PDA

View Full Version : Konut kredi Faizleri- Gerçek rakamlar

Pages : 1 [2] 3

sburak
11-09-2009, 00:18
evet bu konut kredi işi fos çıktı, defalardır yazdım burada, insanlarda para olmayınca, gelir, iş, gelecek ümidi olmayınca istediğiniz kadar düşürün faizi boşa olur.

emlakçılar halen aylak aylak oturuyor, sözde ramazan sonrası işler hareketlenir diye bekliyorlar ama ondada birşey çıkmayacak. kısacası bu konut kredisi indirimi, mevcut kredi kullananlara yaradı, bankalar zarar etti. çokda güzel oldu.

sburak
11-09-2009, 00:21
zaten bu türkiyede artık evmi alınır ? kiralamak için alsan kiracı bulmak artık mucize , hergün deprem oluyor, yarın bi deprem olacak, ondan sonra sermayeyi kediye yükleyeceğiz, birde başımıza sel felaketi çıktı, hadi satsınlar bakalım selimpaşadaki villaları 300.000 USD ye şimdi :)

en güzeli şaka maka karavan almak, yada mobil ev. ne uğraşacaksınız depremle, selle , binbir türlü problemle.

astalavista
11-09-2009, 08:34
Bankaların faiz yarışının kızışması 28 Ağustos-4 Eylül arasında konut kredilerinde en büyük haftalık artışa neden oldu. 4 Eylül'de biten haftada konut kredileri 148 milyon TL arttı.

Krizde durma noktasına gelen konut kredileri, bankaların faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmesiyle yeniden canlandı. Her ne kadar tüketicilerin bankalara olan borcu hızla artmaya devam etse de, düşen faizler tüketicinin gözünü karartmasına neden oldu. Bankaların birbiri ardına yaptığı indirimlerle geçen hafta konut kredi tutarında en büyük haftalık artış yaşandı. 28 Ağustos-4 Eylül haftasında bankaların konut kredileri 148 milyon TL artarak 38 milyar 982 milyon TL'ye yükseldi. Geçtiğimiz haftalarda bankalar, konut kredisi faizlerinde özellikle 12 ay vadeli kredi konusunda faiz indirim rekabetine girişmiş, üzerine dosya masrafı ve yasal diğer giderler eklenmemiş şekliyle faizlerde yüzde 0.59 seviyeleri görülmüştü. Bu dönemde tüketicilerin bankalara olan toplam borcu ise 455.5 milyon TL artarak 118 milyar 353 milyon TL'ye yükseldi. 4 Eylül ile biten haftada konut kredilerinde 148 milyon TL'lik artış yaşanırken bu dönemde tasfiye olunacak konut kredileri ise 4.4 milyon TL artarak 803 milyon 557 bin TL'ye çıktı.

Kart borcu 122 milyon TL arttı
Bankaların tüketici kredisi alacakları 28 Ağustos-4 Eylül haftasında 332.8 milyon TL artarak 84 milyar 19 milyon TL'ye yükselirken, tüketicilerin kredi kartı borçları da 122.7 milyon TL'lik artışla 34 milyar 334 milyon TL'ye ulaştı. Böylece tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 455.5 milyon TL artmış oldu. Bu arada tüketicilerin 34 milyar TL'yi aşan kredi kartı borçlarının, 34 milyar 298 milyon TL'si TL cinsinden, 36.1 milyon TL'si ise yabancı para cinsinden oluştu. 28 Ağustos-4 Eylül haftasında taşıt kredileri ise 18.4 milyon TL azalarak 4 milyar 306 milyon TL'ye geriledi.

Kredi stoku 1.8 milyar TL arttı
Merkez Bankası verilerine göre, 28 Ağustos-4 Eylül haftasında banka kredileri 1 milyar 819 milyon TL artarak 279 milyar 46.6 milyon TL'ye yükseldi. Mevduat bankalarındaki TL cinsinden kredilerin 1 milyar 71 milyon TL yükselişle 233 milyar 417.8 milyon TL'ye indiği dönemde, yabancı para cinsinden krediler ise 610.3 milyon TL artışla 33 milyar 106.3 milyon TL seviyesine çıktı.
Kamu mevduat bankaları kredilerinin 1 milyar 156.2 milyon TL artışla 79 milyar 435.4 milyon TL, özel mevduat bankaları kredilerinin 329.5 milyon TL artışla 131 milyar 636.7 milyon TL'ye ulaştığı dönemde, yabancı mevduat bankalarının kredileri 196.5 milyon TL yükselerek 55 milyar 452 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Kalkınma ve yatırım bankalarının kredileri ise 137.2 milyon TL artarak 12 milyar 522.5 milyon TL'ye ulaştı.

Konut kredileri 40 milyar TL'ye yaklaştı

Tarih

Konut Kredisi
(bin TL)
4 Eylül 09

38.981.886
28 Ağustos 09

38.883.076
21 Ağustos 09

38.753.136
14 Ağustos 09

38.768.780
7 Ağustos 09

38.711.618
31 Temmuz 09

38.671.317
24 Temmuz 09

38.609.440
17 Temmuz 09

38.561.334
10 Temmuz 09

38.555.204
3 Temmuz 09

38.538.226

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=129221

ceng
11-09-2009, 09:55
ne tesadüf ki bu rapor eylül 2008de hazırlanmış.
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/gayrimenkul_yukseler.pdf
tablo 6.
yine ilerde benzeri bişiler yayınlanır ise kıyaslarız haberdeki gibi patlamış mı?
böyle şeyler sıkışan ekonomide ucuz kredi çekmek için evleri exchange ederek al-sat gösterip işine para enjekte etmekte kullanılır.:)
sanırım yukardaki yazıda kasıt ferdi konut kredileri.
öyle ise son 1yılda hacim 3.5milyar artmış. evvelki 1yıllık artışlara kıyasla cücük.:)
banka için elbet inşaat kredisi de para satmaktır ama üreten satamazsa önce üretici sonra kredi zora girer. gerçi sadece konut üretmez inşaatcılar ama ekonomik daralma oraya da nasibini verir.
siz folksvagın parklarını ve doaş'ın doğuşunu hatırlıyor musunuz?:):):):)
saygılar.

hatta biz bu ilk hafta aylarda oluşan -hani bir yudum su alırsınız yangına- "patlama"yı ilerleyen hafta ve aylarda da gözlemleyelim. işimiz gözlemlemek haklı çıkmak değil. yanılırsak vay be deriz.:)

ilgili raporun sayfa 28deki "gayrimenkul sektöründeki hızlı büyümenin sona ermesi" ve peşinden gelen tokiye dair olası risk/sıkıntı kısımları okunmaya değer. hadi kalanlara peşinde %20 3taksitte %17 indirim.:)

umb
12-09-2009, 12:54
dün konut kredisi transferine başvuru yaptım. Üstelik vakıfbank hiçbir ücret talep etmedi. sadece 2 otomatik ödeme talimatı ve kredi kartı şartı var.bir de hayat sigortasını binde 5 yapıyorlar.eksper, dosya parası falan da yok.tabiki şubeden şubeye değişiklik olabilir.

teknikpara
14-09-2009, 08:38
[QUOTE=umb;3563082]dün konut kredisi transferine başvuru yaptım. Üstelik vakıfbank hiçbir ücret talep etmedi. sadece 2 otomatik ödeme talimatı ve kredi kartı şartı var.bir de hayat sigortasını binde 5 yapıyorlar.eksper, dosya parası falan da yok.tabiki şubeden şubeye değişiklik olabilir.[/QUOT

konut kredisini daha önce vakıfbanktanmı kullanmıştın yoksa başka bankadanmı ayrıca ilk konut kredisi çekerken hayat sigortası zaten yapıyolar onu kabul etmiyorlarmı sen hangi şubeden kullanıyorsun krediyi aydınlatıcı bilgi verirsen seviniriz

seyfu
14-09-2009, 16:37
Şu hayat sigortasını baştan peşin vermek bence pek akıllıca değil. Her yıl yenilemek lazım, ve her yıl ne kadar borcun kaldıysa anapara olara, o kadarlık hayat sigortası yapmak lazım, baştan yaparsanız ilk çektiğiniz kredi miktarı kadar 10 yıllık birden alıyorlar. Birde bu zorunlu değil, herkesin kendi isteğine bırakılması lazım, ama işte bazı bankalar bunu sorunlu kılıyor.

yolgider
14-09-2009, 22:30
Şu hayat sigortasını baştan peşin vermek bence pek akıllıca değil. Her yıl yenilemek lazım, ve her yıl ne kadar borcun kaldıysa anapara olara, o kadarlık hayat sigortası yapmak lazım, baştan yaparsanız ilk çektiğiniz kredi miktarı kadar 10 yıllık birden alıyorlar. Birde bu zorunlu değil, herkesin kendi isteğine bırakılması lazım, ama işte bazı bankalar bunu sorunlu kılıyor.

seyfu yıllık yapınca toplamda bayağı yüksek çıkıyor maliyet.ben geçen hafta başvurdum konut kredisi için 10 yıllık 1150 dediler hayat sigortasına yıllık ise bankadan bankaya 350-450 tl arası değişiyor.

seyfu
15-09-2009, 08:15
Normalde 50.000 tl kredi için 35-40 yaş arasındaki bir kişinin hayat sigortası 125 tl tutuyor. Siz bunu bir sigorta şirketine yaptırdığınızda gerçek rakam bu. Fakat bazı bankalar kredi mişktarının belirli bir yüzdesini alıyor, mesela Akbank kredi miktarının % 0.82 'sini alıyor, burada oranı düşük tutup geri kalanınıda böyle masraflardan çıkarıyor gibi geliyor bana. Bu durumda tabiiki 10 yıllık 1150 daha mantıklı ama bu bankalar onu yapmaya yanaşmazlar, yanaşanlar zaten normal 125 tl üzerinden gidenlerdir. 10 yıllık 1150 vereceğime yıllık 125 vermeyi tercih ederim, ayrıca bunun her yıldüşeceğini varsaydığımızda daha hesaplı oluyor. Tercih meselesi tabi, başta o kadar masrafın içine birde hayat sigortası masrafı girince kesinti oldukça fazlalaşıyor.

JonDowes
15-09-2009, 09:48
her yil 125 TL gidecegini sozlesmede garanti altina alacaklarini sanmiyorum ama. 3 yil sonra "zam yaptik sigortaya" diyip 250 odetme riski var ve ihtimali de baya yuksek.

seyfu
15-09-2009, 17:11
her yil 125 TL gidecegini sozlesmede garanti altina alacaklarini sanmiyorum ama. 3 yil sonra "zam yaptik sigortaya" diyip 250 odetme riski var ve ihtimali de baya yuksek.

Evet ama eğer peşin ödemezseniz her yıl farklı yerlerden teklif alma şansınız var o bankay ayaptırmak zorunda değilsiniz, diğer taraftan borç hergeçen gün azalacağı için sigortayıda en sonki anapara üzerinden yapacaklar, buda illaki ödeyeceğiniz prim tutarını azaltacaktır, ama enflasyona bağlı olarak ayrıca zam yaparlarsa o ayrı, ben yinede peşin olarak 10 yıl ödemenin taraftarı değilim, herkesin kendi düşüncesi tabi.

feveran99
15-09-2009, 17:17
Arkadaşlar,

0,99 dan Kredi yenilemek için 8 gun once ziraat bankasına (ilk kez krediyi de ordan çekmiştik) basvuruda bulunduk ancak ne rezil bir durumdur ki hala dönen olmadı, arıyoruz basvuru çok, teker teker inceleniyor, sizi ararız diyorlar, ilk kez bugun endişelenmeye başladık, bu kadar zor mu bu iş yaw? Farklı alternatifler (bankalar) aramaya başlayalım mı? Ya faizler yükselirse? 1,49 dan çektiğimiz için 0,99 a göre kazanacak çok şeyimiz var, dolayısıyla kaybedecek de...

Yardım :(

seyfu
15-09-2009, 17:20
Arkadaşlar,

0,99 dan Kredi yenilemek için 8 gun once ziraat bankasına (ilk kez krediyi de ordan çekmiştik) basvuruda bulunduk ancak ne rezil bir durumdur ki hala dönen olmadı, arıyoruz basvuru çok, teker teker inceleniyor, sizi ararız diyorlar, ilk kez bugun endişelenmeye başladık, bu kadar zor mu bu iş yaw? Farklı alternatifler (bankalar) aramaya başlayalım mı? Ya faizler yükselirse? 1,49 dan çektiğimiz için 0,99 a göre kazanacak çok şeyimiz var, dolayısıyla kaybedecek de...

Yardım :(

Şubeye gidip görüşmenizde fayda var, geçen burad bir arkadaş ziraat'ten masraf istemeden yada düşük bir masrafla kredilerini yenilediğini yazmıştı, banka değiştirmek zahmetlidir onu dikkate alın.

seyfu
18-09-2009, 09:52
Merkez Bankası faiz oranlarını 0.50 puan daha indirdi, bakalım bayramdan sonra yeni bir indirim savaşı başlayacakmı.

sburak
18-09-2009, 11:31
daha fazla kredi faizleri inmez, inse bile mal sahipleri fiyatları uçurur, sonra daha çok faiz ödersiniz boş yere. aynı hesaba gelir, değişen bir şey olmaz, geçin artık kredi ile ev alma saçmalığını, 1-2 yıl sabredip, peşin olarak çok daha kaliteli ve güzel daire almaya çalışın. Bankaya ödeyeceğiniz faizleri, bir banka hesabında biriktirin, çok daha karlı çıkarsınız.

sburak
18-09-2009, 11:35
birde benim kredi çeken arkadaşlara sorum şu : çok merak ediyorum, her geçen gün istihdamın dip yaptığı bu türkiyede, nasıl cesaret edip 10-15 yıl kredi çekebiliyorsunuz ? Patronlarınızla özel anlaşmanızmı var? sizi 10-15 yıl işten atmayacağının garantisinimi verdi size? ayrıca 10-15 yıl daha sağlıklı olarak yaşayacağınız için başka varlıklarla da anlaşmamı yaptınız ? başınıza hiç kötü bir kaza-bela gelmeyeceğine nasıl emin olabiliyorsunuz? size birşey olsa karınızmı ödeyecek bu büyük borcu ? vs. vs. gerçekten çok merak ediyorum...

sburak
18-09-2009, 11:39
Herşeyi geçelim ; 10-15 sene sonra konut fiyatları ne olacak sizce kredi çeken arkadaşlar? hele aldığınız 20-30 yıllık dairelerin fiyatı ne olacak ? size ben söyleyeyim, ister 0 alın, ister 2. el alın, aldığınız evin fiyatı enflasyonun çok altında kalacak, ama kelepirin kelepiri bir yer bulmayı (o da milyonda bir şanstır) başarabilirseniz, belki zararınızı biraz kapatırsınız. Kusura bakmayın acı ama gerçek bu.

feveran99
18-09-2009, 13:44
Herşeyi geçelim ; 10-15 sene sonra konut fiyatları ne olacak sizce kredi çeken arkadaşlar? hele aldığınız 20-30 yıllık dairelerin fiyatı ne olacak ? size ben söyleyeyim, ister 0 alın, ister 2. el alın, aldığınız evin fiyatı enflasyonun çok altında kalacak, ama kelepirin kelepiri bir yer bulmayı (o da milyonda bir şanstır) başarabilirseniz, belki zararınızı biraz kapatırsınız. Kusura bakmayın acı ama gerçek bu.

Son bir aydır, bankada yüklüce (100-150 bin ve üstü) parası olan arkadaşlar için gayrımenkule yatırım yapmak, kiraya verip hem kiradan hem de konutun yıllar içinde yapacağı primden nemalanmak, parayı bu kadar düşük mevduat faizinde tutmaktan çok daha iyi bir alternatif haline geldi. İnsanların gözleri bu noktada açılmaya başladı. Ankara'da ev aradım bi ara, inanın ev fiyatlarının düştüğü filan yok, yerinde saymış, hatta bazı yerler krizle dalga geçercesine artmış! Ankara'da yaşayan insanların belli bir düzeyin üzerinde ve sabit yüksek gelirli devlet memuru ve bürokratlar oldugunu düşünürsek, bunun normal oldugunu da anlayabiliriz. İstediğim ev (110 m2, 3+1, kombili, 3-5 yıllık yeni bina, yüksek giriş, azcık merkezi) 160.000 den başlıyor. Bu rakam, bütçeme çok fazla. 10 yıllık olmasa da belki 7-8 yıllık bir krediye girmem gerekir. Bu da 8 yıl boyunca insiyatifin ben de olmaması demek, birçok şeye istemediğim halde katlanmam demek. Özel sektörde değilim, ancak ben bile bu süreyi uzun buluyorum. Kaldı ki sizin de dediğiniz gibi özel sektörde çalışan arkadaşların bu cesaretine şaşırıyorum. ev alma olayından, şu an lojmanda oturdugum için kiraya vereceğimden dolayı uzak durma kararı aldım. Ne zaman oturmam gerekir, o zaman bakarız artık bir caresine.

Amerika ve İngiltere'de patlamış bu konut kredisi balonun burada da patlamayacağını kimse garanti edemez tabi ki. Ancak şu son iki krizde halk da gardını almayı ve muhafazakar (Sağlamcı) olmayı biraz öğrendi gibime geliyor. Bakalım, zaman herşeyi gösterecek...Yalnız bildiğim tek birşey varki o da birşeye bu kadar hücum ediliyorsa ve bu kadar çok konuşuluyorsa sonunda pek hoş şeyler olmayabiliyor. Sabit ve garanti geliri olan iki kardeşim de mortgage le evlerini aldı, umarım onlar da çok zararlı çıkmaz...

seyfu
18-09-2009, 13:53
sburak o kadar saçmalamışsınki cevap vermeye bile gerek yok yazına aslında. Kardeşim faizlerin düşmesi refinansman yapmak isteyenlerin işine gelir bu birincisi, ayrıca uygun konut bulanlar yarısını peşin vererek diğer yarısını kredi çekerek kira öder gibi ev sahibi olabilir. Sonuçta kirada oturan insan içinde iş garantisi yok, işsiz kalınca sokakta kalacak, senin mantığına göre düşünürsen, önemli olan mantıklı şekilde borçlanma yapmak. Ayrıca tek akıllı senmisin, biz salakmıyız kardeşim o kadar faiz verelim, ya bir ev kaç para haberin varmı senin bu sene alacağınıza para biriktirip seneye alın diyosun, koltuk takımımı alıyosun be kardeşim. Fikirlerini yaz tamamda yazarken madem saçmalıyosun, başkalarının fikirlerini bari bu kadar yerin dibine sokma.

Kursa
18-09-2009, 14:32
İstediğim ev (110 m2, 3+1, kombili, 3-5 yıllık yeni bina, yüksek giriş, azcık merkezi) 160.000 den başlıyor.

Şimdi burda azıcık merkezi derken kızılaydan falan mı bahsediyorsun?
Gel Etlik Esertepede ben sana katta 4+1 130-140 metre kare çift banyo parkesi mermeri tam sıfır daire bulayım istediğin kadar 120-130 milyara? Ha merkezilik konusunda ulusa 10 kızılaya 15-20 dakika arabanızla..... Abartmayalım yani bazı şeyleri...

feveran99
18-09-2009, 15:01
Şimdi burda azıcık merkezi derken kızılaydan falan mı bahsediyorsun?
Gel Etlik Esertepede ben sana katta 4+1 130-140 metre kare çift banyo parkesi mermeri tam sıfır daire bulayım istediğin kadar 120-130 milyara? Ha merkezilik konusunda ulusa 10 kızılaya 15-20 dakika arabanızla..... Abartmayalım yani bazı şeyleri...

Esertepe ? :) :) O kadar merkezi olmasına gerek yok, kızılaya dolmuşla 10-15 dk olan dikmen, ilker, sokullu, öveçler, keklik gibi semtlerden bahsetmiştim. O paraya esertepe de normal tabi. Sonuçta dağlarında kışın mahsur kalmak var, iyi bilirim oraları, sakinlerini de...

astalavista
18-09-2009, 17:25
daha fazla kredi faizleri inmez, inse bile mal sahipleri fiyatları uçurur, sonra daha çok faiz ödersiniz boş yere. aynı hesaba gelir, değişen bir şey olmaz, geçin artık kredi ile ev alma saçmalığını, 1-2 yıl sabredip, peşin olarak çok daha kaliteli ve güzel daire almaya çalışın. Bankaya ödeyeceğiniz faizleri, bir banka hesabında biriktirin, çok daha karlı çıkarsınız.

birde benim kredi çeken arkadaşlara sorum şu : çok merak ediyorum, her geçen gün istihdamın dip yaptığı bu türkiyede, nasıl cesaret edip 10-15 yıl kredi çekebiliyorsunuz ? Patronlarınızla özel anlaşmanızmı var? sizi 10-15 yıl işten atmayacağının garantisinimi verdi size? ayrıca 10-15 yıl daha sağlıklı olarak yaşayacağınız için başka varlıklarla da anlaşmamı yaptınız ? başınıza hiç kötü bir kaza-bela gelmeyeceğine nasıl emin olabiliyorsunuz? size birşey olsa karınızmı ödeyecek bu büyük borcu ? vs. vs. gerçekten çok merak ediyorum...

Madem kredi çekenler niye çekiyor denmiş söyleyelim. Bir kere 500lira kira veriyodum şimdi ayda 1100 oduyom 5 senede en azından elimde bir ev kalacak. Hatta merkez bankası biraz daha indirirse refinansmanda vadeyi 3 yıla çekecem ekstra bir 10000 faizden kurtulcam. Ben evi aldım 5 ay önce 80000'e karşımda üst kat satılıyor şu an 120.000 ha satamazsa en kötü 105-110'a gider. Faiz insin tabiki de benim mevduatım filan yok bakıyorum mevduat forumunda 300.000 üstü şu kadar faiz verdiler 400.000 üstü bu kadar faiz verdiler muhabbeti var. Millet faiz düştü diye yakınıyor. Benim elime o paranın 1 aylık faizi kadar para geçmiyor ben öliyim o zaman; ki oyle bir parayı cebimde görme şansım sayısal loto hariç yok. Bırak 10 seneyi en azından 5 sene sonra işsiz kalırsam en azından altımda evim var, hanım da çalışıyor iyi kötü geçinirim iş bulana kadar derim. Ee o zamana ev de olmasa ne yapacam daha beter bir de kira parası öde.

Kursa
18-09-2009, 22:14
Esertepe ? :) :) O kadar merkezi olmasına gerek yok, kızılaya dolmuşla 10-15 dk olan dikmen, ilker, sokullu, öveçler, keklik gibi semtlerden bahsetmiştim. O paraya esertepe de normal tabi. Sonuçta dağlarında kışın mahsur kalmak var, iyi bilirim oraları, sakinlerini de...

sen en son 15-20 yıl önce uğradın buralara sanırım? geçen gün bi arkadaşım turan güneş caddenin bi arka sokağında aldı, 6 yaşında 3+1 yüksek giriş 160 a, bu piyasada biraz gezersen bulursun...

sburak
19-09-2009, 00:43
feveran99, bankada benimde mevduatta param var, asla paramı çekip ev almayı, faizler 3-4 e düşmeden düşünmem. neden? evet ev alınca bir kira gelirin oluyor ama şu anda bu, mevduattan % 50 aşağıda

mesela: 100 milyara ev aldın, 500 kira getirir, banka ise şu an ayda 750 veriyor.

hesap ortada: 750 tl 500 tl den % 50 daha fazla

ve yanılıyorsun, ev fiyatları son 5 yılda aşırı arttığı için, artık tepe noktasına ulaştı, aklı yerinde olan herkesin ortak fikri, 2015 yılına kadar bu fiyatların daha artamayacağı, hatta düşmesi, en fazla sabit kalması.

Çünkü o kadar çok satılık arzı varki, ve müteahhitler elleri mahkum tüm türkiyede binlerce daire yapmaya devam ediyorlar, ve talep arzla parelel gitmiyor, daha öncede defalarca yazdım, türkiye fakir bir ülke, ve hergün orta tabaka daha da fakirleşiyor, kim alacak bu binlerce daireyi ve yeni yapılacak binlerce daireyi? nitelikli nüfus artmıyor çünkü, çocuk yapan , nüfusu artıran fakir fukara, onlarda bir evde 15-20 kişi yaşıyorlar, kalkıp 15 ayrı daire alacak halleri hiç yok, çünkü çöpten yiyecek toplayıp aç karınlarını zorla doyuruyorlar.

şu an birsürü genç yaşları 35 e gelse bile evlenemiyorlar, evlenenler boşanıyor parasızlıktan. kim alacak bu milyonlarca daireyi ? daha TOKİ faktörüne bile değinmedim.

mesela yazlıklar, o kadar çok atıl yazlık varki, mesela kuşadasında 55 milyara, didimde 40 milyara yazlık var, alanya-antalya-mersinde onbinlerce var, ve bu yazlıklarda pekala daire olarak kullanılıyor yani orada kışında kalan var, mesela şehir hayatından bıkan emekliler, kısacası yazlıklarıda arza katarsan, neden evlerin 2015 e kadar artamayacağını anlarsın.

bu yüzden ne ben, nede aklı olan mevduatçı , asla yatırım için ev almaz.

sburak
19-09-2009, 00:52
unutmadan, daha öncede çok yazdım. kiracı ile uğraşması kolay mı ?

1- ilk olarak bu kadar kiralık arzının olduğu piyasada normal rayiç kira isterseniz 1 yıl şu an beklersiniz , çok kelepir fiyat çekerseniz ancak 1 ayda eve kiracı bulursunuz.

2- evi kiralayan kişinin durumu malum. % 99 özel sektörde çalışıyordur veya yeni memurdur, memursa daha şanslısınız ama tabii eğer kötü bir insansa sizi süründürebilir başka konularda. şimdi bu özel sektör çalışanı işten bir çıkarılırsa yandınız. burası türkiye. ben yıllar önce evlenip balayından döndüğüm gün işsiz kaldım, özel sektör bu, kimseye acımaz, en ufak bir krizde, adam seni atar, işte kiracı artık kiranızı nasıl ödeyecek?

3- hadi işten atılmadı, bakalım adam dürüstmü ? mesela kiranız 500 , adam ya derse abi bu ay 400 al, idare et vs. yada çıkacak evden ama son 3 ayı taktı size, ne yapacaksınız ? kendi paranızla rezilmi olacaksınız ?

4- evi full tadilatlı boyalı badanalı verdiniz, kiracı çıkınca evi nasıl bırakacak, uğraş babam uğraş, her kiracı çıktığında aynı karın ağrısı, evi yine düzelt, kırıkları, çarıkları onar, kim uğraşacak ? ya işin maddi boyutu ?

daha fazlada yazılır, kısacası aman kiracı işimi, kalsın...eksik olsun...

sburak
19-09-2009, 01:01
seyfu: asıl sen saçmalamışsın, hala kredi faizini övüyorsun, daha dün bankalar birliği başkanı Ersin Özince konuştu ve kısaca dediki, bankalar kar amaçlı kuruluşlardır, istediğimize kredi veririz, istediğimize vermeyiz. bu ne demek? adam kısaca diyor ki, bize muhtaçsınız, biz ne dersek o olur, kimi daha fazla sömürebilirsek ona kredi veririz.

yani bankalar, siz kredi çektiğinizde, en kazançlı kurum, satan kişide kazanıyor, herkes kazanıyor, peki kim kaybediyor ? elbette cevap sizsiniz.

Bende diyorumki, bankalara faiz vereceğimize, vermeyin o faizi, biriktirin paranızı yavaş yavaş, 10 sene sonra biriktirdiğiniz paralarla peşin ev alın, bankaya vereceğiniz fahiş faizler size kalsın, 100 milyarlık evi 300 e mal etmeyin diyorum, fenamı diyorum ?

ha bu 10 yıl boyunca sokaktamı kalcaksınız ? elbette hayır, etraf zebille kiralık daire kaynıyor, 1500 faize vereceğinize 500 kiraya verin, 1000 tl yi atın bankaya veya altın, dolar alın, 10 sene sonra ise peşin para ile dairenizi büyük kar ederek alın.

hem bu esnada, semtinizi , muhutinizi, sokağınızı tanırsınız, belki orayı ve insanlarını sevmeyeceksiniz? niye kiralamak varken satın alarak kendinizi birde bu açıdan riske atıyorsunuz ? en mantıklısı önce kirala, sonra al. haksızmıyım bu konuda ?

myunus
19-09-2009, 13:23
sn. astalavista'nın dediği de doğru sn sburak, feveran99 dedikleri de kendilerine göre doğru. tartışma güzel devam ediyor. teşekkürler tamam :)

feveran99
20-09-2009, 21:07
sburak,

Haksız değilsin. Yazdıklarına ben de katılıyorum. Ben bu yazdıklarını çok düşünmüştüm, sonunda kredi ile ev almaktan vazgeçtim. Haa, eğer lojmanda değil kirada oturuyor olsaydım bu kadar ince düşünmez, oturabilecegim güzel bir ev almak isterdim. Etrafımda birkaç arkadaşımın babası, abisi mütheahhit. Onlarla görüştüm geçen gün. Ve kararımı cidden bu çok değiştirdi. Eskiden bir dairede 40-50 bin tl net kar eden bu insanlar şu anda 5-10 bin net kara düşmüş durumdalar. Canları inanılmaz sıkkın. İçlerinden birisi, o kadar risk alıp, işçi çalıştırıp aylarca bu eforu sarfetmenin bedelinin bu olmadıgını, artık beklemeye geçtiğini, belli bir süre artık ev yapmayacağını söyledi. Ciddi anlamda tedirginler. Onların cephesinden baktığımız zaman, sburak ın dediği gibi bu kadar arzın oldugu yerde ev fiyatlarının yükselmesini beklemek gerçekçi olmuyor. Adamlar da indirimlere rağmen satamadıkları daireler için bir paniğe girmiş durumdalar. Ben bizzat görüyorum. Bu nedenle,tüketici tarafından bakıldıgı gibi panik yapacak ve ''aman ev fiyatları uçup gidiyor diye düşünmek gereksiz. Haa şuna da saygım sonsuz, sen bu varsayıma inanmazsın, varsayımını evlerin fiyatlarının son beş yıldaki gibi primleneceğini düşünerek yaparsın ve evini alırsın...Kimi de Sburak gibi düşünür, zamanını bekler ve o zaman alır...Zaman elbette kimin haklı olduğunu gösterir.

Dediğim gibi, samimiyetle itiraf etmek gerekirse oturacak olsaydım alırdım.Ama kiracı ile ugrasmak o kadar zor ki...Bizim de var iki tane müstakil ev, güzel de yerde ancak gel gör sirkülasyon fazla. Şu an oturunlar kafa kafaya vermiş bu sene kira arttırmamaya, arttırsak çıkma kararı almışlar...:)

Bir de dediğim gibi bir şey bu kadar çok kişi konuşmaya başlamışsa korkmak lazım, pastaneye giriyorum kasadaki iki kişi kredileri konuşuyor, dolmuşa biniyorum şofor kredi almış cepten onu anlatıyor, işyerinde tek konu var, refinansman veya konut kredisi. Şu 0,98 şu 0,99 vs vs...

Herkes için hayırlısı olsun, ne diyelim. Yalnız fikirlerimizi, kimseyi kırmadan, kelimelerimizi özenli secerek kullanalım derim :cool:

seyfu
20-09-2009, 22:02
seyfu: asıl sen saçmalamışsın, hala kredi faizini övüyorsun, daha dün bankalar birliği başkanı Ersin Özince konuştu ve kısaca dediki, bankalar kar amaçlı kuruluşlardır, istediğimize kredi veririz, istediğimize vermeyiz. bu ne demek? adam kısaca diyor ki, bize muhtaçsınız, biz ne dersek o olur, kimi daha fazla sömürebilirsek ona kredi veririz.

yani bankalar, siz kredi çektiğinizde, en kazançlı kurum, satan kişide kazanıyor, herkes kazanıyor, peki kim kaybediyor ? elbette cevap sizsiniz.

Bende diyorumki, bankalara faiz vereceğimize, vermeyin o faizi, biriktirin paranızı yavaş yavaş, 10 sene sonra biriktirdiğiniz paralarla peşin ev alın, bankaya vereceğiniz fahiş faizler size kalsın, 100 milyarlık evi 300 e mal etmeyin diyorum, fenamı diyorum ?

ha bu 10 yıl boyunca sokaktamı kalcaksınız ? elbette hayır, etraf zebille kiralık daire kaynıyor, 1500 faize vereceğinize 500 kiraya verin, 1000 tl yi atın bankaya veya altın, dolar alın, 10 sene sonra ise peşin para ile dairenizi büyük kar ederek alın.

hem bu esnada, semtinizi , muhutinizi, sokağınızı tanırsınız, belki orayı ve insanlarını sevmeyeceksiniz? niye kiralamak varken satın alarak kendinizi birde bu açıdan riske atıyorsunuz ? en mantıklısı önce kirala, sonra al. haksızmıyım bu konuda ?

Ya kardeşim tamam hepimiz işin finansal boyutunu düşünüyoruz tamamda, işin bide diğer tarafı var, tabiiki kredi fazilerinin düşmesini övcem, ama senin derdin başka onu yazımın sonunda söyliycem. Ben şimdi bekar halimle 600-700 ktl'ye kiraya çıkcam, sonra evime 1 arkadaşımı getirince ev sahibinden telefon alcam, bekarım diye yana yana ev arayıp istedikleri kirayı vermek zorunda kalcam. Birde bunları düşünde öyle konuş. Şuanda insanın kendisine oturmak için alabileceği uygun bir ortam var ben onu savunuyorum, yoksa bugün alıpta 2-3 sen sonra kar edip satacağımı hiç savunmadım, ama ciddi bir zararda etmeyeceğimi savunuyorum, ayrıca bunun dışında insan borcu yokken para biriktiremiyor psikolojik olarak daha rahat yaşayama alıştırıyor insan kendini. Ama borç varken mecburen ödüyosun, bişekilde zevklerinden fedakarlıkta bulunuyosun. Böylece kirada otururken ev sahibi olamazken bu şekilde borçlaranarak zorda olsa bi şekilde ev sahibi olunuyor, ayrıca sen şimdi çıldırıyosun faizler düşüyoda mevduat gelirim düşüyor diye, saçma saçma faizlerin yüksek olmasını savunuyosun, ama esas senin gibiler ellerindeki mevduatı eriterek büyük zarar edecekler, hele birde oturduu yerden mevduat geliri yiyenler, oh canıma değsin inşallah faziler 3-4 lere gelirde, sende yiye yiye bitirirsin sermayeni. Çatla patla emi. Bizde ev sahibi olalım senin gibilerin verdiği düşük faizli mevduatları kullanarak.

mandrake
22-09-2009, 00:01
sburak,

Haksız değilsin. Yazdıklarına ben de katılıyorum. Ben bu yazdıklarını çok düşünmüştüm, sonunda kredi ile ev almaktan vazgeçtim. Haa, eğer lojmanda değil kirada oturuyor olsaydım bu kadar ince düşünmez, oturabilecegim güzel bir ev almak isterdim. Etrafımda birkaç arkadaşımın babası, abisi mütheahhit. Onlarla görüştüm geçen gün. Ve kararımı cidden bu çok değiştirdi. Eskiden bir dairede 40-50 bin tl net kar eden bu insanlar şu anda 5-10 bin net kara düşmüş durumdalar. Canları inanılmaz sıkkın. İçlerinden birisi, o kadar risk alıp, işçi çalıştırıp aylarca bu eforu sarfetmenin bedelinin bu olmadıgını, artık beklemeye geçtiğini, belli bir süre artık ev yapmayacağını söyledi. Ciddi anlamda tedirginler. Onların cephesinden baktığımız zaman, sburak ın dediği gibi bu kadar arzın oldugu yerde ev fiyatlarının yükselmesini beklemek gerçekçi olmuyor. Adamlar da indirimlere rağmen satamadıkları daireler için bir paniğe girmiş durumdalar. Ben bizzat görüyorum. Bu nedenle,tüketici tarafından bakıldıgı gibi panik yapacak ve ''aman ev fiyatları uçup gidiyor diye düşünmek gereksiz. Haa şuna da saygım sonsuz, sen bu varsayıma inanmazsın, varsayımını evlerin fiyatlarının son beş yıldaki gibi primleneceğini düşünerek yaparsın ve evini alırsın...Kimi de Sburak gibi düşünür, zamanını bekler ve o zaman alır...Zaman elbette kimin haklı olduğunu gösterir.

Dediğim gibi, samimiyetle itiraf etmek gerekirse oturacak olsaydım alırdım.Ama kiracı ile ugrasmak o kadar zor ki...Bizim de var iki tane müstakil ev, güzel de yerde ancak gel gör sirkülasyon fazla. Şu an oturunlar kafa kafaya vermiş bu sene kira arttırmamaya, arttırsak çıkma kararı almışlar...:)

Bir de dediğim gibi bir şey bu kadar çok kişi konuşmaya başlamışsa korkmak lazım, pastaneye giriyorum kasadaki iki kişi kredileri konuşuyor, dolmuşa biniyorum şofor kredi almış cepten onu anlatıyor, işyerinde tek konu var, refinansman veya konut kredisi. Şu 0,98 şu 0,99 vs vs...

Herkes için hayırlısı olsun, ne diyelim. Yalnız fikirlerimizi, kimseyi kırmadan, kelimelerimizi özenli secerek kullanalım derim :cool:

Turkiye tahmin ettigimden daha hizli amerikalilasiyor, inanilmaz bir hizda inanilmaz benzerlikleri yasiyorsunuz orada. Demekki faizler daha cook dusecek. Bariz belli.

sburak
22-09-2009, 00:09
seyfu, ne seviyesiz bir insanmışsın sen, ne halin varsa gör arkadaşım, kazanan banka, sömürülen enayi yerine konan sen, banane, naparsan yap, bankaları dahada zengin et, bize bir şey koymaz merak etme, sen kendini düşün, bizi merak etme sen. biz her zaman iyiyiz, sadece mevduat faizimi var bu ülkede, bir sürü fonlar var, yakında faizlerde çıkışa geçecek zaten, o zaman görürsün dünyanın kaç bucak olacağını, banka sen ödeme güçlüğü çekince evini elinden alınca, anlarsın dünya kaç bucakmış!!!

sburak
22-09-2009, 00:13
ayrıca üstün zekalı arkadaş seyfu: şu an reel fiyatı 100 eden daire, sana kredi ile 200 e malolacak, 5 sene sonra evi satmak istediğinde reel 80 e satabileceksin, çünkü ev fiyatları orta-uzun vadede düşmeye mecbur, yani -120 desin akıllı arkadaş, neyse çalış sen bankalara, bankalar senin gibiler olmasaydı zaten koca koca gökdelenleri dikemezdi, banka patronları duacı senin gibi kredi çekenlere, sayende rolls royce a biniyorlar.

seyfu
22-09-2009, 01:55
ayrıca üstün zekalı arkadaş seyfu: şu an reel fiyatı 100 eden daire, sana kredi ile 200 e malolacak, 5 sene sonra evi satmak istediğinde reel 80 e satabileceksin, çünkü ev fiyatları orta-uzun vadede düşmeye mecbur, yani -120 desin akıllı arkadaş, neyse çalış sen bankalara, bankalar senin gibiler olmasaydı zaten koca koca gökdelenleri dikemezdi, banka patronları duacı senin gibi kredi çekenlere, sayende rolls royce a biniyorlar.

Sburak ya valla çok enteresan adamsın, senin işletmeyi nasıl bitirdiğini gerçekten çok merak ediyorum, eğer doğruysa. Yaw kardeşim faizlerin çıkması bir kere düşük faizli kredi kullananların işine gelir, faizler yükselirse enflasyon yükselir, kredi kullanaların ödediği sabit olduğundan belirli bir süre sonra enflasyon karşısında iyice erir ve böylece o finansmanı sağlayan kesim zarar eder, ne biçim ekonomi bilgin var hayret ediyorum, herkes tarafından eleştiriliyosun toru düşün bakalım demekki bir yerde hata yapıyosun, eğer işletme mezunysan o kitapları bence birkaçkez daha okuman lazım. Ayrıca seviyem hakkında yorum yapabilecek zekaya sahip olduğunuda sanmıyorum. Evimide almaz merak etme ben ona göre yaparım hesabımı. Senin mantığınla gidersen kirada oturan adamın maliyeti nedir acaba. Hey Allah'ım sen büyüksün nasıl açıklıycam, bütün matematik kurallarını ihlal ettin, Allah akıl fikir versin sana uğraşamıycam :)

fanatikoo
22-09-2009, 02:10
Konut kredi faizleri daha inecek,
Merkez bankası borçlanma faiz oranını 50 baz puan daha indirdi.dahada aşağıya çekecek.Bankalarda konut kredi faiz oranlarını.:super:

ali desidero
22-09-2009, 02:30
Konut kredi faizleri daha inecek,
Merkez bankası borçlanma faiz oranını 50 baz puan daha indirdi.dahada aşağıya çekecek.Bankalarda konut kredi faiz oranlarını.:super:

Konut kredileri 5-10 sene vadeyle veriliyor. Dolayısıyla bankalr otalama 5 senelik fazi oranını düşünmek zorundalar. şu nada ABD de 5 yıllık faizler 4,3 civarında. Bankalr yurtdışından kaynak bulmaya kalktıklarında min 2 puanda bunun ustune + faiz vermkte, ne etti: %6-7. Bu onların maliyeti oulyor yani, Sizce faiz indirebilirlermi? Ben zannetmiyorum.

Devam ediyorum 5 sen sonrasının faizleri bu seviyedmi olacak? Bütün dünya hiperenflasyon beklerken, bence bu pek mantıklı bir yaklaşım olmaz. Faizler tabanına ulaştı, bundan sonra belki yarım, max 1 puan daha iner. Bunun anlamıda, emlk piayasasının tavan yapmış olduğu, zaten fiyat/kira oranlarıda bunu gösteriyor.

sburak
22-09-2009, 13:39
seyfu, ben iktisat mezunuyum, ondan şüphen olmasın, sana sorum, faizler artışa geçince, konut kredisi kullananların işine geleceğinimi sanıyorsun bu işin? eminmisin buna ? istersen bir uzmana danış , sonra komik duruma düşüyorsun, asıl ben kusura bakma senin gibi bir cahille uğraşamayacağım...

aracı olan bankalar aptaldı demi ? tüm ipler kozlar bankanın elindeyken, sen bankanın kucağına düşmüşken, banka zarar edecek, sen kar edeceksin öylemi? türkiyede neden acaba her zaman, hatta krizde bile rekor karları banka ve finans şirketleri yapabiliyor? cevap verebilirsin buna ?

ayrıca ben insanlara şu an, 2 yıl daha ev almayın, kirada kalın diyorum ama hangi adamlara diyorum bunu? cebinde 100 milyar civarı parası olanlara diyorum, 5 kuruş parasız olanlara demiyorum.

neyse beni anlamak isteyen anlıyor, o yüzden sorun yok.

sburak
22-09-2009, 13:46
bankaların kredi alırken size imzalattığı tüm dökümanları sonuna kadar okuyormusunuz ? ben sizin yerinizde olsam, özellikle küçük yazılanları çok dikkatli iyice okurdum, ondan sonra seyfu gibi sanal dünyada, kendi gerçekliğimle yaşamazdım.

ya herkes bankalardan veryansın ediyor, bankalar bizi tongaya düşürdü diyor, bu kadar insan boşuna ağlıyor değilmi seyfu ? bankalar aslında çift kanaklı melek, seni durmadan düşünüyor, tek kuruş bu işlerden çıkarı yok demi bankaların seyfu ? senin kara kaşına gözüne hayran ondan herkese kredi veriyor, tv reklamlarına ondan tonla reklam parası ödüyor değilmi ? ah bankalar ah, siz olmasanız biz naparız, sevgili hayır kuruluşları. :)

fanatikoo
22-09-2009, 13:47
Bende uzun vadede daha k.kredi faiz oranları iner veya bu seviyelerde durur demiyorum.
merkez bankasının faizleri indirmesindeki amaçlarından biride bankalar üzerindeki olumlu etkisini piyasaya yansıtmalarını görmek.Bu etkilerden biride Konut satışlanı canlandırmak.
Merkez bankasının faiz indirimi aksiyonudur.
Bence konut kredi faizleri bir miktar daha inecek.

HAŞAT
22-09-2009, 20:56
Geçen gün arkadaşlar 105000 TL'ye lüx (lüx kavramı tartışılır) bir daire aldılar. Tamamı kredi ile. Aylık 1600 civarı kredi ödeyecekler 120 ay vade ile.

Ben ilk anda ne yapdınız yav???? Yılda yaklaşık 7000 TL faiz ödenir mi diye sordum ki bu da on yılda 70000 TL ediyor. Bana saçma geldi fakat.

Bu arkadaşlar şu mantıkla ev aldılar ve hesapları şöyle:

1- Aylık 500 TL kirada oturuyorlar. Hiç artış olmadığını düşünürlerse 10 yılda 60000 TL kira ödeyecekler. Bu para havaya gidiyor.
2- Kamu görevlisi oldukları için aylık karı koca 3000 Tl civarı maaşları var.
3- Yıllık % 5 zam aldıkları düşünülürse 10 yıl sonra maaşları toplamı 5000 Tl civarı ediyor. Krediye ödedikleri rakam komikleşiyor.
4- Aylık 1500 Tl kenara atabilecekler mi? Yanıtları HAYIR. Memur küçük burjuvadır belli estetik zevkleri ve kültürü vardır.

Bu durumda bu çiftin ev almaları mantıklı değil mi?

Harakiri
23-09-2009, 13:44
Bir de olaya soyle bak hasat kardes evi satan 50 ye mal etti.Senin arkadaslara 175 e oturdugu yerden satti.Bankayla anlasmisti 105 i kendi aldi 70 ini de banka.Sonra da dedi ki bu ulkenin krizi de bitmez kerizi de...vesselam.

feveran99
23-09-2009, 14:37
Geçen gün arkadaşlar 105000 TL'ye lüx (lüx kavramı tartışılır) bir daire aldılar. Tamamı kredi ile. Aylık 1600 civarı kredi ödeyecekler 120 ay vade ile.

Ben ilk anda ne yapdınız yav???? Yılda yaklaşık 7000 TL faiz ödenir mi diye sordum ki bu da on yılda 70000 TL ediyor. Bana saçma geldi fakat.

Bu arkadaşlar şu mantıkla ev aldılar ve hesapları şöyle:

1- Aylık 500 TL kirada oturuyorlar. Hiç artış olmadığını düşünürlerse 10 yılda 60000 TL kira ödeyecekler. Bu para havaya gidiyor.
2- Kamu görevlisi oldukları için aylık karı koca 3000 Tl civarı maaşları var.
3- Yıllık % 5 zam aldıkları düşünülürse 10 yıl sonra maaşları toplamı 5000 Tl civarı ediyor. Krediye ödedikleri rakam komikleşiyor.
4- Aylık 1500 Tl kenara atabilecekler mi? Yanıtları HAYIR. Memur küçük burjuvadır belli estetik zevkleri ve kültürü vardır.

Bu durumda bu çiftin ev almaları mantıklı değil mi?

kabaca bir hesap yapalım;

Tutar:105 000
tahmini kesinti:3000
Muhtemel faiz oranı:1,09
Tahmini maliyet oranı:1,15
Aylık ödeme: 1600 civarı
Toplam geri ödeme: 192 000
ortalama noter+devir vs: 2000 (%1,5 tapu vs)
Ortalama dask,hayat sigortası,konut sigortası, banka hesap ücretleri (10 yıllık) : 4 000

Kazançlar:

Varsayım 1: Ev kiralarının yıllık yüzde 5 oranında zamlanacağını düşünelim.

1.yıl: 500
2.yıl: 525.....
.
.
.
10.yılda: 775

10 yılda toplam ödenecek tutar: 75 500

Varsayım 2: Bu en çok tartışılan ve aramızdaki fikir ayrılıklarının yaşandığı nokta. Bugüne kadar edindiğim izlenimlere göre, birkaç ilde son 5-6 yıla göre (ankara, izmir, bursa) ve birkaç ev için aldığım ortalamalara göre
EV FİYATLARININ BUNDAN SONRA HER YIL ORTALAMA YÜZDE 5 artacağı düşünelim diyorum (etkenler: ciddi oranda artan nüfus ve bağlı olarak ev talebi, artan oranda büyükşehire göç,kirada oturmanın ağırlığı ve ev sahibi olmaya çalışmanın popülerliği vs.) Neden öyle diyorum;

Gerçek bir örnek: İzmir bornovada, merkezi, ancak şu an 30 yaşında bir ev, 150 m2, 4.katta, bundan tam 5,5 yıl önce 71.000 tl ye anlaşılmış, mal sahibi tarafından son anda vazgeçilmiş bir daire, şu anda 160.000 den alıcısı hazır ancak mal sahibi 165.000 istiyor. (Yıllık bazda %15. Biz bu kadar keskin bir artış olmasın diyelim bundan sonraki yıllarda, evin yaşını da artık hesaba katalım)

10 yıl sonra evin fiyatının 171 000 tl olacağını hesaplayınız. (her yıl yüzde 5)

Şimdi gelelim + ve - leri buluşturmaya;

Bankaya geri ödenen toplam tutar + dask, konut sig, ıvızr zıvır = 198 000 (evin maliyeti)
Kira verilmeden geçirilen 10 yıl boyunca kazanç: 75 500
evin 10 yıl sonraki tahmini bedeli: 171 000

Toplarsak: 171 000 + 75 500 - 198 000 = 48 000 (+)

Kısacası; Arkadaşlarınız, bu işte (YAPTIĞIMIZ İKİnci KRİTİK VARSAYIMA GÖRE) kazançlı görünüyor. Olayın kafa kafaya olması için, ev fiyatlarının yıllık YÜZDE 2 ARTMASI BİLE YETERLİ OLUYOR. (ANCAK BEN BİLE BU KADAR KARAMSAR DEĞİLİM) ÇOK BÜYÜK BİR KRİZ olmadığı sürece (ANCAK BUNU DA KİMSE GARANTİ EDEMİYOR) ev fiyatlarının büyük düşüşler yaşaması muhtemelen ZOR. Yukarıda yazdığım gibi talep genç nüfusla ve mortgage'ı yeni öğrenmeye başlamış ev sahibi olmayan kesimle birlikte artmaya aday,
ancak piyasanın koşullarını ve mütheahhitlerin durumunu gözönüne alırsak birşeyden bu şekilde sürekli iyi karlar elde etmek devamlılığı çok zor olan birşey (hele de ülkemizde) birileri ev yapıp satmaya başlasın,kar etsin, görün bakın yüzlerce kişi
bu işe soyunuyor. Bu kadar arz fazlası da varken, bu illa ki ev fiyatlarının artışını kısmen dizginleyecektir.

Bu hesaba birşeyler eklemek isteyen; göremediğim, düşündüğümden çok daha farklı birşeyler gören arkadaşlar katkıda bulunsun lütfen.

Kısacası, özellikle içinde oturacakları için, arkadaşlarınızın düşüncesini, ve yaptıkları hesabı mantıklı buluyorum..."

lutas
23-09-2009, 15:08
Bu adresteki (http://www.samerendeksi.com/Simulasyon) hesaplama aracı ile değişkenleri girerek,
satın alma/kiralama mukayesesini kredi masraflarını gözardı ederek görebilirsiniz.

http://img30.imageshack.us/img30/7369/simsonk.png

teknikpara
23-09-2009, 15:14
kardeşim bu kadar düşünecek hesap yapacak ne var anlamıyorum ben uzun zamandır burdaki tartışmayı izliyorum ban göre kredi çekip ev alanlar avantajlı çok fazla faiz ödeniyor diyenler birez saçmalıyor.ben mesela kendimden örnek vereyim.

ben 1,4 faizle 48000 tl 10 yıl vadeli kredi çektim 800 ödüyorum ayda 2 yıl oldu çekeli 70000 tl ye çok güzel bir ev aldım.şu anda kirada ayda 400 tl kira alıyorum. benim bankaya ödediğim ayda 800 tl 400 tlsini kira ödüyor kira her sene artıyor benim ödemem sabit ben ayda 400 tl ödeme ile ev sahibi oluyorm bundan daha avantajlı ne olabilir anlamıyorum.120*800=96000 tl bankaya ödeme yapıyorum

banka ödemesi 96000
benim verdiğim 22000
toplam masraf 2500
------------------------
net ödenecek 120500

kiranın her sene 20 tl arttığını düşünelim

1 yıl 380*12=4560
2 yıl 400*12=4800
3 yıl 420*12=5040
4 yıl 440*12=5280
5 yıl 460*12=5520
6 yıl 480*12=5760
7 yıl 500*12=6000
8 yıl 520*12=6240
9 yıl 540*12=6480
10 yıl 560*12=6720
toplam-----------56400

toplam ödeyeceğim 120500
kira geliri(minumum) 56400
-----------------------------------
64100

şimdi rakamlar böyleyken benim zararım nedir bunu bana açıklarmısınız.70000 tl lik evi minumum kira geliri ile 64100 tl ye 10 yıl vadeyle almışım.bu ödemeyle kim bana ev verir.ayrıca evin değer artışlarını eklemedim daha.1 nokta daha var şimdi yeniden yapılandıracağım borcu aylık ödemem 50 tl düşüyor masraflar dahil.93 ay ödemem var yeniden yapılandırırsam 93*50=4650 tl faiz düşücek 64100-4650=59450 tl ye 10 yıl vadeyle ev sahibi oldum.

umarım aydınlatmışımdır.

Harakiri
23-09-2009, 15:19
feveran 99 kardes durumdan vazife cikarmisa benziyorsun.Velhasili kelam evin maliyetini 10 yil sonra 171 milyara cikarmisin ya tebrik ederim seni.Heralde yeryuzunde 10 yil sonra en degerli madde beton olacak.:ayy:

Birincisi velhasili kelam bu evin 10 yil sonra degerini ben 71 milyar olarak hesapliyorum o zaman da bu eleman 50 milyar zararda.Yani nerden baktigina bagli.:super:

Ikincisi hep soylerim bekleyin daha zamani diiiiiil.Su an olusturulan gundem hep suniiiii.Olaylara reel bakin genis perspektifte bakin ev fiyatlari dusmeye gebe.Rant bitti konusuyoz ama dinleyek yok.Medya nin bu kadar katakulli reklam safsatasina ragmen ev fiyatlari cikmiyor.Niye bir dusunun...:cool:

Bu arz erimeden balli ekmek yok artik.Daha cok bekler saticilar.Dogru ya dogru...

teknikpara
23-09-2009, 15:28
ayrıca 48000 tl krediyi 10 yıl vadeyle 800*120=96000
kira geliri-----------------------------------=56400
------------------------------------------------------
48000 tl kredinin geri ödemesi bana----------=39600 tl ye geliyor sizce kim karlı

feveran99
23-09-2009, 15:34
feveran 99 kardes durumdan vazife cikarmisa benziyorsun.Velhasili kelam evin maliyetini 10 yil sonra 171 milyara cikarmisin ya tebrik ederim seni.Heralde yeryuzunde 10 yil sonra en degerli madde beton olacak.:ayy:
Birincisi velhasili kelam bu evin 10 yil sonra degerini ben 71 milyar olarak hesapliyorum o zaman da bu eleman 50 milyar zararda.Yani nerden baktigina bagli.:super:

Ikincisi hep soylerim bekleyin daha zamani diiiiiil.Su an olusturulan gundem hep suniiiii.Olaylara reel bakin genis perspektifte bakin ev fiyatlari dusmeye gebe.Rant bitti konusuyoz ama dinleyek yok.Medya nin bu kadar katakulli reklam safsatasina ragmen ev fiyatlari cikmiyor.Niye bir dusunun...:cool:

Bu arz erimeden balli ekmek yok artik.Daha cok bekler saticilar.Dogru ya dogru...

Bu tarz saygısızca ve laga luga ağızlı bir üslupla yazan arkadaşları kınıyorum. Ben ev almış filan değilim, ama almayı düşünüyordum, düşünüp taşınıyorum, senin demenle almayacak ya da alacak değilim, saygı çerçevesi içinde
yazıyorum birşeyler, senin fikrin yazdıklarıma zıtsa, yanlış düşündüğümü daha seviyeli bir dille belirt.

Bu kadar...

Harakiri
23-09-2009, 15:46
yav feveran edip durma yazdiklarim da saygisizca bir sey yok dedigim gibi nerden baktigina bagli.Sahsina dair hicbir hakaret yok yazdiklarimda siyahla puntoladigin seylerde ben ce normal neresi saygisizca teveccuh ederim...

seyfu
25-09-2009, 08:39
Merhaba arkadaşlar gereksiz yere insanlara laf anlatmaya çalışırken ceza aldım yazamadım o yüzden. Bu bana ders oldu.

astalavista
29-09-2009, 08:42
Refinansman için en son vakıfbanj 3 yıl vadede 500 lira masraf + hayat sigortası yenileme karşılığında 0.99 verdi. Kendi bankama bu durumu söyleyince tekrardan teklif alacağız dediler. 3 gün sonra aradılar(halkbank) 3 yıl vade için 1.09 sıfır masraf teklif ettiler. Tabiki vakıfbanka gidersem bir de ipotek yenileme masrafı olacak ayrıca işlemler daha uzun sürecektir ve biraz da baş ağrıtacaktır. Her halukarda %2 kapatma işin içinde zaten.

Oranı başka da indirim olmazsa daha da aşağa çekecekler gibi gelmiyor. Toplam ana para 42000 , sizce kalayım halkbankta gideyim vakıfbankta bekleyeyim yeni faiz indirimi olur mu diye?

kotukedi
29-09-2009, 12:13
yaa arkadaslar bende karar veremiyorum..7 ay once 1.49 dan 70000 kredi kullandım aylık odemem 1256.. banka ing. bankamdan yeniden yapılandırma istedim. bana 700 lira komisyon 1.23 oran onerdiler. ve sunu dediler aylık taksidinizi 1225 kalan 113 ayınızı da 96 aya indiririz deidiler. hesabıma gore toplam da 24.700 gibi bi karım oluyor. ben yorumlayamıyorum artık kafam iyice karıstı.. lutfen yardımcı olursanız sewinirim. ing bankasından teklif alan varmı bunlara adama gore mi teklif veriyor.. sıkıstırma imkanımız varmı bunları.. offff :(

seyfu
29-09-2009, 14:02
yaa arkadaslar bende karar veremiyorum..7 ay once 1.49 dan 70000 kredi kullandım aylık odemem 1256.. banka ing. bankamdan yeniden yapılandırma istedim. bana 700 lira komisyon 1.23 oran onerdiler. ve sunu dediler aylık taksidinizi 1225 kalan 113 ayınızı da 96 aya indiririz deidiler. hesabıma gore toplam da 24.700 gibi bi karım oluyor. ben yorumlayamıyorum artık kafam iyice karıstı.. lutfen yardımcı olursanız sewinirim. ing bankasından teklif alan varmı bunlara adama gore mi teklif veriyor.. sıkıstırma imkanımız varmı bunları.. offff :(

700 tl komisyon+%2 kapatma cezasımı var, yoksa sadece 700'mü. Bu durumda karlı gibi görünüyosunuz fakat verdikleri oran yüksek. Rakam az değil, dönemde uzun, farklı bankalardan teklif alınıp o şekilde karşılarına çıkarsanız emin olun sonuç daha farklı olacaktır.

kotukedi
29-09-2009, 14:26
700 lira hersey dahil baska birsey yok.. yaa banka banka gezmekte sıkıntı abi zaten bu kredi onaylanana ve tapudaki işlemler sırasında yasadıklarım aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor.. benim dusunduren tekrar bu sureclerden gecmek.

seyfu
29-09-2009, 14:36
700 lira hersey dahil baska birsey yok.. yaa banka banka gezmekte sıkıntı abi zaten bu kredi onaylanana ve tapudaki işlemler sırasında yasadıklarım aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor.. benim dusunduren tekrar bu sureclerden gecmek.

Sadece 700 var diyosan o zaman daha iyi tabi, başka bankaya gittiğinde zaten buradan %2 alacaklar oda 1.200-1300 arası tutar, en az 1.000 tl de gittiğin yer alsa, ipotek masrafı ve git geller, değmez tabi başka bankaya gitmeye. 1.23'ü biraz daha düşürebilirsen çok daha iyi olur tabi.

yolgider
29-09-2009, 15:43
seyfu dostum kredim onaylandı ancak ben 2011,2012 ve 2013 ocak aylarına ara ödeme koydurmak istiyorum ana paradan düşüp aylık taksit tutarımı düşürmek için.ara ödemeler koyunca krediyi diyelim 1 yıl sonra yeniden yapılandırma imkanın olurmu yine.

seyfu
29-09-2009, 17:18
seyfu dostum kredim onaylandı ancak ben 2011,2012 ve 2013 ocak aylarına ara ödeme koydurmak istiyorum ana paradan düşüp aylık taksit tutarımı düşürmek için.ara ödemeler koyunca krediyi diyelim 1 yıl sonra yeniden yapılandırma imkanın olurmu yine.

Yeniden yapılandırma imkanın her durumda olur elbet, faizinide ona göre hesaplarlar, fakat bugünkü oranlardan kullandıktan sonra tekrar yapılandırma gereği duyacağını sanmıyorum. Hayırlısı olsun.

yolgider
30-09-2009, 11:52
arkadaşlar konut kredi faizleri 1.04'e düşmüş.100bin tl kredim onaylanmıştı bankadan 1.09 ile.aylık taksitlerimi düşürmek için (2011-2012-2013 ocak aylarına toplam 24bin tl ara ödeme koymak için) bankayı aradım bankadaki kız kredinizi de 1.04 den veriyoruz demezmi ilaç gibi geldi.1.09 la 10 yıllık kredimin aylık taksiti 1497 tl idi.şimdi ara ödemlerde koyunca 1.04 den 1220 tl ye düştü aylık.hayırlısıyla yarın tapuyuda alırsam mutlu haberi sizinlede paylaşıcam.

saygılarımla

kotukedi
30-09-2009, 13:05
hangi banka 1.04

seyfu
01-10-2009, 08:48
Evet bende duydum önümüzdeki hafta yeni bir indirim dalgası geliyor. Bu arada Vakıfbank sıfır komisyon ve ekspertiz ücreti almadan 1.09'dan refinansman teklif etti, farklı bankadaki borcum için, sadece ipotek masrafı olacak oda 200 civarı. Bakalım aysonuna kadar bekliycem, biraz teklif alıp bankamla masaya oturmayı düşünüyorum. Daha önce beklediğim bonuslu günler bekliyorum ben, "başka bankadaki konut kredinizi bize getirin 500 bonus kazanın" :) , bankalar artık parayı nasıl satacaklarını şaşırmışlar, çalıştığım şirkete ING'banktan tüketici kredisi için teklif geldi, rakamlar inanılmazdı, zaten buradanda ileriki dönemde daha düşük faizlerin geleceğini hisseetim. Bu hafta bu ayki taksitimide yatırıyorum aysonuna kadar bekleyip ona göre hareket etcem. Takibe devam.

TaNGo
01-10-2009, 09:43
Ben artık sabredemedim 5 yıllık 1.49 olan kredimi 3 yıllık 0.99 olarak tekrar finanse ettim. (Garanti) Darısı diğer arkadaşların başına.

metkon
01-10-2009, 10:02
Ev sahibi olabilip kredilerini de düzenli ödeyebilenlere hayırlı olsun...Mutlu mutlu otursunlar...

Allah olmayanlara da versin...

seyfu
01-10-2009, 11:16
Ben artık sabredemedim 5 yıllık 1.49 olan kredimi 3 yıllık 0.99 olarak tekrar finanse ettim. (Garanti) Darısı diğer arkadaşların başına.

Hayırlısı olsun kardeş, senin yerinde olsam bende aynısını yapardım, senin açından oldukça avantajlı. Aynı bankada bıraktın sanırım.

TaNGo
01-10-2009, 11:25
Ev sahibi olabilip kredilerini de düzenli ödeyebilenlere hayırlı olsun...Mutlu mutlu otursunlar...

Allah olmayanlara da versin...
Teşekkürler. Amin.

Hayırlısı olsun kardeş, senin yerinde olsam bende aynısını yapardım, senin açından oldukça avantajlı. Aynı bankada bıraktın sanırım.
Teşekkürler. Evet aynı bankada bıraktım. Tapu masrafını geçtim gidip de muamelecisi vs. uğraşmama imkan yoktu. İyi oldu.

Kursa
01-10-2009, 15:45
Evet bende duydum önümüzdeki hafta yeni bir indirim dalgası geliyor. Bu arada Vakıfbank sıfır komisyon ve ekspertiz ücreti almadan 1.09'dan refinansman teklif etti, farklı bankadaki borcum için, sadece ipotek masrafı olacak oda 200 civarı. Bakalım aysonuna kadar bekliycem, biraz teklif alıp bankamla masaya oturmayı düşünüyorum. Daha önce beklediğim bonuslu günler bekliyorum ben, "başka bankadaki konut kredinizi bize getirin 500 bonus kazanın" :) , bankalar artık parayı nasıl satacaklarını şaşırmışlar, çalıştığım şirkete ING'banktan tüketici kredisi için teklif geldi, rakamlar inanılmazdı, zaten buradanda ileriki dönemde daha düşük faizlerin geleceğini hisseetim. Bu hafta bu ayki taksitimide yatırıyorum aysonuna kadar bekleyip ona göre hareket etcem. Takibe devam.

Bende aynı düşünüyorum, bugün ödedim taksidi, ben 1,29 dan çekmiştim iş bankasından.

yolgider
01-10-2009, 16:43
hangi banka 1.04

teb dostum. ama ara ödeme yapacağım içinmi faiz indirdiler onu bilmiyorum.yoksa ilk 1.09 dan başvurmuştum.

kotukedi
01-10-2009, 17:31
teb dostum. ama ara ödeme yapacağım içinmi faiz indirdiler onu bilmiyorum.yoksa ilk 1.09 dan başvurmuştum.

tesekkurler dostum.. bende seyfo arkadas gibi bekelmeye cekildim son bi teklif almak icin bu arada bankaları gezmek istiyorum ama vaktim yok ama duyumlarım arasında en cazip vakıfbank olarak bahsediliyor.. olmazzsa vakıfbanktan bir teklif alarak ing ile goruseyim bakalım ne diyecekler.. buara benim taksit gunum her ayın 13 u.. hesaplamayı ne zaman yapıyorlar mesela bi gun once anlastıgımda onumdeki taksit yeni belirlenen kadarmı oluyor bilgisi olan varmıdır..

TaNGo
02-10-2009, 11:00
hesaplamayı ne zaman yapıyorlar mesela bi gun once anlastıgımda onumdeki taksit yeni belirlenen kadarmı oluyor bilgisi olan varmıdır..
30'unda değiştirdiyseniz, 29 günlük eski faizi, 1 günlük yeni faizi ödersiniz gibi geliyor, ama emin olmak lazım.

teknikpara
02-10-2009, 16:38
tesekkurler dostum.. bende seyfo arkadas gibi bekelmeye cekildim son bi teklif almak icin bu arada bankaları gezmek istiyorum ama vaktim yok ama duyumlarım arasında en cazip vakıfbank olarak bahsediliyor.. olmazzsa vakıfbanktan bir teklif alarak ing ile goruseyim bakalım ne diyecekler.. buara benim taksit gunum her ayın 13 u.. hesaplamayı ne zaman yapıyorlar mesela bi gun once anlastıgımda onumdeki taksit yeni belirlenen kadarmı oluyor bilgisi olan varmıdır..

iş bankasından kredi çekmiştim yeniden yapılandırmak istiyorum abuk subuk masraflar çıkarıyorlar.iş bankası bile kendi bankasından kredi çekmem rağmen ekspertiz raporu istiyor.ayrıca vakıfbankın bir şubesi beni aradı 200 tl ücretle yeniden yapılandırabileceğimi ayrıca başka evrak istemediklerini söyledi.bende vakıfbankın bulunduğum yerdeki şubesine gittim.benden 500 tl dosya masrafı ekpertiz raporu ve daha bi sürü şey istedi.masrafsız vakıfbank şubesi hangisdi acaba bilginiz varmı

demirmk
03-10-2009, 23:13
tesekkurler dostum.. Bende seyfo arkadas gibi bekelmeye cekildim son bi teklif almak icin bu arada bankaları gezmek istiyorum ama vaktim yok ama duyumlarım arasında en cazip vakıfbank olarak bahsediliyor.. Olmazzsa vakıfbanktan bir teklif alarak ing ile goruseyim bakalım ne diyecekler.. Buara benim taksit gunum her ayın 13 u.. Hesaplamayı ne zaman yapıyorlar mesela bi gun once anlastıgımda onumdeki taksit yeni belirlenen kadarmı oluyor bilgisi olan varmıdır..

selam, ben zİratten ÇekmİŞtİm, 1-32 İle, 0.doksan dokuz dan yapilandirdim, ertesİ gÜn vakiftan aradilar, daha cazİp geldİ ama geÇ kaldiniz dedİm, cuma akŞami benİ zİraatten aradilar; dedİler kİ kontrolÖrler geldİ, bİr İmzaniz eksİkmİŞ, dedİm ne İmzasi, sİgortalari bankanin otomatİk yapmasi İÇİn gereklİ bİr İmzaymiŞ, dedİm pazartesİ gelİrİm.

Acaba ben bu yapilandirmadan vazgeÇtİm desem vazgeÇebİlİr mİyİm, yoksa geÇ mİ kaldim acaba, eskİye dÖndÜrÜp kredİyİ sonra da vakifa ziplayacaĞim...yardim pls...

Harakiri
04-10-2009, 06:38
yolgider hala soruma cevap alamadim ev sahibi sana evi kaca satti ve bankadan cektigin krediyle ev ne kadara mal oldu...tesekkurler

dmg1
04-10-2009, 11:45
http://img16.imageshack.us/img16/7924/konutkredisi.jpg

JonDowes
04-10-2009, 12:55
sn dmg1, bu tablodaki bazı uçuk oranlar güncel olmasa gerek. örnek olarak tabloda Fortis'e 1.21 denmiş ama bankanın kendi sitesinde 60 aylık ev kredisi oranı 1.07 olarak açıklanmış.

dmg1
04-10-2009, 13:22
sn dmg1, bu tablodaki bazı uçuk oranlar güncel olmasa gerek. örnek olarak tabloda Fortis'e 1.21 denmiş ama bankanın kendi sitesinde 60 aylık ev kredisi oranı 1.07 olarak açıklanmış.

23 eylül 2009 itibariyle olacaktı. O tarihten sonra faizlerde bir indirim daha olmuş.
İlginize teşekkür ederim.
Yenisini hazırlamaya çalışacağım.

dmg1
04-10-2009, 13:29
Masraflarda bir değişiklik yok şimdilik.

yakader
04-10-2009, 13:29
konut kredisi alanlar masraf kalemlerinide yazarlarsa iyi olur.hayat sigortası bankadan bankaya değişiyor mu ? faizi düşük gösterip masrafıyla toplam maliyeti çok yükselen bankalara dikkat.kredi kullanacaklar özellikle masrafları karşılaştırsınlar....

yakader
04-10-2009, 13:36
bankalarla pazarlık yaparken fazi düşürürken,masrafı artırıyorlar..sonuçta değişen bir şey olmuyor....aman dikkat...krediyle ilgili her şeyi önceden araştırıp hazırlıklı gidin...yoksa bir şekilde dedikleri oluyor,müşteri farkına bile varamıyor.....

astalavista
04-10-2009, 13:46
ben de kendi bankamdan 1.05 le 36 ay vade yapıp yapılandırdım, artık düşerse de düşşün bu iş kafamdan çıksın dedim. tek ekstra ödemem anaparadan %2 erken ödeme cezası.

dmg1
04-10-2009, 13:51
Son olarak 100 bin Tl lik, 60 aylık konut kredi faizleri aşağıdaki gibi değişmiştir.
fortis 1,07
hsbc 1,12
ingbank 0,85
şekerbank 0,99
TEB 0,99
işbankası 0,99
vakıfbank 0,84

yolgider
05-10-2009, 12:51
yolgider hala soruma cevap alamadim ev sahibi sana evi kaca satti ve bankadan cektigin krediyle ev ne kadara mal oldu...tesekkurler

dostum kusura bakma mesajını şimdi okudum.100bin tl kredi çektim 1.04 den 10 yıllık. evi 205bin tl ye aldım toplamda.ben zaten kıradaydım 650 tl ödüyordum.kendim oturmak amaçlı aldım ve iyi bir muhitten güzel bir ev aldım.bugün 3 gibide tapuyu alıcam hayırlısıyla

ahcan
05-10-2009, 14:59

Hangi şartlarda yaptığınızı yazabilir misiniz? Aynı durumda bir arkadaşım da aynı bankadan bu işlemleri yapmak istiyor. Yıl düşürünce ekstradan hangi işlemler gerekiyor.. Tapuda işlemler yapılıyor mu?
Teşekkürler.

teknikpara
05-10-2009, 15:08
Son olarak 100 bin Tl lik, 60 aylık konut kredi faizleri aşağıdaki gibi değişmiştir.
fortis 1,07
hsbc 1,12
ingbank 0,85
şekerbank 0,99
TEB 0,99
işbankası 0,99
vakıfbank 0,84

vakıfbankın 0,84e düşürdüğüne dair netten bir bilgi bulamadım.nerden öğrendiniz 0,84 e düştüğünü bilgiverirseniz sevinirim bende yeniden yapılandıracağımda

teknikpara
05-10-2009, 15:15
ayrıcaben iş bankasıyla görüştüm yeniden yapılandırma krediyiçektiğim bankada iş bankası benden %2 ceza ile 500 tl dosya masrafını peşin olarak ödemem gerektiğini söylediler.iş bankasından yeniden yapılandıran arkadaş varmı acaba.onlarda aynı şekildemi yaptılar.yoksa bu masrafları kredi olarak veriyorlarmı acil bilgi verirseniz iyi olur

teknikpara
05-10-2009, 15:43
kimse yazmıyor yardımcı olacak kimse yokmu acaba

dmg1
05-10-2009, 15:59
yeniden yapılandırmada faiz oranları daha yüksek yapılmaktadır. Benim yazdıklarım ilk defa konut kredisi kullanacaklar içindi.

dmg1
05-10-2009, 15:59
VAKIFBANK

120 aya varan vade seçenekleri ve uygun kredi faiz oranları ile VakıfBank sizi sıkıntıya sokmadan ev sahibi yapıyor.
Kredinin Özellikleri

Belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kullandırılır.
Kredinin limiti gayrimenkulün ekspertiz değerinin %85’i ile sınırlıdır.
Konut Paket Sigortası yaptırılır ve her yıl yenilenir.
DASK yapılmaksızın kredi kullandırılamaz.
Kredi kullanan kişiye Hayat Sigortası yapılır.
KREDİ LİMİTLERİ
VADE

03-12 AY
03-24 AY
25-48 AY
49-60 AY
61-84 AY
85-120 AY

10.000-30.000
0.36%
0.66%
0.81%
0.84%
0.97%
1.00%

30.001-50.000
0.36%
0.66%
0.81%
0.84%
0.97%
1.00%

50.001-75.000
0.36%
0.66%
0.81%
0.84%
0.97%
1.00%

75.001-100.000
0.36%
0.66%
0.81%
0.84%
0.97%
1.00%

100.001YTL VE
ÜZERİ
KULLANDIRIMLAR
İÇİN
0.36%
0.66%
0.81%
0.84%
0.97%
1.00%

*Kullandırılacak kredi dilimine göre dosya ücreti alınmayacak olup, indirim faiz komisyonu alınacaktır.

muratserdar
05-10-2009, 20:06
yapılandırma haricinde yenı daıre alıpta bankadan kredı kullananlar için bir uyarı yapayım bari!!:
Örnektir:konut satış bedeli 150.000TL rayiç bedel 30.000TL kullanılan kredi 100.000TL ise
tapu dairesınde ödenmesi gerekli harçların hesaplanmasında;
--önceden ödeyeceginiz tapu harcını yuzde 3 (1.5 alıcı 1.5 satıcı genelde satıcı kendıne aıt ödemesı gereken harcı alıcıya kastırır) bedeli dilersenız rayıç bedel üzerınden ödeme yapar iken yani yukarıdakı rakamlara göre 30.000TL yuzde 3=900TL iken,
--şimden satış ipotek işlemını aynı senette yaptıklarından satış bedelını kullanılan kredı uzerınden alınıyor yanı yukarıdakı rakamlara göre 100.000TL yüzde 3=3000TL ödemeniz gerekıyor.
tapu masrafını daha az ödemek ıçın rayiç bedelden satış bedelı göstererek daha az harç ödeme imkanıda ortadan kalkmıştır.
ilgilenenlere bilgidir

jackwalsh
05-10-2009, 21:20
Vakıfbank konut kredisi marsafları konusunda bilgisi olan var mı ?

jackwalsh
05-10-2009, 21:20
Vakıfbank konut kredisi marsafları konusunda bilgisi olan var mı ?

seyfu
08-10-2009, 15:17
En son TEB uçtu, 120 ay %1 komisyonlu 0.95 faiz oranı, böylelikle 1'in altını görmüş olduk, yarından itibaren diğer bankalarda takip eder. Arayıp görüştüm refinansman için, dosya masrafı ve komisyon almıyorlar, sadece sigortaları kendilerinden yenilemelerini istiyorlar, ferdi kaza sigortası yapıyorlar, 50.000 için 10 yıllık 600 tl tutuyormuş. Hadi bakalım refinansmancılarada gün doğdu, yeni ev alacaklarada hayırlısı olsun.

metkon
08-10-2009, 17:37
Ayın 15 indeki TCMB toplantısından sonra indirim yapmamış bankalar biraz daha indirebilirler faizleri...

mandrake
08-10-2009, 19:12
Arkadaslar Turkiye'de dolar cinsinden konut kredisi veren banka varmi?

yakader
09-10-2009, 13:55
teb masraflardada diğer bankalardan daha az alıyor...sigortalarda diğerlerinden ucuz.

seyfu
09-10-2009, 14:30
teb masraflardada diğer bankalardan daha az alıyor...sigortalarda diğerlerinden ucuz.

Evet, yalnız müşteri konusunda baya seçici davranıyorlarmış.

kotukedi
13-10-2009, 15:33
arkadaslar ing den son olarak kalan 68500 tl lik kredime 84 ay vade 1288 de aylık odeme seklinde teklif geldi.. bi onceki teklif 68500 kredi 96 ay 1226 aylık odeme idi .. su an 1256 113 ay oduyorum.. kafam cok karıstı.. objektif bi yorum yapabilirmisiniz.. 84 ayı kabul edersek faiz kaca dusmus oluyor.. hesaplayamaz oldum ?? tesekkurler

JonDowes
13-10-2009, 15:44
kastettikleri faiz oranlari
113 x 1256 -> %1.49
96 x 1226 -> %1.24
84 x 1288 -> %1.18
masraflari ayrica hesaplayip toplam faiz oranini bulmak lazim ama bunlarin sirasi gene ayni olacaktir. son onerileri en iyisi; ama erken kapatip baska bankadan %1.00 civari kullanmak daha da dusuk maliyetli olacaktir. size su an 84 x 1230 onermelerini isteyin o zaman iyi bir fiyat olur (%1.05'e gelir).

seyfu
13-10-2009, 20:19
Dün TEB'ten şirkete geldiler, 120 ay olarak 0.95'ten faiz önerdiler. Komisyon 54.000 tl için 250 tl+275 ekspertiz+200 tl avukatlık ücreti. Bunun dışında ücret yok ve sigortaları zeyil olarak kabul ediyorlar. Gerçekten piyasadaki en iyi rakamlar şuan. Bankamla görüştüm onlar genel md.lük ile görüşüp dönecekler, dedim eğer veremiyosanız aynı şartları diğer bankaya geçicem dedim. Haber bekliyorum, bakalım 2'sinden birini tercih edicem artık. Bu rekabet güzel şey canım :)

derin
13-10-2009, 21:04
Arkadaslar Turkiye'de dolar cinsinden konut kredisi veren banka varmi?

Gerçek kişiler için Türkiye'de dövize endeksli kredi kullanmak artık mümkün değil.

mandrake
13-10-2009, 22:15
Gercek kisilerden kastiniz nedir? Mesela yurtdisindan gelen birisi yada TR de yabanci uyruklu kullanabilirmi?

JonDowes
13-10-2009, 22:58
yasa "Türkiyede yerleşik kişiler" döviz kredisi/dövize endeksli kredi kullanamaz diyor (http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/06/20090616-1.htm).

Türkiyede yerleşik kişi: Yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahipleri dahil Türkiye’de ikametgah sahibi gerçek ve tüzel kişiler ile yerleşmek niyetiyle bir takvim yılı içinde Türkiye’de devamlı olarak 6 aydan fazla oturanlardır. (Dışarıda yerleşik kişilerden Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre bir sermaye tahsisi suretiyle Türkiye’de şube açmış olan veya bir şirkete katılmış veya şirket kurmuş gerçek ve tüzel kişiler yalnızca bu faaliyetleri dolayısıyla Türkiye’de yerleşik sayılırlar.)

kotukedi
14-10-2009, 09:16
kastettikleri faiz oranlari
113 x 1256 -> %1.49
96 x 1226 -> %1.24
84 x 1288 -> %1.18
masraflari ayrica hesaplayip toplam faiz oranini bulmak lazim ama bunlarin sirasi gene ayni olacaktir. son onerileri en iyisi; ama erken kapatip baska bankadan %1.00 civari kullanmak daha da dusuk maliyetli olacaktir. size su an 84 x 1230 onermelerini isteyin o zaman iyi bir fiyat olur (%1.05'e gelir).

hocam onu kabul etmediler normal faizimizdenbile asagı geliyor dediler.. ben en azından aynı taksit 1256 devam etsin dedim ama o da olmadı birde diger bankalara baktım da odeyecegim ceza ve masraflar ile en dusuk masraftanda hesaplasam bisey farketmiyor.. hemen hemen aynı rakamlara denk geliyor..

memocan
15-10-2009, 19:01
3 ay once hsbc den 5yıl vadelı 60000 tl konut kredısı cektım
%1,19 faız ıle
ıslem yenı oldugu ıcın ıyılestırme lehıme mı aleyhımemı olur

seyfu
15-10-2009, 19:40
3 ay once hsbc den 5yıl vadelı 60000 tl konut kredısı cektım
%1,19 faız ıle
ıslem yenı oldugu ıcın ıyılestırme lehıme mı aleyhımemı olur

Benimde 3 ay oldu, 0.95'ten alırsanız tekrar 120 ay olursa 841, kalan 117 olarak alırsanız 851 tl aylık taksitiniz olur. Şuan 941 ödüyosunuz. %2 kapatma cezasınıda dahil etseniz bile yine karda olursunuz.

seyfu
15-10-2009, 19:41
Merkez Bankası kararı henüz açıklanmadı, bakalım nasıl olacak, beklenen indirim gerçekleşirse diğer bankalarda indirime ayak uydururlar. Şuan TEB'in dışında 0.95 veren yok 120 ay için.

seyfu
15-10-2009, 19:57
15 Ekim 2009
PARA POLİTİKASI KURULU KARARI
Toplantı Tarihi: 15 Ekim 2009
Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri
Durmus Yılmaz (Baskan), Erdem Basçı, Burhan Göklemez, Turalay Kenç, M. brahim Turhan,
Abdullah Yavas, Mehmet Yörükoglu
Para Politikası Kurulu (Kurul), Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve
stanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli
faiz oranlarınının indirilmesine karar vermistir:
a) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25’ten yüzde
6,75’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 9,75’ten yüzde 9,25’e indirilmistir,
b) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması
çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede
uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,25’ten yüzde 2,75’e, borç
verme faiz oranı ise yüzde 12,75’ten yüzde 12,25’e indirilmistir,
c) Açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla
gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8,75’ten
yüzde 8,25’e indirilmistir.
Son dönemde açıklanan veriler, Kurul’un iktisadi faaliyette gözlenmekte olan
toparlanmanın yavas ve kademeli olacagına iliskin görüsünü teyid etmistir. Dıs talep ve yurt içi
yatırım talebi zayıf seyrini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra, tüketim talebinin ikinci çeyrekte
sergiledigi kayda deger yükselisten sonra daha zayıf bir seyir izlemesi beklenmektedir.
istihdam verilerinde ise sınırlı bir iyilesme gözlenmekle birlikte bu durumun kalıcı olup
olmayacagının izlenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede enflasyonun düsük seyrini uzun bir
süre koruyacagı tahmin edilmektedir.
Küresel ekonomideki sorunların henüz tam olarak giderilememis oldugunu ve
toparlanmanın gücüne iliskin belirsizliklerin devam ettigini dikkate alan Kurul, para politikasının
asagı yönlü esnekligini uzun bir süre koruması yönündeki görüsünü teyid etmistir. 2008 yılı
Kasım ayından bu yana sürdürülen faiz indirimlerinin etkisi ve küresel risk algılamalarındaki
iyilesmenin destegi ile kredi piyasasında olumlu gelismeler gözlenmeye baslamıstır. Kurul, veri
ve gelismelere baglı olarak gelecek toplantıda faiz indirimlerinde yavaslamanın gündeme
alınabilecegini belirtmistir.
Ayrıca, piyasadaki likidite gelismelerini göz önüne alan Kurul, Türk lirası zorunlu karsılık
oranlarındaki sınırlı bir indirimin, kredi kosullarındaki sıkılıgı azaltacagı, böylelikle izlenmekte
olan genisletici para politikasını destekleyecegi degerlendirmesinde bulunmustur.
Enflasyon görünümüne iliskin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un
gelecege yönelik durusunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalıdır.
Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti sekiz is günü içinde yayımlanacaktır

deitel
16-10-2009, 09:51
kredi yapılandırmada kapatma cezası olan %2nin tahsili ne kadar yasal neticede kapatılmıyor sadece yapılandırılıyor. Bu konuda tüketici mahkemelerinin aldığı emsal karar mevcut mudur.

seyfu
16-10-2009, 10:05
kredi yapılandırmada kapatma cezası olan %2nin tahsili ne kadar yasal neticede kapatılmıyor sadece yapılandırılıyor. Bu konuda tüketici mahkemelerinin aldığı emsal karar mevcut mudur.

Mortgage yasasında banka kredi kapatmasında %2'ye kadar ceza alabilir diye madde var o yüzden itiraz edebileceğimiz bir durum yok. İlla %2 almak zorunda değil ama kim olsa alır doğal olarak. Faizler yükseldiğinde banka size faizi yükselt diyemediği için o kadarlık olsun artık.

JonDowes
16-10-2009, 10:06
teknik olarak krediler kapatiliyor; yapilandirilmiyor. bankalarin yapilandirma diye bir sey yapma zorunluluklari yok (ama tuketicinin erken kapama hakki var). islemsel kolaylik olsun diye sistemden faiz oranlarini degistirmeleri; "erken kapatip; dusuk faizle yeni kredi kullandirmis olmalari" gercegini degistirmiyor. sonuc: ilgili yasa degismedikce bankalar her zaman icin %2 erken kapama cezasini tahsil edebilirler.

kotukedi
16-10-2009, 10:20
walla ing yi ozaman tebrik etmek lazım %1 aldılar.. walla bu ing yi iyice sevmeye basladım.. bir tanede ing bonus kk verdiler kullanmıyorum.. prensip olarak tek kk kullanırım oda 1999 dan beridir akbank ama su kredi olayında akbanka cok uyuz olmusstum.. kredimi onaylamamıslardı.. bayagı tartısmıstım bakın kac senelik musterinizim bir kere aksamamıs ve dusuk rakamlarda degil.. akbankla defterleri kapatıp yeni yerlere gecmemiz lazım anlasılan.. devir degisiyor..

memocan
16-10-2009, 10:45
sayın seyfu tesekkurler
yanlız aylık odemem su an 1398 tl dır
hesapta bır yanlıslık yaptınız herhalde

seyfu
16-10-2009, 12:20
sayın seyfu tesekkurler
yanlız aylık odemem su an 1398 tl dır
hesapta bır yanlıslık yaptınız herhalde

Evet pardon 120 ay üzerinden yapmışım, el alışkanlığı, 60 ay olduğunda 1.316'ya düşüyor, masraflar yüksek ise çok avantajlı olmaz.

memocan
16-10-2009, 12:48
ıyıde kımın hesabı dogru
ben 1398 tl yatırıyorum her ay 1316 degıl

seyfu
16-10-2009, 14:00
ıyıde kımın hesabı dogru
ben 1398 tl yatırıyorum her ay 1316 degıl

1.398 şuanki ödediğiniz faiz, eğer 0.95 üzerinden tekrar yapılandırısanız 60.000 tl olarak düşünüyorum, muhtemelen biraz daha altındadır 3 ay ödeme yaptığınız için. Bu durumda 1.316'ya düşer 60.000 tl lik anapara üzerinden. Eğer fazla masraf alırlarsa aradaki fark azalabilir çok fazla avantajı olmaz demek istemiştim. Masrafları üzerine koyup hesaplamak lazım, bankadan bankaya değişiyor.

barkurto
16-10-2009, 15:33
teb'den 120.000 tl kullandım..

120 ay 0.95 faiz..2800 tl.masraf.. 1719 tl/ay

seyfu
16-10-2009, 15:44
teb'den 120.000 tl kullandım..

120 ay 0.95 faiz..2800 tl.masraf.. 1719 tl/ay

Hayırlısı olsun. Sanırım tüm sigorta masraflarıda dahil.

barkurto
16-10-2009, 16:55
dask hariç.. bir de hayat sigortasını yaptırtmadım..

gencim niye yaptırayım:)

lutas
16-10-2009, 17:00

Allah ömürler versin.

Sigorta sizin için değil zaten, kalanlar için...
:)

metkon
16-10-2009, 17:43

Hayırlı olsun...Güle güle oturun...

Ama sigortalarınızı mutlaka yaptırın...Çok tutmazlar zaten...Geridekileri düşünün...

yolgider
16-10-2009, 20:18
arkadaşlar bu ay tebden 1.04 faizle 100bin tl 10 yıllık kredi çekdim taksitlerim önümüzdeki ay başlıyor.ocak 2011'e 12bin tl,ocak 2013'e 7bin tl,ocak 2014'e de 5bin tl ara ödeme koydurduğum için aylık ödemlerim 1226 tl olacak.teb de faizler 0.95'düştü bankayla konuştum toplam 2500 tl'ye yeniden yapılandırıyorlar.ne önerirsiniz faizler biraz daha düşermi bekliyimmi yoksa yeniden yapılandırmam benim için avantajlı olurmu.birde yukarda belirttiğim ara ödemleri yine yaparsam yeniden yapılandırmam durumunda aylık ödemem ne olur.

saygılarımla.

seyfu
16-10-2009, 21:41
arkadaşlar bu ay tebden 1.04 faizle 100bin tl 10 yıllık kredi çekdim taksitlerim önümüzdeki ay başlıyor.ocak 2011'e 12bin tl,ocak 2013'e 7bin tl,ocak 2014'e de 5bin tl ara ödeme koydurduğum için aylık ödemlerim 1226 tl olacak.teb de faizler 0.95'düştü bankayla konuştum toplam 2500 tl'ye yeniden yapılandırıyorlar.ne önerirsiniz faizler biraz daha düşermi bekliyimmi yoksa yeniden yapılandırmam benim için avantajlı olurmu.birde yukarda belirttiğim ara ödemleri yine yaparsam yeniden yapılandırmam durumunda aylık ödemem ne olur.

saygılarımla.

Hesaplamadım ama sadece kabaca düşündüğümde 2.500 tl masraf ile yapılandırman pek mantıklı görülmüyor.

vtix
16-10-2009, 23:29
Merhabalar..

MB'nın faizleri ,50 puan düşürmesi ile önümüzdeki hafta bankalar konut kredi faiz oranlarını bir miktar daha düşürür mü, ne dersiniz?

Selamlar..

JonDowes
16-10-2009, 23:53
MB'nin faiz indirimlerinin sonuna gelindiği izleniminin değişmesi lazım; yoksa ev kredilerini etkilemez... swaplar düşecek ki krediler düşecek. TCMB bunları ancak belli oranda etkileyebiliyor ve o gücünün de sonuna gelmek üzere. bir başka ihtimal de IMF standby anlaşması ve derecelendirme kuruluşlarınca yapılacak not artırımı. bunlar ülkenin risk primini düşüreceği için kredi faizlerini indirmekte yardımcı olur. sayılanlardan hiçbiri olmazsa; 10 yıllık kredinin tabanı şu anda %0.90 civarında oluşacak. bunun altına kredi veren banka aşırı risk almış olur (bu hedge maliyeti; ileride daha da ucuza hedge etmeyi planlamış olmalılar)

daha detaylı açıklamayı şurada (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=3615960) ve onun 2 mesaj altındaki grafikte açıkladım.

astalavista
20-10-2009, 13:01
MB'nin faiz indirimlerinin sonuna gelindiği izleniminin değişmesi lazım; yoksa ev kredilerini etkilemez... swaplar düşecek ki krediler düşecek. TCMB bunları ancak belli oranda etkileyebiliyor ve o gücünün de sonuna gelmek üzere. bir başka ihtimal de IMF standby anlaşması ve derecelendirme kuruluşlarınca yapılacak not artırımı. bunlar ülkenin risk primini düşüreceği için kredi faizlerini indirmekte yardımcı olur. sayılanlardan hiçbiri olmazsa; 10 yıllık kredinin tabanı şu anda %0.90 civarında oluşacak. bunun altına kredi veren banka aşırı risk almış olur (bu hedge maliyeti; ileride daha da ucuza hedge etmeyi planlamış olmalılar)

daha detaylı açıklamayı şurada (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=3615960) ve onun 2 mesaj altındaki grafikte açıkladım.

sayın jondowes, bankalar arası swap faizlerini netten nereden takip edebiliriz?

JonDowes
20-10-2009, 13:53
simdiye kadar web'de herhangi bir kaynakta gormedim. Reuters ve Bloomberg platformlarinda var sadece; onlar da kurumlarda bulunacak kadar pahali veri saglayicilar (matriks varken bunlara 50 kat para odeyen bireysel yatirimci bulmak zor). foruma uye oldugum surece arasira ben grafiklerini yapistiririm oradan izlersiniz. kolay kolay buyuk hareketler olan piyasalar degil zaten; ayda 1 bakmak yeterli.

seyfu
20-10-2009, 15:24
TEB'ten sonra Halkbankası'da 120 aylık konut kredisi faiz oranlarını 0.95'e çekti, kredi kullanacaklara duyurulur.

cowcow
25-10-2009, 16:17
arkadslar yaklasık 40 000 tl kredi almak istiorum 5 yıl vadeli düşünüorum..ama şunu merak edıorum diyelim elime toplu para geçti ben borcu direk,kalan faizleri ödemeden kapatabilir miyim?yoksa borcu öderken önce faizleri mi ödetiyorlar?

REST
25-10-2009, 17:40
arkadslar yaklasık 40 000 tl kredi almak istiorum 5 yıl vadeli düşünüorum..ama şunu merak edıorum diyelim elime toplu para geçti ben borcu direk,kalan faizleri ödemeden kapatabilir miyim?yoksa borcu öderken önce faizleri mi ödetiyorlar?

Kredi alındığında..
Taksitler ödenmeye başlandığında..
Ana paradan çok az bir oran düşüyor..
Bunun amacıda kredinin 1-2 yıl içerisinde kapatılması istendiğinde bankanın kar etmesi.
Borcu kapatmak mantıklı değil.
40.000 tl 5 yıl geri ödemeli ayda 870 tl civarında..
870x60=52.200 toplam geri ödeme.
Bu 870 tl nin içerisinde ana para geri ödemesi azdır...

40.000 tl kredi aldığınızı varsayalım..
Aylık sabit 877 tl 60 ay.

1 877,70 497,70 380,00 0,00 0,00 39.502,30
2 877,70 502,43 375,27 0,00 0,00 38.999,88
3 877,70 507,20 370,50 0,00 0,00 38.492,68
4 877,70 512,02 365,68 0,00 0,00 37.980,66
5 877,70 516,88 360,82 0,00 0,00 37.463,78
6 877,70 521,79 355,91 0,00 0,00 36.941,99
7 877,70 526,75 350,95 0,00 0,00 36.415,24
8 877,70 531,75 345,94 0,00 0,00 35.883,49
9 877,70 536,80 340,89 0,00 0,00 35.346,68
10 877,70 541,90 335,79 0,00 0,00 34.804,78
11 877,70 547,05 330,65 0,00 0,00 34.257,73
12 877,70 552,25 325,45 0,00 0,00 33.705,48

1 sene sonra krediyi kapatmak isterseniz;
33.705 tl vermeniz gerekir..
1 senede bankaya ödediğiniz rakam:10.500
1 senede ana paradan düşülen rakam:6.300 tl.
İlk senede size paranın maliyeti:%55 civarında bir FAİZ
Bankalar tefeci mantığı ile çalışır..
Selamlar..REST.

TuLuTiTo
25-10-2009, 18:25
Kredi alındığında...
...

Bu mukemmel cevabi ve aciklamayi aslinda kredi cekmek isteyen herkesin okuyacagi sekle sokup, forumda sabitlemek lazim. :super:

JonDowes
25-10-2009, 18:39
hayatımda gördüğüm en yanlış yönlendirici "mortgage geri ödeme!" açıklaması... bankaların kar etmesiyle ne alakası var? kendiniz yazmışsınız ilk başlarda taksitlerin içerisinde anapara ödemesi az diye... niye? e çünkü en başta borçlandıgınız tutar üzerinden faizlendirme yapılıyor. faiz her zaman anapara üzerinden hesaplanır. "yok benim faiz ödemelerim en başta düşük; sonradan artıyor" diyebilen varsa buyursun kanıtlasın dünya da ilk defa böyle bir şey görmüş olur.

anapara borcunuz düştükçe, taksitlerin içinde ödemeniz gereken faiz de düşüyor ve giderek daha hızlı anapara ödemeye başlıyorsunuz. bunun bankanın karıyla filan ilgisi yok; dünya üzerindeki her faiz enstrümanında bu böyledir. banka istese bile bunu değiştiremez. faiz aylık %1 ise, banka her daim aylık %1 (yıllık bileşik %12.68) kazanır... taksitin içinde ne olursa olsun... ödemeler ne zaman yapılırsa yapılsın... kredi ne zaman kapanırsa kapansın.

yukarıdaki ödeme planına göre gerçek faiz ödemesi: 4200 / 40.000 = %10.5'dur (yıllık), bu da aylık %0.87 gibi gibi bir şey yapar... %55 hesaplanmış tüketicinin ne kadar borçlandıgı dikkate alınmadan... faiz; geri ödenen kısımdan değil; borç alınan anaparanın tamamı üzerinden hesaplanır... yoksa, aradaki 33.7 bin lirayı faizsiz nasıl borçlanıyorsunuz öyle? sebil ve hayır bankası olması lazım.

sn cowcow; ilkbaşlarda ödemelerde az anapara düşse bile; elinize para geçtigi anda %2 erken kapama cezasını ödeyip, kalan faizleri ödemeden, sadece anapara borcunuzu kapatarak ödemeyi bitirebilirsiniz. eğer elinize geçen paraya kazandıgınız aylık net getiri (mevduat- bono vb), kredi faizinizden düşükse bunu yapmak çoğu zaman dogrusudur. en az faiz ödenen kredi; en kısa vadede en hızlı kapatılandır. sözüm ona "mükemmel cevap" denen şeye göre sizin tüm kredi taksitlerinizi ödemeniz lazım madem erken kapanınca bankaya yıllık %55 faiz ödenmiş oluyor?? o da bankaya tüm faizleri ödemeniz anlamına gelir. yanlış elbette. sabit faizli kredi alındıgında; birinci günden sonuncu güne kadar her zaman o faiz işler. bunun dışında iddia edilen her şey beyhude olur. adı üstünde "sabit faizli"... kafaya göre rastgele seçilen rakamları bölüp çarpıp %5 veya %5000 kredi faizi bulmak bir şey ifade etmez. ben de %0 veya sonsuz faiz bulabilirim belli rakamları seçerek.

nurdemir
26-10-2009, 01:13
JonDowes, bir bankacı gibi açıklamışsınız, ben yeni ev kredisi kullanacağım için araştırdım. Aynen anlattığınız gibi... Sadece %2 erken ödeme bedeli ödeniyormuş.
Bankaları da "Tü kaka, öcü, insanları sömürmek için icad edilmiş kurumlar" gibi göstermek çok yanlış.
Çoğumuz arabamız olsun isteriz, hele de Mercedes gibi kaliteli arabamız olsun isteriz. OLunca hesapsız, kurallara uymadan kullanırsak başımıza "bela" olur. Bankacılık hizmetleri de öyle... kredi, kart vs. bankacılık ürünlerini hesaplı ve kurallı kullanmak insana yarar sağlar.
Örneğin, Ben kendi adıma kredi kartını icad edenlere dua etmişimdir hep, zira namerde muhtaç olmadım kartlarımı hesaplı ve iyi kullandığım için..
Esenlikler dileğimle...

JonDowes
26-10-2009, 01:22
bankalar para kazanmak için yüksek komisyon ve kesintilere gidebilirler. ama bunu araştırmak, ucuzunu, düzgününü kullanmak da tüketicinin görevidir. güzel bir sözleşmeye imza attıktan sonra gerisi kolay. tüketicinin hiçbir hakkı sonradan aleyhine değiştirilemez; yasa korur. bunlardan en temeli de; ilk gün sabitlenen faiz oranının arttırılamamasıdır. bu net gerçeklerin farkında olunmadan mesajlar yazılınca ben de kendimi tutamayıp cevap yazıyorum işte. kredi kullanımınızda bol şanslar sn nurdemir.

nurdemir
26-10-2009, 01:27
Sağolasın JonDowes. Hayatta herşeyin bir bedeli var, daha iyi günler için çalıyor, herkes ekmek parası peşinde. Selamlar...

REST
26-10-2009, 09:43
Kredi alındığında..
Taksitler ödenmeye başlandığında..
Ana paradan çok az bir oran düşüyor..
Bunun amacıda kredinin 1-2 yıl içerisinde kapatılması istendiğinde bankanın kar etmesi.
Borcu kapatmak mantıklı değil.
40.000 tl 5 yıl geri ödemeli ayda 870 tl civarında..
870x60=52.200 toplam geri ödeme.
Bu 870 tl nin içerisinde ana para geri ödemesi azdır...

40.000 tl kredi aldığınızı varsayalım..
Aylık sabit 877 tl 60 ay.

1 877,70 497,70 380,00 0,00 0,00 39.502,30
2 877,70 502,43 375,27 0,00 0,00 38.999,88
3 877,70 507,20 370,50 0,00 0,00 38.492,68
4 877,70 512,02 365,68 0,00 0,00 37.980,66
5 877,70 516,88 360,82 0,00 0,00 37.463,78
6 877,70 521,79 355,91 0,00 0,00 36.941,99
7 877,70 526,75 350,95 0,00 0,00 36.415,24
8 877,70 531,75 345,94 0,00 0,00 35.883,49
9 877,70 536,80 340,89 0,00 0,00 35.346,68
10 877,70 541,90 335,79 0,00 0,00 34.804,78
11 877,70 547,05 330,65 0,00 0,00 34.257,73
12 877,70 552,25 325,45 0,00 0,00 33.705,48

1 sene sonra krediyi kapatmak isterseniz;
33.705 tl vermeniz gerekir..
1 senede bankaya ödediğiniz rakam:10.500
1 senede ana paradan düşülen rakam:6.300 tl.
İlk senede size paranın maliyeti:%55 civarında bir FAİZ
Bankalar tefeci mantığı ile çalışır..
Selamlar..REST.

Konumuz 5 yıllık kredi alınıyor...
1 yıl sonra kredi kapatılıyor.
Yukarıdaki hesaplama DOĞRUDUR..:yes:
1 sene sonra kredi kapatıldığında..
33.705 tl ANA PARA borcu ödenecektir...
Burada anlaştıkmı...:yes:
O zaman....
1 sene içerisinde ödediğiniz 10.500-6300=3.800 tl FAİZ ödemesidir..
Bu 3800 tl..6300 tl.lik. ana para için ödediğiniz FAİZdir.
Oranlama yapıldığında 1 sene sonunda kredi kapatılırsa
6300 tl için 3800 tl faiz dolayısı ile %55 civarında 1 sene için faiz ödemiş olursunuz.....
Aksini iddia eden arkadaşlar..
1 sene sonra KREDİ kapatıldığında nasıl bir hesap çıkıyor..
Ayrıntılı olarak RAKAMLARLA yazsınlar...
Örnek hesaplama aynı olsun ki..karşılaştıralım.
40.000 KREDİ alınıyor..5 yıl vadeli..1 yıl sonunda kredi kapatılıyor..
TARTIŞALIM.:cool:
REST

lutas
26-10-2009, 09:44
Sn. JonDowes'ın anlattıklarını detaylı izah eden bir yazı.
İlgilenenlerin, taksitteki düşen faiz mantığını anlamaları için faydalı olacaktır...
-------------------------------------------------------------------------

Bir bankaya gittiniz. Müşteri temsilcisini karşınıza aldınız. Faiz oranı, taksit sayısı derken size aşağıdaki ödeme planlarına benzer bir ödeme planı hazırladı. Siz de düşünmek üzere şubeden ayrıldınız. Gelin bir de hep beraber inceleyelim ödeme planlarınızı. Aşağıdaki ödeme planları 80.000 birim için 120 ay vade ve %1,40 faiz oranı için hazırlanmıştır.

Öncelikle ödeme planındaki bazı terimleri kısaca açıklayalım.
Kredi Tutarı: Bankadan kullanmak istediğiniz kredi miktarıdır. Farklı döviz cinsi olabilir.(USD/EUR/CHF/JPY vb.) Genelde bankalar satın alacağınız konutun değerinin maksimum %70-%80 ine kadar kredilendirme yaparlar. Özel ürünlerle bu oran %100 e kadar çıkabilmektedir.
Faiz Oranı: Sabit ve değişken faiz olmak üzere 2 çeşittir. Bu konu ile ilgili ayrıntılara ürün incelemelerinden ulaşabilirsiniz.
Toplam vade: Satın aldığınız evin kredisini ödemek istediğiniz süre.
Taksit Tutarı: Eşit taksitler halinde ödeme yaptığınız durumda her ay bankaya ödeyeceğiniz para miktarı.
Taksit içerisindeki Anapara: Her taksit tutarının içerisinde bir miktar faiz ve bir miktar anapara bulunmakta. Her taksit içerisindeki bu tutarlar değişmekte ve ekteki tabloda gösterilmekte.
Faiz: Bankadan alınan anaparanın aylık faizi.
Kalan Anapara: Taksit ödendikten kalan kredi borcunuz.
Ödeme planında sizi ilgilendiren en önemli şey aylık taksit tutarınız. Ekranınızdaki ödeme planı 120 aylık. Yani 10 yıl. 10 yıl boyunca aynı taksit tutarını ödeyebilecek misiniz?
(PDF ya da Google Docs kullananlar üzerinde değişiklik yapamayacaklar ne yazık ki. Hemen aşağıdaki linkte Doktor Mortgage ın Hesap Makinelerinden bir tanesi hizmetinizde. Kredi faizi , tutarı, taksit sayısını değiştirerek aylık kredi taksidinizi hesaplayabilirsiniz.)

Hesap makinelerimiz aracılığıyla kendi kredi taksitinizi hesaplamanız bu kadar kolay.
Peki ödeme planınız nasıl oluşuyor? Taksit içindeki anapara ve faiz nasıl hesaplanıyor?
Ödeme planlarının hesaplanması aslında çok basit bir sorunun cevabına dayanıyor.

Bankadan aylık ne kadar borç alıyorsunuz?

80.000 YTL ve 120 aylık tablomuzdan devam ediyoruz. Bankadan sadece 1 aylığına %1,40 faiz oranı ile 80.000 YTL borç alırsanız ay sonunda ne kadar faiz öderiz beraber hesaplayalım.
Kredi tutarı X Faiz = Faiz Tutarı
80.000 X 1,40 = 1.120 YTL

Niye bu şekilde hesapladık. Çünkü bankadan sadece 1 ay için borç aldık ve 1 aylık faizi ile birlikte anaparamızı ödedik. 120 ay kredi kullandığımız senaryoda ne oluyor gelin şimdi ona bakalım. 120 aylık hesaplamamızda taksit tutarımız ne kadardı? 1380 YTL. Bankamızdan 80.000 YTL kredi kullandık yukarıdaki hesaba göre 1 aylık faizi 1.120 YTL. Bizim taksit tutarımız ise 1.380 YTL. Faizin üzerinde ödediğimiz 260 YTL tutar bizim anapara ödememiz oluyor. Yani borcu asıl azaltan ödeme. Zaten aynı satırda Kalan anapara tutarına baktığınızda 80.000-260 = 79.740 olduğunu görürüz. Yani bankaya kalan borcumuz artık 79.740 YTL. 2. ay ne olacak? Bankadan bu defa %1,40 faiz ile 79.740 YTL borç alıyoruz. Bu borcun aylık faizi 1.116 YTL. Taksit tutarımız yine 1.380 YTL. Taksit içerisindeki anapara 1.380-1.116= 264 YTL. Hemen kalan anapara tutarımızı hesaplayalım. 79.740-264= 79.476 YTL. Aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

http://img195.imageshack.us/img195/1640/91912224.png
Basitçe özetleyelim. 1. ay 80.000 YTL borç aldınız ve 1 ay için 1.120 YTL faiz ödediniz. 2. ay bankadan daha az borç aldınız. Çünkü 260 YTL lik bir anapara ödemesi yaptınız. 2. ay bankanın 79.740 YTL sini kullandınız ve 2. ay için 1.116 YTL faiz ödediniz. Neden? Çünkü her ay bir miktar anapara ödüyorsunuz ve bankadan her ay kullandığınız Anapara azalıyor. Her ay gitgide daha az borç kullanıyorsunuz. Dolayısıyla her ay ödediğiniz faiz tutarı gitgide azalıyor. Taksit içerisinde anapara gitgide artıyor. Hemen aşağıda 60-62 aylık taksitlere bakalım.

61. taksite geldiğinizde bankadan aldığınız borç 55.779 YTL kalmış. Bunun 1 aylık faizi 781 YTL. Dolayısıla ödeyeceğiniz anapara 599 YTL.

Ödeme planları yukarıda anlattığımız mantıkla hazırlanmakta ve uygulanmakta.
Burada değinmek istediğim son konu ise bankalar ve ödeme planları ile ilgili üzerinde düşünülmeden kabul edilmiş bir yargı. Bankalara ilk aylar daha fazla faiz ödeyip sonraki aylar daha az faiz ödüyoruz! Yukarıdaki önerme genellikle bankaların müşteriye karşı özellikle yaptığı bir işlem gibi aktarılmakta. Peki gerçekten öyle mi?
Az önce sizle yaptığımız hesaplarda matematiksel olarak bu cevabı bulduk. İlk aylar taksit içerisindeki anapara tutarı düşük, faiz tutarı yüksek. Sonraki aylarda ise anapara tutarı yüksek ve faiz tutarı düşük. İlk bakışta bu önerme doğru gibi gözüküyor. Ancak gözden kaçırdığımız çok önemli bir şey var. Bankadan aldığımız borç miktarı! Yukarıda her ay bankadan aldığımız borç tutarının düştüğünü hesapladık. Buna bağlı olarakta faiz tutarı azalmakta. Eşit taksitli kredimizin tüm taksitlerinde faiz oranı 1,40%. Hiç ama hiç değişmiyor. Bu şartlarda bankanın ilk aylarda fazla faiz, son aylarda az faiz alması söz konusu değil. Burada gözümüzden kaçan önemli etmen her taksitte Anaparamızın giderek azalması. Burada sıklıkla faiz ve faiz tutarı karıştırılmakta. Bizim bu konuda görüşümüz önermenin doğru olmadığı yönünde. Faiz hiç ama hiç değişmiyor. Faiz tutarınız ise borcunuz azaldığı için değişiyor. Yine bize göre bankaların müşterinin aleyhine bir işlem yapması söz konusu değil.

Kaynak... (http://doktormortgage.com/portal/makaleler/konut-kredisi/48-banka-kredileri-ve-odeme-planlari.html)

JonDowes
26-10-2009, 10:22
Konumuz 5 yıllık kredi alınıyor...
1 yıl sonra kredi kapatılıyor.
Yukarıdaki hesaplama DOĞRUDUR..:yes:
1 sene sonra kredi kapatıldığında..
33.705 tl ANA PARA borcu ödenecektir...
Burada anlaştıkmı...:yes:
O zaman....
1 sene içerisinde ödediğiniz 10.500-6300=3.800 tl FAİZ ödemesidir..
Bu 3800 tl..6300 tl.lik. ana para için ödediğiniz FAİZdir.
Oranlama yapıldığında 1 sene sonunda kredi kapatılırsa
6300 tl için 3800 tl faiz dolayısı ile %55 civarında 1 sene için faiz ödemiş olursunuz.....
Aksini iddia eden arkadaşlar..
1 sene sonra KREDİ kapatıldığında nasıl bir hesap çıkıyor..
Ayrıntılı olarak RAKAMLARLA yazsınlar...
Örnek hesaplama aynı olsun ki..karşılaştıralım.
40.000 KREDİ alınıyor..5 yıl vadeli..1 yıl sonunda kredi kapatılıyor..
TARTIŞALIM.:cool:
REST

dostum, sen bankaya mevduat icin 40 bin lira yatirsan; ve aylik %1 net faiz almakta anlassan... her ay bu paranin %1'ini faiz olarak bekler misin? beklemez misin?

beklersin elbette. hatta, faizler hesabini 40.400, 40.804, 41.212 diye giderek arttirir. yani; faizi de anaparaya ekleyerek ve faize faiz kazanarak buyutursun (ev kredilerinde aylik taksitleri faizden bile dusuk sekilde ayarlasaniz, kredide de faize faiz isler). 3 ay sonra parayi cekmek istesen; banka sana "ya ben bunun faizini sana 7 bin lira uzerinden vericem o da 7000 x %1 x 3 = 210 lira eder dese... "olur mu oyle sey; faiz anapara uzerinden hesaplanir... verin bana 1212 lirami" dersin. bu seni tefeci mi yapar? hayir; bu dunyadaki her faiz enstrumaninda isleyen standart bilesik faizdir.

bankaya yapilan geri odemeyle, kredi faizinin ne alakasi var? o zaman krediyi aldiktan 1 gun sonra geri kapamak istesen.... bankaya yapilan anapara geri odemesi = 0 (henuz hic taksit odenmedi)... odenen erken kapatma cezasi = %2... %2/0 = sonsuz. demek ki kredi faizi sonsuz?

son kez: KREDI FAIZI; BORCLANILAN ANAPARA UZERINDEN HESAPLANIR, nokta. bunun tartisilacak, degistirilecek, yamultulacak kismi yok. yukaridaki kredi nakit dokumunde hata yok; zaten belli bir siteden alindigi belli. sorun, bakis acisinda. kredinin faizi "anaparadan dusen kisma gore" hesaplanmaz. dunyada boyle hesaplanan herhangi bir odeme araci yok. siz 40 bin lira borc aldiginizda faiz her zaman bu 40.000 lira uzerinden dusunulur.

mortgage'larda "brut faiz %1" diye anlastin mi; o kredinin ilk gunku, ortanca gunku, son gunku... her tur maliyet faizi %1'dir. bunu degistirebilecek tek sey; erken kapatinca yapilan %2 erken odeme cezasidir. o da toplam maliyeti odeme gunune gore hesaplanacak bir sekilde degistirir.

mortgage'larda anapara ve faizin birlikte odenmesi insanlarin kafasini cok karistiriyor anlasilan. bir de spot kredi versiyonunu deneyelim:

bankadan 40 bin lira 1 aylik spot kredi aldiniz. ve aylik %1 brut faizde anlastiniz. 1 ay gecti: 400 TL faiz odediniz. kredi sorunsuzca kapandi ve hemen o gun 1 kredi daha cektiniz ayni kosullarda. 2. ay sonunda 400 TL daha odediniz ve tekrar yenilediniz... bu mantikla 1 yil gitti, sonuca bakalim:

toplam kullanilan anapara= 40.000/ay
odenen faiz= 400/ay = 4.800/yil
yillik maliyet= 4.800/40.000 = %12

ev kredilerinin en basit kredi isleminden sadece tek bir farki var: her faiz odeme gununde bankaya "bana artik 40 bin degil 39 bin kusur kredi lazim" diyorsunuz. ve 2. ayda cektiginiz kredi 40 bin degil de bu 39 bin kusur oluyor. 3. ay yine biraz daha dusuruyorsunuz kredi kullanimini vs. ve bu kredi anapara azaltimlari sayesinde sonraki aylarda odediginiz faiz 400den yavas yavas dusmeye basliyor. bankaya odediginiz faiz hep %1... ister krediyi spot cekin; ister ev kredisi. bu 1 aylik roll-over eden ve anaparasi surekli dusen spot kredi ile; ev kredilerinin hic farki yok.

bu spot kredi orneginde 1 yil bitti diyelim. dusen anapara borcunuz ne? sifir. borclanilan anapara hic dusmedi diye bu kredinin gercek maliyeti 4800/0 = sonsuz mudur yani? dusen anaparadan faiz hesabi diye bir sey olmaz. banka acisindan normalde "dusen anapara borcu" diye bir sey zaten mevcut degildir. siz bankaya her ay farkli tutarda kredi cekmek istediginizi soyluyorsunuz (faizden fazlasini taksit icerisinde geri odeyerek). banka da anaparayi ve aylik faizini buna gore azaltarak ilerliyor. isteyen; bankaya "ben her ay sadece faiz kadarlik taksit odeyecegim" dese... her ay 400TL faiz oder. ve 5 yil sonunda anapara borcu oldugu gibi 40 bin lira olarak kalir; o zaman o borcun hepsi kredi vade gunu odenir. ve bu da, odenen faizin %1 olmasini asla degistirmez.

Harakiri
26-10-2009, 10:27
seyfu milleti gaza getirip duruyon sonra millet odeyemezse vebalini alin bak ona gore...

seyfu
26-10-2009, 11:39
seyfu milleti gaza getirip duruyon sonra millet odeyemezse vebalini alin bak ona gore...

Gazamı getiriyorum, ne alakası var arkadaşım, forumun başlığını birkaç kez okumanı tavsşye ederim. Ben kime gidin ev alın borçlanın diye gaz vermişim, ben sadece son durumlar hakkında bilgi veriyorum, hem ağırlıklı olarak refinansman konusunda bilgi veriyorum. Refinansman yapıp ödeyemecek olan insan, bunu yapmasada ödeyemeyecektir zaten, banane bu durumdan, herkes otursun gelirine göre yapsın planı. Ne kadar saçma bir yorumda bulunmuşsun, bilgi vermekte kabahat oldu.

usahbaz
26-10-2009, 12:56
yaklaşık iki yıl önce 80.000 tl değerinde 1,05 faiz oranından 100 taksitle ödenecek şekilde mortgage kredisi kullanmıştım. mortgage kredimin 22 taksidinin ödedim. şu anda elimde krediyi kapatmaya yetecek miktarda param var ve vadeli hesapta değerlendiriyorum.

faiz oranlarını göz önüne aldığımızda ve kalan 78 taksidi de düşünürsek mortgage kullanırken 1,05 lik faizin altında ve getirisi düşük diye değerlendiriyorum.

bu konuda tecrübeli bankacı ve yatrımcılardan özel mesajıma yada forumda tavsiyelerini bekliyorum acaba krediyi kapatayım mı ne dersiniz ?

seyfu
26-10-2009, 13:19
Usanbaz zor bir karar gerçekten. Tercih meselesi birazda, ben olsaydım bir süre daha bekleyip piyasanın yönüne göre karar verirdim. O arada vadeliden gelen para mutlaka ödeyeceğin faizi karşılamaz, ama sonrasında ne olacağıda belli olmayacağından bir süre bekleyip gözlem yapmak daha mantıklı geliyor. Tabi karar senin borcumu ödeyim kafam rahat olsun dersen o ayrı tabi.

onder76
26-10-2009, 14:05
Sayın Usahbaz bence kapatmanız hiç mantıklı olmaz.

Yuvarlak olarak sanırım 1296 Tl civarı taksit ödüyorsunuz. Şu ana kadar 22 taksit ödediniz bu aşağı yukarı 28512 yapar. Kapatmak isterseniz şu ana kalan borcunuz 68780 civarı. Yani bu miktarı ödemeniz gerekmekte.

Zaten çok uygun orandan kredi kullanmışsınız. Şu an refinansman bile yapsanız 0,83 faizle 60 ayda 1500 Tl civarı ödeme yapabilirsiniz.

78 ay 1296 dan 101088 TL ödeme yapacaksınız.
60 ay 1500 civarı ise 90000TL Yalnız bu biraz artabilir. Yeni kredi alıyormuş gibi hesap yaptım.

Dediğim gibi tümünü kapatmaktansa daha düşük faizli ve kısa vadeli olarak yeniden yapılandırabilir yada hiç değiştirmeden bu şekilde devam edip kendi birikiminizi bir yatırım enstrümanında değerlendirebilirsiniz.

Şu an için faiz getirisi oldukça düşük fakat bu durum değişirse ki önünüzde 6.5 yıllık bir süre var. Elde edeceğiniz faiz geliri ödeyeceğiniz faziden daha fazla olabilir. Faizler daha da düşerse ki aşağıda pek fazla hareket alanı kalmadı gibi o zaman yapılandırma yapabilirsiniz.

Ben olsam tamamını kesinlikle kapatmazdım.

REST
27-10-2009, 01:38

Arkadaşın bu sorusuna geri dönüyorum.
Tabi ki..kalan faizleri ödemeden krediyi kapatabilirsiniz..
Önce faiz ödettiriliyor..olayıda yok.
...
Benin vurguladığım bankaların erken geri ödemede ciddi kar etmeleri ..
Önceki yazımda belirttiğim gibi..
1 yıl sonra krediyi kapatırsanız;
ilk yıl kullanılan miktar için fahiş faiz ödemiş olursunuz..
Bu realitedir...
Bankalar tefeci mantığı ile çalışırlar...
İhtiyaç varsa kredi alınır tabii....
Ama imkan varsa çok kısa vadeli alın...
...
Son olarak unutulmaması gereken bir şey daha var...
Diyelim ki 10 yıl vadeli konut kredisi aldınız..
2 sene sonra ödeme zorluğu çektiniz...ve evi satıp krediyi kapatacaksınız..
Konut fiyatları biraz aşağıya gelmişse/aynı kalmışsa..
Evi satıp krediyi karşılayamazsınız..
2 sene ödediğiniz paralarda boşa gider...
Neden?İlk 2 sene verdiğiniz paranın önemli bir miktarı faize gider.
Banka mantığı budur..
Faiz olarak ödenen miktar azalarak...
Ana paradan düşülen miktar artarak gider.
Bu kredi verenin LEHİNE bir durumdur.
Sonuç.
Krediyi erken kapatmak/kapatmak zorunda olmak...
Bankalara yarar..size zarar.:yes:
PAS

rogdopsink
27-10-2009, 09:02
bankaların karlılıgı üzerine küçücük fikrimi beyan etmek istiyorum...

bankaların geliri verdiği ödünçten elde ettiğiğ faiz geliridir..kuşkusuz bugelirin yanında birde komisyon gelirleri vardır.. ancak konumuz faiz geliri oldugu için asıl konu bu gibi..

bankalar içinde faizin bir maliyeti vardır bildiğim kadarıyla ve bankalar tefeci mantıgıyla kar etme stratejisi gütmezler her zman,, bu koşullara göre değişen bir şey olmalı.bankalar karını maximize etmeye çalışırlar.. kar maxiimizasyonu aşırı likit yada likitide yetersizliğine karşı bankanın güvencesini oluşturur.

bankacılar arasında okudugum kadarıyla şöyle bir inanış var . zarar eden banka yoktur likit olmayan banka vardır..

bu cümle aslında irdelenmesi gerekli dogru bir cümle..bunun yanında bankalar karlarını artırırken bazı riskler taşımaktadırlar ve bunun farkında oldukları için risklerini bilerek hareket etmek zorundalar..

yani banka bir yandan likitide ve emniyet öte yandanda gelir ve karlılık arasında bir denge kurmak zorundadır.

genelde bankalar güneşi görünce şemsiyelerini açan yagınca şemsiyelerini kapatan kurumlar oldukları için eleştirilirler..

dediğimiz gibi kar edemeyen banka yoktur likit olmayan banka vardır.. 29 buhranında birçok banka senede 600 toplamda 2000e yakın olmak üzere bu yüzden batmıştır denilebilir..

peki nereye geleceğim de bunları anlatıyorum..bankalar likit olmak için sanırım her zaman piyasa ile ilişkili değillerdir asıl önemli faaliyet alanı bankalarası ödünç alışverişleridir..

bu konuyla ilgili run kavramı hakkında takıldım ve kafam tam olarak oturmadı...

bir bankanın diğerine yardımı fedakarlık olmadıgına göre bu sistem nasıl düzenlenmiştir.29 krizinden çıkışın en önemli sebeplerinden birisi devletin bu runlara önemli müdahalesi olmuş sanırsam .. bir nevi banka aktifleri devlet güvencesine ve desteğine kavuşmuş gibi ..

bizdede tmsf mi aynı işlevi görüyor bu run krizlerine karşı..yada run sistemi türkiyede nasıl tanımlanmış hangi kurumlarla bir etkileşm içinde merak ettim...:):)

decsan
27-10-2009, 10:51
Arkadaşlar aradım internette kredi ödemesine ilişkin bir algoritma vs. bulamadım.
Bu tür finansal hesaplamaları bulabileceğim bir site var mıdır?
Mesela yukarıdaki geri ödeme cetvelini oluşturmak istedim ama maalesef aylık taksit nasıl hesaplanıyor bu konu benim için karanlık.

Bilgisi olan forum arkadaşlarımdan ilgilerini rica ederim.

lutas
27-10-2009, 11:32
Arkadaşlar aradım internette kredi ödemesine ilişkin bir algoritma vs. bulamadım.
Bu tür finansal hesaplamaları bulabileceğim bir site var mıdır?
Mesela yukarıdaki geri ödeme cetvelini oluşturmak istedim ama maalesef aylık taksit nasıl hesaplanıyor bu konu benim için karanlık.

Bilgisi olan forum arkadaşlarımdan ilgilerini rica ederim.

Bankaların kendi siteleri.
www.bankalar.org/krediler/kredi-hesaplama.html
www.doktormortgage.com
www.refinansman.com
www.hangikredi.com
www.finzoom.com.tr
www.kredihavuzu.com/index.php?page=gi/allcalcs

Net cebinizden çıkacak olanı anlamak için;

sadece takside değil,
masraflar eklenince oluşan bileşik maliyete bakınız...

JonDowes
27-10-2009, 11:34
sn cowcow; sn REST'in yazdiklarinda oldukca hatali ifadeler var. faiz piyasasinda calisiyorum, ciddi teknik bilgi isterseniz ozel mesajla sorabilirsiniz cevap veririm. burada teknik seviyeyi arttirdikca gelen yanlis yorumlar daha da yanlis hale geliyor bu yuzden uzatmayacagim. gerceklerle alakasi yok. bankalar sanki bahcedeki kuyudan para cekiyormus zannediliyor uzaktan. havadan bedavaya para geliyor ya, tefeci gibi satiyorlar o yuzden:) bilesik fonlama maliyeti diye bir seyden bahsedilmiyor. bugun %12 yillik faizle 10 yillik ev kredisi veren banka, 2 yil sonra mevduat faizleri %15'e cikarsa sonraki 8 yil nasil bir zarar yazar anlatamiyoruz bir turlu.

sn rogdopsink; bank-run yani "bankalarin onunde paralarini cekmek icin bekleyen mudiler" kavramini onlemek icin dediginiz gibi TMSF herkesin 50 bin TL'sini garantiler. bu su anda yeterli herhangi bir guven sorunu yok. cunku bankalarin sermaye yeterlilik orani oldukca yuksek; yabancilarin 2 kati civari.

sn decsan; aradiginiz "hangi ay ne kadar anapara odemis oluyorum, ne kadari faize gidiyor?" sorusunun tam cevabini surasi verir: http://www.hangikredi.com/hangikredi/araclar.aspx

ege_eren
27-10-2009, 12:30
Sn JonDowes,

bugun %12 yillik faizle 10 yillik ev kredisi veren banka, 2 yil sonra mevduat faizleri %15'e cikarsa sonraki 8 yil nasil bir zarar yazar

sanırım gelecek için bankalar açısından en çok risk taşıyan konulardan biri ve hiç de düşük bir ihtimal değil. Türkiye nin 10 yıl boyunca yıllık % 12 civarında bir faiz oranı idare edebileceğini sanmıyorum. Bu durumda bankalar kendisini hangi finansman teknikleri ile koruyor?

Bir de bankalar için söylenen 'çayırın taşı ile çayırın kuşunu vurmak' deyimi var.Yani en az riske girerek , sadece aracılık yapmak suretiyle para kazanmak. Bilmem başarabilen var mı?

syg

decsan
27-10-2009, 12:35
Bankaların kendi siteleri.
www.bankalar.org/krediler/kredi-hesaplama.html
www.doktormortgage.com
www.refinansman.com
www.hangikredi.com
www.finzoom.com.tr
www.kredihavuzu.com/index.php?page=gi/allcalcs

Net cebinizden çıkacak olanı anlamak için;

sadece takside değil,
masraflar eklenince oluşan bileşik maliyete bakınız...

İlginizie teşekkür ederim.
Mesajınız çok bilgilendirici linlerle dolu.
Ancak ben derdimi tam olarak anlatamadığımı gördüm.
Ben hesaplamak değilde nasıl hesaplandığını yani formülleri yada algoritma haline getirilmiş şeklini görmek istiyorum. Kendi uygulamamda kullanmak üzere.

JonDowes
27-10-2009, 12:51
Sn JonDowes,

bugun %12 yillik faizle 10 yillik ev kredisi veren banka, 2 yil sonra mevduat faizleri %15'e cikarsa sonraki 8 yil nasil bir zarar yazar

sanırım gelecek için bankalar açısından en çok risk taşıyan konulardan biri ve hiç de düşük bir ihtimal değil. Türkiye nin 10 yıl boyunca yıllık % 12 civarında bir faiz oranı idare edebileceğini sanmıyorum. Bu durumda bankalar kendisini hangi finansman teknikleri ile koruyor?

Bir de bankalar için söylenen 'çayırın taşı ile çayırın kuşunu vurmak' deyimi var.Yani en az riske girerek , sadece aracılık yapmak suretiyle para kazanmak. Bilmem başarabilen var mı?

syg

isteyen basarabilir tabi cok zor degil. bu baslikta neredeyse ayda 1 surekli tekrar ettigim su yontem var: bankalararasi piyasadan swaplarin fiyatlarina bakiliyor. bunun uzerine degisik primler ve kar payi ekleniyor; musterilere onerilecek kredi faizi bulunuyor. krediyi verdiginiz anda, gidip hemen riskinizi o swaplarla kapatip belirlediginiz kar payini da cebe atabilirsiniz. oyle bir durumda; faizler duserse olasi getiriden, yukselirse de olasi zarardan kacinmis olursunuz. faizler dustukce bu "riskini ortme - hedging" faktoru artiyordur diye dusunuyorum. asagi inildikca inilebilecek basamak sayisi azaliyor. orada da sorun su: rekabet arttikca, bankalarin alabildikleri kar payi dusuyor. su anda 10 yillik kredilerin maliyeti bankasina gore %12-%13 civari (1 ay once daha dusuktu, yukselmeye basladi). bu yuzden aylik %1.00 (yillik bilesik %12.68) bile aslinda oldukca iyi bir kredi orani; bankanin yeni verdigi kredide kazanci pek yok. ancak faizler daha da duserse para kazanabilecek. faizler yukselirse de verdigi krediden tamamen zarar edecek faizin ciktigi oran kadar.

JonDowes
27-10-2009, 12:57
Ben hesaplamak değilde nasıl hesaplandığını yani formülleri yada algoritma haline getirilmiş şeklini görmek istiyorum. Kendi uygulamamda kullanmak üzere.

excel acip hucreleri su sekilde doldurun:

B1 = kredi anapara tutari
B2 = aylik kredi faizi
B3 = vade (ay)
B4 = PMT(B2, B3, -B1)

Turkce excel ise; PMT formulu bu kisaltmayla var mi bilmiyorum, uzun adi ODEME olmasi lazim sanirim. bir de, her ay ne kadari anapara ne kadari faiz onu hesaplamak istiyorsunuz o oldukca fazla parametrik, buraya yazmaktansa web'de arastirmanizi oneririm.

bosphorus
27-10-2009, 12:59
Şu kredilerin tüm masraflarını standart hale getirselerde, bankalar sadece faiz oranlarında rekabet etse ne olur sanki. Bir banka çıkıyor. 0,85 i reklam yapıyor ama bakıyorsun masrafları şişirmiş. Bence bu reklamlar insanları yanıltıyor. İnsan 0.85 i veren yerin en iyi yer olduğunu düşünerek gittiğinde aslında 0,90, 0,95 oranını veren bankalardan pekte farkı olmadığını belkide daha kötü şartlara sahip olduğunu görüyor. Çok dikkatli olmakda fayda var. Sadece reklamlarda kocaman yazılan faiz oranlarına aldanmamak lazım. Her zamanki gibi ekstralar yine küçük puntolarla geçen yerlerde. Ödemeyi etkileyecek tüm faktörleri (faiz, dosya masrafı, sigorta vs) dikkate alarak alternatifleri karşılaştırabilen internet üzerinde programlar varmıdır ?

ege_eren
27-10-2009, 13:01
Sn JonDowes

Teşekkürler.
Swap edilerek riskin hedge edilmesi neticesinde risk en üstte bir yerlerde dengeleniyor. Bu dengeyi korumak için de merkez bankaları çeşitli politikalar ve stratejiler üretiyorlar.

Umarım bu politikalar yeni kaoslara sebep olmaz.

syg

lutas
27-10-2009, 13:06

Başka bir başlığa (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=3091599&postcount=98) daha önce yazmıştım.
Buyrunuz...

Sarı hücrelere rakamları,
yeşil hücrelere tırnak işaretlerini kaldırarak
formülleri girerseniz sonunda rengin ne kadar solacağını gösteren
basit örnek senaryo ve finzoom dan sağlaması aşağıdadır...

http://img10.imageshack.us/img10/2870/61832799.png
http://img190.imageshack.us/img190/2435/82598494.png

ege_eren
27-10-2009, 14:47
Kullanılan mortgage kredilerinde bankaların 'hayat sigortası' yaptırmasını istemelerini nasıl karşılıyorsunuz? Bildiğim kadaraı ile yasada böyle bir zorunluluk yok ancak imzalanan
50-60 sayfalık sözleşmede banka tarafından konuyor.

Tapuya konan ipoteği yeterli güvence olarak görmüyorlar.

Hayat sigortanız zaten varsa da kabul edilmiyor. (Ben var olan hayat sigortamda lehdarı banka lehine değiştirmeyi önerdiğim halde kabul etmediler) Bir de bankanın iştiraki olan sigorta şirketinden poliçe yapmanızı talep ediyorlar.

Bu durumda kredi kullanma maliyeti de artıyor. Kısaca bankalar
'koyunun sadece etinden değil; sütünden,yününden vs ' faydalanmayı düşünüyorlar.

decsan
27-10-2009, 15:51
Cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
İlk olarak PMT nin Türkçe karşılığı Dönemsel_Ödeme, öncelikle kullanmak isteyenler olabilir diye yazayım.
İkincisi ben PMT fonksiyonunun da içinde ne var onu bulmak istedim. Bir forumda buldum.
Aylık_ödeme=Kredi_miktarı / [(1- (1 / (1 + aylık_faiz_oranı)^dönem_sayısı )) /aylık_faiz_oranı]

Bu formüller aylık ödeme miktarı bulunabilir.
Buradan aylık faiz ve geri kalan ana para belli olduğu için ödeme planı oluşturulabilir.

cowcow
28-10-2009, 09:29
tesekkurler arkadaslar yardımlarınız için:D benım elimde 40 .000 tl var 821 işbank fonunda onu bozup mu ev alıım:Dyoksa kredi cekiim bu da elimde mı kalsın.

sburak
28-10-2009, 12:17
ev fiyatları en az % 20 daha düşmeden, ev almak, hele birde kredi çekip almak saçmalık.

2-3 sene daha kirada idare ediverin, ne olacak sanki? açıkta değilsiniz, sokakta değilsiniz, spekülatörlere para kaptırınca herşey dahamı iyi olacak? eninde onunda alırsınız evinizi ama çok çok kelepir daire bulmadan almayın. sabredin, çünkü 2. ve daha büyük kriz yolda, 2001 de olduğu gibi, yarı fiyatına düşünce daireler, o zaman alırsınız. (bende o zaman alacağım) etrafta on binelrce kiralık daire var, mal sahibiniz kötüyse, bulun başka bir kiralık.

şu an alıcı zamanı, satıcı zamanı 2003-2007 arasıydı.

sburak
28-10-2009, 12:22
krediler istediği kadar düşsün, isterse 0 a düşsün, totalde değeri düşecek bir yatırıma girmek akıl dışı değil.

zaten tüm bunlar (kredilerin devlet zoruyla düşürülmesi) suni şeyler. hükümet yakını müteahhitler, dairelerini satmayı bitirdikleri gün, tüm türkiyede faizler fırlayacak. ve o zaman asıl fiyat çöküşü başlayacak, bence 2010 şubat-mart-nisanda çöküş başlar, ve 2011 de satıcılar iyice sıkışıp fiyatları minimuma indirecekler. işte o zaman gerçekten ev alma günüdür. ama yatırım için, artık hiç bir zaman ev-dükkan alınmaz. (çok çok çok kelepir bulunmadığı sürece)

JonDowes
28-10-2009, 12:56
Ev kredi faizleri %1.00'den %1.25'e cikarsa; kredi geri odemesi yaklasik %12 artiyor. Yani 2 yil sonra evi yaklasik %10 ucuz fiyata ama bu sefer %1.25 faizli krediyle ev almakla, simdi %1.00 faizle almak arasinda fark yok. Eger faizler %1.40'a cikarsa geri odeme %20 artiyor. Ev fiyatlarinda oynama olacak diye, dusuk faizlerden yararlanmamak mantiga sigmaz. Onemli olan ev fiyatlarinda ve kredi oranlarinda ne kadarlik bir oynama olacagi. Hem ev fiyatlari dusecek hem de faizler o kadar cikmayacaksa; beklemek mantikli. Ev fiyatlari ve kredi oranlarinin birlikte yukselecegi enflasyonist ortama kadar almayi beklemek ise cebe zarar verir.

yolgider
28-10-2009, 22:56
Ev kredi faizleri %1.00'den %1.25'e cikarsa; kredi geri odemesi yaklasik %12 artiyor. Yani 2 yil sonra evi yaklasik %10 ucuz fiyata ama bu sefer %1.25 faizli krediyle ev almakla, simdi %1.00 faizle almak arasinda fark yok. Eger faizler %1.40'a cikarsa geri odeme %20 artiyor. Ev fiyatlarinda oynama olacak diye, dusuk faizlerden yararlanmamak mantiga sigmaz. Onemli olan ev fiyatlarinda ve kredi oranlarinda ne kadarlik bir oynama olacagi. Hem ev fiyatlari dusecek hem de faizler o kadar cikmayacaksa; beklemek mantikli. Ev fiyatlari ve kredi oranlarinin birlikte yukselecegi enflasyonist ortama kadar almayi beklemek ise cebe zarar verir.

dostum söylediklerine kesinlikle katılıyorum.'Hem ev fiyatlari dusecek hem de faizler o kadar cikmayacaksa; beklemek mantikli.'diye yazmışsın çok doğru.Benim fikrim oturmak amaçlı ev alınacaksa şuan uygun ortam olduğudur.%10-20 ev fiyatları önümüzdeki dönemde düşecek tezini savunan arkadaşlara katılmakla birlikte 2010 yılının sonuna doğru faiz artırımlarının olabileceğini dolayısıyla kredi faizlerinde yükseleceğini hatırlatmak isterim.ancak nakitiniz varsa krediye hiç bulaşmayacaksanız bence ev almak için 5-6 ay daha beklenebilir.yatırım amaçlı ev almayı ise kimseye önermem al-sat,al-kirala dönemini bitti.
oturma amaçlı ev almayı önermemde kendimi örnek verebilirim.kirada oturduğum evin tam karşısında sıfır bir daire yapıldı krizden önceydi çok iyi hatırlıyorum binanın kabası henüz bitmişti adamın biri 5.kata 245bin tl verdi mütahit 260 binde diretti anlaşamadılar,yine binanın hepsine alamancı biri teklif verdi giriş katla birlikte toplam 6 daire için 1250000 euro verdi peşin tıkır para(sanırım tl hesabıyla şimdi ikibuçuk trilyonu geçiyor)mütahit 1500000 euro da direttince anlaşamadılar.Ve iki ay sonra kriz oldu.adam nerdeyse 2 yıldır tek bir dairesini bile satamadı.260bin dediği dairesini 245bine sonrada 225 bine düşürdü yine satamadı.Aynı daireye geçen ay ben 200 bin tl teklif ettim tapu masraflarıda kendine ait ve şimdi yeni evimde oturuyorum.sanırım 200 bin ve biraz daha altı fiyatlarda diğer dairelerinide 1 ay içinde sattı..650 tl ye kira ödüyordum.şimdi kendi evimin taksitlerini ödüyorum kiramdan fazla da olsa mutluyum.evimin konumu lokasyonu vs çok güzel,ev çok kullanışlı...
diğer bir örnekte krizden önce yatırım amaçlı ev alan bir arkadaşımdan 250 bin tl ye 3+1 ev aldı 15 gün sonra 800 tl ye kiraya verdi kriz çıkınca kiracı daha ucuz bir eve taşındı ev tam 5 ay tutulmadı arkadaşım kredi ödemlerinde sıkıştı inanın 200 bine dahi satmaya razı ama alan yok hemde 1,5 yıl önce 250 bine aldığı daireyi.saygılarımla

seyfu
29-10-2009, 21:09
Güzel açıklamışsın yolgider. Bende yeni evimde çok huzurluyum. Yakın dönemde alanların ileride çok zarar edeceklerini sanmıyorum, hele şu oranlardan kredi ile alanlar daha avantajlı olacaklar benim düşünceme göre.

yolgider
30-10-2009, 22:03
Güzel açıklamışsın yolgider. Bende yeni evimde çok huzurluyum. Yakın dönemde alanların ileride çok zarar edeceklerini sanmıyorum, hele şu oranlardan kredi ile alanlar daha avantajlı olacaklar benim düşünceme göre.

güle güle otur kardeşim.
param mevduattayken oranlar konusunda epeyce bilgine başvurmuştum.
ayrıca teşkkürler.

Harakiri
31-10-2009, 11:08
seyfu millete verdin gazi verdin gazi bakalim ne olacak seneye ev fiyatlari yuzde 20 dusecekmis o zaman ne dicen cok merak ediyom...

Desperado
31-10-2009, 11:22

Gule gule oturun sn seyfu, allah herkese kendi evinde oturmayi nasip etsin insallah... Ben de oldukca iyi bir is yaptiginizi dusunuyorum, seneye hem kredi oranlarinda hem ev fiyatlarinda artis bekleniyor...

polisefe
31-10-2009, 14:40
arkadaşlar
bilen varsa açıklayabilirmi
Bankadan konut kredisi çektiğimizde hiçbirşekilde ödeyeceğimiz para artmıyor değil mi?
devalüasyon bile olsa ödeyeceğimiz rakam sabit demi?

sburak
31-10-2009, 19:12
tabii tabii ev fiyatları artıcak, hemde öyle bir artıcakki, uçacak kaçacak, % 500 prim yapacak evler-daireler. koş vatandaş, kaçırma fırsatı, herkes varını yoğunu satsın, ev alsın, aman alın daireleri 300-400-500 e, sonra pişman olursunuz!!!

son olarak ağrı dağına falan proje yokmu? ağrı mountain residence , 1+1, 295.000 den başlayan fiyatlarla, hemen çekin kredileri, alın ağrı dağının eşsiz doğasında 1+1 dairenizi sadece 295.000 tlye

aman ha, bugün alın, seneye bulamazsınız, seneye bu 1+1 ler 495.000 olacak.

NAPA
31-10-2009, 19:13
arkadaşlar
bilen varsa açıklayabilirmi
Bankadan konut kredisi çektiğimizde hiçbirşekilde ödeyeceğimiz para artmıyor değil mi?
devalüasyon bile olsa ödeyeceğimiz rakam sabit demi?

Iciniz rahat olsun faiz sabit...devaluasyon bile olsa artmaz...

Yalniz kredi cektiginiz miktar, vade ve odeyeceginiz faizi inceleyin, vadeyi uzattikca odeyeceginiz faizin miktarinin artacagini unutmayin..

feveran99
31-10-2009, 19:29
seyfu millete verdin gazi verdin gazi bakalim ne olacak seneye ev fiyatlari yuzde 20 dusecekmis o zaman ne dicen cok merak ediyom...

Bu tarz keskin yaklaşımları mantıklı bulmuyorum. ''Ev fiyatları artmayacak, sabit kalıp sürünecek'' gibi bir söylemi gerçeğe daha yakın buluyorum. Bu bana neyi hatırlattı biliyor musunuz? Hani IMKB 20900 ü görmüştü ya bir ara, birçok arkadaş, hatta işin uzmanları çıktı, öncelikli hedef 18 bin, sonra 12 bin bile olabilir, fazla alım yapmayın, bekleyin dedi. En ucuz fiyattan almayı bekleyen ben dahil birçok arkadaş her yukselişte bakakaldık. Fiyatlar düşecek ve ben de dipten alacagım gibi bir beklenti de sizi ters köşe yapabilir. Bana göre, HEMEN oturacaksanız, adam gibi bir evim olsun kiradan sıkıldım diyorsanız, ve evin fiyatının yarısına yakını elinizde mevcutsa,ALINABİLİR , yoksa ev fiyatlarının azalmasını beklerken artan faizlerle ters köşe olabilrsiniz. Benim gibi ''Nasılsa şu an ihtiyacım yok, 2-3 yıl içinde bu parayı denkleştirip, oturacagım zaman alırım'' diyorsanız, bekleyip görmeye değer diyorum. Ama bildigim iyi birşey varki, yatırım amaçlı ev almak şu an bana hiç mi hiç akıllıca gelmiyor...

seyfu
31-10-2009, 21:55

Sanırım anlamak ile ilgili bir sorunun var, ben kimseyi ev alın diye gaza falan getirmiyorum diye yukarıda açıklamıştım, ya okumadın yada okuduğunu anlamakta zorlanıyosun. Ev fiyatlarının artacağınıda idda etmiyorum, aksine böyle bir beklentimde yok. Sürekli oranları yazmamın sebebi ise hem refinansmancılara hemde kredi kullanmak isteyenlere belki bir faydam dokunur diye hangi banka ne kadara veriyor onu yazıyorum. Gerçi sen bu dediklerimdende bişey anlamıycaksın biliyorum ama ben yinede yazmış olayım, en azından biraz umudum var bu sefer.

bosphorus
04-11-2009, 14:15
Konut kredisi çekecek olanlara müjde

Kredi çekecekler ekstra maliyet getiren bir yükten daha kurtuldu

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, kararın tüketiciler açısından emsal olduğunu ve aynı durumdan şikâyetçi olanların haklarını arayabileceklerini söyledi.

Zaman gazetesinin haberine göre, kredi alırken hayat sigortası şartının hiçbir haklılığının olmadığını vurgulayan uzmanlar, tüketicilerin bankalar tarafından yeterince bilgilendirilmediklerine dikkat çekti. Karara sevinen Edip Gülüm, "Bankanın benden istediği prim çok yüksek olduğu için itiraz ettim, şimdi çok daha ucuza başka bir sigorta şirketinden hayat sigortası yaptırabilirim." dedi.

Emekli bankacı Edip Gülüm, geçen yıl özel bir bankadan konut kredisi aldı. 64 bin TL'lik kredi sözleşmesine imza atarken banka tarafından hayat sigortası poliçesi yapmasının zorunlu olduğu söylendi. Bankadan hem konut kredisi hem de hayat sigortası alan Edip Gülüm, sigorta poliçesi gereği ilk yıl 489 TL yatırdı. İkinci yıl hayat sigortası primi için banka 532 TL isteyince rakamı çok yüksek buldu. Başka bankaların hayat sigortası ücretlerini inceleyen emekli bankacı, daha ucuza hayat sigortası yaptırabileceğini gördü. Bankasıyla bu durumu görüşüp hayat sigortasını başka bir bankadan yaptırmak istediğini iletti, fakat banka bu teklifi reddetti. Daha sonra konut kredisi sözleşmesini dikkatlice inceleyen Gülüm, "Hayat sigortası yaptırılması mecburi değildir." ibaresini fark etti. Bu açıklamaya dayanarak hayat sigortasının iptali için bankaya başvuran Gülüm'e bankadan olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap gelmedi. Sigorta iptal başvurusunun kabul edildiğini düşünen Gülüm, bankaya günü gelmeden konut kredisi taksiti için 578 TL yatırdı. Fakat banka yatırılan bu meblağdan 532 TL'yi sahibinin haberi olmadan hayat sigortası prim borcu olarak aldı. Banka hesabını incelediğinde durumun farkına varan Gülüm, olayı Bahçelievler Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na taşıdı. Konuyu inceleyen heyet, hayat sigortasının kredi sözleşmesi kapsamında değerlendirilemeyeceği gerekçesiyle tüketicinin şikayetini haklı buldu. Hayat sigortası poliçesinin iptaline karar veren hakem heyeti, Gülüm'ün rızası olmadan bankanın poliçe bedeli olarak aldığı 532 TL'yi de Gülüm'e iade ettirdi. Kararda ayrıca, hayat sigortası yapılması gerekli olsa bile tüketicinin banka şubesinin bulduğu sigorta şirketine ve çok yüksek primler karşılığında sigorta yaptırmasının beklenemeyeceği belirtildi. 15 gün içerisinde hakem heyeti kararını Tüketici Mahkemesi'ne taşıyıp itiraz etme hakkı bulunan banka, bu süre zarfında itirazda bulunmadı.

Kararı değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bahçelievler Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin, tüketiciler için emsal bir karar aldığını söyledi. Daha önce bu konuda çok şikâyet aldıklarını belirten Kaya, "Kredi almak istediğinde aynı uygulamadan şikâyetçi olan diğer vatandaşlar da haklarını tüketici sorunları hakem heyetlerinde arayabilir. Bankalar kredi vermek için sigortayı şart koşamazlar." dedi.

JonDowes
04-11-2009, 14:32
geleneksel "swap faizleri ve ev kredi faizlerine etkileri" konulu iletimizi yenileyelim...

Ekim'de %10.50'a kadar dusen swap faizleri Kasim'a dogru (tahvillerle beraber) yukselise gecti ve simdilerde %11.60 civarindan islem goruyor. bu da "ev kredilerinde inilebilecek taban orani" aylik 0.90'dan 1.00'e cikarmis durumda.

http://farm3.static.flickr.com/2572/4074296571_f3bce8e13e_o.jpg

formulu kabaca hatirlayacak olursak:
kredi faizi = (bu grafikte gorulen swap faizi + 0.5) / 12

burada 0.5'i risk ve kar payi olarak dusunmek lazim. kriz zamanlarinda acilabilir; swaplar ayni kalsa bile krediler yukselebilir. faizlerin uzun sureli inis zamanlarinda da tam tersine bankalar indirimi erkene cekebilir (musteri kapmak icin).

ekonomik toparlanma beklenen 2010 ve sonrasinda asamali olarak %12.50 (%1.10 aylik) ve %15 (%1.30 aylik) seviyelerine cikis gorunebilir gelecek 1.5-3 yil icinde.

yolgider
04-11-2009, 19:16
geleneksel "swap faizleri ve ev kredi faizlerine etkileri" konulu iletimizi yenileyelim...

Ekim'de %10.50'a kadar dusen swap faizleri Kasim'a dogru (tahvillerle beraber) yukselise gecti ve simdilerde %11.60 civarindan islem goruyor. bu da "ev kredilerinde inilebilecek taban orani" aylik 0.90'dan 1.00'e cikarmis durumda.

http://farm3.static.flickr.com/2572/4074296571_f3bce8e13e_o.jpg

formulu kabaca hatirlayacak olursak:
kredi faizi = (bu grafikte gorulen swap faizi + 0.5) / 12

burada 0.5'i risk ve kar payi olarak dusunmek lazim. kriz zamanlarinda acilabilir; swaplar ayni kalsa bile krediler yukselebilir. faizlerin uzun sureli inis zamanlarinda da tam tersine bankalar indirimi erkene cekebilir (musteri kapmak icin).

ekonomik toparlanma beklenen 2010 ve sonrasinda asamali olarak %12.50 (%1.10 aylik) ve %15 (%1.30 aylik) seviyelerine cikis gorunebilir gelecek 1.5-3 yil icinde.

hem mevduat hemde konut kredi faizlerinde düşüş bitti sanırım.

JonDowes
04-11-2009, 19:49
hem mevduat hemde konut kredi faizlerinde düşüş bitti sanırım.

öyle gözüküyor ama 2010 yılını "hızlı çıkış yılı" değil "yatay dalga yılı" olarak görmek lazım. ekonomik toparlanmanın ciddi hız kazanması için en az 2-3 yıla ihtiyaç var. faizler hızlı değişebiliyor ama uzun vadede makro verilerden; ekonomik gerçeklerden kopmaları zor. ekonomi de lokomotif gibi ne hızını ne yavaşlıgını bir anda terse çevirebilir.

ibrahimk
04-11-2009, 22:00
öyle gözüküyor ama 2010 yılını "hızlı çıkış yılı" değil "yatay dalga yılı" olarak görmek lazım. ekonomik toparlanmanın ciddi hız kazanması için en az 2-3 yıla ihtiyaç var. faizler hızlı değişebiliyor ama uzun vadede makro verilerden; ekonomik gerçeklerden kopmaları zor. ekonomi de lokomotif gibi ne hızını ne yavaşlıgını bir anda terse çevirebilir.

TRdeki pinokyoları bir tarafa bırakın. Eğer gelişmiş ülkelerde mevcut para politikası 1 sene daha devam ettirilirse sonuçta ortaya çıkacak finansal kaosu ayıklamaya 5 değil 15 sene bile yetmez.

sburak
05-11-2009, 16:19
ibrahimk yerden göğe kadar haklısın.

tüm dünya merkez bankaları ateşle oynuyorlar. çok kötü, hatta savaşa bile neden olabilecek işler yapıyorlar.

bayay
08-11-2009, 12:52
önümüzdeki yaza inşallah evlenecem . Şu anki konut faizlerini görünce içim gidiyor ev almak için. gerçekten tarihi bir fırsat bence. imkanım olsa hemen girerim ama malum dügün masrafları ile cebelleşecegim.

Benim sormak istedigim. 10 yıl vadeli kredi faizlerinin 2010 yazında ne olacagı konusunda tahmininiz nedir. şuan 1.05 lerde geziyor bende artış olsa bile 1.20 civarlarına gelebilecegini düşünüyorum. sizlerin görüsü nedir bu konuda.

bayay
08-11-2009, 13:33
10 yıl vadeli 1.05 den 80 bin tl konut kredisi kullansam. Bankanın ve resmi dairelerin ortalama bana çıkaracagı masraf ne kadardır.

sburak
08-11-2009, 15:07
ne oldu artışamı geçti konut kredi faiz oranları? son oranlar ne? piyasada hala hareket yokmu?

konyali
08-11-2009, 15:18
10 yıl vadeli 1.05 den 80 bin tl konut kredisi kullansam. Bankanın ve resmi dairelerin ortalama bana çıkaracagı masraf ne kadardır.

nacizane cevap vereyim...

ortalama baktığımızda 1250 dosya +750 ekspertiz 2.000 tl masraf bulur.

bunun dışında hayat sig (0,0075) 600 tl.- ev sig. 350 tl -dask 50 tl.

sigortalar dahil 3.000 tl yi bulur.

tapuda satış işlemleri de 500 tl yi bulur.

konyali
08-11-2009, 15:25
önümüzdeki yaza inşallah evlenecem . Şu anki konut faizlerini görünce içim gidiyor ev almak için. gerçekten tarihi bir fırsat bence. imkanım olsa hemen girerim ama malum dügün masrafları ile cebelleşecegim.

Benim sormak istedigim. 10 yıl vadeli kredi faizlerinin 2010 yazında ne olacagı konusunda tahmininiz nedir. şuan 1.05 lerde geziyor bende artış olsa bile 1.20 civarlarına gelebilecegini düşünüyorum. sizlerin görüsü nedir bu konuda.

yine nacizane cevap vereyim..

Merkez bankasının mevduat faizlerini yıl sonuna 7,5 seviyelerine indirme olasılığı sözkonusu, piyasa riskine ve rekabet koşullarına bağlı olarak bankaların konut kredisi faiz oranları daha aşağı çekme olasılığı bulunuyor. Önce re-finansman lar bir bitsin, rekabet sert ve şiddetli olacak gibi gözüküyor bankalararası piyasada. Öte yandan bu piyasa faiz oranlarına rağmen konut talebi 2007 e oranla çok gerilerde gözüküyor, bu da ev fiyatlarına yansımamış gözüküyor , piyasa düzelirse ki 2010 yılının ortalarına kadar beklenmiyor , ev almak mantıklı gözüküyor. Ancak dip noktasının burasının olduğunu söylemek çok zor..

sevgilerimle.

JonDowes
08-11-2009, 21:06
merkez bankasının mevduat oranlarını etkileme gücü, bankaların tahvil alma iştahıyla dogru orantılıdır. bankalar şu anki faizlere razı olmazlarsa, yeni tahvil almazlar. oranları düşmez. bu da mevduat oranlarının düşmesine engel olur. son 8 aydır tcmb'nin istediği gibi gitmişti ama Ekim sonuyla birlikte bu değişti. dipte oldugumuzun garantisi yok ama fazla da gidecek yer olmadıgı kesin. swap grafiğini daha yeni verdim; kredi faizlerinin düşmesi için önce onlar en az %1.5 aşağı gitmeli. sırf rekabet fazla veya risk az diye kredi faizleri düşmez, bu bankaların keyfi karar verebileceği bir şey değil (finansta hiçbir şey değildir). mantıgı açık: başka enstrümanlarla hedge edilemeyen ev kredisi vermek aşırı risk almak demektir. şimdiye kadar rekabet vardı, faizler iniyordu; çünkü swaplar izin veriyordu... tcmb'nin bu piyasa yapısına, para politikası kullanarak hiçbir kalıcı etkisi olamaz (ancak beklenti yönetimiyle baskı kurmayı dener). merkez bankalarının kredi oranlarını etkilemesinin tek yolu Quantitave Easing, yani piyasadan yüklü tahvil almaktır. tcmb'nin böyle bir planı yok. sadece itfa olacak portföyünü yenileyecek; 7-8 milyarlık tahvil alması da kimseyi fazla etkilemez (belki gösterge kagıtın %0.25 yükselmesini engeller).

sonuç: 10 yıllık %0.95 kredi dibi olabilir. henüz 1 aydır faizler yükseliyor. Şubat geldiğinde dip olup olmadıgı yüksek kesinlikle belli olmuş olur.

konyali
08-11-2009, 23:11
merkez bankasının mevduat oranlarını etkileme gücü, bankaların tahvil alma iştahıyla dogru orantılıdır. bankalar şu anki faizlere razı olmazlarsa, yeni tahvil almazlar. oranları düşmez. bu da mevduat oranlarının düşmesine engel olur. son 8 aydır tcmb'nin istediği gibi gitmişti ama Ekim sonuyla birlikte bu değişti. dipte oldugumuzun garantisi yok ama fazla da gidecek yer olmadıgı kesin. swap grafiğini daha yeni verdim; kredi faizlerinin düşmesi için önce onlar en az %1.5 aşağı gitmeli. sırf rekabet fazla veya risk az diye kredi faizleri düşmez, bu bankaların keyfi karar verebileceği bir şey değil (finansta hiçbir şey değildir). mantıgı açık: başka enstrümanlarla hedge edilemeyen ev kredisi vermek aşırı risk almak demektir. şimdiye kadar rekabet vardı, faizler iniyordu; çünkü swaplar izin veriyordu... tcmb'nin bu piyasa yapısına, para politikası kullanarak hiçbir kalıcı etkisi olamaz (ancak beklenti yönetimiyle baskı kurmayı dener). merkez bankalarının kredi oranlarını etkilemesinin tek yolu Quantitave Easing, yani piyasadan yüklü tahvil almaktır. tcmb'nin böyle bir planı yok. sadece itfa olacak portföyünü yenileyecek; 7-8 milyarlık tahvil alması da kimseyi fazla etkilemez (belki gösterge kagıtın %0.25 yükselmesini engeller).

sonuç: 10 yıllık %0.95 kredi dibi olabilir. henüz 1 aydır faizler yükseliyor. Şubat geldiğinde dip olup olmadıgı yüksek kesinlikle belli olmuş olur.

tşk ederim bilgi paylaşımı için.

Söylemim ,merkez bankasının dibinde olmamız heralde tetikledi, mevduat fazilerin yılsonuna doğru tekrar 1,25 puan daha sert bir şekilde inebileceği spekülasyonundan ibaret, yoksa bilimsel ve finansal bir veriye tabi değil.

Benden bundan yol çıkarak başka bir konuya değinmek istiyorum,
Sizin dediğiniz gibi başka enstrümanlarla hedge edilemeyen ev kredisi vermek elbette aşırı risk almak demektir, öte yanda bankaların bilançoda aktifini ve karlılığını etkiyen en önemli kalemin konut kredisi olduğunu düşünürsek bankaların rekabeti gerçekten sert olacaktır, faizler yükselse dahi. Hatta pazardan pay kapamayan bazı bankalardan aldığım duyum ssk web kaydına ulaşmadan sırf krediyi vermek adına konut kredisi veriyorlarmış, bu risk analizi yapmadan krediyi vermek anlamına gelir ki bunu hedge edecek hiç bir enstrüman yoktur.Bu yüksek sayıda takibe girmiş kredilerin sayısını arttıracak bankayı ve ekonomiyi zor durumda bırakacak, yerel bir mortgage kriziyle bizi karşı karşıya bırakacaktır.

Sevgilerimle.

JonDowes
08-11-2009, 23:22
evet oranlar ne olursa olsun müşteri kapmakta yüksek rekabet mevcut olabilir. fakat pratikte; oran riski ve müşteri riski, bankaların farklı birimlerinin üstlendikleri (birbirinden bağımsız incelenen) riskler. bu şu demek; müşteri riskini alan bölüm (pazarlama), para kazanmak için çok riskli müşterilere bile kredi onayı veriyor olabilir. çünkü pazarlama biriminin faiz riski yok; onlara maliyet direkt fonlama (hazine) biriminden geliyor... ben burada sürekli olarak piyasadan ve faizlerden bahsederken aslında bu hazine bakış açısını yazıyorum. pazarlamanın müşteri riski alırken baktığı risk ve kredi verme iştahı bundan farklıdır değişik dönemlerde. kriz zamanları ve ev fiyatları düşerken; oranlar ne olursa olsun bankalar kredi vermek istemeyebilirler. iyi ekonomik zamanlarda da (enflasyon ve oranlar artarken), kredi vermek için rastgele müşterilere onay veriyor olabilirler. aslında mantıklısı bunun tam tersi olan; "oranların düşmesi bekleniyorsa daha çok vermeleri, artması bekleniyorsa kredi musluğunu kapatmaları" beklenirdi ama böyle işlemiyor. çünkü faiz ve müşteri riskini üstlenen birimlerin amaçları farklı. biri faizden zarar etmek istemiyor; müşterilerin riskiyle ilgilenmiyor. diğeri için ise faizlerin kaç olduğunun bir anlamı yok ama müşterileri iyi seçmek zorundalar. (ben faiz tarafını bildiğimden o tarafı yazıyorum; pazarlamayla ilgim bu paragrafta yazdığım kadar)

son olarak; Batı'daki kadar büyük bir mortgage riski alınmasının pek yolu yok henüz:
1. mortgage piyasası hala ufak. milli gelirin %25'i kadar ev kredi piyasası var. batıda bu oran %100+lerde.
2. sabit bir geliri olmayan kişilere kredi verilmiyor. ön ödemesiz kredi diye de bir şey yok; dövize endeksli de yasaklandı. kredi krizinin temel nedenleri bunlardı; hiçbiri bizde yok. aşırı risk alan bankanın batık kredileri %5 yerine %10 olur o kadar, banka batıracak bir şey çıkmaz.
3. sistemin sağlam kurulduğunu, bu büyük kriz ortasında bile düşük kalan "takipteki ev kredileri" oranından da görüyoruz: %2 civarıydı tam rakamı hatırlamıyorum. abd'de geçerli olan "bankaların taksit ödeyemeyen yüzlerce eve el koymak zorunda kalması" bizde geçerli olmuyor. riskler şimdiki gibi düşük tutulursa da olmaz.

konyali
08-11-2009, 23:52
evet oranlar ne olursa olsun müşteri kapmakta yüksek rekabet mevcut olabilir. fakat pratikte; oran riski ve müşteri riski, bankaların farklı birimlerinin üstlendikleri (birbirinden bağımsız incelenen) riskler. bu şu demek; müşteri riskini alan bölüm (pazarlama), para kazanmak için çok riskli müşterilere bile kredi onayı veriyor olabilir. çünkü pazarlama biriminin faiz riski yok; onlara maliyet direkt fonlama (hazine) biriminden geliyor... ben burada sürekli olarak piyasadan ve faizlerden bahsederken aslında bu hazine bakış açısını yazıyorum. pazarlamanın müşteri riski alırken baktığı risk ve kredi verme iştahı bundan farklıdır değişik dönemlerde. kriz zamanları ve ev fiyatları düşerken; oranlar ne olursa olsun bankalar kredi vermek istemeyebilirler. iyi ekonomik zamanlarda da (enflasyon ve oranlar artarken), kredi vermek için rastgele müşterilere onay veriyor olabilirler. aslında mantıklısı bunun tam tersi olan; "oranların düşmesi bekleniyorsa daha çok vermeleri, artması bekleniyorsa kredi musluğunu kapatmaları" beklenirdi ama böyle işlemiyor. çünkü faiz ve müşteri riskini üstlenen birimlerin amaçları farklı. biri faizden zarar etmek istemiyor; müşterilerin riskiyle ilgilenmiyor. diğeri için ise faizlerin kaç olduğunun bir anlamı yok ama müşterileri iyi seçmek zorundalar. (ben faiz tarafını bildiğimden o tarafı yazıyorum; pazarlamayla ilgim bu paragrafta yazdığım kadar)

son olarak; Batı'daki kadar büyük bir mortgage riski alınmasının pek yolu yok henüz:
1. mortgage piyasası hala ufak. milli gelirin %25'i kadar ev kredi piyasası var. batıda bu oran %100+lerde.
2. sabit bir geliri olmayan kişilere kredi verilmiyor. ön ödemesiz kredi diye de bir şey yok; dövize endeksli de yasaklandı. kredi krizinin temel nedenleri bunlardı; hiçbiri bizde yok. aşırı risk alan bankanın batık kredileri %5 yerine %10 olur o kadar, banka batıracak bir şey çıkmaz.
3. sistemin sağlam kurulduğunu, bu büyük kriz ortasında bile düşük kalan "takipteki ev kredileri" oranından da görüyoruz: %2 civarıydı tam rakamı hatırlamıyorum. abd'de geçerli olan "bankaların taksit ödeyemeyen yüzlerce eve el koymak zorunda kalması" bizde geçerli olmuyor. riskler şimdiki gibi düşük tutulursa da olmaz.

2007 de bankaların konut kredisinde gaza basmasının temel sebebi de bu zaten.Mortgage piyasasının batıya oranla çok ufak kalması gidilecek halen çok yolun olması.

Bankaların en karlı ürünü, müşteriden neredeyse kredi ilişkisi başlarken 3.000 tl komisyon geliri elde ediliyor bu da karlılığı direkt etkiliyor. Bu yüzden risk politikaları esnek bir hal alabiliyor kredi değerlendirmelerinde..Bankaların yasal takipteki kredilerin hacimsel anlamda büyük bir kısmını konut kredileri oluşturuyor.

Remortgage larda aynı şekilde başka bankanın müşterisi kapma savaşı halen devam ediyor. Ancak müşterilerin çok uyanık olması gerekiyor, mevcut kredi bankasında devam ederse evet %2 kapama komisyonu alınmıyor, ama yine %2,50-3 civarında anapara üzerinden komisyon alınıyor, bu komisyonu morgage yasasına göre alma yetkisi var mı araştırmak lazım... Dolayısıyla faiz indiriminiz size görünüşte bir faiz indirimi olarak kalıyor, banka zaten cari fixing le maliyetini fixing costa çekmiş oluyor.

sevgilerimle.

seyfu
11-11-2009, 19:35
120 ay vadeli 1.28 den garantiden almış olduğum kredimi TEB'ten komisyonsuz olarak 0.95'ten refinansman yaptım. Bu sene yoruldum artık konut işlerini takip etmekten, benden paso, bu son iş artık, bundan sonra ödemesi kaldı, aylık ödemelerim 110 tl azaldı. Bilgilerinize.

Kursa
12-11-2009, 10:38
ne zaman yaptın arkadaşım, ben dün teb ile görüştüm 5000 TL masraf+komisyon istiyorlar nerdeyse...

seyfu
12-11-2009, 10:47
ne zaman yaptın arkadaşım, ben dün teb ile görüştüm 5000 TL masraf+komisyon istiyorlar nerdeyse...

Dün bitirdim işlemi, fakat ben 10 gün kadar önce müracaat etmiştim, dün oranlarda değişiklik oldumu diye sorduğumda oranlar değişmedi fakat masraflar arttı demişlerdi. Bu sebepten olabilir.

bayay
19-11-2009, 11:20
100 milyarlık konut için kredi çekmeyi düşünüyom 10 yıl vadeli olacak ama biraz peşinat sorunum var. yoksa aylık taksit ödemeleri çok makul geliyor. genelde bankalar yüzde 70 kadar krei veriyor. bazı bankaların yüzde 80 kadar kredi verdiklerini sitelerinden ögrendim. bu yüzdelik dilimi neye göye belirliyorlar. eeve çift maaş giriyor ayrıca ek kefilde bulabilirim.

birde yaklaşık 3,5 civarında komisyon sigorta gibi masrafları çektigim kredinin içinden karşılayabilirmiyim.

seyfu
19-11-2009, 11:34
100 milyarlık konut için kredi çekmeyi düşünüyom 10 yıl vadeli olacak ama biraz peşinat sorunum var. yoksa aylık taksit ödemeleri çok makul geliyor. genelde bankalar yüzde 70 kadar krei veriyor. bazı bankaların yüzde 80 kadar kredi verdiklerini sitelerinden ögrendim. bu yüzdelik dilimi neye göye belirliyorlar. eeve çift maaş giriyor ayrıca ek kefilde bulabilirim.

birde yaklaşık 3,5 civarında komisyon sigorta gibi masrafları çektigim kredinin içinden karşılayabilirmiyim.

Her bankanın kendine göre koymuş olduğu oran var, TEB'te bu oran %60 ama genelde %75 civarında bu oran. Riski azaltmak isteyen daha düşük oran uyguluyor. Dediğiniz şartları ancak bankalarla görüşerek öğrenebilirsiniz, buradan ne desek boş, çünkü aynı bankanın farklı 2 şubesi farklı şartları sunabiliyorlar bizzat kendim yaşadım, birazda pazarlığa bağlı, fakat %75'lik oran konusunda pazarlık sözkonusu olurmu bilmiyorum, doğrusu pek sanmıyorum. Zaten mantıklı olanda o, %25 peşinat bulamıyorsan bence biraz daha bekleyip biriktirdikten sonra alsan daha iyi olur. Yoksa çözümü yok değil bir miktar farklı bankadan tüketici kredisi kullanıp peşinatı koyarsın kenara, sonra konut kredisi kullanacağın bankadan %75'ini alıp kullanabilirsin. Kredi limitinide etkilemez kullanmış olduğun tüketici kredisi, çünkü yaptığın borçlanma yada ödeme tüm bankaların göreceği siteme aktarılması 2 ay civarında bir süre alıyor. Ama bana sorarsan böyle birşey yapma beklediğin toplu bir para yoksa. Ben sadece olabilirliğinden bahsettim. Saygılar.

sburak
19-11-2009, 14:48
ev fiyatları dahada düşecek. 1-2 yıl bekleyin, peşin alın, bankaları faizle dahada zengin etmeyin, her yer kiralık daire kaynıyor, kiralarda artık bedava.

devir kirada kalıp, maaştan para biriktirip , bugün değil 2-3 sene sonra ,peşin fiyatla mal sahibi ile çataçat pazarlıkla fiyatı düşürerek daire alma devri. kazanç ve kar elde etmek istiyorsanız bunu yapın, sonuçta oturmak içinde alsanız ev-dükkan almak her zaman bir yatırım çeşididir, ve amaç her zaman bu yatırımdan maksimum kar elde etmek olmalıdır.

artık ev kiralamakta çok kolay. siz dürüstçe kiranızı ödedikten sonra, istediğiniz her evi, bütçenize göre kiralayabilirsiniz. Kriz yüzünden artık kefil bile istenmiyor. Hem kiracı olunca apartmanın yok çatısı akmış, yok tamir olacakmış, umurunuzda olmaz, cebinizden apartman için boş yere para çıkmaz. ama ev sahibi oldunuzmu her ay bir dert. bazı ev sahipleri neredeyse kendi evlerinde, sanki kiradalarmış gibi her ay apartman tamir-bakım-onarım parası ödüyorlar. Kiracıların umuru değil bunlar, çünkü tüm masrafları ödeyip, kiradan kesiyorlar. alacksanızda 0 daire alın, o da çok kelepir daireyi, sıkışık müteaahhitten bulursanız. ilk dediği rakamın % 30 aşağısını teklif etmektende çekinmeyin. 1. si kabul etmez, 2. si kabul etmez, 3. etmez, 4. etmez ama 10.su ne bileyim 15. si mutlaka eder. o paraları ne zorluklarla kazanıyorsunuz ve kazandınız, kimseye 1 kuruş fazla para kaptırmayın. kimse sizi enayi yerine koydu diye sevinmesin.

Gokidoc
04-12-2009, 13:06
Krediler ile ilgili bankaları takip etmek gerçekten çok zor. Hergün yeni başlıklar altında yüzlerce kredi çıkartıyolar amaçları sadece tüketicinin kafasını karıştırmak. Bu kredileri takip eden siteler var Mortagage (Konut) (http://www.finzoom.com.tr/Credits/MortgageLoans/MortgageLoans.aspx) Taşıt Kredisi (http://www.finzoom.com.tr/Credits/AutoLoans/AutoLoans.aspx) İhtiyaç Kredisi (http://www.finzoom.com.tr/Credits/ConsumerLoans.aspx)

Krediler hakkında bütün bilgiler mevcut. 100bin TL lik kredi istiyorsunuz aslında elinize nekadar geçeceği, dosya masraflarının nekadar tutacağı, gerekli evraklar nelerdir, vb gibi bütün bilgileri alabiliyorsunuz.

JonDowes
04-12-2009, 13:58
cok urun, cesitlilik, rekabet... her zaman tuketicinin lehinedir. kredinin ozelliklerini bir kagida yazacaksiniz, sonra da exceli acip nakit akislari cikartacak ve degisik kredilerin gercek maliyetini karsilastiracaksiniz bu kadar basit. hepi topu 2 saat surer her tur degisik urunun karsilastirmasi. ha diyorsaniz "ben bunu yapacak kadar hesap kitap islerini bilmem", o zaman bilen bir tanidiga veya en olmadi burasi gibi forumlara soracaksiniz. sonunda; en uygun krediyi cekmis olacaksiniz. "cok urun var begenemiyorum bunlarin yarisini kaldirin" demeyi de ancak bizim insanimiz yapar zaten. halbuki tam ters yonde olsak: tum bankalar tek bir faiz orani uzerinden calissa ne guzel, basit olur. tabii oyle bir kartelde tuketicinin edecegi onbinlerce liralik zarar onemli degil, nasilsa akli karismadan basit basit odeyecek faizleri bankaya.

JonDowes
04-12-2009, 14:06
neyse... gelelim faiz oranlarina. bankalararasi swap orani tahminlerimizi yenileyelim. onumuzdeki yil icinde kalacagimizi bekledigim bant:

http://farm3.static.flickr.com/2595/4157881812_ca8e8f2d6b_o.jpg

10 yillik kredi faizini; burada gorulen orana 1 ekleyip, 12'ye bolerek elde ediyoruz kabaca. yani 10 yillik kredi faizi 0.95'te dip yapti ve su anda olmasi gereken yer 1.04 civari. onumuzdeki yil kredi faizlerinin 1.05-1.25 arasinda kalmasini bekleyebiliriz. enflasyon beklendigi kadar hizli artmazsa (%8lere gitmezse), bandin egimini asagi dogru sarkitir ve 1.00-1.20 diyebiliriz. eger ekonomik toparlanma hizlanirsa, olusan fiyat baskisiyla faizler artisa gecebilir ve 1.20-1.35 gibi bir seviyeye yukseliriz 2011 icinde.

HELMUT
04-12-2009, 16:59
20 gün önce konut kredisi için %1.02'den HSBC ile görüşmeye başladık. Her gün telefon ede ede, adamları sıkıştıra sıkıştıra işlemleri dün sonuçlandıraktık ki yine saçma sapan bir belge daha istediler. En sonunda sinirlenip belgeleri attım, oradan Halkbank'a gittim. %0.95'den oraya başvurdum, nasıl oldu bitti derken bugün saat 4'te tapuyu elime aldım.

HSBC'ye başvuracaklara bilgi olsun.

Gokidoc
04-12-2009, 17:07
Siz yanlış anladınız ya da ben kendimi anlatamadım sanırım, ürün çeşitliliğinin fazla olmasına karşı olumsuz bir şey söylemedim sadece ürünlerin artması en azından bütün gününü bu işler ile geçirmeyenler için takip edilmesi zor bir durum oluşturuyor demek istedim. Bu da tüketicinin kafasını karıştırıyor. Üstelik gün gelsede krediler hakkındaki bilgileri tam verseler (masraflar evraklar vs) tüketicilerde rahatlasa.

seyfu
04-12-2009, 19:34
20 gün önce konut kredisi için %1.02'den HSBC ile görüşmeye başladık. Her gün telefon ede ede, adamları sıkıştıra sıkıştıra işlemleri dün sonuçlandıraktık ki yine saçma sapan bir belge daha istediler. En sonunda sinirlenip belgeleri attım, oradan Halkbank'a gittim. %0.95'den oraya başvurdum, nasıl oldu bitti derken bugün saat 4'te tapuyu elime aldım.

HSBC'ye başvuracaklara bilgi olsun.

Helal olsun, bende pazartesi ihtarname çekcem hsbc'ye ekspertiz ücretimi geri vermedikleri için, sanırım sanada geri vermeyecekler, bende senin gibi yapmıştım. Maaşımı oradan almasam kapatcam tüm hesaplarımı.

TaNGo
06-12-2009, 13:34
cok urun, cesitlilik, rekabet... her zaman tuketicinin lehinedir. kredinin ozelliklerini bir kagida yazacaksiniz, sonra da exceli acip nakit akislari cikartacak ve degisik kredilerin gercek maliyetini karsilastiracaksiniz bu kadar basit. hepi topu 2 saat surer her tur degisik urunun karsilastirmasi. ha diyorsaniz "ben bunu yapacak kadar hesap kitap islerini bilmem", o zaman bilen bir tanidiga veya en olmadi burasi gibi forumlara soracaksiniz. sonunda; en uygun krediyi cekmis olacaksiniz. "cok urun var begenemiyorum bunlarin yarisini kaldirin" demeyi de ancak bizim insanimiz yapar zaten. halbuki tam ters yonde olsak: tum bankalar tek bir faiz orani uzerinden calissa ne guzel, basit olur. tabii oyle bir kartelde tuketicinin edecegi onbinlerce liralik zarar onemli degil, nasilsa akli karismadan basit basit odeyecek faizleri bankaya.
Bizde yine iyi, yurt dışında işler o kadar karışık ki. Servis verdiğimiz Hollanda'dan bahsedeyim.

Stabil bir ekonomi olduğundan değişken faiz geçerli. Sabit faiz isterseniz, piyasanın çok üstünde bir faiz oranı ile karşılaşıyorsunuz.

Aynı zamanda mortgage kullandığınız zaman iki hesap açılıyor. Biri yatırım hesabı, biri mortgage hesabı. Siz taksitlerinizi yatırım hesabına yatırıyorsunuz, mortgage hesabına değil. Mortgage hesabına faiz işlemeye devam ediyor.

Yatırdığınız paralar risk tercihinize göre mortgage süresi boyunca yatırım hesabında değerlendiriliyor ve mortgage sonunda (genelde uzun vadeli) bir hesaptaki borç ve diğer hesaptaki alacağa bakarak ister mortgage'ı kapatmak istiyorum diyorsunuz, ister yatırım hesabındaki parayı çekip mortgage borcunu üstleniyorsunuz. Buradaki avantaj, yatırım hesabındaki para çok ise, artan para size kalıyor.

O kadar çok değişken var ki, mesela ödediğiniz miktarın belli bir kısmını vergiden düşebiliyorsunuz, aynı zamanda risk tercihlerinize göre farklı farklı sigorta zorunlulukları var, bu yüzden bizdeki gibi yalnızca faiz oranı ve toplam ödenecek miktar ile karşılaştırmak mümkün değil.

Çok karmaşık hesaplamalar ve değişkenler var, bu yüzden özel yazılımlar olmadan kafadan bakıp söylemenin mümkünatı yok. Yine Türk kredi sistemleri çok daha az karmaşık, yazılımları yazan, kredileri pazarlayan, kredi alan herkes çok şanslı. :yes:

bayay
18-12-2009, 19:06
eşimle ikimizin 2800 civarında bodromuz var. 80 milyar kredi kullanacam. 10 yıl vadeli kredi kullanınca aylık taksitler 1175 liraya geliyor. Ama şöyle bir sorunum var. benim ikinci bir kredi ödememde var 1 yıldır ayda 570 ytl araba kredisi ödüyorum. 2 yıl daha ödeyecegim. Bu krediyi kapatırsam peşinat sorunu var. Arabamı satar kapatırsam bir sürü zarar ederim.

Sormak istedigim şu

1. Kredi taksitlerinin maaşa oranı ne kadardır. Bankaya göre degişirmi yoksa kanuni düzenlemesi varmı. Çekmek istedigim kredi ile araba kredisinin aylık taksidi ortak bodromuzun yüzde 63 civarı.
2. Eşime kredi çektirsem ben kefil olsam benim kredim durumu etkilermi.

JonDowes
18-12-2009, 19:47
bildigim kadarıyla:
1. %75ten fazlasını vermiyorlar genelde; ideali %50... siz zorlayın veren çıkacaktır.
2. ikinizin maaşını da gelir olarak göstereceğiniz için fark etmez; her halükarda araba kredinizi de dikkate almaları lazım normal şartlarda.

tolgatogi
25-12-2009, 16:41
arkadaşlar garantiden 0,92 oran 750 tl masrafla 45000 tl kullandım 4 yıllık
diğer bankalardan aldığım teklifleri diğerlerine gönderdim her gönderdiğimde daha iyi teklif geldi
bende bağladım tapuyu aldım Allah herkese nasip etsin.

borsamania
25-12-2009, 17:03
Sn Tolga Tüm masrafları ve sigortaları yazarsanız daha detaylı bilgilenmiş oluruz

teknikpara
03-01-2010, 19:59
arkadaşlar bende iş bankasından konut kredisi kullanmıştım.daha sonra 0,98 ile yeniden yapılandırdım.şimdi elimde bi miktar para var bunu verip anaparadan düşebilirmiyim bu konuda bilgisi olan varmı acaba.

keyness
03-01-2010, 20:09
ara ödeme yaparak ana paradan düşebilirsin ama mortage yasası gereği %2 erken ödeme komisyonu keserler.kalan taksitlerinde düşer ve yeni bir ödeme planı çıkartırlar.

teknikpara
03-01-2010, 23:09
peki bunun refinansmandan farkı varmı.yani yine dosya masrafı ve daha birçok masraf isterlermi

ara ödeme yaparak ana paradan düşebilirsin ama mortage yasası gereği %2 erken ödeme komisyonu keserler.kalan taksitlerinde düşer ve yeni bir ödeme planı çıkartırlar.

seyfu
04-01-2010, 10:24
peki bunun refinansmandan farkı varmı.yani yine dosya masrafı ve daha birçok masraf isterlermi

Hayır, sadece ödeyeceğin rakamın %2'si kadar ceza alırlar.

usahbaz
04-01-2010, 12:03
Konuya tam vakıf olmadığım için hatam olabilir ama sorum şu mortgage kredisi ile refinansman kredisini karşılaştıracak olursak; birinin oranı diğerinden farklı olurmu, olursa bunun bilinen bir sebebi varmıdır?

Gokidoc
04-01-2010, 13:06
Konuya tam vakıf olmadığım için hatam olabilir ama sorum şu mortgage kredisi ile refinansman kredisini karşılaştıracak olursak; birinin oranı diğerinden farklı olurmu, olursa bunun bilinen bir sebebi varmıdır?

Öncelikle şunu beilirtmek isterim Refinansman bir kredi çeşiti değildir bu sebeple söylediğiniz refinansman kredisi ve mortgage kredisi karşılaştırlamaz.

Refinansman: Kullanılmış bir kredinin daha avantajlı faiz oranlarına sahip başka bir banka kredisi kullanılarak kapatılmasıdır.

Refinansman ile kredimde neleri değiştirebilirim?

29 Eylül 2007 tarihli yönetmelikte belirtildiği üzere mortgage kredinizde aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz:

1. Kredi faiz oranı,
2. Kredinin vadesi,
3. Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türü,
4. Konut finansmanı kuruluşu,
5. Aynı ev teminat gösterilerek birden fazla konut kredisi alınmışsa bunların tek konut kredisi ile birleştirilmesi,
6. Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen para birimi refinansman sayesinde değiştirilebilir.

Refinansman Hesap Makinesi (http://www.finzoom.com.tr/Calculators/Refinansman-hesaplama.aspx)

İster Mortgage kapsamına girmiş, ister girmemiş olun eğer konut kredinizi 6 Mart 2007 tarihinden önce kullandıysanız %2 ceza komisyonuna tabi değilsiniz.

Kaynak: www.finzoom.com.tr

JonDowes
04-01-2010, 13:15

para akislari (matematiksel) olarak banka acisindan hicbir farki yok... ama pazarlama acisindan farkli olur. iki acidan bakalim:

- krediyi aldiginiz banka acisindan: "ben bu adama zaten kredi vermisim yuksek faiz aliyorum. simdi refinansman ile faizini dusurursem zarar ederim. %2 ceza komisyonu alacagim guzel de, faizler hizli indi ve yeni verecegim kredi orani beni daha cok zarara sokacak. en iyisi ben bu refinansman faizlerini yuksek tutayim da %2 ceza uygulamasi biraz engellesin. ama cok da yuksek tutmayayim haa; adam illa refinansman yapacaksa disari kacmasin; bende kalsin."

- rakip banka acisindan: "yav su X bankasinin musterisini bir ele gecirsem iyi olur. adam hem taksitlerini duzenli oduyor sekilde goruldugu uzere. oyleyse ben bu adamin bankasinin uyguladigi refinansman faizinden daha dusuk faizle refinansman onereyim ve musteriyi kapayayim. ammaa, benim kendi musterilerime onerdigim mortgage faizi kadar da dusuk onermeyeyim yoksa onlar da benden ayni faizle refinansman isterler."

para akisi acisindan fark olmadigi icin bankanin ic maliyet fiyatlamasinda ikisi de ayni olmali. ama musteriye verilen oranlari pazarlamaci veriyor; onlar da yukarida yazdigim kendi stratejileri geregi oranlari farklilastiriyor. sonuc: sifir ev almakla, refinansman yapmak icin alinacak kredilerin faizleri farkli.

usahbaz
05-01-2010, 09:34
Sayın Gokidoc ve JonDowes verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Şu anda kredi aldığım banka kendi kredileri için refinansman yapmama kararı almış, isterseniz daha uygun bir maliyete bulduğunuz anda refinansman yapabilirsiniz diyorlar. Diğer bankaları araştırıyorum faiz oranları ve diğer giderler hesaplandığında daha uygun bir maliyet bulursam yenidendeğerleme yapmayı düşünüyorum.
İyi çalışmalar

camussa
05-01-2010, 11:16
bankalardan nasıl teklif alıyorsunuz ? e-mail yoluyla mı ? telefon mu ediyorsunuz ? direk görüşüyor musunuz ?

camussa
05-01-2010, 11:21
arkadaşlar garantiden 0,92 oran 750 tl masrafla 45000 tl kullandım 4 yıllık
diğer bankalardan aldığım teklifleri diğerlerine gönderdim her gönderdiğimde daha iyi teklif geldi
bende bağladım tapuyu aldım Allah herkese nasip etsin.

hocam hayırlı olsun.

aylık ödemeleriniz kaça denk geliyor ?

bu 750 ytl'ye sigortalar dahil değil değil mi ? ya da expertiz ? banka bana 1500 masraf artı sigortalar dedi. mevduatım onlarda olmasına ragmen...

bir de sizin şube istanbulda mı ?

yolgider
05-01-2010, 17:43
arkadaşlar bende iş bankasından konut kredisi kullanmıştım.daha sonra 0,98 ile yeniden yapılandırdım.şimdi elimde bi miktar para var bunu verip anaparadan düşebilirmiyim bu konuda bilgisi olan varmı acaba.

Ara ödemeli konut kredisi kullansaydın senin belirttiğin miktar kadar yine belirttiğin tarihlerde ödeme yapıp ana paradan düşülürdü cezada ödemezdin..Şimdide ara ödeme yapabilrsin ancak %2 ceza ödersin çünkü banka bunu yeniden yapılandırma olarak kabul ediyor.

yolgider
05-01-2010, 17:56
bankalardan nasıl teklif alıyorsunuz ? e-mail yoluyla mı ? telefon mu ediyorsunuz ? direk görüşüyor musunuz ?

Dostum en iyisi yüzyüze görüşmek.Bence bankaları gezip hepsinden teklif al.faiz oranlarını,toplam geri ödeme,masraflar,sigorta vs. hepsinin karşılaştırmasını yaparak karar ver.aldığın tekliflere bakarak sende bankaya bir teklif sunabilirsin.
örneğin ben konut kredisi kullanırken 5 bankayla görüştüm hepsiyle pazarlık yaptım.kredi çekmeye karar verdiğim banka 1000 tl masraf istiyorlardı 300 tl de anlaştım.Faiz oranını %2 düşürdüm bunun gibi pazarlıklar yap.Birde öneri eğer eline toplu para geçme yada birikim yapma imkanın varsa kredini ara ödemeli kullan başlangıçta belirttiğin tarihde ara ödeme yapıp aylık taksitlerini düşürebilirsin.

tunazade
05-01-2010, 19:18
Yeni aldığım ev bilgilerini yazayım arkadaşlar..Belki fikir edinenler olabilir.

Ankara K.örende 3+1 122 m2 net 141 m2 brüt daire, katta yapılı 85.000 tl ye aldım..İlandaki fiyat 98.000 tl idi..Nasıl oldu ben de anlamadım..

Çekilen kredi 68.000 tl 72 ay aylık geri ödeme 1317 tl..Oran 0.97 ye çektirdik..Banka iş bankası..1.05 ten buraya çekildi..Masraf 1000tl+690 tl şeklinde 6 yıllık hayat sigortası ve dask+yangın sigortası ve expertiz ücreti dahil..1690 kesildi tarafıma 68-1.690=66.310 ödendi..

Sizce fiyatlar nasıl..Kredi rakamları yani..Çekilen tarih 30.12.2009..

Max taksit net gelirin %55 ini geçerse kefil isteyebiliyor..Bankaya göre geğişiyor..İş bankasında maaş hesabım olduğundan prosedür çok hızlı oldu..Ayrıca bir diğer husus istediğiniz kadar başka tapu senedi götürün kale almıyorlar..En büyük faktör maaş netiniz ve varsa başka ödemeler toplamınızı bilmek istiyorlar.Aslında oran 0.99 dan aşağı çekmiyorlardı..Müşteri temsilcim genel merkeze bilgileri çekerken şunu ekledi. "Müşteri filanca bankadan 0.96 oran+1800 tl ile teklif almış" yazıldı..Yanlız kamu bankalarını araştırıyorlar başka özel banka ve şubesinin adını yazmanız gerekiyor..

yolgider
05-01-2010, 21:58
Yeni aldığım ev bilgilerini yazayım arkadaşlar..Belki fikir edinenler olabilir.

Ankara K.örende 3+1 122 m2 net 141 m2 brüt daire, katta yapılı 85.000 tl ye aldım..İlandaki fiyat 98.000 tl idi..Nasıl oldu ben de anlamadım..

Çekilen kredi 68.000 tl 72 ay aylık geri ödeme 1317 tl..Oran 0.97 ye çektirdik..Banka iş bankası..1.05 ten buraya çekildi..Masraf 1000tl+690 tl şeklinde 6 yıllık hayat sigortası ve dask+yangın sigortası ve expertiz ücreti dahil..1690 kesildi tarafıma 68-1.690=66.310 ödendi..

Sizce fiyatlar nasıl..Kredi rakamları yani..Çekilen tarih 30.12.2009..

Max taksit net gelirin %55 ini geçerse kefil isteyebiliyor..Bankaya göre geğişiyor..İş bankasında maaş hesabım olduğundan prosedür çok hızlı oldu..Ayrıca bir diğer husus istediğiniz kadar başka tapu senedi götürün kale almıyorlar..En büyük faktör maaş netiniz ve varsa başka ödemeler toplamınızı bilmek istiyorlar.Aslında oran 0.99 dan aşağı çekmiyorlardı..Müşteri temsilcim genel merkeze bilgileri çekerken şunu ekledi. "Müşteri filanca bankadan 0.96 oran+1800 tl ile teklif almış" yazıldı..Yanlız kamu bankalarını araştırıyorlar başka özel banka ve şubesinin adını yazmanız gerekiyor..

sayın tunazade güle güle otur.krediyi çekmişsin boşver gerisini.ama için rahat edicekse söyliyim gayet uygun koşullarda kredi almışsın.şuan en düşük sanırım 0.95 halkbank veriyor onunda kredi masrafı fazla.yeni evinin keyfini sür.

tunazade
06-01-2010, 08:30
sayın tunazade güle güle otur.krediyi çekmişsin boşver gerisini.ama için rahat edicekse söyliyim gayet uygun koşullarda kredi almışsın.şuan en düşük sanırım 0.95 halkbank veriyor onunda kredi masrafı fazla.yeni evinin keyfini sür.

Sağolasın Yolgider dostum..Allah olmayan herkese nasip etsin..4 senedir kiradayım yaklaşık 20.000 tl yi kiraya ödedik.Ama peşinat biriktirmek içinde başka yolumuz yoktu..Tekrar teşekkürler,şimdi içim çok rahat..

JonDowes
06-01-2010, 09:19
Sağolasın Yolgider dostum..Allah olmayan herkese nasip etsin..4 senedir kiradayım yaklaşık 20.000 tl yi kiraya ödedik.Ama peşinat biriktirmek içinde başka yolumuz yoktu..Tekrar teşekkürler,şimdi içim çok rahat..

hayirli olsun. odediginiz kirayi kafaya takmayin, ayni zaman icinde odemeniz gereken faiz 20 binden cok daha fazla olurdu kredi almis olsaniz... "kira bosa gitti" diye bir sey yok yani. tam tersine, o zamanlar ev sahibinden kredi almis da, %0.40 aylik faiz odemissiniz gibi dusunun.

aslinda "kira carpani" demek de bu zaten. su anda ulkedeki kira carpanlari cok yuksek: ev sahipleri evi satip anaparaya yuksek faiz kazanmak yerine; evlerini kiracilara %0.40 aylik faizlerle kiraliyor. %0.95 faizle kredi alanlar bunun 2 kati faizi odemeye 10 yil boyunca razi oluyor. 2 bahaneleri var: 1- ya ev fiyatlari daha da yukselirse? 2- mal sahibi ben olayim istedigim gibi rahat tadilat yapayim.

teknikpara
06-01-2010, 20:15
benim durumda olupta ana para ödemesiyle taksitlerini yeniden yapılandıran varmı acaba.varsa bankalar ek ücret istiyormu ayrıntıları yazarsanız sevinirim.

yolgider
06-01-2010, 21:45
benim durumda olupta ana para ödemesiyle taksitlerini yeniden yapılandıran varmı acaba.varsa bankalar ek ücret istiyormu ayrıntıları yazarsanız sevinirim.

arkadaşım yazdıklarımızı okumuyormusun.aynı sayfada soruna cevap yazılmış.
kalan ana para üzerinden %2 ceza ödersin.

teknikpara
06-01-2010, 22:19
ben yapan varmı diye soruyorum.burda %2 ceza ödersin demek kolay sen bankaya gitte başına neler geliyor bak bakalım.ben hem konut kredisi çektim.hemde refinansman yaptım çektiklerimi bi ben bilirim birde allah.o yüzden yapan varmı diye soruyorum.eğer yapmadıysan cevap vermene gerek yok sana sormadım yapanlara sordum sende yazımı iyi oku

arkadaşım yazdıklarımızı okumuyormusun.aynı sayfada soruna cevap yazılmış.
kalan ana para üzerinden %2 ceza ödersin.

tunazade
07-01-2010, 08:36
hayirli olsun. odediginiz kirayi kafaya takmayin, ayni zaman icinde odemeniz gereken faiz 20 binden cok daha fazla olurdu kredi almis olsaniz... "kira bosa gitti" diye bir sey yok yani. tam tersine, o zamanlar ev sahibinden kredi almis da, %0.40 aylik faiz odemissiniz gibi dusunun.aslinda "kira carpani" demek de bu zaten. su anda ulkedeki kira carpanlari cok yuksek: ev sahipleri evi satip anaparaya yuksek faiz kazanmak yerine; evlerini kiracilara %0.40 aylik faizlerle kiraliyor. %0.95 faizle kredi alanlar bunun 2 kati faizi odemeye 10 yil boyunca razi oluyor. 2 bahaneleri var: 1- ya ev fiyatlari daha da yukselirse? 2- mal sahibi ben olayim istedigim gibi rahat tadilat yapayim.

Evet jondowes usta..Çok teşekkürler..Görüşlerinize katılıyoruz... Kirada oturduğumuz evi satın almak istedik..Adam 120.000 tl istedi..480 kiradan 250 aylık yani 20.8 yıllık kira bedeli talep etti..Teşekkür ettik..Aldığımız ev daha merkezi konumlu kira çarpanı 14 yıl civarında

teknikpara
09-01-2010, 18:30
ana para ödemesi yapan kimse yokmu

ben yapan varmı diye soruyorum.burda %2 ceza ödersin demek kolay sen bankaya gitte başına neler geliyor bak bakalım.ben hem konut kredisi çektim.hemde refinansman yaptım çektiklerimi bi ben bilirim birde allah.o yüzden yapan varmı diye soruyorum.eğer yapmadıysan cevap vermene gerek yok sana sormadım yapanlara sordum sende yazımı iyi oku

idril42
11-01-2010, 12:46
Arkadaşlar ben de şu anda ev alacağım ve her türlü alternatifi araştırıyorum...İnternettte gezinirken Eminevim diye işleyen bir sistem gördüm ve ödeme oranları gayet güzel...Bu sistem hakkında bilgisi olan var mı?Güvenilirliği nedir?Adamlara nasıl güvenebileceğiz ki?Bu konuda bilgisi olan veya yakın çevresinden bu sistem ile ev sahibi olan varsa bilgi verirse sevinirim..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

JonDowes
11-01-2010, 13:58
Arkadaşlar ben de şu anda ev alacağım ve her türlü alternatifi araştırıyorum...İnternettte gezinirken Eminevim diye işleyen bir sistem gördüm ve ödeme oranları gayet güzel...Bu sistem hakkında bilgisi olan var mı?Güvenilirliği nedir?Adamlara nasıl güvenebileceğiz ki?Bu konuda bilgisi olan veya yakın çevresinden bu sistem ile ev sahibi olan varsa bilgi verirse sevinirim..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

guzel, dindar bir sistem kurmus gibi kelimelerle suslemisler "faizsiz" filan... alakasi yok. siz her ay hem anapara geri odeyeceksiniz hem de aylik kira odeyeceksiniz. kira demek evin faizi demek zaten... bir de hangi kirayi odeyeceksiniz? sistemin ortalama kirasi mi yoksa aldiginiz evin kirasi mi? 2.si ise, kiranin denk geldigi faiz, ev kredilerine gore baya dusuk o guzel. ama siz sisteme simdi girseniz, evi almak icin kura cekeceksiniz ve 1-10 yil arasi beklemek zorundasiniz. 1-10 yil sonra o evin degeri ayni yerde olacak mi? eger yukselirse, bu sistemden gelecek para size yetecek mi?

islami bankalarin "faizsiz bankacilik" martavalinin aynisini yaratici bicimde ev almaya uyarlamislar. kendileri de %5 organizasyon komisyonu alip aradan cikiyorlar. hic boyle risklere gerek yok. kurada cikmazsaniz ve ev fiyatlari 5 yilda 2'ye katlarsa dimdizlak kalirsiniz. bu sistem biraz titana benziyor; kurada ilk cikip evini ucuzdan alan icin iyi. kurada bir turlu cikmayip ev fiyatlarinin yukselisini huzunlu gozlerle izleyenler icin pek iyi degil.

idril42
11-01-2010, 15:26
Cevaplarınız içn çok teşekkür ederim Sn JonDowes;
Kuralı sistemde sizin dediğiniz geçerli olabilir fakat peşinatlı sistemde şöyle bir hesap çıkıyor karşımıza;

Eminevim---------------------------------------------------
Gayrimenkul Değeri : 85.000,00 TL
Ödenecek Taksit Tutarı (Ay / TL) : 1.326,84 TL
Taksit Sayısı (Ay) : 50 Ay
Organizasyon Ücreti (%5.9) : 5.015,00 TL
Toplam Peşinat (TL) 25.000,00 TL (Organizasyon Ücreti + İlk Taksit Dahil+Peşinat)
Teslimat Tarihi : Eylül.2011 (21.Ay)
Toplam Maliyet (TL) : 90.015,00 TL
---------------------------------------------------------------------------------------------------

0,95 faizli bir banka hesabı(masraflar hariç)(85.000 TL'lik bir ev alıyoruz ve 25.000 TL'miz elimizde var)
Müşteri Tipi : Gerçek Kişi
Kredi Türü ve Vadesi : Mortgage (60)
Kredi Tutarı : 60,000.00 TL
Kredi Faiz Oranı : 0.95
Aylık Taksit Tutarı : 1,316.55 TL
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sn JonDowes bu hesaba göre 10*1,316=13.1600 TL+banka masrafları karımız oluyor....21.Ayda ev teslim edileceği için 21*400=8400 TL kira giderini düştüğüm zaman geriye 4760+banka masrafları karımız oluyor...
Bu hesaba göre bu sistem biraz daha avantajlı mı oluyor sanki...5,500 TL civarı bir kar var...Ben mi yanlış hesaplıyorum ki?
Şimdiden teşekkürler ilginize...

JonDowes
11-01-2010, 15:44
sistemler arasi anlamli bir fark gormedim? bence matematiksel olarak tek sistem var.

21. ayda evi teslim alacaksaniz; ilk 20 ay odediginiz taksitlerden faiz kaybiniz oluyor. bunu size kira olarak geri oduyorlar. krediyi efektif olarak cektiginiz zaman, yani evi aldiktan sonra ise, kira almiyorsunuz tam tersine odemeye basliyorsunuz. sonucta anapara hangi tarafin elindeyse faiz oduyor, hangi taraf bekliyorsa faiz kazanmis gibi gozukup basa basa geliyor.

simdi 85 bin lira olan evi 21 ay sonra yine 85 bine alacaginizin garantisi yok. organizasyon ucreti veriyorsunuz banka masrafi oder gibi.

ilk basta dedigim gibi; bu aslinda dusuk faizli bir mortgage sisteminden farksiz. evi ilk alan siz olsaniz guzel olur dusuk faizle fonlama saglamak. ama kurada sonuncu cikarsaniz da o kadar ay boyunca mevduatinizi dusuk faizle yapip ev fiyatlarinin artmamasina dua edeceksiniz.

bence herhangi net bir getirisi yok; sansa bagli.sizin hesaba katmadiginiz 2 temel sey: 1. evi alincaya kadar evin fiyatinin artacak olmasi 2. sisteme odeyeceginiz kiranin duzenli artacak olmasi... ilk gun sabitlenen hicbir sey yok bu sistemde. brosurde de odeyeceginiz kiradan hic bahsetmemisler.

idril42
11-01-2010, 16:54
Sn JonDowes cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim...

yolgider
11-01-2010, 17:44
sistemler arasi anlamli bir fark gormedim? bence matematiksel olarak tek sistem var.

21. ayda evi teslim alacaksaniz; ilk 20 ay odediginiz taksitlerden faiz kaybiniz oluyor. bunu size kira olarak geri oduyorlar. krediyi efektif olarak cektiginiz zaman, yani evi aldiktan sonra ise, kira almiyorsunuz tam tersine odemeye basliyorsunuz. sonucta anapara hangi tarafin elindeyse faiz oduyor, hangi taraf bekliyorsa faiz kazanmis gibi gozukup basa basa geliyor.

simdi 85 bin lira olan evi 21 ay sonra yine 85 bine alacaginizin garantisi yok. organizasyon ucreti veriyorsunuz banka masrafi oder gibi.

ilk basta dedigim gibi; bu aslinda dusuk faizli bir mortgage sisteminden farksiz. evi ilk alan siz olsaniz guzel olur dusuk faizle fonlama saglamak. ama kurada sonuncu cikarsaniz da o kadar ay boyunca mevduatinizi dusuk faizle yapip ev fiyatlarinin artmamasina dua edeceksiniz.

bence herhangi net bir getirisi yok; sansa bagli.sizin hesaba katmadiginiz 2 temel sey: 1. evi alincaya kadar evin fiyatinin artacak olmasi 2. sisteme odeyeceginiz kiranin duzenli artacak olmasi... ilk gun sabitlenen hicbir sey yok bu sistemde. brosurde de odeyeceginiz kiradan hic bahsetmemisler.

Gayet güzel bir açıklama olmuş eline sağlık..
Bence de en iyisi bu gibi işlere hiç bulaşmamak.Bana saadet zinciri olayını hatırlattı.

idril42
11-01-2010, 21:02
Arkadaşlar şu anda bir evi gezdim ve evi çok beğendim...Evin özellikleri şöyle:

*Kira getirisi şu anda 375-400 civarlarında...
*Evin iç taraftan yalıtımı yapılmış...
*Bir balkonu PVC ile kapatılmış...
*Cephe olarak 3 odası doğuya ve yola bakıyor.Önünün kapanma riski yok..Salon ve mutfak kuzey cephede ama mutfak balkonu PVC ile kapatılmış.
*Ev sıfır ve yeni bitmiş...
*Yerler laminant ve laminantların altına ekstra köpük ilavesi yapılmış...
*Mutfak dolapları tam yapılı ve L şeklinde..
*Bina 5 katlı ve bu daire ikinci katta...
*Pencereler 80 lik profil PVC..
*Kombisi takılı...
*Çelik kapı...
*Duvarlar saten boya ve alçı..
*Kartonpiyerler yapılı...
*145 M2 oturma alanı..
*Asansörlü...
*Otopark sorunu olmayan..

Yaşadığım yeni gelişmekte olan ve her mütahhidin sürekli ev yapıp, daha temelden sattığı ve ev fiyatlarının sürekli arttığı 30.000 nufüslu bir ilçe...Daha merkezi olan yerlerde 130.000 TL'ye kadar çıkmakta..
Ve adam bana 80.000 TL dedi ve muhtemelen 78 civarlarına bırakabilir...Sizce bu fiyat nasıldır?Yorumlarınızı bekliyorum...Şimdiden çok teşekkürler...Saygılar...

idril42
12-01-2010, 12:00
Bu evi veya başka evi seçersem her harükarda banka ile haşır neşir olacağım için tüm bankaları bir gezeyim dedim..Aldığım teklifler şöyle:

Banka Miktar Vade Masraf Toplam Geri Ödeme Aylık Ödeme Faiz Oranı
Vakıfbank 60.000 60 Max 1500 TL 78.345 1305 0,92
Halkbank 60.000 60 Masraf 1670 77.914 1298 0,90 (İşbankasını görünce 2037 TL masrafı 1670 e çektiler)
İşbankası 60.000 60 Masraf 1670 77.914 1298 0,90 (Banka Masrafı:1000,Deprem Sigortası:130,Konut Sigortası:100,Hayat Sigortası 5 yıllık:239)

Bunlar ilk turda aldığım sonuçlar..Sizce daha çok zorlasam ya da bir tur daha atsam faydası olur mu?Ya da bu fiyatlar piyasaya göre iyi mi?Şimdiden teşekkürler...

idril42
12-01-2010, 14:53
Arka arkaya soruyorum ama inanın kafam çok karıştı..Bu finans kurumlarının banka kredilerinden farkı nedir yaa?Kar payı yazmışlar?Neyin karı bu ya da vicdan rahatlığı için faizin adı kar payı mı olmuş?Teşekkürler şimdiden...

oyucel
12-01-2010, 15:04
Oradaki kar payı mantığı sanırım şuna dayanıyor:

Finans kurumlarına para verip onlardan kar payı alan sermaye ortakları var. yani diyelim ki ben dinime bağlı bir kişiyim ve 100,000 TL param var. Bunu normal bankaya yatırsam faiz geliri elde etmiş olurum. Ancak bu dinime göre haram. Bu yüzden finans kurumlarına paramı veriyorum ve onların işletip ticaret yapıp gelir edeceği paydan bir kısım alıyorum. Bu benim kar payım oluyor. Onlar da ortaklarına kar payı dağıtabilmek için size bu parayı kredi şeklinde veriyor ve ortaklarına dağıtacağı kar payını sizden alıyor.

camussa
12-01-2010, 17:00
garanti, 4 yıla kadar 0,89 faiz. 1500 masraf artı sigortalar.
ing, 4 yıla kadar 0,88 faiz 1000 masraf artı sigortalar...

yalnız garanti şubeden şubeye farkediyor...

yolgider
12-01-2010, 18:22
Arka arkaya soruyorum ama inanın kafam çok karıştı..Bu finans kurumlarının banka kredilerinden farkı nedir yaa?Kar payı yazmışlar?Neyin karı bu ya da vicdan rahatlığı için faizin adı kar payı mı olmuş?Teşekkürler şimdiden...

arkadaşım şuan bildiğim kadarıyla 60 aylıkta en düşük ing bank 0.83 faiz oranı.

feveran99
13-01-2010, 02:26
arkadaşım şuan bildiğim kadarıyla 60 aylıkta en düşük ing bank 0.83 faiz oranı.

Peehhh!
Ne anladım ben bu 0,83 den :)

ALINTIDIR:

BAK BAK BAK!

Dosya Masrafı ; %1 + %2 Kampanya Katılım Payı + %1 Kredi Kullandırım Bedeli

150.000 TL ve 120 ay için 1.500 TL kredi kullandırım bedeli, 3.000 TL kampanya katılım payı ve 1.500 TL istihbarat dosya masrafı alınmaktadır, aylık toplam faiz maliyeti %1.08 ve yıllık toplam faiz maliyeti %12.90’dır

3-12 ay %0,49
13-24 ay %0,73
25-36 ay %0,76
37-60 ay %0,83
61-120 ay %0,99

Gokidoc
13-01-2010, 13:14
Bu evi veya başka evi seçersem her harükarda banka ile haşır neşir olacağım için tüm bankaları bir gezeyim dedim..Aldığım teklifler şöyle:

Banka Miktar Vade Masraf Toplam Geri Ödeme Aylık Ödeme Faiz Oranı
Vakıfbank 60.000 60 Max 1500 TL 78.345 1305 0,92
Halkbank 60.000 60 Masraf 1670 77.914 1298 0,90 (İşbankasını görünce 2037 TL masrafı 1670 e çektiler)
İşbankası 60.000 60 Masraf 1670 77.914 1298 0,90 (Banka Masrafı:1000,Deprem Sigortası:130,Konut Sigortası:100,Hayat Sigortası 5 yıllık:239)

Bunlar ilk turda aldığım sonuçlar..Sizce daha çok zorlasam ya da bir tur daha atsam faydası olur mu?Ya da bu fiyatlar piyasaya göre iyi mi?Şimdiden teşekkürler...

Bakınız bunlar Aralık ayı tüm masraflar dahil konut kredisi faiz oranları:

Aralık 2009:

Konut kredileri faiz oranlarındaki düşme eğilimi Aralık ayında da yavaşlayarak devam etmiş ve Aralık ayı Yıllık Maliyet Oranı (YMO) Endeksi %14.17’ye gerilemiştir. Bu dönemde gerçekleşen oranların özeti aşağıdaki gibidir:

- Garanti Konut kredisi oranları 1.09, indirimli mortgage ürünlerinde 1.00 olmuştur.
- YKB Konut kredisi oranları 1.05' a , %5 indirimli mortgage oranları 0.94' e gerilemiştir .
- DD Mortgage klasik konut kredisi oranları 1.05 , %5 indirimli kredi oranları 60 ay için 0.76' ya kadar gerilemiştir.
- Akbank Konut kredisi oranları 1.05'a inmiştir.
- Halkbank, klasik konut kredisi oranları 37-60 ay vadeye kadar 0.92, 61 ay ve üzeri vadelerde ise 0.95 ‘dir.
- T.C. Ziraat Bankası, konut kampanyasına devam ederek tüketicileri 60 ay vadeye kadar 0.99, 60 ay üzeri vadelerde 1.09’dan ev sahibi yapmayı sürdürmüştür.
- Vakıfbank da “Kolay Konut Kredisi” kampanyasını sürdürmüş, belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan tüketicilere en düşük %0.60’dan ve en yüksek %0.97’den kredi kullandırmaya devam etmiştir. Klasik konut kredisi faiz oranı ise %1.02'ye düşmüştür.

Belirtilen değerler bankaların resmi faiz oranları ile masraflarının analizinden elde edilmiş masraflar dahil faiz oranlarıdır. Bu değerler şubeye, kredi kayıt bürosu geçmişinize, ödeme gücünüze... vs. göre farklılık gösterebilir. Değerlerde pazarlık payıda vardır.
Kaynak:Finzoom (http://www.finzoom.com.tr)

son_azrail
13-01-2010, 14:03
kocaelinde kent konut dlı firma bazı bankalarla anlaşma yapmış, kent konutun evlerinde 48 aya %0 (sadece dosya bedeli alıyorlar oda ort 1,000 TL) 120 aya %0,52 kredi oranı var. 75,000 TL kredi çektim 847 * 120 =101640 TL + 1000 Tl olarak ödeyecem... İlgilenenlere duyrulur.... evlerde güzel yerlerde ve projelerin çoğu bitmiş durumda.Aralık ortasında aldım şuan evi teslim ettiler birde kiracı buldum:) taksidin yarısı kiracıda:)... herkese tavsiye ederim.

seyfu
13-01-2010, 15:17
kocaelinde kent konut dlı firma bazı bankalarla anlaşma yapmış, kent konutun evlerinde 48 aya %0 (sadece dosya bedeli alıyorlar oda ort 1,000 TL) 120 aya %0,52 kredi oranı var. 75,000 TL kredi çektim 847 * 120 =101640 TL + 1000 Tl olarak ödeyecem... İlgilenenlere duyrulur.... evlerde güzel yerlerde ve projelerin çoğu bitmiş durumda.Aralık ortasında aldım şuan evi teslim ettiler birde kiracı buldum:) taksidin yarısı kiracıda:)... herkese tavsiye ederim.

Öncelikle evinizi iyi günlerde kullanın, çok uygun görünüyor gerçekten, fakat birde farklı bir açıdan bakalım, aynı evi konut kredisiyle değilde nakit para ile almaya kalksanız muhtemelen peşin alana şu kadar iskonto deyip sizin evi konut kredisiyle aldığınız fiyatın daha altında bir fiyatla satıyorlar ve aradaki farkı bankaya komisyon adı altında veriyorlar. Bu durumda banka aslında yine aylık %1 civarı bir faizle vermiş oluyor. Biraz pazarlama taktikleri.

JonDowes
13-01-2010, 15:43
Öncelikle evinizi iyi günlerde kullanın, çok uygun görünüyor gerçekten, fakat birde farklı bir açıdan bakalım, aynı evi konut kredisiyle değilde nakit para ile almaya kalksanız muhtemelen peşin alana şu kadar iskonto deyip sizin evi konut kredisiyle aldığınız fiyatın daha altında bir fiyatla satıyorlar ve aradaki farkı bankaya komisyon adı altında veriyorlar. Bu durumda banka aslında yine aylık %1 civarı bir faizle vermiş oluyor. Biraz pazarlama taktikleri.

%1.00 faize denk gelmesi icin evin pesin fiyatinin 59.000 olmasi lazim. 16.000 pesin indirimi (%21) biraz fazla olur sanki... %0.75 ve 67.000 (%9) daha dogru bir ikili olur; bu maliyetli de piyasada kredi yok.

son_azrail
14-01-2010, 08:25
tabiki peşin alma konusunda haklısınız. bildiğim (peşin param olmadığı için pazarlığını yapmadığımdan) %15 civarı bir indirim söz konusu. ki zaten nakitim olsa okadar 2 ev alırdım:)

seyfu
14-01-2010, 10:25
%15 indirim muhtemelen bankaya müteahidin kendi cebinden verdiği paradır, onuda ilave ettiğinizde yine piyasa fiyatlarına yakın bir kredi oranı çıkar. Tam hesap yapmadım. Demek istediğim 0.52 gibi bir oran gerçek olamaz.

son_azrail
14-01-2010, 14:12
%15 indirim muhtemelen bankaya müteahidin kendi cebinden verdiği paradır, onuda ilave ettiğinizde yine piyasa fiyatlarına yakın bir kredi oranı çıkar. Tam hesap yapmadım. Demek istediğim 0.52 gibi bir oran gerçek olamaz.

ama sonuçta kendi durumuma baktığımda izmit için merkezi sayılabilecek, bir mevkide her müteahhit gibi 1nci kalite malzemeli 139 metrekare 3+1 ev i 99,000 TL lik evi 122.000 TL aldım ki bildiğim kadarı ile çoğu firma metrekaresini peşin fiyatta 1,000 TL satıyor yane ben metrekaresini 881 TL almış olmadım mı?

seyfu
15-01-2010, 08:26
ama sonuçta kendi durumuma baktığımda izmit için merkezi sayılabilecek, bir mevkide her müteahhit gibi 1nci kalite malzemeli 139 metrekare 3+1 ev i 99,000 TL lik evi 122.000 TL aldım ki bildiğim kadarı ile çoğu firma metrekaresini peşin fiyatta 1,000 TL satıyor yane ben metrekaresini 881 TL almış olmadım mı?

Senin içine sindiyse boşver gerisi hikaye, iyi günlerde otur.

teknikpara
17-01-2010, 17:46
yokmu ya ara ödeme yapan

ana para ödemesi yapan kimse yokmu

bomonti
17-01-2010, 23:33
yokmu ya ara ödeme yapan

Teknikpara senin ne tür zorluk çektiğini bilmiyorum ama ben 1 senede 5 kere anapara ödemesi yaptım ve hiç zorluk çekmedim . Nasıl yaptığımı soracak olursan ; bankaya önce talimat fasklıyorum , sonra ilgili kişiye mail atıyorum . Yeni ödeme planı oluşturuyor ve kendime en yakın şubeye yönlendirmesini istiyorum . Sonra şubeye gidip yeni planı imzalıyorum , iş bitiyor . Bildiğim kadarıyla ne istediğini ve haklarını bilip kararlı bir şekilde davranman yeterli geliyor .

teknikpara
18-01-2010, 12:11
hangi banka seninki komisyon falan alıyolarmı ayrıca faiz oranıda kredide kullandığımız faiz oranı değilmi

Teknikpara senin ne tür zorluk çektiğini bilmiyorum ama ben 1 senede 5 kere anapara ödemesi yaptım ve hiç zorluk çekmedim . Nasıl yaptığımı soracak olursan ; bankaya önce talimat fasklıyorum , sonra ilgili kişiye mail atıyorum . Yeni ödeme planı oluşturuyor ve kendime en yakın şubeye yönlendirmesini istiyorum . Sonra şubeye gidip yeni planı imzalıyorum , iş bitiyor . Bildiğim kadarıyla ne istediğini ve haklarını bilip kararlı bir şekilde davranman yeterli geliyor .

JonDowes
18-01-2010, 13:07
kredi hesaplama araclarina bir yenisini ekleyelim: akilli arama motoru Wolfram Alpha:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=mortgage+%2512+200000+TRY+10+year

sayfa acildiginda parametreleri degistererek hangi yil ne kadar anapara ve faiz odediginizi gorsel olarak analiz edebilirsiniz. faiz oranini yillik olarak girmeyi unutmayin; bankanin size verdigi toplam yillik faiz orani olarak girin hatta.

bu arama motorunda cok degisik aramalar yapabilirsiniz:

trigonometrik= http://www.wolframalpha.com/input/?i=sin+54
tarihsel= http://www.wolframalpha.com/input/?i=23+april+1920
sehir kiyaslama= http://www.wolframalpha.com/input/?i=istanbul+roma
teknik= http://www.wolframalpha.com/input/?i=%2310+screw
tibbi= http://www.wolframalpha.com/input/?i=20%2f50+vision

ve diger pek cok cesit: http://www.wolframalpha.com/gallery.html

bomonti
18-01-2010, 13:31
hangi banka seninki komisyon falan alıyolarmı ayrıca faiz oranıda kredide kullandığımız faiz oranı değilmi

Benim bankam YKB ama bankanın hangisi olduğu önemli değil . Anapara ödemesi yaptığında, ödediğin kısmın %2 si erken kapama cezası ödeyeceğin bellidir. Başkada para ödemezsin . Anapara ödemesi yaptığında faiz oranının değişmesini gerektirecek bir durum yoktur . Faiz oranını düşürmek istersen ücretlerini ödeyerek kendi bankanla yeniden yapılandırma , başka bankayla refinansman yapabilirsin .

TaNGo
05-02-2010, 14:59
Garanti bankasından hem anapara ödeme hem de tekrar finansman yaptım.

Hatta önce anaparayı kapattım kapattığımın 2%'sini verdim (önce bunu yaptırdım ki tekrar finansman oranı daha az olsun).

Daha sonra kalan anaparayı tekrar finansman yaptım faiz oranını düşürdüm.

Tek yaptığım şubemi aramak, sonra faks çekmek. Yakın bir Garanti şubesine ödeme planı gönderildi, imzaladım, bu kadar.

seyfu
08-02-2010, 08:16
Garanti bankasından hem anapara ödeme hem de tekrar finansman yaptım.

Hatta önce anaparayı kapattım kapattığımın 2%'sini verdim (önce bunu yaptırdım ki tekrar finansman oranı daha az olsun).

Daha sonra kalan anaparayı tekrar finansman yaptım faiz oranını düşürdüm.

Tek yaptığım şubemi aramak, sonra faks çekmek. Yakın bir Garanti şubesine ödeme planı gönderildi, imzaladım, bu kadar.

Hayırlı olsun, oranlarıda verseydiniz, vade bilgileri, bizde faydalanırdık.

TaNGo
08-02-2010, 09:34
Hayırlı olsun, oranlarıda verseydiniz, vade bilgileri, bizde faydalanırdık.
Teşekkürler, prosedürü soran arkadaşa yanıt olarak yazmıştım, o yüzden detay yazmadım. 3-4 ay falan olduğu için rakamlar çok manalı olmayacaktır, daha önce burada yazmış olmam lazım :) 5 yıl 1.49 idi 0.99 yapmıştım. Daha henüz başındaydım, 4-5 ay olmuştu. Şu an kapıdan geçene pazarlıksız 5 yıl 0.95 veriyor Garanti.

Gokidoc
09-02-2010, 12:26
*100.000 TL tutarındaki 10 yıl vadeli sabit-faizli standart mortgage için

Ocak 2010 Finzoom YMO değerleri:

Konut kredileri faiz oranlarındaki düşme eğilimi Ocak ayında yavaşlayarak devam etmiş ve Ocak ayı Yıllık Maliyet Oranı (YMO) Endeksi %14.07’ye gerilemiştir. Bu dönemde gerçekleşen oranların özeti aşağıdaki gibidir:

- Garanti Konut kredisi YMO oranları 1.09, indirimli mortgage ürünlerinde 1.00 olmuştur.
- YKB Konut kredisi YMO oranları 1.05' a , %5 indirimli mortgage oranları 0.94' e gerilemiştir .
- DD Mortgage klasik konut kredisi YMO oranları 0.95 , %5 indirimli kredi oranları 60 ay için 0.76' ya kadar gerilemiştir.
- Akbank Konut kredisi YMO oranları 1.05'a inmiştir.
- Halkbank, klasik konut kredisi YMO oranları 37-60 ay vadeye kadar 0.92, 61 ay ve üzeri vadelerde ise 0.95 ‘dir.
- T.C. Ziraat Bankası, konut kampanyasına devam ederek tüketicileri 60 ay vadeye kadar 0.99, 60 ay üzeri vadelerde 1.09’dan ev sahibi yapmayı sürdürmüştür.
- Vakıfbank da “Kolay Konut Kredisi” kampanyasını sürdürmüş, belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan tüketicilere en düşük %0.60’dan ve en yüksek %0.97’den kredi kullandırmaya devam etmiştir. Klasik konut kredisi faiz oranı ise %1.02'ye düşmüştür.

Konut kredisi Yıllık Maliyet Oranı (YMO) Endeksi'nin yanı sıra, Finzoom siz değerli kullanıcıları için Tüketici Kredileri için Yıllık Maliyet Oranı Endeksi hesaplamalarını ve tablosu kısa bir süre içinde www.finzoom.com.tr üzerinden sizlerler paylaşacak.
Tüketici Kredileri için Yıllık Maliyet Oranı Ocak ayı için %26.78 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak:Finzoom (http://www.finzoom.com.tr/mdfo-ymo-endeksi.aspx)

mozu
10-02-2010, 11:41
Merhabalar,
Cok temel bir soru soruyor olabilirim, kusura bakmayin.
Teyzemler 430 bin TL'ye bir ev almayi planliyor. Ancak evin tapusu kat irtifaki. Bunu kat mulkiyetine gecirmenin maliyeti ne civardadir biliyor musunuz? Ayrica kat irtifaki tapusunun alici acisindan riskleri var midir, nelere dikkat etmeleri gerekir?
Cevap icin simdiden tesekkur ederim.