PDA

View Full Version : Tek kullanımlık şifre zorunluluğu

Red Kit
03-12-2009, 08:32
Bugünlerde internet bankacılığını kullananlara hatırlatma e-mailleri gelip duruyor. İçerik aynen şöyle :

Tek kullanımlık şifre" zorunlu hale geliyor!

İnternet Şubesi'ne girişlerinde "Tek Kullanımlık Şifre'' uygulaması 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle BDDK tarafından yasal olarak zorunlu hale getiriliyor.

Türkiye'deki tüm bankaları kapsayan bu uygulama ile, İnternet Şubesi'ne girişinizde, müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerinize ek olarak 'Tek Kullanımlık Şifre'' girmeniz istenecektir. Bunun için aşağıdaki uygulamalardan birini kullanabilirsiniz:

* SMS ile giriş şifresi
* Şifrematik ve Cep Şifrematik
* Mobil imza

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren, SMS ile Giriş Şifresi uygulamasını kullanabilmeniz için, bankamızda kayıtlı en az bir güncel cep telefonu numaranız olması gerekmektedir. İşlemlerinizin aksamaması için lütfen bankamızda kayıtlı ve güncel bir cep telefonunuz olduğunu en geç 01.01.2010 tarihine kadar teyit edin.

Güvenlik açısından daha iyi olacağı söyleniyor amma...

Burada seçeneklerin hepsi paralı. Ne seçersek seçelim cebimizden illa ki para çıkacak.

SMS para ile
Anahtarlık para ile
Türkcell mobil imza para ile

İnternetten bankacılıkta parasız iş yapma devri bitti. İnternet bankacılığna girerken trink para ödeyeceğiz. Bu rezaletin dünyada eşi benzeri yok. Attığımız her adımdan kendilerin ufak ufak yontmaya devam ediyorlar

Eğer SMS kullanacaksak (ki çoğunluk böyle yapacak, kimse salkım saçak şifre anahtarlığı taşımak istemez.) Bu SMS'lerin parasını neden biz ödeyeceğiz. ? SMS parası telefon faturamıza yansımasa bile hesap işletim bedeli, kredi kartı bedeli, havale ücreti adı altında bankalar zaten bunu bizden katmerli olacak geri alacak. Bu durumda bize zararı olacak ve sadece telefon şirketlerini biraz daha zengin edecek bu uygulamayı neden zorunlu tutuyorlar? Neden isteyen kendi belirlediği şifre ile giremiyor?

Tek kullanımlık şifrenin mecburi olması bana son derece ters geldi. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Ama mecburi olarak her internet bankacılığı kullanandan para almanın adını siz koyun.

Giderek daha bir "mecburiyetler ülkesi" oluyoruz.

bawer
03-12-2009, 08:35
Bugünlerde internet bankacılığını kullananlara hatırlatma e-mailleri gelip duruyor. İçerik aynen şöyle :

Tek kullanımlık şifre" zorunlu hale geliyor!

İnternet Şubesi'ne girişlerinde "Tek Kullanımlık Şifre'' uygulaması 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle BDDK tarafından yasal olarak zorunlu hale getiriliyor.

Türkiye'deki tüm bankaları kapsayan bu uygulama ile, İnternet Şubesi'ne girişinizde, müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerinize ek olarak 'Tek Kullanımlık Şifre'' girmeniz istenecektir. Bunun için aşağıdaki uygulamalardan birini kullanabilirsiniz:

* SMS ile giriş şifresi
* Şifrematik ve Cep Şifrematik
* Mobil imza

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren, SMS ile Giriş Şifresi uygulamasını kullanabilmeniz için, bankamızda kayıtlı en az bir güncel cep telefonu numaranız olması gerekmektedir. İşlemlerinizin aksamaması için lütfen bankamızda kayıtlı ve güncel bir cep telefonunuz olduğunu en geç 01.01.2010 tarihine kadar teyit edin.

Güvenlik açısından daha iyi olacağı söyleniyor amma...

Burada seçeneklerin hepsi paralı. Ne seçersek seçelim cebimizden illa ki para çıkacak.

SMS para ile
Anahtarlık para ile
Türkcell mobil imza para ile

İnternetten bankacılıkta parasız iş yapma devri bitti. İnternet bankacılığna girerken trink para ödeyeceğiz. Bu rezaletin dünyada eşi benzeri yok. Attığımız her adımdan kendilerin ufak ufak yontmaya devam ediyorlar

Eğer SMS kullanacaksak (ki çoğunluk böyle yapacak, kimse salkım saçak şifre anahtarlığı taşımak istemez.) Bu SMS'lerin parasını neden biz ödeyeceğiz. ? SMS parası telefon faturamıza yansımasa bile hesap işletim bedeli, kredi kartı bedeli, havale ücreti adı altında bankalar zaten bunu bizden katmerli olacak geri alacak. Bu durumda bize zararı olacak ve sadece telefon şirketlerini biraz daha zengin edecek bu uygulamayı neden zorunlu tutuyorlar? Neden isteyen kendi belirlediği şifre ile giremiyor?

Tek kullanımlık şifrenin mecburi olması bana son derece ters geldi. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Ama mecburi olarak her internet bankacılığı kullanandan para almanın adını siz koyun.

Ben de şimdilik es geçiyorum. Niye?
Tam internete siteme girmeye çalıştığım zaman şarzım bittik ve gelecek olan şifreyi alamıyorsam ne yaparım o zaman? Geremiyecekmiyim?

buffnfaith
03-12-2009, 08:37
Aynı fikirdeyim...Üstelik günlük işlem yapan bir küçük yatırımcı açısından hesabına girmek için iki şifre kullanmış olacağından, zaman kaybı da olacak...

Üstüne SMS'lerin parasının da yine küçük yatırımcıya yansıtılmasına ise söyleyecek söz bulamıyorum...

altıncıhismemo
03-12-2009, 08:39
ben bankacıyım geçtim bile java uygulamalı bir şey şifre üret diyon 8 haneli rakamsal şifre üretiyor ikinci şifre olarak onu giriyorsun.zamanla alışılır tabi ama şu an gerçekten zaman kaybı gibi geliyor insana.

madencix
03-12-2009, 08:40
cep telefonu kullanmayan ne yapacak ?

bayram07
03-12-2009, 08:46
sayın redkit
size katılıyorum bunlar yine bizim cebimizden cıkacak ve bankalar bunu bizden bir guzel alırlar.

ama işin baska bir boyutu var. sabit şifreler her zaman kırılmaya musait. cok iyi tanıdıgım 4 tanıdığımın hesaplarından hatırı sayılır tutarlar cekildi. bu kişiler bankalara dava actı ve bir kısmı bu davaları kazandı. bankalarda dogal olarak karara itiraz etti. eger karar onanırsa da bankalar sitelerinin guvenli olmamaları gerekcesi ile bu paraları paşa paşa odeyecekler. yani aslında bu uygulamayı bankalar bizler icin yapmıyor. kendileri sistem acıklarının olması durumunda zarar etmekten kendilerini kurtarmaya calısıyorlar.

almanyadaki bir arkadasım buraya tatile geldiğinde (3 sene once) bankasının A4 kagıtta internet sifrelerini verdiğini gormustum. o kagıtta yaklasık olarak 200-300 e yakın tek kullanımlık sifre mevcuttu. o gun sordugum zaman turkiyedeki bankacılık sisteminin avrupadan daha da ileri duzeyde oldugunu soyluyordu. ama simdi durum nedir bilmiyorum.

sonuc olarak en guveniliri bence yine de tek kullanımlık sifreler. bilgisayar ortamında sabit şifrelerin trojenler ve baska aparatlarla ele gecirilmesi cok ama cok kolay. saygılarımla..

altıncıhismemo
03-12-2009, 08:51
cep telefonu kullanmayan normaldede çoğu işlemi yapamıyor.ama o zaman tek kullanımlık şifre üreten anahtarlık tarzında şeyler var onlardan kullanmak zorunda kalıcanlar yada mobil imza falan ama benim dediğim hem en kolayı hemde sıfır masraf cepten javalı basit bir uygulamayla şifren oluyor.

KARADENIZ
03-12-2009, 09:12

Ben Cep telefonu kullaniyorum ama yalnizca internet bankaciligi islemleri icin bir de yanimda tcell hatti tasiyorum.

Malesef Bankalarimiz her turlu teknolojik gelisimi uygulamaya soktuklari halde, hala Yurtdisi / Yabanci telefon numaralarini sisteme alamiyorlar.

Dolayisiyla su an her islem yaptigimda, sim karti cikarip, tcell takip islemi onaylamam gerekiyor. (tabiki birisi de kardesim al o zaman ikinci el bir telefona, Turkiye hattini da ona tak diyebilir ama neden her sey zorlasiyor ve bedelini bizler odemek zorunda kaliyoruz. )

Erasure
03-12-2009, 09:19
Java destekli bir telefon ile ücretsiz olan kısım kullanılabilir. Anahtar kısmını yıllar önce de
aynı rakamlara almıştım, fiyatını arttırmadılar. Ama işin güvenlik açısını kullanıcıların
dikkate alması lazım. Hesapların boşaltılmaması açısından böyle bir anahtar kullanımı
aslında herkese gerekiyor. Cep uygulamaları ise güzel, en azından yanınızda anahtar
taşımıyorsunuz. İş Bankası ve Yapı Kredi'nin bu uygulamalarını birkaç adımda kurup,
kullanabilirsiniz.

Zaman kaybı konusunda da herkese hak veriyorum, örneğin iş bankası için,
ilk sayfaya müşteri numarası, parola,
ikinci sayfada i-anahtar mı yoksa cep anahtar mı sorusu,
3ncü sayfada üretilen anahtarın girileceği pencere ve şifre kısmı
ama bunun için önce telefondaki uygulamayı çalıştırıp, önce orada şifrenizi
girip yeni bir numara üretmeniz gerekiyor.
Bütün bunların benzer adımlarını Yapı Kredi içinde kullanıyorum. Aslında
iyi bir uygulama ve uygun telefonu olanların kullanmasını öneriyorum.

Ama diğer tarafta internetten bankacılık işlemleri yapmayan bir sürü insan
var. Maliyet açısından telefondan üretilen şifre daha uygun geliyor.
Çünkü Yapı Kredinin anahtarını cebimde taşırken ekranını kırdım ve bunun
maliyetini tekrar ödemem gündeme gelince, ödememek için cep şifre'ye
geçtim. İş bankasının anahtarı da 3 kez bozuldu, ürettiği şifre penceresi
rakamları tam göstermediği için hesabı 2 kez bloke ettim. Bunu düzeltmek
içinde attığım adımları kimseye önermiyorum. Telefonda oradan oraya
sizi aktarıp duruyorlar.

BUSHIDO
03-12-2009, 09:22
Arkadaslar yurtdisinda yasiyanlar ne yapacaklar?
Benim ulke icinde bir cep telefonum yok ki?
Yani ben internet subesine artik giris yapamiyacak veya kullanmasam da ceptelefonu almak durumunda mi kalacagim?

BOZOK
03-12-2009, 09:26
yurt disindakiler ne olacak
burda bankama girerken valla billa
2 tane sifrem var biri banka veriyor birini ben belirliyom cok rahat guvenli
bunlarinkide cile cektirmek
adama

BORA YAŞAR
03-12-2009, 09:29
Ben epeydir banka işlemlerimde İş Bankasının i-anahtarını kullanıyorum.

İkinci bir şifre yükü çıkarıyor ama olsun ..

İçim nedense daha rahat..

BOZOK
03-12-2009, 09:30
yurt disindaki arkadaslar hadi yetkiliyi arayalim 0090 212 444 42 42

ae1
03-12-2009, 09:31
Garanti cep şifrematik cep telefonuna yüklenebiliyor ve ücretsiz.kullanmak için internete gerekde duymuyor

altıncıhismemo
03-12-2009, 09:33
walla ben iş bankasında çalışıyorum yani tr deki 3 operatörden birine sahip değilseniz cep anahtar dediğimiz uygulama olmuyor malesef ancak anahtarlık şeklindeki cihazı 10 tl gibi tam hatırlamıyorum bir bedelle alıcaksınız başka yolu yok malesef.

ramsesturk
03-12-2009, 09:33
java destekli telefon kullanmak zorunda bırakılamayız. Çok saçma.
halk bankasını öneririm, şifrebaz adını koydukları tek kullanımlık şifre üreten cihazı ücretsiz verdiler.

BOZOK
03-12-2009, 09:34
0090 212 444 02 02

ferhoman
03-12-2009, 09:35
ben bankacıyım geçtim bile java uygulamalı bir şey şifre üret diyon 8 haneli rakamsal şifre üretiyor ikinci şifre olarak onu giriyorsun.zamanla alışılır tabi ama şu an gerçekten zaman kaybı gibi geliyor insana.

hocam bu dediğin şey için cep telefonunda internet bağlantısı olması gerekmiyormu?

altıncıhismemo
03-12-2009, 09:38
gprs ayarlarını yapılmış olması gerekiyor telefonun ama herhangi bir masraf yaratmıyormuş.
Cep Anahtarınızı kullanırken hattınızdan kontör düşmez, faturanıza bir bedel yansımaz.

BOZOK
03-12-2009, 09:44
is bankasinin basina bir salak kiz gecmis hic haberi bile yok keske ses kaydini bende alsa idim youtube ye koyardim matrak olurdu yurt disindayim diyorum hala telefon numaraniz mecburi diyor

BOZOK
03-12-2009, 09:47
yurt disindaki arkadaslarim i anhtar kullanacakmisiz biz

Kentucky
03-12-2009, 09:55
Peki Isbankasinin Cep Anahtarini 2 ayri telefonda aktive edip kullanmak mumkun mu?

Alperun
03-12-2009, 10:01
Bankalar yapıcı ve yaratıcı çözümler üretmek yerine hep kolaya kaçıyorlar. Ya da kolaya kaçtıklarını zannediyorlar. Kullanıcıya mali külfetini bir yana koyuyorum, benim gibi sakar ve unutkan insanlar bir şifreyi yanlış girmekten veya kaybetmekten dolayı ne kadar uzun süre cebelleşiyor bankalarla, cep telefonundan alacağı ikinci şifre bütün bunlardan daha saçma. Cep telefonu kullanmayanlar sanırım bu uygulamalardan yararlanamayacak. Yanlışım varsa düzeltin.

Bugün mahalledeki sucu bile hizmet vermek için iki kere çağrı tonu alıp telefonu kapatmamızın ardından birkaç dakikaya suyu kapıya getiriyor, bankaların hizmet anlayışları da aksine; kullanıcı dostu olmaktan git gide uzaklaşıyor.

BUSHIDO
03-12-2009, 10:02

Sevgili Bozok, bu da ne imis ve nasil ediniliyormus?
Gelin buradan size verelim demiyorlardir umarim.:he:

mefasa
03-12-2009, 10:05
Bu durumun bence en büyük handikabı zaman kaybı olması zira parasal olay cep şifrematik olayı ile aşılabilir.tabi bu uygulamayı telefonunuzun destekliyor olması gerekiyor.(hoş 3g ye geçtiğimiz bi dönemde destekleyemeyen yoktur heralde benim telefonum 5 senelik olmasına rağmen desteklediğine göre) :) Aksi halde anahtarlık yada şifrematiklere bi kerelik 35-40 lira gibi bi bedel verilebilir ve bence güvenliği düşünecek olursak bu bedeller nakit ve vakit olarak katlanılmayacak şeyler değil.

pinky
03-12-2009, 10:06
Yeni yılda herşey zorlaşacak.

İnternete girişte tek kullanımlık şifre
Banka hesaplarında 24 karakterlik IBAN numaraları
Şehir içi telefonlarda şehir kodu girme zorunluğu

Eğitimi az olanlar ile yaşlıların işleri daha zor.

phoenixx
03-12-2009, 10:08
Arkadaslar Tahminen Isbankasininki de aynidir fakat en azindan kesin olarak emin oldugum Garantininkini anlatayim.

Garantinin Java tabanli bir uygulamasiyla Sifrematik i cep telefonunuza tek kullanimlik sifre ureten programi kurabiliyorsunuz. Bunun icin ise evet Turk operatorlerinden biri gerekli (en azindan ben yuklerken oyleydi). Internet subesinden kayitli olan cep telefonuna sirematik gonder diye talimat veriyorsunuz o da size bir link yolluyor. Bu link ile java programini telefonunuza kuruyorsunuz. Bu baglanti icin isterseniz telefonunuzda bulunan wi-fi yi bile kullanabilirsiniz ucret odemek istemiyorsaniz. Ayrica programi yukledikten sonra hangi hattin takili oldugu onemli degil. Bu yuzden gecici olarak bile birinden hatti odunc alarak yukleyebilirsiniz. Daha sonra ayni telefon makinesi uzerinden sifreleri uretebilirsiniz. Yalniz bir sekilde telefonun basina birsey gelirse, programcik olmadan hesabiniza giremezsiniz, girmek icin Garantiyi arayip sifrematigi devre disi birakmaniz gerekmekte daha sonra istiyorsaniz tekrar yuklemeniz gerekiyor.

phoenixx
03-12-2009, 10:10
Bu arada Cep telefonuna yuklenen tek kullanimlik sifre ureten Sifrematik ler ilk yukleme haricinde herhangi bir ucret gerektiren seyler degildir. (mobil imza lar haric) (ilk yuklemeyi de eger Wi-fi uzerinden yaparsaniz ona da para odemezsiniz

BUSHIDO
03-12-2009, 10:15
walla ben iş bankasında çalışıyorum yani tr deki 3 operatörden birine sahip değilseniz cep anahtar dediğimiz uygulama olmuyor malesef ancak anahtarlık şeklindeki cihazı 10 tl gibi tam hatırlamıyorum bir bedelle alıcaksınız başka yolu yok malesef.

Sn Altincihismemo madem is bankasinda calisiyorsunuz size birkac soru yoneltebilirmiyim?
Bu yeni tek kullanimlik sifre olayi cep telefonu ile emir girmek isteyenler icin bir uygulama mi yoksa internet ortamindan mesela benim gibi yurtdisindan PC araciligi ile islem girenler icinde gerekli bir uygulama mi?

BOZOK
03-12-2009, 10:16
Sevgili Bozok, bu da ne imis ve nasil ediniliyormus?
Gelin buradan size verelim demiyorlardir umarim.:he:

yok posta ile gonderiyorlarmis adrese teslim :he:

BUSHIDO
03-12-2009, 10:49
yok posta ile gonderiyorlarmis adrese teslim :he:

Ciddi mi yoksa basit bir saka mi?:)
Yok olmayacak en iyisi ben bu ay sonu gelip bir arastirayim.:beurk:

gundwane
03-12-2009, 10:56
Walla ben akıllı anahtar diye birşey aldım 25 ytl (efendim faizler düşecek banka karları azalacak diyenlere selamlar sevgiler ) neden aldım çünkü cep telefonu ile uğraşmak istemiyorum..Geldi mesaj gelmedi mesaj , bayramda hatlar yoğun gelmedi , seyranda su bastı çekmiyo sistem çöktü istemiyorum

Ama hayatımızın her aşaması artık birileri tarafından izleniyor kaydediliyor 3 kat yukarıda oturan kiracımızın kirası artık bankaya yatıyor aydan aya kapımıza gelir üç beş sohbet eder hal hatır sorardık şimdi oda kalmadı 2 senelikde kontrat var adamı 2 sene görmeyecez demekki..

Yurt dışında yaşayan arkadaşlar mecburan akıllı anahtar alacaklar ama kargo falan nasıl olur da olur bilemem..

Bu arada belirtim..Cep telefonu kadar nefret ettiğim bir başka teknolojik aygıt daha olmadı..Nereye gitsek adım adım izlenebiliyoruz adete mahkumuz cebin yoksa işe giremiyorsun kız arkadaşın olmuyo banka hesabına ulaşamıyorsun

Çok yakında dünya yüzündeki bütün cepleride birleştirirler al sana herkesin izlenebildiği tek dünya devleti..Olur mu olur..Bundan 10 sene evvel gülerdik ama gidişat o yöne sanırım..

emperador
03-12-2009, 11:06
hayatımız zaten şifrelerle dolu yok son kullandıgın 5 şifreden farklı olacak bazen nereye ne şifre verdim unutuyorum o kdar çok ki düşündüğümde şifre kullandıgım şeyler, daha karmaşıklaştırmak gereksiz aslında güvenlik için iyi ama parası kullanıcıdan çıkmamalı zaten ben bankaya epey para veriyorum al satlardan dilenciler resmen bir ara durmadan kart için aradılar aradılar istemedende olsa kartıı şirkete yollamışlar geri yolladım. adam arıyor ertesi gün kız aryıor aranıyrum sürkli dedim karışmıştır dedi özür vs..

masal
03-12-2009, 11:09
Diğer bankaları bilemiyorum ama ben Garanti Bankasıyla işlemlerimi yapıyorum ve son derece de memnunum, çok kullanışlı ve kolay bir sistemi var, birkaç yıldan beri de tek kullanımlık şifre uygulaması var... fakat bu tek kullanımlık şifre her işlemde zorunlu değil, eft yaparken, havale yaparken veya bilgi güncellemesi yaparken geliyor... internet bankacılığına girerken tek kullanımlık şifre gerekmiyor veya hisse senedi işlemlerinde de kullanılmıyor...
Bence güvenlik açısından gayet iyi, hesabım boşalacağına bu kadar yüke katlanırım...

Erasure
03-12-2009, 12:00
Peki Isbankasinin Cep Anahtarini 2 ayri telefonda aktive edip kullanmak mumkun mu?

bu konuda mesaj attım ve 1 hafta oldu, iş bankasından haber yok,
ancak telefondaki yazılımı inceledim ve bunun gerçekleşmesi pek olası
görünmüyor.

teknikanalizim
03-12-2009, 12:19
Çok yerinde bir uygulama çalışmayı hazırlyana ekibe teşekkürler...

Bilgi teknolojisinin zirve yaptığı günümüzde illegal olaylarında zirve yaptığını unutmayalım ve mahkemelerde binlerce insanın internet üzerinden indiragandi edilen paralarıyla ilgili süründüğünüde göz ardı etmeyelim..

Dolayısı ile sn. Red`e zerre kadra katılmıyorum uygulamayı gayet yerinde ve başarılı buluyorum ve ayrıca bu sms girişleri tlf ücreti olarak yansıtılmıyor ama dersenizki zaten hesap işletim bedeli, kredi kartı bedeli, havale ücreti ödüyoruz buda insanın kendi bakış açısıdır ona bakarsanız bankaya borsa işlemleri için ödediğim komisyon bunların yanında hiç kalır.

Dolayısı ile mevcut çalışmayı sonuna kadar destekliyorum ve bu şekilde illegal olayların %95 nin önüne geçilecektir...

BOZOK
03-12-2009, 12:26
Ciddi mi yoksa basit bir saka mi?:)
Yok olmayacak en iyisi ben bu ay sonu gelip bir arastirayim.:beurk:

walla o salak kiz oyle dedi basvuruyuda internetten yapabiliyormussun .....
ama ne yalan soyleyim iyi fircaladim kizi hep birlikte bir olsak ta arasak belki bize ozel bir seyler yaparlar olmaz mi :he:

teknikanalizim
03-12-2009, 12:31
Bu arada başlangıç oalrak ufak tefek sorunlar çıkacaktır bunlarda kısa sürede çözümlenecektir yurt dışındakileirn bukadar panik yapmasınıda anlayamadım..

Bankdan şifrematik sipariş edersiniz olur biter..

Oda olmadı şifre matik tasımayacagım dersen çoğu banka webden link verip cep telefonuna indirip kurduğunuz bir programla şifrematik cihazı olmadan kendi telefonunuzda şebekeye gerek olmadan şifre üretebiliyor.

Çözüm çok yeterki size uygun olanı bulun...

way_be
03-12-2009, 12:33

zorunlu dedikleri için akbank hesabımı kapattım...alternatif yol bırakmazlarsa bizde taşdevrine döneriz...hırsızların(internet hesabını boşaltan...) cezasını herzaman dürüst vatandaş çeker zaten..........:grrr:

BOZOK
03-12-2009, 12:35
Bu arada başlangıç oalrak ufak tefek sorunlar çıkacaktır bunlarda kısa sürede çözümlenecektir yurt dışındakileirn bukadar panik yapmasınıda anlayamadım..

Bankdan şifrematik sipariş edersiniz olur biter..

Oda olmadı şifre matik tasımayacagım dersen çoğu banka webden link verip cep telefonuna indirip kurduğunuz bir programla şifrematik cihazı olmadan kendi telefonunuzda şebekeye gerek olmadan şifre üretebiliyor.

Çözüm çok yeterki size uygun olanı bulun...
***Oda olmadı şifre matik tasımayacagım dersen çoğu banka webden link verip cep telefonuna indirip kurduğunuz bir programla şifrematik cihazı olmadan kendi telefonunuzda şebekeye gerek olmadan şifre üretebiliyor.****

siz baya bilgilisiniz kannimca
bu nu biraz acarmisiniz

atesdagli
03-12-2009, 12:36
Ben yapıkredi kullanıyorum. Cep telefonuma bir program indirdim. Her seferinde o programdan şifre üretip, o şifre ile hesabıma giriyorum. Telefon yanımda olmaz yahut şarjı biterse hesabıma giremiyorum. Gerçi bunun bir çözümünü buldum. Programdan 5-10 tane şifre üretip bir yere yazıyorum. Sıra ile o şifreleri kullanıyorum. Şifreler de anladığım kadarıyla sıra ile üretiliyor.Yani ben 10 tane şifre üretmişken, telefondan bir şifre üretip girersem, diğer şifreler geçersiz oluyor.

BOZOK
03-12-2009, 12:37
pc basindayiz ...hergun .. dili ,eli, klavyesi iyi olan bir arkadas e mail yazsa bizde her yerre gondersek bos bos durana kadar

BOZOK
03-12-2009, 12:38
Ben yapıkredi kullanıyorum. Cep telefonuma bir program indirdim. Her seferinde o programdan şifre üretip, o şifre ile hesabıma giriyorum. Telefon yanımda olmaz yahut şarjı biterse hesabıma giremiyorum. Gerçi bunun bir çözümünü buldum. Programdan 5-10 tane şifre üretip bir yere yazıyorum. Sıra ile o şifreleri kullanıyorum. Şifreler de anladığım kadarıyla sıra ile üretiliyor.Yani ben 10 tane şifre üretmişken, telefondan bir şifre üretip girersem, diğer şifreler geçersiz oluyor.

desenize uyaniklilik ta ise yaramiyor hele birde yazdiginiz sifreleri kaybederseniz :he:

value
03-12-2009, 12:40
Ben yapıkredi kullanıyorum. Cep telefonuma bir program indirdim. ...

Tabii cep telefonunun java'yı desteklemesi lazım.

Benimkinde java yok, yeni bir (java'lı) telefon almalıyım anladığım kadarı ile...

MAKİNİST
03-12-2009, 12:50
Bankaların yaptığı bütün uygulamaların amacı:

1-Kendilerini sağlama almak...
2-Cebimizden para yontmak...

Gerisi hikayedir bana göre...

atesdagli
03-12-2009, 12:53
O kadar borsada paralarınız var. Birazına kıyın da alın.Mezara mı götüreceksiniz paraları:) Şaka bir yana da adamın sinirini bozuyor bu şifre olayı. Hesaba ayrı şifre giriyorsunuz.Ardından cep telefonundaki programa şifre girip şifre üretiyorsunuz.O şifreyi de tekrar hesaba giriyorsunuz. Bu nedir yahu? Hadi herşeyi anladık da ya telefon kaybolursa, al başına belayı işte. Senin hisseler tavan yapsın, sen telefonun derdine düş:D

teknikanalizim
03-12-2009, 12:55
***Oda olmadı şifre matik tasımayacagım dersen çoğu banka webden link verip cep telefonuna indirip kurduğunuz bir programla şifrematik cihazı olmadan kendi telefonunuzda şebekeye gerek olmadan şifre üretebiliyor.****

siz baya bilgilisiniz kannimca
bu nu biraz acarmisiniz

Aslında bilgiden ziyade ilgi alanı ve araştırmacı yapımdan kaynaklanıyor..

Ben şifrematik uygulamasını sanırım 3 yıl kadar önce ilk defa YKB ile kullandım hatta başvurduğumda şubedekilerin bile haberi yoktu ilk bende gördüler cihazı :)

Zaman geçti zihazı sevdim küşük anahtarlık gibi bişeydi bende anahtarlarımı takıp anahtarlık diyede kullandım gayette soruzsuzdu ancak banka ile yasadıgım sorundan dolayı butun hesaplarımı kapattım su anda yoğun olarka garanti ile calısıyorum..

Uygulama şöyle kısaca anlatayım etayı altta copy paste edecem uygulamanın calısacagı bir tlf nun olmazsı yeterli genelde yenı nokıaların hepsıne uygun ayrıca uygun t ellerın lıstesıde sıtede var.. banaknın sana verdiği yükleme adresinden ilgili programı ındırım telefonun ıcıne kuruyorsun okadar sonrasında sıfre lazım olunca o programı acıyosun sana sıfre verıyon gayet pratık basıt kolay zahmetsız en onemlısıde ucretsız :he:

Cep Şifrematik Nedir? http://www.garanti.com.tr/img/in/ui/demo.gif (javascript:cepsifrematik();)

Cep Şifrematik, Java uygulamalarını çalıştırabilen cep telefonlarında kullanılmaküzere geliştirilmiş, Şifrematik benzeri bir uygulamadır.
detay http://www.garanti.com.tr/subesiz/internet_bankaciligi/guvenlik/sifrematik/cep_sifrematik.html

Cep Şifrematik Talep, Aktivasyon ve Kullanıma Başlama

Cep Şifrematik talebini yalnızca İnternet Şubesi'nde bulunan Cep Şifrematik adımından yapabilirsiniz.

http://www.garanti.com.tr/subesiz/internet_bankaciligi/guvenlik/sifrematik/cep_sifrematik_talep.html

KOlay gele...

teknikanalizim
03-12-2009, 12:56

Bu yazıyı bende onaylıyorum ama kişilerin güvenliği için şart koşulan bu sistemde bankadan çok kullanıcının yararı var...:super:

teknikanalizim
03-12-2009, 12:58
desenize uyaniklilik ta ise yaramiyor hele birde yazdiginiz sifreleri kaybederseniz :he:

Şifre kaybetmekmi hiç sorun değil bas yenisi gelsin...

Yeterki hesap bilgileriniz ve o anda üretilen şifre kötü kişilere geçmesin..

KARADENIZ
03-12-2009, 13:09
yurt disindaki arkadaslarim i anahtar kullanacakmisiz biz

Bundan once ykb den alidigim anahtari 3 defa degistirdim. Surekli ariza veriyordu
garanti de kullandim O da ariza yapti.

Isin pis tarafi ariza verdigi icin Sifreyi yanlis girdigimde bu sefer 3. deneme de interneti bloke etti. Yeniden acilmasini istedigim de "subeye gitmem" gerektigi soylendi. Ben de arkdasim sanirim bilgi bolumunde ki adresi okumuyorsunuz, yada su an size gelen tel. numarasini gormuyorsunuz, ben yurtdsindayim, sifre sifre icin oraya mi gelecegim, yok mu bask a bri uygulamaniz ? dedigim de MALESEF.. yanit almistim.

Ensonunda ben de lanet okuyum hepsini SMS e cevirdim.

BOZOK
03-12-2009, 13:17
telefona yukledik... baska bir telefon aldik nasil olacak

BİGBROKER
03-12-2009, 13:19
KARADENİZ ÜSTADIN anlattığı olay ile alınan karar bence tescil edilmiş oluyor ..
ALLAH bizlere kolaylık versin...

ahmetd76
03-12-2009, 13:36
Aşağıda bahsedilen olayı bizzat dolandırılan kişinin ağzından dinledim. Yaklaşık 50,000 TLsinin çalındığından bahsediyordu. Eski parayla 50 milyar yani. Olayda bankanın güvenlik açığının farkında olduğunu, ancak interaktif hesap kullanıma açarken hiçbir şekilde sorumlu olmayacağına dair imzalı kağıt aldıklarını söylemişti. Buyrun detayını arkadaşın ağzından okuyun:

Değerli Arkadaşlar, merhabalar,

Son günlerde meydana gelen ve sizi de ilgilendirebileceğini düşündüğüm
enteraktif banka hırsızlığı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmak
istedim.

Yaklaşık bir ay önce TÜBİTAK maaş hesabımın olduğu İş Bankası Gebze
Şubesinden tüm tasarruflarım telefon bankacılığı ile önce başka sahte bir
hesaba, oradan da nakit çekilmek sureti ile bir çetenin eline geçmiştir.

Olay genelde söyle gelişiyor. Sizin (sahte) kimlik bilgilerinizle ve
telefonumu kaybettim mazereti ile telefon sağlayıcınızın bir şubesinden
(mesela Turkcell) sizin adınıza yeni SIM kartı alınıyor. Ve numaranız bir
başkası tarafından hemen kullanılmaya başlanıyor. Bu arada sizin telefonda
takılı SIM kartı devre dışı olduğundan sizin telefon baz istasyonuna
bağlanamıyor. Tabi bunu o anda sizin fark etmeniz imkansız. Sonradan da
sizin adınıza, sanki siz arıyormuşsunuz gibi İş Bankasını arıyor ve
istenilen transferi gerçekleştiriyor. SIM kartının kopyalanması ile
paranın nakit çekilmesi toplam 10 dakika gibi kısa bir sürede
gerçekleşebiliyor. Ve genelde siz fark etmeyesiniz diye Cuma gününün son
saatlerinde oluyor. Telefon ve kimlik bilgileri bir çete için kolay
ulaşılabilecek bilgiler zaten.

Son bir aydır yaptığım incelemelerde edindiğim kanaat şu ki; bu tür
yolsuzluklara karşı İş Bankasının ciddi zaafları var, gerekli emniyet
tedbirlerinden yoksunlar. Bu durum Emniyet, Savcılık, İş Bankası ve
devletin ilgili üst kurumlarına bildirilmiş olup durumla ilgili hukuki
çalışmalar hala devam etmektedir. Muhtemelen uzun bir hukuki süreç
yaşanacak.

Fakat kanunlarda olan boşluklar dolayısı ile İş Bankasının bu tür olaylara
ilgisiz, duyarsız ve sorumsuz davranabileceği bilgisi deneyim sahibi diğer
mağdurlar tarafından paylaşılmaktadır. Ornegin 40 gundur banka beni hic
bir sekilde konunun akibeti ile ilgili bilgilendirmek icin aramadı. Ben
aramaya calisiyorum, gene duyarlılık sıfır noktasında, cevap gene yok.

Burada kaybeden sadece emek sahibi vatandas. Harcadıgınız zaman, mesai,
telefon masrafları, yorgunluk size kalan ek faturalar. Banka her durumda
tek taraflı kazancına bakıyor. Kanunlardaki bosluklardan istifade ederek
vatandasın kendi kendini yıpratmasını, yorulup usanmasını ve sonunda
takipten vazgecmesini bekliyor. Maalesef bu duyarsızlığı ve rahatlığı
başka turlu açıklamak mümkün değil.

Maalesef bu arada aynı yolsuzluk, aynı, şekil ve zamanlama ile geçen hafta
ikinci bir TÜBİTAK çalışanı arkadaşımızın başına gelmiştir. Para gene İş
Bankası Gebze Şubesinden ve TÜBİTAK maaş hesabından çekilmiştir. Bu
arkadaşımızın ayrıca hisse senetlerine yatırılmış parası, senetler
bozdurulmak sureti ile olmuştur. Kısaca parayı nasıl saklarsanız saklayın
10 dakika içinde transfer edilebilmektedir.

Bu iki olayın aynı kurumda çalışanların maaş hesaplarından, yakın
zamanlarda ve aynı şubeden usulsüzce transfer edilmesi tahmin
edebileceğiniz gibi bazı şüpheleri beraberinde getirmektedir. Belki tedbir
alma anlamında bir şeyler yapabilirsiniz diye sizleri bilgilendirmek
ihtiyacı hissettim.

Yarın sizin icinde çok geç olabilir. Veya benim gibi zamanınızın yarısını
bu işlere ayırmak durumunda kalabilirsiniz. Dost ve arkadasları konu ile
ilgili olarak lutfen bilgilendirmeyi ihmal etmeyiniz.

Bana ve diğer arkadaşımıza tavsiye anlamında önerileriniz olur ise bunları
da ayrıca bildirmenizi rica ederim.

Selamlar,
suat genc.

teknikanalizim
03-12-2009, 13:39
telefona yukledik... baska bir telefon aldik nasil olacak

Sn Bozok bu olay cok basit bir olay fazla kafa yormamak lazım senin telefonuna yukledıgın şey içinde binlerce numara olan bir program ve sana her bastıgında tıkır tıkır sıfre uretıyo tlf numu sattın caldırdın vs vs amaann dert etme al yenı tlf yukle yenı prgoramı bankana alo de yeterli...

teknikanalizim
03-12-2009, 13:53
Yaklaşık bir ay önce TÜBİTAK maaş hesabımın olduğu İş Bankası Gebze
Şubesinden tüm tasarruflarım telefon bankacılığı ile önce başka sahte bir
hesaba, oradan da nakit çekilmek sureti ile bir çetenin eline geçmiştir.

Olay genelde söyle gelişiyor. Sizin (sahte) kimlik bilgilerinizle ve
telefonumu kaybettim mazereti ile telefon sağlayıcınızın bir şubesinden
(mesela Turkcell) sizin adınıza yeni SIM kartı alınıyor. Ve numaranız bir
başkası tarafından hemen kullanılmaya başlanıyor. Bu arada sizin telefonda
takılı SIM kartı devre dışı olduğundan sizin telefon baz istasyonuna
bağlanamıyor. Tabi bunu o anda sizin fark etmeniz imkansız. Sonradan da
sizin adınıza, sanki siz arıyormuşsunuz gibi İş Bankasını arıyor ve
istenilen transferi gerçekleştiriyor. SIM kartının kopyalanması ile
paranın nakit çekilmesi toplam 10 dakika gibi kısa bir sürede
gerçekleşebiliyor

Olay cok iyi tasarlanmıs ve gayet mantıklı ama yinede bankalar bütür yüklü hesap dısı para transferlerinde detaylı davranırlar ama sanırım bu ihmale gelmiş..

Örneğin benim kimlik bilgilerime ulasılırsa ve hataa GSM hattım dahi ele geçse bu işi yapan illegak kişi bankayı arayıp işlem yaptırmak istediğinde benim telefon bankacılığına özel paraolam var alogaranti parolası dolayısı ile bu parolayı bilmeden banka işlem yaptırma dolayısı ile bukadra seçeneğin öğrenilip bir araya getirilip dolandırıcılık yapılması çok zor ve ayrıca bankaların internet bankacılıgında cok sıkı tesbirler var..

Örnek..
işlem kısıtlama saatler
para transfer kotaları.
bağlantı İP kısıtlama hizmetleri şu anda aklıma gelenler bunalr ama bunun gibi birkaç özel önlem daha var..

Sade bir vatandaş oalrak bulunduğumuz bilgi çağında bize sunulan hizmetlerin güvenkil gerekçelerini yerine getirirsek bütür sorunlarla karşılasmayız..

tmttu
03-12-2009, 13:53

i-anahtari kullanmak mecburiyet olacak.
Isbank icin gecerlidir:

-Eger Turk Cep tel operatörune ait numaran varsa, i-anahtari kullanima kendin acabiliyorsun.

-Eger yurt disinda isen ve Turk cel tel operatörune ait tel numaran yoksa i-anahtari kullanima söyle acacaksin (öncelikle bunu kabul etmeleri icin hesabinin adresinde yurt disi adresi olmasi gerekir):

1) önce i-anahtari isbankasinin internetinden ismarla
2) Sonra anahtar eline gecince isbankasinin i-anahtar bölumune faks yollayacaksin (faks 212 316 08 43). Faksta, yurt disinda yasagidini, Turk cel tel operatörune bagli numaran olmadigini yazip,
-musteri no
-i-anahtarinin seri no (arkasinda yaziyor)
-imza
fakslayip i-anahtarinin acilmasini rica edeceksin.

2-3 gune aciyorlar.

Sonra sifre uretip kullaniyorsun.

Bu bilgiler Isbank 444 02 02'den alinmis ve denenmistir.

Emniyet acisindan guvenirligi yuksek, Avrupadaki bankalarin cogu bu yöntemi kullanmaktadir.

kolay gelsin.

frt77
03-12-2009, 14:08
tum cevap yazan ve aydinlatmaya calisan arkadaslara ( yeni sistemi savunanlara) tek bir sorum var. tum bu cefalari cektikten sonra banka bana sunu diyormu " evet biraz zor oldu ama artik her islemin benim korumam ve garantim altinda ne olursa olsun ben senin tum hesaplarina tamemen guvence vermis durumdayim" yok demiyor niye cunki biz salagiz ( afedersiniz) kendisinin yapmasi gereken teknolojik gelisim masraflarini bize bi guzel iteliyor. bi de lutfen tum avrupa bunu kullaniyo soylemini birakalim bu da cok bayatladi

tmttu
03-12-2009, 14:21
tum cevap yazan ve aydinlatmaya calisan arkadaslara ( yeni sistemi savunanlara) tek bir sorum var. tum bu cefalari cektikten sonra banka bana sunu diyormu " evet biraz zor oldu ama artik her islemin benim korumam ve garantim altinda ne olursa olsun ben senin tum hesaplarina tamemen guvence vermis durumdayim" yok demiyor niye cunki biz salagiz ( afedersiniz) kendisinin yapmasi gereken teknolojik gelisim masraflarini bize bi guzel iteliyor. bi de lutfen tum avrupa bunu kullaniyo soylemini birakalim bu da cok bayatladi

Genelleme yapmayarak konusursak daha anlamli olur. Bu sifreli emniyet alt yapinin bayatlamasi icin bizim bankalarinin bu sisteme avrupa bankalardan öncesi gecmesi gerekirdi diye dusunuyorum.
Baska banka alt yapi konusunda da Turkiyedeki bankalar daha önde (mesela ATM'lerden para transferi yapmak, hisse alip satmak, hesabinin tel ve adres bilgilerini degistirmek).

teknikanalizim
03-12-2009, 14:40

Bunu banka değil T.C hukuku söylemeli sen şunu bunu yaptın ve yine mağdursan takma kafana %100 arkandayız :he:

frt77
03-12-2009, 14:58
yani diyosunuzki bu ulkede iyi biseyler baska birileri zorlamaz ise olamaz

tmttu
03-12-2009, 15:02

[COLOR="RoyalBlue"][I]Tek kullanımlık şifre" zorunlu hale geliyor!

Eğer SMS kullanacaksak (ki çoğunluk böyle yapacak, kimse salkım saçak şifre anahtarlığı taşımak istemez.) Bu SMS'lerin parasını neden biz ödeyeceğiz. ?

Abi,
artik bedavaya getirmek icin bazi seye katlanacaksin :)
Hem salkim sacak sifre anahtarligi da degil, asagidaki bir i-anahtar.
Cogunun her gun yaninda muhakkak (malesef) tasidigi seylerin yaninda "kucuk" kalmis :)

saygilar

http://img143.imageshack.us/img143/6147/cakmak.th.jpg (http://img143.imageshack.us/i/cakmak.jpg/)

Kentucky
03-12-2009, 21:51
bu konuda mesaj attım ve 1 hafta oldu, iş bankasından haber yok,
ancak telefondaki yazılımı inceledim ve bunun gerçekleşmesi pek olası
görünmüyor.

Evet haklisiniz. Sanirim 2 telefonda da sifre uretebilmek icin birinde cep anahtar, digerinde mobil imza kullanmak gerekecek.

geekadsl
03-12-2009, 22:01
ben önceleri şifre anahtarlığını kullanıyordum...Tam bir belaydı...evde unuttuğu zamanlarda..:).Sonra onu kaybedince ;cepten şifre üretmeye başladım...ve en güzeli de bence bu...sonuçta güvenlik için bence güzel bir uygulama..cepten kullandığımızda sanırım ücret ödenmeyecek-şimdilik :)-.sms ile uğraşmaya bence değmez...

flashest
03-12-2009, 22:52
Merhaba,

Tüm uygulamalar içinde en güzeli, en güvenlisi ve kullanışlısı bence mobil imzadır. Nerdeyse tüm bankalarda kullanabilirsiniz, imzaladığınız sertifika ve girdiğiniz şifre girdikten sonra kaybolur. Şifrenizi girerken onu hangi işlem için girdiğinizi de ekrandan okursunuz. Tek handikapı, operatöre bağımlısınız. Aylık 5 lira sabit para veriyorsunuz, sınırsız kullanım.

Uygulamaları paralı sunmak bankaların tercihleri olsa da, piyasa da kıyasla daha ucuz hatta bedava uygulamalar da mevcut. Benzer yaklaşım farklı banka ATMsinden para çekmede de, havale ve EFT'de de var. Bu tarz uygulamalar da bankanın maliyeti, piyasadaki en düşük ücret ya da biraz fazlasıdır diye düşünüyorum. Bunların çok üstünde ücret alanlar, genel giderler sayılmaz ise, kar ediyor muhtemelen.

İşlem güvenliğine garanti olamaz, böyle bir şey olsa, dolandırıcılık olayları en az 10 katına çıkar.

Bu uygulamaları hiç kullanmak istememek de bir tercih elbette. Ama burada alınan risk ile katlanılan zahmet kıyaslandığında, zahmete değer.

Saygılarımla..

ihtiyar09
03-12-2009, 23:02
i-anahtari kullanmak mecburiyet olacak.
Isbank icin gecerlidir:

-Eger Turk Cep tel operatörune ait numaran varsa, i-anahtari kullanima kendin acabiliyorsun.

-Eger yurt disinda isen ve Turk cel tel operatörune ait tel numaran yoksa i-anahtari kullanima söyle acacaksin (öncelikle bunu kabul etmeleri icin hesabinin adresinde yurt disi adresi olmasi gerekir):

1) önce i-anahtari isbankasinin internetinden ismarla
2) Sonra anahtar eline gecince isbankasinin i-anahtar bölumune faks yollayacaksin (faks 212 316 08 43). Faksta, yurt disinda yasagidini, Turk cel tel operatörune bagli numaran olmadigini yazip,
-musteri no
-i-anahtarinin seri no (arkasinda yaziyor)
-imza
fakslayip i-anahtarinin acilmasini rica edeceksin.

2-3 gune aciyorlar.

Sonra sifre uretip kullaniyorsun.

Bu bilgiler Isbank 444 02 02'den alinmis ve denenmistir.

Emniyet acisindan guvenirligi yuksek, Avrupadaki bankalarin cogu bu yöntemi kullanmaktadir.

kolay gelsin.

Aman piline dikkat edin . Ben uzun süredir kullanıyorum, geçende baktım pili bitmek üzere değiştim şimdi uzun süre daha rahatım. Hiçbir sorun yaşamadım.
Ok...

HaYaBuSa
03-12-2009, 23:02
DÜZENLEMEYİ YAPAN PARAYI ÖDER.ödemezde yatırımcı madur olur ise tazminatıda öder.ne bu adamların amacı bankalarda kuyruk oluşturmakmı.millet ne güzel evden işten hertürlü işlemini yapıyor.devir teknoloji devri dedikce bizimkiler geriye doru gidiyo.bende verilecek tek kuruş yok.gerekirse bankadaki hesabımı kapatırım.çoğununda kapatacağından eminim. varsınlar kendileri düşünsünler.bir taraftan her girdiğimizde işlem sonucu buraktığımız komisyonlar diğer tarafta 3 kuruşluk şifre ücreti talebi.hangisi riske atılacak.eğer millet hesaplarını kapatıp telefonlarla işleme başlar ise ayda 300 ytl ile 1 milyar ytl komisyon kazandığınız müşterileri çok ararsınız.şu türk düşmanlığı nedir kardeşim kanımızı sağa sağa emdiniz doymadınız .düne kadar kredi kartı komisyonu alıyodunuz o iptal oldu diye şimdide bu mu çıktı.saçma sapan iş yapmayın.

BOZOK
03-12-2009, 23:15

:bravo::bravo::bravo::bravo:sahsen ben 10 yildir fransaayim iki haneli sifreden baska sifre girmiyorum bankama girerken daha da kimsede boyle abuduk zubudik seyler gormedim goren varsa yazsinda su avrupayi bizde gorelim yaww

Halil64
04-12-2009, 00:22
:bravo::bravo::bravo::bravo:sahsen ben 10 yildir fransaayim iki haneli sifreden baska sifre girmiyorum bankama girerken daha da kimsede boyle abuduk zubudik seyler gormedim goren varsa yazsinda su avrupayi bizde gorelim yaww

üsatadım böyle uygulamalar zorunlu olursa bir kısım müşteri internet bankacılığından vazgeçecektir. bu kadar zahmete herkes katlanamaz :)

borky
04-12-2009, 00:29
Ben de yurtdisinda yasiyorum. Benim tercihim java uygulamasi olacaktir. Kendi Turkiye'deki hattimi kullanmama da gerek yok, sakin oyle bir sey yapmayin bosuna bosuna roaming parasi odersiniz data transferi icin.
Buradaki bazi arkadaslar YKB'den almislardi anahtarini ve hayretler icinde kalmistim cunku hicbir kargo ucreti istemeden YKB kendisi karsilamisti. Simdi de oyle olsa bile benim tercihim telefondan mobil uygulamasi olur.

Sayin Bushido'nun sorusunun cevabi benim bildigim olumsuz. Yani ayni anda 2 telefonda olamaz cunku sirali olmasi olmasi lazim sifrelerin, belirli bir algoritma seklinde uretiyor. Bu buyuk bir sorun cunku bazen acil bir islem yapmam gerektiginde, kendi adima nisanlimi ariyorum ve yaptiriyordum. Simdi once sifre uretecegim, o sifreyi telefonda O'na bildirecegim bu sekilde gerceklesek. Yeni telefon aldiginizda da mantiken algoritmanin sistem tarafindan sifirlandigini bilmesi gerekeceginden bankaya sanirim bildiriyorsunuz, bu sekilde yeni telefona indirip kullanabiliyorsunuz.

Pscyokinesis
04-12-2009, 07:45
Tek Kullanımlık Şifre olarak 3 nüde kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim en ideali sms .

Anahtar bozulabiliyor internet bankacılığınız kilitleniyor . Cep telefonunuz arıza yapıyor teknik servise veriyorsunuz giriş yapamıyorsunuz .

Sonuçta en cazip olan bana göre sms .

Arkadaşın telefon bankacılığı ile hesap boşaltıması olayı bende duydum ama telefon işlemlerinde görüşmemeiz kaydedildiği için bu ses size ait olmadığı yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanmaları gerektiğini düşünüyorum .

Bunun içinde alacağınız önlemler var .Büyük miktarda hesaptan para çıkış olduğu zaman işlemi şube onaylamadan önce arayıp sabit bir telefonla bilgilendirilmenizi isteyebiliyorsunuz .

swert
04-12-2009, 09:49
.....

Söz konusu e-postayı görmedim ama resmi yazışma değil sanırım. Ancak uygulamanın anlatılan şekilde olacağını varsayarak devam edecek olursak;

Gerçekten de işlevsel olmayan mecburiyetler ülkesi olma yolunda ciddi manada ilerliyoruz gibi gözüküyor. Belli şeyleri yapmaya mecbur kılınıyorsunuz ama bunlar nedense çözüm üretmeyen şeyler oluyor.

Sn. Frt 'nin belirtmiş olduğu durum oluşuyor.

......

Örnek..
işlem kısıtlama saatler
para transfer kotaları.
bağlantı İP kısıtlama hizmetleri şu anda aklıma gelenler bunalr ama bunun gibi birkaç özel önlem daha var..

Sade bir vatandaş oalrak bulunduğumuz bilgi çağında bize sunulan hizmetlerin güvenkil gerekçelerini yerine getirirsek bütür sorunlarla karşılasmayız..

[/COLOR][/COLOR]

Sayılmış olunan kısıtlamalar aslında bizim işlem özgürlüklerimizi kısıtlayan şeyler fakındaysanız.

Bu yazıyı bende onaylıyorum ama kişilerin güvenliği için şart koşulan bu sistemde bankadan çok kullanıcının yararı var...:super:

Sn. Makinist'in dediği gibi

Çünkü bu uygulama ile gerçekte tek fayda sağlayan banka oluyor. Pareto ahlakına uygun olduğunu savunabilir tabii ... yani bizim durumumuzda bir değişim olmaksızın (internetten işlem yaparak) banka sorumluluklarından kaçmaya çalışıyor ve/veya başkasına aktarıyor sorumluluklarını.

Tabii cep telefonunun java'yı desteklemesi lazım.

Benimkinde java yok, yeni bir (java'lı) telefon almalıyım anladığım kadarı ile...

Çok yerinde bir uygulama çalışmayı hazırlyana ekibe teşekkürler...

Bilgi teknolojisinin zirve yaptığı günümüzde illegal olaylarında zirve yaptığını unutmayalım ve mahkemelerde binlerce insanın internet üzerinden indiragandi edilen paralarıyla ilgili süründüğünüde göz ardı etmeyelim..

Dolayısı ile sn. Red`e zerre kadra katılmıyorum uygulamayı gayet yerinde ve başarılı buluyorum ve ayrıca bu sms girişleri tlf ücreti olarak yansıtılmıyor ama dersenizki zaten hesap işletim bedeli, kredi kartı bedeli, havale ücreti ödüyoruz buda insanın kendi bakış açısıdır ona bakarsanız bankaya borsa işlemleri için ödediğim komisyon bunların yanında hiç kalır.

Dolayısı ile mevcut çalışmayı sonuna kadar destekliyorum ve bu şekilde illegal olayların %95 nin önüne geçilecektir...

Sn. Teknikanaliz,

Bence böyle bir uygulama illegalitenin önünü tıkamaz. Hatta %95 bir ihtimalle, %95 oranında önüne de geçemez ;)

Hesap işletim ücretleri, kredi kartı ücretleri gibi hususlar ise bence insanın kendi bakışına kalan konular değil. Şöyle ki; Banka dediğimiz şey nedir ? İlk ortaya çıkış noktalarını nazara alırsanız "Banka" kelimesi ile ilk özdeşleştireceğiniz şey "Kasa" kelimesi olacaktır. Banka'nın en temel fonksiyonlarından biri "güvenlik" tir. Kasayı ben alacaksam Banka'ya ne gerek denilebilir. Devam edecek olsak diyebilir ki Banka'ya yatırılan parayı banka kendisi zaten kullanmaktadır. (Yasal Bankacılık tanımı gereği) Bir de benden yatırdığım para için ne hesabını işletmektedirler ki hesap işletim ücreti gibi tamamen göreceli bir ücret talep edilsin. Hesabınızı işleten ( yönlendiren manasında) siz değil misiniz? Veyahutta hesabımızı işleten (kazanç sağlayan manasında) onlar ise bir defa daha neden ücret ödeyesiniz?

Bunu banka değil T.C hukuku söylemeli sen şunu bunu yaptın ve yine mağdursan takma kafana %100 arkandayız :he:

Aslında biraz önce dediğim gibi Banka'nın temel mantığı gereği bu durum bence böyle değil ama belirttiğiniz durum önemli ve sıkıntı da burada; Hukuk Devleti Olamamak.

Hülasa edersek; Kanunen 50 Bin TL olarak devlet güvencesi dışında bize psikolojik destekten(Sn. Bora Yaşar'a sağlamış olduğu gibi :)) başka ne sağlamaktadır?

Ben epeydir banka işlemlerimde İş Bankasının i-anahtarını kullanıyorum.

İkinci bir şifre yükü çıkarıyor ama olsun ..

İçim nedense daha rahat..

cans
04-12-2009, 13:25
Zaten şifre üreten cihaz var bende + bir tek kullanımlık şifre daha mı olacakmış. off

teknikanalizim
04-12-2009, 13:36
Uygulamaları beğenmeyen güvenmeyen maliyet ödemek istemeyen alır eline hesap cüzdanını sabah erkenden kalkıp gider bankaya paşa paşa girer sıraya sırası gelincede işlemini yaptırır..

Kapitalist sistem bunu emrediyor...

Takdir kullanıcılarındır burda beyin fırtınası yapıp bankacılık sistemini değiştirecek halimiz yok olaya derin bakarsak sayfalarca yazı yazarın bankaların insanı nasıl soyduğu konusunda...

Sayın Cans siz yapmayın bari zaten tek kullanımlık şifre cihazın var sana birşey gerekmiyor...

cans
04-12-2009, 13:41
Sayın Cans siz yapmayın bari zaten tek kullanımlık şifre cihazın var sana birşey gerekmiyor...

Emin olmak istedim teşekkürler. İtiraf edeyim 6-7 sayfa yazıyıda okumadım. :)

hiyo
04-12-2009, 13:42
garanti bankasında kaç senedir kullanıyordum neyseki yabancı degiliz telefona yüklettim gayet kullanışlı...

MUHABBETCİ
04-12-2009, 13:48
Allahtan hissenet her girişte şifre veya sms şifre istemiyor :he:

wednesday
04-12-2009, 15:13
az önce başıma gelen hadise..

fortis internet şubesi 'nden mobil şifre tanımı yaptım. Özetle internet bank. kullanıcı adımı ve şifremi yazdıktan sonra cep telefonuma tek kullanımlık bir şifre gönderen bir sistem.

Zurnanın zırt dediği nokta ise kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp mobil şifrenizin telefonunuza gelmesini beklerken vukuu buluyor. zira bu şifreyi güvenlik sebebiyle 3 dk içerisinde girmeniz gerekiyor, eğer benim gibi avea abonesi iseniz yandım allah türküsünü çalmaya başlıyorsunuz. zira şifre çooook sonra teşrif ediyor :)

call center 'ın sunduğu alternatif çözüm ise şudur. şifre üreten cihaz alın şubenizden, internet bank. tanımı yaptırıp onu kullanın.. fiyat 'ta 20 lira... yersen...

iş çıkışı şubeye gidicem kısmetse. hazır gitmişken kredi kartımı ve hesaplarımı da kapattırayım :)

finansbank gel gel yapıyor zaten epey bi süredir. fortis 'te 3.5 yıldır müşteriydim , zaman zaman attığı keleklere ve rezil atm 'lerine rağmen hem banka hem yatırım tarafında devam ediyordum çalışmaya.

kısmet işte...

Wrangler
04-12-2009, 15:28
az önce başıma gelen hadise..

fortis internet şubesi 'nden mobil şifre tanımı yaptım. Özetle internet bank. kullanıcı adımı ve şifremi yazdıktan sonra cep telefonuma tek kullanımlık bir şifre gönderen bir sistem.

Zurnanın zırt dediği nokta ise kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp mobil şifrenizin telefonunuza gelmesini beklerken vukuu buluyor. zira bu şifreyi güvenlik sebebiyle 3 dk içerisinde girmeniz gerekiyor, eğer benim gibi avea abonesi iseniz yandım allah türküsünü çalmaya başlıyorsunuz. zira şifre çooook sonra teşrif ediyor :)

...
iş çıkışı şubeye gidicem kısmetse. hazır gitmişken kredi kartımı ve hesaplarımı da kapattırayım :)
...
...

kısmet işte...

Kenya şubesine mi?:notr:

Red Kit
04-12-2009, 15:42
Allahtan hissenet her girişte şifre veya sms şifre istemiyor :he:

Hakikaten yahu. Bak hiç aklıma gelmemişti.

Bizde yapsak mı böyle ? Her giriş bir SMS ücreti veya bir ayda bozulacak bir hissenetşifrematik. Acaip para kazanırız be yaw :)

keyness
04-12-2009, 15:56
:kahkah: :bravo: :kahkah: :bravo: :kahkah: :bravo: :kahkah: :bravo: :kahkah: :bravo:
Kenya şubesine mi?:notr:

tmttu
04-12-2009, 16:15
Uygulamaları beğenmeyen güvenmeyen maliyet ödemek istemeyen alır eline hesap cüzdanını sabah erkenden kalkıp gider bankaya paşa paşa girer sıraya sırası gelincede işlemini yaptırır..

Kapitalist sistem bunu emrediyor...

Takdir kullanıcılarındır burda beyin fırtınası yapıp bankacılık sistemini değiştirecek halimiz yok olaya derin bakarsak sayfalarca yazı yazarın bankaların insanı nasıl soyduğu konusunda...

Dogru demissin :super:

KARADENIZ
04-12-2009, 16:21

Bizde yapsak mı böyle ? Her giriş bir SMS ücreti veya bir ayda bozulacak bir hissenetşifrematik. Acaip para kazanırız be yaw :)

Aslinda her giriste degil de, ILK UYE GIRISINDE , yada uyelik basvurusun da alsak ? :he::he:

Hem bu sekilde mukerrer kayit yapmak isteyen, yada muhabbet olsun diye , geyik olsun diye , labala hubele yazilar yazmak icin uye olanlari da maliyet engeli ile azaltmis oluruz.. :he:

swert
04-12-2009, 16:26
O kadar yazdığım için midir nedir bana da geldi şimdi :) Bu yasa hangi maddeye atıftır acaba ?

http://img5.imageshack.us/img5/1488/6344653.jpg

kizilakrep
04-12-2009, 16:30

Valla bana uyar... Ama o zaman yatırım danışmanlığı gibi bi hizmet vermek zorunda kalırsınız ona göre. Neyse parası veririm ama ondan sonrada bi soru sorduğumda şimdiki gibi arkadaşların fikrini almak veya muhabbet etmek için sormam soruyu...

Karşılığında detaylı analizler ve danışmanlık isterim ki herken aynısını isterse başınız çok ağrır...

Boş verin siz böle iyiyiz beya.. Ne güzel muhabbet ediyoz para girdimi işin içine muhabbetin tadı kaçıyor...

Haksızmıyım...

Neyse bol muhabbetler keyifli saatler...

MUHABBETCİ
04-12-2009, 16:47

fikir babası olarak ilk gün hasılatı benim olabilirmi.:clown:

trakyalı
04-12-2009, 22:16

Tcell, avea ve vadafon daha çok kazanır.Onlara yarar bu sistem.

kelaynak
04-12-2009, 22:19
yurt dışında yaşayacaklar için pek te iyi degil aslında.
gerçi anahtarlık gibi birşey var garanti ve ykb de..
onlar daha güzel, cep telefonu kullanmak isteyemenler için

swert
05-12-2009, 10:06
E-posta göndermeyip kullanım sırasında bilgilendirenler de var. Bir açıdan da güzel tabii ( başka bir açıdan da kötü -geç bakarsa vs- tabii)

http://img710.imageshack.us/img710/2432/6543536.th.png (http://img710.imageshack.us/i/6543536.png/)

tanker
05-12-2009, 10:17
Saçmalıktan başka bir şey değil.

Benim bir bankada 3 hesabım var, 2 farklı ticari hesabım var, 4 farklı bankada hesabım var, eşimin hesabı, annemin ve babamın maaşlarının yattığı hesaplar var. Tam on hesaba girip çıkıyorum ve işlem yapıyorum. Üstelik yıllardır bankaya ayak basmış değilim. Ne yani 10 tane anahtarlık mı taşıyacağım ben şimdi ? Geri zekalılıktan başka bir şey değil.

Yarın öbürsü gün aracı kurumlar da böyle bir şey yaparsa ne olur? Devlet daireleri yaparsa ne olur? 30-40 tane anahtarlık mı taşıyacağız manyaklar gibi.

Her defasında hesabımıza erişmek istediğimizde bir adet sms mi ödeyeceğim. SMS filan vermeme hesabıma erişmek için. Kesinlikle mobil imzaya da karşıyım, çok fazla para istiyor Turkcell.

Tamamen arsızlaştılar bence.

teknikanalizim
05-12-2009, 15:44
Bukadar basit ve analizi kolay çözümü hepten kolay teknolojik bir konuda bile böylesine ayrı ve karşıt görüş var bundan yola çıkarak ülke olarak her alanda işimiz çok zor diyorum...

thy
06-12-2009, 17:18
yurt dışında yaşayacaklar için pek te iyi degil aslında.
gerçi anahtarlık gibi birşey var garanti ve ykb de..
onlar daha güzel, cep telefonu kullanmak isteyemenler için

Garanti Bankası yatırım hesabı olan üyelerinden şifrematik için sadece bir defaya mahsus olmak üzere 10 TL alıyor.

thy
06-12-2009, 17:22
Saçmalıktan başka bir şey değil.

Benim bir bankada 3 hesabım var, 2 farklı ticari hesabım var, 4 farklı bankada hesabım var, eşimin hesabı, annemin ve babamın maaşlarının yattığı hesaplar var. Tam on hesaba girip çıkıyorum ve işlem yapıyorum. Üstelik yıllardır bankaya ayak basmış değilim. Ne yani 10 tane anahtarlık mı taşıyacağım ben şimdi ? Geri zekalılıktan başka bir şey değil.

Yarın öbürsü gün aracı kurumlar da böyle bir şey yaparsa ne olur? Devlet daireleri yaparsa ne olur? 30-40 tane anahtarlık mı taşıyacağız manyaklar gibi.

Her defasında hesabımıza erişmek istediğimizde bir adet sms mi ödeyeceğim. SMS filan vermeme hesabıma erişmek için. Kesinlikle mobil imzaya da karşıyım, çok fazla para istiyor Turkcell.

Tamamen arsızlaştılar bence.

Öncelikle şunu belirteyim her banka için bir şifrematik.

Burada bankalar bizlere şifrematik vererek kendilerini sıyırmış oluyorlar. Şifrematik bizde o zaman şifre sorumluluğu tamamen bizim demek istiyorlar.

kelaynak
06-12-2009, 17:42
Garanti Bankası yatırım hesabı olan üyelerinden şifrematik için sadece bir defaya mahsus olmak üzere 10 TL alıyor.

ykb de 25 tl alıyor...

yahu biz hesaba girene kadar kağıt ya taban ya tavan olur..
zaten bir süre sonra otomatik kapanıyor hesaplar..
tam hareket zamanı bir kapanırsa, o zman uğraş dur :D
girene kadar hareket biter artık..

thy
06-12-2009, 17:54
ykb de 25 tl alıyor...

yahu biz hesaba girene kadar kağıt ya taban ya tavan olur..
zaten bir süre sonra otomatik kapanıyor hesaplar..
tam hareket zamanı bir kapanırsa, o zman uğraş dur :D
girene kadar hareket biter artık..

Seans saatlerinde cep telefonumdan daha yakın şifrematik'im...

Hızlı olan kazanır :)

ordin
06-12-2009, 19:15
Ya cep telefonu o an çekmiyorsa :))

erkancandemir
07-12-2009, 15:47
Madem zorunlu olacak ben de şu şifrematik olayına gireyim dedim. Cep telefonum java desteklediği için en aklıma yatan Cep Şifrematik oldu.

Önce Garanti Bankasından şifrematikle ilgili sayfaya girdim. Nokia 6230i model telefonumda şifrematik için uygun olduğunu gördüm ve yükleme işlemlerine başladım. Telefonuma link geldi, GPRS üzerinden programı yükledim. Gerekli adımları uyguladım ve şifre üret aşamasına geldim. Lakin şifre saniyenin yarısı kadar bir süre ekranda görünüp kayboluyor. Bir kaç kez denedim hep aynı.. :( Bu nedenle garanti cep şifrematik olayı yattı.

İkinci denemeyi İş bankası ile yaptım. Gerekli adımları uygulayıp programı indirdim ve şifre üretmeye hazır hale getirdim. İlk denememde şifreyi başarıyla üretim en az 30 saniye boyunca ekranda gördüm. Ama daha sonraki denemelerimde şifrenin değişen sürelerde (ki bazen 1 saniye) ekranda kaldığını gördüm. Sanırım tüm telefonlarda olumlu sonuç alınmıyor..

Başka benim gibi sorun yaşayan var mı merak ediyorum...

ninova12
07-12-2009, 23:05
Nokianın 1110 gibi modellerinde java var mıdır ?Javalı tlf nerden öğrenebiliriz?

BOZOK
12-12-2009, 17:06
lanet olsun
is bankasina e mail attim oyle bir yazdim ki adamlar cevap bile yazamadilar

Halil64
12-12-2009, 18:43
Nokianın 1110 gibi modellerinde java var mıdır ?Javalı tlf nerden öğrenebiliriz?

benim kurum iş bankası. oradan telefona yüklerken link var sayfada sizi yönlendiriyor hangi modellerin sisteme uygun olduğunu gösteriyor.
ama ben telefonumun modelini bilmediğim için denedim alacak mı diye ve oldu halbuki telefon bayağı eski bir modeldi.
gayet de güzel çalışan bir sistem arkadaşlar. ne yalan söyleyeyim şimdi içim daha rahat arkadaşlar :)

exitance
12-12-2009, 18:44
Sony Erickson K750i... eski bir telefon ama ben en az iki yıldır Garanti'nin java tabanlı şifrematiği için kullanıyorum.

aydeniz
12-12-2009, 21:52
Peki arkadaşlar cep telefonu 1 tane bende.İki ayrı banka da hesabım var.Tek cep telefonu ile 2 ayrı banka şifrematiği çalıştırabilecekmiyim?:) (Biraz Zeki Müren de bizi görebilecek mi ? gibi oldu ama ):)

BOZOK
13-12-2009, 13:53
***bu is bankasina gonderdigim e mail ***
iyi gunler siz is bankasi mensuplari ve yoneticileri , bize yani musterilerinize hergun daha baska baska zorluklar cikarmak icin birbiriniz le yarisiyorsunuz bu ne istir nede bankaciliktir .hep avrupada soyle boyle diyorsunuz avrupada yasanyan bir musteriniz olarak biz burda banka internet subelerini de kullaniyoruz ,iki sifreyle hesabimiza ulasa biliyoruz hemde baska hic bir araca ihtiyac duymadan yani ne guvenlik cemberi ne bilmem kactane soruu ne i anahtari nede baska bir seyle ,. simdide i anhatar yada aninda sifre gibi bir sey cikarmissiniz , yok benim ceptelefonu veya baska bir arac kullanmak istemiyorum. eger bu konuda israrci iseniz ben hesabimi kapatacagim .uyesi bulundugumuz bazi sitelerde ki musterileriniz de bu konuda aninda sifremi nedir isemiyor haberiniz olsun .bu cagda insanlarin musterilerin islerini kolaylastirmak yerine zorlastirmak la elinize musteri kaybi ve itibar zedelenmesinden baska birsey kazanamassiniz .guvenlikte bir yere kadar zaten internet subesine girene kadar sirat koprusu misali ecel terleri dokuyoruz .ister ilgilenin ister ilgilenmeyin ,siz dunya bankasi olacaksaniz sadece yurt icini dusunmeyin yurt disindada 7 milyon kisi yasiyor ha birde telefon subenizin musteri temsilcilerini daha iyi secin ve bilgilendirin sorunlarimiza cozum bulamiyorlar cunku bilgi eksiklikleri var.

BOZOK
13-12-2009, 13:54
***buda aldigim cevapp*ossuruktan teyyare selam soyle o yare demisler:grrr:
İnteraktif Bankacılık sistemimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Yeterli düzeyde güvenlik önlemi bulunmayan kişisel bilgisayarlara kullanıcıların bilgisi dışında programlar yüklenerek, internet üzerinden bankacılık ya da alışveriş işlemleri yapmak için kullanılan kullanıcı adı, şifre ya da parola gibi kişisel bilgilerin kötü niyetli üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra sahte site adları ya da "phishing"(olta) olarak adlandırılan elektronik postalar aracılığı ile de kişisel bilgilerin ele geçirilmesi mümkün olabilmektedir.

Müşterilerimize daha güvenli internet bankacılığı hizmeti vermek üzere i-anahtar ve mobil imza uygulamaları müşterilerimizin kullanımına sunulmuş olup i-anahtar ya da mobil imza kullanmayan müşterilerimiz de Mobil Onay Kodu uygulaması kapsamında işlem yapabilmektedir.

Mevcut çözümlerimizin kullanımı değerlendirildiği zaman müşterilerimizin cep telefonu tabanlı mobil çözümlere eğilimlerinin olduğu görülmüştür. Gerek müşterilerimizin eğilimleri, gerekse de gelişmiş cep telefonu kullanımının yaygınlığı dikkate alınarak, mevcut güvenlik seçeneklerimize ek olarak, java uyumlu cep telefonlarına indirilen ve kurulum yapıldıktan sonra tek kullanımlık şifre üretebilen bir yazılım olan "Cep Anahtar" uygulaması müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Diğer yandan; 01.01.2010 tarihinde yürürlüğe girecek olan "BDDK-Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak İlkeler Tebliği" ile birlikte internet bankacılığına giriş yapılırken iki faktör doğrulama ile giriş yapılması zorunlu hale gelecektir. Bu kapsamda; müşterilerimizin internet şubesine girişi esnasında i-anahtar, cep anahtar, mobil imza ve mobil onay kodu uygulamalarımızdan birini kullanmaları zorunlu hale getirilecek olup söz konusu uygulamalar içinde müşterilerimiz açısından en yüksek faydayı sağlayacak uygulama Cep Anahtar olacaktır.

Cep Anahtar, Java altyapısına sahip (MIDP 1.0 ve 2.0 destekli) cep telefonlarına indirilen ve kurulum yapıldıktan sonra tek kullanımlık şifre üretebilen ücretsiz yazılım programıdır. Uygulamanın cep telefonuna indirilebilmesi WAP/GPRS ya da internet erişim ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir. Söz konusu ayarlar cep telefonu marka ve modeline göre farklılık gösterebilmekte olup, ihtiyaç duyulması halinde ayrıntılı bilgi GSM operatörlerinin internet sitelerinden ya da Çağrı Merkezlerinden edinilebilinir. Bununla birlikte, ilgili uygulamamızda operatör ayrımı yapılmamaktadır.

Esenlikler dileriz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
ALTERNATİF DAĞITIM KANALLARI OPERASYONLARI BÖLÜMÜ
Müşteri İlişkileri Grubu

BOZOK
15-12-2009, 13:58
YURT DISINDAKI arkadaslar bu sorunu nasil cozmeyi planliyorsunuz yada cozdunuz
tesekkurler

trakyalı
15-12-2009, 14:43
Bu olay GSM şirketlerine çok para getirecek.1 şifre 2 kontör.Ayda kaç kontçrlük şifre aldığınızı düşünün.Bunu bankalar ödemez bize yüklerler.Garanti benden kesiyor.

DİGİMAX
15-12-2009, 15:17
Mesaj hakkı yemiyormu!!!

shadowcem
15-12-2009, 15:20
Bu olay GSM şirketlerine çok para getirecek.1 şifre 2 kontör.Ayda kaç kontçrlük şifre aldığınızı düşünün.Bunu bankalar ödemez bize yüklerler.Garanti benden kesiyor.

Akbank bu uygulamayı 1 yıldan fazladır yapıyor ve ayda 0.99 tl ücret kesiyor istediğiniz kadar girin çıkın....

Kentucky
15-12-2009, 16:04

TCELL mi alsak acaba :oley:

Valla arkadaslar artik secim sizin sunun surasinda 15-16 gun kaldi. Siz yine garantiye isbankasina sukredin diger bankalarin cogunda alternatif tek kullanimlik sifre uretme sistemleri yok.

dehause
16-12-2009, 08:04
Eskiden 2 şifremi ben biliyordum ve bunları herhangi bir dijital veri tabanında saklamıyordum.Şimdi ise binlerce şifreyi java uygulaması adı altında cep telefonumda saklayacağım.Benim cep telefonumu biri kopyaladığı zaman ne olacak peki.

Benim bankalara bir önerim var.

Her müşteri kişisel bilgisayarında gerekli güvenlik önlemleri yüklü değilse.çıkışta çıkış butonuna bastığı anda yeni şifre oluşturmanız gerekli diye sms atsa bana bende o sms i yanıtlasam daha iyi olmazmı.Bu sayede her seferinde üreteceğim şifreyi bir tek ben bilirim.Bu i-anahtarlık ve java uygulamalarının kırılmayacağını kimse bana taahhüt edemez.

Yurt dışında yaşayan arkadaşlar için ise turkcell-avea-vodofone yurtdışı için softphone(variaphone veya bilgisayarınıza yüklenebilecek bir telefon uygulaması) geliştirmeli.Zaten bu roaming ücreti bu zamanda çok saçma kalıyor.wi-fi özellikli cep telefonları bu soft phone uygulamalarını destekleyebilir.Ve yurt dışında herhangi bir wi-fi çeken noktada türkiye gsm operatörlerinden birini kullanan vatandaş ekstra roaming ödememeli.Türkiye içi görüşüyor gibi olur.

Tmm bankalar güvenlik isteyebilir ama bunun için müşterilerinden de akıl alsa olmazmı.:super:

swert
18-12-2009, 10:32
Hem konuyu hortlatıp hatırlatalım hem de SMS için Finansbank'ın ücret taleb etmediğini gösterelim.

http://img706.imageshack.us/img706/4089/mwsnap031.th.jpg (http://img706.imageshack.us/i/mwsnap031.jpg/)

erol33
18-12-2009, 12:56
iş bankasından i-anahtarı olanların ayrıca cep anahtar yüklemesine gerek yok biliyorum yoksa yanılıyormuyum!

way_be
18-12-2009, 15:08
ben kapattım bile....:grrr:

***bu is bankasina gonderdigim e mail ***
iyi gunler siz is bankasi mensuplari ve yoneticileri , bize yani musterilerinize hergun daha baska baska zorluklar cikarmak icin birbiriniz le yarisiyorsunuz bu ne istir nede bankaciliktir .hep avrupada soyle boyle diyorsunuz avrupada yasanyan bir musteriniz olarak biz burda banka internet subelerini de kullaniyoruz ,iki sifreyle hesabimiza ulasa biliyoruz hemde baska hic bir araca ihtiyac duymadan yani ne guvenlik cemberi ne bilmem kactane soruu ne i anahtari nede baska bir seyle ,. simdide i anhatar yada aninda sifre gibi bir sey cikarmissiniz , yok benim ceptelefonu veya baska bir arac kullanmak istemiyorum. eger bu konuda israrci iseniz ben hesabimi kapatacagim .uyesi bulundugumuz bazi sitelerde ki musterileriniz de bu konuda aninda sifremi nedir isemiyor haberiniz olsun .bu cagda insanlarin musterilerin islerini kolaylastirmak yerine zorlastirmak la elinize musteri kaybi ve itibar zedelenmesinden baska birsey kazanamassiniz .guvenlikte bir yere kadar zaten internet subesine girene kadar sirat koprusu misali ecel terleri dokuyoruz .ister ilgilenin ister ilgilenmeyin ,siz dunya bankasi olacaksaniz sadece yurt icini dusunmeyin yurt disindada 7 milyon kisi yasiyor ha birde telefon subenizin musteri temsilcilerini daha iyi secin ve bilgilendirin sorunlarimiza cozum bulamiyorlar cunku bilgi eksiklikleri var.

BOZOK
20-12-2009, 15:05
İnternet bankacılığında şifre geçici, kullanıcıya faturası kalıcı hem de acı olacak

Yılbaşından itibaren zorunlu hale gelecek olan tek kullanımlık şifre, vatandaşın cebini yakacak. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak. Her banka internet üzerinden yapılacak bu tür hizmetlerin ücretlendirilmesinde farklı tarife uygulayacak. Bank Asya, işlemlerin ücretsiz yapılacağını duyururken, bazı bankaların işlem başına 10 ile 20 kuruş arası ücret almaya hazırlandığı belirtiliyor.

Bankacılık işlemlerinin sanal ortamda daha güvenli yapılabilmesi amacıyla yılbaşından itibaren tek kullanımlık şifre zorunlu hale geliyor. Artık internetten EFT ve havale işlemleri söz konusu uygulamayla gerçekleştirilecek. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek bu şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak. Her banka internet üzerinden yapılacak bu tür hizmetlerin ücretlendirilmesinde farklı tarife uygulayacak. Örneğin tek kullanımlık şifrenin cep telefonuna mesaj olarak gönderilmesinde bazı bankalar 10-20 kuruş arasında bir bedel alınması üzerinde dururken, şifrematik için talep edilen ücret ortalama 20 lirayı buluyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 26 banka üzerinden derlediği verilere göre internet bankacılığı üzerinden Eylül 2009 itibarıyla üç aylık dönemde 132 milyar 257 milyon TL'lik EFT ve havale işlemi gerçekleştirildi. İnternet üzerinden yapılan işlemin toplam adedi ise yine aynı dönemde 34 milyon 292 bini buldu. İnternet üzerinden işlem yapan aktif bireysel ve kurumsal müşteri adedi ise 5 milyon 691 bin 356. Her müşterinin günde bir kez işlem yaptığı göz önünde bulundurulduğu ve cep telefonuna gelen tek kullanımlık şifre için 10 kuruş ödeme yapıldığı varsayıldığında vatandaşın cebinden günlük 5 milyon TL'nin üzerinde para çıkacak. Uygulama halkın beşte birini doğrudan ilgilendiriyor. 2009 yılının ilk dokuz aylık verilerine göre internet bankacılığı sistemine kayıtlı müşteri sayısı 12,9 milyonu buluyor.

TBB'nin tek kullanımlık şifre uygulamasına yönelik sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta hizmetin ücretlendirmesine ilişkin olarak, "Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz." ifadeleri yer alıyor.

İşlem güvenliği sağlanacak

TBB'nin tek kullanımlık şifre uygulamasına yönelik sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta hizmetin ücretlendirmesine ilişkin olarak, "Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz." ifadeleri yer alıyor. Tek kullanımlık şifre uygulamasına ilişkin TBB'den yapılan açıklamada ise BDDK'nın tebliğine göre internet bankacılığı hizmeti sunan bankaların internet bankacılığına giriş işlemlerinde, işlem güvenliğinin artırılması amacıyla 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren iki bileşenli kimlik doğrulama uygulamasının zorunlu olacağı kaydedildi. Yılbaşından itibaren internet bankacılığına giriş aşamasında tek kullanımlık şifrenin kullanılmaya başlanacağının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi: "Bu sebeple internet bankacılığında henüz 'tek kullanımlık şifre' kullanmayan müşterilerin, hizmet aldıkları bankalar tarafından bu ürün ve hizmetlerden faydalanma konusunda yapılacak açıklama ve bilgilendirmeleri yakından takip etmeleri tavsiye edilmektedir."

ŞİFREMATİK NASIL KULLANILIYOR?

İnternet bankacılığı başta olmak üzere birçok işlemde kullanılan şifrelerin çalınma, başkalarınca erişilme veya unutulması ihtimaline karşı "şifrematik" olarak tanımlanabilecek cihazlar kullanılıyor. Bankalardan satın alınabilen cihazlar her işlem için 40 saniye geçerli yeni şifre üretiyor.

9 soruda tek kullanımlık şifre
Tek kullanımlık şifre (TKŞ) nedir?

TKŞ, her kullanımda veya belirli bir süre geçtikten sonra geçerliliğini yitiren ve bir sonraki kullanım için yeniden üretilmesi gereken sayı ve/veya harf dizisi.

TKŞ örnekleri nelerdir?

TKŞ üreten cihazlar (token), TKŞ üreten yüklenebilir programlar, tek kullanımlık SMS şifreleri, elektronik imza tabanlı çözümler ve biyometrik tanıma.

Hizmetten ücret alınıyor mu?

Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında her müşteri işlem yaptığı bankasından bilgi alacak.

TKŞ nasıl elde edilebilir?

TKŞ'yi bankanızdan temin edebilirsiniz. Bu konuda bankanız tarafından yapılan açıklamaları izlemeniz ve ihtiyaç halinde bankaya başvurmanız başvurulması tavsiye ediliyor. Ayrıca, müşterinin bankadaki cep telefonu bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Bir TKŞ cihazı ile her bankada işlem yapabilir miyim?

TKŞ cihazı sadece temin edilen bankada kullanılabiliyor.

TKŞ olmadan internet bankacılığını kullanabilir miyim?

TKŞ 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılacak.

TKŞ uygulamasını yurtdışında da kullanabilecek miyim?

SMS ile yapılan TKŞ uygulamasında, bulunduğunuz ülkede veya yerde zamanaşımına uğramadan (time out olmadan) SMS alınabiliyor ise işlem yapılabilmekte. SMS hizmeti, bulunulan ülkeye ve kullanılan operatöre göre değişiklik gösterebiliyor.

BOZOK
20-12-2009, 15:06
haberin linki
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=929709&title=internet-bankaciliginda-sifre-gecici-kullaniciya-faturasi-kalici-hem-de-aci-olacak&haberSayfa=0

thy
20-12-2009, 15:43
Hem konuyu hortlatıp hatırlatalım hem de SMS için Finansbank'ın ücret taleb etmediğini gösterelim.

http://img706.imageshack.us/img706/4089/mwsnap031.th.jpg (http://img706.imageshack.us/i/mwsnap031.jpg/)

Şu an için hiçbir banka tek kullanımlık şifre için ücret almamaktadır.

Orada "ücret alınmamaktadır" denilmekte "ücret alınmayacaktır" diye bir ifade yok. Belki yeni uygulamada alınacak olabilir. Bankaya sormakta fayda var.

BOSNA
20-12-2009, 15:45
Arkadaşlar bende bu zorunlu şifre işinden pek memnun olmadım çünki çalıştığım banka 1 ocaktan itibaren EFT Havale ve benzeri işlemlerden ücret talep edeceğini duyurdu.

CycLone
20-12-2009, 16:09
her girşimide aptal aptal sms le uğraşmak istemiyorum zaten havale yaparken smsle şifre geliyor..
işbank ücret almıyor görünüyor ama yıllık sakalama parasına bunu da sokuyordur..

CycLone
20-12-2009, 16:15

cep anahtar 25 ytl

hallederiz
20-12-2009, 16:20
arkadaşlar ben de bişi sorucam..ben bi arkadaşımla ortak hesaptan borsa oynuyorum,,hesap onun üstüne..bu tek kullanımlık şifre olayında böyle bişey artık olmaz heralde dimi,,bi çözümü olabilir mi acaba

altıncıhismemo
20-12-2009, 23:05
:aww:
cep anahtar 25 ytl

kusura bakmayın 10.tl fiyat iş bankası çalışanları içinmiş sorry
fiyat 25 tl :super:

Trade-nL
20-12-2009, 23:55
Bende yurtdisinda yasiyorum konu ile ilgili isbankasi ile gorustum telefonda verilen yanlis bilgiyi daha sonra kayda alinan telefon konusmamizi dinleyerek tespit edip mail ile dogru bilgilendirme yaptilar.
Yurt disinda yasayanlar kedinlikle i-anahtar almak zorundalar yada Turkiyeden bir simkart alarak 2. bir cep teli yanlarinda tasimak zorundalar :)
i-anahtar fiyati 25 Tl dir ve kargo ile yurtdisindaki adresinizede yollaniyor.

---------- Forwarded message ----------
From: Turkiye IS Bankasi A.S. Musteri Iliskileri Grubu <4440202@isbank.com.tr>
Date: 2009/12/17
Subject: Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri (ISBN140107227-1403941)
To: n........@gmail.com

Sayın B ..........,

Bu e-posta Çağrı Merkezimizle yapmış olduğunuz görüşmeye istinaden gönderilmiştir.

Müşteri temsilcimizin, 01.01.2010 tarihinden itibaren ileri güvenlik aracı kullanmadan veya cep telefonlarına mesaj gönderimine gerek kalmaksızın internet şubemizi kullanabileceğiniz şeklinde hatalı bir bilgi ilettiği görülmektedir.Mevcut uygulamamızda Bankamız sistemine cep telefonu numarası olarak sadece TURKCELL, VODAFONE VE AVEA operatörlerine ilişkin numaralar kaydedilebilmekte, yurt dışı numaralar üzerinden kayıt işlemi yapılamamaktadır. Yurt dışında bu operatörlerden herhangi birini kullanabilen müşterilerimiz 01.01.20010 tarihinden itibaren Mobil Onay Kodu ile internet şubemize giriş yapabileceklerdir. İleri güvenlik aracı, ( i Anahtar ,Cep Anahtar, Mobil İmza ) veya cep telefonu kullanmayan müşterilerimiz internet şubemize giriş yapamayacaklardır.

Yapılan kontrollerde i-anahtar başvurunuzu gerçekleştirmiş olduğunuz tespit edilmiştir. İ-anahtarınız en kısa sürede tarafınıza ulaştırılacaktır.

Esenlikler dileriz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
ALTERNATİF DAĞITIM KANALLARI OPERASYONLARI BÖLÜMÜ
Müşteri İlişkileri Grubu

BURASI MUŞTUR
21-12-2009, 08:13
Peki biz bankadan değilde aracı kurumdan işlem yapıyoruz.Bizde tek kullanımlık şifre kullanacak mıyız?

BOZOK
22-12-2009, 12:56
Bankalar yine tüketicinin cebine göz dikti

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, bankaların Ocak 2010'dan itibaren internet bankacılığı için başlatacağı tek kullanımlık şifre uygulamasından ücret alınmasının meşru olmadığını ve herhangi bir hukuki dayanağı bulunmadığını ileri sürdü.

Engin, yaptığı yazılı açıklamada, tek kullanımlık şifre uygulamasının 1 Ocak 2010 tarihinde başlatılarak zorunlu hale getirilmesinin tüketici yurttaşa yeni bir yük getireceğini, bankalara ise yeni bir haksız kazanç kapısı daha açacağını savundu.

Bankaların tüketiciden yapılan işlem başına 10-20 kuruş arasında bir bedel alması yanında şifrematik için alınacak ücretin de ortalama 20 lirayı bulacağını ifade eden Engin, ''İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde bugün herhangi bir ücret alınması söz konusu değilken 2010 yılından başlayarak, yapılan her işlemden 10 kuruş alınırsa 5 milyon lira, 20 kuruş alınırsa 10 milyon lira tüketicinin cebinden, bankaların kasasına aktarılacaktır'' görüşünü ifade etti.

Engin, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklamasında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 14 Eylül 2007 tarih ve 26643 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan tebliği dayanak gösterilerek, internet bankacılığı hizmeti sunan bankaların internet bankacılığına giriş işlemlerinde, işlem güvenliğinin artırılması amacıyla 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren iki bileşenli kimlik doğrulama uygulamasının zorunlu olacağının kaydedildiğini anımsatarak, buna karşın tebliğde uygulama nedeniyle ücret alınmasına ilişkin herhangi bir hükmün yer almadığını vurguladı.

Bankaların neredeyse her ay yeni bir uygulamayla tüketiciye yeni bir parasal yük getirdiğini ileri süren Engin, ''Dün hesap işletim ücreti, kredi kartı üye aidatı, bugün ortak ATM/bankamatik işlemleri ile hesap görüntülemeden alınan ücretler, yarın tek kullanımlık şifre adı altında yapılan uygulamayla da haksız ve hukuksuz uygulamalarına boyut katacaktır/katmaktadır. Sonraki gün tüketicilerin nasıl bir haksız kazanç uygulamasıyla karşılaşacakları ise bilinemiyor'' dedi.

Fuat Engin, bankaların işlem güvenliği sağlamak adına tek kullanımlık şifre üreten yüklenebilir programlar ile tek kullanımlık SMS şifreleri, elektronik imza tabanlı çözümler ve biyometrik tanıma yöntemleri kullanarak, yıllardır ve krize karşın karlılıklarının kaynağının tüketicilerden elde ettikleri haksız kazançlar olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek, şu görüşleri savundu:

''Bankalar kanun, yönetmelik ve tebliğlerin uygulamalara ilişkin hükümlerini her zaman olduğu gibi bu konuda da fırsata dönüştürmektedirler. Tek kullanımlık şifre uygulamasından ücret alınması, Ortak ATM uygulamasında olduğu gibi meşru değildir. Herhangi bir hukuki dayanağı yoktur. Diğer uygulamalarda olduğu gibi haksız kazançtır. Tek Kullanımlık Şifre uygulamasının zorunlu tutulmasından ve ücret talep edilmesinden derhal vazgeçilmelidir. Aksi durumda hukuki zeminde tüketicinin haklarını arayarak bankalardan hesap soracağız.''

ayalp
22-12-2009, 15:07

20tl olmuş...:grrr:

BOZOK
22-12-2009, 15:09
egdirip gecriyorlar, dondurup geciriyorlar
senelik mi birdefaya mahsus mu,?

ayalp
22-12-2009, 15:22
egdirip gecriyorlar, dondurup geciriyorlar
senelik mi birdefaya mahsus mu,?

bir defaya mahsus 20 tl

http://www.garanti.com.tr/subesiz/internet_bankaciligi/guvenlik/sifrematik/sifrematik_sss.html

ayalp
22-12-2009, 15:24
ayrıca garantiden bi açıklama yok SMS le doğrulama için.. şuanda ücretsiz diyor...

Red Kit
25-12-2009, 08:11
Tüketiciler Birliği uyarıyor: Tek kullanımlık şifre bankaların rant kapısı olmasın

KONYA - Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, bankaların, şubelerde yapılan işlemlerde olduğu gibi internet bankacılığında da güvenliği ücretsiz sağlamak zorunda olduğunu söyledi.
Dinç, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönteminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Bireysel İnternet Bankacılığına giriş için SMS ile tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale geleceğini anlattı.
"Tek kullanımlık Şifre" uygulamasının yeni bir uygulama olmadığını ifade eden Dinç, "Yeni olan internet üzerinden yapılan işlemlerden ücret talep edilmesi. Bankalar, şubelerde yapılan işlemlerde olduğu gibi internet bankacılığında da güvenliği ücretsiz sağlamak zorunda. Tek kullanımlık şifrelerden alınacak ücretler, bankalar için yeni bir gelir kapısı olacağa benziyor" dedi.

-BANKALAR BU İŞLEMDEN PARA TALEP EDECEK-

"Tek Kullanımlık Şifre" uygulamasının tüketici açısından olumlu bir durum olduğunu, ancak bankaların sağladığı güveni ücretlendirmeye başlayacağını belirten Dinç, bankaların zaten internet üzerinden yapılan bir çok işlemden ücret aldığını dile getirdi.
Bankaların "Tek Kullanımlık Şifreler" için 10-20 kuruş arasında ücret talep edebileceğini iddia eden Dinç, şunları kaydetti:
"Bu rakam küçük gibi görünüyor. Ancak, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon hesap internet bankacılığına açık. Bunun 6 milyonu aktif olarak kullanılıyor. İnternet üzerinden yapılan EFT tutarı yıllık 500 milyar lirayı geçiyor. Bazı bankalar bunun üzerinden oransal kar alıyor. İnternet üzerinden yıllık 150 milyon adet işlem yapılıyor. Her işlem için 20 kuruş ve EFT’den de masraf aldıklarını düşünecek olursak bu da bankaların yaklaşık 30 milyon lira daha fazla kazanacağı anlamına geliyor. Banka bunu güvenlik karşılığı yapıyor, ekstra bir hizmet sunmuyor. Banka güvenliği sağlamak zorunda, ekstra para istemeye hakkı yok. Tüketici itiraz etmezse bankaların her yaptıkları yanlarına kar kalır. Her geçen yıl yeni ücretler talep eder."

-BANKALARIN SİCİLLERİ KABARIK-

Daha önceki dönemlerde mahkemelerin bankalar aleyhine karar verdiğini ifade eden Dinç, "Bankaların bu konuda sicilleri oldukça kabarık" dedi.
Dinç, bankaların öncelikle faizlerden kar etmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Bankalar, son dönemlerde esas karlarını yan gelirlerden elde etmeye başladı. EFT, çek-senet tahsilatı, havale gibi işlemlerden masraf alıyor. Hesap cüzdanı için bile para alınmaya başlandı. Bankalar, hesaplarında para bulunduran müşterilerine faiz ödemesi gerekirken, hesap işletim ücreti adı altında kira alıyor. ’Tek Kullanımlık Şifre’ bankalar için yeni bir gelir kapısı oldu. Tüketicinin hesap açtırırken bankalarına EFT, havale gibi işlemlerden ücret alıp almadığını sorması gerekir. Ücret alınıyorsa hesaplarını başka bankaya taşımalarını tavsiye ederim. Ancak bazı bankalardaki hesaplar zorunlu. Müşteriler o bankadan maaşlarını alıyor. Banka kuruma ödediği promosyonu çalışanlardan çıkarıyor."

-TEK KULLANIMLIK ŞİFRE UYGULAMASI-

1 Ocak’tan itibaren Türkiye’deki tüm bankaları kapsayacak uygulamayla hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak "Tek Kullanımlık Şifre" istenecek.
Uygulamada banka, internet şubesini kullanacak müşterilere kısa mesajla "Tek Kullanımlık Şifre" gönderecek.
İnternet şubesi kullanan müşterilerin işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi.(aa)

polat03
25-12-2009, 08:24
bankalar müşterilerini alternatif kanallara yönlendirme derdinde. sms, şifre vs. paralı olursa kullanım çok düşer bu da bankaların daha büyük zarara uğramalarına neden olur. hem sms'in maliyeti çok düşük. korkmayın birşey olmaz. yalnız bazı bankalarda giriş çok zorlaşmış, müşteriler biraz bilinçlensin güvenlik seviyeleri de kullanıcının tercihine bırakılır diye umuyorum.

BOZOK
02-01-2010, 00:26
evet gozumuz aydin en azindan benim ki banka subesine internetten girisim bitmistir
bundada var bir hayir ne diyelim

I am broke
02-01-2010, 00:33
Peki biz bankadan değilde aracı kurumdan işlem yapıyoruz.Bizde tek kullanımlık şifre kullanacak mıyız?

Aracı kurumlarda sanırım bu uygulama yok, ben bugün denedim istemedi.

owert
02-01-2010, 11:16
Sanırım her zaman ki gibi körler sağırlar bir birini ağırlar hayat tarzıyla hükümsüren yaşam, yine körler sağılar birbirini ağırlar tarzında devam ediyor. Ama ufak bır değişiklik oldu.

ama bu konuda bir değişiklik oldu.Bende buna şaşırdım.

Devlet vergi toplamak,sermaye piyasası geliştirmek için tek kurulmamıştır. Devlet,büyüklerin şerinden küçükleri korumak ve aynı zamanda kendi büyüklüğünden,ceberutundan vatandaşını korumak için vardır.Bugün vatandaş Bankalar gibi kurumlar karşısında güçsüzdür,zayıf ve celimsizdir. Bu güne kadar devlet bu konuda dişe dokunur da bir şey de yapmamıştır. Kafası esmiş, aynı şube olmasına rağmen vadesiz hesaba para yatırandan ücret almaya başlamış,yada herhangi şubeden Vadesiz hesaba para para yatırandan bunu talep etmektedir. devletimiz burada susmuştur.Vadesiz hesaplardan (yatırım hesaplerından alması daha akılcı olması gerekirken tersine) yıllık hesap üceti diye bir şey uydurmuş vatandaş kurbanlık koyun gibi kafasını uzatmış devletimiz burada da bir şey yapmamıştır.

Halbuki vadesiz hesaplarda olan paraları banka yıllarca gecelik repolarla kullanmış. Hesaplarda duran hisselere yıllarca taklalar atırmıştır.Keza hazine bonolarında en son örneği ile daha 2001 de üç beş kişiye aynı kağıdı satmıştır. Bunu tüm bankaların yapmadığını kimse ıspatlayamadığı gibi bende yaptığını ispatlayamam. Ama içimdeki ses bunun mümkün olduğunu bana söylüyor..

Şimdi en son geldiğimiz şifre zorunluluğu. Bugün yine sinekten yağ çıkarma körleri tutmaya ve onları benzetmeye dönüşmektedir ki sanayi bakanlığı tek o bakanlık '' bu karaıda fazla haa..'' dedi. Hele şükür.. Daha önceki sayfalarda varmı bimiyorum ama bu açıklama sanırım gözden kaçtı ki burada hala sorunun devam ettiğini görüyoruz.

Bende tüketimi seven ama beyhude tüketimi sevmeyen olarak eski telefonumla internete bankacılığına girmeye kalktım ki,mümkün olmadı. Ne yapayım gidip Waplı telefonmu almam gerek yani.. Bunu bana zorlamalı şifre zorunluluğunun yanında bir zulümdür. Bugün hisse alımlarında zaten bizden eski tabirla mani toplar gibi alım satımda banka bedel almaktadır. Bunu döviz satarken alırken bile yapmakta,marjları yukarda tutarak para kazanmaktadır. Hadi tamam bunlara tamam hizmet veriyor ve karşılığını alıyor ama bu şifre meselesinde para kapmak ta neyin nesi..

Sanayi bakanlığı '' bankalar verdiği hizmettin güvenliğini sağlamak zorunda dır ve bunu karşılığında bedel istiyemezler'' dedi.Nihayet nihyet zavalı bireyi korumanın gerektiği ufukta bilirdi.

İnsanın ,oldu olacak banka güvenlik şirketlerininde parasını biz verelim diyeceği geliyor.

İşbankası sms yoluyla her türden telefone mesaj atarak şifre vermektedir. En son gelinen yer burası sanırım ve bundan bedel de almıyor. Ama ben yine de bu kadar çabuk teslim olacaklarına inanamıyorum.. Gözü diktiler bakalım. Bu zavalı bireye devlet sahip çıkmazsa bunlar bireyi bugüne kadar olduğu gibi bugünde hap gibi yiyeceklerdir.

O zaman insanın sorması geliyor bu ülkede Hukuk yokmu?!Adalet nerede? Orman kanunlarıylamı idare oluyoruz. Güçlüler her zaman bu ülkede dayımı olacak.. Devletin bir organı olan, toplumdan aldığı güçle yöneten meclis görevini yapmalı,zavalılık ve acizlik içersine sürüklenen bireyi korumalıdır. Aynı zamanda Devlete karşı da korumalıdır. Yoksa biz onları neden seçiyoruz ki,devlet gibi bireyi ezsinler diyemi allahın aşkına..

ereglili
02-01-2010, 14:35
Ben Akbank la çalışıyorum, yıllık takass saklama ücreti 20 tl kestiler. cep şifre işlemleri için gönderilen sms lerden de para kesmeyecklermiş... belki bazı arkadaşlarımın işine yarar diyerek gönderiyorum bu mesajı..

DİGİMAX
02-01-2010, 15:38
halkbanktada uygulama başladı..
kontör gitmemiş bende;şimdilik herhangi bir ücret de kesilmemiş nerden kesecekler bakalım..

Işılay
02-01-2010, 16:04

HSBC deki hesabımı az önce denedim; tek kullanımlık şifre uygulaması başlamış,cep telefonuma mesajla şifre gönderildi öyle girebildim. Gedik yatırımdaki hesabıma normal giriş yapabiliyorum, onda öyle bir uygulama yok.

Cezve
02-01-2010, 16:56
Ben Akbank la çalışıyorum, yıllık takass saklama ücreti 20 tl kestiler. cep şifre işlemleri için gönderilen sms lerden de para kesmeyecklermiş... belki bazı arkadaşlarımın işine yarar diyerek gönderiyorum bu mesajı..

Bende akbank ile çalışıyorum ama benden 40 tl kestiler.

mamut222
03-01-2010, 09:21
tek kullanımlık şifre işi çok zor oldu.ben zaten telefon fazla kullanmıyorum,evde ve arabada unutup işe gittigim çok zaman oldu. farzı misal satış yapacam telefon yanımda yok veya şarzı bitik ne yapacam ,neden telefon kullanma mecburiyetinde bırakılıyorum.acaba bu uygulama başka ülkelerde de varmı.bırakın borsada al sat yapmayı günlük hesapları takip için günde bir çok defa hesaba girip cıkmam gerekiyor.bu zulümden başka bir şey degil,umarım bundan vazgecerler

Red Kit
04-01-2010, 08:04
İş bankasından SMS alabilen şöyle gelsin.

Sabahtan beri SMS bekliyorum gelen giden yok, sonra bir daha yolla diyorum yine yok. Sonra tekrar deniyorum yine yok.

Allah belasını versin, böyle boktan durumlar olacağı belliydi ama adamların gözü aç, üç kuruş ordan üç kuruş burdan para tırmalayacaklar. Her şeyin cılkını çıkartmadan duramıyorlar.

Red Kit
04-01-2010, 08:10
20 dakika oldu giremiyorum, 10 dakka önce istediğim şifre geliyor.

Allah belalarını versin.

Red Kit
04-01-2010, 08:16
Arıza ne zaman giderilecke diye telefon ettim, 10 dakka beklettiler, kısa süre sonra sizinle ilgilenilecek diye. Beklerken kontör kazanmaya devam ettiler elbette.

Netice : İŞBANKASI internet şubesi kaput.

Yapı Kredi ve Garanti güzelce çalışıyor.

thy
04-01-2010, 08:17
20 dakika oldu giremiyorum, 10 dakka önce istediğim şifre geliyor.

Allah belalarını versin.

Neden 20 saniye gibi bir süre koymuşlar anlayabilmiş değilim.

20 saniye olunca mesajın gelmesi o kadar sürüyor. Sonra yine onay kodu iste vs...

punisher_67
04-01-2010, 08:18
neden çıktı bu iş yaaaaa

pinky
04-01-2010, 08:19
Şifre geldi ve girdim.

deep
04-01-2010, 08:19
Garanti gecen hafta basladi... baktim sorun yasiyorum hemen bir sifrematik istedim... cep telefonu gibi bir alet... Bu hafta gelcek bakalim :) 20 tl ucreti var tum bankalarin bu hizmeti var sanirim... cep telefonuna mesaj gelmesini beklemeden hemen islem yapabiliyor olmaniz lazim...

kullanmaya basladigimda yazarim buraya...

Red Kit
04-01-2010, 08:22
5 bankada hesabın varsa, annenin, babanın, kardeşlerinin, şirketlerinin hesapları varsa, yani şöyle 8-10 hesabı kontrol ediyorsan ne taşıyacaksın ?

Şifrematik gerdanlığı mı ?

Türk halkına da yakışır aslında. Daha çok gerdanlık takan olur bize.

MIHNANA
04-01-2010, 08:23
HSBC deki hesabımı az önce denedim; tek kullanımlık şifre uygulaması başlamış,cep telefonuma mesajla şifre gönderildi öyle girebildim. Gedik yatırımdaki hesabıma normal giriş yapabiliyorum, onda öyle bir uygulama yok.

Şifre uygulaması sadece bankalar ile sınırlı olabilirmi acaba. Benim aracı kurumumda şifre istemedi.

Red Kit
04-01-2010, 08:23
Şifre gelmiyor ve giremiyorum.

İnatla gelmiyor.

Yapı Kredi ve Garantinin şifreleri 5 saniyede geliyor. İşbankasının şifresi 10 dakikada geliyor. O esnada oturum güvenliğim için sonlandırılmış oluyor.

ahmetd76
04-01-2010, 08:30
Dün akşam ben İş bankasını SMS ile kullandım. mekan Kocaeli-Darıca. Herhangi bir gecikme yoktu. Ama sabah yüklenme olabilir tabii ki. İş Bankasında bazen aşırı girişten dolayı takılma vs oluyor.

İnatla gelmiyor.

Yapı Kredi ve Garantinin şifreleri 5 saniyede geliyor. İşbankasının şifresi 10 dakikada geliyor. O esnada oturum güvenliğim için sonlandırılmış oluyor.

Red Kit
04-01-2010, 08:30
Yeni bir 5 dakikalık bekleme periyodu esnasında dinlediğim Johann Sebastian Bach müziği ardından çıkan müşteri temsilcisi problemi kabul etti ve üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Ne zaman düzeleceğini bilmiyormuş.

Red Kit
04-01-2010, 08:31
hissenete girerken 1 dakika beklerseniz kızılca kıyameti kopartıyorsunuz, bağırıp çağırıyorsunuz hatta sitenin renklerini beğenmeseniz bile ortalığı birbirine katıyorsunuz ama parasını bastırdığınız bankanız size hizmet veremeyince tabii ki diyerek anlayışla karşılıyorsunuz ya ...

Ne kadar cin varsa tepeme üşüşüyor.

Konu sizinle alakalı değil, boşuna cevap vermeyin.

pinky
04-01-2010, 08:33
Garantiye şimdi girdim. Sorun yok. Şifre çok hızlı geldi.

Işılay
04-01-2010, 08:34
Hsbc de şimdilik bir sorun görünmüyor, 2 sn de şifre geldi. problem yaşarsam burdan yazarım.

Serenler
04-01-2010, 08:35
İşlemlerimde İş bankasını kullanıyorum.
Bizler kullanamazsak bu kadar takılırsak vatandaş nasıl kullancak?
Bu işi dumanla mı halledecekler.
Aklıma gelen o ki işlemlerinizi şubelerimizde yapın biz de dsizi öpelim demeye getiriyorlar.
Şimdiden iyice gerildim..

buffnfaith
04-01-2010, 08:43
Yapıkredi şifre 1 saniyede geldi... Umarım diğer bankalardaki sorunlar da düzelir...

Red Kit
04-01-2010, 08:44
9:43 te SMS geldi. Diyor ki saat 9:25 itibarıyle istekte bulunduğunuz şifreniz şudur.

Yuh olsun size.

BOZOK
04-01-2010, 08:45
evet kac gundur yazip cizdik simdi eylem zamani is bankasini 'kullananlar icin 'yoksa herkes kendi sistemini arayip bloke edelim varmisiniz
444 02 02 bir saat belirleyelim hep birlikte arayalim
sn ret kit hakli parasini bile oduyoruz ,kendimizi duzduruyoruz

hakansahin
04-01-2010, 08:47
akbank ta da sorun yok anında geliyor

royal
04-01-2010, 08:47

İnatla gelmiyor.

ben de aynı sorunun yaşıyorum bu sistemi bulanı ve uygulayanı tebrik ediyorum bu ne rezalat anlamıyorum!

mterkan
04-01-2010, 08:48
Ben de akşamdan beri işte yatırımdan derinlikli veri satın alma ile uğraşıyorum...
Kredi kartı ile ödeme yapıyorum...
Kartta sorun yok...
Gel gör ki işlem bir türlü gerçekleşmiyor...
Sürekli hata veriyor...
Deneme için 2 gün önce de iş bankasında hesabıma gireyim dedim sen misin girmek isteyen, sms şifresi 4 üncü denemden sonra geldi...
Allah bunları ve bunlara bu fırsatları vereni bildiği gibi yapsın...
Bildiği gibiyi açmak isterdim ama forum kuralları var...

pinky
04-01-2010, 08:52
Hsbc de şimdilik bir sorun görünmüyor, 2 sn de şifre geldi. problem yaşarsam burdan yazarım.
HSBC ye 1 Ocak günü girmiştim, şimdi tekrar girdim. Çok hızlı şifre geliyor.

Red Kit
04-01-2010, 08:56
İş Bankasının şu mesajı yok mu....

"Cep telefonu numaranıza SMS olarak gönderilen Mobil Onay Kodu'nun ulaşmaması durumunda telefonunuzun gelen SMS kutusunun dolu olmadığını kontrol ediniz."

20 dakikada SMS ancak geliyor, o saate kadar oturum kırk kere sonlanıyor. Hatanın tamamı sende İş Bankası. Oturup sitene bir özür yazısı koy bir şey yap, sen hala kutunuzu kontrol edin diyorsun.

Eskiden telekoma ADSL bozuk diye telefon edince modemi aç kapa derlerdi.

Sizde hiç hata olmaz zaten.

Red Kit
04-01-2010, 08:59
Bundan sonra yok site açılmıyor, yok sitede şu çalışmıyor yok sitenin rengi bilmemne diye yazanlar çok cevap bekler benden.

İnterneti aç kapa kardeşim. Bilgisayarını aç kapa..

Bitti.

haydi yallah.

royal
04-01-2010, 09:01
İş Bankasının şu mesajı yok mu....

"Cep telefonu numaranıza SMS olarak gönderilen Mobil Onay Kodu'nun ulaşmaması durumunda telefonunuzun gelen SMS kutusunun dolu olmadığını kontrol ediniz."

20 dakikada SMS ancak geliyor, o saate kadar oturum kırk kere sonlanıyor. Hatanın tamamı sende İş Bankası. Oturup sitene bir özür yazısı koy bir şey yap, sen hala kutunuzu kontrol edin diyorsun.

Eskiden telekoma ADSL bozuk diye telefon edince modemi aç kapa derlerdi.

Sizde hiç hata olmaz zaten.

telefonları hep meşgul açsalar...

fbiber
04-01-2010, 09:08
Giren yok herhalde işbanka:(

Red Kit
04-01-2010, 09:14
Müşterilerine zerre kadar saygıları yok.

Siteyi açıyorsun, açılıyor, sayfayı açıyorsun açılıyor. Müşteri numaranı bilmemneni yazıyorsun oluyor. SMS gelecek diyor bekle bekle gelen yok.

Eğer gelmezse kutumuza bakacakmışız.

Sonra da size gelen şifreleri zamanında giremediğiniz için oturumu güvenliğiniz için kapatıyoruz diyorlar. Yani siz hıyarsınız bir işi beceremediniz ayağındalar.

yakkır
04-01-2010, 09:15
Arkadaşlar işBankası anasayfadan bize ulaşın dan e mail sikayeti attım,sizlerde yazarak tepkilerinizi diler getirin.Bir türlü mobil onay kodu gelmiyor.

http://img262.imageshack.us/img262/2928/78787702.jpg (http://img262.imageshack.us/i/78787702.jpg/)http://img262.imageshack.us/img262/78787702.jpg/1/w631.png (http://g.imageshack.us/img262/78787702.jpg/1/)

fbiber
04-01-2010, 09:16
AYNEN Atı alan uskudarı gect iişlem yapmaadık:(

Red Kit
04-01-2010, 09:18
NE tepkisi yakkır, bu sabah ödemelerim var, havale yapmam gerek, kira gidecek başka bankanın kredi kartı ödemesi var oraya para yollanacak. Bunlar zamanında olmazsa cezaya girecek.

Tepkisi mi kaldı, kapatacağım ilk fırsatta hesabımı.

yakkır
04-01-2010, 09:24
NE tepkisi yakkır, bu sabah ödemelerim var, havale yapmam gerek, kira gidecek başka bankanın kredi kartı ödemesi var oraya para yollanacak. Bunlar zamanında olmazsa cezaya girecek.

En iyisi bu galiba,ama rezilliklerinide iletmeden edemiyeceğim

royal
04-01-2010, 09:27
En iyisi bu galiba,ama rezilliklerinide iletmeden edemiyeceğim
bugün işbankası için kara bir gün!

tigi
04-01-2010, 09:28
www.sikayetvar.com ve www.sikayetim.com aracılığıyla iletim bence şikayetleri yoksa pek ciddiye almıyorlar sanki..

Red Kit
04-01-2010, 09:32
Artık telefonları da açmıyorlar. Sürekli meşgul.

Ama internet siteleri canavar gibi açılıp herkesi keriz yerine koymayı sürdürüyor. Gelen giden SMS yok.

Yuh olsun sabah 9 dan beri uğraşıyorum. Bir buçuk saatim gitti ekran karşısında.

Duruma uygun atasözü : (Burada ata ben oluyorum)

Türkiyede bir iş iyi mi gidiyor? Merak etmeyin, kısa sürede birileri bozacak ve diğer işler gibi bozuk düzen gidecektir.

Bir ata sözü daha...

Turkcell'e, bankalara (ve Avea ile Vodafona) katmerli gelir, bizim cebimizden katmerli gider.

BOZOK
04-01-2010, 09:33
telefonla bile ulasilmiyor is bankasina 444 02 02 denemeye devam

bawer
04-01-2010, 09:37

Ama internet siteleri canavar gibi açılıp herkesi keriz yerine koymayı sürdürüyor. Gelen giden SMS yok.

Yuh olsun sabah 9 dan beri uğraşıyorum. Bir buçuk saatim gitti ekran karşısında.

Türkiyede bir iş iyi mi gidiyor? Merak etmeyin, kısa sürede birileri bozacak ve diğer işler gibi bozuk düzen gidecektir.

Bir ata sözü daha...

Turkcell'e, bankalara (ve Avea ile Vodafona) katmerli gelir, sizden katmerli çıkar.

Bu aksaklıklardan dolayı ouşan zararımızı kim karşılayacak. Kadın bir de şey diyor anahtar alın yok şunu deneyin diyor yahu. Elimiz kolumuz bağlı seyrediyoruz yuh yuh yuh diyorum Koca cumhuriyet bankasının yaptığına bakın.

ariakastr
04-01-2010, 09:43
Arkadaşlar, öncelikle bende Türkiye'de ki binlerce mağdur banka kullanıcısından biriyim. Ne yazık ki ülkemizde internet bankacılığı kullanmak çok ama ÇOK zor ve bunun tek sorumlusu bankalardır. Ben yıllarca Amerika'da yaşamış bir bilgisayar mühendisiyim. Orada banka hesabıma girmek inanın gmail de mail hesabıma girmek kadar kolaydı. Kredi kartı numaranı girersin, altınada 6-8 haneli şifresini girersin ve ekran açılır. Bunun dışında hiçbir güvenlik önlemi yoktur. En azından ekran önünde, bizim gördüğümüz ve bizi rahatsız eden! Türkiye'ye dönüş yaptığımdan beri internet bankacılığını bırakmak zorunda kaldım. İş bankasının sonu gelmeyen saçma sapan güvenlikleri yüzünden bezdirildim. Bilgisayar mühendisiyim dedim çünkü bu mesleği yapanlar bilirki, bizde trade-off denilen bir şey vardır. Bu yazılımda bir özellik için başka bir özellikten fedakarlık etmektir. Bizde bankalar işin kolayına kaçarak güvenlik için kullanılabilirliği tümüyle feda etmişlerdir. Onlar için sizin rahatınız, siteye kolay giriş yapmanız, vs kesinlikle önemli değildir çünkü bu yaptıkları yanlarına kar kalmakta ve böylesi işlerine gelmektedir.

Bu güvenlik özellikleri kendi sitelerinde yazdıkları gibi "bizim güvenliğimiz" için olmayıp, aslında gene içinizden bir kısmının yazmış olduğu gibi "kendi güvenlikleri" içindir.Bankadan sizin hatanız olmadan(şifrenizi bir arkadaşınıza söylemeniz ve onun girip hesabınızı boşaltması mesela)sizin adınıza yapılan her türlü işlem sonucu oluşan hatayı banka karşılamak ZORUNDADIR.Şifrenizin hacklenmesi gibi, sizin 1. derece hatanız olmayan her durum için geçerlidir. Mesela sizin kredi kartınız bir restaurantda kopyalanırsada bu bankanın suçudur çünkü kopyalanabilen bir kart yapmıştır ve karşılamak zorundadır. Bankalar zorundadır ve öderlerde. Sadece müşteriyi bazıları dener. Sizden para koparabilecekmiyim diye bakar ama gerçekten bilinçli bir kullanıcı ile karşılaştıklarını anladıklarında da çok uzatmazlar. Ailem avukat olduğundan, bu tip işlerlede sık sık karşılaşmak zorunda kalıyoruz. Tabii bununda çözümü, bankaların haksız yere müşterilerini uğraştırarak zamanlarını çaldıklarında bir karşı yaptırımı olmalıki, her seferinde "yok kardeşim, ödemiyoruz" diyemesinler ilk seferde. Ama burda davalık bile olsalar, sonucunda sadece size başta vermeleri gereken parayı ödüyorlar zaten. İşi yokuşa sürdüklerinde ve kaybettiklerindede, pek bir zararları olmuyor.

Kısacası arkadaşlar, bu güvenlik önlemleri bizim için değil. Bunlar kendileri için.Ve ne güzel bizi koruyolar diye düşünmek yerine, bizi ne kadar uğraştırıyolar diye düşünmelisiniz. Güvenlik çok önemli bir olgu olmasına rağmen, bunu kullanıcıya mininmum şekilde yansıtarak, kullanıcı açısından kullanılabilirliği maksimumda tutmaları gerekirken 10 haneli müşteri numaraları, her ay değiştirmeniz gereken ve son 6 ay kullandığınız şifrelerle aynı olamayacak süper şifreler, parolar, vs gibi bir sürü saçmalığın üzerine şimdide bunu getirdiler. En güvenli site arka arkaya 20 haneli 100 tane farklı şifre girdiğiniz sistem olur ancak bunun bir kullanılabilirliği olmaz. Bizim bankalarımızda yurt dışı bankalarının müşterilerine gösterdiği saygıyı gösterseler, bu şifre saçmalıkları bu noktalara gelmezdi Türkiye'de. Bizimde kullanıcı olarak yapabileceğimiz tek şey toplu hareketle protestodur ama kabul edilmelidirki, bu da çok çok zor bir şey. Bu yaptıklarıda bankaların yanına kar kalacaktır.

i-ked
04-01-2010, 09:43
VINN ile bağlanyorum ve şifreyi de bu numaraya yönlendirdim oldukça hızlı geliyor. AMA bu daha ilk ay, ne kadar fatura gelecek ??? Şifrelerin geldiği SMS ücretli mi?

dr_ver
04-01-2010, 09:46
Ben de işbankasını kullanıyorum. Cep telefonuna iş anahtar yükledim. Siteye her girişte tek kullanımlık şifre üretiyor. Yani bir nevi şifrematik gibi.. Bir sorun yaşamadım, cep telefonu destekleyenler işbankasının internet sitesinden cep anahtar yükleyebilirler...

ayhan53
04-01-2010, 09:46
hesaplarınızı mümkün olduğunca tek bankada toplayacaksınız ve tek bankadan yapmaya çalışacaksınız bir tane i anahtarı kullanabilmek için
ceple işlem yapmak şu bir ay boyunca zul olacaktır

i-ked
04-01-2010, 09:51
O şifrematik zımbırtısını almıştım, askere giderken hiçbir elektronik eşya alamayacağım söylendi ben de ortada kalakalmıştım. Asker acıkmaz susamaz uyumaz para harcamaz sanki :)

Red Kit
04-01-2010, 09:52
Ben de işbankasını kullanıyorum. Cep telefonuna iş anahtar yükledim. Siteye her girişte tek kullanımlık şifre üretiyor. Yani bir nevi şifrematik gibi.. Bir sorun yaşamadım, cep telefonu destekleyenler işbankasının internet sitesinden cep anahtar yükleyebilirler...

Bravo, işte akıllı ve avukat vatandaş. Biz zaten hıyardık.

Kardeşim yükledik o haltı hemen ama aktive etmek için iş bankası internet sitesine girmen lazım. Girmek için SMS'le şifre gerekiyor. SMS yok.

Ne oldu şimdi ?

Bir şey daha söyleyeyim sana.

Cep telefonunu çaldırmak mı kolay yoksa banka şifreni mi ?

Eğer cep telefonunu çalarlarsa o iş anahtarı da ele geçirmiş olacaklar, tüm hesaplarını soyar sovana çevirir seni dımdızlak ortada bırakırlar haberin ola.

Ben asla telefonuma banka bir şeyleri yükletmem. Telefonum daha önce çalındı giden sadece telefon oldu. Şimdi çalınırsa tüm banka hesapları da buhar oluverir bir anda. Bunu da böyle düşünün.

thy
04-01-2010, 09:59
Şube bile cevap vermiyor....

Ne de bilir ki...

Serenler
04-01-2010, 10:04

Bir ata sözü daha...

Turkcell'e, bankalara (ve Avea ile Vodafona) katmerli gelir, bizim cebimizden katmerli gider.

Olur ya kazara müşteri temsilcisini yakalayabilirseniz tüm işlemlerinizi ve ödemelerinizi ona yaptırın.
Seve seve yapmak zorundalar.

Arkadaşlar, öncelikle bende Türkiye'de ki binlerce mağdur banka kullanıcısından biriyim. Ne yazık ki ülkemizde internet bankacılığı kullanmak çok ama ÇOK zor ve bunun tek sorumlusu bankalardır. Ben yıllarca Amerika'da yaşamış bir bilgisayar mühendisiyim. Orada banka hesabıma girmek inanın gmail de mail hesabıma girmek kadar kolaydı. Kredi kartı numaranı girersin, altınada 6-8 haneli şifresini girersin ve ekran açılır. Bunun dışında hiçbir güvenlik önlemi yoktur. En azından ekran önünde, bizim gördüğümüz ve bizi rahatsız eden! Türkiye'ye dönüş yaptığımdan beri internet bankacılığını bırakmak zorunda kaldım. İş bankasının sonu gelmeyen saçma sapan güvenlikleri yüzünden bezdirildim. Bilgisayar mühendisiyim dedim çünkü bu mesleği yapanlar bilirki, bizde trade-off denilen bir şey vardır. Bu yazılımda bir özellik için başka bir özellikten fedakarlık etmektir. Bizde bankalar işin kolayına kaçarak güvenlik için kullanılabilirliği tümüyle feda etmişlerdir. Onlar için sizin rahatınız, siteye kolay giriş yapmanız, vs kesinlikle önemli değildir çünkü bu yaptıkları yanlarına kar kalmakta ve böylesi işlerine gelmektedir.

Bu güvenlik özellikleri kendi sitelerinde yazdıkları gibi "bizim güvenliğimiz" için olmayıp, aslında gene içinizden bir kısmının yazmış olduğu gibi "kendi güvenlikleri" içindir.Bankadan sizin hatanız olmadan(şifrenizi bir arkadaşınıza söylemeniz ve onun girip hesabınızı boşaltması mesela)sizin adınıza yapılan her türlü işlem sonucu oluşan hatayı banka karşılamak ZORUNDADIR.Şifrenizin hacklenmesi gibi, sizin 1. derece hatanız olmayan her durum için geçerlidir. Mesela sizin kredi kartınız bir restaurantda kopyalanırsada bu bankanın suçudur çünkü kopyalanabilen bir kart yapmıştır ve karşılamak zorundadır. Bankalar zorundadır ve öderlerde. Sadece müşteriyi bazıları dener. Sizden para koparabilecekmiyim diye bakar ama gerçekten bilinçli bir kullanıcı ile karşılaştıklarını anladıklarında da çok uzatmazlar. Ailem avukat olduğundan, bu tip işlerlede sık sık karşılaşmak zorunda kalıyoruz. Tabii bununda çözümü, bankaların haksız yere müşterilerini uğraştırarak zamanlarını çaldıklarında bir karşı yaptırımı olmalıki, her seferinde "yok kardeşim, ödemiyoruz" diyemesinler ilk seferde. Ama burda davalık bile olsalar, sonucunda sadece size başta vermeleri gereken parayı ödüyorlar zaten. İşi yokuşa sürdüklerinde ve kaybettiklerindede, pek bir zararları olmuyor.

Kısacası arkadaşlar, bu güvenlik önlemleri bizim için değil. Bunlar kendileri için.Ve ne güzel bizi koruyolar diye düşünmek yerine, bizi ne kadar uğraştırıyolar diye düşünmelisiniz. Güvenlik çok önemli bir olgu olmasına rağmen, bunu kullanıcıya mininmum şekilde yansıtarak, kullanıcı açısından kullanılabilirliği maksimumda tutmaları gerekirken 10 haneli müşteri numaraları, her ay değiştirmeniz gereken ve son 6 ay kullandığınız şifrelerle aynı olamayacak süper şifreler, parolar, vs gibi bir sürü saçmalığın üzerine şimdide bunu getirdiler. En güvenli site arka arkaya 20 haneli 100 tane farklı şifre girdiğiniz sistem olur ancak bunun bir kullanılabilirliği olmaz. Bizim bankalarımızda yurt dışı bankalarının müşterilerine gösterdiği saygıyı gösterseler, bu şifre saçmalıkları bu noktalara gelmezdi Türkiye'de. Bizimde kullanıcı olarak yapabileceğimiz tek şey toplu hareketle protestodur ama kabul edilmelidirki, bu da çok çok zor bir şey. Bu yaptıklarıda bankaların yanına kar kalacaktır.

Az önce bizler internette işlem yapamazsak kim yapacak diye sormuştum. Bir bilgisayar mühendisi olarak sizde çoktan pes ettiyseniz internet bankacılığı hepten bitmiştir.
Bankalarımızbir yerlerine kına yaksınlar.

royal
04-01-2010, 10:10
Olur ya kazara müşteri temsilcisini yakalayabilirseniz tüm işlemlerinizi ve ödemelerinizi ona yaptırın.
Seve seve yapmak zorundalar.

Az önce bizler internette işlem yapamazsak kim yapacak diye sormuştum. Bir bilgisayar mühendisi olarak sizde çoktan pes ettiyseniz internet bankacılığı hepten bitmiştir.
Bankalarımızbir yerlerine kına yaksınlar.
alış satış olmayınca binde 2lik komisyon da alamadılar sistem çökmüştür turkcell değil 2.5 milyon dolar 35 milyon dolar da yatırsa artık bu işi kotaramaz bir de efendim bankacılık işlemleri için cep anahtara uyumlu telefon alacakmışım falan bunlar harbi kantarın topuzunu kaçırdı.

sabo48
04-01-2010, 10:17
Saat 10.30'da istediğimiz mobil onay kodları peş peşe geliyor.Ama oturumları çoktan kapandığı için faydası yok tabi.
İş Bankası sınıfta kaldı.

akiboga
04-01-2010, 10:19
Red Kit bahsetti ama kimse anlamadı gibi. Ben hem eşimin ticari hemde yaşlı annemin tüm hesaplarını ve tüm ödemelerini internet üzerinden yapıyordum.Bunların hepside ayrı banka ki aynı olsa bile aynı telefonu bile kabul etmiyorlar.Çıkış bulamıyorum...

thy
04-01-2010, 10:22
===============
Sonunda Şubeme ulaşabildim. Ve şubedeki arkadaşlarda sisteme giriş yapamıyorlarmış :) Olay bak!

Sorun üzerinde çalışıldığı ve 1 saatten önce düzelmeyeceğini bildirdiler.

İlgililere duyurulur.
===============

Serenler
04-01-2010, 10:26
===============
Sonunda Şubeme ulaşabildim. Ve şubedeki arkadaşlarda sisteme giriş yapamıyorlarmış :) Olay bak!

Sorun üzerinde çalışıldığı ve 1 saatten önce düzelmeyeceğini bildirdiler.

İlgililere duyurulur.
===============

Eğer böyleyse tam bir komedi o zaman.
Kelin melhemi olsa demek ki kendi başına sürecek.

ceng
04-01-2010, 10:29
aslında bu kıvranmaların altında para kazanma olabilir her sms üzerinden 10-20-50kuruş alarak. zaten öyle handheld bir şifre üretici için 20-25lira istiyorlar kafadan... kredi kartı ücreti gibi. emin olun bu bir seferlikse bile şimdi ilerde kredi kartı gibi senelik rutinine bağlanır. alıştır ve kökle durumu.
şimdi bu sms'ler bedava olsa bile ilerde belirli bir yaygınlık düzeyinden sonra dediğim fiyatlama gelir. yani daha ölç-yokla-alıştır safhasındayız.
yoksa yimişim güvenliğini...
biliyorsunuz para sizin sisteminizde kayıtlı olmayan bir havale/eft hesabına aktarılmak durumunda çalınması için. e bunun için de zaten yeni hesap eklemek için sms ile onay gerekiyordu. ancak bundan sonra ilgili hesaba transfer yapıyorduk. yani tek handikapı cep telefonunu kaptırmış ve giriş bilgilerini çaldırmış olmak. bunun da önlemi hemen hattı kapattırıp bankayı haberdar etmekti...
şimdi hal böyle iken bu getirilen sms-anahtar-şifrematik falan ek bir güvenlik getirmiyor.
yine cep çalınırsa ya da o şifrematik dedikleri handheld alet yine güvenlik kayboluyor eski durum yani.
maksat yine bu yeni gösterilen metodla güvenliğinizi sağlıyoruz ayağına 10-20 kuruş da olsa sms yoluyla halkın cebine el atmak. sanırım karların eriyeceğini iyi gördüler. :)
düşünün ayda yapılan eft/havale işlemlerinden kazanılan parayı. şimdi buna sms eklenirse neler olacağını...
sanki kredi kartı üzerinden yapılan harcamalar, hesaplarda duran vadesiz para ve fon kesintilerinden alınanlar, varsa yatırım hesabı işlemlerinden alınan komisyonlar, havale-eft'den alınanlar yetmezmiş gibi bir de bu...
bankacı değil cepci bunlar.
hele, kendi hesabı dışında anne-baba gibi pek de internet ortamını bilmeyenlerin hesabını da çekip çevirenlerin çekeceği zorluğu düşünün...
altında bir hinlik aramadan edemedim.
unutmayın eskiden ne havale-eft ne kredi kartı bakım ne de hesap işletim ücretleri vardı.
olay biraz devlet/bddk eliyle halkın cebinden bankaları sübvanse etmeye benziyor. harbiden bankaları güçlendirme şekli bu olmalı di mi koca kafalı ergun?
yüklenin yüklenin kaldırır.
saygıyla.

Red Kit
04-01-2010, 10:32
Saat 11:30

Bir tek bankacılık işlemini bile gerçekleştiremedim.

Tüm ödemelerimi alıyor ve hesaplarımı kapatıyorum.

İş Bankası artık avukatlarıyla birlikte güvenli güvenli işlem yapmaya devam etsin.

5 yıl önce hem mevduatta hem karda Türkiyede açık ara farkla birinciydiler. Şimdi ancak 3. oluyor o da özel bankalar içinde.

Trend aşağı doğru.

muratserdar
04-01-2010, 10:32
TC Ziraat Bankasını kutluyorum anında şifre,
Finansbank ve İşbankası 1 saat oldu,hala sms şifre gelecek
Mehmet Ali Bora Efendi reklamlarda boy gösterip biz bankomatikiz diyorya
şimdi her reklam gösteriminde çok gülerim.Biz Bankomatikiz ölemi -sizden olsa olsa cacıklık hıyar olur.
REZALET.. Telefonu dahi açmıyolar.
Cemiyet dışında olsam söyleyecek 3 kelimelik bir beddua var ama,cemiyetteyiz şimdi
REZİLLER.. Kart parası,havale parası,işletim ücreti almayı çok iyi biliyorsunuz.
Kahrolsun Kapitalizm!!

Maltioglu
04-01-2010, 10:39
Fortisle çalışıyorum, internetten kendileri şifre işini kolayca hallettiler.Üstelik vodofon hattıma.Şifre girdikten sonra 1 dk içinde mesaj gelmekte.Bu iş zamanla oturur desem de her parayla uğraşıp hesabına anında girmek isteyenler için engelleyicı (zaman açısından)

Sistemin getirilme amacının ise benim hesabımın güvence altına alınmasından ziyade genelde para hareketlerini anında takip etmek.Kayıt dışı para banka şb lerinden havale olarak dolaşmazki.Valizlerde elden ele dolaşır.Önemli olan kaynağa ulaşabilmek.

BOZOK
04-01-2010, 10:42
sesimizi kendi kendimize ancak duyura biliyoruz
birilerini arayalim e mail atalim birseyler yapalim nasilsa oturuyoruz masa basinda
nereleri araya biliriz acaba

arkasaha
04-01-2010, 10:54
iş bankasının haftasonu Antalya'da + lı yani para yatırmalı tüm bankamatiklerinin para yatırma kısmı çalışmıyordu( 3 tane ayrı şubede denedim). faiz bindi fazladan. şimdide sms gelmemesi. garanti bankasında da hesabım var bu sms olayına yılbasından once gecti ve çok iyi şekilde çalışıyor. bence iş bankasıda işini son güne bırakmıcaktı madem geçiceksiniz sizde önceden geçin deneyin bakalım sistem sorunlu mu sorunsuz mu bu kadar insanin ahını aldınız. aynı zamanda iş bankasından hisse alım satımıda yapıyordum sinema gibi izlemekten başka birşey bırakmadılar... :@

MIHNANA
04-01-2010, 10:57
İşbank askere gittiğim dönemde yatırım hesabımı kapatmıştı.O günden beri ayar oluyorum en ufak bir alışverişim yok hatta fatura bile yatırmıyorum. :yes:

royal
04-01-2010, 10:58
dükkanı kapatıp gitmişler herhalde bakın
Internet Explorer web sayfasını görüntüleyemiyor

En olası nedenler:
Internet'e bağlı değilsiniz.
Web sitesi sorunla karşılaşıyor.
Adreste yazım hatası olabilir.

Deneyebilecekleriniz:
Bağlantı Sorunlarını Tanıla

Ek bilgi

mntosyali
04-01-2010, 10:58
Denizbanka gelin.....Ne kontur ücreti var ne de bekletme....Şifre istiyorsunuz,onbeş san,yedem geliyor ve iki dakşika bekliyor...sonra şifre kaputtttt

Red Kit
04-01-2010, 11:02
Garanti süper bir reklam hazırlamış. Herhangi 2 faturayı otomatik ödeme talimatı verince her ay 40 TL'lik bonus veriyormuş.

Not: Demokrat olduğumu anneme söylemeyin, o beni faşist zannediyor.

polat03
04-01-2010, 11:07
her ay değil bir defaya mahsus olarak veriyor o da kredi kartınıza talimat verirseniz. ancak dikkat edin her faturayı kredi kartınıza otomatik talimat olarak veremezsiniz. telekom faturalarınızı vermenizi isterler onda da fatura başına 1TL hizmet komisyonu keserler.

Red Kit
04-01-2010, 11:14
her ay değil bir defaya mahsus olarak veriyor o da kredi kartınıza talimat verirseniz. ancak dikkat edin her faturayı kredi kartınıza otomatik talimat olarak veremezsiniz. telekom faturalarınızı vermenizi isterler onda da fatura başına 1TL hizmet komisyonu keserler.

Hmm. bilgi için teşekkürler.

bawer
04-01-2010, 11:22
Su anda is bankası'nın aksaklığından dolayı bircak hissemi 3-4 kademe aşağıdan vermek zorunda kaldım. Allah belalarını versin. ilk isim bu bankadan baska bankaya gecmek olacak. Paramızla rezil oluyoruz.

BOZOK
04-01-2010, 11:33
is bakasi bir zamanlar AMIRAL denirdi simdi hic olmus tayfa bile olmaz

lugano
04-01-2010, 11:34
Özene bezene aldıkları elemanları ne iş yapıyo bunların ya. Kırkı kırk yararak seçtikleri elemanlar bişeyden anlamıyo demekki. Buranın yatırım kısmını kullanmaya değmez. Hiçbir özelliği yok. Emir iletimi çok geç. 5snden önce emir gittiğini görmedim daha önce.Komisyonu da fazla 2010da çok müşteri kaybedecek bu banka.

Serenler
04-01-2010, 11:41
Az önce çarşamba günü bir iş için uçacağım yere uçak bileti alma gerekti.
Yapı krediden onay mesajı gelmedi, İş bankasını denedim ondan da tık yok. Ayrıca hiç bilmediğim bir kullanıcı adını soruyorlar, birkaç alternatifi deneyeyim dedim bu defa şifrem bloke oldu. Akşam eğer ulaşabilirsem İş bankası müşteri temsilcileriyle epey papaz olacağım galiba.
Şimdi bilet almak için çarşıya çıkıyorum.

CycLone
04-01-2010, 11:50
bu nasıl saçmlıktır inanılır gibi değil telefonun 3 sene önce kapanan eski telefonummuş açtırmam için taa şubeye gitmem gerekiyor. hesabım eski olduğu için bankametiğide almadım çoktandır.. sadece havalede telefon koyun nedir bu tüm hesaba bloke ???

arkasaha
04-01-2010, 12:00
iş bankasından az önce girmeyi başardım . 12.55 itibariyle.

alpertunga
04-01-2010, 12:07
HSBC şifre için şimdilik ücret almıyor.Garantiden de 1 senedir şifrematik kullanıyorum,çok memnunum.Üstelik şifrematik çalınsa bile şifrematik açılış şifresi olmadan hiçbir işe yaramaz.

thy
04-01-2010, 12:28
Süreyi 60 saniye yapmışlar sonunda...

Buna bile sevinir olduk...

Işılay
04-01-2010, 13:05
Süreyi 60 saniye yapmışlar sonunda...

Buna bile sevinir olduk...

60 sn mi? 1 dakika işlem yapmayınca kapanıyor mu yani? Hsbc'de kullanım süresi 900 sn.

thy
04-01-2010, 13:08
60 sn mi? 1 dakika işlem yapmayınca kapanıyor mu yani? Hsbc'de kullanım süresi 900 sn.

Hayır. Telefona gelen tek kullanımlık şifreyi girme süresi 20 saniyeydi.

Telefona anında şifre gelse bile hem tek kullanımlık şifreyi hemde ayrı internet şubesi şifresini 20 saniyede girmek imkansızdı.

Işılay
04-01-2010, 13:12
Hayır. Telefona gelen tek kullanımlık şifreyi girme süresi 20 saniyeydi.

Telefona anında şifre gelse bile hem tek kullanımlık şifreyi hemde ayrı internet şubesi şifresini 20 saniyede girmek imkansızdı.

Benim bankadaki süreyi bilmiyorum , gelir gelmez girdiğim için..

Red Kit
04-01-2010, 13:40
Sonunda işlemlerim gerçekleşti.

Sabah 09:00 - 14:40

5 saat 40 dakika bekledim resmen.

Serenler
04-01-2010, 13:56
Ben de elimle ayağımla gidip acenteden uçak biletimi aldım.
Sizinki kadar sürmedi tabii ki: tam 1 saat 50 dakikada gidip geldim :)

yakkır
04-01-2010, 14:05
Öğle arası girdim,iki sene önce 20 TL verip aldığım işbankası İ-anahtarım vardı onu devreye soktum mobil onay kodu bekleme derdi kalmadı nihayet.İ-anahtardan anında ürettiğim tek kullanımlık şifre yetiyor artık :)

Trade-nL
04-01-2010, 14:10
Bu hafta sonu isbankasindan i-anahtar adresime geldi.Hafta sonu kullanima acarak bugun ilk islemlerimi yapmaya basladim.cok kolay ve basit basiyorsun dugmeye tek kullanimlik sifreni veriyor.
Telefon ile ugrasmaktan cok iyi (zaten tel kullanma imkanim yok) tek kotu yani 25 tl olmasi :)
internet subesi sabah seansinda zaman zaman arizali idi girmekte zorlandim.

muratserdar
04-01-2010, 14:21
Bu hafta sonu isbankasindan i-anahtar adresime geldi.Hafta sonu kullanima acarak bugun ilk islemlerimi yapmaya basladim.cok kolay ve basit basiyorsun dugmeye tek kullanimlik sifreni veriyor.
Telefon ile ugrasmaktan cok iyi (zaten tel kullanma imkanim yok) tek kotu yani 25 tl olmasi :)internet subesi sabah seansinda zaman zaman arizali idi girmekte zorlandim.
Olay anlaşıldı.vatandaşa 25 i kastıracak çakkallar.
İşleri güçleri dertleri hep para olmuş nerden nasıl çırparız.
5 saat oldu hala Telefona SMS bekliyorum.

BOZOK
04-01-2010, 15:13
Cep telefonunu tamir ettirirken bankanızdaki paradan olmayın

Kütahya'da bir fabrikada üretim müdürü olarak çalışan kişinin hesabından izinsiz olarak 66 bin 229 lira para çekildiği iddia edildi.

Alınan bilgiye göre, jandarma ekipleri, Kütahya-Eskişehir kara yolunda faaliyet gösteren bir fabrikanın üretim müdürü Y.S'ye ait banka hesabından 3 günde 4 kez toplam 66 bin 229 lira paranın çekildiğini belirledi.

Ekiplerce yapılan araştırmada, havale edilen paraların bir bankanın İstanbul Unkapanı Şubesinden çekildiği tespit edildi.

Y.S'nin kullandığı cep telefonuna ait sim kartın, bir cep telefonu bayisi aracılığıyla onun adına gayri resmi yöntemlerle belge çıkartılarak, şüpheli kişilere verildiği öne sürüldü.

Jandarma ekipleri, söz konusu olayları gerçekleştiren kişi veya kişilerin yakalanması için çalışma başlattı.

mntosyali
04-01-2010, 15:38
Denizbankta bekleme süresi 3 dakika....

omercars
04-01-2010, 15:51
ykb 15-20 saniyede mesajı yolluyor..belki de yoğunluk denk gelmedi bana

ceng
04-01-2010, 15:57
cebe gelen bu mobil onay kodları sms'lerinin ücretlendirilip ücretlendirilmediğini 20-30dakika call-center müziği dinleyerek öğrenmek istemiyorum özellikle iş bankası için var mı böyle bir bilgilendirme?
diğer bankalar için? yani bir de halkı eşşek yerine koymaca var... aradım bulamadım...
aslında bankaların her ücretlendirmeyi sitelerinde alenen açıklamaları gerekir. bilanço kalaylamak için 50kuruş yerine 1.5tl yapınca bir kalemi ohhh tertemiz oluyor... sağolasın spk/bddk/zart zurt... sizin gibi kamuyu kollamanın ben...
zaten bu eksiklik/kaynatma bile adamına göre muamele ve hırsızlığın önünü açıyor.
arkasını soruşturan ısrar eden bazı ücretleri ödemezken en gariban en hakkını aramayı bilmeyen alt kesimin daha da tepesine biniliyor. zaten sayıca da çoklar. istedikleri de çok sayı çarpı göze batmayacak miktarlar. misal eft/havale de 1tl gibi.
saygılar.

http://www.sonsayfa.com/Haberler/Is-Dunyasi/Yeni-yilda-SMS-sifresi-ucretsiz.html

ykb marttan sonra sms için para alacakmış. öyle açıklamış. diğerleri kel mi?
http://oyun.donanimhaber.com/m_36763238/printable.htm

atabey_atl
04-01-2010, 16:05
Sayın Forum Üyeleri , İŞBANKASI internet işlemleri için Cep telefonunuza gönderdiği şifre SMS işlemlerinden ücretlendirme yapmıyor Bilginize..

ceng
04-01-2010, 16:09
Sayın Forum Üyeleri , İŞBANKASI internet işlemleri için Cep telefonunuza gönderdiği şifre SMS işlemlerinden ücretlendirme yapmıyor Bilginize..

şimdilik. :)

bawer
05-01-2010, 08:32
Bu sabah İŞbankası yine sms yolayamıyor. Gsm operatorlerinden kaynaklanıyormuş.

thy
05-01-2010, 08:35
2 dakika gecikmeli geliyor bugünde.... Hey allahım ya....

Her sabah aynı işkence mi olacak?

Dün bireysel hesabımı kapattım. Bugünde aynı problem sürerse şirket hesabını da kapattıracağız...

KARADENIZ
07-01-2010, 12:03
Denizbanka gelin.....Ne kontur ücreti var ne de bekletme....Şifre istiyorsunuz,onbeş san,yedem geliyor ve iki dakşika bekliyor...sonra şifre kaputtttt

Yillardir denizbank in internet bankaciligini kullanirim. Kullanimi cok kolaydir, digerleri gibi karman corman seyler yok. Aradiginizi en basit sekilde ulasabiliyorsunuz.
2001 yilinda aldigim kullanici adi ve sifremi HALA DEGISTIRMEDEN kullaniyorum, digerleri gibi iki de bir , onu degistir, bunu degistir , bu olmadi, son 5 taneyi giremezsin, ayni rakamlari kullanamazsin vb vb sacmaliklari da yoktu.

Sifre cihazi istedim 2 haftaya gelecekmis, islem icin denedim ve hayret icinde kaldim, SMS neredeyse 3 saniye ( UC SANIYE) icinde geliyor. Belki yanlisliktir dedim, 3 gundur deniyorum ve maximum 5 saniye de geliyor.
Denizbank i tebrik ediyorum.

Ayni sekilde YKB yi de denedim, onun ki de kisa surede geliyor. Ama bu sms maliyeti benim de aklimi kurcaliyor, ustelik yurt disi oldugu icin tcell de yurtdisina gelen sms yurticinden cok daha pahali.. Cihaza kadar idare edecegim artik.

bawer
07-01-2010, 12:18
Yillardir denizbank in internet bankaciligini kullanirim. Kullanimi cok kolaydir, digerleri gibi karman corman seyler yok. Aradiginizi en basit sekilde ulasabiliyorsunuz.
2001 yilinda aldigim kullanici adi ve sifremi HALA DEGISTIRMEDEN kullaniyorum, digerleri gibi iki de bir , onu degistir, bunu degistir , bu olmadi, son 5 taneyi giremezsin, ayni rakamlari kullanamazsin vb vb sacmaliklari da yoktu.

Sifre cihazi istedim 2 haftaya gelecekmis, islem icin denedim ve hayret icinde kaldim, SMS neredeyse 3 saniye ( UC SANIYE) icinde geliyor. Belki yanlisliktir dedim, 3 gundur deniyorum ve maximum 5 saniye de geliyor.
Denizbank i tebrik ediyorum.

Ayni sekilde YKB yi de denedim, onun ki de kisa surede geliyor. Ama bu sms maliyeti benim de aklimi kurcaliyor, ustelik yurt disi oldugu icin tcell de yurtdisina gelen sms yurticinden cok daha pahali.. Cihaza kadar idare edecegim artik.

Dun ben de Denizbankta yeni hesap açtırdım, biraz teredütlerim vardı ancak yazınızı okuyunca rahatladım. Gerçi onlar da kendilerini çok övdüler, bizim internet'ten hiç şikayet gelmiyor dedilerse de yılların bankası İŞ'in yaptığı rezilliği görünce temkinli yaklaşmıştım. Bakalım bugün sifremi aldıktan sonra bir deneme yapacağım.

che11
07-01-2010, 12:50
Ben garantiyi kullanıyorum sms den ücret felan almıyor ..

KARADENIZ
07-01-2010, 12:56

Bu ucret alma olayina bence ters bakiyorsunuz, daha dogrusu ucreti bankanin almasini , almamis olmasini dikkate aliyorsunuz.

Ben yurt disindayim ve benim tcell telefonuma herhangi bir arama yada sms geldiginde roaming den dolayi maliyetin bir kismi ( hemde tuzluca bir kismi ) benim faturama yansiyor.
Bankalar ile GSM operatorlerinin anlasmasini bilmiyorum ama yarin obur gun telefon faturaniz geldigin de , fatura da ( su an benim faturamda gordugum haliyle ) GELEN SMS UCRETI yada SMS MALIYET PAYLASIMI vb vb aciklamasi ile rakam gorurseniz sasirmayin.

Olur mu ? bence olur.
Bankalarin komisyon ve gelirlerini artirmak icin bir yerlerini yirttiklari bugunlerde, BDDK nin karari nedeniyle bir anda bu kadar sms gonderme maliyetine katlanacaklarina hic olanak tanimiyorum..

che11
07-01-2010, 13:17
doğru söylüyorsunuz sayın karadeniz ama ben alırken bankada zaten ücret talep edilmiyor dedi bende onun için bu kadar rahatım dediğiniz gibi bunların işi belli olmaz .. modern tefeci nede olsa.

reha kaya
07-01-2010, 13:28
4 Bankanın İş, ING, Garanti ve Akbankın internet bankacılığını kullanıyorum, en fazla 30 saniyede SMS geliyor.

Ehteyar adamız, SMS'nin geldiğini anlamamız için, zaten o süre lazım bize, anca intikal ediyoruz. :he:

wowow
07-01-2010, 13:42
Bu ucret alma olayina bence ters bakiyorsunuz, daha dogrusu ucreti bankanin almasini , almamis olmasini dikkate aliyorsunuz.

Ben yurt disindayim ve benim tcell telefonuma herhangi bir arama yada sms geldiginde roaming den dolayi maliyetin bir kismi ( hemde tuzluca bir kismi ) benim faturama yansiyor.
Bankalar ile GSM operatorlerinin anlasmasini bilmiyorum ama yarin obur gun telefon faturaniz geldigin de , fatura da ( su an benim faturamda gordugum haliyle ) GELEN SMS UCRETI yada SMS MALIYET PAYLASIMI vb vb aciklamasi ile rakam gorurseniz sasirmayin.

Olur mu ? bence olur.
Bankalarin komisyon ve gelirlerini artirmak icin bir yerlerini yirttiklari bugunlerde, BDDK nin karari nedeniyle bir anda bu kadar sms gonderme maliyetine katlanacaklarina hic olanak tanimiyorum..

yurtdışında turkcell kullanıyorsanız ve size şifre msjı geliyorsa turkcell'in bundan ücret alması gayet normal değil mi? bu durumda banka turkcell'e gönderiyor turkcell de bulunduğunuz yerdeki aracılığını kullandığınız operatöre gönderiyor, o operatör de size. Türkiye'de olsanız ücretsiz olan ilk kısmı ücretsiz ama diğer operatör girdiğinde onun ücretini Turkcell alır sizden. bunun yanında bu kadar msj maliyetine bankalar katlanmaz dediğiniz maliyet müşterilerin alternatif kanallardan vazgeçme maliyetinin çok çok çok altında. bu nedenle bir şey olmaz merak etmeyin :)

KARADENIZ
07-01-2010, 13:57
yurtdışında turkcell kullanıyorsanız ve size şifre msjı geliyorsa turkcell'in bundan ücret alması gayet normal değil mi? bu durumda banka turkcell'e gönderiyor turkcell de bulunduğunuz yerdeki aracılığını kullandığınız operatöre gönderiyor, o operatör de size. Türkiye'de olsanız ücretsiz olan ilk kısmı ücretsiz ama diğer operatör girdiğinde onun ücretini Turkcell alır sizden. bunun yanında bu kadar msj maliyetine bankalar katlanmaz dediğiniz maliyet müşterilerin alternatif kanallardan vazgeçme maliyetinin çok çok çok altında. bu nedenle bir şey olmaz merak etmeyin :)

Sanirim yazilanlari yanlis anladiniz..
Ben zaten roaming nedeniyle bana gelen SMS lere oduyorum dedim yukarida.
Yazimi yeniden okursaniz , benzer bir uygulamanin sifre mesajlarina da uygulanabilecegini bu nedenle bankanin hesaptan alip almadigina bakmanin anlamli olmadigini , yarin obur gun boyle bir sey olursa sasirmamizi soyledim.

wowow
07-01-2010, 14:37
Sanirim yazilanlari yanlis anladiniz..
Ben zaten roaming nedeniyle bana gelen SMS lere oduyorum dedim yukarida.
Yazimi yeniden okursaniz , benzer bir uygulamanin sifre mesajlarina da uygulanabilecegini bu nedenle bankanin hesaptan alip almadigina bakmanin anlamli olmadigini , yarin obur gun boyle bir sey olursa sasirmamizi soyledim.

yani diyorsunuz ki bize gelen msjın ücretini operatör bizden alıp bankaya verecek. böyle bir kaynak aktarımını operatör ve banka muhasebeleştiremez bile. ki zaten tahminim operatörler bankalardan gönderdikleri msjların ücretini tahsil ediyorlardır. bu durumda tek bir alternatif kalıyor, o da şifrenin sms ücretinin bankanın müşteriye yansıtması. dediğim gibi bunun da maaliyeti müşterinin alternatif kanalları kullanma maaliyetinin çok çok üstünde olur, hiç bir banka bunu istemez.

m.tolga
07-01-2010, 19:29

eminmisiniz almadığına,

garanti bankasıyla çalışıp, sürekli işlemyapan arkadaşlar varmı

gerçekten mesaj ücreti almıyorlarmı

tam net bilgi verebilecek varmı

saygılar....

summerd
07-01-2010, 23:02
arkadasım şifrematik telefonuna kurabiliyorsun destekleyen telefonun varsa. şebeke sorun değil. çekmeyen yerde bile yada uçak modunda kullanıyosan dahi telefonu şifreni anında verebiliyor. hiçbirücreti yada ekstra ücreti yok. ayrıca ek bi cihazda taşımana gerek kalmıyor. ve güvenlik açısındanda iyi. herhangi biri telefonu eline alıp şifrematiği kullanamaz. onu kullanmak istediğin zmanda ayrıca belirlemiş olduğun şifreyi yazarak kullanıyosun. hiç uğraşmana değmez mesaj gelsin gitsin.

BOZOK
08-01-2010, 12:19
Sanal bankacılıkta SMS'le şifre ücretsiz

Yılbaşından itibaren zorunlu hale gelen Tek Kullanımlık Şifre (TKŞ) uygulamasına ilişkin bankaların fiyat tarifesi belli oldu. SMS (kısa mesaj) aracılığı ile tek kullanımlık şifre üretimi ücretsiz hale gelirken özel cihaz (Token) ile şifre almanın maliyeti değişiklik gösterecek.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=937399&title=sanal-bankacilikta-smsle-sifre-ucretsiz

Finans sektörü özel cihaz için vatandaştan ücret almazken bazı bankaların şifrematik için yıllık tarifesi 50 liraya kadar çıkıyor. Şekerbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası şifre cihazından ücret almayacak. Citibank 50 TL alırken, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi ile İş Bankası'nın cihazını kullananın cebinden bir yılda 25 lira çıkacak. Garanti Bankası, Anadolubank, Fortisbank, ING Bank müşterileri tek kullanımlık şifre için token cihazına 20 lira öderken, Vakıflar Bankası'nın tarifesi 19 lira olarak belirlendi. Türkiye Bankalar Birliği'nin internet bankacılığında kullanılan iki bileşenli kimlik doğrulamaya ilişkin hizmetler ve ücretler tablosuna göre Akbank ve Finansbank'ın ise token cihazı ile TKŞ üretme hizmeti bulunmuyor.

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) tebliği gereği EFT ve havale gibi işlemlerde tek kullanımlık şifre ile işlem yapılıyor. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 26 banka üzerinden derlediği verilere göre internet bankacılığı üzerinden Eylül 2009 itibarıyla üç aylık dönemde 132 milyar 257 milyon TL'lik EFT ve havale işlemi gerçekleştirildi. İnternet üzerinden yapılan işlemin toplam adedi ise yine aynı dönemde 34 milyon 292 bini buldu. İnternet üzerinden işlem yapan aktif bireysel ve kurumsal müşteri adedi ise 5 milyon 691 bin 356.

Tek kullanımlık şifre nedir?

TKŞ, her kullanımda veya belirli bir süre geçtikten sonra geçerliliğini yitiren ve bir sonraki kullanım için yeniden üretilmesi gereken sayı ve/veya harf dizisi. TKŞ cihazı müşterisi olunan bankalardan temin edilebiliyor. SMS içinse müşterinin bankadaki cep telefonu bilgilerinin güncel olması gerekiyor. TKŞ cihazı sadece temin edilen bankada kullanılabiliyor. ZAMAN

08 Ocak 2010, Cuma

BOZOK
08-01-2010, 18:49
her yil 25 tl verecegiz anladigima gore i anahtar icin

alpermehmet
08-01-2010, 23:23
Sanal bankacılıkta SMSle şifre ücretsiz mi? (http://www.reutersturk.com/haber/3882-ekonomi-sanal-bankacilikta-smsle-sifre-ucretsiz-mi.html)

flashest
08-01-2010, 23:30
Liste halinde güzel bir çalışma, TBB'den. TBB ana sayfasından da linke ulaşabilir.

http://www.tbb.org.tr/Dosyalar/userfiles/file/Kamuoyu%20duyurusu-7%20Ocak%202010.pdf

Erasure
08-01-2010, 23:55
her yil 25 tl verecegiz anladigima gore i anahtar icin

böyle birşey yok, iş bankası ve yapı kredinin i-anahtarlarını ilk çıktığı günden
bu yana yıllardır kullanıyorum, sadece cihaz ücreti ödemiştim. Bolca bozuldu ve
ücretsiz değiştirildi. Ancak yıllık ödeme veya yıllık abonelik gibi bir durum için
ücret şimdiye kadar alınmadı. Her iki bankanın da cep şifre sistemlerini yine
ücretsiz kullanıyorum uygun telefonunuz varsa bunu öneririm, daha pratik
ve yanınızda i-anahtar taşınmasını gerektirmiyor. Sms pratik değil,
denemelerde iş bankası sınıfta kaldı, çok geç geliyor.

mesutsati
09-01-2010, 12:11
Arkadaslar akbanak kullanıyorum ne ücreti asla böyle bir şey yok ücret falan ödemiorum ve smn te 10 sn gibi kısa bir zamanda geliyor siddetle tavsiye ederim.
Ziraatte yapsın böyle ziraatte sifre bile yok....
Ve bu iş bizim için güvenlik adına bu işi bir de böyle düşünün...

value
09-01-2010, 13:22
.. iş bankası ve yapı kredinin i-anahtarlarını ilk çıktığı günden
bu yana yıllardır kullanıyorum,...
... Her iki bankanın da cep şifre sistemlerini yine
ücretsiz kullanıyorum uygun telefonunuz varsa bunu öneririm,

Sn.Erasure doğru mu anladım.
Örneğin YKB'nin i-anahtarını 20TL'ye aldık diyelim, bu arada cep şifre sistemini de telefonumuza yükledik. (işimizi garantiye almak için :) )
Bir problem, çakışma vb çıkmıyor değil mi?

mehcur
09-01-2010, 14:54
YKB i-anahtardan para mı alıyor yahu. :)

Uzun süredir kullanıyorum şu anahtarları, hiçbirine de para ödediğimi hatırlıyorum.Hatta Garanti Bankasının pili bitince şubeden değiştirebilirsiniz dediğini de hatırlıyorum.

Kullanım zorunluluğa bağlı olarak arttıkça yavaş yavaş ücretlendirmeler başlayacaktır diye düşünüyorum.Yakında SMS lerden de para almaya başlarlarsa şaşırmamak lazım.

İnternet bankacılığının ilk çıktı yıllarda bütün işlemleri bedava olduğu için buradan yapardık.Sonradan havale-eft masrafları katlanarak artmaya başladı.(Akbank en son 3 liraydı EFT.)

Hazır sağılacak inek varken bırakmazlar.. :he:

nacethan
10-01-2010, 02:38
sms lere zaten yapı kredi 2 kontör alıyor(kredi kartı ekstre bilgisi için.geçen vodafone da numaramı sorguladım yapı kredi üyeliğiniz var dedi yani dedim sms paralı dedi,müşteri hizmetlerini aradım evet dediler bir sürü kızdım ve iptal ettirdim.

Che Big
10-01-2010, 13:17
Tek kullanimlik sifre uygulamasini Almanyada kullaniyorum....
Internet islemlerim icin bankama basvurdugumda bana 1 den 100 e kadar sirali herbiri 6 rakkamli 100 sifre yazili bir liste göndediler....
Islem yapmak istedigimde sistem bana atiyorum 12. sifreyi girin diyor,bende listemden 12.sifreye bakip veriyorum ve islemimi cok güvenli bir sekilde yapiyorum...Daha sonraki islemlerimde bu kullanmis oldugum 12.sifreyi bir daha kullananamiyorum,zaten sistemde benden bu sifreyi istiyemiyor...

Mudanyali
10-01-2010, 19:20
Arkadaşlar iş cep kullanan var mı cep anahtardan sifre alıyorum 8 rakamlı veriyor.ama iş cep teki sifre girme 6rakam giremiyorum bilgi verecek olan arkadaş olursa sevinirim

Erasure
10-01-2010, 21:32
Sn.Erasure doğru mu anladım.
Örneğin YKB'nin i-anahtarını 20TL'ye aldık diyelim, bu arada cep şifre sistemini de telefonumuza yükledik. (işimizi garantiye almak için :) )
Bir problem, çakışma vb çıkmıyor değil mi?

YKB'nin i-anahtarını 5-6 ay önce kırmıştım, yenisi için ücret ödemem gerektiğinden almadım
ancak şu anda cep telefonundan şifreyi üretip, kullanıyorum, sorun yok.

İŞ bankasının da hem anahtarı ve hem de cep şifresi var, ikisini de kullanıyorum.
Zaten sisteme girişte hangi anahtarın üreteceği şifre soruluyor, eğer i-anahtar
seçeneğini seçipte bunun şifresini telefon üzerinden üretirsem hata vererek
sisteme giriş yapmıyor. Hangisi ile sisteme gireceğinizi seçmeniz gerekiyor. YKB'de
şu anda cep şifre tanımlı, her ikisi içinde iş bankası gibi seçenek veriyormu bilmiyorum.

Erasure
10-01-2010, 21:43
Arkadaşlar iş cep kullanan var mı cep anahtardan sifre alıyorum 8 rakamlı veriyor.ama iş cep teki sifre girme 6rakam giremiyorum bilgi verecek olan arkadaş olursa sevinirim

8 rakamlı şifre vermesinde sorun yok, zaten hem anahtar, hem de cep şifresi aynı
adette rakam üretiyor.

İşcep'teki şifre kısmı internet bankacılığında kullandığını şifredir yani 6 rakam bunu
telefonunuza yazdığınızda cep şifre veya i-anahtar ile üretilecek şifre seçeneği
gelir.

Şunu ekleyeyim. Eğer telefonunuza hem İşCep, hem de Cep anahtar yüklediyseniz
Cep anahtarın şifresini kullanarak telefon üzerinden işcep'i çalıştıramıyorsunuz.
Bunu telefondan kaldırın ve sadece işcep uygulaması kalsın, sonrada işcep
altındaki cep anahtarı yeniden aktivasyonu yaparak kullanabilirsiniz.

Ben ikisini de kullanıyorum ama Cep anahtarı başka bir hesap için kullanmak için
aktive ederken; İşCEp içindeki cep şifre tantanasını diğer hesap ile kullanıyorum.
Yani tek telefonda 2 farklı hesap için şifre üretebiliyorum.

Erasure
10-01-2010, 21:49
Üyelerimizden birisinin verdiği linkteki PDF'in içeriğini buraya
ekleyeyim, hangi banka, ne için, ne kadar ücret alıyor kıyaslarsınız...

http://img709.imageshack.us/img709/8618/198k.jpg

Bilge
18-01-2010, 23:59
GARANTİ BANKASININ İLGİNÇ OYUNU: Garantideki hesabıma SMS ile giriyorum. Bu tabii ücretsiz. Bugün de hesaba girmek istedim SMS geldi, girdim fakat hesabı açmadan kocaman harflerle bir yazı "Şimdi şifrematik al ücretsiz (ücret ödeme)" mealinde bir yazı. Tabii hemen atladım. Çünkü şubeden sormuştum 20 Tl demişlerdi. Sayfadaki formu doldurup tıkladım son sayfa olarak sözleşme açıldı. Özetle "Bu sayfayı onayladığınız takdirde başkaca bir bildirimde bulunulmadan şifrematik ücreti hesabınızdan düşülecektir ve hiçbir şekilde de iade edilmeyecektir." deniliyor. Başlığı ücretsiz diye at. Sonra hesaptan ücret kes. Bunu mahalle bakkalı yapsa kodesi boylar. Başka söyleyecek söz bulamıyorum. Saygılarımla...

BOZOK
25-01-2010, 08:51
Sim kartını yenileyip banka hesabından 16 bin lira çaldılar

Ankara'da özel bir şirkette muhasebecilik yapan Zafer Mendillioğlu isimli vatandaşın bankada hac için biriktirdiği 16 bin lira parası çalındı. İnternet korsanları tarafından dolandırılan Mendillioğlu, yılbaşı gecesi telefonunun servis dışı olduğunu gördü.

Banka hesabına girdiğinde 16 bin lirasının İstanbul İş Bankası'nda hesabı bulunan Öner A. isimli kişiye transfer edildiğini farketti. Şoke olan Mendillioğlu, yaşadıklarını şöyle aktarıyor: "Yaptığım araştırma sonrasında sim kartımın gayri resmi olarak yenilendiğini öğrendim ve hemen abone olduğum GSM şirketini aradım. Bana yaptığı açıklamada 31.12.2009 tarihinde Kağıthane'de bir bayilerinden hattımın tekrar yenilendiğini söylediler. Dolandırıcılarda bu sırada GSM hattımı ele geçirip, banka şifremi kırıp soygunu gerçekleştirmişler." İnternet üzerinden banka hesabındaki parasının çalınmasına çok şaşırdığını belirten Zafer Mendillioğlu, "Parayı evde tutsak hırsızdan korkuyoruz. Güvenli olsun diye bankaya yatırıyoruz. Bu kez de bankadan çalıyorlar. Biriktirdiğimiz parayı nereye saklayacağız bilemiyorum." şeklinde konuştu. Mağdur olduğunu anlatan Mendillioğlu, "Gerekli belgeleri hazırlayıp Ankara Adliyesi'ne başvuruda bulundum. Yetkililerden bu mağduriyetimin giderilmesi için yardım bekliyorum." dedi. SERKAN SAĞLAM İSTANBUL ZAMAN