PDA

View Full Version : Antalyada Nereden Ev Almalı Nerede Oturmalı?

Baydisiplin
16-05-2009, 09:38
Antalyanın Floryası, Etileri, Leventi, Yeşilköyü veya düzenli, temiz, nezih semtleri nerelerdir nerelerden ev alınabilir? Antalyayı bilen arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.

Baydisiplin
16-05-2009, 09:46
İnternetten baktığım emlak fiyatları çok ilginç, 150 bine istanbulda oturmaya doğru düzgün ev bulamazsınız ama Antalyada dubleks daireler var, Antalya da hayat daha mı ucuz

blackbull24
16-05-2009, 10:31
Hafta ici bu konu benim de dikkatimi cekti! Antalya yi bilen arkadaslar lutfen semtler hakkinda yorum yapabilirler mi?

oyucel
16-05-2009, 16:01
Evet bu konuyla ben de çok ilgileniyorum. Yazlık ve yatırım amaçlı daire ve villa almayı düşünüyorum. Fikir verebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

paribus
16-05-2009, 17:10
Gelişimini ve altyapısını tamamlamış ,Antalya dışından gelenlerin ve yabancıların sahile yakınlığıyla tercih sebebi olan yatırım amaçlıda olabilecek Arapsuyu bölgesini ..

Uçak gürültüsünü umursamam diyorsanız elit tercih sebebi olarak yeni ve düzenli sitelerin yapıldığı ve denize aracınız vasıtasıyla ulaşabileceğiniz falezlerin üzerinde deniz manzaralı
Lara bölgesini..

Düşünebilirsiniz....

Serenler
16-05-2009, 17:19
Benim de tercihim Konyaaltı bölgesidir.

Ekonomik krizden kaynaklansa gerek fiyatlar inanılmaz derecede hesaplı.
Aşağıdaki linke bakarsanız fiyatlar hakkında epey fikriniz olur sanırım.

http://www.ordeniz.com/

carcharias
16-05-2009, 17:26
antalya da yaklaşık 4 sene yaşadım. hala da gider gelirim. antalya herşeyden önce inanılmaz sıcak biryerdir. yani alışkın olmayan biri için çok zordur.uyumak,yürümek,çalışmak,yemek... herşey zor. kışın ise elektrikli sobayla üşümediğimi söyleyebilirm. öyle kat kat lahana gibi giyinmezsiniz.

ev konusuna gelince... yukarıdaki mesajlarda sormuşunuz etileri bebeği bilmem neresi var mıdır diye, antalya'da da etiler vardır mesela ama istanbulun etilerinin aksidir. yani ben oturmak için tercih etmem. şehir merkezi daha çok güllük-şarampol,meltem,konyaaltı,teomanpaşa,memurevleri,s oğuksu,100.yıl caddesi gibi bölgelerden oluşur.bunlar benim şahsi görüşüm olmakla beraber tamamen yerlileri daha yardımcı olur elbette. mesela ben meltem de sitelerde otururdum. antalya nın kalburüstü yerlerindendir. konyaaltı plajları yürüme mesafesidir. 5M migrosa aynen yürüme mesafesidir ki bu alışveriş için çok önemlidir.meltemi severim. trt caddesi vardır meşhurdur ama evler eskimiştir artık. konyaaltında bana da teklif etmişlerdi gülünecek rakama havuzlu evler. ama öğrendiğime göre doldurma dediğimiz yöntemle denizin üstü kapanmış sanırım betonla ve evler dikilmiş. ben göze alamadım doğrusu. dediğim gibi bunları tamamen yerlileri daha ayrıntılı bilir. ben yeni ev alacaklara lara tarafını tavsiye ederim. hakan şükür de sanırım orda yaptırmıştı villalarını. orda da havaalanına yakın olması sorun gerçi. uçak kalkar iner falan filan...

antalyalılar toprak zengini genelde. ya da bana hep öyle denk geldiler:clown:. çoğunun evi arsası var. insanları fena değildir severim. doğuda-batıda pekçok ilde bulundum. misal eskişehirde bulundum mesela,kimse yanlış anlayıp alınmasın ama antalya nın insanı daha farklı geldi bana. tabi edirne de antalya dan çok daha mutluydum. dedim ya göreceli bunlar.

carcharias
16-05-2009, 17:30
antalya da canımı sıkan olaylardan biri de doğalgaz olmamasıydı. kaldır telefonu tüp söyle falan. "ha çok mu zor lan yuh anasını satayım üşengece bak" diyeceksin, üşengeçlik değil elbette. yani doğalgaza alışanlar daha iyi anlar rahatlığını. tüp bitti derdin yok,kaldır indir tak çıkar ıvır zıvır uğraşma yok,kabın kacağın tüpün alevinden kararmaz falan neyse konu tüp-doğalgaz olayı değil tabi. anlatıyorum işte öyle...

ama bildiğim kadarıyla şehir dışından itibaren doğalgaz döşemeler başlamıştı

carcharias
16-05-2009, 17:32
birgün bile su kesilmedi bakın 4 yılda. yani birkaç yol çalışması ve yenilemeyi saymıyorum ki o da zaten normal. elektriklerde bazan voltaj sorunu olur,eşyanıza dikkat etmekte fayda vardır.ben şebeke suyu içmem hiçbir ilde. orda da içmedim. ceysu diye meşhur hazır suları vardır. bekletince çaydanlığımın dibinde tortu olmuştu, ben de topçam madran suya başlamıştım süperdi:)

carcharias
16-05-2009, 17:37
çatıların üstlerinde hep gün ısı dediğimiz olaylardan vardır. hani güneş enerjisi olayı. tasarrufludur yani. zaten giden herkes çatılarda mantar gibi türemiş günısıları görür muhakkak.

merkezde yaşayacağım denirse ben meltem ve 100.yıl derim. biraz dışarsı derseniz lara çok iyi olur. konyaaltını dediğim gibi çürük buluyorum.zaten gittiğiniz zaman antalya da şöyle birşey vardır; apartmanların altı hep kiralık dükkan doludur ve dükkan diye de alt katlar genelde böyle dirseklerin üzerinde durur. yani binanın başında sonunda falan duran çubuklarla ayakta durduğunu düşünün o şekil. benin en çok takık olduğum konulardan biri de binaların aralarında hep boşluk vardır. yani komşu binalara bitişik değilsiniz. deprem anında yan binayla yapışık olmak bence ayakta kalmayı sağlayabilir. yani cadde düşünün evlerin arası hep boş. bence bitişik olsa daha iyi olur. tabi arsa meselesi,bahçe yapma hevesi falan... neyse antalyalılar daha iyi bilir. bu arada deprem haritasını da bilmiyorum aslında.sallamış olmayım burdan

carcharias
16-05-2009, 17:44
arapsuyu mevkii de vardır konyaaltı civarında. boğaçayı olmalı yanlış olmalı bir de. liman bölgesi,serbest bölge falanda ordaydı yanlış olmasın. tekneler,lüks yatların yapıldığı yerler falan.aslında denize çok yakın ama diyorum ya bana güven telkin etmedi. yoksa ne evler vardı tabi.

fener mahallesinde de lüks evler vardır. isminden hazetmezdim hiç. beşiktaşlıyız ya:)

büyükşehir belediyesinin olduğu bölgeyi unuttum şimdi adı gelmedi aklıma. hatta antalyasporu un stadı vardır orda. oraları da iyi ve kalitedir. sakindir. de... evler sanki eski biraz. antaylasporun kamp tesisleri meltemde'dir. ara-sıra evden yürüyerek giderdim izlemeye. ordan hop 5M migrosa.akdeniz üniversite ve tıp flk de zaten meltemin içindedir.

carcharias
16-05-2009, 17:50
ben hep merkezden bahsettim bu arada. elbette ilçeleri de var. Alanya,Elmalı,Finike,Gazipaşa,Gebriz (Serik),Gündoğmuş,İbradi,Kale,Kaş,Kemer,Korkuteli, Kumköy,Kumluca,Mahmutlar,Manavgat,
Serik... yani bunlar hep araba mesafesidir. bunlarda oturmayı hiç düşünmedim açıkçası. yani merkez her zaman tercihim oldu.neticede bilirsiniz ilçeler genelde üvey evlattır.herşey merkezdedir.ama sonuçta ilçeler de turizm ve tarım konusunda iddialı olduğundan fena değillerdir.

carcharias
16-05-2009, 17:59
çok önemli bir konuyu atlamışım. antalya nın altyapı sorununu. yani genelde kanalizasyon sistemi hep sorunluydu. düşünsenize 10 katlı bahçıvanlı basket tenis sahalı sitede yaşıyorum ve en alt katta yaşayan ailenin tuvaleti küveti taşıyor lağım doluyor! neden? çünkü kanalizayson sistemi yeterli gelmiyor. bu tarz sıkıntılar çok oldu. çoğu yerde evler yaşlıdır. 15 yıl diye oturursunuzi nerdeyse babanızla yaşıt çıkar! neticede bakkaldan yoğurt bile alırken son kullanma tarihine bakmak lazım bozuk mu diye dimi. ev konusunu da baya ince eleyeceksin elbette. muhit zaten köklüyse, genelde evler de yaşlı oluyor.dolayısıyla fiyatlar da makul. ama ben uğraşmaktan hazetmem hiç.ev dediğin en az uğraştıran olmalı. yılda iki-üç küçük masraf olur o kadar. ama yeni ev arayışım olmuştu da ne tesisatı bitmiş evler gördüm bu arada. tabi diyorum ya bu istanbulda da var ankarada da. bakacaksın işte.

carcharias
16-05-2009, 18:05
ezcümle; portakal çiçeği,kırcami,güzeloba,lara,fener,meltem,gürsu, dedeman benim tercihimdir.

carcharias
16-05-2009, 18:07
çenem de hayli düşmüş:) umarım yardımcı olabilmişimdir.alırsanız hayırlısı olsun

Serenler
16-05-2009, 18:57
Benim orada evim var. Bir tarafı deniz bir tarafı dağ manzaralı. Aşağıda konyaaltı Sarısu yazısının olduğu yerde. Zemin özel fore kazıklarla sağlamlaştıılıp bina onun üzerine yapıldı. Çok geniş bir bahçemiz, yüzme havuzumuz, güvanliğimiz, merkezi sisem uydu vb. epey özelliğe sahip bir site.
Uçak gürültüsünü hiç duymuyoruz. Akşam yürüyüşlerinde Hurmadaki menbadan içme suyumuzu alabiliyoruz. Önümüzde serbest bölge var en yüksek yapı 2 kat olacak. Deniz manzaramızın kapanması gibi bir sorun da yok yani.
Geçen yazı orada geçirdik. Sürekli meltem var, bu nedenle epey serin oluyor. Birkaç gün poyraz esmesi hariç klimaya da ihtiyaç duymadık.

http://img42.imageshack.us/img42/6301/antalya.jpg

Bizim evden deniz manzarası (Çok az zum yaptım)

http://img42.imageshack.us/img42/3336/1008657.jpg

Baydisiplin
17-05-2009, 08:44
carcharias verdiğin bilgiler için teşekkür ederim, bundan sonraki hayatımı daha az yoğunlukta bir şehirde sürdürmek istiyorum, ancak sıcaklık konusu gerçekten önemli, meterolojiden baktım sıcaklığın 45 dereceye kadar çıktığı zamanlar olmuş, Antalya hala keşfedilmemiş güzellikte ve bozulmamış bir yer,

carcharias
17-05-2009, 10:30
rica ederim. yardımcı olabildiysem ne mutlu. baktığınız sıcaklıklardan biraz daha yüksek hissedersiniz bunu da atlamayın. yani hissedilebilir sıcaklıklar farklı bilirsiniz. meteorolojinin verdiği değerleri gördük evet ama bu rakamları termometrede görüyorduk.arabada, evde işte veya yürürken koşarken ne bileyim tempo halindeyken hararetten nefes alamıyorsunuz. ben ikinci yazda alışmıştım. hiç unutmam bir kız arkadaş anlatıyordu, tatile gelmişti antalya'ya. "ya nasıl yaşıyorsunuz burda, uçaktan indim nefesim kesildi sıcaktan,ağlamaya başladım fena oldum" dedi. anne-babamı misafir etmiştim arabalarıyla gelmişlerdi onca yolu, inanın ertesi sabah aynen geri döndüler. "oğlum bu ne bu diye":) şaka yapmıyorum yani..resmen kaçtılar.zaten sabaha kadar uyuyamamışlardı balkonda oturmuşlardı. annem de takıktır klima olayından hazetmez.onun da etkisi var tabi. sonuçta istanbul değil yani! tabi insanlar farklı farklı. ben 30 ağustos doğumluyum sıcak severim normalde de. belki yapı meselesi. geçen yıl kar yağmıştı,yanlış olmasın bir 20 sene vardı sanırım kar yağmayalı.insanlar akan trafikte arabalarını durdurup uzaylı görmüş gibi havaya bakıyorlardı. aslen istanbul'lu olarak ben alışkınım tabi ama şaşırdım insanların bu haline. çocukların ilk karı zaten,onu siz tahmin edin. yıllardır kupa görmemiş fenerliler gibi deyip işi espiriye de vurayım:)

"bundan sonraki hayatımı daha az yoğunlukta " derseniz, antalya'nın emekli şehri olarakl görüldüğünü söyleyebilirim elbette. tansiyon,şeker,kalp vs gibi sorunlarınız yoksa alışırsınız yani.

yüzüncün yılın sonlarında,şarampole giderken hemen o civarda şişçi ramazan vardı meşhur. zaten orda yemek yemeyen ünlü yoktur.bir gün yemekteyiz yine, kapı açıldı bir baktım ricardinho. hani şu beşiktaşta oynamış ama istediğimiz katkıyı alamadığımız berezilyalı solak.neyse, yani var böyle meşhur yerleri. döner gazino vardır mesela. sayın serenler iyi bilir. evi daha yakındır bana nazaran.böyle dağın tepesinde bir restaurant hayal edin. kendi etrafında dönüp duruyor yavaş yavaş.cok şey var anlatacak da işte çenem düşmeye görsün:) selamlar

yosunga
17-05-2009, 10:43
Öncelikle Sayın Serenlerin resminde denizin mavisine dikkat ederseniz Antalya'yı tanımlamış olursunuz.
- Antalya güzel bir yerdir ama düzde bir yerdir , İstanbul'a alışan birisi için hele son zamanlardaki mimari açısından sıkıcı gelecektir düz bir ova ve apartmanlar apartmanlar (üstlerinde günısı : Bu iyi bir şeydir anında sıcak su).Zerdalilik'in portakal bahçelerinin olduğu zamanlarını hatırlıyorumda.İş hacmi belli alanlar dışında düşük kalacaktır tabii harcamalarınızda düşecektir.En önemlilerinden biriside "gerçek" sebze ve meyve yiyeceksiniz tad farkına şaşıracaksınız.
Yazları hele düz ovada çok bunaltıcı olacaktır (Eskiler yaylalara göç ederlermiş)

İstanbul'un insanı fazladan yorduğu doğru ama nereye giderseniz gidin kendiniz değişmediği sürece aslında çok fazla birşey değişmeyecektir.Belli bir sabit geliriniz var ve huzur istiyorsanız düşünülebilir ama burada iş düşünüyorsanız genelde gidenler geri dönüyor.(Ve benim bir Antalya'lı olarak Kaf dağının arkasındaki göl kıyısındaki küçük kulübe hayalim Antalya'da değil :) )

Emlak olarak ise küçük yerlerde emlak fiyatlarında talep düşünce ani değişimler olur.Fiyatlarda aşşağı yön devam ediyor.(Bizzat tanığı olduğum tam düşüş başlamadan 135000 ytl civarı bir eve bakıyordu ailem 85.000 ytl sıfır bir daire aldılar (Aynısını İstanbul'a getirseniz sizden istenecek fiyat 250-300 bin tl'dır - Ayrıca Antalya evlerinde mutfak vb gerçekten bir mekandır ve büyüktür).Şu an fiyatlar daha düşmüş durumda ve ben dahada düşeceğini düşünüyorum.

Ben öncelikle eski şehre (Kaleiçi) yakın yerleri öneririm , Konyaaltının doldurulması ile oluşan kısmı sevemedim (üzüldümde o halini görünce).Lara yeni binalar açısından düşünülebilir ama zaten İstanbul'a alışan birisi için fiyatlar uygun geleceği için merkezi yerler daha iyi olacaktır.Yapı kalitesi olarak arsa daha ucuz olduğu için bina kalitesi daha iyidir ayrıca Antalya depremlerle anılan bir yer değildir.

carcharias verdiğin bilgiler için teşekkür ederim, bundan sonraki hayatımı daha az yoğunlukta bir şehirde sürdürmek istiyorum, ancak sıcaklık konusu gerçekten önemli, meterolojiden baktım sıcaklığın 45 dereceye kadar çıktığı zamanlar olmuş, Antalya hala keşfedilmemiş güzellikte ve bozulmamış bir yer,

oyucel
17-05-2009, 11:26
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşlar. antalya'nın kıbrısla aynı iklime ve özelliklere sahip olduğunu anladım (sıcaklık ve günısı gibi :he:). eh yazları orda olursam pek bir yabancılık çekmeyeceğim diye düşünüyorum.

metin_077
17-05-2009, 17:09

Eğer bu şekilde düşünüyorsanız,aradığınız yer Gazipaşa'dır.Bir araştırın derim.

carcharias
25-05-2009, 15:29
antalya da yaklaşık 4 sene yaşadım. hala da gider gelirim. antalya herşeyden önce inanılmaz sıcak biryerdir. yani alışkın olmayan biri için çok zordur.uyumak,yürümek,çalışmak,yemek...

tabi olaya nerden baktığınıza da bağlı :he:

bu da bir bakış açısı;

http://img200.imageshack.us/img200/9714/79859912.jpg

bunlar da başka açıdan bakanlar :he:

http://img200.imageshack.us/img200/1047/65832777.jpg

karar sizin:mut:

serkan30
25-05-2009, 20:55
Antalya konusu açılmışken bende birkaç kelime etmek isterim. Antalyada yatırım amaçlı ev almak isteyenlere yeni ilçe olmuş, gelişmeye aday, merkeze yaklaşık 15 km. uzaklıktaki Aksu ilçesini tavsiye ederim. Ayrıca şehrin sıcak ve nemli ortamından bunalanlar için bulunmaz bir yer. Emlak fiyatlarındaki durgunluk bittiği an Aksudaki daire ve arazi fiyatlarının tavana vuracağını tahmin ediyorum. Tahminim tutarsa belki Aksudaki dairemde
birkaç kuruş pirimlenir.:)