PDA

View Full Version : Yurtdışına Göç Etmek ?

SALESMAN
29-07-2008, 10:39
Hissenet Üyelerinden bir çoğu Yurt dışında farklı ülkelerde yaşamlarını sürdürmekteler ;
bu arkadaşlarımız bulundukları ülkelerin yaşam şartlarını immigration şartlarını ve avantajlarıyla dezavantajlarını belirtirlerse ilginç ve faydalı bir konu olacaktır diye düşünüyorum;

ben bu ara üniversitede okuyan yeğenimi en azından bir dönem yurtdışında yaşamayı ve çalışmayı düşünmesi konusunda yönlendirmeye çalışıyorum , bu bağlamda almanya gibi bilindik ve kendi dinamiklerini oluşturmuş ülkeler dışında da fırsatları öğrenmemize yardımcı olacak arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

özellikle uzak ve bizim farkında olmadığımız ulkeler hakkında bilgi almak faydalı olacak.

ayyan
29-07-2008, 11:01
Bugünlerde bir arkadaşım master için İngiltere'ye gidiyor. İzlenen yol ise 1 yıllık dil kursu, ardından dil kursu sizi bir üniversiteye yerleştiriyor(İngiltere'de master 1 yılmış -> 1+1=2 yıl toplam süre).

Elbette orada yaşayıp bu işleri ciddi anlamda bilen arkadaşlarımız/büyüklerimiz vardır. Bilgilerini paylaşırlarsa seviniriz.

Babadağlı
18-08-2008, 13:11
Askerlikten sonra benim düşündüğüm plan da bu şekilde.
Tabii ielts'den en az 6,5 alabilirmiyim ve 1 yıllık bir süreçte yüksek lisans yapabilecek kadar o dili öğrenebilirmiyim gibi bir takım kuşkularım var.
Ayrıca ingilterede yüksek lisans yaparsanız ardından devlet size 1 sene de çalışma izini veriyor.
Etti size 3 sene.
2010 İstanbul'unu kaçıracağım sanırım.:(

BOZOK
18-08-2008, 13:27
fransa ile ilgili sormak istediginiz bir konu varsa soru cevap gibi yazabilirim bildigim kadariyla

oscar
30-09-2008, 13:59
Ben Avustralya`dan ( avusturya degil;) nasil yardimci olabilirim

kut
04-10-2008, 12:19
sn oscar,
siz neden gittiniz, hangi yolla gittiniz?
burdan göç etmeyi düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?
kendi yaptığınızı hataları,deneyimleri paylaşırsanız yeterli olacaktır?

(kendim göç düşünmüyorum ama, düşünenler için:D)

MALIX
04-10-2008, 16:25
Tam emin degilim ama Isvec'te master programlari bedava, en azindan cogunlugu. Hatta Turk master ogrencileri icin ozel bir girisimleri var ama her bolumu kapsamiyor, sanirim sosyal bolumler daha cok:

http://www.studyinsweden.se/templates/cs/Article____10014.aspx

Master degil de bachelor esnasinda, notlari iyiyse, egitimin son senesinde kendi universitesinin anlasmali oldugu universitelerle 3-5 ayligina exchange yapabiliyor, Avrupa'da yaparsa bunu Erasmus Exchange programina dahil olmus oluyor, bir miktar aylik bursta alabiliyor sanirim.

Mali durum uygunsa, ABD ye veya Kanada'ya filan da exchange e gidebilir, extra okul ucreti odemezsiniz ama konaklamanin bi kismini [bir kismini veya tamamini oradaki uni. karsilamali] ve yasama-gida ucretlerini odersiniz iste.

Exchange yapicaksa, kendi universitesi bir cok işte yardimci olur, basvuruda filan, eger master'a yurtdisina gidecekse o zaman kendi yapmasi lazim tum islemleri. Hollanda ve cogu diger Kuzey Avrupa universitelerinde master icin, once TOEFL veya IELTS almasi gerekir, sonra GMAT testi [genel bir seviye testi sanirim bu], bunlarin sonucuyla beraber universiteye basvuru yapar, kabul cevabini alincada o ulkede kalabilmesi icin gereken ogrenci vizesi'ne basvuru yapar, ki kabul edilmisse kolaylikla alir vizeyi [islemlerin siralamasindan emin degilim ama asagi yukari boyle]. He bir de, Motivasyon Mektubu denen 1-2 sayfalik CV+motivasyonunuzu yazdiginiz mektubu isterler basvuru esnasinda.

Hollanda'da master programlari cogunlukla 1 sene, EU disindan gelen ogrencilere 7.000 Euro-15.000 arasi yillik. Hollanda'da nufusun cogunlugu Ingilizce biliyor, dil sorun olmaz yani, benim de Hollanda'cam cok iyi degil. Iskandinav ulkelerinde de herkes bilir Ingilizce.

kut
05-10-2008, 00:32
Tam emin degilim ama Isvec'te master programlari bedava, en azindan cogunlugu. Hatta Turk master ogrencileri icin ozel bir girisimleri var ama her bolumu kapsamiyor, sanirim sosyal bolumler daha cok:

http://www.studyinsweden.se/templates/cs/Article____10014.aspx
.

uluslararası insan hakları kanunu konulu master seviyesi için 1 türk öğrenciye her sene burs veriyolarmış, Anna Lindh anısına..
yaşam masrafları ve isveçe geliş ve dönüş ulaşım masraflarını da içeriyormuş burs. bu sene başvurusu geçmiş ama, seneye için takip listeme aldım

paylaştığınız için çok teşekkürler sn malix

MALIX
05-10-2008, 00:55
uluslararası insan hakları kanunu konulu master seviyesi için 1 türk öğrenciye her sene burs veriyolarmış, Anna Lindh anısına..
yaşam masrafları ve isveçe geliş ve dönüş ulaşım masraflarını da içeriyormuş burs. bu sene başvurusu geçmiş ama, seneye için takip listeme aldım

paylaştığınız için çok teşekkürler sn malix

Rica ederim, ayrica o sitenin master programlari kisminda dolasirken gordum:

"With a few exceptions, all courses and programs are financed by the government and are thus free of charge for those Swedish and foreign students who are accepted."

Burs sart degil yani master yapcaksaniz sadece konaklama,gida vs. ucretlerini karsilasaniz yeter.

izge
05-10-2008, 01:31
Yurtdışında İngilizce dil eğitimi almayı düşünenler için Yeni Zelanda tecrübemi aktarmak istedim.

Yurtdışında dil eğitimi almaya karar verdiğimde, nereye gitsem diye düşünürken, 1999 depreminde yardım için Kocaeli' ne gelmiş Yeni Zelanda ekibiyle birlikte çalışmış ve daha sonra kendilerinin davetlisi olarak kısa bir süre Yeni Zelanda' da kalmış bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu ülkeyi tercih ettim. Çünkü, İngiltere' ye giden çoğu arkadaşım hayal kırıklığıyla geri dönmüştü. İngiltere bu işin ticaretini yapıyor hale gelmiş bir durumda ve çok fazla Türk öğrenci var. 12 kişilik sınıfta 6-7 Türk öğrenci. Türkçe konuşmaktan İngilizce öğrenmeye vaktiniz kalmıyor. Ayrıca İngiltere yaşam koşulları olarak pahalı bir ülke. Yabancı ülkede dil öğrenmek için en önemli konu ortamda bulumak ve günlük konuşmanın içinde olmak. İngiltere de öğrenciler konuşacak pek kimse bulamadıklarından şikayetçi. Gidipte, ben çok memnun kaldım diyeni göremedim. Amerika da çok farklı değil.

Neden Yeni Zelanda?

1- Çok akıcı ve anlaşılır bir İngilizce konuşuyorlar. Öğrenmeniz kolay.
2- Yaşam şartları (pahalılık olarak) İstanbul' la eşit. Bir içeçek, bir tişört yada bir öğlen yemeği için İstanbul' dakinden fazla para ödemezsiniz.
3- Okul fiyatları İngiltere yada Amerika' yla kıyaslanmayacak kadar ucuz.
4- İnsanları oldukça kibar ve yardımsever. Her zaman ve heryerde konuşacak birilerini bulabilirsiniz.
5- Çevrede Türk bulmanız zor. Bu da dili öğrenmeniz için kendinizi zorlamanız anlamına gelir. Büyük avantaj.(Okuldaki tek Türk öğrenciydim)
6- Ülke botanik bir bahçe. Heryerde plaj var. İnsanların şortu ve bikinisi altında zaten. Fırsat buldukları zaman plaj ve denizdeler.Gezilecek, görülecek çok yer var. Her gününüz dolu dolu geçebilir. Günlük araba kirası YTL olarak 40-50 YTL civarında. Ülkeyi baştan başa gezebilirsiniz.
7- Herşeyiyle güvenli bir ülke. İnsanların kapı klitleme adeti yok. Polisler silah taşımaz. Ehliyet yaşı 16. Çoluk çocuk araba kullanır ama kazaya rastlamak çok zordur.
8- Dil okullarındaki öğretmenler devletin sınavından geçmek zorundadırlar. Bizdeki gibi, elini kolunu sallayarak USA, İngiltere, Kanada vb. benzeri ülkelerden gelip, hiçbir öğretmenlik formasyonu olmayan kişiler öğretmenlik yapamaz.
9- Hiçbir aracı kuruma ihtiyacınız yok. İnternetten okulunuzu bulup, kendiniz herşeyinizi halledebilirsiniz.
10- Özellikle Türkiye' de sonbahara girerken gitmenizi tavsiye ederim. Güney yarımkürede olduğundan orada ilkbahar başlangıcı oluyor. Yılbaşını plajda karşılayarak değişik bir tecrübe yaşabilirsiniz. O sene hiç kış görmezsiniz yani :)
Yazları sıcaklık 30-32 derece civarında. İklim bizler için çok uygun.
11- Yemek konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. Tüm bildiğiniz yaz kış meyve ve sebzelerini aynı anda taze ve ucuza alabilirsiniz. Ülkede her ülkenin mutfağını bulabilirsiniz.

Yurtdışına İngilizce eğitimi almak için gitmeyi düşünenlere tavsiye ederim. Bir Türk için en ideal ülke olduğunu düşünüyorum.
Herkes gözünde büyütüp, çok uzak yer der. Yurtdışına çıktıkan sonra uzaklığın önemi yok. Dünyanın en uzak yerinden Türkiye' ye 24 saat sürmeden gelebilirsiniz. Başkent Wellington fakat en kalabalık ve okulların en çok olduğu şehir Auckland.

Saygılar,

kut
05-10-2008, 11:42
http://www.visahq.com/visas.php

bu linkten hangi ülkeler için vize gerektiğine bakabiliyoruz, araştırırken buldum
Şili(chile), Honduras turist vizesi istemiyormuş:D
Avrupadaki küçük ülkeler;
San marino, Monaco, Vatikan vize istemeyen ülkeler olarak biliniyor
fakat bu site yanılmıyorsa vize istiyorlarmış

kut
05-10-2008, 12:13
Buarada ABD'ye çekilişle göçmenlik hakkı için GreenCard çekilişleri Aralık ayında,
başvurular başlamış olması lazım. Konsolosluğa başvurular ücretsiz fakat işlemleri yürütmesi için genelde bir aracı/danışman kurumla anlaşılıyor. Birçok site de bunun dolandırıcılığını yapıyor

Mezun.com benim bildiğim en güvenilir site, sanırım 10 dolar civarı bir ücret alıyor.

kut
27-11-2008, 13:28
kanadada eğitim ve vatandaşlık için sn Babo'nun yazısı:
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=2792716&postcount=957

bikmisbroker
27-11-2008, 15:45
Dun bu Topici aradim ama bulamadim.
Kabiliyetsizlik iste.. :(

miranda
02-12-2008, 10:49
oscar kardes yazmis ama bende AUSTRALIA(cok uzak olan-dunyanin obur ucunda olan) ile ilgili sorulara cevap verebilirim... gerci su an TR deyim ama nasipse onumuzdeki sene tekrar orada olacagim insallah...

kreal
03-12-2008, 20:09
Hong Kong ve Çin Halk cumhuriyeti hakkinda bilgi almak isteyen arkadaslara her konuda yardimci olabilirim

kelaynak
03-12-2008, 20:52
ABD ye gitme ve orada yaşam hakkında bilgi isteyenler bendenize sorabilirler?
Saygılar...

oscar
04-12-2008, 02:45
mrb sn kut,
biraz geciktim yanit icin , yogunluktan oturu.
Herkesin hikayesi ve nesnel kosullari farkli. Kimseyi yonlendirmek, burayi kotulemek istemem. Guzel yanlari oldugu gibi cok kotu yanlari da var. bakis aciniza gore degisiyor.
Ben ingilizcemi gelistirmek, farkli bir tecrube yasamak ve gocmenlik icin buraya ogrenci olarak geldim.
Belli bir yas 30 ve ustu, iyi bir egitim ve is tecrubesi sonrasi tum duzeni bozup buraya gelmek bence pek mantikli degil.Kisini kendisini ispati, turkiyedeki duzenini kurmasi biraz vakit alir. bu surecte de istemedigi islerde calismak durumunda kalabilir. ama universiteden yeni mezun ve de bekar :))))))))) biri icin mukemel bir firsat.
Aramis oldugunuz huzur ve rahatligi burda kolayca bulursunuz ama turkiyenin hergun degisen hava, heyecanini da ararsiniz. Buraya Allah`in Disneylandi denildigini duydum. Istanbul sonrasi Darulaceze bahcesi gibi geldi bana. Sosyal olanaklari cok iyidir ama :). anyway, burasi Down under daha otesi yok :))))))))))Su an saat farkimiz 9.
En buyuk sorun uzaklik. Inanilmaz buyuk bir engel .
Uzattigimin farkindayim:)))))))))))simdilik bu kadar yeter. yardimci olabilirsem sevinirim
Yazdiklarim benim tecrubelerimdir, yanilabilirim de.
saygilarimla
ozkan

sn oscar,
siz neden gittiniz, hangi yolla gittiniz?
burdan göç etmeyi düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir?
kendi yaptığınızı hataları,deneyimleri paylaşırsanız yeterli olacaktır?

(kendim göç düşünmüyorum ama, düşünenler için:D)

kut
17-12-2008, 14:09
ABD ye gitme ve orada yaşam hakkında bilgi isteyenler bendenize sorabilirler?
Saygılar...

üniversiteden yeni mezun biri en ucuz yolla nasıl ABD'ye gidebilir?
hangi vize türüyle, hangi bölgeye gitmeli, nerde çalışmalı, ne yapmalı..
askerliği yapıp mı gitmeli, yapmadan mı??

kut
17-12-2008, 14:11
mrb sn kut,
biraz geciktim yanit icin , yogunluktan oturu.
Herkesin hikayesi ve nesnel kosullari farkli. Kimseyi yonlendirmek, burayi kotulemek istemem. Guzel yanlari oldugu gibi cok kotu yanlari da var. bakis aciniza gore degisiyor.
Ben ingilizcemi gelistirmek, farkli bir tecrube yasamak ve gocmenlik icin buraya ogrenci olarak geldim.
Belli bir yas 30 ve ustu, iyi bir egitim ve is tecrubesi sonrasi tum duzeni bozup buraya gelmek bence pek mantikli degil.Kisini kendisini ispati, turkiyedeki duzenini kurmasi biraz vakit alir. bu surecte de istemedigi islerde calismak durumunda kalabilir. ama universiteden yeni mezun ve de bekar :))))))))) biri icin mukemel bir firsat.
Aramis oldugunuz huzur ve rahatligi burda kolayca bulursunuz ama turkiyenin hergun degisen hava, heyecanini da ararsiniz. Buraya Allah`in Disneylandi denildigini duydum. Istanbul sonrasi Darulaceze bahcesi gibi geldi bana. Sosyal olanaklari cok iyidir ama :). anyway, burasi Down under daha otesi yok :))))))))))Su an saat farkimiz 9.
En buyuk sorun uzaklik. Inanilmaz buyuk bir engel .
Uzattigimin farkindayim:)))))))))))simdilik bu kadar yeter. yardimci olabilirsem sevinirim
Yazdiklarim benim tecrubelerimdir, yanilabilirim de.
saygilarimla
ozkan

estagfurullah, uzatmadınız. Ne kadar ayrıntı bilirsek okadar iyi olur. Öğrenci olarak gidip, oraya yerleşmenin bürokratik sürecinden bahseder misiniz biraz?

oscar
27-12-2008, 14:25
estagfurullah, uzatmadınız. Ne kadar ayrıntı bilirsek okadar iyi olur. Öğrenci olarak gidip, oraya yerleşmenin bürokratik sürecinden bahseder misiniz biraz?

Merhaba Sayin Kut,
Tum guncel ve detayli bilgiler www.immi.gov.au adresinden ogrenilebilinir. Durumumu ozetleyebilecek olursam size fikir verecektir.
Ben Turkiye`de muhendislik mezunuyum ancak burdan muhendislik meslek onayini alabilmem icin IELTS ingilizce sinavindan 4 band uzerinden minimum 6 almam gerekiyordu, belli zaman diliminde. Simdi ise bu puan 4 band uzerinden 7oldu galiba. Notlarin 9 uzerinden degerlendirildigi dusunulurse iyice zorlasti demektir.
Ben 6 puani alamayinca TAFE denilen 2 senelik, Turkiye karsiligi meslek yuksek okuluna kaydimi yaptirdim. Bolum secerken dikkat ettigim kriter ise Avustralya hukumetinin ek puan verdigi ve aranilan meslekler kategorisine yerlestirdigi bolumlerden birini secmek oldu.
Kayit yaptirdigim bolum aranilan meslek kategorisinde oldugu icin hem ek puan alma sansim oldu hem de bu bolum uzerinden gocmenlige basvuracagim icin IELTS`den almam gereken not 4 band uzerinden minimum 5 oldu.
Okuldan mezun oldum , meslek onayini aldim, IELTS sorunumu astim ve gocmenlik kriterlerinden biri olan 1 senelik surekli is tecrubesinin subat ayinda dolmasini bekliyorum. Sonrasinda ise gocmenlige basvurabilecegim. simdilik bu kadar yeterlidir umarim.
Herkese hayirli seneler dilerim.
Saygilarimla,

BOZOK
27-12-2008, 15:56
Benim kafamda İngiltere'ye göç etmek var hem insanları medeni.Hemde güzel bir avrupa ülkesi gezilecek görülecek çok yer var.Bence.
Saygılarımla.

memleketinde nereleri gezdiniz sn emfur ben bir gurbetci olarak gidip memleketi dolasmak istiyorum siz elin memleketini
memleketimiz cok guzel gezilecek yerler var
medeni dediginiz insanlarin arasina bir dusun de gorun bu millet degilmi ki yuz yillardir teror estiren ne ise benimkisi sesli dusunce oldu kusura bakma

redpardus
27-12-2008, 23:31
bu topiği takip listeme aldım:)

açıklama yapanlara ve soruları yöneltenlere teşekkürler..

taraftar
27-12-2008, 23:45
Hong Kong ve Çin Halk cumhuriyeti hakkinda bilgi almak isteyen arkadaslara her konuda yardimci olabilirim

kalabalık mı ?

:D :D

Amateur
28-12-2008, 00:17
Benim kafamda İngiltere'ye göç etmek var hem insanları medeni.Hemde güzel bir avrupa ülkesi gezilecek görülecek çok yer var.Bence.
Saygılarımla.

İngiltere'de çok yabancı var. Hintlilerin ve Afrikaların peşisıra, AB üyesi olduktan sonra başta Polonya olmak üzere Doğu Avrupa ülklerden aşırı bir işgücü akımı oldu. Buraya yerleşmenin çok kolay olmayacağını düşünüyorum.

Bana kalırsa, yerleşmek ve yeni bir hayat kurmak için İsveç, Norveç, Danimarka gibi kuzey ülkeleri düşünmek lazım. Nüfus az, refah yüksek. Hele bekarsanız, kızları da güzel!...:D

kelaynak
28-12-2008, 00:25
üniversiteden yeni mezun biri en ucuz yolla nasıl ABD'ye gidebilir?
hangi vize türüyle, hangi bölgeye gitmeli, nerde çalışmalı, ne yapmalı..
askerliği yapıp mı gitmeli, yapmadan mı??

en iyi yol dil kursuna gitmektir. akabinde master yapma gayesinde olmakta iyidir. diğer türlü direk master için kabul almak zor olur..
Eğer dilinize ve toefl GRE Gmat skorlarınıza güveiyorsanız master için de başvurabilirsiniz. Ancak biraz pahalıdır. önce dil kursu ile oralara alışmak ve sonra mastera başlamak daha mantıklı

dil kurslarının da pahalı ve ucuz olanları vardır.
Ancak ABD ye vize almak çok zor olduğu için gidilecek şehrin en büyük üniversitlerinden veya kolejlerinden yabancı dil için davetiyi almak en iyisi..
ufak ve ucuz dil kurslarından vize başvurusu yapmak hayal kırıklığına neden olabilir..

Dil kurslarına aylık yaklaşık 500-1000 arasında para verirsiniz.
Kursa giderken o okulun kütüphanesinde de çalışabilrisiniz.
Ayrıca oraya bir şekilde yerleştikten sonra restaurantlarda, bazı küçük marketlerde iş blulunabilir..

Askerliği yapıp gitmek en iyisi. Diyelim ki 3 yıllık vizeniz var.
vize dolmasına doğru giriş çıkış yapmak veya pasaport süresini uzaltmak gibi bazı durumlarda konsoloslukla askerlik konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Her bölgenin ayrı avantajı var.
ama bir tanıdığın olduğu yere gitmek daha iyidir.
ABD de yalnız iseniz tanıdık biri bulana kadar çok duygulanabilirsiniz :)

Başka sorularınız olursa lütfen sorunuz..
Saygılar...

kut
08-04-2011, 12:55
fransa ile ilgili sormak istediginiz bir konu varsa soru cevap gibi yazabilirim bildigim kadariyla

foruma yazılmayalı 2 yıldan fazla zaman geçmiş ama benim en çok ilgimi çeken topiklerden biriydi,

Sn BOZOK, halen fransada yaşıyorsanız, lütfen anlatır mısınız?

vize alma şartları?
vatandaşlık alma şartları
Türklere bakış açısı
iş bulma imkanı?
üniversitelerde kayıt koşulları? devlet üniversiteleri mi, özel üni.ler mi?
paraları nasıl?
öğrenciler part-time çalışabiliyormu?
hayat koşulları nasıl?
vergiler, fiyatlar ev kiraları, otomobil fiyatları nasıl? vs.vs.vs.

kut
08-04-2011, 13:00

oscar kardes yazmis ama bende AUSTRALIA(cok uzak olan-dunyanin obur ucunda olan) ile ilgili sorulara cevap verebilirim... gerci su an TR deyim ama nasipse onumuzdeki sene tekrar orada olacagim insallah...

sizlerden de aynı bilgileri rica etsem?

ulaşım nasıl sağlanıyor? maliyeti nekadar?
orada Türklerin yoğunlukla yaşadığı yerler var mı?
üniversiteler? hangi iş dallarında ihtiyaç var?

bu forumda birçok kişi yurtdışında yaşıyor ve hepsi bir yerlere gelmiş, bilgili, tecrübeli kişiler

sadece parasal yatırım açısından değil, hayata bakış açısı, bilgiye yatırım vb. biçok konuda bizi aydınlatan bir okul görevi görüyor

yurtdışına gidişinizden, yaşam koşullarına kadar aklınıza gelen tüm deneyimleri lütfen paylaşın