PDA

View Full Version : klima alıcam ne önerirsiniz

benderte
28-05-2008, 14:48
12 000 lik klima alıcam ne önerirsiniz

erdeem
28-05-2008, 15:09
toshiba veya panasonic

deep
28-05-2008, 15:18
Vesteli olabilir... Bion biox gibi muhabbetleri vardi... Havayi temizleyen felam...

Ne alirsan al A plus olsun ama :))

PARK
28-05-2008, 15:22
Bende evime bir split klima almak istiyorum fakat kararsızım...

Bu konuda da hiç bilgim yok...

Yardımcı olabilecek forumdaşlarıma şimdiden teşekkürler...

erdeem
28-05-2008, 15:25
bir ara araştırırken not almıştım
13–15 metrekare için 7000–9000 BTU,
16–17 metrekare alan için 9000–11000 BTU,
18–22 metrekare alan için 11000–13000 BTU,
23–24 metrekare alan için 13000–16000 BTU,
40 metrekare alan için ise 24000 BTU olabilir.

20 dB : Saatin tik-tak sesini duyabilirsiniz.
30 dB : Yatak odası için uygun ses seviyesi
40 dB : Rahatsız bir uykuya neden olur
55 dB : Normal konuşmayı duyamazsınız.

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz____________445
Doğu Anadolu_______308
Ege_______________423
G.Doğu Anadolu_____462
İç Anadolu_________346
Karadeniz__________385
Marmara___________385
Bu degerleri bölgenizi seçip odanızın metre karesiyle çarpıp üzerine % 50 ilave edin gerçek degeri bulursunuz

1-panasonic 2-daıkın 3-sharp(sesli) 4-mitsubishi elektrik (sessiz) 5-toshiba 6-hitachi sanyo vs Hitachi modeli Malezya'da üretiliyor. %100 Japon malı gibi olmaz

10 saatten fazla çalıştıracaksanız klimaların inverter özellikli olanını alın, yoksa fazla para vermeye değmez.

erdeem
28-05-2008, 15:29
http://www.klimam.com/klima_ara_sharp-ayap18gr.htm

Diamont Electric Excellent 1800 Btü

http://www.aksa.com.tr/_index/klima.asp

http://www.aksa.com.tr/turkish/pdfler/fuji_fiyat_listesi.pdf

web adresleri

http://www.alarko-carrier.com.tr/Fiyat/1101-s.pdf

http://www.iklimsaflorya.com/mitsubishifiyat.htm mitsubishi ve sharp

http://www.panatek.com.tr/group_evofis.php?ptype_id=9

Panasonic inverter/ CS-E12GKEW/CU-E12 GKE BTU 13760 fiyat 2300...isk 2150 / BTU 17200 fiyat 2850 peşin

Panasonic standard BTU 18240 ...fiyat 2150 isk 2000 peşin

CS-PW18DKE / CU-PW18DKE- Soğutma: 17.560 btu/h - Isıtma: 18.240 btu/h

TOSHIBA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMALAR - (INVERTER DAISEKAI) RAS 13 SKVR 2700-14000/3070-19800 2390 YTL

TOSHIBA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMALAR - (INVERTER) RAS 13 SKV 3800-13650/3070-17100 2090 YTL

TOSHIBA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMALAR - DAISEKAI RAS 18 NKHD 17200/19800 2235

TOSHIBA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMALAR - RAS 18 NKHP 17200/19800 2009

http://www.alarko-carrier.com.tr/Fiyat/1101-s.pdf alarko carrier fiyatları iş yerimizde 2 tane carrier var 3 kere komprüsör yandı 2 kere kart yandı devamlı gaz kaçırma

http://www.alarko-carrier.com.tr/Fiyat/1401-s.pdf toshiba fiyatları

dıpdıp
28-05-2008, 15:30
klima a sınıfı olup olmadığının belirleyen cop katsayısıdır. (coefficient of performance)
benim araştırdığım bu katsayının en iyi olduğu katalog değerleri daikin ,toshiba,ve mitsubishide var.ayrıca sessizlikte önemliyse ozman mitsubishi ve daikin olmalı derim..biraz fiyattan biraz da kaliteden düşelim ama ortalamarın üzerinde memnuniyet olsun dersek iklimsa ların sunduğu sigma markasıda uygun çözüm olabilir derim.. naçizane yorumlarımdır..

mehcur
28-05-2008, 15:41
Mitsubishi Heavy Ind. 12.000 Btu (Inverter) kullanıyorum 2 senedir.Ben de daha önce kullananların tavsiyesine uydum alırken.Her açıdan memnunum, özellikle de sessizlikte problemsiz....

pinky
28-05-2008, 16:02
Ben 15 senedir Carrier klima kullanıyorum. İtalya montajı Split ve heat/pump.
Sonraları Carrier'leri Alarko imal etmeye başladı. Bu markayı seçme sebebim dünyada 1 numara olması ve sadece klima imal etmesiydi. Memnunum bir sorun çıkarmadı. Tercihiniz heat/pump olmalı ki kışın da az elektrik sarfiyatıyla ısınmada kullanabilmelisiniz. Satın alacağınız firma size uygun olan modeli tavsiye edecektir. Siz markayı seçin onlar model tavsiye etsinler.

PARK
28-05-2008, 16:07
Ben 15 senedir Carrier klima kullanıyorum. İtalya montajı Split ve heat/pump.
Sonraları Carrier'leri Alarko imal etmeye başladı. Bu markayı seçme sebebim dünyada 1 numara olması ve sadece klima imal etmesiydi. Memnunum bir sorun çıkarmadı. Tercihiniz heat/pump olmalı ki kışın da az elektrik sarfiyatıyla ısınmada kullanabilmelisiniz. Satın alacağınız firma size uygun olan modeli tavsiye edecektir. Siz markayı seçin onlar model tavsiye etsinler.

Teşekkür ederim sevgili pinky dikkate değer uyarılarınız için..

C.ÜNLÜ
28-05-2008, 22:31
General alın

ÇAKAL
28-05-2008, 22:37
Vesteli olabilir... Bion biox gibi muhabbetleri vardi... Havayi temizleyen felam...

Ne alirsan al A plus olsun ama :))

Vestel'den gayrısı yalan.:D:D:D

Yat.Tav.Değildir.

JoNaThAn
28-05-2008, 22:48
Vestel hayatta almam da.. Bugünde bir arkadaşın ofisinde gördüm, Vestel su damlatıyor:) Dışarı vermesi gereken suyu içeri veriyor :) Adam dandiğin dandiği dedi Vestel için:)

Dedim Vestel öyledir.. Taşeron dedim.. Klima değil, bildiğin traktör..

Vestel gerçeği bir yana; neden hiç arçeliğin falan ismi geçmemiş?

Biyerde görmüştüm; japon malıydı.. Markasını tam hatırlayamadım.. Ama görevli bana en iyi markanın kesinlikle o olduğunu söylemişti.. Hitachi olabilir.. Daikin midir nedir; o olabilir..

Bende alıcam bir klima.. 12000'lik alıcam aynı şekilde.. Yalnız sorun şu: Evimizin dış cephesine siding yapıldı.. Strafor falan var.. Dış üniteyi takmak istediklerinde, ciddi bir sorun çıkar mı? Sidingten önce takılması çok kolaydı.. Ama siding olması sorun çıkarır mı? Ya da ek bir maliyet?

Bir de, bir diğer soru.. Evim en üst katta.. Çatımıza giriş serbest.. Bir üst kat boş ve çatı ile zemin arasında boşluk var.. Isı yalıtımı konusunda kışın sorun yaşıyoruz.. İzocam döşettiricem.. Direk izocam bayisine mi gideyim?

Bir borsa yatırımcısı olarak, izocam döşettirmek için yazı bekledim:)

dorukhan
28-05-2008, 22:50
Eğer klima satan mağazalara gidip sorarsanız, tek cevap alırsınız..
markası ne olursa olsun tüm klimaların iç donanımlarının tek üretim yeri vardır... ÇİN
sadece markası farklı, ben geçen yaz araştırdım.. hepsinden aynı cevabı aldım...
sonuç: içi aynı olan klimaya sadece marka olarak çok fazla para vermenin anlamı yok..

en sonunda DEMİRDÖKÜM klima aldım... gayet memnunum...
hangi klimayı alırsan al.. ama tek şeye dikkat et servis sana yakınmı.. ve elemanlar kalitelimi...
zaten birkaç yere sorarsan sana hangi klimanın nerede nasıl üretildiğini söylerler..
maddi durumun iyi ise önce alarko, olmazsa bosch, yada demirdöküm...
ama eğer bir klimada karar verdinse.. aynı marka ve modeli 2 yere daha sor.. fiyat açısından...
peşin alım avantajı, tek kart çekim avantajı nı taksitli fiyatı ile kıyasla...

kolay gelsin...

ÇAKAL
28-05-2008, 22:59
Yalnız sorun şu: Evimizin dış cephesine siding yapıldı.. Strafor falan var.. Dış üniteyi takmak istediklerinde, ciddi bir sorun çıkar mı? Sidingten önce takılması çok kolaydı.. Ama siding olması sorun çıkarır mı? Ya da ek bir maliyet?

Bir de, bir diğer soru.. Evim en üst katta.. Çatımıza giriş serbest.. Bir üst kat boş ve çatı ile zemin arasında boşluk var.. Isı yalıtımı konusunda kışın sorun yaşıyoruz.. İzocam döşettiricem.. Direk izocam bayisine mi gideyim?

http://img104.imageshack.us/img104/1693/44371772xj8.jpghttp://img104.imageshack.us/img104/9863/20001dh7.jpg
HIZIR İNŞAAT
www.kalkanderecayirlikoyu.com

guneysu
28-05-2008, 23:18
http://img104.imageshack.us/img104/1693/44371772xj8.jpghttp://img104.imageshack.us/img104/9863/20001dh7.jpg
HIZIR İNŞAAT

çakal kardeş ne diye her yere reklam edersin beni... seven var sevmeyen var..

ÇAKAL
28-05-2008, 23:22
çakal kardeş ne diye her yere reklam edersin beni... seven var sevmeyen var..
Abi dedin ya'' iş başına 100 lot vestel geçerim hesabına ''diye!!:he::he:

JoNaThAn
28-05-2008, 23:47
HIZIR İNŞAAT

O usta bizi aşar çakalım.. Bize şöyle orta halli bişeyler lazım..

Bak sana ne diyorum; izocam için yazı bekledim diyorum.. Halden anlamıyorsun sende.. O kadar tasarruf yaptım.. Şimdi bu usta bozar benim hesapları..

VOLVO
29-05-2008, 00:22
Vestel hayatta almam da.. Bugünde bir arkadaşın ofisinde gördüm, Vestel su damlatıyor:) Dışarı vermesi gereken suyu içeri veriyor :) Adam dandiğin dandiği dedi Vestel için:)

Biyerde görmüştüm; japon malıydı.. Markasını tam hatırlayamadım.. Ama görevli bana en iyi markanın kesinlikle o olduğunu söylemişti.. Hitachi olabilir.. Daikin midir nedir; o olabilir..

Canıtının yazdıklarının altına imza atıyorum.Ama babam adına. Bizim peder binbir zahmetle biriktirdiği parayla Vestel klima almış. Abi bir makina ancak bu kadar mı verimsiz olur.Arıza da başgösterdi.Vestel klima kadar tamir ücreti istedi:grrr: Eee hani garantisi dedik. Olmaz.Bu garanti kapsamına girmez dedi.

Babam da çöpe attı sinirinden. Gitti Hitachi aldı ikinci el. Yatıp kalkıp dua ediyor şimdi japonlara. Bende gördüm.Abi Vestel falan hak getire.Vestel makinasına klima diyorsa Hitachi ne demeli bilmiyorum:):)

reha kaya
29-05-2008, 00:30
Canıtının yazdıklarının altına imza atıyorum.Ama babam adına. Bizim peder binbir zahmetle biriktirdiği parayla Vestel klima almış. Abi bir makina ancak bu kadar mı verimsiz olur.Arıza da başgösterdi.Vestel klima kadar tamir ücreti istedi:grrr: Eee hani garantisi dedik. Olmaz.Bu garanti kapsamına girmez dedi.

Babam da çöpe attı sinirinden. Gitti Hitachi aldı ikinci el. Yatıp kalkıp dua ediyor şimdi japonlara. Bende gördüm.Abi Vestel falan hak getire.Vestel makinasına klima diyorsa Hitachi ne demeli bilmiyorum:):)

Vestele laf yok, lütfen. :yes:

Kışın Allah var, tıkır tıkır çalışan buzdolabım, yazın traktör gibi çalışıyor. :grrr:

Eve gelen misafirlerde, yahu kardeşim sizin buzdolabı, hiç susmazmı diyorlar? :grrr:

Yazın çalışkandır, benim traktör buzdolabım. Sabaha kadar gırrrr gırrr eder. :grrr:

guneysu
29-05-2008, 00:32
Vestel makinasına klima diyorsa Hitachi ne demeli bilmiyorum:):)

clima diyordur belki...:beurk::beurk:

VOLVO
29-05-2008, 00:34
Vestele laf yok, lütfen. :yes:

Kışın Allah var, tıkır tıkır çalışan buzdolabım, yazın traktör gibi çalışıyor. :grrr:

Eve gelen misafirlerde, yahu kardeşim sizin buzdolabı, hiç susmazmı diyorlar? :grrr:

Yazın çalışkandır, benim traktör buzdolabım. Sabaha kadar gırrrr gırrr eder. :grrr:

Abi sorma bende de Vestel buzdolabı var.Bazen memnunum bazen değil.Bende çözemedim valla karakterini. Ayar yapmaya çalışıyorum.Dinlemiyor.Kafasına göre soğutuyor yada sıcak olmasına karar veriyor.Menopoz diyeceğim daha 3 yıllık olduğu için onu da diyemiyorum:):)

guneysu
29-05-2008, 00:46
klima alırken dikkat edeceğiniz bir husus var.. 40 derece sıcaklığı geçtimi çalışmıyorlar.. çalışanları var onlar daha pahalı.. alırken bunu sormanızı tavsiye ediyorum...

reha kaya
29-05-2008, 01:47
Abi sorma bende de Vestel buzdolabı var.Bazen memnunum bazen değil.Bende çözemedim valla karakterini. Ayar yapmaya çalışıyorum.Dinlemiyor.Kafasına göre soğutuyor yada sıcak olmasına karar veriyor.Menopoz diyeceğim daha 3 yıllık olduğu için onu da diyemiyorum:):)

Sn. Volvo bende çözemedim karakterini. Yaklaşık 4-5 yıllık buzdolabı olmasına rağmen. Ben vazgeçtim, 3-5 kere servis çağırdım, sinirim bozuldu. Yazın evde aklına gelene nöbet koyup, fişini çekip dinlendiriyoruz artık. Evdeki muhabbet sabahtan fişini çektinmi? Ben çektim, galiba sen taktıydın? Muhabbeti maalesef. :he:

Karakterini, sevdiğimin buzdolabı. :grrr:

ÇAKAL
29-05-2008, 05:19
Buraya kadar yazılanlardan anladım ki Hemşomun ellediği tek ben değilmişim.:p:p:p
Yok ,mezarına kesin çam dikicem bu adam benden önce giderse.:D:D:D

adabeyi
29-05-2008, 06:14
Buraya kadar yazılanlardan anladım ki Hemşomun ellediği tek ben değilmişim.:p:p:p
Yok ,mezarına kesin çam dikicem bu adam benden önce giderse.:D:D:D

yettim gari hemşo....:)

adabeyi
29-05-2008, 06:22
borsadan anlamam ama klimadan iyi anlarım....:he:

klimada dünyada ilk üç daıkın,toshiba ve mitsubishi elekriktir....

ama ne alırsanız alın mutlaka inverter alın...unutmayın klima artık tv gibi,araba
gibi günlük yaşantımızın bir parçası oldu o yüzden güneysu abimin dediği gibi,
40 derecenin üstünde soğutsun,-15 de ısıtsın...gazı 410 a olsun...sessiz olsun,
%50 az harcasın,ortam sıcaklığını sabit tutsun...hepsini sadece invereter klimalar sağlar.....

aman ha cihaz seçimi(m2) düzgün olsun...

SAKIN AMA SAKIN ANZ ALMAYIN....(Hemşo valla işkembeden sallamıyom:he:)

adabeyi
29-05-2008, 06:25
Eğer klima satan mağazalara gidip sorarsanız, tek cevap alırsınız..
markası ne olursa olsun tüm klimaların iç donanımlarının tek üretim yeri vardır... ÇİN
sadece markası farklı, ben geçen yaz araştırdım.. hepsinden aynı cevabı aldım...
sonuç: içi aynı olan klimaya sadece marka olarak çok fazla para vermenin anlamı yok..

en sonunda DEMİRDÖKÜM klima aldım... gayet memnunum...
hangi klimayı alırsan al.. ama tek şeye dikkat et servis sana yakınmı.. ve elemanlar kalitelimi...
zaten birkaç yere sorarsan sana hangi klimanın nerede nasıl üretildiğini söylerler..
maddi durumun iyi ise önce alarko, olmazsa bosch, yada demirdöküm...
ama eğer bir klimada karar verdinse.. aynı marka ve modeli 2 yere daha sor.. fiyat açısından...
peşin alım avantajı, tek kart çekim avantajı nı taksitli fiyatı ile kıyasla...

kolay gelsin...

özür dilerim ama yanlış bilgi benim evimdeki klima made in japon yazıyo...
şakası bir yana toshiba daıkın mitsubishi gibi japonların bile uzakdoğu fabrikasından
cihaz getirdikleri doğru ama bazı modelleri sadece japonyadan geliyo...:super:

adabeyi
29-05-2008, 06:31
bu arada alarko dan cihaz(toshiba-flair-carrier) seçen arkadaşlara seçtikleri model konusunda soruları olursa teknik bilgi aktarabilirim(valla reklam yapmıycam:he:)

BUSHIDO
29-05-2008, 06:54
özür dilerim ama yanlış bilgi benim evimdeki klima made in japon yazıyo...
şakası bir yana toshiba daıkın mitsubishi gibi japonların bile uzakdoğu fabrikasından
cihaz getirdikleri doğru ama bazı modelleri sadece japonyadan geliyo...:super:

Made in Japan yaziyor demek icerisindeki parcalarin da Japonya da yapildigi anlamina gelmiyor malesef. :he:

BUSHIDO
29-05-2008, 07:08
borsadan anlamam ama klimadan iyi anlarım....:he:

klimada dünyada ilk üç daıkın,toshiba ve mitsubishi elekriktir....

ama ne alırsanız alın mutlaka inverter alın...unutmayın klima artık tv gibi,araba
gibi günlük yaşantımızın bir parçası oldu o yüzden güneysu abimin dediği gibi,
40 derecenin üstünde soğutsun,-15 de ısıtsın...gazı 410 a olsun...sessiz olsun,
%50 az harcasın,ortam sıcaklığını sabit tutsun...hepsini sadece invereter klimalar sağlar.....

aman ha cihaz seçimi(m2) düzgün olsun...

SAKIN AMA SAKIN ANZ ALMAYIN....(Hemşo valla işkembeden sallamıyom:he:)

Memleketinde sanki Mitsubishi klima daha yaygin gibi!

adabeyi
02-06-2008, 22:46
Memleketinde sanki Mitsubishi klima daha yaygin gibi!

:kahkah::kahkah::kahkah:

ArCaS
18-06-2008, 10:31
püfür püfür esen bir klima al ki akşam size gelecem:D

adabeyi
20-06-2008, 15:27

abi ne aldın klimayı merak ettim:he:

PARK
20-06-2008, 15:30
Bende evimize bir klima almak istiyorum evimizn salonu 30 metre kare acaba nasıl bir klima alabilirim kaç btu'luk olmalı hangi marka klima iyidir hiç bilgim yok...

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler ederim...

VOLVO
20-06-2008, 15:34
abi ne aldın klimayı merak ettim:he:

Vestel almış yazmaya utanıyor:D:D:D

simetri
20-06-2008, 15:36
ben geçen sene aldığım klimayı satarım size.ama vestel

adabeyi
20-06-2008, 22:48
Bende evimize bir klima almak istiyorum evimizn salonu 30 metre kare acaba nasıl bir klima alabilirim kaç btu'luk olmalı hangi marka klima iyidir hiç bilgim yok...

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler ederim...

daıkın,toshiba,mitsubishi elektrik ve carrier birinin inverterli modelini seçin.....
tavsiyem ortalama kapasitesi18.000-22.000 btu arası bir model yeterlidir.
bu işte en önemli konu ayıracağınız bütçe....ama 3000ytl artı eksi yüzde on ile
mükemmel klima alabilirsiniz...

adabeyi
20-06-2008, 22:49
ben geçen sene aldığım klimayı satarım size.ama vestel

sobada yakmak için mi?

guneysu
20-06-2008, 22:57
bu işte en önemli konu ayıracağınız bütçe....ama 3000ytl artı eksi yüzde on ile
mükemmel klima alabilirsiniz...

3000 ytl ile 2000 lot vestel alsak.. vestel düşünce buz gibi olacağımızdan.. elektrik harcamamızda sıfır olur:D:D

murtaza
30-06-2009, 13:49
Daikin,Toshiba,mitsubishi electric
carrier,airfel,demirdöküm.

gibi gidiyor bende almayı düşünüyroum farklı yerlerde okudum ama inverterli toshibalar daha makul fiyatlarda olsa hiç tereddüt etmeden daha rahat alabilecektik.
http://www.alarko-carrier.com.tr/fiyat/1401-s.pdf
burda toshibanın fiyatları var.

SALESMAN
30-06-2009, 20:49

demirdöküm almada ne alırsan al... biz aldık canımızdan bezdik kışın ısıtmaz yazın soğutmaz...

BORA YAŞAR
30-06-2009, 21:12
demirdöküm almada ne alırsan al... biz aldık canımızdan bezdik kışın ısıtmaz yazın soğutmaz...

Uygun ayarda kullanmayı bilmek lazım Demirdökümü..

Soğuk ayarını kışın, sıcak ayarını yazın kullanın..

Sorun kalmaz..

srdr061
30-06-2009, 21:35
Bir mühendis olarak önerim Mitsubishi inverter klima...

srdr061
30-06-2009, 21:39
30 metrekare bir salona 18000btu klima yeter fakat en üst kat,güneş görme durumuna göre 24000btu klima alınmalıdır...

srdr061
30-06-2009, 21:41
3000 ytl ile 2000 lot vestel alsak.. vestel düşünce buz gibi olacağımızdan.. elektrik harcamamızda sıfır olur:D:D

:kahkah::kahkah:

madencix
30-06-2009, 21:41
zibro veya mitsubishi

AUDİ+
30-06-2009, 21:48
Sharp diyorum sadece...................

BORA YAŞAR
30-06-2009, 21:53
Daikin..

15 senedir kullaniyorum..Japonyada imal edilmiş..

İnsan icin..

İnsani..

Biraz pahali idi..

Ama eder..

Serenler
30-06-2009, 22:45
Bu bahar klima için epey araştırma yaptım.
Sonuçta Toshiba ve mitsubishi markaları öne çıktı.
Fiyat avantajı olarak Mitsubishi'yi seçtim.
Ekonomik ve sessiz.
Memnunum yani...

bourbon
30-06-2009, 23:33
Sıemens 1ZM 12900.Isıyı kaliteli ve hızlı bir şekilde değiştirmesinin yanında sessizliğinden de çok memnunum.

ooz
30-06-2009, 23:59

Vestel gerçeği bir yana; neden hiç arçeliğin falan ismi geçmemiş?

Bende alıcam bir klima.. 12000'lik alıcam aynı şekilde.. Yalnız sorun şu: Evimizin dış cephesine siding yapıldı.. Strafor falan var.. Dış üniteyi takmak istediklerinde, ciddi bir sorun çıkar mı? Sidingten önce takılması çok kolaydı.. Ama siding olması sorun çıkarır mı? Ya da ek bir maliyet?

Bende de bir beko vardı. o da suyu içeri veriyordu. sonradan anladık ki tahliye borusunu klimadan yükseğe takmışız:mut:
aşağı bırakınca boruyu düzeldi tabi:)
ona dikkat edin...

strafor da sorun yaratabilir.direk duvara monte etmenin bir yolunu bulun. sağlam gibi görünse de sonradan motor kayabilir strafordan.

murtaza
01-07-2009, 10:45
Toshiba - RAS 16 SKVR INVERTER DAISEIKAI Soğutma: 17100 Btu/h liste fiyatı:2906 TL
Toshiba - RAS 13 SKVR INVERTER DAISEIKAI Soğutma: 14000 Btu/h liste fiyatı:2448 TL

Salon 20 m2 diğer odalara da etki etmesi hafifte olsa serinletmesi tezine göre ihtiyacın üstünde BTU almak daha anlamlı olacak mı?_. Peki cihazın sadece salonda kullanılması durumunda büyük kapasite daha ekonomiklik mi sağlar? yoksa tam tersine daha büyük cihaz olduğu için daha çok enerji sarfiyatı mı yapar?

DEVadam
01-07-2009, 11:52
Evin geneline etki etmesini istiyorsanız orta bir noktaya taktırmalısınız klimayı.

Düşük kapasiteli cihaz taktırırsanız evin geneline etki etmesi için daha uzun süreli çalıştırmak zorunda kalırsınız. Yüksek kapasiteli cihaz tercih ederseniz aynı sonucu daha kısa sürede alırsınız, sürekli veya uzun süreli çalıştırmak zorunda kalmazsınız.
Marka ve kalite olarak Mitsubishi en iyi tercih olacaktır.

Benim tercihimi sorarsanız; Mitsubishi (A) sınıfı klima, evin geneline etki edecek orta bir noktaya montaj, yüksek kapasiteli cihaz. Ayrıca kışın ısınma amaçlı olarak ta kullanabilirsiniz, doğalgazdan daha ekonomik ve etkili bir sonuç elde edersiniz.

murtaza
01-07-2009, 12:04
İnternette baktığım ve okuduğum kadarıyla Toshiba biraz daha kaliteli ve farklı öne çıkan özellikleri var(teknik anlamda). Farkı/etkisi çok mu derseniz bunu kullanınca göreceğiz. aynı şekilde Mitsubishi'nin bu ürününü (http://www.hepsiburada.com/mitsubishi-electric-msz-ge35va-delux-power-duvar-tipi-split-klima/productDetails.aspx?categoryid=17453&productid=evmitsumszge35va#tablnk) yakın bulmuştum. fiyat farkı varmı var. ama yapılan yorum şu şekilde.
alıntı:
MSZ-GE35VA ii klima güsel klima uygun 1 klima
MSZ GE serisinde PAM inverter war. PWM yok. 2 si birden zaten yok. Anlatmıştım.
MSZ-Ge nin Toshibadaki Eşleniği SKV cihazlardır. SKVR deildir SKVR msz-ge den üstün 1 cihaz her yönüyle.
Msz-GE de SKV ye göre. Hybrid inverter yok,Vektör kontrol yok,PWM yok. Geri kalan özellikler birbirine benzer. Ge-35VA nin EER si 4,05 COP 4.19, yanlız fiyatı 2100-2200 civarlarında. sKv ise 1600 civarlarında.
eğer 1 üst kademeye çıkarsan Toshibada SKVR olucaktır 2448 tl de SKVR dir.

DEVadam
01-07-2009, 12:09
Klimanın ikinci eli yoktur, yani alacağınız cihazın ilk ve son kullanıcısı siz olacaksınız. Kalite olarak iyi, teknik olarak sorun çıkarmayacak bir cihaz tercih ederseniz uzun yıllar kullanırsınız.

DoğuTürk
01-07-2009, 12:11
mitsubishi

murtaza
01-07-2009, 13:32
http://www.sikayetvar.com/index.php?ara=mitsubishi+klima&s222.x=0&s222.y=0&loc=ara
http://www.sikayetvar.com/index.php?ara=toshiba+klima&s222.x=0&s222.y=0&loc=ara

Ürün almadan önce yukardaki gibi sitelere girerek mevcut memnuniyetsizlikleri görmek ve öncesinde nasıl davranacağımıza karar vermemiz açısından önemli.

remain35
01-07-2009, 13:33
mitsubishi

kesinlikle.. ama heavy olan değil electric olanı başka deyişle iklimsa larınki değil klipma plus ın sattıklarından.arada gerçekten fark var işyerimde heavy kullanıyorum eve electric aldım gerek tasarruf gerekse performans açısından gerçekten farklı.

WaX
01-07-2009, 15:32
1- york ---- demırdokum york degıl! made ın ABD olandan bahsedıyorum!
2-daiken
3-panasonic
4-mitsubishi
5-toshiba

ve hangı marka alırsan al INVERTER ozellıgı olsun!

yok A sınıfı yok bılmem ne sertıfıkalı INANMAAAA... INVERTER ozellıgı ıllakı olsun!

gemici
01-07-2009, 15:35
1- york ---- demırdokum york degıl! made ın ABD olandan bahsedıyorum!
2-daiken
3-panasonic
4-mitsubishi
5-toshiba

ve hangı marka alırsan al INVERTER ozellıgı olsun!

yok A sınıfı yok bılmem ne sertıfıkalı INANMAAAA... INVERTER ozellıgı ıllakı olsun!

o neyse............

murtaza
01-07-2009, 16:00
inverterli olsun iyi ama çok kullanacaksanız diyorlar. ilk soğutma süresinde aynı enerjiyi tüketiyorlarmış sanırım

WaX
01-07-2009, 17:58
inverterli olsun iyi ama çok kullanacaksanız diyorlar. ilk soğutma süresinde aynı enerjiyi tüketiyorlarmış sanırım

herkes bısey dıyebılır nede olsa agzı olan konusuyor!

kısa ve oz anlatayım:

butun klımalar(ınverter yada degıl) ılk kalkma anında demeraj akımı olarak baya bı guc ceker sonra rolantıye oturur!

eger sen klımayı cok sıcak oldu dıye kapatır acarsan yada beklemeye alırsan normal klıma elektrık hattını somurur!
ama ınverter olursa senın ıc unıte dururken dıs unute rolantıde calısır! takı sen tekrar komut verene kadar!

bu rolantıde calısması cok kucuk oranlarda hattına yansır!

evet cok kullanırsan dıye bı tabır vardır herzaman! sen bu klımayla 1 saat ısınmak ıcın kullanıp yatacaksan gıt quarz soba al ...

ha ben bu klıma ıle enaz 3-5 saat ısınırım dıyosan gıt ınverter klıma al!

normal elı ayagı duzgun klıma :1500-2000 arası bunların ınverter olanları
2500-3000 arası! alırken bıraz fazla para odersın ama uzun vade dusun boyle seylerı alırken.. baya bı cebıne ılerde para kalır temın ederım!!!

UCUZ ALACAK KADAR ZENGINIM DIYORSAN O AYRI TABI!

sogutma ısıne gelınce sogutmada klımalar fazla enerjı tuketmez hepsı hemen hemen aynı tabı ınverter bıraz daha azdır dıye tahmın edıyorum hıc denemedım olcmedım!

onemlı olan ISINMAK!

murtaza
01-07-2009, 20:32
Isınmak tabiki takıldıktan sonra olacaktır. Ama asıl amaç istanbulda sıcağı nemi azaltmak. salona konulup sonrasında diğer bir odayı, antreyi de az da olsa etkilemesi aynı hava şartına getirmesi beklenemez. dediğiniz gibi bir süre sonra rolantiye alması lazım enerji tasarrufu sağlayabilmesi için. bunu içinde btu tahmini sanırım önemli. internette birisinin şikayeti vardı sanırım. büyük kapasiteli (btu) almışlar ihtiyaçtan 6-7 dakikada bir devreye girip çıkıyor faturayı kabartıyor şeklinde yorum yapmış. 2.500 tl şuan gözden çıkarmaya karar verdim(dediğin gibi 1000-1500'e normal güzel bir klima alınabiliyor) uzun vade de ve inverter'in amaca uygun olduğu şekilde kullanabilirsem güzel olacak. mantık olarak şöyle düşünüyorum. gün içinde salonun kapısı kapalı şekilde kullansam btu kapasite ihtiyacı 20 m2 bir yer için 9000 bile yeterli gibi. ama 14 bin veya 16 bin btuluk olanından alırsam.
-salonda gündüzleri kapı kapalı şekilde bu 14 veya 16 bin btu'luk cihaz buraya çok gelirde enerji tasarrufu yerine daha çok mu çalışır?
-akşamları gece yatmadan öncesinde 2-3 saat öncesi artık ne kadar olursa olsun gündüz güneşi bitti vs.salonun kapısını açarsak antre ve diğer oda da biraz serinlesin diye bu sefer klima full güçte ayarlanmış olduğu dereceye kadar çalışmaya devam edecek. ha 1 saatte olursa bu iş(ortamın istenen dereceye gelmesi) güzel(gerçi ortamın mevcut hava sıcaklığına göre değişir).
-bazen istanbulda sıcaktan çok istanbulda ikamet edenler bilir bunaltıcı nem olur cihazın nem alma fonksiyonu çalıştırılsa bile ortam konforlu bir hale geliyor. nem alma fonksiyonunda daha mı az enerji tüketir daha mı çok tüketir.?

3 konu hakkında çelişki içindeyim.

reha kaya
01-07-2009, 21:12
İzmirle veya Antalya ile kıyaslanarak, klima tavsiyesi İstanbul için alınmaz.

O bölgelerde kolaylıkla ısınmada düşünülebilir., fakat İstanbul için ısınma sadece takviye ve ılık günlerde kullanmak amaçlı olabilir.

İzmirli arkadaşlarımız karda otomobil kullanmayı bile bilmez, İstanbulda, klimayla ısınmayı düşünüyorlar. Tuna nehrinden gelen buzun, boğazı bir tarihlerde tıkadığından da haberleri yok, tabiki.

Hey, Yarabbim ya.

murtaza
01-07-2009, 21:34
http://www.klimam.com/klima.asp?UrunID=6029
Su Soğutmalı Dış Ünite RWEYQ20M - R410 (Isı Geri Kazanımlı)
buyrun farklı bir ürün daha

WaX
07-07-2009, 10:12
Isınmak tabiki takıldıktan sonra olacaktır. Ama asıl amaç istanbulda sıcağı nemi azaltmak. salona konulup sonrasında diğer bir odayı, antreyi de az da olsa etkilemesi aynı hava şartına getirmesi beklenemez. dediğiniz gibi bir süre sonra rolantiye alması lazım enerji tasarrufu sağlayabilmesi için. bunu içinde btu tahmini sanırım önemli. internette birisinin şikayeti vardı sanırım. büyük kapasiteli (btu) almışlar ihtiyaçtan 6-7 dakikada bir devreye girip çıkıyor faturayı kabartıyor şeklinde yorum yapmış. 2.500 tl şuan gözden çıkarmaya karar verdim(dediğin gibi 1000-1500'e normal güzel bir klima alınabiliyor) uzun vade de ve inverter'in amaca uygun olduğu şekilde kullanabilirsem güzel olacak. mantık olarak şöyle düşünüyorum. gün içinde salonun kapısı kapalı şekilde kullansam btu kapasite ihtiyacı 20 m2 bir yer için 9000 bile yeterli gibi. ama 14 bin veya 16 bin btuluk olanından alırsam.
-salonda gündüzleri kapı kapalı şekilde bu 14 veya 16 bin btu'luk cihaz buraya çok gelirde enerji tasarrufu yerine daha çok mu çalışır?
-akşamları gece yatmadan öncesinde 2-3 saat öncesi artık ne kadar olursa olsun gündüz güneşi bitti vs.salonun kapısını açarsak antre ve diğer oda da biraz serinlesin diye bu sefer klima full güçte ayarlanmış olduğu dereceye kadar çalışmaya devam edecek. ha 1 saatte olursa bu iş(ortamın istenen dereceye gelmesi) güzel(gerçi ortamın mevcut hava sıcaklığına göre değişir).
-bazen istanbulda sıcaktan çok istanbulda ikamet edenler bilir bunaltıcı nem olur cihazın nem alma fonksiyonu çalıştırılsa bile ortam konforlu bir hale geliyor. nem alma fonksiyonunda daha mı az enerji tüketir daha mı çok tüketir.?

3 konu hakkında çelişki içindeyim.

20mkare yer ıcın 9000btu cok dusuk kalır! 18000 lık almanı onerırım! hele kapıyı acınca hıc bı ıse yaramaz!

yuksek btu alan arkadaslarda su problemı yasamıstır! yogun sıcak yada soguk ufak metrajlı odada karsı duvara carpıp gerı donusunde klımanın termostatına carptıgı ıcın klıma odayı soguttugunu yada ısıttıgını zanneder ve durur! o yuzden atalarımızın dedıgı gıbı HERSEYIN FAZLASI ZARAR...

İzmirle veya Antalya ile kıyaslanarak, klima tavsiyesi İstanbul için alınmaz.

O bölgelerde kolaylıkla ısınmada düşünülebilir., fakat İstanbul için ısınma sadece takviye ve ılık günlerde kullanmak amaçlı olabilir.

İzmirli arkadaşlarımız karda otomobil kullanmayı bile bilmez, İstanbulda, klimayla ısınmayı düşünüyorlar. Tuna nehrinden gelen buzun, boğazı bir tarihlerde tıkadığından da haberleri yok, tabiki.

Hey, Yarabbim ya.

Sn kaya ne ısım olur benım karda kendı otomobılımın ustunde... taksı ve toplu tasıma aracı kullanırım! bu arada sızın gordugunuz 3 senelık kar yagısını ben yasadıgım bazı yerlerde 1 ay ıcınde gordum o yuzden sızın kar ve soguk anlayısınız le benımkı baya fark edıyorkı klıma tavsıyesı ederkende
arcelık beko yazmadım

orda yazdıgım her klıma -15 derecede tam kapasıte ısıtma yapabılıyor ve oda sıcaklıgını 27-30 derece arasına cıkarabılıyor!
ıstanbul da -15-20 yı her zaman yasadıgınızı bana soylemeyınız lutfen!

murtaza
09-07-2009, 08:37
selamlar, 14000 btu toshiba 13 skvr inverter daiseikai aldım. salona oldukça yetiyor. akşamlarıda kapıyı açınca ortamın havasını tam istediğim gibi yapıyor.

rasputin46-2
09-10-2009, 17:50
vestel ,demirdöküm markalarından uzak dur sesli çalışır....arçelik tavsiye derim....

mahmut1
12-10-2009, 12:25
İki yıldır AİRFEL kullanıyorum hem ısınmada hemde soğutmada hiçbir sorunla karşılaşmadım kışın eksi ona kadar düşüyor bizim buralar.Çok soğuklarda buzlanma yapsada bir kaç dakika içinde çözülüyor.

Fulu
12-10-2009, 14:21
Kanımca klima seçilirken en önemli kıstas klimanın ne oranda kullanılacağıdır.Eğer hem ısıtma hem soğutma amaçlı günde 2-3 saatten fazla kullanma amacında iseniz farklı markaları, kırk yılda bir işime yarar derseniz farklı markalar tercih edilmeli. Mümkün olduğunca yüksek btu seçimi uzun vadede daha az sıkıntı ile karşılaşmanızı sağlar.Ayrıca servis hizmetini lütfen gözardı etmeyiz, basit bir teknolojisi olmasına rağmen sıcaklarda yanarken haftalar sonrasına randevu veren firmalar ve servisleri mevcut.