PDA

View Full Version : Özel araÇ muayene İstasyonlari

Survival
07-01-2009, 13:20
Arkadaslar merhaba,

TÜVTÜRK özel araç muayene istasyonları hakkında bilgi paylasimi icin bu konuyu acmak istedim. Henuz bilmeyenler olabilir, İstanbul'da Karayollarina bagli son 2 muayene istasyonu da artik hizmet vermiyor (Goztepe veya Merdivenkoy olarak da bilinen istasyon ve Tuzla'daki istasyon). Su anda İstanbul genelinde 12 tane ozel Tüvtürk istasyonu bulunuyor.
http://www.tuvturk.com.tr/ adresinden arac muayenesi ile ilgili butun bilgilere ulasabilirsiniz. Benim merak ettigim, bu is ozel sektorde nasil yuruyor. Sanirim cogunuz biliyorsunuzdur, eskiden arac muayeneye gitmeden bile muayene raporlari alinabiliyordu trafik muamelecileri tarafindan. Su anda ozel sektor acaba araclari ne kadar inceliyor, inceliyor mu? eski rusvetle yuruyen mekanizma devami ediyor/edecek?. Internetten resmi kaynaklara baktiginda inanilmaz detayli bir inceleme yapiyor olmalari gerekli. Konuyla ilgili tecrube edinmis forumdaslar goruslerini yazarsa cogumuz icin oldukca faydali olacagini dusunuyorum. Detayli inceleme tum toplum gelecegi acisindan dogru olandir. Umarim her alanda oldugu gibi toplum olarak bu konuda da gostermelik bir iyilesme yasanmiyordur..

Saygi ve selamlar.

AVCI06
07-01-2009, 14:51
ortalama muayeneye giden 8 araçtan bir tanesi geçebiliyormuş sınavı...:)
üniversite imtihanından beter bir durum..yanii...

parapara
07-01-2009, 15:23
http://forum.donanimhaber.com/m_24055245/mpage_12/tm.htm

şu linkte aracını muayene ettirenlerin maceraları vardır.

BORA YAŞAR
09-01-2009, 01:05
Vergi dairesinden borcum olmadığına dair yazıyı aldım.

Yeterli ekipman (sağlık kiti, yangın söndürme) ve aracımın motorunu yıkatarak gittim.

Düzgün bir büroda harcımı ödedim.

Aracımı onların muayene binasının giriş kapısına bıraktım.

Bana binanın diğer yanındaki çıkış kapısında bekliyebileceğimi söylediler.

Orada benim gibi 15 kişi kadar araçlarının muayenesinin sonuçlarını bekleyenlere katıldım.

Temiz iş elbiseli gençler (muayeneye yetkili teknisyenler) araçla çıkıp ruhsat sahibine aracın varsa eksiklerini sayıyorlar. Ve bir ay içinde tamamlayıp gelmeleri ve kabul görmeleri halinde başka harç alınmayacağını ama bu süre geçirilirse yeniden harca tabi olunacağını uzun uzun anlattılar.

Beni aracım 30 dakika sonra çıktı.

Ve aracımın bir eksiğinin olmadığını, sadece yangın söndürücüsünün tarihinin geçtiğini ama benim bunu gidip yeniden dolduracağımdan emin olduğunu söyledi.

Teşekkür ettim.

reha kaya
09-01-2009, 02:06
Sayın Bora bey, yine foruma kötü örnek olmuş. :yes:

Biz burada, çakma xenon farlı, Abarth egzozlu, koyu cam filmli, gatalitik konvertör iptalli, gara duman çıkartan, emniyet gemeri olmayan, gabak lastikli araçların, TÜVTÜRK'ten nasıl geçeceğini araştırıyorduk. :oley:

ayhan53
09-01-2009, 12:27
Sayın Bora bey, yine foruma kötü örnek olmuş. :yes:

Biz burada, çakma xenon farlı, Abarth egzozlu, koyu cam filmli, gatalitik konvertör iptalli, gara duman çıkartan, emniyet gemeri olmayan, gabak lastikli araçların, TÜVTÜRK'ten nasıl geçeceğini araştırıyorduk. :oley:

:he::he::he::he::he::he::he:

varjan
09-01-2009, 14:56
Tam zamanında açılmış bir topic..........

Bende biraz önce HADIMKÖY istasyonunda arabanın muayenesini yaptırdım.

Bir tek kusur buldular, oda yan arka camlarda film........
Bu kusur da hafif olarak sayıldığı için muayeneyi yaptırıp geri geldim.........

Bora abiye kesinlikle katılıyorum, sistem çok güzel işliyor. Temiz, nezih ve karşında insan gibi davranan teknisyenler........
Yalnız tek farkımız var benim önümde yaklaşık 75 araç vardı. İstanbul farkı olsa gerek, yine de işim 3,5 saat te bitti.........

Eskisini anlatmama gerek yok, araba olmadan bile muayene yapılıyordu.......

:)

SubZero5
12-01-2009, 14:19
hala ruhsat ile (araç ortalarda olmadan) muayene yapılıyor.. :)
araştırmak kafi..

metkon
12-01-2009, 14:34
Vergi dairesinden borcum olmadığına dair yazıyı aldım.

Yeterli ekipman (sağlık kiti, yangın söndürme) ve aracımın motorunu yıkatarak gittim.

Düzgün bir büroda harcımı ödedim.

Aracımı onların muayene binasının giriş kapısına bıraktım.

Bana binanın diğer yanındaki çıkış kapısında bekliyebileceğimi söylediler.

Orada benim gibi 15 kişi kadar araçlarının muayenesinin sonuçlarını bekleyenlere katıldım.

Temiz iş elbiseli gençler (muayeneye yetkili teknisyenler) araçla çıkıp ruhsat sahibine aracın varsa eksiklerini sayıyorlar. Ve bir ay içinde tamamlayıp gelmeleri ve kabul görmeleri halinde başka harç alınmayacağını ama bu süre geçirilirse yeniden harca tabi olunacağını uzun uzun anlattılar.

Beni aracım 30 dakika sonra çıktı.

Ve aracımın bir eksiğinin olmadığını, sadece yangın söndürücüsünün tarihinin geçtiğini ama benim bunu gidip yeniden dolduracağımdan emin olduğunu söyledi.

Teşekkür ettim.

İşte nihayet özlenen taşıt muayenesi ve prosedürü...Umarım torpil ve cılkı çıkmaz bunun da ilerleyen zamanlarda da trafikte abidik gubidik araçlar görmeyiz artık...

ayhan53
12-01-2009, 14:38
Ankaradaki İstasyonlar:

1)İvedik.............1502. cadde 99. sokak no:9 Yenimahalle

2)İstanbul Yolu....Şehit Osman Avcı Mahallesi, Malazgirt Caddesi 23. sokak no:11 Etimesgut

3)Beypazarı........Ayvaşık Mahallesi 1808 Ada 1 Parsel

4)Şereflikoçhisar.. Şeyh Kuyusu Mahallesi E-90 Karayolu no:7

5)Gölbaşı............Oğulbey Mahallesi 112981 Ada 1 Parsel

6)Akyurt............Balıkhisarı Mahallesi Çankırı Bulvarı 101. Sokak no:99

7)Polatlı.............Üçpınar Mahallesi Devlet Karayolları Üzeri

cautionary
12-01-2009, 14:43
İşte nihayet özlenen taşıt muayenesi ve prosedürü...Umarım torpil ve cılkı çıkmaz bunun da ilerleyen zamanlarda da trafikte abidik gubidik araçlar görmeyiz artık...

tamam ekisi saçma sapan bir şeydi..ama yeni sistemde de bir sürü saçmalık var...4 ay önce bu süreçten geçen biri olarak başımdan geçenleri anlatabilirim.

sadece şunu söyleleyim...dünyanın neresinde vergi ödemek için 6-7 saat harcanıyor bilmiyorum...istasyon sayısı biraz daha fazla tutulup insanların 6 saat değil de, 1 saatte işlerini halletmeleri sağlanabilirdi.

şehir merkezlerine yakın çok az istasyon var...ben dudulludakine gittim...konuyla alakalı ege cansen in güzel bir yazısı vardı...okumanızı tavsiye ederim.

bu arada arabamın ilk muayenesi idi...hiç bir eksiği yoktu..buna rağmen sstemin aksak yanları nedeniyle 6 saatim gitti.

Erasure
12-01-2009, 15:02
Bir dertte benim başımda var, ruhsatta muayene için yer kalmamış, ne halt yiyeceğim
diye araştırınca, bu işin bana 3 güne patlayacağını öğrendim. Bu rezilliği çektirenlere
bir kez daha aklıma gelenleri sayıyorum.http://www.postsmile.com/img/emotions/152.gif

Önce gidip Şöförler Odasından EK-1 belgesi alacakmışım, (nerede olduğunu henüz bilmiyorum)
bunu 10 YTL'ye yapıyorlarmış, buradaki adamları besledikten sonra;
2nci aşamaya geçerek Fenni Muayene İzin Belgesi için Vergi Dairesine gitmem gerekiyormuş.
Bunu yapmadan önce de varsa ne kadar taşıt vergisi borcu, trafik cezası vs ödemem gerekiyormuş.
Son aşamada da kamp yapacağım araç muayene istasyonuna gideceğim. Gitmeden önce
yorgan, termos, birkaç günlük yiyecek, fener, olta, lastik bot, kasık çizmesi de almak
gerekiyormuş. http://www.postsmile.com/img/emotions/174.gif

Yandığımızın resmidir, bir araç muayenesi için eziyetlerden eziyet beğen...

BORA YAŞAR
12-01-2009, 15:10
Benim de aracımın belgesinde yer kalmadı. İki sene sonrayı ben de düşünmeye başladım. Ne zaman bu bürokrasiden kurtulacağız dersiniz?

Devlet bunlardan vazgeçemez.

Her aşaması harç, vergi ve mama çünki.

Benim memurum işini bilir derken, devlet adamımız, tabii ki çanak tutacak bu işlere.

Bir bilene soralım:

Acaba en ufağından bir özel araç, kaskosu, MTV, harçları, bakımı, lastiği, benzini vs.. ortalama yılda 10.000 km yapan bir aile için km başına kaça geliyor acaba?

Hani kiralamak daha mı ucuz diye sordum.

Erasure
12-01-2009, 15:27
Benim de aracımın belgesinde yer kalmadı. İki sene sonrayı ben de düşünmeye başladım. Ne zaman bu bürokrasiden kurtulacağız dersiniz

Benim memurum işini bilir derken, devlet adamımız, tabii ki çanak tutacak bu işlere.

Bir bilene soralım:

Acaba en ufağından bir özel araç, kaskosu, MTV, harçları, bakımı, lastiği, benzini vs.. ortalama yılda 10.000 km yapan bir aile için km başına kaça geliyor acaba?

Hani kiralamak daha mı ucuz acaba?

Çok haklısınız; arasıra satıp kurtulmayı düşünüyorum.

Kendi aracım için şöyle bir tahmini Ocak Ayı masraf listesi çıkarttım.
2009 yılı Taşıt Vergisi 137 YTL
EK-1 Belgesi için Şöförler Cemiyetine 10 YTL (artmış da olabilir)
Araç Muayene Ücreti 123,9 YTL
Zorunlu Trafik Sigortası 140 YTL (Yenisini yakında öğreniriz)
Ulaşım için benzin masrafı 50 YTL
olmak üzere 461 YTL ve ekstralar içinde 40 YTL eklersek 500 YTL'ye yakın kesin vereceğim.
Muayene sırasında çıkacak ekstra tamir vs'leri henüz dahil etmiyorum.
Yandık demektir...http://www.postsmile.com/img/emotions/120.gif

BORA YAŞAR
12-01-2009, 15:31
Kaskosuz mu kullanıyorsunuz aracınızı sn Erasure?

Hiç sanmam.

ergenplan
12-01-2009, 15:34

Hiç sanmam.

sayın erasure bu hatırlatmaya pek sevinmeyecek galiba...:he:

Erasure
12-01-2009, 15:38

Hiç sanmam.

Kasko var ama yenilenmesine vakit var, o da ayrı bir dert,
herhalde o da 600'den aşağı olmayacaktır...

metkon
12-01-2009, 15:43
Benim de aracımın belgesinde yer kalmadı. İki sene sonrayı ben de düşünmeye başladım. Ne zaman bu bürokrasiden kurtulacağız dersiniz?

Bir bilene soralım:

Hani kiralamak daha mı ucuz diye sordum.

+ Otopark paralarını, köprü ve otoyol geçişlerini vs. içinde sayıyoruz tabiiki...Taksi bile daha ucuza geliyordur eminim...

Erasure
12-01-2009, 15:44
sayın erasure bu hatırlatmaya pek sevinmeyecek galiba...:he:

Aman sormayın, hatırlamak istemiyorum ama sağolsun sigorta şirketleri
peşimizi bırakmıyor ve hemen telefonla bilgi veriyorlar. En iyisi şehri
tek edip, dağ başında yaşamak lazım. Ne araba, ne de başka birşey
görürüz. Bisikletim vardı, onunla gider-gelirim, o ne rahat, arabayı
satınca bir anda rahatladım :he:

Lastik, akü, benzin neyse de, araba yerinden oynamasa bile devletimiz
yolunacak kazları bulup çıkartıyor. Neyse bu konu derin, arabanız varsa
bu dertte olacaklar arasında ve satın alarak riske sahip oluyorsunuz.

ayhan53
13-01-2009, 14:13
tamam ekisi saçma sapan bir şeydi..ama yeni sistemde de bir sürü saçmalık var...4 ay önce bu süreçten geçen biri olarak başımdan geçenleri anlatabilirim.

sadece şunu söyleleyim...dünyanın neresinde vergi ödemek için 6-7 saat harcanıyor bilmiyorum...istasyon sayısı biraz daha fazla tutulup insanların 6 saat değil de, 1 saatte işlerini halletmeleri sağlanabilirdi.

şehir merkezlerine yakın çok az istasyon var...ben dudulludakine gittim...konuyla alakalı ege cansen in güzel bir yazısı vardı...okumanızı tavsiye ederim.

bu arada arabamın ilk muayenesi idi...hiç bir eksiği yoktu..buna rağmen sstemin aksak yanları nedeniyle 6 saatim gitti.

karşılaştığım aksaklıklar
1. benim önümdeki araç sahibinin işlemini yapıyorlardı trafik cezanız var dediler adamda bir gün önce ödediğine dair makbuzu gösterdi olmaz internette ödemediniz gözüküyor dediler 3 saat beklemenin sonunda adam sıradan çıktı ve vergi dairesine borcunu ödediğini ispat etmeye gitti:grrr:

2- işlemim tam 4.5 saat sürdü acayip uzun

3. arabanın hiç eksiği olmamasına rağmen bula bula arka koltuk orta emniyet kemerinin açıkta olmadığı ve bununda ağır kusura girdiğini yazarak kağıdı onaylamadılar:grrr: bende sinirlendim ve arka koltuk kılıfını yırttım attım ve hadi şimdide onaylamayın dedim:grrr:
4. istasyonda aynı anda 6 aracın kontrolü yapılabilmesine rağmen sadece 4 taneyi çalıştırıyorlar ve insanları fazladan bekletiyorlar:grrr:
5. dışarıda reflöktörcü ve yangın söndürücü satanlar sektörü oluşturmuşlar insanları oraya sevk ediyorlar
6. torpil had safhada birinin selamını söyleyeni sıraya bile sokmadan alıyorlar içeri:grrr:

ayhan53
13-01-2009, 14:17
ağır kusur diye bir şey çıkarmışlar benim kağıda bunu yazan 20-21 yaşlarında bir genç çocuğa desemki senin tecrüben ne kaç yıldır bu işi yapıyorsun senin ağır kusur dediğin şey kusurdan bile sayılmaz yanımda bir minübüse onay verdiler 4 lastiğide kabak sen benim neredeyse sıfır arabama ağır kusur yazıyorsun
hadi dedim körle cahille uğraşma git topikte yaz durumu kimsede gelip övmesin bir daha muayene istasyonlarını ben inanmam artık:)

ayhan53
13-01-2009, 14:18
:kahkah::kahkah:

aynen abı.......

gel ben senınkını ıstanbulda 2 dk da yaptırırım :wink:

aman artık dertsiz başıma dert almam 2 sene selçuk
2 sene sonrada kısmetse satar yenisini alırım :he:

SubZero5
13-01-2009, 15:38
hala ruhsat ile (araç ortalarda olmadan) muayene yapılıyor.. :)
araştırmak kafi..Hiç sevmesem de, 3 kuruş fazla verip işimi hallettim.
Boşu boşuna akıl sağlığımdan olmayayım...
Hafif kusurlu yazıp postalamışlar... :)

JoNaThAn
13-01-2009, 16:56
karşılaştığım aksaklıklar
1. benim önümdeki araç sahibinin işlemini yapıyorlardı trafik cezanız var dediler adamda bir gün önce ödediğine dair makbuzu gösterdi olmaz internette ödemediniz gözüküyor dediler 3 saat beklemenin sonunda adam sıradan çıktı ve vergi dairesine borcunu ödediğini ispat etmeye gitti:grrr:

2- işlemim tam 4.5 saat sürdü acayip uzun

3. arabanın hiç eksiği olmamasına rağmen bula bula arka koltuk orta emniyet kemerinin açıkta olmadığı ve bununda ağır kusura girdiğini yazarak kağıdı onaylamadılar:grrr: bende sinirlendim ve arka koltuk kılıfını yırttım attım ve hadi şimdide onaylamayın dedim:grrr:
4. istasyonda aynı anda 6 aracın kontrolü yapılabilmesine rağmen sadece 4 taneyi çalıştırıyorlar ve insanları fazladan bekletiyorlar:grrr:
5. dışarıda reflöktörcü ve yangın söndürücü satanlar sektörü oluşturmuşlar insanları oraya sevk ediyorlar
6. torpil had safhada birinin selamını söyleyeni sıraya bile sokmadan alıyorlar içeri:grrr:

Bize reform yaramaz.. Reformlar bile Türk usulü uygulanıyor.

metkon
13-01-2009, 17:38
Aksaklıklar görüldükçe düzeltilir...Çok ta moral bozmayın...Sonuçta özel sektöre geçti artık...

kantar
14-01-2009, 17:21
fazla uzun sürmez, eskisi gibi olmasa da normale döneriz....

mamut222
18-01-2009, 01:14
biraz fazla sıkıyorlar gibi geldi bana.tamam çok iyi oldu avrupa standartlarında bir ülkemiyiz de lasdigi kumpasla ölçüyorlar.ülkemizde yollarımız her yerde asfaltmı.köy yollarımız çakıl taşı dolu ,lastikmi dayanır bu yollara. ülkemizde modeli düşük araç sayısı bir hayli fazla. asgari üçret de belli ,bu şartlarda araç yenilemek kolay olmasa gerek

mterkan
18-01-2009, 01:30
fazla uzun sürmez, eskisi gibi olmasa da normale döneriz....

Normale dönmenin yolu rekabetten geçer..
Başka şirketlere de bu işi yapabilme iznini versinler o zaman görürüz işlerin nasıl yürüdüğünü...
Tekelleşmeye izin verdiğinizde ülkeyi de vatandaşı da bitirirsiniz..:yes:

bayay
18-01-2009, 14:10
Araç muayenesinde geri dönüş yok
Diğer GÜNCEL haberlerini okumak için tıklayınız...

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, araç muayenesinde yeni sisteme geçilmesi ile artan şikayetlerle ilgili, "Araç muayenesinde yeni sisteme alışın geriye dönüş yok" dedi ve ekledi:

http://www.haber7.com/haber/20090118/Arac-muayenesinde-geri-donus-yok.php

Survival
19-01-2009, 01:22
Arkadaslar merhaba,

Oncelikle bilgileri paylasan tum dostlara tesekkurler. Ben de sonunda arac muayenemi İStanbul'da bir Tuvturk istasyonunda yaptirmasi basardim. Muayene oncesi forumumuzda ve baska forumlarda yasanan tecrubeleri okumam son derece faydali oldu. Belirtilen tum kriterleri sagladim ve oyle gittim. Hafif kusurlarla atlattim. Frenlerle ilgili hafif kusur ve daha 5 gun once yaptirmis olmama ragmen far ayarlarimda kusur buldular. Motor numarama bakmadan "okunamiyor" yazdilar ancak gitmeden kontrol etmistim, okunuyordu. Cok gec oldugundan ses cikarmadim. Sonucda 2 sene rahatim. Belirtmek istedigin birkac sey olacak:
Eger vergi borcunuz yoksa gidip vergi dairesinden "borcu yoktur" yazisi almaniz gerekmiyor. Turturk istasyonundaki gorevliler kendi ekranlarindan kontrol yapiyorlar. Borcunuz yoksa sorun yok. Egsoz emisyon olcum raporuna bakmiyorlar, eger raporunuzun tarihi gecmisse bunu mutlaka yaptirin ancak sadece trafik polisi kontrollerinde gerekli. Arac muayenesinde bakmadilar ve bana boyle bilgi verdiler. Gece 22:00'a kadar acik istasyonlar var eger aksam 18:00 gibi orada olursaniz son araclar icerisinde olacak sekilde sira alabilirsiniz. Ben yaklasik 18:30 gibi gidip zar zor sira numarasi aldim. 21:55 gibi muayeneye girdim. 22:10 gibi ciktim. Gorevliler artik son derece yorgun oldugundan biraz hizli baktilar... Size denk gelen teknisyene gore araciniz son derece titiz kontrol edilebilir veya biraz daha hafif kontrol edilebilir. Bunu gozlerimle gordum. Muayene oncesi o kadar gozumu korkkuttular ki cift yangin sondurucu ve cift trafik seti ile gittim. Sansima hani neredeyse pek bakilmadi bile... Ancak dedigim gibi haftasonu ve son dakikalara denk gelmemin sansidir bu saniyorum..

O soguk ve yagmurlu havada 4 saate yakin bekleyince bir guzel usuttum ve 2 gun atesli yattim. Yine de muayenemi atlattigimdan dolayi mutluyum. Dusunebiliyor musunuz nasil bir ulkede yasiyoruz? Su durumuma sukreder haldeyim.. Halbuki insan gibi randevu sistem olsa, 30 dk bilemediniz 45 dk'da biter isimiz. Cok mu zor? bence degil, hatta orada sordum bunu yapacaklarmis ileride...

neyse acele ile yazacaklarim bunlar, aklima geldikce tecrube ettigim noktalari belirtirim,
selamlar..

serdarkus
19-01-2009, 23:36
Yeni sistem bize iki numara kadar büyük geliyor.

Ya onlar bize alışacak ya da biz onlara.

Ya tüm memleket o eğitimden geçecek, ya da onlar tüm memleketin hizasına geri çekilecek.

Mesela.. tescil belgesine harften tasarruf amacıyla o çok haneli şase numarasının ilk birkaç harfini yazmaya gerek duymayan trafik yetkililerini eğitme işi, belgeyi yenilemeye gidince bize düşecek.

Sistem oturana kadar da.. sabırlar ey halkım derim!

SLX
20-01-2009, 00:24
benim itirazım da şu,
benim evden iş yerine gidene kadar iddia edebilirim en az 5 tane çukur var dikkatsiz girerseniz takla bile atabilirsiniz. ölçmedim ama,sanırım en az 10 cm derinliğinde çukurlar..
var mı ab de böyle çukur?. benim arabam o çukurlara düşe düşe haşat oldu. evin karşısında bir çukur var.her geçen araç düşüyor.her gece tak tuk diye o çukura düşenin sesini duyuyoruz.
bak bakalım muayeneyi yapanın sağlığı nasıl? ab standartlarında mı?yol,yakıt,yedek parça ve bunu satın alacak benim sevgili insanımın gelir düzeyi...
aracın temel güvenliği ile ilgili yerlere bak. tamam, frendi şuydu buydu.. ama tornavida ile girişmek niye,o da yapılıyormuş.
sonra 15 yaşındaki bir araçla 3 yaşındaki bir araca aynı standartlar uygulamak ne derece mantıklı.? arabanın altında çürük olur,olmaması imkansızdır.

BORA YAŞAR
20-01-2009, 00:45
Sn SLX;

:he::he:

Lütfen.

10 santimden çukur mu olurmuş?

Çatlak bile sayılmaz bizim standardımızda.

Ciltte olsa bunlara selülit denir..Sanırım (?).:)

Sn reha kaya veya Sn guneysu bu konuda daha bilgi sahibidirler. Hatta uzmanlık alanları sayılır.

Merak buyurmayın sazımla yaptığım bu taksimden sonra onlar sizi irşat edeceklerdir eminim.:he:

asagir
20-01-2009, 01:14
o çukurları en azından bilinçli açmamışlardır sn. slx.
çukur olmaz ise olmaz zaten. alışkanlık yaptı. yanlışlıkla çukursuz bir yola düşsek; ararız. çukur bulacağız derken kaza yaparız.

siz bir de bizim belediyenin duvarlarını görmelisiniz. sabahları işe giderken her elli metrede bir 25-30 cm yüksekliğindeki duvarların üstünden atlamak zorunda kalıyorum. sanırsınız madagascar'da trophy yapıyoruz.

araçların hızını kesmek için yapmışlarmış:cry:

osman
27-01-2009, 12:03
***DOAS***MOTORLU ARAÇLAR FENNİ MUAYENEDE SINIFTA KALDI

Türkiye genelinde 77 ilde 183 istasyonda araçlara fenni muayene
hizmeti veren TÜVTURK'un bugüne kadar muayeneden geçirdiği 1 milyon
493 bin 513 araçtan sadece 103 bin 693'ünün eksik ya da kusurunun
olmadığı belirlendi.

TÜVTURK yetkililerinden alınan bilgiye göre, uluslararası
standartlarda hizmet veren istasyonlarda, bugüne kadar 1 milyon 493
bin 513 araç kontrolden geçirildi.

Kontroller sırasında, 882 bin 622 araç ile farlardaki ayarsızlık en
yaygın kusur olarak göze çarptı. Bunu, 361 bin 684 araçta tespit
edilen motor yağ kaçağı ile 230 bin 837 araçta belirlenen şanzıman
yağ kaçağı ve 176 bin 516 araçta üçgen ikaz reflektörünün
bulunmaması izledi.

İlk yardım çantasının bulundurulmaması veya içindekilerin eksik
olması, araç üzerindeki şasi numarasıyla ruhsattaki şasi numarasının
uyuşmaması, minibüs ve otobüslerde acil çıkış yerlerinin
belirtilmemiş olması, acil çıkış çekiçlerinin olmaması, ikaz
ışıklarının kısmen ya da tamamen çalışmaması, lastik hasarları gibi
kusurlar da trafikteki araçlarda en sık rastlanan eksiklik veya
kusur olduğu tespit edildi.

TÜVTURK istasyonlarında bugüne kadar kontrolden geçen toplam 1
milyon 493 bin 513 araçtan, sadece 103 bin 693'ü muayeneyi sorunsuz
atlattı.

-ARACINI MUAYENEYE GÖTÜRECEKLERE ÖNERİLER-

Aracını fenni muayeneye götürecek kişilerin öncelikli olarak,
ruhsat, fenni muayene izin belgesi, trafik sigortası, gaz
sızdırmazlık raporu gibi gerekli belgeler ile "İlk yardım seti,
üçgen reflektör, yangın tüpü, acil durum çekici, arka işaret
levhası, stepne, boyun korsesi, takograf, iç lamba, engel işareti,
flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası" gibi,
araçlarda bulunması gereken ekipmanları tamamlamaları gerekiyor.

Ayrıca, TÜVTURK'un "www.turktuv.com"internet sitesinde yer alan "Ön
muayene ile zaman kazanın" formundaki kontrolleri yapmaları da
sürücülerin işini kolaylaştırabiliyor.

Sürücülerin büyük şehirlerde TÜVTURK'un "0212 444 80 08" numaralı
telefonunu arayarak, hangi istasyonun daha müsait olduğu bilgisini
almaları da öneriliyor.

Öte yandan, TÜVTURK istasyonlarının sayısının 14 Şubat 2009
itibariyle 269'a çıkacağı bildirildi.

(27/01/2009 - 10:48:40)

SLX
29-01-2009, 19:47
o çukurları en azından bilinçli açmamışlardır sn. slx.
çukur olmaz ise olmaz zaten. alışkanlık yaptı. yanlışlıkla çukursuz bir yola düşsek; ararız. çukur bulacağız derken kaza yaparız.

siz bir de bizim belediyenin duvarlarını görmelisiniz. sabahları işe giderken her elli metrede bir 25-30 cm yüksekliğindeki duvarların üstünden atlamak zorunda kalıyorum. sanırsınız madagascar'da trophy yapıyoruz.

araçların hızını kesmek için yapmışlarmış:cry:
şüphesiz bilinçli açmamışlardır.
ancak,şöyle kuvvetli bir yağmur yağsın,asfaltın biraz kötü olduğu alanlarda ,iddia ediyorum 5 metrede bir 5 sentim derinliğinde çukur kendiliğinden ortaya çıkıyor.
yalandan yama yaptılar .buraya yazıyorum. 15 günde o yama da tarumar olacak.
artık arabaya da binmiyorum, işe bisikletle gidiyorum. o çukurlara düşen arabaları görünce içim cız ediyor ,yazıklar olsun

drcz
31-01-2009, 20:21
bu istasyonlar ç,n i bile geride bırakırlar eziyet konusunda.

DUVAR USTASI
31-01-2009, 20:37
bu istasyonlar ç,n i bile geride bırakırlar eziyet konusunda.

Çok doğru benimde gitmem lazım ama ihmal ediyorum...sinir olmamak için:grrr:

SLX
01-02-2009, 14:33
şüphesiz bilinçli açmamışlardır.
ancak,şöyle kuvvetli bir yağmur yağsın,asfaltın biraz kötü olduğu alanlarda ,iddia ediyorum 5 metrede bir 5 sentim derinliğinde çukur kendiliğinden ortaya çıkıyor.
yalandan yama yaptılar .buraya yazıyorum. 15 günde o yama da tarumar olacak.
artık arabaya da binmiyorum, işe bisikletle gidiyorum. o çukurlara düşen arabaları görünce içim cız ediyor ,yazıklar olsun
evet arkadaşlar o yama sadece 1 gün ( evet bir) dayandı. altta yapılan sağlammış. tamamen eski haline geri döndü.diğer yapılanları yarın kontrol edeceğim. nasıl olsa hergün oradan gidiyorum.unutmak mı nasıl unutayım,düşmemek için yada milletin arabasının altında kalmamak için oradan oraya kendimizi atıyoruz...yuh olsun!

bayay
02-02-2009, 11:56
Araçların sadece yüzde 10'u kusursuz çıktı

http://www.memurlar.net/haber/130809/

BORA YAŞAR
04-02-2009, 16:51
ARAÇ MUAYENESİNDE MUTLU SON

Hem Ulaştırma bakanlığı yetkilileri hem de TÜVTÜRK yetkilileri habertürk.com okurlarının yazdığı yorumları dikkatle okduklarını belirtirlar. İşlerin iyileştirilmesi adına aklı başında yapılan her yorumu dikkate aldıklarını belirten yetkililer mart ayı tibareyle artık randevulu sisteme geçileceğini ve araç muayenesinde Avrupa standartlarına gelinecini vurguluyorlar. Tabi bnun için araç sahiplerinin de Avrupa standartlarına gelmesi gerekiyor. Bu da araçın muayeneye giderken gerçekten tüm eksiklerinin giderilmesiyle olabilir..

http://www.haberturk.com/ekonomi/yazar/9430-Arac-muayenesinde-mutlu-son.aspx

SLX
26-02-2009, 22:56
evet arkadaşlar
muayenesi geçen araca aylık % 5 ceza tatbik ediliyor mu?

sorusuna cevabı sanırım buldum!

eskiden de vardı ama maliye bakanlığı uygulanmayacak bu ceza diye bir yazı göndermişti. dolayısıyla tatbik edilmiyordu.
şimdi yatan arabalar var ankara da hemen her sokakta yıllardır hareket etmemiş bir araba vardır.
adamın araba gitmiyor ki muayeneye girsin?

diye bir soru sormuştum. bir iki ay evvel
maliye bakanlığına yazdım
ulaştırma bakanlığına ve en son bu işle ilgilenen kara ulaştırması genel müdürlüğüne
ve bu ceza uygulanmamalı iken,uygulanmakta işte linki

http://www.maliforum.com/Haberler.asp?haber=goster&haberne=46

Konusu : Araç Muayenelerinde Alınacak Harçlar
Tarihi : 24/12/2008
Sayısı : HK-8/2008-2
İlgili Olduğu Kanun : 492 ve 2918 sayılı Kanunlar

1-Giriş :

01/01/2009 tarihinden itibaren trafik muayene istasyonlarınca alınacak muayene ücretleri bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2-Yasal Düzenleme :

2918 sayılı Kanunun 35 inci maddesinin 2 nci fıkrasında, "Muayene istasyonlarınca; otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 100 milyon lira, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork için 75 milyon lira, traktör (römorklu-römorksuz) motosiklet, motorlu bisiklet için 40 milyon lira muayene ücreti (katma değer vergisi hariç) alınır. Bu maddede sayılanların dışındaki araçların hangi gruba gireceği Ulaştırma Bakanlığınca belirlenir.

Bu ücretler....her takvim yılı başından geçerli olmak üzere, her yıl sonunda o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilân olunan yeniden değerleme oranında artırılarak belirlenir. Bu suretle hesaplanan ücret tutarlarında 1.000.000 liranın altındaki tutarlar dikkate alınmaz..." denilmiştir.

Aynı Kanunun Geçici 18 inci maddesinde ise, "Araç muayenesi ile ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğünce verilen hizmet, yetkilendirilen gerçek veya tüzel kişilerce faaliyete geçirilinceye kadar devam eder. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan muayeneler için 35 inci maddede belirtilen muayene ücreti ile bu ücretin genel katma değer vergisi oranı kadar fazlasından oluşan tutar, Teknik Muayene Harcı olarak vergi dairelerince tahsil edilir. Bu harç hakkında 492 sayılı Harçlar Kanunu hükümleri uygulanır." hükmüne yer verilmiştir.

3- Teknik Muayene Harç Tutarları:

Yapılan düzenleme ile 01/01/2009 tarihinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğüne ait trafik muayene istasyonlarınca yapılacak araç muayenelerinde alınacak Teknik Muayene Harç tutarları:

a- Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 165.20 TL.

b- Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı,
römork ve yarı römork için 123.90 TL.

c- Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet,
motorlu bisiklet için 63.70 TL.

olarak uygulanacaktır.

Diğer taraftan, 2918 sayılı Kanunun 35 inci maddesinin 2 nci fıkrasında yer alan "Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzelkişi ya da alt işleticiler tarafından, % 5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir." hükmü vergi dairelerince yapılacak harç tahsilatı sırasında dikkate alınmayacaktır.

Duyurulur.

Mehmet Akif ULUSOY
Gelir İdaresi Başkanı

bakın yazının en altında % 5 lik cezanın uygulanmayacağı yazıyor.
bu yazı eski araç muayene istasyonlarında da asılıydı . ben çok iyi hatırlıyorum ve benden gecikme zammı vb tahsil edilmemişti!
ancak şimdi edildiğini duyuyorum ve bu konudaki araştırmam devam edecek

trakyalı
26-02-2009, 23:01
Benim plaka 05 Ankarada muayene yapmadılar kuzey güney diye Türkiyeyi ikiye bölmüşler en yakın Kırıkkale idi oraya gittim muayeneye.
Çok saçma.
Plakası 55 (Samsun) olan birisi Adanada ikamet etse en yakın Kırıkkaleye kadar gidecek mi?

guneysu
26-02-2009, 23:20
Benim plaka 05 Ankarada muayene yapmadılar kuzey güney diye Türkiyeyi ikiye bölmüşler en yakın Kırıkkale idi oraya gittim muayeneye.
Çok saçma.
Plakası 55 (Samsun) olan birisi Adanada ikamet etse en yakın Kırıkkaleye kadar gidecek mi?

doğu - batı varmı peki...

ist. plakalı bir araç Trabzonda veya Rize'de muayene olabiliyormu..

benim ağustosta muayeneye girmem lazım.. o tarihlerde doğu karadenizde olacağım..:yes:

trakyalı
26-02-2009, 23:44

benim ağustosta muayeneye girmem lazım.. o tarihlerde doğu karadenizde olacağım..:yes:

Marmara Kuzeyde kaldığı için Trabzonda muayene yapılabiliyor bildiğim kadarıyla.
Aşağıda ayrıntı var.

http://www.tuvturk.com/cont.asp?id=51#

BORA YAŞAR
26-02-2009, 23:47

Erken yaptırmanın mahsuru ya da cezası yoktur sanırım.:he:

Sen muayeneye süresinden önce gidersen orada görevlilerden indirim falan istersin Selim.

Fotoğrafını falan ekerler haberler için senin.

Sen böyle değildin eskiden. Geyik Kulübü seni böyle yaptı.

trakyalı
26-02-2009, 23:48
Bak altta not okudum kuzey güney ayrımı 7 şubatta sona ermiş kabak ben ne şansızım.

REST
26-02-2009, 23:48

Selam.guneysu.:)
Acil bir durum varsa...
Her yerde olabilir...
Acil kapısından girenlere kolaylıkta sağlanıyor...
Arabayı..başka bir araba ile çekerek istasyona getiriyorsun..
Akü de problem vardı deyip...aküyü değiştiriyorsun..
Tabi..daha önce bozuk bir aküyü arabaya takıp..arabadan çıkardığın akünü yeni diye arabaya takıyorsun...
Hemen müdahale yapıp...
Taburcu ediyorlar...
Sıra falan yok....
Uygulayın...görün....:notr:

trakyalı
26-02-2009, 23:49
Gecikme cezası var ben ödedim haberiniz olsun.

guneysu
27-02-2009, 00:48
Selam.guneysu.:)
Acil bir durum varsa...
Her yerde olabilir...
Acil kapısından girenlere kolaylıkta sağlanıyor...
Arabayı..başka bir araba ile çekerek istasyona getiriyorsun..
Akü de problem vardı deyip...aküyü değiştiriyorsun..
Tabi..daha önce bozuk bir aküyü arabaya takıp..arabadan çıkardığın akünü yeni diye arabaya takıyorsun...
Hemen müdahale yapıp...
Taburcu ediyorlar...
Sıra falan yok....
Uygulayın...görün....:notr:

Selam REST

bunu bilmiyordum..

akü zaten 3 senelik olacak.. değiştirmekte fayda var.

bozuk akü aramaktansa, farları açık bırakırım.. 3-4 saat sonra bitiyorlar zaten tecrübe ile sabittir..

çekici ile götürmek lazım.. otomatik araba, başka bir arabaya takıp götüremeyiz sanırım..

teşekkür ederim.. bilgi için..:cool:

okuyanda bu yazıyı , beni tam sazan sanacak, atlayıp cevap verecek

saygılarımla

BORA YAŞAR
27-02-2009, 01:16
Acil kapısı nerde diye merak edenlere..

Girişte hemen sağdaki kapı.

Kırmızıya boyamışlar.

Yanlışlık yapmayın hani.

SLX
04-03-2009, 16:53
az önce maliyeden aradılar ve ceza konusundaki yönergenin geçerli olmadığını söylediler.( CEZA varmış yani )
yine de konuyu takip edeceğim.

drcz
22-04-2009, 20:39
Eziyet millete ya. Ne olacak bu arabalar....

SLX
25-05-2009, 20:58
az önce maliyeden aradılar ve ceza konusundaki yönergenin geçerli olmadığını söylediler.( CEZA varmış yani )
yine de konuyu takip edeceğim.

evet arkadaşlar ceza var :( tabii ben gününü geçirmediğim için ceza da ödemedim. ufak bir iki kusur buldular ( ağır kusur olmakta tabii ki) bir ay sonra da o kusurları halledip gittim ikinci muayeneye. bir ay sonraya atıp mayıs 2011 e kadar muayenemi uzattılar. çok memnun kaldım hiç sıra vs. beklemedim. ama burası tr. aksayan noktalar yok değil.