PDA

View Full Version : Dövizle kredi alma zamanı geldi gibi.

parapara
22-10-2008, 18:42
dolar ve euro bayagı çıktı. belki biraz daha çıkar . ama sürekli yükselmez. olaki dolar 2000 euro 2500 e yükselsin sonuçta geri düşecek. döviz zirvedeyken uzun vadeli döviz kredisi almak çok mantıklı geliyor bana. Döviz yerinde sayarsa kaybın yok. düşerse kara geçersin , olaki döviz aşırı yükseldi o zamanda vobu tam mantıgına göre kullanarak hedge edeceksin.

1000 dolara 1 lot vob kontratı ayarlayacaksın. döviz artarsa longlacan. düşerse zaten sorun yok , shortlarsan daha çok kazanırsın.

bundan iki ay önce kendime nakit yaratmak için şu yöntemi aklıma getirmiştim. ozaman çok insan gülmüştü ama zaman beni haklı çıkardı.

bundan 2 ay önce goldtr 29 larda geziyordu. internette satılan gramlık altınlar vardı. gramı 37 ytl idi taksitle alabiliyordun. ben kredi kartım limiti yüksekti 12 taksitle yaklaşık 10 milyarlık almayı düşününce millet delimisin diyordu. 37 ytl ye alıp 39 ytl ye satılıyordu bu meret . bizde korktuk almadık .sonra noldu biliyorsunuz altına. goldtr 40ı bu, gram altında 50 yi gördü.

kıtır
22-10-2008, 18:46
ortalık durulmadan kurda kuşa yem olursunuz

kıtır
22-10-2008, 18:47
ayrıca gram altın 50 yi görmedi gold tr dediğiniz zaten gram altın fiyatı
daha dikkatli ve özenli yazarsanız kimseyi sizin yanılgılarınızla uğraşmak zorunda bırakmazsınız

BUSHIDO
22-10-2008, 18:55
Bundan once yine Japon yeni ile kredi almak ile iliskin bir topik acilmisti ve orada da belirtmis oldugum gibi olayi cok derinlemesine algilamadan, kur degisimlerini gozonune almadan alinacak herturlu karar sonucunda aci ile sonuclanabilir... aman dikkat!

parapara
22-10-2008, 18:57
ayrıca gram altın 50 yi görmedi gold tr dediğiniz zaten gram altın fiyatı
daha dikkatli ve özenli yazarsanız kimseyi sizin yanılgılarınızla uğraşmak zorunda bırakmazsınız

sizin gram altından haberiniz yok sanırım şu llinki inceleyin

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=530176&productid=eaksgldchip

şuan 51 küsür ytl. ben alacagım zaman 37 ye inmişti.

parapara
22-10-2008, 19:00
Bundan once yine Japon yeni ile kredi almak ile iliskin bir topik acilmisti ve orada da belirtmis oldugum gibi olayi cok derinlemesine algilamadan, kur degisimlerini gozonune almadan alinacak herturlu karar sonucunda aci ile sonuclanabilir... aman dikkat!

benim çekmek istedigim mebla zaten düşükbir şey olacak aylık taksidi aylık gelirimin 4 te 1 felan olacak amacım kendime 0 fazile ve komisyonla nakit yaratmak , incemelerim sonucunda döviz kredi faizlerinin ytl göre bayagı cazip oldugunu gördüm.

dolar ister 5 ytl olsun umrumda olmaz vobda dolar longlayarak dengelerim

kıtır
22-10-2008, 19:20
sizin gram altından haberiniz yok sanırım şu llinki inceleyin

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=530176&productid=eaksgldchip

şuan 51 küsür ytl. ben alacagım zaman 37 ye inmişti.
haberi olmayan kim bilmem ama şu anda eğer altın 51 lira olsa cumhuriyet altını 350 ytl olmalı... gold tr ise 1 gram altın fiyatıdır. gerisi beni ilgilendirmez ama illa goldaş altına 51 ytl vermek istiyorsanız o başka yalnız geriye kaçtan alacaklarmış onu da bi soruverin...

kıtır
22-10-2008, 19:24
kapalıçarşı kapanışı da
39,3367 alış 39.4673 satış
şayet alacaksanız haberim olsun size istediğiniz kadar aksaray teslim o fiyata gönderebilirim taksit bile yapabilirim

kıtır
22-10-2008, 19:31
biliyorum sıktım ama son olarak goldaşın sitesinde yer alan fiyat ise
FG00101
ChipGold 1gr.
47.3 YTL
tabii hala onların benden alışı önemli...

parapara
22-10-2008, 19:41
şimdi sayın kıtır açııklayayım. goldaşın sitesi ile hepsi burada farkının sebebi goldaşın sitesine kartla taksit olayı yok , hepsi buradada karta 12 taksit oldugundan o farklılık.

2. si bu tabiki piyasadaki 1 gr altın degerinden farklı olacak. bu gram altını çeyrek altın gibi düşünün. artık insanlara çeyrek altın pahalı geldigi için sünnetlerde bu altınlardan takıyorlar.

bugün 51 e aldıgınız gram altını yarın 40 satmayacaksınız korkmayın 2-3 milyon aşagısına satacaksınız. . çeyrek altın gibi düşünün. sizin dediginiz gibi olsa tabiki hiç kimse alıp satmaz . şimdi peynir ekmek gibi satılıyor bu altınlar.

estella
22-10-2008, 19:46
Sayın arkadaşlar saat 20.45 itibari ile londra $ 1700-Euro 2185 hadi ister satın ister alın $ unutmayın bir kilo MUZ fiatı ? ALTIN la oynamayın karını ve sermayene göre haraket edin sizi HAM yaparlar.Saygılarımla:wink::notr::notr:

kıtır
22-10-2008, 19:46
alana da satana da hayırlı olsun ama 24 ayar altının 39 lira olduğu yerde 47 lira veya 51 lira verip de almayı benim aklım almaz
ama 51 e aldığınızı 2-3 lira altına sizden neden alsınlar ki 47ye goldaştan alınıyorken şimdiden 4 lira yaptı (korkarım ben bu peynir ekmek gibi satılıyor kısmın da anlayamayacağım...)

kıtır
22-10-2008, 19:48
sn estella şu an
EURTRY 2.1984 2.2004
USDTRY 1.7099 1.7119

C.ÜNLÜ
22-10-2008, 19:49
Gram altın dedikleri 0.995 saf altındır.Bugünkü fiyatı 40-39 ytl arasında idi.

ozim
22-10-2008, 19:52
Topic adına konuya geri dönecek olursak ben de görüşümü yazmak isterim.

Bu zamanda dövizle kredi almak için insanda mangal gibi yürek olması yada mecbur kalımış olmak gerekir.

Benim yaşlı kalbim asla böyle bir heyecanı kaldırmaz.

asi
22-10-2008, 19:52
Gold 735.30 -32.70 -4.26 altın almadan önce bidaha düşünün isterseniz

kıtır
22-10-2008, 19:53
biz de öyle desek de anlaşılamıyoruz bir türlü ama şu bi gerçek Türkiyede birçok şeyin fiyatı epey sanal olmuş

asi
22-10-2008, 19:53
dolar ve euro bayagı çıktı. belki biraz daha çıkar . ama sürekli yükselmez. olaki dolar 2000 euro 2500 e yükselsin sonuçta geri düşecek. döviz zirvedeyken uzun vadeli döviz kredisi almak çok mantıklı geliyor bana. Döviz yerinde sayarsa kaybın yok. düşerse kara geçersin , olaki döviz aşırı yükseldi o zamanda vobu tam mantıgına göre kullanarak hedge edeceksin.

1000 dolara 1 lot vob kontratı ayarlayacaksın. döviz artarsa longlacan. düşerse zaten sorun yok , shortlarsan daha çok kazanırsın.

bundan iki ay önce kendime nakit yaratmak için şu yöntemi aklıma getirmiştim. ozaman çok insan gülmüştü ama zaman beni haklı çıkardı.

bundan 2 ay önce goldtr 29 larda geziyordu. internette satılan gramlık altınlar vardı. gramı 37 ytl idi taksitle alabiliyordun. ben kredi kartım limiti yüksekti 12 taksitle yaklaşık 10 milyarlık almayı düşününce millet delimisin diyordu. 37 ytl ye alıp 39 ytl ye satılıyordu bu meret . bizde korktuk almadık .sonra noldu biliyorsunuz altına. goldtr 40ı bu, gram altında 50 yi gördü.

hangi banka veriyo bu krediyi:)

parapara
22-10-2008, 20:00
hangi banka veriyo bu krediyi:)

hepsi verir yeterki isteyin

Sarıvadi
22-10-2008, 20:03
Böyle dalgalı günlerde yatırım kararı vermek çok zordur. Tam şunu almanın zamanı şeklinde kolay saptanan yatırım enstrümanlarının yanıltma olasılığı diğerlerine göre fazladır.

Şu anda çok ustalar, büyük oyuncular, pazar yapıcılar bile ne yapacağını tam olarak bilemezken pazarın yönü hakkında doğru, üstelik zamanında fikir yürütmeye kalkışmak için "yılların deneyimi" olmak yetmeyebilir. Saniye saniye "şimdi şöyle olacak, haftaya böyle olacak, 1000 puan kazandık bugün yine" tarzındaki söylemlerde atma tutma dışında isabette bulunmak ise üstün insan niteliklerini gerektirir.

En güzeli kalın giyinip, varsa paranız 10 parçaya bölüp :) kenarda dalgaların geçmesini beklemektir. Hırslanmanın, çok kazanacağım, köşeyi dönmenin tam zamanı demenin zamanı değildir.

Sakin...

kıtır
22-10-2008, 20:04
Gold 735.30 -32.70 -4.26 altın almadan önce bidaha düşünün isterseniz
723.60 oldu şimdi

tmttu
22-10-2008, 20:07
Sahis olarak geliriniz hangi para cinsinden ise, kredinizi de ayni paradan olmali.
Kredi olayindan spekulasyonu yapanlar sonunda zor anlar yasayabilirler.

asi
22-10-2008, 20:10
hepsi verir yeterki isteyin

ilk soracakları döviz gelirin varmı olucak.teminatsız vermezler:yes:

gattopardo
22-10-2008, 20:30
doviz kredisi kullananlarin tek riski kurun yukselmesi degildir. kullanilan pek cok doviz kredisinden kkdf kesintisi de yapilmaktadir ki asil problemi bu cikarmaktadir. Cunku kur arttikca, kredi almis oldugunuz kur ile taksit odemesi yapacaginiz kur arasindaki fark kalan anapara borcunuzun %15'i ile carpilarak sizden ayni gun tahsil ediliyor, yani normal kredi taksidine ilave olarak bir de bunu odemek zorunda kaliyorsunuz. Kur riski bir sekilde hedge edilebilir ama kkdf riskini de hesaba katmak gerekir ki bu durumda da isin astari yuzunden pahaliya gelebilir. Bildigim kadariyla dovize endeksli konut kredileri bu uygulamadan muaf ancak diger bireysel tuketici kredilerinde kkdf kesintisi yapiliyor.

icinde bulundugumuz yuksek volatiliteli gunlerde dovize endeksli kredi kullanmadan once bir kez daha dusunmenin ve kullanmaya niyeti olanlarin talep edecekleri krediden kkdf kesintisi yapilip yapilmadigini mutlaka ogrenmesinin gerekli olduguna inaniyorum.

saygilarimla,

- yatirim tavsiyesi degildir-

SLX
22-10-2008, 20:48
dövizle kredi almak için henüz erken.
ben olsam ki inşallah alacağım,2,00 beklemek lazım derim.hatta daha da yukarı olmalı ki güvenlik marjı olsun.hatta yavaş yavaş aşağı dönmeli döviz fiyatı yada 6 aydan beri yuakrı gitmemiş olmalı...
söz gelimi 2,10 u 2009 ocakta görmüş olsun. 2009 temmusda hala 2,10 cicarı ve aşağısı ise dövizle kredi alınabilir derim.

years
22-10-2008, 20:57

bırakın kısa -uzun dövizle borçlanmayı bir büyük banka ytl kredilerini bile kapattı deniyor !
bankaların %60 ını yabancıya satarsan olacağı buydu :grrr::grrr::grrr:

BUSHIDO
23-10-2008, 00:36
benim çekmek istedigim mebla zaten düşükbir şey olacak aylık taksidi aylık gelirimin 4 te 1 felan olacak amacım kendime 0 fazile ve komisyonla nakit yaratmak , incemelerim sonucunda döviz kredi faizlerinin ytl göre bayagı cazip oldugunu gördüm.

dolar ister 5 ytl olsun umrumda olmaz vobda dolar longlayarak dengelerim

Sizin adiniza olayin risklerinden haberdar oldugunuza sevindim ama iste bunun farkina varmadan boyle bir trend oldugunu sananlar icin.

Size bol sanslar.

aslan71gs
23-10-2008, 01:41
Arkadaşlar yukarı tükürsek bıyık aşağı tükürsek sakal
şimdi bazı görüş dövizin artması yabancıların çikmasını zorlaştırırmış ama bence adam çikacaksa basar çıkar hiç bakmaz çıkınca ne olur döviz iyice fırlar borsa iyice düşer adam için geri dönünce ne demek daha yüksekten döviz satıp daha ucuza düşmüş hisseye borsada ucuza girer. öyle değilmi???
Benim çok değişik beklentim var onuda az sonra........

reha kaya
23-10-2008, 01:46
Arkadaşlar yukarı tükürsek bıyık aşağı tükürsek sakal
şimdi bazı görüş dövizin artması yabancıların çikmasını zorlaştırırmış ama bence adam çikacaksa basar çıkar hiç bakmaz çıkınca ne olur döviz iyice fırlar borsa iyice düşer adam için geri dönünce ne demek daha yüksekten döviz satıp daha ucuza düşmüş hisseye borsada ucuza girer. öyle değilmi???
Benim çok değişik beklentim var onuda az sonra........

Bu kadar karışık ekonomik denklem yerine; yumurtamı tavuktan çıkar, yoksa tavukmu yumurtadan çıkar, denklemi daha doğru olur. :kahkah:

NIETZSCHE
23-10-2008, 08:10
dövizle kredi al, vobda aynı tutarda döviz uzun pozisyon al.

taksitleri ödedikçe vobdan satış yap.

zoom
23-10-2008, 09:23
''ABD deflasyon ve durgunluğu birlikte yaşayacak''.Roubini

zoom
23-10-2008, 09:25
Deflasyon ve durgunluğun sonuçlarını incelemek lazım.