PDA

View Full Version : Küçük Lokantalar

mahpiuluta
22-06-2008, 20:43
Merhaba,

Bu konuyu açmamdaki amaç küçük ama bir geçmişi olan tadını, hizmetini sevdiğimiz küçük esnaf lokantalarını, köftecilerini, tatlıcılarını hatırlamak, bu adresleri birbirimizle paylaşmak ve onları modern zamanın tozlu raflarına çocukluğumuzun bakkalları gibi göndermemek.

Türkiye'nin her ilinde bildiğiniz bu mekanları paylaşmanız ricamdır. Ama lütfen artık büyük işletme moduna girmiş, ünlü olmuş yerlerden değil de, kenarda köşede kalmış saklı yerlerden bahsedelim.

Teşekkürler...

mahpiuluta
22-06-2008, 20:48
İlk adres benden...

İstanbul Sirkeci. Nimet Abla milli piyango satıcısının karşısında

Beceren Köftecisi.

Ben 15 senedir her Sirkeci'ye gittiğimde tokda olsam en az yarım porsiyon yerim. Diğer köfte türlerinden çok farklıdır. Farkı sanıyorum baharatında. Ufacık bir dükkan. İki garson vardır. 15 senedir aynıdır. Kasadaki Muhsin abi aynıdır. Sadece saçları artık beyazlamaya başlamıştır.

Afiyet olsun...

engosti
22-06-2008, 20:54
Bir tane adreste benden

Lokantanın ismini hatırlayamıyorum fakat, Cerrahpaşa Hastanesi'nin hemen alt tarafındaki caddede bulunan Kuru Fasulyeci, sadece kuru fasulye yaparlar iri iri fasulye ile tavsiye ederim. Sanırım İsmi de Kuru Fasulyeci.

pinky
22-06-2008, 20:55
Köfte, Piyaz, Ayran
Merkez Efendi Sokak No.33
Merkez Efendi Kabristanı Arkası

kemal
22-06-2008, 21:18
Süleymaniye Camii'nin avlusunda tam köşedeki lokanta.

Kuru fasulyesi bir tanedir. (Erzincan'dan gelir.)

Geçmişi vardır.

Ünlülerin o mekanda çekilmiş çerçeveli fotoğrafları duvarda durur.

Esnaf işidir.

VOLVO
22-06-2008, 21:24
İlk adres benden...

İstanbul Sirkeci. Nimet Abla milli piyango satıcısının karşısında

Beceren Köftecisi.

Ben 15 senedir her Sirkeci'ye gittiğimde tokda olsam en az yarım porsiyon yerim. Diğer köfte türlerinden çok farklıdır. Farkı sanıyorum baharatında. Ufacık bir dükkan. İki garson vardır. 15 senedir aynıdır. Kasadaki Muhsin abi aynıdır. Sadece saçları artık beyazlamaya başlamıştır.

Afiyet olsun...

Süper bu topik benim için. Özellikle hakemin üzerine oturma arefesindeyken (muhtemel birçoğunuz anlamıyacak bunu:he: )

Yukarıdaki restoran güzel dostum da ismi ürkütücü:):)

Tikitizi koysalardı ya ismini (bunu da anlama ihtimali düşük:he:)

Not.Detaylar Milli takım topiğinde:super:

mahpiuluta
22-06-2008, 21:28
:))

Valla Sn Volvo haklısınız. Bende arkadaşlarımı götüremiyorum.
Nereye gidiyoruzun cevabını verir vermez kaçıyorlar:)

not: tikitizi şu arap spikerdenmi acaba? Çünkü o adamın take it easy dediğini sanmıyorum.

mahpiuluta
22-06-2008, 21:32
Sn Engosti..Katkınız için teşekkürler..Geçen gün yürürken gördüm bende onu ama deneyemedim..Tavsiyeniz üzerine en kısa zamanda deneyeceğim.

Sn Pinky..Merkez Efendi köftecisinin adresi için teşekkürler..Adını çokca duyduğum halde gidememiştim..Fasülyecinin ardından oradayım:)

Sn Kemal..Erzincanlı Ali Baba sanıyorum bahsettiğiniz..Üniversitede iken giderdik..Hakikaten lezeetlidir fasülyesi..

VOLVO
22-06-2008, 21:34
:))

Valla Sn Volvo haklısınız. Bende arkadaşlarımı götüremiyorum.
Nereye gidiyoruzun cevabını verir vermez kaçıyorlar:)

not: tikitizi şu arap spikerdenmi acaba? Çünkü o adamın take it easy dediğini sanmıyorum.

Bravo dostum:super::super: Ancak biz anlamını biraz genişlettik:he:

Gerçekten hiç aklıma gelmemişti.Hadi tek başımıza gideriz de bir bayan arkadaşımıza nasıl deriz ..... 'de buluşalım diye:he::he:

En iyisi Filibe Köftecisine götürmek arkadaşları:beurk::beurk:

mahpiuluta
22-06-2008, 21:37
İkinci adres...

Sirkeci..Cağaloğlu'na çıkan caddeden Büyük Postahane'nin olduğu sokağa döner, postahaneyi geçtikten sonra ilk soldaki yokuştan yukarı çıkarsanız (yokuşta çakmakçılar vardır) yokuşun en sonunda soldaki dükkanda arnavut ciğeri satan ufak bir dükkan vardır. Oturmak isterseniz ve şanslıysanız dükkanın önündeki iki küçük tabureden birine oturabilirsiniz..13:00 den sonra ciğer kalmaz.

Afiyet olsun...

VOLVO
22-06-2008, 21:38
Dünyadaki hiçbir lüks lokantayı sıcak,sevimli, lezzetli küçük bir esnaf lokantasına değişmem. Çok samimi olarak söyluyorum bunu:cool:.

Süslü tabaklar, şık garsonlar, kapıda karşılayan kadın görevliler falan filan çok itici geliyor.Hele o süslü tabaklar.Kenarda soslarla çizgiler ortada ne olduğu belli bile olmayan küçücük porsiyon yemekler:grrr:.

Şöyle bir nar gibi kızarmış köfte yanında çoban salata, bir kuru-pilav yanında piyaz herşeye bedeldir,hayatın anlamıdır.:super:

Sanırım acıktım:cry::cry::cry:

mahpiuluta
22-06-2008, 21:40
Köfteci de abi...Ayrıntı verme:)

Filibe Köfteciside çok iyidir ama çok meşhur diye yazmamıştım.

İstanbul'da çok Filibe Köftecisi vardır ama hası yine Cağaloğlu'na çıkan yokuşun başında solda ufak bir dükkandır. Oturmak için burada daha şanslısınız. Sanıyorum ülkenin en iyi köftecisi seçildiler.

pinky
22-06-2008, 21:53
Köfteci de abi...Ayrıntı verme:)

Filibe Köfteciside çok iyidir ama çok meşhur diye yazmamıştım.

İstanbul'da çok Filibe Köftecisi vardır ama hası yine Cağaloğlu'na çıkan yokuşun başında solda ufak bir dükkandır. Oturmak için burada daha şanslısınız. Sanıyorum ülkenin en iyi köftecisi seçildiler.
Ankara Caddesinde

JAKO
22-06-2008, 22:31
İSMET BABA BALIKÇISI

BALIK GÜNLÜK, KREDİ KARTI VE OTOPARK YOK
İsmet Baba'da balıklar günlük alınıyor. Öyle ki biraz geç gittiğinizde ellerindeki balıklar tükenmişse "balığımız kalmadı" diye size hatırlatma yapılıyor. Hepsinin lezzetli olduğu mezelerden özellikle pilaki ve böreği pek meşhur. Mezeler, içkiler, balık, tatlı ve kahveden oluşan bir rakı sofrası için kişi başı ortalama 12-15 milyon civarında bir hesap ödeniyor. Bu rakam yenilen meze çeşidinin fazlalığına ve balığın türüne göre artabiliyor.

Balığın mevsimine göre her çeşidinin taze olması, özenle pişirilip servis edilmesi ve müşterilere müşteri gibi değil birer konuk olarak bakılması İsmet Baba'yı farklı kılıyor.

Kredi kartı geçmiyor ve otopark yok. Araba ile giderseniz sokağa park etmeniz gerekiyor. Kandillerde ve ramazan ayı boyunca kapalı. Diğer günler 12:00-23:30 saatleri arasında açık. Haftasonu rezervasyon yapılmıyor. Yer bulabilmek için 19:00 gibi gitmek gerekiyor. Bununla birlikte hafta içi rezervasyon kabul ediliyor.

İSMET BABA RESTAURANT
İcadiye Cad.No: 96-98
Tel: 216- 333 12 32 / 341 33 75

mahpiuluta
22-06-2008, 22:36
İlgisi olmasada ilginç olan bir bilgiyi yazmak istedim.

Eminönü'nde satılan balık ekmeğin balığının aslında köpekbalığı olduğunu biliyormuydunuz?

Köpekbalıkları temizlenip çavelya adı verilen sepetlere doldurulup balık ekmekçilere satılırmış.

Alıntı:Atlas İstanbul 2005

JAKO
22-06-2008, 22:44
Sn. mahpiuluta,
O balık ekmekçilerin, denizden kova ile su alıp balık temizlediklerini gördükçe, iğrendim vaktiyle. Dönüp bakmam bile. Köpek balığı değil de, ithal uskumru denilen balıkları yağ içinde kızartıp veriyorlar, son derece sağlıksız.

mahpiuluta
22-06-2008, 22:48
Sn Jako,

Bende en son 15 yaşında yemiştim balıkçılardan bir daha yemedim.

Köpekbalığı zamanları 1970 lermiş.

Bu arada itiraf etmeliyim ki hijyen çoğaldıkça tat azalıyor.

JAKO
22-06-2008, 23:08
Üsküdar Bağlarbaşında, eski dilek sinemasının tam karşısında, ayder lokantası var. Kurufasulyesi ünlüdür. Şile fasulyesini ve karadeniz fasulyesini tadanlar, bilenler, malzemelerini ayder yaylasından getirten bu lokantanın müdavimleri.

pinky
22-06-2008, 23:33
Üsküdar Bağlarbaşında, eski dilek sinemasının tam karşısında, ayder lokantası var. Kurufasulyesi ünlüdür. Şile fasulyesini ve karadeniz fasulyesini tadanlar, bilenler, malzemelerini ayder yaylasından getirten bu lokantanın müdavimleri.
Ben gitmedim ama bir sınıf arkadaşım burasını çok methetti.

cetvel
23-06-2008, 00:43
Sirkeci Garının arka tarafında Hocapaşa diye bir semt vardır ve Hocapaşa Camii'nin çevresinde pekçok esnaf lokantası vardır. Bunların içinde en beğendiğim lokanta Balkan Lokantası'dır. Sulu yemek'te ucuzluk anlamında üstlerine başka lokanta yoktur. Ucuz ama kaliteden de ödün vermezler, öğleden sonra yemek bulamazsınız... En üç hafta önce gittiğimde çorba yanlış hatırlamıyorsam 0.95 ytl idi ama kocaman bir kase çorbaydı.

Bir de Hocapaşa camii'nin karşısında Kasap Ahmet var, önceleri et satarken sonradan lokanta kısmını da hizmete sokmuşlar ve odun ateşinde döner olmak üzere kebap ağırlıklı yemek sunuyorlar.

Hocapaşadaki bu lokantaları pekçoğumuz bilmezken yurtdışından gelen turistler akın akın gelmekteler ve değişik Türk yemeklerini tatmaktadırlar. Size de tavsiye ederim.

cetvel
23-06-2008, 00:51
Bir de tadını unutamadığım bir kebapçım vardı... Adana'da askerlik yaparken çarşı izinlerinde, yanlış hatırlamıyorsam Küçüksaat semtinde Mardinli bir kebapçı bulmuştum. Acayip güzel kebap yapardı, salaş mı salaş, burası lokanta mı dedirtecek bir yerdi ama hem müşterisi eksik olmazdı hem de telefonla siparişlere yetişmeye çalışırlardı.

Acı biber turşusunu yedikçe ağzımdan ateş fışkırır, gözlerimden yaş boşalırdı, bu durum Mardinli ustanın hoşuna giderdi ve "Istanbulda böylesini bulamazsın, hele şunu da bir ye asker kardeşim" deyip biberleri masaya gönderirdi.

Kebapçıdan sonra Tatlıcı çarşısına gidip tıka basa tatlı yerdim ama sokağı pek hatırlamıyorum, hatırlayanlar yazarsa çok makbule geçecek...

Ne günlerdi ahhh ahh... Adananın kebapları!...

JAKO
23-06-2008, 01:41
Modoko camisinin karşısında salaş minik bir yer, Antepli Çekic'in yeri. Kebapçı. Dudullu Bostancı yolu üzerinde.

mahpiuluta
23-06-2008, 08:59
Evet arkadaşlar ağzımın sularına hakim olamamaya başladım:)

Aksaray Sofular semtini bilen bilir. Vatan caddesine Aksaray yönünden girdikten sonra metro istasyonu geçilir ve sağa Fatih'e doğru dönülür. Ragıp Bey sokak zaten kebapçılarla doludur. Bizim yıllardır edindiğimiz tecrübe sonucu Doyum Kebap'a gidiyoruz. Öncen gelen bostanenin tadına mutlaka bakın...

KARADENIZ
23-06-2008, 10:09
Evet arkadaşlar ağzımın sularına hakim olamamaya başladım:)

Aksaray Sofular semtini bilen bilir. Vatan caddesine Aksaray yönünden girdikten sonra metro istasyonu geçilir ve sağa Fatih'e doğru dönülür. Ragıp Bey sokak zaten kebapçılarla doludur. Bizim yıllardır edindiğimiz tecrübe sonucu Doyum Kebap'a gidiyoruz. Öncen gelen bostanenin tadına mutlaka bakın...

sevgili Mahpiuluta...

biz burda bildigin somun ekmegine bile hasret ken , bunlari inadina mi yapiyorsunuzzzz :grrr::grrr::grrr::grrr:

yaww kardesim yazmayin soyle.. deli edeceksiniz buralarda bizi,,:he::he:
hepinizin eline saglik..
selamlar....

mahpiuluta
23-06-2008, 21:27
Sevgili Karadeniz,

hocam senin oradada ne nimetler vardır ya sen bir araştır. Merak ediyorum mutlaka ilginç bişeyler vardır...

Bugun Sn Engosti'nin bahsettiği mekana gittim sanırım. Adı Enfes'miş. Fasuli'nin kökü buraya dayanıyormuş. İçerisi hıncahınç dolu idi. Toplamda sanırım 7-8 masa vardı. Duvarda aklınıza kim gelirse...

Zevkler tartışılmaz tabi ama ben yeterli bulamadım. Zaten fasulyem ünlü diyenler bence iki şeye odaklanıyor. Bolca tereyağ koymak ve uzun süre pişirmek. Lezzet tereyağından ve fasulyenin güzel olmasından, helva kıvamıda uzun süre pişmesinden kaynaklanıyor. Tadımlıkda köfte aldım ama o da iyi değildi bence.

Fasulye bence biraz diri ve az yağlı olmalı. Bir tane Fındıkzade'de Odabaşı'nda var pastırmalı yapar ama şu anda adını hatırlayamadım. Bulup yazıcam.

Enfes'i denemek isteyenler için adres Samatya Cd. No:45

Afiyet olsun...

guneysu
23-06-2008, 21:46
adatepe kızılay yanında küçük bir mekan pilita .. enfes karadeniz pidesi yapıyor.. salaş bir yer önünde küçük bir bahçe ve 4 masası var.. 2 tanede içerde var.. pide ye beni diyor..
tavsiye ederim

mahpiuluta
24-06-2008, 07:38
Sevgili Güneysu abi pide demişken, İstanbul'dan bir adres vereyim...

Saraçhane'den Fatih'e doğru döndüğünüzde ana caddenin bir paralelinde İtfaiye'nin olduğu tarafta Fatih Camii'ne doğru giderken sağda bir Trabzon Pidecisi vardır...Benim İstanbul'da yediğim en iyi pideyi yapar...Pidenin yanına da halis Trabzon tereyağını koyar, gelince pidenin üstüne sürersiniz...

Afiyet olsun...

mahpiuluta
24-06-2008, 23:03
Nereye diye çıksam yollarım Sirkeci'ye çıkarıyor beni.

Bugünde öğlen Sirkeci'ye gitmişken Hocapaşa'ya uğrayayım dedim.

Şöyle bir bakındım, sevgili Cetvel'in bahsettiği Balkan Restorantın önünden geçip Adapazarı Islama Köftecisi Battal Usta'da karar kıldım.
Fena değildi ama köftelerin daha iyi olması gerekirdi, yine de ha diyince ıslama köfte bulamayanlara alternatif olabilir. Fiyat uygun bir köfte bir su 5,5 ytl.

mahpiuluta
24-06-2008, 23:17
Bir de Çılgın Ali'si vardır Sirkeci'nin.

Çiğköfteci Ali.

Ünlü 4.Vakıf Han'ın karşı sokağında bir hanın içinde bulgurdan yapardı köfteyi.

Ramazanda özellikle kuyruk olurdu.

Ali sürekli konuşurdu, hikayeler anlatırdı.

Arada sırada tezgahın arkasından çıkar elinde çiğköfte ile,

sıranın en arkasındakine yedirirdi.

hey gidi hey!

Son zamanlarda görmedim ama mutlaka oralarda bir yerdedir eminim...

dboss
24-06-2008, 23:23
Sirkeci Garının arka tarafında Hocapaşa diye bir semt vardır ve Hocapaşa Camii'nin çevresinde pekçok esnaf lokantası vardır. Bunların içinde en beğendiğim lokanta Balkan Lokantası'dır. Sulu yemek'te ucuzluk anlamında üstlerine başka lokanta yoktur. Ucuz ama kaliteden de ödün vermezler, öğleden sonra yemek bulamazsınız... En üç hafta önce gittiğimde çorba yanlış hatırlamıyorsam 0.95 ytl idi ama kocaman bir kase çorbaydı.

Bir de Hocapaşa camii'nin karşısında Kasap Ahmet var, önceleri et satarken sonradan lokanta kısmını da hizmete sokmuşlar ve odun ateşinde döner olmak üzere kebap ağırlıklı yemek sunuyorlar.

Hocapaşadaki bu lokantaları pekçoğumuz bilmezken yurtdışından gelen turistler akın akın gelmekteler ve değişik Türk yemeklerini tatmaktadırlar. Size de tavsiye ederim.

Kasap Osman olmasın o arkadasım

guneysu
24-06-2008, 23:27
Sevgili Güneysu abi pide demişken, İstanbul'dan bir adres vereyim...

Saraçhane'den Fatih'e doğru döndüğünüzde ana caddenin bir paralelinde İtfaiye'nin olduğu tarafta Fatih Camii'ne doğru giderken sağda bir Trabzon Pidecisi vardır...Benim İstanbul'da yediğim en iyi pideyi yapar...Pidenin yanına da halis Trabzon tereyağını koyar, gelince pidenin üstüne sürersiniz...

Afiyet olsun...

anadolu yakasında tepeüstünde ikea nın orda.. lider pide var.. istanbulda 1 numaradır..
pilita pideyide onun ustası açmış adatepe kızılayın yanında.. süper yapıyor.. nar gibi kızaracak pide.. pidesi etli olacak..:super:

ozim
24-06-2008, 23:35
Sarıyer Çayırbaşı benzinci arkasında Pideban diye bir mekan var.

Tum malzemesini Karadenizden getirir.Benim şimdiye dek gordugum en iyisi bu.

Zamanında salaş kucuk bir yerken unluler gele gide bayagı buyudu.

Hesaplıdır da,4 kişi patlayana kadar yesen 40 ytl hesap gelmez.

Diğer bahsedilen pidecilere yolum dusunce gidecegim.Kıyaslama acısından.

Kıtır kıtır lahmacun yapan bir yer tavsiye edebilen olur mu?

cetvel
25-06-2008, 00:49
Kasap Osman olmasın o arkadasım

doğrudur olabilir... orayla ilgili isim konusunda bir takıntımız var nedense! :he:

daha önceki gitmelerimizde, her nedense sürekli kasap ahmet diye diye, arkadaşlar arasında, oranın adı kasap ahmet kalmıştı... düzelttiğin için teşekkürler çünkü millet hocapaşaya gidip kasap ahmeti arayıp bulmayacaktı... kasap osman da havasını alacaktı!... :super: tekrar teşekkürler...

gemici
25-06-2008, 01:04
kandilli iskelesi.........suna nın yeri......

PARK
25-06-2008, 01:10
Kavacık'tan polonezköy yoluna gidişte 2. km'de BURSA LENGER İSKENDER ad'lı çok kaliteli bir mekan var eğer İskender Kebabının tadına varmak istiyorsanız mutlaka uğrayınız...

Hem İstanbul Boğazının Karadenize açılış manzarası da dehşet...

JAKO
25-06-2008, 01:37
Apik işkembecisi hala duruyormu acaba. En son yirmi yıl önce gittim. Beyoğlunda asmalimesçitten başlayan muhabbet gecemiz, kalyoncukulluğundaki hasır lokantasından sonra, apik işkembecisinde sabaha doğru bitiyordu.

FNT
25-06-2008, 01:45
Bir de Çılgın Ali'si vardır Sirkeci'nin.

Çiğköfteci Ali.

Ünlü 4.Vakıf Han'ın karşı sokağında bir hanın içinde bulgurdan yapardı köfteyi.

Ramazanda özellikle kuyruk olurdu.

Ali sürekli konuşurdu, hikayeler anlatırdı.

Arada sırada tezgahın arkasından çıkar elinde çiğköfte ile,

sıranın en arkasındakine yedirirdi.

hey gidi hey!

Son zamanlarda görmedim ama mutlaka oralarda bir yerdedir eminim...

-Doktor, sen niye dün gelmedin?
-Çocuk, tut diyorum sana şunu, ya tutsana!
-Buyur abi de, buyur abi desene kardeşim, Allah Allah!
-Hoşgeldin doktor. Dümenden hoşbuldum de...
-Niye tutmuyorsun, bir de çırak olacaksın.
-Böyle iyi mi yoksa acıyı yanına mı bırakayım abi?

Aynı yerde duruyor, Ali, Metin, Çetin (İkiz Metin ile, kelinden ayırdediyorum ikisini)...

PARK
25-06-2008, 01:51
Apik işkembecisi hala duruyormu acaba. En son yirmi yıl önce gittim. Beyoğlunda asmalimesçitten başlayan muhabbet gecemiz, kalyoncukulluğundaki hasır lokantasından sonra, apik işkembecisinde sabaha doğru bitiyordu.

Duruyor abi Dolapdereden Taksime çıkan yokuşun hemen başında...

Vestel'in yanında...:)

mahpiuluta
25-06-2008, 07:11
-Doktor, sen niye dün gelmedin?
-Çocuk, tut diyorum sana şunu, ya tutsana!
-Buyur abi de, buyur abi desene kardeşim, Allah Allah!
-Hoşgeldin doktor. Dümenden hoşbuldum de...
-Niye tutmuyorsun, bir de çırak olacaksın.
-Böyle iyi mi yoksa acıyı yanına mı bırakayım abi?

Aynı yerde duruyor, Ali, Metin, Çetin (İkiz Metin ile, kelinden ayırdediyorum ikisini)...

Eyvallah üstat:)

mahpiuluta
25-06-2008, 07:28
Apiğin lafı geçti bende Dolapdere'ye doğru uzanayım dedim şöyle...

Söğüş kelle benim genelde Dolapdere, Kasımpaşa civarında gördüğüm bir nimettir. En azından ustaları bu civardan yetişmedir. Belki de bana öyle geliyor uzun yıllar orada yaşadığım için.

Bir tanesi Bilgi Üniversitesi'nden Kasımpaşa'ya doğru giderken yolun sağında küçük el arabası ile durur. Ben 25 senesini bilirim. Ama yeri sabit olmuyor maalasef, bulmak zor olabilir.

Diğeri bu işi çook uzun yıllar yapan sevgili Muammer Abi ise işinin ehlidir. Muammer Abi'yi benden önce babam tanır. Dolayısı ile sene hesabı yapamayız onun için. Bizim için öğlenleri kelle söğüş yemek büyük bir zevkti, içine bir baş soğan ve bir demet maydanozu doğratır bi de tuzladık mı? Offff !

İnternette aratınca bir de röportajını buldum. Röportaj BirGün Gazetesinden...

HÜSEYİN EROĞLU
Aynı toprağın üzerinde, aynı havayı soluduk. Duvarı olmayan bitişik bahçelerde, komşu mahallelerde yetiştik. Aynı meyveleri yedik, aynı şekilde yaptığımız salatayı koyduk soframıza. Kıtlıkta bulgurumuzu, mevsiminde aşuremizi, bollukta şenliğimizi paylaştık. Şeker Bayramı gelince, onlar bizi ziyarete gelirdi, biz onların cenazesi için Havra'larına, kiliselerine giderdik. Kendileri gitti, yiyecekleri kaldı yadigâr.

Beyoğlu İstiklal'den Balık Pazarı'na girin, aşağıya kadar yürüyün, sokağın sonunda karşınıza Kalyoncu Kulluk Sokağı gelecek. Yolu atladığınızda Asma altı Bira Evi 'nin köşesinde tam dört kuşaktır kelle söğüş yapan beyaz önlüklü, her zaman gülen yüzüyle, işini büyük bir ciddiyetle yapan Muammer Özkaymak gelecek. Hiç çekinmeyin. Merhaba deyin, tezgâhın yanına çöküp yarım kelle söğüş söyleyin. Büyük mutluluk duyacağınız bir tadla karşılaşacaksınız. Biz de öyle yaptık.

» Uzun yıllardır bu köşede söğüş kelle satıyorsunuz, buranın tarihini anlatır mısınız?
Epey bir zaman önce buraya çok yaşlı bir Rum amca geldi, Yunanistan'a yerleştiğini ama önceden Hamalbaşı Sokak'ta Diamandi adında bir meyhane işlettiklerini söyledi. Kalyoncu Kulluk Sokağı'nın bu köşesinde amcasının manavlık yaptığını, amca oğlunun da, şu an benim işlettiğim yerde söğüş kelle yapıp sattığını söyledi. Bu benim babamdan duyduklarımla hemen hemen aynı.

» Size anlatılanlar neler?
Babamın dayısı ıgoo'lü yılların başında bu Rum ailenin yanına çırak olarak işe başlıyor. Rum ailenin binayı satıp buradan göç etmesinden sonra kelle söğüş işine devam ediyor. Tabii memleketimizden birçok insan büyük şehirlere göç etmeye başlıyor. Bunlar İstanbul'a geldiklerinde babamın dayısının yanında çıraklık yapıyorlar. Sonra başka yerlerde ya bu işe devam ediyorlar ya da başka bir işe giriyorlar. İzmir'de kelle söğüş işi yapanların birçoğu bu tezgahtan geçmiştir. Babam da buraya, dayısının yanında çıraklığa başlıyor. Bu anlattıklarından çıkardığım 1930'lu yıllar. Tam otuz beş sene bu işi yapıyor. Biz tabii ki annem ve kardeşlerim memleketteyiz.

» Siz bu işe ne zaman başladınız?
Babam 1972'de vefat ettikten sonra ağbim mesleğe devam ediyor. Üç yıl çalıştıktan sonra askerlik zamanı gelince beni çağırdı. Ben o zamandan bu zamana bu aile mesleğini devam ettiriyorum.

» Son zamanlarda sağlıklı yaşam adına sakatata karşı bir tepki oluştu. Kelle söğüş sakatat mı?
Rahmetli Tuğrul Şavkay, Amerikalı yemek uzmanlarına kelle söğüşü tanıtmak için buraya gelmişlerdi. Sizin sorduğunuz soruyu onlara sorduğumda "hayır" dediler. Kelle sakatat olarak adlandırılamaz. Kellenin yanak tarafını normal bir et olarak gördüklerini, dilin ise Avrupa ve Amerika'da füme olarak yaygın bir biçimde satıldığını söylediler.

»Müşterileriniz daha çok kimler?
Benim müşterilerim bir kere eski ve kültürlü İstanbullular. Beyoğlu ve çevresinde yaşayan Rum ve Ermeni müşterilerim var. Ayrıca birçok esnaf, banka çalışanı, hekim ve sanatçı çevresinden Selami Şahin, Azer Bülbül, övünmek gibi olmasın ama müşterim olur. Şu anda İstanbul'un Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Beyoğlu Belediye Başkanı olmadan önce benden kelle söğüş alırdı.

Von
25-06-2008, 07:44
Çok güzel bir başlık :)

Şehirdışında otoban da giderken söylenen bir söz vardır :

Bir lokantanın önünde ne kadar çok kamyon/kamyoncu varsa o lokanta iyidir. Anlamlı ve mantıklı bir öngörü :)

mahpiuluta
26-06-2008, 22:42
Yer Taksim..

Fitaş sinemasının arka çıkış kapısı. Yani İstiklal caddesinin alt paralel sokağında. Köfteci Hüseyin...Ufacık bir dükkan. Sanırım 4-6 masa arası..Köfteler büyükçe ve tabağın üstüne yağlı kağıt koyup köfteler üstüne konuyor.. İlginç köfte tadlarından birine sahip..Bence denenmeli...

mahpiuluta
27-06-2008, 22:58
Yarın cumartesi...

"cumartesi cumartesi
sanki bir kış sonrası"

kahvaltı için daha güzel bir gün ancak pazar olabilir..

ama sanırım Pando Usta pazar günleri açık değil.

Beşiktaş çarşı meydanda mavi boyalı ufak dükkan..

Çoğunuz biliyorsunuzdur da...

Kaymaklı ballı kahvaltı, yanına bir de sucuk kondurun.

Biraz muhabbet Pando Usta ile, isterse tabi...

mahpiuluta
01-07-2008, 08:28
Fatih caddesinden Edirnekapı yönüne giderken Yavuz Selim caddesine dönünce, hemen ileride solda orta boy mavi renkli dükkanda bir dürümcü...
Adı Namlı Dürüm...Gerçekten çok lezzetli...

mahpiuluta
01-07-2008, 20:27
Fulya'dan Ihlamur Kasrına doğru giderken, yolun sağında kaldırımda küçük bir el arabasında kebap,dürüm ya da benzeri tarzda birşey satılıyor. Araba ile geçtiğim için fırsatım olmadı durmaya. Önünde kuyruk oluyor, özellikle taksiciler..

Bilen var mı nedir burası?

Grandmaster
01-07-2008, 20:48
Fulya'dan Ihlamur Kasrına doğru giderken, yolun sağında kaldırımda küçük bir el arabasında kebap,dürüm ya da benzeri tarzda birşey satılıyor. Araba ile geçtiğim için fırsatım olmadı durmaya. Önünde kuyruk oluyor, özellikle taksiciler..

dürüm..ben bi kere kokusuna dayanamdım yedim birkac yıl once ..ben de begendimiştim,kuzen de begenmişti...belki de çok aç oldugumuzdandır bilemiyorum:) ama kuyruk vardı

cetvel
01-07-2008, 21:10

Ben de zaman zaman burdan dürüm yiyorum ama kesinlikle acıkmış olduğum için ve de taksilerin dürüm kuyruğunu görüp, kendimi durma zorunda hissettiğim için duruyorum... Diğer dürümcülere göre çok farkı yok gibime geliyor ama iyi mi dersen iyi gibi!... :yes:

mahpiuluta
01-07-2008, 21:33
Sevgili Grandmaster ve Cetvel,

süpersiniz valla, içim rahatladı, kaçtır kafama takılıp duruyordu..

olumsuz bir izlenim olmadığına göre ilk fırsatta tatmak lazım...

mahpiuluta
01-07-2008, 21:37
Büyükada Yücetepe kır gazinosu...

Servisi kendin yaparsın,

hesabı kendin ödersin...

Çok salaş, lezzet desen ahım şahım değil ama,

bir yaz akşamı,

sucuk, şarap ve batan güneşe dördüncü ne olur siz karar verin...

mahpiuluta
04-07-2008, 20:22
Kapalıçarşı Nuruosmaniye kapısından sağa doğru ilerleyin,

ileride sağda köşede Subaşı Lokantası...

tam bir esnaf lokantası, öğleden sonra pek birşey kalmaz ona göre...

Arkadaşlar kimsenin bildiği gizli cennetler yok mu?
Hadi ama....

PARK
04-07-2008, 20:59
Riva deresinin hemen yanında ''Pala Dayı'nın Yeri'' kendin pişir kendin ye türünden harika manzarası olan bir mekan...

Şimdi orda olacaktım mesela 1 Kg karışık et ve Aslan sütü ohhh...

Akşam karanlığına kalırsanız, eğer kurbağa sesleri eşliğinde yemek yiyip iki kadeh parlatabilirsiniz...:wink:

PARK
04-07-2008, 21:10
Çok güzel bir başlık :)

Şehirdışında otoban da giderken söylenen bir söz vardır :

Bir lokantanın önünde ne kadar çok kamyon/kamyoncu varsa o lokanta iyidir. Anlamlı ve mantıklı bir öngörü :)

Bu öngörüye katılıyorum sevgili Von...

Neden mi?

Kamyoncular hep uzun yolda oldukları için nerelerde iyi yemek var bilirler...

Kamyoncu dediniz de bak aklıma geldi İstanbuldan Tuzla istikametine giderken E-5 yolu üzerinde sağda daha Şifa mah.sine gelmeden ''Kamyoncu Zehir Ali'nin'' yeri vardır...

Tam anlamıyla bir lezzet durağı...

Yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı salık veririm...

kemal
04-07-2008, 22:01
Uludağ Turşucusu

Fatih'ten Edirnekapı'ya doğru giderken Yavuzselim otobüs durağından sağa sapıp Çarşamba'ya doğru yönelin. Az yukarda Nişanca otobüs durağında Uludağ Turşucusu vardır. Nefistir.

kemal
04-07-2008, 22:05
Maşukiye'den Kartepe'ye çıkarken yolda büfeler, köfteciler, balıkçı ve sucukçular falan var. Bir tanesi şöyle bir tabela asmıştı:

Durursan sen tok, ben tok
Durmazsan sen aç, ben aç

Ben durmadım, tadını da bilmiyorum. Fakat tabeladaki esprili yazı hoşuma gitmişti.

Babadağlı
07-07-2008, 21:10
Geç farketmişim bu başlığı.
Allah sağlık sıhhat versin de hepsini tadalım.

Arnavutköy'de Adem baba balıkçısına bi uğrayın, somon şiş ve özellikle kalamarı mutlaka deneyin.
Şehremini meydan da Asım usta'nın pide salonu var.
Büyükkarıştıran da ise Dağlı köfte.
Fatih kadınlar pazarının içinde ise Sur kebabcısı var, köşede altlı üstlü yan yana iki dükkan. Karışık sur kebap, saç kavurma, büryan ve üzerine dondurmalı muzlu irmik tatlısı.
Bir de Mahmutpaşa'da İrfaniye çarşısı içinde Usta eller lokantası var. Floryada ki et lokantaları bunun yanında hiç kalır.:super:

PARK
07-07-2008, 21:22
Dudullu'dan İMES ve MODOKO San Sit.ne gelirken hemen ışıkların köşede ''Antepli çekiç ustanın yeri'' vardır...

Zırhta çekilmiş kebapları ile tam bir lezzet durağı...

Uğramanızı salık veririm...

Grandmaster
07-07-2008, 21:29
Geç farketmişim bu başlığı.
Allah sağlık sıhhat versin de hepsini tadalım.

Arnavutköy'de Adem baba balıkçısına bi uğrayın, somon şiş ve özellikle kalamarı mutlaka deneyin.
Şehremini meydan da Asım usta'nın pide salonu var.
Büyükkarıştıran da ise Dağlı köfte.
Fatih kadınlar pazarının içinde ise Sur kebabcısı var, köşede altlı üstlü yan yana iki dükkan. Karışık sur kebap, saç kavurma, büryan ve üzerine dondurmalı muzlu irmik tatlısı.
Bir de Mahmutpaşa'da İrfaniye çarşısı içinde Usta eller lokantası var. Floryada ki et lokantaları bunun yanında hiç kalır.:super:

amanın..ısrarlar uzerine sur kebapçısına 1 kez gittim..gayet de lezzetliydi lakin sonradan çok pişman oldum

hakkında çok kötü şeyler duydum,arena ya da onun gibi bi programda çıkmış...etrafımda konusuldugunda sakın gitmeyin derim hep

hascan
07-07-2008, 22:39
Diyarbakır a bir gelin.Ciğerci muharrem usta var ofis semtinde.tadına doyum olmaz ciğerlerin.Ayrıca burma kadayıfları da ünlüdür Diyarbakır ın.Kadayıfçı Saim,Sıtkı usta,Levent Usta,şeyhmus Usta vb. tavsiye ederim...

mahpiuluta
07-07-2008, 22:41
oy oyy oyyy!

tadılması gereken yerler artmış...

bugün bir sütlüceye uğrayayım dedim uykuluk için...

fazla vaktim yoktu, sütlüce iskelesinin karşısında en düzgün olanına girdim.

ömür restaurant, fena değildi.

uykuluk ne derseniz, hayvanın gerdan ve yürek tarafındaki yağlardan ızgara yapılıyor.

çok lezzetli bişey...

hascan
07-07-2008, 22:43
şimdi istanbul da olmak vardı.:)

mahpiuluta
07-07-2008, 22:44
Diyarbakır a bir gelin.Ciğerci muharrem usta var ofis semtinde.tadına doyum olmaz ciğerlerin.Ayrıca burma kadayıfları da ünlüdür Diyarbakır ın.Kadayıfçı Saim,Sıtkı usta,Levent Usta,şeyhmus Usta vb. tavsiye ederim...

sevgili Hascan,

bir Diyarbakır'a gelebilirsem.. o ciğerler ve burma kadayıflar...offf of

PARK
07-07-2008, 22:45

Yahu Diyarbakır'a gidip de Burma kadayıf yemeyen zaten benden bir ton dayak pardon laf yer...:):):)

mahpiuluta
07-07-2008, 22:49
8 yıl önce G.antep'te askerlik yaparken,
bankalar caddesinde,
sağda ufacık bir dükkanda,
o zaman bile artık konuşamayacak kadar yaşlanmış katmer gibi tatlı bir amca,
katmerin en güzelini yapardı.
fıstıklı, muzlu, bol kaymaklı..

hala yaşıyorsa mutlaka uğranmalı,
vefat ettiyse bir Fatiha okunmalı...

PARK
07-07-2008, 22:51
şimdi istanbul da olmak vardı.:)

Napıcaktın..?:wink:

SALESMAN
09-07-2008, 10:01
İlgisi olmasada ilginç olan bir bilgiyi yazmak istedim.

Eminönü'nde satılan balık ekmeğin balığının aslında köpekbalığı olduğunu biliyormuydunuz?

Köpekbalıkları temizlenip çavelya adı verilen sepetlere doldurulup balık ekmekçilere satılırmış.

Alıntı:Atlas İstanbul 2005

köpek balığı doğru avlanmış ve yakalandıktan sonra kanındaki amonyağın etine karışmasını engellenmişse kılıç balığından pek hissedilir bir farkı yoktur ,

heralde çok eskiden yapılıyordu Türkiyeye abuk subuk norveç uskumrusu ithalatı başlamadan önce , zira shark pahalı bir şey genel olarak..

bu arada yeri gelmişken sakın ithal uskumru almayın hiçbiryerden , çok sağlıksız şartlarda stoklanması yanında soğuk zincirden kopmaması gereken bu ürünler Türkiyede 20 kere çözülüp yeniden donduruluyor ordan oraya giderken.

Babadağlı
10-07-2008, 13:20
...
hakkında çok kötü şeyler duydum,arena ya da onun gibi bi programda çıkmış...etrafımda konusuldugunda sakın gitmeyin derim hep
Hijyenik olmadığı ortada tabii ama bunun dışında bir şey varsa, bilelim ama:wink: Çok fena ise özelden de yollayabilirsin.:he:

mahpiuluta
10-07-2008, 15:00
köpek balığı doğru avlanmış ve yakalandıktan sonra kanındaki amonyağın etine karışmasını engellenmişse kılıç balığından pek hissedilir bir farkı yoktur ,

heralde çok eskiden yapılıyordu Türkiyeye abuk subuk norveç uskumrusu ithalatı başlamadan önce , zira shark pahalı bir şey genel olarak..

bu arada yeri gelmişken sakın ithal uskumru almayın hiçbiryerden , çok sağlıksız şartlarda stoklanması yanında soğuk zincirden kopmaması gereken bu ürünler Türkiyede 20 kere çözülüp yeniden donduruluyor ordan oraya giderken.

70 li yıllarda yapılıyormuş, o zamanlar Japonya'ya ihraç falan olmadığı için iyice temizleyip balık ekmek olarak satılıyormuş. Bir fotoğraf gördüm Atlas'ta. Orta boylu bir balıkçı teknesi silme köpekbalığı dolu idi...

İthal uskumru ayıklayan ve fileto yapan bir yer gördüm geçen gün...Gerçekten çok kötü idi. Adamın biri pismi pis oda gibi yerde kanlar içinde ayıklıyordu...

MAKİNİST
10-07-2008, 15:31
Tuzlada...sahildekiler değil...çarşının içinde...meraklı köfteci...biz sık sık gideriz...köftesi bizce harikadır...fiyatları da uygun...tavsiye ederim.....

kartal35
10-07-2008, 16:18
İzmirden bildiğiniz yerler varsa onları'da yazarmısınız.

Doğru dürüst bir yer bulamadım.

Bornova'da Hükümet konağının yanında bir köfteci var ,10 üzerinden 7 verilebilir.

pinky
11-07-2008, 11:43
Sultanahmet Meydanındaki bu lokanta şimdi yok. Üstelik küçük lokantalara giremeyecek kadar küçük. Hepsi hepsi küçük bir oda kadar ama çok ünlü.

http://hisse.net/forum/blog.php?b=411

PARK
11-07-2008, 13:01
Dolapdere Çalgıcı Sok.ta Meşhur Köfteci Osman...

Köfte etini Koyun döşünden kullanıyor

Köfteleri yerken dikkat edin ellerinizi de yemeyin...:)

mahpiuluta
11-07-2008, 15:14
Sultanahmet Meydanındaki bu lokanta şimdi yok. Üstelik küçük lokantalara giremeyecek kadar küçük. Hepsi hepsi küçük bir oda kadar ama çok ünlü.

http://hisse.net/forum/blog.php?b=411

evet işte bu...
küçük bile olamayacak kadar küçük,
ama eski,
ve lezzetli...

o kadar üzülüyorum ki eski olanın yitip gitmesine kapitalist düzen ve vefasızlık karşısında...
onun için her zaman en küçüğünde yer , esnaftan alır, motor yerine kayığa binerim...

mahpiuluta
11-07-2008, 15:16
Dolapdere Çalgıcı Sok.ta Meşhur Köfteci Osman...

Köfte etini Koyun döşünden kullanıyor

Köfteleri yerken dikkat edin ellerinizi de yemeyin...:)

oyyyy...
sevgili Park,
memleketimden sordun ama bilemedim şimdi...
yenişehir'deki köfteci Osman değil dimi bu..
neresi idi çalgıcı osman sk?
üstat bir tarif ette hemen gideyim...

mahpiuluta
13-07-2008, 15:53
Adı duyulur,
kendi görülmez.

Asırlık lokanta
Pandeli...

Mısır çarşısı Yenicami girişi,
soldaki merdivenlerden yukarı.

Pahalı ama,
kafes pencerelerden Boğaz,
esaretin bedeli...

siyahmartı
13-07-2008, 19:44
Mehmet Yaşin'in CNNTURK'te sunduğu yol üstü lezzet durakları isimli programı tavsiye ederim. Tam da topikte anlatılan yerleri tespit edip Türkiye'nin neresinde olursa olsun gitmeye değerse gidip program yapıyor. Galiba gittiği yerleri ve yemekleri de hürriyette yazıyor. Netten şöyle bir arayım dedim işi kitaba da dökmüş.

siyahmartı
13-07-2008, 19:57
Yazıldı mı bilmiyorum, Bakırköy devlet hastanesinin önünden geçip köprünün altından bahçelievler'e uzanan yolunun sonunda sağda, köşede pideci ilyas usta vardır, kapalı kıymalı pidesi nefistir, bence İstanbul'un en iyisi.

PARK
13-07-2008, 20:47
Ümraniye Ticaret Lisesinin hemen yanında bulunan ''Bağdat Ocakbaşı'' ferah ortamı ve Aile salonu ile tam bir kebap dünyasıdır...

Atadan,dede'den kebapçı olan G.Antep'li kardeşler işin hakkını fazlası ile veriyorlar...

Yolunuz düşerse şiddetle öneririm...

BEYAZIT
13-07-2008, 20:56
oyyyy...
sevgili Park,
memleketimden sordun ama bilemedim şimdi...
yenişehir'deki köfteci Osman değil dimi bu..
neresi idi çalgıcı osman sk?
üstat bir tarif ette hemen gideyim...

sayın park
once teskler gercekten dsuper bi yermıs hemen gittim
ama koyun eti degil
dana icinde biraz koyun var

en cok ayranını begendim

VOLVO
13-07-2008, 21:13
sayın park
once teskler gercekten dsuper bi yermıs hemen gittim
ama koyun eti degil
dana icinde biraz koyun var

en cok ayranını begendim

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

monarosa82
13-07-2008, 21:14
Karaköy Tünel'in yan sokağında Takas Lokantası..
Hem tarih hem lezzet hem salaşlık hepsi bir arada..
Şehrin en güzel esnaf lokantalarından biri şüphesiz..

siyahmartı
13-07-2008, 21:15
Bilmeyen kaldıysa yolunuz Bursa şehir merkezine düşerse, ünlü cadde No:72'ye yada Zafer plazadaki Osmanlıdan kalma küçük sade dükkana uğrayıp hayatınızda daha önce iskender yeyip yemediğinizi test edebilirsiniz. Yanında cam şişede buz gibi şıra istemeyi unutmayın. Konusunda "en iyi" sıfatı kesinlikle bu müesseseye ait.Since 1867:)

Yada sitesinden kendinize en yakın adresi bulun, vaktiniz varsa heryer yürüme mesafesindedir.:D

http://kebapciiskender.com.tr/tr/?PID=49

monarosa82
13-07-2008, 21:17
8 yıl önce G.antep'te askerlik yaparken,
bankalar caddesinde,
o zaman bile artık konuşamayacak kadar yaşlanmış katmer gibi tatlı bir amca,
katmerin en güzelini yapardı.
fıstıklı, muzlu, bol kaymaklı..

hala yaşıyorsa mutlaka uğranmalı,
vefat ettiyse bir Fatiha okunmalı...

2 sene önce G.Antep'te askerlik yaparken,
bankalar caddesinde,
katmerin en güzelinin yapıldığı o küçük dükkan hala duruyordu:)
Ama yaşlı amcayı hatırlayamadım...

mahpiuluta
14-07-2008, 10:03
2 sene önce G.Antep'te askerlik yaparken,
bankalar caddesinde,
katmerin en güzelinin yapıldığı o küçük dükkan hala duruyordu:)
Ama yaşlı amcayı hatırlayamadım...

5.zırhlı tugaymı sn Monarosa82?

amca benim zamanımda da çok yaşlıydı, devretmiştir muhtemelen

siz urmu dut suyu da içmişsinizdir:)

SALESMAN
14-07-2008, 10:26
İzmirden bildiğiniz yerler varsa onları'da yazarmısınız.

Doğru dürüst bir yer bulamadım.

Bornova'da Hükümet konağının yanında bir köfteci var ,10 üzerinden 7 verilebilir.

izmirin kırmızı et seçenekleri pek iyi değil diyor izmirliler,

ama ızgara ahtapot için kordondaki kordonboyu balıkçısını deneyin bence veli ustanın bitişiği... veli usta daha meşhurdur ama bu dükkan ondan daha iyi her bakımdan ..

SALESMAN
14-07-2008, 10:39
Bilmeyen kaldıysa yolunuz Bursa şehir merkezine düşerse, ünlü cadde No:72'ye yada Zafer plazadaki Osmanlıdan kalma küçük sade dükkana uğrayıp hayatınızda daha önce iskender yeyip yemediğinizi test edebilirsiniz. Yanında cam şişede buz gibi şıra istemeyi unutmayın. Konusunda "en iyi" sıfatı kesinlikle bu müesseseye ait.Since 1867:)

Yada sitesinden kendinize en yakın adresi bulun, vaktiniz varsa heryer yürüme mesafesindedir.:D

http://kebapciiskender.com.tr/tr/?PID=49

ünlü caddedeki dükkanla zaferdeki dükkan farklı işletmeler ;
ikisi içinde ünlü caddedeki lezzet bakımından daha iyidir ama fazlasıyla fahiş fiyatlıdır , posiyonu kucuk fiyatı pahalıdır yani gidilmese daha iyi ;

heykel yani atatürk caddesinde ilerlerken ulucamiyi 100 metre geçtiğinizde solda kucuk ve eski bir iskender kebapçısı vardır , onun sahibide yukarıdaki iki dukkandan farklıdır burasıda hesaplı değildir ama aralarında en lezzetli olan burasıdır (iskender ismini kullanabilme hakkı bu 3 dükkanın sahiplerinde bulunuyor sadece )

eski garaj semtindeki uludağ kebapçısı cemal de lezzet bakımından çok iyidir ayrıca eğer sazan gibi istanbul plakalı jipinizi kapının önüne çekmeyip arka sokağa bırakırsanız fiyat açısından yukarıdaki iki dükkandan daha hesaplıdır ,
istanbullu ve/veya zengin olduğunuzu farkederlerse affetmezler ..

bursadan istanbula doğru çıkarken sağ tarafta beşyol kebapçısı vardır , fiyat /lezzet/ porsiyon dengesi bakımından en iyi yer burasıdır , hem karnınız doyar hemde noluyor zuma'ya mı geldik hissi yaratmaz ...

PARK
14-07-2008, 10:54
ikisi içinde ünlü caddedeki lezzet bakımından daha iyidir ama fazlasıyla fahiş fiyatlıdır , posiyonu kucuk fiyatı pahalıdır yani gidilmese daha iyi ;

heykel yani atatürk caddesinde ilerlerken ulucamiyi 100 metre geçtiğinizde solda kucuk ve eski bir iskender kebapçısı vardır , onun sahibide yukarıdaki iki dukkandan farklıdır burasıda hesaplı değildir ama aralarında en lezzetli olan burasıdır (iskender ismini kullanabilme hakkı bu 3 dükkanın sahiplerinde bulunuyor sadece )

eski garaj semtindeki uludağ kebapçısı cemal de lezzet bakımından çok iyidir ayrıca eğer sazan gibi istanbul plakalı jipinizi kapının önüne çekmeyip arka sokağa bırakırsanız fiyat açısından yukarıdaki iki dükkandan daha hesaplıdır ,

bursadan istanbula doğru çıkarken sağ tarafta beşyol kebapçısı vardır , fiyat /lezzet/ porsiyon dengesi bakımından en iyi yer burasıdır , hem karnınız doyar hemde noluyor zuma'ya mı geldik hissi yaratmaz ...

Anladım ki Bursa esnafının esnaflıkla alakası yokmuş...:grrr:

Yazık...

siyahmartı
14-07-2008, 17:16

Teşekkürler sn SALESMAN, ünlü cadde ile zaferdeki işletmeler aynı şahsa ait. diğer püf noktalarını öğrenmiş olduk. saygılar

mahpiuluta
14-07-2008, 18:14
Öğlen Çengelköy merkezde cadde üstü Bolulu Lezzet Lokantası...

Klasik bir esnaf lokantası...Pilav üstü döneri iyi idi.

Akşamüstü Beykoz Tolon Paça Kelle İşkembe Lokantası.

1933 de kurulmuş, ufak iki katlı bir dükkan...

İtiraf edeyim bu sıcakta zor oldu...:)

monarosa82
14-07-2008, 18:34
5.zırhlı tugaymı sn Monarosa82?

amca benim zamanımda da çok yaşlıydı, devretmiştir muhtemelen

siz urmu dut suyu da içmişsinizdir:)

Aynen öyle sn mahpiuluata,1.Tnk Tb.Kh.Bl.:)

Dut suyu içilmezmi ya tam tugayın girişinde satarlardı hem de,çarşı dönüşü ii
geliyodu:)

mahpiuluta
14-07-2008, 21:08
Çarşıda Beğendik'in ilerisinde birde çeşitli meyva suları satan bir büfe vardı..

İmam Çağdaş'ın baklavaları, kebabları...

Sokakta ciğer şiş...

Bende tugay karargahtaydım...

sukufe42
14-07-2008, 21:17
Taksimde Kristal Büfe vardı.Hâlâ açık mı.Sandviç ve özellikle hamburgerlerinin tadını hâlâ hatırlarım.Tek kelimeyle enfestiler.

Selçuk
14-07-2008, 21:21
Başlığı baştan sona okudum.Çok güzel yerler yazılmış vaktim olsa da daha doğrusu İstanbul'da olsam da denesem.Bahsi geçen yerlerden Kapalıçarşı'daki Subaşı Lokantasında ilk kez 8 9 yaşlarında yemek yemiştim.Babam eskiden Kapalıçarşı esnafından olduğundan öğlenleri bazen oradan yerdik.Orası ile ilgili hala babamın anlattığı bir anı vardır.Bir öğle vakti iş yoğunluğu sebebiyle babam bana oğlum sen git yemeğini ye benim hesabıma yazdır dedi.Öğle vaktinden sonra hesabı getiren garson ağabeye babam bu ne yahu böyle iki kişilik hesap dediğinde ağabey valla senin oğlan yedi hepsini diye cevap vermişti:)Bu arada hayır kilolu değilim fakat güzel yemeklere meraklıyımdır :) Subaşına uğrarsanız İzmir köfte, tas kebabını yemenizi öneririm.Yemekten sonrada Ekmek kadayıfı.

Fatih'teki yerden bahsedilmiş.Trabzon'dan tereyağı gelen Pidecide ben de pide yedim gerçekten lezzetli.Muadili 2 yer daha önereceğim.Bir tanesi Bakırköy'de Özgürlük meydanından aşağı doğru İnerken Yer altı çarşısı girişine gelindiğinde yol sola doğru ayrılıyor.Hatta hala duruyor mu bilmem köşede Bodrum Döneri satan bir dönerci var.İşte o yoldan devam edildiğinde sağ kolda tam köşede bir pideci vardır.Bir diğeride Beylerbeyi iskelesi tarafında olan Kar-pi.

Fatih'teki Sofular'da diyar kebapçısında yemedim ama biz arkadaşlarla her zaman Şavak Usta'ya gideriz ama Diyar kebapçısını da deneyeceğim ilk fırsatta.

Sizlere benim önerebileceğim yer bir kurufasulyeci.Küçükçekmece tren istasyonun altında bir kaç Kurufasulyeci lokanta var.Benim her zaman gittiğim ve size önereceğim Yılmaz Lokantası.Sadece kurufasulyesi değil yaprak döneride iddia ediyorum İstanbul'da sayılıdır.Bilmeyenler , yakın olanlar ve yeni bir lezzetle tanışmak isteyenler lütfen sözümü dinleyin inanın pişman olmayacaksınız.Kurufasulyenin salçası bu kadar mı güzel olur?Hele her zaman taptaze yumuşacık ekmeği yok mu aman aman :)Zaten salçalı bir yemeğin yanında güzel bir ekmek varsa o yemeğin lezzetini daha iyi alır insan.

Aklıma gelmişken bir yer daha var.Ama tam nasıl tarif ederim bilemiyorum.Kemerburgaz merkez'de.Cadde üzerinde.Arkasında bir kahve ve cami var.Bir esnaf lokantası var.Yaşlıca bir ustası var.Harika sulu yemekler yapıyor.Öğlenleri o kadar dolu oluyor ki inanamazsınız.Takım elbiseli çok şık insanlar Kemer Country'den kalkıp geliyor:)Hürriyet'in en lezzetli mekanlar listesinde adı geçiyordu.Benim favorim İzmir köfte ve Fırın makarna.Herhalde bir fırın makarna bu kadar güzel olabilir:)

Valla taaa Taşkent'lerden hele ki 1 senedir İstanbul'a dahi gelmemişken bu yazıyı yazmak bu başlığı okumak çok zor ama tavsiyelerimi not alıp değerlendirecek kişiler çıkarsa ne mutlu.

Selçuk
14-07-2008, 21:26
Kemerburgaz'daki yer hakkında ilgilenenler için netten bulduğum bir link.
http://www.geziyorumlari.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2472&Itemid=145

mahpiuluta
14-07-2008, 22:02
Fatih'teki Sofular'da diyar kebapçısında yemedim ama biz arkadaşlarla her zaman Şavak Usta'ya gideriz ama Diyar kebapçısını da deneyeceğim ilk fırsatta.

.[/QUOTE]

şimdi biz ilk sofularda kebap yemeye gittiğimizde bir yer bellemiştik...

kebap alt katta yapılırdı.

ocakbaşında bir adana söylerdin..

aşağıya ocakbaşındaki adam bağırır...şaban usta bir adana ! derdi..

gel zaman git zaman orası kapandı..bizim şaban ustada öğrendik ki başka bir yere geçmiş adı da şavak usta olmuş...

onca senedir meğer adamın adı şavak mış ta biz şaban der dururmuşuz....

siyahmartı
14-07-2008, 22:41
Fatihten Edirnekapı istikametine uzanan caddede Fatih camiinin hemen bitiminde büfe gibi küçük iki katlı bir köfteci dükkanı vardı, uzun zaman oldu önünden geçmeyeli, hala duruyorsa köfteleri çok lezizdir, tavsiye ederim.

Birde Taksim'de meşhur bir büryancı vardı, uzun zaman önce bir büryan yemiştim hala tadı damağımda, şimdi tam yerini anımsayamadım, yerini hatırlayan varsa yazarsa iyi olur.

PARK
15-07-2008, 02:24
Çamlıcaya yolunuz düşerse tam Çamlıca tepesi girişinde ''ÇÖMLEK''e uğramanızı salık veririm...

Ama ekmeği banamazsınız çünkü adı gibi Kuru Fasulye...

Fasulyeler Rize'den özel geliyor ve en küçüğü badem kadar:)

Selçuk
16-07-2008, 13:44
Çamlıcaya yolunuz düşerse tam Çamlıca tepesi girişinde ''ÇÖMLEK''e uğramanızı salık veririm...

Ama ekmeği banamazsınız çünkü adı gibi Kuru Fasulye...

Fasulyeler Rize'den özel geliyor ve en küçüğü badem kadar:)

Susuz bir kurufasulyeyi hakkaten hayal edemiyorum?Lezzetli mi nasıl yeniyor hani nohutlu pilav gibi pilavın üstünde mi yeniyor.Gerçekten ilginç geldi :)

PARK
16-07-2008, 13:48
Susuz bir kurufasulyeyi hakkaten hayal edemiyorum?Lezzetli mi nasıl yeniyor hani nohutlu pilav gibi pilavın üstünde mi yeniyor.Gerçekten ilginç geldi :)

Vallahi paşam bende ilk yerken şaşırmıştım,sorduğumda çömlekte piştiği için suyunu çekiyor dediler:) suyuna ekmek banamadan yedim ama tavsiye ederim çok lezzetli...

Sevgiler...

Selçuk
16-07-2008, 16:01
Vallahi paşam bende ilk yerken şaşırmıştım,sorduğumda çömlekte piştiği için suyunu çekiyor dediler:) suyuna ekmek banamadan yedim ama tavsiye ederim çok lezzetli...

Sevgiler...

Sn.Park eğer fasulyeyi seviyorsanız benim tavsiye ettiğim yeri de mutlaka bir ziyaret edin.

PARK
16-07-2008, 16:07
Sn.Park eğer fasulyeyi seviyorsanız benim tavsiye ettiğim yeri de mutlaka bir ziyaret edin.

Fasulye önemli değil ki paşam...

Ben lezzet hastasıyım...

Bekliyorum adresi...

mahpiuluta
16-07-2008, 18:41
Kazdağlarından Küçükkuyu'ya doğru inerken,

Yeşilyurt köyü sapağında Agora diye ufak bir yer var.

Kahvaltısı muhteşem..

Zeytinler, ballar, yumurtalar, domatesler halis Kazdağı zeytinyağı gezdirilmiş ve kekiklenmiş....

mahpiuluta
02-08-2008, 18:09
Ağustos akşamı...

Cunda adasında olup,

Meyhane Fofo&Engin'de masanın başında,

buzlu rakı kadehine bakmak vardı.

Engin Teyze'nin güzel sesi eşliğinde,

rüzgarı hissetmek vardı...

Ayvalık,
cunda adası.
Sahilden iki sokak arka paralel.
Arayan bulur.
Sonra da hep özlemini çeker...

Yarı fiyatına, hem de daha lezzetli
mezeler, balıklar...

cengaver
05-08-2008, 14:50
Readers Digest te okuduğumun bize uyarlanması belki faydalı olur.
Konu karın doyurmak değilde arada bir zevk için gittiğimiz lokantalar.
__Cuma cumartesi gibi günlerde gitmeyin.Yoğun günler kapasitesinin üzerinde çalışır ve güzel bir yemek yiyemezsiniz.Kapasitesini bu günlere göre kursa diğer günledeki düşük talep nedeniyle zarar eder
__ Garsona size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın.Yoksa özel katkılı şeyler yiyebilirsiniz.
___ Parmağınızı şakırdatarak çağırmayın.Sen şeyini mi çağırıyorsun herif diye düşünür.
___Patronun arkadaşı olduğunuzu falan söylemeyin.Garson bilirki lokanta patronunun arkadaşı olmaz.Dostluk başka alışveriş başka.
___ Bildiğiniz bir garson varsa onun duyacağı biçimde özellikle masasını isteyin ve yanınızdakilere ne kadar iyi olduğunu anlatın.Kim yaptığı işin takdir edilmesini istemezki
___ Menüde ne varsa onu isteyin.Özel sipariş ve tariflere girerseniz antipatik olursunuz.
__ Bahşişi bol tutun.Hergünde gelmiyorsunuz ya.Bugün benim keyif günüm deyin yüzde beş on fazlalık sizi batırmaz.

AUDİ+
05-08-2008, 14:59
Readers Digest te okuduğumun bize uyarlanması belki faydalı olur.
Konu karın doyurmak değilde arada bir zevk için gittiğimiz lokantalar.
__Cuma cumartesi gibi günlerde gitmeyin.Yoğun günler kapasitesinin üzerinde çalışır ve güzel bir yemek yiyemezsiniz.Kapasitesini bu günlere göre kursa diğer günledeki düşük talep nedeniyle zarar eder
__ Garsona size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın.Yoksa özel katkılı şeyler yiyebilirsiniz.
___ Parmağınızı şakırdatarak çağırmayın.Sen şeyini mi çağırıyorsun herif diye düşünür.___Patronun arkadaşı olduğunuzu falan söylemeyin.Garson bilirki lokanta patronunun arkadaşı olmaz.Dostluk başka alışveriş başka.
___ Bildiğiniz bir garson varsa onun duyacağı biçimde özellikle masasını isteyin ve yanınızdakilere ne kadar iyi olduğunu anlatın.Kim yaptığı işin takdir edilmesini istemezki
___ Menüde ne varsa onu isteyin.Özel sipariş ve tariflere girerseniz antipatik olursunuz.__ Bahşişi bol tutun.Hergünde gelmiyorsunuz ya.Bugün benim keyif günüm deyin yüzde beş on fazlalık sizi batırmaz.

İsterseniz gelen yemegi siz degilde garson yesin..............:he::he::he::he::he::he::he::he :

siyahmartı
17-08-2008, 12:23
İsterseniz gelen yemegi siz degilde garson yesin..............:he::he::he::he::he::he::he::he :

:oley::oley::oley::oley::oley::oley::oley::oley:

mahpiuluta
17-08-2008, 15:22
Sn Cengaver katkılarınız için teşekkürler..Bir iki ekleme yapmak isterim.

Garsona insan değilde köle imiş gibi, değersiz bir varlıkmış gibi davranmak hiç hoşlanmadığım bir durumdur. Ne olursa, kim olursa olsun saygılı davranırım. Ama kötü hizmet alırsam da hakkımı ararım.

Ayrıca sık gitmediğim bir yerde garsona bahşiş vermem..Sık gitmediğin yerde garsona bahşiş vermek bir işe yaramaz...

siyahmartı
17-08-2008, 17:05
bu güne kadar hiç bir garsona daha sonra bir işe yarasın diye bahşiş vermedim. güzel hizmet ettiyse hak ettiği okkalı bahşişini, olması gereken düzeyde hizmet ettiyse hak ettiği bahşişini alır...hizmeti beğenmediysem dün başıma geldiği gibi 5 dakikada yapacağı servisi bir aksaklıktan dolayı hiç bir açıklama yapmadan 35 dakikada yaptığı halde niye böyle oldu diye sorunca alttan almak yerine bir de zeytin yağı gibi su yüzüne çıkmaya çalışıyorsa, somurta somurta servis yapıyorsa bırak bahşişi hesap gelince ne kaç paraymış ne kadar tutmuş fazla eksik yazılan bir şey var mı diye kontrol ederim, hatasını yakalarsam üste para bile alırım, bir daha da orada yemek yemem...

mahpiuluta
18-08-2008, 16:12
Aslında arada pek fark yok...

Ben bahşişi ancak olması gerektiğinden çok daha iyi hizmet etmişse, bana normalden daha fazla alaka ve güleryüz göstermişse ve oraya bir daha gideceksem veririm. Çok istisna durumlarda bir daha gitmeyeceğim yerlerde bahşiş veririm.

Olması gerektiği gibi işini yapıyorsa zaten işini yapıyordur. Bahşiş vermem.

Ben hesaba %10 garsoniye ücretininde eklenmesinden yana değilim.

İşini doğrudürüst yapmıyorsa ve sizin düştüğünüz durum oluşursa, gider işletmeci ile konuşur, hesabı da vermem, gelen yemeğide yemem, zaten bir daha da gitmem...

Ama asla garsona insan değilmiş gibi de davranmam...

AUDİ+
18-08-2008, 16:34
Aslında arada pek fark yok...

Ben bahşişi ancak olması gerektiğinden çok daha iyi hizmet etmişse, bana normalden daha fazla alaka ve güleryüz göstermişse ve oraya bir daha gideceksem veririm. Çok istisna durumlarda bir daha gitmeyeceğim yerlerde bahşiş veririm.

Olması gerektiği gibi işini yapıyorsa zaten işini yapıyordur. Bahşiş vermem.

Ben hesaba %10 garsoniye ücretininde eklenmesinden yana değilim.

İşini doğrudürüst yapmıyorsa ve sizin düştüğünüz durum oluşursa, gider işletmeci ile konuşur, hesabı da vermem, gelen yemeğide yemem, zaten bir daha da gitmem...

Ama asla garsona insan değilmiş gibi de davranmam...
Yahuu ne kadar takıyorsunuz kafanıza şu garsonları iyi hizmet etmiyorsa şu iki çift lafı(size bu işi silah zoruylamı yaptırıyorlar)dersiniz sonra şikayet edersiniz olur biter dışarıda işsizlikten kıvranan bir okadar insan var ...................

mahpiuluta
18-08-2008, 20:13
Beyoğlu, İstiklal Caddesi, Ağacami'nin yan sokağı..

Ağa restaurant...

Geleneksel Türk mutfağı...

Karışık meyvalı kompostodan, tatlılarına;
kuzu tandırından, zeytinyağlılarına kadar hepsi enfes...

kar
25-08-2008, 23:18
Ümraniye Ticaret Lisesinin hemen yanında bulunan ''Bağdat Ocakbaşı'' ferah ortamı ve Aile salonu ile tam bir kebap dünyasıdır...

Atadan,dede'den kebapçı olan G.Antep'li kardeşler işin hakkını fazlası ile veriyorlar...

Yolunuz düşerse şiddetle öneririm...

Bende begendim:cool:Gaziantepte'ki İmam Çağdaş 'taki kebep ve tatlılarda cok güzeldi(yakın olsada gitsek diyicem ama..).Ayran'ın sunulduğu kapta hoşuma gitti.Hatıra olarak da aldım çarşısından.

mahpiuluta
31-08-2008, 19:14
Lokanta yazıları azaldı...

Yeni bir açılım yapıp, konuyu damak tadına döndürelim o zaman...

Namlı gurme...Eminönü Mısır Çarşısı çıkışından sonra, Karaköy kat otoparkı altında...

İnsanın gözü dönüyor içeri girince. Sabah kahvaltısı için mükemmel bir alternatif...

BEYAZIT
01-09-2008, 10:22
Lokanta yazıları azaldı...

Yeni bir açılım yapıp, konuyu damak tadına döndürelim o zaman...

Namlı gurme...Eminönü Mısır Çarşısı çıkışından sonra, Karaköy kat otoparkı altında...

İnsanın gözü dönüyor içeri girince. Sabah kahvaltısı için mükemmel bir alternatif...

cig kofte with jalapon biberde cok guzel oluyorr
etsiz olsada

hascan
04-09-2008, 00:56
yokmu diyarbakır a gelip burma kadayıf yemek isteyen...:)

mahpiuluta
05-09-2008, 09:29
Ben gelip sabah ciğer üstünede burma kadayıf yemek istiyorum ama ramazan..
Belki Ekim'de Kars'tan Antep'e bir tur yaparım...

mahpiuluta
05-10-2008, 13:59
Taze taze...

Tarsus Kırkkaşık çarşısında, bedestene yakın kısımda el arabasında kahvenin yanında fındık lahmacun satılır. Beş fındık lahmacun yanında maydanoz, domates, acur ve biber salatası sadece 1 ytl...

İnanılmaz lezzetli...Çarşıda bazı dükkanlarda da satılıyor...

mahpiuluta
12-10-2008, 19:17
İstanbul Yeşilköy sahilinde...
Marinanın bulunduğu bölgede, sahilde...
Kırmızı Cafe'nin yanında...

Pala bıyıklı bir kokoreçci var...
Böyle lezzetli kokoreç yemedim son zamanlarda.
Tavsiye edilir...

benderte
17-10-2008, 23:28
denizli de halk kütüphanesnin solunda mehmet usta çağ kebap salonu. denemeye değer
ayrıca kütahya emet te fırın kebabı

BEYAZIT
19-10-2008, 17:32
biga da yesıilkır lokantasında oglak tandır yediiniz mi?

kurtul
19-10-2008, 17:46
biga da yesıilkır lokantasında oglak tandır yediiniz mi?

:cool::cool:çoook....
biga deyince öncelikle biga köftesi :wink::yes::yes:

BEYAZIT
19-10-2008, 18:36
:cool::cool:çoook....
biga deyince öncelikle biga köftesi :wink::yes::yes:

iddaa ederim oğlak yesil kırda bigalı var mı??

mahpiuluta
20-10-2008, 20:56
Tarsus..
Kırkkaşık çarşısı..
Bedii Usta...

Bir adana söyledim..
Nar ekşili salata, isot biber, buz gibi su, acılı şalgam, bol lavaş ve bıçakla doğranmış etten adana kebap..
Ben böyle bir kebap yememiştim. Her Tarsus'a gittiğimde Bedii Usta'dan kebabımı yerim...Şükür...

Ha bu arada hepsi 7 ytl.

mahpiuluta
08-11-2008, 18:28
Aklıma geldi birden...

Göçenlere vefasızlık olmasın.

Yaşım daha 10 lu rakamlarda iken..Dolapdere Kalyoncukulluk'ta, bir duvara monte küçük tezgahında hayatımda yediğim en enfes köfteleri yapan Edip Usta'ya saygılarımla....

SALESMAN
29-11-2008, 02:17
trabzondan tereyağ alacak olsak hangi firmanın malı daha iyidir ? trabzonlu olup bilen vardır belki diye soruyorum

guneysu
29-11-2008, 03:02
trabzondan tereyağ alacak olsak hangi firmanın malı daha iyidir ? trabzonlu olup bilen vardır belki diye soruyorum

istanbula trabzondan tereyağımı getirtmek istiyorsun..

sanırım tükkanı açmaya karar verdin..

pideye karar verdin galiba.. trabzon tereyağı sorunca :D

eng1907
29-11-2008, 03:09
selim abi lokantamı arıyon yermi değiştirdik yoksa.:oley:

guneysu
29-11-2008, 03:11
selim abi lokantamı arıyon yermi değiştirdik yoksa.:oley:

selesman yer açacaktı da.. açtıysa orda toplanırız.. nede olsa hisse net daşımız..

eng1907
29-11-2008, 03:39
beleşmi olcek abi :kahkah:

altar237
29-11-2008, 03:43

garanti gelirim:he:

guneysu
29-11-2008, 03:47

garanti gelirim:he:

karacaahmet beleş :super::super:

beleş mezar bulsanız gireceksiniz.. belediyeye müracaat

selesman yeni yer açınca destek olmak için toplantıları orda düzenleyeceğiz..

destek dedik.. köstek olmayın:he:

eng1907
29-11-2008, 03:50
:kahkah: :oley: :kahkah:

altar237
29-11-2008, 03:51
karacaahmet beleş :super::super:

beleş mezar bulsanız gireceksiniz.. belediyeye müracaat

selesman yeni yer açınca destek olmak için toplantıları orda düzenleyeceğiz..

destek dedik.. köstek olmayın:he:

hep destek tam destek:yes::cool:

SALESMAN
29-11-2008, 17:41
valla bu kadar isteklisi olunca açmayacak adamda gelir istanbulda açar bir yer..
ama ben açmıyorum istanbulda böyle bir yer şu anda..
mallar yine de lazım ama tereyağı peynir falan

mahpiuluta
25-01-2009, 15:47
Zaman daralıp bunaltınca,
çamurlu sokaklarından geçerken hayatın,
unuttum herşeyi...
Çok zaman oldu yazmayalı;
Acıktım...

Tarihi Kumkapı işkembecisi...
Meydandan tren istasyonuna giderken solda.
Küçücük bir dükkan.
Paça,işkembe,kelle,kokoreç..
Mükemmel.
Bu soğuk kış günlerinde...

horus_sirius
25-01-2009, 23:58
Meşhur Sarıyer Börekçisi...:):) Böreğinin tadını başka yerde bulamadım daha..

Baydisiplin
05-02-2009, 18:24
OO bu mekan (topik)tam bana göreymiş...öncelikle hakiki urfa kebabı, 72 memleket gezilmesine rağmen sadece malatya çakı kebap salonunda yenmelidir diyorum, çakı kebap salonu malatyada ziraat bankası yanındaki sokaktadır,kime sorsanız bilir. uçakla istanbula da sipariş alıyorlar.

Kebabı yedik künefe için biraz yol katedeceğiz, Diyarbakır-Ofiste Levent Ustaya konuk olacağız,

Diyarbakıra gelmişken, balıkçılarda ulu camiyi geçtikten sonra kiliseye giden sokak üzerindeki tarihi taş bina içerisinde ismini hatırlayamadığım, lahmacunun tadına da bakmanızı mutlaka tavsiye ederim. istanbuldaki bilimum kendini lahmacuncu sanan lokanta restaurant sahibi kalbur üstü zevatında orada gidip gerçek lahmacunu tatmalarını tavsiye ederim.

İstanbula gelince 7 tepesini de gezdim, çok yemek yenecek yer gördüm içtim konakladım, elbet zaman bulunca onlarıda yazarım.

Baydisiplin
05-02-2009, 18:26
Bu arada şu sirkecideki köftecileri merak ettim, oraları da ziyaret ettikten sonra izlenimlerimi aktarırım.

mystified
05-02-2009, 19:00
Hayatımda en rezil köfteleri Sirkeci'de yedim.Hani Sultanahmet'de meşhur bilmem ne köftecisi varya oda buna dahil.Sadece adı meşhur.Görüntü güzel fakat, köfteleri çiğneyin yada çatalla bölmeye çalışın, zor bölünüyor(soyadan), sanki araba lastiği kemiriyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.Köftenin içine, kuyruk yağı veya iç yağı karıştırmışlar, tadabildiğiniz tek et tadı bu.Bunada millet kuyruğa giriyor.Servis 10 üzerinden bir 1.Adamlar masaya piyaz diye orta yere, masaya küsmüş, pörsümüş soğan fasulye karışımı bir tabak bırakıyorlar.Piyaz damak tadınızdan ziyade bağırsaklarınıza hitap ediyor.Yemeğinizi yer yemez önünüzde ki tabaklar '' e hadi kalk artık'' der gibi hemen kaldırılıyor.

mahpiuluta
11-02-2009, 17:46
Sn Mystified,
Sultanahmet'te haklısınız ama Sirkeci'deki Beceren ve Filibeli köftecisine laf ettirmem affınıza sığınarak.

Sirkeci'de nerede köfte yediğinizi bilemem; sadece şunu net olarak bilirim ki esnafın çok olduğu yerde yemekler ve lokantalar da güzel olur.

Saygılarımla.

mahpiuluta
12-02-2009, 12:22
Ustaya saygı....

Bundan tam 20 yıl önce.

Sarayburnu sahili bugünkü gibi kayalarla doldurulmadan, yolun hemen altında denize sıfır, taşların üstünde, bir çadırın altında küçük bir masası ve dört hasır sandalyesi olan, adını şimdi hatırlayamadığım bir balıkçı ustasının pişirdiği balığı babam bir duble rakısı ile yerken ben de kocaman palamutları, lüferleri minik ellerimle yemeye çalışırdım ki yediğim en lezzetli balıklardı..

Anısına...

Baydisiplin
27-08-2009, 22:36
merter kerestecilerde karadeniz pidecisi var,ama asıl merkezi fatihte, İstanbulda yediğim en kral pideyi orada yedim kesinlikle bu lezzet tadılmalı

cengaver
21-10-2009, 15:08
Istanbul un bazı semtlerinde şu 'fast food ' çok revaçtaymış.Bütün ekmekarası salçalı makarna.Fiyat 2 tl.
Protein mi? O da ne?
Yakında zincir haline gelirse şaşırmayın.

mahpiuluta
02-07-2010, 16:11
Davutpaşa-Topkapı
Kale İş merkezi karşısı, metro istasyonu yakını
Çınaraltı

UStası G.antepli
Etler harika
Altı ezmeliyi tavsiye ederim..
Kavurmalı pidenin kavurmalısı mükemmel.
Hizmet,kalite, mükemmel. Fiyatlar uygun...

BEYAZIT
12-07-2010, 11:19
gebze taraflarında zehir ali yi bilen var mı acaba?

stocksin
04-08-2010, 18:48
Bu topik tam bana göre.. Maalesef eski lezzetler Üstanbul da pek kalmadı... Eyüp de ne güzel sulu yemek yapan yerler vardı.. Şimdi pehlivan falan var .. Üsküdar daki kanaat bile artık hoşuma gitmiyor.. Turiste hizmet edip daha fazla yağlı yemek yapar olmuşlar.. Fiyatlara zaten uçup gitmiş....

Bu ara şiddetle gerçek çöp şiş yapan yer arıyorum.. İki kere güzel ve hesaplı olarak yemiştik.. Biri Ortaklar da biri İzmir de.. İkisi de İstanbul dışında..

Şimdi düşünüyorum bu kadar muhteşem bir lezzet NEDEN İstanbul da yok.. Ekşi de İstanbul da zaruret köftecisi iyi çöp şiş yapıyor dediler... Ne çöp şişi .. Bunlar çöp şiş yerine kuzu şiş yedirirler adama..

Sonuçta çöp şiş gerçekten muhteşem yapan yer varsa mutlaka öğrenmek isterim.. Hele Ortaklar veya İzmir deki gibi olursa 150 km bile giderim....:))

Gelelim balık konusuna , uçan fiyatlar nedeniyle ithal uskumru harici balık satan benim bildiğim Şile de limanda teknelerde var.. Ama onlarda hoşuma pek gitmedi. kalamarı fena değildi.. Evde yaptık mı daha iyi
oluyor..

balık konusunda hem hesaplı, hem salaş, hem taze ve de aileye göre yerler varsa bilmek isterim...:))

Et konusunda kartal da dönerciler var.. Adamın biri 6-7 kat bir yer yapmış burası da aslında hoşuma gitmedi.. Fiyatları hesaplıdır.

Benim bugüne kadar çöp şişden sonra yediğim en lezzetli yemeğe ve lokantaya gelince, Ankara, Ulus da bulunan Boğaziçi lokantasıdır... Burada Ankara tava yiyeceksin arkadaş.. Birde eti kemikli güzel tarafı denk gelirse varya....

Offffffffffff.... 450 km de bir Ankara tava için yapılmaz..

BORA YAŞAR
04-08-2010, 19:30
Bizim "Rakı sofrası" da fena değildir..

Sohbeti yerinde..Müşteriler tanıdık..

Sahipleri her daim işin başında olmasalar da, "kendi aşır kendin ye-iç" usulü çok beğeni ve takdir topluyor..

Hatta son derece müşterisever Reha Bey geldiğinde suratların asıldığı dahi vaki..

Fiyatlar gayet hesaplı..Hatta hesapsız bile denebilir..

Sermayeyi kediye yüklemeden denemekte yarar var..

Demedi demeyin..

guneysu
13-08-2010, 00:48
Bora abey;

Bazıları sadece Ramazanda vatandaşa yemek dağıtırlar,

Bizim Sofra 12 ay boyunca hizmet veriyor,

Hesap dediğin nedir ki, önemli olan ''amme'' hizmeti...

Ye iç oğlun ödesin şeklinde çalışıyor mekan.. :kahkah:

Not : Bu içenlerin babalarından kalan borçları tahsil etmeye çalışıyorum sadece... :ley:

COCOR
18-08-2010, 02:33
Samsun' da saathane meydanında küçük bir kelleci var, adam kalıplı biri. Yağlı müşteri gördüğünde kellenin fiyatına bir lira ekliyor.
Yalnız kelle iyi pişiriyor kerata. Yanında kekik, pulbiber de koyuyor.
İlk gittiğimde kelleyi tüm koydu önüme. Aval aval baktığımı gördü. Parçalayım istersen dedi. ...

Tavsiye ederim de kelle yi herkes sevmez. Kelleciyseniz tamam.

kumralada
20-11-2015, 10:51
Uzun yıllardır atıl kalmış bu başlığı aradım.
Sebebi ise ilk kez deneyip özellikle pidelerini çok beğendiğim bir yeri paylaşmak. Sebzeli pidesi oraya özel, diğer ürünleri de çok başarılı. Pide hamuru , malzemeleri çok güzel. Fiyatlar makul. Her gün serpme kahvaltı servisleri küçük sakin bir de bahçeleri var.

Girişe yol seviyesinden basamaklarla inilerek ulaşılıyor. Yeri Darülacezeye gelmeden köşesinde benzincinin olduğu Halil Rıfat Paşa mahallesinin girişinde sağ tarafta (okmeydanından gelirseniz eğer). Karşısında Şişli itfaiyesi var. Şok marketin altında yer alıyor.

SAFRAN KEBAP VE PİDE SALONU

Halil Rıfat Paşa mah. Nazlı sokak 1/5 Şişli İstanbul
0212 220 01 45
Yakın çevreye paket servisleri de var. Denemeye değer.

PARK
20-11-2015, 13:04
Uzun yıllardır atıl kalmış bu başlığı aradım.
Sebebi ise ilk kez deneyip özellikle pidelerini çok beğendiğim bir yeri paylaşmak. Sebzeli pidesi oraya özel, diğer ürünleri de çok başarılı. Pide hamuru , malzemeleri çok güzel. Fiyatlar makul. Her gün serpme kahvaltı servisleri küçük sakin bir de bahçeleri var.

Girişe yol seviyesinden basamaklarla inilerek ulaşılıyor. Yeri Darülacezeye gelmeden köşesinde benzincinin olduğu Halil Rıfat Paşa mahallesinin girişinde sağ tarafta (okmeydanından gelirseniz eğer). Karşısında Şişli itfaiyesi var. Şok marketin altında yer alıyor.

SAFRAN KEBAP VE PİDE SALONU

Halil Rıfat Paşa mah. Nazlı sokak 1/5 Şişli İstanbul
0212 220 01 45
Yakın çevreye paket servisleri de var. Denemeye değer.

Uzun yıllar önce bir yolum düşmüştü bu mekana, hakikaten sebzeli pidesi kendilerine has bir lezzet..

Hatırlattığın için teşekkür ederim kumralada, uğranacaklar listeme aldım...