PDA

View Full Version : FLORYA,YEŞİLKÖY,YEŞİLYURTTA gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gerekenlerPages : 1 [2] 3 4

emfur
12-02-2009, 21:22
Sn. Rasputin

Sizce İstanbul finansal merkez projesi gerceklesirse, hangi bolgeler harektlenir? atasehirdeki fiyatlar zaten cok olgunlasmış durumda, sizce dahada artarmı?

Bence şahsen biraz daha fiyat yükselişi görebiliriz.Tamam buralar çok değerli bölgeler ama bu krizde herkes yüksek fiyattan malını satmak isteyecektir.Ama krizi bir çoğumuzun dediği gibi fırsata da çevirebiliriz.Alıpta değerlendire debiliriz diye düşünüyorum.
Saygılar.

rasputin46-2
12-02-2009, 21:51
sirkecide 1.abdülhamid han türbesinin yanındaki dar sokak... hamidiye türbesi sokaktır...burda sağda han içinde çiğköfteci ali usta vardır....bir m2 alanda ,çiğ köfte satar ve sokağın dışına kadar kuyruk oluşur...her gelene bir lokma çiğ köfte verir ,fiyatı çok makuldur...satışını yaparken ,bir taraftanda happening yapar....(happening;tiyatral doğaçlama yapılan ,izleyicilerinde katıldığı sanatsal etkinlik...)...müşteriyle şakalaşır...ne zaman o sokaktan geçsem....tezgahının önünde kuyruk görürüm....kendisine göre doğru işi severek yapıyor....tahmin ediyorum...çok güzel para kazanıyor... 1 m2 tezgaha rağmen...krize rağmen....iş bilenin....

toroman
12-02-2009, 22:23
Bence şahsen biraz daha fiyat yükselişi görebiliriz.Tamam buralar çok değerli bölgeler ama bu krizde herkes yüksek fiyattan malını satmak isteyecektir.Ama krizi bir çoğumuzun dediği gibi fırsata da çevirebiliriz.Alıpta değerlendire debiliriz diye düşünüyorum.
Saygılar.


sn emfur,

finans merkezi olmanın bana göre birinci şartı (eminim parası olanlarında birinci önceliği budur) hukuk sistemi , yani bizde olmayan şey.

anlaşılan ağızlardaki sakız olan finans merkezide bize özgü olacak, yani banka merkezlerinin olduğu bir binalar topluluğu.

şunuda eklemeli, bu en azından şu anki ankara merkezli yapılanmadan daha verimli olacaktır.


merkez bankasının personelinin baz maaştan çok daha fazlasını prim-ikramiye diye aldığını buranın üyeleri biliyordur herhalde ;

bu şu anlama geliyor, nasıl ki depremde konut fiyatları artmadı , kiralar yükseldiyse , finans merkezimizin müstakbel sakinleri ataşehir ilçesi etrafında kiralarda yükselmeye sebep olacaktır, oda bir süreliğine.

rasputin46-2
12-02-2009, 23:53
TÜSİAD'dan Erdoğan'a ziyaret 12 Şubat 2009 Perşembe, 15:15 POLİTİKATÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede, IMF konusunun gündeme geldiğini belirterek, ''Gördük ki ciddi bir ilerleme var'' dedi.

Yalçındağ, ''Oldukça aydınlatıcı bir toplantıydı. Burada hepsini paylaşamam ama karşılıklı birbirimizi anlamamız açısından çok faydalı oldu'' diye konuştu.

Yalçındağ ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundular.

Koç, TÜSİAD'ın 39. Genel Kurulu'nun ardından yeni yönetim olarak Başbakan Erdoğan'a nezaket ziyaretinde bulunduklarını, gündemdeki konuları değerlendirdiklerini belirterek, sözü Yalçındağ'a bıraktı.

Arzuhan Doğan Yalçındağ da iki gündür Ankara'da bulunduklarını kaydederek, dün de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı yaptıklarını ve bir çok konuyu değerlendirme imkanı bulduklarını söyledi. Yalçındağ, şöyle konuştu:

Bir çok konuyu tartışma fırsatı bulduk ve gördük ki tespitlerde paralel yönde düşünüyoruz. Öneriler konusunda da paralellik arz ediyor ama mesafe almamız gerekiyor. Dün akşam da Sanayi ve Ticaret Bakanımız bizi ağırladı. Bölgesel ve sektörel teşviklerle ilgili bir sunum yaptı.
Bu sabah da Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ı ziyaret ettik. Orada da yoğun bir gündemimiz vardı. AB'deki son gelişmeler, bizim faaliyetlerimiz, onlar ne yapıyor yine fikir alışverişinde bulunduk.

Şimdi de Sayın Başbakan'a geldik. Yine aynı şekilde, büyük ölçüde ekonomiydi gündemimiz. Neler yapılmalı? Siz sormadan söyleyeyim, IMF'yi soracaksınız. IMF konusunu da konuştuk. o konuda da konuştuk. Gördük ki ciddi bir ilerleme var. Dolayısıyla buydu, genel olarak ziyaretimiz bunları kapsadı.''

Yalçındağ, ''Sayın Başbakan, IMF ile anlaşılamayan hususlarda bilgi verdi mi?'' sorusuna, ''evet, oldukça aydınlatıcı bir toplantıydı. Burada hepsini paylaşamam ama karşılıklı birbirimiz anlamamız açısından çok faydalı oldu'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinini, bu konudaki kaygıların giderilip giderilmediği sorusuna ise Yalçındağ, ''Size söylediğinden daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim'' karşılığını verdi.

rasputin46-2
13-02-2009, 00:00
kötümserlere özel bir duyuru: Dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisi Intel, küresel mali krizin tam ortasında 7 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Dün şirketten yapılan açıklamaya göre, 'ileri üretim' planları çerçevesinde, 7 milyar dolar yatırımla yeni fabrika kurulacak. Intel CEO'su Paul Otellini, yeni yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, 'Yeni fabrikamızda hem daha hızlı üretim yapacağız hem de çevreye daha az zarar vereceğiz' dedi. Şirket tarihinin en büyük yatırımı olacak olan yeni fabrikada, yeni nesil çiplerin üretimi yapılacak. Intel'in yeni fabrikası ABD Arizona'da kurulacak, yatırım iki yıl içinde bitecek.

detox
13-02-2009, 01:35
kötümserlere özel bir duyuru: Dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisi Intel, küresel mali krizin tam ortasında 7 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Dün şirketten yapılan açıklamaya göre, 'ileri üretim' planları çerçevesinde, 7 milyar dolar yatırımla yeni fabrika kurulacak. Intel CEO'su Paul Otellini, yeni yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, 'Yeni fabrikamızda hem daha hızlı üretim yapacağız hem de çevreye daha az zarar vereceğiz' dedi. Şirket tarihinin en büyük yatırımı olacak olan yeni fabrikada, yeni nesil çiplerin üretimi yapılacak. Intel'in yeni fabrikası ABD Arizona'da kurulacak, yatırım iki yıl içinde bitecek.

ah be dostum.. bu yatırımlar bence çok anlamsız.. negatif düşünen biri olarak bana çok mantıksız geliyor.. geçen hafta fabrikasını satmam için bana danışan biri dün akşam malesef intihar etti.. gerçekler orada?? dünyada bu kadar işsis insan bırakılırken sadece 1-2 kişinin yatırım yapması sadece göstermelik olacaktır? umarım sizin istediğiniz gibi gelişir herşey.. bu sıralarda sadece VOB la oynuyorlar.. herkezi short ta yakalamak için operasyon düzenliyorlar.. daha önceleri petrol 200 dolar dediklerinde yada bu sıralarda altına hucumu oluşturmaya çalışmaları farklı bir pazarlama yöntemidir. 8 sene önce bir yarışmada 4cü olmuştum.. pazarlamanın insan psikolojisi insanlardan daha iyi okudugunu anlatan bir yazı idi. bugün insanların emin oldugu düşüşlerde shortlamaya bırakıyorlar? çünkü son 1 yıldır insanlara VOB u ögrettiler ama kaldırac artık kaldıracak hali kalmadı? benimde kaldıracak halim kalmadı:grrr: mecazi anlamda idi:cool: neyse insanların psikolojisi 1-2 günde degişemez-degiştirilemez? devamını yazacagım....

rasputin46-2
13-02-2009, 10:27
ah be dostum.. bu yatırımlar bence çok anlamsız.. negatif düşünen biri olarak bana çok mantıksız geliyor.. geçen hafta fabrikasını satmam için bana danışan biri dün akşam malesef intihar etti.. gerçekler orada?? dünyada bu kadar işsis insan bırakılırken sadece 1-2 kişinin yatırım yapması sadece göstermelik olacaktır? umarım sizin istediğiniz gibi gelişir herşey.. bu sıralarda sadece VOB la oynuyorlar.. herkezi short ta yakalamak için operasyon düzenliyorlar.. daha önceleri petrol 200 dolar dediklerinde yada bu sıralarda altına hucumu oluşturmaya çalışmaları farklı bir pazarlama yöntemidir. 8 sene önce bir yarışmada 4cü olmuştum.. pazarlamanın insan psikolojisi insanlardan daha iyi okudugunu anlatan bir yazı idi. bugün insanların emin oldugu düşüşlerde shortlamaya bırakıyorlar? çünkü son 1 yıldır insanlara VOB u ögrettiler ama kaldırac artık kaldıracak hali kalmadı? benimde kaldıracak halim kalmadı:grrr: mecazi anlamda idi:cool: neyse insanların psikolojisi 1-2 günde degişemez-degiştirilemez? devamını yazacagım.... dostum ,banada öldük ,bittik ,perişan olduk edebiyatı mantıksız geliyor....sanki dünyanın sonu geldi....hepimiz aç kalacağız...işsiz kalacağız... yok böyle bir şey...gayrimenkul almak isteyenler kötümser psikoloji yüzünden ,fiyatlar dahada düşer diye alışlarını erteliyorlar...burdada piyasa kitleniyor...durgunluğa giriyor....her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemiyorum...ama gereğinden fazla kriz edebiyatı insanların psikolojisini bozar....kazancından fazla harcayan, bankalara borçlanarak ana parasının on katı ticari işlem yapan,alacaklarını tahsil edemiyen ....yanlız kriz döneminde değil,iyi dönemdede batar...intihar eder...vob şortu bilmem...oynamam...tavsiye etmem...bu dönemde ticari işlemlerde açık hesap ,çekle,senetle çalışmam...borç vermem...para peşin,kırmızı meşin temel felsefemdir...selamlar ve sevgiler...

rasputin46-2
13-02-2009, 12:56
FORT 2009 DAN UMUTLU;Fort otosan genel müdürü flewit '2009 un ilk yarısının durgun geçmesini bekliyoruz.ikinci yarısında yavaşta olsa hareketlilik artar dedi...durgun geçicek ilk yarı sonunda,özellikle sonuna doğru hareketliliğin yavaşta olsa artmasını beklediklerini söyledi.sektörün ekonomik hareketliliğin doğrultusunda hızlı bir değişim göstereceğini dile getiren flewit bu sebeble henüz sağlıklı bir projeksiyon yapmak için erken dedi....( türkiye 13.şubat 2009)

toroman
13-02-2009, 15:02
soyak yenişehir'in yanında,içinde değil ve sıfır daire. yeni inşaat derken %95 i bitmiş durumdadır ve tapuları hazırdır, üzerinde ipotek bulunmuyor. sadece dolaplar, ankastreleri ve çevre düzenlemesi kaldı. soyak yenişehir içinde 2+1 ler 195.000tl 1+1 ise 155.000 tl dir, aidatlarıda daire m2 sine göre aylık 170tl den başlıyor. merkez bankası inşaatıda tam karşısında. soyak içinde ihtiyaçtan satılık bulmak şimdilik zor gibi??? genellikle kent plus ve baytur da ihtiyaçtan satılıklar var fakat ev sahiplerinin inatla istedikleri fiyatlar geçen senenin fiyatları. aynı zamanda flora residance da (henüz yapım aşamasında) fiyatlar çok fazla abartılmış durumda 350.000 dolar istiyorlar fakat birkaç kişi 240.000 dolara verecekler fakat ben satmam çünkü tapuları çıkmadı henüz. arsa sahibinin 20 nin üzerinde dairesi oldugunu biliyorum ama ne olacagı mechul??? incity de güzel daireler bulunmakta fakat fiyatlar hala abartılı.

kentplus, incity , almond hill , uphill istenen fiyatlar hakikaten uçuk.

bunun önemli bir sebebide boş duran dairelere aidat dışında bir maliyet getirmeyen kombi/bireysel sistem olabilir mi?

geçen ay mekezi sistemli dairemde 325 ytl doğalgaz bedeli (aidat hariç)ödedim. bu daire boş dursaydı herhalde bu paraları vermek çok canımı sıkardı.

ne dersiniz sn. detox ;
doğu ataşehirde (merkezi sistem) düşen fiyatlar, batı ataşehirde (bireysel sistem) değişmeyen fiyatlar !?

rasputin46-2
13-02-2009, 16:06
kentplus, incity , almond hill , uphill istenen fiyatlar hakikaten uçuk.

bunun önemli bir sebebide boş duran dairelere aidat dışında bir maliyet getirmeyen kombi/bireysel sistem olabilir mi?

geçen ay mekezi sistemli dairemde 325 ytl doğalgaz bedeli (aidat hariç)ödedim. bu daire boş dursaydı herhalde bu paraları vermek çok canımı sıkardı.

ne dersiniz sn. detox ;
doğu ataşehirde (merkezi sistem) düşen fiyatlar, batı ataşehirde (bireysel sistem) değişmeyen fiyatlar !? marka değerleri,yapan inşaat şirketi,konumu,binalar ve dairelerin mimarisi ve kalitesi,talep,alış maliyetleri ,ortam vs...sn.detox değerli görüşlerinden yararlanırsak daha iyi olur....

detox
13-02-2009, 19:00
kentplus, incity , almond hill , uphill istenen fiyatlar hakikaten uçuk.

bunun önemli bir sebebide boş duran dairelere aidat dışında bir maliyet getirmeyen kombi/bireysel sistem olabilir mi?

geçen ay mekezi sistemli dairemde 325 ytl doğalgaz bedeli (aidat hariç)ödedim. bu daire boş dursaydı herhalde bu paraları vermek çok canımı sıkardı.

ne dersiniz sn. detox ;
doğu ataşehirde (merkezi sistem) düşen fiyatlar, batı ataşehirde (bireysel sistem) değişmeyen fiyatlar !?

Sayın Toroman, bahsettiğimiz yerlerde daire alanlar, ki bunlar en az 350.000 dolarlık yatırımlar, bu kişiler bu hesapları yapmayacak kadar zengin.. inanın bana bu kişiler nereden buldu bilemiyorum ama %70 inin birden fazla dairesi var. merkezi sisten eger oturumu olan bir binada ise daha mantıklı, benim evimde kombi var, yanımdaki ve altımdaki komşum kombisini yakmıyor evimin önü açık ve bogaz rüzgarını yiyorum.. evde devamlı kombiyi açık tutsamda ısınmıyor. bu sıralarda havanın sıcak olmasına ragmen 400tl dogalgaz faturası ödedim... komşularımada niçin yakmıyorsun diye soramam malesef:arf:
uphill süper bir proje ve gelecekte çok getiri getirebilecek bir yatırım. uphill tower ise daha çok firmalar tarafından kiralandı, gerçi geçen ay büyük bir firmanın alman genel müdürüne kiralamıştım.. kendisi modern ve kendi çizgisini yansıttıgından bu binanın 26cı katında oturmak istedi. binanın %30 u firmalar oluşturuyor. tam bir residance özelligi taşıyor ama bana otel havası verdiğinden evim diyebilecegim bir yer değil. uphill de daire fiyatları çok abartılı değil ama biraz daha düşebilir? gerçekten çok kaliteli bir proje.
bu gibi projelerde daire alanlar genellikle 3-4 adet alıyorlar ve ev sahipleri krizden etkilenmeyecek kadar akıllı bir kesimi oluşturuyor. zaten dogru fiyata hemen kiralanıyor.(3+1 ler 1500-1800 aralıgında) giderleride 240tl.
kent plus daireleri geniş ve çok kaliteli malzeme kullanılmış. giden ve parası olan hemen alıyor, fiyat olarak çok çeşitli. buradaki yatırımlar 3-5 senede kendini kara dönüştürebilecek gibi görünüyor?
incity fiyatları çok abartılı.. baytur stargate deki 3+1 ler 200m2 civarında ve muhteşem geniş, adamlar heryere WC yapmışlar.sebebini anlayabilmiş değilim:clown:odaların herbiri salon büyüklüğünde ve en önemlisi paladium yanında olması, yeni metronun yakınında olması..fiyatları abartılı... her ne olursa olsun burada oturum tam olduğunda trafik problemiyle karşılaşıyorsunuz. heleki optimum açıldıktan sonra E5 deki trafik tam bir kilit oldu. bostancı köprüden göstepe köprü arası neredeyse 30 dakika sürüyor.. sadece 1 km lik ana yol...:bad:
bu projelere daha çok genç profesyoneller ilgi gösteriyor. yaş grubu güzel.. 7000A projesinde ise genellikle şirket sahipleri oturuyor. bu projede daire alanlar üst düzey iş yapmak için birbirlerine komşu oluyorlar. benim gözlemlerim bunlar..unutulmaması gereken bir olayda 15milyonluk bir şehirdeyiz ve hergeçen gün yeni milyonerler geliyor.. her zaman bir alıcı bulmak mümkün sadece yatırım yaparken ne için yaptığınıza baglı.. eger kirası için yatırım yapacaksanız ben her zaman ticarileri öneririm. çünkü getirisi çok daha fazla olur.diger projeleride yakında anlatacagım..

ilx
14-02-2009, 08:10
Sayın Toroman, bahsettiğimiz yerlerde daire alanlar, ki bunlar en az 350.000 dolarlık yatırımlar, bu kişiler bu hesapları yapmayacak kadar zengin.. inanın bana bu kişiler nereden buldu bilemiyorum ama %70 inin birden fazla dairesi var. merkezi sisten eger oturumu olan bir binada ise daha mantıklı, benim evimde kombi var, yanımdaki ve altımdaki komşum kombisini yakmıyor evimin önü açık ve bogaz rüzgarını yiyorum.. evde devamlı kombiyi açık tutsamda ısınmıyor. bu sıralarda havanın sıcak olmasına ragmen 400tl dogalgaz faturası ödedim... komşularımada niçin yakmıyorsun diye soramam malesef:arf:
uphill süper bir proje ve gelecekte çok getiri getirebilecek bir yatırım. uphill tower ise daha çok firmalar tarafından kiralandı, gerçi geçen ay büyük bir firmanın alman genel müdürüne kiralamıştım.. kendisi modern ve kendi çizgisini yansıttıgından bu binanın 26cı katında oturmak istedi. binanın %30 u firmalar oluşturuyor. tam bir residance özelligi taşıyor ama bana otel havası verdiğinden evim diyebilecegim bir yer değil. uphill de daire fiyatları çok abartılı değil ama biraz daha düşebilir? gerçekten çok kaliteli bir proje.
bu gibi projelerde daire alanlar genellikle 3-4 adet alıyorlar ve ev sahipleri krizden etkilenmeyecek kadar akıllı bir kesimi oluşturuyor. zaten dogru fiyata hemen kiralanıyor.(3+1 ler 1500-1800 aralıgında) giderleride 240tl.
kent plus daireleri geniş ve çok kaliteli malzeme kullanılmış. giden ve parası olan hemen alıyor, fiyat olarak çok çeşitli. buradaki yatırımlar 3-5 senede kendini kara dönüştürebilecek gibi görünüyor?
incity fiyatları çok abartılı.. baytur stargate deki 3+1 ler 200m2 civarında ve muhteşem geniş, adamlar heryere WC yapmışlar.sebebini anlayabilmiş değilim:clown:odaların herbiri salon büyüklüğünde ve en önemlisi paladium yanında olması, yeni metronun yakınında olması..fiyatları abartılı... her ne olursa olsun burada oturum tam olduğunda trafik problemiyle karşılaşıyorsunuz. heleki optimum açıldıktan sonra E5 deki trafik tam bir kilit oldu. bostancı köprüden göstepe köprü arası neredeyse 30 dakika sürüyor.. sadece 1 km lik ana yol...:bad:
bu projelere daha çok genç profesyoneller ilgi gösteriyor. yaş grubu güzel.. 7000A projesinde ise genellikle şirket sahipleri oturuyor. bu projede daire alanlar üst düzey iş yapmak için birbirlerine komşu oluyorlar. benim gözlemlerim bunlar..unutulmaması gereken bir olayda 15milyonluk bir şehirdeyiz ve hergeçen gün yeni milyonerler geliyor.. her zaman bir alıcı bulmak mümkün sadece yatırım yaparken ne için yaptığınıza baglı.. eger kirası için yatırım yapacaksanız ben her zaman ticarileri öneririm. çünkü getirisi çok daha fazla olur.diger projeleride yakında anlatacagım..

Buradaki projelerden insanlar memnun kaldı ve çevrelerine tavsiye ediyorlar. Site yaşamı, şehre yakınlık, varoşla dip dibe olmaması, kaliteli malzeme kullanımı, giderek artan sosyal yaşam ve sosyoekonomik seviyesi yüksek komşulara sahip olma isteği "oturmak için" ev bakan insanların dikkatini çekiyor. Batı Ataşehir bu popülerliğini sürdürdüğünden fiyatlarda çok gevşeme olmadı bence. Ama Baytur, Incity, daha satışa sunulduklarında çok pahalıydı ve buraların prim yapması bana riskli geliyor.
Sayın Detox Incity'yi sormak istiyorum. Bu bölgenin ilk inşaata başlayan projesiydi. Ama halen doğru dürüst oturum olmadığını gözlüyorum. 2006 yılı başında 3+1 için 400 000 USD civarında fiyat almıştım, fiyatı fazla geldiğinden bir daha uğramadım. Boş olmasının özel bir nedeni var mı? Yatırım için nasıl değerlendirirsiniz?

Realtor
14-02-2009, 11:57
Sn Detox,

200.000 tl civarı ticari emlak yatırım önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

teşekkürler şimdiden

cemlot
14-02-2009, 15:18
arkadaşlar bu arada bir sorum olacak bankalar en fazla kaç yıllık eve kredi imkanı sunuyor

rasputin46-2
14-02-2009, 20:16
YOLDAKİ İŞARETLER 1 arkadaşım fikret biraz saf bir çocuktur....herkesi kendisi gibi bilir....bu floryadan bir daire almaya kalktı...mal sahibi tekstilci....geçmiş dönem istanbul vergi rekortmeni....hadımköydede çok büyük modern bir fabrikası ve 10 dönüm sanayi arsası olan biri.....aynı zamandada teşvikiyede beymenin sokağındada mağazası var....neyse beraber gittik bu daireyi beğendi....ciddi bir kapora verdi....kendi aralarında sözleşme yaptılar.....sözleşmede vazgeçen taraf için cezai şart yok....tarih muallakta bırakılmış....yanlız mal sahibi 3 ay evi boşaltmak için izin istemiş....bir hafta geçti ,iki hafta geçti,bir ay geçti mal sahibini devamlı aramasına rağmen yok yurt dışındayım...yok şöyleyim devamlı oyalama....iki ayın sonunda fikret mal sahibine ,niyetinin ne olduğunu ne yapmaya çalıştığını sordu...mal sahibi evin üzerinde ipotek olduğunu söyledi...ithalat ,ihracat yapıyorum....banka kredisi kullanıyorum...o yüzdende evin üzerinde ipotek var dedi...mal sahibi ister kaporanı geri veriyim....vazgeç....ister bir ay daha bekle dedi...fabrika çalışanlarından mal sahibinin zor durumda olduğunu ve evin satış değerinin üzerinde banka borcu olduğunu öğrenen fikret kaporayı geri istedi....mal sahibi kaporayı ,fikretin devamlı aramaları neticesinde,300 usd eksik olarak (sahteymiş) bir hafta sonra geri verdi......

rasputin46-2
14-02-2009, 20:30
YOLDAKİ İŞARETLER 2dedim ya bizim fikret saf çocuk diye....bu evi çok beğendi çok istiyor ya....bir sene sonra mal sahibinin kendisini niye oyaladığını öğrendi...nasıl olsa cezai şart sözleşmeye konmamış ,nasıl olsa tarih açık....amcam evin başka taliplilerinede göz kırpıyormuş...fikret eldeki kuş....kaporayı vermiş...diğerlerine fiyat kızıştırıyor....neyse fikret bir sene önceki fiyattan 30...yükseğe mal sahibiyle anlaştı....akıllandıya sözleşmeye kaporanın 3 misli cezai şart koydurdu...tarihi gün,ay yıl olarak kesinleştirdi....ipotek için bankanın kredilerden sorumlu müdürüyle konuştu....mal sahibinin bankanın en iyi müşterisi olduğunu ,ipoteğin kaldırılması için feyk yazısı vereceklerini söyledi...kaporaya verilen paraların sahte çıkmasına tedbir olarak seri numaraları alındı....karşılıklı imzalandı....tapu satış günü geldi çattı....

rasputin46-2
14-02-2009, 20:49
YOLDAKİ İŞARETLER 3 tapu günü geldi çattı...bizim fikret ,mal sahibi ve eşi (%50 ortaklar) banka görevlisi tapudalar...fikret banka görevlisine feyk yazısını getirip getirmediğini sordu ...getirmişti...işlemlerin hazır olduğunu...sadece müdürün imzası kaldığını görevli memur söyledi...bunun üzerine banka görevlisi feyk yazısı elimde...şu kadar parayı imzadan evvel bankaya yatıralım dedi....fikret acemidir....kabul etti...para yatırıldı....tapu müdürünün imza için çağırması beklenmeye başlandı....birden içeri tapu müdürü geldi....ben imzalamam dedi....neden diye sorduğumuzda...feyk yazısını hazırlayan bankanın yönetim kurulunun süresinin geçen hafta dolduğunu ,yeniden genel kurulun yönetimi seçmesi gerektiği,yeni yönetimin getireceği feyk yazısını kabul edebileceğini ,eldeki feyk yazısının geçersiz olduğunu ,dolayısıyla tapu üzerindeki ipoteği kaldırmayacağını söyledi....bizim fikret önce morardı...sonra sarardı....üzerinden kamyon geçmiş gibi oldu....daha sonra sakinleştiğinde banka müdürüyle konuştu....endişe etmemesini....kendilerinin yeniden seçileceğini ...isterse feyk yazısını bir hafta sonra vereceklerini taahhüt eden yazı verebileceğini söyledi....fikret tapuyu üzerindeki ipotekle satın almak zorunda kaldı....tapu üzerindeki ticari borç gayrimenkulun değerinden kat kat fazlaydı....bir hafta uyku uyuyamadı...on yıl yaşlandı....neyseki genel kurul tarafından aynı yönetim seçildi...fikret feyk yazısını bankadan alarak, tapu müdürüne verdi....tapu üzerindeki ipoteği kaldırdı.....

rasputin46-2
14-02-2009, 21:02
YOLDAKİ İŞARETLER 4daha sonra fikretin evi aldığı şahıs iflas etti....ödemediği çeklere adres olarak eski evinin adresini vermiş...fikret bundan sonra ,kapısına gelen icra memurları ve avukatlarla uğraşmaya başladı...burdaki yoldaki işaretler nedir peki....fikret bu evi satın alırken ,iyi ve dürüst bir emlakçı ve emlak firmasıyla çalışsaydı bunların hiçbirisi başına gelmezdi....bütün bu sorunlarla uğraşmazdı.....emlakçıya vereceği komisyondan kaçıp ,bu evi emlakçıyla almadığına bin kere pişman....ne 10 yıl yaşlanırdı....sağlığından olurdu....ne de bu kadar fazla para öderdi....

rasputin46-2
14-02-2009, 23:24
GÜL-MEDVEDEV ANLAŞTI ,RUSYA'YLA RUBLE-TL Lİ TİCARETE GEÇİLİYOR... rusya devlet başkanı vlademir putin in 'bölge ülkeleri kendi paralarıyla ticaret yapsın 'önerisini hatırlatan gül ,şöyle konuştu :sayın medvedevle yapılan görüşmemizde ,iki ülke arasında ruble tl ile ticaret yapalım dedik.ruslar bu konuda çok istekliler.bu gerçekleşirse ,türk işadamlarının krizden çıkmasına katkı sağlar. bu durumda türkiye olarak rus rublesini konvertibl para kabul edecek yasal değişikliği yapmamız gerekecek....gül-medvedev görüşmesinde ele alınan konular arasında rusyada türk tırlarının yaşadığı gümrük sıkıntısı ve enerji işbirliğide önemli yer tuttu.medvedev ,bir zamanlar 1 milyar usd olan ikili ticaret hacminin günümüzde 35 kat(rusyayla ticaretimiz 32 milyar dolara çıktı....) artığını ,ayrıca geçen yıl 2.5 milyondan fazla rus vatandaşın türkiyeyi ziyaret ettiğini söyledi....

rasputin46-2
15-02-2009, 00:13
tapınak şövalyeleri dünyayı yönetmeye kalkan tapınak şövalyeleri gerektiğinde petrolü ,altını ,usd,pariteleri yükseltirler,gerektiğinde düşürürler...gerektiğinde malezya gibi birden sivrilen ülkeleri sorosu kullanarak kriz çıkarıp batırmaya çalışırlar....gerekirse fazla ileri giden rusyayı ekonomik yönden ezmeye kalkarlar... dünyadaki tüm piyasaları kontrol ettiklerinden , kriz çıkartıp ,panikletip sermayenin ve emtianın ,gayrimenkulun el değiştirmesini sağlarlar....aslında herşey önceden planlanmış senaryodan ibarettir....krizin ne zaman çıkacağı ,nasıl ve ne zaman biteceği bellidir...oyun birilerinin kontrolünde kurallar dahilinde oynanır...ilk bankayı ve bankerlik sistemini, haçlı seferleri döneminde tapınak şövalyeleri bulmuştur...sermaye birikimleri o tarihlerde başlamıştır...gizli iyi örgütlenmiş bir tarikattır...yönetim şekli tek merkezden piramit şeklindedir...kendilerine ait rituelleri ,ayinleri vardır...avrupada mimariyi dahi etkilemiştir...parasal ve siyasal güç yanında metafizik güçlerde ,talmuttan,kabbaladan büyülerde kullanırlar....her ülkede kontrol mekanizmaları vardır...piramitin en tepesinde,tüm kutsal kitaplarda yeryüzünü,kan,gözyaşı,düşmanlıkla doldurmaya and içen bulunur...bunla bağlantıyı ya ayinlerle bizzat çağırıp görüşerek ,ya da medyumlar vasıtasıyla emir alarak yaparlar....

detox
15-02-2009, 01:34
Sn Detox,

200.000 tl civarı ticari emlak yatırım önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

teşekkürler şimdiden

sevgili Realtor,
200.000 tl lik bir yer çıkarsa ilk aklıma siz geleceksiniz ama bunun kolay olmadığını sizde bende biliyoruz ama neden olmasın?? eger rakkamda bir rüscü lisan ettimse affola. riskli bir alım koşuluyla 200.000 tl lik yatırım yapılabilir ama ben riski pek seven biri olmadığımdan karşılaşırsam buradan ve size özel olarak mesaj atacagım.. umarım gerçekleşir. saygılar.

Realtor
15-02-2009, 15:05
sevgili Realtor,
200.000 tl lik bir yer çıkarsa ilk aklıma siz geleceksiniz ama bunun kolay olmadığını sizde bende biliyoruz ama neden olmasın?? eger rakkamda bir rüscü lisan ettimse affola. riskli bir alım koşuluyla 200.000 tl lik yatırım yapılabilir ama ben riski pek seven biri olmadığımdan karşılaşırsam buradan ve size özel olarak mesaj atacagım.. umarım gerçekleşir. saygılar.

ilginize teşekkurler.

rasputin46-2
15-02-2009, 15:35
ABD toparlanmadan, Avrupa toparlanmaz, Avrupa toparlanmadan da Türkiye toparlanmaz. Bu nedenle ABD ve Avrupa ile ilişkili geleceğe dönük resmi ve ciddi tahminler, son derece yakından izlememiz gereken tahminlerdir.
13 Şubat 2009 günü ABD Merkez Bankası FED'in Philadelphia Şubesi her üç ayda bir yaptığı gibi geleceğe dönük tahminlerini açıkladı.
en son tahmin ise 2009 birinci çeyreği tahmini eksi 5.2 ile dip noktası olarak gösteriyor. 2009 ikinci çeyreği de eksi 1.8 ile negatif büyüme sergiliyor. Bu tahmin gerçekleşirse ABD 2009 ilk iki çeyreğinde eksi büyüme yaşayacak ama sonra hızla pozitif büyümeye geçecek.
ABD 2009 ikinci çeyreğinden sonra toparlıyor, Avrupa 2009 ikinci yarısında onun peşine takılabilir ve biz de 2009 sonunda Avrupa'nın peşinden toparlanmaya geçebiliriz.

rasputin46-2
15-02-2009, 19:43
örnektir... mashattın 1+1 en düşük fiyatı 250... usd dir...emlakçıların bildiği ,benim bildiğim bu...ama burda iki komşu kendi aralarında konuşup ....ben stüdyomu sana 150... usd satıyorum dese...aralarında bundan dolayı bir ticari satış olsa veya olmasa mashattındaki piyasayı ne kadar bağlar....fiyatları aşağı çeker mi....piyasanın ,emlakçıların bu verilen fiyattan haberi dahi yok....bu iki kişinin kendi aralarındaki hukuklarından doğan ilişkidir...isterlerse birbirlerine bağış dahi yaparlar...selam ve sevgiler....

rasputin46-2
15-02-2009, 23:42
Yastık altı döviz, bankaların yüzünü güldürdü. Geçen yıl finans sistemine yastık altından yaklaşık 5 milyar dolar giriş tespit edildi.

'Varlık Barışı' kapsamında 2008'de finans sistemine yurt içi ve yurt dışında 'yastık altında' saklanan 5 milyar dolar girişi oldu. Süre Mart'ta bitiyor.

Merkez Bankası uzmanları, İstanbul'da bankalarla tek tek görüştü, ancak net hata noksanı kaleminde biriken bu paranın kaynağını bulamadı. Uzmanlara göre bu para yastık altından, Varlık Barışı, şirketlerin dışarıdaki birikimleri ve bankacılıktaki türev işlemlerden geldi.

KAYNAĞI BELLİ DEĞİL

Ocak-Aralık 2008 döneminde, bankaların kasasına 'kaynağı belli olmayan' 4 milyar 927 milyon dolarlık para girdi. Sadece Aralık 2008'de kaynağı belirsiz para giriş ve çıkışı olarak tanımlanan 'net hata noksanı' kaleminde 3.1 milyar dolar para oluştu. Uzmanlara göre, bu paranın önemli bölümü yastık altındaki dövizin bozdurulmasından kaynaklandı. Bir kısmı da Varlık Barışı, şirketlerin dışarıdaki birikimlerini getirmesi ve bankacılıktaki türev işlemlerden oluştu.

rasputin46-2
16-02-2009, 00:45
bencede gereksiz muhabbete hiç gerek yok ....ki ben başlatmadım.......gerekli görürsek ben veya başkası sana söyleriz...

rasputin46-2
16-02-2009, 01:42
Hoffmann İnşaat dikkat
Alman Klaus Peter Kurt Hoffmann ve oğlu Ingo Klaus Gerhart Kurt Hoffmann tarafından 1994 yılında kurulan ve Türkiye'de çok sayıda proje gerçekleştiren Hoffman İnşaat kapısına kilit vurdu. Şirketin İstanbul Caddebostan'daki merkezi ve satış ofislerinde telefonlara yanıt verecek, kapıyı açacak kimse yok. Hoffmann İnşaat'ın projelerinden ev ve işyeri satın alanlar ise muhatap bulamıyor.
Klaus Hoffmann ve Ingo Hoffmann 7 Şubat 2009 tarihinde şirketteki hisselerini iki Türk'e devrederek sırra kadem bastı. Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre Hoffmann Ailesi şirketteki hisselerini İzmir'de ikamet eden Talip Erdoğan ile Arda Ateş'e devretmişler. Hoffmann İnşaat'ın müşterileri ise bu kişilerin Almanya'da çalışan Türk işçileri olduğunu ve şirketle ve sektörle en ufak bir bağlantılarının olmadığını belirtiyor.
Şu anda şirketin müşterileri arasında Göktürk Palms projesinden ev alanlar toplantı üstüne toplantı yapıyor. Dün Göktürk'te bir araya gelen mağdurlar, izleyecekleri yolu tartıştılar. 163 daire, alışveriş merkezi, yüzme havuzu, wellness center gibi bölümlerden oluşan projenin çok önemli bir bölümü bitmiş durumda. Evlerine taşınmak için hazırlık yapan yatırımcılar, şu anda ne yapacaklarını bilemiyor. Projenin kredisini Finansbank sağladığı için bankanın yetkilileri de toplantıya katıldı. Telefonla ulaştığım bir banka yetkilisi, 'Biz banka olarak projenin bitirilmesi ve müşterilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız' dedi.

Bomonti'nin de mağdurları var
Hoffmann İnşaat'ın bir diğer projesi ise İstanbul Bomonti'de. Kasım 2008'de başlayan projenin 2010 yılında bitirilmesi planlanıyordu. Bomonti Bira Fabrikası'nın yanındaki arsaya iki blok şeklinde yapılacak olan projede 320 konut bulunuyor. Klaus Hoffmann birkaç ay önce gazetelere yaptığı açıklamada 'İyi bir firma ve kötü bir lokasyon veya bu durumun tersi, kötü bir yatırım demektir. Genelde insanlar artık sosyal aktiviteleri ve spor merkezleri olan yerleri tercih ediyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken, fiyata nelerin dahil olduğunun ve neleri kapsamadığının iyi bir şekilde değerlendirilmesidir' demişti. Hoffman, fiyatların 142 bin dolardan başlayıp 558 bin dolara kadar çıktığı projenin yeni başlamış olmasına karşın yüzde 20'sinin satıldığını da belirtmişti.

Satılık otel odaları yapacaktı
Hoffmann İnşaat, Türkiye'yi 'condo kiralama' adı verilen yeni bir sistemle tanıştırmaya da hazırlanıyordu. Şirketin İstanbul Maslak'a yapacağını açıkladığı Ramada Oteli'ndeki odaları satacaktı. Otel odasını satın alanlar Hoffmann İnşaat'a kiralayarak 15 yıllık kira geliri elde edecekti. Ancak bu projenin henüz ruhsatı alınmadığı için 'mağduru' da yok.
Aslında şu sıralarda özellikle İstanbul'daki birçok konut ve ticari proje rölantiye alınmış durumda. İnşaatı süren projelerin önünden geçerken dikkat edin sadece kamuya ait binalarda faaliyet olduğunu göreceksiniz.
Umarız, Hoffmann İnşaat krizin son kurbanı olur ve 'inşaat mağdurlarının' sayısı artmaz.

rasputin46-2
17-02-2009, 10:41
ev fiyatlarını 3 ay ,6 ay içinde %50 altına gelmesini bekleyenlere....(banka borcundan dolayı çok batan ev sahibi olacakmış...bankaların elinde batanlardan dolayı çok ev olacağından....evlerin fiyatı...çok düşücekmiş...)sorun bakalım böyle durumda paralarını nerede saklıyacaklar....yastık altında mı...çünkü kendi borçlarını zamanında çeviremediklerinden ,ayakta kalan bankada olmaz...böyle çok kötü senaryo gerçekleşirse....ne ekonomi kalır....ne de ayakta kalan banka ve o bankadaki mevduatlar....ne de yastık altında sakladığınız para.....

ali desidero
17-02-2009, 11:58
ev fiyatlarını 3 ay ,6 ay içinde %50 altına gelmesini bekleyenlere....(banka borcundan dolayı çok batan ev sahibi olacakmış...bankaların elinde batanlardan dolayı çok ev olacağından....evlerin fiyatı...çok düşücekmiş...)sorun bakalım böyle durumda paralarını nerede saklıyacaklar....yastık altında mı...çünkü kendi borçlarını zamanında çeviremediklerinden ,ayakta kalan bankada olmaz...böyle çok kötü senaryo gerçekleşirse....ne ekonomi kalır....ne de ayakta kalan banka ve o bankadaki mevduatlar....ne de yastık altında sakladığınız para.....

Sn. Rasputin,

kim nasil dusunurse dusunsun, nasil hayal ederse etsin, piyasa kendi bildigini yapar. ayni mevzu dolarcilarla, tl ciler arasindada tartisiliyor. tl ciler dolarcilari vatan hainligine kadar sucluyorlar, dolarcilarda, kendi sayelerinde yabanci sicak paranin onlar sayesinde kacamadigini, ihracati fln destekledikleri, asil vatanseverin kendileri oldugunu soyluyorlar. :he:

Dedigim gibi, biz hepberaber hareket etsek dahi (mumkun diilya) piyasa yapiciya, suratle yem oluruz, adi ustunde piyasa yapici.

Simdi bu duruma gelinmesinin sebebinin, abd de fiyatlari gorulmemis spekulatif seviyelere getiren faiz politikalariydi. orda basladi, orda bitti. biz ne arzu edersek edelim, piyasa kendi yolunu bulacaktir. Dun evlerin fiyatinin 2-3 senede 4-5 e katlandiginda nasil ev sahiplerinin isine yariyorsa, simdiki fiyat dusuleride ev sahibi olamamis, elinde minik 1 birikimi olanlarin umudu. sonunda bu 2 si dengesini bulacak, ve kriz bitecek. ama abd deki gibi, alsana salvarbanktan para, dur kredinide ben odim gibi suni onlemeler alinirsa, bence oda cok buyuk felaketlere yol acabilir. en iyisi piyasaya birakmak. dogru yonde pozisyon alindigi taktirde, dussede, ciksada, topluma faydali bir is olur diye dusunuyorum. borsadaki gibi. yuksek fiyattan almassan yabanciya cikis firsati vermezsin. dusuk fiyattan alirsan, sermaye memlekete geri doner. bence onemli olan fiyat degil, yon

rasputin46-2
17-02-2009, 12:08
imf anlaşması imf anlaşmasının neden geciktiği anlaşıldı....içeriğindeki maddeler hepimizin ümüğünü sıkıcak nitelikte....nereden buldun sorgulanmasını istiyor....kişilerin servetlerindeki artışla gelirlerinin kıyaslanmasını istiyor....imf emekli aylığına vergi istiyor...kdv vergisinin artırılmasını istiyor....2009 yılı bütçe hedeflerinin revize edilmesini istiyor....imf den 25 milyar usd kredi bekleniyor...ancak bunu 8 milyar usd borçtan dolayı kesilmesi söz konusu....hiçbirimiz ,imf anlaşmasının maddeleriyle ilgilenmiyoruz....varsa yoksa 25 milyar usd....adamlar ümüğümüzü sıkmak istiyorlar....başbakan erdoğan da bu maddeler yüzünden anlaşmayı imzalamıyor....bu maddelerin kaldırılmasını istiyor....gecikmenin sebebide bu....

detox
17-02-2009, 14:24
Hasan bey Hoffmann konusunda vermiş olduğunuz bilgi bir müşterimi kurtardı diyebilirim. henüz bitmemiş bir projesindeki dairesini gelen teklifi kaçırmadan hemen sattı. gelen bilgilerin ne kadar dogru oldugunu bilemiyorum ama projelerin büyük kısmında arsa ve mülk sahipleriyle birçok davası sürmekteymiş? daha önce verilen taahütler yerine getirilmediğinden dolayı pürüzler varmış.. her ne kadar tapuları alınmış dahi olsalar projelerde büyük farklılıklar ortaya çıkıyormuş.. bu sabah tapuda bir mülk sahibi anlattı.erken uyarınız için teşekkürler.

rasputin46-2
17-02-2009, 15:14
Hasan bey Hoffmann konusunda vermiş olduğunuz bilgi bir müşterimi kurtardı diyebilirim. henüz bitmemiş bir projesindeki dairesini gelen teklifi kaçırmadan hemen sattı. gelen bilgilerin ne kadar dogru oldugunu bilemiyorum ama projelerin büyük kısmında arsa ve mülk sahipleriyle birçok davası sürmekteymiş? daha önce verilen taahütler yerine getirilmediğinden dolayı pürüzler varmış.. her ne kadar tapuları alınmış dahi olsalar projelerde büyük farklılıklar ortaya çıkıyormuş.. bu sabah tapuda bir mülk sahibi anlattı.erken uyarınız için teşekkürler.müşteriniz büyük bir beladan kurtulmuş....büyük geçmiş olsun....duyumlarımızı burda hep beraber birlik içerisinde paylaşmanın yararını ileriki zamanlardada inşallah göreceğiz....sevgiler....saygılar...işlerinizde bol kazançlar dilerim...

ali desidero
17-02-2009, 16:33
müşteriniz büyük bir beladan kurtulmuş....büyük geçmiş olsun....duyumlarımızı burda hep beraber birlik içerisinde paylaşmanın yararını ileriki zamanlardada inşallah göreceğiz....sevgiler....saygılar...işlerinizde bol kazançlar dilerim...

Peki alan vatandasin durumu ne olacak. Isin ozunde 2 tane uckaitci almanin yedii herzeler var. onlarda bulmuslardir 2 adam, yardakci veya asiri saf, 3 5 kurusa sirketi devredip kacmislardir. adelet ya bunlari enselicek, yada devralanlari cezalandiracakki, herkese ibret olsun. Bu tip olaylarin engellenmesi icin caydiricilik sart. almanlarin ve devrettigi yardakcilarinin pisledikleri yere kadar takip edilip, burunlarindan fitil fitil getirilmesi gerekir. :grrr:

rasputin46-2
17-02-2009, 17:09
Peki alan vatandasin durumu ne olacak. Isin ozunde 2 tane uckaitci almanin yedii herzeler var. onlarda bulmuslardir 2 adam, yardakci veya asiri saf, 3 5 kurusa sirketi devredip kacmislardir. adelet ya bunlari enselicek, yada devralanlari cezalandiracakki, herkese ibret olsun. Bu tip olaylarin engellenmesi icin caydiricilik sart. almanlarin ve devrettigi yardakcilarinin pisledikleri yere kadar takip edilip, burunlarindan fitil fitil getirilmesi gerekir. :grrr: bizde burda bu topikte gayrimenkul alırken dikkat etmemiz gerekenleri anlatmaya çalışıyoruz....müteahhitlerle yapılan gayrimenkul sözleşmeleri ,alıcı ve satıcının dikkat etmesi gereken hukuki ve diğer tedbirleri tecrübeler ışığında anlatmaya çalışıyoruz...topiğin faydası burda....yoksa piyasada olup biteni yönlendiremeyiz.... kontrolde edemeyiz...

rasputin46-2
17-02-2009, 18:05
17 Şubat 2009 hürriyet

Üç günde 300 daire satıldı


Ağaoğlu İnşaat, Avrupa Yakası'na iddialı bir giriş yaptı. Yüzde 1 peşinatla satışa çıkan My City Bahçelievler'de üç günde 300 konut satıldı.


Ağaoğlu’nun Avrupa yakasında hayata geçireceği ilk proje olan My City Bahçelievler, projenin Bahçelievler’deki satış ofisinde yapılan toplantıda tanıtıldı.

Ağaoğlu'ndan büyük iddia

Toplantıda konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yeni projeyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Biz daha önce de krizde oturup ağlamakla hiçbir şey olmayacağını söylemiştik. Ekonomik krize rağmen, Bahçelievler’de satışa erken başlamak zorunda kaldık. My City Bahçelievler’de bin daireyi iki ayda satarız diye iddiaya girelim dediğim zaman kimse yanaşmadı. Ancak arkadaşlarımız ofisi dün sabaha karşı 02:30’da kapatabildiler. İlgi bu kadar yüksek.

İnsanlar kriz nedeniyle yarın ne olacağını bilemiyor ve bazı ihtiyaçlarını erteliyor. Biz işte bu ortamda daire almak isteyenler için ödemelerini erteledik, kârımızı minimize ettik, üstümüze düşen fedakârlığı yaptık. Kriz ortamında demir fiyatları indi, emtia fiyatlarında düşüş yaşandı. Biz bu maliyet düşüşlerini müşterilerimizle paylaşmak istedik. Kârımızdan da fedakarlık yaptık. Hep 3 kazanıyorsak, bugün 1 kazanacağız. İşçi çıkarmak yerine yeni eleman takviyesi de yapıyoruz. Sadece bu projede 2 bin 500 kişi çalışacak. Biz kârımız da dahil, herşeyimizi paylaşan bir şirketiz."

METREKARE FİYATI 1000 DOLAR İNDİ

Toplantıda konuşma yapan Akdeniz İnşaat Genel Müdürü Hasan Rahvalı da hazırladıkları ödeme kampanyasına değinerek şunları söyledi:

"Kriz baskısı nedeniyle herkes satın alma kararlarını erteleme eğiliminde. Ancak biz tam da buna cevap verecek bir kampanya tasarladık. My City Bahçelievler’de daire satın almak isteyenler, sadece yüzde 1 peşinat ödeyecek. Yüzde 30’luk ara ödeme ise, kriz sonrasına ertelenerek 30 ay sonra anahtar tesliminde, üstelik istendiği takdirde taksitlendirilerek yapılabilecek."

Rahvalı, Ağaoğlu'nun isteği ile konutlarda metrekare fiyatlarını 1000 dolar indirdiklerini de sözlerine ekledi.

35 FARKLI DAİRE TİPİ VAR

Toplam 1.220 daireden oluşan projede 1+1, 2+1, 3+1 tiplerinde 35 farklı daire modeli bulunuyor.

My City Bahçelievler için Ağaoğlu’nun özkaynakları kullanılarak geliştirilen kampanyada, daire fiyatının yüzde 1’i peşinat olarak ödendikten sonra Akbank ve Vakıfbank ile yapılan anlaşmalara göre kalan tutara 12 ayda yüzde 0,26 faizle, 120 ayda ise yüzde 1,24 faizle piyasa şartlarının altında konut kredisi fırsatı sunuluyor. Ağaoğlu, 30 ay sonra yapılacak anahtar tesliminde, yüzde 30 tutarında ara ödeme olanağı sunarak, ödemeleri kriz sonrasına erteliyor ve talep edenler için yüzde 30’luk ara ödemeyi de taksitlendirebiliyor.

My City Bahçelievler’de 1+1 dairelerin fiyatları 57 metrekarelik tipte 154.700 liradan başlıyor, 1+1 tip dairelerin en büyüğü olan teraslı modelde 164 metrekarede 266.700 liraya satılıyor. Büyüklükleri 78 ile 107 metrekare arasında değişen 2+1 dairelerin fiyatları 203 bin 600 liradan, 312 bin 700 liraya, 20 ayrı tipte büyüklükleri 102,5 ile 153 metrekare arasında değişen 3+1 dairelerin fiyatları ise 271 bin 800 liradan, 452 bin 600 liraya kadar farklılık gösteriyor.

gnisanci
17-02-2009, 19:18
bu agaoglu haberlerinin balon cikmasindan endiseliyim. sanki kendi adamlariyla sunni bir kalabalik yapiyorlar satis yerinde.

ali desidero
17-02-2009, 19:33
Agaoglu projesi icin soyle bir yazı yazılmış:

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=2971297&postcount=18

rasputin46-2
17-02-2009, 19:45
sayın ali desidero yazılanlardan yararlanmanız ve karşılaştırma yapmanız çok güzel....

rasputin46-2
17-02-2009, 19:50
bu agaoglu haberlerinin balon cikmasindan endiseliyim. sanki kendi adamlariyla sunni bir kalabalik yapiyorlar satis yerinde.dostum,sözleşmeye bakarsınız...sizi ve müteahhiti hangi maddeler bağlıyor....burdada müteahhitin vadettiklerini gerçekleştirememesi durumunda ,müteahhiti bağlayıcı maddeler neler....bunlara dikkat edin...selam...ve sevgiler...

rasputin46-2
17-02-2009, 21:32
Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Bahçelievler'de projesiyle ilgili yapılan röportajdan

6 BİN KONUT YAPACAĞIZ

Krize rağmen yatırımlara devam ettiklerinin altını çizen Ağaoğlu, bu sene içerisinde toplam 6 bin konutluk beş yeni konut projesine başlayacaklarını belirtti.
Ağaoğlu, "Şu dönemde üreten kazanır. Biz böyle dönemlerde özellikle arazi yatırımlarını fırsat olarak görürüz. En son Doğu Ataşehir'de 35 milyon TL'ye bir arazi aldık. Krizlerin hiçbiri kalıcı değil. Bu da geçecek. Hatta doğru tredbirler alınırsa lehimize çevirme şansımız bile var" diye konuştu.

MARKA PROJELERDE KONUT FİYATLARI DÜŞMEZ

Ağaoğlu, konut fiyatları ile ilgili olarak da şunları anlattı:

"Şu anda talepte bir değişme yok ama erteleme var. Fakat siz doğru yerdeki doğru projeye doğru finansman olanakları sağlarsanız insanlar alır. Şu anda ortalama metrekare fiyatları 1000 dolara kadar indi ve bunlar maliyet fiyatları. Marka projelerde fiyat düşüşleri artık olmaz."

Realtor
17-02-2009, 23:35
Geçen gün Kağıthaneden geçiyordum. Ayazağa yoluna doğru 3 blok dikkatimi çekti. (dikkatimi çeken blokların çirkinliği ve inşa halinde olmaları) Vaktim vardı uğradım. Zar zor satış bürosunun yerini buldum. (inşaat halindeki bir bloğun içinde) Görevlilerden bilgi aldım. Açıkçası satışların kötü gittiğini tahmin ediyordum ve fiyatlarını merak etmiştim. Proje hakkında bilgi verdiler. fiyat sorduğumda 3 bloktada satılık daire olmadığını hızlı bir şekilde tükendiğini söylediler. Civarda yeni arsa almışlar ve orada 2. etaba başlıyorlarmış, Ancak oradan daire verebileceklerini söylediler. Fiyatlarda bir cazibe yoktu. Sebep o civarda sosyal tesisli konut olmaması olabilir diye düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Haliç blox'tu projenin adı.

Kağıthane ile ilgili dikkate almamız gereken bir gelişmemi var acaba?

rasputin46-2
17-02-2009, 23:45
Kağıthane’nin kimliğini ve imajını tamamen değiştirecek olan ‘Sadabad Projesi’ yeni bir ekonomik sosyokültürel merkez olacak şekilde yeniden planlanan ‘Cendere Vadisi‘ projeleri yer alıyor. Ayrıca, Haliç Karadeniz Sahra hattının yeniden açılmasına yönelik hazırlanan projenin de hayata geçirilmesiyle, Silahtarağa’dan başlayarak Kağıthane üzerinden Karadeniz’e çıkan dekovil hattı yeniden kurulacak ve Haliç nostaljik bir trenle Karadeniz’e bağlanacaktır. Bunların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, trafik çilesine karşı çözüm olarak gündeme getirdiği "7 Tepe, 7 Tünel" projesi kapsamındaki tünellerden biri olan Dolmabahçe-Kağıthane arasındaki tünelle, Kağıthane-Dolmabahçe arası sadece 4 dakika sürecek.

rasputin46-2
18-02-2009, 00:30
kağıthane metroyla,beşiktaş ve metrise bağlanacak.ayrıca levent-maslak metrosu seyrantepe üzerinden ilçeye bağlanacak.beşiktaştan başlayan bir başka metro hattıysa ilçe üzerinden kazlıçeşmeye gidecek.depolamadan ve sanayiden dönüşecek tesisler festival amaçlı kullanılacak.kentsel dönüşüm projesi uygulanması zorunlu ilçenin Büyükdere Caddesi`ne yakın olan kısımları merkezi iş alanına dönüştürülecek. Kentsel dönüşüm projesi İBB, Kağıthane Belediyesi ve TOKİ tarafından uygulanacak. Sadabad`da mesire yeri düzenlemesi yapılacak. Cendere Vadisi projesiyle yeşil alan düzenlemeleri yapılarak ilçe sınırlarında bir de silikon vadisinin oluşturulması gündemde.

rasputin46-2
18-02-2009, 15:20
Küçükçekmece Kentsel Tasarım Projesi ile bu şirin bölgenin kaderi tamamen değişecek! Projenin hedefi, Küçükçekmece Gölü ve çevresini yeniden canlandırmak ve Küçükçekmece bölgesinde 'kültür endüstrisi' oluşturmak.

Dünyaca ünlü Malezyalı mimar Ken Yeang’e ait proje ile Küçükçekmece, İstanbul’un ekolojik parkı haline gelecek. Buna göre; gecekondulaşmayla büyük çevre sorunları yaşamaya başlayan Küçükçekmece Gölü çevresi yapılardan arındırılarak, İstanbul'un zengin faunasının sergilendiği bir sayfiye alanına dönüştürülecek. Yürüyüş alanları, sosyal ve kültürel tesisler, uluslararası turizm ve eğlence merkezleri, marina, spor ve dinlenme alanları yapılacak.

Proje kapsamında; Küçükçekmece'de uluslar arası boyutta bir kültür merkezi, ekolojik park-eğlence parkı-akvaryum, yunus atlama havuzları (dolphinerium), yedi yıldızlı otel, tatil kasabaları, Venedik gibi su kanalları yapılması ve E-5'in aks değiştirerek üzerinin yeşil kuşakla kapatılması öngörülüyor. Amaç, ekolojiyle şehir hayatı arasında denge kurup ekosisteme zarar vermeden şehir ortamı yaratmak…

Proje alanı; Küçükçekmece, Avcılar ve Bakırköy belediyeleri sınırları içinde kalıyor, Küçükçekmece geleneksel merkezini de kapsıyor ve kuzeyinde Küçükçekmece Gölü, güneyinde Marmara Denizi ile sınırlanıyor.

Kentsel yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen proje kapsamında, deprem riski altında bulunan konut alanlarının yenilenmesi de planlanıyor. Küçükçekmece-Avcılar kumsal alanındaki mevcut konut kullanımı değerlendirilerek, bölge sakinlerinin daha sağlıklı, deprem yönünden az riskli alanlara yerleştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında bölgeye yönelik marinalar da planlanıyor. Buna göre; Avcılar İlçesi Marmara Denizi kıyısında, 500 yat kapasiteli bir marina projesi gündemde. Ayrıca Küçükçekmece İlçesi’nin, Bakırköy tarafında 800 yat kapasitelik bir marina projesi bulunuyor. Böylece bölgede toplam 1300 yat kapasitelik iki marina projesi planlanıyor.

Bölgedeki yoğun kullanım alanları nedeniyle yeni ulaşım alternatifleri de üretiliyor. Bu alternatiflerden biri Küçükçekmece kıyısı boyunca uzanan tramvay hattı projesi ve halen inşası devam eden Küçükçekmece-Avcılar boyunca planlanan LRT (Light Rail Train) – Hafif Metro projesi...

Sonuç olarak Küçükçekmece Kentsel Tasarım Projesi’nin hedefleri genel hatlarıyla şöyle özetlenebilir:

 Hafif Mevcuttaki mimari, doğal ve tarihsel değerleri korumak
 Proje alanı ve çevresinde kıyı kullanımını güvenli ve sağlıklı bir şekilde canlandırmak
 Göl ve deniz arasındaki bağlantıları geliştirmek
 Göl sathında da belirli amaçlara yönelik; gölün kuzey taraflarına doğru yer alan yerleşimlerle bağlantı imkânları sağlayan ulaşım sistemi, ufak iskeleler geliştirmek
 Mevcuttaki yapılaşmayı azaltarak, alanda turistik, rekreatif, kültürel fonksiyonları sağlayacak akılcı mekânlar yaratmak
 Yeni fonksiyonlar getirilirken, Göl çevresindeki prestij konut alanları, kentsel dönüşüm alanları, Olimpiyat Köyü ve Üniversite alanı bağlantılarını da göz önüne almak
Metro -LRT ( Light Right Train) hattını göz önünde bulundurarak, alanda yeni yaya-taşıt önerileri oluşturmak
 Yayaların denizle bağlantılarını güçlendirmek
 Mevcut karayolu kavşağına akılcı bir çözüm getirmek Göl’ün Kuzey ve Doğu kesimindeki yerleşim alanlarını proje alanına bağlayacak güçlü bir ulaşım sistemi geliştirmek.

rasputin46-2
18-02-2009, 15:32
[İstanbul’un tarihi kent merkezinde yer alan Yenikapı Bölgesi; toplu ulaşımın odak noktası olmaya devam ederken, hayata geçirilecek proje ile araç trafiğinden arındırılarak gerçek bir meydana kavuşturulacak. Yenikapı Bölgesi; mevcut ve planlanan ulaşım sistemleri açısından, raylı, karayolu ve denizyolu ulaşım sistemlerinin kesiştiği bir ulaşım odağı olma özelliğini taşıyor. Bunlara ek olarak ticari araçların ve özel araçların getirdiği yoğun bir araç ve yaya trafiğine maruz kalması nedeniyle bölge, bu karmaşa içerisinde sahip olduğu tarihi kent kimliğini yansıtamıyor ve meydan olma özelliğinden uzak bir görüntü sergiliyor.

Yenikapı’nın yaşanılabilir bir semt olmasını ve çağdaş bir meydana kavuşmasını sağlamak amacıyla hazırlanan Yenikapı Bölgesi Transfer Merkezi Kapsamında Meydan Düzenlemesi’nde; öncelikle meydanın araç trafiğinden mümkün olduğunca arındırılması hedefleniyor. Yenikapı Meydan Projesinde; toplu taşıma araçları ile ulaşım sorununun uygun bir organizasyonla çözülmesi ve meydanın yayalaştırılması planlanıyor. Farklı ulaşım sistemleri arasında entegrasyonun sağlanması, planlamanın ana ilkesini oluşturuyor. Proje alanı, Eminönü ve Fatih sınırları içerisinde kalmakta olup, tarihi yarımada olarak bilinen, İstanbul şehrinin tarihi kent merkezinde yer alıyor.

Söz konusu uygulama projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi ile;
 Tarihsel doku ile yeni oluşacak alanların ilişkisi ve uyumlu birlikteliği,
 Ulaşım sistemi ve türleri arasında entegrasyon ve devamlılık,
 Toplu taşımda entegrasyon,
 Ayrıca yaya-taşıt ilişkisinde kolay erişim gibi temel hedeflere ulaşılması,
 Yenikapı Bölgesi’nin günümüzde yaşadığı karmaşanın çözümlenmesi sağlanacak.

Yenikapı Bölgesinde planlanan raylı sistem hatları:
 Demiryolu Tüp Geçişi (Marmaray) Hattı
 4. Levent-Yenikapı- İkitelli Metrosu
 Yenikapı-Otogar- Havaalanı (Bağcılar) Hafif Metrosu olarak üç adettir.

Tüm bu ulaşım sistemleri, Yenikapı Bölgesi’nde kesişecek. Her üç sistem için de, İDO İskelesi ile entegreli olarak Bölgesel Transfer (Aktarma) Merkezi oluşturulacak. Aktarma Merkezi ile, bu üç sistem arasında mekan, zaman ve bilet açısından entegrasyon sağlayacak bir sistem düzenlenecek.

Yenikapı Bölgesi’nde şu anki mevcut durumda otopark alanlarının büyük bir çoğunluğu açık otopark olarak boş araziler üzerinde yer alıyor. Bölgede ne yazık ki az sayıda düzenli otopark alanı bulunuyor ve bunlarda yoğun olan otopark talebine ve ihtiyacına yeterli karşılığı veremiyor. Yenikapı Meydan Projesi ile otopark sorununa da köklü bir çözüm getirilecek. Yenikapı Transfer Merkezi içinde planlanacak olan yaklaşık 600 araç kapasiteli Park&Ride alanları ile bölgenin otopark sorununa çözüm üretilecek.

rasputin46-2
18-02-2009, 15:48
İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük semtlerinden Kartal; İstanbul`un en önemli merkezi iş alanları bölgesi ve kültür-sanat merkezi olacak. Bir başka deyişle Kartal, Anadolu Yakası'nın yeni merkezi olacak!

İstanbul`un Avrupa ve Asya yakaları arasındaki ticaret, sanayi, kültür, yönetim, konut ve rekreasyon alanlarındaki dengesizlik sona eriyor. İstanbul’un batı yakasında yoğunlaşmış durumda olan merkezi iş alanları ve hizmet sektörü artık Anadolu yakasına da kaydırılacak.


Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid'e ait Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ile Kartal yeniden doğacak! Kartal projesi, doğu yakasında merkezi nitelikli bir iş alanının yaratılması için stratejik açıdan önemli bir fırsat yaratacak.
Kartal'da hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi, Pendik ve Kartal sahil, Kartal Merkez ve E-5`ten sahile inen, taş ocağını da içine alan 555 hektarlık bir alanda yapılacak.

Bölgedeki yüzlerce fabrikalık sanayi alanı kent dışına taşınacak, yerlerine hizmet sektörünün bulunduğu binalar inşa edilecek. Proje tamamlandıktan sonra 120 bin üst düzey hizmet sektörü çalışanı iş başı yapabilecek!
Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ile bölgede, coğrafyaya uygun şekilde yükselip alçalan binalar yapılacak. Kartal ve Pendik için geometrik şekillerden oluşan yeni mimari ağ, balıkçı ağı ya da timsah derisini andıracak.
Projede; 2 bin 500 metrekareden 25 bin metrekare büyüklüğe kadar parsellerde iş ve konut kuleleri yer alıyor. Buna göre; kulelerin kenarlarında büyük boş alanlar bırakılarak, parklar ve yaşam alanları yaratılacak. Yapılaşma küçük binalardan büyük binalara doğru giderken, geometrik şeklin değişik mimari parçalarını oluşturacak.
Sahile çeşitli boyutlarda marina, limanlar, park ve oteller yapılacak. Opera binası ve otellerin yer aldığı projede, ayrıca eski taşocakları alanı yeni göl rekreasyon alanı olarak kullanılacak.
Kartal'ın eski kent merkezine olan bağlantısı yeni karayolu, metro ve deniz yoluyla geliştirilecek. Böylece İstanbul, etkin deniz yolu, metro ve Marmaray bağlantıları ile önemli bir merkeze kavuşacak.Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel hedefleri özetle şöyle sıralanabilir:


• İstanbul metropolünün doğu ve batı yakası arasındaki hizmetler sektörü ve merkezler açısından mevcut olan dengesizliğini en aza indirmek
• Doğu yakası için yeni hizmet alanları ve merkezler oluşturmak
• Mevcut sanayi birimlerinin desantralizasyonunu sağlamak
• Boşalan sanayi alanlarını hizmet alanlarına dönüştürmek
• Ticaret, konut, turizm, sosyal ve kültürel donatı alanları geliştirmek ve bu alanlar arasında ulaşım bağlantılarını güçlendirip çeşitlendirmek
• Proje alanını doğu yakasının yeni ve önemli bir merkezi haline getirmek.

rasputin46-2
18-02-2009, 18:47
bu arada etiler,levent, beşiktaş,ulus,fulya ,ortaköy,anadolu hisarı,kavacık semtleriyle ilgili...fiyat....sokak...lokasyonla ilgili yerleride merak etmekteyim...bu bölgelerle ilgili bölgeyi ve semti tanıyan arkadaşlarında görüşlerinden yararlanmak isterim...

Realtor
18-02-2009, 20:20
[QUOTE=rasputin46-2;2979253]bu arada etiler,levent, beşiktaş,ulus,fulya ,ortaköy,anadolu hisarı,kavacık semtleriyle ilgili...fiyat....sokak...lokasyonla ilgili yerleride merak etmekteyim...bu bölgelerle ilgili bölgeyi ve semti tanıyan arkadaşlarında görüşlerinden yararlanmak isterim...[/QUOTE

birkac bilgi ;

kavacık bolgesi : goksuevleri, hiserevleri genelde en aktif site. fakat su an yaprak kımıldamıyor. fiyatlarda pek dusme yok.
bolgede genelde fiyatlar geriye gitmiyor. (tapu olmamasına ragmen)
bir iki blokluk site insaatları baslamıstı 6 ay kadar once (bogaz manzaralı tepelerde). durdular...

Beşiktaş, Fulya, Dikilitaş ; son 2 senedir fiyat seviyesi aynı. satılık, kiralık oranı normal.

rasputin46-2
19-02-2009, 00:40
[QUOTE=rasputin46-2;2979253]bu arada etiler,levent, beşiktaş,ulus,fulya ,ortaköy,anadolu hisarı,kavacık semtleriyle ilgili...fiyat....sokak...lokasyonla ilgili yerleride merak etmekteyim...bu bölgelerle ilgili bölgeyi ve semti tanıyan arkadaşlarında görüşlerinden yararlanmak isterim...[/QUOTE

birkac bilgi ;

kavacık bolgesi : goksuevleri, hiserevleri genelde en aktif site. fakat su an yaprak kımıldamıyor. fiyatlarda pek dusme yok.
bolgede genelde fiyatlar geriye gitmiyor. (tapu olmamasına ragmen)
bir iki blokluk site insaatları baslamıstı 6 ay kadar once (bogaz manzaralı tepelerde). durdular...

Beşiktaş, Fulya, Dikilitaş ; son 2 senedir fiyat seviyesi aynı. satılık, kiralık oranı normal. sevgili realtör goksuevlerinde ,hisarevlerinde tapusuz nasıl satış oluyor....imar durumumu müsait değil....selamlar....sevgiler...

rasputin46-2
19-02-2009, 01:25
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, ABD’den krizin bitiş sinyallerinin geldiğini; hızla yayıldığı gibi, hızla düzelme beklendiğini söylediAnkara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, ABD’den mali krizin yakında sona ereceği yolunda önemli sinyaller geldiğini söyledi. Özdebir, “Konutta kımıldanmalar, ticaretin hareketlendiğini gösteren deniz taşımacılığındaki endekslerde artış ve sanayinin çalışmaya başladığının işareti olarak da maden cevherlerinde büyük hareket var. Bunlar devam ederse kriz sona erebilir” dedi. Mali kriz ve bu süreçte yapılması gerekenlerle ilgili sorularımızı cevaplandıran Nurettin Özdebir, Türkiye’deki piyasanın yüzde 91 oranında iç piyasa ile döndüğüne işaret ederek, “İç talebi canlı tutsak bize yeter” diye konuştu.

ÖTV VE KDV İNDİRİLEBİLİRŞu anda yapılması gerekenin iç talebi canlandıracak tedbirler almak olduğunu söyleyen Özdebir, “Türkiye’nin toplam iş hacmini yüzde 91 civarında iç talep oluşturur. Bu talep canlı tutulursa işletmeler hayatını devam ettirir, devlet de KDV ve ÖTV’yi almaya devam edebilir” dedi. Krizden çıkış için 2001’de olduğu gibi, ÖTV ve KDV indirilmesi tavsiyesinde bulunan Özdebir, “Bu sektörler itibarıyle yapılır. Diyelim otomotivde indi, bu zincirleme olarak iyileşme getirir. Beyaz eşyada indirim yapıldığında da tencereden gıdaya kadar her sektör etkilenebilir” dedi.

YAYILDIĞI GİBİ HIZLI DÜZELİR
ABD ekonomisinin, dünyanın dörtte birine sahip olduğunu belirten Özdebir, “Parası dünyada rezerv para olarak kullanılan bir ülke. Bu ülke düzelmeden dünya ekonomisi düzelmez. Dünyada ticaret tekrar hareketleniyor” dedi.


İstihdamın kuralı yıkılmalı
Türkiye’nin istihdamın hâlâ son derece zor ve katı kurallara bağlandığı bir ülke olduğuna işaret eden Özdebir, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de işe alma ve işten çıkarma maliyetinin sıfır olduğunu söyledi. Amerikan ekonomisinin bunun için büyüdüğünü belirten Özdebir, katı istihdam kurallarının bir de gezilerde gördüğü Afrika’da olduğunu vurguladı.Canımız yandı ama takdir ettik
Merkez Bankası’nın politikalarını değerlendiren Özdebir, “Düşük kur, yüksek faiz politikası özel sektörün canını yaktı. Türkiye’ye fazla döviz girdi. Ancak MB, krizde politikalarıyla finans sektörünü rahatlattı. Uygulamalarını takdir ediyoruz. BDDK da aktif davrandı” dedi...(türkiye 18.şubat.2009 )

rasputin46-2
19-02-2009, 02:32
biraz gülelim.Cadaloz kaynana

İŞ arkadaşımın düğünündeyiz. Nikah kıyılıyor, imzalar atılıyor, gelin ve damadı tebrik etmek için ayağa kalkıldığında elektrikler kesiliyor. Biz hep beraber "Aaaa! diye tepki gösterirken, arkadaşımın annesi oldukça yüksek sesle düşüncesini dile getiriyor. "Oğlumun daha ilk dakikadan hayatı karardı!" (itiraf.com'dan.

rasputin46-2
19-02-2009, 12:23
Küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki iyileşme nedeniyle, cari açığın etkisinin az olacağını kaydeden rubini sadece özel sektörün borcunun bir kaygı oluşturabileceğini,onun için de finansman sağlanması gerektiği vurgulandı.Türkiye ekonomisinin dinamik bir ekonomi olduğunun altını çizen rubuni ,doğru politikaların sürdürülmesi ve yapısal reformların tamamlanması halinde ,Türkiye ekonomisinin ,orta vadede çok daha iyi bir durumda olacağını söyledi...
küresel kriz ortamında kim ne derse desin dikkatle takip etmemiz gereken bu krizin ne zaman ve nasıl çıkacağını bilen (bizim için yoldaki işaret olan )RUBUNİolmalıdır....

rasputin46-2
19-02-2009, 13:12
alırken kazanmak lazaar debayar...doğanlar imalatçıdır....orta ölçekli fabrikası vardır....işletmesini kurumsallaştırmaya çalışmakta...her şeyi resmi ve kurallar dahilinde yapmayı sever...yaptığı işi en iyi yapmaya çalışır....işini iyi bilir....egosuda yüksektir......geçen gün benim yanıma geldi....bu tip adamlar başarılarını anlatmayı sever....egoları şişkin olduğu için ,konuşmalarımız monolog olarak geçer....işlerinin çok iyi olduğunu ,üretiminde 3 ay yetecek kadar elinde sipariş olduğunu söyledi....ben dedi... hazıra mal yapıp,ürettikten sonra satmaya çalışmam ....önce sezonun modellerini hazırlarım...gelen siparişe göre müşteriye satışımı yaptıktan sonra ,üretime geçerim...senelik üretimim fazla olduğu için hedefim 100.000 çift ayakkabıdır...buna göre üretimde kullanacağım malzemeyi toptan peşin ,ucuza almaya bakarım...üretimimde kullandığım girdileri ayakkabı üretiminde 10 yakın girdi vardır...her bir girdiyi 1 ytl düşürsem(çift başına )cebimde kalan para ortadadır...neden 100.000 çift hedefliyorsun....bunun üzerine çıkmayı neden düşünmüyorsun dediğimde....BEN ÜRETİMİMDE KULLANDIĞIM MALZEMEYİ ALIRKEN KAZANIRSAM.... DAHA FAZLA ÜRETMEME GEREK KALMAZ....daha fazla üretmek benim için risktir....benim kapasitem yıllık planım ,programım 100.000 çift içindir...bunun üzerini satamayabilirim...satarım...aldığım çekler ödenmeyebilir...100.000 çiftin karını götürebilir...buda hem benim bir sene boşa emek vermeme neden olur....hem de o moral bozukluğuyla bundan sonra yapacağım işlere yansır....bu her işte böyle....aldığınız her şeyi alırken kazanmaya bakın....alışverişlerde para elinizdeyse güçlü olan sizsiniz....

aydino
19-02-2009, 13:32
Sayin Rasputin

Tesekkur ederim verdiginiz yararli bilgiler icin

Bir sey sormak istiyordum,

Yesilyurt Fener caddesi , 9 nolu apartmanda , iki karsilikli daire var,
birisi kiralik digeri satilik

Kiralik olanin sahibi 1500YTL aylik kira istiyor, satilik olan 350 000$ istiyor pazarlik payi varmis,evi gezdim, 200 m2 demelerine ragmen telefonda sonradan 170m2 cikti, apartman eski, ama 4 katli, yani yikilip 5 kat cikilirmis,

ilginc ama 2007 2008 yilinda bu kadar ev yikilip yapildi , bu eve dokunulamamis

sizin fikrinizi ogrenebilirmiyim gerek kiralik gerekse satilik daireler hakkinda

rasputin46-2
19-02-2009, 14:27
Sayin Rasputin

Tesekkur ederim verdiginiz yararli bilgiler icin

Bir sey sormak istiyordum,

Yesilyurt Fener caddesi , 9 nolu apartmanda , iki karsilikli daire var,
birisi kiralik digeri satilik

Kiralik olanin sahibi 1500YTL aylik kira istiyor, satilik olan 350 000$ istiyor pazarlik payi varmis,evi gezdim, 200 m2 demelerine ragmen telefonda sonradan 170m2 cikti, apartman eski, ama 4 katli, yani yikilip 5 kat cikilirmis,

ilginc ama 2007 2008 yilinda bu kadar ev yikilip yapildi , bu eve dokunulamamis

sizin fikrinizi ogrenebilirmiyim gerek kiralik gerekse satilik daireler hakkinda o binayı gidip görmem lazım...şu an için size vereceğim bilgiler net olmamakla beraber....orada kaç dairenin olduğu önemli....eğer dokuz daire varsa ve hissedarlardan birisi yıkılıp yeniden yapılmasına yanaşmıyorsa....ki öyle duydum orda çivi çakamazsınız....bu durumda orasının fiyatı oldukça yüksek.....ama genede gidip incelemem lazım...şimdi öğrendiğim orda 8 daire varmış...30 yıllık bir binaymış....330.000 usd biteri varmış...950 m2 bir yer....ama orda yıkılıp yeniden yapılmasını istemeyen bir hissedar olabilir....

detox
19-02-2009, 15:05
o binayı gidip görmem lazım...şu an için size vereceğim bilgiler net olmamakla beraber....orada kaç dairenin olduğu önemli....eğer dokuz daire varsa ve hissedarlardan birisi yıkılıp yeniden yapılmasına yanaşmıyorsa....ki öyle duydum orda çivi çakamazsınız....bu durumda orasının fiyatı oldukça yüksek.....ama genede gidip incelemem lazım...şimdi öğrendiğim orda 8 daire varmış...30 yıllık bir binaymış....330.000 usd biteri varmış...950 m2 bir yer....ama orda yıkılıp yeniden yapılmasını istemeyen bir hissedar olabilir....

sayın rasputin,
5\4 onaylanmadımı??? ben sanki geçen yaz onaylandı diye hatırlıyorum? 5kişiden 4 kişi apartmanda karar alırsa alınan karar geçerlidir.. 8daireden 1 kişinin kabul etmemesi geçerli değil?? eger 2 kişi olursa sorun olur tabiki:he:

rasputin46-2
19-02-2009, 15:26
sayın rasputin,
5\4 onaylanmadımı??? ben sanki geçen yaz onaylandı diye hatırlıyorum? 5kişiden 4 kişi apartmanda karar alırsa alınan karar geçerlidir.. 8daireden 1 kişinin kabul etmemesi geçerli değil?? eger 2 kişi olursa sorun olur tabiki:he:sevgili murat bey,onu araştırdım....tapu müdürleriyle görüştüm...yeni kat mülkiyeti kanununa göre....bina kullanılamıyacak derecede hasarlıysa...ancak mahkemeden alınacak kararla dediğiniz gibi yapılabilir....ancak uygulamada bu şimdiye kadar yapılmamış...selam ve sevgiler....

linux
19-02-2009, 15:48
Hoffmann İnşaat dikkat
Alman Klaus Peter Kurt Hoffmann ve oğlu Ingo Klaus Gerhart Kurt Hoffmann tarafından 1994 yılında kurulan ve Türkiye'de çok sayıda proje gerçekleştiren Hoffman İnşaat kapısına kilit vurdu. Şirketin İstanbul Caddebostan'daki merkezi ve satış ofislerinde telefonlara yanıt verecek, kapıyı açacak kimse yok. Hoffmann İnşaat'ın projelerinden ev ve işyeri satın alanlar ise muhatap bulamıyor.
Klaus Hoffmann ve Ingo Hoffmann 7 Şubat 2009 tarihinde şirketteki hisselerini iki Türk'e devrederek sırra kadem bastı. Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre Hoffmann Ailesi şirketteki hisselerini İzmir'de ikamet eden Talip Erdoğan ile Arda Ateş'e devretmişler. Hoffmann İnşaat'ın müşterileri ise bu kişilerin Almanya'da çalışan Türk işçileri olduğunu ve şirketle ve sektörle en ufak bir bağlantılarının olmadığını belirtiyor.
Şu anda şirketin müşterileri arasında Göktürk Palms projesinden ev alanlar toplantı üstüne toplantı yapıyor. Dün Göktürk'te bir araya gelen mağdurlar, izleyecekleri yolu tartıştılar. 163 daire, alışveriş merkezi, yüzme havuzu, wellness center gibi bölümlerden oluşan projenin çok önemli bir bölümü bitmiş durumda. Evlerine taşınmak için hazırlık yapan yatırımcılar, şu anda ne yapacaklarını bilemiyor. Projenin kredisini Finansbank sağladığı için bankanın yetkilileri de toplantıya katıldı. Telefonla ulaştığım bir banka yetkilisi, 'Biz banka olarak projenin bitirilmesi ve müşterilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız' dedi.

Bomonti'nin de mağdurları var
Hoffmann İnşaat'ın bir diğer projesi ise İstanbul Bomonti'de. Kasım 2008'de başlayan projenin 2010 yılında bitirilmesi planlanıyordu. Bomonti Bira Fabrikası'nın yanındaki arsaya iki blok şeklinde yapılacak olan projede 320 konut bulunuyor. Klaus Hoffmann birkaç ay önce gazetelere yaptığı açıklamada 'İyi bir firma ve kötü bir lokasyon veya bu durumun tersi, kötü bir yatırım demektir. Genelde insanlar artık sosyal aktiviteleri ve spor merkezleri olan yerleri tercih ediyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken, fiyata nelerin dahil olduğunun ve neleri kapsamadığının iyi bir şekilde değerlendirilmesidir' demişti. Hoffman, fiyatların 142 bin dolardan başlayıp 558 bin dolara kadar çıktığı projenin yeni başlamış olmasına karşın yüzde 20'sinin satıldığını da belirtmişti.

Satılık otel odaları yapacaktı
Hoffmann İnşaat, Türkiye'yi 'condo kiralama' adı verilen yeni bir sistemle tanıştırmaya da hazırlanıyordu. Şirketin İstanbul Maslak'a yapacağını açıkladığı Ramada Oteli'ndeki odaları satacaktı. Otel odasını satın alanlar Hoffmann İnşaat'a kiralayarak 15 yıllık kira geliri elde edecekti. Ancak bu projenin henüz ruhsatı alınmadığı için 'mağduru' da yok.
Aslında şu sıralarda özellikle İstanbul'daki birçok konut ve ticari proje rölantiye alınmış durumda. İnşaatı süren projelerin önünden geçerken dikkat edin sadece kamuya ait binalarda faaliyet olduğunu göreceksiniz.
Umarız, Hoffmann İnşaat krizin son kurbanı olur ve 'inşaat mağdurlarının' sayısı artmaz.

hasan bey başka sıkıntıda olan veya batan inşaat firması biliyormusunuz?

rasputin46-2
19-02-2009, 15:57
ben kendi adıma inşaatı bitmiş...gördüğüm...parayı verdiğim zaman...tapusunu alabildiğim yerleri tercih ederim...(trump ilgili söylenti duydum...ama buraya yansıyacağını zannetmiyorum...burdaki inşaatlarda sadece isim ve işletme hakkı var..)sağlık ,huzur, mutluluk, moral herşeyden önemlidir,gece rahat uyuyabilmek için ayağınızı yere sağlam basın... riske girmeyin...................ABD'li ünlü emlak milyarderi Donald Trump kumarhane işinden zarar etti. Trump'la birlikte kızı Ivanka Trump da,Trump Entertainment Resort şirketi yönetim kurulundan istifa etti. Kumarhanenin işletmesinin kendisine ait olmadığını açıklayan Donald Trump'ın şirkette yüzde 28 hissesi bulunuyordu. Yapılan hatalardan kendisinin sorumlu tutulamayacağını ancak şirkette hisse sahibi olduğu için kendi isminin ön plana çıktığını belirten Trump, talihsiz Atlantic City's Tropicana Casino Hotel'in başına gelenlerden alıntı yaparak "Bu bir felaket, burada kimlerin neler yaşadığını görebiliyorum ve bu tür yaşanmış oyunlara ben dahil olmak istemiyorum" dedi. Hissedarların aldığı karar ve eylemlerin şiddetle karşısında olduğunu belirten Trump, gazetecilerin sorularını da, "Şirket yönetiminde artık değilim. Konuyla bağım kalmadı" diyerek yanıtlamadı. Şirket Sözcüsü Tom Hickey ve Finans Şefi John Burke de telefonlara ve mesajlara cevap vermekten kaçındı. Şirketin önümüzdeki hafta iflasını açıklaması bekleniyor....

Realtor
19-02-2009, 18:37
[QUOTE=Realtor;2979375] sevgili realtör goksuevlerinde ,hisarevlerinde tapusuz nasıl satış oluyor....imar durumumu müsait değil....selamlar....sevgiler...

Selamlar,

satışlar kooperatiften hisse olarak yapılıyor. kooperatiifin arsa tapusu var fakat inşaat ve projedeki bazı detaylar örtüşmediğinden iskan ve kat mülkiyeti yok. (mesela villalarda alt bodrum-sığınak salon olarak kullanılıyor)

Tapu olmaması yüzünden pek sikayeti olan yok. hatta özellikle tercih edenler var tapu olmamasını (vergi avantajı, alım satım kolaylığı vb.)

Saygılar,

rasputin46-2
19-02-2009, 22:33
[QUOTE=rasputin46-2;2979915]

Selamlar,

satışlar kooperatiften hisse olarak yapılıyor. kooperatiifin arsa tapusu var fakat inşaat ve projedeki bazı detaylar örtüşmediğinden iskan ve kat mülkiyeti yok. (mesela villalarda alt bodrum-sığınak salon olarak kullanılıyor)

Tapu olmaması yüzünden pek sikayeti olan yok. hatta özellikle tercih edenler var tapu olmamasını (vergi avantajı, alım satım kolaylığı vb.)

Saygılar, dostum...verdiğin bilgiler için teşekkürler...

rasputin46-2
20-02-2009, 14:16
ZEW adlı ve çok prestijli Avrupa Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün şubat ayı Almanya raporu ve Alman ekonomisi için beklenti endeksinin son verileri gündeme geldi ve yorumlar birden değişti.
ZEW adına konuşma yapan iktisatçı Mathias Kohler, salı günü açıklanan son verilere bakarak, yapılan hesaplarda ve analizlerde şubat ayında beklentilerin değiştiğini, Alman ekonomisinde morallerin düzeldiğini ve Alman ekonomisinin yılın ilk çeyreğinin sonrasında, yeniden pozitif büyüme yaşamaya başlayacağının altını çiziyordu. Almanya'da tüketim verileri ve beklenti anketleri son derece iyi gelmişti, enflasyon da yükselme olasılığı sergilemiyordu, yani düşük fiyatlar tüketimin artışını sürdürecekti. Aynı zamanda bu veriler ışığında Avrupa Merkez Bankası'nın biraz daha faiz indirme marjı olabileceği de ortaya çıkıyordu.

ZEW verilerine bakanlar, geçmişte, 2009 yılının ilk altı ayında endeks değeri eksi 5.8 düzeyinde gerçekleşecek tahmini yapılmıştı. Ancak endeks ocak ayına kadarki eksi değerlerinden, şubat ayında önemli ölçüde yükselerek peş peşe dört ay yükselmiş oldu. Ve geleceğe dönük kötümser tahminleri değiştirdi.

rasputin46-2
21-02-2009, 19:37
o binayı gidip görmem lazım...şu an için size vereceğim bilgiler net olmamakla beraber....orada kaç dairenin olduğu önemli....eğer dokuz daire varsa ve hissedarlardan birisi yıkılıp yeniden yapılmasına yanaşmıyorsa....ki öyle duydum orda çivi çakamazsınız....bu durumda orasının fiyatı oldukça yüksek.....ama genede gidip incelemem lazım...şimdi öğrendiğim orda 8 daire varmış...30 yıllık bir binaymış....330.000 usd biteri varmış...950 m2 bir yer....ama orda yıkılıp yeniden yapılmasını istemeyen bir hissedar olabilir....feneryolunda 11 nolu bindada satılık var...50m2 salon...160m2 toplamı....masraf ister....300.000 usd civarı fiyatı var....

rasputin46-2
21-02-2009, 22:56
RUSLARA GÖRE TÜRKİYE
Rusya’daki internet sitelerinde 2007 yılında dolaşan”TÜRKİYE’de YAŞAMAK İÇİN 37 NEDEN” başlıklı bir yazı tartışma başlattı işte bunlardan bazıları
*Duvarlarında küfürlü yazılar yok

*Yılın 340 günü güneşli

*Dört yanı sıcak denizlerle kaplı

*Her zaman taze sebze ve meyve var

*Ruslar hariç, insanları güler yüzlü ve nazik

*İnsanı bezdiren yoksullar ve çingeneler yok

*Evlerin girişi tertemiz

*Uyuşturucu kullananlarla satanları hapse atıyorlar

*Komünistlerle faşistler elde bayrak dolaşmıyor

*Elinde gamalı haç olan dazlak gençler yok

*Votka değil, lale ülkesi

*Sarhoş sürücüleri hapse atıyorlar

*Suç oranı her yıl iki kat artmıyor

*Üniversiteye evlenmek yada askerden kaçmak için gitmiyorlar

*Doktorlarla öğretmenlere saygı duyuyorlar

*Televizyon ekranında beş dakikada bir kepek şampuanı reklamı yok

*Yol sorana küfür etmiyorlar

*Valiler ve Belediye Başkanları insanları öldürmüyor ve rüşvet almıyor

*Kadınlar erkeklerden tembel ve ayyaş diye söz etmiyor

*Vatandaşlar yasala önünde eşit

*Çocuklara saygılı davranıyorlar

*Seri katiller yok

*Nehirler mikrop yuvası değil

*Patika değil, gerçek yolları var

*Domuz yemiyorlar

*Sokakları güvenli, üç kuruş için adam kesmiyorlar

*Ticarette rakipler birbirlerini öldürtmüyor

*Hakkını aramak için haydutlara gitmek gerekmiyor

*En önemlisi, başka bir dine inansalar da, diğer dinlere müsamahaları var.

ALINTI

rasputin46-2
22-02-2009, 03:19
ZAMANIN RUHU....Bir modelin başarısı onun iyi ya da kötü olmasıyla değil, verili şartlarla uyumlu olup olmadığıyla bağlantılıdır. Bir başka deyişle sanıldığının aksine modeller şartları belirlemez, şartlar modelleri şekillendirir. Örneğin sosyalist bir modelin çökmesinin nedeni, modelin işletilemezliğinden kaynaklanmamaktadır. Bir başka zeminde ve bir başka tarihsel dönemde çok daha elverişli ve uyumlu bir sosyalist model kurmak olanaklıdır.

Yeni bir modelin kurgulanması mutlak surette köklü bir değişim de gerektirmez. Birçok örnekte görüldüğü gibi kurgulayıcılar modelin adını değiştirirken içeriğini sabit tutarlar veya adını sabit tutarak içeriğini değiştirirler. Kapitalizmin tarihsel gelişimine bakıldığında aynı kavram, yani ‘Kapitalizm’ adı altında, çok farklı uygulamaların yapıldığını görmek mümkündür. Model aynı ismi taşımaktadır; lakin içeriği sürekli bir devinim içerisindedir. Farklı coğrafyalarda farklı uygulamalar olduğu gibi, aynı coğrafyada farklı dönemlerde değişen yaklaşımlar söz konusudur.

Bugün ABD’de adı sabit tutulan yeni bir model inşa edilmektedir. Kimilerinin kapitalizmin sonu ya da Amerikan sosyalizmi diye adlandırdığı tipte bir kavramsal tanım değişikliği beklenmemelidir. Değişen içeriktir. Bu ne anlama gelmektedir?

Öncelikle devletler arasındaki sınırları yok sayarak tüm dünyayı yekpare bir ekonomik bütün olarak gören anlayış, yerini yine küresel çapta hareket eden ancak özgün bir kapitalizm uygulamasına bırakacaktır. Bu modelin merkezinde devlet olmayan ekonomik aktörler değil, devlet mekanizmaları yer alacaktır. Modelin yapısı bütünün içerisinde erime değil, eklemlenme çerçevesinde gelişecektir. Bu, birbirine eklenmiş bir sistemler zinciridir. Kapitalist işletmeler, yine bu zincir sistemin bünyesinde eskisi kadar rahat hareket etmeye devam edecek, ancak makro kararlar ve ekonomik stratejiler devlet aygıt ve örgütleri tarafından belirlenecektir. Piyasaların belirlediği sınırlar içerisinde yerleşik ekonomik faaliyetler yerine, merkez tarafından belirlenen sınırlar içerisinde özgür piyasa mantığı geçerli olacaktır. Yani vahşi atlar yine eyersiz, ama hipodromda koşacaklardır. Atları ehlileştirmek değil, koşu sahasını çitle çevirmek söz konusudur.

ABD’nin liderliğinde gelişecek olan bu yeni kapitalist modelin çerçevesi, dünya genelinde etkiler yaratabilir. Özellikle küresel Pazar mantığı ile hareket eden ve ihracata dayalı ekonomilerin, bu yeni modelden olumsuz etkilenmeleri beklenebilir. Bunun devamında ihracat fazlası nedeniyle oluşan sermaye aktarımının kesilmesi ve borçla gelişen ülke ekonomilerinin de zarar görmesi kaçınılmazdır. Ayrıca düşük ücretler nedeniyle sağladıkları maliyet avantajı ile göreceli üstünlük sağlayan ülkelerin, bu konumlarını sürdüremeyecekleri ve ihracatlarının azalacağı beklenmelidir.
Türkiye’nin bu konjonktürde konumunu muhafaza etmek yerine, yeni bir strateji geliştirmesi zorunludur. Fırsat eskiye dönüşte değil, yeni yapıya uyumda aranmalıdır. (mahir kaynak )
Tarih: 25 Kasım 2008 S

rasputin46-2
22-02-2009, 03:30
ZAMANIN RUHU...Yaşadığımız ekonomik kriz yeni bir olgudur ve geçmiştekilerle kıyaslanamaz. Para ekonomide çarkların kolay dönmesini sağlayan bir aracı olmaktan çıktı ve ekonomiye yön veren bir işleve sahip oldu. Sahip olunan maddi varlıkların değeri, kağıt üzerinde, gerçek değerinin birkaç katına çıktı. Bu durum ve ekonomideki balonun günün birinde söneceği biliniyordu.

Tartışılan konu herhangi bir müdahalede bulunmadan kendiliğinden oluşan bir durumla mı karşılaştığımız yoksa geleceği görenler, önceden hazırlanmış bir plana göre, kontrollü bir kriz mi yarattıklarıdır.

Özellikle ABD’nin bu krizi önceden tahmin edemedikleri bir deprem gibi karşılamadıklarını düşünüyorum. Krizin oluşmasını tetikleyip tetiklemediklerini bilmiyorum ama süreci kontrol altında tuttukları kanısındayım. Ulaşmak istenilen hedefleri şöyle sıralayabilirim: ABD’nin geri ödenmesi mümkün olmayan borçlarını kağıt üzerinde önemsiz bir değere indirmek, parayı belirleyici olmaktan çıkarıp yeniden aracı konumuna getirmek, bu süreç içinde petrolü birincil enerji kaynağı olmaktan çıkarıp alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasını teşvik etmek, devletler üstü bir güç haline gelen ve global siyaseti belirleyen finans kesiminin siyasal gücünü yok etmek.
Bu hedeflere önemli ölçüde yaklaşıldığını düşünüyorum. Değer kaybeden borsalar, iflas eden finans kuruluşları parasal gücü önemli ölçüde erozyona uğrattı. Bu durumun üretimi etkilemesinin engellenmesi için gerekli tedbirler önceden alındı. Petrol fiyatlarındaki büyük artışın oluşturduğu fonlar, finans kesimi dışında, petrol üreticisi ülkelerin yönetimlerinin kontrolüne verildi ve böylece devlet fonları oluştu. Bu fonların kullanımında nihai karar verici ABD yönetimiydi ve bunu siyasal etkisiyle sağlıyordu. Yani finans kesimi zayıflarken ona alternatif fonlar yaratılmış ve bunun kullanımında finans kesimine yön verenler söz sahibi olamamıştı.

Otomativ sektöründe yaşanan daralma onları devlet desteğine muhtaç hale getirmiş ve bu desteğin sağlanması yeni teknolojilerin kullanılması şartına bağlanmıştır.
Yani ABD bu sektörde yeni teknolojiler kullanılmasını serbest piyasa koşullarına bırakmamış ve yukarıdan belirleme yolunu seçmiştir. ABD bu alanda kaybettiği üstünlüğü yeni teknolojilerle sağlamak arzusundadır. Yeni teknolojiler petrole olan ihtiyacı azaltacak, Ortadoğu siyasi bir cazibe merkezi ve rekabet alanı olmaktan çıkacaktır. Bu ülkelerde oluşan büyük fonlar kendileri için son şanstır ve ülkenin yöneticileri bunları kullanırken kendi geleceklerini de garantiye alma peşindedir.

Bu fonlar gelecekteki siyasi güç dengesinin alt yapısını oluşturacak biçimde kullanılmak istenmektedir. Bunların nereye yöneleceğini kestirmek için gelecekteki siyasi yapılanma hakkında bir tahminde bulunmak gerekir.

Türkiye bu krizi az hasarla atlatacaksa siyasal bir desteğe sahip olması gerekir ve bunun güçlü bir ihtimal olduğu söylenebilir. Ancak ekonomik güç odaklarının yeniden belirleneceği, kaybedenler ve kazananlar olacağı söylenebilir.( MAHİR KAYNAK )

toroman
22-02-2009, 21:31
sn. rasputin selamlar,

hernekadar ilgilendiğiniz bölgelerde olmasada ağaoğlunun bahçelievler projesi sanırım sizinde dikkatinizi çekmiştir.

bugünkü gazetelerde yönetim kurulu üyelerinin beyanatları vardı, projeye çok ilgi gelince fiyatları %4 arttırdıklarını söylüyorlardı.

firmanın web sitesine göre en büyüğü net 113 m2 olan konutun satış fiyatı yaklaşık 480.000 ytl civarında. toplamda 1220 daire !

evler 30 ay sonra teslim ediliyormuş.

bu bölgede ciddi bir konut ihtiyacı , özelliklede sosyal imkanları geniş, var sanırım !?

yada sektörde bir trend değişikliği , insanların beklentilerinde bir farklılık mı oluşuyor ?

rasputin46-2
22-02-2009, 21:45
sevgili toroman ,ağaoğlunun farklı (saldırgan...akıllıca ) satış ,pazarlama politikası ve önceki projelerde yatırımcıya kazandırması yoğun talepte etki eden faktörler diye düşünüyorum.... bu yoğun talepte önceki projelerinde para kazanmış olan yatırımcılarda var...emlak piyasası açısından iyiye işarettir... bu fiyatlara tavsiye edebileceğim bir çok yer var sizde biliyorsunuz.....selamlar....saygılar....

rasputin46-2
22-02-2009, 22:04
ali ağaoğlu ;Şu anda talepte bir değişme yok ama erteleme var. Fakat doğru yerdeki doğru projeye doğru finansman olanakları sağlarsanız insanlar alır. Şu anda ortalama metrekare fiyatları 1000 dolara kadar indi ve bunlar maliyet fiyatları. Marka projelerde fiyat düşüşleri artık olmaz."__________________bizde bunu söylemiştik....demekki mantalitemizde bir yanlışlık yok...

toroman
22-02-2009, 22:13
sn rasputin,

malumunuz anadolu yakasında ağaoğlu çok proje yaptı, (içlerinde yaşamış değilim) , bunlarında hepsinde myclub dedikleri sosyal imkanlar var.

bahçelievler projesine talep gelmesinde bu imkanlara sahip projelerin avrupa yakasında az olmasıda olabilirmi?

projeyi dikkatle incelerseniz görürsünüzkü , m2 fiyatları arsa payına göre verilmiştir, 1000$ m2 fiyat teraslı 1+1 teraslı stüdyolar için.

153m2 brüt, neti 113 m2 , 3+1 ler için brüt m2 fiyatları 2500$ civarında . benim aklım burada biraz karışıyor, bölgeyide bilmediğim için bu iş üzerinde düşünmeye değer diyorum !?

rasputin46-2
22-02-2009, 23:20
sn rasputin,

malumunuz anadolu yakasında ağaoğlu çok proje yaptı, (içlerinde yaşamış değilim) , bunlarında hepsinde myclub dedikleri sosyal imkanlar var.

bahçelievler projesine talep gelmesinde bu imkanlara sahip projelerin avrupa yakasında az olmasıda olabilirmi?

projeyi dikkatle incelerseniz görürsünüzkü , m2 fiyatları arsa payına göre verilmiştir, 1000$ m2 fiyat teraslı 1+1 teraslı stüdyolar için.

153m2 brüt, neti 113 m2 , 3+1 ler için brüt m2 fiyatları 2500$ civarında . benim aklım burada biraz karışıyor, bölgeyide bilmediğim için bu iş üzerinde düşünmeye değer diyorum !?siz bilirsiniz....inşaatın yapılacağı yeri gördünüzmü...ben fazla araştırma yapmadım...bana birde bitmemiş yere girmek çok cazip gelmiyor....şartlardan dolayı...

rasputin46-2
22-02-2009, 23:39
fiyat metrekare tablosunu incelediğinizde aslında metrekare fiyatları 1000usd çok üzerinde....metrekarefiyatı 1000 usd değil....sadece 1+1 stüdyonun bir modelinde terasda metrekareye dahil edildiğinden fiyat m2 bölündüğünde 1000 usd çıkıyor....reklamlarında,haberlerinde 1000 usd çektik diye kullanıyorlar...

enginmavi
23-02-2009, 12:51
My Club olayina gelince;

Bir iki sene once Umraniye'deki Agaoglu My City'de ev satin almak istemistim...
Sitenin bir aidati var, o zaman daire basina 150 YTL idi. Bu aidata, guvenlik, temizlik ve bahce giderleri dahil oldugu soylenmisti. Ve bu aidat icinde My Club'tan yararlanma hakki yoktu. My Club'tan yararlanmak icin kisi basina 1500 YTL gibi bir ucret isteniyordu, ve bu ucret disardan gelenler icin de ayniydi.

Sozun kisasi, sitede havuz ve sosyal tesis var ama sizin degil...

Agaoglu My World'de durum degismis sanirim, tek bir fix aidatla butun imkanlardan yararlanmak soz konusu.

detox
24-02-2009, 13:20
sn rasputin,
bunlarında hepsinde myclub dedikleri sosyal imkanlar var.sayın Toroman,
agaoglunun projelerinin içindeki sosyal imkanlar farklı fiyatlanıyor.. yani evin parasının içinde değil.. bu sosyal imkanlardan yararlanmak için ayda 200tl den başlayan aidat ödemeniz gerekiyor.. bu aidatlar dairenin büyüklüğüne ve projenin içinde yer alan imkanlara görede farklılık gösteriyor..

Realtor
24-02-2009, 18:19
My Club olayina gelince;

Bir iki sene once Umraniye'deki Agaoglu My City'de ev satin almak istemistim...
Sitenin bir aidati var, o zaman daire basina 150 YTL idi. Bu aidata, guvenlik, temizlik ve bahce giderleri dahil oldugu soylenmisti. Ve bu aidat icinde My Club'tan yararlanma hakki yoktu. My Club'tan yararlanmak icin kisi basina 1500 YTL gibi bir ucret isteniyordu, ve bu ucret disardan gelenler icin de ayniydi.

Sozun kisasi, sitede havuz ve sosyal tesis var ama sizin degil...

Agaoglu My World'de durum degismis sanirim, tek bir fix aidatla butun imkanlardan yararlanmak soz konusu.

Bu tip sitelerde genelde durum soyle :

açık havuz, açık basket sahası, tenis kortu, yürüyüş parkurundan tüm site sakinleri yararlanır ve bakım masrafları site aidatı içindedir

kapalı havuz, fitness, buhar, sauna vb içeren tesis var ise, bu tesise ayrıca aidat verip üye olunur.

mantıklı olanda bu uygulamadır zaten

rasputin46-2
25-02-2009, 14:25
KANADA KONUT FİYATLARINDAKİ DÜŞME ABD KARŞILAŞTIRMA konut fiyatları ABD'de yüzde 25 düşerken, Kanada'da konut fiyatları ABD'nin sadece yarısı kadar düşmüş. Kanada'da ipotek kredisinin faizi vergiden düşülmüyor, bu nedenle konut almak cazip değil diye düşünenler de yanılıyorlar. ABD'de konut sahipliği yüzde 68, Kanada'da ise, benzer şekilde yüzde 68.4 imiş. Fark yok yani. Ancak ABD'de bir ipotek kredisi battığı zaman sorumluluk bankada! Halbuki aynı kredi Kanada'da battığı zaman sorumluluk kişide!

rasputin46-2
25-02-2009, 16:50
Büyüksehir belediyesi göre, olasi Marmara Depremi'nde en çok hasar görecek yerler. Istanbul'un en riskli bölgesi Avrupa yakasinin güney kismi...
Marmara Denizi'ndeki fayin tek parça halinde kirilmasi ve 7.7 büyüklügünde bir depremin olmasi durumunda 59 bin bina agir hasar görecek. Istanbul Büyüksehir Belediyesi Zemin ve Deprem Inceleme Müdürlügü, olasi Marmara Depremi'nde yikilacak binalarin mahallelere göre olusacak yogunluk haritasini çikardi. Bu haritaya göre; en fazla Avcilar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bakirköy, Bayrampasa, Zeytinburnu ve Tuzla'daki binalar yikilacak ya da hasar görecek. Binalarin tek tek kontrol edilmesi için Zeytinburnu'nu pilot bölge seçen belediye, dört yildir sürdürdügü çalismalar sonucu, Istanbul'un Avrupa yakasinin güney kismini "en tehlikeli bölge" olarak tespit etti. Zemin ve Deprem Inceleme Müdürlügü'nün gelistirdigi "Model C" senaryosuna göre, Marmara Denizi'ndeki fayin tek parça halinde kirilmasi ve 7.7 büyüklügünde bir depremin olmasi durumunda 59 bin bina agir hasar görecek.
87 BIN ÖLÜ BEKLENIYOR
Ayni senaryoya göre, 128 bin bina orta, 300 bin bina ise az hasarli hale gelecek. Bu ayni zamanda 268 bin hanenin agir, 601 bin hanenin orta, 1 milyon 300 bin hanenin de az hasar görmesi demek. 87 bin ölü, 135 bin de agir yarali olacagi tahmin ediliyor.
DOGALGAZ VE SUYA DIKKAT
Senaryoya göre, en fazla ölüm Küçükçekmece, Bahçelievler ve Fatih'te meydana gelecek. Bu ilçelerin her birinde 6 - 8 bin arasinda insan yasamini yitirecek. Ölü sayisinin 4 - 6 bin arasinda olacagi tahmin edilen ilçeler ise Avcilar, Bakirköy, Bagcilar, Bayrampasa, Zeytinburnu ve Kadiköy. Su sebekesinin bin 600 noktada hasar görecegi hesaplaniyor. Tüm borularin yüksek deprem dayanilirligina sahip olmasina karsin, dogalgaz hatlarinda da 13 noktada hasar ortaya çikacak.
Elektrik hatlarinin bin 80 kilometresinin hasar görecegini öngören senaryoda, yeraltina çekilmis olan elektrik hatlarinda da agir hasar meydana gelecegi varsayiliyor.
HALIÇ KÖPRÜSÜ YIKILABILIR
Hasar hesaplamalarinin özetinde ise bin ile 2 bin noktada su sizintisi, 30 bin servis kutusunda gaz sizintisi ve elektrik kablolarinin yüzde 3'ünde kopma meydana gelecegi tahmin ediliyor. Ayni senaryoda Haliç Köprüsü'nün de agir hasar görecegi belirtiliyor.
Iste en tehlikeli bölgeler
• Avcilar: Firuzköy, Mustafa Kemalpasa, Cihangir, Anbarli, Merkez, Deniz Köskler, Gümüspala.
• Küçükçekmece: Kanarya, Cumhuriyet, Cennet, Yesilova, Sögütlüçesme, Inönü, Tevfikbey, Halkali merkez, Fatih.
• Bakirköy: Yesilköy, Zuhuratbaba, Kartaltepe.
• Bagcilar: Evren, Günesli merkez, Yildiztepe.
• Bahçelievler: Bahçelievler, Siyavuspasa, Sirinevler, Çobançesme, Hürriyet, Kocasinan merkez, Soganli, Zafer.
• Bayrampasa: Orta mahalle, Terazidere, Yildirim, Vatan, Altintepsi, Yenidogan, Muratpasa.
• Gaziosmanpasa: Sarigöl.
• Zeytinburnu: Seyitnizam, Bestelsiz, Çirpici, Veliefendi, Sümer, Gökalp.
• Fatih: Imrahor, Seyitömer.
• Eminönü: Beyazit, Kâtipkasim
• Ümraniye: Kazim Karabekir.
• Maltepe: Gülensu.
• Pendik: Kaynarca, Ertugrulgazi.
• Kartal: Hürriyet, Cevizli, Orhantepe.
• Tuzla: Postane
• Adalar...

rasputin46-2
25-02-2009, 16:58
Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'u bekleyen büyük tehlikeyi açıkladı ve ''Marmara'da büyük bir deprem olacak. Ama bugün ama 50 yıl sonra. Eğer 180 kilometrelik fay tek parçada kırılırsa 7.6'yla sallanırız. Bu da Yeşilköy'de dev dalgalara yol açar'' dedi
17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri korkunç bilancosuyla belleklerimizdeki yerini koruyor. Türkiye'nin metropol kenti İstanbul ise her an yaşanacak olası şiddetli bir deprem gerçeğine alışmaya çalışıyor. Uzmanlar neredeyse hergün ekranlarda. "Marmara denizinde büyük bir deprem mutlaka olacak. Zaman aralığı 2 saniyeyle 50 yıl. Yani her an da olabilir, 50 yıl sonra da" diye uyarıyor. Bilimadamları depremin büyüklüğünü de artık neredeyse kesin olarak hesapladı: Maksimum 7.6. Ancak olabilecek felaket senaryolarına hergün bir yenisi ekleniyor. Son olarak Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Celal Şengör, 7.6 büyüklüğünde olası bir depremin İstanbul'un Yeşilköy semtinde tsunami yaratacağını söyledi.

Hava Harp Okulu istedi

Şengör, tsunami ihtimalini şöyle açıkladı: "Büyük bir deprem olduğunda Kuzey Anadolu Fayı'nın güneyinden Çınarcık'ın kuzeyinden geçen fay paketi harekete geçer. 160-180 kilometrelik fay tek parça kırılırsa depremin büyüklüğü azami 7.6 olur. Bu da deniz tabanında iki metrelik bir düşey atım demektir. Böyle bir düşeyatım tsunami yaratır ya da deniz tabanında büyük bir yer kaymasına neden olur. Dalgaların yüksekliği üç ya da beş metreye kadar çıkabilir. Tsunaminin olacağı yer de Yeşilköy. Bu semtte bulunan Hava Harp Okulu'nun isteği üzerine bu araştırmayı yaptık. Sonuçlarını da askeri yetkililere ilettik."

Sahildeki semtler, dev dalgaların altında kalır Aralarında Fransız uzman Xavier Le Pitchon ile Celal Şengör'ün de bulunduğu bir grup bilimadamının, Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi'nde kalan bölümü üzerinde yaptıkları detaylı incelemenin sonuçları bir rapor olarak yayınlanmıştı. Buna göre en fazla 7.6 büyüklüğünde bir deprem en geç 50 yıl içinde olacak. Uzmanlar böyle bir depremin İstanbul'daki bilançosunu ise şöyle çıkardı: 50 bin kişi ölebilir, 5 bin ev yıkılır. Yeşilköy'deki sahiller de 4-5 metrelik dalgaların altında kalır.

rasputin46-2
25-02-2009, 17:03
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Deniz Mühendisliği Araştırma merkezi'nde Güney Kaliforniya Üniversitesi ile birlikte yapılan bir araştırmada, marmara Denizi'nde 6.8 büyüklüğünde olası bir deprem sonrası oluşacak "Tsunami"nin kıyılarda zarara neden olacağı belirlendi.
Merkez başkanı Doç.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Marmara Denizi'nde gelecekte şiddetli deprem yaşanma olasılığının yüksek olduğunun yerbilimciler tarafından saptandığını ifade etti. Japonya Tohuku Üniversitesi Afet Kontrol Araştırma merkezi'nde geliştirilen bir bilgisayar modeline Marmara'da olası deprem sırasında "Adalar fayı olarak tanımlanan fayın 4.5 düşey atılımla kırılması (6.8 büyüklüğünde deprem) ve bununla beraber Çınarcık çukurunda 2.5 m. düzeyinde çökme oluşturması durumunu" modellediklerini belirtti.

Doç.Dr. Yalçıner, bu senaryoya göre oluşacak tsunaminin etkilerini şöyle sıraladı:

"Tsunami, 10 km kıyı bandında önemli etki yapacak. Dalganın kıyıya erişme zamanı 5 dakika olacak ve kıyılardaki tırmanma yüksekliği bazı yerlerde 4 metreyi geçecek. Tsunamiden, Kapıdağ yarımadası'nın Kuzeydoğu köşesi, Armutlu Yarımadası'nın kuzeyi, İstanbul'un Marmara'ya bakan doğu kıyıları etkilenebilir. Dalgaların tırmanma yüksekliğinin 3 metreye ulaştığı yerlerde can kabı, 2 metreye ulaştığı yerlerde mal kaybı kaçınılmaz. Deniz trafiğinin yoğun olduğu zaman ve vapurların yolcu indirme-bindirme saatleri arasında olursa, kayıp büyük olur."

Tsunami'nin 4-5 dalgadan oluştuğunu belirten Doç.Dr. Yalçıner, ilk dalganın haberci olduğunu bunun farkedilmesi durumunda en kısa zamanda kıyı çizgisinden uzaklaşılması gerektiğine işaret etti. Doç.Dr.Yalçıner, 17 Ağustos'ta Tütünçiftlik, Körfez ve irazyalı'da tsunami dalgası boyunun 2.6 metre ve Değirmendere'de de 2.9 metreya ulaştığını bu nedenle 10-15 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Doç.Dr. Yalçıner, karada buluna kişilerin kıyıdan 100-150 metre uzaklığa, teknede bulunan kişilerin de su derinliği en az 50 metre olan yerlere giderek dalganın etkisinden kurtulabileceklerini vurguladı. yalçıner, "Merak edip dalganın kıyılardaki davranışını izlemek çok tehlikelidir. Kaçmak için zaman geç olabilir" uyarısında bulundu.

rasputin46-2
26-02-2009, 00:38
Deprem nerede, nasıl hissedilecek 1. DERECE RİSKLİ YERLER Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy`ün bulunduğu kesimler, Florya (batısında bulunan heyelan alanları), Küçükçekmece (Küçükçekmece Gölü`nün kuzey doğusunda bulunan Nakkaşdere alüvyonlarının bulunduğu kesimler ve Kanarya), Azaplı yöresi (Altınşehir`in düşük yükseltili yerleri ve delta), Ispartakule(Alibey Yarımadası`nın batı kısımları), Firuzköy(göl kenarları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece yönüne bakan kıyıları ve Marmara Denizi`ne bakan kıyıları), Ambarlı, Haramidere(sağlı sollu olmak üzere `Bir tarafı Avcılar, bir tarafı ise Yakuplu`), Kavaklı(Dereiçi) 2. DERECE RİSKLİ YERLER Beşiktaş(Ihlamur çukuru), Ortaköy(Dereboyu), İstinye(çukuru), Tarabya(çukuru), Üsküdar(çukuru), Beylerbeyi(çukuru), Küçüksu(çukuru), Paşabahçe-Beykoz(çukuru), Çayırbaşı(çukuru), Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Beşiktaş, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören bölgelerinin (kıyı kuşakları), Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısımları ve Küçükyalı`nın bulunduğu kesimler), Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (Dere kısmı) ve Dilovası. Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Vatan Caddesi, Çarşamba, Edirnekapı`nın güneyinde kalan kesim), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler(bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak`ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Gürpınar, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu. 3. DERECE RİSKLİ YERLER Darıca, Dolayoba, Pendik, Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Çengelköy, Polonezköy, Şile, Haydarpaşa, Altıyol, Bahariye, Kızıltoprak, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Kozyatağı, Altunizade, İçerenköy, Bağdat Caddesi, Fenerbahçe, Söğütlüçeşme(Kurbağalıdere dışı), Moda (denize bakmayan kısımları), Acıbadem, Koşuyolu, Adalar, Eminönü, Rumelihisarı, Arnavutköy, Etiler, Emirgan, Bebek, Tarabya, Yıldız, Serencebey, Dikilitaş, Beyoğlu, Beşiktaş, Maçka, Teşvikiye, Nişantaşı, Şişli, Gayrettepe, Mecidiyeköy, Esentepe, Balmumcu, Kurtuluş, Feriköy, Taksim, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Levent, Maslak, İstinye, Tarabya, Sarıyer, Karaköy (rıhtım dışında kalan kısım), Gültepe, Bağcılar, Haraçcı, Taşocağı.

rasputin46-2
26-02-2009, 00:46
1999 depreminden sonra hürriyette çıkan haber....Deprem felaketi, çok katlı apartmanda oturmak istemeyen yüksek gelir sahibi kesimi villalara yöneltti. Beykoz, Kemerburgaz ve Şile gibi bölgelerde villa satışları 2-3 kat arttı.YAŞANAN deprem felaketi sonrasında, Büyükçekmece'den Beykoz'a, Kemerburgaz'dan Şile'ye kadar İstanbul'un çeşitli bölgelerinde inşaa edilen villaların satışında büyük artışlar meydana geldi. Çok katlı apartmanlarda oturmak istemeyen, ya da depremde evleri zarar görenler iki katlı villalara rağbet ediyor.


Özellikle Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya, Etiler civarında evleri zarar gören ve gelir durumu iyi olanlar villalara hücum etti. Villa satışları deprem öncesine göre en az iki-üç kat artarken, kullanılan lüks malzemeler, konutların genişliği ya da sitelerin içindeki sosyal aktiviteler artık müşterilerin tercihini öncelikli etkileyen unsurlar olmaktan çıktı. Müşteriler villalardan önce, müteahhit firmayı bilmek, daha önceki çalışmalarını görmek istiyor. Müşteriler zemin etüdleri ve depreme dayanıklılık raporlarını da mutlaka görüyor.bazı şeyleri hatırlamakta yarar var....

rasputin46-2
26-02-2009, 00:53
Diyor ki: Deprem İstanbul’dan uzaklaşmadı, Silivri ile Yeşilköy arasındaki fayın kırılmasını bekliyoruz

İDDİANIN SAHİBİ: Ünlü Fransız yerbilimci Prof. Rolando Armijo’nun doktora öğrencisi, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Araştırma Görevlisi Gülsen Uçarkuş
Uçarkuş, bu parçanın kırılması durumunda 7.2 büyüklüğünde bir depremin oluşacağının tahmin edildiğini belirtti.

Prof. Şener Üşümezsoy, “Büyük İstanbul depremi tezi çürütüldü” ve “Prof. Rolando Armijo’nun başkanlığında gizli bir rapor hazırlandı” şeklinde geçen hafta açıklamalarda bulunmuştu. Armijo’nun öğrencisi Uçarkuş, “gizli rapor” diye açıklanan yazının bilimsel bir makale olduğunu, Üşümezsoy’un makaleden yanlış çıkarımlarda bulunduğunu söylemişti.

Milliyet’e konuşan Uçarkuş, olası bir Marmara depremine ilişkin Paris Yer Fiziği Enstitüsü’nde görevli Armijo’nun görüşlerini şöyle aktardı:

“Adalar fayının 1963’te, 1912 Şarköy depreminin de denizin içinde 60 kilometreyi kırdığını varsayan Armijo, Silivri ile Yeşilköy (Çınarcık çukurluğu ile orta çukurluk) arasında kalan 70 kilometrelik Orta Marmara fayının 18. yüzyıldan beri sessizliğini koruduğunu, beklenen depremin bu fay üzerinde gerçekleşeceğini, bu parçanın kırılması halinde oluşabilecek depremin büyüklüğünün 7.2 civarında olacağını düşünüyor. İddiaların aksine deprem İstanbul’dan uzaklaşmıyor.”
Gülsen Uçarkuş, Armijo’nun denizaltıdan alınan görüntülerden, 1912 depreminde kırığın denizde oluştuğunu varsaydığını belirterek şunları söyledi:

“1912 depreminin büyüklüğü, 7.4 olarak biliniyor. Bu depremde karada 50 kilometrelik bir fay kırıldı. Bu büyüklükte bir depremin kıracağı fayın daha uzun olacağı hesaplanıyor. O fayın da denizde olacağı düşünülüyor. Bu varsayımı destekleyen bir başka düşünce de çekilen fotoğraflar. Denizaltının çektiği fotoğraflarda, 1912 depremi kırığına ait olabilecek olan, deniz tabanında izlenebilen taze fay izleri görülüyor. Yani, bu depremin deniz içindeki muhtemel devamı tespit edilmiş durumda.”

Haber: Milliyet gazetesi

rasputin46-2
26-02-2009, 00:58
Ürküten rakam: 5 bin evden 25'i sağlam çıktı
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, ilçede yaptıkları depremsellik araştırmasında 5 bin konuttan sadece 25 tanesinin sağlam çıktığını söyledi Küçükçekmece Belediyesi'nin İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yaptığı bir araştırma, İstanbul'un olası bir depreme karşı ne kadar hazırlıksız olduğunu ortaya koydu. Jeoloji uzmanlarının büyük bir depremin İstanbul'da yapacağı yıkımın boyutunu tartıştığı bir dönemde yapılan araştırmaya göre binaların büyük çoğunluğu depreme karşı dayanıksız bir halde. Küçükçekmece'de TEM otoyolunun kuzeyindeki bir mahallede yapılan araştırmada incelenen 5 bin konuttan sadece 25'i depreme karşı dayanıklı çıktı.

Konuyla ilgili bilgi veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, TEM'in kuzeyindeki bir mahallede özellikle depremsellik ve yapı stokunun belirlenmesi amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi hocaları tarafından Ön Algılama Metodu çerçevesinde 4 bin 735 binanın tespitinin yapıldığını bildirdi. Araştırma sonunda elde edilen sonuçların hiç iç açıcı olmadığını kaydeden Yeniay, "4 bin 735 binanın sadece 25 tanesi problemsiz çıktı" dedi.

DÖNÜŞÜME YÖN VERECEK

Mühendislik hesaplamalarının yapılmasından sonra ilçedeki kentsel dönüşüm sürecinin nasıl yapılacağının belirleneceğini anlatan Yeniay, "Somut verilere ihtiyacımız var. Bu konu hayati önem taşımakta. Bu dönüşüm 10-13 yıl sürecek ama bizden sonra gelecek yönetimler için hazır bir veri tabanı bırakmış olacağız" şeklinde konuştu.

rasputin46-2
26-02-2009, 19:05
Tartışılan konu herhangi bir müdahalede bulunmadan kendiliğinden oluşan bir durumla mı karşılaştığımız yoksa geleceği görenler, önceden hazırlanmış bir plana göre, kontrollü bir kriz mi yarattıklarıdır........... bu konuda kongre üyesi lindberg 1921 şöyle dedi.federal rezerv kanunu altında,krizler bilimsel olarak yapılmaktadır.şu anki kriz,bu yaratılanların ilkidir ve matematiksel bir denklemden ibarettir.........herkesin bir finans otoritesi olarak gördüğü J.P.morgan güçlü nüfüsunu kullanarak new yorkta çok ünlü bir bankanın battığı söylentilerini yaydı.morgan bunun ,diğer bankalarıda etkileyecek bir histeri krizine neden olacağını biliyordu...nitekim olduda....insanlar birikimlerini kaybetme korkusuyla tüm paralarını çekmeye başladılar...çeşitli inşaat şirketleriyle ilgili duyulan söylentiler gerçeğide yansıtabilir...kötü niyetli kişilerin....rakip firmaların bel altı vuruşlarıda olabilir.....söylentiyle bankaları dahi batırabilirsiniz....100 kere ben kötüyüm...işlerim kötü olucak deseniz....kötü olursunuz....yarısı dolu bardağa....yarısı boş....yarısı dolu demek sizin tercihiniz....ama ikisini birden görenler .....gerçek analizi yapabilecekler.....hayatta sadece siyah ve sadece beyaz yoktur..... grinin tonları vardır....önemli olan doğru tonu yakalayabilmek....insanlar tercihlerine göre bardağın dolu veya boş olduğuna bakmaya başlarlar...futbol takımı tutar gibi....piyasanında ona göre gelişmesini isterler...reel piyasa ile ilgili gördüklerimi daha sonra yazacağım....selamlar....saygılar....

toroman
26-02-2009, 22:47
yada bardak olması gerekenden büyük.

rasputin46-2
27-02-2009, 17:29
ABD'nin en ünlü batıklarından Lehman Brothers'ın malvarlığının (400 milyar dolar) İsrail'e kaçırıldığı ve bankanın göz göre göre batırıldığı iddia ediliyor. Bu yenilir yutulur bir iddia değil. Düşünsenize, İsrail bir nevi Amerika'nın mali krizinin tetikleyicisi olmuş. İsrail yasaları başka ülkelerin kendi topraklarında bu tür soruşturma yürütmesine izin vermediği için, Amerikalı yetkililer elleri kolları bağlı halkın cebinden paraların nasıl uçup gittiğini seyrediyor.

rasputin46-2
28-02-2009, 14:51
amerikan doları:1 usd üzerindeki senbollerin anlamı....dünya hür masonluğun her şeyi gören gözü bir dolarlık banknotun üzerinde....ANNUIT COEPTIS :işletmemiz başarıya ulaştı......hangi işletme ??? NOVUS ORDO SECLORUM :yeni düzen dünya yani yeni dünya düzeni....george bush un yeni dünya düzeni başarıya ulaştı...1776 tarihi gizli cemiyetin tasarlandığı ve çalışmaya başladığı tarih...aydınlanma adında hür masonların gizli cemiyeti....1934 yılında amerikanın parasal sistemi federal rezerv şirketiyle tamamen kontrol altına aldılar...bir doların üzerindeki 13 ok ,13 yıldız ,13 çizgi,piramidin 13 basamağı masonlar için önemli rakamlardır...doların dizaynının masonlarca yapıldığının önemli göstergesidir..1 rakamının sol üst köşesindeki küçük baykuş..her yıl temmuz ayının son haftasında kaliforniyada tüm sanayicilerin,eski başkanların,bankerlerin katıldığı ş....n ayinindeki tanrıları...her şeyi gören göz...masonların tanrısı YAHBULON...kutsal kitaplarda geçen tanrıdan farklı...satan....

gemici
28-02-2009, 15:20
mason mu olsak................

Realtor
28-02-2009, 22:08
mason mu olsak................

kendilerine faydaları yok... değmez harcadığınız vakte.....

rasputin46-2
01-03-2009, 01:47
The Illuminate:aydınlanma
Part 1: http://video.google.com/videoplay?docid=6144451783210506793
<http://video.google.com/videoplay?docid=6144451783210506793>
Part 2: http://video.google.com/videoplay?docid=-4005597096709654079
<http://video.google.com/videoplay?docid=-4005597096709654079>
Part 3: http://video.google.com/videoplay?docid=-6726764631868461807
<http://video.google.com/videoplay?docid=-6726764631868461807>

rasputin46-2
01-03-2009, 14:49
http://www.youtube.com/watch?v=usOO5gMyuaY

gnisanci
01-03-2009, 17:27
konu iyice yon degistirdi gibi

rasputin46-2
01-03-2009, 17:55
konu iyice yon degistirdi gibi
senin için mahsuru varsa takip etmezsin ....olur...biter...

gnisanci
01-03-2009, 20:29
konuyu takip etmek istiyorum ama baslikla icerik celisince olmuyor. neyse, sana basarilar.

rasputin46-2
01-03-2009, 20:38
yeri geliyor...florya,yeşilyurt,yeşilköy dışındaki projelerden ....bölgelerden bahsediyoruz...yeri geliyor krizi tetikleyen unsurlardan kontrollü ,kasıtlı yapıldığından bahsediyoruz...konu gizli örgütlenmelere ,aydınlanmaya girince masonluktanda bahsettik...evet...konu başlığıylada sınırlı kalmadık...kendimizide sınırlamadık...sınırlamıyacağız...

enginmavi
02-03-2009, 12:35
Sevgili Rasputin, bu konularin bir sonu olmaz. Bu konularda anlatilan dogrular kadar, cok fazla miktarda da sulandirma ve gercek olmayan bilgiler var.

Zeitgeist adinda bir belgesel var, o belgeseli izlemenizi oneririm. Savaslar, krizler neden cikiyor, bu krizlerden sonra neler oluyor, savaslar kimleri zenginlestiriyor gibi sorularin yanitlari da var.

Bir de o kadar banka kurtarilirken, Lehman Brothers'in sucu neydi diye merak edenlere de yanitlar var...

rasputin46-2
02-03-2009, 13:33
ABD'nin en ünlü batıklarından Lehman Brothers'ın malvarlığının (400 milyar dolar) İsrail'e kaçırıldığı ve bankanın göz göre göre batırıldığı iddia ediliyor. Bu yenilir yutulur bir iddia değil. Düşünsenize, İsrail bir nevi Amerika'nın mali krizinin tetikleyicisi olmuş. İsrail yasaları başka ülkelerin kendi topraklarında bu tür soruşturma yürütmesine izin vermediği için, Amerikalı yetkililer elleri kolları bağlı halkın cebinden paraların nasıl uçup gittiğini seyrediyor. lehman brothers suçunun ne olduğunu bir ,iki sayfa geriye gitseniz görürdünüz...ikinciside başlıkla sınırlı kalmak gibi derdimiz yok...konu nereye giderse oraya gideriz....ortada sulandırılmış bir şey de yok....gerçek dışı bilgiler varsa gördüklerinizi söylersiniz....zeitgeist belgeselinide önerdik...ordanda alıntılar yaptık....takip ettiyseniz...

rasputin46-2
02-03-2009, 13:39
mason mu olsak................:yes:bence sen komedyen ol....

tumer1962
02-03-2009, 14:12
Krizin hız kazandıgı şu ortamda insanların 3-4 yıl sonra bitecek inşaat projelerine para yatırmalarını 2 neden ile yaptıkları kanısındayım.
1-Faizlerin dahada düşecegi beklentisi ile paralarının degerlerini korumak.
2-İstanbulda depreme dayanıklı ev ihtiyacına olan talep ve yetersiz depreme dayanıklı inşaat mevcudiyeti
Özellikle büyük şehirdeki insanlar oturdukları evlerin depreme dayanıklılıgını sorgulamakta ancak tatmin edici hiç bir bilgiye ulaşamamaktadırlar.Bir arkadaşıma oturdugun evin depreme dayanıklılıgını sordum ,bana verdigi cevap beni çok şaşırttı.Bizim evin her tuglasında helal para vardır onun için depremde yıkılmaz diye sorumu yanıtladı.İstanbul ve diger büyük şehirlerde yogunluk KARADENİZ ve DOGU ANADOLU bölgelerinden gelen insanlardır..Bu vatandaşlarımız dini inançlar bakımından çok tutucudurlar.Hatta daha önce ev projelerinin çogunu karadenizli bu vatandaşlarımız gerçekleştirmiştir.Bazıları hariç bir çogu depreme dayanıksız ,eksik malzemeli bu yapıları bizlere kazandırmıştırlar.Örnek verecek olursak çogu bölgelerimizde emlak fiyatlarının düşmesine ragmen halkalı bölgesinde fiyatlaryükselmiştir.Avrupa konutlarında 6 ay önce 285.000 tl olan 141mkare olan evler şu anda 350.000 tl den satılmaktadır.Halkalı toki fiyatlarındada pek degişiklik olmamıştır.
Türkiyenin içinde bulundugu bu durgunlugu aşabilmesi için
1-Devletin hızla alt yapı projelerini başlatarak piyasaya para pompalaması gerekmektedir.
2-Kısa zamanda doların degerlenerek ihracatcı firmaların ayakta kalabilmesi ve iç piyasanın canlanması için belli bir dengeye oturtulmasıdır.
Bence ev almak için bekleyen insanların kısa vadede paralarını dolarda park ederek 2000 li fiyatlardan bozarak tl ile eve yatırım yapabilirler.Çünkü ev fiyatları çok düşmeyebilir ancak yerinde sayacaktır.2011 yılından sonra ise yetersiz depreme dayanıklı ev mevcudiyeti ,depreme dayanıklı ev fiyatlarını şişirecektir.Çünkü talep fazla ancak arz yetersiz kalacaktır. Bence bu kriz elinde nakti olanlar için ailesini depreme dayanıklı çatı altında güvenceye alabilecegi altın degerinde bir fırsatıda beraberinde getirmektedir.

rasputin46-2
03-03-2009, 12:40
özelden, inşaat şirketlerinin durumlarıyla alakalı çeşitli sorular geliyor....o şirketin içinde çalışanı olmadan şirket hakkında bilgi vermek çok zor...ancak projelerine girmiş birilerinden öğrenebilirsiz....projesinin arkasındamı...değilmi...ikincisi...değil kriz dönemlerinde....piyasanın en iyi olduğu dönemde dahi....maket üzerinden...herhangi bir yere girmem...tavsiyede etmem...

rasputin46-2
04-03-2009, 16:57
Allahtan topikte satılık ev ilanı veren çıkmıyor....buna da şükür...

rasputin46-2
06-03-2009, 15:16
konutta faiz oranı 1.54 seviyesinde bankaların konut kredilerinindeki faiz indirim yarışı durmuş görünüyor.konut kredisi faiz ortalaması 1.54 seviyesinde. en düşük faiz oranı 1.45 iken en yüksek konut kredisi faiz oranı ise 2.09....

rasputin46-2
06-03-2009, 18:50
2005 senesinde ,yeşilköy -yeşilyurt sahilde toprak sitesi vardır...renoparkın yanında...en prestijli sitedir....kendine ait parkı yüzme havuzu vardır....ortaki evlerin fiyatı ve aidatları ,dışarıdakilere göre daha yüksektir...neyse 2005 senesinde fiyatlar 300 .... usd civarındayken ,remaks aracılığıyla bir haftalığına 200... usd sıkışıklıktan satış yapıldı ve remaks bütün müşterilerini aradı...ve bir hafta içerisinde sattı...şu anda aynı evler 500...-600... usd civarında...sıkışıklıktan piyasanın altında satanlar yükseliş trendindede olur...kriz dönemindede olur...ama sıkışıklıktan piyasa altında satışları veya fiyatları piyasa geneliyle değerlendirmek ne derece doğru olur onu bilmiyorum...elinde hazır parası olanlar doğru zamanlamayı yaparlarsa kazanırlar...

tumer1962
06-03-2009, 18:59
Doların yavaş ama temkinli hareketi bana eski günleri hatırlatmaya başladı.Devlet memurlarının maaş aldıklarında hepsini dolara yatırarak ihtiyac duydugunda bozdurmaları gibi dolar ibresi yukarıya göstermektedir.Avrupa bankalarındaki açıklar tüm dünyada bu gelişmeyi desteklemektedir.Bu gün baktıgım satılık ilanlarında tedirginlik ve korkudan kaynaklanan bir kaç gün önceki fiyatlara nazaran düşüşler başlamış gözükmekte ve bunun devamı sarmal şeklinde gelecege benziyor.Bankalarında eskisi gibi rahat ev kredisi vereceklerini sanmıyorum MB faiz indirimlerinden cesaret alan ev sahipleri ev fiyatlarını biraz şişirme çabasında idiler ancak DOLAR planlarını altüst etti ,hele bankalar bu ortamda uzun vadeli emlak fiyatlarının düşüş trendinde oldugunun kokusunu aldılar ve paranın ederi artık maliyetli hale gelecektir.Çünkü teminata alacakları ev fiyatları düştükçe karşılık ayırmak zorunda kalacaklardır.Şartlar gün geçtikçe agırlaşmaktadır.Emlak fiyatlarındaki katılık sanırım seçimleri bile bekleyemiyecek görünüyor.Şayet dolar 2000 li rakamlara yaklaşırsa ev fiyatlarındaki düşüş panik halini alabilir ve MB dolara müdahalesi geçikmez diye düşünüyorum.

aydino
06-03-2009, 19:02
Sayin Rasputin

Istanbula geldigimde bahsettiginiz sitede , denize karsi ( roneparkin yanindaki blogu kastediyorum) en ust dubleks daireleri bos gordum,

Onlar satilikmi? bilginiz varmi?

Bir de bu site icindeki evlerin deprem dayanikliligi hakkinda malumatiniz varmi?

rasputin46-2
06-03-2009, 19:18
Sayin Rasputin

Istanbula geldigimde bahsettiginiz sitede , denize karsi ( roneparkin yanindaki blogu kastediyorum) en ust dubleks daireleri bos gordum,

Onlar satilikmi? bilginiz varmi?

Bir de bu site icindeki evlerin deprem dayanikliligi hakkinda malumatiniz varmi?orada krizden evvel satılık bir yer gezmiştim...tadilat istiyordu...700 gibi rakamları telafuz ediyorlardı ....ekol emlaktan süleyman beyi ve remaks vizyondan dursun beyi satılıklar konusunda size öneririm....devamlı çalıştığım bölgeyi iyi bilen emlakçılardır...alım konusunda daha önceki yazılarımda defalarca söylediğim gibi 2009 sonuna kadar bekleyin...üniversiteden alınmış deprem sağlam raporları varmış....ama orası yeni bir site değil...hemen önündede deniz var...

rasputin46-2
06-03-2009, 19:22
Doların yavaş ama temkinli hareketi bana eski günleri hatırlatmaya başladı.Devlet memurlarının maaş aldıklarında hepsini dolara yatırarak ihtiyac duydugunda bozdurmaları gibi dolar ibresi yukarıya göstermektedir.Avrupa bankalarındaki açıklar tüm dünyada bu gelişmeyi desteklemektedir.Bu gün baktıgım satılık ilanlarında tedirginlik ve korkudan kaynaklanan bir kaç gün önceki fiyatlara nazaran düşüşler başlamış gözükmekte ve bunun devamı sarmal şeklinde gelecege benziyor.Bankalarında eskisi gibi rahat ev kredisi vereceklerini sanmıyorum MB faiz indirimlerinden cesaret alan ev sahipleri ev fiyatlarını biraz şişirme çabasında idiler ancak DOLAR planlarını altüst etti ,hele bankalar bu ortamda uzun vadeli emlak fiyatlarının düşüş trendinde oldugunun kokusunu aldılar ve paranın ederi artık maliyetli hale gelecektir.Çünkü teminata alacakları ev fiyatları düştükçe karşılık ayırmak zorunda kalacaklardır.Şartlar gün geçtikçe agırlaşmaktadır.Emlak fiyatlarındaki katılık sanırım seçimleri bile bekleyemiyecek görünüyor.Şayet dolar 2000 li rakamlara yaklaşırsa ev fiyatlarındaki düşüş panik halini alabilir ve MB dolara müdahalesi geçikmez diye düşünüyorum.böyle durumlarda sıkışanlar satar...bankada parası olanlar evim dahada değer kaybedecek satıyım demez bekler...birde eğer bu krizin bir çıkışı olucaksa onuda yakalamak gerekir...

toroman
08-03-2009, 21:48
özelden, inşaat şirketlerinin durumlarıyla alakalı çeşitli sorular geliyor....o şirketin içinde çalışanı olmadan şirket hakkında bilgi vermek çok zor...ancak projelerine girmiş birilerinden öğrenebilirsiz....projesinin arkasındamı...değilmi...ikincisi...değil kriz dönemlerinde....piyasanın en iyi olduğu dönemde dahi....maket üzerinden...herhangi bir yere girmem...tavsiyede etmem...


bugün piyasaya yeni çıkan bir gazetede malum kaya gibi sağlam yapı firmasının sahibiyle yapılan bir tele röportaj vardı. Beyefendi arabistanda proje bakıyormuş, muhabirin hakkınızda piyasada batacak söylentisi var ne diyorsunuz sorularını kesin bir dille reddediyordu (işte o biçim röportaj). Hafta içinde cimbomun stadını yapan firma sahibininde böyle bir röportajı vardı , dubailerde ortak arıyormuş. Hepsine kolay gelsin, nereden nereye.

Geçen hafta mesai arakadaşımla sohbet ederken eşinin çalıştığı firmanın kaya gibi sağlam yapı firmasına sattığı malın (topu topu 20bin civarında) çekini 3 ay gecikme ile icra tehdidi ile kurtarabildiğini spontene anlattı, inanmak istemedim.

Bugünkü haberi görünce canım sıkıldı, malum ilgilendiğim yerde daha tapu yok (kat irtifakı varmış) ve bu şartlarda alış yapmak artık çok riskli.

yahu kardeşim inşaat yaparak , maketten şişirerek malıda satarak batma noktasına gelmeyi nasıl başarıyorsunuz ?

rasputin46-2
08-03-2009, 23:21
İstanbul 6. İdare Mahkemesi, baraj havzalarına orta ve uzun mesafede inşaat yapabilme imkanı tanıyan 'İSKİ Havza Koruma Yönetmeliği'nin yürütmesini durdurdu. Kararla büyük inşaat firmalarının Ömerli, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Elmalı gibi baraj havzalarındaki milyon dolarlık villa inşaatları da kaçak durumuna düştü. İSKİ'nin yürürlükteki havza yönetmeliğine göre baraj havzalarına 1 km mesafede inşaat yapılabiliyordu. TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin ortak bir başvuru yaparak yürütmenin durdurulmasını istemişlerdi. Başvuruyu değerlendiren mahkeme son İSKİ yönetmeliğinin bazı hükümleri hakkında 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. 1995'ten bu yana devam eden davalar sürecinde İSKİ'nin hazırladığı havza yönetmelikleri açılan davalar sonucunda dört kez iptal edilmişti. İSKİ, her iptalin ardından yeni bir yönetmelik hazırlayarak yürürlüğe soktu. Mahkemenin son kararıyla, havzalardaki yapılaşmayı kontrol altına alıp kaçak yapılaşmayı engellemek amacıyla 2006'da yenilenerek kabul edilen yönetmelik iptal edilmiş oldu.

İSKİ İTİRAZ ETTİ
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, mahkeme kararı sonrası baraj havzalarına yapılan milyon dolarlık villaların kaçak durumuna düştüğünü söyledi. Muhçu, "Koruma kuşaklarını orta ve uzun vadede kademelendirerek inşaata açmak su havzalarının kirlenmesine neden oluyor. İSKİ'nin yeni yönetmeliği de orta ve uzun vadede havzaları imara açarak inşaat izni getiriyordu. Mahkeme kararıyla mevzi imar iznine bağlı verilen izinler de geçerliliğini yitirdi. Yasal olarak bu villalar kaçak hale gelmiştir" diye konuştu. İSKİ kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Kiğılı ve Tuzcu'nun villaları yıkılmıştı

Baraj havzasında kaldığı için geçmiş tarihlerde de birçok ünlü isme ait villa yıkılmıştı. Eski ANAP Milletvekili Şadan Tuzcu'nun Beykoz Çavuşbaşı'da villaları Elmalı Barajı su toplama havzasında yapıldığı için yüzlerce jandarmanın katılımıyla belediye ekiplerince yıkılmıştı. Yine Ömerli Barajı su toplama havzasında kaldığı için aralarında eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım'ın oğlu Oğuzhan Yıldırım'a ait 13, Kiğılı Mağazalar Zinciri'nin sahibi Abdullah Kiğılı'ya ait 3 villa 2005 yılında yıkıldı.

rasputin46-2
08-03-2009, 23:42
AŞÇIOĞLU İNŞAAT
Selenium'da yüzde 15 zam yapacağız
Emlak sektöründeki dalgalanmaların sona ermek üzere olduğunu savunan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Fulya'da satışları devam eden Selenium Evleri'nde yüzde 15 fiyat artışı yapacaklarını açıkladı. Aşçıoğlu, konutların metrekare fiyatını 8 bin dolardan 10 bin dolara çıkaracaklarını söyledi. Aşçıoğlu, "Şimdiye kadar 248 konutun yüzde 65'ini sattık. Geri kalan kısmını da 10 Nisan tarihinden itibaren yüzde 15 zamlı satmayı planlıyoruz" dedi.

KAYI GAYRİMENKUL
Ertelediğimiz zammı devreye sokuyoruz
Nisan ayında Halkalı'daki Ka Green ve Antalya'daki Ka Golf Belek projelerine yüzde 5'lik zam uygulayacaklarını dile getiren Kayı Gayrimenkul Müşteri İlişkileri Sorumlusu Dilşat Ünal, uygulayacakları zamda geç kaldıklarını belirterek "Eylül ayında gerçekleşmesi gereken artış, piyasa koşulları nedeniyle nisan ayına ertelendi. Sektörde baharla birlikte alımlar hareketlenecektir" dedi.

TEKNİK YAPI
Belli bir yüzdeden sonra yapıyoruz
Teknik Yapı CEO'su Teoman Metehan, yılın ilk günlerinde Kartal'da satışa sundukları Upcity projesinde yüzde 30 doluluğa ulaştıklarını kaydetti. Metehan, "Satışa çıkardığımız projelerde belli bir yüzdeye ulaştıktan sonra zam yapıyoruz. Upcity projemizde de erken alım yapanlar avantaj yakalamış oldu. Metrekare fiyatını 1600 TL'den, 1700 TL'ye çıkaracağız" diye konuştu.

YUVATAŞ İNŞAAT
Zam için seçim sonrasını bekliyoruz
Kurtköy'de satışa sundukları Alize Park Evleri ile Tepe Park Villaları'nın fiyatlarını seçimlerden sonra artıracaklarını belirten Yuvataş İnşaat Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, "Seçim harcamaları doğrudan ve dolaylı birçok kişinin işlerindeki belirsizliği kaldırdı ve kazançlı bir dönem yaşattı. Ayrıca seçim sonrası yapılması muhtemel IMF anlaşması da piyasaları rahatlatacak. Bu durumu göze alarak biz de fiyatlarımızda güncelleme yapacağız" dedi.

rasputin46-2
08-03-2009, 23:48
Dumankaya Adres’te 2 günde 81 konut satıldıDumankaya İnşaat, Adres projesinin 2. etabındaki daireleri 5 Mart’ta satışa çıkardı. Aralık 2008’de 2 haftada 280 konut satan Dumankaya, iki gün içinde 81 konut sattı. 2. etapta bulunan 280 konutun ise iki hafta içinde satışının tamamlanması bekleniyor.

rasputin46-2
08-03-2009, 23:57
Nishİstanbul kriz dinlemedi; rekor satış gerçekleşti

24 Şubat'ta lansmanı gerçekleştirilen NishIstanbul projesinde, rezidans satışları beklenenin üstünde rekor düzeyde gerçekleşti.

Yalnızca geçtiğimiz
hafta sonu rezidansların %35'i satıldı.
Gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluk, NishIstanbul ile gelen satış
açıklamalarıyla hareketleniyor. Istanbul Basınekspres yolu üzerinde,
havaalanına birkaç dakika mesafedeki NishIstanbul satış ofisi, hafta sonu
projeye büyük ilgi gösteren alıcılarla doldu taştı.

Rezidans, ofis, alışveriş ve yaşam merkezini içinde barındıran NishIstanbul,
Torunlar Şirketler Grubu'nun 250 milyon dolarlık yeni yatırımı.
Nishİstanbul'a gösterilen yoğun ilgiyi yorumlayan Torunlar Şirketler Grubu
Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, "Projemizin gerek konsepti gerekse
lokasyonu açısından doğru olduğuna emindim, ama rekor düzeyde satış bizi çok
memnun etti" dedi.
2010 Temmuz'da teslim
Aziz Torun Nishİstanbul'un ayrıcalıklı özelliklerini bir kez daha
vurgulayarak şunları söyledi:

" Fiyatlarımız ve ödeme seçeneklerimiz son derece cazip. Ama bilgi almak
için ofisimize gelenlerin satın alma kararlarını hızla vermelerindeki ana
nedenler sadece fiyat ve ödeme koşulları değil. NishIstanbul, ayrıcalıklı
bir proje. Projede kalite, yüksek standartlar ve hizmetler söz konusu.
Ayrıca teslimat Temmuz 2010'da gerçekleştirilecek. Diğer yandan
Nishİstanbul'un hızla değer kazanacağı çok açık. Müşterilerimizin bir kısmı
yatırım amacıyla aldıklarını belirtiyorlar ki bu söylemler de projemizin
kalitesini ve farklılığını kanıtlıyor. NishIstanbul'u cazip kılan bir başka
unsur ise NishArea'da restoran, cafe ve seçkin alışveriş olanaklarının
varlığı. Kendi içinde ev, iş ve yaşamla ilgili tüm ihtiyaçlarınızı
karşılayabiliyorsunuz."

"Nishistanbul Projesinin büyük kısmını teşkil eden 1+1 ve 2+1 dairelerde
yoğun satış yaşanıyor şu an. Müşteri profilimizde üst düzey yöneticilerden
serbest meslek sahiplerine kadar çok geniş bir açılım söz konusu. İstanbul
dışından da çok sayıda alımlar var. Çok yakın bir tarihte rezidans
satışlarının son bulacağını düşünüyoruz."

Psikolojik direnç aşıldı
Aziz Torun, son aylardaki gelişmeleri detaylı analiz ettiklerini belirterek
"Toplumumuzda gerek ihtiyaç sahipleri gerekse yatırımcılar keyifsiz
oldukları dönemde dahi geleceğe umutla yaklaşan pozitif bir iç enerjiye
sahipler." dedi. Torun, her düzeydeki gelir grubundan tüketici kitlesinde,
bu pozitif enerjinin giderek güç kazandığını belirterek şöyle konuştu:

"Cazip ödeme şartları ve doğru projeler, insanlardaki olumlu düşüncenin
eyleme geçmesine zemin hazırlıyor. Bu noktada yapılması gereken psikolojik
direnci aşabilecek önerilerle ortaya çıkmak. NishIstanbul, alımların sadece
belirli bir segment tarafından değil geniş bir alıcı tabanıyla
buluşabileceğini gösterdi."

NishIstanbul 33 bin metrekarelik alanda 134 bin metrekare inşaat alanından
oluşan dev bir kompleks. 46 bin metrekarelik otopark alanına sahip
Nishİstanbul, 396 adet ultra-lüks rezidans, 125 adet ofis ile alışveriş ve
yaşam alanlarındaki 50 işyerinden oluşuyor. 24 saat güvenlik, resepsiyon,
housekeeping, kuru temizleme gibi hizmetlerin sunulduğu rezidans blokları,
son teknoloji iletişim ve iklimlendirme sistemlerine sahip. Yüzme havuzundan
saunaya tüm imkanları barındıran sosyal ve spor tesisleri, alışveriş
alanıyla birlikte kendi içinde bağımsız bir yaşam ortamı sunuyor

rasputin46-2
09-03-2009, 00:16
hOFFmann İnşaat off olduŞirketin Palm Maslak projesi, yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye’de gayrimenkul edinmesinin izne tabi olması sonrası bürokratik engellere takıldı. Hoffmann hisselerini adı sanı duyulmamış 2 Türk’e devredince hakkında çıkan “dolandırdı ve kaçtı” iddiaları sonrası Türkiye’ye dönüp şirketi devraldı

Alman Klaus Peter Kurt Hoffmann’ın 1994 yılında kurduğu ve İstanbul’da Suadiye, Maslak, Göktürk ve Bomonti’de iddialı rezidans projelerine başlayan Hoffmann İnşaat iflas etti. Şirketi iflasa götüren nedenlerin en önemlisi yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye’de gayrimenkul edinimine izin şartı getiren yasa oldu. Geçen yıl Haziran ayında gündeme gelen, yabancı sermayeli şirketlerin gayrimenkul edinmesini Valilik ve Genelkurmay iznine bağlayan yasanın getirdiği bürokratik engeller, şirketin Maslak’ta başladığı Palms Residence projesini durdurdu.

Vatandaşlığa geçmek istedi
2008 başında satışa çıkarılan ancak 150 daireden sadece 30’unun satılabildiği proje, Genelkurmay’dan “askeri bölgeye yakın olduğu gerekçesiyle” izin çıkmaması nedeniyle hafriyat aşamasında kaldı. Bu durumun Hoffmann İnşaat’ı zarara uğrattığını anlatan şirketin üst düzey bir yöneticisi, Başkan Klaus Hoffmann’ın projeye devam edebilmek için Türk vatandaşlığına geçmek amacıyla bile başvurduğunu ancak bürokratik engellerle karşılaştığını belirtti. Verilen bilgiye göre, sistemin Hoffmann’ın eşinin de Türk vatandaşlığına geçmesini gerektirmesi ve bunun gerçekleşmemesi, başvurunun önünü tıkadı.

Merkel’e bile başvurdu

Durumun çözümü için Almanya Başbakanı Angela Merkel’e bile konuyu yazıyla bildiren ancak geri dönüş alamayan Başkan Hoffmann, bu nedenle hisselerini Ticaret Sicil Gazetesi’nde de yer alan bilgilere göre İzmir’de ikamet eden Talip Erdoğan ile Arda Ateş’e devretti. Hoffmann İnşaat’ın müşterileri, bu kişilerin Almanya’da çalışan Türk işçileri olduğunu ve şirketle en ufak bir bağlantılarının olmadığını belirtti.

Bu devir nedeniyle basında çıkan “dolandırdı ve kaçtı” iddiaları üzerine Başkan Hoffmann’ın bu hafta hisseleri yeniden üzerine aldığını açıklayan Hoffmann İnşaat’ın üst düzey bir yöneticisi ise şirket başkanının şu anda İstanbul’da ve şirketinin başında olduğunu kaydetti. Ancak Klaus Hoffmann’a ulaşılamadı.

Hoffmann İnşaat’ın ilk satışa çıkardığı ve çok hızlı sattığı proje, 160 dairelik Göktürk Palms projesiydi. Şirket bu satıştan sağladığı kaynağı Bomonti ve Maslak projelerine aktardı.

Yatırımcı aranıyor
Krizle konutlar satılmayınca da şirket için zorlu süreç başladı. Yüzde 85’i tamamlanan 160 dairelik Göktürk Palms projesinde 102 dairenin satışı gerçekleşmişti. Edinilen bilgiye göre şirket bu projenin kalan yüzde 15’lik kısmının tamamlanması için gereken 3 milyon TL’yi toplamak adına hem arazinin sahibi Saç Ailesi’ni hem de buradan daire satın alan 102 aileyi teknik, hukuki ve mali ekiplerle biraraya getirdi. Fizibilite çıkaran şirket, kooperatif türünde bir örgütlenme ile bu paranın toplanması yönünde karar aldı. “Herkese paralarını geri vereceğiz diyemiyoruz” diyen şirket yetkilisi, “Ancak herkesin en az zararla bu işin içinden çıkacağı, şirketin her türlü fedakarlığı yapacağı bir formül üzerinde çalışıyoruz. Yatırımcılara projeleri devralmaları için çağrı yapıyoruz” açıklamasını yaptı.
İşçisinden taşeronuna 150 aile mağdur oldu

Şİrket çalışanları olarak durumdan en son haberdar olduklarını, halen de ne olacağı ile ilgili net bir bilgi alamadıklarını anlatan şirket yöneticisi, “Taşeronlar 3-4 ay paralarını alamayınca şirketin kapısına dayandı, olay karakolluk oldu. Ardından iş akitlerinin feshedildiğini ve şirketin zor durumda olduğunu öğrendik” dedi. Taşeronlar, personel ve işçilerle birlikte 150 ailenin zor durumda kaldığını anlatan yönetici, şu anda şirketi arayanların muhatap bulduklarını ancak sigortasız çalıştıklarını, sorunun düzeleceğini umduklarını söyledi.

Yüzde 10 getiriyle kiralama tutmadı

Maslak’takİ Palm Residence projesi 2008 başında satışa çıktı ancak kiralama sistemi Türkiye’de tutmadı. 150 odadan sadece 30’u satıldı. Hoffmann, devremülk sistemine alternatif olarak Miami’de uygulanmaya başlanan ’Condo Kiralama Sistemi’ni Maslak’ta Pabetland binasında uygulamak istedi. 20 katlı projede 342 otel odasının her biri, 149 bin dolardan satışa çıktı. Mülkiyeti alanlar proje bittiğinde bu odaları işletmeci kuruluşa, yıllık 14 bin 900 dolara kiraya verebileceklerdi ve dolar bazında yüzde 10 getiri sağlayacaklardı.

Zorda olan projeler Maslak ve Bomonti

* Bomonti’deki 320 konutluk Palms Studios Bomonti projesinde 61 daire satıldı. Anıtlar Kurulu’nun iznine takılan bu projenin 2010 Kasım ayı sonunda tamamlanması planlanıyordu.

* 30 dairesi satılan, toplam 150 dairelik Maslak Palms Residence Apartments ise hafriyat aşamasında kaldı. Projenin Ekim 2009’da tamamlanması planlanıyordu. 91 kişi bu iki projede mağdur oldu.

* Şaşkınbakkal’daki City Residence, Erenköy’deki Hoffmann Park Residence, Göztepe’daki Tanzimat 61, Suadiye’deki Sahil Park, Seaside Resort I ve Seaside Resort II ile Greenwood Recidence projeleri ise tamamlandı.

* Şirketin Suadiye’deki 3 projesinden birinin teslim edildiğini, diğer ikisinin ufak tefek eksiklerinin kaldığını belirten yetkililer, “Yüzde 80-85’leri bulan arsa payları şirketin maliyetlerini artırdı” dedi.

rasputin46-2
09-03-2009, 00:35
konut kredisi faizleri düşmeyecekKriz öncesinde özellikle uzun vadeli konut kredilerindeki rekabetçi faiz indirimleriyle dikkat çeken Anadolubank’ın Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, konut kredilerinde bankaların faiz düşürmeyeceğini söyledi. Atakan, konut kredilerinin uzun vadeli krediler olduğunu, ekonomik canlılıkta domino etkisi yapan inşaat sektörü üzerinde önemli role sahip olmalarına karşın bu kredilerin faizlerinin dünya ekonomisine ilişkin beklentiler tam olarak düzelmeden düşüş göstermeyeceğini belirtti.

Yüzde 1.49’ler görüldü
Atakan, “Piyasada, ‘Merkez’ faizi düşürdükçe bankaların da konut ve diğer kredilerde faizleri düşürmesi bekleniyor. Ancak, ben uzun vadede bankaların bu hareketi başlatmasını beklemiyorum. 3 - 4 ay içinde faiz artışları bekleniyor. Hem bu nedenle hem de Hazine’nin borçlanma maliyetlerinden kaynaklanan risk fiyatlaması yüzünden uzun vadeli enstrümanlar olan konut kredilerinde faiz düşüşü olmayacak. Mevduatta ise faiz düşüşü oluyor” dedi.
Bankaların kriz sürecinde ‘hem can hem de cananı’ düşünmek zorunda olduklarını söyleyen Atakan, konut kredisi faizlerinin yüzde 1.40’ın altına düşmeyeceğini söyledi.
Bankaların uyguladığı konut kredisi faiz oranları yüzde 1.49 ile yüzde 2 arasında değişiyor.

rasputin46-2
09-03-2009, 16:49
yeni projelerelerdeki konut izdihamının sırrı Bazı projeler 1-2 haftada tükeniyor. Adeta izdiham yaşanıyor. Bu şekilde en az 4-5 konut projesi var. Hatta bu projeler piyasanın en bilinen ve iyi firmaları tarafından yapılıyor. Emlağın 'altın çağı' 2004-2006 yıllarında bile böyle manzaralar yoktu.

Bu projelerden genelde küçük yatırımcılar konut alıyor. Yani uzun zamandır bekleyip uygun fiyat ve ödeme seçeneklerini bekleyenler muradına erdi. Gerçekten de bu konutlar kriz öncesine göre daha uygun fiyatlardan satışa çıktı. İnsanları da bu cezp etti.Piyasa kötü deniyor ama kötü piyasada bile bu satışların gerçekleşmesi bir mucize olarak adlandırılmamalı. Nedeni çok basit. Türkiye'de milyonlarca insanın sağlam bir konuta ihtiyacı var. Sadece bu ihtiyacı gidermeyi düşünüp buna göre hareket etmek eminim herkesin yararına olacaktır.

milliyet

rasputin46-2
09-03-2009, 23:58
emlak fiyatı en fazla düşen ülkeler..... Knight Frank'ın yaptığı araştırmanın sonucu, Letonya'da geçen yıl emlak fiyatlarında kaydedilen toplam kaybın yüzde 33.5 civarında olduğunu, söz konusu ülkeyi İngiltere'nin yüzde 14.7 kayıpla izlediğini ortaya koydu. İzlanda'nın üçüncü sırada ve yüzde 14 kayıpla yer aldığı listede, ev fiyatlarının hızla değer kaybettiği 4'üncü ülke ise ABD oldu. ABD'deki ev fiyatlarının geçen yıl boyunca yüzde 12.1 gerilediği ifade edildi. Listede yer alan diğer ülkeler ise sırasıyla ev fiyatlarının yüzde 9.1 gerilediği İrlanda, yüzde 7.5 gerilemenin yaşandığı Estonya, yüzde 7.5 gerilemenin yaşandığı Norveç ve yüzde 7 gerilemenin kaydedildiği Danimarka oldu.türkiyede knight frank ın işletmesi olmadığı için araştırma dışı kalmış...

rasputin46-2
10-03-2009, 14:37
emlak firmalarının bağdat caddesindeki fiyatlarla alakalı görüşüEmlak fiyatlarındaki düşüşü farklı bir perspektiften değerlendiren İzak Hason, gerçek anlamdaki düşüş oranının yüzde 10 civarında olduğunu vurguluyor. İzak Hason Emlak Danışmanlığı'nın kurucusu olan Hason, 'Son üç ay içinde kiralık ve satılık gayrimenkullerde fiyatlar yüzde 25 civarında düştü. Ancak krizden önce bölgedeki fiyatlar zaten normalin çok üzerindeydi. Krizle birlikte gayrimenkullerin değeri, gerçek değerinden ancak yüzde 10 kadar düşmüştür' diyor. İzak Hason, Bağdat Caddesi'ndeki emlak fiyatlarının neden normalin üzerinde olduğunu ise şöyle açıklıyor: '2001 krizini birebir yaşadım. Krizi atlatmamızın nedeni, o dönemde ortaya çıkan 10-20 yıllık krediler oldu. Bankaların verdiği uzun vadeli kredilerle müthiş bir piyasa oluştu. Bunun sonucunda da 100 bin dolarlık mülklerin fiyatı 280 bine çıktı. Hatta 50 bin dolarlık konutların 250 binlere çıktığına da şahit olduk. O dönemde bankalar yüksek kredi verip yüksek faiz almak istediler. Bundan dolayı da gayrimenkulde gereğinden fazla fiyat artışı yaşandı.'

'Haziranda dibe vurabiliriz'
İzak Hason ise haziran ayında fiyatların dibe vuracağını belirterek,'Çok az ihtimalle fiyatlar yüzde 10 artarak piyasa şartları iyileşir' dedi. Hason, 'Şimdi tam alım zamanı' diyenleri hayretle izlediğini belirterek, şunları söyledi: 'Acaba bunu dile getirenler, eşine dostuna da aynı şeyi söylüyor mu, yoksa 'Biraz daha bekle' mi diyor?' Erenköy ile Şaşkınbakkal arasındaki fiyatlar hakkında bilgi veren Hason, 'Birinci katta 150 metrekarelik işyeri olabilecek bir dairenin fiyatı 800 bin ila 1 milyon dolar arasında. Aynı apartmanın ikinci katı 600 bin, üçüncü katı ise 500 bin dolara kadar inebilir. Bu dairelerin fiyatları krizden önce yüzde 20 kadar daha fazlaydı. Şu an birinci katların kirası ise 4-5 bin 500 TL'ye geriledi' diye konuştu.

rasputin46-2
10-03-2009, 14:41
emlak firmalarının bağdat caddesindeki fiyatlarla alakalı görüşü 2 kriz öncesinde 600-700 bin TL'den aşağı satılık konutun bulunmadığı Bağdat Caddesi üzerinde 400 bin TL'ye ev almak mümkün. Bir yıl önce ortalama 150 metrekarelik dairelerini 5-6 bin TL'den işyerine kiralayabilen mal sahipleri, şimdi 3 bin TL'ye bile kiracı bulmakta zorluk çekebiliyor.

Bağdat Caddesi'nin kriz nedeniyle boşalmaya başladığını belirten Koçak Gayrimenkul İstanbul Projeler Müdürü Selma Tuğtaş, 'Müşteriler eskiden 'Bağdat Caddesi'nde yerim olsun da, kaça olursa olsun, fiyat hiç önemli değil' derdi. Şimdi ise kira giderlerini karşılayamaz hale geldiler, cadde boşalıyor' diyor. Kira fiyatlarının düşmesinin olumlu etki yapmadığını da düşünen Tuğtaş, bunun nedenini şöyle açıklıyor: Satılık konutlarda fiyatların yüzde 20 ila 40 oranında düştüğüne dikkat çeken Selma Tuğtaş, 'Paraya ihtiyacı olanlar, gayrimenkullerinin fiyatını düşürdü. İhtiyacı olmayanlar ise zaten malını satmıyor. Örneğin geçen yıl 1.5 milyon TL değerinde olan 200 metrekarelik bir konut, bugün en fazla 1 milyon TL'ye satılabiliyor' dedi.

Anadolu yakasında faaliyet gösteren Yıldız Emlak'ın ortaklarından Şahin Yıldız'a göre Bağdat Caddesi'nde yüzde 50'ye varan düşüşler söz konusu. Kriz öncesinde ana cadde üzerinde kiralık ticari gayrimenkul bulmanın zor olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle devam ediyor: 'Ekonomik kriz çıktığından bu yana caddedeki dükkanlar boşalmaya başladı. Suadiye ve Şaşkınbakkal arasında birinci katlardaki işyerlerinin kirası 10 bin TL'ye kadar çıkarken, şimdi 5 bin TL'ye zor kiraya veriliyor. Konut fiyatlarında ise yüzde 30 ila 40 oranında bir düşüş yaşanıyor.'

rasputin46-2
11-03-2009, 02:47
arsa alımında dikkat edilmesi gerekenler...
1) Fiyat: Arsa yatırımı her ne kadar uzun vadeli bir yatırımsa da, iyi bir fiyattan alırsanız kısa vadede de kazanç sağlarsınız. Ticaretin temel kuralı arsa için fazlasıyla geçerli: Alırken kazanın.

Satıcılar ballandıra ballandıra anlatırlar… Silivri’de yada Şile’de satın alacağınız bir arsaya, kendinizi kaptırırsanız ve söylenenlere inanırsanız, Büyükdere Caddesi’nden arsa alıyorsunuz zannedersiniz. Bunların hiçbirine kanmayın…. Aldanmayın. Gözünüzü dört açın. Çok iyi araştırın. Size göre arsanın değeri neyse yarısını, dörtte birini teklif edin… Hatta onda birini teklif etmekten bile kaçınmayın… Seri ilan sayfalarındaki ve seri ilan sitelerindeki ilanlar da sizi aldatmasın… Arsanın bir fiyatı yoktur… İyi bir alıcı bulunursa 10 liralık arsa 50 liraya da satılır… Alıcı bulunmazsa 1 liraya da… Aradaki uçurum bu kadar yüksek olur…

2) Gelecek: Arsa yatırımı yaparken kentlerin gelişen bölgelerini tercih edin. Yaşadığınız kent birden fazla yöne gelişiyorsa hızlı gelişen yönü tercih edin. Hızlı gelişen yönün prim potansiyeli diğer yönlerden fazla olur.

3) İmar planı: Son yıllarda imar planı yenilenmeyen kent kalmadı. İmar planlarını bulun. Baştan sona defalarca okulun. Kentin büyük yatırımları nerede olacak? Neler yapılacak? Yeni yollar nerelere açılacak? Tüm bunları öğrenin… Mesela yeni kampus alanına yakın 10 bin metrekarelik bir arazi ilerleyen yıllarda size iyi bir emeklilik yaşatabilir…

4) Ateşli alıcı olmayın: Arsa yatırımı borsaya benzemez. Almak için acele etmeyin. Aceleci davranmayın. Gidin-gelin… Gezin… İnsanlarla tanışın… Görüşün… En az 10 seçenek olsun önünüzde… Teker teker eleyin… Ama mantıklı gerekçelerle… Sonra kararınızı verin.

5) Uzun vadeli düşünün: Arsa yatırımı yaparken uzun vadeli düşünün… 5, 10 hatta 20 yıl… Kısa vadede ihtiyaç duyacağınız para ile arsa almayın.

6) Arsa mı? Arazi mi? Önce ne alacağınıza karar verin. Arsa mı? Arazi mi? Bekleyecek gücünüz varsa araziyi tercih edin. (Eskiden arazi almayı tavsiye etmezdim. Son yıllarda bunun farkına varan arsa spekülatörleri arsaların fiyatını çok yukarı çekti. Arazi fiyatları arsa fiyatlarının yanında ucuz kaldı.)

7) Metrekaresi ucuz olanı tercih edin: Alacağınız alternatifler arasında metrekaresi düşük olanları tercih edin. Bugün İstanbul il sınırlarında metrekaresi 5 YTL’nin altında fiyatlarla satılan araziler var. Bunları bulun. Bugün serveti milyar dolarları geçen Necati Kurmel ve Moris Sadioğlu… Bunların ortak özelliği metrekare bazında düşük fiyatlı yerler alıp, beklemeleri…

8) Fırsatlar bitmez: Arsa yatırımında fırsatlar bitmez. Kaçırdıklarınız için asla üzülmeyin. Önünüze bakın. Önünüzde kaçırdıklarınızdan daha büyük fırsatlar duruyordur… Onları okumasını bilin.

9) Satma zamanı: Arsanızı veya arazinizi satmanız için gelenlerin sayısı arttığında bilin ki satma zamanı gelmiştir… Bir arsayı satın almak için emlakçılar kapınızı sık sık çalmaya başladığında, satmaktan korkmayın. Satın metrekaresi daha ucuz daha uzaklarda yere bakın. Arsanızla ve arazinizle duygusal bağ kurmanıza gerek yok… Satmamak da bir tercih. Bekleyecek zamanınız varsa satmayın... Şimdiye kadar arsasınızı satmadığı için pişman olan kimseyi duymadım. Siz duydunuz mu?

10) Sağlam tapu: Alacağınız arsa veya arazinin tapusu sağlam olsun. 2B’lerden uzak durun... Hisseli tapulardan da... Bugün önemsiz görünen bir pürüz yıllarca başınızı ağrıtabilir.
Tebernüş Kireççi

rasputin46-2
11-03-2009, 15:53
kafalardaki 'krizin dibi görüldü mü', 'Daha ne derinleşir' soruları yanıt bulmazken, emlak yatırımı yapmak ne kadar mantıklı.. Konut fiyatları düşüyor mu, talepler daha ne kadar ertelenmeli..
Konutta 35 yıllık tecrübesi olan Teknik Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım'a göre konut yatırımı için şu dönemde vakit kaybetmemek gerekiyor. Çünkü pek çok firma zam yapmak için seçimleri bekliyor. Dövizin artışının konut üreticileri için dayanılmaz bir hal aldığını ifade eden Durbakayım, 'Konut üreticilerinin kullandığı ithal malzemelerin fiyatları her geçen gün artıyor. Firmalar uzun süre, zam yapmaya cesaret edemedi. Fakat seçim sonrası fiyatlar bu seviyede kalmayacak' diye konuşuyor. Arsa fiyatlarının da krizden bağımsız olarak yükselmeye devam ettiğine dikkat çeken Durbakayım, 'Bu durumda zam kaçınılmaz oluyor' diye ekliyor.

Yüzde 20 peşinat verene 24 ay faiz yok
Nazmİ Durbakayım, Teknik Yapı olarak, bu ekonomik kriz sürecini 2-2.5 yıl öncesinden öngördüklerini beliyortiyor. 'Biz bugünleri görüp, planlarımızı buna göre yapmıştık' diyen Durbakayım, orta ve alt gelir grupları için projeler tasarlamaya da bu öngörüleri sonucunda karar verdiklerini söylüyor.
Teknik Yapı'nın halen satışta olan 4 projesi bulunuyor. Durbakayım, Uphill Court Bahçeşehir'de 220 daire, Uplife Park'ta 68 daire, Uprise Elite'de 170 daire ve UpCity'de ise 220 dairenin halen satışta olduğunu vurguluyor. Şu anda müşterilere sağladıkları en önemli avantajın, faiz oranlarını en uygun seviyeye indirmek ve uzun vadeye yaymak olduğunu ifade eden Durbakayım, şöyle devam ediyor: 'Uplife Park ve Uprise Elite projelerinde olduğu gibi UpCity'de de uygun taksit ve vade seçenekleri sunduk. UpCity Flats'teki satışlar, özel anlaşma yaptığımız Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası ve Finansbank'ın sunduğu kredi koşulları kapsamında yüzde 20 peşinat ödeyene 24 ay sıfır faiz, yüzde 35 peşinat ödeyene 36 ay sıfır faiz, yüzde 50 peşinat ödeyene ise 48 ay sıfır faizle kredi imkanı sağlandı. Ayrıca peşin satışlarda yüzde 10 indirim sağlıyoruz.

4 proje satışta
UPRISE ELITE
Kartal'da yapımı süren Uprise Elite Projesi'nin bitiş tarihi Ekim 2010 olarak belirlenmiş. Üç blok, bir residence ve Teras Evler'den oluşan projede, 704 daire ile 8 ticaret alanı bulunuyor. Projedeki 63 metrekarelik 1+1 dairelerin fiyatı 132 bin ila 243 bin 700 lira arasında, 3+1 daireler de 311 bin ile 440 bin lira arasında değişiyor.
UPLIFE PARK
Yine Kartal'da yapımı süren ve kasımda tamamlanması planlanan proje, yedi bloktan oluşuyor. 567 dairenin bulunduğu Uplife Park'ta 1+1 daireler, 149 bin-177 bin lira, 2+1 daireler de 222 bin 800 - 261 bin 100 lira fiyat aralığında satılıyor.
UPCITY
Teknik Yapı'nın Kartal'da devam eden bir diğer projesi Upcity de Aralık 2011'de tamamlanacak. 340 daire ve alışveriş merkezinden oluşan projede 1+1 dairelerin fiyatı 84 bin ila 128 bin lira arasında, 3+1 dairelerin fiyatı
ise 206 bin 700 ila 236 bin lira arasında değişiyor.
UPHILL COURT
Mayıs 2008'de tamamlanan bin 742 konuttan oluşan Uphill Court - Bahçeşehir Projesi'nde hala 220 daire satışta.

Adres 2'nin % 70'i üç günde satıldı
Dumankaya'nIn kriz ortamında, 'sektöre moral olsun' diye Tuzla Aydınlı'daki Adres projesi büyük ilgi görünce, firma geçen hafta projenin ikinci ayağına başlayacağını duyurmuştu. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya'nın verdiği bilgilere göre Adres Projesi'nin ikinci bölümü de birinci gibi yoğun ilgiyle karşılaştı ve projedeki dairelerin yüzde 70'i 3 günde satıldı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Dumankaya, '46 yıllık Dumankaya markasına duyulan güven sonucunda ilk Adres projesini iki haftada satmıştık. Bunun neticesinde Adres'e 280 konut daha ekledik ve toplam konut sayısını 560 adede yükselttik. İlk projede olduğu gibi büyüyen Adres projesi de çok büyük bir ilgiyle karşılaştı ve daha satışların üçüncü gününde projedeki konutların %70'i tükendi' dedi.
Konutun her dönem yatırım değeri taşıyan bir enstrüman olduğuna dikkat çeken Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya ise 'Doğru ve zamanında yapılan projeler yatırımcıyı her zaman harekete geçirir. Alımların durma noktasına geldiği Aralık 2008'de Adres, beklemede olan alıcıları harekete geçirdi, sektöre ilham kaynağı oldu' diye konuştu

rasputin46-2
11-03-2009, 15:56
Fiyapı Beylikdüzü’nde 44 bin TL’ye lüks daire

FİYAPI, yeni konut projesi olan Fİ-YAKA Beylikdüzü’ndeki daireleri 14mart 2009’da 44 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuyor.

rasputin46-2
11-03-2009, 16:36
6 bölge ihya olacak
Taksim’i, Boğaz’ı, sahili unutun… Kartal, Pendik, Ataşehir, Esenyurt, Başakşehir ve Silivri’ye dönün. Çünkü yeni Çevre Düzeni Planı ile yakın gelecekte bu 6 bölge en gözde ticaret ve konut alanları olacak.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz günlerde kabul edilen Çevre Düzeni Planı ile 6 ilçenin yıldızı parlıyor. “İstanbul’un Anayasası” olarak nitelendirilen plana göre Silivri, Kartal, Pendik, Ataşehir, Esenyurt ve Başakşehir, kentin en gözde ticaret ve konut merkezi haline gelecek.
Çevre Planı’na göre önümüzdeki günlerde Avrupa yakasında 9, Anadolu yakasında ise 7 ticaret ve hizmet merkezi açılacak. İnşa edilecek ticaret merkezlerinin konumları, hem limanlara, hem hava alanlarına hemde Tem otoyollarına yakın yerlerde konumlandırılacak.
TARİHİ DOKU BOZULMASIN
Çevre Düzeni Planı’na başta CHP’liler ve meslek odaları olmak üzere birçok kesim tepki gösteriyor. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, planın ulaşım, havza ve tarım arazilerine yapılaşma getireceğini savunuyor. Şube Başkanı Muhçu, planın ayrıca İstanbul Boğazı ve tarihi mekanlara da iş alanları kurulmasını öngördüğü gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Plana itiraz edeceklerini söyleyen Muhçu, “Değişiklikler bazı çevrelerin talebiyle oldu. Planı alelacele Meclis’ten geçirdiler. Anlaşılan bazı kesimlere tahahhütler var. Bunu yasallaştırmak istediler. Ancak plan kendin tarihi dokusunu bozar” dedi.

rasputin46-2
11-03-2009, 23:40
[Forbes'in En Zengin 100 Türk listesinde ilk onda yer alan isimler şunlar:1- Hüsnü Özyeğin, Fiba Şirketler Grubu (2.900 milyon Dolar)
2- M.Emin Karamehmet , Çukurova Holding (2.800 milyon Dolar)
3- Şarık Tara, Enka İnşaat (1.600 milyon Dolar)
4- Ali İbrahim Ağaoğlu, Ağaoğlu Şirketler Grubu (1.500 milyon Dolar)
5- Ahmet Zorlu, Zorlu Holding (1.300 milyon Dolar)
6- Ferit Şahenk, Doğuş Holding (1.100 milyon Dolar)
7- Mubariz Gurbanoğlu, Palmali Grubu (1.100 milyon Dolar)
8- Murat Ülker, Yıldız Holding (1.100 milyon Dolar)
9- Murat Vargı, MV Holding (1.100 milyon Dolar)
10- Ahmet Çalık, Çalık Holding (1.000 milyon Dolar)............................. maket üzerinden projelere girecekler için önemli olabilir....her birinin inşaat şirketi var....

rasputin46-2
12-03-2009, 00:59
1999 depremi ve 2001 türkiye krizi emlak fiyatları özellikle yeşilyurt, yeşilköy ,floryada çok düşürdü...o dönemde bu bölgeden kimse gayrimenkul almak istemiyordu...almaya ve toplamaya cesaret edenler tahminlerinin üzerinde ciddi para kazandı...50.000 usd daireler vardı yüzüne bakan olmuyordu...şimdi fiyatlar aynı seviyeye gelirmi... zannetmiyorum..bunu bekliyenlerde çok yanılırlar....o dönemde çok büyük bir afet ve üzerine ciddi bir ekonomik kriz devalüasyon yaşadık....şu ana kadar yaşanan....reel piyasanında 2-3 senedir yaşadığı durgunluk ve doların 1.2 den 1.7 çıkması bu sene için ortalaması senenin ikinci yarısından itibaren 1.5 ortalaması...büyük bir deprem afeti olmadığı müddetçede (Allah korusun ) tekrar bu fiyatlara geleceğini düşünmüyorum...yapmamız gereken ortaya çıkan fırsatlar varsa değerlendirmek...yoksa senenin sonuna kadar bekleyip durumu görmek...ancak 2001 krizinden çıkışta önemli faktörü emlak piyasasında fiyatların hızla artmasına neden olan düşük faizli banka kredileri. aynı zamanda gayrimenkule talebi artırdı..cebinde parası olmıyanlar banka kredisi ile daire alıp ,belli bir zaman sonra satıp para kazandılar...gösterge olarak banka kredilerinin 1 e yaklaşması bize alım yönünde işaret vereceğini düşünüyorum bankaların gayrimenkul için verecekleri faiz oranlarını dikkatlice takip edelim...

rasputin46-2
12-03-2009, 01:39
kötü senaryo... bankaya gayrimenkul kredisi borcu olanların yeterli sermayeleri yoksa, piyasadaki durgunluk nedeniyle bu borcu ödeyememeleri...sonunda bankaların gayrimenkule el koymaları ....ve hacizli satışlar...bankaların ellerinde gayrimenkul birikmesiyle fiyatların düşmesi...buna mukabil yeterli sermayesi olmıyan ve iyi yönetilemiyen ve herkese kredi vermiş olan bankaların ellerindeki gayrimenkulu nakite çevirememelerinden dolayı zora düşmesi ve batması...bu düşünmek istemediğimiz ,arzu etmediğimiz bir durum...bundan ülkede zararlı çıkar...bankada mevduatı olanlarda zararlı çıkar....hepimiz zararlı çıkarız...böyle bir durumda ya o bankaya el konulur...ve satılır...alıcı varsa...ya devlet borcunu üstlenir...ya da yeni bankazadeler çıkar...böyle bir şey olur demiyoruz ... sadece ufak bir not olsun ...aklımızda bulunsun...

Realtor
12-03-2009, 23:51
kötü senaryo... bankaya gayrimenkul kredisi borcu olanların yeterli sermayeleri yoksa, piyasadaki durgunluk nedeniyle bu borcu ödeyememeleri...sonunda bankaların gayrimenkule el koymaları ....ve hacizli satışlar...bankaların ellerinde gayrimenkul birikmesiyle fiyatların düşmesi...buna mukabil yeterli sermayesi olmıyan ve iyi yönetilemiyen ve herkese kredi vermiş olan bankaların ellerindeki gayrimenkulu nakite çevirememelerinden dolayı zora düşmesi ve batması...bu düşünmek istemediğimiz ,arzu etmediğimiz bir durum...bundan ülkede zararlı çıkar...bankada mevduatı olanlarda zararlı çıkar....hepimiz zararlı çıkarız...böyle bir durumda ya o bankaya el konulur...ve satılır...alıcı varsa...ya devlet borcunu üstlenir...ya da yeni bankazadeler çıkar...böyle bir şey olur demiyoruz ... sadece ufak bir not olsun ...aklımızda bulunsun...

doğrudur ama takibe düşen konut kredi oranı henüz % 1' i geçmemişti geçen ay itibari ile. bu veriyi takip edelim. ben açıklama olarak duymustum bu veriyi. nereden takip edebiliriz acaba?

Realtor
12-03-2009, 23:56
1999 depremi ve 2001 türkiye krizi emlak fiyatları özellikle yeşilyurt, yeşilköy ,floryada çok düşürdü...o dönemde bu bölgeden kimse gayrimenkul almak istemiyordu...almaya ve toplamaya cesaret edenler tahminlerinin üzerinde ciddi para kazandı...50.000 usd daireler vardı yüzüne bakan olmuyordu...şimdi fiyatlar aynı seviyeye gelirmi... zannetmiyorum..bunu bekliyenlerde çok yanılırlar....o dönemde çok büyük bir afet ve üzerine ciddi bir ekonomik kriz devalüasyon yaşadık....şu ana kadar yaşanan....reel piyasanında 2-3 senedir yaşadığı durgunluk ve doların 1.2 den 1.7 çıkması bu sene için ortalaması senenin ikinci yarısından itibaren 1.5 ortalaması...büyük bir deprem afeti olmadığı müddetçede (Allah korusun ) tekrar bu fiyatlara geleceğini düşünmüyorum...yapmamız gereken ortaya çıkan fırsatlar varsa değerlendirmek...yoksa senenin sonuna kadar bekleyip durumu görmek...ancak 2001 krizinden çıkışta önemli faktörü emlak piyasasında fiyatların hızla artmasına neden olan düşük faizli banka kredileri. aynı zamanda gayrimenkule talebi artırdı..cebinde parası olmıyanlar banka kredisi ile daire alıp ,belli bir zaman sonra satıp para kazandılar...gösterge olarak banka kredilerinin 1 e yaklaşması bize alım yönünde işaret vereceğini düşünüyorum bankaların gayrimenkul için verecekleri faiz oranlarını dikkatlice takip edelim...

katılıyorum faiz düşüşü, alım motivasyonuna çok büyük etken .

fakat banka kredisi kullanılarak alınan konut oranı sadece ve sadece % 10.
bu durumda kredi kullanılmasa bile psikolojik etkisi var diyebilirmiyiz?

ayrıca düşük faiz ortamı, verimsiz mevduatıda konut yatırımına çekiyor.

Realtor
13-03-2009, 00:06
geçici ofis olarak kullanmak amacıyla küçük bir mülk alma ihtiyacım var.

40m2 50m2 2+1, 1+1, yada tek mekan studyo.

70.000 butçe yapmıştım (kavacık, seyrantepe,kağıthane aksı). o civarda bir şey bulamadım. bütçeyi 100'e arttırdım. hala bir şey yok. bu ortamda bu tip bir yere 150'de vermek istemiyorum. 135'e bir 2+1 buldum. görüp 100 teklif yapacaktım. malsahibi 134'e bile inmiyordu. hatta toptan satıştan çekti mülkünü. (tamamen çöplük bir yerde istemiyorum, ispar iş merk'de 40'ada yer var ama kesinlikle durulacak yerler değil.)

aradığım hesaplı fiyatlı tüm ilanlar güncel olmayan, gündemden çoktan kalkmış ilan çıktı. ilanların neredeyse % 80'i gerçek değildi. (ya boş denen yerde kiracı var, ya satıştan kalkmış, ya gerçek fiyatı ilanın üzerinde, yada mülkün bırakın kat irtifakını arsa tapusu bile yok vb vb)

kendi adıma, normal bir mülkte düşen bir fiyata rastlamadım adı geçen bölgelerde.

rasputin46-2
13-03-2009, 18:33
bakırköyden sahil yolundan ve e-5 ten geçerken ak partinin bakırköy belediye başkan adayı oğuz satıcı eski tim başkanının dev ilanlarını gördüm...bakırköyde imarı büyüteceğiz....depreme karşı imarı değiştireceğiz....binaları sağlamlaştıracağız diyordu...deprem prof.ahmet ışıkara nında resmi vardı...eğer bakırköyde oğuz satıcı kazanırsa ...ve bu vaadini yerine getirirse...imar planında yapılacak değişikle yeşilyurt....yeşilköy....floryadaki eski binalar yıkılıp kat karşılığı müteahhitler tarafından yapılırsa....kaçak yıkım kararlı binalara af gelirse bu bölgede gayrimenkuller ciddi prim yapar bunu da not edelim...

rasputin46-2
13-03-2009, 19:03
oğuz satıcının sitesini incelediğimde yeni imar düzenlemesiyle binalardaki kat sayısı artırılacağı bakırköydeki imarın dikine büyüyeceği...eski binaların kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle müteahhitlere verilip....kat maliklerine külfet yüklemeden fazla çıkan katlar müteahhitlere verilip.... depreme dayanıklı güvenlikli yeni binalar yapılacağı vadedilmekte....benim anlamadığım deprem 1999 oldu yeni imarı çıkartmak bu kadar basitti bunca sene ne için ...ne beklendi...böyle hayati mevzuu niye seçim vaadi oldu...

rasputin46-2
16-03-2009, 00:33
haber (posta) ;
Bakırköy belediye başkan adayı olan eski Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, ilçeyi yeniden inşa edeceklerini söyledi.Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin eski başkanı Oğuz Satıcı Bakırköy’ü yeniden inşa edecek. AKP’den Bakırköy Belediye Başkan adayı olan Satıcı, ilçenin en büyük sorununun depreme dayanıksız binalar olduğunu söyledi. Seçildiğinde binaların kendini yenilediği bir yöntem uygulayacaklarını belirten Satıcı, “Bakırköylünün cebinden bir kuruş çıkmayacak” dedi.

Müteahhitler üslenecek
Satıcı şöyle konuştu: “İlçedeki 15 mahalle için ayrı imar planı oluşturarak, imar artışı yapacağız. Bina üç katlıysa beş kat üzerinden imar vereceğiz. Bina yıkılıp yeniden yapılacak. Eklenen katlar müteahhidin olacak. Müteahhit tek kuruş almayacak. Konut sahipleri metrekare kaybetmeden depreme dayanıklı yeni bir binada ikamet edecek

rasputin46-2
17-03-2009, 15:18
TOKİ, 61 ilde 776 taşınmazını 26 Mart 2009 tarihinde açık artırmayla satacak. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da yapılacak açık artırmada, İstanbul'dan Ankara'ya Hakkari'den İzmir'e meskenden market, restoran, eczaneye uygun dükkanlara 61 ilde taşınmazlar sahiplerini arayacak. Açık artırmalardan asgari 82 milyon TL gelir etmeyi amaçlıyor.

Teklif alma toplantısı Merkez İstanbul Eskidji Yenibosna, naklen canlı bağlantı Ankara Bilkent TOKİ Salonu, İzmir Alsancak Bölge Ortaklığı ve Adana Mavi Sürmeli Oteli adreslerinde 26 Mart 2009 günü saat 15.00'te yapılacak. Teklifler toplantı sırasında, açık artırma yöntemiyle alınacak.

rasputin46-2
17-03-2009, 17:51
ucuz emlak almak isteyenlere icralık.com sitesini tavsiye edebilirim....icraya düşmeden uygun fiyatla mal sahibinden satışlar var....ben takip ediyorum...araba ve gayrimenkulde olmadık fiyatlar çıkabiliyor....

rasputin46-2
19-03-2009, 10:22
Bu hafta Bank Pozitif ve Garanti Bankası konut kredisi faiz oranlarını yükseltirken, Finansbank faiz oranını düşürdü. Bank Pozitif’in konut kredisi faiz oranı geçen hafta 1,39 iken bu hafta 1,47’ye yükseldi, Garanti Bankası’nın ise 1,44 olan faiz oranı, 1,51’e çıktı. Finansbank’ın konut kredisi faiz oranı ise 1,60’tan 1,55’e geriledi. Diğer bankaların faiz oranlarında ise herhangi bir değişiklik olmadı.

rasputin46-2
19-03-2009, 10:27
Sabri Ateş: Kriz, 2010'un ortasına kadar sürecek .Konutla ilgili en merak edilen soruları İstanbul Emlak Odası Başkanı Sabri Ateş yanıtladı .Bu kriz döneminde ev sahipleri yeni bir ev almayı düşünüyorlar mı?
Türkiye’de bir gerçek var. Türkiye’de yüzde 20 zengin, yüzde 80 de fakir var. Bu yüzde 20 Türkiye’nin gerçeği… Şimdi ne yapıyor bunlar? Örnek veriyorum; X firma Anadolu veya Avrupa yakasına insanların yaşamını kolaylaştıracak binalar hayata geçiriyorlar (residance gibi…) ve bunlar her zaman yüksek değerden alıcı ve kiracı bulabiliyor. Buna bir örnek olarak; Mecidiköy, Zencirlikuyu ve Maslak’ta yapılan yapılan yüksek katlı binalar gibi… Bunlar büyük paraları olan vatandaşlar tarafından rağbet görülüyor. Bunun sebebi ise, satın alan kişinin “nasıl olsa aldığım günden bu yana burası çok büyük prim yapacak” diye düşünmesidir. Böyle yerlerden bir daire alıp kiraya vererek devamlı kazanç sağlarlar. Türkiye’nin varolan yüzde 20 zengini, rant getirecek her binada yerlerini alıp ve karlı olarak satarlar.

Ne zaman fiyatların artmaya başlayacağını düşünüyorsunuz?
Her zaman söylediğim bir şey var. Türkiye dönem dönem böyle sıkıntılı günler geçiriyor. Ama Türkiye’de ve dünyada ilk defa yaşanan bir olay değil bu geçmiş yıllarda da belli zaman aralıklarıyla meydana gelmişti. Şuan ki ekonomide ki istikrarsızlığın bizden değil dünyadan kaynaklandığını düşünüyor ve 2010 yılının ilk yarısına kadar mutlaka sürecek diyorum. Çünkü dünyadaki emlak sektörünü incelediğimizden bizden daha büyük sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Düşünün Amerika’da şuan da 500 dolara bir daire sahibi olabiliyorsunuz. Bakın fiyatlar ne kadar aşağı düştü halada düşüyor.

Sabah

rasputin46-2
20-03-2009, 15:15
bir komşumun bacanağı yeşilköy konaklarında (beşiktaş kulubünün yeşilköydeki eski tesislerinin orda )350....usd bahçe katı brüt 140 m2 daire yeni almış.yanındaki yolun kot seviyesinin 2.5 metre altında..ucuz diye seviniyor...zaten giriş kat daireleri yeni binada 300-250 usd bulabilirsin...geçen sene kriz önceside bu fiyatlardı....hani fiyatlarda düşme olmuştu ...krizin fiyatlara yansıması nerde....

rasputin46-2
20-03-2009, 16:31
Kredi faizleri gerilerse konut da hareketlenir .İzmir Ticaret Odası (İZTO) Gayrimenkul Faaliyetleri Grubu Komite Başkanı Ahmet Haluk Şamlı, konutta KDV indiriminin çok olumlu adım olduğunu, ancak piyasanın henüz hareketlenmediğini söyledi.Konutta, otomotiv ya da beyaz eşyadaki gibi hızlı gelişme sağlanmasının beklenmediğini belirten Şamlı, şunları kaydetti: "Konutta canlanma için KDV'nin yanında kredi faizlerini de düşmeli. Konut kredisi faizleri yüzde 1.10-1.15 seviyelerine gerilerse o zaman sektörde canlanma sağlanır. Şu anda en düşük 1.44 düzeyinde. Bunun yanında insanlara güven de sağlanmalı. İnsanların gelecek korkusu yaşamamalı ki yatırım yapabilsin."

Sabah

rasputin46-2
21-03-2009, 15:03
[SIZE="4"]engin ardıç ın imar için mezarlıkların talan edilmesiyle ilgili sabah gazetesindeki güzel bir köşe yazısı ;[/Ortaköy Ermeni Mezarlığı'nı düzleyip yerine site yapmışlar, 45 dönüm arazi... Yirmi blokta 210 daireden 85'ini de mezar sahiplerine vermişler...
Eee, ne var bunda? "Müteahhide kat karşılığı arsa vermenin" binlerce örneğinden biri.
Şu var: Verilen arsa parçası, mezar... Kat alanın babası dedesi yatıyor orada. Kemikleri kepçelerle toplayıp kamyonlara doldurmuşlar, çöplüğe atmışlar.
Bu yüzden, ölü yakınları arasında tapuyu alıp sesini çıkarmayan da var, şiddetli tepki gösteren de.
Yakında unutulur. Bir zamanlar Ortaköy Ambarlıdere'de bir mezarlık olduğunu hatırlayan bile kalmaz.
Sanki Divan Oteli'nin, İstanbul Radyosu'nun, Orduevi'nin, Hilton Oteli'nin bir zamanlar Ermeni mezarlığı olduğunu hatırlayan var mı?
Taksim'den Dolmabahçe'ye kadar Gümüşsuyu'nun bir yakasının silme mezarlık olduğunu, Miss Julia Pardoe'nun kitabına, Thomas Allom'un gravürlerine bakmadan aklınıza getirebilir miydiniz?
Eyüp sur dibinin, kıvırcık salata tarlalarıyla mezarların içiçe girmiş bir karmaşası olduğunu hatırlamaya kaç kişinin yaşı tutar? Büyükbabam Ali Saip Efendi oralarda biryerlerde yatıyor, üstünden her dakika kimbilir kaç araba geçiyor?
Zincirlikuyu "sosyete mezarlığının", hani şu kapısında "her canlı ölümü tadacaktır" yazan mezarlığın bir ucundan, Levent yolunu genişletmek için tırtıklandığını, yendiğini dert eden var mı?
Karacaahmet'ten elimize kaçta kaç kaldığını hiç düşündünüz mü?
Şimdi merak ettiğim, Mecidiyeköy'deki o muazzam ve trilyonluk araziye kimin el koyacağı, Hisar'daki "denize nazır Aşiyan bayırına" hangi uyanığın hangi siteyi domaltacağı...
Bunun burası İstanbul...
Bir şehrin nüfusu bir milyondan on iki milyona fırlarsa, ekonomi ne mezarlık tanır ne metafizik!...
Mezarlıklar, "durmuş oturmuş" toplumlarda kalıcı olurlar.
Paris'in ünlü Pere Lachaise Mezarlığı'nın planını bile satarlar kapısında, eskiden 10 Frank'tı, şimdi bilmem kaçadır... Çiçeğini de alır, plandan yolunu bulur, ister Yılmaz Güney'i ziyaret edersin, ister Jim Morrison'u, istersen benim yaptığım gibi Kamelyalı Kadın'ı...
Orası, kendi başına ayrı bir şehirdir, bir "nekropolis" ...
Burada mezarlık, yangında ilk kurtarılacak evrak gibilerden, inşaat hamlesinde ilk feda edilecek, iştah kabartıcı bir "alan ziyanlığı" ...
Ama Paris'te de, şimdi yerinde bir "alış-veriş merkezi çukuru" bulunan ünlü halleri yapmak için ortaçağdan beri kullanılmış Innocents Mezarlığı'nın yokedildiğini, tarihe meraklı olmayan Parisli bile bilmez.
Eh, çünkü o zamanlar Paris daha durmamıştı oturmamıştı.
Küller küllere, toz toza kavuşacak, topraktan geldik toprağa döneceğiz ya... Hiç üzülmeyin, o toprak da unufak elenip gidecek, mezarımız da kalmayacak. Günün birinde hiçkimsenin yattığı yer bilinmeyecek.
"Fani" olduğumuzu, ulemadan hiçkimse, İstanbul yapsatçılarından daha güzel anlatamazdı bizlere! SIZE]

rasputin46-2
21-03-2009, 15:27
sevdiğimiz bir arkadaşımızla dün akşam tophanede nargile içmeye gittik...çınaraltına...orda özel aromasız selyum nargilemizi içerken tavla oynayıp, bursasporun fenerbahçeyi 2-1 yenmesini keyifle izledik..bu arada piyasanın en iyi döneminde satamadıkları annesine ait 2+1, 100 m2 ataköydeki dairelerini (4.kısımda), bu kriz döneminde geçen hafta sattıklarını söyledi...hemde ilk istedikleri piyasanın iyi olduğu dönemdeki fiyata....hayırlı olsun....

rasputin46-2
23-03-2009, 14:09
Bir inşaat firması ile arazi sahipleri arasında yapılan 'kat karşılığı sözleşmesi'yle yapılan ve onaylı proje ruhsatına uygun yapılmayan bloklardan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün kızı ve oğlunun kat sahibi olduğu ortaya çıktı.


Yıllardır yıkılmayan kaçak katların hikâyesi şöyle gelişti: Fatma Ömür Abacı ve İsmet Doğan Bıyıklı, bir inşaat şirketine Erenköy Mahallesi'ndeki arazileri üzerine kat karşılığı 3 blokluk bir yapı inşa ettirmek için iş verdiler. İnşaatlara ait proje 28.11.2001'de Kadıköy Belediyesi'nce onaylandı ve inşaat ruhsatları verildi. Tasdikli projeye göre A blok 11, B blok 13 kat inşa edilecekti. Ancak A ve B bloklarda projeye uygun olmayan çalışmalar yapıldı. A blokta 250 metrekare, B blokta ise 350 metrekarelik kaçak çatı katı ilave edildi. Blokların yüzde 57'si arsa sahibine, yüzde 43'ü inşaat firmasına verilmesi gerekirken, inşaat ruhsatının aksine arsa sahibine yüzde 52,28'lik bir pay verildi.A blokta bodrum kat projedeki ebatlara ve amacına uygun yapılmadı. Zemin katta binaya ait olması gereken alan daireye dönüştürüldü. İnşaatlarda proje dışına çıkılması sadece bunlarla kalmadı; normal katların yan ve arka cephesinde 75 cm'lik ilave çıkma yapıldı. B bloktaki bodrum kat da aynı şekilde otopark yapılması gerekirken daireye dönüştürüldü. A ve B blok altlarında tasdikli projelerinde dolu alan olarak görünen yerlere kaçak kapalı yüzme havuzu yapıldı.Proje dışına çıkılarak kaçak yapılan bütün bu ilavelere rağmen Kadıköy Belediyesi A Blok için 20.8.2003 tarih/ 330353 sayı ile iskân müsaadesi verdi. Belediye, B blok için de 29.12.2003'te 360150 sayı ile Yapı Kullanma İzin Belgesi verdi. Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün kızı Sinem Öztürk ile oğlu Cem Öztürk, proje dışına çıkılarak kaçak ilaveler yapılan ve belediyenin de iskan izni verdiği A bloktan iskân müsaadesi verildikten 1 gün sonra kat sahibi oldu. Kat fiyatının 600 bin Euro'dan başladığı blokların 2 çatı katında bulunan 4 kaçak daire sayesinde yapımcı firma yaklaşık 6 milyon TL haksız kazanç elde etti.Arsa sahipleri daha sonra inşaatın projeye uygun yapılmadığı gerekçesiyle şikâyette bulundu. Şikâyet üzerine inşaata 'olur' veren Kadıköy Belediyesi İmar Müdürlüğü araştırma başlattı. Tetkikler sonucunda kaçak çatı katları ile projeye uygun olmayan diğer unsurlar tespit edildi. Komisyon daha sonra tespit ve tetkik raporunu nihai kararın verilmesi için Kadıköy Belediye Encümeni'ne gönderdi. 23.9.2004 tarihli encümen kararında, Hoffmann İnşaat aleyhine 7 bin 500 TL'lik bir ceza kesilmesine, kaçak olan çatı katlarının da yıkılmasına karar verildi. Bazı CHP'li belediye meclis üyeleri bu şekilde değeri yüksek olan yapılara benzer sebeplerden dolayı aynı günlerde 80 bin TL'lik ceza kestiklerini; ancak bu inşaat firmasına 7 bin 500 TL cüzi bir cezanın kesildiğini söylüyor.İşin asıl önemli tarafıysa yıkım kararı verilmesinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen, belediye söz konusu yıkım işlemini bir türlü gerçekleştirmedi. Yıkım ve para cezası kararında imzası bulunan bazı CHP'li belediye encümen üyeleri, belediyenin bu olaya göz yummasının altında, Başkan Öztürk'ün kızı ve oğluna, inşaat firması tarafından daire satılmasının yattığını iddia ediyor. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, basın danışmanlığı aracılığıyla konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini söyledi.
Zaman

rasputin46-2
23-03-2009, 16:44
bankalara konut kredisi için başvurularda yoğunluk var....(yüksek faiz oranlarına rağmen )..... merak edenler için...

rasputin46-2
23-03-2009, 17:02
ev almak isteyen...inecek çıkacak uçacak kaçıcak dip yapıcak...diye beklemeden... uygun fiyatı yakaladımı...faiz oranlarının yüksekliğine bakmadan...alıyor....merak edenler ... bankaların konut kredisi veren bölümlerinden gerekli bilgiyi öğrenebilirler...

rasputin46-2
24-03-2009, 16:52
emlak piyasasında canlanma için önemli göstergelerden birinin bankaların konut faiz oranlarını düşürmesi olduğunu geçmiş yazılarda bahsetmiştik....ziraat bankası ve halk bankası konut kredisi faiz oranını 1.49 dan 1.29 lara çekmiştir...oran 1 e yaklaştıkca talep dahada hızlanacaktır...

rasputin46-2
25-03-2009, 14:35
önümüzdeki 15-20 gün içerisinde gayrimenkul piyasasında ciddi hareketlenmeler ve fiyatlarda yükseliş yönünde ufak kıpırdaşmalar olabilir...daha önce haber verdiğimiz bilgiler gibi bunuda önceden haber verelim dedik...

rasputin46-2
25-03-2009, 15:05
krizden sonra ...emlak fiyatları ,bahçeşehir ardıçlı evlerinde düşmemiş ,artmıştır...bahçeşehirdeki ardıçlı evleri daha önceleri kriz öncesi takip ettiğimden ( sebebi olası istanbul depremini apartman dairesi yerine villada karşılamak istemem ve istanbulda en ucuz site içerisinde merkezi yerde villalar olmasından dolayıdır... )....krizle beraber fiyatların düşebileceğini düşündüğümden ....oradaki emlakçılar vasıtasıyla çok uygun fiyata yer varmı ....diyerekten dolaşıyım dedim...baktıklarım orda... köşe dublex villalar....fiyatları....eski ve yeni olmalarına göre(10 senelik veya 3-4 senelik )...konum ve yerine göre... şerefiye farkına göre.....bahçe büyüklüklerine göre....dış cephede mantolama ve tadilata göre değişiklik arz ediyor...krizden önce konumu ,şerefiyesi bahçe büyüklüğü ve yeni olanlar 400-450 usd arasında oynuyordu...350 usd satılanlar vardı...bunlar eski ve yola çok yakın ve bahçesi ufak olanlardı... krizden önce tl bazında480-550 tl arasındaydı 420 dahi bulabilirdiniz...şimdi ise konumu iyi olanların fiyatının 400 -450 usd arasında olduğunu gördüm...hatta bir tanesi 490 usd dahi istiyordu...fiyatlar usd bazında değişmemiş...tl vurduğunuzda kuru..1.66 hesaplarsak...664-747 arasındadır...490 usd .....tl bazında hesaplamadım fiyat uçuk geldi....ardıçlı evlerinde köşe dublex villa kriz öncesi en pahalısı....550 ytl satılırken kriz sonrası fiyatlar....650 ile 750 tl arasına çıkmış....tl bazında fiyatlar düşmemiş ...artmıştır....

Survival
25-03-2009, 22:24
1 milyon dolar isteyen de olabilir ama istenen fiyat piyasa fiyati degildir. O fiyatlardan alim satim oluyor mu? Ben hic sanmiyorum, su ortamda o fiyatlarin artmis olmasi imkansiz diye dusunuyorum.. Ben de emlak piyasasini arastiriyorum kiralik ve satiliklar olarak, etraf kiralik satilik dolu, kiralarda ciddi dusus var dolayisiyla satiliklar da istenen fiyatlara gitmiyor. Fiyat kiran evini satabiliyor..
Ortam kotu hocam, Sen ne kadar artacak diye gorus belirtsen de benim ongorum 2 sene emlak fiyatlarinda oynama olmaz. O cilgin talep bitti. Deniz bitti kara gorundu artik. Bence 2003-2006 arasindaki cilgin talep bizim omrumuz boyunca bir daha yasanmaz. Turkiye'de bir devir kapandi yeni bir devir basladi. Enflasyon ve faizin %100'lerden tek haneli rakamlara inmesi, kriz deprem sonrasi bir donem.. Tum bilesenler birden emlagi firlatti, ama o devir bitti. Devam ettigini sanmak bence hata olur..
Zaman gosterecek dogruyu, 2 sene sonra yine forumda olursak gorecegiz kim hakli cikmis. Allah herkese gonlune gore oturacagi bir evi en uygun fiyatlardan almayi nasip etsin diyorum son olarak..

selamlar

rasputin46-2
25-03-2009, 23:26
ardıçlı evlerinde satılıklarla ilgili emlakçılarla görüştüğümde ...yukarıdaki satılık rakamlarına yakın fiyata almak isteyen alıcıların olduğunu (örn...400.usd ve üzerine fiyata almak isteyen )...pazarlık aşamasında olan....alım satım yapanların olduğunu duydum....gördüm..istanbulda yaşıyorsanız...emlakçılar vasıtasıyla araştırmasını yapabilirsiniz.... piyasa ile ilgili öngörülerimiz olabilir...ama reel piyasa bana göre sana göre öngörülerle ve zanlarla oluşmaz...alım satım ve fiyat teklifleriyle oluşur...selam ve saygılar....

rasputin46-2
26-03-2009, 13:16
2009 yılında finans piyasalarında dalgalı bir seyir takip edeceğini düşünüyorum..yani L ,V değil...L ve yatık s şeklinde...latin alfabesinde böyle bir harf yok....arap ,çin ve ibrani alfabesinde olabilir...bakmak lazım....dalgayı doğru yerden yakalayan ciddi para kazanır...

rasputin46-2
26-03-2009, 14:06
emlak istanbulda 2003-2007 tarihlerinde değil,her dönem para kazandırmıştır....istanbulun taşı ,toprağı altındır...lafı boşa söylenmiş değildir....bu sözü iyi düşünmek lazımdır....istanbul tarihler boyu medeniyetlere beşiklik etmiştir....avrupa ve asya kıtalarını birbirine bağlıyan önemli noktadadır ve iki kıtada olan şehirdir....dünyanın en önemli şehirlerinden biridir....yunan ,atina, roma ,bizans ,osmanlı medeniyetlerinin en önemli şehridir....medeniyetin ve ticaretin başkentidir...venedikli cenevizli tüccarlar ve bankerler bizans ve osmanlı döneminde galatada yaşamıştır...haçlı seferlerinde istanbulun zenginliği yağmalanmıştır....istanbulun manevi yönüde vardır...peygamber efendimizin hadisi ile şereflenmiş...constantinapolu feth edecek komutan ne güzel komutandır...onun askeri ne güzel askerdir...surların etrafında çok sayıda sahabe kabri ve osmanlı askerlerinin kabri bulunmaktadır....bu da istanbulun kıymetini ve önemini göstermektedir....osmanlı tarihinde ingiliz ve ruslar istanbulu ele geçirmek için çalışmışlar başarılı olamamışlardır...bugün bile sur içinde metro çalışmaları için yeri iki metre kazdığınızda hazine ve tarihi eserler buluyorsunuz....bundan sonra istanbulda emlak sektörü prim yapmaz demek çok büyük bir iddiadır...ve insanı yanıltır....istanbul 1950 bu yana göç almaktadır..ve nufusu her yıl milyonlarca kişi artmaktadır...bakırköyde bir imar değişikliği ordaki ev sahiplerinin evinin değerini ikiye katlar... floryada 1000m2 bahçesi olan 2.5 katlı , 6 daireli eski binalar biliyorum....imar değişikli 5 kata çıktığında....200 usd eski evi yerine iki tane 500-600 usd değerinde eve sahip olanlar çıkacaktır....veya yeni binalarda yıkım kararlı kaçak katlar imar affına uğrayacağından ve kredi çıkabileceğinden değerini katlayacaktır...kriz var diye bunları göz ardı etmek...görmemek...büyük fırsatların elden kaçmasına neden olacaktır...

rasputin46-2
26-03-2009, 15:31
...güzel insanlar,güzel atlara binip gittiler...

rasputin46-2
26-03-2009, 17:58
26.03.2009 16:52:28 ZİRAAT BANKASI GM ÇAĞLAR, "KRİZİN BELKİ HAFİFLEDİĞİNİ CANLANMANIN BİR PARÇA BAŞLADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ''

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın
Çağlar, açıkladıkları bahar paketinde beklentilerinin ötesinde taleple
karşılaştıklarını belirterek, ''Bireysel ürünlere yönelik daha önce günde 4-5 bin
müracaat alırken, bugün sabahtan öylene kadar aldığımız müracaat 22 bin 38'e
ulaştı'' dedi.
Bahçelievler Siyavuşpaşa'daki yenilenen Ziraat Bankası Şubesini ziyaret
eden Çağlar, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Çağlar, iki gün önce başlattıkları bahar kampanyasının beklentilerin
ötesinde ilgi gördüğünü söyleyerek, ''Önemli ölçüde, beklentilerimizin ötesinde
taleple karşılaşmış vaziyetteyiz. Bireysel ürünlere yönelik daha önce günde 4-5
bin müracaat alırken bugün sabahtan öylene kadar aldığımız müracaat 22 bin 38'e
ulaştı'' şeklinde konuştu.
ÖTV indirimi ile birlikte taşıt kredilerinin de revaçta olduğunu ifade
eden Çağlar, ''Önceden haftada 1 milyon lira taşıt kredisi kullandırırken şimdi
bu rakam, günde 1 milyon liraya çıktı'' dedi.
Can Akın Çağlar, Mart ayında, ortalama 34 milyon lira olan kredi
kullanımının da dün itibariyle 60 milyon liraya çıkarak, 2 katına ulaştığını
vurguladı. Kredilerin üçte ikisini tüketici kredisi olarak kullandırdıklarını
söyleyen Çağlar, geri kalanını taşıt ve konut kredilerinin oluşturduğunu
kaydetti.

-''CANLANMANIN BİR PARÇA BAŞLADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ''-

KDV ve ÖTV indiriminin piyasaların ivmelenmesinde rol oynadığına işaret
eden Çağlar, ''Bizim kredi indirimimizle de taleplerin realize edildiğini
görüyoruz. Krizin belki hafiflediğini canlanmanın bir parça başladığını
söyleyebiliriz'' diye konuştu.
Çağlar, açıkladıkları bu rakamların hiçbirinin yeniden yapılandırmayla
ilgili rakamlar olmadığını, yeniden yapılandırmayla ilgili rakamların sonuçlarını
bir hafta sonra açıklayabileceğini vurguladı.
''Konut kredilerine ilgi olup olmadığına'' ilişkin bir soruyu Çağlar,
''Konutta günlük ortalama 6 milyon lira kullandırırken, paketle birlikte bu rakam
yaklaşık 9 milyon liraya yükseldi. Her şeyde yüzde 50 veya yüzde 100 artış söz
konusu'' şeklinde yanıtladı. Çağlar, bir başka soru üzerine, iyi günde de müşterilerle yan yana
olduklarını, müşteriyi segmente etmeden, bütün müşteri gruplarına böyle bir paket
açıkladıklarını söyledi.
Sicil affıyla ilgili bir soru üzerine de, ''Önceden müşterilerin
geçmişine bakardık. Ama bugün banka o kişinin geleceğine bakıyor. Bu kişiye
verdiğimiz parayı alıp almayacağımıza bakıyoruz'' diye konuştu.

-''KREDİBİLİTESİ İYİ OLAN FİRMALAR YÜZDE 14 İLE KREDİ KULLANIYOR''-

Can Akın Çağlar, sorunlu aktiflerle ilgili olarak da şunları kaydetti:
''Bahar paketimizle, faizlerde dramatik bir indirim yaptık. Bir başka
paketimiz de problemli müşterilerimize dönük paket... Takibe intikal etmiş
alacaklarımız vardı ki, onların tahsili için tamamen terzi işi uğraşıyoruz. Onu
bir müddet sonra açıklayacağız. Sektörde, takibe intikal etmiş alacaklar geçen
sene Haziranda yüzde 3'lerdeydi. Şimdi yüzde 4'lere geldi. Bu da 12 milyar lira
civarında. Bizim ki yüzde 2,2, sektörün yarısı 590 milyon lira...''
Bahar havasının diğer bankalara yansıyıp yansımayacağı sorusu üzerine
Çağlar, bankacılıkta özellikle bireysel kredilerde ciddi rekabet bulunduğunu,
kendilerinin de bireysel kredilerde ciddi oyuncu olduğunu ifade ederek, ''Diğer
bankaların da rekabette geri kalmamak adına benzer stratejileri uygulamaları
gerekebilir'' dedi.
Çağlar, başka bir soru üzerine kredi kartının bir kredi aracı olmadığını
kredilendirme aracı olarak kullanmamak gerektiğini belirterek, kendi kredi kartı
limitinin de 5 bin lira olduğunu söyledi.
Bir gazetecinin, ''Merkez Bankasının faiz indirimi oldu. Ancak bu banka
kredilerine çok yansımıyor. Ne diyeceksiniz?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:
''Hemen bu sisteme adapte olamıyoruz. Mevduatın vadesi geldiğinde kredi
faizlerine bunu yansıtabiliyoruz. Kredibilitesi iyi olan firmalar bugün yüzde 14
ile kredi kullanıyorlar. Biz çok müşteri kaybettik. Çok kredisini kapatan oldu.
Bizim bu alanda rekabet giderek artıyor.''

AA

rasputin46-2
27-03-2009, 17:45
...güzel insanlar ,güzel atlara binip gittiler...muhsin yazıcıoğlu şehit düşmüştür...müslüman türk milletinin başı sağolsun...

rasputin46-2
30-03-2009, 11:56
seçim sonuçları...akp 2004 göre %45 lerden %39 düşmüştür...düşme sebebleri...yolsuzluk söylentilerine net cevap verememesidir....saadet partisinin oy oranını %5 çıkması ...numan kurtulmuş faktörü ve akp den giden yolsuzluk söylentileriyle gelen %5 oy miktarıdır..kadir topbaşın teketek programında kepenek le ilgili iddialara doyurucu cevap vermemesi dikkat çekicidir...kepenekle(asfalt uzmanıymış) anlaştıktan sonra istanbulda yollarda... asfaltta çukurun olmadığını söyledi...benle birgün dolaşırsa en az 100 çukur gösterebilirim...akp nin oy kaybının en büyük sebebi yolsuzluk iddialarına net cevaplar vermemesidir..

rasputin46-2
30-03-2009, 19:46
çatalca ve silivride arsa için tavsiye edebileceğimiz yerler...çatalcada arsa için en kıymetli yerler.....doktorçeşme ,gökçeali ,akören...daha fiyatı düşük yerler incekız ,kestanelik,çanakça,kızılcaali,izzettin ,örgünlü ...hem deniz hemde orman havası için durusu boyalık ,tayakadın,yeniköy ve karaburunu silivride ise çiftlik arazisi için fenerköy,kadıköy ortaköyü sıralayabiliriz...Çatalca merkez çevresindeki dağ havasını solumak isteyen için Doktorçeşme, Gökçeali ve Akören köyleri.... Bu köyler, gür fıstık çamı ormanlarına komşu. .....
..Gündemde olan Karadeniz otobanı ve 3. köprü projesi, arsa alımlarını hat safhaya ulaştırmış. TEM 7 diye tabir edilen yeni arterin geçeceği Çatalca yolunun sağında ve solundaki arazilerin hızla toplanmaya başlamıştır.... Yol geçtiği anda çok büyük rant kazanacak Durusu (Terkos), Tayakadınköyü, Baklalı, Boyalık, Yassıören ve Kestanelik gibi köylerin yola cepheli arsalarının tamamına yakını bir yılda adeta kapışılmıştır.....

rasputin46-2
30-03-2009, 20:16
şilede arsa için tavsiye edeceğimiz yerler İstanbul’a yakın Polonezköy-Beykoz yakasında yer alan ve Ömerli’den giriş yapılan köylerin (Kurna, Sahilköy, Alacalı, Doğancılı, Sofular) değerli , diğer yakada ise Kabakoz, İmrenli, Karacaköy, Şuayipli sahilde yeraldığı için değerlidir...


Köy içlerinde yüzde 50 imar..... Şile’nin turistik beldesi Ağva’ya bağlı köylerden Göçe,
Kurfallı, Geredeli, Çelebi ve Kadıköy’ün de önemlidir...
Fiyatlar ise emsal oranına göre, imar durumuna göre değişir. Çoğu yer
imarlı tarla görünümünde. Sahilköy, Alacalı, Doğancılı, Sofular’da imar da
var. Bu köylerde birçok arsa var ve yüzde 30 imarlı. Zaten, her bir köyde,
köy çekirdiğini oluşturan merkezlerde yüzde 50 imar olduğunu da
hatırlatalım. ... Diğer bütün köylerde, köy
çekirdeğinin dışında kalan bölgelerde imar oranı yüzde 5’i geçmez. . Köyün durumuna, ana caddeye yakınlığına göre fiyatlar değişir.
Merkeze yakın köylere rağbet
Su havzasına alınan bazı köylerde bazı tarlaların ise yatırım amaçlı
düşünenlere sıkıntı meydana getirebilir..., bu köyler
arasında Ulupelit, Gökmaslı, Ovacık’dır.... Bu köylerde dere tarafının dere
ve su havzaları olması nedeniyle imarsızdır....
Yüzde 50 imar olan köy içlerinde ise arsa kalmamıştır, büyüklüklerinin
200-300 metrekare civarındadır, Karadeniz otoyolunun
Şile’den geçecek olmasından dolayı bir ilgi vardır....
Şile’ye yakın mahalle ve köylere daha çok ilgi var. Ağva’nın yakın
köylerine de ilgi var. Sahilköy, Sofular, Alacalı, Kurna, Sofular gibi
köyler ise denize sahili oldukları ve imar bulunduğu için önemlidir..
Bazı yatırımcı ve vatandaşların ise çiftlik kurmaya uygun araziler aramaktadır...Yeniköy ve Teke, çiftlik için uygun. Kabakoz ve
İmrenli de sahilde ve ilgi görüyor. Kabakoz Şile’ye 5 kilometre mesafede,
ilgi gören Ağlayankaya ise Şile’nin bir mahallesi. Bir yanda Ağlayankaya ve
diğer yanda Kumbaba mahalleleri Şile merkez sayılır. Bunların yanında
Çayırbaşı, Balibey, Çavuş gibi mahalleler de yazlık için uygun, imarlı
arsalar var. Arsaların imar oranı yüzde 25-45 arasındadır....
Ağlayankaya’da, denize doğru eğimli olması nedeniyle tüm evlerden deniz
görülüyor. ... Kumbaba mahallesi de deniz kenarı fakat düz alana
yayılıyor. Evlerin çoğu deniz görmüyor, ama düzlük olmasının avantajı düzgün bir yerleşim sonucunu doğuruyor.

Doğalgazın bağlanmış olmasının Şile ve merkeze bağlı mahallelerde yaz-kış
oturanların sayısında artış sağlayacaktır...,Şile’nin, 10
yıl sonra İstanbul’un semti olması beklentisi var. İstanbul’da, nereden yola
çıktığınıza bağlı olmakla birlikte 30-45 dakika içinde Şile plajlarına
ulaşabilme avantajınız var. Yollar ikişer gidiş gelişli hale getirildi.
Çalışmalar devam ediyor. Taşdelen, Sarıgazi, Alemdağ gibi bölgelerde
çalışanlar da oturmak için artık Şile’yi tercih etmeye başladı...

rasputin46-2
31-03-2009, 19:09
Kaş İlçesine bağlı GÖMBE Beldesi Belediye Başkan adaylarinin bir tanesinin
bastirdigi ilandan alinmis olup, noktasina virgülüne dokunulmamistir.
SEÇİM BİLDİRGESİ
xxx GÖMBE BELDESİ - BELEDİYE BAŞKAN ADAYI


Kaş ilçesi Çukurbağ köyü doğumlu olup orta tahsilimi Kaş orta okulunda,
Lise tahsilimi ise farklı toplumların kültürünü merak ederek incelemek
hemde değişik oğretmenlerden farklı ders verme biçimlerinden
faydalanarak
kültürümü arttırmak amacı ile 4 ayrı lise den sırası ile Elmalı Lisesi,
Fethiye Lisesi,
Manavgat lisesi, en son Korkuteli lisesini okuyarak tamamladım
Daha sonra Eskişehir F,K,B yani Fizik, kimya, Biyoloji Yüksek okulunu
okurken
bayan bir öğretim üyesinin bana aşık olması ve bu aşıklığın kavgaya
dönüşmesi
sonucu okulu terk etmeme zorlanarak okulu bitiremeden ayrıldım. Ancak
geri kalan
kısımlarının kitaplarını okuyup inceleyerek bu okulu bitirmiş gibi
kendimi hazırladım.
Hayatımın bundan sonraki bölümü ise İzmir'de Otel İşletmeciliği,
İstanbulda Marmara
melamin tapak faprikasında yine İstanbulda Lüks Fitil Fabrikasında
Teknik elaman
ve yönetici olarak çalıştım.
O dönemlerde İstanbulda Yenikapıda Erol Taş'ın kıraathanesinde Erol Taş
ile tanışarak
bir gün bana Sende Çekiçi Bir erkek görünümü ve hareketlerin
davranışlarında artist bir
karaktere sahip olduğunu söyleyerek sana yadımcı olacağım diyerek
yönetmenle
tanıştırması sonucunda küçükken hayal edip durduğum artist olma amacına
ulaşarak bazı filimlerde rol alarak oynadım.
Ancak üstün başarımı çekemeyen bazı kişilerçe tehdit edilerek, yalnız
biri olmam
çevrenin olmayışı nedenleri ile istanbulu terk etmek zorunda kalarak
Memleketim olan
Antalya Kaş ilçesine dönmek zorunda kaldım.
Bundan sonraki Yaşamım ise: Kaş Adliyesinde 11 sene memurluk yaptıkdan
sonra,
her alanda genel kültürümün Enternasyonel'in üzerinde olması, İlimsel
araştırmalarımla
kabuğuna sığmayaçak duruma gelerek yapmış olduğum memurluğu küçük
görmeye başladım.

Bu zamana kadar okuduğum 1000'i aşkın kitap ile birlikte Dünya üzerinde
Yaşamış ve Hala
yaşayan devlet ve Uygarlıkların, yönetim ve yaşayış biçimlerini
araştırarak Hangi uygarlık ve
devletlerin neden daha uzun ve istikrarlı yaşadıkları ve Hangi
uygarlıkların daha kısa istikrarsız

yaşadıklarını sepep ve sonuçları ile birlikte araştırarak ve bunlardan
örnekler çıkararak bir
YÖNETİM biçimi ortaya çıkardım.
Bu araştırmalarıma Toplu Yaşayan Arılar, Karıncaların bir arada kavgasız
nizasız bir BEY'in
yani Başkanın yönetme şekli ile insanlardan daha güzel ve demokratik
biçimde yaşayışlarını
inçeleyerek geliştirdim.
Bu nedenle Türkiyemizin yönetme biçimlerinen katkıda olacağımı kendimde
hissederek 1995
genel seçimlerinde milletvekili adaylığımı koydum ancak maddiyetsizlik
nedeniyle kaybettim.
Bu arada Avrupa'ya nazaran Türkiyede paran varsa varsın Paran olmassa Ne
kadar akılı olursan
ol ne kadar bilgili olursan ol Sen de yoksun paralasını anladım.
Bundan Sonra Yine Kendi imkanlarımla Güzel Türkiyemizin Her bir Yanını
Evliya Çelebi misali
adım adım gezerek Yörelerdeki Toplumların Yaşayış ve Kültürlerini,
Ayrıca anadoludaki yaşamış
olan uygarlıkların bu güne dek bıraktıkları kültürü ve yapıtlarını
inçeleyerek notlar alıp
dökümanlar yaptım.
Bu gezi sonuçunda Kendi Kalemimden DERLEDİKLERİM adı altında roman
yazmaya başladım
hala bu romanı bitirmeye alışıyorum. Bu romanı öyle bir özenle
hazırlıyorumki okuyucuların kitabı
okudukça bir daha okuyası geleçek şekilde,sürüklenip gideçek şekilde
farklı bir yazış biçimde

hazırlıyorum.
Bu arada senoya yazma çalışmalarımada başladım. Anadoluda gezdiğim
Yerlerdeki bütün
belediye çalışmalarını Hoşuma giden Şehirlerin planlarını, Buna ilaveten
Güzel görünümlü Avrupa
kentlerinin pilan ve yerleşim biçimlerinide inçeleyerek kendimde tam
belediye başkanı görevini
yapabileçek bir şeylerin oluştuğunu hissederek, yeni kurulacak GÖMBE
Beldesinin eşi ve benzerine
az rastlanan dünyanın dikkatlerini üzerine çeken, her gün her zaman
basın ve Televizyonda
bahsedilen şirin ve görkemli bir şehrin temel taşlarını kısa bir zamanda
meydana getireçek vasflar
sahip olduğuma güvenerek bu beldenin Yani GÖMBE'nin belediye
başkanlığına soyundum.
Gömbe halkına şimdiden müjdeler olsun.
Bu fırsatı kaçırmayacak olan gömbe halkıdır.
Sayın Sevgili GÖMBE halkına sesleniyorum bu bir fırsattır.
Bu vasıflara sahip, bu denli akıllı ve kültürlü bir Belediye başkan
adayını Tirilyonlarca para verseniz, veya çok önçeden sipariş etseniz
yine bulamazsınız.
İyi düşünülmesi lazım olan bir konu.
Kaş belediye Başkanlığını GÖMBE'ye değiştim.
Yani Kaş'ı GÖMBE'ye feda ettim.
anlarsanız bu işe giriştim Takdir, ve Düşünme,Karar verme sevgili
GÖMBELİLERİNDİR.


Ali xxxxxxxx
GÖMBE BELDESI BELEDIYE BASKAN ADAYI

emlaksan
31-03-2009, 23:30
Çok ilginç.
:)

emlaksan
31-03-2009, 23:36
Sayın Rasputin 46-2;
İstanbul Nazım İmar Planları sizde mevcut mu? İstanbulda imar hangi yönlere doğru istikamet alacak sizce ve yoğunluğu yüksek olacak bölgelere bir kaç örnek rica edebilir miyim? Teşekkürler.
Selamlar,
Serhan

rasputin46-2
31-03-2009, 23:44
Sayın Rasputin 46-2;
İstanbul Nazım İmar Planları sizde mevcut mu? İstanbulda imar hangi yönlere doğru istikamet alacak sizce ve yoğunluğu yüksek olacak bölgelere bir kaç örnek rica edebilir miyim? Teşekkürler.
Selamlar,
Serhanserhan bey...emlakçı dostlara sorup araştırıyım....selamlar...sevgiler....

emlaksan
31-03-2009, 23:51
Sayın Rasputin 46-2;
Sizi yormayacaksa, angarya olmayacaksa rica ederim.
İlginize ayrıca teşekkür ediyorum. Sağlık ve bol kazançlar dilerim.
Selamlar.

.

rasputin46-2
01-04-2009, 00:10
estafurullah...benim içinde çok yararlı olucak....bende size sağlık ve bol kazançlar dilerim...selamlar...

rasputin46-2
02-04-2009, 19:08
istanbulda 100.000 ölçekli yeni nazım imar planı hazırlanmış....başkanın onayına sunulmuştur....onaylanmadığı içinde bilgi verilemiyor....herhalde bir ay içinde onaylanır...daha sonra 25.000 ölçekli imar planları hazırlanır....bunları yakından takip etmek imar değişikliği olucak....ve üçüncü köprünün yol güzergahının geçeçeği yerlerin netleşmesi....rantabilite açısından çok önemli....not olarak akp bakırköyde kazanamamasına rağmen ben bu ilçede istanbul depremi nedeniyle imar değişikliği bekliyorum...(kazansaydı bu ilçede imar değişikliği yapacağını vadeden iktidar partisi ve büyükşehir belediyesi..kaybetsede deprem gibi acil bir durum nedeniyle sözünü yerine getirir...)

rasputin46-2
03-04-2009, 14:28
ÇATALCA’YA İMAR MÜJDESİ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Kadir Topbaş , Çatalca’ya sevindirici bir haber ile geldi. SayınTopbaş , Çatalca’nın en büyük sorunu olan imarsızlık için ekibine talimat vererek , hiç olmazsa yerleşim alanlarının imarının açılması gerektiğini belirtti. Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezinde yapılan toplantıda önce söz alan Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp , İlçeye yapılan yatırımları anlattıktan sonra , Çatalca’nın en büyük sıkıntısının imarsızlık olduğunu vurgulayarak , “Yeni yapılan planlar için vatandaşımız endişe duyuyor.Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza arz ettim , her konuda olduğu gibi bu konuda da bizi dinlediniz.Yeni yapılan 1/ 5000’lik planlara itirazlar var.Bu itirazlar sonrası planların geçmesi ve imarların açılması uzun bir zaman alacak.Bu sebeple yeni planlar yapılıncaya kadar mevcut 1/ 5000 ve 1/ 1000 ‘lik planların uygulaması için gerekenin yapılmasını kendilerinden istiyoruz.” Diyerek sözü Sn.Topbaş’ a verdi. Dr. Topbaş’ın konuşmasını merakla dinleyen Çatalcalılar , İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun’a mevcut planların kullanılması ve gereğinin yapılması talimatını duyunca büyük sevinç yaşadılar. Yeni planlar yapılana kadar , Çatalca eski 1/5000 nazım imar planları ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planları uygulanarak Çatalca İlçemiz imara açılacak

rasputin46-2
04-04-2009, 14:16
ermanistanla olan sınırlarımızın açılması ,ticaretimizin artması bu kriz döneminde ekonomimize olumlu etki sağlıyacaktır....desteklenmesi gereken bir karardır....

rasputin46-2
04-04-2009, 14:33
Sayın Toroman imalattanda ,ticarettende ,turizmdende kazanç olur....yeterki doğru kararlar verin....doğru pazarlar bulun...neyi nasıl yapacağınızı bilin.gelişmiş ülkelerde sorun bankacılık sektöründen çıktı....türev piyasasından çıktı....Türkiyede bankacılık sisteminde sorun yok....2001 yılında temelleri atılıp sağlamlaştırıldı...imalatımızda ,ticaretimizde ,turizmimizde yeni pazarlar arayacağız....(rusya olmazsa ,ukrayna olmazsa ,balkanlar olmazsa.....ermenistan olur....iran olur....suriye olur....gürcistan olur....cezayir olur....tunus olur....libya olur....arabistan devletleri olur....not: kendim için konuştum )....yeterki neyi,kime satacağımızı bilelim....sakin ,panik yapmadan ,özgüvenle hareket edelim....şuna inanıyorum 3 ay içinde, 6 ay içinde,12 ay içerisinde türkiye genelinde toplu olarak emlak fiyatları %50 düşmez....2010 senesinde piyasalarda toparlanma olacaktır.... selam ve sevgilerüç ay önce yazmıştık...şimdi alarko holding yöneticileride aynı hedeflere ,yukarıda saydığımız ülkelerin pazarlarına yönelmiş durumda....yöneticilerimizde ermenistanla kapalı olan sınırı açmak için çalışmakta...aklın yolu birdir...

TEKMEGÖL
04-04-2009, 16:14
çatalca'ya dikkat.

İmarlar seçim arifesinde açıklanmadı... sebep...?
üçüncü köprü seçim arifesinde açıklanmadı.... sebep...?
Çevre yolu nereden geçecek, seçim arifesinde açıklanmadı...sebep...?

Istanbul'da seçimi AKP kazandı,
Seçim öncesi açıklansa idi ve seçimi CHP kazansa idi KESIN IPTAL edilirdi.

şimdi açıklanacak her planı uygulamak için koca beş yıl var.
üçüncü köprü, çevre yolları, üçüncü havaalanı açıklanacak ve bu iktidar zamanında tamamlanacak.

çatalca'ya dikkat. Arazi alacaklar bilhassa İzzettin, Kestanelik, Örcünlü'ye dikkat

Yukarıda saydıklarım gerçekleşip, güzergah ve yerler kesinleşince;
Buralara yapılacak bir yatırım, tüm hayatınızı değiştirip, sizi gelecekte hayal edemeyeceğiniz kadar zengin edebilir.

Ancak; alım yaparken ISKI'ye sorun YAKIN KORUMA arazilere, asla bina yapamayacağınızı bilin ve ISKI ye sormadan alım yapmayın.

Benden söylemesi. İleride çok kazanırsanız bana dua etmeyi unutmayın.

Bol kazançlar.

ZzeusS
06-04-2009, 08:39
çatalca'ya dikkat.

İmarlar seçim arifesinde açıklanmadı... sebep...?
üçüncü köprü seçim arifesinde açıklanmadı.... sebep...?
Çevre yolu nereden geçecek, seçim arifesinde açıklanmadı...sebep...?

Istanbul'da seçimi AKP kazandı,
Seçim öncesi açıklansa idi ve seçimi CHP kazansa idi KESIN IPTAL edilirdi.

şimdi açıklanacak her planı uygulamak için koca beş yıl var.
üçüncü köprü, çevre yolları, üçüncü havaalanı açıklanacak ve bu iktidar zamanında tamamlanacak.

çatalca'ya dikkat. Arazi alacaklar bilhassa İzzettin, Kestanelik, Örcünlü'ye dikkat

Yukarıda saydıklarım gerçekleşip, güzergah ve yerler kesinleşince;
Buralara yapılacak bir yatırım, tüm hayatınızı değiştirip, sizi gelecekte hayal edemeyeceğiniz kadar zengin edebilir.

Ancak; alım yaparken ISKI'ye sorun YAKIN KORUMA arazilere, asla bina yapamayacağınızı bilin ve ISKI ye sormadan alım yapmayın.

Benden söylemesi. İleride çok kazanırsanız bana dua etmeyi unutmayın.

Bol kazançlar.


Bende arsa bakıyorum ama Silivri Çatalca'dan daha çok ön plana çıkıyor.

TEKMEGÖL
06-04-2009, 09:50
PARANIZ VAR. ARAZİ Mİ ALMALI, KONUT MU ?

DİYELİMKİ KONUT ALDINIZ: Değerlendi, değerlendi, fiyatı 10 sene sonra 100 kat arttı.
siz kendinizi amma da kazandım diye teselli edebilirsiniz. Ama unuttuğunuz birşey var, aynı anda bütün konutların fiyatı arttı. Konutunuzu satsanız ancak yine bir konut satın alabilirsiniz. Yani 10 yıl önce bir konutunuz vardı, 10 yıl sonra yine bir konutunuz var.

DİYELİMKİ ARAZİ ALDINIZ: Konuta ödeyeceğiniz parayla 10 dönüm yer aldınız. Henüz imar durumu yok. Ama imar beklentisi var. Beklediniz. iki üç yıl sonra imar durumu çıktı.
Konutta 10 yıl demiştik, buradada toplam 10 yıl beklediniz diyelim.

Müteahhit geldi %30 ile aldı. 10 dönüme 20 villa yaptı. size %30 verdi 6 adet villanız oldu.

HALBUKI KONUT ALSAYDINIZ HALEN BIR KONUTUNUZ OLACAKTI....?

HANGISI IYI SIZ KARAR VERIN.

Bol Kazançlar.

kentuf
06-04-2009, 10:32
Selamlar sektörün içinde ucundan bulunmakla birlikte gördüğüm bir kaç hususu paylaşmak isterim .Köprü projesi ile hareketlenmesi beklenen çatalca bölgesinde harekete sebeb olacak yol güzergahı hakkında çeşitli spekülasyonlar olsada en mantıklı senaryo şuan mevcut olan arnavutköyden ,haraççı ,yassı ören ,ordan arkadan saray ve çorluya uzanan yolun büyültülerek tekirdağ ve çevresine uzanmasıdır.Şuan bahçeşehir,kumburgaz ve silivriye mantıken üçüncü köprü yol güzergahlarının dolaylı yönden birebir etkisi olamaz.Ozaman ne yapmak lazim diye düşününce göktürk köyü arkasında bulunan ağaçlıdan alıp ,karaburun ,kıyıköy ,çorlu,çatalcayı içine alan bir alan çizip burdaki zemin durumlarınıda göz önünebulundurarak bir araştırma yapmak lazim .Benim yaptığım araştırmalarda sazlıdere barajına yakın bölgelerde barajın akibetinin ne olacağı bilinmediğinden dolayı şuan için uzak durulmalı .Ayrıca burda 100.000 dönümü elinde bulunduran fazilet partisi yanlısı bir grubun yıllar önce aldığı yeri ülker grubuna sattığı ülker grubuda bu mülkü satışa çıkardığı bilinmekte (karaali çifliği ) .Burdan sağa dönüp terkos ,durusu ve karaburana uzanan yol güzerhında tayakadın ve balaban hem konum hemde zemin olarak öne çıkmakta .Özellikle karaburun ve yeniköy arası ilerdeki hareketlenmede çatalcanın bebek sahili olma konusunda birinci aday yerler.

Burdan ilerleyince çatalca içlerine girdikçe kestanelik ,çanakça,kızılcaali bence çatalca merkeze yakın yerlere göre daha çok prim vadediyor ayrıca şuan daha uygun fiyata yerler bulmak mümkün .Yani avrupa otoyolu mevcut yol üçüncü köprüden akışın zaten yoğun olan bu bölgeye aktarmaları yanlış aktarılma olmasa bile ahmediyeden ayrılan yeni bir yol tahminim sazlıdere tarafından geçecek yola bağlanması muhtemeldir.

kentuf
06-04-2009, 10:45
Çatalcada zemin durumu itibari ile yüksek emsal imar durumu olması düşük ihtimal sanırım burda çıkacak imar durumu %90 oranında villa imarı olacak buda %20 inşaat alanı H=6.5 olacaktirki zaten zeminde ancak buna müsaittir.Yüksek emsal çıkması aldığınız yerin zemi özelliklerine bağlıdır bu bölgede tayakadın ,balaban ve çok daha ileri gidince saray dışında zemin yüksek emsal inşaat yapmaya uygun değildir.Yatırım yapılırken bunlara dikkat edilmesi zemini iyi olan bölgede ufak parsellerle çok yer almanın zeminin villaya uygun olması beklenen yerlerde büyük parseller alınması ilerde daha iyi bir kazanç kapısı olabilir.

TEKMEGÖL
06-04-2009, 11:20
Daha önce yazmış olduğum Çatalca- izzettinde h=6,5 ve yerleşim alanı içerisinde %50 imar veriliyor. Bunun anlamı, 500 metrekare yere en fazla, 250 metrekare oturumlu villa yapabilirsiniz ve yüksekliği 6,5 metreye geçemez demektir. Zaten burada mevcut CEYLAN villaları, Kale villaları, Yeni yapılan 60 adet Belediye yetkilileri ve Milletvekillerinin olduğu söylenen villalar, emsaldir. Yani ZENGINE hitap edecek konutlar yapılacaktır. TICARETTE ne yaparsan yap, fiyatını sorarken koyun pazarlığı yapmayan ZENGINE satacaksın.

örcülüde MESLISA villaları ve başka villalar yapılmaya devam edilmektedir.

Kestanelikte yine villalar mvcuttur.

Zaten üç yerleşim alanı biri birine bitişik ve aynı yol güzergahında olup, çatalcaya çok yakındır. Ancak izzettin çatalcanın mahallesi olmuştur ve daha hızlı gelişecektir.

bol kazançlar.

serdar72
07-04-2009, 11:43
Ne alırsanız alın fakat aşağıdaki yazdıklarımı okumadan almayın.

birde bu aralar ekonomi hakikaten sıkıntılı ne zaman düzeleceği belli değil.

bence hiç acele etmeyin ve kendinizi ağırdan satın.

alıcı görünün ama isteksiz alıcı olun. satıcılar sizin ayağınıza gelsin. düşünüyorum araştırıyorum deyin. acele etmeyin ve mutlaka araştırın. sorabildiğiniz kadar yere ve doğrudan mal sahibine köylüye gidin.

aracıların size gösterdikleri ile diğerleri arasında mutlaka kıyaslama yapın.

unutmayın bu zamanda KRAL NAKİTDİR...


http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=25876


ne olursa olsun hakkınızda hayırlısı olsun..........


Selamlar.

rasputin46-2
07-04-2009, 13:39
..kadir topbaşın teketek programında kepenek le ilgili iddialara doyurucu cevap vermemesi dikkat çekicidir...kepenekle(asfalt uzmanıymış) anlaştıktan sonra istanbulda yollarda... asfaltta çukurun olmadığını söyledi...benle birgün dolaşırsa en az 100 çukur gösterebilirim...akp nin oy kaybının en büyük sebebi yolsuzluk iddialarına net cevaplar vermemesidir..

KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü (23.03.2009) iddiaları ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna duyurulması gereği doğmuştur.

Kampanyası süresince İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve iştiraklerince yapılmış bütün işlere çamur atma ve gölge düşürme gayreti içinde olan Sayın Kılıçdaroğlu, bugün de mesnetsiz ve asılsız iddialarını sürdürmüştür. Bugüne kadar ortaya attığı tüm iddia ve isnatlarına İstanbul Büyükşehir Belediyesince yanıtlar verilmiş olmasına rağmen Sayın Kılıçdaroğlu, verilen yanıtları görmezlikten gelmiş ve mesnetsiz iddialarını tekrar etmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu ortaya attığı iddialarla ilgili olarak maalesef kendini ispat yükümlülüğü içinde görmemektedir.

1. İSFATL’la Euro Asfalt firması arasında imzalan sözleşme “danışmanlık ve eğitim” konularını içermektedir. Söz konusu anlaşma kapsamında Doğu Avrupa’ dan çalışma için insan getirilmesi söz konusu değildir. Çalışan personel konusunda ülke kısıtlaması bulunmamaktadır. Nitelikleri uygun olan her ülke vatandaşı bu proje kapsamında çalışmıştır.

2. Danışmanlık ve eğitim sözleşmesi yapılan firmanın çalıştırdığı personel ile ilgili çalışma ve sosyal güvenlik mevzuatından doğan yükümlülüklerinden, ilgili firma sorumludur. Söz konusu iş “danışmanlık ve eğitim” konulu bir “hizmet alımı” olduğundan ilgili firma ile İSFALT arasında bir alt taşeron ilişkisi doğmamıştır. Dolayısıyla İSFALT’ın ilgili firma çalışanlarının sosyal güvenlikleri ile ilgili bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki sorularının muhatabı İSFALT değildir.

3. Danışman firmanın uhdesinde asfalt ve yol konusunda uzman kişilerle İstanbulluların yararına yürütülen ve çoğu ilk ve yeni nitelik taşıyan çalışmalarla, maliyetlerden geçen yıl 44 Milyon 279 Bin lira tasarruf edilmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Sayıştay denetimi ile ilgili olarak ‘İSKİ’nin 2007 yılı hesaplarında 1 Milyar TL’yi aşkın kamu zararı saptandığı’ iddiası da doğru değildir. Sayıştay denetimi ile ilgili dün bir gazete yer aldığı gibi bu iddia da yanlış ve kamuoyunu yanıltma amacını taşımaktadır. İSKİ’nin 2007 hesapları ile rutin Sayıştay denetimi tamamlanmamış olup, bu konuda kesinleşen bir karar bulunmamaktadır. Ayrıca sorgu konusu olan rakam 1 milyar TL değil, 50 milyon TL’dir. Bu iddianın da yanlış bilgilenmeden kaynaklandığı açıktır. Bu vesile ile hatırlatmak isteriz ki; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘saydamlık’ ve ‘hesap verme’yi, sadece ‘hukuksal’ değil aynı zamanda ‘etik’ bir gereklilik olarak görmektedir. Bu nedenle ülkemizin en saydam kurumlarından biridir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sadece Sayıştay denetimi ile yetinmeyen ve ‘kamu kuruluşları arasında’ uluslar arası bir denetim firmasına da denetim yaptıran ilk kamu kurumudur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN DANIŞMANLIĞI


istanbul büyükşehir belediyesi...piyasa şartlarında asfalt uzmanıyla ( ihale veya ön teklif )anlaşabilir....anlaştıkları fiyat piyasadaki rakip firmaların vereceği tekliften yüksek olmamalıdır...kadir topbaş teketek programında herkesin gözünün içine baka baka artık istanbulda asfaltlarda tümsek ,çukur yok dememelidir....binlerce çukur ve tümsek gösterebilirim....

rasputin46-2
09-04-2009, 13:18
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Eyüp Akşemsettin mahallesi Erciyes sokakta bulunan 43 metrekarelik dükkanı kiralamak üzere ihale açtı. Söz konusu taşınmazın aylık muhammen bedeli 200 TL olarak belirtildi. İhale 14 Nisan 2009 tarihinde saat 12:00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda gerçekleşecek.

rasputin46-2
09-04-2009, 13:26
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Beşiktaş'ta bulunan 10 metrekarelik arsayı satmak üzere ihale açtı. Söz konusu taşınmazın muhammen bedeli 60 bin TL olarak belirtildi. İhale 14 Nisan 2009 tarihinde saat 12:00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda gerçekleşecek.

rasputin46-2
09-04-2009, 13:28
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Beyoğlu'nda bulunan 66 metrekarelik arsayı satmak üzere ihale açtı. Söz konusu taşınmazın muhammen bedeli 73 bin 502 TL olarak belirtildi. İhale 14 Nisan 2009 tarihinde saat 12:00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılacak

rasputin46-2
09-04-2009, 13:29
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kağıthane Merkez mahallesi Çetin sokakta bulunan 316 metrekarelik arsayı satmak üzere ihale açtı. Söz konusu taşınmazın muhammen bedeli 284 bin 400 TL olarak belirtildi. İhale 14 Nisan 2009 tarihinde saat 12:00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılacak.

rasputin46-2
09-04-2009, 13:32
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'un Üsküdar ilçesi Ahçıbaşı mahallesi Balcılar yokuşunda bulunan 16 metrekare büyüklüğündeki arsayı satmak üzere bir ihale düzenledi. Söz konusu taşınmazın muhammen bedeli 24 bin 885 TL olarak belirtildi. İhale 14 Nisan 2009 tarihinde saat 12:00'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda gerçekleşecek.

rasputin46-2
09-04-2009, 13:34
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesi Küçükköy mahallesinde 1121. sokakta bulunan 240 metrekare büyüklüğündeki arsayı satmak üzere bir ihale düzenledi. Söz konusu taşınmazın muhammen bedeli 264 bin TL olarak belirtildi. İhale 14 Nisan 2009 saat 12:00'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda gerçekleşecek.

rasputin46-2
09-04-2009, 15:31
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılında başlattığı “ Lale Evine Dönüyor” projesi kapsamında şehrin park ve bahçe ve yol kenarları yine muhteşem güzelliklere büründü. şehrin tarım alanlarındaki birçok üretici ailenin de geçim kaynağı oldu. Her yıl şehri rengârenk donatan lalelerin yerli üretime dönüştürülmesi için İstanbul’da hummalı bir tarım çalışması sürüyor.

Silivri’de 23 aile ve yüzlerce işçi para kazanmaya başladıAğaç A.Ş Genel Müdürü Eyüp Karahan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek, basın mensuplarıyla birlikte lale üreticiliği yapılan Silivri’nin Seymenler Köyü’ne bir gezi düzenledi. Gazetecilerle lale soğanının güçlenip büyümesini sağlamak için çiçeklerin açtığı nisan ayında başlarının koparılması işleminin yapıldığı tarlaları gezen Eyüp Karahan, İstanbul’da Seymenler ve Büyükkılıç Köylerinde 23 aile tarafından toplam 3,5 milyon adet lale soğanı dikiminin yapıldığını söyledi. Yüzlerce işçinin de çalıştığı tarlalardan üreticilerin ve işçilerin ciddi ölçüde gelir elde ettiklerine dikkat çeken Karahan, hedeflerinin İstanbul’un güzelliğini bu köylerde yetişen lalelerle sağlamak olduğunu kaydetti.

Lale çiçeğinin tekrar anavatanı olan İstanbul’a döndüğünü dile getiren Karahan, lale soğanının dikimini teşvik ederek topraktan geçimini sağlayan insanlara yeni iş alanları açılmasını sağladıklarını belirtti. Köylülere yetiştirdikleri her lale soğanı başına 6,5 kuruş ödeyeceklerini kaydeden Karahan, 100 bin lale soğanı yetiştirmek için bin 565 TL gider yapan köylülerin, bunun karşılığında 6 bin 500 TL kazanacaklarını vurguladı. Karahan, 2014 yılı sonunda İstanbul’da kullanılan lalelerin tamamının köylüler tarafından üretilmesini amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

16 milyon lale İstanbul’u güzelliğiyle kuşatıyor…

Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 65 ayrı türde 13 milyon lale soğanı dikimi yaptıklarını belirten Park ve Bahçeler Müdürü İhsan Şimşek de ilçe belediyelerin dikimiyle bu rakamın 16 milyonu bulduğunu söyledi. Dikilen lalelerin 10 milyonunun Konya Çumra ve İstanbul’daki üreticilerden sağlandığını anlatan Şimşek, “Yurtdışında üretilen bazı özel tür lalelerden de 3 milyon adet getirerek diktik. Mesela Alaaddin diye bir tür var. İstanbul’un lalesi ama Hollandalı bunu üretmiş lisansını almış. Şimdi bize satıyorlar. Ama o lalenin İstanbul’da olması lazım. Üç yıl sonra lisansını alıp onu üreteceğiz. İstanbul’a bu yıl dikilen 16 milyon lalenin toplam bedeli 2 milyon TL civarında” şeklinde konuştu.Köylüler çok memnun…

Öte yandan, lale soğanı yetiştiren köylüler de hiçbir üretimin kendilerine bu kadar çok para kazandırmadığını vurguladılar. Lale soğanı üreticiliği yapan Necmettin Eren “Geçen yılki üründen çok güzel para kazandık. Bu yıl daha da arttı. Biz çiftçilik yapmaktayız. Bir dönümde yapılan lale soğanı ekiminden 2 bin 600 TL kazanıyoruz. Buğday ve ayçiçeğinde böyle güzel para yok. Lale soğanı ekimi için civar köylerden de talep çok büyük. Üretici sayısının kısa sürede artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

rasputin46-2
10-04-2009, 12:55
imf anlaşmasıyla ilgili ilk resmi toplantı bu ayın 25-26 olacak....mayıs ayının başında anlaşma neticelenmiş olur....gelecek para 45 milyar usd...

rasputin46-2
10-04-2009, 13:42
lale yetiştiricileri ...dönümünde net 2600 tl para kazanıyorlarsa 30-40 dönümlük bir yer senede hatırı sayılır para bırakır...belediyeden şartları araştırmak lazım...

rasputin46-2
10-04-2009, 16:37
imf den gelecek 45 milyar usd ...döviz fiyatlarını ....reel piyasayı....emlak fiyatlarını nasıl etkileyecek...hep birlikte yaşayıp göreceğiz....daha önce türkiyede yaşanan çiller dönemi ve ecevit dönemindeki krizlerden 20-25 milyar usd çıkmıştık....imf anlaşmasının bu kadar geciktirimesinin sebebi G-20 zirvesiyle imf parasal olarak daha güçlü hale getirildikten sonra...daha fazla kredi alabilmek içindi....

rasputin46-2
11-04-2009, 13:46
amanın dikkat eller ve cepler yanmasın.... dollars bolluğu geliyor....G-20 toplantısı özeti şudur. Gelişmiş ülkeler trilyonlarca ilave sanal dolar yaratacaklar. Bu sanal dolarları IMF ve Dünya Bankası’na fon olarak verecekler. Bu kuruluşlar gelişmekte olan ülkelere ihsanda bulunuyormuş görüntüsünde bu sanal fonları borç olarak verecekler. Ama borçlar sanal değil gerçek borç olacak. Böylece Türkiye gibi ülkelerde dolar kuru ciddi bir şekilde düşecek, batıdan ithalat tekrar cazip hale gelecek.

Batılı ülke çıkarlarının yanı sıra, onlara ilave olarak ülkemizde sıcak para, portföy yatırımı yapmış yabancı fonların çıkarları da bu süreci gerektiriyor. Bu fonların gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerdeki sıcak para yatırımları, yerel para cinsinden (Türkiye’de lira cinsinden) olduğundan döviz kuru düştükçe bunların kazançları artıyor (varsa zararları azalıyor). Ancak gelişmekte olan ülkelerdeki döviz darlığı nedeniyle bu fonlar yerel paradan, örneğin Türkiye’deki lira portföylerinden dolara dönüşe geçince döviz kuru yükseliyor.

Örneğin Türkiye’de dolar kuru 1,8 olduğunda, sıcak para lira portföyünün Türkiye’de varlığı 60 milyar dolar ederken, merkezlerine götürebilecekken, dolar kuru 1,2 olduğunda 90 milyar dolara yükselmektedir. Yani sadece Türkiye’den aynı miktar lira ile 30 milyar dolar daha çok alacaklı hale gelmektedir.

rasputin46-2
11-04-2009, 13:54
hadi size çok bilinmiyenli bir soru.....dolar bolluğu....doların tekrar tl karşısında değer kaybetmesi....gayrimenkul piyasasına ve fiyatlarına yansıması nasıl olur....her türlü görüş serbesttir....

oyucel
12-04-2009, 17:10
dolar bolluğu bir süreliğine tl'yi değerli kılabilir. ancak yolun sonunda sn. babo'nun da dediği gibi tl değer kaybedecektir. gayrimenkul sektöründe ise daha önceki dolar bolluğundan kaynaklanan balon fiyatlar yeniden oluşmaya başlayacaktır, ancak bir süre sonra dolar fitillenince yeniden gayrimenkul fiyatlarının düşeceğini düşünmekteyim. yani bu ara kısımda al-sat yapan kazanacak gibi geliyor bana.

not: al-sat yatırım tavsiyesi değildir. tamamen kendi fikirlerimdir.

ali desidero
13-04-2009, 10:48
hadi size çok bilinmiyenli bir soru.....dolar bolluğu....doların tekrar tl karşısında değer kaybetmesi....gayrimenkul piyasasına ve fiyatlarına yansıması nasıl olur....her türlü görüş serbesttir....

Eskiden dunyada tam gaz tuketim ve talep cilginligi varken, dolarin ucuz olmasi tr icin bir firsat bile sagliyordu. Yabanci yatirimci tr ye gelirken ucuz kurdan dolar bozduruyor, ve bir anlamda kontrol altina aliniyordu. Dunyadaki talebe yetismek icin, cinden yari mamul mal alinarak, ticerette gerekli esneklik ve maliyet avantajlari saglaniyordu.

Su anda dolarin dusuk olmasi ise, bu avantajlarin tamamen tersine islemesine yol acacaktir. Yabnci kendi evindeki firsatlari karsilamak / borclarini odemek icin, daha iyi fiyatlara varlik satisi yapacak, dunyadaki talep yetersizligi yuzunden eskisi gibi ihracat yapilamadigi icin, ucuz doviz sadece tr deki yerli ureticinin kavrulmasina sebep olacaktir.

Peki doviz niye ucuz. Herkes parasini degersizlestirmeye ugrasiyorda ondan. Burda kilit ulke abd dir. Karsiliksiz oparayi gostere gostere cikaran en utanmaz arlanmaz, para ekonomisi olan abd, dolari ucuzlatmaya calsisiyor ayni zamnada. Cunku tum dunyaya ucuz kurlarla yatirim olarak gonderilmis ve bircok yerde tasa topraga donusmus, korkunc miktarda para var. Asset satisi yapilarak borclarin odenmesi, veya assetlerin degerinin artirilarak bilancolarin makyajlanmasi, gonderilen paralrin tekrar karli bir sekilde cekilmesi gerekiyor.

Avrupa ve cin, net ihracatcilar olarak, paralarinin guclenmesine izin veremzler, buyuk issizlik ve kaos getirir. Yuan zaten dolara endexli, dusen dolarla beraber, oda degerini kaybediyor.

Goruldugu gibi herkes parasinin degerini dusuk tumaya calisyor, bizimki ise kuvvetlenme cabasinda. Eger imf den ihtiyac ustu bir kredi alinirsa, bu reel ekonomi icin buyuk felaket getirecek, ulkeye durgunluga itecek, sadece birkac banka ve yabanci yatirimci haric, kimsenin isine yaramayacaktir.


Bence hukumetin politikalari genelde dogru yonde aliniyor. Ruzgarin yonunu basariyla tespit edebiliyorlar. Bu yuzden imf den 25 ustu kredi alackaklarini sanmiyorum. Bu zaten gereken etkiyi yapacak ve ekonomi uzerindeki hakimiyeti ortaya koyacaktir. ucuza dolar isteyen cikmaya hazirlanan yabanci icerde kalacak, ihracatci hirpalanmayacaktir. Sonucta dolar bence bu seviyelerde sabitlenecek ve uzun sure, parite degisimleri haric, fazla degismeyecektir.

rasputin46-2
14-04-2009, 14:45
2-B yasası nedir ?...istanbulda hangi bölgeleri kapsayabilir ?Henüz orman kadastrosuna başlanılmamış yerlerde, Kadastro Kanunu hükümlerine göre, orman kadastro komisyonunca belirlenen yerler orman sınırı niteliği kazanacak.

Kadastrosuna başlanan çalışma alanlarında daha önce kesinleşmiş olan orman haritalarının kontrolü sonucunda tespit edilecek hesaplamalardan kaynaklanan yüzölçümü hataları, kadastro ekibince düzeltilecek.

Diğer vasıf ve mülkiyet değişikliği dışında kalan aplikasyon, ölçü ve çizimden kaynaklanan yüzölçümü ve fenni hatalar ise kadastro müdürlüğünce mahalli orman kuruluşuna bildirilecek. Bildirim tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde orman kadastro komisyonu görevlendirilecek.

rasputin46-2
14-04-2009, 14:47
Kanuna göre, kamuoyunda “2-B” olarak da bilinen orman özelliğini yitirmiş alanlar, kadastro işlemleri yapılarak, Hazine adına tescil edilecek.

Orman kadastro komisyonlarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler; kullanım durumları dikkate alınarak, varsa üzerinde ihdas edilen yeni yerlerin kime ait olduğu, kimler tarafından, ne zamandan beri kullanıldığı kadastro tutanağında gösterilerek, belirtilen askı ilanı hariç, diğer ilanlar olmadan öncelikle kadastrosu yapılarak, Hazine adına tescil edilecek.

Yapılacak kadastro çalışmaları, ikinci kadastro sayılmayacak.

Kadastro sırasında, orman ve Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin sınır nokta ve hatları; orman kadastro tutanakları esas alınarak, en az bir orman yüksek mühendisi ya da orman mühendisinin katıldığı kadastro ekibince, zemine aplike edilecek.

rasputin46-2
14-04-2009, 14:48
Bu çalışmalar sırasında kadastro veya orman haritalarında düzeltmeyi gerektiren tutanak, pafta ve zemin uyumsuzluğu, kadastro ekibince teknik mevzuata uygun hale getirilecek. Bu çalışmalara, kadastro kontrol mühendisleri de katılacak. Çalışma sonucunda düzenlenecek zaptı, ekip görevlileri ile kontrol mühendisi birlikte imzalayacak. Düzeltme işlemleri, orman, tapu ve kadastro mevzuatlarına göre yapılmış, askı ilanıyla da ilan ve tebliğ edilmiş sayılacak.

rasputin46-2
14-04-2009, 14:50
Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce, daha önce tescil edilmiş olduğuna bakılmaksızın, Maliye Bakanlığının talebiyle kullanım durumları dikkate alınarak, ifraz (bölme) veya tevhit (birleştirme) de yapılabilecek.

Kadastro, ifraz ve tescil işlemleri, İmar Kanunu ile Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunundaki kısıtlamalara tabi olmayacak.

Kadastro Müdürlüğü, kadastro çalışmalarından önce Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler içerisinde, özel kanunlara göre değerlendirilmesi gereken alanlar bulunup bulunmadığını ilgili kurumlara soracak. İlgili idareler, 15 gün içerisinde kadastro müdürlüğüne bilgi verecek. Bu sürede cevap verilmezse söz konusu alanların bulunmadığı kabul edilecek. Bilgilere veya ilgili idarelerce zeminde gösterilen sınırlara göre, bu yerler içindeki alanların sınırları ölçülerek krokisinde gösterilecek, beyanlar hanesinde belirtilecek.

rasputin46-2
14-04-2009, 14:54
Orman dışına çıkarılan alanların işgalcilerince zilliyetlik gerekçesiyle tesciline yönelik dava açılarak Hazine zararına yol açılmasının da önüne geçiliyor.

Kanundan önceki tapulama veya kadastro çalışmalarında tespit dışı bırakılan tapuda kayıtlı taşınmazlar, kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerler ile çalışma alanı içinde orman olduğu gerekçesiyle tespit dışı bırakılan alanlarda, daha sonra kesinleşen orman kadastrosu sonucunda orman sınırı dışında kalan tapulu ve tapusuz taşınmazların kadastrosu yapılacak.

rasputin46-2
14-04-2009, 15:09
Burada 2-B arazilerinin hazineye devredilmesi söz konusu... Hazineye devredilmesinden bir adım sonra ise kişisel mülkiyete devredilme durumu söz konusu olacaktır Bu kanun önce hazine adına tescili öngörüyor. Hazine adına tescil edildikten bir adım sonrasının işgalcilere satılması olacaktır. Dolayısıyla hazine arazisi yapıp ardından bir yasal düzenlemeyle satılma durumu gerçekleştirilecek.


2-B arazilerine baktığınız zaman çok ciddi mülkiyet değişiklikleri var. İstanbul’da özellikle kuzeye doğru yeni alınmış kararlar var. Mesela üçüncü köprü gibi projelerle, Karadeniz maden ocakları alanında, Riva’da önerilen alanlarda çok yüksek rant değeri var.

rasputin46-2
14-04-2009, 17:20
virginia tech üniversitesinden profesör dostumun verdiği bilgiye göre virginya menşeli uluslararası emlak ve inşaat şirketi türkiyeye 2009 senesinde geliyor...

rasputin46-2
14-04-2009, 17:46
Türkiye de yaygın bir şube ve bayi ağı kuracak firma değişik bir pazarlama ve işletim sistemine sahip olucak...istanbul daki firma aracılığıyla franchising sistemiyle müracaatları değerlendirecek... ön görüşmeler olduğu için fazla detaylı bilgi veremiyorum...

rasputin46-2
15-04-2009, 14:40
istanbul büyükşehir belediyesi...100.000 lik istanbul planı halen başkan tarafından onaylanmamış...ancak önce 100.000 lik plan ondan daha sonrada 25.000 likler hazırlanır demelerine rağmen abdülbasit beyle yaptığım görüşmemde silivri ve çatalcada bazı bölgelerde imar planının hazır olduğunu söylediler....çatalcada izzettin ve kestanelikte ve silivrinin belli bölgelerinde ada ,pafta parsel noları verilirse imar değişikliğinin olup olmadığı söylenmektedir....ibb 100.000 lik plan için onur bey.0(216)6516464....309... 0(212)2459900 abdulbasit bey silivri , çatalca ve diğer ilçeler için...

rasputin46-2
15-04-2009, 14:50
öncelikli kentsel dönüşüm ve özel proje alanları....kartal alt bölge istanbul tek merkezli yapıdan çok merkezli yapıya dönüşüyor yeni merkez kartal,küçükçekmece,başakşehirin kent merkezi,zeytinburnu sümer mahallesinde pilot proje uygulanacak 1038 konut yıkılacak 1536 depreme dayanıklı konut yapılacak, ayazma tepeüstü ,kayabaşı ,cendere vadisi kağıthane ,riva kültür turizm sağlık spor köyü olucak riva istanbulun bodrumu yapılacak...,,kuşdil,haliç tersaneler bölgesi ,süleymaniye ,sur bandı....floryada akvaryum projesi ,tarlabaşı değişecek bina cepheleri yenilenecek ,talimhane yeniden tasarlanıcak ,akbıyık caddesi kentsel tasarım uygulaması yapılacak...

rasputin46-2
15-04-2009, 15:02
akp nin istanbulda kazandığı ilçelerde gelişim yatırım ve hizmet açısından göz önünde bulundurulsun...bunlar çekmeköy ,sancaktepe ,arnavutköy ,başakşehir ,beylikdüzü ,esenyurt ,bağcılar ,bahçelievler ,bayrampaşa ,beykoz ,beyoğlu ,fatih ,zeytinburnu ,esenler ,g.o.paşa ,eyüp ,güngören ,kağıthane ,küçükçekmece ,pendik ,sultanbeyli ,şile ,tuzla ,üsküdar...bunlar arasında yukarıdaki projelere denk gelen ilçelerin hızla değerleneceğini düşünüyorum...

rasputin46-2
15-04-2009, 15:14
küçükçekmeceden itibaren şehrin batı tarafına doğru yeni ilçelerde imar plan çalışmaları sürüyor ve bir kısmıda hazır durumda....5000 lik ve 25.000 lik olarak...

rasputin46-2
15-04-2009, 15:16
bakırköyde imarın büyütülmesi ile alakalı herhangi bir çalışma plan proje yok ve gündemde değil....

rasputin46-2
16-04-2009, 00:07
100.000 lik istanbul planı bize 3.köprünün bağlantı noktalarını otobanın geçtiği bölgeleri bize gösterecek bu nedenle önemli....ancak istanbul büyükşehir belediye başkanının imzalamasını bekliyor....bundan sonra açıklanacak...

rasputin46-2
16-04-2009, 13:55
franchising veren emlak şirketleri..

1973 yılında kurulan RE/MAX, bugün dünyada en çok gayrimenkul satışı gerçekleştiren kurumudur. 63 Ülkede, 6.700 0fis ve 120.000 çalışanı bulunmaktadır. Ülkemizde Tek Şirketler Grubu tarafından kurulan RE/MAX Türkiye Genel Müdürlük, Türkiye ve KKTC'yi kapsamaktadır. RE/MAX Türkiye 160'ı aşkın girişimci tarafından yaygın modern ofisleri ile profesyonel gayimenkul pazarlama ve danışmanlık hizmeti vermektedir. 1997 yılından bugüne ülkemizde faaliyette bulunan RE/MAX, ülkemizde fırsatlar sunmaktadır.

firma bilgileri


Sektörü : Hizmetler


Ürün Hizmet Kapsamı : Gayrimenkul Danışmanlığı


Merkez Ülkesi : Türkiye


Kuruluş Yılı : 1997


Firmaya Ait İşletme Adedi : 0


Bayi/Franchise Adedi : 165


Sağladığı İstihdam : 0iş fırsatı bilgileri


İş Fırsatı : Franchise


Başlangıç Bedeli : 26.000 USD


Yatırım Bütçesi : 30.000 USD


Kullanım Bedeli : %6


Ortalama Kâr Oranı : -


Kârdan Alınan Pay : -


Bayi/Franchise Hedefi : 300


Hedef Bölge : Türkiye Geneli


Yer Seçimi : Vardestekler


Personel Eğitimi : Var


Proje : Var


Pazarlama : Var

rasputin46-2
16-04-2009, 13:57
1985 yılında kurulan TURYAP, batıdaki örneklerine uygun çağdaş emlakçılık modelini ülkemizde hizmete sunmuştur. Bugün Türkiye'nin her yanında hizmet sunan yüzlerce TURYAP ofisi, merkezi konumu, modern görünümü, uzman personeli ve standart çalışma esaslarıyla yüz binlerce emlakın el değiştirmesine aracılık etmektedir.

firma bilgileri


Sektörü : Hizmetler


Ürün Hizmet Kapsamı : Gayrimenkul Danışmanlığı


Merkez Ülkesi : Türkiye


Kuruluş Yılı : 1985


Firmaya Ait İşletme Adedi : 0


Bayi/Franchise Adedi : 324


Sağladığı İstihdam : 100iş fırsatı bilgileri


İş Fırsatı : Franchise


Başlangıç Bedeli : 6.000 - 15.000 USD


Yatırım Bütçesi : -


Kullanım Bedeli : -


Ortalama Kâr Oranı : -


Kârdan Alınan Pay : -


Bayi/Franchise Hedefi : 400


Hedef Bölge : Türkiye Geneli


Yer Seçimi : Vardestekler


Personel Eğitimi : Var


Proje : Yok


Pazarlama : Var

rasputin46-2
16-04-2009, 16:00
İzak Hason Emlak DanışmanlığıÇÜNKÜ; Büyük bölgeler veriyoruz. *Ciro'dan pay almıyoruz. * İlk günlerimizde istediğiniz bölgeyi seçme şansı tanıyoruz. * İsmin gücünü ve enerjisini kullanıyorsunuz. * Her üç yılda bir standart ücret alıyoruz, sürpriz ödemelerle karşılaşmıyorsunuz. * İlk on ofis kurmaylarımız olacağı için bundan sonraki projelerimizde fikir verme şansınız olacak. * Butik Emlakçılığın tadına varacaksınız. Bayilik / Franhise Adaylarında Aranan Özellikler : İşinde kariyer yapmak isteyen, güçlü ve güvenilir iş ortakları Aranan İşyeri Özellikleri : En az 50 m2 ve ofisinin görünür olması.www.izakhason.com.tr

firma bilgileri


Sektörü : Hizmetler


Ürün Hizmet Kapsamı : Gayrimenkul Danışmanlığı


Merkez Ülkesi : Türkiye


Kuruluş Yılı : 1993


Firmaya Ait İşletme Adedi : 1


Bayi/Franchise Adedi : 1


Sağladığı İstihdam : 0iş fırsatı bilgileri


İş Fırsatı : Franchise


Başlangıç Bedeli : 20.000 USD


Yatırım Bütçesi : 30.000 USD


Kullanım Bedeli : 20.000 USD


Ortalama Kâr Oranı : -


Kârdan Alınan Pay : -


Bayi/Franchise Hedefi : 50


Hedef Bölge : İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bodrum-Muğla


Yer Seçimi : -destekler


Personel Eğitimi : Var


Proje : Var


Pazarlama : Var

rasputin46-2
16-04-2009, 16:03
Reha Medin Emlak Hizmetleri-

firma bilgileri


Sektörü : Hizmetler


Ürün Hizmet Kapsamı : Gayrimenkul Danışmanlığı


Merkez Ülkesi : Türkiye


Kuruluş Yılı : 1985


Firmaya Ait İşletme Adedi : 1


Bayi/Franchise Adedi : 70


Sağladığı İstihdam : 0iş fırsatı bilgileri


İş Fırsatı : Franchise


Başlangıç Bedeli : 5.000 YTL


Yatırım Bütçesi : 25.000 YTL


Kullanım Bedeli : 150 USD


Ortalama Kâr Oranı : -


Kârdan Alınan Pay : -


Bayi/Franchise Hedefi : 100


Hedef Bölge : Türkiye Geneli


Yer Seçimi : Vardestekler


Personel Eğitimi : Var


Proje : Var


Pazarlama : Var

rasputin46-2
17-04-2009, 10:38
strateji en basitiyle karşı tarafın ne düşündüğünü ,düşünebileceğini ve bu düşündüğünü nasıl eyleme geçireceğini görmedir....bu da en güzel ben onun yerinde olsaydım ne yapardım diyerek kendinizi onun yerine koyarak yapılması gerekenleri görebilmektir....abd nin ve avrupa ileri sanayi devletleridir....güçlerini ve dünya iktidarlarını bundan alırlar....bunların bu kriz ortamında sanayilerini kurtarmaları için yapmaları gereken nedir....üstelik uluslararası alanda kullanılan geçerliliği olan ve karşılı olmayan ve her an basıp dünyadaki yeraltı ve yer üstü zenginlikleri alabilecek...dünya ülkelerini borçlandırıp sömürecekleri paraları varsa....

rasputin46-2
17-04-2009, 10:42
tabiki bol miktarda para basıp....parasının diğer para birimleri karşısında değerini düşürüp ihracatını artırmak...dünya iktidarlarının gücü olan sanayilerini canlandırmak...karşılığı olmayan kağıt para basıp...az gelişmiş ülkelere bunu borç verip...onların...emek...tarım...sanayi....yeraltı ve yer üstü zenginliklerini almak...

rasputin46-2
17-04-2009, 10:45
önemli olan güçtür...dünyada iktidar olmaktır....para ve diğer emtialar amaç değil bunun için araçtır...

rasputin46-2
17-04-2009, 10:49
az gelişmiş ülkeler dolar karşısında paraları değerlendiği için ihracat yapamayıp sanayilerimi battı...önemli değil...daha fazla para basıp..daha fazla borçlandırırsınız...geçici olarak krizden çıkarlar ve mutlu olurlar...ama size daha borçlu ve bağımlı hale gelirler...dünya iktidarınız pekişir....

rasputin46-2
17-04-2009, 10:52
ikinci olarak yapmanız gereken...nasıl olsa para arzı elinizde....hazır krizde var....diğer azgelişmiş ülkeler zor durumda....altın ,elmas,petrolü ucuza alırsınız..sonrada değerlendirirsiniz....gayrimenkul fiyatlarıda şöyle veya böyle düşmüşmü....dünyadaki sayılı büyük şehirlerden ve stratejik öneme haiz veya gelişmesini uygun gördüğünüz yerlerden gayrimenkul arsa toplarsınız nasıl olsa piyasadaki tüm kontroller sizde... vakti gelince değerlendirisiniz..yerel halk zaten sizin bulunduğunuz bölgeye şehire sokağa giremez..fiyatlar çok yükselmiştir..stratejik bölgelerden niyemi arsa topladınız...oda vakti gelince değerlenir...türkiyede zengin petrol yatakları olduğu halde çıkartılmadığı gibi...(çıkartılsa ne olur dünyada dengeler nasıl değişir hiç düşündünüzmü)..bu da iktidarınızı güçlendirecektir...

rasputin46-2
17-04-2009, 10:55
karşı tarafın yapacağı hamleleri aynı satranç oyununda olduğu gibi okuyabilirseniz....sizin de yapmanız gerekenler...gelecekte olabilecekleri tahmin etmeniz gayet kolaydır....

rasputin46-2
17-04-2009, 14:13
işte bu sebeblerden dolayı ....benim öngörüm ve beklentim...dolar kaça çıkarsa çıksın tl karşısında zaman içinde çok ciddi değer kaybedecektir...istanbul özellikle eski istanbul sur içi (istanbulun merkez noktası olarak kabul edeceğiz... ) tarihi turistik ve ticaret bölgesi zaman içerisinde büyük değişikliğe uğrayacak ve değer kazanacaktır....sultan ahmet ,süleymaniye ,beyazıt kumkapı laleli cankurtaran semtleri el değiştirecek ve prim her zaman yapacaktır.. 3.köprü ve 2B yasasıyla şehir batıya ve kuzey yönüne doğru büyüyecek...ormanlık alanlar imara açılacaktır....kartal ve kağıthane (kağıthaneden maçka ,beşiktaşa inönü stadyumunun oraya direk yeraltından tünel yapılıyor )projeleri dünya çapında olacaktır....karadeniz otobanının 3.köprüye bağlanmasıyla birlikte (kemerburgaz göktürk beldesi zaten değerli...)şile ,beykoz ,sarıyer ,eyüp ,g.o paşa, çatalca(çatalca özellikle izzettin fiyat açısından hala caziptir..) silivride (imar verildi ) arazi fiyatları yükselecektir.......

rasputin46-2
20-04-2009, 10:44
meksika imf den 47 milyar usd almıştır...bu da yukarıdaki tezimizi güçlendirmektedir...

rasputin46-2
20-04-2009, 13:02
imf den olası gelebilecek 45 milyar usd... doların tl karşısında hızla değer kaybetmesine neden olacaktır....mevduat faizlerini düşük olması....usd yukarı çıkar beklentisi , yatırımcıyı dolara kanalize etmektedir....imf den 45 milyar usd gelmesi halinde usd etkisiz eleman haline gelicek....yatırımcı hızla usd den uzaklaşıcaktır....mevduat faizinde ve usd aradığını bulamayan yatırımcı gayrimenkule yönelecek....önümüzdeki dönem gayrimenkulde yükseliş söz konusu olacaktır....pazar günü yapılan ekonomi kulusi programında ziya osman açıkel ve prof.dr. kerem alkin aynı konuya yer vermiş....baştan beri savunduğumuz tezimizde doğru düşündüğümüz görülmüştür...

rasputin46-2
20-04-2009, 15:04
Sayın Toroman imalattanda ,ticarettende ,turizmdende kazanç olur....yeterki doğru kararlar verin....doğru pazarlar bulun...neyi nasıl yapacağınızı bilin.gelişmiş ülkelerde sorun bankacılık sektöründen çıktı....türev piyasasından çıktı....Türkiyede bankacılık sisteminde sorun yok....2001 yılında temelleri atılıp sağlamlaştırıldı...imalatımızda ,ticaretimizde ,turizmimizde yeni pazarlar arayacağız....(rusya olmazsa ,ukrayna olmazsa ,balkanlar olmazsa.....ermenistan olur....iran olur....suriye olur....gürcistan olur....cezayir olur....tunus olur....libya olur....arabistan devletleri olur....not: kendim için konuştum )....yeterki neyi,kime satacağımızı bilelim....sakin ,panik yapmadan ,özgüvenle hareket edelim....şuna inanıyorum 3 ay içinde, 6 ay içinde,12 ay içerisinde türkiye genelinde toplu olarak emlak fiyatları %50 düşmez....2010 senesinde piyasalarda toparlanma olacaktır.... selam ve sevgiler9-2-2009 yazdığımız yazı...laleli piyasasında sezon açılmamış ,yaprak kımıldamıyordu...hedef pazar kitlesi olarak rusları balkanları bırakıp... arapları düşündüm...satacağım malı onların istediği tarza uygun olarak ürettim....şu anda en hareketli dönem...piyasada araplar çok fazla...Allaha şükür hedefimizin üzerinde satış gerçekleştirmiş , iyi bir ciro yakalamış durumdayız...karamsarların dediklerini yapsaydık ,onlara uysaydık ,o psikolojiyle dükkanı kiraya verip ,işten elimizi ayağımızı çekerdik....reel piyasada tahliller, bilgisayar başında oturarak değil ,piyasayı yaşıyarak, koklıyarak ,mücadele ederek ,her gün boğayı boynuzlarından tutup yere çalıp ,alaşağı ederek yapılır....

detox
20-04-2009, 23:47
[QUOTE=rasputin46-2;3126712]franchising veren emlak şirketleri..

Sevgili Rasputin,
Franchising güzel fakat birçok firmanın frachisee leri ya ortak arayışında yada kapatmak üzere...Köşeleri çoktan kapmışlar, yeni köşeler oluşuyor ama yatırımcı olarak 3-5 seneyi gözden çıkaracaksın... bizim firmada merkez herbir ofisin 100 kişye ulaşmasını bekliyor...hedefler büyük ve erişilebilecek hedefler, fakat bu tamamen eski-oturmuş ve piyasada bilinirlilik oranı yüksek ofisler için pozitif olacak.. yeniler ise bir diger dalganın oluşumuna kadar çabalayıp duracaklar.. hani derler ya "bazen en karlı iş hiç iş yapmamaktır" diye.. işte ben düşüncede olan biriyim.. ama illaki bir yatırım yapacaksam ve bir franchising alacaksam (garimenkul konusunda) piyasaya yeni giren yada girecek bir firmanın olmalı..çünkü o zaman her köşe senin olabilir?:he:

toroman
21-04-2009, 10:36
syn rasputin,

evet yeni , farklı düşünmek durumundayız.

geleneksel anlamda ekonomiyi kaldıran sektörlerin bazılarının (imalat) yakın gelecekte bazılarının (otomotiv gibi) uzun vadede dahi etkisi, zenginlik yaratma anlamında olmayacaktır.

farklı düşünme, davranma, farklı iş yaratma durumundayız, yeni sektörleri parlatmak zorundayızki (gerçek anlamda) para kazanabilelim.

boğaz hattındaki barlardan başka benim bildiğim yüksek karlı, veya karlılığını sürdüren iş sektörleri sağlık ve enerji.

Türkiyede bunun dışındaki , finans dahil para kazanan iş kolu yok şu anda benim bildiğim.

durum böyleyken geçmiş düşünce kalıplarımızla projeksiyon yapmak bizi yanıltır, burada da farklı düşünmeye kendimizi alıştırmalıyız zor olsada.

rasputin46-2
21-04-2009, 12:21
türkiye de gayrimenkul fiyatlarının ,avrupa ve amerikadaki gibi düşmemesinin sebebleri 1.amerikalı ve avrupalılar gelir düzeyleri ve emekli maaşları yüksektir ,gelecek endişesi taşımazlar ,gayrimenkule yatırım aracı olarak bakmazlar....türkiyede gayrimenkul.... gelecek korkusu ,emekli maaşlarının düşük olması nedeniyle ,başımı sokacak evim olsun emekliliğimde kira geliri elde ederim gibi faktörler ....talebi artırır...2.ABD ve avrupada yaşlı nufus fazladır...Türkiyede genç nufus fazladır...her sene yeni evlilerle ev ihtiyacı doğmaktadır...istanbula her sene yoğun bir göç vardır...istanbul göç alan şehirdir..3.batıda yıllık emlak vergileri yüksektir...adamın elini ve cebini yakar....4.kriz bizim krizimiz değil...abd gayrimenkul sektöründe önüne gelene kredi verilmesi... bu kredilerden türev piyasalar oluşturulmasıyla ,kağıttan kulelerin yıkılmasıyla ortaya çıkmıştır...türkiyede , daha önceki tecrübeler nedeniyle çok seçici bir şekilde ,krediler evin değerinin altında verilmiş ve batıdaki gibi türev piyasaları oluşmamıştır...dolayıyla (reel sektör canlılığıyla )gayrimenkul kredisininde ödeyemeyen olmayacak...bankaların ellerinde hacizli ev birikmesi ,(bankalar emlakçılık yapmayacağından), fiyatlarda batıda olduğu gibi, bazılarınında beklediği gibi düşmeyecektir....

rasputin46-2
22-04-2009, 10:33
19.4.2009 tarihli ekonomi kulusi programında konuk prof.dr. kerem alkindi...telefonlada textil menkul değerler genel müdürü taner özarslan (imkb düşüşü ve yükselişi bilip ,müşterilerini önceden uyararak banka hisselerini almasını istemiş....bunu ziya osman açıkel söyledi....)katıldı...usd bu hafta için çıkışından bahsedildi...faizlerin düşmesinden dolayı ,yatırımcının daha çok kazanırım düşüncesiyle usd talep ettiğini bu haftaki usd hareketine dikkat edilmesi gerektiği söylendi...ancak imf den gelecek para kerem alkin 35 milyar usd bekliyormuş...(ben 45 bekliyorum..) usd talebini hızla düşüreceğini dövizin yatırım aracı olmaktan çıkacağından...faiz ve dövizde aradığını bulamayan yatırımcıların gayrimenkule yöneleceğini gayrimenkulde yükseliş olacağını ,böyle bir beklentisi olduğunu ,portföyünü yönettiği yatırımcılarla bunları konuştuğunu taner özaslan belirtti..abd ve batıdaki kadar gayrimenkul fiyatlarının düşmediğini aktardı...biz fiyatların batıdaki kadar düşmeyeceğini topiği açtığımızda söyledik ve bunun nedenlerini yukarıda yazdık...benim gayrimenkullerini satmak isteyenlere tavsiyem...kriz daha derinleşir endişesiyle ihtiyaçları yoksa ...sırf atraksiyon olsun diye gayrimenkullerini yok pahasına satmamaları... bakarsınız toparlanma olur...elinizdeki maldan olursunuz....bir daha yerine koyamazsınız...ancak aynı emsalde daha uygun ,daha hesaplı bir yer bulduysanız...bunun için yapıyorsanız burdan kar elde edecekseniz o ayrı...herkese yaptığı işlerde hayırlı bol kazançlar dilerim...

rasputin46-2
22-04-2009, 12:13
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ikinci kez üstüne basa basa teğet geçicek dedi...bazen başbakanın sözlerinde piyasanın geleceğine yönelik ipuçları ,mesajlar,önümüzdeki uzun yolun işaretleri olabiliyor...dikkat edelim yatırımlarımızı bunlara göre yönlendirelim...

rasputin46-2
23-04-2009, 11:58
hayata dair....kötümser olmayın...olaylar kötü gelişecek diye bakmayın...baştan yenilgiyi ve başarısızlığı kabul etmiş olursunuz...kötümser düşünce negatif enerji yayar...adamı kanser dahi eder....gençler...mutlaka yabancı dil öğrenin...ingilizce ,rusca ve arapça benim tercihimdir..diksiyon ve tiyatro kurslarına katılın....spiker veya sanatçı olmayacaksınız ama günlük hayatta çok işinize yarayacaktır...spor yapın ,fit ve sağlıklı vucut özgüven sağlar..öğrenciyken üniversite vasıtasıyla bir batı ülkesineki çalışma kamplarına gidin..hem ufkunuz kendinize olan inancınız artar..hemde tatil yaparken para kazanırsınız...staj olarak kapalıçarşı benim favori mekanımdır...70 millet insan gelir...birçok yabancı dili derdinizi anlatacak şekilde konuşursunuz...değişik milletlerden arkadaş ve çevre edinirsiniz....üzerinizden çekingenliği atar ,biraz yırtık olursunuz...mutlaka satranç öğrenin...strateji ,taktik ,ilerisini görebilme ,hamleleri ona göre yapma...hayatınızda çok faydalarını göreceksiniz...bazen çok iyi ekonomistler strateji ,taktik bilmediklerinden..önlerini görememekte..körün fili tarif etmesi gibi yanılmaktadırlar....sanayicilerin ve devlet adamlarının hayat hikayeleri ,anılarını okuyun...yaşanmış tecrübeler....hayatın zorlukları karşısında sizi daha dirençli yapacaktır...karşılaştırmalı dünya tarihi(ekonomi,sosyal,siyasal gelişmeler) ve dünya çapındaki savaşların cephe savaş ve taktiklerini öğrenin...kazananın nasıl kazandığını...kaybedeninde ne gibi hatalar sonucunda kaybettiğini görürsünüz...okumadıysanız...altın ,gümüş ,elmas zanaatkarlığı...aşçılık gibi mesleklerin eğitimini alın...başta kanada olmak üzere birçok ülke bu tip meslek sahiplerini ülkesine davet etmektedir...dünyanın neresine giderseniz gidin....para kazanırsınız...belli bir yaşa geldiğiniz halde işiniz yoksa...ehliyetiniz varsa taksi şöförlüğü yoksa pazarcılık yapın...iyi iş yapan pazarcı ,dükkan sahibinden daha fazla para kazanır...gazetede bir haber okumuştum...iki uyanık üniversiteli damat tween indirimli satış mağazasından aldıkları gömlekleri gitti gidiyor.com da pazarlamışlar...damat tween sahibi orakçıoğlu bunu farkedince onlarla tanışmış internet satışının başına getirmiş...tasarruf yapın ...gereksiz harcamalar yapmayın.sağlam bir inancınız olsun...temiz bir kalp ile Ondan isteyin...dünyanın yükünü sırtlayamazsınız Yaradana havale edin .....düzgün ve çok çalışın .işinizde sabır ve sebatlı olun..gerisi kendiliğinden gelir...

TEKMEGÖL
23-04-2009, 13:37
TEĞET NEDİR:

ÇEMBERİ ORTADAN İKİYE PARÇALAYAN, ÇİZGİYE TEĞET DENİR....?

Son zamanlardaki bilgiler ışığında, Tüm ESKİ GEOMETRİ bilgilerimi unuttum.

LÜTFEN SİZLERDE BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİN.

Saygılarımla

rasputin46-2
23-04-2009, 14:00
türkçe sözlükten....teğet nedir....bir eğrinin yanından geçen ve ona ancak bir noktada değen doğru ,mümas...

rasputin46-2
23-04-2009, 14:04
Teğet: Teğet; çemberin dışından çembere dokunarak geçen bir doğrudur. Çembere o kadar hassas dokunur ki milyonlarca noktadan sadece bir tanesine değer. Yani; Çember ile teğetin kesişimi tek bir noktadır.sbs...matematik.com dan çemberin tanımı ve elemanları..

TEKMEGÖL
23-04-2009, 14:43
Teğet: Teğet; çemberin dışından çembere dokunarak geçen bir doğrudur. Çembere o kadar hassas dokunur ki milyonlarca noktadan sadece bir tanesine değer. Yani; Çember ile teğetin kesişimi tek bir noktadır.sbs...matematik.com dan çemberin tanımı ve elemanları..

Sn. Rasputin46-2

Geometrideki teğetin ne olduğunu İKLokuldan - MÜHENDİSLİK fakültesini bitirinceye kadar, teknik olarak bize öğrettiler.

Ancak; Kriz sonrası ekonominin Paramparça olmuş hali, Görünür işsizliğin %15,5 ile Rekor kırmış hali, Her akşam haberlede izlediğimiz Kapanmış fabrikalar, İşçi çıkarmamak için maaşlarından %35 indirm yapılan işçiler VB.... Birde Sn. Başbakanın teğet geçiyor ifadesini birleştirince, TEĞETİN HİÇTE ÖĞRENDİĞİMİZ tanımla uyuşmadığını MECAZİ OLARAK ifade etmek istedim.

Selam ve Saygılar

rasputin46-2
23-04-2009, 15:22
1.bizdeki işsizliğin en büyük sebebi...doğru , planlı çağdaş mesleki eğitimin alınmaması..eğitim sistemimiz gerçekten çok kötü...sanki özellikle mankurt yetiştirilmek için tasarlanmış.(türk gençlerinin düşünme ve algılama sistemini bozmak için yapıldığını iddia edenlerde var ) ..öğrencilere eğitim veren öğretmenlerde yetersiz.... onlarında eğitime ihtiyaçları var..(fransız eğitim sistemi dünyada sayılı eğitim sistemidir..müfredat buna göre düzenlenebilir..).işsizlerin çoğu vasıfsız....ne iş olsa yaparım abi diyen hiç bir iş yapamaz...yabancı dil bilmeyen....analitik ve metodolojik düşünemeyen yığınlar....liseyi bitirip çarpım tablosunu bilmeyen öğrenciler hatırlıyorum....bizdeki işsizlik bu yüzden kronik..2.devletin kaynakları geçmiş hükümetler döneminde hoyratça harcanmış ve hortumlanmıştır...türkiyenin en büyük talihsizliği bay fötr şapkanın ve avanesinin ( her seferinde şapkasını alıp gitmesine rağmen )30 yıl bu milletin tepesinden inmemesidir.. 3.daha önceki yazımda belirtiğim gibi doğru pazarlara o pazara uygun mal satacağız ...bunu becerenler ayakta kalacak....(bu doğru pazar arap devletleri...iran...ermenistan...alarko holding bunu gördü..plan ve programını buna göre yapıyor.....flo mağazaları mısırda ilk mağazasını açıyor.).kime neyi satacağımızı bilelim..bunu girişimciler sağlayabilir......bu pazarlara doğru mallar satıldığında ,üretim dolayısıyla istihdam artacaktır...reel piyasadaki düzelme....istihdamı artıracaktır....

ZzeusS
25-04-2009, 10:32
Sn. Rasputin 46-2
Esenler'de bulunan Tekstilkent ve Giyimkent'te yatırım amaçlı dükkan alınması konusunda görüşünüz nedir. Burda dükkanların büyük oranda boş olması nedeni ile kiralar düşük fakat satış fiyatları yüksek. Örnek vermek gerekirse Tesktilkent'te A Bloklarda ( 180 m2) 170-180.000USD lik dükkanı 800-900 gibi kiralayabiliyorsunuz..İBB'nin buraları cazip hale getirmek için Metro projesi gündemde.Aslında bakıldığında şehrin göbeğinde bir yer ama çok sayıda dükkan alması ve ekonomik kriz nedeni ile hareketsiz bekliyor. Geçmişte İstoç'u andırıyor. Sonu onun gibi olursa iyi bir yatırım olabilir. Ayrıca İBB'nin tarihi yarımadayı turizm merkezi projesi ( Eminönü , Mercan , Tahtakale , Beyazıt, vs.. birçok esnafı yer değişikliğine zorlayacaktır diye düşünüyorum. Hatta bu projenin bir koluda hemen arka sokağımda Laleli'de tüm yolların altyapı ve üst yapılarının yenilenmesi şeklinde başladı.

Saygılar

rasputin46-2
27-04-2009, 11:34
Sn. Rasputin 46-2
Esenler'de bulunan Tekstilkent ve Giyimkent'te yatırım amaçlı dükkan alınması konusunda görüşünüz nedir. Burda dükkanların büyük oranda boş olması nedeni ile kiralar düşük fakat satış fiyatları yüksek. Örnek vermek gerekirse Tesktilkent'te A Bloklarda ( 180 m2) 170-180.000USD lik dükkanı 800-900 gibi kiralayabiliyorsunuz..İBB'nin buraları cazip hale getirmek için Metro projesi gündemde.Aslında bakıldığında şehrin göbeğinde bir yer ama çok sayıda dükkan alması ve ekonomik kriz nedeni ile hareketsiz bekliyor. Geçmişte İstoç'u andırıyor. Sonu onun gibi olursa iyi bir yatırım olabilir. Ayrıca İBB'nin tarihi yarımadayı turizm merkezi projesi ( Eminönü , Mercan , Tahtakale , Beyazıt, vs.. birçok esnafı yer değişikliğine zorlayacaktır diye düşünüyorum. Hatta bu projenin bir koluda hemen arka sokağımda Laleli'de tüm yolların altyapı ve üst yapılarının yenilenmesi şeklinde başladı.

Saygılar sn.zzeuss...tekstilkentle ilgili haberleri basından takip ediyoruz...buraya ayrı bir önem veriliyor...istoç un prim yapması bana göre nedenleri....tem in üzerinde...kapalı site şeklinde değil...açık ...iki katlı cadde üzeri dükkanlar....masko ve modoko da öyle...perpa kapalı ...çok katlı site şeklinde olmasından dolayı şehrin göbeğinde olmasına rağmen ...esnaf şikayetçi...ikitelliye yapılan aymakopta kapalı,çok katlı ,site şeklindedir ,25 sene önceki şartlar düşünülerek yapılmasından dolayı ölü doğmuştur....ben istoçta...masko ve modoko da çok kelepir yerler bakardım...eminönünde bedrettin dalan döneminden itibaren imalatçıların sur dışına çıkartılmasına çalışılıyor...ancak mağazalar için böyle bir şey sözkonusu değil...eski imalathanelerin yerine...turistik oteller yapılması buradaki ticareti canlandıracaktır....bu bölgede yüzyıllardır...ticaret ve alışveriş yapılmış... burayı önemli bir dünya ticaret merkezi olarak görüyorum..selam ve saygılar...

rasputin46-2
27-04-2009, 11:57
genel olarak toparlarsak...2010 nasıl olacağını görebilmeye başladık...genel hava olumlu...emlak fiyatlarında daha düşme beklenmiyor...mevduat faizlerinin düşmesi...imf den geleceğini düşündüğüm 45 milyar usd le doların etkisiz eleman olma özelliği yatırımcıyı gayrimenkule sevk edecektir...amerika sanayisini canlardırmak için değersiz para politikası izleyecektir...yani para basacaktır..bu da emtia fiyatlarını yükseltecektir...petrol ve diğer emtia fiyatları şu anda zaten çok düşük olduğundan...bunların fiyatlanması...dünya piyasasını fazla etkilemiyecektir...türkiyede batıdaki kadar emlak fiyatları düşmemiştir...bunda genç ve artan nufus....her sene yeni evlenenler ve ev kurmak isteyenler....iç göçler...gayrimenkule gelecek endişesi gibi nedenlerle yatırım aracı olarak bakılması..reel sektörde canlanma ...bazılarının beklediği gibi iflasların.... hacizlerin ....ve icradan satışların olmaması önemli faktördür...görünen odurki reel piyasadaki canlanmayla piyasa 2010 yılında tekrar eski havasına kavuşacaktır...türkiyede emlak fiyatlarının eylül 2008 den itibaren biraz düşmesinin sebebi tamamen psikolojiktir...geleceği görememe.. tedirginlik...panik....olumsuz haberlerin büyük etkisi olmuştur..yoksa piyasadan kaynaklanan bir durum değildir....bunların hepsinin atlatıldığını düşünüyorum...

rasputin46-2
27-04-2009, 13:04
sayın korsan ojeda...sorduğunuz soruda E...emsal demek...yani.E:1.5,arsanız 1000m2 ise E:1.5 olduğundan toplamda 1500m2 kapalı alan yapabilirsiniz..TOPLAM KAPALI ALAN= E X ARSANIN ALANI şeklinde formüle edilebilir....arsanın metrekaresiyle E nin değerini çarpıyorsunuz ,inşaat için yapılabilecek toplam kapalı alanı buluyorsunuz...h.max da binanın maksimum yüksekliğini vermektedir....her ne kadar özelden sorduysanızda benzer sorular çok geldiği için genelden yazmayı uygun gördüm..remax vizyondan Dursun Ören beyede bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum....selam ve saygılar...

serdar72
27-04-2009, 14:25
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

bir sorum vardı.

kooperatifler için emsal değerinde ilave bir artış hakkı var mıdır.

E =1 iken şahılar için. kooperatiflerde bu oran E= Ex1.1 yada E= Ex1.2 gibi bir uygulama var mı?

Teşekürler.

rasputin46-2
27-04-2009, 20:18
kooparatiflerin ...koop.başkanlarının ,yöneticilerinin istismarına açık olduğunu düşündüğümden( bu şahsi düşüncemdir kimseyi bağlamaz )..bu konuyla ilgili araştırmam ve merakım hiç olmadı..zaten yeni kampanyalarla hemen tapu ve daire teslimiyle taksitle daire sahibi olabiliyorsunuz....banka konut krediside koop..girmeyi anlamsızlaştırmıştır...selamlar....

serdar72
27-04-2009, 21:30
kooparatiflerin ...koop.başkanlarının ,yöneticilerinin istismarına açık olduğunu düşündüğümden( bu şahsi düşüncemdir kimseyi bağlamaz )..bu konuyla ilgili araştırmam ve merakım hiç olmadı..zaten yeni kampanyalarla hemen tapu ve daire teslimiyle taksitle daire sahibi olabiliyorsunuz....banka konut krediside koop..girmeyi anlamsızlaştırmıştır...selamlar....


evet yeni çıkan kanın ile inşaatdan tapu alarak ve kredi çekerek taksitle daire sahibi olabiliyorsunuz. işler biraz daha kolaylaşmış.

ben inşaat yapılan bir kooperatife hiç girmedim. bu yüzden kooperatif başkanları konusunda birşey söyleyemeceğim fakat duyduklarım iyi şeyler değil.

rasputin46-2
29-04-2009, 13:11
abd ,dolar basacak ,emtia fiyatları yükselecek ,dünya piyasası buna göre kendini hazırlıyor.. 20 yıldan bu yana en yüksek ham petrol ve rafine ürün stok rakamlarına rağmen petrol 50 usd/varil üzerinde işlem görüyor...spekülatörler ham petrolü stoklarında ve açık denizlerde bekletiyor...avrupanın 5 günlük petrol ihtiyacına yeticek miktar , tek bir armatör firma tarafından denizde bekletiliyor...bazı yatırım fonları ciddi miktarda petrol satın almaya başladı...çin ,elindeki dolarları ,usd nin değer kaybına karşı sağlıklı ve güvenli bir şekilde yayarak emtia satın almaya başladı...altın...bakır..vs...dolar rezevrleri avustralya ,güney doğu asya ,güney amerika ve afrikada doğrudan reel sektör yatırımlarına harcanıyor...madenler ve enerji tesisleri satın alıyorlar...dünyadaki bu gelişmeler bizim tezimizin haklılığını ortaya çıkartıyor....satranç oyununda taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor....sıra hamle yapmaya geldi...

rasputin46-2
01-05-2009, 10:59
Allaha çok şükür kimseyi yanıltmadık...kimsenin vebaline girmedik... bazı dostlar forum serbest düşünceye açık olduğunu ,ama yazılarımızla yanılttığımızı vebale gireceğimiz konusunda çok önceden özelden bize yazmışlardı...biz kimseye piyasanın en kötüsünü göreceğini söylemedik.....bundan dolayı evini zararına olsada sat ev fiyatları %50 düşecek,sonra kazanırsın demedik...bu düşünceye sahip olanlar....piyasanın en kötüsünü göreceğini...reel piyasada iflasların ,kırılmaların fazla olacağını... ...hacizli satışlardan dolayı gayrimenkul fiyatlarının çok düşeceğini ...müteahhitlerin elinde çok gayrimenkul olduğunu...bu nedenle fiyatların iyice aşağı geleceğini düşünüyorlardı...bizde bunun tersini iddia ettik..dış kaynaklı etmenler korku ve panik havası oluşturdu konut talebini erteletti fiyatları nispeten %10 düşürdü...reel piyasanın devamlı içinde olduğumuzdan...havayı iyi kokladığımızdan...inşaat ve arsa maliyetlerini bildiğimizden....hızla artan genç nufus ve istanbula göçün doğurduğu sorunlarla ilgili üniversitede yüksek lisans mastır tezi yazdığımızdan konuya hakimdik...gayrimenkulde kısmi fiyat düşmelerinin geçici olduğunu...2010 senesinde toparlanma olacağını geciken bekliyen talebin fiyatları eski seviyesine getireceğini elindeki malı düşük fiyata satanların zaman içinde yerine koyamayacağını defalarca yazdık....herkesin yazdıklarıda ortada....isteyenler arşivleri karıştırabilirler...bundan sonra doların ,1 tl gelme ihtimali var....mayıstan sonra herşey çok daha güzel ve iyi olucak ...piyasa iyice rahatlıyacak ve toparlıyacak....körlerin fili tarif etmesi gibi (hepsinin elliyerek söyledikleri doğru...ama bütünü kavrayamadıkları için yanıldılar)....kimseyi yanıltmadığımız içinde üzgün değil ,sevinçliyiz...

rasputin46-2
02-05-2009, 15:17
gayrimenkul fiyatlarında %10 düşme dolar bazındadır...dolar olarak satılan yerleri tl olarak hesaplarsanız krizden önceki fiyatlara göre yükselmiştir...bu fiyatlar..satıcının fiyatları değil almak isteyenlerin teklif fiyatlarıdır...örneğin ismini vermek istemediğim site için gerçek alıcı teklif fiyatları karşılaştırması.. 2008 haziranında 440 ....usd satın almak isteyenler tl fiyat karşılığı 550 ytl...dir....aynı yere 2009 nisanında alıcı teklifi 400 usd ...tl karşılığı..kurun oynaklığına göre 650 ile 700 tl arasındadır....en az 100 tl arada fiyat yüksekliği vardır...ancak doların tl karşısıda ileride değer kaybetmesi ...dolar bazında fiyatların yükselmesine sebeb olurken...tl karşılığı düşecektir....

rasputin46-2
04-05-2009, 11:10
ikitellide ayakkabıcıların 1985 kurduğu aykosan kooperatifi halen bitmemiştir...1985 kooperatif başkanıda Allah uzun ömür versin... halen aynı kişidir...bir türlü başkanı değiştirilmemiştir....herhalde çok başarılı bulunduğu için....proje 1985 şartları düşünüldüğü için ölü doğmuştur....bunun yanında istoç çok prim yapmıştır...internet sitelerine girilerek iki proje karşılaştırılabilir....güzel bir örnektir....hangi projelerin prim yapabileceği veya yapamayacağı konusunda....

rasputin46-2
04-05-2009, 13:45
hiç bir piyasada kalıcı trend diye bir şey yoktur....inişler çıkışlar dalgalanmalar vardır...karmaşa... kaos...etki tepki aslolandır....süreç içerisinde oluşumu etkileyen faktörler kalıcı değildir devamlı değişir...devinim oluşur....süreç dinamiktik....dolayısıyla şu tarihte şu olucak..(fiyatlar %100 düşecek demek için.... piyasadaki tüm girdileri ve çıktıları iyi bilmek bile yetmez)..şu kadar zaman var tarih ay gün saat vermek yanıltır...bilimsellikten uzaktır....ancak şunlar gerçekleşirse şöyle bir sonuç olma ihtimali şu seneye kadar var demek neden ve nasıllarıyla en doğru olandır....bizde burda gayrimenkul piyasasıyla ,dolarla ilgili görüşlerimizde süreç içerisinde ...süreci etkileyen faktörlerin oluşumuna etki ve tepkisine göre yorumda bulunmaktayız....olumlu gelişen olaylar karşısında piyasada oluşacak neticeleri öngörmekteyiz...aynı zamanda geçmişteki piyasadaki gelişmeler..devamlı reel ve gayrimenkul piyasasının nabzını tutmaya çalışmak..bazen başbakanın , imf başkanının ,fed başkanının sözleri bize ileriye yönelik planlarla ilgili ipuçlarıda verir...

rasputin46-2
05-05-2009, 12:12
yeşilyurt yeşilköy hat boyu arasında 4 sene önce bitmiş ancak taşınılmamış 3-4 bloklu site belediye tarafından binaların cepheleri traşlanarak yıkıldı imara uygun hale getirildi.başka bir yerde çatı katı ,alt katla hisseli dairesi olan bir bayan....evi müteahhitten satın aldıktan sonra ...belediyenin avukatının evi boşaltın....diye geldiğini yıkım kararı olduğunu...mahkemeye verildiğini buna karşın satan müteahhitin hiç ilgilenmediğini...evlerini zararına bir başkasına satmak zorunda kaldıklarını söyledi....floryada yeşilyurda yeşilköyde durum budur....tapuda yıkım kararı olan yerleri almamanızı tavsiye ederim....siz satın alana kadar herkes ya bişey olmaz...yüzlerce bu tip bina var ileride af çıkar daireniz prim yapar der....siz satın aldıktan sonra ortada kimseyi bulamazsınız...

rasputin46-2
05-05-2009, 16:24
tamam floryada yeşilyurtta yeşilköyde yeni evler çok güzel iyi dekore edilmiş ortam güzel....ama sana düzgün tapu verilmiyor...verdiği tapu....(belediyedeki proje farklı olduğu için ) hisseli alt kattakiyle dairende ortaksın...tapuda yıkım kararı var(şimdilik belediye ceza kesmiş yıkmıyor..)...kredi çıkmıyor...binalar çok kokoş ama iki sene sonra sağı solu dökülür...diyelim aldın..her gün belediyeden bir şey olucak diye diken üstünde beklersin...satmaya kalksan komşudan izin alacaksın...kredi çıkmayacak...alıcı tapuda yıkım kararını görecek....bakan ,milletvekili,paşa ,belediyede tanıdığın yoksa zaten kanunen haksızsın....para kolay kazanılmıyor....sokağa atma....

rasputin46-2
05-05-2009, 19:14
belediyenin imara aykırı inşaata (bir inşaat en az 1-2 yıl sürer )nasıl göz yumduğu....inşaat bittikten sonra sadece yıkım kararı çıkartıp ceza kestiği...sonra müteahhitlerin 3.kişilere satışına olanak vermesi ayrı bir muamma ve incelenmesi gereken bir durum...bildiğim kadarıyla kaçak inşaat yapanlar ve buna göz yuman yetkili kamu görevllileri hakkında para cezası yanında 5 yıl hapis cezasıda (paraya cevrilmeyen ) var...herhalde adres göstererek.... cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunmak ( görevini kötüye kullanan kamu görevlileri ve müteahhitler hakkında) yeterli olur...

ZzeusS
06-05-2009, 10:37
yeşilyurt yeşilköy hat boyu arasında 4 sene önce bitmiş ancak taşınılmamış 3-4 bloklu site belediye tarafından binaların cepheleri traşlanarak yıkıldı imara uygun hale getirildi.başka bir yerde çatı katı ,alt katla hisseli dairesi olan bir bayan....evi müteahhitten satın aldıktan sonra ...belediyenin avukatının evi boşaltın....diye geldiğini yıkım kararı olduğunu...mahkemeye verildiğini buna karşın satan müteahhitin hiç ilgilenmediğini...evlerini zararına bir başkasına satmak zorunda kaldıklarını söyledi....floryada yeşilyurda yeşilköyde durum budur....tapuda yıkım kararı olan yerleri almamanızı tavsiye ederim....siz satın alana kadar herkes ya bişey olmaz...yüzlerce bu tip bina var ileride af çıkar daireniz prim yapar der....siz satın aldıktan sonra ortada kimseyi bulamazsınız...

Orda yeterli yeşilalan bırakılmadığından dolayı yıkım kararı çıkmış. İBB'den torpilli mütahit Bakırköy Belediyesi tarafından mahkemeye verilmiş ve mahkemeyi kaybetmiş. Kısacası Büyükşehir , Bakırköy Belediyelerinin çarpışması olmuş duyduğum kadarıyla..

rasputin46-2
07-05-2009, 12:43
abd ,dolar basacak ,emtia fiyatları yükselecek ,dünya piyasası buna göre kendini hazırlıyor.. 20 yıldan bu yana en yüksek ham petrol ve rafine ürün stok rakamlarına rağmen petrol 50 usd/varil üzerinde işlem görüyor...spekülatörler ham petrolü stoklarında ve açık denizlerde bekletiyor...avrupanın 5 günlük petrol ihtiyacına yeticek miktar , tek bir armatör firma tarafından denizde bekletiliyor...bazı yatırım fonları ciddi miktarda petrol satın almaya başladı...çin ,elindeki dolarları ,usd nin değer kaybına karşı sağlıklı ve güvenli bir şekilde yayarak emtia satın almaya başladı...altın...bakır..vs...dolar rezevrleri avustralya ,güney doğu asya ,güney amerika ve afrikada doğrudan reel sektör yatırımlarına harcanıyor...madenler ve enerji tesisleri satın alıyorlar...dünyadaki bu gelişmeler bizim tezimizin haklılığını ortaya çıkartıyor....satranç oyununda taşlar yavaş yavaş yerine oturuyor....sıra hamle yapmaya geldi...yukarıdaki yazıyı yazdığımız tarihte altın onsu 860 ...şu an da 912....isminin önünde prof...etiketi olanlar önemli aracı kurumların yetkilileri usd 2 tl geçiceğini tv ekranlarında ballandıra ballandıra anlatıyorlardı....usd sürünüyor.....bunlar ya yöneticiliklerini yaptıkları holdinglerin sözcülüğünü yapıyorlar yada işkembeyi kübradan atıyorlar....sonrada hiçbir şey olmamış gibi ortalıkta dolaşıyorlar....kimsenin etkisinde kalmayın kendi özgür iradenizle...etkilenmeden....neden ...sonuç ilişkilerini takip ederek olayları değerlendirin....

rasputin46-2
07-05-2009, 13:44
oyunun kuralları basittir...konunun uzmanları zorlaştırır...herkes anlamasın diye....bazen gün içerisinde iki ayrı uzmanın aynı tv kanalında birbirine zıt görüşlerini dinlersiniz...sonra o uzmanlar kayıplara karışmıştır..ortada sadece kafa karışıklığı kalmıştır...abd dolar basmak zorunda....eli mahkum....çin dolar rezervlerini eritmek zorunda....dünyadaki emtia fiyatları çok ucuzlamıştır.....eski fiyatlarına gelmesinin...biraz enflasyon olmasının zararı olmaz....eğer bir takım devletler altın... madenler ve enerji sektörlerini satın alıyorsa borsada ucuz kalmış bu sektördeki şirketleri bundan sonra dikkatle takip edin..ticaretin temeli ucuza al ,pahalıya sat.bakkalından uluslararası şirketine kadar bunu yapıyor....benim için oyunun ana kuralı bunlardır...işin uzmanı bunu temel alıp yorum yapıyorsa dikkatle dinlerim....yok eğer başka telden çalıyorsa ...etiketine bakmam zaplarım... (cnbc-e de doların çıkacağını söylediklerinde,burda düşeceğini yazdım ve zapladım )...

rasputin46-2
07-05-2009, 15:25
önce bütünü büyük parçayı geneli göreceğiz...büyük parçadan özele ineceğiz....ana strateji bu....büyük parçaya abd para basmasını...diğer devletlerin usd kaçıp emtia satın almasını koyacağız....buradan özele ineceğiz....büyük parçayı çözdüğünüzde özelle ilgili soruların cevaplarını görmek kolay olur....günlük yorum yapanlara dikkat etmeyin...rüzgarın yönüne göre hareket ederler...

rasputin46-2
07-05-2009, 16:07
meşhur bir bankanın genel müdürü...usd uçup kaçıcağına dair....3 ay önce tv yorum yapıyordu....mutlaka bankacılık bilgisi varki genel müdür yapmışlar....ama geneli görme ...mantık ...felsefe...strateji bilgisi ....sıfır..at gözlüğü takmış etrafını göremiyor....yada bankanın bağlı olduğu holdingin aldığı pozisyona göre piyasayı ajite etmeye kalktı....şimdi hiç sesi çıkmıyor....hiç birine kanmayın....zihniniz ve ufkunuz açık olsun.....bu tiplerle bulandırmayın....

rasputin46-2
08-05-2009, 11:53
Aylık Sanayi Üretim Endeksi, 2009 yılı Mart ayında 2008 yılı Mart
ayına göre % 20,9 azalış gösterirken, bir önceki aya göre % 13,4
arttı. Piyasalarda beklenti yüzde 22.5 düşüş olacağı yönündeydi....haberi nerden okuduğunuza bağlı...bu iflasların....işsizliğin...üretimin duracağı öngörüsünde bulunanların yanıldığını göstermekte...öyle bir panik havası yapıldıydıki....geçen sene mart ayına göre %80 sanayi üretimi çok iyidir....geleceye yönelik iyi bir göstergedir....reel piyasa için olumlu bir haberdir...her şeyi tersinden okumayalım..

rasputin46-2
08-05-2009, 12:07
iran'ın OPEC elçisi Muhammad Ali Khatibi, İran haber ajansı
PressTV'ye yaptığı açıklamada, OPEC'in 28 Mayıs toplantısında üretimi
kısma kararı alabileceğini söyledi.
Khatibi ayrıca, OPEC'in Rusya gibi örgüte üye olmayan petrol
üreticileri ile işbirliğini artırmayı planladığını da belirtti.

Foreks Haber Merkezi
petrol ve hammaddesi petrol ve türevleri olan emtia fiyatlarında yükselme olabilir.....

rasputin46-2
08-05-2009, 17:27
08.05.2009 17:16:11 *CEA/ROMER, "VERİLER, İSTİHDAM KAYIPLARININ MUHTEMELEN YAVAŞLAMAKTA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR" 08.05.2009 17:16:11 ABD'de ekonomik döngü araştırma enstitüsü (ecrı) tarafından
enflasyondaki döngüsel noktaların önceden tahmin edilmesi için
dizayn edilen endeks, Mart ayında gördüğü 51 yılın en düşük
düzeyine oranla Nisan'da bir miktar arttı.
Buna göre, endeks Nisan ayında 78.2'ye çıktı. Revize verilere
göre rakam Marta ayında 77.9 seviyesindeydi.(enflasyon oranındaki artış...emtia fiyatlarının yükseldiğinin....para basıldığının veya piyasada dolaşan para miktarının artışının göstergesi ...)


....enflasyonda artış....istihdam kayıplarında azalış hep beklediğimiz....arzu ettiğimiz gelişmeler....

rasputin46-2
09-05-2009, 13:36
takvim gazetesinden(9 mayıs 2009 ) erkin şahinöz ün yorumu Piyasalar geçtiğimiz hafta bayram havası yaşadı. Dışarıdaki olumlu hava içeride devam edince İMKB 35 binlere yaklaştı, dolar 1.55 TL seviyelerine geriledi. Fakat ABD'deki 'stres testi' beklentisi ile önceki gün borsadaki 'yabancı çıkışı' endeksi tersine çevirdi. Yazarımız ekonomist Erkin Şahinöz, yaşananları ve sonrasını şöyle değerlendirdi:

BÖYLE 'TEST'E CAN KURBAN "
Tüm dünyanın aylardır 'stres'le beklediği ABD'deki bankaların 'stres test' sonuçları Perşembe gece yarısı açıklandı. Sonuçlar piyasalar açısından önemli bir dönüm noktası olarak görülüyordu. Ama korkulan olmadı. ABD'nin en büyük 19 bankasının en kötü koşullar altında ayakta kalabilmeleri için ihtiyaçları olan ek sermayenin sadece 75 milyar dolar olduğu görüldü. Aylardır 'stres test'le ilgili olarak koparılan yaygaraya değmedi. Sonuçlar beklendiği kadar ürkütücü değil. Merkez bankaları ve hükümetlerin krizle mücadelede triyonlarca doları gözden çıkarttıklarını göz önüne alırsak, 75 milyar doların lafı bile olmaz. Bankalar bu açıklarını özel kaynaklardan çok rahat bir şekilde kapatabilecek. Peki tüm bunlar piyasalar açısından ne anlama geliyor? Piyasalar 9 Mart tarihinde en kötü noktalarını görmüştü. O tarihten bu yana kuvvetli bir toparlanma yaşandı. Dolar kuru 1.82'den 1.53'e geriledi. İMKB son 2 ay içinde yüzde 50 civarında yükseldi. Bono faizleri tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 11'lere kadar geriledi.

TOPARLANMA DEVAM EDER
Piyasalar 'stres test' sonuçlarını tam bir dönüm noktası olarak görüyordu. Kötü gelebilecek sonuçlardan sonra piyasaların birkaç haftalık bozulma sürecine gireceği, sonuçların iyi gelmesi halinde ise toparlanmanın hız kaybederek de olsa devam edeceği bekleniyordu. Sonuçlar kötü değil. Toparlanma hız kaybederek de olsa devam edecektir. Ancak son derece kaygan bir bölgeye girdiğimiz unutulmamalı. Son haftalarda yaşanan hızlı toparlanmanın ardından bir düzeltme hareketi illaki yaşanacaktır. Bu nedenle yatırımcılara temkinli olmalarını öneriyoruz. Önümüzdeki günlerde kurun en düşük olarak 1.50'ye kadar gerileyebileceğini düşünüyoruz. 1.50'ye gelemezse kısa vadede dolar kurunda 1.535'i dip nokta olarak görebiliriz. Kısa vadeli düşünen yatırımcılar bu seviyelerde liradan dolara geçebilirler. Düzeltme hareketi sırasında kur muhtemelen yeniden 1.60 hatta 1.65 düzeylerine yükselebilecektir. Ancak bu önerilerimizin kısa vadeli düşünen yatırımcılar için olduğu unutulmamalı. Orta vadede kurun düşeceğini ve bu yılı 1.45-1.50 aralığında kapatacağını bekliyoruz.....(bizim ana stratejimize uygun..baştan beri görüşlerimizi destekleyen.....bütünden detaya inen ....önümüzdeki günlerdeki hedeflerin neler olduğunu gösteren çok güzel bir yazı...)