PDA

View Full Version : Bebek/Çocuk oto koltuğu

benderte
17-10-2008, 23:32
Amerikada yapılan bi araştırmada emniyet kemeri bağlayan sürücülerin yüzde 98 i çocukları için özel koltuk kullanıyormuş. emniyet kemeri takmayanlarda ise bu oran yüzde70 ler civarındaymış.

bende yeni bir oto koltuğu almayı düşünüyorum. neler önerirsiniz

VOLVO
28-11-2008, 17:09
Baba adayları ve henüz yeni baba olanlar size bir önerim olacak.

Belli bir süre sonra oto koltuğu şart biliyorsunuz.Bence 9-18 Kg en önemlisi ve mutlaka olmalı.Daha erken almanın pek de bir anlamı yok. Yani bebeğiniz 8 aylık olduğunda artık oto koltuğu elzem hale geliyor.

Bu alanda da size Britax-Römer'i şiddetle tavsiye ediyorum. Güvenlik testleri genelde en iyi çıkan firma.

Bugün Almanya'dan gelen bir arkadaşıma sipariş ettim. 160 Euro yani 320 YTL'ye mal oldu. Burada ise aynı modeli 600-700 YTL arasında satıyorlar. Tam tamına %100 fark var

İmkanı olanlar mutlaka bunu Almanya'dan getirtsinler. Oradan kargoya bile verdirseniz daha kazançlı çıkarsınız

Selamlar

futbolcu
28-11-2008, 17:28
isofix bağlantılı bir koltuk olmalı
isfix ve kemerle sabitlenen koltuklar arasındaki farkı incelemenizi öneririm

marka tavsiyem
Britax-Römer

VOLVO
28-11-2008, 17:37
isofix bağlantılı bir koltuk olmalı
isfix ve kemerle sabitlenen koltuklar arasındaki farkı incelemenizi öneririm

marka tavsiyem
Britax-Römer

Tabii arabanızın isofixe uygun olması gerek. Benimki isofixe uygun olmasına rağmen diğerinden aldım.
Selamlar...

HAŞAT
28-11-2008, 21:14
Sevdiğim bir arkadaşım 2002 yılında ailece ağır bir trafik kazası geçirdiler.Kaza sonrası hepsi kötü durumdaydılar. Defalarda ameliyat oldular. Şu an hepsi sağlar. Ama,
Kaza anında oğulları arka koltuktayken önce camı patlatarak 10 15 metre kadar ileriye fırlıyor. 15'ten fazla ameliyat geçirdi. Şu an bedensel ve zihinsel özürlü. Yemek, içmek, boşaltım..... Her şeyi ile annesine bağlı.

Egemen doğduğundan beri araç koltuğu kullanıyoruz. Egemen iki buçuk yaşındayken de ikinci koltuğu aldık. İmge doğunca da arkada koltuk iki oldu. Arka taraf iptal yani. Her iki koltuk da chicco. Yabancı mallara ki İtalyan ise eğer karşı çıkarım ama...

Yılda bir kaç kez uzun yol yapıyorum ve içim çok rahat oluyor. Yolculuk eşim için de rahat geçiyor. Koltuklar yatabiliyor ve kullanımları çok rahat.

Fakat bebeğinizi ana kucağından hemen sonra bu koltuğu oturtmalısınız. Kısa mesafe deyip bu seferlik kucakta gitsin dediniz mi pek oturmuyorlar ve ağlıyorlar. Tekrar alıştırmak zaman alıyor.
Bizde durumlar aşağıdaki gibi.Arkaya yolcu alamıyoruz. Ama önemli olan sağlık ve güven

http://img133.imageshack.us/img133/4122/imgp0472vn2.jpg

SALESMAN
29-11-2008, 01:16
• 0 - 12 yaş arası taşınabilir modellerde bebek omuz emniyet kemerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.

• Sabit emniyet kemeri ile araca bağlanmayıp, sadece takılan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin.

• Çocuğunuza oto koltuğu alırken değerlendirmede tek kriteriniz güvenlik olsun. Onun hayatını kurtaracak olanın; koltuğun deseni ya da rengi değil, gelişmiş güvenlik teknolojisi olduğunu unutmayın.

• 0 - 12 ay arası modellerin aracın kendi emniyet kemeri ile ters olarak bağlanacağını aklınızdan çıkarmayın.

• Hava yastığı olan koltuklara kesinlikle araba güvenlik koltuğu bağlamayın.

• Oto koltuğu kumaşının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına özen gösterin.

• Avrupa kalite ve standart belgesi olmayan ürünleri kullanmamaya çalışın.

• Hangi çocuk oto koltuğunu kullanacağınız çocuğunuzun tartısına bağlı olduğunu unutmayın.

• Koltuğun arabanıza ve kullanılacak olan diğer arabalara uygun olup olmadığını kontrol edin.

• Kullanım kılavuzunu önceden özenle okuyun ve saklayın.

• Yola çıkacağınız her defasında koltuğun doğru şekilde bağlı olup olmadığını kontrol edin. Koltuk gereksiz boşluk olmaksızın sağlamca bağla olmalı.

• Her yolculuk esnasında çocuğunuzun kemerlerinin sağlamca bağlı olmasını ve diğer yolcularında kemerlerini bağlamalarını sağlayın.

• Çocuk oto koltuğunu sadece taşıtın hareketsiz olduğu anlarda yerinden alın.

• Hiçbir zaman kaza geçirmiş olan bir çocuk koltuğunu kullanmayın; kemerleri aşınmış yada yırtılmış olan bir koltuğu kullanmayın.

• Kullanılmış olan bir oto koltuğunu ne satın ne de satın alın. Bebeğimle Mutluyum
Bebeğinize Özel Kampanyaları Kaçırmayın..
Tıklamanız Yeter