PDA

View Full Version : CEMTS-Cemtaş

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

ernesto
11-05-2012, 13:49
temettü verecekmi verecekse nekadar verecek bilgisi olan varmı bu fiyatlardan alınır bence temettü verecekse

foton
11-05-2012, 13:58
%4 verecek, 1000 adet hisseye 40 tl

tilki_müsteşarı
11-05-2012, 16:02
Tahtanın başında birileri olmadığı sürece küçük yatırımcın alıp satmasıyla ne iner ne de çıkar bir hisse. Bu işte bir bit yeniği var. A çeliğin halkın eline yüksev fiyattan kakalanması geciktikce gecikti, acaba diyorum.aç kurtlar tilki ve çakallar bu nu gebertip emsal gösterip a çeliği ucuz almay mı çalışıyorlar. Bu borsacılar anasını bile keser para için. Veyahut dolaşımda olmayan hisseleri habure satış mı yapıyorlar. Belkide sağ cebinden sol cebine işlem yapıyormuş gibi gösteriyor. Yada 1,40 dan verdiklerini 1 den geri almadan yükselmez bu herif hisseyi. Bende gücüm yetse bu kumar düzen bende yaparım aynı şeyi. 1,4 den sat 1 den yerine koy. çelik üretmekten daha karlı. çeliği başka enayiler üretsin.

tilki_müsteşarı
11-05-2012, 16:11
üç yıllık seyire dikkatlice bakarsanız adamın tam çakal olduğunu görecesiniz. Iki kere yükseliş olmuş olmadan önce iyice bir düşürmüş fiyatı. Yani adam şunu demek istiyor. Elinize verdiğim 1,4 leri geri vermesseniz yükselecek diye daha çok beklersiniz. üçün birinide alırsınız demek istiyor. Her kim kapitalis dinsiz imansız olsa böyle düşünür. Bence adam kendi açısından haklı. Gücüm yetse bu sistemde bende böyle yapardım. Ne yalan söyliyeyim.

foton
11-05-2012, 19:29
Büyüklerin kapışması var, İşyat ile garatı; üç ay önce garantinin elinde 14 000 000 aset hisse vardı şimdi aşağıdaki gibidir.

http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=bakiye&seciliHisseIdx=111&hisse=CEMTSEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

doganerahmet
11-05-2012, 19:37
Büyüklerin kapışması var, İşyat ile garatı; üç ay önce garantinin elinde 14 000 000 aset hisse vardı şimdi aşağıdaki gibidir.

http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=bakiye&seciliHisseIdx=111&hisse=CEMTSEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

Aslına bakarsanız öyle değil. 7 küsür milyon lot beş on gün önce garantiden iş'e virmanlandı.

jtucker
17-05-2012, 00:03
Sevgili cemtoş; nominali görmezsen küserim. Ağustos 2011'de 1,03 görmüştün. Ha gayret.

jtucker
17-05-2012, 00:03
Galiba bu senette ky olarak sadece ben ve kardeşim kaldık :)

hedge fon
19-05-2012, 13:07
Galiba bu senette ky olarak sadece ben ve kardeşim kaldık :)

Bu da soluksuz bir yukselisin habercisi hatta isaretidir

sputnik
20-05-2012, 09:16
1.19 maliyet düşürme alış

jtucker
20-05-2012, 18:45
Bu da soluksuz bir yukselisin habercisi hatta isaretidir

Sevgili hedge fon;
Soluksuz yükselişi tetikleyecek ne var ki ortada?

zekiay
21-05-2012, 09:37
Kriz zamanlarında Cemtaş'ın aşağıya verdiği tepki hep agresif olmuştur.Üstüne üstlük açıkladığı temettü ve 3 aylık kar üzerine tuz biber ekti.Ama geleceği en parlak senet olduğunu düşünüyorum.Alıcının olmadığı yerde spekülatör istediği gibi at oynatıyor.Bir de şu bilgi yi de söylemeden geçemeyeceğim.Çalıştığım banka aracı kurumunun dealeri, tanıdığı 30 trilyonu olan bir bireysel yatırımcı 2,700,0000 lot almış ve üzerine yatmış.

carkos
21-05-2012, 14:31
21/05/2012 14:29:48 TÜRKİYE'NİN HAM ÇELİK ÜRETİMİ NİSAN AYINDA YIL BAZINDA YÜZDE 4.7 ARTTI

Türkiye'nin ham çelik üretimi Nisan ayında yıl bazında yüzde
4.7 arttı.
WorldSteel tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye
belirtilen ayda 2.885 milyon ton ham çelik üretti.
Ülkenin Ocak-Nisan döneminde ham çelik üretimi yıl bazında
yüzde 11.4 artış göstererek 11.910 milyon ton oldu.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://twitter.com/#!/ForeksTurkey

tovbekar
21-05-2012, 14:59
Kriz zamanlarında Cemtaş'ın aşağıya verdiği tepki hep agresif olmuştur.Üstüne üstlük açıkladığı temettü ve 3 aylık kar üzerine tuz biber ekti.Ama geleceği en parlak senet olduğunu düşünüyorum.Alıcının olmadığı yerde spekülatör istediği gibi at oynatıyor.Bir de şu bilgi yi de söylemeden geçemeyeceğim.Çalıştığım banka aracı kurumunun dealeri, tanıdığı 30 trilyonu olan bir bireysel yatırımcı 2,700,0000 lot almış ve üzerine yatmış.

sanırım bu bilgi biraz eski... takas değişimlerine baktığımızda 2.700.000 lot alım son 3 ayda görünmüyor...

zekiay
21-05-2012, 20:27
Evet bilgi 3 aydan daha önce sanırım 1 yıl içerisinde olan bir alış.

zekiay
21-05-2012, 20:29
Cemtaş bildiğim kadarıyla ham çelik yapmıyor.Çeliği işliyor.Şekil veriyor.Bu üretim içinde cemtaş olmasa gerek.

zekiay
21-05-2012, 20:36
Cemtaş'ın bu yıl verdiği temettü tam bir bozgun.En iyi kar açıkladığı yıl en kötü temettüyü veriyor.Uzelden aldığı makas üretim tesisi için yatırım gerek.Cemtas önümüzdeki yıllarda mutlaka çok iyi yerlere gelecektir.

ahmezcik
22-05-2012, 19:40
bana pek inandirici gelmedi
2700000 lot az degil
fiyati epey yukari tasirdi

yatirim tavsiyesi degildir

hedge fon
27-05-2012, 13:59
bana pek inandirici gelmedi
2700000 lot az degil
fiyati epey yukari tasirdi

yatirim tavsiyesi degildir

Bu bilgi dogru olabilir cunku son uc ay icerisinde bir portfoy en az 2.000,000 lot satti

tilki_müsteşarı
28-05-2012, 16:28
Temettü vermemesi bir yönden iyi. Tabi şirkete aktarırsa. Patronlar kazanılan parayı isterlerse kitabına uydurup şirkete aktarılan parayı tekrar kendilerine yüksek oranlı yönetici aylığı yazarak, ürünü kendi firmasında doğru ucuya devredip pazarlayarak yada elindeki şahsi mallarının şirkete yüksek fiyattat devrederek. Niyet bozuk, haram helal saymadıktan sonra bunun bir çok yolu var. Sanırım tevessül etmezler. Kütahyada bir fabrika var durmudan hayır işleri okul yaptırıyor. Tabi adi ortaklara üçün biri kalıyor küçük yatırımmcıya.

tilki_müsteşarı
28-05-2012, 16:33
şunuda söylemeden içim rahat etmiyecek. Temettü vermemek için sürekli hazır hasenat yaptıran patronların belkide işçisin açlıktan nefesi kokuyor sgk yatırmamak için binbir türlü alavere dalevere yapıyorlar. Kalkıp kendi adlarına okul yaptırıyorlar. Hiç olmassa okulun girişine temettüsünü gaspettiğimiz adi ortaklar diye de belirtin. Sevabından yıllarca elinde hisse tutan adi oğlu adi ortaklarda yararlansın.

sputnik
28-05-2012, 19:24
sermayeyi kediye bir miktardan daha yükledim bugün bakalım ne olucak

brakbrak
31-05-2012, 14:36
Uzun süredir ilk defa çıkarken görüyorum şu lanet hisseyi...

sputnik
01-06-2012, 21:53
istediğim gibi gitmiyor. ama fenis ten cıkıp onun parası ile biraz maliyet düşürerek yola devam kararı aldım.

New in Town
05-06-2012, 15:00
CEMTAS

“ 1.10 “ ve “ 1.20 “ aralığında toparlanma çalışmaları içinde gibi. “ 1.20 “ direnci sıkı bir şekilde geçilebilirse tepki çıkışı bile olsa yukarıya, “ 1.30 “ a doğru hareketlenebilir. Kısa vadede ilk direnç “ 1.30 “ seviyesinde. Esas dertler sonraki dirençler olan “ 1.35, 1.42 ve 1.50 “ da ortaya çıkabilir. “ 1..50 “ tarihi zirve. İlk destek “ 1.10 “ da. Sonrasında daha aşağılarda “ 1.00 ve 0.85 “ de destekler var. “ 0.80-0.85 “ aralığı alıcıların gelebileceği bir yer gibi gözüküyor. 2008-2009 krizinde fiyat “ 0.35 “ e inmiş.

http://www.tacirler.com.tr/User/teknikanaliz/TeknikAnaliz_aa8a936b-41c3-4c3f-8dcd-3.pdf

ALAPLI
12-06-2012, 21:29
Otomotiv sektorundeki daralma cemtası nasıl etkiler?Bu konuda fikri olanlar varmıdır?

zekiay
13-06-2012, 22:58
Bu sorunun cevabı çok basit.Cemtaş zaten otomotiv sanayiine çalışıyor.Hem yurtiçi hem yurtdışı.İlginçtir ihracat yaptığı ülkeler de şu an krizin en yoğun yaşandığı İspanya,Portekiz gibi ülkeler.Kısacası 2012 yılı Cemtas için olumsuz.

KARAHAN
13-06-2012, 23:56
ilgilendigim bir hisse ama oktay alperdem in tavrı net degil...hisseyi yukarı mı sürmek istiyor,yoksa daha mal almak için baskı mı kuruyor...bu önemli...çünkü bu milyon lotlar onda oldukça tahtayı yapacak birilerinin girmesi zor gibi...çünkü birileri geldimi...başka birileri satış kademelerini dolduruveriyor...güzel şirket,otomotivin zorlugunu bu yıl bir nebze yaşasada esas problem belirttigim sanki...göz ucuyla izliyorum...

hedge fon
14-06-2012, 11:39
ilgilendigim bir hisse ama oktay alperdem in tavrı net degil...hisseyi yukarı mı sürmek istiyor,yoksa daha mal almak için baskı mı kuruyor...bu önemli...çünkü bu milyon lotlar onda oldukça tahtayı yapacak birilerinin girmesi zor gibi...çünkü birileri geldimi...başka birileri satış kademelerini dolduruveriyor...güzel şirket,otomotivin zorlugunu bu yıl bir nebze yaşasada esas problem belirttigim sanki...göz ucuyla izliyorum...

Bence doğru bir saptama,ancak artık tahtada pek satıcı kalmamış görünüyor.
Eger OA hissesini arttırıyorsa alacagı mal yok yukarı surmek istemediğini de gormek zor değil,,,,
Bu durumda altı aylık satış rakamları tahtanın yonunu belırleyecek gibi,,,,

doganerahmet
14-06-2012, 13:27
Bence doğru bir saptama,ancak artık tahtada pek satıcı kalmamış görünüyor.
Eger OA hissesini arttırıyorsa alacagı mal yok yukarı surmek istemediğini de gormek zor değil,,,,
Bu durumda altı aylık satış rakamları tahtanın yonunu belırleyecek gibi,,,,

Elbet bir ara o milyon lotlarından kar etmek isteyecektir O.A beyefendi.

hedge fon
15-06-2012, 12:00
Elbet bir ara o milyon lotlarından kar etmek isteyecektir O.A beyefendi.

OA uzun zamandır bu sirketin hisselerini topluyor,eline satma fırsatı birçok kez geçti ama o değil satmak her bilanço döneminde hissesini arttırdı.Küçük kazanç fırsatları peşinde koşmak yerine uzun vadeli yatırıma yöneldiği çok açık.önümüzdeki günlerde ortaklığını 10% nin üzerine çıkartırsa hiç de sürpriz olmaz.
Ayrıca ortalama maliyetinin 30 ya da 35 kuruş olduğu düşünülürse buralarda bile satabilir.

dunedin
15-06-2012, 12:40
OA uzun zamandır bu sirketin hisselerini topluyor,eline satma fırsatı birçok kez geçti ama o değil satmak her bilanço döneminde hissesini arttırdı.Küçük kazanç fırsatları peşinde koşmak yerine uzun vadeli yatırıma yöneldiği çok açık.önümüzdeki günlerde ortaklığını 10% nin üzerine çıkartırsa hiç de sürpriz olmaz.
Ayrıca ortalama maliyetinin 30 ya da 35 kuruş olduğu düşünülürse buralarda bile satabilir.

ortalamasinin o kadar dusuk oldugunu sanmiyorum. 2008 krizinde 35lere inmis bu kagit, o zaman OA %5 payin altindaydi sanirim. 2010'da %5'i gecti sanirim ve halen topluyor, su an %8-9 civari.

Adamin plani baska bisey bence, yonetimle ilgili birsey olabilir. Daha fazla toplamak isteyebilir ve fiyatin dusmesi adamin isine geliyor tabi. Bilanco doneminde OA'nin yeni payi kac olmus goruruz.

hedge fon
15-06-2012, 19:40
ortalamasinin o kadar dusuk oldugunu sanmiyorum. 2008 krizinde 35lere inmis bu kagit, o zaman OA %5 payin altindaydi sanirim. 2010'da %5'i gecti sanirim ve halen topluyor, su an %8-9 civari.

Adamin plani baska bisey bence, yonetimle ilgili birsey olabilir. Daha fazla toplamak isteyebilir ve fiyatin dusmesi adamin isine geliyor tabi. Bilanco doneminde OA'nin yeni payi kac olmus goruruz.

Maliyeti düşünürken bu güne dek aldığı temettüleri ve bedelsizler de dikkate almakta yarar var

dunedin
18-06-2012, 03:33
Maliyeti düşünürken bu güne dek aldığı temettüleri ve bedelsizler de dikkate almakta yarar var

temettulerden pek birsey gelmiyor, bunu biz de bu sene tecrube ettik ama bedelsiz konusunda hakli olabilirsiniz.
2009da %45 bedelsiz vermis hisse, o sirada elinde ne kadar hisse vardi ve maliyeti neydi bilmiyorumama yine de maliyetinin 0.35lerde oldugunu sanmiyorum. maliyeti bizimkinden dusuktur o kesin ama adamin planinin ne oldugunu bilemiyoruz. toplamaya devam edecek mi, yoksa verecek mi.Vermek icin bu seviyeler uygun degil, yani elindekilerin hepsini vermeye kalksa kagit zaten yerle bir olur. Hacimleri goruyorsunuzdur, 5-10 bin lotla kademe atlayabiliyor hisse. Hacim cok dusuk, eger elindekileri vermeye kalksa heralde hisse belini falan dogrultamaz.

hedge fon
19-06-2012, 11:52
temettulerden pek birsey gelmiyor, bunu biz de bu sene tecrube ettik ama bedelsiz konusunda hakli olabilirsiniz.
2009da %45 bedelsiz vermis hisse, o sirada elinde ne kadar hisse vardi ve maliyeti neydi bilmiyorumama yine de maliyetinin 0.35lerde oldugunu sanmiyorum. maliyeti bizimkinden dusuktur o kesin ama adamin planinin ne oldugunu bilemiyoruz. toplamaya devam edecek mi, yoksa verecek mi.Vermek icin bu seviyeler uygun degil, yani elindekilerin hepsini vermeye kalksa kagit zaten yerle bir olur. Hacimleri goruyorsunuzdur, 5-10 bin lotla kademe atlayabiliyor hisse. Hacim cok dusuk, eger elindekileri vermeye kalksa heralde hisse belini falan dogrultamaz.

Tahta yapıcı en az bir yıldır OA nın mallarını vereceği umuduyla epey mal kaptırdı ve sanıyorum tahtayı ya terketti ya da terketmeye hazırlanıyor.
Ancak önümüzdeki olumlu gelişmeler ki bunlar satışların artması ve Makas Fabrikasını Cemtaşın işletmesi olabilir,yeni gelecek yatırımcıların oyunlarını OA nın mallarını satmayacağı varsayımı ile oynamaları halinde tahtanın görünümü tamamen değişecektir.
Sanıyorum bunu pek de beklemek zorunda kalmayacağız,,,,

hedge fon
19-06-2012, 12:14
Cemtasın Mart sonu itibarıyla Dönen varlıkları 117 M yani bugünkü piyasa değerine çok yakın,haziran sonu neredeyse piyasa değerini aşacak.
Yani OA nın elindeki hisselerin karşılığı cemtaşın elinde nakit ve cemtas onu en iyi şekilde işletiyor.Artık kara gecen Rodaport,Buçim hisseleri Cemtasın fiziki varlığı ve de gelecek Makas fabrikasına OA hiçbir şey ödemeden hissesi oranında sahip.
Cemtasın 2012 karları da Baklavanın Kaymağı.
Şimdi hangi Akıllı Yatırımcı bu hisseleri satar?

hedge fon
24-06-2012, 13:07
Aliş kademelerine 100,000 er lot koyup 1.22 ten satanın amacı ne olabilir?

cancans5
24-06-2012, 21:37
kaç lotu oldo acaba? dolaşımda ne kadar çemtaş hissesi var

dunedin
25-06-2012, 15:02
kaç lotu oldo acaba? dolaşımda ne kadar çemtaş hissesi var

Toplam 100M hisse var, 31M hisse halka acik. Geri kalan buyukbaslarda. Bursa cimento, Oktay Alperdem.

Bilanco zamani piyasadan ne kadar daha cektikleri belli olur. OA gecen bilanco zamanindaki rakamlara gore yaklasik 9M lot hisseye sahip ama halen topluyor olabilir. Son durumu 6 aylik bilancoda soylerler heralde.

dunedin
25-06-2012, 15:05
6 aylik performansi nasil oldu acaba sirketin, umarim isler iyi gitmistir de guzel bir bilanco aciklarlar.

hedge fon
25-06-2012, 16:00
6 aylik performansi nasil oldu acaba sirketin, umarim isler iyi gitmistir de guzel bir bilanco aciklarlar.

Makas Fabrikası ile ilgili Yargıtaydan gelecek Nihai Karar Bilançodan çok çok daha önemli bence.Cemtas bu yıl 20 M dolaylarında bir kazanç sağlayabilir ancak Makasın getirisi çok daha cazip olabilir.
Tahtada işlemler neredeyse durma aşamasına geldi,pozisyon tutanlar nefeslerini de tutmuş 'Kararı' bekliyorlar sanki,,,,,

dunedin
25-06-2012, 16:41
Makas Fabrikası ile ilgili Yargıtaydan gelecek Nihai Karar Bilançodan çok çok daha önemli bence.Cemtas bu yıl 20 M dolaylarında bir kazanç sağlayabilir ancak Makasın getirisi çok daha cazip olabilir.
Tahtada işlemler neredeyse durma aşamasına geldi,pozisyon tutanlar nefeslerini de tutmuş 'Kararı' bekliyorlar sanki,,,,,

Kararin ne zaman aciklanacagi ya da ne asamada oldugu konusunda bir bilginiz var mi?

dunedin
25-06-2012, 17:05

Makas fabrikasi karari ne olursa olsun millet bilanco rakamlarini fiyatliyor. 3 ayliktan cikar kar rakamini begenmeyince hisseyi kac kademe indirdiler hatirlarsaniz. 6 aylikta da ayni sey olabilir. Guzel birsey cikmazsa ki cikmayabilir, daha da asagi gelebilir hisse. Makas karari konusunda olumlu gelisme bekleyenler icin alim firsati olur tabi bu ama gonul istiyor ki beklenti fiyatlansin.

hedge fon
25-06-2012, 21:54
Makas fabrikasi karari ne olursa olsun millet bilanco rakamlarini fiyatliyor. 3 ayliktan cikar kar rakamini begenmeyince hisseyi kac kademe indirdiler hatirlarsaniz. 6 aylikta da ayni sey olabilir. Guzel birsey cikmazsa ki cikmayabilir, daha da asagi gelebilir hisse. Makas karari konusunda olumlu gelisme bekleyenler icin alim firsati olur tabi bu ama gonul istiyor ki beklenti fiyatlansin.

Ben oyle düşünmüyorum çünkü Makasın katkısı 25-30 M dolayında olacak ve hisseyi satmış olanlar pişmanlıkla geri dönecekler.Bu ortamda hangi hisse senedi piyasa değerinin 30% sine bedelsiz sahip olabilir?
Kar için ise fazla bir beklenti yersiz satışlar rekora gidebilir ama maliyetlerden dolayı kar yeterli olmayacaktır,
Ama benim için aslolan satıştır kar nasıl olsa oluşur,,,

hedge fon
25-06-2012, 21:58
Kararin ne zaman aciklanacagi ya da ne asamada oldugu konusunda bir bilginiz var mi?

Kararın en geç temmuzun ilk yarısında açıklanacağını sanıyorum ama her an da ekrana düşebilir çünkü yargıtayda karar aşamasında
Küçük hesap yapıp satanların yine 'Namert SPEK' hisselerimizi kaptı diye düşünecekleri sanıyorum,halbuki biraz sabır yeterli,,,

dunedin
26-06-2012, 16:45
Kararın en geç temmuzun ilk yarısında açıklanacağını sanıyorum ama her an da ekrana düşebilir çünkü yargıtayda karar aşamasında
Küçük hesap yapıp satanların yine 'Namert SPEK' hisselerimizi kaptı diye düşünecekleri sanıyorum,halbuki biraz sabır yeterli,,,

Adli tatil 20 temmuz - 31 Agustos arasi, bakalim 20 temmuzdan once bir karar cikacak mi

hedge fon
26-06-2012, 18:59
Adli tatil 20 temmuz - 31 Agustos arasi, bakalim 20 temmuzdan once bir karar cikacak mi

Bence daha da erken çıkacak,Uzel Makina Fabrikayı terketmiş olduğuna göre onlar da umutlarını kesmiş.( işçilerini de çıkartmış)

doganerahmet
26-06-2012, 19:39

Nöbetçi hakimler kalır muhtemelen ama tabi işler yavaşlar..

hedge fon
26-06-2012, 21:58
Nöbetçi hakimler kalır muhtemelen ama tabi işler yavaşlar..

Dosya masada,sanırım nöbetçi hakime falan kalmadan Karar gelir,tahtadaki işlem hacmı da( ki sanıyorum işlemlerin bir kısmı karşılıklı) kararın her an beklendiğine işaret ediyor,,,,,
Şimdiden hayırlı olsun demeyi abartılı bulmuyorum,,,,,,

dunedin
28-06-2012, 16:00
hacim yine yerin dibinde. forumda da bu kagidi takip edenler, bir elin parmaklarini gecmiyor artik :)

hedge fon
28-06-2012, 23:17
hacim yine yerin dibinde. forumda da bu kagidi takip edenler, bir elin parmaklarini gecmiyor artik :)

Cunku oyuncular pozisyonlarını aldı,,,,

rsefer
29-06-2012, 14:32
Arkadaşlar,
Kafanızı yormayın,
Burada kalırsanız, yanlışlıkla satarsınız malınızı
Güzel bir tatile çıkın, bakmayın buraya

2012-Ekim sonu 1,80
2013 2,40

hedge fon
29-06-2012, 16:05
Arkadaşlar,
Kafanızı yormayın,

2012-Ekim sonu 1,80
2013 2,40

Tumuyle katılıyorum,,,,,

jtucker
01-07-2012, 01:40
Arkadaşlar,
Kafanızı yormayın,

2012-Ekim sonu 1,80
2013 2,40

Sevgili rsefer;
Yine dönmüşsün ve desteksiz yorum yapmışsın. Bir kere dahi yorumlarının tuttuğunu görmedim:( Umarım bu rsefer tutar.

jtucker
02-07-2012, 23:53
Bu çeyrek bilanço nasıl gelir? Satışlar nasıl? Hurda, çelik fiyatları nasıldı bu çeyrekte? BUCIM hisselerinden 300 - 350 K zarar yazacak.

hedge fon
03-07-2012, 14:54
Bu çeyrek bilanço nasıl gelir? Satışlar nasıl? Hurda, çelik fiyatları nasıldı bu çeyrekte? BUCIM hisselerinden 300 - 350 K zarar yazacak.

Bilanço pek iyi gelmeyecek gibi ama bana 'Karar'ın ayak sesleri geliyor gibi geliyor,,,,,,,

hedge fon
03-07-2012, 22:03
Bilanço pek iyi gelmeyecek gibi ama bana 'Karar'ın ayak sesleri geliyor gibi geliyor,,,,,,,

Ve de sanıyorum ki 1.14-1.15 de satanlar geri dönmeye çalışıyorlar,,,,,,,,

jtucker
03-07-2012, 22:56

Bilanço neden iyi gelmeyecek? Bu öngörünüzün sebeplerini açıklar mısınız? Satışlar mı kötü, maliyetler mi arttı?

hedge fon
04-07-2012, 07:58
Bilanço neden iyi gelmeyecek? Bu öngörünüzün sebeplerini açıklar mısınız? Satışlar mı kötü, maliyetler mi arttı?

Satışların iyi hatta oldukça iyi olduğunu ancak satış fiyatlarındaki baskıdan dolayı kazançların iyi olmadığını düşünüyorum.Satışların iyi olduğunu üretimin ara vermeden sürmesinden anlıyorum.

aliseydi44
04-07-2012, 11:49
bucim deki hareket için yorumunuzu yapabilirmisiniz yapabilir misiniz hacimsiz aşağı salınımlar ve bugun

hedge fon
04-07-2012, 12:05
bucim deki hareket için yorumunuzu yapabilirmisiniz yapabilir misiniz hacimsiz aşağı salınımlar ve bugun

Batıcim ve Bucim tahtasında aynı oyun oynanıyor gibi,sanırım oyuncular da aynı,,,,,

KÜTAHYALI
05-07-2012, 03:10
1,30 Seviyesi hacimli geçilse ve kapanışınıda o seviyeden yaparsa güzel yerlere gidebilir.
kati surette yatırım tavsiyesi değildir.

hedge fon
05-07-2012, 07:54
1,30 Seviyesi hacimli geçilse ve kapanışınıda o seviyeden yaparsa güzel yerlere gidebilir.
kati surette yatırım tavsiyesi değildir.

Artık seanslar hacımlı ve çok volatile olacak gibi çünkü hisse iyi toplanmış,birbirlerinin elinden almak isteyen oyuncular hacımlı işlemler yapmak zorunda kalabilir.
Bir 'Beklenti'nin gerçekleşmesi ise fiyatı 1.30 un üzerine kolaylıkla atar sanırım.
Bu da 'Yatırım Tavsiyesi' değildir.

jtucker
08-07-2012, 17:56
Bu senet sabır taşı çatlatır cinsten...

hedge fon
08-07-2012, 23:31
Bu senet sabır taşı çatlatır cinsten...

Spekulator bozuntularının Cirit Atamadığı her hisse çatlatır,,,,,,

doganerahmet
08-07-2012, 23:51
Spekulator bozuntularının Cirit Atamadığı her hisse çatlatır,,,,,,

Sayın Hedge fon ...Son zamanlarda kademe takip edemiyorum ama hatırlarsanız hisseye biraz alım geldiğinde kademelere yüzbinleri yığan kişiler benim gibi küçük yatırımcılar değildir heralde....

hedge fon
09-07-2012, 07:23
Sayın Hedge fon ...Son zamanlarda kademe takip edemiyorum ama hatırlarsanız hisseye biraz alım geldiğinde kademelere yüzbinleri yığan kişiler benim gibi küçük yatırımcılar değildir heralde....

Evet kademelerde oynayabiliyor ama ilk kademelerde değil yani işlem yapamıyor,Cirit atamıyor,

aliseydi44
10-07-2012, 10:07
gözünüz aydın uzel davası olumlu bitti bucim e masıl yansır

izmirimizmir
10-07-2012, 10:10
ÇEMTAŞ ÇELİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / CEMTS [] 10.07.2012 09:40:20

Özel Durum Açıklaması (Güncelleme)

Ortaklığın Adresi : Organize Sanayi Bölgesi Ali Osman Sönmez Bulvarı No: 3 16159 Nilüfer BURSA
Telefon ve Faks No. : (0224) 243 12 30 ( 4 Hat ) - (0224) 243 13 18
Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : (0224) 243 12 30 ( 4 Hat ) - (0224) 243 13 18
Orjinal Açıklamanın Tarihi : 06.05.2010, 09.06.2010
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? : Hayır
Özet Bilgi : UZEL OTOMOTİV SİSTEMLERİ A.Ş. ihalenin feshi davası hk.

AÇIKLAMA:
Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Uzel Otomotiv Sistemleri A.Ş.'nin Gebze İcra Hukuk mahkemesinde 2010/382 sayılı dosya ile açmış olduğu İHALENİN FESHİ davasında Yerel Mahkemece Yargıtay'da temyiz yolu açık olmak üzere lehimize karar verildiği ve Uzel Otomotiv Sistemleri A.Ş.'nin lehimize verilen bu kararı temyiz etmiş olduğunu 19.10.2011 tarihli açıklanacak özel durum yazımız ile kamuya duyurmuştuk.

22.03.2012 tarihli özel durum açıklamamızda ;

Uzel Otomotiv Sistemleri A.Ş. tarafından açılan İhalenin Feshi davasında Yargıtay Onikinci Hukuk Dairesi'nin 12.03.2012 tarih, 2012/7302 no'lu kararı ile 22.03.2012 tarihi itibari ile "ONAMA" kararı verdiğini bildirmiştik.

Onama ilamının tebliğinden sonra borçlu Uzel Otomotiv Sistemleri A.Ş. karar düzeltme talebinde bulunduğundan, dosya bir kez daha Yargıtay'a gitmiştir.

Yargıtay dosya sorgulama ekranından edindiğimiz bilgiler doğrultusunda;
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin İhalenin Feshi davası ile ilgili 26.06.2012 tarih, 2012/22357 no'lu kararı ile 10.07.2012 tarihi itibariyle "RED" verdiğini görmüş bulunmaktayız.
CEMTS beklenen haberi geldi ama hiç bir hareket çekmedi.NAsıl senettir. Bir inceleyen olursa bilgi verene çok teşekkür ederiz.

tovbekar
10-07-2012, 10:17
sanırım birkaç gündür yansıyan şey bu habermiş

rsefer
10-07-2012, 11:10
Hangi akılla, nasıl bir sebeple 1.18 e verdi, kim acaba?
Sağolsun g.zkalı 25.000 lot daha aldım sayesinde
Bidaaaaaa versin yine alırım
Benden satış yok 1,85 den önce, belki biraz satarım :)
ÇEMTAŞ kolleksiyoncusu olacağım,
Hedefim OA den sonra 2.ci olmak

jtucker
10-07-2012, 12:02
Hazır alıcı kitlesi varken, fırsat bu fırsat, çıkmış birisi...

jtucker
10-07-2012, 12:03
Bunun bilançoya yansıması olacak mı? Olacaksa nasıl olacak, bilen var mı?

ekonometrist16
10-07-2012, 12:15

1,22 maliyetle bende girdim.. 1,85 hedefteki vade nedir acaba? Hayirli kazanclar.

hedge fon
10-07-2012, 12:22

Tahtadaki değnekçinin 'Spek Bozuntusu' olduğu varsayımı ile herşey mümkün,,,
Bilinçli yatırımcı kendi işine bakar,,,,,

hedge fon
10-07-2012, 12:37
1,22 maliyetle bende girdim.. 1,85 hedefteki vade nedir acaba? Hayirli kazanclar.

Cemtaş'ın artık iki fabrikası var.
İkinci Fabrika Cemtaşa hayırlı olsun,,,,,,

jtucker
10-07-2012, 14:45
Piyasa başka bir şeyleri fiyatlıyor anlaşılan...

dunedin
10-07-2012, 15:51
Piyasa başka bir şeyleri fiyatlıyor anlaşılan...

beklenti bitti, darisi yeni beklentilere :)

bilanco'da zarar aciklasin sirket, belki o zaman olumlu tepki verir hisse!

dunedin
10-07-2012, 16:32
elemanin biri bariz bir sekilde elindeki mallari cikarmaya calisiyor.

70bin lot islem oldu, 2 kademe geri geldi hisse.

Hala cok sığ

KÜTAHYALI
10-07-2012, 16:47
110000 Lot var alış kademesinde gezip duruyor kademeleri aktifle gitsin ne uğrışorsun

KÜTAHYALI
10-07-2012, 17:05
vay anasına sayın seyirciler ne yaptı öyle ya cart diye iki kademeye verdi.

jtucker
10-07-2012, 18:18
Nerede uyuz senet ben orada :) İnsan bari 1,30'lardan falan malı dağıtmaya çaılışır. Endeks fizana gitmiş, zaten geride kalmışsın. İyi haber geliyor, onu da satış fırsatı olarak değerlendiriyorlar. Bilmediğimiz kötü bir şey mi var? Umarım fabrika iflasa doğru gitmiyordur.

KÜTAHYALI
10-07-2012, 18:22
Nerede uyuz senet ben orada :) İnsan bari 1,30'lardan falan malı dağıtmaya çaılışır. Endeks fizana gitmiş, zaten geride kalmışsın. İyi haber geliyor, onu da satış fırsatı olarak değerlendiriyorlar. Bilmediğimiz kötü bir şey mi var? Umarım fabrika iflasa doğru gitmiyordur.

ne söylesen haklısın imkbde bütün hisselerde aynı hikaye haberden önce malı al biraz yükselt haberi gönder malları ver fiyatı aşağıya çek malını ucuz fiyata geri al.

jtucker
10-07-2012, 18:30
Hiç mi ederini bulamayacak bu kağıt? Karlılık iyi, PD/DD iyi, satışlar iyi, kurumsal yönetiliyor, idare edecek kadar temettü veriyor. Sorun oktay mı, necati mi? Nedir tam anlayamıyorum. Yoksa bu çeyrek çok kötü bir bilanço mu gelecek?...

KÜTAHYALI
10-07-2012, 18:39
Normal şartlarda bu kadar işlem yapmazdı bazı aracı kurumlar portföyün 3-4 misli alış imkanı veriyor belkide öyle birisi girmiştir diye düşünüyorum, fiyat yukarı gitmeyincede mecburen satış yapmıştır. öyle değilde satan iş yatırımsa topladıklarını dağıtıyor fikri ön plana çıkabilir.

okkesyilmaz
10-07-2012, 22:48
hisse çok prim yaptı da (!) satış fırsatı verdi, beklenti bitti. :)

mahkeme aleyhinde olsaydı ne olacaktı acaba...

cancans5
10-07-2012, 23:03
daha öncede yazdım bu kağıdın yapıcısı yok. borsa çıkıyor, hisse ile ilgili olumlu haber geliyor ama çemtaş saçma hareket ediyor veya hiç işlem olmuyor. bu hisseyi senden benden başka bilen yok. oktay beyin umrunda değil kağıdın fiyatı. boşuna umut beslememek lazım. piyasa grub hareketi olan kağıtlarla işlem görüyor.

ahmedmazlum
11-07-2012, 12:01
Bin bir türlü ihtimal var biz önce şuna karar verelim. Kısa sürede binbirimize üterek haksız yere birbirimizin cebindeki parayı alıp kazandım mi diyeceğiz. Yoksa bir kenarda duran paralarla yatırım mı yapacağız.firmanın adı, yaptığı iş bilanço vs belli. Ileri dönük sektör iyi olur dersen uzun vadeli yatırırsın paranı. Her anı takip etmek kakayı ve psikolojiyi bozuyor. Tek bu hisse kanser etmiyor. Aynı sektörde yassı mamül devine bak. üç yılda 2 tl ile 3 tl arasında gidip gelmiş. Bu işin açıllanabilir mantıklı kesin kuralı yok. Adama acil para lazım olmuştur aktifden satmıştır, parası gelincede alır yada almaz, başka hisse alır. Biz sadede gelelim. Bu uzel meselesinden öz kaynak artışı olacak mı. Olacaksa ne kadar. Uzelden gelen 150 milyon öz kaynağın içinde mi.

hedge fon
11-07-2012, 12:15
Bin bir türlü ihtimal var biz önce şuna karar verelim. Kısa sürede binbirimize üterek haksız yere birbirimizin cebindeki parayı alıp kazandım mi diyeceğiz. Yoksa bir kenarda duran paralarla yatırım mı yapacağız.firmanın adı, yaptığı iş bilanço vs belli. Ileri dönük sektör iyi olur dersen uzun vadeli yatırırsın paranı. Her anı takip etmek kakayı ve psikolojiyi bozuyor. Tek bu hisse kanser etmiyor. Aynı sektörde yassı mamül devine bak. üç yılda 2 tl ile 3 tl arasında gidip gelmiş. Bu işin açıllanabilir mantıklı kesin kuralı yok. Adama acil para lazım olmuştur aktifden satmıştır, parası gelincede alır yada almaz, başka hisse alır. Biz sadede gelelim. Bu uzel meselesinden öz kaynak artışı olacak mı. Olacaksa ne kadar. Uzelden gelen 150 milyon öz kaynağın içinde mi.

Öncelikle yatırımcı anlayışı açısından aktardıklarınıza teşekkür ediyorum.
Makas fabrikası Özkaynaklarda şimdilik gözükmüyor.Bildiğim kadarıyla yeni fabrikanın Gebze Organize sanayinde 24,000 M2 arazisi var,Makina Techizat ise 15 M olabilir.Piyasa değeri olarak bakarsak 30-35 M olabilir.Bu bilançoya nasıl yansır onu bilmek zor.Bir de bilançoya yansıyacak miktardan bu olay için ayrılmış Alacak kalemi düşülecek.
Kanımca Kağıt Üzerindeki Özvarlığı Piyasa değerinin 10% si kadar arttırır.Ancak Fabrika ilk günden bile sipariş alıp kara geçecek durumda.
Cemtaş 2011 yılı karının büyük bir kısmını bu günler için dağıtmadı.Makas fabrikası için İşletme Sermayesi gerekebilirdi,,,,

zekiay
11-07-2012, 19:26
Arkadaşlar haklı.Borsada birçok insan yatırımcı değil,alsatçı.Bu kağıt bu fiyatlarda hakikaten ucuz.Bunu yatırımcı zihniyetiyle değerlendiren birisi bu aşamadan sonra az az alıp biriktirmeli diyorum.Ben öyle yapıyorum.Ayrıca borsada belli kağıtlar dışında yaprak kımıldamıyor.Bu yüzden spekülatörleri de istediği yere çekebiliyor.Topluyorlar mı çıkıyorlar mı anlamak zor.Anlamak da gerekmiyor aslında.

dunedin
12-07-2012, 15:34
Arkadaşlar haklı.Borsada birçok insan yatırımcı değil,alsatçı.Bu kağıt bu fiyatlarda hakikaten ucuz.Bunu yatırımcı zihniyetiyle değerlendiren birisi bu aşamadan sonra az az alıp biriktirmeli diyorum.Ben öyle yapıyorum.Ayrıca borsada belli kağıtlar dışında yaprak kımıldamıyor.Bu yüzden spekülatörleri de istediği yere çekebiliyor.Topluyorlar mı çıkıyorlar mı anlamak zor.Anlamak da gerekmiyor aslında.

boyle diye diye 1.45'ten 1.10lari gordu hisse. hadi arada 4 kademesi temettuydu bu dususun, gerisi neydi?

gomduk parayi bekliyoruz, agustosta bir sene olacak, hala yuzumuz gulmedi.

sirket ne yapti bu surede, cihan kadar kar etti, satislarini artirdi, uzel'i devraldi, temettu verdi. dedigim gibi artik olumlu beklenti/haber degil olumsuz birsey olursa belki o zaman hareketlenir hisse :)

ahmedmazlum
12-07-2012, 17:35
Iplik ve mensucat işi yapan bir firma vardı anadolunun bir kasabasında, işi büyüttü 400 başlık inekler aldı, daha sonra yaşlanan ineklerin etini sucuk yapmak için suuk şirketi satın aldı. Sanra da a.....a.....gördü. Iplikçilik alt yapısı nerde, yaşlı inekleri sucuk yapma nereye. Sen iplikçisin iplikçi kal. Hani ne alakası var diyeceksiniz. Sen çelikc üretimine yoğunlaşmışsın, bilmedğin bir maceraya giripte iplikçi firmanın haline düşmeyesin diyorum. Inşaallah iyi olur.sucuk işine dönmez.

jtucker
13-07-2012, 00:46
Ağzına tüküreyim senin gibi senedin cemtoş...

jtucker
13-07-2012, 00:47
Kusura bakmayın gereksiz yazılarla forumu kirletiyorum, ama hakikaten haketti bu sefer...

dunedin
13-07-2012, 12:31
Kusura bakmayın gereksiz yazılarla forumu kirletiyorum, ama hakikaten haketti bu sefer...

Bilanconun kotu gelecegini bilen insider'lar hisseden cikiyor zannimca. Bilanco aciklandiginda da 5-6 kademe duser sonra durulur heralde. Bakalim.

okkesyilmaz
13-07-2012, 13:11
Grafikte daralan bir üçgen mi oluşuyor.

ahmedmazlum
13-07-2012, 16:47
Bence bir atımlık barutu olan orta boy simsarlar. Temel veriler iyi diye atlıyor kağıda üç beş kademe yükseltiyor. Tabi borut bitiyor. Esas büyük de kenardan kıs kıs gülüyor. Tabi büyük simsar gelmeyince herhangi bir kağıdın yükselme si imkansız. Baktı gitmiyor başlıyor elindekileri zararına büyük simsara vermeye.

dunedin
13-07-2012, 16:53
Bence bir atımlık barutu olan orta boy simsarlar. Temel veriler iyi diye atlıyor kağıda üç beş kademe yükseltiyor. Tabi borut bitiyor. Esas büyük de kenardan kıs kıs gülüyor. Tabi büyük simsar gelmeyince herhangi bir kağıdın yükselme si imkansız. Baktı gitmiyor başlıyor elindekileri zararına büyük simsara vermeye.

pzt gununden bu yana takaslarda Is Bankasindan 636bin lot satilmis gozukuyor. Isbankasinda halen 12M lot var. Bu heralde OA ve Bucim hisseleri. Kim satiyor, hangisi satiyor, neden satiyor, gercekten buyukler mi satiyor yakinda cikar meydana.
umarim senin dedigin gibi orta boy birisi satiyordur.

rsefer
16-07-2012, 10:37
Kulaktan duydum,
RED kararı alt mahkemeden gelmiş, üst mahkemede dava hala devam ediyormuş
Doğrumudur? bilgisi olan varmı?

Eğer doğru ise, yükselmemesinin sebebi bu olabilir

Yoksa bu düşüşün sebebi bilanço olabilir,
o zaman daha altlardan almakta fayda var?

burgaz
16-07-2012, 11:14
[QUOTE=rsefer;7626472]Kulaktan duydum,
RED kararı alt mahkemeden gelmiş, üst mahkemede dava hala devam ediyormuş
Doğrumudur? bilgisi olan varmı?

Eğer doğru ise, yükselmemesinin sebebi bu olabilir

Yoksa bu düşüşün sebebi bilanço olabilir,
o zaman daha altlardan almakta fayda var?[/QUO

Alakası yok.Kararı alt Mahkeme verdi.Üst Mahkeme Yargıtay hem temyizde hem karar düzeltmede iki kez kararı onadı ve karar çemtaş lehine kesinleşti.Bugün yarın fabrikanın tapusunu alıp açıklarlar.

ahmedmazlum
16-07-2012, 11:14
Bu sistemde gerçek anlamda kağıdın eldeğiştiriğini saptamak mümkün değil. Iki ayrı hesap açrırırsın kendi malını sağ gebinden sol cebine koyarsın yüksek bir işlem hacmi oluşur. Seans içi gelen ve panikleyen kişilerin parasını cebe indirirsin. Netekim vakko denen kağıtta bir zamanlar üç beş milyon tl olan bir kişi bu yöntemle bir günde 700 bin tl seans içi kumarcıları tokatladığı haber olarak çıkmıştır. Bu oyun bugün vakko yarın başka, öbür gün bunda olması ihtimal dahilinde değilmi.

hedge fon
16-07-2012, 19:00
pzt gununden bu yana takaslarda Is Bankasindan 636bin lot satilmis gozukuyor. Isbankasinda halen 12M lot var. Bu heralde OA ve Bucim hisseleri. Kim satiyor, hangisi satiyor, neden satiyor, gercekten buyukler mi satiyor yakinda cikar meydana.
umarim senin dedigin gibi orta boy birisi satiyordur.

Yaptigim hesaplara gore İs yatirim mal aliyor ama birisi oradan satis yapiliyormus imaji vermeye calisiyor.

zekiay
17-07-2012, 19:40
Satmayı gerektirecek neler olabilir?
1)Numara satış olabilir.Bu cebimden al diğerine koy.
2)Özellikle makas üretim tesisinin yargıtayca onaylanması haberinden hemen sonra satış geldi.Sebebi yapılacak yenileme yatırımları olabilir.
3)6 Aylık düşük kar ve hatta zarar beklentisi olabilir.
4)Satıcı başka senet almış bu yüzden satıyor olabilir.
5)Yaz aylarının getirdiği çok düşük hacimle satıyor görünüp panik yaratma ve mal toplama isteği olabilir.
6)Bir kısım senet satıp bir süre malı başkalarının taşıması isteği olabilir.
7)Daha da kötü hale gelmesi beklenen AB krizinin otomotiv ve çelik sektörünü daha da durgunluğa iteceği korkusuyla satıyor olabilir.
Peki daha başka bir satış nedeni olabilir mi?Elbette olabilir ki bu en önemlisidir.
8)Puştluktan olabilir.

hedge fon
18-07-2012, 11:08
Satmayı gerektirecek neler olabilir?
1)Numara satış olabilir.Bu cebimden al diğerine koy.
2)Özellikle makas üretim tesisinin yargıtayca onaylanması haberinden hemen sonra satış geldi.Sebebi yapılacak yenileme yatırımları olabilir.
3)6 Aylık düşük kar ve hatta zarar beklentisi olabilir.
4)Satıcı başka senet almış bu yüzden satıyor olabilir.
5)Yaz aylarının getirdiği çok düşük hacimle satıyor görünüp panik yaratma ve mal toplama isteği olabilir.
6)Bir kısım senet satıp bir süre malı başkalarının taşıması isteği olabilir.
7)Daha da kötü hale gelmesi beklenen AB krizinin otomotiv ve çelik sektörünü daha da durgunluğa iteceği korkusuyla satıyor olabilir.
Peki daha başka bir satış nedeni olabilir mi?Elbette olabilir ki bu en önemlisidir.
8)Puştluktan olabilir.

Bence bu Simsar Bozuntusu yapacagi isi yuzune gozune bulastirdigi icin 8.madde en mantikli goruneni,,,

hedge fon
18-07-2012, 11:51
Son gunlerde yuzbinlerce lotun satiliyor olmasi mumkun degil,alis kademesine yazilmis 100,000-150,000 lotlara verilmedigi zaman tahtada yaprak kipirdamiyor,alis kademesindeki alici gercek olsa satistan da mal alir.
Amac cok acik 1,18-1,20 arasinda verdigi yaklasik 1 M lotu geri alabilmek.

rsefer
18-07-2012, 12:02
Son 1-hafta 100.000 lot kaptım,
1.00 dan 1.000.0000 lot daha alırım :cool:
Ben alışa devam ediyorum.

doganerahmet
18-07-2012, 15:21

Sen böyle salladıkça bu hisseden hayır gelmez...

hedge fon
18-07-2012, 16:03

Kaptirdigi 1,000,000 lotu asagidan almaya calisirken kaptirmaya devam ediyor bakalim nerede pes edecek?

FIRTINA
18-07-2012, 16:20
Sen böyle salladıkça bu hisseden hayır gelmez...

Bende birşey ekliyeyim, sen alım yaptıkca hisse aşağı iner

Cuma gunü 1.16'dan deneme amaçlı 5000 lot aldım tepki verir diye

Baktım tahta yapıcının yukarı gitme istegi yok

Sabah seans açılışında 1.16'dan giden 5000 lot benimdi

hedge fon
18-07-2012, 17:07

Evet kaptirdikca daha da agresif oluyor sanirim 1,15 e koydugu 100,000 li alisa da verecek ancak diger taraftan bu fiyatlardan da kimse vermeye yanasmiyor,,,

dunedin
18-07-2012, 18:06
Evet kaptirdikca daha da agresif oluyor sanirim 1,15 e koydugu 100,000 li alisa da verecek ancak diger taraftan bu fiyatlardan da kimse vermeye yanasmiyor,,,

Valla ne derseniz deyin, Is bankasinin 9 temmuzdan beri takas farki -913bin lota cikti.
Halen satiyorlar yani. Bilanco oncesi son cikis.

İSTANBUL - Avrupa'daki ekonomik sorunlar ile dış talepteki zayıflama ve bunun yanı sıra iç pazarda satışların azalmasının etkisiyle otomotiv sanayi üretimi, yılın ilk yarısında yüzde 9 azalarak 564,716 adet olarak gerçekleşirken, sektör yıl sonunda 1.1 milyon adet üretim hedefliyor.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, Haziran ayında üretim yüzde 13 azaldı ve 95,351 adete geriledi.

OSD Başkanı Kudret Önen, ilk yarı sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, "Avrupa'daki sorunlar sebebiyle dış talepte yaşanan yavaşlamaya iç pazardaki talep kaybı da eklenince doğal olarak üretimimiz de azaldı. Dolayısı ile de yılın ilk yarısında otomotiv pazarı hem ihracat hem de üretim açısından ivme kaybetti" dedi.
Haberin devamı ↓reklam

Önen, "2012 yılında Avrupa'da ve dünyada beklenen ekonomik koşulların devam etmesi ile birlikte 1.1 milyon adet dolayında toplam üretimin gerçekleşmesini bekliyoruz. Pazarda, ihracatta ve üretimde yaşadığımız düşüşlere rağmen bu yıl gerçekleşecek üretimi de küçümsememek gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Otomotiv sanayi üretimi 2011 yılında 1.19 milyon adet ile rekor kırmıştı.

OSD açıklamasına göre, ticari araçlar ve özellikle ÖTV artışına maruz kalan hafif ticari araçlarda, 2011 yılının sonunda başlayan talep azalması, 2012 yılı ilk altı aylık dönemde de ihracattaki daralma ile birlikte üretimi olumsuz etkilemeye devam etti.

OSD verilerine göre, otomobil üretimi Haziran ayında yüzde 22 azalarak 45,814 adete inerken, altı aylık dönemde otomobil üretimi yüzde 16 gerileyerek 283,425 adet oldu.

Otomotiv ihracatı Haziran ayında yüzde 7 azalarak 65,908 adete, yılın ilk yarısında ise yüzde 6 düşüşle 393,552 adete geriledi.

Pazar ise Haziran'da yüzde 13 düşüşle 74,781 adet olarak gerçekleşirken, altı ayda yüzde 19 düşüşle 359,618 adete indi.

hedge fon
18-07-2012, 20:40
Bilanconun pek iyi gelmeyecegi acik ancak 12-19 temmuz arasi is yatirima 1,5 M lot bir virman yapilmis sanirim onu satiyor gibi yapiyorlar.İslem hacmi bu kadar dusuk iken 900 000 lotu kim alir?

jtucker
18-07-2012, 23:45

Geçen haftadan beri 1,15 alışa 4bin lot yazıyorum. Sadece Cuma günü 6 lot verdi. Bakalım kalanını ne zaman verecek?

hedge fon
19-07-2012, 08:37
Geçen haftadan beri 1,15 alışa 4bin lot yazıyorum. Sadece Cuma günü 6 lot verdi. Bakalım kalanını ne zaman verecek?

1.16 ya gercek saticilar gelirse 1.15 e verebilir ki 1.16 ve 1.15 lerden alabilecegi kadar alsin,

dunedin
19-07-2012, 12:33
ilk seans hacmi 20bin lot. Dolasimda 30 milyon lot hisse var ve hacim 20bin lot. Saka gibi yahu.

dunedin
19-07-2012, 12:53
Necati 17bin lot alim yapmis bu arada, KAP'ta yayinlandi.

Hisse fiyati 1.14-1.18 araliginda sirket yoneticileri alim yapiyor. Son iki ayda 3 defa alim haberi geldi.
Bu fiyatin altini gostermeyecegiz demek istiyor olabilirler.

kadirz_m
19-07-2012, 12:59
İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI [CEMTS] 19.07.2012 11:30:17

Hisse Alım Satım Bildirimi

http://b1207.hizliresim.com/z/m/9v8k5.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

rsefer
19-07-2012, 14:55
Rodaport 10 mılyon dolarlık yatırımla kapasıtesını artıracak

hızmete gırdıgı 2008 yılı basından bugune kadar gecen surede bursa ve
hınterlandının konteyner ve genel yukle ılgılı lıman hızmet taleplerını
karsılamakta olan rodaport, artan taleplere cevap verebılmek ıcın kapasıte
artırımına gıdıyor. Rodaport, 10 mılyon dolarlık ılave ekıpman ve altyapı
yatırımı gerceklestırmeyı planlıyor.
Halen 103 bın metrekare gumruklu, 67
bın metrekare gumruksuz alan ve aynı anda 8 gemıye hızmet verebılen 1200 metre
uzunlugundakı ıskelelerınde yuzde 85 doluluk oranı ıle hızmetlerını
surdurduklerını kaydeden roda lıman depolama ve lojıstık ısletmelerı a.s. Genel
muduru alı acıl, yakalanan yuksek standartların devam edebılmesı ve artan
musterı taleplerının karsılanabılmesı ıcın bır yıl ıcınde gerceklestırmek uzere
10 mılyon dolarlık ılave ekıpman ve altyapı yatırımına gıdeceklerını soyledı.
Bolgede surdurulen yatırımların harıcınde tamamlanmıs yatırımlar hesaba
katıldıgında dahı kapasıte fazlası gorulmesıne karsılık, bursa ve
hınterlandında yasanan hızlı buyume ve musterı sayısındakı artısın, kendılerını
bu yatırımlara yonelttıgını ıfade eden acıl, "bız kurulusumuzdan bugune kadar
bolgede ustlendıgımız mısyonu hıc degıstırmedık. Hedef musterı kıtlemız ıle
stratejık ortaklık halındeyız, yapacagımız yatırımlar musterılerımızın
ıhtıyacı ve ustlendıgımız mısyonun bır geregı, dogal surecı olarak ortaya
cıkmıstır" dedı. Gemlık korfezı’nın cografı konum ıtıbarı ıle cok avantajlı bır
bolgede bulundugunu belırten acıl, musterılere uygun cozumler olusturulması
durumunda gemlık lımanlarının, ortak hınterlandı kullanan marmara’dakı tum
lımanlara cok rahat alternatıf olabılecegını soyledı.
Bolgenın
avantajlarından musterılerının en ust duzeyde yararlanabılmesı ıcın oncelıkle
ıhtıyac duyulan kapalı depolama alanlarının kapasıtesını arttırmak hedefınde
olduklarını anlatan alı acıl, "gecen yıl satın aldıgımız lımana 1,5 kılometre
uzakta ımarlı 33 bın 500 metrekare arazının kapalı depolama alanı olarak
kullanılabılmesı ıcın calısmalarımız surmekte. Lımanın ıcınde denızı doldurarak
kazanmıs oldugumuz 16 bın metrekare alanın altyapı calısmaları buyuk olcude
tamamlanmıs durumunda, bu alanın ısletme musaadesının alınıp hızmete gırmesı
ıle bırlıkte lıman ıcınde mevcut gumruklu alan 119 bın metrekareye cıkacak.
Kazanılan bu alanın tamamı konteyner termınalı olarak kullanılacak olup lıman
ıstıf kapasıtesı 9 bın teu’ya, yıllık konteyner ellecleme kapasıtesı ıse 120
bın teu’dan 180 bın teu’ ya cıkacak" dıye konustu. Genel mudur alı acıl, lıman
termınalı ıcınde ve gerı sahada kazanılan alanların en verımlı sekılde
degerlendırılmesı ıcın hıc gecıkmeksızın bır adet mobıl konteyner vıncı ve ıkı
adet ıstıf makınesının alımlarının gerceklestırılecegını de aktardı.

Mevcut rıhtımlardakı derınlıklerın fazlalastırılmasının, 2013 yılının yaz
sezonuna kadar planlanan onemlı yatırım harcamalarından bır dıgerı olacagını
bıldıren acıl, "tasıma sıstemlerındekı gelısmeler ve pazar ıhtıyaclarına
paralel olarak buyuyen gemı tonajlarına cevap verebılmek ıcın rıhtımlardakı
derınlıklerı fazlalastıracagız. Dokme yukler ıcın yaratılacak ılave depolama
ımkanları ıle bırlıkte bolgeye gelen yuksek tonajlı dokmecı gemılerde artıs
ongoruyoruz. Bu tıp gemılerın konteynır gemılerının programlarını aksatmadan
operasyonlarını yapabılmelerı ıcın, 50 bın tonluk gemı kabul kapasıtemızı ıkı
katına cıkaracak sekılde, toplam uzunlugu 300 metreyı asan 3 no’lu rıhtımımızın
14 metre gıbı uygun bır derınlıge taranması, ıskele derınlıklerının
arttırılması, calısmalarımızın bırıncı etabını olusturuyor" seklınde konustu.

-dunya-

rsefer
19-07-2012, 15:04
Kap : Asıl celık sanayı ve tıcaret a.s. / ascel [ascel] serbest ıslem platformu'nda ıslem gorme duyuru formu 19.07.2

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=224195

kap : Asıl celık sanayı ve tıcaret a.s. / ascel [ascel] serbest ıslem platformu'nda ıslem gorme duyuru formu 19.07.2012 14:56:02

serbest ıslem platformu'nda ıslem gorme duyuru formu
---------------------------------------------------------------------------------------------
asıl celık sanayı ve tıcaret anonım sırketı'nden

sermaye pıyasası kurulu'nun (kurul) 03/06/2011 tarıh ve 17/519 sayılı kararı uyarınca ortaklıgımız hısse senetlerının ıstanbul menkul kıymetler borsası (borsa) tarafından belırlenen serbest ıslem platformu'nda (sıp) ıslem gormesıne ılıskın duyuru formudur.

Ortaklıgımızın 180 082 302.44 .- tl sermayesını temsıl eden paylarının tamamı kurul kaydındadır. Ancak kurul kaydında olmak ortaklıgımızın ve paylarının kurul veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez.

Ortaklık yonetım kurulumuzun 27/07/2011 tarıh ve 9/1 sayılı toplantısında, ortaklıgımızın hısse senetlerının sıp'te ıslem gormesıne karar verılmıs olup, ıslem gorme ortaklıgımızın ve paylarının borsa veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez.

Duyuru formu ve eklerınde yer alan bılgılerın gercegı durust bır bıcımde yansıtmasından ortaklıgımız ve ekte verılen 20/03/2012 tarıh ve 2012 / 9 sayılı karar geregınce yonetım kurulumuz sorumludur. Bagımsız denetım kurulusları ıse, denetledıklerı fınansal tablo ve raporlara ılıskın olarak hazırladıkları raporlardakı yanlıs ve yanıltıcı bılgı ve kanaatler nedenıyle dogabılecek zararlardan hukuken sorumludur.

---------------------------------------------------------------------------------------------

rsefer
19-07-2012, 15:06
Bu iki haber acayip gelişmelere neden olabilir.
Asil çelik 2,5 tl den gelebilir,
Çemtaş ı 1,50 ye götürür o zaman
Liman işi iyi demek, oranın değeri anlaşılır

ahmedmazlum
19-07-2012, 15:58
Esas sorun ttkanunlarını yapanlardı. Kanunları yapanlar söz hakkı bulunmayan ortakların hakkını korumuyor. Metinlerde adımız bile adi ortak olarak geçiyor. Bazı şirketler var yüzde 30 halka açılmış. Daha sonra patron ortaklar ellerindeki hisseleri sata sata yüzde 10 kalmış, yani bir şirket düşünün yüzde doksanı halkın yani adi ortakların elinde beş patron yüzde 2 lik payları ile halkın şirketinin başında fındık kırıyor. Tüm yedi sülalesinin masrafları şirketten. Istedikleri yerden yönetim giderleri aliyorlar. Ilgili kuruluş ve kanun yapanlar kural koyarken hep ortak çalıştıkları patronlardan yana yontuyorlar. Bu tabiatın kuralı.

ahmedmazlum
19-07-2012, 17:15
oglum bak git. 1,36 dan elimize verdiklerini geri alıp paramızı cebine indirmeye calıyorsan tahtada daha kendi kendine çok mastürbasyon yaparsın. yarın oruçlar başlıyor yoksa orucun bozulur. 1,38 filan yaparsan düşünürüz.

jtucker
19-07-2012, 21:30
Necati 17bin lot alim yapmis bu arada, KAP'ta yayinlandi.

Hisse fiyati 1.14-1.18 araliginda sirket yoneticileri alim yapiyor. Son iki ayda 3 defa alim haberi geldi.
Bu fiyatin altini gostermeyecegiz demek istiyor olabilirler.

Necati'nin alması iyiye işarettir.

ahmedmazlum
20-07-2012, 11:16
Ben patron olsam bu sistemde aynı şeyleri yaparım. 1.40 tan enayilerin eline verir 1,10 dan toplardım yazın bu sıcağında çelik üretmekten daha akıllıca bir iş olsa gerek. Esas mesele imkb yapısının hisse pazarı olmaktan çok fiilen kumarhane olarak çalışması. Olmayan senedi açığa satma, peşin para olmadan hisse alma, açığa alma, patronların kasadaki hisseleri satıp cebine indirmesi, hayali sermayye artırımı, senet sayısı azaltma, çoğaltma, bilanço rakamları ile oynama, yüzde doksan halka ait şirketlerin üstünde fındık kırma vs hertürlü suistimale açık. Halka açık olmayan kısımdan belkide satış yapılıyor. şirketin biri sata sata tüm hisseleri bitirdiği halde hala tahtada bitmeyen satışlar var. Bir inşaat şirketi.borsa gündem dobra dobra yazmış bunların hepsini

hedge fon
20-07-2012, 18:02
1.16 ya gercek saticilar gelirse 1.15 e verebilir ki 1.16 ve 1.15 lerden alabilecegi kadar alsin,

Evet bunu gorduk,,,,

okkesyilmaz
21-07-2012, 01:02
http://img140.imageshack.us/img140/3227/cemts.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/140/cemts.jpg/)

http://imageshack.us/photo/my-images/140/cemts.jpg/

hedge fon
21-07-2012, 09:02
http://img140.imageshack.us/img140/3227/cemts.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/140/cemts.jpg/)

Grafikteki sikismanin iki anlami olabilir ;1-Pozisyon bosaltma 2-Yeni pozisyon alma ya da varolan bir pozisyonu buyutme.
Cemtasin rakibi ve tam iki misli kapasitedeki Asil Celik 27 temmuzda islem gormeye baslayacak.asilceligin 20%si parsanin ve parsan hisseleri bir suredir asiri hareketli.
Eger parsanda pozisyon alanlarin umdugu gibi Asil celigin piyasa gegeri 400M larda olursa Cemtasin durumu ne olur?
Belki de sikismanin nedeni budur.

jtucker
21-07-2012, 17:45
Evet bunu gorduk,,,,

Dün 1,15'den 4bin lotumu verdiler sonunda:) Biz aldıkça alıyoruz, senet düştükçe düşüyor:( Maliyeti ancak 1,32'ye çekebildim.

ssk
21-07-2012, 19:14
Bu kağıdın ne beklentisi var arkadaşlar

hedge fon
21-07-2012, 20:43
Dün 1,15'den 4bin lotumu verdiler sonunda:) Biz aldıkça alıyoruz, senet düştükçe düşüyor:( Maliyeti ancak 1,32'ye çekebildim.

İslem gormeye baslayacak Asil Celigin disarida 1,900,000 lotu var onlari toplayip fiyati yukari cekmeye calisacaklar cekebildikleri kadar ki Halka Arz yapacaklari hisseleri iyi fiyattan satsinlar.
Mali durumu Asil celikten cok daha iyi olan Cemtas da bu oyunda olacaktir.
Asil Celigin 157M borcu var nakitleri ise 34M ve finansal borclari 2010 dan 2011 e bayagi artmis.
Bu hafta siki durmakta yarar var,,,

okkesyilmaz
23-07-2012, 11:18
maşallah bir kademe daha düşerse üçgeni aşağıya kıracak. :(

ahmedmazlum
23-07-2012, 11:39
Bakalım emsal firmanın hisselerini cuma günü kaç misli fiyattan kakalıyacaklar. Bu tür bir sektörün kaç paralık olduğunu öğreneceğiz.

FIRTINA
23-07-2012, 12:50

Bu hissenin gözü toprağa bakıyor. tahtayı bir tartalım dedik ama tahta yapıcının hiç yukarı gitme istegi yok

Spek isteyen herkese mal veriyor. Dikkatli olun

hedge fon
23-07-2012, 13:22
Bakalım emsal firmanın hisselerini cuma günü kaç misli fiyattan kakalıyacaklar. Bu tür bir sektörün kaç paralık olduğunu öğreneceğiz.

Once disaridaki 1%hisseyi almak isteyeceklerini saniyorum bunun icin de cemtasin fiyati referans olacaktir ancak alabildiklerini aldiktan sonra ellerindekini iyi fiyattan halka arzedebilmek icin fiyat cok yukarilara gider saniyorum.

haydaro
23-07-2012, 16:20
Once disaridaki 1%hisseyi almak isteyeceklerini saniyorum bunun icin de cemtasin fiyati referans olacaktir ancak alabildiklerini aldiktan sonra ellerindekini iyi fiyattan halka arzedebilmek icin fiyat cok yukarilara gider saniyorum.

Bide tersinden düşünelim, çemtaşı çek aşağıya işte operasyon..
halka arzdan vazgeçerlermi bakacağız

dunedin
23-07-2012, 16:41
halka arz icin en kotu haftayi secmisler.

dunedin
23-07-2012, 16:44
Halka arz ile Asil celik kaynak saglayacak ve rekabet Cemtas'in aleyhine gelisecek. Bu sartlarda Cemtas'in yukselmesini beklemek hayal. Kar etmeyi beklerken tokat yiyip duruyoruz ya hadi bakalim.

cancans5
23-07-2012, 18:25
çemtaş tam 2 yıldır çok güzel kazandırıyor, zatan para çıkışıda yok. kağıdı yapan hep yukarı düşünüyo.:he:
ya arkadaş bu kağıdın yapıcısı yok. tahtayı bir gün izleyin yeter.2 yıldır böle hisse yok dedik 1,4-1,5 den 5 olacak kağıt 1,13 oda itelemeyle 1,12 normaldede. toplayan yok

hedge fon
23-07-2012, 23:56
çemtaş tam 2 yıldır çok güzel kazandırıyor, zatan para çıkışıda yok. kağıdı yapan hep yukarı düşünüyo.:he:
ya arkadaş bu kağıdın yapıcısı yok. tahtayı bir gün izleyin yeter.2 yıldır böle hisse yok dedik 1,4-1,5 den 5 olacak kağıt 1,13 oda itelemeyle 1,12 normaldede. toplayan yok

Bu Tahta Yapıcı takıntısını anlayamıyorum,adam alacak yükseltecek ve bu sürecte de uyanıklar satacak.Peki spek aldığı bu malları kime satacak?Satmayacaksa neden alıyor?Kime satacak,erken davranamamış acemilere satacak,onlarda taşıyacak veya zarar yazıp satacaklar.Specin olduğu tahtada kazanan uyanık oyuncular ancak 5-10 % kadardır gerisi zarar eder.
Şimdi Cemtaşa bakalım Spec değil cambazlık yapmak tahtanın yanından gecemiyor.Hisse kendi iç dinamikleri ile yükseliyor ve yükselecek,ama bu yükselişte Cemtaşın temel değerlerine inanan bilinçli yatırımcı kazanacak.Diyelim ki Spek var uyanıklar ne kazanır?ancak %5-%10 peki 10 yılda Cemtaş verdiği temettüler hariç ne kazandırmış? %120 evet bugünkü fiyatlarla böyle.
Bence Spec Duasına çıkmak pek hayırlı birşeymiş gibi görünmüyor.
Eger temel değerlere güveniyorsan yatırımını yap,yok güvenmiyorsan uzak dur,speğe bel bağlamanın sonu hüsrandır.

dunedin
24-07-2012, 01:26
9 Temmuz'dan bu yana Is Yatirimin satislari 1.2M lota ulasti.

hedge fon
24-07-2012, 10:38
9 Temmuz'dan bu yana Is Yatirimin satislari 1.2M lota ulasti.

Bu satislar gercek degil karsilikli,cunku ayni donemde is yatirima yuklu virman yapilmis o mallari koyduklari alislara veriyorlar bunu araci kurumdan teyid etmek mumkun.
Kanimca İs Yatirimda olan OA nin satis yaptigi izlenimi veriliyor.
Onumuzdeki gunlerde cikacak mali tablolarda OA nin satis yapmayip hisselerini arttirdigini gorebiliriz.

boraburda
24-07-2012, 11:17
CEMTAS dan 2 ayda bir %10-20 arası kazanma ihtimali var adamın yaptığı belli, dipten al (1,11-1,15)(dibin neresi olacağı belli değil tabi ama bana kalırsa buralar dip ) %10-15 yap ver.(1,25-1,30) 1 senede hiç yapmadıysa 5 kere yaptı . Benim fikrim bu kagıttan başka türlü para kazanma şansı yok .Çok uzun vadede belki..bir seneden fazla oldu ben bu kagıdı izliyorum daha 1 kere tavan olduğunu görmedim .haber güzel geliyo düşüyo kötü geliyo düşüyo veya tepki vermiyo saçma sapan bir kağıt. Saçma sapan bir kağıtta da yatırımcı gibi davranmanın bir anlamı yok . al-sat bu tahtada yapılacak en karlı yatırımdır.

dunedin
24-07-2012, 12:22
Bu satislar gercek degil karsilikli,cunku ayni donemde is yatirima yuklu virman yapilmis o mallari koyduklari alislara veriyorlar bunu araci kurumdan teyid etmek mumkun.
Onumuzdeki gunlerde cikacak mali tablolarda OA nin satis yapmayip hisselerini arttirdigini gorebiliriz.

Mart basindan Mayis basina kadarki zamana baktim. Virman orada yapilmis gibi, garantiden Is yatirim'a 7.5M lot aktarilmis.
Mayistan temmuz basina kadar is yatirim portfoyunu 500bin lot kadar artirmis ama azar azar, yani virman gibi gozukmuyor.
Temmuz basindan sonra da portfoy 1.2M lot azaliyor ve yine yavas yavas. Birden degil. Takasbank'a ya da araci kurumlara sormak tabi daha saglikli olabilir ama bence bu virman falan degil. kademe kademe satmis adam.

zekiay
24-07-2012, 13:11
Cemts alacaklar spekülasyon için,%5 para kazanmak için almamalı.Ben 1.12 den ufakj ufak almaya başladım.Her aşağıya verişlerinde de alacağım.Hedefim:200.000 lot.Bence 2014 yılında kendini gösterecektir bu senet.

okkesyilmaz
24-07-2012, 16:13
Klasik dandik hisseler gibi borsa düşerken borsadan çok daha fazla düşer. Borsa çıkarken tık yok. :)

cancans5
24-07-2012, 19:06
cemts alacaklar spekülasyon için,%5 para kazanmak için almamalı.ben 1.12 den ufakj ufak almaya başladım.her aşağıya verişlerinde de alacağım.hedefim:200.000 lot.bence 2014 yılında kendini gösterecektir bu senet.

aramıza hoş geldin biz 2 senedir bekliyoruz yatırımcıyızya:) sende bekle olmadı 2015 de 1.38 gibi satarız tabi endeks 100000 olursa.

hedge fon
25-07-2012, 00:06
Mart basindan Mayis basina kadarki zamana baktim. Virman orada yapilmis gibi, garantiden Is yatirim'a 7.5M lot aktarilmis.
Mayistan temmuz basina kadar is yatirim portfoyunu 500bin lot kadar artirmis ama azar azar, yani virman gibi gozukmuyor.
Temmuz basindan sonra da portfoy 1.2M lot azaliyor ve yine yavas yavas. Birden degil. Takasbank'a ya da araci kurumlara sormak tabi daha saglikli olabilir ama bence bu virman falan degil. kademe kademe satmis adam.

12-19 temmuz arası ış yatırıma o 7.5 M lot dışında 1.5 M lot aktarılmış ve bu mal satış gibi gösterilerek geri dönmüş.Mali tablolar ağustosun ilk haftasında gelir o zaman daha net gorulur,,,,,

rsefer
25-07-2012, 09:04
10.07.2012 tarıhlı ozel durum acıklamamızda ;

yargıtay dosya sorgulama ekranından edındıgımız bılgıler dogrultusunda;
yargıtay 12. Hukuk daıresı'nın ıhalenın feshı davası ıle ılgılı 26.06.2012 tarıh, 2012/22357 no'lu kararı ıle 10.07.2012 tarıhı ıtıbarıyle "red" verdıgını gorup ıhalenın feshı dosyasının kesın olarak lehımıze sonuclandıgını kamuya acıklamıstık.

Uzel otomotıv sıstemlerı a.s.'nın kocaelı ılı cayırova ılcesı gebze organıze sanayı bolgesınde bulunan tasınmazı mutemmım cuz ve teferruatları ıle bırlıkte 24.07.2012 tarıh, saat: 18:00 ıtıbarı ıle gebze 3'uncu ıcra mudurlugu'nden teslım alınmıstır.

Nasıl degerlendırılecegı konusunda nıhaı karar asamasında olunup, her turlu olasılıklar tıtızlıkle degerlendırılmek uzere yogun calısmalarımız surdurulmektedır.

Konu ıle ılgılı gelısmeler oldukca kamuya bılgı verılecektır.

ahmedmazlum
25-07-2012, 10:40
Haber olumlu. Hayret kağıda hiç kimse saldırmıyor. Demek ki tüm mesele tahtanın sahibinde. Tahta sahibi isterse eksi özkaynak olan sürekli zarar açıklayan hisseyi yüzde yediyoz tavan yapar. Isterse altın yumurtlayan hisseyi yerin dibini batırır. Işte türk işi hisse pazarının hali bu. Tam bir kumarhane.

rsefer
25-07-2012, 11:30
Kimse bu spek hayal kuruyor olmalı.
31.08.2012 de toplu sözleşme bitiyor,
İşçileri örgütleyip, grev yaptıracak, fabrikayı kapatacak .... :halayci::halayci::halayci:
Böyle hayaller içinde olabilir, g.zkalı.

Başka kötü ne olabilir?

Bugün 15.000 lot daha gaptım:)

ahmedmazlum
25-07-2012, 12:07
Fabrika kapanırsa daha iyi işte. çelik mamü arzı azalır. Depodaki mallar daha iyi para eder. Işçileri çıkarır işçilik giderleride olmaz. Enerji hammadde masrafları olmaz. Ama yönetim yüksey düzeyden aylıklarını almaya devam eder. Hiç olmassa satılır filan defter değeri olsun eder..

hedge fon
25-07-2012, 22:03
Fabrika kapanırsa daha iyi işte. çelik mamü arzı azalır. Depodaki mallar daha iyi para eder. Işçileri çıkarır işçilik giderleride olmaz. Enerji hammadde masrafları olmaz. Ama yönetim yüksey düzeyden aylıklarını almaya devam eder. Hiç olmassa satılır filan defter değeri olsun eder..

Cesitli kademelerden hisse almis olanlarin bir an once para kazanmayi hayal etmeleri dogal olabilir ama Cemtas gibi kuruluslar ancak kar ettiklerinde hissedarlarina kazandirirlar.Bizler Cemtas alirken kimse bize bir garanti vermedi ki.Simdi isteniyor ki bir Spek ciksin ne varsa alsin kendini uyanik sanan oyuncular da malini karla satsin.İyi de o spek kime satacak o mallari?Benim bildigim Spekler mal tasimaz.
Bence Cemtasin en guzel tarafi Spek olamayisidir.
Burakalim kendi ic dinamikleri hareket ettirsin kagidi boyle daha saglikli olmaz mi?

hedge fon
25-07-2012, 22:03

Cesitli kademelerden hisse almis olanlarin bir an once para kazanmayi hayal etmeleri dogal olabilir ama Cemtas gibi kuruluslar ancak kar ettiklerinde hissedarlarina kazandirirlar.Bizler Cemtas alirken kimse bize bir garanti vermedi ki.Simdi isteniyor ki bir Spek ciksin ne varsa alsin kendini uyanik sanan oyuncular da malini karla satsin.İyi de o spek kime satacak o mallari?Benim bildigim Spekler mal tasimaz.
Burakalim kendi ic dinamikleri hareket ettirsin kagidi boyle daha saglikli olmaz mi?

doganerahmet
25-07-2012, 23:20

Eğer kağıtta dediğiniz gibi karşılıklı satışlar yapılıyorsa satış izlenimi varmış gibi gösterilmeye çalışılıyorsa spekülatör de vardır.

hedge fon
26-07-2012, 00:24
Eğer kağıtta dediğiniz gibi karşılıklı satışlar yapılıyorsa satış izlenimi varmış gibi gösterilmeye çalışılıyorsa spekülatör de vardır.

Bence bunu yapanlar spekilator degil hisseyi disaridaki son lotuna kadar toplamayi planlamis yatirimcilardir cunku spek hicbirzaman fiyati asagi vurmaz onun amaci yukseltip yukseltirken aldigini satmaktir bunlarin amaci alip biriktirmek zaten dikkat edilirse islem goren miktarlar cok dustu ve bu gidisle tahtada mal olmayacak.

ahmedmazlum
26-07-2012, 10:57
Spek falan filan derken esas meseleyi gözden kaçırıyoruz. Esas mesele şudur ki bazı firma patronları pazara hiç dahil olmamış kasadaki hisseleri de pazarda kullanmaları. Hatta bu sistemde elinde hisse olmasına bile gerek yok elinde firmadan sövüşlediğin yeteri kadar para varsa tahtanın içinini zaten görüyorsun. Ileri geri yapıp arada gelen küçük balıkları avlamaktır. Taş attı da kolu mu yoruldu. Zatan ky psikolojsini iyice ezberlemişler. Aslında küçük yatırımcıda bazen balık gibi atlıyor. Bir altı ay izle büyük balığın huyunu suyunu öğren ondan sonra al yada sat. Sabırlı ol. Aldığımız kağıt hiç düşmesin üç günde yüzde yüz yapsın istyoruz. çelik sektörü devi son üç yılda ne yapmış sanki. Bundan farkı yok bir ileri iki geril gelip gidip durmuş. Sektör demek ki dişe dokunur bir katma değer yapamıyor.maliyetle çok ağır. Yöneticiler çok yüksekden maaş alıyorlarsa üçün biri bile kalmaz adi ortaklara.

dunedin
26-07-2012, 12:25
Bu hisse'de spek'in krali var. Spekulasyonun yatirimcinin sabrini zorlama asamalarini oynuyoruz su anda.

ahmedmazlum
26-07-2012, 14:54
Malüm banka bu işleri daha önceden yaptığından küçük yatırımcısı çok. Belki de küçük yatırımcının hisseliyle oynuyor. Bence bu banka milletin hissesi ile tahtaya hakim oluyor, kandi malı gibi kullanıyordur. Mübarek günde günahını almıyalım.

hedge fon
26-07-2012, 21:41
Bu hisse'de spek'in krali var. Spekulasyonun yatirimcinin sabrini zorlama asamalarini oynuyoruz su anda.

Bunu altetmenin yolu 'İnanilan Pozisyonda Sıkı Tutunmak'tir.

klass
27-07-2012, 00:45
merhabalar
çemtaş hakkında birşeyler yazma ihtiyacı doğdu.
gerçek şu ki çemtaş hak ettiği yerde değil.
kanımca bunun değişik nedenleri var.
1.ana hissedar bursa çimento çemtaşın çıkmasını istemiyor.
2.arabamız mercedes ama şöfürümüz çok kötü.
3.takastaki mal çok dağınık
şöyleki
oktay bey de 10 milyon lot var
neta menkulde görünen mal bursa çimentonun malı
ak,şeker,ziraat,teb de bulunan yaklaşık 2 milyon lot ben ve müteahhit rizeli bir işadamı arkadaşımda.
bunu mkk kuruluşunda ana hissedar ve spekülatör görmekte.
bizleri döktürmeye çalışıyorlar.
ama boşuna çırpınıyorlar.
biz onlardan daha iyi hesap,kitap yapmaktayız.
şahsım çeaş ve kepezde 20 yıl bekledim.
nergis holdingte 6 yıl bekledim ve değerini bulduktan sonra sattım.
sabrımızı çok zorluyorlar biz beklemekte isek onlarda beklemekte ve geçen zaman zarfında onlarda zarar yazmaktalar.
endeksin 63 bin olduğu yerde buralarda satacağımızı düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar.hele başka hisseler değerinin çok üstünde iken sadece dönen varlıkları 117 milyon olan çemtaşı buralarda hatta çok daha yukarılarda satarsak kendimize olan inancımızı kaybederiz.
şartlar oluştukça alım yapmaya kararlıyız.elimizde ki başka hisseler düşük olduğu için onları da satıp çemtaşa şu an için çeviremiyoruz.elbet çevireceğimiz günler çok uzak olmasa gerek.
şu an hisseye yön vermeye çalışan veya yönlendiren herkimse 3 aylık karın beklentinin altında gelmesi onu düşüşe oynamaya yöneltti.6 aylık karda iyi gelmeyebilir hiç önemli değil.
amaa denge çubuğunda sevkiyatlar 6 aylıktan sonra başladı.
makas tesisi dolayısıyla çemtaşta sanırım bir yeniden değerlendirme olması gerekir.
rodanın karının yaz aylarında artmaya başlaması
bu koşullar birleştiğinde kanımca 9 aylık karı beklentilerin çok üzerinde gelebilir.
gelmezse de temmettümüzü alırız değerinin bulmasını bekleriz.
hedge fon nikli arkadaşımız çemtaş hakkında bayağı bilgili gibi duruyor.
umarım güzel haberleride çok yakında yazar.
çemtaşta şu an eksik olan tek şey net dönem karı.
oda inşallah gönlümüzden geçen gibi birgün gelecektir.
iş yatırımda çıkan malın piyasaya verildiği pek mantıklı değil.
sağ ceplerinden sol ceplerine aktardılar.
okay bey satıyormuş izlenimi verdirip döktürmeye çalışıyorlar.
oktay beyde satsa da benim için farketmez.
biri satar bir alır.
görünen o ki oktay beyde tahtayı sürükleyecek güç yok.
oda tahtayı sürükleyecek birilerini bekliyor gibi.

önemli olan ben doğru hissede ve doğru yerdemiyim sorusunun cevabının mantıklı olmasıdır.
yıllardır iş yaptığını zaneden biri durmadan aşağıya 1 lot vermekte, bıkmadan usanmadan.
sanki o 1 lot verince başkasıda verecek.
hiç unutmam yine 1 gün acaba kendisine mal gelmesinimi istiyor düşüncesine kapıldım.
durmadan 1 lot veriyordu
sonra kademeye baktım ki benden başka hiçkimsenin alım emri yok.
kahkahalarla gülmüştüm.
hisse çıkar 1 lot verir
hisse düşer 1 lot verir.
inanıyorum ki ne yaptığını bilmeyen biri
Allah akıl fikir versin.
çemtaş geçen yıl içerisinde 2500 lirayı görüp şu andada 1800-2000 bandında gezinmeliydi.
ama olmasına fırsat vermediler.
çünkü ellerinde yeterince mal yoktu.
aslında hissede hareket olsa piyasa kendi dinamikleriyle tahtaya gelecek malı absorbe edebilir.spek hiç mal almadan veya çok az alarak hisseyi yukarı götürebilirdi.
ancak yapmadıklarına göre başka hesaplarının olduğu kanaati doğuyor.
inanıyorum ki kim satarsa satsın çemtaş çok kısa vadede hakettiği noktaya gidecektir.
çemtaşta teknikte çalışmıyor,teknik hak getire.
hiç unutmam rahmetli ayı fikret birgün garantide teknikten bahseden bir uzmanla tartışmıştı.
uzman yok şöyle yok böyle demişti.
o günde tahtanın speği herkimse hisseye(n.t) baskı için tahtayı satışla doldurmuştu.
iddaya girdiler rahmetli tahtadaki tüm malı aldı spek boğmak için tekrar satış doldurmuştu.fikret abide tekrar almıştı.
ve o hisseyi % 1000 prim yaptırmıştı.spek ve yatırım uzmanı ağzı açık yıllarca taşıyıp kaptırdıkları ve kazanamadıkları mallarla arkalarına bakakalmışlardı.
hiç unutmam ^^alın size teknik^^ demişti.
birgün aynı şeyin çemtaşta da olacağına inanıyorum.
çemtaşında borsada çok konuşulacağı ve yüzlerimizin güleceği günlerin çok yakın olması dileğiyle hepinize hayırlı kazançlar.
sevgi ve saygıyla
yatırım tavsiyesi değil

okkesyilmaz
27-07-2012, 02:40
http://img703.imageshack.us/img703/3227/cemts.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/cemts.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://imageshack.us/photo/my-images/703/cemts.jpg

hedge fon
27-07-2012, 11:58
merhabalar
çemtaş hakkında birşeyler yazma ihtiyacı doğdu.
gerçek şu ki çemtaş hak ettiği yerde değil.
kanımca bunun değişik nedenleri var.
1.ana hissedar bursa çimento çemtaşın çıkmasını istemiyor.
2.arabamız mercedes ama şöfürümüz çok kötü.
3.takastaki mal çok dağınık
şöyleki
oktay bey de 10 milyon lot var
neta menkulde görünen mal bursa çimentonun malı
ak,şeker,ziraat,teb de bulunan yaklaşık 2 milyon lot ben ve müteahhit rizeli bir işadamı arkadaşımda.
bunu mkk kuruluşunda ana hissedar ve spekülatör görmekte.
bizleri döktürmeye çalışıyorlar.
ama boşuna çırpınıyorlar.
biz onlardan daha iyi hesap,kitap yapmaktayız.
şahsım çeaş ve kepezde 20 yıl bekledim.
nergis holdingte 6 yıl bekledim ve değerini bulduktan sonra sattım.
sabrımızı çok zorluyorlar biz beklemekte isek onlarda beklemekte ve geçen zaman zarfında onlarda zarar yazmaktalar.
endeksin 63 bin olduğu yerde buralarda satacağımızı düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar.hele başka hisseler değerinin çok üstünde iken sadece dönen varlıkları 117 milyon olan çemtaşı buralarda hatta çok daha yukarılarda satarsak kendimize olan inancımızı kaybederiz.
şartlar oluştukça alım yapmaya kararlıyız.elimizde ki başka hisseler düşük olduğu için onları da satıp çemtaşa şu an için çeviremiyoruz.elbet çevireceğimiz günler çok uzak olmasa gerek.
şu an hisseye yön vermeye çalışan veya yönlendiren herkimse 3 aylık karın beklentinin altında gelmesi onu düşüşe oynamaya yöneltti.6 aylık karda iyi gelmeyebilir hiç önemli değil.
amaa denge çubuğunda sevkiyatlar 6 aylıktan sonra başladı.
makas tesisi dolayısıyla çemtaşta sanırım bir yeniden değerlendirme olması gerekir.
rodanın karının yaz aylarında artmaya başlaması
bu koşullar birleştiğinde kanımca 9 aylık karı beklentilerin çok üzerinde gelebilir.
gelmezse de temmettümüzü alırız değerinin bulmasını bekleriz.
hedge fon nikli arkadaşımız çemtaş hakkında bayağı bilgili gibi duruyor.
umarım güzel haberleride çok yakında yazar.
çemtaşta şu an eksik olan tek şey net dönem karı.
oda inşallah gönlümüzden geçen gibi birgün gelecektir.
iş yatırımda çıkan malın piyasaya verildiği pek mantıklı değil.
sağ ceplerinden sol ceplerine aktardılar.
okay bey satıyormuş izlenimi verdirip döktürmeye çalışıyorlar.
oktay beyde satsa da benim için farketmez.
biri satar bir alır.
görünen o ki oktay beyde tahtayı sürükleyecek güç yok.
oda tahtayı sürükleyecek birilerini bekliyor gibi.

önemli olan ben doğru hissede ve doğru yerdemiyim sorusunun cevabının mantıklı olmasıdır.
yıllardır iş yaptığını zaneden biri durmadan aşağıya 1 lot vermekte, bıkmadan usanmadan.
sanki o 1 lot verince başkasıda verecek.
hiç unutmam yine 1 gün acaba kendisine mal gelmesinimi istiyor düşüncesine kapıldım.
durmadan 1 lot veriyordu
sonra kademeye baktım ki benden başka hiçkimsenin alım emri yok.
kahkahalarla gülmüştüm.
hisse çıkar 1 lot verir
hisse düşer 1 lot verir.
inanıyorum ki ne yaptığını bilmeyen biri
Allah akıl fikir versin.
çemtaş geçen yıl içerisinde 2500 lirayı görüp şu andada 1800-2000 bandında gezinmeliydi.
ama olmasına fırsat vermediler.
çünkü ellerinde yeterince mal yoktu.
aslında hissede hareket olsa piyasa kendi dinamikleriyle tahtaya gelecek malı absorbe edebilir.spek hiç mal almadan veya çok az alarak hisseyi yukarı götürebilirdi.
ancak yapmadıklarına göre başka hesaplarının olduğu kanaati doğuyor.
inanıyorum ki kim satarsa satsın çemtaş çok kısa vadede hakettiği noktaya gidecektir.
çemtaşta teknikte çalışmıyor,teknik hak getire.
hiç unutmam rahmetli ayı fikret birgün garantide teknikten bahseden bir uzmanla tartışmıştı.
uzman yok şöyle yok böyle demişti.
o günde tahtanın speği herkimse hisseye(n.t) baskı için tahtayı satışla doldurmuştu.
iddaya girdiler rahmetli tahtadaki tüm malı aldı spek boğmak için tekrar satış doldurmuştu.fikret abide tekrar almıştı.
ve o hisseyi % 1000 prim yaptırmıştı.spek ve yatırım uzmanı ağzı açık yıllarca taşıyıp kaptırdıkları ve kazanamadıkları mallarla arkalarına bakakalmışlardı.
hiç unutmam ^^alın size teknik^^ demişti.
birgün aynı şeyin çemtaşta da olacağına inanıyorum.
çemtaşında borsada çok konuşulacağı ve yüzlerimizin güleceği günlerin çok yakın olması dileğiyle hepinize hayırlı kazançlar.
sevgi ve saygıyla
yatırım tavsiyesi değil

Ozellikle yeni yatirimcilar icin ogretici nitelikteki paylasiminiz icin tesekkur ederim.

dunedin
27-07-2012, 13:25
2Milyon lotu olan adam butun isini gucunu birakip, bizleri dusunerek hisse.net'ten hesap aciyor ve benim 2M lotum var ve satmayi dusunmuyorum diyorsa o zaman bu hissede spek yok mu diyoruz :)

evet evet kesin bi hareket olacak, satmiyorumcular cogalmaya basladi, klasik hareketi yapacak hisse demek, biraz agzimiza bal calacaklar, biz de hah ha, bak iste yukselmeye basladik, 2M'luk adam da satmiyor demeye baslayacagiz, sonra bir bakacagiz pata kute birkac milyon daha bosaltmislar portfoyden.
Dikkatli olma vaktidir.

cancans5
27-07-2012, 16:46
2milyon lotu olan adam butun isini gucunu birakip, bizleri dusunerek hisse.net'ten hesap aciyor ve benim 2m lotum var ve satmayi dusunmuyorum diyorsa o zaman bu hissede spek yok mu diyoruz :)

evet evet kesin bi hareket olacak, satmiyorumcular cogalmaya basladi, klasik hareketi yapacak hisse demek, biraz agzimiza bal calacaklar, biz de hah ha, bak iste yukselmeye basladik, 2m'luk adam da satmiyor demeye baslayacagiz, sonra bir bakacagiz pata kute birkac milyon daha bosaltmislar portfoyden.
Dikkatli olma vaktidir.

adam niye satmayı düşünsün bu kağıt hareket etmedi. Hedge fon, klass bu adamlardan allah razı olsun bilinçli yatırımcılar. Ama kagıdı hareket ettirmeyen dangalagın biri var herkesden mal almak mı istiyo yoksa sıkıntılımı bilmiyorum hep onun iş bilmezliği. (ben her gün bir lot alarak bir üst kademeden kapatmaya çalışıyorum ama bence o salakta 1 lot verip aşagı kapansın istiyor)

okkesyilmaz
27-07-2012, 18:55
yukarıdaki grafikte daralan bir üçgen var. üçgen bitmeden olasıki bir tarafa fırlayacaktır. çemtaş da teknik analiz yok denilmiş ama iki daralan çizgiye dörder kez değmiş. Şahsi görüşümdür

hedge fon
27-07-2012, 20:39
Bu bilanconun pek iyi gelmeyecegini sanıyorum ancak üretim kesintiye ugramadıgı için satışların düşmediğini ama euro zafiyetinden ve artan maliyetlerden dolayı 3-4 M arası bir kar bekliyorum.
Ancak teslim alınan Makas fabrikasının yaptırılacak ekspertizinde değerinin 30M dan aşagı cıkmayacagını da tahmin ediyorum.Bu ise 9.aylık bilancoda özvarlıgı hissedilir derecede arttıracaktır.Süpheli alacaklar ve masraflar düşüldükten sonra aktiflere 15*20 M koyabilir.yılsonu defter değerinin 1.8 tl olacagını öngörüyorum.

jtucker
28-07-2012, 16:44
Ancak teslim alınan Makas fabrikasının yaptırılacak ekspertizinde değerinin 30M dan aşagı cıkmayacagını da tahmin ediyorum.Bu ise 9.aylık bilancoda özvarlıgı hissedilir derecede arttıracaktır.Süpheli alacaklar ve masraflar düşüldükten sonra aktiflere 15*20 M koyabilir.yılsonu defter değerinin 1.8 tl olacagını öngörüyorum.

Sayın hedge fon, bu ekspertizi yaptırmaları zorunlu mudur? Yaptırmama veya bu çeyrek değil de, çok daha sonra yaptırma şansları var mıdır? Demem o ki, bu ekspertizi yaptırmazlarsa, Makas fabrikasının bilançoya görünen herhangi bir pozitif etkisi olmayabilir.

jtucker
28-07-2012, 20:15
Bu arada Asil Çelik (ascel) hisseleri Cuma günü tam 250 TL'den alıcı bulmuş. Cuma günü kapanışları baz alındığında ascel yaklaşık 25 Milyar USD piyasa değeriyle İMKB'nin en değerli şirketi :) Evet yanlış duymadınız tam 25 Milyar USD! PD/DD = 143,78! Cemtaşın ise şu an PD/DD = 0,76. Yani bu hesaba göre Cemtaş hisseleri 220 TL olduğunda PD/DD'ler eşitleniyor:)

hedge fon
28-07-2012, 23:15
Sayın hedge fon, bu ekspertizi yaptırmaları zorunlu mudur? Yaptırmama veya bu çeyrek değil de, çok daha sonra yaptırma şansları var mıdır? Demem o ki, bu ekspertizi yaptırmazlarsa, Makas fabrikasının bilançoya görünen herhangi bir pozitif etkisi olmayabilir.

'Fabrika'nın tapusunu aldığını duyurdu.Artık o Fabrika Cemtasın aktiflerinde.
Asil celiğin bilancosuna bakarsak maddi duran varlıkların 200M olduğunu görürüz,satış sürecinde ekspertiz yaptırılarak bulundu 200M
SPK bu konuda belirlediği firmalara yaptırıyor ve bilançoya işleyebilmeleri için başka yol yok.İhale sürecinde yanlış anımsamıyorsam ki 2009 da yapılan ekspertiz değeri 22 kusur M dur.Bunu da bugune taşıyabilirler.
Her şekilde 9 aylıkta göreceğiz bu ikramiyeyi,,,,,

hedge fon
28-07-2012, 23:17

Bu arada Bursa Fabrikaları ve Rodaport da ekspertiz konusu olursa çıkacak değeri siz belirleyin,,,,

rsefer
29-07-2012, 15:46
Süper haber,

Asil Çelik okadar ucuz gitmeyecek,
Birçok insan var satışta sıra bekliyor, ucuza vermezler
5-6 TL den işlem görecek gibi

Bu durumda çemtaş ın 2,5 tl yi aşması lazım

ALIMA DEVAM

ahmedmazlum
30-07-2012, 10:49
Netice adam aleni 2 milyon bende diyor. Orta boy bir balık. Ve 10 milyonluk büyük balığin barutu bitti diyor. Yani bir itiş kakış var. Ama züğurtler. Para yoksa harekette yok demektir. Veya bunlar kendi aralarında uzlaşıp çift kale maç yaprıcaklar. O zamanda ağa düşen balıkları paylaşırken anlaşamazlar. Bilançoyu şimdiden açıkladınız. 1.40 tan alanlar uzun süre hakiki adi ortak olurlar. Zaten ortaklık dediğin en az bir yıl olmalı. Bazen beş dakikada olmayan sededi satıyoruz. Olmayan para ille hisse alıyoruz. Sonrada ortakğiz diye kendimizi kandırıyoruz. Bal gibi kumar oynuyoruz ramazan günde. Imkb hisse pazarı mı. Kumarhane mi? Kendi kendine mal alıp satabilen. Olmayan malı alan satan bir pazar yeri gören varmı herşey hayali.

zekiay
30-07-2012, 11:22
Türkiye'de gerçek yatırımcının olmadığı bu gün Cemtaş'ın fiyatından belli.Cemtaş bu gün halka açılıyor olsaydı.En az 4 TL fiyatla açılırdı.Kendin iş kuracağına gel Cemtaş al hazır kurulu işe değerinin altında sahip ol.
Besbelli birileri birilerini döktürmeye çalışıyor.Ama bu kadar ahmak bir düşünce olamaz.Diyelim ki bu fiyattan yüksek lot sahibi vermeye başladı.Fiyat 1 TL ye gelecektir.Peki bunlar milleti enayi kendilerini akıllı mı sanıyorlar?Üzüldüğüm nokta:bu kadar düşük fiyatta bile para sahibi bir alıcı yok.Senetle dalga geçiliyor ve alan yok.

hedge fon
30-07-2012, 15:58
Netice adam aleni 2 milyon bende diyor. Orta boy bir balık. Ve 10 milyonluk büyük balığin barutu bitti diyor. Yani bir itiş kakış var. Ama züğurtler. Para yoksa harekette yok demektir. Veya bunlar kendi aralarında uzlaşıp çift kale maç yaprıcaklar. O zamanda ağa düşen balıkları paylaşırken anlaşamazlar. Bilançoyu şimdiden açıkladınız. 1.40 tan alanlar uzun süre hakiki adi ortak olurlar. Zaten ortaklık dediğin en az bir yıl olmalı. Bazen beş dakikada olmayan sededi satıyoruz. Olmayan para ille hisse alıyoruz. Sonrada ortakğiz diye kendimizi kandırıyoruz. Bal gibi kumar oynuyoruz ramazan günde. Imkb hisse pazarı mı. Kumarhane mi? Kendi kendine mal alıp satabilen. Olmayan malı alan satan bir pazar yeri gören varmı herşey hayali.

OA 2009 dan bu yana surekli aliyor hicbir uc aylik bilanco sonrasi elindeki hisse azalmadi onumuzdeki hafta beklenen bilancoda da hissesini arttirdigini gorecegiz,bu 300,000-400,000 lot hatta daha fazla da olabilir.Yil sonunda 10% yi asacaktir.aliyor ama bilincli aliyor,hisseyi asagi goturmeye calistiklarinda girip aliyor.Barutunun falan bittigini soylemek zor ve hatali.
Bugun tahtaya bilincsizce girip 500-600 bin alsaniz fiyat nerelere cikar?
Bence alicilar cok bilincli ve sabirli,saticilar ise hizli yukselen bir hisse gorduklerinde ne fiyattan olursa satip gidip onu alacak kadar bilincsiz ve sabirsiz.
Bunu saptayan gercek yatirimci nicin acele etsin?Sabirsizlarin hemen kazanip satip macera pesinde kosmasi icin mi?
Yatirimci macerayi nicin finanse etsin?
Clas Arkadasimin yazdiklarini yeniden okumakta yarar var,,,

zekiay
30-07-2012, 23:53
Roda henüz kar yazmaya başlamadı.Hatta daha yeni kapasite arttırımı için yatırım kararı açıkladı.Temettünün az verilmesi,Makas üretim tesisinin alınıp yatırım yapılacak olması,3 aylık karın az gelmesi,bu yıl AB'de resesyonun başgöstermesi,2013 yılından da umutsuz olunması,ucuz fiyattan mal almak isteyen için fırsat yaratmış oldu.Bir bakıma da uzun süre reel bir getirisi olmayacak gibi görünen bu seneti neden taşıyayım zihniyeti oluştu.Peki ama borsada bu durumda sadece bu senet mi var?Elbette değil.Ama senet hiç bir yabancı yatırımcının ilgisini çekmiyor.Emeklilik ve yatırım fonları küçük yatırımcı gibi davranıyor.Dolayısı ile 65000'e yükselen endekse hiç bir tepki vermeyip üstelik aşağıya getirilebilen bu senet öyle görülüyor ki daha uzun süre yatırımcısına aman vermeyecektir.Bana göre borsanın en iyi ve en ucuz senetidir.

ahmedmazlum
31-07-2012, 12:23
Tam eş değer sektör değil ama ereğli dç ile kıyaslarsak bu ereğliden daha pahalı ucuz filan diye kimse sendi kendini kandırmasın. Yatırımcılarda yanılmasın. Kos koca ereğli dç nin yerlerde süründüğü fiyat 2 tl ise gelin bunun edivereceği parayı siz hesap edin millete kağıt sokmaya çalışanlar çok beklersiniz bu fiyatlardan. Yüzde elli daha düşürün hakiki değerine gelsin o zaman alırız belki.

jtucker
01-08-2012, 00:56
Tam eş değer sektör değil ama ereğli dç ile kıyaslarsak bu ereğliden daha pahalı ucuz filan diye kimse sendi kendini kandırmasın. Yatırımcılarda yanılmasın. Kos koca ereğli dç nin yerlerde süründüğü fiyat 2 tl ise gelin bunun edivereceği parayı siz hesap edin millete kağıt sokmaya çalışanlar çok beklersiniz bu fiyatlardan. Yüzde elli daha düşürün hakiki değerine gelsin o zaman alırız belki.

Sayın ahmedmazlum;
Bu işten anlamadığın belli, gereksiz yorumlarla forumda kirlilik oluşturma istersen. Hisselerin görünen lot fiyatlarıyla karşılaştırıldığı nerede görülmüş? Bir lot fiyatı, toplam şirket sermayesi (lot adedi) ile çarpılır, şirketin piyasa değeri bulunur. Sonra karlılık ve özkaynaklar dikkate alınarak F/K ve PD/DD bulunur. Bu değerler ne kadar düşükse şirket o derece ucuzdur. Bunlar en basit temel analiz araçlarıdır. Yani hissenin bir lot fiyatı, kıyaslamalarda tek başına hiç bir anlam ifade etmez. Bunları bile bilmeden borsada yatırım yaparsan %90 kaybedersin, benden uyarması.

hedge fon
01-08-2012, 09:07
Sayın ahmedmazlum;
Bu işten anlamadığın belli, gereksiz yorumlarla forumda kirlilik oluşturma istersen. Hisselerin görünen lot fiyatlarıyla karşılaştırıldığı nerede görülmüş? Bir lot fiyatı, toplam şirket sermayesi (lot adedi) ile çarpılır, şirketin piyasa değeri bulunur. Sonra karlılık ve özkaynaklar dikkate alınarak F/K ve PD/DD bulunur. Bu değerler ne kadar düşükse şirket o derece ucuzdur. Bunlar en basit temel analiz araçlarıdır. Yani hissenin bir lot fiyatı, kıyaslamalarda tek başına hiç bir anlam ifade etmez. Bunları bile bilmeden borsada yatırım yaparsan %90 kaybedersin, benden uyarması.

Bence 90% cok iyimser bir olasılık,99.9% daha gerçekçi olur,,,,,

ahmedmazlum
01-08-2012, 10:26
uzel çok acı koymuş demekki kaç yıldır belini doğrultamıyor. şimdide rakip firmanın piyasaya ucuz mal verip kar hadlerini yerle bir etmesi, bir bukadar da dışarıdan ithalat, yeni bir asil çelik kurma girişmleri vs. vs.olumsuzluklar bitmez. bizde burda birbirimizi üterek para kazandığımızı zannederiz.bir an için birbirimiz ütmediğiimizi, hissenin uzun yıllar elimezde kaldığını farz edelim. yılda dört kuruştan 1.30 tl kaç yılda kazanılır on yılda 40 yirmi yılda 80, otuz yılda 120 kırk yılda 160 kuruş. tabi heryıl 4 kuruş verecek diye bir şart da yok. yani allah ömür verirse doğduğunda aldığın hisse ölümüne yakın 60 yılda kendini amorti ediyor. nasıl çok verimli bir yatırım değil mi? ilkokulu okumamış olanlar bile bu hesabı yapar. ereğli dç de şu anda defter değerini biraz altında, buda defter değerinin biraz altında.

zekiay
01-08-2012, 10:39
Bu iş aslan ile eşek hikayesine döndü.Spekülatör aslana eşek zulmü yapıyor.Yani aslanın boynunu döndürmesine izin vermiyor.

ahmedmazlum
01-08-2012, 11:16
Endeks 65 bin hisse 115 kuruş endeks 50 bin hisse=? Kendi kendinize züğürt tesellisini boş verinde bu senaryoya göre paçal yapmak için para ayarlamaya başlayın şimdiden. Belki uzelin koyduğu, rekabetin ve cimrilerin koyduğu acıları biraz olsun hafifletebilirsiniz.

jtucker
01-08-2012, 12:10
ahmedmazlum; cemtaş endekse paralel hareket etmiyor ki? Bakarsın endeks düşerken yükselir. Endeks 48binlerdeyken de Cemtaş bu fiyatlardaydı, hatta daha yukarıdaydı. Demir-çelik sektörüyle ilgili haklı olabilirsin. Belki de başka sektörlere yatırım yapmalıydık.

dunedin
01-08-2012, 12:59
demire bir celige iki, size birsey olmasin diyorum.

sabredin, imkb'de yabanci payi artmaya basladi, not artirimi icin hazirlik yapmaya basladi yabancilar. klasik olarak once banka hisselerini toparliyorlar, sonra sanayi hisselerinde ucuz kalmislari toplamaya baslayacaklardir.

40 yili bulmaz kardes, 2 seneye iki uc katini gorecegiz bu hissenin. kisa vadeciysen ne forumdakiler seni sever ne de spekulator. uzun vadeciysen canimiz cigerimizsin :)

Bugun itibariyle 1 senedir bu hissedeyim, bir senedir defalarca sinir oldum hissenin fiyat hareketine. Olumlu haberlere tepkisine, olumsuz gelismelere tepkisine. Hakettigi degere gelene kadar sirketin ortagiyim ve o degerlere de gelecektir.

doganerahmet
01-08-2012, 15:43
[QUOTE=ahmedmazlum;7676705]uzel çok acı koymuş demekki kaç yıldır belini doğrultamıyor. şimdide rakip firmanın piyasaya ucuz mal verip kar hadlerini yerle bir etmesi, bir bukadar da dışarıdan ithalat, yeni bir asil çelik kurma girişmleri vs. vs.olumsuzluklar bitmez. bizde burda birbirimizi üterek para kazandığımızı zannederiz.bir an için birbirimiz ütmediğiimizi, hissenin uzun yıllar elimezde kaldığını farz edelim. yılda dört kuruştan 1.30 tl kaç yılda kazanılır on yılda 40 yirmi yılda 80, otuz yılda 120 kırk yılda 160 kuruş. tabi heryıl 4 kuruş verecek diye bir şart da yok. yani allah ömür verirse doğduğunda aldığın hisse ölümüne yakın 60 yılda kendini amorti ediyor. nasıl çok verimli bir yatırım değil mi? ilkokulu okumamış olanlar bile bu hesabı yapar. ereğli dç de şu anda defter değerini biraz altında, buda defter değerinin biraz altında.[/QUOTE

4,25 temettüden önceki 3 yıl 8,50 tl temettü vermiş.Temettülerin ortalamasını alıp hesap yapsaydınız bari.Tabi siz kendinizi en kötüye göre ayarlıyorsunuz heralde.O da iyi birşey.

KARAHAN
01-08-2012, 18:25
en begendigim şirketlerden biri...ama sayın oktay alperdem in ne yapmaya çalıştıgını anlamak lazım...biriktiriyor ama baskı ile mi,yoksa tahtada birileri ile mi karşılaştılar sanki hissede soguk bir savaş var gibi...hisse güzel ama endeks yükselişini sürdürürse burada yatayda ve endeks altı getiri ile üzülmek hoş olmaz...ama bir miktar çok uzun vadeli tutma düşüncem var...uzel işi de çözüldü...karlılık da çözülürse ki ben q3 ,q4 ve sonrasından umutluyum...o zaman sanki rahatlayacak hisse...asil çelik ve parsan ın durumları ortada...bunun eksigi ne ?

hedge fon
01-08-2012, 21:25
en begendigim şirketlerden biri...ama sayın oktay alperdem in ne yapmaya çalıştıgını anlamak lazım...biriktiriyor ama baskı ile mi,yoksa tahtada birileri ile mi karşılaştılar sanki hissede soguk bir savaş var gibi...hisse güzel ama endeks yükselişini sürdürürse burada yatayda ve endeks altı getiri ile üzülmek hoş olmaz...ama bir miktar çok uzun vadeli tutma düşüncem var...uzel işi de çözüldü...karlılık da çözülürse ki ben q3 ,q4 ve sonrasından umutluyum...o zaman sanki rahatlayacak hisse...asil çelik ve parsan ın durumları ortada...bunun eksigi ne ?

OA nın biriktirdiği çok açık ve işte mesele burada,OA nın elindeki 10M lot bu hisse ile ilgili planları olanları rahatsız ediyor ve de piyasaların yön bulamamasından da kuvvet alarak OA nın malını alabileceklerini saninırken bir taraftan da ona mal kaptırıyorlar.

Diğer taraftan da şirket pürüzlerini halletti,RODA kara gecti,hurda fiyatları düştü ki bu belirttiğiniz gibi 3 ve 4 çeyrekte bilançoyu çok şık yapacak.
Ne olacak?
OA ile kapışırken kaptırdıklarına daha yüksek bir bedel ödeyecekler ya da havlu atıp gidecekler,tahta bilinçli yatırımcının kontrolüne geçecek,,,,

zekiay
02-08-2012, 11:57
Bu hisseyi 114 kuruşa getiren her kim ise hesabı şu:İkinci çeyrek karı çok düşük hatta zarar gelecek ve ben de bu fiyatlardan çok daha aşağıya mal toplayacağım.Akıl bu,plan bu.Yani kendinden başka herkes salak ve hesap bilmiyor.Ben de diyorum ki:Paran varsa işte sana garanti loto.Yatırımcı ol, al ve bekle.Hazır kurulu fabrikaya değerinin çok altında ortak oluyorsun.Daha ne istiyorsun?

hedge fon
02-08-2012, 14:47

OA nin elinde 1OM lot var sirketi taniyor guveniyor hic birsey yapmaz yillik yaklasik 1M tl temettu alir fiyat uygunsa da hissesini arttirmayi surdurur yani Cemtasin fiyati OA yi ilgilendirmiyor o yatirimci kimligi ile isine bakiyor ama spekulatore de izin vermeyecektir.

hedge fon
02-08-2012, 15:04
[QUOTE=zekiay;7681840]Bu hisseyi 114 kuruşa getiren her kim ise hesabı şu:İkinci çeyrek karı çok düşük hatta zarar gelecek ve ben de bu fiyatlardan çok daha aşağıya mal toplayacağım.Akıl bu,plan bu.Yani kendinden başka herkes salak ve hesap bilmiyor.Ben de diyorum ki:Paran varsa işte sana garanti loto.Yatırımcı ol, al ve bekle.Hazır kurulu fabrikaya değerinin çok altında ortak
oluyorsun.Daha ne istiyorsun?[/QUOTE

Kar belki dusuk gelir ama zarar cikmasi pek olasi gorulmuyor ilk ceyrekte artan maliyetlerin farkinda olduklarini ve maliyetleri dusurmeye calistiklarini saniyorum,hurda fiyatlarinin asagi gelmesi de yardimci oluyor yani o zarar bekleyen burakalim beklesin

jtucker
03-08-2012, 12:31
6 aylık bilanço geçen sene 4 Ağustos'ta gönderilmiş.

hedge fon
03-08-2012, 14:27
6 aylık bilanço geçen sene 4 Ağustos'ta gönderilmiş.

Önümüzdeki hafta gelir ancak ben 5M altında bir kar bekliyorum ama Rodadan dolayı Özvarlık artışı görebiliriz,,,

necmus
04-08-2012, 00:17
Önümüzdeki hafta gelir ancak ben 5M altında bir kar bekliyorum ama Rodadan dolayı Özvarlık artışı görebiliriz,,,

bence 5 degil 25 gelse degişen bir şey olmaz bu hissede herkes pozisyonunu almış hisseyi yükseltecek bir kurban arıyor arıyanlar kurban bayramını beklesin

cancans5
04-08-2012, 01:31
bence 5 degil 25 gelse degişen bir şey olmaz bu hissede herkes pozisyonunu almış hisseyi yükseltecek bir kurban arıyor arıyanlar kurban bayramını beklesin

denecek başka şey yok dediğimiz gibi kağıdın yapıcısı yok

hedge fon
04-08-2012, 14:25
denecek başka şey yok dediğimiz gibi kağıdın yapıcısı yok

Ayrica da ya satmak isteyen ya da satmak zorunda olan orta boy bir yatirimci kesfedildi onun satislarina goz dikenler var.
Bu kadar Toplu hissenin tahtasinda yapici beklemek hayal buraya Tahta Yapiciligina soyunmak icin gelen ilk seansta pes eder.
Fiyatin yukselmesi Bilincli ve uzun vadeli yatirimcilarin gelmesiyle gerceklesecektir bu da ozsermaye 200 M lara yaklastiginda kendiliginden gundeme gelir.

cancans5
04-08-2012, 14:49
Ayrica da ya satmak isteyen ya da satmak zorunda olan orta boy bir yatirimci kesfedildi onun satislarina goz dikenler var.
Bu kadar Toplu hissenin tahtasinda yapici beklemek hayal buraya Tahta Yapiciligina soyunmak icin gelen ilk seansta pes eder.
Fiyatin yukselmesi Bilincli ve uzun vadeli yatirimcilarin gelmesiyle gerceklesecektir bu da ozsermaye 200 M lara yaklastiginda kendiliginden gundeme gelir.

1) ozsermaye ne zaman 200 M lara yaklasır?
2) bursa çimento neden çemtaşın fiyatına baskı yapar?

necmus
04-08-2012, 19:59
arkadaşlar bu hissenin gidecegi bir yer yok fiyatı düşünce bazı küçüklerde tahtaya zıpladı fonlarda mal var 550 bin lot civarı OA da10 m lotu geçmiştir.yukardad söyledim kagıdın bilanco yok uzel falan filanla işi yok tahtaya para ve spek girmediğinden dolayı oldugu yere çakıldı bursa çimentoda aynı manzara mevcut.bilançoda sene sonu itibarıyla geçen seneyi yapamaz.temettü oranıda malum fazla hayallere girmeye gerek yok 0.90 ve 135 arası sallanır durur.

hedge fon
05-08-2012, 11:51
arkadaşlar bu hissenin gidecegi bir yer yok fiyatı düşünce bazı küçüklerde tahtaya zıpladı fonlarda mal var 550 bin lot civarı OA da10 m lotu geçmiştir.yukardad söyledim kagıdın bilanco yok uzel falan filanla işi yok tahtaya para ve spek girmediğinden dolayı oldugu yere çakıldı bursa çimentoda aynı manzara mevcut.bilançoda sene sonu itibarıyla geçen seneyi yapamaz.temettü oranıda malum fazla hayallere girmeye gerek yok 0.90 ve 135 arası sallanır durur.

Hepsine katılıyorum ama bir noktaya acıklık getirmek gerekir;Bu hissenin gideceği yerin olması için ne olması gerekirdi?

zekiay
05-08-2012, 12:41
Uzelden alacaklarına karşılık aldığı tesisler,Roda Limanı,denge çubuğu üretimi,makas üretecek olması kimsenin umurunda değil.Herkes yaptığı kara ama özellikle de verdiği temettüye bakıyor.Önümüzdeki 18 aylık sürede doğru dürüst kar edeceğini sanmıyorum.Ayrıca hisseye hiç ilgi yok.6 aylık karı da hayal kırıklığı yaratacak.Bu sebeplerle hissenin fiyatı 1 TL nin altını görebilir.Ne var ki bu durum hissenin fiyatını baskılayıp bıktırmaya çalışan büyüklerin işine yarayacaktır.

necmus
05-08-2012, 15:33
arkadaşlar size bir konuda sapatama yapacagım.bu şirket gebze fab 30 m roda limanındaki hissesini nominalden 15 m.elindeki bursa çim hissesini 12 m buradaki 100 metre karelik araziyi 30 m satsa toplam 87 m eder su ankı piyasa ederi 115 m geriye 28 m kalıyor.yanı burasa fab tez ve makına aksamının ederi.koy cebine parayı 115 m uzerinden yuzde 57 için cal bursa çimentonun kapısını iste fabrikayı alacagın cevap kesinlikle şudur ananın........yaşmı senin.burdaki sorun ahlakıdir bu piyasada yatırımcı kalmamıştır.diger bütün şirketler artık halka arz yapamıyor ve sip pazarında keriz arıyorlar işte asil çelik borsanın en degerli şirketi oldu anlayın spk ve imkb nin bakış açısına niye tahtayı durdurmaadın niye şirketten yazılar istemedin çünkü keriz avlanırken suyu bulandırmanın alemi yok anadoluya gidip yatırımcı arıyorlar hepsi yalan kerizler zaten istinyede avlanıyor.ail çelik 250.000 şimdi 3-4 arasına gelirse bak imkb ve spk dan ses çıkacakmı.size bir şirketten bahsedecem akal ekstil verdi bütün fab kıraya kapaattı işletmeleri durdurdu faliyeti buyrun kagıt 2.30 çemtaş kapatsın fabrikatı veya kiraya versin elindeki tesisleri ianın daha fazla temettü ve kar yazar. şu ankı degerin üç katı olur saygılar

hedge fon
05-08-2012, 18:40
arkadaşlar size bir konuda sapatama yapacagım.bu şirket gebze fab 30 m roda limanındaki hissesini nominalden 15 m.elindeki bursa çim hissesini 12 m buradaki 100 metre karelik araziyi 30 m satsa toplam 87 m eder su ankı piyasa ederi 115 m geriye 28 m kalıyor.yanı burasa fab tez ve makına aksamının ederi.koy cebine parayı 115 m uzerinden yuzde 57 için cal bursa çimentonun kapısını iste fabrikayı alacagın cevap kesinlikle şudur ananın........yaşmı senin.burdaki sorun ahlakıdir bu piyasada yatırımcı kalmamıştır.diger bütün şirketler artık halka arz yapamıyor ve sip pazarında keriz arıyorlar işte asil çelik borsanın en degerli şirketi oldu anlayın spk ve imkb nin bakış açısına niye tahtayı durdurmaadın niye şirketten yazılar istemedin çünkü keriz avlanırken suyu bulandırmanın alemi yok anadoluya gidip yatırımcı arıyorlar hepsi yalan kerizler zaten istinyede avlanıyor.ail çelik 250.000 şimdi 3-4 arasına gelirse bak imkb ve spk dan ses çıkacakmı.size bir şirketten bahsedecem akal ekstil verdi bütün fab kıraya kapaattı işletmeleri durdurdu faliyeti buyrun kagıt 2.30 çemtaş kapatsın fabrikatı veya kiraya versin elindeki tesisleri ianın daha fazla temettü ve kar yazar. şu ankı degerin üç katı olur saygılar

Piyasa değeri doğrudan kar rakamı ile ilişkilendirilemez,şu anda cemtaştan cok daha fazla kar çıkartan ama cemtaşa göre çok daha ucuz olan birçok sanayi kuruluşu var piyasada.
Geçmişe bakarsak Cemtaş 1998 haziran ile 2008 nisan ayları arasında tam beş yıl 0.10 tl yani 10 krş olarak kalmış,sonra 150 kuruşları görmüş,şimdi de 115 kuruş.
Küçük yatırımcı elindeki üç beş bin lotu en kısa zamanda karla satmak ister,haklıdır,uygun tahtalarda bunu yapar da ama bugün Cemtaşta 10M lotluk portföylerden sözediliyor ki bana göre en az 4 tane var,bu portföyler öyle hemen girip çıkamazlar,zaman gerekir.
Varlık değerlerine gelince Gebze ok.Roda payı en aşağı 40 M usd,Buçim ok,bursa organizedeki arazi ise bugünkü değerlerle 50 M usd,ayrıca 40M stok ve ticari akacakları da düşünürsek fabrika kapanırsa hissedar sözünü ettiğiniz gibi hisse başı en az 2.5 alır.
Birileri belki de bunu satın alıyor,,,,

necmus
05-08-2012, 21:07
Piyasa değeri doğrudan kar rakamı ile ilişkilendirilemez,şu anda cemtaştan cok daha fazla kar çıkartan ama cemtaşa göre çok daha ucuz olan birçok sanayi kuruluşu var piyasada.
Geçmişe bakarsak Cemtaş 1998 haziran ile 2008 nisan ayları arasında tam beş yıl 0.10 tl yani 10 krş olarak kalmış,sonra 150 kuruşları görmüş,şimdi de 115 kuruş.
Küçük yatırımcı elindeki üç beş bin lotu en kısa zamanda karla satmak ister,haklıdır,uygun tahtalarda bunu yapar da ama bugün Cemtaşta 10M lotluk portföylerden sözediliyor ki bana göre en az 4 tane var,bu portföyler öyle hemen girip çıkamazlar,zaman gerekir.
Varlık değerlerine gelince Gebze ok.Roda payı en aşağı 40 M usd,Buçim ok,bursa organizedeki arazi ise bugünkü değerlerle 50 M usd,ayrıca 40M stok ve ticari akacakları da düşünürsek fabrika kapanırsa hissedar sözünü ettiğiniz gibi hisse başı en az 2.5 alır.
Birileri belki de bunu satın alıyor,,,,

bir adet 1om lot malum şahsın hadi bilmedigimiz bir adet daha olsun ama 4 tane olması imkansız şirketin kapa gönderdiği ortaklık yapısında sadece malum şahsın adı geçiyor.takasa bakılırsa burdanda anlaşılır.halka açıklık dört şahsın elinde olsaydı bu hisse şimdi söylediğiniz 2.5 aşagı hiç düşmezdi.saygılar

ms_yd_74
06-08-2012, 15:34
15:29 : *ÇEMTAŞ IN 2012 YILI İLK 6 AYLIK KONSOLİDE OLMAYAN NET DÖNEM KARI 3.269.075 TL

15:29 : ***CEMTS***ÇEMTAŞ ÇELİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Bilanço )

***CEMTS***ÇEMTAŞ ÇELİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Bilanço )
Bilanço
Dipnot Referansları Cari Dönem Önceki Dönem
Finansal Tablo Türü Konsolide Olmayan Konsolide Olmayan
Dönem 30.06.2012 31.12.2011
Raporlama Birimi TL TL

V A R L I K L A R
DÖNEN VARLIKLAR 111381065 111524493
Nakit ve Benzerleri 6 11387077 12797842
Finansal Yatırımlar
Ticari Alacaklar 10 40632491 38208039
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar 12
Diğer Alacaklar 11 7673080 7375232
Stoklar 13 42086926 44735870
Canlı Varlıklar 14
Diğer Dönen Varlıklar 26 9601491 8407510

(Ara Toplam) 111381065 111524493

Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklar

DURAN VARLIKLAR 76277918 75211648
Ticari Alacaklar 10
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar 12
Diğer Alacaklar 11 85 85
Finansal Yatırımlar
- Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar 7 8849482 7778752
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar 16 24885721 24190197
Canlı Varlıklar 14
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller 17
Maddi Duran Varlıklar 18 38291178 38937962
Maddi Olmayan Duran Varlıklar 19 103872 114963
Şerefiye 20
Ertelenmiş Vergi Varlığı 35 4147580 4189689
Diğer Duran Varlıklar 26
TOPLAM VARLIKLAR 187658983 186736141

K A Y N A K L A R
KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER 31741674 29642913
Finansal Borçlar 8 21136592 14114558
Diğer Finansal Yükümlülükler 9
Ticari Borçlar 10 7641059 9409853
Diğer Borçlar
- İlişkili Taraflara Borçlar 11-37 24151 23531
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar 12
Devlet Teşvik ve Yardımları 21
Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü 35 21185 982316
Borç Karşılıkları 22 3969 2969
Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler 26 2914718 5109686

(Ara Toplam) 31741674 29642913

Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklara İlişkin Yükümlülükler 34

UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER 3890702 3286912
Finansal Borçlar 8 7354 13658
Diğer Finansal Yükümlülükler 9
Ticari Borçlar 10
Diğer Borçlar 11
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar 12
Devlet Teşvik ve Yardımları 21
Borç Karşılıkları 22
Kıdem Tazminatı Karşılığı 24 3883348 3273254
Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin Karşılıklar
Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü 35
Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler 26
Ö Z K A Y N A K L A R 152026607 153806316
ANA ORTAKLIĞA AİT ÖZKAYNAKLAR 152026607 153806316
Ödenmiş Sermaye 27 100975680 100975680
Sermaye Düzeltmesi Farkları 27
Karşılıklı İştirak Sermaye Düzeltmesi (-)
Hisse Senedi İhraç Pirimleri
Değer Artış Fonları 27 7127168 7127168
Yabancı Para Çevrim Farkları
Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler 27 9101669 8311234
Geçmiş Yıllar Kar/Zararları 27 31553015 13637823
Net Dönem Karı/Zararı 3269075 23754411
AZINLIK PAYLARI
TOPLAM KAYNAKLAR 187658983 186736141

dunedin
06-08-2012, 16:01
Sonucu etkilememekle birlikte aşağıdaki hususlara dikkatinizi çekmek isteriz;

- Not 41.a'de ayrıntılı açıklandığı üzere Şirket'in Uzel Otomotiv Sistemleri A.Ş. ve Uzel Makina San. A.Ş.'den, muhatap bulunamadığından mutabakatı sağlanamayan, 30 Haziran 2012 tarihi itibariyle 7.553.330 TL tahsili şüpheli alacağı bulunmaktadır.

Rapor tarihi itibariyle söz konusu alacağın 5.551.226 TL'si ipoteğin paraya çevrilmesi ile tahsil edilmiş olup kalan 2.002.104 TL için alınan ipotek ve teminatlar alacak tutarını karşıladığından dolayı 30 Haziran 2012 tarihli ilişikteki finansal tablolarda herhangi bir karşılık ayrılmamıştır.

subway2
06-08-2012, 21:05
Ne kadar kötü bir bilanço açıklamış böyle? Geçen seneyle arasında dağlar kadar fark var.
Faaliyet karı üretememiş. Maliyetleri çok yüksek. Öyle ki, maliyetler geçen sene aynı çeyreğe kıyasla 2 katını geçmiş.
Satışlar da düşüş eğiliminde. Ama en büyük sorun maliyetleri.

Amortisman ve itfa payları ve özellikle de Direkt ilk madde ve malzeme giderleri dikkat çekici şekilde artmış.
Sanırım bu, bahsettiğiniz hurda fiyatları oluyor.
3. çeyrek için hurda fiyatlarının düştüğünden bahsetmişsiniz topikte.
Bunu nereden takip ettiğinizi paylaşabilir misiniz?

cancans5
06-08-2012, 23:09
bilanço hakkında yorum bekliyoruz ve önümüzdeki bilanço ile ilgili bundan ne farklılıklar olabilir gerçekten çok kötü bir bilanço açıklanmış mı

hedge fon
07-08-2012, 08:49
bilanço hakkında yorum bekliyoruz ve önümüzdeki bilanço ile ilgili bundan ne farklılıklar olabilir gerçekten çok kötü bir bilanço açıklanmış mı

Goruldugu gibi satislar gayet iyi,bence en buyuk sikinti eurodaki 0.15 lik dusus bu satis gelirlerini ve dogrudan kari etkiliyor.

elma
07-08-2012, 13:31
Tüm faaliyetlerini durdurup, mevcut tesislerini ve gayrimenullerini kiraya verse çok daha karlı olmaz mı?
Daha karlı olur diyorsanız, o halde kağıt üzerinde kötü performansta ısrar neden?

necmus
07-08-2012, 14:41
elinde 13 m yakın bursa çimento hisse var.elde ettiği cüzi b yıllık temettü ve roda limanı kendisine hiç bir pozitif geliri yok.çelik fab çimento hissesi alması ve lojistik liman işletmesi hissedarı ne alaka kel alaka.sen dön asıl işine sat bursa çim.hisselerini ve roda liman hisselerini düşür maliyetlerini enerji şirketimi kurarsın santralınımı kurarsın sana ait olan işlerle ugraş.en az 37 m yakın atıl deger ellerinde duruyor.koskoca borsada aldıkları senet bursa çimento oda şirketin ana hissedarı en yüksek fiyattan ne tesadüf ama millette yedi yani.yapacaksan ana dalında yatırım yap bir en kazda gebze makas fab olursa şaşırman borusan holdin çelik fab aramak için yurt dışında araştırma yapıyormuş.aradıgı yassı mamül fab degilse çalsın bursa çimentonun kapısını.veya versinler fab komple kiraya en hayırlısı olur.saygılar

dunedin
07-08-2012, 17:13
Goruldugu gibi satislar gayet iyi,bence en buyuk sikinti eurodaki 0.15 lik dusus bu satis gelirlerini ve dogrudan kari etkiliyor.

tam tersi de olabilirdi ve euro yukselebilirdi.

Ama eger euro'nun deger kaybindan etkilendilerse o zaman neden gelecekteki alacaklari icin hedging yapmamislar bunu sormak lazim. satislarin bir onceki seneye gore artmisken, maliyetlerin ve karin bu kadar dusmusse ve kur farkiyla madem bu kadar etkileniyorsun o zaman kendini kur farkina karsi koru. finansal arac kullan, varant kullan, vob kullan. Ama nato kafa, gel de anlat bunu adamlara, sirketin finanscilarina, patronuna!

zekiay
07-08-2012, 17:17
İşte herkesin önünde 1.13-1.14 de duruyor.Ucuz gören alsın.Buradan almayan 1.45 den alır mı?

hedge fon
07-08-2012, 21:25
İşte herkesin önünde 1.13-1.14 de duruyor.Ucuz gören alsın.Buradan almayan 1.45 den alır mı?

Bence alim icin 1 liranin alti bekleniyor o zaman da ucuzdur vardir bir hikmeti diyerek ya da 'Ucuz mal alacak kadar zengin degilim' diye almayacagiz,,,,

hedge fon
07-08-2012, 22:17
Bence alim icin 1 liranin alti bekleniyor o zaman da ucuzdur vardir bir hikmeti diyerek ya da 'Ucuz mal alacak kadar zengin degilim' diye almayacagiz,,,,

Diger taraftan tahtaya gelip ne varsa alip goturecek yatirimci da Gunubirlikci ve İki Tikcilerin usanip satip gitmelerini bekler .Bu dogaldir cunku bunlar varoldukca buyuk oynamanin ya da buyuk montanli alimlar yapmanin maliyeti cok artar.bugun fiyat biraz yukari gitsin ucuz diye alanlar satacak ve her kademede bu iki tikciler maliyeti arttiracaklardir.Buradaki herkes hesaplayabilir Bilincli bir yatirimci 1M lot almak istese maliyeti ne olur?Dun yazmistim Cemts 10 kurusta tam 5 yil kalmis ve o iki tikciler cekip gidince fiyat 150 kuruslara gelmis.
Bence o İki Tikciler ya da Uc Tikcilerin boyle tahtalarda sanslarini zorlamalari anlamsiz.burada Bilincli ve Sabirli Yatirimci kazanacak.Hic sesi cikmiyor ama Clas arkadasimiz sanirim bunlardan birisi.

zekiay
07-08-2012, 23:24
2003 yılında 10 krş olan bu hisse,2005 yılında 1.32 TL ye kadar çıkmış.2003 yılına kadar bu fiyatlarda kalmasının nedenlerinin başında 1994 den beri başlayan,1997,2000,2001 yıllarının büyük ekonomik krizlerinin etkisiyle hem iç talep ve hem de ihracat odaklı üretimi çok zayıf kalmıştır.Özellikle 1997 ve 2001 yıllarındaki faiz oranlarını da dikkate almak gerek.11 Eylül 2001 de ikiz kulelerin vurulmasıyla da zaten tüm dünya borsaları çöktü.Ancak bunlar çok gerilerde kaldı.Önümüzde artık büyümüş,kapasitesini kat kat arttırmış,yeni imalatlara yönelmiş bir şirket var.Ayrıca önümüzdeki dönemler kalıcı faiz düşüşleri olacaktır.Bu hisse sermayesine oranla 10 Milyon bile kazanıp temettü verse, yeterlidir.Kısacası, önümüzdeki dönem spekülasyon değil, hisseye sahip çıkma dönemidir.Ben buralardan ufak ufak toplamaya başladım.Düşünce alımların dozunu arttıracağım.Tahta yapımcısının da niyetinin bu olduğuna şüphem yok.Bu hareketler hisse üzerinde çok ince bir hesabın olduğunu açıkça ortaya koyuyor.Benim samimi düşüncem budur.

okkesyilmaz
08-08-2012, 01:10
http://img703.imageshack.us/img703/3227/cemts.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/cemts.jpg/)

http://imageshack.us/photo/my-images/703/cemts.jpg

http://img839.imageshack.us/img839/9661/cemtsyakn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/839/cemtsyakn.jpg/)

bir tarafa kıracak ama...:biggrin:

hedge fon
08-08-2012, 14:50
Büyük Ortak OA 10% u aştı,bakalım İş Yatırımdan onu satıyor gibi gösterenler şimdi ne numaralar çevirmeye çalışacaklar?

dunedin
08-08-2012, 15:25
Büyük Ortak OA 10% u aştı,bakalım İş Yatırımdan onu satıyor gibi gösterenler şimdi ne numaralar çevirmeye çalışacaklar?

Ben halen OA'nin satmakta oldugundan supheleniyorum. Is yatirimdaki satis temmuz basindan bu yana 1.5Milyon lotu buldu.
Temmuz basindan bu yana diyorum, bilancoda aciklanan ortaklik Haziran sonu itibariyle 9.6M lotun OA'da oldugunu gosteriyor.
Temmuzdan itibaren satiyor olabilir. Gun gun takaslari kontrol edin, virman falan degil bu, bariz bir satis var.
Belki OA degildir bilemem ama kesin birsey var ki 1.5M lot is yatirim tarafindan satildi. Belki Bursa Cimento satmistir ama bir satis var.

hedge fon
08-08-2012, 15:37
Ben halen OA'nin satmakta oldugundan supheleniyorum. Is yatirimdaki satis temmuz basindan bu yana 1.5Milyon lotu buldu.
Temmuz basindan bu yana diyorum, bilancoda aciklanan ortaklik Haziran sonu itibariyle 9.6M lotun OA'da oldugunu gosteriyor.
Temmuzdan itibaren satiyor olabilir. Gun gun takaslari kontrol edin, virman falan degil bu, bariz bir satis var.
Belki OA degildir bilemem ama kesin birsey var ki 1.5M lot is yatirim tarafindan satildi. Belki Bursa Cimento satmistir ama bir satis var.

Temmuz başından bugüne kadar 10,100-9,600 farkı kadar yani 500,000 lot almış neyi satıyor anlamadım?

dunedin
08-08-2012, 15:53
Temmuz başından bugüne kadar 10,100-9,600 farkı kadar yani 500,000 lot almış neyi satıyor anlamadım?

10,100-9,600 farki nereden cikti?

3 ayliktaki ortaklik yapisi bildiriminde OA'in 9.1M lotu gozukuyor
6 ayliktakinda bu 9.6M lota cikmis. Yani 31 Mart ile 31 Haziran arasi 500bin lot almis.
Is yatirimdaki lotlar OA'nin mi bilmiyorum ama benim kesin olarak gordugum
Is yatirimin Temmuz basindan beri 1.5M lot sattigi.

hedge fon
08-08-2012, 16:05

6 ayliktakinda bu 9.6M lota cikmis. Yani 31 Mart ile 31 Haziran arasi 500bin lot almis.

Oa biraz önce hissesini %10 un üzerine taşıdığını ve elinde bugün 10,100,000 lot oldugunu açıkladı.Temmuz başında 9,600,000 lotu olduğuna göre bir ayda 500,000 lot almış,
İş yatırım bu durumda 2,000,000 lot satmış olur ki bu zayıf piyasada kim aldı bu 2M lotu,,,,

necmus
08-08-2012, 16:08

arkadaşlar şatışların kimin yaptıgı önemli degil malum şahıs yüzde onu geçtiği için bildirim yapmak zorunda kaldı bundan sonraki her işlemi bildirecek.mühim olan şirketin mali yapısıdır.gerisi boş iyi bilançoya çok sinek gelir.malum şahıs mal sattıgı yok.böyle sag gösterip sol vuraamaz çünkü mallar mkk oldugundan beyanat dorudur.şahsın malları iş ve garantide.bunlar önemsiz.bence 31 mattan beri lotlarını çogalttıgına göre bir ışk var ama ışıgı görmek için sabır lazım insanlarda bu sabır varmı önemli olan budur bence.

dunedin
08-08-2012, 16:25
Oa biraz önce hissesini %10 un üzerine taşıdığını ve elinde bugün 10,100,000 lot oldugunu açıkladı.Temmuz başında 9,600,000 lotu olduğuna göre bir ayda 500,000 lot almış,
İş yatırım bu durumda 2,000,000 lot satmış olur ki bu zayıf piyasada kim aldı bu 2M lotu,,,,

Tamam OA'nin satmadigindan eminiz ve hatta payini artirdigindan da eminiz. Adam aciklamis sonucta. Is yatirimdaki satis baskasi tarafindan yapilmis demek.

temmuz basi ve bugun arasi lot farklari asagida. 1.5M lot birkac kurumca paylasilmis gozukuyor
IS YATIRIM 13,421,420 11,899,070 -1,522,351
GARANTI BANKASI A.S. 5,874,463 6,297,440 422,977
AKBANK T.A.S. 3,707,547 4,014,256 306,709

Garanti ve Akbank almis, sonrasinda Anadolubank, Gedik falan geliyor.

hedge fon
08-08-2012, 21:58
Tamam OA'nin satmadigindan eminiz ve hatta payini artirdigindan da eminiz. Adam aciklamis sonucta. Is yatirimdaki satis baskasi tarafindan yapilmis demek.

temmuz basi ve bugun arasi lot farklari asagida. 1.5M lot birkac kurumca paylasilmis gozukuyor

Bence baskiyi oa yapmadi onu satiyor gosterip asagidan mal almaya ugrastilar oa aldigini tescilleyince de 1 liranin altina cekmek istedikleri tahtada ne yapacaklarini sasirdilar bugunku kotu havada bile

hedge fon
08-08-2012, 22:00

Bence baskiyi oa yapmadi onu satiyor gosterip asagidan mal almaya ugrastilar oa aldigini tescilleyince de 1 liranin altina cekmek istedikleri tahtada ne yapacaklarini sasirdilar bugunku kotu havada bile

dunedin
09-08-2012, 01:49

Valla ne yalan soyleyeyim OA'nin satmamis oldugunu ogrenmek icimi rahatlatti. Bir de bilanco aciklandiktan sonra Mayis'taki gibi bir etki olmadi, gerci bilanconun kotu gelecegi beklentisini fiyatlamislardi.

Buraya kadar yokus cikildi, bundan sonrasi daha rahat gececek diye umit ediyorum. Avrupa'ya para pompalanacak, uretim ve dolayisiyla tuketimde hareketlenme olacaktir. Tabi yine kisa vadeli degil bunlar, otomotive ve Cemtas'a etkisini 2013 ortasinda gormeye baslariz saniyorum. O zamana kadar fiyatlarin bu seviyelerde olmasi alim icin istah kabartacak.

okkesyilmaz
09-08-2012, 02:20

sayın "hedge fon" bilanço gibi bu yazdığınız gibi ayrıntılı bilgileri nerden biliyorsunuz.

hedge fon
09-08-2012, 08:10
sayın "hedge fon" bilanço gibi bu yazdığınız gibi ayrıntılı bilgileri nerden biliyorsunuz.

Biraz dikkat eden bir oyuncu tahtadaki herşeyi görür,bilançonun iyi gelmeyeceği ise piyasa koşullarından anlaşılıyordu.
Sizin deTeknik analizdeki görüşünüz doğru çıktı,,,,

cancans5
09-08-2012, 21:03

cevaplayabilecek arkadaşlar bilginizi bizimlede paylaşırmısınız

cancans5
10-08-2012, 01:24
cevaplayabilecek arkadaşlar bilginizi bizimlede paylaşırmısınız

:ayy:anadolu ısuzu firması ile anlaşmaya varıldığı sevkiyatın gerçekleştiği temmuz-ağustos bülteninde var. bu haber kap a gönderildimi

dunedin
10-08-2012, 13:39
:ayy:anadolu ısuzu firması ile anlaşmaya varıldığı sevkiyatın gerçekleştiği temmuz-ağustos bülteninde var. bu haber kap a gönderildimi

Gonderilmedi ama sanirim bu deneme uretimi.

Ayrica bultende sol uste Turk bayragi ve Ataturk resmi koymuslar, takdir ediyorum. O bayrak ve resim orada durdukca sirtin yere gelmez Cemtas.

hedge fon
10-08-2012, 15:39
Gonderilmedi ama sanirim bu deneme uretimi.

Ayrica bultende sol uste Turk bayragi ve Ataturk resmi koymuslar, takdir ediyorum. O bayrak ve resim orada durdukca sirtin yere gelmez Cemtas.

Gebze fabrikasında da uzel bayrağı indirilerek Türk Bayrağı ve Cemtas Bayrağı çekilmiştir,İstanbuldaki yatırımcılar görebilirler,,,

zekiay
10-08-2012, 16:14
Hayret..!Türkiye'de bir tane akıllı ve parası olan adam gelip de böylesine bir fabrikaya bu fiyatlardan bedava ortak olmuyor.İşte..!zaten bu yüzden adamlar istedikleri gibi at koşturuyorlar tahtada.

yay340
10-08-2012, 21:45
arkadaşlar ya bir sorum olacak uzun zamandır hesabımda cemtaş bulunuyor. 31/05/2012 tarihinde temettü vermiş hissemiz. öğrenmek istediğim 1000 lot hissesi olan yatırımcının hesabına net olarak kaç tl yatırıldı. bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

hedge fon
10-08-2012, 23:31
arkadaşlar ya bir sorum olacak uzun zamandır hesabımda cemtaş bulunuyor. 31/05/2012 tarihinde temettü vermiş hissemiz. öğrenmek istediğim 1000 lot hissesi olan yatırımcının hesabına net olarak kaç tl yatırıldı. bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bir hisse 0.0425 tl net yani 1000 hisse 42.5 tl olmasi gerekir.

yay340
11-08-2012, 00:17
ilginiz için teşekkür ederim saolun

zekiay
12-08-2012, 00:49
Hiç kimse birilerinin gerçek anlamda hisseden çıktığına beni inandıramaz.Hissenin fiyatı çok daha aşağılara gelebilir.Aşağı vermek tamamıyla oyun teorisinin gereğidir.Gerek acemileri, gerek kredili oynayanları panikletip sattırmaktır amaç.Elinde hisse olan arkadaşlar her kademe aşağıya düşüşte sinirlenmiyorlar mı?Ufak ufak paniklemiyorlar mı?Bir zaman gelecek piyasaların aşağıya dönmesiyle satışlar artacak,günde 1-2 kademe değil 5-6 kademe aşağı gelebilecektir.Umutsuzluk daha da artacak ve hisseyi ucuzdan toplayana gün doğacaktır.%3,5 Yükselişte bile 1 kademe yükselmeyen böylesi bir hissenin milleti tamamıyla sinir krizine sokup toplanmadığını kim iddia edebilir?Oysa bu hisseden çıkacak adam yukarı yönlü oynayarak hisseden çıkar.

hedge fon
12-08-2012, 22:06
Hiç kimse birilerinin gerçek anlamda hisseden çıktığına beni inandıramaz.Hissenin fiyatı çok daha aşağılara gelebilir.Aşağı vermek tamamıyla oyun teorisinin gereğidir.Gerek acemileri, gerek kredili oynayanları panikletip sattırmaktır amaç.Elinde hisse olan arkadaşlar her kademe aşağıya düşüşte sinirlenmiyorlar mı?Ufak ufak paniklemiyorlar mı?Bir zaman gelecek piyasaların aşağıya dönmesiyle satışlar artacak,günde 1-2 kademe değil 5-6 kademe aşağı gelebilecektir.Umutsuzluk daha da artacak ve hisseyi ucuzdan toplayana gün doğacaktır.%3,5 Yükselişte bile 1 kademe yükselmeyen böylesi bir hissenin milleti tamamıyla sinir krizine sokup toplanmadığını kim iddia edebilir?Oysa bu hisseden çıkacak adam yukarı yönlü oynayarak hisseden çıkar.

Katiliyorum,OA nin hisse sattigi izlenimi veriliyordu ve bu sutunlarda onu iddia edenler cikmisti gecen hafta gorduk ki OA hisse satmiyor aksine yilbasindan bu yana 800,000 lot alim yapmis.
Simdi onemli olan iki sey var;
1-Fiyatlar asagi vuruldukca satici bar olacak mi
2-Cemtasi analiz etmis ve almayi uygun bulmus KARARLİ alici cikacak mi
Eger boyle bir alici cikar da bu fiyatlardan da satacak cikmaz ise islem gorecek fiyat bugunkunden cok farkli olur cunku ben satis kademelerine konulan satislarin gercek olmayip baski araci oldugunu dusunuyorum

carkos
12-08-2012, 22:30
2 tl konuşulan cemtaş 1.15 lerde hisse satan yok baskılama tahtada bariz gözüküyor..belki bu fiyatlardan bucim biraz destek olur o.a geçen hafta 50bin lot 1.13 den alım yaptı..fakat gerçek olan bu fiyatlar gerçekçi degil hissem yok bucimden dolayı takibimde herkese bol kazançlar..:) :)

jtucker
13-08-2012, 00:31
Nominalden maliyet düşürmeyi planlıyorum.

dunedin
13-08-2012, 00:47
Katiliyorum,OA nin hisse sattigi izlenimi veriliyordu ve bu sutunlarda onu iddia edenler cikmisti gecen hafta gorduk ki OA hisse satmiyor aksine yilbasindan bu yana 800,000 lot alim yapmis.
Simdi onemli olan iki sey var;
1-Fiyatlar asagi vuruldukca satici bar olacak mi
2-Cemtasi analiz etmis ve almayi uygun bulmus KARARLİ alici cikacak mi
Eger boyle bir alici cikar da bu fiyatlardan da satacak cikmaz ise islem gorecek fiyat bugunkunden cok farkli olur cunku ben satis kademelerine konulan satislarin gercek olmayip baski araci oldugunu dusunuyorum

iddia edenler degil oyle dusunenler oldu diyelim, birisi de bendim. Yazi gelene kadar da OA'nin satmis olabilecegini dusunuyordum. Sattigini iddia etmiyordum.
Siz bu soylediginiz satis kademelerindeki baski durumundan 1.35lerden beri bahsediyorsunuz ve o sure zarfinda hisse su anki seviyesine kadar geldi. Ve bu sure zarfinda da Is yatirim 1.5M lot hisse satti. OA'nin satmadigi kesinlesti ama baski var, satici yok, falan filan bana cok da gercekci ve ispatlanabilir seyler gibi gelmiyor. Bu hissede alici da var, yaziyor asagi kademelere ve satici da var. Bunu 3 aylik bilanco aciklandigi gunden beri gorebilirsiniz, belli araliklarla hissede suskunluk donemi oluyor ve hacim yerlerde surunuyor biliyorum ama dedigim gibi 3 ayliktan bu yana bir suru sey degisti.

Ben de bu hissenin yatirimcisiyim ama ortada sayilarla ifade edilebilen, duygulari ve temennileri karistirmadan gozlenebilecek seyler varsa bunlari da soylemek gerek.

Dusuncelerinize saygi duyuyorum ama bunlar somut gerekcelerle ve sayilarla desteklenmedigi surece, temennilerden ibarettir benim nazarimda.

zekiay
13-08-2012, 12:41
Cemtaş'ın bu fiyat seviyeleri salağın birisinin elindeki 100 Doları 50 dolara satmaya benziyor.İstanbul'da bir çok yerde 2 Milyon TL ye daire var.Neredeyse 50 Daire fiyatına Cemtaş'ın sahip olduğu varlık ve çalışan bir tesisisin fiyatı.Siz bu varlıkları ve çalışan kurulu tesisi piyasa değerinin 2 katına alamazsınız.Cemtaş'ın kendi işleri hariç Roda Limanı genişleme yatırımlarını bitirip tam kapasiteyle çalışmaya başladığında para basacak.Limanların gelirleri çok yüksektir.Cemtaş kendi mecrasındaki yatırımları tamamlayınca kar marjları ve ürün çeşitliliği artacaktır.Bunu tahta yapımcısı uyanık çok iyi biliyor ve yaz aylarının zayıf konjonktürüyle milleti bıktırıp hisseyi sattırmaya çalışıyor.Peki o zaman verecekse hemen 1 TL ye çeksin.Büütün mala alıcı bulur.Neden vermiyor?Bence bu hisseye uzun vadeli ve ufak ufak yatırım yapanlar mutlaka kazanacaklardır.Bunda zerre kadar kuşkum yok.

hedge fon
13-08-2012, 15:34
Cemtaş'ın bu fiyat seviyeleri salağın birisinin elindeki 100 Doları 50 dolara satmaya benziyor.İstanbul'da bir çok yerde 2 Milyon TL ye daire var.Neredeyse 50 Daire fiyatına Cemtaş'ın sahip olduğu varlık ve çalışan bir tesisisin fiyatı.Siz bu varlıkları ve çalışan kurulu tesisi piyasa değerinin 2 katına alamazsınız.Cemtaş'ın kendi işleri hariç Roda Limanı genişleme yatırımlarını bitirip tam kapasiteyle çalışmaya başladığında para basacak.Limanların gelirleri çok yüksektir.Cemtaş kendi mecrasındaki yatırımları tamamlayınca kar marjları ve ürün çeşitliliği artacaktır.Bunu tahta yapımcısı uyanık çok iyi biliyor ve yaz aylarının zayıf konjonktürüyle milleti bıktırıp hisseyi sattırmaya çalışıyor.Peki o zaman verecekse hemen 1 TL ye çeksin.Büütün mala alıcı bulur.Neden vermiyor?Bence bu hisseye uzun vadeli ve ufak ufak yatırım yapanlar mutlaka kazanacaklardır.Bunda zerre kadar kuşkum yok.

Burada Tahta Yapicisi ya da Cemtasi zerre kadar bilen birisi olsaydi satisa yazilmis 50,000 lotu 1,14 den kapardi.Ama yazilan her alisa hemen veren birileri var bu da Tahta Yapici olamaz cunku cok asagilardan yeteri kadar hatta sattigi kadarini bulamayacagini bilir.

haydaro
13-08-2012, 15:58
bir senaryo yazıyorum.mantıklı buursanız.
1-Kağıt, Ali bey tarafından toplanmaktadır.
2-Toplama süreci uzun olmalıki usanç ve bıkkınlık yaratılmış olsun.
3-Kağıdın ciddi bir kısmı elde olmalıki, başka bir spek macera aramasın.
4-Kademeler zayıf tutulmaliki Büyük yatırımcı uzak dursun.
5- Kağıdı kontrol için yedek bir hesapta bir kaç yüzbin lot balyoz olarak muhafaza edilmeli.
sanırım konu anlaşımıştır.

hedge fon
13-08-2012, 16:42
bir senaryo yazıyorum.mantıklı buursanız.
1-Kağıt, Ali bey tarafından toplanmaktadır.
2-Toplama süreci uzun olmalıki usanç ve bıkkınlık yaratılmış olsun.
3-Kağıdın ciddi bir kısmı elde olmalıki, başka bir spek macera aramasın.
4-Kademeler zayıf tutulmaliki Büyük yatırımcı uzak dursun.
5- Kağıdı kontrol için yedek bir hesapta bir kaç yüzbin lot balyoz olarak muhafaza edilmeli.

sanırım konu anlaşımıştır.

Bence senaryo gercege yakin

zekiay
13-08-2012, 16:44
Arkadaşlar:Alan da aynı satan da.1.12 ye borsa açılmadan alış yazdım.Verecek adam niye vermiyor?Adam şu an çok yükselmiş dünya ve Türkiye borsalarının büyük bir realizasyonunu bekliyor.Dolayısı ile hisseyi çıkarıp mal yemek istemiyor.Buralardan da benim gibi küçük yatırımcıya günde 400-500 lot vermiş umurunda mı?Borsada toplanacak zaman herkesin büyük kriz geliyor ve geldi korkusuyla fiyata bakmayıp panikle sattığı zamanlardır.Adam bunun olacağı ihtimalini yüksek görüyor.Onun hiç acelesi yok.Acelesi olan bizleriz.Hergün "ya niye çıkmayıp hep düşüyor "diyen bizleriz.Sormak isterim:buralardan hangimiz mecbur kalmadıkça satarız?Aslında adamın toplayabildiği de yok ama beklediği panik düşüşler.Bence herkes uzun vadeli yatırımcı zihniyetiyle düşünmelidir.Yalnız şunu da eklemeliyim ki bir çok senet de aynı durumda.Yani tahta yapımcıları aynı taktikteler.

hedge fon
13-08-2012, 20:58
Arkadaşlar:Alan da aynı satan da.1.12 ye borsa açılmadan alış yazdım.Verecek adam niye vermiyor?Adam şu an çok yükselmiş dünya ve Türkiye borsalarının büyük bir realizasyonunu bekliyor.Dolayısı ile hisseyi çıkarıp mal yemek istemiyor.Buralardan da benim gibi küçük yatırımcıya günde 400-500 lot vermiş umurunda mı?Borsada toplanacak zaman herkesin büyük kriz geliyor ve geldi korkusuyla fiyata bakmayıp panikle sattığı zamanlardır.Adam bunun olacağı ihtimalini yüksek görüyor.Onun hiç acelesi yok.Acelesi olan bizleriz.Hergün "ya niye çıkmayıp hep düşüyor "diyen bizleriz.Sormak isterim:buralardan hangimiz mecbur kalmadıkça satarız?Aslında adamın toplayabildiği de yok ama beklediği panik düşüşler.Bence herkes uzun vadeli yatırımcı zihniyetiyle düşünmelidir.Yalnız şunu da eklemeliyim ki bir çok senet de aynı durumda.Yani tahta yapımcıları aynı taktikteler.

Benim de 1,13 e yazdığım alımların hepsine verdiler bunu nasıl yorumlayalım??????

hedge fon
13-08-2012, 21:57

Belki sert bir realizasyon gelecek hatta yeni bir cokus de yasanabilecek ama oyle zamanlarda tahtada satici da kalmiyor temeli saglam hisselerde.Sadece Buyuk Hissedar yilbasindan bugune 1,500,000 lot almis yani kaptirdigi ve geri almayi planladigi mal en asagi 3,000,000 lot olmali,bu mali oyle kaos ortami olsa bile bulabilecek mi?Onun sattigi mallari alanlar korkup geri verecek kadar acemi degiller bence,en azindan onun beklentilerini tasiyarak almislar hic oyle kolayca geri verir mi?
Bence tahtada her kademeye bol keseden mal veren acemi ya da zor durumda kalmis bir oyuncu.Mal almak icin firsat kollayan bilincli oyuncular da bu satislarin bitmesini bekliyor.
Sanirim satilmasi gerekli daha 1,000,000-1,500,000 lotu var.

zekiay
14-08-2012, 09:39
1) şu anki yükseliş trendinde bile senetin çıkmayıp aşağı trende oynadığını gören bazı yatırımcılar korkup verebilirler.Bunlar senedin daha aşağı seviyelerinden alabileceklerini de düşünüyor olabilirler.
2) Senedi aşağıya çekmeyi kafasına koymuş tahta yapımcısının zaten yapması gereken, tahtadaki küçük hacimli alımlara özellikle verip,onları da " vay be adamlar gerçekten veriyor,demek ki satışlar gerçek" korkusunu vermektir.
3) Bir de hakikaten maldan çıkmak isteyen ve elinde yüklüce miktar mal olan birisi alıcıyı gördüğünde veriyor olabilir ki uzun süredir baskıyı devam ettiren de bu olabilir.Hakikaten bunun satışları bitmedikçe senet nefes alamaz.Zira bunu sayısız kez özellikle yabancı satışlarında gördük.
Bunlar haricinde de yapacak başka yorum yok gibi.İşte tüm bu sebeplerden dolayı eskiden yaptığım hatalar ve aldığım derslerden dolayı benim de alımlarım çok temkinli.

hedge fon
14-08-2012, 11:59
1) şu anki yükseliş trendinde bile senetin çıkmayıp aşağı trende oynadığını gören bazı yatırımcılar korkup verebilirler.Bunlar senedin daha aşağı seviyelerinden alabileceklerini de düşünüyor olabilirler.
2) Senedi aşağıya çekmeyi kafasına koymuş tahta yapımcısının zaten yapması gereken, tahtadaki küçük hacimli alımlara özellikle verip,onları da " vay be adamlar gerçekten veriyor,demek ki satışlar gerçek" korkusunu vermektir.
3) Bir de hakikaten maldan çıkmak isteyen ve elinde yüklüce miktar mal olan birisi alıcıyı gördüğünde veriyor olabilir ki uzun süredir baskıyı devam ettiren de bu olabilir.Hakikaten bunun satışları bitmedikçe senet nefes alamaz.Zira bunu sayısız kez özellikle yabancı satışlarında gördük.
Bunlar haricinde de yapacak başka yorum yok gibi.İşte tüm bu sebeplerden dolayı eskiden yaptığım hatalar ve aldığım derslerden dolayı benim de alımlarım çok temkinli.

Malini vermeye calisanin epey acelesi oldugu anlasiliyor OA alimlarini azalttiktan sonra pek hazir alici bulamadigi icin gerginlesmis gibi duruyor ve panik icerisindeymis havasi var,hersey yapabilir o elindeki mallardan kurtuluncaya dek,,,

okkesyilmaz
14-08-2012, 14:39
1,12. batan geminin malları :he: alan yoğğğ :)

necmus
14-08-2012, 15:12
1,12. batan geminin malları :he: alan yoğğğ :)

acele atmeyin 1.07 eli kulagında.1.12 çok pahalı sonra pişman olma.demir çelik üreticileri dernegi açıklama yaptı kütük demir çelikte artış kaydediliyor.demekki daha aşağı düşecez.birde çemtaş karını arttırırsa seyret tabanları al sana 0.90 1.07 pahalı kalır.