PDA

View Full Version : Fiyat Adımları Küçülüyor

Red Kit
21-09-2010, 09:37
Sayı : İMKB/2-GDD-010.06.02-
Konu : Fiyat adımlarının küçültülmesi hk.

Genelge No:
Hisse Senetleri Piyasası Müdürlüğü

Sayın Üyemiz, İstanbul, 17 Eylül 2010

İMKB Yönetim Kurulunun 16 Eylül 2010 tarih ve 1360 sayılı toplantısında yeni uygulamalara ilişkin olarak yapılan değerlendirme sonucunda Hisse Senetleri Piyasasında daha önce ertelenen fiyat adımlarının küçültülmesi uygulamasının 01 Kasım 2010 tarihinden itibaren aşamalı olarak devreye alınması kararlaştırılmıştır.

Birinci Aşama: 01 Kasım 2010 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak birinci aşamada; 1 Kuruş’un üzerindeki fiyat adımları yarıyarıya küçültülecektir. Hisse senetleri ve borsa yatırım fonlarında uygulanacak yeni fiyat adımları Ek.1’de yer alan tablolarda gösterilmiştir.

İkinci Aşama: Üyelerimizin bir genel mektup aracılığıyla detaylı olarak bilgilendirilmesini takiben yapılacak teknik çalışmaların ve testlerin tamamlanmasının ardından hisse senetlerinde baz fiyatı 2,5 TL’ye, borsa yatırım fonlarında ise baz fiyatı 5,00 TL’ye kadar olacak şekilde oluşturulacak ilk kademede fiyat adımı 1 Kuruş yerine 0,5 Kuruş olarak belirlenecektir.

İkinci aşamaya yönelik çalışmaların tamamlanmasını takiben, uygulama başlangıç tarihi Borsa Başkanlığı tarafından bir Genelge ile düzenlenip, duyurulacaktır. İkinci aşamada uygulanması planlanan fiyat adımı tabloları bilgi için Ek.2’de yer almaktadır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

İSTANBUL

MENKUL KIYMETLER BORSASI

BAŞKANLIĞI

İbrahim KURBAN

Başkan (V.)

Ek.1: Birinci aşamada geçerli olacak fiyat adımı tabloları
Ek.2: İkinci aşamada geçerli olacak fiyat adımı tabloları

EK 1

BİRİNCİ AŞAMA
Tablo.1 En küçük fiyat adımının 1 Kuruş olarak uygulanması suretiyle fiyat adımlarının
% 50 oranında küçültüldüğünde geçerli olacak fiyat adımı tabloları.

http://img19.imageshack.us/img19/4513/77889573.png

EK 2
İKİNCİ AŞAMA
Tablo.2 En küçük fiyat adımını 0,5 Kuruş olarak uygulamak suretiyle fiyat adımlarının
% 50 oranında küçültüldüğünde geçerli olacak fiyat adımı tabloları.

http://img843.imageshack.us/img843/9613/20473122.png

BONUSSİMO
21-09-2010, 11:46
İyi yükselirken büyük adımlar ...olası düşüşlerde küçük adımlar....bu gidişle kolay kolay düşmez artık borsa..

Artı+
21-09-2010, 12:40
kazanmak zaten zor, ve bu getirilen uygulamalarla artık imkansız...

kârı görene kadar göbeğimiz çatlayacak...düzenleme dediğin böyle olmalı...

country
21-09-2010, 22:11
değişen birşey olacağını sanmıyorum, kademede 10 bin lot yazıyorlarsa, ikiye bölüp 5'er 5'er yazacaklar bu sefer, kademe sayısı artsa ne olacak

yas3gk
21-09-2010, 22:31

Amcalar bunada bir çözüm bulurlar,her şekilde piyasayı onlar belirliyorlardı.

Şimdi de aynı şey olur,onların işi zaten hisseleri yukarı taşımak değil mi sebepsiz yere,buna da bir çare bulurlar artık..

okeymi
22-09-2010, 01:01
Kuruşlarla işimiz olmaz deyip , o kademelere alış satış yazmadan eskisi gibi işler neden yürümesin ,bir de kuruş mu hesaplicaz .?:)

Wrangler
22-09-2010, 01:11
Derinliğin kapatılması ve emir iptallerinin başlaması ile hacimde oluşacak gerilemeyi yükseltmek amacıyla oluşturulmuş bir düzenleme kanaati hakim bende.

tabor
22-09-2010, 01:16
Derinliğin kapatılması ve emir iptallerinin başlaması ile hacimde oluşacak gerilemeyi yükseltmek amacıyla oluşturulmuş bir düzenleme kanaati hakim bende.

ya arkadaşlar, derinliğin kapatılacağı nerde yazıyor, biri bana gösterebilir mi ?
ha emir iptalinin olduğu bir ortamda derinliğe bakmamak en iyisi, o ayrı.

Mert Can
22-09-2010, 09:00
Ben PY olsam bu kural cıkmadan hızlı bir şekilde, mümkün mertebe yukarı surerdım..Hele bir de derinlik kalkıyorsa değme keyfime bir olay..
2 lik kademelerle kaldır, koy cebıne parayı..Karınca -Agustos boceğı hıkayesi..
Nasılsa zamanı gelir dönüşte teklik kademelerden verilir yavaşca...2 asagı 1 yukarı destek dirençle 1 kademede ordan kar yazar PY , ettı mı sana 3 kademe kar :)
Tek tek agardı saclarım sarkısı geldı akılma nedense :)

Artı+
22-09-2010, 10:51

budur... katılıyorum...

cans
22-09-2010, 17:54
Vob endeks kontratlarında kademeler arası 0,03%, hisselerde 0,50% hatta dahada aratabiliyodu sıkışık günlerde alsan alamazsın satsan satamazsın seans içi... Sonuçta kısa vadede trade ediyoruz, uzun vadede hepsinin yeri ayrı, hepsine ihtiyaç var. Kısa vade trade için faydası olacaktır ama yinede kısa vade için vazgeçilmez piyasa vob endeks kontratları olmaya devam edecek.

cans
22-09-2010, 17:56

Şimdi karı:) görene kadar göbeğin çatlıyor yeni uygulama ile uygun komisyonla çalışıyosan kısa vadede daha kolay al-sat yapabileceksin.

bikmisbroker
22-09-2010, 20:35
Ben PY olsam bu kural cıkmadan hızlı bir şekilde, mümkün mertebe yukarı surerdım..Hele bir de derinlik kalkıyorsa değme keyfime bir olay..2 lik kademelerle kaldır, koy cebıne parayı..Karınca -Agustos boceğı hıkayesi..
Nasılsa zamanı gelir dönüşte teklik kademelerden verilir yavaşca...2 asagı 1 yukarı destek dirençle 1 kademede ordan kar yazar PY , ettı mı sana 3 kademe kar :)
Tek tek agardı saclarım sarkısı geldı akılma nedense :)

Cok dogru bir yorum..

Vakti zamaninda ne paralar kazandik bu fiyat araliklarindaki genis MARJ dan dolayi.
Tamam o da fazla idi kabul, amma fiyat araliklarinin daraltilmasi piyasadaki Kucuk Yatirimci ve amatorlerin SONU demektir.

BOZKIR
22-09-2010, 23:43
Hacimde patlama olacağı kesin.

Seanslarda uygulanan %10 luk marj da yakında kalkabilir.

Mert Can
23-09-2010, 19:42
Cok dogru bir yorum..

Vakti zamaninda ne paralar kazandik bu fiyat araliklarindaki genis MARJ dan dolayi.
Tamam o da fazla idi kabul, amma fiyat araliklarinin daraltilmasi piyasadaki Kucuk Yatirimci ve amatorlerin SONU demektir.

Ustadım yorumunuza aynen katılıyorum...
Yani bu kademe olayını küçük yatırımcı olarak ben bile sonuna kadar kullandım..Hele ki büyük kurumlar daha cok kullandılar...
Kademesınde %1 e yakın olan bircok banka kagıdımız var...Bu kagıtlara ozellıkle yuklenılmesı ve ele gecırılmesi gayet normal...Yukseltilmesınden-yatay testeresınden-acıga satısındakı kardan yani he turlu kar yazdılar...
1 sene boyunca sadece Garanti bankasında hergun sadece 1 kademeye oynansa %400 gıbı bır getırısının olacagı hesaplanmıstı yanılmıyorsam...
Peki kardesım senın sıkıntın ne dıyeceksın o zaman herkes kazanıyorsa...
Ama ben kucuk yatırımcıyım(KY),buyugu bır sekılde hareketlerınden takıp edebılıyordum , getirilecek yeni düzenlemeler sadece Pıyasa Yapıcı (PY) saglanacak özel imkanlardır..Zaten PY yapıcının ıstegıne uzerıne takıp edilebilirliğin azaltılması için alınmıs kararlardır..Kademe daraltılmasının faydasıda aynı sekılde Kucuk yatırımcı dan cok PY e yarar ...Adı üzerinde Tahtayı yapan adamlar Buyuk oyuncalar..
PY lar birbirinin ayagına kursun sıkmazlar...Adım kadar eminim hangi kademede ne kadar KY alıs ve satıslarının oldugunu goruyorlardır..Sorarsanız yok oyle bır sey derler...
Spekulatıf tahtalarda bile KY nın hareketlerı tek tek lotlarla nasıl sayılıyorsa IMKB genelinde de gorulmesının zor oldugunu dusunmuyorum..
Kademenın dusmesı hacmın artmasının bana gore tek anlamı vardır...
Daha cok asagı yukarı testere ...
Daha cok algılarla oynanması...
Testere hareketlerının daha da zamana yayılararak teknık analızle izlenebilirliğin daha da azaltılması..
Takasın gızlenmesı-Para gırıs cıkısının gızlenmesı-Fiyat adımlarının daraltılması bence PY hizmet edecektir..
Emir iptali yeterli diyorlar ama bence yeterli değil , VOB da işlem yapanlar ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaktır..
Eger sizin algılarınızla oynanmıssa ve sız yon konusunda teknık analıze ragmen karar veremez duruma geldıysenız emır ıptalı sizi zarardan kurtaramaz ancak hafifletir..
Getirilen düzenlemelerle kucuk yatırımcının ciddi anlamda zorlanacağını düşünüyorum...
Refarandumdan önceki ve sonraki cıkısları da bu duzenlemelere yonelık zemın hazırılıgının "son ayagı" oldugunu dusunuyorum...
Gecmıs secım ve referandumlara bakıldıgında dunyaya paralel bır seyırle bırlıkte 2-3 gun ıcınde realızasyonların geldıgı gozlenmısken bugun harıc son 3 gunde bazı bankalarda %10 yakın yukselmeyı bunlara baglamaktayım...
Sayın Babo nun Altın Vurus grafiklerinde belirtmiş oldugu köpük kısmında hareket ediyoruz , Bu kurallar uygulamaya baslandıktan sonra da bıraz daha bu bolgelerde devam edileceğini ve kapana yeteri kadar KY cekildikten sonra kapanın kapatılacagını dusunuyorum...
Herkese bol kazançlar..

unlucky
23-09-2010, 23:40
herşey daha çok komisyon için in ayrı bir uygulanışı gibi,yatırımcının düşünüldüğünü sanmıyorum.....

livingston
24-09-2010, 00:12
Hacimde patlama olacağı kesin.

Seanslarda uygulanan %10 luk marj da yakında kalkabilir.

dogru tespit...

coolone
25-09-2010, 15:14

Derinlik kapatılıyormu , yoksa sadece alıcı-satıcı kodlarımı gizleniyor ?

Fiyat adımları hikayesi güzel bence.

REVENGEFUL
07-10-2010, 16:18
Eskiden fiyat adımları:
0.01-0.99 arası 1 kuruştu yani 0.80 alışssa 0.81 satıştı
1.00-2.50 arası 2.5 kuruştu yani 1.025 alışsa 1.050 satıştı
2.50-5.00 arası 5 kuruştu yani 2.500 alışsa 2.550 satıştı
5.00-10.00 arası 10 kuruştu yani 5.00 alışsa 5.100 alışsa 5.200 satıştı
10.00-25.00 arası 25 kuruştu yani 10.250 alışsa 10.500 satıştı
Borsa daha ilgi çekiciydi kar edersen çok kazanır,zarar edersen çok kaybederdin.
sonra çıktılar dedilerki : fiyat adımları küçüldü ve şu anki adımları uygulamaya başladılar.
Çoğu tanıdığım eski borsacılar fiyat adımları böyle oldu diye parasını aldı gitti.Yastık altı yaptı veya gayrimenkule yatırdı borsada bu marjlarla uğraşacağıma kiraları toplarım, kahveye gider okey atar, çayımı sigaramı tüttürürüm dediler.İşlem hacmi artar diyenler havasını aldı o zamanlar 3-4 katrilyon oluyordu aradan 10 yıl geçti 3 trilyonu yani 3 katrilyonu bile geçemiyor.Çünkü yatırımcılar uçtu gitti.Şimdi marjların daha küçüleceğini söylediğimde bana bi taraflarıyla gülüp küçülsünde cebime girsin,bunlar yakında size;aynı fiyata alın aynı fiyata satında derler diyorlar hepsi 2 şer 3 er dairesini 5-6 daireye filan çıkarmışlar.Bizde burda enayilik yapıp para kazanacağımızı zannedip,nöbetçi eczane gibi hisselerin başını bekledik.Bundan sonraki fiyat adımlarında aracı kurumlar,spekler,fon yöneticileri komisyon vermediği için bit yeniği marjlarla al sat yapar; kağıtlar yerinde sayarda sayar.Alıp satmaya gelen biri olursa verirler malı kafasına ky kar edebilmek için yazacak en az 3 kademe yukarıya çünkü deve yüküyle komisyon veriyor ne de olsa.Öür gider ama aldığı kağıtlar satılıp gitmez,gitsede(günler sonra) oturur bi hesaplar;yatırdığı parayı başka hangi yatırım enstürmanına yatırsa daha iyi kazanıyormuş vay benim küçük yatırımcımın haline vay.Kalın sağlıcakla.(Buralardan uzak sağlıkta kalmaz insanda)

Mert Can
01-11-2010, 19:45
Hacim artıcak demişlerdi..Bunu ilerleyen zamanda görecegiz de merak ettiğim husus;
Küçük Yatırımcının komisyon oranıda yarı yarıya düştü mü :)
Ben böyle bir haber duymadım...
Eskiden 2 kademeye oynayan bu şartlarda 4 kademeye oynayacak , bul karayı al parayı..
Bugünkü gibi gap li yukarı acıp salmasınlar asagı yani 1 yukarı 2 asagı...
Normalde 2 kademe oynaması gereken kagıtlarda 10 kademe asagı yukarı oynayıp durdular...
Malum takip edilebilirlik azalsın, istekleride buydu zaten...
Hakkımızda hayırlı olsun...

buy&sell
01-11-2010, 21:57
Burada da kısaca özetlenmiş .Buyrun..
http://www.tuketicifinansman.net/2010/10/hisse-senedi-fiyat-adimlari-kucultme.html