PDA

View Full Version : KARSN-Karsan Otomotiv

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

kagan_44
13-07-2011, 18:41
zamnalamayı iyi yapmanızı tavsiye edebilirim onada siz karar vereceksiniz sergan 2 nin dediği gibi şirket zarar açıklamayı kronik bir hastalık haline getirmiş.

drege1
20-07-2011, 10:57
Karsan almayı düşünüyorum yazılanları görünce mndrs den bile kötü gibi geldi

lmelen
21-07-2011, 00:49
Karsan almayı düşünüyorum yazılanları görünce mndrs den bile kötü gibi geldi Yazılanları okudunuz, Karsan almaktan vazgeçtiniz. Bakın, bugün iyi de bir değer kaybetti. Demek ki, bu kağıda yatırım yapılması şu anda doğru değil. Yani size bu algıyı hissettirdiler. Mal yemiş arkadaşların da çoğu, 2.20 TL maliyetle bekliyor. Öyle ise onlar da ortalama 0.60 TL zararla yani 60 kademe aşağıdan mallarını satıp çıksınlar. Eeeeeeeeeeeeeeeey arkadaşım, sizde bu hissiyatı oluşturmak zaten adamların işi, malınızı vermenizi istiyorlar. Bunu böyle algılamıyan, oyunu görmeyen arkadaşların, özellikle malını zamansız satıp çıkan, borsayı düğünlerdeki pistte kasap havası oynamayla bir tutan, yatırımcı olmayı düşünmeyen, borsayı kumarhane zanneden arkadaşların, ortak bir söylemi vardır. Tuh, tam ben sattım, kağıt gitti. Lütfen, aklınızı başınıza alın, inandığınız kağıtta panik yapmayın. Spekin ekmeğine yağ sürmeyin. Küçük yatırımcı olarak artık tuzaklara düşmeyin. Sürü psikolojisine girmeyin, para kazanın.

serqan 2
21-07-2011, 10:49
Yazılanları okudunuz, Karsan almaktan vazgeçtiniz. Bakın, bugün iyi de bir değer kaybetti. Demek ki, bu kağıda yatırım yapılması şu anda doğru değil. Yani size bu algıyı hissettirdiler. Mal yemiş arkadaşların da çoğu, 2.20 TL maliyetle bekliyor. Öyle ise onlar da ortalama 0.60 TL zararla yani 60 kademe aşağıdan mallarını satıp çıksınlar. Eeeeeeeeeeeeeeeey arkadaşım, sizde bu hissiyatı oluşturmak zaten adamların işi, malınızı vermenizi istiyorlar. Bunu böyle algılamıyan, oyunu görmeyen arkadaşların, özellikle malını zamansız satıp çıkan, borsayı düğünlerdeki pistte kasap havası oynamayla bir tutan, yatırımcı olmayı düşünmeyen, borsayı kumarhane zanneden arkadaşların, ortak bir söylemi vardır. Tuh, tam ben sattım, kağıt gitti. Lütfen, aklınızı başınıza alın, inandığınız kağıtta panik yapmayın. Spekin ekmeğine yağ sürmeyin. Küçük yatırımcı olarak artık tuzaklara düşmeyin. Sürü psikolojisine girmeyin, para kazanın.

adamların işi bizdeki hissiyatı bozmak değil....ayen açık kitliyorlar taban'a
zaten daha evelden gelen her olumlu haber'de bile kendini belli ediyordu satış amaçlı kullanıyorlardı....eskiden aldanmışlar ve yeni aldanmışlara cümleten geçmiş olsun .ben kendi adıma elimden geleni yaptım yeni alacakları uyarmak adına bir nebzede olsun faydam olabildiyse ne mutlu .....

lmelen
21-07-2011, 17:25
Biz, bugünkü kara perşembe'de de kağıdımızın ve ilkelerimizin arkasındayız. Para piyasalarındaki 30 yıllık deneyimimiz ve ekonomist kimliğimiz, bize bunları söylüyor. Bizim derdimiz küçük yatırımcının panik yapmaması, kurda kuşa yem olmamasıdır. Kağıt bir tek stop loss'ta zararına satılır, bir de zarara karşın daha iyi bir alternatif kazanç olduğunda. Bunların dışında, yanlış hikaye ve söylemlere itibar edip panik yapmak, küçük yatırımcıya zarar verir. Küçük yatırımcının sersemletilip, yanlış kararlar alması ise, para piyasası kurnazlarına büyük rantlar sağlıyacaktır. Bizim derdimiz, diğer bazı kişilerin ne dediği değildir. Bizim amacımız, kendi düşüncelerimizi küçük yatırımcı ile paylaşmaktır. Özet şudur, biz bu kağıdı yüzlerce hisse arasından seçtik. Hepinize temiz ve bol kazançlar. Allah hepimize sağlık ve mutluluklar versin.

voynik
21-07-2011, 18:41
Arkadaşım;iyi güzel öğütlerde bulunmuşsun da,karsan ile ilgili STRATEJİ nitelikli bilgilerini paylaşsaydın da değerlendirmek isteyen yatırımcı dostlarımıza belki faydan olurdu!!!
Yukarıda anlattıklarının buradaki arkadaşlara ne faydası olacak?Karsan 2,40'lardan 1,40'lara düşünce????

lmelen
22-07-2011, 00:51
Arkadaşım;iyi güzel öğütlerde bulunmuşsun da,karsan ile ilgili STRATEJİ nitelikli bilgilerini paylaşsaydın da değerlendirmek isteyen yatırımcı dostlarımıza belki faydan olurdu!!!
Yukarıda anlattıklarının buradaki arkadaşlara ne faydası olacak?Karsan 2,40'lardan 1,40'lara düşünce???? Sevgili kardeşim, sizin kinayeli bir şekilde konuya yaklaşıp, şöyle yapsaydın bize faydan olurdu yaklaşımına katılmadığımı belirtmek isterim. Biz böyle bir misyon üstlenmedik, borsada başarılı ama sıradan bir adamız. Büyük laflar edip, insanlara yanlış yaptırmak gibi bir amacımız olamaz. Foorumun bu satırlarını yalnız iyi niyetli küçük yatırımcı okumuyor. O bahsettiğimiz para piyasası kurnazları da okuyor. Speki mpeki herkes okuyor. Aptalca her şey burada yazılabilir mi? Yazılırsa doğru olur mu? Faydası olur mu? Karşı taraf gardını almaz mı? Biz sadece yazdıklarımızın arkasındayız. Ne yazmışız, ortada. Biz 1,56 dan mala girmişiz. Ve bu fiyattan bu mala girilir demişiz. Sizin 2.40 TL lardan malda maliyet yaptığınız günlerde, bu mal bizim ilgimizi çeken bir kağıt değildi. Yani iyi kağıt yoktur. Kağıdın iyi zamanları vardır. Biz kağıda aşık olmayız. Kağıdı doğru zamanda alır, doğru zamanda satmaya çalışırız. Yaptığımız budur. Stratejimiz, spekin mpekin tuzaklarına düşmemektir. Sağlam evde oturuyor iseniz, orta halli bir deprem sizi çok fazla korkutmaz. Biz bu kağıda bu fiyattan girdik ve memnunuz. Kağıdın temel analizine ve öykülerine güveniyoruz. Teknik analizler, spek-mpek tarafından yapılan al satlarla oluşturulup sanal al satlar verdirildiğinden, çok da umurumuzda değil. Ha şunu da belirtelim, 2009 Eylül'ünde 3,12 ortalama ile girdiğimiz Altınyıldız'dan 2011 Mayıs'ında 19,35 TL dan çıkarak bu kağıda geldik. Hepinize bol kazançlar. Geceniz hayırlı olsun. Yarın inşallah bize, hepimize, ülkemize hayırlı bir gün olur.

aferim
25-07-2011, 09:09
merhaba arkadaslar hayırlı sabahlar ve haftalar ben karsan ı ıhale zamanı tasıyıp sonrada komısyon zararı ıle kurtulan bırısıyım.sızlerden tek rıcam burada okudugunuz seylere ıtımat etmeyın kesınlıkle!!! ben karsan alırım bakarım hısse gıtmez bır yere yerınde sayar salınım yapar baslarım ballandırmaya ıhale zamanı 2.45 lerı gormus hısse ıhaleyı baska fırma kazanınca nasıl olurda 1.40 sevıyelerıne gelır,ıhale oncesı buralardamıydı hayır bu sırket borsada mılletın sırtından gecınmeye bızlerın parasını almaya alıskanlık edınmıs ıyı arastırırsanız taksı ıhalesı daha oncelerdede gundeme sokulmus ve trılyonlar rant edılmıstır.bır sırket ya adam gıbı kazanıcak kazandırıcak yada karsan gıbı zanlı halıne gelıcek lutfen ınceleyın.karsan,burce,burva ıkısı kardestır.kımlerden nemalanmaktadır.al sat tut tavsıyesı degıldır.sırketlerın ılk baskılması gereken yerlerı halka acıklık oranlarıdır.bu oran yuksekse adamların calısmasına dahı gerek yok ky sılkele sılkele taktık her zaman bellı,analızlerınızı ıyı yapın ve kesınlıkle forularda yazan kısılere alıs satıs ıcın ıtımat etmeyın.

kartal can
25-07-2011, 22:03
KARSANDA SUÇ DUYURUSU BORSA YERİNDE SAYARKEN BU HİSSE YÜZDE ELLİ DÜŞTÜ YÜZDE BEŞ YÜKSELEN HİSSEYE NİYE YÜKSELDİN DİYEN SPK ya duyurulur.

burakaslamaci
28-07-2011, 14:33
Arkadaslar, bilanço tarihi hakkında bilgisi olan var mı?

bambukide
28-07-2011, 18:15
Arkadaslar, bilanço tarihi hakkında bilgisi olan var mı?

Son 2 yıldır 27 ve 28 ağustosta açıkladı..

burakaslamaci
29-07-2011, 14:09
tşk ederim.

Accountant
29-07-2011, 15:13
Boryad başkanından harika bir halka arz. Girişim sermayesi ile 3 ay önceden gizlice anlaş. Şirketin içini dolu gösterip 4 ay içinde 4 katına çıkmış halde halka arz et. Sonra hisseler taban taban gelsin timsah gözyaşı dök. Bu durum tespit edilip yatırımcılar bilinçlendirilince de apar topar forumları kapattır.. Vay beee nasıl bir yatırım ortamımız varmış da biz bilmiyormuşuz...
Kront ve eirco da olan gizli işler;
Her iki hissede de benzer işlemler, fiyat hareketleri ve suni işlemler olduğu için birlikte yorumlanmıştır.

Kront: Patron l. yenel, halka arzda talep gelmeyince maniplatörlerle anlaştı ve hisselerde halka arzdan gizli iskonto verdi.Sebebi de halka arzda fiyat garantisi vermesiydi. Bu iskontoyu alan manipülatörler hisseyi 3 liradan 4.60 liraya kadar yukarı sürerek birden satışa geçip portföylerinin çoğunu boşalttılar. Bunun için patron irandan şu kadar iş-ihale aldık haberini de mal çıkılması için destek amaçlı haber yolladı. Sonra birileri geldi, bu gizli ve kirli işleri deşifre etti. Bunu gören patronlar çark etti, ve hisselerde şimdilik tepki hareketi veriyor süsündeler. Önümüzdeki aylarda bu hisselerin bozuk ve beklentisiz durumda düşüşe devam etmeleri muhtemel.

Erico: Bu senette olanlar ise içler acısı bir durum. Kasım 2010 da 550.000 tl sermayesi olan şirket halka açılmadan önce 4 milyon liraya çıkarılmış. Ortaklar değişmiş. Bu sırada boryad başkanı da 4 ay sonra 3.55 liraya iskontolu! arz edilen senetlere 4 ay öncesinden 1 lira nominal değerden ortak olmuş. Yani 4 ayda 4 kat prim yaptırmış halde halka arz ederken, halka açılma izahnamesinde iskontolu diye rapor hazırlatılmış. Kasım 2010 da ve Mart 2011 de erico ya ortak olanlar 1 lira nominal değer üzerinden ortak olurken, bunlardan en önemlisi verusa isimli girişim sermayesi şirketi 3 ay önce 1 lira ödeyip ortak olduğu şirketin hisselerini halka arz edilince 6 ay satış yapmama taahhüdü vermeyerek 4.60-4.30 aralığında 4.5 kat karla satmış. Normalde şirketi kontrol eden patronların bir girişim sermayesini bünyeye ortak alıp 3-4 ay gibi kısa sürede 4,5 kat kar ettirmeleri görülmüş, yaşanmış şey değildir. SPK yönetimi 4 ayda 4.5 kat artan bir şirketi incelemeye alıp maniplasyon yapıldığı gerekçesi ile tutuklatırken, bu haldeki bir şirketi makyajlı olarak halka açtırması çok garip-ilginç ve dehşet bir ihmal olarak yorumlamak gerekir... Bunu yaparlarken aralarında 3-4 ay öncesinden nasıl alcak-verecek hukuku oluşturuldu ise, 3-4 ay öncesinden ciddi tuzak kurulmuş, ve halka arz edilen şirket sadece ve sadece halkın ödediği paralarla özsermaye oluştururken, 3-4 ay önceden beleşe ortak olan sermayedarlar hisse sert düşünce alım yapıyor süsü vermiş olmaları da gariptir. Üstüne sipariş aldık açıklamaları da. Bu hisselerin 3-4 gün içerisinde 4.50 liradan halka arz fiyatının da altı olan 3.10 lira gibi seviyelere düşmesinin esas sebebi, halka arzdan önce yapılan gizli anlaşmalar, alacak-verecek tuzaklarıdır.Çok iyi imaj olsun ve talep gelsin diye de ar-ge, elektrikli araba gibi ekonomik değeri olmayan projelerle izahname süslenmiş, makyaj yapılmıştır. Birilerinin elinde 1 lira maliyetli senet olup 4.50 liraya çıkartılarak halka arz edince ELBETTE ve HARİKA BİR TİCARET olarak 3.10 a bile mal satılabilmektedir. Çünkü adam 2 liraya da satsa yine çok ciddi kar elde etmiştir. Halka arzdan 3.55 den alan küçük yatırımcılar zaten yolunacak KAZ gibidir. Bunları savunacak kişi de olası bir dava da tabii ki bu işlemleri-tuzakları kuran BORYAD BAŞKANI ALİ BAHCUVAN DIR...Bu iki hissede yaşanılanlar ciddi suç unsurları içermekte olup, boryad başkanı da dahil onlarca patron, yönetim kurulu üyesi, verusa yöneticileri ve borsada hisseleri indirip kaldıran kişi ve hesapları zanlı durumuna düşürmüştür.

Halka arz tuzağın a düşüp mal alarak 1-2 haftada parası yarıya eriyen yatırımcılar spk ya şikayet etmiş, spk da organize şube ile iletişim halinde soruşturma başlatmıştır. Şimdi bu soruşturmanın derinleştirilmesi, ve gizli alacak-verecek ilişkileri, kanunen yasak olan iskonto anlaşmaları, manipülatör-patron anlaşmaları gibi kirli işlerin delilleri ile açığa çıkarılarak tutuklamaların başlatılması aşamasına gelinmiştir.

Tüm yatırımcılara geçmiş olsun. DOLANDIRILDINIZ...

voynik
29-07-2011, 22:35
Yahu arkadaş erico yada haer neyse!!!!Karsan forum'u ile yazdıklarının ne alakası var ki buraları işgal ediyorsun:(((İşi gücü olmayanların mekanı olacak burası yavvvvv::((

voynik
29-07-2011, 22:43
Slm.Arkadaşlar karsan bu taksi ihalesi nedeniyle bence yine ZARAR açıklayacak:( Dolayısıyla kağıdın kısa vadede yükselmesini beklemiyorum.Taa ki taksi test sürüşüne geçene kadar!!!Ancak anlayamadığım konu;Endeks yükselişinde paralel sayılabilecek yükseliş yapıyor.Endeks %2 düştüğünde bu namussuz kağıt 1,53'ten 1,39-1,38'e hatta bir gün sonra 1,30'a kadar geldi.Konu ile ilgili bilgisi yada fikri olan varsa yazbilir mi????

Malkoçoğlu
30-07-2011, 09:02
Yahu arkadaş erico yada haer neyse!!!!Karsan forum'u ile yazdıklarının ne alakası var ki buraları işgal ediyorsun:(((İşi gücü olmayanların mekanı olacak burası yavvvvv::((

Sn.Voynik siz Forum da yer almak için işgaliye parası mı ödediniz ki bize son derece kıymetli bilgiler veren bu arkadaşa laf yetiştiriyorsunuz? Bu bilgiler benim için çok önemli, bu kadar günceli takip etmeme rağmen böyle bir bilgiye rastlamadım ve bundan sonraki halka arzlarda değerlendireceğim. Birbirinize geyik muhabbeti yazarken bu tepkileri vermiyorsunuz. Bak bakalım forumun kaç sayfası Karsan la ilgili, " sinirlendim ekrana bakmıyorum" "Kendimi dışarıya atıyorum" " Tavan yaparsa bana özelimden yaz" gibi saçma sapan bir satır için koskoca paragraf açanlar var, aynı tepkiyi onlara göstermemişsiniz mazide. Ben bu araştırma bilgisini gönderen arkadaşa özellikle teşekkür ediyorum.

voynik
30-07-2011, 17:02
Karsan forumu adı altında yorum yapan ve de bu yorumlar doğrultusunda (kayda değer görünen yorumlardan bahsediyorum) ben dahil,yatırım yapan değerli yatırımcı dostlarımızın beklentisi ''konu ile alakalı değerlendirmelerdir!!!!!'''Halka arzlar ile ilgili düşüncelerin,adı geçen hisse forumlarında yazılması isabetli olurdu! Size gelince;yazmış olduğunuz saçma sapan,hakaret içeren,yakışıksız değerlendirmeler için tek şey söyleyebilirim; ''KÖTÜ SÖZ SAHİBİNİNDİR''....Anlayana tabiii ki.......

voynik
30-07-2011, 17:09
Slm.Dostum 28 Ağustos diye duydum.Saygılar.

Malkoçoğlu
31-07-2011, 23:29
Karsan forumu adı altında yorum yapan ve de bu yorumlar doğrultusunda (kayda değer görünen yorumlardan bahsediyorum) ben dahil,yatırım yapan değerli yatırımcı dostlarımızın beklentisi ''konu ile alakalı değerlendirmelerdir!!!!!'''Halka arzlar ile ilgili düşüncelerin,adı geçen hisse forumlarında yazılması isabetli olurdu! Size gelince;yazmış olduğunuz saçma sapan,hakaret içeren,yakışıksız değerlendirmeler için tek şey söyleyebilirim; ''KÖTÜ SÖZ SAHİBİNİNDİR''....Anlayana tabiii ki.......

Sn.Accountant'ın konu hisseler ile ilgili yazdığı temel olarak kendi topiğinde yer alabilir, doğrudur, ancak bahsettikleri, Karsan yatırımcılarının da içinde olduğu IMKB gemisinde yaşanmaktadır. Bu geminin içinde hepimiz varız. Bu arkadaşımız bir emek harcamış ve belliki Karsan yatırımcısı da olduğu için bu topikten biri olarak buraya iyilik olsun diye yazmış. Şimdi ben Karsandan beklentimi alırsam ve arkadaşın bahsettiği Erico veya diğerini alacak olursam ne olacaktı? Aydınlanmış oldum ve kendisine teşekkür ediyorum emeği için. Size kızmıyorum, tarzınızı o anda haksız bulduğum için size kendinizle bir yüzleşme fırsatı sunmuş oldum. Gördüğüm kadarı ile kaba bir insan değilsiniz ve faydalanmışsınız tavsiyelerimden. Bu da beni mutlu etti. Amacı sadece bilgi sunmak olan bir insana ne yazmışsınız bir kez daha dönüp okuyun, bu defa bana hak vereceksiniz belki. Bunları yazacağınıza o kişiye " bilgilendirme için teşekkürler ama bunu ilgili topiğine yazmanız daha uygun olur" deseydiniz yazdıklarından aklı başında bir insan olduğu ve iyi niyeti belli olan bu arkadaşa askerini azarlayan paşa gibi davranmamış olurdunuz. Sizinde haklı olduğunuz yönler var aslında, kendi açımdan sizi üzdüysem özür diliyorum ve Kutsal ayın birinci gününde haklarımızı birbirimize helal ederek hayatın kendisine odaklanmamızı tavsiye ediyorum. Saygılar.

dogan3535
01-08-2011, 00:43
sayın arkadaşlar.karsanla iligili bilgiler yazarsanız sevinirim.4000binden almışım şimdi ben ne yapacam?karsanın projeleri nelerdir.onlarla ilgili bilinmeyenleri yazarsanız.sevaba girmiş olursunuz.saygılarımla

serqan 2
01-08-2011, 12:21
şu an eminimki karsan da olan yatırımcılar sadece zararlarını telafi etmekle dahi yetinecek halde ve hattda karsan maliyetlerine geldiğinde kesin süretle satacaklardırda......fazlasını ummadığımız gibi zararı bir nebzede olsun en aza indirgesek ona bile kafi diyecek durumdayız.....
şu son 3---3.5 ayda gerilediği kadarını ...borsa 2009 da ralli yaparken 3 --3.5 ay zafında ,kazanamamış karsan....
2.3x---2.4x nere 1.3x---1.4x nere-----hatda 5 ay öncesinde 2.50 leri dahi görmüş oradan dahi maliyeti olan kişiler var...5 ayda...yarıyarıya batık...şu anki seviyeden % 80---%90 lara varan bir zarar sözkonusu....bugün itibarıyla tavanlara dahi başlasa....min 6-7 tavan peşpeşe getirmesi gerek ki sırf zararı kapayabilsinler......daha evelinden 2008 ve öncesi 4.xx ---veya daha çok üstü maliyetlenmiş kişilere ise ALLAH boll boll sabır versin.....
KARSAN projelerine gelince.....bu tarz %9x küsür halka açık bir şirketde ve sadece spekulasyon ve manüpulasyon üzerine borsaya kote olmuş bir şirketde...projeler hiç bir zaman gerçekleşmez ,ama öne sürülüp spekulasyonları yapılır...+ projeler için gün verilir ve her daim ertelenir 1----2 sene ve bu zaman zafında şirket borsaya kote olma sebepin'deki amaçını uygulayarak yerine getirir veya getirmiş olur....bu sebepten dolayı bu tarz hisselerde TEMEL İÇERİĞİNİ hiç baz almadan sadece tekniğine bakarak alım satım yapılmalı...zaten TEMEL analiz yapacak olursak şu anki hisse fiyatının dahi şişirilmiş bir fiyat olduğunu göreceksiniz....

YANİ BU HİSSEYE YÖNELEN KİŞİLER BİLSİNLER'Kİ ( KARSN TAMAMEN SPEKULASYON'A DAYALI BİR HİSSEDİR)...ve öyle AL yat falan boşa kürek çekmeye benzer...YAPABİLİYORSANIZ...spekulasyona dayalı TRADE edilebilir.....bu hisseyle iligili başka bir FARKLI BİLGİ'DE UMMAYIN HATTA BEKLEMEYİN'DE.....çünkü yok ve hiç bir zamanda olmamış...hep aynı düzenle işlemiş ve işlemeyede devam edecektir.

NOT .AL.SAT.TUT ...TAVSİYESİ İÇERMEZ....sadece bilgi nitelikli bir yazıdır.

orfeusant
02-08-2011, 13:48
sergan2 kardeş sen karsan hakındaki yazılarında tam anlamıyla U dönüşü yapmış yorumlar yapıyorsun son dönemlerde , daha önceki yorumlarınıda hatırlıyorum kesinlikle bu kadar olumsuz değildin, şunu kimse unutmasın her hissenin bir zamanı vardır , karsan yönetim olarak profesyonel bir şirket , tabi bunların içinden şirketin borsaya açılmış hisselerinden farklı beklentilerle paralar kazanmak isteyenleride olabilir ama şunu unutmamak gerek Karsan reel gerçek bir sanayi şirketi ve çalıştığı alan otomotiv üretimi gelişmesi gerekecek üretim yapması gerekecek büyüyüp dünya şirketi olma yolunda ciddi adımlar atması gerkecek veeee bu adımları atmadığını veya atmıyacağını kimse idda edemez zamanı gelince tabiri caizsse zincirle bağlasan durmıyacaktır, ama bugün ama yarın , tasaruflar heba olsun diye yatırıma dönüştürülmez borsa kumar oynama alanı değil yatırdım hemen yükselsin satayım, hatta daha çok kazanmak için ondan borç alayım bundan kredi çekeyim evi satayım arabayada binmiyorum onuda satıp parasını yatırayım nede olsa hissenin eli kulağında yükselince hepsini katlıyarak yerine koyarım zihniyeti o yatırımları bitiriri adamıda bitirir, bu hisseden bende var ve inandığım için tutuyorum hedefim fiyat değil hedefim süre en az 2-3-4 yıl beklemeyi göz alabileceğim vizyonu olan bir şirket , nacizane tasaruflarınızı aynı sepette biriktirmeyin ama inandığınız şirketlerdende vaz geçmeyin kim ne derse desin... al sat tavsiyesi değildir

voynik
02-08-2011, 18:19
Slm.Arkadaşlar karsan BEDELLİ sermaye artırımına gideceğini açıkladığı için kısa vadede bu kağıttan cacık olmaz.Birçok kişi bu yüzden bu kağıdı da almaz.Adamlar yatırımcıyı teşvik etmek yerine;

''SOYMA YOLUNU SEÇTİLER''!!!!

Temenni edelim de ''YALANDAN DA OLSA'' balon bir taksi ihalesi beklentisi uydurmaları:( Yoksa bilançonun ZARAR açıklamasını beklediğim için şimdilik durum vahim!!!Yatırım tavsiyesi değildir......

-Bu arada BEDELLİ SERMAYE ARTIRIM TARİHİNİ BİLEN VARSA YAZABİLİR Mİ ARKADAŞLAR ? Teşekkürler....

hazare
04-08-2011, 19:43
Bedelli sermaye ertırımlarında hisse yukselişe geçmezmi bilginiz varsa paylasırmısınız lutfen

battalbaba
05-08-2011, 09:38
her kes bedelli için para bulması lazım
kimisi elindeki kağıdın bir kıs mını satarak bu bedeli sağlayacak

çok satış çok düşüş

hazare
08-08-2011, 17:08
Kimseden çıt yok ne olacak halımız boyle kardeşim nıye bukadar usuyor %12 herkes zararınamı satıyor anlamıyorum

loseMoney
08-08-2011, 17:17
Kimseden çıt yok ne olacak halımız boyle kardeşim nıye bukadar usuyor %12 herkes zararınamı satıyor anlamıyorum

ben de anlam vermiyorum, zannedersin tavan tavan gidiyordu da realize ediyorlar , zaten yerlerdeydi.

voynik
09-08-2011, 00:31
Slm.Arkadaşlar bu namussuz kağıttaki süzme spek yine aynı oyunu yaptı!! Kısa bir süre önce de 1,50'lerden 1,62'lere doğru TUZAK bir yükseliş sonrası 1,55-1,56 cıvarında verdiler milletim kucağuna kağıdı:frown:Bugün de aslında aynı puştluğun tekrarı yapıldı.1,33'lere kadar KASITLI olarak yükseltip tekrar millete bayağı bi mal itelediler.Sonuç: 1,10-1,11'ler kadar salıp yine can yaktılar.Üzülerek de olsa belirtmeliyim ki: Bu kağıt daha 1'lerin de altın geleceği yönündedir:frown:Yeni yatırımcılar:Bu dolandırıcı ıkarsan 'ı almayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin!Bakalım bu iblisler bu kağıdı nerelerine sokacaklar o zaman:frown:.ytd

battalbaba
09-08-2011, 11:04
sermaye arttırımı yatar
bu durumda

kağıt 1 in altında

tanerim
09-08-2011, 11:39
1 tl den kıyak yapacaklardı bize. anası 0.99 dan tabanda oturuyor 1.264.489 tl hacimle şu dakika. arada yalan haberlerle atakları olurdu onlarıda bıraktılar.eskiden bu hacimle anca bir kademe oynardı. plan değiştirdiler. allah hepimizin sonunu hayır etsin. yaz sonuna kadar ayağa kalkmazsa 2014 de hyundai ile üretime başlayabilirse kurtuluruz anca.

greeneyes
09-08-2011, 12:59
1 tl den kıyak yapacaklardı bize. anası 0.99 dan tabanda oturuyor 1.264.489 tl hacimle şu dakika. arada yalan haberlerle atakları olurdu onlarıda bıraktılar.eskiden bu hacimle anca bir kademe oynardı. plan değiştirdiler. allah hepimizin sonunu hayır etsin. yaz sonuna kadar ayağa kalkmazsa 2014 de hyundai ile üretime başlayabilirse kurtuluruz anca.

kağıt ne hale geldi!
biraz daha sabır edeceğiz ve en güzel yerden dönüş yapacaktır. oradan mallanırsak faydası olacaktır.
usa daki kriz ve kredi değerlendirme notu çok büyük bir düşüş oluşturdu,
burada bir olay dönüyor,birileri prim yapacak,bakalım olumlu haber ne olacak ta,tekrar yapılanma sağlanacak...

serqan 2
09-08-2011, 17:44
KARSN ...HERTÜRLÜ kendisini EKSİ kapamayı meziyet haline getiriyor.....ENDEX + 1.30 kapanış, KARSN -% 5.45 kapanış...bugün endex ilk seans hiç düşmeden sadece bugünü 0 kapasaydı bundan daha iyiydi en azından bugün KARSN 1.10 civarı kapardı......
muhtemelen yarın ENDEX + OLACAK....ve KARSN'NIN YARINKİ ..ilk tavanı 1.14 te ..yani bugünkü borsanın açılışta KARSN'NIN gördüğü MAX seviyesidir...ve KARSN yarın tavan çekebilmesi için ENDEX MİN + % 4.XX civarı yapması gerekecek...böyle bir durumda dahi yarın biz bugünkü KARSN'NIN MAX'İMUM gördüğü seviye olan 1.14 te ola bilelim.......boşa kürek çekmeden ziyade ona bile razıyken,eller gider mersine karsn gider tersine....en azından diğer hisseler endex düşerken düştüğü gibi endex çıkarkende kalkmasını becerebiliyor.... budurumda KARSN'nın patronuna ve speğine ne denebilir.....( . . . ) içini boş bıraktım varın siz doldurun.

hazare
09-08-2011, 17:44
Benim maliyetim 1,60 zararım suan 3000tl acaba satsam mı dıye hıc dusunmedim nıye ınsan zararı varken satarki ondan cıkıp hangi hısseye veya neye yoneliceksin en kotusu karsan 0 tl olacak paranda tabii ama her cıkışın bir inişi her inişin bir çıkışı vardır cok buyuk zararlara kagıdınızı satmayın zararınızı karsılıcak bırsey varsa paylasın bızde dusunelim saygılar (kücük yatırımcı ben )

dogan3535
12-08-2011, 11:58
arkadaşlar yatırımcı başkanı açıkladı.4 marka türkiyeye yatırım yapackmış.bitaneside huyndaymış.karsana faydası olurmu?

hazare
13-08-2011, 17:37
inşallah olur bedelli tam olarak ayın kacında bılgınız var mı

kivi
14-08-2011, 00:38
KARSAN OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.`NIN 64.447.432,64 TL BEDELLI HISSE SENEDININ KURUL KAYDINA ALINMA TALEBINI (SPK) KABUL ETTI.

ESKI ODENMIS VEYA KAYITLI CIKARILMIS SERMAYESI (TL): 195.552.567,36
YENI ODENMIS VEYA KAYITLI CIKARILMIS SERMAYESI (TL): 260.000.000
KAYITLI SERMAYE TAVANI (TL): 300.000.000
...
Karsan dan uzak durun dedikçe hisse düştü. Bedelli de tuzu biberi oldu. Ortada bedelli varsa, kazanacağımı bilsem uzak dururum. Bildiğim kadarıyla şirket zarardaydı ve birşeyler yapmaya çalışıyor. Sahibi hukumetle kanlı. Alım yapmak için çok ısrarcı olmazdım. Elinde olanlara Allah kolaylıklar versin. Satmak için çok geç ve 1-2 sene içerisinde yeni bir yükseliş dalgasına başlayacaktır. Kısa vade alım tavsiye etmem.
Alıntıyorum...

patazoglu
14-08-2011, 19:29
diğer otomobil firmaları sözleşmelerle bağlı tamamen yerli otomobil yapmaları mümkün değil sadece izin verilen modelleri üretebilirler.Türkiyenin tamamen yerli ilk otomobil firmasını yapabilecek tek firma karsandır.tüm halkımız heyacanla o günü beklemektedir ve o gün çok yakındır.yatırım tavsiyesi değildir kendi görüşlerimdir

serqan 2
14-08-2011, 20:53
diğer otomobil firmaları sözleşmelerle bağlı tamamen yerli otomobil yapmaları mümkün değil sadece izin verilen modelleri üretebilirler.Türkiyenin tamamen yerli ilk otomobil firmasını yapabilecek tek firma karsandır.tüm halkımız heyacanla o günü beklemektedir ve o gün çok yakındır.yatırım tavsiyesi değildir kendi görüşlerimdir

bu senin belirtdiğin yerli OTOMOBİL üretimini.....OTKAR'a da verebilirler...sebep'ide zaten savunma ve askeri araçları tasarlayıp yapmakta oldukları için......
yani bu senin bahsettiğin yerli üretim OTOMOBİLİ sadece karsn'a vermek zorunda veya KARSN yapabilir demek.......aynı bundan 5 ay evel yok NY TAXİ ihalesinde sadece KARSN engelli aracı tasarlamış ve ihaleyi mecburen KARSN vermek zorunda ..denmesine benzetiyorum.......olasılık var ,yok değil yani... ama yok illaki KARSN olacak diye bir kaide'de yoktur.....yani umutlanıp yine hayal kırıklığına uğramak hisseye hepten OLUMSUZ yansıyor....keşke NY ihalesi olmasa idi diyorum...belki hisse bir beklenti içerisine girip 2.5x leri görmeye bilirdi ama endex bazlı olağan yükselişini yine sürdürüp endex 71.xxx leri gördünde KARSN yine 1.9x leri GÖRECEKTİ.....ve ihale kayıp etme unsuru olmadığı içinde şu an sadece endex'e dayalı bir düzeltme içerisinde bu denli aşşağıları da görmeyeceğide kesinde...olsa olsa 1.9x lerden endexle beraber düşüşte şu an 1.3x civarlarında yine seyrediyor olurdu.....neyse uzun lafın kısası bu hisseye yönelik bir beklenti oluşturup gerçekleşmeyeceği kesinleşince hisse olağandan'da kötü etkilenip yatırımcısını olası olacağından daha fazla rezil kepaze ediyor..
aman ha ihalemi .......yok biz almayalım..... böylesi olası ilerde endexde yukarı doğru bir harekette en azından KARSN AZ BUÇUK YÜKSELİR...ve bizlerin zararını en azından azaltmaya yönelik şans tanımış olur.

battalbaba
15-08-2011, 11:27
bilanço geldi

voynik
15-08-2011, 14:15
Dostum madem bilanço geldi muhtemelen ZARAR miktarını da yazsaydın.Bari bizde bilseydik....

hazare
15-08-2011, 14:49
Karsan'ın vergi dairesine sunduğu tabloda 6 aylık dönem net zararı 6.933.651 tl ya ne lanet kagıtmış diger hisseler en kotu /5 yaparken bız hala yerımızde sayıyoruz bızım spek tam bı s.....z adamı deli ederler

battalbaba
15-08-2011, 15:22
GELİR TABLOSU
A- BRÜT SATIŞLAR 392,508,076.99
1- Yurtiçi Satışlar 233,934,458.39
2- Yurtdışı Satışlar 143,025,265.62
3- Diğer Gelirler 15,548,352.98
B- SATIŞ İNDİRİMLERİ (-) (9,616,754.06)
1- Satıştan İadeler (-) (1,526,094.13)
2- Satış İskontoları (-) (8,090,659.93)
3- Diğer İndirimler (-) -
C- NET SATIŞLAR 382,891,322.93
D- SATIŞLARIN MALİYETİ (-) (361,586,709.53)
1- Satılan Mamuller Maliyeti (-) (350,853,548.04)
2- Satılan Ticari Mallar Maliyeti (-) (10,733,161.49)
3- Satilan Hizmet Maliyeti (-) -
4- Diger Satislarin Maliyeti (-) -
BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI 21,304,613.40
E- FAALİYET GİDERLERİ (-) (14,936,926.54)
1- Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-) -
2- Pazarlama, Satis ve Dagitim Giderleri (-) (7,425,710.19)
3- Genel Yönetim Giderleri (-) (7,511,216.35)
FAALİYET KARI VEYA ZARARI 6,367,686.86
F- DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KARLAR 23,358,446.65
1- İştiraklerden Temettü Gelirleri -
2- Bağlı Ortaklıklardan Temettü Gelirleri 1,765,608.28
3- Faiz Gelirleri 17,843.72
4- Komisyon Gelirleri -
5- Konusu Olmayan Karşılıklar -
6- Menkul Kiymet Satış Karları -
7- Kambiyo Karları 21,263,781.39
8- Reeskont Faiz Gelirleri 265,638.00
9- Enflasyon Düzeltmesi Karları -
10- Diğer Olağan Gelir ve Karlar 45,575.26
G- DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR (-) (29,723,284.34)
1- Komisyon Giderleri (-) -
2- Karşılık Giderleri (-) (1,052,792.03)
3- Menkul Kıymet Satış Zararları (-) -
4- Kambiyo Zararları (-) (28,450,842.57)
5- Reeskont Faiz Giderleri (-) (219,552.00)
6- Enflasyon Düzeltmesi Zararları (-) -
7- Diğer Olağan Gider ve Zararlar (-) (97.74)
H- FİNANSMAN GİDERLERİ (-) (17,364,090.80)
1- Kisa Vadeli Borçlanma Giderleri (-) (12,022,188.00)
2- Uzun Vadeli Borçlanma Giderleri (-) (5,341,902.80)
OLAĞAN KAR VEYA ZARAR (17,361,241.63)
I- OLAĞANDIŞI GELİR VE KARLAR 10,473,966.83
1- Önceki Dönem Gelir ve Karlari 9,670,132.91
2- Diger Olagandisi Gelir ve Karlar 803,833.92
J- OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR (46,376.27)
1- Çalismayan Kisim Gider ve Zararları (-) -
2- Önceki Dönem Gider ve Zararları (-) (34,613.93)
3- Diger Olağandisi Gider ve Zararlar (-) (11,762.34)
DÖNEM KARI VEYA ZARARI (-) (6,933,651.07)
Dönem Karı veya Zarari -
K- DÖNEM KARI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI - -
Dönem Karı Vergi ve Diger Yasal Yükümlülük Karşılıkları -
Dönem Net Karı veya Zararı (-) (6,933,651.07

battalbaba
15-08-2011, 15:24
aslında rakamlar iyiye gidiyor
yılda 700-800 milyomluk satış iyi karlarda doğurabilir

voynik
15-08-2011, 18:18
GELİR TABLOSU
A- BRÜT SATIŞLAR 392,508,076.99
1- Yurtiçi Satışlar 233,934,458.39
2- Yurtdışı Satışlar 143,025,265.62
3- Diğer Gelirler 15,548,352.98
B- SATIŞ İNDİRİMLERİ (-) (9,616,754.06)
1- Satıştan İadeler (-) (1,526,094.13)
2- Satış İskontoları (-) (8,090,659.93)
3- Diğer İndirimler (-) -
C- NET SATIŞLAR 382,891,322.93
D- SATIŞLARIN MALİYETİ (-) (361,586,709.53)
1- Satılan Mamuller Maliyeti (-) (350,853,548.04)
2- Satılan Ticari Mallar Maliyeti (-) (10,733,161.49)
3- Satilan Hizmet Maliyeti (-) -
4- Diger Satislarin Maliyeti (-) -
BRÜT SATIŞ KARI VEYA ZARARI 21,304,613.40
E- FAALİYET GİDERLERİ (-) (14,936,926.54)
1- Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-) -
2- Pazarlama, Satis ve Dagitim Giderleri (-) (7,425,710.19)
3- Genel Yönetim Giderleri (-) (7,511,216.35)
FAALİYET KARI VEYA ZARARI 6,367,686.86
F- DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KARLAR 23,358,446.65
1- İştiraklerden Temettü Gelirleri -
2- Bağlı Ortaklıklardan Temettü Gelirleri 1,765,608.28
3- Faiz Gelirleri 17,843.72
4- Komisyon Gelirleri -
5- Konusu Olmayan Karşılıklar -
6- Menkul Kiymet Satış Karları -
7- Kambiyo Karları 21,263,781.39
8- Reeskont Faiz Gelirleri 265,638.00
9- Enflasyon Düzeltmesi Karları -
10- Diğer Olağan Gelir ve Karlar 45,575.26
G- DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GİDER VE ZARARLAR (-) (29,723,284.34)
1- Komisyon Giderleri (-) -
2- Karşılık Giderleri (-) (1,052,792.03)
3- Menkul Kıymet Satış Zararları (-) -
4- Kambiyo Zararları (-) (28,450,842.57)
5- Reeskont Faiz Giderleri (-) (219,552.00)
6- Enflasyon Düzeltmesi Zararları (-) -
7- Diğer Olağan Gider ve Zararlar (-) (97.74)
H- FİNANSMAN GİDERLERİ (-) (17,364,090.80)
1- Kisa Vadeli Borçlanma Giderleri (-) (12,022,188.00)
2- Uzun Vadeli Borçlanma Giderleri (-) (5,341,902.80)
OLAĞAN KAR VEYA ZARAR (17,361,241.63)
I- OLAĞANDIŞI GELİR VE KARLAR 10,473,966.83
1- Önceki Dönem Gelir ve Karlari 9,670,132.91
2- Diger Olagandisi Gelir ve Karlar 803,833.92
J- OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR (46,376.27)
1- Çalismayan Kisim Gider ve Zararları (-) -
2- Önceki Dönem Gider ve Zararları (-) (34,613.93)
3- Diger Olağandisi Gider ve Zararlar (-) (11,762.34)
DÖNEM KARI VEYA ZARARI (-) (6,933,651.07)
Dönem Karı veya Zarari -
K- DÖNEM KARI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI - -
Dönem Karı Vergi ve Diger Yasal Yükümlülük Karşılıkları -
Dönem Net Karı veya Zararı (-) (6,933,651.07

Tahmin ettiğim gibi berbat bir tablo geldi ancak:Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim dostum...Saygılar...

serqan 2
15-08-2011, 19:45
aslında tabloya bakıldığında KARSN'nın kaar'ı var...ve her seferindede KAAR'I oluyor ve olmuşda....ama ŞİRKET SAHİBİ olan pezo İNAN KIRAÇ' ın HOLDİNG'inde bulunan diğer şirketlere KARSN'A faliyet zararı gösterilerek diğer şirketlerine aktarıla'biliyor paralar......sebep'ide BİR holding SAHİBİ OLABİLMEK İÇİN 18 TANE FARKLI FARKLI iş yapan şirketinin olması lazım KANUNEN HOLDİNG kurabilmek veya devam ettirebilmek adına..ve bunlardan bir kaç tanesi sürekli zarar yazar daha doğrusu batar veya batma aşamasındaysa BİLANÇOLARLA....bu sayı 18'in altına düştüğü taktirde otomatikman kanunen HOLDİNG olamaktan çıkarılırsın...inan kıraç pezo'su......yani anlayacağınız 12 yıldır KARSN'nın kaar'ını ,İNAN KIRAÇ'ın zarar yazan ve batmakta olan diğer şirketlerine aktarılarak bilanço olarak batmaktan kurtarılmaya çabalanıyor ... yani zarar yazan şirketlerinin batmasını engellemeye ve doğal olarakta HOLDİNG'İNİ devam ettirmeye çabalıyor...ve bunu yıllardır KARSN'NIN sırtından yapıyor....kim bilir BELKİ bir gün BU İNAN KIRAÇ pezo'su...HOLDİNG'İNİDE HALKA ARZ girişiminde bulunmak istiyor OLABİLİR...ve büyük vurgun yapabilme fırsatınını HOLDİNG'İNİ ........HOLDİNG olarak elinde tutmaya çabalıyorda olabilir.

ayhan53
22-08-2011, 19:03
http://img6.imageshack.us/img6/8248/karsn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/6/karsn.jpg/)

tirporter
24-08-2011, 11:23
ne oldu bu karsan'ın v1 model aracı. başbakan temmuz ayında test sürüşü yapacak dediler. sonra yok temmuza yetişmez ağustos dediler. ağustosta çıkıyo işte halen bir ses seda yok. bir bilgisi olan var mı?

bursam
25-08-2011, 03:32
Bizim gibi eşekler varken yeni aracı ne yapsın adamlar yakıtsız gidiyoruz işte :)

battalbaba
25-08-2011, 10:30
Bizim gibi eşekler varken yeni aracı ne yapsın adamlar yakıtsız gidiyoruz işte :)

tek tek bir şey etmeyiz ama birlikte epey beygir gücü oluştururuz

voynik
25-08-2011, 17:34
Allah belanı versin senin gibi hissenin de,o yahudi patronunun da şu mübarek günlerde...............

dogan3535
25-08-2011, 22:47
inanç kıraç bey yahudimi anlamadım?

voynik
26-08-2011, 04:12

Güzel kardeşim;Yatırımcısını hiçe sayan,SOYAN,üç kuruşuna göz koyup GASP edebilmek için elinden geleni yapan vede çeşitli yollardan yaptıran bu tür MAHLUKLARA yönelik ;Halen iyi niyetle ''BEY'' diye bahsedebiliyorsun ya; iyi niyetine hayranım.

voynik
26-08-2011, 04:16
Güzel kardeşim;Yatırımcısını hiçe sayan,SOYAN,üç kuruşuna göz koyup GASP edebilmek için elinden geleni yapan vede çeşitli yollardan yaptıran bu tür MAHLUKLARA yönelik ;Halen iyi niyetle ''BEY'' diye bahsedebiliyorsun ya; iyi niyetine hayranım.
İsrail ile aralar gerilince tam da seçimler öncesi sn.Başbakanımızı hedef alarak gündeme gelmesi tesadüf olabilir mi?Biraz düşünmek yeterlidir....

serqan 2
26-08-2011, 11:04

inanç kıraç tam anlamıyla yahudi değildir.......YAHUDİLERİN MASON LOBİSİNE ÜYEDİR...(inanç kıraç mason'dur ) VE YANINDA ÇALIŞTIRDIĞI MÜDÜRLERİNİN TÜMÜ ...YAHUDİDİR...isimlerindende belli zaten ...baş müdür ve yöneticisi JAN NAHUM...YAHUDİ

HER YAHUDİ MASON OLABİLİR,AMA HER MASON YAHUDİ DEĞİLDİR.....zaten yahudi isimleri farklı olur.....

SİRİUS
26-08-2011, 15:05
*karsan'ın 6 aylık konsolide net dönem zararı -6.511.869 tl(önceki -11.723.168 tl)

(26/08/2011 - 15:04:33)

burakaslamaci
26-08-2011, 15:29
bursa gündem'in özel haberi...
ayrıca bursa sokaklarında karsan'ın araçlarının denenmeye başlanmış...
belediyenin 1.000 adet taksiyi yeni üretilenler ile değiştireceği söyleniyor...

hadi bakalım....

saa
31-08-2011, 23:51
teknik analizce yukarı atak vakti geldi dip sayılabilecek bir yerde hayırlısı...

dogan3535
01-09-2011, 18:23
sevgili kardeşler.bu şirketin zarar etmesi. yerlerde sürünmesinin nedeni sizce nedir acaba.bireniniz varsa lütfen paylaşın.

sayityildiz
02-09-2011, 15:01
yakın stopluymus bu..deneyeyım bakalım..

http://www.yukleresim.com/di-UMFM.png

kentuf
04-09-2011, 22:13
Bedelli sermaye artirimi ne oldu bu hissede ???

serqan 2
04-09-2011, 23:14
HEE YAV....EPEYCE MOKUNU ÇIKARDILAR.....biran evel olup bitsede HİSSE'de rahatlasa BİZ'de.

BESİM AĞA
08-09-2011, 10:38
gap a girdi

dogan3535
08-09-2011, 13:25
gapa girdi ne demek .besim ağa açıklayabilirmisiniz?saygılarımla

serqan 2
08-09-2011, 15:13
düşerken ALLAH ne verdiyse...günlük %5 ...ila %10 arası düşüyordu....hatda son düşüşlerde günlük bazda %14 düşüşlerde kayıt ediyordu....
ama iş yükselmeye geldimi bezdire bezdire % 1....% 2 ...bilemedin en fazla %4 geçmiyor yükselişleri....

bu hissede saadet zinciri gibi priramit yapısı ile....altdakiler tepedekilerini sürekli besliyor piramit'in tepesinde İNANÇ KIRAÇ....onun altında JAN NAHUM ve saz arkadaşları... piramit'in ortasına doğru fabrikada çalışan elemanlar...piramit'in en alt tabakasında'da mecburi hisse sahibi olmuş bizler varız......
3---5 keriz bul alt tabakaya yerleştir.....3-5 kerizden aldığın paranın yarısını senin bir üst kademende bulunan tabakaya aktar...o 3--5 keriz'in her biri kendine 3---5 keriz bulup kendi bulunduğu tabakanın altına yerleştirir ve o kerizlerden aldığı paranın yarısını üstdeki kerizin'ine aktarsın....böyle böyle paralar piramitin tepesinde bulunan şahısa kadar cığ gibi büyüyerek ulaşmış olur...MASON LOBİSİ oluşumu ve anlayışının temel kurallarıdır .....BU HİSSENİN MASON BAŞI İSE .İNANÇ KIRAÇ'tır

DANTE_
09-09-2011, 12:13
teknik analizce yukarı atak vakti geldi dip sayılabilecek bir yerde hayırlısı...

Grafik koyabilirmisiniz sn saa ?

Teşekkürler.

b-y
09-09-2011, 16:09
Kap'a haber düştü?

DANTE_
09-09-2011, 16:15
ne ile alakalı haber düşecekti?
Edit: Ekleme
Sanırım bedelli açıklandı :)
bilgisi olan birisi yazabilirse sevinirim.

serqan 2
09-09-2011, 16:41
tavan'a gidecek diye atlayan yeni saf'lara geçmiş olsun.....acayip tongaya getirdiler milleti gene.

serqan 2
09-09-2011, 17:25
Kap : Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s. / karsn [] ızahname - sermaye ...
Kap : Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s. / karsn [] ızahname - sermaye artırımı 09.09.2011 15:56:34

ızahname - sermaye artırımı
---------------------------------------------------------------------------------------------
karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret anonım sırketı'nden cıkarılmıs sermayemızın 64.447.432,64 lırası nakıt karsılıgı arttırılmak suretıyle 195.552.567,36 lıradan 260.000.000 lıraya artırılması ve nakıt karsılıgı artırılan sermayeyı temsıl edecek payların satısı ıle ılgılı ızahnamedır. Bu sermaye artırımı nedenıyle cıkarılacak paylar sermaye pıyasası kurulu'nca 08/09/2011 tarıh ve 80/742 sayı ıle kayda alınmıstır. Ancak kayda alınma ortaklıgımızın ve paylarının kurul veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez. Sermaye pıyasası kanunu uyarınca, ızahname ve eklerı ıle sırkulerlerde yer alan bılgılerın gercegı durust bır bıcımde yansıtmasından ıhraccılar sorumludur. Ancak, kendılerınden beklenen ozenı gostermeyen aracı kuruluslara da zararın ıhraccılara tazmın ettırılemeyen kısmı ıcın muracaat edılebılır. Bagımsız denetım kurulusları ıse, denetledıklerı malı tablo ve raporlara ılıskın olarak hazırladıkları raporlardakı yanlıs ve yanıltıcı bılgı ve kanaatler nedenıyle dogabılecek zararlardan hukuken sorumludur.

---------------------------------------------------------------------------------------------

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=169215

serqan 2
09-09-2011, 17:27
Kap : Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s. / karsn [] ruchan hakkı kullanım ...
Kap : Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s. / karsn [] ruchan hakkı kullanım tarıhlerı 09.09.2011 16:02:12

ruchan hakkı kullanım tarıhlerı

ortaklıgın adresı : Akcalar sanayı bolgesı 16225 nılufer bursa
telefon ve faks no. : Tel : 0 224 484 21 70 fax : 0 224 484 21 69
ortaklıgın yatırımcı/pay sahıplerı ıle ılıskıler bırımının telefon ve faks no.su : Tel : 0 224 280 31 15 fax : 224 484 21 69
yapılan acıklama guncelleme mı? : Hayır
yapılan acıklama duzeltme mı? : Hayır
yapılan acıklama ertelenmıs bır acıklama mı? : Hayır
konuya ılıskın daha once yapılan ozel durum acıklamasının tarıhı : --
ozet bılgı : Yenı pay alma kullanım tarıhlerı

mevcut kayıtlı sermaye tavanı (tl) : 300,000,000
artırım oncesı odenmıs/cıkarılmıs sermaye (tl) : 195552567,36
artırım sonrası odenmıs/cıkarılmıs sermaye (tl) : 260000000,00
bedellı artırım tutarı (tl) : 64447432,64
ruchan hakkı kullandırılan tutar (tl) : 64447432,64
ruchan hakkı kısıtlanan tutar (tl) : 0
ruchan hakkı kullanım oranı (%) : 32,956577103565366353469899030
ruchan hakkı kullandırma fıyatı (1 tl nomınal degerlı beher pay ıcın) (tl) : 1
ruchan haklarının kullanımına ılıskın kısıtlama (varsa) : Yoktur
ruchan hakkı kullanım baslangıc tarıhı : 13.09.2011
ruchan hakkı kullanım bıtıs tarıhı : 27.09.2011
ruchan hakkı kullanım karsılıgı : Kaydı pay verılecektır
satın alma taahhutnamesı verenler (varsa) : Yoktur
artırılan sermayeyı temsılen ıhrac edılen paylar ılk defa hangı hesap donemı karından yararlanacak? : 2,011

sırketımızın 300.000.000.- tl olan kayıtlı sermaye tavanı ıcerısınde, cıkarılmıs sermayesının 195.552.567,36- tl.den 64.447.432,64- tl. (% 32,9566) bedellı artırılarak 260.000.000 tl.ye yukseltılmesıne ılıskın basvurumuz, sermaye pıyasası kurulu'nca 08.09.2011 tarıh ve 80/742 sayı ıle kayda alınmıstır.

Ortaklarımızın; artırılan 64.447.432,64- tl.lık sermayeyı temsıl eden paylardan, ellerındekı payların % 32,9566'ı oranına ısabet eden yenı pay alma hakları, 13.09.2011 - 27.09.2011 tarıhlerı arasında 15 gun sureyle asagıdakı basvuru yerlerınde kullandırılacaktır. Pay bedellerı, akbank t.a.s. Bursa tıcarı subesı nezdınde acılan tr 21 0004 6008 3888 8000 0067 50 numaralı hesaba yatırılmak suretıyle, nomınal degerınden kullandırılacaktır.

Halen ellerındekı hısse senetlerını kaydılestırmemıs ortaklarımızın, yenı pay alma haklarını kullanabılmelerı ıcın hısse senetlerını kaydılestırmelerı gerekmektedır.

Basvuru yerlerı :

Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s.
Akcalar sanayı bolgesı 16225 nılufer bursa
tel : 0 224 484 21 70
faks : 0 224 484 21 69
ak yatırım menkul degerler a.s.
ınonu caddesı no:42 gumussuyu 34437 taksım / ıstanbul
tel : 0 212 334 95 23
faks : 0 212 249 12 87

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=169217

serqan 2
09-09-2011, 17:28
Kap : Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s. / karsn [] yenı pay alma ...
Kap : Karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret a.s. / karsn [] yenı pay alma sırkulerı-sermaye artırımı 09.09.2011 16:12:17

yenı pay alma sırkulerı-sermaye artırımı
karsan otomotıv sanayıı ve tıcaret anonım sırketı'nden ortakların yenı pay almalarına ılıskın sırkuler cıkarılmıs sermayemız 64.447.432,64 lırası nakıt karsılıgı 195.552.567,36 lıradan 260.000.000,00 lıraya artırılmaktadır.artırılan sermayeyı temsıl eden paylar sermaye pıyasası kurulu'nca 08/09/2011 tarıh ve 80/742 sayı ıle kayda alınmıstır. Ancak kayda alınma, ortaklıgımızın ve paylarının kurul veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez.

http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=169218

-kap-

ohm4455
11-09-2011, 01:24
09.09.2011 17:02
***KARSN***ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI( Rüçhan Hakki Kupon Pazari Tarihi )

***KARSN***ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI( Rüçhan Hakki Kupon Pazari Tarihi )
Karsan Otomotiv'in çikarilmis sermayesinin 64.447.432,64 TL (%32,96) bedelli artirilarak 195.552.567,36 TL'den 260.000.000 TL'ye yükseltilmesinde, bedelli pay alma haklari 13.09.2011 - 21.09.2011 tarihleri arasinda Rüçhan Hakki Kupon Pazari'nda islem görecek olup, fiyat tescili gerçeklesinceye kadar fiyat marji uygulanmayacaktir.

Tablo Basligi

IMKB

ohm4455
11-09-2011, 01:25
neden kimse yorun yazmıyor?

ohm4455
11-09-2011, 01:49
en kötü ihtimalle 1.60 ları bulması gerekiyor kanımca. %50 düşen hisse nerdeyse hiç yükselmemiş.

ohm4455
11-09-2011, 01:52
bir yıl önceki fiyatın %20 aşağısında şu an........ spek her an bir sıçratma yapacak bence. hatam varsa düzeltin.

ohm4455
11-09-2011, 01:56
cuma günü tavan saymak lazım. endexsin azizliğine uğradı.

serqan 2
12-09-2011, 00:45
fiyat tescili gerçekleşinceye kadar...kuponlarda marj uygulanmayacak...bu demek isterse kuponları 10 tl den açar isterse 0.01 kuruştanda anlamına geliyor....
ne varki talih bir seferde karsn'nın yüzüne gülsede...şöyle kuponların ilk açılması itibarıyla burda zararda aylar ve yıllardır bekleyen kişiler bir anda ansızın artık karda olmuşlar....umut olsun diye yazdım ...belki ihtimali böyle bir durumun milyonda bir ama böyle ihtimallerde yokta değil yani.

neyse hayaller bir yana diğer olasılık muhtemel bir olasılık bu bedelli olayında spek bizleri heder edebilir...eğer kuponları hisseye dönüştürecek arkanızda nakitiniz yoksa...nede olsa marj yok bilhassa 15 gün mühlet var satmakla yada karşılamakla...bilhassa bu spek denen yada patronmu dersiniz artık...kuponları marj olmadığından içerdekileri bedelliyi mecburi katılmaları için 15 gün boyunca kuponları değerinin çok altında tutarsa ...bizlerinde bedelliye katılacak nakitimizin olmamayışından kuponları mecburi satma durumuz söz konusu ....yani öldüm fiyatına bizden kuponları spek zımbırtısının kendisinin alıpta kullanmasıda doğar...nakit bulmak içinde karsn anadan hisse satıp bedelliyi karşılamak zorunda kalmamızda ...ana karsn hisselerinin bölündükten sonra 1.00 tl nin üsünde olması kayıdı ile bile % 32 hisseleri mecburi ve zorunlu artık maliyetlerimiz ne isede zararına satacaz anlamına geliyorki buda patron zibidisini istediği değilmi...2.2 ila 2.5 arası millete kakaladığı hisselerin %32 sini 1 tl ye geri milletten alabilmek.....

haydi gelde çık işin içinden....yukarı tükür bıyık aşşağı tükür sakal.

deadhunters
12-09-2011, 10:43
Sanki birileri bu civarlardan bedelli öncesi toplayıp, önümüzdeki günlerde bedelli kuponu olarak marjlı fiyatlarla satmaya çabalayacak gibi..

serqan 2
12-09-2011, 12:23
Sanki birileri bu civarlardan bedelli öncesi toplayıp, önümüzdeki günlerde bedelli kuponu olarak marjlı fiyatlarla satmaya çabalayacak gibi..

YANİ DİYORSUNKİ....İÇERDE BİR (SALAK)....bedelliyi karşılamamak süretle şu an hisseleri buralardan topluyorki...sırf marj olmayacak diye kuponlara biçilen bir süre zafı.. içerisinde tüm kuponları yüksekten satmaya çalışacak....ve BAŞKA BİR (SALAK'TA) bu kuponların hepsini yüksekten alıp artı üstüne aldığı yüksek fiyatlı kupon başına 1 tl'de para ödeyip...anası bile bölündükten sonra 1 tl nin altında olan bir hissenin ....bilmem yenisine sahip olmaya çalışacak.....

ah dostum ah.....varmı böyle salaklar..
ha şuna dersenki PATRON kendisi alıyor hisselerini ve bedelliyide sadece kendisi karşılayacak....tabi sadece kendisinin bildiği bir unsur üzerine ...ilerde bu hisseleri yükseltip yükselttikten sonra bomba haber patlatıp geri yüksek fiyattan millete kakalayacak...bu biraz daha MANTIKLI olurdu.

deadhunters
12-09-2011, 14:52
serkancım, eleştirel yazın çok faydalı oldu; teşekkürler. BEnim senaryomda ise marjsız açılacak rüçhan pazarını takip edenlerin bildiği bir durum yeralıyordu..O hengamede çok işlemler ve mantıksız da olsa yüksek fiyatlar oluşabiliyor..

deadhunters
12-09-2011, 14:55
Bugün kapanış/aof 1.15 olursa 10bin lotu olan kişinin yarın nötr kalabilmesi için rüçhan hakkını kaç liraya satması gerekirdi acaba?

Bu sorunu ncevabı hisseyi tutan arkadaşlara çok faydalı olacaktır..

serqan 2
12-09-2011, 15:05
Bugün kapanış/aof 1.15 olursa 10bin lotu olan kişinin yarın nötr kalabilmesi için rüçhan hakkını kaç liraya satması gerekirdi acaba?

Bu sorunu ncevabı hisseyi tutan arkadaşlara çok faydalı olacaktır..
benim hesabıma göre %33 bedelli demek.....10.000 lotu olan birine 3333 kupon payı düşmesi anlamı çıkarıyorum...ve bu orandada ana hissenin aşşağı geleceği anlamına geliyor.....budurumda bügünkü 1.15 aof olursa kapanış..yarın hissenin bölünmüş hali 0.72 tl olması gerek 10.000 lot 0.72 değerden...ve 3333 kupon 1.00 tl den işlem görmesi gerekli....nötür olabilmek adına..
yani benim hesabıma göre tabiki farklı bir bölünme şekilleri varsa onu bilmiyorum.......1.00 tl altı satılan kuponlar zarar sayılır....+ 1.00 tl de kupon başına bedelliye katılma tutarı düz hesap ...2.00 tl olması gerekli yeni karsn ..hissesi ki nötür olunabilsin.

deadhunters
12-09-2011, 15:25
abi hesabın yanlış..rüçhan hakkın 3333 ad. değil 10.000 adet..her hissenin %32 bedelliye katılma hakkı var, yarın 10.000 ad. rüçhan hakkını satabilirsin .. iyi düşünün..

Gelelim rüçhan hesabına ..Basitten gidelim bu sefer.. 1 hisseniz var maliyeti kapanışa göre 1.15 oluyor..Rüçhana katılırsanız 1 TL daha ödeyip 0.32 hisse daha alacaksınız. Böylece 2.15 TL ödeyip 1,32 ad. hisseye sahip oluyorsunuz..Bölünce yeni hisse 0.61 TL civarıbda işleme başlar..Bu durumda hisseyi bugün alanların çoğu hemen satmak için değil; toplamak ve rüçhana katılmak için alıyor.. Zira hemen satsa zararda: istese 0.61TLden yarın alabilirdi.

Halkın rüçhana katılmasını isteseler çokdan 1.50 üstüne attırmışlardı bence..Bence yönetim rüçhanları topluyor, amaç al-sat değil; amaç hisse ortaklık oranlarını artırmak olabilir..Kimse bu fiytlardan rüçhana girmez ki

spawn
12-09-2011, 15:34
10000 lotun var ve 10000 adet rüçhanın olacak. 1,15 ort fiyata göre Hisse fiyatı 1,10 TL, rüçhan fiyatında 0,05 gibi falan olacak. Rüçhanları satarsan 500 TL KASANA PARA GİRECEK. yok satmam dersen 3333 tl daha verip 3333 adet daha hissen olacak. Elinde 13333 adet hisse olacak

serqan 2
12-09-2011, 15:54
10000 lotun var ve 10000 adet rüçhanın olacak. 1,15 ort fiyata göre Hisse fiyatı 1,10 TL, rüçhan fiyatında 0,05 gibi falan olacak. Rüçhanları satarsan 500 TL KASANA PARA GİRECEK. yok satmam dersen 3333 tl daha verip 3333 adet daha hissen olacak. Elinde 13333 adet hisse olacak
bu senin belirttiğin duruma göre % 5 yakın iskonto doğuyor.....

tanerim
12-09-2011, 16:42
güzel kardeşlerim. hiç kafa yormayın. ben geçen bedellidede buradaydım. hiç birşey farketmiyor ha bedelliden almışsın ha kuponu satıp anasına eklemişsin. oranlar aynı oluyor. o zaman 1.23 iken kuponları 23 kuruştan satıp anasına eklemiştim ben. aynı hesaba geldi.

tirporter
12-09-2011, 16:50
arkadaşlar bedellide fiyat serbest marjda olacağı için, bedelli oranı kadar hisse fiyatı düşmeyecek. fiyatı piyasa belirleyecek. 10.000 adet hissesi olana yarın 10.000*%33 = 3.333 adet rüçhan kuponu verilecek. bu kuponlar 13/09/2011-21/09/2011 tarihleri arasında işlem görecek. isteyen bu kupınları satarak bedelliye katılmaz isteyende satmayıp her bir rüçhan kupunu başına 1 tl ödeyerek bedelliye katılır. bedelliye katılıp katılmama için son gün 21/09/2011 tarihidir. 10.000 lot ile bedelliye katılan birine 21/09/2011 tarihinde rüçhanların yerine 3.333 adet karsany adı altında yeni bir karsan hissesi verilir. yani karsanlar eski ve yeni diye ikiye ayrılır. yarın için benim öngörüm bugün 1,16 kapanış yapacağı varsayımıyla açılış fiyatı 1,12 civarı olur. karsan rüçhan kuponlarıda tahminen 0,12 kuruş olacak açılacaktır.

deadhunters
12-09-2011, 17:58
Herkes bir şey söylemiş; farklı farklı, herkes biraz doğru-biraz yanlış gibi..Örneğin aşağıdaki dostumuzun dediğine göre rüçhandan 0.05den alıp, üstüne de 1 TL ekleyip, KARSAN hissesini 1,05e getirebilir miyiz? Tabii ki de mümkün değil..Rüçhan değeri daha yüksek olacaktır; bugünkü KİPA R grafiğine bakarsanız rüçhan 0.08 TLDen tavandan kapandı hem de gün içinde 0.4-0.5 gibi çok yüksek rakamları gördü..Rüçhanalrı toplamak isteyen grubun veya şirket ortağının hesabına kalmıştır bence...

spawn
12-09-2011, 20:30
Herkes bir şey söylemiş; farklı farklı, herkes biraz doğru-biraz yanlış gibi..Örneğin aşağıdaki dostumuzun dediğine göre rüçhandan 0.05den alıp, üstüne de 1 TL ekleyip, KARSAN hissesini 1,05e getirebilir miyiz? Tabii ki de mümkün değil..Rüçhan değeri daha yüksek olacaktır; bugünkü KİPA R grafiğine bakarsanız rüçhan 0.08 TLDen tavandan kapandı hem de gün içinde 0.4-0.5 gibi çok yüksek rakamları gördü..Rüçhanalrı toplamak isteyen grubun veya şirket ortağının hesabına kalmıştır bence...

Bence 1,05 den alamazsın. Çünkü %32 bedelli olduğu için hemen hemen sana maliyeti 1,12 TL olacaktır. Rüçhan referans fiyatı 0,04 olarak belirlendi. Bu da benden size gelsin.

tirporter
12-09-2011, 23:21
abi hesabın yanlış..rüçhan hakkın 3333 ad. değil 10.000 adet..her hissenin %32 bedelliye katılma hakkı var, yarın 10.000 ad. rüçhan hakkını satabilirsin .. iyi düşünün..

Gelelim rüçhan hesabına ..Basitten gidelim bu sefer.. 1 hisseniz var maliyeti kapanışa göre 1.15 oluyor..Rüçhana katılırsanız 1 TL daha ödeyip 0.32 hisse daha alacaksınız. Böylece 2.15 TL ödeyip 1,32 ad. hisseye sahip oluyorsunuz..Bölünce yeni hisse 0.61 TL civarıbda işleme başlar..Bu durumda hisseyi bugün alanların çoğu hemen satmak için değil; toplamak ve rüçhana katılmak için alıyor.. Zira hemen satsa zararda: istese 0.61TLden yarın alabilirdi.

Halkın rüçhana katılmasını isteseler çokdan 1.50 üstüne attırmışlardı bence..Bence yönetim rüçhanları topluyor, amaç al-sat değil; amaç hisse ortaklık oranlarını artırmak olabilir..Kimse bu fiytlardan rüçhana girmez ki

kusura bakmayın ama hesabınız baştan aşağı hatalı. 1 tl ödeyip 0,32 adet hisse alınmaz. böle bişi yok. 1 tl karşılığında bedelliden 1 adet hisse alınır. (adet/ödeme= yeni fiyat )formülüyle 0,61 olarak hissenin yeni fiyatını bulmuşsnuz. bu da yanlış. hisse serbest marjda açılacak yarın. yani fiyatı piyasa belirleyecek.

bir de 10.000 adet hissesi olan birine 10.000 rüçhan değil 3.300 rüçhan kuponu verilir.

serqan 2
13-09-2011, 00:08
anlaşılan gap'a son düşen bu hissenin 0.04 kuruşluk referans haberi ile....
yarın bölünmede bugünkü kapanış olan 1.18 baz alındığında.....yarın bölünmüş hali ile hisse 1.16 ila 1.17 de arası açılacak...ve 0.04 kuruşluk referans alınan ama marjı olmayan hisse miktarımızın % 33 kadarda kuponumuz olacak....
buda ana hissenin 1.16 veya1.17 olması itibarı ile fiyat tescili kuponların 0.16 veya 0.17 arası baz alınacak anlamı taşıyor..yani kupon başına ödenen + 1 tl ila ....karsny 'ye dönüşü karsn'e ye eş güdümlü bir fiyat ile ilk açılmasındaki fiyat olması anlamına geliyor...

alinazik
13-09-2011, 00:12
12-16 EYLÜL 2011 HAFTALIK VER AKISI
12 Eylül Pazartesi SAAT ÜLKE DÖNEM AÇIKLANACAK VER ÖNEMLLK BEKLENT ÖNCEK
10:00 Türkiye Temmuz TCMB Cari slemler Dengesi Yüksek (-)5,6 MLR (-) 7,5 MLR
10:00 Türkiye 2. Çeyrek GSYH Yüksek
11:00 talya Temmuz Sanayi Üretimi Düsük 0,10% -0,60%
23:00 ABD FED'den Fisher konusacak Düsük
13 Eylül Salı
11:30 ngiltere Agustos TÜFE (Yıllık) Yüksek 4,50% 4,40%
11:30 ngiltere Temmuz Ticaret Dengesi Orta -8.500 -8.883
15:30 ABD Agustos hraç Fiyat Endeksi Düsük -0,80% 0,30%
17:00 ABD Eylül IBD/TIPP Ekonomik yimserlik Orta 37,5 35,8
21:00 ABD Agustos Aylık Bütçe -$132.0B -$90.5B
14 Eylül Çarsamba
11:30 ngiltere Agustos ssizlik Degisimi Yüksek 35,0 K 37,1 K
11:30 ngiltere Temmuz ILO issizlik Oranı Orta 7,90% 7,90%
12:00 Euro Bölgesi Temmuz Sanayi Üretimi Yüksek 1,50% 1,50%
14:00 ABD MBA Mortgage Basvuruları Düsük -4,90%
15:30 ABD Agustos Perakende Satıslar Yüksek 0,20% 0,50%
15:30 ABD Agustos ÜFE (Yıllık) Orta 6,40% 7,20%
17:00 ABD Temmuz s Yatırımları Orta 0,50% 0,30%
15 Eylül Persembe
00:00 Yeni Zelanda Merkez Bankası Faiz Kararı Yüksek 2,50% 2,50%
11:30 Euro Bölgesi Aylık Rapor Yüksek
12:00 Euro Bölgesi Agustos TÜFE (Yıllık) Yüksek 2,50% 2,50%
12:00 Euro Bölgesi 2. Çeyrek ssizlik Düsük 0,10%
15:30 ABD Agustos (Yıllık) TÜFE Yüksek 3,60% 3,60%
15:30 ABD 2. Çeyrek Cari Denge Düsük -$122.9B -$119.3B
15:30 ABD Eylül Empire malat Yüksek -4,00 -7,72
15:30 ABD Haftalık ssizlik Basvuruları Düsük 411 K 414 K
16:15 ABD Agustos Sanayi Üretimi Orta 0,10% 0,90%
16:45 ABD Eylül Bloomberg Tüketici Güveni Düsük -34,00
17:00 ABD Eylül Philadelphia FED Orta -15 -30,7
16 Eylül Cuma
- ngiltere Agustos Tüketici Güveni Orta 48 49
11:00 Euro Bölgesi Temmuz Cari Denge Düsük (-)3,3 B
12:00 Euro Bölgesi Temmuz Ticaret Dengesi Düsük 2,0 B 0,9 B
16:55 ABD Eylül (Final) Michigan Ünv. Tüketici Güveni Yüksek 56,60 55,70
alıntıdır ytd

ohm4455
13-09-2011, 11:00
bilgisizleştirme topiği........

ohm4455
13-09-2011, 11:02
bu ne iştir . yorum namına tık yok.

ohm4455
13-09-2011, 11:05
%1.000.000.000.000.000.0000. bedelsiz verecek desek nasıl olur??? iyi olurdu değil mi?

ohm4455
13-09-2011, 11:06
adam tüm malı toplamış t.ş.k keyfi yapıyor ne zaman isterse, kaçtan isterse, satar artık.

serqan 2
13-09-2011, 11:28
BEN O ZAMAN KENDİ NAMIMA BİRŞEYLER YAZAYIM.....

dün karsn'ı 1.15 den örnekle 10.000 lot alan biri bu gün beleşten10.000 adet şu anki işlem gören kuponlarada sahip olmuş oldu.

şu anki karsn'nın değeri + kuponun değerinin toplamıdır....

aydin_bulent
13-09-2011, 14:27
Bende 4201 lot var 4201 x 0.33 =1386 TL ödeme yapmam lazım 1386 lot almak için ama ben para vermek istemiyorum rüçhan hakkımı satsam zararda olurmuyum?

loseMoney
13-09-2011, 14:57
Bende 4201 lot var 4201 x 0.33 =1386 TL ödeme yapmam lazım 1386 lot almak için ama ben para vermek istemiyorum rüçhan hakkımı satsam zararda olurmuyum?

Zarar etme diye birşey yok ama alırsan birleştiği gün kağıt 1'in ne kadar üzerinde olursa daha çok kar edersin.
Eğer 1 in altına çekerlerse zarar yazar.

deadhunters
13-09-2011, 17:45
Ağam benim de analamdığım nokta şu: KARSAN R'den 0.07 ye rüçhan alan, üstüne bir de 1 TL ödeyip, 1.07ye KARSAN sahibi olmuş olmuyor mu? Hissenin anası şu an 1.16lardan fiyatlanıyorken bu karlı bir girişim olmuyor mu? Diğer bir ifadeyle rüçhan 0.15 olursa ancak piyasa dengelenmez miydi.. Ya anası pahalı fiyatlanıyor, ya da rüçhan hakkı ucuz. Bi el atın be abi: )

enes0001
13-09-2011, 18:11
şimdi arkadaşım diyelimki senin 10000 adet karsan hise senedin var.buna karşılık sana 10000 adet karsan rüçhan verildi bugün.sen istersen bu 10000 aadet rüçhan hakkını 15 gün içinde satarsın.eğer satarsan rüçhan hakkının bitiminden sonra sana verilecek olan yüzde 33 lük olan 3330 adet hisseyi 1 tlden alamayacaksın.ben bugün 0,08 den rüçhanlarımı sattım.herkes kendi durumuna göre ister rüçhanlarını satar isterse de bedeliye katılıp yüzde 33 oranında 1 tlden hisse alır.bugün itibariyle rüçhanları satmak bana daha cazip geldi. ytd.

tirporter
14-09-2011, 09:36
Ağam benim de analamdığım nokta şu: KARSAN R'den 0.07 ye rüçhan alan, üstüne bir de 1 TL ödeyip, 1.07ye KARSAN sahibi olmuş olmuyor mu? Hissenin anası şu an 1.16lardan fiyatlanıyorken bu karlı bir girişim olmuyor mu? Diğer bir ifadeyle rüçhan 0.15 olursa ancak piyasa dengelenmez miydi.. Ya anası pahalı fiyatlanıyor, ya da rüçhan hakkı ucuz. Bi el atın be abi: )
hesabı açık olarak yapalım istersen bakalım bu işlemi yapan avantajlımı oluyo yoksa dezavantajlımı oluyo?
diyelimki 1.000 adet karsanr aldık 0,07 maliyetle.
1.000adet * 0,07 = 70 tl
daha sonra bedelliye katıldık %33 bedelli olduğu için 1 tl fiyatla 330 adet daha aldık.
330 adet * 1,00 = 330 tl
yani 400tl ödeme karşılığında 330 adet hissemiz oldu. şimdi maiyetimiz kaça gelmiş olur?
400 tl / 330 adet =1,21
şu anki hisse fiyatı ile kıyasladığınızda durum ortaya çıkıyor zaten.
şunu da gözarsı etmemek gerek. bildiğim kadarıyla 21/09/2011 bedellinin bitiş günü. 22/09/2011 den itibaren rüçhan kuponları karşılığı alınan karsan hisseleri karsany diye işlem görecek ve fiyatı eski karsan ile aynı olmayabilir.

serqan 2
14-09-2011, 11:05
hissenin üzerinde BARİZ bir BASKI var dünden beri......gitmesini sanki pekte istemiyorlar gibi dün bölünüp açıldığında ilk 1 saat içinde ne yaptıysa yükseliş adına hepsi O ....dün 2 seansda endex nerdeyse üstüne + % 2 koydu ama karsn larda tık olmadı...bugünde aynı dert açılışta endex nerdeyse - % 1 idi buna ayak uydurdu...ama endex geri toparlamasına rağmen hatda + % 0.50 civarlarına gelmesine rağmen karsn'lar açıldığı eksi fiyatlı posizyonlarıyla kaldı....

birileri KARSN'R leri toplamak için KARSN'NIN gitmesini engelliyor gibi bir hava var...malum karsn hisseleri yükselirse ...karsn'r lerde buna istinaden birleşme fiyatı yüksek olacak diye dışardan almaya çalışınacaktır.
patron kendisi topluyor R' leri.

aydin_bulent
14-09-2011, 12:55
Dün sattım rüçhan haklarımı hayırlısı ile parası ne zaman elime geçecek bunu anlamadım.

serqan 2
14-09-2011, 14:51
şayet kupon fiyatları 0.04 tl ye düşerse, yapılacak olan en makulu şu an....bölünmeden evel elinde hisse bulunduran bir birey ve haalen rüchan ları satmamış ise ...rüchanları satmak yerine.......ana hissesinden sadece rücahanları karşılayacak oranda hisse satmaktır...malum ana karsn hisse fiyatı bu civarlarda 1.15 den sattığınızda rüchan karşılığı olarak ...1 tl den yerine koymuş gibi oluyorsunuz...birleşme sonucu ne olursa olsun şu anki seviyeden bunu yapmanız halinde...hisse adetinizde aradaki 0.15 kuruşluk bazda artmış oluyor.....

örn :10.000 lotunuz mevcutda vardı...ve karşılığında 10.000 adet kuponunuz...oldu....ve şu an kuponunuza 3300 tl para ödemelisiniz......bu 3300 tl yi şu an işlem gören karsn dan karşılayacak meblada hisse satmanız halinde ..hisse işlem fiyatı 1.15 den...bu durumda rüchanları karşılayacak lot adetiniz 2869 dur.....aradaki 431 lotu satmamayış oluşunuz......bedlliyi karşılmaış ve oradan gelen 3300...ile........ana hisse miktarınız birleşme sonucu 10431 adet olacaktır.......431 adet lot miktarı X 1.15.

05ozgur10
14-09-2011, 16:35
http://i55.tinypic.com/2qbt5lc.png

aydin_bulent
14-09-2011, 18:54
Karsan 15 gün içerisinde tekrar 0.99 kuruşu görecek bence çünkü dip çalışması daha yeni başladı çift dip neden olmasın.Eğer çıkarsa bundan sonra çıkar.Bir de Türkiyenin yerli otomativ'ini Karsan yapar diye çok umutlanmayın.Bir sürü firma var bunu yapabilecek.Boş laflara güvenmeyin.
YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.GÖRÜŞTÜR.

serqan 2
14-09-2011, 21:10
Karsan 15 gün içerisinde tekrar 0.99 kuruşu görecek bence çünkü dip çalışması daha yeni başladı çift dip neden olmasın.Eğer çıkarsa bundan sonra çıkar.Bir de Türkiyenin yerli otomativ'ini Karsan yapar diye çok umutlanmayın.Bir sürü firma var bunu yapabilecek.Boş laflara güvenmeyin.
YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.GÖRÜŞTÜR.

ben KARSN'da daha dip çalışması adına hiçbirşey göremiyorum.....

dip çalışması 50 günlük AĞ ortalamasının üstünde yatay belirli bir süre kalarak gerçekleşir ki.....şu an 50 günlük AĞ ort 1.26 dan geçiyor......
bu yaşananlar sadece bu kadar düşüşün sadece düzeltmesi ve tepkisi olarak adlandırılır dip çalışması olarak değil....
ve bir dip çalışması sırasında 50 günlük ağ ort laması sürekli destek olarak çalışır altınada gevşemez sürekli tepki verir......taki 20 günlük ağ ort'lamalar 50 günlük ağ ort'lamayı yukarı kesinceye dek....ve 20 günlük ağ 50 günlük ağ ort yukarı kesiş esnasında dip çalışması sona ermiş ve bir rally başlar ilk etapta 100 günlük ağ ort lamasının üstünü atar ve yükselişte 1 dalgayı tamamlar ve ikinci etapta 50 günlük ağ ort 100 günlük ağ ort lamayı yukarı kestiği anda ikinci dalga yükselişi başlar oda hisseyi 200 günlük ağ ortmasının üstüne atar.

mentesec
14-09-2011, 23:53
ben bu borsadan hıc anlamazdım tavsıye uzerıne gırdım ama cok pısman oldum.sımdı arkadaslara sormak ıstedıgım sey benım 2888 lotum var ben 1.91 malıyetle aldım ve bu zararımı kapattık tan sonra bırdaha bole ıslere gırmemeyı dusunuyorum.benım nasıl bır yol ızlemem gereklı ve bu ruchan hakkını nasıl alacagım.bunu almammı ıyı almamammı sonucta ınan kırac adlı karaktersıze gıdecek gene paramız ne yapmalıyım.ruchan hakkı karsılıgında ne odeyecegım

eksen77
15-09-2011, 01:18
karaktersiz ve hırsız jan nahum sözde v 1 agustosta tamamdı yalancılar paralarımı caldılar

superelevation
15-09-2011, 08:29
arkadaşlar herkese slmlar. ben bu borsa işinde yeniyim ve bişiler sormak istiyorum. simdi bende 10600 lot karsn var ve şu anda hesabımda 10600 lot da karsn r görünüyor. ben bedelli ye katılmak istiyorum, hesabımda gereken nakit mevcut ama bişey yapmam gerekiyomu bilmiyorum.bedelli sürecinde yapmam gereken bişey var mı yoksa banka otomatik hallediyo mu. bazı yerlerde okudum yok hiçbişi yapmazsan rüçhanların uçar gider falan filan yazmışlar.. yardımlarınızı bekliyorum teşekkürlr...

aydin_bulent
15-09-2011, 09:02
10600*0.33=3498 TL yatırım hesabında tut banka parayı çeker senin adına kullanır , rüçhan parası banka bulamazsa hesabında mağdur olursun tabi mesela Garanti bankası hesabında para olmasa bile kendi parayı ödeyip seni borçlandırıyor,günlük faiz işletiyor,yani süper hizmetleri olan bir banka.Bu işin en kolay yanı ara bankanın yatırım kısmındaki müşteri temsilcilerini ara sana en kapsamlı cevabı verirler.

tirporter
15-09-2011, 09:06
arkadaşlar herkese slmlar. ben bu borsa işinde yeniyim ve bişiler sormak istiyorum. simdi bende 10600 lot karsn var ve şu anda hesabımda 10600 lot da karsn r görünüyor. ben bedelli ye katılmak istiyorum, hesabımda gereken nakit mevcut ama bişey yapmam gerekiyomu bilmiyorum.bedelli sürecinde yapmam gereken bişey var mı yoksa banka otomatik hallediyo mu. bazı yerlerde okudum yok hiçbişi yapmazsan rüçhanların uçar gider falan filan yazmışlar.. yardımlarınızı bekliyorum teşekkürlr...
10.600 lot * %33 bedelli = 3.498 lot * 1 tl = 3498 tl 22/09/2011 tarihinde hesabında bulunmalı. bedelliye katılmak için ne tür bir işlem yapacağına gelince aracı kurumunla görüşmeni tavsiye ederim. katılmak istiyorum ya da istemiyorum tarzında bir talimat isteyebilirler. ben garanti bankası üzerinden işlem yapıyorum. bedelliye katılmak için herhangi bir talimat istemiyorlar,hesabımda eterli para bulunması kafi.

tirporter
15-09-2011, 09:18
ben bu borsadan hıc anlamazdım tavsıye uzerıne gırdım ama cok pısman oldum.sımdı arkadaslara sormak ıstedıgım sey benım 2888 lotum var ben 1.91 malıyetle aldım ve bu zararımı kapattık tan sonra bırdaha bole ıslere gırmemeyı dusunuyorum.benım nasıl bır yol ızlemem gereklı ve bu ruchan hakkını nasıl alacagım.bunu almammı ıyı almamammı sonucta ınan kırac adlı karaktersıze gıdecek gene paramız ne yapmalıyım.ruchan hakkı karsılıgında ne odeyecegım
allah kurtarsın diyelim öncelikle.
2.888 lot * %33 bedelli = 953 lot * 1tl = 953 tl
şimdi senin yatırım hesabında 2.888 lot karsan ve bir de 2.888 lot karsanr rüçhan kuponu vardır. bedelliye katılmak istersen 22/09/2011 tarihinde hesabında 953 tl bulundurman ve aracı kurumunla görüşüp bedelliye katılacağını belirtmen yeterli.
bedelliye katılmak istemiyorsan en son 21/09/2011 tarihine kadar elinde bulunan karsnr rüçhan kuponlarını satman gerekir.satmazsan ve hesabında para da olmazsa 22/09/2011 sabahında bu karsnr lerin hesabından uçtuğunu görürsün.

kağıt 1 tl nin üstünde kaldığı müddetçe bedelliye katılıp katılmama arasında hiçbir fark yok. ama kağıt 1 tl nin altına sarkarsa kimse bedelliye katılmak istemez. bugünden itibaren 22/09/2011 tarihine kadar kağıdın yükseleceğine inanıyorsan bedelliye katıl. ya da düşüp 1 tlnin altına srkacağını düşünüyorsan katılma. karar senin.

tirporter
15-09-2011, 14:36
D Ü Z E L T M E D İ R
bedelliye katılmak için hesapta yeteri kadar para bulundurmanın son günü 22/09/2011 değil 27/09/2011 'dir.

karsanr olarak isimlendirilen rüçhan kupununun son işlem günü 21/09/2011 dir.

dogan3535
15-09-2011, 23:20
tirporter eminmisiniz son tarih 27 09 2011 olduğuna.ben aracı kurumu aradım.son gün 21 09 2011 olduğunu söylediler.insanları yanliş yönlendirmeyerim.

tirporter
16-09-2011, 09:06
tirporter eminmisiniz son tarih 27 09 2011 olduğuna.ben aracı kurumu aradım.son gün 21 09 2011 olduğunu söylediler.insanları yanliş yönlendirmeyerim.

verdiğim tarihin kaynağı garanti bankasının şahsıma göndermiş olduğu bedelli hakkındaki bilgilendirme mailidir. yoksa ben de sizin gibi 21/09/2011 olarak biliyordum.
ama şunu da unutmayalım rüçhan kuponlarının son işlem günü 21/09/2011 dir. yani bedelliye katılıp katılmama kararının verileceği son tarih 21/09/2011 dir. katılmak yönünde karar verenlerin ise hesabında bulundurması gereken paranın son tarihi 27/09/2011 dir.

tirporter
16-09-2011, 09:21
http://www.imkb.gov.tr/Data/StocksData.aspx

bedelli tarihi ile ilgili ; isteyen arekadaşlar yukarıdaki linkten sayfanın sonunda bulunan şirket verileri başlığındaki sermaye artırımları kısmından teyit edebilirler.

sonosmanli1969
16-09-2011, 18:42
arkadaşlar benide aydınlatırsanız sevinirim. birincisi 1000 lotu olan bir kişinin rüçhan kuponu 330 adet gözükmesi lazım değil mi. %100 verince 1000 lota 1000 lot r olması lazım değil mi? burayı anlayamadım. ikincisi ben 1000 adet r alsam ve 1000 lira bulundursam hesabımda 1000 hisse sedimmi olacak yoıksa 330 mu? bunuda anlamadım. ayrıca r almak mı daha karlı olur benim için yoksa 1,00 lira civarında alsammı. ayrıca bölünme olacak mı 27 eylülden sonra yoksa bölünme rücgan kuponlarını verince mi oluyor. yanıtlarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

serqan 2
16-09-2011, 22:04
arkadaşlar benide aydınlatırsanız sevinirim. birincisi 1000 lotu olan bir kişinin rüçhan kuponu 330 adet gözükmesi lazım değil mi. %100 verince 1000 lota 1000 lot r olması lazım değil mi? burayı anlayamadım. ikincisi ben 1000 adet r alsam ve 1000 lira bulundursam hesabımda 1000 hisse sedimmi olacak yoıksa 330 mu? bunuda anlamadım. ayrıca r almak mı daha karlı olur benim için yoksa 1,00 lira civarında alsammı. ayrıca bölünme olacak mı 27 eylülden sonra yoksa bölünme rücgan kuponlarını verince mi oluyor. yanıtlarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

aydınlatıcı olmak adına şunu beyan edeyim....
normalde hisse fiyatı bölünmede çok büyük roll alır...1.00 tl nin altında bedelli olmaz....
gel gelelim karsn bedellisine...
örn :1.000 lotunuz vardı bölünmeden evel ve hisse fiyatı 1.18 idi....% 33 lük bir bedellide size 1.000 lot karşılığında ..1.000 adet te kupon verilmiştir bunu 1.18 olan hisse fiyatından 0.04 kuruşluk rüchan hakkına ayrılarak ...ana hissenin bölündükten sonra 1.14 gelmesi ile sonuçlanmıştı...+ 0.04 kuruşluk kupon payı = 1.18 tl
bu kuponlara katılma ve karşılamanız için sizden talep ettikleri para kuponun %33 dür malum bedellisi % 33
yani sizdeki bulunan mevcut 1000 kupona 330 tl para talep etmektedirler....karşılığında 330 lot verilecektir.
mevcut kupon işlem fiyatı 0.05----0.06 tl dir bunu almanız halinde aldığınız kuponların tümünün hisseye ancak %33 ünü dönüştürebilirsiniz...ayreten 0.05 tl den alınmış 1000 kupon + 330 tl ödeyerek ancak size 330 ana hisse olarak dönecektir...ayreten 1000 hisse olmasını istiyorsanız mevcutda bulunan 1000 kuponun üstüne 2000 küsür kupon daha alıp eklemelisiniz ve bu kuponların % 33 ünü yani yaklaşık 1000 küsür tl daha ödeyerek ...1000 adet daha lotunuz olabilsin....
not şunuda belirteyim : mevcut 0.05----0.06 kupon değeri alınarak ana hisse ile kıyaslandığında 0.15-----0.18 e tekabül etmektedir + 1 tl de kuponlara ödenmesi gereken mebladır ..bu durum % 100 bedellide baz alındığında geçerli .... (yani her türlü aynı)

tanerim
20-09-2011, 11:26
arrkadaşlar yarında satabiliyoruz değilmi rüçhanları

dogan3535
20-09-2011, 17:44
aradaşlar kademeler 2.5 milyon lot alış yazılmş

bigban
22-09-2011, 12:06
Bence yerli otomobil dalgasına karsanda bir hareket yapabilirler.Karsan-Parsan-Fmızp de hareket olabilir.Toaso ve Frotoda pek olacagını sanmıyorum .Aklıma gelmeyen yerli otomobil ve yan sanayicilerde olabilir.Mesela ditas dogan sanırım otomobille alakalı vs

Hom ofis
22-09-2011, 15:17
İş bankası yatırım hesabımda şu an nakit yok. Rüçhanları alabilmem için yatırım hesabımdaki diğer senetlerden en son ne zaman satmam gerekir.

serqan 2
22-09-2011, 16:44
27.09.2012 saat...17:30 son.....parayı yatırmış olmalısın...aksi taktirde kuponlar yanmış ve bedelliye katılımında geç kalmış olursun.

hisseleri satman halinde para 2 gün sonra hesaba geçecektir bilgine...şayet en geç cuma satmalısın karsndan ki salı günü hesabına geçmiş olsun para...ve bedelliyi karşılayacak paran olabilsin.

loseMoney
22-09-2011, 17:06
vay be bedelli nelere kadirmiş arkadaş..
normal zamanlarda düşüşlerin öncüsü olan kağıdımız bedellinin hatrına artıda kapatacak, duy da inanma

exitance
22-09-2011, 17:22
Daha önce hiç KARSN'ım yoktu... Dün 5 kuruştan 10.000 tane R aldım. Şimdi 10.000 TL daha yatırınca 1.05 maliyetli 10.000 hissem mi olacak ?

Rüchan bu mu demek?

loseMoney
22-09-2011, 17:28
hadi batan geminin malları bunlar...

serqan 2
22-09-2011, 17:45
Daha önce hiç KARSN'ım yoktu... Dün 5 kuruştan 10.000 tane R aldım. Şimdi 10.000 TL daha yatırınca 1.05 maliyetli 10.000 hissem mi olacak ?

Rüchan bu mu demek?

hayır.....bedellisi % 33 idi

10.000 adet rüchan aldıysanız 0.05 ten......buna 3.300 tl daha ödeyerek.....1.15 ten 3.300 adet KARSN' nınız olacak demektir.

10.000 adet ...0.05 maliyetiniz eşittir = 500 tl + 3.300 tl bedelliye ödeyeceğiniz mebla eşittir = 3.800 tl eder....3.800 tl nin karşılığında size 3.300 adet karsn hisseleri verilecektir...aşşağı yukarı maliyetiniz karsn hissesinde 1.15 tekabül etmektedir.

yani 3.800 tl ödediniz...ve bunu 3.300 adet karsn hissesi elde edebilmek için yaptınız...ve bu günkü KARSN kapanış fiyatını referans aldığınızda....3.300 X 1.23 = 4059 tl etmektedir...budurumda karınız 259 tl buda ödediğiniz mebla karşılığı size yaklaşık % 7 iskonto tanınmış oluyor.

mavikristal
27-09-2011, 13:49
ister miyiz karsan yapsın ilk arabayı..evet evet isteriz :) merhaba forum.savulun ben geldim :)

hayaletxxx
27-09-2011, 14:17
501 adet karsanım vardı ve şu anda 501 adette ruçhan geçmiş hesabıma.bedelliye katılmazsam ruchanlarım yanıyormu.ve bedelliye katılmak için hesabımda ne kadar para olması gerekiyor.gerekli para sadece hesabımda olursa banka bunu otomatik olarkmı hesabımdan cekiyor.yoksa benım ekstradan bir emir vermem gerekiyormu.bilgilendiren olursa sevinirim.tşk

apo_koliptika
27-09-2011, 14:45
hesabında para olması yeterli hayaletxxx,

zetax
28-09-2011, 09:27
ister miyiz karsan yapsın ilk arabayı..evet evet isteriz :) merhaba forum.savulun ben geldim :) karsn ı karsn yapan zaten hep böyle haberler değilmidir.

proximus
28-09-2011, 11:02
Forumlarda genelde hisse aldırmak için asparagas haberler uçurulur, belki asparagasdır ama belki de değil. Benim duyduğuma göre; Karsan yerli arabayı üretmiş ve Başbakan'dan randevu talep etmiş. Randevu alındığı tarih araba halka gösterilecekmiş.
Bunlar gerçektir veya değil ama ben hisseyi aldım. Almamın sebebi de hem yerli araba üretecek bilgi birikimi ve imkanın bu şirkette olması, hem de yapılan sermaye artırımı ile şirketin mali yönden kuvvetlenerek artık zarar açıklamayacak olması. Bu trend devam ederse yıl sonunda kara geçecek görünüyor. Zaten dikkat ederseniz sağlam duruyor. Ama burası borsa bin türlü çakal var, bizim gibi küçük yatırımcıları terse de yatırabilirler...
YTD

serqan 2
01-10-2011, 01:24
bugün ilk sefer 5 aydan buyana 20 günlük ağ ort 50 günlük ağ ort 'lamayı yukarı kesmiştir....20 günlük ağ ort 1.17.. 50 günlük ağ ort 1.16 den geçiyor bukünkü 1.23 kapanış baz alındığında.
bu önümüzdeki hafta için umut ışığı veriyor.....1.56 seviyesine kadar olan yükselişler olağan gibi görünmektedir....1.56 seviyesinde 100 günlük ağ ort lamaların bulunduğu seviyedir...

AL.SAT.TUT ..TAVSİYESİ İÇERMEZ.

eksen77
01-10-2011, 12:38
son gunlerde etrafta hep karsanın j 9 ve j 10 modellerini goruyorum, özellikle okul servislerinin cogu karsana donuyor satışlar iyi gidiyor karsanda ama kara bir yansısa artık....

sussli
02-10-2011, 00:20
dolar bazında 10 yıllık grafiğe bakın. şoka girdim.
nasıl bu kadar ucuz oluyor...?????

Maranello_7
02-10-2011, 01:35

Bedelli olayı, küresel piyasalardaki karamsar hava falan derken bu hallere düşmüş. Uzun zaman sonra ilk defa net faaliyet kârı olmasına rağmen yine de çok ucuz. Demek bilançoları eskisi gibi kötü olsa, üstüne bi de mallar toplu olmasa 50 kuruşlarda görürdük.

Lunar Soul
02-10-2011, 15:18
http://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/haber/675124-yerli-otoya-25-milyar-fazla

madem o kadar çok biliyorsun.en önce patronunla beraber kan emiciliği bırakıp hisse senedi yatırımcınızı mutlu edin.benden size nacizhane tavsiyedir.bu işler lafa gelince sallama ile olmuyor.

Lunar Soul
02-10-2011, 15:24

10 yıldır her dönem olan bilançolara bak.sonra sürekli yapılan sermaye artırımlarına.kültürlü olmak demek böyle bişey oluyor.ucuz etin yahnisi iyi olmaz diye bir laf var.bir de dua edilsinki hisselerin çoğu kendi ellerinde ona rağmen bu halde.yüksek halka açıklık lafa gelince yatırımcının lehine.yap halka arzı vatandaştan topla parayı.sonra o hisseleri geri alabilmek için şirketi düzgün yönetme malları toplayana kadar geri sürekli yatırım ve hali ile sürekli bedelli yap 10 yıllar boyunca ve şu gün gelinen nokta da malın çoğunun toplanmasına rağmen hala aç gözlülük yap.şu sıra inan bey gs de indiragandi peşinde halletsin bura ile de ilgilenir.esas büyük balık gs deki rant.

dogan3535
02-10-2011, 20:03
ağzınaza sağlık kardeşler.çok haklılısınz.10 yılda milleti verem ettiler ALLAH KORKULARIDAMI YOK BU İNSANLARIN.İNANÇ BEYİN İHTİYACI YOK DİYOLAR.AMA asgari ücretle çalışanım.ne diyeyim.benim ücretime göz koymuş sanki.ALLAH YÜREĞİNE DOKUNSUNDA.kücük yatırımcı on yılda bi sefer sevinir.ALLAH PARA VERİYOR.SANIRIM SAĞLIKLARINI ALIYOR.

ultrataha.
03-10-2011, 19:31
SON BİR HAFTADAKİ TAKAS DEĞİŞİMLERİ...

Alanlar...

http://c1110.hizliresim.com/11/10/3/11037.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

satanlar...

http://b1110.hizliresim.com/11/10/3/11060.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

ultrataha.
03-10-2011, 19:34
alanlar çok büyük çoğunlukla rüchandan toplayanlar

sseyhan80
08-10-2011, 20:30
eeeeeeee

ultrataha.
10-10-2011, 16:44
eeeeeeee

eeeeeeeeeeeee yi gördün sanırım...

hxtrader
10-10-2011, 16:51
eeeeeeeeeeeee yi gördün sanırım...

kapak mı oldu diyosun :yes:

ultrataha.
10-10-2011, 16:53
kapak mı oldu diyosun :yes:
son 1 haftadaki takas farklarını yapıştırmışım.. hala eeee deyince ister istemez otomatikmen kapak oluverdi..

Rizzi
10-10-2011, 16:56
başbakan test sürüşünü yapacakmış.
ilk arabalarıyla cenevre de fuara katılıyorlar mart ayında.
tavana kitlendi.
bu şirket uçar gider, 1,x li rakamlar komik kalıyor.
şirket piyasa değeri en az 1 trilyon olur.
Buda 3 lira eder hisse başına

Rizzi
10-10-2011, 17:03
Türkiye'nin ilk %100 yerli arabası geliyor.
Ayak seslerini duymaya başladık.

89561

89562

ultrataha.
10-10-2011, 17:04
tavanda 1 milyon lot change oldu..

ultrataha.
10-10-2011, 17:47
bugünkü kademeler...

http://b1110.hizliresim.com/11/10/10/11309.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

ultrataha.
10-10-2011, 17:49
1.36 dan 2.2 milyon lots satış olmasına rağmen 1.35 kademesinden 2.3 milyon lots alış olmasıda ayrı bir güzellik olmuş...

ultrataha.
10-10-2011, 18:02
bugünkü açığa satışlar...
bakalım kaçtan yerine koyacaklar..
onlarmı uyanık.satmayanlarmı...

http://b1110.hizliresim.com/11/10/10/11681.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

proximus
10-10-2011, 18:03
Haber doğruymuş...

Ben yerli arabayı en iyi şekilde sadece Karsan'ın üretebileceğini düşünüyorum. Zaten diğerlerinin ürettiği çakma yerli olur, zira aslında tek yerli firma Karsan, öbürleri gibi yerli adı altında Fİat, Renault ya da Hyundai değil. Bu ekip zamanında Anadol'u o kötü yokluk şartlarında yapan ekiptir. İnan Kıraç'a rağmen yine başaracaklardır...

Hayırlı olsun...
YTD[/QUOTE]

kotancı
10-10-2011, 18:19
umarım karsan yerli otomobil hayalimizi gerçekleştirir. bu olaya türk milleti olarak bütün desteğimizi vermemiz lazım. sırf türk malı diye aracıma aldığım benzinleri yeni açılan türkiye petrolleri istasyonlarından alıyorum. yerli araba çıksın arabamı satar hemen yerli araba alırım.

kentuf
10-10-2011, 18:30
Kaç gündür ilgiliydim bugün bir alış salladım tahtaya devamını almaya fırsat olmadan tahta tavana kitledi.Kardeşim benimi bekliyordun demek geldi içimden.
1 lira 1.50 arası alıcıyım .2012 üçüncü ay dan sonra satıcı.
gel gel yapti ama ama gidip tavandan almadim tabiki.
1.23 ortalama malcıyım.

Tahta bence ucuz.

Rizzi
11-10-2011, 10:19
Aralık sonuna kadar 2 lira, Mart ayına yani Cenevre deki otomobil fuarına kadar 3 liralar görülecektir.
Tabi bu beklentiye kadar coşup, şu anda telafuz etmeyeceğim uçuk rakamlarıda görme ihtimali mevcut.
Ama bu seviyeler hatıra olarak kalacak, orası kesin.
Gün içinde tahta sıkıştırılabilir, günübirlikçileri düşürmek için muhtemelen.

topalsolucan
11-10-2011, 10:25
Adamlar taksiyi yaptı.Göstere göstere. araba yapmamaları icin sebep ne zaten yatırımları mevcut. 2 milyar dolara filanda gerek yok. Kaldıki.Boyle bisey olursa devlet destegide olacak. Ayrıca tayyibi tanıyorsam yapılan yatırıma inan kıraç filan dusunmeden destek verecektir.buzlar zaten erimiş.Uzun zamandır böyle guzel duran kagıt gormemistim.

Rizzi
11-10-2011, 11:15
Adamlar taksiyi yaptı.Göstere göstere. araba yapmamaları icin sebep ne zaten yatırımları mevcut.
Taksi arabadan sayılmıyor mu? :)

serqan 2
11-10-2011, 11:17
Aralık sonuna kadar 2 lira, Mart ayına yani Cenevre deki otomobil fuarına kadar 3 liralar görülecektir.
Tabi bu beklentiye kadar coşup, şu anda telafuz etmeyeceğim uçuk rakamlarıda görme ihtimali mevcut.
Ama bu seviyeler hatıra olarak kalacak, orası kesin.
Gün içinde tahta sıkıştırılabilir, günübirlikçileri düşürmek için muhtemelen.

en son sizin gibi yazılar yazanlarla dolduğunda bu topic hisse 2 tl nin üstündeydi ve diyorlardıki bu hisse 5 tl ler 6 tller en geç 1 seneye görülecek...ama ne varki hisse 2.xx tl lerden 0.94 kuruşlara indi.

hatta bir arkadaş vardı ....hisse 2.2x civarlarındayken aynı KENTUF nicli arkadaşın benzeri bir yazı yazarak 2.5 tl ila 1.9x tl kadar alıcıyım...ve 1 sene sonra satıcıyım diye...

bu ve benzeri haberler zaten var olan bir haberdi ki ta ağustosta başkan'ı çağırıp NY taxi'sini test ettireceklerdi gazatenin birinde manşet manşetle yayınlıyorlardı hisse 1.5x civarları gezerken. yani diyeceğim şu ki dereyi görmeden paçaları sıvamayın.

kentuf
11-10-2011, 11:41
en son sizin gibi yazılar yazanlarla dolduğunda bu topic hisse 2 tl nin üstündeydi ve diyorlardıki bu hisse 5 tl ler 6 tller en geç 1 seneye görülecek...ama ne varki hisse 2.xx tl lerden 0.94 kuruşlara indi.

hatta bir arkadaş vardı ....hisse 2.2x civarlarındayken aynı KENTUF nicli arkadaşın benzeri bir yazı yazarak 2.5 tl ila 1.9x tl kadar alıcıyım...ve 1 sene sonra satıcıyım diye...

bu ve benzeri haberler zaten var olan bir haberdi ki ta ağustosta başkan'ı çağırıp NY taxi'sini test ettireceklerdi gazatenin birinde manşet manşetle yayınlıyorlardı hisse 1.5x civarları gezerken. yani diyeceğim şu ki dereyi görmeden paçaları sıvamayın.

kurulduğu altıncı günden beri burdayım bu forumda.

bana mal sattıramaz sizin o ucube gözü ile baktığınız tahta yapıcılar onun için her tahtaya girene ve tahta yapıcıya psikolojik baskı kuracağınıza gelişmelerden haber verin bence.

zarardan kara geçmesi bile bu tahtayı uçurur derim ben .1 cil beklentim.

serqan 2
11-10-2011, 12:00
kurulduğu altıncı günden beri burdayım bu forumda.

bana mal sattıramaz sizin o ucube gözü ile baktığınız tahta yapıcılar onun için her tahtaya girene ve tahta yapıcıya psikolojik baskı kuracağınıza gelişmelerden haber verin bence.

zarardan kara geçmesi bile bu tahtayı uçurur derim ben .1 cil beklentim.

benim tahtaya girmek isteyen kişilere psikolojik baskı kurduğumu düşünüyorsanız....mademki eskiden beri bu topicdesiniz şöyle geçmiş sayfalardaki yazılarıma bir göz atın derim.....benim ky cılara uyarılarım zarar yapmasınlar adına yazdığım yazılar idi ve nekadarda doğru çıktığına dair kendinizde varırsınız farkına....

gelişmelerden bahis etmeme gerek varmı ,SADECE SPEKULASYON YAPABİLMEK ADINA BORSAYA KOTE OLMUŞ BİR ŞİRKETTEN ...
aynı heberler daha eveldende vardı ama ne hikmetse hisse düşüyordu...bedellisi bitti ve katılımcı bulunamadı şirket sahibi kendisi karşılamak zorunda kaldı...% 33 hisse elinde fazla .....eeeee şimdide bedelliyi tekrar halka arz etmeye çabalıyor ve o % 33 lük payı 1.15 ten aldı şimdi o payı geri bu fiyatın üstünden saf ky cıya giydirecektir ki....yine var olan aynı haberlerle...varmı bunun ötesi.

Rizzi
11-10-2011, 13:23

iyide bedelli olan tahtalar genelde düşerler.
Bu tahtada da olumsuz bir durum kalmamış.
Bu şirketin %33 u halka açık. Dolaşımda bedelliden evvel 63 milyon lot vardı. Ektradan 22 milyon lot geldi. bu lotların hadi 5 milyonunu sahibi eline almış olsun. Dün 17 milyon lot işlem gördü. Sadece tavandan 1,5 milyon lot aldılar.
Yani o bahsettiğiniz lotlar çoktan el değiştirdi.

Birde ek olarak eğer o adam halka arz yapacak olsaydı bugün rahatlıkla bir tavan daha giderdi.

Bluelife
11-10-2011, 14:28
Karsan'la ilgili beklentileri boşa çıkardı,yerli araba haberine bu tepkiyi verdiyse ne ala maşallah..

serqan 2
11-10-2011, 14:32
iyide bedelli olan tahtalar genelde düşerler.
Bu tahtada da olumsuz bir durum kalmamış.
Bu şirketin %33 u halka açık. Dolaşımda bedelliden evvel 63 milyon lot vardı. Ektradan 22 milyon lot geldi. bu lotların hadi 5 milyonunu sahibi eline almış olsun. Dün 17 milyon lot işlem gördü. Sadece tavandan 1,5 milyon lot aldılar.
Yani o bahsettiğiniz lotlar çoktan el değiştirdi.

Birde ek olarak eğer o adam halka arz yapacak olsaydı bugün rahatlıkla bir tavan daha giderdi.

yanılıyorsun dostum halka açıklık oranı %98 dır karsn'nın......takazlardaki aracı kurumlarda bulunan lotları toplarsan ne demek istediğimi anlarsın....halka açık olmayan kısım lotların aracı kurumun elinde ne işi var diye düşünmüyormusun( AKBNK ) 158 KÜSÜR MİLYON LOT Kİ ,BU BEDELLİ öncesi 119 milyon küsür idi....nasıl olduda bedelli sonrası 40 milyon küsür lot artabildi....mademki halka sadece % 33 açık bedellinin toplam getirisi 65 milyon tl idi bunun 45 milyon tlsini AKBNK de bulunan kişiler karşılamış....kim bu AKBNK aracı kurumunda bulunan ve hissenin % 66 sını halka açık bir şekilde elinde bulunduran şahıs...bir düşünün.

serqan 2
11-10-2011, 14:37
birde size tavsiye gün içinde işlem görmüş her lot'un alıp veya satıldığına kanmayın.....sağ cepten sol cebe aktarırken yapılan suni işlemlerdir ki....bunun % 10 gerçek alıcı veya satıcı diye düşünülmelidir.

Rizzi
11-10-2011, 14:49
Takasta %98 olması o kadarında halka açık olduğu anlamına gelmez.
Bu birçok tahtada böyledir.
Şirket ortağının sahip olduğu hisseleri(yani %33 dışında) imkb'de satabilmesi için spk dan izin alması gerekir.
Ve sattıktan sonrada şu kadar hissemi şu fiyattan sattım diye açıklama yollaması gerekir.
Ben Karsan'da ne böyle bir izin istendiğini nede bu tarz bir ortak satışı olduğu açıklamasını duymadım.
Gördüyseniz buraya kopyalayın.

Bu arada bir takas analizi yapmak gerekirse,
Akbankta duran %66 hiçbir zaman değişmiyor.
0,2 lik oynama dışında.

son 6 ayda gözle görülür değşiklik teb yatırım takaslarında (%1den % 3un ustune çıkarmış) ve finans yatırım ve kardeşinde(%1,2 den %2,2 ye çıkarmış) ikiside yabancı...
Öyle söylendiği gibi bedelliyi kendi ödemiş, ödediğini şimdi halka arz ediyor, vs söz konusu değil.
doğal olarak %66lık payının bedellisini vermiştir. Ama bunlar imkbde halka açık olmayan kısım ve olduğu gibide orantısal olarak duruyor.
Son bir haftada en yüksek çıkış gene yabancılar adına işlem yapan kurum TEB yatırımda 1 haftada 1,5 milyon lot artırmış.

Bunlar takasın söylediği gerisi yalan olur.

serqan 2
11-10-2011, 15:00
Takasta %98 olması o kadarında halka açık olduğu anlamına gelmez.
Bu birçok tahtada böyledir.
Şirket ortağının sahip olduğu hisseleri(yani %33 dışında) imkb'de satabilmesi için spk dan izin alması gerekir.
Ve sattıktan sonrada şu kadar hissemi şu fiyattan sattım diye açıklama yollaması gerekir.
Ben Karsan'da ne böyle bir izin istendiğini nede bu tarz bir ortak satışı olduğu açıklamasını duymadım.
Gördüyseniz buraya kopyalayın.

yeni çıkan kanundan haberdarsınızdır umarım....

+ bu hisseleri arz etmeden satabileceği düşünülebilirmi spk bildirimi ile....EVET değilmi.

siz kopyalayıp ekleyin demişsiniz....bende diyorumki o zaman sizde patronun bu hisseleri satmama gibi bir tahatüt verdiyse sizde onu getirin kopyalayın buraya derim.

Rizzi
11-10-2011, 15:36
böyle bir durum söz konusu değil.
Diyelimki söz konusu olsun adamlar sadece bir V1 modelinin R&D sine 50 milyon dolar vermişler, şirket değerinin 3te biri.
Niye şirket hisselerini satsın hemde %33ün dışındakilerini, hadi toplasa anlarımda ;)
Siz bu borsada yenisiniz galiba :)
Yarın ki takaslarda kimin alıp kimin sattığına yada toparlandığına mı dağıtıldığına mı rahatlıkla kanaat getirilebilir.

serqan 2
11-10-2011, 16:00
böyle bir durum söz konusu değil.
Diyelimki söz konusu olsun adamlar sadece bir V1 modelinin R&D sine 50 milyon dolar vermişler, şirket değerinin 3te biri.
Niye şirket hisselerini satsın hemde %33ün dışındakilerini, hadi toplasa anlarımda ;)
Siz bu borsada yenisiniz galiba :)
Yarın ki takaslarda kimin alıp kimin sattığına yada toparlandığına mı dağıtıldığına mı rahatlıkla kanaat getirilebilir.

bu günlük son cevabımıda yazayım ....artık ne anlarsan.
bir şirket neden arz olmamış kısımı takazlarda görünürki ? heralde satmak içindir.
şimdi arz edilmemiş kısım takazlarda görünmese anlarımda...
şirket neden payını satar kısmına gelince....kendinizi patronun yerine koyun aynı zamanda patron bu kağıdın speğidirde tayfasıyla beraber ki ...takazlarda % 66 lık kısmını halka açık bir şekilde elinde tutuyor oluşundanda anlaşılır zaten.
speğin işi nedir ? hisseleri ucuzdan alabilmek ve pahalıdan satabilmektir .
şimdi ben patron olsam ve şirket yapımda aynı bu şirketin yapısı gibi elverişli olsa aynen yapacağım şey v 1 modeline geliştiriyorum ve bunun içinde 50 milyon tl bayınlıyorum.....bunu haliyle ortaklarımdan çıkartma yollarına bakarım..nasılmı bedelli açıklar öncelikle bedelli ila 50 milyon tl yi ortaklardan almaya çalışırım birazda fazlası tabiki....olmadımı bedelli katılımcı zaten yok mu ? önce hisseleri olağanca aşşağı çeker nominal değerden tüm bedelliyi kendim karşılayarak hisselerin sahibi ben olurum...şimdi sıra geldi bu bedelli hisselerimi tekrardan aldığım nominal değerin üzerindende halka tekrar satıp bedelliyi bir nevi onların karşılamış olmasını sağlatmış gibi olmak + ben hisseleri nominal değerden aldığım için yukardan satıyor oluşumda bana cebime kaar olarak kalacaktır cabası....yani 1 taşla 2 kuş...
haber dersen ben patronum ya bende gani gani spekliğinide zaten ben ve tayfam yapmaktadır...+ takazlarda bulunan lotlar kendi üzerime asla değildir ki istediğim an istediğim gibi spk ya baş vurmadan sattırırım tayfalarıma...deme keyfime gitsin....

şimdi neden karsn BORSA'YA KOTE OLMA SEBEBİNİN TAMAMEN SPEKULASYONA DAYALI OLDUĞUNU söylemiş olmamamı anlatabildimmi.

DOSTUM YANLIŞ ANLAMADA.....ŞİRKET SAHİPLERİ DÜRÜST ŞAHSİYETLER DEĞİLLER ....BUNA 11 yıllık grafiğe bakarsan karsn'nın arz olduğu tarihten buyana nedemek istediğimi zaten anlarsın...yani bunlar ALLAH birdir dese tevbe estafurullah inanmayacaksın dostum.her haberi yalan dolan bu düzanbazların ,bu konuda samimiyim buna inan.

Rizzi
11-10-2011, 16:35
bu günlük son cevabımıda yazayım ....artık ne anlarsan.
bir şirket neden arz olmamış kısımı takazlarda görünürki ? heralde satmak içindir.
şirket neden payını satar kısmına gelince....kendinizi patronun yerine koyun aynı zamanda patron bu kağıdın speğidirde tayfasıyla beraber ki ...takazlarda % 66 lık kısmını halka açık bir şekilde elinde tutuyor oluşundanda anlaşılır zaten.
speğin işi nedir ? hisseleri ucuzdan alabilmek ve pahalıdan satabilmektir .
şimdi ben patron olsam ve şirket yapımda aynı bu şirketin yapısı gibi elverişli olsa aynen yapacağım şey v 1 modeline geliştiriyorum ve bunun içinde 50 milyon tl bayınlıyorum.....bunu haliyle ortaklarımdan çıkartma yollarına bakarım..nasılmı bedelli açıklar öncelikle bedelli ila 50 milyon tl yi ortaklardan almaya çalışırım birazda fazlası tabiki....olmadımı bedelli katılımcı zaten yok mu ? önce hisseleri olağanca aşşağı çeker nominal değerden tüm bedelliyi kendim karşılayarak hisselerin sahibi ben olurum...şimdi sıra geldi bu bedelli hisselerimi tekrardan aldığım nominal değerin üzerindende halka tekrar satıp bedelliyi bir nevi onların karşılamış olmasını sağlatmış gibi olmak + ben hisseleri nominal değerden aldığım için yukardan satıyor oluşumda bana cebime kaar olarak kalacaktır cabası....yani 1 taşla 2 kuş...
haber dersen ben patronum ya bende gani gani spekliğinide zaten ben ve tayfam yapmaktadır...+ takazlarda bulunan lotlar kendi üzerime asla değildir ki istediğim an istediğim gibi spk ya baş vurmadan sattırırım tayfalarıma...deme keyfime gitsin....

şimdi neden karsn BORSA'YA KOTE OLMA SEBEBİNİN TAMAMEN SPEKULASYONA DAYALI OLDUĞUNU söylemiş olmamamı anlatabildimmi.

DOSTUM YANLIŞ ANLAMADA.....ŞİRKET SAHİPLERİ DÜRÜST ŞAHSİYETLER DEĞİLLER ....BUNA 11 yıllık grafiğe bakarsan karsn'nın arz olduğu tarihten buyana nedemek istediğimi zaten anlarsın...yani bunlar ALLAH birdir dese tevbe estafurullah inanmayacaksın dostum.her haberi yalan dolan bu düzanbazların ,bu konuda samimiyim buna inan.
Serkan bu dediğin doğru olsa ve ben patron olsam bu kadar operasyonu %10 için yapmam.
Uğraştığıma değmez.
Birde 50 milyon dolar gibi bir parayıda bu işe bağlayacağım.(bu arada TL değil, TL bazında şirket değerinin üçte biri eder.)
Diyelim ki yaptım, senedin fiyatını aşagıya çekip senetleri toplayıp, tekrar eski yerine götürdüğüm gün satarım. Sadece 10 kademe üstünden değil.
Bu taksiye harcadığı parayı bedelli ile çıkarmak da söz konusu değil. Kendi sermaye artırırken hiç cebinden vermiyormu? mesela artırılan sermayenin %66 sını ?43milyona tekabül eden?
Artı bugün istanbul'da üç taksiden birine binip sorsan hatta bir taksi durağına uğrasan, taksicilerin evlerine ibb nin hangi kağıtları yolladığını, hangi aşamada olduklarını, hatta bu arabanın ne kadar fiyattan satılacağını, tek tip taksi projesinin ne kadar ilerlediğini anlarsın.

Bluelife
11-10-2011, 16:56
bugünkü açığa satışlar...
bakalım kaçtan yerine koyacaklar..
onlarmı uyanık.satmayanlarmı...

http://b1110.hizliresim.com/11/10/10/11681.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

Açıkçılar haklı çıktı....

Rizzi
11-10-2011, 17:27
Açıkçılar haklı çıktı....
bu açığa satışlar yada satışların açık olduğu nereden biliniyor?
yada hesaplanıyor?

kentuf
11-10-2011, 19:52

hangi takasta böyle mal görülebiliyor.
yoksa bilmediğimiz kamooyuna açıklanmamış ikincil bir halka arzmı var hissede.

serqan 2
11-10-2011, 23:26
hangi takasta böyle mal görülebiliyor.
yoksa bilmediğimiz kamooyuna açıklanmamış ikincil bir halka arzmı var hissede.

BENDEN ALINTILADIĞIN YAZIYA CEVABEN !

halka açık kısım karsn'da % 33 diye geçiyor bir çok yerde ve öyle olduğu sanılıyor veya inanılıyor.....ama nedense takazlarda görünen lot miktarı şirket hisselerinin % 98 lik kısmını kapsamaktadır....buna ne gibi bir anlam verilebilir......? neden %98 lik kısım takazlarda görünebiliyorda, varsayılan halka açık olan % 33 lük kısım değil.....şayet görünür diyorsanız neden tamamı değilde % 98 lik kısımı görünebilmektedir.

ikicil halka arzdan bahis ettmişsin hangi dilimden bahis ediyorsunuz, geriye halka açılmamış ve takazlarda görünmeyen % 2 lik dilimdenmi ?

bugün epeycene kafanızı ağrıttım için sizden özür dilerim....ama benim anlam veremediğim noktalara nasıl anlam verebildiğinizi çok merak ediyorum, belkide ben bilmiyorumdur siz daha iyisini biliyorsunuzdur....ama biliyorsanız buyrun bir açıklık getirinde ben ve bilmeyen arkadaşlarımda anlamaya çalışalım...nedir bu takazlarda görünen AKBNK üzerinde bulunan 158 milyon küsür lotcuklar...ve neden görünebilmektedir. şayet görünür patronundur ama satılmaz diyorsanız ..patronun satmama tahattüt'ü varmı ?öyle bir tahattüt'de bulundumu? bulunduysa nerede buraya ekleyin bizde görelim...yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum.

tanerim
12-10-2011, 04:41
zamanında bir gün tam 7 kez alıp samıştım bu mereti. 20 bin lot 140 bin görünüyordu. işte öle bir şey.

Rizzi
12-10-2011, 11:41
89625

Bir senedin takasta durması satılabilir olduğu anlamına gelmez.
Misal sekerbank.Halka açıklık sadece %15 ama %100'ü takasta. Bunun büyük bir kısmı Kazak bir fona ve Seker yat vakfına ait.(%80) bir gün bir lot bile satılmaz bu kısımdan.
Lütfen bu hisse.net borsa topiklerinde daha basic konuları tartışmayalım. Hisse senedinin performansını, tekniğini, beklentilerini vs tartışalım.

Bu kağıtta da halka açık kısım %33 tür. bununda %11 lik kısmı dağınık durmaktadır ve senet hızlı bir şekilde toplanmaktadır.

kentuf
12-10-2011, 20:06
BENDEN ALINTILADIĞIN YAZIYA CEVABEN !

halka açık kısım karsn'da % 33 diye geçiyor bir çok yerde ve öyle olduğu sanılıyor veya inanılıyor.....ama nedense takazlarda görünen lot miktarı şirket hisselerinin % 98 lik kısmını kapsamaktadır....buna ne gibi bir anlam verilebilir......? neden %98 lik kısım takazlarda görünebiliyorda, varsayılan halka açık olan % 33 lük kısım değil.....şayet görünür diyorsanız neden tamamı değilde % 98 lik kısımı görünebilmektedir.

ikicil halka arzdan bahis ettmişsin hangi dilimden bahis ediyorsunuz, geriye halka açılmamış ve takazlarda görünmeyen % 2 lik dilimdenmi ?

bugün epeycene kafanızı ağrıttım için sizden özür dilerim....ama benim anlam veremediğim noktalara nasıl anlam verebildiğinizi çok merak ediyorum, belkide ben bilmiyorumdur siz daha iyisini biliyorsunuzdur....ama biliyorsanız buyrun bir açıklık getirinde ben ve bilmeyen arkadaşlarımda anlamaya çalışalım...nedir bu takazlarda görünen AKBNK üzerinde bulunan 158 milyon küsür lotcuklar...ve neden görünebilmektedir. şayet görünür patronundur ama satılmaz diyorsanız ..patronun satmama tahattüt'ü varmı ?öyle bir tahattüt'de bulundumu? bulunduysa nerede buraya ekleyin bizde görelim...yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum.

Arkadaş karsan %33 halka açıktır.Sanılıyor veya inanılıyor değil öyledir.
takasta gördüğün malın önemin yok şöyleki önemli olan fiili dolaşımdaki hisse denilen bir kavram var.
takasta bu halka açıklıktan fazla duran malı oraya koyan kişinin bir çok sebepten koyma hakkı olduğu gibi iş bunu satmaya gelince cart diye satamaz bunu kamaoyuna duyurmak ve spk dan izin almak zorundadir.Yani bundan haberiniz olur.Yani sizin sermayeyi halka açıklıkla çarptığınızda bulduğunuz adet fiili dolaşımdaki hisse oranıdır.

ama şirket ana ortaklarından birinin % 5 ten daha fazla ortak durumda olduğu hallerde gider spk ya derki bak baboş benim bedelli var bedelsiz var uğraşamıyorum bunlarıda aracı kurumum halletsin der kayda aldırır .
veya bankadan kredi çeker derki bende 1 milyon lot karsan var bana kredi al sana hisse üstüne tüminat koy der .
sülalesinden birilerinin malları fiili dolaşımdaki hisselerden sayılmazlar ama takasa mevzu bahis olabilirler.

Bu kıyağımıda unutma mkk yı ,matriksi ,takasbankı arasanda açıklama yapamaz bu şekilde.Ha ben bu şekilde biliyorum daha doğrusunu bilen varsa yazsın ama bu şekilde.

Şimdi soracaksın bu karsandaki mal neden gelmiş takasa spk ya sormak lazim.ama oda açıklama yapmak zorunda değil .Demiştir zırt pırt bedelli için gitgel olmasın kayda aldırdım aracı hallediyor der lafmı yok.

Rizzi
13-10-2011, 10:00
önümüzdeki hafta içinde başbakanın ne zaman test sürüşü yapacağı belli olacakmış. Kaynak karsan da çalışan bir mühendis.
Acaba başbakan test sürüşü yaparken senet ne olur? çok merak ediyorum.

Her gaza dokunduğunda burdada bir kademe alırlar mı? ;)

edit: vay be, karsan topiğnde skbnk tan bahsettik, 2 senedir tek kademe gitmeyen kağıt, tavana gidiyor.

Olsun bizim arabamız var :D
güzel mi güzelll
bastımı mı gaza
gider mi gider

2 lira totemi başlatalım.
hadi 2 lira istiyoruz...

Bugün tavan 1,41 de

serqan 2
13-10-2011, 12:16
karsn'da yaşanan düşüşlerde 1.33 te gap bırakmıştı....bu hafta başı yaşanan yükselişle bu gap kapanmıştır....
şu an sadece desteklere odaklanmalıyız diye düşünüyorum...ilk etapta 1.25 desteğiki 10 günlük ağ ort lamasının bulunduğu seviyedir....ardından 1.22 desteği 20 günlük ağ ortlamasının bulunduğu seviyedir....son destek 1.14 dür ki 50 günlük ağ ortlamasının bulunduğu seviyedir ki 1.14 altında 2-3 gün kapanışda ...STOPLOSS olarak baz alınabilir.

olası yükselişi teyitlemek için 1.31 üstü ard arda kapanışlar görülmelidir hem günlük hemde haftalık grafik üzerinde ki 1.31 haftalık grafiklerde 20 haftalık ağ ortlasının bulunduğu seviyedir.
dirençler...1.31.....1.36......1.41 ...ana dirençler( 1.47...1.61 ). ..yeni posizyonlar için kademeli alış girilebilecek makul seviyelerdir.
destekler...1.25....1.22...1.18.... ana destekler (1.14.....0.98....0.90 )

( NOT ).... : AL.SAT.TUT. tavsiyesi içermez.

hosan
15-10-2011, 16:40
eski gunlerine döner mi bu hisse sizce?
1 e 10 kulaga hoş geliyor..

lmelen
15-10-2011, 16:46
Adamlar, trol avcılığı yapıyorlar, çaktırmadan veya çaktırarak ne varsa alıyorlar. Kağıdı topluyorlar, ama 2,00 tl dan bastıkları malı 1,20 den yerine koyuyorlar. Hiç de aceleleri yokmuş gibiler. Bekliyorlar, bezdiriyorlar. Sonunda, adım adım arttırıyorlar takastaki mallarını. Trol avını bilirsiniz, denizin dibinde ne varsa biter. Ne küçük balık kalır, ne orta boy. Bir bakarsın denizin dibi kurumuş. Hayat bitmiş. Ne zaman küçük ve orta boy balıklar, trol avcısının teknesinde toplanmış, artık operasyonun ilk adımı bitmiştir. Küçük balıkların güvertede can çekişmeleri, adamın umrunda bile değildir. Küçük balıklar yüksek fiyatlarla, balıkçının tezgahında satışa konmuştur artık...büyük bir olasılıkla, bir çoğumuz o aşamada, bir zamanlar elimizde olan karsan'larla nostalji yapıyor olacağız... O halde, biraz daha sabır, biraz daha çile, gün malımıza sahip çıkmanın zamanı...

SİRİUS
17-10-2011, 12:21
BASIN BÜLTENİ-KARSAN'A ÜÇ ÖDÜL BİRDEN

Karsan, Türkiye’nin yerli otomotiv markasını yaratmak üzere
geliştirdiği V1 ile Stevie International Business Awards’da 3 ayrı
kategoride “Onur Ödülü”ne layık görüldü.
Karsan, New York Taksi ihalesi ile ilk adımlarını attığı V1
projesi kapsamında Stevie Ödülleri’nde Automotive Executive of The
Year (Yılın Otomotiv Şirketi Yöneticisi), Automotive Company of The
Year (Yılın Otomotiv Şirketi) ve Brand Management (Marka Yönetimi)
katergorilerinde 50’den fazla ülkeden gönderilen 3000’in üzerindeki
başvuru arasından her üç kategoride de onur ödülüne layık görüldü.
11 Ekim Salı gecesi, 35 ülkeden 200 davetlinin katıldığı, Emirates
Palace Abu Dabi’de gerçekleşen International Business Awards
(Uluslararası İş Ödülleri) gala gecesinde, Karsan’ı temsil eden
Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Kadir Üsküp, Birleşik Arap
Emirlikleri Dış Ticaret Bakanı Shaika Lubna’dan ödülleri teslim aldı.
Üsküp ödüllerle ilgili olarak “Apple, DHL, IBM, Toyota gibi dünya
devleriyle aynı platformda yer almak bizi onurlandırıyor, önümüzdeki
yıllarda yeni atılımlarımızla çok daha büyük başarılara imza
atacağımıza inanıyorum” dedi.
International Business Awards’da elde edilen başarılar ile ilgili
görüşlerini dile getiren Karsan CEO’su Murat Selek ise “Türkiye’nin
ilk yerli otomotiv markasını yaratmak ve global platformda taksi
segmentini sahiplenmek amacıyla çıktığımız yolda kısa zamanda büyük
başarılara imza attık. New York Taksi ihalesinde New York halkının en
çok beğendiği taksi rakiplerine büyük fark atarak V1 seçildi, ihalede
son üçe kaldık ve böylece dünya metropollerinin dikkatini çektik. İş
dünyasının tek uluslar arası ödülü olan Stevie’de onur ödülüne layık
görüldüğümüz kategoriler gelecekte imza atacağımız güzel işlerin
habercisi. Bu sadece Karsan değil Türk otomotiv sanayi için de gurur
verici bir haber” dedi.

Kısaca Stevie International Business Awards

Yunanca “taçlandırılmış” anlamına gelen Stevie adıyla anılan
ödüller 8 yıldır dünyanın en prestijli şirketleri ve başarılı iş
adamlarına veriliyor. Stevie International Business Awards
(Uluslararası İş Ödülleri), aynı zamanda iş sektörlerindeki başarılı
performansları ödüllendiren tek organizasyon olma özelliğini de
taşıyor. Dünyanın farklı ülkelerindeki şirketler Yılın Şirketi, En İyi
Yeni Ürün, Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı, Yılın Yöneticisi
gibi kategorilerde yarışmak için başvuruda bulunuyor. Ödül sahipleri,
dünyanın farklı ülkelerindeki 200’e yakın profesyonel tarafından iki
aşamalı bir sistem ile değerlendirilip seçiliyor.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com

(17/10/2011 - 12:20:18)

ultrataha.
17-10-2011, 22:38
Alanlar...

http://c1110.hizliresim.com/q/k/fpb.jpg (http://goo.gl/MP0cr)

satanlar...
ay başından beri yatırım finansla uğraşıyor alanlar..
bitirsede rahatlasa tahta..tek satıcı hemen hemen..

ak ın sattığı 774 bin lota takılmayın..o mal şirketin birincil piyasada sattığı mal..1.22 den birincil piyasada satıldı..

http://b1110.hizliresim.com/q/k/frf.jpg (http://goo.gl/MP0cr)

Rizzi
18-10-2011, 10:14
Yatırım Finansman karşılıklı işlem yapıyor Karsan'da.
Lotları da genelde 1milyonun altına düşmüyor.
Alan satan bilgisini kaldırmasalardı ne olup bittiğini söylerdim ama ne yazık ki gözükmüyor.
Takaslara bakılınca yabancılar adına işlem yapan TEB'in lotlarında ki artış aslında herşeyi özetliyor.
TEB bedelli başladıktan kısa süre sonra birkaç gün içinde lot sayısını 7 küsür milyon lota artırıyor.
Alış maliyeti 1,07 ile 1,28 arası, birde %33 hissede 1,15 ortalamayla beddeliden geliyor.
Ellerindeki hisselerin tahmini maliyeti 1,15-1,20 civarında.

Burada önemli olan büyüklerin lotlarını artırmaları ve küçüklerin dahada küçülmeleri. Bu toplandığına dair en büyük işarettir.

ultrataha.
20-10-2011, 15:42
Yatırım Finansman karşılıklı işlem yapıyor Karsan'da.
Lotları da genelde 1milyonun altına düşmüyor.
Alan satan bilgisini kaldırmasalardı ne olup bittiğini söylerdim ama ne yazık ki gözükmüyor.
Takaslara bakılınca yabancılar adına işlem yapan TEB'in lotlarında ki artış aslında herşeyi özetliyor.
TEB bedelli başladıktan kısa süre sonra birkaç gün içinde lot sayısını 7 küsür milyon lota artırıyor.
Alış maliyeti 1,07 ile 1,28 arası, birde %33 hissede 1,15 ortalamayla beddeliden geliyor.
Ellerindeki hisselerin tahmini maliyeti 1,15-1,20 civarında.

Burada önemli olan büyüklerin lotlarını artırmaları ve küçüklerin dahada küçülmeleri. Bu toplandığına dair en büyük işarettir.

p.tesi den bugüne 4 günde Teb in takası 462 bin lot daha arttı.
adamlar inatla alıyor..
bugünde sanırım bu endekse rağmen malı toplayan Teb olabilir...

brs1535
21-10-2011, 15:59
Şşşşt! Accuk susun loo! uyandırmayın.

Rizzi
23-10-2011, 20:06
Düşüşte düşmedi, tepkide çıktı.
Bu hissede çok kısa vadede bir haber beklendiğinin göstergesi.
ibb taksi ile yada başbakanın deneme sürüşü ile alakalı bir haber.
Hayırlısı, zaten cenevre otomobil fuarına ne kadar süre kaldı?
Fuar 8 Mart'da. Ekim ayı bitti. Kasım-Aralık-Ocak-Şubat
TEB alışları gayet normal. Bu fiyatlara çantada keklik gibi topluyor.

ultrataha.
24-10-2011, 14:07
p.tesi den bugüne 4 günde Teb in takası 462 bin lot daha arttı.
adamlar inatla alıyor..
bugünde sanırım bu endekse rağmen malı toplayan Teb olabilir...

yanıltmadı beni..
tek başına satanın mallarını almış perşembe..tek alıcı olmuş...438 bin lotcuk..

USAKİ
24-10-2011, 15:35
Uzun süre sabırla bekleyeceğiz kolay kolay kimseye ekmek yedirmez karsan biede gelecek bilançosu ile ilgili bilgisi olan varsa sevinirim

serqan 2
24-10-2011, 16:14
KARSN'I tanımayan arkadaşlara nasihat....bu şirketin borsa'ya kote olma sebebi tamamıyla spekulasyon yapabilmek içindir...ne indikatörleri takar,nede olumlu haberleri...tüm olumluluklar ve haberler + indikatörler yükselecek der + endex'de elverişli olur... ama KARSN...düşüşe başlar öyle böyle cuzi düşüşlerlede kalmaz KARSN'nın düşüşleri batırır insanın ocağına incir ağacı diker...tüm haberler olumsuz olur ve indikatörler düşüş'ü gösterir + endex düşüş'e oynar...bir bakmışsın KARSN yükselmeye başlar ama yükselişleri kısa ve sınırlı olur zengin etmez çorba parası bırakır....
YANİ ANLAYACAĞINIZ KARSN'A ÖYLE PEK FAZLA UMUT BAĞLAMAYIN...cuzi bir KAAR'I elde ettinizmi yeter deyin çünkü fazlasını KARSN hiç bir yatırımcısına yedirmez...ama yatırımcısına zarar'ın en büyüğünü her daim layik görür.

+ HER HABER SATMAK İÇİN KULLANILIR BU HİSSEDE.

ultrataha.
24-10-2011, 16:50
KARSN'I tanımayan arkadaşlara nasihat...bir bakmışsın KARSN yükselmeye başlar ama yükselişleri kısa ve sınırlı olur zengin etmez çorba parası bırakır....
YANİ ANLAYACAĞINIZ KARSN'A ÖYLE PEK FAZLA UMUT BAĞLAMAYIN...
hayallerimi yıktın arkadaşım..oysa ben zengin olurum diye bu hisseye girmiştim..
senden ricam beni kısa yoldan zengin edecek,ky gelsede onu zengin etsem diyen speklerin olduğu bir hisse söylermisin..

USAKİ
24-10-2011, 16:55
şimdi zengin olamayacakmıyız oysa ne umutlarla almıştım bu kağıdı

serqan 2
24-10-2011, 17:26
hayallerimi yıktın arkadaşım..oysa ben zengin olurum diye bu hisseye girmiştim..
senden ricam beni kısa yoldan zengin edecek,ky gelsede onu zengin etsem diyen speklerin olduğu bir hisse söylermisin..

en azından PATRONU SPEK OLMAYAN bir hissye gir derim...

ZENGİN OLMAK İÇİNDE KARSN'DA GERİYE GİT İLERİYE DEĞİL.....grafik üzerinde bak nedemek istediğimi anlarsın....
daha haala 2007 de bu hisseyi 4 ---5 TL LERDEN ALMIŞ İNSANLAR İÇERDE BEKLİYOR .....şuna inan zengin olmak için beklemiyorlar.

kentuf
25-10-2011, 01:49
yahu bu inanabi bu şirketi bu fiyattan satarmı biraz köşede sıkışmış akinonya kronası var yeterse alalim otomobil fabrikamız var deriz hurdasını satsak etmezmi bu para pehh.

yatırım tavsiyesi içermez hayal ürünü bir mesajdır pehh.

Rizzi
25-10-2011, 10:24
;) ;) ;) ;)

en azından PATRONU SPEK OLMAYAN bir hissye gir derim...

ZENGİN OLMAK İÇİNDE KARSN'DA GERİYE GİT İLERİYE DEĞİL.....grafik üzerinde bak nedemek istediğimi anlarsın....
daha haala 2007 de bu hisseyi 4 ---5 TL LERDEN ALMIŞ İNSANLAR İÇERDE BEKLİYOR .....şuna inan zengin olmak için beklemiyorlar.
:kahkah::kahkah::kahkah::kahkah:

USAKİ
26-10-2011, 09:19
Süründürmeden çıkacağı yok

memoer
31-10-2011, 21:19
yine kimsecikler kalmamış burda. son durum hakkında yorumu bulunan biri var mı acep

USAKİ
01-11-2011, 10:23
Şahsi kanaatin karsanı daha fazla bu seviyelerde tutamayacakları yönünde bir kaç gündür işlem hacmide fena değil ben ufak bir karla çıktım ama ciddi anlamda pişmanım endeksde yol verirse yukarı doğru bir siçrama yapması muhtemel ytd....

serqan 2
03-11-2011, 11:08
KARSN da 50 günlük AĞ ORT 1.18 den GEÇMEKTEDİR....şayet burada tutunamazsa ve altında 2-3 gün kapanış sergileyecek olursa....STOPLOSS UYGULANMALIDIR....ki çünkü altda gerçek anlamda destek diyebileceğimiz ilk seviyeler 0.91 kuruş olacak..orası ikili dip yapıp dönmesi açısından çok önem arz eden bir nokta...şayet oralardada tutunamayacak olup da aşşağılara giderse....SONUMUZU ALLAH HAYIR EYLİYE.....KARSN' DA 2008 KRİZİNİNDE DİBİNE İNECEĞİ ANLAMINA GELİR...0.30 kuruşları konuşur oluruz.

DESTEKLER....( 1.18 )....1.09...1.00...( 0.91 )
DİRENÇLER....( 1.27 )....1.36.....1.45....( 1.59)

cümleten BOLL ŞANSLAR.

Bluelife
03-11-2011, 20:28
1,30-1,35 aralığını ikinci defa test edemedi,endeksin düşüşü bahane giden kağıt gidiyor,yeni aralığımız 1-1.10 gibi duruyor.

hamithan
03-11-2011, 22:14
blançosu gelmedi herhalda yine zarar yazdı onun içindir açıklamaması ayrıca bu kagıt kendi görüşüm kimseyi bağlamaz harakete başladıgında solugu 3.5 alacaktır.

kentuf
04-11-2011, 00:25
rahatsız etmeyelim çalışıyorlar lütfen .:)

serqan 2
04-11-2011, 12:32
( yorumsuz )

04.11.2011 09:53:49 karsan’ın urettıgı otobusler, roma caddelerınde yol alacak
ıtalyan otobus markası breadamenarınıbus ıle ımzaladıkları anlasma
cercevesınde, yılbasından ıtıbaren otobus uretımıne basladıklarını aktaran
kadır uskup, uretımını tamamladıkları 85 adet otobusun tamamını, roma sehrınde
ısletılmek uzere ıhrac ettıklerını bıldırdı kendı fırmalarının yanı sıra
aralarında hyundaı, psa peugeot cıtroen, renault trucks ve sırketlerının
bulundugu dort farklı markaya tek catı altında uretım gerceklestırdıklerını
anlatan karsan stratejı ve ıs gelıstırme muduru kadır uskup, gecen yıl, ıtalyan
otobus markası breadamenarınıbus ıle de serı uretım ve pazarlama faalıyetlerını
ıceren stratejık ortaklık anlasması ımzaladıklarını acıkladı. Uskup, bu
anlasmayla; on yıl boyunca sırketın butun araclarının, turkıye’de
uretılmesınden, pazarlanmasından, satısından, satıs sonrası hızmetlerınden ve
ıhracatından tek baslarına sorumlu hale geldıklerını aktardı. Bu kapsamda
karsan’ın cok kısa bır sure ıcınde otobus uretım tesısını devreye aldıgını
bıldıren uskup, `subat 2011’de otobus uretımıne baslayan karsan, urettıgı ılk
85 adet otobusun tamamını, ıtalya’nın roma sehrınde ısletılmek uzere ıhrac etme
basarısını gosterdı` acıklamasını yaptı. Karsan’ın ayrıca hyundaı motor company
(hmc) ıle de hazıran ayında bır cerceve anlasma yaptıgını aktaran uskup,
boylelıkle hmc tarafından gelıstırecek 3 ıla 6 ton arasında azamı yuk
agırlıgına sahıp kamyonet ve mınıbuslerın yenı bır tıcarı versıyonu ıcın de
fırmanın, avrupa ve bolge pazarlarında munhasır uretıcısı, turkıye’de de
munhasır dagıtıcısı olduklarını soyledı. Uretımlerını bursa’da ıkı farklı
lokasyonda surdurduklerını anlatan kadır uskup, pazarlama, satıs ve satıs
sonrası hızmetlerını ıse ıstanbul’da bulunan merkezlerınden yuruttuklerını
acıkladı. Akcalar sanayı bolgesı’nde bulunan fabrıkalarının, 80 bın metrekaresı
kapalı olmak uzere, toplam 200 bın metrekarelık bır alan uzerıne kurulu
oldugunu kaydeden uskup, bursa tıcaret ve sanayı odası osb’de yer alan
fabrıkalarının da 25 bını kapalı olmak uzere, toplam 30 bın metrekarelık bır
alanda faalıyet gosterdıgını aktardı. Toplamda bın 300 kısı ıstıhdam eden
karsan’ın, 2010 yılında toplam 24 bın 860 arac sattıgını bıldıren uskup,
satısların 6 bın 189’unun ıc pazar, 18 bın 671’ının de ıhracattan elde
edıldıgını soyledı. Bu yıl ıse 7 bını ıc pazar, 15 bını de ıhracattan
karsılanmak uzere toplam 22 bın arac satmayı hedefledıklerını dıle getıren
uskup, karsan’ın ılave yatırımlarla 100 bın adetlık satısın uzerıne cıkabılecek
bır yapıya sahıp olduguna vurgu yaptı.
`cıroda yuzde 50’lık artıs
ongoruyoruz`
stratejık ısbırlıklerı ıle bırlıkte hem pazar
performanslarını artırmak hem de farklılasmak amacıyla urun portfoyunu
genısletecek projeler uzerınde calıstıklarının altını cızen kadır uskup,
`ıcınde bulundugumuz yıl, turkıye otomotıv endustrısı ıcın global ekonomık
krızın etkılerının ortadan kalktıgı ve ozellıkle ıc pazarın buyudugu bır yıl
oldu` dedı. Bu yıl, ‘j serısı’ mınıbus segmentınde 3 bın adetlık satıs rakamına
ve yuzde 15’lık pazar payına ulasmayı hedefledıklerını acıklayan uskup, bunun
yanı sıra yıne ıc pazarda ‘hd serısı’ 3.5 ve 7.5 ton kamyon segmentlerınde
toplam 700 adetlık satıs gerceklestırmeyı planladıklarını soyledı. Uretımını
ustelenerek psa’ya ıhrac ettıklerı; partner orıgın ve cıtroen berlıngo model
hafıf tıcarı araclardan ıse yıl sonuna kadar toplam 17 bın adet satmayı
hedefledıklerını kaydeden uskup, `renault trucks ıcın urettıgımız premıum model
agır kamyon ve cekıcılerde de toplam bın 800 adet satma amacındayız. Uretımıne
ve satısına bu yıl ıcınde basladıgımız, bredamenarınıbus marka otobuslerden de
yıl sonuna kadar toplam 100 adet uretmıs olacagız` acıklamasını yaptı.
Karsan’ın, 2010 yılında 2009`a gore cırosunu, yuzde 80 oranında artırdıgını
bıldıren uskup, bu yıl da cırolarını, 2010`a gore; yuzde 50 oranında
artıracakları ongorusunde bulundu. Onumuzdekı yıllarda katma degerı yuksek
urunler ımal etmegı surdureceklerını ıfade eden uskup, cırolarıyla bırlıkte
kârlılıklarını da artırmayı hedefledıklerını soyledı.
`new york taksı
ıhalesınde fınale kaldık`
karsan’ın 2009 yılından bu yana, renault trucks
fırması ıle ısbırlıgı ıcınde oldugunu dıle getıren kadır uskup, urettıklerı
kamyonların, marka sahıbı fırma tarafından yapılan denetımler sonucunda yuksek
kalıte puanına layık goruldugunu vurguladı. Otobus uretımıne yenı basladıkları
halde urettıklerı otobuslerın, avrupa’nın en onemlı kentlerınden bırı olan
roma’da ısletmeye alındıgına dıkkat ceken uskup, `kendı markamız ıle tamamen
kendı gelıstırdıgımız j serısı mınıbusler, musterılerımız tarafından hala cok
begenılen urunler` seklınde konustu. Toplu tasımanın tum segmentlerınde
yenılıkcı urun ve hızmetlerı gelıstırmeye calıstıklarını soyleyen uskup, soyle
devam ettı: `turkıye’nın ozgun otomotıv markasını yaratma yolculugunda tamamen
turk calısanlar ıle gelıstırdıgımız, v1 aracı ıle new york taksı ıhalesınde
rakıbımız olan dunya devı yedı markayı gerıde bırakarak uc fınalıstten bırı
olduk. Bu sonuc, karsan’ın ve turkıye otomotıv sektorunun gelısımı acısından
cok gurur verıcı bır basarıdır. Bugun v1’ın gelıstırme surecıne, tam hız,
planladıgımız gıbı devam edıyoruz.`
`turkıye, marka yaratabılen ulke
kımlıgıne evrımlesmelı`
turk otomotıv endustrısının yasadıgı sorunlarla
ılgılı degerlendırmelerde bulunan kadır uskup, bu sorunların basında; pazarın
ınıslı cıkıslı ıstıkrarsız bır yapı sergılemesının geldıgını dıle getırdı.
Sektorde ayrıca ana ve yan sanayı ılıskılerının yetersız, satıs vergılerının ve
temel gırdı malıyetlerının yuksek, yatırım tesvıklerının ve pazarlamanın
yetersız, nıtelıklı ısgucunun de sayıca eksık olduguna ısaret eden uskup, son
olarak da ar-ge’ye ve markalasmaya yeterlı destegın verılmemesıne dıkkat cektı.
Bu sorunların ortadan kaldırılabılmesı ıcın turkıye’nın uretıcı ulke
kımlıgınden, marka yaratabılen ulke kımlıgıne evrımlesmek zorunda oldugunu
savunan uskup, `gelısen ulke ekonomılerınde surdurulebılırlık daha fazla katma
deger yaratmak ıle mumkun olacak. Bu da otomotıv ana ve yan sanayı
sırketlerının, markalasmak ıcın guvenılır ve gecerlı stratejıler belırleyıp
dırayet ve kararlılıkla bu stratejıyı gutmelerıyle mumkun hale gelebılır`
seklınde konustu.

-dunya-

serqan 2
04-11-2011, 16:20
( BİR ÜSTEKİ HABERİN YORUMU ).......buyur buradan yak

04.11.2011 14:41:50 KARSAN OTOMOTIV`IN 2011/9 AYLIK KONSOLIDE NET ZARARI 13.628.631 TL (2010/9 AYLIK: -21.332.008 TL)

-MATRIKS-

KAR BEKLEYENLER AVUCUNU YALASIN..... karsn 1.26 ya götürüp oradan da KY sırtına sardırmak için bir üsteki haberi neden daha evel gönderdiklerini anlamış'sınızdır umarım.

kentuf
05-11-2011, 23:23
zarar aynı döneme göre azalmış.
hızla cisim yaklaşıyor pehh.

bırookır
06-11-2011, 21:50
bide kar açıkla yaaa dişimi kıracağım. bide senin 3-5 lira olduğunu görelim. temmuzda testi yapılacak taksiye ne oldu? bu kadarmı içi boş yalan dolu bir şirketsin sen?? yazıktır yatırımcına günahtır. Birkez olsun utandır bizi...

alsat
07-11-2011, 17:31
bende karsan yok ama eskiden beri bildigim bir hissedir. kar aciklamadi, ancak artik esas faliyetlerden kar ediyor. finansal giderler nedeniyle zarar ediyor. yani ileride kar aciklamasi icin umit var demektir.
bu hissenin patlama yapabilmesi icin bir senaryo: sirket yeni arabasini tamamlar. arac trafige cikacak bir duruma gelir. fabrikada bir toren duzenlenir. torende basbakan erdogan arabanin direksiyonuna gecer ve aracla ilk turu atar. yanina da inan kirac oturur. boyleve barismis da olurlar. tv'ler toreni canli yayinlar. e hisse de bir zahmet biraz kiprasir bu durumda.

Rizzi
11-11-2011, 17:46
Kar açıklamaması çok mühim değil, önemli olan gidişat.
Bugün bu şirkete baktığınızda, otomobil, otobüs derken ciddi bir esas faaliyet karına ulaştığını görüyoruz.
Aşağıdaki "haftalık logaritmik dolar bazlı" grafiğe bakarsanız, şirketin tarihi dip seviyelerinde olduğunu görürsünüz.
http://img59.imageshack.us/img59/8227/karsan.png
MACD endikatörünün orta ve uzun vadede AL verdiği net gözüküyor.
Daha evvel buna benzer durumlarda MACD AL verdiğinde senedin 3 dolara doğru gittiği görülüyor.
Kağıdın dipten uzun vadeli AL vedikten sonra nasıl sıkıştırıldığına dikkat...
Çıkışına başladığında ilk hedefi 1 USD olacaktir ve buraya "çok kısa sürede" gidecektir Buda yaklaşık 1,7-1,8 TL civarına denk geliyor.
1 doları destek yapıp, 3 dolara doğru hareketlenmesi ki bunun zamanlaması 2012 sonuna doğru, ardından V1 modelinin göstereceği performansa dayalı olarak çok daha yukarıları hedeflemesi gayet olası bir durum.
Senede 24bin araç satan yurt dışındaki muadil şirketlerin değerlerine bakmanızı tavsiye ederim.

ayhan53
13-11-2011, 09:27
http://666kb.com/i/bymjsid0e8luugx1q.jpg

serqan 2
13-11-2011, 22:39
Kar açıklamaması çok mühim değil, önemli olan gidişat.
Bugün bu şirkete baktığınızda, otomobil, otobüs derken ciddi bir esas faaliyet karına ulaştığını görüyoruz.
Aşağıdaki "haftalık logaritmik dolar bazlı" grafiğe bakarsanız, şirketin tarihi dip seviyelerinde olduğunu görürsünüz.
http://img59.imageshack.us/img59/8227/karsan.png
MACD endikatörünün orta ve uzun vadede AL verdiği net gözüküyor.
Daha evvel buna benzer durumlarda MACD AL verdiğinde senedin 3 dolara doğru gittiği görülüyor.
Kağıdın dipten uzun vadeli AL vedikten sonra nasıl sıkıştırıldığına dikkat...
Çıkışına başladığında ilk hedefi 1 USD olacaktir ve buraya "çok kısa sürede" gidecektir Buda yaklaşık 1,7-1,8 TL civarına denk geliyor.
1 doları destek yapıp, 3 dolara doğru hareketlenmesi ki bunun zamanlaması 2012 sonuna doğru, ardından V1 modelinin göstereceği performansa dayalı olarak çok daha yukarıları hedeflemesi gayet olası bir durum.
Senede 24bin araç satan yurt dışındaki muadil şirketlerin değerlerine bakmanızı tavsiye ederim.

güzel yazmışsında bana kalırsa bu hisse bir daha asla 2 dolar'ların üstünü göremez...o senin bahis ettiğin eski zaman idi ki o zaman lar şirketin sermayesi 100 milyon tl dahi yoktu ve dolayısıylada hisse 5---6 tl leri görebiliyorken piyasa değeride 500---600 milyon tl civarlarında oluyordu...şu an şirketin sermayesi 260 milyon tl ve mevcut işlem gördüğü 1.2x tl lerde dahi piyasa değeri 3xx milyon tl küsürlerde.....
yani senin bahis ettiğin 3 dolarlar ve üstü hissenin 5---6 tl lere gelmesi demek ki buda şirketin mevcut sermayesi ile 1.5 katrilyon piyasa değeri anlamı demektir...bunu karşılayacak net kaar bilançosunun yıllık min 100 milyon tl üzerinde olması gerekecek aksi taktirde bahis ettiğin bu rakamlar şişirme ve balondan başka hiçbir şey olmadığı gibi o rakamları görse dahi o rakamlardan alanın elinde patlayacağıda kesindir...hatta spek bile bu rakamlardan elindeki hisseleri kimseye satamayacağınıda şirketin mevcut durumu ile bildiği için o rakamlara bu hisseyi asla taşımaz......v 1 modeli gerçekleşip çıksa dahi ve bunu başbakana test ettirip onayını bile alsalar bu hissenin max gidebileceği yer 3.5 tl olur oda 2 dolarlara tekabül edecektir....daha üstünü hayal etmek V1 modelinden daha büyük bomba reeliteler gerektirir.......bu şirketin mevcut kapasitesi ile edebileceği max yıllık kaarı 50 milyon tl yi geçmez....nice şirketler var yılda 100 ---150 milyon tl net kaar açıklayıpda piyasa değerinin 1.5 katrilyonun yanına bile yaklaşamadığı...şimdi kalkıpta karsn'a 1.5 katrilyon piyasa değeri biçebilmek ...aşırı iyiserliğin yanısıra hayaldan ötö başka bir şeyde değildir.

Rizzi
14-11-2011, 10:22
Kusura kalmayın kaynak ingilizce. Makaleyi özetleyerek çeviriyorum.
Kazanan taksi Nissan engelliler için uygun olmadığından yoğun protestolara maruz kalıyor.
En son 3 Kasımda yapılan protesto'da New York'un engelli vatandaşları Taksiyi protesto ettiler.
Makalede farkli protestocular, kararın yanlış olduğunu ve TLC'nin (Taksi limuzin konsorsiyumu) yanlış taksiyi seçtiğini söylüyorlar.
TLC United Spinal Association ve Engellilerin haklarını koruma derneği avukatlarıyla büyük bir hukuk savaşına girdi.

TLC Nissan ile kazanan modelin engelli versiyonu olması içinde pazarlık halinde ama bu olsa dahi yeni çıkacak versiyon opsiyonel, isteğe bağlı olarak satın alınabilecek. Engelli NY vatandaşları bunu bir şeyi değiştirmeyeceğini taksilerin %100 nün uygun olmasını istiyor.

-----------------------------------------------
FLATIRON — Wearing yellow buttons stating “Separate is NOT equal,” a dozen advocates in wheelchairs rolled into the “Taxi of Tomorrow” exhibit near Madison Square Park Thursday to raise concerns about the lack of disability access in the city's forthcoming fleet of cabs.
The "Roll-In" protest against the city's Taxi and Limousine Commission exhibit was designed to pressure officials to reverse their position on accommodating disabled riders before New York City’s newly designed fleet of cabs hits the streets in 2013.
The TLC unveiled its new Nissan-designed NV200 taxi model, which it chose over Ford's and Turkish automaker Karsan's designs, and made it available for the public to view starting on Tuesday and ending on Saturday. Karsan’s proposed model was handicap accessible, but Nissan’s is not.
“They just picked the wrong one,” said Alexander Wood, 50, who has been wheelchair-bound since 1992. “It’s boneheaded.”
The TLC is currently locked in a legal battle with nonprofit law firm Disability Rights Advocates, which filed suit earlier this year on behalf of disabled individuals and advocacy groups, including the United Spinal Association, claiming the city is violating the Americans with Disabilities Act by not requiring every taxi to be handicap accessible. The Justice Department ****ed the fight last month, filing a statement of interest in ensuring that the city's taxi fleet meets federal disability accessibility standards.
Of the roughly 13,000 cabs currently in New York's fleet, only about 230 are wheelchair accessible, advocates said.
“The Justice Department getting involved is just a very rare event,” said Julia Pinover, a staff attorney for Disability Rights Advocates. “It’s a huge vote of confidence for our position.”
A spokesman for the TLC, Allan Fromberg, said in a statement that the agency is already exploring handicap-accessible options with Nissan.
“We recognize we need to do more to serve passengers who use wheelchairs and are already taking actions to do just that,” Fromberg said. “At our request, the Nissan NV200 ‘Taxi of Tomorrow’ will have an accessible version.”
In an interview earlier this week, Joe Castelli, a vice president at Nissan North America, said the NV200 could be modified to be more accessible but that the TLC had not yet asked for such a design.
But Fromberg confirmed that the TLC has, in fact, requested that Nissan make an accessible version of the NV200 available for sale “on demand.”
In addition, Fromberg said the TLC is in the process of creating a special dispatch system for wheelchair-accessible cabs through 311, and there is legislation awaiting the governor's approval that would authorize the sale of more than 500 accessible medallions.
But for the wheelchair-bound protestors, it was all about having 100 percent accessibility.
“We’re going to be stuck with this design for a number of years,” said T.K. Small, 46, who has been in a wheelchair his entire life. “If we’re building it from the ground up, there’s no reason it shouldn’t be accessible.”
“I think that’s discrimination,” Small added.
G.G. Defiebre, 23, who became paralyzed two years ago, agreed.
“It’s really difficult to find a cab. You kind of have to hunt for them,” said Defiebre, a graduate student at Hunter College. “The trains aren’t accessible either.”
Defiebre, who lives on the Upper East Side, never thought about issues of accessibility before her paralysis struck. She woke up one morning with neck pain. By the end of the day, she was paralyzed from the chest down — the result of a rare neurological disorder called transverse myelitis.
Now, she mostly relies on the bus to get around town. She waits for it in the rain, unable to carry an umbrella, and late at night, when it can take half an hour to arrive.
If all taxis were handicap accessible, “I would be able to take a cab,” she said. “That would be really nice.”

Devamı: http://www.dnainfo.com/20111103/murray-hill-gramercy/wheelchair-users-stage-rollin-protest-against-taxi-of-tomorrow#ixzz1dfHS2Mji
-------------------------------------

Bence bu ihale işi patlar, ve iptal olur. Bu tarz davaların %100'ü tüketicinin lehine gelişiyor hemde söz konusu Amerikaysa.

orfeusant
14-11-2011, 12:05
güzel haber

Rizzi
14-11-2011, 13:10
güzel yazmışsında bana kalırsa bu hisse bir daha asla 2 dolar'ların üstünü göremez...o senin bahis ettiğin eski zaman idi ki o zaman lar şirketin sermayesi 100 milyon tl dahi yoktu ve dolayısıylada hisse 5---6 tl leri görebiliyorken piyasa değeride 500---600 milyon tl civarlarında oluyordu...şu an şirketin sermayesi 260 milyon tl ve mevcut işlem gördüğü 1.2x tl lerde dahi piyasa değeri 3xx milyon tl küsürlerde.....
yani senin bahis ettiğin 3 dolarlar ve üstü hissenin 5---6 tl lere gelmesi demek ki buda şirketin mevcut sermayesi ile 1.5 katrilyon piyasa değeri anlamı demektir...bunu karşılayacak net kaar bilançosunun yıllık min 100 milyon tl üzerinde olması gerekecek aksi taktirde bahis ettiğin bu rakamlar şişirme ve balondan başka hiçbir şey olmadığı gibi o rakamları görse dahi o rakamlardan alanın elinde patlayacağıda kesindir...hatta spek bile bu rakamlardan elindeki hisseleri kimseye satamayacağınıda şirketin mevcut durumu ile bildiği için o rakamlara bu hisseyi asla taşımaz......v 1 modeli gerçekleşip çıksa dahi ve bunu başbakana test ettirip onayını bile alsalar bu hissenin max gidebileceği yer 3.5 tl olur oda 2 dolarlara tekabül edecektir....daha üstünü hayal etmek V1 modelinden daha büyük bomba reeliteler gerektirir.......bu şirketin mevcut kapasitesi ile edebileceği max yıllık kaarı 50 milyon tl yi geçmez....nice şirketler var yılda 100 ---150 milyon tl net kaar açıklayıpda piyasa değerinin 1.5 katrilyonun yanına bile yaklaşamadığı...şimdi kalkıpta karsn'a 1.5 katrilyon piyasa değeri biçebilmek ...aşırı iyiserliğin yanısıra hayaldan ötö başka bir şeyde değildir.

Aslında cevap vermeyecektim ama buraya yeni olupta burayı okuyup yanlış bilgi edinmeleri önlemek için yazıyorum.
Sermaya artışlarında fiyat bölünür!
1 lot her zaman 1 tl lik hisseyi temsil eder.
Eğer sen bugün defalarca sermayesi artırılmış bir şirketin hissesinin grafiğine baktığında gördüğü en yüksek fiyatı 3 lira görüyorsan(misal 5 yıl evvel), o hisse 3 lira işlem gördüğü tarihte bugünün fiyatıyla 3 lira değildir. Sermaye artırımı oranında bölünüp durmuştur. O 3 lirayı bugünün sermayesine orantılarsan(yani fiyatı hiç bölünmemiş varsayarsan) 15 lira bile çıkabilir.
Mühim olan pd/dd dir. 3 lira gördüğünde pd/dd 5 ise bugün de pd/dd 5 seviyesine yükselirse alacağı değer 1,5 trilyondur.
Kısaca hesabını yanlış yapıyorsun, her zaman olduğu gibi.

serqan 2
14-11-2011, 14:32
Aslında cevap vermeyecektim ama buraya yeni olupta burayı okuyup yanlış bilgi edinmeleri önlemek için yazıyorum.
Sermaya artışlarında fiyat bölünür!
1 lot her zaman 1 tl lik hisseyi temsil eder.
Eğer sen bugün defalarca sermayesi artırılmış bir şirketin hissesinin grafiğine baktığında gördüğü en yüksek fiyatı 3 lira görüyorsan(misal 5 yıl evvel), o hisse 3 lira işlem gördüğü tarihte bugünün fiyatıyla 3 lira değildir. Sermaye artırımı oranında bölünüp durmuştur. O 3 lirayı bugünün sermayesine orantılarsan(yani fiyatı hiç bölünmemiş varsayarsan) 15 lira bile çıkabilir.
Mühim olan pd/dd dir. 3 lira gördüğünde pd/dd 5 ise bugün de pd/dd 5 seviyesine yükselirse alacağı değer 1,5 trilyondur.
Kısaca hesabını yanlış yapıyorsun, her zaman olduğu gibi.

ben yanlış hesap etmiyorum sen yanlış bakıyorsun olaya...madem sen diyorsun...o zaman son bedlliyi ele alalım ne demek istediğimi anla bedelli öncesi grafikte karsn 2010 zirvesi 2.50 tl gözükürken nasıl oluyorda % 33 lik bir bedelli sonrası hisse fiyatının zirvesi sadece 0.10 kuruş düşerek 2.40 tl olabiliyor...hissenin zirveside % 33 aşşağı gelmesi gerekmezmi..... bu durumda grafifke 2.50 zirvesi ...1.70 tl olarak görünmesi gerekir ki senin dediğin doğru olabilsin....kusura bakmada sen yanlış hesap ediyorsun ben değil....o bahsi geçen 2007 zirvesinde dahi hissenin piyasa değeri 600.... milyon tl civarı idi buna emin ol....bedelli bir hisseyi herdaim ileriye yönelik ağırlaştırır....hissenin sermayesindeki artış oranına oran bilançosuda artarsa o hisse ağırlığını taşıyabilir...amakarsn'daki durum tam tersine.....herdaim oluşan kaar hisse başına düşen kaar olarak hesap edilir...senin hissen sürekli artar ama bilançodaki kaar'ın mevcut kalırsa...o kaar'da o oranda hisselere bölünür...yani kısaca daha evelinde 3 ekmekle 3 kişi doyuyorsa şimdi 3 ekmekle 6 kişi doymak zorunda...doyarsanız tabiki...bilmem anlata bildimmi.

serqan 2
14-11-2011, 14:46
haa senin karıştırdığın şey ise pd dd....ise şirketin iki tür sermayesi vardır...1 öz sermayesi...2 ödenmiş sermaye....senin karıştırdığın şey ise ...ödenmiş sermaye ile pd dd hesap edilmez.....öz sermaye ile pd..dd hesap edilir.

Rizzi
14-11-2011, 22:10
Odenmis yada odenmemis sermaye olmasi muhim degil. Sonucta kayitli sermaye tavani, oz sermayesi artmiyor mu? Artiyor.
Bedelli yada bedelsiz odenen sermaye cope mi gidiyor ki senedin degeri seneler boyu sabit kalsin?
Sadece su v1 arabasina 70milyon usd harcandi. Bu yaratilan deger sirketin degerini artirmiyormu?
Yani kisaca diyorsunki bu sirket 3-5 yil evvel 600 milyon pd yi gordu. Aradan seneler gecti, sermaye artti, urun portfoyu artti, enflasyon oldu, hersey zamlandi ama bu sirketin degeri hic artmadi zirveside hic degismedi.
Bunu ancak ky ye bu kagidi sattirmak isteyen spek soyler.
Zaten seninde buraya gelip dusecek edecek demekten baska bir sey dedigin de yok acikcasi.

kentuf
14-11-2011, 22:13
elini korkak alıştıracağı tuttu .inanabi çekinme ver yabancı değil altta bekleyenler pehh.

bırookır
14-11-2011, 23:01
Ben bir karsan yatırımcısı değil, bir Türk olarak ihale sonucu sonrası, beyaz saray'a ihalenin nissana verilmesindeki çarpıklıkları anlatan bir email attım. ama sözde demokrasi tüccarı ülkeyi yönetenlerin sitesinden, size cevap verilecektir denmesine rağmen, kesinlikle cevap gelmedi. o yüzden ben bu mahkeme hikayelerinden çok bir şey beklemiyorum. gerçekten bu karar bozulursa o zaman abd'nin vatandaşını azda olsa düşünen bir ülke olduğuna kanaat getireceğim.

serqan 2
15-11-2011, 14:03
teknik anlamda KARSN bugün ilk seans kapanışı itibarı ile 50 gün ağ ORTALAMASI OLAN 1.20'nin ALTINDA 1.19'LA kapanış yaparak...50 GÜN AĞ ORT lamayı aşşağı yönlü ilk denemesini gerçekleştirdi...bu günün kapanışı baz alınarak şayet 1.20 altı kapanış olursa ve bu süre 2 veya 3 gün ard arda gerçekleşirse 50 günlük ağ ort aşşağı yönlü kırdığı teyit edilecek ve KARSN yeni bir düşüş dalgası trendi içene girecektir....

destekler....1.18.....1.08.....( 0.98 -- 0.96 ) ve ana destek olarak...0.91
dirençler.....1.24.....1.34.....( 1.36 -- 1.39 ) ve ana direnç olarak....1.60

umarım genel endexte tekrardan büyük bir bozulma söz konusu olmaz...olursa KARSN'nın vay haline....

alsat
16-11-2011, 01:03
Sayin Rizzi, yazilariniz ve analiziniz icin tesekkur ederim.
new york'ta politik gucu olan yayin organi new york times. eger orada bu iptal ile ilgili haber-yorum-yazi gormeye baslarsak o zaman bir durum var demeye baslarim.

Rizzi
16-11-2011, 12:08
Kasım başından bu yana Karsan'da Akbank, Yatırım finansman, Yapı kredi lot sayılarını artırmış. Satıcı ise iş bankası ve dağınık diğer kurumlar..
Karsan'ın şimdiye kadar 1,2 seviyesinin altına indiği zamanlar sayılı ve bu bölgede çok fazla durmamış 2008 senesindeki kriz haricinde.
Genelde 1,2 altı tuzak olarak kullanılmış. Hisse buradan aldığı tepkiyle 2 liraya doğru hareketlenmiş. Önümüzdeki günlerde 1,2 kırılmazsa hissenin ilk etapta 1,25 in üzerine atacağını ve ardından sert bir şekilde 1,36 yı yukarı doğru kıracağını ve Mart ayı başına kadar 1,6-2 lira arasında salınacağını düşünüyorum.

kentuf
18-11-2011, 12:10
iyi çalışıyorlar allah için mubarek gün.biraz rahatsız oldu bizim takozdan pehh.

serqan 2
21-11-2011, 11:04
çok bilmiş bazı arkadaşlar BENİ SPEK ADAMI OLMAK'la İTAM EDİP.....iftira atıyorlardı oysaki ben olanı yazıyor ve sadece gerçekleri KY lerle paylaşıyorum zarar yapmasınlar adına.......şimdi kimmiş SPEK ADAMI diye soruyorum (benmi) ...? yoksa KY gaz verip ky cıya yukardan hisseleri aldırmaya çalışıp asıl SPEK'e yandaşlık yapan şahıslarmı ? ne güzelde pazarlıyorlar SPEĞİN MALINI ky cılara

AKILLI OLUN ...insanlara iftira atmadan evel önce kendi amacınızı belirtin'de kimin speğe hizmet edip etmediğini'de anlayın.
benden bu kadar...bir nebze'de ky cıya az bir faydam dokuna bildiyse NE MUTLU.....
tekrardan alım için destek noktalarını takip edin ve tutup tutmadığını bakın alım yapmadan evel derim.

Rizzi
21-11-2011, 19:52
Bir hisse senedinde alim noktasi yada satim noktasi olmaz. Bu noktalari tahtayi yapan kisi belirler.
Yeri geldi mi guven kazanmak icin yazdigini yapar, zamani geldimi terse yatirir.
Karsan da beklenti belli. Subat ayina daha 3 ay var. Yeterince insan dokulene kadar asagi yapabilir, sikinti yok.
Ama 1,20 nin altinda kaldigi gunler sayilidir. Grafigi acip sayabilirsin.

memoer
21-11-2011, 21:07
zararda beklemedeyim şubatımı bekliyeceğiz yani rizzi arkadaş :(

YALCIN2004
23-11-2011, 06:07
Ne olmuş?

YALCIN2004
23-11-2011, 14:54
1,05 e değince sert döndü. Uygun ve yeterli işlem hacmiyle 1,06, 1,07, 1,08 ve 1,09 kademelerinde (4 kademe) ne varsa aldılar. 2 gün sonra bu kademeleri süpürenin TEB olup olmadığını merak ediyorum...Hele bugün bir önceki günün üzerinde kapatırsa işte "ne oluyor acaba?" diye düşünmek gerekecek.

YALCIN2004
23-11-2011, 15:10
Şu anda eldeki verilerimizi bir hatırlayalım;
1. Yakın zamanda yaklaşık %33 lük bir sermaye artırımı oldu, bitti.
2. Yine yakın zamanda Türkiye'de birçok kesim tarafından yerli otomobil çokça konuşuldu, VE BU İŞİ ADAMAKILLI ELE ALAN VE ÜZERİNDE ÇALIŞAN KARSAN OLDU. Halen bu konuda çalışmalar devam etmekte ve yakında bu hassas konuda Karsan tarafından bir açıklama düşebilir.
3. Geliştirilen taksi projesi ile ilgili tüm Dünya'da kazanılacak birçok ihale olabileceğini düşünüyorum.
4. Belki de en önemli gelişme; bilanço yapısı ve zararlara ilişkin düzelmelerdir.Özellikle satışlardaki artış, kısa vadeli borçlarındaki ciddi azalış...
Tüm bunlar bana karsan açısından umut verici gerçekler ve beklentiler olup, Karsan'ın teknik analiziyle ilgili hiç ama hiç ilgilenmiyorum. Yukarıdaki beklentilerimin fiyatlaması hakkında düşünmekteyim...

kentuf
23-11-2011, 16:03
olmadı abi olmadı ne güzel toplayirduk.
:)

YALCIN2004
23-11-2011, 16:23
olmadı abi olmadı ne güzel toplayirduk.
:)
kentuf kardeşim, eeeeeee! kelepiri buldun tabi. :) Hakikaten çok güzel bir otlanacak yerdi ama meranın sahibi izin vermiyor ki.

YALCIN2004
23-11-2011, 19:55
Yerli otoya büyük teşvik geliyor

YALCIN2004
23-11-2011, 19:57
Yerli otomobili üretecek ‘babayiğit’e süper teşvik geliyor. Yeni teşvik sistemiyle yerli otonun yatırım maliyeti düşecek. Otomotivcilerin 25 bin lira maliyet çıkardığı yerli otonun fiyatı 15 bin liraya inecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bu işe soyunacak bir babayiğit aranıyor” sözleriyle başlayan yerli otomobil üretim çalışmaları tam gaz sürüyor. Otomotiv Sanayii Derneği’nin, ‘yerli otomobilin maliyeti bu şartlarda 20-25 bin lira olur’ raporunun ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, yerli otomobil üretecek olan ‘babayiğite’ süper teşvikler getirmeyi planlıyor. Bu kapsamda üzerinde çalışılan yeni teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyeti 15 bin liraya kadar çekilecek.

Stratejik ürün sınıfı geliyor
Çalışmaları süren yeni teşvik sistemi, yerli otomobilin maliyetinin çok yüksek olduğu tartışmalarını da sonlandıracak. Mevcut düzenlemelere göre halen Türkiye’de, ‘bölgesel’, ‘genel’ ve ‘proje’ olmak üzere üç ayrı sınıfta teşvik veriliyor. Yeni yapılacak düzenlemeyle ayrıca ‘stratejik ürün’ sınıfı eklenecek. Stratejik ürün sınıfı kapsamında da yerli otomobil, insansız hava aracı, savunma araçları gibi stratejik ürünlere teşvik sağlanacak. Bu sınıftaki ürünlere verilecek teşvikler ise diğer teşviklerinden çok daha geniş olacak. Teşvik kapsamında, sıfır faizli kaynak, vergi ve prim yükümlülüklerinin kaldırılması, bedelsiz arsa gibi düzenlemeler yer alıyor. Yetkililer, stratejik ürünlere yapılacak teşviklerin, diğer teşviklerden farklı sürelere ve farklı oranlara sahip olacağını bildirdiler.

Yatırım maliyeti aşağı çekiliyor

Yeni getirilecek teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyetinin büyük ölçüde düşürülmesi öngörülüyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), yerli otomobil konusunda hazırladığı raporda, yerli otomobil için 2.5-3 milyar Euro’luk yatırıma ihtiyaç duyulduğu, yerli otomobilin maliyetinin de 20-25 bin lira olacağı belirtilmişti. Yeni teşvik sistemiyle yeni kurulacak fabrikanın maliyetinin çok aşağıya çekileceği, yerli otomobilin maliyetinin de en az 15 bin liraya düşeceği hesaplanıyor. Böylece, yerli otomobilin pazar payını geliştirmesi sağlanmış olacak.

Oto yan sanayi de yararlanacak

Ayrıca stratejik ürünlerin yan sanayilerine de teşvikler sağlanarak, diğer markalarla rekabet edebilmesinin önü açılacak. Örneğin, yerli otomobilin ‘yedek parçaları’ ithal araçlara göre çok daha ucuz olacak. Bu tür düzenlemelerle, yerli otomobil cazip hale gelecek. Yetkililer, teşviklerin daha çok üretim aşamasında verileceğini belirterek, diğer markalarla haksız rekabet ortamının oluşmayacağını kaydettiler.

OSD raporuna göre fiyat 20-25 bin lira

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan yerli otomobil raporu, Eylül sonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e sunulmuştu. Bakan, raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 20-25 bin TL’lik maliyeti olan bir otomobilin üretimi, tasarımı, pazarlanması iç pazar açısından ortalama hesaba katıldı ve üretimle ilgili çalışmalar bu çerçevede yapıldı” denilmişti. Raporda bir takım verilerden yola çıkarak oluşturulan farklı yatırım tu-tarlarının yer aldığını belirten Ergün, otomobilin A’dan Z’ye kadar Türkiye’de üretilmesi, tasarım ve markalaşmaya yönelik ortalama 2.5 milyar Euro’luk yatırım yapılması gerektiğinin belirtildiğini kaydetmişti.
-----------------------------------------------------------------
Türkiye’nin ilk oto markası: Karsan
Tarih : 2011.10.07 16:28:22Bu günlerde ülkemizde birden bire, ‘Kendi oto markamız olmalıdır’ muhabbeti başladı. Her kafadan sesler duyulmakta, bilen bilmeyen herkes konuşmaktadır.

En nihayet Haber Türk televizyonunda, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Sayn Jan Nahum konuştular. Ben de can kulağı ile dinledim. Her ikisinin de bilgileri ve cümleleri ihtiyatlı ve geniş bir ufka dayandı. Herkesin dinlemesini isterdim. ‘Türkiye oto markasını yaratabilir mi?’ sorusunun cevabındaki olasılıklar sıralandı. Tabii yaratabilir. Hem de öyle milyarlarca dolarlarla değil daha akla uygun sermayeyle, birkaç yüz milyon dolarlarla. Çünkü Türkiye, bu alandaki teknolojisiyle insan kaynakları ve donanımlı mühendisleri ile buna hazırdır. Zaten bir otonun, büyük bir yüzdesi Türkiye’de yapılmaktadır. Bir sıkıntı yoktur. Önemli olan, B ve C segment otomobilde ve elektrikli motorda olmak şartı ile Türkiye insanının beğeneceği, kullanacağı otomobilin tercihinde arzu edilenin bilinmesidir. Önemli olan bu hususun araştırılmasıdır. Her şeyden önce yaratılan ürün, Türk insanının alım gücüne uygun olsun, onun yaşam tarzındaki ve aile yapısındaki özelliklere cevap verebilsin. Bu konunun tespiti öncelikle yapılmalıdır, olmaz ise olmazdır. Yapılabilirlik başka onun sağlıklı ve araştırmacı bir temelle gerçekleştirilmesi başkadır.

Ben inanıyorum ki, bu arzu ve kamu ilgisi en yakın zamanda bunu gerçekleştirecektir. İnancım şudur ki, 2020’ye kadar Türkiye bir değil, birkaç markayı yaratacak potansiyele sahiptir.

Bugün çeşitli propagandalar yapılacaktır. Özellikle Avrupa ve Uzak Doğu’lu markalar bu geniş piyasada, Türkiye’nin yeni bir marka yaratmasını istemezler. Türkiye kendi “Oto Markası’nı mutlaka yaratmalıdır. Bunun için gereken tüm şartlar; bilgi, üretim, teknoloji, insan gücü, mühendis, işçi vb. ülkemizde mevcuttur. Yapılması gereken tüm organizasyonun akıl süzgecinden geçirilerek yapılabilmesidir.

Karsan konusu

Biliyorsunuz, dünyanın büyük şehirlerinden en az elli kadarı muhtelif marka taksi kullanmaktan rahatsızdır. Çeşitli nedenlerle herkes artık orijinalite, ihtiyaç ve talebe uygunluk istemekte, tedarikte de ucuzluğu tercih etmektedir. Bunun için de arayış içindedir. Amerika’nın en önemli şehri “New York” kendisi bu hususta adeta öncü olmak istedi tabi Londra’nın özelliğini unutmadan ve örnek taksi tipi için yarışma açtı. Üç marka sonun da finale kaldı. Ne kadar iftihar etsek azdır ki Türk KARSAN işi finale götürdü.

Amerika ve New York günlerce bu karar arifesindeki konuşmalarla ve mukayeselerle doldu taştı. Bendeniz o tarihlerde New York‘ta idim. İşi ve karar yarışmasını bütün dikkatimle birebir izledim. Çok iftihar ettim. Ne yazık ki çevreler, lobilerle iş ilişkisi olan bir Japon firmasının arabasında karar kıldı.Ancak bütün tv ve gazeteler hep KARSAN’ı destekledi. Türkiye’nin milyarlarca liralık reklamı oldu. Herkes Amerika’da ‘Karsan’ ile Türkiye’yi tekrar tekrar tanıdı. Niçin kaybettiğine gelince; Lobi otonun Amerika ve Meksika’da yapılması avantaj oldu. Netice Karsan’ın hakkı, ama şartlar ve lobi onu kaybettirdi.

Ancak kazanan yine ‘Türkiye Karsan’ ve ‘Türk Otomotiv Sanayi’ oldu. Herkes ve dünya günlerce ‘Karsan’la yatıp ‘Karsan’la kalktı.

Türkiye bu avantajını kaybetmemelidir. Karsan’ın prototipi geliştirilmeli ve İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya’da ya da herhangi bir şehrimizde taksiler “KARSAN” olmalıdır. Bu Türk Otomotiv sanayinin önünü açacak ve Türk markalarının geleceğinin teminatı olacaktır. Geride 55 Dünya şehrinin pazarı yatmaktadır. Bu başarı Karsan’ı da destekleyecektir. Simdi iş Karsan ve Jan Nahum başkanlığındaki ekibi desteklemek ve önünü açmaktır.

Sanayi Bakanımızı çok beğendim, tam bir akıl adamı. Bu fikrimi destekler mi bilemem ancak elli senelik dünya ve tanıtım tecrübemle söylüyorum ki, Türkiye bu işi kaçırmamalıdır.Zaten tohumu ekilmiş, geniş ölçüde tanıtımı yapılmış bir ürünümüzün dünyaya satış şartlarını yaratacaklardır. Her şeyin akıl yolu ile mümkün olacağına inancımı tekrarlıyorum. Lütfen Sayın Bakan bu işi iyi inceleyiniz ve gerekeni Sayın Başbakanımızın enerjisine götürünüz derim.

Karsan’a destek , “Türk otomotiv sanayi geleceğinin, şahikaya ulaşmasının miladıdır“ diyorum.

navajo
23-11-2011, 20:36
Sayın Yalcın bu haber ne zaman yayımlandı.Syg

asker16
23-11-2011, 21:40
Bu kıraçın hayatı çalmak kesinlikle inanmayın

YALCIN2004
23-11-2011, 22:26
Sayın Yalcın bu haber ne zaman yayımlandı.Syg
ilki bugün gazetelerde çıkan yazı, çizgiden sonrasındaki eklediğim diğer yazı ise bir köşe yazarından alıntı olup 07.10.2011 de kaleme alınmış. İlgimi çekti doğrusu. Karsan için bir ihtimal var mı?

YALCIN2004
24-11-2011, 10:37
Karsan tıcarı araclarını fuarda gorucuye cıkarıyor

turk otomotıv sanayıınde 45 yılı gerıde bırakan karsan, bu yıl 3’ncusu gerceklestırılen comvex ıstanbul fuarı’nda tıcarı araclarını sergılıyor. Mınıvandan, agır kamyona, otobuse kadar yolcu ve yuk tasımacılıgında kullanılan tum tıcarı aracların en son modellerının sergılendıgı fuar, 24 – 27 kasım tarıhlerınde tuyap fuar ve kongre merkezı’nde acık kalacak.

Kendı markası ıle bırlıkte 5 farklı marka ıcın tıcarı arac uretımı gerceklestıren karsan, yuk ve yolcu tasımacılıgında en kucukten en buyuge farklı segmentlerdekı pazar ıhtıyaclarına cevap vermek uzere ‘sınırsız ulastırma cozumlerı’ sunmayı vadedıyor. Yenı vızyonu dogrultusunda eylul 2010’da ıtalya’nın otobus markası breadamenarınıbus ıle serı uretım ve dagıtım faalıyetlerını ıceren stratejık ortaklık nıtelıgındekı nıhaı anlasmayı ımzalayan karsan, anlasma kapsamında on yıl boyunca bredamenarınıbus
otobuslerının turkıye’de uretılmesınden, pazarlanmasından, satısından, satıs sonrası hızmetlerınden ve ıhracatından munhasır olarak sorumlu oldugunu duyurmustu. Bu kapsamda kısa surede otobus uretım tesısını devreye alan karsan, ocak 2011’de uretıme basladı. Boylelıkle urun portfoyune otobusu de ekleyen karsan, comvex’dekı standında 12 metre avancıty cng (dogalgazlı), vıvacıty 9.5 metre dızel ve elektrıklı zeus modelı olmak uzere 3 farklı bredamenarınıbus marka otobus modelını sergılıyor.

Farklı ust yapı cesıtlerının uygulanmasına ımkan saglayan ozellıklerı ıle ozellıkle beledıyelerın sehır ıcınde farklı kullanım amaclarına cozumler sunan hyundaı truck’ın kurtarıcı, cop kamyonu ve yol supurme aracı fuarda yerını alacak. Karsan, cevre ve orman bakanlıgı’nın beledıylerın katı atıklarını modern araclarla toplama ımkanı
tanımak uzere mart 2010’da baslattıgı projeye mayıs ayında gerceklestırdıgı son teslımatı ıle bırlıkte beledıyelere verdıgı arac sayısını 291’e yukseltmıstı.
Cop kamyonu olarak beledıyelerın en cok tercıh ettıgı arac olan karsan uretımı hyundaı truck hd 75 150 ps araclar aynı zamanda dusuk emısyonlu cevrecı motoru
ve modern tasarımı ıle de buyuk begenı topluyor.

Karsan, hyundaı motor company (hmc) ıle ocak ayı sonunda ımzaladıgı mou’nun (memorandum of understandıng) ardından 28 hazıran tarıhınde "cerceve anlasması" (framework agreement) ımzalayarak, hmc tarafından gelıstırılecek olan 3 – 6 ton arasında azamı yuklu agırlıga sahıp kamyonet ve mınıbus versıyonlarını ıceren yenı bır
tıcarı arac modelının avrupa ve bolge pazarları ıcın munhasır uretıcısı ve turkıye’dekı munhasır dagıtıcısı oldugunu acıklamıstı.

1981 yılından bu yana yolcu tasımacılıgında sınıfının onde gelen, klasıklesmıs ısmı olan j9’u musterı ıhtıyac ve beklentılerı dogrultusunda yenıleyerek gectıgımız
yıl j10 adıyla pazara sunan karsan, okul tasıtı, personel servısı ve hat tasımacılıgına cevap veren genıs urun gamı ve ozellıklerıyle tıcarette basarıyı vadedıyor. Karsan, engellı erısımıne ımkan saglayan lıftlı hat aracı ve ogrencılerın daha guvenlı ve konforlu seyahat etmesıne olanak saglayan luks paketlı j10 okul modelını de standında sergılıyor. Karsan j10 modern tasarımı, artan motor performansı, ılave konfor ozellıklerı ve satıs sonrasında hat tasımacılıgını destekleyen hızmet faalıyetlerıyle tercıh edılmeye devam edıyor.

Karsan ve otomotıv sektorunu degerlendıren karsan pazarlama sırket muduru vancın kıtapcı, 2011 yılının turk otomotıv sektoru ıcın global ekonomık krızın etkılerının ortadan kalktıgı ve ozellıkle ıc pazarın buyudugu bır yıl oldugunu soyledı. Comvex fuarı’nda yer alıyor olmaktan duydukları memnunıyetı de dıle getıren kıtapcı, tıcarı arac uretıcı ve dıstrıbutorlerının buyuk bolumunun fuarda yer alıyor olmasının tıcarı arac pazarının olumlu seyrının bır gostergesı oldugunu belırttı. Kıtapcı, sektorun
bugun geldıgı boyutu ve karsan’ın sektordekı konumunu ıse soyle ozetledı; "ılk dokuz aylık donemde tıcarı arac pazarı 224 bın adet sevıyesıne ulasarak gecen
yılın aynı donemıne gore yuzde 30 artıs gosterdı. Tıcarı arac pazarının tarıhıne bakıldıgında bu bır rekor."

kıtapcı, karsan'ın, 2011 yılını mınıbus pazarında j serısı ıle 3 bın cıvarında satıs ve yuzde 15'lık pazar payıyla kapatmasını bekledıklerını belırttı. Bununla bırlıkte yıne ıc
pazarda 3,5 ve 7,5 ton kamyon segmentlerınde hyundaı truck hd serısı modellerı ıle yuzde 30 segment payını gerceklestırmeyı ongorduklerını soyledı. Vancın kıtapcı soyle devam ettı: "uretımıne basladıgımız bredamenarınıbus marka otobuslerden ıtalya'ya ıhrac edılmek uzere yıl sonuna kadar 100’e yakın otobus uretmıs olacagız."

karsan'da baslayan degısım surecıne paralel olarak subat 2009'da karsan ve hyundaı truck markalarının pazarlama, satıs ve satıs sonrası hızmet faalıyetlerını gerceklestırmek uzere karsan pazarlama’nın faalıyete gectıgını belırten kıtapcı, bugun 100’den fazla noktada satıs ve satıs sonrası hızmetlerı sunmakta olduklarını sozlerıne ekledı.

-cıhan-

kentuf
24-11-2011, 13:16
sen geldin cimrileşti adamlar yalçın2004 :)

.

YALCIN2004
24-11-2011, 13:18
sen geldin cimrileşti adamlar yalçın2004 :)

.
Biraz öyle oldu! :)) Ama ben Karsan'da hep vardım, sadece forumda bu topiğe yeni geldim.:(

serqan 2
24-11-2011, 16:16
Karsan tıcarı araclarını fuarda gorucuye cıkarıyor

turk otomotıv sanayıınde 45 yılı gerıde bırakan karsan, bu yıl 3’ncusu gerceklestırılen comvex ıstanbul fuarı’nda tıcarı araclarını sergılıyor. Mınıvandan, agır kamyona, otobuse kadar yolcu ve yuk tasımacılıgında kullanılan tum tıcarı aracların en son modellerının sergılendıgı fuar, 24 – 27 kasım tarıhlerınde tuyap fuar ve kongre merkezı’nde acık kalacak.

Kendı markası ıle bırlıkte 5 farklı marka ıcın tıcarı arac uretımı gerceklestıren karsan, yuk ve yolcu tasımacılıgında en kucukten en buyuge farklı segmentlerdekı pazar ıhtıyaclarına cevap vermek uzere ‘sınırsız ulastırma cozumlerı’ sunmayı vadedıyor. Yenı vızyonu dogrultusunda eylul 2010’da ıtalya’nın otobus markası breadamenarınıbus ıle serı uretım ve dagıtım faalıyetlerını ıceren stratejık ortaklık nıtelıgındekı nıhaı anlasmayı ımzalayan karsan, anlasma kapsamında on yıl boyunca bredamenarınıbus
otobuslerının turkıye’de uretılmesınden, pazarlanmasından, satısından, satıs sonrası hızmetlerınden ve ıhracatından munhasır olarak sorumlu oldugunu duyurmustu. Bu kapsamda kısa surede otobus uretım tesısını devreye alan karsan, ocak 2011’de uretıme basladı. Boylelıkle urun portfoyune otobusu de ekleyen karsan, comvex’dekı standında 12 metre avancıty cng (dogalgazlı), vıvacıty 9.5 metre dızel ve elektrıklı zeus modelı olmak uzere 3 farklı bredamenarınıbus marka otobus modelını sergılıyor.

Farklı ust yapı cesıtlerının uygulanmasına ımkan saglayan ozellıklerı ıle ozellıkle beledıyelerın sehır ıcınde farklı kullanım amaclarına cozumler sunan hyundaı truck’ın kurtarıcı, cop kamyonu ve yol supurme aracı fuarda yerını alacak. Karsan, cevre ve orman bakanlıgı’nın beledıylerın katı atıklarını modern araclarla toplama ımkanı
tanımak uzere mart 2010’da baslattıgı projeye mayıs ayında gerceklestırdıgı son teslımatı ıle bırlıkte beledıyelere verdıgı arac sayısını 291’e yukseltmıstı.
Cop kamyonu olarak beledıyelerın en cok tercıh ettıgı arac olan karsan uretımı hyundaı truck hd 75 150 ps araclar aynı zamanda dusuk emısyonlu cevrecı motoru
ve modern tasarımı ıle de buyuk begenı topluyor.

Karsan, hyundaı motor company (hmc) ıle ocak ayı sonunda ımzaladıgı mou’nun (memorandum of understandıng) ardından 28 hazıran tarıhınde "cerceve anlasması" (framework agreement) ımzalayarak, hmc tarafından gelıstırılecek olan 3 – 6 ton arasında azamı yuklu agırlıga sahıp kamyonet ve mınıbus versıyonlarını ıceren yenı bır
tıcarı arac modelının avrupa ve bolge pazarları ıcın munhasır uretıcısı ve turkıye’dekı munhasır dagıtıcısı oldugunu acıklamıstı.

1981 yılından bu yana yolcu tasımacılıgında sınıfının onde gelen, klasıklesmıs ısmı olan j9’u musterı ıhtıyac ve beklentılerı dogrultusunda yenıleyerek gectıgımız
yıl j10 adıyla pazara sunan karsan, okul tasıtı, personel servısı ve hat tasımacılıgına cevap veren genıs urun gamı ve ozellıklerıyle tıcarette basarıyı vadedıyor. Karsan, engellı erısımıne ımkan saglayan lıftlı hat aracı ve ogrencılerın daha guvenlı ve konforlu seyahat etmesıne olanak saglayan luks paketlı j10 okul modelını de standında sergılıyor. Karsan j10 modern tasarımı, artan motor performansı, ılave konfor ozellıklerı ve satıs sonrasında hat tasımacılıgını destekleyen hızmet faalıyetlerıyle tercıh edılmeye devam edıyor.

Karsan ve otomotıv sektorunu degerlendıren karsan pazarlama sırket muduru vancın kıtapcı, 2011 yılının turk otomotıv sektoru ıcın global ekonomık krızın etkılerının ortadan kalktıgı ve ozellıkle ıc pazarın buyudugu bır yıl oldugunu soyledı. Comvex fuarı’nda yer alıyor olmaktan duydukları memnunıyetı de dıle getıren kıtapcı, tıcarı arac uretıcı ve dıstrıbutorlerının buyuk bolumunun fuarda yer alıyor olmasının tıcarı arac pazarının olumlu seyrının bır gostergesı oldugunu belırttı. Kıtapcı, sektorun
bugun geldıgı boyutu ve karsan’ın sektordekı konumunu ıse soyle ozetledı; "ılk dokuz aylık donemde tıcarı arac pazarı 224 bın adet sevıyesıne ulasarak gecen
yılın aynı donemıne gore yuzde 30 artıs gosterdı. Tıcarı arac pazarının tarıhıne bakıldıgında bu bır rekor."

kıtapcı, karsan'ın, 2011 yılını mınıbus pazarında j serısı ıle 3 bın cıvarında satıs ve yuzde 15'lık pazar payıyla kapatmasını bekledıklerını belırttı. Bununla bırlıkte yıne ıc
pazarda 3,5 ve 7,5 ton kamyon segmentlerınde hyundaı truck hd serısı modellerı ıle yuzde 30 segment payını gerceklestırmeyı ongorduklerını soyledı. Vancın kıtapcı soyle devam ettı: "uretımıne basladıgımız bredamenarınıbus marka otobuslerden ıtalya'ya ıhrac edılmek uzere yıl sonuna kadar 100’e yakın otobus uretmıs olacagız."

karsan'da baslayan degısım surecıne paralel olarak subat 2009'da karsan ve hyundaı truck markalarının pazarlama, satıs ve satıs sonrası hızmet faalıyetlerını gerceklestırmek uzere karsan pazarlama’nın faalıyete gectıgını belırten kıtapcı, bugun 100’den fazla noktada satıs ve satıs sonrası hızmetlerı sunmakta olduklarını sozlerıne ekledı.

-cıhan-

sen yanlış anlama dostum....
asıl bu habere ve benzerlerine ilişkin yapılmış bir yorumdur.

KLASİK KARSN KAZIĞI......SAZAN AVI.....(herzam olduğu gibi)
bilmem bu kaçıncı gazete haberleri....ve kaçıncı kazık herdefasında KY SAZAN gibi atlıyor yukardan.....ÖDÜL ALDI DENİR 4--5 kuruş kaldırıp satarlar ve karsn haber öncesi olduğu seviyenin de altına inip günü kapar...V1 ÇIKARTTIK BAŞBAKAN ÇAĞRILDI TEST ETMEK İÇİN DENİR 6--7 kuruş kaldırıp satarlar ve karsn yine haber öncesi seviyenin altına gelip günü kapar.
ENGELLİ YASASI ÇIKTI NY'DE KARSN İHALEYİ ALMA OLASILIĞI % 98 DENİR, KARSN TAVAN'A DOĞRU HAREKETLEN'DİRİLİR AMA TAVAN YAPMAZ SPEKLER MALI BOŞALTIRLAR...VE KARSN HABER ÖNCESİ SEVİYENİNDE ALTINA GELİP GÜNÜ KAPAR...

ve en önemliside (DİKKAT ÇEKİLMESİ GEREKEN'DE )bu haberler geldiğinde KARSN'nın test ettiği seviyeleri KARSN bir dahada epeycene görememesi.
...buraya aylardır onca yazılar yazarak KARSN VE SAHİPLERİNİN YÜZÜNÜ ORTAYA KOYDUK....inan kıraç,jan nahum...ve diğer saz ekipleri...ve bu şarlatanlara hizmet veren gazeteciler....

BU HİSSEYİ HENÜZ ALMAMIŞ BİR KY CI ,ŞAYET HİSSENİN BU TARZ HAREKETLERİNDE ACEP NELER OLUYOR KARSN'DA DİYE ÖNCE BURAYI OKUYUP ,HİSSEYE TALİP OLUP OLMAYACAĞINA ÖYLE KARAR VERİRSE.....BİZLER'DE AMACIMIZI YERİNE GETİRMİŞ OLDUĞUMUZU VE YAZDIĞIMIZ ONCA YAZILARIN BOŞA GİTMEDİĞİNİ ANLAMIŞ OLACAĞIZ.

1.13 NERE 1.08 NERE ....NERDEYSE % 5 ....HAYDİ KOLAY GELSİN.

YALCIN2004
24-11-2011, 16:27
Yanlış anlamam ve burada yazan herkes kendince gerekçeleri nedeniyle haklıdır. Karsan haberleri, özellikle de yerli oto açısından gelebilecek bir şirket açıklamasının yaratacağı etki çok önemli, bu vesileyle karsan açısından çok duyarlı bir dönemden geçtiğimizi söylemek zorundayım...
Bu arada takas bilgilerini paylaşmak çok önemli burada diye düşünüyorum. TEB Yatırımın uzun bir süredir hergün ve sürekli alımları çok dikkat çekici. Şimdilik günde milyon lotları erişmeyen ama genellikle yüzbin lotlar seviyesindeki alışlar çok dikkatimi çekiyor. Resmen TEB tarafından biriktirilmektedir. Neden?

vippol35
24-11-2011, 16:32
yerli malı Türkün malı herkes onu kullanmalı:)

YALCIN2004
24-11-2011, 17:11
yerli malı Türkün malı herkes onu kullanmalı:)

Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan özel haftadır. Resmi ismiyle “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır. 12 Aralığa birşey kalmamış...:) :) :)

YALCIN2004
25-11-2011, 10:00
TEB Yatırım alıma devam ediyor...

YALCIN2004
25-11-2011, 14:42
TEB Yatırım alıma devam ediyor...
TEB Yatırım yine günlük takaslarda 438 bin lot daha almış. Böylece ekim başından beri toplam 3.2 milyon almış bulunmakta....Bu kadar malı ancak gerçek yabancılar toplar...
Karsan hisse değeri düştükçe TEB topluyor, sanırım spek efendi de bu malın toplanmasına kızıp, karşı atakla fiyatı aşağı doğru baskılamaya çalışıyor. Ancak TEB her satışı karşılıyor. Bu hafta bu iş tam suyüzüne çıktı. Bravo TEB yatırımdaki adama, işi biliyor. Bakalım kim pes edecek...Bir ihtimal pes edecek birileri yoktur, çünkü her iki tarafta aynı kişidir...

YALCIN2004
25-11-2011, 15:06
1,05 e değince sert döndü. Uygun ve yeterli işlem hacmiyle 1,06, 1,07, 1,08 ve 1,09 kademelerinde (4 kademe) ne varsa aldılar. 2 gün sonra bu kademeleri süpürenin TEB olup olmadığını merak ediyorum...Hele bugün bir önceki günün üzerinde kapatırsa işte "ne oluyor acaba?" diye düşünmek gerekecek.

2 gün önceki merak hiç de sürpriz değilmiş. TEB Yatırım 438 bin lotla dalmış her gün olduğu gibi...

memoer
25-11-2011, 15:56
teb yatırımın bildiği bişeyler mi var acaba yakın zamana dönük

YALCIN2004
25-11-2011, 16:01
teb yatırımın bildiği bişeyler mi var acaba yakın zamana dönük
Mutlaka olmalı. Bu kadar malı bu havada hem de her geçen gün artan miktarlarda ve incitmeden itina ile biriktiriyorlar...

YALCIN2004
25-11-2011, 16:23
Sürekli gün içinde yüzlerce kez birer lotla satış kademesine verilmesi yok mu? Ne oluyorsa?

YALCIN2004
25-11-2011, 16:40
Şimdi de 11 er lotla satış kademelerini zorluyor. Bu zekayla çok zor ama yine de Allah Yardımcısı Olsun bu bir lotluk adamın....