PDA

View Full Version : Şu Anda Ev Almak Ne Kadar Doğru Bir Yatırım?-2

Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

BORA YAŞAR
03-08-2009, 12:33
Bu forum üyesinin "Nergiz-Karşıyaka" yaklaşımını unutamıyorum..

Bu hafta bir arkadaşın Bostanlı Soyak'taki evinde izledik Galatasaray maçını..

Tertemiz, güvenlikli, pırıl pırıl bakımlı, müşterek havuzlu bloklar..

Bana göre değil ama bu tip yerleşimi sevenler için ideal..

İki bekar karnımızı doyurmak için bir telefon etmemiz yeterli oldu.

10 dakkada nefis kebaplarımız geldi.

Sitenin çevresinde Carrefour'dan Kipa'ya aklınıza gelen her türlü imkan mevcuy..

Sonra dönüş yolunda çevreyolunun solundaki dağlarda "Yamaç Mahallesi" "Cumhuriyet Mahallesi" gibi birçok apartmandan oluşan siteler gördüm..

Aklıma Karşıyakanın hamamböcekli evleri ifadesi geldi bu forumdaşın..

Yamaç mahallesinde olsa olsa kurt falan olur diye düşündüm..

Mutlaka buralardaki ev fiyatları, Bostanlı'dan Karşıyaka'dan ucuzdur dedim..

Pırıl pırıl apartmanlar..

Niye Karşıyaka'daki hamamböcekli evlere o fiyatları verirler/isterler acaba?:)

Nişantaşındaki 30-40 yıllık evlere anasının nikahını vereceğine Silivri yakınlarında sıfır kilometre evlere girmek daha iyisi..Bir de oralarda iş buldun mu eylem tamam..

sburak
03-08-2009, 13:32
Bridgea, pazarlığı en fazla 5 dk da biriteceksin, 1 saate gerek yok, fiyatını vereceksin, sonra da telefonunu, ondan sonra satıcı düşünsün. dediğim gibi 10 kişiden 9 u senin teklifine hayır der ama bugünki kriz ortamında 1 tanesi mutlaka evet der.

Somut bilgi vermeme gerek yok, sadece insanları dinle, mutlaka sana birisi, birisinin neredeyse bedava fiyata bugünlerde daire-dükkan aldığını söyleyecektir, samimi, dürüst emlakçı arkadaşlarına da sorabilirsin.

sburak
03-08-2009, 13:37
Tadilat konusunda da ustalara parasını iş başında değil , iş sonunda verin, yoksa elbette saçmalarlar, işi uzatırlar, sizi sinir ederler. Hatta işi beğenmezseniz 5 kuruş vermeyin, sonunda eşek gibi , sizin istediğiniz gibi tadilatı en kısa sürede yapacaklardır, çünkü piyasada o kadar çok tadilatçı var ki, iş kaçmasın korkusuyla ellerinden geleni yapacaklarından emin olun.

Yani ilk gördüğünüz evi almamanız gibi, ilk gördüğünüz tadilatçıyada evinizi teslim etmeyin, biraz gezin piyasayı, ortada 1000 lerce tadilatçı var bugünlerde, onlarla da sıkı pazarlık yapın, malzemelerini mümkünse siz alın veya beraber alın.

sburak
03-08-2009, 13:45
Evi alırken, sanki altın alır gibi, dolar -euro alır gibi, hisse senedi alır gibi düşünün, evin çok güzel olması önemli değildir, önemli olan sizin iyi bir yatırım yapmış olmanız, kazıklanmamanızdır. Yani 500 lük daireyi 350 ye almayı, 200 lük daireyi 250 ye almaya tercih edin. Sonuçta büyük bir servet veriyorsunuz o evlere-dükkanlara, o yüzden çok titiz olun, bakkaldan sigara almıyorsunuz, ev alıyorsunuz, 1 milyar bile fiyatı düşürseniz, 1 milyar az para değil, asgari ücretlinin 2 ay emeğinin karşılığı.

Kısacası en önemli konu, zarar etmemektir, iyi bir yatırım yapmaktır. Oturmak için bile evi alsanız, yarın acil bir durumda evi satmak zorunda kalsanız kaça satacağınızı önceden düşünerek ev alın, 200 e aldığınız şişik fiyatlı bir evi, acil durumda 120 ye satarsanız o 80 milyar zarar evlat acısı gibi koyar insana.

kentuf
03-08-2009, 23:58
Nişantaşındaki 30-40 yıllık evlere anasının nikahını vereceğine Silivri yakınlarında sıfır kilometre evlere girmek daha iyisi..Bir de oralarda iş buldun mu eylem tamam..

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/residence/advertise_detail.php?ad_id=2810136

BÖYLE KURUMSAL DİYE GEÇİNEN AVANAK FİRMALAR iş alacam diye böyle fiyat yazarsa olacağı bu olur bunca ilan var % 5 doğru ise öpte başına koy .lay lay lom piyasa.

Maçka da bir tanıdığımın babasının evi satacağını söyledi fiyat astronomik .Gittim baktım ayıp olmasın diye .Fiyat yüksek ama yer kupon yer.Dedim niyetliyseniz çalışma yaparim olur ya birinin alacağı tutar.Tamam dedi ama bu fiyatın altında olmaz.Bir müşterim yer ile ilgilendi adamın malı değere bindimi yok hanım kızdı ,yok çoçuk kızdı pehh neler var .İlana çıkarsan müşteri gelince ne diyeceksin allah tan el altı çalışıyorduk yere.

kentuf
04-08-2009, 00:02
http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/residence/advertise_detail.php?ad_id=1279966

sahipler emlakçılardan beter Bu ev bana çok yakın bir yerde bu ev eğer o paraya satılsın bu memleketin kerizide bitmez ,enayiside bitmez diyeceğim yuhh ya bu ne .Burdan kiracısı çıktı iyi bir firma vardı içerde amerikan hastanesi satın alması bulamadı gine kiracı satılığa koymuş.İş bana gelmişti kiralık olarak almadım ,on emlakçı çalıştı şimdi satılığa düşmüş.

NAPA
04-08-2009, 00:11
http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/residence/advertise_detail.php?ad_id=1279966

sahipler emlakçılardan beter Bu ev bana çok yakın bir yerde bu ev eğer o paraya satılsın bu memleketin kerizide bitmez ,enayiside bitmez diyeceğim yuhh ya bu ne .Burdan kiracısı çıktı iyi bir firma vardı içerde amerikan hastanesi satın alması bulamadı gine kiracı satılığa koymuş.İş bana gelmişti kiralık olarak almadım ,on emlakçı çalıştı şimdi satılığa düşmüş.

Sayin kentuf

Verdiginiz linkteki emlak sahipleri ciddilermi...yoksa evlerini Miami Soutbeach te filanmi zannediyorlar...

Bu fiyatlara ben amerikada sato alirim, emin olun...yada komsularinizin hollowod stari olacagi bir rezidans...

kentuf
04-08-2009, 00:13
Fiyat bazen bazı yerlerde uygun oluyor ya kesin demesemde %90 bir sorunu oluyor .Ya terası kaçak ,ya binada iskan yok ,ya bilmem ne ama genelde bir sorun oluyor .Sahibine sorsan yok ben tapuyu görmeden bir adım atmam .Alacaksamda o tapuya göre fiyat derim .

Teşvikiye 'de husrevgerede iki sene önce bir iş geldi adam tapu fotokopisini vermedi kusura bakma dedim ters .Bir ehil firma işi aldı, müşteriyide iki ay gibi sürede bayağa gazate ilanı vererek buldu .Satan kendini çok uyanık sanalardan iş tapudan döndü kaporaları geri vermek istememişler ilk başta ,alıcının yakınları allahtan sıkı biri çıktıda emlakçıyıda ,satanıda bir güzel okşattı parasını geri aldı.

kentuf
04-08-2009, 00:17
Sayin kentuf

Verdiginiz linkteki emlak sahipleri ciddilermi...yoksa evlerini Miami Soutbeach te filanmi zannediyorlar...

Bu fiyatlara ben amerikada sato alirim, emin olun...yada komsularinizin hollowod stari olacagi bir rezidans...

o lokasyonda o paraya zor hocam .Ama manyak çok abdi ipekçi caddesinde 1.150.000 usd ye daire satıldı .valikonağı'nda 800.000 usd ye tapu yapildi geçen hafta .285.000 usd ye bir emlak ofisi buna benzer bir bahçe katı satti.Böyle olunca emsal oluyor ya o kötü .Körler piyasayı bozuyor.

kentuf
04-08-2009, 00:25
http://www.sahibinden.com/126000_tl_sonmez_falezyum_residence_da_2_1_acil-60WQQaXQQ5572151WQQpXQQdisplayitem

valla antalya yı pek bilmem ama site güzel.90.000 teklif verilebilir çünü 2007 tarihli ilan kafayı yemiştir sahibi .:)

kentuf
04-08-2009, 00:27
http://www.sahibinden.com/acil_satilik_super_mustakil_villa-18WQQaXQQ14894807WQQpXQQdisplayitem?source=promoti on_hpva

tapu olsa havada eder bu parayıda tapu yok .:)

NAPA
04-08-2009, 00:30
Benim anlamadigim nokta, kriz var , yandik, battik denilen bir ortamda, 300-400 bin dolarlara bahce kati satilmasi cok tuhaf...

turkiye cag mi atladi, yoksa bizmi uzayda yasiyoruz, ...

Yada piyasada bayagi kor var, isin ozu...

kentuf
04-08-2009, 00:35
Benim anlamadigim nokta, kriz var , yandik, battik denilen bir ortamda, 300-400 bin dolarlara bahce kati satilmasi cok tuhaf...

turkiye cag mi atladi, yoksa bizmi uzayda yasiyoruz, ...

Yada piyasada bayagi kor var, isin ozu...

http://www.sahibinden.com/sahibinden_kelepir_beylikduzunde_90_m2_2_1_daire_6 1_000_tl-55WQQaXQQ15318512WQQpXQQdisplayitem

Burasıda beylikdüzü deprem öncesi evlerden sanırım adam 50 yede verir gibi ilana bakarsan .:)

Nişantaşı'nda gel bir tur at hocam hafta içi şaşırırsın ne bu ya dersin .Abd de kıstas değil bize bize avrupa kıstas gibi.Paris ile kapışamazsakta bir roma kadar pahalıyız.Avrupa pahalı emlak konusunda kaç nişantaşı varki koskoca Türkiye'de.

kentuf
04-08-2009, 00:38
Bu fiyat bu kira korelasyonu olduğu müddetçe yatırım amaçlı ev alınmaz kira en mantıklısı .İllede sahip olmalıyım diyen adam bence gelişmekyte olan hemde daha modern inşa edilen bölgeleri seçmeli trafiğe katlanmalı.Merkezi yerlerde kira daha mantıklı.

NAPA
04-08-2009, 00:42
Amerika yerine Avrupa ile kiyaslanmak konusunda haklisiniz ama, Paris yada Roma nin ne kadari gecekondu...

Roma yada Paris gelen turis sayisi Istanbul un 10 katindan daha fazla, adi ustunde Roma...

Birde son yapilan rezidans v.s konutlara ragmen Nisantasi gibi yerlerde fiyatlarin ucuk olmasi, ve bu ekonomik ortamda, akil mantik isi degil....

kentuf
04-08-2009, 00:47
Bundan iki buçuk sene falan oldu borsacı bir abimiz illede yalı dairesi bebekte baltalimanında tutturdu branşım değil ama genede bakariz dedim.Yerler bakmaya başladım çoğu yeri yabancılar kapatmış .Sonra fiyatlar 1 milyon dolar ila 2.5 milyon dolar arası .Bu ne dedim ya .Adam benle 1.300.000 usd istenen bir eve bakmaya geldi adam 1 milyona he dese bizimki alacak .Adama sonra bir mülk buldum işyeri 1.600.000 tl ye mülkü aldık adama şuan net olarak 12.500 tl kira alıyor bu mülkten .Kendisi ayrıca baltalimanında lebiderya boğazı gören bir yalı dairesini 3.750 tl ye tuttuk .En son 4.500 tl ödüyordu .Mal sahibine kriz var düşürelim demiş kirayı, çıkarsan 5.000 usd ye verecem demiş eflasyon kadar zammı basmış gene.Ben böyle çılgınlık yapacaklara bu taktiği öneriyorum garantili işyeri ordan gelen ile kira ödeme.

kentuf
04-08-2009, 00:55
Amerika yerine Avrupa ile kiyaslanmak konusunda haklisiniz ama, Paris yada Roma nin ne kadari gecekondu...

Roma yada Paris gelen turis sayisi Istanbul un 10 katindan daha fazla, adi ustunde Roma...

Birde son yapilan rezidans v.s konutlara ragmen Nisantasi gibi yerlerde fiyatlarin ucuk olmasi, ve bu ekonomik ortamda, akil mantik isi degil....

Abi kesinlikle değil 5 yaşından beri buralardayım nişantaşında bu kadar kiralığı bir arada görmedim ama genede fiyatlar düşmüyor.3+1 400.000 usd ye adam gibi oturulabilecek daire arıyorum müşterileri boş verdim çok yakınıma inan bu krizde bulamadım .Bende anlamış değilim.

kozalak_1
04-08-2009, 01:02
Sayın kentuf borsadaki çılgınlıktan sonra ( daha yolu var ) emlak rallisine gelecek mi sizce sıra? ( biraz da oradan götürsünler değil mi :) )
Saygılar...
Herşeyden önce sağlık!!!

kentuf
04-08-2009, 01:08
Sayın kentuf borsadaki çılgınlıktan sonra ( daha yolu var ) emlak rallisine gelecek mi sizce sıra? ( biraz da oradan götürsünler değil mi :) )
Saygılar...
Herşeyden önce sağlık!!!

Valla gelecek benim gibi borsaya dalamayanlar ne yapacak bekliyecek bekliyecek bakacakki mal gelmiyor ,faizde dolarda tık yok yapışacak gani gani mala .Borsada alıcı olmayınca yukarı çekiyorsunda emlakta yemiyor meret .:)

kentuf
04-08-2009, 01:24
Hangi fabrikatör ayda 100 milyar para kazanıyor kaç tanedir Türkiye'de ama öyle adamlar varki yapmış olduğu tek şey her sene gelen kiraları ile mülk almak oluyor .Krizler oluyor bitiyor birinden bazen alamazsa öbüründen alıyor derken her ay gene ciddi bir gelire sahip .Ve bunu sıfırdan alın teri ile kazandığı ile yapan dört tane adam biliyorum.Yok kara paraymış yok oymuş yok değil var ama bu işi alın teri ile onlarca insan var istanbul da .Yakın zaman diliminde bu krizde bir yer satıldı nişantaşın da bir dükkan .Millet konuşuyor bu esnaf nerden buluyor bu parayı ,kesin memleketinde afyon işi yapıyordur diye abuk subuk şeyler .adam çalışmış yapmış ben şahidim helal olsun demek yerine kesin kara para muhabbeti .Ne diyelim zenginin malı biz züğürtlerin çenesini yorarmış .Herkese iyi geceler.

sburak
04-08-2009, 01:34
ya uçuk fiyat çekiyorlar da acaba neyi başarıyorlar? yada ispatlıyorlar? boşu boşuna emlakçıları ve alıcıları meşgul ediyorlar.

Tayfun69
04-08-2009, 03:44
Sayın sburak belki kanser hastası paraya sıkışmış yada cocuğu hasta paraya sıkışmış birisini bulup onun evini gırtlağını sıkıp alırsınız kelepir tabiki en kelepir o dur herhalde.Ama unutmayın ki ağlayananın malı.....

sburak
04-08-2009, 10:49
Tayfun acı ama gerçek. Bunu ben yapmayı tercih etmem ama eden çok . Ayrıca icradan hacizli ev alanda çok. ama bir yandan da bu kapitalist toplumda kimseye alışverişte acımamak gerekiyor, çünkü acıyan ileride acınacak hale düşer.

Yarın ben veya sende kanser olsan, acil ameliyat olman gerekse, 200 milyar ederi olan evin olsa, acil yarın 150 milyara mutlaka ihtiyacın olsa, bir alıcı bulsan, o alıcı sana acır mı? soruyorum sana acır mı?

Karşıyaka Çamlıkta 180 milyarlık daireyi adam aynı bu şekilde-kanserliydi- 105 milyara 1 gecede sattı, alan adamda aynı daireyi 3 gün sonra 150 ye okuttu birisine. ne diyeceksin? dünya böyle. insanlar acımasız...

sburak
04-08-2009, 10:51
Bu arada biz evini gerçek değerinden satanlara lafımız yok Tayfun. Bizim lafımız 3 yıl önce 40 milyara aldığı evi, bugün 60 yapan evini, 150 milyara satmaya çalışan hayalperest kişilere....

Harakiri
04-08-2009, 10:55
Tayfun 69 nikli arkadas niki gibi cok garip bir yaklasim sergilemiz olaya ...istanbul bogazi yandi marmara bogazi olayi...

kentuf
04-08-2009, 22:15
Bu hafta hareketli geçiyor telefonlar çalıyor bir senedir müşterimizin kirada duran yerini fiyatıda düştüğümüz halde yeni kiraya verebildik allahtan tutan sağlam sekiz aylık peşin verdi .Bir yer içinde kapora aldık .Kat karşılığı için bekleyen bir yer için bir sene üstüne mütahit aradi kıpırdama var gibi piyasada yoksa benim ofisin kısmetimi anlamadım.

kentuf
04-08-2009, 22:17
Millette soteye yatmış bekliyor fiyatını bayağa aşağı çektiğim bir yeri gelip millet almadı .Ama favorilerine ekleyen kişi sayısı 35 idi.Yeri bu hafta ilandan kaldırdık aynı gün sekiz telefon işte biz alacaktıkta ,param dönmedi aaa o fiyatamı gitti pehh .Çiziyorlar sanki tabandakileri.

BORA YAŞAR
05-08-2009, 00:53
Bu arada biz evini gerçek değerinden satanlara lafımız yok Tayfun. Bizim lafımız 3 yıl önce 40 milyara aldığı evi, bugün 60 yapan evini, 150 milyara satmaya çalışan hayalperest kişilere....

Satan satar..

Alan alır..

Bu topiğin konusu mu bunlar ?

3 ay önce borsaya 100 milyar koyan bugün 250 milyarı cebine koyabiliyorsa kime ne?

:he::he:

Hay bin kunduz..

PIERCE
05-08-2009, 03:34
Kentuf nişantaşına arabayla bile girmiyorum yürümeye bile gelmiyorum üşeniyorum gelsen, hemen yanında biten bir değnekçi otopark diye birşey yok evler tıkış tıkış balık istifi sokaklar dar yokuş, yanlış anlama bu benim düşüncem işin rast gelsin, yani 2 tane boyalı hatun yürüyor 4 tane kafe var diye de bu eziyet çekilmez arkadaşlar sormuş millet keriz mi diye cevap ortada diyorum ben.

PIERCE
05-08-2009, 03:41
http://www.sahibinden.com/acil_satilik_super_mustakil_villa-18WQQaXQQ14894807WQQpXQQdisplayitem?source=promoti on_hpva

tapu olsa havada eder bu parayıda tapu yok .:)

fiyat gerçekten güzelmiş yer de öyle... az bişey pazarlıkla nerdeyse maliyetine veriyor :yes:

ya tapu varsa?

:notr:

ceng
05-08-2009, 08:16
fiyat gerçekten güzelmiş yer de öyle... az bişey pazarlıkla nerdeyse maliyetine veriyor :yes:

ya tapu varsa?

:notr:

2B kapsamında:)

Ayyaşgezer
05-08-2009, 08:53
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12214263.asp?gid=254

Emlakçılar 40 milyon eder demiş adam yarısından az bir fiyata almış. Adamlar nereden buldularsa 40 milyon değerini

Çekişme yüzünden muayyen bedeli düşük açılan ev de Sabancıya çakılmış. Hayrını görsün

Bir de boğaza kriz uğramamış. Doğrudur. Uğramaz. Zaten kriz dediğin paranın el değiştirmesidir. PAra elinde kalan adam istediğini alır.

metkon
05-08-2009, 09:00
Mart başında elindeki nakitle borsaya giren bir kişi şimdi istediği evi rahatlıkla alabilecek konuma gelmiştir zaten...

Desperado
05-08-2009, 09:07
Millet sallamaya devam etsin, biz yine resmi rakamlari verelim. Son aciklanan enflasyon raporundan:

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %10,89 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşmiştir. Temmuz ayında endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültürde %2,56, eğitimde %0,93, ev eşyasında %0,89, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,89, ulaştırmada %0,58, lokanta ve otellerde %0,42, konutta %0,33, haberleşmede %0,17, sağlıkta %0,05 artış, gıda ve alkolsüz içeceklerde %-0,64, giyim ve ayakkabıda %-5,96 düşüş gerçekleşmiştir.

BORA YAŞAR
05-08-2009, 10:13
Vergi tarhiyatı darbesiyle çökertilen Doğan Holding'te, 2009 Mart 15 te (sadece 5 ay önce) 0.45 TL olan hisse şu anda 1.32 TL..

3 kat artmış..

Alan almış..Bilgisini becerisini, yüreğini ve de parasını koymuş..

Tutabilmişse bugüne kadar iyi para kazanmış.

Kime ne?

Harakiri
05-08-2009, 10:33
Benim merak ettirim sudur.Borsayla ilgilenmem 10 bin kat da kazandirsa ilgilenmem.O yuzden pek bilgim yok.Merak ettigim sey ise hisseler bu kadar yukselmis kazanan kazanana felan.O zaman kim kaybediyor borsada.Borsa para basmiyor ya ???

metkon
05-08-2009, 10:41
Benim merak ettirim sudur.Borsayla ilgilenmem 10 bin kat da kazandirsa ilgilenmem.O yuzden pek bilgim yok.Merak ettigim sey ise hisseler bu kadar yukselmis kazanan kazanana felan.O zaman kim kaybediyor borsada.Borsa para basmiyor ya ???

Millet villalar, yalılar yaptı valla...Para basıyor marttan beri...VOB da short yapanlar kaybediyor mesela bu süreç içinde...

Desperado
05-08-2009, 10:47
Daha once 50-60 bin endekste mal alip 3-4 ay once 20-30 binde satan kaybediyor...

sburak
05-08-2009, 11:33
emlak artık kaybettirecek yalnız. Borsa da çok şişti, en mantıklısı dolar almak.

NAPA
05-08-2009, 17:37
Kimler kaybeder:

5 yil once 30 bin dolar olan evi 150 bin dolara alanlar...

5 yil once 2.00 olan hisseyi 12.00 a alip, 1-2 yil bekleyip 5-6 ya satanlar kaybeder...

Nihayetinde cogunluk kaybeder azinlik kazanir...Yatirimin realitesi budur...

Benim dusuncem son 2 yildir degismedi, borsa ve emlak piyasasinda asiri sisme var, balonda bir yerde patlayacak ama ne zaman...

kentuf
05-08-2009, 22:47
Kentuf nişantaşına arabayla bile girmiyorum yürümeye bile gelmiyorum üşeniyorum gelsen, hemen yanında biten bir değnekçi otopark diye birşey yok evler tıkış tıkış balık istifi sokaklar dar yokuş, yanlış anlama bu benim düşüncem işin rast gelsin, yani 2 tane boyalı hatun yürüyor 4 tane kafe var diye de bu eziyet çekilmez arkadaşlar sormuş millet keriz mi diye cevap ortada diyorum ben.

Üç yıldır uğramamışsın demek nişantaşı nda değnekçi yok .Olanlarda beyoğlundaki gibi araba çizenlerden değil.ispark var olmadığı saatlerdede para alınmıyor.Nişantaşı'nda dar yokuş yok dar yokuşlardan nişantaşına çıkan sokaklar var.Nişantaşı'nı yaşayabilmek için buralı olmak gerek o yüzden bozulmadı bozulmazda.

Ayyaşgezer
06-08-2009, 08:52
Kimler kaybeder:

5 yil once 30 bin dolar olan evi 150 bin dolara alanlar...

5 yil once 2.00 olan hisseyi 12.00 a alip, 1-2 yil bekleyip 5-6 ya satanlar kaybeder...

Nihayetinde cogunluk kaybeder azinlik kazanir...Yatirimin realitesi budur...

Benim dusuncem son 2 yildir degismedi, borsa ve emlak piyasasinda asiri sisme var, balonda bir yerde patlayacak ama ne zaman...

Benzer kanaatteyim. Bence balon patlamayacak sönecek. Fiyatlarda genel olarak düşme olmadı olmayacak gibi de görünüyor. Ama uzunca bir süre 2-3 yıl kadar yükselme de olmayacak. Enflasyona yenilecek.

sburak
06-08-2009, 10:39
ne artacak ya bu saatlen sonra ? kazıkladılar zaten son 3-4 yılda bi dünya milleti? artık kimi kazıklayacaklar? hem millette para kalmadı, hem takke düştü, kel göründü, millet uyandı. Eh bizde bu konuda millete katkımız olduysa ne mutlu bize.

Dün bütün gün İzmir i gezdim, inşaat şirketleri elleri mahkum, her yerde inşaatlara devam ediyorlar, çoğunluğu kat karşılığı işler. Ben de bu manzara karşısında bayram ediyorum, böylece fiyat düşüşleri iyice garantileniyor çünkü.

Dün Hatay-Üçyol-Poligon taraflarındaydım, inönü caddesine ne olmuş öyle ? her taraf sarı tabela. satılık-kiralık binlerce daire. Kim alacak bu daireleri? kim kiralayacak bu kadar daireyi? yani sizde görün bunları ve stres yapmayın, bekleyin, askerdeki SS kuralı gibi SS düşecekler fiyatları. elleri mahkum.

sovalye
06-08-2009, 10:45
Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilir. Bundan bir buçuk yıl kadar önce gayrimenkul alınamaz alımamalı tarzında yazılar yazmıştım çünkü emlak sektörü düşüş trendine girdi şeklinde diye belirtmiştim.
dipleri kimsenin kesin olarak bilemeyeceğini ama yinede emlak sektörü için diplerin 2009 2.yarısı-2010 sonlarına kadar oluşabileceğini belirtmiştim.
Daha sonraki yazılarımda ise imkb 100 44.000 üzerinde 3 ay kalabilirse diplerden gayrimenkul almak isteyenlerin güzel pazarlıkla uygun fiyata gayrimenkul alabileceğini söylemiştim. Bunun sebebi borsaların reel sektörün geleceğini önden satın aldığı içindir. yani ne olacaksa borsalar herşeyi önceden bilir...

Şimdi çok uzun vadeli gayrimenkul alımı için bekleyenler için dikkatle izlemesi gereken dönemlerde olduğumuzu düşünüyorum.

Uzunca bir süre gayrimenkulde al-sat yaptım. 2007 aralık ayında düşüş trendi başlayacağını hissettim ve bıraktım. çünkü borsalar gibi açığa satış imkanı olmadığı için al-sat için aldığım gayrimenkul elimde patlama ihtimali vardı ve trende uymak benim için olmazsa olmaz kural ticaret hayatında...

Açıkçası gayrimenkulde al-sat dönemi için en az 2-3 yıl daha beklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama alıp uzun vadede elde tutmak istiyorum ve kelepir mal almak istiyorum diye düşünenlerin yukarıda belirttiğim esaslara göre alım için fırsat kovalayabileceğini düşünüyorum. Bana sorarsanız uzun vadeli gayrimenkul vs elde tutmak intihardır. elde mal tutup beklemeye oldum olası karşıyımdır. bu da ticaret hayatında trendler doğrultusunda hareket etmek gerekir düşüncesini paylaştığım içindir...

ucuzdur vardır bir illeti pahalıdır vardır bir hikmeti.

Japonyada gayrimenkul fiyatları 1990 yılından beri aynı fiyatlarda seyretmektedir bunuda uzun vadeci arkadaşlara belirtmek isterim.

Yine de herkesin tercihi ve stratejisi farklıdır saygı duyarım. Bu stratejilerin doğru yada yanlış olacağını zaman gösterecektir

Tatilden ancak bu kadar toparlayabildim
svg...

sburak
06-08-2009, 10:47
Birde bizim İzmir, İstanbul gibi de değil, çok ölü bir şehir, şehirden kaçan kaçana, dairesini satan satana. iyice hayat çekilmez oldu İzmir de. Gençlere iş yok, her taraf pahalı, İstanbul un tüm kötü yönleri var ama iyi yönleri hiç yok. Özellikle İzmir de emlak iyice çöktü, emekli şehrinden zaten ne beklenir? metro olayı ayrı rezalet? arsenikli su ayrı rezalet? her gün düşen insan kalitesi ayrı rezalet? türkiyenin en büyük, en rezil gecekondu dağları ayrı rezalet?

Hele Karşıyaka dan bir bakın Konak tarafına. Aman allahım kendinizi 3. dünya değil, 4. dünya ülkesinde sanırsınız, iğrenç gecekondu sürüsü. Bu rezalet türkiye de bile hiç bir yerde yok, aynı Brezilya Favelaları gibi. o Kadıfekale, Bayraklı, Gümüşpala, Gültepe, Toros Mahallesi, Çimentepe rezalet rezalet rezalet. Zaten oraları artık kurtarılmış bölge. Mardindeki mardinlilerden fazla mardinli var orada. İzmir i işte mahvettiler bu adamlar güzelim İzmir i. Belediye başkanları da seyretmeye devam etsinler, utanmadan maaş alsınlar daha.

sburak
06-08-2009, 10:56
Beni ve gerçek İzmirlileri en delirtecek olayda şu olur ? şu an bu gecekondu bölgelerinde imar yok, bu hırsızlar (gecekondu sahipleri) inşaat yapamıyorlar (hoş iğrenç zevksizlik ve çirkinlikte yapmışlar ya neyse) eğer yarın buralara olaki resmi imar gelirde, hepsi bu deniz manzaralı olacak bu yerlerde 2-3 daire alırlarsa, o zaman bu İzmir de isyan çıkar.

Biz yıllarca, eşek gibi çalışalım, yemeyelim içmeyelim ev kirası ödeyelim sokak aralarında fahiş fiyatlarla, adamlar gelsinler mağaralarından, benim şehrimin en güzel yerini gaspetsinler, püfür püfür serin, full deniz manzaralı yerlerde evlerini yapsınlar, elektriğe suya para ödemesinler, vergi vermesinler, sonra da 2-3 adet milyon dolar edecek dairelere devlet yoluyla sahip olup, PKK ya silah parası versinler, 8-9 tane doğurarak hemde. Buna gerçek İzmirliler dur demeli artık. Ev fiyatlarını da zaten bu mağara takımının çılgın nüfus artışı etkiler zaten yoksa, gerçek izmir li, istanbullu en fazla 1 çocuk yapar.

ceng
06-08-2009, 11:14
burakcım:) son iki yazını gözden geçir.
rasist kokuyor.

sburak
06-08-2009, 11:57
Ev fiyartlarına en büyük etkileri Kara Para.

Ne olacak çalıp çırpıp, yada uyuşturucudan kazandıkları paralarla, 1 triyona evler alıp ev fiyatlarınıda zıplatıyor bu vatan hainleri. Tüm belediyeleri ele geçirmişler, kimse de cesaret edip hadlerini bildiremiyor bunların ve işin en kötüsü daha bunlar iyi günlerimiz. gelecek çok daha kötü olacak...

sburak
06-08-2009, 12:04
Geçen hafta bir yabancı dostum vardı bizde, İzmir i gezdir dedi bana, Agora yı, Kadıfekaleyi gezdirmek zorunda kaldım, adamın manzaralar karşısındaki gözlerindeki dehşeti görmeliydiniz. Hatta Kadıfekala içinde vara vara bağıran bu insanların, resmen kale içindeki, gecekondusunu hep beraber görünce ben bile dumurun allahını oldum.

Adamlar resmen, izmir in en önemli tarihi eserinin içinde bile gecekondu yapmışlar ya !!! sözün bittiği nokta resmen!!!

Birde bir manzaraları var , diyorum ya, apartman olsun oralar, 2-3 milyon dolar eder oradaki her bir daire, muhteşem bir manzaraları var, bütün şehir ayakları altında, izmir i hiç o açıdan görmemiştim, biz denizin d sini göremiyoruz, bütün maaşı kiraya veriyoruz, adamlar 5 kuruş vermeden, kral manzaralarda, denizin içinde yaşıyorlar.

Bu arada Kadıfekaleye yalnız giderseniz, sizden bir daha kimse haber alamazlar, adamlar yamyam gibi düşmanca size bakıyorlar, biz kalabalıktık biraz da başımıza bir şey gelmedi, zavallı bir japon vardı, adam ortamdan tırsmış olacakki geldiği gibi kaçtı.

düşünün izmir in 1 numaralı yerinde durum böyle. daha ne diyelim, izmir in şu anda % 70 , gecekondu hemde bu iğrenç manzaraları tüm izmir görüyor, biz gerçek izmir lileri yabancılara karşı rezil rüsva ediyor. Bu gecekondulara kimler izin verdiyse lanet olsun o insanlara dedim. polisine, belediyesine, valisine hepsine...

ceng
06-08-2009, 12:24
Ingiltere`de insaat siparisleri ikinci
ceyrekte bir onceki ceyrege gore yuzde 18 artti.
Ancak siparisler hala bir onceki yilin yuzde 21 altinda seyrediyor.
Ulusal istatistik ofisinin acikladigi verilere gore, ozel konut insaati
siparisleri 2. Ceyrekte yuzde 25 artarken, bir onceki yila gore yuzde 33 dustu.
Altyapi insaat siparisleri ise bir onceki ceyrege gore yuzde 4, bir
onceki yila gore ise yuzde 27 artti.
Ozel ticari insaatlar ise bir onceki ceyrege gore yuzde 8 artarken, bir
yil once ayni ceyrege gore yuzde 48 geriledi.

-aa-
|

COVAR
06-08-2009, 13:57
Millette soteye yatmış bekliyor fiyatını bayağa aşağı çektiğim bir yeri gelip millet almadı .Ama favorilerine ekleyen kişi sayısı 35 idi.Yeri bu hafta ilandan kaldırdık aynı gün sekiz telefon işte biz alacaktıkta ,param dönmedi aaa o fiyatamı gitti pehh .Çiziyorlar sanki tabandakileri.

Tespitinize 10 üzerinden 10. Para var. Hem de gani gani. Adam avantalı yeri bekliyor. Düşeşi bekliyor. Bir akıllı benmiyim sanki bu piyasada. %10-15 düşse piyasa satılık evlerin %60-70 i gider.

Harakiri
06-08-2009, 14:38
Tespitinize 10 üzerinden 10. Para var. Hem de gani gani. Adam avantalı yeri bekliyor. Düşeşi bekliyor. Bir akıllı benmiyim sanki bu piyasada. %10-15 düşse piyasa satılık evlerin %60-70 i gider.

sayin covar ben sizin gorusunuze katilmiyorum.Bence piyasa doydu.ev fiyatlarinin yuzde 10 15 dusmesi pek fazla bir hareketlilik getirmez.Banka kredileri de hala yuksek.Arti ulkede sosyal refah ve gelir dagilimi inanilmaz boyutlarda yani uretim olmazsa istihdam olmaz istihdam olmazsa piyasa canlanmaz...

PIERCE
06-08-2009, 23:53
Nişantaşında değnekçi var. Araba çizen mi çizmeyen mi bilemem. her ikiside aynı.
Bir sosyal toplumun "tırt" lığını o sosyal toplumun bağrından çıkan kendi icatları olan avrupanın hiçbir medeni toplumunda görülmemiş ve görülemeyecek olan "tırt" meşgaleler belirler. otoparkçılık gibi.

Mesela ben diyordum ki ankarada neden değnekçilik otoparkçılık bitmiyor da bu ve bunun gibi haraç düzeni KATLANARAK artışa devam ediyor. Polis ne iş yapıyor? devletin birimleri ne iş yapıyor? vergimle yapılan asfaltın üzeri neden birilerinin rant kapısı oluyor?
sonradan öğrendimki bu işin başı ve oğlu meğer her işin başıymış. Umutlarım bir dahaki seçimlere ve medeni bir iktidarın yönetime geçmesine kaldı. Misal ben bugün belediye başkanı olsam veya milletvekili devletin asfaltının üstüne kuka koyan esnaf gerçek kişilik kim olursa olsun , sebebsiz zenginleşen ayak takımı, vb kişiler hakkında meclise hapis ve ağır para cezası (sembolik değil 10bin ytl ve üzeri) için önerge veririm. (arabayı sokağa koyan biri değilim bunlarla hiç mutabiyetim yok yanlış anlaşılmasın sadece gözlem)
Ayrıca burak arkadaşımızın yazdıklarına %100 katılıyorum güzel açıklamış doğru söze ne denir

garibanizm ile ülke yönetilmez.

kentuf
07-08-2009, 00:03
Japonyada gayrimenkul fiyatları 1990 yılından beri aynı fiyatlarda seyretmektedir bunuda uzun vadeci arkadaşlara belirtmek isterim.

dünyadadaki en büyük spekülasyonlardan biri olmuştur tokya daki ev fiyatları.ve şuanda dünyanın en pahalı şehri konumundadır.sebeb ilk ona bakın uzakdoğu öndedir faizler çünkü sıfıra yakın seyretmektedir.Bizde faizler on demekki İstanbul şuan kelepir uzun vadede .

kentuf
07-08-2009, 00:07
Nişantaşında değnekçi var. Araba çizen mi çizmeyen mi bilemem. her ikiside aynı.
Bir sosyal toplumun "tırt" lığını o sosyal toplumun bağrından çıkan kendi icatları olan avrupanın hiçbir medeni toplumunda görülmemiş ve görülemeyecek olan "tırt" meşgaleler belirler. otoparkçılık gibi.

Arkadaşım benden iyimi biliyorsun yok bitti üç sene önce idi diyorum burda oturuyorum işyerlerimizde burda .her yerde ispark var ikamet edenlerde para almıyorlar keyfe keder gibi.Bazen boşluk olan yerlerde akşam sekiz den sonra oda ispark buna göz yumuyor buda bir veya iki sokaktır .Onlardada zorlama yapmıyacak medeni insanlar görev yapıyor .

kentuf
07-08-2009, 00:19

Hocam zaten satılıkta duran gayrimenkullerin %30 u hem satılık hem kiralık.adam kiraya vermek istiyor diyelim 1000 lira eder yer ayrıca 350.009 nede satılığa koymuş bir keklik düşerse diye .İnternette bir saat gezin ilgilinin diğer ilanlarını tıklatın aynı yeri hem satılık hem kiralıkta görürsünüz .Adam gibi parası olan işin kompedanı biri ile devamlı yer bakıyoruz bina ,istanbulda arsa ,merkezi noktalarda işyeri ,kupon yerlerde daire,çokda kelepir olursa herhangi yerde daireler arıyoruz bu tarz yer bulan olursa arasın mesaj atsın komisyonunu veririz ama yok .Çoğu kelepir satılığın bir sorunu var .:)

kentuf
09-08-2009, 00:11
http://www.sahibinden.com/baglarbasinda_sok_fiyata_sifir_dublex-27WQQaXQQ15870475WQQpXQQdisplayitem?source=promoti on_hpva

fena bir ilana benzemiyor gibi.

linux
09-08-2009, 22:45
Hocam zaten satılıkta duran gayrimenkullerin %30 u hem satılık hem kiralık.adam kiraya vermek istiyor diyelim 1000 lira eder yer ayrıca 350.009 nede satılığa koymuş bir keklik düşerse diye .İnternette bir saat gezin ilgilinin diğer ilanlarını tıklatın aynı yeri hem satılık hem kiralıkta görürsünüz .Adam gibi parası olan işin kompedanı biri ile devamlı yer bakıyoruz bina ,istanbulda arsa ,merkezi noktalarda işyeri ,kupon yerlerde daire,çokda kelepir olursa herhangi yerde daireler arıyoruz bu tarz yer bulan olursa arasın mesaj atsın komisyonunu veririz ama yok .Çoğu kelepir satılığın bir sorunu var .:)

http://www.sahibinden.com/acil_aktel_residence_1_1_83_m2_deniz_ve_havuz_manz arali_b-67WQQaXQQ15509973WQQpXQQdisplayitem&keyword=aktel

bence kelepir, komisyonumu isterim:)

kentuf
09-08-2009, 23:53
http://www.sahibinden.com/acil_aktel_residence_1_1_83_m2_deniz_ve_havuz_manz arali_b-67WQQaXQQ15509973WQQpXQQdisplayitem&keyword=aktel

bence kelepir, komisyonumu isterim:)

Selamlar kıvırtmak için yazmıyorum ama deprem riski olan yerler ,inşaatı bitmemiş iskan sorunu olan yerleri çok daha kelepir fiyata alabiliriz ama önceliğimiz değiller sırf tapu olsun diye alınabilir .Şuan ortada yapı yok proje var burda bence kelepir değil zaten ederi o .Merkezi yerlerde bina ve işyeri bulun ilana çıkmamış olanlar tercih nedenidir.:wink:

tween
10-08-2009, 00:03
Syn sburak,

Mavişehir , çiğli , civarı için birkaç sorum olacak.Mavişehir veya Soyaktan bir ev alınacağından hızlı büyüyen çiğliden 2 veya 3 daire almak sizce mantıklımı veya uygun bir yerde arsa alıp üzerine zevkinize göre ve tüm malzemeler tarafınızdan alınmak şartı ile ve şu anki uygun malzeme fiyatlarından bir villa yapmak mı mantıklı?

Topiği kişiselleştirmeyelim derseniz özelden de konuşabiliriz.

Saygılar,

UNYELI CONAN
10-08-2009, 00:08
dünyadadaki en büyük spekülasyonlardan biri olmuştur tokya daki ev fiyatları.ve şuanda dünyanın en pahalı şehri konumundadır.sebeb ilk ona bakın uzakdoğu öndedir faizler çünkü sıfıra yakın seyretmektedir.Bizde faizler on demekki İstanbul şuan kelepir uzun vadede .

bu son baharda kriz daha siddetli geri gelirse faizler buralarda kalirmi ? yada dünyada er gec baslayacak olan ( FED sagolsun ) enflasyon sonrasi faizler buralarda kalabilecekmi ? iste soru ve sorun burada..

borsalara bakilirsa kriz bitti ama gercekten öylemi ???? ben emin degilim valla. :düsün:

kentuf
10-08-2009, 00:17
Ben müşteri odaklı çalışıyorum.İki tane iyi müşterim var .Ayrıca üç tane Türkiye'de büyümeyi kafasına koymuş firmalara yer buluyorum halende dükkan arayışım mevcut .Firmamın adı euroemlak .dubaide ,antalya da ,istanbul 'da euroemlak fuarları düzenleniyor .Benden izin aldılar ismi kullanmak için yoksa alakam yok .Bizim işlerde eleman parası derdi yok istesem yanıma otuz tane eleman alırım remax gibi century 21gibi.bu işlerde gizlilik esastır .Yanlız çalışıyorum .Yanlız olduğumdan sadece aile çevresi ve müşteri odaklı işlerle uğraşıyorum ve borsa ve ata sporu yiyecek işleri derken dışardan pek fazla iş alamıyorum .Benim firmamdaki bir ilanı başkası ilan olarak giremez girsede kaçak olarak girer kiraya veremez ve satamaz .Sektör yamulmuş durumda piyasada emlakçı diye geçinen bir yığın züppeler olsada işini adam gibi yapan iyi emlakçılar ve emlak traderları mevcut.Emlakçılarla konuşmaktan çekinmeyin genelde çok sıkarlar ,her şeyde olduğu gibi akıl süzgecinden geçirin olayları .Bana gelen adam işi alırsam genelde memnun kalır çünkü sonucu kafadan biliyorumdur .Macera arayan biri ise kafadan söylerim işin önemi yoktur çünkü vaktim yok .Sitemi bile kaç yıldır güncelleyemedim .sahibinden.com a üyeyim hürriyette üyeliğim bitti kim resimle uğraşacak diye üye olmuyorum.İsmi cnr fuarcılık taşıyor sağolsunlar çok arayan oluyor .Ama benim uzmanlık alanım mağaza ,dükkanlar,plazalar,binalar buna paralel şirketler ve hedefleri oluyor.

www.euroemlak.com
[email protected] mail adresim her türlü yardımcı olmaya çalışırım.Adam kazanalım para zaten arkasından gelir.

Emlak fiyatları düştükçe benim işler açılır.Çıktıkça azalır benim çevremde bu tip adamlar var.

kentuf
10-08-2009, 00:22
bu son baharda kriz daha siddetli geri gelirse faizler buralarda kalirmi ? yada dünyada er gec baslayacak olan ( FED sagolsun ) enflasyon sonrasi faizler buralarda kalabilecekmi ? iste soru ve sorun burada..

borsalara bakilirsa kriz bitti ama gercekten öylemi ???? ben emin degilim valla. :düsün:

Trend en iyi dostumdur ara sıra dalgalanmalar olsada dünyada bence uzun yıllar faizler düşük seyredecek .uzakdoğu modeline ergeç herkes geceçek.Ben böyle düşünüyorum .

UNYELI CONAN
10-08-2009, 00:27
Trend en iyi dostumdur ara sıra dalgalanmalar olsada dünyada bence uzun yıllar faizler düşük seyredecek .uzakdoğu modeline ergeç herkes geceçek.Ben böyle düşünüyorum .

ama japonya ekonomide büyüymeye gecemedigi icin faizleri geberik tutmuyormu ? bu durumda düynainda yillarca büyümesi geberecek anlami cikmiyormu ?

kafa karistirici konular dogrusu ? ekonomilerin büyüdügü ve paranin bol oldugu durumda eger faiz ile dizginlenmese enflasyon azmazmi ?

kentuf
10-08-2009, 00:37
Para devlette var ise ,vatandaşın ensesi kalın olanı talepten fazla üretim yapıyorsa eflasyon neden olsunki.Doviz kanadı sorunlu idi milletin bir abd doları merakı vardı her sarsılmada ona yapışıyordu millet ve dünya .Onuda kırdı kıracaklar bir sene içinde ozaman eflasyon dış şoklara karşı gardını almış olcak içerde.Doviz giren malda yükselme yok ,içerde sorun yok ,kira eflasyonu desen manyak gibi konut üretimi var oda düşecek .Bilmem ben böyle görüyorum şuan.

tumer1962
10-08-2009, 08:45

Sayın kentuf
Dünyada ve türkiyede uzun yıllar faizlerin düşük seyretmesi,japonya örneginde oldugu gibi 10 yıl sonunda borsa endeksinin hiç yükselememesi gibi bir olgu bizimde başımıza gelebilirmi.Sizce artık borsada PAZAR PAYI YÜKSEK,DÜZENLİ TEMETTÜ ÖDEYEN,DÜRÜST İŞLETİLEN,YABANCI ORTAKLI,PARAKENDE,ENERJİ gibi sektörler dışında yatırım riskli hale gelecektir deme şansımız varmı.

kentuf
11-08-2009, 21:41
Sayın kentuf
Dünyada ve türkiyede uzun yıllar faizlerin düşük seyretmesi,japonya örneginde oldugu gibi 10 yıl sonunda borsa endeksinin hiç yükselememesi gibi bir olgu bizimde başımıza gelebilirmi.Sizce artık borsada PAZAR PAYI YÜKSEK,DÜZENLİ TEMETTÜ ÖDEYEN,DÜRÜST İŞLETİLEN,YABANCI ORTAKLI,PARAKENDE,ENERJİ gibi sektörler dışında yatırım riskli hale gelecektir deme şansımız varmı.

Bizimde emlak piyasamız normalin on katı üstünde olursa ,şirket piyasa değerleri normalin beş altı katında seyrederse oralardan gevşeme yaşanır ise neden olmasın bizde çoşkulu günler oldu ama spekülatif çılgınlık yaşanmadı.

TaNGo
12-08-2009, 20:23
Home prices fall a record 15.6%
NEW YORK (CNNMoney.com) -- Median home prices fell a record 15.6% during the three months ended June 30, compared to the same period in 2008, according to an industry report.

Kaynak: http://money.cnn.com/2009/08/12/real_estate/record_home_price_fall/?postversion=2009081211

---

3 aylık periyotta (nisan-mayıs-haziran) 2008'e göre ev fiyatları Amerika'da 15.6% ile rekor düşüş yaşamış. Haber taze.

Şeytan diyor bas git bahçeli bir ev Miami'de İstanbul'daki gecekondu fiyatına..

Harakiri
13-08-2009, 10:44
Bizdeki ev fiyatlari da aslinda cok dustu.Bunu burdaki emlakci arkadaslar iyi bilir.Yalniz dusus aleni olmadi gizli dusus var.Yani ev alacaginiz zaman simdi internet sitelerinde her emlakin yanina P.P eklemisler yani pazarlik payi.Fiyat eskisi gibi ucuk ama pazarliklarla inanilmaz dususler yapilabiliyor.Yani adam ev satiyor 148 milyar diyor biliyorki bu fiyata bu evi kimse almaz ama pazarliklara basliyosun 120 lere 100 lere kadar belki inebiliyorsun.Muteahitte bunun farkinda herkes farkinda.Zaten daha once dedigim gibi su an yapilan evler dusuk malzeme fiyatlariyla dusuk fiyata mal ediliyor.2010 yilinda bu evler daha ucuza satilacak.Buda piyasada erozyon etkisi yapacak ama halen yok fiyatlar artacak,dibi gordu,simdi almayan yanar pisman olur felan filan diyenler var.eeee burasi Turkiye.Bu kadar olaydan yolsuzluktan yoksulluktan sonra millet tayyibin elini opmek icin siraya giriyorsa daha dicek bi sozum yok...

gnisanci
13-08-2009, 11:21
Selamlar. Harakiri bende ev bakiyorum. Cok fazla yorum okuyorum ama dedigin sekilde bir eve rastlamadim. Yazinda bahsettigin 2/3 fiyatina inebilecek sekilde satilan evlere somut bir ornek verir misin?

Ayyaşgezer
17-08-2009, 10:09
Beni ve gerçek İzmirlileri en delirtecek olayda şu olur ? şu an bu gecekondu bölgelerinde imar yok, bu hırsızlar (gecekondu sahipleri) inşaat yapamıyorlar (hoş iğrenç zevksizlik ve çirkinlikte yapmışlar ya neyse) eğer yarın buralara olaki resmi imar gelirde, hepsi bu deniz manzaralı olacak bu yerlerde 2-3 daire alırlarsa, o zaman bu İzmir de isyan çıkar.

Biz yıllarca, eşek gibi çalışalım, yemeyelim içmeyelim ev kirası ödeyelim sokak aralarında fahiş fiyatlarla, adamlar gelsinler mağaralarından, benim şehrimin en güzel yerini gaspetsinler, püfür püfür serin, full deniz manzaralı yerlerde evlerini yapsınlar, elektriğe suya para ödemesinler, vergi vermesinler, sonra da 2-3 adet milyon dolar edecek dairelere devlet yoluyla sahip olup, PKK ya silah parası versinler, 8-9 tane doğurarak hemde. Buna gerçek İzmirliler dur demeli artık. Ev fiyatlarını da zaten bu mağara takımının çılgın nüfus artışı etkiler zaten yoksa, gerçek izmir li, istanbullu en fazla 1 çocuk yapar.

Yapabilecek fazla bir şey yok ne yazık ki. Ben de Kadifekale/Ballıkuyu da büyüdüm. GErçekten eğitimsiz bir kesim vardır. Kayma var diye dikilen ağaçları keçilere yedirdiler. Bizim oturduğumuz evin 5 mt sağından yol kırıldı. Sonradan yol kapandı. Şu an işlemiyor. En sonunda şimdilerde Uzundere de yapılan evlere naklediyorlar orayı. Agoraya dek park yapacaklar ama çok büyük bir proje. İzmir belediyesinin altından kalkması zor. Nakil işlemlerinde evlerin durumuna göre 40.000 TL yıkım parası ödendi veya uzunderede deniz manzaralı :) evlere peşinat sayıldı. Aynı durum istanbul da da var. Bunun adına gecekondu dönüşüm projesi diyorlar.

Ayyaşgezer
17-08-2009, 10:12
Sinpas <SNGYO TI>2009 ilk yarısında 15.1 milyon TL kar açıklamıştır.Sinpas2009
yılının ilk yarısında karını geçtiğimiz seneye gore %344 oranında artırarak 15.1 milyon
kar elde etmiştir. Çeyreklik bazda bakıldığında ise, şirketin 2Ç09’daki karı, bir önceki
çeyreğe gore %61’lik bir daralmayla 4.3 milyon TL olmuştur.

Bu haberden 3 şey çıkarılabilir
1- Ev fiyatları pahalıdır. Çünkü kar marjı çok yüksektir. Bu nedenle deli kar açıklamışlardır.
2- Evler satılmaktadır. Oligark Türkler parayı bu şekilde değerlendirmektedir.
3- Bütün bu bilgiler yalandır :) Bunun olasılığı düşük !

BORA YAŞAR
17-08-2009, 10:17
Konut yatırımcısı İzmir'e akın ediyor

Türkiye'nin en zengin işadamı unvanına sahip Hüsnü Özyeğin, memleketi İzmir'e 624 konutluk yatırımla dönüyor

Konut sektörü hareketlenirken konut yatırımlarından İzmir'de payını alıyor. Forbes'ın listesine göre 2.9 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengini unvanını alan Hüsnü Özyeğin memleketi İzmir'de ilk konut yatırımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Hüsnü Özyeğin'e ait Fiba Gayrimenkul, Mavişehir'de inşa edeceği 624 lüks konutun inşaatına yıl sonuna kadar başlamayı planlıyor. Mopsan inşaat ise Yüksek Vadi Projesi'nde bin 400 konutluk 2. Etap'a start verecek. Ege-Koop'ta sonbaharda Karşıyaka ve Urla'da başlayacağı 2 projeyle konut piyasasını hareketlendirecek. Mavişehir'de 37 bin metrekare alana sahip arazisinde 624 konut inşa edecek olan Özyeğin, projesi hazır bir şekilde bekliyor. Ekonomideki iyileşme ile birlikte projelerini hayata geçireceklerini dile getiren Fiba Gayrimenkul Genel Müdürü Özkan Boyar, yıl sonuna kadar inşaatlar için temel atmayı planladıklarını söyledi. Boyar, projenin hazır olduğunu ve her türlü iznin de alındığına kaydetti.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2009/08/17/konut_yatirimcisi_izmire_akin_ediyor

Ayyaşgezer
17-08-2009, 10:24

Piyasa %15 düşse diyelim ki evlerin %60 ı el değiştirse bunun kime ne faydası olur ? (İncilden bir alıntı gibi oldu) Bir insan tüm dünya mallarına sahip olsa ama ölse bunun ona ne faydası olur.

Bence sadece el değiştirmiş olur. Borsada 45.000 den 40.000 e düşse ve burada mallar el değiştirse benzer bir durum oluşur. Bu noktadan sonra 2 durum var. Borsa ya 30.000 e gider ya da 50.000 e çıkar. Ev alanlar 50.000e çıkmasını ister ama gerçekler öyle olmayabilir.

Ayyaşgezer
17-08-2009, 10:31

Tokyoda gecekondu, devlet arazisine izinsiz ev yapmak 2B olayı yoktur heralde. Biri böyle birşeyi yanlışlıkla yapmış olsa harakiri yapar heralde.

Biz de ev fiyatları çok yükselirse yakıverirler bir orman, dağa yapıverirler bir iki gecekondu sonra bir imar. Al sana konut. Toprak sıkıntımız yok. Japonyanın nüfusu 123 milyon kişidir. Bizimkinden %50 den daha fazla. Yüzölçümü 377 bizim 814 ün yarısından da az. Bizim kelepirliğimiz daha uzun yıllar gider bence

TaNGo
17-08-2009, 11:13
Tokyoda gecekondu, devlet arazisine izinsiz ev yapmak 2B olayı yoktur heralde. Biri böyle birşeyi yanlışlıkla yapmış olsa harakiri yapar heralde. Biz de ev fiyatları çok yükselirse yakıverirler bir orman, dağa yapıverirler bir iki gecekondu sonra bir imar. Al sana konut.

Güleriz ağlanacak halimize :he: Çok haklısınız..

Toprak sıkıntımız yok. Japonyanın nüfusu 123 milyon kişidir. Bizimkinden %50 den daha fazla. Yüzölçümü 377 bizim 814 ün yarısından da az. Bizim kelepirliğimiz daha uzun yıllar gider bence
Ama oranın her yerinin taşı toprağı altın, bizde ise bomboş ülkedeki en büyük sulak düzlük olan Çatalca-Kocaeli platosuna orta halli bir Avrupa ülkesi kadar insan tıkışmış durumda..

İstanbul olarak Karadeniz'e doğru genişliyoruz, ama insanların büyük bölümü Avrupa yakasında küçük bir çember ile gösterilebilecek yerlerde çalışıyor..

Bakalım nereye kadar gidecek bu iş..

BORA YAŞAR
17-08-2009, 11:14
Konunun uzmanı da olsanız, gayrımenkul alım ve satım kararlarının ne kadar özel olduğunu gösteren ilginç bir yazı..Bu yönüyle olay bu başlıkta tarafımdan çok dile getirildi..

Gayrımenkul nevi şahsına münhasır bir yatırım cinsi. Öyle hisse senedine, dövize altına benzemiyor. Çünki misli ile birşey değil. Her konutun bir öyküsü vardır. Özelliğii vardır. Öyküsü vardır. Alıcı ve satıcısının kimseye benzemeyen matematiğe vurulamıyacak davranış/durum özellikleri vardır. Yatırım kararlarının hiç usa vurulamıyacak, rasyonel görülmeyecek nedenleri vardır.

Tümüyle okumanızı salık veririm.

'Bakandan satılık ev

Bazı zamanlarda, kişilerin toplumsal kimlikleri ile kişisel ya da ekonomik tercihleri farklılaşabiliyor. Ama yüzyılın en derin krizinin yaşandığı bir ortamda bu toplumsal kimlikte, ‘ekonomi bakanı’ ya da ‘Nobel ödüllü iktisatçı’ yazıyorsa aldıkları kişisel kararlarda daha fazla bir ilgi odağı haline gelmeleri kaçınılmaz oluyor.
Son iki haftada, ABD’de iş ve ekonomi çevrelerinde yakından izlenen iki kişinin özel alanlarında almış oldukları kararlara ilişkin haberler ilgi uyandırdı. Biri, ‘ekonomide sıkıntılar var ama işler iyiye gidecek’ diyerek kamuoyu beklentilerini olumlu yönde etkilemeye çalışan Hazine bakanı Tim Geithner’dı. Diğeri ise ekonomide 1929 tipi buhrandan uzaklaşıldığını, ama Japon usulü uzun sürecek bir sıfıra yakın düşük büyüme sürecine girilmiş olabileceğini düşünen Nobel ödüllü iktisatçı Paul Krugman’dı.
Görüşleri ekonomist ve analistlerce yakından bilinen bu iki kişi, özel yaşamlarında kişisel kararlarında nasıl davranıyorlardı acaba?
Bu soruların yanıtı, geride kalan iki hafta içinde alındı. Ekonominin kademeli biçimde iyileşeceğini düşünen Tim Geithner sahip olduğu evini satışa koymuş, ama satamamış bekliyordu. Ekonomide yıllar alacak bir durgunluğa girilmiş olabileceğini düşünen Nobelli iktisatçı Paul Krugman ise New York’tan ev satın almıştı!
ABD Hazine Bakanı Geithner, New York’un kuzeyinde bulunan müstakil evi 2004 yılında 1 milyon 602 bin dolara satın almış, 2009 yıl başında bakan olduktan sonra da 1 milyon 635 bin dolardan satışa koymuş. Şubat ayında 60 bin dolarlık bir indirim yapsa da, ev şimdiye değin alıcı bulamamış. Geithner, 2004 yılında bu evi satın alırken, eşi ile birlikte 1 milyon 250 bin dolarlık bir mortgage sözleşmesi yapmış.
ABC’nin haberine göre, emlak uzmanları, Geithner’ın görece pahalıya aldığı bu evi kiraya vererek mortgage ödemelerini yapmasından başka iyi seçeneği olmadığı, ama ilerleyen zaman içinde bugünkü fiyatlarla kiraya verecek kimseyi bile bulamayacağı yorumunu yapıyorlar.
Geithner’ın evini satmaya kalkışması, ileriye dönük beklentilerinden dolayı görünmüyor. Malum, Geithner, bakan olmadan önce ABD merkez bankası Fed’in New York şubesinin başkanıydı. New York’tan Washington D.C.’ye taşındı. Her şey bir tarafa, mortgage sözleşmesi ile borçlanarak şişmiş fiyatlardan konut satın alan ve de bugün için ‘suyun altında’ biçiminde betimlenen kesimin içinde yer alıyor Geithner. Bunun da çok doğal olduğunu düşünüyoruz. Ekonominin içinde bulunan kişilerin, bizatihi karar alıcı bir pozisyonda olsalar dahi, kendi özel yaşamlarında doğru kararları zamanında alamayabileceklerine iyi bir örnek.
Diğer taraftan, söz konusu evin Geithner’ın oturmak için aldığı tek ev olduğu; bunun, varlık fiyatlarındaki hareketten spekülatif kazanç sağlamak amaçlı olmadığı da düşünülebilir.
İşte bu noktada ikinci öyküye ‘bağlanıyoruz.
Ekonominin Japon usulü uzun sürebilecek bir durgunlukla karşı karşıya olabileceğini, ABD’deki konut fiyatlarının ise 2011 yılına kadar çıkışa geçemeyeceğini düşünen Nobel ödülü sahibi iktisatçı Prof. Paul Krugman da yakın zamanda New York’ta ev satın almış. Krugman, Geçen yıl 2 milyon 495 bin dolara satışa konulan Manhattan’daki üç odalı daireyi 1.7 milyon dolara satın almış. Ekonomi ve konut fiyatları hakkında pek de iyimser değilken, neden bu konutu satın almıştı ki? Krugman, New York’ta konut fiyatlarının biraz daha gerileyebileceğini düşündüğünü söylüyordu oysa.
Bu haberin duyulmasıyla, bir taraftan da 1929’daki gibi bir buhran riskinin geride kaldığını söyleyen Krugman’ın ‘acaba bir bildiği mi olduğu?’ sorusunu soranlar da az değildi doğrusu. Krugman bunun yanıtının oldukça basit olduğunu, ‘bir yere ihtiyacımız vardı. Elimize de biraz para geçince’ diye açıklıyordu. Krugman, ‘daha önce sahip olmadığı bir kaynağa ulaşınca’ ev almaya karar vermişti. Bu kaynağın, Nobel ödülünü almasıyla eline geçen 1.4 milyon dolar olduğunu anımsatalım.
Gerçek ve renkli iki öyküden süzülen şu oldu: Uzman da olsanız, işlerin iyiye ya da kötüye gideceğini düşünüyor olsanız da, kişisel yaşamınızda farklı yönde kararlar veriyor olabilirsiniz. Bunlar ‘dışarıdan’ bakanların gözünde rasyonel kararlar da olmayabilir. Oysa çok basit nedenleri vardır. Tıpkı Geithner ve Krugman’ın sahip oldukları gibi.

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=950048&Yazar=U%D0UR%20G%DCRSES&Date=17.08.2009&CategoryID=101

MAKİNİST
17-08-2009, 11:45
Yazık olmuş bakana...Evi elinde patlamış...Oysa burada yaşıyor ve bakanlık yapıyor olsaydı...Ödemeyi halka yüklemek üzere şimdiye çoktan beş milyon dolara satmıştı birilerine...:he:

TaNGo
17-08-2009, 13:44
Yazık olmuş bakana...Evi elinde patlamış...Oysa burada yaşıyor ve bakanlık yapıyor olsaydı...Ödemeyi halka yüklemek üzere şimdiye çoktan beş milyon dolara satmıştı birilerine...:he:
Satmazdı, kendi evini kiraya verirdi, kendi bakanlığı sırasında büyümüş bir sanayi kuruluşunun sahibinin evinde lojman havasında yaşardı :D

Desperado
17-08-2009, 14:13
Akbank konut kredilerinde faizi %1'in altina cekti - basin aciklamasi

kurulustan konuya iliskin olarak yapilan basin aciklamasi asagida
yer aliyor:

" akbank, tum bireysel kredi faizlerinde buyuk indirime gitti. Akbank,
faizlerdeki son indirimle beraber konut kredilerinde %0.99'dan baslayan
oranlarla piyasanin en avantajli faiz oranlarini sunmaya basladi. Tum
musteriler icin gecerli olan tasit kredilerinde %1.39 ve ihtiyac kredilerinde
%1.49 faiz orani ise devam ediyor.
Akbank bireysel ve sirket bankaciligi
genel mudur yardimcisi galip tozge, dusuk faiz ortaminin piyasalardaki olumlu
hava ile birlesmesi neticesinde akbank'ta kredi faizlerinde buyuk indirime
gidildigi belirterek, sunlari soyledi:
"akbank, her zaman kredi
piyasasinda oncu konumda olmustur. Simdi de, tum bireysel kredilerde yaptigi
buyuk indirimle oncu konumunu surdurmektedir. Konut kredilerinde %0.99'dan
baslayan faizlerle; tasit ve ihtiyac kredilerinde rekabete gore cok daha
avantajli faizlerle akbank olarak ekonomimizin carklarini hizlandiracagiz."

tozge tum tuketicilere "akbank'a sormadan kredi almayin" mesajini ileterek, hem
faiz hem komisyon oranlarinda avantajli fiyatlama sunan akbank'in, hesabini
bilen tuketicilerin ilk tercihi olacagini vurguladi."

-matriks-

metkon
17-08-2009, 14:16
Böyle oran veriyorlar da dosya ve sigorta masrafı adı altında dünyanın komisyonunu alıyorlar...Gerçek oran kaça geliyor acaba ?

Ama yine de çarkların yeniden dönüp hızlanmaya başlaması için güzel bir haber...

NAPA
17-08-2009, 17:04
Dun bir kac tane emlak sitesini(hurriyet emlak, emlak kulisi...gibi) inceledim, Istanbuldaki guvenlikli, kapali garajli v.s sitelerle ilgili olarak..

Bir zamanlar maketten ev satilan bu sitelerde su anda bitmis teslime hazir evler , 0 faiz yada 3 yil 0 faizle satiliyor..Fiyatlarda ESKIYE NAZARAN makul gorunsede, benim icin hala yuksek...

seyfu
17-08-2009, 17:49
Akbank konut kredisi standart faiz oranı 1.19 şuan. 0.99 biraz reklam kokuyor ama yinede 1.19 en düşük oran şuan için.

wRonG
17-08-2009, 18:22
Akbank konut kredisi standart faiz oranı 1.19 şuan. 0.99 biraz reklam kokuyor ama yinede 1.19 en düşük oran şuan için.

kuveyt turk bankasında azalan faizli mortgage mevcut şu an en düşük oran onlarınki

40bin tl 120 ay vadeli
banka oran taksit toplam
akbank %1.19 627.82 75,338.40
kuveyt turk %1.04 585.04 70,204.80

TaNGo
17-08-2009, 19:19
Akbank 60 ay için en düşük oran 1.15, ona da %5 komisyon alıyormuş. :D

0.99 için 24 aylık almak lazım, onun da komisyonu %4..

Yalandan kim ölmüş..

seyfu
17-08-2009, 20:13
kuveyt turk bankasında azalan faizli mortgage mevcut şu an en düşük oran onlarınki

40bin tl 120 ay vadeli
banka oran taksit toplam
akbank %1.19 627.82 75,338.40
kuveyt turk %1.04 585.04 70,204.80

Pek inandırıcı bir faiz oranı değil, mutlaka vardır ekstra bişeyleri. Faiz düşen faizlide faizler çıkarken nasıl durum, düşerken düşecek çıkarkendemi düşecek :)

seyfu
17-08-2009, 20:16
Baktım, 1.04 oran 11 nci yıldaki faiz oranı. Linki aşağıda.

http://www.kuveytturk.com.tr/tr/BireyselBankacilik_TuketiciKredisi_TaksitliKonut.a spx

Erkal Bıyıklıoğlu
17-08-2009, 20:18
%19,5'lara gelir bileşiği (aylık % 1.15 için). Enflasyon için en iyi %5 zam alınır maaşa, mevcut parayı bankaya koysan %10 zor alırsın.

Çok pahalı geldi bana bu krediler.

ali desidero
18-08-2009, 02:06
eskiden cep telefonu satışları vardı hatırlarmısınız, 532 li numarlar 1 milyar dan 5 milyardan satışa çıkardı. Esnaf gazetelrnde yayınlanan bu ilanlardan, ciddi bir piyasa oluşmuş, gazetelrin mansetlerine bile gecmişti bu market.

o fiyatlardan mallanan oldumu bilmeme ama, esnaf gazetelerinin bu tip ilanlardan para istemsi sebebiyle, bu iş bitivermişti.

bazen internet sitelerinde ilanlara baktığımda, sahibinden verilen ilanların, buna benzer bir "ben fiyatı koyayım, gelen olursa çakarım, nasılsa ilan maliyeti yok" yaklaşımı gormekteyim, ev alıcılarının dikkatli olması lazm.

metkon
18-08-2009, 13:38
18/08/2009 - 10:32
GARANTİ BANKASI, KREDİ FAİZLERİNİ İNDİRDİ

Garanti Bankası, Tutsat (Mortgage), İş Yeri
ve Bireysel Finansman kredilerinin faiz oranlarını indirdiğini duyurdu.
Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Banka, faiz oranını Mortgage
Kredisinde 0-12 ay vadede yüzde 0,99'dan 0,81'e, 25-36 ay vadede yüzde 1,19'dan
1,01'e, 85-120 ay vadede yüzde 1,27'den 1,17'ye düşürdü.
Faiz oranları, İş Yeri Kredilerinde 12 ay vadede yüzde 1,11'den 0,92'ye,
60 ay vadede yüzde 1,35'den 1,25'e, Bireysel Finansman Kredisinde ise 48 aya
kadar vadede yüzde 1,49'dan 1,30'a, 48-120 ay vadede yüzde 1,49'dan 1,39'a
indirildi.
AA

0.81 de rekor galiba...

BORA YAŞAR
20-08-2009, 00:12
Rekor Usain BOLT gibi büyük bir indirim yapan İşbankasında..

1 yıl vadede % 0.67 e indirdi faizi..

Var mı eksilten?

OnurGururSeref
20-08-2009, 00:52
Sunu unutmusum, bir akil verir misiniz? Ben ornegin, Akbank' tan 2 sene once 1,31 den 120 ay vadeli almis idim. Simdi daha ucuz bir kredi almak istiyorum. Bu kanunen mumkundu galiba.. Nasil olacak? Masraflari nedir? Akbank'a erken kapatma cezasi neyin odiiicem mi? Yeni bankaya da bir suru masraf odeyecek miyim? Akbank evime ipotek koymustu, bu nasil yeni bankaya gececek? Bir bilgisi olan varsa..

MAKİNİST
20-08-2009, 00:54
Sunu unutmusum, bir akil verir misiniz? Ben ornegin, Akbank' tan 2 sene once 1,31 den 120 ay vadeli almis idim. Simdi daha ucuz bir kredi almak istiyorum. Bu kanunen mumkundu galiba.. Nasil olacak? Masraflari nedir? Akbank'a erken kapatma cezasi neyin odiiicem mi? Yeni bankaya da bir suru masraf odeyecek miyim? Akbank evime ipotek koymustu, bu nasil yeni bankaya gececek? Bir bilgisi olan varsa..

http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3494343&postcount=147

Burada biraz bilgi var...:yes:

guneysu
20-08-2009, 00:56

vay.............
:wink:
Svg OGS hayırlı uğurlu kademli olsun evin..........:cool:

İstanbula gelince haber verde ISLATALIM......:yes:

Erkal Bıyıklıoğlu
20-08-2009, 00:59
Rekor Usain BOLT gibi büyük bir indirim yapan İşbankasında..

1 yıl vadede % 0.67 e indirdi faizi..

Var mı eksilten?

Kim bir yıl vadeli konut kredisi alır ki... Yada tüm konut kredileri içindeki oranı nedir?

Asıl vadesi 60-84 ay arası olan kredilerin faiz oranıdır. Onlar da hala yıllık %19 civarında (resmi enflasyon %6).

metkon
20-08-2009, 08:47
Konut yapıcıları gaz vermeye başladılar...Eylülde insanlar tatilden dönecek ve Ramazan da bitecek, herkes işinin başına geçecek, ev fiyatları da artacak diye...

Satış ofislerinde bir günde doluluk % 30 artmış...Eski evlerden yeni evlere geçiş olacak diyor konunun satıcı tarafındakiler...

ceng
20-08-2009, 09:10
ademoğlu-havvakızının matematik bileni makbuldür derler.
0.81miş/0.67 imiş. ama 0-12ay.
bankacı hocam şayet siz gerizekalı iseniz bilemiycem kim bu kadar düşük vade için ev kredisi kullanır. diyelim 500lük ev alıcan 400var 100yok o zaman mı? bekle 2dakka daha.
yani aylık ödemesi hadi 0faizle bile olsa 100/12=8küsurbintl eder. bu ödeme yeteneğini haiz hangi salak bu işleme girişir?
madem öyle bir ödeme yeteneğin var o zaman 3-4ay daha erteler 100kağıdı toparlar alırsın. çek yazarsın çek...
faizi tefeciye neden ödeyesin?

haliyle 5/10yıllıklardır asıl.
orda da kredi pazarı rakamları %1,22 ile vakıfbankı işaret ediyor.
bir de olayın miktar problemi var: komisyondur/harçtır/sigortadır falan derken, kredi mikatır düşükken faiz yükseliyor yani sabit gider var kredi başlangıcı için.
o halde?

zaten 150lik ev için 50kredi makul olmuyor, 100 oluyor?
ya da 250lik ev için 150kullanmak falan...

çıplak oranlarla, netler arasında kabaca aylık yüzde 0,1 oynuyor dediğim oranlarda kredi kullanmaya yeltenince. yani xbank 5yıllıkta %1,15 diyorsa -misal krizin adını duyup 2000kişi çıkaran ve 6aylıkta 1.4milyar tl kar açıklayan banka- bu kabaca %1,25e fırlıyor malum sabit giderlerden: komisyon, harç...

hiç bilmeyen çan eğrisi çizip kredi hacim yığılmasının 5yıllıkta olduğunu görür ve bunu baz alır, öyle kuru yaygaraya pabuç bırakmaz: 0,81/0,67 şovcularına kanmayıp.

bir de final kısmı şu: sanırım paraların ellerinde kalacağını öngördüler. bono geldi tek rakama. o halde yav iki katından halka verelim biraz güvenip dediler sanırım.
bakalım hesap tutacak ve evlere saldıracak mı halkım?

bankalar kredi musluklarını biraz biraz aralamaya başladı gibi duruyor.
sonu nasıl gelecek merak içindeyim.

sevgiler.

metkon
20-08-2009, 09:18
Hergün cep telefonuma mesaj geliyor çeşitli bankalardan (hem de hiç çalışmadığım bankalardan bile...nasıl buluyorlar cep telimi, ismimi), gelin krediniz hazır diye...

Dediğiniz doğru yavaş yavaş millete dönüyor bankalar yeniden...

TCM
20-08-2009, 11:29
* Devlet memuru iseniz ve belli bir birikiminiz de varsa, yani kendinizi çok aşırı kasmak zorunda bırakmayacaksa fırsatını bulduğunuz anda ev almalısınız. Tabi en önemli konu alacağınız evi, yerini, komşularını vs. sevmek şartıyla. İlk bakışta aşk olmayabilir gerçi de sevmeli insan alacağı evi. Ben iki sene ev aradım. Yok krediler düşecek, kriz olacak, borsa patlayacak derken geçen sene mayıs aylarında evi aldım ve sene sonunda taşındım. Amacınız; ne olursa olsun başımı sokacak bir ev arıyorum, ev sahiplerinde ve kiradan canım yandı diyorsanız bekleyebilirsiniz. Çünkü genelde bu tip evler müteahhitlerin gözdesi; fazla işçilik yok, malzemeler ona göre ve fiyatı da hesaplı. Adamlar sıkıştıkları anda böyle evleri % 20-30 fiyatını düşürüp satabiliyorlar. Ancak belli kriterlerin üzerindeki evlerde böyle bir düşüş pek olmuyor ve olsa da bizim gibilerin haberi olmuyor. Neyse Allah herkese gönlünün istediği evi versin ve sevdikleriyle oturmayı nasip etsin. Uzakdoğu ülkelerinden birinin atasözü vardı "sen alabileceğin en iyi evi almaya çalış gerisi önemli değil" diye. Bir söz daha "3 taşınma bir yangına bedeldir" Son bir öneri uygulayan herkes memnun kalacaktır, eşimde başta istememişti ama şimdi çok memnun. Alacağınız evin oturma odası büyük olsun, imkanınız varsa misafir odasıyla oturma odasının arasını yıkın. Çünkü evlerdeki misafir odaları genelde evin en geniş, en güzel odalarıdır. Buna karşın ise hiç kullanılmazlar. Sen o odaya tonlar para harcarsın ama yılda sedece birkaç kez girersin.

MAKİNİST
21-08-2009, 11:34
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=128116&YZR_KOD=86

J23
21-08-2009, 12:09
İşim gereği Ege Bölgesindeki bir çok yerin konut fiyatlarını takip ediyorum. 2009 başından beri sürekli reklamlarla konut sektörünü ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Ancak konut fiyatlarındaki düşüş sürüyor. Özellikle kurumsal kimliği olayan küçük müteahhitler düşük talep karşısında fiyat düşürmek mecburiyetinde kalıyorlar. Büyük bir ihtimalle yakında küçük müteaahit kalmayacak. Konut fiyatları ancak krizin etkileri tamamen bittikten 3 ay sonra artmaya başlar. Konut kredisi faizlerine gelince; hala çok yüksek... Enflasyonun %6-7 olduğu dönemde 10 yıllık banka faizlerini %10 civarında olması gerekli. Enflasyon hala tam olarak düşmediği için!!! daha doğrusu tekrar artma ihtimalinden dolayı bankalar faiz oranlarını olması gereken seviyeye çekemiyorlar. Ne zamanki enflasyondaki artma ihtimali ortadan kalkar bankalar o zaman faiz oranlarını olması gereken seviyeye çekerler.
Kredi faizleri ile konut fiyatları arasında bir orantı vardır (doğal olarak) Yani ödeyeceğiniz aylık taksit çok fazla değişmez. İlk evini alacaklar bu dönemde de ev alabilir, ancak yatırım amaçlı düşünenlerin beklemesinde fayda var. Türkiye kendi içinde bir kriz yaşar ise ev alma hayali başka baharlara kalır bu da işin başka bir boyutu.
Saygılarımla

bosphorus
21-08-2009, 12:44
Bir süredir internet ilanlarından takip ettiğim bir ev ilanı vardı. Belki 6 aydır 110 dan emlakçı askıda tutuyordu. Hatta yanına pazarlığada açık diye not düşmüştü. Bugün baktım fiyatı 120 ye çıkarmış. Adam kredi haberlerini falan takip ediyor heralde. Millet emlağa hücum edecek falan diye düşünüyor sanıyorum. Bi 6 ayda böyle tutar. Bizim Çanakkalede şu anda belki binlerce daire bitmiş veya inşaat halinde müşteri bekliyor. 80-100 binlik şehirde TOKİ yapıyor zaten şu anda 1000 daire. Mütahitler son 10 senede yap sattan buralarda iyice köşeyi dönmüşlerdi ama şu günlerde hareket iyice durdu. Zaten bu son 10 yılda tatlı parayı gören herkez inşaattan yakından uzaktan anlamayan insanlar bir arsa buldu, bir tabela çaktı, yapsatçı oldu. Heryer satılık evden geçilmiyor. Önümüzdeki süreçte satıcılar parayı döndürebilmek için mecburen o tatlı karlardan biraz daha kısmak zorunda kalacaklar diye düşünüyorum.

BORA YAŞAR
21-08-2009, 12:50
Evet kesin..

Önümüzdeki süreçte, ev fiyatları ciddi olarak düşecek..

Nerden mi anladım?

Kıızlderililer harıl harıl kış için odun topluyorlar da ondan..

tumer1962
21-08-2009, 14:09
Faizlerin bu kadar çok düştügü ortamda ev fiyatlarının da düşmesi ancak doların yükselmesi ile gerçekleşebilir diye düşünmekteyim.Doların yerinde sayması ise ev fiyatlarının yükselmesi ile sonuçlanır ve zaten faizlerin düştügü ortamda ev fiyatlarıda yükselecektir.Mevduat faizinde getiri kalmadı,dolar yerinde sayıyorve güvenli görünmüyor türk insanı için,borsa riskli,yeni bir işyeri açmak şu ortamda intihar etmek ile eşdeğer,sayın kentuf 'un düşünceleri gerçekleşmek üzere gibi görünüyor.Sayın kentuf emlak taki hareketi uzun süre önce den buyana bekliyordu. Sanırım zamanı geldi..Artık ev alabilecek elinizde evin %60 naktiniz mevcut ise 12 yıl vadeli aylık 530 tl ödemeli kira öder gibi ev alma şansına sahipsiniz.

ceng
21-08-2009, 14:42
hocam toşşak mı geçiyonuz?
yukarıyı okuyun.:)

KONUT KREDISI FAIZLERINDE ONEMLI ORANLARDA INDIRIME GIDEN FORTIS BANK
TURKIYE, 12 AYA KADAR VADELI MORTGAGE FAIZ ORANINI % 0,59`A CEKTI.

FORTIS BANK TURKIYE, 120 AYA KADAR VADELI KONUT KREDISI ICIN ISE % 1,25
FAIZ UYGULUYOR.

Survival
21-08-2009, 14:47
Guzel bir yazi...
Ertuğ Yaşar / REFERANS

Merkez Bankası bu hafta başında faizi indirince bir "ZAGA" başladı: "Hadi faizler indi; konut faizleri de indi. Şimdi konut kredisi alarak tam konut satın alma zamanıdır!" Ne kadar eksik ve yanlış bir (ekonomik) değerlendirme. Sanırım işte tam bu eğilime "dolduruşa getirme" ya da "balon yaratma" diyorlar.
Yine de ucuz konut kredileri balonunu "patlatmadan" önce Merkez Bankası'na bir veriştirelim de içimizde kalmasın! Hani bazı aklı evvellere kalsa bir tek Merkez Bankası yönetimini alınlarından öpmedikleri kaldı! Neymiş, Merkez Bankası yönetimi kasım ayından bu yana faizleri 900 puan indirerek çok önemli bir ekonomik iş başarmış.
Hadi oradan sizi palavracılar! Türkiye'yi tarihinin en büyük ekonomik küçülmesine sokan bu yüksek faiz oranları değil midir? Türkiye, geçen yıl 4. çeyrekte yüzde 6 küçülürken Merkez Bankası faizi yüzde 16,75'ti. Bu yıl ilk 3 ayda yüzde 17 küçülürken de yüzde 14 dolayındaydı. Ekonomiyi okumaktan aciz Merkez Bankası yönetimi faizleri o kadar süre o kadar yüksek tuttu ki! Şimdi biz sanayici ve işdamları bunun faturasını ödüyoruz.
Kaldı ki hangi "uzman" Türkiye'nin ekonomik krizinin bir anda ortaya çıkmadığını; yavaş yavaş geliştiğini öne sürebilir? Hiç kimse değil mi? Türkiye'ye ekonomik kriz, küresel mali kriz olarak aniden geldi. O zaman tedavinin de (yani faiz indiriminin de) ani olması gerekmez miydi? Yani Merkez Bankası on ayda 900 baz puan faizi yavaş yavaş indireceğine ocak ayında 900 puanlık indirimi gerçekleştirse acaba durum böyle mi olurdu? Olmazdı değil mi? Hadi geç o zaman…

Gelelim konut kredisi faizlerine... Bir kere Merkez Bankası faiz indirimleri, uzun süre piyasa faizinin (yani sanayicilerin ve bireylerin bankalara ödediği kredi faizlerinin) inmesini sağlayamadı. Evet, Merkez Bankası faizi indi ama bankalar kredi faizlerini indirmediler. Yani Merkez Bankası piyasa faizini indirmede başarılı olamadı.
Peki şimdi başarılı mı? Bizce yine de değil. Merkez Bankası faizi yüzde 7,75, en ucuz kredi faizi ise yüze 12'nin üzerinde. Yine arada ciddi bir fark var.
Ama biz bu kadar gürültünün neden koparıldığını çok iyi biliyoruz. Bankalar artık ellerindeki kaynakları Hazine bonosuna plase edemeyecekler. Bankaların elinde çok kaynak birikti. Sanayi ve ticaretten de kredi talebi gelmiyor. O zaman yeni kredi alanları bulmak gerekli. Hadi konut kredilerini yeniden keşfedelim! Deniyor ki aylık faiz yüzde 1,00'in altına inmiş. Ama hangi kredide inmiş, 12 aylık kredide... Şaka mı bu? 12 aylık konut kredisi mi olur? 100.000 TL kredi alsanız aylık taksit nerede ise 10.000 TL'ye geliyor. Türkiye'de kaç kişi bu taksiti ödeyebilir? Gerçek konut kredisi en az 10 yıl vadesi olandır. Yani ortalama bir evi satın almak için 200.000 TL konut kredisi alacaksanız bunu en erken 10 yılda ödemelisiniz; daha kısa olan krediye konut kredisi demek pek de gerçekçi olmaz.
Zaten 2007 yılında çıkarılan Mortgage Yasası bu amaçla tasarlanmıştı. Yani konut kredileri bir sepette toplanarak ikinci elde satılacak ve daha ucuza finansman olanakları sağlanacak. Nereden bilecektik ki bütün dünyayı sarsan ekonomik ve mali kriz ABD'deki konut kredilerinden başlayacak… Şimdi son söze gelelim: Hâlâ bu vade yapısı ile (10 yıldan kısa) ve bu faiz oranı ile (aylık yüzde 1,00 dolayında) kredi alınarak konut satın alınmaz. Eğer ki konut kredileri aylık yüzde 0,70'in altına inerse (tercihan aylık yüzde 0,60'ın da altına), işte o zaman konut kredisi ile konut alma zamanı gelir.
Daha erken değil…

Desperado
21-08-2009, 15:01
Guzel bir yazi filan degil, tam tersine art niyetli yazilmis bir yazi... MB faizleri agresif indirmeye basladiginda piyasa tek bir yazar yoktu "bravo ne guzel indiriyor, daha da hizli indirsin MB faizleri" diyen; tam tersine tum bu seref yoksunlari faizler bu kadar hizli indirilirse dolar patlar 2 olur 3 olur martavallari okuyordu. Sonuc ortada... Bu bir...

Ikinci kismina gelince... Evet, faizler aylik %0.7'ye gelirse odemeler daha az olur teoride ama tabi ev fiyatlari ayni kalirsa :D O zamana kadar ev fiyatlari da %50 artacagi icin minimum ayni hesaba gelmis olacak, simdi bile artis basladi konut kredilerine talebin artmaya baslamasiyla... Bu da iki...

Survival
21-08-2009, 15:14
Desperado, yaziyi guzel bulmamak senin fikrin saygiliyim, ama ev fiyatlarinin %50 artacagi dusuncene zannediyorum bizim bahcedeki kargalar bile gulecektir kusuruma bakma :D
Amerika'da faizler 0'a indi neredeyse neden firlamadi ev fiyatlari acaba?
Sen tabelalardaki rakamlara bakip simdiden artmaya basladi fiyatlar diyorsun. Peki etrafinda gerceklesen rakam var mi? Ben sana soyliyim benim etrafimda var, atiyorum rakami bir arkadasim evini satiyor 110'a, 100 verdiler satmadim, ev fiyatlari dusmedi diyor. Yahu diyorum sen evini satmadin ki? Nasil fiyatlar dusmedi diyorsun, istedigin rakami veren var mi???
Simdi faizler dusuyor gibi gosteriliyor 12 aylik kredi oranlari gozboyamasi ile, peki var mi etrafinizda 200'e satacaktim simdi 220 veren var satmiyorum diyen???
Bir arkadas var nasil olsa gider diye evini 250'den satisa cikarmis, ne arayan var ne soran... Fiyatlar boyle artiyor iste, suni...
Tabii kupon semtlerden bahsetmiyorum, standart ornekler veriyorum.

Goreceksiniz, yatirim amacli millet saldirsin evlere, alsinlar, bircok kiraci ev sahibi oldugu icin kiraliklara olan talep dusecek, kiralar dusecektir, kira verimi dusen evin yatirim araci olarak bakildiginda fiyati da elmecbur dusecektir...Son yillarda dusen kiralarin cap canli sahidiyim. Cok kaliteli sitelerde bile cok uygun rakamlara, satilik fiyatinin 1/300'une kiralik evler var...

Desperado
21-08-2009, 17:08
ABD'DE TEMMUZ AYI IKINCI EL KONUT SATISLARI YUZDE 7.2 ARTTI (BEKLENTI:%+2.2 ONCEKI:%+3.6)

-MATRIKS-

Anlayana...

metkon
21-08-2009, 17:34
Bu faiz oranları ve fiyatlarla alırlar tabii...:he:

Survival
21-08-2009, 17:41
Buyuk ihtimalle seneye ya da bir sonraki sene de buralari takip ediyor oluruz. O zaman geriye donup baktigimizda Turkiye'de emlak fiyatlari ne olmus gormus oluruz.. Bu sene 300'e bir ev alsam ve seneye elimi opene 400'e satsam, 1 sene de kiradan balli kaymak gelir elde etsem.. yani bu dusunce beni gulduruyor sadece. Bizde emlakda spekulatif hava devam ediyor. Bankalar guzelce kredileri yurdum insanina dayayacak.. Kriz bitti mi bitmedi mi, 1~2 ay icinde gorecegiz.. L, V, W tipi mi kriz yasiyoruz, kriz savasla mi bitecek? Yoksa kurt acilimi bizi bolunmeye mi itecek, ic siyaset ne olacak, Turkiye'de gercekten petrol mu cikacak, saymakla bitmez... Butun bu gelismelere gore emlak fiyatlari sekillenecektir.. Ben, en iyi senaryoda bile bugun istenen fahis fiyatlarin tepe fiyatlar olacagini dusunuyorum.
Turkiye'de emlak fiyatlari sonsuza kadar artacak anlasilan, hayirlisi olsun...

seyfu
21-08-2009, 17:47
Sevgili survival bende yıllardır buradayım, yıllar önce konut fiyatları tavan yapacak uçacak kaçacak diyen birçok insanı artık buralarda göremiyorum, yani tahminlerde şaşanlar sadece okumakla yetiniyor pek yazacak adam göremiyoruz. Onun için bende merak ediyorum bakalım kimler kalacak seneye :)

Ayyaşgezer
21-08-2009, 17:50
ABD'DE TEMMUZ AYI IKINCI EL KONUT SATISLARI YUZDE 7.2 ARTTI (BEKLENTI:%+2.2 ONCEKI:%+3.6)

-MATRIKS-

Anlayana...

Artması çok doğal. Yalnız burada fiyatdan bahsedilmemiş. Şimdi geçen yıla göre faizler %3 den 0 a gelmiş ev fiyatları da %20 düşmüş tabi ki satışlar artacaktır.

Fakat fiyatların artması konusunda ciddi şüphelerim var. Çünkü krizi tetikleyen etmen konut fiyatlarının balon yapması ve bankaların elindeki kontratların aslında bir işe yaramadığının ortaya çıkması idi. bu süreçte 4-5 banka gitti kimisine ortak geldi. Avrupadan bankalar bile bu süreçte sekteye uğradı.

Hal böyle iken amerikada bir daha uzun bir süre balon oluşmaz. Bu da fiyatların makul seviyelerden seyretmesi demektir. Fiyatlar çok yükselmez eski 2006değerlerine uzun vadede gelebilir.
Ama bizde arkadaşın da dediği gibi 1 yıldır satılamayan bir ev birden bire %10 yükselebiliyor. Böyle olunca kazıklanmak istemiyorsanız dikkatli olmak zorundasınız.

morkertenkele
21-08-2009, 17:52
işsizliğe çözüm bulunmadıkça ev fiyatları kalıcı olarak artamaz, belki bir iki ay yukarı kaldırır kafayı sonra daha kötü gümler...

sirrus
21-08-2009, 18:02
Biz burada ince eleyip sıkı dokumaya calisiyoruz.
Halkin % 99,999... öyle düsünmüyor. Ne kadar kriz olursa olsun..insanlarin eline
para geldimi eve saldiracaklar...bide bizim (türk) eslerimizin evi olmadan rahat edemiyorlar...bunu nötür olarak söylüyorum...

enigma
21-08-2009, 18:11
aynen az once 40000 lıra bırıkımı olan arkadasımın eşi 80000 kredi cektırerek 115000 e ev aldırmıiş istemeye istemeye

sirrus
21-08-2009, 18:36
aynen az once 40000 lıra bırıkımı olan arkadasımın eşi 80000 kredi cektırerek 115000 e ev aldırmıiş istemeye istemeye

simdi anlat bakalim müdüre (eşine) bu piyasada balon varmis...fiyatlar efedime söyleyim % X düsecekmis...daha beklemek gerekirmis....vay halimize....

NAPA
21-08-2009, 18:57
Dun bir arkadasim ofisten esini aradi ...Istemeden kulak sahidi oldum, konut kredi faizlerinin 0.70 e indigini, 20 bin ytl cekerlerse rahatlikla ev alabileceklerini soyledi, esine....Hatta ev arama isindede 3. vitese gecti bile...

Kuvvetle muhtemel memlekette bu tur gorusmelerin sayisinda son bir kac gunde ciddi artis olmustur, insanin kanini kaynatacak haberler tum medyada carsaf carsaf yayinlaiyor sagolsun...

Dieger taraftan daha onceden maketten satilan sitelrde hala cok makul gorunen rakamlara daire satisi yapmaktalar, her ne hikmetse...

Ama satir aralarinda kalan bazi haberlerden de bilgi sahibi olmanin faydali olacagini dusunuyorum..
^ Sanayi Derneği (OSD) tarafından 2009 yılının ocak-haziran döneminde toplam üretimin 394 bin adede gerilediği, otomobil üretiminin ise 246 bin adet olarak gerçekleştiği hatırlatılırken, şimdi sıkı durun; bu 6 aylık dönemde diğer taşıt üretimin; küçük kamyonda %96, midibüste %87, büyük kamyonda %86, kamyonette %54, minibüste %53 ve otobüste %25 oranında daraldığı belirtildi. ^

BORA YAŞAR
21-08-2009, 19:08
İnsanımız, "dünyada mekan , ahrette iman" deyip hacı hoca takımını bile sinirlendirecek bir yaklaşımla oturacak ev sahibi olmayı özendiren bir anlayışa sahiptır.

"Başını sokacak bir evin olsun, bir tas çorba yeter.." lafını da duymuşsunuzdur hayatınızda.

İlk insandan beri barınma insanoğlunun temel derdidir.

Bilmediği bir yöreye seyahat eden seyyah önce barınma durumunu garantiye almak ister.

Altın biriktiren insandan çok gayrımenkul biriktirene rastladım ben hayatımda.

Yani temel ihtiyaç olma özelliğinin yanında, gayrımenkul belki de hiçbir ülkede olmadığı kadar bir yatırım aracı olarak görülür bu ülkede..

Sadık yarimizdir bizim..:)

Tüm yatırımların modası geçebilir.

İnsanın gayrımenkule yatırım ilgisi geçmez.

Çünki üretilemeyen şeylerden biri de arazidir..

Çünki durmadan artan insan nüfusu hem tarım, hem barınma, hem de yatırım aracı olarak gayrımenkulü ihtiyaç olarak kabul ettiği sürece, geçici dönemler hariç gayrımenkulün yıldızı sönmeyecektir.

cautionary
21-08-2009, 19:22

-MATRIKS-

Anlayana...

foreclosures ne ifade ediyor...ya da 8.000 USD...hakkında hemen hiç bir şey bilmediğiniz rakamlar hakkında çok iddilaı yorumlar yapmamak lazım.

nedense senin şu iflah olmaz iyimserliğini görünce, aklıma şişko deniz gökçe geliyor.

cautionary
21-08-2009, 19:36
Guzel bir yazi filan degil, tam tersine art niyetli yazilmis bir yazi... MB faizleri agresif indirmeye basladiginda piyasa tek bir yazar yoktu "bravo ne guzel indiriyor, daha da hizli indirsin MB faizleri" diyen; tam tersine tum bu seref yoksunlari faizler bu kadar hizli indirilirse dolar patlar 2 olur 3 olur martavallari okuyordu. Sonuc ortada... Bu bir...

Ikinci kismina gelince... Evet, faizler aylik %0.7'ye gelirse odemeler daha az olur teoride ama tabi ev fiyatlari ayni kalirsa :D O zamana kadar ev fiyatlari da %50 artacagi icin minimum ayni hesaba gelmis olacak, simdi bile artis basladi konut kredilerine talebin artmaya baslamasiyla... Bu da iki...

Kimler o şeref yoksunları...Hangi ekonomistler mesela...Faizci, lüp lüp kan emen, bankaların kucağında pışpışlanan ekonomistler mi??

Kimi takip ediyorsun mesela..Benim takip ettiğim hemen her yazar, Asaf Savaş akat, ali ağaoğlu, vsvs. Hele Ege cansen, bunların alayını topa tutar...faizciler diye yerden yere vurur.

En az 5-6 yazısı vardır bu yazarların, faziler çok daha hzılı inmeli, korkak davranmamalı diye.

Yıllarca bu ülkeye milyar dolarlık fazla faiz ödettiler...ben hükümetin yerinde olsam bunların alayının kıçına tekmeyi basardım.

Ama bunlar napıyor, korkmayın, enflasyondan bir şey olmaz, faizleri indirmeye devam edeceğim diyor...madem toparlanma beklemiyorsun, enflasyonda başını kladıramaz diyorsun, indir 2 puan...ama öyle yaparsa bankalar milyar dolar kar edemez, paraları mecbur reel sektöre vermeye çalışırlar...öyle olursa ekonomi erken toparlanır, ondan yapmazlar.

sburak
21-08-2009, 19:49
ev fiyatlarının artma ihtimali mümkün değil, halen aksine inanan olduğuna inanamıyorum.

aksini iddia edenler biraz halkın arasına karışsınlar, insanların durumlarını görsünler, ha birde biraz sokakları gezip satılık-kiralık ev sayısını biraz incelesinler.

krediler düşmüşmüş. ya bu türkiye de kaç kişi artık kredi çekebilir ? bu bir, ayrıca 2005-2006 acı örnekleri ile akıllı mantıklı bir insan aptalmı ki kredi çeksin bu da 2.

sburak
21-08-2009, 19:52
birde uyuyan inşaat şirketleri şimdi yine düşen kredi gazıyla, 2005 te olduğu gibi yine10.000 lerce yeni daire-ev yapacaklar, sonra iyice piyasa geberecek. yani fahiş kar yapayım derken müteahhit elindeki son sermayesini de kediye yükleyecek. fiyatlar da artacakmış, ya hakkaten işte buna gülerim ben artık.

sburak
21-08-2009, 19:57
Son olarak mevduat faizciler evet faizler çok düştü diye artık mevduattan çıkacaklar ama emlağa girmeyecekler, bence ya altın yada dövize yönelecekler.

ev-daire neden alsın mevduatçı? zaten adamın kendi evi vardır ki mevduatçı olmuş. Bankada parası olan insan kiradamı oturur? yani oturma amaçlı ev almaz mevduatçı.

yatırım için alsa, şu rezalet kiralık pazarında, adam kafayımı yedi ki , kiraya vermek üzere daire alacak ? sonra da aylarca kiracı bekleyerek parasını eritecek ? biraz mantık !

Desperado
21-08-2009, 20:21
Alinti yapilan adamin kendi demis daha gecen sene MB faiz indirmemeli diye, bunun otesi mi var...

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?YZR_KOD=86&HBR_KOD=89582

cautionary
21-08-2009, 22:19
Alinti yapilan adamin kendi demis daha gecen sene MB faiz indirmemeli diye, bunun otesi mi var...

Geçen sene dediğin, tam 1,5 sene önce..krizin alevlendiği dönemler..yazıyı iyi okudun mu bilmem, ama zaten yazıda 1-2 ay faizleri indirmemeli diyor...zaten mb faizleri çok daha geç 2008 in ikinci yarısında indirmeye başladı...yani mb zaten yazıda belirtilenden çok daha korkak davranmış.

zaten esas eleştiri konusu, faiz indiirmleri çok daha hızlı yapılmalıydı şeklinde...artık şu aşamada zaten inecek pek yeri kalmadı...1-2 ay sonra krizde ikinci dalga konuşulmaya başlanınca, faiz arttırma muhabbetine başlar mb.

bu arada, zatı muhterem i okurum, ama çok da önem verdiğim yazarlardan biri değildir...kendisini fazla şirket-reel sektör-kobi odaklı bulurum...mb de finansal tarafı fazla gözetiyor diye düşünüyorum zaten.

prof_USA
22-08-2009, 09:23

desperado cok iyi yakalamis, adam diyor ki bir de:
"Merkez Bankamız faiz indirmemelidir. En azından ABD'deki çalkantının uluslararası etkileri kesinleşene kadar faiz indirmemelidir." oyle ucu acik bir ifade kullanmis ki, ABD deki calkantinin etkisi ABD de bile hala kesinlesmedi birak uluslararasi etkisini.

simdi bu zati muhterem MB korkak davrandi dese neyine inanalim. Ben de ekonomi yazilarindan/gazetelerden takip edebildigim kadariyla bir cok "kose yazari" MB faizi indirmesin, yavas indirsin, aman yatirimciyi urkutmesin diye feryat ediyordu...

DURU
22-08-2009, 12:23
Ben şahsen ekonomik krizlerin ev arsa almak isteyenler için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. 2002 yılında herkesin ev arsa sattığı bir dönemde ev alanların nasıl kazançlı çıktığını gördüm .istanbul da mecidiyeköy de 30000 -40000 dolara evler satıldı.yine o zaman konuşulan şeyler şimdi birebir konuşuluyor. örneğin o zamanda fiyatlar daha düşermi çıkarmı tartışmaları yapılıyordu. Dip fiyatı yakalamak çok zor.2011 den sonra bu fiyatları bulmak kanımca oldukça zor olacaktır....

COVAR
22-08-2009, 15:02
Ben şahsen ekonomik krizlerin ev arsa almak isteyenler için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. 2002 yılında herkesin ev arsa sattığı bir dönemde ev alanların nasıl kazançlı çıktığını gördüm .istanbul da mecidiyeköy de 30000 -40000 dolara evler satıldı.yine o zaman konuşulan şeyler şimdi birebir konuşuluyor. örneğin o zamanda fiyatlar daha düşermi çıkarmı tartışmaları yapılıyordu. Dip fiyatı yakalamak çok zor.2011 den sonra bu fiyatları bulmak kanımca oldukça zor olacaktır....

Ataköy 7-8 de 2+1 400.000 TL
Etilerde orta kat 3+1 500.000 TL
Arnavutköy de denizi baca üstünden gören 80 m2 650.000 TL
Polat Fulya Rezidans 1+1 500.000 USD
Nişantaşı Amerikan etrafı 90 m2 500.000 TL

Bu fiyatlar daha kaça çıkacak? Merak etmekteyim. İstanbul'un kuzeyindeki ormanlarda yüzbinlerce ev döşeyeceklerken, Silivri- Bahçeşehir arasında dünyanın boş arazisi bulunuyorken, Pendik-Kurtköy taraflarında yapılanın en az 5 misline daha imkan varken fiyatlar daha ne olacak? Ayrıca Ağaoğlu'nun pompaladığı üzere İstanbul enine büyümenin yanında boyuna da uzayacakken Nişantaşı 90 m2 750'ye çıkar mı? Sevgili forumdaşlar atı alan Üsküdar'ı geçti 2000'den bu yana olan artışın a'sını ancak rüyanızda görürsünüz. Ha çökecek diyenler de kendini avutuyo olacak. Ama ne olacak? Bir artan bi rdüşen genellikle yatay, devamlı yeni konutların yapıldığı bir trend olacak. Kira-Fiyat oranı yerlerde sürünecek. İstanbul'dan kaçanların yerleşeceği güzel yerler, bir takım spesifik projeler yüksek kazanç getirecek. Buna arsa-tarla da dahildir. Pirim yapacak diye Ataköy'deki eve atlayacağınıza işyeri-arsa-tarla-Tekirdağ'da yeni oluşturulan bir sitede daire daha karlı olacak. Parası olan kuşa dönmüş bu faizde bile kazanmaya devam edecek. MB'nin belirttiği üzere yükselişte daha da kazanacak. Küçük Emrah, İbrahim Tatlıses gibi yüzlerce mülkünüz varsa kira gelirleri ile yenilerini portföye eklemeye devam edersiniz. Bir atımlık barutu olan vatandaş borç alıp kendini ipotek ettiriyorsa dikkat etmelidir. İlla yer alacam diyen varsa Bahçeşehir'e gelsin. Ulaşım yeni yapılan yol ve Dolapdere'de açılan tünel sayesinde 20 dk kısaldı. Düzgün-depreme dayanıklı bir dairede elinizin altındaki her türlü imkanla Tekirdağ kadar bir şehirde oturursunuz. Bahçeniz-kendinize ait otoparkınız-sosyal imkanlarınız da artısı.

sburak
22-08-2009, 17:08
30.000 dolara daire ha? vay anasını, biz ne kadar geç kalmışız bu olaya.

sözün özü: atı alan üsküdarı da geçti, karşı kıyıya vardı, artık emlak primi mümkün değil, binlerce inşaat firması, onbinlerce yeni daire yapınca fiyatları aşağı yönde iyice zorlar.

Bu arada inş. malzeme fiyatlarıda halen zamlanmadı, ve 2005 fiyatlarınında altında, müteahhitlerde artık rekabet yüzünden korkup fazla uçamıyorlar, o yüzden kazıklanmayın artık diyorum.

[NIRVANA]
23-08-2009, 16:35
Su bizdeki kisa yoldan para kazanma kose donme sevdasi yok mu, mantik sinirlari bu kadar mi zorlanir. Fiyatlarin artacagi beklentisinde olanlarin ve bankalarin faizleri dusurerek bunu teyid ettigini dusunenlerin ne insaat piyasasasindaki fiyatlardan haberi var ne de gecmisteki artisin sebeblerinden. Ilk olarak o fiyatlar 2002 de yukari hareketlenmeden onceki 10 yila yakin sure yatay seyretmisti, yani bir tur geriye donuk kompanzasyon sozkonusu idi. Ikincisi arz cok dusuktu, faizlerin dusmesiyle talebe yanit verilemedi. Ucuncusu reel piyasalardaki canlilik ve makro gostergelerdeki gulen yuzler fiyatlarin artmaya devam edecegi beklentisiyle ihtiyaci olanlardan cok yatirimcilari tetiklemisti. Simdi basinizi ellerinizin arasina alin bir dusunun bakalim sartlar benzer mi ya da yakin gelecekte olabilir mi ?

NAPA
23-08-2009, 18:12
Evet, bugun hurriyetemlak ta ufak bir gezinti yaptim..Satilik konutlari goz ucuyla inceledim...Memlekette bu kadar proje ve satilik konut varken, ekonomik krizle bogusan bu ulkede soylenen yada istenen rakamlar ne kadar gercekci olabilir...

Ulkenin en buyuk demir-celik ureticisi 6 ayda 300 trilyon zarar etsin, otomobil fabrikalarinda uretim %azalsin, tekstil fabrikalarinin %70 i kapansin, sen gel 400 bin dolara studyo daire sat...

Asagidaki linklere bakin arkadaslar, akil var matik var...Bu kriz ortaminda bu fiyatlara ev alan ne kadar para sahibi cikar, sorarim...

http://www.emlakkulisi.com/Projeler

http://www.hurriyetemlak.com/index.php

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/project/project_search.php?lcs[]=110806000000&new_search=1

http://www.hurriyetemlak.com/real_estate/project/index.php

sirrus
23-08-2009, 19:04
Sn. NIRVANA cok güzel tespit yapmissinz.
Nerden nereye......size %100 katiliyorum.

Fiyatlarin bu noktalara gelmisinin 15-20 süreci ve su anki sartlar
ayni bu durumu göstermiyor.

Konuya bu acidan bir yorum yapsaniz cok sevinirim:

Simdi farz edelim ilerde emlak fiyatlarinda bir artis gözükmüyor (~1-5 yil arasi).
Arz ve talep dengeli gidiyor. Hatta arz fazlasi var.
Bir düsünelim ilerki 5-20 yil sonra ne olabilir?

Makro olarak düsünsek diyelim 3-5 yil sonra dünya bu krizden cikmaya basardi.
Su an dünya sürdükleri para bir gün basimiza yüksek enflasyon yarata bilir.
Birgün yüksek enflasyon geldimi degerini ev/emlak korumazmi?
Su an konut faizlerin indirimi aratik bol para bankalardan tüketiciye dagiltilmaya baslanmis olamazmi, bununda sonu enflasyon? Borasaya bu paralar girmeye basladi gibi?

Su an fiyatlar niye düsüyor (deflasyon)? Saticilar, Marketler ve tüm bu zincir ayakta kalabilmesi icin stoktaki malarini ucuz fiyata satiyor. Yoksa iflas edecek. Arkasindan yeni üretim yapilmiyor. Yeni üretim yapilmadimi ve bu malar tükendimi, bu arada fabrikarlar kapandimi, bir gün ürünlere yine tapel gelecek. Tüketici de bu ürünü o zaman almak istedimi ve bulamadimi fiyatlar acik artirimda gibi yükselcek>>>enfalsyon!

cautionary
23-08-2009, 19:44
Faizlerle alakalı, Asaf Savaş Akat ın yazısı. İnsan ister istemez MB ye 2003-2008 arasında nerdeydiniz dedirtiyor.

http://haber.gazetevatan.com/haber.vatan?detay=Dusuk_faiz_donemi&Newsid=254849&Categoryid=4&wid=8

latino
23-08-2009, 19:58
Dunyada ve ulkemizde faizler düştü düşmeye devam ediyor, unutulmaması gereken talepten çok arzın olduğudur.

İkinici onemli ayrıntı ise, 1 yıllık vadelerde faiz oranlarının çok düşük olduğu bunun ne anlama geldiği iyi analiz edilmelidir.

İşsizlik ülkemizde bu kadar önemli bir sorun iken iş bulamayan-kazanamayan insanlarımızın yeni ev almasını beklemek çok buyuk iyimserlik olur. Bu faiz indirimlerinin etkisi parası olupta konut almamış fırsat kollayan insanlara yarar ki, onun etkiside araçlara uygulanan vergi indiriminde olduğu gibi talepte geçici bir hareket sağlar..

Temel sorunları çözmedikçe talepte canlılık beklemek gerekir. Tabii çok ozel konutlar ve bölgeleri farklı değerlendirilmeli.

spiderman
23-08-2009, 21:36
Kötümser arkadaşlar ile aynı düşünüyorum, hemen her şey söylenmiş. Geçen sene emlak da balonun patlayacağını tahmin ederek pekçok arkadaşımı uyardım, bazıları ikna oldu sonra dua ettiler bana bazıları ise eşlerinin baskılarına dayanamayıp ev aldılar, şimdi %30 - 40 değeri düşmüş evlerin kredi borçlarını ödüyorlar..Şu an tamamen gazete reklamlarıyla insanlar gaza getirilmeye çalışılıyor. Burda adlarını zikredemeyeceğim ama maaş bile ödemekten aciz, taşerün firmalarının terk ettiği bir sürü "büyük" inşaat firması her gün gazetelerde kah röportaj ayağına boy gösteriyor kah çok uygun şartlarda kampanyalar yayımlıyorlar.. 12 trio doların dünya ekonomisi üzerindeki etkisi geçtiğinde ve yine tüm beklentiler olumsuz yönde zirve yaptığında bizdeki çürük inşaat firmaları temizlenir, emlak piyasası belki 3 belki 5 sene de kendisine gelir. Ama şu an görünür gelecek için para ile para kazanma zamanı.. Saygılar

zagari
23-08-2009, 22:06
;3503846']Su bizdeki kisa yoldan para kazanma kose donme sevdasi yok mu, mantik sinirlari bu kadar mi zorlanir. Fiyatlarin artacagi beklentisinde olanlarin ve bankalarin faizleri dusurerek bunu teyid ettigini dusunenlerin ne insaat piyasasasindaki fiyatlardan haberi var ne de gecmisteki artisin sebeblerinden. Ilk olarak o fiyatlar 2002 de yukari hareketlenmeden onceki 10 yila yakin sure yatay seyretmisti, yani bir tur geriye donuk kompanzasyon sozkonusu idi. Ikincisi arz cok dusuktu, faizlerin dusmesiyle talebe yanit verilemedi. Ucuncusu reel piyasalardaki canlilik ve makro gostergelerdeki gulen yuzler fiyatlarin artmaya devam edecegi beklentisiyle ihtiyaci olanlardan cok yatirimcilari tetiklemisti. Simdi basinizi ellerinizin arasina alin bir dusunun bakalim sartlar benzer mi ya da yakin gelecekte olabilir mi ?

tespitlerinize aynen katılıyorum sn nirvana,
son derece objektif ve gerçekci bir yazı olmuş
arz ın bukadar yüksek olduğu ve talebi aşan bir süreçte konut fiyatların artacağını düşünmek mantıksızlıktır.

ali desidero
24-08-2009, 00:05
tespitlerinize aynen katılıyorum sn nirvana,
son derece objektif ve gerçekci bir yazı olmuş
arz ın bukadar yüksek olduğu ve talebi aşan bir süreçte konut fiyatların artacağını düşünmek mantıksızlıktır.

bide para arzını düşünmek lazm, para arzı, mal arzını dover. para arz olrumu, vede nispeten uzun vadeli yatrım olan borsaya gelrmi? iste soru bu.

sburak
24-08-2009, 00:38
Daha önceki yazılarımdada belirttiğim gibi ev almak için çıldıranlar, iyice düşen kiralar nedeniyle güzel bir kiralık ev bulup otursunlar orada, ellerindeki nakiti döviz-borsa-mevduat ile değerlendirip, 2-3 sene sonra peşin para ile , hiç kredi tuzağına düşmeden, daire alsınlar. 2-3 sene sonra fiyatlar iyice düşeceği için, çok daha güzel , çok daha depreme dayanıklı daireyi, çok daha kelepir fiyata alacaklar. az daha sabır.

cumartesi70
24-08-2009, 02:20
2-3 yıl sonra fiyatların daha da düşeceğini gösteren nedir? 3 yıl sonra enflasyon ortamı mı yoksa daha ileri boyutta durgunluk mu olacağını kimsenin bildiğine inanmıyorum.1 ayda sıkışan para 1 yıl sonra yeniden dönmeye başlarsa bugünkü fiyatları mumla ararsınız.Nitekim piyasada dolaşmasa da yüklü miktardarda para pompalandı,borsa yakın geleceği pozitif fiyatlandırdı,altın fırlamıyor,döviz yeniden aşağı indi,konut kredi faizleri kriz öncesine yakın.Uçuk fiyatlı konut projeleri halen mevcut.Malzeme fiyatları aşağı inmez.
Konut fiyatları aşağı inecek diyen kişi her kuruşu ile altın alıp evine yiyecek falan stokluyor olmalı ve çok büyük yeni bir kriz beklentisi taşımalı.Altın fiyatları uzaya doğru giderse insanların bu düşüncede olduğunu kabul ederim ama şu ortamda inanmam için bir sebep yok.

ali desidero
24-08-2009, 03:22
2-3 yıl sonra fiyatların daha da düşeceğini gösteren nedir? 3 yıl sonra enflasyon ortamı mı yoksa daha ileri boyutta durgunluk mu olacağını kimsenin bildiğine inanmıyorum.1 ayda sıkışan para 1 yıl sonra yeniden dönmeye başlarsa bugünkü fiyatları mumla ararsınız.Nitekim piyasada dolaşmasa da yüklü miktardarda para pompalandı,borsa yakın geleceği pozitif fiyatlandırdı,altın fırlamıyor,döviz yeniden aşağı indi,konut kredi faizleri kriz öncesine yakın.Uçuk fiyatlı konut projeleri halen mevcut.Malzeme fiyatları aşağı inmez.
Konut fiyatları aşağı inecek diyen kişi her kuruşu ile altın alıp evine yiyecek falan stokluyor olmalı ve çok büyük yeni bir kriz beklentisi taşımalı.Altın fiyatları uzaya doğru giderse insanların bu düşüncede olduğunu kabul ederim ama şu ortamda inanmam için bir sebep yok.

Evet altın fiyatları çıkmıyor ama, DUSMUYORDA. Bunun anlamı bence cok buyuk. bunca iyimserliğe, risk iştahına ragmen, altın fiyatı 900 altına gelmiyor. Hatta 920 altına bile gelmiyor. bunun ne demek olgunu borsayla aktif ugraşıyorsanız bilirsiniz :he: . eğer altın 1000 i geçerse, tutuşan etekleri hep beraber gorücez. o gün enflasyon korkusunun ralli yapma günü olacak, abd dolarına güvensizlik had safhaya çıkacak ve kaçış başlayacak. dow satış yiyecek ve ateş tüm borslara yayılacak. tüm sistem sorgulanacağı için tüm paralr sorgulanacak, zaten iyice şişmiş borsaların nasıl cevap vereceğini tahmin edersiniz. bu sefer problemi para basarakda engelleyemezsiniz, tam bir cehenneme doner fianasal piayasalr. Bence işler çığırından çıkarsa, altın ticaretinin durdurulması bile soz konusu olabilri (tabi bu kıyamet senaryosu, ve ondan once geln son cılız onlem)

sirrus
24-08-2009, 04:18
.....

^ Sanayi Derneği (OSD) tarafından 2009 yılının ocak-haziran döneminde toplam üretimin 394 bin adede gerilediği, otomobil üretiminin ise 246 bin adet olarak gerçekleştiği hatırlatılırken, şimdi sıkı durun; bu 6 aylık dönemde diğer taşıt üretimin; küçük kamyonda %96, midibüste %87, büyük kamyonda %86, kamyonette %54, minibüste %53 ve otobüste %25 oranında daraldığı belirtildi. ^

+Gemi inşaatı, konteyner üretimide durdu

ilerde talep artarsa alacagimiz malara kıtlık gelmezmi?
(Bu malar bu tür tasitlar ile tasinmiyormu?)

Erkal Bıyıklıoğlu
24-08-2009, 07:06
Ev fiyatlarının genel ekonomiyle öyle fazla alakası yok. O kendi trendinde devam ediyor.

Bundan sonra ekonomi düzelse bile ev fiyatları artamaz. Bunun için de 2 sebebim var :

1- 2003 yılına kadar ertelenen ev talebi (yaklaşık 9-10 yıllık bir birikme) 2003-2006 arasında hızla arttı. Bu dönemde 2-3 yıl sonrasına teslim evlerler peşinen satıldı. Artık ortada ev talebi yok. Bunu her yerdeki kiralık-satılık ilanlarından anlayabilirsiniz. Faizler düşşe bile ev yatırımı anlamlı değil. Çünkü kiraya vermek de dert oldu. Uzun süre oluşmayacak bir talep eksikliği ve hala devam eden bir arz fazlalığı var.

2- Ev fiyatları tepe yapmıştır. Bundan sonra daha da artacak dediğinizde nereye gidecek bu fiyatlar diye düşünmek lazım. Yani bakınca önümüzdeki 3 sene içinde evlerin %30 daha pahalanması demek, şu sıralar 265 ay olan kira çarpanının 300 aya çıkması demektir. Kiraların önümüzdeki yıllarda enflasyonun altında artacağına iddiaya girerim. Ortalık kiralık evden geçilmiyor.

Bir de emlak piyasasında tepeler ve dipler öyle borsalar gibi sivri olamıyor. Keza likit bir piyasa değil.

Emlakda artış bekleyenler artık bir dahaki talep patlamasına kadar bekleyecekler.

Şunu da ekleyeyim. Enflasyon %6, kredi faizleri %19 civarında. Faizler düştü sanmayın, faizler enflasyon %15-17 iken de bu seviyelerdeydi.

Survival
24-08-2009, 10:06
CenkEfe hocam, puan vermeye calisiyorum, maalesef daha once vermisim tekrar veremiyorum. Acikca yazmadan edemedim, yazdiginiz yazinin altina (kelimesi kelimesine) imzami atiyorum..

Saygilar.

Ayyaşgezer
24-08-2009, 12:21
Evet altın fiyatları çıkmıyor ama, DUSMUYORDA. Bunun anlamı bence cok buyuk. bunca iyimserliğe, risk iştahına ragmen, altın fiyatı 900 altına gelmiyor. Hatta 920 altına bile gelmiyor. bunun ne demek olgunu borsayla aktif ugraşıyorsanız bilirsiniz :he: . eğer altın 1000 i geçerse, tutuşan etekleri hep beraber gorücez. o gün enflasyon korkusunun ralli yapma günü olacak, abd dolarına güvensizlik had safhaya çıkacak ve kaçış başlayacak. dow satış yiyecek ve ateş tüm borslara yayılacak. tüm sistem sorgulanacağı için tüm paralr sorgulanacak, zaten iyice şişmiş borsaların nasıl cevap vereceğini tahmin edersiniz. bu sefer problemi para basarakda engelleyemezsiniz, tam bir cehenneme doner fianasal piayasalr. Bence işler çığırından çıkarsa, altın ticaretinin durdurulması bile soz konusu olabilri (tabi bu kıyamet senaryosu, ve ondan once geln son cılız onlem)

Altının yükselmesini bekliyorum. Geçenlerde amerikalı ve oradaki krizi bilmiş biri çıktı altın 3000$ olur dedi. Ohaaaaa dedim içimden ama bir zamanlar petrol 150 $ dediklerinde de ohaaaaa demiştik. 1 sene önce kimin aklına gelirdi cumhuriyet tarihinin en düşük faizini veriyoruz. Ortam inanılmaz sonuçlara gebe. Ama bu sonuçları yaratan emlak balonunun tekrar şişmesi bence beklenmesi gereken en son şey olmalı. Yok eğer gene şişerse o zaman bu imkansız görünen şeylerden daha imkansız şeyler görürüz. Yanılıyor muyum ?

[NIRVANA]
24-08-2009, 12:43
bide para arzını düşünmek lazm, para arzı, mal arzını dover. para arz olrumu, vede nispeten uzun vadeli yatrım olan borsaya gelrmi? iste soru bu.

Borsa her vadesi olan bir yatırım aracıdır. Para önce borsalara gelir. Navlun fiyatları ile reel piyasalar, petrol fiyatları ile de borsalar arasında bir korelasyon vardır. Para arzının olmasından fert başı yıllık ortalama milli gelirimizin 30-50K arasına çıkması ise o zaman welcome.

Harakiri
24-08-2009, 14:15
sonuçta anlaşılan şudurki bugünkü ev fiyatları düşme trendine girmiştir.Bu trende kim ne kadar dayanır da ben düşürmem arkadaş beklerim derse keyfi bilir.Ev almak için 2010 yılı ideal yıl demekteyim saygılar...

metkon
24-08-2009, 17:47
Düşmez de, yatay takılabilir en fazla...

Harakiri
24-08-2009, 18:17
yatay mı takılır meridyen mi takılır yoksa paralel mi takılır onu bilmem.benim bildiğim 3 kuruşa artık 5 köfte yok...saygılar.

guneysu
24-08-2009, 19:55
2010 da evler ucuzlayacak-mış..

hangi ev neye göre ucuzlayacak..

bu yazılanları anlayabilmek mümkün değil.. sen şimdi gözüne bir daire kestir.. fiyatını öğren.. 2010 yılında git %20 daha ucuza alırsın....

umud fakirin ekmeği.. ye memed ye....

Harakiri
24-08-2009, 20:12
güneysu kardeş bu milletin taşı toprağı ne sana kaldı ne de bana kaldı merak etme kimseye de kalmıcak o yüzden zengin de olsan fakir de olsan gerçekler gerçekdir boş lafla peynir gemisi yürümez.Talep varsa arz yetersiz ise fiyatlar artar başka bir açıklaması yok tam tersi ise fiyatlar düşer ki düşüyor.vesselam...

guneysu
24-08-2009, 20:34
şehrin kıyısında köşesindeki fiyatlar düşebilir...

ama takip ettiğim bir çok bina var ve hiç birinde fiyatlar düşmüyor...

artmadı da... fiyatlar.. onuda görüyorum...

ama gözüme kestirdiklerim de satıldı.. düşecek beklentisi beklerken...

yatıtımlık daire alıyorsan bekle.. ama oturacak daire arıyorsan.. yeri ve konumu beğendikten sonra dahada düşecek fiyatlar derken senden önce davranıp alıyorlar..

Allah herkesin gönlüne göre kafasını sokacağı bir evi olmasını nasip etsin diyeyim..

fatmanur
24-08-2009, 23:59
Oral Erdoğan
Konut kredilerinde faiz yarışı: Kimlere yarar, kimleri üzer?

Konut Kredilerinde Faiz Yarışı: Kimlere Yarar, Kimleri Üzer?

12 aylık gibi kısa vadeli konut kredilerinde neredeyse tüm bankalar aylık %1’in altına indiler. Halbuki konut kredisi kullanımında ağırlık uzun vadededir. Mantık da böyle söylüyor. Elinde nakit birikimi olmayan ancak aylık gelir imkanı bulunan geniş toplum kitlesi için asıl olan uzun vadeli, mümkünse 20-30 yıllık kredi ile ev almaktır (kira öder gibi ev sahibi olabilmek).

Türkiye’de henüz 20 yıllık kredilere çok hazırlanamadık. Biz 5 yıllık krediler için bir hesap yapalım. Bir bankadan 5 yıllık bir kredi istediğimizde faiz oranı söylüyorlar, bir de masraflardan (komisyon da dahil) bahsediyorlar. Tüketicilerimiz çoğunluğu ise, belki de farkında olmaksızın gereğinden fazla faize odaklanıyor. Oysa, konut kredisinde sabit aylık faizi öğrenmenin temel işlevi aylık ödenecek taksit tutarını öğrenmektir.

100 Bin TL’lik Evi % 75 Kredi ile Satın Alalım

Müşterimiz 100 bin TL’lik bir ev için % 75 kredi kullanıp, 25 bin TL’yi de kendisi nakit ödesin. Bankaların 75 bin TL kredi için aylık faiz oranı ve masraflar toplamı olarak kredi teklifi oluşmakta. Tablo’da; 21 Ağustos 2009 itibariyle bankaların 5 yıllık sabit faizli krediler için sunduğu tabela verisi aylık faiz ve masraflar yer almaktadır (Müşterilerin bankalar ile bire bir görüşmelerinde esneklikler olduğu bilinmektedir). Son iki sütun tarafımızdan hesaplanmış olup, birincisi 75 bin TL’lik kredinin müşteriye bedelini, ikincisi ise 100 bin TL’lik evin kredi ile kaça mal olduğunu gösterir.

Tablo: Tabela Faiz Oranları ve Masraflarına Göre Kredi Bedel Hesap Sonuçları

Banka
Tabela

faiz oranı %
Dosya masrafı + Ekspertiz (TL)
Komisyon%
Bugünkü kredi maliyeti (TL)
Kredi ile alınan evin bugünkü bedeli (TL)

DENİZBANK
1.27
450
2.5
89,220.7
114,220.7

HALKBANK
1.25
500
3.0
89,187.3
114,187.3

ING BANK
1.23
2100
1.0
88,830.2
113,830.2

FORTİS
1.21
600
3.5
88,749.5
113,749.5

HSBC
1.29
1000
0.5
88,730.4
113,730.4

VAKIFBANK
1.25
500
2.0
88,437.3
113,437.3

FİNANSBANK
1.23
500
2.5
88,355.2
113,355.2

GARANTİ
1.14
2000
2.0
87,440.3
112,440.3

TEB
1.16
1350
1.0
86,491.2
111,491.2

ZİRAAT
1.15
%1
2.0
86,415.6
111,415.6

YAPI KREDİ
1.15
500
2.0
86,165.6
111,165.6

İŞ BANKASI
1.15
400
2.0%
86,065.6
111,065.6

AKBANK
0.99
1500
0.0%
82,101.9
107,126.9

Not: Kredi bedeli hesabında, sigora primleri dahil edilmemiştir. Bilgiler, banka web sayfaları ve şubeler ile görüşme sonucunda edinilmiştir. Ayrıca, bankaların veri toplama birimlerinden bilgi alınmıştır. Son iki sütun bu yazı kapsamında hesaplanmıştır.

Kullandığımız model, konut kredisi müşterilerinin kredi alırken çok basit olarak dikkate alacağı bir yaklaşımdır. Peşin alsak 100 bin’e mal olacak ev, kredi ile kaça mal olmuştur? Peşin alınması halinde aslında ev 100 bin TL’ye mal olacaktır. Ancak, örneğin, 25 bin TL cepten verip, 75 bin TL’lik konut kredisini, Garanti’den kullanıp da evi satın alırsak ev, bugünkü değer yaklaşımı ile bugün 112,440.3 TL’ye mal olmuş oluyor. Dolayısıyla, ileride ödenecek taksitlerin bugünkü değeri ile masraf ve komisyonun etkilerini de dahil etmiş oluyoruz.

Tablo’da verilen değerler müşteri için mikro bazda ne söylüyor?

Tabela verilerine göre bankaların verdiği kredilerin müşteriye bedeli ciddi olarak farklılaşıyor. Bu anlamda müşteriler, bankaları ile daha sıkı pazarlık ile daha ucuz kredileri alabilirler.

100 bin TL’ye bir evi peşin almak yerine krediyle almanın alternatif olarak maliyeti yükselmiş oluyor; ancak paranın zaman değeri ve risk dikkate alındığında müşteriler doğal olarak krediden kaynaklanan ekstra bedele katlanırlar.

100 bin TL’lik evi kredi ile aldığımızda; örneğin 112 bin TL’lik bedel bile olsa, ciddi bir öz sermaye kullanmadan, evin değerinin artması halinde çok kazançlı bir yatırım yapılmış olabilir.

Müşteriler, önceden alınmış kredilerini kapatıp, daha cazip krediye geçebilirler.

Yukarıdaki Tablo benzeri analizleri bilen, konusunda uzmanlaşmış, eğitimlerini almış (sertifikalı uzmanları olan) bankalara yönelebilirler.

Cari koşullara göre hesaplanmış kredinin bedeli ve kredi ile alınan evin bedeli değerleri, genel piyasa koşullarının değişmesiyle birlikte değişim gösterebilir. Analizler yenilenebilir.

Tablo Sonuçları Genel Ekonomi Anlamında Ne Söylüyor?

Piyasada son günlerde kızışan faiz yarışının önümüzdeki hafta iyice artacağını bekliyoruz.

Büyük bankaların agresif faiz indirimi kararları tüm finansal sistem için rekabet sorunu yaratabilecek boyuta ulaşabilecektir.

Bankaların kendi finansmanlarını çok kısa vadeli yaparken, çok uzun vadeli konut kredilerindeki faizleri hızla düşürmeleri kendileri için geri dönülmez sorunlar yaratabilir.

Ya da, agresif faiz indirimi yapan banka/lar önümüzdeki birkaç yıla ilişkin ciddi bilgi sahibi olabilirler mi? Olsalar bile aksi durum olasılığı yok mudur? Lehman Brothers, Merrill Lynch vakaları yeterince ders olmamış mıdır? BDDK bu konuda ne düşünmektedir?

Ençok kredi veren 4 Bankanın pazar payının (CR4) %49,2 olduğu bir kredi piyasasında “oligopolistik” bir rekabet uzun vadede yeni sorunların işaretçisi olabilir.

Evet, konu ilginç; bir yanda müşterilerin daha uygun fiyatla ev sahibi olabilmelerini, diğer yanda mali sistemde istikrar ve adil rekabetin korunmasını bekliyoruz.

Desperado
25-08-2009, 16:03
ABD'DE CASE-SHILLER 20 SEHIR KONUT FIYATLARI ENDEKSI TEMMUZ'DA AYLIK % 1.4 ARTTI (ONCEKI: % +0.5)

-MATRIKS-

Meraklisina...

Desperado
26-08-2009, 17:05
ABD'DE TEMMUZ AYI YENI KONUT SATISLARI YUZDE 9.6 ARTTI (BEKLENTI: %+1.6 ONCEKI:%+11)

-MATRIKS-

Meraklisina...

Ayyaşgezer
26-08-2009, 17:11
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12350999.asp?gid=254

Görünüşe göre stoklar kalmış elde. Bu evlerde fiyatlar artmaz. Artabilir tabi ki ama o zaman stoklar artmaya devam edecektir.

Emlak komisyoncuları oda başkanı bile firmalar yalan söylüyor diyor. buna bir de kılıf uydurmuşlar : "pazarlama stratejisi"

Ayyaşgezer
26-08-2009, 17:13
Bir ara Ataşehir uçacak kaçacak diyen bir abimiz vardı. Ne hikmet ise liste başına Ataşehiri yazmışlar :

Çınar, "1 milyon dolarlık daire fiyatları 300 bin dolara kadar geriledi. Ancak birçoğu lokasyon nedeniyle de tercih edilmiyor. İstanbul'da Ataşehir, Maslak, Bahçeşehir, Esenkent, Çekmeköy ve Acıbadem bölgelerinde alıcı bekleyen çok sayıda lüks konut var" dedi.

Harakiri
26-08-2009, 18:26
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12350999.asp?gid=254

Görünüşe göre stoklar kalmış elde. Bu evlerde fiyatlar artmaz. Artabilir tabi ki ama o zaman stoklar artmaya devam edecektir.

Emlak komisyoncuları oda başkanı bile firmalar yalan söylüyor diyor. buna bir de kılıf uydurmuşlar : "pazarlama stratejisi"

Emlak komisyoncuları oda başkanı nın söylediği burda ne zamandır söylüyoruz zaten.Yara bayağı derinleşti heralde kangren olmaya doğru gidiyor e o zaman napacan yarayan yeri kesecen...:he:

ceng
26-08-2009, 19:17
Sayın Desperado,
gelin beklentinin %1,6 olup da nasıl %9,6 oluştuğunu kurcalamayıp, bahsettiğiniz case-shiller endeksinin yine ve ısrarla nokta atışı, anlık bir verisine bakmaktansa gidişata bakalım:
http://www2.standardandpoors.com/spf/pdf/index/CSHomePrice_History_082562.xls

üşenenler olabilir diye özet de geçelim:
ocak87de 62ile başlayan composite-10 mutedil artışını ekim89da 82 ile yapmış. ocak98e kadar 3aşağı5yukarı sürünmüş. yani 8/9yıl 82 etrafında dolanmış. sonra topuklayarak -sanırım sihirli bir el değmiş- haziran 2006da rakamla 226ya yazıyla ikiyüzyirmialtıya vurmuş.
yani 8/9yıl yatay, 8/9yıl ralli.
ve sonra 34ay mutedil düşerek, nisan2009da 150ye yuvarlanmış.

resmi şu: http://img33.imageshack.us/img33/7812/caseshiller.jpg

senin dediğin kıpırtı daha cücük.:)
heyecan yapmak için erken.

saygılar.

sburak
26-08-2009, 19:59
düşecek evler, daha çook düşecek. az daha sabır. bu son konut kredisi işide fos çıkınca göreceğiz uçanları kaçanları.

cautionary
26-08-2009, 20:28
Sayın Desperado,
gelin beklentinin %1,6 olup da nasıl %9,6 oluştuğunu kurcalamayıp, bahsettiğiniz case-shiller endeksinin yine ve ısrarla nokta atışı, anlık bir verisine bakmaktansa gidişata bakalım:

ocak87de 62ile başlayan composite-10 mutedil artışını ekim89da 82 ile yapmış. ocak98e kadar 3aşağı5yukarı sürünmüş. yani 8/9yıl 82 etrafında dolanmış. sonra topuklayarak -sanırım sihirli bir el değmiş- haziran 2006da rakamla 226ya yazıyla ikiyüzyirmialtıya vurmuş.

saygılar.

veriler için teşekkürler...at gözlüğü ile bakmak istemeyenler için çok şey anlatıyor bu veriler.

cücük...hem de onca para pompalanmasına, devlet desteğine rağmen oluşmuş...geçenlerde bir yazımda sormuştum...8000 dolar ne diye...abd hükümeti ev alanlara 8000 dolar vergi avantajı sağlıyor...fiyatlar %35 düşmüş...8000 dolar vergi desteği...buna rağmen cücük, küçük kalmış baya.

mandrake
26-08-2009, 21:27
Faizler duserken ev fiyatlarinin dusmesini beklemek saflik olur. Ayrica dunyada 189 ulke arasinda en yuksek 5. faize sahibiz. Dusunun bi, eger faizler yillik tek rakama inse ne olur?

Ben size soyleyim ne olur, cekirdek Istanbul'da 1 milyon dolarin altina ev bulamazsiniz. Siz yatin kalkin dua edin faizler hala dunyanin en yukseklerinden biri.

nurka
26-08-2009, 21:41
Konut sektöründeki canlanmanın gerek şartı hane tasarufu ve hane gelir artışıdır diye düşünüyorum. Bunun olması için bizdeki ekonomik kalkınma neredeyse tamamen 2 unsur üzerine kuruludur. 1. sıcak para girişi 2. Kamu harcamaları. Şimdi bu iki konudan birincisi malum olumsuz. İkincisi ise o da malum bütçe açıkları almış başını gidiyor. Dahası 2010 için memura hükümetin vaad ettiği %2+%2'lik zam(belkide sadaka demek daha doğru olur). Eee hane tasarrufu nasıl olacakta konutta patlama olacak. Faizler düşüyor iyide hane tasarrufu yokki faizlerdeki düşüş ne ifade edecek. Hayırlısı olsun. Tüm forumdaşlara selamlar.

Survival
26-08-2009, 21:45
Sayın Desperado,

saygılar.

veriler için teşekkürler...at gözlüğü ile bakmak istemeyenler için çok şey anlatıyor bu veriler.

cücük...hem de onca para pompalanmasına, devlet desteğine rağmen oluşmuş...geçenlerde bir yazımda sormuştum...8000 dolar ne diye...abd hükümeti ev alanlara 8000 dolar vergi avantajı sağlıyor...fiyatlar %35 düşmüş...8000 dolar vergi desteği...buna rağmen cücük, küçük kalmış baya.

Görmekla bakmak arasında fark var arkadaslar, cok sukur ki forumda bakma yetkinliğine sahip arkadaşlar da var, inanın burada bazı bilgileri ve yorumları dışarıda parayla alayım deseniz verebilecek adam bulamazsınız, kıymetini bilmemiz gerekiyor... Ceng ve Cauty hocama tesekkurler.. Fiyatlar iner veya çıkar ama biz analizlerimizi objektif olarak yapabilmeli ve resmin butununu dogru okuyabilmeliyiz..

Seneler once bu topikte misterno vardi, ist'da evlerin inanilmaz ucuz oldugunu soyler dururdu, yukaridaki gonderiyi yapan arkadas da sanirim yeni misterno.. faizler duserse cekirdek istanbul'da 1 milyonun altina ev olmazmis, siz beni guldurdunuz Allah da sizi guldursun :he:Faizler daha da dusecek, Atasehir'de 500 bin liraya bir suru daire var, imkaniniz varsa saldirin bence, sudan ucuz :D

NAPA
26-08-2009, 22:49
Su faiz dalgasi ve reklamla millete BU FIYATLARDAN evleri satacaklar ya ona uzulmemek elde degil...

Gecenlerde unlu gayrimenkul simsari (kusura bakmayin muteahit demeye dilim varmiyor) benim evlerim herkese satilik degil diyerek aklinca sekil yapmaya calisti..Ancak ayni villa ve sahsin gazetelerde boy boy satilik reklamlari gorulmeye basladi...Kissadan Hisse...

Merak edenler emlak kulisi web sayfasinda yer alan, istanbulda devam etmekte olan projelere bir baksin...

Istanbulda 1 milyon dolara ev kalmayacagini soyleyen arkadasa, Avrupada istedigi ulkeden Villa bulurum, yok fantezi olsun derse Miami yada Bangkok tan Super luks daire hemde Okyanus manzarali....

Lutfen hayal kurmayin, Milletin hayalleriylede oynamayin...

9 milyon yesil kartli, 3 milyon memur , 3-4 milyon iscinin (kamu iscilerini isci statusunde saymiyorum onlar artik zengin statusundeler) yasadigi bir ulkede 1 milyon dolarlik evleri kimler alacak...

COVAR
26-08-2009, 23:20
Su faiz dalgasi ve reklamla millete BU FIYATLARDAN evleri satacaklar ya ona uzulmemek elde degil...
...

Merak etmeyin hiç. Benim vatandaşım 58.000 den malı yabancıya kilitlediği gibi bu fiyatları öldürmeden ev almaz. Artık uyanık olmayan kalmadı.:he:

COVAR
26-08-2009, 23:28
Faizler duserken ev fiyatlarinin dusmesini beklemek saflik olur. Ayrica dunyada 189 ulke arasinda en yuksek 5. faize sahibiz. Dusunun bi, eger faizler yillik tek rakama inse ne olur?

Ben size soyleyim ne olur, cekirdek Istanbul'da 1 milyon dolarin altina ev bulamazsiniz. Siz yatin kalkin dua edin faizler hala dunyanin en yukseklerinden biri.

o fiyatlara keşke çıksın. benim mütahitim alimallah haliçi,boğazı doldurup ev yapar. orman diye bir şey kalmaz. sonra o 1'er milyon luk evleri 50.000 e mütahite geri verirsiniz. :he:

kentuf
27-08-2009, 00:05
İstanbul ve ankara'da arsa fiyatları düşmedikçe konut fiyatları astronomik düşüş göstermiyeceğini düşünüyorum .Şöyleki bu sıkışıklık biraz devam ederse kalan diğer arsalarda büyük ellerin eline geçecek .Şehrin merkezi dışındaki sitelerde fiyatlar şuan 10 yıllık kullanıcı fiyatı ,şehrin merkezinde fiyatlar ise halen son kullanıcı fiyatı şeklinde düşüş ufukta şuan yok gibi.

Birde amerikadan avrupadan ev alırım o paraya diyen arkadaşlar var .Gidin bakayim amerikaya da o burda kazandığınız 400.000 usd yi sistem size size hemen kazandırtıyormu .Burda 100 şirket varsa 30 u zaten kaçak,40 işçisinden vergiden çalıyor ,20 si bugün var yarın yok aralarında 10 tane sağlam vardır.Burda almayıpta gidip amerikadan ev alanlar zaten düşürdü orda fiyatları ,orası koca kıta biz ise bir İSTANBUL birde Ankara yız toplasak 20 semt var adam gibi yada yok.

Bu arada piyasada öyle dümbelek mütahit yok denecek kadar az,zaten işe girişecek olan belediyeye uğrasa harçları ve vergileri ,projelendirmeyi duyunca kafadan kaçıyor.

ceng
27-08-2009, 00:15
şöyle bi göz attım da yine 2-3senedir izlediğim bölgelere maşallah faiz indirimini duyan fiyatı yukarı çekmiş.:) helal dedim. yani 1,3ten 1e gelen 60aylıklar -eniştem neden durdu durdu da şimdi öptüyse- 0,3fark oluştururken, aradaki bu farkı sanırım satıcılar hüpletmek istiyorlar.
akıllı adamlar vesselam. helal olsun koçlarım.

teknik not şu: faiz indirimi ve bu mal bulmuş magribli gibi fiyatı yukarı sürmece -beleş para ya- oyunu bakalım piyasayı ne çok hareketlendirecek? soru budur.
bugüne değin -hadi ağustosu tamamen eskiye katıp- yeni oyunun başını eylülden açalım, kredi hacmi ne iken bundan sonra ne olacak? teveccüh nasıl olacak? saldırı olacak mı?

sevgiler.

kentuf
27-08-2009, 00:18
şöyle bi göz attım da yine 2-3senedir izlediğim bölgelere maşallah faiz indirimini duyan fiyatı yukarı çekmiş.:) helal dedim. yani 1,3ten 1e gelen 60aylıklar -eniştem neden durdu durdu da şimdi öptüyse- 0,3fark oluştururken, aradaki bu farkı sanırım satıcılar hüpletmek istiyorlar.
akıllı adamlar vesselam. helal olsun koçlarım.

teknik not şu: faiz indirimi ve bu mal bulmuş magribli gibi fiyatı yukarı sürmece -beleş para ya- oyunu bakalım piyasayı ne çok hareketlendirecek? soru budur.
bugüne değin -hadi ağustosu tamamen eskiye katıp- yeni oyunun başını eylülden açalım, kredi hacmi ne iken bundan sonra ne olacak? teveccüh nasıl olacak? saldırı olacak mı?

sevgiler.

Bugün iyi bir banka subesi iyi müşterilerine normalde 1.70 olan ihtiyaç kredisini 1.40 oranla pazarlamaya çalışıyordu ve bunu telefon açarak flash haber olarak veriyor .Parası olana bu hizmet neden verilmek istendi anlamadim.:)

GRACİEUX
27-08-2009, 01:23
Ekonomik şartlar gercekten bozuk..Piyasa ölü..ticaret hacimleri,üretimler düşüşe devam ediyor...

Bakmayın şişirme ifadelere..Reklamlara..Pazarlamalara...

2010 kamu zammı %2+2 olacak...bu bile göstergedir...İnsanlarda harcamak için para yok....önümüzdeki 3 yılda olmayacak..İşsizleri ve devam eden bu kur rejimi ile giderek düşen üretim sonucu daha da işsiz kalacakları hesaba katın....

Konut fiyatları bana göre daha da düşecek..hele bu 1-2 aylık reklam fiyaskoları ortay çıksın da görelim...

Oturmak için alınan veya alınacak olan ev her zaman makbuldur,para varsa alınması normaldir...Yatırım için almak ise bana göre hata olur bu dönemde...

Ama gözü doymazların sayısız ev sahibi olmalarına rağmen fiyatları suni olarak şişirmeleri kendilerine belki daha pahalıya mal olacak.Buna inanıyorum.

guneysu
27-08-2009, 02:30
Oturmak için alınan veya alınacak olan ev her zaman makbuldur,para varsa alınması normaldir...Yatırım için almak ise bana göre hata olur bu dönemde...

bütün mesele burda.. oturmak için alıncak ev için bir sürü kriter aranır.. çevre en önemlisidir.. o evi bulunca artık pazarlık etme gücüne göre alınır..

biraz daha ucuzlasın alayım diyhe beklerken birisi gelip o evi alıyor.. sen yeniden ev aramaya başlıyorsun...

toplu konutlar bu kural dışındadır..

sirrus
27-08-2009, 02:42
bütün mesele burda.. oturmak için alıncak ev için bir sürü kriter aranır.. çevre en önemlisidir.. o evi bulunca artık pazarlık etme gücüne göre alınır..

biraz daha ucuzlasın alayım diyhe beklerken birisi gelip o evi alıyor.. sen yeniden ev aramaya başlıyorsun...

toplu konutlar bu kural dışındadır..

Alıntı:Originally Posted by CenkEfe
Bir de alana sor ikinci teyid için. Mütahit 80,000'e sattıp da 130,000 diyor olmasın.

Sayin Ayyaşgezer ilk önce güzel yorumunuz icin tesekürler.....

Aynen basima gelen: 13.07.2009 tarihinde yazdiklarim (sirrus)

CenkEfe Bey bu konu benimde aklima geldi. Öyle olsaydi ayni binada daha satilik iki tane daire kalmis. Simdi ise adam onlarada 20K-30K arasi fazla istiyor. 6 ay sonra bana ilk teklifinin 20K-30K arasi üstünde cikmis. Tamam 15k-20k arasi pazarlik olur ama 40k-50K arasi bana olamaz gibi geliyor.
Bende almanyada kaldigim icin alana soramiyorum. Bu konuyu ama takip edicem bakalim ne olucak. Gelismelerden ilerki dönemde sizleri bilgilendircem.

Takip ettim 115.000 satilmis

afatlos
27-08-2009, 07:22
2001 krizinde 71binytl aldığım evde 7 yıl oturdum..dolar 1700e kadar çıkmıştı..1 yıldır 1000ytl kira gelirim var..2006 da 318binytl %10 peşinatla aldığım ve halen oturduğum sitenin karşı dairesi 450bin ytl ye geçen ay satıldı..inecek diyen çokta marka evlerde inme yok..bence istanbulda yeni ev konsepti gittikçe yerleşmekte..deprem dayanıklılığı ön plana çıkmakta,merkezi semtlerde arsa kalmıyor,ister istemez fiyat şişiyor..

Ayyaşgezer
27-08-2009, 08:26

İŞsizlik şu an %14.6. Faizler düşecek sermaye üretime kayacak heryer fabrika dolacak: işsizlik %7 ye gelecek cari açık çin gibi fazlaya dönecek ve milli hasıla 1 trilyon $ a yükselecek.

Bu senaryo bu ülkede ne kadar mümkün ise istanbuldaki evlerin özellikle de şu emlak komisyoncu başkanının söylediği 1 milyondan 300 bine düşen evlerin yükselme potansiyeli o kadar mümkündür zannımca.

Ayyaşgezer
27-08-2009, 08:36
Birde amerikadan avrupadan ev alırım o paraya diyen arkadaşlar var .Gidin bakayim amerikaya da o burda kazandığınız 400.000 usd yi sistem size size hemen kazandırtıyormu .Burda 100 şirket varsa 30 u zaten kaçak,40 işçisinden vergiden çalıyor ,20 si bugün var yarın yok aralarında 10 tane sağlam vardır.Burda almayıpta gidip amerikadan ev alanlar zaten düşürdü orda fiyatları ,orası koca kıta biz ise bir İSTANBUL birde Ankara yız toplasak 20 semt var adam gibi yada yok.

Benim kardeşim Almanya da yaşıyor. Ev yaptırmaya niyetlendi. Arsa olayını Devlet zannediyorum organize ediyor başvurmuşlar çocuklu olduğu için öncelik ona verilmiş Köln DOM kilisesine 10 km olmayan bir lokasyon. Metro yaklaşık 300 mt ileride DOM 4-5 durak emin değilim. Devlet baba kazancından vergi almıyor böyle bir durumda.

4 katlı o bölgenin mimarisine uyan bir ev (villa) yaptı. 20 yıl kredi. Yıllık faiz %4. Aynı şekilde eniştesi de ev yapmıştı yani fırsatlar herkes için söz konusu. Zaten metro her yerde. 2 UBAHN 1 SBAHN yaparak şehirlerarası 2 nokta arasına eminim 1km den az uzaklıkta ulaşabilirsiniz. Adamların standartları var.

Yani RANT yok. Bir yerden yol geçiyor yok metro yapılacakmış vay alışveriş merkezi yapılacakmış vb. olaylar yok. Çünkü herkes 1km mesafede metrosuna da ulaşıyor arabası var marketine de gidiyor yol zaten gırla. Şehir içi dışı diye bir olay yok. Endüstrie Gebiet denen bölgelerde işyerleri yapılmış evler de bunlara göre organize ediliyor. Enişte işe motorsiklet ile gidip geliyor. Kassa bisiklet ile de gidebilir. Bizim işyerine denetçi geliyor almanyadan adam köyde yaşıyorum diyor ama şehrin merkezinde çalışıyor.

Sonuç olarak çok farkı çooook. Almanya gibi olsun isterim ama biz ne yazık ki bu konuda 3. dünya ülkesiyiz. Şimdi köprü yolu yapılacak diye bir rant yaratılıyor arsa fiyatları patlıyor başka bir örnekte adama 100 dönüm tarla satıyorlar sonra bir bakmışın orası ticari imar oluveriyor yer beylikdüzü. Fırsatlar ancak belli kişilere var. Metro yok yol yok. yok Allahım yok.

ama fiyatları karşılaştırdığında alttan jeolojik ısıtmalı, bahçeli, otomatik jaluzi dev gibi jakuzi 2 banyo 2 tuvalet 5 oda bina ile bizim my world deki 3+1 aynı fiyata mal oluyor. Yanlış olmasın 250 bin € ya mal oldu demişti. 4 katlı dedim ya 4. katı da almanın birine kiraya vermiş 600€.

mehcur
27-08-2009, 10:02
*KONUT SATIŞLARI YILIN 2.ÇEYREĞİNDE BİR ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE +78.89% (ÖNCEKİ +17.67%)-TÜİK

*KONUT SATIŞLARI YILIN 2.ÇEYREĞİNDE 194 BİN 743 (1.ÇEYREK 108.861)-TÜİK

*KONUT SATIŞLARI YILIN 2.ÇEYREĞİNDE GEÇEN YIL AYNI DÖNEME GÖRE +72.20 (ÖNCEKİ -2.95%)-TÜİK

Hey maşallah...

Desperado
27-08-2009, 10:07
Endeks 20 bindeyken 10 bine inecek diyenler vardi... Resmi veriler geldikce ev meselesinde de benzer bir durum oldugu apacik ortaya cikiyor...

Anlayana tabi...

metkon
27-08-2009, 10:15
Vay vay vaaaaayyyyy...Millet saldırmış evlere...Düşmez bu ev fiyatları millette para var mok gibi...

ceng
27-08-2009, 10:16
*KONUT SATIŞLARI YILIN 2.ÇEYREĞİNDE BİR ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE +78.89% (ÖNCEKİ +17.67%)-TÜİK

*KONUT SATIŞLARI YILIN 2.ÇEYREĞİNDE 194 BİN 743 (1.ÇEYREK 108.861)-TÜİK

*KONUT SATIŞLARI YILIN 2.ÇEYREĞİNDE GEÇEN YIL AYNI DÖNEME GÖRE +72.20 (ÖNCEKİ -2.95%)-TÜİK

Hey maşallah...

vestelin rakamları gibi olmuş.
vay be.
kötü tufaya geldik.
tuik iyi iş çıkarmış.
nerde olmuş bu yav?

devamı şöyle:

2.ÇEYREKTE KONUT SATIŞLARI BİR ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE YÜZDE 78.89, YILLIK YÜZDE 72.2 ARTTI-TÜİK 2009 yılı ikinci döneminde, 194.743 konut satış sonucu el değiştirmiş ve Türkiye genelinde bir önceki döneme göre %78,89 oranında artış gerçekleşti. TÜİK'ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "2009 yılı ikinci döneminde (Nisan-Mayıs-Haziran), konut satışlarında bir önceki döneme göre en fazla artış Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan (TRA2) bölgesinde %231,38 oranında gerçekleşmiştir. Yüksek artış gösteren diğer bölgeler sırasıyla %156,75 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt (TRC3), %123,08 ile Şanlıurfa, Diyarbakır (TRC2), %119,57 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari (TRB2) ve %118,12 ile İstanbul (TR10) bölgeleridir. 2009 yılı ikinci döneminde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre aynı kalan veya azalış gösteren bir bölge bulunmamaktadır. 2009 yılı ikinci döneminde konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre %72,20 oranında artış gerçekleşmiştir. 2009 yılı ikinci döneminde konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre en fazla artış Mardin, Batman, Şırnak, Siirt (TRC3) bölgesinde %173,93 oranında gerçekleşmiştir. Yüksek artış gösteren diğer bölgeler sırasıyla %147,16 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis (TRC1), %128,90 ile Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan (TRA2), %104,03 ile Konya, Karaman (TR52), %102,06 ile Kocaeli, Düzce, Sakarya, Bolu, Yalova (TR42) ve %100,77 ile İstanbul (TR10) bölgeleridir. 2009 yılı ikinci döneminde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki yılın aynı dönemine göre aynı kalan veya azalış gösteren bir bölge bulunmamaktadır." Foreks Haber Merkezi (27/08/2009 - 10:02:51)

bu 194binin illere göre dağılımını öss gibi tepeden dibe görebilse idim?
hadi abartalım bulmuşken, illere göre sayısal değişimi bir de hem bir önceki çeyrek hem de geçen sene aynı çeyreğe göre?
bir de toki satışlarının içerdeki payını falan?

metkon
27-08-2009, 10:42
Allah olmayana da versin...Ne güzel millet ev sahibi oluyor...

Desperado
27-08-2009, 10:49

Ben de seviniyorum boyle olumlu rakamlar geldikce... Gule gule otursunlar insallah...

metkon
27-08-2009, 11:01
*bİlgİn: TÜrkİye'de konut kredİlerİnde Çok bÜyÜk bİr rİsk beklememekteyİm-cnbce

Ayyaşgezer
27-08-2009, 11:05

Mirim sizde hem ev hem hisse. En güzeli :)

cautionary
27-08-2009, 11:07
ikinize de bravo.
10üzerinden 100.:)
biz gerçekten hiç istemeyiz bizden başkasının ev sahibi olmasını.
konuşulanların, meselenin bu boyutuyla hiç alakalı olmadığını gayet iyi bile bile valla güzel çarpıtma.
gelen rakamlar ve ihtimaller üzerine yorum yapmak, verinin sağını solunu, gerçekliğini, gidişatı ne derece yansıttığını kovalamak yerine, siz gidin konuyu, bir metaya sahip olmak hatta kendi sahip olurken başkasının olmamasını istemeye, hasede bağlayın.
buysa çıkardığınız helaldir.
tebrikler.

Böyledir bu işler..çok değerli bilgileri paylaşıp, derinlemesine bir şeyler paylaşınca, teşekkür yerine suçlama alıyorsun işte.

oh, oh her şey çok iyi..hadi eller havaya:grrr:

cautionary
27-08-2009, 11:08
*bİlgİn: TÜrkİye'de konut kredİlerİnde Çok bÜyÜk bİr rİsk beklememekteyİm-cnbce

Çok büyük bir risk beklememesi, büyük bir risk beklediği, ya da orta şeker bir risk beklediği manasına mı geliyor:he:

ceng
27-08-2009, 11:35
gidişatı verilerin yansıtmadığını düşünüyorum. verilere şüpheyle bakıyorum. ve sağını solunu kurcalıyorum. bi yanılsamanın içinde birilerinin bize geçirmesini istemiyorum. öyle lombadak evet rakam buysa haydi hoba demiyorum. dereyi illa göreyim diyorum.
ekonominin düzelmesi, daralmanın hız kesip büyümeye dönülmesi, işsizliğin azalması, kişilerin ve hasılı ülkenin zenginleşmesi evet her bu vatanın evladı gibi beni neden sevindirmesin ki? aç komşu, işsiz amca, iyi beslenemeyen çocuklardan ne faydam olabilir?

meseleye septik yaklaşıyorum. otoriteye inanmıyorum.
verilere yaklaşımınızı yüzeysel buluyorum.
yoksa şahsi bi derdim yok.
eminim güzel adamlarsınız.:)

sildim yazımı.:)

metkon
27-08-2009, 11:57
Ben de sildim...Teşekkürler...

Biz de elli yere bakıyoruz verileri destekleyen köstekleyen diğer parametreler açısından...Ama uzun uzun yazmak zor geliyor...Kısadan yazıyoruz işte...

mandrake
27-08-2009, 16:28

Gecenlerde unlu gayrimenkul simsari (kusura bakmayin muteahit demeye dilim varmiyor) benim evlerim herkese satilik degil diyerek aklinca sekil yapmaya calisti..Ancak ayni villa ve sahsin gazetelerde boy boy satilik reklamlari gorulmeye basladi...Kissadan Hisse...

Merak edenler emlak kulisi web sayfasinda yer alan, istanbulda devam etmekte olan projelere bir baksin...

Istanbulda 1 milyon dolara ev kalmayacagini soyleyen arkadasa, Avrupada istedigi ulkeden Villa bulurum, yok fantezi olsun derse Miami yada Bangkok tan Super luks daire hemde Okyanus manzarali....

Lutfen hayal kurmayin, Milletin hayalleriylede oynamayin...

9 milyon yesil kartli, 3 milyon memur , 3-4 milyon iscinin (kamu iscilerini isci statusunde saymiyorum onlar artik zengin statusundeler) yasadigi bir ulkede 1 milyon dolarlik evleri kimler alacak...

Avrupayi bilmiyorum ama ABD de 1 milyon dolara aldigin evin %2-3 ten gayrimenkul vergisi var. Yani buda eder sana yilda 30 bin dolar yani ayda 2,500dolar. Adam bunu hayati boyunca her ay odeyecek. HER AY.

Turkiye'de gayrimenkul vergisi varmi? YOK, olsa bile efektif anlamda onbinde bir midir nedir.

Vergilendirilmemis bir yatirimdir Turkiye'de gayrimenkul almak. (Bu cumleyi 3 kere okuyun)

Anladinizmi neden yabanci fonlar ve parasi olan yabancilar Turkiye ve ozellikle Istanbul'dan evleri kapisiyor?

Ve neden ben Istanbul'daki evleri cok ucuz buluyorum.

ANLAYANA.

Istanbul'daki evlere pahali diyenlere guluyorum. Biraz yabanci literatur okuyalim ogrenelim.

COVAR
28-08-2009, 00:27
Avrupayi bilmiyorum ama ABD de 1 milyon dolara aldigin evin %2-3 ten gayrimenkul vergisi var. Yani buda eder sana yilda 30 bin dolar yani ayda 2,500dolar. Adam bunu hayati boyunca her ay odeyecek. HER AY.

Turkiye'de gayrimenkul vergisi varmi? YOK, olsa bile efektif anlamda onbinde bir midir nedir.

Vergilendirilmemis bir yatirimdir Turkiye'de gayrimenkul almak. (Bu cumleyi 3 kere okuyun)

Anladinizmi neden yabanci fonlar ve parasi olan yabancilar Turkiye ve ozellikle Istanbul'dan evleri kapisiyor?

ANLAYANA.

Istanbul'daki evlere pahali diyenlere guluyorum. Biraz yabanci literatur okuyalim ogrenelim.

Dostum yabancı literaturlere baktım da satılmayı bekleyen 400.000 adet konut stoğunu başka hiçbir büyük şehirde göremedim. Bunun yanında kasti geciktirilen binlercesi daha. Örnek Avrupa Konutları-Bahçeşehirde yapılan siteler-Carrefour'un yanındaki 30 katlılar-Çekmeköydekiler-Ataşehir-Şerifali deki binlercesi vb. Bu arada Teşvikiye cadde üzeri 160 m2 için istenen 2.000.000 USD ucuz mu acaba? 6 milyon olması gerek dimi? Singapur'a gidini bakın. Sınırlı toprak parçasında 2+1 550.000 Tl'ye denk geliyor. O kalitede, havuzlu,otoparklı,sosyal alanlı mesela Etiler Alkent'te böyle bir yer 750.000 den başlıyor. Dolayısıyla atarken pardon burada bilgi verirken napıcaksın?Rakamla konuşacaksın. Memlekette neye vergi veriliyor ki emlağa verilsin. Haa gidip çakma Ataşehir olan Şerifali denen bölgede Alkent kalitesinde olup 175.000 istenen bir çok daire mevcut. Onları Londra-New York gibi yerlerle kıstas alıyorsanız yanlış yaparsınız. Ağır sikletin karşısına İstanbul Boğaz'ını baca üstünden gören bir daireyi çıkartın. O paraya emin olun Amerikada kral yerler alırsınız. O kadar da vergi olsun dimi? Yabancı Teşvikiyede, Boğazda yer alıyor. İstanbul sadece buralardan oluşmuyor.

prof_USA
28-08-2009, 03:23
Acikcasi ben de avrupayi bilmiyorum ama Amerika ile ilgili "fiyatlar ucuz" diyen arkadaslar bence yaniliyor. Olay tamamen ABD nin neresi ile Turkiyeyi kiyas ettiginize bagli. Bir arkadas Miami demis, Miami ucuz evin bolca bulundugu bir yer- Turkiyeden oyle gozuktugune bakmayin, kiyasa degmez. Istanbulu bilmem ama tesvikiye-nisantasi gibi yerler Istanbulun en populer yerleriyse, orayi manhattan a- san francisco ya- honolulu ya kiyas etmek lazim- o bakimdan forum dostlarina fikir vermesi acisindan bence rakamlari karsilastirarak vermek lazim. iste manhattan in en guzel yerinden bir ornek:

http://www.manhattanapts.com/sales/viewlisting.php?listing_id=465850&next_listing_id=&all_ids=465850

100 metrekare- 2 milyon dolar. aylik 1550 dolar aidati var. NY da ev vergilerini bilmiyorum ama benim yasadigim yer gibiyse yaklasik yillik 40 bin dolar (evet yanlis degil aylik 3300 dolar gibi bir rakam) eve vergiye (yani havaya) veriyorsunuz. yani 2 milyonun uzerine de aylik 5 bin dolar vermeniz lazim ki bu evde oturabilesiniz.

bir de konut kredi faizi olayi var ki bence Turkiye de denklemleri degistirecek en buyuk olay o. ABD de su an 30 yillik mortgage faizleri %5.00 (yillik bu rakam-aylik degil). Turkiye de faizler hala ates pahasi, ama olurda dusuk enflasyon ortami iyice yerlesirse, kredi faizleri duserse, o zaman evlerin yanina yaklasilamaz ozellikle istanbul da merkezi yerlerde...

bunlar da benim nacizane gorusmlerim.
tum dostlara selamlar...

prof_USA
28-08-2009, 03:42

ANLAYANA.

mandrakenin bahsettigi ev vergisi olayi da cok onemli- ilerde turkiye de ne olur bilemem ama su an Turkiye de cok dusuk oranlar. sirf bundan (ve de bakim olayindan) dolayi (ve de bakim olaylarindan dolayi) bankalar haciz ettikleri evleri o kadar ucuza veriyorlarki sasirir kalirsiniz. iste ornek:

http://www.homes.com/listing/89378925/12200_Asbury_Park_DETROIT_MI_48227

detroit te (malum otomotivle birlikte orasi da batti) 5000 dolara 3 oda bir salon ev, ankarada tarla alacagimiza 10-15 ev alabiliriz boyle detroitte... muhtemelen bu ev hemen de satilmayacak, sebep ya vergileri yuksek olabilir ya da mahalle cok kotu bir mahalledir kimse yasamak istemiyordur...

Ayyaşgezer
28-08-2009, 08:37
İstatistikleri yanıltan bir olay. Çok ev satılmış gibi görünmesine karşın işin aslı vergi indiriminden yararlanıp malı götürmekmiş meğersem.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12363114.asp?gid=254

Vergiler düşük diyorsunuz çok güzel o zaman biz de önce yabancılara satarız sonra vergileri arttırırız. İHRACATIN Bir başka çeşidi de bu olsa gerek. Keşke yabancılar gelseler de alsalar 2+1 leri 400.000 TL ye. Varsın şu an vergisi olmasın. İleride artan vergiler ile Triple kazanç yapılmış olur. Pahalıya sat, vergiden çak, ucuza al :)

Ben amerikada verginin de adaletli alındığını düşünüyorum. ADam ayda 3000 $ alıyorsa onu aldığı adam heralde 20.000 kazanıyordur. Vergi almak uğruna vatandaşı aç bırakacağını sanmam yoksa isyan çıkardı.

metkon
28-08-2009, 08:38
Vay beee...Şu 5000 USD lik evi ben alayım yav...Millete hava yaparız Detroit te evim var diye...

serdar72
28-08-2009, 15:17
Dostum yabancı literaturlere baktım da satılmayı bekleyen 400.000 adet konut stoğunu başka hiçbir büyük şehirde göremedim. Bunun yanında kasti geciktirilen binlercesi daha. Örnek Avrupa Konutları-Bahçeşehirde yapılan siteler-Carrefour'un yanındaki 30 katlılar-Çekmeköydekiler-Ataşehir-Şerifali deki binlercesi vb. Bu arada Teşvikiye cadde üzeri 160 m2 için istenen 2.000.000 USD ucuz mu acaba? 6 milyon olması gerek dimi? Singapur'a gidini bakın. Sınırlı toprak parçasında 2+1 550.000 Tl'ye denk geliyor. O kalitede, havuzlu,otoparklı,sosyal alanlı mesela Etiler Alkent'te böyle bir yer 750.000 den başlıyor. Dolayısıyla atarken pardon burada bilgi verirken napıcaksın?Rakamla konuşacaksın. Memlekette neye vergi veriliyor ki emlağa verilsin. Haa gidip çakma Ataşehir olan Şerifali denen bölgede Alkent kalitesinde olup 175.000 istenen bir çok daire mevcut. Onları Londra-New York gibi yerlerle kıstas alıyorsanız yanlış yaparsınız. Ağır sikletin karşısına İstanbul Boğaz'ını baca üstünden gören bir daireyi çıkartın. O paraya emin olun Amerikada kral yerler alırsınız. O kadar da vergi olsun dimi? Yabancı Teşvikiyede, Boğazda yer alıyor. İstanbul sadece buralardan oluşmuyor.

:bravo: :bravo: :bravo: :cool: :cool:

.

Ayyaşgezer
28-08-2009, 16:55
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=17613
Belediye yaptırdığı 610 konutu sessiz bir şekilde ihale ile satacakmış. Ne düşünürsünüz uygun fiyata ev almak mümkün olur mu sizce ?

Ayyaşgezer
28-08-2009, 16:56
Varyap geçen günlerde yaptık sattık bitti kalmadı diyordu şimdi bakıyorum ilanlara en önde ilanı var

http://www.kariyer.net/

Satış temsilcisi aranıyor. Nasıl bir çelişkidir bu ?

NAPA
28-08-2009, 22:53
PIYASA ARASTIRIP, YABANCI DIL BILEN VE HATTA AKLINCA SEKIL YAPAN SAYIN MANDRAKE ARKADAS BIRAZDA DUNYA BASKENTLERINE BAKSIN...

PARIS, KIRA GETIRISI 2000 EURO

http://www.parisattitudevente.com/en/bien.asp?numProduct=612#plusdetail

ROMA

http://www.accomodationsrome.com/apartment_detail.asp?ID=3050

http://www.viviun.com/AD-130181/

NEW YORK

BORSAYA YAKIN BIR EV, BELKI FAYDASI OLUR...

http://www.trulia.com/property/1083715199-55-Wall-St-New-York-NY-10005

http://www.homes-for-sale-by-owner.info/New-York/index.html

mandrake
28-08-2009, 23:02
Cok ilginc ya hakikaten cok ilginc.

Adama NY taki yada san Fransiscodaki evin aylik vergisinin 2500 dolar oldugunu Istanbul'da ise bunun olmadigini bu yuzden yabanci yatirimcilar ve fonlar icin bunun cok cazip oldugunu soyluyorum adam hala o kadar evinde o kadar vergisi olsun diyor.

Bu cumleyle dunya iktisat ve finans tarihindeki butun yatirim fonksiyon ve denklemleri iflas etmis durumdadir dunyaya ilan ediyorum.

Daha once de yazdim tekrar tekrar yaziyorum;

Sizin Istanbul'da aldiginiz maas ile Istanbul'daki ev fiyatlari arasinda dogru oranti olmak zorunda degil. Istanbul gibi artik dunyaya malolmus sehirlerin merkezi ve adi cikmis yerlerdeki ev fiyatlari tamamen sermaye hareketleriyle orantilidir. Kiralar ise maaslarla orantilidir.

Ha gidersin Konya'da alirsin evini 50 bin TL ye amenna, cunku orasi dunyaya malolmus bir sehir degildir. Lutfen Anadolu ile Istanbul metropolunu karistirmayiniz.

Siz hala Istanbul'daki evlere pahali derken kendi maasiniza gelirinize gore dusunup "pahali" kelimesini kullaniyorsunuz. Yapmayin etmeyin bu kadar egitimli insanlarsiniz bu hatalardan vazgecin.

Global ekonomiyi biraz yakindan izleyen herkes Istanbul'daki gayrimenkul fiyatlarinin eninde sonunda bir gun dunya ile paralel haline gelecegini bilir. Neden? Cunku yillik mortgage faizlerinin tek rakama dusmesi ve ayni zamanda Euro kullanimi ve TL nin terki bir gun mutlaka olacak. Bunu biz istedigimiz icin degil Avrupa istedigi icin olacak. O zaman 300 500 bin TL lik fiyatlari hatirlayip ah ah ah diyeceksiniz. Ama bu fiyatlardan alan yabanci fonlar ve yatirimcilar koseyi donmus olacak.

Yaziyorum yaziyorum ama kimse anlamiyor Prof USA arkadas haric. E biraz yurtdisi gormus insan belli oluyor.

cumartesi70
29-08-2009, 03:23
Kriz global bir krizdir,ev fiyatları bundan etkilenmiş görülebilir ancak Türkiye'de olup biteni de gözden kaçırmamamız lazım.Üst gelir grubu artık ticaret ve üretimle eskiden kazandığı gibi yağlı ballı geliri elde edemez olduğunda en kolay getiri gördüğü rantiyeye girdi.Birçok gayrimenkul aldı,birçok gayrimenkul inşaa ettirdi ve arz fazlası oluşturdu.Bunların alıcısı ise krizi çıkaranların davranışını sergileyerek bu dönem param cebimde dursun diye bekliyor.Aynı zamanda gerçekten lüks konutlar bu kesime hitap etmiyor.Lamine parkeyi ahşaptan kıymetli sayan,havuzla işi olmayan zatın lüksten anladığı antresi salonundan büyük,yeşil boyalı bir ev.Orta gelir grubu kredili hayat tatlı hayattır diye düşünüp faizlerin iyice düşmesini bekliyor,alt gelir grubu ise TOKİ'de 100 liraya ev bana da çıkar mı diye bekliyor.
Konut fiyatlarının düşmesi bu bekleme sürecindendir.Zamanı geldiğinde arz fazlası eriyip yeniden fiyat ve talebin yükselişe geçeceğini düşünüyorum.

umutabi
29-08-2009, 15:01
Cok ilginc ya hakikaten cok ilginc.

Adama NY taki yada san Fransiscodaki evin aylik vergisinin 2500 dolar oldugunu Istanbul'da ise bunun olmadigini bu yuzden yabanci yatirimcilar ve fonlar icin bunun cok cazip oldugunu soyluyorum adam hala o kadar evinde o kadar vergisi olsun diyor.

Bu cumleyle dunya iktisat ve finans tarihindeki butun yatirim fonksiyon ve denklemleri iflas etmis durumdadir dunyaya ilan ediyorum.

Daha once de yazdim tekrar tekrar yaziyorum;

Sizin Istanbul'da aldiginiz maas ile Istanbul'daki ev fiyatlari arasinda dogru oranti olmak zorunda degil. Istanbul gibi artik dunyaya malolmus sehirlerin merkezi ve adi cikmis yerlerdeki ev fiyatlari tamamen sermaye hareketleriyle orantilidir. Kiralar ise maaslarla orantilidir.

Ha gidersin Konya'da alirsin evini 50 bin TL ye amenna, cunku orasi dunyaya malolmus bir sehir degildir. Lutfen Anadolu ile Istanbul metropolunu karistirmayiniz.

Siz hala Istanbul'daki evlere pahali derken kendi maasiniza gelirinize gore dusunup "pahali" kelimesini kullaniyorsunuz. Yapmayin etmeyin bu kadar egitimli insanlarsiniz bu hatalardan vazgecin.

Global ekonomiyi biraz yakindan izleyen herkes Istanbul'daki gayrimenkul fiyatlarinin eninde sonunda bir gun dunya ile paralel haline gelecegini bilir. Neden? Cunku yillik mortgage faizlerinin tek rakama dusmesi ve ayni zamanda Euro kullanimi ve TL nin terki bir gun mutlaka olacak. Bunu biz istedigimiz icin degil Avrupa istedigi icin olacak. O zaman 300 500 bin TL lik fiyatlari hatirlayip ah ah ah diyeceksiniz. Ama bu fiyatlardan alan yabanci fonlar ve yatirimcilar koseyi donmus olacak.

Yaziyorum yaziyorum ama kimse anlamiyor Prof USA arkadas haric. E biraz yurtdisi gormus insan belli oluyor.

Even sayın mandrake; söyledikleriniz ne yazık ki geçerli ve hala bazı kişiler İstanbul gibi bir metropolün yerleşmiş semtlerindeki yada yeni gelişen semtlerindeki evlerin fiyatlarının düşeceğini söyleyip duruyorlar. Ve bunuda yaparken yine ne yazıkki kendi düşük kazançlarıyla bir orantı oluşturmaya çalışıyorlar. Ama gerçek şudurki kendileri az kazanıyor diye İstanbuldaki ev fiyatları düşecek gibi basit bir mantık kurmak hatalıdır yanlıştır. Kendimle iligili bir örnek vermek istiyorum ; bundan üç sene önce göktürk bölgesinde m2 sini 1380 dolardan aldığım ev bugün itibariyle (düşmüş haliyle) m2 si 2100 dolar ediyorsa ve benim aynı süre içinde aylık kazancım % 20 düşmüş ise nerede buradaki ev fiyatlarının düştüğü gerçeği.

Herkese mutlu yaşayacağı ev sahibi olmasını diliyorum.

mandrake
29-08-2009, 15:51
Esasinda bunun egitimle alakasi yok vizyonla var. Dunyayi gormemis olaya yalnizca tugla cimento kiremit ruhsat rusvet penceresinden bakarsan o zaman Istanbul gibi dunya sehrinde ev fiyatlarinin Konya ile ayni olmasi lazim.

Istanbul'da 500 TL ye calisanlar var yada halkin yarisi surunuyor demek NY veya Londra'dan bir yatirimci telefonla Istanbul'da binlerce daireyi yada arsalari kapatamaz anlamina gelmiyor.

Yatin kalkin dua edin, Istanbul dunyanin heralde en az reklami yapilan ve potansiyelinin yuzde biri bile turist cekemeyen alt yapisi icler acisi olan bir sehir. Dunyada kac sehir var bu kadar buyuk olup ama hala cruise gemilerinin ayni anda yanasabilecegi bir (1) limani olan. Bu halde bu fiyatlara siz pahali diyorsaniz bir de turist ve buna mukabil olarak is adamlarinin sayisinda 10 kata cikan bir artista ne yapacaksiniz? Bunun ustune yillik faizlerin tek rakama indigi bati tarzinda mortgage in sunuldugu ve uzun vadede TL nin atilip Euro gibi istikrar getiren unsurlarida isin icine kattiginiz zaman bugunku fiyatlari cok arayacaksiniz.

Su anda fakir fukara yada emeklilerin bile yasayabildigi bir sehir Istanbul. Ama global konjonkturde bunun devaminin imkansiz oldugu ve bir gun ayni NY san Francisco Paris Londra gibi yalnizca global zenginlerin yasayabilecegi bir yer olacak Istanbul. Heleki dogasi ve denizi tarihi gecmisi kultur sanat potansiyeli ile Istanbul gayrimenkul piyasasi akillara zarar bir ucuzluk sunuyor.

Dunyada en fazla universitenin Boston da oldugunu ve bu sayinin 68 oldugunu biliyormusunuz? Istanbul'da gecen sene 44 universite vardi. Ama o kadar cok hizli yenileri aciliyorki ben Istanbul'un bir gun Boston'i gececegine inaniyorum.

Gecen sene gazetede Istanbul'da tam 45 otel insaatinin planlandigini para proje herseyin hazir oldugunu ama arsa bulunamadigi icin sirketlerin belediye baskanindan randevu koparmaya calistigi yaziyordu. Benim sasirdigim daha once akillari neredeydi, bu kadar neden beklediler?

Son olarak bir de Ataturk ve S. G. havalimanlarinin yurtdisindan gelen yillik yolcu trafigini senelere gore mukayese edin her sene cift rakamli artis var yuzde olarak. Boyle bir sehir dunyada yok arkadaslar.

BU haberler medyaya dusenler daha dusmeyen bizim bilmedigimiz neler var Allah bilir.

Bu AKP nin yada Turk insaninin zekasindan ileri goruslulugunden degil global akimlardan ve trendlerden kaynaklaniyor. Istanbul artik dunyanin bir parcasi. Eger geliriniz yuksek degilse bence bir an once kacin Istanbul'dan. Yoksa sizi husran bekliyor.

Anlayana.......

Harakiri
29-08-2009, 16:34
Arkadaşlar nasıl bir mantıkla olaylara baktığınızı anlayamıyorum.Bir Türkiye şehrinden bahsediyorsunuz yok yabancı daha gelmemiş yok reklam iyi yapılmıyormuş carta curta.Yav sizler bu ecnebiyi gözünüzde ne kadar çok büyütmüşsünüz onların dalkavukluğunu yapacak kadar bayağılaşmışsınız,ulan sata sata bir şey kalmadı zaten nedir bu ecnebiye satma merakı anlamadım....Şu an ingiliz ekonomisi can cekişiyor.Japan ekonomisi can çekişiyor.Bunları bu kadar büyütmeyin abi bugün varlar yarın yoklar.Yorumlarınızı yaparken bir Türk evladı gibi yapın çokbilmiş safsatalar...Anlayana...

mandrake
29-08-2009, 21:13
Haklisiniz size gore Turkiye'de yasadigi halde cebinde ecnebi parasi tasiyanda vatan haini olmali oyle degilmi?

kozalak_1
29-08-2009, 22:03
Sayın kentuf aydınlatıcı bilgilerinize ihtiyacımız var sanırım :)
Herşeyden önce sağlık!!!

kentuf
29-08-2009, 22:23
Sayın madrake benim gibi düşünüyor ve anlattığı her şeye saygı duyuyorum ve çoğu noktada haklı buluyorum .Şimdi satır aralarında basettiği yerlerden çok taze bugün çekmiş olduğum bir kaç fotorafı atacağım ve bir kaç yaşanmış örnek vereceğim .

Bir arkadaş singapur örneği vermiş.Orası bizim bakırköy kadar bir yer ve orda mülk edinme hakkı yok yabancıların .zaten edinmene gerek yok 34.000 usd kişi başına milli gelir .evlenmeden 2 odalı eve çıkamıyorsun.Yurt dışı vergi örnekleri önemli şimdi vereceğim örnekle konu dahada aydınlığa kavuşacak.

Burası meşhur galataport ,tophane set üstü cihangirin aşağıları.

http://img199.imageshack.us/img199/7567/81049398.png

kozalak_1
29-08-2009, 22:35
O zaman daha önce de bahsettiğimiz gibi borsalardan sonraki dalga emlak piyasasında olacak gibi duruyor ne dersiniz sayın kentuf?
Bir de fotoğraflara benim açımdan sanırım gerek yok en son maçkada Serdar Bilgilinin yaptıklarını hatırlarsınız :)
Beşiktaşın gerçeklerini gördükçe ben bile şaşırmaktayım bu arada NEw york sokakları desek çok mu olur?
Biz halen Latif Doğan'dan küstümü dinlerken :)
Herşeyden önce sağlık!!!

spiderman
29-08-2009, 22:42
Ya başka İstanbul var ve benim arkadaşım daha yeni Sarıyer de USD 250 fiyat biçilen villayı TL 230 bine aldı. Sahibi satamamış aylarca mecbur bu fiyata düştü. Aynı şekilde bir süredir takip ettiğim bir villa var önceki sene en az USD 3 mio ya satılabilecek; sahibi usd 2,2 mio ya çekti. 8 ay satılamadı şimdi 1,650 diyor greceğiz satılabilecek mi? İnşaat şirketilerini saymıyorum bile, hepsinin elinde onlarca proje ve binlerce ev kaldı satılmaya bekleyen.. Finans sektöründe çalıştığım için biliyorum bir ikisi hariç bırakın taşeron veya satıcı ödemesi maaş bile ödeyemiyorlar. Varsa yoksa gazetelerde boş reklamlar. 1994 den 2003 e nasıl emlak piyasası yatay kaldıysa bu kriz tamamen bitinceye kadar da en az 2-3 sene fiyatlar aşağıya en iyi ihtimalle de yataya gidecek. Herkesin kendi değerlendirmesi olabilir ama sizin düşüncelerinizin tersini ileri süren insanları kötü niyetle suçlamak daha büyük kötü niyet.Ben lafa değil, piyasa da reel anlamda oluşan fiyata bakarım. Heryerde onlarca satılmayı bekleyen evler varken, telefonuma ardı ardına gelen reklamları ve inşaat şirketlerinin el altından yaptığı indirimleri bilirken "İstanbul da ev fiyatları düşmez" gibi altı boş bir iddiayı nasıl dile getirildiğini anlayamıyorum. Londra nın 5 te biri gelire sahip vir şehirde ev fiyatları bu kadar yakınsa aşağı gidecek daha çok yol var demektir.Nakidi olan önümüzdeki dönem para ile para kazanır, zengin olan aptal olduğu için zengin olmamıştır ne zaman nerde parasını kullanacağını bilir. Kağıt üstünde evinizi fiyatı yüksek görünebilir sizei bir satmayı deneyin bir fiyat koyun bakalım ne teklif alıyorsunuz..

kentuf
29-08-2009, 23:00
Şimdi bu manzaraya sahip dünyada metropol diye geçinen kaç ülke var .Bunu fiyatlamanın kıstası nedir ,inşaat kalitesimi,tarihmi ,lokasyonmu .Bu gibi yerlerde dünyada fiyatlama yapılması çok güçtür.Şimdi biz bunu fark edemiyenlerdeniz sahilde sadece bunu fark eden semtler bebek ve baltalimanı ıdır ve bu fiyatlara yansımıştır.Bazı yeni fark edilen güzelliklerden biridir galata .Son dört yıldaki değişim ve tapu işlemleri dikkat çekici .Hani borsadan bir hisseyi toplamak gibi .

kentuf
29-08-2009, 23:08
Ya başka İstanbul var ve benim arkadaşım daha yeni Sarıyer de USD 250 fiyat biçilen villayı TL 230 bine aldı. Sahibi satamamış aylarca mecbur bu fiyata düştü. Aynı şekilde bir süredir takip ettiğim bir villa var önceki sene en az USD 3 mio ya satılabilecek; sahibi usd 2,2 mio ya çekti. 8 ay satılamadı şimdi 1,650 diyor greceğiz satılabilecek mi? İnşaat şirketilerini saymıyorum bile, hepsinin elinde onlarca proje ve binlerce ev kaldı satılmaya bekleyen.. Finans sektöründe çalıştığım için biliyorum bir ikisi hariç bırakın taşeron veya satıcı ödemesi maaş bile ödeyemiyorlar. Varsa yoksa gazetelerde boş reklamlar. 1994 den 2003 e nasıl emlak piyasası yatay kaldıysa bu kriz tamamen bitinceye kadar da en az 2-3 sene fiyatlar aşağıya en iyi ihtimalle de yataya gidecek. Herkesin kendi değerlendirmesi olabilir ama sizin düşüncelerinizin tersini ileri süren insanları kötü niyetle suçlamak daha büyük kötü niyet.Ben lafa değil, piyasa da reel anlamda oluşan fiyata bakarım. Heryerde onlarca satılmayı bekleyen evler varken, telefonuma ardı ardına gelen reklamları ve inşaat şirketlerinin el altından yaptığı indirimleri bilirken "İstanbul da ev fiyatları düşmez" gibi altı boş bir iddiayı nasıl dile getirildiğini anlayamıyorum. Londra nın 5 te biri gelire sahip vir şehirde ev fiyatları bu kadar yakınsa aşağı gidecek daha çok yol var demektir.Nakidi olan önümüzdeki dönem para ile para kazanır, zengin olan aptal olduğu için zengin olmamıştır ne zaman nerde parasını kullanacağını bilir. Kağıt üstünde evinizi fiyatı yüksek görünebilir sizei bir satmayı deneyin bir fiyat koyun bakalım ne teklif alıyorsunuz..

fiyatı emlakçılar değil piyasa belirler.Piyasa ne diyorsa odur .Demekki yüksek istiyor adamcağız .

kentuf
29-08-2009, 23:14
Gelişmekte olan yerler ,kenar mahaleler dışında istanbul da yaşanabilecek ,turist akını artınca değerlenebilecek yerlerin hiç birinde fazla değil 1985 ile 2009 u bir yükselen trend kabul edersek tapon satıcı yok gibi .Öyle 300.000 usd ile mülkünü satacak tipler pek yok daha iyisini alamadıktan sonra.Herkes kendi gelirine göre düşünüyor, elindekini satınca aynısından alabilecek bir durum söz konusu olursa belki .Şuan şişiklik gazı alındı ,çürükler satıyor oda piyasaya değil sanki o fiyatta kelepirmiş gibi eşine dostuna gidiyor.Hiç kelepir ilan göreniniz oldumu bu aralar gerçekten kelepir.

kentuf
29-08-2009, 23:30
Kelepir diye karşıma çıkan her yerinde ya tapusunda üç kağıt var (%90) yada adamın hiç eşi dostu yok piyasadan hiç haberi yok ,yada çok sıkışmış ödeyeceği krediye (%10) ancak öyle.Kelepir dediğim gerçekleşen en son çevre emsal değerinin %20 altı .İlanların %70 i çakma fasa fiso ilanlar.

fatmanur
30-08-2009, 01:12
Oral Erdoğan
Konut kredilerinde faiz yarışı: Kimlere yarar, kimleri üzer?

12 aylık gibi kısa vadeli konut kredilerinde neredeyse tüm bankalar aylık %1’in altına indiler. Halbuki konut kredisi kullanımında ağırlık uzun vadededir. Mantık da böyle söylüyor. Elinde nakit birikimi olmayan ancak aylık gelir imkanı bulunan geniş toplum kitlesi için asıl olan uzun vadeli, mümkünse 20-30 yıllık kredi ile ev almaktır (kira öder gibi ev sahibi olabilmek).

Türkiye’de henüz 20 yıllık kredilere çok hazırlanamadık. Biz 5 yıllık krediler için bir hesap yapalım. Bir bankadan 5 yıllık bir kredi istediğimizde faiz oranı söylüyorlar, bir de masraflardan (komisyon da dahil) bahsediyorlar. Tüketicilerimiz çoğunluğu ise, belki de farkında olmaksızın gereğinden fazla faize odaklanıyor. Oysa, konut kredisinde sabit aylık faizi öğrenmenin temel işlevi aylık ödenecek taksit tutarını öğrenmektir.

100 Bin TL’lik Evi % 75 Kredi ile Satın Alalım

Müşterimiz 100 bin TL’lik bir ev için % 75 kredi kullanıp, 25 bin TL’yi de kendisi nakit ödesin. Bankaların 75 bin TL kredi için aylık faiz oranı ve masraflar toplamı olarak kredi teklifi oluşmakta. Tablo’da; 21 Ağustos 2009 itibariyle bankaların 5 yıllık sabit faizli krediler için sunduğu tabela verisi aylık faiz ve masraflar yer almaktadır (Müşterilerin bankalar ile bire bir görüşmelerinde esneklikler olduğu bilinmektedir). Son iki sütun tarafımızdan hesaplanmış olup, birincisi 75 bin TL’lik kredinin müşteriye bedelini, ikincisi ise 100 bin TL’lik evin kredi ile kaça mal olduğunu gösterir.

Tablo: Tabela Faiz Oranları ve Masraflarına Göre Kredi Bedel Hesap Sonuçları

Banka
Tabela

faiz oranı %
Dosya masrafı + Ekspertiz (TL)
Komisyon%
Bugünkü kredi maliyeti (TL)
Kredi ile alınan evin bugünkü bedeli (TL)

DENİZBANK
1.27
450
2.5
89,220.7
114,220.7

HALKBANK
1.25
500
3.0
89,187.3
114,187.3

ING BANK
1.23
2100
1.0
88,830.2
113,830.2

FORTİS
1.21
600
3.5
88,749.5
113,749.5

HSBC
1.29
1000
0.5
88,730.4
113,730.4

VAKIFBANK
1.25
500
2.0
88,437.3
113,437.3

FİNANSBANK
1.23
500
2.5
88,355.2
113,355.2

GARANTİ
1.14
2000
2.0
87,440.3
112,440.3

TEB
1.16
1350
1.0
86,491.2
111,491.2

ZİRAAT
1.15
%1
2.0
86,415.6
111,415.6

YAPI KREDİ
1.15
500
2.0
86,165.6
111,165.6

İŞ BANKASI
1.15
400
2.0%
86,065.6
111,065.6

AKBANK
0.99
1500
0.0%
82,101.9
107,126.9

Not: Kredi bedeli hesabında, sigora primleri dahil edilmemiştir. Bilgiler, banka web sayfaları ve şubeler ile görüşme sonucunda edinilmiştir. Ayrıca, bankaların veri toplama birimlerinden bilgi alınmıştır. Son iki sütun bu yazı kapsamında hesaplanmıştır.

Kullandığımız model, konut kredisi müşterilerinin kredi alırken çok basit olarak dikkate alacağı bir yaklaşımdır. Peşin alsak 100 bin’e mal olacak ev, kredi ile kaça mal olmuştur? Peşin alınması halinde aslında ev 100 bin TL’ye mal olacaktır. Ancak, örneğin, 25 bin TL cepten verip, 75 bin TL’lik konut kredisini, Garanti’den kullanıp da evi satın alırsak ev, bugünkü değer yaklaşımı ile bugün 112,440.3 TL’ye mal olmuş oluyor. Dolayısıyla, ileride ödenecek taksitlerin bugünkü değeri ile masraf ve komisyonun etkilerini de dahil etmiş oluyoruz.

Tablo’da verilen değerler müşteri için mikro bazda ne söylüyor?

Tabela verilerine göre bankaların verdiği kredilerin müşteriye bedeli ciddi olarak farklılaşıyor. Bu anlamda müşteriler, bankaları ile daha sıkı pazarlık ile daha ucuz kredileri alabilirler.

100 bin TL’ye bir evi peşin almak yerine krediyle almanın alternatif olarak maliyeti yükselmiş oluyor; ancak paranın zaman değeri ve risk dikkate alındığında müşteriler doğal olarak krediden kaynaklanan ekstra bedele katlanırlar.

100 bin TL’lik evi kredi ile aldığımızda; örneğin 112 bin TL’lik bedel bile olsa, ciddi bir öz sermaye kullanmadan, evin değerinin artması halinde çok kazançlı bir yatırım yapılmış olabilir.

Müşteriler, önceden alınmış kredilerini kapatıp, daha cazip krediye geçebilirler.

Yukarıdaki Tablo benzeri analizleri bilen, konusunda uzmanlaşmış, eğitimlerini almış (sertifikalı uzmanları olan) bankalara yönelebilirler.

Cari koşullara göre hesaplanmış kredinin bedeli ve kredi ile alınan evin bedeli değerleri, genel piyasa koşullarının değişmesiyle birlikte değişim gösterebilir. Analizler yenilenebilir.

Tablo Sonuçları Genel Ekonomi Anlamında Ne Söylüyor?

Piyasada son günlerde kızışan faiz yarışının önümüzdeki hafta iyice artacağını bekliyoruz.

Büyük bankaların agresif faiz indirimi kararları tüm finansal sistem için rekabet sorunu yaratabilecek boyuta ulaşabilecektir.

Bankaların kendi finansmanlarını çok kısa vadeli yaparken, çok uzun vadeli konut kredilerindeki faizleri hızla düşürmeleri kendileri için geri dönülmez sorunlar yaratabilir.

Ya da, agresif faiz indirimi yapan banka/lar önümüzdeki birkaç yıla ilişkin ciddi bilgi sahibi olabilirler mi? Olsalar bile aksi durum olasılığı yok mudur? Lehman Brothers, Merrill Lynch vakaları yeterince ders olmamış mıdır? BDDK bu konuda ne düşünmektedir?

Ençok kredi veren 4 Bankanın pazar payının (CR4) %49,2 olduğu bir kredi piyasasında “oligopolistik” bir rekabet uzun vadede yeni sorunların işaretçisi olabilir.

Evet, konu ilginç; bir yanda müşterilerin daha uygun fiyatla ev sahibi olabilmelerini, diğer yanda mali sistemde istikrar ve adil rekabetin korunmasını bekliyoruz.

olimpik yorum
30-08-2009, 10:16
3.cü köprü yol güzergahının geçeceği şile ağva köyleri yatırım için oldukça ucuz fiyatlarda.İmarsız tarlalar nerede ise bedava.Özellikle karadenize 20 km uzaklıkta kargalı köyü çok güzel yerler.Tabiatla iç içe.Kuş sesleri,yaprak sesi,sizi dinlendiriyor.Ben borsadan kazandığım bir miktarla 4 dönüm tarla aldım.Villalar da yapılıyor.Köy imarı olduğu için %5 imar var. Tem e de 35 km.Ama 3.cü köprü yolları geçerse böyle kalmayacağı muhakkak.
Ayrıca Adapazarı Karasu yu da önerebilirim.3.cü köprü yol güzergahında olan yerler hala bedava.Hem orman hem denizle içiçe.5 oda 1 salon 2 banyo su olan site içindeki denize 25 metre olan villalarin fiyatları 80 den başlıyor.2 oda,1 salon olanlar daha ucuz.yeni gelişen bir yer.
3.cü köprü yol güzergahında olması önemini arttırıyor,daha da arttıracaktır.

sburak
30-08-2009, 16:04
arkadaşlar burada genel emlak fiyatlarını tartışıyoruz, sadece istanbul un değil yani. haklısınız çoğunuz orada yaşıyorsunuz o yüzden de konu istanbul ağırlıklı oluyor.ama birazda izmir den, diğer şehirlerden bahsetsek?

hoş ben izmir piyasasını iyi biliyorum ama birazda başka yorumlar alalım.

Mandreke her forumda en ilginç yorumlarla karşıma çıkıyorsun arkadaşım, sana ne yazalım artık bilemiyorum. olayları nasıl bakıyorsun çok ilginç, sen hep yurtdışında yaşamaya devam et arkadaşım, sen türkiyeyi abd sandın ama burası maalesef abd asla olamayacak, dünyanın en fakir ülkelerinden birinden bahsediyoruz, evet global dünyada, artık global yatırımcı her yerden en güzel yerlerden mal (emlak-hisse senedi vs.) alıyor ama bu ülkede en fazla global yatırımcı % 1 den fazla mal almaz burada. istanbuldan bahsedersek yine, bu global yatırımcı alsa alsa boğaz çevresinden alır, kalkıp beylikdüzünden, konya dan izmir den mal almaz, ve bu kadarcık bir etkiyle fiyatlar uçmaz kaçmaz merak etme.

ama arz fazlası çok önemli bir konu. türkiyenin nüfusu artık o kadar artmıyor, bu yeni inşaatlarda artarak yapılmaya mecbur çünkü inşaattan başka türkiyede sektör kalmadı, bir gün gelecek % 10 kar'a bile OK diyecek müteahhitler ve inşaat şirketleri. kısacası binlerce yeni inşaat ve hatta gökdelen binalar yapılmaya devam edilecek, böylece fiyatlarında düşmesi iyice garantilenicek. Arsa bitince de eski evler, apartmanlar yıkılacak, 5 katlı 10 apartmanın yerine 20-25 katlı yenileri yapılacak, mevcut daire sahipleri yine kat karşılığı 1 dairelerini kurtaracaklar, kalan dairelerde müteahhide kalacak, böylece emlak arzı artmaya devam edicek, kısaca artık ev-daire fiyatları artmaz...

sburak
30-08-2009, 16:12
ayrıca mortgage demişsin, ya allah aşkına türkiyede % 90 lık bir insanın eline ayda 1.000 tl yada 500 euro geçmiyorken, ve bu 1.000 tl ile bir ailenin geçinmesi bile çok zorken, adam tek kuruş para arttıramıyorken, bu insanlar nasıl ev sahibi olacak?

türkiyede reel ekonomi hakkında ne düşünüyorsun? sence işsizlik gelecek 10 yılda ne olacak? bence durum çok daha kötü olacak, tüm esnaf bitecek, mevduatla geçinenler bile iflas edecek, para büyük sermayede iyice toplanacak, her sektörde iyice karteller oluşacak, ve bu manzarada, bu kötü ekonomik koşullarda sen daha nasıl ev fiyatları uçacak dersin? biraz gerçekçi olalım, insanlar daha aç karınlarını doyuramıyor ki bu gelecekte daha da kötü olacak, neye güvenerek bu adamlar kredi alacak ? bankalar bu adamlara kredi verir mi? verse bile 3-5 taksitten sonra kaç kişi her ay düzenli kredilerini ödeyebilecek?

birde deprem realitesi var türkiyede onuda unutuyoruz. ayrıca küresel ısınma ve susuzluk faktörü var. kimbilir belki 10 sene sonra türkiye de herkes dünyada bir yerlere göç etmek zorunda kalacak sırf susuzluk yüzünden. daha bana ne kredisinden, ne mortgage den, ne yabancı yatırımcı dan bahsediyorsun ?

sburak
30-08-2009, 16:21
türkiye de gelecekte hangi sektörler ayakta kalacak? bence bunları tartışalım, çünkü her şey ve evet ev fiyatlarının artıp artmıyacağı, hisse senetlerinin değer kazanıp kazanmayacağı, buna bağlı çünkü.

örneğin fabrikalarda robotlaşma daha da artacak, böylece 10 kişinin yaptığı işi artık tek başına yapan bu robotlar yüzünden işsizlik iyice artacak ama bu fabrikatör bu mallarını fakirleşen halka satamıyacağı için kendiside orta vadede batıp yok olucak. Çin,Hindistan gibi ülkeler, bütün dünyanın iyice anasını belleyerek geleceğin 2 süper gücü olacaklar, artık abd ve avrupayı unutun, onlarda fakir dünyaya hoşgelecekler. şu anda bile ingilterenin en zengin ilk 10 kişisinin 4 ü hintli, 1 i pakistanlı. eminim aynı olay tüm AB ülkeleri ve ABD dede aynıdır. neyse ne diyorduk, türkiye nin geleceği bence çok karanlık. hiç bir sektörde, turizm de bir şansımız yok, ayrıca birde başımıza susuzluk belası çıkacak, bence değil bu ülkeden ev almak, mevcut evi satıp, yatırımlarımızı hindistan çine yapmalıyız, çünkü dünyanın yeni efendileri bunlar olacaklar.

sinani
30-08-2009, 17:37
Bende sburak gibi düşünüyorum, yazdıklarını doğru buluyorum.. 2006 da tüm dünyada top yapan gayrimenkul fiyatlarında artış olmaz.. Düşer

Survival
30-08-2009, 17:54
Arkadaslar bizim sitede 300.000 Turk lirasina ve hatta cok daha altina bile bedava evlerden bolca var, ben alabildigim kadar almaya calisiyorum:kahkah:
Seneye elimi opene 450~500 bin Turk Lirasindan verecegim.. Dunya'da hicbir yerde boyle kazanc yok, kacirir miyim firsati hic :kahkah:

Bazi arkadaslar soyluyor:
Issizlik %15 olmus.... olsun ne onemi var nasil olsa yabancilar gelecek alacak mallarimizi guzel paralara.. Efendim reel soktor kan agliyormus, hadi canim bu buyuk yalan.. baksaniza halk refah icinde, tv'lerden oyle gorunuyor.. :grrr:
Aslinda ulkemizde finans sektorunun iyi bir kismini eline geciren yabancilar simdiden Hindistan'dan yazilimci getirip cok ucuza isler yaptiriyorlar.. Yakinda zeki Turk genclerini ise almayi pek istemeyecekler, ya da cok dusuk ucretlere ise alacaklar.. Zaten dunyada esi az gorulur bir sekilde yabanciya dogrudan toprak da satiyoruz... Filistin'in yavas yavas sattigi topraklar sonradan basina ne tur belalar getirdi gormuyor musun diyen arkadaslar var... Guluyorum ben bunlara yaw. Onemli olan kisa vadede kar elde etmek.. bize birsey olmaz..Onemli olan elimdeki varliklarin degerini katlamasi.. Boyle bir sehir dunyada nerede var.
Gayrettepe'de evim var simdi 500.000 lira, yabanci gelsin 1 milyondan asagi satmam.. Erenkoy'de de evim var onu da 750 bin liradan asagi satmam...

Bugun de Zafer bayrami, yaziklar olsun ki Ulu Onder Ataturk ve silah arkadaslarinin ve sayisini tam bilmedigimiz sehitlerimizin kanlariyla sulanan bu topraklar simdi ucuza el degistiriyor.. Keske yabanci gelse de topraklarimiza hak ettigi degeri verse :grrr: :grrr: :grrr:

Sayin Mandrake hakli, yabancilar yavas yavas gelecekler ve savasarak alamadiklari topraklarin degerini fazla fazla odeyerek alacaklar.. SAtin aldiklari kurumlarda ucuz is gucu neredeyse oradan insan getirip calistiracaklar.. Kendi ulkemizde kendi kurumlarinizda is bulamayacagimiz gunler gelebilir.. Siz milli kurumlarinizi satmaya devam edin.. daha neler gorecegiz ve bunu adi TREND, sayin mandrake hakli..
Sadece bilmediginiz birsey var. Bu topraklari o kadar ucuza birakacagimizi saniyorsaniz geldiginizde gorusuruz...

Konuyu biraz saptirmis gibi gorunebilirim ancak istanbul'da evlerin milyon lira edebilecegi senaryosunu ancak ben yukaridaki gibi aciklayabiliyorum..

Harakiri
30-08-2009, 20:31
Şimdi ev satmak isteyenler kendilerini biraz daha avutabilirler faizlerdeki düşüşlerle piyasanın canlanmasını bekliyorlar fiyatları tabiki yükseltmiyorlar çünkü biliyorlar piyasa ölü.Ama biçilmiş otun davası olmazmış şemsiye açılmış bir defa kalan yer de doldumu seve seve indirecekler fiyatları...bilmem anlatabildimmi...

Harakiri
30-08-2009, 21:16
Bir haber sitesinde haber şudur ki:

Emlak piyasası hareketlendi
Faizlerdeki indirimin etkisi beklenilenden daha kısa sürede piyasaya yansıdı
28 Ağustos 2009 Cuma, 15:40

bıdı bıdıı....bıdıı bıdıdııdıı....felan filan...hede hödööö...

Haber Yorumları ndan bazıları:

60 binlik eve krizden önce kredi kullandım 260 a mal olacak.. gittim kriz var indirim yapın dedim fiyatımız 200 oldu dediler yani aynı evin fiyatı krizde 200 olmuş.. bende vazgeçtim çıkıyorum buraya kadar ödediğim parayı verin dedim..(henüz inşaat aşamasında..) 3 ay sonra dediler..bende faiziyle almak iç.in bütün yasal yollara başvuracağım dedim..şimdi bu durumda kim haklı hangi emlak piyasası canlandı kriz öncesi 13 blok yapılacaktı şimdi sadece6 tane yapılacak oda satılırsa (inşaattan satış) sözde çok tanınan ve biline firma site olacak.
Misafir 28 Ağustos 2009 12:31

bahsi geçen mal sahiplerinden bir sürü var.komik olan bir yıldır 250.000 e satamadığı evin fiyatını 275.000 e çıkarmak. sevgili ev sahipleri o rakamları unutun.o bir dönemdi millet gaza geldi ve bitti...artık gerçek fiyatlara dönmeyen satamaz..o fiyatlara mevcut ev stoğunun en falz %10-15 i hareket görür .diğerleri %30-40 fiyat düşürmeden satmayı hayal eder.bugünkü fiyat satabilmeleri için faizin 120 aya 0,4 -0,5 e düşmesi falan gerekir.. ehh hadi balım bekleyelim görelim:)
Misafir 28 Ağustos 2009 11:28

faiz indiriminden önce 195.000tl istediği eve şimdi 220.000tl isteyen değerli mütahit arkadaşım bu dünya sana da kalmaz...
Misafir 28 Ağustos 2009 10:54

vesselam...

Ayyaşgezer
30-08-2009, 23:07
Arkadaşlar diyelim ki ben bir eve girdim 1 yıllık kontrat yaptım (normal kontratlar zaten 1 yıllık oluyor galiba). Ev sahibi arada (5. ayda diyelim ) çık dedi. HAtta belki de 2 ay öncesinden ihbar mıdır ihtar mıdır nedir onu da gönderecek diyelim.

Kontrat süresinin bitmesini müteakip çıkmak zorunda mı kalıyorum yoksa haklı bir neden göstermesi gerekiyor mu ? Çıkmam dersem yasal bir dayanağı var mı ? Yoksa bana çocuk oyuncağıymış gibi geliyor. Eve taşın elektrik su gaz telefon bağlat. Evin eksiklerini gider sonra hadi bakalım 1 sene sonra taşın. Böyle olmaması lazım gibi geliyor bana.

Yeni kanun çıktı 1-2 ay önce takip de edemedim. Nedir son durum bilen varmı ?

kentuf
30-08-2009, 23:22
Arkadaşlar diyelim ki ben bir eve girdim 1 yıllık kontrat yaptım (normal kontratlar zaten 1 yıllık oluyor galiba). Ev sahibi arada (5. ayda diyelim ) çık dedi. HAtta belki de 2 ay öncesinden ihbar mıdır ihtar mıdır nedir onu da gönderecek diyelim.

Kontrat süresinin bitmesini müteakip çıkmak zorunda mı kalıyorum yoksa haklı bir neden göstermesi gerekiyor mu ? Çıkmam dersem yasal bir dayanağı var mı ? Yoksa bana çocuk oyuncağıymış gibi geliyor. Eve taşın elektrik su gaz telefon bağlat. Evin eksiklerini gider sonra hadi bakalım 1 sene sonra taşın. Böyle olmaması lazım gibi geliyor bana.

Haklı neden göstermesi lazim .Siz kiranızı nizami ödüyorsanız biraz zor çıkarır bu yeni yasalarla.
Haklı neden gösterse bile mahkeme falan minumum iki yıl .

Ayyaşgezer
30-08-2009, 23:33
Sayin Mandrake hakli, yabancilar yavas yavas gelecekler ve savasarak alamadiklari topraklarin degerini fazla fazla odeyerek alacaklar.. SAtin aldiklari kurumlarda ucuz is gucu neredeyse oradan insan getirip calistiracaklar.. Kendi ulkemizde kendi kurumlarinizda is bulamayacagimiz gunler gelebilir.. Siz milli kurumlarinizi satmaya devam edin.. daha neler gorecegiz ve bunu adi TREND, sayin mandrake hakli..

Ben bu konuda bu kadar kötü düşünmüyorum. Şimdi yaşanmış gerçek hikayelere bakalım.

Adam 200.000 TL vermiş kuşadasından 2006 da yazlık almış. 130.000 e satılığa çıkarmış ama alan yok. Ne oldu şimdi ? Yabancı ayvayı yedi.

İŞTİM ortaklığı kuruldu. TİM 2.5 milyar dolar verdi AVEA şu bu derken ayvayı yedi hisseleri ucuza İŞ bankasına devretti kaçtı gitti.

Vodafone telsim e kaç milyar dolar verdi. Ülkesinde isyan ettiler. Batarsın etme yapma dediler. Bu gidişle 20 ylda zor geri kazanacak.

Bir de şu var. Adam m2 si 20.000$ dan Tekfen binasında 200 m2 daire almış 4 milyon vermiş. şimdi bu ülkede karışıklık ister mi kendi oturduğu ülkenin bizim ülkeye savaş açmasını ister mi ? Yani bir nevi nefer olacak adam orada. Zengin ve bizim iyiliğimizi düşünen bir nefer. Güçlü bir yandaş.

Hindistanlıları getirip getirmemek ülkenin politikası. Oturma çalışma izni vermesin hükümet kimseyi getiremezler.

Ayyaşgezer
30-08-2009, 23:45
3.cü köprü yol güzergahının geçeceği şile ağva köyleri yatırım için oldukça ucuz fiyatlarda.İmarsız tarlalar nerede ise bedava.Özellikle karadenize 20 km uzaklıkta kargalı köyü çok güzel yerler.Tabiatla iç içe.Kuş sesleri,yaprak sesi,sizi dinlendiriyor.Ben borsadan kazandığım bir miktarla 4 dönüm tarla aldım.Villalar da yapılıyor.Köy imarı olduğu için %5 imar var. Tem e de 35 km.Ama 3.cü köprü yolları geçerse böyle kalmayacağı muhakkak.
Ayrıca Adapazarı Karasu yu da önerebilirim.3.cü köprü yol güzergahında olan yerler hala bedava.Hem orman hem denizle içiçe.5 oda 1 salon 2 banyo su olan site içindeki denize 25 metre olan villalarin fiyatları 80 den başlıyor.2 oda,1 salon olanlar daha ucuz.yeni gelişen bir yer.
3.cü köprü yol güzergahında olması önemini arttırıyor,daha da arttıracaktır.

Üstadım ben köylü adamım yakınlarda bir köy de 1 dönüm yer alayım (%5 ise 1.5 dönüm olmalı ki ev sığsın) ağaç dikeyim hafta sonları salınayım gideyim kahvaltımı yapayım mangalı yakayım "kafayı çekeyim :) ayyaş değilim yahu sadece nick" falan istiyordum araştırdım dönümü 20.000 TL dan bahsediliyor.
Ayıp olmazsa sana sorabilir miyim kaça aldın ? Benim tarla alayım yok buradan yol geçecek gibi derdim yok. Benim istediğim köyün içinde olsun ki gidince asosyal kalmayayım. Kahvede gideyim takılayım isterim. 1 dönüm benim istediğim ağaçları ancak alabiliyor :) İzmirliyim atadan kalma bir yer var ama yapamıyorum. Planlarımı da ertelemek istemiyorum.

Sakıncası yoksa forumda yazışalım rahatsız olursan özelden. Ben sapanca civarına baktım çok pahalı geldi. Sonra ne gerek var deyip şile civarına bakayım dedim google earth ile baktım internetten baktım satılıklar internette yok. Avrupa yakası da uzak geliyor.

cumartesi70
31-08-2009, 00:32
Üstadım ben köylü adamım yakınlarda bir köy de 1 dönüm yer alayım (%5 ise 1.5 dönüm olmalı ki ev sığsın) ağaç dikeyim hafta sonları salınayım gideyim kahvaltımı yapayım mangalı yakayım "kafayı çekeyim :) ayyaş değilim yahu sadece nick" falan istiyordum araştırdım dönümü 20.000 TL dan bahsediliyor.
Ayıp olmazsa sana sorabilir miyim kaça aldın ? Benim tarla alayım yok buradan yol geçecek gibi derdim yok. Benim istediğim köyün içinde olsun ki gidince asosyal kalmayayım. Kahvede gideyim takılayım isterim. 1 dönüm benim istediğim ağaçları ancak alabiliyor :) İzmirliyim atadan kalma bir yer var ama yapamıyorum. Planlarımı da ertelemek istemiyorum.

Sakıncası yoksa forumda yazışalım rahatsız olursan özelden. Ben sapanca civarına baktım çok pahalı geldi. Sonra ne gerek var deyip şile civarına bakayım dedim google earth ile baktım internetten baktım satılıklar internette yok. Avrupa yakası da uzak geliyor.

Önümüzdaki haftalarda Şile'ye yerleşiyorum.Orada arsam vardı,2 krizli yılda %80 prim yaparken şehrin göbeğindeki evim %15 düştü.Ben de evi satıp oraya yerleşiyorum,şehir hayatı,uzun yol ve asosyal bir ortama rağmen istediğin herşeyi bulabileceğin bir yer Şile.Yarı İzmirli sayılırım gel komşu oluruz.Ancak ilerisinin ne olacağı belli olmayan tarla alıp,üzerine ev kurmak yerine bütçeni biraz daha arttırıp geniş bahçeli ve nefis bir ev almanı tavsiye ederim.Böyle hazır yerler var,tarladaki eve yapacağın masrafa denk gelebilir ama bahçen 1 dönüm olmaz.

Ayyaşgezer
31-08-2009, 09:23
Önümüzdaki haftalarda Şile'ye yerleşiyorum.Orada arsam vardı,2 krizli yılda %80 prim yaparken şehrin göbeğindeki evim %15 düştü.Ben de evi satıp oraya yerleşiyorum,şehir hayatı,uzun yol ve asosyal bir ortama rağmen istediğin herşeyi bulabileceğin bir yer Şile.Yarı İzmirli sayılırım gel komşu oluruz.Ancak ilerisinin ne olacağı belli olmayan tarla alıp,üzerine ev kurmak yerine bütçeni biraz daha arttırıp geniş bahçeli ve nefis bir ev almanı tavsiye ederim.Böyle hazır yerler var,tarladaki eve yapacağın masrafa denk gelebilir ama bahçen 1 dönüm olmaz.

Canım şehrin göbeğindeki evim düştü falan demeyin şimdi. Kızanlar çıkabilir. :he:

Benim Asosyallikten kastım dağın başında bir tarlan olur köye 5 km bu durumda ölsen kimsenin haberi olmaz. O şekilde olsun istemiyorum. Köyün kenarında bir yer olmalı diye söyledim.

Şile tarafı güzel. Denizden çok karayı seviyorum. Deniz zaten çok soğuk ve dalgalı. Faydadan çok zararı var. Ayrıca maganda oranı yüksek.

Geniş bahçeli bir ev güzel olabilir de nereden nasıl almalı internete düşmüyor ya da ben bulamadım.

BEYAZIT
31-08-2009, 09:28

benimde kucukyalıdaki evim bundan 3 sene once 160K ediyordu simdi 130K satmaya razıyız, 700 kira getiriyor. Su an da ev almak mı dogru yatırım olur satmak mı derseniz, kışa fiyatlar dusucege oynuyorum.

tunazade
31-08-2009, 11:04

Kontrat 1 yıllıktır.Bu süreden önce çıkarması için evsahibinin olağanüstü bir neden bulmalıdır ki buda zordur.Ama bir yılın dolmasına 1 ay kala yasal ihbarnamesini bildirdiyse kiracı çıkmak zorundadır.Ev sahibinin Neden belirtmesine gerek yok, adı üstünde kontrat bitmiştir.Asl olan karşılıklı iyi niyet ilişkisidir, ve genelde kiracı evi tutarken evde ne sürede oturacağını şifaen dile getirir..Evsahibi de bunu teyit eder.Aradan 3 ay geçince fikrim değişti tarzı olaylar her 2 taraf içinde genelde bağlayıcı değildir.Aynı şekilde kiracı da kontratı müteakip 1 yıl dolmadan ve 1 ay öncesinden ihbarda bulunmadan evden çıkmak isterse , kontrat bitimine kadar olan kira bedelini faiziyle birlikte evsahibine ödemek zorunda kalır..Açılan dava ister 3 ay isterse 3 yıl sürsün..Dava uzun sürüyor "dava etmeyi göze alamaz" diye düşünen evsahibi yada kiracı yanılgıdadır..Mahkeme er yada geç sonuçlanır.Ve icra takibi başlar.

Olayın mahkemeye taşınması İstenen en son olay olsa da her 2 taraf da inatçı olmamalıdır.Karşınızdaki insan ise iyi niyet her sorunu çözer..

Ayyaşgezer
31-08-2009, 14:37
Kontrat 1 yıllıktır.Bu süreden önce çıkarması için evsahibinin olağanüstü bir neden bulmalıdır ki buda zordur.Ama bir yılın dolmasına 1 ay kala yasal ihbarnamesini bildirdiyse kiracı çıkmak zorundadır.Ev sahibinin Neden belirtmesine gerek yok, adı üstünde kontrat bitmiştir.Asl olan karşılıklı iyi niyet ilişkisidir, ve genelde kiracı evi tutarken evde ne sürede oturacağını şifaen dile getirir..Evsahibi de bunu teyit eder.Aradan 3 ay geçince fikrim değişti tarzı olaylar her 2 taraf içinde genelde bağlayıcı değildir.Aynı şekilde kiracı da kontratı müteakip 1 yıl dolmadan ve 1 ay öncesinden ihbarda bulunmadan evden çıkmak isterse , kontrat bitimine kadar olan kira bedelini faiziyle birlikte evsahibine ödemek zorunda kalır..Açılan dava ister 3 ay isterse 3 yıl sürsün..Dava uzun sürüyor "dava etmeyi göze alamaz" diye düşünen evsahibi yada kiracı yanılgıdadır..Mahkeme er yada geç sonuçlanır.Ve icra takibi başlar.

Olayın mahkemeye taşınması İstenen en son olay olsa da her 2 taraf da inatçı olmamalıdır.Karşınızdaki insan ise iyi niyet her sorunu çözer..

http://www.hukukrehberi.net/Details.aspx?Status=Link&id=63

bu sitede çok güzel yazmış adamlar. Anladığım kadarı ile haklı bir sebep yoksa ev sahibi hiç bir şey yapamıyor. Burada gol yenebilecek tek madde ihtiyaç meselesi gibi görünüyor. Oğlu kızı olan biri evlenecekler deyip nedenleri ispata uğraşabilir.

Sizin dediğiniz durum sanki süresi belirli kontratlar durumuna benziyor.

Burada halen açık olan 2 nokta var.
1- Mahkeme masraflarını kim öder ?
2- Oğlum evlenecek dedin ispatladın kiracıyı çıkardın 1 sene geçti ev halen boş veya başkası kiraladı o zaman ne olacak ? Sanıyorum son kanun bununla alakalı birşeyleri ele aldı ama tam bilmiyorum.

Ayyaşgezer
31-08-2009, 14:48
benimde kucukyalıdaki evim bundan 3 sene once 160K ediyordu simdi 130K satmaya razıyız, 700 kira getiriyor. Su an da ev almak mı dogru yatırım olur satmak mı derseniz, kışa fiyatlar dusucege oynuyorum.

Ben şahsen ev sahibine kızdım ve ev alayım uleeeen diyerek bir emlakçıya gittim. Kiram 700TL aynen dediğiniz gibi satılık vardı 130.000 ama içine de 10.000 verirsin cıllop gibi olur dedi emlakçı. Ben de bir düşüneyim dedim.

Şu an evden çıkmayı düşünmüyorum ayrıca çıksam bu şartlarda da kiraya giderim. Sonuç olarak sizin fiyatlar düşecek tezinize katılıyorum.

abka
31-08-2009, 16:06

kontratın varsa ev senindir..istersen içinde ateş yak..istersen evi başka amaçlar için kullan,istersen adama kirasını verme...ev sahibi MAHKEME KARARI getirmeden seni asla atamaz..
borçlar kanununa göre kira 1 yıılık yapılır..ama 1 yıldan sonra süresiz kontrat olur.kiracı ilk yıl kontratda yazan artış oranına uymak zorunda ..sonraki yıllarda kanunen uymak zorunda değil..ev sahibişen fazla kira tesbit davası açar...
ihtarname vs. kolluk kuvvetlerini asla bağlamaz..onlar mahkeme kararına bakar...ev senindir..
oğlum falan gelecek derse bile git mahkeme kararı getir dersin...mahkleme kararının ,gerekcesi belli olu..ammma eger oğlu oturmazsa vay haline hapis ve para cezası var...mahkemeler 2 yıl sürere...
yukardaki örnekler kanun koyucunun kiracıya verdiği gücü göstermek için verilmiştir..asla tavsiye değildir..
adam evini başkasına satsa bile yine seni mahkeme kararı olmadan çıkaramaz..hakim dava sonunda(dava 2 yıl sürse) durumuna göre sana süre bile verebilir..

tamam kirayı 2 kere vermezsen,oğlu gelecekse mahkeme ev sahibini haklı bulur...ama MAHKEME KARARI olmadan asla çıkmak zorunda değil..o ev mahkeme kararına kadar onundur..

abka
31-08-2009, 16:16
hele hele kiranız çevreye göre pahalı ise ,kira artırmayın..hatta azaltın..ev sahibi gitsin mahkemede kira tesbit davası açsın..gelsin bilirkişi heyeti..

abka
31-08-2009, 16:18
dünya merkez bnakları uzun süren faiz indirmeden sonra, artışa geçtiler...artık faiz artacaktır..faiz ile emlak net olarak ters oaantılıdır..

mandrake
31-08-2009, 16:41
Ben bu konuda bu kadar kötü düşünmüyorum. Şimdi yaşanmış gerçek hikayelere bakalım.

Adam 200.000 TL vermiş kuşadasından 2006 da yazlık almış. 130.000 e satılığa çıkarmış ama alan yok. Ne oldu şimdi ? Yabancı ayvayı yedi.

İŞTİM ortaklığı kuruldu. TİM 2.5 milyar dolar verdi AVEA şu bu derken ayvayı yedi hisseleri ucuza İŞ bankasına devretti kaçtı gitti.

Vodafone telsim e kaç milyar dolar verdi. Ülkesinde isyan ettiler. Batarsın etme yapma dediler. Bu gidişle 20 ylda zor geri kazanacak.

Bir de şu var. Adam m2 si 20.000$ dan Tekfen binasında 200 m2 daire almış 4 milyon vermiş. şimdi bu ülkede karışıklık ister mi kendi oturduğu ülkenin bizim ülkeye savaş açmasını ister mi ? Yani bir nevi nefer olacak adam orada. Zengin ve bizim iyiliğimizi düşünen bir nefer. Güçlü bir yandaş.

Hindistanlıları getirip getirmemek ülkenin politikası. Oturma çalışma izni vermesin hükümet kimseyi getiremezler.

sanki ev fiyatlari bir tek TR de dusuyor ABD de hic dusmuyor. ABD de bazi sehirlerin mahalleleri var bombos koca bir alanda yuzlerce ev bosalmis millet banka borcunu veremedigi icin bosaltmis koca ilceyi.

Bazi yerlerde fiyatlar 3 te birine dusmus bazi yerlerde sehirin bir kismi bosalmis. TR de yasanan kriz bunun yaninda guduk kaliyor. Biraz yabanci literatur okuyalim.

mandrake
31-08-2009, 16:43
dünya merkez bnakları uzun süren faiz indirmeden sonra, artışa geçtiler...artık faiz artacaktır..faiz ile emlak net olarak ters oaantılıdır..

Faiz ile emlak fiyatlarinin ters orantili olduguna yuzde yuz katiliyorum. Faizlerin daha da dusecegini ongorursek fiyatlarda artis olmasi kacinilmazdir. Bunu Istanbul icin konusuyorum Anadolu icin arsa bollugunda ev fiyatlari zor artar.

Harakiri
31-08-2009, 17:30
mandarake kardeş millette para olmazsa üretim olmazsa yatırım olmazsa ihracat olmazsa sen istediğin kadar hikaye anlat o evler yıllarca orda durur...Kriz yeni başlıyor...

Akresi
31-08-2009, 17:39
mandarake kardeş millette para olmazsa üretim olmazsa yatırım olmazsa ihracat olmazsa sen istediğin kadar hikaye anlat o evler yıllarca orda durur...Kriz yeni başlıyor...

O da zaten millette para olmasına gerek yok, yabancıda var, onlar alacak diyor :he:

mandrake
31-08-2009, 17:59
O da zaten millette para olmasına gerek yok, yabancıda var, onlar alacak diyor :he:

Ben cekirdek Istanbul icin konusuyorum Anadolu'dan bahsetmiyorum.

BEYAZIT
31-08-2009, 23:31
Ben şahsen ev sahibine kızdım ve ev alayım uleeeen diyerek bir emlakçıya gittim. Kiram 700TL aynen dediğiniz gibi satılık vardı 130.000 ama içine de 10.000 verirsin cıllop gibi olur dedi emlakçı. Ben de bir düşüneyim dedim.

Şu an evden çıkmayı düşünmüyorum ayrıca çıksam bu şartlarda da kiraya giderim. Sonuç olarak sizin fiyatlar düşecek tezinize katılıyorum.

walla hocam sabah 135 die ilan verdim yalandan, Allaha sukur 1 saat once 130 verdim.
Bereketini gorsunler
alıcı cok piyasada ama faizler artarsa bu satıslar durur
kredisiz ev alana pek rastlamadım.
su an oturdugum ev kendi evim oldugu icin cok problem riskli olmadı cok sukur.

Ayyaşgezer
01-09-2009, 09:43
Faiz ile emlak fiyatlarinin ters orantili olduguna yuzde yuz katiliyorum. Faizlerin daha da dusecegini ongorursek fiyatlarda artis olmasi kacinilmazdir. Bunu Istanbul icin konusuyorum Anadolu icin arsa bollugunda ev fiyatlari zor artar.

Tersten de bakmak lazım olaya. Fiyat, Faiz işin iki boyutu ama bir de Hacim var. Şimdi faizler yükselse bile ev fiyatları düşmeyebilir veya gördüğümüz şekilde faizler düşse de ev fiyatları yükselmeyebilir. Burada işlem hacmi gerçeği karşımıza çıkar. Yani bir adam 100.000 edecek evinde oturuyor ve bu evi 200.000 e satılığa çıkarıyor ise akıllı adamların olduğu bir yerde bu ev ne alınır ne satılır. İşlem hacmi düşükse oluşan fiyatlar zaten spekülatiftir. Biraz da o durumları yaşıyoruz. Herkes daha yapmadan sattım diyor ama bakıyorum ara ara haberlerde Tekfen in en yüksek binasının örtülü reklamı yapılıyor, varyap satış temsilcisi arıyor, my world de geceleri ışıklar yanmıyor, gazetelerin her yakası konut ilanı dolu, bazı inşaatlar gecikiyor. İşlem hacmi yüksek olsa bunların olmaması lazımdı.

Ayyaşgezer
01-09-2009, 09:46
walla hocam sabah 135 die ilan verdim yalandan, Allaha sukur 1 saat once 130 verdim.
Bereketini gorsunler
alıcı cok piyasada ama faizler artarsa bu satıslar durur
kredisiz ev alana pek rastlamadım.
su an oturdugum ev kendi evim oldugu icin cok problem riskli olmadı cok sukur.

Hayırlısı olsun gerçekten. 15.4 yıl kira değerine gitmiş. mevkisi ve evin durumunu dikkate alırsak ortanın üzerinde bir rakam denilebilir.

Ayyaşgezer
01-09-2009, 09:46

Bende diyorum ki keşke alsa. Korkulacak birşey yok. geldikleri gibi gidiyorlar.

BEYAZIT
01-09-2009, 10:23
Hayırlısı olsun gerçekten. 15.4 yıl kira değerine gitmiş. mevkisi ve evin durumunu dikkate alırsak ortanın üzerinde bir rakam denilebilir.

Tesekurler aslında kirası tam 720 idi, kiracı ile beraber satacagız.

Ayrıca bazı bankalar tapu ile beraber Yapı kullanma izin belgesi veya Yapı Ruhsatı belgelerinden birini istiyormus malumatınız var mı bu belgelere ilişkin?

buffnfaith
01-09-2009, 23:31
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=128338

250 bin lüks konut elde kaldı

Türkiye'de satılamayan lüks konut stoğu 250 bini buldu. Sadece İstanbul'da 80 binin üzerinde stok oluştu. Özellikle şehir dışlarına yapılan lüks konutlar, hayalet şehir görüntüsü çiziyor. İnşaat firmaları yaptıkları konutları bir an önce elden çıkarmak için yüzde 50'yi aşan indirimler yapıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı araştırmaya göre, geçen sene 250 bin adet satılamayan konut bulunduğunu dile getiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, bu sene sonunda satılamayan konut sayısının 400 bine ulaşacağını söyledi. Aşa, bu konutların yüzde 70'inin ise lüks segmentte yer aldığını açıkladı.
Retürk Emlak Başkanı Aşkın Çınar ise İstanbul genelindeki 35 ofislerinde 20 bine yakın lüks konutun satılmayı beklediğini kaydetti.

Piyasanın lüks konuta doyduğunu belirten Retürk Emlak Başkanı Aşkın Çınar ise önümüzdeki dönemde ekonomik konutları revaçta olacağını söyledi.
Çınar, "1 milyon dolarlık daire fiyatları 300 bin dolara kadar geriledi. Ancak birçoğu lokasyon nedeniyle de tercih edilmiyor. İstanbul'da Ataşehir, Maslak, Bahçeşehir, Esenkent, Çekmeköy ve Acıbadem bölgelerinde alıcı bekleyen çok sayıda lüks konut var" dedi.

tigran
02-09-2009, 06:36
2 B kapsamındaki Çavuşbaşı’nda arsaların dönümü yerine göre 100-200 bin lira arasına satılıyor, bu fiyatlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Yatırım yapılabilir mi? Ben şahsen olumsuz bakıyorum ama buradaki uzman arkadaşlardan da yorum almak isterim.

Bunu size sormamın nedeni bana bu konuda fikrimi sordular ben net bir şey söylemedim.

Ayrıca bu arsalar için (tapu alma sürecinde) daha sonra devlete ödenecek para nasıl hesaplanacak, emlak vergisi değeri mi kullanılır yoksa piyasadaki fiyatlar mı baz alınır?

Şimdiden cevap veren herkese teşekkürler.

tolstoy87
02-09-2009, 14:32
2 B kapsamındaki Çavuşbaşı’nda arsaların dönümü yerine göre 100-200 bin lira arasına satılıyor, bu fiyatlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Yatırım yapılabilir mi? Ben şahsen olumsuz bakıyorum ama buradaki uzman arkadaşlardan da yorum almak isterim.

Bunu size sormamın nedeni bana bu konuda fikrimi sordular ben net bir şey söylemedim.

Ayrıca bu arsalar için (tapu alma sürecinde) daha sonra devlete ödenecek para nasıl hesaplanacak, emlak vergisi değeri mi kullanılır yoksa piyasadaki fiyatlar mı baz alınır?

Şimdiden cevap veren herkese teşekkürler.

Sn Tigran,

Bölgeyi kabaca biliyorum, o bakımdan fiyatlar konusunda kesin bir yorum yapmak istemiyorum (her ne kadar bana da yüksek göründü ise de) . Yalnızca devlete ödenecek para konusunda şunu söyleyebilirim. Piyasa fiyatı subjektif, tartışmaya açık bir ölçüttür. Kime göre, neye göre piyasa fiyatı? Bu bakımdan belediye emlak rayiç değerinin baz alınacağını sanıyorum. Bu konuda şu bilgi de işinize yarayabilecek bir emsal teşkil edebilir :

Gayrimenkulü üzerinde vakıf şerhi bulunan şahıslar, önceden valiliğin oluşturduğu komisyonca belirlenen günün rayiç değerinin yüzde 20'si oranında para ödeyerek, vakıf şerhinden kurtulabiliyordu. Şerhin kaldırılabilmesi için yapılan yazışmalar sonucunda karar Valilik il takdir komisyonunda değerlendiriliyordu. Bu da insanların zaman ve para kaybına neden oluyordu. Şubat 2008'de yürürlüğe giren kanun ile birlikte gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde veya tasarrufundaki taşınmazlar üzerindeki şerhler, işlem tarihindeki emlak vergisi değerinin yüzde 10'u oranında bedel ödenerek serbest bırakılıyor.

Her ne kadar Çavuşbaşı'nda vakıflarla ilgili bir durum söz konusu değilse de, bu örnek devletin yeni politikasını işaret etmesi bakımından rehber olabilir diye düşünüyorum.

Selamlar

mandrake
02-09-2009, 17:48
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=128338

250 bin lüks konut elde kaldı

Türkiye'de satılamayan lüks konut stoğu 250 bini buldu. Sadece İstanbul'da 80 binin üzerinde stok oluştu. Özellikle şehir dışlarına yapılan lüks konutlar, hayalet şehir görüntüsü çiziyor. İnşaat firmaları yaptıkları konutları bir an önce elden çıkarmak için yüzde 50'yi aşan indirimler yapıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı araştırmaya göre, geçen sene 250 bin adet satılamayan konut bulunduğunu dile getiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, bu sene sonunda satılamayan konut sayısının 400 bine ulaşacağını söyledi. Aşa, bu konutların yüzde 70'inin ise lüks segmentte yer aldığını açıkladı.
Retürk Emlak Başkanı Aşkın Çınar ise İstanbul genelindeki 35 ofislerinde 20 bine yakın lüks konutun satılmayı beklediğini kaydetti.

Piyasanın lüks konuta doyduğunu belirten Retürk Emlak Başkanı Aşkın Çınar ise önümüzdeki dönemde ekonomik konutları revaçta olacağını söyledi.

Ben bu yaziyi anlamadim, yatirimci yada vatandas neden İstanbul'da Ataşehir, Maslak, Bahçeşehir, Esenkent, Çekmeköy ve Acıbadem bölgelerinden konut talep etmiyor acaba? Oysaki buralar merkezi yerler.

stocksin
02-09-2009, 18:50
Ataşehir Merkezi Bölgede (Gardenya 3 -4 ve İnci Bloklarında) fiyatlar kriz öncesi 109 metrekare net bir daire için 340-400 arasından 280-330 arasına inmişti. Şu an ise aynı bölgede fiyatlar 300-360 arasında. Uzun zamandır satış bekleyen bu bölgedeki bir çok ev son bir ayda satılmış durumda.. Ataşehir Merkezinde Gardenya 1 ve 2 ile diğer siteler de de ise 300 altında fiyat bulmak mümkün. Krizin derin olduğu günlerde 240 a kadar diğer sitelerde fiyatlar görülmüştü ama artık bu fiyatlar asgari 275-280 civarında..

Desperado
02-09-2009, 19:22
Benim gordugum fiyatlar almaya basladi bile, bir sene sonra alan minimum %20-25 yukaridan alir... 2-3 ay oncesine gore bile %5-10 artti fiyatlar... Seneye faizler de bu kadar dusuk olmayacak muhtemelen, artmaya baslayacak; kredi alinacaksa bundan uygun faizler zor bulunur 2010'da...

Ataşehir Merkezi Bölgede (Gardenya 3 -4 ve İnci Bloklarında) fiyatlar kriz öncesi 109 metrekare net bir daire için 340-400 arasından 280-330 arasına inmişti. Şu an ise aynı bölgede fiyatlar 300-360 arasında. Uzun zamandır satış bekleyen bu bölgedeki bir çok ev son bir ayda satılmış durumda.. Ataşehir Merkezinde Gardenya 1 ve 2 ile diğer siteler de de ise 300 altında fiyat bulmak mümkün. Krizin derin olduğu günlerde 240 a kadar diğer sitelerde fiyatlar görülmüştü ama artık bu fiyatlar asgari 275-280 civarında..

Temmuzda yazdim yukaridaki yaziyi... Anlayana tabi...