PDA

View Full Version : TRT 6 - Kürtçe TVselçuk efendi
03-01-2009, 15:17
Öncelikle mailime gelen bir yazıyı buraya aktarmak, sonra da düşüncelerimi yazmak istiyorum:

TV 6 icin ACIK MEKTUP,

Ben Fatih Mehmet Sahin, anne tarafindan Karamanoglu Mehmet Bey'in oglu Pir Ahmet'in Orta Anadolu'ya Osmanli tarafindan surgun edilmis Bey sulalesinden, Pir Usagi Oymagi, Sari Karaman Koyu, Beyler Mahallesi Haci Ali Bey'in torunu (Ortakoy, Aksaray)..

Diger bir deyimle, "bundan boyle Divan'da, Dergah'ta, Bergah'ta Turkce'den baska dil kullanilmaya.." diyen Karamanoglu Mehmet Bey dogrudan buyuk, buyuk dedem oluyor..

Asagida TRT 6'nin kurulusu nedeniyle yazdigim goruslerimi Turk Milleti'ne ve Yetkililere arzediyorum..

Oncelikle bu kanala neden ihtiyac duyuldugunu anlamadigimi ifade etmek istiyorum. Kanalin Test yayinini izlerken, bakiyorum konusulan lehcenin ucte birinden fazlasi guncel Turkce.. Vatandas "guncel" kelimesini bile Turkce olarak soyluyor roportajlarda.. Bir diger yarisi Arapca'dan ayni zamanda Turkce'ye de gecmis kelimeler onlari da zaten anliyorum. Geriye kaliyor ucde birden az bir anlasilmayan kisim.. Bu kisim icin de Farsca diyenler var.. Bunun icin mi TRT bir dil yaratmaya calisiyor?

Eger bu girisimin AB kaynakli oldugunu soyleyenler varsa, AB'nin de aslinda bu isle fazla ilgilendigini felan sanmiyorum. Eger AB degerleri buna cevaz verseydi mesela, Yunanistan'da Turkce, Arnavutca, Makedonca ayri ayri birer resmi kanal olmasi gerekmez mi idi? Yeni AB uyesi Bulgaristan'da resmi 24 saat Turkce kanal olmasi gerekmez mi idi? Bizimkiler bazan kraldan cok kralci mi kesiliyor, yoksa AB ile muhatap olanlar hala omurgasiz insanlardan mi olusuyor, anlamiyorum?!

Hani su anlasilabilir etrafta pesmerge kardeslerimiz var, Turkmen kardeslerimiz var, Arap kardeslerimiz var, Arnavut, Bosnak, Cerkez , Gurcu kardeslerimiz var ve onlara yonelik TRT INT benzeri bir 24 saatlik kanal olusturursunuz, bunun icinde Kirmanco, Zazaca vb. gibi Kurdi lehçelere 3'er saat zaman ayirabilirsiniz. Bu anlasilabilir, ama bir kanali tumuyle 24 saat buna ayirmanin tam anlamiyla izandan ve ongoruden uzak bir yaklasim oldugunu dusunuyorum!

Diger yandan, bolgesel bir amaciniz varsa, o zaman o bolgenin genel dokusunu bir kenara atamazsiniz. Mesela Diyarbakir'i "Diyarbekir" diye yazarsaniz, ya da "Kurtce" oldugu soylenen bazi harfleri kullanirsaniz, orada halen yasayan insanlar bundan gocunur ve devletinin yaninda olan bu insanlari devletinize kusturursunuz. Yine o bolgeye yayin yapiyorum diye mesela; Ercis'i ve Ahlat'i o lehcede tanitirsaniz yine o yorede yasayan insanlar devletine kuser ve farkli bir ayrisma zeminini kendi elinizle olusturmus olursunuz. Bilmem kac yıldir bildigimiz Turkce turkuleri farkli bir lehcede soylerseniz o zaman vatandas arasinda yine kendi elinizle ayrimcilik yapmis olur, kendi bildiginiz dali kesmis olursunuz. Simdi bu kanal belli bir cogafi bolgeye yonelik gibi algilanirsa (ki oyle anlasiliyor ilk bakista) orada var olan Turkmenler, Azeriler, Arapca konusanlar, Cerkezler, Suryaniler "artik buralarda durmaya gerek yok Devlet bile bu bolgeyi sadece Kurtce konusan bolge olarak algilyor" diyecek ve devletine kusen buyuk bir kutle daha yeniden yaratmis olacaksiniz..

Burada butun sorun, yapilanlarin resmi elden yapilmis olmasi ile ilgilidir ve gelismeler dogrudan Sayin Basbakan'in birkac zamandir konu ettigi ve "tek bayrak, tek devlet, tek millet" felsefiyle ozetlenen UNITER yapiyi -eninde, sonunda- tehdit edecek vahim bir girisimdir. Bolgeden bir is adami bu isi hem de yasayan Kurdi lehce ile (genclerin konustugu ve Turkce'ye yakin olan, TRT spikerlerinin yaptigi gibi Farsca agirlikli lehce ile degil) cok rahat yapabilirdi. Bu kadari da mi dusunulememistir, anlamak mumkun degil?!!

Bilindigi uzere, bir Imparatorluk olmasina ragmen Osmanli da bile Devlet organlarinda Turkce'den baska dil kullanilmamistir. Bu Cumhuriyet'in simdiye kadar verdigi, Anayasaya da uymayan, en buyuk odundur. Telafisi cok zor sonuclar doguracaktir. Devlet kendi eliyle bu mantik ve Anayasa disi girisimlere resmiyet kazandiramaz! TRT'den arkadaslar "bir dil yaratiyoruz" diyorlar ki oyle gercekten. Test yayinda vatandasla yapilan roportajlara verilen cevapta konusulanin yarısı TURKCE, oysa TRT spikerleri sorulari sorarken kendi yarattiklari "Kurtce" ile konusuyor. Hatta roportaj yapilan bolgeden genclere sorular sorulunca neredeyse "Kurtce" konusmakta zorlaniyor. Adeta Turkce cevap ver desen daha memnun olacaklar goruntusu var..

Hal boyleyken TRT yoneticileri ve Devlete sunu soyluyorum; lutfen bu YANLIS GIRISIMI baslamadan sonlandirin.. Kendi elinizle etnik pozitif ayrimcilik yaparsaniz bunun sonunu daha sonra kimse alamaz... Ataturk'ten sonraki (askeri hukumetler dahil) gelmis gecmis hukumetlerin kimi bolgelerimize uygulatip kimi bolgelere uygultamadigi "medeni yasa" zaten simdiye kadar ciddi bir pozitif ayrimcilik dogurmus, yasal olmayan birden cok evliliklerle, bolge nufusunun cok abartili bir bicimde buyumesine, dolayisiyle bir yigin cahil kutlenin olusmasina sebebiyet vermis, bu cahil kutle ve bolgedeki cehalet ayni zamanda terorun de maalesef kaynagi olmustur. O nedenle 1000 yillik oturmus devlet gelenegini –kamu oyunda tartisilmaksizin- bir gunde kirmaya kalkarsaniz, ve olaylar kardes kavgasina kadar giderse bunun onunu kimse alamaz, bu vebalin altindan kimse kalkamaz..

Yoksa geleneksel olarak Kamusal kurumlarla bir ilgisi olmaksizin Kurdi lehcede konusmalar, dugunler, pikaplar, CD ler, turku barlari, ozel egitimler, ozel yayinlar bunlara zaten kimsenin dedigi bir sey yok..

Ve gidisat bu yanlis politikalarla (sadece simdi degil Ataturk'ten sonra butun hukumetlerde var olan yanlis politikalarla) o yana dogru yoneliyor maalesef..

Bu TV6 girisimi simdiki uygulamasi le durdurulmamasi halinde, Karamanoglu Mehmet Bey'in torunu Fatih Mehmet icin 2009 yili tam bir KARA bir YIL olacaktir..

PROTESTO EDIYORUM..

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

Başbakan 'TRT şeş bê xêyr be' dedi, hatta muhabirler istedi; tekrar etti ve TRT 6 Türkiye'ye hayırlı oldu.

Kürtçe TV'nin getirisi götürüsü neler olur diye düşünüyorum. Öncelikle üzerinde durulan husus, eğer o yörenin halkına hitap edecek şekilde yayın yapılabilirse bölge insanının Roj TV izlemesini engeleyecek olması. Bu güzel. Son dönemde iyice değişen çizgisiyle Kurtlar Vadisi'ni de bu kanala alabilirsek, sanırım teröre destek bıçak gibi kesilecektir...

Yalnız aklıma sadece bu gelmiyor. Leyla Zana ve şürekası birkaç ay önce Türkiye'de eyalet sistemine istenilse de istenilmese de geçileceğini meydanda bağırırken bu açılımın olacağından da haberi var mıydı acaba? Haberi vardıysa, herhalde kendinden bayağı emin olmuştur...

Aklı selim ile konuşursak, bu gelişme illa ki bu sonucu getirecektir diyemeyiz ama ileriye görme adına eyaletlere bölünme ve sonunda Türkiye'nin parçalanması senaryosu düşünülünce iş kolaylaşır mı? Bence, evet.

Önümüzde özelinde bölgemizi, genelinde ise tüm dünyayı çok etkileyecek olan 3 yıl var kanımca. İsrail, Türkiye'yle komşu olacak ama nasıl? Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler...

Not: Paylaştığım mailde Osmanlı'da devletin resmi dilinin Türkçe olduğunu söylemiş ki bildiğim kadarıyla sadece Türkçe değildi.

abidin
03-01-2009, 17:31
Bence; asıl sorun devlet eliyle Kürtçe yayın yapılıyor olması değil, bir şekilde o yöre halkına kontrollu iletişim aracının en basit şekilde ulaşıp ulaşmadığıdır. Şimdiye kadar bu işlevi PKK terör örgütünün sözcülüğünü yapan MED, MEDYA ve ROJ TV gibi kopya kanalları yapmadı mı? Sırf yöre insanı kendi dilinde yayın yaptığı için seyretmedi mi? Kendinden bir parça olduğuna inandığı kanalın propagandasına, elbet de etkilenip olumlu cevap veren birileri olacaktır.

Terör örgütü ile mücadele sadece silahla yapılmıyor, ne kadar uğraşırsan uğraş terör örgütünün kesemediğin uydu tv yayınına sen de hukukun üstünlüğü ile ancak bu kadar karşılık verebilirsin.

Ben yapılan uygulamayı gecikmiş ama doğru bir hamle olarak görüyorum. Sanırım DTP bu yüzden rahatsız ve terör örgütün üst düzey yöneticileri aynı sebepten TRT6'da çalışan Kürt kökenli vatandaşları 'hain' ilan etti.

http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=62350

BORA YAŞAR
03-01-2009, 17:53
Bu kanalın açılışına en güzel cevabı o gün bir Kürt vatandaş verdi kanımca..Mümkün olsa da yöresel galgaleli Türkçe ile sesli verebilseydim burada:

- Bir kanalınan bizi gandıracanızı mı sanıyonuz?

Bunun sonu gelmez göreceksiniz.

Kürt enstitülerinin (3adet) müjdesini verdi zırhli arabalı çakma RTÜK Başkanı.

Ardından tabi ki bu da yetmiyecektir.

Başka istekler/talepler tam sırası diye sıralanacaktır.

Seçim zamanı.

Ne alabilirsen kardır.

Buna en iyi cevabı Baykal verdi:

- “ TRT’nin Kürtçe yayına başlamasını yanlış buluyorum. Devletin, bir etnik çabaya destek olması temel anlayışımıza terstir. Herkes kendi anadilinde yayın yapabilir. Devletin ise buna para harcamaması gerekir. Bunun için personel yetiştireceksin. Devletin kaynaklarının, 70 milyonun parasının sadece bir kesim vatandaşımızın etnik talepleri doğrultusunda harcanması doğru değildir. Bizim anlayışımıza göre devlet etnik kör olmalıdır. Karşısındakinin etnik kimliğini, dini inancını, mezhebini görmemelidir. Bu giderek devleti her türlü etnik kimliğin talebine karşı güç bir duruma sokar.”


Gücü, kabiliyeti, parası yetiyorsa bu işi özel sektör yapmalı devlet kontrolünde.

Yoksa bu ülkede, mozaik diye, zenginlik diye övündüğümüz kökenlere göre kanal açmaya kalkarsak 30 tane kanal bile yetmez.

ardahan
03-01-2009, 18:30
Bence; asıl sorun devlet eliyle Kürtçe yayın yapılıyor olması değil, bir şekilde o yöre halkına kontrollu iletişim aracının en basit şekilde ulaşıp ulaşmadığıdır. Şimdiye kadar bu işlevi PKK terör örgütünün sözcülüğünü yapan MED, MEDYA ve ROJ TV gibi kopya kanalları yapmadı mı? Sırf yöre insanı kendi dilinde yayın yaptığı için seyretmedi mi? Kendinden bir parça olduğuna inandığı kanalın propagandasına, elbet de etkilenip olumlu cevap veren birileri olacaktır.

Terör örgütü ile mücadele sadece silahla yapılmıyor, ne kadar uğraşırsan uğraş terör örgütünün kesemediğin uydu tv yayınına sen de hukukun üstünlüğü ile ancak bu kadar karşılık verebilirsin.

Ben yapılan uygulamayı gecikmiş ama doğru bir hamle olarak görüyorum. Sanırım DTP bu yüzden rahatsız ve terör örgütün üst düzey yöneticileri aynı sebepten TRT6'da çalışan Kürt kökenli vatandaşları 'hain' ilan etti.

http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=62350

Yorumunuza aynen katılıyorum.

MEMORY10
04-01-2009, 00:26
Sevgili arkadaşlar bende naçizane fikrimi söylemek isterim.
Bir olaya nasıl bakarsanız öyle görürsünüz.ama mühim olan bizim bakış açımız değil toplumun hassas değerleri ve görüşleridir.
TRT 6 'nın açılışını destekleyen biriyim..Seçim yatırımı olsun olmasın ben siyaseten değil toplumsal olarak bakıyorum...Bir araştırma raporuna göre:
Türkiye'nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

- Türkler 52 milyon 826 bin
- Kürtler 15 milyon 426 bin
- Araplar 1 milyon 839 bin
- Çerkesler 910 bin
- Farslar 620 bin
- Azeriler 542 bin
- Gagavuzlar 410 bin
- Pomaklar 331 bin
- Bulgarlar 328 bin
- Lazlar 151 bin
- Gürcüler 150 bin
- Tatarlar 126 bin
- Boşnaklar 101 bin
- Ermeniler 76 bin
- Karakalpaklar 74 bin
- Arnavutlar 66 bin
- Romanlar 66 bin
- Abhazlar 43 bin
- Osetler 37 bin
- Süryaniler 28 bin
- Rumlar 14 bin
- Museviler 13 bin
- Keldaniler 300
(Bazı araştırmalara göre kürt nüfus 11 mily,bazısı 15 bazısı da 20 mily bile demektedir.)
Şim di olaya bir de bu rakamlarla bakmak gerekir diye düşünüyorum..yani kürtler diğerleri gibi azınlık olmuyorlar.Bu ülkede söz sahibi oluyorlar,başbakan,bakan,cumhurbaşkanı,işadamı,kul üp başkanı vs...yerlere bile gelebiliyorlar.tbiri caizse et ve tırnak gibi...
Fakat G.doğu'da halen türkçe bilmeyen bir sürü insan var..Bilmiyorum oralara gittinizmi..düşünsenize Anneniz yada Babanız türkçe bilmiyor...olaylardan bihaber.Sadece köyde bulunan 100 insan ile ömürlerini sonlandırıyorlar..saf gelip saf gidiyorlar.Kandırılmaya daha müsait oluyorlar.sen devlet olarak Türkçe bilmeyen bu insana ne anlatabilirsinki?Nasıl bilinçlendirebilirsinki? Teröre destek verme nasıl diyeceksin ki?
Bir de o insanı düşünsenize Dünyadan habersiz,olaylardan habersiz...Nasıl bir yaşamdır bu..
artık 21. yüzyılda yasaklar olamaz bence..zaten bildiğim kadarıyla 10'a yakın kürtçe televizyon var.Sen TRT 6 'yı açmasan bile onlar zaten diğerlerini izliyor.(Birde üstüne PKK propagandası ya da Kürt milliyetçiliğini yalan yanlış öğreniyorlar)Keşke 20 yada 30 yıl önce böyle bir uygulama gelseydi Geç kalmış ama doğru bir hamle oldu.
Bence Devletin bu politikası desteklenmeli..hatta bir iki adım daha atılmalı..Özel kürtçe tv'lere yer verilmeli..Kürtçe eğitimle ilgili açılımlar yapılmalı...ki PKK yada DTP'NİN söylemleri daha da netleşmeli ve maskeleri düşmeli...

Sözün özü yasaksız ve demokratik bir toplum için tüm engelleri kaldırmalıyız...

kelaynak
04-01-2009, 00:40
İnşallah güneydoğudaki kürt vatandaşları eğitecek, onlara yön verecek programlar yapılır..
Kardeşlerinin, oğullarının neler uğruna dağda dolandığını anlarlar ve onlara engel olurlar..

bourbon
04-01-2009, 01:21
yahu o kadar kurtce kurs acıldı da ne oldu?
Talep yetersızlıgınden cogu kapanmadı mı?

Secım oncesı trıbune oynamalar..

Çok da meraklı,evıne ekmek goturemeyen 2-3 nesil kurtce ogrenmek için..
orada kı her ile bedava 10 15 tane yabancı dıl kursu ,bılgısayar kursu aç,sonra sene de 1 2 fabrıka yı cok iyi teşvıklerle kaydırmayı dene.

Varsa yoksa kısa yoldan faydacılık...

sermiyan
04-01-2009, 01:32
ben bir kürt olarak bu kanal işinin hayırlı olacağını düşünüyorum

kürtçe kanalın açılmasıyla ülkenin bölünmeyeceğin her kes görecektir

daha fazla birlik ve beraberlik olacağına inanıyrum

sermiyan
04-01-2009, 01:48
yahu o kadar kurtce kurs acıldı da ne oldu?
Talep yetersızlıgınden cogu kapanmadı mı?

Secım oncesı trıbune oynamalar..

Çok da meraklı,evıne ekmek goturemeyen 2-3 nesil kurtce ogrenmek için..
orada kı her ile bedava 10 15 tane yabancı dıl kursu ,bılgısayar kursu aç,sonra sene de 1 2 fabrıka yı cok iyi teşvıklerle kaydırmayı dene.

Varsa yoksa kısa yoldan faydacılık...


sayı bourbon kurslarla bu işin olmayacağına şöyle bir örnek verebiliriz sanırm

Almanyadaki almancı vatandaşlarımıza da türkçe kurslar açtı alman hükümeti

kimse gitmedi almancı gençler türkçeyi unutuyorlar neredeyse

kurslarla bu iş olmaz

selçuk efendi
04-01-2009, 11:27
KÜRTÇE TRT, KÜRTÇE TEDRİSAT ve TEDRİCEN KÜRDİYE

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Kürtçe televizyon yayınına başladı. Açılışta İstiklâl Marşı okundu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı bunu kutladı.

Ayrılıkçı Kürtçü Parti bunu beğenmedi; tamamen stratejiktir. Avuçlarını ovuşturuyorlar ama “bu ne ki” havasında kalacaklar…

“100 Kürt Aydını” diye birtakım kişileri konuşturdular; ekserisi “geç oldu ama neyse, bundan sonra anadilde eğitim şart” dediler.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı pek yakında Kürt Dili ve Edebiyatı anabilim dallarının kurulacağını söyledi ve bunun için Paris’teki Kürt Enstitüsü’nden hoca getirileceğini ifâde etti.

Bunun arkasının nasıl geleceği ahmaklar için dahi âşikâr:

Kürtçe (böyle diye Kurmançi Lisanı kabûl edildi ki, hiç alâkası yok) tedrisat yapılacak;

2020 civarında Kürtler çoğunluk hâline gelince de, Türkiye Kürdiye olacak.

Bu arada Ermeni’lerden sonra Kürtler’den, Süryaniler’den, Aleviler’den, Lâzlar’dan ve 60 küsur etnik veya millî gruptan özür dileyeceğiz, açılacak tazminat davalarına zâten dikiş tutmayan bütçemiz yetmeyecek. Para olmayınca toprak vereceğiz.

Bu kadar özür dileye dileye kendisini cidden suçlu hissetmeye başlayacak olan halk, tedricen tatbik edilecek Türk soykırımına da râzı olacak.

Kültürel soykırım (jenosit) zâten yapılıyor: Etrafta sözüm ona şarkıcı, türkücü, oyuncu, “san’atçı” diye dolaşan ve muazzam paralar kazananların %80’i ya Kürt ya da Kürtçülüğü savunuyorlar. Türk kültürü sür’atle silinip gidiyor. Meselâ son 30 senede Çin’deki Uygur Türkleri’nin %30’u Hristiyan oldu ve millî kimliklerini de unuttular. Kerkük, Türkmen kentiyken Kürtmen köyü oldu!

“Atatürkçüyüm” derseniz içeri atılıp ne için suçlandığınızı bilmeden kahırdan ölüyorsunuz.

El-Cevap’ı çağırıyorum, gelmiyor bugün.

Gâliba o da tatilde veya derin düşüncelerde…

Peki, PKK ile bu adamlar arasında hangi fark var?

Tabii ki yok ama bizi olduğuna ikna etmek için bütün medya seferber. Kılığı, lisanı, seviyesizliği ve yetersizliği paçalarından akan birtakım yeni yetme doçentler ve profesörler her gün televizyonlarda beyin yıkamaktalar.

İyi de, o zaman neden savaşıyoruz?

Neden gâziler ve şehitler her gün patır patır gazetelerde haber oluyorlar mı dediniz?

Bu da oyunun bir parçası esasında…

Hem Kürtler’i millet olmaya, hem de bizi olmamaya alıştırıyorlar.

Şartlı reflekslerimizi çözüyor, siliyorlar.

Sabah programlarında millet kavga edip göbek atıyor.

Yedi gence mezar olan doğalgaz fâciasından sonra kerhâneye bekçi olamayacak kadar rezil kıyafetli ve hitabetli bir adam Başkent Doğalgaz Şirketi’nin Müdürü sıfatıyla gencecik çocuklara “bâzılarının belden yukarısı çıplaktı” diye iftira edebiliyor, “şirketi eleştirip fiyatını düşürmeyin” diyebiliyor ve suâllerden sıkılınca da namaza gidiyor! Türk Hava Yolları Genel Müdürü kara çarşaflı karısı iki metre gerisinden gelirken sırıta sırıta VIP salonundan ayağında terlikle geçiyor.

Kadrolara bakar mısınız?

Atatürk ve onun ideolojisi, kadroları tarihe kavuşturuluyor.

O kadar perişan hâle getirilmişiz ki, Devletlû “sadaka bizim kültürümüzde meşrûdur” diyebiliyor ve partili kardeşleri onu alkışlıyorlar.

Milliyetçi Hareketsizlik Partisi gene urgan murgan deyip uyuyacak ve uyutacak.

Güzel gözlü Baykal’ımız “bu bize ters düşer” filân diye geveleyecek.

Ve bu hâince plân alenen, fütursuzca tatbik edilmeye devam edilecek.

Altı senede nereden nereye geldik, getirildik.

görüyor musunuz?

orada kimse var mı?

sesimi duyan var mı?

Mehmet Kerem Doksat – İstinye – 03 Ocak 2009 Cumartesi

sson
04-01-2009, 23:06
....Buna en iyi cevabı Baykal verdi:

- “ TRT’nin Kürtçe yayına başlamasını yanlış buluyorum. Devletin, bir etnik çabaya destek olması temel anlayışımıza terstir. Herkes kendi anadilinde yayın yapabilir. Devletin ise buna para harcamaması gerekir. Bunun için personel yetiştireceksin. Devletin kaynaklarının, 70 milyonun parasının sadece bir kesim vatandaşımızın etnik talepleri doğrultusunda harcanması doğru değildir. Bizim anlayışımıza göre devlet etnik kör olmalıdır. Karşısındakinin etnik kimliğini, dini inancını, mezhebini görmemelidir. Bu giderek devleti her türlü etnik kimliğin talebine karşı güç bir duruma sokar.”...


Eğer Tayyip Erdoğan Kürtçe tv yi yanlış buldum deseydi BAYKAL doğru bulurdu...:he::he:

Sırf muhalefet olsun diye konuşuyor... Boş konuşuyor...

Hem baykal ne bilsin doğuyu... Kaç defa gitti doğuya...

Kaç milletvekili var doğudan...

O yüzen hiç ağzını açmasın bence...

sson
04-01-2009, 23:08
Bence çok olumludur kürtçe tv...

Adamlar açıp roj tv izleyeceğine istiklal marşının

okunduğu bir kanalı devlet kanalını izlesin...

takdir ediyorum bu kanalı açanları...:)

exitance
04-01-2009, 23:42
1. Devlet, sırf Kürtçe konuşuluyor diye seyredilen terör destekli kanallara alternatif sağlamıştır.

2. Baykal'a hak veriyorum.... TRT 6 orta vadede yerini özel sektörün öncülük ettiği içi daha dolu özel Kürtçe kanallara bırakarak misyonunu tamamlamalıdır.

3. Zamanlama açısından bu hamle biraz oy avcılığıdır.

4. DTP TRT 6'ya karşı çıkıyorsa iyi bir iş yapılmıştır.

5. Kanalı kurup "hayırlı olsun" demekle iş bitmez, amaç oy avcılığı değilse TRT 6 'yı Kürtçe konuşulan yörede kısa vadede bir numara yapacak içerik ile donatmak gerekir. Yoksa terör destekli kanalların dönüşü muhteşem olur. Devlet bu işe el attıysa asıl işi şimdi başlıyor.

BORA YAŞAR
04-01-2009, 23:53
Sn Sson Baş üstüne:)

Baykal'a söylerim bir daha boş boş konuşmaz.

Ne zaman doğu illerinden milletvekili olur, ya da gider oralara o zaman bu konularda konuşur.

Kürtçe kanal açanları siz takdir ediyorsanız mesele benim açımdan ok dir.


OK?

CycLone
05-01-2009, 01:30
dağdaki iti köpeği muhatap alıp yaranmaya çalışanlar , bakalım yaranabileceklermi, yoksa 7 senedir zerre azalmayan terörün hesabını cehennemde mi verecekler.

Işılay
05-01-2009, 01:42
Haberlerin birinde (FOX tu sanırım) , TRT'nin kürtçe tv den sonra Şubat sonu ermenice kanal açacağını duymuştum, aslı var mıdır?

Işılay
05-01-2009, 02:25
Haberlerin birinde (FOX tu sanırım) , TRT'nin kürtçe tv den sonra Şubat sonu ermenice kanal açacağını duymuştum, aslı var mıdır?

Yanlış duymamışım:frown:

TRT Kürtçe yayın sonrası şimdi de Ermenice yayın yapacak

TRT, Kürtçe yayından sonra Ermenice yayın yapmaya hazırlanıyor. Yayının Şubat ayında yapılması planlanıyor.

http://www.gazeteciler.com/news_detail.php?id=149111

balaban
05-01-2009, 15:49
Hiç olumlu değildir. Kürdistanı peşin peşin kabul etmektir.

Ha zaten Hükümet kabul ettiği için Kürdistan'ı kurdu derseniz o zaman başka.TRT bir millet yaratıyor!

4 yıl önceydi.
Flash TV’deki televizyon programımın konuklarından ikisi Sırrı Sakık ile Kamer Genç’ti.
Programda Türkiye’deki Kürtlerin homojen olup olmadığını tartışıyorduk.
Sırrı Sakık ısrarla homojen, yani farkları yok deyince Kamer Genç patladı:
- “Neresi homojen kardeşim, dilleri ayrı. Ben Tunceli Kürtçesini konuşuyorum sen Kurmançi dilini. Ben sizin konuştuklarınızdan bir kelime anlamıyorum, siz de bizimkini, yani Dersim lisanını anlamıyorsunuz. Farkımız yok diye milleti kandırmayın.”
Kamer Genç devam etti:
- “Zazaca var, Sorani Kürtçesi var. Hiçbiri birbirini anlamıyor. Dolayısıyla Kürtler ve Kürtçe için bir ve birlik demek doğru ve bilimsel değil.”
Hiç unutmam o program sonrasında Kürtleri bölüyorsun diye politize Kürtlerden yoğun tepki ve eleştiriler almıştım.
Evet Kamer Genç’in ifade ettiği Türkiye’deki Kürt tablosu budur.
Ve heyhattır ki Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu bu dağınıklığı birleştirmeye ve bütünleştirmeye soyunmuş, yani onu misyon edinmiştir.
Yanlış okumadınız bu ülke halkının vergileriyle yayın yapan TRT şimdilerde yeni bir millet yaratmak için kollarını sıvamış haldedir.
TRT’nin Kürtçe yayın olayı gerçekte Kürtleri millet yapma projesidir.
Projenin nihai amacı da Bağımsız Kürdistan’dır.
TRT bu hedefin kültürel çatısını çatıyor.
Evet Kürt kökenli Bedrettin Dalan’ın ifade ettiği gibi 600 kelimelik ve çoban bile eğitilemeyecek olan Kürtçe TRT tarafından tescil görüyor.
Abartıyor muyum?
Sorarım size, Türkiye kendi vatandaşlarına dahi Türkçe yayını bile tam olarak iletemezken Kürtçeyi ve Kürtleri birleştirecek böyle bir adımı niçin atmıştır?
Kurmançi niye tek lehçe olarak benimsenmiştir de diğer lehçeler görmezden gelinmiştir.
Öyle ya demokratik haksa bu ayrımcılık niçin?
Kürtçe kanal pekâlâ ayrı ayrı saatlerde bütün lehçelerle yayın yapılabilirdi.
Yapılmadı, çünkü gizli amaç Kürtçeyi konsolide etmek, yani Kurmançiyi ortak dil yapmak ve bir millet yaratmak!
Böyle bir iş için TRT gibi bir kurumun kullanılması bühtandır.
TRT, 2003 Diyarbakır Kürt Konferansı’nda alınan Kürtçeyi ve Kürtleri bütünleştirme projesini uyguluyor adeta!
Bir başka boyut devlet böyle bir şeyi niçin yapar?
Dünyada hangi devlet 24 saat aralıksız resmi dilinin dışında yayın yapıyor?
Konu demokratikleşmeyse serbest bırakın isteyen istediğini yapar ve RTÜK de bunu kontrol eder!
Devlet eliyle 24 saat etnik yayın yapma adımı Belçika’daki Valonlar ve Flamanlar misali ülkeyi iki temel ırkın federasyonuna dönüştürme arzusu iddialarına haklılık kazandırmaz mı?
Hem hani bu ülkede 20 küsur etnik unsur vardı!
Söz konusu olan demokrasi ise onların hakları ne oluyor?
Yarın onlar da talep ederse 20 küsur dilde 24 saat yayın izni mi verilecek?
Böyle bir şey yapılırsa bu coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türklerden söz edilebilir mi?
Diyecekler ki diğerlerine böyle bir ayrıcalık olmayacak!
O zaman tersinden şu soruyu soralım:
Onlar silahlı kalkışma yapmadı diye mi vermiyorsunuz?
Sadakatin mükafatı bu mudur?
Hayır söylemek istediğimiz her etnik yapıya benzer imtiyazlar verilsin değildir, işaret etmek istediğimiz Kürtlere verilen imtiyazın yanlışlığıdır.
Lafı uzatmadan hükmümüzü verelim:
TRT adım adım Sevr hükümlerini hayata geçiriyor.


http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=6609

balaban
05-01-2009, 15:51
Yanlış duymamışım:frown:

TRT Kürtçe yayın sonrası şimdi de Ermenice yayın yapacak

TRT, Kürtçe yayından sonra Ermenice yayın yapmaya hazırlanıyor. Yayının Şubat ayında yapılması planlanıyor.

http://www.gazeteciler.com/news_detail.php?id=149111Bu yayınlar boşuna serbest bırakılmıyor. Kürdistan'ı kur, Ermeni soykurumunu tanı tazminat ve toprak ver.

balaban
05-01-2009, 16:44
Şeş-beş ve düşeş!

Devletin TV kuruluşu, TRT’nin 6. Kanal’ında Kürtçe yayınlara başladı. TC Başbakanı Erdoğan, Kürtçe “hayır duası” etti:“BÊ XÊR BE”!
2004’te, “AB’ye girdik”. Ankara’da adeta bayram ilan edilmiş, davul zurnayla, havai fişekler atılmıştı. Fakat asıl bu konunun sonu, neticeleri ülkemiz için hiç de hayırlı olmayacak, felaket olacak; Türk birliğine, devletin bütünlüğüne karşı türlü musibetlere yol açacak!


Kayıtlara geçsin diye söylüyorum: Şu sözlerime “mim” koyun: Bugünkü AKP iktidarı bu şov hareketiyle Türkiye’nin birliği ve Güneydoğu konusunda ölümcül olabilecek, gafletten öte bir hata yapmıştır! Bu hata tarihimize Apo’nun gereği gibi idam edilmemesi gibi, Kürtçülük ve PKK’yla mücadelede tersine bir kilometre taşı olarak geçecektir!

“TRT Şeş” in, şu bağlamda, 29 Mart seçimleri öncesinde böyle bayram havalarında ve Başbakan’ın Kürtçe “hayır dualarıyla” başlatılmasının bir sebebi, Güneydoğu’daki “oylar” içindir! Bu, Kürt vatandaşlarımızdan AKP’ye oy sağlar mı, ne kadar yararlı olur? Fakat daha önemlisi, Türkiye’nin “bölünmez bütünlüğü” için hayırlı olur mu, göreceğiz! Ben, kısaca, Anayasamızın değiştirilemez hükümlerinde yer alan, tek ve ortak dili Kürtçeyle paylaşmak, iddia edildiği gibi Türkiye’yi, güya, birleştireceği yerde, daha da bölecek ve “Büyük Kürdistan’a” temel olacaktır!

CHP lideri Deniz Baykal’ın ve Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in bu konularda söyledikleri doğrular, yani devletin şu sırada Kürtçeyi adeta resmi dil yapması TC’nin ana felsefesine ihanettir. Bu arada söyleyeyim, son zamanlarda hançeresini yırtarcasına konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin milliyetçiliğe ters bu konuda suskun kalmasını da anlayamıyorum! Yoksa o da “oy” derdinde mi? Ama sorarım: “Kürtçe neden, ne zaman ve niçin ayrıma tabi tutuldu? Buna cevabım, yabancıların, İngiliz ajanı Noel’in hükümetine verdiği rapordaki “Kürtlerde milli hisler yoktur, milliyetçilik yoktur. Ama biz biraz iteleyerek bunu yaparız.” tavsiyesine ve bu itelemelerin neticesi olan dini isyanlara dayanır!
Entegrasyon-asimilasyon
Vatanseverliğinden de, bilgeliğinden de kuşku duymadığım Hakkı Devrim, “Kürtlere asimilasyon yapıldı” diyor. Doğru; ben de Kürtler entegre edilmek ve Türklükle “şereflendirilmek” istendi ve Türkiye’nin birliği böyle korunmak istendi derim! Ve bu hareketin başı da “Bu devleti kuranlara Türk denir” diyen ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü devletin temel ilkesi yapan Mustafa Kemal’dir... O mu yanlış yaptı?

Eğer Kürt sorununun başlangıcını hatırlamazsak, şimdi yapıldığı gibi “Kürtlere yapılan haksızlıklar” dan söz etmek havada kalır. Aşırı da olsa, Kürtleri Türklerle aynı vatan kazanında kaynaştırmak cabası olmasaydı -işte şimdi yapılmak istenenler o zaman olurdu- oluyordu da. TC ve Türkiye ancak bu siyaset ve çabalarla bugüne kadar varlığını koruyabildi. Şimdi TC, oy uğruna, AB uğruna bozuk para gibi harcanmakta! “Oy ve AB uğruna” dedim, asıl bugün iktidarda olanlarda tarih şuuru olmaması, Atatürk ve arkadaşlarının duyarlılıklarından nasiplerini almamış olmaları, unutulmasın; Erdoğan, “Türkiye Türklerindir demek yanlıştır. Türkler etnik gruplardan biridir” demişti! Ve aynı duyarsızlık, TC Devleti’nin ve halkının paralarıyla “Kürtlere mahsus” özel “TRT Şeş” kanalını açtırdı! Bu kanal hakikaten ülkeyi birleştirecek mi, yoksa aksine mi yarayacak, hep birlikte göreceğiz...

“Ortak dil” bir milletin ortak paydasıdır. Hatta egemenlik kurmak aracıdır. İngilizler, Fransızlar, İspanyollar kendi dillerini kendi ülkelerinde muhafaza etmişler, ikinci dil gafletine düçar olmamışlardır! Ama eski sömürgelerinde yerel dilleri silerek “Anglofonm, Franko fonm, Hispakofonm” yaparak onlar üzerindeki kültür egemenliklerini bugüne kadar sürdürmüşlerdir!

Biz de feda edilmek istenen temel politikamızda tüm vatandaşlarımızı Türkçe konuşmaya zorlamaktı! Şimdi ise, Devlet Televizyonu’nda Türkçe öğretmek yerine onları ortak Kürtçede kendi milli birliğimiz pahasına birleştirmeye çalışıyoruz!

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=6610

tanriverdi
05-01-2009, 17:01
Bu yayınlar boşuna serbest bırakılmıyor. Kürdistan'ı kur, Ermeni soykurumunu tanı tazminat ve toprak ver.

Dunya'da ulus devlet anlayisi iflas etti.Butun toplumlar icindeki renkleri barindirip ortaya cikarmali.Anadolu buyuk bir uygarlik merkezi.Bu uygarliktaki butun renkler her acidan onemlidir.Anadolu'da 125 yildir renkler yavas yavas tek renge boyanmaya calisilmaktadir.Bahcede sadece lale olursa ulke iste boyle olur.Yani karisir.70 yil yada 90 yil onceki dusunce sistemleri ve yoneticilerin bugun goremedikleri budur.Bir bahcede tek cicek olursa o bahcede bir gariplik olur.Zamanla bahce anlamani yitirir.O bahceyi seyreden mutlu olamaz.Ben esime cicek gotururken butun ciceklerden renga renk gotururum.

Irkcilik sonunda yok olmadir.Herseye guzel bakmak gerekir.Olani oldugu gibi kabul etmektir.Anadoludan koparilan her cicek sonunda bahcede aranilan o guzel ahengi saglana miyenk taslari oldugu ortadadir.

Bazi arkadaslarin gozu kan burumus.Hic kimseye yasama hakki vermiyorlar.Turkiye Cumhruriyeti ve Anadolu tek cicekle anilan bir bahce olmayacaktir.O dusuncedeki gorusler iflas etmistir.80 yada 90 sene onceki insanlara tabiiki saygili olmak gerekir ama o zamanki sartlarda mukemmel olan dusunceler bugun mukemmel olmaya bilir.Dun koprailan butun ciceklerin geri gelmeyecegini yada bugun bahcede olan ciceklerin koparilip yerine baskalarinin ekilecegini kimse garanti edemez.Bu yuzden butun cicekleri koparmadan sahip olmak gerekir.Sevgi ile buyuyen gercek ailelerden gelen insanlar ve yoneticiler acimak duygusuna sahip olur.Bir sinegi bile oldurmez.Birde dusunun acilar ve acimasizliklar icinde sevgisiz buyuyen biri birde bu bahcenin bahcivani olursa ne olur?O bahce biter.Bahceye sevgiyle bakan bahcivan gerekli.Sevgisiz bahcivan cicekleri kiymetini bilmez.Her cicegin farkli anlami oldugunu kalbul etmez.O sadece kendinin sevdigine yasama hakki verir.Iste Tanri bu gibilerinden dunyayi korusun.


Buyuk Fransa Imparatoru ve Imparatoricesi bile halka kafa tutamamis.Pasta yiyin dedigi ekmek bulamayan halk en sonunda onlari alt etmistir.

Buraya cevap yazan bazi arkadaslar su an sirf kendi dusuncelerini kabul ettirmek ve sadece devlette ulus devlet anlayisini irkci bir anlayisla bunu enjekte ettirmek istemeleri yanlistir.Sizden burda farkli olanlarida seveceksiniz.Sadece ulus devlet kuracagim diye ulkenin butun temelleri ile oynamaya kalkarsaniz sonunda kaos cikar.

Bugun isine geldimi en buyuk Ataturkcu oluyorlar.Isine geldimi yahudiler en guzel halk ve en iyi insan ve Turkiye'ye hep yardim etmis ve israil'e hic bir zaman fayda saglamamis gibi konusarak burda yahudi taraftarligi yaparlar.Dinine bagli diye insanlara hemen dinci yakistirmasi yapmaya kalkarlar.Laikligi tek renk ve tek dusunce gibi dusunerek savunmak.Isine geldimi dindar gozukmeye calisirlar(Mevlit yada kandil gecelerinde).isine geldimi en buyuk atesit olurlar.isine geldimi yahudi dusmani olurlar(zamaninda ovdukleri en iyi vatandas dedikleri yahudilere saldirirlar).Yani kisacasi ya siz kimseniz yada hangi fikirdenseniz bunu acin.Bir oraya bir buraya get git olmaz.

Her zarfi acmakta yanlis.Bazen zarfa dokunmamak iyidir.Her fikre karsi saldirmak hos degil.Yukardaki arkadas cok kati ve sert:yes:.ve Fransa impatoricesi gibi bir unvana sahip:he:.Ben zavalli halkim:cry:.Yeni geldim eskide olsam ben susturulurum:yes:.Cunku ben zavalli bir papatyayayim.Trabzon'un balaban cicegi olsam kral olurum.Ama istemem.Ben anadolu papatyasiyim.Bizim kral yada kralice olmaya niyetimiz yok.Sadece saygi ve sevgi istiyoruz.Sadece Ankara kirmizi lalesini degil beyaz Kavala zambagi,mavi Mora meneksesi,sari anadolu Karaman kir papatyasinida sevin.Otorite gibi ortada olmak bazen halklari ve renkleri yok eder.Bu yuzden herkes esit olmali.Yasasin demokrasi!!!:cool:

balaban
05-01-2009, 17:18
Dunya'da ulus devlet anlayisi iflas etti.

Bu yuzden herkes esit olmali.Yasasin demokrasi!!!:cool:

Ulus Devlet konusunda sizi de kandırmışlar:)
Ulus Devlet olmaktan vazgeçersek yıkılmamız kolay olacak. Bakmayın Kürdistan'ın kurulacağına, Kürdistan'da Ermenistan gibi ABD ve İsrail maşası-kuklası terörist bir devlet olacak ve emperyalistlerin işleri bittiğinde yüzlerine kimler bakacak göreceğiz.

Ulus Devlet olmak emperyalizmin en sevmediği şeydir siz farkında olmadan emperyalizme hizmet edersiniz bu şekilde.

Emperyalizmin ne Türkler ne Kürtler umurundadır. Onlar hedeflerine odaklanır ve planlarını uygularlar.

Demokrasi ve eşitlik yazmışsınız. Eğer bir Kürt çıkıp benim haklarım yoktu derse ancak nankörlükten bunu söyleyebilir. Aynı okullara gittik, aynı işyerlerinde çalıştık, aynı pazardan alışveriş yaptık, aynı apartmanda oturduk. Hangi eşitlik dediğiniz. Zaten eşitler. Demokrasi dediklerini son 4-5 yılda gördük. Ülkenin altına dinamit koymaya demokrasi demeye başladılar.

Kürtlerin de tvsi olsunmuş, olmasın efendim. Ben Arnavutum bir kanal istiyor muyum? Arnavutlar istemezler çünkü ULUS DEVLETİN ne olduğunu bilirler. Yugoslavya'nın parçalanmasını inceleyin, insanların öldürülüşünü, çekilen acıları. Bölünme öyle kolay olmaz o yüzden hayali bırakıp gerçeğe dönmeli.

balaban
05-01-2009, 17:19
TRT'de Kürtçe yayın Anayasa’ya aykırı

Usta gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun ART’de canlı yayımlanan programı Ceviz Kabuğu’nda, devlet televizyonunun hem Anayasa hem de TRT Kanunu’na aykırı şekilde Kürtçe yayına başlaması masaya yatırıldı: Dilde ayrışma birliği bozar.
Kürtçe yayın Anayasa’ya aykırı
Devletin televizyonunun Anayasa’ya ve TRT Kanunu’na aykırı olmasına rağmen Kürtçe yayın yapan kanal kurması, Ceviz Kabuğu’nda tartışıldı. TRT Yasası’nın MGK bildirisine benzetildiği programda, yasanın uygulanmadığı vurgulandı
Atatürk, 1926’da bir yasa çıkararak, Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı şirketlerin kendi iç yazışmalarının bile Türkçe yapılmasını emretmişti
Haber: Macit SOYDAN
Büyük Türk düşünürü ve şair Yahya Kemal Beyatlı ölümünden 50 yıl sonra eserleri ve fikirleriyle Ceviz Kabuğu’nda anıldı. Yahya Kemal’in düşünceleri üzerinden tarihle güncelin birleştirildiği programda son siyasal gelişmeler de tartışıldı. Usta gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun ART televizyonunda canlı olarak yayınlanan Ceviz Kabuğu programının konuğu TÜRKSAV Başkanı Şair Yahya Akengin idi. Akengin, devlet televizyonu TRT’nin TRT 6 (TRT ŞEŞ) adıyla 24 saat yayın yapmasını eleştirdi ve, “Bir arada olmanın en önemli öğesi olan dilde ayrışma yaptıktan sonra bir arada olunacağını nasıl söylersiniz?” diyerek karşı çıktı.

Türkiye bölünmez ama ağır bedel öder
Yahya Akengin, Türkiye’yi Kürtçe kanalla bölmenin mümkün olmadığını ifade etti. Akengin, Türk milletinin kendini böldürmeyeceğini düşündüğünü belirterek dünle bugün arasındaki şu benzerliğe dikkat çekti: “20. yüzyılın başında Balkanlar’dan çıkarıldık. 1,5 milyona yakın Türk katledildi. Balkan Dağları’yla bugünkü Türkiye’nin doğusunun dağları birbirine çok benziyor. 20. yüzyılın başında ıslahatçılar gelip başımızda duruyordu. Şimdi AB’nin adamları... Bu kanal bizi birleştirecek diyorlar. Birlikte olmanın unsurlarından biri dildir. Dilde ayrışma yapıp da birleşmeyi nasıl bekliyorsunuz? Bence Türkiye bunlarla bölünmez ama bu durum Türkiye’ye ağır bedeller ödetir. İlerleme yerine aynı yerde kalır. Enerjisini buna harcar. Türkiye hep hasta ve yatakta kalır. Türk milleti kendini böldürtmez.” Akengin, Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin her fırsatta ileri sürdükleri bir konuya da değindi ve “Ezberlerimizi bozalım diyorlar. Bu ezberlerden biri vatanın milletiyle bölünmez bütünlüğü ilkesidir. Bunu mu bozacağız... Milliyetçiliğimize ırkçılık diyorlar” dedi. Hulki Cevizoğlu TRT’nin Kürtçe kanalı ŞEŞ’in adı ile ilgili önemli bir noktaya dikkat çekti. Tavlada kullanılan ’şeş, beş’yani ’altı, beş’deyimindeki ’şeş’in Kürtçe’den değil Farsça’dan geldiğini belirten Hulki Cevizoğlu “Ne yani? İnsanlar bunca yıldır tavlayı Kürtçe mi oynuyordu?” dedi.

Allı pullu Farsça, Kürtçe oldu
Cevizoğlu Arapça ve Farsça’nın allanıp pullanıp Kürtçe diye önümüze sürüldüğünü şu sözlerle açıkladı: “Onları da kendimizi de kandırıyoruz. Arapça’yı Farsça’yı allayıp pulladık... Biz bilimsel gerçekleri nasıl reddederiz? Anayasa’da anadil Türkçe yazıyor ama biz Türkçe öğretmek yerine Kürtçe öğretiyoruz. TRT vatandaşın parasıyla bu işi yapıyor. Bu kültürel eylem de ülkenin birlik ve düzenine karşı değil mi? Doğuda karda kışta ayağında terlikle okula gidiyor. Benim paramla bir iş yapacaksanız gidin onlara sahip çıkın. Kürtçe yayın Anayasa’ya aykırı. Önümüzde yerel seçimler var. YSK da, Türkçe’den başka dille propaganda yapılmasının yasak olduğunu açıkladı. TRT Kanunu’nda da benzer hükümler var. Buna karşın, devletin televizyonu nasıl Kürtçe yayın yapan bir kanal kurabilir? Atatürk, 1926’da bir yasa çıkararak, Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı şirketlerin kendi iç yazışmalarının bile Türkçe yapılmasını emretmişti.” Programa telefonla katılan dilbilimci Şükrü Alkan, Cevizoğlu’nun bu görüşlerini destekledi: “Kürtler Türk uluslaşması içinde yer aldılar. Bu şekilde bir kimlik kazandılar. Sosyolojik olarak bilimsel bir biçimde ele aldığımızda gerçek bu. Kürtler dünyaya Türkçe ile açılıyorlar. Şeş Farsça’da da kullanılıyor. Kürtçe diye adlandırdıkları dil komşu dillerden etkilenmiş bir lehçe. Kendi içinde de farklı ağızları olan bir lehçe.”
Baykal da bilmiyor mu?
Hulki Cevizoğlu CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Kürtçe televizyonu özel sektör yapmalıydı” sözlerini de eleştirdi. Cevizoğlu, Baykal’ın bunu söylemesinin akıllara “Anayasayı da mı bilmiyor?” sorusunu getirdiğini söyledi. Cevizoğlu bu eleştirisinin nedenlerini şöyle sıraladı: “Baykal, ’özel sektör yapmalıydı’ diyor ama Anayasa’ya göre özel sektör de yapamaz devlet de... TRT yasasında da bu duruma karşı pek çok madde var hatta, TRT yasası MGK bildirisi gibi. Bunu uygulayacak olana tabi... Kısacası al birini vur ötekine. Türkiye’de halk istemediği insanlar arasına sıkıştı. Yağmurdan kaçarken doluya tutuldu. Biz demokrasicilik oynuyoruz.” TÜRKSAV Başkanı Şair Yahya Akengin, büyük düşünür Yahya Kemal’in kültürel kavramlara yüklediği tarih bilgisi ve bilincinin onun kendi kimliğini bulmasında etkili olduğunu kaydetti. 1903 yılında Fransa’ya giden ve giderken ’ateist’, ’sosyalist’olduğunu belirten Yahya Kemal, orada ’Türk’ve ’Müslüman’kimliğini ortaya çıkardığını belirtiyordu. Onun bu şekilde davranmasının nedenini Yahya Akengin şöyle aktardı: “O ’ben kökü mazide olan bir atiyim’derdi. Paris’te Avrupa’ya bakıp kendi kimliğine yöneliyor. Orada o ülkenin yazarlarıyla, otorite hocalarıyla tanışıyor. O dönemde bir de Türkçülük akımı var. Jöntürklere katılıyor.” Hulki Cevizoğlu o yıllarda yaşanan Türkçülük akımının yerine şimdi Kürtçülük akımı olduğunu söyledi. Cevizoğlu, “Maalesef bugün böyle bir akım yok. O tarihteki Türkçülük akımı bu tarihte mümkün değil. Bugün Kürtçülük akımı var” dedi.
Şaşkın üniversite görevlisi...
Ceviz Kabuğu’nu telefonla arayan İstanbul Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Yusuf Akçay ise farklı görüşleriyle çokça tepki aldı. “Dil konusunda hissi davranmak bizi ne kadar doğru bir sonuca götürür bu tartışılır?.. Doğu toplumları toprağa bağlıdır. Vatan olarak toprağı görüyor. Vatan, ulus devletin ihdas ettiği bir kavramdır. Sosyal şizofrenidir bu... Bizim dilimiz çatışma yaratan bir dildir... İnsanın devredilemez mülkiyeti vardır. Örneğin düşünce hürriyeti... İmam Hatip mezunuyum ama bu İslâmiyet’i savunmamı gerektirmez... En büyük ateistler teoloji ile uğraşanlardır... Ben insan olmanın erdemini savunuyorum... Görüşleri için birine vatan haini, diğerine vatan şairi demek doğru değildir... Türkiye’de Jakobenizm uygulanıyor. Bir zihniyet oligarşisi vardır...” gibi sözler sarf eden Akçay’a, hem stüdyo konukları hem de Cevizoğlu yanıt verdi. Hulki Cevizoğlu, yaklaşık bir saat telefonla kalan Akçay’a şunları söyledi: “Siz, üniversitede sosyoloji, toplumbilim okuyan 1. sınıf öğrencisi gibisiniz. Kavramları yeni öğrenmiş ama henüz hazmetmemiş gibisiniz. Sizin ayağınız bu topraklara basıyor. Bu sözlerinizle yalnızca Türkleri eleştiriyorsunuz, ama birçok kavram tüm insanlık için geçerli. Asıl siz, zihniyet oligarkı gibi davranmıyor musunuz?. Sizin gibi düşünmeyenleri jakoben, baskıcı olarak değerlendiriyorsunuz. Hem İmam Hatip mezunuyum diyorsunuz, hem de İslâmiyet’i savunmuyorsunuz... Vatan kavramı yalnızca bize mi özgü ki bu kadar eleştiriyorsunuz? Sosyolog olarak nasıl etrafınıza bakmazsınız? Siz aydın olduğunuzu ve düşünce hürriyetinden yana olduğunuzu söylüyorsunuz ama emperyalizme karşı bile tavır almıyorsunuz. Böyle aydın olunuyor mu? İnsan olmanın erdemi, sömürgeciliğe ve insanların katledilmesine karşı çıkmak değil midir?.. Ateistlerin din bilimi ile uğraşanlar arasından çıktığını söylüyorsunuz. Buna halk dilinde kafayı yeme derler. O yüzden bu işi bilenlerle birlikte araştırmak gerekir, yoksa insan dengeyi kaybeder.”İzleyicilerden tepki yağdı
Kürtçe kanal Şeş Tv’ye, Ceviz Kabuğu’na telefonla katılan çok sayıda izleyiciden de tepki geldi. İzleyicilerden bazılarının görüşleri şöyle:
Fazıl Ahmet Bahadır (Şair): “Maalesef 1919’la hesaplaşıyorlar bugün. 1919’da yapamadıklarını 2009’da yapmaya çalışıyorlar.”
Hüsniye Tan (Emekli Öğretmen): “Bir eğitimci olarak çok üzülüyorum. Neden insanlarımıza Türkçe öğretmek yerine bölüp parçalanmasına izin veriliyor.”
Nilüfer Mertoğlu (Avukat): “Bu bir seçim yatırımıdır. Kürtçe yayın Anayasa’nın 3. maddesine aykırıdır.”
Kadir Yıldız (Azerbaycan Türkiye Gençleri Dostluk Cemiyeti Başkanı): “TRT 6 ileride 7-8-9 olabilir. Ermeniler, Rumlar ve diğerleri de bu taleplerle gelebilir endişesi taşıyorum. AKP hükümeti ile pek çok konuda taviz verdik. En önemlileri Ermeni ve Kürt meseleleri. Karamanoğlu Mehmet Bey’in ’devlette Türkçe’den başka dil konuşulmayacak’sözlerini hatırlatıyorum onlara.”
Tunç Yaraman (Sosyolog- İsveç): “Avrupa için insan hakları evrensel değildir. Bu hakları buradaki yabancıları asimile etmek için kullanırlar. Irkçılık Avrupa’dan çıkmıştır. Kaynağı Alplerin kuzeyidir. Doğuda önyargı vardır ama ırkçılık kesinlikle yoktur. Bu batıya özgü bir şeydir.”
Avukat Naci Turan (Erzurum Barosu Başkanı): “Biz hiçbir ülkenin çıkaramayacağı kadar hain çıkaran bir ülkeyiz.”
Ömer Bagardi (İzmir Yerel Basın Mensubu): “Kürtçe televizyona bir gazeteci olarak değil vatandaş olarak baktığımda doğru bulmuyorum. Cahil ve bilinçsiz bir nesil yetiştiriyoruz. Ben o insanlarla ortak bir gelecek düşünemiyorum.”
Teröristin yapacağı bir şey kalmadı
Hulki Cevizoğlu, “TRT yasasında öyle maddeler yer alıyor ki MGK bildirisi gibidir neredeyse. Ama uygulayana tabi...” dedi ve şöyle konuştu: “Teröristin yapacağı bir şey kalmıyor artık. Onun eline silah alıp da isteyeceği bir şey yok. Bundan sonra ‘bölünsün’ diyecek. Kürtçe broşür yayınlayamıyor ama devletin kanalı Kürtçe yayın yapıyor. Ben savcı olsam hangi yasaya bakacağımı şaşırırdım.”
Avrupa’da ‘soykırımı var’ demeyeni vekil yapmıyorlar
Ceviz Kabuğu bu hafta yine izleyiciler tarafından telefon ve ileti yağmuruna tutuldu. Telefonla arayanlar arasında 40 yıldır Hollanda’da yaşayan bir Türk çift orada yaşadıkları sorunları dile getirirken, Türkiye’deki Batı hayranlarına, AB’ye körü körüne sevdalılara ancak 40 yılda alınacak bir dersi 10 dakikada verdiler. Hollanda’da işçilik yapan Ali Cerit ve eşi Saadet Cerit’in kulaklara küpe olması gereken sözleri şöyle: “Türkçe konuştuğumuz için cezalandırılıyoruz. Bırakın soykırım yok demeyi, var demeyeni burada milletvekili yapmıyorlar. Atatürk biraz daha yaşasaydı biz buralara gelmezdik... Türkiye’nin şerefini düşürüyorlar. Avrupa’nın nesine özeniyorlar. Torunumu okulda Hıristiyan duası yapmadı diye öğretmeni beş kez cezalandırdı... Kendi nikâhlarını kendileri kıysınlar, Bush’a kıydırmasınlar... Türk milleti kendine gelsin.” Cerit ailesinin bu sözleri üzerine Hulki Cevizoğlu “Bizim aydınlarımız nasıl bir safdillik içindeler ki AB’nin bir rüya olduğunun farkına varmıyorlar” dedi.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=12283

tanriverdi
05-01-2009, 17:27
Ulus Devlet konusunda sizi de kandırmışlar:)
Ulus Devlet olmaktan vazgeçersek yıkılmamız kolay olacak. Bakmayın Kürdistan'ın kurulacağına, Kürdistan'da Ermenistan gibi ABD ve İsrail maşası-kuklası terörist bir devlet olacak ve emperyalistlerin işleri bittiğinde yüzlerine kimler bakacak göreceğiz.

Ulus Devlet olmak emperyalizmin en sevmediği şeydir siz farkında olmadan emperyalizme hizmet edersiniz bu şekilde.

Emperyalizmin ne Türkler ne Kürtler umurundadır. Onlar hedeflerine odaklanır ve planlarını uygularlar.

Demokrasi ve eşitlik yazmışsınız. Eğer bir Kürt çıkıp benim haklarım yoktu derse ancak nankörlükten bunu söyleyebilir. Aynı okullara gittik, aynı işyerlerinde çalıştık, aynı pazardan alışveriş yaptık, aynı apartmanda oturduk. Hangi eşitlik dediğiniz. Zaten eşitler. Demokrasi dediklerini son 4-5 yılda gördük. Ülkenin altına dinamit koymaya demokrasi demeye başladılar.

Kürtlerin de tvsi olsunmuş, olmasın efendim. Ben Arnavutum bir kanal istiyor muyum? Arnavutlar istemezler çünkü ULUS DEVLETİN ne olduğunu bilirler. Yugoslavya'nın parçalanmasını inceleyin, insanların öldürülüşünü, çekilen acıları. Bölünme öyle kolay olmaz o yüzden hayali bırakıp gerçeğe dönmeli.


Anadolu ve Turkiye Yugoslavya degil.Anadolu'da Turkce ve belli bir oranda Kurtce konusulmaktadir.Hic kimsede baska bir ulke kurmak istememektedir.Yugoslavya ise 10'a yakin milletten olusan ve farkli dilleri olan bir ulke idi.Siz once insanlara ne istediklerini sorun.Yoksa silahla saldirmakla yada gocle uzaklastirmakla bir sonuc alamazsiniz.Sizin goruslerinizde kan ve acimasizlik var.Bunun sonu Yahudi ve diger soy kirimlara gidistir.Begenmediginiz ve kucuk gordunuz insanlarinda cocuklari var ve onlarda kandan etten kemikten yapilmislar.Onlarda usuyor ve terliyor.Lutfen insanca bakin.Insanlari atmak uzaklastirmak yada goruslerini yok etmek sadece irkciliiga gidisi kolaylastirir.Lutfen biraz vicdanli olun.Insani seven dogayi ve Allah'i sever.:cool:

Verdiginiz ornekler sadece insanlari kandirmak ve gorusunuzu zorla kabul ettirmek icindir.Anadolu'dan koparilan butun cicekler geri gelecektir.Umit ediyorum burda su an kalan cicekler koparilip gonderilmesin.Onun icin biz diyoruzki butun cicekler guzeldir.Tek lale olursa o bahce bahce olmaz.O dusunce bitmistir.Aile sevgisi ile buyumeyen insanlar tek rengi sever.Cunku sadece dedigini kabul ettirir.Bazen bazi sansiz toplumlar boyle tek renk ve sevgisizleri baslarina bas yapar sonunda toplum dagilir.Bu yuzden tanri bize sevgi icinde olan gercek ailelerden gelen ve anne baba vede gercek kardes sevgisine sahip olanlarla karsilastirsin yada basimiza bas yapsin...

balaban
05-01-2009, 17:47
Anadolu ve Turkiye Yugoslavya degil.Anadolu'da Turkce ve belli bir oranda Kurtce konusulmaktadir.Hic kimsede baska bir ulke kurmak istememektedir.Yugoslavya ise 10'a yakin milletten olusan ve farkli dilleri olan bir ulke idi.Siz once insanlara ne istediklerini sorun.Yoksa silahla saldirmakla yada gocle uzaklastirmakla bir sonuc alamazsiniz.Sizin goruslerinizde kan ve acimasizlik var.Bunun sonu Yahudi ve diger soy kirimlara gidistir.Begenmediginiz ve kucuk gordunuz insanlarinda cocuklari var ve onlarda kandan etten kemikten yapilmislar.Onlarda usuyor ve terliyor.Lutfen insanca bakin.Insanlari atmak uzaklastirmak yada goruslerini yok etmek sadece irkciliiga gidisi kolaylastirir.Lutfen biraz vicdanli olun.Insani seven dogayi ve Allah'i sever.:cool:

Verdiginiz ornekler sadece insanlari kandirmak ve gorusunuzu zorla kabul ettirmek icindir.Anadolu'dan koparilan butun cicekler geri gelecektir.Umit ediyorum burda su an kalan cicekler koparilip gonderilmesin.Onun icin biz diyoruzki butun cicekler guzeldir.Tek lale olursa o bahce bahce olmaz.O dusunce bitmistir.Aile sevgisi ile buyumeyen insanlar tek rengi sever.Cunku sadece dedigini kabul ettirir.Bazen bazi sansiz toplumlar boyle tek renk ve sevgisizleri baslarina bas yapar sonunda toplum dagilir.Bu yuzden tanri bize sevgi icinde olan gercek ailelerden gelen ve anne baba vede gercek kardes sevgisine sahip olanlarla karsilastirsin yada basimiza bas yapsin...


İki ülkeyi de gayet iyi bilirim. Türkiye'de sadece Türk, Kürt yoktur oturup bir sayıverin bakalım kimler varmış.

Hangi yazdımda kan ve gözyaşı var. Okuduklarınızı anlama sorununuz varsa özrünüzü kabul ederim.

Kim ayrılmak istemiyor? Kürdistan'ı kurmak isteyen kim? PKK ne iş yapıyor senelerdir?

Kim nereye gönderiliyor?

İnsanları ve hayvanları çok severim ve beni tanıyanlar bunu gayet iyi bilir sizin bilmeniz de gerekmez fakat yazdığınız tamamen hedef saptırmadır, konuyu farklı yerlere çekme çabasıdır.

Bundan sonra mantıklı bir yazınız olursa cevap veririm olmazsa yazdığınızla kalırsınız falat sevgi masalları anlatmayın, o masalı pkkya anlatıverin de kan dökmeyi bıraksın.

tanriverdi
05-01-2009, 18:03
Sen benim dedigimi dikkatli oku.Ne dedim?Iki dil konusuluyor.Ufak tefek arapca,rumca,ermenice ,suryanice var ama cok buyuk oranlarda degil.Demogoji yapmadan dikkatle yorum yapmali.Once barisi ve insani seveceksin.Tek uniter yapi olmaz.Ulus devlet olmaz.Bunlar devamli olmaz.yapinda farkliliklar varsa bunlari yasatmak zorundasin.Tamam tek milletten olusursan o zaman tek uniter yapi ulus devlet anlayisi kurarsin.

Yarin sana bir hikaye anlatacagim.Bugun uykum geldi.Bir buyuk uygarligin Krali sonra yasadigi buyuk bir savas ve Kral'in kizini isteyip alamayan hayatinda aile sevgisi gormemis ve sevgisiz buyumus bir Generalin hikayesi...Yarin anlatacagim.patagonya'da bambunu bom bom ulkesinde konusu geciyor.Iyi dinlersen ders alirsin...Yada konuyu anlarsin.Zaten bu bizim ulke herseyi bilenler yuzunden dunyanin en gelismis birinci ulkesi oldu.Neyse....Yarin hikayeyi anlatacagim.Bir ulkenin acikli halkinin hikayesi.Gecmisinden koparilan ve ihtiras icindeki bir adamin hikayesi...Bu hikayede intikam,aci,gocler ve hersey var.Trabzon'un guzel balaban cicegininde hikayesini anlatacagim sana...Trabzon'dan koparilip Yunanistan'in Corfu adasinda yetistirilmeye calisilan guzel karadeniz cicegi balaban ciceginin hikayesi.Senin kullandigin nickin adi ile olan.Onuda anlatacagim.Sana cok sey anlatacagim...Okuyan degil gezen bilir denir ya...

Işılay
05-01-2009, 18:08
Bölücülük sadece kalleşlikle, terörle olmuyor; çiçek, böcek, sevgi kelebeği edebiyatıyla da yapılabiliniyor...

balaban
05-01-2009, 18:09
Sen benim dedigimi dikkatli oku.Ne dedim?Iki dil konusuluyor.Ufak tefek arapca,rumca,ermenice ,suryanice var ama cok buyuk oranlarda degil.Demogoji yapmadan dikkatle yorum yapmali.Once barisi ve insani seveceksin.Tek uniter yapi olmaz.Ulus devlet olmaz.Bunlar devamli olmaz.yapinda farkliliklar varsa bunlari yasatmak zorundasin.Tamam tek milletten olusursan o zaman tek uniter yapi ulus devlet anlayisi kurarsin.

Yarin sana bir hikaye anlatacagim.Bugun uykum geldi.Bir buyuk uygarligin Krali sonra yasadigi buyuk bir savas ve Kral'in kizini isteyip alamayan hayatinda aile sevgisi gormemis ve sevgisiz buyumus bir Generalin hikayesi...Yarin anlatacagim.patagonya'da bambunu bom bom ulkesinde konusu geciyor.Iyi dinlersen ders alirsin...Yada konuyu anlarsin.Zaten bu bizim ulke herseyi bilenler yuzunden dunyanin en gelismis birinci ulkesi oldu.Neyse....Yarin hikayeyi anlatacagim.Bir ulkenin acikli halkinin hikayesi.Gecmisinden koparilan ve ihtiras icindeki bir adamin hikayesi...Bu hikayede intikam,aci,gocler ve hersey var.Trabzon'un guzel balaban cicegininde hikayesini anlatacagim sana...Trabzon'dan koparilip Yunanistan'in Corfu adasinda yetistirilmeye calisilan guzel karadeniz cicegi balaban ciceginin hikayesi.Senin kullandigin nickin adi ile olan.Onuda anlatacagim.Sana cok sey anlatacagim...Okuyan degil gezen bilir denir ya...

Konuşmasınlar diye birşey yok. Herkes her dili konuşuyor bu ülkede nankörlüğün lüzumu yok.

Trabzon hikayelerini de dinlerim başka şehirlerin de :) Trabzonla ilgimin olması gerekmez.

Görecek ve anlayacak kadar da çok gezerim, size de tavsiye ederim. Ben yazılanları iyi okurum size ikinci tavsityem de iyi okumanızdır.

Yazdıklarıma çok itiraz edilir ama gün gelince doğru oldukları görülür.:yes::yes:

indian
05-01-2009, 18:11
bu tür psikolojik harekatta en güvendiğiniz insan, kurum, veya kişiler sizi bilerek veya bilmeyerek kurgulanmış gizli amaçlarına götürmek isterler....

Soru abestir....ancak....şerden hayır doğacaktır...!!!!!
konuya gelince...

26 Haziran 2008 PERŞEMBEResmî GazeteSayı : 26918
KANUN
TÜRKİYE RADYO VE TELEVİZYON KANUNU İLE RADYO VE
TELEVİZYONLARIN KURULUŞ VE YAYINLARI HAKKINDA
KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kanun No. 5767 Kabul Tarihi: 11/6/2008


*****
MADDE 21 – Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul çalışmalarını radyodan dengeli ve tarafsız bir biçimde özetleyen yayın yapar.

Kuruma tahsis edilen TV kanallarından biri olan TRT 3’ten TBMM TV aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetleri yansıtılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetlerinin hangi ölçüde yansıtılacağı hususu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünce birlikte hazırlanacak protokolle belirlenir. Bu yayınlardan ücret alınmaz.

Açıköğretim yayınları ve eğitim ve öğretim amaçlı diğer yayınlar, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumuna tahsis edilen TV kanallarının uygun görüleninden yayınlanır. Ücret miktarı ve yayın ile ilgili diğer hususlar, ilgili kurumlar ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokolle belirlenir.

Kurum tarafından Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapılabilir."
***
Bu madde anayasaya aykırı iken niçin muhalefet, herhangi bir organ bunun iptali için başvurmaz....benim bildiğim ...kişiler mahkemeye bunun anayasa aykırı olduğunu ileri sürerek dava açabilir....uzun bir süreçtir....

Anayasanın doğrudan ihlal edilen ilgili maddelerine bakalım:

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.


V. Devletin temel amaç ve görevleri

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

VI. Egemenlik

MADDE 6. – Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.

Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.

Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

VIII. Yürütme yetkisi ve görevi

MADDE 8. – Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.


X. Kanun önünde eşitlik

Madde 10 – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.


****
soru: kurmançi lehçesiyle konuşanlara veya etnik bir gruba kimler ne için imtiyaz tanımaktadırlar ve TBMM ve diğer partiler niçin bu meseleyi kurcalamazlar...


Notum:AB ülkelerinde Türklere yönelik Türkçe radyo ve televizyon kurulması için çaba sarfetmesi gerekenler niye olmayan mevzuatı AB "müktesebatı" adı altında bize yutturmaya çalışıyorlar..

Şimdi konuyu çarpıtmak isteyenler olacağı için olması gerekeni de buraya yazalım....TRT ve/veya RTÜK kanalıyla başka dillerde radyo ve TV yayınlarının çerçevesi çizilir Kürtçe, ermenice vs. yayınların nasıl ve hangi şartlarda, kimlerce yapılabileceği belirlenir...ancak şimdi yapılanın ise anayasal bir suç olduğunu düşünüyorum....

tanriverdi
05-01-2009, 18:15
Bölücülük sadece kalleşlikle, terörle olmuyor; çiçek, böcek, sevgi kelebeği edebiyatıyla da yapılabiliniyor...

Insani dogayi seven Tanrisinida sever.Birakin kan kursunu insanliga bakin.Atesi barutuda iyi biliriz.Zamaninda senin gibi dusunuyorduk ama koklerimizi gorunce vede yuzyilardir nefret ettirildiklerimizle ayni paylasim ve ayni ekmegi yedigimiz ortaya cikinca birde ordan bakalim dedik.Kurt diyorsun ama butun kurtleri bir anda ayni seye koydun.Bunlari hepsimi ulkesine karsi?Degil...O zaman biraz yumusak bakin.Insanlari sevin onalrin yavrularinida sevin ve iki seker alip gonul yapin.Insanlari yaratandan dolayi sevin.Birakin irkciligi!Konyalim sarkisi sadece Turkve Turkiye'de soylenmez...Konyalimi bastirmami sarki olarak okuyan senin hic sevmedigin nefret ettigin ulkenin vatandaslarida var.Birde ordan bak...Ulkesini seven ve uzaklastirilan...Neyse insanlari sevin diyorum.Savasmayin diyorum.Ulus devlet degil uluslarin hepsine hak veren devlet olmali diyorum.Ulusu birakin halka bakin...Turkiye ulus devlet degil butun uluslarin hakkini aldigi buyuk bir devlet olacaktir ve olmali...saygilar

ekin
05-01-2009, 18:18
Bence sorun Kurtce tv nin devlet televizyonu TRT eliyle yapilarak ayricalik taninmasidir. olmasi gereken RTUK denetiminde ozel kisilerce acilmasi olmaliydi. TRT hic karistirilmamaliydi. devlet resmi dili disinda yayin yapmaz. yaparsa digerleride bizede ac demekte haklidirlar. o yuzden bence hukumet tv isini RTUK denetiminde ozel kisilere musade etmelidir. karida zararida o tvyi isletenlere ait olmalidir. Avrupanin hicbir ulus devlet uniter ulkesinde boyle uygulama yoktur.
RTUK denetiminde ozel olursa yapilan yanlislik duzeltilmis olur.

BABUTSA
05-01-2009, 18:19
Tek uniter yapi olmaz.Ulus devlet olmaz.Bunlar devamli olmaz.yapinda farkliliklar varsa bunlari yasatmak zorundasin.


Niye?Sizin canınız öyle istiyor diye mi?Sizden istirhamım önce Türkçe yazmaya çalışın.Sanırım klavyenizde bir problem var.

Çiçeklerle bu kadar ilgili olduğunuza göre sanırım bahçıvanlık yapıyorsunuz.Kimsenin çiçeklerle bir problemi yok.Şahsen benim sıkıntım bahçemde biten ayrık otları ile.Eminim onlarla ilgili elinizde bir reçete vardır.Forumda yeni gibi görünmenize rağmen ,sanırım eski üyelerden birisiniz.Şu kapıdan kovulup bacadan girenlerden.Yoksa bu kadar kısa sürede bir insan hakkında nasıl bu kadar hüküm verebiliyorsunuz.

Sanırım bilgi sahibi olmakla,fikir sahibi olmak arasındaki yakın ilişkiyi biliyorsunuzdur.İsterseniz Yugoslavya örneğine girmeyin,o konu sizi baya aşar.
Ha bu arada ben insanları seviyorum ve ırkçı da değilim.

tanriverdi
05-01-2009, 18:21
Hukumetimizi,Cumhurbaskanimizi ve degerli Basbakanimizi vede degerli TRT genel mudurumuzu kutluyorum.Tanri o gibi insanlari bu ulkeden eksik etmesin.Cumhurbaskani ermeni acilimi bir harika idi.Tam bir cesur yurek...Ve hukumetin kurt acilimi muhtesemdi...AKP hukumetini cok seviyorum.Hukumetimi cok seviyorum.Ermenistan'da Yunanistan'da ,Amerika'da Kuzey Irak'ta herkes AKp hukumetini cok seviyor.Hep dua etmek geliyor icimden.Yaptiklari muhtesem ve yurek isteyen seyler.Hayatinda bu kadar vatanini seven bir hukumet gormedim.Bu kadar ulkesine gerekilenleri yapan.Bu kadar cesur...Ben ne mutluyum bu hukumete sahibim...Catlayan catlasin....Ben hukumetimi yani devletimi yoneten hukumetimi cok seviyorum.Kimse bu cumle bir sey dememeli.Hukumet ulkenin basidir.ve hukumet ne derse o olur.Biz halk sectik...Secmediklerimiz bizi yonetemez...Saygilar

BABUTSA
05-01-2009, 18:24
Ermenistan'da Yunanistan'da ,Amerika'da Kuzey Irak'ta herkes AKp hukumetini cok seviyor.

Ben de olsam onların yerinde ,ben de çok severdim.:he:

Işılay
05-01-2009, 18:25
Bence sorun Kurtce tv nin devlet televizyonu TRT eliyle yapilarak ayricalik taninmasidir. olmasi gereken RTUK denetiminde ozel kisilerce acilmasi olmaliydi. TRT hic karistirilmamaliydi. devlet resmi dili disinda yayin yapmaz. yaparsa digerleride bizede ac demekte haklidirlar. o yuzden bence hukumet tv isini RTUK denetiminde ozel kisilere hala etmelidir. karida zararida o tvyi isletenlere ait olmalidir. Avrupanin hicbir ulus devlet uniter ulkesinde boyle uygulama yoktur.

Sadece kürtçe tv le sınırlı kalsa... sırada ermenice radyo-tv var, yine TRT eliyle...

ASPİRİN
05-01-2009, 18:30
Sen benim dedigimi dikkatli oku.Ne dedim?Iki dil konusuluyor.Ufak tefek arapca,rumca,ermenice ,suryanice var ama cok buyuk oranlarda degil.Demogoji yapmadan dikkatle yorum yapmali.Once barisi ve insani seveceksin.Tek uniter yapi olmaz.Ulus devlet olmaz.Bunlar devamli olmaz.yapinda farkliliklar varsa bunlari yasatmak zorundasin.Tamam tek milletten olusursan o zaman tek uniter yapi ulus devlet anlayisi kurarsin.

Yarin sana bir hikaye anlatacagim.Bugun uykum geldi.Bir buyuk uygarligin Krali sonra yasadigi buyuk bir savas ve Kral'in kizini isteyip alamayan hayatinda aile sevgisi gormemis ve sevgisiz buyumus bir Generalin hikayesi...Yarin anlatacagim.patagonya'da bambunu bom bom ulkesinde konusu geciyor.Iyi dinlersen ders alirsin...Yada konuyu anlarsin.Zaten bu bizim ulke herseyi bilenler yuzunden dunyanin en gelismis birinci ulkesi oldu.Neyse....Yarin hikayeyi anlatacagim.Bir ulkenin acikli halkinin hikayesi.Gecmisinden koparilan ve ihtiras icindeki bir adamin hikayesi...Bu hikayede intikam,aci,gocler ve hersey var.Trabzon'un guzel balaban cicegininde hikayesini anlatacagim sana...Trabzon'dan koparilip Yunanistan'in Corfu adasinda yetistirilmeye calisilan guzel karadeniz cicegi balaban ciceginin hikayesi.Senin kullandigin nickin adi ile olan.Onuda anlatacagim.Sana cok sey anlatacagim...Okuyan degil gezen bilir denir ya...

Yanlış hatırlamıyorsam, Mehmetbaki nikiyle yazan Ortodoks Türk arkadaşı hatırlattı uslubunuz...
Var mı bir alakanız ?
Sadece merak ettim...

ekin
05-01-2009, 18:34
Ulus devletlerde resmi dil disinde devlet eliyle yayin egitim olmaz. olursa ulke butunlugu
yara alir diye dusunuyorum. acikcasi kurtler benim resmi dilimde kurtce derse .o halde simdiden Guneydoguyu bir baska ulkeymis gibi dusunelim.

BABUTSA
05-01-2009, 18:34
Hukumet ulkenin basidir.ve hukumet ne derse o olur.Biz halk sectik...Secmediklerimiz bizi yonetemez...Saygilar

Öğrenin diye yazıyorum,bundan sonra bedava bilgi yok.Ama üzülmeyin bu forumu takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

1.Hükümet ülkenin başı değil,yürütmenin başıdır.

2.Demokratik ülkelerde yasama ,yürütme,yargı diye üç adet kavram bulunur.

3.Bu kurumların birbirini dengelemek gibi bir görevi vardır.

Yukarıda saydıklarımın ne olduğunu bilmiyorsanız,Google'dan arattırın öğrenin.Biraz emek harcayın.

tanriverdi
05-01-2009, 18:35
Ben de olsam onların yerinde ,ben de çok severdim.:he:

Evet ozellikle birinci ve ikinci ulkede cok seviyorlar.Ikinci ulkede konyalim bastirmayi bastirma sarkisi ile sevgilerini ortaya koyuyorlar.Geleims enin su Mevlan'a sozune.Mevlana tam ismi nedir?Bne soyleyeyin.Mevlana Celaleddin Rumu...Peki Rumu nerden geliyor?Konya'da ozaman butun sarkialri Turkce konusan ve Turkce sarki soyleyen Rumlar yani anadolu halkinin roma'dan kalnalra verdigi isimle andigi halkin caligicilari Mevlana'nin yaninda hic ayrilmazlardir.Onun her dedigi sozu icin bir sarki yapilirdi.Iste bu rum sarkici ve calgicilarina saygisindan Mevlana Hazretleri bu ismi kullanmistir.Iste buyuk insan bu...Halkini bolen,parcalayan,goc ettiren yada verdigi sozleri tutmayan insana lider derseniz size vcavabi bu kadar sert ve acik verirler.Her ulkeye Mevlana gibileri lazim.Atalarimi seven ve butun insanlari seven Mevlana'ya saygilar...Iste gercek insan sevgisi budur.Yunus Emre'de buyuk insandi.Anadolu buyuk bir uygarlikti.Unlu Sinoplu Diyojen ustayi unutmamak gerekir...saygilar

ASPİRİN
05-01-2009, 18:38
Evet ozellikle birinci ve ikinci ulkede cok seviyorlar.Ikinci ulkede konyalim bastirmayi bastirma sarkisi ile sevgilerini ortaya koyuyorlar.Geleims enin su Mevlan'a sozune.Mevlana tam ismi nedir?Bne soyleyeyin.Mevlana Celaleddin Rumu...Peki Rumu nerden geliyor?Konya'da ozaman butun sarkialri Turkce konusan ve Turkce sarki soyleyen Rumlar yani anadolu halkinin roma'dan kalnalra verdigi isimle andigi halkin caligicilari Mevlana'nin yaninda hic ayrilmazlardir.Onun her dedigi sozu icin bir sarki yapilirdi.Iste bu rum sarkici ve calgicilarina saygisindan Mevlana Hazretleri bu ismi kullanmistir.Iste buyuk insan bu...Halkini bolen,parcalayan,goc ettiren yada verdigi sozleri tutmayan insana lider derseniz size vcavabi bu kadar sert ve acik verirler.Her ulkeye Mevlana gibileri lazim.Atalarimi seven ve butun insanlari seven Mevlana'ya saygilar...Iste gercek insan sevgisi budur.Yunus Emre'de buyuk insandi.Anadolu buyuk bir uygarlikti.Unlu Sinoplu Diyojen ustayi unutmamak gerekir...saygilar

Yinelesem, cevap verir misiniz ?
Yanlış hatırlamıyorsam, Mehmetbaki nikiyle yazan Ortodoks Türk arkadaşı hatırlattı uslubunuz...
Var mı bir alakanız ?
Sadece merak ettim...

pasadena
05-01-2009, 18:41
Sen benim dedigimi dikkatli oku.Ne dedim?Iki dil konusuluyor.Ufak tefek arapca,rumca,ermenice ,suryanice var ama cok buyuk oranlarda degil.Demogoji yapmadan dikkatle yorum yapmali.Once barisi ve insani seveceksin.Tek uniter yapi olmaz.Ulus devlet olmaz.Bunlar devamli olmaz.yapinda farkliliklar varsa bunlari yasatmak zorundasin.Tamam tek milletten olusursan o zaman tek uniter yapi ulus devlet anlayisi kurarsin.

Yarin sana bir hikaye anlatacagim.Bugun uykum geldi.Bir buyuk uygarligin Krali sonra yasadigi buyuk bir savas ve Kral'in kizini isteyip alamayan hayatinda aile sevgisi gormemis ve sevgisiz buyumus bir Generalin hikayesi...Yarin anlatacagim.patagonya'da bambunu bom bom ulkesinde konusu geciyor.Iyi dinlersen ders alirsin...Yada konuyu anlarsin.Zaten bu bizim ulke herseyi bilenler yuzunden dunyanin en gelismis birinci ulkesi oldu.Neyse....Yarin hikayeyi anlatacagim.Bir ulkenin acikli halkinin hikayesi.Gecmisinden koparilan ve ihtiras icindeki bir adamin hikayesi...Bu hikayede intikam,aci,gocler ve hersey var.Trabzon'un guzel balaban cicegininde hikayesini anlatacagim sana...Trabzon'dan koparilip Yunanistan'in Corfu adasinda yetistirilmeye calisilan guzel karadeniz cicegi balaban ciceginin hikayesi.Senin kullandigin nickin adi ile olan.Onuda anlatacagim.Sana cok sey anlatacagim...Okuyan degil gezen bilir denir ya...Halkın hikayesini bilmem de sizin durum bir hayli acıklı görünüyor.Hazır gezmeye çıkmışken,Q klavyenin olduğu yer her neresiyse orada kalın bence:arf:

Işılay
05-01-2009, 18:41
Yanlış hatırlamıyorsam, Mehmetbaki nikiyle yazan Ortodoks Türk arkadaşı hatırlattı uslubunuz...
Var mı bir alakanız ?
Sadece merak ettim...

hani şu apollon olan mehmetbaki mi? yok canım daha neler olamaz:D:D

apollon: bozmayın kafamızı yunanistandan çıkar 5 saatte Kars'a kadar her yeri alırız diye figan ediyordu en son, oysa tanrıverdiye bir bakınız ne kadar sevgi dolu:he:

BORA YAŞAR
05-01-2009, 18:44
Üslup imza gibidir .

Kolay kolay değiştirlemiyor.:)

Ama üslubu ayrıca kaba.

Bu sitede tanımadıklarımıza "sen" diye hitap etmeyiz.

Hele hele onlar bize durmadan "siz" diyorlarsa.

Bu kabul edilemez.

Fikirler özgürdür.

Ama terbiye seviyesi hepimizi ilgilendirir.

Çünki bu bizim de karşıdakinden bekleyeceğimiz davranış seviyesinin garantisidir.

BORA YAŞAR
05-01-2009, 18:45
Japonya'dır yerleşik yeri o arkadaşın.

Rahat.

Huzurlu.

Burayı karıştırmanın anlamı yok.

REST
05-01-2009, 18:49
Hukumetimizi,Cumhurbaskanimizi ve degerli Basbakanimizi vede degerli TRT genel mudurumuzu kutluyorum.Tanri o gibi insanlari bu ulkeden eksik etmesin.Cumhurbaskani ermeni acilimi bir harika idi.Tam bir cesur yurek...Ve hukumetin kurt acilimi muhtesemdi...AKP hukumetini cok seviyorum.Hukumetimi cok seviyorum.Ermenistan'da Yunanistan'da ,Amerika'da Kuzey Irak'ta herkes AKp hukumetini cok seviyor.Hep dua etmek geliyor icimden.Yaptiklari muhtesem ve yurek isteyen seyler.Hayatinda bu kadar vatanini seven bir hukumet gormedim.Bu kadar ulkesine gerekilenleri yapan.Bu kadar cesur...Ben ne mutluyum bu hukumete sahibim...
Catlayan catlasin....Ben hukumetimi yani devletimi yoneten hukumetimi cok seviyorum.Kimse bu cumle bir sey dememeli.Hukumet ulkenin basidir.ve hukumet ne derse o olur.Biz halk sectik...Secmediklerimiz bizi yonetemez...Saygilar


Dayanamadım...
Çatladım..gerçekten.:bad:
Hükümetler..gelir gider..
Bu gibi açılımlar DEVLET işidir..
Nerde bu DEVLET derseniz...
Bu aralar ortada yok....
Bir ara gelir..diye bekliyoruz...
..
Bu TV da Kürtçe meselesini de..
Bu HÜKÜMET yaptı diyorsunuz ya..
PES diyorum....
Doğru cevap..
Kim YAPTIRDI..olacaktı.
..
Ortada gözükmeyen DEVLET..
Yerel Seçimlerde G.Doğuda AKP kazansında..
DTP kazanmasın diye gizli destek veriyor..GİBİ.
İRAN da ŞAH rejimi için karşı devrim yapmak için yapılan iş birliğini ve sonucunu hatırladım ..birden.
Halkın Mucahitleri idi yanlış hatırlamıyorsam...sonra ne oldular......biliyoruz.
..
SONUÇ.
AKP kendi insiyatifi ile hareket etmez/edemez...
Misyon olayı.
:notr:

ASPİRİN
05-01-2009, 18:57
hani şu apollon olan mehmetbaki mi? yok canım daha neler olamaz:D:D

apollon: bozmayın kafamızı yunanistandan çıkar 5 saatte Kars'a kadar her yeri alırız diye figan ediyordu en son, oysa tanrıverdiye bir bakınız ne kadar sevgi dolu:he:

:yes::yes::yes:

tanriverdi
05-01-2009, 18:57
hani şu apollon olan mehmetbaki mi? yok canım daha neler olamaz:D:D

apollon: bozmayın kafamızı yunanistandan çıkar 5 saatte Kars'a kadar her yeri alırız diye figan ediyordu en son, oysa tanrıverdiye bir bakınız ne kadar sevgi dolu:he:

Lutfen asaletmeapler lutfen.Degerli hanim efedindi Isilay hazretleri.Ben zavalli esmer bir vatandasim.Herkesin guzel ve farkli fikirleri vardir.ben sadec baris diyen birisiyim.Siyasette yapmiyorum ve hep tarihten guzellikten yapilan bazi hatalari sadece anlattim.Ben hikaye anlatmasini severim.Ben bir esmer kizim.Gecmisin karagoz hacivati gibi atalarimin komedi ustalari gibi ufak tefek ne katiyorum.Siz asaletmeaplari bana kizmasin.Ben kole kiz zaten aciliyim.Birde simdi yani S harfi baslayan buyuk polis gelir beni tutuklar.Buyuk B hazretleri simdi gerekilen yerlere duyumu yapmistir.Buyuk S hemen gelir Gokcek secimi kazanacagi icin buyuk bir hirsla kara zavalli esmer kizi tutuklar:he:.Suc kolay.Neden esmersin?Neyse isin sakasi....Herkes sizin gibi dusunmek zorunda degil.Ama sizler farkli dusunuyorsunuz diye size benim hakaret etmemde dogru olmaz.Saygi sevgi ile halaledecegiz herseyi.ben butun kurallari hisse netin okudum.Asla hakaret yok.asla o dedikleri yok.Neyse...Butun eski asaletmeaplar ve buyuk otoriteler rahat olsun...Ben simdi Yunanistan'da lesbos adasinda yani Midilli'de tatil yapiyorum.Hava soguk ama mercan avindayiz.tatil guzel.mavi beyaz en guzel renler ...Guzelim ege bir gun yine pariladayacak.Aglamasinin bitmesine az kaldi...Guzel gunesli gunelr yazin acar...Ege sevgimide sizle paylastigim icin tesekkur ederim.

BORA YAŞAR
05-01-2009, 19:06
Ege ve Yunan sevginiz malumumuz.

Sevdiğiniz yerdesiniz.

Hani şu birgün bizi (Türkiye'yi) dümdüz edecek, ordusuna Karamanli'lerin hakim olduğu komşu ülkede.

Sanırım fazla film seyrediyorsunuz siz Taranta-Babu.:)

Işılay
05-01-2009, 19:07
Lutfen asaletmeapler lutfen.Degerli hanim efedindi Isilay hazretleri.Ben zavalli esmer bir vatandasim.Herkesin guzel ve farkli fikirleri vardir.ben sadec baris diyen birisiyim.Siyasette yapmiyorum ve hep tarihten guzellikten yapilan bazi hatalari sadece anlattim.Ben hikaye anlatmasini severim.Ben bir esmer kizim.Gecmisin karagoz hacivati gibi atalarimin komedi ustalari gibi ufak tefek ne katiyorum.Siz asaletmeaplari bana kizmasin.Ben kole kiz zaten aciliyim.Birde simdi yani S harfi baslayan buyuk polis gelir beni tutuklar.Buyuk B hazretleri simdi gerekilen yerlere duyumu yapmistir.Buyuk S hemen gelir Gokcek secimi kazanacagi icin buyuk bir hirsla kara zavalli esmer kizi tutuklar:he:.Suc kolay.Neden esmersin?Neyse isin sakasi....Herkes sizin gibi dusunmek zorunda degil.Ama sizler farkli dusunuyorsunuz diye size benim hakaret etmemde dogru olmaz.Saygi sevgi ile halaledecegiz herseyi.ben butun kurallari hisse netin okudum.Asla hakaret yok.asla o dedikleri yok.Neyse...Butun eski asaletmeaplar ve buyuk otoriteler rahat olsun...Ben simdi Yunanistan'da lesbos adasinda yani Midilli'de tatil yapiyorum.Hava soguk ama mercan avindayiz.tatil guzel.mavi beyaz en guzel renler ...Guzelim ege bir gun yine pariladayacak.Aglamasinin bitmesine az kaldi...Guzel gunesli gunelr yazin acar...Ege sevgimide sizle paylastigim icin tesekkur ederim.

kızmak mı??? Bilakis... çok gülüyorum yazdıklarınıza, saçma olmakla beraber komikler..
Neyse bu başlık yeri değil size çiçek böcekler mercanlar, mavi beyazınızla başbaşa mutlu bir tatil dilerim.

ekin
05-01-2009, 19:10
Arkadaslar basbakanimiz kendini Bushun yardimcisi BOP esbaskani yaptigindan bu yana Kuzey Irakta Turkmenler var olan haklarini kaybettiler zulum gorduler kiyima ugradilar simdide Gurcistan karisti filistinde
ayni durum. Bush gitmeden once esbaskan yardimcisi sn basbakanimizdan acaba nereye kadar ne yapmasini istedi merak ediyorum dogrusu.RTE Buyuk Ortadogu Projesi baskan yardimcisi olali ortadoguda Kafkaslarda turkiyede ortalik iyi gorunmuyor.

elciofpeace
05-01-2009, 19:13
Merhaba Arkadaşlar,
sadece ekonomi ile ilgilenmeyen ve ülkenin tüm sorunlarını kendine dert edinen bir FORUM olduğu için Hisse.net'i ve burada kalma becerisini gösteren tüm üyelerini katmerli seviyorum..
Bize ait olan sorunların bizce tartışılması gayet doğal, ama sanırım çoğumuz bir dönem apolitikleşme dönemi yaşadığımızı kabul eder.
Düşünemeyen, düşündüğünü söylemeye cesaret edemeyen bir çoğunluk oluştu zamanla... şimdi artık düşünmekten korkmamaya başlamamız iyi..
Başka bir konu için bakınırken; saygın hisse.net üyelerinin bu konudaki görüşlerini merak ettim (en son güncellenen topikler arasında olduğundan dikkatimi çekti)
Her tartışmada uslup ve SAYGI temel şart olmalı....
sonra diğer bir arkadaşımızın dediği gibi BİLGİ ve FİKİR arasındaki bağ da önemli....
Eskiden; savaştığı ülke krallarına kendi dillerinde mektup yazan, ihtar eden ve yine kendi tarihlerinden örneklerle meramını anlatanların yönettiği bir toplum muşuz .... biliyormusunuz?

BİLGİ ve FİKİR arasındaki bağ: bu konuda ülkenin ve tüm yaşayanlarının geleceğinin yükümlülüğü ile hareket ettiğini düşünen - tabi sadece egomuzun tatmini ile de ilgilenmek bir seçenek - her dostumuzun en azından bu konu ile ilgili olarak 'TRT 6 veya TRT şeş -kimi başlıklar böyle atıldığından-' diye arattırıp en az 10 makale okumasını tavsiye ederim. emin olun herkesin kendince bakışında bir olumlu değişim olur...

Sorun bizim sorunumuz: kendi dillerinde mektup yazan yöneticilerin evlatlarının geldiği durum biraz garip değil mi? Başbakanın ' TRT6 Hayırlı olsun' unu bir türlü tercüme edemeyen bir medyanın verdiği bilgiler ile bilgilendirilmiş bir toplum... burada bir yanlış yok mu?
10 makaleye 10 farklı cepheden kitap eklesek fena olmaz...
Resmi dil dışındaki yayın yasağına kafa yoran arkadaşlara bir soru: Bu TÜRKÇE dışındaki tüm diller için geçerli değil midir? Örn: ingilizce içinde aynı şeyi söyleyebiliryormuyuz? Üstelik bir duyuma göre TRT yaklaşık 'yüz' dilde de yayın yapmaya hazırlanıyormuş? hangimiz İKİ dil biliyoruz? bırakalım iki dili TÜRKÇE' Yİ doğru biliyoruz?
geriye kalan 99 dili konuşabilene anlatacakları olan bir devlet mi?
kendi kendine anlatan bir devlet mi? MESELEYİ birde böyle görsek?
Unutmayalım ki? bir dili konuşana bir şeyi anlatırken o dilde anlatmanızın yanında, ANLATTIĞINIZIN da önemi var...

Ben ankete katılmamayı doğru buluyorum...
bir konu bazen bu kadar basit yanıtlara sığmayabiliyor..

Saygılarımla.

ogeday
05-01-2009, 19:17
vay mehmetbakis yine mi geldin sen,apollo idi şimdi ellas prensesi olmuşsun yanlış okumadıysam...

tanriverdi
05-01-2009, 19:22
Burasini doldurduk.Herkes esmer Hellas prensesini izlemeye gelmis.Hayretki ne hayret.Insanlar hikaye anlatan ve karagoz hacivat atalarim gibi hayata guzel bakan bana iltifatlarini ortaya koyuyor.Bagiran kizan varmi dersiniz?Cok olsun.bende diyorumki Basbakanimi cok seviyorum.Cumhurbaskanima saygim sonsuz.TRT Genel Mudur buyuk insan.Unakitan hayatimda gordugum deha bir hesap uzmani ve dunyanin en durust Maliye bakani.Diger taraftan Ankara Buyuksehir baskani eskiden sorunluda olsak simdi benim en buyuk ilham kaynagim.Canim baskanim...Butun Turkiye'nin hukumetini ve hukumet uyelerini saygi ile bahsediyorum.Tanri yuce tanrim hukumetimize zeval verme.Kurt ve ermeni acilimlari yapan devlet buyuklerime tesekkur ediyorum.Mazlumu hatirlayanlara her an dua ediyorum.Onlari doguran ana ve babalarin ellerini opuyorum.Cumhurbaskanimizi cok seviyorum.Buyuk insanlara saygiaraimi sunuyorum.Dunyanin en guclu hukumetine saygilar...

BORA YAŞAR
05-01-2009, 19:28
Burasini doldurduk.Herkes esmer Hellas prensesini izlemeye gelmis.Hayretki ne hayret.Insanlar hikaye anlatan ve karagoz hacivat atalarim gibi hayata guzel bakan bana iltifatlarini ortaya koyuyor.Bagiran kizan varmi dersiniz?Cok olsun.bende diyorumki Basbakanimi cok seviyorum.Cumhurbaskanima saygim sonsuz.TRT Genel Mudur buyuk insan.Unakitan hayatimda gordugum deha bir hesap uzmani ve dunyanin en durust Maliye bakani.Diger taraftan Ankara Buyuksehir baskani eskiden sorunluda olsak simdi benim en buyuk ilham kaynagim.Canim baskanim...Butun Turkiye'nin hukumetini ve hukumet uyelerini saygi ile bahsediyorum.Tanri yuce tanrim hukumetimize zeval verme.Kurt ve ermeni acilimlari yapan devlet buyuklerime tesekkur ediyorum.Mazlumu hatirlayanlara her an dua ediyorum.Onlari doguran ana ve babalarin ellerini opuyorum.Cumhurbaskanimizi cok seviyorum.Buyuk insanlara saygiaraimi sunuyorum.Dunyanin en guclu hukumetine saygilar...

Valla sn Mehmetbaki;

Bu kadar iltifatla rahat bir ihale kazanırsınız şu buhran döneminde.:he::he:

Çok fazla nitelikli olmamıza da gerek yok hani.

En azından Başkent Doğalgaz Genel Müdürlüğü münhal şu sıralar.

BORA YAŞAR
05-01-2009, 19:30
Burada kime yaparsanız yapın, hakaret ve küfre izin vermiyeceğiz.

Lütfen söyliyeceklerimizi medeni, vakur bir insana yakışır tarzda söyliyelim.

Çifte standarda da katiyetle müsamaha yok.

ogeday
05-01-2009, 19:33
Insani dogayi seven Tanrisinida sever.Birakin kan kursunu insanliga bakin.Atesi barutuda iyi biliriz.Zamaninda senin gibi dusunuyorduk ama koklerimizi gorunce vede yuzyilardir nefret ettirildiklerimizle ayni paylasim ve ayni ekmegi yedigimiz ortaya cikinca birde ordan bakalim dedik.Kurt diyorsun ama butun kurtleri bir anda ayni seye koydun.Bunlari hepsimi ulkesine karsi?Degil...O zaman biraz yumusak bakin.Insanlari sevin onalrin yavrularinida sevin ve iki seker alip gonul yapin.Insanlari yaratandan dolayi sevin.Birakin irkciligi!Konyalim sarkisi sadece Turkve Turkiye'de soylenmez...Konyalimi bastirmami sarki olarak okuyan senin hic sevmedigin nefret ettigin ulkenin vatandaslarida var.Birde ordan bak...Ulkesini seven ve uzaklastirilan...Neyse insanlari sevin diyorum.Savasmayin diyorum.Ulus devlet degil uluslarin hepsine hak veren devlet olmali diyorum.Ulusu birakin halka bakin...Turkiye ulus devlet degil butun uluslarin hakkini aldigi buyuk bir devlet olacaktir ve olmali...saygilar

Valla ben sana ve senin gibilere bu sefer kibar davranmayacağım.Biz temiz Türk Kanı taşıyan etnik kökenide Türk olan T.C vatandaşları olarak ülkemizi parçalatıp,böldürmeyeceğiz.Acıma acınacak duruma düşersinin göbeğinde olan bizler gerekeni daha önce yapan atalarımız gibi yine yaparız,hiç şüphen olmasın...

Ne çok ihanet meraklısı etnik kökeni Türk olmayan insan var yahu,şaşırmamak elde değil...

Unutmadan kocaman Türk Ordu'su görevde hala,belki şeş-beş gören vardır bu aralar, hatırlatayım dedim...

ogeday
05-01-2009, 19:35
Burasini doldurduk.Herkes esmer Hellas prensesini izlemeye gelmis.Hayretki ne hayret.Insanlar hikaye anlatan ve karagoz hacivat atalarim gibi hayata guzel bakan bana iltifatlarini ortaya koyuyor.Bagiran kizan varmi dersiniz?Cok olsun.bende diyorumki Basbakanimi cok seviyorum.Cumhurbaskanima saygim sonsuz.TRT Genel Mudur buyuk insan.Unakitan hayatimda gordugum deha bir hesap uzmani ve dunyanin en durust Maliye bakani.Diger taraftan Ankara Buyuksehir baskani eskiden sorunluda olsak simdi benim en buyuk ilham kaynagim.Canim baskanim...Butun Turkiye'nin hukumetini ve hukumet uyelerini saygi ile bahsediyorum.Tanri yuce tanrim hukumetimize zeval verme.Kurt ve ermeni acilimlari yapan devlet buyuklerime tesekkur ediyorum.Mazlumu hatirlayanlara her an dua ediyorum.Onlari doguran ana ve babalarin ellerini opuyorum.Cumhurbaskanimizi cok seviyorum.Buyuk insanlara saygiaraimi sunuyorum.Dunyanin en guclu hukumetine saygilar...

Tam bir provakatörsün sen kızım!!!

ogeday
05-01-2009, 19:38
Yahu bu ellas prensesi bizim meşhur karamanlis mehmetbakis mi acaba,sn.Bora Yaşar o şekilde hitap etmiş...

BORA YAŞAR
05-01-2009, 19:38
Lütfen kızmayın .

Öfkelenmeyin.

Bu millet PKK sayesinde evlerini bayrak doldurdu.

Zor bir marş olan İstiklal Marşımızı hatasız söylemeyi öğrendi.

Türk olmanın ne demek olduğunu içine sindirdi.

Sn Mehmetbaki gibi düşüncedekiler, bu harcı sadece sağlamlaştırıyorlar.

Bizi birbirimize yakınlaştırıyorlar.

Yakın tehlikeleri, ne kadar uyanık olmamız gerektiğini öğretiyorlar.

İstiklal ve özgürlüğün ne olduğunu, ne bedellerle kazanıldığını hatırlatıyorlar.


Ben kendi payıma teşekkür ederim Sn Mehmetbaki'ye.

abidin
05-01-2009, 19:40
Konu; Türk-Kürt ayırımı üzerine olacaksa baştan yanlış yola saptık demektir.

Ayrımı kabullenmekle bilerek veya bilmeyerek, pek çok yolu zaten kaybetmiş oluyoruz. Benim bildiğim 1071 Malazgirt'den bu yana hep beraber olan bu kardeş toplumu, hiç kimse bölemez.

Böyle bir durumun tekrarında, yönetimden topiğin kapatılmasını rica ederim.

tanriverdi
05-01-2009, 19:53
ben simdi bu nicki kullaniyorum.KImseyede saldirmiyorum ve kimseyede hakaret etmiyorum.Burda kan savas diyenlere cicek dagitiyorum.Butun cicekleri seviyorum.Yani....

Bnede televizyon istiyorum.Ayri ozel.Benim milletimi anlatan.Ben ortodosk Rumum.Bu sucmu?Kurt istiyorda ben neden ustemeyeyim.Herkesin hakki.Turkiye demokratik bir devlet.laik cumhuriyet.Okey...degerli basbakanim ne dedi?Ben Gurcuyum dedi.Bende Rum ortodoks ve turkofon yani turkce konusan bir ortodosk hritisyanim.Dedem oyleydi bende oyleyim.isteyen musluman olur isteyen dedesinin dinini tekrar alir.Basbakanimiz ulkemize ozgurluk getirdi.Bizde sakaldigimiz dinimizi yeniden yasiyoruz.Degerli basbakanimiz ve degerli Cumhurbaskanimizi dualarimiz eksik etmiyoruz.Onlar butun dinelri baris icinde seven insanlar.Butun renkleri ve cicekleri bir arada tutan buyuk insanlar.Ahhh degerinizi herkes anlayacak...
Sizler Kurtce tvye kiziyorsunuz.Bende rumca televizyon istiyorum ve ozellikle Karamanlidika dilinde Turkce degisik bir sekidle konyalim sarksini istiyorum...Bastima bastima bastirikm bastirma konalim konalim...Yoru be...aslanim...yoruuu konalim. Arada Yasas demek ve bana her haberden sonra efharisto poli diyen guzel rum kiz siperkerleri istiyorum..Megalo idea'yi anlatan ve gecmisteki buyuk Yunan efsane bilimlerinden bahseden belgeseller istiyorum.Karamanlidika yani %75 Turkce,%15 rumca ve %10 arapcak olan Capadokia dilini istiyorum.Arada Konstainople sehirinin eski 1453 oncesini anlatan efsanelerini istiyorum.

Basbakanima yazdim.Degerli Rum vatandaslarimizin her dedigini yapacagiz dedigini size soylemekle iftihar ediyorum.Degerli basbakinimiza uzun omurler diliyorum.Ulkemizin 50 sene daha basbakani olmali diye dusunuyorum.Onu bir vatandasi olarak cok seviyorum.Karamanlis 'in en cok takdir ettigi basbakan olarak Tayyip Erdogan'la gurur duyuyorum.Ulkemiz tam bagisiz oldu.ve demokrasi her an dahada gelisiyor.Tek kriz gecirmeyen ulkeyiz.Ve teget gectik.Turk banakalarini ozellikle Yunan sermayesine sattigi icin Yunan ve rum kokenli olarak cok teekkur ederiz.Biz Turkiye'de cok mutluyuz.ve Turkiye ekonomisi artik banak olarak Yunan banakaciliginin teminatindadir.Basbakanim herkese en iyisini veren bir insan.hayatimda bu kadar guzel yonetildigimizi ben hatirlamiyorum.Kendielrine dualr ediyorum.Lutfen hukumetimize ve devlet buyuklerimize saygili olalim.Onalris evelim.Onalr bizim buyuklerimiz...Birde Basbakanimiz Tayyip Erdogan Heybeli ada Ruhban okulunu acacagini vede azinlik haklari ile ilgili yapacagi duzenlemelerle gercekten kalbimzie hitap etti.Yunan ve rum kanindan gelen insanlar olarak onla iftihar ediyoruz.Turkiye basbabakni olarak bir kisinin butun vatndasalrinin haklarini ayirmaksizin butun cicekleri bir arada tutugu icin ve ayirmadigi icin ona en buyuk temennilerde bulunuyorum.Tanri size guc versin.Gazaniz mubarek olsun.Aslan hukumetim ve buyuk Cumhrubaskanim....Saygilar

ogeday
05-01-2009, 19:58
Türk-kürt ayrımını yapanlar belli pkk,dtp,akp,trt ve sırada yök.
Bir devlet kendi eli ile kendine ortak olacak bir millet yaratma çabasına girerse buna ne denir.
Ben bir Türk olarak,şöyle düşünüyorum eğer ki kürt etnik kökenine sahip T.C vatandaşlarına özel kürtçe kanal devlet eli ile bizim vergilerimizle kuruluyorsa ve yayına başlıyorsa;
arap,zaza,çerkez,gürcü,boşnak,laz,rum,yahudi,ermen i,süryani,abhaz,oset,karamanlis gibi etnik gruplarada bal gibi kendi dillerinde devlet kanalı isteme hakkı olur.Bunlara kendi dillerinde yayın yapılmaması halinde ellerine silah alıp,dağa çıkıp çoluk-çocuk,asker-polis,öğretmen,imam,bilumum sivil vatandaşı öldürmemiş olmalarımıdır diye de sorarım,bence onlara da sorma hakkı doğmuştur...

ogeday
05-01-2009, 20:02
elen prensesi apollos mehmetbakisin kendi karamanlis dilinde devlet eli ile tv yayını istemesini haklı bir istek olarak görüyorum.
Birine bir şey veriyorsan diğerinede vereceksin...

ekin
05-01-2009, 20:03
Konu; Türk-Kürt ayırımı üzerine olacaksa baştan yanlış yola saptık demektir.

Ayrımı kabullenmekle bilerek veya bilmeyerek, pek çok yolu zaten kaybetmiş oluyoruz. Benim bildiğim 1071 Malazgirt'den bu yana hep beraber olan bu kardeş toplumu, hiç kimse bölemez.

Böyle bir durumun tekrarında, yönetimden topiğin kapatılmasını rica ederim.


Sanmiyorum. gordugum kadariyla birlestirici butunlestirici ulus devleti zayiflatmak bolunmez butunlugunu tehlikeye dusurecek yanlislardan kacinilmasi gerektigi uzerine yazismalar.Kurtce TV nin TRT degilde RTUK denetiminde ozel kisilerce acilabilirdi .ulus devlet resmi dil disinda yayin egitim yapmaz isteyen
kendisi acar. karida zararida kendisi ustlenir. Avrupada hicbir ulus uniter devlet
kendi eliyle resmi dil disinda.yayin yapmaz.yaparsa digerleride tv ister.resmi dil disinda egitim ister.

BORA YAŞAR
05-01-2009, 20:10
Sn mehmetbaki gitmeden bir soru sormak isterim:

Sizin Yunan hükümeti de Batı Trakya Türklerine, TürKçe yayın yapacak bir TV kanalı tahsis etmeyi düşünüyor mu?

Böyle bir girişimi o ülkede başlatmayı düşünür müsünüz?

Eşitlik ve özgürlük adına.

ogeday
05-01-2009, 20:11
Fikir teatisi anlamında yazıyorum,bu trt 6 ile ilgili Türk Genelkurmayından herhangi bir fikir beyanı medya'ya yansıdımı ben görmedim,gören var mı?

ekin
05-01-2009, 20:17
Fikir teatisi anlamında yazıyorum,bu trt 6 ile ilgili Türk Genelkurmayından herhangi bir fikir beyanı medya'ya yansıdımı ben görmedim,gören var mı?

SN ogeday turkiyede hukumet var.lutfen genelkurmayi karistirmayiniz.Genelkurmay basbakan BMM degildir.

tanriverdi
05-01-2009, 20:23
Valla ben sana ve senin gibilere bu sefer kibar davranmayacağım.Biz temiz Türk Kanı taşıyan etnik kökenide Türk olan T.C vatandaşları olarak ülkemizi parçalatıp,böldürmeyeceğiz.Acıma acınacak duruma düşersinin göbeğinde olan bizler gerekeni daha önce yapan atalarımız gibi yine yaparız,hiç şüphen olmasın...

Ne çok ihanet meraklısı etnik kökeni Türk olmayan insan var yahu,şaşırmamak elde değil...

Unutmadan kocaman Türk Ordu'su görevde hala,belki şeş-beş gören vardır bu aralar, hatırlatayım dedim...

Simdi sayin Borsa Yasar'in istegi ve foruma karis saygiyi yitirmeden ben size iki laf soylemek istiyorum.Hepimiz Allah'in yani Tanri'nin insaniyiz adamiyiz yada kadiniyiz.Insanlar sinif yada irk ayrimi ile dunyaya gelmez.Butun dunyadaki insanlari seveceksin.Butun kultur ve medeniyetleri birbirlerini tamamlamistir.Misir mezopotonya kulturu,Yunan kulturu sonra Helen kulturu (Bu yunan ile hint dogu kulturlerinin kaynasmasi demek) ,sonra islam medeniyeti,turk islam medeniyetinin selcuklu ve osmanli ile devam etmesi,sonra avrupa bilim cagi ve yeni cag sonra zamanimiz...Neyse burda onemli olan insanlara saygili olmak ve sevmek.Butun insanlar dunyada esit dogar.Senin Turk olman benden ustun olman anlami cikmaz.Sen benden ustun degilsin.Bende senden ustun degilim.irkcilik dunyadaki en tehlikeli hastaliktir.Bunun sonunda hem ceza hemde oteki dunyaya inaniyorsan cehenemin atesinde yanarsin.Cocuk gibi orduyu bana silah gostermen senin acizligini ortaya koyar.Turk ordusuda savas degil barisin ordusudur.Burda tabiiki her ordu gibi ulkesine yapilan her saldirida gerekeni yapacaktir ve bu gorevi hakkidir.Burda goya orduya adami ihbar ediyorum filan anlamini soyluyorsan ben o orduda Tegmen rutbesini 5 ay yedek subayligim sirasinda tasidim.Gorduklerim bana kalsin.ben o istihbaratcilarin aga babasini gordum.Bana gelip burda hikaye etme.aynri nizami harbi cok iyi bilirim ve su an yani nizam disi harbi sana uyguluyorum.Ama ben yanlizim.Herkes saldiriya gecmis...Bu benim hakliligimi ortaya koyar.

Devamli olarak insani tahrik ediyorsun.Onemli olan goruslere saygidir.Onemli olan butun cicekleris evmektir.Kendisini diger insanlardan ustun goren bir kisi zaten dunyada basarisiz olmustur.

Turk yada Kurt yada Rum yada Ermeni onemli olan insanin dogruyu gormesi ve insanlara dogruyu yolu gostermesidir.Insan sevgisi irkin ustundedir.Sen Turk olarak dunyadaki hic bir insandan ustun degilsin.Hic bir millette Turk'ten ustun degil.Dunyada sadece Turkiye yok. Devamli olarak herkes biz karsi dersen bu akil hastaligina neden olur.Yani insan devamli kotu dusunur.Bu yuzden insanlari sevmeliyiz.Ben irka degil insanin kalbine inanirim.Mertim ve acigim.Benim icin Kurt,Turk,Yunan,Ermeni yada baska millet farketmez.Herkesin oturur ekmegini yemegini yerim ve asimi onla paylasirim.Ben butun insanlari seviyorum.Her ulkenin guzelligi var.Afrikali Ghanali'nin yemegini tiksinmeden yiyebiliyorsan iste insana deger vermeye baslamisindir.Ben sevginin butun olduguna inanirim.Herkesin dusmanligi artirmaya calismak hatadir.

Kurtler'de bu ulkenin insani.Onlarin bir Kurtce televizyona sahip olmasina karsi cikmak Pkk ve digerlerine karsi koz vermektir.Hukumetimizin ve Basbakanimizin btun politikalri muthis.Sana artik karsi birs ey soylemek istemiyorum.Senin sadece icindeki nefretinin bitmesini istiyorum.Butun din kitaplarinda insanlari sevin der.Lutfen kendinin disinda gordugun insanlarinda ailesi ve yasantisi var.Her an savas savas diyen sen sonunda kendi icindeki acimasizlik sonunda korkarim hayatina aci ve nefretle devam ederek kendine zarar verirsin.Mevlana,Yunus Emre,Platon,Sokrates ,Diyojen okumasini tavsiye derim.Guzel felsefeler oku.Felsefeler insanlari birlestirir.Birak artik savasmayi...yeter burda yaptigin kan edebiyati.Basbakanimizin son zamandaki Israille ilgili cabalarini gor.Basbakanimiza dua et.Hukumetimize dua et.Butun devlete ve millete dua et...Hersey guzel solun.Savas filan unut.Turk ordusu savas filan istemiyor.Onlar su an barisin ordusu oldu.ve insanlara akrsi saygi sevgi ile islerini yapiyorlar.tabiiki terorist varsa onlara akrsi en sertini kurlalr geregince yapacaktir.Kimse teroristi korumuyor.Ulkede savas istemiyoruz.Artik PKk iside bitsin.Biz baris istiyoruz.Sevgi istiyoruz.Senin yaptigin tahrik edici hareketleri kabul etmiyorum.Insanlari mertce bertaraf et.Muspet olmayan yollari denemeyin.Saygilar

ogeday
05-01-2009, 20:29
SN ogeday turkiyede hukumet var.lutfen genelkurmayi karistirmayiniz.Genelkurmay basbakan BMM degildir.


Ha öylemi,ayrıca BMM değil,TBMM gözünüzden kaçtı herhalde,ben hesap vermek zorunda değilim ama yinede yazayım,Türk Genelkurmayı,Türk Ordusu adına,Türk Devletini ilgilendiren her konuda (paşa gönlü istediği her zaman) fikir açıklar,kimseden de izin almaz.

Hükümet ile TBMM yi asıl karıştıran kim acaba,trt6 yayını için bu akp hükümeti meclisteki diğer partilerden fikirlerini alma gereği duyduda benim mi haberim yok...

BORA YAŞAR
05-01-2009, 20:31
Sn Mehmet baki;

Yukarda sorduğum soruyu atlamayın.

Fikrinizi merak ediyorum.

Bu bir tarafa:

Sn Mehmetbaki siz de Türk'ün, bu topraklarda yaşayanların ne kadar sevecen olduğunu, ekmeğini önce misafirine verdiğini, onun Tanrı misafiri olduğunu kabul ettiğini bilirsiniz.

Biz de severiz insanı.

Yunanı, İtalyanı, Japonu, Laponu.

Ama siz daha önce bu forumda, artık büyük kısmı kahraman Karamanli olan Yunan ordusunun Türkiye'yi, göz açıp kapayıncaya kadar işgal edeceğini ifade ettiniz. Ve bir çok düşman edindiniz bu söyleminizle.

Sizce aynı şeyi kendinizi yakın hissettiğiniz memleketiniz Yunanistan'da bir Türk yapsa nasıl karşılanır?

Özgürlük tanınır mı konuşmasına?

Siz daha fanatik görmemişsiniz.

Sizin niyetiniz halisane değilki bizden iyi bir karşılama bekliyorsunuz.

Nasıl bir insan olduğunuzu henüz çözemedim.

GÜRKAN
05-01-2009, 20:33
ben simdi bu nicki kullaniyorum.
.......
Benim milletimi anlatan.Ben ortodosk Rumum..........
degerli basbakanim ne dedi?Ben Gurcuyum dedi.Bende Rum ortodoks ve turkofon yani turkce konusan bir ortodosk hritisyanim.Dedem oyleydi bende oyleyim..........
Basbakanimiz ulkemize ozgurluk getirdi.Bizde sakaldigimiz dinimizi yeniden yasiyoruz.Degerli basbakanimiz ve degerli Cumhurbaskanimizi dualarimiz eksik etmiyoruz.........
..Megalo idea'yi anlatan ve gecmisteki buyuk Yunan efsane bilimlerinden bahseden belgeseller istiyorum.......
Basbakanima yazdim.Degerli Rum vatandaslarimizin her dedigini yapacagiz dedigini size soylemekle iftihar ediyorum.Degerli basbakinimiza uzun omurler diliyorum.Ulkemizin 50 sene daha basbakani olmali diye dusunuyorum.Onu bir vatandasi olarak cok seviyorum........
.Ulkemiz tam bagisiz oldu.ve demokrasi her an dahada gelisiyor.Tek kriz gecirmeyen ulkeyiz.Ve teget gectik.Turk banakalarini ozellikle Yunan sermayesine sattigi icin Yunan ve rum kokenli olarak cok teekkur ederiz.Biz Turkiye'de cok mutluyuz.........


Sn.tanrıverdi;

İzninizle bir soru da ben sormak istiyorum..

mehmetbaki nikini kullanırken Ortodoks Türk olduğunuz halde, tanrıverdi iken nasıl Ortodoks Rum olunuyor?

Ayrıca megalo-idea dan bahsederken ırkçı/şöven olmayacaksınız ama biz ulusalcıyız dediğimizde profaşist olacağız öyle mi?Açıklar mısınız biraz.

Son bir notum daha var...yurtdışında olup Türkiyeye gelemediğinizi hatırlıyorum,yanlış hatırlamıyorsam..epey duygu sömürüsü yapmıştınız hatta.
Yanılıyorsam kusuruma bakmayınız.

sevgiler

BORA YAŞAR
05-01-2009, 20:35
Yahu kardeşim neden küfür etmeden konuşamıyoruz.

Ne söyliyecekseniz hakaret etmeden söyleyin.

Karşınızdakinin söyledikleri hoşunuza gitmiyebilir.

Neden hemen feveran ediyorsunuz.

Özelden yazıp anlaşıyoruz.

Bu tavır niye.

Zor mu geliyor küfretmeden konuşmak.

O zaman lütfen yazmayın ve de okumayın bu başlıkta yazılanları.

Yazdıklarınıza yapılanları bu açıdan ele alın.

Ve lütfen yönetim objektifliğimizi sorgulamayın uluorta.

Bir kişiyi mutlu etmekten çok daha fazla sorumluluklarımız var bu forumda.

RMM
05-01-2009, 20:41
bu adamlara ne versen daha fazlasını ısterler....ne ozellıgı varda bu adamlara tv kuruyorsun sonra cıkıp da yetersız dıye tutum takınanlar begenmedık dıyen kürt kokenlı olup Türk vatandaslıgını bıle soyleyemeyıp kurt dıyenlere ne verıceksın kı......bu ulkenın resmı dılı Türkçe.......yerel dıllerı zengınlıgıdır...ancak bu ulkede kürtceden eskı sıve veya lehceler varken ve kullanılırken neden bu kadar gereklıymıs gıbı bır anda şeş beş yaptılar bu daha cok dusundurucu..........sımdı daga gıtmelerı ve dagdan gelmelerı mı arttıracak kımlıklıklerını daha ıyı ıfade mı ettırıcek.......yooook..............artık ABD ye mı sırın gorunmek,IRAKLI dunun capulcu pesmergesı cumhurbaskanı talabanı ve bolge lıderı barzanı terorıstlerıyle mı ılıskı meselesıdır nedır bılınmez............gereksız ve yersız hareketler.................once Türkçeyı adamca öğreniceksin........sonra Kürtçeni istediğin yerde konuş..............

BORA YAŞAR
05-01-2009, 20:42
Demirciler Çarşısı Cinayetinde idi sanırım.

Yıllardır kan davası içinde oldukları karşı ailenin reisi hakkında bir kötü dedikodu duyar diğer ağa.

Ve kabul etmez söylenenleri.

"Benim düşmanım şereflidir" mealinde bir şey söyler.

Atatürk, ayaklarının altına serilen Yunan Bayrağının kaldırılmasını buyurur.


Biz böyle bir kökenden adetten gelen ulusuz.

Fikrini beğenmediğimize Sn demekle ne kazanır ne kaybederiz.

Bir düşünün.

ogeday
05-01-2009, 20:42
ellas prensesi,
Benim senin dünya görüşünde olmak gibi bir zorunluluğum yok,seni sevmek zorunda hiç değilim,bugüne kadar yüzüne söylendimi bilmem ama bizde bir deyim vardır ''Kılıç artığı'' diye işte sen o cenahtansın,tarihsel kuyruk acılarını tatmin etmek için böyle güzide insanların olduğu güzide bir platform bulmuşsun zehirini akıtıyorsun,biz de vakit geçiriyoruz,olay bundan ibaret ne fazla,ne eksik...

tanriverdi
05-01-2009, 20:50
Sn mehmetbaki gitmeden bir soru sormak isterim:

Sizin Yunan hükümeti de Batı Trakya Türklerine, TürKçe yayın yapacak bir TV kanalı tahsis etmeyi düşünüyor mu?

Böyle bir girişimi o ülkede başlatmayı düşünür müsünüz?

Eşitlik ve özgürlük adına.


Sayin yasar Bey
Ben Mehmet baki nickini tasmiyorum.su an ben Tanriverdi nickini tasiyorum.Yaptiginzi seyi dogru gormuyorum.Goya kopye veriyorusnuz yada ha ben cok akilliyim ben buldum der gibisiniz.Onemli olan nickler degil onemli olan insanlarin birbirlerini kabul etmesi.Burda bir tek ben farkli yaziyorum.Bayagida ban ragbet var,.Kimseyede hakaret etmiyorum.Birda daha size soyluyorum beni kibarligia savet ediyorsanzi sizin yaptigini tekrar tekar ettginzi hareket acikca karsi tarafi tahrik edip hataya suruklemeye calismaniz hos degil.

ben sizi sevmek zorunda degilim yada baskanini yada baskasi beni.Ben insnaim ve bana insanca davranmaniz gerekiyor.

Ben Yunanistandaki Turklerin tabiiki bir televizyonu olmasi isterim.Peki ben size gecen bir yaizda okudum.Bir arkadas dediki Yunan ordusu Anadoluya girdiginde ellerinde bayrak sallayan bir kac rum asilli yuzunden butun rum nufusu defolup gitti dedi.Peki Turk ordusu bugun Yunanistan'a girse Yunaisntan'daki Turkler Turk bayragini sallamazmi?Sallar haklaridir diyebilirisiniz.Bende diyorumki bu iki millet kavga ve savas etmesin.Bu iki millet ayni kani tasir ve ayni kulturu benimser.Bugun raki yada uzo ile helva yiyen tek toplum bu iki toplumdur.cacikla yogurtla icki icen tek toplum bunlardir.Biz kardesiz...Ben tabiiki Yunanistan'daki politikalrin degismesini istiyorum.Fakat burda sadece Turk var baska milletleri tanimayiz diyen kafasi 1453'lerde olanlara sadece yazik diyorum.Neyse artik bari.Ama sizin tekrar tekrar diger nicki bana sormaniz mertce bir sey degil.Lutfen siz burda sorumlu iseniz daha ince davranirsaniz sevinirim.Bneden istekte bulundunuz bende yaptim...Birde lutfen bu sitede Turk irkciligi yapanlara soyletin yasalara gore Ulusculuk ve Turk irkciligi yapmak suctur.Ben Yunan milliyetciligi yapmiyorum.Diyorumki herkes esit olmali...Milliyetciligin hepsi zararli.Onemli olan barisci ve sevecen humanist olmak...saygilar

BORA YAŞAR
05-01-2009, 20:55
Sn mehmetbaki;

Bu sitede çift lakap yasaktır.

Ben sizi suçtan koruyorum.

Tanıdığımız gibi Mehmetbaki diyorum.

Ee hergün bir lakapla karşımıza çıkarsanız yorarsınız ben ihtiyarı.

Zaten birazdan Sn Red Kit geldiğinde olacakları biliyorsunuz.

Ben yazılarımda size "gitmeden önce derken" bunu ima ediyorum.

Bir an önce yazın yazacaklarınızı.


Hani son sözleriniz gibi.

OnurGururSeref
05-01-2009, 20:58
.................................................. ......

Fikrini beğenmediğimize Sn demekle ne kazanır ne kaybederiz.

Bir düşünün.Kufur konusunda sizi anlayabilirim bir yere kadar ama işte bu son cumleniz.... olmadi. Kopekbasinin da fikirlerini begenmiyoruz, o zaman asalet ugruna ona da "sn" diye hitap etmekte beis gormememiz lazim ki bunun en azindan sizin icin asla dogru olmadigini yillardir iyi bilirim, sizi hayranlikla takip eden bir siradan uye olarak.. Hem bakiniz asaletimizle nasil dalga geciyorlar: "asaletmeaplari"... Sizin yonetiminizi sorgulamayi aklimdan bile gecirmedim.. Yalnizca "yeter artik, birbirimizi silmeyelim, bakin millet elinde kocca kocca silgilerle bekliyorlar sirada" dedim... Siz de ozellikle Urum, Kürt, Ermeni ve Amerikan ogullarının bile cok sevdigi basbakanimiz gibi " ya sev, ya terket" soylemini pek sevdiniz galiba, Sayin Yasar... .. Size en icten saygilarimi arz ederim, bugun ve her zaman. Lutfedip degerli zamaninizi bendenize cevap vermekle harcamayiniz istirham ederim...

OnurGururSeref
05-01-2009, 21:07
[/QUOTE].................................................. .................................................. ........ Bir de lutfen bu sitede Turk irkciligi yapanlara soyleyin yasalara gore Ulusculuk ve Turk irkciligi yapmak suctur.Ben Yunan milliyetciligi yapmiyorum. Diyorum ki herkes esit olmali... Milliyetciligin hepsi zararli. Onemli olan barisci ve sevecen humanist olmak... Saygilar [/QUOTE]

Bak Rum cocugu arkadasim, su ana kadar kimse sana ya da baskasina bu topicte Turk milliyetciligi felan yapmadi.. Yapilan sey sadece ulusumuza laf soyletmemekti... Anladigim kadariyla az da olsa ekmegimizden yemissin. Ama o ekmek senin kişilik sahibi olmani saglayamamis.. En azindan bizi sevmesen bile dusmanimiz olmazdin. Yazik, cok yazik! Biraz da tuzun kuru galiba.. rahat rahat atip tutabiliyorsun. Korkun yok. Bizse vatanimizi ve ulusumuzu savunuyoruz diye bile iceri atilabiliriz, senin dedigin tarzda suc islemesek bile.. Ne yapalim; ben yanmazsam, o yanmazsa... sonunu bilirsin degil mi? Hadi sen git bul bi geysa.. sana cay seremonisi yapsin.. Ta oralardan bizi karistirma, bizim ugrasmamiz gereken daha cooook "cocuk" var..

BABUTSA
05-01-2009, 22:01
Iste pasam bu....Turkiye'nin aydinlik yuzu.Harbiye'nin kuleli'nin aslani...Turk'un yurekli komutani.Ic te dista dusmana en iyi cevap Osman Pasa ve ekibi tarafindan verilecektir...TANRI TURK MILLETINI KORUSUN YUCELTSIN...Bakin adam gibi adam...V.Putin gibisi yok...Turkiye'ye bakin gorun Chavez ve Putin gibi lider gelecek...Osman pasa....Pasalarin en buyugu....Osmanli'nin Sanli Pasalari gibi Kurtulus savasinin sanli Pasasi Mustafa Kemal Pasa gibi...Geliyor...Osman Pasam geliyor...

Sonar arastirma yapmis AKP'nin oyu dusuyor...CHp%24 AKP %35 MHP %14 bakin Bunlardan toplamda %40 Osman pasam alir ve uzerine diger partilerden %10 daha eder %50...Ne AKp kalacak ne CHP nede kuru gurultu Milliyetciler....Gercek Milliyetciler savasan kanini terini akitan gercek kahramanlar geliyor..Yasasin Osman Pasam...Cildirin pasalarin en buyugu...Ondan buyuk sadece Mustafa Kemal Pasam var o kadar


Amerika'ya bagiracak ulkene git...Cik topragimdan...Sana karadeniz yok diyecek...Musul diyecek Kerkuk benim diyecek...Cekic guc yok diyecek...Nato yok diyecek...Kuzey Iraktaki bedevileri kovacak...Turkmenlere ben geldim aslanlarim diyecek..Turkmenin kanina dokunanin canini alirim diyecek...Askerime silah dogrultanin yasam hakki yok diyecek...Ben Turk milletiyim defolun diyecek...Kan degil cografya milliyetciligi yapacak...Butun dunya Turk milleti Mustafa Kemal'in aslan askeri Osman Pasa diyecek ve Turk mehmetcigi diyecek...Aslanlar geliyor...Kartallar geliyor...Selcuklu ve Osmanli tekrar ayaga kalkacak...Yalanci pehlivanlar kalmayacak...Hakkari'nin aslani PKK'nin yokedicisi Osman Pasa geliyor...Ben gurcuyum karim Arap diyen devlet baskani kalmayacak...Ben Turkum Turk oglu Turkum diyen Osman pasa gelecek...Butun milelti etnik yapisi ne olursa olsun kucaklayan bir lider gelecek..Osman pasa...

Bu forumda ya birkaç tane mehmetbaki var veya bu arkadaşta kişilik bölünmesi var.Yukarıda yazdığı fikirler ve bir ara bana özelden gönderdiği mesajlar ile şimdiki yazdıkları çok farklı.Ortak olan tek şey var o da aynı Türkçenin kullanılması.

OnurGururSeref
05-01-2009, 22:05
Bu forumda ya birkaç tane mehmetbaki var veya bu arkadaşta kişilik bölünmesi var.Yukarıda yazdığı fikirler ve bir ara bana özelden gönderdiği mesajlar ile şimdiki yazdıkları çok farklı.Ortak olan tek şey var o da aynı Türkçenin kullanılması.Benden cok yasayin ben de diyordum ki bu mehmetbaki bir zamanlar gayet milliyetci soylemlerle yazan birisi degil miydi, hatta benim din karsiti bir yazima "oldukca derin bir yazi ama..." diyerek karsi bile cikmisti... Adam simdi resmen ikiye bolunmus, iyi polis kotu polisi oynuyor.. Sakin bunlar birer hile olmasin?

selçuk efendi
05-01-2009, 22:08
Bu forumda ya birkaç tane mehmetbaki var veya bu arkadaşta kişilik bölünmesi var.Yukarıda yazdığı fikirler ve bir ara bana özelden gönderdiği mesajlar ile şimdiki yazdıkları çok farklı.Ortak olan tek şey var o da aynı Türkçenin kullanılması.

Katılıyorum ama Bana sanki o hükümetle ilgili yazdığı övgüler falan ironi gibi geldi. Hani, bir ara Banu Alkan salağa yatıyordu ama normalde gayet akıllı biridir; onun gibi...

Eğer MehmetBaki'yi biraz tanıyorsam ya 180 derece değişmiş ya söylemek istediklerini tersinden söylüyor ya da MehmetBaki değil...

GÜRKAN
05-01-2009, 22:30
Merhaba,

BOP'un önündeki en büyük engel ulus devlettir.Mehmetbakiye göre ulus devlet tüm ulusal özelliklerinden azat edilecek. Bunu gerçekleştirebilmek için
demokrasi,yerelleşme,çok kültürlülük,çok kimliklilik gibi yaklaşımlar ön
plana getirilecek.Böylelikle ulusu bir arada tutan bağlar zayıflatılacaktır.Son yıllar bütün bunların işleme konulduğu yıllar oldu zaten.Sosyal devlet yok edildi,ekonomi yabancılara terk edilmeye çalışıldı.Ulusal aidiyet kamu ile vardır.Kamu yoksa küçülmüşse ulusal aidiyette zayıflar.Mehmetbaki gibiler aidiyet duygularını başka yerlerde aramaya başlarlar.Buraya da gelip provakatörlük yaparlar.
Konuyla bağlarsak;hükümet eliyle kürtçe tv.kurulması BOP'a hizmet etmektir.Hayırlı olmayacaktır diye düşünürüm.

sevgiler.

BABUTSA
05-01-2009, 22:37
Katılıyorum ama Bana sanki o hükümetle ilgili yazdığı övgüler falan ironi gibi geldi. Hani, bir ara Banu Alkan salağa yatıyordu ama normalde gayet akıllı biridir; onun gibi...

Eğer MehmetBaki'yi biraz tanıyorsam ya 180 derece değişmiş ya söylemek istediklerini tersinden söylüyor ya da MehmetBaki değil...

Bana da bazı yazıları ironi gibi geldi ama son derece tutarsız yazıyordu.

ogeday
05-01-2009, 22:54
Yukarıdaki alıntıları okudum,şaşırdım kaldım,mehmetbakisin osman paşa geliyor savunun bre diye yazıları varmış da haberimiz yokmuş,şimdi şöyle bir düşününce bu herifin harbiden kadrolu yunan istihbarat elemanı olduğundan şüphe etmeye başladım,herifçioğlu her yönden veriyor ayarı tam ajan-provakatör yani.Bir gün Türk Milliyetçisi,bir gün yunan milliyetçisi,bir gün apollo,bir gün karamanli,bugün helen prensesi,tam tuncay güneymişsin sen yahu,sanal ortamda bile muhatap alınacak cevap verilecek kişi değilmişsin,çift kişilikli(mehmetbaki-tanrıverdi),çift cinsiyetli (apollo-helen prensesi,dansöz gibin bir şeymişsin...
İçmiş capon rakısını(saki),kendinden geçmiş...

ekin
05-01-2009, 23:58
Mehmet Baki ve Tanriverdi nikiyle yazan arkadas lutfen herturlu renge girerek provakatorce yazilar yazmayiniz.hic hos degil.

BORA YAŞAR
06-01-2009, 00:01
Mehmet Baki ve Tanriverdi nikiyle yazan arkadas lutfen herturlu renge girerek provakatorce yazilar yazmayiniz.hic hos degil.

Bir müddet, uzun askerlik süresinden de uzun, bu lakapla yazamıyacak ne yazıkki.


Bakalım başka sefere hangi nikle gelecek.

BORA YAŞAR
06-01-2009, 11:38
Çerkezler de yayın istedi


TRT'nin Kürtçe yayına başlaması Türkiye'deki Kafkas kökenli vatandaşları hareketlendirdi

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çankaya Köşkü’nde görüştükleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Çerkezce yayın taleplerini iletti.

TRT 6’nın (Şeş) Kürtçe yayına başlaması, Türkiye’de yaşayan Kafkas kökenlileri hareketlendirdi. Türkiye’deki 56 Çerkez derneğinin çatı örgütü Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), dün Çankaya Köşkü’nde görüştükleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Çerkezce yayın taleplerini iletti.

Hürriyet'in haberine göre Cihan Candemir başkanlığındaki KAFFED heyeti, "Türkiye’de yaşayan 6 milyon Çerkez’in de kendi ana dillerinden yayın zevkini yaşamak istediğini" söyleyerek, üniversitelerde Kürtçe için düşünülen dil ve edebiyat bölümleri ile enstitülerin Kafkas dilleri için de açılmasını istedi. Çerkezler, bu bölümler için de, YÖK’ün Kürtçe için düşündüğü Ankara ve İstanbul üniversitelerini işaret etti. Edinilen bilgiye göre, Çerkezler’in taleplerini dinleyip not alan Cumhurbaşkanı Gül, "Bütün bu taleplerinizi arkadaşlarımızla birlikte değerlendirip, gereken ne ise onu da yaparız" dedi.

http://haber.gazetevatan.com/Cerkezler_de_yayin_istedi_216943_11/216943/11/Haber

Duyan geliyor. Koş vatandaş koş!:he::he:

5 nolu iletide çerkezler 916.000 olarak listeye dahil edilmişti. Oysa 6 milyonmuşlar.:)

Kürtler o listede 15.426.000 idi.

Kim saydı bunları? Ne zaman sayıldık ırk temelinde? Hayret birşey.

Bu iş futbol takımlarımızın taraftar sayısına dönecek göreceksiniz.

70.000.000 nüfuslu ülkede yakında bir tane Türk bulamıyacaksınız korkarım.


AKP Yönetiminin Kürt TV açılımı hayırlara vesile olur İnşallah.

BORA YAŞAR
06-01-2009, 11:48
Övünüp durur bazıları.

Biz bir mozaik toplumuşuz.

Şirin bir kelime: mozaik.

Hani Avrupa haritası gibi.

Mozaikin kötü tarafı bir kısım parçalar dağılmaya başlarsa, o çok hoşumuza giden motif kalmaz ortada.

BORA YAŞAR
06-01-2009, 11:50
Eğer bu girişimler, dün topikde konuk ettiğimiz ve kendini Yunan kanı taşıyan biri olarak bize lanse eden adamı sevindiriyorsa, bunu gerçekleştiren yönetimi öve öve bitiremiyorsa anlayın artık.

balaban
06-01-2009, 12:08
Bu haberlerle bakınca Kürtçe tv daha bir anlam kazanıyor.


Bu haber de varmış ama gözden kaçırmışız. Böl,parçala çalışmalarını gözden kaçırırsak yarın İsrail'in parçalanmış Türkiye'ye neler yapacağını tahayyül etmek zor değil.


TÜRKİYE’NİN GENLERİYLE OYNANIYOR!


US Center for World Mission adlı vakıf, Türkiye’yi 23 ayrı etnik kökene bölmeye çalıştı. TÜDEV Başkanı Abdülhaluk Çay, ABD ve AB’nin Türkiye’ye yönelik ‘böl-yönet’ stratejisinin bir adımı olarak değerlendirdiği sözde etnik araştırmaya sert tepki gösterdi.


Psikolojik savaş yöntemi
TUSAM Başkanvekili Ali Külebi de Batı’nın Türkiye’ye yönelik çıkardığı etnik haritaların Türk milletini parçalama gayretine hizmet ettiğini vurguladı. Külebi, “Niyet ortada. Bu tip araştırmaları, geniş kapsamlı psikolojik savaşın bir adımı olarak görüyorum” dedi.Türkiye’yi 23’e böldüler
CIA uzantılı Amerikan Vakfı USCWM, Türkiye’nin etnik haritasını çıkardı. Vakıf, Karakalpaklar ve Pomaklar gibi Türk boylarını da azınlık gruplar arasına soktuHaber: Selda Öztürk KAY
Türkiye’de Lozan Antlaşmasına aykırı yeni azınlıklar yaratma çabaları devam ediyor. Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın yaptığı araştırma bunun son örneği oldu. Sözde etnik harita çıkaran ABD gizli servisi CIA uzantılı vakıf, Türkiye’de 23 etnik etnik köken olduğunu öne sürdü.
Türkler de listede
Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye’nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi. Araştırmada, nüfusun yüzde 71’ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi. Araştırmada Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.Türkiye’de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkes, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye’de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı. Araştırmada, Türk boyları olan Azeriler, Gagavuzlar, Pomaklar ve Karakalpaklar azınlık olarak gösterildi.


Etnik ayrışma çıkarmak istiyorlar


Böyle bir harita bilime aykırı
Uzmanlar Amerikan Vakfı’nın araştırması’na tepki gösterdi. Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay yapılan araştırmayı, ABD ve AB’nin Türkiye’ye yönelik “böl parçala” stratejisinin bir adımı olarak değerlendirdi. “Bunlar ciddiye bile alınacak iddialar değil” diyen Çay, adı geçen gruplardan pek çoğunun “Türkmen” olduğuna ve yeni azınlıklar yaratıldığına dikkat çekti. Çay “Amaç Türkiye’yi parçalara ayırmak. Bizim ülkemizde böyle bir araştırmanın yapılmasına bilimsel olarak imkan yok. Ciddiye almıyorum” diye konuştu.


Maksadı belli bir çalışma
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Abdullah Buksur, USCWM’nin araştırmasının CIA’nin yaptığı “Türkiye’deki etnik nüfus” araştırmasından farklı bir sonuç çıkardığına dikkat çekti. Buksur, “Vakfın elde ettiği veriler, dış politikada kullanılabilir cinsten bilgilerdir. Ancak söz konusu vakfın sadece demografik yapı ile ilgili araştırma yapmadığını tahmin etmek zor değil. Başka veriler de toplanmıştır ancak kamuoyuna açıklanmamaktadır” diye konuştu.

Külebi: Psikolojik savaşın bir adımı
TUSAM Başkanvekili Ali Külebi ise Batı’nın Türkiye’ye yönelik çıkardığı etnik haritaların Türk milletini parçalama gayretine hizmet ettiğini vurguladı. Vakfın araştırmasında, asırlardır bir arada yaşayan insanların arasına “etnik” kimlik ayrımcılığı sokma gayretinin görüldüğünü belirten Külebi, “Niyet ortada. Etnik dedikleri gruplar, bu milletin ayrılmaz parçası. Batı’nın arayışı, bu ülkeyi suni ayrılıklara, ayrışmalara yöneltmektir. Bu tür araştırmalar çok geniş kapsamlı bir psikolojik savaşın adımı olarak görüyorum” dedi.


İşte listedeki azınlıklar
Vakfın araştırmasına göre Türkiye’nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:
* Türkler 52 milyon 826 bin
* Kürtler 15 milyon 426 bin
* Araplar 1 milyon 839 bin
* Çerkesler 910 bin
* Farslar 620 bin
* Azeriler 542 bin
* Gagavuzlar 410 bin
* Pomaklar 331 bin
* Bulgarlar 328 bin
* Lazlar 151 bin
* Gürcüler 150 bin
* Tatarlar 126 bin
* Boşnaklar 101 bin
* Ermeniler 76 bin
* Karakalpaklar 74 bin
* Arnavutlar 66 bin
* Romanlar 66 bin
* Abhazlar 43 bin
* Osetler 37 bin
* Süryaniler 28 bin
* Rumlar 14 bin
* Museviler 13 bin
* Keldaniler 300


Misyonerlerin kurduğu vakıf
Araştırmayı yapan vakıf, 1976 yılında Ralph ve Roberta Winter adlı Presbitaryan Kilisesi misyonerleri tarafından kuruldu. CIA uzantılı vakfın amacı dünyada Hıristiyan öğretisini yaymak ve mürit toplamak. Vakıf, kurulduğu günden bugüne kadar, özellikle ABD’nin askeri müdahalelerde bulunduğu üçüncü dünya ülkelerinde binlerce misyoner görevlendirdi. Kuruculardan Ralph Winter, 2005 yılında Time Dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili Amerikalı Evanjelikleri” arasında 25’nci sırada gösterilmişti.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=12264İçimizdeki İsrailliler neler yapıyor?


CIA İŞBİRLİKÇİLERİ MAAŞA BAĞLADI


Parayla rapor hazırlatıyor
AKP iktidarı, yurt dışından bağış alımını serbest bırakınca vakıflar zengin oldu! Gelinen noktaya dikkat çeken CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, “CIA, vakıflara ve 5 üniversiteye açıktan para ödüyor, istediği doğrultuda rapor hazırlatıyor” dedi.
Savaş alanı olduk!
ABD’li sivil toplum kuruluşlarının Türkiye’de Almanlarla birlikte mücadele verdiğini belirten Gök, “Kültürel savaş alanı olduk. Bu kuruluşlarla iç içe olan AKP’li vekiller var. Gelen paraya ‘yardım’ demek, safdillik olur” değerlendirmesini yaptı.


YURT DIŞINDAN VAKIFLARA GELEN YARDIMLARA BÜYÜK TEPKİ:
Para CIA eliyle ödeniyor
MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın’ın sorusu üzerine, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın, çeşitli vakıfların yurtdışından yüklü miktarda para yardımı aldıklarını açıklaması, araştırmacı, hukukçu ve siyasilerin büyük tepkisini çekti. Bu vakıflara paranın CIA eliyle ödendiğini belirten CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, “Yardımların Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda kullanıldığını söylemek safdillik olur” dedi.


ABD’den gönderilen parayla Kur’an CD’si bastırılır mı?BAKANA verdiği soru önergesiyle konuyu Türkiye’nin gündemine taşıyan MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Vakıflar Yasası’na, gündeme geldiğinden beri karşı olduklarını söyledi.Yalçın şöyle dedi: “Özellikle yıkıcı ve bölücü faaliyetler içerisinde bulunabilecek vakıflara dikkat çektik. Bazı vakıfların faaliyetleri Türkiye’yi ayrıştırmaya yönelik. Bunun artık farkında olunması gerekiyor. Bu nedenle yurt dışından yardım alan vakıfların faaliyetlerine ve uygulamak istedikleri
projelere bilhassa dikkat etmek ve yakından takibe almak gerekiyor. Bakanın vermiş olduğu cevap, kuşkularımızın doğru olduğu yönünde önemli bir işarettir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve ben bizzat takip edeceğimi söylemek isterim. Yurt dışından gelen paralarla Kur’an-ı Kerim CD’si bastırıp, kutsal kitabı tanıtmanın sevabı kime yazılacaktır. Parayı verene mi, bu parayla CD bastırana mı? Bu konudaki takdiri ben kamuoyuna bırakıyorum. Bunu yapanlar şunu bilmeliler ki, bu dünyada ve ahirette iki elimiz yakalarındadır.”


Amaç, Vatikan benzeri bir yapının oluşturulması
YARGITAY Onursal Başsavcısı Vural Savaş ise, Vakıflar Kanunundaki değişikliğe dikkat çekerek, yapılan değişiklikle Türkiye’nin ılımlı bir İslam devleti olması için gereken zeminin hazırlanmasının amaçlandığını kaydetti. Yapılan değişikliğin asıl amacının İstanbul’da vakıfların mal edinerek Vatikan benzeri bir yapının oluşturulması olduğunu ifade eden Savaş, “ Türkiye’yi diğer Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi ılımlı İslam projesiyle kendi güdümlerine almak isteyen emperyalist devletler, bu tür vakıflar aracılığıyla amaçlarını gerçekleştirmek istiyorlar. Birinci amaçları
Vatikan benzeri bir yapılanmayı İstanbul’da da gerçekleştirmek. İkinci amaçları Türkiye’yi ılımlı İslam devleti hamline getirerek, laik, çağdaş, hukuk ve sosyal devleti yönetiminden Türkiye’yi uzaklaştırmak. Emperyalist devletlerin amaçları bu. Şimdi bu devletlerdin oluşturduğu fonlardan para alan sivil toplum kuruluşlarının ya da vakıfların bu amaç dışına çıkıp, Türkiye’nin mevcut rejimine ve üniter yapısına hizmet edeceğini düşünmek, olası mıdır, değil midir? Önce kendimize bu soruyu bir soralım, ardında da gerçeğin ne olduğu görelim” dedi.


Türkiye kültür savaşı alanı olduTürkiye’nin son dönemde vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının hedefi haline geldiğini kaydeden CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, ABD’li sivil toplum kuruluşlarının Türkiye’de Alman sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte büyük bir mücadele içerisinde olduğunu vurguladı. ABD senatosunun yurt dışında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının bütçelerini belirlerken, Alman vakıflarını örnek gösterdiğini dile getiren Gök şöyle dedi: “ Türkiye uzun zamandan bu yana açık kültürel savaş alanı haline getirildi. ABD’de faaliyet gösteren demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin yan kuruluşu olan sivil toplum kuruluşlarına bütçe verilirken Almanların faaliyetleri örnek gösteriliyor. Alman Vakıfları, Almanya’nın geleceğini düşünerek hazırladığı vizyona göre dünyanın çeşitli bölgelerine ve devletlerine giderek kurdukları sivil toplum kuruluşları ve vakıflar aracılığıyla hükümetleri etki altına alabiliyor. Bu doğrultu da Alman devletinin çıkarlarına hizmet edecek kararları parlamentolardan çıkartabiliyor. Vakıflara CIA eliyle para ödeniyor. Türkiye’de beş üniversiteye açıktan para ödeniyor ve bazı hocalar maaşlarını buradan alıyor. Böyle olunca da onların istedikleri doğrultu da raporlar hazırlıyorlar.
AB projeye neden para aktarıyor?
Araştırmacı Yazar Yılmaz Dikbaş ise, Türkiye’de onlarca vakfın AB başta olmak üzere batıdan proje bazında yardım aldığını ancak alınan yardımların ortaya çıktığında bunun hesabını vermek istemediklerini belirterek şunları kaydetti: “ Daha önce kitaplarımda bu konuyu dile getirdim ve bu vakıfların listesini proje proje yazdım. Şuna dikkat edelim artık; rüşvetin yerini hibe, ajan kavramının yerini de sivil toplum kuruluşu almıştır. Kurulan sivil toplum kuruluşları bu kadar parayı ne yapıyor, ya da ne yapacak. AB Türkiye’de ağaç budama ve arıcılık projelerine de para yolluyor. Ondan sonra da vatandaşa biz de bu fona para ödüyoruz, siz de projenizi hazırlayın alın diyorlar. Bunu yazdım söyledim, bir kez daha söylüyorum, bundan daha büyük bir yalan olamaz. AB’nin kendi içerisinde başta bağımlılık, uyuşturucu ve gelir dağılımı olmak üzere yüzlerce sosyal sorunu var, oraya para aktarmayan AB niçin bu projeye para aktarıyor, sadece düşünelim, sorgulayalım. Öte yandan ortaya konmamış daha kaç proje var, ortaya çıkmadı. Burnun bilgilerini AB kaynaklarından çok rahatlıkla bulursunuz. Ben Türkiye’deki projelere ve vakıflara gönderilen paraları AB kaynaklarından buluyorum.”
Misyoner örgütleri gibi çalışıyorlar
TÜRKİYE’de bulunan sivil toplum kuruluşlarının ve vakıfların başta AB olmak üzere çeşitli ülkelerden yardım aldıklarını, ancak bu yardımların belli kriterler çerçevesinde verildiğini hatırlatan DSP İstanbul milletvekili Hasan Macit, şunları söyledi: “Alınan yardımlar belli kriterler çerçevesinde Türkiye’ye yollanıyor. Bunların başında da çağdaşlaşma, özgürleşme ve buna benzer kriterler geliyor. Ancak gerçekleştirilen faaliyetlere bakıldığında Türkiye’nin mevcut
devlet yönetimini bozan içerikte olduğu dikkat çekiyor. Yardım alan kuruluşların bu yönde kamuoyu hazırlanması yönünde bir çalışmanın içerisinde oldukları gözlerden kaçmıyor. İçinden geçtiğimiz süreç iyi analiz edildiğinde, Osmanlı Devleti’nin son dönemine benzediğimiz üzülerek ortaya çıkıyor. Osmanlı Devleti’nin son döneminde de misyoner örgütleri ülkeye gelerek, fakirleşen halk üzerinde kendi amaçlarını gerçekleştirmek için faaliyetlerde bulunmuşlardı.

Oluk gibi akıyorYabancılar, vakıflara 1 yılda 40 milyon dolar aktardı. Aslan payını, spekülatör Soros’la uzantılı TESEV ile DTP’li Osman Baydemir’in kurucuları arasında yer aldığı TİHV kaptı.


Vakıflara yurtdışından ‘FON’ yağdı
AKP’nin çıkardığı yasa ile yurt dışından bağış alması serbest bırakılan vakıflara, bir yılda 40 milyon dolar aktarıldı. En çok fonu, Sorosçuların uzantısı olan TESEV ile DTP’li Osman Baydemir ve
Akın Birdal’ın kurucuları arasında yer aldığı TİHV kaptıHaber: Fatih ERBOZ
Dünya, uluslararası kurum ve kişiler tarafından fonlanan sivil toplum kuruluşlarının Sırbistan, Gürcistan, Ukrayna ve Kırgızistan’da yaptığı renkli devrimleri konuşurken, Türkiye’de, adım adım benzer bir sona doğru yaklaşıyor. AKP tarafından yurtdışından bağış kabul alması serbest bırakılan vakıflara yurt dışından bir yılda 40 milyon dolar (61 milyon TL) aktarıldığı ortaya çıktı.

ABD’den Ensar Vakfı’na
Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın’ın sorusunu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verileri doğrultusunda cevaplayan Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye’deki 39 vakfa 27 Şubat 2008 tarihinden itibaren çeşitli ülkelerin para birimleriyle toplam 40 milyon dolar (61 milyon TL) yardım yapıldığını açıkladı. Japonya Çevre Fonu’nundan TEMA Vakfı’na 27 milyon 546 bin 424 Japon yeni yardım gelirken, listede, Ensar Vakfı, İhlas Vakfı, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı gibi dini faaliyetleriyle öne çıkan vakıflar da yer aldı. AB fonları başta olmak üzere çeşitli kuruluşlardan 70 bin 684 euro destek alan Ensar Vakfı’na ayrıca ABD Ankara Büyükelçiliği 129 bin 400 dolar yardımda bulundu. İhlas Vakfı’na ise çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından toplam 13 bin 63 euro bağış yapıldı. ABD Büyükelçiliği de Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı’na 12 bin 280 dolarlık destek sağladı. Listeye göre, İsveç hükümeti ve İsveç orijinli yardım kuruluşları neredeyse bütün vakıflara maddi yardımda bulundu. Bu yardımlardan en çok payı 2 milyon İsveç kronu (450 bin YTL) ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı aldı. Büyük Orta Doğu Projesi’nin (BOP) büyük tartışmalar yarattığı bu dönemde Türk ve Orta Doğu Dayanışma Vakfı’na Arap kökenli kişi ve kurumlardan 2 milyon 662 bin dolar ve 73 bin euro aktarılması dikkat çekti.
En büyük yardım Soros’tan
Ahmet Salem bin Mahfoz ismiyle bu vakfa arka arkaya üç kez 589.980’er bin dolar gönderildiği belirlendi. Listeye göre, düşük miktarlarda da olsa Dünya Bankası, ABD hükümeti, Avrupa Komisyonu gibi birçok önemli kurum ve kuruluştan yardım alan vakıfların başında TESEV geldi. TESEV, 10 ayda toplam, 336 bin 426 dolar, 1077 sterlin, 72 bin 966 euro ve 20 bin 600 TL yardım aldı. En büyük yardımı ise ABD’li finans spekülatörü George Soros’un kurduğu Açık Toplum Enstitüsü’nün (175 bin 485 dolar) göndermesi dikkat çekici bulundu.


ABD en çok bağışı Ensar’a yaptı!
ABD Büyükelçiliği’nin 129 bin dolar bağışını kabul eden Ensar Vakfı, 1979 yılında kuruldu. 47 kurucusu arasında en dikkat çekici isimlerden biri ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş. Topbaş, 1979’da 370 bin TL’lik vakfın kuruluş sermayesine 50 bin TL katkı sağladı. Proje ve çalışmalarını eğitim alanında yoğunlaştıran vakıf, İnteraktif Kuran-ı Kerim Öğrenme CD’si hazırlayarak Türkiye’deki bütün imam hatip liselerine dağıttı. Vakıf, din eğitimine ilişkin birçok metaryali de öğrencilere ulaştırdı. 30 ilde örgütlenen Ensar Vakfı, üniversite ve liselere hazırlık kursları, ilmihal, tefsir vb dini ilimlerle ilgili dersler, konferans, seminer ve yardım faaliyetleriyle öne çıktı.


Yahudi Soros’un gözdesi
TESEVÖzellikle Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan çalışmalarıyla tanınan TESEV’e en büyük bağışı dünyanın bir çok bölgesini karıştıran Yahudi spekülatür George Soros yaptı. AB ve ABD yandaşı araştırmalara da imza atan vakfa Dünya Bankası’ndan yapılan yardımlarda dikkat çekiyor. İşte TESEV’e aktarılan paralar: Department of State (13 bin 528,28 ABD Doları), British Council (750 İngiliz Sterlini), UNDP Türkiye Temsilciliği (9 bin 189 ABD Doları), Dünya Bankası (36 bin 121,66 ABD Doları), Internal Displacement Monitoring Centre (4 bin 135,90 ABD Doları), Dünya Bankası (70 bin 751,87 ABD Doları), Dünya Bankası (10 bin ABD Doları), İsveç İstanbul Konsolosluğu (16 bin 470,72 YTL), Geneva Center for DCAF (6 bin 681 ABD Doları), Geneva Center for DCAF (5 bin 914 ABD Doları), Dünya Bankası (3 bin 622,70 ABD Doları), Dünya Bankası (1000 ABD Doları), Dünya Bankası (4 bin 150,78 YTL), Instituto de Estudos Internacionais (7 bin 25 Euro), Institute for Philantropy Temple Place (327 İngiliz Sterlini), Açık Toplum Enstitüsü (175 bin 485 ABD Doları), Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu (65 bin 941,33 Euro).
Avrupalılar, en çok TİHV’yi destekledi
AB ve ABD’lilerin bağış yağdırdığı diğer bir vakıf ise Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV). Kurucuları arasında DTP’li Akın Birdal, Selahattin Demirtaş ve Osman Baydemir’in yanısıra, Yusuf Alataş, Nadire Mater gibi tartışmalı isimlerin de yer aldığı vakfa 8 ay içerisinde toplam 404 bin dolar ve 264 bin euro para aktarıldı. İşte TİHV’nin bağışçı listesi: Den Norske Helsingfors Com. (44 bin 855, 46 ABD Doları), Netherland Helsinki (45 bin Euro), Avrupa Komisyonu (79 bin 883,55 Euro), Uluslararası Af Örgütü (73 bin 747 ABD Doları), UN Office, İsviçre (90 in ABD Doları), Demokratisches Türkei Forum, Almanya (3 bin Euro), Svenska Roda Korset (2 milyon İsveç Kronu), İşkence Görenler için Rehab. Konseyi (2 bin 232 ABD Doları), Almanya Af Örgütü (10 bin Euro), İşkence Görenler için Rehab. Konseyi (24 bin 999 ABD Doları), İsveç Af Örgütü (50 bin ABD Doları), International Rehab. Council for Torture (73 bin 747 ABD Doları), UN Office (3 bin Euro), Demokratisches Türkei Forum, Almanya (79 bin 883,55 Euro), Avrupa Komisyonu (45 bin Euro), Netherland Helsinki (44 bin 855,46 ABD Doları).

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=12291

indian
06-01-2009, 12:17
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=789761
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/10668612.asp
Yukarıdaki haberlerin konuyla ilgisine gelince....Türkiye'deki dış kaynaklı her türlü bölücü faaliyeti Wilson'dan beri destekleyen gücün kendisi bölünme sürecine girmiştir....doların herhangi bir karşılığı yoktur....dünya devletleri doları bugün terk etse ABD diye bir devlet kalmaz...yani 1 günde nasıl çöküşün başladığını canlı yayından izlyebiliriz...

Türkçe dışında devlet eliyle kanal kurulması ise abesle iştigaldir...çerkesçeden tutun,,,birçok haklı talep gelecektir....herşeyi özelleştiren zihniyet niye başka dillerde özel yayını istemiyor acaba...ana nedeni talep olmayacağını bildikleri için mi!!!!!çevrenize bakın Türkiye'yi bölmek isteyenler falan filan niye kürtçe kurslar açmıyor...serbestleştirildi ya....anlı şanlı AB raporları niye kürtçe kurslara talep yok nedenini niçin yazmıyorlar...

http://www.ekolay.net/haber/haber.asp?pid=64&haberid=585478

*****
Amerika’da suç artacakAmerika’nın 6 parçaya ayrılacağı iddianızı hangi gerekçelere dayandırıyorsunuz?
Temel dayanağım doların değerinde meydana gelen ciddi düşüş ve Amerikan ekonomik sisteminin dayandığı temellerin çoktan iflas etmiş olmasıdır. Ve paranın Amerika’yı ayakta tutan ve birlik olarak devam etmesini sağlayan tek güç olması gerçeğidir. Dünya ciddi bir ekonomik krize giriş durumda. Amerikalıları bir arada tutan “para” mübadele değerini yitirirse iç savaş olacaktır. Amerika’da ekonomik durumu iyi olmayanlar genellikle suç işlemektedirler. Bu suç işleme halinin kriz dolayısıyla tüm topluma yayılabileceğini düşünüyorum.
Rusya’nın dağılma riski yok
Rusya’nın da dağılma riski var mı?
Rusya da federal ve birbirinden farklı toplum ve ırklardan insanların oluşturduğu bir ülke durumunda. Ancak Rusya’da bir ’anavatan’kavramı vardır. SSCB’nin dağılmasının ardından bir çok cumhuriyet zaten Rusya’dan koptu. Geriye kalan topraklarda ise halk oylaması yapıldı. Şu anda Rusya’nın sahip olduğu topraklardaki insanları para değil ortak dil ve tarih geleneği bir arada tutmaktadır. Bu sebepten Rusya’nın SSCB sonrasında kaybettiklerinden daha fazlasını yitireceğine inanmıyorum.

Türkiye global oyuncu olacak
Peki Türkiye’nin dağılma riski var mı?
Türkiye’nin dağılma riski taşıdığını düşünmüyorum. Türkiye’deki Kürdistan taleplerinin yapay olarak ABD tarafından yaratıldığını düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman elindeki topraklarda yaşayan halklar bu cumhuriyetin birer parçası oldular. Bu topraklardaki insanlar kendilerini Türk milletinin ferdi olarak tanımlıyorlar. Türkiye ve Rusya haricindeki diğer tüm Avrasya ülkelerinde ciddi bir dağılma tehlikesi var. Özellikle Orta Doğu’da yapay olarak yaratılmış ülkelerdeki farklı dini ve etnik kökenlere sahip insanlar kendilerini hemen yanı başındaki ülkelerle ifade etmekte ya da tamamen bağımsızlık taleplerini ortaya koymaktadırlar. Türkiye’nin topraklarının bir kısmının Ermenistan ya da Yunanistan’a bağlanacağı ise tamamen hayalci bir yaklaşımdır. Ege ve Marmara bölgesi ağırlıkla Türk’tür. Ermenistan sınırında yaşayan insanlarından Ermenistan’la hiçbir bağlantısı olmadığı gibi tarihte birbirleriyle savaşmış iki farklı halkı ifade etmektedir. Türkiye yakın gelecekte global bir güç olacak ve eskisinden daha bütünlüklü bir yapıda olacaktır. ABD’nin dağılmasından en olumlu etkilenecek ülkelerin başında Rusya ve Türkiye gelmektedir.
*****
Son söz: TRT ve/veya RTÜK kontrolünde istenilen dil/lehçede yayın yapma/iletişim gibi izinlerin verilmesi gerekir...şimdi yapılan ise yanlış olduğu kadar Hukuki alt yapısı olmayan bir uygulamadır.....

ogeday
06-01-2009, 13:18
Geçen skytürk kanalına çıkan laz derneği başkanı 1,5 milyon!!! laz var Türkiye'de yaşayan,biz de kendi dilimizde yayın istiyoruz demişti.
Şimdi de çerkezler biz 6 milyonuz!!! biz de kendi dilimizde devlet eli ile tv yayını istiyoruz diyorlar.

Ama şunu hiç unutmasınlar bir gün Türkler çıkarda biz bu ülkenin sahibi ve 65 milyonuz,biz bundan sonra hiçbirinizi istemiyoruz derlerse o zaman ne yapacaklar acaba,çok merak ediyorum...

Kendini Türk hisseden bütün T.C vatandaşları bu gidişatın sorumlusunun mevcut iktidar olduğunu bilerek ona göre oy kullanması gerekiyor seçimlerde,bu gidiş iyi bir gidiş değil.

UNYELI CONAN
06-01-2009, 13:45
sayı bourbon kurslarla bu işin olmayacağına şöyle bir örnek verebiliriz sanırm

Almanyadaki almancı vatandaşlarımıza da türkçe kurslar açtı alman hükümeti

kimse gitmedi almancı gençler türkçeyi unutuyorlar neredeyse

kurslarla bu iş olmaz

bence sorun devletin resmi yolldan etnikcilik isine girmesi.. halbuki bunu dolayli yoldan tesviklerle yaptiisa cok daha iyi olur..

simdi sürekli politik oyunlar baslar.. yok cerkesler yok lazlar..ha
bende gürcüyüm ama yemisim gürcüce yayini.

eger tv ile dil ögrenilseydi almanyada neredeyse bütün türk özel tv'ler varken türkce bilmeyen o kadar türk genci olmazdi !

ama alman devlet yada herhangi bir baska devlet kendisi böyle etnik kisimlara komple bir kanal acmaz.. devletin yapmasi cok sacma

ogeday
06-01-2009, 13:48
Sen çok yaşa Ünyeli Conan dostum,eline sağlık ne güzel yazmışsın...

Ayrıca,trt 6 istemeden de olsa bir şeyleri görmemize vesile oluyor nedir,hangi etnisitenin içinde hangi ateşler yanıyormuş onları öğreniyoruz...
1-Bazı kürtler (vatanı en az benim kadar seven milyonlar var çünkü)
2-Bazı lazlar ( bütün lazları usa eğitimli dernek başkanı kesinlikle temsil edemez)
3-Çerkezler(bazı demiyorum birleşip çıkmışlar abdullah'ın karşısına federasyon olarak)
4-sıradaki gelsin

UNYELI CONAN
06-01-2009, 13:49
arkadasım selam, hİÇ dÜŞÜndÜn mÜ acaba atatÜrk neden << ne mutlu tÜrkÜm dİyene>> demİŞtİr de << ne mutlu tÜrk olana>> dememİŞtİr...

Bu bayrak altinda yaŞayan hepİmİz tÜrkÜz ve Öyle hİssedİyoruz...
Ve bu vatanin sahİbİ hİÇ kİmse deĞİldİr, hepİmİz sahİbİyİz...
Nasil hepİmİz malazgİrtte beraber gİrdİysek bu topraĞa vatan yaptiysak...
30 aĞustosta da hepİmİz kovduk dÜŞmani vatandan...
Yazdiklarin Özellİkle İŞaretledİĞİm paragraf bu vatan İÇİn kan dÖkmÜŞ topraĞa dÜŞmÜŞ ve o topraĞa dÜŞÜŞÜyle hayat vermİŞ bİr Çok Şehİdİn bugÜn yaŞayan evlatlarini yaralayabİlİr...

DostÇa bİr hatirlatma...

o dedeleri bu devlet kurulurken sehit dÜsenlerin torunlarinin bazilari bugÜn pkci ve bÖlÜcÜ..

Bazilarida emperyalistlerin manevi pici ..

Üstelik ne mutlu tÜrkÜm 'Ü gercekten anlayabilmis biriside neden devletten kendi dilinde yayin istesin ? Varsa parasi kendisi yapsin

ne mutlu tÜrkÜm deyipde Ülkemiz Üzerinde oynanan oyunu gÖremek ise ne mutlu tÜrkÜmÜ anlamamis olmaktir..

ogeday
06-01-2009, 13:52
arkadasım selam, HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ ACABA ATATÜRK NEDEN << NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE>> DEMİŞTİR DE << NE MUTLU TÜRK OLANA>> DEMEMİŞTİR...

BU BAYRAK ALTINDA YAŞAYAN HEPİMİZ TÜRKÜZ VE ÖYLE HİSSEDİYORUZ...
VE BU VATANIN SAHİBİ HİÇ KİMSE DEĞİLDİR, HEPİMİZ SAHİBİYİZ...
NASIL HEPİMİZ MALAZGİRTTE BERABER GİRDİYSEK BU TOPRAĞA VATAN YAPTIYSAK...
30 AĞUSTOSTA DA HEPİMİZ KOVDUK DÜŞMANI VATANDAN...
YAZDIKLARIN ÖZELLİKLE İŞARETLEDİĞİM PARAGRAF BU VATAN İÇİN KAN DÖKMÜŞ TOPRAĞA DÜŞMÜŞ VE O TOPRAĞA DÜŞÜŞÜYLE HAYAT VERMİŞ BİR ÇOK ŞEHİDİN BUGÜN YAŞAYAN EVLATLARINI YARALAYABİLİR...

DOSTÇA BİR HATIRLATMA...


Benim yaptığım da dostça bir hatırlatma idi zaten,onu bunu kışkırtanların Türk çoğunluğu kışkırtmayacağını nereden biliyoruz bir de olayın bu tarafını görelim ayrıca ben ne kadar Türk isem aksini söylemedikce T.C VATANDAŞI 75 milyonun hepsi en az benim kadar Türk'tür ve ben bundan şeref duyarım...

BORA YAŞAR
06-01-2009, 14:02
Forum kuralları hepimiz için:

İletileriniz büyük harfle yazmayınız.

İletilerinizde kahır bela, küfür hakaret koymayınız.

En kolayını yapıyorsunuz.

Beni yormayınız.

asagir
06-01-2009, 14:12
almanya başbakanı merkel geçen yıl orada yaşayan "türkler" ile katıldığı bir programda;
"kaç aile evinde almanca konuşuyor?" diye sormuş ve el kaldırmayanlara da;
"niçin almanca konuşmuyorsunuz? burası almanya, burada yaşamak istiyorsanız evinizde de almanca konuşacaksınız" anlamında sözler ile fırça atmıştı.

insan haklarının en yüksek seviyede yaşandığı varsayılan hollanda'da genel teamül, türk çocuklarının okul bahçesinde dahi türkçe konuşmalarının fiilen yasak olması ve türkçe konuşan çocuklara değişik yaptırımların uygulanması.

bu örnekler çoğaltılabilir.
tabii ki;
avrupa ülkeleri kadar katı bir tutum benimsenerek ev gibi özel hayat alanlarında anadilin baskılanması taraftarı değilim.
fakat;
devletin etnik ya da dini kökenlere ve gruplara dönük, onları merkeze alan politikalar izlemesi bana göre yanlıştır ve buna tevessül edenler ülkenin temelini dinamitlemektedirler. bu uygulamaların sonu devletin ortadan kalkması ve bölünmedir. bunun aksini iddia eden eğitimlilerin bu sonu görmemeleri olası değildir (bu sonu çok iyi bildikleri halde aksi propaganda yapmaktalar). eğitimsizler ise taraftarlıklarının gereğini yerine getirerek bilinçsizce alkış tutmaktadırlar (düşünceleri birlik ve devletin devamından yana olsa dahi).

yosun
06-01-2009, 14:14
Geçen skytürk kanalına çıkan laz derneği başkanı 1,5 milyon!!! laz var Türkiye'de yaşayan,biz de kendi dilimizde yayın istiyoruz demişti.
Şimdi de çerkezler biz 6 milyonuz!!! biz de kendi dilimizde devlet eli ile tv yayını istiyoruz diyorlar.
Ama şunu hiç unutmasınlar bir gün Türkler çıkarda biz bu ülkenin sahibi ve 65 milyonuz,biz bundan sonra hiçbirinizi istemiyoruz derlerse o zaman ne yapacaklar acaba,çok merak ediyorum...

Kendini Türk hisseden bütün T.C vatandaşları bu gidişatın sorumlusunun mevcut iktidar olduğunu bilerek ona göre oy kullanması gerekiyor seçimlerde,bu gidiş iyi bir gidiş değil.

Romanlar ne zaman isteyeceklermiş? :wink:

Kürtçe tv açarken bu sonucun doğacağını çok iyi biliyorlardı devlet büyüklerimiz. Ulus Devleti bölüp, parçalayarak yoketmenin en kolay yolu alt kimlik söylem ve düşüncesini hayata geçirmektir. Bunu da becerdiler nihayet.

ogeday
06-01-2009, 14:15
Mustafa Kemal ATATÜRK Diyor ki ;

- TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR..!

- Ülkeniz sizindir, Türklerindir. Bu ülke, tarihte Türk' tü bugün de Türk’ tür ve sonsuza dek, Türk olarak yaşayacaktır…

- Dünya yüzünde, Türk' ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir…

- Hayattaki yegâne üstünlüğüm, Türk doğmaktır ! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki ; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden, bir an feragat etmesin…

- Bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgârlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. Birgün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir...

- Bir gün, ressamlar Türk' ün simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler…

- Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük, Türk olarak dünyaya gelmemdir…

- Hayattaki yegâne üstünlüğüm, Türk doğmaktır..!

- Mensup olduğum Türk milletinin şan ve şerefi varsa, benim de bir ferdi olmak sıfatıyla, şanım ve şerefim vardır…

- Biz doğrudan doğruya milletseveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet de, o kadar kuvvetli olur…

- Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenimdiyen insan, her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz…

- Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketiolamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır…

- Biz doğrudan doğruya milletseveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur…

- Türkiye, bir maymun değildir ve hiç bir milleti de taklit etmeyecektir. Türkiye ne Amerikanlaşacak, ne de Batılılaşacaktır; o sadece özleşecektir.

- İstanbul’ da çıkan bir gazeteyi, Kaşgar’ daki Türk’ te anlayacaktır…

- Türk' lerin yaşadıkları her yer, misak-ı milli hudutları içindedir.

- Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

-----------------------------------------------------------------
yorumsuz...

Che Big
06-01-2009, 14:41
Emperyalist güclerin dayatmasi sonucu hükümet tarafindan atilmis bu adim ;
toplumun birarada yasama kapasitesini yok etmekte ve bu anti-demokratik devlet anlayisiylan ulus devlet yapisini asindirarak insanlarin birarada yasama gelecegini calmaktadir.
Bence bunun yerine TRT de haftanin belirli günleri ve saatlerinde oradaki vatandaslarimizi bilgilendirme amacli kürtce(TÜRKCE bilmeyenler icin) yayinlar yapilmaya devam edilmesi
daha mantikli ......
------------------
ULUS DEVLET TEK BIR DILDIR.......

yosun
06-01-2009, 16:22
Fikir teatisi anlamında yazıyorum,bu trt 6 ile ilgili Türk Genelkurmayından herhangi bir fikir beyanı medya'ya yansıdımı ben görmedim,gören var mı?

Askerin sivil işlere karışmasını mı istiyorsunuz yoksa? :bad:

Bu demokrasiye vurulan bir darbe olur. Mazallah AB-D ne der bize sonra :bad:

Bildiğiniz gibi bu gibi işleri organize edenler sivil hükümetlerdir. :wink:

JonDowes
06-01-2009, 16:35
15 milyon insanin dilinde yayin yapan bir kanala karsi cikmak anlamsiz. bu dusunceleri gereksiz buluyorum. uydudan yayin yapan onlarca Kurt kanali var. buralarda PKK propagandasini izleyeceklerine oturur devlet televizyonundaki kulturel yayinlari izlerler bu kadar basit. ben koken olarak Turk'um ama bu "Turk'culugun Turk'e pazarlanmasini" ihtiyac gormuyorum. Makedonca yayin yapan kanallar Yunanistan'i bolmuyor, Baskca ve Katalanca yayin yapanlar Ispanyayi bolmuyor, ama nasil oluyorsa Kurtce yayin yapanlar bizi bolecekmis... peh.

WaX
06-01-2009, 16:42
boyle bır gırısımın olması cok cok ama cok gec kalınmıstır ama gırısımı devlet ınsanları arasında ayırım yapar gıbı yapmayacaktı ve ozel sektor yapacak devlet RTUK ve benzerı kurumlar ıle denetleyecektı.

devletce yapılan bu davranıs cok farklı kulturlerı zengınlıklerı ıcınde barındıran TÜRKİYE CUMHURİYETİNE HALKINA DİLİNE VE BAYRAĞINA zarar verecek bı uygulamadır.

oyumu devlet yaptıgı ıcın OLMAZ olarak kullandım

ogeday
06-01-2009, 16:56
15 milyon insanin dilinde yayin yapan bir kanala karsi cikmak anlamsiz. bu dusunceleri gereksiz buluyorum. uydudan yayin yapan onlarca Kurt kanali var. buralarda PKK propagandasini izleyeceklerine oturur devlet televizyonundaki kulturel yayinlari izlerler bu kadar basit. ben koken olarak Turk'um ama bu "Turk'culugun Turk'e pazarlanmasini" ihtiyac gormuyorum. Makedonca yayin yapan kanallar Yunanistan'i bolmuyor, Baskca ve Katalanca yayin yapanlar Ispanyayi bolmuyor, ama nasil oluyorsa Kurtce yayin yapanlar bizi bolecekmis... peh.

Bu da sizin düşünceniz fakat ben katılmıyorum.Anadolu'da Mustafa Kemal önderliğinde milli mücadele başlatıldığında İstanbul'da bulunan bazıları ingiliz mandasınamı girelim amerikan mandasınamı girelim diye tartışıyorlardı,bilmem anlatabildim mi?
Ayrıca herkesden aynı hassasiyeti göstermesini beklemek safdillik olur,akp ye %47 oyu kim verdi...

mozdogan41
06-01-2009, 17:49
burada trt6 kanalıyla ilgili görüşlerin dile getirilmesinden çok bir kişi üzerinde milliyetçilik(ırkçılık) yapıldığını üzülerek gördüm, farklı dil,din, kültür ve milliyetler bizim zenginliğimiz olması gerektiğini, birlikte yaşayabilme, hoşgörü ve karşılıklı anlayış içerisinde olmamız gerektiğini, bu yüzden her türlü özgürlüklerin genişletilmesi ve yasakçı zihniyetten kurtulunması gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemiz için hayırlı olsun.

Saygılarımla

asagir
06-01-2009, 18:10
15 milyon insanin dilinde yayin yapan bir kanala karsi cikmak anlamsiz. bu dusunceleri gereksiz buluyorum. uydudan yayin yapan onlarca Kurt kanali var. buralarda PKK propagandasini izleyeceklerine oturur devlet televizyonundaki kulturel yayinlari izlerler bu kadar basit. ben koken olarak Turk'um ama bu "Turk'culugun Turk'e pazarlanmasini" ihtiyac gormuyorum. Makedonca yayin yapan kanallar Yunanistan'i bolmuyor, Baskca ve Katalanca yayin yapanlar Ispanyayi bolmuyor, ama nasil oluyorsa Kurtce yayin yapanlar bizi bolecekmis... peh.

bölünmeden bahseden kişi bendim. o neden ile cevap verme gereği hissettim.
1- türk'üm ve soyum ile gurur duyuyorum.
2- asla türkçü, ırkçı vs. olmadım, ama son zamanlarda fazlaca karşılaştığımız bazı kesimler gibi; "soyuma küfrettikçe" yükseleceğimi düşünmüyorum.
3- bildiğim kadarı ile makedonca yayın yunanistan devlet televizyonu eli ile yapılmıyor.
hatta, yunanistan inkarda o kadar ileri gidiyor ki;
makedonya devletinin adının "makedonya" olmasını bile kabul etmiyor ve bütün uluslar arası kuruluşlarda "makedonya" adını veto ediyor.

bu karşılaştırma(yunanistandaki yayınlar makedonların ayrılmasını sağlamıyor vb karşılaştırmalar);
"fener rum patriğinin bazı vakıf malları ile birlikte başkaca haklar istemesinin insan haklarının gereği olduğunu söyleyenlerin, batı trakya türk azınlığının anlaşmalardan kaynaklı hakkı olmasına rağmen kendi müftüsünü seçmesine yunanistan tarafından izin verilmemesini görmemeleri" yaklaşımını çağrıştırdı.

4-kürtçe özel televizyona karşı değilim (rtük denetiminde), itirazım; etnik ve dini grupların merkeze alındığı ve o gruplar temelinde devleti yeniden tanımlama ve örgütleme çabasına ve uygulamalaradır.
ve iddia ediyorum;
bu kafa ile gidilirse bu ülkenin parçalanması kaçınılmazdır.

5- kürtçe devlet televizyonu kuruluyor ise;
çerkezce, arnavutça, lazca, gürcüce, zazaca vs. dilerde yayın yapan kanallar da kurulmalıdır.
yoksa; "silahlanmak ödüllendirilmenin yegana yolu" olduğu düşüncesi kaçınılmaz hale gelir.
bütün halkın vergileri ile kürtlere televizyon yayını yapanlar, diğer kökenlere yayın yapmamayı nasıl açıklayacaklar/nasıl savunacaklar?
"kürtlerin pkk'sı vardı o nedenle onlara bu hakları tanıdık, siz de kurun bir terör örgütü, hak edin televizyonu" mu diyecekler?
bir ırka tanınan haklar başkaca ırklara tanınmaz ise; o hakların huzursuzluk yaratması kaçınılmaz olur.

6- önceki gönderimde de yazdığım gibi;
önemli olan devletin dini ya da etnik kökene göre uygulamaya girişmemesi, politikalarını o doğrultuda belirlememesidir. çağdaş devletler vatandaşına birey olarak bakar ve bütün bireyleri de eşit vatandaşlar olarak görür.
dinine, mezhebine, kökenine göre vatandaşına muamele yapmaz.
eğer din yada kökene göre muamele yapmaya başlar ise;
bunun sonu yoktur ve bölünme de kaçınılmazdır (istekler ancak bölünme gerçekleştiğiş zaman son bulur -gerçi; o zaman da her parçanın içinde yeni azınlıklar ve yeni istekler başlar. ta ki; bölünmüş o parçalar da kendi içlerinde parçalara ayrılıncaya kadar. bu döngü emperyalistlerin amaçlarının gerçekleştiği yerde sona erer ancak-). hem bizim tarihimiz, hem de dünya tarihi bunun örnekleri ile doludur.

ayrıca, ben hala iddia ediyorum;
"kürtçe" bir dil veya lehçe değil, belki bir ağız olabilir.
kanalın adına ne diyor?
kanal "şeş"
peki "şeş" nece?
farsça.
şimdi "altı" değil de "şeş" deyince, kürtçe mi konuşmuş oluyorlar?
farsça, arapça, türkçe, ermenice kelimeleri topla bir araya, ayrı bir dil diye sunmaya çalış. bunun için de devlet televizyonunu kullan.
pehhh...

DrX
06-01-2009, 18:34
Yarın ülkenin adının değitirilmesini isteyecekler..şaka yapmıyorum. Üç ay, üç sene, 13 sene sonra.. ne zaman bilmiyorum ama isteyecekler..Türkiye ismi etnik bir kimliği çağrıştırıyor..Türklerin yaşadığı yer anlamına geliyor ve bizi rahatsız ediyor diyecekler..Bunu diyecekler görürsünüz..Tabi beraberinde kürtcenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi talebi de olacak..

Asla bitmeyecek...
Siz televizyonu tartışmaya devam edin..devam edin...

iyi seyirler..

ekin
06-01-2009, 20:39
BUrada dikkat cekilmesi gereken.devlet eliyle resmi dil disinda birbaska dille yayin yaplmasidir. hicbir demokratik ulus uniter devlet resmi dil disinda yayin yapmaz. olmasi gereken RTUK denetiminde ozel kisilerce yapilmasidir. boylece devlet etnik ayricalik yapmamis olur.devletin trt kanaliyla yapmasi Turkiyede her cesit farkli kokenden gelenlerin bizde isteriz demelerine sebeb olmustur. 30 cesit tv kanalimi acalim.hicbir Avrupa ulkesinde boyle bir uygulama yoktur. Turkiye ozerk bolge federesyon degil ULUS DEVLET tir. bence bu yanlisdan donulmelidir. dikkatinizi cekerim Kurtce TV olmasin demiyorum devlet eliyle yapilmasin ozel kisilerce yapilsin diyorum. rantida zararrida isletenin olsun .boylece hem haksizlik yapilmamis olur hemde Turkiye Cumhuriyetinin bolunmez butunlugunun ulus devlet yapisi gozetilmis olur.

ogeday
06-01-2009, 21:19
Yahu gözden kaçırmışım ''protokol'' rumuzlu arkadaş ''malazgirtten beraber girdik Anadolu'ya'' diye bir cümle etmiş,pes vallahi pes buna kim inanır bence kadir inanır bile inanmaz.

ekin
06-01-2009, 21:38
Turkiyenin akilli guvenilir ne yaptigini bilen devlet adami vasfini tasiyabilecek nitelikli davlet adamlarina ihtiyaci var.Turkiye her gecen gun dahada kotuye gidiyor.

CycLone
06-01-2009, 22:23
Yarın ülkenin adının değitirilmesini isteyecekler..şaka yapmıyorum. Üç ay, üç sene, 13 sene sonra.. ne zaman bilmiyorum ama isteyecekler..Türkiye ismi etnik bir kimliği çağrıştırıyor..Türklerin yaşadığı yer anlamına geliyor ve bizi rahatsız ediyor diyecekler..Bunu diyecekler görürsünüz..Tabi beraberinde kürtcenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi talebi de olacak..

Asla bitmeyecek...
Siz televizyonu tartışmaya devam edin..devam edin...

iyi seyirler..
06 OCAK 2009
"Topraklarımızı da kabul edecekler. Kefenin yarısını yırttık, yarısı kaldı"
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=119512&cat=110&dt=2009/01/06

Sarıvadi
06-01-2009, 22:58
Bir devleti birarada tutan en önemli unsurların başında "dil birliği" gelir.

Bir devleti yıkmak için ilk önce yapılan dil birliğini bozmaktır. Bu türlü şekillerde yapılır;

-Dil yozlaştırılır, çarpıtılır. Garip kısaltmalar, devrik cümleler yerleştirilir.
-Başka dillerden çok fazla sözcük sokulur. Ürün markaları, tabelalar değişir.
-İşe girebilmek terfi edebilmek içib bir başka dili (günümüzde Ingilizce) biliyor olmak gerekir.
-Etnik diller ön plana çıkartılır.

Sistemlidir, sırası geldikçe yapılır.

Aşağıdaki başlıkta bir çok forumdaşla "dilimizi koruyalım ama nasıl" fikirlerimizi çokça paylaşıyorduk.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=3898

Türkçe dışında başka bir dille yayın yapmak, kimine sevimli imiş gibi görünse de doğru değildir. Bu işler sevimli, sevdirerek, okşayarak başlar. Aksi halde direnir önlem alırsınız.

BORA YAŞAR
06-01-2009, 23:56
Baydemir'den yeni tahrik!


"Topraklarımızı da kabul edecekler. Kefenin yarısını yırttık, yarısı kaldı"


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir DTP'nin tek adayı olarak tanıtıldığı toplantıda "Dilimizi kabul ettiler bunu da direne direne aldık. Yakında topraklarımızı da kabul edecekler. Bu halk özgür olmadan iktidar değiliz" dedi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=119512&cat=110&dt=2009/01/06


İyi niyetli dostlara.

Neyseki akıllı dost olmayanlar var. Sağolsunlar.Cehenneme giden yollar iyiniyet taşları ile örülüymüş.

(Sn cyclone'ın izniyle bir daha büyük yazayım herkes görsün dedim.)

OnurGururSeref
07-01-2009, 00:02
Yasadiklarimiza inanamiyorum... Ataturk: Ulkeyi yonetenler gaflet, delalet ve hatta hiyanet icerisinde olabilirler..

Bu sozler acaba bugunler icin mi soylenmisti?


Ellerimiz kollarimiz bagli oturuyoruz, oyle sinir icinde, boynu bukuk.. Yaktiniz bizi ey %47 yaktiniz...

Nerdesin ey asker, neden bu adamlari konusturuyorsunuz? Nereden korkuyorsunuz? AB den mi? Ben zaten girmek istemiyorum oraya, sal iplerini gitsin.


Artik devrimci degilim... Utanc duyuyorum...

ogeday
07-01-2009, 00:47
Türk Ordusundaki sessizliği ben fırtına öncesi sessizliği olarak yorumluyorum yada öyle olmasını umuyorum.

Bunlar her istediklerini zamanı geldiğinde alıyorlar gibi bir algı oluşmaya başladı tüm toplum kesimlerinde,bu algı Türk Ordusunun terörle mücadele azminde nasıl bir etki yapar hiç bunu düşünen var mı acaba.

İhanet hiç bu kadar net ve açık olarak gelmemişti,bir arkadaşımın yukarıdaki yazısında dediği gibi yaktınız güzelim ülkeyi %47 ...

Not:Bugün cnntürk 23.00 haber bülteninde şöyle bir haber izledim.

Şırnakta valilik bedava enerji tasarruflu ampul dağıtmış,sonra bazı kimseler ampullerde dinleme cihazı var söylentisi yaymışlar halk arasında dağıtılan bütün ampulleri imha etmiş şırnaklılar.

ulan bu kadar poh pohlamaya ben de olsam şımarırım,yok yeşil kart,yok çocuk başına para,yok bedava kömür,bedava yiyecek-giyecek,bedava elektirik,bedava ampul,devlet eli ile kürtçe kanal v.b. pes vallahi pes

Ayrıca bugüne kadar Türkçe öğrenmekte direnen yöre insanı,bu trt6 sonrası artık hiç Türkçe öğrenmez.Onlar Türkiye'nin her yerine gelir yerleşir, fakat bundan sonra doğu ve güneydoğu illerine gidecek kürtçe bilmeyen devlet memurları ve sıradan vatandaşlar bunlarla nasıl anlaşacak var mı bunun bir cevabı...

Sonuç olarak bir siyasi parti iktidara geldi,trt6 senede Türkiyenin sonu geldi.Türbana bak,makarnaya bak,bedava kömüre bak derken,derken asıl amaçlar ortaya döküldü...

Kral çıplak ....

yosun
07-01-2009, 01:00
Yarın ülkenin adının değitirilmesini isteyecekler..şaka yapmıyorum. Üç ay, üç sene, 13 sene sonra.. ne zaman bilmiyorum ama isteyecekler..Türkiye ismi etnik bir kimliği çağrıştırıyor..Türklerin yaşadığı yer anlamına geliyor ve bizi rahatsız ediyor diyecekler..Bunu diyecekler görürsünüz..Tabi beraberinde kürtcenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi talebi de olacak..

Asla bitmeyecek...
Siz televizyonu tartışmaya devam edin..devam edin...

iyi seyirler..

Sayın DrX, bu konuda çok haklısınız. Nitekim Turgut Özal bunu ilk dile getirenlerden biri olmuştur. Kaldı ki, bu gün yenilik olarak sunulan bir çok açılımın temeli Özal zamanında, Özal tarafından atılmıştır.

Özal Türkiye'nin adını değiştirecekti

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi eski bakanlardan Korkut Özal ağabeyinin Türkiye'nin adını değiştirerek 'Anadolu' koymayı hayal ettiğini söyledi.

'YA SEV YA TERK ET' TARTIŞMASI

Ali Kırca'nın Show TV'de sunduğu Siyaset Meydanı'nda Başbakan Erdoğan'ın Hakkari'de yaptığı konuşmayla başlayan, "Ya sev, ya terk et" tartışması masaya yatırıldı.

TÜRKİYE'NİN ADINI 'ANADOLU' YAPMAYI DÜŞÜNÜYORDU

Programa katılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın kardeşi eski bakanlardan Korkut Özal, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Turgut Özal'ın kendisine Türkiye'nin isminin değiştirilebileceğini söylediğini açıklayan Özal, "Rahmetli ağabeyim sorunun çözülmesi için Türkiye'nin isminin değiştirilebileceğini, Anadolu yapılabileceğini söylemişti" dedi.

SÖYLEDİKLERİNİZ KAYDA GEÇİYOR

Programın konuklarından olan MHP eski İstanbul Milletvekili Nazif Okumuş, "Sayın Özal, söyledikleriniz önemli, kayıtlara geçiyor" uyarısının ardından Korkut Özal, söylediklerini bir kez daha tekrar etti ve Turgut Özal'ın bunu kendisine ikili bir görüşmede, "Keşke Anadolu olsaydı" dediğini yineledi.
http://www.renkhaber.com/haberler/Guncel.15/Ozal_Turkiye_nin_adini_degistirecekti/9203.html

ogeday
07-01-2009, 01:17
Haşim Kılıç'ı hukukçu olmamasına rağmen Anayasa mahkemesine seçen kimdi,turgut özal,ne yaptı haşim kılıç akp yi kapatılmaktan kurtardı,akp kapatılsa idi en azından şimdi neyi tartışıyor olmazdık trt6 yı.
Türkiye'nin ismini Anadolu diye değiştirecekmiş abisi,sıkıyosa değiştirseydi ya.
Besle kargayı oysun gözünü,atasözü bunlar için çuk oturan bir atasözüdür...vesselam..

balaban
07-01-2009, 01:22
Haşim Kılıç'ı hukukçu olmamasına rağmen Anayasa mahkemesine seçen kimdi,turgut özal,ne yaptı haşim kılıç akp yi kapatılmaktan kurtardı,akp kapatılsa idi en azından şimdi neyi tartışıyor olmazdık trt6 yı.
Türkiye'nin ismini Anadolu diye değiştirecekmiş abisi,sıkıyosa değiştirseydi ya.
Besle kargayı oysun gözünü,atasözü bunlar için çuk oturan bir atasözüdür...vesselam..

PKKyı başımıza bela eden de Özaldır.
Çekiç GÜç'e izin veren de.

ogeday
07-01-2009, 01:34
Aymaz ve öngörüsüz milletler yokolmaya mahkumdur.Hep öyle olmuştur,özelliklede yaşadığımız topraklarda...

yosun
07-01-2009, 01:43
PKKyı başımıza bela eden de Özaldır.
Çekiç GÜç'e izin veren de.

"Benim anneannem de kürttü"
Turgut Özal

"Özal gibi liderlere ihtiyaç var"
Murat Karayılan

balaban
07-01-2009, 01:48
Aymaz ve öngörüsüz milletler yokolmaya mahkumdur.Hep öyle olmuştur,özelliklede yaşadığımız topraklarda...

Yani biz.......

forges
07-01-2009, 02:05
"Benim anneannem de kürttü"
Turgut Özal

"Özal gibi liderlere ihtiyaç var"
Murat Karayılan

yazık vallahi yazık
Şimdi bu yazınızla özalın sadece pkk teröristlerine sempatik gelebilecek bir kişi olduğunu saçma sapan bir yazılı illüstrasyonla aklınızca ima etmişsiniz.
Siz ve sizin gibi kişlerin (buna sn.balaban,sn.bora yaşar ve diğer bazı arkadaşları da katmak istiyorum bu topiği baştan okuyanlar onları farkediyor) kabul edilemez statükocu ve gerçekten bağnaz bakış açınıza isyan ediyorum.

Trt Şeş hayırlı bir çabadır.Niyet güzeldir.Sonuçları da inşallah milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olacaktır.

balaban
07-01-2009, 02:08
yazık vallahi yazık
Şimdi bu yazınızla özalın sadece pkk teröristlerine sempatik gelebilecek bir kişi olduğunu saçma sapan bir yazılı illüstrasyonla aklınızca ima etmişsiniz.
Siz ve sizin gibi kişlerin (buna sn.balaban,sn.bora yaşar ve diğer bazı arkadaşları da katmak istiyorum bu topiği baştan okuyanlar onları farkediyor) kabul edilemez statükocu ve gerçekten bağnaz bakış açınıza isyan ediyorum.

Trt Şeş hayırlı bir çabadır.Niyet güzeldir.Sonuçları da inşallah milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olacaktır.

Ülkenin parçalanmaya gittiğini göremeyecek gözlüklerle gezip başkalarına bağnaz diyorsunuz. Evet pkkyı başımıza bela eden ve çekiç güçe izin veren Turgut Özaldır. Sizin gibilerin bana bağnaz demeleri de beni rahatsız etmez. Demek doğru bakıyoruz konuya.

yosun
07-01-2009, 02:13
Ülkenin parçalanmaya gittiğini göremeyecek gözlüklerle gezip başkalarına bağnaz diyorsunuz. Evet pkkyı başımıza bela eden ve çekiç güçe izin veren Turgut Özaldır. Sizin gibilerin bana bağnaz demeleri de beni rahatsız etmez. Demek doğru bakıyoruz konuya.

Sıkmayın canınızı Sayın balaban, gülüp geçin...
Bizler biliyoruz ki 12 Eylül çocukları yakın ve uzak tarihten bihaber, tarikatların kucağında yetiştirildiler maalesef. Doğal olarak analiz yetenekleri de oldukça zayıf.

Sarıvadi
07-01-2009, 11:25
yazık vallahi yazık
Şimdi bu yazınızla özalın sadece pkk teröristlerine sempatik gelebilecek bir kişi olduğunu saçma sapan bir yazılı illüstrasyonla aklınızca ima etmişsiniz.
Siz ve sizin gibi kişlerin (buna sn.balaban,sn.bora yaşar ve diğer bazı arkadaşları da katmak istiyorum bu topiği baştan okuyanlar onları farkediyor) kabul edilemez statükocu ve gerçekten bağnaz bakış açınıza isyan ediyorum.

Trt Şeş hayırlı bir çabadır.Niyet güzeldir.Sonuçları da inşallah milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olacaktır.
Ne tür bir niyet vardır da size güzel geldi ve hayırlı olacağı kanısına varabildiniz?

BORA YAŞAR
07-01-2009, 11:37
yazık vallahi yazık
Şimdi bu yazınızla özalın sadece pkk teröristlerine sempatik gelebilecek bir kişi olduğunu saçma sapan bir yazılı illüstrasyonla aklınızca ima etmişsiniz.
Siz ve sizin gibi kişlerin (buna sn.balaban,sn.bora yaşar ve diğer bazı arkadaşları da katmak istiyorum bu topiği baştan okuyanlar onları farkediyor) kabul edilemez statükocu ve gerçekten bağnaz bakış açınıza isyan ediyorum.
Trt Şeş hayırlı bir çabadır.Niyet güzeldir.Sonuçları da inşallah milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olacaktır.

İnanın doğrudan bir üyeye cevap vermemek için inanılmaz çaba sarfediyorum.

Dün de kendimi tutamadım bir başlıkta.

Ama görüyorum ki bazılarıyla dünyalarımız ayrı.

Kıyamete kadar anlaşamayız. Hamurumuz ayrı malzemeden.

Adımı zikrettiği için bu forumdaşa da bir cevap vermem gerekti.

Evet iddia ediyorum Sn Özal PKK lılara sempatik gelir. Hatta onu hayırla yadederler eminim. Ama onların neyi sevdikleri neyi sevmedikleri değildir konumuz. Burada biz edimleri, fikirleri ele alıyoruz.

Bizim kimse ile bir sorunumuz yok. Ama bu ülkenin birlik beraberliğini, geleceğini, tehdit eden her hareketi konu edip herkesi uyarmaya çalışıyoruz.

Bu aslında her vatandaşın görevi olmalı.

Ama biz belirli şahıslar, aykırı yaratıklar gibi ortada dolaşıp duruyoruz. Nedir amacımız? Nedir çıkarımız?

Benim bakışım belli.Net.

Buna ne sıfat verirseniz verin değişmez. Beni de hiç ırgalamaz hani. Burada popülizm yapacak, millete nazar boncuğu dağıtacak halim yok benim. Muhtar seçilmeyi de düşünmüyorum. Hani babaannemin deyişiyle "beğenen beğenir beğenmeyen kızını vermez."

Bu kadar.

bridgea
07-01-2009, 12:02
Orada ki gerçeği anlatabilecek bir şiir,aklımda kaldığı kadarıyla ve izninizle;

Nası ağrır karnısı,
Nedir bunun sancısı,
İçime vurur acısı,
Gözlerimde yaş tunne.

Para tunne,
Yol tunne,
Doktor tunne,
Gözlerimde yaş tunne.

Dayan benim kızısı,
..... ....
..... ....
Gözlerimde yaş TUNNE =yok

Kardeşlik,barış ,birlikte yaşamak dileğimle.

kartal35
07-01-2009, 12:20
Vereceğim örneği beğenmeyip itiraz edenler olacağını biliyorum.

Yinede örneği vermek istiyorum.

İran Lideri Mahmud Ahmedinejad - ülkesindeki Kürt bölgelerine gittiğinde , bölge halkına

Kürtçe seslenmektedir.

Kimsede çıkıp- Ahmedinejad sen ne yapıyorsun...Ülke bölünecek dememektedir.

Bir Devletin- kendi egemenliği altında yaşayan halklara yakın olmaya çalışmasından daha doğal ne olabilir...

PKK benzeri bir bölücü örgütün(PEJAK) İranda faaliyet gösterdiğini not olarak eklemek istiyorum.

ogeday
07-01-2009, 12:26
Zayıf iken kardeşlik,demokrasi,insan hakları v.b

Bir gece yarısı doğudaki illerimiz arasında durdurulan bir şehirler arası otobüste ise;

1-çıkarın kimlikleri(kimlik kontrolü yapılır sonra),doğu ve güneydoğulular otobüsün içinde beklesin,

2-Diğerleri (subay-astsubay-uzman çavuş-er-terhis olan er,ebe,hemşire,öğretmen,imam,bilumum devlet memuru,geçici köy korucuları ve doğum yeri doğu ve güneydoğu olmayan tüm vatandaşlar) aşağı indirilir,10 dakikalık bir yürüyüş sonrası,durulur ve hizaya girmeleri hatta kolkola girmeleri emredilir.Sonrası adam başı 50 şer 100 er kaleş mermisi ile bedenler paramparça...

Benim de aklıma bir şiir geldi

Olurmu böyle olur mu
Kardeş! kardeşi vururmu

Not:Yukarıda yazdıklarım 10'larca defa gerçekleşmiştir,hayal ürünü değildir.

yosun
07-01-2009, 12:46
Sırada ermenice tv var...

Bu açılımların ülkemiz için hayırlara vesile olacağı belli!

BORA YAŞAR
07-01-2009, 12:50
Sırada ermenice tv var...

Bu açılımların ülkemiz için hayırlara vesile olacağı belli!

Ama iyi tarafları da var bu olayın.

Düşünün 30 yeni kanal.

Çalışanı edeni, tercümanı, sanatçısı.

Belki de krizden çıkma stratejisidir hükümetin.Ekonomik krizden tabi.

bridgea
07-01-2009, 13:07
J.J.Rousseau çağının ünlü düşünürü (ATATÜRK'ün de etkilendiği)Fransız ihtilalinin fikri temellerine dayanak olmuş kişi diyor ki;

-Büyük devletleri birarada tutmak zordur,sınırlar genişledikçe,insanların sayısı arttıkça daha az özgürlük vermek zorunlu hale gelir.

Çağımız ulus devletlerin hızla rendelendiği/aşındırıldığı bir dönemden geçiyor.Verilecek özgürlüklerin devletin insiyatifinden çıkmadan,vatandaşlarını herhangi bir ayrımcılığa tabi tutmadan,ipleri elden kaçırmadan yapılması gerek diyorum.

TRT 6 bu kriterlere uyan bir açılım değil bence,o nedenle ankete de olumsuz oy verdim.

Sn.Ogeday size yanıt vermiyeceğim,hem uzar hem sabit fikrinize ters gelir hem de bu ülkenin ortadan yarılmasına yol açanların teknesine su taşır.Saygılar.

Son söz;kardeşlik için oradaki yoksunluğu/realiteyi anlatmaya çalışan üstteki şiiri tersyüz edip saldırmak değildir.

ogeday
07-01-2009, 14:18
Ben vatanımı,dinimi,bayrağımı,Atatürk'ü,mensubu olduğum milleti ölümüne seviyorum,bu konular da sabit fikirli olmamak benim için zuldür...
eleştirilerde mars tan gelmiş gibi değerlendirilir.

forges
07-01-2009, 18:22
Sıkmayın canınızı Sayın balaban, gülüp geçin...
Bizler biliyoruz ki 12 Eylül çocukları yakın ve uzak tarihten bihaber, tarikatların kucağında yetiştirildiler maalesef. Doğal olarak analiz yetenekleri de oldukça zayıf.

Aanaliz yeteneklerimin sizin ölçütlerinizle tartışılır olabileceğine nerden vardınız yine saçma bir çıkarsama...

Ben askerliğini Tuncelide yapmış bir Türk evladıyım.İstanbulda büyüdüm ve onun dışında ankara harici bir şehirde yaşamadım.Sizler benim kısa bir zaman zarfında gördüğüm ve olmayan analitik bilincimle yorumladığım birçok gerçekten daha gerçek, anormal oranda insani duygu yüklü onlarca sosyal olguyla sözkonusu sahada karşılaşmış olsaydınız beni belki biraz olsun anlayabilirdiniz ama bunun mümkün olmadığının malesef farkındayım.

JonDowes
07-01-2009, 18:41
takmayin sn forges ben de sizin gibi dusunuyorum. 12 eylulde cocuk degil de gencligini gecirmis olanlarin oldurulmeyen bir kismi "ozgurluk" fikirlerini korudular. "korkak sessiz cogunluk" ise polis-ordu totaliter devletini her zamanki kadar iyi destekliyor. bu ulkede yasayan her 4 insandan birinin konustugu seyi dahi kabul etmiyorlar. neymis "dil degil lehceymis". isterse cik-cik-cik, ku-vak-vak lardan olussun. bu adamlar o kelimelerle anlasiyorlarsa, onlar icin o bir dildir. ve o dili kullanan birkac bin kisinin sifati terorist oldugu icin, o 15 milyonun haklari gasp edilemez.

Sarıvadi
07-01-2009, 18:56
Bu son cümle haddini aşmıştır!
Gasp ne demektir?
Devlet gasp etmez!

yosun
07-01-2009, 19:01
Aanaliz yeteneklerimin sizin ölçütlerinizle tartışılır olabileceğine nerden vardınız yine saçma bir çıkarsama...

Ben askerliğini Tuncelide yapmış bir Türk evladıyım.İstanbulda büyüdüm ve onun dışında ankara harici bir şehirde yaşamadım.Sizler benim kısa bir zaman zarfında gördüğüm ve olmayan analitik bilincimle yorumladığım birçok gerçekten daha gerçek, anormal oranda insani duygu yüklü onlarca sosyal olguyla sözkonusu sahada karşılaşmış olsaydınız beni belki biraz olsun anlayabilirdiniz ama bunun mümkün olmadığının malesef farkındayım.

Analiz yeteneğinizin ölçüsünü tartışmıyorum. Tartıştığımı da nereden çıkardınız? :)

asagir
07-01-2009, 20:05
takmayin sn forges ben de sizin gibi dusunuyorum. 12 eylulde cocuk degil de gencligini gecirmis olanlarin oldurulmeyen bir kismi "ozgurluk" fikirlerini korudular. "korkak sessiz cogunluk" ise polis-ordu totaliter devletini her zamanki kadar iyi destekliyor. bu ulkede yasayan her 4 insandan birinin konustugu seyi dahi kabul etmiyorlar. neymis "dil degil lehceymis". isterse cik-cik-cik, ku-vak-vak lardan olussun. bu adamlar o kelimelerle anlasiyorlarsa, onlar icin o bir dildir. ve o dili kullanan birkac bin kisinin sifati terorist oldugu icin, o 15 milyonun haklari gasp edilemez.
hangi haktan,
hangi gasptan bahsediyorsunuz?
tarihin hangi döneminde bu dil resmi dil, ya da yazı dili olarak kullanıldı da; türkiye cumhuriyeti o hakkı ellerinden aldı/gasp etti?
olmayan hak, nasıl gasp ediliyor?
isteyen kuvak-vak der,
isteyen çakal gibi ulur;
umrumda değil.
ama bunu yapmak için benim ülkemin kaynaklarını kullanamaz!
ve sınırlarımın içindeki bir bölgeyi farklı tanımlamak için!
bu ülke her karış toprağı ile bir "türk devleti"dir!
ve
resmi dili "türkçe"dir
inanmayan anayasayı açar, bakar!
ya da, ülkeyi kuranların bu konudaki tanımlarına!
bu gerçeği kabullenmeyen de defolup gider!
bu kadar basit!

asagir
07-01-2009, 21:08
"trt 6"
ya da
farsça söylenişi ile;
"trt şeş" yayınında diyarbakır'ın adı "amed" olarak değiştiriliyor.
bilindiği gibi özel adlar-şehir adları değişmez.
örneğin;
"ali" bir özel isimdir.
"ali" ingilizceye alex, hans vs. olarak tercüme edilmez.
"ali", her dilde "ali"dir.
fakat;
bir istisna vardır.
şehirin el değiştirmesi sonucu, yeni sahibi tarafından şehrin ismi değiştirilebilir.
ya da gerek gördüğü durumlarda kentin sahibi olan ulus, belli kurallar dahilinde ismi yenisi ile değiştirir.
örnek:
"doğu türkistan" adı çinlilerin eline geçtikten sonra "sincan" olarak değiştirildi.
osmanlı devleti balkanları kaybettikten sonra oradaki pekçok yerin adı da yeni sahipleri tarafından değiştirildi ve şimdi o yeni sahiplerin koydukları yeni adlar geçerlidir.

bu nedenler ile;
"istanbul" adı için yunan soyu(yunanistan vatandaşı olmayanları da kast ettiğim için yunan soyu diyorum. farklı anlamlar yüklenmesin) ile sürekli çekişme halindeyiz.

peki, ne oldu da diyarbakır'ın adı "amed" olarak değişti?
yoksa; diyarbakır elimizden çıktı da bizim heberimiz mi yok?

ya da birileri alıştırma mı yapıyor?
trt'nin yaptığı suç değil midir?
eğer suç ise;
başta savcılar olmak üzere, yetkililer neden müdahale etmiyorlar?
buna göz yuman yetkililer suç işlemiyorlar mı?

ogeday
07-01-2009, 22:10
takmayin sn forges ben de sizin gibi dusunuyorum. 12 eylulde cocuk degil de gencligini gecirmis olanlarin oldurulmeyen bir kismi "ozgurluk" fikirlerini korudular. "korkak sessiz cogunluk" ise polis-ordu totaliter devletini her zamanki kadar iyi destekliyor. bu ulkede yasayan her 4 insandan birinin konustugu seyi dahi kabul etmiyorlar. neymis "dil degil lehceymis". isterse cik-cik-cik, ku-vak-vak lardan olussun. bu adamlar o kelimelerle anlasiyorlarsa, onlar icin o bir dildir. ve o dili kullanan birkac bin kisinin sifati terorist oldugu icin, o 15 milyonun haklari gasp edilemez.


Senin bu dediklerin ancak dingonun ahırında olur,yoldamı bulduk biz bu devleti,bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu iç en az benim kadar ama gavur toprağı gavur devleti gibi parya muamelesi yap pes vallahi,neyse ki meydan senin ve senin gibileri zannettiği kadar boş değil...

foton
07-01-2009, 22:37
Eğer Tayyip Erdoğan Kürtçe tv yi yanlış buldum deseydi BAYKAL doğru bulurdu...:he::he:

Sırf muhalefet olsun diye konuşuyor... Boş konuşuyor...

Hem baykal ne bilsin doğuyu... Kaç defa gitti doğuya...

Kaç milletvekili var doğudan... O yüzen hiç ağzını açmasın bence...


:super::yes::he::he::he::he:

yosun
08-01-2009, 01:09
takmayin sn forges ben de sizin gibi dusunuyorum. 12 eylulde cocuk degil de gencligini gecirmis olanlarin oldurulmeyen bir kismi "ozgurluk" fikirlerini korudular. "korkak sessiz cogunluk" ise polis-ordu totaliter devletini her zamanki kadar iyi destekliyor. bu ulkede yasayan her 4 insandan birinin konustugu seyi dahi kabul etmiyorlar. neymis "dil degil lehceymis". isterse cik-cik-cik, ku-vak-vak lardan olussun. bu adamlar o kelimelerle anlasiyorlarsa, onlar icin o bir dildir. ve o dili kullanan birkac bin kisinin sifati terorist oldugu icin, o 15 milyonun haklari gasp edilemez.

Vayyy.... teröristin tanımı da değişmiş görmeyeli. :)

Demek ki neymiş; sırf, "o dili kullanan bir kaç bin kişinin sıfatı terörist olduğu için" Devlet hakları gasp eden bir gaspçıymış. (terörist ilan edilmelerinin tek nedeni dilleri yani)

İşte bu tanımlamayı tartışırım!

ale joe
08-01-2009, 01:51
ben şu açıklamalara karşıyım devletin kaynakları kullanılıyormuş..bunları yazanlar unutmasınkı o kaynakların yaratılması için.ödenen vergilerde herkesin payı var ..benim senin onun....

betaport
08-01-2009, 01:58
Yüceliğine leke gelmiş bir meclis ve o meclise giren soysuz teröristlerin partisi varken TV lerinin olması kaçınılmazdı.

Allah bize bir kez daha SINAV ve GÖREV yazmış. Ne yapalım 1923 te ÇANAKKALE GEÇİLMEZ dedik. Şimdide NAH ALIRSINIZ deriz.

İt ürür kervan yürür demiş atalarımız.

ale joe
08-01-2009, 02:02
[QUOTE=ogeday;2893021]Zayıf iken kardeşlik,demokrasi,insan hakları v.b

Bir gece yarısı doğudaki illerimiz arasında durdurulan bir şehirler arası otobüste ise;

1-çıkarın kimlikleri(kimlik kontrolü yapılır sonra),doğu ve güneydoğulular otobüsün içinde beklesin,

2-Diğerleri (subay-astsubay-uzman çavuş-er-terhis olan er,ebe,hemşire,öğretmen,imam,bilumum devlet memuru,geçici köy korucuları ve doğum yeri doğu ve güneydoğu olmayan tüm vatandaşlar) aşağı indirilir,10 dakikalık bir yürüyüş sonrası,durulur ve hizaya girmeleri hatta kolkola girmeleri emredilir.Sonrası adam başı 50 şer 100 er kaleş mermisi ile bedenler paramparça...

Benim de aklıma bir şiir geldi

Olurmu böyle olur mu
Kardeş! kardeşi vururmu

Not:Yukarıda yazdıklarım 10'larca defa gerçekleşmiştir,hayal ürünü değil
arkadaşım...sen olaylara çok dar açıyla bakıyorsun..bunları yapan insanlar zaten memleketi bolmeyi amaçlıyorlardı..dogulu batılı ayrımını çıkarmayı amaçlıyorlardı..ama bunu beceremediler ve asla beceremezler...şöyle bir çevrene bak hepimiz zaten kaynaşmıs durumdayız..et ve tırnak olmuşuz..bukadarda korkmayın bundan birşey çıkmaz..

asagir
08-01-2009, 02:05
ben şu açıklamalara karşıyım devletin kaynakları kullanılıyormuş..bunları yazanlar unutmasınkı o kaynakların yaratılması için.ödenen vergilerde herkesin payı var ..benim senin onun....
haklısınız, oldu olacak bir de ordu kurmaları için kaynak ayıralım!
malum;
onların vergileri de türk ordusuna gidiyor. o kesimin vergisi kendi ordusuna gitmeli, değil mi ama!

abidin
08-01-2009, 10:23
haklısınız, oldu olacak bir de ordu kurmaları için kaynak ayıralım!
malum;
onların vergileri de türk ordusuna gidiyor. o kesimin vergisi kendi ordusuna gitmeli, değil mi ama!

Onlar kim?

PKK terör örgütüne üye olan kansızlar mı?

Umarım teröristleri kastetmişsindir,

Yoksa bölücülük yapmanın, şerefden yoksun PezoKahpeKavat 'nın asıl amacı olduğunu çok iyi bilmelisin.

asagir
08-01-2009, 10:51
Onlar kim?

PKK terör örgütüne üye olan kansızlar mı?

Umarım teröristleri kastetmişsindir,

Yoksa bölücülük yapmanın, şerefden yoksun PezoKahpeKavat 'nın asıl amacı olduğunu çok iyi bilmelisin.
kürtçe devlet televizyonuna destek veren ve vergilerinin kürtçe devlet televizyonuna harcanmasını isteyen ve bu zeminde kürtçe devlet televizyonunu meşru göstermeye (anayasaya açıkça aykırı olmasına rağmen ) çalışan herkesi.

bana göre; pkk bu ülkedeki tek bölücü değildir. cumhuriyetin kurucu felsefesine ve anayasada ifadesini bulan devletin niteliklerine rağmen faaliyet yürüten, hedefler benimseyen herkes aynı kategoridedir (bilmem açıklayabildim mi? aslında çizgim gayet nettir, yazılarımı okuyanlar bilir) .

forges
08-01-2009, 10:58
Ülkemizde bu türlü bir bölünme korkusu gerçek manada olmamalı zira 2 cumhurbaşkanı doğu kökenlidir ve ayrıca sonuncusu da dahil olmak üzere birkaç mit müsteşarı da kürttür.Cumhurbaşkanı kürt olunca ülkede bir problem oluşmadığı halde tv açılınca ne olacak.Adamlar zaten roj tv vs seyrediyorlardı çoğu hala trt6 ya kuşkuyla bakıyor baksanıza teröristbaşı bile hoşlanmadı.Demekki neymiş makro bakış açıları lazımmış.Ama neden anlatıyorum faydası yok.siz böyle devam edin.

mozdogan41
08-01-2009, 11:17
Ülkemizde bu türlü bir bölünme korkusu gerçek manada olmamalı zira 2 cumhurbaşkanı doğu kökenlidir ve ayrıca sonuncusu da dahil olmak üzere birkaç mit müsteşarı da kürttür.Cumhurbaşkanı kürt olunca ülkede bir problem oluşmadığı halde tv açılınca ne olacak.Adamlar zaten roj tv vs seyrediyorlardı çoğu hala trt6 ya kuşkuyla bakıyor baksanıza teröristbaşı bile hoşlanmadı.Demekki neymiş makro bakış açıları lazımmış.Ama neden anlatıyorum faydası yok.siz böyle devam edin.

Zaten PKK ve DTP lilerin hoşuna gitmedi TRT6, çünkü birlik ve beraberliği bütünleştirci elişmelrin olması, özgürlüklerin genişletilmesi işlerine gelmiyor. Zamanın büyük alimlerinden birinin tespitine göre bizim 3 büyük düşmanımız var. Cehalet, fakirlik ve ihtilaf(ayrılık). Toplum olarak bunlara karşı mücadelede ilim-bilim (fenni ve dini), çok çalışmak(helalinden) ve bütünleşmek, yani birbirimizin farklı kültür,din,ırk vs. arasında ayırm yapmadan karşılıklı anlayış ve birlikte yaşama kültürümüzü geliştirebilmemiz lazım.

Saygılarımla

asagir
08-01-2009, 11:17
bu ülkenin eşit vatandaşlarının cumhurbaşkanı, başbakan, genel kurmay başkanı, hakim, savcı, polis, rektör vs. olması başka şey (zaten tarihimiz boyunca bu süreç asla tartışma konusu olmamıştır), anayasaya aykırı olarak ikinci bir resmi dil yaratmak ayrı şey.
devlet organlarında ikinci bir dilin yazı, haberleşme vs. dili olarak kullanılması, o dilin fiilen ikinci resmi dil olarak kabul edildiği anlamına gelir. bu durum anayasaya aykırıdır ve sakıncaları tarihi tecrübeler ile sabittir.
ama neden anlatıyorum...

mozdogan41
08-01-2009, 11:29
bu ülkenin eşit vatandaşlarının cumhurbaşkanı, başbakan, genel kurmay başkanı, hakim, savcı, polis, rektör vs. olması başka şey (zaten tarihimiz boyunca bu süreç asla tartışma konusu olmamıştır), anayasaya aykırı olarak ikinci bir resmi dil yaratmak ayrı şey.
devlet organlarında ikinci bir dilin yazı, haberleşme vs. dili olarak kullanılması, o dilin fiilen ikinci resmi dil olarak kabul edildiği anlamına gelir. bu durum anayasaya aykırıdır ve sakıncaları tarihi tecrübeler ile sabittir.
ama neden anlatıyorum...

Tam 25 yıl önce, 12 Eylül askerî yönetimi, giderayak bir kanun çıkarttı. 19 Ekim 1983 tarihinde çıkan bu kanunun başlığı şöyleydi: "Türkçeden başka dillerde yapılacak yayınlar hakkında kanun".
Bu kanun 1982 Anayasası'nın 26 maddesinde yer alan "Düşüncenin açıklanması ve yayılmasında kanunla yasaklanmış olan herhangi bir dil kullanılamaz" hükmüne dayandırılmıştı. Amaç Kürtçeyi yasaklamaktı. Sadece 8 yıl yürürlükte kalan, rahmetli Turgut Özal'ın önayak olmasıyla ilga edilen bu kanun çok garip bir kanundu. Beş maddeden mürekkep kanun insan doğasına dair imkânsız olan şeyleri istiyordu. "Türk vatandaşlarının anadili" başlıklı 3. madde, saçmalığı göstermek için yeterli: "Türkçeden başka dillerin anadil olarak kullanılmasına ve yayılmasına yönelik her türlü faaliyette bulunulması... yasaktır". Bu hükmün cezai müeyyidesi ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıydı.

"Türkçeden başka dilin anadil olarak kullanılmasına... yönelik faaliyette bulunmak..." ne demek?

Herkes TÜRKÇE konuşmak zorunda, başka bir dil kullanamazsınız.

Bu saçma değil ahmakça .......

indian
08-01-2009, 11:41
Tam 25 yıl önce, 12 Eylül askerî yönetimi, giderayak bir kanun çıkarttı. 19 Ekim 1983 tarihinde çıkan bu kanunun başlığı şöyleydi: "Türkçeden başka dillerde yapılacak yayınlar hakkında kanun".
Bu kanun 1982 Anayasası'nın 26 maddesinde yer alan "Düşüncenin açıklanması ve yayılmasında kanunla yasaklanmış olan herhangi bir dil kullanılamaz" hükmüne dayandırılmıştı. Amaç Kürtçeyi yasaklamaktı. Sadece 8 yıl yürürlükte kalan, rahmetli Turgut Özal'ın önayak olmasıyla ilga edilen bu kanun çok garip bir kanundu. Beş maddeden mürekkep kanun insan doğasına dair imkânsız olan şeyleri istiyordu. "Türk vatandaşlarının anadili" başlıklı 3. madde, saçmalığı göstermek için yeterli: "Türkçeden başka dillerin anadil olarak kullanılmasına ve yayılmasına yönelik her türlü faaliyette bulunulması... yasaktır". Bu hükmün cezai müeyyidesi ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıydı.

"Türkçeden başka dilin anadil olarak kullanılmasına... yönelik faaliyette bulunmak..." ne demek?

Herkes TÜRKÇE konuşmak zorunda, başka bir dil kullanamazsınız.

Bu saçma değil ahmakça .......

Mustafa Kemal dönemi "ihtilal" dönemidir....yani "meşru" "ulusalcı" "millici" gücler
değişimi kontrol etmekte ve yapmaktadırlar....başka bir irade yoktur ve karışmak isteyen dış iradeler ve onların maşaları tasfiye edilmişlerdir....11 kasım 1938 den sonra dış güçler "mandacı" ve "gizli rövanşist" güçlerin zaafiyetini kullanarak yönetimi etkilmek/kontrol altına almak fırsatı yakalamış ve bunu günümüze kadar kullanagelmiştir....yani 27 mayıs ve günümüze kadar gelen her türlü askeri/sivil müdahalelerin arkasında dış güçler vardır ve bunlar devrim değil darbedir... 12 eylülde askeri bir darbedir ve dış güçlerin iç gücleri yönlendirdiği bir dönemdir....bahsettiğiniz saçma/akıl dışı anayasa maddesi aslında bugünler için tezgahlanmış/projelendirilmiştir....ve o dönemin "dikta" rejimi sayesinde tartışılmadan siyasi atmosferi zehirlemiştir...işte bugünlerde o tür projelerin zehirli meyvaları devşirilmeye çalışılmaktadır....her zaman belirttiğim gibi, "her zehir aynı zamanda panzehirdir"....henüz psikolojik harekatçılar "insana" bu kadar müdahale edemiyor....

asagir
08-01-2009, 11:45
Tam 25 yıl önce, 12 Eylül askerî yönetimi, giderayak bir kanun çıkarttı. 19 Ekim 1983 tarihinde çıkan bu kanunun başlığı şöyleydi: "Türkçeden başka dillerde yapılacak yayınlar hakkında kanun".
Bu kanun 1982 Anayasası'nın 26 maddesinde yer alan "Düşüncenin açıklanması ve yayılmasında kanunla yasaklanmış olan herhangi bir dil kullanılamaz" hükmüne dayandırılmıştı. Amaç Kürtçeyi yasaklamaktı. Sadece 8 yıl yürürlükte kalan, rahmetli Turgut Özal'ın önayak olmasıyla ilga edilen bu kanun çok garip bir kanundu. Beş maddeden mürekkep kanun insan doğasına dair imkânsız olan şeyleri istiyordu. "Türk vatandaşlarının anadili" başlıklı 3. madde, saçmalığı göstermek için yeterli: "Türkçeden başka dillerin anadil olarak kullanılmasına ve yayılmasına yönelik her türlü faaliyette bulunulması... yasaktır". Bu hükmün cezai müeyyidesi ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıydı.

"Türkçeden başka dilin anadil olarak kullanılmasına... yönelik faaliyette bulunmak..." ne demek?

Herkes TÜRKÇE konuşmak zorunda, başka bir dil kullanamazsınız.

Bu saçma değil ahmakça .......

1- hiçbir yazımda "türkçeden başka anadil kullanılması yasaktır" demedim.

2- hiçbir yazımda "türkçeden başka anadil kullanılmasın" demedim.

3- hiçbir yazımı yukarıda vurguladığınız kanuna dayandırmadım ve sizin de yazdığınız gibi; o kanun yürürlükten kaldırıldı ve bildiğim kadarı ile yeniden ona benzer kanun yapılmasını savunan yok.

ayrıca; 12 eylül ruhu ile benim yazdıklarımı özdeşleştirme ve bunun üzerinden eleştirme yönteminiz bu günlerde ikinci cumhuriyetçiler tarafında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir ve itiraf etmek gerekirse bazıları üzerinde oldukça etkil olabilen ağdalı bir yöntemdir.

4- hiçbir yazımda "özel yayın yapan kürtçe televizyon kurulmasın" yazmadım.

5- bir dilin anadil olarak kullanılması farklıdır, resmi dil farklıdır.

6- anayasamıza göre halen; devletin dili "türkçe"dir ve benim yazılarımın dayanaklarından biri budur.

7- alıntıladığınız yazılarımı, yazdığım içerik ile değerlendiriniz. saptırmadan.

JonDowes
08-01-2009, 12:02
merak ettigim sey su: Bulgaristan ve Yunanistan'da Turkce konusan, Turk kokenli ama o ulkelerin vatandasi olan bir yigin insan var. bu 2 ulke hukumetinin Turkce ogretim ve Turkce yayinlara izin vermesini ister misiniz istemez misiniz? ister devlet tv'si olsun ister ozel. Turkce yayinlar yapilmali midir, yapilmamalidir? "olsa iyi olur" gibi bir cevap istemiyorum. secenekler sunlar : a) "evet yapilmalidir, oradaki Turk kokenlilerin hakkidir" b) "hayir yapilmamalidir bu boluculuk olur. Turk kokenli de olsalar onlarin Bulgarca veya Yunanca ogrenmeleri gerekmektedir. cok istiyorlarsa evlerinde Turkce konusabilirler"

bu soruya B ile cevap verenlere sozum yok, onlarin cevabi tutarli olur. ama hem A deyip hem de TRT6'ya karsi cikmak isine gelene ok isine gelmeyene hayir demektir.

asagir
08-01-2009, 12:19
merak ettigim sey su: Bulgaristan ve Yunanistan'da Turkce konusan, Turk kokenli ama o ulkelerin vatandasi olan bir yigin insan var. bu 2 ulke hukumetinin Turkce ogretim ve Turkce yayinlara izin vermesini ister misiniz istemez misiniz? ister devlet tv'si olsun ister ozel. Turkce yayinlar yapilmali midir, yapilmamalidir? "olsa iyi olur" gibi bir cevap istemiyorum. secenekler sunlar : a) "evet yapilmalidir, oradaki Turk kokenlilerin hakkidir" b) "hayir yapilmamalidir bu boluculuk olur. Turk kokenli de olsalar onlarin Bulgarca veya Yunanca ogrenmeleri gerekmektedir. cok istiyorlarsa evlerinde Turkce konusabilirler"

bu soruya B ile cevap verenlere sozum yok, onlarin cevabi tutarli olur. ama hem A deyip hem de TRT6'ya karsi cikmak isine gelene ok isine gelmeyene hayir demektir.
ben de şu sorular ile karşılık vereyim;
1- türkiye'de kürtçe konuşulması veya yayın yapılması yasak mı?
2- kürtçenin devlet dili (resmi dil) olarak kullanılmasını kabul etmememiz, niçin dilin(kürtçenin) yasaklanması/baskılanması olarak sunulmaya çalışılıyor?

artık yoruldum.
bu forumda yazma amacım hiçbir zaman belli odakların propagandasını yapmaya dönük olmadı. bir türk vatandaşı olarak; her zaman doğru bildiğim düşüncelerimi dile getirdim ve yazdıklarım da ayan beyan ortadadır. önyargısız okuyanların anlamakta zorlanabilecekleri türden yazmıyorum.
buna rağmen başka taraflara çekmek isteyenler var ise;
paşa gönülleri bilir.

JonDowes
08-01-2009, 12:24
a veya b diyemiyorsunuz yani.. peki.

asagir
08-01-2009, 12:33
a veya b diyemiyorsunuz yani.. peki.
hiçbir gerçeği temel almayan, tezenformasyon kokan bir sorunun şıklarında kendime biçilen rolü üstlenecek kadar bu işlerden bihaber değilim (ne demek istediğimi bu işleri bilenler gayet iyi anlamıştır. bu cümlemi de açıklamamı beklemesin kimse. yukarıda da ifade ettim; yoruldum. herkes kendi yoluna gitmekte özgür).

JonDowes
08-01-2009, 12:39
hiçbir gerçeği temel almayan, tezenformasyon kokan bir sorunun şıklarında kendime biçilen rolü üstlenecek kadar bu işlerden bihaber değilim (ne demek istediğimi bu işleri bilenler gayet iyi anlamıştır. bu cümlemi de açıklamamı beklemesin kimse. yukarıda da ifade ettim; yoruldum. herkes kendi yoluna gitmekte özgür).

sorumu begenmediniz yani. daha kisa ve basit sekilde (size gore tarafsiz) tekrar etsem cevap verir misiniz peki?

"Yunanistan ve Bulgaristan hukumetleri, Turkce yayinlara izin vermeli mi, vermemeli mi?"

kelaynak
08-01-2009, 12:43
ben ve ailem kürt değil ama kürt vatandaşlarımızın eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum..
böylelikle hayırlı evlat yetiştirme ile dağa gönderme arasındaki fark daha iyi anlaşılabilir.
Yayınlar eğitici ve öğretici olacaksa ise faydalı olabilir...
Milli eğitimin kitapları gibi olursa kapat gitsin :grrr:

asagir
08-01-2009, 12:46
sorumu begenmediniz yani. daha kisa ve basit sekilde (size gore tarafsiz) tekrar etsem cevap verir misiniz peki?

"Yunanistan ve Bulgaristan hukumetleri, Turkce yayinlara izin vermeli mi, vermemeli mi?"
yukarıda cevabı var zaten;
yoksa ben mi anlatma özürlüyüm. türkiye'de kürtçe yayın zaten serbest. izin var yani ve defalarca yazdım; "kürtçe yayın yasaklansın" demedim hiçbir zaman. kürtçe devlet dili olamaz dedim.
haa..
yunanistan ve bulgaristan'da da türkçe yayın serbest olsun diyorsanız; onların hükümetlerine başvurunuz. muhatap ben değilim.

mozdogan41
08-01-2009, 13:12
bu ülkenin eşit vatandaşlarının cumhurbaşkanı, başbakan, genel kurmay başkanı, hakim, savcı, polis, rektör vs. olması başka şey (zaten tarihimiz boyunca bu süreç asla tartışma konusu olmamıştır), anayasaya aykırı olarak ikinci bir resmi dil yaratmak ayrı şey.
devlet organlarında ikinci bir dilin yazı, haberleşme vs. dili olarak kullanılması, o dilin fiilen ikinci resmi dil olarak kabul edildiği anlamına gelir. bu durum anayasaya aykırıdır ve sakıncaları tarihi tecrübeler ile sabittir.
ama neden anlatıyorum...

sn asagir şöyle düşünelim,
devlet kurumlarında bazen yabancı dillerde yanılmıyorsam yazışmalar oluyor. O zaman kullanılan diller resmi dil mi oluyor?
Ve TRT6 açılması kürtçe nin resmi dil olduğu anlamına mı geliyor?
Yani Türkçemizden başka bir dilin resmi dil olduğunu nereden çıkartıyorsunuz?
Buna bende karşı çıkarım. Ancak insanların kendi inandığı şekilde yaşamasına ve ana dili her ne ise bunu rahat ve özgürce konuşmasından memnuniyet duyarım.

Ayrıca size karşı herhangi bir olumsuz düşüncem olmadığımı ifade etmek isterim

Saygılarımla

Aslan8864
08-01-2009, 14:43
merak ettigim sey su: Bulgaristan ve Yunanistan'da Turkce konusan, Turk kokenli ama o ulkelerin vatandasi olan bir yigin insan var. bu 2 ulke hukumetinin Turkce ogretim ve Turkce yayinlara izin vermesini ister misiniz istemez misiniz? ister devlet tv'si olsun ister ozel. Turkce yayinlar yapilmali midir, yapilmamalidir? "olsa iyi olur" gibi bir cevap istemiyorum. secenekler sunlar : a) "evet yapilmalidir, oradaki Turk kokenlilerin hakkidir" b) "hayir yapilmamalidir bu boluculuk olur. Turk kokenli de olsalar onlarin Bulgarca veya Yunanca ogrenmeleri gerekmektedir. cok istiyorlarsa evlerinde Turkce konusabilirler"

bu soruya B ile cevap verenlere sozum yok, onlarin cevabi tutarli olur. ama hem A deyip hem de TRT6'ya karsi cikmak isine gelene ok isine gelmeyene hayir demektir.

Evet Yunanistanın Türkçe Tv kurmasını istiyorum.
Peki kurabilecekmisiniz.
Kurulabilir mi?
Hayır.
Çünkü Yunanistanda bizdeki gibi bir hükümet yok.
Farazalarla uğraşmayalım.
Siz sormadan Almanyada da, Belçikada da Fransada da, İsviçrede de, Hollanda da kısaca Türkçe konuşulan her yerde istiyorum.
Peki bende size soruyorum.
Dil bir milletin var olması için olmazsa olmazlarından değilmidir?
Yarın Lazlar, Çerkezler, Gürcüler, Ermeniler, Rumlar Tv isterlerse kuracakmısınız?

Sarıvadi
08-01-2009, 15:01
merak ettigim sey su: Bulgaristan ve Yunanistan'da Turkce konusan, Turk kokenli ama o ulkelerin vatandasi olan bir yigin insan var. bu 2 ulke hukumetinin Turkce ogretim ve Turkce yayinlara izin vermesini ister misiniz istemez misiniz? ister devlet tv'si olsun ister ozel. Turkce yayinlar yapilmali midir, yapilmamalidir? "olsa iyi olur" gibi bir cevap istemiyorum. secenekler sunlar : a) "evet yapilmalidir, oradaki Turk kokenlilerin hakkidir" b) "hayir yapilmamalidir bu boluculuk olur. Turk kokenli de olsalar onlarin Bulgarca veya Yunanca ogrenmeleri gerekmektedir. cok istiyorlarsa evlerinde Turkce konusabilirler".

bu soruya B ile cevap verenlere sozum yok, onlarin cevabi tutarli olur. ama hem A deyip hem de TRT6'ya karsi cikmak isine gelene ok isine gelmeyene hayir demektir..takmayin sn forges ben de sizin gibi dusunuyorum. 12 eylulde cocuk degil de gencligini gecirmis olanlarin oldurulmeyen bir kismi "ozgurluk" fikirlerini korudular. "korkak sessiz cogunluk" ise polis-ordu totaliter devletini her zamanki kadar iyi destekliyor. bu ulkede yasayan her 4 insandan birinin konustugu seyi dahi kabul etmiyorlar. neymis "dil degil lehceymis". isterse cik-cik-cik, ku-vak-vak lardan olussun. bu adamlar o kelimelerle anlasiyorlarsa, onlar icin o bir dildir. ve o dili kullanan birkac bin kisinin sifati terorist oldugu icin, o 15 milyonun haklari gasp edilemez.


Bu son cümle haddini aşmıştır!
Gasp ne demektir? Devlet gasp etmez! .
Siz yukarıdaki sorunun cevabını verdiniz mi de insanlara soru soruyorsunuz?

Hiç yazdığınızdan utanmadınız mı bari onu söyleyin?

JonDowes
08-01-2009, 15:05
Evet Yunanistanın Türkçe Tv kurmasını istiyorum.
Peki kurabilecekmisiniz.
Kurulabilir mi?
Hayır.
Çünkü Yunanistanda bizdeki gibi bir hükümet yok.
Farazalarla uğraşmayalım.
Siz sormadan Almanyada da, Belçikada da Fransada da, İsviçrede de, Hollanda da kısaca Türkçe konuşulan her yerde istiyorum.
Peki bende size soruyorum.
Dil bir milletin var olması için olmazsa olmazlarından değilmidir?
Yarın Lazlar, Çerkezler, Gürcüler, Ermeniler, Rumlar Tv isterlerse kuracakmısınız?

Devletin Turkce disinda bir dilde yayin yapmasina karsi olabilirsiniz. nufusun 5'te birini Kurtler olusturduklari icin bunda bir sorun gormuyorum. herkes farkli fikirde olabilir. benim mantigim basit: bir dili kullanan az sayida grubun yaptiklari ne kadar kotu olursa olsun, o "dili" (veya aksani, kelimeleri, lugati.. ne derseniz deyin) mahkum edemezsiniz. 3 bin nere, 15 milyon nere? ters mantikla bakacaksak: Turkiyede her yil 50-100 tane cocuk katili ve tecavuzcusu saf Turk kanli kisi cikiyor gazetelere. 15 milyonu 3 bine indirmek kolaysa, ben de 75 milyonu 100 kisiye indireyim ve diyeyim ki "bu tecavuzculerin anadili olan Turkce kotudur, yasaklayin!" boyle sey olur mu? olmaz. ama "Turkiyede sadece Turkce konusan saf kanli, Oguz soyundan, kani temiz Turkler yasamalidir" diye dusununce, bu mantiksizlik kabul edilmiyor.

son soruya cevap: Kurtlere kiyasla bu saydiginiz kokenlerin sayisi az. Turkce bilmeyen ve sadece Lazca, Gurcuce vs konusan insan sayisi toplam 500 bin bile etmez. bu yuzden bu etnik kokenlere devlet yayinini kendi dillerinde vermek pratik olmaz; boyle bir sey gereksiz ugras olur. ama, bunlarin kullandiklari dillerde ozel tv yayini yapilmasi kesinlikle ozgur olmali. herkes istedigi dilde yayin izlesin, bunu devlet yapmak zorunda degil.

benim bu yazdiklarimdan Kurt taraftari oldugumu sananlar varsa: benim kokenim Turk oldugu gibi, etrafimda da diger etnik kokenden hic kimse yok. ama Turk olmam, Turk olmayan her seyi yasaklama zihniyeti olusturmuyor. benim taraftari oldugum tek sey ozgurluk. TV'de farkli dil yayinlaninca ulkenin bolundugunu dusunenlerden degilim. terorizmi besleyen sey asla serbestlik olmamistir, tam tersine baskici ve totaliter rejimlerde terorizm dogar. Bati dunyasinin nispeten ozgur ortaminda terorist olan vatandaslar var mi? ancak "krallik" ismiyle de olsa demokratik olan Britanya ve Ispanya'da var olan IRA ve ETA'yi ornek gosterebilirsiniz, onlar bile bir sekilde masaya oturulup fesh edildi. teroru doguran ulkelere bakin, tamami ya dikta rejimleri ya da sozum ona islam cumhuriyetleri. yani "baski" ortamlari. konusularak is yapilamayan yerler.

JonDowes
08-01-2009, 15:08
Siz yukarıdaki sorunun cevabını verdiniz mi de insanlara soru soruyorsunuz?

Hiç yazdığınızdan utanmadınız mı bari onu söyleyin?

niye utanayim? cevap vermeye gerek duymayanlar vermeme hakkini kullandilar ben de kullanayim dedim. madem israr ediyorsunuz cevabim: Devlet bal gibi de gasp eder: konusma hakkini, secme hakkini, dinsiz olma hakkini... hertur hakki gasp edebilir baskiyla. bunun uc ornegi totaliter devlettir. bizimkisi ise daha light bir polis/ordu sagci devleti. bu ulkenin boyle olmasi emperyalizmin isine geldigi icin de aynen devam ediyoruz 100 yildir. Turkiye nin daha ozgur olmasi ne Abd'nin ne Israil'in isine gelir. cunku o zaman onlara batacak seyler yapariz. rahat rahat Israil ile diplomatik iliskilerimizi kesip konsolosu disari atabiliriz mesela. keza ABD'nin binlerce asker ve ajanini postalariz. sirf halk istedi diye yapilabilirdi bunlar. ama haklar halkta degil burada, devlette. devlet baba ne isterse o olur. halk dediginiz teferruattir.

asagir
08-01-2009, 15:27
son soruya cevap: Kurtlere kiyasla bu saydiginiz kokenlerin sayisi az. Turkce bilmeyen ve sadece Lazca, Gurcuce vs konusan insan sayisi toplam 500 bin bile etmez. bu yuzden bu etnik kokenlere devlet yayinini kendi dillerinde vermek pratik olmaz; boyle bir sey gereksiz ugras olur. ama, bunlarin kullandiklari dillerde tv yayini yapilmasi kesinlikle ozgur olmali. herkes istedigi dilde yayin izlesin, bunu devlet yapmak zorunda degil.

1- onu devlet yapmak zorunda değil de(diğer dillerde yayın), bunu niçin yapmak zorunda(kürtçe yayın)?
ikisi de bu ülkenin vatandaşı değil mi (eğer böyle bir ayrıcalık tanınacak ise)?
vatandaşa muamele mensubu olduğu grubun sayısal çokluğuna göre mi olmalı?

2-
ben de 75 milyonu 100 kisiye indireyim ve diyeyim ki "bu tecavuzculerin anadili olan Turkce kotudur, yasaklayin!" boyle sey olur mu? olmaz. ama "Turkiyede sadece Turkce konusan saf kanli, Oguz soyundan, kani temiz Turkler yasamalidir" diye dusununce, bu mantiksizlik kabul edilmiyor.

lütfen olayları saptırıp malum çevrelerce yapılan propagandaları buraya taşımayın? ısrarla "kürtçe yasakmış, kürtlere yaşam hakkı tanınmıyormuş, amansız bir baskı altında inletiliyorlarmış" gibi bir izlenim oluşturmaya çalışıyorsunuz.

3- "kürtçe kötüdür, yasaklayın" diyen var mı?
veya kürtçe yasak mı?
veya "türkiye'de sadece saf türkler yaşamalı" diyen ve böyle bir politika ortaya koyan var mı?

son olarak:
olmayan şeyleri varmış gibi gösteren kurgular ile propaganda yapmamanızı tavsiye ederim!
propagandanızın ayağı biraz yere bassın, radikal kürtleri bile yukarıdaki sözlerinize inandırmanız zor.
insanlar sandığınız kadar aptal olmayabilir!

JonDowes
08-01-2009, 15:58
elbette sayiya bakilacak. Alanya'da 5 bin Alman yasiyor diye TRT-Deutch diye kanal acmiyor ornegin. 50 bin Laz var diye de TRT-Laz acilmamasi dogal degil mi? keza, bu ulkenin %80"ini Turkler olusturdugu icin de, yine sayisal cogunluk geregi bu ulkenin ana dili her zaman Turkce kalmali, kalacak. ulkenin sayiya gore parcalanmasini filan savunmuyorum. anayasada ne yaziyorsa onlar aynen kalmali. ama "ozgurluk" adiyla yazilanlar da pratige gecirilmeli.

herkesin kurgulari kendine gore saglamdir merak etmeyin. ben goruslerimi yaziyorum, kimseye kabul ettirme gibi bir iddiam yok. bir seyi savunanlarla, karsi olanlar fikirlerini yaziyorlar, o kadar.

"radikal Kurtler" dediklerinizle hic tanismamissiniz anlasilan. aralarinda oyle gorusler var ki, ben onlarin yaninda MHP bolge direktoru kaliyorum.

asagir
08-01-2009, 16:04
size radikal kürtleriniz ile mutluluklar dilerim. o tipler ile tanışmak, hatta aynı havayı solumak bile benim açımdan ancak muharebe alanında mümkün olabilir.
ve o dostlarınıza söyleyin; rüya görmeye devam etsinler,
bu ülke ab uyum yasaları ile değil, kanlarımız ile kuruldu!

ogeday
08-01-2009, 17:13
[QUOTE=ogeday;2893021]Zayıf iken kardeşlik,demokrasi,insan hakları v.b

Bir gece yarısı doğudaki illerimiz arasında durdurulan bir şehirler arası otobüste ise;

1-çıkarın kimlikleri(kimlik kontrolü yapılır sonra),doğu ve güneydoğulular otobüsün içinde beklesin,

2-Diğerleri (subay-astsubay-uzman çavuş-er-terhis olan er,ebe,hemşire,öğretmen,imam,bilumum devlet memuru,geçici köy korucuları ve doğum yeri doğu ve güneydoğu olmayan tüm vatandaşlar) aşağı indirilir,10 dakikalık bir yürüyüş sonrası,durulur ve hizaya girmeleri hatta kolkola girmeleri emredilir.Sonrası adam başı 50 şer 100 er kaleş mermisi ile bedenler paramparça...

Benim de aklıma bir şiir geldi

Olurmu böyle olur mu
Kardeş! kardeşi vururmu

Not:Yukarıda yazdıklarım 10'larca defa gerçekleşmiştir,hayal ürünü değil
arkadaşım...sen olaylara çok dar açıyla bakıyorsun..bunları yapan insanlar zaten memleketi bolmeyi amaçlıyorlardı..dogulu batılı ayrımını çıkarmayı amaçlıyorlardı..ama bunu beceremediler ve asla beceremezler...şöyle bir çevrene bak hepimiz zaten kaynaşmıs durumdayız..et ve tırnak olmuşuz..bukadarda korkmayın bundan birşey çıkmaz..

Ben dar açı ile bakmıyorum,adam gibi bakıyorum ve hiç kıvırmadan gördüğümü dile getiriyorum...
Ayrıca korktuğumu nereden çıkardın,korksaydık eğer vatanı satarlardı...

ale joe
08-01-2009, 19:00
görmekten görmeye fark var...sen resmin tamamına bakmıyorsun sadece bir bölumune bakıyorsun ve o bölumden resmın tamamı hakkında yorumda bulunuyorsun...

parapara
08-01-2009, 20:17
Bundan 5 yıl önce Yüksekova'ya ögretmen olarak gittik. Köyde kalıyoruz. Her gün bir köylünün evine çay içmeye gidiyoruz. Haber saati gelince roj tv yi açıyorlar.

Niye bu kanalı açtıyorsunuz dedim.
Biz bu kanaldan anlıyoruz dedi.

Bir gün resim dersinde öğrenci resim dersinde defterine pkk nın bayragını yapmış .
Bu ne dedim.
Kürt Bayragı dedi
Kim diyor dedim, nerden öğrendin dedim bunu.
Televizyonda öyle söylüyorlar dedi.

Kürtçe müzik dinlemek için tek kaynakları bu kanal.

Küçükük yaştaki körpe beyinleri yıllarca zehirledi roj tv. Pkk nın yeni nesilde fikri zeminini hazırladı.

Güneydoguya, doguya gidin her evde çift çanak vardır. Tek sebebi var Roj tv yi izlemek için.

Bence kürtçe kanalın kurulması konusunda çok geç kalınmış bir karar. Ta turgut özal zamanında kurulmalıydı.

Bundan sonra yapılacak adım özel sektörün teşvik edilmesi .Devletin sadece denetleyici olması lazım. 20- 30 tane özel kürtçe kanal olmalıdır.

Digitalde 250 tane kanal kayıtlı , 20 -30 tanesi 900 hatlardaki erotik reklamlarla dolu. Bana bir rahasızlıgı varmı. Yok hiç işim olmuyor ben siliyorum. Digital otomatik tekrar kendi yüklüyor. Bu kadar sayıda kürtçe kanal olsa ne zararı olur bişi olmaz.

Tabi milliyetçi olarak şunu söyleyim. yarın bunlar aydınlanır azar , küçtçe egitim isteriz , nebiliyim ne isterük derlerse bende n.h alırsınız derim.

Che Big
08-01-2009, 20:35
:he:Köylüler roj tv den anliyorsa,
Seni nasil anlayabildiler???
Yoksa sende derslerini kürtce mi anlattin????:he:

parapara
08-01-2009, 21:52
:he:Köylüler roj tv den anliyorsa,
Seni nasil anlayabildiler???
Yoksa sende derslerini kürtce mi anlattin????:he:

lütfen saçmalamayın.

1. sınıfa gelen ögrenci 1 kelime türkçe bilmiyor.
Bizi anlamayan köylüler günlük 50 kelime ile türkçe konuşuyor.

asagir
08-01-2009, 23:38
görmekten görmeye fark var...sen resmin tamamına bakmıyorsun sadece bir bölumune bakıyorsun ve o bölumden resmın tamamı hakkında yorumda bulunuyorsun...
belki resmin tümünü görüyorsunuz.
ama sizin baktığınız o resmin altındaki imza "sam amca"ya ait.
hani, zamanında bir sevr haritası vardı ya!
hatırlayın işte;
"sam amca" imzalı harita vardı ya, işte ondan bahsediyorum.
hani o yırtıp attığımız harita vardı ya!
günü geldiğinde, tamamına baktığınız o resmi de yırtmasını biliriz.
en iyisi siz, bakmak için yeni bir resim bulun.
acele...

ale joe
09-01-2009, 00:02
belki resmin tümünü görüyorsunuz.
ama sizin baktığınız o resmin altındaki imza "sam amca"ya ait.
hani, zamanında bir sevr haritası vardı ya!
hatırlayın işte;
"sam amca" imzalı harita vardı ya, işte ondan bahsediyorum.
hani o yırtıp attığımız harita vardı ya!
günü geldiğinde, tamamına baktığınız o resmi de yırtmasını biliriz.
en iyisi siz, bakmak için yeni bir resim bulun.
acele...

vallahı ben saf temız bir vatandaş olarak ..duygularımı anlatayım diyorum ama sızde durmadan her soyledigimin altında ..birşeyler arıyorsunuz...kusura bakmayın ama boş ve çok boş konusuyorsunuz..sizin burda yaptıgınız bana kürt düşmanlıgı gibi geliyor..gibiyi bile aştı sankı...

asagir
09-01-2009, 00:16
vallahı ben saf temız bir vatandaş olarak ..duygularımı anlatayım diyorum ama sızde durmadan her soyledigimin altında ..birşeyler arıyorsunuz...kusura bakmayın ama boş ve çok boş konusuyorsunuz..sizin burda yaptıgınız bana kürt düşmanlıgı gibi geliyor..gibiyi bile aştı sankı...
hükmü vermişsiniz. cezam ne?

ogeday
09-01-2009, 00:27
elbette sayiya bakilacak. Alanya'da 5 bin Alman yasiyor diye TRT-Deutch diye kanal acmiyor ornegin. 50 bin Laz var diye de TRT-Laz acilmamasi dogal degil mi? keza, bu ulkenin %80"ini Turkler olusturdugu icin de, yine sayisal cogunluk geregi bu ulkenin ana dili her zaman Turkce kalmali, kalacak. ulkenin sayiya gore parcalanmasini filan savunmuyorum. anayasada ne yaziyorsa onlar aynen kalmali. ama "ozgurluk" adiyla yazilanlar da pratige gecirilmeli.

herkesin kurgulari kendine gore saglamdir merak etmeyin. ben goruslerimi yaziyorum, kimseye kabul ettirme gibi bir iddiam yok. bir seyi savunanlarla, karsi olanlar fikirlerini yaziyorlar, o kadar.

"radikal Kurtler" dediklerinizle hic tanismamissiniz anlasilan. aralarinda oyle gorusler var ki, ben onlarin yaninda MHP bolge direktoru kaliyorum.

MHP bölge direktörlüğü diye bir makam olduğunu hiç duymamıştım,ayrıca körle yatan şaşı kalkar diye bir atasözü vardır,çok mu radikal kürt var etrafınızda,bunlardan ister istemez etkilenmiş olma olasılığınız % kaçtır sizce...

MEMORY10
09-01-2009, 00:52
Bundan 5 yıl önce Yüksekova'ya ögretmen olarak gittik. Köyde kalıyoruz. Her gün bir köylünün evine çay içmeye gidiyoruz. Haber saati gelince roj tv yi açıyorlar.

Niye bu kanalı açtıyorsunuz dedim.
Biz bu kanaldan anlıyoruz dedi.

Bir gün resim dersinde öğrenci resim dersinde defterine pkk nın bayragını yapmış .
Bu ne dedim.
Kürt Bayragı dedi
Kim diyor dedim, nerden öğrendin dedim bunu.
Televizyonda öyle söylüyorlar dedi.

Kürtçe müzik dinlemek için tek kaynakları bu kanal.

Küçükük yaştaki körpe beyinleri yıllarca zehirledi roj tv. Pkk nın yeni nesilde fikri zeminini hazırladı.

Güneydoguya, doguya gidin her evde çift çanak vardır. Tek sebebi var Roj tv yi izlemek için.

Bence kürtçe kanalın kurulması konusunda çok geç kalınmış bir karar. Ta turgut özal zamanında kurulmalıydı.

Bundan sonra yapılacak adım özel sektörün teşvik edilmesi .Devletin sadece denetleyici olması lazım. 20- 30 tane özel kürtçe kanal olmalıdır.

Digitalde 250 tane kanal kayıtlı , 20 -30 tanesi 900 hatlardaki erotik reklamlarla dolu. Bana bir rahasızlıgı varmı. Yok hiç işim olmuyor ben siliyorum. Digital otomatik tekrar kendi yüklüyor. Bu kadar sayıda kürtçe kanal olsa ne zararı olur bişi olmaz.

Tabi milliyetçi olarak şunu söyleyim. yarın bunlar aydınlanır azar , küçtçe egitim isteriz , nebiliyim ne isterük derlerse bende n.h alırsınız derim.

Söylediklerinizin büyük kısmına katılıyorum...Bu ülkenin kalıplaşmış değerlerine zarar vermeden bu tarz açılımların bizi doğru politikalara iteceği kanaatindeyim..Nitekim yıllardır uygulanan politikaların bizlere yarar değil zarar verdiğini gördük...
Bir de böyle denense ne kaybederiz?zaten 30 yıldır uygulanan politikanın yanlış olduğunu tüm akademisyenler söylüyor.dünya da terör ile uğraşma,azınlıklar ile iletişim kurma üzerine bir sürü yayın ve makale var.ETA,İRA örgütleri niye yok oldular diye dönüp bir bakıp araştırmak lazım.İspanya,İngiltere hangi yolu izledi.Biz hangi yolu?
Dışardan destek diyoruz...ETA'yı fransa,ingiltere ;İRA'yı da yine dış devletler desteklemişti.ama sonunda bittiler..Şimdilerde huzur var.Biz de ise maalesef terör devam ediyor.Her gün şehit haberleri duyuyoruz.üzülüyoruz,kahroluyoruz...Yazık değilmi?
Bırakın efendim kanal olsun yeterki Ülkede huzur olsun...
Bu arada ülke elden gidiyor diyerekten yanlış düşünce ve felsefelerede kapılmamak gerekir.Kimse merak etmesin TÜRKİYE büyük ve güçlü bir devlettir.kimseye bir zerre toprak vermez ve de vermeyiz.....

JonDowes
09-01-2009, 01:57
MHP bölge direktörlüğü diye bir makam olduğunu hiç duymamıştım,ayrıca körle yatan şaşı kalkar diye bir atasözü vardır,çok mu radikal kürt var etrafınızda,bunlardan ister istemez etkilenmiş olma olasılığınız % kaçtır sizce...

birkaç sayfa önceyi de okusaydınız cevap vardı orda. sizi zahmete sokmamak için tekrar edeyim: hayatımda çok az sayıda Kürtle tanışmışlıgım oldu, etrafım bir yıgın sözde beyaz özde ırkçı Türkle dolu. bahsettigim radikalleri ancak forumlarda ve gazetelerde okuduklarımdan gördüm. etkilenebilecegim hiç kimse yok yani, ben özgürlük fikirlerini kitap okuyarak ve dünyadaki baskı rejimlerini izleyerek edindim, birilerinden etkilenerek degil. hatta Eleanor Roosevelt'in sevdigim bir lafı vardır onu da ekliyim yeri gelmişken: "Büyük bilinçler fikirleri, vasat bilinçler olayları, basit bilinçler insanları konuşur." ben kendi çapımda, el verdigince fikirlere odaklanıyorum.

MHP bölge direktörlüğü de işin esprisiydi, o partiye gerçekte olan uzaklıgımı öyle saçma hayali bir sıfatla belli etmek istedim. komik degilse affedin.

asagir
09-01-2009, 02:07
Kürtçe TV algısı...
DTP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, parti toplantısında esip gürlüyor:
“Bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini kabul etmeyenler, 20 yıldır verilen mücadele sonucu bunu kabul ettiler. Bu mücadele böyle devam ederse, yakında bu toprakların da adını kabullenecekler...”
AKP, TRT Şeş ile başlayan Kürtçe yayını kendi siyasi ikramı olarak takdime çalışırken...
Osman Baydemir ne demek istiyor?
Gayet açık... Demek istiyor ki:
“20 yıldır verilen PKK mücadelesi sonucu halkın dilini, kültürünü kabul ettirdik. TRT 6 AKP’nin lütfu değil, bizim söke söke kabul ettirdiğimiz bir kültürel haktır. Bu mücadeleyi böyle sürdürürsek yakında bu toprakların Kürdistan olduğunu da kabul edeceklerdir...”
Osman Baydemir’in bu sözleri Kürt toplumunda kabul görür mü? Görür...
PKK terörü sürerken verilecek her taviz, yapılacak her iyileştirme, doğal olarak PKK’nın başarısı gibi yansıtılacaktır bu örgütün Baydemir gibi sözcüleri tarafından. Halk da bunu böyle benimseyecektir.
Kürtçe yayını devlet eliyle yapmak büyük hataydı...
Başbakan yaptığı yanlışı hâlâ anlamamış görünüyor. Grupta diyor ki:
- İngilizlerin BBC radyosu İngilizce dışında 31 dilde yayın yapıyor...
Profesör Mümtaz Soysal yapılan yanlışı vurguluyor:
“Komşularda konuşulan dillerden biriyle, dış yayın yapmak başka; kendi halkınıza günün her saatinde seslenirken devlet dili dışında bir dil kullanmak başka şeydir. Devletin görevi ulusun ortak dilini öğretmektir.”
Sen devlet televizyonundan Türkçe öğreteceğin yerde Kürtçe yayın yap... Kürt vatandaşını Türkçe öğrenmekten caydır... Bunun ayrımcılığa yaradığını göreme... Pes yani...
http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1044355&AuthorID=59&Date=08.01.2009&b=Soklama sistemi&a=Melih Asik

umarım herkes; neyin ne olduğunu, kimlerin kimlere ve nelere düşmanlık yaptıklarını anlar. çok geç olmadan akıllar başlara devşirilir.

yosun
09-01-2009, 02:23
:he:Köylüler roj tv den anliyorsa,
Seni nasil anlayabildiler???
Yoksa sende derslerini kürtce mi anlattin????:he:

lütfen saçmalamayın.
1. sınıfa gelen ögrenci 1 kelime türkçe bilmiyor.
Bizi anlamayan köylüler günlük 50 kelime ile türkçe konuşuyor.

:he::he::he:

elciofpeace
10-01-2009, 11:28
Tekrar Merhaba Arkadaşlar,
Benim ilk yazdığım yazı sanki hiç görülmedi gibi,diğer yazılar topluca mailime geldiğinden takip ettim (ve bir iki kere forumdan bakınırken yayımlanan sonrasında da Sayın Bora YAŞAR tarafından silinen bazı küfür dolu yazılarda gördüm, tabii küfüre meyil gösterecek kadar sığ üyeleri aşağıdaki yazımda belirttiğim gibi katmerli sevmem mümkün değil)

Tartışmalardaki uslüp ile ilgili olarak size ekonomiden bir ilke örneği vermek isterim. malum ekonomi ile alakalı bir forum olduğumuz için üyelerin anlaması daha keyifli olur diye.
iktisatçı KEYNES'in bir tespiti var, der ki "PİYASADA KÖTÜ PARA İYİ PARAYI KOVAR" bunun anlaşılması için de Şöyle düşünün, hepimizin cebinde 2 adet 100 TL varsa ve biri eski ve yıpranmış ise - yada şimdilik için ytl olması bile yetebilir- Öncelikle harcamalarımızda cebimizden eski olan parayı çıkarıp harcarız, böyle olunca İYİ paralar cepte KÖTÜ paralar PİYASADA olur. İNSAN faktörü olunca devreye bilinç girer ve bilinçsiz insanların tartışmasında genellikle KÖTÜ uslüp İYİ uslübu Susturur. İyisi çirkinleşmekten çekinir ve kendini geri çeker.... Bilinç Varsa bu durum kontrol edilebilir bir ölçüde...
İYİ insanlar KÖTÜLER kadar CESUR olsunlar derim...

Tartışmaya dönersek; ilk yazımda bahsettiğim 10 makale ve 10 kitap hikaye olarak kaldı...duyan bile olmadı..

OLSUN.

100 dilde yayım konusuna gelince,

VOA= Voice of America yı bilmeyen varsa bu tartışmada cahaletinden geçilmez hemen öğrensin derim.
Sonrada VOA= Voice Of TURKEY i de duysun

LİNK: http://www.trtdeutsch.com/international/VOTAnaSayfa.aspx
CHOOSE YOUR LANGUAGE


Shqip عربي AzӘrbaycan Bosanski
БЪЛГАРСКИ 中 文 Hrvatski دری
English Français ქართული Deutsch
Ελληνικά Magyar Italiano Қазақша
Кыргызча МАКЕДОНСКИ پښتو فارسی
Romana Русский Srpski Español
Tatarça Türkmençe اردو O'zbekcha
ئۇيغۇرچە Türkçe

EVET bu TRT nin sitesinden TV yayımları ne durumda hepsini inceleyecek zamanım olmadı ama mantık önemli MANTIĞI doğru bulduğumu ifade etmekten çekinmeyeceğim.VOA varsa VOT neden olamasın ki..
şimdilik saymada hatam yoksa 29 DİL etmiş bile...

SORUN bir yönüyle şu:
Birileri kendi İÇ sorunlarımıza kitlenmemizi istiyor, ki bu birilerinin dostluğundan şüphe edilmeli..... birilerimiz iyiniyetli de olsa bu isteğe gayri ihtiyari destek oluyor.. yada ülkenin yararının nerede olduğu konusunda yanılgıya düşüyor.
Kendi İÇ sorunlarımıza kitlenince kendi kendimize SAHA yı daraltmış oluyoruz.
Oysa SAHAMIZ bütün DÜNYA olabilmeli bu özgüven gelişmeli, kompleksler aşılmalı...
Unutmayalım ki, hepimiz ÖLÜMLÜYÜZ ve İNSANLIK Tarihi yanında İKİ GÜNLÜK bile olamayan kendi 'DOĞRULARIMIZI' mutlak doğrular gibi kabul etme SIĞLIĞINA düşmekten kaçınalım. Bizim Sorumluluğumuz milletimizin de ferdi olduğu Bütün İNSANLIĞA ve gelecek kuşaklara daha İYİ bir DÜNYA bırakma sorumluluğudur...Bir an için 5000 YIL öncesine gidin ve günümüze doğru bir zihinsel yolculuğa çıkmayı deneyin - şüphesiz bu yolculuğun yoğunluğu ZİHİN zenginliğinizle orantılı olacaktır.- ama sanırım herkes ne kadar Yüzeysel ve geçici sorunları dert edindiğimizi anlayacaktır.
Birşey daha; başka yerde yedekleri olmayanların - çifte vatandaşlık, yurtdışında ev/bark vb.- yani gidecek başka yeri olmayanların burada ben senden daha vatanseverim demelerinin ne kadar komik kaçtığını görebiliyormusunuz.. :) ben senin gibi düşünmüyorum demek daha şık ve doğru değil midir?
Bence UYANMA zamanı...

Saygılarımla.Merhaba Arkadaşlar,
sadece ekonomi ile ilgilenmeyen ve ülkenin tüm sorunlarını kendine dert edinen bir FORUM olduğu için Hisse.net'i ve burada kalma becerisini gösteren tüm üyelerini katmerli seviyorum..
Bize ait olan sorunların bizce tartışılması gayet doğal, ama sanırım çoğumuz bir dönem apolitikleşme dönemi yaşadığımızı kabul eder.
Düşünemeyen, düşündüğünü söylemeye cesaret edemeyen bir çoğunluk oluştu zamanla... şimdi artık düşünmekten korkmamaya başlamamız iyi..
Başka bir konu için bakınırken; saygın hisse.net üyelerinin bu konudaki görüşlerini merak ettim (en son güncellenen topikler arasında olduğundan dikkatimi çekti)
Her tartışmada uslup ve SAYGI temel şart olmalı....
sonra diğer bir arkadaşımızın dediği gibi BİLGİ ve FİKİR arasındaki bağ da önemli....
Eskiden; savaştığı ülke krallarına kendi dillerinde mektup yazan, ihtar eden ve yine kendi tarihlerinden örneklerle meramını anlatanların yönettiği bir toplum muşuz .... biliyormusunuz?

BİLGİ ve FİKİR arasındaki bağ: bu konuda ülkenin ve tüm yaşayanlarının geleceğinin yükümlülüğü ile hareket ettiğini düşünen - tabi sadece egomuzun tatmini ile de ilgilenmek bir seçenek - her dostumuzun en azından bu konu ile ilgili olarak 'TRT 6 veya TRT şeş -kimi başlıklar böyle atıldığından-' diye arattırıp en az 10 makale okumasını tavsiye ederim. emin olun herkesin kendince bakışında bir olumlu değişim olur...

Sorun bizim sorunumuz: kendi dillerinde mektup yazan yöneticilerin evlatlarının geldiği durum biraz garip değil mi? Başbakanın ' TRT6 Hayırlı olsun' unu bir türlü tercüme edemeyen bir medyanın verdiği bilgiler ile bilgilendirilmiş bir toplum... burada bir yanlış yok mu?
10 makaleye 10 farklı cepheden kitap eklesek fena olmaz...
Resmi dil dışındaki yayın yasağına kafa yoran arkadaşlara bir soru: Bu TÜRKÇE dışındaki tüm diller için geçerli değil midir? Örn: ingilizce içinde aynı şeyi söyleyebiliryormuyuz? Üstelik bir duyuma göre TRT yaklaşık 'yüz' dilde de yayın yapmaya hazırlanıyormuş? hangimiz İKİ dil biliyoruz? bırakalım iki dili TÜRKÇE' Yİ doğru biliyoruz?
geriye kalan 99 dili konuşabilene anlatacakları olan bir devlet mi?
kendi kendine anlatan bir devlet mi? MESELEYİ birde böyle görsek?
Unutmayalım ki? bir dili konuşana bir şeyi anlatırken o dilde anlatmanızın yanında, ANLATTIĞINIZIN da önemi var...

Ben ankete katılmamayı doğru buluyorum...
bir konu bazen bu kadar basit yanıtlara sığmayabiliyor..

Saygılarımla.

Sarıvadi
10-01-2009, 23:42
‘DEVLET ETNİK AYRIMCILIK YAPANA TELEVİZYON AÇMAZ’

HEPAR lideri Osman Pamukoğlu, “Onlar hep şuna alışmış. Efendi olalım, bize hizmet etsinler. Ulusal devletin güç ve kudreti bunların önünü kesiyor. Kanal 6 diye (TRT 6) bir televizyon kuruldu. Devlet etnik ayrımcalığı yapan, ülkesi içinde bir gruba televizyon açamaz. Kamu görevi yapan biri, televizyon ve dilimizi aldık, şimde sıra topraklarımızı almaya geldi, diyemez. Devlet yönetimi de buna müsade etmez. İşte bu güvenlik meselesidir. Devlet, devlet adamı, hazine ve ordu demektir. Devletin var oluş nedeni de güvenlik ve adelettir. Şu anda güvenlik meselesi var” diye konuştu.

latino
10-01-2009, 23:52
YÖK Başkanı'ndan Kürtçe eğitim sinyali 10 Ocak 2009
Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “Önümüzdeki yılın başında küçük bölümler de olsa iki üniversitemizde (Kürt dili ve edebiyatına yönelik) 2 bölüm açabiliriz” dedi.Özcan, tatilini geçirmek üzere geldiği Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki tarihi Asmazlar Konağı'nı gezdi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Özcan, bir gazetecinin üniversitelerde Kürtçe eğitimine yönelik çalışmaları sorması üzerine, TRT 6'nın açılmasından çok önce Kürtçe eğitimi düşündüklerini söyledi.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini eğitim için en uygun yerler olarak gördüklerini belirten Özcan, şöyle konuştu:

“En iyi çözüm, uygulamaya dil öğrenimi iyi olan üniversitelerde başlanması. Bu nedenle iki üniversitemizde başlaması çok uygun olacak. Çünkü, dil öğrenimlerinde çok büyük tecrübeleri var. Bunun yanında ciddi problemler de var. Bu iş kolay değil. İnsanların hadi başlatalım demesiyle olacak türden bir iş değil. Bir defa öğretim üyesi yok. Kürtçe dili ve edebiyatında yüksek lisanlı doktorası olan insanlar çok az. Türk dili edebiyatı bölümünden ana dili Kürtçe olan 4 hocamız bize müracaat etti. Bu bizim için kaynak olabilir. Önümüzdeki yılın başında zannediyorum küçük bölümlerde olsa iki üniversitemizde 2 bölüm açabiliriz. Ama fazla değil.”

Yusuf Ziya Özcan, çalışmalar kapsamında Irak'ın Erbil kentinde bir üniversite rektörünün de kendilerine müracaat ederek yardımcı olacağını söylediğini, gerekirse yararlanabileceklerini kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/sondakika/10753313.asp

Çok yazık....topraklarımızı, stratejik değerlerimizi parça parça satarken, şimdide Kürtçe eğitime başlayacağız..Sn Balaban'ın kulakları çınlasın..

gizemliduygular
11-01-2009, 00:01
lütfen saçmalamayın.

1. sınıfa gelen ögrenci 1 kelime türkçe bilmiyor.
Bizi anlamayan köylüler günlük 50 kelime ile türkçe konuşuyor.

Efendim? 50 kelime mi? İşlerine gelince hangi lehçe ile konuşursanız konuşun sizi anlarlar. Zaten kürtçenin kelime haznesi zayıftır. Gerek zazaca gerekse kırmançi lehçelerinin çoğu kelimeleri Türkçe'dir.

Aslan8864
11-01-2009, 15:07
Şeş Farsçada altı demektir. Adını bile Farsçadan alan bir tv yi sorgulamak lazımdır.
Askerdeyken Kürtçe konuşan askerlerime siz birbirinizle anlaşabiliyormusunuz dediğimde pek değil demişlerdi. Demekki tek bir Kürtçe yok. Bu tv ile tek bir dil yaratmak istiyorlar diye düşünüyorum. Ondan sonrası ana dilde eğitim, federasyon, sonrası Ab ve ABD ne isterse o olur. Diyarbakır belediye başkanı buraya da Kürdistan diyeceksiniz diyor. Olaya masum bir olay gibi bakanlara emparyalizmi ve emperyalizmin oyunlarını araştırmasını öneririm.

gencturk
11-01-2009, 16:16
Kürtçe şarkıların radyolarda çalınması bile çok tartışıldı. Vay yazık ki güzelim şu ülkeme, ülkemi eurovision'da temsil edecek şarkının sözleri bile ingilizceyken TRT-6 tartışılıyor..

düm-tek♪♪abuk-hadise şarkısının ingilizce olmasındansa kirmanca veya zazaca olmasını tercih ederdim

Sarıvadi
11-01-2009, 21:18
Kürtçe şarkıların radyolarda çalınması bile çok tartışıldı. Vay yazık ki güzelim şu ülkeme, ülkemi eurovision'da temsil edecek şarkının sözleri bile ingilizceyken TRT-6 tartışılıyor..

düm-tek♪♪abuk-hadise şarkısının ingilizce olmasındansa kirmanca veya zazaca olmasını tercih ederdim

Örovizyonda Türkçe şarkı ile yarışsaydık daha güzel olabilirdi. Ama şarkı dili olarak uluslarası başarısı olan bir dili tercih ettik, bir çok ülke gibi.

Bu konunun TRT Şeş ve devletin Kürtçe yayın yapması ile hiç mi hiç ilgisi yok!
Zazaca örövizyona katılmak? Almanlar önce bir Türkçe şarkıyla katılsınlar, ya da Güney Kıbrıs Türkçe, o zaman bir bakarız.
Ne diyeyim Allah akıl fikir versin...

JonDowes
12-01-2009, 00:58
Örovizyonda Türkçe şarkı ile yarışsaydık daha güzel olabilirdi. Ama şarkı dili olarak uluslarası başarısı olan bir dili tercih ettik, bir çok ülke gibi.

Bu konunun TRT Şeş ve devletin Kürtçe yayın yapması ile hiç mi hiç ilgisi yok!
Zazaca örövizyona katılmak? Almanlar önce bir Türkçe şarkıyla katılsınlar, ya da Güney Kıbrıs Türkçe, o zaman bir bakarız.
Ne diyeyim Allah akıl fikir versin...

1999 Eurovision'a Almanya adına katılan Türk grup Grup Sürpriz'in "Kudüs'e Seyahat (http://www.youtube.com/watch?v=X4RJdAxWVs4)" aldı İngilizce-Almanca-Türkçe sözlerden oluşan şarkısı 3. oldu. hadi bakalım TRT6'cılara birini daha kattık :biggrin:

BABUTSA
12-01-2009, 02:17
ETA,İRA örgütleri niye yok oldular diye dönüp bir bakıp araştırmak lazım.İspanya,İngiltere hangi yolu izledi.Biz hangi yolu?
Dışardan destek diyoruz...ETA'yı fransa,ingiltere ;İRA'yı da yine dış devletler desteklemişti.ama sonunda bittiler..Şimdilerde huzur var.

Sn.Memory10;

Yazdıklarınızın her kelimesi tamamen yanlışdır.Lütfen araştırın,okuyun ondan sonra gelin bir daha konuşalım.

MEMORY10
12-01-2009, 13:14
Sn.Memory10;

Yazdıklarınızın her kelimesi tamamen yanlışdır.Lütfen araştırın,okuyun ondan sonra gelin bir daha konuşalım.

Sn ranger Bu örgütler ve dünya terörü üzerine araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
sizin doğrularınıza ters gelebilir,ama gerçek her zaman gerçektir...
ayrıca kelimelerimin hiçbiri yanlış değildir...
Ben bu konularda yeterince bilgi birikime sahibim...:) Merak etmeyin yeterince de araştırıyorum,eğer siz de araştırıyor ve okuyorsanız doğruyu bulacaksınızdır...

MEMORY10
12-01-2009, 16:16
Söylediklerinizin büyük kısmına katılıyorum...Bu ülkenin kalıplaşmış değerlerine zarar vermeden bu tarz açılımların bizi doğru politikalara iteceği kanaatindeyim..Nitekim yıllardır uygulanan politikaların bizlere yarar değil zarar verdiğini gördük...
Bir de böyle denense ne kaybederiz?zaten 30 yıldır uygulanan politikanın yanlış olduğunu tüm akademisyenler söylüyor.dünya da terör ile uğraşma,azınlıklar ile iletişim kurma üzerine bir sürü yayın ve makale var.ETA,İRA örgütleri niye yok oldular diye dönüp bir bakıp araştırmak lazım.İspanya,İngiltere hangi yolu izledi.Biz hangi yolu?
Dışardan destek diyoruz...ETA'yı fransa,ingiltere ;İRA'yı da yine dış devletler desteklemişti.ama sonunda bittiler..Şimdilerde huzur var.Biz de ise maalesef terör devam ediyor.Her gün şehit haberleri duyuyoruz.üzülüyoruz,kahroluyoruz...Yazık değilmi?
Bırakın efendim kanal olsun yeterki Ülkede huzur olsun...
Bu arada ülke elden gidiyor diyerekten yanlış düşünce ve felsefelerede kapılmamak gerekir.Kimse merak etmesin TÜRKİYE büyük ve güçlü bir devlettir.kimseye bir zerre toprak vermez ve de vermeyiz.....

bazı arkadaşlar yanlış kelimeler var demiş,bir daha yazayım dedim.yanlış kelimeler başka şeydir,düşüncelerinize katılmıyorum başka şey...
umarım sap ile samanı ayırtedebiliriz...

Sarıvadi
12-01-2009, 16:17
1999 Eurovision'a Almanya adına katılan Türk grup Grup Sürpriz'in "Kudüs'e Seyahat (http://www.youtube.com/watch?v=X4RJdAxWVs4)" aldı İngilizce-Almanca-Türkçe sözlerden oluşan şarkısı 3. oldu. hadi bakalım TRT6'cılara birini daha kattık :biggrin:
"Selâm, selâm, hadi gidelim Kudüs'e hep birlikte" şeklinde bir Türkçe nakarat .
İngilizce-Türkçe-Almanca- İbranice'den oluşan bir şarkı. Tebrik ediyorum araştırmacılığınız için :D
Dediğim gibi Almanya Türkçe sözlü bir şarkı ile katılırsa düşünürüz...

Şimdi siz aynı araştırmacılıkla Almanya'da Türkçe yayın yapan Devlet televizyon kanalının da adını yazarsınız :) Ya da Yunanistandakinin :)
Bu arada Türkiye Cumhiriyeti için kullandığınız "Gasp etme"nin ne demek olduğunu da araştırdınız mı sözlükten?
Neyse, siz polemik konusunda çok yetkinsiniz.

Size JPY ile ev kredisi konusunda, bir kaç ay önce yazdıklarınız ile ilgili uyarmıştım. USD=1.17 YTL , iken. Artık memeleketin büyük bir istikarara girdiğini önümüzdeki 10 yıl için her şeyi olağan gördüğünüzü falan yazıyordunuz. Örneğin %50 deval. bir daha olamayacağını falan yazıyordunuz. Henüz 1 ay geçmeden sözünüzün hükmü kalmamış dolar 1.70'leri bulmuştu :D Oysa kriz henüz "hamdolsun" aşamasında bile değildi .

O zaman da çok genç olduğunuzu, kısıtlı bilgi ve deneyiminizle sıklıkla hata yaptığınızı söylemiştim. Görünen o ki değişen bir şey yok...

Buyrun polemiğin kralına :D
şaka şaka...

pasadena
12-01-2009, 18:03
Şeş Farsçada altı demektir. Adını bile Farsçadan alan bir tv yi sorgulamak lazımdır.
Askerdeyken Kürtçe konuşan askerlerime siz birbirinizle anlaşabiliyormusunuz dediğimde pek değil demişlerdi. Demekki tek bir Kürtçe yok. Bu tv ile tek bir dil yaratmak istiyorlar diye düşünüyorum. Ondan sonrası ana dilde eğitim, federasyon, sonrası Ab ve ABD ne isterse o olur. Diyarbakır belediye başkanı buraya da Kürdistan diyeceksiniz diyor. Olaya masum bir olay gibi bakanlara emparyalizmi ve emperyalizmin oyunlarını araştırmasını öneririm.Sn Aslan 8864,
Kürtçe zaten Farsça,Arapça,Türkçe (ağırlıklı Farsça) kelimelerden oluşan bir dil.İşin enteresanı,gramer yapısı olarak Anglo-Sakson dil ailesine dahil.Resmi devlet televizyonunun, resmi dil harici,belirli bir etnik unsura seslenen yayın yapması bence de çok mahzurlu ve işaret ettiğiniz gibi emperyalist bir oyundur.Şayet zihniyet bu ise,yarın öbür gün 10 kişilik küçük bir etnik grup bir araya gelip,'kardeşim biz de ana dilde yayın isteriz' derse ne cevap verilecek?Burada devlete düşen ancak, özel kanalların yapacağı muhtemel yayınları denetleyecek kuralları düzenlemesidir.Aksi takdirde,bölücülerin pek bayıldığı 'Türkiye'de Türkler ve Kürtler yaşar' önermesine hizmetten başka bir faydası olmaz bu manevranın.

gencturk
12-01-2009, 18:12
Örovizyonda Türkçe şarkı ile yarışsaydık daha güzel olabilirdi. Ama şarkı dili olarak uluslarası başarısı olan bir dili tercih ettik, bir çok ülke gibi.

Bu konunun TRT Şeş ve devletin Kürtçe yayın yapması ile hiç mi hiç ilgisi yok!
Zazaca örövizyona katılmak? Almanlar önce bir Türkçe şarkıyla katılsınlar, ya da Güney Kıbrıs Türkçe, o zaman bir bakarız.
Ne diyeyim Allah akıl fikir versin...

Başarıdan çok ülkenin hakkıyla temsil edilmesi önemlidir. Türkiye'nin yabancı bir şarkıyla temsil edilmesi Türkçe'ye ve asil ülkeme hakarettir.

Allah akıl versin sözünüze amin diyorum. İlgi-alaka kuramayanlar için o akıl çok gerekecek

JonDowes
12-01-2009, 18:55
"Selâm, selâm, hadi gidelim Kudüs'e hep birlikte" şeklinde bir Türkçe nakarat .
İngilizce-Türkçe-Almanca- İbranice'den oluşan bir şarkı. Tebrik ediyorum araştırmacılığınız için :D
Dediğim gibi Almanya Türkçe sözlü bir şarkı ile katılırsa düşünürüz...

Şimdi siz aynı araştırmacılıkla Almanya'da Türkçe yayın yapan Devlet televizyon kanalının da adını yazarsınız :) Ya da Yunanistandakinin :)
Bu arada Türkiye Cumhiriyeti için kullandığınız "Gasp etme"nin ne demek olduğunu da araştırdınız mı sözlükten?
Neyse, siz polemik konusunda çok yetkinsiniz.

Size JPY ile ev kredisi konusunda, bir kaç ay önce yazdıklarınız ile ilgili uyarmıştım. USD=1.17 YTL , iken. Artık memeleketin büyük bir istikarara girdiğini önümüzdeki 10 yıl için her şeyi olağan gördüğünüzü falan yazıyordunuz. Örneğin %50 deval. bir daha olamayacağını falan yazıyordunuz. Henüz 1 ay geçmeden sözünüzün hükmü kalmamış dolar 1.70'leri bulmuştu :D Oysa kriz henüz "hamdolsun" aşamasında bile değildi .

O zaman da çok genç olduğunuzu, kısıtlı bilgi ve deneyiminizle sıklıkla hata yaptığınızı söylemiştim. Görünen o ki değişen bir şey yok...

Buyrun polemiğin kralına :D
şaka şaka...

Kredi konusunu buraya tasimanin geregi yok, ilgili baslikta cevaplarimi yazdim. o basligi okuyanlar kimin neyi kastettigini ve neyi bildigini oradan görebiliyor. o konuda devam etmek istiyorsaniz o baslikta ben halen yaziyorum, oraya yazin.

TRT6 konusunda ise vereceginiz cevabi tahmin ediyordum ama gormeden, beklettigim soruyu yazmiyayim dedim:

Grup Surpriz'in tek sorunu aslinda Alman olmamasi yani oyle mi? iyi oyleyse bu yil Eurovision'a tamami Kurt vatandaslarimizdan olusan (ismi atiyorum) "Grup Ciwan" Turkce-Kurtce karisik sozlerle dolu bir sarkiyla katilsin. Sozlerinizden buna itiraziniz olmayacagi anlami cikiyor. oyle mi?

TDK
Gasp etmek: Sahibinin izni olmadan zorla almak.

Devlet isine geldiginde vatandaslarinin haklarini zorla alir. GASP EDER. bu benim fikrim. katilmazsiniz, o da sizin hakkiniz. kendi fikrimi bana farkli sekilde ogretmeye denemenize luzum yok.

ben insanlarin fikirlerini elestiriyorum ve onlarin fikirlerine karsi argumanlarimi yaziyorum. "yas, sehir, irk, dil, din, karakter, is, maas" gibi kisiden kisiye degisen seylere saldirmak prensibim degil. benim deger verdigim sey dedigim gibi "fikir"dir. fikirleri alt edemeyenler sahsi seylere laf atmaya baslar dogal olarak. Türk oldugumu yazmasam "pis ...." damgasi yerdim ornegin. benzeri sekilde yas veya genel bilgi duzeyime de laf atilmasina alisigim ama ben hala "fikir"lerimin elestirisini beklemeye devam edecegim.

BORA YAŞAR
13-01-2009, 20:48
Lazlar da Lazca yayın istiyor

TRT 6'nın Kürtçe yayınının başlamasının ardından Lazlar da taleplerini sanal ortamdan duyuruyor

TRT'nin yeni kanalı TRT 6'nın uydu üzerinden 24 saat Kürtçe yayına başlamasının ardından çoğunlu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan Lazlar da lazca yayın yapan televizyon istedi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=121094&cat=110&dt=2009/01/13

:he::he::he:

UNYELI CONAN
13-01-2009, 21:12
a veya b diyemiyorsunuz yani.. peki.

tamamiyla demagoji ve keskel alaka bir soruya ne cevap verilebilir ki ?

bence c sikki ... portakal daha laciverttir !!

orada bati-türkiye yada bati -türkistan diye devlet kurmak icin bölücüler varmi ?

yani bilemiyorum.. artik bu iste artniyet var gibime geliyor..

ben gürcüyüm.. kürde devlet verecek bana vermeyecek bunu hangi hak, esitlik prensibiyle acikliyorsunuz ???????????????????????????????????

devlet denetim ve kontrolünde bu tip bir yayin mantikli ama devlet eliyle secimlerden önce yapilmasi kendi yedigi kaba sirf kisisel hirs, makam , koltuk = oy icin yapilan adi bir siyasi hamledir!

bir amip kadar devlet adamligi olan böyle birseye girismez ! kredi verir tesvik eder ama Türkiye gibi bir ülkede bunu yapmaz !

BABUTSA
13-01-2009, 23:28
Sn ranger Bu örgütler ve dünya terörü üzerine araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
sizin doğrularınıza ters gelebilir,ama gerçek her zaman gerçektir...
ayrıca kelimelerimin hiçbiri yanlış değildir...
Ben bu konularda yeterince bilgi birikime sahibim...:) Merak etmeyin yeterince de araştırıyorum,eğer siz de araştırıyor ve okuyorsanız doğruyu bulacaksınızdır...Sn.Memory10;

Naçizane 19 senedir bu konunun içinde biri olarak ve de bunu okullarda ders olarak anlatan biri olarak size şahsi fikrimi anlattım.

Bakın bitti dediğiniz ETA ve IRA gibi örgütler bugün hala varlığını sürdürmektedir.Sadece etkinlikleri azalmıştır.

IRA en büyük desteğini aldığı Amerika'da ki İrlanda lobisinin (Ted Kennedy) desteğini çekeceğini belirtmesinden sonra ,Sinn Fein katı tutumunu yumuşatmak zorunda kalmıştır.Bakın bu sorunun nedeni birazda dinseldir.İrlandalıların hepsini protestan yapmadığınız sürece ,sadece geçici bir ateşkes imzalarsınız,sorunu kökten çözemezsiniz.Bu anlaşma sadece ABD'nin körfez harekatı ve Afganistan gibi sebeplerle en büyük müttefiki İngiltere'yi yanında tutmak için yaptığı bir harekettir.Şimdi diyebilirisiniz ki,ABD bunu daha önce neden yapmadı,İngiltere stratejik müttefiki değilmiydi?Evet ama şunuda unutmayalım ki,İngiltere-İrlanda çekişmesinin tarihi oldukça eskidir ve ABD'nin en büyük lobilerinden birine İrlandalılar sahiptir.ABD başkanlarının bir çoğu İrlanda kökenlidir.

Gelelim ETA'ya...Özerk bir parlementosu,TV'si,okulları olmasına rağmen (Demek ki demokratik açılımlar terörü önlemiyormuş) etnik terörün en tanınan temsilcilerinden olan bu örgüt,AB'nin ve de özellikle Fransa'nın desteğini kesmesiyle (2006 yılı Madrit tren baskın ve 191 kişinin ölümü dönüm noktası olmuştur) faaliyetlerini kısıtlamıştır.Bu kısıtlamanın en önemli nedenleri lider kadronun hapiste olması ve İspanya halkının bir bütün olarak gösterdiği tepkidir.Varlığını sürdürmek için bu süre içinde Kasım 2008 ayı içinde haberli bir bombalama eyleminde bulunmuştur.

Bakın etnik ve dinsel terörü zaman zaman azaltabilirsiniz ama asla bitiremezsiniz.ETA'yı yok etmek için,Bask bölgesinin ya tamamen haritadan silinmesi ya da bağımsız bir ülke olması gerekir.

Bugün Pkk terörün kökenini inceleyin bakalım.Şeyh Sait,Koçgiri,Ağrı,Dersim vb isyanları.Tarihsel süreç içnde nasıl bir seyir izlemişler.

Konjektür neyi gerektirirse,terör örgütleri o duruma uyum sağlar.Bazen isim değiştirir bazen taktik.Ama yine varlığını sürdürür.Tekrar yazıyorum bu söylediklerim etnik ve dinsel terör içindir.Bazı ideolojik terör örgütleri ise varlığını sürdürmek için yol değişikliği yaparlar.Pkk gibi.

Belki konu ile ilgili değil ama ,İspanya'nın ETA ile mücadele için kurduğu GAL örgütünü incelemekte fayda var.Bizim demokrasi havarilerinin bu konuda ki fikirlerini cidden çok merak ediyorum.

BABUTSA
13-01-2009, 23:31
Benim itirazım genelde ,bu örgütlerin bittiğini söylemenizedir.Yoksa dış desteğin kesilmesiyle etkinliğin azalacağı fikrinize katılırım.
Saygılarımla

MEMORY10
14-01-2009, 19:36
Benim itirazım genelde ,bu örgütlerin bittiğini söylemenizedir.Yoksa dış desteğin kesilmesiyle etkinliğin azalacağı fikrinize katılırım.
Saygılarımla

Söylediklerinizi biliyor ve de katılıyorum.Ben bitti derken terörist faaliyet açısından olaya bakmıştım.Yoksa dünya da ve de insanlarda bu rant ve para hırsı oldukça hiçbir terör örgütü bitmez...
Sayın Hocam biz de bunları örnek alıp poitikamızı ona göre düzenlersek daha doğru olur kanaatindeyim.
Buradaki siyasetimiz bütünlüğü korumak üzerine olmalıdır...

asagir
15-01-2009, 22:37
bazı cadde ve sokaklara kürtçe isim verilmeye başlanmış...

her şey sıra ile...

BABUTSA
17-01-2009, 02:16
bazı cadde ve sokaklara kürtçe isim verilmeye başlanmış...

her şey sıra ile...

Önce sokak,sonra cadde ve sonra memleket.Bu sıra çabuk ilerler.

yosun
17-01-2009, 02:41
Önce sokak,sonra cadde ve sonra memleket.Bu sıra çabuk ilerler.

Deseniz de boş...

Bir musibet bin nasihattan iyidir demiş Atalar...

Biz gözüpek, savaşçı, gözünü budaktan esirgemeyen, esarete dayanamayan bir Ulus olarak ne yazık ki gözümüzle görmeden inanmayız işgale, vatanın elden gittiğine...

Ne zaman düşman çizmesi topraklarımıza değmiş, analarımıza, bacılarımıza, kızlarımıza, karılarımıza tecavüze yeltenilmiş o zaman tek tek vücud olmuşuz.

ŞaŞırdım
17-01-2009, 16:35
TRT 6 televizyonunun yayın akışına başladığı dönem, yaklaşan yerel seçimler öncesi bölge insanından oy kazanmak amacı gütmektedir. Bir hizmet verilecekse, bunun için seçimlerin yaklaşmasını beklemek oy avcılığıdır. Mevcut hükümet, neden şimdiye kadar beklediniz de seçimler yaklaşınca açtınız sorusunun cevabını veremez.Türkiye' nin hassasiyetlerini oy kaygısı ile masaya yatırırsanız, kazandığınız kadar oy kaybedersiniz.
TRT 6 memlekete hayırlı olsun.

MEMORY10
18-01-2009, 23:29
TRT’den Lazca yayın talebi

Laz Kültür Derneği, TRT’de “Lazca yayına” yer verilmesi istemiyle TRT Genel Müdürlüğü’ne başvurdu.

ANKARA - TRT Genel Müdürlüğü’ne gelen dernek üyeleri, kurumdan ayrılırken basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, 11 Haziran 2008 tarihli, 5767 sayılı “TRT Kanunu ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile farklı dil ve lehçelerde yayına ilişkin düzenleme yapıldığı ve bu kapsamda TRT-6’nın hizmete girdiği anımsatıldı.

Türkiye’nin kültürel açıdan büyük bir zenginliğe sahip olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Ülkemizde konuşulan dillere eşit ve adil davranılması gereken kurumun bugüne kadar Lazca yayın yapmamış olması ve yapılacağı yönünde de somut bir adım atmamış olması, açıkça Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir” denildi.

NTV

Red Kit
21-01-2009, 08:26
Bir ekonomi ve borsa sitesi olan hisse.net'te konu yeteri kadar hatta yeterinden fazlası kadar tartışıldı.