PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

lukas
01-02-2011, 19:33
ıng bank turuncu hesap için (%9.5) aynı şubede aynı soyadından 2 kişiye hesap açma durumu şubeden şubeye değişiyor.sn.chucky68 konudan bahsetmişti ilgilenenlere duyurulur:wink:

chucky68
01-02-2011, 19:58
ing bankaya gittim musteri temsilcisi ile bilgi alcaktim ama ne mumkun ya parayi ceken mevduatci kardeslerim paralarini torbalarla getirmisler.sira coktu herkes yeni hesap actiriyordu o yuzden bilgi alamadim. ama yogunluga sasirdim sira bekleyen mevduatcilarla konustum diger bankalardan kapatmislar hesaplarini artik millet 3 kususun hesabini yapar oldu mevduatcilar....arap ulkelerindeki gibi domino etkisi yapacak 16 sinda cikiyorum zirrat bakasindan bugun gittim deddim 16 sinda nakit cekecegim parayi diye cok israr ettiler ama hayir deddim nereye gidiyorsun deddiler ing bakasina dedim..musteri temsilcim bugun 5 mevduat sahibi ayni seyi soyledi dediii...artik uyanmanin zamani geldiii

sol yumruklar havaya...chucky girer en ön safa....mevduatçılar kırdı zincirlerini... kolkola yürüyelim yoldaşlar ing ye....:halay:

chucky68
01-02-2011, 20:05
ziraat bankası eskiden benimde en çok takıldığım bankaydı...ancak ne zaman yüksek para çıkışı olur o zaman ağlarlar....artık nerde ekmek benim bankam orası....bankalar biraz kendilerinden fedakarlık yapsınlar çok yediler bizim sırtımızdan...nasılki ing 90 günde olsa bize böyle bir kıyak geçiyor ...diğer çirkef bankalarda kaçan mevduat hesaplarına bakacaklarına çareler üretsinler...çok değil en fazla %9.50-10 arası faiz istiyoruz...gözümüz yok fazlasına...

chucky......................yoldaş bebek...

chucky68
01-02-2011, 20:12
dün blombergte garanti bankasının genel müdürü çıktı....eninde sonunda faizler yükselmek zorunda diyordu..merkez bankasının cingöz başkanının ne yapmak istediğini pek anlamış değiliz dedi....umarım hayırlısı olur dedi...bankalara olarak bu yıl zarar yazıcaz dedi...ama faiz çıkışları mutlak suretle olucak...kaçış yok dedi....bakınız faizler %0.25 düşürüldü ama işe yaramadı gösterge faizde çıktı kurda çıktı borsa gümledi dedi...demekki ters giden birşeyler var ısmarlama ekonomi çözümleri ile cari açık kapatılmaz dedi...en önemliside %0.25 faiz düşmesine karşılık bankalar faiz oranlarında bir değişiklik yapmadılar...çünki kimse faiz artık gereksiz yere düşsün istemiyor....zalim tok bankaların genel müdürleri bile istemiyor:)

chucky..........................haklının yanında olan çirkin bebek

yeni borsacı
01-02-2011, 22:31
Birkaç oranda benden gelsin:

Şekerbank 30-45 gün tanışma %8.75
Citibank 90 gün üstüne:%8.55
Finans-Deniz tanışma 30-45gün %8.50..

en iyi oranlar :super:

BANKA ADI ----------------FAİZ ORANI

1- ING BANK N.V.-------------%9,5 (faiz gecelik ve bileşik işliyor)
2. HSBC BANK----------------%9 (32-59 gün arası vadeye)
3. VAKIFBANK--------------- %8,5 (Hoşgeldin Kampanyası)

chucky68
01-02-2011, 23:55
görünen odurki finans bankası bir süpriz olmassa mart ayındada %8.25 olan faizlerini arttırmayacak...tanışma diye bir kemik atıyorlar ama sonra yüzüne bakmıyorlar...tanışma için bile verdikleri %8.50 hava gazı....zaten birçok banka bu oranı veriyor...kimi kandırıyorlar..düne kadar en agrestif bankalar arasında olan finans sanırım mevduata doymuş...hiç ummadığın bankalar bile yeni yıldan itibaren finans bankasından daha fazla verir oldu...yılbaşında bana 90 güne normalde %8.75 vermişlerdi...çekicem halk bankasından %9.10 aldım deyince bana son çare %9.05 verdiler...ama şimdi martta sanırım yollarımız ayrılıcak...gider finans gelir yenisi...finans bu kafada giderse daha sağlam banka adına herkes başka bankalara yönelir...finans bankasına gidenlerin çoğu daha fazla faiz vermesindendi...yoksa kara kaşına kara gözüne değil...gün gelir ing de yamuk yaparsa onada güle güle deriz...önce her banka delikanlı olucak...biz fazla veriyoruz deyipte sonra bir tarafını kaldırmıcak...mevduat sahibine dürüst olucak...

chucky..................acımasız bebek

dudu
02-02-2011, 07:50
Bugun Akbank'dan bir bilgilendirme maili aldim.

2-3-4 Subat'da sadece 3 gun suren ozel faiz avantaji varmis.

Syg,

dudu
02-02-2011, 07:54
ziraat bankası eskiden benimde en çok takıldığım bankaydı...ancak ne zaman yüksek para çıkışı olur o zaman ağlarlar....artık nerde ekmek benim bankam orası....bankalar biraz kendilerinden fedakarlık yapsınlar çok yediler bizim sırtımızdan...nasılki ing 90 günde olsa bize böyle bir kıyak geçiyor ...diğer çirkef bankalarda kaçan mevduat hesaplarına bakacaklarına çareler üretsinler...çok değil en fazla %9.50-10 arası faiz istiyoruz...gözümüz yok fazlasına...

chucky......................yoldaş bebek...

Cok dogru, kim daha fazla veriyorsa mevduati alir.

Bizim sirtimizdan cok para kazandilar. Dinsizin hakkindan imansiz gelir misali acimayin arkadaslar. :)

Syg,

austin
02-02-2011, 08:36
Aynen, arayan her bmtye "menfaatim nereyse oraya, arkadaşlık dostluk başka her zaman çayımızı içeriz" diyorum. Şimdiye kadar çalıştıklarım beni iyi tanıyor o yüzden ısrarcı olmuyorlar, kesip atıyorum hiç affetmiyorum.

yeni borsacı
02-02-2011, 09:19
Acep kaç veriyorlar?
Bu arada Tbank 32-45gün 8.50..

Bugun Akbank'dan bir bilgilendirme maili aldim.

2-3-4 Subat'da sadece 3 gun suren ozel faiz avantaji varmis.

Syg,

map
02-02-2011, 13:03
sELAMLAR,

FINANSTAN INGYE GECTIM BUGUN, ACAYİP BİR HESAP
BAKALIM GUNLUK NE İŞLEYECEK YARIN ANLAYACAGİM.
EGER DOGRU ANLIYORSAK, ADAMLAR ESKİ BİLDİĞİMİZ rEPO GİBİ Bİ İŞLEM YAPIYORLAR.
GUNLUK HESAPTA DURAN PARANIZA 9,5 VERİYORLAR.
EFT BEDAVA VE GUNLUK LİMİT MAALASEF 25.000 İNTERNETTEN.
AMA BENCE HERKES BU HESAPTAN ACMALI, MAASINIZI NE BİLİYİM UC KURUS PARANIZI BEKLETİR ODEMELERİ ORADAN YAPARSINIZ KİRA V.S.
EFT DE UCRETSİZ.
SU ANDA BU HAREKETİN ALTINDAN BİR CAPANOGLU CIKMAZSA BUYUK MUSTERİ KAZANIR ING.

sburak
02-02-2011, 15:33
AKBANK'TAN ING'ye EFT den ne alır bu AKBANK ?
olmadı elle taşırız parayı, 3 adım yol zaten.

Bende 3 gün sonra ING deyım.

sburak
02-02-2011, 15:37
Bırde bu bankalardan çekeceğımız parayı nasıl kontrol edersınızzz ? banknotlar arasında sahte para olurmu acaba ? ayrıca para eksık çıkarmı ? Ben parayı tek tek sayıcam gerçı, banane! hıç kımseden korkmam, çekınmem, utanmam, parayı sonuna kadar yavaş yavaş sayacağım. Gerekırse her ay paramı bır bankadan öbürüne götürürüm, yankesıcılerde sıkıysa yaklaşsınlar, son gördüklerı adam ben olurum.

balimsnet
02-02-2011, 15:43
Bırde bu bankalardan çekeceğımız parayı nasıl kontrol edersınızzz ? banknotlar arasında sahte para olurmu acaba ? ayrıca para eksık çıkarmı ? Ben parayı tek tek sayıcam gerçı, banane! hıç kımseden korkmam, çekınmem, utanmam, parayı sonuna kadar yavaş yavaş sayacağım. Gerekırse her ay paramı bır bankadan öbürüne götürürüm, yankesıcılerde sıkıysa yaklaşsınlar, son gördüklerı adam ben olurum.

sayın sburak 2009 yılından beri çok kez para taşıdım. Bankadan sahte para çıkma olasılığı diye bir şey yok sanırım. Şuana kadar da hiç eksik çıkmadı, makine sayıyor çünkü. Ama düşünmedim değil "bir banknot az koysalar ne olur, diğer bankada az çıktığı zaman nasıl itiraz edeceksin diye"

internet aracılığıyla eft işlemi çok cüzi bir ücretle yapılabiliyor. ancak 250 000 tldir maksimum sanırm. Belki de daha azdır.

lukas
02-02-2011, 16:37
sayın sburak 2009 yılından beri çok kez para taşıdım. Bankadan sahte para çıkma olasılığı diye bir şey yok sanırım. Şuana kadar da hiç eksik çıkmadı, makine sayıyor çünkü. Ama düşünmedim değil "bir banknot az koysalar ne olur, diğer bankada az çıktığı zaman nasıl itiraz edeceksin diye"

internet aracılığıyla eft işlemi çok cüzi bir ücretle yapılabiliyor. ancak 250 000 tldir maksimum sanırm. Belki de daha azdır.

bende ayın 10 da 10 yıllık bankam olan ziraattan ıng ye limiti kadar geçicem.parayı elden alıp ıng ye vericez başka yolu yok eft ücreti çok çok yüksek vede internetten hiç bir bankanın günlük limiti 40.000-50.000 tl yi geçmez,geçmiyor.
yannız telefon bankacılığı şifresi alıp, internetten günlük eft yapılan miktar kadarda tranfer yapılıyor.örnek ziraat günlük eft limiti 40.000 tl. İnternet+telefon bankacılığı 40.000+40.000=80.000tl

balimsnet
02-02-2011, 16:51
bende ayın 10 da 10 yıllık bankam olan ziraattan ıng ye limiti kadar geçicem.parayı elden alıp ıng ye vericez başka yolu yok eft ücreti çok çok yüksek vede internetten hiç bir bankanın günlük limiti 40.000-50.000 tl yi geçmez,geçmiyor.
yannız telefon bankacılığı şifresi alıp, internetten günlük eft yapılan miktar kadarda tranfer yapılıyor.örnek ziraat günlük eft limiti 40.000 tl. İnternet+telefon bankacılığı 40.000+40.000=80.000tl

EFT ile ING'ye geçecek arkadaşlara bilgilendirme:

garantinin internet kanalı vasıtasıyla havle ve eft limti 200 000 TL.
yapı kredi bankasının internet eft/havale limiti 300 000 TL
iş bankası internet eft limiti = 30 000 TL
akbank internet eft limiti = 25 000 TL

lukas
02-02-2011, 17:01
garantinin internet kanalı vasıtasıyla havle ve eft limti 200 000 TL. diğer bankaları bilmiyorum

valla çok saşırdım.bu garantiye özgü bir şeymi acaba yada ziraat tam tatlı su kurnazı olmuş:bad::bad::bad:

chucky68
02-02-2011, 18:50

marketten alışverişten hatta cebinden çıkan para sahte olma ihtimali olabilir...ama bankadan yani hazineden gelen para.. gıcır gıcır fırından çıkmış ekmek gibi sıcacık gönül rahatlığı ile alacağın bankotlar olur...3 kere elle bankalardan yüklü para taşıdım(daha doğrusu diğer bankadan gelen müşteri temsilcisine taşıttırdım)...hesapta sorun olmadı....sahte falan olmaz rahat ol...

chucky68
02-02-2011, 18:58
paraları saymaya kalkarsanız kalpten gidebilirsiniz....saydığınız paradan bir karışıklık oldumu eliniz sürtüştümü kafanızda al baştan oluyor...etrafınızda bir sürü insanlar bir oyana bir buyana koşuşturup duruyorlar...insan heyacanlanıyor...psikolojiniz bozuluyor....insan sayarken dikkati mutlak suretle dağılıyor..zaten para çektiğiniz banka size kıllık olsun diye önünüze atıveriyor paraları...say sayabiliyorsan..heleki banka konum olarak dandik bir şubeyse yani huzur dolu bir yer değilse insana karabasan basıyor.....ben bile chucky olduğum halde korkuyorum..özelikle bir kez ziraat bankasından biliyorum paralar koca şubede önüme geldi say sayabiliyorsan...herkesin gözü önünde...bence bir bankaya girerken mutlaka önceden eft masrafı almayacaksınız diye söz alsın...bazı bankalar bunu kabul ediyor...mesela en son garantiden finas bankasına geçerken benden garanti eft almadı...finansta almıcak..öyle anlaştık çünki...bu arada şahsen elle para taşıyacak yoldaşlarıma mutlaka diğer bankanın bir elemanınında yanınızda olmasını hatta arabasıyla sizi bankadan para taşıması konusunda ricada bulunun...hatta emredin...para getiricem deyince yavşıyorlar zaten...bugüne kadar biz yardıma gelmeyiz diyen olmadı....:)

chucky............................gönüllerin kötü bebeği......efsane bebek cenkoluç.................

chucky68
02-02-2011, 19:05
birde şunu unutmayın...hani olmaz ama genede uyarayım dedim..daha önce oldu çünki....siz içerde paraları saydınız...çantanıza koydunuz...bunu bankada gören bir yankesici hatta profesyoel bir hırsız çetesi siz bankadan çıktığınızda hal ve hareketlerinizden elinizde yani çantanızda yüklü para olduğunun kokusunu hemen anlıyorlar...sırf bankalarda bunun nöbetini tutan çeteler var..o yüzden para saymak yerine rahat olun..gelen para zaten hem bankada hemde hazineden sayılı olarak geliyor...yanlış olma ihtimali çok zayıf...olmaz demiyorum ama çok zayıf...bu arada mutlaka elden para taşıyacak yoldaşım diğer bankadan arabalı bir elaman istesin...hepsi geliyor...bu konuda tecrübeliyim...

TuLuTiTo
02-02-2011, 19:26
birde şunu unutmayın...hani olmaz ama genede uyarayım dedim..daha önce oldu çünki....siz içerde paraları saydınız...çantanıza koydunuz...bunu bankada gören bir yankesici hatta profesyoel bir hırsız çetesi siz bankadan çıktığınızda hal ve hareketlerinizden elinizde yani çantanızda yüklü para olduğunun kokusunu hemen anlıyorlar...sırf bankalarda bunun nöbetini tutan çeteler var..o yüzden para saymak yerine rahat olun..gelen para zaten hem bankada hemde hazineden sayılı olarak geliyor...yanlış olma ihtimali çok zayıf...olmaz demiyorum ama çok zayıf...bu arada mutlaka elden para taşıyacak yoldaşım diğer bankadan arabalı bir elaman istesin...hepsi geliyor...bu konuda tecrübeliyim...

Birkac defa naylon posetle tasidim bankadan bankaya.
Ama hic guvenmemek lazim, isterseniz kelepceyle bileginize baglayin, birsey olacaksa olur.

Peki arabali eleman istemek icin en az hangi bedel olmasi lazimmis? Ornegin atiyorum 100.000 TL icin gelirlermi?

chucky68
02-02-2011, 20:05
Birkac defa naylon posetle tasidim bankadan bankaya.
Ama hic guvenmemek lazim, isterseniz kelepceyle bileginize baglayin, birsey olacaksa olur.

Peki arabali eleman istemek icin en az hangi bedel olmasi lazimmis? Ornegin atiyorum 100.000 TL icin gelirlermi?

gelirler....100.000 tl az para değil....ayrıca burda paranın miktarı değil...önemli olan müşteriyi hoşnut tutmaktır...

Trade Shark
02-02-2011, 20:22
an itibari ile Aslanlı bankaya geçiş ...oldukça başarılı hızlı ve kullanışlı

diğer Bakkal amcalara duyrulur:)

engink
02-02-2011, 20:28
Bu devirde elle para taşınmaz,eft diye birşey var. Ben turuncu hesap için başvurdum kuryeyi bekliyorum evraklar için. Kendimi hiç yormadan %9,5 faiz alacağım işte bu çok iyi. Diğer bankalar hala %7-8 arası dolansın bakalım.

balimsnet
02-02-2011, 20:56
Bu devirde elle para taşınmaz,eft diye birşey var. Ben turuncu hesap için başvurdum kuryeyi bekliyorum evraklar için. Kendimi hiç yormadan %9,5 faiz alacağım işte bu çok iyi. Diğer bankalar hala %7-8 arası dolansın bakalım.

düşük internet limitleri ve yüksek şube işlem ücretleri ne yazık ki elle taşımaya mecbur ediyor bizi.

oktay G
02-02-2011, 21:50
cenk kardeş bende senin gibi 8 yıllık finansı bırakıyorum haftaya ,parayıda elle götürecegim, aracımı zaten kapının önüne çekerim + makinede var ,ver elini ing ,yaşasın rekabet ,bakalım durmuş ne yapacak ,para her zaman yönünü bulur nehir gibi , durmuş degil feliştahı gelsin bu kural asırlardır degişmedi ve degişmez

LVTHN
02-02-2011, 22:24
Garanti bankasının internet EFT limiti 200.000 TL, fakat EFT ücreti nedir bilen var mı? normalde EFT ücreti 2.5 TL fakat bugüne kadar hiç 2000 TL'nin üzerinde EFT yapmadım. Acaba miktar artınca EFT ücreti de artar mı? yoksa miktardan bağımsız olarak ücret 2.5 TL midir? Bu konuda tecrübesi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

TuLuTiTo
02-02-2011, 22:26

Dostum yukarilarda yazmistim, kurye ile gelmesini bekleyeceksiniz, imzalayip geri gondereceksiniz, sozlesmeniz yururluge girecek, sizi arayacaklar vs vs vs.
Bunlarla ugrasip, zaman kaybetmek yerine subeye gittigimizde toplam 10 dk. icinde hesabimizi actilar.

polkaad
02-02-2011, 22:30
Bir Emniyet mensubu olarak size nacizane tavsiyem;

Önleminizi alın makine çözüm değildir paranız gitsin ama birini vurmayın yaralamayın olay kendi şartları içinde değerlendirildiği için deli bir hapis cezası alabilirsiniz,Silahınızın bulundurma ruhsatlımı taşıma ruhsatlı mı o konu ayrıca muaamma?Hırsızın elinde silah yoksa sizin elinizden kaba kuvvetle o parayı alırsa ve siz başka bir suretle hırsızı defetmeniz,engellemeniz mümkün ise ve siz adamı vurursanız yandınız çünkü tehlikede olanın değeri önemli eğer canınıza kastetmiş olsa örneğin evinize girse canıma ırzımı kast etti vurdum öldürdüm diyebilirsiniz,

Paramı çaldı vurdum derseniz hakim der ki niye önlemini almadınız?

TuLuTiTo
02-02-2011, 22:40
Garanti bankasının internet EFT limiti 200.000 TL, fakat EFT ücreti nedir bilen var mı? normalde EFT ücreti 2.5 TL fakat bugüne kadar hiç 2000 TL'nin üzerinde EFT yapmadım. Acaba miktar artınca EFT ücreti de artar mı? yoksa miktardan bağımsız olarak ücret 2.5 TL midir? Bu konuda tecrübesi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

Bir ara subeden 350 TL EFT ucreti istediler. O gun islemin gerceklesmesi gerekiyordu ve nakit toplayamadilar. Eminim ellerinde yeterince nakit vardi ama vermek istemediler. Dolayisiyla EFT yapmamiz gerekti. Sinirlendim, bagirdim vs. ama masrafi ancak 250 TL'ye indirebildim.

Bir Emniyet mensubu olarak size nacizane tavsiyem;

Önleminizi alın makine çözüm değildir paranız gitsin ama birini vurmayın yaralamayın olay kendi şartları içinde değerlendirildiği için deli bir hapis cezası alabilirsiniz,Silahınızın bulundurma ruhsatlımı taşıma ruhsatlı mı o konu ayrıca muaamma?Hırsızın elinde silah yoksa sizin elinizden kaba kuvvetle o parayı alırsa ve siz başka bir suretle hırsızı defetmeniz,engellemeniz mümkün ise ve siz adamı vurursanız yandınız çünkü tehlikede olanın değeri önemli eğer canınıza kastetmiş olsa örneğin evinize girse canıma ırzımı kast etti vurdum öldürdüm diyebilirsiniz,

Paramı çaldı vurdum derseniz hakim der ki niye önlemini almadınız?

Kaldiki evinizde, ruhsatli silahinizla dahi vursaniz, suclu cikma ihtimaliniz cok yuksek. Bircok detay var konuda. Yatak odasi/hirsiz degil, saldirgan olmasi/saldirgan ile aranizdaki mesafe/pozisyonlar/olum tehlikesi durumu vs. vs. Dolayisiyla sokakta boyle bir durum olursa hic sansiniz yok, suclusunuz demektir.

Konu nereden nereye geldi. Neyse; en dogrusu iyiyi dusunmek.

borsata
02-02-2011, 23:11
Sektörü, bankacıları ve kuralları çok iyi bilen biri olarak şunu diyebilirim ki;
Komisyon, dosya masrafı ve ücret anlamında (faiz değil) şubede tüm yetki müdürdedir, istisnalar dışında... şubede direkt damardan girmeniz veya damarına basmanız gereken tek kişi odur...Herkes tarafından tanınan ve bilinen eski bir müşteri değil veya yeni sayılabilecek bir müşteri konumundayken sadece müşteri temsilcileriyle muhatap oluyor veya olabiliyorsanız zaten keybedilmesi pek de önemsenmeyen bir noktadasınız demektir.
Ayrıca müdüre GM tarafından söylenen.... bu yetkiyi yeni müşteri kazanmak veya mevcut müşteriyi kaybetmemek anlamında kullanmasıdır.
Bu çerçevede zaten faiz nedeniyle gitmesi kesin, geri dönmesi de pek mümkün olmayan paradan ya valör....(para hazır değil, bir gün önceden söylemeliydiniz, grup gelecek vs... zaten günlük eft internet limitlerinin de düşük tutulması da bu amaçladır... ) veya azami eft komisyon kazanma amacı güdecektir.

Çünkü bilir ki paranın güvenliği ve emniyeti hiç bir komisyonla satın alınamayacak kadar önemlidir bilinçli bir müşteri için...

Şunu da unutmayalım, faiz maliyetleri artmış bankalar bu sene komisyon ve masraflarda daha da tavizsiz olmak zorundadır...

Kredi müşterileri bu yükü daha fazla çekecek, para sahipleri ise bu durumdan daha az etkilenmek için kurnaz ve bilinçli olmalı...

Herkese iyi yatırımlar

austin
03-02-2011, 00:03

Sahte para bankaya girmez, giremez rahat olun..
Paranın eksik çıkması düşük bir ihtimalde olsa olabilir ama eksik miktarı mutlaka alırsınız çünkü şubede mesai bittikten sonra her akşam o günün hesap toparlamaları yapılır(bir nevi z raporu). Gün içinde yapılan işlemlerin kağıt üstündeki rakamı ile kasadakinin tutup tutmadığı kontrol edilir. Eksik yada fazla varsa şube çalışanlarının o akşam mesaileri uzayacaktır:) çünkü farkın nerden olduğunu bulmak için işlemler tek tek taranır, şüphelenilen işlemlerde müşteriler aranıp kontrol edilir ve eksik-fazla mutlaka hesap denkleştirilmeye çalışılır. Muhtemel bir eksiklikte siz zaten akşama kalmadan eksiği görüp bildireceğinizden onların işini kolaylaştırmış olacaksınız hatta muhtemel fazla mesaiden kurtaracağınız için minnet duyacaklardır:super:
Bunları nerden mi biliyorum? Eşim bankada çalışıyordu ve bu yüzden eve çoğu zaman geç gelirdi..
Bu yüzden içiniz rahat olsun sburak, desteleri saymanız yeterli..
Güvenlik içinde parayı taşıyacağınız bankadan yardım isteyin, zırhlı araç, refakatçi güvenlik gibi çeşitli alternatiflerle yardımcı olacaklardır. Zamanında kullandığım başka bir yöntemde parayı taşıyacağım bankanın parayı çekeceğim bankaya yakın şubesi varsa oraya götürmek. Yaklaşık 100 mt yürüyerek taşıma yapmıştım(bir arkadaşımın korumasında):he:

chucky68
03-02-2011, 00:25
eğer paracıklarımızı ing bankasına götüreceksek vede kendi bankamız ing ye çok uzaksa şöyle bir formülde vardır...hesabımızın olduğu bankanın başka bir şubesine para ayırttırıp... ing ye en yakın bir şubeden talimat verdirebiliriz....böylece elde taşımak adına riskimizi azaltmış oluruz....emniyet açısından mesafeyi ne kadar kısaltırsak o kadar rahat ederiz...:yes:

paranın saltanatı varsa halkın ing si var......durmuşun gazı varsa ing nin %9.50 faizi var...

chucky......................ölümsüz bebek

chucky68
03-02-2011, 00:43
cenk kardeş bende senin gibi 8 yıllık finansı bırakıyorum haftaya ,parayıda elle götürecegim, aracımı zaten kapının önüne çekerim + makinede var ,ver elini ing ,yaşasın rekabet ,bakalım durmuş ne yapacak ,para her zaman yönünü bulur nehir gibi , durmuş degil feliştahı gelsin bu kural asırlardır degişmedi ve degişmez

finans bankasıyla 6 aydır çalışıyorum..30 martta hesabım doluyor....en büyük korkum ing nin bu %9.50 faizinin benim vade dolumuna kadar kapanmış olması...ama 3-4 tane şubesinden aldığım cevaba göre belirlenmiş bir kampanya sonu süresi yokmuş....temennim bu faizin mart sonuna kadar devam etmesi...bu arada finans bankasından tahminim çok mevduat çıkacak..sadece finans değil birçok bankadan çıkan olucak...ancak ing bu kadar mevduata hazırlıklımı bir süre sonra bana bu kadar para çok fazla dermi onu bilmiyorum...çünki gelen bu kadar çok mevduatın acilen kredi olarak başka müşterilere satılması lazım...eğer gelen bu para kredi olarak pazarlanamassa ing sıkıntı yaşar...zaten o bakımdan kredi faizlerinde herhangi bir artışa gitmediler...diğer bankalar kredi faizlerini arttırdılar...ancak şu bir gerçekki ing nin bu son olayı mevduatçıları tıpkı ortadoğu olayları gibi isyana itti...herkes paralarını çekiyor...çekecekte.....diğer bankaların adam kandırmak adına çıkardıkları anapara korumalı fonlar monlar hepsi palavra...bize kapı gibi geçecek garanti faiz lazım...

mevduatçılar el ele.....genel greve......

manwe
03-02-2011, 09:52
Arkadaşlar para transferinin çek üzerinden yapılması da bir seçenek diye düşünüyorum. A bankasındaki para için çek düzenlenir. B bankasında çek bozdurulur. Ancak bu durumda çek masrafı gündeme gelebilir. Daha önce yaptığım bir uygulama değil. Ancak bir alternatif olarak araştırmakta fayda var.

dudu
03-02-2011, 11:30
Ben daha once de yazmistim bir bankaya giderken su sartlari koyarim ve kabul
edilirse giderim.

1. Valor kaybim olmayacak (ayni gun baslayacak faizin islemesi)
2. Para gelirken de giderken de eft, havale, hesap isletim ucreti her ne ad altinda olursa olsun harhangi bir ucret olmamasi

Syg,

balimsnet
03-02-2011, 12:26

75 000 tl göndermiştim garantiden 3 ay önce 2.5 tl ücreti var idi. 200 000 de olsa ücret internetten 2.5 diye biliyorum.

tugay007
03-02-2011, 12:35
Sahte para bankaya girmez, giremez rahat olun.. Paranın eksik çıkması düşük bir ihtimalde olsa olabilir ama eksik miktarı mutlaka alırsınız çünkü şubede mesai bittikten sonra her akşam o günün hesap toparlamaları yapılır(bir nevi z raporu). Gün içinde yapılan işlemlerin kağıt üstündeki rakamı ile kasadakinin tutup tutmadığı kontrol edilir. Eksik yada fazla varsa şube çalışanlarının o akşam mesaileri uzayacaktır:) çünkü farkın nerden olduğunu bulmak için işlemler tek tek taranır, şüphelenilen işlemlerde müşteriler aranıp kontrol edilir ve eksik-fazla mutlaka hesap denkleştirilmeye çalışılır. Muhtemel bir eksiklikte siz zaten akşama kalmadan eksiği görüp bildireceğinizden onların işini kolaylaştırmış olacaksınız hatta muhtemel fazla mesaiden kurtaracağınız için minnet duyacaklardır:super:
Bunları nerden mi biliyorum? Eşim bankada çalışıyordu ve bu yüzden eve çoğu zaman geç gelirdi..
Bu yüzden içiniz rahat olsun sburak, desteleri saymanız yeterli..
Güvenlik içinde parayı taşıyacağınız bankadan yardım isteyin, zırhlı araç, refakatçi güvenlik gibi çeşitli alternatiflerle yardımcı olacaklardır. Zamanında kullandığım başka bir yöntemde parayı taşıyacağım bankanın parayı çekeceğim bankaya yakın şubesi varsa oraya götürmek. Yaklaşık 100 mt yürüyerek taşıma yapmıştım(bir arkadaşımın korumasında):he:

görevli memur, bir şekilde, sahte para yemişse,birbaşka müşteriye yedirmeyi deneyebilir.:beurk:
şahsen eft riskini bertaraf etme adına (içinde birkaç tane banka bulunduran) avm'deki ingbank ile çalışmanızı öneririm.böylelikle;
1.eft ödemezsiniz.
2.avm içinde kapkaç ihtimali düşüktür.
3.eksik yada sahte para en kısa sürede açığa çıkar.
selamlar.

sburak
03-02-2011, 19:04
Teşekkürler herkese. Para taşırken korkmaya gerek yok arkadaşlar. O kadarda çete falan yok, bu sadece şehır efsanesı. Yoksa hergün tüm Türkıyede yüzlerce olay yaşanırdı ve bunlar medyaya yansırdı. Bankaların ışıne gelıyor ınsanların korkması. O nedenle , müşterılerını aptal yerıne koyacak bahanelerı oluyor bu güvenlık konusu.

sonuçta çokta korkanlar, önce bankalardan korksun. Kaç tane banka battı türkıyede. O zaman tüm parayı evde, altın -dolar olarak saklayalım kımseye güvenmeyeceksek. (aslında ne güzel olurdu, sonra tüm bankalar, bakalım böyle şımarık olabılırlermıydı ? )

plan10
03-02-2011, 19:08
ing den diğer bankalara eft limiti 30 binmiş bunu yükseltseler aslında süper olur..

julia.luthor
03-02-2011, 19:12
faiz devri bitti gibi borsa da pek iç açıcı değil, döviz de eski tadı vermiyor....

ne yapsak ki artık?

aokan1973
03-02-2011, 22:17
faiz devri bitti gibi borsa da pek iç açıcı değil, döviz de eski tadı vermiyor....

ne yapsak ki artık?

Sayın julia.luthor,
Ben pek anlamam ama futboldan anlıyor ve sene sonu şampiyonunu tahmin edebiliyorsanız sportif hisseler endekse hiç takılmadan çok ciddi getiri sağlayabiliyorlar..
Ancak şampiyonu doğru tahmin etmek gerek!
İyi akşamlar..
:wink:

M3RT85
03-02-2011, 23:16
Finansbank'tan 41 günlük mevduat faiz oranı: %8.55

sburak
04-02-2011, 00:04
Tek yol ING görünüyor.

mkdmkd
04-02-2011, 00:08
Hocam,teoride fikrine katilmakla birlikte pratikte bu isin o kadar kolay olmadigini dusunuyorum.Ingnin faizlerinin dusuk oldugu donemde limitlerinden dolayi eft yapamamis finansa para tasimistim ama o esnada yasadigim heyecan faiz farkini unutturdu bana.bu nedenle ing ye gececek arkadaslar lutfen cikarken ucretsiz eft isterim diye bastan bastirin.Kendi adima ben 200luk deste istedigim halde bana zorla 50 lik desteleri yaslamislardi.o gun soz vermistim kendime bi daha bu adamlarla calisirsam beni opsunler diye.Bir banka para cikisini engellemekten baska hangi zihniyetle eft limitini 25000 de tutar(simdi 30000 diye yazmis arkadaslar)

Teşekkürler herkese. Para taşırken korkmaya gerek yok arkadaşlar. O kadarda çete falan yok, bu sadece şehır efsanesı. Yoksa hergün tüm Türkıyede yüzlerce olay yaşanırdı ve bunlar medyaya yansırdı. Bankaların ışıne gelıyor ınsanların korkması. O nedenle , müşterılerını aptal yerıne koyacak bahanelerı oluyor bu güvenlık konusu.

sonuçta çokta korkanlar, önce bankalardan korksun. Kaç tane banka battı türkıyede. O zaman tüm parayı evde, altın -dolar olarak saklayalım kımseye güvenmeyeceksek. (aslında ne güzel olurdu, sonra tüm bankalar, bakalım böyle şımarık olabılırlermıydı ? )

erdeem
04-02-2011, 07:25
75 000 tl göndermiştim garantiden 3 ay önce 2.5 tl ücreti var idi. 200 000 de olsa ücret internetten 2.5 diye biliyorum.

internetten gönderecekseniz her bankanın günlük eft limiti vardır 25000-30000 vs

balimsnet
04-02-2011, 12:12
internetten gönderecekseniz her bankanın günlük eft limiti vardır 25000-30000 vs

3 ay önce 75 000 tl internet kanalıyla gönderdim. 2.5 tl ücreti vardı.
garantinin günlük internet eft limiti de İKİ YÜZ BİN TL = 200 000 tl inanamayan şubeye sorabilir veya garanti internet kanalı sayfasından limitleri inceleyebilir.

buyrun aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/subesiz/internet_bankaciligi/islemler/islem_saat_ve_limitleri.page?#calcContent=UID22462 a4

hilmar
04-02-2011, 19:55
Dün aslanlı bankayla tanıştım..5 dk da hesap açtırıpçalıştığım bankadan EFT yaptım. Açıkçası hesap nasıl işleyecek diye merak ediyordum. Bu sabah hesaba baktım % 9,5 tan faizi hesaplayıp bakiyeye eklemişler..Hesabın çalışma şekli vadesiz hesap gibi saat 17 de hesapta olana paraya ertesi sabah 1 günlük faiz işliyor. Bu acayip hoşuma gitti..belli bir vadeye paranı bağlamadan hergün en yüksek faizi alıp cebine koyuyorsun..Çalıştığım bankaya EFT ücreti ödemiyorum, sağolsun aslanlı bankada EFT ücreti almıyor. Tek sıkıntı bu bankada günlük EFT limitinin 25 bin olması..

Yalnız bu faiz oranlarıyla bu sistemi ne kadar sürdürebilirler merak ediyorum..diğer bankalardan çözülen mevduat oluk oluk bu bankaya akıyor..bankanın gelen mevduattan para kazanması mümkün değil..gelen paraya ödediği faizden her gün zarar yazıyor..zarara ne kadar katlanabilecekler.. açıkçası uzun vade para tutmak riskli olabilir diye de düşünmüyor değilim..

balimsnet
04-02-2011, 20:09
Dün aslanlı bankayla tanıştım..5 dk da hesap açtırıpçalıştığım bankadan EFT yaptım. Açıkçası hesap nasıl işleyecek diye merak ediyordum. Bu sabah hesaba baktım % 9,5 tan faizi hesaplayıp bakiyeye eklemişler..Hesabın çalışma şekli vadesiz hesap gibi saat 17 de hesapta olana paraya ertesi sabah 1 günlük faiz işliyor. Bu acayip hoşuma gitti..belli bir vadeye paranı bağlamadan hergün en yüksek faizi alıp cebine koyuyorsun..Çalıştığım bankaya EFT ücreti ödemiyorum, sağolsun aslanlı bankada EFT ücreti almıyor. Tek sıkıntı bu bankada günlük EFT limitinin 25 bin olması..

Yalnız bu faiz oranlarıyla bu sistemi ne kadar sürdürebilirler merak ediyorum..diğer bankalardan çözülen mevduat oluk oluk bu bankaya akıyor..bankanın gelen mevduattan para kazanması mümkün değil..gelen paraya ödediği faizden her gün zarar yazıyor..zarara ne kadar katlanabilecekler.. açıkçası uzun vade para tutmak riskli olabilir diye de düşünmüyor değilim..

ING'nin bu dönemdeki kredi verebilme kabiliyeti açıkçası bend eçok merak ediyorum. Yoksa dediğiniz gibi kasada duran para zarar onlar için.

LVTHN
04-02-2011, 20:44

Bu konuyu ben de düşündüm fakat adamlar bu turuncu hesap sistemini 25 ülkede uygulamışlar ve kendilerinden çok emin bir şekilde orta ve uzun vadede bu işten kesinlikle zarar etmeyeceklerini söylüyorlar. belki bankacı arkadaşlar bunu daha iyi yorumlayabilir.

TuLuTiTo
04-02-2011, 21:34
Mevcut konut kredimi yenilemek istiyordum.
ING bu konudada bir guzellik yapip %10'dan (0,80 civari) konut kredisi kampanyasi acsa super olur. Topladigi paralari kucuk farkla kullandirmis olur bize.

Boylelikle;
- Turuncu hesap sayesinde musteri cekerek mevduat toplamis (%9.5) ve
- Zarar etmeden kucuk kar marjiyla kredi kullandirmis olurlar (%10).
- Sonucta piyasada belli bir pay saglarlar. Zaten amaclarida bu.

Fazlami iyimserim? :)

hilmar
04-02-2011, 22:02
Bence fazla iyimsersiniz.. %10 munzam karşılığı düşünce % 9,5 faizin bankaya gerçek maliyeti % 10,55'tir..
Birde verdiği krediden zarar yazmaya başlarsa vay haline..

balimsnet
05-02-2011, 10:54
arkadaşlar 0.75 0.80 gibi rakamlara konut kredisi verildiğini duydum doğru mudur acaba? 0.80 bile çok düşük şuan için.

austin
05-02-2011, 11:03
arkadaşlar 0.75 0.80 gibi rakamlara konut kredisi verildiğini duydum doğru mudur acaba? 0.80 bile çok düşük şuan için.

Sn balimsnet

Söylediğiniz rakamlar aylıktır ve yakın zamana kadar 0.45-0.49 civarına kadar inmişti bankasına göre. Yani şu an daha pahalı..

dh'dan oaston:wink:

balimsnet
05-02-2011, 13:11
Sn balimsnet

Söylediğiniz rakamlar aylıktır ve yakın zamana kadar 0.45-0.49 civarına kadar inmişti bankasına göre. Yani şu an daha pahalı..

dh'dan oaston:wink:

Sayın Austin
aylık oran olduğunu biliyorum da en düşük 0.69 olmuş konut kredilerinde sanırım ( 60 aydan yukarısı için ) . 1-2 yıllıkta belki dediğiniz gibi olmuştur. Mevduat sahibine %7.5 veriyor
7.5/12 =0.625 munzam karşılık ek masraf olarak gelir. bankaya masarıfmız aylık 0.7 gibi bir şey olur heralde. Nasıl 0.7 konut kredisi verebiliyorlar. Eskiden Jondowes abi açıklamıştı uzun vadeli hedge fonlar ile bağıntısı vardı sanırım konut kredilerinin ama yine de nasıl oluyor böyle bir durum. Banka zarar yazmaz mı bu işten. Yoksa buradan hareketle faizlerin gelecek 10 yılda çok daha düşeceğini mi çıkarmamız gerekiyor.

austin
05-02-2011, 16:05
sn balimsnet
Konut kredilerinde alınan başvuru ücreti, komisyon, hizmet bedeli, ipotek-avukat ücreti, ekspertiz ücreti ve sigortalar da gözönünde bulundurmalı, araştırırken mutlaka yıllık maliyet oranına(YMO) bakılmalıdır aksi halde yanıltıcı olur. YMO endeksi ocak 2011 itibarıyle %11 seviyelerinde, bu da sorunuza bir cevap oluyor sanırım..
Birde bankanın belli bir proje ile anlaşması varsa daha düşük oranlarda söz konusu olabilir, bu durumda aradaki fark evin satış fiyatına yedirilip karşılanıyor.

balimsnet
05-02-2011, 16:27
sn balimsnet
Konut kredilerinde alınan başvuru ücreti, komisyon, hizmet bedeli, ipotek-avukat ücreti, ekspertiz ücreti ve sigortalar da gözönünde bulundurmalı, araştırırken mutlaka yıllık maliyet oranına(YMO) bakılmalıdır aksi halde yanıltıcı olur. YMO endeksi ocak 2011 itibarıyle %11 seviyelerinde, bu da sorunuza bir cevap oluyor sanırım..
Birde bankanın belli bir proje ile anlaşması varsa daha düşük oranlarda söz konusu olabilir, bu durumda aradaki fark evin satış fiyatına yedirilip karşılanıyor.
teşekkür ederim :)

sburak
05-02-2011, 18:23
ING ve YKB dışında güzel oran veren yokmu arkadaşlar ? bu ING acaba sağlammıdır ? sonları egebank-Imarbank'a benzemesın ? (hoş egebank ve Imar, normalIn çok üstü faız sunuyordu, ondan battılar ),artık 2011 yılında, BDDK ortamında, % 2 fazla veren bankalar batabılırler mı ?

chucky68
05-02-2011, 21:43
ING ve YKB dışında güzel oran veren yokmu arkadaşlar ? bu ING acaba sağlammıdır ? sonları egebank-Imarbank'a benzemesın ? (hoş egebank ve Imar, normalIn çok üstü faız sunuyordu, ondan battılar ),artık 2011 yılında, BDDK ortamında, % 2 fazla veren bankalar batabılırler mı ?

banka babamızın oğlu değil...ama batmazlar...batsalardı diğer 25 ülkedede bu turuncu hesabı yaptıkları vakitte batarlardı...eğer öyle bir durum olsa şimdiye kadar kokusu çıkardı...adamlar neden boğaz köprüsüne çıkıpta denize atsınlar kendilerini....demekki hesaplarını kitaplarını yapmışlar ve olaya girmişler....düne kadar bir sürü banka batarken her yıl imar bankası batcak gözüyle bakanlar hep yanıldılar...çünki o zamanda en yüksek faizveren banka imar bankasıydı...yıllarcada bunu uyguladılar...aslında imar bankası batmadı... hükümetin baskılarıyla zorla batırılmıştır...motorolla davası ve imar bankasının baş patronu cem uzanların hükümetle ters cephe oluşturması imar bankasınında sonunu hazırladı...o bakımdan şimdi bankaların böyle patırtı gürültüsü kalmadı...bdk denen bir kurum var...eğer öyle sakat bir durum sezse derki' hemşerim sen napıyorsun bu kadar yüksek faizi hangi kaynağından veriyorsun..bana bu değirmenin suyunu göster der'...yani artık herhangi bir banka faizlerini piyasa şartlarına göre daha yüksek verdiğinde bunun kaynağını bildirmek zorunda...gösteremiyorsa banlanır....

chucky.....................................içi kötülük dolu bebek

pronto
06-02-2011, 10:23
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 3 yıldır garanti ile çalışıyorum.B u hafta vade sonu geldi mail attım yeni dönem +90.000 üstü için vade oranınız ne olacak diye cevap geldi 7.75
şöyle basit bir hesap yaptım. Ing bankasına geçersem ayda 120 tl gibi fazla veriyor.
Ing Bankın 3 aylık 9,50 faizi devam ediyor mu?Bu kampanya başlayalı 1 ay oldu ben şimdi ilk ayını kaçırmış oldum mu yoksa bu süre müşteri bazlı olup haftaya paramı bu bankaya geçirsem 3 ay faydalanabilecek miyim ? yoksa sadece 2 ay mı faydalanabileceğim...

lukas
06-02-2011, 10:35
ıng bank tan yönetici arkadaşın yakın dostu benim arkadaşım. banka bu turuncu hesab için belli bir zararı göze almış ve bundan büyük reklam olmaz demişler..ama bu belli bir süre için hesapladıkları zarar rakımına ulaşınca yani hesapladıkları mevduat rakamına ulaşınca kampanya sona erecekmiş.

balimsnet
06-02-2011, 12:03
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 3 yıldır garanti ile çalışıyorum.B u hafta vade sonu geldi mail attım yeni dönem +90.000 üstü için vade oranınız ne olacak diye cevap geldi 7.75
şöyle basit bir hesap yaptım. Ing bankasına geçersem ayda 120 tl gibi fazla veriyor.
Ing Bankın 3 aylık 9,50 faizi devam ediyor mu?Bu kampanya başlayalı 1 ay oldu ben şimdi ilk ayını kaçırmış oldum mu yoksa bu süre müşteri bazlı olup haftaya paramı bu bankaya geçirsem 3 ay faydalanabilecek miyim ? yoksa sadece 2 ay mı faydalanabileceğim...

hesabı açtığınız anda başlar 90 günlük periyot. Kampanyanın bitiş süresi belirli değil sayın lukas'ın belirttiği gibi.

plan10
06-02-2011, 13:18
internetten eft limiti şekerbankta bile 100 bin işbankta 30 bindi dilekçe verdim bankaya limiti 100 bine yükseltin diye ozaman yükseltmişler bu devirde 25 bin eft limiti çok az en azından internetten eft limiti yükseltme olmalı ama işlerine gelmiyodur bankaların

Trade Shark
06-02-2011, 17:24
inng nin kampanyası bitince bile talep görür hesap çeşidi açısından...

polkaad
06-02-2011, 20:36
banka babamızın oğlu değil...ama batmazlar...batsalardı diğer 25 ülkedede bu turuncu hesabı yaptıkları vakitte batarlardı...eğer öyle bir durum olsa şimdiye kadar kokusu çıkardı...adamlar neden boğaz köprüsüne çıkıpta denize atsınlar kendilerini....demekki hesaplarını kitaplarını yapmışlar ve olaya girmişler....düne kadar bir sürü banka batarken her yıl imar bankası batcak gözüyle bakanlar hep yanıldılar...çünki o zamanda en yüksek faizveren banka imar bankasıydı...yıllarcada bunu uyguladılar...aslında imar bankası batmadı... hükümetin baskılarıyla zorla batırılmıştır...motorolla davası ve imar bankasının baş patronu cem uzanların hükümetle ters cephe oluşturması imar bankasınında sonunu hazırladı...o bakımdan şimdi bankaların böyle patırtı gürültüsü kalmadı...bdk denen bir kurum var...eğer öyle sakat bir durum sezse derki' hemşerim sen napıyorsun bu kadar yüksek faizi hangi kaynağından veriyorsun..bana bu değirmenin suyunu göster der'...yani artık herhangi bir banka faizlerini piyasa şartlarına göre daha yüksek verdiğinde bunun kaynağını bildirmek zorunda...gösteremiyorsa banlanır....

chucky.....................................içi kötülük dolu bebek

Hükümet mi:)

Ben hatırlıyorum o zamanları,

Uzanların finansal işlemleri için kurdukları 2 banka vardı ;İmar Bankası ve Adabank'tı. Bu iki banka arasında danışıklı işlemler yaparlar, yıl sonunda neredeyse hiç vergi vermezlerdi. İmar Bankası'nın ünü, dolar ve mark başta olmak üzere tüm dövizlere diğer bankaların neredeyse iki katı yüksek faiz vermesinden gelirdi. Bir ara o kadar çok döviz toplamıştı ki, yıllık olarak yatırılan bu mevduata ödeyecekleri faiz bile, yapılan hesaplara göre orta büyüklükte bir servet düzeyine erişmişti.

Uzanlar bu dev meblağdaki faizi vermemek için, bilinçli olarak bankanın batacağı dedikodusunu çıkartmışlardı.. Normalde, bir banka için böyle bir dedikodunun imasının bile yapılması müthiş itirazlara sebep olurken, Uzanlar çok bilinçli bir şekilde bu dedikodulara hiç itiraz etmediler. İnsanların paniğe kapılmasını seyrettiler. Panik artıp bankanın batmayacağına dair hiçbir açıklama da gelmeyince, üç kuruşluk birikimlerinin hiç olmazsa ana parasını kurtarmak isteyen insanlar bankaya hücum etmişlerdi. Vadelerini bozan yurttaşlar, faizden vazgeçmiş, ana parayla yetinmek zorunda kalmışlardı.

Yeterince vadenin bozulmasından çok sonra, Uzanlar resmi bir açıklama yapmışlar ve bankalarının sapasağlam ayakta olduğunu, bu dedikoduyu çıkartanlara karşı yasal yollara başvuracaklarını vs. söyleyip işten sıyrılmışlardı.

:)

Artık kimse batırmak için banka kuramıyor,bir zamanlar batırmak için kurulan banka ve finans kurumları vardı saymakla bitmez 20 küsür tane...

sburak
07-02-2011, 13:20
ING bankasında, aynı soyadlı karı-koca ya ayrı ayrı hesap açarlarmı ? ayrıca 50.000 TL garantı,bu turuncu hesaptada varmı ?

debianmr
07-02-2011, 15:25
bir adet kendi adina onun yanı sıra esinizle bir ortak hesap hakkiniz var. Ama 250.000 limit toplami mi ayri ayri mi sorun.

Figo
07-02-2011, 15:51
gösterge kaat %8,45

8,60 direnci kırılırsa, %10,5'a kadar kökler :wink:

Figo
07-02-2011, 15:55
ING bankasında, aynı soyadlı karı-koca ya ayrı ayrı hesap açarlarmı ? ayrıca 50.000 TL garantı,bu turuncu hesaptada varmı ?

bankanın şube müdürü huzurunda güzelce boşanın

repeat it 3 times

boş ol, boş ol, boş ol :he:

mandrake
07-02-2011, 16:23
Turkiye finans bankasi TL ye %9.14 faiz veriyor

Vaybe faizler ne kadar yukselmis

Asagidaki sitenin en alt sagina bakin orada reklami var

http://t24.com.tr/basin/detay.aspx?yol=2011/02/07/kupurler/bugun_big.jpg

delix
07-02-2011, 16:53
finansbank 45 gün vade yenileme yarı pazarlıklı 100+ % 8.55

TuLuTiTo
07-02-2011, 17:28
Yavas yavas bir harekenlenme var galiba.

mandrake
07-02-2011, 18:03
valla bence %9.14 iyi

birde elinizde 100 binden fazla varsa pazarlik edin %10 falan alirsiniz heralde

chucky68
07-02-2011, 19:12
piyasada %9.50 veren banka varken %9.14 veren banka işe yaramaz...ayrıca bu banka bildiğimiz finans bankası değil...katılm bankası olan finans bankası...bu bankalar ne zamandan beri peşin peşin verecekleri faizi söyler oldular...başımıza taş yağacak...haram değilmi...hani faizcilik anlayışına zıttılar bunlar....:)....dil sürtmüştür yanlış yazmışlardır canım...

chucky oluç..........

chucky68
07-02-2011, 19:26
yoldaşlarım kaç günden beri beni yapı kredi bankasının bireysel emeklilik şirketinden bir çocuk arayıp duruyor...yapı kredi bankasının bir şubesine gidip orda mevduat oranlarını sormuştum...tam bankadan çıkıp giderken bir eleman benimle müsaaitsem görüşmek talebinde bulundu..sonra tekrar bankaya girip bana bu bireysel emeklilikle ilgi fonlardan bahsetti...çok kazandırdığını vede getirisinin çok yüksek olduğundan bahsetti.....bu görüşmemiz 3 hafta önce falan olmuştu...bugünde telefon açtı uzu uzun anlattı...haftaya müdürleriyle benle randevu talep etti...mesela 100.000 tl parayı geçen sene başında koysaydım bu seneye kadar 150.000 tl olmuş olacağını...başka bir örnekte 2009 senesi başında 100.000 tl koysaydım bu seneye kadar 250.000 tl net getiri sağlayacağımı söyledi...ayrıca bankanın komisyon falan almadığını söyledi...yani parayı hiç bir portföy komisyonu işletim ücreti almadan yönlendirip çeşitli fonlarla o anki piayasa şartlarında hangisi uygun ve daha çok getiri sağlıyorsa çalıştırıp çok güzel kazançlar sağlıyorlarmış...tek kusuru ilk 3 sene içinde çıkarsak anapara ve primlerden %15 stopaj kesiliyormuş....vergi kesintisinden hasara uğramamak için 4 sene kalmakta yarar varmış...zaten 100.000 tl para çok iyi getiri sağladığını gören bir müşteri çıkmak istemeyecektir dedi...10 sene sonunda yüksek bir getiri sağlamış olup vargidende muaf oluyormuşuz...birçok örneklemeler verdi...mevduat faizine göre 100.000 tl ye hiç normal şartlarda ihtiyacı olmayan biri için orta vadede güzel bir getiri garantisi sağlıyorlar...en azından 100.000 tl yi bugün bankaya senelik yatırsak bize 6000 tl para veriyor...oysa bunlar en kötü biz 15.000 tl kazandırırız diyorlar...portföy uzmanlarımız fonlarda profesyoneldir diyorlar...jon dowes hocamız senin bu konuda bilgilerine ihtiyacımız var...sen ne diyosun...bizi kandıryorlarmı....başka bilen arkdaşlar varsa sevinirim...mevduata alternatif bir sepet olabilirmi???

engink
07-02-2011, 19:35
yoldaşlarım kaç günden beri beni yapı kredi bankasının bireysel emeklilik şirketinden bir çocuk arayıp duruyor...yapı kredi bankasının bir şubesine gidip orda mevduat oranlarını sormuştum...tam bankadan çıkıp giderken bir eleman benimle müsaaitsem görüşmek talebinde bulundu..sonra tekrar bankaya girip bana bu bireysel emeklilikle ilgi fonlardan bahsetti...çok kazandırdığını vede getirisinin çok yüksek olduğundan bahsetti.....bu görüşmemiz 3 hafta önce falan olmuştu...bugünde telefon açtı uzu uzun anlattı...haftaya müdürleriyle benle randevu talep etti...mesela 100.000 tl parayı geçen sene başında koysaydım bu seneye kadar 150.000 tl olmuş olacağını...başka bir örnekte 2009 senesi başında 100.000 tl koysaydım bu seneye kadar 250.000 tl net getiri sağlayacağımı söyledi...ayrıca bankanın komisyon falan almadığını söyledi...yani parayı hiç bir portföy komisyonu işletim ücreti almadan yönlendirip çeşitli fonlarla o anki piayasa şartlarında hangisi uygun ve daha çok getiri sağlıyorsa çalıştırıp çok güzel kazançlar sağlıyorlarmış...tek kusuru ilk 3 sene içinde çıkarsak anapara ve primlerden %15 stopaj kesiliyormuş....vergi kesintisinden hasara uğramamak için 4 sene kalmakta yarar varmış...zaten 100.000 tl para çok iyi getiri sağladığını gören bir müşteri çıkmak istemeyecektir dedi...10 sene sonunda yüksek bir getiri sağlamış olup vargidende muaf oluyormuşuz...birçok örneklemeler verdi...mevduat faizine göre 100.000 tl ye hiç normal şartlarda ihtiyacı olmayan biri için orta vadede güzel bir getiri garantisi sağlıyorlar...en azından 100.000 tl yi bugün bankaya senelik yatırsak bize 6000 tl para veriyor...oysa bunlar en kötü biz 15.000 tl kazandırırız diyorlar...portföy uzmanlarımız fonlarda profesyoneldir diyorlar...jon dowes hocamız senin bu konuda bilgilerine ihtiyacımız var...sen ne diyosun...bizi kandıryorlarmı....başka bilen arkdaşlar varsa sevinirim...mevduata alternatif bir sepet olabilirmi???

doğru böyle emeklilik fonları var yalnız dikkat edin bunun gibi iyi getiren fonlar genelde borsada değerlendiriliyor. yani hiç bir garantisi yok. ha A tipi fon ha sizin bahsettiğiniz fon. Emeklilik fonları külliyen üçkağıt tezgahıdır,siz bundan daha iyi değerlendirirsiniz paranızı.

pronto
07-02-2011, 19:43
chucky68 arkadaşım bir ihlas finanszede olarak bu insanların herşeyi söyleyabileceklerine kalıbımı basarım.Bir Türk atasözü derki paranın imanı olmaz.Gerçekten de öyle
10 senedir 100.000 ihlas finans mudisini oyalayıp durdular kamuoyunu ödeme yapıyoruz diye kandırdılar.Geçen hafta da telefon ile aradılar gelin anlaşalım diyorlar ama ne anlaşma borçları başka bir şirkete aktarıp paramızı oradan almak için imza attırmaya çalışıyorlar.Ama öyle bir sözleşme imzalatıyorlar ki insanlara geri dönüşü olmaksızın ihlas ile ilişkin kalmıyor ve adı geçen 2. şirkette parayı ödemeyi garanti etmiyor.Taksit taksit ve canları isterse.
İktidardaki güçler kıllarını bile kıprdatmıyorlar sadece ödeme süresini 5 yıllık dilimlerle uzatıp hırsızlara yardımcı oluyorlar...Bu paralarla yapılmış Armutlu Evlerinin açılışlarını yapıyorlar...Müslüman olmak hakikaten kolay değil bu iktidar ile..Ama muhalefetine anlamak kolay değil 100.000 mudi aileleriyle çarpı 3 desek 300.000 gibi bir oy demek ama anlayamadığımız bir güç var bu işin içinde...
Sağlıcakla kalın.....

hilmar
07-02-2011, 20:06
Sn chucky68,
Bahsettiğiniz emeklilik fonlarına dayalı yatırım sisteminin getiri konusunda hiçbir garantisi yoktur...Yapı kredi emeklilik fonlarının son 1 yıllık getirisini inceledim, en yüksek getiri % 18,78 le hisse senedine dayalı fonda olmuş, diğer fonlarının getirisi %4 le % 9,69 arası..% 9,69 olanda esnek fon, yani bu fonda hisse senedine yatırım yapıyor..Kısaca son 1 yıllık getiriye bakarsanız hisse senedine dayalı fonlar hariç diğer fonlar mevduatın altında getiri elde etmiş...Eğer yatırımınızı emeklilik fonuna dayalı bir porföyde değerlendirmek isterseniz, bence fon getirilerinden daha önemli nokta fondan ayrılırken yapılacak vergi kesintileridir. Kesintinin oranı da size söylenenin aksine ilk 10 yıl için % 15, 10 yıl-56 yaş arası % 10, 56 yaşından sonra % 3,75.tir.. Somut bir örnek vermek gerekirse, 100 bin lira anapara için fon 1 yılda % 10 getiri sağlarsa 1 yılın sonunda sistemden ayrılırsanız elinize geçecek para 93,5 TL.dir.. 1 yıl süre sonunda eğer sistemden ayrılmayı düşünüyorsanız anaparanızı korumak için fonun en az %18 kar etmesi gerekir. (başabaş noktası)..Bu nedenle emeklilik fonları kesinlikle mevduata alternatif olamaz..

julia.luthor
07-02-2011, 20:19
chucky68 arkadaşım bir ihlas finanszede olarak bu insanların herşeyi söyleyabileceklerine kalıbımı basarım.Bir Türk atasözü derki paranın imanı olmaz.Gerçekten de öyle
10 senedir 100.000 ihlas finans mudisini oyalayıp durdular kamuoyunu ödeme yapıyoruz diye kandırdılar.Geçen hafta da telefon ile aradılar gelin anlaşalım diyorlar ama ne anlaşma borçları başka bir şirkete aktarıp paramızı oradan almak için imza attırmaya çalışıyorlar.Ama öyle bir sözleşme imzalatıyorlar ki insanlara geri dönüşü olmaksızın ihlas ile ilişkin kalmıyor ve adı geçen 2. şirkette parayı ödemeyi garanti etmiyor.Taksit taksit ve canları isterse.
İktidardaki güçler kıllarını bile kıprdatmıyorlar sadece ödeme süresini 5 yıllık dilimlerle uzatıp hırsızlara yardımcı oluyorlar...Bu paralarla yapılmış Armutlu Evlerinin açılışlarını yapıyorlar...Müslüman olmak hakikaten kolay değil bu iktidar ile..Ama muhalefetine anlamak kolay değil 100.000 mudi aileleriyle çarpı 3 desek 300.000 gibi bir oy demek ama anlayamadığımız bir güç var bu işin içinde...
Sağlıcakla kalın.....

maalesef ki işler böyle....

:yes::yes::yes::yes:

JonDowes
07-02-2011, 22:38
doğrularla yanlışlar çok karışmış. aslında "Bireysel Emeklilik" diye koca koca başlıklar var; "üşenmeyin gidin okuyun" derdim ama herkes kolaycı oldugundan burada tek bir kez özetleyeyim:

1. BES'te hangi fonları seçerseniz; o fonun içindeki yatırım aracı kadar getiri alırsınız. BES kurumları, geçen 2 yılda borsanın coştuğu dönemin iyi getirilerini sanki kendileri yaratmış gibi reklam yapıyorlar ama bu tamamen borsanın başarısı. Türkiyede borsa ortalamasından düzenli olarak yüksek getiri veren BES fonu yok.

2. ilk madde, BES'i mutlaka kötü bir şey haline getirmiyor. sistemin amacı birkaç yıl iyi para kazanmak değil. insanlara birikim kültürü aşılamak ve 56 yaşına gelinceye kadar garanti bir meblağ biriktirmelerini sağlamak. bunu da, vergi avantajı vererek yapıyor.

3. sn hilmar 'ın yazdıgı kesintiler doğru. ancak bu kesintiler haksız yere yapılmıyor. devlet, vergi diliminize göre her katkı payınıza ek destek çıkıyor: en düşük gelirliler için %15, en yüksek gelirliler için %35 katkı payı ödüyor. yani yüksek gelirli birinin koydugu 65 TL, sisteme direkt 100 TL başlıyor. ama sistemden erken çıkacak olursanız da, bunun minimum miktarı olan %15'ini vergi olarak geri alıyor.

3. vergi avantajını sadece gelir vergisi ödeyenler alabilir. bunu sağlayamayanlar için BES'in avantajı yok dezavantajı var.

4. tüm BES fonları mutlaka işletim gideri kesintisi yapar. temelde, yatırım fonu gibi çalışırlar. bu kesintiler; tüm anapara üzerinden yapıldıgı için etkisi önemlidir. düzenli iyi getiri veremeyen fonlar yatırımcıda hayalkırıklıgı yaratabilir.

5. BES şirketleri, yatırdıgınız paralardan ilk girişte yönetim kesintisi alır. bazıları bunu sıfıra kadar indiriyor ama ortalama %3-4 kesinti olur.

6. bu parametrelerin detaylı excel analizini ilgili başlıkta yapmıştım. özetini vereyim: 56 yaşınıza 15 yıl veya daha az kaldıysa bu sisteme girmek avantaj sağlayabilir (garantisi yok). 20 yıldan çok varsa, getirisi istenen kadar yüksek olmaz.

7. girecek olanlar ilgili başlıgın tamamını mutlaka okusun. olayı iyice araştırmadan girenler saçma biçimde eleştiriyor sonra bir yıl cevap vermekle uğraşıyoruz...

chucky68
07-02-2011, 23:09
jon hocam bireysel emeklilik fonlarının ilgili başlığını ben zaten önceden tamamını okumuştum..ama senin fikirlerinde benim için önemli olduğu için sormak istedim...ayrıca googelde bunla ilgili diğer yorumcuların yorumlarınıda okudum...velhasıl benim burdaki kafama takılan bu fonların sanki elaman tarafından bana çok yüksek bir getiri garantiymiş gibi anlatılmaya çalışılmasıydı...yani 2009 senesinin başında 100.000 tl si olan birinin bu bu fonlara girerek portföy yöneticilerinin kaptanlığında bugün itibariyle 250.000 tl oldu demesi bana çok uçuk geldi...mevduata göre çok yüksek kazandırdığını ısrarla söylemeleri ve bugün itibariyle yatırılan 100.000 tl paranın sene sonunda seçiminde tek parti olacağının yüksek ihtimal dahilinde en az %20-25 kazandıracağını söylemeleri bana iddialı geldi....mart ayında öyle bir fon geliyormuşki bireysel emeklilik dahilinde parayı %20 kazandırmak yapı kredi portföy uzmanları görüşleri tarafından şimdiden garanti gibiymiş...yani adamı zorla gaza getiriyorlar..bu kadar ısrarlarının altında bir bit yeniği aradığım için merak ettim...taaa müdürlerine kadar beni davet ettiler..haftaya salı müdürleride geliyor..benim emeklilikle ilgili zaten bir olayım yok...48 yaşında emeklilik cebimde...bunu onlara söyledim...benim gayem parayı mevduata göre riske girmeden büyütmek....yoksa bizmi uyuyoruzda mevduata sabır gösteriyoruz diye bir sana sorayım dedim...olayın özünü aslında biliyorum...sadece bu iddialı getirilerin garantisini merak ettim....o kadar kesin konuşuyorlar...

chucky oluç...........................pentagram bebek...:bad:

JonDowes
07-02-2011, 23:17
öyle bir garanti yok kesinlikle. borsa %20 artarsa, borsa fonları da %20 civarı artar. borsa artamazsa; o fonlardan da bir şey ummamak gerekir. hem risksiz hem yüksek getiri garantili finansal ürün olmaz. ya riski vardır ya garantili getirisi düşüktür.

bu tarz birileri "filanca acaip kazandırıyor" diyorsa; hemen açık bir borsa grafiği... düşüş yaşanan bir dönem seçin; örneğin 2011 yılbaşından bugüne... ilgili şahsa "yılbaşından bugüne bu BES fonu ne getiri verdi" diye sorun. yatırım fonu siteleri bunun cevabını hemen verir ama siz adama sorun. mırın kırın edince zaten oradan uzarsınız.

BES süper bir olay olsa bile mevduat müşterisinin alternatifi değil. biri, 1 ay gibi çok kısa bir vade amaçlı. diğeri, en az 10 yıl kalınması gereken bir "para biriktirme hapsi"... devlet destekli uzun vadeli para biriktirmek isteyen BES'e bakabilir. BES'in bir güzelliği, yılda 6 kez fon içeriğini değiştirmek. sistemden (cezasız) çıkamıyorsunuz ama sistemdeyken borsa-tahvil-eurobond-faiz-emtia arasında git gel yapabiliyor veya anaparayı parçalara bölebiliyorsunuz.

chucky68
07-02-2011, 23:25
aslında hiç birimiz mevduatçı değiliz....sadece onunla menfaat arkadaşıyız....adımız şimdilerdede mevduatçı kalmış olabilir...hepimiz biliyoruzki eskiden bizler mevduattan çok kazanmıştık....şimdide mevduat bizden bedelini alıyor...dedim ya menfaat arkadaşıyız...bende ve tüm yoldaşlarımda biliyorki yeni bir menfaat arkadaşı bulursak eskisini hemen satabiliriz...mevduatta bunu çok iyi biliyor....o bakımdan bizden ne kopartabilirse kazancım diyor....yeterki bizi fazla üzmeyecek riski az yeni bir yatırım olsun...biz kaçanı kovalıyoruz...

chucky...............................

chucky68
07-02-2011, 23:30
tek yol doğru yol....................az kazanmak değil doğru kazanmak önemlidir....

deniz bank mevduat faizine %8.25 veriyor.....para getiricem deyince çok değişik yeni türevler anlatıyorlar...her şey ipi çekene kadar...:)

sburak
08-02-2011, 00:15
ben cuma günü ING deyım. En yüksek faız nerde, ben orda. düşük veren bankalar utansın.

asil olçun
08-02-2011, 00:21
dostlar, ziraat bugün 100 üzeri 8.10 verdi.

austin
08-02-2011, 00:25
Eşim dolayısıyla BES'i zamanında çok araştırmıştım. Net olarak gördüğüm şu idi : BES'in ana yaşam kaynağı(firma için) devletin verdiği ortalama %25'lik teşvik! Firmalar direkt olarak bu kaynağa göz dikmiş, nede olsa hedef kitlenin cebinde olan bir kazanç. Sözde uzman kadrosuyla paranızı çok iyi yöneteceğini söylerken, ufakmış gibi gösterilen fon işletim, yönetim bedeli vs adı altında yaptıkları kesintilerle devlet tarafından size verilmiş cebinizdeki %25'i iç ediyorlar. Size imzalattıkları poliçeyle yatırımdaki tüm riskleri size yıkarken, cepteki %25'i de uyduruk kesintilerle çatır çatır yiyorlar. Risk alacak olsam zaten senle işim ne, üstelik benim paramla girdiğin borsadan atıyorum %50 kazanırken bana üçte birini anca yansıtacaksın, gider kendim girerim daha iyi..
Mevcut kanun ve şartlar altında Türkiyede belki kasko hariç(duruma göre) hiç bir şeyin sigortasının yapılmasının mantıklı olmadığını düşünüyorum.

chucky68
08-02-2011, 00:47
Eşim dolayısıyla BES'i zamanında çok araştırmıştım. Net olarak gördüğüm şu idi : BES'in ana yaşam kaynağı(firma için) devletin verdiği ortalama %25'lik teşvik! Firmalar direkt olarak bu kaynağa göz dikmiş, nede olsa hedef kitlenin cebinde olan bir kazanç. Sözde uzman kadrosuyla paranızı çok iyi yöneteceğini söylerken, ufakmış gibi gösterilen fon işletim, yönetim bedeli vs adı altında yaptıkları kesintilerle devlet tarafından size verilmiş cebinizdeki %25'i iç ediyorlar. Size imzalattıkları poliçeyle yatırımdaki tüm riskleri size yıkarken, cepteki %25'i de uyduruk kesintilerle çatır çatır yiyorlar. Risk alacak olsam zaten senle işim ne, üstelik benim paramla girdiğin borsadan atıyorum %50 kazanırken bana üçte birini anca yansıtacaksın, gider kendim girerim daha iyi..
Mevcut kanun ve şartlar altında Türkiyede belki kasko hariç(duruma göre) hiç bir şeyin sigortasının yapılmasının mantıklı olmadığını düşünüyorum.

sağlık sigortaları hariç...iyice araştırınca ve sağlıktan beklentinizi en uygun fiyata indirince güzel bir sigorta...şahsn ben memnunum... ayda 80 tl gibi az bir parayla 3 kişilik aile garanti altında... hemde en iyi hastahanelerde...neyse konuyu dağıtmayalım....faizlere devam yola devam.....:)

chucky..................keyif adamı

chucky68
08-02-2011, 00:51
dostlar, ziraat bugün 100 üzeri 8.10 verdi.

gene iyi vermiş.....demekki faizlerde artış olma ihtimali emekçinin yeni umut kapısı....mart ayı blanço dönemi...çok faiz yarışı vede müşteri kapma kavgası başlıcak...heleki senenin ilk bllanço döneminde bankalar prestij açısından zarar göstermek istemezler...geçicide olsa bu yalancı faizlerden mutlaka en az 3 ay kapmak lazım...tahminim %9 civarı birkaç bankada daha olaya girecektir...özeliklede hiç umaddığınız devlet bankaları...mesela vakıf bank...belki halk bank....:)

JonDowes
08-02-2011, 07:35
chucky.. popüler adamsın, mesaj kutun dolmuş buradan yazıyorum:

ona "double knockout opsiyon" deniyor. her bankada var onların yarattigi bir sey degil. baska bankalardan da fiyat al primi karsilastir iyi olani sec... risksiz opsiyon urunu olmaz. 6 ay icin 5000 usd prim iyi diyorsan dene...

sonsav
08-02-2011, 08:43
Ziraat dün 200.000 üzeri zorlama ile 8,35 e kadar çıktı. Kaçın kurtulun Hollandalılara kurban olun(!)

lukas
08-02-2011, 09:28
hüsran ıng 90 gün 9.5 lik oranı verdiği üst limiti250 den 100 e indirmiş:frown:

sburak
08-02-2011, 10:13
peki 100.000 TL altı,parayı karıya bir hesap, kocaya başka bir hesap yapsak yerlermi ? (mesela kadın adına 55.000 tl, koca adına 95.000 tl ) ???

born2bwild
08-02-2011, 10:26
ben cuma günü ING deyım. En yüksek faız nerde, ben orda. düşük veren bankalar utansın.

Dostum en güzeli :)

aviator
08-02-2011, 12:03

Merhaba,

Bende Geçen hafta finanstan ing ye geçtim. Öncelikle şunu belirteyim hem hesap süper bildiğiniz repo tarzı işliyor istediğiniz zaman çekip ekleyebiliyorsunuz hemde 9.50 oran şuan için çok iyi ve gecelik katlanarak gittiği için oran belkide 10 larıda buluyor olabilir onun hesabını bilen arkadaşlar hesaplayabilirler. 3 ay içinde faizler artar diğer bankalar daha cazip olursa istediğiniz gün geçebilirsiniz. Gerçekten şuan hiçbir banka bu olayın yanına bile yaklaşamıyor. İkinci olarak Ankarada evime çok yakın özel bankacılık şubesi var ve bu bahsedilen rakamlara özel bankacılıktan hesap açıyorlar bu yüzden hizmette daha kaliteli.
Son olarakda geçmeyi düşünüpte vadesinin dolmasını bekleyenler için üst limitin 100.000 e düşmesi gerçekten kötü olmuş. Sayın Lukasın mesajından sonra merak edenler olabilir ben girip kontrol ettim daha önceden yatıranlar için 9.50 250.000 limiti devam ediyor. orada Hesabım 250 limitine yakın fakat 9.50den gecelik işlemeye devam ediyor.
Herkese Hayırlı Günler ..

chucky68
08-02-2011, 13:29
ing bankası çok erken pes etmiş...bugün turuncu hesap işi daha 1 ay bile olmadan limitlerini 100.000 tl ye çekmeleri bence kötü olmuş...demekki paraya doyuyorlar...erken vadesi dolan bu işten 90 günü kurtardı...ama yakında oranlarınıda indirebilirler...tahminim bu ay sonuna kadar oranlarına dokunmazlar...en kötü %9 yaparlar...ama para akmaya devam ederse yeni bir önlem olarak limitlerini belkide 50.000 tl ye kadar çekerler...daha fazla parası olanlar için çok sıkıntılı bir durum...adamın 400.000 tl si varsa 4 tane güvenebileceği kelle baş bulması lazım...daha doğrusu kendi dışında 3 tane...anası babası rahmetli olanın vay haline...kime güvencekte hesap açıcak...o bakımdan ing daha küçük mavduat sahiplerini bankaya çekmeye çalışıyor...bir yerde küçük tasaruf sahibi emekçilerin yanında...parası çok olan zenginlere bana gelme senin tuzun zaten kuru diyor:)

chucky....................battı balık yan gider..........

chucky68
08-02-2011, 13:36
birkaç banka yetkilileriden edindiğim habere göre gösterge faiz böyle çıkmaya devam ederse faizlerin yakın zamanda tepki vermesi kaçınılmaz diyorlar...zaten merkezin bu son yaptığı hareketlerin etkisi çok işe yaramadığı açıkki faizlerde gizli bir hareketlenme başladı...gerçi çoğu banka henüz %8 civarlarında geziniyor..ama bu sene içinde faiz çıkışı kaçınılamz diyorlar...merkez bankası artık faiz düşürmeye kalkarsa bunun vebali boynuna olur...dünya faizi ya sabit tutuyor yada arttırıyorken bizim sanırım dışarıya hava olucak diye indirim yapmamız biraz saçma olur....

chucky..................mendebur bebek

mahmut074
08-02-2011, 14:21
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle forumda ilk mesajımı sizlerle paylaşıyorum. Yaklaşık 1 aydır forumunuzu ve özellikle bu konuyu takip ediyorum. Sonunda üye olmaya karar verdim. Sizlere bir sorum olacak. Vadeli mevduatta bir banka şubesiyle belirli bir faiz oranı ile anlaştığımızda o bankadaki paramız vadenin sonunda bankanın belirlediği herhangi bir orandan mı yoksa bizim anlaştığımızdan mı belirleniyor? Örnek vermek gerekirse bir bankayla %9 ile aylık mevduatta anlaştık. ilk ayın sonunda vademiz yenilenirken mevduatın faizi tekrar %9 mu yoksa bankanın pazarlıksız uyguladığı örneğin %6.75 gibi bir faize mi iniyor? Eğer bankanın normal faizine(%6.75) iniyorsa her ay bankayla pazarlık mı yapmak gerekir yoksa tekrardan iyi bir faiz veren başka bir bankaya mı yönelinir? Aylık vadeli mevduatta bir yıl için istenilen faiz oranında anlaşmak mümkün müdür? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Figo
08-02-2011, 14:27
ing bankası çok erken pes etmiş...bugün turuncu hesap işi daha 1 ay bile olmadan limitlerini 100.000 tl ye çekmeleri bence kötü olmuş...demekki paraya doyuyorlar...erken vadesi dolan bu işten 90 günü kurtardı...

turuncu serbest vadeli hesapla direkt bir ilişkisi olmayabilir emme

ING B tipi Likit fon yatırımcı sayılarına baktım son olarak 8 şubat itibariyle toplam yatırımcı sayısı 136.276 kişi ve 565 milyon TL'lik bi fon oluşturmşlar

31 Aralık 2010'da 120.779 kişiymiş artış %12,83

31 Ocak 2010'da 127.886 kişiymiş artış %6,56

4 Şubat 2011'de 133.445 kişiymiş artış %2,12

yani bayağı bi gelen var, ING doydum demeye başladı

Figo
08-02-2011, 14:38
birkaç banka yetkilileriden edindiğim habere göre gösterge faiz böyle çıkmaya devam ederse faizlerin yakın zamanda tepki vermesi kaçınılmaz diyorlar...zaten merkezin bu son yaptığı hareketlerin etkisi çok işe yaramadığı açıkki faizlerde gizli bir hareketlenme başladı...gerçi çoğu banka henüz %8 civarlarında geziniyor..ama bu sene içinde faiz çıkışı kaçınılamz diyorlar...merkez bankası artık faiz düşürmeye kalkarsa bunun vebali boynuna olur...dünya faizi ya sabit tutuyor yada arttırıyorken bizim sanırım dışarıya hava olucak diye indirim yapmamız biraz saçma olur....
chucky..................mendebur bebek

gösterge kaat %8,45

8,60 direnci kırılırsa, %10,5'a kadar kökler :wink:

gösterge 8,59 oldi

dün yazduğum direnci kırmak istiyi

%10,5 ufukta görüniyi

bu da demek oliyi ki mevduatta çift haneli faizler cepte gibü :wink:

mandrake
08-02-2011, 16:05
sağlık sigortaları hariç...iyice araştırınca ve sağlıktan beklentinizi en uygun fiyata indirince güzel bir sigorta...şahsn ben memnunum... ayda 80 tl gibi az bir parayla 3 kişilik aile garanti altında... hemde en iyi hastahanelerde...neyse konuyu dağıtmayalım....faizlere devam yola devam.....:)

chucky..................keyif adamı

Chucky Bey

Yukarida bir yazi yazmissiniz ben rakama inanamadim. Ayda 80 TL ye saglik sigortasi bana fazla ucuz geldi. Bahsi gecen saglik sigortasi nereden hangi isimle alinmistir bildirirseniz sevinirim. Ayrica bu sigortanin ayrintilarini nereden bulabilirim bir internet linki verebilirmisiniz?

Simdiden cok tesekkurler

julia.luthor
08-02-2011, 17:33
Chucky Bey

Yukarida bir yazi yazmissiniz ben rakama inanamadim. Ayda 80 TL ye saglik sigortasi bana fazla ucuz geldi. Bahsi gecen saglik sigortasi nereden hangi isimle alinmistir bildirirseniz sevinirim. Ayrica bu sigortanin ayrintilarini nereden bulabilirim bir internet linki verebilirmisiniz?

Simdiden cok tesekkurler

benim de aklımı karıştırdı sayın cenk oluç.

aynı bilgiyi benimle de paylaşırsanız sevinirim.

sanırım sistemde kalma sürenizde prime etki etmiştir.

saygılar.

mandrake
08-02-2011, 17:48

saygılar.

Sistemde kalma sureniz prime etki etmis ne demek? Yani ne kadar uzun sure saglik sigortasina prim oderseniz o kadar indirim mi aliyorsunuz?

Dogrumu anladim?

julia.luthor
08-02-2011, 18:05
Sistemde kalma sureniz prime etki etmis ne demek? Yani ne kadar uzun sure saglik sigortasina prim oderseniz o kadar indirim mi aliyorsunuz?

Dogrumu anladim?

evet ama ne kadar süre sağlıklı kalmış olursanız o kadar az riskli oluyorsunuz gibi.

ben de pek anlamıyorum.

kara davut
08-02-2011, 18:25
Gösterge kağıt 8.55 hergün azda olsa yön yukarı gidiyor. tcmb bu ay faizleri düşürmeyebilir. hep düşürmeye alıştılar. gösterge %10 a çıkarsa acaba merkez bankası faiz arttırım yoluna gidermi, diyecem ama gitmez. ne yaparlar ederler o faizi yine düşürürler. yok munzam karşılıkları arttırırlar falan filan.. munzam karşılıkların artmasının bize faydası yok:(:(

lukas
08-02-2011, 18:37
ıng de 2 hesab açtıran varmı arkadaşlar?kendine ve aileden diğer bir kişiye yada oluyorsa 2.hesabı anne baba veya eşiyle ortak(eğer oluyorsa)

engink
08-02-2011, 18:43

Ben dün hesap açtırdım,bize 250000 devam ediyormu? bugün mü indirdiler sınırı?

TuLuTiTo
08-02-2011, 18:44

Dogrumu anladim?

Hasarsizlik indirimi gibi. :)

sburak
08-02-2011, 18:49
akbank 8.00 verdı, bye bye akbank, hello ING

sburak
08-02-2011, 18:51
Karı-kocaya ayrı hesap oluyormus.

lukas
08-02-2011, 20:03
Ben dün hesap açtırdım,bize 250000 devam ediyormu? bugün mü indirdiler sınırı?

bir günle yırttınınız:cool:.size devam. bugün hesab açanlar üst limit 98.000 tl

lukas
08-02-2011, 20:06
Karı-kocaya ayrı hesap oluyormus.

ben ayrı hesap karım ayrı hesap mı? yoksa benim bir hesabım var diğer hesabımı karımla veya annemle veya babamla ortak açabilirmiyim

sk166
08-02-2011, 21:38
Limiti 100.000 e cekmisler. 1 ayda istedikleri mevduatı topladılar demek, Diger bankalardan saglam mebla cikmis demekki.

chucky68
08-02-2011, 22:38

saygılar.

sisteme falan girmişliğim yok...sadece emekli olacağım 48 yaşıma kadar tüm ssk primlerimi vde 25 yılımı doldurduğum halde maalesef sağlık hizmetini devletten alamıyorum...illaki sağlık primi ödememi istediler...ancak sağlık primi ssk için 120 tl gibi birşey...sadece ben faydalanacağım...bende emekli olacağım yaşa kadar daha iyi hizmet almak adına çok ince bir araştırma yaptım...birçok sağlık sigortası yapan şirketlerle konuştum...o kadar ince sizin bilmediğiniz şeyler varki...çok iyi incelemek lazım...kapsam dışı kalan ve ilk sene kabul edilmeyen hastalık türleri var...özetle yaptığım çok ince araştırma sonucu en iyi ve kapsamı sağlam olan ve diğerlerine göre daha avantajlı olan axa eko kristal sağlık sigortasının sadece yatarak olan acil ve büyük hastalıkların tamamını karşılayan sadece A sınıfı hastahanelerde geçmeyen ama onun dışındaki tüm kalbur üstü hastahanelerde geçen poliçeyi kabul ettim...bu poliçede kanser,kalp,kaza,vs vs aklınıza gelecek tüm ciddi hastalıkların alayı karşılanıyor....sadece ayakta tedaviler geçmiyor...oda önemli değil...asıl önemli olan büyük paralara bağlı olan ciddi hastalıklar...allah korusun sağlık herşeyden mühim...bu poliçenin detaylarını axa sigortanın sitesinde bulabilirisniz....fiyata gelince...2 yetişkin vede bir bebek senelik maliyeti 960 tl.....aylık ödemesi 80 tl ye 3 kişi paşalar gibi güvencede....hertürlü yan hizmetler ne ararsanız içinde....tavsiye ederim...çok araştırdım çünki....
not= sigortamı sene başı itibariyle başlatım...3 sene sonra süresiz hak kazanıcam...ikinci senede tüm kapsam dışı görülen hastalıklarda dahil olucak...
chucky.....................cenkoluç............... .....çakal bebek....

karakartal77
08-02-2011, 22:43
merhaba bende yenı kayıt oldum.
mevduat faizinde ing den sonra en yuksek veren kım bilgi verebilir misiniz

chucky68
08-02-2011, 22:44
sağlık sigortaları atla deve değil...şahsen ben arabama kasko yapmıyorum...ona vereceğim haybiye parayı kendime veririm...ailemde faydalanıyor....sağlıkta verilen paralar inanki çok uygun....hatta ayakta tedavi bile %20 indirime dahildir...yatarak %100 karşılanır....ayda 1 markalı birşeyi almam eksik giyerim ama sağlığa önem veririm..tüm yoldaşlarıma önerim ssk sigortası haricinde imkan varsa yatarak tedavili olan sağlık sigortasıdır...buda sanılanın aksine çok uygundur...bu konuda oldukça uzmanlaştım artık..:)

chucky......................keyif adamı

chucky68
08-02-2011, 22:48
bugün kendi bankam olan finansa bir fatura ödemesi için gitmiştim....ordaki vadem mart sonu doluyor...oranları sordum benim kıza....bana gayet pişkin chucky bey normalde %8.25 veriyoruz ama size özel %8.50 verirdik dedi...bende hiç bozuntuya vermeyip sinsi sinsi güldüm...artık ne anladılar bilmiyorum....finans görmiyeli 1 aydır ağa olmuş....ama ağalıkta çöker...chuckler gün gelir gider...

chucky.....................çakal bebek

chucky68
08-02-2011, 22:58
merhaba bende yenı kayıt oldum.
mevduat faizinde ing den sonra en yuksek veren kım bilgi verebilir misiniz

hoşgeldin sefa getirdin:)......ing haricinde en yakın yüksek faiz veren banka %8.50 dir..onun üstüne piyasada faiz yok...bu bankalar hangisidir dersen... gün ve gün bankaların o anki ehli keyiflerine göre değişir...bugün ahmet bankası fazla verir...yarın bir bakarsın mehmet bankası ahmetinkini geçmiş...ama şu bir gerçekki ing bana göre can çekişiyor...%9.50 ha gitti ha gidecek...erken davranan ve vadesi dolan yoldaş dondurmasını yalar...geç kalan herhangi bir bankanın keyfini bekler...

chucky.........................cenk oluç...................

redstyle
08-02-2011, 23:00
denizbank 50 gün 8,25 bu faizlerle para anca, buzlu yolda patanaj yapan araba gibi ilerliyor:((

chucky68
08-02-2011, 23:02
bankaların bir eşref saati vardır....bugün ing ağızlara bir kaşık bal çaldı....sonra bir bakarsın o geri çekilir...bir başka banka baktıki papuç pahalı...ehh bende ağızlara kurun gitmesin kaymak dağıtıvereyim der...:)...önemli olan pay kapabilmektir...

austin
08-02-2011, 23:33
sisteme falan girmişliğim yok...sadece emekli olacağım 48 yaşıma kadar tüm ssk primlerimi vde 25 yılımı doldurduğum halde maalesef sağlık hizmetini devletten alamıyorum...illaki sağlık primi ödememi istediler...ancak sağlık primi ssk için 120 tl gibi birşey...sadece ben faydalanacağım...bende emekli olacağım yaşa kadar daha iyi hizmet almak adına çok ince bir araştırma yaptım...birçok sağlık sigortası yapan şirketlerle konuştum...o kadar ince sizin bilmediğiniz şeyler varki...çok iyi incelemek lazım...kapsam dışı kalan ve ilk sene kabul edilmeyen hastalık türleri var...özetle yaptığım çok ince araştırma sonucu en iyi ve kapsamı sağlam olan ve diğerlerine göre daha avantajlı olan axa eko kristal sağlık sigortasının sadece yatarak olan acil ve büyük hastalıkların tamamını karşılayan sadece A sınıfı hastahanelerde geçmeyen ama onun dışındaki tüm kalbur üstü hastahanelerde geçen poliçeyi kabul ettim...bu poliçede kanser,kalp,kaza,vs vs aklınıza gelecek tüm ciddi hastalıkların alayı karşılanıyor....sadece ayakta tedaviler geçmiyor...oda önemli değil...asıl önemli olan büyük paralara bağlı olan ciddi hastalıklar...allah korusun sağlık herşeyden mühim...bu poliçenin detaylarını axa sigortanın sitesinde bulabilirisniz....fiyata gelince...2 yetişkin vede bir bebek senelik maliyeti 960 tl.....aylık ödemesi 80 tl ye 3 kişi paşalar gibi güvencede....hertürlü yan hizmetler ne ararsanız içinde....tavsiye ederim...çok araştırdım çünki....
not= sigortamı sene başı itibariyle başlatım...3 sene sonra süresiz hak kazanıcam...ikinci senede tüm kapsam dışı görülen hastalıklarda dahil olucak...
chucky.....................cenkoluç............... .....çakal bebek....

Sn chucky
Yatarak tedavi paketleri hepsinde ucuz zaten.. Siz yeni başlatmışınız henüz tecrübe etmemişiniz belliki, ihtiyacınız olupta(umarım olmaz) kullanırsanız, bir sonraki priminizi ve poliçe içeriğinizi görün bakalım nolacak, ödemelerde binbir dereden su gelir, provizyon almada bir ton telefon görüşmesi yapar sinir harbi yaşarsınız. Sigorta sizden habersiz hastaneden dökümlerinizi alır, ciddi bir durumda bir sonraki poliçede kapsam dışı tutmak üzere notunu alır. Yatarak tedavi yetişkinlerde çok kullanılmayan bir tedavi şekli olduğu için primi ayakta tedaviye göre oldukça düşüktür ama mesela bebek için kullanma olasılığı daha fazla(biz kullandık) kullanmak zorunda kalırsanız o zaman ne dediğimi anlarsınız. Psikolojiyi rahatlatan bir paket ama ihtiyaç olduğunda da genelde psikolojiyi bozuyor ve güveni sarsıyor. Tecrübeyle sabittir. Sigorta firmaları sizin hayrınıza değil kendi hayrına çalışır, imzalattıkları poliçelerde binbir kaçar yolları mevcuttur, sıkıştıkları noktada bunları mutlaka kullanırlar. He sigortacıya sorarsanız maaşallah her derde deva olarak anlatacaktır. Aksigortada (ayakta+yatarak) 2 senedir yaşadıklarımdan dolayı bu sene taşma noktasına geldim ve ömür boyu yenileme alacağımı bilmeme rağmen bu sene lanet olsun dedim ve yenilemedim. Tabi bunları söylerken yedekte ssk'mın olduğunu da belirteyim.

evcil
09-02-2011, 00:37
arkadaslar, bu sitede tecrubeli ve bilgili biri lutfen bir forum acsin veya anket duzenlesin; en iyi BES; en musteri memnuniyeti odakli , musterisinin parasini dogru yoneten banka; en saglam sekilde yardimci broker ve en makul komisyon orani iceren yatirim merkezi..vb

LUTFEN burada yazilsin ki surekli zarar ettirilen ve sorun yasyan , mutsuz zavalli KY olmaktan kurtulalim. zira ben tovbe edip sahil kasabasinda balik tutmaya baslicam!!!BIKTIM

julia.luthor
09-02-2011, 00:53
zira ben tovbe edip sahil kasabasinda balik tutmaya baslicam!!!

en iyisi, chuck'a teşekkürler.

mandrake
09-02-2011, 04:40
ve ömür boyu yenileme alacağımı bilmeme rağmen bu sene lanet olsun dedim ve yenilemedim. Tabi bunları söylerken yedekte ssk'mın olduğunu da belirteyim.

Sayin Austin

"Omur boyu yenileme" olayini aciklarmisiniz? Ben anlamadim

kara davut
09-02-2011, 08:35
Çok haklısın redstyle kardeş.. artık %9.5 bile reklamı oldu ne günlere kaldık. hiçbir şeyin kıymeti kalmadıı...:(

chucky68
09-02-2011, 10:12
Sn chucky
Yatarak tedavi paketleri hepsinde ucuz zaten.. Siz yeni başlatmışınız henüz tecrübe etmemişiniz belliki, ihtiyacınız olupta(umarım olmaz) kullanırsanız, bir sonraki priminizi ve poliçe içeriğinizi görün bakalım nolacak, ödemelerde binbir dereden su gelir, provizyon almada bir ton telefon görüşmesi yapar sinir harbi yaşarsınız. Sigorta sizden habersiz hastaneden dökümlerinizi alır, ciddi bir durumda bir sonraki poliçede kapsam dışı tutmak üzere notunu alır. Yatarak tedavi yetişkinlerde çok kullanılmayan bir tedavi şekli olduğu için primi ayakta tedaviye göre oldukça düşüktür ama mesela bebek için kullanma olasılığı daha fazla(biz kullandık) kullanmak zorunda kalırsanız o zaman ne dediğimi anlarsınız. Psikolojiyi rahatlatan bir paket ama ihtiyaç olduğunda da genelde psikolojiyi bozuyor ve güveni sarsıyor. Tecrübeyle sabittir. Sigorta firmaları sizin hayrınıza değil kendi hayrına çalışır, imzalattıkları poliçelerde binbir kaçar yolları mevcuttur, sıkıştıkları noktada bunları mutlaka kullanırlar. He sigortacıya sorarsanız maaşallah her derde deva olarak anlatacaktır. Aksigortada (ayakta+yatarak) 2 senedir yaşadıklarımdan dolayı bu sene taşma noktasına geldim ve ömür boyu yenileme alacağımı bilmeme rağmen bu sene lanet olsun dedim ve yenilemedim. Tabi bunları söylerken yedekte ssk'mın olduğunu da belirteyim.

ssk sadece devlet hastaneleri ve ssk hastanelerinde geçer...yada ssk nın anlaşmalı olduğu özel hastanelerde katkı payı düşürülüp gerisini siz ödemeli geçer diye biliyorum...en azından bizim gittiğimiz özel hastanede gelen ssk lılar muayene ücreti 110 tl ise bunun 30 tl si ssk dan gerisini cepten ödüyorlar...hiç bir sağlık sigortası olmayan biri için yada emekliliğine kadar beklemek zorunda olanlar için bence gayet anahtar bir olay....vede anlaşmalı tüm hastaneler,özel doktorlar,eczaneler vs bu poliçeler kapsamında...tabiki bunlarında asıl gayesi ticaret...ama bir komşumun 8 yaşındaki çocuğuna aniden menenjit teşhisi konunca vede acilen alman hastanesine kaldırılınca olay farklı oluyor...sadece yatarak tedavili aldığı vede ayda sadece 80 tl ödemeli yapı kredi sağlık sigortası sayesinde bu hastanede çocuğu 40 gün yattı....gelen fatura 48.000 tl idi...tek kuruş ödemeden çıktı....üstelik ilk sene yaptığı poliçeden bahsediyorum...bence yatarak hastalıklara bağlı tüm kafadaki korkuları ucuza güvene alıyorsunuz...tabiki kullanmak nasip etmesin....ssk nın ulaşamadığı noktalarda aslında basit bir ücret...kullan yada kullanma...

chucky68
09-02-2011, 10:17
bugün bir arkadaşımın çiş bankasında vadesi doldu...konuştuk zar zor 250.000 tl üstünü %7.75 den bağlamışlar....yüzüne kapadım telefonunu salak diye....:).....böyle bunlara mevduat tazeletecek zemin hazırlarsak vede enayiler üretirsek faizler zaten çıkmaz...nasılsa bu oranlarda bağlayanlar var.....değil bir tane ing kaç tanesi çıkarsa çıksın...%7.75 ler havada uçuşur...

chucky..................zor bebek

mahmut074
09-02-2011, 13:09
bugün bir arkadaşımın çiş bankasında vadesi doldu...konuştuk zar zor 250.000 tl üstünü %7.75 den bağlamışlar....yüzüne kapadım telefonunu salak diye....:).....böyle bunlara mevduat tazeletecek zemin hazırlarsak vede enayiler üretirsek faizler zaten çıkmaz...nasılsa bu oranlarda bağlayanlar var.....değil bir tane ing kaç tanesi çıkarsa çıksın...%7.75 ler havada uçuşur...

chucky..................zor bebek

Bu da bir şey mi sayın chucky yine arkadaşın pazarlık yapmış da uğraşmış. ben çevremde pazarlık yapmaya dahi üşenip aynı paraları %7'de tutulanlar biliyorum. Bankalar da böyle müşterilerini korumak için ellerinden geleni yapıyor. Geçmişteki imar bankası vb. örnekleri kullanarak biraz yüksek faiz veren bankalardan kıllandırmaya çalışıyorlar milleti. Bir de ''türk bankası'' ''yabancı bankası'' diye ayrım yapanlar var. Şahsen kapitalizmin dini, dili, ırkı olmadığını düşünenlerdenim. Ayrıca senin ''türk bankası'' diye paranı yatırdığın banka bir bakmışsın yabancı ortak dolmuş. Bir de bu bankalar ''hesap işletim ücreti'', ''kart aidatı'', kafalarından uydurdukları yok bilmem ne masrafı yok bilmem ne ücreti alırlarken hiç kendi ülkesinin yurttaşları lehinde bir faaliyet yapıyorlar mı? Karlarına kar katan bankalar bizi kullanırken biz de oturup kaderimize razı olacaksak vay bizim halimize!

sburak
09-02-2011, 14:28
ING web sayfasına baktım (turuncu hesap) Acaba bu hesap, mevduat sıgortası kapsamındamı ? bırde 100.000 üstüne % 5 verıyorlar.

sburak
09-02-2011, 14:31
ayrıca 90 gün mesela parayı % 9,5 tan bağladık, 20 gün sonra 1.000 Tl mesela çektık. O gün kalan para % 9.5 tanmı ıslenecek, yoksa o gün ne verırlerse ? (daha 70 gün var)

mandrake
09-02-2011, 15:57
ssk sadece devlet hastaneleri ve ssk hastanelerinde geçer...yada ssk nın anlaşmalı olduğu özel hastanelerde katkı payı düşürülüp gerisini siz ödemeli geçer diye biliyorum...en azından bizim gittiğimiz özel hastanede gelen ssk lılar muayene ücreti 110 tl ise bunun 30 tl si ssk dan gerisini cepten ödüyorlar...hiç bir sağlık sigortası olmayan biri için yada emekliliğine kadar beklemek zorunda olanlar için bence gayet anahtar bir olay....vede anlaşmalı tüm hastaneler,özel doktorlar,eczaneler vs bu poliçeler kapsamında...tabiki bunlarında asıl gayesi ticaret...ama bir komşumun 8 yaşındaki çocuğuna aniden menenjit teşhisi konunca vede acilen alman hastanesine kaldırılınca olay farklı oluyor...sadece yatarak tedavili aldığı vede ayda sadece 80 tl ödemeli yapı kredi sağlık sigortası sayesinde bu hastanede çocuğu 40 gün yattı....gelen fatura 48.000 tl idi...tek kuruş ödemeden çıktı....üstelik ilk sene yaptığı poliçeden bahsediyorum...bence yatarak hastalıklara bağlı tüm kafadaki korkuları ucuza güvene alıyorsunuz...tabiki kullanmak nasip etmesin....ssk nın ulaşamadığı noktalarda aslında basit bir ücret...kullan yada kullanma...

Ilk sene bu 48 bin TL nin odenmesi beni sasirtmadi ama ya ikinci sene? Yani adamlar sizi riskli musteri yerine koyup primi artiracaklardir

Sorularim;

1) Peki bu durumda yani ikinci sene baska bir sigortasi sirketine gecersek yine ucuzdan prim olanagi dogarmi? Malum yeni sirketin eski hastaliklardan haberi olmayacak.

2) Daha once sordugum gibi omur boyu yenileme ne demek?

sburak
09-02-2011, 18:15
turuncu hesapta da 50.000 TL ye kadar devlet güvencesı varmı ?

yeni borsacı
09-02-2011, 18:58

İster vadesiz,ister O/N mevduat,ister yıllık vadeli mevduat olsun bir kişinin bir bankadaki toplam mevduatının 50000TLsi TMSF güvencesindedir...

chucky68
09-02-2011, 19:39

burak kardeş...çok pitpiritli adam tanıdım ama senin gibi herşeyden korkan nem kapan bir yoldaş görmedim...eğer paracıklarının bankalarda uçmasından korkuyorsan ve hiç bir bankaya güvenemiyorsan ya altın alıp kasa tutucan yada bir hayır kurumuna bağışlıcan...bu kadar ürkek olma...rahat ol...sadece sen değilsin yılların eski oyak bankası şimdinin ing bankasına...:)...devlet güvencesi ne demekki...onun bile garantisi varmı???...bak koca mısır devrildi....devletmi kaldı...bankalarda parası olanın o anda 50.000 tl si güvende olurmuydu acaba....ing sana %9.50 vermiş işte...üzümünü ye bağını sorma...90 günde batmaz merak etme...en kötü ordan vade sonunda paranı çekersin....soruna gelince bankadan vaden devam ederken para çekersen kalan süre gene %9.50 den devam eder...bir örnekle 100.000 tl yatırdın diyelim...15 gün sonra 50.000 tl sini çektin...geri kalan sürede paranın kalan miktarı gene %9.50 den devam eder..bu faiz sen ister para çek ister para yatır sabittir...90 gün bittiğinde allah kerim....%9.50 olayı biter.

chucky oluç...................................dobra bebek

austin
09-02-2011, 19:54
Ilk sene bu 48 bin TL nin odenmesi beni sasirtmadi ama ya ikinci sene? Yani adamlar sizi riskli musteri yerine koyup primi artiracaklardir

Sorularim;

1) Peki bu durumda yani ikinci sene baska bir sigortasi sirketine gecersek yine ucuzdan prim olanagi dogarmi? Malum yeni sirketin eski hastaliklardan haberi olmayacak.

2) Daha once sordugum gibi omur boyu yenileme ne demek?

Sn mandrake

2 defa sormuşunuz o yüzden 2. sorunuzdan başlıyım. 3 yıl üst üste aynı firmadan sigorta yaptığınız zaman 4. yıldan itibaren artık nasıl bir sağlık probleminiz olursa olsun firma bulunduğunuz paketi siz istediğiniz sürece ömür boyu yenileyeceğini garanti eder. Normalde ilk senelerde firma siz yenileme isteğinizde bir önceki yılın hasarına bakar ona göre karar verir, bazen anlaşmaya yanaşmayıp cayabilir, size sigorta yapmıyorum diyebilir(yukarıdaki 48binlik örnekte mesela bir sonraki yıl ykb hasarınız çok büyük yenileme yapmam veya paketten şunu bunu çıkarırım primi de şu kadar olur vs deme hakkı vardır) ama 3. yıldan sonra isterseniz kanser olun(Allah korusun) ve ondan sonraki hasarınız ne olursa olsun paketi hersene siz bedelini ödediğiniz müddetçe .ike .ike yenilemek zorunda:biggrin: Bu önemli bir artı:cool:

1. sorunuz da da sigortacımdan duyduğum kadarıyla artık eskisi gibi değilmiş, ciddi bir databaseleri var ve hastanelerle bilgi paylaşımında çok içli dışlılar, hasta ile ilgili gizli sayılabilecek bir çok bilgiye bile ulaşabiliyorlarmış. Kısaca şirketler eşşeği iyice sağlam kazığa bağlıyorlar.

mandrake
09-02-2011, 20:01
Sn mandrake

2 defa sormuşunuz o yüzden 2. sorunuzdan başlıyım. 3 yıl üst üste aynı firmadan sigorta yaptığınız zaman 4. yıldan itibaren artık nasıl bir sağlık probleminiz olursa olsun firma bulunduğunuz paketi siz istediğiniz sürece ömür boyu yenileyeceğini garanti eder. Normalde ilk senelerde firma siz yenileme isteğinizde bir önceki yılın hasarına bakar ona göre karar verir, bazen anlaşmaya yanaşmayıp cayabilir, size sigorta yapmıyorum diyebilir(yukarıdaki 48binlik örnekte mesela bir sonraki yıl ykb hasarınız çok büyük yenileme yapmam veya paketten şunu bunu çıkarırım primi de şu kadar olur vs deme hakkı vardır) ama 3. yıldan sonra isterseniz kanser olun(Allah korusun) ve ondan sonraki hasarınız ne olursa olsun paketi hersene siz bedelini ödediğiniz müddetçe .ike .ike yenilemek zorunda:biggrin: Bu önemli bir artı:cool:

1. sorunuz da da sigortacımdan duyduğum kadarıyla artık eskisi gibi değilmiş, ciddi bir databaseleri var ve hastanelerle bilgi paylaşımında çok içli dışlılar, hasta ile ilgili gizli sayılabilecek bir çok bilgiye bile ulaşabiliyorlarmış. Kısaca şirketler eşşeği iyice sağlam kazığa bağlıyorlar.

2. soruya cevabiniza istinaden;

Sigorta sirketi benim hastaligim durumum soz konusu ne olursa olsun ayni policeyi bana sunuyor cok guzel ama fiyati 10 katina cikarirsa bunun bir anlami olmazki?

Yani sigorta sirketinin ayni policeyi bana uygulamasi bir avantaj degil, bence avantaj ayni fiyattan verebilmesi.

Haksizmiyim?

austin
09-02-2011, 22:28
2. soruya cevabiniza istinaden;

Sigorta sirketi benim hastaligim durumum soz konusu ne olursa olsun ayni policeyi bana sunuyor cok guzel ama fiyati 10 katina cikarirsa bunun bir anlami olmazki?

Yani sigorta sirketinin ayni policeyi bana uygulamasi bir avantaj degil, bence avantaj ayni fiyattan verebilmesi.

Haksizmiyim?

Paketin liste fiyatı bellidir, aşırı fiyat uygulayamıyor. Bende bunu sigortacıma özellikle sormuştum çok net olarak söyledi.

mandrake
09-02-2011, 22:44
Himm anliyorum ama bir sorum var

Simdi adam 80 TL ye gidip sigorta yaptirdi. ilk sene kotu bir olay oldu 48 bin TL sigorta hastane masraflarini odedi ve bakti bu adam riskli musteri, primi artirdi.
Yani artik prim 80 TL degil atiyorum belkide 120 TL ama dediginiz gibi omur boyu yenileme 3 sene sonunda geliyor

Simdi 3 sene sonra musteriye uygulayacaklari prim 120 TL mi 80 TL mi?

Tabiki 120 TL, yani aavntaj yokoldu

Benim anladigim 3 sene boyunca hastaneye hic ugramayan adamin primide 80 TL de kalir sonrasinda omur boyu yenileme ve fiyat degismeme garantisine baglayabilirseniz super olur. Ama eminim o kadar cok kloz vardir ki orada buna izin vermezler.

TuLuTiTo
09-02-2011, 22:49
Bir sigorta firmasi benden kapsamli bir saglik policesi icin 7.000 TL yillik prim istedi.

Bu sadece Saglik Sigortasi ve sadece benim icin. Diger aile bireyleri dahil degil.

Aylik yaklasik 580 TL'ye denk dusuyor.

mandrake
09-02-2011, 23:20
Bir sigorta firmasi benden kapsamli bir saglik policesi icin 7.000 TL yillik prim istedi.

Bu sadece Saglik Sigortasi ve sadece benim icin. Diger aile bireyleri dahil degil.

alla alla biri 80 YTL uc kisi icin biri tek kisi 580 YTL

gelde aradaki farki merak etme simdi

chucky68
09-02-2011, 23:52

Simdi adam 80 TL ye gidip sigorta yaptirdi. ilk sene kotu bir olay oldu 48 bin TL sigorta hastane masraflarini odedi ve bakti bu adam riskli musteri, primi artirdi.
Yani artik prim 80 TL degil atiyorum belkide 120 TL ama dediginiz gibi omur boyu yenileme 3 sene sonunda geliyor

Benim anladigim 3 sene boyunca hastaneye hic ugramayan adamin primide 80 TL de kalir sonrasinda omur boyu yenileme ve fiyat degismeme garantisine baglayabilirseniz super olur. Ama eminim o kadar cok kloz vardir ki orada buna izin vermezler.

olayın özü şudur...sigorta diyorki ilk 3 sene çok büyük kalıcı bir hastalığa yakalanma...ufak tefek hastalıklar benden olsun...ama ciddi bir hastalık olmassa ben sana 3 seneden sonra ömür boyu yenileme garantisi sunuyorum diyor...yani siz allah korusun kanser vs gibi ciddi bir hastalık geçirseniz bile sigortanız 3 seneden sonra ömür boyu yenileme garantisi kapsamına girdiği için sizi atamazlar...ama ilk 3 sene içinde kanser olursanız yada başka büyük bir hastalıkta(zaten kanser dışında büyük hastalık yok) sizi poliçe yeniletmeye dahil etmeyebilirler...bunu ticari olarak düşünün...sigorta şirketlerininde asıl amacı para kazanmaktır...sizin arabanız kaskolu diyelim...1 sene içinde 10 kere kaza yaptınız...elbetteki sonraki sene primleri yükselecektir....hatta belkide kasko yapmak istemeyeceklerdir...her sigorta şirketinin birbirlerinden haberi vardır...başkasına gitseniz bile ortaya çıkar....ama bir hasardan sonra çıkıcak prim liste fiyatına göre bellidir...kafalarına göre yüksek çıkartamazlar...sanırım konu iyice dağıldı...kardeşlerimizin başı ağrımasın....biz faize bakalım:super:

chuckyyyyy

chucky68
09-02-2011, 23:59

size verdikleri vip sağlık hizmeti...her türlü hastalıkta limitsiz karşılanır....alman,acıbadem,anadoluamerşkan vs A sınıfı hastanelerde emrinizdedir..ancak bedel olarak çok pahalıdır...bence değmez...içerik olarak sadece yatarak alsanız bence fazlasıyla yeter....ordaki hastanelerde fazlasıyla yeter...hepsi kendi içinde türkiyenin en iyi hastanelerdir...bu kadar yüksek fiyat olmasının sebebi ayakta tedavilerde olmasından....ayrıca dilerseniz yurt dışındada tedavi olabilirisniz..tabi limit dahilinde.. ancak sorarım size ayakta tedavilerde senede kaç kez doktora gidersiniz....yada yurt dışına gidermisiniz....ama primleri öderken sigortaya en yüksekten ödersiniz...asıl yatarak tedavilerde masraf çok oluyor...neye ihtiyacınız varsa onu satın alın...boşa sigortayı zengin etmeyin

TuLuTiTo
10-02-2011, 08:42
size verdikleri vip sağlık hizmeti...her türlü hastalıkta limitsiz karşılanır....alman,acıbadem,anadoluamerşkan vs A sınıfı hastanelerde emrinizdedir..ancak bedel olarak çok pahalıdır...bence değmez...içerik olarak sadece yatarak alsanız bence fazlasıyla yeter....ordaki hastanelerde fazlasıyla yeter...hepsi kendi içinde türkiyenin en iyi hastanelerdir...bu kadar yüksek fiyat olmasının sebebi ayakta tedavilerde olmasından....ayrıca dilerseniz yurt dışındada tedavi olabilirisniz..tabi limit dahilinde.. ancak sorarım size ayakta tedavilerde senede kaç kez doktora gidersiniz....yada yurt dışına gidermisiniz....ama primleri öderken sigortaya en yüksekten ödersiniz...asıl yatarak tedavilerde masraf çok oluyor...neye ihtiyacınız varsa onu satın alın...boşa sigortayı zengin etmeyin

Yok dostum oyle degil. Birak VIP'yi, ayakta tedavi bile dahil degil. Ama A sinifi dediginiz hastaneler dahil.
Sadece muayene ve yatarak tedavi. Zaten o hastanelerde Profesor muayene bedeli 500TL.
Yukarida hafif espriyle yazmistim, "Hasarsizlik indirimi" seklinde.
Sigorta firmalari sizin saglik gecmisinize (hasarlariniza) ve riskinize bakip ona gore police hazirliyorlar.
Eger onlar icin riskli gorunen biriyseniz, dogal olarak priminiz yukseliyor.
Beni sanirim riskli olarak gormusler, hepsi bu.

oktay G
10-02-2011, 11:28
benim vade haftaya doluyor umarım 100000 den aşagıya inmezler, bu arada ing nin sitesindeki ALEXA verisi 58 binde...

lukas
10-02-2011, 11:56
ziraat kavga dövüş 32 gün 8.30 verdi.bir kısımda ıng ye götürdüm 3 ay 9.5 üst limit 98 bin tl

austin
10-02-2011, 19:15

Paketin üst fiyatı bellidir, aşırı fiyat uygulayamaz, indirimli alıyor iseniz indirimi uygulamaz. Firma rahatsızlıkla ilgili en ufak şüphe duyarsa;
1. sigorta yapamayacağını söyler
2. daha pahalı bir paket teklif eder sadece bunu yapabileceğini belirtir
3. ömür boyu yenileme hakkı tanımayacağını bu şekilde isterseniz yapabilirim diyebilir.

Buna mukabil 3 sene boyunca hasarsız devam eden şahsın primi de 80 tl de kalmaz, hasarsızlık indirimi uygulanarak daha da düşer mesela 60 tl olur. Her türlü sigortada olduğu gibi genel mantık bunda da aynıdır.

mandrake
10-02-2011, 20:47
Paketin üst fiyatı bellidir, aşırı fiyat uygulayamaz, indirimli alıyor iseniz indirimi uygulamaz. Firma rahatsızlıkla ilgili en ufak şüphe duyarsa;
3. ömür boyu yenileme hakkı tanımayacağını bu şekilde isterseniz yapabilirim diyebilir.
Buna mukabil 3 sene boyunca hasarsız devam eden şahsın primi de 80 tl de kalmaz, hasarsızlık indirimi uygulanarak daha da düşer mesela 60 tl olur. Her türlü sigortada olduğu gibi genel mantık bunda da aynıdır.

Harika bir haber bu, o zaman ilk 3 sene hasta olsan bile cok cok pahali olmayacaksa sigortaya bildirme,
sonra da 3 senenin sonunda omur boyu ucuz saglik sigortasi kazan ayda 80TL super ucuz

sevdim ben bu isi

spyro555
10-02-2011, 23:35
ziraat kavga dövüş 32 gün 8.30 verdi.bir kısımda ıng ye götürdüm 3 ay 9.5 üst limit 98 bin tl

miktar ne acaba ziraat için teşekkürler

pronto
11-02-2011, 15:33
Bugün vade sonu gelmişti.Garanti bankası ve Ingbank bankası yanyana olunca transfer kolay oldu.Bir laptop çantası ile bir 15 dk da işlem halloldu.
90 Gün sonunda İng nin aylık oranı ne bilen var sormak aklıma gelmedi....

dudu
11-02-2011, 18:17

Ben de yaklasik 5-6 senedir 4 kisilik aileme sadece yatarak A sinifi hastanelerde gecerli
saglik sigortasi teminati aldim.

Ilk 3 sene onemli bir hastalik cok sukur cikmadi ve omur boyu yenileme garantisini de 3. senenin sonunda aldik. Esimde gecmisten gelen carpal tunnel hastaligi oldugu icin bu hastalik gelecekte teminat disi birakildi.

Ancak yas da ilerledikce bizim pirimler de hasarsizlik indirimi gibi bir sey olmadigi gibi artan yas yuzunden sigorta sirketi bunu artan risk olarak gorup pirimimizi artirdi. Yani bizim pirimler her sene hem yaslandigimiz icin artti hem de medikal enflasyon dedikleri tibbi tedavilerin artan fiyatlari yuzunden artti. Ayrica sunu da belirtmem lazim sigorta sirketleri 65 yasin uzerini de sigorta etmiyorlar artan risk yuzunden size her nekadar omur boyu yenileme garantisi veriyoruz deseler de. Yenileme 65 yasina kadar olabiliyor.
Yenileme garantisi ilk 3 yil agir bir hastalik cikmaz ise veriliyor ve ilk 3 seneden sonra cikan kotu yuksek masrafli bir hastalikda ise yariyor ancak belirli bir prim artisi karsiliginda alinabiliyor.

Syg,

sburak
11-02-2011, 18:22
bende karım ve ben olarak ING ye geçtım. Banka kalabalıktı.

mandrake
11-02-2011, 18:27
Ben de yaklasik 5-6 senedir 4 kisilik aileme sadece yatarak A sinifi hastanelerde gecerli
saglik sigortasi teminati aldim.

Ilk 3 sene onemli bir hastalik cok sukur cikmadi ve omur boyu yenileme garantisini de 3. senenin sonunda aldik. Esimde gecmisten gelen carpal tunnel hastaligi oldugu icin bu hastalik gelecekte teminat disi birakildi.

Ancak yas da ilerledikce bizim pirimler de hasarsizlik indirimi gibi bir sey olmadigi gibi artan yas yuzunden sigorta sirketi bunu artan risk olarak gorup pirimimizi artirdi. Yani bizim pirimler her sene hem yaslandigimiz icin artti hem de medikal enflasyon dedikleri tibbi tedavilerin artan fiyatlari yuzunden artti. Ayrica sunu da belirtmem lazim sigorta sirketleri 65 yasin uzerini de sigorta etmiyorlar artan risk yuzunden size her nekadar omur boyu yenileme garantisi veriyoruz deseler de. Yenileme 65 yasina kadar olabiliyor.
Yenileme garantisi ilk 3 yil agir bir hastalik cikmaz ise veriliyor ve ilk 3 seneden sonra cikan kotu yuksek masrafli bir hastalikda ise yariyor ancak belirli bir prim artisi karsiliginda alinabiliyor.
Syg,

Ne kadar komik bir sey bu omur boyu meselesi. Size soz veriyorlar ne olursa olsun 3 sene bizimle kalirsaniz ondan sonra size hep sigorta yapariz diye. Ama sonra fiyatida hep artiriyorlar.

ee ben ne anladim bu isten? Cok komik

lukas
11-02-2011, 19:40
miktar ne acaba ziraat için teşekkürler

500.000+ ama şu zamanda çok farketmiyor galiba:frown:

ilk verdikleri 8.10 du.

man_london
11-02-2011, 23:42
zirrat bankasi 16 sinda donusum var...ne verecekler merak ediyorum

kara davut
12-02-2011, 16:06
20.000tl lik. altın fonu aldım. aralık 10 unda birdefa sattım tekrar aldım. şuan 21500 olmuş para iki ayda süper valla. ama alıp satacağın zamanları bileceksin birde şansın olacak.. şimdilik süper 1 yılda 40.000 yapabilecekmiyim bakalım parayı merak ediyorum...........

julia.luthor
12-02-2011, 16:19
20.000tl lik. altın fonu aldım. aralık 10 unda birdefa sattım tekrar aldım. şuan 21500 olmuş para iki ayda süper valla. ama alıp satacağın zamanları bileceksin birde şansın olacak.. şimdilik süper 1 yılda 40.000 yapabilecekmiyim bakalım parayı merak ediyorum...........

fed faiz arttırımı mesajı vermeye başladığında bu defteri kapatın iyi olur.

kara davut
12-02-2011, 16:42
Sayın julia tabii sana katılıyorum.. ama ne yapayım bizi böyle farklı enstrümanlar aramak zorunda bıraktılar.. ama yine diyorum.. alıp satacağın zamanları bileceksin. bakalım haklı çıkarsan sana belli bir zaman sonra sen haklıymışsın derim.. her şeyi zaman gösterecek.. şimdilik 300 500tl. kaybetsemde zaten kardan zarar ederimm.. zarara girmem için ilk önce 1000 tlnin üzerinde kaybetmem gerekk..... Hayatta azda olsa risk alacaksınnn

julia.luthor
12-02-2011, 18:27
Sayın julia tabii sana katılıyorum.. ama ne yapayım bizi böyle farklı enstrümanlar aramak zorunda bıraktılar.. ama yine diyorum.. alıp satacağın zamanları bileceksin. bakalım haklı çıkarsan sana belli bir zaman sonra sen haklıymışsın derim.. her şeyi zaman gösterecek.. şimdilik 300 500tl. kaybetsemde zaten kardan zarar ederimm.. zarara girmem için ilk önce 1000 tlnin üzerinde kaybetmem gerekk..... Hayatta azda olsa risk alacaksınnn

ons 900'lerdeydi altın toplamaya başladım fakat artık yavaş yavaş pozisyon kapamak gerek.

dudu
12-02-2011, 18:54
Ne kadar komik bir sey bu omur boyu meselesi. Size soz veriyorlar ne olursa olsun 3 sene bizimle kalirsaniz ondan sonra size hep sigorta yapariz diye. Ama sonra fiyatida hep artiriyorlar.

ee ben ne anladim bu isten? Cok komik

65 yasindan sonra tam da hastaliklarin artacagi, saglik sigortasina ihtiyacimiz olacagi

yaslarda artik sigorta etmiyorlar. Bu yuzden herkese tavsiyem SGK sistemine girmeleri

ve ozel saglik sigortasini da buna ek olarak yaptirmalari.

Syg,

Trade Shark
12-02-2011, 20:14
ING Bank Overnight ( O/N ) faizleri

turuncu hesap hoşgeldin faizi 90 gün (100.000'e kadar) % 9.50
100.000 üzeri %5.00

90 gün sonunda normal faiz oranı % 8.50 :cool:

http://www.ingbank.com.tr/turuncuhesap/merakettikleriniz.asp

http://www.ingbank.com.tr/sizinicin-mevduatfaizoranlari_sonuc.asp

balimsnet
12-02-2011, 22:18
Eski 250 000 TL limitine göre hesap açmış arkadaşlara bir duyurum olacak.

Şuan için bizim limit 250 000 ancak 90 gün sonra hesabı 100 000 TL altına çekin. Aksi taktirde düşük faiz işler.

chucky68
12-02-2011, 22:56
Eski 250 000 TL limitine göre hesap açmış arkadaşlara bir duyurum olacak.

Şuan için bizim limit 250 000 ancak 90 gün sonra hesabı 100 000 TL altına çekin. Aksi taktirde düşük faiz işler.

90 günlük vade bittiğinde zaten ister 250.000 tl olsun ister 1 trilyon olsun düşük faiz allahın emri işleyecek...yani bunun hesapla yada limiti aşağıya çekmekle bir alakası olmayacak...pembe panter 90 gün bittiğinde her vadesini dolduran yoldaşa ..uyan eyyy fani diyecek....sonra gerçek dünyaya hoşgeldin faizini işletecek...vadesi dolan her fani yeni bir kampanya için gün sayacak..:wink:

chucky....................................cenkoluç

balimsnet
12-02-2011, 23:16
90 günlük vade bittiğinde zaten ister 250.000 tl olsun ister 1 trilyon olsun düşük faiz allahın emri işleyecek...yani bunun hesapla yada limiti aşağıya çekmekle bir alakası olmayacak...pembe panter 90 gün bittiğinde her vadesini dolduran yoldaşa ..uyan eyyy fani diyecek....sonra gerçek dünyaya hoşgeldin faizini işletecek...vadesi dolan her fani yeni bir kampanya için gün sayacak..:wink:

chucky....................................cenkoluç

Cenk Abi demek istediğim tam olarak şöyle şimdi benim hesapta 100.248 TL var. Adamlar limiti 250 den 100'e çekmeden önce hesap açtırdığım için her gün 9.5 verecek bana 90 günüm bitene kadar. Ancak 90 günden sonra 8.5 vermeyecek 5 verecek. 8.5 alabilmem için 100 000'in aşağısına inmem gerekecek. Gerçi 90 gün sonra başka bankaya geçiş yapacağız belli değil ama 100 ün altına kesin inmemiz gerekecek. Aksi taktirde % 5 !!!

Trade Shark
12-02-2011, 23:35
bu kampanya karşılığında ing büyük bir zararı göze almış diye bi haberde duydum...

chucky68
12-02-2011, 23:47
ing bankası 90 gün sonra böyle ali cambaz oyunları yapıp yok limiti 100.000 tl ye çekecek yok %5 verecek yok %8.5 verecek....bu işler biraz öküz altından buzağı aramaya benziyor...önce limiti 250.000 tl tuttular sonrada 100.000 tl yaptılar...vade bittiğindede parası 250.000 tl olan bir adamın limitini 100.000 tl ye çekmesi gerekecek....yoksa güya %8.5 değilde %5 alacak..böyle açma sapan şey olurmu....şahsen ben tüm yoldaşlarıma 90 gün %9.5 aldıktan sonra tüymelerini vede sonraki aşamada turuncu hesapta durmamalarını tavsiye ederim...çünki sürekli değişen ing limitlerini takip etmek sonunda ne anladım bu işten dedirtebilir...farkında olmadan düşük faize bile maruz kalabiliriz....

chucky.............................

sburak
13-02-2011, 01:52
elbette bende öyle yapacağım. Bundan sonra kım yüksek oran sunarsa, parayı ona bağlayacağız. 2 defa para tasıdım, korkmaya gerek yok, hersey yolundaydı.

TuLuTiTo
13-02-2011, 09:08
ING topladigi musteriyi tutmak icin birseyler yapmak zorunda.

90 gunun sonunda vermeyi taahhut ettigi %8.5 bile az degil.

Ancak 100.000 ustune verilen %5 gercek bir sacmalik.

şef
13-02-2011, 09:56
ing niçin 100.000 üstüne 9.5 vermiyor? önce onu düşünmek lazım. demekki derdi para toplamak değil, müşteri toplamak. hesap işleme masrafı alacak, kredi kartı vercek, telefon, elektrik, su otomatik ödemelerini alacak. süre sonunda ise piyasa ortalama faizinin az üstünde vermesi yeterli olacak. yani 8 az üstü. kendinden 0.25 gibi fazla veren olsada 100.000 için değmez denecek. oysa 1.000.000tl parası olan 0.25 için para taşıyacağı için tercih edilmemiş. başka bir açıdan bakıldığındada bu faiz, faiz arttırımının başladığını göstermektedir. sadece ing bank önce ateş etmiştir. mevduat sahibi azalan bankalarda aynı yolu izleyecektir. bakalım sırada hangi banka var. sona kalıp dona kalmakda var.

Trade Shark
13-02-2011, 12:05
hesabın işleyiş şekli yani "overnight" kavramı güzel ..diğer bankalar geçer mi ? göreceğiz...

balimsnet
13-02-2011, 13:01
ING topladigi musteriyi tutmak icin birseyler yapmak zorunda.

90 gunun sonunda vermeyi taahhut ettigi %8.5 bile az degil.

Ancak 100.000 ustune verilen %5 gercek bir sacmalik.
.
saçmalık değil, fazla para fazla masraf demek. Piyasada şuan 8.30 için takla atılıyor. Adam 8.5 verecem diyor. (üstelik gecelik) limiti aşma diyor. Senin trilyonlarına ihtiyacım yok. Müşteri portföyüm genişlesin. Olaylara kendi açımızdan bakarsak saçma gelebilir ama br de öbür taraftan bakmak lazım. Adam 9.5 veriyor, hiç te azımsancak gibi değil.

TuLuTiTo
13-02-2011, 15:35
.
saçmalık değil, fazla para fazla masraf demek. Piyasada şuan 8.30 için takla atılıyor. Adam 8.5 verecem diyor. (üstelik gecelik) limiti aşma diyor. Senin trilyonlarına ihtiyacım yok. Müşteri portföyüm genişlesin. Olaylara kendi açımızdan bakarsak saçma gelebilir ama br de öbür taraftan bakmak lazım. Adam 9.5 veriyor, hiç te azımsancak gibi değil.

Ben bunu hala bir sacmalik olarak goruyorum.
%7-%8 veren bankalar mevcutken, neden %5 gibi absurt bir rakam veriyorsun?

Tamam, 100.000'lik mevduata verilen %9.5'e eyvallah ama sonrasi icin uygulanan %5'i; bankanin %9.5 yuzunden olusan zararini cikarma yolunda bir gayret olarak dusunuyorum.

Peki birde soyle dusunelim: Madem 100.000 uzeri mevduat istemiyorlar; neden hesabi 100.000 uzeri yatirilamayacak sekilde duzenlemiyorlar?
Yazdiginiz sekilde eger trilyonlari istemiyorlarsa, %5 gibi bir rakam yerine, neden hesaplari 100.000 TL ile sinirlamiyorlar? Istemiyorlarsa 100.000 uzerini hic almasinlar o halde.
100.000 uzeri mevduati olanda hesabina gelen baska bankada %7-8 ile yoluna devam eder. Gunluk odemeli olabilir ama %5 neci?

balimsnet
13-02-2011, 17:07
Ben bunu hala bir sacmalik olarak goruyorum.
%7-%8 veren bankalar mevcutken, neden %5 gibi absurt bir rakam veriyorsun?

Tamam, 100.000'lik mevduata verilen %9.5'e eyvallah ama sonrasi icin uygulanan %5'i; bankanin %9.5 yuzunden olusan zararini cikarma yolunda bir gayret olarak dusunuyorum.

Peki birde soyle dusunelim: Madem 100.000 uzeri mevduat istemiyorlar; neden hesabi 100.000 uzeri yatirilamayacak sekilde duzenlemiyorlar?
Yazdiginiz sekilde eger trilyonlari istemiyorlarsa, %5 gibi bir rakam yerine, neden hesaplari 100.000 TL ile sinirlamiyorlar? Istemiyorlarsa 100.000 uzerini hic almasinlar o halde.
100.000 uzeri mevduati olanda hesabina gelen baska bankada %7-8 ile yoluna devam eder. Gunluk odemeli olabilir ama %5 neci?

turuncu hesapta dediğiniz gibi absurt yapmışlar belki bir çok avantajı var diye 7-8 vermiyorlar. 100 binin üstünü vadeli olarak kapmaya bakacaklar belki. Atıyorum 2 000 000 için % 8 diyor (% 5 değil) ben de tamam dedim açtık hesabı. 10 gün sonra aradım bankayı dedim yarın 2 000 000'umu hazırlayın. Vade yok istediğim zaman çekerim. Yüklü meblağları vadeli yapmak işlerine gelir sonuçta. % 5 vermenin mantığı bu olsa gerek. Caydırıcı olsun...

Ayrıca % 9.5 ten oluşan zararı kapamak için % 5 vereyim diye bir şey olacağını sanmıyorum. Çoğu kişi limitin altına inecek çünkü. Ancak banka işleriyle pek fazla ilgilenmeyen müşterilere olur olan. O da düşük bir kesimdir.

bulut4003
13-02-2011, 20:01
Bu kampanya başladığından beri ing nekadar mevduat topladı dersiniz? Bide bu adamlar bu kadar parayı ne yapıyolar, gelen para kadar krediverdiklerini sanmıyorum.

chucky68
13-02-2011, 22:09
Bu kampanya başladığından beri ing nekadar mevduat topladı dersiniz? Bide bu adamlar bu kadar parayı ne yapıyolar, gelen para kadar krediverdiklerini sanmıyorum.

yoldaşlarımızın faizini adam gibi 90 gün boyunca versinlerde sonra ne yapmak isterlerse yapsınlar...üzümünü yerim bağını sormam.... sonrası tufan.....abbas yolcudur...

chuckyyyy..................

chucky68
13-02-2011, 22:17
ing nin bu turuncu hesabı aslında fasulyesi 100.000 tl olanlar için biçilmiş kaftan...biliyorsunuz bu turuncu hesabın %9.50 faizi sadece 1 kişi adına 90 günle sınırlı...sonrasında faizi düşüyor....ilk kez turuncu hesap açacaklar için ilk 90 gün faizi yüksek oluyor...emme onunda bence şöyle bir çakallığı olabilir....nasılsa ing turuncu hesapta eft masrafı almıyor....öncelikle ing ye teşekür ederim..vade bittiğinde parayı eft ile başka bir bankaya yollarım...orda en fazla 3 gün repoda tutarım...ortalık yatışınca sular çekilice gene parayı ing ye getiririm..bu seferde gelen para ing şubesinde yeniden doğmuş gibi çok güvendiğim bir aileden birinin üzerine mesela anne baba üzerine 90 gün yeni turuncu hesap açarım...turuncu hesaplar bizde bitmez...portakalı yerim dilimlerinide yarına bırakırım..ama dediğim gibi bu işlem parası 100.000 tl civarı olanlar için chucky formülüdür....kimseyi bağlamaz...:)

chucky.............................çılgın bebek................cenk oluç

saracen
14-02-2011, 12:57
Konu gene dagiliyor ama insanlarin yanlis bilgilenmemesi icin bir duzeltme ypmaliyim. Demin Alianz sigortayi arayarak tekrar sordum 65 yasindan sonra omur boyu yenileme yapmis bir kisi sigortasiz kalmiyor. Eger primlerinizi duzgun yatiriyorsaniz 3 yildan sonra omur boyu yenileme hakkida kazanmissaniz olene kadar sigortaniz suruyor.
"Sigortaya, 18-65 yaş arası, sigortaya kabulünü engelleyecek bir sağlık sorunu bulunmayan" sanirim katilim yasiyla karistirilmis yorum yapan arkadaslarca. 65 sisteme uye olabilecegiz son yas sistemden cikarilacaginiz yas degil omur boyu zaten adi ustunde.

redstyle
14-02-2011, 20:46
arkadaşlar millet çatır çatır araba alıyor. bugün araba bakma niyetiyle oto bayilerini gezdim. peki bu araçlar krediyle veriliyorsa ve o kadar kredi sürkilasyonu oluyorsa bizim mevduatlarda neden bir hareketlenme olmuyor ben bunu anlayamadım... kısacası bankalar mevduatçılardan bence ıyı kar yapıyor

redstyle
14-02-2011, 20:57
şahsi düşünceme göre, bizim mevduat faizlerindeki oranların bir nebze düşme sebebide bankaların altın bazındaki hesapları... bankalar için iyi bir likitide yöntemi. sizce yanılıyormuyum? bu konuda görüşleri olan arkadaşlar varmı? teşekkürler..

JonDowes
14-02-2011, 21:24
Evlerdeki altınlar bankaya kaynak olarak verilirse bu da bir kaynaktır tabii, kredi vermeyi kolaylaştırır. ancak veriler şu anda bunun çok az oldugunu gösteriyor. kredilerdeki büyümeyi anlamlı şekilde destekleyecek boyutta değil. asıl kaynak; tahvil portföylerindeki satıştan ve uzun vadeli ihraç edilen banka bonolarından geliyor gibi gözüküyor.

redstyle
15-02-2011, 00:09
teşekkürler JonDowes kardeş, evet dogru söylüyorsun uzun vadeli bonolar...

seans123
15-02-2011, 14:47
merhaba ingbankta yaklasık 15 gun once 9,5 orandan turuncu hesap actırmıstım 250.000 tl ye yakın bu 100.000 tl ust lımıt onceden hesap acanlar ıcınde gecerlımı yoksa bızım paramız 90 gun 9,5 orandan nemalanmaya devam edecekmıdır.

balimsnet
15-02-2011, 14:51
merhaba ingbankta yaklasık 15 gun once 9,5 orandan turuncu hesap actırmıstım 250.000 tl ye yakın bu 100.000 tl ust lımıt onceden hesap acanlar ıcınde gecerlımı yoksa bızım paramız 90 gun 9,5 orandan nemalanmaya devam edecekmıdır.

90 gün sonunda 100 000 limit geçerlidir. 90 gün içinde eski limit olan 250 000'i aşmadığınız sürece sorun yok :)

nucLear
15-02-2011, 15:04
DurmuSh faizleri yine değiştiremedi arkadaşlar. Ne diyorsunuz bu konu hakkında?

DROTOLOGY
15-02-2011, 18:54
Dostlar Anadolubank %9.10 dün başlamış bilginize...

TuLuTiTo
15-02-2011, 19:17
Dostlar Anadolubank %9.10 dün başlamış bilginize...

Iyiymis.
Peki limitleri/ozel sartlari varmi? Kac gunluk?

DROTOLOGY
15-02-2011, 19:40
Bildiğim kadarı ile yok. Bende en son ing den bağladım bende 98 bin %9.5 den. Dün anadolubanktan arayıp söylediler 3 aylığa kadar limit yok hatta varsa az birşeyde olsa eft yapın dediler değerlendireceğim önümüzdeki günlerde. Bunları paylaşalımki pazarlık gücümüz artsın dostlar.

chucky68
15-02-2011, 21:37
faizleri indirmeye çok istekli olan merkez bankası başkanı bu ayki toplantısında yutkunmak zorunda kaldı....zaten indireceği %0.25 puandı...onuda işin süprizi kalmadı herkes benden indirim bekliyor deyip kendince indirmeye yanaşmayıp bir süpriz daha yaptı...neresi süpriz tartışılır tabiki...zaten bugün faiz indirişi olsaydıda bunu bankalar artık mevduatçı cepheyi daha fazla sıkmamak adına piyasa faizlerini indirmeyecekti....daha öncede demiştim...ing bankası dışında halkaya daha birkaç banka daha girmek zorunda...her bankanın tuzu diğer büyük bankalar gibi kuru değil....şimdi ing bugün anadolu bankası hizaya geldi...yakında birkaç banka daha artışa gidecektir...heleki mart ayı dert ayıdır.... banka blançolarının ilk ayıdır...kimse mevduatsız bir mart görmek istemez....faiz indiriminin zaten bu son ayakları gereksizdi...bunu gösterge faizleri ay içerisinde merkez bankasının cingöz yandaş başkanına gözüne soka soka gösterdi...dün isveç merkez bankası bile faizlerini %0.25 puan artırmışken bizimki inadına artışa gitmiyor...dayan moşe dayan diyor.....:)...nereye kadar bakalım...chucky hep burda....durmuş emekli ikramiyesini alıp balık tutmaya...:)

chucky...............................13 frıday

julia.luthor
15-02-2011, 22:04
chuck üstad reelde pek kazanç yok para resmen eriyor....

Trade Shark
15-02-2011, 22:05
minimum %9 a otursun mevduat yeter.

YKB ve Garanti artırıma başlayabilir tahminimce...ama önce orta ölçekliler artırır.

dudu
16-02-2011, 08:19
Konu gene dagiliyor ama insanlarin yanlis bilgilenmemesi icin bir duzeltme ypmaliyim. Demin Alianz sigortayi arayarak tekrar sordum 65 yasindan sonra omur boyu yenileme yapmis bir kisi sigortasiz kalmiyor. Eger primlerinizi duzgun yatiriyorsaniz 3 yildan sonra omur boyu yenileme hakkida kazanmissaniz olene kadar sigortaniz suruyor.
"Sigortaya, 18-65 yaş arası, sigortaya kabulünü engelleyecek bir sağlık sorunu bulunmayan" sanirim katilim yasiyla karistirilmis yorum yapan arkadaslarca. 65 sisteme uye olabilecegiz son yas sistemden cikarilacaginiz yas degil omur boyu zaten adi ustunde.

Sn. saracen,

Dun sigortacim (yk sigorta) ile gorustum. Sizin dediginiz gibi 65 yasindan once saglik sigortasi yaptirmis ve omur boyu yenileme garantisi almis olan bir kisinin sigortasi 65 yasindan sonra
da devam ediyor, tabi yukselen yas=yukselen risk ile odeyecegimiz prim de her sene artiyor. Kendi datalarimi girerek ve sadece dogum yilimi degistirerek 70 yasinda olma simulasyonu yaptirdim ve bugunku fiyatlarlar ile
yillik 4000 TL gibi bir sigorta primi odeyecegimi de ogrendim. Yuksek bir rakam ama odenemeyecek gibi degil.
Tabii bu meblag gecmiste talep ettiginiz hasarlara gore de bir miktar
artis gosterebilecektir. Ben su ana kadar hic bir hasar talep etmedim cok sukur. :)

Syg,

kasved
16-02-2011, 09:49
Sayın Dudu,

Size ileri yaşta ödemede fikir vermesi açısından annem 73 yaşında, ömür boyu yenileme garantisi mevcut, bugüne kadar poliçeyi kullanmadı, poliçe kapsamı; yatarak % 100 limitsiz tedavi kapsamında(ayakta sağlık hizmei yok), birinci sınıf 1-2 hastane haricinde tüm hastanelerde geçen poliçeye indirimlerden sonra ödediğimiz yıllık tutar 1.725.- TL.

oktay G
16-02-2011, 11:53
durmuş sonunda durdu ama geç kaldı ,para yönünü buldu herzamanki gibi, durmuşu kim takar

redstyle
16-02-2011, 22:20
Anadolubank 9,10 şu sıralar için iyimiş artık en az %9 larda tabela görmek istiyoruz ve ibrenin yavaş yavaş yukarı dönmesini istiyoruz... olacak inşallah

man_london
17-02-2011, 00:54
350 bin icin zirrat bankasi 35 gunluk 8..15 bagladim... nisan olsun 8..40 olsun deddi yok deddim martda yukseleckemis faziler banka donem bilanco aciklamalari varmiss

chucky68
17-02-2011, 01:29
350 bin icin zirrat bankasi 35 gunluk 8..15 bagladim... nisan olsun 8..40 olsun deddi yok deddim martda yukseleckemis faziler banka donem bilanco aciklamalari varmiss

iyi demişsin....ama sıkı sıkıya bu kadar ziraat bankasına bağlı kalma....ben bile radikal bir kararla ordaki hesabımı 10 sene sonra çektiydim...sene 2009....o vakit görmediğim hatta tanışma fırsatı bile bulamadığım banka müdürümüz beni özel odasına çağırıp 1 saat dil dökmüştü...ama genede çıktım....çünki ziraat bildiğin ziraat işte...eskiden stopajsız hazine bonoları vardı...o zamanlar iyi idi...ara ara bazı ziraat şubeleride yüksek faiz verirdi....şube koruma artı faiz olanakları vardı...ama şimdi onlarda yok...genede akbank,garanti,yapı krdiye göre iyi vermiş...illa devlet bankasından çıkmam diyorsan bak anadolu bankası %9.10 veriyormuş...onuda değerlendirebilirdin....mart ayı blanço döneminde bankaların vereceği en çok faiz %8.75 ila %9.20 civarıdır...yani ziraat mart ayıda olsa sana vereceği en çok %8.20 olacaktır...%9 civarı 90 güne kadar bir faiz bulursanız yumulun derim...seçime kadar faizi unutun...son çeyrekte şansımızda varsa 1 baz puanlık bir artış olabilir...ama henüz değil...

chucky68
17-02-2011, 01:42
merkez bankasının girdiği yeni macerada faiz düşüşleri varken yakın vadede bir faiz çıkışı beklemek hayalcilik olur...adam zaten sene başından beri faiz indiriyor...bu ay indirmemesinin sebebi hem emtiaların hızlı çıkışı hemde enflasyon yükselme korkusu...bu ay aslında bir %0.25 puan daha düşürecekti..bunu daha öncede yazdığım gibi şimdilik kullanmadı...acelesi yok çünki..ilerki aylarda kullanabilir...şimdilik yaptığı macerayı seyretmek üzere koltuğuna gömüldü...şartları istediği gibi oluşursa gene indirime devam edecektir...seçime kadar %0.25+0.25 iki kez indirim gelebilir....hem merkez hemde hükümet mutlu mesut olur....seçime yatırım bir faiz oluşur....denirki bakın biz faizleri nerdeydi şimdi nerelere getirdik...kurlarada fazla dokunulmaz....dokundurulmaz..1500-1600 usd arasında gelir gider....seçimden sonra galip gelecek olan hükümet bu sefer meydanı merkez bankasına bırakır... tamam şimdi faizleri naparsan yap benim işim bitti diyecektir....buda son çeyreğe tekabül eder... merkezde ufaktan yapacağı bir artışla sene sonunda en çok piyasa faizlerini %9 lar civarında buluruz...

chucky...........................cenk oluç

mandrake
17-02-2011, 17:31
Sayın Dudu,

Size ileri yaşta ödemede fikir vermesi açısından annem 73 yaşında, ömür boyu yenileme garantisi mevcut, bugüne kadar poliçeyi kullanmadı, poliçe kapsamı; yatarak % 100 limitsiz tedavi kapsamında(ayakta sağlık hizmei yok), birinci sınıf 1-2 hastane haricinde tüm hastanelerde geçen poliçeye indirimlerden sonra ödediğimiz yıllık tutar 1.725.- TL.

Valla benim anladigim kadariyla saglik sigortasi yaptirip hic kullanmazsan police fiyati dusuyor. Iyi guzel ama bu ne kadar gercekci?

Bence SSK si olan birisi kaliteli hizmet istiyorsa gitsin fark versin 3-5 kurus ozel hastanede tedavi olsun

Esim Izmirli ve SSK si vardi Izmirdeyken, Sifa hastanesi gibi ozel ve kaliteli bir hastaneye gitmis 80 TL fark vererek 1 gun suren check up yaptirmis buna butun tahliller tetkikler, rontgen falan filan dahil. Dusunun butun gun suren check up ve 80 lira bence inanilmaz ucuz.

Anlamiyorum ne gerek var ozel saglik sigortasina? Bulundugunuz sehirdeki optimum yani kaliteli ama ucuz ve SSK farki alan bir ozel hastane bulun olsun bitsin.

Haksizmiyim?

kara davut
17-02-2011, 18:26
1980 yılından günümüze ortalama faiz oranları.... 1980:%33 1981:%35 1982:%50 1983:%45 1984:%45 1985:%55 1986:%48 1987:%58 1988:%84 1989:%59 1990:%60 1991:%73 1992%74 1993:%75 1994:%95 1995:%92 1996:%93 1997:%96 1998:%94 1999:%47 2000:%44 2001:%70 2002:%48 2003:%29 2004:%22 2005%19 2006:%18 2007:%17 2008:%20 2009:%10 2010:%9 2011:%8........ bugün bu tabloya baktığımızda merkez bankası şuan çok başarılıyız demekte.. tabiiki onlar açısından öyle.. ya mevduatçı kardeşlerim bugünden memunmu kocaman bir hayırrrr.... bırakın 60 70 faizleri %20 faiz verseler bizce süper olmazmı tabiiki olur ama malesef faiz çıkarsada en fazla 9 a çıkar.. bizimde paramız maalesef günden güne enflasyon karşısında eriyip gider.. :(:(:(

chucky68
17-02-2011, 21:02
mevduatçıyı kumara alıştırmak vede tahrik etmek amacıyla bankanın biri yeni bir ürün çıkarmış...bu üründe banka size %12 brüt faiz veriyor.....ama size dolar kuru üzerinden kumar oynamanızı talep ediyor...bir örnek verecek olursak....diyelimki kur bugün 1580 usd olsun...1 ay sonrasına dolar kurunu üst olarak 1630 usd yazıp alt kuruda 1530 usd yazarsanız size %12 brüt faiz veriyor...ancak şayet bu 1 aylık zaman içinde bu belirttiğimiz 2 kurdan birine değerse o zaman hiç faiz alamıyorsunuz...yani paranız 1 ay boşu boşuna yatmış oluyor...bu ürünün adı ana para korumalı mevduat ürünü...burda illa faizl %12 almak zorunda değilsiniz...isterseniz riski azaltıp mevduat faizinizi %11 hatta %10 olarakta alıp ona uygun bir kur dengeleyebiliyorsunuz..bu durumda faiz düştükçe vede risk azaldıkça kurlar arasındaki makasta artmış oluyor....ancak yoldaşlarıma bu ürünü tavsiye etmiyorum...sadece bilin istedim....burda 1 yüksek faiz kazanırsınız 2 kazanırsınız...ama üçüncüsünde bir patladımı ilk 2 aldığınız yüksek faizi geri verir birde cepten yersiniz...
:he:
chucky...................................cenkoluç

engink
17-02-2011, 21:50
dcd gibi kumar biz mevduatçıların yolu değildir. eğer risk almak istesem giderim borsaya,üçkağıdın hası var orda. İng sağolsun bomba bir ürün çıkarttı. ama yinede ben o eski faizleri özlüyorum.

balimsnet
17-02-2011, 22:22
mevduatçıyı kumara alıştırmak vede tahrik etmek amacıyla bankanın biri yeni bir ürün çıkarmış...bu üründe banka size %12 brüt faiz veriyor.....ama size dolar kuru üzerinden kumar oynamanızı talep ediyor...bir örnek verecek olursak....diyelimki kur bugün 1580 usd olsun...1 ay sonrasına dolar kurunu üst olarak 1630 usd yazıp alt kuruda 1530 usd yazarsanız size %12 brüt faiz veriyor...ancak şayet bu 1 aylık zaman içinde bu belirttiğimiz 2 kurdan birine değerse o zaman hiç faiz alamıyorsunuz...yani paranız 1 ay boşu boşuna yatmış oluyor...bu ürünün adı ana para korumalı mevduat ürünü...burda illa faizl %12 almak zorunda değilsiniz...isterseniz riski azaltıp mevduat faizinizi %11 hatta %10 olarakta alıp ona uygun bir kur dengeleyebiliyorsunuz..bu durumda faiz düştükçe vede risk azaldıkça kurlar arasındaki makasta artmış oluyor....ancak yoldaşlarıma bu ürünü tavsiye etmiyorum...sadece bilin istedim....burda 1 yüksek faiz kazanırsınız 2 kazanırsınız...ama üçüncüsünde bir patladımı ilk 2 aldığınız yüksek faizi geri verir birde cepten yersiniz...
:he:
chucky...................................cenkoluç

Range Accrual olarak geçiyor. Geçen yıllarda Jondowes Abi bahsetmişti bu uygulamadan. Dcd'nin yan ürünü. Hatta Wedding Cake denen bir olay daha var. Düğün pastası gibi veya üçgen olarak düşünün. Belirli bir kur aralığından uzaklaştıkça alacağınız getiri azalıyor.
Range Accrual için örnek bir link te benden olsun :)
http://www.finansbank.com.tr/Bankacilik/private-banking/opsiyonlu-urunler/anapara-garantili-range-accrual.aspx

Wedding Cake

http://www.finansbank.com.tr/Bankacilik/private-banking/opsiyonlu-urunler/anapara-garantili-wedding-cake.aspx

Bu iki ürünün avantajı ana para riskiniz yok. Sadece faizden feragat ediyorsunuz. DCD volatilite affetmiyor. Büyük zarar yazdırabiliyor.

chucky68
17-02-2011, 23:05
Range Accrual olarak geçiyor. Geçen yıllarda Jondowes Abi bahsetmişti bu uygulamadan. Dcd'nin yan ürünü. Hatta Wedding Cake denen bir olay daha var. Düğün pastası gibi veya üçgen olarak düşünün. Belirli bir kur aralığından uzaklaştıkça alacağınız getiri azalıyor.
Range Accrual için örnek bir link te benden olsun :)
http://www.finansbank.com.tr/Bankacilik/private-banking/opsiyonlu-urunler/anapara-garantili-range-accrual.aspx

Wedding Cake

http://www.finansbank.com.tr/Bankacilik/private-banking/opsiyonlu-urunler/anapara-garantili-wedding-cake.aspx

Bu iki ürünün avantajı ana para riskiniz yok. Sadece faizden feragat ediyorsunuz. DCD volatilite affetmiyor. Büyük zarar yazdırabiliyor.

bu finans bankın verdiğin linkinde ana para korumalı mevduat daha güzel gibi geldi bana....çünki benim verdiğim örnekte şayet kur 1 aylık zaman içinde 1 kez bile seçilen kurlara değdiğinde hiç faiz alamıyorsun....oysa finans bankın bu linkinde seçilen kurlara değse bile sadece değdiği günler faizsiz kalıyor....bence bu düşünebilinir...... demekki bankadan bankaya fark ediyor...ama güzel bir ürün....hoşuma gitti...bunu bana hatırlatman iyi oldu...çünki şimdilik bende finans bankta devam ediyorum...bunu onlara sorucam...

redstyle
18-02-2011, 00:27
chucky yoldaşım merkz banksının faiz politikası ve seçimlerden sonraki faiz yorumlarına aynen katılıyorum sene sonuna kadar %9 tabela olur ondan sonra önü çaılmaya başlar artık yvaş yavaş........ ama mevduatta çif haneyi görürmüyüz acaba .......

olgunus
18-02-2011, 12:13
arkadaslar bu munzam karsiliklar artik kismen tum bankalari kapsamayip banka bazinda artirabilecegini bu alinan onlemlere ragmen bilhassa ozel bankalarin kredi lerde düşme olayıp devamı halinde banka bazında onlem alabileceklerini duydum malum ing bayagı bir mevduat cekti vede bu mevduatlar gunluk yani istenildigi an cekilebilir vaziyette ing bu aldigi ni kredi veremesse zor duruma dusmezmi bende ing ye gectim ama kafam kurcalanmiyor degil sayin cenk hocam bu duruma ne dersiniz acaba ing bunu kaldirabilirmi minyata pirince giderken 3 5 kurus icin eldeki bulguruda kaybetmelim zaten cikmak istedikmi eft limite 25 ha dedinmi anca nakit talep edebilecegiz amacim yanlis anlasilmasin ben sahsen aklima takilanlari siz degerli ustadlardan goruslerinide ogrenmek istiyorum saygilar .....

chucky68
18-02-2011, 21:12
arkadaslar bu munzam karsiliklar artik kismen tum bankalari kapsamayip banka bazinda artirabilecegini bu alinan onlemlere ragmen bilhassa ozel bankalarin kredi lerde düşme olayıp devamı halinde banka bazında onlem alabileceklerini duydum malum ing bayagı bir mevduat cekti vede bu mevduatlar gunluk yani istenildigi an cekilebilir vaziyette ing bu aldigi ni kredi veremesse zor duruma dusmezmi bende ing ye gectim ama kafam kurcalanmiyor degil sayin cenk hocam bu duruma ne dersiniz acaba ing bunu kaldirabilirmi minyata pirince giderken 3 5 kurus icin eldeki bulguruda kaybetmelim zaten cikmak istedikmi eft limite 25 ha dedinmi anca nakit talep edebilecegiz amacim yanlis anlasilmasin ben sahsen aklima takilanlari siz degerli ustadlardan goruslerinide ogrenmek istiyorum saygilar .....

içiniz rahat olsun yoldaşım....ing nin bu turuncu hesap ürünü sadece bizde değil....bugüne kadar 25 ülkede uygulanmış bir ürün... tüm dünyada faizler yükseliyorken hatta avrupa bile yakında faizleri yukarı çekebiliriz derken...bizim merkez bankası tersine faiz düşürüyor olarak bilinmeyen bir maceraya kürek atmıştır....o bakımdan piyasalar tedirgin...çünki denenmemiş bir atılım...tutmassa merkez çuvallar...piyasalar sert tepki verir...oysa ing bankasının bu hesabı yeni birşey değil...bakmayın bize daha yeni girdi...bir yerde zamanlama olarak bu günü beklediler...çünki faizler yüksekken zaten herkes istediği bankaya giderdi...şimdi öyle bir zamana denk getirdilerki ing kral oldu....yani aslında ing bu gizli kozunu en uygun zamanda kullandı.. haliyle onun sapı bunun çöpü demeden herkes ing ci oldu...daha öncede demiştim..ing öyle kof bir banka değil...bankalarımız artık çok sağlam...ayrıca ing nin asıl sahipleri yabancılar...onlar hesabını kitabını bilmeden zaten bu ürünleri piyasaya sürmezlerdi...bu banka yüksek faiz veriyor diye banker kastelli olamaz...ayrıca verdiğide topu topu %9.5...şu anda başka bankalar bile %9 vermeye hazırlanıyorken yakın zamanda ing nin bu faizide çok cazip gözükmücek...pazara yeni rakipler girecek...

chucky...................................deli bebek

chucky68
18-02-2011, 21:17
ayrıcana ing sakat bir banka olsaydı...vede milletin parasını tokatlamaya baksaydı hiç bir zaman limitleri önce 250.000 tl sonrada 100.000 tl sınırına çekmez direk herkese sınırsız limit koyardı...demekki kafalarında belli bir strateji var..bu topladıkları paraları çok rahat kredi olarak verirler...çünki çoğu bankalar kredi faizlerini arttırıyorken ing yeni bir radikal kararla kredi faizlerini arttırmaya gitmiyor...gitmicek....bunu genel müdürleri söyledi....hesapsız kitapsız plansız bir iş yapacaklarını sanmıyorum...hepsi kelli felli akıllı insanlar...sokaktaki tefeci değil yani...:)

chucky.......................cenk oluç

Ali Haylaz
18-02-2011, 23:58
3 Şubat itibariyle İNG BANK'a mevduatımı yatırdım.İki hesaba bölmek zorunda kaldım.Bu gün gittim ve cüzdanları işlettim.Bir sorun yok her gece faizleri tek tek hesaba geçmişler.16-17 ve 18 şubatı tek seferde geçmişler.1 Aydır bu konuyu misafir olarak okuyorum bir türlü yazmak nasip olmadı çünkü hesabım aktif olmamıştı.
Bir kaç mesaj önce 250 000 den hesap açmış müşterilerin üst limiti 100 000 tl ye çektikleri için 8.5 faiz oranını almak isterlerse mevduatlarını 100 000 tl ye bölmeleri gerektiğine dair bir iki mesaj okumuştum. Bu gün sordum.Şu an için böyle bir şeyin söz konusu olmadığını.O müşteriler için bu durumun geçerli olmadığını söylediler.Ve 3 ay sonra daha cazip kampanyalarla bizi karşılayacaklarını söylediler.

Ben şu an için memnunum.Türkiye de bankalardan korkulacak zaman eskidendi.BDDK işi sıkı tutuyor.Korkmayın paramıza bir şey olmaz.

....Sevgiler.

saracen
19-02-2011, 00:18
HSBC %8.30 Akbank %8

uptrend
19-02-2011, 09:24
İNG Bank'ın Portakal hesap şu an tüm Türkiye'de büyük ilgi görüyor.

uptrend
19-02-2011, 12:13
Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık artırımları, vadesiz mevduattan çıkışı destekledi.
28 Ocak-4 Şubat arasında vadesiz lira cinsi mevduattan çıkış 2.3 milyar lira oldu

Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye’de mevduatın vadesini uzatmak için yaptığı zorunlu
karşılık artırımları etkisini göstermeye başladı. Merkez Bankası’nın verilerine göre
28 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında vadeli Türk Lirası cinsi mevduat 2.2 milyar lira
artarak 336.2 milyar liraya yükseldi. Buna karşılık, zorunlu karşılık oranları daha
fazla artan vadesiz mevduat ise 2.3 milyar lira azalarak 51.7 milyar liraya geriledi.

7 Ocak’ta uygulama başlamıştı
Merkez Bankası, 17 Aralık’ta lira cinsi mevduatın vadesini uzatmak ve kredi hacmindeki
büyümeyi sınırlamak için zorunlu karşılıklara ilişkin ilk artırımını açıklamıştı.
7 Ocak’tan itibaren geçerli olan uygulamayla vadesiz mevduata uygulanan yüzde 6’lık
zorunlu karşılık oranı yüzde 8’e yükseldi, diğer mevduatın zorunlu karşılığı da vadesi
uzadıkça azalacak şekilde ayarlandı.

Artırımı duyan çıktı
Burada dikkat çeken nokta, vadesiz mevduatta 2 milyardan fazla artışın yaşandığı
haftanın TCMB’nin ikinci zorunlu karşılık kararının hemen ertesine denk geliyor olması.
İkinci artırım 24 Ocak’ta açıklanmış, yeni zorunlu karşılıkların 18 Şubat’tan itibaren
geçerli olacağı duyurulmuştu. Bu da tasarruf sahiplerinin, daha uygulama başlamadan
vadesiz mevduatlarını kısmen çektiği anlamına geliyor.
Döviz cinsi mevduatta ise sert bir hareket gözlenmiyor. Vadesiz döviz mevduat 228.6
milyon TL azalarak 26.9 milyar lira düzeyine indi. Vadeli yabancı para mevduatı ise
32.9 milyon lira artışla 124.5 milyar lira düzeyinde oldu.
Merkez Bankası’nın verilerine göre en geniş tanımlı para arzı da 28 Ocak-4 Şubat
tarihlerinde 613.9 milyar liraya ulaştı. Aynı tarihte dolaşımdaki para 45.2 milyar
lira, bir haftalık repo hacmi ise 5.3 milyar lira oldu.

julia.luthor
19-02-2011, 12:15
Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık artırımları, vadesiz mevduattan çıkışı destekledi.
28 Ocak-4 Şubat arasında vadesiz lira cinsi mevduattan çıkış 2.3 milyar lira oldu

Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye’de mevduatın vadesini uzatmak için yaptığı zorunlu
karşılık artırımları etkisini göstermeye başladı. Merkez Bankası’nın verilerine göre
28 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında vadeli Türk Lirası cinsi mevduat 2.2 milyar lira
artarak 336.2 milyar liraya yükseldi. Buna karşılık, zorunlu karşılık oranları daha
fazla artan vadesiz mevduat ise 2.3 milyar lira azalarak 51.7 milyar liraya geriledi.

7 Ocak’ta uygulama başlamıştı
Merkez Bankası, 17 Aralık’ta lira cinsi mevduatın vadesini uzatmak ve kredi hacmindeki
büyümeyi sınırlamak için zorunlu karşılıklara ilişkin ilk artırımını açıklamıştı.
7 Ocak’tan itibaren geçerli olan uygulamayla vadesiz mevduata uygulanan yüzde 6’lık
zorunlu karşılık oranı yüzde 8’e yükseldi, diğer mevduatın zorunlu karşılığı da vadesi
uzadıkça azalacak şekilde ayarlandı.

Artırımı duyan çıktı
Burada dikkat çeken nokta, vadesiz mevduatta 2 milyardan fazla artışın yaşandığı
haftanın TCMB’nin ikinci zorunlu karşılık kararının hemen ertesine denk geliyor olması.
İkinci artırım 24 Ocak’ta açıklanmış, yeni zorunlu karşılıkların 18 Şubat’tan itibaren
geçerli olacağı duyurulmuştu. Bu da tasarruf sahiplerinin, daha uygulama başlamadan
vadesiz mevduatlarını kısmen çektiği anlamına geliyor.
Döviz cinsi mevduatta ise sert bir hareket gözlenmiyor. Vadesiz döviz mevduat 228.6
milyon TL azalarak 26.9 milyar lira düzeyine indi. Vadeli yabancı para mevduatı ise
32.9 milyon lira artışla 124.5 milyar lira düzeyinde oldu.
Merkez Bankası’nın verilerine göre en geniş tanımlı para arzı da 28 Ocak-4 Şubat
tarihlerinde 613.9 milyar liraya ulaştı. Aynı tarihte dolaşımdaki para 45.2 milyar
lira, bir haftalık repo hacmi ise 5.3 milyar lira oldu.

bu haber sorunlu bu haberde bazı şeyler yanlış olaylara bağlanıyor.

JonDowes
19-02-2011, 12:26
Bazı değil tüm şeyler yanlış olaya bağlanıyor :) yazarı Milliyet'ten Melis Şenerdem diye biri. düz bir muhabir olsa gerek fazlası değil...

TCMB'nin zorunlu karşılık arttırması; bankaları etkiler yatırımcıları değil. faizler 1-2 haftada 8'den 10'a çıksa anlarım ama böyle bir şey de yok. vadesizden vadeli mevduata kayış ZK arttırımından değil; "turuncu hesap" isimli vadesiz gibi çalışan vadeli hesaptan kaynaklanıyor. gecelik çalışan bu hesap sayesinde para hergün hareket ettirilebiliyor ama aylık mevduat faizi kazanılıyor. bu esnekliği gören vadesiz hesap sahipleri o bankaya koşmuş. bildigim kadarıyla 3-4 milyarı geçmiş buraya aktarılan para.

julia.luthor
19-02-2011, 12:29
Bazı değil tüm şeyler yanlış olaya bağlanıyor :) yazarı Milliyet'ten Melis Şenerdem diye biri. düz bir muhabir olsa gerek fazlası değil...

TCMB'nin zorunlu karşılık arttırması; bankaları etkiler yatırımcıları değil. faizler 1-2 haftada 8'den 10'a çıksa anlarım ama böyle bir şey de yok. vadesizden vadeli mevduata kayış ZK arttırımından değil; "turuncu hesap" isimli vadesiz gibi çalışan vadeli hesaptan kaynaklanıyor. gecelik çalışan bu hesap sayesinde para hergün hareket ettirilebiliyor ama aylık mevduat faizi kazanılıyor. bu esnekliği gören vadesiz hesap sahipleri o bankaya koşmuş. bildigim kadarıyla 3-4 milyarı geçmiş buraya aktarılan para.

konu böyle zaten başka topikde açıklamıştım, her haberi ciddiye almamak lazım.

balimsnet
19-02-2011, 13:06

Ben de bir örnek vereyim. Babam eskiden maaşını garantinin elma hesabı diye adlandırılan vadesiz hesabında tutardı. Aylık tasarruf vadeliye aktarılırdı. şimdi ise ay içerisinde harcayacağımız tutarı da Turuncu hesaba yatırdık. Turuncu hesabımız olmasaydı garanti elmada şuan 2500 TL olması gerekirdi. Şimdi ise saece 500 tl var. 500 tl bulundurma sebebimiz ise atm kartıyla her an ulaşabileceğimiz paranın bulunması. (ING vadesiz hesap açtırmadık.)

kasved
20-02-2011, 10:27
Hazine bonosunda gösterge faizi olan devlet tahvili seçimlere kadar mevduata alternatif olabilirmi ne dersiniz? Bonoda gerçek kişiler açısından g.v. % 10 mevduatta % 15, bu bononun likit olma özelliğinden dolayı hergün alım satımı kolay, burda tek sorun acaba faizler seçime kadar daha da yükselirmi yoksa düşermi?

şef
20-02-2011, 11:49
ilk çıkan hazine bonolar 1 yıldan başlar. çok yakından takip etmiyorum, sanırım son zamanlarda 2yıl. ikinci el bonolarını bankadan almak istediğinizde ise, banka kaymağını alıyor. cazip bir oran kalmıyor. zaten merak etme, oranlar cazip olduğunda forumlarda yazılmaya başlar. ama olmaz. neden, eskiden devlet borçlu, vatandaş daha iyi durumdaydı. şimdi devlet zengin(bütçe açığı verilmiyor), vatandaş fakir. vatandaş borçlu. vatandaş bankadan kredi aldıkça, bankada mecduat sahibine daha iyi faiz verecektir.

uptrend
20-02-2011, 11:53
Hazine bonosunda gösterge faizi olan devlet tahvili seçimlere kadar mevduata alternatif olabilirmi ne dersiniz? Bonoda gerçek kişiler açısından g.v. % 10 mevduatta % 15, bu bononun likit olma özelliğinden dolayı hergün alım satımı kolay, burda tek sorun acaba faizler seçime kadar daha da yükselirmi yoksa düşermi?

ING bank portakal hesap en cazip görünüyor.

Tahminim faizlerin aynı kalacağı şeklinde. Seçimden sonra veya 3.çeyrekten itibaren Merkezin dünyadaki konjektöre uyarak faiz artırımına gideceği yönünde. Tabii bu süre zarfında en büyük gösterge Enflasyon verileri olacak. Gıda fiyatları ve Petrol fiyatlarının seyri enflasyon oranlarına yön verecek.

ALAPLI
20-02-2011, 19:57
[QUOTE=uptrend;5511211]ING bank portakal hesap en cazip görünüyor.

ALLAH ING BANKI KURANLARDAN RAZI OLSUN....EN AZINDAN MORAL OLDULAR BİZE....

Figo
20-02-2011, 21:26
ING BANK simply the best :super:, better than all the rest :wink:

ra12L1Bl0Z4

saracen
21-02-2011, 10:40
HSBC%8.30 Citibank%8.20

hilmar
21-02-2011, 19:11
İNG de hesap açtırırken valör uygulamadıklarını, saat 17 itibariyle hesapta olan paraya günlük 9,5 faiz işlettiklerini söylemişlerdi, hatta broşüründe de bu şekilde yazıyordu. Cuma günü hesapta olan paraya ilave olarak 50 bin lira EFT yapmıştım, bugün faize baktığım cuma günü yatırdığım paraya faiz hesaplamadıklarını gördüm.. önceki haftalarda hesaplanıyordu..Anlaşılan İNG de maç başladıktan sonra oyunun kuralını değiştirmiş..

oktay G
21-02-2011, 19:11
bu sabah bende turuncu oldum arkadaşlar ,7 yıllık finansa veda ettim .mt si kızlar nereye dedi bende ev alacagım diye geçiştirdim halbuki evim oldugunu biliyorlar ,neyse anlanlı anlamlı güldüler ,ing ye gidecegimi anladılar heralde ama nafile ,hala bizim 100 lüge 8.20 verelim diyorlar .8.20 nerede 9.50 nerede arada 3 ayda 300 tlye yakın fark oluyor az paramı ,vezneye gittim benden önceki şahısta 300000 tl çekti baktım hep 200 tl deste ,sıra bana geldi ,benim paraları 20 lik deste yapıyor yokmu büyük para dedim kalmadı dedi veznedar neyse bir çuval para ,bende yanıma çanta almadım ,200 lük verse 5 adet deste dedim paltonum cebine koyar götürürdüm diyordum ama nerde şok oldum ,benim aracıda kapının önüne çekmiştim ,hemem dedim bir poşet alıyım geleyim dedim neyse doldurdum paraları poşete hiç saymadan dogru arabaya araçta anca desteleri saydım dogru ,gittim ing ye 2 saat önceden hesap açmıştım , ne göreyim banka full dolu herkes para yatırıyor çantayla yuh dedim ,40 dk bekledim sırayı ,veznedarlar para saymaktan bıkmişlar artık hemde makinede sayıyorlar ,benim paraları sayarken muhabbet ettik kızla ,burası kaç aydır böyle dedim,kız bu turuncu hesap çıktıgından beri böyle full dedi . 40 dkkada enaz 1 trilyon yattı heralde ,bende cüzdanı aldım çıktım ,ama bukadar para biryerde patlar heralde yoldaşlar ,durmuş hala dursun !!!!!!

pronto
21-02-2011, 19:28
11.Şubat cuma günü öğlenden önce bende 92.000 tl yatırdım.
İnternet bankacılığından pazartesi baktığımda hala para 92.000 görünüyordu.Sanırım cuma-cumartesi ve pazar gününü ben de kaybettim.
Buna valör diyorlar sanırım.Uygulamadıklarını söylüyorlardı ama hepsi üçkağıtçı be kardeşim.

uptrend
21-02-2011, 19:30
bu sabah bende turuncu oldum arkadaşlar ,7 yıllık finansa veda ettim .mt si kızlar nereye dedi bende ev alacagım diye geçiştirdim halbuki evim oldugunu biliyorlar ,neyse anlanlı anlamlı güldüler ,ing ye gidecegimi anladılar heralde ama nafile ,hala bizim 100 lüge 8.20 verelim diyorlar .8.20 nerede 9.50 nerede arada 3 ayda 300 tlye yakın fark oluyor az paramı ,vezneye gittim benden önceki şahısta 300000 tl çekti baktım hep 200 tl deste ,sıra bana geldi ,benim paraları 20 lik deste yapıyor yokmu büyük para dedim kalmadı dedi veznedar neyse bir çuval para ,bende yanıma çanta almadım ,200 lük verse 5 adet deste dedim paltonum cebine koyar götürürdüm diyordum ama nerde şok oldum ,benim aracıda kapının önüne çekmiştim ,hemem dedim bir poşet alıyım geleyim dedim neyse doldurdum paraları poşete hiç saymadan dogru arabaya araçta anca desteleri saydım dogru ,gittim ing ye 2 saat önceden hesap açmıştım , ne göreyim banka full dolu herkes para yatırıyor çantayla yuh dedim ,40 dk bekledim sırayı ,veznedarlar para saymaktan bıkmişlar artık hemde makinede sayıyorlar ,benim paraları sayarken muhabbet ettik kızla ,burası kaç aydır böyle dedim,kız bu turuncu hesap çıktıgından beri böyle full dedi . 40 dkkada enaz 1 trilyon yattı heralde ,bende cüzdanı aldım çıktım ,ama bukadar para biryerde patlar heralde yoldaşlar ,durmuş hala dursun !!!!!!

Hayırlı olsun...:)

Para çekme ve yatırma bayağı maceralı olmuş.:)

redstyle
21-02-2011, 23:19
Bursa da yaşıyorum akşam üstü misafirlikten geliyorduk bide ne göreyim ing bankın turuncu hesabı reklamı mudanya yolu üzerinde orta refüj içinde ışıklı tabelayla ahenkli bir şekilde %9,5 diyerek duruyor... çok hoşumuza gitti.... diger bankalar gıcık oluyodur bu duruma faiz oranlarını karayolları refüjüne bile ışıklı tabelayla dikmişler...:D

chucky68
22-02-2011, 00:14
ing bankası bir babalık yapacaksa kaçak güreşmesin... sıkıysa 90 gün değil 1 yıllık vadede %9.5 garanti versin... her yoldaş 90 gün %9.5 faizden sonra... vade sonunda aliice harikalar dünyasından asıl dünyaya hoşgeldin faizi almaya başlayacak...ing bu işe limit 250.000 tl ile başladı...şimdi 100.000 tl sınırı koydu...ayrıcanada aynı soyadından sadece 1 kişi hesap açabiliyor...yani adamın aynı soyadından 7 sülalesi varsa erken davranan %9.5 almaya bir marifetmiş gibi hak kazanıyor...bu resmen milletle kafa bulmak...ing bir iş bankası yada garanti bankası,yapıkredi bankası değil...tabiki topladığı paralara gönül rahatlığıyla ilk etapta %9.5 verecektir....bundan kimsenin kuşkusu olmasın..zaten onun amacı ilk 90 gün...ondan sonrası tufan...ing nin gücü bellidir...eti belli budu belli... turuncu hesap adı altında sürekli yüksek faiz veremez...verse bile size bize yaramayacak...çünki 90 günden sonra eski müşteriler turfanda olacak...o bakımdan bence herkes faiz konusunda daha garanti bir yol çizmeye çalışsınlar...ing de sütünü sağmıyacağı ineğin önüne ot koymaz....mutlaka işi zaman içinde yokuşa sürecektir....

chucky..............................temkinli bebek

oktay G
22-02-2011, 06:07
Hayırlı olsun...:)

Para çekme ve yatırma bayağı maceralı olmuş.:)

sagol topragım bende 35,5 karşıyakalıyım ama şimdi ankaraya çakılldık iş icabı ,yazları geliyoruz artık izmire

Figo
22-02-2011, 15:05
http://i56.tinypic.com/345y25d.jpg

yeni borsacı
22-02-2011, 18:02
Bugün itibariyle Finans,Abank,Tbank bilanço ertesine yeni para 8.65..
İngbankın operasyonu ve son dönemki gelişmeler sadece 0.15 artırmış oranları :(
Bu arada İNG işi yokuşa sürmeye başladı paraya doydular galiba en geç Mart sonu onlarda pes ederler..
Bilgilerinize..

redstyle
23-02-2011, 02:29
bu sene tabelada % 9 görürmüyüz acaba? ne biçim iş ya % 9 ları arar olduk ya sabır ya sabır patlıyacaz artık....

piyasafatihi
23-02-2011, 14:23
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün bir ING BANK ŞUBESİ'ne uğramak bana da nasip oldu:) Müşteri temsilcisinden malum hesap hakkında bilgi aldım. Denildiği gibi üst limit 100.000 ine düşürmüşler.Paramın dönüşünün başka bir bankada cuma günü olduğunu söyleyip parayı bankanıza yatırırsam 3 günlük bir valör kaybım olur mu dedim.(cuma-c.tesi-pazar) Kesinlikle dedi.Eğer saat 5 e kadar parayı getirirseniz aynı gün valör vereceklerini söyledi ve adım gibi eminim eğer bir sorun olursa şubeniz ile görüşüp halledebileceğimi söyledi. Hesap açılışından itibaren de 9,50 90 gün boyunca garanti dedi. Herhalde ben de cuma günü ING sularına yelken açıcam. Herkese bol kazançlı günler..... Saygılarımla.

chucky68
23-02-2011, 15:25
gösterge faizde %8.70 görüldü....hadi hayırlısı...mevduatçıyı hor gören zihniyet şu borsanın haline bir baksın yeter diyorum.....mevduatta şayet gösterge faiz %9 u kırarsa mevduat faizlerindede %10 yakındır ...ama genede merkez başkanı cingöz durmuşumuz direnecektir...enflasyonun hala düşük olduğu falan filan örneklerle millete yedirmeye çalışacaktır...orta doğuda arap diktatörleri isyanda direniyor...durmuşta dirensin bakalım nereye kadar...eninde sonunda mevduat kral olacaktır...şu ortamda olması gereken faizin en az %10 olması gerekir....ama bunu anlamak istemeyen sözde liderler vede onların yandaşları var...

chuycky............................direnç bebeği :bad:

JonDowes
23-02-2011, 15:43
TCMB para politikasında 2011 için hesap kitabını petrolün varilini 85 dolar ve dövizi de 1.50-55 civarı kabul ediyordu. yani varili 130 lira / yıl ortalaması bekleniyor idi. şimdi Brent olmuş 110 dolar; varili 175 lirayı geçmeyi deniyor... beklenenden %34 fazla; enflasyon yönetimi için çok iri bir rakam. ekonomide kullanılmayan potansiyel üretim henüz fazla bile olsa; faiz arttırımlarının kaçınılmaz olması nedeniyle tahvil faizi sert tepki veriyor. petrol durulmazsa tek basamakta kalacak tek faiz tipi repo olacak bu yılsonunda.

not: Brent Ağustosta 110 TL, yılbaşında 145 TL idi...

mustafab
23-02-2011, 18:22
Sayın Dowes

Bu durumda TCMB USD satışlarına başlama yolunu secebilir mi?
USD öngörünüz nedir?
Aksam sert hareket etti USDTRY
http://www.forexpros.com/currencies/usd-try

şef
23-02-2011, 19:24
daha birşey yok. zaten dolar için istenen 1.60-1.65 aralığı. ancak 1.65 geçilirse merkez bankası dolar alımlarını durdurur. dolar satmaya ise 1.75 den önce başlayacağını sanmam.

JonDowes
23-02-2011, 19:41
Sayın Dowes

Bu durumda TCMB USD satışlarına başlama yolunu secebilir mi?
USD öngörünüz nedir?
Aksam sert hareket etti USDTRY
http://www.forexpros.com/currencies/usd-try

USD satmayı bırakın almaya devam ediyor... önce almayı kessin; satmak için 1.80'in üstünü bekler. şu anki yükseliş ortadogu krizinden kaynaklanıyor. oralar sakinleşince, faiz arttırım senaryolarının gelmesini bekleyecegiz. bu kış olmasa bile yazın düşen bir kur bekliyorum.

piyasafatihi
23-02-2011, 19:57
Arkadaşlar Merhaba,

Esas konumuz ile alakası olmadığını bilmeme rağmen affınıza sığınarak bir şey sormak isityorum. Bu altın fiyatları nere gidiyor? Biz bur da 0,10 hesabımını, yaparken.... Takip ettiğim kadarı ile çoğu uzman sert düşecek derken tam tersi oluyor! Tabi ki ortadoğu'nun da durumu belli. Başta değerli üyemiz JonDowes olmak üzere yorumlarınız bekliyorum. MAlum cuma günüde benim dönüş var. Saygılarımla....

JonDowes
23-02-2011, 20:02
Bu altın fiyatları nere gidiyor?

altınla ilgili popüler bir başlık var... buradan (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=34646&p=5493089&highlight=#post5493089) fikrimi okuyabilirsiniz. anafikir: yön yukarı ama 75TL/gr üstü alış fazla riskli; satılabilir.

piyasafatihi
23-02-2011, 21:04
Teşekür ederim:D

mustafab
23-02-2011, 21:09
Nedense benim aklımda MB dolar alımını durdurdu diye kalmış. Aksam saatlerinde bir anda tepki verince ben de yukarı hareket hızlı başladı diye dusunmustum.

Hedefim 1.65 bakalım gorebilecek miyiz yaza kadar. Ben de yaza dogru dusecegini dusunuyorum.

Figo
24-02-2011, 08:35
Japon Nomura: Petrol 220 doları geçebilir

Japon Nomura Bank, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki olayların yayılmasıyla petrolün varil fiyatının 220 doları aşabileceğini öngördü. Nomura değerlendirmesinde, “Libya ve Cezayir petrol üretimini birlikte durdurursa petrol fiyatı varil başı 220 doları aşabilir ve OPEC’in atıl kapasitesi günlük 2.1 milyon varil azalır” dedi.

enfülasyon dalga dalga geliyi, daha önce grafikte gösterdiğim %8,7 direnci bugün itibariyle kırıldı :wink:

gösterge kaat % 8,83 :yes:

yallah tazyik, aywaaaa :super:

http://i56.tinypic.com/334lmyc.jpg

Tozkoparan
24-02-2011, 21:34
Siz enflasyonu yanlis hesapliyorsunuz. Bakin flütün fiyati gene düsmüs ve aynisi 3d plazmalarada gecerli. Bunu ve diger aletleri hesaplarsaniz o zaman enflasyon 5% gecmez:yes:

redstyle
24-02-2011, 23:40
SAYIN FİGO; size bir sorum olacak ben bu ekonomik olaylardan pek anlamam anladıgım tek şey mevduat faiz oranı, açarım hesaplama aracını getiri hesaplarım... peki şimdi sizin grfikte gösterdiginiz... 8,7 kırılmış durumda peki neden faiz oranları halen daha 7,5 ve 8,50 larda dolaşıyor sizin dediginiz gibi neden 10,5 olmuyor bunu anlaşılır bir şekliyle açıklarmısınız(halk diliyle)sebebini anlatabilirimisiniz teşekkürler saygılar

Figo
25-02-2011, 09:07
SAYIN FİGO; size bir sorum olacak ben bu ekonomik olaylardan pek anlamam anladıgım tek şey mevduat faiz oranı, açarım hesaplama aracını getiri hesaplarım... peki şimdi sizin grfikte gösterdiginiz... 8,7 kırılmış durumda peki neden faiz oranları halen daha 7,5 ve 8,50 larda dolaşıyor sizin dediginiz gibi neden 10,5 olmuyor bunu anlaşılır bir şekliyle açıklarmısınız(halk diliyle)sebebini anlatabilirimisiniz teşekkürler saygılar

Amarika’da 2000’li yılların başlarında ev satın alma furyası olmuş, herkez morkıça başvurup ev sahibi olmak için yarışmış, tabi ev fiyatları balon bi şekilde yükselmeye başlamış. Bazı finans şirketleri gelen gidene kredi vermiş. Sicili pek temiz olmayan Ninjalara da (No income,No Job, No Asset) “ödersin ödersin” diye “subprime morkıç” kredisi vermişler.Sonra verdikleri bu kredileri risk gruplarına ayırıp tekrar piyasaya sürmüşler.Bkz. collateralized debt obligation. Bankalar da Ninjalardan alacaklarını teminat göstererek tahvil çıkartıp iskonto ile satışa sunmuşlar..Bkz. mortgage backed security Aynı bizdeki tahvil piyasası gibi bu morkıç ile alakalı yüksek faizli tahviller alınıp satılmaya başlamış.(yani suyunun suyu)

2007 yılında Morkıç kredisi alanlar ödeme güçlüğü çekince evlerini satışa koymaya başladı, bir anda satılık ev sayısı artınca ev fiyatları çoh düştü.Ev fiyatları düşünce de evlerden elde edilen gelir kredileri kapatmaya yetmedi, bangalarda likidite sorunu başladı. Velhasıl bu morkıç ile bağlantılı tahvili alan hedge fonlar patır patır batmaya başlayınca yatırımcılar ellerindeki bu tahvilleri hızla çıkartma yarışına girdiler. Yani ev fiyatları düşmeye başlayınca bununla bağlantılı çıkarmış oldukları suyunun suyu enstrümanlara yatırım yapanların elünde patladı. :yes:

Sonra Amarikan hökümeti para basarak bankalara, finansal kuruluşlara yardım ettü. (bailout)
Tabi bu yardım parası o kadar çoh ki bunun binde biri bile bizim gibi sığ gelişmekte olan piyasalara girince her şey güllük gülistanlık gözüktü. (Endeks yokarı, tahvil faizlerimiz aşağı)Tabi bu gelen sıcak para yüksek doz kortizon gibüdür, iki ucu keskin pıçak gibü tehlikelidür.Geçici rahatlık sağlar emme uzun vadede daha böyük sorunlara yol açabülür.Yani şu anda faizlerimizin düşük olması bundandır.Biz bize kalsak %20-25’lerden aşağı olmazdık.Ege Cansen hocanın deyimiyle Amarika dışarıya enfülasyon ihraç ederek parası batmayan gelişmekte olan ülkelerdeki tasarruf sahiplerine de “ekonomiyi krizden kurtarma vergisi” salınmış oldu. Eksi faiz alarak bir nevi vergi ödüyoz.Enfülasyon da bir vergi çeşididir.Devlet, halkın parasıyla, halkı kurtarır bunu da enfülasyon vasıtasıyla yapar. :he:

piyasafatihi
25-02-2011, 14:13
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün INGliler kervanına ben de katılmış bulunmaktayım.:D
Diğer bankalardan da oran sorayım dedim. Oranlar şöyle : Tekstil ve Vakıf 8,50.
Bol kazançlar.... Saygılarımla

JonDowes
25-02-2011, 15:50
SAYIN FİGO; 8,7 kırılmış durumda peki neden faiz oranları halen daha 7,5 ve 8,50 larda dolaşıyor sizin dediginiz gibi neden 10,5 olmuyor

Figo dostum "mevduat faizi tahvili neden takip etmiyor" yerine "neden küresel enflasyon yaratılıyor" sorusuna cevap vermiş gibi geldi bana; izin verirse bir de ben deneyeyim... en basit cevabı: tahvil faizi yükseliyor ama hangisi bu konuşulan? 2 yıllık tahvil. siz bu faiz düzeyinden 2 yıllık para bağlar mısınız? çoğunluk "hayır" diyor ve mevduata devam ediyor. bankalardaki mevduattan; tahvile, borsaya, dövize veya yastık altına para çıkmıyorsa faizin yükselmesi için neden de oluşmuyor.

detaylı cevap; "mevduat" ve "tahvil" piyasalarını -bankalar açısından- incelemeye dayanıyor. mevduat basit: bankalar açısından dışardan sağlanan borç para. peki tahvil? o borçla alınabilecek bir yatıırım ürünü. ama aynı zamanda, mevduat sahiplerinin de alabileceği bir "maliyet yükseltici etmen". tahvil faizleri uçup giderse, mevduat sahipleri bankadan çekip devlete borç vereceğinden bankaların maliyeti de yükselebilir.

ancak bu bağlantının günü gününe değişmesi gerekmez. çünkü tahvillerin çok büyük kısmı zaten bankaların elinde. faizin yükselmesinin nedeni de zaten bankaların satması... alanlar ise yabancılar ve bireyler. yani; bankalar tahvil satarak daha az mevduat toplama ihtiyacı duyuyorlar. ancak kredi vermeyi hızlandırırlarsa daha çok borç ihtiyaçları doğacak.

genel olarak bankacılık sistemine bakarak para nereden nereye akıyor tahmin edebilirsiniz. 28 Ocak 2011 bankacılık verileri, TL bilançodan temel kalemler (ıvır zıvırları yazmadım; denge o yüzden tam değil):

PASIFLER (bankanın kullandıgı kaynaklar)
bankalardaki toplam TL mevduatı = 408 milyar (bunun bireysel kısmı 245 milyar)
türev ürünlerden sağlanan fonlama = 100 milyar (kabaca)
özkaynak = 137 milyar

AKTIFLER (bankanın para yatırdıgı ürünler)
verilen TL krediler toplamı = 347 milyar
portföydeki TL menkul değerler (tahvil) = 240 milyar
nakit varlıklar = 41 milyar

------
sonuç: mevduat sahibi tahvile koşmazsa; mevduat oranlarının yükselmesi gecikir. bankaları "para kaçması olasılıgı" değil; olasılığın gerçeğe dönüşmesi harekete geçirir. söz/tehdit değil; eylem yani...

saracen
25-02-2011, 22:36
Pazartesi gunu (28 subat) HSBC 1 gunlugune %9 verecek max vade 45 gun tavan rakam 5 mil TL sali gunu eski orana donulecek. Degerlendirmek isteyenlere haber vermis oluyorum.

chucky68
26-02-2011, 00:01
Pazartesi gunu (28 subat) HSBC 1 gunlugune %9 verecek max vade 45 gun tavan rakam 5 mil TL sali gunu eski orana donulecek. Degerlendirmek isteyenlere haber vermis oluyorum.

hsbc gibi bazı bankalarında önümüzdeki ayda %9 vereceğini düşünüyorum..şayet birkaç banka daha %9 vermeye başlarsa ing nin para akışı zayıflayacaktır...bugün ing bankasında bir havale işlemim vardı...dedim limitleri 100.000 tl yapmışsınız..evet dediler...dedim bu %9.5 faizinizi sadece aynı soy isimden tek bir kişiyemi açıyorsunuz...evet dediler...yani dedim benden önce sülaleden bir kişi zıpladıysa sona kalan donamı kalıyor dedim...güldüler...bu uygulamanız çok saçma ve adaletsiz olmuş dedim..hak verdiler...şayet vadem dolduğunda diğer bankalarda %9 veren bir banka bulduğum anda o bankaya geçicem...yarım puan fazla alıcam diye parayı parça parça edemem...şayet eski üst limit 250.000 tl olsaydı düşünebilirdim...ama gittiğimde soyadımdan başka bir akrabam benden önce davranmışsa orda küfür edebilirim korkumdan ing den vazgeçtim...:)

chucky..................cenkoluç

sburak
26-02-2011, 00:35
biz karı koca ayrı ayrı 11 subatta ING den 9.5 tan portakal hesap açtırdık, yani aynı soyaddan 2 ayrı hesap bize açtılar. ee daha problem nedir ? (iki hesabımızdada 60.000 TL civarı var. yani toplam 120.000)

chucky68
26-02-2011, 01:44
biz karı koca ayrı ayrı 11 subatta ING den 9.5 tan portakal hesap açtırdık, yani aynı soyaddan 2 ayrı hesap bize açtılar. ee daha problem nedir ? (iki hesabımızdada 60.000 TL civarı var. yani toplam 120.000)

muhtemelen parayı kaçırmamak adına şubeden şubeye fark edebiliyor...benim bu sorduğum şube bağdat caddesinde oldukça hareketli bir şubeydi...yani tok şube...zaten normalde asla aynı soyadından 2 kişiye hesap açılmaması gerekiyor...bunu ben değil ing söylüyor...bir başka şube bunu duyarsa itiraz edip diğer şubeyi şikayet edebiliyor....banada bir başka ing şubesi bundan 1 ay önce aynı soyadından birkaç kişiye hesap açabiiriz...ama gizli olmak şartıyla demişti...şimdide aynı şeyi söylermi bilemiyorum..bu sanırım bankadan bankaya değişiyor...kağıt üzerinde kural belli...ama şubeler hesapta geri kalmamak adına çaktırmadan aynı soyadından birden fazla kişiye hasap açılmasına göz yumabiliyor....muhtemelen sizin izmirdeki bankada aman bu kural yüzünden müşteri kaçırmayayım demiştir....

chucky...........................keyif bebeği