PDA

View Full Version : Hangi dersaneyi seçmeliyim!..

alt_yil
18-05-2008, 20:06
Merhaba forum ahalisi;

Hepimizin başında olan aslında sürekli konuşup tartıştığımız bir konuyu gündeme getirerek en doğrusunu bulmaya çalışmak istedim ve bunuda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Benim ilkokulu bitirmek üzere olan bir oğlum var ve dersaneye göndermek istiyorum ama dershalerden hangisine yazdıracağımı bilemez bir durumdayım dersaneler kimisi bilmem neci, kimisi şucu, kimisi bucu diye ayrılmışlar.

Ben çocuğumu ötekileştirilmiş, başka bir deyişle diğer arkadaşından tırsmış yada ona yüz çevirmiş ortamlara sokmak istemiyorum ilerde kendisi hangi tarafta yer alacağına karar verir elbet ama ben en iyi ve uygun olanı araştırırken buna sizleride dahil etmek istiyorum.

O kadar çok dershane var ki, kimin ne olduğunu çözmek gerçekten çok zor umarım benim durumumda olan insanlara ışık tutacak neticelere ulaşırız.

Saygılarımla

naylon vicdan
27-05-2008, 14:00
ACİL!!!

bir akrabamızın 7 yaşındaki oğlu için doğa koleji (istanbul) önerildi. ancak, ekşi sözlük'ün
içinde okul için "cemaatçi, kaplan'cı" denmiş...
stajyer öğretmenleri çalıştırıyorlar, denmiş...
eğitim ikinci plandai ha babam tarımcılık, spor yaptırılıyormuş, denmiş...
kısacası, bu doğa koleji yerden yere vurulmuş...

ricamdır: bu okulda çoluğunu çocuğunu okutan biri/leri var mı?
yoksa tanıdıklarından eğitim görenler var mıdır?
hakikaten yazıldığı kadar "berbat" bir eğitim mi veriliyor?
öğretmen kalitesi düşük mü?
cevaplarsanız çok memnun olurum.
teşekkürler!

sukufe42
19-07-2008, 00:18
ÖSS de son üç yılın en başarılı illeri:

2008 Sayısal Puan Sıralaması: 1-Denizli 2-Karabük 3-Burdur
-------- E-A --------------- 1-Denizli 2-Kırşehir 3-Burdur
--------- Sözel --------------- 1-Kırşehir 2-Denizli 3-Nevşehir

2007 Sayısal ---------------- 1-Ankara 2-Denizli 3-Eskişehir
----------E-A ---------------- 1-Denizli 2-Karaman 3-Kırşehir
----------Sözel --------------- 1-Kırşehir 2-Denizli 3-Karaman

2006 Sayısal --------------- 1-Denizli 2-Ankara 3-Karabük
--------- E-A --------------- 1-Denizli 2-Aydın 3-Uşak
--------- Sözel --------------- 1-Aydın 2-Kırşehir 3-Denizli

Olarak sıralanıyor.Yukarıdaki tabloda dokuz kez yer alan Denizli ve beş kez yer alan Kırşehir'in başarıları dikkat çekici.

alt_yil
20-08-2008, 19:18
Konuyu açalı uzun zaman oldu ancak ilgi görmedi, demekki kimse çocuğunu dersaneye göndermiyor yada özel hoca tutuyorlar ben bir dersanede karar kılmak üzereyim, neticelenirse buradan yazacağım .
saygılar.

polat03
21-08-2008, 14:15
Altay bey anlattıklarınızı okudukça ve sorununuzu düşündükçe gerçekten küçük kardeşlerimin haline çok üzülüyorum. 22yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş biri olarak ilk okul 5.sınıftayken gittiğim dershane günlerim bile o kadar yakınki çok iyi hatırlıyorum o günleri. Başka bir başlıkta da bahsedilmiş, ilkokulda öğretmen çok önemlidir diye. Ben Çankaya İlkokulu'nda Semra Sezer'în öğrencisiydim, temelim onunla birlikte çok iyi olduğu için ortaokul-lise-üniversite dönemlerimde hep başarılı bir öğrenci olarak yoluma devam ettim. Gerçi şimdi işsizim, iş arıyorum ama bulacağıma inanıyorum.
Bizim zamanımızda ilkokulu bitirince anadolu lisesi sınavlarına girilirdi, onun için mecbur dershaneye gitmiştim. Adım Adım Matematik kitabının yazarı Bilal Aydın'ın dershanesi, Meşrutiyette Kulvar dershanesiydi gittiğim yer. Ama şimdi Ankara'da o kadar çok dershane var ki hangisi iyi diye sorsanız hepsi aynı derim.
Anlamadığım ilkokulu bitiren çocuğunuz için neden dershane arıyorsunuz ve bu çocuklar kaç sene devam edecekler bu dershanelere? Yeğenimden takip ettiğim kadarıyla artık SBS var ve çocuğunuz 3sene boyunca o sınava girecek, öyleyse 3sene boyunca dershaneye mi gidecek? sonra liseye başlayacak hadi 2sene ara versin, lise 3-4mecbur yine dershaneye gidecek. kabus gibi gerçekten...
bence ilkokulda iyi bir dershaneden önce iyi bir orta okula gitmeli, ayrıca en önemlisi de ders çalışmaktan çocuğunuz zevk alması olmalı. yoksa şimdi onların gözü benim 10sene önceki halimden çok daha açık, çok daha cesurlar. ders çalışmak istemezse, dershaneyle birlikte okuldan derslerden daha da soğursa Kızılay'dan toplarsınız. sonra aklı daha çok ermeye başladığında liseyi de kırar, üniversiteye de zor gider :(
bir alternatif de şimdi dershaneye göndermek yerine lisede TED gibi iyi bir koleje verebilseniz bu çocuklar da bu kadar ezilmemiş olur.

bu arada bekara karı boşamak kolay derler, çocuk sizin çocuğunuz. geleceği için de kaygılanmakta haklısınız, bir bakıma da herkes ne yapıyorsa onu yapacaksınız. küçük kardeşime başarılar dilerim, Allah yolunu açık etsin...

karazepin
21-08-2008, 14:28
benim kızım 7 ye geçti geçen yıl dersaneye göndermedik çocuk bunalmasın diye sbs de çok kötü birpuanda almadı 450 aldı gerçi sorular çok basitti eğer daha ciddi çalışsa idim daha iyi alırdım diyor bu senede şlimdilik dersaneye kayıt yaptırmadım eğer ilk dönemin sonunda eksiği olduğu ders olursa o zaman bakacağım fakat ben bu düzene ayak uydurmamak için elimden geleni yapıyorum çocuğumla beraber ders çalışıyorum anlamadığı ders varsa kendim okuyup anlayıp ona yardımcı olmaya çalışıyorum sonuçta ben bir memurum her yıl dersaneye gönderemem

alt_yil
21-08-2008, 14:33
Sayın polat03, bu söylediklerinizin hepsini bizde düşündük kritiğini yaptık, öğretmenleriylede ayrıca görüştük neticede; dersaneye giden çocukla diğerleri bir olmuyor hatta sokakta boş gezmesi çocukları yapacakları başkaca bir iş olmadığından serseriliğe itiyor.
Ayrıca dersaneler artık ilkokul 4. sınıftan başlıyor. Ne kadar kötü bişey, orta okulda dersaneye giden çocuk elbetteki daha başarılı olacak (tabi kendisinde de varsa) ama diğerleri püf noktaları, zaman kullanmayı, test çözme pratiğini v.s v.s. geliştiremedikleri için belkide daha az notla seviye bakımından düşük olacaklar.
Umarım dersaneleri kökten kaldırılar, yada ilkokul seviyesine düşen dersanelere yeni bir kanunla düzenleme yapılmalıdır.
saygılar.

benderte
03-10-2008, 18:36
denizli de meltem istanbulda fem den şaşmam

alt_yil
03-10-2008, 19:47
Arkadaşlar daha önceden yazdırırsam buradan sizlerle paylaşacağımı yazmıştım.

Ankarada kendi çapımızda yaptığımız araştırmaların neticesinde o kadar dersaneden 2 adet dersane tespit edebildik birisi sınav diğeri pi analitik....
İlk Sınav ile görüştük hem pahalı hemde pazarlığa yanaşmıyorlar, yani ister gel ister gelme gibi bir tavır içindeler bu tavırları hoşuma gitmedi açıkcası..
Pi Analitik ile görüştüğümde ise her türlü ilgiyi alakayı ve çocuk için istediğim o elektiriği aldım ve uygun bir fiyatada anlaşınca Pi Analitik dersanesine yazırdık.
İnşallah vatanına, milletine ve ailesine hayırlı birisi olur, inşallah güzel şeyler başarır.

Sevgi ve hürmetlerimle...