PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

cans
14-12-2010, 16:33
Arkadaslar, artık bu mevduat isi bizi yiyip bitirecek, kanser edecek. Bu adamlar mevduata ve mevduatcıya taktılar, seçime kadar borsanın cosması, doların aynı kalması ve mevduatın dahada düsmesi lazım, baska türlü seçimi alamazlar, ayrıca yandas müteahhitlerin evlerini sattırmak için kredi faizlerini iyice düsürmek istiyorlar, bunun içinde yine bizleri yani mevduatcıları ezmeleri lazım, borsanında cosması için bizim mahvolmamız lazım.

artık gerçekleri görelim, ne yapmamız lazım ? bunları neden tartısmıyoruz? gelecek ay akbank 100.000 üstüne 7.80 verecekmis, belki martta , nisanda 6 ları göreceğiz, hep beraber batıyoruz, enflasyon patlıyor, - reel faiz yani kaybımız arttıkça artıyor, bu sekilde 3-5 yılda tüm mal varlığımızı kaybedeceğiz. ne yapalım ? artık mevduattan cıkalım ama ne yapalım ? borsa ? emlak ? altın ? ve mesela borsada hangi hisseler ? altında hangi fon ?

bu arada hala türkiyede - reel getiriye rağmen, kimler para getiriyor ? bu saçmalığın nedeni nedir ? en önemlisi ne yapmalıyız ?

Mevduatçı zaten borsadan anlamadığı için mevduatçı değil mi? Bence yıllarca mevduatta beklemiş birinin borsada hiç şansı yok. Uzun vade temettü bedelsiz olayı var. O da en az 10 senelik yatırımdır. Mevduat bana göre borsada kullanmayacağın bir miktar para vardır aylık bağlarsın gibi.

excali
14-12-2010, 16:54
Mevduatçı zaten borsadan anlamadığı için mevduatçı değil mi? Bence yıllarca mevduatta beklemiş birinin borsada hiç şansı yok. Uzun vade temettü bedelsiz olayı var. O da en az 10 senelik yatırımdır. Mevduat bana göre borsada kullanmayacağın bir miktar para vardır aylık bağlarsın gibi.

Mevduat üzeri getiri veren fonlar yok mu? (Profesyoneller tarafından yönetilen)

Figo
14-12-2010, 18:04

1-Strateji Men A Tipi Değ %53,43
2-Yapı Kredi Yat. A Tipi Koç Şrk. İştirak* %49,43
3-HSBC Bank A Tipi Var.Yön.Hiz.Hisse Senedi %43.77
4-İş Bank A Tipi İştirak* %42.72
5-Finansbank A Tipi Hisse* %42.17
6-..............................

Son 1 yılda en iyi getiren A-tipi fonlar (http://www.fonbul.com/getiri_TL.asp?TT=1&DT=0)

past performance is no guarantee of future results :wink:

lukas
14-12-2010, 18:14
Bildiğim kadarıyla A Tipi fonların içersinde borsada var.o yüzden son bir senede getirisi yüksek olmuştur. her yıl böyle olmaz.

julia.luthor
14-12-2010, 18:26
Bildiğim kadarıyla A Tipi fonların içersinde borsada var.o yüzden son bir senede getirisi yüksek olmuştur. her yıl böyle olmaz.

evet b tipi de çok tekin değildir.

sburak
14-12-2010, 18:30
valla uzun lafın kısası efendilerin istediği gibi mecbur risk alacağız. risk almayana ekmek yok artık. en az seçimlere kadar bize her gün hicran var, ancak bu adamlar kaybederse (ki çok düsük bir ihtimal) bize gün doğar, yoksa iyice yanarız.

yanmamak için birseyler yapmak zorundayız. neler yapabiliriz ? :

1-Bizden daha yüksek faiz veren ülkelerde (örnek: rusya-ukrayna) sağlam bankalarda mevduata devam edebilirmiyiz ?
2-Bu islami banka denen yerlerde bir imkanımız olurmu ?
3-b tipi tahvil bono, altın fonu olabilirmi ?
4-direkt riske girip ya tüm parayı dolara bağlıyacağız, ya sağlam bir hisseye, (ama hangisine ?)
5-emlak al-satçılığı yapacağız. al ve kiraya ver isi mevduattanda kötü ve riskli çünkü.
6-direkt ticarete gireceğiz yada spot mal alıp satacağız. (araba-bakliyat-temizlik maddeleri vs.)

hadi bunu biz gençler-orta yaslılar yaparızda, yaslı mevduatçılar nasıl yapacak ? onlarda artık kaderlerine razı olacaklar, zaten muhtemelen stres ve üzüntüden fazla yasamalarına olanak yok artık. maalesef artık acı gerçek bu.

julia.luthor
14-12-2010, 18:45
valla uzun lafın kısası efendilerin istediği gibi mecbur risk alacağız. risk almayana ekmek yok artık. en az seçimlere kadar bize her gün hicran var, ancak bu adamlar kaybederse (ki çok düsük bir ihtimal) bize gün doğar, yoksa iyice yanarız.

yanmamak için birseyler yapmak zorundayız. neler yapabiliriz ? :

1-Bizden daha yüksek faiz veren ülkelerde (örnek: rusya-ukrayna) sağlam bankalarda mevduata devam edebilirmiyiz ?
2-Bu islami banka denen yerlerde bir imkanımız olurmu ?
3-b tipi tahvil bono, altın fonu olabilirmi ?
4-direkt riske girip ya tüm parayı dolara bağlıyacağız, ya sağlam bir hisseye, (ama hangisine ?)
5-emlak al-satçılığı yapacağız. al ve kiraya ver isi mevduattanda kötü ve riskli çünkü.
6-direkt ticarete gireceğiz yada spot mal alıp satacağız. (araba-bakliyat-temizlik maddeleri vs.)

hadi bunu biz gençler-orta yaslılar yaparızda, yaslı mevduatçılar nasıl yapacak ? onlarda artık kaderlerine razı olacaklar, zaten muhtemelen stres ve üzüntüden fazla yasamalarına olanak yok artık. maalesef artık acı gerçek bu.

portföy yap emlak zor iş yapılacak gibi değil ve zaten likit değil.

faizler 7 civarına gidecek gibi.

alibaba9
14-12-2010, 19:39
a tipi fonlardan teorikte çok iyi kazanç sağlanabilir.. sadece trendleri takip etmek ve zirvelerde çıkarak, daha sonra alttan alarak, verilen değerlerden çok daha fazla getiri sağlanabilir.
yani u100 endeksli bir fonda bir yıl kalıp %4 fon yönetimi verip %30-40 kazanç elde etmek de var, yüzde sıfırda kalmak da var. ama bu yıl için sadece yükseliş trendlerini tutturan birisi %80 üstü getiri sağlayabilirdi.

polkaad
14-12-2010, 20:01
İyide borsada tekin değil ki! bir gün -%3 bir gün +%2 Bizim borsamız yatırım aracı olsa amenna lakin bizimkisi kumar masasının yasal olanı gibi...
Ben mevduata devam edeceğim,ABD denen mafya ülke para basıyor onun ceremesini biz ve dünya çekiyor,
Emtiaların hepsi yüksek herşey soluksuz yeşil; dolar,avro,altın,gümüş,bakır,petrol,dj,nasdaq,s&p...
Peki herkes kazanırsa kim kaybedecek para bas bas nereye kadar...:super:

cans
14-12-2010, 21:38

Hiç araştırmadım ben kendi işimi kendim hallederim. Ama emin ol o profosyonelin kendine hayrı olsa o da böyle yapardı. :)

A tipi fonları biliyorum borsa düşerse onlarda zarar yazıyo 2008 de kazandıran A tipi var mı? Birde fon yönetim ücreti ve stopaj var bunlarda sanırım.

a tipi fonlardan teorikte çok iyi kazanç sağlanabilir.. sadece trendleri takip etmek ve zirvelerde çıkarak, daha sonra alttan alarak, verilen değerlerden çok daha fazla getiri sağlanabilir.
yani u100 endeksli bir fonda bir yıl kalıp %4 fon yönetimi verip %30-40 kazanç elde etmek de var, yüzde sıfırda kalmak da var. ama bu yıl için sadece yükseliş trendlerini tutturan birisi %80 üstü getiri sağlayabilirdi.

Alım satımda başarılıysanız direk alın satın fon yönetim ücreti ve stopajdan avantaj sağlarsınız.

İyide borsada tekin değil ki! bir gün -%3 bir gün +%2 Bizim borsamız yatırım aracı olsa amenna lakin bizimkisi kumar masasının yasal olanı gibi...

Alıcı çoksa yükselir, satıcı çoksa düşer. Birgün -%3 düşmesi, ertesi gün +%2 yükselmemesi için hiç bir engel yok. İster pala olsun ister gerçek piyasa borsa bu yani. :) Ne diyebilirim ki başka başarılı olan kazanır, başarısız olan kaybeder bu sadece borsada geçerli bişey değil ticarette böyle. Hatta örnekler çoğaltılabilir ama burası yeri değil:)

sburak
14-12-2010, 22:21
öncelikle :
1-yurtdısında daha iyi mevduat sansımız varmı?
2-sizce önümüzdeki 6 ay mevduat oranları ne olacak ? MB Yardımcısı sözde sıcak paraya önlem için kısa vadeli faizleri düsüreceklerini söyledi, peki 3 aylık- 6 aylık bağlarsak bari 9 ları görürmüyüz ? - reel getirinin olduğu bir ülkeye kim, neden mevduat getirir ? bu adamlar aptalmı ? bankalardaki toplam mevduat gercekten dedikleri gibi artıyormu ? yoksa budamı manüpülasyon ve siyasi amaçlı olarak yalan ?

aviator
14-12-2010, 23:12
Dün Finans dönüşüm vardı 100 + .Yurtdışında olduğum için telefonla aradım pazarlıksız yenileme normal oran 1 aylık 9.15. Eğer yılbaşını geçecek şekilde daha uzun bağlarsam 9.40 dediler. Ben 1 aylık bağladım 27 Aralıkta dönüşüm olacak. Hepinizin bildiği gibi yılsonunda bilanço muhabbetinden dolayı faiz oranlarında artış oluyor. Finans şimdiden yılbaşını geçirmeyi garantileyenlere 9.40 verdiğine göre yılsonunda 10 lu rakamları çok rahat görürüz diye düşünüyorum. 27 Aralıkta 10 lu rakamları görürsek bağlayabileceğim kadar uzun vade bağlamayı düşünüyorum mümkünse 3 ay ve üstü. Buaralar dönüşü olanlar buna dikkat etsin bence 9.40 gibi rakamlara tav olup şimdiden uzun süreli bağlamayın aralık sonunda daha yüksek orandan daha uzun bağlarsınız. Saygılar herkese bol kazançlar. Buarada Cenkoluç u özledik valla onsuz topiğin üstünde ölü toprağı var. Onu küstürenler şimdi mutlularsa kına yaksınlar. Herkese selamlar...

bankaların az da olsa yıl sonu sebebiyle artıracağı faiz, merkez bankasının faiz indirimi beklentisiyle güme mi gidecek acaba?:notr::notr::notr:
dönüşüm aralık 27

Geçen ay böyle beklentim ve ona görede planım vardı ve uyguladımda. Ancak gelinen durumda 10 lu rakamların yinede belki bazı bankalarda geçici görüleceğini ancak ocaktan itibaren 9 lu rakamların bile çok zor görüleceğini düşünüyorum. Bu perşembe faiz indirimi olursa ki olacak gibi bunun gerekçesinin en mantıklı sebebi mb de şuanki başkandan sonra nisanda atanma ihtimali olan şahsın siyasi olarak bunu gerçekleştirecek makamlara verdiği bir mesaj olarak görüyorum.Bu noktada ekonomist vs. değilim ama şuanki başkanı takdir ettiğimide belirtmek istiyorum yaşam tarzı olarak iktidara yakın olsada şuana kadar tcmb başkanı olarak çok iyi bir yönetim gösterdiğini siyasal baskılarada boyun eğmediğini düşünüyorum. Yeni başkan daha atanmadan siyasal otoriteye mesaj yolladığı için asıl ondan korkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu konudada sayın JonDowes un fikirlerini merak ediyorum foruma girer girmez buraya baktım belki birşeyler yazmıştır topiğinde şimdi oraya geçeceğim..

aviator
14-12-2010, 23:23
Arkadaşlar bu konuyu misafir olarak takip ediyordum hep, üye olmak bugüne nasipmiş lakin merkez bankası bunu pek hayırlı etmeyecek gibi:)Dönüşümde ayın 17 si...
Sanırım uzun vadeli bağlamaya özendirmek istiyorlar bizi ama hergün küresel piyasalar ve ülkemizde rüzgarın yönü bir anda değişiyor, nasıl olacak bu uzun vade olayı bilemiyorum?

Aslında burayı misafir olarak takip eden arkadaşlar sizede iki kelam edeyim ( sayın polkaad siz üyesiniz artık diğer misafirlere lafım) mesela Bu başlığı şu anda 11 kişi okumaktadır. (2 üye ve 9 ziyaretçi)

aviator,mimar74,

böyle bir topik 2 kişi paylaşır 9 kişi yararlanırsa ne kadar sürer veya ne kadar faydalı olur? ben bankaya giderken oranı biliyorumya paylaşmasamda olur derseniz googledan çok aratırsınız güncel oranları. üye olursanız küçük yatırımcı veya mevduat sahibi olarak o zaman herkesin eli güçlenir. Sanzetü oynarız 30 puanla.

JonDowes
14-12-2010, 23:29
Bu konudada sayın JonDowes un fikirlerini merak ediyorum foruma girer girmez buraya baktım belki birşeyler yazmıştır topiğinde şimdi oraya geçeceğim..

evet buraya pek yazmıyorum sadece sorunuz oldugunda kafamdakileri sıralıyorum...

- Yılmaz hakkındaki görüşlerinize katılıyorum. ilk 1-2 yılında beklenmedik hatalar yapmıştı fakat sonradan hem kamuoyunu yönlendirmeyi başardı hem de gerektiği kadarıyla transparan politika tercihlerini ortaya koydu. son aylarda bence yine biraz kaotik kararlar alındı ama şimdiye kadar genel puanı artı.

- yılbaşından sonra faizlerin düşüş yaşayacagına da katılıyorum. ancak faiz indirimini tek nokta olarak görmeyin. TCMB bunun yanı sıra zorunlu karşılık oranlarını da arttıracak. belki kısa vadelere bunu çok daha sert oranda yansıtacak. pratikte bunun anlamı şunun gibi bir örnekle görebiliriz: bankalar 1 ay vadeli mevduata %7, 3 aya %8, 6 aya %9, 1 yıla %9.5 ödeyecekler... haftasonu özellikle bu konunun altı çizildi: mevduatın vadesinin uzatılmasını sağlayacak sert hamleler gelecek. yatırımcılar %2 faiz farkı için 9-12 aylık para bağlar mı ayrı soru.

- yeni başkan kim olacak muamma. olasılıklar arasında Dr. Erdem Başçı (http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banka/bsk/cvtur-ebasci.html) ve Dr. İbrahim Turhan (http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banka/bsk/cvtur-iturhan.htm) öne geçiyor. Turhan'ı bilmiyorum ama Başçı'nın Bilkent'te çok iyi bir akademisyen oldugunu duydum. haftasonu yaptıgı açıklamaları politik karşı duruş olarak görmemek gerekir. şu anda başkan Yılmaz ve kararlar kurulla alınıyor. Başçı'nın şahsi isteklerini yansıtması gibi bir olanağı yok. ancak şu var: yeni başkan olması ihtimali yüksek oldugu için, kamuoyunun dikkati ona çekilmesi için önemli açıklamaları artık Yılmaz yerine Başçı yapacak belki de... bizde merkez bankası Amerikadaki gibi baştaki tek adamın güçlü idaresinde değil; kurullarda oylamayla bir sonuca ulaşılıyor ve başkan alınan kararın duyurucusu oluyor. belki verdiği oy 1 yerine 2 kişi değerindedir ama Bernanke'nin "ben yaptım oldu"culugu yok.

- 2011'de: batı ülkelerinde düşük faiz devam ederken doğu ülkelerinde artışlar oldugunu göreceğiz. TCMB bu iki akım arasında batıya yakın durmak isteyecek ama piyasa onu doğuya benzeşmeye zorlayacak. bu dengeler her mevsim yeni trendler ve şoklar yaratabilir. üstüne, ülke notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılacak. yatırımcıların hisse, mevduat, döviz ve diğer finansal araçları bilinçli şekilde, beklentilerini sürekli güncelleyerek kullanmasını öneririm.

polkaad
15-12-2010, 00:00
Aslında burayı misafir olarak takip eden arkadaşlar sizede iki kelam edeyim ( sayın polkaad siz üyesiniz artık diğer misafirlere lafım) mesela Bu başlığı şu anda 11 kişi okumaktadır. (2 üye ve 9 ziyaretçi)

aviator,mimar74,

böyle bir topik 2 kişi paylaşır 9 kişi yararlanırsa ne kadar sürer veya ne kadar faydalı olur? ben bankaya giderken oranı biliyorumya paylaşmasamda olur derseniz googledan çok aratırsınız güncel oranları. üye olursanız küçük yatırımcı veya mevduat sahibi olarak o zaman herkesin eli güçlenir. Sanzetü oynarız 30 puanla.

Haklısınız, ben cuma günü birkaç banka gezeceğim, zaten tek taraflı faydalanmamak adına foruma üye oldum aldığım oranları buraya yazacağım saygılar...

aviator
15-12-2010, 00:17
Haklısınız, ben cuma günü birkaç banka gezeceğim, zaten tek taraflı faydalanmamak adına foruma üye oldum aldığım oranları buraya yazacağım saygılar...

Zaten şuanki misafirlere sesleniyorum Sayın Polkaad,
şuanki ziyeretçilere sizi örnek göstermek babında, hoşgeldiniz..

polkaad
15-12-2010, 00:26
Teşekkür ediyorum sağolun iyi niyetiniz içinde sağolun iyi geceler.

aviator
15-12-2010, 00:34
evet buraya pek yazmıyorum sadece sorunuz oldugunda kafamdakileri sıralıyorum...

- Yılmaz hakkındaki görüşlerinize katılıyorum. ilk 1-2 yılında beklenmedik hatalar yapmıştı fakat sonradan hem kamuoyunu yönlendirmeyi başardı hem de gerektiği kadarıyla transparan politika tercihlerini ortaya koydu. son aylarda bence yine biraz kaotik kararlar alındı ama şimdiye kadar genel puanı artı.

- yılbaşından sonra faizlerin düşüş yaşayacagına da katılıyorum. ancak faiz indirimini tek nokta olarak görmeyin. TCMB bunun yanı sıra zorunlu karşılık oranlarını da arttıracak. belki kısa vadelere bunu çok daha sert oranda yansıtacak. pratikte bunun anlamı şunun gibi bir örnekle görebiliriz: bankalar 1 ay vadeli mevduata %7, 3 aya %8, 6 aya %9, 1 yıla %9.5 ödeyecekler... haftasonu özellikle bu konunun altı çizildi: mevduatın vadesinin uzatılmasını sağlayacak sert hamleler gelecek. yatırımcılar %2 faiz farkı için 9-12 aylık para bağlar mı ayrı soru.

- yeni başkan kim olacak muamma. olasılıklar arasında Dr. Erdem Başçı (http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banka/bsk/cvtur-ebasci.html) ve Dr. İbrahim Turhan (http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banka/bsk/cvtur-iturhan.htm) öne geçiyor. Turhan'ı bilmiyorum ama Başçı'nın Bilkent'te çok iyi bir akademisyen oldugunu duydum. haftasonu yaptıgı açıklamaları politik karşı duruş olarak görmemek gerekir. şu anda başkan Yılmaz ve kararlar kurulla alınıyor. Başçı'nın şahsi isteklerini yansıtması gibi bir olanağı yok. ancak şu var: yeni başkan olması ihtimali yüksek oldugu için, kamuoyunun dikkati ona çekilmesi için önemli açıklamaları artık Yılmaz yerine Başçı yapacak belki de... bizde merkez bankası Amerikadaki gibi baştaki tek adamın güçlü idaresinde değil; kurullarda oylamayla bir sonuca ulaşılıyor ve başkan alınan kararın duyurucusu oluyor. belki verdiği oy 1 yerine 2 kişi değerindedir ama Bernanke'nin "ben yaptım oldu"culugu yok.

- 2011'de: batı ülkelerinde düşük faiz devam ederken doğu ülkelerinde artışlar oldugunu göreceğiz. TCMB bu iki akım arasında batıya yakın durmak isteyecek ama piyasa onu doğuya benzeşmeye zorlayacak. bu dengeler her mevsim yeni trendler ve şoklar yaratabilir. üstüne, ülke notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılacak. yatırımcıların hisse, mevduat, döviz ve diğer finansal araçları bilinçli şekilde, beklentilerini sürekli güncelleyerek kullanmasını öneririm.

Diğer Misafir Arkadaşlar,
Ben Ankara Çankayada hiçbir bankada sorularıma hiç bukadar kısa sürede net cevaplar alamadım. Uzun vadeli bir makroekonomik bilgi ve bir vizyon istiyorsanız Sayın JonDowesu kesinlikle takip etmenizi öneririm. Hiçbir şubede hiçkimsenin bilemiyeceği sorularınıza cevapları burada anlık alıyorsunuz Allah Razı Olsun sayın JonDowes. O yüzden herkes üye olsun herkes bilgisini paylaşsın bence..

JonDowes
15-12-2010, 08:05
takdiriniz icin tesekkurler sn aviator.. tum yatirimci arkadaslara 2011'de bol kazanclar dilerim

dudu
15-12-2010, 08:22

Sn. cans,

Kendi tecrubelerime dayanarak size aynen katiliyorum. 2006 yilindan 2010 basina kadar

borsa disinda kaldigim icin aylik mevduat yaptim. Bu donem icinde hic ama hic mutlu

olamadim. Faizler dustukce dustu ve bundan daha da kotusu 1 ay sonra paramin

kurusu kurusuna ne olacagini bilmek beni tembellige, atalete surukledi. Dusunemez risk

alamaz oldum.

Baslarda reel faiz vardi ama sonralari gittikce dustu ve borsa da buna paralel olarak

cikmaya devam etti.

Cok sukur 2010 basi endekse gore dusuk kalmis iyi teemttu odeme gelenegi olan

sirketlerden bir portfoy yaparak artik nisan mayis aylarini bekliyorum arada bir

bilancolara bakarak ne temettu alabilecegimi kestirmeye calisiyorum. Boylesi inanin

faizden cok daha iyi. Insani zinde ve fit tutuyor, daha cok dusunmeye zorluyor.

Mevduatim da var ama cok degil, o kucuk miktar bile beni rahatsiz ediyor. Tamam risk

aliyoruz ama karsiligini da veren sirketler var hem de fazlasi ile.

Onumuzdeki donem mevduatci icin cok kotu bir donem olacak korkarim. Simdiden olasi

gerileme/duzeltmelerde temettu verimi yuksek sirketlere paranin en azindan bir kismini

kaydirmakta fayda var kanaatindeyim.

Syg

dudu
15-12-2010, 08:36
Dün okuduguma göre önümüzdeki aylarda 2 x 50 baz puan indirilmesi merkez bankasi tarafindan hemen hemen vaadedilmis gibi.......Yani bu ay.... 3 aylik baglamak bayagi mantikli gözüküyor. :)

30 Aralik'da 1 ayin yaninda 3 aylik da oran isteyecegim ona gore karar verecegim.

Bu arada bazi bankalar ve buyuk sirketler borclanma bonolari cikariyorlar faizi de sirketin buyuklugune/kredibilitesine gore degisiyor, hazine

bonosunun biraz uzerinde faiz veriyorlar. Onlara da bakmak lazim eger vadeyi biraz uzatmayi goze alabilirsek.

Syg

mkdmkd
15-12-2010, 09:15
Peki, merkez bankası faiz indirimine gitmeyi planlarken, mevduatçı olarak, benim faiz oranım onların (bence dürüst olmayan)TEFE/TÜFE'sinin altına düştüğünde bu işte zarar etmeye başlayacağımı göreceğime ve çözüm arıyacağımı düşünmüyor mu acaba?Ya ben bankadaki bütün paramı çeker,Kapalıçarşıda külçe altına çevirir ve hırsızlığa karşı bir bankanın kasasına gömersem, bu bankalar kimin parası ile kredi dağıtacak bir...Sistemden böyle toplu bir para çıkışı olur ve Türkiye'de vatandaşa mevduatlarını ödemekte en az bir banka zorlansa dahi bunun tüm vatandaşlarda nasıl bir endişe yaratacağının farkında değiller mi bu da iki ?Bu nedenle merkez ne yaparsa yapsın bankalar onu aynen takip edemez,ederlerse yukarıda bahsettiğim olur ve çökerler.Ama bankalar ısrarla TEFE/TÜFE altı diye diretirse benim yapacağım budur.Borsayı Türkiyede kumardan farksız gördüğüm için geleneksel yatırımımıza şu anki değeri ne kadar yüksek olursa olsun dönerim.

dudu
15-12-2010, 10:31
Peki, merkez bankası faiz indirimine gitmeyi planlarken, mevduatçı olarak, benim faiz oranım onların (bence dürüst olmayan)TEFE/TÜFE'sinin altına düştüğünde bu işte zarar etmeye başlayacağımı göreceğime ve çözüm arıyacağımı düşünmüyor mu acaba?Ya ben bankadaki bütün paramı çeker,Kapalıçarşıda külçe altına çevirir ve hırsızlığa karşı bir bankanın kasasına gömersem, bu bankalar kimin parası ile kredi dağıtacak bir...Sistemden böyle toplu bir para çıkışı olur ve Türkiye'de vatandaşa mevduatlarını ödemekte en az bir banka zorlansa dahi bunun tüm vatandaşlarda nasıl bir endişe yaratacağının farkında değiller mi bu da iki ?Bu nedenle merkez ne yaparsa yapsın bankalar onu aynen takip edemez,ederlerse yukarıda bahsettiğim olur ve çökerler.Ama bankalar ısrarla TEFE/TÜFE altı diye diretirse benim yapacağım budur.Borsayı Türkiyede kumardan farksız gördüğüm için geleneksel yatırımımıza şu anki değeri ne kadar yüksek olursa olsun dönerim.

Ben de inanmiyorum devletin acikaldigi TEFE/TUFE oranlarina en azindan benim tuketim

kaliplarima uymuyor diye dusunuyorum.

1994 senesinde faiz dusurme takintili bir adam vardi hazinenin basinda ve ulkeyi 5 nisan

krizine goturdu. Ama bu sefer durum farkli diye dusunuyorum. Her sey dusuk faizi isaret

ediyor. Ic dis konjonktur dusuk enflasyon dusuk faizi destekliyor.

Faizlerin dusuk seyretmesi de on yillardir basimiza bela olan borc dinamiklerini de

duzeltti. Ama yine de tasarruf sahibi icin dusuk de olsa bir reel faiz olmali idi. Bu

durumda bir suru piayasada varlik balonlari olusacaktir kacinilmaz olarak. Ev fiyatlari

aylik kiralarinin 300 katina cikmis ornek olarak. Bu durumda bile dusuk konut kredisi

faizleri ile ucuz pahali demeden evler satilabiliyor. Ama nereye kadar?

Syg

maredo
15-12-2010, 11:04

aviator,mimar74,

Mevduatçı arkadaşlar burdan çok faydalanabilirler ancak herkesin aldığı vede duyduğu oranı burda yazması gerekli. Oranlar bankalarda birbirlerine yakın, burdan diğer bankaların ne verdiğini öğrenmek şuna yarar kanımca, uzun süre bir bankada kalınca bu nasılsa hareket etmiyor deyip düşük oran vermeye başlıyorlar, şu bunu veriyor buda bunu veriyor dedinmi müşteri piyasadan haberdar deyip oranı ona göre veriyorlar. Tabi tok bankaların düşük oran vermesine karşı birşey yapılamaz çünkü adamlar tok yersen, müşteri temsilcisi yada müdür gitme falan der ama banka hazinesinin çok umrunda olmaz ( buda mevduatın büyüklüğüne bağlı tabi)

12. ayın en önemli ( son dönem) bilanço ayı olması sebebiyle oranlar biraz yükseldi aslında 12. ayın ilk haftası daha iyi oran verirler sonlara doğru banka hazineleri yeterince para toplayınca oranları düşürürler nitekim geçen hafta 9,40 olan oran bu hafta 9,30 civarında önümüzdeki hafta dahada düşer.

Hep konuşulan mevduata ne altarnetif olabilir mevduatçı olan birinin bu fiyatlardan borsaya girmesi oldukça zor tabi ama geri çekilmelerde biraz uzun vade düşünülerek sağlam kağıtlardan hisse alınabilinir. Başka Dcd, Forward ve bunların türevleri bir sürü işlem var bu işlemler oldukça riskli işlemler ve bence son hesapda! para kazandırmayan işlemlerdir, kurun ne olucağını önceden hiçkimse bilemez tabi ama bu işlemler kur dar bantda giderken yapılır, önümüzdeki dönem kur açısından oldukça belirsiz ve volatil bir dönem olucak , ben böyle işlemler yapmaya çekinirim. Bu konuda en iyi bilgiyi bankaların Private kısımlarındaki müşteri temsilcileri verir, tabi onlar doğabilecek riskleri çok üzerine basarak anlatmazlar.

Fon almayı düşünen arkadaşlar için fonbul diye bir site var yardımcı olabilir.

julia.luthor
15-12-2010, 12:17
takdiriniz icin tesekkurler sn aviator.. tum yatirimci arkadaslara 2011'de bol kazanclar dilerim

yılbaşı havasına girmişiz şimdiden.

bol kazançlar arkadaşlar iyi güzel mutlu yıllar.

Figo
15-12-2010, 13:13
Bu oranlarda hayal olacak gibi Durmuşun Yardımcısı -senaryo 1- döndük dedi yani faiz indirimi:)Hayırlı olsun sanırsam borsada bunu fiyatladı bugün...

ben de bi senaryo yazayım bakalum senaryo yalnuz biraz erotih; bahçıvan şoföre, şoför aşçıya, aşçı uşağa, sonra da hepüsü uşaga gibü bi şey

senaryomuzdaki esas oğlan mevduatçı :wink:

fed bizim merkez bangasına, merkez bangası yurtiçindeki tüm bangalara, bangalar da mevduatçıya, sonra da hepüsüsü mevduatçıya :he:

oskarlıh bi senaryo :super:

sburak
15-12-2010, 13:29
ya arkadaslar bir soru sorduk, cevap yazan yok, rusya gibi bir ülkede mevduat isine girebilirmiyiz ? orada oranlar nasıl ? birde insanlar artık yeter deyip paralarını aniden çekmeye kalkarlarsa MB ne yapacak? biz ne yaparız ? olurmu olur, herkesin canına tak etti artık enayi yerine konmak, türkiyeyi bizim paraları sömürerekmi kurtaracaklar ? kredi için bize muhtaçlar, herkes parasını çekerse kim bunun ödeyecek ? çok önemli konu bu, resmen adamlar atesle oynuyorlar.

sburak
15-12-2010, 13:33
en son akbank tan 100 bin üstü için 8.95 aldım.

tam 2 sene önce bugün 21.75 almıstım, o günden bugüne türkiye ve dünyada hiçbirsey değismedi, peki ne olduda faizler bu kadar düstü ?

polkaad
15-12-2010, 14:16
ben de bi senaryo yazayım bakalum senaryo yalnuz biraz erotih; bahçıvan şoföre, şoför aşçıya, aşçı uşağa, sonra da hepüsü uşaga gibü bi şey

senaryomuzdaki esas oğlan mevduatçı :wink:

fed bizim merkez bangasına, merkez bangası yurtiçindeki tüm bangalara, bangalar da mevduatçıya, sonra da hepüsüsü mevduatçıya :he:

oskarlıh bi senaryo :super:

Bankaları seyredin Cumadan itibaren borsada,lakin bunu 5 gün önceden dillendirmek etik olmadı Aşçı için,Perşembeye kadar iyi oranlar alabilirdik...

Bende baktım eskilere,

Tarih;09.01.2009 , %20.50 almışım garantiden 28.000 TL ye.

dudu
15-12-2010, 14:47
en son akbank tan 100 bin üstü için 8.95 aldım.

tam 2 sene önce bugün 21.75 almıstım, o günden bugüne türkiye ve dünyada hiçbirsey değismedi, peki ne olduda faizler bu kadar düstü ?

200 senede bastiklari paradan daha fazlasini son 2 senede basmislar,

faizi de asagi indirmisler.

TuLuTiTo
15-12-2010, 14:50
ya arkadaslar bir soru sorduk, cevap yazan yok, rusya gibi bir ülkede mevduat isine girebilirmiyiz ? orada oranlar nasıl ? birde insanlar artık yeter deyip paralarını aniden çekmeye kalkarlarsa MB ne yapacak? biz ne yaparız ? olurmu olur, herkesin canına tak etti artık enayi yerine konmak, türkiyeyi bizim paraları sömürerekmi kurtaracaklar ? kredi için bize muhtaçlar, herkes parasını çekerse kim bunun ödeyecek ? çok önemli konu bu, resmen adamlar atesle oynuyorlar.

Cevabi bilmiyorum ancak yillar oncesinden bir haber hatirliyorum. O zamanlar Japon ev kadinlari paralarini Turkiye'de faize koyuyorlardi. Bunla ilgili bir kac haber okumustum. Yani demekki oluyor. Ama nasil olur, onuda bilene sormak lazim. :notr:

julia.luthor
15-12-2010, 15:12
Cevabi bilmiyorum ancak yillar oncesinden bir haber hatirliyorum. O zamanlar Japon ev kadinlari paralarini Turkiye'de faize koyuyorlardi. Bunla ilgili bir kac haber okumustum. Yani demekki oluyor. Ama nasil olur, onuda bilene sormak lazim. :notr:

carry trade yazın bakın.

kur riski alacaksınız fakat.

sburak
15-12-2010, 16:11
sonuç olarak bu ayarlarla oynama çok kötü olaylara neden olacak gibi, tarihimizde görmediğimiz bir kriz yasayacağız ama atı alan üsküdarı gececek.

adamlar büyük bir enkaz bırakacaklar, bakalım kim toplayacak bu sanal ekonomiyi.

neyse rusyada mevduat oranları nasıl ? yada romanyada? hiç bilen yokmu? ne yapalım ?

polkaad
15-12-2010, 16:47
sonuç olarak bu ayarlarla oynama çok kötü olaylara neden olacak gibi, tarihimizde görmediğimiz bir kriz yasayacağız ama atı alan üsküdarı gececek.

adamlar büyük bir enkaz bırakacaklar, bakalım kim toplayacak bu sanal ekonomiyi.

neyse rusyada mevduat oranları nasıl ? yada romanyada? hiç bilen yokmu? ne yapalım ?

Ben hiç bulaşmazdım...50.000 üstünü risk var diye yabancı bankalara bile yatırmak zul geliyor bana Egebank ve Yahya M.Demirelin kazağını yemiş biri olarak söylüyorum...

sburak
15-12-2010, 17:51
Yurtdısındaki mevduat oranlarını bilen kimse yokmu?
islami bankalar ne veriyor ? (sözde kar paylarından)

lukas
15-12-2010, 18:23

bu sn.Julia luthor söylediği gibi carry trade oluyor. bir zamanlar japonlar ülkerinde %1 altında faiz olduğu için ülkerinden kredi alıp faizin %15-20 olduğu günlerde paralarını türkiyede değerlendiriyorlardı.bizde bizden yüksek faiz olan ülkelerde paramızı değerlendirebiliriz(hangi ülke ben bilmiyorum) ancak o ülkedeki merkez bankası politikasını iyi bilmek lazım.örnek paramızı rus parasına çevirdik ve rusyada mevduat veya hazine bonosu aldık. eğer tl rus parası karşısında değer kazanırsa çok para kaybederiz.

dudu
15-12-2010, 18:24
Ben hiç bulaşmazdım...50.000 üstünü risk var diye yabancı bankalara bile yatırmak zul geliyor bana Egebank ve Yahya M.Demirelin kazağını yemiş biri olarak söylüyorum...

Ben de bulasmazdim.

Artik risk almadan getiri kalmadi. Herkesin oturup once ne kadar risk alabilecegini

dusunmesi lazim.

Ana para garantili mesela petrole veya tarim urunlerine dayali fonlar kurulup

talep toplama usulu ile satiliyor.

Vade 1 yil gibi oluyor, getiri de yuzde 20-25 gibi bir sey olacagini tahmin ediyorlar.

Bunun da %60 gibi bir oranini vereceklermis. Olurda is ters giderse zarar yok...Adi

ustunde anapara korumali. Bugune kadar bir surusunu bana satmak istediler ama 1

yil uzun geldigi icin pek ilgilenmemistim. Is beklendigi gibi gitmezse zarar yok ama

bekledigimiz zaman bosa gidiyor.

Syg

sburak
15-12-2010, 18:48
neden bulasmazdınız ? paranızın erim erim eriyip yok olması daha mı iyi ?

arkadaslar, bizi enayi olarak görenlere karsı bir seyler yapmalıyız, kimse bize acımıyorsa bizde ona göre önlem almak zorundayız, artık bu forumda bu konuları konusalım, her oran bildirimimiz bizi dahada kahredip sağlığımızı bozuyor, bu nedenle ortak-ferdi birseyler yapmamız lazım, ki biz birsey yaparsak bizi daha fazla ezemeyip geri adım atarlar, nasıl olsa bu adam mevduatcı, vur ensesine al lokmasını derlerse daha çok para ve sağlık kaybederiz.

ilk olarak yurtdısındaki mevduat konularını iyice bir öğrenelim. daha iyi bir öneriniz varsa sizde yazın , akıl akıldan üstündür. hepimiz aynı kaderi yasıyorsak birbirimize ancak iyi bir iletisimle faydamız olabilir. Bankacılarda bizim enayi olmadığımızı artık anlasınlar, nasıl bugün benzin eylemi yapıldıysa, ortak hareketle gücümüzü en etkili sekilde kullanalım, yıllardır yaptığımı tasarrufları bazı gruplara haksız yere yedirmeyelim.

bicer
15-12-2010, 19:20
Bugun oran alan varmi arkadaslar?

dudu
15-12-2010, 19:29
http://www.fxstreet.com/fundamental/interest-rates-table/

Yukaridaki tabelaya bakarsaniz Tr faizlerinin Brezilya ve Misir'dan sonra en yuksegi oldugunu gorursunuz. Tabii bunlar nominal faizler,

bizim icin onemli olan enflasyon ciktiktan sonra olan reel kismi.

Temel olarak bir ulkede enflasyon ne kadar yuksek ise faiz de o kadar yuksektir. Baska bir ulkenin para birimine paramizi cevirir ve o para

birimi bazinda mevduat yaparsak vade sonunda parite degisikliklerinden zarar da etmek var.

dudu
15-12-2010, 19:31
Bugun oran alan varmi arkadaslar?

HSBC gel calisalim 1 aya 9.10 veririm dedi.

Bakalim 30 Aralik'da ne verecekler.

Figo
15-12-2010, 19:36
sn. sburak geçen hafta Jon hocanın topiğine yapıştırmıştım

o zaman 1 TL 21 ruble alırken şimdi 20,22 ruble alabilio (çahal çekük gözlüler 22'den şortladıktan sonra o raporu yayınlamış), TL ruble karşısında halihazırda %3,8 değer yitirdi

en büyük 10 bankasının faiz ortalaması %8,5 civarı

Jon Hocanın yazdığına göre ancak 35bin TL'ye kadar mevduata güvence var

tl/ruble grafiğinin son 6 ayına bakarsan hayvani bir OBO formasyonu var >>>

http://www.forexpros.com/currencies/try-rub-advanced-chart

5 yıllık grafikte max 22,23'ü görmüş min 15,85

petrol-doğagaz fiyatları artarsa ruble revalüe olur

%50 fibo seviyesi 19,04'ü hedeflerse %6 kurdan da kazanıp 1 yıllık getiriyi %15'lere çıkartma ihtimali var :wink:

diğer destek olabilecek fibo seviyeleri %61,8---> 19,79 %38,2-->18,28

bilmiom attığın taş ürküttüğün kurbağaya değecek mi? tabi tercih senin :wink:

Averaged top ruble-deposit rate at top-10 Russian banks 8.5% in Oct - CBR

MOSCOW. Nov 1 (Interfax) - The average of top interest rates on deposits in rubles with the ten Russian banks that take in the most deposits remained at 8.5% in the latter part of October, as it was in early and mid-month, the Central Bank of Russia's external and public relations department said.

The CBR began monitoring the websites of the ten leading banks by volume of private-citizen deposits at the start of July 2009.

Over this period the rate has dropped by 6.52 percentage points from a top 15.02% in the middle of July last year to this October's lowest point. Since this year began, the rate has gone down 4.68 percentage points from 13.18% in the latter part of December.

Over the month of September, the averaged rate also went unchanged at 8.73%, after decreasing from 8.78% in the first third of August to 8.74% in the last third.

The ten banks whose sites the CBR is monitoring are Sberbank of Russia (RTS: SBER), VTB 24 (RTS: GUTB), Bank of Moscow (RTS: MMBM), Raiffeisenbank, Gazprombank, Rosbank (RTS: ROSB), Alfa Bank (RTS: ALFB), Uralsib (RTS: USBN), Promsvyazbank (RTS: PRSB), and MDM Bank.

In determining its approach to figuring the average level of top interest rates on private-citizen deposits, the CBR proceeded on the basis that around 70% of all deposits in the country went to the top-ten lending organizations. The Central Bank view is that the average interest rate calculated for the ten largest banks best reflects the size of the market interest rate.

The CBR more than once expressed disquiet over the aggressive deposit rate-hiking that took place in the spring and summer of last year, as high rates on deposits affect conditions for lending to the real sector of the economy, and also increase risks for banks themselves if inflation and credit rates go down.

The Central Bank recommends that banks' average deposit interest rates do not exceed the averaged maximum rate for ruble deposits with the ten largest banks by more than 1.5 percentage points, suggesting that this deviation makes possible an acceptable level of competition in this sector of the market while at the same time keeping interest risks at a moderate level acceptable to banks.

polkaad
15-12-2010, 19:47
Ben de bulasmazdim.

Artik risk almadan getiri kalmadi. Herkesin oturup once ne kadar risk alabilecegini

dusunmesi lazim.

Ana para garantili mesela petrole veya tarim urunlerine dayali fonlar kurulup

talep toplama usulu ile satiliyor.

Vade 1 yil gibi oluyor, getiri de yuzde 20-25 gibi bir sey olacagini tahmin ediyorlar.

Bunun da %60 gibi bir oranini vereceklermis. Olurda is ters giderse zarar yok...Adi

ustunde anapara korumali. Bugune kadar bir surusunu bana satmak istediler ama 1

yil uzun geldigi icin pek ilgilenmemistim. Is beklendigi gibi gitmezse zarar yok ama

bekledigimiz zaman bosa gidiyor.

Syg

Sayın dudu,

Bankalar mı yapıyor bu fonlamayı acaba?

JonDowes
15-12-2010, 19:48
BDDK'dan Özyeğin'e Millenium Bank izni çıktı. Patronun yurtdışındaki bankaları (CreditEurope grubu) daha büyük; ruble düşünenler Milenyum aracılığıyla bunu yapabilecekler büyük ihtimalle. faizleri burada (http://www.crediteurope.ru/en/privately/special_campaign/mevduat_faiz_hide) var. Figo, değinen sen olmasan yazmayacaktım.

dudu
15-12-2010, 20:12
Bankalar talep topluyorlar...

Kendileri para koymuyorlar, yeterli talep gelmezse fonu kurmuyorlar. Fon kapali uclu bir fon sonradan girmek olmuyor

anladigim kadari ile %1.5 bir yonetim gideri kesiyorlar bu da onlarin kazanci oluyor.

Bugun HSBC talep toplardi petrole dayali ana para korumali fonu icin. Son gun 17.12 dediler.

Figo
15-12-2010, 20:50
BDDK'dan Özyeğin'e Millenium Bank izni çıktı. Patronun yurtdışındaki bankaları (CreditEurope grubu) daha büyük; ruble düşünenler Milenyum aracılığıyla bunu yapabilecekler büyük ihtimalle. faizleri burada (http://www.crediteurope.ru/en/privately/special_campaign/mevduat_faiz_hide) var. Figo, değinen sen olmasan yazmayacaktım.

yarın Millenium'u bi araşturayum, teşekkürler Jon hocam :cool:

DROTOLOGY
15-12-2010, 21:01
Topiğin başlığı tezgah altı faiz oranları olmasına rağmen başka konular daha çok konuşuluyor. Amacım eleştirmek değil ancak son 2-3 günlük yazılarda doğru düzgün bir faiz oranı yazılmamış. Lütfen arkadaşlar ben her dönüşüm olduğunda aldığım oranları yazıyorum. Öncelik bu olmalı ki vade dönüşü olan bir arkadaş müşteri temsilcisine filanca banka şunu veriyormuş diyebilmeli. Her dönüş günü kabus olmaya başladı. Çoğu hisse senedinin 1-2 kademelik artışı bile aylık mevduat getirisinden fazla. Oranları sıkça paylaşır isek en azından % bilmem kaç için daha az yoruluruz. Saygılarımla. Güncel oranlar;
T bank %9.50
Finansbank %9.30
A bank %9.25
Ziraat bank %8.75 tir.

sburak
15-12-2010, 23:58
turkiyedeki oranları yazsak ne olur ? En fazla 9 bu ay, ama ocakta 8 subatta belki 7 , martta 6.
buna karsın enflasyon en az 20 (gercek fiyatlardan) her ay reel kaybımız artıyor, bu yüzden mecbur ne yapabilirizi konusacağız.ağız, yoksa titanik gibi batacağız. bank asya ne veriyor ?

sburak
16-12-2010, 00:03
bu t bank finans ve a bank a nasıl güveniyorsunuz ? gerçi büyük bankaların burunlarının sürtmeleri için 2-3 ay bunlara gecmemiz iyi olur ama 3 ay sonra bizi türkiyede hicbir banka kesmez (% 6 mevduat ! )

DROTOLOGY
16-12-2010, 00:29
bu t bank finans ve a bank a nasıl güveniyorsunuz ? gerçi büyük bankaların burunlarının sürtmeleri için 2-3 ay bunlara gecmemiz iyi olur ama 3 ay sonra bizi türkiyede hicbir banka kesmez (% 6 mevduat ! )

Böleceksin dostum mecburen parayı 50bin -50 bin birinci derece akrabalarına 1 kez giderler şubeye imza atarlar zaten gerisi kolay müşteri temsilcisi vade sonu sen aramadan arar hesap cüzdanları sana gelir şubeye gitmene gerek yok gidersen de 10 numara karşılama yaparlar :)
Bu arada T bank arap sermayeli türk telekom u alan kişilerin.
2. si BDDK artık göz açtırmıyor bunlara öyle karşılıksız kredi vs hikaye oldu. Bir dene istersen örneğin finansbank T bank A bank a git de ki kredi istiyorum. 200 bin tl lik evin var diyelim ipotek edeceğin, alacağın kredi expertiz sonrası fahiş bir faizle 70-80 bin tl olabilir...

sburak
16-12-2010, 09:42
tamamda 3 ay sonra bunların hepsi en fazla 6 verecek, belki 1 sene sonra 3

mevduat isi artık bitti.

dudu
16-12-2010, 09:53
tamamda 3 ay sonra bunların hepsi en fazla 6 verecek, belki 1 sene sonra 3

mevduat isi artık bitti.

O zaman siz de madem faizler daha da duser diye tahmin ediyorsunuz daha uzun

vade sececeksiniz.

Az evvel Maliye Bakani Simsek TR'de ihrac edilen tahvillerde BSMV %5'den %1 e

indirilecegini soyledi.

Uzun vade riskini alamayana ekmek yok. :)

Syg

sburak
16-12-2010, 13:30
Daha uzun vadeyede en fazla 3 ay sonra yıllık 9, 1 yıl sonra 4-5 verirler.
Ben zaten artık mevduattan çıkıyorum, kalanlara sabır diliyorum, çünkü bankalar bu kaçan mevduatçılardan dolayı iflas edebilirler, 1 yıllık bağlamak çok riskli, en büyük bankaya bile güvenilmez bence.
Bu ay bağladık, mecbur ocak sonunu bekleyeceğim, ocak sonunda bana 9 civarı bankam vermezse bye bye diyeceğim, zaten 1 ocak tan itibaren herkes bankalardan mevduatlarını yavas yavas cekerler artık, bizi bunu mecbur edenler artık yatırsınlar paralarını bankalara, bankalar ve kredi alanlara kıyak geçecekler diye kendimi daha fazla sömürtmem. En güzeli kardemir ve çimento hisseleri, malum devir emlak vurgunu devri, en güzel o hisseler kar bırakır, bu tür hisseler artık % 22 mevduattan daha garantili, arkasında babalar gibi hükümet var, 6 ay kar garanti , onlara gireceğim, yada altın fonu yada fiziki altın , ama asla % 9 altında, enflasyon en az % 20 iken paramı mevduata bağlamam ben.

dudu
16-12-2010, 13:46
Daha uzun vadeyede en fazla 3 ay sonra yıllık 9, 1 yıl sonra 4-5 verirler.
Ben zaten artık mevduattan çıkıyorum, kalanlara sabır diliyorum, çünkü bankalar bu kaçan mevduatçılardan dolayı iflas edebilirler, 1 yıllık bağlamak çok riskli, en büyük bankaya bile güvenilmez bence.
Bu ay bağladık, mecbur ocak sonunu bekleyeceğim, ocak sonunda bana 9 civarı bankam vermezse bye bye diyeceğim, zaten 1 ocak tan itibaren herkes bankalardan mevduatlarını yavas yavas cekerler artık, bizi bunu mecbur edenler artık yatırsınlar paralarını bankalara, bankalar ve kredi alanlara kıyak geçecekler diye kendimi daha fazla sömürtmem. En güzeli kardemir ve çimento hisseleri, malum devir emlak vurgunu devri, en güzel o hisseler kar bırakır, bu tür hisseler artık % 22 mevduattan daha garantili, arkasında babalar gibi hükümet var, 6 ay kar garanti , onlara gireceğim, yada altın fonu yada fiziki altın , ama asla % 9 altında, enflasyon en az % 20 iken paramı mevduata bağlamam ben.

Meksika %6 yillik faiz ile 100 yillik bono satmis. Biz bir yillik vadeye uzun diyoruz.

Ben 2006 mart ayindan beri aylik aylik mevduat yapiyorum.

Son 1 yildir vade donusleri azap olmaya basladi. Yavas yavas kendi hisse senedi

portfoyumu olusturdum.

Elimdeki nakit az bir sey olmasina ragmen yine de enflasyonun altinda bir

faiz ile nemalandigi icin canimi sikmakta. Ama yapacak bir sey yok.

Risk almayana ekmek yok. Yaslilar, uc kurus faiz gelirini emekli maasi uzerine

ekleyip de gecinmeye calisanlar ne yapacaklar? Herkes elindekini eritmekle

mesgul.

Emlak icin biraz yuklu para lazim. Likit degil. Orada da dusuk kredi faizlerinin etkisi ile

bir balon var gibi geliyor bana. Herles kendi evinde oturmak, ev sahibine kira odememek

ister, evin fiyati ne olursa olsun eder etmez demeden 6 yil yerine 10 yil borc oderim

diyerek evlere saldiriyor.

Bu boyle gitmez.

Syg

sburak
16-12-2010, 14:21
100 yıllık bonomu? 100 yıl sonra belki meksika diye ülke kalmaz, zaten orasını mafya yönetiyor :)

maredo
16-12-2010, 14:23
T bank Telekom un sahibi Lübnan başbakanı Hariri ailesinin
Finans Yunan Zıraat bankası NBG nin yunanistanın durumu ortada birşey diyemem
A bank Anadolu gurubunun taş gibi firma hiçbirşey olmaz
Bu bankaların çok şubeleri yok reklamda çok yapmıyorlar, birşey olmaz çalışılabilinir, özellikle Finans ın oranlarının yüksek olduğunu biliyorum, ben çalışamıyorum çünkü benim çalıştığım şube vede müşteri temsilcisiyle çok başarılı olmayan işler yaptık, bir bankanın bir şubesiyle çalıştınmı başka şubeye geçemiyorsun malesef, hesabını vermiyorlar , çok olay çıkarmak lazım.

sburak
16-12-2010, 14:25
yaslılar ölsün istiyorlar, baska ne olacak ? hem böylece onlara maas ödemektende, sağlık giderlerinden de kurtulacaklar. 70 yas üstündeki çoğu kimsenin atıl parası mevduatta, belkide bu kisileri toplam mevduatın yarısını olusturuyor, neyse yapacak birsey yok, artık bundan sonra ahmet dedem, ayse ninem de seans salonlarında borsa oynayacaklar, VOB yapacaklar, emlak al-satcısı olacaklar, yada dükkan açacaklar, stok mal alıp satacaklar, araba alıp satacaklar, yada paralarını yok bilecekler.

dudu
16-12-2010, 14:35
T bank Telekom un sahibi Lübnan başbakanı Hariri ailesinin
Finans Yunan Zıraat bankası NBG nin yunanistanın durumu ortada birşey diyemem
A bank Anadolu gurubunun taş gibi firma hiçbirşey olmaz
Bu bankaların çok şubeleri yok reklamda çok yapmıyorlar, birşey olmaz çalışılabilinir, özellikle Finans ın oranlarının yüksek olduğunu biliyorum, ben çalışamıyorum çünkü benim çalıştığım şube vede müşteri temsilcisiyle çok başarılı olmayan işler yaptık, bir bankanın bir şubesiyle çalıştınmı başka şubeye geçemiyorsun malesef, hesabını vermiyorlar , çok olay çıkarmak lazım.

Bir banka ile uzun zaman calisinca ister istemez bir sure sonra nasilsa bu elimizde baska

bir yere gitmez deyip dusuk oran veriyorlar.

Ben vade donus gunu mail ile 3-4 bankaya birden soruyorum vade ve miktar belirtip, bir

cesit ihale gibi oluyor yani. Oyle 0.05 farkli faizde de kalmiyorum kim yuksek verirse bir

fax talmati ile en yuksek verene gidiyorum.

Genelde subeden subeye de farkiliklar doguyor her nekadar hepsi fon yonetim

birimlerinden alsalar da oranlari kimisi o orani tam olarak bize vermiyor sube payi

dedikleri bir kismini 0.10 veya 0.25 gibi kendilerine kirpiyorlar. Siz eger usenmeyip

parayi alip baska bir yere giderseniz hemen hizaya geliveriyorlar sube payi falan

kesmeye cesaret edemiyorlar, daha rekabetci oranlar veriyorlar.

Syg

dudu
16-12-2010, 14:39
yaslılar ölsün istiyorlar, baska ne olacak ? hem böylece onlara maas ödemektende, sağlık giderlerinden de kurtulacaklar. 70 yas üstündeki çoğu kimsenin atıl parası mevduatta, belkide bu kisileri toplam mevduatın yarısını olusturuyor, neyse yapacak birsey yok, artık bundan sonra ahmet dedem, ayse ninem de seans salonlarında borsa oynayacaklar, VOB yapacaklar, emlak al-satcısı olacaklar, yada dükkan açacaklar, stok mal alıp satacaklar, araba alıp satacaklar, yada paralarını yok bilecekler.

O zaman madem dusen faiz oranlari ile devletimiz daha az faiz oduyor ic ve dis borca ki, maliye bakanimizin dedigi gibi bu sene

borc/gsmh orani ilk defa %40 a inecekmis, yaslilarin emeklilerin maaslarina butceden daha fazla zam yapsinlar.

maredo
16-12-2010, 15:45
Bir banka ile uzun zaman calisinca ister istemez bir sure sonra nasilsa bu elimizde baska

bir yere gitmez deyip dusuk oran veriyorlar.

Ben vade donus gunu mail ile 3-4 bankaya birden soruyorum vade ve miktar belirtip, bir

cesit ihale gibi oluyor yani. Oyle 0.05 farkli faizde de kalmiyorum kim yuksek verirse bir

Sn. Dudu yönteminiz değişik ama etkili.

Benim deneyimlerine göre bankalar oranları hazinelerinden telefonla alıyorlar ve üzerlerine şubede biraz koyup bize söylüyorlar, bu söylenen oranlar anlık değişiklik gösterebiliyor çünkü hazinenin paraya ihtiyacı oluyor oranı yükseltiyor parayı toplayınca oranı düşürüyor.

fax talmati ile en yuksek verene gidiyorum.

Genelde subeden subeye de farkiliklar doguyor her nekadar hepsi fon yonetim

birimlerinden alsalar da oranlari kimisi o orani tam olarak bize vermiyor sube payi

dedikleri bir kismini 0.10 veya 0.25 gibi kendilerine kirpiyorlar. Siz eger usenmeyip

parayi alip baska bir yere giderseniz hemen hizaya geliveriyorlar sube payi falan

kesmeye cesaret edemiyorlar, daha rekabetci oranlar veriyorlar.

Syg

Benim deneyimlerine göre bankalar oranları hazinelerinden telefonla alıyorlar ve üzerlerine şubede biraz koyup bize söylüyorlar, bu söylenen oranlar anlık değişiklik gösterebiliyor çünkü hazinenin paraya ihtiyacı oluyor oranı yükseltiyor parayı toplayınca oranı düşürüyor.

Benim uyguladığım yöntem internetden banka şubelerini arıyorum şu kadar param var şu bankda dönüşü bugün iyi oran verirseniz gelirim hemen hesabı açarız Eft yaparım, diyorum alıyor telimi 10 dk. sonra arıyor şu kadar verebiliriz diyor sonra dönüyorum benim bankaya ulan denyo bak bu bukadar verdi buda şukadar verdi diyorum ( burda doğru bilgi vermek önemli) haa ölemi diyor siz durun bi diyip kapatıp arıyor hazinesini ya bu banka bunu şuda bunu veriyormuş diyor o hazinede oturan piyasada ne olduğunu çok iyi biliyor çünkü şubelerden ona böyle bilgi yağıyor onun için siz, size söylenenin üstüne 0.10 koyup söyleseniz yemezler, sonra arıyor müşteri temsilcisi şukadar verelim diyor, genelde o sizin aldığınızın 0,10 aşşağısı oluyor ( tabi burda sizin çok tok büyük bir bankada olmadığınızı kabul ediyoruz, onlar söyler oranı milim oynamaz yersen, bende yemiyorum tabii) neyse sende havana göre aaaa si... böyle aşkın izdırabını diyip ben çıkıyorum diyorsunuz dayıyorsunuz fax talimatını sonra kırıtık şube müdürü arıyor aaa Sn. .... Bey çok üzüldüm çıkmayın ama çok üzülürüm sonra, falan diyor hadi size 0.5 daha veriyim bakın zarar yazıyorum diyor sende düşünüyorsun ulan şimdi gidicem yeni bankada hesap açıcam uğraşıcam s... et e hadi kalıyım diyorsun, veee final ulan iki saatir uğraşıyorum ben ne kazandım şimdi diye hesap ediyorsun ve kazandığının (bu düşük oranlarla) bir yemek parası bile olmadığını görüp moralini bozuyorsun.

Onun için orta büyüklükte bir bankada durup piyasadan biraz haberdar olmakda yarar var, ordan oraya ordanda oraya gitmek iş diil.

mkdmkd
16-12-2010, 16:14
Arkadaşlar,
Bugün bağladığım oranları paylaşayım.
Finans:9,20
Abank:9,25
Açıkcası bu ay oran bilgisi konusunda herkes daha fazla bilgi verir diye düşünüyordum ama herkes sistemini anlatıp buraya oran yazmıyor.Bence özellikle burada yazılanların üstünde oran alabilen arkadaşın özellikle belirtmesi gerektiğine inanıyorum.Aksi halde bir daha burda paylaşım yapan kimse kalmayacak.

dudu
16-12-2010, 16:33

Benim uyguladığım yöntem internetden banka şubelerini arıyorum şu kadar param var şu bankda dönüşü bugün iyi oran verirseniz gelirim hemen hesabı açarız Eft yaparım, diyorum alıyor telimi 10 dk. sonra arıyor şu kadar verebiliriz diyor sonra dönüyorum benim bankaya ulan denyo bak bu bukadar verdi buda şukadar verdi diyorum ( burda doğru bilgi vermek önemli) haa ölemi diyor siz durun bi diyip kapatıp arıyor hazinesini ya bu banka bunu şuda bunu veriyormuş diyor o hazinede oturan piyasada ne olduğunu çok iyi biliyor çünkü şubelerden ona böyle bilgi yağıyor onun için siz, size söylenenin üstüne 0.10 koyup söyleseniz yemezler, sonra arıyor müşteri temsilcisi şukadar verelim diyor, genelde o sizin aldığınızın 0,10 aşşağısı oluyor ( tabi burda sizin çok tok büyük bir bankada olmadığınızı kabul ediyoruz, onlar söyler oranı milim oynamaz yersen, bende yemiyorum tabii) neyse sende havana göre aaaa si... böyle aşkın izdırabını diyip ben çıkıyorum diyorsunuz dayıyorsunuz fax talimatını sonra kırıtık şube müdürü arıyor aaa Sn. .... Bey çok üzüldüm çıkmayın ama çok üzülürüm sonra, falan diyor hadi size 0.5 daha veriyim bakın zarar yazıyorum diyor sende düşünüyorsun ulan şimdi gidicem yeni bankada hesap açıcam uğraşıcam s... et e hadi kalıyım diyorsun, veee final ulan iki saatir uğraşıyorum ben ne kazandım şimdi diye hesap ediyorsun ve kazandığının (bu düşük oranlarla) bir yemek parası bile olmadığını görüp moralini bozuyorsun.

Onun için orta büyüklükte bir bankada durup piyasadan biraz haberdar olmakda yarar var, ordan oraya ordanda oraya gitmek iş diil.

Sn. maredo,

Benim edindigim tecrubelerden sunu soyleyebilirim.

Eger bir kac banka ile her ne kadar yorucu olsa da ayni anda calismazsaniz bir zaman

sonra artik bulundugunuz banka rehavete kapiliyor, rekabetci oran vermiyor nasilsa

gitmez, gidecek olursa hemen subeye kirptigim payi uzerine eklerim gondermem diyor.

Ben de bu yuzden tek oran istiyorum, en yuksegini verin, bir daha sormayacagim

diyorum. Para kimde ise ona iyilestirme hakki veriyorum sadece.

Benim 4 bankada cari hesabim var. Arada bir calistigim banka bu ay biraz dusuk verse

de baska bir bankaya gitsem onunla da iliskilerimi iyilestirsem dedigim oluyor.

Kabul ediyorum bu is yorucu, yipratici. Ama yapilmasi da gerekiyor.

Ozellikle son zamanlarda ben de artik sik sik bunca ugrastan sonra bu oranlarla ne fark

etti diye kendi kendime sorar oldum. Dediginiz gibi bir yemek parasi bile fark etmez

oldu artik.

Kolay gelsin.

Syg

TuLuTiTo
16-12-2010, 16:44
Zaten vadeli mevduatta enflasyona yenik durumdayiz. Bir yemek parasi fazla veya eksik olsa ne olacakki.

dudu
16-12-2010, 16:50
Bugun oran alan yok mu aramizda, yontemden ziyade artik alabildigimiz oranlari konusalim.

Syg

dudu
16-12-2010, 16:52
Su andaki hava icin yine de fena oranlar almamissiniz sn mkdmkd.

Ben sahsen 30 Aralik'da bu oranlari alabilecegimi sanmiyorum.

Syg

empee3
16-12-2010, 16:58
Biraz da doviz mevduat oranlarini paylasalim:

Avro veya US$ icin Halkbank'ta %2,50. Miktardan bagimsiz, her turlu vadeye...

sburak
16-12-2010, 17:29
ya arkadaslar bos isler bunlar.
radikal önlem almak lazım
mevduat konusunda:
1-yurtdısı bankaları
2-küçük bankalar
3-islami bankalar

ilk önce bu 3 konuyu netlestirelim.

lukas
16-12-2010, 17:44
[QUOTE=sburak;5181384]ya arkadaslar bos isler bunlar.
radikal önlem almak lazım
mevduat konusunda:
1-yurtdısı bankaları
2-küçük bankalar
3-islami bankalar

ilk önce bu 3 konuyu netlestirelim.[/QUOTE)

SN.SBURAK
kısa ve öz:
1-ÇOK SAKAT
2-RİSKLİ(YUNAN FALAN!!!!)
3-YOKTUR BİRBİRLERİNDEN FARKLARI

şimdilik (%8-9) ama şimdilik razı olucaz. borsanın durumuna göre sağlam hisse senetlerinde al-sat yapacağız(günlük söylemiyorum)

bicer
16-12-2010, 18:09
Finansbank %9.00 vade donusu.

polkaad
16-12-2010, 18:27
Hayırlı olsun % 6.50 .

60.000 TL İçin bugün

9.30 Finans
8,25 vakıfbank !
9.25 şekerbank 89 gün bağlıyorlar ve aklıma yattı...
Param denizbanktaydı geçen ay 8.5 zor aldım hiç oran bile sormadım parayı çekeceğim dedim...

dudu
16-12-2010, 19:13
şimdilik (%8-9) ama şimdilik razı olucaz. borsanın durumuna göre sağlam hisse senetlerinde al-sat yapacağız(günlük söylemiyorum)[/QUOTE]

Yapacak cok bir sey yok, hangi bankayi sikistirsaniz fazla bir fark veremez,

verirse zaten suphelenmek lazim. Birisi 9 verirken bir digeri 10 verse ben sahsen

goturemezdim.

Onumuzdeki donem mevduatci icin zor gececek bu kesin. Sadece bizde degil tum

dunyada. Borsalarin cikisinin arkasindaki itici guc de zaten bu asiri ucuz ve asiri bol para

degil mi?

En iyisi borsadaki su gerilemeyi siki takip edip 2011 icin guzel saglam kagirlardan faize

alternatif olacak kagitlari kapmak. Bu konudaki topicler bence cok iyi is cikariyorlar,

bakmak faydali olur.

Syg

polkaad
16-12-2010, 19:32
Sayın dudu,şekerbank 9.25 veriyor 89 güne bağlamak istiyorum nispeten finans'a göre daha çok güveniyorum bu bankaya miktarda fazla değil 60.000 civarı,sizin dediğiniz gibi bölüyorum parayı zaten siz ne dersnizi acaba?

Birde bu bir haftalık repo faizlerinin düşürülmesi pek etkilememiş görünüyor geçen ayda finans 9.3 0 vermişte bu ayda aynı...

TuLuTiTo
16-12-2010, 20:05
Merkez Bankası yeni politika faizi, gecelik faiz ve borç verme faiz oranlarını açıkladı. (http://ekonomi.haberturk.com/finans-borsa/haber/582116-merkezden-surpriz-karar)

dudu
16-12-2010, 20:07
Sayın dudu,şekerbank 9.25 veriyor 89 güne bağlamak istiyorum nispeten finans'a göre daha çok güveniyorum bu bankaya miktarda fazla değil 60.000 civarı,sizin dediğiniz gibi bölüyorum parayı zaten siz ne dersnizi acaba?

Birde bu bir haftalık repo faizlerinin düşürülmesi pek etkilememiş görünüyor geçen ayda finans 9.3 0 vermişte bu ayda aynı...

Sn. polkaad,

Bugune kadar ne finans ne de seker ile calistim. Dolayisi ile pek bir sey diyemiyorum. Ama ben olsam sekerbank'i tercih ederdim.

Ayrica 89 gun de uzun bir vade degil, 60.000 TL de yanlis hatirlamiyorsam 50.000 TL lik sigorta guvencesine yakin bir rakam.

Haziran 2011 gibi 5.00-5.50 gibi bir enflasyon bekleniyor, tabii buna paralel olarak faizler de iner diye dusunuyorum. Ben de 3 ayi tercih

etme durumunda kalacagim belki de hiisse senedi almaya devam edecegim.

En son indirimi ikinci el bono faizlerine hafta basindan beri piyasa yansitti ama mevduata daha yansimamis gorunuyor sizin de dediginiz gibi.

Syg

oktay G
16-12-2010, 20:28
dün yıllarca caliştıgım finansta 100000 i 9.20 e zor bagladım ,daha öncede yazmıştım bu hükümet ABD den yönetiliyor ve onların istegi oluyor .artık yapacak ve diyecek birşey kalmadı ,herkes gemisini yüzdüren kaptan oldu ,artık riske ve iş yapmadan para kazanma dönemini bitirdiler ,bende araç alıp kiralama işine girdim bu zamanda daha karlı iş yok , 25000 lik araca 1200 aylık kira alıyorum ,3 araç var ayda 3600, daha iyisi yok bu saatten sonra mevduatta durulmaz ,bundan sonrasını bankalar ve hükümet düşünsün ,bakalım 0 faizle kredi verebileceklermi ,artık uyanma zamını geldi dostlar ,bugüne kadar duydugum en güzel söz ; susma sustukca sıra sana gelir

polkaad
16-12-2010, 20:36
ABD'nin güdümünde olmayan komünist ülkeler hariç Çinde dahil tek bir ülke var mıdır ki?İstediği kadar dolar rezervi olsun tek bir tuşa, şişman parmağa bakar,Azıcık karşı durmaya çalışanın kafasını koparıyorlar,
Bahaneler değişiyor sadece Atom bombası oluyor,terörizm oluyor,demokrasi getireceğiz oluyor...vs oluyor,
Tabiri caizse minariye çalmadan kılıfını diken,dikmeden öncede gözümüzün önünde Minarenin göstere göstere santim santim ölçüsünü alan Mafya vari bir devlet var...

Son 2 yılda bastıkları paraya bir bak istersen krizden çıkma adına bütün dünyayı maffediyorlar...

Benim için hava hoş ben çalışıyorum mevduatımın üstüne koyabiliyorum ama mevduat ile çalışmadan geçinenlerin işi zor artık orasıda bir gerçek...

julia.luthor
16-12-2010, 20:38
bende araç alıp kiralama işine girdim

hayırlı olsun işleyen demir ışıldar demiş atalarımız.

austin
16-12-2010, 21:18

3. dünya savaşına sayılı zaman kaldığını düşünüyorum, dünyadaki mevcut düzen(sizlik)in bu şekilde daha fazla gitmeyeceği malum, gücü elinde bulunduranlar daha öncede yaptıkları gibi sonunda tatlı canlarını sıkmayacaklar ve sonunda bombayı patlatıp yeni düzenlerini kuracaklar.. Peak oil gibi belirtiler de teoriyi güçlendiriyor. Emtianın ve özellikle altının yıllardır şaşırtan istikrarlı bir şekilde değerlenmesi hazırlıkların yapıldığı düşüncesine itiyor beni..
Bu yüzden şahsen ciddi oranda altın yatırımı düşünmekteyim, bunu da bahsettiğiniz yöntemle yapmak daha mantıklı geliyor, çünkü herhangi bir savaş durumunda başka insiyatiflerdeki değerler bir anda pula dönüşebilir..

Trade Shark
16-12-2010, 22:32
reel enflasyon adam gibi inmedikçe faizlerin bu inişi tamamen seçim taktiği + hayali %5 enflasyına eşitleme isteği....ilginç olansa resmi olarak resesyonda olduğunu açıklamıyor tcmb..

Mevduat faizleri yönünün gideceği yer belli olduğuna göre Ruble alternatifini göz önünde bulundurmak lazım....

Borsa cephesinde al-sat-ver-kaç yapmak ..kriz zamanı ucuzdan full girmekte diğer bir seçenek yatırım açısından....

rakamlar inci gibi ortada....enflasyon..borsa....hepsine orantısız bir faiz oranı var..dikkat çekmek gerekirse önce faiz indirilyor ondan öncede benzine rekor zam...yazık!!
2002 - 2010

TCMB FAİZ ORANLARI (%)
Gecelik (O/N)

Tarih Borç Alma Borç Verme
20.02.2002 57.00 62.00
14.03.2002 54.00 61.00
08.04.2002 51.00 58.00
30.04.2002 48.00 55.00
05.08.2002 46.00 53.00
11.11.2002 44.00 51.00
25.04.2003 41.00 48.00
04.06.2003 38.00 45.00
16.07.2003 35.00 41.00
06.08.2003 32.00 38.00
18.09.2003 29.00 35.00
15.10.2003 26.00 31.00
05.02.2004 24.00 29.00
17.03.2004 22.00 27.00
08.09.2004 20.00 24.00
20.12.2004 18.00 22.00
11.01.2005 17.00 21.00
09.02.2005 16.50 20.50
09.03.2005 15.50 19.50
11.04.2005 15.00 19.00
10.05.2005 14.50 18.50
09.06.2005 14.25 18.25
11.10.2005 14.00 18.00
09.11.2005 13.75 17.75
09.12.2005 13.50 17.50
02.01.2006 13.50 16.50
28.04.2006 13.25 16.25
08.06.2006 15.00 18.00
26.06.2006 17.25 20.25
28.06.2006 17.25 22.25
21.07.2006 17.50 22.50
14.09.2007 17.25 22.25
17.10.2007 16.75 21.50
15.11.2007 16.25 20.75
14.12.2007 15.75 20.00
18.01.2008 15.50 19.50
15.02.2008 15.25 19.25
16.05.2008 15.75 19.75
17.06.2008 16.25 20.25
18.07.2008 16.75 20.25
23.10.2008 16.75 19.75
20.11.2008 16.25 18.75
19.12.2008 15.00 17.50
16.01.2009 13.00 15.50
20.02.2009 11.50 14.00
20.03.2009 10.50 13.00
17.04.2009 9.75 12.25
15.05.2009 9.25 11.75
17.06.2009 8.75 11.25
17.07.2009 8.25 10.75
19.08.2009 7.75 10.25
18.09.2009 7.25 9.75
16.10.2009 6.75 9.25
20.11.2009 6.50 9.00
17.09.2010 6.25 8.75
15.10.2010 5.75 8.75
12.11.2010 1.75 8.75

sburak
16-12-2010, 23:06
enflasyon gerçekten ama gerçekten % 5 olsa, ben % 5 mevduata razıyım.
ama resmen aptal yerine konuluyoruz, % 20 enflasyon, % 9 faiz, böyle saçmalık olmaz. - %11 reel götürü
birde utanmadan enflasyon dahada artarken, mevduatı dahada düsürmeye çalısıyorlar,iyice mevduatçıyı ezmeye, parasını hortumlamaya çalısıyorlar. (sadece bizi değil tüm orta tabakayı) kimler için ? 1-yandaslar 2-müteahhitler 3-Borsacılar.
evet ABD ve AB de mevduat %2-3 ama orada gerçekten enflasyon % 2-3

sburak
16-12-2010, 23:19
Bu ne simdi ?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün yaptığı toplantının ardından faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranlarını yüzde 1,75'ten yüzde 1,50'ye düşürürken, borç verme faiz oranını ise yüzde 8,75'ten yüzde 9 düzeyine yükseltti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılın son toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarını yeniden belirledi.

REPO FAİZ ORANINDA İNDİRİM

Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Turalay Kenç, İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu'nun katılımıyla toplanan Kurul'da alınan kararına ilişkin yapılan açıklamaya göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7'den yüzde 6,50'ye düşürüldü.
Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 1,75'ten yüzde 1,50'ye çekilirken, borç verme faiz oranı yüzde 8,75'ten yüzde 9 düzeyine yükseltildi. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 7,75'ten yüzde 8'e yükseltildi.
Geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde, bankalararası para piyasasında saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı ise yüzde 11,75'ten yüzde 12 düzeyine çıkarıldı.

sburak
17-12-2010, 09:01
noldu simdi ? mevduat oranları arttımı ? azaldımı ? aynımı kaldı ? dünkü PPK toplantısının bie etkisi ocak 2011 de ne olacak ?

afa35
17-12-2010, 09:40
pazartesi dönüşüm var 50000 altı

İngbank ile görüştüm bu yıl hiç hesabım yoksa 9,00 dan bağlayabilirlermiş.

Halk internet sitesinden 9,05 ten devam edeceğim.

Sizce 3-4 aylık bağlamak mantıklımı? Genel kanı mevduat oranlarının baya bi düşeceği yönünde.

Figo
17-12-2010, 09:42
http://i52.tinypic.com/zv7iom.jpg

1 numarada gaza bastı

2 numarada frene

3 numaradaki varlıklardan döviz fiyatını yükseltecek, borsa ise nötr çünkü lokomotif olan banga karlılıklarına etkisi nötr

ithal mal olan petro kimya ürünlerine olan talep inelastik olduğundan talep çok düşmeyecek soğukta mı kalacaz? arabaya mı binmeyecez?

düşen faiz nedeniyle yurtiçi talep de biraz artacak

toplam talep artıp, yurtiçi enfülasyonist baskı yaratacak

enfülasyon tsunamisi gelio herkez kayıklarını hazırlasın, önce bayanlar ve cucuklar :he:

beklentilerin de değiştirilmesi zor çünkü cash is the king kimse 1 yıllık mevduat bağlamaz

enflasyona karşı altın almak çözüm olabilir
şekül 1-A'ya göre şahsi düşüncelerimdir....

sburak
17-12-2010, 11:08
bencede altın en ideali ama oda çok sisti, yurtiçi altını pek ekileyemiyor ama yurtdısı kaynaklı azalabilir, kimiside 20 kat artacak diyor, her kafadan bir ses çıkıyor.
dolar da bernanke sayesinde vede bizim secimler sayesinde yerinde sayacak gibi.

borsadada balon var, emlakta ise en büyük balon var, yandasların evleri bitince düsüse geçer, istanbulda ingilizler daire alıyorlarmıs sözde, artık ne yapacaklarsa, ancak otele para vermemek için kullanırlar, buy to let almak mantıksız çünkü.
mevduatta da kalmak artık intihar demek
yok a tipi yok b tipi yok ana para korumalı saçma fonlarda, foncuları zengin etmek için var, onlara para kaptıracağınıza altın,borsa ve dolara direkt girin.
genç arkadaslar bildikleri ticaret girsinler bence, yaslılar bizi türkiye ve yurtdısından yönetenlerin vicdanına kalmıs.
bu arada mevduatlarda ocak-subat ne olacak ? dün bu adamlar haftalık repoyu sadece indirmisler , aylık mevduat ne olacak ?

polkaad
17-12-2010, 12:43
Şekerbank bağladım dostlar 9.25(89 gün),
Daha önce hesabım yoktu ve bir adet otomatik fatura ödemesi talep ettiler verdik ne yapalım:)

Halkbank 9.05 bir ay veriyor,e-vadeli hesaba...Sitesinde 1 seneye kadar verilir yazıyor!

Konut kredilerinde 0.50 oranlardan bahsediyorlardı bankada güldüm 12-24 aylık kredilerde belki bir ihtimal lakin 5-10 yıılıklarda imkansız geliyor bana...

polkaad
17-12-2010, 12:48
bu arada mevduatlarda ocak-subat ne olacak ? dün bu adamlar haftalık repoyu sadece indirmisler , aylık mevduat ne olacak ?

Gösterge niteliğinde olduğundan düşecek ve düşmüşte,Vakıfbanktan anlayabilirsin geçen ay 60 Bİne 8.75 veren banka bu ay 8.25 verdi 50 baz puan indirmiş hemen...

polkaad
17-12-2010, 13:17
http://img139.imageshack.us/img139/2817/582170b2878fa9e28b7bf40.jpg

Uzun vadeli çocuğumuz hayırlı olsun:wink:
Yeni hamle nedir merak ediyoruz Durmuş Dayı:)

polkaad
17-12-2010, 13:21
JP Morgan: Merkez'in faiz indirimi gerçek bir indirim değil

TCMB Para Politikası Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda beklentilere paralel olarak gösterge konumundaki 1 hafta vadeli repo faizini 50 baz puan indirdiğini ifade eden JP Morgan, ve yine beklendiği gibi banka yükümlülüklerinin vadelerini uzatma çabaları çerçevesinde zorunlu karşılık oranlarının mevduat vadelerine göre farklılaşması gerektiğini vurguladığına işaret etti.

TCMB beklenti anketlerini gelecek 12 ay için 50 baz puan faiz artırımına işaret ettiği bir ortamda, bunun tersi bir gelişmenin yaşanmasının şaşırtıcı ve Banka'nın kredibilitesini sorgulayan bir durum olduğunu savunan Thin, faiz kararı sonrası ABD Doları/TL paritesindebüyük bir değişim yaşanmasa da TL için çok daha negatif bir tutum takınacağını belirtti.

*Birşeyler dönüyorda durun bakalım...

polkaad
17-12-2010, 13:36
BOR-saya girmiyorsak bir sebebi var(Risk sevmememi,seviyorum) ilk Seans %2 ye yakın yeşil şimdi %-0.26 bakalım akşama ne olacak.

sburak
17-12-2010, 20:18
johndowes sen nasıl yorumluyorsun dünkü PPK toplantısını ?

sadece 1 haftalık repo 50 baz düsmüs ? ne demek bu ?

JonDowes
17-12-2010, 20:21
TCMB, kur ve faiz hakkındaki görüşlerimi şu sayfada (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&p=5182949#post5182949) 3-4 farklı mesajımda yazmıştım; tekrar etmeyeyim ilgilenenler bakabilir. bir sonraki sayfada da mevduat oranlarına (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&p=5187582#post5187582) ait düşüncem var.

pauoguz
17-12-2010, 23:15
oranlar dusmus arkadaşlar bankalardan yeni oran alan arkadaşlarımız yokmu yapı kredi 8.20 diyor en son

empee3
18-12-2010, 09:44
pazartesi dönüşüm var 50000 altı

İngbank ile görüştüm bu yıl hiç hesabım yoksa 9,00 dan bağlayabilirlermiş.

Halk internet sitesinden 9,05 ten devam edeceğim.

Sizce 3-4 aylık bağlamak mantıklımı? Genel kanı mevduat oranlarının baya bi düşeceği yönünde.

Sn afa35, ING bank'i tavsiye etmiyorum. Diger bankalara gore daha acgozluler. Yasadigim bir problemi (http://bit.ly/e2KOTs) Genel Mudurluk seviyesinde bile cozemedim. Bundan dolayi bankadaki hesaplarimi kapattim.

sburak
18-12-2010, 11:31
jondowes, seneye en fazla % 8 e düser demis, artık keske diyorum, bu çılgın adamlar, seçim nedeniyle % 5 e kadar indirmeseler bari ki o noktada hepsi iflas eder, çünkü herkes parasını bankadan ceker, evet mevduatçı olarak enayiyiz, risk sevmeyiz ama çok üstümüze gelenlere dur demeyi biliriz. ABD de bile mevduatlar % 4. ne bu saçmalık artık ? ABD mi oldukda haberimiz yok ? ABD para basar, tüm dünya ona bakar, sen 10 TL bile karsılıksız basamazsın, bedelini seçimden sonra % 150 enflasyon ve % 150 faizle ödersin sonra. Bu dediklerimin hepsi olacak, göreceksiniz. Bu adamlar daha mevduatı düsürsünler, 1 sene sonra % 150 ye çıkan faiz ve enflasyonla uğrasacaklar, dolar en az 3 olacak, o zaman görecceğiz bakalım bunları ve bunların yandaslarını, yalaka ekonomi gazetecilerini (hani biri varya, ülkedeki jöle sanayisi kendisine çok sey borçlu)

sburak
18-12-2010, 11:41
ülkede issizlik: rekor düzeyde-TÜİK yalanlarınamı inanacağız ?
İhracat : ithal ettiğin yarı mallarla
İthalat : rekor düzeyde
Gelisim : sadece istanbul'a 3-5 gökdelenden ibaret
Yolsuzluk: rekor seviyelerde ama ispatlanamıyor maalesef, hesap soran muhalefet yok çünkü
Üretim: Sıfırında altında
Sıcak para : rekor düzeyde
Borsa: Tamamıyle sanal
Emlak değerleri: Tamamiyle balon

ve biz ABD ile aynı mevduatı hedefliyoruz, adama gülerler, sadece New york city ile biz basedemeyiz be ? sadece orasının ekonomisi bile bizi 100 defa ezer, ne demeye sen adamlarla asık atmaya çalııyorsun, daha tek yüksek teknoloji ürünün yok, silahın yok, bankaların, medyan, en büyük sirketlerin komple yabancı, bir araba markan, global markan yok. sen nasıl ABD ile kendini bir görüyosun ? uyan artık rüyadan ey yandas ekonomist, neo osmanlı yı sana yar ederlermi ? sen kendini kanuni zamanındamı sandın ? (ki o zaman bile avrupa bizden kat kat ileriydi) senin hangi bilim adamın nobel almıs ? hangi icadı yaptın ? hangi üniversiten bilim yuvası ? hani nerde uzay aratırmaların ? atom bomban, nükleer silahın varmı ? % 100 yerli hangi teknolojin var ? petroldemi yüzüyorsun ? senin neyin varki süper güç ABD ile kendini bir tutuyorsun ? vs. vs. vs.

Mehmetkirsoy
18-12-2010, 13:48
%5 tl mevduata nereye indiriyorlar? döviz mevduat faiz oranı belli.. tl mevduatlar dövize kayarsa cari açık neymiş yemişim cari açığı formasyonu olur... :) 2.50 dolar mevduat faizi var.. %2.5 için kimse tlde kalmaaz.. dövizde yükselen trend olur.... :) ki %7 8 lerde çok önemli bir oran değil.. yeni trend döviz vadeli mevduat hesapları olacak bence.. 1.40 dan giren %10 u kaptı zaten.. tl mevduat rakamları belli bankalardaki.. yarısı dövize dönse.. .... ... .. bu risk alınmayacak risktir ha döviz faiz oranlarınıda 0.25 e çekersen o ayrı :):)

sburak
18-12-2010, 14:19
çeksinler bakalım, nasılsa bizden sonrası tufan diyorlar, ocak 2012 de % 100 mevduat verecekler nasıl olsa, 2 yıllık sanal manipule edilen ekonominin diyetini ödeyecekler. dolar: 3 tl, borsa : 20.000 i göreceğiz.

wdc
18-12-2010, 21:22
jondowes, seneye en fazla % 8 e düser demis, artık keske diyorum, bu çılgın adamlar, seçim nedeniyle % 5 e kadar indirmeseler bari ki o noktada hepsi iflas eder, çünkü herkes parasını bankadan ceker, evet mevduatçı olarak enayiyiz, risk sevmeyiz ama çok üstümüze gelenlere dur demeyi biliriz. ABD de bile mevduatlar % 4. ne bu saçmalık artık ? ABD mi oldukda haberimiz yok ? ABD para basar, tüm dünya ona bakar, sen 10 TL bile karsılıksız basamazsın, bedelini seçimden sonra % 150 enflasyon ve % 150 faizle ödersin sonra. Bu dediklerimin hepsi olacak, göreceksiniz. Bu adamlar daha mevduatı düsürsünler, 1 sene sonra % 150 ye çıkan faiz ve enflasyonla uğrasacaklar, dolar en az 3 olacak, o zaman görecceğiz bakalım bunları ve bunların yandaslarını, yalaka ekonomi gazetecilerini (hani biri varya, ülkedeki jöle sanayisi kendisine çok sey borçlu)

sburak amerikada hangi banka mevduata yuzde 4 veriyor ? size zahmet bir yazarmisiniz linkiyle birlikte.
tesekkurler

Trade Shark
18-12-2010, 22:24
2011 haziran sonrası hedefi %5 tcmb için...tutmasa bile maalesef hedefleri bu ve olacak gibi uzun vadede....

sözde yıllık gelir 15000 usd olmuş ,milletin haberi yok derler...Balonu şişirmeye devam patlayınca görücez hep beraber...

sburak
19-12-2010, 00:03
2012 haziran MB hedefi : % 0 enflasyon hedefi : % 20 üstü olursa dert değil.

sburak
19-12-2010, 00:09
15.000 $ değil, eskiden olduğu gibi 1.500 $ olsun, yeterki milletin isi ve ası olsun.
neyse biz ne konussak bosuna, insanlar gereğini yapar , mart-nisan gibi bankalar bosalınca görücez bunları. makro dengelerle oynayan bunun bedelini öder, yada bunlar ABDden söz aldılar, ABD de bu dengeleri bozmanın bedelini 3. dünya savası cıkartarak ödetir tüm dünyaya

empee3
19-12-2010, 09:43

sburak amerikada hangi banka mevduata yuzde 4 veriyor ? size zahmet bir yazarmisiniz linkiyle birlikte.
tesekkurler

Yok oyle bir banka, buyuk ihtimalle kafadan atiyor. ABD'deki bankalar %4 veriyor demek, TR'deki bankalar %20 veriyor demekle esdeger herhalde.

Burada yazdiklarimiza lutfen dikkat edelim ve milleti yaniltmayalim.

Mehmetkirsoy
19-12-2010, 11:38
https://online.citibank.com/US/JRS/pands/detail.do?ID=CurrentRates

oranlar :)

dudu
19-12-2010, 14:17
https://online.citibank.com/US/JRS/pands/detail.do?ID=CurrentRates

oranlar :)

Evet arkadaslar dunyada dolara %4 veren yok.

Simdi ne yapacagiz onu dusunelim. Ben sahsen bu borsa biraz daha asagi gelirse

60-61 binden biraz daha iyi temettu odeyen kagitlardan alip, geri kalanini da mayis

hazirana 6 aylik baglamak istiyorum.

Syg

man_london
19-12-2010, 14:49
eski aliskanliklar degisiyor turkiye alistigimiz bildigimiz turkiye degil bir degisim geciriyoruz.turkiyede bircok sey yavasta olsa degisiyor bu degisime ayak uydurmakta zorlaniyoruz cok geri gitmeye gerek yok bugunki turkiye ekonomisini sartlarini enfilasyonu faizi hangi ekonomiste sorsan tahmin bile edemezdi..biz mevduatcilar artik anlamaliyiz bir seyler degisiyor bu degisimde kendimizi nasil koruya biliriz nasil elimizdeki birikimimizi kayip etmeden cok risk almadan degerini koruya ve birazda kar ederek yasaya biliriz bunun derdine dustuk gorulen o ki risk almadan elimizdeki birikimimizi degerini korumada zorlandigimiz gunlerin icindeyiz..bundan sonrasini tahmin etmek hem cok zor hemde cok kolay olcak.artik zaman geldi ya ticaret ya borsa ya altin yada doviz yada gayrimenkul..eminimki mevduatci arkadaslar herkes suanda arayis icinde sonumuzu merak ediyorum...ben degistim sizde degisin duz mantik hareketi bu olsa gerek

JonDowes
19-12-2010, 16:41
ABD'de mevduat faizleri 1.00 bile olmaz ama dolar ihtiyacı olan yüksek faizi her zaman verir; yeter ki siz risk alın.

Credit Europe Russia eur ve usd mevduatlara %4-%8.5 arasında değişen oranlar veriyor (http://www.crediteurope.ru/en/privately/special_campaign/mevduat_faiz_hide).

sburak
19-12-2010, 18:23
yaslılar ne olacak ?
onlar en güzeli ölsün, her türlü iktid

dudu
19-12-2010, 20:59
yaslılar ne olacak ?
onlar en güzeli ölsün, her türlü iktid

Zor bir soru.

Benim gorduklerim cocuklarinin, akrabalarinin yardimi

ile yasiyorlar.

Dedigim gibi, madem Mehmet SIMESEK'e gore toplamborc / GSMH ilk defa

%40 seviyelerine indi o zaman borc servisi de

dustugune gore butceden emekli maaslarina daha fazla zam yapilsin.

Syg

julia.luthor
19-12-2010, 22:49
Zor bir soru.

Benim gorduklerim cocuklarinin, akrabalarinin yardimi

ile yasiyorlar.

Dedigim gibi, madem Mehmet SIMESEK'e gore toplamborc / GSMH ilk defa

%40 seviyelerine indi o zaman borc servisi de

dustugune gore butceden emekli maaslarina daha fazla zam yapilsin.

Syg

sorma emeklilerin yaşam seviyesi çok düşük ve düşüyor,vsosyal devlet olmanın anlamını kaybetmekteyiz maalesef.

pauoguz
19-12-2010, 23:06
kimse son zamanlar oran almadı mı bankalardan pazarlık yapıp yapı kredi 8.2 max verebilecegimiz oran diyor daha yuksek oran alabilen varmı

DROTOLOGY
19-12-2010, 23:45
kimse son zamanlar oran almadı mı bankalardan pazarlık yapıp yapı kredi 8.2 max verebilecegimiz oran diyor daha yuksek oran alabilen varmı

Arkadaşım artık faizlerde reel getiri bitti reel götürü var. En iyi faizi veren butik bankalarda bile 100 bin tl nin aylık net faiz getirisi 630 tl civarında. Enflasyon malum et, süt, benzin fiyatlarından.
Son oranlar;
T bank %9.50
Finansbank %9.30
A bank %9.25
Ziraat %8.75
Garanti %8.50

afa35
20-12-2010, 06:46
Satın empee3 uyarınız için teşekkür ederim.

Bankaların internet siteleri geçen hafta %1 e yakın mevduatl faizleirni düşürdü. Halkbank internet sitesinden 90 günlük 9,05 ten şimdi bağladım. Daha düşürmemiş.

dudu
20-12-2010, 09:36

Herkes ya mevduata para yatirmaz oldu, ya aylik yerine daha uzun vade

yatirdi ya da

aldigi orani yazmaktan utanir oldu...

Syg,

austin
20-12-2010, 09:39
Şekerbank bağladım dostlar 9.25(89 gün),
Daha önce hesabım yoktu ve bir adet otomatik fatura ödemesi talep ettiler verdik ne yapalım:)

Halkbank 9.05 bir ay veriyor,e-vadeli hesaba...Sitesinde 1 seneye kadar verilir yazıyor!

Konut kredilerinde 0.50 oranlardan bahsediyorlardı bankada güldüm 12-24 aylık kredilerde belki bir ihtimal lakin 5-10 yıılıklarda imkansız geliyor bana...

Sayenizde şekerbankın normalde vermediği bu oranı sizi örnek gösterip zorlayarak aldım. Bugün 9,25'den 3 aylık bağlıyorum. Çok teşekkürler:cool:

sburak
20-12-2010, 10:05
bu internet subeleri dahamı çok veriyor ?

deldor
20-12-2010, 13:06
Arkadaşlar bu topiği tesadüfen buldum.Uzun süreli ilgilenen arkadaşlardan ricam olacak.50000 TL bugünlerde en iyi nasıl değerlendirilir?Hoşçakalın

polkaad
20-12-2010, 13:45
Sayenizde şekerbankın normalde vermediği bu oranı sizi örnek gösterip zorlayarak aldım. Bugün 9,25'den 3 aylık bağlıyorum. Çok teşekkürler:cool:

Rica ederim,yardımcı olduysam ne mutlu...

sburak
20-12-2010, 18:27
int subelere güvenilirmi ? hacker olayları ? 2-3 ay idare edelim olmadı internet subede. oranlar normal subelerden iyimi?

polkaad
20-12-2010, 19:01
http://www.hurriyetkiyasla.com/Vadeli-Mevduat/bilesik-faiz-hesaplama/50000-TL-30-g%c3%bcn/6rTmPqJChGg47HHHNi.vz5Z8UcOHb3L2

En iyisi Halkbank şu anda lakin pazarlık gücü olmuyor...Genelde banka tabela faizlerinden 1 puan yüksek oluyor tezgah altı daha avantajlı bence...

DROTOLOGY
20-12-2010, 19:29
int subelere güvenilirmi ? hacker olayları ? 2-3 ay idare edelim olmadı internet subede. oranlar normal subelerden iyimi?

sn sburak bırakalım internet şube oranlarını mevduatınız 100 bin tl ve üzerinde ise defter işletmekmiş şubeye gitmekmiş boşver, onlar senin ayağına geliyor. Garanti vs. de dahil buna. Devlet bankalarını ise bilmem çünkü adı üstünde devlet memuru 17 de kepenkleri indirir müşteri temsilcisi cep tlf vs mi nerdeeee :)

kgocek06
20-12-2010, 19:36
merhaba arkadaşlar

dolar sizce ne kadar daha yükselir ? hangi bankadan gecelik repo veya faiz oranını en yüksek alabiliriz?
şimdiden teşekkürler..

lukas
20-12-2010, 20:34
sn sburak bırakalım internet şube oranlarını mevduatınız 100 bin tl ve üzerinde ise defter işletmekmiş şubeye gitmekmiş boşver, onlar senin ayağına geliyor. Garanti vs. de dahil buna. Devlet bankalarını ise bilmem çünkü adı üstünde devlet memuru 17 de kepenkleri indirir müşteri temsilcisi cep tlf vs mi nerdeeee :)

nasıl yani?:notr:

DROTOLOGY
20-12-2010, 21:12
nasıl yani?:notr:

money talking :)

epikur
20-12-2010, 21:16
Akbank dan 32 günlük...8,50% ....gecmis olsun bana. :aww:

8,25% veriyorlarmis aslinda.....ayip olmuyormu, eski müsterinize dedigimde...efendim...lütfen inaniniz...ugrastik...bakin...8,5% hazinemizin verebildigi en yüksek oran dedi...Hanimefendi....Daha yüksek....mümkün degilmis. napayim...biraz safimdir...inandim artik! :clown:

mlane
20-12-2010, 22:05
merhaba aranıza yeni katıldım.bende bilgi vermek istedim.tekfenbank ay sonuna kadar yeni müşterilere 60 güne kadar 9.50 veriyor.bankanın olduğu yerde bulunanlar değerlendirir diye düşünüyorum..şu an en yüksek oranlardan birisi bu bankanın internet sitesine girip inceleyebilirsiniz....iyi geceler

maredo
20-12-2010, 22:08

8,25% veriyorlarmis aslinda.....ayip olmuyormu, eski müsterinize dedigimde...efendim...lütfen inaniniz...ugrastik...bakin...8,5% hazinemizin verebildigi en yüksek oran dedi...Hanimefendi....Daha yüksek....mümkün degilmis. napayim...biraz safimdir...inandim artik! :clown:

Hocam ben olsam anında EFT talimatını dayardım.

GOODFATHER
20-12-2010, 22:51
Hala burda her ay pazarlık yapıp yok çekerim yok Eft yaparımla uğraşanlar var.
Bu kadar uğraşacağınıza önünüzü görmeye çalışın 6 aydır faizler düşüyor.
Ocak itibariyle 7.50-8.00 i en yüksek ancak görürsünüz şubat mart 6.50-7.00.
Faizler düşeceği belliyken Seçimde haziran temmuzken niye 9.50-10.00 da 6 aylık,
yada yıllık bağlayıp beklemiyorsunuz her ay stres nerde fazla faiz tırım tırım arıyorsunuz.

maredo
20-12-2010, 23:01
Sabah saatleriydi çok iyi hatırlıyorum gösterge kağıdın faizi 26 idi ozaman almadık sonra faizlerin aşşağıya gidişini seyrettik öle 18 16 14 10 hiç almadık o kadar zaman almayan şimdi alırmı almaz niye çünkü eski alışkanlık uzan vadeye güvenemiyoruz.

GOODFATHER
20-12-2010, 23:04
Burda 3-4 ay sonra 6 en yüksek aldım diye sevinenler bile olabilir.

polkaad
20-12-2010, 23:07
Faizler düşeceği belliyken Seçimde haziran temmuzken niye 9.50-10.00 da 6 aylık,
yada yıllık bağlayıp beklemiyorsunuz her ay stres nerde fazla faiz tırım tırım arıyorsunuz.

İyide 13 Aralıkta Aşçı çıkıp senaryo 1 döndük diyene kadar kim biliyordu ki 50 baz puan indirimi?Hatta son anda bile İş yatırım faizler indirilmeyecek dedikodusu yayınca borsa biraz gümlemişti hoş yine gümlüyorya neyse...

Durmuş bile ondan önce çıkıp senaryoları sıralıyordu ama senaryo1 hep sonlardaydı...
Ben bilseydim doların 1.56 ları göreceğini bütün paramla 1.39 lardayken dolar alırdım ki o günlerde 1 dolar 1 tl muhabbetide vardı!

Ben 89 gün bağladım ama 6.50 lara mümkün görmüyorum ve buda öngörülecek bir olay değil zira eski sayfalarda bu zamanlarda faizde arttırım bile bekliyormuşuz son çeyrek ilk çeyrek muhabbeti 50-100 baz puan muhabbeti ne oldu mb indirdi...

pauoguz
20-12-2010, 23:07
ya akbank 8.50 yapmıstı sonra arayıp faizler dustu diye mudurler kabul etmemiş 8.20 lere geldi tekrar subeye cagırdılar nasıl 9.25 yaptınız

polkaad
20-12-2010, 23:14
Türk insanı uzun vadeli mevduatı sevmiyor

Türk bankacılık sektöründeki toplam mevduatın vadelere göre dağılımına göre, Türk insanı kısa vadeli mevduatı tercih ediyor.

BDDK verilerinden yapılan derlemeye göre, Şubat 2010 dönemi itibarıyla sektörde toplam 527 milyar 508 milyon lira mevduat bulunuyor.
Bu mevduatın yarıya yakını, 1-3 ay vadeli mevduatta toplanmış durumda. 1-3 vadeli mevduatların toplamı 250 milyar 422 milyon lira. Sektördeki mevduatın 154 milyar 752 milyon lirasını 1 aya kadar vadeli, 81 milyar 356 milyon lirasını vadesiz, 17 milyar 623 milyon lirasını 3-6 ay vadeli, 8 milyar 67 milyon lirasını 6-12 ay vadeli mevduat oluşturuyor. 1 yıl ve üzeri mevduatların toplamı ise sadece 15 milyar 288 milyon lira.

Tasarruf mevduatı incelendiğinde 1 yıl ve üzeri mevduatlar 1 milyar 320 milyon liralık bölümü oluştururken, 1-3 ay arası mevduat toplamının 120 milyar 710 milyon lira, 1 aya kadar vadeli mevduat toplamının 60 milyar 464 milyon lira, vadesiz mevduat toplamının 18 milyar 945 milyon lira olduğu görülüyor. 6-12 ay vadeli tasarruf mevduatında 1 milyar 622 milyon lira bulunuyor.

Ticari ve diğer kurumlar mevduatı ile döviz tevdiat hesabında da vadelere ilişkin tablo değişmiyor. Ticari ve diğer kurumların toplam 107 milyar 4 milyon liralık mevduatının çoğunluğu kısa vadeli veya vadesiz mevduatta bulunuyor. Bu bölümde vadesiz mevduat 18 milyar 449 milyon lira, 1 aya kadar vadeli mevduat 30 milyar 559 milyon lira, 1-3 ay vadeli mevduat 53 milyar 425 milyon lira, 3-6 ay vadeli mevduat 3 milyar 688 milyon lira, 6-12 ay vadeli mevduat 541 milyon lira, 1 yıl ve üzeri mevduat ise sadece 342 milyon lira.

Döviz tevdiat hesabında ise 160 milyar 729 milyon lira bulunuyor. Bu mevduatın 64 milyar 131 milyon lirası 1-3 ay vadeli mevduat, 49 milyar 28 milyon lirası 1 aya kadar, 26 milyar 61 milyon lirası vadesiz, 7 milyar 3 milyon lirası 3-6 ay vadeli, 4 milyar 908 milyon lirası 6-12 ay vadeli, 9 milyar 597 milyon lirası 1 yıl ve üzeri mevduat.

Verilere göre, resmi kuruluşların 24 milyar 116 milyon liralık mevduatının 12 milyar 217 milyon liralık bölümünü vadesiz mevduatta toplanmış. Mevduatın 7 milyar 275 milyon liralık bölümü 1-3 ay vadeli, 3 milyar 211 milyon lirası 1 aya kadar, 1 milyar 391 milyon lirası 3-6 ay, 3 milyon lirası 6-12 ay, 20 milyon lirası ise 1 yıl ve üzeri vadeli.

Sorun uzun vadeyi sevmememiz olabilir mi ki?

austin
20-12-2010, 23:15

Hocam ben olsam anında EFT talimatını dayardım.
Ben dayadım:) Akbanktaki bmt'em önce ücretsiz eftyi halledicem dedi sonra genel müdürlükten onay alamadım 315 tl masrafı var dedi. Yanlış yaptın hemen parayı hazırla geliyorum dedim, 15 dk sonra şekerbanktan iki yetkili ile ordaydım. Hesabı boşaltıp şekerbanka 9,25'ten 88 günlük(haftasonuna denk geldiği için) taşıdım, mutluyum, huzurluyum ve 3 ay rahatım:halayci:

polkaad
20-12-2010, 23:21
Zaten ilk başta herşey güllük-gülistanlık parayı verin dedin mi?Yandın!Ya para olmaz ya da olmadık Eft masrafları bundan sonra Şekerciyiz :)16 Mart 2011 kadar bende rahatım:super:

dudu
21-12-2010, 07:12
Ben dayadım:) Akbanktaki bmt'em önce ücretsiz eftyi halledicem dedi sonra genel müdürlükten onay alamadım 315 tl masrafı var dedi. Yanlış yaptın hemen parayı hazırla geliyorum dedim, 15 dk sonra şekerbanktan iki yetkili ile ordaydım. Hesabı boşaltıp şekerbanka 9,25'ten 88 günlük(haftasonuna denk geldiği için) taşıdım, mutluyum, huzurluyum ve 3 ay rahatım:halayci:

Cok guzel yapmissiniz. Bu devirde mevduat sahibinden daha hala EFT ucreti almak

ne oluyor?

Bir de valoru ayarlatmayi mutlaka unutmayin. Yani goturdugunuz bankada hesabi

ayni gun valorle actirin, gun kaybiniz olmasin. Bir takvim alip toplam gun sayinizi sayarak

bulun, ilk gunu dahil edin son gunu etmeyin. Vade donusu tatile rastlamasin. Mumkunse

hafta sonuna da rastlamasin, en iyisi hafta ortasidir.

Syg,

dudu
21-12-2010, 07:15

Ben de bunca senedir mevduat yaparim, daha devlet bankalarindan kriz zamanlari da dahil oran bile sormadim.

Her zaman isini onemseyen, rekabet altinda calisan insanlarla is yapmayi tercih etmisimdir.

dudu
21-12-2010, 07:19
Zaten ilk başta herşey güllük-gülistanlık parayı verin dedin mi?Yandın!Ya para olmaz ya da olmadık Eft masrafları bundan sonra Şekerciyiz :)16 Mart 2011 kadar bende rahatım:super:

Ben yeni bir yere giderken basindan sartlarimi koyarim.

Bunlar hic bir sekilde ne ad altinda olursa olsun masraf alinmayacak ne gelirken ne de giderken ve valor ayni gun olacaktir. Isine gelen

calisir, isine gelmeyen calismaz.

Syg

dudu
21-12-2010, 07:29

8.25% olsa ne olur 8.50% olsa ne olur gecen ay benim aldigim 9.30% olsa ne olur?

Mevduat isi veya faizden gecinme isi bu memlekette artik ebediyen bitti diye dusunuyorum. Belimizi buken borc sorunu da artik en az 25

yilligina cozuldu derler.

Bu esasinda sevinilecek bir durum. On yillardir butcemizin buyuk bolumu faize gidiyordu. Egitime, sagliga, sosyal guvenlige

kaynak kalmiyordu.

En son butce gorusmelerinde gelecek sene egitim harcamalarinin %21 artirilacagini duydugumda cok sevindim.

Demek ki yavas yavas kaynaklar daha verimli daha gerekli yerlerde kullanilacak.

Parasi olan da ya is yapacak, ya kurulu bir ise ortak olacak. Baska yolu yok. Gecis donemi uyum, uyum saglamak biraz

izdirapli olacak ama olmasi gereken olacak. Bu baglamda borsamizin onunun acik oldugunu dusunuyorum. Yabancilara kaptirdigimiz

2/3 takas oraninin artik yerliler lehine degismesini bekliyorum.

Syg,

sburak
21-12-2010, 10:31
kardesim mevduat 5 olsun, ama gerçek enflasyonda 5 olsun, 25 değil, mevduat insanın parasını enflasyona korumalı, bu tüm dünyada böyle, abd ve ab de ondan mevduat düsük çünkü adamlarda enflasyon 0
borsa türkyede las vegas demek. haksızmıyım

dudu
21-12-2010, 11:08
kardesim mevduat 5 olsun, ama gerçek enflasyonda 5 olsun, 25 değil, mevduat insanın parasını enflasyona korumalı, bu tüm dünyada böyle, abd ve ab de ondan mevduat düsük çünkü adamlarda enflasyon 0

Haklisiniz, aciklanan enflasyon rakamlarina guvenmek zor.

Endekslerin icerigi degisik standartlarda hayat suren insanlara hitap etmiyor.

Bir de son zamanlarda artik dusme egilimindeki enflasyon ile gecmise gore degil

gelecek donemdeki beklenen enflasyona gore meduat faizi beklentisi icine girmemiz

lazim.

1 yil evvel aldigimiz oran ile 1 yillik baglamis olsaydik, simdi ciddi kar yazmis olacaktik.

Her sey donup dolasip vadeye geliyor. Ben kendi adima bu sefer 6 aylik vadeyi ciddi

ciddi dusunuyorum.

Borsa konusu tabii ki farkli bir konu. Ozel bir yaklasim gerektirir. En azini soylemek

gerekirse orada da vade en onemli unsur. Ne kadar uzun o kadar iyi.

Syg

cans
21-12-2010, 11:54

Gerçek enflasyonu kaç kabul ediyorsunuz %20 mi o zaman %10 alan bile sevinmesin.

Daha öncede yazmıştım sanırım uzman olduğunuz konular dışına kalan herşey sizin için las vegas demektir. Buna yolda yürümek, sakı çiğnemekte dahildir. Sakız çiğnerken hayatını kaybeden var. (http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&biw=1020&bih=602&q=sak%C4%B1z+%C3%A7i%C4%9Fnerken+hayat%C4%B1n%C4%B 1+kaybetti&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=71a534c4a5161590)

m_celik
21-12-2010, 13:07
85000 tl için
finans 45 gün 9.20
teb 32 gün 9.25
deniz 35 gün 9.15
halk 32 gün 9.05
vakıf 45 gün 8.85
bilginize...

sburak
21-12-2010, 14:46
borsa forumlarında burasının las vegas kadar riskli olduğu bol bol okunabilinir.
ayrıca çarsı-pazar enflasyonu en az 20-25 gecen seneki fiyatlarla mükayese edin.

sburak
21-12-2010, 14:49
deterjan artısı yüzde 50
et 70
peynir 75
yoğurt 80
teksil 55
cikolata 60
vs. vs.

sburak
21-12-2010, 14:52
bira 100
simit 50
çerez 50
vs. vs.

sburak
21-12-2010, 14:56
domates 300
diğer sebze-meyve 100
cola-mesrubat 50
tavuk-balık 50
enflasyon yersen 7-8

pinky
21-12-2010, 15:35
domates 300
diğer sebze-meyve 100
cola-mesrubat 50
tavuk-balık 50
enflasyon yersen 7-8

Çekirdek ne kadar artmış. :)

cans
21-12-2010, 15:38
deterjan artısı yüzde 50
et 70
peynir 75
yoğurt 80
teksil 55
cikolata 60
vs. vs.

bira 100
simit 50
çerez 50
vs. vs.

domates 300
diğer sebze-meyve 100
cola-mesrubat 50
tavuk-balık 50
enflasyon yersen 7-8

Demek ki mevduatçı başka geliri yoksa bunları tüketmemeli :)

excali
21-12-2010, 17:04
Demek ki mevduatçı başka geliri yoksa bunları tüketmemeli :)

Parayı, onların alım satımında değerlendirseymişiz, sağlam kar ediyor muşuz, öyle mi?? :notr:

sburak
21-12-2010, 18:15
gülelim ağlanacak halimize
yazdıklarım yanlısmı
spot mal alım-satımı tavsiye ederim.

şef
21-12-2010, 19:36
8.25% olsa ne olur 8.50% olsa ne olur gecen ay benim aldigim 9.30% olsa ne olur?

Mevduat isi veya faizden gecinme isi bu memlekette artik ebediyen bitti diye dusunuyorum. Belimizi buken borc sorunu da artik en az 25

yilligina cozuldu derler. Bu esasinda sevinilecek bir durum. On yillardir butcemizin buyuk bolumu faize gidiyordu. Egitime, sagliga, sosyal guvenlige

kaynak kalmiyordu.

En son butce gorusmelerinde gelecek sene egitim harcamalarinin %21 artirilacagini duydugumda cok sevindim.

Demek ki yavas yavas kaynaklar daha verimli daha gerekli yerlerde kullanilacak.

Parasi olan da ya is yapacak, ya kurulu bir ise ortak olacak. Baska yolu yok. Gecis donemi uyum, uyum saglamak biraz

izdirapli olacak ama olmasi gereken olacak. Bu baglamda borsamizin onunun acik oldugunu dusunuyorum. Yabancilara kaptirdigimiz

2/3 takas oraninin artik yerliler lehine degismesini bekliyorum.

Syg,

sen yinede inanma. son verilere bakmadım, belki iç borç bir miktar azalmış olabilir. lakin dış borç ne oldu acaba? keşke iç borç(türk vatandaşlarını kastediyorum) artsaydıda, dış borç azalsaydı.

şef
21-12-2010, 20:22
çünkü nakit güçtür. kısa vadede güç sizin elinizde demektir. 1-2 puan için bu güçden vazgeçilir mi? ama bu güçü kullanmayacak, 1 ay sonra yine aylık vade ile bağlamaktan başka düşüncesi olmayan arkadaşlar için dediğinizde haklısınız, 3-6 aylık bağlasınlar. ama gücü elinde olan dolar tekrar 1.40 lara geldiğinde alım yapabilirler, borsada düşüş anlarında hisse alabilirler yada denk gelir, ev, araba alabilirler. yada ayda bir bankaya gidip, heyt ulan demekte isteyebirler.

Figo
21-12-2010, 20:55
Asset Price on 1/1/10 Price today % Change
US Dollar Index---- 77.5---- 79.29--- +2%
Oil ----82.75---- 88.86---- +7%
Gold ----1,137---- 1,392---- +22%
Silver ----16.81----- 29.44---- +75%
Wheat* ----201--- 274----- +36%
Corn* ----167--- 236----- +41%
Poultry**---- 83---- 85----- +2%
Sugar **----- 21----- 28----- +33%
* per metric ton
** cents per pound

mevduatçılar yeri gelir 1 saat bile çoh uzun bir vade olabilir
yokardaki tablo enfülasyon cenavarinin gulobal manada geldiğini gösterio
ahada ilgili link >>> http://seekingalpha.com/article/242415-the-first-stage-of-inflation-has-already-hit-next-up-is-the-currency-collapse

unutmayınız ki enfülasyonist ortamda önceden düşük faizlerle borç alanlar kazanır,(ne tesadüftür ki bangalar bu evrede tahvil ihraç etmeye başladı), bunu tahmin edemeyip uzun vadeli borç verenler zarar eder :wink:

JonDowes
21-12-2010, 21:04
gıdaya yılda en fazla 4-5 bin lira harcayan ama bankada 500 bin lira mevduat yapan kişinin gıda enflasyonunu baz alması anlamsız. enflasyon, işinize gelen ürünlerle ölçülmez... ekonomideki tüm mal alım-satımlarının ortalamasıyla ölçülür. zenginlerin enflasyonu; varlık fiyatlarından etkilenir. gıda enflasyonuna bakanlar, mevduat yapacak parası çok az olan veya hiç olmayan sınıftan olanlardır. ilk itiraz hakkı olan onlardır 300-500 bin mevduat yapanlar değil... bu kadar anaparası olan kişinin o parayla alacağı yegane yatırım gayrimenkul veya hissedir. bu yüzden merkez bankalarının para politikasını yönetirken bu varlıkların fiyatlarına bakması gerektiği; Taylor kuralından bile öne geçen bir teknik/akademik güncel tartışma konusudur. faizler gıda enflasyonuyla yönetilseydi; doların faizi %10, TL faizi %30, Çin faizi %50 olurdu... birkaç yıla da tüm dünya ekonomileri elele %40 işsizliğe koşardı mevduatçılar sevinirdi hep beraber rahat ederdik... o kadar yüksek faizlerle hiç kimse yatırım yapmaz, iş kurmaz. (bkz: 90ların Türkiyesi) koy parayı bankaya yat ne rahat... bunlar 3. dünya ekonomilerinde olur; kapitalist ülkeler ise sermaye getirisinin mantıklı yerlere düşmesiyle beraber inovatif riskler alarak büyürler.

not: TL faizinin daha fazla düşmesi taraftarı değilim. ama %25 olması gerektiğine inanmıyorum. bence şu anki şartlarda onumuzdeki 5 yılın ideali %8-%12 arası...

vade uzatımı konusunda da biraz piyasayı araştırıp ürün çeşitlerini öğrenmek gerekir. dümdüz vadeli mevduatı bir Türkiye yapıyor artık. uzakdogu structured ürünler konusunda aldı başını gitti... en basiti; "erken kapama opsiyonlu mevduat" diye bir şey var. mevdutı 1 yıllık yaparsınız ama istediginiz anda bozup başka bankaya gidebilisiniz... bir başkası: "çok para birimli mevduat"tır. paranızı 1 yıl bağlarsınız ama istediğiniz gün TL'den dolara, dolardan euroya vb dönerek faiz kazanmaya en yüksek orandan devam edersiniz. Türk bankaları bu iki tür mevduatı da sağlıyor (her yıl 1 kez yazıyorum, daha yapan görmedim burada). bunları araştırmayıp, kullanmayıp, hayatı "enflasyon popülerizmine" çevirerek "uzaktan oynatılabilen" para politikası yok. politikayı, para hareketleri etkiler sözler değil.

Trade Shark
21-12-2010, 21:07
İŞBANK e-vadeli 8.25 ten 7.25 e .gün itibariyle indirilmiştir...hayırlısı...mevduatta indirim günleri başlıyor..

ekonomiyi iyileştireceklerine daha beterini yapıyorlar....

herkes parasını çekecek yakında o zaman napıcaklar merak ediyorum...ruble mevduat yaygınlaşırsa şaşırmasınlar.

sburak arkadaşımız yazmış fiyatları...Enflasyon ortada...terazinin kefeleriyle fazla oynamaya başladı MB...

GOODFATHER
21-12-2010, 22:42
çünkü nakit güçtür. kısa vadede güç sizin elinizde demektir. 1-2 puan için bu güçden vazgeçilir mi? ama bu güçü kullanmayacak, 1 ay sonra yine aylık vade ile bağlamaktan başka düşüncesi olmayan arkadaşlar için dediğinizde haklısınız, 3-6 aylık bağlasınlar. ama gücü elinde olan dolar tekrar 1.40 lara geldiğinde alım yapabilirler, borsada düşüş anlarında hisse alabilirler yada denk gelir, ev, araba alabilirler. yada ayda bir bankaya gidip, heyt ulan demekte isteyebirler.

Tabiki bunu Mevduattan başka bişey bilmeyenler için yazmıştım.

dudu
22-12-2010, 07:42
sen yinede inanma. son verilere bakmadım, belki iç borç bir miktar azalmış olabilir. lakin dış borç ne oldu acaba? keşke iç borç(türk vatandaşlarını kastediyorum) artsaydıda, dış borç azalsaydı.

Borc nominal olarak artmis olabilir ama GSMH'ya orani dusmustur ve vade yapisi da

degiserek uzamistir.

Size katiliyorum disariya borclu olmak iceriye borclu olmaktan daha kotudur, cunku vade

gelince dolar/euro basamazsiniz ve faiz hic olmazsa kendi vatandasimiza odenir

ama su da bir gercek ki yerli tasarruf sahibi yabanci

gibi uzun vade borc vermiyor yani halkimiz yabancinin bize guvendigi kadar kendi

devletine guvenmiyor.

Syg,

dudu
22-12-2010, 07:45

Iste sorun bu ya herkes 6 ay baglarsam bu arada bir firsat cikar da kacirir miyim diye dusunuyor.

Syg,

inanna
22-12-2010, 09:55
Mevduat isi veya faizden gecinme isi bu memlekette artik ebediyen bitti diye dusunuyorum.

Syg,

Bu sözlerin benzerlerini 1993,1998,2000,2006-2007'de de duymuştum.İnşallah dediğiniz gibi olur Sn.Dudu.Fakat unutmamak lazım Türkiye ekonomisi masaya dar gelen örtü gibidir.Bir tarafı kapatmak için çekersiniz,öteki tarftan açılır.Yanılıyor olmayı çok isterim.Saygılar&Sevgiler

dudu
22-12-2010, 10:05
Bu sözlerin benzerlerini 1993,1998,2000,2006-2007'de de duymuştum.İnşallah dediğiniz gibi olur Sn.Dudu.Fakat unutmamak lazım Türkiye ekonomisi masaya dar gelen örtü gibidir.Bir tarafı kapatmak için çekersiniz,öteki tarftan açılır.Yanılıyor olmayı çok isterim.Saygılar&Sevgiler

Tam bir esikteyiz aslinda... Sozlerim biraz da temenni kokuyor degil mi? :)

Ama ilk defa yatirim yapilabilir ulke statusunun esigindeyiz. Insallah tokezlemeden

devam ederiz. Ben raziyim dusuk faiz almaya. :)

Syg

lukas
22-12-2010, 10:12
gıdaya yılda en fazla 4-5 bin lira harcayan ama bankada 500 bin lira mevduat yapan kişinin gıda enflasyonunu baz alması anlamsız. enflasyon, işinize gelen ürünlerle ölçülmez... ekonomideki tüm mal alım-satımlarının ortalamasıyla ölçülür. zenginlerin enflasyonu; varlık fiyatlarından etkilenir. gıda enflasyonuna bakanlar, mevduat yapacak parası çok az olan veya hiç olmayan sınıftan olanlardır. ilk itiraz hakkı olan onlardır 300-500 bin mevduat yapanlar değil... bu kadar anaparası olan kişinin o parayla alacağı yegane yatırım gayrimenkul veya hissedir. bu yüzden merkez bankalarının para politikasını yönetirken bu varlıkların fiyatlarına bakması gerektiği; Taylor kuralından bile öne geçen bir teknik/akademik güncel tartışma konusudur. faizler gıda enflasyonuyla yönetilseydi; doların faizi %10, TL faizi %30, Çin faizi %50 olurdu... birkaç yıla da tüm dünya ekonomileri elele %40 işsizliğe koşardı mevduatçılar sevinirdi hep beraber rahat ederdik... o kadar yüksek faizlerle hiç kimse yatırım yapmaz, iş kurmaz. (bkz: 90ların Türkiyesi) koy parayı bankaya yat ne rahat... bunlar 3. dünya ekonomilerinde olur; kapitalist ülkeler ise sermaye getirisinin mantıklı yerlere düşmesiyle beraber inovatif riskler alarak büyürler.

not: TL faizinin daha fazla düşmesi taraftarı değilim. ama %25 olması gerektiğine inanmıyorum. bence şu anki şartlarda onumuzdeki 5 yılın ideali %8-%12 arası...

vade uzatımı konusunda da biraz piyasayı araştırıp ürün çeşitlerini öğrenmek gerekir. dümdüz vadeli mevduatı bir Türkiye yapıyor artık. uzakdogu structured ürünler konusunda aldı başını gitti... en basiti; "erken kapama opsiyonlu mevduat" diye bir şey var. mevdutı 1 yıllık yaparsınız ama istediginiz anda bozup başka bankaya gidebilisiniz... bir başkası: "çok para birimli mevduat"tır. paranızı 1 yıl bağlarsınız ama istediğiniz gün TL'den dolara, dolardan euroya vb dönerek faiz kazanmaya en yüksek orandan devam edersiniz. Türk bankaları bu iki tür mevduatı da sağlıyor (her yıl 1 kez yazıyorum, daha yapan görmedim burada). bunları araştırmayıp, kullanmayıp, hayatı "enflasyon popülerizmine" çevirerek "uzaktan oynatılabilen" para politikası yok. politikayı, para hareketleri etkiler sözler değil.

sn jonDowes bunu ilk defa duyuyorum.bu şimdiki koşullarda çok işimize yarayabilir.ama sizin tabirinizle dümdüz mevduat a göre riski yada daha az getirisi varmı acaba?yada mevduatı bozduğunuzda az da olsa bir kesinti varmı?

JonDowes
22-12-2010, 10:19
kesinti olmaz; verilen faiz neyse o... en basta anlasilan faizi bir miktar daha dusuk olabilir... ornegin 1 yil faiz 8.75 veren banka e.k.o'lu olursa 8.50 sabitleyebilir... bunun disinda "aylik degisken faizli" 1 yillik mevduat da cikarirlar bankalar. vadesi 1 yil gozukur ama faiz her ay tekrar pazarlik edilir (anlasilamazsa yine para cezasiz cekilebilir)

her bankada bunlar olmayabilir... olan bankalarda, bu urunleri subeler de bilmiyor / pazarlamiyor olabilirler... biraz AR&GE lazim yani. bir kez yapan banka/sube bulduktan sonra gerisi kolay.

lukas
22-12-2010, 10:30
kesinti olmaz; verilen faiz neyse o... en basta anlasilan faizi bir miktar daha dusuk olabilir... ornegin 1 yil faiz 8.75 veren banka e.k.o'lu olursa 8.50 sabitleyebilir... bunun disinda "aylik degisken faizli" 1 yillik mevduat da cikarirlar bankalar. vadesi 1 yil gozukur ama faiz her ay tekrar pazarlik edilir (anlasilamazsa yine para cezasiz cekilebilir)

her bankada bunlar olmayabilir... olan bankalarda, bu urunleri subeler de bilmiyor / pazarlamiyor olabilirler... biraz AR&GE lazim yani. bir kez yapan banka/sube bulduktan sonra gerisi kolay.

süper. çok teşekkürler.hemen bir araştırma içine gireyim.eğer yapan güvenilir bir banka varsa mevduatların düşüşte olduğu bu dönem ilaç olur bize .bağlarız.düşüşten etkilenmeyiz eğer düşüşün bittiğini ve yükseleceğini hissetiğimiz zaman bozarız..

engink
22-12-2010, 10:36
oranlar iyice düşmüş gibi.
79000TL için abank 49 gün
%9 veriyor. bugün daha yükseği
varsa arkadaşlar paylaşsın.

lukas
22-12-2010, 10:49
birde şöyle bir olay vardı. paranızı 3 ay bağladınız.ani bir iktiyaç için para lazım oldu.paranı tamamınını değil ama bir kısmını (ne kadarlık kısım bilmiyorum) vadeden evvel çekiyorunuz.mevduatınız bozulmuyor.bunun için size çektiğiniz para kadar kredi açıyorlar,geri kalan paranız vade sonuna kadar devam ediyor.yani mevduat bozulmuyor çektiğniz paranın vade sonunda alacağı faizi kaybediyorsunuz doğal olarak.eğer paranızın yarısına yada 4/3 ne bunu yapıyorlarsa buda paramızı uzun vade bağlamaktan çekinenler için çözüm olabilir belki?

sburak
22-12-2010, 13:18
gıdayı sadece fakirlermi tüketiyor ? zenginler metalmi yiyor ? abd ve ab de neden gıda zammı 0 ?

TuLuTiTo
22-12-2010, 13:28
Sayin Sburak, biraz daha tutarli konussaniz iyi olmazmi?

dudu
22-12-2010, 14:34
süper. çok teşekkürler.hemen bir araştırma içine gireyim.eğer yapan güvenilir bir banka varsa mevduatların düşüşte olduğu bu dönem ilaç olur bize .bağlarız.düşüşten etkilenmeyiz eğer düşüşün bittiğini ve yükseleceğini hissetiğimiz zaman bozarız..

Hemen calistigim bankalara maille bu erken kapatma opsiyonlu mevduat

isini sordum.

Bakalim ne diyecekler.

Bilgi alinca sizlerle de paylasirim.

Syg

sburak
22-12-2010, 18:15
burası mevduat düsmanları ile dolmus.
OK, Ekonomi çok iyi, 8 faiz çok bize, faiz 0 olsun, hep beraber rahat edelim, andersenden masallar 20-25 olan enflasyonda 0 zaten bu ülkede, tüm suçlu mevduatçılar, ah ne güzel olur su mevduatçılar tamamen yok olunca, paraları eriyip iflas edince. herkes hurra borsaya, keriz silkeleme operasyondaki keriz olmaya. bravo size mevduat düsmanları ...
ülkedeki tüm suclu mevduatçılar, ayse nine osman amcada bankadaki paralarını bu mevduat düsmanlarına yedireceklerine kendileri yesinler, en güzeli, türkiye tamamen mevduat düsmanlarının eline geçmis, biz yokoldukmu türkiye çağ atlayacak, japonya-abd gibi olacağız. tüm suçlu biziz...

polkaad
22-12-2010, 20:44
30 yıl yüksek faizle yaşadık
Turgut Özal 1 Temmuz 1980’den sonra faiz oranlarını serbest bıraktı. Faiz oranları ve enflasyon çıldırdı. Genelde faiz oranları enflasyon oranının çok çok üzerine çıktı.
1980 yılından sonra serbest ve yüksek faiz nedeniyle banker faciası yaşandı. Bankalar battı, çok kişi birikimini kaybetti ama yüksek faiz devam etti.
Bazıları, evini satarak elde ettiği paranın faiziyle yaşamaya başladı. Çok kişi erken emekli olarak aldığı tazminatın faiziyle yaşamını sürdürmeye başladı. Bazıları dükkânını kapatıp sermayeyi faize yatırdı.
Emekliler için, ev kadınları için mevduat faizi ek bir parasal imkân oldu.
Faiz geliri bekleyişinde olanlar bu yaşam biçimine alıştı. Ama bu faizi ödeyenler, ceplerinden, kasalarından faiz gideri çıkanlar ezildi. Esnaf, işadamları ve hatta devlet, yüksek faiz ödediği için ciddi sorunlarla karşılaştı.

Güngör Urasın çok öncelerde yazdığı bir yazısından bir alıntı...

dudu
22-12-2010, 21:18
Merhabalar,

Erken kapama opsiyonlu mevduat hesabi konusunda sordugum banakalardan birinden gelen

cevap:

Merhabalar,

Biz talep ettiğiniz türde bir hesap açılışı yapabiliyoruz sizin için. Hesabın işleyiş şekli şöyle;

- Hesap en az 28 gün vadeli olmalı.

- Tutar sınırlaması bulunmamakta.

- Mevduat fiyatlamanızı yaparken daha öncesinde olduğu gibi size tek bir oran değilde 3 farklı oran veriyoruz. 1-6 gün; 7-28 gün ve 28-? gün için 3 oranınız oluyor. Siz vade içerisinde herhangi bir günde ödeme almak istediğinizde vadenizin kaçıncı gününde olduğunuzu tespit ediyoruz ve hangi aralıktaki oran geçerli ise o oran üzerinden vadede kaldığınız gün sayısı için bakiyeniz faizlendirilmiş oluyor.

Bilgilerinize sunarım,

İyi çalışmalar dilerim...

Goruldugu gibi burada onemli olan duz mevduat ile erken kapama opsiyonlu mevduat

arasindaki faiz farki. Buna gore karar vermek zorunda kalacagiz..

Syg

Trade Shark
22-12-2010, 21:56
Yüksek faiz kimsenin tercihi değil ama Paranın kirası makul olmalı ..ekonomilere göre değişkenlik gösterir...

Mevduat faizi 0 yada %5 in altında olursa kriz kapıyı çalmıcak...çünkü bankalarda para kalmıcak emin olun:) banka hangi parayı satıcak ....

polkaad
22-12-2010, 22:38
Peki çıkan para ne olacak:)Bizim bankalar adama cebindeki parayı geri satar bknz ;Oyak ve polsan vari sandıkların içeride aidatı olan üyelerine faizle kendi parasını kredi ile vermesi...

http://www.polsan.com.tr/detail.asp?dtid=18

http://www.oyak.com.tr/OyakWEBTR/alt_sayfalar.jsp?menu_id=91

sburak
23-12-2010, 00:29
burada mevduat düsmanları neden yorum yapar ? ,sen buradaysasan mevduatcısın demektir, neden ayağına kursun sıkıyorsun ?
bizene özaldan, türkiyeden, türkiyeden, sen kendine baksana her gün paran eriyor, paran yokoluyor, devleti düsüneceğinize kendini düsün , -12 götürü var aman halen biz batalım ülkemie zeval gelmesin edebiyatı ..

sburak
23-12-2010, 00:32
evet 2011 de mevduatçılardan çarptıkları parayla en düsük emekli maası 2.000 euro olacak, ayse teyze artık mutlu, tesekkürler...

polkaad
23-12-2010, 11:30
Mevduat ile geçiniyorsunuz sanırım ben mevduat ile geçinmiyorum MB çıkar derki birgün faizleri ''0'' yaptık o zaman tam manasıyla cepten yersiniz ben aynı zamanda çalışıyorum eşim ile beraber mevduatçı demek ne demek ki?Ayda üçbeş kuruş kenara atıyoruz işte onuda mevduata bağlıyoruz ev almıyoruz,altın almıyoruz,borsa ya girmiyoruz benim mevduatçıdan anladığım bu.

Yüksek faiz istiyorsunuz,enflasyon yüksek diyorsunuz...

1996 - % 89.16

1997 - % 111.27

1998 - % 125.69

1999 - % 140.00

2000 - % 61.95

2001 - % 98.52

2002 - % 66.03

2003 - % 50.30

2004 - % 28.85

2005 - % 23.82

2006 - % 18.63

2007 - % 20.11

2008 - % 21.56

2009 - % 14.91

2010- %11 civarı

Bunlar eşiminde üyesi olduğu OYAK ım yıllara göre getirileri bir sürüde şirketleri var
Onlarda isyan ediyor yüzde 100 kar ediyorduk ne olduda düştü diye?

Hani hükümet yanlısıyız peki Oyak ne yanlısıda yüzde 50-100 olan nemalar kar payları yüzde 10 lara düştü?

Ben ne siyaset ile ilgili nede ekonomi ile ilgili kimse ile tartışmak istemiyorum sadece gerçekleri yazdım saygılar iyi günler...

M3RT85
23-12-2010, 13:27
... ben aynı zamanda çalışıyorum eşim ile beraber mevduatçı demek ne demek ki?Ayda üçbeş kuruş kenara atıyoruz işte onuda mevduata bağlıyoruz ev almıyoruz,altın almıyoruz,borsa ya girmiyoruz benim mevduatçıdan anladığım bu.

sayın polkaad mevduatçıdan anladığınız konusunda baya bi sıkıntınız var inşallah zamanla sıkıntınız geçer. şöyle bir kesim de düşünmeye çalışın; mesela benim annem babam 30-35 sene memur olarak çalışmışlar, uğraşmışlar-didinmişler ve bugün insanların bi mercedes "araba" aldığı bir mebla biriktirmişler. bu meblayı biriktirirlerken de ileride bize biraz getirisi olur da süpper(!) emekli maaşlarımızın yanına koyar böylece ıstakoz, havyar vb. şeyler yeriz çünkü yemeden yapamıyoruz böyle büyüdük demişler.. ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum..

polkaad
23-12-2010, 14:24
Bende memurum eşimde...Hiçbir sıkıntım yok 3500 lira toplamda maaşımız 500 kızımın bakıcı 500 kira veriyorum geri kalan 2500 TL bize yetiyor,zira çalıştığım yerde bir bulaşıkçı var 800 TL maaş alıyor 300 lirası kira nasıl geçiniyorsun diye sorduğumda ''hiç işi olmayanları düşünüyorum abi'' dediğinde gık diyemedim..

Benim düsturum hep kendimden aşağısını görmek o bulaşıkcıyı görünce şükrediyorum havyar yiyene,mercedese binene özenmedim zaten hep hayıflananda havyarçı kesim...Adamın 500 bin lirası var mevduat düşüyor diye kızıyor bu mevduatçı evet biz neyiz ki ameleyim ben şahsen?

Sizin anlamadığınız konu şudur Mevduat yıllarca bu memlekette geçim aracı olmuş bundan geçinenlerde mevduatçı olmuş biz birikim yapınlar mı oluyoruz ben o zaman bu topiği terkedeyim....İstesekte istemesekte düşüyor işte.

Aslına bakarsanız tezgah altı faizinin dışında bir konu siyasetin,tartışmanın kenarında duran konular bunlar lütfen boşverelim herkesin doğrusu kendine,saygılar...
Asıl konumuza dönmek daha yararlı olur kanısındayım...

M3RT85
23-12-2010, 15:17
Asıl konumuza dönmek daha yararlı olur kanısındayım...

bunda hemfikirim..

mlane
23-12-2010, 17:31
merhaba arkadaşlar bugün vakıflar bankası bursa gemlik şubesiyle görüştüm 97 000 tl için tanışma aranı 45 güne kadar 9.50 veriyorlar arkadaşların bilgisine

TuLuTiTo
23-12-2010, 17:41
Garanti internet subesi %8,25

lukas
23-12-2010, 17:44
merhaba arkadaşlar bugün vakıflar bankası bursa gemlik şubesiyle görüştüm 97 000 tl için tanışma aranı 45 güne kadar 9.50 veriyorlar arkadaşların bilgisine

gayet iyi oranmış valla.ayın 27 sinde ziraat bize ne verecek bakalım:ayy::ayy::ayy:

maredo
23-12-2010, 18:58
gayet iyi oranmış valla.ayın 27 sinde ziraat bize ne verecek bakalım:ayy::ayy::ayy:

27, geçe bırakmışsınız keşke ayın ilk yada ikinci haftasına denk getirseydiniz.

Trade Shark
23-12-2010, 19:10
eurobank tekfen %9.50 aylık..tanışma baabında

ocaktan sonra düşüşler başlayabilri mevduatta..

sburak
24-12-2010, 00:45
2 ocakta faizler max 7.5

ALAPLI
24-12-2010, 11:34

bgn aradım ....9,30 verdiler

dudu
24-12-2010, 18:03
Merhabalar,

Asagida erken kapama opsiyonlu hesap konusunda bilgi istegim uzerine gelen bir

baska cevap:

merhaba, erken kapama opsiyonlu mevduat cinsi olarak bankamızda size sunabileceğimiz ürün serbest vadeli mevduat.
Bu üründe vade boyunca bağlamış olduğunuz tutar içerisinden para çekebiliyorsunuz . Çektiğiniz tutara faiz işlemiyor fakat hesap kalan bakiye ile vade sonuna kadar devam ediyor.
Bu üründe faiz oranı , normal bağladığımız hazine oranlarından farklı , bugün için bağlayabildiğimiz oran %7,75.

chucky68
26-12-2010, 00:33
yoldaşlarım denizbank 100 güne kadar uzun vadeye %9.15 veriyor...ancak 100.000 tl için geçerli...her 100.000 üzerine ayrı bir ortak hesap açarsanız gene %9.15 veriyor...örneğin 300.000 tl si olan bir yoldaşımız ilk 100.000 tl sini kendi üzerine ikinci 100.000 tl sini kendi ve annesinin üzerine üçüncü 100.000 içinde annesinin üzerine hesap açarsa 100 gün için yada daha kısa vadeler için %9.15 geçerli..yoldaşlarıma duyurulur

chucky life...............................13 frıday

julia.luthor
26-12-2010, 00:53
yoldaşlarım şekerbankası 100 güne kadar uzun vadeye %9.15 veriyor...ancak 100.000 tl için geçerli...her 100.000 üzerine ayrı bir ortak hesap açarsanız gene %9.15 veriyor...örneğin 300.000 tl si olan bir yoldaşımız ilk 100.000 tl sini kendi üzerine ikinci 100.000 tl sini kendi ve annesinin üzerine üçüncü 100.000 içinde annesinin üzerine hesap açarsa 100 gün için yada daha kısa vadeler için %9.15 geçerli..yoldaşlarıma duyurulur

chucky life...............................13 frıday

hoş geldin üstad selamlar.

chucky68
26-12-2010, 01:25
finans bankası şu an için en yüksek veren bankalar arasında...yeni hesap açanlar için 45 güne kadar %9.30 veriyor....hesabı olanlar için 45 güne %9.20 veriyor...3 ay içinde hesabı olanlar için %8.75 veriyor

chuckyyyyyyyyyy...............................kötü bebek

chucky68
26-12-2010, 01:32
şeker bankası 1 ay için öncelik verdiği %8.75....ancak 100.000 üstü paralara hazineden başka kendi şube iyileştirmeleriyle %9 veriyorlar.....paranızın miktarına göre sizi demliyorlar..en düşük veren bankalar başta yapıkredi bankası olmak üzere işbankası,garanti,akbank....bunlardan uzak durun...bu bankalar tok bankalardır...normal zamanlarda bile hep az vermişlerdir...size tavsiyem şayet kafanızı 100 gün dinlemek istiyorsanız denizbankasının %9.15 verdiği oranı kaçırmayın...haaa 100 gün ben ne yer ne içerim diyorsanız size tavsiyem ana paranızdan 100 gün için ortalama harcıyacağınız para miktarını bu paradan ayırıp %8.75 den aylık yapmanız...böylece parasız kalmassınız...asıl 100 gün için ayırdığınız para %9.15 getirisi garanti olur...

chucky.....................sinsi bebek :bad:

chucky68
26-12-2010, 01:35
şu an için dolar ve euroya en yüksek veren banka gene deniz bankası....%3.25 veriyor......dolarda pozisyon alan yoldaşlarım piyasalar serseri mayın gibidir...asla panik olmayın....gün gelir devran döner....garantici olun...dolarınızın keyfini çıkarın...bana göre dolarda tavan 1560 usd dir...fazla beklemeden fırsatı değerlendirin...dolar her zaman sabırla bekleyeni sever...asla üzmez...yeterki doğru zamanda doğru maliyeti edinin...düşse bile aldırmayın...gene yükselecektir...

chucky.............

chucky68
26-12-2010, 01:39
merkez bankasının faiz indirmesine karşılık bankaların indirmesi yarısı kadardır...yani merkez bankası %0.50 indirdiyse bilinki bankanızda %0.25 indirecektir...ancak bu kural tok bankalar olan büyükler için geçerli değildir...onlar merkez ne indirirse aynısını indirir...bu bakımdan daha küçük ölçekli bankaları tercih edin...şu aralar en iyi veren finans bankasıdır...

chucky68
26-12-2010, 01:42
şayet ocak ayında merkez gene faiz indirmeye kalkarsa finans bankasının o vakit vereceği faiz hemen hemen bellidir...en kötü %8.50.....bu faizi veren banka sayısı önümüzdeki aylarda azalabilir...bana göre sene sonuna kadar %7.50 ile %8.50 arasında gelir gideriz...o bakımdan uzun vadeye sıcak bakalım..ancak henüz bankalar uzun vadeye düşük faiz veriyor...sanırım bu kural yeni yılda değişecek

chucky68
26-12-2010, 01:53
erken kapamalı vadeli mevduatların tek dezavantajı piyasa faizlerinden daha düşük vermesidir...bankalar bunu kuralına göre oynar...ben sizin yerinizde olsam böyle yapacağıma en yüksek faiz veren bankayı tercih eder vede kendime yetecek kadar olan parayıda bir köşeye ayırır aylık yapardım...ana para yüksekden devam ederdi...paramı düşük bağlıyacağıma kendime yetecek kadarını ayrı tutardım....bu vadeli yeni nesil işlemler aslında kandırmacadır...zaten faizler düşük...bankanın işine gelir dahada düşükten bağlamak...çaresi varken ne diye düşükten kaprtırıcam paramı...birde çift işlemli mevduat hesabı vardır....bununda faizi piyasa faizlerinden çeyrek yada yarım puan düşüktür...burdaki gayemiz biz tl de olan paramızı 1 aylık yaparız...ancak vade içinde dilediğimiz kadar dolar yada euro alıp satarız...dövizde vadede beklerkende gene piyasaya göre daha düşük faiz alırız...burdaki asıl maksat tl de olan bir yoldaşımız beklerken doların aniden düşmesine karşın dolar alma opsiyonu tanımasıdır...aslında güzel bir yatırım aracıdır...aynı şekilde dolar alıp aynı vade içinde satabilirsinizde....faiziniz asla bozulmaz...böylece dolara yada euroya karşıda pozisyon almış olursunuz...

chucky..........................içi kötülük dolu bebek........

chucky68
26-12-2010, 02:07
son olarakta aklı olan bu önümüzdeki günlerde nakitte durur...en güzeli azına çoğuna bakmadan mevduata bağlamak..siz bakmayın borsaya şuna buna...herkes ektiğini biçer...aceleye gerek yok...mutlaka fırsatlar çıkacaktır...herkes bildiği işe baksın...diğerine heleki bilmediği içinde uzmanlaşmadığı(borsa gibi) konulara heveslenmesin....borsadada mutlaka fırsatlar çıkacaktır..ama henüz değil..önümüz belli değil...ortalık bulanık.... illaki riski sevmeyen ...az olsun öz olsun hesabı mevduata iyi kötü demeden devam etsin...bundan 2 ay öncesine kadar dolar 1400 usd iken dahada düşer deyip milletin dolarını ucuza sattıranlar şimdi dolar bu seviyelere gelmişken ne diyecek acaba.... ozamanda diyordum..elinizdeki para çakıl taşı değil...dolar bu...inerde çıkarda....her şeyin zamanı ve günü vardır....o gün geldi..panik yok...sabreden her zaman kazanır..dolar battı gitti diyenler şimdi aynaya bakıyormu acaba....bu düşük kurlar mutlaka gene kapımızı çalacaktır...önümüz seçim...hükümet muhtemelen gene tek başına gelecek...ancak şimdi ihracatımız açıısndan vede sıcak parayı engellemek açısından doların önü açıldı....siz bakmayın serbest kur rejimine...aslında böyle birşey yok....bu arada dolarda olupta sabırla bekleyen kazandı...bunun böyle olacağını öncedende söylediğimde çok eleştiri aldık..herşey yükselir ve sona erer...seçimden sonra hükümetin asıl amacı güçlü TL dir...buna tavır almıştır...o yüzden en kötü yaz aylarında gene dolar dip yapabilecektir...sabırla bekleyin...fırsatlar asla bitmez...nakidinizi bilmediğiniz sularda yüzdürmeyin...boğulmayın...

chuckyyyyyyyyyyyyy.........................

chucky68
26-12-2010, 02:16
hoş geldin üstad selamlar.

chucky life.........13 frıday......................tşk.ler.....

austin
26-12-2010, 12:37
son olarakta aklı olan bu önümüzdeki günlerde nakitte durur...en güzeli azına çoğuna bakmadan mevduata bağlamak..siz bakmayın borsaya şuna buna...herkes ektiğini biçer...aceleye gerek yok...mutlaka fırsatlar çıkacaktır...herkes bildiği işe baksın...diğerine heleki bilmediği içinde uzmanlaşmadığı(borsa gibi) konulara heveslenmesin....borsadada mutlaka fırsatlar çıkacaktır..ama henüz değil..önümüz belli değil...ortalık bulanık.... illaki riski sevmeyen ...az olsun öz olsun hesabı mevduata iyi kötü demeden devam etsin...bundan 2 ay öncesine kadar dolar 1400 usd iken dahada düşer deyip milletin dolarını ucuza sattıranlar şimdi dolar bu seviyelere gelmişken ne diyecek acaba.... ozamanda diyordum..elinizdeki para çakıl taşı değil...dolar bu...inerde çıkarda....her şeyin zamanı ve günü vardır....o gün geldi..panik yok...sabreden her zaman kazanır..dolar battı gitti diyenler şimdi aynaya bakıyormu acaba....bu düşük kurlar mutlaka gene kapımızı çalacaktır...önümüz seçim...hükümet muhtemelen gene tek başına gelecek...ancak şimdi ihracatımız açıısndan vede sıcak parayı engellemek açısından doların önü açıldı....siz bakmayın serbest kur rejimine...aslında böyle birşey yok....bu arada dolarda olupta sabırla bekleyen kazandı...bunun böyle olacağını öncedende söylediğimde çok eleştiri aldık..herşey yükselir ve sona erer...seçimden sonra hükümetin asıl amacı güçlü TL dir...buna tavır almıştır...o yüzden en kötü yaz aylarında gene dolar dip yapabilecektir...sabırla bekleyin...fırsatlar asla bitmez...nakidinizi bilmediğiniz sularda yüzdürmeyin...boğulmayın...

chuckyyyyyyyyyyyyy.........................

Yuvaya(mevduat) tekrar hoşgeldin cenkoluc.. Doların beklenmeyen son hareketi dcd zararını telafi etmiştir umarım. Anlaşılan dcdye tevbe etmişin.. Biz kafadakiler ufak ve sınırlı heyecanlardan öteye gitmemeli zaten, bünye kaldırmıyor. Dediğin gibi gün olur devran döner, mevduatın da şahlanacağı vakit gelecektir..

GOODFATHER
26-12-2010, 15:15
merkez bankasının faiz indirmesine karşılık bankaların indirmesi yarısı kadardır...yani merkez bankası %0.50 indirdiyse bilinki bankanızda %0.25 indirecektir...ancak bu kural tok bankalar olan büyükler için geçerli değildir...onlar merkez ne indirirse aynısını indirir...bu bakımdan daha küçük ölçekli bankaları tercih edin...şu aralar en iyi veren finans bankasıdır...

Ocak ayı için olabilir ama şimdiden 0.50 değil bazı bankalar 1 puan indirdiler .

toroman
26-12-2010, 21:29
merhabalar sn chucky68,

hoş geldiniz, kendinizi çok özletmiştiniz.
umarım değerli yazılarınızı zevkle okumaya devam ederiz.
selamlar.

lukas
27-12-2010, 10:37
erken kapamalı vadeli mevduatların tek dezavantajı piyasa faizlerinden daha düşük vermesidir...bankalar bunu kuralına göre oynar...ben sizin yerinizde olsam böyle yapacağıma en yüksek faiz veren bankayı tercih eder vede kendime yetecek kadar olan parayıda bir köşeye ayırır aylık yapardım...ana para yüksekden devam ederdi...paramı düşük bağlıyacağıma kendime yetecek kadarını ayrı tutardım....bu vadeli yeni nesil işlemler aslında kandırmacadır...zaten faizler düşük...bankanın işine gelir dahada düşükten bağlamak...çaresi varken ne diye düşükten kaprtırıcam paramı...birde çift işlemli mevduat hesabı vardır....bununda faizi piyasa faizlerinden çeyrek yada yarım puan düşüktür...burdaki gayemiz biz tl de olan paramızı 1 aylık yaparız...ancak vade içinde dilediğimiz kadar dolar yada euro alıp satarız...dövizde vadede beklerkende gene piyasaya göre daha düşük faiz alırız...burdaki asıl maksat tl de olan bir yoldaşımız beklerken doların aniden düşmesine karşın dolar alma opsiyonu tanımasıdır...aslında güzel bir yatırım aracıdır...aynı şekilde dolar alıp aynı vade içinde satabilirsinizde....faiziniz asla bozulmaz...böylece dolara yada euroya karşıda pozisyon almış olursunuz...

chucky..........................içi kötülük dolu bebek........

ocak ayında faizlerin 8 altına düşüceğinin konuşulduğu bir ortamda acaba 8.5 civarı 3 ay veya 6 ay vadeli erken kapama opsiyonlu mevduat yapılabilse çok güzel olur.bu gün ziraat dönüşüm var bunu sorucam oranları paylaşırım. saygılar..

sburak
27-12-2010, 11:11
birde çift işlemli mevdua hesabı vardır....bununda faizi piyasa faizlerinden çeyrek yada yarım puan düşüktür...burdaki gayemiz biz tl de olan paramızı 1 aylık yaparız...ancak vade içinde dilediğimiz kadar dolar yada euro alıp satarız...dövizde vadede beklerkende gene piyasaya göre daha düşük faiz alırız...burdaki asıl maksat tl de olan bir yoldaşımız beklerken doların aniden düşmesine karşın dolar alma opsiyonu tanımasıdır...aslında güzel bir yatırım aracıdır...aynı şekilde dolar alıp aynı vade içinde satabilirsinizde....faiziniz asla bozulmaz...böylece dolara yada euroya karşıda pozisyon almış olursunuz...-/
-/
hangİ bankada var bu

oguzozi
27-12-2010, 11:20
Garanti ve Finansta olması lazım.

piyasafatihi
27-12-2010, 11:55
Aramıza yeni katılan ve aktif yazmaya başlayan arkadaşlarımız HOŞGELDİNİZ.Bugün itibariyle aldığım oranlar şöyle

Tekstilbank TL 9.10 Euro ve Dolar 3.50 EurobankTekfen 32- 60 GÜN TL 9.50

Herkesin forumda aktif olması dileğiyle. Saygılar.....

lukas
27-12-2010, 14:19
ziraat 32 gün 8.80 binbir yalvar çok eski müşteri diye.
işin ilginç yanı meraktan soruyorum dedim:3 aylık 8.60
6 aylık 8.25:notr::notr::notr:
demekli 2011 ilk üç ayından sonra gene indirim:cry::cry::cry:

parasabir
27-12-2010, 14:53
Arkadaşlar, Benim vakıfbank' ta iki ayrı vadeli hesabım vardı. Birisi 20 Aralık, diğeri 23 Aralık ta dolmuş. Ben 28 Aralık diye anımsıyordum. Bugün faiz pazarlığı için bankaya gittiğimde ikisininde otomatik olarak %9 dan 2 aylık bağlandığını gördüm. Fakat garip olan ; 20 bin liralık hesap ile 230bin liralık hesabın faizleri aynı olmuş. Neyse bunlara da alışacağız. Korkarım bu günleri de arayacağız. Ben şahsen Mart 2011 ' den itibaren çok büyük bir kriz bekliyorum. Nedeni ise; ABD ve çin faiz artırım sinyali vermeye başlıyor. Bu durumda geişmekte olan ülkelerden sıcacık paralar buharlaşacak. İşte o zaman borsa sürünecek, faiz hoplayacak. Bu benim beynimin yettiği kadarı ile düşündüklerim. Ama tersi de olabilir. Bizde bu gemide çalkanalıp duracağız.

JonDowes
27-12-2010, 15:10
Ben şahsen Mart 2011 ' den itibaren çok büyük bir kriz bekliyorum. Nedeni ise; ABD ve çin faiz artırım sinyali vermeye başlıyor.

FED faiz indirim dongusune su ankinden once en son 2001'de baslamisti ve Haziran 2003'te %1'e indirerek dip yapti. o tarihte IMKB 10.800 idi. FED faiz arttirimina Haziran 2004'te basladi. IMKB 17900 idi. FED faiz arttirim surecini Haziran 2006'da sonlandirdi (%5.25) ve o tarihte IMKB 35.400 idi...

FED'in faiz arttirimlarina baslamasinin sicak paranin kacacaginin garantisi olmadigini bu ornekten gorebiliyoruz. Neyseki bunu tartismaya da gerek yok cunku FED'den faiz arttirimina dair gelen sinyal yok henuz. Piyasada beklenen tarih en erken 2012 baslari. Cin'in faiz arttirmasinin ise pek onemi yok; Cin dunyaya para satan bir devlet degil. bu yuzden yuan faizinin dunya likiditesine etkisi de onemsenmeyecek kadar az... Bu faiz artislari olsa olsa (Cinlilerin yatirim yaptiklari) kendi borsalarina, altin ve gumuse kostek olur. Cin borsasi son 2 ayda %12 dustu ancak Bati borsalari tinlamadan yukselmeye devam etti.

şef
27-12-2010, 18:11
Arkadaşlar, Benim vakıfbank' ta iki ayrı vadeli hesabım vardı. Birisi 20 Aralık, diğeri 23 Aralık ta dolmuş. Ben 28 Aralık diye anımsıyordum. Bugün faiz pazarlığı için bankaya gittiğimde ikisininde otomatik olarak %9 dan 2 aylık bağlandığını gördüm. Fakat garip olan ; 20 bin liralık hesap ile 230bin liralık hesabın faizleri aynı olmuş. Neyse bunlara da alışacağız. Korkarım bu günleri de arayacağız. Ben şahsen Mart 2011 ' den itibaren çok büyük bir kriz bekliyorum. Nedeni ise; ABD ve çin faiz artırım sinyali vermeye başlıyor. Bu durumda geişmekte olan ülkelerden sıcacık paralar buharlaşacak. İşte o zaman borsa sürünecek, faiz hoplayacak. Bu benim beynimin yettiği kadarı ile düşündüklerim. Ama tersi de olabilir. Bizde bu gemide çalkanalıp duracağız.
o faiz oranları, hesap bazında verilmemiştir. kişinin toplam mevduatına bakılarak faiz oranı verilir.

DROTOLOGY
27-12-2010, 19:47
Bugün itibari ile;33-45 gün arası
T bank----%9.25
Finansbank----%9.10
A bank-----%9

sonsav
27-12-2010, 20:24
ziraat 32 gün 8.80 binbir yalvar çok eski müşteri diye.
işin ilginç yanı meraktan soruyorum dedim:3 aylık 8.60
6 aylık 8.25:notr::notr::notr:
demekli 2011 ilk üç ayından sonra gene indirim:cry::cry::cry:

Sayın Lukas, sizinle birebir aynı senaryoyu yaşadım. ve aynı oranları aldım. Hemide nasıl bir mücadele, benim senaryoda bir fark 40 günlük bağladım. Lanet olsun kopamadım şu ziraatten(!)

mustafab
27-12-2010, 20:47
45 gun Vakıfbank 200+ %9

Figo
28-12-2010, 06:55
Erdal Sağlam 2011'de bankalararası mevduat yarışında rekabetin bir hayli kızışacağına dair bir yazı yazmış >>> Mevduat faizlerinde artış beklentisi (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/16630072.asp?yazarid=8) :yes:

ALAPLI
28-12-2010, 13:52
45 gun vakıfbank 200+ %9

vakıf 9,50 verdi....yarın vade gunu old. Için paramı cekeceğimi duyan finans size ne verdilerse aynısı dedi....
çakllar daha once gnl mudurlukten yetki alacağız deyıp ogleni aksam yapıyorlardı ve aksam 5 dede alamadık kusura bakmayın demişlerdi.bende mecburen ortalama faizden yatırıyordum zira 1 gunluk kayıp zaten aradki fark kadar oluyordu.......simde melettim onları.....

Dusmeyin tuzaklarına

dudu
28-12-2010, 14:35
vakıf 9,50 verdi....yarın vade gunu old. Için paramı cekeceğimi duyan finans size ne verdilerse aynısı dedi....
çakllar daha once gnl mudurlukten yetki alacağız deyıp ogleni aksam yapıyorlardı ve aksam 5 dede alamadık kusura bakmayın demişlerdi.bende mecburen ortalama faizden yatırıyordum zira 1 gunluk kayıp zaten aradki fark kadar oluyordu.......simde melettim onları.....

Dusmeyin tuzaklarına

Tebrikler sayin Alapli,

Intikaminiz aci olmus. :)

Darisi yarindan sonra benim basima,

Saygilar,

TuLuTiTo
28-12-2010, 16:39

Dusmeyin tuzaklarına

Cidden bu tur rezillikleri yapan bankacilar var. Acaba musteri tutmak icin bu tur seyler yapmalari merkezdenmi soyleniyor kendilerine?

piyasafatihi
28-12-2010, 16:43
2010 yılında vakıfbank yüksek memlağlar için diğer kamu bankalarına göre gerçekten agresifti....9.50 kamu bankası için güzel oran.

oktay G
28-12-2010, 19:58
vakıf a helal olsun ,biz finanstan 9.20 i zor alıyoruz 100000 e adamlar 9.50 diyor ,artık gidere gider zamanı ,fakat 10 olsa ne olur 20 olsa ne olur enflansyon ortada ,resmen milletle dalga geçiyorlar ama devran döner birgün durmuşun emekliligi yakın son demleri ,halkın %70 i mevduattaymış tabii buna güveniyorlar nasıl olsa elleri mahkum ,nereye gitse tuzak ,hadi bizim işimiz var ,yaşlılar ne yapsın ,paraları her geçen gün eriyor ,bu arada cenk kardeşim döndügüne sevindim ,selamlar yoldaşlar birlik beraberlik olalım

Figo
29-12-2010, 10:44
Hüsnü’yü TV’de izledim Jon Hoca’nın bahsettiği CreditEuropeBank’ı sordular

Yakında Rusya’daki 25 şubeye Türkiye’deki Millenium Bank aracılığıyla vetandaşlarımız para gönderebilecek dedi

Rusya’da hızlı büyüyoz dedi, taşıt kredisinde CreditEuropeBank 6. sıradaymış, günde 150 taşıt kredisi başvurusu alıoz dedi.

TL/Ruble ticaretini teşvik edecez falan dedi bu arada parite 19,46’ya kadar indi benim 19 hedefime doğru hızla iniyo

Malum içeride faizleri ve reel getiriyi kuruttular, tek yol Rusya ve emtialar gibi gözüküyor….

Spassibo adamım Hüsnü :super::he:

balimsnet
29-12-2010, 16:39
Sayın Figo
Millenium bank aracılığı ile gerçekleştirilecek ruble mevdut işlemlerinde alt işlem limit nekadar biliyor musunuz acaba?

50 000 tL karşılığı gibi düşük meblağlarda da işlem yapılabilir mi acaba?

Bu arada CENK ABİ tekrar hoşgeldin :)

Figo
29-12-2010, 17:27
Artan faizli mevduat hesabı için minimum açılış miktarı koymuşlar 30.000 ruble
1500 TL civarı bi şey onun dışında bir kısıtlama yok

hurricane54140
30-12-2010, 13:21
91 gün 9% Halkbank

dudu
30-12-2010, 13:58
Merhabalar,

500+ icin bugunku sonuclar asagidaki gibidir.

Is Bankasi 28-91 gun 9.15%

91-365 gun 8.85%

Akbank 7 günlük mevduat için %7
28-32 gün% 8.30,
32-45 gün% 8.50,
45-91 gün% 8.40,
91-180 gün için de %8.25

Garanti Bankasi
1 ay 8.75%
3 ay 8.50%
6 ay 8.50%

Iyi calismalar, iyi seneler dilerim.

Trade Shark
30-12-2010, 15:33
Artan faizli mevduat hesabı için minimum açılış miktarı koymuşlar 30.000 ruble
1500 TL civarı bi şey onun dışında bir kısıtlama yok

50.000 TL sigorta kapsamı Rublede geçerli değildir sanırım?:)

empee3
30-12-2010, 16:49
Halkbank e-hesap oranını %8.80'e çekmiş.

afa35
31-12-2010, 07:48
Yeni yılda herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Umarım mevduat oranları dahada düşmez. Hele hele herşeye tonla zam gelirken...

dudu
31-12-2010, 08:26
Merhabalar,

500+ icin bugunku sonuclar asagidaki gibidir.

Is Bankasi 28-91 gun 9.15%

91-365 gun 8.85%

Akbank 7 günlük mevduat için %7
28-32 gün% 8.30,
32-45 gün% 8.50,
45-91 gün% 8.40,
91-180 gün için de %8.25

Garanti Bankasi
1 ay 8.75%
3 ay 8.50%
6 ay 8.50%

Iyi calismalar, iyi seneler dilerim.

Bu teklifler sonucunda Isbank'da

1 ay %20 si
3 ay %30 u
6 ay %50 sini vadeli olarak yatirdim. Artik bir muddet
kafam rahat.

Iyi calismalar, ve mutlu yillar dilerim.

lukas
31-12-2010, 08:55
[QUOTE=dudu;5245466]Bu teklifler sonucunda Isbank'da

1 ay %20 si
3 ay %30 u
kafam rahat.

parayı bölerek gayet iyi yapmışşınız.ben hep aylık ve üç aylık düşünüyordum.bu yöntemi düşünmemiştim hiç...

herkese mutlu yıllar . 2011 de biz mevduatçı arkadaşlara 2010 dan daha iyi mevduatlar yapmak dileğiyle...

yeni borsacı
31-12-2010, 11:25
[QUOTE=dudu;5245466]Bu teklifler sonucunda Isbank'da

1 ay %20 si
3 ay %30 u
kafam rahat.

parayı bölerek gayet iyi yapmışşınız.ben hep aylık ve üç aylık düşünüyordum.bu yöntemi düşünmemiştim hiç...

herkese mutlu yıllar . 2011 de biz mevduatçı arkadaşlara 2010 dan daha iyi mevduatlar yapmak dileğiyle...

Tekstilbank 450 güne kadar tüm vadelere %9.00 veriyor.Uzun vade düşünen arkadaşlara iyi bir alternatif olabilir.Bütün arkadaşlara daha sağlıklı,mutlu ve kazançlı yıllar dilerim.

nucLear
02-01-2011, 00:38
Yaklaşık 2 yıldır mevduatım Bankasya'da.
Genelde kãr payı normal mevduatlardan yüksek oluyor.
Ama malesef her ay bir düşüşte.
Bu ay 400.000 TL ye NET 2.285 TL alabildim. 8.17 Bürüt faize denk geliyor.

Son 6 aylık gelir çizelgesi aşağıdaki gibidir.

Tüm aylar için Mevduat oranı 400.000 TL dir.
Ağustos 2.630 TL
Eylül 2.584 TL
Ekim 2.529 TL
Kasım 2.530 TL
Aralık 2.429 TL
Ocak 2.285 TL

austin
02-01-2011, 01:48
Yaklaşık 2 yıldır mevduatım Bankasya'da.
Genelde kãr payı normal mevduatlardan yüksek oluyor.
Ama malesef her ay bir düşüşte.
Bu ay 400.000 TL ye NET 2.285 TL alabildim. 8.17 Bürüt faize denk geliyor.

Son 6 aylık gelir çizelgesi aşağıdaki gibidir.

Tüm aylar için Mevduat oranı 400.000 TL dir.
Ağustos 2.630 TL
Eylül 2.584 TL
Ekim 2.529 TL
Kasım 2.530 TL
Aralık 2.429 TL
Ocak 2.285 TL

Pazarlık yapın çıkacağınız tehdidini hissettirin kar payı oranınızı artırırlar. Ben 6 ay önce bu erimeyi gördüğümden bankasyayla çalışmama son vermiştim. Bu ay bmt beni arayıp aylık %9,25 brüte tekabül eden karpayını garanti etti fakat ben yinede %9,25'i 3 ay boyunca verecek olan şekerbankı tercih ettim..

piyasafatihi
02-01-2011, 11:07
Bank Asya'da ekstra oranlar verildiğini ben de duymuştum.Acaba kuveyttürk ve albaraka'da da bu ekstra oranlar verilebiliyor mu?

balimsnet
02-01-2011, 13:35
bankasya da tezgahaltı yapıyor ise kar payı resmen FAİZ'e dönüşmüştür. Benim çıkıcam sözümle senin karlılığın mı artıyor. O halde neden oranı yükseltiyrosun ???

julia.luthor
02-01-2011, 13:44
bankasya da tezgahaltı yapıyor ise kar payı resmen FAİZ'e dönüşmüştür. Benim çıkıcam sözümle senin karlılığın mı artıyor. O halde neden oranı yükseltiyrosun ???

kendi kar majını düşüyor olabilir esas kötü olan önceden oran vermesi bu yanlış, bu sistemde garanti yok....

sburak
02-01-2011, 14:14
ya ; bank asya tarzı bankaların normal bankalardan ne farkı var sanıyordunuz? hala bu konuyumu tartışıyorsunuz ? o bankalar ancak kendI grubundakI adamları kandırır. Bank Asya = Akbank vb. 2x2 =4 oraya para yatıranlarda gerçeğIn farkındalar ama çaktırmamaya çalışıyorlar. kIm faIz almadan bankaya parasını yatırır bu zamanda ? kI FaIz bIle artık yok türkyede.

sburak
02-01-2011, 14:17
acaba en güzelI dolar mı almak ? seçime kadar doları fazla düşüremez bu adamlar.

yeni borsacı
02-01-2011, 16:41

Katılım bankalarında kara-zarara katılım oranı genelde normal bir mudi için bu 80-20dir.Yani karın %80i mudiye %20si bankaya kalır.
Yüklü meblağlar için (buna Albaraka-TR Finans-Kuveytte dahildir)Kar paylaşım 90-10 yapılır. Yani karın %90ı mudinin %10u bankanın..
2 sene öncesinde 5 mln TL için 95-5 kar paylaşımının uygulandığı bir mudi tanıyordum.Hesapta şöyle yapılır:80-20 paylaşımda 8.17 veriyorsa 90-10 paylaşımda 90*8.17/80=9.20 verilir.Bu paylaşımlardan ortalama bir Türk bankasının aktifinin ortalama getirisi çıkartılabilir:100*8.17/80=10.20 demekki ortalama olarak banka için başa baş noktasıymış..

austin
02-01-2011, 20:19
Katılım bankalarında kara-zarara katılım oranı genelde normal bir mudi için bu 80-20dir.Yani karın %80i mudiye %20si bankaya kalır.
Yüklü meblağlar için (buna Albaraka-TR Finans-Kuveytte dahildir)Kar paylaşım 90-10 yapılır. Yani karın %90ı mudinin %10u bankanın..
2 sene öncesinde 5 mln TL için 95-5 kar paylaşımının uygulandığı bir mudi tanıyordum.Hesapta şöyle yapılır:80-20 paylaşımda 8.17 veriyorsa 90-10 paylaşımda 90*8.17/80=9.20 verilir.Bu paylaşımlardan ortalama bir Türk bankasının aktifinin ortalama getirisi çıkartılabilir:100*8.17/80=10.20 demekki ortalama olarak banka için başa baş noktasıymış..

Olayın doğru açıklaması aynen arkadaşın anlattığı gibidir, bmt bana merkezle tüm gün boğuşarak alınamayacak bir oranı aldığını belirtti. Söylediğine göre %93'lük kar payına tekabül ediyormuş(Daha önceleri %82 ile çalışıyordum). Yalnız bana bu rakamı 1 ay sonrası için garanti etti? 1 ay sonra kar payının şu an gibi olacağını garanti edememesi gerekir. Bence bmt kaçırmamak için laf oyunu yaptı, aslında katılım payınız %93 ve şu anki duruma göre brüt %9,25 kazanıyorsunuz, 1 ay sonra şu anki kar payı değişmezse bu kadar net alacaksınız demesi gerekirdi ki doğru olan bu, aksi halde konsept çökmüş olur.

balimsnet
02-01-2011, 22:33
Ben de onu demek istedim zaten. Bir ay sonraki kar payı için söz 9.20 vereceğim diyemez. Eğer öyle bir şey yapmış ise sistem dediğiniz gibi çökmüş olur. Yüzde 80-85-90 gii kar payı dağıtım yüzdelerini biliyorum. Meblağ arttıkça paydan alınan oran artıyor.
Olayın doğru açıklaması aynen arkadaşın anlattığı gibidir, bmt bana merkezle tüm gün boğuşarak alınamayacak bir oranı aldığını belirtti. Söylediğine göre %93'lük kar payına tekabül ediyormuş(Daha önceleri %82 ile çalışıyordum). Yalnız bana bu rakamı 1 ay sonrası için garanti etti? 1 ay sonra kar payının şu an gibi olacağını garanti edememesi gerekir. Bence bmt kaçırmamak için laf oyunu yaptı, aslında katılım payınız %93 ve şu anki duruma göre brüt %9,25 kazanıyorsunuz, 1 ay sonra şu anki kar payı değişmezse bu kadar net alacaksınız demesi gerekirdi ki doğru olan bu, aksi halde konsept çökmüş olur.

ahmetd76
03-01-2011, 06:00
Ben de onu demek istedim zaten. Bir ay sonraki kar payı için söz 9.20 vereceğim diyemez. Eğer öyle bir şey yapmış ise sistem dediğiniz gibi çökmüş olur. Yüzde 80-85-90 gii kar payı dağıtım yüzdelerini biliyorum. Meblağ arttıkça paydan alınan oran artıyor.

Meblağ arttıkça değişiyor demişsiniz. Bu meblağların yaklaşık değerini biliyor musunuz?

balimsnet
03-01-2011, 17:16
Meblağ arttıkça değişiyor demişsiniz. Bu meblağların yaklaşık değerini biliyor musunuz?

Bankasya'nın sitesine bir göz gezdirdim de; artan vade ile katılım oranı artıyor. Fakat meblağ konusunda bir ayrıntı göremedim.

http://www.bankasya.com.tr/bireysel/kar_ve_zarara_katilma_hesabi.jsp

Ancak türkiye finansta kademeli hesap uygulaması var ( turkuaz - inci -zümrüt yakut)

http://www.turkiyefinans.com.tr/tr/bireysel_bankacilik/hesaplar/kar_payi_oranlari.aspx

orda bir artış söz konusu oluyor. Bankasya için şube ile görüşmenizi öneririm.

parasabir
03-01-2011, 19:24
Mevduat müdavimi dostlar; Yılın ilk faiz oranını bugün hayretle bağladık. Babamın 80 bin liralık hesap vadesi Vakıfbank' ta bugün dolmuştu. Vakıf internetten baktım e-vadelileri 7.90 yapmışlar. ( 31 Aralıkta 8.75 idi.) Bankayı aradım. Tanışma faizini sordum. Zira uyanıklık yapacaktım, annemin üzerine hesap açtırıp yeni hesap olacaktı. Ama banka tanışma faizinide 9.50 den 8.75 e indirmiş. Bende babama parayı çekelim , özel bankalarla konuşalım derken, babam :'' oğlum bak bakalım belki otomatik vade uzamıştır.Kaçtan uzatmışlar '' dedi. Baktığımda 8.60 oranını görünce baya sevindim. Ne günlere kaldık!
Yani sonuç olarak 8.60 tan bağlana paraya hiç dokunmadık.

DROTOLOGY
03-01-2011, 19:35
2011 in ilk oranları; hepside pazarlıklı :)
Finansbank----%9
T bank--------%9
A bank--------%8
Reel getiri bitti artık TL de...en az reel götürü nerede ona bakıyoruz artık. İMKB de ise ortalama bir U30 kağıdının bugünlük net getirisi %2 olup 3-4 aylık mevduat getirisine eşdeğer. Allah sonumuzu hayır eylesin...

asil olçun
03-01-2011, 20:20
bugün ziraat, 32 gün 100 üzeri nedir diye sordum , aldığım cevap 8 fazla yok dediler.

M3RT85
03-01-2011, 22:38
2011 in ilk oranları; hepside pazarlıklı :)
Finansbank----%9
T bank--------%9
A bank--------%8
Reel getiri bitti artık TL de...en az reel götürü nerede ona bakıyoruz artık. İMKB de ise ortalama bir U30 kağıdının bugünlük net getirisi %2 olup 3-4 aylık mevduat getirisine eşdeğer. Allah sonumuzu hayır eylesin...

afedersiniz bu oranlar net mi brüt mü acaba ? ona göre bizim bankaya çemkiricem de :)

DROTOLOGY
04-01-2011, 00:03
afedersiniz bu oranlar net mi brüt mü acaba ? ona göre bizim bankaya çemkiricem de :)

Brüt tabiki dostum :)

sburak
04-01-2011, 01:30
3 ayda max. mevduat en fazla 100.000 üstüne % 5 olacak.
tabii artık bıçak kemiğe dayandı. ne yapacağız ? ya altına ya dolara kaçacağız.
artık bu topicte bu 2 konuyu tartışalım. seçime kadar hatta 2012 ye kadar yoksa sürüneceğiz.
ha 2012 ocakta bu aşırı sanal ekonomi sonucu mevduat yine % 20 ye çıkablir. (olması gereken o)
şimdi önemli olan 6. ve 7. aya kadar altınmı alalım (ve nasıl? ) yoksa dolar ?
ve hatta altını hemen yarınmı alalım ? (2 yıllık zararımızıda inşallah kurtaracağız)

sburak
04-01-2011, 01:38
bu akşam habertürk sansürsüz ü kimse izledimi ? bas bas mevduat 5 e düşecek, altın 3 kat artacak, herkes altın alsın diyorlar. (ama hangisi? gr altın ? direk külçe altın alıp evde saklama ? b tip altın fonu ? )
benim tahminim dolar 6.aya kadar min : 1.55, max: 1,65 olur ama 24 ayar altının gramı 100 tl ye çıkabilir. siz ne düşünüyorsunuz ? bankalarda para bırakmakta bence sakat (hele mart-nisan aylarında iyice sakat olacak gibi)
bu arada bu altına ve dolara mevduatçıların hurra kaçışı ile mosmor olacak mümin kardeşler tekrar elleri mahkum faizleri artıracak beklentisi var herkeste (ama 2011 eylül-ekim gibi) ayrıca mevduatın önemli kısmıda rusyaya kaçacak. (dolarda artışa geçince yabancılar türk bankalara neden para getirsin?)

sburak
04-01-2011, 01:46
bugünkü altınında net getiri 50 günlük mevduata bedel.
bu vurulan voleler mevduatçıların cebınden çıkıyor.
bır enayı bızmıyız ? 2 yıldır zaten hep kaybettık. artık bızde para kazanalım.
gelde çıldırma.
son 1 ayda altın kaçtı ? kaç oldu ? en az % 20 artsa, bızım 2,5 yıllık toplam kazancımız ve adamlar bunu 1 ayda kazandı.

dudu
04-01-2011, 08:15
bugünkü altınında net getiri 50 günlük mevduata bedel.
bu vurulan voleler mevduatçıların cebınden çıkıyor.
bır enayı bızmıyız ? 2 yıldır zaten hep kaybettık. artık bızde para kazanalım.
gelde çıldırma.
son 1 ayda altın kaçtı ? kaç oldu ? en az % 20 artsa, bızım 2,5 yıllık toplam kazancımız ve adamlar bunu 1 ayda kazandı.

Artik risk almadan getiri kalmadi. Bunu en az 6 aydir yaziyorum.

Sakin olup oturup ne kadar risk alabilecegimizi dusunup ona gore suratle karar verip

uygulamak lazim.

Para tum dunyada bol ve ucuz. Bizim mevduatimiza kimsenin ihtiyaci kalmadi.

Aci ama gercek bu. Ben yaklasik 1 yildir temettu verimi yuksek, karli ve endekse gore

cok primli olmayan hisse senetlerini topluyorum.

Su ana kadar da portfoy %22 kazanc getirmis gorunuyor. Tabii bu kagit uzerinde, henuz

realize edilmemis bir kar. Mevduatta kalip her ay azap cekmektense,

bence en iyi alternatif.

Allah mevduatcilara kolaylik versin.

Syg,