PDA

View Full Version : IMKB30 varantları

Pages : [1] 2 3 4 5 6

JonDowes
30-11-2010, 20:30
IMKB30 endeksi üzerine yazılan varantları bu başlık altında takip edebiliriz. Aynı VOB24 gibi; varant vadeleri geçtikçe yeni vade için yeni başlık açılması gibi bir uğraştan kurtulmuş oluruz.

Bugün itibariyle Deutsche Bank ve ve İş Yatırım'ın ihraç ettiği IMKB30 varantları işlem görüyor:

ALIM (call) varantları
OZDAA (31.12.2010 vadeli, 77.500 kullanım fiyatlı)
OZDAC (28.02.2011 vadeli, 72.500 kullanım fiyatlı)
OZIAA (29.04.2011 vadeli, 88.000 kullanım fiyatlı)

SATIM (put) varantları
OZDPP (31.12.2010 vadeli, 75.000 kullanım fiyatlı)
OZDPR (28.02.2011 vadeli, 85.000 kullanım fiyatlı)
OZIPP (29.04.2011 vadeli, 87.000 kullanım fiyatlı)

Bu varantlar 1/1000 endeks payını temsil ediyor. Yani bir adet OZDAA almak;
(IMKB30 - 77500) /1000
değerini kazanma isteğine denk geliyor.

Varant isminin ortasındaki harf ihraç edeni temsil ediyor: D içerenler Deutsche Bank, I içerenler İş Yatırım tarafından ihraç ediliyor.

Detaylı güncel parametreleri İş Yatırım (http://www.isyatirim.com.tr/varant/main.aspx) ve Deutsche (http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=54&inwpnr=19)websitelerinden görebilirsiniz.

JonDowes
03-12-2010, 18:45
Deutsche Bank 8 Aralıkta yeni vadede IMKB30 varantları ihraç ediyor:

OZDAD: 90.000 kullanım fiyatlı 29 Nisan 2011 vadeli ALIM varantı
OZDPS: 90.000 kullanım fiyatlı 29 Nisan 2011 vadeli SATIM varantı

bu yeni varantların çarpanı 0.0002 olacak... yani önceki OZD'lerde olduğu gibi (endeks-kullanım fiyatı) farkını bine değil beşbine böleceğiz. daha ucuz fiyatlı bu varantların alış-satış marjı da daha az can sıkacak düzeyde olacak böylece.

excali
04-12-2010, 09:11
Merhaba,

Tecrubelerinize ve iki piyasayı da bildiğinize dayanarak birkaç soru sormak istiyorum.

1- Endeks 30 vadeli kontrat/varantları sözkonusu olduğunda VOB'daki gibi trade imkanı varantlar için de sözkonusu mudur? Kademeler arası günlük/saatlik/çok kısa vadede trade etmeye+komisyonu kurtarıp kar etmeye uygun mudur?(Sürekli taşıyıcı olmamaya)

2- Niye VOB Endeks 30 kontratı yerine Varant almalıyım? VOB endeks kontratları ve varantlar arasında karşılaştırmalar yapabilir misiniz?

Teşekkürlerimiz Peşin olarak sunulmaktadır (Soru vadeli piyasalar için olsada..:he:)

JonDowes
04-12-2010, 11:32
1. Evet, varant piyasası henüz 1 aylık bebek olmasına rağmen VOB gibi işlem görüyor. marjları da VOB kadar dar olmasa da hızlı para kazanacak kadar dar; örneğin bugün 20-22 kotasyonu olan bir varantı alıyorsunuz; bir haftada 45 kuruşa satabiliyorsunuz. bunun nedeni; ihraçcı kurumların (şimdilik 2 tane, 2 yıla 12 tane olur) piyasa yapıcısı olmaları. onların bu şekilde likidite sağlamaları piyasanın öğrenilmesi ve büyütülmesi için önemli.

2. VOB kontratları birer "future"dır. dayanak varlığa göre lineer getiri verirler. yani borsa %2 yükselirse sizin long/short da %2'nin belirli bir katı kadar hareket eder. borsa %2 düşerse de tam tersi... teknik deyişle: deltası 1'dir ve sabittir. alış-satış marjı ve "spot makası" gibi gündelik köpükçükleri yok sayarsak, getiriyi kafadan basit hesapla yaparız. varantlar ise lineer değildir. çünkü varantlar birer opsiyondur. opsiyonlar, dayanak varlıktaki fiyat değişimine her gün farklı tepki verirler. tepki verilen yön aynıdır ama beta değişkendir. bu şu demek: borsa %2 hareket ettiğinde, piyasadaki her put/call varantı farklı oranda fiyat değişimi yaşar. çünkü opsiyon fiyatlama modelindeki (faiz, vadeye kalan gün, temettü faktörü, normal dağılım yüzdeleri) bu değişkenler her opsiyonda farklı olabilir.

daha da önemlisi; in-the-money ve out-of-the-money opsiyonların farklı deltalara sahip olmasıdır:

http://www.attitrade.com/options/cp_delta.gif

kısaca: bir opsiyon anlık olarak ne kadar "kar'da" ise, spot değişimine o kadar yüksek oranda tepki verir. ne kadar zarardaysa; o kadar az tepki verir. yani; zararı çabuk kesmezseniz geri toparlaması zaman alabilir. kar'da olanı realize etmezseniz de getiri daha çabuk artıp/azalabilir.

ayrıca bir önemli nokta da: teminat olayıdır. borsanın yönüne oynamak isteyen kişi 900 lira yatırırak 1 endeks kontratı alıp/satabilir VOB'da. bu para zarar nedeniyle %25 azaldığında, yeni teminat göndermek zorundasınızdır çünkü zararın alt limiti yoktur: zarar arttıkça anaparanın sıfırlanıp eksi yöne geçmesi mümkündür. varantlar ise satın alınmış bir haktır. teminat yoktur; olabilecek en kötü şey anaparanızın (hakkınızın) sıfırlanmasıdır. varanta ödediğiniz para dışında ek bir zarar riskiniz yoktur. yani; zararın alt limiti bellidir. vob'da ise ters yöne yeterince uzun ısrar ederseniz 900 liralık kontrat yüzünden 2700+ lira kaybedebilirsiniz.

sonuç olarak VOB veya varantların biri diğerinden daha iyi diyemeyiz. ikisi de; vadeli, kaldıraçlı, yüksek riskli ürünler. ikisi de hem spekülatif hem hedge amacıyla kullanılabilir. seçim tamamen yatırımcının olaya bakış açısına ve mekaniğini öğrenip uygulamasına bağlı. spot fiyatın yönünü bildikten sonra iki piyasa da benzer getiriler verir. sadece vob'da "al unut" mümkünken, varantlar daha kısa vadeli hesap-kitap gerektirir.

ekstra. benim varantlara olan ilgim profesyonel nedenlere dayanmıyor. varantlarla ilgili herhangi bir getiri sağlayacak, ücret alacak konumda değilim. tamamen hobi olarak anlatıyorum. anlatırken, daha önce dikkat etmediğim noktaları da öğrenerek kendi trade stratejilerime destek sağlıyorum (henüz varant işlemi yapmaya başlamadım; hesabım olan kurumların aracılığa başlamasını bekliyorum).

excali
04-12-2010, 14:56
Detayı doğru yakaladım mı bilmiyorum ama???:notr:

VOB kontratı için yazılan vade sonu fiyatı, anlık olarak sürekli değişirken, Varant'ta alınan varanta bağlı olarak vade sonu fiyatı, sürekli sabit kalıyor..

Doğru mudur??:notr:

JonDowes
04-12-2010, 17:37
VOB'da vade sonu değeri alıp-satılan fiyatın kendisi; çünkü bu bir future piyasası... varant'ta ise; belirli bir spot fiyatın o anki olasılığına göre opsiyon değeri alınıp satılıyor; çünkü bu bir opsiyon piyasası. DCD de opsiyon içeriyor örneğin... yani "kullanım fiyatı" seçiliyor.

kavak63
09-12-2010, 20:22
sayın jon dowes ;
ozıpp-----ozıaa 29/04/2011
ozdps----ozdad 29/04/2011

aynı vade sonuna endeksli (29/04/2011 ) iki ayrı kurumunu cıkarmiş oldugu varyantlarını ımkb 30 varyantlarını karşilaştırdınızda bu gün kapanış fiatları baz alındıgında
hangı kurumun cıkarmış oldugu varyant daha avavtajlı. ve neden.
birde aralarındakı fark nedir. yatırımcı olarak hangısını tercıh etmek daha avantali. olabılır.
aynı tarih. aynı esturmana(ımkb 30) baglı ıkı ayrı kurumun varyatları arasındakı nasıl bır ilişki var cözemedim.
ben bır türlü hesap edemedim. cevaplarsanız sevınırım. saygılar

JonDowes
09-12-2010, 20:58
Birinin kullanım fiyatı 87.000, diğerininki 90.000. birinin çarpanı bin, diğerininki beşbin.... vade sonu ve dayanak varlık aynı oldugu için bu iki farka göre değerlendirelim:

OZIPP
son fiyatı: 8.38, içsel değeri: 87-82.2= 4.8 lira, zaman değeri: 3.58 lira; volatilite eşdeğeri: %34.2, etkin kaldıraç 5.04
OZDPS
son fiyatı: 2.06, içsel değeri: (90-82.2)/5= 1.56 lira, zaman değeri: 0.58 lira; volatilite eşdeğeri: %34.6, etkin kaldıraç 4.59

bu parametrelerin anlamları:
1. OZIPP'ın volatilite eşdeğeri çok az daha düşük. yani 8.38'den OZIPP almak; 2.06'dan OZDPS almaya kıyasla çok azcık daha ucuz.
2. OZIPP'ın etkin kaldıracı çok azcık daha yüksek. yani endeksin hareketine OZIPP azcık daha fazla tepki veriyor.

8.38 ile 2.06'yı karşılaştırdıgımızda bu 2 faktör nedeniyle OZIPP azcık daha avantajlı gözüküyor. örneğin fiyatı 2.04 olsaydı OZDPS yine çok ufak farklarla öne geçmiş olacaktı. bu değerlemeler şu anda yakın oldugu için; gün içinde %25 değer kazanıp kaybedebilen bu varantlardan biri yerine diğerini seçmiş olmanız çok fazla fark etmeyecekti. büyük ihtimalle anlık alış-satışlarda bu fark bir + bir - olarak gidip geliyordur (takip etmedim). iki ihraçcı kurum da piyasa yapıcılıgı yaptıgından; birbirine rakip olup da çok farklı fiyatlar ortaya çıkartamazlar diye düşünüyorum... yani siz ikisinden de bin liralık almış olsanız; 5-10 gün sonra varantlarınızın değeri birinde % oynamışşsa, diğerinde %x artı/eksi 1 civarı oynamış olması gerekir... fiyatı çok hızlı hareket ettiği için biraz gecikmeden dolayı 3-4 kuruşluk farklar mutlaka mevcut olacaktır.

varant almak basit olarak "volatilite satın almaktır". bu yüzden hesap edilen volatilitesi düşük olan varant, daha ucuz demektir. fakat bunun işe yaraması için; diğer temel parametrelerin de aynı bu örnekte oldugu gibi çok farklı olmaması gerekir. örnek olarak vadesi farklı 2 varant olsaydı bu kadar basit karşılaştırma yapamayacaktık... işin içine farklı volatilite ve faiz çarpanları girecekti.

kavak63
09-12-2010, 21:45
sayın JonDowes
cevap verdiginiz için teşekür ederim. sag olun. satım varant larında olan fiat benzerligi alın varant larında' da (ozıaa-ozıdad ) aynı oldugunu degerlendiriyorum.
bu sankı bir hisse senedinin iki ayrı isim ile pıyasada işlem görmesi gibi bir şey. bence mantıksız ve saçma bir durum. spk'nın buna izin vermemesi gerekir.diye düşünüyorum.
saygılar..

JonDowes
09-12-2010, 21:59
ben öyle düşünmüyorum. bunlar aynı "altın fonu" gibi... ihraçcıları farklı. garantörleri farklı. aldıgınız varantların vadesi geldiginde karşılıgıni X firması vermez de Y firması verebilir... siz, güvendiğiniz kurumdan varant alırsınız. nasıl hepsi aynı işe yaradıgı ve aynı garantileri sundukları halde ihraçcıları farklı olan 10+ farklı altın veya endeks fonu varsa; varantları da böyle değerlendirmelisiniz. VOB'da işlem yaptıgınızda paranızı VOB garanti eder ancak varantlarda bir borsa yok; varant satıcısına duydugunuz güven dışında başka garantiniz yok.

kaldı ki benim verdiğim örnekteki fiyat benzerliği bugün var yarın yok... piyasa yapıcılıgı yasal bir zorunluluk değil; ihraç eden varantların vadesine kadar kotasyon girmeyerek işlem hacminin çok düşük olmasına neden olabilir. gün gelip de tek bir satıcının şişirilmiş fiyatlı varantını almak zorunda kaldıgınızda veya kotasyon eksikliği nedeniyle çok ucuz fiyata satmak zorunda oldugunuzda... "keşke rakipleri olsaydı da rekabet sayesinde fiyat olması gereken yerde olsaydı" diyebilirsiniz. çok ihraçcı olması her zaman çok iyidir; fiyatların karşılaştırılması dışında da hiçbir ek yük yaratmaz. dünyadaki varant piyasalarında onlarca varant ihraçcısı bulunur. bu, rekabet ve alıcıların yararı açısından hep iyi sonuçlar vermiştir.

tek satıcı, çok alıcı: monopol = satıcının güçlü olması
çok satıcı, az alıcı: monopson = alıcıların güçlü olması

kavak63
09-12-2010, 22:01
üsdatlar.
ben bu varant 'ı kollu kumar makinelerıne benzetıyorum.
100 jeton basıp kolu cekıyorsunuz. size geriye şansınıza göre 75 veya 125 geri verıyor.
şansız gününüzde 100 jetonunuza 75 jeton aldıysanız. tekrar 75 jetonu atıp kolu cekersenız .bir % 25 ada kayıp böyle böyle vade sonunda veya öncesinde sıfıra ınebılırız.
tabıkı şanlı isenız tam terside olabılır. karı cebe koyup cıkılmazsa . vade sonunuda gazıno mutlaka kazanır.......
ben böyle düşünüyorum. buna ramen her gün bu varant lardan alıp satıyorum. işallah alişkanlık yapmaz... ytd

JonDowes
09-12-2010, 22:06
varantların borsada yatırım yapmaktan hiçbir farkı yok. böyle bakıyorsanız; borsa da bir kumar makinesi ya aşağı ya yukarı gidiyor...

yönünü kesinlikle bilemediginiz bir piyasaya girmemelisiniz. nasıl ki borsada "yükseliş" düşündüğünüzde, hissettiginizde işlem yapıyorsunuz... varantlar da bundan farklı değil. borsa ve hisse fiyatları ne emrediyorsa varantlar da o yöne gider. yanlış işlem varantların yapısından değil; sizin borsanın gideceği yönü yanlış algılamanızdan kaynaklanır. en başta; varantın aynı VOB gibi kaldıraçlı oldugunu, bir seferde 10x sonuçla kapatacagınızı bilerek girmelisiniz.

varantları piyango niyetine kullanırsanız... "kasa" her zaman kazanır.

kavak63
09-12-2010, 22:30
sayın JonDowes ,
öncelikle verdiginiz cevaplar için sagolun.
bir yorumuzdaki bir cümle dikkatımı cekti, cümle şu:( ihraçcıları farklı. garantörleri farklı. aldıgınız varantların vadesi geldiginde karşılıgıni X firması vermez de Y firması verebilir )
ne yani ihraçcılar ortadan kaybolabilirlermi. spk bu durum karşisında yoksa imar bankası olayında oldugu gibi(ımar bankası batınca bankanın hazıne bonosu satma yetkısının olmadıgı acıklanmiştı ) varant ihraçcıları kaçarlarsa spk cıkıp bunların zahten varant ihraça yetkileri yokmu diyecek.

varant ları kumar makınelerıne benzetmiştim. yanliş olmuş. kumar makınınalarında kazanılan paraları gazınolar her zaman ödemiştir.hiç bir gazınonun kaçtigini duymadım.
demekki kollu kumarar makınaları varant lara göre riskli degılmiş. saygılar..........

JonDowes
09-12-2010, 22:39
Varant ihraçcıları Deutsche Bank ve İş Yatırım gibi güvenilir kurumlar. bunların para hortumlaması, ülkeden kaçıp gitmesi gibi şeyler olasılık dahilinde değil. hele varant gibi şu anda çok ufak bir piyasa için... ben sadece piyasa yapısını ve yasal olarak sizin alacaklarınızı kimin garantilediğini söylüyorum. mevduatların ilk 50 binlik kısmını TMSF garantiliyor. vadeli kontratları VOB'un kendisi garantiliyor. hisse senetleri Takasbankta saklandıgı için "hesaba alma" anlamındaki garantiyi Takasbank veriyor.

buna benzer garantiler varantta yok, bunu belirtmek istedim. bugün piyasada 2 büyük, güvenilir kurum var ama 2 yıl sonra çok daha ufak kurumların varant ihraç etmesi olası... ve diyelim ki ufak ZZ aracı kurumu, hiçkimsenin dokunmadıgı bir hisseye varant çıkardıgında... siz o firmanın varantını almak istemeyeceksiniz belki. çünkü varantın tek garantörü, ihraç eden firma. bunları; "çok ihraçcı olsun, her ürünü herkes ayrı ayrı satsın" anafikrine gelmek için kullanmıştım..

"varantın karşılıgını bu kurumlar belki verir belki vermez" demek istemedim. nasıl ki mevduatınızın 50 binden büyük kısmını devlet değil sadece yatırdıgınız banka garanti ediyorsa, bunda da aynı şey var. parayı yatırdıgınız kuruma güven duymalısınız. bu güveni gazinoyla kıyaslamayın; gazino dediğiniz birkaç milyon liralık yatırım. en ufak aracı kurum bile 50-60 milyon sermaye ile başlar. varant ihraçcıları elbette ufak bir KOBİden çok daha güvenilir olacaklar. ancak hepsi de Deutsche gibi trilyon dolarlık bankalar olmayacak...

kazanan
12-12-2010, 13:32
bu hafta borsanın yukarı yöneleceğini düşünüyorum alış varantlarını tercih edenler hafta içinde çok yüksek getiriler elde edecektir diye tahmin ediyorum, tabi sadece tahmin, eğer aralık sonu vadeliler değilde mayıs sonu vadeliler tercih edilirse daha garantili gibi, eee mayıs sonuna kadar bu endeks illa ki 66 binlere bir kez olsun gelir herhalde...

kazanan
13-12-2010, 18:31
bu hafta borsanın yukarı yöneleceğini düşünüyorum alış varantlarını tercih edenler hafta içinde çok yüksek getiriler elde edecektir diye tahmin ediyorum, tabi sadece tahmin, eğer aralık sonu vadeliler değilde mayıs sonu vadeliler tercih edilirse daha garantili gibi, eee mayıs sonuna kadar bu endeks illa ki 66 binlere bir kez olsun gelir herhalde...

endeks bugün 1621 puan, alış varantları %12-31 arası arttı zamanlamayı iyi ayarlayanlar süper iş çıkardı.....
yarın yatay gidiş bekliyorum %0,5 e varan geri çekilişler olabilir riske girmeye değermi bilmem ama satış varantları %5-10 arası getiri sağlayabilir.... hepsi benim tahminimdir tutma ihtimali %50 tutmama ihtimalide %50 dir

oakenfold
14-12-2010, 16:37
Sayın JonDowes,

Varant işlemlerini nerelerden yapabiliyoruz? Bir arkadaşın yazdığına göre iş bankasında hesap açtırarak yapabiliriz. Bunun dışında hangi banka veya kurumlardan bu işlemler yapılabiliyor? Bunların bir listesi var mıdır? Ben böyle bir bilgiye ulaşamadım.

Teşekkürler,

JonDowes
14-12-2010, 16:46
malesef benim calistigim bankalarda da yok.. araci kurumlarda ve bazi bankalarda olsa gerek. 2011 yilinda hepsinin sistemlerini kurup islem yapmaya olanak tanimasini bekliyorum; VOB gibi, kurulmasi bir miktar zaman alacak.

oakenfold
14-12-2010, 17:10
malesef benim calistigim bankalarda da yok.. araci kurumlarda ve bazi bankalarda olsa gerek. 2011 yilinda hepsinin sistemlerini kurup islem yapmaya olanak tanimasini bekliyorum; VOB gibi, kurulmasi bir miktar zaman alacak.

Teşekkürler...

isoldmysoul
15-12-2010, 00:18
Sayın JonDowes,

Varant işlemlerini nerelerden yapabiliyoruz? Bir arkadaşın yazdığına göre iş bankasında hesap açtırarak yapabiliriz. Bunun dışında hangi banka veya kurumlardan bu işlemler yapılabiliyor? Bunların bir listesi var mıdır? Ben böyle bir bilgiye ulaşamadım.

Teşekkürler,

Sayın oakenfold,

(Sayın JonDowes'e yönelttiğiniz sorunuz için, Üstadın da yanıtı üzerine, müsaadesi ile kısa bir bilgi aktarmak isterim)

Böyle bir liste olduğunu sanmıyorum. Yatırımcıların kendi aracı kurumlarındaki imkanlar ölçüsünde işlem yapabildiklerini varsaymalıyız.

Bankalardan bilebildiğim Akbank, yatırım hesabınız olsa da ayrıca "varant işlem yapabilmek için ayrı bir taahhüt" imzalamanız sonrasında, telefon ile emir vermeniz halinde varant işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bankanın interneti üzerinden yatırımcının kendisinin işlem yapabilmesi için yılbaşının beklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Ancak telefon ile emir vererek varant işlemi yapmaya çalışırken geçen sürede ciddi değişimler yaşanabiliyor. Dayanak varlık ve bağlı varantın fiyatlarını eşzamanlı izleseniz bile. Bu nedenle sizin yatırım hesabınızın olduğu kurumda sözü edilen sistemlerin kuruluşunu beklemenizde fayda görürüm.

Saygılar,

Yatırım Tavisiyesi Değildir.

oakenfold
15-12-2010, 13:32
Sayın oakenfold,

(Sayın JonDowes'e yönelttiğiniz sorunuz için, Üstadın da yanıtı üzerine, müsaadesi ile kısa bir bilgi aktarmak isterim)

Böyle bir liste olduğunu sanmıyorum. Yatırımcıların kendi aracı kurumlarındaki imkanlar ölçüsünde işlem yapabildiklerini varsaymalıyız.

Bankalardan bilebildiğim Akbank, yatırım hesabınız olsa da ayrıca "varant işlem yapabilmek için ayrı bir taahhüt" imzalamanız sonrasında, telefon ile emir vermeniz halinde varant işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bankanın interneti üzerinden yatırımcının kendisinin işlem yapabilmesi için yılbaşının beklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Ancak telefon ile emir vererek varant işlemi yapmaya çalışırken geçen sürede ciddi değişimler yaşanabiliyor. Dayanak varlık ve bağlı varantın fiyatlarını eşzamanlı izleseniz bile. Bu nedenle sizin yatırım hesabınızın olduğu kurumda sözü edilen sistemlerin kuruluşunu beklemenizde fayda görürüm.

Saygılar,

Yatırım Tavisiyesi Değildir.

Sayın isoldmysoul,

Cevabınız için teşekkürler. Ben de çalıştığım HSBC Yatırımı aradım bugün. İşlemlere başlamak için her şeyin hazır olduğunu fakat varantlarla ilgili vergilendirme konusunda bir karışıklık/belirsizlik olduğunu ve bunun çözümlenmesini beklediklerini söylediler. Bu konu çözülür çözülmez işlemlere başlanacak dediler.

kazanan
15-12-2010, 16:21
işbankası yatırım hesabından varant alım satımları yapılabiliyor....
bu arada bu gün yeteri kadar düştü yarın alış varantlarının günü olacak gibi

acemixx
15-12-2010, 18:00
iş bankasında normal hisse alıp sattığım yatırım hesabım vardı. son bir aydır varant işlemlerinide internet üzerinden yapabiliyorum. Bunun için ek bir sözleşmede yapılmadı.

alpialp
16-12-2010, 13:50
ben bu vade sonu tarihini anlayamıyorum.benim elimde şimdi 31.12 tarihhli bi varant var.ve aldığım fiyatında epey altına düştü.bu vade tarihi dolunca ne oluoy bana biri anlatırsa sevinirim.

ersencan
16-12-2010, 17:53
valla ben de aynı şeyi merak ediyorum 31,12,2010 vade sonu tarihli işbankası ISBAA VE ISDAB aldım şimdi 31,12,2010 olunca ne olacak satmazsam bi söyleyin bakalım.paramım hepsi gidecekm i yksa bana o kadar işc mi verecekler

Barış
16-12-2010, 20:17
arkadaşlar bu varant piyasası cok tehlikeli.dikkatli olmak lazım.

JonDowes
16-12-2010, 20:35
varantlar tüm paranızla gireceğiniz hisseler değildir. 4 işgünü içinde %80 kayıp yaşatabilirler.

"varant nedir?" başlıgında bunların ne oldugu, nasıl kullanıldıgı sayfalarca yazıyor; biraz gayretle öğrenebilirsiniz. yazdıgımız şeyleri sırf okumaya üşeniyorsunuz diye burda tekrar etmeyelim.

alpialp
17-12-2010, 10:04
valla ben de aynı şeyi merak ediyorum 31,12,2010 vade sonu tarihli işbankası ISBAA VE ISDAB aldım şimdi 31,12,2010 olunca ne olacak satmazsam bi söyleyin bakalım.paramım hepsi gidecekm i yksa bana o kadar işc mi verecekler

arkadaşım ben biraz araştırdım ve şu sonucu çıkardım.yalnış bilgilendirmekte istemem eğer yanlışım varsa jondowes arkadaşım düzeltsin lütfen.şimdi bizim aldığımız varantlar isctr nin varanı.buda demek oluoki vade bitiş tarihinde isctrnin hisse fiyatı önemli.yani aldığın varantın kullanım fiyatına bakcan isctrnin değerine bakcan ve aradaki fark kadar brüt olarak varantına para ödenecek.neti ise o çıkan brütten o anki varant değerini çıkarcan.ona göre kar zarar durmun ortaya çıkacak.
yazdığım şeyler y.t.d dir.yanlışlarım olabilir sadece kendi araştırmalırım sonucu şahsi fikrimdir.

mmdeniz3838
17-12-2010, 12:53
arkadaşım ben biraz araştırdım ve şu sonucu çıkardım.yalnış bilgilendirmekte istemem eğer yanlışım varsa jondowes arkadaşım düzeltsin lütfen.şimdi bizim aldığımız varantlar isctr nin varanı.buda demek oluoki vade bitiş tarihinde isctrnin hisse fiyatı önemli.yani aldığın varantın kullanım fiyatına bakcan isctrnin değerine bakcan ve aradaki fark kadar brüt olarak varantına para ödenecek.neti ise o çıkan brütten o anki varant değerini çıkarcan.ona göre kar zarar durmun ortaya çıkacak.
yazdığım şeyler y.t.d dir.yanlışlarım olabilir sadece kendi araştırmalırım sonucu şahsi fikrimdir.

bak arkadaşım elindeki alım varantları hiç merak etme neden mi google varant.db yaz doçenin sitesine gir orada ürünler var hesap makinasını aç sayfayı aşağı kaydır varantın şimdiki değerini göreceksin tarihi 30,12 getir ve varantın değeri ve içsel değerini göreceksin içsel değeri eğer 0 gözüküyosa o varant vade tarihinde sıfırlayacak orada örnek garanı 9 a getir varantın vadesini 30,12 getir içsel değer yine sıfırsa garan 9 tl dahi olsa o varant sıfırlayacaktır

mmdeniz3838
17-12-2010, 13:05
ben baktım alım varantı 8 ve altı fiyatlarda sıfırlıyo satım varantı ise 7,5 ve üstü fiyatlarda sıfırlıyo garanı öyle bir noktaya getirmişler ki vade sonunda her iki varatıda bu dayanak varlık yani garan bu fiyatlarda kalırsa sıfırlıyo bu işde bir oyun var yoksa garanı doçemi indirdi çünkü her iki varantta sıfırlayacak gördüğüm kadarıyle

mmdeniz3838
17-12-2010, 13:06
yani kazanan kasa olacak arkadaşlar

alpialp
17-12-2010, 13:26
ama o hesaplamada varantın bugünün fiyatı sabit duruo.dayanak fiyatı değişmeden o günkü varant fiyatıda burda etki etmiyomu?bu verilerin hepsinin sabit kaldığını farzetsek varant fiyatı değişse yine sıfırlanabilir

alpialp
17-12-2010, 13:28
ben bişey sormak istioyrum.şimdi belli fiyat oranında varant aldık vade sonunda bi kar ettik.o anaparanın üstünemi eklenio yoksa varantın değeri ederi şu kadar denilip hesabamı yatırılıo.

JonDowes
17-12-2010, 14:00
Bu seferlik sayisal ornekle durumu aciklayayim; daha varantin ne oldugunu bilmeden para yatirdiysaniz buyuk risk almissiniz. Hic olmazsa bunu kontrol altina alin...

varant: OZDAA
vadesi: 31.12.2010
kullanim fiyati: 77.500
son endeks degeri: 79.400
varant fiyati: 3.59
carpan: 1/1000

ihtimaller:
1. endeks 77,500 ustunde kapatirsa: bu degerin ustundeki her 1000 TL; varantin 1 liralik icsel degeri olmasi demek. ornek olarak endeks yili 80 binde kapatirsa; varant sahibinin hesabina 2.5 lira odenecek. varantlar yillik kasko policeleri gibidir; kaskoyu kullanmazsaniz vadesi geldiginde odediginiz para yanar.
2. endeks tam 77500 veya bunun altinda kapatirsa: bu varantin icsel degeri sifir veya negatif olacagi icin kullanilamaz; yanar. hesabiniza para odenmez, varant sonlanir.
3. 3.59dan bu varanti alan kisi ilk iki durumda da zarar etti. ortaya koydugu parayi tam geri almasi icin endeksin: 77.500 + 3590 = 81.090 kapanmasi gerekir yilsonunda. bunun ustunde kapanirsa ekstra para kazanilmis olur.

su anda varant fiyati olan 3.59'un 79.4-77.5=1.90 lirasi; varantin pozitif icsel degerini gosterir. kalan 3.59-1.9= 1.69 lirasi ise zaman degeridir. vadesine 11 isgunu kaldigina gore; bu varantin zaman degeri her gun ortalama olarak 1.69 / 11 = 0.15 lira dusecektir. yani endeks su anki degerinden hic oynamasa ve yili burda kapatsa bile her gun bu kaybi yasayacaksiniz. vadesinde size icsel deger olan 1.9 lira odenecek.

detayli bilgi icin varant nedir? basligini okuyunuz. 2-3 soru sorup cevap alarak varantlarda nasil para kazanilacagini ogrenemezsiniz. 1 kazanirsiniz, 2 kazanirsiniz, sonra ogrendim zannedip yatirdiginiz paranin buyuk kismini 3. islemde kaybedersiniz.

varantlar "al - unut" tarzi hisse senetleri degildir. fiyatin icindeki zaman degeri onemlidir ve her gun bu maliyete katlanarak bir pozisyon alirsiniz. vadesi ne kadar yakinsa; bu maliyet o kadar yuksek olur.

kazanan
18-12-2010, 12:41
son güçlü düşüşten sonra son 2 hafta güçlü bir yükselişle endeksin 67 bine dayanacağını düşünüyorum, buralardan alış varantı alanlar yıl sonu %50 üzeri getiri sağlar, kimilerinin beklediği gibi endeks 70 bini aşarsa iki haftada %100 getiri olur... yıl sonu bilançolarını yükseltebilmek için kağıtları yukarı çekeceklerdir, klasik yıl sonu yükselişi olacaktır diyorum... amma velakin düşüş hız kesmeyip devam ederde yıl sonu 58 binlere düşersek alış varantı alanların yandığının resmidir, başta ben olmak üzere....

mmdeniz3838
18-12-2010, 19:35
son güçlü düşüşten sonra son 2 hafta güçlü bir yükselişle endeksin 67 bine dayanacağını düşünüyorum, buralardan alış varantı alanlar yıl sonu %50 üzeri getiri sağlar, kimilerinin beklediği gibi endeks 70 bini aşarsa iki haftada %100 getiri olur... yıl sonu bilançolarını yükseltebilmek için kağıtları yukarı çekeceklerdir, klasik yıl sonu yükselişi olacaktır diyorum... amma velakin düşüş hız kesmeyip devam ederde yıl sonu 58 binlere düşersek alış varantı alanların yandığının resmidir, başta ben olmak üzere....

daha öncede söyledim doçe garanı öyle bastı ki şimdi bu fiyatlarda tutarsa alım ve satım varantları yani aralık vaderler sıfırlayacak doçe kazanacak yani kasa 1 taşla iki kuş vuracak garan takaslarına baktığımda bunu çıkarıyorum malı satan yabancı doçe

surcontre
20-12-2010, 00:37
JonDowes Hocanın uyarılarını dikkate alın, bu farklı bir üründür.
Söylediklerini tek seferde anlamaya çalışın, onu yormayın...

kazanan
21-12-2010, 17:02
gün alışçıların günüydü, sanırım bu hafta böyle devam eder

hakan_er
21-12-2010, 20:27
Arkadaşlar,

Varantlar ile işlem yapan biri olarak bende bazı bilgiler vereyim. Varantlar ile ilk işlem yapan banka Garanti oldu ben garanti ile çalışıyorum. İlk varant işleminde KCDPP (koç put varantı) ile %70 kaybettim ;) ama sonra işi öğrendikçe şu anda günlük alsat yapıyorum. Örnegin bugün OZDAA ile %30 kar sağladım. burada doğru kararı vermek çok önemli ve çok kısa vadeli düşünülmeli. ben Koç da o hataya düştüm ve yüklü miktarda para kaybettim.

tiribun19
22-12-2010, 22:06
Bende öğrenmek için çok komik bir rakamla garantinin satım varantına girmiştim düşeceğini düşünürek hissesinin yaklaşık 3 katına kadar yükseldi ama sadece öğrenmek için olduğu için bişey kazanmadık. Burada ben şunu öğrenmek istyorum vade günü dolduğunda kağıt elinde ise olacakları kestiremiyorum. Bu konuda bir rahatlayamadım okadar yazı okudum video seyrettim ama net bir bilgi alamadım. Mesela elimde 0.26 dan ISDAA var 31.12.2010 da kağıt elimde ve kağıt 5.5o'nin üstünde bundan sonrasına anlayabilsem sevinecem...

ersencan
22-12-2010, 22:28
arkadaşlar ben de bu varant işine bulaştım ve zarar da ettim ama şunu öğrencim ki vadesine az kalan varantdan pek bi şey beklemicen ve al sat yapıcan alıyım vade sonuna kadar bekleyim omuyor.örnek:
şimdi elinizde ısdaa var demi 5,50 kullanım fyatlı ve 31,12.2010 tarihili şimdi olay şöyle eğer iş c 31,12,2010 da kar etmeniz için 5,50+varantı aldığınız maliyetiniz 5,50+0,28 diyelim ne yaptı 5,78 demi şimdi eğer iş c 5,80 kaparsa o tarihte 5,80-5,78:0,2 varant başına kar edersiniz.
ama iş c o tarihte diyelim ki 5,60 kapattı o zaman 5,50+0,28:5,78 5,78-5,60:0,18 varant başına zarar yazarsınız.
yani kar etmeniz için iş c nin o tarihte 5,50+0,28 :5,78 üzeri kapanış yapması lazım ki siz kar edesiniz.
diyelim 6,10 kapandı iş c 31,12 de o zaman da 5,50+0,28:5,78 6,10-5,78:0,32 varant başına kara yazarsınız bu da baya iiyidir.ama şunu unutmayın vadesi yaklaşan varantlardan uzak durun
örnek iş ç 5,40 kapadı diyelim o zaman paranızın üstüne soğuk su için www.varant.db.com adresine girin orda hespalama bölümü var ordan değerleri değiştirip ne olacağını görebilirsiniz.uzun vadelileri almak daha mantıklı şubat ve nisan vadeliler şu an için daha mantıklı hem alım hem satım hangisini alırsanız karar sizin
benim varantlardan anladığım bu

kazanan
23-12-2010, 17:03
alışçılar bol kazançlar, yılın son gününe kadar yükselişin devam edeceğini düşünüyorum, alışta kalmaya devam

Cezve
23-12-2010, 21:48
Arkadaşlar,

Varantlar ile işlem yapan biri olarak bende bazı bilgiler vereyim. Varantlar ile ilk işlem yapan banka Garanti oldu ben garanti ile çalışıyorum. İlk varant işleminde KCDPP (koç put varantı) ile %70 kaybettim ;) ama sonra işi öğrendikçe şu anda günlük alsat yapıyorum. Örnegin bugün OZDAA ile %30 kar sağladım. burada doğru kararı vermek çok önemli ve çok kısa vadeli düşünülmeli. ben Koç da o hataya düştüm ve yüklü miktarda para kaybettim.

En iyisi Fx platformundaymış gibi kendini hissederek işlem yapacan.Nakidinin % 1'ini aşmayacan,ara trendlere oynamayacan ve mutlaka karı dışarı taşıyacaksın.Stoploss'una da ölümüne bağlı olacaksın. :)

kazanan
25-12-2010, 15:43
yılın son haftası endeksin 84 bin üstüne atacağını düşünüyorum, alışta kalmaya devam ancak bu saatten sonra özellikle kalbi olanlar 31 aralık vadelilerden uzak durmalı,
şubat ya da nisan vadeliler tercih edilmeli derim... heyecan arayanlar portföylerinin küçük bir bölümüyle 31 aralık vadeli alış varantlarını deneyebilirler...

akinay
25-12-2010, 20:13
subat nısan vadelıler hangılerı..habıre degısyor bu varantlar

ihvan
25-12-2010, 20:44
çok sığ bir piyasaya-----------------yerli yatırımcının parasını söğüşlemek için kuruldu----------------ve riskleri çok ama çok aşırı

bir anda hesabınız sıfırlanıyor--------------hisseniz %-5 yese- borsada ve vob da %5 zararın olur----------ama varantta batarsın

bi kardeşiniz olarak - varanta koyduğunuz paranın- sizi rahatsız etmeyecek miktarda olmasını öneririm--------------aslında uzak durmak en iyisi

barbut atmak daha adil----------varant adil değil

shaman16
25-12-2010, 22:52
iki saattir 29 nisan vadeli X30 satış varantına bakıyorum bir türlü çözemedim olayı??!

kullanım fiyatı 90000 satış fiyatı 2.08. ee...çık 2080 i 90000 den 87920 yaptı.kapanış 82141 nasıl oluyo bu?referans fiyatta dişe dokunur bir değişiklik olmadan alıp sattım diyelim bu aradaki marj nolacak?açıklarmısınız lütfen

secbul20
26-12-2010, 03:51
iki saattir 29 nisan vadeli X30 satış varantına bakıyorum bir türlü çözemedim olayı??!

kullanım fiyatı 90000 satış fiyatı 2.08. ee...çık 2080 i 90000 den 87920 yaptı.kapanış 82141 nasıl oluyo bu?referans fiyatta dişe dokunur bir değişiklik olmadan alıp sattım diyelim bu aradaki marj nolacak?açıklarmısınız lütfen

Oranı veya çarpanı 0.002
(endeks-kullanım fiyatı) farkını bine değil beşbine bölmek lazım... Hesap edelim..
(82141-90000)/5000 = 1.5718... benim anladığım bugün vade bitse idi fiyat net bu olurdu. Fiyatı 2.08 civarı olduğuna göre.
1-Varantı satan yüksek fiyat öneriyor çünkü vadeye çok var bilinmezlikten korkuyor.
2-Varantı alan daha da değerlenir diyor.

Bence tabii..Acemi hesabıdır...

Hadi hesap doğru diyelim. Satıcıya o bilinmezlikle o fiyata almam derdim. 1.5718 bugünün değeri anlıyorum hadi canım hadi gülüm biraz da ben candan vereyim der 1.75-1.80.. 82.141 endex ile o dakika gün saatte yazılabilirdim. Bence :bad:

Hmmmm
Hadi vob yerine bunu oynasam ne olurdu diyorum.
Borsa 82.000 den 81.000 e 1 günde düşer desek. (Kafadan sallasak)
Hadi satıcının fiyaını da kabul etsek bilinmezlik ile. Neymiş o 2.08 den aldık.

(90000-82000)/5000 =1.6 dan almadık 2.08 den aldık.
(90000-81000)/5000 = 1.8 den satmayız nerden sarız 2.08+0.2 =2.28 hadi 0.1 de al sata gitti 2.27 den sattık. Kazanç ? = +%9 ..... 2080 liramız 2270 tl oldu.

Vob ?
2080 ile 2 adet düşüş kontratı alınır (900x2)= 1800.... cepte 280 tl kalır
Gün sonunda borsa 1000 puan düştü..Her 1000 puan 100 tl eder kontrat başı oda eşittir 200 tl kazandık...Gün sonunda 1800+280+200 =2280 TL miz var...
Ha varant ha vob oldu ama yemezler..
Çünkü aldığımız varantı bize gün riski yüzünden pahalıdan sattılar.Vobda bu çok çok az. Hem düşüşüşe oynayanlar nisan sonu vadeyi daha pahalıdan satabiliyor almak nerdeeee oha..Kalsın babacım..Varantlara hayırlı işler...

İnşallah bu varant piyasası işlemez de kaldırılır..Amin..

mmdeniz3838
26-12-2010, 12:44

bakın arkadaşlar varant db yazın orada araçlarda hesap makinası var orayı açın ,mesala bir arkadaş 31 aralık vadeli isdaa 0,26 fiyatta var diyo grafikte tarihi 31 aralıka getirin içsel değerini göreceksiniz yani 0 olduğunu bunun hepsini diğe varantlarda deneyin eğer varantın içsel değei vade tarihinde sıfırlıyosa en kısa zamanda gemiyi terk edin bakın şimdi garanti bankasının 31 aralık vadeli alım ve satım varantlarını doce öyle bir yere getirdi ki her ikiside sıfırlayabilir yani kasa kazanabilir docenin son zamanlarda satım yapmasıda bundandır isterseniz hesap makinası açın ve görünnn

mmdeniz3838
26-12-2010, 12:51
evet arkadaşkar iş bankası ve garanti bankası alım ve satım varantları vade sonunda dayanak varlık bu fiyatlarda kalırsa doce bank kazanınyo yani varantların hepsi sıfırlıyoo ben hesapladım öyle gördüm her iki hisseyede satış gelmesinin nedeni bundanmış

JonDowes
26-12-2010, 13:00

Finansal bir ürünün "yok edilmesi" isteğini aklım almıyor. Beğenmeyen kullanmaz, ilgilenmez. "Pahalı bu yok edin!" demekle "BMW pahalı, üretilmesin" demek arasında ne fark var?! VOBcu adam orada takılsın; sadece Garanti hissesini varant alarak shortlamak isteyen biri varsa ona neden karışılır anlamak güç.

Birileri çıkıp da "VOB kumardır kapatılsın herkes sadece hisse alıp satsın!" dese... şiddetle savunacak birinin empati göstermesi beklenirdi halbuki. varantların (ihraçcıların hedge mekanizması nedeniyle) VOBdaki işlem hacmini daha da arttıracak; rakip değil tamamlayıcı bir unsur oldugunu eklemiyorum bile.

Pahalıysa, almazsınız olur biter. KY aldatılacak diye korkuyorsanız; fiyatlama mekanizmasını ve pahalılık gerekçesini anlatırsınız hepimiz öğrenmiş oluruz... sorunun çözümü toptan yok etmek mi? 1988 öncesi Türkiyede para piyasasını tecrübe edenler heralde bu ürün çeşitliliğinin fazla oluşundaki "seçenek" özgürlüğünün değerini daha iyi bilirler. Varsın böyle bir şey bulunsun ama kimse almasın; ama orada dursun yani...

serderas
26-12-2010, 13:10
ımkb30 varantından hala zararda77500 alım varantına göre doce bank o kadar parayı verirrmi birde koçtan baya kötü zararda doce ne yapar belli olmaz..docenin koç alım varantından zarar etmemesi için koç hold. %20 düşmesi lazım görünüyor..........eğer varantlara göre borsamızı yönlendireceklerse bundan sonra varantlara göre hareket etmek lazım..... ama zannetmiyorum.....ytd

shaman16
26-12-2010, 13:50
Oranı veya çarpanı 0.002
(endeks-kullanım fiyatı) farkını bine değil beşbine bölmek lazım... Hesap edelim..
(82141-90000)/5000 = 1.5718... benim anladığım bugün vade bitse idi fiyat net bu olurdu. Fiyatı 2.08 civarı olduğuna göre.
1-Varantı satan yüksek fiyat öneriyor çünkü vadeye çok var bilinmezlikten korkuyor.
2-Varantı alan daha da değerlenir diyor.

Bence tabii..Acemi hesabıdır...

Hadi hesap doğru diyelim. Satıcıya o bilinmezlikle o fiyata almam derdim. 1.5718 bugünün değeri anlıyorum hadi canım hadi gülüm biraz da ben candan vereyim der 1.75-1.80.. 82.141 endex ile o dakika gün saatte yazılabilirdim. Bence :bad:

Hmmmm
Hadi vob yerine bunu oynasam ne olurdu diyorum.
Borsa 82.000 den 81.000 e 1 günde düşer desek. (Kafadan sallasak)
Hadi satıcının fiyaını da kabul etsek bilinmezlik ile. Neymiş o 2.08 den aldık.

(90000-82000)/5000 =1.6 dan almadık 2.08 den aldık.
(90000-81000)/5000 = 1.8 den satmayız nerden sarız 2.08+0.2 =2.28 hadi 0.1 de al sata gitti 2.27 den sattık. Kazanç ? = +%9 ..... 2080 liramız 2270 tl oldu.

Vob ?
2080 ile 2 adet düşüş kontratı alınır (900x2)= 1800.... cepte 280 tl kalır
Gün sonunda borsa 1000 puan düştü..Her 1000 puan 100 tl eder kontrat başı oda eşittir 200 tl kazandık...Gün sonunda 1800+280+200 =2280 TL miz var...
Ha varant ha vob oldu ama yemezler..
Çünkü aldığımız varantı bize gün riski yüzünden pahalıdan sattılar.Vobda bu çok çok az. Hem düşüşüşe oynayanlar nisan sonu vadeyi daha pahalıdan satabiliyor almak nerdeeee oha..Kalsın babacım..Varantlara hayırlı işler...

açıklamalar için çok teşekkür ederim.varantlardaki sinir stres olayı daha az olduğu için bana cazip geliyo,daha çok yeni ama vobun gelişimine bakarsak varantlar gün gelecek vobu geçecek diyorum kendi kendime...tekrar teşekkür ederim ilgin için...

bakın arkadaşlar varant db yazın orada araçlarda hesap makinası var orayı açın ,mesala bir arkadaş 31 aralık vadeli isdaa 0,26 fiyatta var diyo grafikte tarihi 31 aralıka getirin içsel değerini göreceksiniz yani 0 olduğunu bunun hepsini diğe varantlarda deneyin eğer varantın içsel değei vade tarihinde sıfırlıyosa en kısa zamanda gemiyi terk edin bakın şimdi garanti bankasının 31 aralık vadeli alım ve satım varantlarını doce öyle bir yere getirdi ki her ikiside sıfırlayabilir yani kasa kazanabilir docenin son zamanlarda satım yapmasıda bundandır isterseniz hesap makinası açın ve görünnn

hesap makinasını bulamadım.teşekkürler yinede

kucukyatirim
27-12-2010, 22:57
evet arkadaşkar iş bankası ve garanti bankası alım ve satım varantları vade sonunda dayanak varlık bu fiyatlarda kalırsa doce bank kazanınyo yani varantların hepsi sıfırlıyoo ben hesapladım öyle gördüm her iki hisseyede satış gelmesinin nedeni bundanmış

yapmayın etmeyin, varant sıfırlıyo doce kazanıyo diye bişey olur mu?? opsiyonu satan her finansal kurum aynı anda cover işlemini yapar, opsiyon ticaretinin kuralı budur, üzerinde bişey tutmazsın, sadece 3 liraya mal ettiğin şeyi 3,2'ye satar, aradaki 0,2'yi, kar edersin, sıfır riskle işlemi kapatırsın. Örneğin alım varantı sattığında dönüp aynı kağıdı açığa satarak aradaki farkın faiz hesabını yaparak fiyatlayabilirsiniz. Tabi Doçe'nin yaptığı gibi çok sayıda iki yönlü işlem yapıyorsanız, birebir kağıt alıp satmak zorunda kalmaz sadece açıkta kalan kadar işlem yapabilirsiniz, ama üzerinizde pozisyon taşımazsınız. Kar yaratmanın en bilinen yolu da formülün içinde volatility ile oynamaktır, yine Doçenin yaptığı gibi(Londra'da counterparty'yle 3'e fiyatlayacağınız bir opsiyonun aynı anda varant piyasasında 3,5'a satıldığını görebilirsiniz, tabi ki unutmamak lazım sıradan bir küçük yatırımcıya kimse Londra'da opsiyon fiyatlamaz, bu ürüne ancak Doçe yoluyla ulaşabilirsiniz)

biraz daha fazla kar etmek istersen, risk hesabı yapar kağıdı full coverlamaz bir kısmını coverlarsın, böylece yüksek cash tutmak zorunda kalmazsın.

iddaa gibi bahis oyunları da aynı şekilde cover edilir, üzerinde risk tutmazsın, elinde cover edemediğin maç kalırsa onu da williamhill gibi diğer bahis şirketleriyle karşılıklı cover eder kapatırsın.

aman çok yazdım canınızı sıkmadım inşallah...

mmdeniz3838
28-12-2010, 12:04
açıklamalar için çok teşekkür ederim.varantlardaki sinir stres olayı daha az olduğu için bana cazip geliyo,daha çok yeni ama vobun gelişimine bakarsak varantlar gün gelecek vobu geçecek diyorum kendi kendime...tekrar teşekkür ederim ilgin için...

hesap makinasını bulamadım.teşekkürler yinede

http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750

mmdeniz3838
28-12-2010, 12:06
yukarıdaki linki tıklayın dayanak varlığınızı girin alım veya satım varantlarınızı girin

mmdeniz3838
28-12-2010, 12:17
yapmayın etmeyin, varant sıfırlıyo doce kazanıyo diye bişey olur mu?? opsiyonu satan her finansal kurum aynı anda cover işlemini yapar, opsiyon ticaretinin kuralı budur, üzerinde bişey tutmazsın, sadece 3 liraya mal ettiğin şeyi 3,2'ye satar, aradaki 0,2'yi, kar edersin, sıfır riskle işlemi kapatırsın. Örneğin alım varantı sattığında dönüp aynı kağıdı açığa satarak aradaki farkın faiz hesabını yaparak fiyatlayabilirsiniz. Tabi Doçe'nin yaptığı gibi çok sayıda iki yönlü işlem yapıyorsanız, birebir kağıt alıp satmak zorunda kalmaz sadece açıkta kalan kadar işlem yapabilirsiniz, ama üzerinizde pozisyon taşımazsınız. Kar yaratmanın en bilinen yolu da formülün içinde volatility ile oynamaktır, yine Doçenin yaptığı gibi(Londra'da counterparty'yle 3'e fiyatlayacağınız bir opsiyonun aynı anda varant piyasasında 3,5'a satıldığını görebilirsiniz, tabi ki unutmamak lazım sıradan bir küçük yatırımcıya kimse Londra'da opsiyon fiyatlamaz, bu ürüne ancak Doçe yoluyla ulaşabilirsiniz)

biraz daha fazla kar etmek istersen, risk hesabı yapar kağıdı full coverlamaz bir kısmını coverlarsın, böylece yüksek cash tutmak zorunda kalmazsın.

iddaa gibi bahis oyunları da aynı şekilde cover edilir, üzerinde risk tutmazsın, elinde cover edemediğin maç kalırsa onu da williamhill gibi diğer bahis şirketleriyle karşılıklı cover eder kapatırsın.

aman çok yazdım canınızı sıkmadım inşallah...

hocam sizin dediğiniz şekilde doce nin sadece komisyona çalışması için varantın birirnin karda birinin zararda olması lazım örneğin koc varanlarındaki gibi bir kazann bir kaybeden taraf var. ama garan ve iş c varantlarında her ikiside kaybediyo kazanan taraf yok e milletin yatırdığı para nerde...... kocaa varantı 1,90 civarı kcpr 0,02 fiyatta biri kazanmış birisi sıfırlamış ama işc ve garanda farklı doce iki taraflıda kazanmış bence piyasaya çıkarırıken aynı fiyatta açmamış başabaş fiyatlarını örneğin garan alım varantı 7,5 den açmış satım varantınıda 8den, dayanak varlık fiyatınıda ikisi arasında gezdirmiş, vade boyunca.Son çıkardığı garan varantlarını herikisinide eşit fiyattan açtı 9 zannedersem şimdi birisi kazanırken birisi kaybediyo inceleyin göreceksiniz benim bu söylediklerim tabiki aralık vadeler içindir...

JonDowes
28-12-2010, 12:31
hocam sizin dediğiniz şekilde doce nin sadece komisyona çalışması için varantın birirnin karda birinin zararda olması lazım örneğin koc varanlarındaki gibi bir kazann bir kaybeden taraf var.

hayir lazim degil. cunku eksik bildiginiz sey su: DB varantlari ihrac ettigi gun size sattiktan sonra, vadeye kadar yan gelip yatiyor diye dusunuyorsunuz. ama bunu yapmiyor. hem alim hem satim varantlarindan elde ettigi paralarla, hem hisse portfoyu hem de buyuk boyutlu volatilite opsiyonu satin aliyor. bunlarin karsiliginda para oduyor. vadeye kadar her gun bu alim-satimlari yapiyor. hisselerde ve opsiyonlardaki volatiliteye ve alim-satim marjina katlaniyor.

varantlarin vadesinde hem alim hem satim varantlari zarar etmis olsa bile; bu paralar DB'nin net kazanci olmuyor. cunku en basta kendini hedge eden DB yukarda yazdigim ekstra islemlere maliyet oduyor. sonucta DB mutlaka bir marj kazaniyor (yoksa bu piyasayi neden kursun). ancak bahsi gectigi gibi "5'e sattim, vadesinde sifirlandi, demek ki 5 kazandim" olayi yok. DB'nin kazanci; ayni anda hem alim hem satim varantlari sattigi icin "netlestirme"den geliyor. ancak bunu yaparken yine full varant hacmi kadar volatilite opsiyonu almak zorunda. (fiyatlar ucup gittiginde misli zarar etmemek icin...)

kazanan
28-12-2010, 20:32
borsamızda volatilite o kadar fazla ki, varantlarda bu yıkıcı etki yapıyor, gün içinde zamanlamayı ayarlayabilirsen ihya olursun kötü zamanlama bitirir... iki gündür müthiş fırsatlar verdi ama değerlendiremedik, bu gerilimde bizi kalp hastası yapmazsa iyidir...

ihvan
28-12-2010, 22:12
Varant pıyasası teknık analız bultenı (deutsche bank)

ımkb 30 analızı

dun, asya pıyasalarında dalgalı seyır ızlendı. Cuma gunu tatıl nedenıyle
kapalı olan abd pıyasaları eksıde acılırken, avrupa eksılerı de devam edıyor.
Avrupa pıyasasında, almanya otomobıl uretım verılerındekı dusus, pıyasalarda
hızlı bır gerıleme yarattı. ımkb 30, %0,06 duserek 82.091puanla gunu kapadı.
Endeks su anda, yaklasık 82.200 yakınındakı 20 gunluk hattın ve kısa vadelı
dusus trendının dırencı dogrultusunda konsolıde. Kısa vadelı alım sınyalı
olan bu hedefe, gectıgımız persembe, yanı 20 aralık’ta ulasıldıktan sonrakı
teknık durum su anda notr gorunuyor. Cuma yuksegı olan 82.355 uzerınde bır
kapanıs, onemlı bır artısın onunu acacak, 85.000/86.000’e kadar artabılecek
daha fazla yukselme potansıyelını olusturabılır. Sadece 86.000/86.213 uzerınde
teknık resım kalıcı bır sekılde bozulmadan kalabılecektır ve 91.500´dekı rekor
yuksegı yenıden denemesı olasılıgı oldukca yuksektır. Sonrakı destekler,
80.000-80.600 bolgesınde yer almaktadır. Fıyatların kapanıs degerı acısından
bu degerlerden daha asagı dusmesı durumunda 76.765´tekı son dusugun tekrardan
testı kacınılmaz olacaktır.

Deutsche bank

**raporun tamamı ektekı dosyada bulunmaktadır***

* * *
burada yer alan yatırım bılgı, yorum ve tavsıyelerı yatırım danısmanlıgı
kapsamında degıldır. Yatırım danısmanlıgı hızmetı sermaye pıyasası kurulu
tarafından yayımlanan serı:v, no:52 sayılı "yatırım danısmanlıgı faalıyetıne
ve bu faalıyette bulunacak kurumlara ılıskın esaslar hakkında teblıg"
cercevesınde aracı kurumlar, portfoy yonetım sırketlerı, mevduat kabul
etmeyen bankalar ıle musterı arasında ımzalanacak yatırım danısmanlıgı
sozlesmesı cercevesınde sunulmaktadır. Burada ulasılan sonuclar tercıh
edılen hesaplama yontemı ve/veya yorum ve tavsıyede bulunanların kısısel
goruslerıne dayanmakta olup, malı durumunuz ıle rısk ve getırı
tercıhlerınıze uygun olmayabılecegınden sadece burada yer alan bılgılere
dayanılarak yatırım kararı verılmesı saglıklı sonuclar dogurmayabılır.

-matrıks-

kucukyatirim
29-12-2010, 14:09
Son çıkardığı garan varantlarını herikisinide eşit fiyattan açtı 9 zannedersem şimdi birisi kazanırken birisi kaybediyo inceleyin göreceksiniz benim bu söylediklerim tabiki aralık vadeler içindir...

VOB'daki pozisyon için spot üzerinde oyun oynamak ilişkisi ile doçe ve varant arasındaki ilişkiyi benzer değerlendirmeyi düşündüğünüzde bu hatalı sonuca ulaşıyorsunuz. Varant işleminde ne alan Doçe ne de satan Doçe, unutmayın Doçe aktif olarak hiçbir zaman piyasaya girip işlem yapmıyor sadece pasif olarak alta üste emir girişi yapıyor. Doçe sadece ve sadece arada kendine kalan marj için hesap kitap yapıyor.

kazanan
29-12-2010, 17:16
VOB'daki pozisyon için spot üzerinde oyun oynamak ilişkisi ile doçe ve varant arasındaki ilişkiyi benzer değerlendirmeyi düşündüğünüzde bu hatalı sonuca ulaşıyorsunuz. Varant işleminde ne alan Doçe ne de satan Doçe, unutmayın Doçe aktif olarak hiçbir zaman piyasaya girip işlem yapmıyor sadece pasif olarak alta üste emir girişi yapıyor. Doçe sadece ve sadece arada kendine kalan marj için hesap kitap yapıyor.

doçe aktif olarak işlem yapıyor... örneğin; aralık vadeli olupta sıfırlayacağı kesinleşen varantlarda alışları kim yapıyor: doçe....

gidişata göre tahminime göre son yükseliş günüydü, yarından itibaren endeksin ocak ortalarına kadar düşüş trendine gireceğini düşünüyorum o yüzden alış varantlarıyla vedalaştım(bereket versin) pztsi veya salı satış varantlarında pozisyon almak düşüncesiyle....

kucukyatirim
29-12-2010, 19:47
doçe aktif olarak işlem yapıyor... örneğin; aralık vadeli olupta sıfırlayacağı kesinleşen varantlarda alışları kim yapıyor: doçe....

gidişata göre tahminime göre son yükseliş günüydü, yarından itibaren endeksin ocak ortalarına kadar düşüş trendine gireceğini düşünüyorum o yüzden alış varantlarıyla vedalaştım(bereket versin) pztsi veya salı satış varantlarında pozisyon almak düşüncesiyle....

Doçe'yi savunuyor durumuna düşme riskine rağmen hatırlatmak istiyorum, Doçe pasifteki alış satıştan üzerine yığılan varantı nette artıda ya da ekside olduğuna bakarak aralarda yaptığı işlemlerde hedge ediyor.(sanırım jondowes nasıl olduğunu aktarmıştı.)

Her bir varant kendi içerisinde ayrı bir hesapmış gibi yönetilerek hedge ediliyor. Alım ve satım varantları birlikte değerlendirilmiyor. Her varant hesabını yöneten kişiye sanmıyorum ki bir yönde pozisyon tutmasına izin verilsin, yöneten kişinin trade etmesine risk yönetimi açısından da izin verilmemesi lazım.

Piyasada işlem yapabilmesi için verilen izin de ne zaman bir satıcı gelirse satın almak zorunda olmasını içeriyor. Aktif işlem yapmak için değil zorunda olduğu için alıyor çoğu zaman.

skinnypuppy
31-12-2010, 13:58
bu varantlar piyasa yukselcek call varant alayım, dusecek put varant alayım diye yenilecek naneler degil. o is için vob var.

asagıda ornekleri olan kompleks, yapılandırılmıs ve kesin stratejiler için kullanılabilecek enstrumanlar. ayrıca yatırımcılar varant satıp prim toplayamadıkları için bu stratejilerin çoğu bu piyasada kullanılamıyor. netice itibariyle ky icin tek yonlu spekulasyona uygun enstrumanlar degil bunlar bence.

http://salomonfinance.com/images/Option_strategies.JPG

kazanan
01-01-2011, 20:15
volatilite o kadar fazla ki, öngörüyü iyi yapan işi bitiriyor, tahminimce pazartesi salı call, çarşambadan itibaren put... dow iyi takip edilmeli cuma son bir saatteki aşağıya kırış dowun ekside açılmasındandı ama dow günü artıda kapattı o yüzden pazartesi ardından salı yukarıya yöneliriz diye düşünüyorum

kazanan
14-01-2011, 20:05
bugün düşüşe alanlar iyi kazandı, -bereket versin-... gün sonu yükselişte pozisyon aldık, şu an dow sağlam artıda pazartesi bizde sağlam yukarı kırarız pazartesi yükselişi alanlar iyi kazanır...

derix
14-01-2011, 21:21
soru
Dun 1000 adet ISDAC hissesini 0.41den alsaydim ve bugun 0.35 olup zarar etseydim ve 1 hafta bu hisseyi elimde tutup bekleyip 0.55 oldugu bi fiyatta satma imkani veriomu bu varantlar.... tesekkurler

kazanan
14-01-2011, 21:42
soru
Dun 1000 adet ISDAC hissesini 0.41den alsaydim ve bugun 0.35 olup zarar etseydim ve 1 hafta bu hisseyi elimde tutup bekleyip 0.55 oldugu bi fiyatta satma imkani veriomu bu varantlar.... tesekkurler
evet aynen bu imkanın var, ancak ısdacın vadesi 30 haziranda doluyor o tarihe kadar beklersin ve isc 6.10un altında kalırsa paran sıfırlanır...

hissi02
15-01-2011, 11:26
varantların da hisseler gibi takası varmı kim alıyor kim satıyor ne kadar varant var bunu takip edilebiliyormusunuz varsa nasıl takip edebiliriz cevap verebilirseniz çok memnun olurum teşekkürler

cengaver
15-01-2011, 12:43
Varant yeni bir enstruman,yani bizler için.
Bu hafta başı işin ustası bir arkadaş sanal işlemle bin tl yatırıp sonra neyin ne olduğunu anlatsa çok yararlı olur.Önemli olan işlemin sanal K/Z si değilde nasıl olduğu.

derix
15-01-2011, 16:56
evet aynen bu imkanın var, ancak ısdacın vadesi 30 haziranda doluyor o tarihe kadar beklersin ve isc 6.10un altında kalırsa paran sıfırlanır...

bi saniye isdac 0.55 oldu ve kar ettim dielim yukardaki ornege gore 30 hazirana kadar beklemek zorundamiyim. 0 55 oldu pazartesi dielim sattim kurtuldum kari cebime attim.. ve baska yatirimlara yoneldim... bu sekilde oluormu sayin kazanan.. yani 30 haziranda fiyatinin 6.10 dan asagisi olmasi beni bu haftaki yaptigim yatirimi beni etkiliyormu ?? pazartesi sattim ve tamamen kurtuldum karla dielim. tesekkurler.. ??

kazanan
15-01-2011, 19:23
bi saniye isdac 0.55 oldu ve kar ettim dielim yukardaki ornege gore 30 hazirana kadar beklemek zorundamiyim. 0 55 oldu pazartesi dielim sattim kurtuldum kari cebime attim.. ve baska yatirimlara yoneldim... bu sekilde oluormu sayin kazanan.. yani 30 haziranda fiyatinin 6.10 dan asagisi olmasi beni bu haftaki yaptigim yatirimi beni etkiliyormu ?? pazartesi sattim ve tamamen kurtuldum karla dielim. tesekkurler.. ??
sattığın anda karı cebe atar kurtulursun vade sonuyla hiç birişin kalmaz

kazanan
15-01-2011, 19:29
varantların da hisseler gibi takası varmı kim alıyor kim satıyor ne kadar varant var bunu takip edilebiliyormusunuz varsa nasıl takip edebiliriz cevap verebilirseniz çok memnun olurum teşekkürler
takası yok, yatırımcının muhattabı deutchebank, derinliği olmayan hisselerdeki gibi aldıklarımı satamam elimde kalır diye bir sıkıntı yok piyasa belirleyici alış fiyatından almak satış fiyatından satmak zorunda... tebkobitv'ye veya işteyatırım'a ücretsiz üye olup canlı borsada varantlarıda spot piyasayla beraber takip edebilirsiniz...

kazanan
15-01-2011, 19:33
Varant yeni bir enstruman,yani bizler için.
Bu hafta başı işin ustası bir arkadaş sanal işlemle bin tl yatırıp sonra neyin ne olduğunu anlatsa çok yararlı olur.Önemli olan işlemin sanal K/Z si değilde nasıl olduğu.

alış satışların spot piyasadan farkı yok, yalnız varantı aldığında normal hisse gibi kenarda 3-5 gün veya bir kaç ay dursun demiyeceksin, anlık takip etmeli, hele son günlerde piyasanın oynaklığına göre gün içinde bir kaç defa %10 eksiye geçip ordan %10 artıya geçebilirsiniz, normal hisseyi 3-5 ay bekle ki tavan yapsın oysa varantlar gün içinde bile bir kaç tavan taban yapabilir

denizbir
15-01-2011, 23:36
herkese merhabalar...
1 haftadır varanttta işlem yapıyorum . ky olarak sat al uygulama tekniğinde sıkıntım yok. ancak bir sratejibelirleyemedim.
ozellikle time value ( zaman faktoru ) degerinde ihraccıların insafsız oldugunu dusunuyorum .
çunku yıllık faiz yuzde 7 ise 6 aylık faiz yuzde 3 olur ki bir varantın mınumum bu deger kadar varant fiyatı olsun diyelim..
hdi volatileden de ihraccı hedge etmeyi beceremedi diyelim bi yuzde 2 de ordan olsa .

kaldı ki aynı dayanakta satım ve alım varantlari açık pozisyon sayılari esitse hedge etmesi de gereksiz. değil yuzde 2 yuzde 0 volatilite maliyeti olur

. ihracci extended day da dayanak fiyatın bu durumda yuzde 5, yani (3+2) sı, hadi bilemedin maliyetle birlikte yuzde 6 si uzerine i(her iki tarafa - + %6 ) varant ihrac etmesi gerekirken .....
bakıyorsun her ikiyone yuzde 10 ile varant ihrac ediyor .. (call ve put varantları açık pozisyonu eşitse eger).. sıfır (0) sermaye koyarak acık pozisyon toplam degeri uzerinden altı ayda yuzde 20 , bir yılda yuzde 40 para kazanıyor .. yanılıyormuyum ..... ?

denizbir
15-01-2011, 23:40
zaman degeride ky nin birbirlerine mal yuklemesi ile maliyet yine ky nin omuzlarına yukleniyor. soyle bir yuzeysel baktim .. expired date ( vadesi gecmiş) varantlar olsun , aktif varantlar olsun , içsel degeri ama call ama put sıfırdan buyuk olan varant sayısı tum varantlarin yuzde 10 u bile değil. bilen arkadaslar varsa kazanma stratejileri hakkinda bilgi verirlerse bizde zaman faktoru tarafından maliyetlenmeden nasıl kazanırız ogrenmeye calışırız ...

denizbir
15-01-2011, 23:57
kanaatimce ihraççının yükü ,maliyeti = |( call varant adedi- putt varant adedi)| kadar adet dayanak hisseyi spot piyasada satın alıp veya acığa satıp hedege etmesi. kaldiki ihraccı farklı vadelerde aynı hisseye ait farklı vadelerde onlarca varantı varsa hepsini bir havuzda toplar mutlak değer(bakıye adet miktar ) kadar miktarı spot ta sat veya al yapar..
o zaman varant ihrac fiyatı neden bu kadar yuzde 10 ları asan yuksek makas değerinde acaba. ? . varant alacan bu yuzde onu asacan (basabas degeri) de. sonra kara gececen ...

zor .. cok zor , ama yılmak yok bulcaaz bi stratecii

derix
16-01-2011, 16:45
soru
vadesi 30 haziranda bitecek isdac kodu o tarihten sonra ne olacak / baska bi vade ve baska bi islem kodlami isleme acilacak tekrar.. yoksa isdac tarihmi olacak

ersencan
16-01-2011, 18:55
tarih olacakkk

derix
16-01-2011, 20:13
tarih olacakkk

yani o tarihe kadar elden cikarmak gerekio varanti.. diger sorum ornegin isdac yuzde 14 dustu cuma.. isctr 2.3 dustugu bi gunde yani cuma gunku olan... ornegin onumuzdeki hafta isctr yuzde 3 yukselse isdac ta yuzde 14 yukselecek demek mi oluor. yoksa 30 haziranda 6.10un altinda kalir dusuncesi mi hakim olur azmi yukselir.. yda dusus sururmu. tepkileri nasil oluor isctr ye gore aciklarsaniz sewinirim..

ersencan
16-01-2011, 22:49
varantlarda vadeye kalan gün sayısı azaldıkça hareket daha az oluyor.yani vadeye 10 gün kalmış mesala iş c 5 %3 yükselmiş ama varant % 15 falan yükselmez zaten o tarihe kadar varant değeri de erimiş olur bunu deutche bak sitesinden hesap makinesi ile görebilirsiniz ordan dayanak varlık fiyatını ve vadeyi değiştirin bakın varantın değeri ne oluyor.
http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=543452

skinnypuppy
17-01-2011, 09:45
herkese merhabalar...
1 haftadır varanttta işlem yapıyorum . ky olarak sat al uygulama tekniğinde sıkıntım yok. ancak bir sratejibelirleyemedim.
ozellikle time value ( zaman faktoru ) degerinde ihraccıların insafsız oldugunu dusunuyorum .
çunku yıllık faiz yuzde 7 ise 6 aylık faiz yuzde 3 olur ki bir varantın mınumum bu deger kadar varant fiyatı olsun diyelim..
hdi volatileden de ihraccı hedge etmeyi beceremedi diyelim bi yuzde 2 de ordan olsa .

kaldı ki aynı dayanakta satım ve alım varantlari açık pozisyon sayılari esitse hedge etmesi de gereksiz. değil yuzde 2 yuzde 0 volatilite maliyeti olur

. ihracci extended day da dayanak fiyatın bu durumda yuzde 5, yani (3+2) sı, hadi bilemedin maliyetle birlikte yuzde 6 si uzerine i(her iki tarafa - + %6 ) varant ihrac etmesi gerekirken .....
bakıyorsun her ikiyone yuzde 10 ile varant ihrac ediyor .. (call ve put varantları açık pozisyonu eşitse eger).. sıfır (0) sermaye koyarak acık pozisyon toplam degeri uzerinden altı ayda yuzde 20 , bir yılda yuzde 40 para kazanıyor .. yanılıyormuyum ..... ?

aynen.. golde balık avlayan ayı gibi prim avlıyor doce ve is. bu varanttan bir cacık olmaz. opsiyon olması lazım. iki kişi bütün opsiyonları yazıyor piyasa duopol kalıyor. x30 call alcam desen topu top 4 tane strike var verili zamanda. su anda bu piyasa ky'ye uygun değil.

kazanan
18-01-2011, 15:58
ozıaa alacağım yarım saattir bekliyorum emir gerçekleşmedi, doyçenin varantları anında geliyor, işbankası yiyemiyeceği halta niye kalkışır, elin oğlu takır takır işlemleri yapıyor bunlarda güya varant işine soyunmuş, iş bankası daha fazla rezil olmadan bu işten elini eteğini çekmeli, spk da bu işi altından kalkabilecek kurumlara vermeli

kazanan
19-01-2011, 17:59
ozıaa da bugün yine alış emri verip yarım saat sonra alabildim, varant gibi anlık büyük değişimlerin olduğu bu piyasadaki hızlarından dolayı işbankasının kulaklarınıda iyi çınlattım...
bu arada bu hafta yükseliş beklerken full düşüşe yakalanıp ters köşe olduk ama paniklememek lazım vademiz nisan sonu 3 günde verdiklerimizin iki katını 5 günde alırız elbet... bugün günler sonra banka endeksi ortalama piyasaların altında kalmadı bu durum, gerilemenin durduğunun ilk işareti olsa gerek... Ayrıca dikkat çeken husus piyasa yapıcının fiyatlar düşerken çok seri ve cömert olduğu, yükselirken çok ağır ve cimri olduğuda dikkatlerden kaçmıyor, yatırımcıyı soğuttuklarının farkına varmaları lazım

denizbir
20-01-2011, 13:41
yüzeysel olarak orta vade indikatorlere (TL BAZLI ) bakinca ...
cci: dip te
wr: dip te
sto: dipte
mom : notr dip arasında asağı yonde
macd: notr dip arası asağı yonde
rsi: notr dip arasında

DOLAR bazlı indikatörlere bakınca çoğu notur ve asağı yonlu hareketini devam ettiriyorlar ...
bu seviyeler FLAT (bekle gor ) seviyeleri

sonuç: kanaatimce dolar bazlı indikator değerleri dipe ulaşması ve endexin yonunu yukarı cevirmesi 1HAFTAYI (26-28 ocak) bulur ?

kazanan
22-01-2011, 16:48
geçen hafta yükseliş beklerken ilk üç gün anlaşılmaz şekilde düşüşler olmuştu, perşembe günü merkez bankasının yaptığı açıklama düşüş sebebiydi aynı zamanda ilk üç günün düşüş sebebide anlaşıldı -trade insider kokusu!-.... ama olan yükseliş varantlarında tutulan bizlere oldu ve cuma günüde rüzgar tersine döndü... gelelim önümüzdeki haftaya, bankaların munzam olayı satın alındı bitti, merkez daha fazla ortalığı bulandırmayacaktır ben ilk dört gün sürekli yükseliş bekliyorum u30 85-86 bin aralığına gelir, cuma günüde kar satışları...

dreamerman
23-01-2011, 16:04
benim beklentim munzam karşılık oranlarının artırılması ile satım varantlarının bu hafta tekrar yükseleceği yönünde.
geçen hafta 5.27'den aldığım satım varantını 7.13'den sattım.
pazartesi sabah tekrar satım varantı alıp 3 gün beklemeyi düşünüyorum.

adyyyghe
23-01-2011, 19:27
karşılık oranlarının arttırılması zaten satın alındı.herkes biliyor artacağını.ama hükümet bi süpriz yapıp bu seferlik ertelerse o zaman süper olur.

denizbir
24-01-2011, 00:18
yüzeysel olarak indikatorlere (TL BAZLI ) bakinca ...
kısa vade için :
cci: dip ten yukarı döndu
wr: dip ten yukarı döndu
sto: dipten yukarı dondu

orta vadeli indkatorler:

mom : notr dip arasında yukarı dondu
macd: notr dip arası yukarı dondu
rsi: notr dip arasında yukarı dondu ..

DOLAR bazlı indikatörlere bakınca çoğu notur ve yukarı yonlu hareketini devam ettiriyorlar ...

bu seviyeler kısa vade CALL ..
orta vade FLAT (bekle gor ) seviyeleri

sonuç: kanaatimce dolar bazlı indikator değerleri halen notr seviyede. endexin yonunu yukarı cevirmesi belirsiz .
cuma cıkısı tepkimi yoksa endeks duzeltmesini tamamladımı belirsiz?

denizbir
25-01-2011, 16:05
zaten hep kaybediyozz. bari sanal da kalsin kayip.
ahanda bir baska trade oyunu :
http://www.marketwatch.com/game/fet-2010-q4

ayhan53
26-01-2011, 06:58
Varantlarda gunun ardından (deutsche bank)

abd` de son zamanlarda ekonmının ıyı gıttıgıne daır ızlenımlerın cogalmasıyla bugun acıklanan tuketıcı guven endeksı son 8 aydakı en yuksek sevıyesıne ılerledı. Sırket acıklamaları tarafında ıse johnson&johnson ve amerıcan express bılancoları beklenenden kotu geldı. Avrupa kıtasında ıse gelısmelerın cok olumlu oldugu soylenemez. ıngıltere` nın 4. Ceyrekte buyumesı beklenırken %0.5 kuculmesı yatırımcıları hayal kırıklıgına ugratırken ıngılız sterlıng` ı deger kaybettı. ıspanya ekonomı bakanı salgado` nun ulkesındekı bankaların 20 mılyar eur ıhtıyacı oldugunu soylerken genel gorus mıktarın daha fazla oldugu yonunde. Yabancı pıyasalar` da genel kanı, son gunlerdekı rallının bıraz kar realızasyonuna ugradıgı seklınde. Yurt ıcı pıyasamız bugun de az da olsa eksıde kapattı.gun ıcı %1.2 band ıcınde gecıren ımkb-100 endeksı %0.05 deger kaybederek 65.150 sevıyesınde kapattı. ımkb30` da sektorel bazda analız yaptıgımızda gunun en cok kaybedenı son gunlerde alıstıgımız gıbı bankalar ıdı. ımkb` de toplam ıslem ıse 3.45 mılyar tl oldu. Sırket bazında ıkıncıl halka arz nedenıyle son aylarda baskı altında bulunan thy bugun %5` ın ustunde deger kazandı. Dıger one cıkan hısseler ıs emlak konut, enka, ereglı ve turkcell ıdı.

yurdakadim
27-01-2011, 10:41
Deutsche Bank ( www.varant.db.com ) Tarafindan Hazirlanan Varant Piyasasi Teknik Analiz Bülteni:

"+ + + Tepki alimlari borsanin yükselmesine sebep oldu + + + MerkezBankasi’nin attigi adimlar, bankacilik hisselerinde hareketi artirdi + + +Döviz piyasasinda dün yükselis egilimi etkili oldu + + + Enfl asyon 2‘nci çeyrekte dalgali bir seyir izleyecek + IMKB 30 Analizi Dis piyasalarda dün olumlu seyir izlenirken, IMKB’de bankacilik hisselerine gelen tepki alimlari ile yükseldi. Merkez Bankasi’nin attigi adimlar, bankacilik hisselerinde hareketi artirdi. Öte yandan FED, faizlere dokunmadi. IMKB 30, %1,45 oraninda artarak 80.490 puana yükseldi. Son dört islem gününden bu yana endeks, 78.300 çevresindeki cuma alçaginin hemen üzerinde dar bir aralik içinde hareket etmekte. Kisa vadeli dirençler, yaklasik 80.500‘de 81.200 ve ardindan 82.600’de bulunmaktadir. Sadece son anilan degerin üzerinde bir kapanis 76.765’teki aralik alçaginin testi riskini hissedilir bir sekilde azaltacaktir. Hedef alani 91.500 olan güvenilir bir alim sinyali sadece, 86.000/86.213’teki temel direnç araliginin üzerinde bir kapanis ile ortaya çikacaktir. 79.000 altinda ya da 78.300’deki cuma düsügünün ihlali, kisa vadeli düsüs trendinin bozulmamis oldugunu teyit eder ve 76.765’teki aralik ayi düsügünü ön plana getirir.

GARAN
Bir hafta önce, Garanti Bankasi hisseleri orta vadedekiyükselis hattinin altindaki yüzeysel destegi ve 7,40’dakiaralik düsügünü kirmisti. Bu nedenle düsüs trendinin7,10’daki saglam destege kadar devam etme tehlikesison derce yüksektir. Geçtigimiz cuma düsügü olan7,24´ün isaretlenmesi sonrasinda ise, bugüne kadardevam eden bir konsolidasyon baslamistir. Hisse, kisavadede yana dogru hareket ediyor. 7,24’teki düsügünaltina inilmesi büyük bir olasilikla 7,10’a kadar giden hizlibir hareketi baslatacaktir. 7,60 üzerinde bir kapanis ise,yaklasik 7,80 ve hatta 8,00’e kadar yükselebilen bir gerikazanima isaret eder. Sadece 8,02 / 8,05 üzerinde birkapanis orta vadeli durumu olumsuzdan nötr‘e çevirir.

ISCTR
Is Bankasi hisseleri, 5,20’deki aralik düsügünün altinaindirdigi mevcut güncel asagi yönlü hareketin içinde konsolidedurumda. Hisse, kendini 5,00’daki geçen haftaninalçagi üzerinde stabilize etmeyi basardi. 5,20’deki geridirencin üzerinde gelecek net sonuç, kisa vadede olumluolacaktir ve yaklasik 5,44 / 5,46’ya kadar gidebilecek biriyilesmeye olanak verebilecektir. 5,60 / 5,66’daki kritik dirençtenasagida ise, orta vadeli teknik durum yine olumsuzkalir. 5,00‘dan daha asagi inen bir kayma ise düsüsegiliminin dogrudan 4,88’deki bir sonraki destege kadardevamina isaret eder."
Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeler yatirimdanismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti,araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyenbankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmaktadir. Burada yer alan yorum vetavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerinedayanmaktadir. Bu görüsler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir...
******* Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com ) http://www.foreks.com

antilya
03-02-2011, 22:39
Varantın iyi tarafı ABD tipi olması Avrupa tipi olmamamsı

ersencan
04-02-2011, 13:49
ya arkadaşlar bu ozdae ve ozdpt de hareket yok neden ya alım satım yapamıyorıum işbankasından dened,m tahtası kapanmıştır diyor ne iş

SNK
04-02-2011, 14:21
Sorun sistem kaynaklı imiş sistem geri gelince bazen oluyor böyle durumlar....

kaanstain
04-02-2011, 20:53
Varant küçük yatırımcılar için mükemmel bir araç bence;
ama ÇOK ÇOK ÇOK Tehlikeli..

Mutlaka göz atılması gereken bir yatırım.

coriolis
05-02-2011, 00:45
Varant küçük yatırımcılar için mükemmel bir araç bence;
ama ÇOK ÇOK ÇOK Tehlikeli..

Mutlaka göz atılması gereken bir yatırım.

Kesinlikle , varolan portföyü korumak için de bir kalkan yatırım niteliğinde aynı zamanda.

İnanılmaz tehlikeli , bugün GARAN'tinin %5.87'lik yükseliişiyle GADAC varantı %50 ye yakın bir çıkış sağladı :)

Ki gün içinde 0.11'i gördüğünü varsayarsak , tek günde %100'e yakın bir karlılık sağlamak mümkündü.

İyi takip edilip iyi analiz edilirse kazanmamak için bir sebep yok. :)

Tehlikesi de bol :)

Yatırımcı arkadaşlara bol kazançlar.

Yazdıklarım sesli görüşlerim olup yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. :)

kaanstain
05-02-2011, 18:45
Kesinlikle , varolan portföyü korumak için de bir kalkan yatırım niteliğinde aynı zamanda.

İnanılmaz tehlikeli , bugün GARAN'tinin %5.87'lik yükseliişiyle GADAC varantı %50 ye yakın bir çıkış sağladı :)

Ki gün içinde 0.11'i gördüğünü varsayarsak , tek günde %100'e yakın bir karlılık sağlamak mümkündü.

İyi takip edilip iyi analiz edilirse kazanmamak için bir sebep yok. :)

Tehlikesi de bol :)

Yatırımcı arkadaşlara bol kazançlar.

Yazdıklarım sesli görüşlerim olup yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. :)

Söylediğiniz Bugün sabah 320Tl'lik GADAC aldım :)
1 saat sonra sattım;
80TL kar..

bunu yapabileceğim başka bir yer bilmiyorum.

Ha Buna yatırdığım 320 lira da 3 gün önce varanttan geldi.(OZDAD)

AMA LÜTFEN BU UYARIYI DİKKATE ALIN.. SAKIN PORTFÖYÜN %10UNDAN FAZLASINI YATIRMAYIN..

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

kavak63
05-02-2011, 21:07
Söylediğiniz Bugün sabah 320Tl'lik GADAC aldım :)
1 saat sonra sattım;
80TL kar..

bunu yapabileceğim başka bir yer bilmiyorum.

Ha Buna yatırdığım 320 lira da 3 gün önce varanttan geldi.(OZDAD)

AMA LÜTFEN BU UYARIYI DİKKATE ALIN.. SAKIN PORTFÖYÜN %10UNDAN FAZLASINI YATIRMAYIN..

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

dikkat!!!! bu kadar kar ancak fare kapanında olur. aman ha kapana yakalanmayın...ytd

kazanan
05-02-2011, 21:13
kazandırdığı zaman süper kazandırır, kaybettirdiği zaman adamı ülser eder, aklını alır o yüzden stoplosu önceden belirleyip kesinlikle bağlı kalınmalı.... kazanmak için öngörünüzün çok güçlü olması lazım bunu için sadece bizim değil dünya piyasalarınında hakimi olmak lazım piyasalara hakim olursan varantların efendisi olursun...
pazartesi görüşüm şöyle: gün yükselişle açılır hızlı yükselişin ardından endeks %1 civarı artıya geçerken yükseliş varantları %10 civarı artıya geçer buradan yükseliş varantlarıyla vedalaşılır düşüş varantına geçilir, endeks yarım puan aşağıya düzeltme yaptığında düşüş varantı % 5 civarı karla satılır ve tekrar yükseliş varantına geçilir endeks artıya döner günü %1,5 civarı karla kapatırken son alınan yükseliş varantında % 10 civarı artıya geçilir -bilançolar açıklanacağından önümüzdeki 2 hafta sürekli gün sonlarında yükseliş bekliyorum-
senaryo tamamen benim hayal ürünüm ve beklentimdir yarısı bile gerçekleşse bizi ihya eder bir araba parası çıkarırız aksi gelişmelerde stopları çalıştırıp dört tekerlek parası zararla çıkarız.

denizbir
06-02-2011, 14:04
varant ihraccının har(a)cı yuzunden 6 ayda yuzde 10 değer yitirdiğini gozonunde bulundurmak gerek. umarim vob da obsiyonlar işleme baslarsa bu yuzde 10 dan kurtuluruz .

gencer40
07-02-2011, 14:16
arkadaşlar bi hisseyi sattınız hesabınız artı ama t+2 de nakide geçiyosunuz ya nakite sorum şu hisseyi satar satmaz nakit gözüküyoya hesabınız varant alım yapabiliyomusunuz yoksa t+2 yi mi bekleyecez

estonsedat
07-02-2011, 21:00
arkadaşlar bi hisseyi sattınız hesabınız artı ama t+2 de nakide geçiyosunuz ya nakite sorum şu hisseyi satar satmaz nakit gözüküyoya hesabınız varant alım yapabiliyomusunuz yoksa t+2 yi mi bekleyecez

t+2 yi beklemeden alabilirsin.

denizbir
07-02-2011, 22:31
herkese merhabalar. teknikçilere bir sorum olcak.. kararsizz kaldim (ki bu flat demektir ama? )
sindii.. erken sinyal dönus veren indikatorler:
ccı wr ve stokastic. sat vermek uzere ,
ancak orta ve uzun vadeli indicatorler :
macd rsi ve mpment tam ortalarda ve yön yukari gidiyor gibi..
sonuç: sanki 2-3 gun yukari gidp donus yapcak gibi. bu 2-3 gun zarfinda spottan mal satip short mu yapsek .. yıne karasiz kaldim.

JonDowes
07-02-2011, 22:59
kaldıraçlı türev piyasaların birkaç informal kuralını hatırlamakta fayda var:

1. teknik analiz, türevin baz aldıgı ana enstrüman için çalışılmalı. nonlineer fiyatlama özelliği nedeniyle opsiyon ve varantlara teknik uygulanamaz.
2. yöne emin değilseniz; ya çok az pozisyon alın ya da emin oluncaya kadar girmeyin. ya tutarsa denilen her kaldıraçlı ürün mutlaka zararla sonuçlanır.

rock_forewer
08-02-2011, 01:43
alım varantarı için uygun zamanmıdır yön yukarıya dogru gibi.

turkolog
08-02-2011, 15:49
Arkadaşlar bire sorum olacak.Acil cevaplarsanız sevinirim.Elimde bir miktar kcdpr varantı var ve maliyetim 0,25.şu an hissenin fiyatı 0,12 ve %50 zarardayım.Hisse her gün düşüyor.Ne yapmam lazım.Beklemeli miyim yoksa hemen satmalı mıyım? Acil cevap yazarsanız sevinirim.Teşekkürler

turkolog
08-02-2011, 16:00
Arkadaşlar bire sorum olacak.Acil cevaplarsanız sevinirim.Elimde bir miktar kcdpr varantı var ve maliyetim 0,25.şu an hissenin fiyatı 0,12 ve %50 zarardayım.Hisse her gün düşüyor.Ne yapmam lazım.Beklemeli miyim yoksa hemen satmalı mıyım? Acil cevap yazarsanız sevinirim.Teşekkürler

kaanstain
08-02-2011, 18:25

kağıt sıfıra gidiyor, hesap makinesine bakın isterseniz

http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=564696

estonsedat
08-02-2011, 20:07

elindeki varantın vadesi 28 suabatta bitiyor ve suan kchol fiyatı, kullanım fiyatı olan 7.00 tl nin ustunde oldugu için kcdpr varantı zararda. kchol bugnde %2.5 yukarı kapadıgı için kcdpr satım varantı dustu. öncelikle panik yapma ve kchol ile ilgili arastırma yap, neden yukarı gidiyor beklentisi ne ve daha ne kadar gidebilir arastır. 28 subat gunu koç holding 7.00 nin ustune olursa elindeki varant sıfırlanır. seni kurtaracak tek sey kchol un tekrar dusus trendine girmesi. elindeki varantın fiyatından cok kcholun ne ler yapacağı üzerine tahminlerde bulun.

TraderTR
08-02-2011, 22:24

KCHOL'deki yükseliş devam edecek gibi, 7.60/70... Kısa vadeli göstergeler YUKARI...

Hamama giren terler...

SVG...

kaanstain
08-02-2011, 22:49
KCHOL'deki yükseliş devam edecek gibi, 7.60/70... Kısa vadeli göstergeler YUKARI...

Hamama giren terler...

SVG...

7.70 kapatırsa bu cuma,0,03 civarı olur varant değeri

TraderTR
10-02-2011, 03:34
7.70 kapatırsa bu cuma,0,03 civarı olur varant değeri

varantlar: değeri sıfıra ulaşabilen bir yatırım aracı olduğunu unutmayın... zararda varantlar vade sonuna doğru çok daha değer kaybederler... aslolan dayanak varlıktır...

acemixxx.
10-02-2011, 08:29
bu varanta hiç bulaşmamak gerek. tam kumar ya çok kazandırıyor yada çok kaybettiriyor

dreamerman
10-02-2011, 10:43
varantlara portfoyün tamamı ile değil bir kısmı ile girilebilirsiniz
alım varantları iyi getiriyor
ozıaa
ozdad alım varantlarında iyidir.
incelemenizi öneririm...

tavsiye değildir, büyük para bağlamaktan kaçının...

mur362
10-02-2011, 11:51
arkadaşlar bire sorum olacak.acil cevaplarsanız sevinirim.elimde bir miktar kcdpr varantı var ve maliyetim 0,25.şu an hissenin fiyatı 0,12 ve %50 zarardayım.hisse her gün düşüyor.ne yapmam lazım.beklemeli miyim yoksa hemen satmalı mıyım? Acil cevap yazarsanız sevinirim.teşekkürler

bugün biraz toparladın sanırım arkadaş.ama benim Tavsiyem yön belli olmadan varant piyasasına girmemek.ytd

turkolog
10-02-2011, 13:48
Bu bir ders oldu aslında.Bugün biraz toparladı hisse.Kchol28 şubat tarihinde 7.00 ın üzerinde olursa hisse sıfırlanır yazmışsınız.Peki o tarihte kchol hisseleri 7.00 ın altında olursa ne olacak?

kaanstain
10-02-2011, 15:31
Bu bir ders oldu aslında.Bugün biraz toparladı hisse.Kchol28 şubat tarihinde 7.00 ın üzerinde olursa hisse sıfırlanır yazmışsınız.Peki o tarihte kchol hisseleri 7.00 ın altında olursa ne olacak?

0,10u geçmez gibi

estonsedat
10-02-2011, 20:56
tavsiyem, kesinlikle tum paranıyla girmeyin. varant olayına ilk defa giriyorsanız öncelikle kesinlikle cok cok az bir miktarla baslayın. hisse senetleri gibi almadımda kaçırdım gibi bi mantık yok. alımı kacırdıysan satım varnatı obur tarafta sizi bekler. bu yuzden varant alırken acele etmemek gerek. getiride gotürüde kısa zamanda yuksek oranda oluyo. ama güzel olan yanı, hisse yatırımlarında genelde hem endexin yukarı gitmesi gerek hemde tahtayı yapan speğin elinde oluyosunuz. varant olayında spek yok, baskı silkeleme kademe oyunları yok, yanlızca dunya ve turkiye gundemine gore endexin yonunu tahmin etmek gerek. bu iş kesinlikle bir strateji işi, bu yuzden oncelikle cok ufak parayla tecrube yapmak ve strateji geliştirmek gerek.

Ultraekin
11-02-2011, 15:29
2,43
2,44
2,45

Bu rakamlardan 100 er adet aldım.Acaba ne kadar komisyon verdim bilemiyorum.Hisse kadar dediler ama bilemiyorum....Doğru dürüst cvp veremiyorlar , internet sitelerinde fiyatları güncellemiyorlar....Aman ya vazgeçecem bu sevdadan galiba....

skinnypuppy
11-02-2011, 21:39
http://666kb.com/i/bqw7ta4y9xtda71fw.jpg

nisan x30 varantlarina bakarsak artida (in the money) varantlarin onemi bir kez daha ortaya cikiyor. 90 satisin gunluk zaman asinmasi binde 25'ken, eksideki (out the money) varant durdugu yerde gunde %-2,5 deger kaybetmis.

simdi hem subatta hem haziranda varantlar arasina birine 10.000 birine 12.500 puan spread koyarak iki taraftan da prim toplama sansini maksimize eden doce niye nisana iki varanti da 90dan acmis da ikisini de 75ten acmamis? ben diyorum ki ekside varantlarin primini cebe indirmek icin. zaman nasolsa arkadasin leyhine calisiyor. x30 nisan sonuna dogru 90a gelse iki varant da sifirlanmis olur. ben boyle anladim yani. varsa alternatif bir teorisi olan dinlemek isterim.

TraderTR
13-02-2011, 23:05
http://666kb.com/i/bqye7s8qlglkuqxs1.png

20 dakikalık; XU030 ile OZIPPV (Satım varantı) arasında ters korelasyon olması gerekmiyor mu? Bazen hem PUT varantı artıyor hem XU030 artıyor... Saçmalık...

Soygun kurallarına ters

estonsedat
13-02-2011, 23:51

20 dakikalık; XU030 ile OZIPPV (Satım varantı) arasında ters korelasyon olması gerekmiyor mu? Bazen hem PUT varantı artıyor hem XU030 artıyor... Saçmalık...

Soygun kurallarına ters

grafik hatalı.

denizbir
14-02-2011, 01:13

Soygun kurallarına ters

varantin elle tutulur yanı yokki. :)
ihracci acik pozisyona (aynı ihrac tarihli satım varantı lot mikt - alım varantı lot miktri )gore gidip spotta hedge edeyim diyene kadar spotta atı alan uskudarı geciyor. zati ihracinin bi zarari yokki.
1- ihracın ilk gununde syuzde 10 spottun altindan ihrac fiyatı belirliyor.
2- gun içi kotasyon alt ve ust limit araliği yuzde 2 ..

ohhhhhh deymeyin keyfime diyor ihracci.-lar.

yırtılan hacı bekirin yakasi...:cry:

denizbir
14-02-2011, 01:26
tahmin yapmak haddim değil ama buraya yazim bakalim tutecekmi ...
asya yeşillendi...
haftanın ilk 3 gunu alim varanti denesemmi .. (varantlarda max 5 gun elde tutmali derim , ihraccinin haracı aylik yuzde 1,5 civari :) cunkum )
listeye bakarmisiniz. onlarca alım varantından kaç tanesi ihraç fiyatının uzerine prim yapmiş.. cevap: hiçbiri.
en azından alim yapma egilimi varsa (ben oyle seziyorum)
sadece içsel degeri olab ozdac ve isdad mantıklı gibi..
bide koskoca ihracci diyoki yakin vade alma..
yahu bi tek ozdac var içsel degeri olan . o bilem ilk ihraç fiyatina erişmemiş.
oda 15 gunu kalmiş mort olmaya . call alceksem mecburum ozdac almaya :( yanlış mıyım

Ultraekin
14-02-2011, 10:29
Ne Mısır , ne Asya , ne Gelişmiş piyasalar İstinyeyi pek kurtaramayacak galiba.Pahalıyız ve satış yemeye devam edecekmişiz gibi duruyoruz....Satım varantlarından önereceğiniz var mıdır ? Sanki en uygunu OZDPS gibi duruyor ne dersiniz ?

TraderTR
14-02-2011, 23:12
grafik hatalı.

Doğrusunu yükle de neresi hatalı görelim...

kaanstain
16-02-2011, 10:25
Grafikte hata olabilecek yer yok ki..

JonDowes
16-02-2011, 10:52
o grafikte hata var mı yok mu anlaşılmıyor çünkü eksenler ters oldugundan korelasyon tam var mı görülemiyor. eksenleri ters yaparsak daha iyi anlarız:

http://www.mypicx.com/uploadimg/851595235_02162011_1.jpg

OZIPP fiyatı dogru; endeks ne yöne giderse tersine gitmiş. son aylara dogru birebir olması gereken yere gelemiyor çünkü zaman geçtikçe opsiyonun içindeki "zaman değeri" yok oluyor. endeks naparsa yapsın zaman değeri ödenmek zorunda bunun kaçarı yok. vade yaklaştıkça tetanın negatifliği arttıgı için bu fark da açılacak.

JonDowes
16-02-2011, 23:04
grafik her yerde açılmıyor; alternatif yere yükledim:

http://farm6.static.flickr.com/5216/5451434621_2bb026bb36_b.jpg

Denizhan
17-02-2011, 10:46
sayin JonDowes
affiniza siginarak bir sorum olacak,piyasa yapicinin gorevi nedir,:wink:benim bildigim piyasada ki fiatlari dengelemek yani
suan garan 7.56 da islem goruyor.varanda GADAC a denk gelen fiat 0.19.fakat hala 0.16 da islem goruyor.bu piyasa yapici nin gorevi hep milleti :halayci: kandirmakmidir.iyi calismalar.
yani tamamen piyasa arz-talep le mi duzenlenecek.

JonDowes
17-02-2011, 11:24
Piyasa yapıcının "görevi" yoktur; çünkü varant piyasasında taahhütlü bir sistem yok. "gönüllülük" var. ihraçcılar, satışlarını arttırmak için gönüllü olarak PY'lik yapıyorlar.

peki PY ne demek? "fiyatları dengede tutan oyuncu" demek değil. "teorik fiyata işlem yapan kimse" demek de değil... piyasa yapıcı oldugunu iddia edenler sadece tek bir şey yaparlar: piyasaya likidite sağlarlar. yani; aynı anda hem alış hem satış kotasyonu girerler. bu ikisi arasında da çok fazla olmayan bir marj koyarlar.

şimdi, bu girilen PY kotasyonları sizin beklediginiz, hesapladıgınız yerlerde olmayabilir. olma zorunlulugu da yok. piyasanın tamamı tek bir yöne işlem yapma eğiliminde ise, PY de kendini korumak ve hedge işlemlerine pay bırakmak adına piyasaya o yönü daha tuzlu bir yerden sağlar. sonuçta PY bile olsa hayır duası için kotasyon girmiyor o da para kazanacak.

eğer PY'lerin fiyatlarını çok pahalı buluyorsanız; ya elinizdeki varantı geri satmalısınız veya o PY'den o an varant almamalısınız.

PY'lere getirilebilecek en ciddi eleştiriler (benim gözümde):
1. PY'liği tutarlı yapmıyor (emirleri bazen var bazen yok)
2. alım-satım marjı (makas) fazla açık
3. PY kotasyonlarının derinliği (emir miktarı) düşük

ben işlem yapmadıgım için nadiren piyasa derinliğine bakıyorum ama şimdiye kadar 2 ve 3. maddelere ait sorun görmedim kotasyonlarda.

dünkü gibi "varant fiyatı endeksin ima ettiği kadar hareket etmedi" tarzı eleştirileri de çok anlamlı bulmuyorum. PY teorik fiyatı sunmak zorunda değil. belli bir varantın çok fazla alıcısı varsa; fiyatı olması gerekenden çok yükselir. hiç alıcısı yoksa (veya satıcısı çoksa) da, fiyatı fazlaca düşebilir. PY sadece rüzgara karşı likidite sağlar. rüzgarı engellemez.

ihraçcılar aynı zamanda PY'lik yapınca, yatırımcıların gözünde oyunun "hakemi" gibi görülmeye başlanıyor belki de. ancak onlar da oyuncu, kuralları SPK koyuyor ve çekiliyor... oyun içinde hakem yok. VOB da aynen böyle aslında. ama oraya büyük bir derinlik geldiği için fiyatlar çok tutarlı hale geldi. varantlara bu derinlik gelmeden istenen fiyat hareketlerini görmek kolay değil. PY'lik sistemi pozitif bir başlangıç ama piyasa riskini sıfırlaması olanaksız. beklentimiz: yabancıların varantlara da çabuk gelip piyasayı büyütmesi, derinleştirmesi. böylece lokaller de doğru fiyatlardan işlem yapabilecekler.

Denizhan
17-02-2011, 12:33
yanitiniz icin tesekkur ederim.
dediginiz gibi sorun derinlik yakinda bu piyasada gelisecek elbet biraz zaman gerekir diye dusunuyorum.:yes:
kolay gelsin.:halay:

HAKAN
17-02-2011, 19:50
O anda satışa konulan 600bin den fazla idi ve piyasa nerdeyse eksideydi. Düşmesini beklemişlerdir belki. Çoğu da zaten 0,15den verildi. Bunları düşünen birileri ya da sistemleri vardır herhalde.

Piyasa yapıcının "görevi" yoktur; çünkü varant piyasasında taahhütlü bir sistem yok. "gönüllülük" var. ihraçcılar, satışlarını arttırmak için gönüllü olarak PY'lik yapıyorlar.

peki PY ne demek? "fiyatları dengede tutan oyuncu" demek değil. "teorik fiyata işlem yapan kimse" demek de değil... piyasa yapıcı oldugunu iddia edenler sadece tek bir şey yaparlar: piyasaya likidite sağlarlar. yani; aynı anda hem alış hem satış kotasyonu girerler. bu ikisi arasında da çok fazla olmayan bir marj koyarlar.

şimdi, bu girilen PY kotasyonları sizin beklediginiz, hesapladıgınız yerlerde olmayabilir. olma zorunlulugu da yok. piyasanın tamamı tek bir yöne işlem yapma eğiliminde ise, PY de kendini korumak ve hedge işlemlerine pay bırakmak adına piyasaya o yönü daha tuzlu bir yerden sağlar. sonuçta PY bile olsa hayır duası için kotasyon girmiyor o da para kazanacak.

eğer PY'lerin fiyatlarını çok pahalı buluyorsanız; ya elinizdeki varantı geri satmalısınız veya o PY'den o an varant almamalısınız.

PY'lere getirilebilecek en ciddi eleştiriler (benim gözümde):
1. PY'liği tutarlı yapmıyor (emirleri bazen var bazen yok)
2. alım-satım marjı (makas) fazla açık
3. PY kotasyonlarının derinliği (emir miktarı) düşük

ben işlem yapmadıgım için nadiren piyasa derinliğine bakıyorum ama şimdiye kadar 2 ve 3. maddelere ait sorun görmedim kotasyonlarda.

dünkü gibi "varant fiyatı endeksin ima ettiği kadar hareket etmedi" tarzı eleştirileri de çok anlamlı bulmuyorum. PY teorik fiyatı sunmak zorunda değil. belli bir varantın çok fazla alıcısı varsa; fiyatı olması gerekenden çok yükselir. hiç alıcısı yoksa (veya satıcısı çoksa) da, fiyatı fazlaca düşebilir. PY sadece rüzgara karşı likidite sağlar. rüzgarı engellemez.

ihraçcılar aynı zamanda PY'lik yapınca, yatırımcıların gözünde oyunun "hakemi" gibi görülmeye başlanıyor belki de. ancak onlar da oyuncu, kuralları SPK koyuyor ve çekiliyor... oyun içinde hakem yok. VOB da aynen böyle aslında. ama oraya büyük bir derinlik geldiği için fiyatlar çok tutarlı hale geldi. varantlara bu derinlik gelmeden istenen fiyat hareketlerini görmek kolay değil. PY'lik sistemi pozitif bir başlangıç ama piyasa riskini sıfırlaması olanaksız. beklentimiz: yabancıların varantlara da çabuk gelip piyasayı büyütmesi, derinleştirmesi. böylece lokaller de doğru fiyatlardan işlem yapabilecekler.

HAKAN
17-02-2011, 20:50
GADAC hesaplamaları sitelerinde 7,72 GARAN fiyatı için 0,22 görünüyordu şimdi 0,20 ye çektiler.

sayin JonDowes
affiniza siginarak bir sorum olacak,piyasa yapicinin gorevi nedir,:wink:benim bildigim piyasada ki fiatlari dengelemek yani
suan garan 7.56 da islem goruyor.varanda GADAC a denk gelen fiat 0.19.fakat hala 0.16 da islem goruyor.bu piyasa yapici nin gorevi hep milleti :halayci: kandirmakmidir.iyi calismalar.
yani tamamen piyasa arz-talep le mi duzenlenecek.

kaanstain
17-02-2011, 21:52
Varantlarda yaptığımız alım satım geçmişini paylaşmayı öneriyorum, sıkıntı olur mu sizce?
lotlarla birlikte?

denizbir
17-02-2011, 22:06
yazmamak için kendimi zaptetmeye caliştim ama buraya kadarmiş.
oncelikle varantlar konusunda "teorik"birikimi ve kullandığı profesyonel fianasal literatürle , finans sektöru çalişanı olduğu bariz olan bu arkadaşın site yonetimince uyarılmasını talep ediyorum
cünkü:
1-yazdiği "teorik " literartür bilgilerle kendisini ky ye hayran bıraktıran ancak ifadeleri ile : "VARANTLAR BALLI EKMEK GELLL.. HANIMLAR GELİİİİN ...BEYler gelin YETİŞİİN batan geminin malları bunlar gelllll.." tarzı pazarlamacı uslubu ile küçük yatırımcıyı kasti ve sistemli olarak olumsuz etkilemektedir.
2- varantlar içerisinde piyasa yapıcının yuzde 10 lara varan ihraç fiyatının ni zamansal değer (time value) mantığı ile ele alıp tamamamen klasik pazarlama yontemi olan yanıltma yontemini secerek kucuk yatırımcıyı kasdi olarak yanıltmaktadır. burda açık belirteyimki "suc ve ceza kavramları vicdani kıstasdan once gelir. ve bu sahsiyet daha oncede buradan birkaç arkadaş tarafından uyarıldıgı halde kucuk yatırımcıyı ısrarla yanıltmaya devam etmektedir.

site yonetimine ve kucuk yatırımcılara temkinli olmalarını diliyorum. bu "teorik" varant birikimi olan ancak pratikte asıl niyeti kucuk yatırımcının saglıklı karar vermesi esnasında akıl tutulmasına sebebiyet vermesinden dolayı suc işlediğini hatırlatırım .

not: yüzelsel yazdim ancak , zamansal değer kavramı ve ilk ihraç tarihindeki ihraç fiyatının extended day tarihine kadarki varantın eriyip sıfıra inmesi ve kotasyonlaradki makaslari rakamlarla detaylı olarak baska arkadaslarca yazıldı. gerekirse rakamlarla yine yazarız.

bu "teorik varantçı"kucuk yatırımcı dostlar tarafından defalarca uyarildı. "teorik varantçı" epeydir buralarda yoktu . geri dondu.umarim hatasını anlar tekrar buraları terkededer.
kucuk yatırımcıların canı yeterince yanmış zaten .

skinnypuppy
17-02-2011, 22:37
oncelikle varantlar konusunda "teorik"birikimi ve kullandığı profesyonel fianasal literatürle , finans sektöru çalişanı olduğu bariz olan bu arkadaşın site yonetimince uyarılmasını talep ediyorum
cünkü:
1-yazdiği "teorik " literartür bilgilerle kendisini ky ye hayran bıraktıran ancak ifadeleri ile : "VARANTLAR BALLI EKMEK GELLL.. HANIMLAR GELİİİİN ...BEYler gelin YETİŞİİN batan geminin malları bunlar gelllll.." tarzı pazarlamacı uslubu ile küçük yatırımcıyı kasti ve sistemli olarak olumsuz etkilemektedir.
2- varantlar içerisinde piyasa yapıcının yuzde 10 lara varan ihraç fiyatının ni zamansal değer (time value) mantığı ile ele alıp tamamamen klasik pazarlama yontemi olan yanıltma yontemini secerek kucuk yatırımcıyı kasdi olarak yanıltmaktadır. burda açık belirteyimki "suc ve ceza kavramları vicdani kıstasdan once gelir. ve bu sahsiyet daha oncede buradan birkaç arkadaş tarafından uyarıldıgı halde kucuk yatırımcıyı ısrarla yanıltmaya devam etmektedir.

site yonetimine ve kucuk yatırımcılara temkinli olmalarını diliyorum. bu "teorik" varant birikimi olan ancak pratikte asıl niyeti kucuk yatırımcının saglıklı karar vermesi esnasında akıl tutulmasına sebebiyet vermesinden dolayı suc işlediğini hatırlatırım .

not: yüzelsel yazdim ancak , zamansal değer kavramı ve ilk ihraç tarihindeki ihraç fiyatının extended day tarihine kadarki varantın eriyip sıfıra inmesi ve kotasyonlaradki makaslari rakamlarla detaylı olarak baska arkadaslarca yazıldı. gerekirse rakamlarla yine yazarız.

bu "teorik varantçı"kucuk yatırımcı dostlar tarafından defalarca uyarildı. "teorik varantçı" epeydir buralarda yoktu . geri dondu.umarim hatasını anlar tekrar buraları terkededer.
kucuk yatırımcıların canı yeterince yanmış zaten .

arkadasim ben dediginiz kisinin hanimlar gelin diye bir yazisini okumadim.
kaldi ki anladigim kadariyla silah almaya, oy vermeye, askere gitmeye yetecek yasta akli balig bir insansiniz.
bu varant denilen nane ky'ye uygun degil hele spekulasyon enstrumani olarak hic uygun degil onun yerinde durdugu yerde deger kaybetmeyen vob var. son kullanim tarihli olarak da iddia, spor toto, sayisal var.
opsiyon piyasasi acilacak o zaman siz de `ihracci` olabileceksiniz orda belki uygun stratejiler bulunabilir.
bu zimbirtiyla oynuyorsaniz atesle oynuyorsunuz ve saniyeler sizin her zaman aleyhinize calisiyor.
butun bunlari bilmiyorsaniz hata sizin. biliyor ama hala varantlarla ugrasiyorsaniz hata gene sizin.
hem gozu kapali ihtimaller tamamen aleyhinize olan bir oyun masasina oturcaksiniz hem de soyuldugunuzda mesnetsiz iddialarla ona buna saracaksiniz.
olmaz ki...

JonDowes
17-02-2011, 22:53

1. isim vererek konuş korkma ısırmam.
2. milletten destek istemeye ne hacet? kendin şikayet ediver, düğme hemen altta solda. işareti: http://www.hisse.net/forum/images/buttons/report-40b.png
3. daha önce defalarca uyarıldı dediğin nedir acep? teknik bilgisi sıfıra yakınsayan, tartışmaların sonunda benden üstü kapalı özrünü dileyip giden tek bir arkadaşın yazdıgı sayfalarca gereksiz şeye mi uyarı diyorsun?
4. işlem yapmayınca sadece teorikçi mi oluyormuşum? ortaya para koyup yarısını kaybedince mi iş ögreniliyor?
5. okuduklarını anlamıyorsan bu senin bileceğin iş. benim yazdıklarımı sadece "gel hanım gel" olarak algılıyorsan; sen zaten hayatın boyunca varantlardan zarar edeceksin buna emin ol. varant başlıklarının tamamını açan da benim, onlarca kez risklerini anlatan da. önce başlıgı en baştan bir oku, forumun tarihini de biraz oku... sonra peşin hükümlerin belki değişir.

beni direkt engelli listesine ekleyebilirdin ama yapmıyorsun gördüğüm kadarıyla. zira olayın teknik içeriğini okumadan da iç rahat etmiyor heralde. hem oku ama hem de şikayet et? tutarsız. okumamak, görmemek, ilgilenmemek elinde. "buradan aldım süper yükselecek" diyenler rahatsız etmiyorsa; yön içeriği olmayan benim yazılarım hiç etmemeli.

ahmetselvi
17-02-2011, 23:28
selamın aleyküm arkadaşlar iyi geceler 3 aylık bir varant mazim var şu an %70 de zararım var bazı tavsiyelerim olacak varantçi arkadaşlara baştan beri okuyarak geldim yazıları siz neyi hesap ediyorsunuz anlamadım çıkarken da varantlarını alacaksın inerken dp varantlarını alacaksın ince hesaba oturmuycaksın varantların erime süreci var yani elinde tutmayacaksın mümkünse günlük işlem yapacaksın

ahmetselvi
17-02-2011, 23:34
yarın borsa düşecek yada çıkacak diye birşey yoktur gün içinde alım satım yapın kazancınız az olsun ama önceki günden varant alıp yarını beklemeyin sonucu acı olur garanti bankasını ve işbankasını çok dikkatli takip edin endekse yön veren hisseler onlardır onlara göre alım satım yapın varantta ufak kara çok şükür deyin fazlasını beklemeyin sonrasında onuda kaybedersiniz ayrıca stop loss çok önemli gerekirse 1000 tl zararınız olsun varanttan çıkın borsanın yönü belli olsun tekrar girin zararınızi elinizdeki zararda olan varanttan çıkarmaya çalışmayın

ahmetselvi
17-02-2011, 23:38
borsa hızlı çıkarken veya inerken varantta yakalanmamaya çalışın saniyede %20 kaybedebilirsiniz varanta ayırdığınız paranın da yarısıyla varant alıp satın riske girmeyin tabiki illaki varant alacam diyorsanız ama size tavsiye etmiyorum hisse çok çok mantıklı

ahmetselvi
17-02-2011, 23:40
bunları ben bir yerde okumadım tecrübemdir ve varant almaya başlamadan önce bunları söyleyen biri olsaydı şu an bu kadar zararım olmazdı

ahmetselvi
17-02-2011, 23:43
şimdi yarın hakkındaki tahminlerimize geldi bu gün borsa son 5 dakikalık bir bölümde yüzde 1 lik bir artışdan fazla yaşadı illaki bunun realizesi olacaktır ama.... Hızlı çıkışın rüzgarı yaşında açılışda devam eder muhtemelen 2.seans eksideyiz yalnız arkadaşlar bu yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir sızınde bildiğiniz varsa paylaşırsanız dua ederim

JonDowes
18-02-2011, 08:16
bunları ben bir yerde okumadım tecrübemdir ve varant almaya başlamadan önce bunları söyleyen biri olsaydı şu an bu kadar zararım olmazdı

- portföyünüzün en fazla %10'uyla varant almanızı,
- varantların hisse gibi al-tut-bekle enstrümanları olmadıgını,
- opsiyon fiyatındaki zaman değerinin her geçen gün düşeceğini,
- vadesine az kalan, içsel değeri artıya geçmesi zor varantları kesinlikle almamanız gerektiğini...

burada ve diğer varant başlıklarında yazmıştık. önceden söyleyen birileri oldu yani... neyse, umarım zararınızı hızla telafi edebilirsiniz, bol şans.

metin68
18-02-2011, 10:16
varant almadan önce 40 kere düşünün db istediği gibi oynuyor varantlarla py avantajıyla
dün 17:10 civarı OZDAD 0,23-0,24 iken 17:30 da 0,28-0,29 kapadı korkunç oynaklık var U30 future da %1 civarı eksiden %1 civarı artı kapadı aynı dakkalarda spottan çok kopuk hareket ettiler tahminim odur ki çok canlar yaktılar o dakkalarda
yani adrenalin seviyorsanız alın satın ama riski çok büyük unutmayın

ahmetselvi
18-02-2011, 13:03
arkadaşlar 2. Seans borsanın yönü ne olur tahmini

kazanan
18-02-2011, 19:33
çıkamayan borsa düşer diyerek son dakikalarda büyük riske girip şubat vadeli ozdpr aldık, bakalım pazartesi ne olacak, u30 80 bine düşerse ki beklentim o yönde ozdpr 5.00 olur çok ta süper olur, amma velakin u30 82 bine çıkarsa 3.27 ye düşer bizde ters köşeden golü yeriz...

skinnypuppy
19-02-2011, 03:39
çıkamayan borsa düşer diyerek son dakikalarda büyük riske girip şubat vadeli ozdpr aldık, bakalım pazartesi ne olacak, u30 80 bine düşerse ki beklentim o yönde ozdpr 5.00 olur çok ta süper olur, amma velakin u30 82 bine çıkarsa 3.27 ye düşer bizde ters köşeden golü yeriz...

141 19.02 14:00 AL2 Duisburg-Union Berlin 1 1.50
145 19.02 14:30 FAK Chelsea-Everton 1 1.40
155 19.02 16:00 TUR Bursaspor-Gaziantepspor 1 1.60
222 19.02 17:00 TUR Gençlerbirliği-Kardemir Karabük 1 2.00
Sistem:3,4 Oran 23.56

kaanstain
19-02-2011, 11:49
ben satım varantlarından çekiniyorum düşeceğine inanıyosam almıyorum hiçbişe

kazanan
19-02-2011, 13:49
:super: tiyolar süper zaten onlarıda deniyorum:halayci:

kaanstain
19-02-2011, 17:14
Herkes varantlarda yaptığı işlemi söylemeye mi çekiniyor, yoksa burdaki hiç kimse mi varantlara bulaşmıyor??

secbul20
19-02-2011, 22:49

:super: tiyolar süper zaten onlarıda deniyorum:halayci:

Tebrikler...4 de 0...:oley:

skinnypuppy
19-02-2011, 23:24
Tebrikler...4 de 0...:oley:

haftasonuna nasil girdik hocam? bi yerlerde unutulmus kalmis uzunlar yoktur insallah. ne de olsa her an her sey olabiir... :he:

kaanstain
20-02-2011, 21:56
Yarın Ozdad nasıl açılır acaba??

denizbir
20-02-2011, 22:11
Yarın Ozdad nasıl açılır acaba??

yatirimlarınıza karısmak istemem .
ancak soylediiniz varantlarin temsil değeri(referans fiyati, aşmasi gereken değerin (kullanım değeri) cok cok altında.
ozdad için konusursak eger : ozdad su an ölü kağıt. içsel degeri (su an için getirisi) yok cunku .
su anda u30 80xxx lerde , u30 90xxx i asacakki ozdad kar yazsin, onumuzdeki 1,5 ayda nisan sonunda u30: 90xxx asamazsa ozdad mort oluyor. yabi varanta odenen tum paralar ihraccıya kalıyor.
varant ta sıfıra dusuyor.
haa.. x30 90xxx ı asarsa kazanc yazarsiniz.
http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=596224

skinnypuppy
20-02-2011, 22:24
yatirimlarınıza karısmak istemem .
ancak soylediiniz varantlarin temsil değeri(referans fiyati, aşmasi gereken değerin (kullanım değeri) cok cok altında.
ozdad için konusursak eger : ozdad su an ölü kağıt. içsel degeri (su an için getirisi) yok cunku .
su anda u30 80xxx lerde , u30 90xxx i asacakki ozdad kar yazsin, onumuzdeki 1,5 ayda nisan sonunda u30: 90xxx asamazsa ozdad mort oluyor. yabi varanta odenen tum paralar ihraccıya kalıyor.
varant ta sıfıra dusuyor.
haa.. x30 90xxx ı asarsa kazanc yazarsiniz.
http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=596224

yanlis bilgi.. mac tarihinde 90i asarsa kupon yatmiyor, asmazsa yatiyor. mac gunune kadar da kuponun fiyati piyasa arttikca +delta-teta (yanlisim varsa duzeltilsin) kadar artiyor. piyasa dustukce de -delta-teta kadar azaliyor. her halukarda her gun bir teta kadar harac veriliyor iddaa bayiine. normal iddaa veya sayisal loto daha avantajli o yuzden. milli piyango veya online poker de olabilir... :he:

denizbir
20-02-2011, 22:30
yanlis bilgi.. mac tarihinde 90i asarsa kupon yatmiyor, asmazsa yatiyor. mac gunune kadar da kuponun fiyati piyasa arttikca +delta-teta (yanlisim varsa duzeltilsin) kadar artiyor. piyasa dustukce de -delta-teta kadar azaliyor. her halukarda her gun bir teta kadar harac veriliyor iddaa bayiine. normal iddaa veya sayisal loto daha avantajli o yuzden. milli piyango veya online poker de olabilir... :he:

hocam biz bakkal hesabi ile izah edemiyoruz.. greklere girdiniz siz. mevzubahis içinden çıkılmaz hal aldi :)

skinnypuppy
20-02-2011, 22:38
hocam biz bakkal hesabi ile izah edemiyoruz.. greklere girdiniz siz. mevzubahis içinden çıkılmaz hal aldi :)

teta'yi bilmeden olmaz bu isler.

sonra buraya bitime 10 gun kaldi varantin degeri 0.01 oldu napcam ben diye geliniyor...

denizbir
20-02-2011, 22:42
teta'yi bilmeden olmaz bu isler.

sonra buraya bitime 10 gun kaldi varantin degeri 0.01 oldu napcam ben diye geliniyor...

size katılıyorum , ihraccı haracını tahsil edeken hergun caktirmadan varant değerinden kırpıyor kimse haliyle farketmiyor..

dediğiniz gibi
varant karışık bir mevzuBAHİS , en iisi İDDAA... :)

FNT
20-02-2011, 22:57
Varant icad oldu, borsa bozuldu...

tinkir333
20-02-2011, 23:12
arkadaşlar tecrubemden bahsetmek istiyorum bu varant cok riskli söyleki

ilk önce merak ettin bir deneyim bakalım dedim 50 tl 2 ay önce bir varant aldım 2 gün gecti bir baktım 0.53 civarıydı 0.22lere düşmüş elimde 8.500 tl vardı bu kadar düştüyse bir deneyeyim dedim ertesi gün bir baktım 13.000 tl olmuş satmasam 20.000 üsü olacak 3.000 tl cektim hemen kazandım diye seviniyordum 10.000 tl vardı daha sonra o varant bu varant derken su an elimde 2.100 tl kaldı sakın sermayenizin hepsiyle girmeyin cok ama cok tehlikeli

kaanstain
20-02-2011, 23:26
Ben 28 ocakta başladım varanta, ozdad la şu anki karım, %210 çok şükür. hiç de zarar etmedim.

Ozdad 1 ay daha çok iyi iş yapacak....

anlık işlem yapmak lazım, seans açılışı ve kapanışları..

Alıp 1 ay beklerseniz naneyi yersiniz. ben en fazla 5 gün tuttum.

çok küçük bi yatırımcıyım,
üniv öğrencisiyim.

fikirlerim kendime aittir,
bana göre işlem yaparsanız zarar edebilirsiniz...
ytd değildir.

kazanan
21-02-2011, 15:39
neyse ki golü attık:) bereket versin
bugün kenara çekilip seyretmek lazım, gün sonuna doğru yeni pozisyon alınabilir ama şubat varantlarıyla asla!...

kazanan
21-02-2011, 17:11
neyse ki golü attık:) bereket versin
bugün kenara çekilip seyretmek lazım, gün sonuna doğru yeni pozisyon alınabilir ama şubat varantlarıyla asla!...

son yarım saatte ozdps hareketi yaptık (2.16-2.23), günü nakitte kapattık bu gece stressiz uyuyalım:)... nicker, sen ozdae ile halen vedalaşmadın mı?

kaanstain
21-02-2011, 18:53
ben kapanisa dogru ozdad aldim biraz. bakalim yarin voleyi cakabilecez mi,darisi bana insallah...

nickers39
22-02-2011, 00:17
Allah bereket versin bu aralar iyice golcü oldunuz sayın kazanan :) ozdae den maliyetle vedalaştık. Ama el yine durmadı 0.24 ten gün sonuna doğru özdad aldık. Libya'da ateş sönmezse istanbulda o ateş bize kaçar :))

kaanstain
22-02-2011, 09:33
Ozdad biraz kaçtı gibi bana da :D
perşembe cuma verdiğini geri almaya çalışıyo da yemezler

seymetu
22-02-2011, 09:33
Bu varantlarin fiyatlarinin ne olacagini hesaplama imkanimiz var mi? mesela ozdad su anda 0.19 vade haziran sonu mart sonunda endek 78500 den 82000 ye cikti fiyati ne olur seklinde hesaplamayi nasil yapabilirz

kaanstain
22-02-2011, 09:43
Bu varantlarin fiyatlarinin ne olacagini hesaplama imkanimiz var mi? mesela ozdad su anda 0.19 vade haziran sonu mart sonunda endek 78500 den 82000 ye cikti fiyati ne olur seklinde hesaplamayi nasil yapabilirz

http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=54&inwpnr=19

mur362
22-02-2011, 12:08
VARANT için basit bir örnek vereyim.bugün garanti 7.56 nisan sonu alım varantı gadacv 0.15 şu an.diyelimki 10.000 lot aldım
10.000*0.15=1500tl.garanti 7.70 olusa satmayı hedef alıyorum.o zaman gadcv 0.19 olur.
10.000*0.19=1900tl
1900-1500=400tl kar.
gadacv 29 nisan son gün o günü beklemene gerek yok kar gördüğünde satabilirsin.fakat aldıgın varantın hissesinin nereye gidecegini iyi hesaplaman gerek.bence kafa karıştıracak birşey yok.yeterki borsayı iyi takip edin.birde vadesi yaklaşan varantlara girmeyin.hisse alımından-satımından çok farkı yok

seymetu
22-02-2011, 15:06
kaanstain yazdiginiz siteyi biliyorum ama orda hesap yok ya da ben bulamadim.mur367 cevabiniz icin tesekkurler ancak bunlar bildigim seyler.Sorum tam olarak anlasilmamis ya da varantlarda islem yapanlar buna dikkat etmiyor.Ornek nisan 30 vadeli garan isleme koyma fiyati 8 lira olan su anda fiyati 7.50 olan alim varantini 0.20 den aldik.burdaki zaman degeri 0.70 olacak bu varantin.Vadesi yaklasik 70 gun var.Ben bu varanti aldim 20 gun sonra yani vadesine 50 gun kala garanin fiyati 7.8 oldu diyelim.Bu durumda varantin degeri ne olur bunu direkt olarak hesaplayan sistem var mi diye sordum.Bekledigin vadeyi, fiyati degistirip ona gore degerleme yapabilme acisindan.

mur362
22-02-2011, 18:08
kaanstain yazdiginiz siteyi biliyorum ama orda hesap yok ya da ben bulamadim.mur367 cevabiniz icin tesekkurler ancak bunlar bildigim seyler.Sorum tam olarak anlasilmamis ya da varantlarda islem yapanlar buna dikkat etmiyor.Ornek nisan 30 vadeli garan isleme koyma fiyati 8 lira olan su anda fiyati 7.50 olan alim varantini 0.20 den aldik.burdaki zaman degeri 0.70 olacak bu varantin.Vadesi yaklasik 70 gun var.Ben bu varanti aldim 20 gun sonra yani vadesine 50 gun kala garanin fiyati 7.8 oldu diyelim.Bu durumda varantin degeri ne olur bunu direkt olarak hesaplayan sistem var mi diye sordum.Bekledigin vadeyi, fiyati degistirip ona gore degerleme yapabilme acisindan.

öncelikle garan 7.50 iken gadacv alım varantı 0.20 değil 0.14 oluyor.
garan 7.80 iken ise gadacv 0.21 oluyor yani %50 kazanmış oluyorsun
http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=596223 burada varant hesaplama makinesi var: burayı tıkla mutlaka bulursun gözlerin parlar umarım:):)

mur362
22-02-2011, 18:12

tam adresi burası kardeş ben her akşam hesaplıyorum
http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=596223

mur362
22-02-2011, 18:17

örnek bugün ımkb 30 79266 kapattı ozdad 0.22
ımkb30 82000 e çıkarsa ozdad 0.35 olacak

seymetu
22-02-2011, 19:28
tam adresi burası kardeş ben her akşam hesaplıyorum
http://www.varant.db.com/TR/showpage.asp?pageid=750&pkpnr=596223

iste tam olarak aradigim buydu sagolun hayirli kazanclar

kazanan
22-02-2011, 19:39
dün sattığımız ozdps ye bugün yeniden girdik, libya iç savaşın eşiğinde şu an dow %1.5, s&p%2, nasdaq %2.5 ekside yarın şelale düşüşü bekliyorum, cumaya kadar u30 75 binin altına sarkabilir, an düşüş varantlarının anı...

m.tolga
23-02-2011, 06:52
dün sattığımız ozdps ye bugün yeniden girdik, libya iç savaşın eşiğinde şu an dow %1.5, s&p%2, nasdaq %2.5 ekside yarın şelale düşüşü bekliyorum, cumaya kadar u30 75 binin altına sarkabilir, an düşüş varantlarının anı...

dövizde pek hareket yok, u30da 75 bin yada düşüş olmayabilir bugün, milleti yineterse getirecekler

rogdopsink
23-02-2011, 17:07
Bu mesajin ozeti: OZDAD varantinda yuksek kaldirac cekici gozukse de zaman degeri kaybinin yuksekligi (gunluk %3 civarinda), yuzdesel alis satis makasinin yuksekligi ve kullanim fiyatinin uzakta kalmasi nedeniyle; endekste yukselis bekleyen yatirimcilarimiza OZDAD yerine daha uzak vadeli OZDAE, OZDAF veya OZDAG varantlarini onermekteyiz.

Piyasada kisa ve orta vadede yukselis beklentisinde olan yatirimcilar icin, Endeks ALIM varantlari arasinda secim yaparken yatirimcilarin dikkat etmesi gereken bir kac noktayi hatirlatmak isteriz.

1 - Vadesi yakin varantlardan mumkun oldugunca uzak durun.
2 - Kullanim fiyati cok yukarida kalmis (spot fiyat dustugu icin) varantlardan uzak durun.
3 - Kullanim fiyati spot fiyata yakin varantlar daha "iyi huylu" varantlardir. Bu varantlari tercih edin.
4 - Kullanim fiyati yukarida olan varantlara yatirim yapmak isterseniz , mumkun olan en uzak vadeli varanti secin.
5 - Yuzdesel fiyat adimi (alis satis makasi) yuksek olan varantlardan uzak durun.
6 - Yuksek kaldirac onemli firsatlar sunabilse de piyasa beklentisini gerceklesmedigi durumda ciddi kayiplara da neden olabilir.
7 - Vadesi yakin ve kullanim fiyati yuksek varantlarin gunluk zaman degeri kaybi gorece olarak yuksektir. Bu varantlar yatay piyasada durduk yerde ciddi deger kayiplarina neden olabilir.
8 - Vadesi yakin ve kullanim fiyati yuksek ALIM varantlarinin, dayanak varlik deger kazansa dahi, vade yaklastikca deger kaybedebilecegini ve hatta bu varantlarin degerinin sifira inebilecegini unutmayiniz.

http://666kb.com/i/br8a6cjtmb0mjz6o1.jpg

Bu tablo ve yukarida siraladigimiz bilgiler isiginda yatirimcilarimizin OZDAD varantinda yatirim yaparken dikkatli olmalarini oneriyoruz. OZDAD'in zaman degeri kaybi yuksek, kullanim fiyati cok uzakta (90000) ve yuzdesel alis satis makasi cok yuksek (%5). Kaldiraci cazip gozukmesine ragmen saydigimiz nedenlerden dolayi bu varant yerine OZDAE ve OZDAF tercih edilmeli. Yuksek kaldirac arayisinda olan yatirimcilar icin OZDAE'nin kaldiraci geyet cazip (10'a yakin). Zaman degeri kaybina hassas olan yatirimcilarimiz Aralik vadeli OZDAG varantini tercih edebilirler

kazanan
23-02-2011, 17:45

beklenen oldu, borsa ben aşağıya devriliyorum diye bas bas bağrıyor, cumaya kadar güçlü düşüş devam edecek gibi

tiribun19
23-02-2011, 21:59
Bu varant ciğerimi söktü böyle bir kazıklanma görmedim zararın haddi hesabı yok sakın bulaşmayın...

kaanstain
23-02-2011, 23:23
0,25den yüklü miktarda(bana göre) ozdad var bende, kara geçmeden satmayı düşünmüyorum 3 hafta içinde tabi..
Daha önceki haftalarda da bu durumu yaşadım, 27den almıştım 20ye düşmüştü ertesi gün, 5 gün sonra 0,38e çıktı..
Ben bu kağıdın tekrar 0,28 0,29 göreceğine inanıyorum. ki martta not arttırımları var..

sadettinunal
24-02-2011, 06:51
Sevgili dostlar ilk defa varant islemi yaptim 23.02.11 tarihinde GARAN P 29.04 vadeli 1.50 fiattan islem yaptim. GARAN P 29.04 vadeli varant 1.72 den kapanis yapti. Simdi ben kardamiyim zarardamiyim? acil bilgilerinizi bekliyorum.

rogdopsink
24-02-2011, 07:19
Sevgili dostlar ilk defa varant islemi yaptim 23.02.11 tarihinde GARAN P 29.04 vadeli 1.50 fiattan islem yaptim. GARAN P 29.04 vadeli varant 1.72 den kapanis yapti. Simdi ben kardamiyim zarardamiyim? acil bilgilerinizi bekliyorum.

1,72den satmak isterseniz lot başına 0,22 kuruş kardasınız sayın sadettinunal...
Elinizde tuttukça garanti bankasının fiyatı sabit kalsa bie bu karınız gün geçtikçe azalır.(zaman kaybı)
Garanti bankasındaki düşüş zaman kaybından daha fazla oldugu sürece kar etmeye devam edersiniz..
Tam tersi durumda zarara geçme ihtimalinide gözardı etmemek lazım..
------------
uzak vadeli ve kullanım fiyatına uzak varantlar yatırımcısını çok üzmüyor..

Kümelenme olan ve açık poz sayısının yüksek oldugu ,vadesine az kalmış,kaldıracı yüksek varantlara bulaşmak çok riskli.

Riski yönetemeyecekler ya çıkarsa mantıgı ile hareket etmeyiniz derim..

İstisnalr kaideyi bozmaz..Bu ''kötü huylu'' varantlar sıfıra daha çabuk yakınsar..

sadettinunal
24-02-2011, 07:47
Sayin Rogdopsink hizli cevabiniz icin tesekkürü borc bilirim. Lakin benim yaptigim islemin varant kodu GADPS 29.04.11vadeli (put opsiyonu), sadece GADPS nin grafigine bakarak islem yaptim.

turkolog
24-02-2011, 15:50
Borsanın yarın için tepki vereceğini düşünüyorum.Her gün %3 düşecek hali yok.Bu yüzden 0.14 ten kendimce yüklü miktarda ozdad aldım.Umarım pişman olmayız.Herkese bol kazançlar.
Yatırım tavsiyesi değildir.

kazanan
24-02-2011, 17:24
gün sonuna doğru ozdps ile vedalaştık, üç günde borsa dibe çakılırken bize iyi kazandırdı, bereket versin... yarın özellikle ilk seans tepki alımlarıyla borsanın yukarı hareket edeceğini düşünüyorum bu yüzden 0.33 ten ozdae'ye girdik u30 76 bini görürse bizde 0.38 den vedalaşırız hiçte fena olmaz, umarım evdeki hesap çarşıya uyar...

sokratesxxxxx
24-02-2011, 19:55
Arkadaşlar elimde ozdac şubat vadeli varant var.sizce yarın satayımmı? Pazartesi vadesi sona eriyor pazartesiyi bekleyimmi? Tavsiyede bulunursanız sevinirim...

tiribun19
25-02-2011, 13:28
Bu ozdad niye artmıyor endex arttığı halde duruyo ama düşüşlerde de canımıza okudu birisi yadım ederse çok sevineceğim zarar çok büyük bu ozdad 0'a mı inmeye niyetli?

turkolog
25-02-2011, 14:38
Bende çok merak ediyorum.Bütün hepsi artarken o yerinde sayıyor.Ama biraz sabretmek gerekli diye düşünüyorum.Belki kapanışa doğru yapar hareketini.

tiribun19
25-02-2011, 16:20
Bu varantlar soygundan başka birşey değil bana bu ozdad dın bugün yaptığı saçmalığı anlatabilecek birisi var mı bu soygun değil de nedir endex düştüğünde kimse tutamıyor endex yükseliyor kımıldamıyor.

JonDowes
25-02-2011, 16:33
Fiyatı 14 kuruş olan bir varantın alış-satış marjı olan 1 kuruş bile %7 demek... bu kadarlık bir "geride kalmayı" kabullenmeniz gerekir. çok ucuz varantların fiyat adımı dezavantajı unutulmamalı. mutlaka alınacaksa pasife emir girerek alınmalı, aktiften satın alınmamalı.

kazanan
25-02-2011, 16:56
gün sonuna doğru ozdps ile vedalaştık, üç günde borsa dibe çakılırken bize iyi kazandırdı, bereket versin... yarın özellikle ilk seans tepki alımlarıyla borsanın yukarı hareket edeceğini düşünüyorum bu yüzden 0.33 ten ozdae'ye girdik u30 76 bini görürse bizde 0.38 den vedalaşırız hiçte fena olmaz, umarım evdeki hesap çarşıya uyar...
bu günü ve haftayı çok iyi kapattık... hafta sonu gelişmeleri takip etmek lazım, pazartesi şimdilik yükseliş gibi görünüyor

tiribun19
25-02-2011, 18:17
JonDOwes'a sormak isterim bir kuruş hareketi %4 diyorsun fiyatı düşük olan felan diyorsun. Bana OZDAC ı açıklayabilirsin vadesine bir kaç gün kalan kağıt bugün %30 bile yükseldi bizim OZDADın %7 yükselmesi mi çok oluyor. Bukadar da yazık artık...

kaanstain
25-02-2011, 18:50
Ozdad'ın deltasına kaldıracına bakacak olursak bugün ayıp etti,

15, 20 ve 25 den çok miktarda OZDAD var elimde,

22-27 arasına gelmeden satmayı düşünmüyorum,

OZDAD , Delta'sı en yüksek, Teta'sı en düşük varanttı geçen haftaya kadar. Fiyatı da en uygun olanıydı.

Bakalım, Mart 15-20ye kadar beklicem.
Hayırlısı

JonDowes
25-02-2011, 19:54
JonDOwes'a sormak isterim bir kuruş hareketi %4 diyorsun fiyatı düşük olan felan diyorsun. Bana OZDAC ı açıklayabilirsin vadesine bir kaç gün kalan kağıt bugün %30 bile yükseldi bizim OZDADın %7 yükselmesi mi çok oluyor. Bukadar da yazık artık...

piyasanın fiyat hareketlerini ben düzenlemiyorum; suçu işlem emrini verenlerde arayın.

birinin etkin kaldıracı 14 diğerinin 22. birinin diğerinden %50 hızlı hareket etmesi kadar dogal bir şey yok. alış-satış farkı da %4 değil %7.

varant hesap makinesini açarsanız birinin ima ettiği volatilite 35 diğerinin 37. vadesi bitmek üzere olan alım varantına borsa yükselirken ani bir talep gelmesinden kaynaklanan talebi düşünürsek hiç de fazla bir fark değil. iki varantın da volü 35 olsa; 2.87den işlem gören varantın aslında 2.84 olması gerektiği ortaya çıkar. OZDAD'a göre %1.5 pahalı yani daha fazla değil. bundan önce OZDAC daha yüksekte bulunmuş olabilir; hep öyle olması gerekmez. piyasa bu, fiyatları oyuncular belirliyor yargıç değil.

sadettinunal
26-02-2011, 07:30
[QUOTE=JonDowes; piyasa bu, fiyatları oyuncular belirliyor yargıç değil
Syn. JonDowes Borsa litarotürüne gececek bir cümle. Cok begendim."piyasa bu, fiyatları oyuncular belirliyor yargıç değil "

FULLas
26-02-2011, 12:09
Arada bu başlığın altındaki yazıları okuyorum ve inanın gülüyorum... görüyorum kii bu varant olayını anlamadan hareket kurallarını bilmeden dalan arkadaşlar oldukça çok... bu şekilde borsada varant işlemi yapacağınıza gidin bir kumarhanede kumar oynayın derim ben... dow jones de büyük samimiyetiyle açıklama yapmaya çalışıyor hiçde mecbur olmadığı halde, ama bazı arkadaşların para kaybetmekten olan tepkisiyle sert çıkışlarda bulunuyorlar sanki sayın dow jones deutsche bankın sahibi :))))))

estonsedat
27-02-2011, 13:16
endex varanlarında dayanak fiyat vob en yakın vadeli olan hangisi ise. yani u30 spot piyasa değil.

kaanstain
01-03-2011, 15:38
OZDAD kaçtı biraz :D

0,08den sattım biraz önce 1000TL zarar.
Ne verdilerse geri aldılar

Ozdad'ın deltasına kaldıracına bakacak olursak bugün ayıp etti,

15, 20 ve 25 den çok miktarda OZDAD var elimde,

22-27 arasına gelmeden satmayı düşünmüyorum,

OZDAD , Delta'sı en yüksek, Teta'sı en düşük varanttı geçen haftaya kadar. Fiyatı da en uygun olanıydı.

Bakalım, Mart 15-20ye kadar beklicem.
Hayırlısı

mur362
01-03-2011, 18:37
Arada bu başlığın altındaki yazıları okuyorum ve inanın gülüyorum... görüyorum kii bu varant olayını anlamadan hareket kurallarını bilmeden dalan arkadaşlar oldukça çok... bu şekilde borsada varant işlemi yapacağınıza gidin bir kumarhanede kumar oynayın derim ben... dow jones de büyük samimiyetiyle açıklama yapmaya çalışıyor hiçde mecbur olmadığı halde, ama bazı arkadaşların para kaybetmekten olan tepkisiyle sert çıkışlarda bulunuyorlar sanki sayın dow jones deutsche bankın sahibi :))))))

gülmek yerine bilmeyenlere yol gösterirseniz seviniriz.

turkolog
01-03-2011, 20:01
Bir soru sormak istiyorum. Vadesi 29 nisan tarihli olan varantların (mesela özdad), vade tarihi dolmadan 0 olma gibi bir ihtimali var mıdır? Elimde baya bir özdad var. Eğer sıfırlarsa battık demektir. Şimdiden teşekkürler

kazanan
01-03-2011, 20:26
Bir soru sormak istiyorum. Vadesi 29 nisan tarihli olan varantların (mesela özdad), vade tarihi dolmadan 0 olma gibi bir ihtimali var mıdır? Elimde baya bir özdad var. Eğer sıfırlarsa battık demektir. Şimdiden teşekkürler
evet sıfırlama ihtimali var ama db lütfedip 0.01 den geri alıyor...
bu arada bizde geçen hafta kazandıklarımızı ozdae'de 2 günde geri verdik, stopuda çalıştırmadık bakalım önümüzdeki 3 gün neler olacak...

tiribun19
01-03-2011, 21:15
geri vermek ne kelime ozdad bi canımızı almadı, maşallah vurdu geçirdi üzerine ozdae de cila yaptı iyice çöktük yalnız bu douche bi ip...lik yapıyo anlamadım çünkü endex çıktığında da hiç yükselmek istemediler...

turkolog
01-03-2011, 21:50
Peki sizler ne yapmamızı önerirsiniz. Zararım oldukça büyük. Çok yüklü miktarda özdad almıştım ve hala elimde. Maliyet 0.14. Sabretmek istiyorum ama nereye kadar. Daha önce böyle bir tecrübeyi Kcdpr'de yaşamıştım. 0.22 maliyetle alıp 0.11 den satmıştım. Ben sattıktan sonra 0.08'e kadar düşmüş ve ondan sonra 0.60'a kadar tekrar çıkmıştı. Piyasalar kötüye gidiyor gibi. Bir fikri olan arkadaş varsa lütfen söylesin. Teşekkürler.

FULLas
02-03-2011, 08:07
Peki sizler ne yapmamızı önerirsiniz. Zararım oldukça büyük. Çok yüklü miktarda özdad almıştım ve hala elimde. Maliyet 0.14. Sabretmek istiyorum ama nereye kadar. Daha önce böyle bir tecrübeyi Kcdpr'de yaşamıştım. 0.22 maliyetle alıp 0.11 den satmıştım. Ben sattıktan sonra 0.08'e kadar düşmüş ve ondan sonra 0.60'a kadar tekrar çıkmıştı. Piyasalar kötüye gidiyor gibi. Bir fikri olan arkadaş varsa lütfen söylesin. Teşekkürler.

Bende aynı durumdayım seninle.. fakat dün gözümün yaşına bakmadan vedalaştım.. ozdadlarla.. bir kısmını 0.11 bir kısmını 0.09 ve bir kısmınıda 0.08 den.. ama hatamı yaptım görücez bakalım.. 2 aydır sadece varant işlemi yapıyorum.. epey kazandım fakat kazandıklarımı şu son 1 haftada verdik geriye diyebilirim.. ama takip ettiğim kadarı ile endeks varantları daha hızlı hareketler yapıyor..

kaanstain
02-03-2011, 09:48
doğru yerde sattık,
bende birebir aynı durumdayım senle

Bende aynı durumdayım seninle.. fakat dün gözümün yaşına bakmadan vedalaştım.. ozdadlarla.. bir kısmını 0.11 bir kısmını 0.09 ve bir kısmınıda 0.08 den.. ama hatamı yaptım görücez bakalım.. 2 aydır sadece varant işlemi yapıyorum.. epey kazandım fakat kazandıklarımı şu son 1 haftada verdik geriye diyebilirim.. ama takip ettiğim kadarı ile endeks varantları daha hızlı hareketler yapıyor..

lamdatuna
02-03-2011, 20:30
Deutsche Bank mesajıdır . :cool:03-Mart-2011 Persembe aksam 18:30 - 20:30 arasi Point Hotel Gayrettepe'de varant egitim seminerine bekliyoruz. SEMINERLERIMIZ TUM YATIRIMCILARIMIZA ACIK VE UCRETSIZDIR.

Yeni baslayanlar icin: Mumkun olan en uzun vadeli ve kullanim fiyati spota yakin varanta yatirim yapin. Dusuk fiyat ve yuksek kaldirac cazip gozukse de, kisa vadeli varantlar, ozellikle kullanim fiyatlari spot fiyatlardan uzakta ise, yuksek zaman degeri kaybindan dolayi yatirimcisini zarara ugratabilir. Sermayenizin kucuk bir kismiyla varant yatirimi yapin. Ancak kaybetmeyi goze alabileceginiz kadar bir sermayeyi varantlara yatirin. Varantlar hisse senedi piyasasina risk kontrollu veya kaldiracli katilim icin kullanilabilecek yatirim araclaridir. Varantlar tipki hisse senedi gibi bir yatirim aracidir ama ama varant hisse senedi degildir. Varantlarin dinamiklerini anlamadan varantlara yatirim yapmayin.

*** LUTFEN BU MESAJI SONUNA KADAR OKUYUN ***

Merhabalar,

Varantlarda urun cesitliligi soz verdigimiz gibi artmaya devam ediyor. Hep dile getirdigimiz gibi degisen piyasa kosullarinda yatirimcilarin degisik risk profillerine hitap edecek cesitlilikte urunlerin piyasada bulunmasi basarili bir varant piyasasi icin olmazsa olmaz kosullardan. Urun cesitliligini arttirmaya devam edecegiz.

Urun cesitliligin artmasiyla "kotu" varantlarin yerine alternatif "iyi" varantlar her zaman piyasada olacak. Yatirimci, zaman icinde "kotulesen" bir varanttaki kaybini eger beklentisi devam ediyorsa kotu varant ile pacallama yapmak yerine iyi varantlara yatirim yaparak telafi edebilir. Peki, iyi varant ne demektir?

Iyi varant: kullanim fiyati spot fiyata yakin olan (basabas civarinda), vadesi uc aydan daha uzun ve deltasi 0,5 civarinda olan varantlardir. Bu kosullardan hepsini yerine getiremeyen varantlara da yatirim yapilabilir. Bu tur (iyi kotu arasinda) varantlara yatirim yaparken, yatirimcinin varantin dinamiklerini iyi anliyor olmasi gerekir.

Zaman icinde degisik mesajlarda ve seminerlerimizde dile getirdigimiz ogutlerimizi simdi toplu siralayalim. Bu ogutleri yarin aksam gerceklesecek seminerimizde detaylandiracagiz. Sonuna kadar okumanizi rica ediyoruz:

0. Sermayenizin makul bir kismini varantlara yatirin. Sermayenizin tamamini varanta yatirirsaniz tum sermayenizi kaybetme riskini aliyorsunuz demektir.
1. Varantlarin bir vadesi vardir. Vade icinde beklenti gerceklesmezse varantlar para kaybettirebilir. Hatta zararda varantlarin (icsel degeri sifir olan varantlar) degeri vade sonundan once sifira inebilir.
2. Varant kisa ve orta vadeli hisse senedi piyasasina katilim aracidir. Varantlar hisse senedi degiildir. Menkul kiymetlestirilmis opsiyondurlar. Risk kontrollu yatirim icin kullanildiklarinda hisse senetlerine gore daha az riskli yatirim araclaridir.
3. Hisse senedi piyasasinda gelistirilen bazi davranislar varantlar icin gecerli degildir.
4. Bir varanta baglanmayiniz. Satin aldiginiz varant kotu bir varant haline geldiginde beklentiniz devam ediyorsa hemen daha uzak vadeli ve kullanim fiyati spota yakin daha iyi varantla degistiriniz. Kotu bir varantin zararini (ozellikle kotu varantin vadesine az bir zaman kaldiysa) ancak iyi bir varantla cikarabilirsiniz. Degistirme sikligi piyasadaki gelismelere baglidir. Ne kadar uzak vadeli varanta yatirim yaparsaniz degistirme sikliginiz o kadar az olur.
4. Zarar eden bir varanta baglanirsaniz ve beklentiniz gerceklesmezse mutsuz olabilirsiniz, zira varant sizi vade sonunda terk edecektir.
5. Her ucuz varant iyi varant degildir.
6. Her kaldiraci yuksek varant iyi varant degildir.
7. Varantlarda yatirim dayanak varlikta bir beklentiyle baslar. Varant yatirimcisinin dayanak beklentisinin yaninda bu beklentinin hangi zaman diliminde gerceklesebilecegini de tahmin etmesi gerekmektedir. Bir varantin vadesi, beklentilerin vadesinden kisaysa o varant dogru varant degildir.
8. Dayanak varliktaki beklentiniz yanlis cikarsa varantlar para kaybettirebilir.
9. Yatay piyasada varantlar zaman degeri kaybindan dolayi para kaybettirebilir.
10. Varantlarda pacallama yapilmaz. Varant onceki fiyatina geri donmeyebilir.
11. Varantin ucuz olmasinin bir gerekcesi vardir. Bu gerekceyi arastiriniz.
12. Bir varantta zarardaysaniz, bu varant kotu bir varantsa ve beklentiniz devam ediyorsa, zararinizi muadil olan daha iyi varantlarla cikarmayi deneyin.
13. Varantlari kiyaslarken zaman degeri kaybi dusuk olanlari tercih edin. Zaman degeri kaybi yuksek varantlar daha deneyimli yatirimcilar icindir.
14 Acik pozisyonun yuksek olmasi bir varantin iyi oldugu anlamina gelmez.
15. Varantlarda islem hacminin azligi ya da coklugu (ya da acik pozisyonun buyuklugu) ozellikle kucuk yatirimcilar icin bir kriter olmamalidir. Piyasa yapiciligi sayesinde yatirimci likidite riski almadan her varanta yatirim yapabilir.
16. Ihraccinin ve piyasa yapicinin bultenlerini takip edin.
17. Her turlu sorunuzda varant destek hattini aramayi ihmal etmeyin. 0212 319 03 50.
18. Varantlarla ilgili musteri temsilcinizden sizi bilgilendirmesini isteyin.
19. Varanta yatirim yapmadan once kendinizi bilgilendirin. www.varant.db.com veya www.imkb.gov.tr internet adreslerinden varantlar hakkinda detayli bilgi edinebilirsiniz. Ihraccilar yatirimcilari bilgilendirmek amaciyla web sitelerinde varant sayfalari olusturmus durumdadirlar.
20. Alim satim makasi yuzdesel olarak yuksek olan varantlardan uzak durun.
21. Piyasa yapici, piyasaya karsi her zaman notr durmaktadir. Yatirimci karsisinda pozisyon almaz, riskini surekli kontrol eder. Varantlar dayanak varliktaki hareketlere bagli hareket ederler.
22. MKK ve Takasbank'in yayinladigi dayanak varlik saklama hesabi bakiyeleriyle varantlarin bir iliskisi yoktur. Bu bakiyelere dayali varant analizi yapmak yatirimciyi yaniltabilir.
23. db-X markets varantlari otomatik bir piyasa yapici sistemiyle fiyatlanmaktadir. Bu fiyatlamaya keyfi mudahaleler yapilmamaktadir.
24. Piyasa yapiciligi sorumlulugu geregi, veya ihraccinin SPK'dan aldigi iznin tavan degerine yaklasildiginda, piyasa yapici varantlarda satis tarafinda sadece fiyat kotasyonu gosterebilir. Bu durumda yatirimcilar muadil olan iyi varantlarda yeni pozisyon acabilirler.
25. Deutsche Bank kendi varantlarinda guncel fiyatlardan, her zaman, miktarli alis kotasyonu vermektedir. Yatirimci elindeki varanti her zaman guncel fiyatlardan satabilir.
26. Varantlar vade icinde sifir deger alabilir. Sifir degerli varantlar, eger vade sonu gelmeden dayanak varlikta beklenen yonde bir hareket olursa, tekrar bir degere kavusabilirler.
27. Kaldirac iki yonde de calisir. Beklenti ters cikarsa kaldiraci yuksek varant daha hizli para kaybettirir.
28. Zararda israrci, karda sabirsiz olmayin.
29. Varantta teknik analiz yapilmaz, gecmis fiyatlar referans alinmaz, varantlar gecmiste gordugu fiyatlari tekrar gormeyebilir. Kaldiracin bedeli zaman degeri kaybidir. Vade yaklastikca, ama az ama cok, tum varantlar zaman degeri kaybeder.
30. Varanta yatirim yaparken varantin fiyatindan bagimsiz olarak dayanak varlikta hedeflerinizi (zarari kabullenme veya kari alma seviyelerini) belirleyin. Dayanak varligin hareketinin yonunun yaninda bu hareketin hangi zaman diliminde gerceklesecegi de onemlidir. Boylece karli bir pozisyonu erken kapatmazsiniz. Zararda bir pozisyonda da israrci olmazsiniz.
31. Endeks varantlarindaki degisimleri takip etmek icin VOB'un yakin vadeli kontratina bakin. Endeks varantlari VOB yakin vadeli kontratin fiyat degisimlerine daha duyarlidir.
32. Varantlarin dayanak varliga duyarliliklari cok farkli olabilir. Bir varantin dayanak varliga tepki hizi da zaman icinde degisir.
33. Yukselis beklentisine ALIM varantlariyla dusus beklentisine SATIM varantlariyla yatirim yapin.
34. Varant davranislarini aciklamak icin delta (hassasiyet gostergesi), etkin kaldirac, teta gibi parametreleri inceleyin.
35. Varant fiyat degisimlerini son fiyatlardan degil, piyasa yapicisi kotasyonundaki degisimlere bakarak takip edin.
36. Kotu bir ALIM varanti piyasa yukselirken dahi deger kaybedebilir. Zira zaman degeri kaybi kimi zaman o kadar buyuk olabilir ki dayanak varliktaki hareket bu kaybi telafi edemeyebilir.
37. Kotu bir SATIM varanti, benzer sekilde, parametrelerine bagli olarak piyasa dusse dahi deger kaybedebilir.
38. Dayanak varliktaki degisim beklentiniz, bu beklentinin gerceklesecegi zaman diliminde, varantin zaman degeri kaybini yenecek kadar yuksek olmalidir. Aksi takdirde beklenti gerceklesse dahi varantta zarar edebilirsiniz. Zaman degeri kaybi kucuk varantlari tercih etmek bu riskini azaltir.
39. Kontrollu kullanildigi taktirde varantlar vadesi icinde, hisseye dogrudan yatirima gore daha az riskli yatirim araclaridir. Carpani 1 olan bir ALIM varantina yatirim yapmak, vadesi icinde, 1 hisse satin almaktan daha az risklidir. Varantta riske atilan sermaye cok daha kucuktur, maliyet daha azdir ve en onemlisi hissedeki dusus cok yuksek olsa bile zarar, varanta yatirilan parayla sinirlidir.
40. Ozellikle vadesi yakin varantlarda, kullanim fiyatinin ne olduguna dikkat edin. ALIM varantlarinda kullanim fiyati cok yukaridaysa (SATIM varantlarinda cok asagidaysa) varant tehlikelidir.
41. Son olarak bu ogutler sizin icin bir anlam ifade etmiyorsa lutfen varant destek hattiyla (0212 319 03 50) veya musteri temsilcinizle konusmadan varantlara yatirim yapmayin.

Sorulariniz icin 0212 319 03 50 veya varant.turkiye@db.com

Saygilarimizla,
__________________________________________________ __

tiribun19
02-03-2011, 22:02
ben yüklü miktarlarla girdim çok pişman oldum yani tutarı pek yok vadesine daha aylar kalanlar bile inişte salıyorlar çıkışta kıpırdamıyorlar kumardan farkı yok Allah bana ve kaybeden arkadaşlara sabır versin...

muratti
02-03-2011, 22:19
sayın lamdatuna

ortalaması 0.50 ozdad varantım var.şuan 0.07 fiyatı..sizce nasıl bir strateji izleyim...

muratti
02-03-2011, 22:21
çok zararım var.tecrübenizden yararlanmak istiyorum

lamdatuna
02-03-2011, 23:24
muratti arkadaşım özür dileyerek ifade edeyimki varant işinde" şu varanttan çık bu varanta gir ,sat bekle, mutlaka çıkacak sakın satma vs" cümleleri hem boştur hem de büyük sorumluluktur.Kaldıraç ekisiyle kazançlar da kayıplarda dönemsel olarak büyük olduğundan fikir beyan etmem haddimi aşmam demektir.Saygılarımla

gencer40
03-03-2011, 10:58
hep soyyalar pzvler dün 30endeksi 72066 da ozdada 08 alıyolardı bügün72600 da nasıl 06 satışa düştü anlamakta güçlük geçiyom resmen düdükletiyolar gavura bizi uazklaşamak lazım borsadanda hepsinden

muratti
03-03-2011, 11:03
******** bunlar yaaa ozdad ne zaman gidecek yaa.piyasa +2 ozdad eksilerde geziyor yaa..

spk şikayet edelim...

rogdopsink
03-03-2011, 11:31
.....................................

ozdada yeni yatırım yapacaklar uzak dursun ...
Elinde olanlarda gördüğü dengesizlikleri spkya bildirsin kesinlikle..
hakkınızı arayın derim..nasıl iş çevirdiklerini görmek için 1 lot almanız ve 2 gün izlemeniz yeterli..Gerçekten yazık..İki ay önce ozdad iyi varant diye millete vade değiştirten ve alım varantı alacaksanız bunu alın diyen kurum şimdi 'kötü varant' diye millete tere satmaya çalışıyor..

kaanstain
03-03-2011, 11:38
piyasanın fiyat hareketlerini ben düzenlemiyorum; suçu işlem emrini verenlerde arayın.

birinin etkin kaldıracı 14 diğerinin 22. birinin diğerinden %50 hızlı hareket etmesi kadar dogal bir şey yok. alış-satış farkı da %4 değil %7.

varant hesap makinesini açarsanız birinin ima ettiği volatilite 35 diğerinin 37. vadesi bitmek üzere olan alım varantına borsa yükselirken ani bir talep gelmesinden kaynaklanan talebi düşünürsek hiç de fazla bir fark değil. iki varantın da volü 35 olsa; 2.87den işlem gören varantın aslında 2.84 olması gerektiği ortaya çıkar. OZDAD'a göre %1.5 pahalı yani daha fazla değil. bundan önce OZDAC daha yüksekte bulunmuş olabilir; hep öyle olması gerekmez. piyasa bu, fiyatları oyuncular belirliyor yargıç değil.

Bugün 1. seansı da açıklarmısınız HOCAM!

rogdopsink
03-03-2011, 11:49
deutchenin hesap makinesi ile aşırı ters hesaplamalar var..,
Vol arttıgı halde fiyata yansıtmıyorlar mesala..
Delta hesaplarının %20 aşagısında tutuluyor hep..
Maksat nedir acep...bu durum sadece otuz endekste değil tüm varantlarda geçerli..
-----

Bu arada ozdadda pozisyonum yok açık pozdan dolayı gösterge olarak izliyorum sadece..
Varantlarda çift taraflı poz alıyorum..Hesaplamaların tutmaması ve aynı sorunlara her seferinde farklı cevaplar vermelerinden dolayı yine sinirlendirmeyi başardılar benide..
-----

JonDowes
03-03-2011, 11:55
Bugün 1. seansı da açıklarmısınız HOCAM!

açıklamam HOCAM! ben DB'nin avukatı değilim. işimi gücümü bırakıp tüm gün varant piyasasını takip eden biri de değilim. uzun vadeli grafikleri açıp gördüklerimi özetliyorum.

her zarar eden gelip bana laf atıyor iyi valla ya. zorla mı aldırdılar kardeşim varantları?

bu kadar merak ediyorsanız fiyatların neden öyle kote edildiğini; DB'nin kendisi her hafta bedavadan anlatıyor:

Varantlar Giris - Egitim Semineri
Yer: ESENTEPE BARBAROS Point Hotel, Istanbul
Tarih: 3 Mart 2011 Persembe – Saat: 18:30 - 20:30
Lutfen Cevap Veriniz: Hale Serdaroğlu, 0212 319 0 345, varant.turkiye@db.com

varant bölümünün hem başkanı hem de işlem yapan trader'ları geliyor buna sunum yapmaya. kaydınızı yaptırın, gidin, sonra da "filanca tarihte borsa şu olurken filanca varant nasıl olur da bu fiyattan şuraya gitmez?" diye bir zahmet soruverin.

binlerce lira kaybetme riskini kabul edenlerin (şehir dışında bile olsa 100 lira verip uçakla atlayıp gelerek) şu seminerlere katılmamasını, asıl sorularını trader ve DB müdürlerine sormamalarını kafam almıyor. herkes beleşçi. foruma gelip bedavadan tatmin olup gitme heveslisi. ben de buradaki her yazar gibi öylesine gelip yazıyorum buraya. kendi seçimlerinizin suçlusu ben değilim. OZDAD veya her ne haltsa, ben mi "çok iyi mal kapışın! fiyatı da hep dogru fiyatlanır" dedim de aldınız? HAYIR. yeni kurulmuş bir piyasada fiyatların düzgün oluşmayacabileceğini, yargıç değil oyuncuların piyasa oluşturdugunu hep yazdım.

rogdopsink
03-03-2011, 11:57
Piyasa işlem görmezken yani seans kapandıktan sonra hesap makinesindeki değişkenler nasıl oluyorda değişebiliyor anlamıyorum ayrıca..

Hesaplama sisteminin şeffaflıgı konusunda şüphelerim var..Eger bu hesaplamalar kendi sistemlerinin ürünüyse biran önce hesaplama işini imkb devralmalı...

Bizde deutche'nin hesap makinesi ile değil imkbnnin hesapladıgı değişkenler ile karar alabilmeliyiz..Sirkülere ve sitenin altına bizi baglamaz ,mesul değiliz diyerek iş yapılmaz...!!

--------------------

Not:Jon hocam piyasa işleyişi hakkında hepimizin farklı algı yada izlenimleri olması dogal..En azından benim sizi itham etmediğimi bilmenizi isterim.
Saygılar..

JonDowes
03-03-2011, 12:09
Varant fiyatının içinde faiz de var; borsa kapalıyken de olsa 1-3 aylık faizler hızlı değişirse... varant parametreleri de az bir miktar değişir. Takip etmedim, sadece bir fikir. Bunu da seminere giden biri sorarsa iyi olur diye düşünüyorum.

DB'nin hesap makinesi yanlışsa, web'deki pek çok örnek hesap makinesini kendi verilerinizi girerek kullanabilirsiniz. hatta Black-Scholes formülünü kullanıp excel'inizde kendiniz de yaratabilirsiniz.

turkolog
03-03-2011, 15:27
Borsa 1500 puan artıda ama lanet olası ozdad da hiçbir kıpırdama yok. Eminim borsa yarın 100 puan eksiye insin en çok düşenlerin başında ozdad gelir. Lanet olsun böyle kağıda.

lamdatuna
03-03-2011, 15:31
3 Mart 2011 Persembe gunu Istanbul Esentepe'de varant egitim seminerimiz var. Bulusmamiz saat 18:30'da olacak, seminere 19:00'da baslayacagiz. Deutsche db-X markets ekibi olarak saat 18:30'dan itibaren biz Point Hotel'de olacagiz.
SEMINERLERIMIZ UCRETSIZDIR. TUM YATIRIMCILARA VE PIYASA CALISANLARINA ACIKTIR.

Tarih: 3 Mart 2011 Persembe – Saat: 18:30 - 20:30
LCV: Hale Serdaroğlu, 0212 319 0 345, varant.turkiye@db.com

Acik adres su sekilde:
Esentepe Yıldız Posta Cad. No:29 Şişli / Istanbul - TURKEY
Tel: +90 212 337 3000
Fax: +90 212 337 3030
E-posta: contact@pointhotel.com
http://www.pointhotel.com/barbaros/english/location.asp -- bu linkte krokiyi bulabilirsiniz.

Ana basliklar halinde su sorulara cevap vermeye calisacagiz:
- Varantlarda nasil islem yapilir?
- Varantlarla dayanak varligin iliskisi - Delta ve etkin kaldirac
- Yeni varantlar ve yeni dayanak varliklar
- Varantlar neden durduk yerde deger kaybediyor? - Zaman degeri
- Iyi varant ne demektir?
- Kullanim fiyatini nasil degerlendirmeliyim?
- Neden bazi ALIM varantlari piyasa yukseldigi halde tepki vermiyor, hatta deger kaybediyor? Neden bazi SATIM varantlari piyasaya tepkisiz?
- Neden kucuk fiyatli (deltasi dusuk) varantlar tehlikelidir?
- Hangi varant? Degisik varantlar arasindan secim yapmak
- Varantlarda yatirim nasil baslar?
- Varant parametrelerini nasil takip edebilirim?

Seminerlerimizle ilgili duyurumuzu tum yatirimcilarinizla ve calisma arkadaslarinizla paylasmanizi rica ediyoruz. Salon kapasitesi kisitli oldugundan planlamamizi kolaylastirmak icin lutfen LCV yapmayi unutmayiniz. SEMINERLERIMIZ UCRETSIZDIR.

Saygilarimizla,
Deutsche Bank db-X markets Ekibi

Varant Semineri
Tarih: 03 Mart 2011 Persembe– Saat: 18:30 - 20:30
LCV: Hale Serdaroğlu, 0212 319 0 345, varant.turkiye@db.com

lamdatuna
03-03-2011, 15:33
varant.turkiye@db.com adresine sorulan soruları anında cevaplıyorlar ve tavsiyede bulunuyorlar.Saygılarımla

rogdopsink
03-03-2011, 17:29
varant.turkiye@db.com adresine sorulan soruları anında cevaplıyorlar ve tavsiyede bulunuyorlar.Saygılarımla

Verilen cevapların bir kıymeti yok..
Suç devamlı yatırımcının üstüne atılmakta..
...
Varant yatırımcıları pozisyon almadan önce iş yatırımın varantları ile aynı vade ve aynı kullanım fiyatlı varantlarını incelesinler..
Rekabet ortamı olmayan yerde tekelleşmelerine izin verildiği sürece ve diğer kurumlar imkb tarafından teşvik edilmediği sürece hep aynı tarzı uygulayacaklar..Küçük yatırımcının ve kitlenin üstüne oynanıyor..Dönen dolap çok açık..Sistemleri alakasız beklemeler yapıyor arbitraj ortamını engelliyorlar..

---------

------------
Bir gün Nasreddin Hoca'nin esegi çalinmis. Can sikintisi içinde durumu komsularina anlatinca her kafadan bir ses çikmaya baslamis. Birisi :
- Hocam demis niye ahirin kapisina iyi bir kilit takmadin sanki ?
Bir baskasi :
- Evine hirsiz giriyor da senin nasil haberin olmuyor ? diye konusmus.
Bir digeri de :
- Hocam demis, kusura bakma ama esegin çalinmasina en büyük sebep yine sensin. Çünkü dogru dürüst bir ahirin bile yok. Nerden baksan dökülüyor. Hoca kizmis :
- Yahu demis, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi ? Hirsizin hiç mi suçu yok ?

lamdatuna
03-03-2011, 17:32
Bu söylenenlere katılmamak mümkün değil.Ben üzülen ve kaybı olan arkadaşlara yol göstermesi için kurumsal bir adres vermek istedim .İyi akşamlar.

FULLas
03-03-2011, 18:01
...
Varant yatırımcıları pozisyon almadan önce iş yatırımın varantları ile aynı vade ve aynı kullanım fiyatlı varantlarını incelesinler..
Rekabet ortamı olmayan yerde tekelleşmelerine izin verildiği sürece ve diğer kurumlar imkb tarafından teşvik edilmediği sürece hep aynı tarzı uygulayacaklar..Küçük yatırımcının ve kitlenin üstüne oynanıyor..Dönen dolap çok açık..Sistemleri alakasız beklemeler yapıyor arbitraj ortamını engelliyorlar..

---------

------------
Bir gün Nasreddin Hoca'nin esegi çalinmis. Can sikintisi içinde durumu komsularina anlatinca her kafadan bir ses çikmaya baslamis. Birisi :
Bir baskasi :
Bir digeri de :
- Hocam demis, kusura bakma ama esegin çalinmasina en büyük sebep yine sensin. Çünkü dogru dürüst bir ahirin bile yok. Nerden baksan dökülüyor. Hoca kizmis :
- Yahu demis, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi ? Hirsizin hiç mi suçu yok ?

db nin sitesinde varantlarını ayrıntılı inceleme ayrı ayrı varant bilgilerini görme şansı var.. iş bankasında böyle bir site varmı aradım ama bulamadım.. bu konuda bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim..

Mert Can
03-03-2011, 18:08
...

Rog dostum tamamen katılıyorum...
Varant bır yana Deutche , IMKB dekı takas agırlıgını kullanarak pıyasayı manıpule etmeye başladı.
Tcell ve Thyao varantlarının cıkar cıkmaz , bu hisselerde yasanan sert fıyat hareketlerının Deutche kaynaklı oldugunu dusunuyorum.
En son Akbank mudurunu manıpulasyondan SPK ya sıkayet etmıstım,sımdı sıra Deutche geldi :)
Ozellıkle bugun varantlarda yıne VOB da agırlıgını kullanarak kotasyon vermedıler, bahaneleride hazır temettu farkı :)
Deutche zaten dogru durust hareket etseydı, Kore de 6 ay ıslem yasagı getırmezlerdi.
Simdi aynı manıpulasyonu burda yapıyorlar, ben SPK ya sıkayet edıcem ıster kaale alsınlar ıster almasınlar.
Elımdekı varantlarla vedalastıktan sonra varantla ugrasmıyacam artık cunku VOB a baglı.
VOB varken varanttakı Deutche nın keyfı hareketlerını sıneye cekmenın bır anlamı yok.
Ayrıca gordugun kadarıyla endeks varantlarına kesınlıkle bulasılmamalı, OZDADV deyı bıtırdıler aynen daha oncekı gıbı.Sırada OZDAEV var, pıyasayı bıraz yukselttıkten sonra OZDAEV yı de aynı sekılde harcama ıhtımalları cok yuksek.
Kagıt bazlı varantlardan GARAN ve ISCTR nınkıler daha iyi bence.
Ozellıkle VOB u kullanarak endeks varantlarını asagı cekmeye calıstıklarını dusunuyorum.
Varantları 3 gunden fazla taşımak, zaman ve dıger faktorler acısından tamamen maddı acıdan zararlı.Varant elınızde durdugu surece -abartı olabılır ama- varant cesıdıne baglı olarak1 kademe para cebınızden cıkıyor.Varantları elınızde tuttugunuzda buz/dondurma gıbı erıdıgını mutlaka bılmelısınız.
En guzelı gunluk al-sat , onada fırsat verırlerse tabii.
Ayrıca Deutche varant masası ile daha once gorustugum ıcın sımdıden soyleyeyım son derece pıskın cevaplar verıyorlar, adamlar profesyonel.
Kaldırac ısteyenler ıcın nacızane su anda sadece VOB tavsıye ederim.
Opsıyonlar geldıgınde de umarım VOB a da gerek kalmaz.
Selamlar

lamdatuna
03-03-2011, 19:58
Varantlarla işlem yapmak büyük kumarhanelerde oyun oynamak gibi.Sistem tamamen oyunun sahibine çalışır.Güvenlik , makineler,görevliler tek bir amaç için oradadır.Sermayeye hizmet.
alan satanın gizlenmeye başlanması
varantı çıkan kağıtların tutarsız davranışları
bu kağıtlarda Deutsche bank ın payı ve manipülasyon olasılığı
aynı son tarihli varantlardan herbirinin farklı davranması
vade sonu fiyatının ağırlıklı ortalamaya göre belirlenmesi
piyasa yapıcının nötr olduğu söylenerek yaptığı müdahaleler
Hepsi ihraçcının para kazanması içindir.
internetten eğitimler yayılanıyor.Otellerde bedava seminerler veriliyor.Bunların lamdatuna gelsin sabah 10bin tl yatırsın iki gün ya da iki saat sonra 50 alsın gitsin diye organize edildiğini düşünmek bence yanlış.Buna spk da bir şey yapamaz.Varantın benim neznimde diğer bir tabiri harkiridir.Öncelikle bunları kabul ederek kendimizi konumlandıralım.
Varantı genelde belli vadede yükselme potansiyeli gördüğünüz kağıtlara tamamen girmektense yüzde 90 girip sigortası amacıyla da yüzde 10 luk bölümünü satım varantı olarak kullanmak sizi mutlu edebilir.Bunun dışında bir kaç pasif yöntem daha vardır.Bunlar dışında ise tamamen para kaybetmek ve iheaçcının vaadini yerine getirememesi gibi ciddi riskleri vardır.
matematik temeline gelince.Adamlar üzerine ciddi bir matematiksel yazılım kurmuşlar.Daha doğrusu sonucu en az 7 değişkenle belirlenen bir denklem .
zaman, faiz, volatilite ,dayanak varlıktaki değişkenler,dayanak varlık temettüsü....yakın örnek bugün garan temettü açıkladı.Buradan yarın garan yükselecek alalım dersek olmaz .Çünkü tek değişkene bağlı hareket hüsranla bitecektir.yarın garan düşecek dersek yine olmaz.Dolayısıyla %90 %10 oranı idealdir.bunun dışındaki hareketler benim gibi çok küçük yatırımcıları dağıtır. Saygılarımla.

rogdopsink
03-03-2011, 20:14
db nin sitesinde varantlarını ayrıntılı inceleme ayrı ayrı varant bilgilerini görme şansı var.. iş bankasında böyle bir site varmı aradım ama bulamadım.. bu konuda bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim..

http://www.isyatirim.com.tr/varant/main.aspx

Al birini vur ötekine gerçi...
Yinede alternatifin olması herzaman tek ihtimal olmasından iyidir..

kazanan
03-03-2011, 22:12
dow %1.59, nasdaq %1,84, s&p %1.72 artıda kapattı, vıx %10.39 düşüşte, dow future %1.69 nasdaq future %2.10 s&p future %1.88 den başladı, brent petrol %1.88 düşüşte..... geceye bu rakamlarla giriyor olmamız bizde yarın bugündende güçlü bir atağın olması demektir... u30 yarın 75 bini geçebilir, ortam tekrar 80 binleri zorlayacağımızı gösteriyor. Bir müddet daha yükseliş varantları göz kamaştıracak gibi...

lamdatuna
03-03-2011, 23:26
Alış Satış
GADAC P 765,771 112,661
GADAD P 348,361 344,075
GADAE P 31,215 77,713
GADPS P 1,199 3,353
GADPT P 60,218 58,798
GADPU P 1 15

kaanstain
04-03-2011, 00:07
400 lirayla başlayıp, 25 günde 1800 yapıp, bi haftada onu da 450 tl yaptım,

kepçeyle alıp, çay kaşığıyla veriyo

tinkir333
04-03-2011, 00:14
...

---------

------------
Bir baskasi :
Bir digeri de :

arkadasa katılıyorum,11.000-tl paramdan 750 tl kaldı lütfen arkadaşlar bir insanlık tavsiyesi karar sizlerin ama uzak durun

bu neye benziyor biliyormusunuz kumarhaneye hiç gitmedim ama gerekte yok saten kumarhanede sürekli kim kazanır ? kumarhaneci değilmi bu varantlardada piyasa yapıcısı(soyguncusu) arz ve talebin serbest olmadığı ortamda para kazanılmaz, eğer isterse piyasa yapıcısı götürür, kaldırac hesap falan hikaye inanın buna: en güzel örnek özdadda yakından takip edinde dönen dolapları görün,0.35 fiyatta milyon lotlar havada ucusuyordu ne zaman aldında verdin o kadar lotu millete satmak için , endeks yüzde 1 düşerken yüzde 40 falan, cıkarken ise yok hani hesaplama vardı hani endeksliydi yalan kanmayın sakın ,adını vermicem bir aracı kurumun dediği aynen alış emri verdim ve satıştaki fiyat kotasyonundan söylenen isterse size verirler böle bişi olurmu siz manava gidiyorsunuz tezgah kurulmuş elma istiyorsunuz satıcı yok kardeş satılık değil diyor nasıl iş bu napardınız niye kurdun demezmisiniz tezgahı,tamam biz kaybetmeyi göze almışızda soyulmayı değil savcılarmı bakacak yoksa başka kurumlarmı buna en kısa sürede el atmalı yoksa cok kişiin canı yanacak,etrafınızdakileri uyarın lütfen !!!!!!!!!!!!!!!!!!:yes:

Mert Can
04-03-2011, 11:16
arkadasa katılıyorum,11.000-tl paramdan 750 tl kaldı lütfen arkadaşlar bir insanlık tavsiyesi karar sizlerin ama uzak durun

bu neye benziyor biliyormusunuz kumarhaneye hiç gitmedim ama gerekte yok saten kumarhanede sürekli kim kazanır ? kumarhaneci değilmi bu varantlardada piyasa yapıcısı(soyguncusu) arz ve talebin serbest olmadığı ortamda para kazanılmaz, eğer isterse piyasa yapıcısı götürür, kaldırac hesap falan hikaye inanın buna: en güzel örnek özdadda yakından takip edinde dönen dolapları görün,0.35 fiyatta milyon lotlar havada ucusuyordu ne zaman aldında verdin o kadar lotu millete satmak için , endeks yüzde 1 düşerken yüzde 40 falan, cıkarken ise yok hani hesaplama vardı hani endeksliydi yalan kanmayın sakın ,adını vermicem bir aracı kurumun dediği aynen alış emri verdim ve satıştaki fiyat kotasyonundan söylenen isterse size verirler böle bişi olurmu siz manava gidiyorsunuz tezgah kurulmuş elma istiyorsunuz satıcı yok kardeş satılık değil diyor nasıl iş bu napardınız niye kurdun demezmisiniz tezgahı,tamam biz kaybetmeyi göze almışızda soyulmayı değil savcılarmı bakacak yoksa başka kurumlarmı buna en kısa sürede el atmalı yoksa cok kişiin canı yanacak,etrafınızdakileri uyarın lütfen !!!!!!!!!!!!!!!!!!:yes:

Su an 500 puan artıda bır endeks , OZDAEV dekı artıs %0.
Yanı nasıl bır tezgah nasıl bır esnaflık..
Yukselıs 600 puan olunca zorakı kotasyon verıyorlar..
OZDAF 80.000 kullanım varantı su anda makul bence..Illa ıslem yapıcaksanız alım yonunde bunu deneyın dostlar..
En ıyısı uzak durun..

kaanstain
04-03-2011, 18:37
OZDAEV ozdad'ın yeni versiyonu, kaderleri aynı olacak gibi bi koku var burnumda

kazanan
05-03-2011, 14:01
geçen hafta ilk3 gün verdiklerimizi son 2 gün toparlayabildik... cuma gecesi dünya piyasalarındaki durum pazartesi negatif bir görüntünün oluşacağını gösteriyor ancak hafta sonu dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri takip etmek lazım

FULLas
07-03-2011, 12:06
http://www.isyatirim.com.tr/varant/main.aspx

Al birini vur ötekine gerçi...
Yinede alternatifin olması herzaman tek ihtimal olmasından iyidir..

Evet al birini vur ötekine.. doğru söylüyorsun.. fakat ben iş bank varantlarını deutsche ye göre daha vicdanlı olduğunu.. düşünüyorum ama onlara göre yani.. ancak bri taraftan bakıncada insanı felç olmuş gibi eli kolu bağlı bırakabiliyorlar yükselişlerde ve düşüşlerde... nedeni şu ki.. iş bankası çok sık işlem durduruyor yani alım yada satım yapmana imkan veremiyebiliyor.. deutsche bank ın artısı bu diğerine göre yani işlem yapabiliyosun kademe kademe çekiyor ama işlem yapabiliyorsun.. ama deutsche ninde en kötü tarafı mesela alım varantlarında endeks düşerken varantların düşüsü 10 mt koşusu gibi ancak endeks çıkarken maraton koşturuyorlar varantlarına... bununda açıklaması her an değişebiliyor.. volalite-faiz vs vs vs kaldıraç ama bu kaldıraç nede hızla değişiyor.. :) kaldıraçın hızlı değişiminin ana ve en büyük nedeni... dayanağın ihtimalin den çok uzakta yada yakında olması ammann buna dikkat....

kazanan
08-03-2011, 18:03
gün sonu çok sağlam kapandı, global piyasalar pozitife döndü, yarın alım varantlarının günü olacaktır... toz duman içindeki piyasada iki gün sonrası için konuşmak ise çok zor

tinkir333
08-03-2011, 21:00
Sayın Halil Bey,

İlgi: 05 Mart 2011 tarihli e-posta mesajınız.

Öncelikle, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), kuruluş yasası olan, 91 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3.maddesi uyarınca, "(...) menkul kıymetlerin alım ve satımı, fiyatlarının tesbit ve ilanı işleriyle yetkili olarak kurulan tüzel kişiliği haiz kamu kurumu (...)" olduğunu ve ilgili mevzuat uyarınca görev ve yetkisi çerçevesinde çalıştığını ifade etmek istiyoruz

Diğer taraftan, Borsamız piyasalarında işlem gören hisse senetlerinde gerçekleşen her türlü fiyat ve miktar hareketleri, Borsamızda kurulu olan ve belirli kriterlere göre çalışan gözetim sisteminin yanı sıra, bu hisseler hakkında Borsamıza ulaşan ihbar ve şikayet başvuruları ile yazılı ve görsel basında yer alan haberlerin de dikkate alınması ve değerlendirilmesi suretiyle izlenerek incelenmekte, şüpheli bir hususa rastlanılması halinde konu yetkili mercii olan Sermaye Piyasası Kurulu’na iletilmektedir.

Ayrıca, sitemizin piyasalar bölümünde hisse senetleri piyasası’nda ilgili sayfalar başlığı altında yer alana aracı kuruluş varantlarını incelemenizin faydalı olacağı düşüncesindeyiz.

İMKB’ce yatırımcı başvurularının hassasiyetle değerlendirildiğini ifade ederiz.

Saygılarımızla,

YATIRIMCI DANIŞMA MERKEZİ

HERKES HAKKINI ARAMALI KANIMCA BANA GELEN CEVAPTIR SİZLERLE PAYLASIYORUM,
DÜŞERKEN HESAP MAKİNASI CIKARKEN FOOOS,

kazanan
09-03-2011, 16:45
gün sonu yükselişin yarın kesileceğini düşünerek alım varantlarıyla vedalaşıp ozps ye geçiş yaptık, haftanın son iki günü endeksin geri çekileceğini düşünüyorum, kendi adıma inşallah yanılmam...

tinkir333
10-03-2011, 14:06
bir sorum olacak endeks30 1000 puan cıkmış 58.000 den bu yana 5000 puan oziaa ile özdad aynı tarih özıaa 0.20 den 0.53 e geldi özdad ise 0.06 dan 0.08 e aynıydı hani bunlar, neden cıkmıyor özdad birde diyelimki farazi bu endeks30 100000 oldu diyelim özdad 0.60 lardan geldi endekslenen yeri gecse bile 0.60 lara gelmicekmi *

tinkir333
10-03-2011, 14:26
özıaa 3 günde 0.20 den 0.60 a geldi 3 kat
özdad su an 0.10 bununda 3 kat yaparmı yapar .]

JonDowes
10-03-2011, 16:13
Yazmıyım diyorum hep ama başka da hesap yapan yok ki...

Yönü bilemediği için zararda olanlar bundan sonrasını okumasın.

OZIAA ile OZDAD aynı dayanak varlığa bakıyor ama aynı varantlar değil. Parametreleri farklı; aynı olsaydı bile piyasa yapıcıları farklı olduğu için aynı fiyat hareketini yapmayabilirdi...

temel farklar:
OZDAD: kullanım fiyatı 90 bin, çarpan 5,000
OZIAA: kullanım fiyatı 88 bin, çarpan 1,000

bu iki varantın şu anda veya geçmişte kaçtan geçtiğine... bu fiyatların tutarlı olup olmadıgına değinmeyeceğim (zira kavgadan sıkıldım). bunun yerine göreceli karşılaştırma yapacağım: bugünkü fiyatlardan OZIAA mı ucuz OZDAD mı?

önce OZIAA'nın özelliklerini varant hesap makinesine (http://www.hoadley.net/options/optiongraphs.aspx?warrant=Y) yazıyorum. fiyatın 0.60 çıkmasını sağlayacak şekilde volatilite ve faizleri ayarlıyorum... sonra, yukarıda yazdıgım farkları düzelterek "bu 0.60 ise, OZDAD kaç para etmeli?" sorusuna cevap arıyorum. OZIAA parametreleriyle bakıldıgında OZDAD'ın olması gereken fiyat 0.08 çıkıyor. yani; bundan öncesinde bir performans farkı varsa bile şu anda bu sıfırlanmış. sıfırlanmak zorunda da değildi. aynı gün aynı yüzdede değişmek zorunda da değil.

Varant piyasası, teorik fiyattan işlem garantisi vermiyor. İşlem yapan herkesin gizlice "Teorikten geçmeyeceğini, bunun beklentilere kıyasla zarar dogurabileceğini bilerek işlem yapıyorum" taahhüdünü ettiğinin farkında olması umuduyla...

kucukyatirim
10-03-2011, 17:15
sabırlı, dirayetli bir adamsın valla, helal olsun....

Yazmıyım diyorum hep ama başka da hesap yapan yok ki...

Yönü bilemediği için zararda olanlar bundan sonrasını okumasın.

OZIAA ile OZDAD aynı dayanak varlığa bakıyor ama aynı varantlar değil. Parametreleri farklı; aynı olsaydı bile piyasa yapıcıları farklı olduğu için aynı fiyat hareketini yapmayabilirdi...
...

kazanan
10-03-2011, 17:59
arkadaşlar ozıaa sizi yanıltmasın, bu varant 10 liralardan buraya geldi, 9-8-7-6-5-4-3 liralardayken hergün 5-6 milyon liralık hacimle işlem görüyordu, işbankası o fiyatlardan dünya kadar varant sattı, sonra ozıaa uçarcasına 2 liranın altına indirildiğinde dikkatinizi çekti mi hacim bırakın milyon liraları 10 binlirayı geçmez oldu... neden? almak isteyenlere iş bankası varant satmadı sadece çok yukarılardan sattıklarını geri aldı... en son 0.20 lere düştüğünde bir deneseydiniz bakalım alabiliyormuydunuz 1 tane bile alamazdınız ama 5 liradan aldığınız varantı 0.20 den geri verdiğinizde iş bankası havada kapardı varantı ama millet herşeyi göze almış geri satmayınca varantları bugün işbankası % 70 arttırdı varant fiyatını, işi bilmeyenlere ne kadar cazip geliyor değilmi günde %70 pirim, ama bu varantı 1 liranın altında alan yok ki kar etsin amaç çok yukarılardan alanların varantını 0.20 den toplayamadık bari 0.60 tan toplayalım, buna rağmen bugünki hacim 32 bin lira, yani varantları toplayabilmesi için iş bankasının biraz daha fiyat yükseltmesi lazım, yarın endeks düşşe bile ozıaa yükselirse şaşırmayın -3.54 ten alıp 2.30 dan satarak bu varantta tecrübe sahibi olduk-... doyçede bazen çakallık yapıyor ama en azından belirtilen fiyattan istediğin kadar alıp istediğin kadar satabiliyorsun

lamdatuna
10-03-2011, 19:37
ALTI KRITER DORT RENK (6K 4R) - VARANTLAR ARASINDA SECIM YAPMAK - Guncelleme 10 Mart 2011 (guncelleme saati tablonun ustunde)

YENI BASLAYANLAR ICIN
- Bir varantin en az uc yesil notu yoksa o varanttan uzak durun.
- Tercihen dort yesil ve uzerindeki varantlara yatirim yapin.
- Oncelikle dayanak varliginizi belirleyin. Dusus beklentisine SATIM, yukselis beklentisine ALIM varantlariyla yatirim yapin.

BIR VARANT NE KADAR YESILSE O KADAR IYIDIR
- Kirmizi varantlari yesil varantlarla degistirerek yatirimlarinizi surdurun.
- Sari varantlar deneyimli yatirimcilar icindir.
- Kirmizisi cok sayida olan varantlardan mumkun oldugunca uzak durun.

Bu degerlendirme bir yatirim tavsiyesi niteliginde degildir. Muhafazakar yatirimcilar eger varantlarda islem yapmak istiyorlarsa bu kriterleri daha da siki uygulayabilirler. Risk toleransi yuksek yatirimcilar kriterlerdeki parametleri degisik uygulayip kendi analizlerine dayali yatirim yapabilirler.

Kirmizi: Teklikeli uzak durun
Sari: Alinabilir ama bazi kriterlerde kirmiziya donme ihtimali olabilir
Yesil: Guvenli yatirim yapilabilir
Mavi: Yesile donme ihtimali var, yatirim yapilabilir

..anlamina geliyor.

- Bu kriterler sabit degildir her an deger degisebilir. Bu yuzden bu kriterlerdeki degisimlerin surekli izlenmesi gerekir.

Kriterler ve esik degerler:
1. Vadeye kalan gun (takvim gunu):
90 gun uzerinde yesil, 60-90 gun arasi sari, 60 gunden kisa ise kirmizi

2. Spot fiyatin kullanim fiyatina yuzdesel uzakligi:
ALIM ve SATIM varantlarinda uzaklik ters calisiyor. Eger spot fiyat kullanim fiyatinin %10'dan daha fazla altindaysa bu ALIM varantlari icin tehlike isareti, yani kirmizi demek. SATIM varantlarinda ise spot fiyat kullanim fiyatinin %10 yukarisindaysa bu tehlikeye isaret ediyor. Karsilastirmamizda bu yonleri dikkate aliyoruz.

Kisaca varant %10 ve uzerinde "zararda" (out-of-the-money) ise kirmizi
Varant %10 ve uzerinde karda ise sari
%10 ve altinda zararda (out of the money) ve %10 ve altinda karda (in the money) ise yesil - bu durum spot fiyatin kullanim fiyatina yakin oldugu durumlari kapsiyor.

3. Etkin kaldirac:
Kaldirac 6 ve altindaysa yesil
6 ile 10 arasinda sari
10'un uzerinde kirmizi

4. Delta (dayanak varlik duyarlilik gostergesi):
Delta 0.15'in altinda ise kirmizi
0,15 ile 0,35 arasinda sari
0,65'den yuksekse mavi
0,35 ile 0,65 arasinda yesil

Mavi renk su anlama geliyor: varantin deltasi ya da hassasiyeti cok yuksek ve opsiyon ozelligi azalmis anlamina geliyor. Boyle varantlar dayanak varlik degisimlerine asiri hassastir ve gorece olarak pahalidir. Vadesi yaklastikca durumunu degerlendirmek gerekir. Vadesi uygunsa yatirim yapmakta sakinca yoktur, yesile donme ihtimali vardir.

Burada deltanin isaretini dikkate almayin. Eksi delta SATIM varantlari, arti delta ALIM varantlari icindir.

5. Teta (gunluk zaman degeri kaybi):
Buradaki teta islem gunu esas alinarak belirlenen gunluk zaman degeri kaybidir. Tetasi %2 olan bir varant haftada 5 is gunu oldugu icin, durduk yerde haftada %10 deger kaybetmektedir. Isaret hep negatiftir.
%2 ve uzerine kirmizi
%1 - %2 arasinda sari
%1'in altinda ise yesildir

6. Fiyat adiminin yuzdesel buyuklugu:
%5'den buyukse kirmizi
%2 - %5 araliginda sari
%2'den kucukse yesil

Varantlarda fiyat adimi bir kurustur. Fiyat adimi ne kadar yuksekse varantlarda bir adimdaki kayip o kadar yuksek olacaktir. Mumkun oldugunca dusuk adimli varantlar tercih edilmelidir.

Fiyat adimini lutfen piyasa yapici kotasyon makasiyla karistirmayiniz.
- Kotasyon acikligi (veya makasi) fiyat adimindan daha buyuk olabilir.
- Eger buyuk miktarlarda alis satis yapmayi planliyorsaniz, piyasa yapicinin alis satis makasini da degerlendirin.

Piyasadaki db-X markets varantlarinda bu tablo soyle oluyor. Tablonun pdf versiyonu ektedir.
- YENI BASLAYANLAR ICIN UYGUN VARANTLARIN KODUNU (SOL KOLON) YESILE BOYADIK.
- MAVI VARANTLAR DA GUVENLIDIR.
- BAZI DAYANAK VARLIKLARDA ISTEDIGINIZ YONDE UYGUN VARANT BULUNMAYABILIR. BU DURUMDA YENI URUNLERI BEKLEhttp://img4.imageshack.us/img4/9970/varant2.gif

lamdatuna
10-03-2011, 19:44
http://img846.imageshack.us/img846/3656/gnsonu.gif

kaanstain
10-03-2011, 20:03
OZDAD'ın çıkışını değil, düşüşünü hesaplamak lazım.
0,25'den 0,08'e hangi hesapla çekildi...

tiribun19
14-03-2011, 19:19
Bu varantlar yaktıkça yakıyor satım varantını aldım adamlar borsayı uçurdu. Endexle ilgili beklentisi olan varantı olan var mı?

kazanan
14-03-2011, 21:12
Bu varantlar yaktıkça yakıyor satım varantını aldım adamlar borsayı uçurdu. Endexle ilgili beklentisi olan varantı olan var mı?
endeks son yarım saatte geri dönmeye başladı, her taraf ekside, dow 11900 üzerinde direnme çabasında, bizdeki saçma sapan yükseliş son nefesini bu gün verdi... 3.00 maliyetli ozdps ile beklemedeyim, bereket gün kaybı diğer varantlara göre çok az, hedef: bu hafta sonu kapanış 3.50...