PDA

View Full Version : Şu Anda Ev Almak Ne Kadar Doğru Bir Yatırım?-2

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

minik2008
23-05-2009, 15:21
merkez bankasının son faiz indiriminden sonra konut kredilerinin oranları düşebilir mi? Düşerse bu bankalar bu indirimi ne zaman yaparlar? Bilen biri cevap verirse sevinirim.

Merkez bankasının faiz indirimi sanaldır,faizler yukarı tırmanma eğilimindedir,baş harfi ''T'' ile başlayan bir banka 100 bin tl ye %13 tezgah altı faiz önermektedir(faiz kampanyası adı altında,22 mayıs tarihinde bu teklif tarafıma yapılmıştır)faizler yükselirse ters orantılı olarak konut fiyatları düşer :yes:

Ayyaşgezer
25-05-2009, 08:05
Minik ciğim bu telekom'a ait olan bankanın faizini kabul ettin mi bu arada onu da bir öğreneyim. Ben de teklifi kabul etmeyi düşünmekteyim

Öte yandan bono tahvil faizleri de %12 seviyelerinde. KRedi kartı faizleri düşmüyor çünkü risk orada çok büyük. Hele ki ödeyemeyenlerin sayıları artmakta iken.

minik2008
25-05-2009, 22:18
İki ay önce yabancılar Usd yi 1.7 ortalama ile satarak %25 faizli bono aldılar,hükümetimiz enflasyonu ve doları düşürerek(enf.%5)bu yılda reel %30 faiz vereceğiz,bu ülke hala nasıl ayakta kalıyor şaşırıyorum,mücizeyi gerçekleştiriyoruz ama vatandaşta hızla fakirleşiyor,kapanan dükkanlar ıspatı,neyse sonuç olarak ülkemizde konuta yatırım yapmak büyük hata,koy bankaya missleeer gibi yaşa,gariban vatandaşın beli kırılsın bu faizleri ödeyeceğim diye

Bizleri yıllarca kandırmışlar dünyada mekan ahirette iman diyerek,parayı götürmüşler,bu sözü ülkeme ait olmak üzere değiştiriyorum,Türkiyede Keş para,ahirette İman olarak(arsa ve arazi hariç,uygun yerlerde olmak kaydi ile)bende faize karşı olduğum için geçmiş zamanda bu hatayı yaparak konuta yatırım yapmış idim,büyük hata(bence)

Al-Sat önerisi değildir,durum tesbitidir

Yaşam için alınan ev bu hesaplar dışındadır :yes:

Alıntıdır
Yiğit Bulut
Bu faizler ile asla borçlanmayın, peki neden
25.05.2009 | Yiğit Bulut | Yorum

Mortgage düzenlemesinden başlamak üzere, Türk Ticaret Kanunu dahil her satırı vatandaşımızı koruyacak şekilde, ABD ve AB düzeyine getirelim. Türk halkının sırtındakileri indirelim.

Değerli dostlarım, önümde belli başlı dünya ülkelerinin ve gelişmekte olan piyasaların borçlanma oranlarını gösteren bir tablo var, bu tablo uluslararası bir dergi tarafından yayımlanmış. Tabloda çok ilginç detaylar var. Türkiye haricinde iki haneli bir değer ile borçlanan bir ülke yok! Bizde "faiz çok düşük ya" ama bizden başka da bu faizle borçlanan da yok. Pakistan bile, veya beğenmediğiniz başka birkaç ülke, "dolar bazlı" bonolarda Türkiye'den düşük faiz ile borçlanıyor. Bu noktada aklınıza şu soru gelebilir; ama o dolar bazlı, bizim faiz TL bazında.

Dolar bazında rekor getiri
O zaman ben de bir soru sorayım; bir ülkede dolar kuru geriliyorsa o ülkenin hazinesinden yerel para birimi üstünden aldığınız faiz sizin için daha kârlı olmaz mı? Örnekleyelim; dolar 1.70 TL seviyesindeyken Türkiye'ye dolar soktunuz, bozup bono aldınız, bir yıllık faiz kazandınız, vade sonunda aldığınız faizli bakiye ile birlikte doları 1.55'ten alıp ülkeyi terk ettiniz, dolar bazında kazancınız yani faiz oranınız TL bazındakinden çok daha yüksek çünkü kur farkı da elde ettiniz. Bir örnek daha; kur aynı seviyede kalırsa bile Türkiye'de aldığınız faiz dolar bazında oluşuyor anlamına geliyor. Son 2 yıldır dolar kurunun aynı seviyede olduğunu varsayarsak bono alanlar dolar bazında yüzde 25-30 arasında faiz kazandılar. Bir not düşeyim; 2003-2007 arasında özellikle faizin "yüksek" dolar kurunun "basılmış" olduğu dönemde aldıklarından çok daha fazla kazandılar.

Sn Yiğit BULUT'tan alıntıdır,benim eski yazıma paralellik gösterdiği için kopyaladım,mahsuru yoktur sanıyorum.

mandrake
27-05-2009, 16:34
Her zaman dolarini bozup parasini Turk hazine bonosuna yatiran para kazaniyor diye bir kaide yok. Dolar 1.14 ten 1.50 ye firladiginda 6 ay once bu yatirimcilarin hepsi zarar ettiler

Bundan sonra dovizin firlaycagini zannetmiyorum hele kriz bir gecsin, dolar 1 TL nin altina dusebilir.

Ayyaşgezer
28-05-2009, 08:05
Uzun vadede bonoların kazandırdığı bir gerçek. Ote yandan eğer $ 1 TL altına düşerse bono getirisinin $ bazında ne olacağını bir düşünün.

http://www.paragaranti.com/pages/araclar.jsp sitesine girin ve tarih yerine 2000 seçin boylece son 9 yılda
BONO : %1686
REPO : %1166
DOLAR : %150
şeklinde sıralandığını goreceksiniz

Son 1 yıla bakarsak bono %24 13 25 şeklinde. gene de $ bazında aynı kazanç var. Getiri az sayılmaz.

Desperado
28-05-2009, 10:04
Konut satislari yilin 1. Ceyreginde 4. Ceyrege gore % 17.67 artti - tuik

-matriks-

Yagmalamis millet evleri :D

mandrake
28-05-2009, 17:54
bu kriz kime var hangi ulkede var anlamiyorum

kriz varken konut satislari nasil artiyor?

memocan
28-05-2009, 19:53
Mevcut evim+105000 tl ile ankara Çankaya ilcesi akpinar mahallesi(dikmen) konya yoluna cepheli orman manzarali yapili sifir 4+1 daİre aldik.yani bana yaklasik 180000 tl ye maloldu.kredi asamasinda bazi bankalar ile oturup resmen pazarlik yaptim.garanti ile anlastim prosedurleri 3 gun surunce hsbc ye dondum yarim saatte onay 2 saatte exper gonderdiler.garantinin 1.29 faizine karsilik 1.17 faiz verdiler.(masraf biraz fazla ama toplamda yine 1500 tl cepte kazanc olarak kaldi)
ustede 82' lcd tv hediye verecekler
15 yillik yapikredi musterisiyim %1 indirimi bile zor aldik
garantiden onay icin 3 gun bekledik
hsbc ye helal olsun

kriz rakamlarina biz ulasamadik ama sozum ona toprak sahibi ayni binada 2 daireyi 340000 tl ye verecekken 265000 tl ye vermis.yani kriz bizede ugramadi
bazilarina dÜŞeŞ rakamlar vuruyor

enigma
28-05-2009, 20:16
Mütahit site yapıyordu henuz temel bıle yokken 10 bını peşin her ay 1000 odemek sartıyla 30.ay 20bın 50.ayda 20bın totalda 100bın bu sartlarda evı vermedı...125 ıstedi....

BORA YAŞAR
28-05-2009, 20:38
Efsane dönüyor...

Anlatın arkadaşlar, anlatın..

Heyecanlı oluyor..:)

OnurGururSeref
28-05-2009, 20:43
.................................. konya yoluna cepheli orman manzarali yapili sifir 4+1 daİre aldik...............................Allah gule gule oturmayi, saglikli uzun zevkli yasamlar yasamayi nasip etsin. Agzinizin tadi cok olsun. Cok memnun oldum sizi hic tanimasam da..

mandrake
28-05-2009, 22:38
e hani ev fiyatlari dusuyordu

ben anlamadim bu isi

yosunga
28-05-2009, 23:40
ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut satışları, 2009 yılı birinci döneminde 108 bin 861 olarak gerçekleşti. Konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,95 oranında düşerken, 2008'in son çeyreğine göre ise yüzde 17.67 arttı.

Konut satışı Ankara, İstanbul ve İzmir'de düştü

2009 yılı birinci döneminde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki yılın aynı dönemine göre en fazla azalış gösteren bölgeler sırasıyla, yüzde 16,67 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari, yüzde 15,85 ile Balıkesir, Çanakkale, yüzde 11,29 ile İstanbul ve yüzde 8,42 ile İzmir bölgeleri olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde Ankara'da da konut satış sayısı yüzde 7,38 oranında düştü.

Bölge düzeyinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 13 bölgede konut satış sayısı azaldı, 12 bölgede arttı. Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan bölgesinde bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satış sayısında değişim olmadı.

http://www.dunya.com/haber.asp?id=48960&cDate=

Konut satislari yilin 1. Ceyreginde 4. Ceyrege gore % 17.67 artti - tuik

-matriks-

Yagmalamis millet evleri :D

Küçük yerlerde düşüş daha keskin oluyor , Hiç para biriktirmeyen babamın eline bakılmadığı için üzüldüğü bir bahçe satışından bir miktar para geçti (Kesin pişman olmuştur bahçesini sattığına paran mı var derdin var :) , kızkardeşim bir ev bulmuş küçük bir anadolu şehrinde 130.000 ytl bunun fazla bir miktar olduğunu söyledim kendilerine ama yok fiyatlar normalleşmişti.Neyse Baba tabii eski toprak sadece 3 ay bekledi 85.000 ytl sıfır 3+1 bir ev satın aldı.(Şu an 65.000 ytl civarına evler mümkün bizimkiler için problem yok memnun oldukları bir ev aldılar).

Anadolu'daki artışın sebebi bu İstanbul ise daha fiyatlarda oturma tamamlanmadığı için aşşağı yönde devam edecek bir süre daha.

memocan
29-05-2009, 09:12
onurgururseref nickli arkadas tesekkur ederim.Daha İyisi sizlerin olsun

asaydin71
29-05-2009, 21:45
Formda yaziyazan herkese selam...

asaydin71
29-05-2009, 21:58
ArkadaŞlar yaklaŞik 5 yildir bu sİteyİ İzlİyorum.yazilanlari bÜyÜk bİr İlgİyle okuyorum.47 yaŞindayim artik bende aranizdayim.sİzlere yararli olabİlİrsem ne mutlu bana .tecrÜbelerİmİ ,bİlgİ bİrİkİmİmİ sİzlerle daha Önce paylaŞmadigim İÇİn ÜzgÜnÜm forumdakİ bu İlk yazilarim zamanla teknİk gÖrÜŞlerİmİde sİzlere aktaracagim ..

Musty
29-05-2009, 22:44
ArkadaŞlar yaklaŞik 5 yildir bu sİteyİ İzlİyorum.yazilanlari bÜyÜk bİr İlgİyle okuyorum.47 yaŞindayim artik bende aranizdayim.sİzlere yararli olabİlİrsem ne mutlu bana .tecrÜbelerİmİ ,bİlgİ bİrİkİmİmİ sİzlerle daha Önce paylaŞmadigim İÇİn ÜzgÜnÜm forumdakİ bu İlk yazilarim zamanla teknİk gÖrÜŞlerİmİde sİzlere aktaracagim ..

Hoşgeldiniz :)

Ayyaşgezer
04-06-2009, 16:36
Selamlar arkadaşlar
Bir problem yaşıyorum. Evi taşıyacağım diye kontrat yaptım. 2 aylık da kira verdim üstelik. ama bugün çok daha iyi bir teklif buldum. İlkinden dönmek istiyorum. Daha taşınmadım. Hatta su için bugün başvurdum ama heralde iptal ettireceğim. teklifte bugün geldi. kontrat yapalı 1 hafta olmadı.

Ne yapmalıyım. kontratı nasıl iptal edeyim. Henüz ev sahibi ile konuşmadım...

BORA YAŞAR
04-06-2009, 17:14
Selamlar arkadaşlar
Bir problem yaşıyorum. Evi taşıyacağım diye kontrat yaptım. 2 aylık da kira verdim üstelik. ama bugün çok daha iyi bir teklif buldum. İlkinden dönmek istiyorum. Daha taşınmadım. Hatta su için bugün başvurdum ama heralde iptal ettireceğim. teklifte bugün geldi. kontrat yapalı 1 hafta olmadı.

Ne yapmalıyım. kontratı nasıl iptal edeyim. Henüz ev sahibi ile konuşmadım...

HUkuksal olarak verdiğinizin üstüne bir bardak su içmeniz gerekiyor.

Evsahibinizin anlayışına kalmış..

Eğer vazgeçerseniz dua edin de bir yıllık kira bedeli için dava açmasın. Başka birisine kiraya verebilsin.

yosunga
04-06-2009, 23:01
Ortalama bir insan hayatı boyunca kaç defa gayrimenkul alır pek fazla değil herhalde yani genel olarak tecrübesisiz bu alanda o zaman dikkat etmekte fayda var ilanlarla emlak piyasası serimiz önceki bölümlerden bir tanesindeki yeni güncelleme ile devam ediyor.

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/shop/advertise_detail.php?ad_id=1735170
Satılık Dükkan
575.000 TL
Metre Kare : 125 m2
Bölüm Sayısı : 2 bölüm
Tarih : 04.06.2009
YATRIMLIK BİR YER FİYATTA PAZARLIK MÜMKÜNDÜR

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/shop/advertise_detail.php?ad_id=2722118
Satılık Dükkan
700.000 TL
Metre Kare : 100 m2
Bölüm Sayısı : 1 bölüm
Tarih : 04.06.2009
ikinci ilanımızda ise indirim oluştu fiyat 850.000'den 700.000'e indi.1 aylık bir süreç için iyi bir indirim.

Satışını yaptığımız çoğu malda toptan fiyatlarda , fiyat düşüşü oldu ama incelemelerim sonucunda emlak fiyatlarında ise çok iyi prim olduğunu gözlemledim.Örnek eşliğince inceleyelim aynı dükkanımız için iki farklı ilan.(Dükkanımız biraz çekmiş zamanla ama olacak o kadar )
Aynı dükkan için iki ilan emlak fiyatlarındaki artışı gösteriyor.

Tarih: Temmuz 2008
Mt2: 125
fiyat : 575.000
http://www.sahibinden.com/m_koy_merkezde_resturant_125m2-33WQQaXQQ10191083WQQpXQQdisplayitem&keyword=mecidiyeköy

Tarih : Nisan 2009
Mt2 : 100
fiyat : 850.000
http://www.sahibinden.com/mecidiyekoyde_merkezi_yerde_satilik_dukkan-80WQQaXQQ13893764WQQpXQQdisplayitem&keyword=mecidiyeköy

tüm emlak fiyatları aynı şekilde artışta(yerseniz).Tamam biraz fiktif bir primlenme olmuş ama dükkan sahibimizin çukurova'dan tarlaları satıp mecidiyeköy'e dükkan almaya gelmiş birini bulma ihtimali her zaman mevcut.

Ayyaşgezer
08-06-2009, 14:41
Sayın Yosunga
Eğer siz haber vermediyseniz gorünüşe gore başka birileri bu Temmuz 2008 deki ilana uyanmış ve ilanı iç etmişler. Artık kimse goremez emlağın ne kadar prim yaptığını.

Aslında Remax ci kardeşlerimiz keşke bu ilanı ellemeselerdi de 8 haziran 2009 da bu gayrimenkulü alacak kişi daha 1 sene dolmadan % 148 prim yapacağını bilseydi...

yosunga
18-06-2009, 01:37
Sayın Ayyaşgezer dükkanımızın ilanları her keseye ve çeşitli mt2 tercihi isteyen müşterilerimiz için yayındadır.

850.000--700.000 ytl indirimli ilanımız
alan : 100 mt2 1 bölüm
http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/shop/advertise_detail.php?ad_id=2722118

875.000 ytl
alan : 120 mt2 4 bölüm
http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/shop/advertise_detail.php?ad_id=2558313

575.000 ytl
alan : 125 mt2 2 bölüm
http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/shop/advertise_detail.php?ad_id=1735170

Evet dükkanımız aynı ama boyut bölüm ve en önemlisi fiyat konusunda bazı fikir ayrılıkları mevcut.Buradan çıkarılacak sonuç emlak alırken dikkatli olmak gerekiyor.

Bu arada yavaş yavaş insanların kafalarındaki emlak fiyatları normalleşmeye başladı.

Sayın Yosunga
Eğer siz haber vermediyseniz gorünüşe gore başka birileri bu Temmuz 2008 deki ilana uyanmış ve ilanı iç etmişler. Artık kimse goremez emlağın ne kadar prim yaptığını.

Aslında Remax ci kardeşlerimiz keşke bu ilanı ellemeselerdi de 8 haziran 2009 da bu gayrimenkulü alacak kişi daha 1 sene dolmadan % 148 prim yapacağını bilseydi...

ask1903
18-06-2009, 08:07
Konu basligina uygun olarak sormak/danismak istedigim bir konu var.
Oturmak -yatirim olarak degil- amacli ev almak niyetindeyim. Atasehir ve civarinda site ozellikli 2+1 200 000 lira civarinda ev ariyorum. (orn. soyak selale evleri bu fiyat araliginda.) Donem olarak giristigimiz bu is sizce uygunmu?
not:son 2 aydir ev fiyatlarinda ( internet siteleri baz olarak) 20 - 25 000 lira artis var. ufaktan bir panik baslamadi degil.

Desperado
18-06-2009, 09:19
Bence ev alma zamani geldi de geciyor, 6 ay sonra bu fiyatlar da bulunmaz...
Oturmak icin ev alirken 15-20 bin liraya bakilmaz zaten, begendiginiz icinize sinen bir ev buldunuz mu alacaksiniz...

metkon
18-06-2009, 09:23
Konu basligina uygun olarak sormak/danismak istedigim bir konu var.
Oturmak -yatirim olarak degil- amacli ev almak niyetindeyim. Atasehir ve civarinda site ozellikli 2+1 200 000 lira civarinda ev ariyorum. (orn. soyak selale evleri bu fiyat araliginda.) Donem olarak giristigimiz bu is sizce uygunmu?
not:son 2 aydir ev fiyatlarinda ( internet siteleri baz olarak) 20 - 25 000 lira artis var. ufaktan bir panik baslamadi degil.

Bence ev alma zamani geldi de geciyor, 6 ay sonra bu fiyatlar da bulunmaz...
Oturmak icin ev alirken 15-20 bin liraya bakilmaz zaten, begendiginiz icinize sinen bir ev buldunuz mu alacaksiniz...

Hele oturmak için olursa alın bence de...Enflasyon ve faiz artışları gelmeye başladığında bu fiyatlarda durmaz evler...

BORA YAŞAR
18-06-2009, 10:28
09-03-2009, 14:26
abka Duhül: Oct 2005
İkamet: küre-i arz
Gönderi: 4,700

--------------------------------------------------------------------------------

''50 bin dolara ev alınacak'' sloganı benimdir. kimseye gaptırmam ..dolar 1.200 iken..eminim pek çok arkadaş hadi canım demişti..hatta arkadaşlara ziraat bnk yatırın 50 bin doları ve ev almayı bekleyin demiştim.sebebi defalarca açıklandı.parite,global ekonomi,cari açık,şişen emlak vs....yakında hedef gercekleşecek...

09-03-2009, 15:26
elvin
Guest Gönderi: n/a

--------------------------------------------------------------------------------

Alıntı:
Originally Posted by abka
''50 bin dolara ev alınacak'' sloganı benimdir. kimseye gaptırmam ..dolar 1.200 iken..eminim pek çok arkadaş hadi canım demişti..hatta arkadaşlara ziraat bnk yatırın 50 bin doları ve ev almayı bekleyin demiştim.sebebi defalarca açıklandı.parite,global ekonomi,cari açık,şişen emlak vs....yakında hedef gercekleşecek...

doğrudur...slogan sizindir...

ama 50.000 dolara 2 ev alınır sloganı ise bana aittir...

itiraz edenler olduda, fazla olmadı.

"50.000 Dolara bir ev.."

"Yok olmadı 50.000 dolara 2 ev"

sloganları daha 9.3. 2009 tarihinde yani 2,5 ay önce çok revaçta imiş.

Ne dersiniz bırakınız 2 evi de 50.000 dolara (yerini tartışmıyorum) 1 ev olanağı verdi mi piyasa?

Öyle ise bu arkadaşlara göre (biz de itiraz etmemişiz) daha zamanı gelmedi..

Ne kadar hızla geçiyor günler...:he:

Ne kadar hızla değişiyor şartlar ve insan.

ceng
18-06-2009, 10:51
ben de aradım ev yok ataşehirde/istanbulda. bir panik bir panik.

kimyager
18-06-2009, 10:55
Yakın zamanda ev satan biri olarak o dönemlerde yorumdan çok tecrübe paylaşmaya çalışan biri olmama rağmen şu anda alıp satma fiilini bitirdiğim için bir yorumda ben yapayım istedim.

Fiyatların beklenilen oranda düşmemesi nedeniyle konu neredeyse yorum yapılmayan hayalet konulardan birine döndü. Sanırım bunun en büyük nedeni "fiyatlar öldü bitti ev sahipleri mahvolacak daha da beteri görülecek" diye bekleyen arkadaşların rakam bazında piyasadan ve ev sahiplerinden yeterli desteği görememesi.

Demek ki bu konuda yazan şahıslara göre yön tayin etmiyormuş dışardaki reel piyasa. Cebinde her 50 bin dolar olan yorumuyla piyasayı değiştirebilseydi evlerin alınıp satıldığı bir borsa oluşturulabilirdi rahatlıkla.

ceng
18-06-2009, 10:59
ağakızı pek çıkmaz oldu programlara.

BORA YAŞAR
18-06-2009, 11:17
O zaman da ifade etmiştim..

Ev fiyatları düştü diye kimse ev sahiplerini satmaya zorlıyamıyor ki?

"Hadi kardeşim çık bu evden ..Bak komşun 100 e sattı.Ben de 100e alacağım senin evini.."

ask1903
18-06-2009, 11:20
Sanirim (topige ilgisizligide gozonune alirsak) ev fiyatlarinin tekrar bir yukselis trendine girecegi varsayiliyor. isin gercegi 50 000 e degil 100 000$ a duzgun bir sey bulabilsem bugun alacagim. ama 200 000 lira (129 000$) ya bile giris kati, yada 76 m2 balkonsuz ara kat teklif ediliyor.

BORA YAŞAR
18-06-2009, 11:23
Sanirim (topige ilgisizligide gozonune alirsak) ev fiyatlarinin tekrar bir yukselis trendine girecegi varsayiliyor. isin gercegi 50 000 e degil 100 000$ a duzgun bir sey bulabilsem bugun alacagim. ama 200 000 lira (129 000$) ya bile giris kati, yada 76 m2 balkonsuz ara kat teklif ediliyor.

Yer..semt..mevki?

Bunlar önemli tabi..

Biliyorsunuz bunun bile tartışması oldu bu başlıkta..

Ezine peynir fiyatı gibi emlak fiyatı..

Mümkün mü?

metkon
18-06-2009, 11:27
Ataşehir/Soyak Yenişehir diye yazmıştı arkadaş semt olarak...

ask1903
18-06-2009, 11:29
Yer..semt..mevki?

Bunlar önemli tabi..

Biliyorsunuz bunun bile tartışması oldu bu başlıkta..

Ezine peynir fiyatı gibi emlak fiyatı..

Mümkün mü?

Atasehir emlakbank konutlari (tum etaplar)- soyak palmiye evleri vs..

BORA YAŞAR
18-06-2009, 12:39
Atlamışım..

Teşekkür ederim.

Ayyaşgezer
18-06-2009, 16:30
adam 13 martta ralli başladı diyor. Endeks 23 binden 35 bine geliyor.
http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1070419&KategoriID=3

Şimdi bu adamın bir kelamına dikkatinizi çekerim :

“Artık hisse alım zamanı geldi” diyen Mobius, piyasada herkesin karamsar olmasını ‘hisse alım sinyali’ olarak niteledi.

Emlak piyasasında ise kimse karamsar değil. Herkes toooook. O yüzden diyorum ki alım sinyali gelmemiştir. 13 martta Mobius u dinleseydiniz şu an portfoyünüz EN AZ %50 artmıştı arkadaşlar.

COVAR
19-06-2009, 10:54
O zaman da ifade etmiştim..

Ev fiyatları düştü diye kimse ev sahiplerini satmaya zorlıyamıyor ki?

"Hadi kardeşim çık bu evden ..Bak komşun 100 e sattı.Ben de 100e alacağım senin evini.."

Üstad, evi henüz satamadınız herhalde? Enflasyonun en az 2 kat üstü faiz getirisinin olduğu ortamda şunu üçüne beşine bakmadan okutacaktınız :he:

Bu arada farkına varamadım; emlak fırladı mı? Yoksa Uydukentlerde 2006 da millete kakalanan daireleri %10-15 aşağısına satmaya çalışan babam mı?

Kiralar yerlerde sürünüyor. Arnavutköy tepelerde deniz manzaralı tarz minik 2+1ler 1300 TL ye kiralanamayıp en az 1 yıldır bekliyor.

Fulya'da Polat Residance lar 500.000 USD ye satılmaya çalışılıyor. Eşyalı 1 aylık kirası 1500 USD. Aylık faiz getiri en az 7.000 TL. Kiradan arta kalan 5.000 i cebime koyarım keyfime bakarım.

Bu arada ben demiyorum MB başkanı diyor: Faizler artacak.

Bir süre daha rantiye takılıyoruz. Yapacak bir şey yok. :he:

2006 dan bu yanaki görüşüm devam ediyor. Emlak düşmese de aynı. Yıllık %10 faize tamaha devam. Süküt altınsa nakit de platindir. :he::he::he::he:

BORA YAŞAR
19-06-2009, 11:24
Sn Covar..

Ağzı olan konuşuyor.

Klavyesi olan yazıyor..:)

Herkes kendi gerçeğini görüyor. Onu dünyanın gerçeği sanıyor.

Doğrusu da bu zaten.

Dert sizin derdiniz.

Polat Residance'ta demek kiralar eşyalı 1500 dolar..

Bizimki onunla kıyas kabul etmez..Ama kiramız eşitmiş...

Bize ne?

Onların sorunu.:)

Dedim ya..

Gayrımenkul daima kişiye özeldir. Kupondur..Misli ile alınan mallardan değildir.Alıcının şartları , geliri, bakış açısı, görüşü, zevki, umutları vs vs satıcınınki ile birleşince ortaya burada herkesin kendine göre haklı olduğu görüşler çıkar.

Yani siz de haklısınız.:)

Bana gelince:

Sizinki akıl da, sizinki rasyonel davranış da, bizimki ne?

Biz bilmiyor muyuz hesabımızı?:)

seyfu
19-06-2009, 11:50
Nihayet yeni evime taşındım, birkaç aydır ilgilendiğim bir ev vardı, sıfır bina, oldukça kaliteli işçilik, 2 nci kat, metroya 3 dk. deniz kenarına 150-200 m. ama deniz manzaralı değil arada bir sokak var , izmir bayraklı merkezde, ön cepheli, 8 dairelik çift blok bir bina, oldukça geniş bir balkonu var, 105 m2 3+1, doğalgazı hazır, asansörlü, uydu ve telefon sistemi tüm odalara çekilmiş, 2 yıl önce temelden 115'e satılıyordu, 2 ay önce faizler daha inişe ilk geçtiğinde 95500 tl'ye anlaşmıştım ve sözleşme yapı kapora vermiştim bir miktar. Oturma raporu sorunu yüzünden iş uzadı, o arada faizler indi den son garantiden 54.000 tl 1.700 tl sigorta hariç masraflı olarak 1.28'den kredim onaylandı, kapora miktarını yükseltip eve taşındım çünkü geçen yıl sattığım evimden çıkma sürem gelmişti. Oturma raporu son aşamada belediyeden araştırdım. Piyasa hareketlenince üst katım 130.000 tl'ye satılığa çıkardı, sanırım şansım yardım etti. Bu arada geçen yıl aynı bölgede 12 yılıık zemin kat 73 m2 dairemi 67.000 tl ye satmıştım onu faize koydum ve 80.000 tl oldu bugünkü rakamla, 1 yılda para vermeden oturdum anlaşma öyleydi. Yani üzerine 15.000 tl koyup 105 m2 3+1 sıfır daire almış oldum, gerçi bir miktar kredi kullanarak aldım paranın tamamını kullanmadım. Bu yıl 2 nci evimi almış oldum, mart ayında 2 katlı küçük bir ev almıştım kardeşime, çok kelepir aldım ama biraz döküntüydü, tadilatla baya bir adam ettim ama, şimdi kardeşim oturuyor, alt katındada kiracı. yıllardır ev fiyatlarının düşeceğini savunan bende böylelikle artık gayrimenkule bağlanmış oldum. Bundan sonrası çokta ilgilendirmiyor işin doğrusu. Sonuçta kendim oturmak için aldım evimi, herkese böyle şans dilerim. Forumdaki tartışmalarımızdan edindiğim tecrübeyide gözardı edemiycem.

wednesday
19-06-2009, 11:59
Seyfu güle güle otur evinde kardeşim.

http://resimservisi.com/pics/5bd7c0e1f5940cc15b175b0bdb65ce3e.jpg (http://resimservisi.com/#5bd7c0e1f5940cc15b175b0bdb65ce3e.jpg)

OnurGururSeref
19-06-2009, 12:47
Dostlar acilen yardima ihtiyacım var. Buyukcekmece / Sinanoba'da villa alinir mi, cok mu uzak bir yerdir, TEM e filan yani nasil desem Istanbul' un merkezi yerlerine kmlerce uzak midir, ev Sinanoba merkezdeymis ama kac aydir da yari fiyatına satılmamis. Adresini ben de bilmiyorum. Ne dersiniz? 2 katlı, 10 odali 5 banyolu, teraslı harika bir ev gibi gorunuyor ve 300.000 TL. Bahceli, duvarli, icinde insanlarin yasadigi bir ev. Lutfen acil guzel fikirlerinizden faydalanmami saglayin. Tesekkur ederim..

oyucel
19-06-2009, 13:28
Dostlar acilen yardima ihtiyacım var. Buyukcekmece / Sinanoba'da villa alinir mi, cok mu uzak bir yerdir, TEM e filan yani nasil desem Istanbul' un merkezi yerlerine kmlerce uzak midir, ev Sinanoba merkezdeymis ama kac aydir da yari fiyatına satılmamis. Adresini ben de bilmiyorum. Ne dersiniz? 2 katlı, 10 odali 5 banyolu, teraslı harika bir ev gibi gorunuyor ve 300.000 TL. Bahceli, duvarli, icinde insanlarin yasadigi bir ev. Lutfen acil guzel fikirlerinizden faydalanmami saglayin. Tesekkur ederim..

valla harita üzerinde bakınca sanki anadoludaki gebze kadar var heralde

http://www.haritalar.net/semtharita/%C4%B0stanbul-B%C3%BCy%C3%BCk%C3%A7ekmece-Sinanoba-semt-haritas%C4%B1/2325.aspx

OnurGururSeref
19-06-2009, 14:20
Ev Rose Marine'e cok yakinmis... da Rose Marine nerede? Nereye yakin? Ama haritaya bakilirsa ev galiba Beylikduzu'nden de cok daha otede. Gurpinar Merter arasi 25 Km. Burasi en az 35 Kmdir.

BORA YAŞAR
19-06-2009, 14:43
Bu evi alıp bir şekilde, bırakınız boğazı, İstanbul'un iyi bir semtine (örneğin Etiler Ulus yerleştirebilseydik) fiyatı ne olurdu acaba?:)

Desperado
19-06-2009, 14:53
Burda soracaginiza gidip bakmaniz gerekmez mi eve, yolu nerdeymis, ne kadar suruyormus, ev nasil bir evmis vs vs gormek icin cidden ilgileniyorsaniz...

OnurGururSeref
19-06-2009, 16:07
Burada soracaginiza gidip bakmaniz gerekmez mi eve, yolu nerdeymis, ne kadar suruyormus, ev nasil bir evmis vs vs gormek icin cidden ilgileniyorsaniz...
:ayy::frown: Hayirdir? Neden bu kadar sinirli bir sekilde soru yonelttiniz? Ben mi yanlis anladim uslubunuzu? Ben Ankara'da yasiyorum, işinlanma kabiliyetim de yok; jet ucagim da.. Dakika basi Istanbul'a gidip gelme olanagim da.. Orada "cevre tanir, işbilir" arkadaslara sordum ne var bunda? Onbilgi birseyler gelsin, elbette gidip bakariz..

kimyager
19-06-2009, 16:29

Oralardan ev aldığınız zaman merkez artık sizin için beylikdüzü demektir hani eskiden tatilya nın olduğu yer. boş trafikde ki bulabilirseniz yarım saatte bakırköye gidebilirsiniz, daha merkezi yerler yani levent etiler size ankaradan istanbula seyahet etmek gibi gelecektir. Sanırım oturma amaçlı aramıyorsunuz Ankarada oldugunuzu varsayarsak. İş yeri Çorlu, Çerkezköy, Hadımköy, Beylikdüzünde hatta İkitellide olanlar için iyi olabilir. Burada yerleşirseniz gözünüzde büyüyen yollardan dolayı daha çok o bölgede lokal yaşarsınız ki İstanbul da yaşıyorum diyemeyebilirsiniz.
Ben bakırköyde oturuyorum ve Levente her sabah 25 dakikada gidebiliyorum boş trafikde.
Arabayla 1 saatte merkezdesin diyenler olabilir ama mesele o yolu göze alıp arabaya binebilmek. 3-5 denemeden sonra kim çekecek o yolu gidelim b.çekmece sahile demeye başlayabilirsiniz ki o sahilde gayet güzelleşti son zamanlarda.
Yinede size en güzel yorumu o bölgede oturan arkadaşlar yapacaktır.Selamlar

Desperado
19-06-2009, 16:29
:ayy::frown: Hayirdir? Neden bu kadar sinirli bir sekilde soru yonelttiniz? Ben mi yanlis anladim uslubunuzu? Ben Ankara'da yasiyorum, işinlanma kabiliyetim de yok; jet ucagim da.. Dakika basi Istanbul'a gidip gelme olanagim da.. Orada "cevre tanir, işbilir" arkadaslara sordum ne var bunda? Onbilgi birseyler gelsin, elbette gidip bakariz..

Him, baska sehirde oldugunuzu dusunmemistim...
Sinirli sormadim, yanlis anlamissiniz..

Realtor
22-06-2009, 10:25

Sn Onurgururseref,

Yatırım amaclı almayı dusundugunuzu varsayarak cevap veriyorum.

Ben olsam almazdım. Sebepler;
İstanbula cok uzak. sanırım yazlık olarak yapılmıs. o bolgelerde yazlık amaclı yapılmıs bircok villa zaten cok ucuz. Emlak değerlerinin genelde yuksek oldugu dönemlerde bile o civarlarda bu tip villalar ucuzdu. İyi bir orandan kiraya verileceğinide düşünmüyorum. 300.000 tl lik bir yatırım düşünsem İstanbulun merkezi semtlerinden 2 tane küçük daire almayı düşünürdüm.

Saygılar,

yosunga
23-06-2009, 00:46
Soyak Göztepe Sitesi benim beğendiğim bir yer 2002 senesinde burada bir arkadaşım için ev tutmuştuk kirası 1000 ytl idi , merkezi sistemle ısıtma olduğu için aidatlar yüksekti.Muhtemelen kiraların yükselmemesinde aidat önemli bir etken.Yatırım için ev alınacak olursa gözönünde tutulması gereken bir faktör.

Şu an ise aynı sitede
3+1 daire- yüksek giriş
kira : 850 ytl
http://www.sahibinden.com/goztepe_soyak_ta_sahibinden_kiralik_daire-86WQQaXQQ14685280WQQpXQQdisplayitem&keyword=soyak%20göztepe

3+1 daire - ara kat
kira: 1000 ytl
http://www.sahibinden.com/goztepe_soyak_sitesi113_metrekare_3_1_daire_sahibi nden_kiralik-08WQQaXQQ14702158WQQpXQQdisplayitem&keyword=soyak%20göztepe

seyfu
23-06-2009, 08:59
Yeni taşındığım semtte 6 aydır üzerinde satılık tabelası duran benimde baktığım fakat pazarlığa yanaşmayan inatçı bir sahibi olduğundan vazgeçtiğim daire satıldı, üzerinede 2 adet daire daha satıldı aynı semtte, çok satılık tabelası olmayan bir semt bulunduğum yer, kredi faizlerinin düşmesi biraz hareketlendirdi piyasayı gördüğüm kadarıyla.

ceng
23-06-2009, 09:18
Yeni taşındığım semtte 6 aydır üzerinde satılık tabelası duran benimde baktığım fakat pazarlığa yanaşmayan inatçı bir sahibi olduğundan vazgeçtiğim daire satıldı, üzerinede 2 adet daire daha satıldı aynı semtte, çok satılık tabelası olmayan bir semt bulunduğum yer, kredi faizlerinin düşmesi biraz hareketlendirdi piyasayı gördüğüm kadarıyla.

6ay önce sana çektiği fiyatın neresinden satılmış, bi sorsan.:)
6ay mı dayanabilmiş? kassaymış az daha da 2010dipte satsaymış.:)

seyfu
23-06-2009, 10:32
6ay önce sana çektiği fiyatın neresinden satılmış, bi sorsan.:)
6ay mı dayanabilmiş? kassaymış az daha da 2010dipte satsaymış.:)

Valla bende merak ediyorum kaça sattığını, 6 ay önce tapu teslim 95.000 diyodu, 2 ay önce elime 95.000 isterim diyodu, en son durumu öğrencem merak ettim bende.

Desperado
23-06-2009, 12:45
Toki'nin, 2008'in 2. Yarisindan itibaren baslayan konut satislarindaki dusus, 2009 ocak'tan itibaren yukselise gecti

toplu konut idaresi baskanliginin
(toki) 2008 yilinin ikinci yarisindan itibaren baslayan konut satislarindaki
dusus, 2009 yilinin ocak ayindan itibaren yukselise gecti.
Abd'de baslayan ve tum dunyayi saran ekonomik krizin etkileri konut
sektorunde etkisini azaltmaya baslamasi toki'nin satislarina da yansidi.
A.a muhabirinin edindigi bilgiye gore, piyasa sartlarindaki dalgalanma
nedeniyle 2008 eylul-aralik doneminde 909 milyon liralik yatirim yapabilen toki,
2009 yilinin ilk 5 aylik doneminde yatirimlarini yuzde 66 artirarak, 1 milyar 518
milyon liraya cikardi.

-2009 yili konut satislari-

gecen yilin agustos ayinda 5 bin 631 konut satisiyla rekor kiran toki,
piyasalarda baslayan dalgalanmayla birlikte surekli dusus egilimine girerek,
aralik ayinda bin 766 satis rakamina kadar geriledi.
Bu yilin ocak ayinda ise bin 894 konutun satisini gerceklestirerek
yukselis trendini yakalayan toki, subat'ta 2 bin 315, mart'ta 3 bin 35, nisan'da
4 bin 53, mayis ve haziran'in ilk yarisina kadar da 4 bin 921 konutun satisini
gerceklestirdi.
Toki tarafindan yapilan satislar bu sekilde devam ederse yil sonuna kadar
kriz oncesi rakamlara geri donulmus olunacak.
2009'un ilk 5 ayinda elde ettigi 1 milyar 402 milyon liralik satis
geliriyle 2003 ve 2004 satislarini simdiden geride birakan toki, 2008 yilinda
yapilan 3 milyar 807 milyon liralik satis gelirini yil sonuna kadar gecmeyi
hedefliyor.

-toki'de yatirimlar hiz kesmedi-

krizli gunlerin geride kalacagini hesaba katarak, yatirimlarina devam
eden toki, 2009'un ilk 5 ayinda 127 yeni santiye kurarak, santiye sayisini bin
273'e cikardi.
Yatirimlarina hiz kesmeden devam eden toki, ayda ortalama 6 bin konutun
yapimini baslatarak, konut sayisini 363 bin 413'e yukseltti.
2009 yatirimlarini sadece konutla sinirlandirmayan toki, 60 yeni okul, 38
spor salonu, 14 ticaret merkezi, 9 cami, 8 hastane, 1 saglik ocagi, 10 yurt ve
pansiyon ile 1 sevgi evinin yapimina basladi.
Ote yandan, toki tarafindan 2002-2008 doneminde satisa sunulan 346 bin
499 konuttan 306 bin 522'si satilarak yuzde 88'lik bir satis basarisi elde
edildi. Yapilan satislardan 22 milyar 777 milyon lira gelir saglandi.

-aa-

Desperado
23-06-2009, 12:46
Kisisel deneyimlerden ziyade bu tur veriler gidisati cok daha net yansitiyor bence...

ceng
23-06-2009, 12:53
toki satarken, taşyapı, kcgroup, ağaoğlu netmiş?
yani sede toki rakamı değil de toplam rakam mümkün mü gidişatı görmek için? harbiden konut pazarı da 2009 ocak-subat-mart-nisan-mayıs'da dipten yukarı toparlayan satış büyümesi mi sergilemiş?
toki ne de olsa senin-benim-devletin arsa pazarlayacısı. 3aşağı satsa olur. geçen peşin borç kapatmada %20mi25mi indirim vadetmişti noldu bilmem, nakit lazım olmuştu demek ki. ona bile.

metkon
23-06-2009, 13:46
Ötekilerin de satışları artsa bu sefer de nakite sıkışmış ucuzdan satmış diyeceksiniz bu sefer...:he:

Adamın durumu iyi olup, nakite sıkışmayıp kendi kafasındaki fiyata satmaya kalkıp ta satamasa bu sefer de satış yapamamış diyeceksiniz...:he:

Desperado
23-06-2009, 13:54
Toki satarken digerleri ne yapmis bilmiyorum, matriks'te biraz once gelen haberi koydum, agaoglu icin gelirse rakamlar onu da koyarim... En son yine 3-5 gun bu tasyapi vs benzeri bir sitenin evleri maketten kapisiliyordu ana haberde gordugum kadariyla, ev mev kalmamisti satisa ciktiginin aksamina... Agaoglu da daha yeni fiyatlara zam yapti diye biliyorum...

ceng
23-06-2009, 15:03
indirsin de göreyim.:) düşerken alınır mıymış? beklemeye geçer talep.
taşyapının patron geçen erdoğanla havalanında buluşmuştu. 3-5aydır ödeme yapamıyormuş çalışanlarına... kredi talep etmiştir, vakıf halk ziraatten falan.:)
ağaoğlunun zaten sesi soluğu kesildi.:) iyi satıyor demek ki.:)
neden öyle diyim sayın metkon? satış rakamlarını görsek ya?
hep reklam.
eminim kapışılmıştır. hele tv verdiyse.
sermayenin borazanları tv kanalları.:)
tokide trend toparlamış gözüküyor. zaten toki de olmasa diğerlerinde fiyat mevhumu uzaya vuracak. klozet kapağını 10bin ytl'den maliyetlere yansıtacaklar.

bişey diyim: faizler yukarı gitsin konut kredilerinde, ben göreyim ev satışlarını.:)
yani bu piyasayı yapan ve aradan para kazanan bankalardır. gerisi hikaye.

saygılar.

ceng
23-06-2009, 15:23
Ötekilerin de satışları artsa bu sefer de nakite sıkışmış ucuzdan satmış diyeceksiniz bu sefer...:he:

Adamın durumu iyi olup, nakite sıkışmayıp kendi kafasındaki fiyata satmaya kalkıp ta satamasa bu sefer de satış yapamamış diyeceksiniz...:he:

ucuza satan yok henüz.:) kampanya manpanya, %0/1 peşinle falan idare ediyorlar.

Ayyaşgezer
24-06-2009, 08:18
Toki satarken digerleri ne yapmis bilmiyorum, matriks'te biraz once gelen haberi koydum, agaoglu icin gelirse rakamlar onu da koyarim... En son yine 3-5 gun bu tasyapi vs benzeri bir sitenin evleri maketten kapisiliyordu ana haberde gordugum kadariyla, ev mev kalmamisti satisa ciktiginin aksamina... Agaoglu da daha yeni fiyatlara zam yapti diye biliyorum...

Ev satışlarının artması beklenen bir durum. Yalnız fiyatların ne olduğunu gostermiyor. Ozellikle TOKI haberi yanıltıcı zaten bunu istiyorlar. BAkınız TUIK haberi :

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=852693&title=tuik-verilerine-gore-konut-satislari-artti

Bizi ilgilendiren tek temel konu var Büyükşehirlerdeki fiyatlar. Zira %65 satış yükselmesi yakalayan tekirdağ edirne kırklareli bu konuda en çok %5 i temsil eder.

2009 yılı birinci döneminde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki yılın aynı dönemine göre en fazla azalış gösteren bölgeler ise yüzde yüzde -11,29 ile İstanbul ve yüzde -8,42 ile İzmir bölgeleri olarak sıralandı.

Bu trendin devamı fiyatların düşmesini gerektirmeli bence. Sürekli azalan satış adetleri düşen fiyatlar demektir. Makro değil mikro bakalım. Ben dün hadımkoy mü diyorlar nedir o civardan gelirken gordum ihlas Bizim evler diye bloklar yapmışlar çorak arazilere. Allahım nedir orası oyle. Bir ağaç golgesi bile yok. Bloklar bloklar. İstanbul konutları var. Burada çok beğenenler var ama ne yazık ki benim ancak kiracı olarak oturabileceğim hayatımın sonraki donemlerinde (emeklilikte falan) yaşamak istemeyeceğim yerler buralar. Yatırım olarak da düşünürsem o kadar çok evin olduğu bir yerde çok fazla satılık çok da kiralık olur. Bu nedenle derin bir piyasa oluşur ve fiyatlar aşağıda oluşur diye düşünüyorum.

Bana deseniz ki nerede yaşayacaksın emekliliğinde adım atınca toprağa basabileceğim, sabah meyva ağaçlarından topladığım meyvaları yiyebileceğim bir yer olsun. İZmirin 20-30 km dışında bir yer. Tabi 2 onemli problem var birincisi su durumu bundan 10-20 sene sonra ne olacak 2. si ise kene problemi :)

Gorüldüğü gibi salt iyi bir yaşam yok arkadaşlar. Ya ağanın kucağı ya kenenin hortumu.

Survival
24-06-2009, 09:50
2011 ortasi veya sonlarini gormeden ev almamak lazim diye dusunuyorum... yasanan krizin faturasi oyle kolayca odenmis olamayacak bence, etkileri yillarca surecek.. Masallah dunyada bir tek bizim ulkemizde kriz gayrimenkul sektorunu etkilemedi, fiyatlar dusmuyor aksine artiyormus, sadece guluyorum :) Bu balon eninde sonunda patlayacak arkadaslar. Esyanin tabiatina aykiri aksi durum. Issizlik had safhada, reel soktor berbat durumda.. Haberlere bakarsaniz konutda spekulasyonu devam ettiriyorlar, neymis, satisa ciktigi gun bitmis.. arkadaslar ben bunlara inanmiyorum... Alanlar hayrini gorsun, ben bekliyorum.. Belki yaniliriz, en kotu semtlerde evler olur 400 bin lira, hehehe, sadece guluyorum..

Desperado
24-06-2009, 10:04
(yenileme) yapi kullanma izin belgesi verilen yapilarin yuzolcumu 1. Ceyrekte % 5.5 artti

yapi kullanma izin belgesi verilen yapilarin yuzolcumu 1. Ceyrekte % 5.5 artti.

Turkiye istatistik kurumu (tuik) yapi ruhsati ve yapi kullanma izin belgesi
ile derlenen 2009 y yili 1. Ceyrek sonuclarini acikladi.

Yapi ruhsati verilen yapilarin yuzolcumu yuzde 5,5 artti.

2009 yilinin ilk uc ayinda bir onceki yilin ilk uc ayina gore belediyeler
tarafindan yapi ruhsati verilen yapilarin yuzolcumunde % 5,5,
bina sayisinda % 10,0, degerinde % 2,5 oraninda artis olurken, daire
sayisinda %2,4 oraninda dusus olmustur.

2008 yilinin ilk uc ayinda yapi ruhsatina gore konut bina sayisi 18.443
iken, 2009 yilinin ilk uc ayinda konut bina sayisi % 7,4 artarak 19.813
olmus; konut yuzolcumleri ise 2008 yilinin ilk uc ayinda 17.751.853 m2
iken % 0,3 duserek 2009 yilinin ilk uc ayinda 17.696.559 m2 olarak
gerceklesmistir.

Yapi kullanma izin belgesi verilen yapilarin yuzolcumu yuzde 21,2 artti.

2009 yilinin ilk uc ayinda bir onceki yilin ilk uc ayina gore belediyeler
tarafindan yapi kullanma izin belgesi verilen yapilarin yuzolcumunde % 21,2,
bina sayisinda % 4,8, degerinde % 18,8, daire sayisinda %10,1 artis olmustur.

2008 yilinin ilk uc ayinda yapi kullanma izin belgesine gore 15.093 olan
konut bina sayisi 2009 yilinin ilk uc ayinda % 10,3 artarak 16.652 olmus;
konut yuzolcumleri ise 2008 yilinin ilk uc ayinda 13.904.090 m2 iken
% 9,8 artarak 2009 yilinin ilk uc ayinda 15 271.526.m2 olarak gerceklesmistir.

-matriks-

Rakamlar tartismaya yer birakmayacak kadar net...

ceng
24-06-2009, 10:25
Belediyeler tarafindan yapi kullanma izin
belgesi verilen yapilarin ``arsa payi haric`` insaat metre kare maliyetleri, bu
yilin ilk uc ayinda 2008`in ayni donemine gore yuzde 2 azalarak, 527,2 liraya
dustu.
Turkiye istatistik kurumu (tuik), ``yapi izinleri 2009 yili 1. Donem
sonuclari``ni acikladi.
Buna gore, 2008 yili ilk uc aylik doneminde arsa payi haric 537,9 lira
olan insaat metre kare maliyeti, bu yilin ayni doneminde 527,2 liraya geriledi.
Belediyeler tarafindan ``yapi kullanma izin belgesi`` verilen konut bina
sayisinda ise artis meydana geldi. Gecen senenin ilk 3 ayinda 15 bin 93 olan
konut bina sayisi, 2009 yilinin ilk uc ayinda yuzde 10,3 artarak 16 bin 652
oldu.
Konut yuz olcumleri ise bu yilin soz konusu doneminde, gecen yilin
ocak-mart donemine gore yuzde 9,8 artarak, 15 milyon 271 bin 526 metre kare
olarak gerceklesti.

-aa-

şimdi soran olur abi malzemeye göre değişir bu falan diye. peşinen diyim bu en dandik malzemeden. tam şu anda oturduğunuz evse eminim dubaide sonradan görme arabın yaptırdığından.:)

bonus olarak, akil bir adam duran alarko yöneticisinin röportajını da tekrarlayalım di mi sayın survival, kaçıran okusun, okuyan tekrar okusun:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11318094.asp?gid=229

minik2008
24-06-2009, 10:58
Insaat metre kare maliyeti dustu

belediyeler tarafindan yapi kullanma izin
belgesi verilen yapilarin ''arsa payi haric'' insaat metre kare maliyetleri, bu
yilin ilk uc ayinda 2008'in ayni donemine gore yuzde 2 azalarak, 527,2 liraya
dustu.
Turkiye istatistik kurumu (tuik), ''yapi izinleri 2009 yili 1. Donem
sonuclari''ni acikladi.
Belediyeler tarafindan ''yapi kullanma izin belgesi'' verilen konut bina
oldu.
olarak gerceklesti.

-aa-

Ayyaşgezer
24-06-2009, 11:15
İnşaat m2 maliyetlerinin düşmesi bir şey değiştirmiyor tabi ki 2 durum var
1- Yapılan inşaatlar zaten 3 sene kadar once başladığından maliyetler zaten katlanılmış bitmiş durumda bu adamlara sürekli vade farkı biniyor. Bunlar kardan vermedikçe indirim yapmak istemezler ama bir nokta vardır ki (stoploss) o noktada satarlar ama kayıpları (kardan kayıp bile olsa) çoktur. Hisseler de zaten bu donemlerde alınmaz mı ? Mobius babayı hatırlatırım. %50 çaktı.
2- bizim ülkede gücü olan indirimi yemeye çalışır. Aynen OTV indiriminde olduğu gibi onceden bindirirler sonra indirim yaptık deyip malları çakarlar. Zaten OSD denen dernek hükümet ile sürekli istişare içindedir. İndirim yapılacağı kokusunu alınca zammı yaparlar. indirimi de 3-4 ay sonrasına ayarlarlar. Tabi bazı medya ve muhalefet krizde geç kalındı falan diyerek itiraz ederler ama bu OSD nin işine gelmektedir. Hatta itirazlar kaymak gibi gelmektedir. Boylece bir sonraki indirim için de gazı almış olurlar. Neticede devlet vergi almayarak kayba uğramıştır müşteri ucuza aldığını sanmıştır OSD yani sermaye gene kazanmıştır. Benzeşim ile düşünebiliriz ki indirim gazı ile ev alan ucuza aldığını sanmıştır, hükümet bizim donemimizde ev sahipliği oranı artmış demektedir borçlanma artmıştır patlama olmadığı sürece problem yoktur, müteahit yani sermaye ise gene en çok kazanmaktadır. Elindekini çakmış bankaya bonoya tahvile koymuştur.

Survival
24-06-2009, 12:40
Belediyeler tarafindan yapi kullanma izin
belgesi verilen yapilarin ``arsa payi haric`` insaat metre kare maliyetleri, bu
yilin ilk uc ayinda 2008`in ayni donemine gore yuzde 2 azalarak, 527,2 liraya
dustu.
Turkiye istatistik kurumu (tuik), ``yapi izinleri 2009 yili 1. Donem
sonuclari``ni acikladi.
Belediyeler tarafindan ``yapi kullanma izin belgesi`` verilen konut bina
oldu.
olarak gerceklesti.

-aa-

şimdi soran olur abi malzemeye göre değişir bu falan diye. peşinen diyim bu en dandik malzemeden. tam şu anda oturduğunuz evse eminim dubaide sonradan görme arabın yaptırdığından.:)

bonus olarak, akil bir adam duran alarko yöneticisinin röportajını da tekrarlayalım di mi sayın survival, kaçıran okusun, okuyan tekrar okusun:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11318094.asp?gid=229

Ceng ustadim kesinlikle haklisin.. Alarko yoneticisinin bu roportaji aylar once yayimlanmisti ve son yillarda okudugum akla mantiga son derece uygun ifadeler iceriyor.. Ben tam olarak bu goruse sahibim ve cevremde ongoruleri tutmus cok deger verdigim buyuklerim de boyle dusunuyorlar.. Ev almak icin henuz erken, daha beklemek lazim.. unutmayalim emlak sektoru krize en son girip son cikar.. Buyuk ihtimalle 2 sene sonra istanbul'dan terse goc baslayacak, insanlar is bulamadiklarindan anadolu'ya geri donmeye baslayacaklar bence... Cevrenizde taksici, esnaf, cesitli arac soforleriyle bir konusun bakalim durum gercekte nasil...Hani hep derler ya Turk milleti aglamayi sever, tabiiki kotu konusacaklar diye... Ama bugun durum gercekten vahim ve saniyorum birka sene sonra daha da vahim olacak..

Takip ettigim bir konu vardi, Libadiye caddesinde Camlica Is Merkezi yanindaki buyuk arsayi Kuveyt'li Emaar grubu almisti. Senesi doldu hatta belki 2 sene oldu hala 1 civi bile cakmadilar... Bence TR'de ruya gibi bir trend yasandi.. 2002'den once ev alip da 2006 ve sonrasinda satanlar manyak karlar yazdilar..

Bundan sonra gecmis olsun. Bence deniz bitti kara gorundu.. Hep birlikte yasayip gorecegiz..

metkon
24-06-2009, 13:29
2008 en düşük fiyatlardan ev alma zamanıydı yatırımlık...Geçmiş ola artık...Bu seneden itibaren yükselmeye başlar/başladı ev fiyatları yeniden krizin bitmeye başlamasıyla...

Oturmak için zaten zaman mevzu bahis olamaz...Her zaman ev alınır oturmak için...

Desperado
24-06-2009, 13:44
Tum rakamlar bunu gosteriyor zaten sn metkon, apacik ortada her sey... Hala millet 2002 fiyatlarinin hayalini kursun bakalim, nereye kadar...

BORA YAŞAR
24-06-2009, 13:58
BU başlıkta epeydir süren "gayrımenkul fiyatları daha da düsecek, yok düşmeyecek" konulu münazaranın İstanbul emlak piyasasını kökünden sarstığı gözlemlenmiştir.:)

Bu sarsıntının Marmara fayını tetikleyeceğinden korkulmaktadır.

Yetkililer bu sorunun çözümü için, yukardaki tez ve antitezi en yüksek sesle ve de en hararetle seslendiren ceng beye istediği fiyattan bir ev verirken Bora Yaşar'ın da evini en yüksek bedelle almayı uygun gördüklerini açıklamışlardır.

İstanbul emlak borsasının böylelikle durulacağı, huzur ve güven veren bir piyasa haline geleceği umulmaktadır..

ceng
24-06-2009, 14:13
tamam tamam dip burası. evler ucuzlamış. gidip alayım.

ağaoğlundan alıcam hem de. %1 vercem. kalanını o ödesin.

Survival
24-06-2009, 14:18
Elbette burada 3~5 kisi olarak bizlerin konusmalari sadece fikir paylasmak. Yoksa gercek sokaklarda caddelerde... Ben fikrimi belirttim. 2008'in kesinlikle bu donemin dibi oldugunu dusunmuyorum. Bana gore kesinlikle gecmis olan birsey yok.. Su yasadigimiz surecte tekrar bir fiyat artisi yaratilmaya calisiliyor, fiyatlar tabelalarda boyle gorunuyor. 2002 fiyatlarini aramiyoruz. Ancak buralardan da daha dusecektir diyorum. Ancak zamani var, 1 gunde 1 ayda olacak sey degil.. 2011'i gormek lazim diyorum. Bana gore oturmak icin ev almanin da zamani vardir. Simdi 160.000'e bir ev alacagima ayni evi 1,5 sene sonra 120.000'e alabilecek olsam, Sizce nasil olur? Kiralar zaten deli gibi dustu. Su anda 2002~2003 yilinin kirasina oturuyorum. Enflasyon dusuk, dogru duzgun zam da yapilamaz seneye.. Bu donemde ev alanlara gecmis olsun diyorum..

Survival
24-06-2009, 14:20
Bu arada belirteyim efendiler, kirada oturdugum evin satilik fiyati 300 aylik ederi. Sizce bu durumda kirada mi kalinir, ev mi alinir..
Herkesin kendi kararidir.. Emlak spekulasyonuna kananlar 5 sene sonra geri donup baktiklarinda cok uzulecekler..

Survival
24-06-2009, 14:20
Bu arada belirteyim efendiler, kirada oturdugum evin satilik fiyati 300 aylik ederi. Sizce bu durumda kirada mi kalinir, ev mi alinir..
Herkesin kendi kararidir.. Emlak spekulasyonuna kananlar 5 sene sonra geri donup baktiklarinda cok uzulecekler..

seyfu
24-06-2009, 17:06
Vaybe kaç yıldır takip ediyorum bu forumu, bu sene 2 tane ev aldım, çok uygun aldığımı düşünüyorum, neoldu şimdi elimdemi patlıycak, öyle bile olsa 2-3 yıl önce alanlara göre yine kardayım, borsadan edindiğim tecrübe bir malı en dipten alıp en tepeden satmaya çalışanlar hep batmıştır, belki en dip değil ama yine bu dönemde alanların çok zarar edeceğini düşünmüyorum, hele birde kendi oturacağı ev ise.

ceng
24-06-2009, 17:20
Vaybe kaç yıldır takip ediyorum bu forumu, bu sene 2 tane ev aldım, çok uygun aldığımı düşünüyorum, neoldu şimdi elimdemi patlıycak, öyle bile olsa 2-3 yıl önce alanlara göre yine kardayım, borsadan edindiğim tecrübe bir malı en dipten alıp en tepeden satmaya çalışanlar hep batmıştır, belki en dip değil ama yine bu dönemde alanların çok zarar edeceğini düşünmüyorum, hele birde kendi oturacağı ev ise.

seyfu kardeş,
biz dip yakalamaya çalışmıyoruz.
biz başkasının evini öldüparaya almaya da çalışmıyoruz.
diyoruz ki: 200bin, 300bin rakamları şaka olmalı.
sen gidip anladığım kadarıyla oturmak için 100bin gibi bi paraya ev aldın. güle güle otur. bence makul. bende de makul rakam 150bin. o da bu piyasada. ederi değil ayrı konu.
yoksa bora bey'in dediği üzre öyle özel işlemler vardır ki gerçekten fiyat/peformans ederidir.
dediğimiz şu: ortalama fiyatlar hala yüksek.
ve arz fazlası var. yani? alıcı az satıcı çok. bu da klasik iktisat gereği fiyatların ne kadar kasarsan kas aşağı gelmesi demek.
hepsi bu. 2-3yıl.
saygılar.
yeniden güle güle sağlıkla afiyetle otur.

Desperado
24-06-2009, 17:25
Ya, boyle mantik mi olur? 100 ucuz 300 pahali... Il onemli degil, ilce onemli degil, evin buyuklugu, deniz gorup gormemesi, kat sayisi, ana yollara yakinligi vs vs vs hicbiri onemli degil... sadece 100 ucuz 300 pahali...

Bu mudur yani?

Yerine gore 100 bile pahalidir, yerine gore 300 bile kelepirdir...

Desperado
24-06-2009, 17:27
Benim fikrim cok net valla bu konuda, yatirim icin ev alinmaz; oturmak icin alinan evin de ucuzu pahalisi olmaz... Gayet basit...

metkon
24-06-2009, 17:40
Ya, boyle mantik mi olur? 100 ucuz 300 pahali... Il onemli degil, ilce onemli degil, evin buyuklugu, deniz gorup gormemesi, kat sayisi, ana yollara yakinligi vs vs vs hicbiri onemli degil... sadece 100 ucuz 300 pahali...

Bu mudur yani?

Yerine gore 100 bile pahalidir, yerine gore 300 bile kelepirdir...

Benim fikrim cok net valla bu konuda, yatirim icin ev alinmaz; oturmak icin alinan evin de ucuzu pahalisi olmaz... Gayet basit...

Aynen Desperado...Tamamına katılıyorum...

ceng
24-06-2009, 17:55
1km2 içindeki evlerden bahsediyorum. bilen bilir oturduğum yeri. yakında deniz yok. paris yok. hilton yok.
aradaki farkların piyasadaki eski histerik alıcı güruhunu hala var zannederek, kafasına göre fiyat çekmesinden bahsediyorum. bugün 170 diyor, 2-3gelen giden olunca 225.
aynı sitede aynı blokta biri 5 diğeri 2.kattaki dairelerden birine istenen 180, içine 20-25harcamak gerekir, öteki 255, cephe cüphe m2, aynı. daire dökülmüyor, oturulabilir ama keyfekeder yenilemek yakışır.
ama adam göya içini yenilemiş. salon başka, banyo başka mutfak başka telden çalıyor. harcadığı 25lira, 75 lira fark koyuyor. söküp yeniden yaptırmalısın içinin sinmesi için.
neymiş? yatırım için alınmazmış.
biz oturmak için bile almıyoruz.
ve fiyatlar doğruyu söylemiyor, şiş diyoruz. %20-30 geri gelmeli bugünden.
neyse.
hayırlısı olsun.
sayın metkon ben de size katılıyorum.:)
bahçeşehirden alcam. ihlas bakmış pazarda para var dikmiş.:)

ahmetd76
24-06-2009, 18:25
Ev fiyatları indi çıktıdan çok bölgesel değerlendirsek daha güzel olacak gibi..
Ben, mesela, Kocaeli Darıca'dan ev aldım oturuyorum.
Arada viaport'a (kurtköy) kaçıyoruz. Pek bir hoşuma gidiyor oralar..
viaport'un civarındaki yeni siteler hoş.. sonra otoban kenarında
istanbul yeni nesil evleri diye bir yer yapıyorlar:
websitesi: http://www.yeninesilevleri.com/index800.html
dehşet birşey olacağa benziyor ama fiyatları m2'ye 2000'i geçiyor.
Ben mesela m2'si 1000 civarına gelseler kelepir der borç harç girerim bu evlere
ama pek de öyle olacak gibi görünmüyor ya neyse..

seyfu
25-06-2009, 08:14
Bu yaz fiyatlarda aşağı yönlü bir hareket olacağını sanmıyorum fakata önümüzdeki 2-3 yıl düşmese bile sabit kalması bile alıcılar için bir avantajdır. Son 1-2 aydaki hareket sebebiyle müteahitler yine gazı aldı saldırdı konut işine, ayrıca birkaç yıl önce başlayıp yakında bitecek birçok proje var bunlarında arzıyla birlikte o zaman düşüşler olabilir, zaten millette para yok herkes borçlu, olanda son dönemde harcadı çoğunu, bu sebeple kışa doğru gösterir piyasa hareketin yönünü şuanki hareket hem okulların kapanması ve yaz mevsiminin gelmesi ve yutdışından kesin dönüş yapanların çoğalması gibi etkenler sebebiyle satışlar hızlandı. Ama yinede oturmak için alınacaksa ve halihazırda düzgün bir oturacak yeriniz yoksa kiraya çıkıp bir dünya masraf yapmaktansa bir miktar paranız varsa ve birazda kredi kullanacaksanız rakamlar fena sayılmaz.

Ayyaşgezer
25-06-2009, 09:21
Kiralar düşüyor. Ev sahipleri de beziyor tabi. 4 tecrübe
1- Arkadaş Bostancı Evren sitesinde oturuyor. 1350 TL lik kira 1050 ye düşmüş. Resti çekmiş arkadaş. Vermezsen 2 alt katta bu değere daire buldum gidiyorum demiş.
http://www.sahibinden.com/evren_sitesi_arakat_dublex_kiralik-45WQQaXQQ13578046WQQpXQQdisplayitem&keyword=evren%20sitesi
2- Ben çıktığım dairede 750 veriyordum %15 zam yazıyordu kontratta. 800 olacaktı düşürdük 750 ye. Ama eşimin işi taşındığından biz de taşındık sonrasında 700 e verdi. Ayrıca 6 blokta bıraktığımda en az 5 satılık 5 kiralık toplam 10 tane daire vardı. Bu arada ben çıktıktan sonra kırma dokme durumları olmuş sanıyorum birşeyleri yeniliyor. Bu yatırım maliyeti ne zaman çıkar o da ayrı bir sorun.
Satılıklarda 145.000 TL istiyorlar. 17 yıllık kira miktarı.2. el evde bence fazla.10-15 derlerdi. Bu evi ne zaman alırdım ? 13 yıllık kira bedeli olan 110.000 lere geldiğinde. Aradaki marj az da değil 35.000 TL var. Sıfır km araba parası. Yani bu denklemin çozümü şudur : OYLE BİR ZAMAN BUL Kİ SERMAYE = ARABA + EV olsun.
3- Benim oturduğum yeri ev sahibi elden geçirmiş. 1 sene boş kalmış nedenini bilemiyorum sonrasında dayanamayıp bize verdi. Üstelik kadını 1.5 ay beklettik ha şimdi taşınacağız ha şimdi derken bekledi zavallı.
4- Eşimin işyerinden bir elemanın evi vardı ona bakalım dedik. Adamın kiracısı 450 TL kirayı vermemiş. 4 ay takmış ve pazar günü taşınacaktı. 4 ay kira alınamıyor ama kiracının gittiğine seviniyor ev sahibi.

Çalışanlar için zor durumlar ev sahipleri açısından daha da zor sonuçlara neden oluyor.

Survival
25-06-2009, 09:33
Fikrim tam olarak Ceng hocamin belirttikleridir. Baska soze gerek yok. Biz 100 ucuz, 300 pahali demiyoruz. Birbirimizi gercek hayatta taniyor olsak bizim boyle dusunmus olma ihtimalimizin bile ne kadar komik bir durum oldugunu anlardiniz. Insanlar su anda kriz oncesi fiyatlara hizla donme telasindalar. O kadar ciddi bir talep olmamasina ragmen elbette alan insanlar da var. Ancak bu fiyatlarin surdurulebilir piyasa fiyatlari olmadigina kendi adima %100 inaniyorum. Ayni muhitte birbirine cok benzer evler arasinda abuk subuk fiyat farklari goze carpiyor. Ornegin ben 2007'de aldigimiz evi satmak icin insanlarin isteyip de satamadigi rakamlarin altina inerek yani talebin geldigi en iyi noktayi yakalayip evimi sattim. Bir alt katimdaki vatandas X tarihinde 160'a satmadi, sonra piyasa canliyken 190 istedi satamadi, sonra piyasa öldü 175 dedi yine satamadi, sonunda 2,5 sene gecti 153'e verdi gitti.. Bu tip insanlarin olduğu bir piyasada sağlıklı fiyat hareketleri görmek gerçekten zor. Kör tuttuğunu öpüyor mantığıyla hareket eden insanlar görüyorum şu anda eski oturduğum muhitte...
Sn Ahmetd76, yeninesil evleri dediginiz evlerin cevresi tamamen sanayi tesisleri dolu, orasi organize sanayi bolgesi. Ismi yeni nesil istanbul evleri ama evin bulundugu yer Gebze/Kocaeli,,, hey Allah'im bana akil fikir ver nasil bir ulkede yasiyoruz :) Inanin bana m2'si 2000 liraysa eğer cidden şaka yapıyor olmalılar.. Viaport dediğiniz sadece bir alışveriş merkezi, insanlara bunu yaşamın güzel bir parçası gibi sunuyorlar.. TEM'in kenarında bir alışveriş merkezinde geçecek sosyal bir hayatı ben istemiyorum, tabiiki sevenlere saygım sonsuz..

Bence 2 sene sonra geri dönüp baktığımızda kriz geçmiş mi geçmemiş mi, emlak fiyatları ne olmuş göreceğiz.. Emlak fiyatlarında köpük alınmış olacak, ben buna inanıyorum. Haa köpük yok ve bu fiyatlar normalse zaten biz de zenginiz demektir değil mi Ceng hocam, kasmayız gider bi ev alır otururuz :)
Yaşanan bu krizin etkileri daha çok uzun zaman sürecek arkadaşlar, ben böyle düşünüyorum..

Not: Kira dususleri konusunda Sn Ayyasgezer'e katiliyorum. Benzer durumu ben de yasadim.. Kirasi 2 sene oncesinde 1200~1300 olan evlere bugun 1000'den ancak kiraci bulunabiliyor. Kira deli gibi dusmus olmasina ragmen evin satilik degerini, uzerine enflasyon kadar koyup yuksek degerde tutuyor insanlar ama ne oluyor satilmiyor..Hatta "ben 1000'e oturuyorken 1300 isteyenlerin evi de bos kaliyor, sahibi aidat odemeye devam ediyor" durum budur..

kimyager
25-06-2009, 10:06
2001 aralıkda 48 bin liraya aldıgım dairemi ( 1 usd : 1,45 tl) 2009 nisan ayında 212 bin liraya sattım.( 1 usd : 1,65 tl)

O zamanlar aynı bölgede 35-40 bin liraya da muadil daireler vardı. Oturacagım bir ev olduğu için çok verdim diye hiç düşünmedim. kriz hat safhada daha da düşer diye kafa bile yormadım. Bir an önce evimi alıp kafamdan ev alma fikrini atmak istedim.

8 sene sonra zaten düşünüp kafayı takıp üzülmemin ne kadar boş olacagını rakamlar bana ispatladı.

Oturmak için bir ev begendiyseniz fiyatıda sizi tatmin ediyorsa alın derim. Yoksa insanlara senin evinin ne farkı var neden muadillerine göre fazlaya satıyorsun zorlaması yapmanın burada içinizi boşaltmaktan öteye gitmediği bir gerçek.

Bu forumda takip ettiğim bazı arkadaslar gibi ev aldığınız zaman anında karşı safha geçip neden evimin değeri düşsün benim evim o sokağın en güzel evi demeye başlıyorsunuz. İnsanın doğasında bu var.

Benzer bir olayı ben yakın gecmisde yasadım. Aynı sokakda daha ucuza daireler varken benim dairem için pazarlıklar yapıldı. En saf ev sahibi bile yahu daha ucuzları dururken neden benle pazarlık yapıyor bu alıcılar deyip fiyatı yuksek tutar. Saygılar

seyfu
25-06-2009, 15:41
:) , sevgili kimyager dediğin doğru bir yerde, insan genelde duygusal düşünüyor bu konularda, borsadada öyle değilmi insan kağıdı satar borsa düşecek diye söylenir, aldığındada tam tersi, birde şöyle düşünmek lazım, yükseleceğine inanmışki almış, aldıktan sonra karşı fikri savunuyor doğal olarak. Ama diğer taraftanda duygusal olarak etkilenmede söz konusu tabi.

Survival
25-06-2009, 16:13
2001 aralıkda 48 bin liraya aldıgım dairemi ( 1 usd : 1,45 tl) 2009 nisan ayında 212 bin liraya sattım.( 1 usd : 1,65 tl)

O zamanlar aynı bölgede 35-40 bin liraya da muadil daireler vardı. Oturacagım bir ev olduğu için çok verdim diye hiç düşünmedim. kriz hat safhada daha da düşer diye kafa bile yormadım. Bir an önce evimi alıp kafamdan ev alma fikrini atmak istedim.

8 sene sonra zaten düşünüp kafayı takıp üzülmemin ne kadar boş olacagını rakamlar bana ispatladı.

Oturmak için bir ev begendiyseniz fiyatıda sizi tatmin ediyorsa alın derim. Yoksa insanlara senin evinin ne farkı var neden muadillerine göre fazlaya satıyorsun zorlaması yapmanın burada içinizi boşaltmaktan öteye gitmediği bir gerçek.

Bu forumda takip ettiğim bazı arkadaslar gibi ev aldığınız zaman anında karşı safha geçip neden evimin değeri düşsün benim evim o sokağın en güzel evi demeye başlıyorsunuz. İnsanın doğasında bu var.

Benzer bir olayı ben yakın gecmisde yasadım. Aynı sokakda daha ucuza daireler varken benim dairem için pazarlıklar yapıldı. En saf ev sahibi bile yahu daha ucuzları dururken neden benle pazarlık yapıyor bu alıcılar deyip fiyatı yuksek tutar. Saygılar

Ama hocam yapmayin Allah askina, 2001'de 48.000 liraya ev gayet makul, ancak 2009'da 212.000 lira makul degil, yani benim fikrim, ben bu fiyata almam. Alana hayirli olsun.. 33.000 dolara alip 128.000 dolara satmissiniz, bence muthis bir trade olmus. Ustune ustluk 8 sene de oturmussunuz. Muthis bir kar, inanilmaz.. Iste bizim tezimiz budur? Bu kadar sismis fiyatlarin geri gelmemesi mumkun mu? yoksa hep boyle artacak ve 2017 yilinca ayni ev 500.000 dolar mi (tabii eger dolar kalirsa) (veya 800.000 lira diyelim) olacak.

Harakiri
25-06-2009, 16:24
arkadaslar merhaba bana gore piyasa yukselme devrini bitirip duraklama devrine basladi
bence bu aralik fazla uzun surmez.Sermaye borazani gazeteler ve tvler bazen komik denecek kadar reklamlar yapsa da piyasada bu saatten sonra silkelenecek keriz kalmadigini dusunuyorum.80 e maledip 250 ye satma devri artik bitti.Bence esas emlak fiyatindaki dususler yani o 2000 li yillardaki seviyelere gelmesinin tek yolu var.Emtia fiyatlarinda biraz dusus esas olarakta nerden buldun yasasinin tekrar gelmesi lazim.Misal bir is adami yillik 50 milyar gelir gosteriyor az bir sey vergi oduyor ama sonra gidip 1 milyon dolarlik ev aliyor kimse de cikip diyemiyor sen bu evi nasil aldin be adam,anlicaniz bir cesit kara para aklama sistemi olmus emlak piyasasi.Garibanda ev alicam diye didinip duruyor.Daha gecenlerde farkli bir olay nedeniyle bir devlet memurunun mal varligi ortaya cikti.8 milyon tl.No comment diyorum...

kimyager
25-06-2009, 16:40
Ben zaten ev fiyatlarında mantık aranmamasını göstermek için verdim bu örneği.

Alırken zerre kadar düşünmedim bu ev 5-10 senede 3 katına cıkar mı acaba diye.Sadece nasıl ödeyeceğim bu borcu diyordum o zaman ki gelirimle. Yatırım için almadığınızda böyle bir iyi yönü oluyor ev almanın, 3 ayda bir acaba ev fiyatları ne oldu diye kafanızı meşgul etmiyorsunuz.

Geçmişi cok iyi bilmiyorum yani 2001 de 50 binlere satılan o evlerin 1999 larda kac paralara alındığını ancak 2006 larda 250 binlere alınan evlerin 2010 dan sonra 50-100 bin arasına düşme ihtimali benim zihnimi zorluyor.

Kendi işimde bu iniş çıkışları görüyorum ama ev alım satımı daha geniş kitleye yayılmış bir ticaret. Bu kadar büyük iniş çıkışlar toplumda derin izlere neden olur diye düşünüyorum. hani gizli bir el buna izin vermez gibi

Harakiri
25-06-2009, 17:28
Tarihe ve istatistiklere bakacak olursak can egrisinin tepe noktasi geride kaldi bence.Simdi dusus trendi basladi kanaatimca.Ha;ev fiyatlari dibi gordu,daha inmez simdi ev almanin tam firsati, felan falan yok gak city de evler 100 bin tl ,yok guk city de evler bedava 49 bin tl 10 m2 gibi sacma sapan reklamlarla doldu piyasa.Parasi olan varsa alsin arkadas maliyetinin 5 katina sozumuz yok.Ama is ticaretten cikti hic bir seyden anlamayan adam muteahit oldu varin gerisini siz dusunun...

metkon
25-06-2009, 17:49
Bu kayıkçı kavgası bitmez sonuçta...Birileri düşecek der, birileri olabileceği en düşük fiyatları gördü der...Bu böyle gider...Kimse kimseyi ikna edemez...:he:

Allah herkese başını sokacağı, içine sinen bir ev versin gerisi boş...

Ayyaşgezer
25-06-2009, 17:56
Ama hocam yapmayin Allah askina, 2001'de 48.000 liraya ev gayet makul, ancak 2009'da 212.000 lira makul degil, yani benim fikrim, ben bu fiyata almam. Alana hayirli olsun.. 33.000 dolara alip 128.000 dolara satmissiniz, bence muthis bir trade olmus. Ustune ustluk 8 sene de oturmussunuz. Muthis bir kar, inanilmaz.. Iste bizim tezimiz budur? Bu kadar sismis fiyatlarin geri gelmemesi mumkun mu? yoksa hep boyle artacak ve 2017 yilinca ayni ev 500.000 dolar mi (tabii eger dolar kalirsa) (veya 800.000 lira diyelim) olacak.

Survival kardeş ben de bu fiyata o evi almam ama bir noktayı atlamayalım. O da şudur ki diyelim ki 2001 aralıkta bu parayı Garanti bankası B likit fonuna yatırmıştık. Sattığımız zamanda aldığımız para ise 174.000 TL civarında oluyor. Bu para mevduatta değerlense idi daha iyi olabilirdi vs. Ama sonuçta en uyduruk fonda bile dursa para aslında 175 binlere gelmiş.

Şimdi bilemiyorum tabi Kimyager kardeşim bu evi 2001 de alıp üzerine hiçbir yatırım yaptı mı fakat yapmadığını düşünürekten diyorum ki gerçekten güzel bir zamanda almış ve satmış. Tabi burada gider olarak vergileri de yok saydım. nereden baksanız 30.000 kaat gotürülmüş eğer alındığından bu yana yatırım yapılmadı ise... Yapıldı ise onu da faizi ile düşmemiz gerekiyor.

Harakiri
25-06-2009, 18:54
Bu kayıkçı kavgası bitmez sonuçta...Birileri düşecek der, birileri olabileceği en düşük fiyatları gördü der...Bu böyle gider...Kimse kimseyi ikna edemez...:he:

Allah herkese başını sokacağı, içine sinen bir ev versin gerisi boş...

sozlerinize kismen katilmakla beraber beton mezarligi haline gelen guzelim topraklarimizin bir an once koseyi donme politikasi guden ac insanlarin elinden kurtulmasini umit ediyorum.Ben herkesin basini sokabilecegi bir evi olmasini isterim ama sonucta kendi insanimizin katilimlariyla olan seyler bunlar.Mesela zamaninda dusuk banka kredisiyle ucustu millet ev almaya.Aptal teoremi vardir aynisi oldu yani;bir adam ev yapti 5 liraya,satmak istedi 10 talep geldi fiyati yukseltti geriye 3 adam kaldi fiyat 15 lira oldu.Dediki 18 e alan varmi 1 i dedi ben 18 e alirim satti.Sonra yeni bir adam 10 liraya yapti aynisi oldu satti 35 liraya.Boyle boyle kendi ellerimizle zamaninda sisirdik piyasayi.Ama millet giren kazigi anlayinca durdu dusundu simdide tam tersi oluyor ya batacaklar yada dusurecekler.Yeni yapilan evler zaten dusuk malzeme fiyatlariyla yapiliyor ister istemez fiyatida ona gore olacak digerleride mecburen dusurecek.

Tayfun69
25-06-2009, 20:15
Ben bu işe başka bir yönden bakıyorum.70 milyon nufüs.çoğu genc .bunlar evlenecek. ne lazım.daıre lazım.ben evliyim bir evimiz var .yani şimdi ev fiyatları etkilemez diyemem.neden? 2 tane evlat var onlara ev lazım olacak.inşaat maliyeti yükseldikce daire fiyatları yükselir. çok talep olacak bu 10-15 yıl içinde o zaman bu daire fiyatları ucuz mu pahalı mı belli olacak.

ötüken06
25-06-2009, 20:23
evet ama, ülkemiz genç nufustan yaşlı nufusa doğru hızla ilerliyor. nufus artış hızı azalıyor.

Ayyaşgezer
26-06-2009, 08:23
Ben bu işe başka bir yönden bakıyorum.70 milyon nufüs.çoğu genc .bunlar evlenecek. ne lazım.daıre lazım.ben evliyim bir evimiz var .yani şimdi ev fiyatları etkilemez diyemem.neden? 2 tane evlat var onlara ev lazım olacak.inşaat maliyeti yükseldikce daire fiyatları yükselir. çok talep olacak bu 10-15 yıl içinde o zaman bu daire fiyatları ucuz mu pahalı mı belli olacak.

Türkiye ekonomisi GSMH BELİRLİ ORANLARDA büyürse dediğin doğru. Büyümez ise Türkiyede bulunan 5 milyon konutun 4 milyonu AB ve üstü grubun eline geçer ve bunlar ne kiralanabilir ne satılabilir. Çünkü AB altı grubun maaşı da buna yetmez geliri de. Asgari ücretin net 500 TL bile almadığı bir ortamda genç sayısının varlığı bizi daha kotü senaryoların oluşabileceğine goturur. Almanyadaki 1940 lı yıllardaki işsizlik oranı ve dünya savaşının çıkmasını hatırlatırım.

Gelecek daha kotu senaryolara gebe. Çünkü su sıkıntısı, sanayileşme, tarım alanlarının ormanların azalması, yangınlar, depremler, genç nüfustaki işsizlik, krizler, trafik keşmekeşi derken ...

Düşünün bir kere istanbulda su kalmazsa ne olur ? eskisi gibi koy çeşmesi de kalmadı. Daha az kişinin yaşadığı ve suyun olduğu bolgelere kayış başlar. KAradeniz, GAP bolgesi vb.

Genç nüfus ve 15 sene sonrası dediniz mi işler değişir. Bu tarz senaryolara bakmamız lazım.

Tayfun69
26-06-2009, 14:23
NE olursa olsun insanlar yaşamaya devam etmeye mecbur ve her genç vatandaşa bir daire lazım işler kötüye giderse hayat standardı geriler ama hayat devam eder.eskiden cep telefonu LCD tv vs.yoktu ama herkes hayatını kendi bütcesine göre sürdürüyordu.az insan vardı ve cok müstakil evler şimdi çok insan ve daha çok apartmanlar var.çin de insaların bir kısmı daire değil oda değil ranza da yaşıyor kutu gibi yerde nufüs cok daire yetersiz.benim genel düşüncem bu nufüs arttıkca daireye ihtiyac var ama zaman dilimi veremem.lüks den vazgecebilir ama dışarıda yaşayamaz.

Harakiri
26-06-2009, 19:20
NE olursa olsun insanlar yaşamaya devam etmeye mecbur ve her genç vatandaşa bir daire lazım işler kötüye giderse hayat standardı geriler ama hayat devam eder.eskiden cep telefonu LCD tv vs.yoktu ama herkes hayatını kendi bütcesine göre sürdürüyordu.az insan vardı ve cok müstakil evler şimdi çok insan ve daha çok apartmanlar var.çin de insaların bir kısmı daire değil oda değil ranza da yaşıyor kutu gibi yerde nufüs cok daire yetersiz.benim genel düşüncem bu nufüs arttıkca daireye ihtiyac var ama zaman dilimi veremem.lüks den vazgecebilir ama dışarıda yaşayamaz.

sayın tayfun bey dedikleriniz teorik olarak doğru olmakla beraber pratik te ayyaşgezer arkadaşın dedikleri bence doğru.Yani nüfus arttıkça eve ihtiyaç artacak ama alacak ekonomik güç te gün geçtikçe halkımızda azalmakta.520 milyon net asgari ücretin olduğu toplumumuzda sizce bu parayla hangi milyonlar ev alabilir sorarım.Daha önce dediğim gibi nerden buldun yasası gelmedikçe daha bu ev fiyatları zor düşer çünkü kara para aklama yeri olmuş.
Ama karakter meselesi ben 3 kuruşluk eve kalkıpta 10 kuruş vermem milyon dolarım olsa vermem.Zaten herkes benim gibi düşünse bu ev fiyatları böyle olmazdı ama çabuk gaza gelen halkımız ceremesini çekecek.Ey Türk titre ve kendine gel...

sirrus
27-06-2009, 13:51
Satılıklar da kiralıklar da kıpırdadı:

http://w9.gazetevatan.com/Satiliklar_da_kiraliklar_da_kipirdadi/245665/42/Manset

BORA YAŞAR
28-06-2009, 10:52
Krizde Ak-asya’daki dairelerin % 80’ini peşin fiyatına sattılar

Sinpaş, Akiş, Yıldız Holding, Doğu-Batı Group ve Corio’nun ortak olduğu Ak-asya projesinin ilk etabında dairelerin yüzde 80’i peşin fiyatına satıldı.

....

Müşteri profili kimler?

A ve B artı diyebiliriz. Yöneticiler, akademisyenler var. Düşen faizler insanları alternatif yatırım araçlarına da yöneltti. Bu açıdan da gayrimenkul parlak bir dönem yaşıyor. Acıbadem’in kendine özgü bir müşterisi oldu. Ayrıca Suadiye’den Maltepe’ye kadar olan sahilden deprem korkusuyla buraya gelen bir müşteri grubu da oldu.

Fiyatlar da gayrimenkulde geriye geldi...

Evet. Biz de makul bir fiyat konseptinde sunduk. Yüksek bir taleple karşılaştık.

2007’de gayrimenkul fiyatları tavan yaptı. Yine yükselir mi?

Hâlâ Avrupa’nın gerisinde fiyatlar. Yüzde 35 daha ucuz Türkiye’deki konut fiyatları. Özellikle İstanbul’da gidilecek çok marj var. İstanbul’da tavan noktaya daha var diye düşünüyorum yalnızca zamana ihtiyaç var.

Metrekare fiyatlarınız nedir?

İkinci etap satışlarına 5.000-6.000 TL arası başlayacağız. Arzu eden müşterilere de bir yıl kredilendiriyoruz, bir yıl faizsiz yapıyoruz bunu.

Yabancı müşterileriniz var mı?

Penthouse’dan birini Rusya’da yaşayan bir Türk kökenli aldı. Londra ve Amsterdam’dan alan oldu. Biri İngiliz biri Türk... Milyon dolarlık dairelere talep geldi. Şu anda 6 bin dolar metrekare fiyatları ama 2012’de proje bitince metrekaresi 10 bin dolar olur. 40 katlı rezidansımız, Anadolu yakasının en yüksek rezidansları. Anadolu yakasının kulesi diyebiliriz.
.............

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=11.11.2007&Newsid=245802&Categoryid=4&wid=67

oyucel
28-06-2009, 12:50
sevgili bora abi,

açıkçası benim de param olsa ben de alırım :(

sonuçta çok güzel yaşam alanı sunuyorlar.

ama bu zamanda böyle haberler de bana pek gerçekçi gelmiyor diyebilirim.

BORA YAŞAR
28-06-2009, 13:04
sevgili bora abi,

açıkçası benim de param olsa ben de alırım :(

sonuçta çok güzel yaşam alanı sunuyorlar.

ama bu zamanda böyle haberler de bana pek gerçekçi gelmiyor diyebilirim.

Haklısın kardeşim..

Zaten gayrımenkul olayının özü de budur..

Herkes kendi şartlarına, kendi görüşüne uygun davranışlarda bulunur.

Olayı böyle kabul etmek en doğrusu.

Gayrımenkul sadece bir yatırım konusu değil.

Aynı zamanda aile bireylerinin tümünün beğenilerinin de odaklandığı bir ihtiyaç..

Sorarım size:

Hiç kimse elektronik cihazlar, araba, beyaz eşya ya da cep telefonu daha da ucuzlayacak noktasına odaklanıyor mu?

Neden?

Çünki hem beğeni hem diğer faktörlerin ağır bastığı bir ihtiyaç maddesi bunlar.

Ev de bir yönü ile öyle..

ceng
28-06-2009, 13:10
penthouse ismi güzel durmuş. helal olsun.
rusyadan bir türk de.:)

Harakiri
28-06-2009, 14:51
reklam abi bunlar reklam kokuyor...bu soylesiyi yapani sanki kendimi gidip yapiyor cagiriyorlar rica ediyorlar sermaye patronlari birbirini kolluyor...Yahu bu ingilizler yabancilar salakmi amerika da ingiltere de ev fiyatlari yuzde 50 dusmusken gelip burdan ev alacak...
Yok abi yok alan yok iste daha ne kasiyorlar yok fiyatlar artisa gecti yok evi olanlara mujde falan felan fistik...Emlak piyasasi daha once dedigim gibi kara para aklama mekani olmus.Sizin benim gibi garibanin isi yok.Bu milyon dolarlik evleri alanlara kimse hesap sormuyor...Bir de verdikleri vergileri arastirsinlar...Ne guzel pazar ama.

Ayyaşgezer
29-06-2009, 09:34
Ben şahsen bu şekilde haberlere seviniyorum. tabi ki çok güzel olur m2 1000 TL den ev mal edip bunu 5000 TL den YABANCIYA satmak. Ürettiğimiz bir şey yok bari taşı betonu satalım. ( toprağı demiyorum ) müthiş bir şey.

Zaten 3-5 sene once yazlık bolgelerde çaktık durmadan yabancıya şimdi yazlık yerlerde fiyatlar yerlerde sürünüyor. NE oldu yabancı zarar ederek çıkmak durumunda kaldı. Para da yurt içinde kaldı. Amerikada da aynı durum. Fonların atıyorum 10 trilyon $ ı battı bunların 3-5 arası avrupa fonları. Sonuçta evler ucuzladı ama sonuç olarak değer düşmüş olsa bile amerikada kaldı. HSBC, Baripas vb avrupa bankarı sarsıldı. Zarar yazdı.

Bu tip evleri yapıp yapıp oncelikle yurt dışına sonra yurt içi zenginlere satmak lazım.

Desperado
29-06-2009, 09:52
500 bin dolarlik evi zaten ya yurt disi ya yurt ici zenginler aliyor... Baska kim alacak ki...

metkon
29-06-2009, 11:03
Parası olan evi alır kardeşim...Diğerleri de öölece bakar kedinin ciğere baktığı gibi...

Desperado
29-06-2009, 11:06
Buyuyunce ben de ev alacam kendime, canim cekti :D

Harakiri
29-06-2009, 13:12
Arkadaşlar bir grup arkadaş ki mimar bunlar arsa bakıyorlar İstanbul varoşlarından pendik kartal dan felan.8 veya 9 kişi bunlar.Bir kaç adama daha ihtiyaçları varmış.Bana da teklifte bulundular adam başı 60-100 arası bir fiyat olacak dediler.Arsa yerine göre arsa sahibine yüzde 40 veya 70 arası daire verecez dediler.Risk i felan var dediler satamama riski.Eski patronları mesela kocaeli de heralde 44 konutluk inşaat yapmış 2.5 sene de 2.5 milyon tl harcamış.Evler çok pahalı ve bir özelliğide yokmuş sadece 1 tane satabilmiş.Yani bu bir risk mesela.Bu işe girilirmi ne dersiniz...Saygılarımla.

oyucel
29-06-2009, 13:31
1. Risk ama çok kazanç
2. Az risk ama az kazanç

sizi bilmem am ben ikinci şıkkı seçerdim.:yes:

bu arada, merkeze biraz uzak kalıyor ama kartal tarafı gelişiyor diye biliyorum.

metkon
29-06-2009, 13:34
Arkadaşlar bir grup arkadaş ki mimar bunlar arsa bakıyorlar İstanbul varoşlarından pendik kartal dan felan.8 veya 9 kişi bunlar.Bir kaç adama daha ihtiyaçları varmış.Bana da teklifte bulundular adam başı 60-100 arası bir fiyat olacak dediler.Arsa yerine göre arsa sahibine yüzde 40 veya 70 arası daire verecez dediler.Risk i felan var dediler satamama riski.Eski patronları mesela kocaeli de heralde 44 konutluk inşaat yapmış 2.5 sene de 2.5 milyon tl harcamış.Evler çok pahalı ve bir özelliğide yokmuş sadece 1 tane satabilmiş.Yani bu bir risk mesela.Bu işe girilirmi ne dersiniz...Saygılarımla.

Yok yav senin dediğine göre piyasa kötü olacakmış...2011 beklenmeliymiş...:he:

Hah hah haaa...

BORA YAŞAR
29-06-2009, 13:44

Valla aşağıda yazı/yorumlarını gördüğünüz arkadaşa göre emlak piyasasına girilecek gibi değil.

Kara para aklama yeri olmak bir yana, emlak fiyatları daha bir müddet toparlanamaz..

Niye gireceksiniz ki şu dönemde emlake..

Başka yatırım yeri mi yok?:he:

Tarihe ve istatistiklere bakacak olursak can egrisinin tepe noktasi geride kaldi bence.Simdi dusus trendi basladi kanaatimca.Ha;ev fiyatlari dibi gordu,daha inmez simdi ev almanin tam firsati, felan falan yok gak city de evler 100 bin tl ,yok guk city de evler bedava 49 bin tl 10 m2 gibi sacma sapan reklamlarla doldu piyasa.Parasi olan varsa alsin arkadas maliyetinin 5 katina sozumuz yok.Ama is ticaretten cikti hic bir seyden anlamayan adam muteahit oldu varin gerisini siz dusunun...

sozlerinize kismen katilmakla beraber beton mezarligi haline gelen guzelim topraklarimizin bir an once koseyi donme politikasi guden ac insanlarin elinden kurtulmasini umit ediyorum.Ben herkesin basini sokabilecegi bir evi olmasini isterim ama sonucta kendi insanimizin katilimlariyla olan seyler bunlar.Mesela zamaninda dusuk banka kredisiyle ucustu millet ev almaya.Aptal teoremi vardir aynisi oldu yani;bir adam ev yapti 5 liraya,satmak istedi 10 talep geldi fiyati yukseltti geriye 3 adam kaldi fiyat 15 lira oldu.Dediki 18 e alan varmi 1 i dedi ben 18 e alirim satti.Sonra yeni bir adam 10 liraya yapti aynisi oldu satti 35 liraya.Boyle boyle kendi ellerimizle zamaninda sisirdik piyasayi.Ama millet giren kazigi anlayinca durdu dusundu simdide tam tersi oluyor ya batacaklar yada dusurecekler.Yeni yapilan evler zaten dusuk malzeme fiyatlariyla yapiliyor ister istemez fiyatida ona gore olacak digerleride mecburen dusurecek.

metkon
29-06-2009, 13:58
Çok komik ve aynı zamanda korkutucu (tiksindirici) değil mi ? Bence de...

oyucel
29-06-2009, 14:29
ben de saf saf akıl veriyorum ya:cry:

BORA YAŞAR
29-06-2009, 14:30
BU arkadaş Hakkari, yok yok neydi,haaa ... harakiri yaptı bence..:)

Harakiri
29-06-2009, 17:27
Arkadaslar sanirim sizden fikirlerinizi sormakla hata ettim.Zaten 50 milyara yapip 250 milyara satacak halimiz yok.Az kar payi birakip satacaz zaten ben ugrasmicam yurtdisinda calisiyorum.Tum dediklerimin arkasindayim piyasada keriz kalmadi 3 kurusluk evi maledip 10 kurusa satacak.Normal ticaret kurallari icerisinde 80 milyara maledip 100 110 arasi felan satmayi dusunuyorum.Satamasak dahi ev sahibi oluruz.Napalim normal yollardan keriz yerine koyuluyoruz.Tepkileriniz anlamsiz bence...

NAPA
29-06-2009, 19:19
Bugun hurriyetemlak ta arastirmaya yapayim dedim, bizim bahceli, besevler ve tandogan civari nda..

Bir an icin inananamadim, domuz gribinden toplu goc var formatina girdim, manzarayii gorunce..

bire arkadas, soyledigim muhit kus ucusu 3 dakika arabayla 5 dakiakalik mesafe INANIRMISINIZ, 1000 adet satilik daire, 400 adet kiralik konut var....

yani anlayacaginiz, ankaaranin en merkezi yerinde, heryer kiralik ama ne alan var ne ne kiralayan..

Kissan hisse, herkes kuyruktayken mal alinmaz derdi benim ustad...demek ki herkes satiyorsa ev alinmaz bu ortamda, KANIMCA...

gemici
29-06-2009, 20:03
Parası olan evi alır kardeşim...Diğerleri de öölece bakar kedinin ciğere baktığı gibi...

aynen öyle...................

OnurGururSeref
29-06-2009, 20:56
.................................................. ........Kissadan hisse, herkes kuyruktayken mal alinmaz derdi benim ustad...demek ki herkes satiyorsa ev alinmaz bu ortamda, KANIMCA...iyi ama Sn Napa, herkes kuyruktaykene mal alinmaz demis ustadiniz, millet kuyrukta degil ki, tam tersi kimseler alim yapmiyor diyorsunuz... Demek ki, tam da merkezi yerde ev alma zemani.. KANIMCA... :yes:

Erkal Bıyıklıoğlu
29-06-2009, 22:13
Sanırsam, şimdi satıcılar kuyrukta demek istemiş...

emlaksan
29-06-2009, 22:13
Bugun hurriyetemlak ta arastirmaya yapayim dedim, bizim bahceli, besevler ve tandogan civari nda..

Bir an icin inananamadim, domuz gribinden toplu goc var formatina girdim, manzarayii gorunce..

bire arkadas, soyledigim muhit kus ucusu 3 dakika arabayla 5 dakiakalik mesafe INANIRMISINIZ, 1000 adet satilik daire, 400 adet kiralik konut var....

yani anlayacaginiz, ankaaranin en merkezi yerinde, heryer kiralik ama ne alan var ne ne kiralayan..

Kissan hisse, herkes kuyruktayken mal alinmaz derdi benim ustad...demek ki herkes satiyorsa ev alinmaz bu ortamda, KANIMCA...

Sayın Napa;
Herkesin ev satmadığı bir ortamda gelen taleplere karşın, arzın düşük olduğunu farzedelim, bu durumda satılık daire fiyatları yükselmez mi? Şu an itibarıyla aksi bir durum söz konusu. Bir piyasada gereğinden fazla satılık daire varsa - alternatif çokluğu - bir yerde fiyatları aşağıya itecektir diye düşünüyorum. Nitekim ekonomik kriz sebebiyle açığa çıkan gayrimenkul satışına yönelik yüksek arz, her bölgede istisnalar hariç fiyatları aşağı doğru çekiyor. Kanımca alıcı için en uygun şartlar, bu tür zaman ve ortamlarda oluşuyor.
Selamlar.

.

NAPA
30-06-2009, 00:07
Arzin fazla olmasi fiyatlari asagi cekecektir, kanimca.Aksi takdirde tum Keynes ve meslektaslari iktisatcilar yillardir bizi kandirmis olacaktir..

2001 yili ANKARASI ile 2009 yili ankkarasini karsilastirmak lazim, olayin ozu..Hangi semtler kurulmus, hangi gecekondu bolgeleri luks apartman sitesi olmus, yada toki ankaraya toki kac konut yapmis..Vede anakara nufus hareketliligi nasil olmus...

Benim anlatmak istedigim olay su: eskiden besevlerde, tandoganda, bahcelide satilik ev parmakla sayilirdi.bu semtler universitelerin kesisme noktasi, ankarada ulasimin en kolay yoldugu tabiri caizsse kaymak gibi bir bolgeydi.evi bugun kiraya cikar yarin kuyruk olurdu...su an ki goruntu bu bolgede dahi 1000 nin uzerinde satilik ev bulundugu, bir o kadarda kiralik daire oldugu... Onemli nokta bu bolgede yeni insaat imkanida cok kisistli...

Diyelimki bu bolgedekiler yeni kurulan luks konutlara tasindigi icin satsin..peki bu paralari(100.000 dolar ve uzeri) verecek ankarada hatri sayilir vatandas sayisi surekli artiyormu..

Diger bolgelere bakacak olursak durum cok farkli degil, hurriyet emlak gazeteden daha cok fazla sayfa isgal etmiyormu...

Neticede, satici sayisinin fazla olmasi fiyatlari daha da asagi cekecektir....Benim icin, alim noktasi dovizin yukseldigi kriz ortamlaridir...

emlaksan
30-06-2009, 00:34
Aslına bakarsanız ben işim gereği konut alımına çok yakın değilim. Özetle hedefi bir şekilde daire almak olanlar için mevcut ortam hayli ilgi çekici. İhtimaldir ki fiyatlar bir parça daha düşebilir. Arsa yatırımına geldiğimizde, doğru zamanda, doğru hedefle, doğru yere yatırım yapanların belirli bir vade süreci içerisinde, yüksek getiri elde edebileceklerini ifade etmek istiyorum. Ve ilgimi çeken bir yorumu forum dostlarıyla paylaşmak isterim. Herkese sağlık ve bol kazaçlar diliyorum.
Selamlar,
Serhan

-------

Yaz geldi, herkes Bodrum'a aktı! On yaşındaki oğlum bile "baba biz ne zaman Bodrum'a gideceğiz?" diye bana sordu... Yani işler yolunda. Ya da en azından "şimdilik" sorunları askıya aldık. Hava sıcaklıkları azalana kadar. Hal bu ki genelde tatilde olan dünyadan gelen işaretler de pek olumlu değil. Tamam, Türkiye'de bir bankacılık krizi yok. Yani bankalarımızın bilançoları ve sermaye yeterlilik oranları oldukça sağlıklı.
Peki ya ABD ve Avrupa'da durum nasıl? Geçenlerde konuştuğum Avrupalı bir bankacı dostum bana ilginç bir bilgi verdi: Avrupa bankalarında mevduat ve kredi verilebilecek kaynak konusunda bir sorun yok. Ama sermaye konusunda bir sorun var... Kriz nedeni ile sermayeler eridiği için bir çok Avrupa bankası sermaye yeterlilik oranlarını yerine getiremiyorlar; bu nedenle de kredi vermekte zorlanıyorlar. Bunun anlamı şudur: Avrupa'da hala "credit crunch" denen kredi arzı eksikliği sorunu çözülmemiştir...
Sizce Türkiye yurtdışından borçlanmadan büyüyebilir mi? Ekonomi tarihimizde daha böyle bir olay yaşanmadı. Yani Türkiye ne zaman büyüdü ise bunu hep yurtdışı borçlanma ile sağlamış. Sanırız bundan sonraki ekonomik büyüme de ancak yurtdışı borçlanma ile olacaktır.
Ama işte durum açık: Yurtdışı borçlanma sıkıntılı! Bu durumda sizce Türkiye ekonomisi büyüyebilir mi?
Temmuz ayının başına geldik. Meclis de tatile girdi. Şimdi hep politikada hem de ekonomide iki ay rahat ederiz. Yani fazla yeni ve çarpıcı gelişme yaşamayız. Ama eylül ayının başı ile birlikte gelişmeler bir anda hızlanır. Ak koyun/kara koyun ortaya çıkar...
Ekonomi ile ilgilenen kişiler olarak, 2009 yılının ilk çeyreğinin ekonomik büyüme oranını bekliyoruz. Ekonomik krizin ne kadar kötü olduğunu(ya da beklendiği kadar kötü olmadığını) ancak bu veri açıklandıktan sonra göreceğiz.
Ama sadece bu veri tek başına yeterli olmayacak. Çünkü artık ekonomimizin gidişatı ile ilgili iki farklı görüş var. İlk görüş, ekonomik büyüme olarak en kötünün şubat-mart döneminde geçildiğini ve artık büyümenin yavaş yavaş başladığını öne sürüyor. Her ne kadar 2009 yılı eksi büyüme ile kapanacak olsa da son çeyrekte ekonomik büyümenin yakalanacağı düşünülüyor.
İkinci görüş ise ne yazık ki bu kadar iyimser değil. Onlar ekonomik büyümenin çift dip noktadan sonra başlayacağınainanıyorlar. Yani şu meşhur "W" kavramı. Önce dibe vuracağız (Şubatta vurdu); sonra bir miktar yükseleceğiz (sanırız Nisandan bu yana yükseliyoruz); ama Eylül ayı ile birlikte (uluslararası ortam da uygun olmadığı için) yeni bir çöküş yaşanacak. Bu nedenle de 2009 yılının tümü çok kötü geçecek. Ancak 2010 yılı ile birlikte ekonomik toparlanma başlayacak.
Aslında birçok gelişme Türkiye'nin kendi elinde değil gerçekten. Uluslararası ortamve gelişmeler(yani kredi piyasasının açılması), Türkiye'nin de kaderini ciddi anlamda etkileyecek. Mayıs ayında uluslararası emtia fiyatları yükselmeye başlayınca "acaba artık ekonomik kriz sona mı erdi ki emtia ve hammadde fiyatları artmaya başladı" sorusunu kendimize sormuştuk. Ama sanırız bu artış, arz talep dengesi ile değil de spekülatif ve oligopol davranışlarla açıklanacak bir gelişme idi. Haklı olup olmadığımızı Eylül ayından sonra göreceğiz.
Eğer ekonomik krizde en dip nokta görüldü ise, şu anda elinde nakit olanların hızla varlık satın almalarının zamanıdır(yani ev alın, arsa alın, mal alın, fabrika alın, lisans alın, ...ne türlü olursa olsun varlık alın). Çünkü daha sonra bu fiyata o varlıkları bulamayacaksınız.
Ama eğer W kuramı doğru ise, o zaman siz de ufak bir kriz kazığı yiyeceksiniz demektir!

Alıntı:
Ertuğ Yaşar,
Referans Gazetesi - 29/06/2009

.

sirrus
30-06-2009, 04:00
-------

1........... bu nedenle de kredi vermekte zorlanıyorlar. Bunun anlamı şudur: Avrupa'da hala "credit crunch" denen kredi arzı eksikliği sorunu çözülmemiştir...

2. ........Sizce Türkiye yurtdışından borçlanmadan büyüyebilir mi? Ekonomi tarihimizde daha böyle bir olay yaşanmadı. Yani Türkiye ne zaman büyüdü ise bunu hep yurtdışı borçlanma ile sağlamış. Sanırız bundan sonraki ekonomik büyüme de ancak yurtdışı borçlanma ile olacaktır.
Ama işte durum açık: Yurtdışı borçlanma sıkıntılı! Bu durumda sizce Türkiye ekonomisi büyüyebilir mi?

3.......Ama sanırız bu artış, arz talep dengesi ile değil de spekülatif ve oligopol davranışlarla açıklanacak bir gelişme idi. Haklı olup olmadığımızı Eylül ayından sonra göreceğiz.

Alıntı:
Ertuğ Yaşar,
Referans Gazetesi - 29/06/2009

.

Cevaplar:
türkiye ve almanya´da belirli dönemler calistim (kimya Müh.olarak), almanya dogumluyum, almanca ana dilim gibi....su an almanyada calismaktayim.

1. siz birakin "kredi vermekte zorlanıyorlar" .... Paralarini geri alsinlar diye insani rezil ediyorlar. Almanya bankasinda 500 Euro borcum vardi. Türkiye hasabimdan ödemek istemedim..ve erteledim.....3 ay sonra bankaya cagirdilar...ve bana bagirarak bütün banka calisanlarina rezil etiler......
Ne dediler (bagirarak!) 1 hafta icersinda paramizi geri gettir. Yoksa haciz geliyor!

2. Bir ülkenin gelecegini tek o ülkenin borclanmasina indirgemek dogru degil!
Gecen yilar IMF´den borc alan Güney Amerika ülkerli simdi IMF´ye borc
veriyorlar!

3. bütün bu krize neden olan olaylar "spekülatif´ten" kaynaklaniyor. Herseyin bir SABiT dergeri vardir. Eger sen bahis yapiyorsan yarinki dergerini bilemesin.

Güneş Doğudan Yükselir

emlaksan
30-06-2009, 04:43
Cevaplar:
türkiye ve almanya´da belirli dönemler calistim (kimya Müh.olarak), almanya dogumluyum, almanca ana dilim gibi....su an almanyada calismaktayim.

1. siz birakin "kredi vermekte zorlanıyorlar" .... Paralarini geri alsinlar diye insani rezil ediyorlar. Almanya bankasinda 500 Euro borcum vardi. Türkiye hasabimdan ödemek istemedim..ve erteledim.....3 ay sonra bankaya cagirdilar...ve bana bagirarak bütün banka calisanlarina rezil etiler......
Ne dediler (bagirarak!) 1 hafta icersinda paramizi geri gettir. Yoksa haciz geliyor!

2. Bir ülkenin gelecegini tek o ülkenin borclanmasina indirgemek dogru degil!
Gecen yilar IMF´den borc alan Güney Amerika ülkerli simdi IMF´ye borc
veriyorlar!

3. bütün bu krize neden olan olaylar "spekülatif´ten" kaynaklaniyor. Herseyin bir SABiT dergeri vardir. Eger sen bahis yapiyorsan yarinki dergerini bilemesin.

Güneş Doğudan Yükselir

Sayın Sirrus;
Ertuğ Yaşar'ın 29 Haziran tarihli yazısında dikkatimi çeken husus özellikle varlık alımı ile ilgili bölümdü. Bu noktada varlık değerlerinin (gayrimenkul) gidişatının ne olacağı hususunda düşünceleriniz hangi istikamettedir ve bu dönem içerisinde gerçekleşecek gayrimenkul yatırımları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Selamlar,
Serhan

.

Ayyaşgezer
30-06-2009, 08:08

Valla biz de aynısını yaptık ama patladı. Aslında güzel bir yontem. Oncelikle işin başındaki kişilerin dürüst olması ve işi iyi bilmesi gerekiyor. Bizim akrabalar yapmak istediler. Sancaktepe yenidoğan bolgesinde inşaata başladık birinci kat çıktı o bolgedeki bütün inşaatları durdurdular. 2 senedir yatıyor. Durmasa idi bitmişdi o ayrı mesele. Nasıl çozülecek bilemiyorum.

Maliyetler zaten belli 520 TL m2 başına 100 m2 deseniz arsa payı olmaksızın 52.000 e gelir. %40 ile bağlamış olsanız heralde maliyeti 75.000 i geçmez. Bir de yapanların payını eklerseniz tahminimce en çok 85.000 TL ya ev sahibi olursunuz gibi geliyor bana.

Yenidoğan durdu içerenkoyde birşeyler yapalım dedik orada da arsa sahipleri uyuzluk yaptılar. İnşaat işleri ile uğraşmak biraz zor. İyi ve sorunsuz bir yer bulmak lazım. belediyesi arsa sahibi ve işin başındaki adamlara dikkat.

Ayyaşgezer
30-06-2009, 08:12
Arkadaslar sanirim sizden fikirlerinizi sormakla hata ettim.Zaten 50 milyara yapip 250 milyara satacak halimiz yok.Az kar payi birakip satacaz zaten ben ugrasmicam yurtdisinda calisiyorum.Tum dediklerimin arkasindayim piyasada keriz kalmadi 3 kurusluk evi maledip 10 kurusa satacak.Normal ticaret kurallari icerisinde 80 milyara maledip 100 110 arasi felan satmayi dusunuyorum.Satamasak dahi ev sahibi oluruz.Napalim normal yollardan keriz yerine koyuluyoruz.Tepkileriniz anlamsiz bence...

HArakiri nin ve muhtemelen bizim dediğimiz yanlış anlaşılmış. Malın bir bedeli vardır. Bu bedel de 100 m2 için 85.000 TL dir. Harakiri bu bedele varoşlardan bile olsa ev sahibi olabiliyor ise bu bir yatırımdır. Maltepede bu maliyet 130 dir falan filan. Ama istenen 250.000 dir. Bunu başkası alsın ben almam...

Sizce ağa oğlunun veya sinpaş ın veya kiptaş ın 100 m2 için maliyeti nedir ? istediği fiyat nedir ? F/K oranı nedir ?

Ayyaşgezer
30-06-2009, 08:16
Alıntı:
Originally Posted by metkon

aynen öyle...................

iyi de bu bir gerçektir = "FACT". Buna karşı bir şey soyleyemeyiz. Yani parası olmayan adam için yatırımlık ev de olsa oturmalık ev de olsa

velev ki OTURTMALIK olsa,

o zaten hepten hayaldir...

NOT : Binlerce gonderiden sonra literatüre bir teori daha kazandırdık. 3 çeşit emlak yatırımı vardır :
1- Yatırımlık
2- Oturumluk
3- Oturtmalık.

ilk 2 si iyi de 3. sü biraz sakat gibi geldi bana.

Ayyaşgezer
30-06-2009, 08:32
Sayın Sirrus;
Ertuğ Yaşar'ın 29 Haziran tarihli yazısında dikkatimi çeken husus özellikle varlık alımı ile ilgili bölümdü. Bu noktada varlık değerlerinin (gayrimenkul) gidişatının ne olacağı hususunda düşünceleriniz hangi istikamettedir ve bu dönem içerisinde gerçekleşecek gayrimenkul yatırımları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Selamlar,
Serhan

.

Benim bu yazıdan anladığım ne olursa olsun kazanacaksın. W de olsa işin ucunda yükselme var I da olsa yükselme var. Enteresan :) İkimiz de kazanabiliriz mayk.

Kazanç olabilir tabi daha once de yazdım Kimyager kardeşim 2002 de ev alıp 2009 da satarak Kira hariç 30.000 KAğıt atmış cebe. Bu evi 2002 de almayıp 2009 da alan arkadaş ise ne yapmış onu sizin taktirinize bırakıyorum. ama belki 2016 da o da birine çakıp o zamanın 30.000 ini atabilir cebe. Bu titan zinciri sonsuza dek gitmez eminim. birileri de kazık yemek zorunda.

TAbi parasını garanti B fonunda değerlendiren arkadaş da kazandı fakaaaaat daha az kazandı. Yani sonuç olarak demek ki herkes kazanıyor :yes:

Ayyaşgezer
30-06-2009, 10:29
İnşaat daralmış.

Ekonomide sert düşüşün alt kalemlerine bakıldığında özellikle imalat ve inşaattaki düşüşler dikkat çekiyor. İmalat sanayi yüzde 18.5 küçülürken, ekonominin en önemli itici güçlerinden olan inşaat da yüzde 18.9 daraldı. Tarım sektöründeki düşüş ise yüzde 3 ile sınırlı kaldı.

Harakiri
30-06-2009, 10:52
Yani olacak olan da o yok gak guk fiyatlar dibi gormusmus bedavaya ev satiyorlarmis 49 milyara 35 m2 evmis hepsi reklam diye bosuna soylemiyoruz.Bende tirstim bu rakamlardan sonra muteahitlik isini felan yapmaya...Yok oyle 3 kurusa 5 kofte piyasada keriz kalmadi 50 milyara maledip 250 milyara satacak.
Ama diyorum ya sonucta kara para aklaniyor kacakcisi aliyor bilmem nesi aliyor nerden buldun yasasini getirmezse ki hukumet getiremez yemez kendi de bu isin icinde ev fiyatlari biraz daha boyle kasar sonra gelir ticari fiyatini bulur.Ben size soylim abi adana da 160 m2 super herseyi hazir dairenin maliyeti arsa cati dahil ki muteahitinden kendinden ogrenildi maliyeti tas catlasin 60 milyar.Satis fiyati 110+.Varin gerisini siz dusunun.

BORA YAŞAR
30-06-2009, 11:58
Ben size soylim abi adana da 160 m2 super herseyi hazir dairenin maliyeti arsa cati dahil ki muteahitinden kendinden ogrenildi maliyeti tas catlasin 60 milyar.Satis fiyati 110+.Varin gerisini siz dusunun.

Bu adana bu ülkede mi?

160 metrekare süper herşeyi hazır..

Arsa dahil..

Maliyeti taş çatlasın 60 milyar???????

Güneysu gel..

Anca sen çıkarsın bu hesap içinden.:he:

ege_eren
30-06-2009, 13:46
BİLGİ TALEBİ:
İstanbul Başakşehir de OYAKKENT adlı proje hakkında bilgisi olan var mı?
Projenin kalitesi, bölgenin ya da sitenin geleceği, yüklenici firma, fiyat ve ödemesi uygun
mudur?

Saygılarımla

guneysu
30-06-2009, 13:58
Geldim...

bu hesap işinden ben bile çıkamam...

müteahhidinden kendileri öğrenmiş... vardır bir açıklamaları....

hemde super....

http://fotoemlak3.milliyet.com.tr/IlanResmiBuyuk/2009/06/16/fft1_mf17670791.Jpeg
biraz araştırma sonucunda o eve ulaştım.. üstteki resimde..

üst kat 160 m2 havalı, deniz manzaralı, yıldız manzaralı :kahkah:

Ayyaşgezer
30-06-2009, 14:19
baba 70 m2 arsa maliyeti de 30 bin olsa o zaman belki.
Şimdi adanada doğalgaz olmadığından 5000 TL çık planı projesi doşemesi yok
Çok iyi bir yalıtıma da gerek yok desek. Manto, PVC, çiftcam vs.
3-4 katlı olsa az demir C25 beton falan.
Emsal yüksek olmalı. İstanbul gibi 1.5 lar değil 2 3 ler konuşulmalı ki arsa maliyeti düşsün.
İşçilik çok düşüktür emin olun. Çünkü mevsimlik işçiler vardır orada.

Olabilir ama kasmak lazım üstat.
Bir de şu gerçeği atlamamak lazım. Müteahit yapabilir ama sen yapamazsın. senin mutfağı yaptıracağın adamı ele alalım. Müteahite davranışı ile sana davranışı bir olmaz. bir kere zaten doğru adamı bulamayabilirsin. müteahit işin içinde olduğundan zaten tanıyordur gerekli kişileri. Yani teorik olarak 100 m2 ev 30K arsa maliyeti ile 85.000 e mal olacak ise sen onu kendin yapacaksan 100.000 olarak hesapla. Zaten istanbulda 150.000 den aşağı demezler. yani en kotu ihtimalle kendim girişsem 40.000 kalır bana diye düşünebilirsin. 65.000 kalıyorsa ballı kaymak.

Ayyaşgezer
30-06-2009, 14:21
Geldim...

bu hesap işinden ben bile çıkamam...

müteahhidinden kendileri öğrenmiş... vardır bir açıklamaları....

hemde super....

http://fotoemlak3.milliyet.com.tr/IlanResmiBuyuk/2009/06/16/fft1_mf17670791.Jpeg
biraz araştırma sonucunda o eve ulaştım.. üstteki resimde..

üst kat 160 m2 havalı, deniz manzaralı, yıldız manzaralı :kahkah:

Dalga geçmesinize kardeşim adamın evi ile. Bak ne güzel boyamış.

emlaksan
30-06-2009, 14:48
BİLGİ TALEBİ:
İstanbul Başakşehir de OYAKKENT adlı proje hakkında bilgisi olan var mı?
Projenin kalitesi, bölgenin ya da sitenin geleceği, yüklenici firma, fiyat ve ödemesi uygun
mudur?

Saygılarımla

BİLGİ;

İstanbul'un hızlı gelişen gözde ve yeni yerleşim merkezi BAŞAKŞEHİR ilçesinde, 12.000 konut olarak planlanan İkitelli OYAKKENT Projesi'nin 2. Etap konut satışları devam ediyor.
Kalite anlayışına farklı bir bakış açısı getiren OYAKKENT Projesinde, her daireye kombi, klima, ankastre cihazlar , modüler mutfak ve banyo dolapları, çelik daire kapısı ve laminat parke yer döşemeleri ile son derece modern tasarlanan konutlar, bitkisel peyzajı yapılmış yeşil alanları, kent mobilyaları, spor alanları, otoparkları ve çocuk oyun alanları ile çağdaş bir yaşam alanına sahiptir. OYAKKENT 1. Etap 1096 Konut Projesi26 Nisan 2007 tarihinde yapımına başlanan İkitelli OYAKKENT 1. Etap Konut Projesi, 103.831 m2 arsa alanı üzerinde kurulu, 24 blokta 1096 adet konuttan oluşuyor. 1. Etap Projesi'nde bulunan 1096 konutun satışları tamamlandı. Konutlar kat mülkiyetli tapu, elektrik-su-doğalgaz abonelikleri açılmış olarak 20-27 Haziran 2009 tarihlerinde sahiplerine teslim edildi.OYAKKENT 2. Etap 1. Faz 471 Konut Projesiİki faz halinde yapılması planlanan İkitelli OYAKKENT 2. Etap Konut Projesi, 88.147,72 m2 arsa alanı üzerinde kurulu, 19 blokta 978 adet konuttan oluşmaktadır.17 Nisan 2008 tarihinde temeli atılan İkitelli OYAKKENT 2. Etap 1. Faz Konut Projesi'nde, 9 blokta 471 adet konut bulunmaktadır. 2. Etap 1. Faz konutlarının, 2009 yılı sonunda inşaatlarının tamamlanması ve iskan alımını takiben Nisan 2010 tarihinde teslimi hedeflenmiştir. 2. Etap kapsamında; A blok (zemin+11 kat), B blok (zemin+12 kat), C blok (zemin+12 kat) ve D blok(zemin+12 kat) olarak 4 tip blokta; 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere farklı büyüklüklerde konutlar mevcuttur. Konutların net kullanım alanları 45.83 m2 - 140,65 m2 arasında değişmektedir. Deprem Yönetmeliği'ne uygun, radye temeller üzerine tünel kalıp sistemi ile inşa edilen bloklara dışarıdan yalıtım (mantolama) uygulaması yapılmaktadır. Fiyatlar 110.000 ile 230.000 Lira arasında değişmektedir. {1+1 - 2+1 - 3+1}

Alıntı: OYAKKENT

.

BORA YAŞAR
30-06-2009, 15:03
BİLGİ;

İstanbul'un hızlı gelişen gözde ve yeni yerleşim merkezi BAŞAKŞEHİR ilçesinde, 12.000 konut olarak planlanan İkitelli OYAKKENT Projesi'nin 2. Etap konut satışları devam ediyor.
Konutların net kullanım alanları 45.83 m2 - 140,65 m2 arasında değişmektedir. ...... Fiyatlar 110.000 ile 230.000 Lira arasında değişmektedir.

Adana'da 160 metrekare süper herşeyi hazır dairenin maliyeti taş çatlasın 60.000 lira ise, Oyakkent'te atılan kazığın boyutunu anlayın gali.:he:

Neredeyse % 400 kar var..

Yazık ya.

ege_eren
30-06-2009, 15:15
Sn Emlaksan yanıtınız için teşekkürler.
Ancak bu bilgiler internet sitesinde zaten mevcut. Benim aradığım bu bilgiler üzerine ne yorum yapılabilir.?
Belkide bunu eksik ifade etmiş olabilirim.
saygılar

emlaksan
30-06-2009, 15:30
Sn Emlaksan yanıtınız için teşekkürler.
Ancak bu bilgiler internet sitesinde zaten mevcut. Benim aradığım bu bilgiler üzerine ne yorum yapılabilir.?
Belkide bunu eksik ifade etmiş olabilirim.
saygılar

Sayın Ege_Eren;
Ben hiç bilgiye ulaşamadığınızdan hareketle bulabildiğimi alıntı yaptım. Diğer yandan İnşaat firması marka.. İnşaat kalitesi konusunda firmanın kendi açıklamalarını yorumlayacak sektör içinden olan arkadaşlar bilgilerini paylaşacaktır sizinle diye düşünüyorum.. Sayın Bora Yaşar yorumunu açık ifade ile yapmış :) Tabii bende bir konuda ek yapmak istiyorum. Bu projede bir dairenin 60.000 Lira maliyetli olması mümkün müdür? Arsa payı maliyeti yok mu? Bölgede arsa m2 fiyatlarına bakmak lazım. Bu bile an gelir daire maliyetini ~ 100-120 binlere taşıyabilir. Bu durum özellikle yap-sat modelinde kaliteli inşaatlar açısından geçerlidir, belirtmek isterim. Ayrıca yine konuda uzman arkadaşlar daha etraflı bilgiye sahiptir ancak sanırım daire metrajları açısındanda maliyetler her halukarda değişecektir. 100 m2 ile 150 m2 dairenin arasında maliyeten fark olması beklenir gibi düşünüyorum. Sanırım Türkiyenin her bölgesinde, yap-satçılar ve marka firmalara nazaran Toki, sıfır arsa maliyetiyle, her türlü girişimden, tartışılmaz biçimde avantajlı ve rekabet edilmesi neredeyse imkansız.. Bu noktada Toki projeleri müteahhit firmaları ciddi anlamda zorluyor ve yine piyasa açısından fiyatların dengelenmesinde, işin doğası gereği, tartışılmaz etkili.. Tabii inşaat kalitesi ve Toki projelerinin lokasyonlarına gelince konu, çok yönlü tartışılabilir.. Sağlık ve bol kazançlar dilerim.
Selamlar,
Serhan

.

ege_eren
30-06-2009, 16:06
Sn Emlaksan

zengin içerikli yanıtınız için tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla

Harakiri
30-06-2009, 17:00
Abi muteahitler bosuna kose olmadi Turkiye de yasamiyonuz heralde.Muteahit herhangi bir malzemeyi aldimi toplu aliyor farazi sen ev yapiyon diyelim 5 liraya aliyorsan bir malzemeyi adam 3 liraya aliyor.Keyfinden her yer beton mezarligi haline gelmedi.Bir de kara parayi nasil aklican en guzeli emlak almak dogrumu dogru.Yagli musteri cok olunca da fiyatlar hormonlu hale geldi.Ben size iddia ediyorum eger muteahit 160 m2 60 a mal ediyorum diyorsa inanin 50 den asagidir...

emlaksan
30-06-2009, 21:10
Sn Emlaksan

zengin içerikli yanıtınız için tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla

Rica ederim Sn Ege_Eren,
Selamlar.

.

emlaksan
30-06-2009, 21:13
Abi muteahitler bosuna kose olmadi Turkiye de yasamiyonuz heralde.Muteahit herhangi bir malzemeyi aldimi toplu aliyor farazi sen ev yapiyon diyelim 5 liraya aliyorsan bir malzemeyi adam 3 liraya aliyor.Keyfinden her yer beton mezarligi haline gelmedi.Bir de kara parayi nasil aklican en guzeli emlak almak dogrumu dogru.Yagli musteri cok olunca da fiyatlar hormonlu hale geldi.Ben size iddia ediyorum eger muteahit 160 m2 60 a mal ediyorum diyorsa inanin 50 den asagidir...

Merhaba,
Bir müteahhit arkadaş çıkıp, bizlere bu işi tüm açıklığıyla anlatsa ve aydınlansak hiç fena olmayacak :)
Selamlar..

.

BORA YAŞAR
30-06-2009, 21:20
Merhaba,
Bir müteahhit arkadaş çıkıp, bizlere bu işi tüm açıklığıyla anlatsa ve aydınlansak hiç fena olmayacak :)
Selamlar..

.

Güneysu dedik ya..

Ama kimse ciddiye almıyor..

Adanalı kardeşimiz ise 160 metrekare süper dairenin maliyet fiyatını 60 dan elli bine indiriyor..:he:

Millet ya sayı saymayı bilmiyor ya da hiç sopa yememiş.

guneysu
30-06-2009, 21:48
ya da hiç sopa yememiş.

yememişler......

geyik topiclerinde bu kadar yazı yazarsam olacağı bu :kahkah:

sirrus
30-06-2009, 23:05
Sayın Sirrus;
Selamlar,
Serhan

.

Sayin emlaksan,
cok önemli ve güzel bir soru sormusunuz.
Bu soru benim icinde gecerli. Cünkü bende kendime ilerde bir daire almayi düsünüyorum.
Tabii ev aldiktan sonra acaba ilerki yilarda kar ve zaradami sorusunu insan dogal olarak kendine soruyor.

Bu soruyu ama ortadan kaldirmak gerekir. Niye..?
Kar yapmak istesem parami belki: dövize, fonlara,vs.vs. yatiririm.

varlık değerlerinin (gayrimenkul) gidişatının ne olacağı hususunda düşünceleriniz hangi istikamettedir? Sorusuna:

Ben artik bundan sora bir yükselme olucagina inanmiyorum. TC daire fiyatlari artik AB´deki (Bu ülklerde gelir düzeyi o kadar yüksek oldugu halde!) yaklasti ve bir cok bölgede gecti bile...daha nereye kadar gittsin? iki kati mi olsun?

BORA YAŞAR
30-06-2009, 23:24
Sayin emlaksan,
Bu soru benim icinde gecerli. Cünkü bende kendime ilerde bir daire almayi düsünüyorum.
Tabii ev aldiktan sonra acaba ilerki yilarda kar ve zaradami sorusunu insan dogal olarak kendine soruyor.

varlık değerlerinin (gayrimenkul) gidişatının ne olacağı hususunda düşünceleriniz hangi istikamettedir? Sorusuna:

Ben artik bundan sora bir yükselme olucagina inanmiyorum. TC daire fiyatlari artik AB´deki (Bu ülklerde gelir düzeyi o kadar yüksek oldugu halde!) yaklasti ve bir cok bölgede gecti bile...daha nereye kadar gittsin? iki kati mi olsun?

Size bir iki soru da ben soracağım..

- Hangi AB ülkelerinde emlak fiyatları bizden düşük? Hangi bölgelerde..:he:

- Hangi şehrimizi hangi şehirle karşılaştırıyorsunuz? Bir kaç belgesel örnek veririmisiniz?

- "Daha nereye gittsin? iki kati mi olsun?" gibi çok önemli ve anlamlı iki soru sormuşsunuz ortaya.. Cevaplanması gerekmiyor biliyorum..

Ama ben de diyorum ki eğer iki katı olmayacaksa, 1,5 katı olamaz mı acaba? Ya da 1.25..

Yahu lütfen böyle afaki laflar etmeyiniz.

Hani uydur uydur ipe diz..

Varsa bir araştırmanız buyrun..

BORA YAŞAR
30-06-2009, 23:35
İstanbul metropolünde emlak neden herhangi bir Avrupa şehrinden daha ucuz olacakmış?

İstanbul'u hangi AB bölgesindeki (ne demekse) şehirle kıyaslıyorsunuz?

İstanbul'un hangi semtindeki emlak fiyatlarını kıstas aldığınız şehrin hangi semtindeki emlak ile kıyaslıyorsunuz?

Emlak tipleri aynı mı?

vs vs

Emlak deyince onlarca faktör giriyor değerlendirmenin içine..

Buna bir de farklı iki şehirdeki emlaklerin fiyatlarını sokarsanız, iş içinden çıkılmaz hale gelir.

Siz önce aynı şehirde aynı sokaktaki iki gayrımenkulü objektif değerlendirmeye kalkın göreceksiniz ne kadar zor..

Hadi daha da ileri gideyim:

Aynı firmanın yaptığı aynı sitedeki aynı metrekaredeki iki ayrı emlakte bile kıyaslamaya kalkarsanız bir çok fark bulabilirisniz..

Emlak bu..

Misliyle değerlenen alınan satılan birşey değil..

sirrus
30-06-2009, 23:46
Bora Bey....

http://www.immozentral.com/eigenheim.cfm?stadt=Stolzenau

Almanya´daki kaldigim sehirdeki emlak fiyatlari

Acilim:

Wohnfläche: 253 m²= Oturum alani
Zimmer: 8,0 = Oda
Grundstück: 1021 m²= Arsasi

anlama geliyor.

2 haneli rakamlar reklam. Onlari saymayin.

Fiyalar taksit degil! Hepsi pesin gayme...

reha kaya
30-06-2009, 23:47
yememişler......

geyik topiclerinde bu kadar yazı yazarsam olacağı bu :kahkah:

Alakası yok, yere yatan 13 katlı binayı görmüşlerdir. :he:

guneysu
01-07-2009, 00:18
Alakası yok, yere yatan 13 katlı binayı görmüşlerdir. :he:

daireler 100 m2 idi.. 50ooo e mal etmiştim anca... o kadar fazla çaldık ki malzemeden ... yan yattı :D:D

60-65 e imalatı çıkarsaydım bir şey olmazdı..

10-15ooo tl için .. gosgoca binayı yan yatırdım.. :kahkah:

sirrus
01-07-2009, 00:21
Adana'da 160 metrekare süper herşeyi hazır dairenin maliyeti taş çatlasın 60.000 lira ise, Oyakkent'te atılan kazığın boyutunu anlayın gali.:he:

Neredeyse % 400 kar var..

Yazık ya.

Fiyatlarin ne kadar ucuk oldunu kendiniz söylemektesiniz.
Kendiniz karsilastirma yapmaktasiniz.

Ama hepimiz icin faydali oluyor.
TC icersinde karsilastirma size göre oluyorsa. Farkli ülkeler arasinda niye olmasin...

Belki dediginiz "kaziklar" büyük boyuta ve ülke capinda....

reha kaya
01-07-2009, 00:41
daireler 100 m2 idi.. 50ooo e mal etmiştim anca... o kadar fazla çaldık ki malzemeden ... yan yattı :D:D

60-65 e imalatı çıkarsaydım bir şey olmazdı..

10-15ooo tl için .. gosgoca binayı yan yatırdım.. :kahkah:

İki kat 270 metre binayı, arsa hariç, doğramalar, sıva, camlar, kapılar dahil, 50.000 gaymeye malettim. :yes:

Malzemeyi bol bulmuşssunuzdur da, ağırlığından yatmıştır, o. :kahkah:

güzelyalılı
01-07-2009, 00:58
İki kat 270 metre binayı, arsa hariç, doğramalar, sıva, camlar, kapılar dahil, 50.000 gaymeye malettim. :yes:

Malzemeyi bol bulmuşssunuzdur da, ağırlığından yatmıştır, o. :kahkah:

Valla helal olsun Bu işin sırrını bide bana anlatsanız...

elimde kaad kalem hesap ediyorum .. olmuyor

:cry:

guneysu
01-07-2009, 01:03

malzemeleri yandaki arsada yaptığım inşaattan araklarsan sende yaparsın...

Reha bey öyle yapmıştı....:yes::yes:

sonra benim inşaat göçtü:cry::cry:

işçilik parasından bahsediyor... malzeme beleş... :ley:

reha kaya
01-07-2009, 01:08

Boş inşaattan bahsediyorum, fayans, taban döşeme, WC, banyo, armatür, mutfak, boya, filan yok. Artı olarak 70.000 nüfuslu bir yerde yapılıyor, bu inşaat, belediye giderlerim olsa bile, büyükşehirlerdeki maliyetler ile kıyaslanamaz.

Son olarak, 5.000 gayme daha, ucuza yapabilirdim, çabuk bitsin diye, acele ettim. :he:

sirrus
01-07-2009, 01:09
Yaw.... ben Alamanciyim banada öyretin bu isi....

Belki alamanlara satarim...

güzelyalılı
01-07-2009, 01:11
Boş inşaattan bahsediyorum, fayans, taban döşeme, WC, banyo, armatür, mutfak, boya, filan yok. Artı olarak 70.000 nüfuslu bir yerde yapılıyor, bu inşaat, belediye giderlerim olsa bile, büyükşehirlerdeki maliyetler ile kıyaslanamaz.

Son olarak, 5.000 gayme daha, ucuza yapabilirdim, çabuk bitsin diye, acele ettim. :he:

Bu konu Baya ciddi

Sıvanın m2 kaç para bu şirin kasabada

Kalıpcı kaca yapıyor kalıbı

selamlar

reha kaya
01-07-2009, 02:03
malzemeleri yandaki arsada yaptığım inşaattan araklarsan sende yaparsın...

Reha bey öyle yapmıştı....:yes::yes:

sonra benim inşaat göçtü:cry::cry:

işçilik parasından bahsediyor... malzeme beleş... :ley:

Az bir şey, malzeme lazım, ustaların elleri böğürlerinde kaldı. :notr:

Sizin, inşaatta araklanacak, pardon; işime yarayacak pek bir şey, kalmadı. :cry:

İnşaatın, bu durumuna göre, nerelerden malzeme yürütebiliriz, yani temin edebiliriz? :notr:

Şimdiden, teşekkür ederim. :kahkah:

http://img261.imageshack.us/img261/9646/phot0004.jpg

guneysu
01-07-2009, 02:19
Az bir şey, malzeme lazım, ustaların elleri böğürlerinde kaldı. :notr:

Sizin, inşaatta araklanacak, pardon; işime yarayacak pek bir şey, kalmadı. :cry:

İnşaatın, bu durumuna göre, nerelerden malzeme yürütebiliriz, yani temin edebiliriz? :notr:

Şimdiden, teşekkür ederim. :kahkah:

Gabalama işi bitirmişsin...

Bora abeyin evim evim güzel evim deye bir topici vardı..

ince malzelemeri ordan yürütebilirsin.. yani temin edebilirsin.. :D:D

Bora abey zevkli ve paralı biridir.. tüm malzemeler 1.sınıf olduğundan eminim..

not: araklama tavsiyesi değildir :kahkah:

not1 : Alt gata bi dane bilardo masasıda yakışır.. var hepsi...

ben ağabeyi meşgul edeyim, sen gereken temizliği yapıver ortak :ley:

reha kaya
01-07-2009, 02:34
Gabalama işi bitirmişsin...

Bora abeyin evim evim güzel evim deye bir topici vardı..

ince malzelemeri ordan yürütebilirsin.. yani temin edebilirsin.. :D:D

Bora abey zevkli ve paralı biridir.. tüm malzemeler 1.sınıf olduğundan eminim..

not: araklama tavsiyesi değildir :kahkah:

not1 : Alt gata bi dane bilardo masasıda yakışır.. var hepsi...

ben ağabeyi meşgul edeyim, sen gereken temizliği yapıver ortak :ley:

Yarın Ağabey, bu mesajı okuyacak. :yes:

Bize, yarın bir güzel döşeyecek, kırk yıllık emekli maliye müfetişinden, mal yürütülürmü, deye. :notr:

Ocağıma, pardon; inşaatıma incir ağacını köküne kadar, dikeceksiniz. :he:

Ağabeyin, bilardo masası kaç kilo, ona göre adam getireyim? :kahkah:

metkon
01-07-2009, 09:28
Güneysu dedik ya..

Adanalı kardeşimiz ise 160 metrekare süper dairenin maliyet fiyatını 60 dan elli bine indiriyor..:he:

Millet ya sayı saymayı bilmiyor ya da hiç sopa yememiş.

50 nin bile aşağısı ne 50...:he:

BORA YAŞAR
01-07-2009, 09:36
Yarın Ağabey, bu mesajı okuyacak. :yes:

Bize, yarın bir güzel döşeyecek, kırk yıllık emekli maliye müfetişinden, mal yürütülürmü, deye. :notr:

Ocağıma, pardon; inşaatıma incir ağacını köküne kadar, dikeceksiniz. :he:

Ağabeyin, bilardo masası kaç kilo, ona göre adam getireyim? :kahkah:

Maliye müfettişi?

Aman ha.

Hesap uzmanına sakın maliye müfettişi deme..

Cimbomluya fenerli demek gibi birşey bu..:he:

emlaksan
01-07-2009, 09:45
Sayin emlaksan,

Merhaba,
Aslında bu fikir teatisinin çıkış noktası, yüklenicilerin maliyetleri ile satış fiyatları arasında bulunan büyük fiyat farklarından kaynaklanmıştı. Kriz ortamının gayrimenkul varlık değerlerini baskılayarak, Türkiyede daire satış fiyatlarının ileriye dönük olarak düşük seviyede devam edip etmeyeceğine açıklık getirmek istiyorduk. Bu noktada marka projelerdeki yüksek bedelli dairelerin krizden müthiş etkilendiğini söyleyebilir miyiz? Diğer yandan şehir içerisinde yap-sat modeli vasat diyebileceğimiz daire fiyatlarında bariz düşüşleri görüyoruz. Ben Toki projelerinin piyasa içindeki talebin önemli bir kısmını alarak, mevcut durumun - bir müddet daha - sürebilirliğine katkıda bulunacağını düşünüyorum. Peki bu nereye kadar devam edebilir? Toki piyasada dengeleri hangi zamana kadar etkileyebilir? Bana göre sorunun cevabı, Ankara içerisindeki büyük çaplı hazine arazilerinin bitmesiyle doğru orantılı olacaktır. Yapracıkta 16.000 adet konut yapılacak olması ciddi bir durumdur ve bu toplam talebi etkileyecek sadece bir proje tablosudur. Gerçekte orta halli talebe hitap eden yap-satçıları zora sokan önemli gelişmelerden biri Toki projeleridir. Bir diğer yandan tüketici lehine midir? Evet, öyle görünüyor. Çünkü tüketici yoğun ilgi gösteriyor. Bunların dışında Sayın Bora Yaşar'ın ifade ettiği üzere daire alım-satımlarında çok farklı kriterlere göre davranan bir kitle de var. Yapracık Tokide yaklaşık 100-150 bin lira maliyetle 100-150 m2 daire sahibi olmak isteyenler olduğu gibi hemen karşısında aynı metrajlı dairelere 250-500 bin Lira bedel ödeyerek alım yapan insanlar var. Çünkü daireler arasında sayılabilecek bir çok farklarda var. İnşaat maliyetlerinin belli bir rakam çevresinde olması, belli farklar yaratan özelliklere sahip projelere ait dairelerin satışlarını etkilememektedir. Aynı apartmanda 2 adet benzer konumlu dairenin satılık olduğunu farzedelim. Birini alıcısı 3 ay etrafta müthiş araştırma ile dönüp durduktan sonra 200 bin liraya almıştır. Bir diğeri ise gördüğü anda 250 bin istenmesine rağmen pazarlıksız almış olsun. Neden olabilir? Örneğin alım yaptığı daire, çocuğunun kesin olarak gitmesine karar verdiği bir okula yakındır. Bunlar yaşanan olaylardır. Dolayısıyla Sn.Bora Yaşar'ın yorumlarına katılmamak mümkün değil. Gayrimenkul alış verişlerinde, kesin çizgilerle genellemeler yapmak mümkün değildir. Boğaza muhatap 150 m2 daire ile Göztepe İstasyon caddesine muhatap 150 m2 dairenin maliyetleri aynı olsa dahi satış fiyatları aynı olamaz. Fark kaçınılmazdır. Akla gelebilecek örneklerde sayısız olabilir..
Selamlar,
Serhan

.

Harakiri
01-07-2009, 09:59
Ben halen anlamiyorum arkadas piyasayimi bilmiyor millet.Benim 1. dereceden bir akrabam gecenlerde 308 m2 ev yaptirdi triplex villa Adana da.Maliyeti ister inanin ister inanmayin 120 150 arasi.Her seyi bitik.Dedim kaca satacan 350 diyor.Bende dedim millet kuyruga girer almak icin.Sen 150 yap 350 ye sat.Bir 20 sene bekle satan dedim...

BORA YAŞAR
01-07-2009, 10:25
Ben halen anlamiyorum arkadas piyasayimi bilmiyor millet.Benim 1. dereceden bir akrabam gecenlerde 308 m2 ev yaptirdi triplex villa Adana da.Maliyeti ister inanin ister inanmayin 120 150 arasi.Her seyi bitik.Dedim kaca satacan 350 diyor.Bende dedim millet kuyruga girer almak icin.Sen 150 yap 350 ye sat.Bir 20 sene bekle satan dedim...

Maliyeti 120 -150 arasıymış..

Dedim ya bazıları sayı saymayı bilmiyor diye..

120 ile 150 arasında 30 fark var..

Bunu 120 ye oranlarsan % 25, 150 ye oranlarsan % 20 eder..

Kardeşim sen değilmisin % 10-15 kara eyvallah diyen..

Böyle hesap olur mu?

Biraz ciddiyet..

İlkokulu bitirdik biz.

Ayyaşgezer
01-07-2009, 11:17
150.000 olsa 308 m2 için m2 maliyeti 487 yapar ki ben bunu kabul edebilirim.

Yapracık Tokide yaklaşık 100-150 bin lira maliyetle 100-150 m2 daire sahibi olmak isteyenler olduğu gibi hemen karşısında aynı metrajlı dairelere 250-500 bin Lira bedel ödeyerek alım yapan insanlar var.

VArdır tabi de bi yatırım olarak bakarsak hangisi daha iyi yapmıştır. Bende şunları çok gordum hatta kendim de yaptım Adam ben uzuuuun yıllar kullanacam diye gider 0 km araba alır 2.3. yılında satar 30.000 TL lik arabadan en az 8000 TL zarar eder. Ama bu o adama koymaz. Yani bu adam aslında 250.000 e ev alan adamdır. Hayattaki felsefesi başkadır.

2000 model seat ibizayı 11.000 e alıp 1 sene kullanıp 14.000 e satmıştım.
Daha sonra 0 km fiat palio yu 14.000 e aldım 10.500 e sattım.
Şimdi 2000 accent kullanıyorum 9000 e aldım en az 11000 e satabilirim. Ama niyetim yok.
Lise çağlarımda yabancı marka tutkum vardı. Nike adidas le coq vb. Şimdi o da kalmadı.

Şu anki hayat felsefem : "Onemli olan hayatta ne kadar çok şeye sahip olduğun değil ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğundur."

Sonuç olarak tabi ki adamın biri gidip 250 ye ev alır. Burada onemli olan bu şahsiyet onunla yetinecekmidir veya planları tutup da o evde uzun yıllar oturacak mıdır. Boyle ise biz yatırımcılara iş düşmez tabi. İlgilenmeyiz boyle şeylerle. ama bu adam aldığı bu evden 2 sene sonra sıkılır da veya ihtiyacı olur da veya planları değişir de satmaya kalkarsa muhtemelen (%90 gibi bir muhtemel) zararına (mevduat repo enflasyon bazında) satacaktır. Bu durumda bu evi alıp yatırım yapılabilir. BU adamlardan da çok var memlekette. Hepimiz bir şekilde boyle hatalar yapıyoruz. Burada bu hataları tekrar etmeyelim diye konuşuyoruz

Harakiri
01-07-2009, 11:42
Maliyeti 120 -150 arasıymış..

Dedim ya bazıları sayı saymayı bilmiyor diye..

120 ile 150 arasında 30 fark var..

Bunu 120 ye oranlarsan % 25, 150 ye oranlarsan % 20 eder..

Kardeşim sen değilmisin % 10-15 kara eyvallah diyen..

Böyle hesap olur mu?

Biraz ciddiyet..

İlkokulu bitirdik biz.

120 150 arası derken evi 120 ye bitirmiş.Şimdi bir şeyler daha eklicez üzerine extra şeyler süslücek felan 150 derken onu kastettim.Yukarıda yaptığın hesabı tam anlıyamadım ciddiyetle ne alakası var.

BORA YAŞAR
01-07-2009, 11:53
120 150 arası derken evi 120 ye bitirmiş.Şimdi bir şeyler daha eklicez üzerine extra şeyler süslücek felan 150 derken onu kastettim.Yukarıda yaptığın hesabı tam anlıyamadım ciddiyetle ne alakası var.

Yukarıdaki hesabı anlayamadıysan işin zor senin..:he:

Müteahhitlik falan ince hesap işidir..

Öyle yüzde 20-25 farkı farkedemiyorsan başka bir iş bak kendine..

Neyse..

Bu son yazım sana..

Sağlıkla kal..

guneysu
01-07-2009, 12:05
picassonun tablosunu alıp asarsa olur... :kahkah: yada kapıya sıfır bir araba koyar.. ev alana araba deve... pardon kedeve olacaktı :ley:

tamamen bitmiş sıfır bir yere nasıl bir süsleme sanatı yapılabilir.. ve bu süsleme dediğin şey toplam maliyete %25 ek ilave olacak...

anlamak imkansız...

ben genele yazdım...

emlaksan
01-07-2009, 12:50
150.000 olsa 308 m2 için m2 maliyeti 487 yapar ki ben bunu kabul edebilirim.

VArdır tabi de bi yatırım olarak bakarsak hangisi daha iyi yapmıştır. Bende şunları çok gordum hatta kendim de yaptım Adam ben uzuuuun yıllar kullanacam diye gider 0 km araba alır 2.3. yılında satar 30.000 TL lik arabadan en az 8000 TL zarar eder. Ama bu o adama koymaz. Yani bu adam aslında 250.000 e ev alan adamdır. Hayattaki felsefesi başkadır.

2000 model seat ibizayı 11.000 e alıp 1 sene kullanıp 14.000 e satmıştım.
Daha sonra 0 km fiat palio yu 14.000 e aldım 10.500 e sattım.
Şimdi 2000 accent kullanıyorum 9000 e aldım en az 11000 e satabilirim. Ama niyetim yok.
Lise çağlarımda yabancı marka tutkum vardı. Nike adidas le coq vb. Şimdi o da kalmadı.

Şu anki hayat felsefem : "Onemli olan hayatta ne kadar çok şeye sahip olduğun değil ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğundur."

Sonuç olarak tabi ki adamın biri gidip 250 ye ev alır. Burada onemli olan bu şahsiyet onunla yetinecekmidir veya planları tutup da o evde uzun yıllar oturacak mıdır. Boyle ise biz yatırımcılara iş düşmez tabi. İlgilenmeyiz boyle şeylerle. ama bu adam aldığı bu evden 2 sene sonra sıkılır da veya ihtiyacı olur da veya planları değişir de satmaya kalkarsa muhtemelen (%90 gibi bir muhtemel) zararına (mevduat repo enflasyon bazında) satacaktır. Bu durumda bu evi alıp yatırım yapılabilir. BU adamlardan da çok var memlekette. Hepimiz bir şekilde boyle hatalar yapıyoruz. Burada bu hataları tekrar etmeyelim diye konuşuyoruz

İşe bu yönden bakmamız gerekiyorsa eğer, haklısınız, Ankaramızda daire alarak yatırım yapmış olma devri neredeyse kapandı. Özellikle 2000 yılından sonrası için bunu söyleyebiliriz. 2000 lerin öncelerinde enflasyon ortamında daire alımı bir yatırım fırsatıydı ve yıllık %70 - 80 faizlerle yarışıyordu belli bölgeler. Böyle bir şey kalmadı günümüzde. Çok merkezi yerleri bu örnekten hariç tutuyorum. MİA bölgelerinde gayrimenkul sahibi olanlar için rant devam ediyor ve edecektir.
Selamlar.

.

metkon
01-07-2009, 12:56
Alınan şeylerin değer kazanması veya kaybetmesi en genel anlamda enflasyonla ilgili...

Hele oto buna en güzel örnek...1999 model Megan hatchback im vardı sıfır almıştım 5.200 TL ye...2003 mayıs ayında 12.000 TL ye satmıştım...(arada 2001 krizi de cabası)

Ondan sonra aldığım arabada 31.000 TL (sıfır almıştım yine) şimdilerde 19.000-20.000 TL ya ediyordur ya etmiyordur...

Arabada böyle...

reha kaya
01-07-2009, 13:35
Maliye müfettişi?

Aman ha.

Hesap uzmanına sakın maliye müfettişi deme..

Cimbomluya fenerli demek gibi birşey bu..:he:

Bora bey, kusura bakmayın. :notr:

Düşünmeden, yazmam. Fakat; neydi, Bora ağabeyin mesleği diye, en yakın bu aklıma geldi. :yes:

Her halde, bilardo masasını nasıl yürüteceğiz, pardon; taşıyacağız derken oldu. :kahkah:

http://img23.imageshack.us/img23/7241/masalarextra3top1b.jpg

sovalye
01-07-2009, 13:49
135bin liraya didimde sıfır 3 ev

inşaat maliyetine satışlar gelmeye başladı;

http://www.haber3.com/news_detail.php?id=485564

Ayyaşgezer
01-07-2009, 14:16
Alınan şeylerin değer kazanması veya kaybetmesi en genel anlamda enflasyonla ilgili...

Hele oto buna en güzel örnek...1999 model Megan hatchback im vardı sıfır almıştım 5.200 TL ye...2003 mayıs ayında 12.000 TL ye satmıştım...(arada 2001 krizi de cabası)

Ondan sonra aldığım arabada 31.000 TL (sıfır almıştım yine) şimdilerde 19.000-20.000 TL ya ediyordur ya etmiyordur...

Arabada böyle...

Konut konusunda da bu şekilde olabilir mi acaba ? Olmuyorsa da neden olmaz ?

Bir ara hintliler geldi bir ara araplar çinliler girmeye çalıştı bu inşaat sektorune. Eğer üreten sayısı artar ise buna rağmen fiyatların arabadaki gibi değişmeyeceğini soyleyebilir miyiz ?

Arabadaki düşüşteki asıl neden heralde seri üretim. benzer durum inşaatta da var. Nüfus artıyor ama şurası bir gerçek ki işsizlik de artıyor; işsizlik arttıkça amele sayısı da artıyor. Çimento demir üretiminde de sorun yok. Bilemiyorum ben arabadaki durumun konut için olabileceğini ongorüyorum bu durumda.

metkon
01-07-2009, 14:31
Konut daha uzun vadeli ve değiştirmesi daha az olan birşey olduğu için tam uymayabilir...

sirrus
01-07-2009, 15:12
Konut konusunda da bu şekilde olabilir mi acaba ? Olmuyorsa da neden olmaz ?

Arabadaki düşüşteki asıl neden heralde seri üretim. benzer durum inşaatta da var. Nüfus artıyor ama şurası bir gerçek ki işsizlik de artıyor; işsizlik arttıkça amele sayısı da artıyor. Çimento demir üretiminde de sorun yok. Bilemiyorum ben arabadaki durumun konut için olabileceğini ongorüyorum bu durumda.

Evet benim de aklima araba konusu geldi...
Arablar cogaldi kampanyalar basladi, ekstralar vemeye basladilar.
Ev konusunda´da bunu görmeye basliyoruz.
Fiyatlar düsmesi sart degil. Ama ileride mütahitler satislarini artirsin diye
gecmis yilara nazaran ayni fiyata daha kaliteli/ekstrali ev yapabilirler.
Mesala...mutafakta beyaz esya, bulasik makinesi,vs...hediye
Bu tür örneklere ben görüyorum... örnek>>>http://www.sahibinden.com/site_icerisinde_super_luks_daire-82WQQaXQQ13818559WQQpXQQdisplayitem&keyword=corlu
Buda hep alanin lehine...

metkon
01-07-2009, 15:20
Ankastreli ve beyaz eşyalı projeler zaten var büyük projelerde...

emlaksan
01-07-2009, 15:52
135bin liraya didimde sıfır 3 ev

inşaat maliyetine satışlar gelmeye başladı;

http://www.haber3.com/news_detail.php?id=485564

İlginç bir haber. Yani 225 m2 135 bin lira.. Bir müteahhit arkadaşla konuştum. Polatlıda yaptığı orta kalite bir dairenin (100 m2) kendisine maliyetinin 40 bin lira olduğunu söyledi. Polatlı da %25 ile anlaşıyorlarmış. Dolayısıyla 8 daireli bir bina için 320 bin harcayacaklar ve ~ 80 bin den satarak 480 bin kazanacaklar. O halde 12-18 aylık bir süreçte 160 bin getiri. Güzel iş :)
Selamlar.

.

.

metkon
01-07-2009, 15:55
Dolandırıcılara da dikkat etmek lazım bu aralar...

Harakiri
01-07-2009, 16:10
bosuna demiyoz kardesim piyasada yaprak kimildamiyor diye reklam bunlar reklam gak guk bedavaya evmis 49 milyarmis 25 m2 mis bedavaya evmis 100 m2 250 milyarmis kulahima anlatin siz onlari.yatirim icin konut isi bitti arkadas oturacaksan alacaksan ondada yagli kaziga oturmayacaksin o kadar...

guneysu
01-07-2009, 16:13
Araba ile konutu karşılaştırmak ; elma ile armutları toplamaya benzer..

Arabada seri üretim yapılır. binalarda seri üretim yapılamaz.. biri bitmeden diğerine başlayamazsın...

en önemlisi ise ARSA üretemezsin.. dağın başına ev yapıp halkın orada ikamet etmesini bekleyemezsin..

Burada önemli olan TOPRAK'tır.. şehir merkezinde de toprak üretilemeyeceğine göre.. fiyat artışı nüfus arttıkça kaçınılmazdır..

metkon
01-07-2009, 16:18

Arabada seri üretim yapılır. binalarda seri üretim yapılamaz.. biri bitmeden diğerine başlayamazsın...

en önemlisi ise ARSA üretemezsin.. dağın başına ev yapıp halkın orada ikamet etmesini bekleyemezsin..

Burada önemli olan TOPRAK'tır.. şehir merkezinde de toprak üretilemeyeceğine göre.. fiyat artışı nüfus arttıkça kaçınılmazdır..

Aynen...:yes:

Harakiri
01-07-2009, 16:24
kardesim satacak adam bulamazsan istedigin kadar arttir nufusuda fiyatida.Biraz gercekci olalim konusurken bos konusmayalim,ulkede hangi dinamikler ateslendide insanlarin alim gucu artti.Yok eger ulke kanunsuzlar kacakcilar ulkesi haline geldiyse tamam ona lafim yok yuksek fiyatlara satacak adam cok bulursunuz.Ama boylemi degil , ulkenin buyuk bir kismi orta direkte dahil kiyida zulada parasi olanda dahil elini ayagini bu piyasadan cekti,yani anlicaniz konusurken alti destekli konusun biraz...

guneysu
01-07-2009, 16:38
ne cevap verelim sana...

Allahın selameti üzerinde olsun...

biraz piyasa bilgin olsa tartışalım.... ama maalesef yok.....

bizim bahsettiğimiz piyasa İstanbul piyasası... Adana hakkında bilgim yok....

guneysu
01-07-2009, 16:41
buraya cevap yazarken 2 kademe gitti... alamadan....

:(:(

bunu yazıp döndüm.. 2 kademe daha gitmiş :(:(

Harakiri
01-07-2009, 17:02
arkadasim burasi istanbul piyasasi topigi degil emlak almak ne kadar dogru bir yatirim topigin ismi bu.Ben de genel olarak yaziyorum adana da olur istanbul da ankara da.
Olay da bu zaten senin piyasa bilgisi dedigin sey sisirilmis hormonlanmis sanal piyasa.bende diyorum ki gerceklerden bahsedin biraz...

guneysu
01-07-2009, 17:07
ilk önce bir anlaşalım...

ben senin ne kardeşinim, nede arkadaşınım...

Bana hitap ederken.. ya Sn guneysu.. yada guneysu demen gerekiyor...

Türkiye'nin kalbi İstanbul'dur.. diğer şehirlerde zaten anormal bir fiyat şişikliği olduğunu sanmıyorum.. Mevki yerler hariç...

İstanbul'daki 150 m2 daire fiyatı ile Adana'daki 150 m2 daire arasında 3 kat fiyat farkı vardır en az.. Buda TOPRAK farkıdır..

burda mevki bir yerde %65-75 arası + kira parası vererek inşaat yaparsın...

bunlar maliyete biner..

benim açımdan bu konu kapanmıştır........

yetiş Bora abey........

Harakiri
01-07-2009, 17:09
cok mu zor abi bu evler istanbulda da ayni fiyata mal ediliyor arsa haric demekki satilabiliyor 55 milyara da.vurgun yemiyelim lutfen.

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/residence/advertise_detail.php?ad_id=809563

al bir tane daha pazarlik yap al 60 a 170 m2 sifir ev...

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/residence/advertise_detail.php?ad_id=2907639

eee yani neymis .yani satilabiliyormus.

Ayyaşgezer
01-07-2009, 17:28
bosuna demiyoz kardesim piyasada yaprak kimildamiyor diye reklam bunlar reklam gak guk bedavaya evmis 49 milyarmis 25 m2 mis bedavaya evmis 100 m2 250 milyarmis kulahima anlatin siz onlari.yatirim icin konut isi bitti arkadas oturacaksan alacaksan ondada yagli kaziga oturmayacaksin o kadar...

Valla ben de kendime dürüst derdim ama geçen ay boşalttığım ev sahibine taktım 160 TL. Ben bu rakamı takıyorsam başkaları neler yapmaz.:cry:

Ayyaşgezer
01-07-2009, 17:41

Bunu ben de düşündüm arsa üretemeyiz ama emsalleri 2 katına çıkarsak istanbulda şu an istihdam edilen adam sayısı da 2 katına çıkmış olur. gecekonduları sitelere çevirsek vb. Tabi alt yapıyı da düşünmek lazım o ayrı mesele.

ama arsa yok diyoruz. Her tarafta ormanlar yanıyor kırpılıyor askeri alanlar ve 2 büyük orman bolgesi hariç ne orman kaldı ne yeşillik. Yani bu bolgeler de 3. kopru sonrasında betona donuşecek veya yakılarak arsa üretilecek. Diğer şehirlerde zaten var da istanbul ince uzun olduğundan kuzeyi de orman olduğundan biraz zorluyordu. şimdi kuzeyi halledince yeterince arsa olacak.

Şehir merkezi diyoruz o da değişecek bence.Avrupa da şehir merkezi eğlence noktasıdır. Fuar alanı demiryolları vb. kesişim noktasıdır. Birçok kişi kent dışında yaşar ve merkeze kolayca ulaşır. burada da gerek metro yaparak gerek sanayiyi şehir dışına taşıyarak bu durum yaratılmak isteniyor. Şehir içi dediğiniz yer elit rezidanslardan oluşacak. Burada dünyaca tanınmış prof. lar yaşayacak. Bazıları ileriki yaşlarında bunalıma girip intihar edecek. biz o kesimden olamıyoruz. Kolay kazanan adam o bolgelerde oturabilir. bu adamlar A grubu ve toplumun %1 ini oluşturuyorlar. Bizi ilgilendirmez. biz E5 e yakın bolgelerde sitede oturan orta direk AB tipleriyiz. %10-20 lerde. %60 ise 2000TL altında hane gelirine sahip bu adamlara şehir içi falan diyemezsiniz. Derseniz de ancak dolapderede oturur bu adamlar. 100.000 den fazla da veremezler ev için.

Harakiri
01-07-2009, 17:51
al iste abi bosuna konusmuyoz burda seyhan yesilvadi konaklari cincik gibi yerde

3+1 55 milyar sifir...

http://www.milliyetemlak.com/Default.aspx?aType=IlanDetay&IlanID=1541792

Harakiri
01-07-2009, 18:01
fiyatlar dusuyor 0 daire fiyatlari bile dusuyor yavas yavas maliyetine dogru gidiyor demistim ya dusurecekler ya da batacaklar...

110 m2 sifir pazarlik la 55...
http://www.milliyetemlak.com/Default.aspx?aType=IlanDetay&IlanID=874351

140 m2 sifir pazarlikla 60...
http://www.milliyetemlak.com/Default.aspx?aType=IlanDetay&IlanID=2166621

176 m2 sifir pazarlikla 60...
http://www.milliyetemlak.com/Default.aspx?aType=IlanDetay&IlanID=1650216

simdi anlamissinizdir heralde muteahhitin160 m2 evi kaca malettigini...Vesselam

emlaksan
01-07-2009, 19:49
Sayın Harakiri;
Söz gelimi 176 m2 ve 60 bin olan yeri aldım. Ne kadar fiyatla kiraya verebilirim? Bilginiz var mı? Ben linkteki Adana telefonlarını aradım ancak saat neredeyse 20:00 oldu cevap alamadım. Bu sebeple size sormak istedim. Teşekkürler.
Selamlar.

.

emlaksan
01-07-2009, 19:57
Bu arada İstanbul'un daha önce yapılmış olan büyük planları iptal edildi. Bunun yerine Büyükşehir yeni plan çalışması yapmak için harekete geçti. Yakında bu devreye girecektir. İşte o zaman İstanbulda nerede yeni arsalar üretileceği ve bu muazzam şehrin nereye doğru açılım yapacağı daha net belli olacaktır. Bahsettiğim planı ilk farkedenler, bir kaç yıl içerisinde büyük kazanımlar sağlayacak diye düşünüyorum.
Selamlar.

.

Harakiri
01-07-2009, 19:59
abi kira getirileri aylık 400 felan diye biliyorum

güzelyalılı
01-07-2009, 20:34
Burada Yazılanları okuyunca üzülüyorum ..

Yazık günahdır milleti aslı astarı olmayan Avcı sohbetlerine Benzeyen inşaat maliyeti üzerine yapılan muhabetlere...

Kabahat sizlerde değil Kabahat Vergi vermemekde direnen Kültür de...

Bir konutun Maliyeti Hesaplanırken..SGK nın verdiği M2 birim fiyatları vardır..Bu Bu Birim fiyatı ortalama Konutlar için 500 TL dir Bu Fiyata göre SGK primi ödersin..Bu ödemeler Konutda Oturum izni olunca Karşına Çıkar..ödemek istemezsen o Binada Kaçak oturusun..

Tabi Oy avcısı Siyasi Partiler..( Bütün Partiler Dahildir ayrım yok..) sizin Elektriğinizi suyu bağlar belediye hizmeti verir.. Kaçak ve Her Türlü denetimden uzak bu Mezarlarda Oturulup ..Bak ne kadar uçuz mezar aldım yarışına girilir...

İzmit depremi 10 yıl evveldi unutulup gitti..binlerce insan Para uğruna ve oy uğruna genç yaşda öldü... Bula bula bir kaç günah keçisi bulundu o kadar..

Bari buralarda bu uçuz muhabbetini yapmayın...

şahsen üzülüyorum..

saygılar sunarım..

bu önemli konuyuda geyik muhabbeti yapmamanızı rica ederim..

saygılar..

Harakiri
01-07-2009, 20:48
sayın güzelyalılı burda tartışılan konunun sizin değindiniz konuyla bence bir alakası yok.Bir ev bugünün şartlarında fiyatı ucuz görünüyorsa depreme dayanıklı değil demek bence çok yanlış.Benim değinmek istediğim nokta hormonlanan piyasadan artık insanların ders aldığıdır.Ve ev fiyatlarının olması gereken değerlerine düşmeye başladığıdır.Prefabrik çelik evler de inanılmaz ucuz ama depreme karşın bir o kadar da dayanıklı ve uzun ömürlüdür.Ama insanımız da özenti hastalığı olduğu için evim var benimde demek için ev almaktadır.Hepsi bu olayı trajileştirmenin dramatikleştirip depremle bağlamak bence yersizdir.:cool:

güzelyalılı
01-07-2009, 21:02
sayın güzelyalılı burda tartışılan konunun sizin değindiniz konuyla bence bir alakası yok.Bir ev bugünün şartlarında fiyatı ucuz görünüyorsa depreme dayanıklı değil demek bence çok yanlış.Benim değinmek istediğim nokta hormonlanan piyasadan artık insanların ders aldığıdır.Ve ev fiyatlarının olması gereken değerlerine düşmeye başladığıdır.Prefabrik çelik evler de inanılmaz ucuz ama depreme karşın bir o kadar da dayanıklı ve uzun ömürlüdür.Ama insanımız da özenti hastalığı olduğu için evim var benimde demek için ev almaktadır.Hepsi bu olayı trajileştirmenin dramatikleştirip depremle bağlamak bence yersizdir.:cool:

Düşen ne Ev fiyatlarımı ne düşüyor..

o düştü dediğiniz olay ;

Adam Sıkışmışdır borçu vardır ve satıyor..Binlerce esnafın vergi borcu SGK borcu .Banka borcu var ..

Bu Gemide hepimiz seyhat ediyoruz..

Başkasının felaketi üzerine saadet kurulmaz..

Maliyet ortadadır... Anahtar teslimi Oturum müsadesi alınacak şekilde M2 400 TL ye bana inşaat yapın.. Bir mütahit olarak size onlarca ev siparişi veririm...gelin inşaa edin.. anlaşmalarımızı hemen yapalım..

:yes:

sirrus
01-07-2009, 21:05
Burada Yazılanları okuyunca üzülüyorum ..

........Bari buralarda bu uçuz muhabbetini yapmayın...

şahsen üzülüyorum..

saygılar sunarım..

bu önemli konuyuda geyik muhabbeti yapmamanızı rica ederim..

saygılar..

Sayin güzelyalili,
tesüf ederim. Burada hepimiz, hepimize destek oluyoruz. Sizde dahil.....
geyik muhabbbeti ara sira´da olur, cok cidii muhabetlerde...
Bana göre artik emlak yatirim (prim) icin pek uygun degil....oturmak icin herzaman uygun..

Saygilar

emlaksan
02-07-2009, 10:47
Sayın Harakiri;
Bilgi için teşekkür ederim.
Selamlar,
Serhan

.

emlaksan
02-07-2009, 10:53
Sayın Güzelyalılı;
Bence de yanlış anlamış olmalısınız, burada hiç bir forum dostunun, depremzedelere yada ticari bakımdan zor durumda olan vatandaşlarımıza saygısızlık etme amacı taşıdığını sanmıyorum. İnternet üzerinde, bir konu hakkında yazarak, söylenmek istenilenin, tam ifade edilmesi maalesef mümkün olmuyor. Mimikler ve haleti ruhiyeyi ifade manasında bu iş hayli zor. Bu sebeplede zaman zaman yanlış anlaşılmalar olabiliyor.
Selamlar,
Serhan

.

Ayyaşgezer
03-07-2009, 08:55
Michael Bolton deden adam Sinpaş Aqua City 2010 açılışına gelmiş ve şu şekilde kelam etmiş : "Ben de bir daire alabilirim. Ama bunun için sıkı bir indirim yapılması gerekir".

bosphorus
03-07-2009, 12:43
Değerli arkadaşlar
Bu topikteki mesajların tamamını okumaya çalıştım. İnşaat ve emlak sektöründe tecrübeli bazı arkadaşlar tecrübelerini paylaşmışlar, alım satım yapan bazı arkadaşlarda gerçek öykülerini paylaşmışlar. Uygun bir ev peşinde olan şahsım adına mesajlarınızdan bazı dersler çıkardım. Tecrübeli arkadaşlardan ricam bir ev alınırken (özellikle ev sahipleri, mütahitler ve emlakçılarla olan ilişkilerde) hangi hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Bazen çevremizde duyuyoruz. Adam bir evi 2 kişiye satmış veya inşaatı bitirmeden tüymüş vs. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler

sovalye
03-07-2009, 12:51
Değerli arkadaşlar
Bu topikteki mesajların tamamını okumaya çalıştım. İnşaat ve emlak sektöründe tecrübeli bazı arkadaşlar tecrübelerini paylaşmışlar, alım satım yapan bazı arkadaşlarda gerçek öykülerini paylaşmışlar. Uygun bir ev peşinde olan şahsım adına mesajlarınızdan bazı dersler çıkardım. Tecrübeli arkadaşlardan ricam bir ev alınırken (özellikle ev sahipleri, mütahitler ve emlakçılarla olan ilişkilerde) hangi hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Bazen çevremizde duyuyoruz. Adam bir evi 2 kişiye satmış veya inşaatı bitirmeden tüymüş vs. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler

bu konu çok önemli özellikle kaçak yapılı olan ve arsa tapulu satılan yeni inşaatlarda 1 evi 2 kişiye satma vakalarına çok şahit oldum. sıfır yapılan arsa tapulu evleri alırken çok ama çok dikkat edin. daha sonra evinize bir sahip daha çıkar. bunu kontrol etmek çok zordur iyisimi en kötü ihtimalle kat irtifaklı olmayan evi almamak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.

emlaksan
03-07-2009, 22:40
Değerli arkadaşlar

Merhaba,
Bir evin iki yada daha fazla kişiye satılması hadisesinde dikkat edilmesi gereken en önemli ve tek husus daireyi alırken Tapu Müdürlüğünde dairenin tapusununda alınmasıdır. X yüklenici dışarıda, resmi sıfatı olmayan belgelerle bir daireyi 20 kişiye birden satabilir ama Tapu Müdürlüğünde ancak bir kez işlem yapabilir. Resmi işleme tabi olan şanslı kişi %100 dairenin sahibidir. Diğerleri ödedikleri paraları X'den ancak bulabilirlerse alabilirler :) Lütfen dikkat. Herkese sağlık ve bol kazançlar.
Selamlar,
Serhan

.

NAPA
04-07-2009, 21:07
" ABD'de Nisan ayı konut fiyatları yüzde 18,1 geriledi

30.06.2009 - 16:37

Ülkede, 10 Şehir konut endeksi de bir yıl önceye göre yüzde 18 düştü

NEW YORK - ABD'de Nisan ayında konut fiyatları yüzde 18,1 geriledi.

"The Standard & Poor's/Case-Shiller" 20 Şehir konut endeksine göre, ABD'de konut fiyatları, 2008 yılı Nisan ayına göre bu yıl Nisan ayında yüzde 18,1 geriledi.

http://www.dunyagazetesi.com.tr/haber.asp?id=52295&cDate=

" DEMEDIMI MI IBRAHIMMMM"

Desperado
04-07-2009, 22:59
Guzel de.. Eksik olmus biraz... Mart ayinda ne gelmis mesela bu data...

S&P/CASE-SCHİLLER 20 ŞEHİR KONUT FİYAT ENDEKSİ YILLIK YÜZDE 18.7 DÜŞTÜ

ABD'de konut fiyatları Mart ayında da düşmeye devam etti.ABD'de 20 eyaletin fiyatlarından oluşan S&P/Case-Shiller 20 Şehir Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında sona eren yılda yüzde 18.7 düştü. Piyasalarda beklenti yüzde 18.4 düşüş olacağı yönündeydi. Bir önceki ayda düşüş oranı yüzde 18.6 olmuştu. Böylece önceki ayda 143.2 olan endeks aylık yüzde 2.2 düşüşle 139.99 puana indi.10 Şehrin fiyatlarından oluşan endeks ise yıllık yüzde 18.6 düşüş ile 151.41 puana indi. Bir önceki ay yıllık düşüş yüzde 19.8 olmuştu. Endeksin aylık düşüş oranı ise yüzde 2.1 olarak gerçekleşti.

Desperado
04-07-2009, 23:04
Mart ayinda %18.7 iken fiyatlardaki dusus nisanda %18.1 olmus yani... Ibrahim ne der bilemiyorum, ayri konu...

ceng
07-07-2009, 11:27
mekanı tutturmuşum, bahçeşehir : http://www.emlakkulisi.com/18285_bahcesehir_de_neredeyse_herkese_bir_ev_dusuy or_

patates-soğan.
bence de düşebilemez.

icg28
08-07-2009, 22:25
Ümraniye Çamlık Bölgesiyle ilgili bilgisi olan var mı acaba?Ataşehir karşısı Şerifali diye geçiyor sanırım internette. Annem emekli oldu. 100.000 lira civarına bir ev bulmaya çalışıyoruz. Bu bölgede İkbal Caddesine yakın, 5 kattı bir binanın 5. katı bir ev bulduk. Ev 3 senelik, kombili, içi de güzel yapılmış, asansörlü, 3 cephesi açık bir ev. Evin fiyatını önce 130.000 dediler. 115.000 e kadar düşürdü ev sahibi. Evi satan adam aynı zamanda müteahhiti. Bir sürü evi olan biri yani. Daha fazla düşeceğini sanmıyorum. Bana hala çok fazla geliyor, 100.000 verebileceğimizi söyledim. Evin adama maliyetinin en fazla 70-80 bin lira olduğunu tahmin ediyorum burada da yazılanlar çercevesinde. Değerli forum üyelerinin bu konuda fikirlerini çok merak ediyorum, bu bölgeyle ilgili ve bu ev özelinde fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..

NAPA
09-07-2009, 00:29
USTAD DERKI, Ev alirken mecbur degilsen eger, giris kat, 1. kat , en ust kat ve kuzey cephe alma...

Istanbulda nakit paranin zumrut niyetine kullanildigi su gunlerde, arastirmak ve alternatifi cogaltmakta faydai olur kanaaatindeyim...

Semti bilmedigim icin fiyat uygun mu degilmi birsey soyleyemem...

Kolay gelsin...

Ümraniye Çamlık Bölgesiyle ilgili bilgisi olan var mı acaba?Ataşehir karşısı Şerifali diye geçiyor sanırım internette. Annem emekli oldu. 100.000 lira civarına bir ev bulmaya çalışıyoruz. Bu bölgede İkbal Caddesine yakın, 5 kattı bir binanın 5. katı bir ev bulduk. Ev 3 senelik, kombili, içi de güzel yapılmış, asansörlü, 3 cephesi açık bir ev. Evin fiyatını önce 130.000 dediler. 115.000 e kadar düşürdü ev sahibi. Evi satan adam aynı zamanda müteahhiti. Bir sürü evi olan biri yani. Daha fazla düşeceğini sanmıyorum. Bana hala çok fazla geliyor, 100.000 verebileceğimizi söyledim. Evin adama maliyetinin en fazla 70-80 bin lira olduğunu tahmin ediyorum burada da yazılanlar çercevesinde. Değerli forum üyelerinin bu konuda fikirlerini çok merak ediyorum, bu bölgeyle ilgili ve bu ev özelinde fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..

ceng
09-07-2009, 08:57
oraları kentuf dolaşmış idi zamanında. ben dün kabaca göz attım. çakmak/armağanevleri 3-4sefer dolaşmışlığım vardır alıcı gözüyle geçmiş 2senede. müşteri de olmuş idim. fiyatlar 1500ytl/m2den 1000lere gelmiş gözüküyor etiketlerde. 900e alınır. ama elinde destenin biriyle git. banka manka kredi ile ortalığı bulandırma. bir de metren olsun yanında. önce adama sor kaç metre diye. sonra o lafını bitirir bitirmez metreyi çıkar, tut ucundan de adama. tek tek ölç. sanırım 20-30m2 daha düşük bulacaksın. çarp 900le. ederi budur de. ben goldman sucks'da çalışmıştım hisseleri böyle değerliyorlardı, en kıral yol budur.
100m2 nete, 90 teklif. o düşünsün kumru gibi.
kem küm edenleri, içine sinmeyen daireyi gaale alma.

dün 5dakka önce gelen tanıdığına 120diyip sonra gelen adama 170diyen müteahhit bu memlekette yaşıyor.
bul karayı al parayı latinceden çeviri değil.
mashattan imrullah. atatürk organize sanayi.

horus_sirius
09-07-2009, 20:05
oraları kentuf dolaşmış idi zamanında. ben dün kabaca göz attım. çakmak/armağanevleri 3-4sefer dolaşmışlığım vardır alıcı gözüyle geçmiş 2senede. müşteri de olmuş idim. fiyatlar 1500ytl/m2den 1000lere gelmiş gözüküyor etiketlerde. 900e alınır. ama elinde destenin biriyle git. banka manka kredi ile ortalığı bulandırma. bir de metren olsun yanında. önce adama sor kaç metre diye. sonra o lafını bitirir bitirmez metreyi çıkar, tut ucundan de adama. tek tek ölç. sanırım 20-30m2 daha düşük bulacaksın. çarp 900le. ederi budur de. ben goldman sucks'da çalışmıştım hisseleri böyle değerliyorlardı, en kıral yol budur.
100m2 nete, 90 teklif. o düşünsün kumru gibi.
kem küm edenleri, içine sinmeyen daireyi gaale alma.

dün 5dakka önce gelen tanıdığına 120diyip sonra gelen adama 170diyen müteahhit bu memlekette yaşıyor.
bul karayı al parayı latinceden çeviri değil.
mashattan imrullah. atatürk organize sanayi.

güzel yazmışsınız teşekkürler:yes::cool:

fehmi33
10-07-2009, 02:33
birileri hayal kurmaya devam ederken birileri hayallarini realize ediyor. Zaman herşeyin ilacıdır.

icg28
10-07-2009, 14:23
Yorumlarınız için teşekkürler. Bölge ile ilgili ne düşünyorsunuz acaba? Orada herkesin dilinde "merkez bankası yapılacak buraya" lafı var. Birde Üsküdar-Ümraniye Metro Projesi var gelcekte değerli bir yer olacağını düşünmek için eldeki bu veriler yeterli mi sizce? Ne yapmalı? :notr:

Harakiri
10-07-2009, 15:21
icq28 arkadaşım 100 bin tl civarında paran varsa bence acele etme bekle yıl sonunu veya 2010 yılını çünkü ev fiyatları düşüyor.Ama sermayeder medya bunu pek gazetelere tv lere internet e yansıtmamaya çalışıyor.Eskiden her yer inşaat kaynardı şimdi azalıyor çünkü talep kısıtlandı millet bekliyor.Sende bekle yatırım için veya oturmak için bence daha erken.
Adana da mesela geçen gün emlakçıları gezdi bizim tanıdıklar konuşmuşlar felan Türkiye de şu an 1 milyon dan fazla satılık ev varmış.İllaki düşecek.

Desperado
10-07-2009, 15:45
Benim gordugum fiyatlar almaya basladi bile, bir sene sonra alan minimum %20-25 yukaridan alir... 2-3 ay oncesine gore bile %5-10 artti fiyatlar... Seneye faizler de bu kadar dusuk olmayacak muhtemelen, artmaya baslayacak; kredi alinacaksa bundan uygun faizler zor bulunur 2010'da...

Survival
10-07-2009, 17:48
Hocam ciddi ciddi mi yaziyorsun bunlari? Gercekten seneye emlak fiyatlarinin %20~25 artacagini mi dusunuyorsun...? Ekonomimiz 2. dunya savasindan sonraki en buyuk kuculmesini yasamis, bir %5 kuculme daha geliyor, belki ustune tekrar az bir kuculme gelecek ve seneye ev fiyatlari %20-25 artmis olacak??? Hangi temel mantiga gore?
Reel sektor can cekisiyor..
Burada sanirim yatirimlik evi olan, kiracisi olan arkadaslar dusme fikrine tahammul edemiyorlar. Acik ve net soyluyorum, oturdugum evin kirasi belki 3~4 sene oncesinin kirasi, 300 aylik ederine satilmaya calisiliyor.. Kiralar deli gibi dustu, ev fiyatlari hangi ekonomik sebeplerle artsin? Ustelik faizler artarsa ev fiyatlari seneye daha da dusuk olacaktir. Faizler dusmez bu seviyelerde kalsa bile bence seneye ev fiyatlari yine bugunku duzeylerde olacaktir (yani bana gore dusecek de hadi en kotu ihtimal diyorum),,,, Talep nerede hocam? Neden artsin fiyatlar.. Su anda 250.000'e sattigim eve birden fazla alici gelecek ki ben fiyati 275.000 yaptim derim ve alici beklerim... Nerede boyle bir alici kitlesi?? Herneyse, varsa bile benim etrafimda oldukca iyi konumda sitemizde kiralik ve satilik evler aylardir bos bekliyor... BElli ki talep edilen fiyata alici gelmiyor, evler bos bekliyor, aidatlar pasa pasa odeniyor...

borky
10-07-2009, 17:54
Benim gordugum fiyatlar almaya basladi bile, bir sene sonra alan minimum %20-25 yukaridan alir... 2-3 ay oncesine gore bile %5-10 artti fiyatlar... Seneye faizler de bu kadar dusuk olmayacak muhtemelen, artmaya baslayacak; kredi alinacaksa bundan uygun faizler zor bulunur 2010'da...

Kredi faizleri mevduat faizleri oranlari kadar dusmedi ki, hem de yaklasmadi bile. Tam tersine faizler artarsa ev fiyatlari asil o zaman duser, simdi hala ev alanlar varsa yatirim yapilacak yer ya borsa (ki bizim halkimiza yabanci) ya emlak diye alim yapiyorlar.

Elinde para olan adam dusunuyor, %9dan faiz alsam ne olacak bankadan diyem, geriye kalan ya borsa ya emlak, ee Turkiye'den bahsettigimize gore bu paranin %90i emlaga gidiyor. Bono-tahvil de dusunmez bizim halk dusuk faiz ortaminda.

icg28
10-07-2009, 18:13
Gerçekten Türkiye Emlak piyasası çok ilginç işliyor. Türkiye rekor küçülmüş, hala küçülecek diye bekleniyor, düştüğü söylenen kredi faizleri mevduat faiziyle kıyas kabul etmeyecek derecede az geri gelmiş, Milyon tane satılık evden bahsediliyor, ama ev sahipleri hala fiyatların seneye 2ye katlanacağını iddia edebiliyor. Hele birde hikayesi olan bir semtte ve İstanbul'daysa.
Neyse ben izninizle 1 önceki sayfadaki sorumu tekrarlamak istiyorum belki bu soru özelinde bilgisi olanlar vardır.

Yorumlarınız için teşekkürler. Bölge ile ilgili ne düşünyorsunuz acaba? Orada herkesin dilinde "merkez bankası yapılacak buraya" lafı var. Birde Üsküdar-Ümraniye Metro Projesi var gelcekte değerli bir yer olacağını düşünmek için eldeki bu veriler yeterli mi sizce? Ne yapmalı?

NAPA
10-07-2009, 22:54
Ben fiyat yukselme gazlarina hic inanmiyorum...

Nedenine gelince, gecen yil eylul aylarinda unlu gayrimenkul spekulatatoru Agoglu, bu firsatlar kacmaz, alan yasadi gibi reklamlarla insanlari tuzagina cekmeye calisti...3 gunde 1000 ev sattim edebiyatiyla boy boy mulakatlar verdi...Amma velakin bu haberden sonra buyuk gazetelerin orta sayfalarinda dev reklamlari hala devam ediyordu..O faizle ev sahibi olun.....

Daha dun, Istanbulda insaati baslayan buyuk sitelerin, Suryapi, Tasyapi, ,,,yapi gibi(malum moda isim) maddi imkansizliklar nedeniyle el degistirmeye basladigi, santiyelerin aylardir calismadigi soylendi...Birakin devam eden insaatlari, tamamlanmis satilmayi bekleyen binlerce konut da cabasi....

MALUM BIRDE EKONOMIK KRIZ VARKEN...

Insanlari ozellikle konut fiyatlari konusunda yanlis yonlendirmek hic hos degil, kanimca...

horus_sirius
10-07-2009, 23:09
Ben fiyat yukselme gazlarina hic inanmiyorum...

Nedenine gelince, gecen yil eylul aylarinda unlu gayrimenkul spekulatatoru Agoglu, bu firsatlar kacmaz, alan yasadi gibi reklamlarla insanlari tuzagina cekmeye calisti...3 gunde 1000 ev sattim edebiyatiyla boy boy mulakatlar verdi...Amma velakin bu haberden sonra buyuk gazetelerin orta sayfalarinda dev reklamlari hala devam ediyordu..O faizle ev sahibi olun.....

Daha dun, Istanbulda insaati baslayan buyuk sitelerin, Suryapi, Tasyapi, ,,,yapi gibi(malum moda isim) maddi imkansizliklar nedeniyle el degistirmeye basladigi, santiyelerin aylardir calismadigi soylendi...Birakin devam eden insaatlari, tamamlanmis satilmayi bekleyen binlerce konut da cabasi....

MALUM BIRDE EKONOMIK KRIZ VARKEN...

Insanlari ozellikle konut fiyatlari konusunda yanlis yonlendirmek hic hos degil, kanimca...

:cool::cool:

kentuf
11-07-2009, 00:00
Gerçekten Türkiye Emlak piyasası çok ilginç işliyor. Türkiye rekor küçülmüş, hala küçülecek diye bekleniyor, düştüğü söylenen kredi faizleri mevduat faiziyle kıyas kabul etmeyecek derecede az geri gelmiş, Milyon tane satılık evden bahsediliyor, ama ev sahipleri hala fiyatların seneye 2ye katlanacağını iddia edebiliyor. Hele birde hikayesi olan bir semtte ve İstanbul'daysa.
Neyse ben izninizle 1 önceki sayfadaki sorumu tekrarlamak istiyorum belki bu soru özelinde bilgisi olanlar vardır.

Selamlar.Çakmak bölgesi şerifalinin hemen altında yeni yolun solunda kalan kısmen biraz daha basık yerde kalan yer.Burda 2004 öncesi yer yer yapılaşmalar olduğundan şerifaliden daha çarpık bir büyüme yaşadı.2005 te ataşehiri yapan mütahit amcalar şerifaliye yüksek emsal alma ruhsatları gelince ( 1300 m2 üstü yapılaşmaya 2.5 emsal verince belediye ) şerifalide hızlı bir yapılaşma başladı önceden eski emsela göre yapılan yapılar haliyle güdük kaldı.Çakmak önceki yapılaşmalar yüzünden biraz yaya kaldı .Çakmak ta şuan 2005 ten sonra yapılan yüksek katlı sitelerde fiyatlar şerifaliye göre %30 daha ucuz durumda ama aradaki mesefa farkı 300 metre var yada yok.örneğin merit life projesi ile arkasında erzurum lu bir mütahitin yaptiği site 100 metre bile değil aynı metrajlı daire arasında 80.000 tl lik fark var.aynen nişantaşı fulya sendromu gibi .şirinevler ataköy sendromu gibi.

Bilmem anlatabildimmi ?
Bahsettiğiniz rakamlar o bölge için iyi fiyatlar ben ortave uzun vadede zarar edebileceğinizi düşünmüyorum ama kar etmeyide düşünmemeniz gerektiğini belirtmek isterim şöyleki.

kentuf
11-07-2009, 00:05
Bir veya iki sene içinde Türkiye faizler dünyada olduğunu gibi eflasyonla ile paralel duruma gelecektir.Ben orta uzun çok uzun vadede eflasyonda azma beklemediğimden faiz işinin rafa kalkacağını düşünenlerdenim .Faiz neden biri sana verir sorusu uzun sana faiz veren adam eskiden parayı alır bir yerde kullanırdı şimdi ise bunu yatırabileceği alan kısıtlı çünkü doygunluk var.Neyse uzun hikaye faizler düşünce haliyle kredi faizleride düşecek ,ozaman mortgageler dahada cazip bir hal alacaktir .Ama çok kişi son furyada konut sahibi oldu zaten .Kiralıklarda sıkıntılar bariz gözükmekte millet her ne kadar çaktırmasada .

kentuf
11-07-2009, 00:15
2010 beşinci aya kadar kelepir malı alan aldı .Ondan sonra fiyatlarda tırmanış yaşanmasada düşmede olmaması gerekir.İyi mühitlerde ve merkezi yerlerde fiyat ile kira korelasyonu arasındaki fark dahada açılacaktir.Orta halli ve yeni gelişen şehir dışı ,sitevari yapılaşmaların ve konut üretkenliğinin arttığı yerlerde ise inşaat maliyetlerinin biraz üzerinde satışlar yaşanacak rekabet vatandaşa yarıyacaktir.Bunları ben atmıyorum zaten tüm dünyada bu şekilde gelişmeler olmuş.Konut yatırımı dünyada sadece elit noktalarda yapılır pahalı daha pahalı mantığı çalışır .Konut alıp kiraya verme pek akıl işi değildir ama neyse krizin sonunda bizde faizlerde iki sene içinde 6 lara kadar düşürse konutlarda stabil seyir ,merkezi yerlerde fiyatlarda artış (özellikle mağaza dükkan, plaza ,iş hanı katları ) yaşanacaktir.Şu anda fiyatı tek düşmeyen şey var yer yer boş olsalarda merkezi yerde dükkan ve plaza katlarıdır.

kentuf
11-07-2009, 00:25
sıcak para işi yalan oldu çünkü tüm dünyada artık faizler diplere geldi kimse beklemesin bundan sonra milletin parasına ihtiyacı olsun bankaların .Devletlerden aldıklarını satıyorlardı millete sorgusuz süalsiz son krizden sonra matbaa bu kadar sualsiz para vermiyecektir çaktırmadan fiyatlıyor piyasa bunuda .İşin uyanıkları iyi yerde arsa ,merkezi yerde dükkan kapatmaya başladı bile.Çünkü 1 milyon doları bankaya yatırdımı öbür sene hem kur farkı hemde faiz ile 1.350 dolar alacak piyasa bulamıyacağını biliyor .newyork ta çok dükkan boşaltan olmuş kriz yüzünden orda yaşayan biri aydınlatırsa daha iyi olur londra dada durum aynı aynı şekilde dükkan fiyatlarınında düşmesi gerekirken neden satış değerleri aşağı gelmiyor .Tüm dünyada şuan merkezi noktalarda bırakın on yılda kendini amorti eden 15 yılda amorti eden bir tek yer bile yok şuan.

icg28
11-07-2009, 00:28
91 yılında 15.000 dolara aldığımız evi 2005 yılında 50.000 dolara sattık. Aynı evden bugün istenen rakam 80.000 dolar. Bu nasıl iş anlamıyorum gerçekten. O yılların faizlerine ulaşabilsem, mevduatla kıyaslama yapacağım ama ulaşamıyorum. Dolarda o günden bugüne acaip bir develuasyon mu oldu nedir acaba? Konut fiyatları krizden filan etkilenmedi pek. Bahsettiğim ev İstanbul Gaziosmanpaşa'da 2+1 hiçbir özelliği olmayan bir konut. Birde daha iyi muhitlerde neler oldu kim bilir? İnsanlar hala acaip artışlar beklemekteler, ama ben ortada bir balon olduğunu ve Türkiye'de bir çok sosyolojik ve ekonomik sebepten bu balonun çok yavaş söndüğünü düşünmekteyim. Öyle yavaş ki, sanki hiç kriz filan yokmuş gibi adamlar geçen seneki fiyata hala satıyoruz diyerek "makul" imajı çizmeye çalışıyorlar. Sanki tarihi küçülen, işsizlik tavana vuran dünya bu dünya değil.
Yorumlar için teşekkürler, Şerifali özelinde, "merkez bankası" ve "metro" gelecek fiyatlar tavan yapacak deniyor, ne dersiniz?

kentuf
11-07-2009, 00:36
ev için fiyat çıkarma formulü şu olmalı bu piyasada ,satılık bir ev var bakmaya gittiniz yapmanız gereken ,sahibi olduğunuzu düşünmek sonrada bu evi hemen kaça kiraya verebilecek olduğunuzu düşünün ama hemen iki hafta içinde ,o çıkan rakamı 158 ay ile çarpın alın size krizde evin değeri .1929 gibi yuvarlanış olursa ozaman 90 ay ile çarparsınız.z

1000 ytl kira getire bir yerin krizde ederi 158.000 tl civarı olmalı
krizden çıkışta 190.000 tl olmalı diye düşünürüm ben.altı ucuz ,kelepir şamda kaysı diye gider üstlerine pahalı ,çok pahalı ,londradamı ev alıyoruz diye uzar bence.

İlk evinizi alacak ve oturacaksanız bunları hiç biri hesaplanmamalı dünyaya kaç defa geliyorsun vur topa gol olsun kuralı işlemeli.

kentuf
11-07-2009, 00:40
91 yılında 15.000 dolara aldığımız evi 2005 yılında 50.000 dolara sattık. Aynı evden bugün istenen rakam 80.000 dolar. Bu nasıl iş anlamıyorum gerçekten. O yılların faizlerine ulaşabilsem, mevduatla kıyaslama yapacağım ama ulaşamıyorum. Dolarda o günden bugüne acaip bir develuasyon mu oldu nedir acaba? Konut fiyatları krizden filan etkilenmedi pek. Bahsettiğim ev İstanbul Gaziosmanpaşa'da 2+1 hiçbir özelliği olmayan bir konut. Birde daha iyi muhitlerde neler oldu kim bilir? İnsanlar hala acaip artışlar beklemekteler, ama ben ortada bir balon olduğunu ve Türkiye'de bir çok sosyolojik ve ekonomik sebepten bu balonun çok yavaş söndüğünü düşünmekteyim. Öyle yavaş ki, sanki hiç kriz filan yokmuş gibi adamlar geçen seneki fiyata hala satıyoruz diyerek "makul" imajı çizmeye çalışıyorlar. Sanki tarihi küçülen, işsizlik tavana vuran dünya bu dünya değil.
Yorumlar için teşekkürler, Şerifali özelinde, "merkez bankası" ve "metro" gelecek fiyatlar tavan yapacak deniyor, ne dersiniz?

Evet konut fiyatları uzun vadede özellikle metropellerde kaybettirmedi.Bazı semtlerdede çok kazandırdı halende primli halini koruyor .Birisi 30.000 usd düşük fiyat verdimi sazan gibi kelepir aldım diye uçuşan bir yığın adam var bende millet derden kazanıyor bu parayı diye düşünüyorum.

Çakmağın hemen üstünde şerifali de yer çok az kaldı o bahsedilen güzergah çakmağa da yakın değil kimseye bir faydası olmaz o ada ayrı bir ada çünkü.

NAPA
11-07-2009, 00:53
NORMAL Bir ulkede, gelir duzeyi ile gayrimenkul fiyatlarinin ayni oranda yukselmesi gerekir diye dusunuyorum..

Turkiyede, emlak fiyatlari AKP hukumetinin kurulup, tek parti doneminin yasanmasi ve devaminda faizlerin dususu gibi gerekcelerle tavan yapmaya basladi...Ancak , ulkemizde nakit sahibi olanlarin genel nufus icerisindeki payi oldukca dusuk...

Diger taraftan ekoomik canlilik gaziyla buyuk meblagli kredilerin altina imza atan yada ayagini yorganina gore uzatmayan halkimizda yasanan ilk krizde magdur olmaya basladi (ozellikle sanayi kentlerinde)

Krizin etkisine iliskin amerikaya iliskin size sunu soyleyebilirim: Bazi kentlerde insanlar TARIMSAL URETIM KURSLARINA basladilar...Bu ne demek diyecek olursaniz, isini ve evini kaybetme riskindeki artistan dolayi insanlar yiyeceklerini nasil uretmeleri gerektigini ogreniyor...Bazi programlarda, insanlarin bahcelerinde nasil domates, marul yetistirildigi gosterilmekte...SAKA DEGIL GERCEK...

Avrupa krizi gercekten hissediyor, hukumetler isyerlerinin calisma saati kesintisinii ceplerinden oduyor ama nereye kadar..Emlak fiyatlarida otomatik olarak gevsemekte...Arac satislari minumum seviyede, isssiz sayisi artmakta...

Turkiyede, 20.000 dolarlik evler 130-140.000 dolar oldu, sizce bu yukselus mantiklimi...

Ve boyle bir global goruntu karsinda birseylerin fiyatinin artmasini beklemek, ne kadar akillica olur...

Harakiri
11-07-2009, 11:56
NAPA kardeş işi özetlemiş dedikleri aynen doğru.Yani anlıcanız ev alma tarafında değilde eviniz olup veya müteahitseniz satış tarafındaysanız manzaraya başka yerden bakmaya çalışabilirseniz.Ama hayatın gerçekleri var bunlarda reklamlarla boş sözlerle değişecek şeyler değil.Ben buraya yazıyorum size söylüyorum daha kriz Türkiye ye gelmedi.Siz o zaman görün ev fiyatları nasıl düşermiymiş artarmıymış uçarmıymış kaçarmıymış.Şimdiye kadar yediği haltları bu hükümet ödiyecek.57 milyar dolarlık bir teğet geçmesinden bahsediyorum.Ya bu millet adam olacak içinden de adam gibi yöneticiler çıkacak işi ehillerine verecek yada bu ülkede kimse rahat yaşıyamayacak vesselam...

reha kaya
11-07-2009, 14:59
NAPA kardeş işi özetlemiş dedikleri aynen doğru.Yani anlıcanız ev alma tarafında değilde eviniz olup veya müteahitseniz satış tarafındaysanız manzaraya başka yerden bakmaya çalışabilirseniz.Ama hayatın gerçekleri var bunlarda reklamlarla boş sözlerle değişecek şeyler değil.Ben buraya yazıyorum size söylüyorum daha kriz Türkiye ye gelmedi.Siz o zaman görün ev fiyatları nasıl düşermiymiş artarmıymış uçarmıymış kaçarmıymış.Şimdiye kadar yediği haltları bu hükümet ödiyecek.57 milyar dolarlık bir teğet geçmesinden bahsediyorum.Ya bu millet adam olacak içinden de adam gibi yöneticiler çıkacak işi ehillerine verecek yada bu ülkede kimse rahat yaşıyamayacak vesselam...

Sn. Harakiri, bu 57 milyar dolarlık rakama nasıl ulaştınız? Krizin Türkiyeye, daha nasıl gelmesini bekliyorsunuz? Örneğin, Avrupa, ABD veya Uzakdoğudan yeni bir dalgamı gelecek ve bizde bunun altında mı kalacağız?

msgs
11-07-2009, 15:25

Hocam ciddi ciddi mi yaziyorsun bunlari? Gercekten seneye emlak fiyatlarinin %20~25 artacagini mi dusunuyorsun...? Ekonomimiz 2. dunya savasindan sonraki en buyuk kuculmesini yasamis, bir %5 kuculme daha geliyor, belki ustune tekrar az bir kuculme gelecek ve seneye ev fiyatlari %20-25 artmis olacak??? Hangi temel mantiga gore?
Reel sektor can cekisiyor..
Burada sanirim yatirimlik evi olan, kiracisi olan arkadaslar dusme fikrine tahammul edemiyorlar. Acik ve net soyluyorum, oturdugum evin kirasi belki 3~4 sene oncesinin kirasi, 300 aylik ederine satilmaya calisiliyor.. Kiralar deli gibi dustu, ev fiyatlari hangi ekonomik sebeplerle artsin? Ustelik faizler artarsa ev fiyatlari seneye daha da dusuk olacaktir. Faizler dusmez bu seviyelerde kalsa bile bence seneye ev fiyatlari yine bugunku duzeylerde olacaktir (yani bana gore dusecek de hadi en kotu ihtimal diyorum),,,, Talep nerede hocam? Neden artsin fiyatlar.. Su anda 250.000'e sattigim eve birden fazla alici gelecek ki ben fiyati 275.000 yaptim derim ve alici beklerim... Nerede boyle bir alici kitlesi?? Herneyse, varsa bile benim etrafimda oldukca iyi konumda sitemizde kiralik ve satilik evler aylardir bos bekliyor... BElli ki talep edilen fiyata alici gelmiyor, evler bos bekliyor, aidatlar pasa pasa odeniyor...

Forumda zaman zaman subjektif yorumlarla karşılaştığımız doğrudur. Bu başlıkta da katılımcıların ev sahibi-kiracı-müteahhit-yatırımcı olmalarına göre değişik beklentilerini ya da temennilerini gözlemmiş gibi yazdıklarına şahit oluyoruz Sn. Survival. Ancak Sn. Desperadoyu diğer başlıklardaki yazılarından takip ettiğim kadarıyla kendisi böyle subjektif kaygılarla fikir beyan edecek bir kişi değil.

Sn. Desperado, bu gözleminizi hangi bölgeler için yaptığınızı ve emlak fiyatlarının yükselmesine yol açacak temel ekonomik nedenler hakkındaki fikirlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz acaba?

Harakiri
11-07-2009, 19:53
52 milyar dolarlık teğet

"Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 13, 8 küçüldü." Yüzdelik hesaplamalar insan zihninde her zaman net bir tablo çizilmesini sağlamaz. Onun için bazen oranları değil, rakamın kendisinin çıplak gerçeğini kullanmak lazım.
EMİN ÇAPA 52 milyar dolarlık teğet
EMİN ÇAPA

[email protected]

CNN TÜRK Ekonomi Müdürü
Diğer Yazıları

* 52 milyar dolarlık teğet
* Büyük tehlike kapımızda
* Çalışmak zorunda olan çocuklarımız
* Artık korkuyorum: İşsizlikte yeni rekor
* Kriz var demeyin sakın!...

tüm yazıları
2009 yılının ilk üç ayında Türkiye'nin milli geliri 127 milyar 812 milyon dolar oldu. 2008 yılının ilk çeyreğinde ise milli gelirimiz 180 milyar 19 milyon dolardı. Yani yılın ilk çeyreğinde dolar bazında 52. 2 milyar dolar fakirleştik. Dolardaki yükseliş nedeniyle dolar bazında ekonomideki küçülme yüzde 29'a ulaştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Teğet geçecek" sözü üzerine çok tartışma yapıldı. Dolayısıyla artık bunu unutmak lazım. Krizin teğet geçmediği meydanda.

1. Çeyrek'te kim ne kadar küçüldü?

İrlanda % 21, 5

Japonya % 8, 8

Almanya % 6, 9

İtalya % 6

İngiltere % 4, 1

ABD % 2, 5

Yani kriz herkesi vurmuş. Ama krizin merkez üssü olan İngiltere ve ABD bile Türkiye kadar kötü etkilenmemiş. Almanya ve Japonya da rekor küçülmeler yaşamış, ama onların özel bir durumu var. İkisi de büyük cari fazla veren memleketler. Yani ihracatları, ithalatlarından fazla, dış dünya gelirlerine büyük oranda bağlılar. Dünyada büyük bir kriz olunca onların da ekonomileri ciddi oranda olumsuz etkileniyor. Oysa Tükiye'nin ithalatı, ihracatından çok daha fazla. Dış ticaretinin ekonomi içindeki yeri de daha düşük.

Dolayısıyla kriz teğet geçmediğine ve Türkiye zamanında krize karşı etkili tedbirler almadığına göre, bu durum hiç birimize sürpriz olmamıştır. Zaten piyasanın genel beklentisi de yüzde 11-13 arasında küçülme yaşanacağı yönündeydi.

Şimdi geriye bakmak yerine ileriye bakmak lazım. Elimizdeki veriler yılın ikinci çeyreğinin daha iyi geçtiğini gösteriyor. Ancak hastanın iyilik belirtileri göstermesi, tedaviye ihtiyacı kalmadığı anlamına gelmez. Hızlı ve etkili tedbirler almakta geciken bir ülke olarak Türkiye, 2010 yılını hedefleyen adımlar atmalı. 2009 büyük oranda kaybedildiğine göre 2010 yılını kurtaracak tedbirler almalıyız. Hükümet krizin başında olduğu gibi gecikmezse o zaman önümüzdeki yıl için bir umudumuz olabilir. Çünkü dünya toparlanırken, Türk sanayicisi, ihracatçısı güçlü bir konumda olursa bu toparlanmadan faydalanabilir. Aksi takdirde önümüzdeki yılı da kaybedebiliriz.

İŞSİZLİĞE DİKKAT!

Şu anda Türkiye'nin önündeki en büyük sorun işsizliktir. Ekonomimiz yüksek hızlı büyümeleri yakaladığı dönemde bile işsizliği olduğu yerde tutabildiğimizi, azaltmayı başaramadığımızı unutmayalım. İstihdam yaratan bir büyüme modeli yaratmak zorundayız. Üstelik bunu hızla yapmalıyız. Hangi sektöre, nerede, ne kadar süreyle ne tür destekler sağlayacağımızı hemen belirlemeliyiz. Bu sektörleri yüksek katma değerlilerin yanısıra yüksek istihdam yaratanlardan da seçmek zorundayız. Gençleri, anneleri, babaları işsiz bırakan bir ekonomiyle daha fazla ilerleyemeyiz.

DİKKAT

Küresel ekonomik kriz haberlerini okurken bir noktaya dikkat edin. Büyük işçi çıkarmaların yaşandığı Kasım-Aralık aylarında işlerinden çıkarılanların işsizlik yardımları bitmeye başlıyor. Önümüzdeki aylardan itibaren işsizlik yardımları bitecek ve işlerini kaybedenler, aldıkları küçük paraları da alamayacak. İşte o zaman onbinlerce insan işsizliğin yakıcı yanıyla karşı karşıya kalacak.
Okuyucu Yorumları Yorum Yaz

* tarihte hiç olmadığı kadar.. Eksi Sozluk - 30.06.2009 17:13:06

işsizlik var.korkunç boyutlarda.hemen herkesin ailesinde yada bir tanıdğında muhakkak işsiz var.80 milyona hesaplayın şimdi bu rakamı.devletin açıkladığı rakamlar resmi olanlar. işkura kayıtsız,iş bulmaktan,hayattan umudunu kesmiş milyonlarca genç,insan var.bu olay toplumsal patlamaya gidiyor.insanlar aç.şakası yok bu işin.hala daha yok teğet geçti,yok halkta para var bu işin sonu çok kötü.
* fff kart kurt tctsk - 01.07.2009 19:24:40

Yalnız işsiz olanlar değil, daha iyi işler yapabilecek olanlar da başıboştur.
* insanlik dakhmah - 03.07.2009 10:34:38

Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin. Geçmişte kim olduğunu bilmek istiyorsan, şu an kim olduğuna bak. Kim olacağını bilmek istiyorsan, ne yaptığına bak.
* Hayat doğru cevapları olmayan bir sınav. dakhmah - 06.07.2009 14:38:56

Hayat doğru cevapları olmayan bir sınav. Bilgiye yapılan yatırım en yüksek kârı getirir.
* işsizlik kaplan7511 - 07.07.2009 15:19:23

işsizlik var diyorlar ya tokat aşevinin önünde gencecik adamlar sırada yemek bekliyor, sosyal hizmetlerin önünde 18-20 yaşlarında gençler, yeşil kart ve sosyal yardım kömür için sıra bekliyor, tokat işçi bulma kurumunda eleman arayan firma sayisi o kadar cok ki, tüm mermer fabrikalari eleman arıyorlar, işçileri olmadığı için iş kaybeden firma bile olmuş, bu nasıl tezat, bunun bir çok örneğide tüm türkiyede var, halkı muhtaç ediyorlar sonrada yardım yapıyoruz diye hava atıyorlar, insanları çalış

Harakiri
11-07-2009, 21:12
'Ekim'de ikinci büyük kriz geliyor, hükümet erken seçime gidecek'

VERSO Araştırma Şirketi'nin sahibi araştırmacı Erhan Göksel, Ekim 2009'da ikinci büyük bir kriz dalgasının geldiğini belirterek, iktidarın bu krizi kaldıramayacağı için 2010'un ilk çeyreğinde baskın erken seçime gitmek zorunda kalacağını öne sürdü.

Afyon'da Genç Atılımcılar Derneği'nin düzenlediği "Kurulmakta Olan Dünya Ekonomisinde Türkiye'nin Rolü" başlıklı konferansta konuşan Göksel, Ekim 2009'da ikinci bir büyük kriz dalgasının geldiğini ve bu krizin yine küresel orijinli bir kriz olacağını belirtti. ABD'nin yayınladığı son verilere bakıldığında ekonominin dip yapacağının çok net biçimde görüldüğünü kaydeden Göksel, şunları söyledi:

"ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre yüzde 9,5'luk işsizlik rakamı son 26 yılın en yüksek işsizlik rakamı. Sadece Haziran ayında ABD'de 467 bin kişi işsiz kalmış. Bununla birlikte, ABD'de Obama'nın başkanlığa geldiğinden bu yana geçen 5 aylık zaman zarfında tam 1 trilyon 362 milyar dolar basılarak kriz finanse edilmeye çalışıldı. Obama'nın açıklamalarına göre bu yıl ABD bütçe açığı 1 trilyon 750 milyar dolar olacak ki; bu ABD GSH'nın yüzde 12,5'i gibi akıl almaz bir açık. ABD anlaşılıyor ki; dolar basarak bu krizin maliyetini ABD-dışı ekonomilere fatura etmeye çalışıyor, ancak piyasalar bunu yutmuyor ve reaksiyon gösteriyor. ABD ve gelişmiş piyasalar bu politikaya itibar etmemeye başladı. Bu hafta borsaların verdiği tepki ortada. Sorulması gereken soru şu; Dolar basarak ABD krizi nereye kadar finanse edecek? Çünkü bu sefer monaterize olan piyasalar enflasyonist baskıyla karşı karşıya kalacaklar. Talebin artmaması, üretimin daralması üstüne, ayrıca hem işsizlik hem enflasyonist baskının olduğu bir ülkede ağır kriz şartları ortaya çıkmış demektir. ABD'de bu menfi durumun etkileri, Ekim 2009'dan itibaren ikinci bir dalgayla daha açık ortaya çıkacaktır. Ayrıca unutulmaması gerekir ki; ABD'de kriz olması demek Avrupa'da da kriz olması demektir. Çünkü Avrupa'nın en büyük ticaret partneri ABD'dir. Avrupa'da kriz olması ise, Türkiye'de hayli hayli kriz olacağı anlamına gelir; zira Türkiye'nin de en büyük ticaret partneri Avrupa'dır."

"KRİZ İKTİDARI ERKEN SEÇİME ZORLAYACAK"
Büyüyen bu açıkla iktidarın bu krizi kaldıramayacağını ifade eden Göksel, Hükümet'in 2010'un ilk çeyreğinde erken baskın seçime gitmek zorunda kalacağını öne sürdü. Göksel, "Önümüzdeki Ekim - Kasım döneminde krizindeki bu ikinci dalgaya karşı hazırlıksız yakalanarak bizi ne denli zor iktisadi koşulların beklemiş olduğunu şimdiden söyleyebilirim " diye konuştu.

Türkiye'de rakamlarla istenildiği gibi oynandığını savunan Göksel, esas itibariyle büyümenin yüzde -13,8 değil, dolar bazında hesaplandığında yüzde 29 olduğunu, büyümenin yüzde -13,8 çıkmasının nedeninin Türk Lirası olarak hesaplanılmasından kaynaklandığını belirtti. Göksel, buna karşın kişi başı milli gelir, borç, cari açık gibi tüm iktisadi verilerin uluslararası normlarda dolar üzerinden hesaplandığını, burada iktisadi bir oportünizmle dolar hesapları arasına TL sıkıştırılarak rakamlar çarpıtıldığını söyledi.

"TÜRKİYE'YE ‘HASTA ADAM' ROLÜ YENİDEN BİÇİLİYOR"
"Türkiye'ye bugünkü Küresel Dünya'da biçilen rol, ekonomik anlamda ‘gölge ekonomisi' olma rolüdür. Siyasi olarak biçilen rol ise; Bölgede kurulmakta olan Kürt Devleti'ne ‘gölge etmeme' rolüdür" diyen Göksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1853'te ortaya atılan ‘hasta adam' tezi sonuçta yeniden gündeme gelmiştir. Geçen hafta yayınlanan ünlü Newsweek dergisi Türkiye için aynen ‘hasta adam' başlığını kullanmıştır.

Bu büyük global oyunda Türkiye'ye biçilen rol; hiçbir zaman sahada aktif oyuncu rolü olmamıştır, olmayacaktır. Bu bakımdan, geleceğin dünyasında Türkiye'nin önemli bir ülke konumunda olmadığını üzülerek söylemek zorundayım. Kendimize önem atfeden maalesef sadece biziz, Türkiye'de ‘hamaset' daima iç politika malzemesinin besin kaynağı olmuştur."

"29 MART SEÇİMLERİ DÖNÜM NOKTASIYDI"
Türkiye'de 29 Mart seçimleriyle siyaseten bir dönüşümün başladığına dikkat çeken Göksel, şöyle konuştu:

"Kuzey Irak'ta fiilen bir Kürt devleti var halihazırda. Tehlikeli olan, son zamanlarda, bir şekilde seçimlerle birlikte Güneydoğu'da özerk bölge haritalarının ortaya çıktığı söyleminin hızlandırılmış olmasıdır. Türkiye, BM nezdinde bir plebisit talebiyle karşı karşıya bırakılırsa kimse şaşırmasın. ABD bile 29 Mart seçimlerinden sonra DTP'yi daha önemsemeye, ciddiye alıp muhatap kabul etmeye başladı. Süreç çok kaotik bir hal almaya başlıyor. Bu ise, Türkiye'de iç siyasi dengeleri hızla değiştirecek."

"GELECEK VİZYONU OLAN SİYASETÇİ YOK"
"Türkiye'de ne yazıktır ki, geleceği planlayan, gelecek vizyonu olan bir siyasetçi yok" diyen Göksel, Çin'e bakıldığında eğitime, bilgiye, donanımlı olmaya önem atfettiklerinin, 1978'de bu işi planlamaya başladıklarının görülebileceğini ifade etti. Göksel, "Bugün Çin'in bakanlarından, belediye başkanlarından büyük kısmı Harvard, Oxford gibi en önemli dünya üniversitelerinden yetişmiş insanlardır. Geçen yıl, ABD'nin en ünlü üniversitelerinden birisi olan Stanford'da siyaset biliminde, doktora derecesi alanında birinci de ikinci de üçüncü de İranlı idi. İran ki, nanoteknolojide dünya sıralamasında 9.olan, bu alanda Rusya'yı bile geride bırakan bir ülke. Siyaset de gelecek de işte bu şekilde planlanır. Gelecek, yani bir ülkenin geleceği, Televole kültürü üzerinden, yozlaşmış kültürel değerler ve dejenerasyon üzerinden planlanamaz" diye konuştu.

Göksel, Türkiye'de iktidarlar üzerinde hep bir korku imparatorluğu oluşturulmaya çalışıldığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Ben bunu, Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller döneminde de gördüm. Türkiye'de, üzülerek söylüyorum ama başbakanlar üzerinde bazı cenahların sırf dediklerini yaptırmak için, ‘Sana suikast yapılacak', ‘Aileni yok edecekler', ‘Sana karşı komplo kuruluyor', ‘Darbe yapacaklar' türünden baskılar oluyor. Bu da, sivil iktidarların ‘polisleşmesine' yani korkuya teslim olmalarına, baskıcı bir tutum izlemelerine yol açıyor."

güzelyalılı
12-07-2009, 00:20
Kriz gelecek cebimizde paramızda var vur başına al tapuyu

ATA SÖZÜ
yer adamı yer

yer bark alırken helallaşın... sonu kötü olur...

:grrr:

Desperado
12-07-2009, 01:26
Forumda zaman zaman subjektif yorumlarla karşılaştığımız doğrudur. Bu başlıkta da katılımcıların ev sahibi-kiracı-müteahhit-yatırımcı olmalarına göre değişik beklentilerini ya da temennilerini gözlemmiş gibi yazdıklarına şahit oluyoruz Sn. Survival. Ancak Sn. Desperadoyu diğer başlıklardaki yazılarından takip ettiğim kadarıyla kendisi böyle subjektif kaygılarla fikir beyan edecek bir kişi değil.

Sn. Desperado, bu gözleminizi hangi bölgeler için yaptığınızı ve emlak fiyatlarının yükselmesine yol açacak temel ekonomik nedenler hakkındaki fikirlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz acaba?

Birincisi, gozlemle bu is olmaz, resmi rakamlara bakarsiniz:

Asagida son aciklanan Haziran enflasyon raporundan alinti yapiyorum...

Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE’de en yüksek artış %11,65 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşmiştir. Konut (%11,13), gıda ve alkolsüz içecekler (%9,68), lokanta ve oteller (%8,43) artışın yüksek olduğu diğer harcama gruplarıdır.

2-3 ayda bir Turkiye'ye geldigim icin de fiyat hareketlerini daha net goruyorum; son iki gelisimde Kadikoy-Bostanci-Kucukyali cevresinde fiyatlarda artis goruyorum, kuzenim ev sahibi kiraci oldugu evden cikardigi icin ev ariyor bu cevrede, fiyatlarin gecen seneden yuksek oldugunu o da soyledi daha dun bana... Ama kisisel gozlemlerden ziyade resmi veriler onemlidir elbette... Krizin en kotusunun geride kaldigini da dusundugum icin onumuzdeki aylarda fiyatlarin daha da artacagini dusunuyorum...

Benim sahip oldugum bir evim de yok ayrica, onu da yazayim not olarak...

UNYELI CONAN
12-07-2009, 13:40
Sn. Harakiri, bu 57 milyar dolarlık rakama nasıl ulaştınız? Krizin Türkiyeye, daha nasıl gelmesini bekliyorsunuz? Örneğin, Avrupa, ABD veya Uzakdoğudan yeni bir dalgamı gelecek ve bizde bunun altında mı kalacağız?

biraz konu disi oluyor ama beni bu konuda tedirgin eden iki risk var..

1.) avrupdada bircok devlet krizin issizligi arttirmamasi icin su an cepten ek ödemeler yapiyor.. gelirler düsüyor.. bunu telafi etmek icin para mi basacaklar.. alin enflasyon ve yeni bir instabiliete.. ab öksürdü diye %13 kcücülen Türkiyeye etksii ne olur bilemiyorum..

2.) dolardaki bri enflasyon bütün dünyayi instabil ve kirilgan hale getirir .. instabil hale gelen atom gibi ne olacagini pek kestiremiyorum..

umarim bunlar olmaz ama su an kapitalist sistem hic yasamadigi bir sürecten geciryor.. anlasilan dünyayi yönetecegiz diye her türlü herzeyi yiyen 30-50 paraya (= güc ) tapan hesaplarini yanlis yapmislar..

hem kapitalizmi begenmiyorum hemde yok olup dünyanin kaosa sürklenmesinden korkuyorum.. iste modern köle insaninin en büyük tezati ve bu sistemin sürekliligi icin gereken psikolojik zemin bu olsa gerek..

ne demisti rockefeller ( oydu galiba , ZEITGEIST'da belgesleinde var ) :
"insanlari kölelestirip ucuza calsitiracagiz ve onlar bunu gönüllü yapacaklar" aynen durum bu iste..

yosunga
12-07-2009, 16:25
Ev alacak kimsenin böyle bir görüşü yoktur.
Normal zamanda ooo ev fiyatları artıyor piyasa süper , biraz daha zam yapıp adamların tüm parasını alalım hatta bu adamın karısı evi çok beğenmiş gibi gider kayınbiraderindende borç alır yıllarca öder gibi bir düşünce olmayacağı gibi.
Hayatta belli dalgalanmalar vardır ve türkiye zenginlerinin büyük kısmı girişimci değil fırsatçıdır.Ailemde baktığım zaman girişimci olanların büyük bir kısmı batmış , fırsatçı-biriktirici olanlarda çok kasmış mutlu değil içlerinde ukte kalmış.
Mesele dengeyi oturtmakta fiyatlar uygunsa alınır gerisi beklentidir.

Ek olarak bende aynı görüşü ev sahipleri için söylüyorum , kiracıların hiç birisi kirayı içten vermiyor çünkü büyük çoğunluğunun kazancının %30-55'i arası kiraya gidiyor.Çevremde kira kazancı olanlara bakıyorum başlarında garip garip dertler olaya birde buradan bakın aynı mantıkla.
kira alırken helallaşın... sonu kötü olur... :)

Kriz gelecek cebimizde paramızda var vur başına al tapuyu

ATA SÖZÜ
yer adamı yer

yer bark alırken helallaşın... sonu kötü olur...

:grrr:

UNYELI CONAN
12-07-2009, 17:35
ARkadslar,

bir sorum var.. Trkiyede kiraci hukugunu bilmedigim icin buradan sorayim dedim.. bilen yada avukat olan arkadaslar vardir belki aramizda..

simdi ben bahcelievlerdeki evi bosaltip baska yere tasinacagim..

eve girerken ev yeni boyanmisti ..

ben oturma odasinda LCD'yi duvara monte etttigim icin ve delikleri büyük oldugu icin o odayi boyatacagim..

ancak diger odalarda 3-5 tane kücük civi delikler var..

simdi bu kücük civi delikleri konusunda ev sahibinin o odalari boyatma istegi hakki varmi yoksa buradada almanyadaki gibi 12 (yada belli sayida) tane , baska hasar yoksa boya ve duvarlarda, o odalari boyatmak zorunda degilmi ?

kentuf
12-07-2009, 17:50
Boyatsan iyi olur ünyeli hususi şartlarda yazıyorsa yazmıyorsada uzun iş seni mahkemeye verecek hali yokya ,sadece prensip meselesi..plazma yerini boyatacaksan eğer azcık alçı ile boyacı kapasın delikleri biraz rutüş yapıversin olay biter.

UNYELI CONAN
12-07-2009, 17:55
Boyatsan iyi olur ünyeli hususi şartlarda yazıyorsa yazmıyorsada uzun iş seni mahkemeye verecek hali yokya ,sadece prensip meselesi..plazma yerini boyatacaksan eğer azcık alçı ile boyacı kapasın delikleri biraz rutüş yapıversin olay biter.

rütus isi yama gibi durmasin diye bütün salonu boyatacagim.. ama simdi 3-5 ince civi deligi icin koca koca odalari boyatmak ( ki evde cocuklar 1 sene kaldi her yer cillop gibi ) yazik günah , zoruma gidiyor :he:

ama kanun ne derse o .. öbür türlü ev sahibinde 3000 tl depozitom var.. killik yapcak bi tip.. haci .. dini imani para olanlardan.. zaten paranin üzerine yatmak icin birkac cirkef girisimde bulundu .. ama yedirmem ben o parayi ..

kentuf
12-07-2009, 17:57
Ev alacak kimsenin böyle bir görüşü yoktur.
Normal zamanda ooo ev fiyatları artıyor piyasa süper , biraz daha zam yapıp adamların tüm parasını alalım hatta bu adamın karısı evi çok beğenmiş gibi gider kayınbiraderindende borç alır yıllarca öder gibi bir düşünce olmayacağı gibi.
Hayatta belli dalgalanmalar vardır ve türkiye zenginlerinin büyük kısmı girişimci değil fırsatçıdır.Ailemde baktığım zaman girişimci olanların büyük bir kısmı batmış , fırsatçı-biriktirici olanlarda çok kasmış mutlu değil içlerinde ukte kalmış.
Mesele dengeyi oturtmakta fiyatlar uygunsa alınır gerisi beklentidir.

Ek olarak bende aynı görüşü ev sahipleri için söylüyorum , kiracıların hiç birisi kirayı içten vermiyor çünkü büyük çoğunluğunun kazancının %30-55'i arası kiraya gidiyor.Çevremde kira kazancı olanlara bakıyorum başlarında garip garip dertler olaya birde buradan bakın aynı mantıkla.
kira alırken helallaşın... sonu kötü olur... :)

zengin nasıl zengin olmuş gökten zembillemi inmiş serveti ??
Girişimcilerin çoğunun batmış olması acaba onların sabırsızlığından mı ?
Kimseye sen alma demiyor ev sahipleri .Kendini 500 ayda amorti eden evi kiralamak yerine satın alanmı akıllı yoksa kiralayanmı ?
İpini koparanın metropellere taşınmasının sebebi nedir ?
Kaliteninde bir fiyatı varmıdır ?

Dengeyi mal sahipleri değil piyasa belirliyor .Öyle ortalıkta aylarca dolaşan tabelalara aldanmayın tok satıcı çok .Teğet geçmiş.

kentuf
12-07-2009, 17:59
rütus isi yama gibi durmasin diye bütün salonu boyatacagim.. ama simdi 3-5 ince civi deligi icin koca koca odalari boyatmak ( ki evde cocuklar 1 sene kaldi her yer cillop gibi ) yazik günah , zoruma gidiyor :he:

ama kanun ne derse o .. öbür türlü ev sahibinde 3000 tl depozitom var.. killik yapcak bi tip.. haci .. dini imani para olanlardan.. zaten paranin üzerine yatmak icin birkac cirkef girisimde bulundu .. ama yedirmem ben o parayi ..

Ben sana istersen boyacamı yollarım bir harçlık verirsin boyasınıda sen alırsın çözer kolay iş .sen söyle parayı hazırlasın o paraya 1000 lot ünye çimento alırsın.:)

UNYELI CONAN
12-07-2009, 18:50
Ben sana istersen boyacamı yollarım bir harçlık verirsin boyasınıda sen alırsın çözer kolay iş .sen söyle parayı hazırlasın o paraya 1000 lot ünye çimento alırsın.:)

anlastik :he:

bak simdi sen tiyo mu veriyorsun UNYEC diye :bad:

yarin ne var ne yok UNYEC'ya gömeyim bari :oley: :p::he:

yosunga
12-07-2009, 19:25
Açıkçası yazıyı biraz gırgırına yazdım sayın Güzelyalılı öyle bir yazmış ki sanki idealler dünyasında yaşıyoruz (çıkından yalı , oğlunun düğününde takılan altınlarından servet , şapkadan egebank çıkaranlar mevcut değil) tüm suçlu bir barınak(bilinçaltında sıcak bir yuva) sahibi olmak isteyen sıradan insanlar.

Diğer konular çok hamur götürür , dipten zengin olanları (küçük esnaflıkla) para kazananları zengin saymayın zaten onlar bedeli hayatlarını vererek ödüyor yoğun çalışma ve iş stresi ile.

Göç her zaman göç alan yeri zenginleştirir , göçmen hem ucuz işçidir hem desteği olmadığı için çalışması gerekendir.Kalitenin bir bedeli vardır elbette ama ya kalitesizi pahalı alıyorsanız.Hepimiz yaptığımız işi yapanlar arasındaki farkı görüyordur bu her sektörde mevcut.

Fiyatlar konulur siz alım satım yaparsınız bunun üstüne helalleşmek için fazla para ödemeniz mümkü değil :)

zengin nasıl zengin olmuş gökten zembillemi inmiş serveti ??
Girişimcilerin çoğunun batmış olması acaba onların sabırsızlığından mı ?
Kimseye sen alma demiyor ev sahipleri .Kendini 500 ayda amorti eden evi kiralamak yerine satın alanmı akıllı yoksa kiralayanmı ?
İpini koparanın metropellere taşınmasının sebebi nedir ?
Kaliteninde bir fiyatı varmıdır ?

Dengeyi mal sahipleri değil piyasa belirliyor .Öyle ortalıkta aylarca dolaşan tabelalara aldanmayın tok satıcı çok .Teğet geçmiş.

sirrus
12-07-2009, 23:55
Gecen kış Lüleburgaz´da ev almak istedim. icime sinen bir ev olsun dedim. Uzun arasirdim.

Merkezi olsun dedim. Günes görmüyordu.
.......
En sonunda biraz uzaklarda buldum (Merkeze 5Km). Evin kaba insati bittmisti. Tek ici ve dis cephe kalmisti. Ona danistim buna danistim...Kimseden olumlu bir sinayal´da gelmedi.
Mütahit´te biraz sor durumda idi.. 100.000 TL istedi.
Ben 80.000 TL teklif ettim. Aradan 1 hafta gecti... gel anlasalim dedi. Arkadaslar aracilik etti bir ara 90.000 kabul dediler. Hayir olmaz dedim. 80.000 fazla olmaz dedim. Aradan 1 hafta daha gecti 90.000 kabul etmiyorum dedim. O ev 80.000 fazla yapmaz dedim. Ücüncü hafta 80.000-85000 arasi olcak gibi aracilardan haber gelmeye basladi. En sonunda benim teklifime geldiler gibi gözüküyordu...
Benimde aklima su geldi: yahu ortada kriz var sen yatir parani bankaya gelecek yil 10.000 TL faiz al. Görürüz bakalim evi satabilecekmi mütahit. Cünkü kriz var. Karim olur...oh..ne güzel olur dedim .

Simdi aradan 6 ay gecti. Gecen gün dedim mütahiti yine arayim. Bir yokma cekeyim gibilerinden. Evi sordum.. Bana demesinmi...senin 85.000 almadigin evi gecen hafta 130.000 satim. Yan tarafta ama pek günes görmeyen bir daire daha var ayni bina. istersen onu 115.000 alabilirsin (6 ay evelsi ona 90.000 istemisti).
Üstün de dedim bir dubelex vardi ona 130.000 istemistin. Onundan fiyati 160.000 oldu dedi.

Bende tabi pes ettim...kendime yuh...dedim. Bu nasil kriz ? alan aliyor kardesim...
Budan sonra benim isim cok zor oldu....Mütahite sordum baska ev yapcakmisin diye.evet dedi ama farkli mevkiilerde. Merkeze daha uzak..Istersen dedi temelden girersin eve..
Bende kindime: ama bu seferinde bu kadar iyi pazalik olmaz diye icime bir his girdi..Evde uzaklarda olur...

Kriz...beni vurdu....

yesilay42
13-07-2009, 00:03
Ev alanın zarar etmeyeceği 10 bölge
Diğer EKONOMİ haberlerini okumak için tıklayınız...
İstanbul'da kimileri uygun fiyatlı kimileri yüksek fiyatlı 100 bin konut satışta. Peki hangi bölgelerin değer kazanması bekleniyor? İstanbul’un en hızlı değer kazanacak alanları:

12 Temmuz 2009 08:24

KURTKÖY: Sabiha Gökçen Havaalanı’ya yapılan yatırımlar, Kurtköy’ün değerini giderek artırıyor. Bu bölgede, yüzde 95’i tamamlanmış Tepe Park Villaları ve Alize Park Evleri, uygun fiyatlarıyla dikkati çekiyor.

KARTAL-PENDİK-TUZLA: Dumankaya ve Teknik Yapı’nın yatırımlarıyla canlanan Kartal’daki gelişme Pendik ve Tuzla’ya doğru ilerliyor. Tuzla’da stüdyo dairelerin gördüğü ilgi üzerine Adres projesini büyüten Dumankaya, Adres Botanik projesi için de ön talep topluyor. Teknik Yapı ise Kartal’da yeni bir konut projesi üzerinde çalışıyor.

BÜYÜKÇEKMECE:Beylikdüzü ve Esenyurt ilçe olduktan sonra nüfusu 200 binin altına inen ilçede yazlık nüfus yarım milyona yaklaşıyor. Güzelce Villaları, Toscana Vadisi, Pelican Hill gözde projeleri arasında.

KÜÇÜKÇEKMECE:Yıldızı hızla parlayan Küçükçekmece’de, TOKİ’nin Kayabaşı Konutları’yla yepyeni bir çehreye kavuşacak. TOKİ’nin 60 bin konutun yanısıra Halkalı’da Tema Park yapacak. Göl manzarası buradaki projelerin değerini artırıyor. Gölün yanıbaşında Kuzu Grup’un inşa ettiği Divan Residence’ta daireler 115 bin-285 bin arasında değişiyor. Ayrıca Bosphorus City ve Avrupa Konutları da bölgeyi bir çekim merkezi haline getirecek.

BAŞAKŞEHİR: Metro’nun gitmesiyle fiyatların artmasının beklendiği Başakşehir’de Kiptaş, Metrokent’in satışına başladı. Mesa-Nurol ortaklığının 1400 konutluk Başakşehir Evleri, 3 etaptan oluşan, 1+1’den 4+1’e kadar seçenekler sunuyor.

ATAŞEHİR-ŞERİFALİ: Batı Ataşehir’in gelişme çizgisi Doğu Ataşehir ve Şerifali’ye doğru ilerlemeye devam ediyor. Doğu Ataşehir’de Ağaoğlu’nun yeni projesi Towerland, Şerifali’de Canan Yapı’nın rezidansı dikkat çeken projeler.

ÜSKÜDAR-ALTUNİZADE: Metro hattının Üsküdar, Altunizade, Ümraniye, Dudullu yönünde ilerlemesiyle değer kazanması beklenen bu aksta, yeni konut projeleri gündeme gelecek. Yatırımcılar dikkatlerini özellikle Marmaray’ın önemli bir noktası olan Üsküdar’a yöneltmiş durumda.

ESENYURT-BEYLİKDÜZÜ: Esenyurt’ta 5 bin 500 konutluk bir şehir yaratacak olan Akkoza’nın kampanyalı satışları sürüyor. Çok sayıda proje olması nedeniyle seçerken dikkatli olmak gereken ilçede, Orion Park, Solarkent, Esenbahçe Konutları öne çıkıyor. Beylikdüzü’nde de proje enflasyonu nedeniyle alırken çok seçici olmak gerekiyor.

SARIYER-BEYKOZ: Üçüncü köprünün yapılacağı Sarıyer ve Beykoz, bugüne kadar adını butik projelerle duyurdu. Köprünün bağlantı yolları nedeniyle bu bölgenin zaman içinde imar planında değişiklik olması beklentisi fiyatları şimdiden hereketlendirmiş durumda. İmar iznine açılmasıyla birlikte bu bölgelerde kaçak durumdaki lüks sitelerin değerinin de artması bekleniyor.

ÇATALCA-SİLİVRİ: Üçüncü köprünün bağlantı yollarının geçmesinin bu bölgeleri de hareketlendirdi. Toplu konutların yer aldığı Silivri, arsa yatırımcılarının arazi stoğu yaptığı bir bölgeydi. Şu anda yeni projelerin beklendiği ilçeler arasında. Lüks konut ve villa projelerinin yer aldığı Çatalca’da da TEM-7 yolunun geçeceği beklentisiyle arsa fiyatları fırladı.