713 1,04
PETUN 3,86 43.335.000 15.988.040 5,12 6.9 44,25 0,7215 245.850.245 0,68
PIMAS 3,16 18.000.000 -2.681.374 0,00 6.9 15,33 0,3784 63.274.328 0,90
PINSU 4,54 12.732.754 3.346.780 10,38 6.9 32,41 0,4151 67.043.478 0,86
PKART 2,23 22.750.000 2.102.641 17,75 9.9 48,56 0,2758 26.293.771 1,93
PKENT 25,50 1.036.800 2.115.449 29,31 9.9 84,43 0,3833 15.151.356 1,74
PNSUT 6,20 44.951.051 30.910.010 5,92 6.9 40,75 0,5645 313.198.791 0,89
PRKAB 1,04 112.234.000 -6.266.676 0,00 9.9 15,58 0,6245 130.365.605 0,90
PRKTE 2,94 148.867.243 11.186.180 8,33 9.9 35,39 0,7353 297.652.569 1,47
PRTAS 0,32 24.880.928 -2.506.176 0,00 6.9 85,96 -0,1936 18.192.982 0,44
PTOFS 5,90 577.500.000 144.523.300 28,54 6.9 29,25 0,3780 2.891.612.021 1,18
RANLO 3,22 0,00 0,00
RAYSG 1,78 97.020.000 -10.779.290 0,00 9.9 31,29 0,3027 71.395.856 2,42
RYSAS 3,64 59.000.000 9.283.194 0,00 6.9 70,48 0,7941 122.826.248 1,75
SAGYO 0,79 56.000.000 524 0,00 9.9 50,00 0,5762 50.823.487 0,87
SAHOL 5,30 1.900.000.000 602.626.000 9,55 6.9 41,41 10.351 10.053.742.000 1,00
SANKO 2,74 36.225.000 2.324.459 15,74 9.9 25,00 0,4061 124.299.753 0,80
SARKY 2,58 50.000.000 2.122.098 0,00 6.9 99,82 0,4697 209.242.725 0,62
SASA 0,51 216.300.000 -36.249.000 0,00 9.9 48,99 0,5068 200.753.000 0,55
SEKFK 0,76 40.000.000 446 13,85 6.9 63,58 0,7620 16.285.767 1,87
SELEC 2,42 517.500.000 119.562.300 6,08 6.9 20,01 0,6656 888.362.274 1,41
SELGD 0,38 21.317.786 503 8,40 6.9 98,68 0,0004 7.800.697 1,04
SERVE 1,00 7.250.000 -34 0,00 6.9 94,26 0,4402 8.102.754 0,89
SILVR 0,76 30.400.000 -1.585.780 0,00 6.9 43,68 0,6316 30.084.261 0,77
SISE 1,60 1.100.000.000 17.198.360 40,75 6.9 37,17 10.675 2.759.340.056 0,64
SKBNK 2,40 500.000.000 129.548.000 7,93 9.9 99,92 11.445 1.226.204.000 0,98
SKPLC 3,16 22.000.000 11.352.000 0,00 9.9 29,82 0,7451 25.391.227 2,74
SKTAS 3,86 13.560.000 -1.295.700 14,71 6.9 41,91 0,5543 110.847.857 0,47
SNGYO 2,04 400.000.000 15.134.310 26,03 6.9 49,00 0,6325 896.358.320 0,91
SNPAM 2,31 79.931.000 5.656.508 0,00 6.9 3,43 0,0941 80.385.962 2,30
SODA 1,47 231.000.000 25.004.180 6,97 6.9 19,99 0,5355 512.368.461 0,66
SONME 5,38 56.065.000 -5.842.974 0,00 6.9 5,68 0,1397 49.538.265 6,09
SPTURF 12,65 0,00 0,00
TACYO 1,70 3.600.000 2.728.073 2,75 9.9 90,53 0,2831 9.568.512 0,64
TATKS 3,00 136.000.000 24.743.320 30,97 9.9 48,36 0,3485 158.933.894 2,57
TAVHL 3,96 363.281.250 -4.481.512 40,68 6.9 43,97 0,3626 696.909.622 2,06
TBORG 2,40 99.972.000 6.910.174 0,00 6.9 18,41 0,4755 122.121.347 1,96
TCELL 9,90 2.200.000.000 958.528.000 10,12 6.9 33,48 0,7299 7.965.929.000 2,73
TCRYO 0,61 5.000.000 1.380.123 2,71 9.9 85,00 -0,0097 5.245.242 0,58
TEBNK 2,14 1.100.000.000 186.965.000 11,98 9.9 20,47 11.102 1.633.902.000 1,44
TEKFK 0,84 20.000.000 6.301.117 2,06 9.9 45,53 0,8552 45.051.708 0,37
TEKST 1,03 420.000.000 11.522.000 27,42 6.9 25,20 11.277 464.397.000 0,93
TEKTU 0,95 69.726.000 0,00 6.9 58,65 0,5134 29.940.230 2,21
THYAO 4,48 875.000.000 101.962.000 4,00 6.9 53,58 0,5916 2.987.650.420 1,31
TIRE 2,21 100.000.000 -14.095.530 0,00 6.9 67,16 0,4602 61.415.962 3,60
TKBNK 4,95 160.000.000 15.885.000 23,95 6.9 0,92 0,7203 491.516.000 1,61
TKFEN 4,30 370.000.000 12.594.000 0,00 6.9 35,64 0,8539 1.364.149.000 1,17
TKSYO 0,63 2.700.000 -53 0,00 9.9 98,63 0,3837 1.022.694 1,66
TOASO 3,82 500.000.000 227.151.000 8,11 9.9 24,11 10.482 1.288.148.000 1,48
TRCAS 4,36 136.500.000 2.568.645 0,00 6.9 78,19 0,6526 479.063.930 1,24
TRKCM 1,72 580.000.000 5.664.517 20,82 6.9 34,25 10.512 1.253.621.744 0,80
TRNSK 0,88 14.955.159 2.869.435 0,00 6.9 96,79 0,2501 -25.125.203 -0,52
TSKB 1,55 600.000.000 90.794.000 6,82 6.9 54,04 0,9627 900.019.000 1,03
TSKYO 0,79 29.067.736 10.040.140 2,43 9.9 67,98 0,7959 38.855.905 0,59
TSPOR 7,80 25.000.000 6.197.506 4,54 3.9 16,02 0,4031 105.452.672 1,85
TTKOM 4,62 3.500.000.000 1.368.722.000 11,22 9.9 15,00 0,4890 5.000.359.000 3,23
TTRAK 7,90 53.369.000 16.454.410 52,90 9.9 22,02 0,5979 286.200.320 1,47
TUDDF 5,20 54.000.000 -14.588.150 0,00 6.9 21,60 0,4936 68.939.786 4,07
TUKAS 0,67 100.000.000 -9.705.630 0,00 9.9 30,71 0,4903 79.875.156 0,84
TUMTK 0,35 82.497.317 -2.200.578 0,00 6.9 92,57 0,2103 -74.799.603 -0,39
TUPRS 26,25 250.419.200 332.318.000 133,07 6.9 49,23 0,5708 3.270.893.000 2,01
UCAK 1,47 34.200.000 3.223.438 4,17 9.9 43,75 0,4724 77.834.510 0,65
ULKER 3,42 268.600.000 42.030.690 1331,32 6.9 32,03 0,5608 942.143.532 0,98
UNYEC 4,54 95.151.117 37.516.940 9,83 9.9 10,94 0,2313 241.772.196 1,79
USAK 1,11 14.445.000 631 0,00 9.9 52,45 0,6275 38.878.144 0,41
VAKBN 3,42 2.500.000.000 595.042.000 9,77 6.9 25,18 12.049 6.445.107.000 1,33
VAKFN 2,60 25.000.000 4.899.000 8,47 9.9 22,53 0,8355 52.749.000 1,23
VAKKO 0,62 160.000.000 -3.779.729 0,00 9.9 16,00 0,3294 106.366.295 0,93
VANET 1,43 80.000.000 6.679.879 40,45 6.9 91,50 0,3953 59.207.979 1,93
VARYO 0,83 9.027.000 1.742.528 4,21 9.9 99,60 0,3980 11.129.559 0,67
VESBE 2,76 190.000.000 93.022.050 6,70 9.9 31,47 0,8767 564.498.630 0,93
VESTL 2,26 335.456.275 2.137.000 0,00 6.9 83,39 0,7974 881.480.000 0,86
VKFRS 9,55 900 72 48,56 9.9 68,83 0,4763 4.575.149 1,88
VKFYT 1,22 7.500.000 2.275.179 21,43 9.9 46,19 0,5569 13.822.252 0,66
VKGYO 5,15 20.800.000 5.646.700 13,85 9.9 45,03 0,2841 76.461.007 1,40
VKING 0,67 65.000.000 -4.120.931 0,00 9.9 36,53 0,3122 18.196.395 2,39
YATAS 2,34 17.010.000 3.570.907 29,16 9.9 42,16 0,6149 54.837.394 0,73
YAZIC 8,95 160.000.000 120.291.000 9,25 6.9 27,09 0,5570 1.484.164.000 0,96
YKBNK 3,04 4.347.051.000 923.758.000 10,60 6.9 23,68 12.833 7.799.470.000 1,69
YKFIN 2,78 389.927.705 57.295.000 11,18 9.9 16,81 0,4597 607.665.000 1,78
YKGYO 2,05 40.000.000 -15.547.870 0,00 6.9 49,00 0,9317 82.712.253 0,99
YKRYO 1,23 31.425.000 16.475.640 2,32 9.9 89,39 0,6653 70.354.028 0,55
YKSGR 9,00 80.000.000 9.095.238 48,23 9.9 33,69 0,3225 313.665.116 2,30
YUNSA 1,20 29.160.000 -1.782.699 0,00 6.9 29,11 0,2730 48.242.230 0,73
YYGYO 0,54 33.163.000 -1.106.069 0,00 9.9 95,45 0,4970 23.047.826 0,78
ZOREN 3,02 281.665.000 106.976.000 0,00 6.9 31,98 0,4611 15.443.000 55,08

tiyatro
08-11-2009, 11:15
http://www.mkk.com.tr/MkkComTr/tr/print.jsp?page=/MkkComTr/text_tr/piyasa/istatistik_g.jsp

Sayfanın altında guzel bir makro mevcut yerli yabancı takası için.

Saygılarımla.

yyesil
10-11-2009, 22:11
syn karedeniz işlem hacmi hissenin yönünü belirlemede sağlıklı bir verimidir.. yoksa yanıltıcı mıdır ? kısacası kullanalım mı kullanmayalım mı ?

KARADENIZ
10-11-2009, 22:48
syn karedeniz işlem hacmi hissenin yönünü belirlemede sağlıklı bir verimidir.. yoksa yanıltıcı mıdır ? kısacası kullanalım mı kullanmayalım mı ?

hangi hisse icin, ne zaman kullandiginiza bagli.....

yyesil
11-11-2009, 16:12
işlem hacminin yorumlanmasını yeni yeni öğreniyorum ..zahmet olmazsa farklı durumlarda örneklerle açıklayabilir misiniz?

yyesil
12-11-2009, 11:36
sektöre göre endexsin gerisinde olan kağıtlar neden endexe yetişmeye çalışıyor ...endexsin gerisinde kalmak istemiyorlar ..

deva bir kademe atladı 4.42 idi ve 4.44 oldu yüzde artış oranı 0.58 arttı daha sonra birinci seansın sonunda fiyatı4.44 olmasına rağmen yüzdelik artışı 0.00 oldu niye böyle oldu?

senet tavan yapıyor yüzde 15 yükseliyor aniden ertesi gün ise taban yapıyor genelde de böyle oluyor özel bir sebebi var mı bu durumun ..

üstteki soruya ek olarak yada yüzde 6 düşüyor kağıt neden geriye çekiliyor

pinky
12-11-2009, 12:12
üstteki soruya ek olarak yada yüzde 6 düşüyor kağıt neden geriye çekiliyor
Ne kadar çok sorarsanız gönderi sayınız o kadar artar. :yes:

Kolay gelsin. :yes:

KARADENIZ
12-11-2009, 15:20
Ne kadar çok sorarsanız gönderi sayınız o kadar artar. :yes:

Kolay gelsin. :yes:

Malesef O da olmayabilir..... :he:

dadayli
12-11-2009, 16:56
bossa hakkında yorumunuzu alabilirmiyim tşkr ederim.

yyesil
12-11-2009, 21:13
pinky bey morel verdiniz ihtiyacım vardı ..sağolun ..bide cevaplasa sn karedeniz soruları .. acaba ben çok mu saçma sorular soruyorum ..ky soruları işte ancak bukadar oluyor:)

Alperun
16-11-2009, 13:50
hangi hisseleri elinde tutanlar şirketin genel kuruluna katılabilir? hisse senetlerinin sınıfları var sanırım. oydan yoksun pay sahipleri de bunu yapabilir mi? katılabileceğimiz genel kurullar için belirli bir asgari hisse zorunluluğu var mı? 1 lot ile bir imkb30 şirketi genel kuruluna katılabilir miyiz örneğin?

tiyatro
17-11-2009, 00:34
hangi hisseleri elinde tutanlar şirketin genel kuruluna katılabilir? hisse senetlerinin sınıfları var sanırım. oydan yoksun pay sahipleri de bunu yapabilir mi? katılabileceğimiz genel kurullar için belirli bir asgari hisse zorunluluğu var mı? 1 lot ile bir imkb30 şirketi genel kuruluna katılabilir miyiz örneğin?

OYP dahi olsa aslında genelde şirketin genel kuruluna katılabilirsiniz. Ama yinede tedbir olsun diye şirket ana sözleşmesini okuyup farklı bir madde konulmuş mu diye inceleyiniz. Adı uzerinde genel kurulda sadece görüş beyan edebilir ama oy kullanamazsınız.

Elinizde kaç lot olursa olsun genel kurul çağrısının ardından aracı kurumunuza başvurunuz. O sizin için normalde belgeleri hazırlar/hazırlaması gerekir. Ve boylece genel kurula katılabilirsiniz. En azından birebir örneğim var bu hususta :).

Yinede dediğim gibi esas sözleşme ve genel kurul çağrısını okuyunuz misal 2009 için ona göre hareket edersiniz.

Saygılarımla.

Alperun
17-11-2009, 13:46
Çok teşekkür ederim sayın tiyatro. peki şunu da eklersem soruma yardımcı olursunuz umarım tekrar: "Şirketin genel kurulu çarşamba günü yapılacak örneğin, ben çarşamba günü takasla elime geçecek şekilde hisse aldım. Bir engel yok değil mi? Şirket sözleşmesinin dışında tabi :yes:

tiyatro
17-11-2009, 18:38
Çok teşekkür ederim sayın tiyatro. peki şunu da eklersem soruma yardımcı olursunuz umarım tekrar: "Şirketin genel kurulu çarşamba günü yapılacak örneğin, ben çarşamba günü takasla elime geçecek şekilde hisse aldım. Bir engel yok değil mi? Şirket sözleşmesinin dışında tabi :yes:

Ben teşekkür ederim nezaketinize.

O noktada engel var Sayın Alperun,

Burada iki usul mevcuttur sizin hisse senediniz nama yazılı ise, şirkete bir tanesini ibraz ederek adresinizi kayıt ettirir ve toplantı davet mektubu alabilirsiniz.

İkinci usul ise ve halka açık bir şirkette en çok kullanılan yöntem budur. Siz genel kuruldan en azından bir hafta önce bu hisse senetlerine sahip olduğunuzu şirkete beyan ederek, bu aracı kurum vasıtası ile bir belge nezdinde olur genelde yada elinizdeki hisse senetlerini vererekde yapabilirsiniz,toplantıya katılmak istediğinizi soylersiniz. Ve ardından şirket genel kurula katılma isteğinizi kayıt altına alır, ilgili belge size yollanır (bu süreçte beyan ettiğiniz hisse senedi takasta blokeli hale gelir). Sonrada genel kurul gunu katılımınızı yapabilirsiniz.

Aksi takdirde genel kurula katılma imkanınız yoktur.

Sizin için ufak bir araştırma yaptım

http://www.mkk.com.tr/MkkComTr/assets/files/tr/yay/formlar/is_bilisim.pdf;jsessionid=CAB52E9E8173CB8DD01C95AF A7A29024

Burada daha detaylı bilgileri bulacaksınız. Üstelik işlemi şahsen yapma imkanıda mevcutmuş (MKK'da nasıl olduğunu bende bilmiyordum :) sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim.).

Saygılarımla.

b_uras
07-12-2009, 21:19
Normal kosullarda,
bir hisse de Alis yapildigi zaman , ayni tutar ve lotta da satis yapilmis demektir, bunun aksi matematige aykiridir.

Peki ayni tutar da alis ve satis yapildiysa, yani birileri satip parasini geri aldi ise, digeri de ayni rakamda para verip hisse aldi ise, nasil olurda "para GIRISI yada CIKISI" ndan soz edilir ?

Burada ki temel nokta , hisse SATIS YAPAN ilk 5 kurum ile , ALIS YAPAN ilk 5 kurumun pozisyonudur.

Sn Karadeniz, Şu sayfadaki para girşi-çıkışlarını Matriks'le karşılaştırıyorum, birbiriyle alakası yok: http://www.isyatirim.com.tr/PGCAll.aspx

Mesela "07.12.2009" tarihli Para Giriş-Çıkışında ECILC 1. Alıcı EFG yazılmış. Ama o gün EFG'nin alışı bile yok. İş Yatırım neye göre hesaplıyor olabilir? Teşekkürler.

***Tarih 07 Aralık, ama bir gün öncesinin para girişini veriyormuş. Veriler akşam borsa kapandıktan sonra güncellendiğinden ben de günlük sanmıştım. Sorun çözüldü***

QalKY
12-12-2009, 08:44
sn. Karadeniz ve herkese iyi günler,

Herhangi bir anda herhangi bir senetteki kar ve zararların toplamı sıfır mıdır?

Yani gün içerisinde imkbyi pause etsek, misal benim ekranımdaki senet 1000 TL kar gösteriyor olsa bir başka kişinin ekranında -1000 TL zarar mı gösteriyordur?

Ya da tersi, benim ekranımdaki -1000 TL zarar bir veya birkaç kişinin ekranında toplam 1000 TL kar olarak mı görünüyordur?

teşekkürler :clown::clown:

KARADENIZ
12-12-2009, 09:39

Yani gün içerisinde imkbyi pause etsek, misal benim ekranımdaki senet 1000 TL kar gösteriyor olsa bir başka kişinin ekranında -1000 TL zarar mı gösteriyordur?

Ya da tersi, benim ekranımdaki -1000 TL zarar bir veya birkaç kişinin ekranında toplam 1000 TL kar olarak mı görünüyordur?

"Halka arz" asamasinda alanlari disari cikarirsak, Hissenin imkb de islem gordugu andan itibaren tum islemlerin arz / talep icinde tahtada yapildigi mantigi ile overall da SIFIR olmasi gerekir diye dusunuyorum.

Yani birilerinin zarari digerlerinin karlaridir. (Firma karindan gelen bedelsiz / kar payi yada yapilan bedelli sermaye artislarini yoksayarak ).

Ama bir soruya da yanit bulamadim simdi dusunurken,
*Ornek hisse 1.00 fiyatindan halka acildi.
*3 ay icinde hic bir gun -%kapatmadan yukselerek 5.05 e geldi. (enson 5.00 dakileri aldilar, 5.05 den islem gormedi diyelim)
*bu durumda tahta 5.00 / 5.05 calisiyor. enson 5.00 den alanlar ayni fiyattan verebilir.
**O zaman kimse zararina vermediyse , alanlarin kazanci nerden geliyor ?

BORA YAŞAR
12-12-2009, 10:22
*3 ay icinde hic bir gun -%kapatmadan yukselerek 5.05 e geldi. (enson 5.00 dakileri aldilar, 5.05 den islem gormedi diyelim)
*bu durumda tahta 5.00 / 5.05 calisiyor. enson 5.00 den alanlar ayni fiyattan verebilir.

Sevgili Karadeniz;

Birincisi bir hisse senedinin yükselebilmesi için işlem görmesi şart..Sonraki seansta belirlenecek başlangıç fiyatı önceki seans ağırlıklı ortalaması ve seans sınırı da bu ortalamanın +/- % 10'u..Malum..

İkincisi bir hisse senedinde karlar-zararlar, süper ligdeki takımların attıkları ve yedikleri golün eşit olması gibi bir mantığa dayanmıyor. Karlı satanlar birikmiş bir karı realize ettiklerinde tabloya giriyorlar. Zarar edenler de..Ama bunların aynı anda eşit olması gerekmiyor.

1 lira maliyetle alıp 5 liraya satanlar 4 lira kar ediyorlar..Ama bunu o hisseyi 5 liradan alanlardan değil..Torbadan.:)5 liraya alan ise belki hiçbir zaman başına gelmeyecek 4 liralık bir zarar potansiyelini taşıyor. Ama bu potansiyel bu oyunda belki hiç kimsenin önüne düşmeyecek.. Ya da saadet zinciri bittiğinde en son hisse sahibinin başında patlıyacak..

Achiles
12-12-2009, 13:31
Titan saadet zinciri mantığı..goril sürekli sırt değiştirerek ilerlediğinden, en son tutanın elinde patlıyor..Ama sürekli yukarı gitmeye devam ederse, hisseye son girenler ve henüz satmayıp hangi maliyetten olursa olsun elinde tutanlar haricinde herkes kazanmış olacak..

Yukarı trendlerdeki gibi..herkes kazanıyor..Daha da yukarı gideceği beklentisini taşıyıp yeni maliyetlerden yeni alıcılar olduğu için..O yüzden takas analizinde, nerede ne mal olduğu kadar, hangi fiyattan maliyetlendikleri bilgisi de önemli...

Hisse 1 den 4.90 a geldiğinde, biri çıkıyor nerdeyse dolaşımdaki bütün hisseleri 4.90 dan alıyor..Artık korkmamak lazım..zira dolaşımdaki mal 4.90 maliyetli..amcam 6 lara 7 lere kadar elinde tutacak malı..

Global anlamda, kredi balonuna evriltirsek mantığı, para bolluğu denilen şey oluşuyor..herkes hisse alıp satıyor, ama fiyatlar yükseldiğinden ve havuza günlük girip çıkan para kabaca tahmin edilebilir olduğundan, bir sürü para var finans sistemine girmiş..artık Merkez Bankasının basıp da 34 katına kadar çoğalttığı para tekrar tekrar satılabilir..

Achiles
12-12-2009, 14:19
Sn. Seco53

Şahsen uzun yıllar takas ve temeli bir arada götürürek hisse senedi incelemiş ve alım-satım yapmışımdır. Kendi çapımda iyiyimde diyebilirm takas analizinde. Ancak özellikle bu son 2 yılda hani derler ya at izi it izi o misal bir durum söz konusu. Zira artık o kadar çok günlükçü ve karşılıklı işlem yapan kurum mevcut ki kim nerede ne kadar aldı bulmak çok zorlaşıyor. Örneğin x tahtada adam gidip tahtanın %10'unu alıyor bir gunde ertesi gun pat satışa geliyor aynı miktarla. Ya da A tahta tamamdır alıyorlar diyorsunuz ama x guya yabancı kurumundan alıp x guya yerli kurumundan satış yapıyor adamlar. Hele bir tanesi var aynı seans sermayenin %15 ini alıp sattı adam yönetim kurulunun kapısını çalıp kaçtı desek yeridir. Maksat 2 kademe al sat harçlık yap. Emri alan dealer bile bazen bilmiyor kimden aldı veya kimden sattı.

Tabii artık bunu havuz haline getirdikleri ve hemen hemen her tahtada yaptıkları için işin boyutu harçlığı geçti. Kimi banka aracı kurumları bu işe yoğun çanak tutup bilmem kaç trilyonluk açık hesap verince olay büyüdükçe büyüdü(onlarada haksızlar demiyorum zira hacim ve para kazanmak zorundalar 9-10 bin "aktif-her gun" işlemcisine 6-7 bin dealerın hizmet verdiği garip bir piyasa burası). farklı farklı bireysel işlemler yada gruplar oluştu. Denetleyici kurumda uzman olan arkadaşlarda yapay piyasa ne demektir sorusunun cevabını halen bilmiyorlar ve likidite diyip geçiyorlar.

Ve bu karşılıklı işlem yapanlar o kadar gürültü çıkarıyor ki takas dönüşlerinde gerçek alıcıyı ya da satıcıyı bulmak güçleşiyor. Misal yabancıyı arıyorsunuz nereden aldı nereden sattı diye Cıtı 1.MN çıkmış ama arada karşılıklı işlem yapanların takas netleştirmeleride olduğu için cıtı'nın işlemini kim yapıyor bulamıyorsunuz. Veya adama bilmem ne yabancı takasçısı daha düşük saklama ucreti teklif ediyor bir kısım virman oluyor ama neden anlayamıyorsunuz. Buradan referansla işlem hacmininde artık bir kriter olmadığı unutulmamalıdır. Yani hacimli düşüyormuş hacimli çıkıyormuş bunlar artık boş denebilecek deyimler.

Bu durumda ne yapıyorsunuz derseniz.

Öncelikle hacim kriterinin yerine eskiden hiç hoşlanmasanda şimdilerde mecbur kaldığım 5 kurum bazında para giriş çıkışını kullanıyorum. Yani alanlardan diğer, satanlardan diğer grubu. Bu para giriş çıkışınıda asla günlük kullanmayın haftalık değerlendirmek ve girişe yada çıkışa neden olan kurumların işlemlerine bakmak oldukça önemli.

İkincisi takas analizi için şu anda guvenilir tek veri kalmıştır. O da İMKB'nin her ay açıkladığı yabancı işlemlerinin resmi verileridir. O verileride her ay alıp bir dosyaya koyuyorum ve guncel tutuyorum. Tarihsel baktığım takas farkları ile karşılaştırıyorum.

Üçüncü olarak takas tarihsel fark bakıp, bu farkları aynı zamanda piyasada gerçekleşen ilgili dönem alım-satımları ile karşılaştıyorum. Böylece kimin için kim alış ya da satış yapmış tespit etmiş oluyorsunuz.

Üçüncüsü bu veriler üzerinden çıkardığınız ya da incelemek istediğiniz tahtanın üzerine eğiliyorsunuz. Tahtayı ezberlemeye ve özelliklede referans takip etmeye başlıyorsunuz. Bazı kurumlarda referans takibi açık ve net bazı kurumlarda ise mumkun değildir(sistem rastgele atar). Bunun detaylarını vermeyeyim uzun uzadıya zira. Ama referans takibi oldukça önemli ve işlem tarzıda tabii. Kimi kurumlar gunlukçu kimileri gerçek alıcı kimileri %10 cu kimileri iki kademecidir.

Sorunun son bölümüne gelirsek eğer takasın önemi ne kadar ?

Takasın önemi her zaman vardır. Ama son iki trendde bir çok tahta için önemsiz hale gelmiştir. Zira bizim bildiğimiz işlemcilerin mal toplayanların soyu tukenmek uzeridir :). Şahsen takas üzerinden tespit ettiğiniz tahta var mı derseniz evet var bulunabiliyor parada kazandırıyor(%40 en son bulduğumun getirisi misal). Ama açık söyliyeyim gurultu o kadar fazla ki onları duyana kadar diğer seslere verdiğiniz kulağı tedavi ettirmek için, gelen paranın iyi bir kısmını veriyorsunuz, bazende daha fazlasını.

Uzun uzadıya yazdım biraz da fazla oldu aslında bunları burada anlatmak pek mumkun değil yani önünüzde ekran olacak tespitleri göstereceksiniz v.s daha rahat. Şu zamanda yapılacak en iyi şey portföye hedef belirlemektir. Yani şu kısmı piyasa kağıtlarına alıyorlarsa al satıyorlarsa sat. Şu kısmı temel analiz yaptığım kağıtlara al at kenara. Şu kısmı günlükçülere takasçılara ve söylentilere, şu kısmı haber gelen hisse senetlerine(ortak alışı, sektör haberi, ihale, arazi üretim anlaşma v.s v.s.)

Saygılarımla.

Takas analizinde ilk 10 alıcı ile ilk 10 satıcıyı kıyaslama işi benim yakalayabildiğim kadarıyla, ya Sn Mavzer ya da bu forumda da eskiden yazan Sn Borsasihirbazı tarafından keşfedilen bir metot..Daha öncesi bu yöntemi kullanan görmedim, sonraları dergiler bu tarzda tablolar yayınlamaya başladılar..

Aslında temelde hatalı bir metot ama fikir verebiliyor..

Sonraları platodatada ve platodataya el konmasıyla oradan ayrılan çekirdek grup matriksdatada yeni enstrümanlar üretmeye başladılar...Mesela bunlardan biri de aktif işlem analizi..Kademeye yazılmadan yapılan anlık aktif işlemlerin sistemin yapısı gereği yakalanabildiği tespit edildi ve veri üretildi..

Aktif işlem analizine bir de aynı aracı kurumdan yapılan alış-satışları düşerseniz, ve bunu açığa satıp açık kapatma olarak değerlendirirseniz, elinizde daha öz bir veri kalır bunu da tahlil edebilirsiniz..

Takas takip etmek nereye kadar faydalıdır.Bir zamanlar Turgay Cinere atfedilen bir şehir efsanesi vardı..

Ciner aracı kurumdan satış yapar..Ama o aracı kurumda o maldan yoktur..Açık yani..Tahtadaki grup bunu açığa satış olarak kabul edip, tahtayı yukarıya çeker..Yukarı çektikçe Ciner satar..Sattıkça tahtayı kaldırırlar..Velhasıl 2nci seansın sonuna doğru herkes Cinerin açığa sattıklarını daha yüksek maliyetle yerine koymasını beklerken, o koynundan matbu haldeki hisse senetlerini çıkarır, aracı kuruma verir..Alın sattığım senetleri yerine koyuyorum der..

Bu ne kadar doğrudur..Takasbankta dolaşımda olmayan bir hisse bu şekilde elden satılabilir mi bilmiyorum..Ama efsaneydi bi aralar..

Aslında Sn tiyatronun söylediklerine katılmakla beraber bence takas analizi yapılamamalı..Bir hisseyi şu adam şu maliyetle aldı diye alamamak lazım..Ya da kimsenin neyi ne kadar aldığı bilgisine ulaşılamaması lazım..Belki de bu konu ciddi bir tartışma konusu..Hisse senedi sahipleri, diğer ortakların ne yaptığını tam olarak takip edebilmeli mi, yoksa bu hisse sahibinin gizlilik hakkı mıdır?

Bear_Bull
12-12-2009, 17:00

Tam VOB u için sormuşsunuz bold kısmı. evet VOB için öyle
Her 1 alan kişinin karşılığında satan ayrı 1 kişi var .

Vob ta 1 taraf - yazarken diğer taraf + yazar.

Ama hisse senetleri için öyle değil Alanlar yatırımcı İlk satan Fabrika sahibi.

ve ilk halka arzda milyonlarca hisse 1 kerede satılıyor şirketin % 20 ile % 49 arası bir pay.

sonrasında ise yatırımcılar tarafından alınan bu paylar sürekli dolaşımda fabrikanın değerini belirliyor.

Şirketin sabahki değeri 1.00 tl * senet sayısıda 1.000.000 adet diyelim(dolaşımdaki ve kurucu ortakların senetleri)

Senedin akşam kapanışta fiyat 1.10 olduğunu farzedelim.

Fabrikanın değeri 1100.000 tl ye yükselmiştir.
kapanışın 0.90 olduğunu kabul edersek fabrikanın değeri 900.000 tl.ye düşecektir.

fiyatın gün içinde dalgalandığını ama aynı yerden kapattığını düşünürsenizde
Gün içinde ucuz alıp pahalı satanlar (yartırımcılar) kar,
Ucuz satıp tekrar pahalı alanlar (yartırımcılar) zarar etmiş olacaklardır.

bu arada günlük işlemler neticesinde alım satımlarla bir kısım yatırımcı hisseden çıkmış, çıkılan miktar kadar yeni yatırımcı gelmiş ve maliyetler değişmiş olmaktadır.

bu arada günlük işlemler neticesinde alım satımlarla bir kısım yatırımcı hisseden çıkmış, çıkılan miktar kadar yeni yatırımcı gelmiş ve maliyetler değişmiş olmaktadır.

Selamlar uzaklara .

HBICE
12-12-2009, 18:06
"sıfır kazaçlı oyun" vadeli işlemler(futures) için geçerli.

Borsada aynı anda herkes kazanabilir, herkes de kaybedebilir.

exitance
12-12-2009, 18:41
Hadi borsa da paramızı yatırdığımız şirket bizim paramızla yatırım yaptı, değerine değer kattı ve bizim senetlerimizin de değeri bu paralelde yükseldi. Neticede bende kazandım, şirket te kazandı, şirketin vergi ödediği devlet te kazandı.....

Simdi VOB cahili olan biri olarak soruyorum........

Eğer VOB'da her kazanana karşılık bir kaybeden varsa, VOB niye var?
VOB'un amacı nedir? Asıl amacı kimin kazanması?

VOB'da şirket kağıtları işlem görmüyor? Şirkete faydası yok.... Oyuncuların hepsinin kazanması diye de birşey yok... Devlete stopaj haricinde de faydası yok..

Öyleyse VOB niye var?

Bazı "özel" ve az sayıda kişi istiyor diye mi var sadece?

VOB aslında bazı özel zenginlerin kurallarını kendileri koydukları ve kazanmayı bildikleri "özel kumarhaneleri mi" ?

Bear_Bull
12-12-2009, 23:11
Vob da 3 amaç var

Spekülasyon
Korunma
Arbitraj

1 . seceneğe oynayan yüksek kaldıraç kullanıyorsa ya hemen batmayı yada hemen zengin olmayı istiyordur. Piyasanın derinliğini sağlayan kişilerdir.

2. seçenek belirli bir riskten kendini korumak için Hedge edilir belirli ay sonrası oluşacak riskler minimize edilir. Belirli bir teminat ve ufak bir sigorta bedeli diyebileceğimiz oranda zarar/karla. (ithalatçı/ihracatçı veya Hisse değer kaybına karşı kendini korumak için işlem yapanlardır.)

3. seçenek farklı piyasalar arası oluşan fiyat farklarından her iki piyasayada teminat yatırılarak kesin ama az kar sağlayan bir sistemdir.(bankaların fonları yapabiliyor genelde ufak yatırımcının yapabileceği işler değil)(yapılsada KY yi tatmin edici kar oranları değil) KY 2 günde zengin olmak istediğinden 1. seçenekten vazgeçmiyor ne yazıkki)

gelelim kimin işine yarıyor.

Kasim 2009 869.635
Aralik 2009 858.865
Aralik 2009 31.090.204.145
Subat 2010 83.758.883
Nis.10 12.153.393
Aralik 2009 549.820.804
Subat 2010 21.289.888
Nis.10 1.979.820
Aralik 2009 5.195.365
Subat 2010 1.288.195
Nis.10 959.718
Aralik 2009 31.368.774
Subat 2010 3.972.003
Nis.10 1.862.628
kasım işhacmi 31.805.582.116
2_aylık tahmin 63.611.164.232
yüzbinde_1 kom 636.112
hem alan__hem satan 1.272.223 işlem yapan aracı kurumlar arası siz bölüştürün.:yes: Hoş aynısı Hisse işlemleri içinde geçerli.
Çarkın bir şekilde dönmesi lazım.

işlem hacimleri için kaynak http://www.vob.org.tr/VOBPortalTur/DesktopDefault.aspx?tabid=113 adresinden Kasım ayı değerleri kullanılmıştır.

Ladino
12-12-2009, 23:41
ÇOK basitçe vob nedir bir anlatsanız anlasak
teşekkür iyi geceler

exitance
13-12-2009, 01:59
Vob da 3 amaç var

Spekülasyon
Korunma
Arbitraj

1 . seceneğe oynayan yüksek kaldıraç kullanıyorsa ya hemen batmayı yada hemen zengin olmayı istiyordur. Piyasanın derinliğini sağlayan kişilerdir.

2. seçenek belirli bir riskten kendini korumak için Hedge edilir belirli ay sonrası oluşacak riskler minimize edilir. Belirli bir teminat ve ufak bir sigorta bedeli diyebileceğimiz oranda zarar/karla. (ithalatçı/ihracatçı veya Hisse değer kaybına karşı kendini korumak için işlem yapanlardır.)

3. seçenek farklı piyasalar arası oluşan fiyat farklarından her iki piyasayada teminat yatırılarak kesin ama az kar sağlayan bir sistemdir.(bankaların fonları yapabiliyor genelde ufak yatırımcının yapabileceği işler değil)(yapılsada KY yi tatmin edici kar oranları değil) KY 2 günde zengin olmak istediğinden 1. seçenekten vazgeçmiyor ne yazıkki)

[/code]

Ben bu forumda baba dahil, bilgilerine değer verdiğim bir çok üstadın KY'nin VOB'dan uzak durması gerektiğine dair yazıları okudum. VOB'u tanıdıkça onlara hak vermemek elde değil.

Şu ana kadar öğrendiklerim iddia oynamakla VOB'ta oynamak arasında bana pek bir fark hissettirmedi....

Ya hep .... ya hiç...

ozberehu
13-12-2009, 02:20
ÇOK basitçe vob nedir bir anlatsanız anlasak
teşekkür iyi geceler

hiç bulaşılmaması gereken en hızlı para kaybedebileceğin yer...:wink:

tiyatro
13-12-2009, 03:44
Vob mu ?

Sakın ama sakın bulaşmayın. Hisse senedi sizindir adam gibi bir şirkete para yatırırsın önünde sonunda kazanırsın.

VOB'da son bir yılda izleyip gördüğüm kaybedilen para 10 trilyon'dur gitti. Hesaplar birer birer eridi gitti. 300-500 milyar hoopp 10 gunde yok. Bu piyasa o zaman niye var ki. VOB üzerinden yapılan tek şey heyecan arayışını tatmin etmektir.

Saygılarımla.

tiyatro
13-12-2009, 11:11
Aslında Sn tiyatronun söylediklerine katılmakla beraber bence takas analizi yapılamamalı..Bir hisseyi şu adam şu maliyetle aldı diye alamamak lazım..Ya da kimsenin neyi ne kadar aldığı bilgisine ulaşılamaması lazım..Belki de bu konu ciddi bir tartışma konusu..Hisse senedi sahipleri, diğer ortakların ne yaptığını tam olarak takip edebilmeli mi, yoksa bu hisse sahibinin gizlilik hakkı mıdır?

Yazınızın geri kalan kısmına katıldığım için alıntı yapmadım. Bu kısım içinse benim fikrim eğer ki şirketler takastan liste çekebiliyorsa talepleri doğrultusunda, bizlerde bir şekilde görebilmeyiz. Ama dediğim gibi zaten at izi it izine karışmış, yabancı ordinosu diye bildiğimiz kurumlar akşam çorba parasına işlem yapınca tum bu mevzuularında bir önemi kalmıyor. Sadece uzun süreli toplayan eski topraklar var bir onlar faydalı oluyor. Bu arada kimi kurumlar yatırımcı takasını toplu olarak şirketlerin görmesine kapatıyorlar, bunlarında özellikle dar tahtalarda faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir gun gelinir kimse takas göremez hale gelirse belki piyasamız daha şeffaflaşır, örneğin derinlikli ekran kavramı kaldırılsa piyasadan eminim ki bir çok yatırımcının bu al-satcı ve kurum ismi kullananlarda verdikleri paralar geri alınmış olacaktır. Keşke oyle olsa sadece fiyat görsek ama mümkün değil.

Saygılarımla.

Alperun
13-12-2009, 16:59
1.Misal. Bir şirket kurduk. 100 birim hissesi var ortaklarına ait. "Hisse.net Forumu için Örnek Şirket A.Ş", borsaya kote edildi. ORNEK koduyla işlem görüyor. Şirket %25 halka arz edildi. Endeksin üzerine getiri sağlayan ORNEK kağıdının patronları olarak 10 birim hissemizi daha arz oranımızı %35e çıkarmak istiyoruz. Şu anki hisse fiyatından 10 birim hisseyi halka arz mı etmiş oluyoruz? Kısacası ufak bir halka arzla başlayan patronun para kazanma serüveni, ileride yapabileceği arzlarla sürüyor mu?

2."Kurul Kaydında Olan Ancak Borsada İşlem Görmeyen" hisse senetleri, takas analizlerinde aracı kurumlarda gözüküyor mu? Bu hisseler nasıl hisseler?

bilgisizliğimi mazur görüp, açıklayıcı cevaplar sunacağınız düşüncesiyle şimdiden teşekkürler.

kasirga123
18-12-2009, 23:54
1.Misal. Bir şirket kurduk. 100 birim hissesi var ortaklarına ait. "Hisse.net Forumu için Örnek Şirket A.Ş", borsaya kote edildi. ORNEK koduyla işlem görüyor. Şirket %25 halka arz edildi. Endeksin üzerine getiri sağlayan ORNEK kağıdının patronları olarak 10 birim hissemizi daha arz oranımızı %35e çıkarmak istiyoruz. Şu anki hisse fiyatından 10 birim hisseyi halka arz mı etmiş oluyoruz? Kısacası ufak bir halka arzla başlayan patronun para kazanma serüveni, ileride yapabileceği arzlarla sürüyor mu?

2."Kurul Kaydında Olan Ancak Borsada İşlem Görmeyen" hisse senetleri, takas analizlerinde aracı kurumlarda gözüküyor mu? Bu hisseler nasıl hisseler?

bilgisizliğimi mazur görüp, açıklayıcı cevaplar sunacağınız düşüncesiyle şimdiden teşekkürler.

dediğin halka arz olayını yukseltmek ve fiyat hareketliliği koşullara bağlıdır....

düşerde çıkarda şirketin verimliliğine ve gelecek vaat edip etmediğine bakar...

akbank ve garanti yi düşün onlar blok sattı....

ege seramikte nasıl oldu farklılık gösteriyor....

kurul kaydından felan anlamam..

kasirga123
18-12-2009, 23:54
hsbc yatırımda hesabı olan arkadaşlarımız varmıdır?

kaanbaran
19-12-2009, 10:08
necmettin batirel internet sitesine ücretli üye yapıp tiyo veriyor. Ne kadar başarılı bilen var mı ?

en az on kağıt yazıyor üyeler alıyor kagıt biraz pirim ve güm arada bir ikisi gidiyor tabi en son akenerji 14200 önerdi 14400 sonra 12ooo arkadaş üye hergün takip ederim önerisi benimle çakışırsa satar aşağıdan alırım üç kez denedim üçüde tuttu.o zaman arkadaş niye üyeliği sürdürüyor dersen 1ooo üstü ihlas gömdü bunlara arkadaş kuyumcu ucuz altın sattı ihlas aldı zararı tahmin et kimyası bozuldu sık sık site üzerinden temastalar belki çıkar muhabbeti nasıl gömdüğü şu anda neler söylüyor uzun anlatmakla sayfalar yetmez ona verilen paraya yazık bizim forum bir numara ben tasfiye etmiyorum her gün takip eden birisi olarak karar sizin istersen bir ay dene ama vaktine yazık.

SokaktakiAdam
20-12-2009, 12:11
Sn. Yönetici;
İzninizle; araştırıp yanıtını bulamadığım bir konuda; sorum olacak size.
Fiyatların kademeleri nasıl belirlenmektedir? 0.02 değişim hangi fiyat aralıklarında, 0.05 ya da 0.25 vb. değişimler hangi fiyat aralıklarında kademe artımı / azalımı olarak kullanılmaktadır. Matematiksel bir hesap yolu var mıdır, yoksa önceden belirlenmiş fiyatlara göre kademeler şu orandadır diye bir kural mı var?
Teşekkürler.

vtec
20-12-2009, 13:36
Benim bildiğim matematiksel bir hesabı yok, önceden belirlenmiş fiyat adımlarıyla işlem yapılıyor:

Fiyat Aralığı Fiyat Adımı

0.01-2.50 0.01

2.52-5.00 0.02

5.05-10.00 0.05

10.10-25.00 0.1

25.25-50.00 0.25

50.50-100.00 0.5

101.00-250.00 1

252.50-500.00 2.5

505.00 ve üzeri 5

SokaktakiAdam
20-12-2009, 16:12
Benim bildiğim matematiksel bir hesabı yok, önceden belirlenmiş fiyat adımlarıyla işlem yapılıyor:

Fiyat Aralığı Fiyat Adımı

0.01-2.50 0.01

2.52-5.00 0.02

5.05-10.00 0.05

10.10-25.00 0.1

25.25-50.00 0.25

50.50-100.00 0.5

101.00-250.00 1

252.50-500.00 2.5

505.00 ve üzeri 5

Çok teşekkür ederim.

isfin_manyagi
21-12-2009, 23:17
en az on kağıt yazıyor üyeler alıyor kagıt biraz pirim ve güm arada bir ikisi gidiyor tabi en son akenerji 14200 önerdi 14400 sonra 12ooo arkadaş üye hergün takip ederim önerisi benimle çakışırsa satar aşağıdan alırım üç kez denedim üçüde tuttu.o zaman arkadaş niye üyeliği sürdürüyor dersen 1ooo üstü ihlas gömdü bunlara arkadaş kuyumcu ucuz altın sattı ihlas aldı zararı tahmin et kimyası bozuldu sık sık site üzerinden temastalar belki çıkar muhabbeti nasıl gömdüğü şu anda neler söylüyor uzun anlatmakla sayfalar yetmez ona verilen paraya yazık bizim forum bir numara ben tasfiye etmiyorum her gün takip eden birisi olarak karar sizin istersen bir ay dene ama vaktine yazık.

necmettin batırel bana geçen ay birebir 6 adet kağıt verdi. Her birini %12 karla sattım ve ben bunu 1 ay içinde yaptım. Eğri oturup doğru konuşalım üstadım... (üyelerine mail yoluyla tek kağıt veriyor.)

çaydanlık
21-12-2009, 23:54
teşekkürelr vtec, yıllardır bu fiat aralıklarını hep merak etmişimdir,

checkpoint
17-01-2010, 21:07
Merhaba

İş bankasının yaptığı uygulama ile ilgili bir sorum olacak. Borsayla yeni yeni ilgileniyorum bu yüzden sorumu mazur görün. Diyelim ki iş bankası internet bankacılığı ile 1000TL lik x hissesi satın aldım, 5 gün geçti ve hisseyi 1050TL ye sattım. Bu esnada t+2 kuralı nedeniyle takasta 1050 TL alacağım görünüyor. Ben t+2 yi beklemeden takastaki alacağımı kullanarak 1050 TL lik y hissesi alırsam bu şekilde yapılan işlemin teknik bir adı varmıdır?

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

KARADENIZ
18-01-2010, 01:36
Merhaba

İş bankasının yaptığı uygulama ile ilgili bir sorum olacak. Borsayla yeni yeni ilgileniyorum bu yüzden sorumu mazur görün. Diyelim ki iş bankası internet bankacılığı ile 1000TL lik x hissesi satın aldım, 5 gün geçti ve hisseyi 1050TL ye sattım. Bu esnada t+2 kuralı nedeniyle takasta 1050 TL alacağım görünüyor. Ben t+2 yi beklemeden takastaki alacağımı kullanarak 1050 TL lik y hissesi alırsam bu şekilde yapılan işlemin teknik bir adı varmıdır?

Hisse Almak...!!!! benim bildigim baska bir adi yok.. :notr: :notr:

checkpoint
18-01-2010, 19:30
Cevap için teşekkürler Sn.Karadeniz.

exitance
18-01-2010, 20:04
Merhaba

Hepimiz öyle yapıyoruz..... Çoğunluğu gözaltında olan 20-30 hissede (satış tutarı alış kredisine sayılmayan) alımları t+2 de yapabiliyorsunuz.

ozberehu
18-01-2010, 20:40
Merhaba

T denilen senin cari olan gunde yaptigin bir harekettir alis yada satis yonunde...T+2 ise cari gunden itibaren 2. is gunune rastlayan gunde yaptigin islemin fiili sonucudur...t gununde 100 lot x aldin ayni gunde 1 saat sonra sattin t+2 yi beklemene gerek yok y hissesi almak icin...

t gunu carsamba olsun x hisseni sattin yine ayni gunde baska hisse alabilirsin bu parayla..

cars x hisseni sattin ama persembe gunu bir odemen var ve nakde ihtiyacin olacak iste o zaman sikinti demektir cunku paranin takastan donusumu ve senin kullanimina hazir hale gelebilecegi an ancak cuma sabahi olacaktir t+2 bunu gerektirir cunku...

exittance dostumun dedigi ise spk bazen sirketlere speklere ve manipulatorlere ceza vermek adina kod farklilastirmasi cezasina yoneldiginde ortaya cikan bir uygulamadir, ornegin bir donem soymen menkul icin frigo da, yine tektu da malum kisiler tarafindan yapilan manipulatif operasyonlar ile ilgili spk tarafindan verilen agir sonuclar yaratan cezalardandir...t de yaptigin islemin sonucu takasdan donmeden o para uzerinde sermaye piyasalarinda yine yeniden bir tasarruf da bulunamamanla ilgilidir...kredili oynuyorsan ve buyuk oynuyorsan sonuclari katlanilmaz derece de aci verir...

saygilar...

Asmiltak
18-01-2010, 21:41
Forum üstatlarımıza bir sorum olacak.. Aşağıdaki grafikte, kağıdın ilk bant direnci 1 nolu fiyat, o direnci geçtikten sonraki yeni tarihi direnci 2 numaralı fiyattır diye yorumda bulunsak, doğru yapmış olur muyuz, yoksa kendimizi mi kandırırız..

Teşekkürler, saygılar..

http://i49.tinypic.com/35co2fb.jpg

KARADENIZ
18-01-2010, 21:57
Forum üstatlarımıza bir sorum olacak.. Aşağıdaki grafikte, kağıdın ilk bant direnci 1 nolu fiyat, o direnci geçtikten sonraki yeni tarihi direnci 2 numaralı fiyattır diye yorumda bulunsak, doğru yapmış olur muyuz, yoksa kendimizi mi kandırırız..

Teşekkürler, saygılar..
]

Adamin biri bir adresi ariyormus. Yolda giderken karsisina bir emekli cikmis,
- beyamca demis, falanci adres nere ?
- oglum demis surdan git, falanci kahvenin karsisi.

neyse adam devam etmis , biraz yurudukten sonra karsina bir ogretmen cikmis, ona sormus, hocam falanca adres nere diye,
- bilmem ne okulunun karsisinda demis..

adam biraz daha devam etmis ama hafiften de merakla,
karsisina bir akssamci cikmis, ona sormus, adres nere diye,
- falanci meyhanenin yani demis..

adam aldigi yanitlarla hayretler icinde yurumeye devam etmis...velhasil bir hoca ile karsilasmis, hoca da

- falanci caminin karsisi , deyince bizim yuuhhh demis nerele lenn burasi..

Sonra, bulmus adresi tam bir kavsakta orta da bir yer, yaninda meyhane , karsisinda cami, berisinde okul, otesinde kahve...
Velhasil tum tarifler dogru..
Velhasil herkesin yaniti baktigi pencereden .....

Asmiltak
18-01-2010, 22:07
Adamin biri bir adresi ariyormus. Yolda giderken karsisina bir emekli cikmis,.......

Sevgili KARADENİZ, Siz çok yaşayın emi:)

Teşekkürler, iyi akşamlar..

exitance
18-01-2010, 23:11
Diyelim 01 OCAK 1999 tarihinde 1 lot EREĞLİ hissem vardı... Yatırım hesabıma hiç dokunmamış olsaydım, hiç bir bedeliye katılmamış olsaydım, temettü parasıyla o günün fiyatından yine EREĞLİ alsaydım bugün kaç tane EREGLİ hissem olurdu?

Bu hesabı falanca hisse için yapabilen bir hesap varmıdır?

KARADENIZ
18-01-2010, 23:39
Diyelim 01 OCAK 1999 tarihinde 1 lot EREĞLİ hissem vardı... Yatırım hesabıma hiç dokunmamış olsaydım, hiç bir bedeliye katılmamış olsaydım, temettü parasıyla o günün fiyatından yine EREĞLİ alsaydım bugün kaç tane EREGLİ hissem olurdu?

Bu hesabı falanca hisse için yapabilen bir hesap varmıdır?

http://i45.tinypic.com/2dv2749.jpg

1 lot eregli...
bugun 6,57 lot olurdu.. :he:
"Dunyanin merkezi benim oldugum yer., iste tam burasi " ... demis hoca Nasreddin....:he:.

Bear_Bull
18-01-2010, 23:57
1 lot Ereğli sadece bedelsizler kullanıldı (147 lot 572 adet olur) adet artık kalmadı.
temettüelr hesaba katılmadı o anda fiyatın kaç olduğuna bakmak lazım. geriye dönük çok zor iş.
Ama bedellielere katılmamak (çok yazık olur) hisse 1 tl nin üstünde ise.
En azından nakit yoksa bile eldeki hisselerden satılıp bedelli kullanılır.

bedellilerde kullanılsa temettüler cebe atılsa, bedelliler cepten yatırılsa kaç olur hesaplıyayım. diğer türlü uğraşılmaz.:(

252 lot 513 adet.

Bende dünyanın merkezi burası diyorum. Bear Bull.
Aksini söyleyen (dediğim şartlarda)

Uzaklara selam.

http://i45.tinypic.com/2dv2749.jpg

1 lot eregli...
bugun 6,57 lot olurdu.. :he:
"Dunyanin merkezi benim oldugum yer., iste tam burasi " ... demis hoca Nasreddin....:he:.

KARADENIZ
19-01-2010, 00:07
1 lot Ereğli sadece bedelsizler kullanıldı (147 lot 572 adet olur) adet artık kalmadı.
temettüelr hesaba katılmadı o anda fiyatın kaç olduğuna bakmak lazım. geriye dönük çok zor iş.
Ama bedellielere katılmamak (çok yazık olur) hisse 1 tl nin üstünde ise.
En azından nakit yoksa bile eldeki hisselerden satılıp bedelli kullanılır.

bedellilerde kullanılsa temettüler cebe atılsa, bedelliler cepten yatırılsa kaç olur hesaplıyayım. diğer türlü uğraşılmaz.:(

252 lot 513 adet.

Bende dünyanın merkezi burası diyorum. Bear Bull.
Aksini söyleyen (dediğim şartlarda)

Uzaklara selam.

O zaman sen papazla ,Hoca Nasreddin' in baklava oykusunu de biliyorsundur... :kahkah: :kahkah:

Bear_Bull
19-01-2010, 00:10
O zaman sen papazla ,Hoca Nasreddin' in baklava oykusunu de biliyorsundur... :kahkah: :kahkah:

Bilmiyorum ama yazarsanız öğrenirim. Sn Karadeniz.

Şimdi uyumam lazım daha fazla oturarak duramıyacağım. Uzun oturup gözlerimi kapatayım.

selamlar.

KARADENIZ
19-01-2010, 00:22

Şimdi uyumam lazım daha fazla oturarak duramıyacağım. Uzun oturup gözlerimi kapatayım.

selamlar.

Bulamadim bir turlu, bulunca gecerim...:he::he:

KARADENIZ
19-01-2010, 00:27

selamlar.

Buldum....
Bir papaz dünyanin en akilli adamini bulmak için diyar diyar geziyormus sira Nasreddin Hoca'nin köyüne gelmis ve köylülere sormus.
- “Sizin köyün en akilli adami kim?“ demis. Köylülerde:
- “Nasreddin Hoca” demis. Bunun üzerine papaz köy meydaninda Hoca ile yarismaya baslamis ve eline bir çomak almis yere bir daire çizmis, Nasreddin Hoca da çomakla daireyi ortadan ikiye bölmüs, papaz bir dogru daha çizerek daireyi dörde bölmüs, hocada dörde bölünmüs dairenin üç dilimine çarpi isareti koymus,papaz elleriyle asagidan yukariya dogru hareket yapmis, Hocada yukaridan asagiya yapmis ve kesis büyük bir hayranlikla Hoca'yi tebrik etmis. Olup bitenden bir sey anlamayan halk papaza ne oldugunu sormus papaz da :
- “Bu adam gerçekten dünyanin en akilli adami, yere dünya çizdim o ortadan ekvator geçer dedi, ben dünyayi dörde böldüm o da dört de üçü sudur dedi, ben yerden buharlasma sonucunda ne olur dedim o da yagmur yagar dedi.” Bu sefer hocaya neler oldugunu sorar halk Hoca da:
- “Bu adam oburun biri, yere bir tepsi baklava çizdi ben de yarisi benim dedim, daha sonra tepsiyi dörde böldü o zaman dört de üçü benim dedim, o da tepsi altindan atesi hafif hafif almali dedi ben de üstüne findik fistik eklersek daha iyi olur dedim”

Bear_Bull
19-01-2010, 07:58
Buldum....
Hoca da:
- “Bu adam oburun biri, yere bir tepsi baklava çizdi ben de yarisi benim dedim, daha sonra tepsiyi dörde böldü o zaman dört de üçü benim dedim, o da tepsi altindan atesi hafif hafif almali dedi ben de üstüne findik fistik eklersek daha iyi olur dedim”

:kahkah: iyiymiş buda nede olsa Hoca Nasreddin.

gece aklıma sonradan Baklavalı bişey gelmişti ama bu değilmiş. :(

Hocaya yolda rastlayan bir komşusu şöyle der hocam gördünmü? 1 tepsi baklava gidiyor.
Hoca der banane.
Adam, ama sizin eve gidiyor.
Hoca, O zaman sanane. :) :)

panaitouos
20-01-2010, 17:30
arkadaşlar borsayla yeni yeni ilgilenmeye başladığım için bir konuda sizden yardım istiyorum. bu alış ve satışlarda fiyat koyma ile ilgili. bugün bir hisseyi düşer düşüncesiyle o anki fiyatından düşük bir fiyat vererek satış talimatı verdim. o fiyata gelirse otomatik olarak satar düşüncesiyle. fakat hisse daha o fiyata gelmeden satış talimatım gerçekleşti. neden böyle oluyor acaba yanlış yaptığım bir şeyler mi var. bir de bu sitede sürekli gördüğüm kısaltmalar var onlarında ne demek olduğunu söylerseniz sevinirim. herkese bol kazançlar.

aort:
ky:
oyp:

moonlight
20-01-2010, 17:39
arkadaşlar borsayla yeni yeni ilgilenmeye başladığım için bir konuda sizden yardım istiyorum. bu alış ve satışlarda fiyat koyma ile ilgili. bugün bir hisseyi düşer düşüncesiyle o anki fiyatından düşük bir fiyat vererek satış talimatı verdim. o fiyata gelirse otomatik olarak satar düşüncesiyle. fakat hisse daha o fiyata gelmeden satış talimatım gerçekleşti. neden böyle oluyor acaba yanlış yaptığım bir şeyler mi var. bir de bu sitede sürekli gördüğüm kısaltmalar var onlarında ne demek olduğunu söylerseniz sevinirim. herkese bol kazançlar.

aort: ağırlıklı ortalama
ky: küçük yatırımcı
oyp: ? anımsıyamadım

o anki fiyatından daha yüksek bir fiyat vermeliydiniz, o zaman pasifte satışınız beklerdi. IMKB de kural bu değişmediyse. Yani hisse açığa sattıysanız aktif satamıyor olmanız gerekir.

HaYaBuSa
20-01-2010, 17:41
o talimat alış emri için geçerlidir.sen satarken normalinin daha altında satış verdiysen hemen biri alır.yani mantık dışı bir hareket yapmışsın.bu sistem düşük maliyetli hisse almak için kullanılır.satış için serbes vermen gerekli.

checkpoint
20-01-2010, 17:55
sn ozberehu, sn exittance sizlere de cevaplarınız için teşekkür ederim.

kerimagil
20-01-2010, 18:34
Borsa çömezlerinin soru topiği olmuş gibi....

1- Temettüyü şirket karının nakit olarak hisse oranıyla dağıtılmasını anladım...
2- Bedelsiz hisse'yi de mesela % 100 verilirse benim 100 hissem toplam 200 oluyor ama faraza 2 olan hisse bedeli de 1 'e iniyor Neticede toplam fiyat değişmiyor....
Bunda şirketin veya hisse sahibinin ne avantajı var?

camell
20-01-2010, 19:58

aort:
ky:
oyp:

1,15 den alıcı varsa;
sen 1 den satış yazsanda malın 1,15 den gider...
1,15 den satıcı varsa;
1,20 den alış yazsan bile malı 1,15 den alırsın...

bu arada ky: sensin:)

moonlight
20-01-2010, 20:36
Borsa çömezlerinin soru topiği olmuş gibi....

1- Temettüyü şirket karının nakit olarak hisse oranıyla dağıtılmasını anladım...
2- Bedelsiz hisse'yi de mesela % 100 verilirse benim 100 hissem toplam 200 oluyor ama faraza 2 olan hisse bedeli de 1 'e iniyor Neticede toplam fiyat değişmiyor....
Bunda şirketin veya hisse sahibinin ne avantajı var?

hiçbir avantajı yok

exitance
20-01-2010, 21:58

aort:
ky:
oyp:

Yada tam tersi de geçerlidir....

Örneğin seans açılmadan PETKİM leri 8,80 satış yazdın.....

Petkim 9,30 açılıldı......

8,80 satışa yazdığın hisseler 9,30 dan satılmış olur. Hiç hesapta yokken hisse başı fazladan 50 kuruş kazanırsın. Hayrını gör....

exitance
04-02-2010, 14:08
Derinlik ekranında satıcı kurumu görebiliyorum ama referans numarası çıkmıyor..... Açığa satış yapıyor anlamına mı gelir?

KARADENIZ
04-02-2010, 15:29
Derinlik ekranında satıcı kurumu görebiliyorum ama referans numarası çıkmıyor..... Açığa satış yapıyor anlamına mı gelir?

normalinde cikiyordu da simdi mi cikmiyor ?
yoksa hic mi cikmiyordu ?

ben euroline kullaniyorum.
eger referans kolonunu kapatirsam dogal olarak gorunmuyor. onun disinda gorebiliyorum

exitance
04-02-2010, 15:37
normalinde cikiyordu da simdi mi cikmiyor ?
yoksa hic mi cikmiyordu ?

ben euroline kullaniyorum.
eger referans kolonunu kapatirsam dogal olarak gorunmuyor. onun disinda gorebiliyorum

Ben işbankasının en basit derinliğini kullanıyorum....

Bir tahtada bazen TEKSTİL'in satışlarında ref# boş çıkıyor..... diğer kurumların ref# ları görünüyor. Hatta TEKSTİL alışlarında da ref# var.... Sadece TEKSTİL satarken çıkmıyor....

KARADENIZ
04-02-2010, 16:03
Ben işbankasının en basit derinliğini kullanıyorum....

Bir tahtada bazen TEKSTİL'in satışlarında ref# boş çıkıyor..... diğer kurumların ref# ları görünüyor. Hatta TEKSTİL alışlarında da ref# var.... Sadece TEKSTİL satarken çıkmıyor....

ilginc. sistemden , kullanilan sistemden kaynakli olsa gerek.
ornek boyner, TEKSTIL alici , ref cikiyor.

http://i46.tinypic.com/a44yab.jpg

TEKSTIL satici, yine cikiyor.. diger hisselere de baktim, sorun yok. sanirim kullandigin derinlik hizmetinden kaynakli.

http://i45.tinypic.com/dh8oed.jpg

brader
09-02-2010, 15:51
bişey oğrenmek ıstıyorum
bızım imkb neden 50.000lerde avrupa yada asyadakı bi çok ulkenın borsası 5.000 10.00 arasında neyı gösterıyor bu

brader
10-02-2010, 08:03
günaydın kımse yokmu ya bu sorumu cvp. verecek.
çok basıt belkı ama ben bılmıyorum bılen varsa soyleyın.

tiyatro
10-02-2010, 18:53
bişey oğrenmek ıstıyorum
bızım imkb neden 50.000lerde avrupa yada asyadakı bi çok ulkenın borsası 5.000 10.00 arasında neyı gösterıyor bu

İMKB-100 endeksi adı üzerinde bir endekstir. 1986 yılında 40 şirketle 100 baz değerinden başlamıştır.

Sonrada hisse senetlerinin fiyat değişimleri ve bir hesaplama usulu ile 100 başlangıç değeri hareket etmeye başlamıştır. Örneğin hisse senetleri ikinci gün %2 değer kazanmış ise endekste 102 olmuştur (sadece örnek olsun diye).

Endeksimizden yanlış hatırlamıyorsam 1995 yılında iki sıfır atılmıştır o zamanlarda 40000 de olan endeks 400'e düşürülmüştür. Şimdi ise 50000'dedir.

Böylece iki sıfır atılmasını dahil edip 1986 'daki 100 değerini 1 yaparsak endeksimiz 24 yılda "1" değerinden "50000"'e gelmiştir.Hesaplamada kullanılan hisse senetleri ise 3 ayda bir guncellenmektedir.

Benzer başlangıç değerleri tum borsalar için geçerlidir. Hesaplama usulleri ise değişkendir. Biz S&p ile aynı sisteme sahibiz (diye hatırlıyorum).

Saygılarımla.

sonkatarlı
10-02-2010, 19:12
selam arkadaşlar.benim sorum bir hafta önce adana c hissesi aldım.şuan temettü dagıtılacagı haberleri var.acaba bir hafta önce aldıgım ici temettü alabilirmiyim.tşk

ozberehu
10-02-2010, 22:02
selam arkadaşlar.benim sorum bir hafta önce adana c hissesi aldım.şuan temettü dagıtılacagı haberleri var.acaba bir hafta önce aldıgım ici temettü alabilirmiyim.tşk

``Diyelim ki hissesi 10 TL'den işlem gören bir firma bir gün sonra 2 TL temettü dagıtacak. Hadi şartlar öyle oldu ki bunu piyasa oyuncuları borsanın akşam kapanmasına 5 dk kala öğrendi. Böyle bir şey hiç beklenmiyordu ve açıklama 5 dk kala oldu yani. (mantıklı değil ama sistemi oturtunca düzelticez)

şimdi siz piyasayı anı anına izleyen bir yatırımcısınız. ve son 5 dakikada hisse fiyatının 1-2 kademeden fazla hemen hiç gitmedigini biliyorsunuz. gece ne olacagı da kestirilemiyor; (temettü olmasa) yarın sabah seans açıldıgında anda fiyatın 10 TL veya bunun yakınında olacagını da biliyorsunuz. sizin gözünüzde, temettü açıklaması gelmeden önce o hisse akşam da 10 TL etmeli ertesi sabah da...

şimdi temettü açıklaması yapıldı. o andaki olasılıklarınız:
a- hisseyi seans kapanmadan hemen önce alırsınız.
b- hisseyi sabah alırsınız.

bu 2'sinin farkı; a'daki adam 2 TL temettü alacak. b'deki adam almayacak. bu ikisinin birbirinden hiçbir fiyat farkı olmamalı (gece yurtdışı borsalar ve yurtiçinden gelecek haberleri yok sayalım; en azından o an belirsiz sayıyoruz). peki bu nasıl olur? siz a'yı seçtiniz ve 2 TL temettüye hak kazanmak için 10.25 TL ödemeye razı olursunuz. sabah nasılsa gene 10 TL olacak fiyat... bir başkası 10.50 TL öder.. bir başkası hemen 11 TL öder. taa ki o temettü fiyata yedirilesiye kadar. yani 11.95 TL vermek bile mantıklı sonuçta yarın 2 TL'si size geri verilecek... ve böylece fiyat 10+2=12 TL civarına ulaşır. temettü hakkı kazanıldıgı andan hemen sonraki seansta bu hisseyi alanlar 2 TL ödeme alamadıgı için hisse fiyatını normal şartlarda olması gereken dün geceki kapanış değeri olan 10 TL'den açarlar o seans açılır açılmaz.

gerçek hayatta tabii ki temettü son 5 dk kala değil günler öncesinden belli oluyor. böylece de temettü ödemesi kendini fiyata çok daha önceden yedirmiş oluyor. herkes temettü ödemesinden sonra o kadarlık fiyat düşüşü olacagını da bildigi için sabah o fiyattan açılıyor hisse. tabii gece gelen haberler ve temettünün ne zaman ödenecegine baglı fonlama-alternatif kayıp vs gibi ufak faktörlerle tam 2 TL ekside değil de 1.8 veya 2.2 TL ekside açılabilir.``

sanirim yardimci olur...

temettu alablirsiniz...

sonkatarlı
11-02-2010, 13:24
teşekkürler kardeşim sagolasın.

Deneyimli
11-02-2010, 16:45
Merhaba,

Oncelikle beni bu topic'e yonlendiren sn. Exittence'ye tesekkurler.

Benim sorum spekulatorlerin ya da buyuk hisse sahibi gruplarin hareketleri hakkinda olacak. Herhangi bir A hissesini ele alalim. Bu A hissesinin spekulatoru bir kisimidir yoksa birden fazlamidir? Belirli bir andaki kisiyi sormuyorum, yani diyelim hissede acayip hareket var ve tavan tavan gidiyor. Buradaki islemlerin cogu sonucta bir gruba ait. Bu grupta spekulatorun grubu.
Bu kisiler alim satim kararlarini ortak mi aliyorlar? Bir arada bir odanin icerisindemi islem yapiyorlar? Degilse nasil iletisim kuruyorlar?

Cok uzun zamandir borsanin icinde olan birisi olarak, gelinen teknoloji ile ben hareketlerin saatler oncesinden planlandigini(en iyi senaryo, en kotu senaryo gibi) ve bu senaryolarin bir bilgisayar programi sayesinde tikir tikir uygulamaya konuldugunu dusunuyorum. Bu hareketler yapilirken fiyatin soz konusu olmadigini dusunuyorum. Yani var olan kademeyi su aracidaki su hesabi kullanarak kaldir sonra su hesap ile su kadar emir gir vs. vs. Aksi taktirde tavan gidecek bir senetteki onca hizli islemi broker ile ya da tek tek kisiler ile yapilabilecegini dusunmuyorum.

Ustte kendi dusuncemi ve var olabilecek senaryoyu aktardim. Sizce dusundugum olabilir mi? Tanidiginiz bildiginiz spekulator varsa, sorumu cevaplayabilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler.

ozberehu
11-02-2010, 21:48
Merhaba,

Oncelikle beni bu topic'e yonlendiren sn. Exittence'ye tesekkurler.

Benim sorum spekulatorlerin ya da buyuk hisse sahibi gruplarin hareketleri hakkinda olacak. Herhangi bir A hissesini ele alalim. Bu A hissesinin spekulatoru bir kisimidir yoksa birden fazlamidir? Belirli bir andaki kisiyi sormuyorum, yani diyelim hissede acayip hareket var ve tavan tavan gidiyor. Buradaki islemlerin cogu sonucta bir gruba ait. Bu grupta spekulatorun grubu.
Bu kisiler alim satim kararlarini ortak mi aliyorlar? Bir arada bir odanin icerisindemi islem yapiyorlar? Degilse nasil iletisim kuruyorlar?

Cok uzun zamandir borsanin icinde olan birisi olarak, gelinen teknoloji ile ben hareketlerin saatler oncesinden planlandigini(en iyi senaryo, en kotu senaryo gibi) ve bu senaryolarin bir bilgisayar programi sayesinde tikir tikir uygulamaya konuldugunu dusunuyorum. Bu hareketler yapilirken fiyatin soz konusu olmadigini dusunuyorum. Yani var olan kademeyi su aracidaki su hesabi kullanarak kaldir sonra su hesap ile su kadar emir gir vs. vs. Aksi taktirde tavan gidecek bir senetteki onca hizli islemi broker ile ya da tek tek kisiler ile yapilabilecegini dusunmuyorum.

Ustte kendi dusuncemi ve var olabilecek senaryoyu aktardim. Sizce dusundugum olabilir mi? Tanidiginiz bildiginiz spekulator varsa, sorumu cevaplayabilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler.

nisyan ile malul olmamak adina bilineni bir kere daha yazalim...hatirlatmami da yaparak yazilanlar benim kendi gozlemlerimin otesinde bir anlam tasimaz...

tahtasina gore degisir...

sirket patronu ile birlikte yapilir cogunlukla, ondaki lotlar diger habersiz oyuna dahil olmak isteyecek para babalarini caydirici rol gorur...

teknik bakilir ve temel yaratilir oyle soyliyim en kisasindan...teknik pozisyon ya da hareket baslamadan once onem tasir operasyonu yapicak spek icin...cunku borsanin altin kurallarindan biri olan alirken kazanma hadisesi ky icin ne kadar onemli ise buyuk para toplayicisi icinde onemlidir...

kagit toplanmaya baslanilir...cesitli yontemler mevcuttur...ya unutturarak toplanir...ya para girisi yapilip fiyat dusurulerek de toplanir...ya da bir yerden alinir islem hacmi cok yukseltilir fiyat oynatilmaz...mal degisimi yapilarak da toplanir...

operasyon baslatilmadan once cok buyuk sabir gerekir sabir demek buyuk parayi baglamak demektir ve aylarca belki, spek icin...herhangi bir odul almadan (gunluk trade le paralari indirmekten kastetmiyorum burda)...

farkli kurumlardan hesap acilir....

yabanci takaslari kullanilir...

patronla yonetim kurulu ile bire bir koordineli gidilir...mizikciliga yer olmaz...

operasyon basladiginda karekteri de farkli olabilir....bir anda roket olabilir ya da yavas yavas zamana yayarak da olabilir...

ilki bence en kolayidir...tahta alabildigine toplanan lotlarla sig hale gelmistir...alinan her bir lotun marjinal faydasi spekulatore inanilmaz bir marj yaptirma gucu verir...açılış fiyatının günün en düşük fiyatına, kapanış fiyatının da günün en yüksek(veya tersi)) fiyatına eşit olduğu, beyaz marubozu durumlari gorulmeye baslar gun be gun...

zamana yayma gunluk haftalik tradeleri gerektirir...bazen operasyonu yaparken unutturmak islem yapmamayi gerektirir...daha buyuk paralarla daha buyuk tahtalarda bu yontem kullanilir...

sorunuzda bahsettiginiz kisim isin en kolay kismidir...spek tek kisi yada degil bu cok onem tasimaz...onemli olan alinan kararlarin yeknesak olmasidir...

borsayi bilen ky psikolojisini taniyan kagit teknik takas okumayi bilenlerin bir araya gelmesidir spek...bu tek bir kisi de olabilir patronla birlikte ya da bircok kiside olabilir ayni mentalide...onemli olan yeknesakliktir dedigim gibi...

isin bir onemli kismi da bu isin kredi boyutudur...ki araci kurumlarin patronlari da speklerle hareket ederler...bir nevi ara risk bunlarda ama nihai risk patron ve spektedir...kontrolu kagitta tutabilmek adina hersey yapilabilir...aciga satis ile olmayan lotlarla kagidi cokerterek digerlerine gozdagi verilebilecegi gibi (t+2 de kas goz yarmamak adina lotlar sayilir ve virman cok onem oynar) aciga alislar ile olmayan para ile showlarda yapilir gun icinde...bunlarin hepsi yere ve zamanina gore kullanilan silahlardir...

kagit toplanmis ve yeterli araci kurumda hesap acilmis ve dagitilmis ise blok alimlar halinde roket gibi firlamalar olabilir...bu tip hareket kyyi miknatis gibi ceker...cunku hemen koydugu paradan %100 yapasi vardir...gozu kara bir spek tahtada ise ve hakimse fuze gibi roketlemenin bir sakincasi olmaz cunku istedigi anda aciga satisla durumu bir anda shorta cevirerek ortaligi kirip gecirebilir gunluk marj inanilmaz boyutlara ulasabilir kagidin tavandan tabana ordan tekrar artiya gecmesi ya da tersi durumlar dusunuldugunde %25 lik fiyat dalgalanmalari olabilir bu tarz hareketler dogal olarak ky nin canini yakar ve kagida bir kac gun sonra bulasamaz hale gelir...

sorunuzla ilgili son olarak da sunu da soyleyeyim...kademeler doldurulur yada bos tutulur, hepsi aslinda enformasyon eksigi olan ky icin tuzaktir...

bilgisayar programi eger psikolojiden anliyor ise o zaman spek icin vardir...

Deneyimli
13-02-2010, 11:32
Sn. ozberehu,

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Yazdiklarinizla hem fikir olmamla birlikte sorumu bir noktaya odaklamak istiyorum. Saniyorum ki hepimizin basindan boyle bir hadise mutlaka gecmistir borsa tecrubesi olarak.

Elimizde bir hisse vardir ve o hisse o gun gerek bir haberden kaynaklanan gerekse spekulatif olarak agresif hareket etmektedir. Derinlige baktiginizda alici saticilarin dengeli oldugunu ancak bir iki araci kurumun fazlasiyla alim satim yaptigini ve nette neredeyse sifir olduklarini gormusuzdur. Diyelim ki bu araci kurumlar hisseye yol veren yon veren araci kurumlar olsun. Seans ici hareketlerine baktigimizda o kadar seri alis satislar oldugunu goruyoruz ki bu emirleri broker ile vermek ya da el ile birer birer girmek neredeyse imkansizdir. Diger araci kurum da ayni sekilde bu alislara ya da satislara tersi hareket etmekte. Dedigim gibi seans sonu net islemleri neredeyse sifir. Bu noktada, bu islemleri bu kadar seri nasil yapabiliyorlar? Ha bu arada derinlikte alan ya da satan referans numaralarina baktigimizda ise kesinlikle ayni kisinin yaptigini goruyoruz. Seri numaralari hep birer birer artiyor. Onceki sorumda da belirttigim gibi, sizce(bence oyle olabilir) bu hareketleri onceden bir liste yapip (kim alacak kim satacak) zamani gelince bir tus ile mi hareketi baslatiyorlar? Umarim sorumu anlatabilmisimdir.

Tesekkurler.

ExisTeeN
13-02-2010, 13:34
Sn. ozberehu,

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Yazdiklarinizla hem fikir olmamla birlikte sorumu bir noktaya odaklamak istiyorum. Saniyorum ki hepimizin basindan boyle bir hadise mutlaka gecmistir borsa tecrubesi olarak.

Elimizde bir hisse vardir ve o hisse o gun gerek bir haberden kaynaklanan gerekse spekulatif olarak agresif hareket etmektedir. Derinlige baktiginizda alici saticilarin dengeli oldugunu ancak bir iki araci kurumun fazlasiyla alim satim yaptigini ve nette neredeyse sifir olduklarini gormusuzdur. Diyelim ki bu araci kurumlar hisseye yol veren yon veren araci kurumlar olsun. Seans ici hareketlerine baktigimizda o kadar seri alis satislar oldugunu goruyoruz ki bu emirleri broker ile vermek ya da el ile birer birer girmek neredeyse imkansizdir. Diger araci kurum da ayni sekilde bu alislara ya da satislara tersi hareket etmekte. Dedigim gibi seans sonu net islemleri neredeyse sifir. Bu noktada, bu islemleri bu kadar seri nasil yapabiliyorlar? Ha bu arada derinlikte alan ya da satan referans numaralarina baktigimizda ise kesinlikle ayni kisinin yaptigini goruyoruz. Seri numaralari hep birer birer artiyor. Onceki sorumda da belirttigim gibi, sizce(bence oyle olabilir) bu hareketleri onceden bir liste yapip (kim alacak kim satacak) zamani gelince bir tus ile mi hareketi baslatiyorlar? Umarim sorumu anlatabilmisimdir.

Tesekkurler.

Bu soruyu 3 gün önce bende düşündüm. Yaklaşık 2 aydır hisselerde aracı kurum hareketlerini takip etmekteyim. Kafayı biraz fazla taktım. Özellikle Alan-Satan referanslarını izlemekteyim. Hareketler elle yapılamayacak kadar hızlı gerçekleşiyor. Örneğin bir hissede 25 lotluk işlemlerle tahtayı kaldıran tek bir aracı kurumda ardışık olarak 600'e yakın farklı referans gördüm. Her referans bir hesabı temsil ediyorsa 600 hesap demek bu. Aracı kurumumu arayıp sorduğumda aracı kurumların kullandıkları programların farklı olduğunu öğrendim. Sayın ozberehu'nunda dediği gibi demekki aracı kurumlarda işin içinde dahil. İşin tuhaf yanı bu hisselere herkes spekülatif hisse derken nedense ben öyle düşünmüyorum. Grafikte biraz karalama yaptığımda herşeyin tekniğe uygun olduğunu çok net gördüm. Yine Sayın ozberehu'nun dediği gibi çok güzel teknik çiziyorlar demekki. Önemli olan bunu yakalamak işte. Teknik analize yeni başlamış bir hisse.net üyesi olarak şimdiye kadar 6 hissede teknik analiz yorumu yaptım ve ikisinde bu tekniği yakaladım. Seviyorum spekleri. =)))

exitance
13-02-2010, 14:01
Bu soruyu 3 gün önce bende düşündüm. Yaklaşık 2 aydır hisselerde aracı kurum hareketlerini takip etmekteyim. Kafayı biraz fazla taktım. Özellikle Alan-Satan referanslarını izlemekteyim. Hareketler elle yapılamayacak kadar hızlı gerçekleşiyor. Örneğin bir hissede 25 lotluk işlemlerle tahtayı kaldıran tek bir aracı kurumda ardışık olarak 600'e yakın farklı referans gördüm. Her referans bir hesabı temsil ediyorsa 600 hesap demek bu. Aracı kurumumu arayıp sorduğumda aracı kurumların kullandıkları programların farklı olduğunu öğrendim. Sayın ozberehu'nunda dediği gibi demekki aracı kurumlarda işin içinde dahil. İşin tuhaf yanı bu hisselere herkes spekülatif hisse derken nedense ben öyle düşünmüyorum. Grafikte biraz karalama yaptığımda herşeyin tekniğe uygun olduğunu çok net gördüm. Yine Sayın ozberehu'nun dediği gibi çok güzel teknik çiziyorlar demekki. Önemli olan bunu yakalamak işte. Teknik analize yeni başlamış bir hisse.net üyesi olarak şimdiye kadar 6 hissede teknik analiz yorumu yaptım ve ikisinde bu tekniği yakaladım. Seviyorum spekleri. =)))

Her farklı referans numarası ayrı bir hesap demek değil..... Ref numaraları ardaşık sayılar... Aynı hesap ta, farklı hesaplar da arka arkaya emir girseler ref numaraları farklı ama ardaşık oluyor. 10000 lotluk bir aktif alım emri, pasifte bekleyen 5 ayrı (5x2000 adet) ref numaralı satış emri tarafından karşılanabilir...... Ama aslında 6 referans numaralı bu işlemi yapan kişi aynı hesaptan herşeyi yapmış olabilir.

Benim kişisel tecrubem ref numaralrını takip etmek, hayalet kovalamak gibi birşey. Sonunda kesin bir kanıya varamazsınız.

ExisTeeN
13-02-2010, 14:39
Her farklı referans numarası ayrı bir hesap demek değil..... Ref numaraları ardaşık sayılar... Aynı hesap ta, farklı hesaplar da arka arkaya emir girseler ref numaraları farklı ama ardaşık oluyor. 10000 lotluk bir aktif alım emri, pasifte bekleyen 5 ayrı (5x2000 adet) ref numaralı satış emri tarafından karşılanabilir...... Ama aslında 6 referans numaralı bu işlemi yapan kişi aynı hesaptan herşeyi yapmış olabilir.

Benim kişisel tecrubem ref numaralrını takip etmek, hayalet kovalamak gibi birşey. Sonunda kesin bir kanıya varamazsınız.

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. :wink:

Deneyimli
13-02-2010, 15:49
Benim dusundugum yontem daha mantikli geldi bana. Sonucta araci kurumlar hep ayni programi kullaniyorlar. Zamanin birinde gormustum. E dolayisiyla bu programi yazan yazilimcilar spekulatorler icin de bir yazilim yazmislardir muhakkak. Adi da SpekAPI olsun :)

Bu programda spekulator farkli aracilardan actirdigi yuzlerce hesabi bir panelden kontrol edebiliyordur. Hal boyle olunca kim almis kim satmis hic problem degil. Sonucta hepsi ayni. Isin guzel tarafi ise, diyelim adam 5 kademe kaldirdi, tabiki bazi ky'ler kagida atlamistir ve bazilari da satmistir. Hemen bir son guncelleme ile hesaplarindan o anda hisse cikisi mi olmus yoksa girisi mi olmus gorebilir. Isi bundan sonra cok basittir. Ona gore hareket eder. Cikis varsa asagi, yoksa yukaridir yon. Hesaptan alis yaparken yan tarafta bir ozellik vardir. Bu ozelligin adi "parcali al". Bu isaret secili ise 10 bin lot alis bile girse bu lotlar rastgele alislarla alinacaktir. O yuzden pespese takir takir alim yapabiliyorlardir.

Yukaridakiler tamamen hayal urunudur. Daha baska hayallerim de var ama ilerleyen zamanlarda paylasirim :)

Sizce mantiksiz mi?

umuda_yolculuk
13-02-2010, 16:06
arkadaşlar bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum..konu şu..Bir hissenin sermaye artırımı kararı kuruldan çıkınca kagıt yükselir..Ya sermaye azalımı olursa kagıtda nasıl bir seyir oluşur..daha geniş bir şekilde ifade ediyim.. tektunun pazartesi günü kurul toplantısı olucak.. gündem maddesi : 3 şirketin birleşimi , halka açıklık oranını yüzde 50 lerden yüzde 20 çekilmesi.bir şirket hem 3 şirketle birleşip hemde sermaye azaltımına nasıl gidiyor?çünkü sonuçta3 şirket birleşicek sermaye artıcak.. sermaye azaltımı sözüyle piyasadaki hisselerin azaltıması mı kast ediliyor. cuma günü işlem hacminde rekor kırdı.. pazartesi bizi neler bekliyor bir yorumu olan arkadaş varsa açıklarsa sevinirim.. şimdiden teşekürler.. tektu topiğinde de kimse bunun cevabını bilmiyor.. o yüzden burda sordum..:)

tiyatro
15-02-2010, 20:00
arkadaşlar bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum..konu şu..Bir hissenin sermaye artırımı kararı kuruldan çıkınca kagıt yükselir..Ya sermaye azalımı olursa kagıtda nasıl bir seyir oluşur..daha geniş bir şekilde ifade ediyim.. tektunun pazartesi günü kurul toplantısı olucak.. gündem maddesi : 3 şirketin birleşimi , halka açıklık oranını yüzde 50 lerden yüzde 20 çekilmesi.bir şirket hem 3 şirketle birleşip hemde sermaye azaltımına nasıl gidiyor?çünkü sonuçta3 şirket birleşicek sermaye artıcak.. sermaye azaltımı sözüyle piyasadaki hisselerin azaltıması mı kast ediliyor. cuma günü işlem hacminde rekor kırdı.. pazartesi bizi neler bekliyor bir yorumu olan arkadaş varsa açıklarsa sevinirim.. şimdiden teşekürler.. tektu topiğinde de kimse bunun cevabını bilmiyor.. o yüzden burda sordum..:)

Güzel soru :). Öncelikle şu linki vererek işe başlayalım. http://kap.gov.tr/yay/Download/Bildirim/Ek/32519.pdf

1- TEK-ART TURİZM ZİGANA ANONİM ŞİRKETİ, TEK-ART İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. VE TOPTEM TOPLU KONUT PREFABRİK YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. şirketlerini devir alıyor.

2- Tek-art turizm zigana a.ş'nin(TEKTU) ödenmiş sermayesi yani basılı hisse senedi sayısı. 69,726,410 lottur.

3- Bu üç şirketin birleşmesi sonucu ortaya çıkacak yeni sermaye tutarı 119.664.266 lottur.

ve üç farklı değerleme yönteminden düzeltilmiş özkaynak yönteminin en makul seçenek olduğu düşünülerek yeni ortaya çıkacak A (üçünün birleşimi ile) firmasının ortaklık yapısının şu şekilde olmasına karar verilmiştir.

Tek art turizm zigana (TEKTU) %35.47 (119.664.266*35.47=42.444.915 lot çevrim oranı 0.608761)
Tek-art inşaat %38.75 (46.369.903 lot çevrim oranı 1.470251)
Toptem %25.78 (30.849.447 lot çevrim oranı 647.951)

Yani yeni oluşacak bu A frimasından TEKTU'ya düşen sermaye payı %38.75 ve lot miktarı 42.444.915.

TEKTU'nun şu an sermayesi 69.726.410 lot olduğuna göre ve yeni şirkette 42.444.915 lot hakkı olacağına göre bu işlem teknik olarak bir sermaye azaltımıdır. Ve bir hisse senedi çevrim işlemi yapılacaktır. 42.444.915/69.726.410= Çevrim oranı 0.608761

4- Tek-art zigana hisse senedini elinde bulunduranlar için (TEKTU) Birleşme oranı 04/01/2010 Tarihli İMKB haberine göre 0,608761'dir. Dolayısı ile 69,726,410 lot olan Tek-art zigana firmasının hisse senedinin elinde bulunduranlara yeni oluşacak firmanın hisse senetlerinden 0.608761 çevrim oranı ile hisse verilmektedir. Sizin elinizde 1000 LOT TEKTU hisse senedi varsa bunları verip yeni ortaya çıkacak A frimasından 1000*0.608761= 608 Lot alacaksınız.

Şimdi gelelim fiyat meselesine TEKTU'nun son kapanış fiyatı 1.34'tur. Sizin elinizde 1000 lot hisse senedi varsa toplam varlığınız 1340 TL'dir. Birleşme işlemi sonrası yeni çıkacak A firmasından elinizde 1000*0.608761= 608 lot olacağına göre fiyat en azından 1340 TL (toplam varlığınız) / 608 (A firmasından elinizde bulunan hisse sayısı) = 1340/608= 2.20 TL olmalıdır ki bu işten zarar etmeyiniz.

Ekte verdiğim dosyada yeni oluşacak firmanın bilançosuda yer almaktadır. O bilançoya göre elinizdeki 1000 lotun 608 lota dönüştüğünü ve fiyatında 2.20 olup olmayacağını sorgulamanız gerekmektedir. Yada daha fazlası bilemem. Bir başka deyişle zarar etmemeniz için fiyat 2.20 TL olacaksa o A şirketin piyasa değeri 263 mn TL olur mu ya da daha da fazlası.

Halka açıklık oranı mevzuuna girmeyeceğim iş iyice karışacak çünkü. Şöyle diyelim TEKTU'nun halka açık hisse senedi sayısı 100 birim ise bunlar 100*0.608761 ile çevrim olacağından 60.87 lot halka açık hisse senedi olacaktır. Bu hisse sayısınıda A firmasının ödenmiş sermayesine bölerek halka açıklık oranına ulaşabilirsiniz. Son olarak baz fiyat olamayacağından A firması yani TEKTU'nun birleşmesi sonrası ilgili tahta serbest fiyatla işlem görecektir.

Ek sorularınız olur ise başlığı takip etmeye çalışacağım. Yukarıda ki bilgiler amatör bir bakış açısı ile yazılmış olup esas olan kap a gönderilen haber ve ekleridir (fiyat piyasa değeri 2.20 gibi rakamlar TEKTU'nun bugun ku değeri üzerinden örnek bir hesaplama ile verilmiştir ileride fiyat değişimlerine göre değişkendir. Sadece bir örneklemedir.)

Saygılarımla.

tiyatro
15-02-2010, 22:27
İlgili mesajı TEKTU başlığınada taşıdım bir kaç sohbeti daha yaptık forumdaşlarla ilgili olan forumdaşlar oradan takip edebilir.

Saygılarımla.

ozanabaci
18-02-2010, 15:18
Merhaba, Açığa satış ve virmanla ilgili bir sorum olacaktı. Gün içinde yapılan virmanlar her iki kurumun takasında aynı gün belli oluyor mu? Yoksa virmanlar da t+2 de mi takasa giriyor. Kısaca bir kurumun virmandan geleni mi yoksa açığa mı sattığını nasıl anlayabiliiz? Açığa satışta hisseler en fazla kaç gün içerisinde yerine konabiilyor?

muhur
20-02-2010, 09:46
Merhaba arkadaslar umarım aranıza borsa hakkında 0 bilgili bir insana bişeyler oğretirsiniz. Borsayı gercekten temel bilgileri öğrenerek mi basarılı oluruz yoksa borsanın içinde olan tanıdıklarımızla mı basarılı oluruz. Bizim bir ata sozumuz vardır ( İki ucu boklu deynek ) Borsada tanıdıklarım var diyelim kağıt alıp satıyor Simdi bu insana guvenip yatırım yapmak ne kadar akıl karı, diyer yandan bilgimiz var ama cevremiz yok ne kadar kazanclı oluruz. Bilgiyi istiyorum ama cevre olmadan bu iş olmazsa gercekten kafa yormakta istemem :)

KARADENIZ
21-02-2010, 01:57
benim bir kaç sorum olacak ya da biraz tavsiyelere ihtiyacım var
1)internetten borsayala ilgili eksik bilgilermi kapatmak için arşivlerinizden gelen sorular yanıtlar kısmını hergün okuyorum bi kaç seyi anlayamadım 1) açığa satış nasıl oluyor nedemek tam anlamıyla,açığa satış yapabilmek için ne yapmam gerekli iş bankasından açığa satış yapamıyorum sanırım.bir yanlış anladım heralde elimizde olmayan hisseleri satabılıyormusuz
örneğin ben 10000 lot elimde olmayan bir hisse alıp 5 den , 4.50 satarsam aradaki fark benim cebime giriyor ama aldığım lot sayısı istediğim kadar olabiliyormu?
acemiliğimi mazur görün babam borsadan çok para kaybetti onun gibi olmamak için işin tekniğinide ögrenmek istiyorum ..iyi geceler saygılar

Eski sayfalarda vardi ama yine de yazalim.

1) aciga alis ; hesabinizda olmayan para ile
- gun icinde satarak yada
-T+2 de yani takas gunu parayi hesabiniza koyarak alis islemi yapmaktir.

2) Aciga satis ise; yatirim hesabinizda olmayan hisse ile
- gun icinde alarak yada
- T+2 de baska bir portfoy hesabindan hesabiniza virman yaparak satis islemi yapmaktir.

3) Aciga yapilan islemler genel de brokerlar araciligi ile yapilir. Cunku eger internet uzerinden yapiyorsaniz alis yada satista sistem paranin yada hissenin olmasini isteyecektir.
Broker lar ise tel yada seans odasindaki yazili ordinonuz ile islem yapar.

4) oyle kafaniza gore istediginiz tutar yada lot ta islem yapamazsiniz. Calistiginiz araci kurum nezdindeki itibariniz olcuttur. Baska deyisle aciga islem yapmak bir HAK DEGILDIR, araci kurumlarca tanimlanmis bir ayricaliktir..
Yani zaten orada (atiyorum) tl.10.000 vardir, zaten islem yapiyorsunuzdur, adamlar sizi taniyordur, elinizde 1.00 fiyatindan 10.000 lot XX vardir, ben 5.000 lot alacam dersiniz,
1.00 fiyatindan alirsiniz , baktiniz fiyati 1.05 e cikti satarsiniz, 0.05 fark sizin kazanciniz olur.
seans bitimine dogru baktiniz 1.00 in altina indi
-ya zararina satarsiniz, net zarar olur.
-yada paraniz varsa T+2 de bedelini koyarsiniz.

her turlu acik isleminde olay spekulatiftir.
yani amac cayin tasi ile cayin kusunu vurmaya calismaktir.

Ama bana sorarsaniz borsada yapilacak en yanlis seylerden birisi size ait olmayan bir para ile islem yapmaktir. Aciga islemlerde ayni bu sekildedir.

Cunku size ait olmayan para, odeme baskisi yaratir.
odeme baskisi sizin yanlis karar vermenize, acele etmenize, bekleyememenize neden olur.
yanlis karar ve acele etmek ZARARA neden olur.
Zarar, hirsa ve yanlis karar vermenize neden olur.
pesinden borc baskisi olusur, ve acele etmeye baslarsiniz ve devaminda ZARAR....

bilmem anlatabildim mi....

3ArslaN
21-02-2010, 10:50
Merhaba arkadaslar umarım aranıza borsa hakkında 0 bilgili bir insana bişeyler oğretirsiniz. Borsayı gercekten temel bilgileri öğrenerek mi basarılı oluruz yoksa borsanın içinde olan tanıdıklarımızla mı basarılı oluruz. Bizim bir ata sozumuz vardır ( İki ucu boklu deynek ) Borsada tanıdıklarım var diyelim kağıt alıp satıyor Simdi bu insana guvenip yatırım yapmak ne kadar akıl karı, diyer yandan bilgimiz var ama cevremiz yok ne kadar kazanclı oluruz. Bilgiyi istiyorum ama cevre olmadan bu iş olmazsa gercekten kafa yormakta istemem :)

açıkçası, bu konuda söylenebilecek çok kelime var....Yaklaşık 1 yıldır aktif olarak hisse senedine yatırım yapıyorum...İlk önce izlemenizi ve piyasayı algılamanızı öneririm..Çok aceleci davranmayınız..Bu konuda bilgi sahiibi olan tanıdıklarınızda size kazanç sağlama yönünde çoğu zaman fayda sağlamaz...Onların izlediği ve önerdiği hissedeki fiyatlamalar zamanlama açısından size uymayabilir...Kendi izlenimleriniz sonucunda mutlaka kendinize ait bir planınızın olması gerekir...yoksa yönlendirmeler ile kazanırsınız belki ama şansa olur...tanıdıklarınızın önerileri ancak siz piyasalar hakkında bir bilgi ve fikir sahibi olduktan sonra işe yarayabilir..bu konuda sayın karadeniz tarafından açılan bu topiği en başından okumanızı tavsiye ederim..hisse destek/direnç kavramları ile verilecek işlem emir teknikleri konusunda fikir edinebilir ve kendi kararlılığınıza dönük çalışma sistemi geliştirebilirsiniz..Birden olması mümkün değildir, konu hakkındaki edindiğiniz bilgileri ancak uygulamada görerek kendinizi geliştireceksinizdir... konu hakkında teknik/temel analiz bilmiyorum diyerek, bilgi sahibi olan herkesin peşinede takılmamanızı öneririm...Çünkü yapılan teknik analizdeki değerlemeler/öngörüler günlük, saatlik olabilir...buradaki ayrımlara dikkat etmenizi öneririm..elbette her kağıt ile ilgili söylemler olacaktır, tuzaklara düşmemeniz adına bu konuda da kısa sürede analiz yapabilme yeteneğiniz piyasayı takip ederek çıkacaktır...Piyasanın özü, birileri mal satıyor, birileri alıyor...birileri kazanıyor, birileri kaybediyor...kısaca kazan kazan sistemi yoktur...bu konuda biraz çalşmanız gerekecek...hisse hareketliliğni izleyebileceğiniz sistemi de ekranınıza en başında kurmanızı öneririm....Ekran takibi bu işte önemlidir, ancak bakma ve tahta okuma konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekecek...:)

kolay gelsin, bol şanslar...

ozturker87
22-02-2010, 09:51
Herkese merhaba, diyelim ki elimde 1000 tane X hisse senedinden var. Bu şirket 20.03.2010'da temettü dağıtacak. Benim bu temettüyü alabilmem için hisseyi ne zamana kadar elimde tutmam gerekiyor? Ya da satarsam tekrar ne zaman almam gerekir? Teşekkürler...

muhur
22-02-2010, 10:40
Sana katılıyorum ama bu kadar sayfayı oğrene bilmek de zaman ister kolay bir iş deyil sn karadeniz teşekkur ederim guzel bir paylasım
bu baslığın 44 sayfasını yazıcıdan cıktı aldım malum hayat sartlarından dolayı calısma fırsatı bulamadım umarım size yetisirim :D

exitance
23-02-2010, 10:28
Alş Satış kademelerinin izlenebildiği "DERİNLİK" hizmetinin ingilizcesi nedir?

TeraMira
27-02-2010, 00:54
Benim dusundugum yontem daha mantikli geldi bana. Sonucta araci kurumlar hep ayni programi kullaniyorlar. Zamanin birinde gormustum. E dolayisiyla bu programi yazan yazilimcilar spekulatorler icin de bir yazilim yazmislardir muhakkak. Adi da SpekAPI olsun :)

Bu programda spekulator farkli aracilardan actirdigi yuzlerce hesabi bir panelden kontrol edebiliyordur. Hal boyle olunca kim almis kim satmis hic problem degil. Sonucta hepsi ayni. Isin guzel tarafi ise, diyelim adam 5 kademe kaldirdi, tabiki bazi ky'ler kagida atlamistir ve bazilari da satmistir. Hemen bir son guncelleme ile hesaplarindan o anda hisse cikisi mi olmus yoksa girisi mi olmus gorebilir. Isi bundan sonra cok basittir. Ona gore hareket eder. Cikis varsa asagi, yoksa yukaridir yon. Hesaptan alis yaparken yan tarafta bir ozellik vardir. Bu ozelligin adi "parcali al". Bu isaret secili ise 10 bin lot alis bile girse bu lotlar rastgele alislarla alinacaktir. O yuzden pespese takir takir alim yapabiliyorlardir.

Yukaridakiler tamamen hayal urunudur. Daha baska hayallerim de var ama ilerleyen zamanlarda paylasirim :)

Sizce mantiksiz mi?

hiçte mantıksız değil, günlerdir aynı şeyleri bende düşünyorum, hatta bir programları var ve onlar hiçbirşey yapmadan tek bir tıkla tahtayı hareket ettirdiklerini bile düşünüyorum belli sınırları girerek... böyle bir program bile yapılmış olabilir yani onlara özel... örneğin program alan satan durumuna göre tahta sahiplerinin istedikleri ve onları kar ettiren pozisyona sokuncaya tahtayı hareket ettiriyordur onlarca farklı aracı kurumun onlarca farklı hesaplarını kullanarak... nitekim bazı tahtalardaki sert hareketlerde dikkat edin derinlikten, görebilmeniz bile imkansız bazen, adeta kademeler sellektör yapıyolar... bunu normal bir canlı grubunun yapması mümkün değil... mesela isamb tahtasını çok sert hareketler yaptığı günlerde derinlikten izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız... o tahtaya hakim olan grupların saniyesinde hemen küçük yatırımcı girmişmi çıkmışmı kaybımızmı var kardamıyız diye hesap yapabilmelerinin imkanı yok.... neticede bir tek ''bilgisayar programı sayesinde'' tek bir tıkla bu alım satımlara start veriliyor ve koltuklarına kurulup bizler gibi onlarda izliyorlar diye düşünüyorum..

Deneyimli
01-03-2010, 10:59
hiçte mantıksız değil, günlerdir aynı şeyleri bende düşünyorum, hatta bir programları var ve onlar hiçbirşey yapmadan tek bir tıkla tahtayı hareket ettirdiklerini bile düşünüyorum belli sınırları girerek... böyle bir program bile yapılmış olabilir yani onlara özel... örneğin program alan satan durumuna göre tahta sahiplerinin istedikleri ve onları kar ettiren pozisyona sokuncaya tahtayı hareket ettiriyordur onlarca farklı aracı kurumun onlarca farklı hesaplarını kullanarak... nitekim bazı tahtalardaki sert hareketlerde dikkat edin derinlikten, görebilmeniz bile imkansız bazen, adeta kademeler sellektör yapıyolar... bunu normal bir canlı grubunun yapması mümkün değil... mesela isamb tahtasını çok sert hareketler yaptığı günlerde derinlikten izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız... o tahtaya hakim olan grupların saniyesinde hemen küçük yatırımcı girmişmi çıkmışmı kaybımızmı var kardamıyız diye hesap yapabilmelerinin imkanı yok.... neticede bir tek ''bilgisayar programı sayesinde'' tek bir tıkla bu alım satımlara start veriliyor ve koltuklarına kurulup bizler gibi onlarda izliyorlar diye düşünüyorum..

Neyse ki birisi benimle ayni goruste. Beni bu dusunceye iten afyony hissesiydi. O kadar hizli hareketi ne broker yapabilir ne de baska bisey.
Bu program ayni zamanda tahtadaki alista ya da satista bekleyen kademelere gore de hareket edebiliyor olsa gerek. Bana pek cok kere oldu bilmem siz de karsilastinizmi, diyelim bir kademeye alis giriyorsunuz. Adamlar veriyor veriyor size sira geldimi tek tus kademeyi indiriyor ya da kaldiriyor. Size hicbisey yok. Hedeflerine gore program oyuncunun nasil daha fazla getiri saglarim amacina uygun hareketler gerceklestirebiliyor sizin de belirttiginiz gibi.

Ancak tuhaf sey, boyle bir programin varligindan hickimsenin haberinin olmamasi. Ya gercekten yok boyle bisey, ya da var ama bu programi alirken imza atiyorsunuz bos mukaveleye :D

Deneyimli
01-03-2010, 15:06
Hatta bu program oyle bir programdir ki, gun sonu ya da T+2 de aciga satisa dusulmusse gerekli virman belgelerini otomatik olarak cikarir ve printerdan basar :D

murat..55
07-03-2010, 01:08
ben bir şey soracaktım da bir hisse 5.30 alış 5.35 satışta işlem görüyor diyelim ben alırken 5.35 den alıyorum aynı anda 5.35 den satandan mı alıyorum bu hisseyi oysaki ben bu hisseyi satsam 5.30 dan satabiliyorum.ben alırken aktiften 5.35 den başkasının sattığı hisseyi demek ki 5.35 de satış olmuş ama ben hemen 5.35 den satış koysam 5.30 dan aktif gördüğü için 5.35 den satmam için kademe kalkması gerekiyor tam açıklayabilir misiniz bunu

Bear_Bull
07-03-2010, 01:22
ben bir şey soracaktım da bir hisse 5.30 alış 5.35 satışta işlem görüyor diyelim ben alırken 5.35 den alıyorum aynı anda 5.35 den satandan mı alıyorum bu hisseyi oysaki ben bu hisseyi satsam 5.30 dan satabiliyorum.ben alırken aktiften 5.35 den başkasının sattığı hisseyi demek ki 5.35 de satış olmuş ama ben hemen 5.35 den satış koysam 5.30 dan aktif gördüğü için 5.35 den satmam için kademe kalkması gerekiyor tam açıklayabilir misiniz bunu

5.30 a alış yazar en arka sırada beklersiniz aktif verenler 5.30 a verir sıranız gelince emriniz gerçekleşir.
5.35 ten hemen alırsanız siz aktif almış olursunuz .
5.35 ten satmak için pasif bekleyen ilk sıradaki kişiden almış olursunuz .
Sıraya girme meselesi olay.
Aktif alışta satıştaki ilk sıradakinin pasifi, aktif satışta alıştaki ilk sıradakinin pasif emri gerçekleşmiş olur.
kolay gelsin bol kazançlar.

murat..55
07-03-2010, 01:34
yani ben 5.35 den aldığım aynı zamanda başkasının 5.35 den sattığı ama ben aktifte göründüğüm için satıcı pasifte görünüyor ve benim emrim görünüyor değil mi ? matrikste derinliksiz veride izliyorum da mesela 5.35 den aldıklarım mavi renk te görünüyor.kademe kalkınca ancak 5.35 den satanlar görünüyor.mesela kademeyi kaldırmak için 100 bin lot var hepsini alıp kademe kalkınca bir anda 5.35 den toplu satım geliyor ekrana mesela 25 bin lot işte bunu satanlar işlem 5.35 ten satış koyan pasiftekiler mi teşekkür ederim cevabın için biraz karışık oldu ama inşallah anlatabilmişimdir. bir de hissenin son anda satış kısmından kapanmasının 1 gün sonraya etkisi var mı yine nasıl olsa açılış emri vermiyor musun hisseyi satışta tutmanın ekstra bir avantajı vamı çünkü kapanış saniyelerinde 1 lotlar havada uçuyor

exitance
07-03-2010, 20:38
yani ben 5.35 den aldığım aynı zamanda başkasının 5.35 den sattığı ama ben aktifte göründüğüm için satıcı pasifte görünüyor ve benim emrim görünüyor değil mi ? matrikste derinliksiz veride izliyorum da mesela 5.35 den aldıklarım mavi renk te görünüyor.kademe kalkınca ancak 5.35 den satanlar görünüyor.mesela kademeyi kaldırmak için 100 bin lot var hepsini alıp kademe kalkınca bir anda 5.35 den toplu satım geliyor ekrana mesela 25 bin lot işte bunu satanlar işlem 5.35 ten satış koyan pasiftekiler mi teşekkür ederim cevabın için biraz karışık oldu ama inşallah anlatabilmişimdir. bir de hissenin son anda satış kısmından kapanmasının 1 gün sonraya etkisi var mı yine nasıl olsa açılış emri vermiyor musun hisseyi satışta tutmanın ekstra bir avantajı vamı çünkü kapanış saniyelerinde 1 lotlar havada uçuyor

Seans içinde, eğer siz aktiften alıyorsanız, satıcı pasifte olmak zorundadır... Pasif alıcı pasif satıcıdan alamaz, aktif satıcı aktif alıcıya satamaz..... Açılış seanslarında mekanizma başkadır, onu karıştırmayalım...

sorunun ikinci kısmını (eğer doğru anladıysam).... 5,30 - 5,35 alım satım aralığındayız..... Birisi geldi tüm 5,35 leri aldı.... Kademeler 5,35-5,40'a dönüştü ama ardından 5,35'e verdiler... Öylemi? Bu durumda 5,35'i kaldıran alıcı muhtemelen ilk satış kademesi olan 5,35'te bekleyen lot sayısından daha fazla lot için emrini pasif olarak girmiştir. Karşılanabilen kısmı aktiften çalışarak kademeyi kaldırmış ve geri kalanları 5,3'ten muhtemel satıcılar için pasif olarak "ilk sırada" beklemeye kalmıştır.

Son andaki 1 lotların bir gün sonrasına tek etkisi, bir sonraki gün hissenin hareketinde artış ve azalma kademesinin ne olacağını belirler..... İsterseniz tek lotla kağıdı tabandan tavana kaldırın....(ISTRA gibi hisselerde yapabilirsiniz bunu) sadece kapanış değerini değiştirisiniz, ağırlıklı ortalamayı ve bir gün sonra kağıdın tavan fiyatına etkisi olmaz....

çakvi
07-03-2010, 22:56
iyi akşamlar üstadlar
İki aracı kurumdan aynı anda 1000 er lot ALKİM senedi aldım geçen yıl bu kağıt mayısta temettü verdi. İki kurumda temettüleri geçirmesine rağmen birisi Maliyet kısmında temettü oranı kadar hissenin fiyatını aşağı çekmiş. Diğeri ise aynı fiyatta bırakmış. Tabii bu durum maliyetimi düşürmeyen şirket açısından beni zarar durumunda gösteriyor. Bu duruma itiraz ettim. Neden maliyetimi düşürmediniz diye. yAPTIKLARININ YASAL OLDUĞUNU bir yanlışlık olmadığını söylediler. Şimdi anlamadığım bir şirket hem para veriyor hem temettü kadar maliyet düşürmesi yapıyor. Ve bu fiyattanda hisseyi sattırıyor (bir lot satarak denedim maliyet düşürdükleri fiyattan sattırdılor.)Diğeri sadece parayı hesaba aktarıyor maliyet düzeltmesi yapmıyor ve hisseyi eski fiyatından sattırıyor. Bir lot deneyerek bunuda gördüm. Bu durumda ne yaptıysam şirkette düzeltme yapmıyor. Birisi hiç sormadan yapıyor. Ben ne yapmalıyım ki maliyet düzeltmesi yaptırabilirim.Yorumlarınız için şimdiden teşekürler.

murat..55
08-03-2010, 00:14
teşekkür ederim cevaplarınız için

KARADENIZ
08-03-2010, 00:48

Sagolsun arkadaslar aciklayip yanit vermisler ancak once sorunun yaniti var mi yok mu diye forumu bir arasaydiniz ?
Bakin uzakta degil bu Baslikta.. hem de ilk sayfa da yaniti var..

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=24857

Gerci sizin yazinizi alintilamis oldum ama soylediklerim direkt size degil tabiki..
Insanlarin mutlak bir atillik icinde bir sayfa geriye bile bakmadan soru sormalarina .....

murat..55
11-03-2010, 11:26
teşekkür ederim uyarınız için sn karadeniz ben o sayfayı okumuştum zaten ama tam anlamadım arkadaş anlatınca daha iyi anladım zaten merak ettiğim şeyleri ilk önce araştırıyorum en sonda soruyorum.

mehmetoruc
21-03-2010, 15:29
ıbs realtrade pro kullanıyorum.pengd'nin kademe analizine bakıyordum. Proğram para girişi olduğunu gösteriyor. Bende kademe analizindeki lot alışları lot satışlardan çıkardığımda para çıkışı olduğunu gördüm. şimdi bu verilerden hangisi doğru. YADA BU FARK NEREDEN GELİRYOR. exceldeki hesaplarım aşağıdaki linkte jpeg olarak verilmiştir. Kademelerde.http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=368&p=4193227&posted=1#post4193227

penmet
24-03-2010, 17:48
İyi akşamlar beyler acaba aşağıdaki sorularımı cevaplarmısınız ;

Sort veya Long olmak tam olarak ne demektir , nasıl , nerelerde ve ne amaçla kullanılmaktadır ?

Teşekkürler.

KARADENIZ
24-03-2010, 22:43
İyi akşamlar beyler acaba aşağıdaki sorularımı cevaplarmısınız ;

Sort veya Long olmak tam olarak ne demektir , nasıl , nerelerde ve ne amaçla kullanılmaktadır ?

Teşekkürler.

(Vadeli islemler borsasi ) VOB da alici olmak (borsa daki boga ) LONG
satici olmak (borsa daki AYI ) SHORT demektir...

yani birinde daha da yukselecegi icin alis beklentisi , digerinde daha da dusecegi icin satis beklentisi vardir...

NOT: svg Bear_Bull nerede ? bu soru tam O' nluk...

Bear_Bull
24-03-2010, 22:59
NOT: svg Bear_Bull nerede ? bu soru tam O' nluk...

Sevgili Karadeniz,

Soruyu gördümde arkadaşın duhule baktım 2010 gönderi sayısı 25 kanına girmeyeyim dedim. :yes:

Yanlışlamaya gelir VOB a filan neme lazım benden bulmasın/öğrenmesin dedim.
1 e 10 kaldıraç çabuk zengin olucam hayalleri :yes:
Long Short derken bir bakmışsın adam VOB piyasasının içinde ondan sonra "para nasıl kaybedilir " topiğinde yeni bir mesaj :yes: kendim ettim kendim buldum . Fazla merak iyi değildir hele hele acemiler için.

iyi geceler. uzaklara

penmet
24-03-2010, 23:09
Yanıtlar için teşekkürler, zaten VOB la işim hiç olmaz.

İMKB için bu terimler kullanılırmı şeklinde sormam gerekirdi, bu mümkünmü?

KARADENIZ
24-03-2010, 23:19
Sevgili Karadeniz,

Soruyu gördümde arkadaşın duhule baktım 2010 gönderi sayısı 25 kanına girmeyeyim dedim. :yes:

Yanlışlamaya gelir VOB a filan neme lazım benden bulmasın/öğrenmesin dedim.
1 e 10 kaldıraç çabuk zengin olucam hayalleri :yes:
Long Short derken bir bakmışsın adam VOB piyasasının içinde ondan sonra "para nasıl kaybedilir " topiğinde yeni bir mesaj :yes: kendim ettim kendim buldum . Fazla merak iyi değildir hele hele acemiler için.

iyi geceler. uzaklara

1995 den beri imkb de islem yaparim...
Banka da calisirken Izmir de VOB un kurulusu surecinde yer alan bir kac kisiden biriyim bile...
Kapi kapi dolasp, sirketlere VOB u tanitan, ozellikle ihracat ve ithalatcilara USD / EUR pozisyonlari hakkinda bilgi verenlerdenim...

Ama sorsaniz, ne O gun ne Bu gun VOB da hesap actirmadim, actirmayi dusunmuyorum da..
Deliye bir Bayram yetermis.... :oley: O da her gunmus...:oley:

penmet
25-03-2010, 23:00
Sn. Karadeniz
Ana sayfada günlük yayınladığınız alanlar/satanlar bülteninin geçmiş günlere ait olanlarını nerede bulabilirim.
Teşekkürler.

KARADENIZ
26-03-2010, 16:17
Sn. Karadeniz
Ana sayfada günlük yayınladığınız alanlar/satanlar bülteninin geçmiş günlere ait olanlarını nerede bulabilirim.
Teşekkürler.

Malesef , "gecmis gecmiste kaldi" seklinde uygulama.
Eski verilere ulasamazsiniz.. :yes:

istanbul
31-03-2010, 01:31
sayın yöneticim..bir yakınımda 2004 yılına ait petkim hissesinin fiziki senetleri var..kaydileştirme işlemini hangi bankadan yada hangi kurumdan ve nasıl yapması gerekir..son 6 yılda verdiği temettü ve bedelsiz dağıtımlardan yararlanabilme ihtimali varmıdır..vereceğiniz cevaplar ve yardım için şimdiden teşekkürler..

Bear_Bull
31-03-2010, 19:32
..bir yakınımda 2004 yılına ait petkim hissesinin fiziki senetleri var..kaydileştirme işlemini hangi bankadan yada hangi kurumdan ve nasıl yapması gerekir..son 6 yılda verdiği temettü ve bedelsiz dağıtımlardan yararlanabilme ihtimali varmıdır..vereceğiniz cevaplar ve yardım için şimdiden teşekkürler..

Petkim de

2000 yılında %12,5 temettü
2001 yılında % 50 bedelsizi var

zaten senetteki kuponlar 2004 ve üzeri ise kullanılabilecek bir hak yok.

nasıl kaydileştirileceği hk. ise http://www.petkim.com.tr/iletisim/Iletisim.aspx Muhasebe bölümünden gerek mail gerek telefon ile bilgi alabilir
ilgili aracı kurumu öğrenip kurum üzerinden senet kaydileştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.Kolay gelsin.

lmx
05-04-2010, 16:25
Arkadaşlar selams,
Konu olarak açmıştım ama yanlış yerde olduğundan sanırım yanıt alamadım.

Strateji Menkul değerlerle çalışan arkadaşlar yorumlarını yazarlarsa sevinirim. Özellikle fon bazında olursa daha iyi.
Yanlış hatırlamıyorsam aldğımız fonlar biraz firmalarda bağımsız oluyordu. Yani bir firmanın fonlarına yatırım yaptığımızda , mesela unicorn a tipi hisseleri, sonra firma battı diyelim fonlar korunuyordu değil mi? Peki kazancı ya da paranın alımı nasıl oluyor?

renkkk
06-04-2010, 09:21
belki forumda daha önce yazılmıştır ama yeniden soracağım. hesabımda daha önceden sattığım hisselerden kalan 1 den küçük adetlerde senetler var. bunları nasıl satacağım acaba. teşekkürler.

kayramayra
06-04-2010, 14:03
belki forumda daha önce yazılmıştır ama yeniden soracağım. hesabımda daha önceden sattığım hisselerden kalan 1 den küçük adetlerde senetler var. bunları nasıl satacağım acaba. teşekkürler.

işbankasıyla işlem yapıyorum bankaya gidip dilekçe verdim takasbanka hibe ediliyor

renkkk
06-04-2010, 17:42
işbankasıyla işlem yapıyorum bankaya gidip dilekçe verdim takasbanka hibe ediliyor

Tşk.ler. ben de garanti'ye bi sorum en iyisi. Hibe mibe hesapta görünmesinde.

umutcan06
08-04-2010, 21:07
Merhaba ;
Konuyu başından beri okudum.Özellikle ilk sayfalarda kademe analizi ile ilgili değerli üstatların yorumları var ama ben biraz daha derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorum.Değerli üstatların yorumlarını beklerim.

* Hisse senedinin kademelerinden o gün ne yöne doğru hareketlenebileceğini nasıl çözümleriz.
* Bazen alıcılı olan hisse senedi düşerken satıcılı olan hisse senedi tavana gidiyor.Nasıl ?
* Kademeleri nasıl okumalıyız.Örneğin aşağılar dolu yukarısı boş yada tam tersi.Yada aktife sürekli mal veriliyor.
* Yada benim aklıma gelmeyen ama senedi izlerken gözlemlediğimiz hususlar, dikkat etmemiz gerekenler.

Benim gibi acemi borsacı ve küçük yatırımcılar için vereceğiniz bilgiler çok önemli ve yol gösterici olacaktır.Şimdiden teşekkürler.Saygılar...

ozberehu
08-04-2010, 21:31

ilgili başlık bu kısımdadır sanıyorum işinizi görecektir...

ajx
08-04-2010, 22:53
Bir sorum olacak belki çok basit bir izahı vardır ama para çıkışı olan bir hisse nasıl yükselebilir? Veya para girişi olan bir hisse nasıl düşer? Para girişi olduğu halde düşen hisse için bu bir alış sinyali olabilir mi mesela?

ozberehu
08-04-2010, 23:13
Bir sorum olacak belki çok basit bir izahı vardır ama para çıkışı olan bir hisse nasıl yükselebilir? Veya para girişi olan bir hisse nasıl düşer? Para girişi olduğu halde düşen hisse için bu bir alış sinyali olabilir mi mesela?

sorunuzun cevabı aşağıda sayın Karadeniz tarafından açıklanmıştır.

Normal kosullarda,

para girişi olduğu halde düşen hisse için bu bir alış sinyalidir demek ya da para çıkışı olduğu halde yükselen hisse için bu bir satış sinyalidir demek doğru değildir...yeri gelir tutar ama kaide olarak görülmesi size zarardan başka bir şey getirmez.

ajx
09-04-2010, 14:50
para girişi olduğu halde düşen hisse için bu bir alış sinyalidir demek ya da para çıkışı olduğu halde yükselen hisse için bu bir satış sinyalidir demek doğru değildir...yeri gelir tutar ama kaide olarak görülmesi size zarardan başka bir şey getirmez.

Çok teşekkürler açıklamanız için.

lmx
15-04-2010, 12:24
@ Ozberehu derdime bir çare ??

ozberehu
15-04-2010, 22:02
Arkadaşlar selams,
Konu olarak açmıştım ama yanlış yerde olduğundan sanırım yanıt alamadım.

Strateji Menkul değerlerle çalışan arkadaşlar yorumlarını yazarlarsa sevinirim. Özellikle fon bazında olursa daha iyi.
Yanlış hatırlamıyorsam aldğımız fonlar biraz firmalarda bağımsız oluyordu. Yani bir firmanın fonlarına yatırım yaptığımızda , mesela unicorn a tipi hisseleri, sonra firma battı diyelim fonlar korunuyordu değil mi? Peki kazancı ya da paranın alımı nasıl oluyor?

belirttiğiniz aracı kurumla çalışmıyorum sayın lmx...

sorunuzun aracı kurum ile ilgisi bulunmamaktadır....

Portföydeki menkuller, Takasbank bünyesinde saklandığından güvenilirdirler.

Yatırım fonu içindeki mal varlıkları pay sahiplerine aittir. Yatırım fonu nam ve hesabına Takasbank'ta saklanır. Fon tüzel kişilik sahibi olmamakla beraber fonun mal varlığı kurucudan ayrıdır. Ayrıca Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca, fon malvarlığı rehnedilemez, teminat gösterilemez ve üçüncü kişiler tarafından haczedilemez. Yani fon malvarlığının korunması kanun ile güvence altına alınmıştır.

İslami fonların işletiliş ve kuruluş felsefelerine inanmadığımı da burdan özellikle söyliyim saygılar.

hayırlısı
16-04-2010, 10:38
Neyse ki birisi benimle ayni goruste. Beni bu dusunceye iten afyony hissesiydi. O kadar hizli hareketi ne broker yapabilir ne de baska bisey.
Bu program ayni zamanda tahtadaki alista ya da satista bekleyen kademelere gore de hareket edebiliyor olsa gerek. Bana pek cok kere oldu bilmem siz de karsilastinizmi, diyelim bir kademeye alis giriyorsunuz. Adamlar veriyor veriyor size sira geldimi tek tus kademeyi indiriyor ya da kaldiriyor. Size hicbisey yok. Hedeflerine gore program oyuncunun nasil daha fazla getiri saglarim amacina uygun hareketler gerceklestirebiliyor sizin de belirttiginiz gibi.

Ancak tuhaf sey, boyle bir programin varligindan hickimsenin haberinin olmamasi. Ya gercekten yok boyle bisey, ya da var ama bu programi alirken imza atiyorsunuz bos mukaveleye :D

dediklerinizi açıklayacak ve kafamızı rahatlatacak birisi yok mu? çok hissede yükseliş kademesinde hızlı alışlar oluyor; bunu program yapıyor demek paranoyaklık olmasın?
ve de eğer böyle işler dönüyorsa - ki büyük ihtimal - bunu gerçekden nasıl ayırt edebiliriz?

Deneyimli
20-04-2010, 09:59
dediklerinizi açıklayacak ve kafamızı rahatlatacak birisi yok mu? çok hissede yükseliş kademesinde hızlı alışlar oluyor; bunu program yapıyor demek paranoyaklık olmasın?
ve de eğer böyle işler dönüyorsa - ki büyük ihtimal - bunu gerçekden nasıl ayırt edebiliriz?

Asil bu isi program yapmiyor demek bence paronayaklik. Boyle islemleri teker teker el ile ya da broker ile girmek bence imkansizdir. Kaldi ki simdiye kadar bunu ispatlayabilmis degilim, sanirim ispatlayamamda. Ancak ne zaman cok param olur, bir araci ile anlasirim, sonra da bana bu programi onerirlerse o zaman gelir buraya yazarim ki boyle bir program var :)

Simdiki sorum biraz daha bilinebilecek cinsten.
Ben dun tahtadan ntturR hissesi aldim. Bugun kapandi tahta. Ne zaman birlesecek ve ben ekstra para verecekmiyim birlesme icin? Birlestikten sonra Yeni hissem mi olacak yoksa eski mi? Tesekkurler.

by190
22-04-2010, 08:20
arkadaşlar selam, borsada henüz yeni biri olarak garanti e-trader ile alım satım yapmak istiyorum fakat merak ettiğim bi konu var. Örneğin ben a hissesini 1,70 den satın aldım ve aynı seans içinde 1,80 den sattım (satabilirmiyim) yine aynı seans yada bi sonraki seans içinde bu hisse alış-satışında kullandığım parayı tekrar kullanabilirmiyim t+2 gibi ibareler gördüm ama tam olarak anlayamadım, o an alış yada satış da kullandığınız paraya 2 gün boyunca tekrar dokunamıyormuyuz yada kullananlar nasıl kullanabiliyo. teşekkürler.

ozberehu
22-04-2010, 08:39
arkadaşlar selam, borsada henüz yeni biri olarak garanti e-trader ile alım satım yapmak istiyorum fakat merak ettiğim bi konu var. Örneğin ben a hissesini 1,70 den satın aldım ve aynı seans içinde 1,80 den sattım (satabilirmiyim) yine aynı seans yada bi sonraki seans içinde bu hisse alış-satışında kullandığım parayı tekrar kullanabilirmiyim t+2 gibi ibareler gördüm ama tam olarak anlayamadım, o an alış yada satış da kullandığınız paraya 2 gün boyunca tekrar dokunamıyormuyuz yada kullananlar nasıl kullanabiliyo. teşekkürler.

evet 1.70 den aldığınız bir hisseyi 1.70 in üstündeki bir fiyattan satmanız tabiyki mümkündür...öncelikle şunu söyliyim borsada yatırım yapmak için acele etmeyin...burda fırsatlar hiç bitmez ama kayıplarda aynı şekildedir...1.70 den 1.80 e bir kağıdın gitmesi kağıdın gün içinde iyi bir marj yakalamasını gerektirir...demek istediğim bir kağıdın kademelerini tekniğini bilmeden ve forum yorumlarını okumadan yatırım yapmayın...%75 kaybedersiniz...t+2 olayını açıklamak gerekirse....örneğin t günü çarşamba ise t+2 cuma olacaktır...borsada çarşamba yani t gününde yaptığın işlem alış ya da satış t+2 de yani cuma günü sana parasal anlamda sonuç ifade eder...perşembe ödemen var çarsamba kağıtları sattın yarın hisselerden dönen parayı kullanırım diye düşünürsen büyük hata edersin...cuma günü hesabına para takasbanktan geçecektir...ancak t günü olan çarşamba 1.70 den hisseyi aldın baktın 1.65 oldu...panikledin satmaya karar verdin...ve satışı gerçekleştirdin...sattığın hisseye karşılık gelen paranın alım gücü oranında yeni hisse senedi alabilirsin...ama paran üzerindeki tasarrufu ancak t+2 de gerçekleştiribilirsin....t+2 den para dönmeden kullanma olayı diye birşey yoktur...sadece ve sadece eğer bir aracı kurumun iyi müşterisi iseniz ya da işlem sözleşmeniz o doğrultuda ise...size kredi kullandırarak limitiniz üzerine çıkmanıza olanak tanırlar t+2 yi beklemeden ama bunlar bulaşılmaması gereken durumlardır...kesinlikle kredi ile kısa vadeli günlük işlemlere girmeyin...

bunlar naçizane tavsiyelerimdir umarım borsa hayatınızda kazanan tarafta olursunuz...saygılar.

by190
22-04-2010, 09:03
cevap için çok teşekkürler benim istediğim nakit olarak parayı elde etmek değil. sadece borsa için kullanacağım parayı herhangi bir hisse satın aldıımda, örneğin hisseyi bugün aldım yine aynı gün satabilmek belki yine hemen akabinde yine başka bir hisse satın alabilmek. Yani ben parayı nakit olarak 1 hafta sonrada alsam olur o problem değil. Şöyle bir örnekle anlatmak istediğimi anlatayım, atıyorum 1000 liralık bir hisse senedi aldım hisse yükseldi 1050 lira oldu ben yine aynı seansta hisseyi 1050 den satıp atıyorum yine aynı seansta 1000 liralık bi başka hisse senedi alabilirmiyim. Bunuda şunun için soruyorum borsayla ilgilenen bir tanıdığa sorduğumda o şekilde alım satım yapamazsın dedi para 2 gün bloke oluyo alış yada satış yaptığında 2 gün beklemen gerekir dedi. Kendisi atm ile alım satım yapıyo.

ozberehu
22-04-2010, 09:11
cevap için çok teşekkürler benim istediğim nakit olarak parayı elde etmek değil. sadece borsa için kullanacağım parayı herhangi bir hisse satın aldıımda, örneğin hisseyi bugün aldım yine aynı gün satabilmek belki yine hemen akabinde yine başka bir hisse satın alabilmek. Yani ben parayı nakit olarak 1 hafta sonrada alsam olur o problem değil. Şöyle bir örnekle anlatmak istediğimi anlatayım, atıyorum 1000 liralık bir hisse senedi aldım hisse yükseldi 1050 lira oldu ben yine aynı seansta hisseyi 1050 den satıp atıyorum yine aynı seansta 1000 liralık bi başka hisse senedi alabilirmiyim. Bunuda şunun için soruyorum borsayla ilgilenen bir tanıdığa sorduğumda o şekilde alım satım yapamazsın dedi para 2 gün bloke oluyo alış yada satış yaptığında 2 gün beklemen gerekir dedi. Kendisi atm ile alım satım yapıyo.

tanıdığınız sizi yanlış yöneltmiş...evet belirttiğiniz şekilde isterseniz bir günde hatta bir seansda 10 tane kağıt alıp satabilirsiniz...

t+2 sisteminin ne olduğunu zaten belirttim.

by190
22-04-2010, 09:17
bu işlem yaptığım 1000 lira kullandığım tek 1000 lira onun dışında hesapta para yok olarak varsaydığımızda kullanılan tek 1000 lira ile istediğim gibi alım satım yapabilirim sanırım. (Biliyorum aptal muamelesi yapacaksın:) )

ozberehu
22-04-2010, 09:28
bu işlem yaptığım 1000 lira kullandığım tek 1000 lira onun dışında hesapta para yok olarak varsaydığımızda kullanılan tek 1000 lira ile istediğim gibi alım satım yapabilirim sanırım. (Biliyorum aptal muamelesi yapacaksın:) )

yapabilirsin dostum...ama dediğim gibi önce bilgilen ve araştır...1000 liranın yarısı bir bakmışsın bir seansta kuş da olabilir...lahmacuna kıyma olmak istemiyorsan sabırsız kısa vadeli günlük alsat yapan ve aceleci olmaman da fayda vardır....naçizane bilgiler bende bu kadardır:)sağlıcakla....

by190
22-04-2010, 09:33
çok teşekkürler, hayır tabiki balıklama dalmak istemiyorum şu an sadece mantığını kavramaya çalışıyorum tekrar teşekkürler.

Azata
22-04-2010, 15:18
Merhaba

Nettur bedelli açıkladı ama ben bu bedellinin ne anlama geldiğini bilmiyorum.10,000 lotum var.Nttury den almazsam ne olur.Aracı kurum kendilerini bildirmediğimiz için yani nttury almayacağımıza dair bilgi vermediğimiz için yüzde 2 faiz uygulanacağını söylüyor ne yapmalıyım illa bedelli katılmak zorundamıyım

Bear_Bull
22-04-2010, 19:54

Normal hisselerde işlem yapıyorsanız gün içi istediğiniz kadar hisse değiştirebilirsiniz.

Riskli hisselerden ise (mesela göz altında işlem görenlerin bazıları) T+2 den önce nakiti kulllanamazsınız.

BJKAS
BISAS
CBSBO
DENIZ
FRIGO
KUTPO
OKANT
SNPAM
TUMTK aklıma ilk gelenler ilaveler veya değişiklikler olmuş olabilir

birde brüt takas uygulananlar var AFYON-ASLAN-GSRAY-VKFRS-LİNK (LİNK bugün ilave edildi listeye) bu hisselerde bugun aldığınızı en erken bir iş günü sonra satabilirsiniz. Parayı T+2 de kullanırsınız.

Merhaba

Nettur bedelli açıkladı ama ben bu bedellinin ne anlama geldiğini bilmiyorum.10,000 lotum var.Nttury den almazsam ne olur.Aracı kurum kendilerini bildirmediğimiz için yani nttury almayacağımıza dair bilgi vermediğimiz için yüzde 2 faiz uygulanacağını söylüyor ne yapmalıyım illa bedelli katılmak zorundamıyım

2004 duhul var ama :(

Hesabınızda NTTUR (R) leri gördüğünüz anda sorsaydınız keşke NTTUR.R (KAPANIS TARIHI : 19.04.2010) kapanmış bedelliye katılmamak için satış yapabilirdiniz.

Aracı kurumunuz sizi arayıp NTTUR bedelli bölündü şu kadar nakit yatırmanız gerekiyor diye bilgi vermedi mi?

Eğer yeni senetler hesabınıza geçildi ve borç oluştu ise En kısa zamanda 10.000 tl lik
NTTUR veya NTTURY farketmez satış yaparak, nakit yatırmadan az bir faiz ödeyerek hesabınızı normal hale getirebilirsiniz.
Ama bu süre içinde fiyatlar 1.00 ın altına inerse zarar etmiş olacaksınız.
kolay gelsin.

HaYaBuSa
26-04-2010, 00:13
pegyo tahsisli sermaye artırımına gidiyor.glyho tarafından yan şirketi olan pegyodan 29 milyonluk hisse alınacakmış.spk onayı bekleniyor.bu konu hakkında sağlıklı bir bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.aşağıdaki açıklama sonucu artı ve eksiler nelerdir. bu açıklama pegyoyamı yoksa globalemi artı olarak yansır.

Şirketimizin 22.04.2010 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile

Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin kayıtlı sermaye sistemi içerisinde 96.000.000,-TL'ndan 125.000.000,-TL'na artırılmasına, mevcut ortaklarımızın artırılan kısma ilişkin rüçhan haklarının tamamen kısıtlanmasına, artırılan sermayeyi temsil eden beheri 1,-Kr. olan 2.900.000.000 adet hissenin (toplam nominal değeri 29.000.000,-TL) nominal bedeli üzerinden hakim hissedarımız Global Yatırım Holding A.Ş.'ne tahsisli olarak satılmasına, bu konuda gerekli iznin temin edilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu başta olmak üzere ilgili mercilere müracaat edilmesine oybirliği ile karar verildi.

guneysu
26-04-2010, 00:32
aynı işlemi vestelde yapmışlardı.... 0.80 civarında.....

Tahsisli sermaye artışı ana ortak ANZ ye :)

hangisine yarar, onu bilirse, bilirse Sn Kutman bilir....

ozberehu
27-04-2010, 10:43
pegyo tahsisli sermaye artırımına gidiyor.glyho tarafından yan şirketi olan pegyodan 29 milyonluk hisse alınacakmış.spk onayı bekleniyor.bu konu hakkında sağlıklı bir bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.aşağıdaki açıklama sonucu artı ve eksiler nelerdir. bu açıklama pegyoyamı yoksa globalemi artı olarak yansır.

Şirketimizin 22.04.2010 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile

Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin kayıtlı sermaye sistemi içerisinde 96.000.000,-TL'ndan 125.000.000,-TL'na artırılmasına, mevcut ortaklarımızın artırılan kısma ilişkin rüçhan haklarının tamamen kısıtlanmasına, artırılan sermayeyi temsil eden beheri 1,-Kr. olan 2.900.000.000 adet hissenin (toplam nominal değeri 29.000.000,-TL) nominal bedeli üzerinden hakim hissedarımız Global Yatırım Holding A.Ş.'ne tahsisli olarak satılmasına, bu konuda gerekli iznin temin edilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu başta olmak üzere ilgili mercilere müracaat edilmesine oybirliği ile karar verildi.

her yol roma kutmana :)

tahsisli sermaye artirimi bana pegyo da sanki fiili ve dolayli sermaye azaltilmasina gidiliyor gibi bir imaj cizdi, hikayesi zaten vardi...

exitance
28-04-2010, 22:18
Bu benim hisse.net'te 2000. mesajım.....

Bir sayı olmaktan çok öte bir anlam ifade etmesede, 2000. mesajımı kendisinden ve topiğinden çok şey öğrendiğim KARADENİZ'in topiğinde yazmayı uygun gördüm. Teşekkürler....

exitance
30-04-2010, 07:28
Sermaye Artırımı nedir?
Sermaye Artırımı Nedir : Bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır.
Şirketler neden sermaye artırımına giderler ?
Şirketlerin sermaye artırımına gitmelerinin başlıca nedenleri yüksek enflasyon şartlarında erimiş olan sermayelerini güçlendirmek ve yeni yatırımlar için veya şirketlerin faaliyetlerinin reel büyümesi sonucu gereken fon ihtiyacının giderilmesidir.
Kaç çeşit sermaye artırımı vardır ?
İki çeşit sermaye artırımı vardır : ilki iç kaynaklardan yapılan Bedelsiz Sermaye Artırımı ; ikincisi ise şirket ortaklarından ek fon temin ederek yapılan Bedelli Sermaye Artırımıdır.
Bedelsiz Sermaye Artırımı nedir ?
Anonim ortaklıkların , iç kaynaklarından yaptıkları sermaye artırımı karşılığı çıkardıkları hisse senetlerini bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdikleri sermaye artırımlarıdır.Bedelsiz hisse senedi alma hakkı bir süre ile sınırlandırılamaz.
Bedelsiz Sermaye Artırımının şirketlere sağladığı avantajlar nelerdir ?
Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlamamaktadır. Ancak, Bedelsiz Sermaye Artırımının en önemli avantajlarından biri emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirketlere sağladığı vergi avantajıdır. Diğer bir avantaj ise şirketlerin enflasyon karşısında erimiş olan sermayelerini güncelleyebilmeleridir.
Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlerin toplam piyasa değerlerini etkiler mi ?
Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlerin toplam piyasa değerini etkilemez.
Bedelli Sermaye Artırımı nedir ?
Şirketlerin sermaye artırımı karşılığında çıkardıkları hisse senetlerini nominal değerinden veya daha yüksek bir fiyattan satmak suretiyle gerçekleştirdikleri sermaye artırımına denir. Söz konusu hisse senetleri ortaklara satılabileceği gibi (rüçhan hakkının kullandırılması) , ortaklar dışındaki yatırımcılara da satılabilir (rüçhan haklarının kısıtlanması). Bedelli sermaye artırımına katılım belli bir süre ile sınırlıdır.
Bedelli Sermaye Artırımının şirketlere sağladığı avantajlar nelerdir ?
Bedelli Sermaye Artırımı esas olarak şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlar. Bedelli Sermaye Artırımı yoluyla şirketler faaliyet hacimlerinin büyümesine paralel olarak sermaye ihtiyaçlarını karşılarlar. Yeni yatırımlar sonucunda şirketlerin fon ihtiyacı içinde olması ve ihtiyaç duyulan fonlar şirketleri Bedelli Sermaye Artırımına iter.
Bedelli Sermaye Artırımı şirketlerin toplam piyasa değerlerini etkiler mi ?
Bedelli Sermaye Artırımı şirketlerin piyasa değerlerini etkiler.
Anonim şirketler bedelli sermaye artırımlarında rüçhan hakkını hisse senedinin nominal değerinin üzerinde kullandırabilir mi ?
Rüçhan hakkı,şirket esas sözleşmesinde hüküm bulunması kaydıyla,hisse senedinin nominal değeri üzerinde (primli) kullandırılabilir.
Anonim şirketler bedelli sermaye artırımlarında mevcut ortakların yeni pay alma haklarını kısıtlayabilir mi ?
Anonim şirketler, esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydıyla, bedelli sermaye artırımlarında mevcut ortaklarının yeni pay alma haklarını kısıtlayarak , ihraç edilen hisse senetlerini birincil piyasada primli (nominal fiyatın üzerinde) fiyattan satabilirler.
Temettü nedir ?
Ortaklıkların dönem içinde elde ettikleri kardan mevcut ortakların pay alma hakkıdır. Söz konusu hak , hisse senedine bağlı ‘Kar Payı Kuponları’ karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır. Borsada işlem gören şirketler kar payı dağıtmaları halinde nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir.
Kaç türlü temettü dağıtımı vardır?
Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadırlar ; nakit olarak ortaklara ödenen temettüler ve Bedelsiz Sermaye Artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettüler.
Halka açık anonim ortaklıkların temettü ödeme zorunlulukları var mıdır ?
Hisse senetleri borsada işlem gören ortaklıklar , birinci temettüü nakden ve/veya hisse senedi biçiminde dağıtmak veya dağıtmamak konusunda serbesttirler. SPK , bu ortaklıklardan gerekli gördüklerine birinci temettüün nakden dağıtılması zorunluluğu getirebilir.Hisse senetleri borsada işlem görmeyen halka açık anonim ortaklıklar ; birinci temettü nakden dağıtmak zorundadırlar.
Nakden temettü dağıtımı en geç hangi aya kadar yapılabilir ?
Halka açık şirket tarafından mevcut ortaklara nakit temettü dağıtımının, hesap dönemini izleyen 5. Ayın sonuna kadar tamamlanması zorunludur.
Bir şirketin sermaye artırımı yada temettü ödemesinden yararlanabilmek için o hisse senedini asgari hangi tarihte almak gereklidir ?
Bir şirketin hisse senetlerinin sermaye artırımı ve temettü ödemelerine iştirak edebilmek için o hisse senedindeki sermaye artırımı ya da temettü ödemesinin başladığı günden , yani temettü kuponu ya da yeni pay alma kuponlarının hisse senetlerinin üzerinden ayrıldığı günden bir gün önce almak yeterlidir.
Borsada işlem gören anonim ortaklıklar birinci temettüü nakden ve/veya hisse senedi dağıtmak veya dağıtmamak konusunda serbest midirler ?
Evet, SPK’nın Seri:4 No:1 tebliğinin 7. Maddesine göre hisse senetleri borsada işlem gören anonim ortaklıklar birinci temettüü nakden ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtmak veya dağıtmamak konusunda serbesttirler.Ancak SPK bu ortaklıklardan gerekli gördüklerine birinci temettüün nakden dağıtılması zorunluluğu getirebilir. Söz konusu tebliğe göre, anonim ortaklıklar temettüü tamamen nakit veya tamamen hisse senedi ya da kısmen nakit, kısmen de hisse senedi şeklinde dağıtabilmektedirler. Bu durumda nakit ödenen kısım nakit temettü ödemesi, hisse senedi biçiminde dağıtılan kısım da bedelsiz sermaye artırımı şeklinde hesaplamalarda dikkate alınmaktadır.
Rüçhan Hakkı nedir ?
Ortaklıkların bedelli sermaye artırımlarına mevcut ortakların öncelikle katılma hakkıdır. Söz konusu hak, hisse senedine bağlı ‘Yeni Pay Alma Kuponları’ karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır.
Bedelli Rüçhan Hakkı kullanma süresi ne kadardır ?
Rüçhan hakkı kullanma süresi 15 günden az, 60 günden fazla olamaz. Şirket, rüçhan hakkı kullanma sürelerini yayınladığı sirkülerde ilan eder.
Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı nedir ?
Hisse senetleri borsada işlem gören şirketlerin nakdi sermaye artışı yapmak üzere belirledikleri rüçhan hakkı kullanma süresi içinde söz konusu hisse senedi üzerinde bulunan yeni pay alma kuponunun alınıp satılabilmesi için, İMKB’ce belirlenecek süre içinde açılan pazardır.
Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı ne kadar süre ile açık kalır ?
Rüçhan hakkı kupon pazarı ilgili şirketin hisse senetlerinin rüçhan hakkı kullanım süresiyle aynı zamanda başlamakta ve rüçhan hakkı kullanma süresi sonundan önceki 5. İşgünü kapanmaktadır.
Anonim şirketlerin zamanaşımına uğrayan kar paylarının akıbeti ne olur ?
Burada 12.6.1933 tarih ve 2308 sayılı ‘Şirketlerin Müruru Zamana Uğrayan Kupon Tahvilat ve Hisse Senedi Bedellerinin Hazineye İntikali Hakkında Kanun’un 1.maddesi uygulanır.
Hisse Senetlerinin Bölünmesi ve Bölünmüş Fiyat ne demektir ?
Borsada işlem gören şirketlerin bedelli ve/veya bedelsiz sermaye artırımına gitmesi halinde hisse senetlerinin fiyatı, borsa tarafından, yapılan sermaye artırımı oranında yeniden düzeltilmekte ve hisse senetlerinin fiyatında bedelli ve/veya bedelsiz sermaye artırımından sonra ortaya çıkan hisse sayısına bağlı olarak azalma olmaktadır. Bu işleme hisse senetlerinin bölünmesi, sonradan oluşan fiyata ise bölünmüş fiyat denilmektedir.
Sermaye artırımlarında hisse senetlerinin baz fiyatları nasıl hesaplanmaktadır ?
Sermaye artırımlarında hisse senetlerinin baz fiyatları, bir önceki yıla ait kar paylarının ödenme tarihine ve şirketin kayıtlı sermaye veya esas sermaye sistemine tabi oluşuna göre farklı hesaplanmaktadır.
Bedelsiz Hakları Üzerinde ne demektir ?
Esas sermaye sistemindeki bir şirketin bedelli ve bedelsiz sermaye artırımında, hisse senetleri şirketin artırım sonrası sermayesi tescil edildikten sonra bastırılıp dağıtılacağından, sadece rüçhan haklarının kullanımı karşılığında geçici makbuz verilmekte, bedelsiz hisse senedi alma hakkını sağlayan kuponlar rüçhan hakkı kullanımı sırasında kesilmeyerek, yeni hisse senetleri bastırılıp dağıtılıncaya kadar eski hisse senetlerinin üzerinde bırakılmaktadır.Bu nedenle artırım öncesi sermayeyi temsil eden hisse senetleri bedelsiz hakları üzerinde olarak tanımlanmaktadır. Kayıtlı sermaye sistemindeki bir şirketin temettüsünü hisse senedi şeklinde ve bedelli ve/veya bedelsiz sermaye artırımından daha ileri bir tarihte dağıtması durumunda, artırılan sermayeyi temsil eden hisse senetleri temettü alma hakkına sahip olmadığı için ‘yeni’ olarak ayrı bir sırada işlem görmektedir.Mevcut sermayeyi temsil eden hisse senetleri ise temettü alma hakkına sahip olduğu için, temettü nedeniyle dağıtılacak bedelsiz hisse senedi alma hakkını sağlayan kuponlar kesilmeyerek eski hisse senetlerinin üzerinde bırakılmakta ve söz konusu hisse senetleri temettüden karşılanan bedelsiz hakları olarak tanımlanmaktadır.
Kayıtlı Sermaye Sisteminde olan şirketlerde Baz/Referans Fiyatları nasıl belirlenir?
Kayıtlı sermaye sisteminde, hisse senetlerinin, satış işlemlerinin başlamasından önce bastırılarak, rüçhan hakkı kullanımı ve tasarruf sahiplerine satış esnasında alıcılara teslimi zorunludur.Hisse senetlerinin tesliminden itibaren pay sahipliği kazanılır.Kayıtlı sermaye sistemine tabi ortaklıklarca ihraç edilen hisse senetleri, yeni pay alma hakkının kullanımına ilişkin duyurunun (sirkülerin) yayımlandığı hesap dönemi itibariyle kar payına hak kazanır.Bu hisse senetlerine ilişkin temettü, kıstelyevm esası uygulanmaksızın , hesap dönemi sonu itibariyle mevcut payların tümüne ve bunların ihraç ve iktisap tarihleri dikkate alınmaksızın eşit şekilde dağıtılır. Bu ortaklıkların nakdi sermaye artırımı nedeniyle çıkaracakları hisse senetlerinin satış süresi içinde, yeni pay alma haklarının kullanımına ilişkin duyurunun (sirkülerin) yayımlandığı hesap dönemi sona ererse , hesap döneminin son gününü takip eden tarihten başlamak üzere, hisse senetlerinin geçmiş hesap dönemine ilişkin kar payı kuponları iptal edilerek satılır.Aynı esaslar, yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların satışında verilecek hisse senetleri için de geçerlidir (Seri 4 , Tebliğ No.1,Md.7). Tebliğle gelen bu uygulama sonucu, yeni pay alma hakkının kullanımı ile ilgili süre , hesap döneminden sonraki döneme sarkmışsa, yeni hesap döneminde alınacak senetlerin geçmiş hesap dönemine ilişkin kar payı kuponu iptal edilecek, aynı tertip için kuponlu-kuponsuz hisse senedi ortaya çıkacaktır. Bu durumda ‘eski’,’yeni’ hisse senetleri ortaya çıkacak, kuponlu hisse senetleri ‘eski’,kuponsuz hisse senetleri ‘yeni’ kabul edilecektir. Ayrıca, şirketler temettü ödemeden önce, sermaye artırımı yaparlarsa, önceki sermayeyi temsil eden hisse senetleri temettü alacağından ve söz konusu sermaye artırımı nedeniyle verilen senetler önceki yıl karından temettü almayıp, cari yılın karından tam temettü almaya hak kazanacağından ‘eski’-‘yeni’ hisse senedi uygulaması gündeme gelecektir.
Esas Sermaye Sisteminde olan şirketlerde Baz/Referans Fiyatları nasıl belirlenir ?
Şirket esas sermaye sistemine tabi olduğunda, rüçhan haklarının kullanımı karşılığında ortaklara muvakkat makbuz verilmekte, bedelsiz haklar yeni hisse senetleri bastırılıp dağıtılıncaya kadar eski hisse senetleri üzerinde bırakılmaktadır. Esas sermaye sistemine tabi ortaklıklarca ihraç edilen hisse senetleri, sermaye artırımının tescil edildiği hesap dönemi itibariyle kar payına hak kazanır. Bu hisse senetlerine ilişkin temettü, kıstelyevm esası uygulanmaksızın, hesap dönemi sonu itibariyle mevcut payların tümüne ve bunların ihraç ve iktisap tarihleri dikkate alınmaksızın eşit şekilde dağıtılır (Seri4,Tebliğ No.1 Md.7)
Bedelli sermaye artırımlarında ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanarak piyasa fiyatından birincil piyasada halka arz edilmesi durumunda Baz/Referans Fiyatları nasıl belirlenir?
Rüçhan haklarının tamamen kısıtlanarak halka arzına başlandığı gün mevcut hisse senetlerinin en son ağırlıklı ortalama fiyatı o günün ikincil piyasa işlemlerinde baz fiyat olarak alınır. Rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak yapılan bedelli bir sermaye artırımı ile birlikte bedelsiz bir sermaye artırımı da yapılıyorsa, birincil piyasa işlemlerinin aşladığı gün, mevcut hisse senetlerinin en son ağırlıklı ortalama fiyatı ikincil piyasada baz fiyat olarak alınır. Bastırılan hisse senetlerinin dağıtılmasına başlandığında; bedelsiz sermaye artırımını temsil eden hisse senetlerinin temettü haklarının olup olmadığı ve temettü ödeme tarihine göre, baz fiyat 15.2.2.1.e,f,g şıklarına göre sadece bedelsiz oranı dikkate alınarak hesaplanır.
Şirketlerin birleşme , bölünme , devir alma/alınma ve benzeri durumlarında , hisse senetlerinin baz/referans fiyatları nasıl belirlenir ?
Şirketlerin birleşme, bölünme, devir alama/alınma ve benzeri durumlarında, hisse senetlerinin baz/referans fiyatları İMKB Başkanlığı tarafından belirlenir.

murat406
10-05-2010, 19:02
Benim temettü hakkında birkaç sorum olacak izninizle

Örneğin 30.06.2010 tarihli bir hisse temettüsüne hak kazanmak için bu hissenin ne zaman elimizde bulunması gerekir ve en erken ne zaman elimizden çıkarırsak temettü hakkımız geçerli olur.

Şimdiden hepinize teşekkürler

Daha önce cevaplandıysa affoluna :)

Bear_Bull
10-05-2010, 19:38
Benim temettü hakkında birkaç sorum olacak izninizle

Örneğin 30.06.2010 tarihli bir hisse temettüsüne hak kazanmak için bu hissenin ne zaman elimizde bulunması gerekir ve en erken ne zaman elimizden çıkarırsak temettü hakkımız geçerli olur.

Şimdiden hepinize teşekkürler

Daha önce cevaplandıysa affoluna :)

29-6-2010 da al 30-6-2010 da sat temettü senin olur
Üstüne % 15 aldığın temettü oranından vERGİ ÖDERSİN.

100 tl tmt aldın diyelim senet üzerinden BAZ fiyat 100 tl aşağıdan başlar 30-6-2010 da
sende 15 tl vergi ödemiş 85 tl tmt almış 15 tl zarar etmiş olursun.

fiyat değişmedi varsayılarak.
lot 1000 adet diyelim
fiyat 1.10 tl
tmt 0.10 tl
toplam değer 1100 tl

tmt sonrası
lot 1000 adet
fiyat 1.00 tl
tmt 100 tl
vergi -15 tl

toplam değer 1085 tl eder. :beurk:

İstisna olarak YAT.ORT.larında vergi uygulanmaz.

Bu arada genelde temettü ödeme tarihi 31 MAYIS son gündür. Bazı Hesap dönemi değişik senetler hariç.

murat406
10-05-2010, 20:56
Teşekkürler

guneysu
10-05-2010, 22:53
29-6-2010 da al 30-6-2010 da sat temettü senin olur
Üstüne % 15 aldığın temettü oranından vERGİ ÖDERSİN.

.

Amaç zaten devlete VERGİ vermek, verdiğimiz vergiler YSE olarak bize geri dönerdi eskiden.. :)

F430
11-05-2010, 00:25
Arkadaşlar selamlar herkese...

İş bankasının işteyatırım sitesi içinden verdiği canlı borsadan takip yapıyorum. webfx tabanlı...

başka kurumlar java matriks veriyor ve anında al sat yapabiliyosunuz butonlarla. İş bankası bunu işteyatırımdan verdiği için bu mümkün değil.

Velhasıl kelam, iş bankası kullanıp da anında tek tuş al sat yapabilen varmı? (java matriksler veya en son çıkan garanti e-trader gibi)

Yoksa hesabımı kapatıp garanti e-trader almayı düşünüyorum. Çünkü bi yandan webfx'e bakarken diğer yandan bankanın sitesini açık tutup menülerden fiyat girmek çoook zorluyor. (tabi sitenin zamanaşımından güvenlik için logout olma riski de var)

Son olarak, kullandığınız anında al-sat programlarında kendi portfoyunuzu görebiliyomusunuz?

çok teşekkür ederim, biraz karışık zor bi soru ama mutlaka bilen vardır.

saygılarımla

F430
12-05-2010, 00:48
ufak bi gelişme: İş bankası ile görüştüm, iş-bankın interaktif bankacılık şubesinden işteyatırımı aktivasyon moduyla birbirine tanıttım. Ama halen bir şekerbank bir garanti e-trader gibi java matriks yok. webfx tabanlı bir ek pencere.

Torukojin
14-05-2010, 07:40
Forumun yeni üyesi olarak herkesi selamlıyorum.

Borsa konusunda ileri derecede acemiyim. Bir yatırım hesabı açtırdım ve henüz alım satım yapmadım. Öğrenmek istediğim bir şey var. Hisse senedi alım emri vermek istediğim ekranda bazı hisseler için birden fazla madde var. Örneğin ATSYO hissesi tek çıkmıyor; ATSYOE - ATSYOY - ATSYOR ve ATSYOM şeklinde 4 tane mevcut. Bunların manası nedir?

Bear_Bull
14-05-2010, 20:49
sonundaki harflere göre

"E" ESKİ herzaman işlem gören
"Y" YENİ eski üzerindeki temeüüyü verene kadar işlem gören temettü kuponu olmayan senet.
"R" RUÇHAN sermaye arttırımında bedelli sermaye arttırımına katılmayı sağlayan kupon (senede çevirmek için bedelli oranı kadar nakit verilerek hisse senedine döndürülür)
"M" MÜZAYEDE seansı.

"B" 1. ÇİL PİYASA halka arzların yapıldığı piyasa

free
15-05-2010, 20:36
arkadaslar iki ayrı aracı kurumdaki yatırım hesaplarımda aynı senetten birinde 0.58 digerinde 0.65 lot altı senedim var birini digerine virmanladıgımda iki senet 1 lot yapıp satmak mumkun mu acaba? lot altı senetlerin virmanı yapılabiliyormu

sebetra
22-05-2010, 14:13
Arkadaşlar
ceylan giyim tarafınfan Tahsisli Sermaye arttırımı yapılmak istenmektedir. Spk tarasından kabul edilmeyebilir mi?
Geçmişte bunun örnekleri başka şirketler için varmı?

sevimlican
25-05-2010, 13:46
1.şu an birim fiyatı 5 tl den işlem gören elimde 1000 adet aaa......e hissesi var diyelim.....%100 bedelli sermaye arttırımına gidecek bir hisse .....rüçhan hakkını kullanıp belirtilen tarihler arasında 1 tl birim değerden bedelli sermaya arttırımına girmek için hesabımda 5.000 tl mi bulunması gerekiyor....hesabıma eklenen aaa......r isimli hisseleri satmazsam ve hesabımda 5.000 tl varsa bedelliye katılmış mı oluyorum?
2.rüchan hisseleri satmayıp rüchan kullanma süresi devam ederken eski hisseleri satsam ne oluyor?
3.bedelliye katılmamak için hesabıma eklenen rüchanları satmam mı gerekiyor, yada hesabımda karşılığını bulundurmamam yeterli mi?
4. hiçbir işlem yapmazsam zarar mı ediyorum?

19TUGRA
26-05-2010, 19:19
% 100 bdelli bölünen hisse senedi hisse değeri 1 tl den ruçhan hakkı veriyor ve bu yenı hısse borsada kaçdan işlem görür ve borsada işelm gören yenı hisseleri eskı hıssesi olmayan alabılıyormu?
Ruçhan hakkını kullanmanın avantajları nedir?

nigde79
07-06-2010, 10:05
Takas Tarihi Takas Brüt Alacağı Takas Borcu Vergi Tutarı Net Tutar
08/06/2010 7,867.69 7,832.15 11.63 23.91

Perşembe günü IBTYO alıpsattım. Şimdi baktım vergi kesilmiş. Bunun bir sebebi var mı? NEden vergi kesilmiş olabilir?

keyness
07-06-2010, 10:13

Perşembe günü IBTYO alıpsattım. Şimdi baktım vergi kesilmiş. Bunun bir sebebi var mı? NEden vergi kesilmiş olabilir?

yatırım ortaklığı hisselerinde vergi kesintisi yapılmaktadır...

nigde79
07-06-2010, 11:05

Registeredtr
08-06-2010, 19:58
1-Gun sonunda, hangi hissenin kac liradan kac lot islem gordugunu gorebilecegim ücretsiz bir site varmıdır?

2- Her seans sonunda?

F430
15-06-2010, 09:31
1-Gun sonunda, hangi hissenin kac liradan kac lot islem gordugunu gorebilecegim ücretsiz bir site varmıdır?

2- Her seans sonunda?

şuradan bakabilirsiniz;

http://graph.foreks.com/grafik/webfx/line3d.jsp?hisse=TEKFK&language=tr&country=TR

bu grafiğin adresini kopyalayın, kendi senedinizi yazın. benimki TEKFK siz o boşluğa kendi hisse kodunuz yazın...

tiyatro
18-06-2010, 20:08
sonundaki harflere göre

"E" ESKİ herzaman işlem gören
"Y" YENİ eski üzerindeki temeüüyü verene kadar işlem gören temettü kuponu olmayan senet.
"R" RUÇHAN sermaye arttırımında bedelli sermaye arttırımına katılmayı sağlayan kupon (senede çevirmek için bedelli oranı kadar nakit verilerek hisse senedine döndürülür)
"M" MÜZAYEDE seansı.

"B" 1. ÇİL PİYASA halka arzların yapıldığı piyasa

M. Makbuz. Esas sermaye sistemine tabii şirketlerin sermaye artırımlarında tescil suresince en fazla 90 günde Eski hisse senedine dönüşecek kaydi pay.

Saygılarımla.

arok
28-06-2010, 09:55
akyo dan gelen acıklamada hisselerin A tipinden B tipine gececeği söyleniyor bu ne deme ktir ne anlam taşır bir arkadaş anlatırsa sevinirim

kamilg
29-06-2010, 05:02
Arkadaşlar , Babamın elinde 1990 yılındaki halka arz dan kalma bir miktar(fiziki) erdemir hissesi var. Bu hisselerin 1992 den bu yana hicbir temettü , bedelli ve bedelsizleri alınmamıs. Bedellileri alamayızda, temettü ve bedelsizleri alabilirz degilmi(insallah) . Bilen bir arkadas yardımcı olursa sevinirim. Saygılar

remain35
29-06-2010, 08:01
Arkadaşlar , Babamın elinde 1990 yılındaki halka arz dan kalma bir miktar(fiziki) erdemir hissesi var. Bu hisselerin 1992 den bu yana hicbir temettü , bedelli ve bedelsizleri alınmamıs. Bedellileri alamayızda, temettü ve bedelsizleri alabilirz degilmi(insallah) . Bilen bir arkadas yardımcı olursa sevinirim. Saygılar

Hisse senetlerini ihraç eden şirketin bedelsiz sermaye artırımına katılma ve dağıttığı temettüye ilişkin zamanaşımı süresi nedir?Borçlar Kanunu’nun 126/4 fk.sı uyarınca, söz konusu işlemlerin başladığı tarihten itibaren 5 yıldır.

buna göre sanırım son 5 yıl için hak sahibisiniz...bu haliyle alabilirmisiniz bilmiyorum ama bence zaman gecirmeden şirkete başvurun, borsada işlem gören türe çevirin..

KIZILÖTESİİ
29-06-2010, 08:12
Rüçhan hakkı ne demek.
hisse alım satımımı interaktif iş bankasından yapıyorum.Yatırım bölümünde rüçhan hakkı gördüm.bu olay ne oluyor

Saygılar

abtani
29-06-2010, 08:27
Rüçhan hakkı ne demek.
hisse alım satımımı interaktif iş bankasından yapıyorum.Yatırım bölümünde rüçhan hakkı gördüm.bu olay ne oluyor

Saygılar
Elinizdeki kağıtlardan birisi bedelli sermaye artışına gitmiş demekki.Siz bedeliye katılmak istiyorsanız bedelliye ne oranda katılacağınızı belirtip,hesabınızda o tutarı bırakacaksınız(süresi içinde).Bedelliye katılmaz iseniz,adının sonunda "R" olan senetlerinizi satacaksınız.(süresi içinde).