PDA

View Full Version : PRKME-Park Elektrik Üretim Madencilik San. ve Tic.

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

isoldmysoul
14-03-2011, 23:51
Yeni başlık hayırlı olsun.

Eski başlık Arşive taşınmıştır.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=34639&page=349

Hisse başlıkları bilgi paylaşımı için açılmıştır. Burada teknik - temel analizleri ve hisse ile ilgili son haberleri paylaşabilirsiniz. Muhabbet tarzı yazıları lütfen bu başlıklara göndermeyiniz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değerlendirmeyiniz.

havaci20
15-03-2011, 00:33
yeni topik hayırlı olsun. umarım prkme ye uğurlu gelir.

kasatura
15-03-2011, 23:27
uğurlu gelirmi bilmem de kimse gelmemiş topiğe

wrtr34
15-03-2011, 23:41
İlk etapta 09.02.2011 tarihli 4029 numaralı mesajımı ve sonra da 12.02.2011 tarihli 4044 nolu mesajımı iyi okursanız bir takım işaretler alabilirsiniz.

YATRIEIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. SEYİRCİ DE OLSANIZ "SAHADA BEN OLSAYDIM NE YAPARDIM" DİYE DÜŞÜNÜN TAVSİYESİDİR.

wrtr34
15-03-2011, 23:46
Özellikle 4044 nolu mesajımdaki O BİRKAÇ MİLYON LOT TOPLANMADAN senet eski günlerine dönmeyebilir.
Ara ara endeksle uyumlu çıkışlar, herkesin SİNOP sanmasına karşın ASLINDA MERSİN AKKUYU ile ilgili gelişmeler, beyanatlar olsa da, O BİRKAÇ MİLYON LOT toplanmadan hareket olmayabilir veya olsa da KALICI olmayabilir...

Böyle kısa vadeli anlık heyecanların yansıdığı fiyat hareketleri "Ben dedim oldu" veya "Ne diyorsak o" tarzı kendi kendimizi pohpohlamaktan öteye birşey kazandırmaz.

Hissedeki oyun o kadar büyük ki çoğumuz ne dese de BOŞ.

wrtr34
15-03-2011, 23:49
BİRÇOK hissenin gelecek fiyat hareket tahminleri yapılırken teknik ve temel analize baklır.
Ancak PRKME istisnai bir şirkettir....
Teknik analizleri yapılırken çok dikkatli olmak ve halka açıldığı İLK GÜNDEN İTİBARENki hareketlerine bakarak çalışmak gerekir.
Yoksa herkesin bildiği, 5, 20, 50, 100 ve 200 günlük AO'ları ile, bir de bunlara ilaveten 19-20 teknik indikatör ile bu analiz olmaz, olsa da bir ayağı aksak olur...

wrtr34
15-03-2011, 23:50
PRKME KAZANDIRACAK MI? sorusunun tek cevabı vardır, "İÇİNİZDE GERÇEKTEN SABIRLI OLAN VAR MI?"

wrtr34
16-03-2011, 00:01
PRKME hissesi GERÇEKTEN de karışık, çözülmesi zor bir tahtadır BİLMEYENLER İÇİN.

Analiz yapmasını zül sayanlar veya günün büyük bir kısmını ekran karşısında fiyat hareketlerini takip ederek geçirenler için çözümü daha da zordur.

Ancak tüm buna rağmen, PRKME'nin küçük yatırımcılara ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞARETİ vardır...

O da, takasında gözüken İLK 3 aracı kurumun mal miktarıdır.

Günden güne(ama senelik dilimler halinde) baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız.

kocebi
16-03-2011, 00:15
PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş./PRKME[] 15/03/2011 15:08:43

EK AÇIKLAMALAR:
Şirketimizin 15 Mart 2011 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında;
- Şirketimizin 2010 yılı karı üzerinden vergiler ve ayrılması gereken yasal yükümlülükler
ayrıldıktan sonra kalan kısmın dağıtılmayarak olağanüstü yedek akçe olarak şirket
bünyesinde tutulmasına ve bu hususun Genel Kurul'un onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı
Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan
bilgileri tam olarak yansıttığını; bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun
olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm
çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

Ortaklığın Adresi : PAŞALİMANI CAD. NO:41 ÜSKÜDAR/İSTANBUL
Telefon ve Faks No. : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71
Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71
Yapılan Açıklama Güncelleme mi? : Hayır
Yapılan Açıklama Düzeltme mi? : Hayır
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? : Hayır
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Özel Durum Açıklamasının Tarihi : -
Özet Bilgi : 2010 YILI KAR DAĞTIMINA İLİŞKİN YÖNETİM KURULU KARARI

Yönetim Kurulu Karar Tarihi : 15.03.2011
Dağıtılması Teklif Edilecek Kar Payının Hesap Dönemi : 2010
Hisse Senedi Şeklinde Dağıtılması Teklif Edilecek Toplam Kar Payı (TL) : 0,00
Hisse Senedi Şeklinde Dağıtılması Teklif Edilecek Kar Payının Sermayeye Oranı (%) : 0,00
Nakit Olarak Dağıtılması Teklif Edilecek Toplam Brüt Kar Payı (TL) : 0,00
Borsa'da İşlem Gören 1 TL Nominal Değerli Beher Paya Dağıtılacak Nakit Kar Payı :
Brüt (TL) : 0,000000
Net (TL) : 0,000000
Teklif Edilecek Dağıtım Tarihi : -

PARK ELEKTR K ÜRET M MADENC L K SANAY VE T CARET A.Ş.'N N
2010 YILINA L ŞK N KAR DAĞITIM TABLOSU (TL)

1. Ödenmiş/Çıkarılmış Sermaye 148.867.243,00
2. Toplam Yasal Yedek Akçe (Yasal Kayıtlara Göre) 9.333.485

Esas sözleşme uyarınca kar dağıtımında imtiyaz var ise söz konusu imtiyaza ilişkin bilgi
SPK'ya Göre Yasal Kayıtlara Göre
DÖNEM KARININ DAĞITIMI
3. Dönem Karı 45.627.642,00 48.800.829
4. Ödenecek Vergiler (-) 8.459.265,00 9.759.957
5. NET DÖNEM KARI 37.168.377,00 39.040.873
6. Geçmiş Yıllar Zararları (-)
7. Birinci Tertip Yasal Yedek 1.952.044 1.952.044
8. NET DAĞITILAB L R DÖNEM KARI 35.216.333 37.088.829
9. Yıl çinde Yapılan Bağışlar 737.058
10. B R NC TEMETTÜ ÜN HESAPLANACAĞI
BAĞIŞLAR EKLENM Ş NET DAĞITILAB L R
DÖNEM KARI 35.953.392
11. Ortaklara Birinci Temettü 0
-Nakit 2010 Karı
-Bedelsiz
-Toplam 0
12. mtiyazlı Hisse Senetleri Sahiplerine
13. Yönetim Kurulu Üyelerine, Çalışanlara vb.Temettü
14. ntifa Senedi Sahiplerine Dağıtılan Temettü
15. Ortaklara kinci Temettü
16. kinci Tertip Yasal Yedek 0
-Dönem karı
-Dağıtılması Öngörülen Diğer Kaynaklar
17. Statü Yedekleri
18. Özel Yedekler
19. OLAĞANÜSTÜ YEDEK 35.216.333 37.088.829
20. Dağıtılması Öngörülen Diğer Kaynaklar 0 0
-Geçmiş Yıl Karı
-Olağanüstü Yedekler
-Kanun ve Esas Sözleşme Uyarınca
Dağıtılabilir Diğer Yedekler

Haberin orjinal hali ve eklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=146802
http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/DosyaIndir.aspx?tip=bildirimek&id=49731&bildirimid=146802

wrtr34
16-03-2011, 09:56
Endekse bağımlı olarak ani yükselişlerin, sonrasında da alt kademelerin BİLİNÇLİ OLARAK boş bırakılması veya EMİR İPTALİ ile gevşetilmesi oyununun TEKRAR sahneye konduğu bir seans ve bir gün daha...

O BİRKAÇ MİLYON LOT yerine konana kadar devam edecek gel-gitler...

Umut edelim de; ya o BİRKAÇ MİLYON LOT çabuk gelsin veya TOPLANSIN...Yoksa O BİRKAÇ MİLYON LOT gelene kadar EURO bölgesindeki kriz TEKRAR alevlenirse, malı toplayanlar başta olmak üzere herkes pişman olur, SATANLAR HARİÇ TABİİ.

wrtr34
16-03-2011, 10:00
Yönetim kurulunun GENEL KURUL'da kar dağıtımı YAPILMAMASI teklifi normal. Seçeneklerden biriydi, süpriz olmadı.
Rusya ile ticari temasın İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE devam ettirileceği bir süreçte, PARK HOLDİNG ilişkisi olsun veya olmasın, şirketlerinin karını KENDİ KASASINDA tutmak istemesinden daha doğal ne olabilir ki?

Serenler
16-03-2011, 10:47
Yönetim kurulunun GENEL KURUL'da kar dağıtımı YAPILMAMASI teklifi normal. Seçeneklerden biriydi, süpriz olmadı.
Rusya ile ticari temasın İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE devam ettirileceği bir süreçte, PARK HOLDİNG ilişkisi olsun veya olmasın, şirketlerinin karını KENDİ KASASINDA tutmak istemesinden daha doğal ne olabilir ki?

Her yıl aynı film oynanıyor.
Sizler bu yılki karın dağıtılmadığından dem vuruyorsunuz.
Olay ve kar bu kadardan ibaret mi acaba?
% 99 ticareti şüpheli şekilde kendi grup şirketleriyle oluyor, ürettiği değerler sanki piyasada başka şirket yokmuş gibi al gülüm ver gülüm üç otuz paraya diğer şirketlere satılıyor. Bu durumda kar etme ihtimali sıfıra yakın veya bilanço oyunlarıyla uygun gördükleri karı yazıyorlar. Bu da yetmiyor o şirketlerden alacaklarını tahsil etmiyorlar.
Bu durum 2007 den beri devam ediyor.

Şirketin alacakları:
"Park Holding A.S. Ortak - 216.420.851

Merak ettim Park Holding A.S. kim diye? Ana ortak oldugunu gördüm.
Park Holding A.S nin, . %39,65 ortaklik payi ile.

Yani, ana ortak yüzde 40 gibi istiraki oldugu sirketini, finansman kaynagi olarak kullaniyor ve tüm nakdini, sirketin yararina kullanmak yerine....kendine aktariyor. Ilk izlenim bu!!!!
Ha sirket yazdigi gibi... biz gecici olarak....piyasa faizi üzerinden.. nakdi degerlendiriyoruz gibi basmakalip laflar ve safsatalar ile durumu kurtarmaya bakar Normaldir. Bende öyle yapardim! Kim aksini kanitlayabilirki?
Bu hukuken sucmu? Onu arastirmak gerekir. Etik olmadigi kesin!!!"

İşin hukuki yanı bir tarafa, kaldı ki eğer bu şekilde bir açık varsa çıkacak yasalarla bu hırsızlık önlenmelidir.
Vicdanın kabul etmediği bir şey yasal olamaz.
daha sorulacak o kadar çok soru var ki.
şimdilik bu kadar...

serrehber
16-03-2011, 11:31
Prkme yi toplayanlar var.hedefi de yüksek diye duyumlar var ortalıkta.pkme de doğru dürüst ky de yok gibi.Kimden toplayacaklar bukadar lotu anlamadım?
Bu arada bu borsa son değişikliklerden sonra kumar oldu iyice.Dün imkb -3lerde iken biraz daha düşüş bekliyordumki -0.4 ten kapanmış.yuh artık

wrtr34
16-03-2011, 12:55
Her yasal düzenleme keşke vicdanlara uyumlu olsa...

Keşke Avrupa Birliği Uyum Düzenlemelerini önce Vicdana Uygunluk testinden geçirsek, geçirebilsek, geçirebilseler...

Daha neler neler...

Yazacak onca şey, doğrusu gösterilecek onca yanlış veya tam oturmamış düzenleme varken; hatırlatmalar dikkate alınmayacaksa 'boşa yazılmış' demektir sayfalarca kelimeler...

wrtr34
17-03-2011, 00:07
Başbakanın ve Medeyev'in açaıklamalarına bakıldığında Mersin Akkuyu işi KESİN olacak.

Burada Park Holding'in payı olacak mı, olacaksa ne olacak zaman içinde belli olacak...

Ancak Başbakanı Erdoğan'ın Mayıs ayı gibi vadeyi dillendirmesi işin ciddiyetinin sözden ibaret olmadığının göstergesi.

Gerçi bu işte Park Holding'in yeri olacak mı, olacaksa ne konumda olacak belli değil ama, değil Park Holding, PRKME tek yetkili olsa da, tahtanın sahipleri istemediği sürece hiçbir şey olamayacağı kesin.

Dilin kemiği yok. Beynin de kemiği yok...

Biraz beyin sporu iyi olur mu acaba?

Mesela her şeyi iyi düşünelim...

Bu Mersin Akkuyu'da Türk partner PARK HOLDİNG OLSA, bir umutla(bağı çok olmamakla beraber) PRKME'nin de etkileneceğini varsaysak....

İster msiniz PRKME bu Genel Kurul'da olmasa da sene içinde süpriz bir bedelli açıklasın?

Ama eğer böyle bir ŞOK olacaksa, bundan önce SERT YUKARI, sonra da AYNI SERTLİKTE AŞAĞI olur mu?

Olur...

Peki, bu öngörünün gerçekleşmeme ihtimali var mı?

Var, hem de hatırı sayılır bir oranda...

Ama şirket PRKME olunca %99'a %1 olan bir dengede bile, o %1'in süpriz yapmayacağını SÖYLEYEMEYİZ.

Zor bir hissedeyiz...

Ama borsa ancak bu tarz zor ve yatırımcısının taktik geliştirmesi gereken senetlere güzeldir.

Yoksa, durmuş bir saatin bile günde 2 kez doğru gösterdiği gerçeğinde, "Ben demiştim oldu", "Ne dediysek o" tarzı sığ tatminler kimseye hiçbir şey kazandırmaz.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. "KENDİSİNİ KAZANIRKEN BİZLERİ YORAN PARAYI DEĞERLENDİRİRKEN BEYNİMİZİ YORMAK ZÜL DEĞİLDİR" TAVSİYESİDİR.

havaci20
21-03-2011, 13:36
01.04.2011 tarıhlı degısıklıkler 01.04.2011-30.06.2011 donemı
yedek hısse senetlerı

ımkb 100 endeksıne alınacak ımkb 100 endeksınden ımkb 100 endeksı
hısse senetlerı cıkarılacak hısse senetlerı yedek hısse senetlerı
---------------------------- ---------------------------- ------------------------
1.torunlar gmyo 1.yapı kredı sıgorta 1.bosch fren sıstemlerı
2.do-co restaurants 2.reysas lojıstık 2.menderes tekstıl
3.good-year 3.pera gmyo 3.martı gmyo
4.ıhlas yayın holdıng 4.albaraka turk 4.celebı
5.ayen enerjı

ımkb 50 endeksıne alınacak ımkb 50 endeksınden ımkb 50 endeksı
---------------------------- ---------------------------- -----------------------
1.netas telekom. 1.gsd holdıng 1.park elek.madencılık
2.konya cımento 2.petrol ofısı 2.ıs fın.kır.
3.metro holdıng 3.t.s.k.b. 3.karsan otomotıv
4.global yat. Holdıng 4.anadolu efes
5.kartonsan 5.vestel
6.ford otosan 6.aksa

ımkb 30 endeksıne alınacak ımkb 30 endeksınden ımkb 30 endeksı
---------------------------- ---------------------------- -----------------------
1. Fenerbahce sportıf 1.tav havalımanları 1.netas telekom.
2. Sınpas gmyo 2.ak enerjı 2.bagfas

ımkb 10 banka endeksıne ımkb 10 banka endeksınden ımkb 10 banka endeksı
alınacak hısse senetlerı cıkarılacak hısse senetlerı yedek hısse senetlerı
----------------------- -------------------------- -----------------------
--- --- 1.albaraka turk
2.tekstılbank

-matrıks-

havaci20
21-03-2011, 23:11
PRKME artık dow da avrupa'da İMKB de şenlenmişken sen nezaman şenlenip te bu forumu dolduracaksın. o günler çok uzakmı hala.

Serenler
21-03-2011, 23:23
PRKME artık dow da avrupa'da İMKB de şenlenmişken sen nezaman şenlenip te bu forumu dolduracaksın. o günler çok uzakmı hala.

Bu sözleri neye dayanarak söylüyorsunuz?

Maksadınız Ciner'i gaza getirmek mi bilemiyorum ama yukarıdaki sözleriniz onun tebessüm etmesine bile yetmez.

Şirketin mali yapısını? ne iş yaptığını? üretimini, bilançosunu, ne işler döndüğünü biliyor musunuz?

Parkme ile ilgili epeyce çalışma yaptık. Şirkete maillerle epeyce soru sorduk. olay çözüldü mü, tatmin edici cevaplar alabildik mi?
Maalesef alamadık. Daha doğrusu bizleri ikna edemediler...

Çarşıdan 1 kilo domates alırken gösterdiğiniz titizlik ve hassasiyeti birikimlerinizle, çoluğunuzun çocuğunuzun nafakasıyla yatırım yaparken de göstermenizi diliyorum.

Konuyu aşağıdaki topikte tartışıyoruz. yıllarca uğraşsanız elde edemeyeceğiniz değerde bilgi ve düşünceleri oradan takip edebilirsiniz:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=63267

wrtr34
22-03-2011, 10:41
Sayın Serenler;

Ben de yaklaşık 2 senedir ara ara şirkete hem mail yolu ile hem de gidip görüşerek sorularımı sormaktayım ancak verilen cevaplar tatminden uzak yanıtlar.

Sadece bilançosundaki KAR/ZARAR rakamına bakarak değil, tek tek tüm kalemlere, gelir tablosundaki tüm başlıkları tek tek inceleyerek, grup şirketi arasındaki para hareketlerini ve ortaklık yapsı ve yüzdesini inceleyerek araştırıyor, soruyorum ama sonuç aynısı...

O yüzden yukarıda yaptığınız yoruma yürekten eşlik ediyorum, "CİNER'İN TEBESSÜMÜNE BİLE YETMEZ".

Söyleyecek bir şey yok; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunacağı SANILDIĞI sürece o yorumları yapanlar komik bile sayılamayacak GÜLÜNÇ duruma düşeceklerdir, düşüyorlar da...

"Hayat kimseyi ACINARAK GÜLÜMSENECEK durumda bırakmasın tavsiyesidir. Demek ki YATIRIM TAVSİYESİ değildir.

serrehber
22-03-2011, 11:44
Arkadaşlar bir hisse vardı takibimde.Bilançosunda zarar olan. Son bilonçosu açıklanmadan şirkete kesilen para cezası ile hisse 2 ye yakın taban yaptı.Bir süre sonra gelen bilanço ile güzel bir kar açıkladı.Kısa sürede %60 getiri sağladı.Şimdi gelen haberler , hisselerde yapılan hızlı hareketler sabırlı olmayan ky nin psikolojisinide bozuyor ve satışa zorluyor.Ky zararına sattığına mı yansın, giden hissenin arkasından baktığınamı.Şahsi kanaatim üstatların değerlendirmesine göre, prkeme bilonçosuyla vs. psikolojik savaşın muhteşem olduğu bir kağıt.Ama bir gün bu da zincirleri kıracak inş.(Prkme =Ters köşe )

wrtr34
22-03-2011, 12:05
Ortada psikolojik olsun veya olmasın bir SAVAŞ yok.
Mücadeleyi SAVAŞ olarak, ŞİDDETİ çağrıştıran kelimelerle ifade etmek pek sağlıklı değil.

PRKME'deki olay çok basit...

Paranız KENDİ paranızsa(kredi veya etraftan toplanan para değilse), bir de SABRINIZ varsa bu MÜCADELEYİ elbette kazanç ile bitireceksiniz. Yok eğer paranız KENDİ paranız değilse, özellikle TEMEL sonra da TEKNİK analizi bilmiyorsanız, üstüne bir de SABRINIZ yok ise kaybedeceksiniz.

Bu kadar basit.

indikator
22-03-2011, 14:35
prkme de beklenti nükleer.. oda felaket oldu... suan yatay 4.00- 3,30 bandında gider gelir... yaza kadar fazla beklentiye girmeyin arkadaslar....yine de ytd.

rfndnçr
23-03-2011, 15:56
borsa % 2 ekside park % 2 artıda beska zaman olsa burda yorumcu kaynardı
ya millet sattı illallah etti yada park için bunların normal oldugunu öğrendi yinede teknik olarak
yorumlaya bilecek abilerden bekliyoruz bi iki sey

wrtr34
23-03-2011, 16:06
Kaynamaz...

Arşivdeki benim mesajlarıma bakın ve bana ne şekilde saldırdıklarna bakın...

Onların çoğu aynı kişi veya belli bir grubun yazılarıydı.

Sitede düzenleme ve aynı yerden alınan üyelikler iptal edilince, çoğu def oldu gitti...

Ben yazıyordum, o ZAVALLILAR DA sırf karşılık olsun diye yazıyorlardı.
Tabii hadlerini ANLAYACAKLARI DİLDE yazıyor, tokat gibi hatırlatıyordum...

"2 SENE, 3 SENE BEKLERİM" diyen ZAVALLAILARIN çoğu KUMARBAZ olduğundan çekip gittiler.

İyi de oldu, en azından şimdi gerçekten YATIRIMCILAR kaldı...

En azından DUYMAK İSTEDİKLERİNİN AKSİNDE yazanları, o yazılanlar GERÇEKLEŞTİĞİNDE SALDIRMAYACAK karakterde YATIRIMCILAR vardır diye umut ediyorum.

wrtr34
23-03-2011, 16:17
PRKME'de teknik açıdan yorum yapmak neredeyse imkansızdır.
Daha önceki mesajlarımda(arşivde) yazdığım teknik boşluk olan 3.40 civarındaki seviye dolmadan hareket etmeyecekti(ki ben dediğimde o boşluk dolmadan hisse 4.60 seviyesine kadar çıktı...O zamanlar burada işi bildiklerini SANAN ZAVALLILAR ne hedef fiyatlar, ne yüksek hayallere uçuyorlardı :)).

Ve etmedi de, endeksteki gevşemeyi DE destek alarak sert bir düşüşle, yukarıda bahsettiğim boşluğu doldurdu.

Dikkatinizi çekerim...4.60 seviyesinden 3.30'lu rakamlar...

Ve o süreçte ISRARLA dediğim bir şey daha vardı...

4.10 TL ve üzerinde iken yüklü miktarda(birkaç milyon lot) bir alım yapıldı...O miktarı bilerek BİRKAÇ MİLYON LOT olarak yazıyorum. NET MİKTARI yazarsan kurumdan anlaşılır ve detaylar ortaya çıkar...

4.10 TL ve üzerinden verilen o BİRKAÇ MİLYON LOT ALT SEVİYELERDEN YERİNE KONMADIKÇA hareket etmeyecekti, etmiyor da...

Ha, ne zaman ki hareket başlar, anlarız ki o BİRKAÇ MİLYON LOT AŞAĞI SEVİYELERDEN TOPLANMIŞ ve İKİNCİ YÜKSELİŞ DALGASI BAŞLIYOR...

"YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR" DEMEME GEREK YOK SANIRIM.

belmando
23-03-2011, 16:46
kesin şirket adamısın

belmando
23-03-2011, 17:02
SERENLER ne güzel araştırma yapmiş şirketin herşeyini dokmuş karların nereye gitdigini neden bukadar baskı yediğini adamlar istediğini yapıyolar bakıyorum hepsen yazmiş cizmissin arkadaşlar yok kumarcıymış yok oymuş buymuş sen kimi kandırıyon turkiyede borsa kumar deyilde nedirya saygıdeğer kardeşim kimseyi üzmeye gerek yok herşey ortada bizlerin yazdıkları lafta kalıyo herşirket bir boşluğunu buluyo ona göre kılıfına uyduruyo kardeşim bizlerde ky olarak çıkarsa o arada kar edersek ederiz yoksa zor adamlar 1 lotun kim aldığını hesaplıyo turkiyede borsa kumardeyilde ne

wrtr34
23-03-2011, 17:08
Borsayı kumar olarak görüyorsanız girmeyin.
Giriyorsanız da kumarhaneye girdiğini EN BAŞTAN KABUL EDİYORSUNUZ demektir.

Ben borsayı kumar olarak görmediğimden, kanuni boşlukları da hesaba katarak yatırım yapıyorum.
Her yaptığı yatırımda, aldığım lot mktarı kadar BEDELLİ parası saklarım, BEDELLİ ihtimali yoksa da, OLASI GEVŞEMELERDE maliyet düşürmek için boşta nakit tutarım.

ŞİRKETİN ADAMISIN derken sanırım yanlışlıkla yazdınız.
Yok eğer bilinçli yazdınızsa, beni tanımadan böyle bir yakıştırmada bulunmanızdan ötürü tıbben olmasa da ahlaken şifa dilerim.

wrtr34
23-03-2011, 17:20
Favori hissesi 18.03.2011 tarih ve 953 nolu mesajında "1000 lota kaç para ödeyeceğiz? Adam akıllı cevap veren yok mu?" diye yazan biri olarak sizin için değil sadece borsa, hayatın her adımı kumardır.

Siz borsayı kumarhane, tanımadığınız kişileri de "ŞİRKETİN ADAMI" olarak suçlayacağınıza, önce bedelli arttırımlarda, kaç lota, ne kadar para ödemek gerektiğini BAŞKALARINA SORMADAN hesaplamayı öğrenin.

Bu uyarımı sizin iyiliğiniz için yazıyorum. Mazallah, ya size cevap verenler YA ŞİRKETİN ADAMI OLURLARSA:):):)

wrtr34
23-03-2011, 17:22
Neyse, bu çerez sohbetlerini arada keyiflenmek için yapıyorum. Maksat boş vakti EĞLENEREK GEÇİRMEK.

Gelelim PRKME'ye...

O BİRKAÇ MİLYON LOT ALINMADAN hareket başlamayacaktır...

Bir diğer gösterge de takasın İLK 3 kurumu olacak.

kasatura
23-03-2011, 18:51
bugünkü ayrışma bakır fiyatlarımı?

http://www.forexprostr.com/commodities/copper

wrtr34
23-03-2011, 20:28
O BİRKAÇ MİLYON LOT toplanma süreci devam ediyor.
O mal toplanmadan hareket etmeyecektir.

Buradaki tek handikap, o toplamanın uzun süre alması ve toplamanın bittiği dönemde ülkede bir iç siyasi veya ekonomik durgunluk veya olumsuz hareketliliğin olmaması...

Bir de Nisan ayı içinde Portekiz ve Portekiz'den sıçrama ihtimali olan Euro Bölgesi finansal risk algılamasının artışı....

havaci20
23-03-2011, 20:36
kağıt çıkmaya başladı yine arkadaşlar birbirine girecek. park neden çıktı bu sorunun cevabı bana göre ;
1. hes ihaleleri başlıyor ni tekim seansın kapanması ile birlikte bir tane hes ihale haberi düştü,
2. şirketin halen konsolide bütçesi gelmedi
3. iki firma gürcistan ve iran dan elektirk ithali için epdk ya başvurdu. epdk nın açıklamasına göre de eğer başka firmalarda ithal etmek isterse bu iki ülkeden aynı hat üzerinden ithalat için ihaleye girebilecekler.
4. malum kış sezonu bitti maden ve ocaklardaki faaliyet ve üretim artacak. bakır fiyatları da tabi artışta yine.
5. ihtimali tam olarak bilinmemekle birlikte nisan sonunda mersin akkuyu da inşaatına başlaması planlanan nükleer enerji işinde rus devlet firmasının türk partneri kim olacak sorusunun şuan kesin belli olmaması.

her ne kadar bunlar yükselişin somut dayanakları ise de ; bu maddelerin dışında çoğu zaman herkesin yatırım için baz aldıkları ve birilerinin yukarıdaki maddeleri yatırımcılar adına düşünüp kağıdın değerinin daha fazla olduğunu düşünüp pozisyon almaya karar vermeleri. bence parktaki hareket bunların hepsinin özeti hemde endeksin oldukça negatif kapadığı bir günde bu işlem hacmi ile 10 kademe yukardan kapatmasının nedenlerinden, tabi bunlar şahsi görüşüm

wrtr34
23-03-2011, 20:44
Tahtanın üst kademelerinde KENDİ SATIŞLARININ DIŞINDA mal gördükleri ve bu malı da YÜKLÜCE OLARAK DEĞERLENDİRDİKLERİ için endeksin gerilemesine, munzam karşılıklarındaki artışın önümüzdeki süreçte EKONOMİYİ SOĞUTACAĞINA ALDIRMADAN alım yapıldı.

Tek sebep bu...

Gerisi sadece BAHANE KILIFIDIR. Aynen 4.60 seviyesinden 3.30 seviyesine düşerken endeksteki gevşemeyi GEREKÇE SANANLAR gibi...

wrtr34
23-03-2011, 20:47
Buradan çıkarılması gereken OLUMLU SONUÇ, tahtada birilerinin uzun süredir aktif olduğu gibi, olmadığı izlenimi verilen sürede PASİF olarak beklediğidir.
Olumsuz sonuç ise; bugün alınan munzam karşılık arttırım kararı ile önümüzdeki süreçte FAİZ ARTIŞININ KAÇINILMAZ olduğu ve Nisan ayı içinde tekrar gündeme gelmesi MUHTEMEL Euro Bölgesi krizidir.

wrtr34
24-03-2011, 13:57
Hatırlatmak istedim

... Ancak tüm buna rağmen, PRKME'nin küçük yatırımcılara ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞARETİ vardır...

O da, takasında gözüken İLK 3 aracı kurumun mal miktarıdır.

Günden güne(ama senelik dilimler halinde) baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız.

MERTDENİZ
24-03-2011, 23:39
O BİRKAÇ MİLYON LOT toplanma süreci devam ediyor.
O mal toplanmadan hareket etmeyecektir.

Buradaki tek handikap, o toplamanın uzun süre alması ve toplamanın bittiği dönemde ülkede bir iç siyasi veya ekonomik durgunluk veya olumsuz hareketliliğin olmaması...

Bir de Nisan ayı içinde Portekiz ve Portekiz'den sıçrama ihtimali olan Euro Bölgesi finansal risk algılamasının artışı....

SYN Wrtr takas incelememde satışların tekstil aracı kurumundan yapıldıgını gördüm yaklaşık 2.7 mln lot peki bu gerçekten tekstilin malı.ve toplanan bişey de yok daha tekstilin lotunda bir degişim ama tahtayı tanımıyorum mal sahibi hangi kurumları kullanıyo sadece tekstilse bu filim çok uzar dediginiz gibiyse...

wrtr34
24-03-2011, 23:53
Sayın MERTDENİZ;

Dediğimin BİR noktasından doğru yakalamışsınız ancak sonra elinizden kayıp gitmiş...

Tekstil menkuldeki lot miktarını (İLK MESAJIMDA, arşivden bulabilirsiniz) iyi inceleyin bakalım...
ALIM MI/SATIM MI?

Ayrıca madem TAHTAYI TANIMIYORSUNUZ, tanımak için ciddi bir araştırma yapmanız, YATIRIMCI OLACAKSANIZ yararınıza olur. Yok eğer KUMARBAZSANIZ o ayrı, benim konumun dışında.

Ayrıca, MAL SAHİPLERİ hep aynı kurum/kurumlarda işlem yapmazlar. İstedikleri anda değiştirirler.

FİLİM ÇOK UZAR derken sanırım sanırım siz daha KISA vadeli bakıyorsunuz...

En sabırsızımızın bile doğmak için en az 7 ay beklemek zorunda olduğu (Yoksa ölü doğar) bir dünyada SABIR şarttır.

MERTDENİZ
25-03-2011, 00:34
sayın mertdeniz;

dediğimin bir noktasından doğru yakalamışsınız ancak sonra elinizden kayıp gitmiş...

Tekstil menkuldeki lot miktarını (ilk mesajımda, arşivden bulabilirsiniz) iyi inceleyin bakalım...
Alım mı/satım mı?

Ayrıca madem tahtayı tanımıyorsunuz, tanımak için ciddi bir araştırma yapmanız, yatırımcı olacaksanız yararınıza olur. Yok eğer kumarbazsanız o ayrı, benim konumun dışında.

Ayrıca, mal sahipleri hep aynı kurum/kurumlarda işlem yapmazlar. Istedikleri anda değiştirirler.

Filim çok uzar derken sanırım sanırım siz daha kısa vadeli bakıyorsunuz...

En sabırsızımızın bile doğmak için en az 7 ay beklemek zorunda olduğu (yoksa ölü doğar) bir dünyada sabır şarttır.

ben daha hissede degilim .araştırmalarım devam etmekte teknikçiyim bu arada aylarca bekleyim hissenin ameleligini yapmakta istemem hareketten bikaç hafta önce teknige göre girerim ve bu hisse sizce neden dikkatimi çekti dersiniz.ayrıca hisseye hakim biri olarak kaçırdıgım kısmıda paylaşırsanız sevinirim..şimdiden teşekkür ederim..

wrtr34
25-03-2011, 00:52
Sayın MERTDENİZ;

2011 Ocak dönemindeki takasları GÜN GÜN kontrol ederseniz anlarsınız. ÖZELLİKLE Tekstil Menkul...

rfndnçr
28-03-2011, 13:51
bu ne arkadaşlar ses seda komple kesildi
yok mu bi yorumu olan bi morel verecek

kantar
28-03-2011, 15:29
bu ne arkadaşlar ses seda komple kesildi
yok mu bi yorumu olan bi morel verecek

ben de sizlere katılıyorum, daha önceleri bir sürü yorum vardı şimdi sağ olsun bir iki arkadaş kaldı onların değerli yorumlarını okuyorum.

belmando
28-03-2011, 16:24
helal olsun usak yazıklar olsun prkme sep amcama ne senetlerin altında kaldı yuh da yuh

wrtr34
28-03-2011, 20:00
Sayın kantar,

Az sayıda insanın yazması çok normal...

Yükselirken sanki yükseliş HEP sürecekmiş SANIP alanlar, BİLİNÇLİ gevşetilmelerde bu kez de düşüşün SÜREKLİ olacağını sanıp KAÇIYORLAR.

Ama arşivdeki eski yorumlarımı ve bana salyası akarcasına yapılan saldırıları okursanız, o saldırıları yaparken "1-2 veya gerekirse 3 sene beklerim" diyecek kadar SANAL kahramanların, nasıl tırsıp da kaybolduklarını görürsünüz.

2.80'li seviyelerde 4.60'lara çıkarılması da BİLİNÇLİYDİ, o seviyelerden endeksteki gevşeme BAHANE edilerek 3.30'lara düşÜRÜLmesi de BİLİNÇLİYDİ.

Bütün sorun, ortada oynanan OYUNUN bu kadar BİLİNÇLİ olmasına karşın, yatırımcıların kahramanlıkları kadar sabra ve sinire sahip olup, olmadıkları.

Gözüken o ki; kahramanlıklarının sanal olması gibi, sabırları da, sinirleri de KAĞITTAN teyyare imiş...

GERÇEK YATIRIMCILARIN dikkat etmesi gereken, MAGRİP coğrafyasındaki kımıldamaların bu sene EKİM veya 2012 Nisan ve sonrasında ülkemize sıçraTILIP, sıçraTILmayacağı...

Bu arada, hissenin fiyatı 4.10 civarındayken "GEVŞEMESİ LAZIM, BOŞLUKLARA VE KAĞIDIN KARAKTERİSTİĞİNE DİKKAT" diye uyardığımda, bana zavallıca saldıranların özürlerini okuyorum özel mesajlarımda...

Bu BİLE bir tekamüldür.

ben de sizlere katılıyorum, daha önceleri bir sürü yorum vardı şimdi sağ olsun bir iki arkadaş kaldı onların değerli yorumlarını okuyorum.

sabatsu
28-03-2011, 20:07
Kurum Adı Son Günlük Fark Haftalık Fark Aylık Fark
TIB IS BANK 9.149.692 -897 -229.448 164.136
TES TEKSTILBANK 6.945.077 3.370 2.985 -214.736
CIY CITIBANK YABANCI 4.408.359 54.700 -42.246 -785.456
TGB GARANTI BANK 4.260.332 -88.982 -942.173 -330.924
DBY DEUTSCHE YABANCI 3.249.703 416.539 1.042.901 947.178
DZY DENIZ 1.920.010 659 -341.633 -160.226
AKB AKBANK 1.764.096 -32.038 -139.914 -282.644
XYA YATIRIM FONLARI 1.609.355 -30.000 59.000 -50.645
YKR YAPI KREDI 1.462.815 5.756 -95.615 -87.352
IYM IS 1.306.337 -32.000 -81.252 101.071
VKY VAKIF 1.106.870 38.797 9.757 -4.043
FNY FINANS 1.071.019 -39.746 93.461 61.734
EKN EKINCILER 1.021.469 14.790 20.063 435.473

Evet son bir aylık takaslar bu şekilde....Bu tabloya göre ne düşünmek lazım.....Deutsche yabancının bir haftalık süreçte almış olduğu 1 milyon lot dikkat çekiyor sanırım

wrtr34
28-03-2011, 20:11
Sayın sabatsu;

PRKME çok enteresan bir hissedir.
Takasındaki ilk 3 aracı kurumun toplam yüzdelerinin ZAMAN İÇİNDE nasıl bir mesaj verdiğini CİDDİ CİDDİ incelemenizi isterim.
Bu ilk 3 kurumun bize FISILDADIKLARINI doğru okursak, alım veya satım yönündeki pozisyonlarda daha istikrarlı olabiliriz.

sabatsu
28-03-2011, 20:21
Bende bu hissenin enteresan bir hisse olduğunun farkındayım.o Yüzden her zaman yaptığımı yapmadım %5 kardayken diğer hisselerde yaptığım gibi elimden çıkarmadım. :)Sadece hacmin yükselmesini bekliyorum...Bana göre gelecek vaad eden bir kağıt ve büyük yatırımcı gibi düşünerek herkesin almaya başladığı zaman ben satacak şekilde takip ediyorum...Eğer 2. sıradaki kurumdan bahsediyorsanız onlar satmak isterlerse kağıda önce tavan yaptırmak zorundalar...Yani her durumda ben daha fazla kar edeceğim...6.5 milyon lot ha deyince erimez...:)
Yasal Uyarı:Naçizene görüşlerimdir beni bağlar :)))

wrtr34
28-03-2011, 20:27
Sayın sabatsu,

İlk 3 kurumun TOPLAM yüzdelerine ve bu yüzdelerin hangi seviyenin altına indiğinde TOPLU ALIM yapıldığı, hangi seviyenin üstüne çıkıldığında ise KISMİ SATIŞ yapıldığına DİKKATLİCE bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi algılayabilirsiniz.

"YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR" dememe gerek yoktur umarım.

komcero21
28-03-2011, 21:08
wtr kardeş yanlış anlama ama bilmece gibi konuşuyorsun rüzgar,kaptan, incelersen anlarsın... ben borsa artıda iken benim kağıt neden çıkmıyor ekside iken neden düşüşte önde gidiyor diyecek kadar borsa tekniği cahili bir insanım yazdıklarını biraz daha açarsan bu kağıda bağlanmış bir insanın ufkunu açarsın.şimdiden teşekkür ederim, hayırlı akşamlar

wrtr34
28-03-2011, 21:24
Sayın komcero21;

Ben bilmece gibi konuşmuyorum, gayet açık ve net ifadelerle ne düşündüğümü yazıyorum.

Buyurduğunuz kaptan, rüzgar kelimelerini içeren arşivdeki 336. sayfa 4027 nolu mesajımı bir daha ve ANLAMAK İÇİN okursanız anlarsınız umarım.

Yoksa burada "1 hafta içinde 5.50 olacak" diye zavallıları da gördük.
Sonra def olup, geldikleri karanlığı döndüler.

Borsa tekniği cahili iseniz size tek tavsiyem ya cehaletinizi araştırarak, inceleyerek gidermeniz veya cehaletinizde ısrar edecekseniz de, borsa gibi riskli ortamlara girmemenizdir.

Ancak bu araştırma, inceleme dediğim süreç, forumları okuyarak geçirilecek bir zaman dilimi değildir. TEMEL ANALİZ ve TEKNİK ANALİZİ öğrenmeli, üstüne de EURO bölgesi EKONOMİK krizin nerelere sıçrayabileceğini ve komşu ülkelerdeki halk hareketlerinin! nerelere SIÇRATILABİLECEĞİ konusundaki riskleri de gözünüzün önüne almalısınız.

komcero21
28-03-2011, 22:12
eyvallah kardeş açıklayıcı bilgilerin için

rfndnçr
29-03-2011, 14:30
selam

bbu hissenin düz rakamlarla bi sıkıntısı var galiba 3 direnci asılırkende böyle olmustu
simdi aynı seyler 4 için söz konusu burayı geçtiğindede insallah 3 teki gibi gider

panfry61
30-03-2011, 02:25
sayın wrtr..siz takaslar ve grafik için ne düşünüyorsunuz.az önce gözüme takıldı.bi süredir yabancı alımları artıyor.hacimde artıyor..bu fiyatlardan alım yapılabilirmi??4.00-4.10 arası.

snıper
30-03-2011, 09:31
http://www.fotografekle.com/image-F892_4D92DC0B.jpg (http://www.fotografekle.com/share-F892_4D92DC0B.html)

fiyatlar tam kritik yerde..

Kartal18
30-03-2011, 09:47
Kademe verebilecek varmı? 12 kırılmıyor!

Serenler
30-03-2011, 09:57
fiyatlar tam kritik yerde..

Evet öyle...
Bu değer birkaç defa aşıldı. Kağıt gidiyor diye atlayan bizim yatırımcı sazanlara ciddi miktarlarda mal arzı yapıldı. ve hemen geri hareket başladı.
Daha sonra da eften püsten sebeplerle endeksin % 3-5 düştüğü günlerde seri şekilde % 8-10 luk düşüşler gördük. 4.60 ları gören kağıt 2.30 ları da gördü.
Bu noktaları herhalde bizim küçük yatırımcılarımız akıllarının ucundan dahi geçiremezlerdi.
Bizim patron açgözlülükte sınır tanımıyor.
Gerçi SPK hükümlerine göre hissenin patronları haber vermeden hissede işlem yapamazlar.
Bizimkisi öylesine dedikodu işte....

wrtr34
30-03-2011, 10:19
Sayın panfry61,

Ben kimseye "Şu fiyattan alım uygundur/Şu fiyattan satış düşünülmelidir" gibi bir yönlendirmede bulunmam, bulunamam.
Bulunmam çünkü vicdan sahibiyim, BULUNAMAM çünkü hem forum kurallarına hem de vicdani kuralalrıma aykırı.

Ben sadece kendi tarzımla ilgili cevap verebilirim...

MONDİ-TİRE KUTSAN 14.safya 167 nolu mesajımda bahsettiğim ABD kaynaklı riski okumanızı, anlamanızı ve yatırım kararınızı ona göre vermenizi tavsiye ederim.

Teknik anlamda PRKME'nin diğerlerinden belki de TEK FARKI, daha önce geri döndüğü seviyelerden süzülmesi sonrasında tekrar o seviyelere hareket etmesi, diğer senetlerde daha KISA vadeli süreçler iken, PRKME'de bunun 2 ay, bazen de daha uzun sürebildiğidir.
Bu da, hissede işlem yapan veya yapanların planlarının UZUN VADELİ olduğu ve bu yükselip-gevşemelerde istenen malı TOPLAYANA KADAR bu vadeyi uzatabileceklerini veya kısaltabileceklerinin göstergesidir.

Bu da demektir ki, PRKME tahtasına YATIRIM yapılır, kısa vadeli girip de işlem yapılmaz.

Arşivdeki 336. sayfa 4027 nolu mesajımı okursanız ne demek istediğimi daha net algılayabilirsiniz.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR DEMEME GEREK YOK SANIRIM.

sayın wrtr..siz takaslar ve grafik için ne düşünüyorsunuz.az önce gözüme takıldı.bi süredir yabancı alımları artıyor.hacimde artıyor..bu fiyatlardan alım yapılabilirmi??4.00-4.10 arası.

aliihsanaksu
30-03-2011, 18:25
bakır fiyatları bugün önemli ölçüde düştü...acaba 4.12 den dönmesinin sebebi bumu ki...daha da düşermiki..bilgisi olan varsa bir cevap lütfen

snıper
30-03-2011, 18:44
http://www.fotografekle.com/image-FE39_4D935DAE.jpg (http://www.fotografekle.com/share-FE39_4D935DAE.html)

http://www.fotografekle.com/image-7067_4D935DAE.jpg (http://www.fotografekle.com/share-7067_4D935DAE.html)

kapanış bence güzel..

aliihsanaksu
01-04-2011, 15:32
ben ne zaman bu kağıda girsem işlem hacmi azlıyor..kağıt ya yerinde sayıyor ya da düşüyor...kağıtta tık yok..bir de enerji kağıdı olacak..yuh

aliihsanaksu
01-04-2011, 15:53
bakır fiyatları bugün yine tepetaklak..ALLAH yardımcımız olsun

aliihsanaksu
01-04-2011, 16:32
iflah olmayız artık...5-6 hedef koyanlara duyurulur....bugün yarın bir de göçük sonucu ceza kesilirse hapı yuttuk..........

aliihsanaksu
01-04-2011, 22:50
Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:
Şirketimizin asfaltit üretim faaliyeti ile ilgili olarak Şırnak İli Silopi İlçesi IR-2429 sayılı Ruhsat Sahasında dekapaj, kömür kazı, yükleme ve nakliye işi için Tellioğlu Petrol İnşaat Nakliyat Turizm Otomotiv İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi ile 17.06.2008 tarihinde imzalanıp komuoyuna duyurulan sözleşmeye ilave olarak; (+/- %20 ) 3.800.000 m3 dekapaj yapılarak, 400.000 ton asfaltit üretilmesi işi için 12 (oniki) ay süreli ek protokol düzenlenmiştir.

havaci20
01-04-2011, 23:13
PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / PRKME [] 01.04.2011 17:55:57
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Ortaklığın Adresi
:
PAŞALİMANI CAD.NO:41 ÜSKÜDAR/İSTANBUL

Telefon ve Faks No.
:
0216 531 24 00 / 0216 531 25 71

Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su
:
0216 531 24 00 / 0216 531 25 71

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı?
:
Hayır

Özet Bilgi
:
ASFALTİT ÜRETİMİNE İLİŞKİN DEKAPAJ SÖZLEŞMESİNE EK PROTOKOL İMZALANMASI

AÇIKLAMA:
Şirketimizin asfaltit üretim faaliyeti ile ilgili olarak Şırnak İli Silopi İlçesi IR-2429 sayılı Ruhsat Sahasında dekapaj, kömür kazı, yükleme ve nakliye işi için Tellioğlu Petrol İnşaat Nakliyat Turizm Otomotiv İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi ile 17.06.2008 tarihinde imzalanıp komuoyuna duyurulan sözleşmeye ilave olarak; (+/- %20 ) 3.800.000 m3 dekapaj yapılarak, 400.000 ton asfaltit üretilmesi işi için 12 (oniki) ay süreli ek protokol düzenlenmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını; bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

BİR TANE KURUM YAYINLADIĞI TAVSİYE RAPORUNDA ASFALTİT ÜRETÜMÜNDE ARTIŞ OLACAĞINDAN BAHSETMİŞTİ BU BİLDİRİM DE BUNUN GERÇEKLEŞECEĞİNİN SMUR KANITI, UMARIM PAZARTESİ KAĞIDA HAREKET GETİRİR. BUGÜN ENDEKSİN O KADAR GÜZEL OLMASINA RAĞMEN İŞLEM HACMİ ÇOK DÜŞÜK KALDI TIPKI BAĞIMSIZ DENETİMDEN GEÇMİŞ BİLANÇOYU GÖNDERMEDEN ÖNCEKİ GİBİ BELKİ O KADA RETKİSİ OLMUCAK AMA O BİLANÇONUN DA BAHANESİ İLE 4 ÜN ÜSTÜNE ATMIŞTI KAĞIT UMARIM BU VE BUNDAN SONRAKİ GELECEK SANTRAL İNŞAAT VE İHALE HABERLERİ İLE PARKIN HAKETTİĞİ FİYATA GELECEĞİNİ UMUYORUM.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

pusat05
04-04-2011, 16:21
4,16 geçilmez oldu

sabatsu
04-04-2011, 20:21
Süreç istediğimiz gibi işlemeye devam ediyor.küçük adımlardan artık büyük adıma geçme zamanı yaklaşıyor mu dersiniz...Bakalım bu sefer olacak mı :))
Y:T:D

cdemir
06-04-2011, 00:12
olur olur bal gibi olurrrrrrrrrrrrrrr

belmando
06-04-2011, 08:03
Park-Cengiz, Sinop'ta nükleer santral için başvurdu
İSMAİL ALTUNSOY - 06.04.2011 Park Grubu-Cengiz İnşaat ortaklığı, Sinop'ta (Arıburnu) 2 bin megavatlık (mW) nükleer santral kurmak için EPDK'ya lisans başvurusu yaptı. Park Grubu (Ciner) daha önce de EPDK'ya nükleer santral lisans başvurusunda bulunmuş, ancak süreç itiraz üzerine olumsuz sonuçlanmıştı.Türkiye'nin ilk nükleer santralini Ruslar, Mersin-Akkuyu'da kuracak. Enerji Bakanlığı, ikinci nükleer santralin Sinop'ta kurulması için Japonlarla görüşmeleri sürdürüyor. Bakanlığın Japonlarla görüştüğü sırada TMC Enerji (Park-Cengiz Ortaklığı), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) 2 bin MW'lik santral kurmak için üretim lisansı başvurusu yaptı. EPDK kaynaklarından alınan bilgiye göre ortaklık, geçen hafta lisans başvurusunda bulundu. Başvuruyu ilginç kılan, EPDK'ya üretim lisansı için başvuru yapılması. Sektör kaynakları, "Üretim lisansının anlamı, hiçbir alım garantisi istenmemesi ve yatırım için gerekli finansmanın da başvuru sahibi tarafından temin edeceği anlamı taşıyor." değerlendirmesini yaptı. Ruslarla yapılan nükleer santral anlaşmasında Türkiye, 1 kilovatsaat elektrik için 12.35 cent alım garantisi vermişti.

TMC Enerji'nin başvurusunu EPDK değerlendirecek. Ancak, mevzuatta netlik olmadığı için lisans başvurusunun nasıl sonuçlandırılacağı konuşulmaya başlandı. Edinilen bilgiye göre başvuru ÇED raporu, yer seçimi gibi konular için TAEK'e (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) yönlendirilebilecek. Kurum, lisans verme sürecini tamamlayacak.

sabatsu
06-04-2011, 09:03
Bu borsa böyle bir iş işte haberi bile zamanlı geliyor.Tam biz artık büyük adım atma vakti geldi demiştik.Haber geldi...Yatırım aracıymış borsa...Hikaye...Kumar yeri ...Oyna kazan...Oyna kaybet...

aliihsanaksu
06-04-2011, 10:41
bu haber ile tavan yapması gerekirdi.......yine elimize mi verecek acaba spek

aliihsanaksu
06-04-2011, 10:47
ayrıca bakır fiyatları tekrar yükselişe geçti...artık bugünde iyi bir yükseliş yapmazsa yuh diyeceğim prkme ye

wrtr34
06-04-2011, 12:03
Olayın bakır fiyatları ile ilgisi YOK, hiçbir zaman da YOKTU.
Daha önceki teknik hareketlerinde YAPMASI GEREKENLERİ nasıl yaptıysa, şimdi de AYNISINI yapacaktır...
Daha önceki GERİ DÖNÜŞLERİ neden yaptığına dikkat edin.

aliihsanaksu
06-04-2011, 12:29
Olayın bakır fiyatları ile ilgisi YOK, hiçbir zaman da YOKTU.
Daha önceki teknik hareketlerinde YAPMASI GEREKENLERİ nasıl yaptıysa, şimdi de AYNISINI yapacaktır...
Daha önceki GERİ DÖNÜŞLERİ neden yaptığına dikkat edin.

sizce geri dönüşleri neden yaptı o zaman....yükseliş zamanı bakırın 2011 in en çok kazandıracağı olması nedeni ile değilmiydi..ayrıca en büyük gelirini bakırdan sağlamıyor mu bu prkme

wrtr34
06-04-2011, 12:53
Yazabileceğim cevaplar olsa zaten soru sorarak dikkatinizi o noktalara çekmezdim.
Ayrıca, evet bakırdan dolayı kar veya zarar eden bir şirket ancak borsadaki senet performansı bakır fiyatları ile alakalı değil.
Yükselişe başladığı dönemden ÖNCE de bakır fiyatları OLDUKÇA YÜKSEK seviyelerde idi.

wrtr34
06-04-2011, 14:10
İhaleye beraber girdiği ortak her ne kadar kuvvetli olursa olsun, santral için verdiği teklif kabul edilse BİLE, teknik anlamdaki ahreketlerine ÇOK dikkat etmek lazım.
Senelerdir borsanın içinde değişik pozisyonlarda çalışmış biri olarak diyebilirim ki, teknik analize bakıldığında BAĞIRA BAĞIRA "Şuraya yükseleceğim, buraya düşmeden yataya girmeyeceğim, yataydan çıkmak için gün sayıyorum" diyen başka bir hisse hatırlamıyorum.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. TEKNİĞİNE ÇOK DİKKETLİ BAKIN, GÖRMEK İÇİN BAKIN TAVSİYESİDİR.

rfndnçr
07-04-2011, 14:42
nükleer dedik buda FOSS

KAÇ YIL DAHA BEKLİYECEGİZ ACABA

spearly
08-04-2011, 12:07
Böle bı kağıt görmedim yaa hareket yok yaaa birde nükleer enerji için başvuruyorlar bunna rağmen ckmio ne dandik kagitsin yaw

AYENA
08-04-2011, 12:07
bugun aracı kurumdaki (ekinciler) danışmanın önerisiyle biraz aldım 4,25 ten
ikinci seans ta biraz daha albilirim.
umarım hayırlı olur.
1 sayfadan itibaren okudum takaslara (ilk 3 ) dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen arkadaşta acaba halen derinlik ve takas ekranı var mı
biliyorsunuz son uygulamada artık göremiyoruz.
eğer varsa gun içinde bu bilgileri paylasırsa hemiz için bir ışık olur
teşekkürler

havaci20
08-04-2011, 23:02
bugun aracı kurumdaki (ekinciler) danışmanın önerisiyle biraz aldım 4,25 ten
ikinci seans ta biraz daha albilirim.
umarım hayırlı olur.
1 sayfadan itibaren okudum takaslara (ilk 3 ) dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen arkadaşta acaba halen derinlik ve takas ekranı var mı
biliyorsunuz son uygulamada artık göremiyoruz.
eğer varsa gun içinde bu bilgileri paylasırsa hemiz için bir ışık olur
teşekkürler

takası bu linkten görebiliriniz. http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=bakiye&seciliHisseIdx=335&hisse=PRKMEEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

madboyonur
11-04-2011, 11:08
Bugun genel kurul var.beklentiler nedir?bilgilendirirmisiniz

Trader1
11-04-2011, 12:50
***PRKME***PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Genel Kurul
Toplantısı Sonucu )

***PRKME***PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Genel Kurul Toplantısı
Sonucu )

Ortaklığın Adresi
: PAŞALİMANI CAD. NO:41 ÜSKÜDAR/İSTANBUL

Telefon ve Faks No.
: 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71

Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
: Hayır

Yapılan Açıklama Düzeltme mi?

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?

Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Özel Durum Açıklamasının Tarihi : 15.03.2011

Özet Bilgi
: 2010 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Genel Kurul Toplantı Türü : Olağan

Olağan Genel Kurul Toplantısı ise Ait Olduğu Hesap Dönemi : 2,010.00

Genel Kurul Tarihi : 11.04.2011

ALINAN KARARLAR / GÖRÜŞÜLEN KONULAR:

"Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" unvanlı şirketin
2010 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısını yapmak üzere 11 Nisan 2011 Pazartesi günü
saat 11:00'da Paşalimanı Caddesi No:41 Üsküdar/İstanbul adresinde T.C. İstanbul Valiliği
Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nün 08.04.2011 tarih 20678 sayılı yazısıyla görevlendirilen
Bakanlık Komiseri Sayın Metin YÖNEY'in gözetiminde toplanıldı.

Toplantıda 148.867.243.-TL (Yüzkırksekizmilyonsekizyüzaltmışyedibinikiyüzkırk üç
Türk Lirası) şirket sermayesine tekabül eden 14.886.724.300 adet paydan 200 adedinin
asaleten 10.479.484.929 adedinin vekaleten olmak üzere toplam 10.479.485.129 adet
hissenin toplantıda temsil edildiğinin gündemi havi toplantı çağrı ilanlarının 17 Mart
2011 tarih ve 747 sayılı Haberturk Gazetesi ve 17 Mart 2011 tarih ve 7774 sayılı Türkiye
Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlandığının, ayrıca A ve B Grubu nama yazılı hisse
senedi sahiplerine aynı çağrı metninin 16 Mart 2011 tarihinde PTT aracılığı ile taahhütlü
olarak gönderildiğinin tespiti üzerine toplantının kanunen açılabileceği anlaşıldı.
Bunun üzerine toplantı gündemdeki konuların görüşülmesi için Yönetim Kurulu Başkanı
Sn. Nalan ERKARAKAŞ tarafından açılarak aşağıdaki kararlar alındı.

1-Divan Başkanlığına Nalan Erkarakaş'ın, Oy Toplayıcılığına Süleyman Uyan'ın, Katipliğe
ise Tuğçe Karadağ Çiftçi'nin seçilmelerine oy birliği ile karar verildi.
2-Genel Kurul Toplantı Tutanaklarının imzalanması için Divan Heyetine yetki verilmesine
oy birliği ile karar verildi.
3-Şirketimizin 01.01.2010 - 31.12.2010 hesap dönemine ait Yönetim Kurulu Faaliyet
Raporu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Uyan tarafından ve Şirket Denetim Kurulu ve
Bağımsız Denetim Raporları ise Mali İşler Müdürü Tacigül Erdem tarafından okunarak
müzakeresi sonucu Genel Kurulca oybirliği ile kabul edildi.
4-Şirketin 01.01.2010 - 31.12.2010 yılına ilişkin Bilanço ve Kar/Zarar hesapları
okundu ve müzakere edildi. Yapılan oylama sonucunda, bilanço ve kar/zarar hesapları
Genel Kurulca oybirliği ile tasdik edildi.
5-Yönetim Kurulunun 2010 yılı çalışmaları ile ilgili ibrası konusuna geçildi. "T.T.K.'
nun 374. maddesine göre Yönetim Kurulu Üyeleri kendi ibralarında oylamaya katılmaksızın"
kanunen oylamaya katılan diğer hissedarların kabul oyu ve oybirliği ile ayrı ayrı
oylanmak suretiyle ibra edildiler.
Şirket denetçisi 2010 yılı çalışmalarından dolayı Genel Kurulca oybirliği ile ibra
edildi.
6-01.01.2010 - 31.12.2010 hesap dönemine ilişkin kardan vergiler ve ayrılması gereken
yasal yükümlülükler ayrıldıktan sonra kalan kısmın dağıtılmayarak olağanüstü yedek
akçe olarak şirket bünyesinde bırakılmasına Genel Kurulca oybirliği ile karar verildi.

7-Şirketin 2010 yılında muhtelif kamu kurumlarına ve derneklere yapmış olduğu 737.058.-TL
tutarında bağış ve yardımlar hakkında Genel Kurul'a bilgi verildi. Divan Başkanı Gündemin
bu maddesinin ortakların bilgisine sunulan bir husus olduğunu ve oylama ile ilgisi
bulunmadığını genel kurula açıkladı. Ancak toplantıya katılan fon temsilcisi Bengi
Dinçel bu hususun temsilcileri olarak katılınan bazı şirketler için bir uygulama olduğunu
kendilerinin bu hususta görüşlerinin çekimser olduğunu ifade ederek 223.952.000 adet
hisselerinin çekimser olarak tutanağa geçirilmesini talep etti.
8-Sermaye Piyasası Kurulu'nun 09.09.2009 tarih ve 28/780 sayılı kararı gereği, Şirketin
3. kişiler lehine vermiş oldukları teminat, rehin ve ipotekler ve elde etmiş oldukları
gelir veya menfaat hususunda Genel Kurul'a bilgi verildi. Divan Başkanı Gündemin bu
maddesinin ortakların bilgisine sunulan bir husus olduğunu ve oylama ile ilgisi bulunmadığını
genel kurula açıkladı. Ancak toplantıya katılan fon temsilcisi Bengi Dinçel bu hususun
temsilcileri olarak katılınan bazı şirketler için bir uygulama olduğunu kendilerinin
bu hususta görüşlerinin çekimser olduğunu ifade ederek 223.952.000 adet hisselerinin
çekimser olarak tutanağa geçirilmesini talep etti.
9-Şirket Denetim Kurulu Üyeliğine 1 yıl süre ile görev yapmak üzere Altunizade Mahallesi,
Atıf Bey Sok. No:11/B-14 Üsküdar/İstanbul adresinde mukim T.C. uyruklu Hakkı Gültekin'
in seçilmesine Genel Kurulca oybirliği ile karar verildi. Hakkı Gültekin'in toplantıda
hazır bulunduğu görüldü.
10-Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ücretlerinin görüşülmesine geçildi, yapılan
görüşmeler sonucu Bağımsız Yönetim Kurulu üyelerine aylık net 2.000.-TL ücret ödenmesine,
Denetim Kurulu ve diğer Yönetim Kurulu üyelerine bu görevleri nedeniyle ücret ödenmemesine
56.972.400 adet çekimser oya karşılık 10.422.512.729 adet kabul oyu ile oyçokluğuyla
Genel Kurulca karar verildi.
11-Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri çerçevesinde
Denetim Komitesi tarafından önerilen ve Yönetim Kurulunca 2011 yılı için seçilen
"DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş."nin seçimi hususu
Genel Kurulun onayına sunularak yapılan oylama sonucunda Genel Kurulca oybirliği
ile kabul edildi.
12-Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen Şirket Kar Dağıtım Politikaları'nın Kurumsal
Yönetim İlkeleri ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.01.2006 tarihli yazısı çerçevesinde
Genel Kurul'un bilgisine sunuldu. Divan Başkanı Gündemin bu maddesinin ortakların
bilgisine sunulan bir husus olduğunu ve oylama ile ilgisi bulunmadığını genel kurula
açıkladı. Ancak toplantıya katılan fon temsilcileri Bengi Dinçel ve Berna Yazkan
bu hususun temsilcileri olarak katılınan bazı şirketler için bir uygulama olduğunu
kendilerinin bu hususta görüşlerinin çekimser olduğunu ifade ederek 280.924.400 adet
hisselerinin çekimser olarak tutanağa geçirilmesini talep ettiler.
13-Şirket Yönetim Kurulu Üyeleri'ne T.T.K.'nun 334. ve 335. maddeleri gereğince
Yönetim Kurulu Üyelerinin şirketle ticari işlem yapabilmesi ve rekabet edebilmesine
ilişkin gerekli yetki ve iznin verilmesine Genel Kurulca oy birliği ile karar verildi.
Divan Başkanı Gündemin bu maddesinin ortakların bilgisine sunulan bir husus olduğunu
ve oylama ile ilgisi bulunmadığını genel kurula açıkladı. Ancak toplantıya katılan
fon temsilcisi Bengi Dinçel bu hususun temsilcisi olarak katılınan bazı şirketler
için bir uygulama olduğunu kendisinin bu hususta görüşlerinin çekimser olduğunu ifade
ederek 223.952.000 adet hisselerinin çekimser olarak tutanağa geçirilmesini talep
etti.
14-Dilekler maddesinde Yönetim Kurulu Başkanı tarafından MGI Bağımsız Denetim ve
YMM A.Ş.'nin 1 Ocak - 31 Aralık 2010 dönemi için hazırladığı İlişkili Taraf İşlemleri
Değerleme Raporu ile 2011 yılı için hazırladığı İlişkili Taraf İşlemleri Öngörü Raporu
ile Şirketimizin Bilgilendirme Politikası ve Etik Kurallar Genel Kurulun bilgisine
sunuldu.
Gündemde konuşulacak başka konu bulunmaması üzerine toplantıya son verildi.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı
Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan
bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun
olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm
çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=150346

IMKB

(11/04/2011 - 13:43:19)

aliihsanaksu
11-04-2011, 15:58
ne lanet kağıtmış be..ne zaman girsem zarar yazdırıyor...güya teklif verdi..

son osmanlı
11-04-2011, 16:12
sabrımı taşırmaya calışıyor bir hafta daha şans veriyorum bu lanet kagıda sonra yokum

komcero21
11-04-2011, 18:11
merakla beklenen genel kurul da geçti ve dağ fare doğurdu.bu süreçte birçok kağıt %100'e yakın prim yaptı ama bizim kağıdımız mehteran bölüğü gibi hareket etti.Hak'tan hayırlısı bakalım

aliihsanaksu
12-04-2011, 09:57
bu yıl ki en yüksek 4.66 yı görmüş...tavanımı da 4.66...umarım bir tavan yapar da tekrar zirveyi deneriz.....bizimkisi aç tavuk misali ama...

spearly
12-04-2011, 12:01
Paso yenı haberler pompalanıyor ama yıne de saglam bır cıkıs goremıyorum bu kagıtta anlamıyorum kı daha ne lazım bu kagıdın cıkması ıcın sankı nukleer basvurusunu yapan baska bı kagıt ????

aliihsanaksu
13-04-2011, 10:46
4.35 i bir türlü sağlam kıraamıyor ...umarım elimize vermezler

paradatör
13-04-2011, 19:57
İhaleye beraber girdiği ortak her ne kadar kuvvetli olursa olsun, santral için verdiği teklif kabul edilse BİLE, teknik anlamdaki ahreketlerine ÇOK dikkat etmek lazım.
Senelerdir borsanın içinde değişik pozisyonlarda çalışmış biri olarak diyebilirim ki, teknik analize bakıldığında BAĞIRA BAĞIRA "Şuraya yükseleceğim, buraya düşmeden yataya girmeyeceğim, yataydan çıkmak için gün sayıyorum" diyen başka bir hisse hatırlamıyorum.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. TEKNİĞİNE ÇOK DİKKETLİ BAKIN, GÖRMEK İÇİN BAKIN TAVSİYESİDİR.

peki şimdi bu kağıt ne diye bağırıyor?

satophi
13-04-2011, 21:40

cevabı ben de çok merak ediyorum!!!:yes:

paradatör
13-04-2011, 21:46
anladığım kadar. bakın eski tarihi fiyatlara gelecek orada yataya bağlayıp dinlenecek.
ama temelde mal yüklenme operayonu var demeye getirmiş arkadaş.
inş. hadi balım :)

havaci20
13-04-2011, 22:00
forumda bu saatte bir kaç kişi var, bu son düşüşün sebebi mi yoksa bir hareketin başlangıcımı ?. yerli kurumlar yabacıların maliyetini yükseltmeden çok kolay mallandırıyorlar. bunun bence 2 sebebi var
1. yabancı karlı şirket, enerji şirketi diye gözü kapalı daldı yerlilerde bulduk alıcıyı diye paso mal veriyor.
2. yabancıların bu kadar dalmasının ardında başka bir sebep var. yatırım amaçlı alıyorlar orta ve uzun vadeli. bizim yerliler de günü birlik alıp satıp bugün şu kadar kazandım diye günü karlı çıkmaktan evlerine memnun dönerken ardına baktığında o kağıdın nereye gittiğini görüp tüh şurdan alıp burdan satmıştım satmasaydım şu kadar kazanacaktım demeye devam edecekmi bunu zaman gösterecek.
bu sözlerim sadece park için değil belki çok büyük bir beklentisi yok ama biz türk yatırımcıların bütün kağıtlardaki genel alıp satma hareketini kasdederek bunları yazdım.

park işin düşüncem daha önceki harekette burlardan maliyetlenenlere her gün bir kaç kademe ileri geri yaparak satış fırsatı vermek. bu durumun eğer gerçekten gidecekse 4.60 lar geçilene kadar bir süre daha devam edeceği. park tan vakko gibi, egcyo gibi, cemas gibi kısa vadede bişeyler bekleyenlerin bişey alamayacağı, sabreden borsayı yatırım için düşünenlerin anca sabrının karşılığını alacağını düşünüyorum.
yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. hızlı yatırımcılar bahsettiğim kağıtlarda bugün al yarın ver yapmakla meşkuller.

rfndnçr
17-04-2011, 19:05
bu ne ya ölü topragı var tahtada
millet sattı gittimi yoksa yeter deyip sessisce izlemeye mi koyuldu

murat_78
17-04-2011, 19:43

hikayeyi oku arkadaşım, nobele aday bir kayıkçı hikayesi vardı ya hani :) ama çok dikkatli okuman lazım anlayabilmen için..her şey orada yazıyor zaten :halayci::halay: herkese bol kazançlı 1 hafta dilerim...

havaci20
17-04-2011, 23:23
fış fış kayıkçı mı yoksa bakşa mı :) bizim kayık battımı, yoksa limanda demirlerken çürüdümü bir ses çıkmadı epeydir kayıktan da hikayesinden de

havaci20
18-04-2011, 21:08
Park Elek. Madencilik (PRKME.IS) Temel Analiz: Park Elektrik Üretim Madencilik, IMKB’de islem gören tek madencilik sirketidir. Hem bakır hem asfaltit alanında operasyonları bulunmaktadır. Park Elektrik Üretim Madencilik, yabancı emsalleri göz önüne alınırsa hem fiyat kazanç hem fiyat defter degerine göre ucuz bulunmaktadır. 2010 Yılının 3. Çeyreginde karsılastıkları 4 aylık grev periyoduna ragmen asfaltit operasyonlarının da destegiyle sirket satıs marjları 2010 yılında çok fazla düsmemistir. Park elektrik ve madencilik 2033 yılına kadar Silopideki asfaltit maden yataklarının isletmeciligine sahiptir. Son olarak Türkiye Kömür isletmelerinin yaptıgı arastırmalar sonucunda açıklanan rapora göre ilk açıklanan asfaltit rezervinin toplam %35 üzerinde bir rezerv bulundugu onaylanmıstır. Bu da sirket için pozitiftir. Ayrıca Park elektrik, Diyarbakır’da 50MW kapasiteli bir hidroelektrik santral kurmustur, Bu santralin operasyona baslama tarihinin tahmini 2013 yılı olması beklentiler dogrultusundadır . Ayrıca elektrik yatırımlarına devam eden ve devam etmek isteyen sirket,Enerji piyasası denetleme kuruluna Adana Ceyhan daki, 423MW kurulu kapasiteli dogalgaz santralinin isletim haklarını almak üzere basvurmustur. Park elektrikin önümüzdeki günlerde bas gösterecek olan elektrik üretim özellestirmelerine katılımı beklentimiz dogrultusundadır. Ayrıca yükselen bakır fiyatları ortamında sirket , bakır zengini bir alanda bulunan madeninde sondaj çalısmalarına devam etmektedir. Bununla birlikte toplam 13.6mn ton olan bakır rezervlerinin 23mn ton onaylanmıs seviyelere kadar çıkması ilerideki günler için beklentimiz dogrultusundadır. Sirket için tavsiyemiz Al dır. Teknik Analiz: Park Madencilik, 3,25-4,10 aralıgında yasadıgı taban olusturma süreci sona ermistir. Olusan taban formasyonunun orta vadeli hedefi 5’dir. 4,10 üzerinde kaldıgı sürece ilk hedefin 4,65 olmasını bekliyoruz.global yatırım

ozzers
18-04-2011, 23:22
kesin elinde mal kalmıştır globalin

Park Elek. Madencilik (PRKME.IS) Temel Analiz: Park Elektrik Üretim Madencilik, IMKB’de islem gören tek madencilik sirketidir. Hem bakır hem asfaltit alanında operasyonları bulunmaktadır. Park Elektrik Üretim Madencilik, yabancı emsalleri göz önüne alınırsa hem fiyat kazanç hem fiyat defter degerine göre ucuz bulunmaktadır. 2010 Yılının 3. Çeyreginde karsılastıkları 4 aylık grev periyoduna ragmen asfaltit operasyonlarının da destegiyle sirket satıs marjları 2010 yılında çok fazla düsmemistir. Park elektrik ve madencilik 2033 yılına kadar Silopideki asfaltit maden yataklarının isletmeciligine sahiptir. Son olarak Türkiye Kömür isletmelerinin yaptıgı arastırmalar sonucunda açıklanan rapora göre ilk açıklanan asfaltit rezervinin toplam %35 üzerinde bir rezerv bulundugu onaylanmıstır. Bu da sirket için pozitiftir. Ayrıca Park elektrik, Diyarbakır’da 50MW kapasiteli bir hidroelektrik santral kurmustur, Bu santralin operasyona baslama tarihinin tahmini 2013 yılı olması beklentiler dogrultusundadır . Ayrıca elektrik yatırımlarına devam eden ve devam etmek isteyen sirket,Enerji piyasası denetleme kuruluna Adana Ceyhan daki, 423MW kurulu kapasiteli dogalgaz santralinin isletim haklarını almak üzere basvurmustur. Park elektrikin önümüzdeki günlerde bas gösterecek olan elektrik üretim özellestirmelerine katılımı beklentimiz dogrultusundadır. Ayrıca yükselen bakır fiyatları ortamında sirket , bakır zengini bir alanda bulunan madeninde sondaj çalısmalarına devam etmektedir. Bununla birlikte toplam 13.6mn ton olan bakır rezervlerinin 23mn ton onaylanmıs seviyelere kadar çıkması ilerideki günler için beklentimiz dogrultusundadır. Sirket için tavsiyemiz Al dır. Teknik Analiz: Park Madencilik, 3,25-4,10 aralıgında yasadıgı taban olusturma süreci sona ermistir. Olusan taban formasyonunun orta vadeli hedefi 5’dir. 4,10 üzerinde kaldıgı sürece ilk hedefin 4,65 olmasını bekliyoruz.global yatırım

havaci20
18-04-2011, 23:34
fazla karamsar olmaya gerek yok şimdilik yabancı alımları dikkat çekici 1 aydır.

Serenler
20-04-2011, 09:38
Asfaltit yakan bir termik santralin, elektrik üretimi / asfaltit tüketimi oranı (MWh/ton) nedir? Silopi Elektrik Üretim A.Ş. (varsa diğer grup içi asfaltit yakan santraller) seneler bazında ne kadar elektrik (MWh) üretmiş, ne kadar asfaltit (ton) tüketmiştir?

Eğer bu santrallerin "aşırı verimli" çalıştıkları ortaya çıkarsa, yani ürettiği elektriğe oranla teknik olarak imkansız derecede az asfaltit tükettikleri ortaya çıkarsa, bu ne anlama gelir? PRKTE'nin Silopi EÜAŞ'ye kayıt dışı (illegal ve bedava) olarak asfaltit hortumladığı anlamına gelir. PRKTE ortaklarının mal varlıklarının grup tarafından çal.. -pardon- "izinsiz alındığı" anlamına gelir. İş dolandırıcılığın da ötesinde başka bir boyut daha kazanır.

Araştırmakta fayda var.

Bu piyasalarda bir zamanlar dolandırıcılıkta ve pervasızlıkta sınır tanımayan Cem Uzan diye biri vardı.
Umarım bunun da sonu onun gibi olmaz.

svv
20-04-2011, 20:36
Alma mazlumun ahını çıkar AHESTE AHESTE

havaci20
20-04-2011, 21:03
kağıdı yatırım ortaklıklarının alması ne anlama gelir bilgisi olan varsa yazabilirmi. bugün sabah takasta finans yatırımın 302.000 alışı görünüyordu. öğleden sonra 57.000 satışa döndü. öte yandan yatırım ortaklıkları 320.000 lot almış. bu ne anlama geliyor. tasaktlardan anlayan arkadaş yazabilirmi acaba.

rfndnçr
21-04-2011, 09:47
yazmayalım dedik ama bunlarda essege kar suyu hesabı oldu
3.86 ya sal soluksuz 4.20 ye gel eeeee nerde 5 li hedef
nerde nükleer nerde tahta yapıcılar

priceless
23-04-2011, 03:04
14 mart 2011 de YALIN isimli arkadas yazmı...gözümüzün önünde olsun tekrr istedim

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=63267

Yayınladığı bilançolardan ve faaliyetlerinden kuşkulandığımız ve bu anlamda incelemeye aldığımız ilk şirketimiz PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. dir.

Şirkete ilk olarak 28/03/2010 tarihinde yaptığım bir analizi tekrar paylaşarak başlamak istiyorum çünkü bir yıl önce incelediğim ve edindiğim tespitlerin bir yıl sonra nasıl değişimler gösterdiğini görmek faydalı olacaktır.

Originally Posted by YALIN
PARK ELEKTRİK MADENCİLİK

Bakır ve Asfaltit Madencilik ve enerji sektöründe
faaliyet gösteren Şirketin asıl işi bakır ve asfaltit üretimidir
üretim miktarları mevsimsel koşullardan oldukca fazla etkilenmektedir, ciro olarak ise ürettiği ürünler Londra metal borsasından fiyatlandırıldığı için döviz fiyatlarına duyarlıdır. Şirketin faaliyet raporundan aldığım üretim ve satış miktarları şu şekildedir.

Üretim miktarları

Satış miktarları

Sirketin konsantre tesisinin üretim kapasitesinin yıllık 100.000 DMT oldugu gözönüne
alınacak olursa kapasite kullanım oranında geçen yıla oranla %1 oranında düsüs
gerçeklesmistir.

Şirketin ana ürünü bakır’ın satış fiyatını belirleyen London Metal Borsa’sındaki 2009 yılı bakır fiyat grafiği ise aşağıdaki tablodadır.

Dikkat edilirse üretim olarak geçtiğimiz yıla göre sadece %1 azalma var ki oldukca iyi bir performanstır. Bakır üründeki satış miktarıda bir önceki yıla göre çokta büyük oranda azalmamıştır. Londra metal borsasında bakır fiyatlarıda 2009 yılı boyunca sürekli yükselmiştir…. Peki o zaman şirketin bilançosu ve gelir tablosu önceki yıla göre 2009 yılında neden bu kadar kötü gelmiştir???? Şimdi 2008 yılı ile 2009 yılı arasında bilanço ve gelir tablosunda yaşanan değişimler ve gelişimleri tek tek inceleyelim ve şirketin cirosunun ve net kar rakamının neden azaldığını tespit etmeye çalışalım.

Tabloda görüldüğü gibi toplam aktifler 2008 yılında 283,7 milyon dan 2009 yılında 335,6 milyon Türk Lirasına yükselmiştir. %18 oranında artmış olan toplam aktiflerin detaylarına bakıldığında ise dönen varlıklar %2 oranında artmış, duran varlıklar ise %87 oranında artmıştır. Dönen varlıklar bilindiği üzere bir yıl içinde nakite dönüşebilecek varlıklardır, bu kalemdeki artış oranı çok yetersiz kalmakla beraber toplam varlıkların %18 artmış olmasının sebebi duran varlıklar kalemindeki maddi olmayan duran varlık kaleminde yaşanan %168 oranındaki büyümeden kaynaklanmaktadır. Bunun açıklaması şudur; toplam varlıklar arttığında dönen varlıklar artıyorsa şirket daha likit olarak büyümüş olur ve bu şekilde büyümenin paraya ve kara dönüşümü daha sağlıklı olur ama duran varlıklar artmışsa likit olmayan ve daha uzun vadede amorti edilebilecek şekilde büyüme yaşanmıştır anlamına gelir.

Çokmu kötü bir durumdur? Hayır, ama bilanço içinde çok daha kötü durumlar var çünkü dönen varlıklar 2009 yılında toplam 235,9 milyon iken bu rakamın 204,7 milyon TL kısmı diğer kısa vadeli alacaklar kaleminde duruyor,,, yani şirketin ortak olduğu yada iştiraklerinden olan alacaklarıdır, buda şirketin toplam varlıklarının %64 oranına denk geliyor. Yani şirketin 100 lirasının 64 lirası diğer ortaklar üzerinde tutuluyor.

Şirketin 2009/12 dönemi dip notları henüz yayınlanmadı ama 2009/9 dönemine ait dip notlardan bu kalemdeki alacakların detayına baktığımda şu sonuçları buldum; Ortaklardan alacaklar 207.760.104 Borçlu şirketler ise ; Park Holding A.Ş. (Ortak) - Park Enerji Ekip.Maden.San.Tic.A.Ş. (Ortak) - Silopi Elektrik Üretim A.Ş. (Grup İçi Şirket) - Personelden Alacakla (Personel) - Diğer İlişkili Taraflardan Alacaklar (Grup İçi Personeli)

Yani Park Elektrik ve Madencilik Şirketi ortak olduğu şirketlere satmış olduğu ürünlerin parasını tahsil etmekte zorluk yaşıyor!!! Yada tahsil etmiyor… Yada borç para vermiş ama almıyor/alamıyor. Şöyle bir mantık kursak; benim bir iş yerim var ve bir arkadaşıma bu iş yerine ortak olması için teklif götürdüm ve 100 TL toplam büyüklüğüm var arkadaşım dedim ve uygun bir rakam karşılığında arkadaşım teklifimi kabul etti ve ortak olduk. Ama daha sonra arkadaşıma dedimki benim ortak olduğum başka şirketlerde var ve benim toplam varlığımın yaklaşık %64 oranı bu ortak olduğum şirketlerden alacak olarak duruyor hemde yıllardır hep bu şekilde çalışıyoruz!!!

Aynı şekilde PRKTE hissesi alanlar bilmelidirki ortak olduğu şirketin %64 ü başka şirketler üzerinde alacak olarak tutuluyor ve buda şirketin karlılığını çok büyük oranda olumsuz etkiliyor.
Oysa ortakları üzerinde tutulan bu para şirketin kasasında olsa neler olurdu biliyormusunuz? Tabloda gördüğünüz gibi 2008 yılı sonunda 7,6 milyon TL değerinde stok bulunuyor 2009 yılı sonunda ise 6,8 milyon TL,,, ürettiği malı ortaklara satmamış olsa stoklarında tutmuş olsa,,, az önce Londra metal borsası fiyat grafiğinde gördüğünüz gibi 2009 yılı boyunca artmış olan bakır fiyatından dolayı şirketin elindeki mal çok daha kıymetli olacaktı. Yada ortak olduğu şirketlere borç vermişse o alacağını tahsil etmiş olsa ve o para ile faaliyetlerini daha etkin hale getirecek yatırımlar yapsa ve karlılığını yükseltse ben eminimki hisse fiyatları çok daha yüksek değerlerde olurdu.

Gelir tablosu kısmına baktığımda ise şöyle ilginç bir gördüm; 2008 yılında 110,7 TL milyon satış rakamına karşılık 37,9 TL milyon maliyet oluşmuş ama 2009 yılında 78,7 milyon TL satış rakamına karşılık 46,4 milyon TL maliyet oluşmuş, yani satışları %29 oranında azalırken maliyetleri %22 oranında artmış. Çok ilginç bir durum değilmi?

Tabloda diğer kalemlerin ve rasyoların değişimşlerini görebilirsiniz.

Netice olarak çok iyi bir sektörde faaliyet gösteren şirketin yapısının ve bilançosunun şeffaf olduğunu söylemek çok güç.

YALIN
Bu tespitlerimden sonra elbette farklı düşünceler olacaktı ve bu anlamda sayıon alcor kendi düşüncelerini şu şekilde ifade etmişti;

Originally Posted by alcor
Şirketin bakır üretim miktarı (Ton) 2008-2009 yılları kıyaslandığında neredeyse aynı, keza satış miktarları da. Dolayısı ile satış gelirlerinin düşmesinin nedeni çok açık ; bakır fiyatlarının seyri. Aynı üretim miktarları karşılığında 2009 yılı maliyet oranının 2008 yılı maliyet oranına göre daha yüksek olması mantıklıdır. İlk madde ve malzeme giderleri, işçilik giderleri, genel üretim giderleri vb kalemlerdeki artış direkt olarak maliyetlere yansıyacaktır. Eğer ki üretim miktarı önemli ölçüde düşüş, buna karşın maliyetlerde artış olsaydı bu duruma ilginç diyebilirdik. Bence olağan bir durum.

Sevgiler

Sayın alcor arkadaşımızın tespitlerine yanıtım ise şu şekilde olmuştu;

Selamlar sayın alcor
Üretim ve satış miktarları hemen hemen aynı evet ama satış gelirleri 2008 yılına göre 2009 yılında çok düşümüştür ve sizde bunu bakır fiyatlarının seyrine bağlamışsınız.

Bakır fiyatının 2008 yılı ve 2009 yılındaki fiyat seyri aşağıdaki şekildedir.

2008 yılında bakır fiyatları düşmüş özellikle 2008 yılı ikinci yarısındaki sert düşüş dikkat çekicidir ama buna karşılık 2009 yılı tamamında bakır fiyatının sürekli yükseldiği görülüyor. Şimdi bu durumda mantıken hangi yılın satış gelirlerinin daha yüksek çıkması gerekir? Bence 2009 yılı satış gelirlerinin daha yüksek olması gerekiyor... Ama Park Elektirk şirketinde tersi bir durum var.

Satışlar azalırken üretim miktarları aynı olduğundan malzeme giderleri, işçilik giderleri ve genel üretim giderlerininde artmış olmasını normal bir durum olarak görmüşsünüz. Fakat bu saydığınız gider kalemleri şirketlerin gelir tablosunda zaten ayrı ayrı sınıflandırılır...
Şöyleki;
Aşağıdaki gelir tablosunda gördüğünüz gibi satışların maliyeti satış gelirlerinden düşüldükten sonra 32.2 milyon TL brüt esas faaliyet kar rakamı kalmış daha sonra ise faaliyet giderleri olarak 18 milyon TL düşülmüş ve 14,2 milyon esas faaliyet kar rakamı ortaya çıkmış. Dikkat ettiyseniz sizin sıraladığınız giderler ayrı ayrı hesaplanmış ve muhasebeleştirilmiş ve dolayısıyla satışların maliyeti denilen kalem tek başına oluşan bir kalemdir yani üretim giderleri ve işçilik giderleri dediğiniz giderler faaliyet giderleri ve finansman giderleri olarak ayrıca hesaplanıyor. Benimde dikkatimi çeken şey tek başına hesaplanan satışların maliyeti kalemde yaşanan artıştı.

Originally Posted by alcor
Grafiğe bakacak olursak, fiyatlar ; 2008 yılının büyük bölümünde 7000-9000 aralığında oluşmuş. Yılın son döneminde ise 3000 seviyelerine düşüş gerçeklemiş. 2009 yılında ise 3000 seviyelerinden 7000 seviyelerine yükseliş yaşanmış. Birim fiyatın (yıllık ortalama) 2009 yılında daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

İlk madde ve malzeme giderleri, işçilik giderleri, genel üretim giderleri vb. giderler; Satışların Maliyeti' nin alt kalemleridir, bu giderleri gelir tablosunda göremezsiniz, ancak dipnotlarda mevcuttur. Faaliyet giderleri, finansman giderleri ayrı kalemlerdir.

Sevgiler
Çokta farklı şeylerden bahsetmiyoruz ama neticede şirketin gelirleri düşmüş ve maliyeleri artmış yani başarısız bir yıl geçirilmiş yada benim düşüncemle başarısız gösterilmiş bir yıl geride bırakılmış. Ayrıca ilk raporda bahsettiğim diğer ortaklardan alacaklar konusunu şirket yönetiminin ne kadarda samimiyetsiz olduğunu ortaya koyan bir durum olarak görüyorum. Sizin bu şirket hakkındaki düşünceleriniz nedir? Yada beklentiniz varmı?

Aradan tam bir yıl geçtikten sonra aynı şirketin 2010/09 dönemli bilançosunu inceledim ve ortaya çıkan rahatsızlıklarımı şirketin kendisine bildirmeye karar verdim. Alacağım cevaplar bu şirket hakkında benim ilk etapta edindiğim olumsuzlukları ortadan kaldırabilecekmi acaba? Yoksa benim bu bilançolara olan inançsızlığım dahada pekişecekmi?

Sayın Serenler'in Parkme ile yazışmalarını buraya alalım

07/03/2011 tarihinde şirketin yatırımcı bilgilendirme departmanına ait olan investor.relations@cinergroup.com.tr mail adresine şu yazıyı yazdım.

Uzun yıllardır ortağınız olarak bulunduğum PARK ELEKTRİK ÜRETİM
MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. hakkında açıklığa kavuşturamadığım bir konuyu size danışmak istedim.

Anlam veremediğim ve sebebini çok merak ettiğim konu şudur; Şirketin aktifleri içerisinde yer alan dönen varlıklar kalemlerinden Diğer Kısa Vadeli Alacaklar kalemi tutarının sürekli yüksek olması. Bahsettiğim kalemdeki alacak rakamı çeşitli dönemlerde değişkenlik göstersede son bilanço dönemi olan 2010/09 dönemindeki rakamlara göre bahse konu kalemdeki rakam şirketin toplam varlıklarının yarısından daha fazladır.

Neden sürekli böylesi yüksek oranlı alacak rakamı iştirak şirketler üzerinde tutuluyor? Son mali dip notlarda da açıklandığı gibi bu alacak rakamından vade farkı tahsil edildiğini biliyorum ama bizim ürettiğimiz bakır ve asfaltit gibi değerli ve fiyatı son yıllarda sürekli yükselen ürünler olduğu düşünülürse yıllık %8,95 olan vade farkının çok az olduğunu kabul etmek gerekir. Yani üretilen ürünler satış yapılmasa ve stokda tutulsa bile bugünkü stok değerinden dolayı şirketin aktiflerinin çok daha yüksek olacağı aşikardır.

Hal böyle iken; uzun yıllar boyu iştirak şirketler üzerinde alacak olarak bekletilen yüksek rakamların, borsada işlem gören bir şirketin büyümesine, karlılığının artmasına ve işlem gördüğü piyasa değerine olumsuz etkilerde bulunduğunu düşünüyorum.

Bilançodaki bu konu ile ilgili beni aydınlatmanızı rica ediyorum

Saygılarımla.

08/03/ 2011 tarihinde şirketten aldığım yanıt ise şu olmuştur.

Sayın xxxx;
İlgi ve dikkatli analiziniz için teşekkür ederiz.
Şirketin ürettiği ürünlerden elde ettiği nakit yeni yatırımlarımız başlayana kadar bankalarda tutulmak yerine grup şirketlerine borç verilmektedir.Yıl Içinde devamlı tahsilatlar olmakla beraber şirketin nakit yaratma gücü nedeniyle rakam büyümektedir. Uygulanan faiz oranı grubun ortalama borçlanma faiz oranı baz alınarak hesaplanmakta olup bu kaynağın altenatif risksiz alanlarda değerlendirilmesine göre daha yüksek gelir elde edilmektedir. Bu işlem SPK düzenlemeleri gereği bağımsız kurumlarca şartların adilliği açısından değerleniyor ve değerleme sonuçları kamuya açıklanıyor.
Öte yandan Şirketin nihai amacı elbette ki mevcut yatırımlarından elde ettiği kazançtan faiz geliri elde etmek değildir. Alacak pozisyonunu yeni yatırımlar başlayıncaya kadar oluşan geçici bir pozisyon olarak değerlendirmek gerekir. Şirketin yatırım planı kesinleşmiş 60 milyon dolar tahmini maliyetli bir hidroelektrik santrali inşa projesi olduğu malumunuzdur. Yine Ceyhan’da bir 250 milyon euro tahmini maliyetli bir doğalgaz çevrim santrali projesi EPDK’da izin aşamasındadır.
Umarız verdiğimiz bilgiler aydınlatıcı olmuştur.

Saygılarımızla

Yatırımcı İlişkileri

Gelen yanıtın geçiştirme bir cevap olduğu açıktır ve elbette benim yetinebilceğim yada şirkette gördüğüm olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek bir yanıt hiç değildir. O halde tüm rahatsızlıklarımı tekrar dile getirmeli ve detaylı sorular ile detaylı cevaplar istemeliyim…

08/03/2011 tarihinde şirkete şu sorularımı tekrar yönelttim.

Merhabalar

Bu kadar hızlı bir şekilde cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Fakat henüz anlayamadığım veyahutta anlam veremediğim konular var ve bu konularıda dile getirdiğimde aynı hasasiyet ile cevap vereceğinizi düşünüyorum.

Öncelikle, Şirketin ürettiği ürünlerden elde ettiği nakit yeni yatırımlarımız başlayana kadar bankalarda tutulmak yerine grup şirketlerine borç verilmektedir.Yıl içinde devamlı tahsilatlar olmakla beraber şirketin nakit yaratma gücü nedeniyle rakam büyümektedir ve bu alacak durumunu geçici bir pozisyon olarak değerlendirdiğinizi ifade etmişsiniz.

Ben bu durumu şöyle yorumluyorum, yarattığımız nakit fazlası grup şirketlerinde tutuluyor ve bu para karşılığında faiz geliri elde ediliyor ama satılan ürünün benzeri olan değerli metallerin piyasada vade farkları aylık %2 civarında iken biz grubumuzdaki şirketten piyasa faizinden çok daha az bir gelir elde etmiş oluyoruz, ha diyebilirsinizki alacaklı olduğumuz şirket ödemeyi geç yaptığı için vade farkı olarak düşünmüyoruz diyebilirsiniz ama ben kendi adıma düşündüğümde ortak olduğum bir şirketin alacağının vade kaybını düşünmek durumundayım ve son yıllarda ürettiğimiz ürünün fiyatı sürekli yükselirken sattığımız ürünün parası hakettiği değeri görmeli diye düşünüyorum. Ayrıca bu durumun geçici bir süreli pozisyon olduğunu söylemişsiniz ama bilançolarda çok uzun yıllardır aynı durumun olduğu görülüyor ve geçici bir durum olmaktdan ziyade kalıcı bir pozisyon durumunda dır.

Aslında bu konu ile ilişkilendirebilceğim başka bir husus daha var ve bunuda sizinle paylaşmak ve düşüncenizi öğrenmek istiyorum. Yurtiçi satışlarımızın %99 oranını grup içi şirketlere yapıyor olmamızı, grup adına değilde bir küçük yatırımcı olarak kendi adıma düşündüğümde bu satış mantalitesini doğru bir strateji olarak görmüyorum. Çünkü sizler daha iyi bilirsinizki piyasada fiyat çeşitliliği vardır ve her nekadar artı yada eksi yönlü tezahür edebilecek rekabet ortamı olsada piyasadaki fiyat çeşitliliği bakır ürününde bence üretici firma lehine işler ve özellikle şirketimizde nakit sıkıntısı yok ise ve vadeli satışlar yapılacaksa çok eminimki grup içi şirketlerden çok daha yüksek oranlı vade farkı kazancımız olur çünkü değerli maden satışı yapan bir dostumdan biliyorum ve bu yüzden aylık %2 civarı vade farkı olduğunu söylemiştim. Piyasaya yapılabilecek fiyat çeşitliliği barındıran ve vadeli satışlar yapabilme imkanımız var ise bu durum benim borsada ortak olduğum şirket adına çok daha faydalı olacaktır kanaatindeyim çünkü direk karlılığımızı etkileyecek unsurlar ortaya çıkacaktır ama grup içindeki şirketlere yapılan satışların düşük karlılık durumu açıkcası benim gibi küçük yatırımcıların lehine olmayan bir konumdadır.
Ve farklı bir konu olarak 2010 yılındaki grev durumunuda siz değerli ortaklarımdan öğrenmek istiyorum çünkü bu konu ile ilgili resmi haberlerde detaylı açıklama yapılmamıştı. Sadece işçiler arasında çıkan bir tartışmadan dolayı üretim durduruldu demiştiniz birkaç gün sonra ise Türkiye maden iş sendikası ile yapılan toplu iş görüşmeleri sonucu sendikanın grev kararı aldığını beyan etmiştiniz.

Grev kararı alınınca ilk akla gelen şey işçilerin ücretleri ile ilgili anlaşmazlık olduğu tahmin edilir ve bende kendimce bu şekilde değerlendirmiştim, yani maaş rakamları konusunda anlaşılamadığı için grev kararı çıkmıştır diye düşünmüştüm ve çok üzülmüştüm, faaliyet raporlarında benim bu düşüncemi teyid etmiştiniz. Biliyorsunuzki 2010 yılı mayıs ayları bakır fiyatının yükselişe başladığı aylardı ve 2010 yılı boyunca fiyatın yükseleceğide az çok belliydi ve hakikatende bakır fiyatları bugünlere dek yükseldi ve o dönemde benim şirketimin sendikanın grev kararına göz yumması açıkcası beni çok şaşırtmış ve hüsrana uğratmıştı, şimdi siz nakit fazlamız oluyor ve fazla nakitimizi grup içi şirketlerde tutuyoruz dediğinizde benim aklıma bu grev durumu geldi ve madem nakit sorunumuz yoktu ise neden maaş konularında biraz daha taviz verilmedide bakır üretimi için çok ö nemli bir yıl olan 2010 yılında greve gidilmesine göz yumuldu diye sormak istedim.

Ve yine bu konuya ilişkilendirebileceğim farklı bir durum daha, 2010/06 dönemli faaliyet raporunu okudum ve grevden dolayı satışlarımızın azaldığını biliyorum ama 2010 yılının tamamı için henüz faaliyet raporu yayınlanmadı ve benim merakım şudur, grevden dolayı ne kadar üretim kaybımız oldu? Bu üretim kaybına rağmen 2009/09 dönemi ile 2010/09 dönemina ait faaliyet giderleri nasıl odluda eşit rakam denk geldi? Yani üretim azalmış ise faaliyet giderlerinin de azalmasını beklerdim ama 2009 yılındaki yüksek üretim ile 2010 yılındaki düşük üretim miktarları düşünüldüğünde faaliyet giderlerinin eşit olmasına bir anlam veremedim.

Vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

10/03/2001 tarihinde şirketten aldığım yanıtlar ise şunlar olmuştur.

Sayın xxxx;

“Ben bu durumu şöyle yorumluyorum, yarattığımız nakit fazlası grup şirketlerinde tutuluyor ve bu para karşılığında faiz geliri elde ediliyor ama satılan ürünün benzeri olan değerli metallerin piyasada vade farkları aylık %2 civarında iken biz grubumuzdaki şirketten piyasa faizinden çok daha az bir gelir elde etmiş oluyoruz, ha diyebilirsinizki alacaklı olduğumuz şirket ödemeyi geç yaptığı için vade farkı olarak düşünmüyoruz diyebilirsiniz ama ben kendi adıma düşündüğümde ortak olduğum bir şirketin alacağının vade kaybını düşünmek durumundayım ve son yıllarda ürettiğimiz ürünün fiyatı sürekli yükselirken sattığımız ürünün parası hakettiği değeri görmeli diye düşünüyorum. Ayrıca bu durumun geçici bir süreli pozisyon olduğunu söylemişsiniz ama bilançolarda çok uzun yıllardır aynı durumun olduğu görülüyor ve geçici bir durum olmaktdan ziyade kalıcı bir pozisyon durumunda dır.” Demişsiniz.

* Değerli metallerin piyasa vade farkları”ndan kastınızın ne olduğunu bilmiyoruz. Satış fiyatlarımız Londra metal borsası fiyatlarıdır. Elimizdeki nakdi yatırım yapılana kadar değerlendirdiğimiz faiz oranı ortalama TL faizidir. Bu açıdan nakit hakettiği değerle değerlenmektedir.
Alacağın bilançolarda bir süredir görüldüğü doğru olmakla birlikte Şirketin yatırım planları bir yandan yürümektedir. Kısa bir süre sonra alacağın tahsil edilmeye başladığını görebileceğiz.

“Aslında bu konu ile ilişkilendirebilceğim başka bir husus daha var ve bunuda sizinle paylaşmak ve düşüncenizi öğrenmek istiyorum. Yurtiçi satışlarımızın %99 oranını grup içi şirketlere yapıyor olmamızı, grup adına değilde bir küçük yatırımcı olarak kendi adıma düşündüğümde bu satış mantalitesini doğru bir strateji olarak görmüyorum. Çünkü sizler daha iyi bilirsinizki piyasada fiyat çeşitliliği vardır ve her nekadar artı yada eksi yönlü tezahür edebilecek rekabet ortamı olsada piyasadaki fiyat çeşitliliği bakır ürününde bence üretici firma lehine işler ve özellikle şirketimizde nakit sıkıntısı yok ise ve vadeli satışlar yapılacaksa çok eminimki grup içi şirketlerden çok daha yüksek oranlı vade farkı kazancımız olur çünkü değerli maden satışı yapan bir dostumdan biliyorum ve bu yüzden aylık %2 civarı vade farkı olduğunu söylemiştim. Piyasaya yapılabilecek fiyat çeşitliliği barındıran ve vadeli satışlar yapabilme imkanımız var ise bu durum benim borsada ortak olduğum şirket adına çok daha faydalı olacaktır kanaatindeyim çünkü direk karlılığımızı etkileyecek unsurlar ortaya çıkacaktır ama grup içindeki şirketlere yapılan satışların düşük karlılık durumu açıkcası benim gibi küçük yatırımcıların lehine olmayan bir konumdadır.”

* Şirketin yurtiçi satış yaptığı ürün bakır değil asfaltittir. Bakırın tamamı yurtdışına satılmaktadır. Asfaltitin tamamı yurtiçinde bir başka grup şirketin satılmaktadır. Asfaltit satışını tek alıcıya yapmamızın nedeni Türkiye’deki tek endüstriyel asfaltit alıcısının bu grup şirketi(Silopi Elektrik A.Ş.) olmasıdır.

“Grev kararı alınınca ilk akla gelen şey işçilerin ücretleri ile ilgili anlaşmazlık olduğu tahmin edilir ve bende kendimce bu şekilde değerlendirmiştim, yani maaş rakamları konusunda anlaşılamadığı için grev kararı çıkmıştır diye düşünmüştüm ve çok üzülmüştüm, faaliyet raporlarında benim bu düşüncemi teyid etmiştiniz. Biliyorsunuzki 2010 yılı mayıs ayları bakır fiyatının yükselişe başladığı aylardı ve 2010 yılı boyunca fiyatın yükseleceğide az çok belliydi ve hakikatende bakır fiyatları bugünlere dek yükseldi ve o dönemde benim şirketimin sendikanın grev kararına göz yumması açıkcası beni çok şaşırtmış ve hüsrana uğratmıştı, şimdi siz nakit fazlamız oluyor ve fazla nakitimizi grup içi şirketlerde tutuyoruz dediğinizde benim aklıma bu grev durumu geldi ve madem nakit sorunumuz yoktu ise neden maaş konularında biraz daha taviz verilmedide bakır üretimi için çok ö nemli bir yıl olan 2010 yılında greve gidilmesine göz yumuldu diye sormak istedim”.

* Kamuya konuyla ilgili yaptığımız açıklamada belirttiğimiz gibi üretime ara verilmesinin nedeni güvenlik sorunlarıydı. Ücret, meselenin küçük bir bölümünü oluşturmaktaydı.

“Ve yine bu konuya ilişkilendirebileceğim farklı bir durum daha, 2010/06 dönemli faaliyet raporunu okudum ve grevden dolayı satışlarımızın azaldığını biliyorum ama 2010 yılının tamamı için henüz faaliyet raporu yayınlanmadı ve benim merakım şudur, grevden dolayı ne kadar üretim kaybımız oldu? Bu üretim kaybına rağmen 2009/09 dönemi ile 2010/09 dönemina ait faaliyet giderleri nasıl odluda eşit rakam denk geldi? Yani üretim azalmış ise faaliyet giderlerinin de azalmasını beklerdim ama 2009 yılındaki yüksek üretim ile 2010 yılındaki düşük üretim miktarları düşünüldüğünde faaliyet giderlerinin eşit olmasına bir anlam veremedim.”

* Şirketin bakır üretim kaybı yaklaşık olarak yarı yarıyadır. Giderlerin üretimle ilgili kısımlarında azalma diğer kısımlarında artış meydana gelmiştir. Ayrıntıntılarını açıklanacak UFRS tablolarında görebileceksiniz.

İlginiz için yeniden teşekkür ediyoruz.

Yatırımcı İlişkileri

Bu yazışmalardan sonra bu konuyu hisse.net bünyesi altında devam ettirmeye ve yapılan sorgulama yada bilgi edinme amacının tüm okuyan ve üye arkadaşlarımızın bilgisine sunmaya karar verdik. Topiğin ilk yazısında da bahsettiğim üzere bu sorgulamaya siz değerli üyelerimizin de düşünce ve katkılarını bekliyoruz. En son yazışmalardan sonra şirketin 2010/12 dönem bilançosu açıklandı ve bu bilançoyuda inceledikten sonra şirketin en son yazısını ve bilanço değerlendirmemi toparlayıp hem buraya hemde şirkete göndereceğim.

memocan16
23-04-2011, 11:23
ilginize, bilgilendirmenize bir ortağınız ve insan olarak teşekkür ederim...

alyavuz
23-04-2011, 21:30
netice olarak bu şirket uzun vadede güvenlimi doğru anlayabilmişmiyim...

rfndnçr
25-04-2011, 12:36
yürü be koçumm
ahh ahh yaktın bizi bir yıldır kimler gitti kimler

devrikiki
25-04-2011, 18:28
Sen hergün böyle çık ben bunada razıyım.
:)

altınsoy
25-04-2011, 22:09
arkadaşlar alım yapacam ama hissenin önündeki direncini kestiremedim

Önündeki dirençler nedir , şurayı kırarsa önü açık dediğiniz...

havaci20
25-04-2011, 22:24
arkadaşlar alım yapacam ama hissenin önündeki direncini kestiremedim

Önündeki dirençler nedir , şurayı kırarsa önü açık dediğiniz...

direnç bana göre tarihi zirvesi 4.66 kırarsa önü açık diye düşünüyorum.
yatırım tavsiyesi değildir.

devrikiki
27-04-2011, 09:42
Bir bir çıktığımız kademeleri 10- 10 düşüyoruz.
Tuhaf bir spek yapısı.
Yavaş yavaş umudum tükeniyor.
Bu kağıdın tavanı yokmudur?

ozzers
27-04-2011, 21:38
benimde dıkkatımı cektı tavan sankı yasak oldu
bu yukselıste zırve yakısırdı

priceless
28-04-2011, 12:11
Yuppiiii

Altına hiç beklenmedik rakip
28.04.2011 - 07:30

Altına hiç beklenmedik rakip...

Son günlerde sıkça atın gümüş rekorları konuşulurken altının yeniden geçeceği düşünülen değerli metal tahminlerin aksine gümüş değil.

Gümüşte sıkışan dünya devi kim?

Değerli metallerin hepsinde yükseliş son dönemde dikkatle takip ediliyor. Özellikle altın gümüş tarafından yaşanan hareketliliğe bir yeni oyunca daha katıldı.

Artan talep ile birlikte bakır altının yerine göz dikmiş görünüyor.

Küresel tralebin artması ile bakırın altından daha iyi bir bahis olarak görülmeye başladığını kaydeden Barrick Gold Corp dünyanın bir numaralı bakır madeni işletmecisi Equinox Minerals sürpriz 7.68 milyar dolarlık teklif verdi.

Bu teklif hareketlenen sektöründe göstergesi olarak kabul edilirken endüstriyel metallerin ekonomi üzerindeki etkisinin de artığı gözlendi.

Gold Matrix Resoruces’tan Pinaki Rath endüstriyel metallerden bakırın öne çıktığını kaydederek “belki de bakır yeni altındır” diyerek konuya yeni bir boyut getirdi.

Bazı metaller için uzun vadeli beklentileri iyi gördüğünü kaydeden Rath sanayideki iştahın fiyatları desteklediğini söyledi.

Tırmanış rallisindeki altın 1.518 doları görürken bakırında tonu 10.190 dolara çıktı. (Gazeteport/Ekonomi)

priceless
28-04-2011, 17:27
Tebrikler prkme yatırımcıları muhteşem!!!!!!!!!! :))))

kap : Park elektrık uretım madencılık sanayı ve tıcaret a.s. / prkme [] gelır tablosu 28.04.2011 18:22:20

gelır tablosu
---------------------------------------------------------------------------------------------
kapsamlı gelır tablosu
dıpnot referansları carı donem oncekı donem carı donem 3 aylık oncekı donem 3 aylık
fınansal tablo turu konsolıde olmayan konsolıde olmayan konsolıde olmayan konsolıde olmayan
donem 01.01.2011 - 31.03.2011 01.01.2010 - 31.03.2010 gg.aa.yyyy - gg.aa.yyyy gg.aa.yyyy - gg.aa.yyyy
raporlama bırımı tl tl tl tl

surdurulen faalıyetler
satıs gelırlerı 20 43,877,825 24,270,639
satısların malıyetı (-) 20 -14,502,787 -12,124,136
tıcarı faalıyetlerden brut kar (zarar) 29,375,038 12,146,503
faız, ucret, prım, komısyon ve dıger gelırler
faız, ucret, prım, komısyon ve dıger gıderler (-)
fınans sektoru faalıyetlerınden brut kar (zarar)
brut kar/zarar 29,375,038 12,146,503
pazarlama, satıs ve dagıtım gıderlerı (-) 21-22 -2,737,203 -1,749,018
genel yonetım gıderlerı (-) 21-22 -3,561,815 -3,064,780
arastırma ve gelıstırme gıderlerı (-)
dıger faalıyet gelırlerı 23 5,197,457 308,858
dıger faalıyet gıderlerı (-) 23 -724,107 -673,751
faalıyet karı/zararı 27,549,370 6,967,812
ozkaynak yontemıyle degerlenen yatırımların kar/zararlarındakı paylar
esas faalıyet dısı fınansal gelırler 24 5,239,129 6,473,646
esas faalıyet dısı fınansal gıderler (-) 25 -3,190,078 -6,405,002
surdurulen faalıyetler vergı oncesı karı/zararı 29,598,421 7,036,456
surdurulen faalıyetler vergı gelır/gıderı -5,818,397 -1,557,146
- donem vergı gelır/gıderı 26 -5,395,104 -2,636,884
- ertelenmıs vergı gelır/gıderı 26 -423,293 1,079,738
surdurulen faalıyetler donem karı/zararı 23,780,024 5,479,310

durdurulan faalıyetler
durdurulan faalıyetler vergı sonrası donem karı/zararı

donem karı/zararı 27 23,780,024 5,479,310

dıger kapsamlı gelır:
Fınansal varlıklar deger artıs fonundakı degısım
duran varlıklar deger artıs fonundakı degısım -94,012
fınansal rıskten korunma fonundakı degısım
yabancı para cevrım farklarındakı degısım
emeklılık planlarından aktueryal kazanc ve kayıplar
ozkaynak yontemıyle degerlenen ortaklıkların dıger kapsamlı gelırlerınden paylar
dıger kapsamlı gelır kalemlerıne ılıskın vergı gelır/gıderlerı
dıger kapsamlı gelır (vergı sonrası)

toplam kapsamlı gelır -94,012

donem karı/zararının dagılımı
azınlık payları
ana ortaklık payları

toplam kapsamlı gelırın dagılımı
azınlık payları
ana ortaklık payları

hısse basına kazanc 27 ,00160 ,00037
seyreltılmıs hısse basına kazanc

surdurulen faalıyetlerden hısse basına kazanc
surdurulen faalıyetlerden seyreltılmıs hısse basına kazanc

---------------------------------------------------------------------------------------------

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=152560

iz-mir
28-04-2011, 19:16
süperrrr :)

memocan16
28-04-2011, 19:30
hayırlısı olur inşallah :))

_imarci_
28-04-2011, 19:38
hayılı olsun inşallah. madencilik sektörüne, tarım sektörüne güveniyoruz :) ytd

sela74
28-04-2011, 20:05
tam olaraktan anliyamadim arkadaslar. sirketimiz kac lira kar acikladi?

Kaptan Mehmet
28-04-2011, 22:11
23,780,024 2011 üç aylık kar
5,479,310 2010 üç aylık kar

bu artışla yarın uçması lazım

egson
28-04-2011, 23:33
Kar acıklandı bitti atlamamak lazım...

yıldız timi
29-04-2011, 06:45
Kar acıklandı bitti atlamamak lazım...

bu kar marjıyla şirket 6 senede kendini satın alır piyasa değeri 600milyon olan şirket senede 100 trilyon kar etmiş oluyor bu karlılık devam ederse en az 2 tavan görmelidir diye düşünüyorum

devrikiki
29-04-2011, 08:40
Bu haberin katkısı olurmu arkadaşlar.
SPK nın bu haftaki bülteninden alıntıdır.

http://666kb.com/i/bt1s7nufapvbhvlnt.jpg

stefff15
29-04-2011, 10:42
http://www.borsagundem.com/haber/Park-Elektrik-icin-AL-onerisi/54141 okumanızı tavsiye edrim..

earn23
29-04-2011, 13:15
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=50104&w=720

DEĞERLENDİRME ve GÖRÜŞ

1) Şirket satışlarını (ürün fiyat artışından dolayı) önceki döneme göre %81 artırmıştır.

2) Bu artışa karşın satılan malım maliyeti ancak %20 artmıştır. (sabit-değişken giderlerden dolayı)

3) Satışlarının %81, maliyetlerin %20 gibi daha düşük artması sonucu brüt karlılık %142 gibi yüksek bir oranda artmıştır.

4) Bu artışlar sonucu şirket faaliyet karlılığı %295 oranında artarak 27,6 milyon olmuştur.

5) Net karlılık ise ciro artışına paralel olarak önceki döneme göre %334 artarak 23.8 milyon olmuştur.

6) Şirketin cari oranı 12.9 gibi yüksek bir orandır.

7) Dönen varlıklar içerisinde 217,7 milyon gibi gibi yüksek bir tutarda grup içine kullandırdığı para bulunmaktadır.

8) Şu an itibariyle 31-12-2011 karlılığı ile f/k oranı 17,6 olup yüksektir.

9) Karlılığın bu seviyede gitmesi halinde bu piyasa değeri ile 31-12-2011 F/K 7 civarında olacaktır.

havaci20
29-04-2011, 19:10
bugün parkta ne oldu ?. kısaca ifade edeyim. bilanço dün seans dan sonra gönderildi. sebebi malum ky nin atlamalarını önlemek amaçlı.
geçen yılın aynı dönemine göre % 334 kar artışı olduğunu akşamki haberde okuyupta sabah atlayanların da % 80 i bugün 4.38 de umduğunu bulamadan veda etti. bakalım parka yaklaşanların sonunun ne olacağını kaç kişiye daha gösderceksin. sevgili spek kardeş. sen bu işi çok iyi yapıyorsun tebrik etmek lazım. 2 gün önce de endeksin geri geleceğini herkesten önce anlamış olmalısınki endeks geri gelmeden 4.17 lere kadar vermiştin parkı.

memocan16
30-04-2011, 15:19
kendime yaptığım analizi buraya da taşımak istedim
ancak bu kadar becerebildim
01.06.2009-09.06.2010 arası genel olarak
DEUTSCHE BANK (YABANCI) 3.500.000 lot artıda ve maliyeti en iyi ihtimal 2,60'ın üzerinde
CITIBANK 1.237.000 lot artıda ve maliyeti en iyi ihtimal 2,60'ın üzerinde
yapıkkredi bankası 1.379.000 lot artıda ve maliyet 3.00 'lerde

tabi alınan lot kadar satanlarda olacak orada en yüksek satıcılar iş yatırım 1.144.000 ve oyak 957.000 (son satışlar hariç olabilir)

nacizane yorumum paraya ihtiyacınız yoksa siz sabırsız olacağınıza başkaları olsun
mesela yabancılar veya yapıkredi bankası
ben böyle düşünüyorum
maliyetim yapıkredinin maliyetine yakın )

9 haziran 2010'da böyle demiştim. fiyat 2.46 imiş
sonra maliyetimi düşürmek amacıyla biraz daha alım yaptım.

bilanço geldikten sonra böyle yorumladım.

hayırlısı olur inşallah :))

arkanıza yaslanın seyredin bence
(sesli düşündüm )

Serenler
01-05-2011, 23:14
Evet prkme nihayet iyi bir bilanço açıkladı gibi görünüyor.
Bunun sebebini az çok bizler biliyoruz.:düsün:
Bu gelişme bizler açısından olumlu mu?
Evet.
Ama yetmez.
Bu şirketin dürüstlük, dürüst yönetilme ve şeffaflık konusunda daha alması gereken çok yol var.
Son bilançoda bile açıklamadan senet fiyatını önce çok sert aşağı vermeleri, bilanço öncesi gene yukarı yapması, bilançoda ise malı birilerine okutmaları oldukça düşündürücüdür. Bunun adına ne dendiği herkesin malumudur.
Senet fiyatlarının serbest piyasa şartlarına göre oluştuğu kuşkuludur.
Daha kuşkulu olan yüzlerce husus vardır.
Sözün özü bu senet adam olduğu gün 1.5 den 1500 e giden Çukurova olmaya adaydır.
izlemeye devam edeceğiz.
Aşağıya forumdaki çok değerli iki üyemizin çalışmalrını aldım.
Dikkatle incelemenizde yarar görüyorum:

3 aylık bilançolar gelmeye başladı ve biz de kar oranlarını arttıran şirketleri incelemeye devam edelim.

Bildiğimiz gibi maden fiyatları uzun dönemdir yükseliş eğilimini sürdürmekte ve yatırımcının gözdesi durumunu korumaktadır.

Bu bakımdan ülkemizde maden sektöründe faaliyet gösteren PRKME şirketi ile ilgili görebildiklerimi paylaşmak istedim

Detaylı bir temel analiz incelemesi olmamakla birlikte kısa bir değerlendirme diyebiliriz.Başlığı takip eden arkadaşların katılımı ile birlikte inceleme derinleşebilir, gözden kaçırdığım noktalar ortaya çıkabilir.Bu nedenle sizlerin katılımı büyük önem taşımaktadır.Yalın Hocam ve Sn Epikur de fırsat bulurlarsa eksik bıraktığım noktaları tamamlarlarsa çok sevinirim.

PRKME şirketi faaliyet alanı;

Her türlü maden, maden cevheri ve bunların türevlerini aramak ve çıkarmak, islemek,gerek kendi ürettigi ve gerekse temin ettigi her türlü maden ve madenden üretilmis maddeyi islemek, saflastırmak, arıtmak, elektrik enerji ve buhar ihtiyacını karsılamak üzere
kojenerasyon santralleri kurmak, bunları isletmek, enerji fazlasını satmak, cam, maden ve maden türevlerinden her türlü elyaf üretimi ve bu elyaflardan her nevi ürünü üretmek, elektrik üretimi ve dagıtımı ile ilgili santraller kurmak, bunları isletmek, islettirmek ve satmaktır.

Gördüğümüz gibi şirket enerji sektöründe yatırım planlamaktadır ve;

Siirt ili Diyarbakır havzasında da 50.5 MW/s kurulu gücünde bir hidroelektrik santrali kurma ve elektrik üretme için lisans basvurusu sonuçlanmıstır. Proje ihalesi asamasındadır. Yatırıma yılın ikinci yarısında baslanılması planlanmaktadır. Sirket ayrıca Ceyhan/Adana’da 423 MW gücünde bir dogalgaz çevrim santrali yapımı için EPDK’ya lisans basvurusunda bulunmuştur

Maden esas olarak bakır ve asfaltit üretimi yapmakta olup;

01.01.2011-31.03.2011 tarihleri arasında 43.877.825 TL net satıs gerçeklestirilmistir.Bu hasılatın 38.986.232 TL’sini bakır 4.784.832 TL’sini asfaltit,106.761 TL’sini diger satıslar olusturmaktadır. Geçen yılın aynı döneminde gerçeklestirilen 19.967.208 TL tutarındaki bakır satısına göre bakır satıs hasılatı %95, toplam hasılat %81 artmıstır.Bakır madeninde geçen yılın ilk çeyreginde 12.298 WMT olarak gerçeklestirilenüretimin bu yıl aynı dönemde 19.489 WMT’ye yükseldigi görülmektedir. Konsantre bakır
satısı da 11.272 DMT’den 17.043 DMT’ye yükselmistir. Geçen yıl ilk çeyrekte 104.905 ton olarak gerçeklestirilen asfaltit üretim ve satısı bu yıl aynı dönemde 118.144 tona yükselmistir..

Konsantre tesisinin ilk çeyrekteki kapasite kullanım oranı yıllık yaklasık 80.000 WMT üretim baz alınırsa %97 düzeyinde gerçekleşmiştir

Bu durum şirketin neredeyse ful kapasite çalıştığını göstermektedir.Fakat bu üretimin ne kadarı kara geçiyor.Ürün bazında (bakır ve asfaltit) ele alırsak ortaya değişik sonuçlar çıkmaktadır

Görüldüğü gibi madenin bakır ve asfaltit üretimi artış göstermesine ve bakır satışlarından ciddi bir kar elde etmesine karşın asfaltit için aynı şeyleri söylemek pek mümkün görünmüyor.Bunun sebebi bakır fiyatları Londra Metal Borsasın tarafından belirlenmekte fakat asfaltit yurt içi şirketin belirlediği fiyatlardan sözleşmelerle yapılıyor olmasıdır.Bu konu daha önce ayrıltılı olarak tartışılmıştır.Konu ile ilgili bilgi almak istiyen yatırımcı arkadaşlar http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=63267&page=13 adresinden faydalanabirler.Gördüğümüz kadarıyla asfaltit üretimi artmasına rağmen karlılık rakamı azalmaktadır.Bu durum açıkçası soru işaretleri yüklüdür.

Asfaltit üretimi halen açık ocak isletmeciligi yapıldıgından daha düzenlidir. Fiyat bakırdan farklı olarak kontratla sabitlenmektedir. Satıslar TL bazında yapıldıgından kur dalgalanmalarından etkilenmemektedir. Asfaltit fiyatı ise her yıl Mayıs ayında yenilenen yıllık bazdaki kontratla belirlenmektedir

http://img851.imageshack.us/img851/6868/bakrasfalzet.png

Bakır fiyatları ise Londra Metal Borsasında değerlendirimektedir.Bakır fiyatlarının 1 yıllık grafiği aşağıda gösterilmiştir ve fiyatlardaki artış belirgindir.9000 seviyesi mevcut durum ile destek-direnç olarak çalışmaktadır

http://img715.imageshack.us/img715/874/bakrfiyat.png

Şimdiye kadar yazdıklarımızdan özet yapacak olursak şirket çalışmalarına hız vermekte ve yeni yatırımlar planlamaktadır.Bakır fiyatlarındaki artış karlılık rakamlarını olumlu etkilerken asfaltit için aynı şeyleri söylemek pek mümkün görünmemektedir.Şirketin esas faaliyet karı ise geçen yıl aynı döneme göre önemli derecede artış göstermektedir

http://img861.imageshack.us/img861/3084/karllkrakamlar.png

Son iki sene ve geçen dönem bilanço rakamları karşılaştırıldığında da satışların arttığı ve maaliyetlerin aynı oranda artmadığı, bunun karlılık rakamlarına olumlu yansıdığı görülmektedir. (Asfaltite rağmen).Şirketin kısa ve uzun vadeli borçları kasasındaki nakit ile karşılaştırılmayacak kadar düşüktür.Şirketin borç sorunu görünmemektedir

http://img12.imageshack.us/img12/6839/bilanokar.png

Şirket ile ilgili kafamızı karıştıran birinci olay asfaltit satış rakamlarıydı.İkinci olay ise şirketin yeni yatırımlar bahanesi ile iştiraklerine nakit aktarımında bulunmasıdır.Bu durum "küçük yatırımcının hak arama mücadelesi" topiğinde ayrıntılı olarak tartışılmıştır.Şirkete yatırım planlayan arkadaşların bu durumu göz önünde bulundurması gerekmektedir ve söylediğim başlıkta ayrıntılı analiz yapmaları gerekmektedir.Şirketin kar rakamlarına karşı temettü ödememesi , temettü yatımcısı için diğer büyük bir sorundur.

Teknik açıdan bakacak olursak; endeksin 70.000 lerden 57.000 düşüşünde hissenin 3.20 noktasında destek bulduğu,
Geen hafta yaşanan sert düzeltmede ise 3.80 seviyesinde yine alışlar ile karşılandığını göstermektedir.
Şu anki durum 2006 yılında gördüğü 4.0 seviyesi üzerindedir ve bu seviye 3. destek seviyesi olarak görülmektedir.Bu noktalar endeks düzeltmelerinde alım seviyesi olarak kullanılabilir

http://img849.imageshack.us/img849/3958/almsatmseviyeleri.png

Yatırım planladığımız hisselerde alım seviyesi kadar satış rakamı ve kar hedefi de önem taşımaktadır.Kabaca bakacak olursak Ocak ayından itibaren oluşan aşağı trendin sonlandığı, 50 günlük A.O ile aynı zamanda al seviyesi ürettiği, şu an için yeni alımdan ziyade tut konumunda olduğu görülmektedir.50 günlük A.O da 4.09 seviyesinde kısa vadeli destek olarak çalışmaktadır.Şirketin Cuma günkü fiyat hareketleri incelendiğinde ise 4.28-4.38 fiyat aralığındaki boşluk ta dikkat çekmektedir ve bu durum grafikte kırmızı ile belirtilmiştir.

http://img146.imageshack.us/img146/8744/hedefler.png

Önemli Not:PRKME şirketi ile ilgili yapmış olduğum kısa temel ve teknik analiz bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcı kendi incelemesini yapmadan sadece yukarıdaki yazıyı okuyarak yapacağı yatırımın sonucu muhtemelen hüsran olacaktır.Yatırım yapmadan önce kendi analizlerinizi yapınız.Alım-satım seviyelerini kendiniz belirleyiniz.

Çok teşekkürler TomBombadillo dostum.

Şirketteki kar artışı sizinde belirttiğiniz gibi dikkat çekici boyuttadır ama bana sorarsanız olması gereken artışın hala altındadır. Çünkü sizinde belirttiğiniz gibi bakır'ın fiyatı zaten çok yükselmiş ve şirketin üretimide artmıştır ama bu artış kalemlerini şirketin beyan ettiği satış gelirlerine uyarladığımda ben olması gereken ciro artışını göremiyorum.

Şöyle izah edeyim; şirket 2010/3 döneminde 11.272 DMT bakır satışı yapmış ve toplam cirodaki bakır satış rakamı 19.967.208 TL'dir. O halde bir yıl önceki DMT satış fiyatı 1.771 TL'na denk gelmektedir.

2011/3 döneminde ise 17.043 DMT olan bakır satışının cirosu ise 38.986.232 TL'dir. Ortalaması ise 2.287 TL olarak hesaplanmaktadır.

(Bu rakamları direk londra metal borsası fiyatı ile ilişkilendiremiyoruz çünkü park madencilik şirketinin sattığı bakır, kullanıma hazır halde değildir, dolayısıyla sürekli olarak güncel bakır fiyatlarına göre düşük değerdedir)

Şirket faaliyet raporunda denmektedirki ilk çeyrek bazında şirketin bakır satış cirosu bir önceki yıla göre %95 oranında artış göstermiştir.

Bu artış oranına bir bakalım acaba gerçekci bir artışmı, yoksa daha önceki dönemlerde olduğu gibi şüpheleneceğimiz durum varmı?

Şirketin faaliyet raporlarından aldığım verilere göre 2010 ve 2011 yıllarının ilk çeyrek dönemlerine göre bakır satışları miktarsal ve parasal olarak şu şekildedir.

...................DMT.............Ciro........... .Ortalama
2010/03.......11.272......19.967.208......1.771
2011/03.......17.043.......38.986.232.....2.287
Oran.............%51.............%95...........%29

Miktarsal artış oranı %51 dir,,,, ciro %95 dir,,,, ortalama satış fiyatı ise %29 artmıştır.

Şimdi birde Londra metal borsasındaki artış oranına bakalım.

Grafikte görüldüğü gibi 2010/03 döneminde bakır fiyatı 6.250 usd ile 7.700 usd arasında dalgalanmıştır ve aynı dönemin ağırlıklı ortalama fiyatı 7.121 usd dir.

2011/03 döneminde ise yaklaşık 9.000 usd ile 10.160 usd arasında dalgalanmıştır ve ağırlıklı ortalama fiyat 9.715 usd dir.

http://i52.tinypic.com/108ie6h.jpg

Grafikteki ağırlıklı ortalama fiyatın ilk çeyrek dönemler bazında artış oranı : 9.715 / 7.121 = %36 olmuştur.

O halde şirket her iki dönemde aynı miktarda satış yapmış olsa cirosunun %36 artmış olmasını beklerdim ama şirketin satış miktarı da %51 oranında artmıştı.

Şimdi burada dikkatinizi ortalama Lme fiyatı ile şirketin satış ortalama fiyatına çekmek istiyorum.

2010/03 döneminde Lme ortalamaı 7.121 usd dir, şirketin ise 1.771

2011/03 döneminde Lms ortalaması 9.715 usd dir, şirketin ise 2.287

Ayrıca 2010 yılında Lme ile şirket arasında 3,02 kat fark var iken 2011 yılında bu fark 3,25 oranına yükselmiştir. Yani şirketin satış fiyatı Londra metal borsasına kıyasla daha da ucuzlamıştır !!!

Yani bakır fiyatındaki artış oranı aynı şekilde şirketin satışlarına yansıtılamamıştır.

Yani;;; şirketin satış artışı ortalaması, Lme artış oranının ortalamasından daha düşük gerçekleşmiştir.

Ve şirketin satış ortalaması olan 2.287 TL’nın ne kadar gerçekci bir rakam olduğunu henüz irdelemedim bile !!!

O halde, şirketin faaliyet raporunda böbürlenerek beyan ettiği %95 lik ciro artışı bence anlamsızlaşmıştır.

Zaten şirketin diğer ürünü olan asfaltit ile ilgili satış fiyatında ve sözleşmelerinde gerçekleştirilen iyi niyetten uzak politikanın varlığını TomBombadillo dostum dile getirmişti.

Şirketin iyi niyet yada kötü niyetine dair söz açılmışken bu şirkette benim gördüğüm en büyük kamburlardan biri olan gurup şirketlerine nakit aktarımı hala devam etmektedir ve salt bu kaleme bakarak bile şirkete iyi/kötü niyet puanlaması verebilirsiniz.

Sonuç olarak; bu şirkete dair yaptığım analizlerin tümünde sürekli rastladığım durum şudur; şirketin layıkıyla yönetilmediği, şirketin elde ettiği karların gizlendiği, şirketin küçük yatırımcıya karşı dürüstlükten uzak bir politika izlendiği aşikardır. Özellike açıkladığı son bilanço öncesi ve sonrası hissenin fiyat hareketlerini de inceledikten sonra, şirketin tahtasında patronunun kendi çıkarına yönelik çok büyük söz sahibi olduğu, şirketin patronunun insiyatifi ile hisse fiyatının yükseltilip düşürüldüğü de her şekliyle ortadadır ve doğal olarak piyasa bu şirkete hiç bir zaman itibar etmeyecektir. Patron ne zaman isterse hisse fiyatını yükseltir, ne zaman isterse fiyatı düşürür.

PRKME ne yazıkki bu durumdadır.

svv
02-05-2011, 05:50
5-6 yıldan beri Prkme (prkte) ve ceytaş ı izliyorum. Borsamızda dürüst olmayanların sonu iyi olmamıştır. Buna birçok örnek verebilirim. Umarım bu hissenin sahibinin sonu UZAN larınki gibi olmaz. Yaslanın arkanıza izlemeye başlayın.

Alma mazlumun ahını çıkar AHESTE AHESTE

pusat05
02-05-2011, 09:17
02/05/2011 10:11
*eti yatırım, bagfaş ve park elektrik'i haftalık portföyünden çıkardı

pusat05
02-05-2011, 09:49
02/05/2011 10:47
*FİNANS YATIRIM, PARK ELEKTRİK İÇİN FİYAT HEDEFİNİ 4.90 TL'DEN 5.14 TL SEVİYESİNE ÇIKARDI, TAVSİYESİNİ 'OUTPERFORM' OLARAK SÜRDÜRDÜ

nedemek lazım bunlara bilmiyorum.

satophi
03-05-2011, 11:05
merhaba arkadaşlar,
çalışmalarınız çok güzel olmuş,elinize sağlık ve teşekkürler tabiiki
hayırlı günler diliyorum herkese

devrikiki
03-05-2011, 15:17
Yabancıların bu haftaki mal satışları hakkında ne düşünüyorsunuz. Deutsche bank 1.073.000 lot mal satmış.
Yabancı sert yukarı genelde yapmaz. Yaparsa bizimkiler yapar.
Artık yönünü tayin etmesi lazım.
Yoksa sonumuz hayrola.

kurtul
03-05-2011, 18:01
18:48 kap-
ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR: SIRKETIMIZIN SIRNAK SILOPI DE BULUNAN VE
RODOVANS USULU ILE ISLETTIGI VE SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S TARAFINDAN ANA YAKIT
OLARAK KULLANILAN ASFALTIT MADENI SATIS SOZLESMESININ SURESININ BITMESI
NEDENIYLE 1.5.2011 TARIHINDEN GECERLI OLMAK UZERE BUGUN ITIBARIYLA YENI
SOZLESME IMZALANMISTIR.BU SOZLESME CERCEVESINDE, SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S
TARAFINDAN ISLETILMEKTE OLAN 1. UNITENIN YILLIK ASFALTIT IHTIYACI GECMIS YILDA
OLDUGU GIBI 400.000 TON/YIL(+/- %10)OLUP,YATIRIMINA BASLADIGI 2. VE 3.
UNITELERIN DEVREYE GIRMESIYLE 3 KATINA CIKMASI ONGORULEN ASFALTIT IHTIYACI DA
SIRKETIMIZ TARAFINDAN KARSILANACAKTIR. SATISI YAPILACAK ASFALTITIN BIRIM FIYATI
,BIRIM MALIYET TUTARINA %15 KAR ILAVESIYLE SILOPI TERMIK SANTRALININ URETIM
FAALIYETININ DEVAM EDECEGI SURE BOYUNCA UYGULANACAKTIR. YUKARIDAKI
ACIKLAMALARIMIZIN, SERMAYE PIYASASI KURULU'NUN SERI: VIII, NO:54 SAYILI
TEBLIGINDE YERALAN ESASLARA UYGUN OLDUGUNU, BU KONUDA/KONULARDA TARAFIMIZA
ULASAN BILGILERI TAM OLARAK YANSITTIGINI, BILGILERIN DEFTER, KAYIT VE
BELGELERIMIZE UYGUN OLDUGUNU, KONUYLA ILGILI BILGILERI TAM VE DOGRU OLARAK ELDE
ETMEK ICIN GEREKLI TUM CABALARI GOSTERDIGIMIZI VE YAPILAN BU ACIKLAMALARDAN
SORUMLU OLDUGUMUZU BEYAN EDERIZ.

ORTAKLIGIN ADRESI : PASALIMANI CAD. NO:41 USKUDAR/ISTANBUL
TELEFON VE FAKS NO. : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71
ORTAKLIGIN YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMININ TELEFON VE FAKS NO.SU : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71
YAPILAN ACIKLAMA ERTELENMIS ACIKLAMA MI? : HAYIR
OZET BILGI : ASFALTIT SATIS SOZLESMESININ YENILENMESI

-KAP-

ezelbayraktar
04-05-2011, 16:39
:) kimse dünden beri yazmadığına göre harekketten kimsenin haberi yok benden başka. hareket başladı arkadaşlar hayırlı olsun:)

memocan16
04-05-2011, 16:52
beni beğenmiyor musun:))

devrikiki
04-05-2011, 19:58
Bu akşamki alışlar sanki bizimkilerin alışına benziyordu. :)

undone
04-05-2011, 21:17
slm beyler 4.28 trn beri bayadır sabrettim ama özelikle bugünkü işlem hacmi gösteriyorki hareket başladı şahsi fikrim kağıdın ralli yapacağını sanmıyorum ağır ve emin adımlarla gidicek nede olsa ciner grubu :)

fnaa1972
04-05-2011, 23:04
2011/1 bilançosu orada duruyor...

olması gerekende, borsada yerine getiriliyor..

bence olay bu...

abarak
05-05-2011, 09:51
çok oyalandı 46-47 de..

devrikiki
05-05-2011, 18:45
4510-4410 arasında cirit atmış.
Nasıl iştir anlamadım.
Ne bekliyorlar daha.
Kimi silkeleyeceksiniz?
Kim kaldı bu tahtada?

memocan16
05-05-2011, 19:25
4510-4410 arasında cirit atmış.
Nasıl iştir anlamadım.
Ne bekliyorlar daha.
Kimi silkeleyeceksiniz?
Kim kaldı bu tahtada?

sen, ben ve sabırlı arkadaşlar
bu arada ben şirkete ortağım yani patron gibi vaktim çok, büyüyecek bir oğlum var ortaklığımı
ona devredecem eğer hakettiği fiyatlara gelmezse...

undone
05-05-2011, 22:27
51'i gösterip 44'ten kapatma ne alaka şimdi ağırlıklı ortalamanın da altında kapattı silkelemenin de B.kunu çıkardı spek efendi 4.57'ye kadar kan kusturacak o direnci umarım bir an önce kırar ondan sonra yolumuz açık

abarak
06-05-2011, 16:59
hareket göremedik hissede.. çabuk söndü..

satophi
09-05-2011, 13:48

merhaba arkadaşlar,bunun anlamı "ciner bu şirketi halka açmak mı? istiyor" ve bunun için başvuru mu yapmış?

memocan16
10-05-2011, 20:54
uzun bir zaman sonra tekstilbank takasına 1.043.000 mal girmiş
hayırdır inşallah..

http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=islem&seciliHisseIdx=341&hisse=PRKMEEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

satophi
10-05-2011, 21:26
merhaba arkadaşlar,bunun anlamı "ciner bu şirketi halka açmak mı? istiyor" ve bunun için başvuru mu yapmış?

merhaba arkadaşlar,bunun anlamı nedir?

engineer1984
11-05-2011, 20:25
merhaba arkadaşlar,bunun anlamı nedir?

Ciner Enerji ve Madencilik A.Ş. halka açılacak. SPK ya ön başvuruda bulunuldu. Nasıl bir etkisi olur bilemem. YTD.

tolgaist
12-05-2011, 08:15
maliyetim 4,44
6 dan aşağı satmam
varsın beklesin...YTD

engineer1984
12-05-2011, 19:11
Park Grubu-Cengiz İnşaat Ortaklığı'nın Sinop Nükleer Santralı İçin EPDK Başvurusu

EPDK, Sinop Nükleer Santralı için Park-Cengiz başvurusunu lisans mevzuatı
bulunmadığı için ETKB'ye başvuruyu nasıl değerlendireceğini soracak ve Kurul'da
görüşecek.

Park Holding Grubu ile Cengiz İnşaat Grubu'nun yüzde 50'şer ortaklık ile birlikte
kurdukları TMC Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. tarafından Sinop-İnceburun'da
2x1000 MW'lık Nükleer Santral kurmak üzere Nisan ayı içerisinde Enerji Piyasası
Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yapmış olduğu başvurunun inceleme-değerlendirme
safhasının tamamlandığı ve bugünlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na (ETKB)
başvurulacağı öğrenildi.

Konuya yakın kaynaklar, Park-Cengiz İnşaat başvurusunun EPDK'nın Nükleer Lisans
Mevzuatı bulunmadığı için ETKB'ye başvuruyu nasıl değerlendirileceğinin sorulacağını
ve ETKB'den gelecek cevabın Kurul'da görüşüleceğini belirtiyorlar.

Konuya yönelik olarak sizlere en son verdiğimiz haberimizde, Sinop-İnceburun'da
Nükleer Santral için EPDK'ya başvuruda bulunan grubun, her biri tek ünitelik Güney
Koreli KEPCO, ABD'li Westinghouse ve Çinli CMEC teknolojilerini baz aldığını öne
sürmüştük (TEBA: Web Sitesi/12 Nisan 2011).

Yapılan başvurularda, sahanın firmanın kendisine ait olması gibi bir zorunluluğu yok:

TEBA'nın yaptığı araştırmaya göre, EPDK'ya tesis yatırımları için Özel Sektör
tarafından yapılan tüm başvurularda, sahanın firmanın kendisine ait olması gibi bir
zorunluluğu bulunmuyor.

TMC Enerji Yatırımları A.Ş.'nin de başvurusunda Sinop-İnceburun'da şimdilik alınmış
bir saha gözükmüyor. Ancak yatırımın yapılacağı gösterilen sahanın verilen
koordinatlarında, imar tadilatı yapmaya karşı yasal bir engeli bulunmaması
gerekiyor. Firmalar tarafından EPDK'ya sunulan koordinatlarda, bir imar çalışması
yapılması için zeytinlik alan, sit alanı, birinci derece orman arazisi, yaban-av
hayvanı alanı, sulak alan olmaması gerekiyor. Böylece Çevresel Etki Değerlendirme
(ÇED) Yönetmeliği'nin ek 5. maddesinde yer alan duyarlı bölgelerin bu alan
kapsamında olmamasına özellikle dikkat ediliypor. Bu alanlarda olursa ÇED raporu
alamayacağı için de lisans verilemiyor.

Öte yandan serbest bölge, Organize Sanayi Bölgesi (OSB), özel ihtisas bölgesi gibi
yerlerin de kendilerine yönelik düzenlemeleri bulunuyor. Başvuru alanlarının bu
bölgelerde olması durumunda, bu bölgelerin yetkili kurullarından izin alındığına
yönelik başvuru sahiplerinden belge talep ediliyor.

Başvuru sahipleri engelleri olup olmadığını verilen koordinatlar üzerinde
gösteriyor. Kişisel hak ihlali olup olmadığının belirlenmesi için de EPDK bu
koordinatları 10 gün askıda tutuyor. İtirazlar varsa alınıyor.

TMC Enerji Yatırımları'nın nükleer lisans başvurusunun henüz koordinatlar açısından
inceleme safhasına alınmadığını bildiren konuya yakın kaynaklar, bunun alınabilmesi
için öncelikle lisans mevzuatının oluşturulması gerektiğini öne sürüyorlar. Bunun
yanı sıra, Nükleer Santral başvurusuna lisans verilebilmesi için öncelikle yer
lisansının alınmasının gerektiği ifade ediliyor. Yer lisansını ise Türkiye Atom
Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) istemiş olduğu ayrıntılı bilgi ve belgelerin
tamamlatılması ve Kurumun koşullarının sağlanması kaydı ve Kurum tarafından
yapılacak inceleme ve değerlendirmenin olumlu sonuçlanmasıyla verilebileceği
belirtiliyor.

YTD

engineer1984
12-05-2011, 19:19
Bu arada ek bilgi: Özelleştirmesi yapılan Mazıdağı Fosfat Tesisleri, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 11.05.2011 tarihli kararı ile TMC Enerji'ye devredilmiştir.

(TMC Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. 'nin Park Holding Grubu ile Cengiz İnşaat Grubu'nun yüzde 50'şer ortaklık ile birlikte kurdukları bir ortaklıktır.)

YTD.

celikbilek
13-05-2011, 08:49
Bu ne şimdi sabah sabah 100 binlot %3

celikbilek
13-05-2011, 16:32
Son anda tahta allak bullak oldu, çok garip olaylar. 10bin lotla tabanı gösterdiler.
Sabahtan açığa alan duman oldu.

altınsoy
13-05-2011, 16:48
arkadaşlar ben bişey anlamadım bir anda ne oldu öyle olumsuz bir durum mu var...???

Dow16
15-05-2011, 20:26
Ak enerji firmasının 31 Aralık 2010 tarihinde kendi sitesinde yayınlamış olduğu Kurulu elektrik gücü:

"KURULU GÜÇ:
(31 Aralık 2010 itibariyle)

658,2 MW elektrik enerjisi üretim kapasitesi,
(http://www.akenerji.com.tr/TR/Hakkimizda/AkEnerjiyeBakis.aspx)"

Park Elektrik üretim Madencilik ise 2011 3 aylık faaliyet raporunda:

"Park Elektrik ve madencilik 2011 3 aylık faaliyet raporunda Siirt ili
Diyarbakır havzasında da 50.5 MW/s kurulu gücünde bir hidroelektrik santrali kurma ve
elektrik üretme için lisans basvurusu sonuçlanmıstır. Proje ihalesi asamasındadır. Yatırıma
yılın ikinci yarısında baslanılması planlanmaktadır. Sirket ayrıca Ceyhan/Adana’da 423 MW
gücünde bir dogalgaz çevrim santrali yapımı için EPDK’ya lisans basvurusunda bulunmustur."

Neredeyse %75 Akenerji kadar büyüklükte üretim planlamakta olan Park madencilik ve Ak enerji firmasını karşılaştırdığımızda:

Akenerji: 375 milyon Özsermaye ve 770 milyon Özkaynaklara sahip ve 1 milyar TL kısa ve uzun vadeli olmak üzere borca sahiptir. (Ak enerji piyasa değeri: 1.35 milyar TL)
Park: 150 milyon Özsermaye ve 370 milyon Özkaynaklara sahiptir. (619 milyon TL)

Akenerjinin önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği yatırımların da finansmanda kullanıldığını ve kapasitesini çok ciddi artıracağını da hesaba kattıktan sonra;

Park Madencilik ve Elektrik'in bu yatırımların finansmanı konusunda bilgisi olan ve paylaşacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.

priceless
15-05-2011, 23:04
Ak enerji firmasının 31 Aralık 2010 tarihinde kendi sitesinde yayınlamış olduğu Kurulu elektrik gücü:

"KURULU GÜÇ:
(31 Aralık 2010 itibariyle)

658,2 MW elektrik enerjisi üretim kapasitesi,
(http://www.akenerji.com.tr/TR/Hakkimizda/AkEnerjiyeBakis.aspx)"

Park Elektrik üretim Madencilik ise 2011 3 aylık faaliyet raporunda:

"Park Elektrik ve madencilik 2011 3 aylık faaliyet raporunda Siirt ili
Diyarbakır havzasında da 50.5 MW/s kurulu gücünde bir hidroelektrik santrali kurma ve
elektrik üretme için lisans basvurusu sonuçlanmıstır. Proje ihalesi asamasındadır. Yatırıma
yılın ikinci yarısında baslanılması planlanmaktadır. Sirket ayrıca Ceyhan/Adana’da 423 MW
gücünde bir dogalgaz çevrim santrali yapımı için EPDK’ya lisans basvurusunda bulunmustur."

Neredeyse %75 Akenerji kadar büyüklükte üretim planlamakta olan Park madencilik ve Ak enerji firmasını karşılaştırdığımızda:

Akenerji: 375 milyon Özsermaye ve 770 milyon Özkaynaklara sahip ve 1 milyar TL kısa ve uzun vadeli olmak üzere borca sahiptir. (Ak enerji piyasa değeri: 1.35 milyar TL)
Park: 150 milyon Özsermaye ve 370 milyon Özkaynaklara sahiptir. (619 milyon TL)

Akenerjinin önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği yatırımların da finansmanda kullanıldığını ve kapasitesini çok ciddi artıracağını da hesaba kattıktan sonra;

Park Madencilik ve Elektrik'in bu yatırımların finansmanı konusunda bilgisi olan ve paylaşacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.

PD/DD

1,350/750 = 1,75
619/370 = 1,69

Aynı yani...dolayısıyla PD/DD olarak kapatmamız gereken bir açık(eksik) yok.

Yeni kaynak-finansmanı bulup yeni yatırım yapınca da borc yuku artacak. Gelirleri yatırım tamamlanana dek artmayacak. Ak Enerjinin gelirleri enerjide daha fazla olacak uzunca bir süre. Yani bizim mukayeseli fiyatımız artmaz...diyecem fakat...bakıyorum da bizim madencilik işi bayagı karlı. F/K oranımız onlarınkinden çok daha iyi...11! Bu müthis bir oran gibi. Bir yandan da madenci KOZA ya bakıyorum onların F/K 6.7, PD/DD 1,32...onların ki bizden de müthiş. Bizim başka aramalar var madencilik ruhsatları filan. Bir de nükleer başvuru (bana hayal gibi geliyor ama).

Tam bir neticeye varamadım yorumunuzdan. Ne dersiniz?

rfndnçr
18-05-2011, 14:46
zaten ölü toprağı serpili idi bide bu endeks ohhh
çok yakısıyo bu kagıda düşmede üstümüze yok ama cıkarken mızmız

memocan16
18-05-2011, 18:29
zaten ölü toprağı serpili idi bide bu endeks ohhh
çok yakısıyo bu kagıda düşmede üstümüze yok ama cıkarken mızmız

beğenmiyorsan bekleme kardeşim zorla mı tutuyorlar...

whisperab
23-05-2011, 21:54
Kımse forumda yazı yamadıgına göre kagıtdakı tek kucuk yatırımcı sanırım benım

Tazeboğa
24-05-2011, 11:57
Birde ben varım, Düşün artık durumu :-)

priceless
24-05-2011, 12:12
Var var...ben de varım....ama ben Orta ölçekli yatırımcıyım :P

belmando
24-05-2011, 15:01
park holding antalya elektrik ihalesini bıraktı..Tepki ne olur...

havaci20
24-05-2011, 16:01
park holding antalya elektrik ihalesini bıraktı..Tepki ne olur...

şekilde görüldüğü gibi endeks +900 iken prkme -1 olur, 2011/3 aylık % 334 artarken tınmayan prkme olumsuz haber oldumu hemen karaları bağlıyor. % 50-60 kar arttıran şirketler 3 ye katladı. park ısrarla geri geliyor. bunun bir adı var ama ceza almak istemiyorum.

stormdr
25-05-2011, 10:15
Ciner’in 10 milyon dolar teminatı yandı Akdeniz Elektrik Sabancı’ya kaldı
25 Mayıs 2011
Akdeniz Elektrik Sabancı’ya kaldı
Elektrik dağıtım ihalelerini kazanan özel sektör temsilcileriyle hafta sonu bir araya gelen Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım’da yola Sabancı ile devam edeceklerini açıkladı. Böylece Ciner 10 milyon dolarlık teminatı yakarken, diğer yatırımcıların ek süre istediği de Yıldız tarafından doğrulandı.

ELEKTRİKTE 7 dağıtım bölgesinin ihalesinde bu ay sonunda dolacak olan ödeme sürecinden önce yatırımcılarla görüşen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz Elektrik Dağıtım’da yola Ciner yerine Sabancı ile devam edeceklerini açıkladı.

6 firma ek süre istedi

Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Ankara’da düzenlenen “Enerji Arz Güvenliği ve Özelleştirmeler Arenası”na katılan Yıldız, burada gazetecilerin elektrik dağıtım özelleştirmelerine yönelik sorularını yanıtlarken, cumartesi günü yapılan toplantıya ilişkin şu bilgileri verdi: “İstanbul’un Anadolu ve Rumeli tarafı, Toroslar, Akdeniz, Dicle, Gediz ve Trakya bölgeleri ile alakalı teklif veren firmaların süreler bu ay sonu itibariyle dolduğu ve bazı firmalar da bu yola devam etmeme kararı aldı. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş’nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi veren Park Holding’in 31 Mayıs’tan itibaren ihaleden çekilme kararı aldığını, diğer 6 dağıtım şirketinin özelleştirme ihalesini kazanan firmaların tamamının ise ek süre talep etti. Ek sürenin kararını verecek olan ÖİB’dir. Teminat miktarı mektubunu da 31 Mayıs itibariyle devam ettirecektir. 31 Mayıs itibariyle de hem firmalarla görüşerek hem de kendi iradesiyle bunu belirtecektir.”

31 Mayıs’tan sonra Sabancı

“Ciner Grubu’na ait Park Holding’in kararını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) ilettiğini belirten Yıldız, gelinen aşamayı şöyle aktardı: “Bizde o toplantıda diğer yatırımcılarla beraber kendisinin bu tercihine saygı duyduğumuzu belirttik. Tabi bundan sonra ikinci sırada olan Sabancı grubu bu teklifi resmi olarak 31 Mayıs’tan itibaren üstlenecektir. Bundan sonraki ek teminat mektubu istemini Özelleştirme İdaresi kendilerine sunmuştur ve bunun oranı ile alakalı yine 31 Mayıs’tan sonra ÖİB bunu açıklayacaktır. Ek bir teminat mektubu ek bir süre çerçevesinde bu 7 bölgenin ihalesi, bir ihale süreci devam edecektir.”

Ciner’in teminatı yanacak

Bu durumda Turgay Ciner’in sahibi olduğu Park Holding, Akdeniz Enerji’nin özelleştirme ihalesinden çekilerek, 10 milyon dolarlık teminatı da yakmış olacak. Park Holding’in diğer bölgelerden de de ikinci sırada olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, “Park Holding, Akdeniz’de tercihini sunmuş, diğer bölgelerde sürece devam etiğini belirtmiştir” dedi.

Tercihler bir an önce yapılmalı

TANER Yıldız, “Elektrik dağıtım hizmetlerinin biran önce sahiplerini bulmuş olması hem kamu hem de özel sektör açısından isabetli olacak” derken, bunun bir varlık satışı değil, dağıtım imtiyazının 2036’ya kadar devri olduğunu hatırlattı. Sürecin doğru işlediğini ve ÖİB’in de bu sürece şeffaf bir şekilde yürüttüğünü vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu: “Tabi ki özel sektörün biran önce bu tercihlerini yapması ile beraber bizim üretim hizmetleri ile alakalı ihale sürecinin de akabinde hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bunlar artık iç içe geçmiş bir süreç halinde beraberce yürüyecektir. Ama hem kamu açısından hem de özel sektör açısından biran önce bunun nihayetlenmesi doğru olacaktır.”

Bakan MMEKA’ya inanmaya ümitli

BAŞKENT Gaz’da 1.2 milyar dolarlık ihale bedelini ödemediği için elektrikte ne yapacağı merak edilen Mehmet Emin Karamehmet-Mehmet Kazancı ortaklığındaki MMEKA için Taner Yıldız, ‘inanmaya ümitli’ olduğunu açıkladı. Yıldız, şunları söyledi: “Kamuoyuna açıkladığım kanaatlerimi kendileri ile yüzyüze görüşmemde de aynen paylaştım. Firma isterse ortakları ile kendi arasında ki problemden kaynaklanan, isterse başka bir gerekçe ile şu an karşımıza 4.8 milyar dolarlık daha geniş bir portföy var. Tabiî ki firmaların verdikleri tekliflerin arkasında olacaklarına inanmayı ümit etmekteyim. MMEKA’nın da diğer firmaların da, tekliflerini nihayetlendirmeleri konusunun sektör açısından doğru olacağını ifade ettim. Kendileri ile de paylaştım bunu.”

ÖİB: 2011’de tüm dağıtım şirketlerini özel sektör işletecek

ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Başkan Vekili Ahmet Aksu, Steam’ın toplantısında elektrikte dağıtım ve üretim özelleştirmeleri konusunda bilgi veren Aksu, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde kısa sürede çok şey başarıldığını, 21 bölgeden 2 tanesinin Enerji Bakanlığı tarafından özelleştirildiğini, kalan bölgelerin tamamının özelleştirme ihalesinin ÖİB tarafından gerçekleştirildiğini ve 9 bölgenin devrinin de gerçekleştirildiğini anımsattı. Aksu, şöyle konuştu: “Amacımız 2011 yılı içerisinde bütün dağıtım şirketlerinin özelleştirme devir işlemlerini gerçekleştirip, yıl sonu itibariyle tüm dağıtım sektörünün özel sektör eliyle işletilmesini gerçekleştirmiş olmak. ÖİB’de 18 bölgeden 9’unun devri gerçekleştirildi. Şu anda 12 bölge özel sektör eliyle yürütülüyor. Yani yarısından fazlasını özel sektöre devretmiş durumdayız. Devrini planladığımız bölgeler içerisinde ihaleleri kazanan firmalar ile ikinci ve üçüncü sırada yer alan firmalar Türkiye’de kendini ispat etmiş, daha önceki ihalelerde de bir şekilde yer almış firmalar. Üretim özelleştirmeleri de kısa zamanda tamamlanacak. Dağıtım özelleştirmelerinde olduğu gibi üretim özelleştirmelerinde de çok önemli değişiklikler yaptık. Yakın bir zaman içerisinde 20 MW’lik yeni bir HES portföyünün ihaleye çıkacağız.”

tolgaist
25-05-2011, 15:28
kısa vadede zengin olmak isteyenlerin kağıdı değil ki bu kağıt..
Bekleyeceksiniz, bekleyeceğiz , bekleyecekler:))

satophi
25-05-2011, 21:56
kısa vadede zengin olmak isteyenlerin kağıdı değil ki bu kağıt..
Bekleyeceksiniz, bekleyeceğiz , bekleyecekler:))

dostum ben 74 (yazıyla:yetmişdört) aydır bekliyorum,şu an maliyetim yaklaşık başabaş.
bekledim...bekliyorum...daha beklermiyim?:frown:

tolgaist
26-05-2011, 11:47
hocam naptın yaa
6 yıldır bu kağıdı mı bekliyorsun?
3-4 ay daha bekleyip satarım herhalde
nakite ihtiyacım olmasa 1 yıl beklerim. Spek eninde sonunda yeterince mallanıp hisseyi yukarıya vuracaktır. Ytd

osmangeldi
26-05-2011, 14:58
İnsan hayatı kaç yıl ki diyelim ortalama 60 yıl. Ömrün % 10 süresi bir kağıt beklemekle mi geçiyor? Hem de maliyetine. Valla yazık olmuş.Gençlik gidiyor hocaaam gençlik gidiyor.

osmangeldi
29-05-2011, 23:10
Bu uyuşuk kağıtta beklentinin ne olduğunu açıklayacak arkadaş var mı? Yoksam bi 74 ay da biz mi bekleyeceğiz?

Koray 3448
30-05-2011, 15:06
Yarın Boğaziçi dağıtım ihalesinin son günü ...

Karamehmet burayıda alamaz ise, Aksanın durumu iyi değil dağıtım işi Cinere geçer ...

Gibi ...

Hisseyi etkilermi ?

Bilinmez ...

tolgaist
01-06-2011, 13:46
ihale ne oldu?
karamehmet aldı sanırım
borsa +500 deyke bizim hisse aşağı saldı..

Koray 3448
01-06-2011, 13:52
Dün akşam süre uzatımı istemiş ...

Cevabı bekliyoruz ...

Koray 3448
02-06-2011, 07:43
90 Gün süre uzatımı verilmiş ...

mail2uye
02-06-2011, 14:54
***PRKME***PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Güncelleme) )

***PRKME***PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Güncelleme) )

Ortaklığın Adresi : Paşalimanı Cad. No:41 Üsküdar/İSTANBUL

Orjinal Açıklamanın Tarihi : 9 Aralık 2010

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? : Hayır

Özet Bilgi : II-a grubu maden sahasına ilişkin başvuru sonuçlanmış ve işletme ruhsatı alınmışıtr.

AÇIKLAMA:

9 Aralık 2010 tarihinde yapılan özel açıklama ile kamuya duyurulan Siirt ili dahilinde Ruhsat No AR-200802532 nolu maden sahasına ilişkin II-a grubu işletme ruhsatı almak için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuru olumlu sonuçlanmış ve bugün (2/06/2011) söz konusu ruhsat Maden İşleri Genel müdürlüğünden teslim alınmıştır.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

IMKB

(02/06/2011 - 15:52:35)

SİRİUS
02-06-2011, 15:00
PARK ELEKTRİK, SİİRT'TE MADEN SAHASI İÇİN İŞLETME RUHSATI ALDI

Park Elektrik, Siirt'te maden sahası için işletme ruhsatı aldı.
Şirketten konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada, "9 Aralık
2010 tarihinde yapılan özel açıklama ile kamuya duyurulan Siirt ili
dahilinde Ruhsat No AR-200802532 nolu maden sahasına ilişkin II-a
grubu işletme ruhsatı almak için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar
Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuru olumlu
sonuçlanmış ve bugün (2/06/2011) söz konusu ruhsat Maden İşleri Genel
müdürlüğünden teslim alınmıştır."

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com

(02/06/2011 - 15:59:08)

wandet68
02-06-2011, 20:56
umutluyum senden 6 ve üzeri bekliyorum orta vade

ayhan53
04-06-2011, 14:52
http://666kb.com/i/bu2jij98g3y9r9k7m.jpg

stefff15
08-06-2011, 14:23
SAHA KURUMSAL, PARK ELEKTRIK IÇIN KURUMSAL YÖNETIM DERECELENDIRME NOTUNU 8,67 OLARAK GÜNCELLEDI

Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.S., Park Elektrik
Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.S. için Kurumsal Yönetim
Derecelendirme notunu 8,67 olarak güncelledi.
Türkiye'de Sermaye Piyasasi Kurulu lisansi ile kurumsal yönetim
derecelendirme faaliyetinde bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi
Derecelendirme Hizmetleri A.S., Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve
Ticaret A.S.'nin Kurumsal Yönetim Derecelendirme notunu 8,67 olarak
güncelledi.
SAHA A.S.'nin kurumsal yönetim derecelendirme metodolojisi, Sermaye Piyasasi
Kurulu'nun Temmuz 2003 tarihinde yayimladigi ve Subat 2005 tarihinde revize
ettigi Kurumsal Yönetim Ilkelerini baz alir.
SAHA A.S., Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.S.'nin
kurumsal yönetim ilkelerine verdigi önem, bunu sürekli ve dinamik bir süreç
olarak yürütmekteki isteklilik ve bu dogrultuda son derecelendirme notunun
tahsis edilmesinden bu yana geçen on iki aylik süre içinde gerçeklestirmis
oldugu iyilestirmeler göz önüne alinarak mevcut derecelendirme notunu revize
etti.

olumlu haber yaramıyorr bizim hisseye herhalde......

tolgaist
09-06-2011, 14:34
bu hisseden bir cacık olur mu?

Erc1989
13-06-2011, 21:38
Nerede bu millet tren kalktıktan sonra çok koşan olur peşinden...

whisperab
13-06-2011, 23:09
Kiracıyla uğraşmaktan sıkıldım altıntepedekı evımı sattım , aldığım kaporayla bugun bır mıktar alım yaptım kalan bakıyeyı alıncada kısmetse bu hafta hıssenın cıddı ortaklarından olucam:) spek kardes bu kadar bekledın senden rıcam 4 gun daha bekle

murat_78
15-06-2011, 16:32
söz uçar yazı kalır Nisan sonu 2 haneli rakamları görücek diye yorum yapan arkadaş nasılda iddialı iddialı yazıyordu...nerde acaba şimdi...

tolgaist
15-06-2011, 18:10
PRKME diye bir şemsiye markası çıkmış ama açıp kapatırken sorun oluyormuş. Yatırım tavsiyesi midir? :))

serenad
16-06-2011, 10:04
seçimden 1 ay önce başlayan elimize verme işi , bazı yorumcuların tek parti iktidarından sonra ralli başlayacak gazı ve sonunda nerdeyse her senet için dipleri bulmasıyla şemsiyelerin içerde açılmasıyla aldığımız acıların artık son bulması ümidiyle..

Tazeboğa
16-06-2011, 10:44
Benimkide tam anlamıyla PAZARCI ŞEMSİYESİ oldu, lanet olsun bu hisseye yaaa...

earn23
16-06-2011, 11:11
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=67334&w=720
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=67335&w=720
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=67336&w=720
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=67337&w=720
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=67338&w=720
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=67339&w=720

havaci20
16-06-2011, 11:22
4.90 ı bırak 3.90 da göçtü nerdeyse dip yapacak. bu raporu yazanlar uzayda filan yaşıyor heralde

TuzsuzDeliBekir
16-06-2011, 14:36
fibonun dip seviyesine değdi bir tepki geldi ama nereye götürür artık allah bilir.

earn23
16-06-2011, 14:37
PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / PRKME [] 16.06.2011 15:34:25

Özel Durum Açıklaması (Genel)

Ortaklığın Adresi : Paşalimanı Caddesi No:41 Üsküdar/İSTANBUL
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı? : Hayır
Özet Bilgi : SIIRT MADENKOY ISYERINDE KAMULASTIRMA KARARI ALINMASI

AÇIKLAMA:
İstanbul Ticaret Sicil Memurluğu'nun 312858 sicil numarasında "Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" unvanı ile kayıtlı bulunan Şirketimizin Yönetim Kurulu 16.06.2011 günü Şirket merkezinde toplanarak aşağıda yazılı hususu karara bağlamışlardır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden 10.08.2003 tarihinde alınan ve hukuku uhdemizde bulunan, Siirt İli Şirvan İlçesi Madenköy Köyü sınırlarındaki 2371 Ruhsat numaralı (İR-3748) bakır madeni işletme sahasındaki bakır cevherinin üretilmesi ve flotasyonu ile ilgili kurulması planlanan ilave tesislerin ve müştemilatının yerleşimi için gerekli olup da, Şirketimiz tarafından malikleriyle, kıymet takdir raporunda yer alan birim fiyatlar dikkate alınarak yapılan görüşmelerle satın alınamayan arazilerin, ülke ekonomisi üzerindeki katma değerin artırılması amacıyla ve 3213 sayılı Maden Kanunu'nun 46.Maddesi ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümleri ve diğer ilgili mevzuat uyarınca kamulaştırması için İlgili Bakanlığa başvurulmasına ve bununla ilgili diğer gerekli işlemlerin ifasına, karar verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını; bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

TuzsuzDeliBekir
16-06-2011, 14:42
Kap : Park elektrık uretım madencılık sanayı ve tıcaret a.s. / prkme [] ozel durum acıklaması (genel) 16.06.2011 15:

Kap : Park elektrık uretım madencılık sanayı ve tıcaret a.s. / prkme [] ozel durum acıklaması (genel) 16.06.2011 15:34:25

ozel durum acıklaması (genel)

ortaklıgın adresı : Pasalımanı caddesı no:41 uskudar/ıstanbul
telefon ve faks no. : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71
ortaklıgın yatırımcı/pay sahıplerı ıle ılıskıler bırımının telefon ve faks no.su : 0216 531 24 00 / 0216 531 25 71
yapılan acıklama ertelenmıs acıklama mı? : Hayır
ozet bılgı : Sıırt madenkoy ısyerınde kamulastırma kararı alınması

acıklanacak ozel durum/durumlar:
ıstanbul tıcaret sıcıl memurlugu'nun 312858 sıcıl numarasında "park elektrık uretım madencılık sanayı ve tıcaret anonım sırketı" unvanı ıle kayıtlı bulunan sırketımızın yonetım kurulu 16.06.2011 gunu sırket merkezınde toplanarak asagıda yazılı hususu karara baglamıslardır

enerjı ve tabıı kaynaklar bakanlıgı maden ıslerı genel mudurlugu'nden 10.08.2003 tarıhınde alınan ve hukuku uhdemızde bulunan, sıırt ılı sırvan ılcesı madenkoy koyu sınırlarındakı 2371 ruhsat numaralı (ır-3748) bakır madenı ısletme sahasındakı bakır cevherının uretılmesı ve flotasyonu ıle ılgılı kurulması planlanan ılave tesıslerın ve mustemılatının yerlesımı ıcın gereklı olup da, sırketımız tarafından malıklerıyle, kıymet takdır raporunda yer alan bırım fıyatlar dıkkate alınarak yapılan gorusmelerle satın alınamayan arazılerın, ulke ekonomısı uzerındekı katma degerın artırılması amacıyla ve 3213 sayılı maden kanunu'nun 46.maddesı ıle 2942 sayılı kamulastırma kanunu hukumlerı ve dıger ılgılı mevzuat uyarınca kamulastırması ıcın ılgılı bakanlıga basvurulmasına ve bununla ılgılı dıger gereklı ıslemlerın ıfasına, karar verılmıstır.

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=159508

earn23
16-06-2011, 15:04
MADEN KANUNU

Kanun Numarası: 3213,

İRTİFAK, İNTİFA HAKKI VE KAMULAŞTIRMA:
Madde 46 - Maden arama dönemi içerisinde arama sahası özel mülkiyete konu gayrimenkul üzerinde kullanma amacına münhasır olmak üzere belli süreler için madenci, Bakanlığa müracaat ile irtifak ve/veya intifa hakkı tesisi isteyebilir.

İrtifak ve/veya intifa hakkı karşılığı, Kamulaştırma Kanununa uygun olarak seçilecek bilirkişiler tarafından tespit edilir.

(Değişik fıkra: 15/06/2001 - 4683/4. md.) Arama süresi sonunda ... işletme talebi söz konusu olduğu takdirde tesis edilen irtifak ve/veya intifa hakkının süresi ... işletme süresini geçmemek kaydıyla uzatılabildiği gibi yeni irtifak ve/veya intifa hakkı talebinde de bulunulabilir. *1*

Faaliyetler sırasında sahaya zarar verilmesi durumunda ruhsat sahibi adli merciler tarafından tespit edilecek tazminatı arazi sahibine ödemek ve sahayı kullanılabilir durumda terk etmekle yükümlüdür.

(İptal fıkra: Ana. Mah. 22/09/1993 tarih ve E:1993/8, K: 1993/31 sayılı karar ile)

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) İşletme ruhsatı safhasında işletme faaliyetleri için gerekli olan özel mülkiyete konu taşınmaz, taraflarca anlaşma sağlanamaması ve işletme ruhsatı sahibinin talebi üzerine Bakanlıkça kamu yararı bulunduğuna karar verilmesi halinde kamulaştırılır.

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) Kamulaştırma işlemleri 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre yapılır. Bu husustaki masraflar ve kamulaştırma bedeli işletme ruhsatı sahibi tarafından ödenir.

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) Kamulaştırılan taşınmaz, tapuya Hazine adına tescil edilip ruhsat hukuku devam ettiği sürece madencilik faaliyetlerinde kullanılmak üzere ruhsat sahibi adına tahsis edilir.

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) Kamulaştırılan taşınmazın, maden işletme faaliyetleri için lüzum kalmadığının Bakanlıkça tespiti halinde, Kamulaştırma Kanununda öngörülen usul ve esaslara göre belirlenecek rayiç bedeli ödenmek kaydıyla kamulaştırılan yerin eski sahibine iade edileceği hususu, ruhsat sahibi ve taşınmazın eski sahibine tebliğ edilir. Eski sahibinin taşınmazı altı ay içerisinde almak istememesi durumunda taşınmaz Hazineye kalır.

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) Tapu siciline konulan şerhler Bakanlığın müracaatı üzerine ayrıca mahkeme kararına gerek kalmadan silinir.

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) Hazinenin özel mülkiyetinde veya Devletin hüküm ve tasarrufundaki yerlerde yapılan madencilik faaliyetleri için bu Kanunun yürürlük tarihinden sonra kira, ecrimisil alınmaz.

(Ek fıkra: 26/05/2004 - 5177 S.K./20.mad) I. Grup madenler ve mıcır ile kaba inşaat, baraj, gölet, liman, yol gibi yapılarda kullanılan her türlü yapı hammaddesi için kamulaştırma hükümleri uygulanmaz.

aliihsanaksu
20-06-2011, 13:49
inanmıyorum ya...ikinci seans açılalı 20 dk. oldu..ve işlem hacmi sadece 58 tl.......şaka gibi ya..mrbyo dönecek kağıt bu gidişle..onda da günlük 20.30.50 tl işlem hacmi vardı

aliihsanaksu
20-06-2011, 13:51
birisi 10-20 bin lot satsa taban olacak kağıt herhalde..bu kadar mı düştü bu kağıt ya anlamadım...

ozzers
20-06-2011, 14:23
87319
8888888

NoMoreBets
21-06-2011, 10:15
87319
8888888

yani sonuç?

tolgaist
22-06-2011, 14:34
Biraz teknik analiz saçmayayım durun:

Yükselen trend içerisinde ucu 4,50 yi gören kırmızı çizgi ile düşüş trendindeki zirve noktasından çizilen en üstteki çizgi üçgen formasyonu oluşturmuş. 4 seviyelerinde bu formasyon kırılmış dolayısıyla yarısı kadar bir sarkma görmesi ve 3.60 seviyelerine inmesi beklenecekti (ki bu gerçekleşti)

3.60taki destek kırılırsa asıl şemsiye o zaman açılacak ve 3.10 u görüp uzun süre bekletecek gibi görünüyor.

salt trend analizi ne kadar doğru olur bilmiyorum. 4.10 geçmeden bir şey söylemek zor. Hele bir temmuz sonunu görelim sonrası Allah kerim

Ytd..

wandet68
22-06-2011, 20:49
evt haklısın tek geçiyorum ve maliyetleniyorum saygılar on numara kağıt

devrikiki
23-06-2011, 18:45
Ciner, medyasını satıyor mu?

Turgay Ciner ile Mehmet Emin Karamehmet‘in medyada yaşanan rekabetin elektrik dağıtım ihalelerine de taşındığını ve Ciner’in Akdeniz Elektrik Dağıtım ihalesinden neden vazgeçtiğini dün yazmıştık.

Bugün de Turgay Ciner ile Mehmet Emin Karamehmet’in medya ve elektrik dağıtım ihalelerindeki rekabetinin yabancı ortak konusunda da yaşandığını açıklıyoruz.

Başkent Doğalgaz’ın finansmanı için kaynak bulamayan Karamehmet’in Pamukbank’tan kaynaklanan vergi borcunu ödeyebilmek için Show TV’yi satabileceği basına yansımıştı. Karamehmet’in Akşam Gazetesi ve Digiturk’teki hisselerinin bir kısmını da yabancılara satmak için görüştüğü kulislerde konuşulmuştu.

CİNER DE TPG İLE MASAYA OTURDU

Karamehmet, 1.7 milyar TL’lik vergi borcunu Maliye ile yaptığı görüşmeler sonrasında 400 milyon TL’ye indirmişti. Show TV’nin satışı konusunda görüşmeler yapılan şirketler arasında Doğan Grubu’nun satışa çıkardığı medya varlıklarına talip olan ABD’li Texas Pasific Group (TPG) da yer alıyor. Ancak TPG ile görüşen sadece Karamehmet ve Doğan Grubu değil. Finansglobal’in edindiği bilgilere göre, Ciner, Haberturk ve BloombergHT’nin de içinde olduğu medya grubunun yarısını satmak için TPG ile masaya oturdu.

Söylenenler sadece bunlarla sınırlı değil. Ciner, TPG ile sadece medyada ortaklık kurmak istemiyor ve bu ortaklığını, yeniden ihaleye çıkarılmasını beklediği elektrik dağıtım ihalelerinde de devam ettirmek istiyor. Yani Ciner, hem sahip olduğu medya varlıklarının yarısını TPG’ye satmak, hem de elektrik ihalelerine yine TPG ile beraber girmek niyetinde.

Perde arkasında konuşulan bu planların hangi ölçüde hayat bulabileceğini önümüzdeki günler gösterecek. FinansGlobal

aliihsanaksu
24-06-2011, 09:49
dünkü yükselirken prkme deki düşüşün sebebini bilen var mı arkadaşlar..bilmediğimiz ters giden birşeyler mi var acaba

earn23
26-06-2011, 19:20
Bakır fiyatları geçen yıla göre yüksek oranda artış göstermiş olup, bu fiyat artışı PARKMADEN şirket mali tablolarını ilk 3 aylıkta olumlu yönde etkilemiştir.

Bu bakır fiyatlarıyla 2011/6 aylıkta da şirket 2011/3 aylık performansını (bakır fiyatları ilk 3 aylığa göre biraz düştüğünden )düşük sapma ile devam ettirebilir ..

Er bakır haftalık bakır bülteni..(13-17 Haziran 2011)
2011-24.Hafta
DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

http://www.erbakir.com.tr/bulten/24.Hafta%20B%C3%BClteni.pdf

Bir önceki hafta Yunanistan’ın kredi notu indirimi ve olası iflasının, Avrupa bankalarını sarsacağı endişesi ile dünya borsalarında sert satışlar görülürken; Çin bölgesinden gelen enflasyon ve üretim verileri ile güçlü kalmaya çalışan metaller dar bantta işlem görmüşlerdi. ABD imalat sanayi verilerinin Kasım 2010’dan bugüne gördüğü en düşük seviyeye gerilemesi de, satış dalgasının şiddetini artırırken; haftanın son işlem gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Yunanistan'ın borç sorunlarının hemen çözülmesini istediklerini ve Yunanistan'ın borç sorunundan kurtarılmasına özel alacaklıların gönüllü olarak katılımı hakkında Avrupa Merkez Bankası ile birlikte hareket edeceklerini söylemesi ile piyasalar kayıplarını geri vermeye çalışmıştı. Önceki günlerdeki satışları sürdürdüğü görülen EUR/USD ise, gün içi en düşük 1,4128 seviyesini gördükten sonra spotta 1,4339 seviyesine kadar yükselmişti.

LME bakır ise, 8.865-9.245 $/ton bandında seyrettiği haftada düşük bir işlem hacmine sahipti. Genellikle 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde kapanışlar yapsa da; ekonomik endişelerden dolayı yükselişleri, diğer metallerde olduğu gibi sınırlı kaldı.

İçinde bulunduğumuz haftaya da Yunanistan odaklı başlayan piyasalarda satış havası tekrar başladı. Hafta sonu yapılan görüşmelerde Euro bölgesi maliye bakanları açıkladıkları ültimatomda, Yunan hükümeti, parlamentosu ve halkına 3 Temmuz'a kadar süre tanıdıklarını ve AB/Uluslararası Para Fonu (IMF) yardımının 12 milyon euroluk dilimini alabilmek için özelleştirme adımlarını da içeren yeni bir kemer sıkma programının kabul edilmesi gerektiğini belirttiler (Yunanistan, toplam 110 milyar euroluk yardımın beşinci dilimini zamanında alamazsa, borçlarını ödeyemeyerek iflas durumuna düşecek). Bu gelişmelerin ardından Başbakan Yorgo Papandreou'nun kurduğu yeni kabine yapılan oylamada parlamentodaki milletvekillerinin yarısından çoğunun güvenoyunu alırken; Yunanistan'ın iflastan kurtulma yolunda almayı umduğu yeni finansmanın önündeki ilk engel de kalkmış oldu. Bu gelişme piyasaların biraz toparlanmasına yarasa da; bir gün sonra FED başkanı Bernanke’nin ABD ekonomisinin büyümesinin önündeki riskleri vurgulamasına rağmen yeni bir miktarsal gevşeme işareti vermemesi piyasalarda hayal kırıklığı yarattı. Fed ayrıca açıklamasında faizlerin uzatılmış bir süre için daha bulunduğu tarihi düşük seviyede tutulacağı belirtilirken; 600 milyar dolarlık tahvil alım programının bu ay sonunda tamamlanacağı ifade edildi. Fed, Nisan'da yüzde 3.1 -3.3 aralığında açıkladığı 2011 büyüme tahminini yüzde 2.7-2.9'a düşürdü.

ABD borsaları, dünkü sert düşüşün ardından Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kemer sıkma tedbirleri içeren yeni beş yıllık plan üzerinde anlaştığı haberiyle kapanış öncesinde toparlanma kaydetti. Dow ve S&P 500 endeksleri günü düşüşle kapatsa da, Yunanistan ile ilgili gelişmeyle birlikte daha önce gördüğü günün en düşük seviyelerinden uzaklaştılar.

Hafta başından bu yana oldukça dar bir bantta işlem gören bakır ise, 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bernanke açıklamasından sonra ABD cephesinde gelen olumsuz verilerin de düşüşte etkisi olurken; Çin tarafından beklenen faiz artışı, fiyatların destek noktalarını kırmasına neden olabilir. Bu doğrultuda dün 8.900 $/ton desteğini test eden bakır, kapanıştan sonra yaşanan Yunanistan gelişmesi ile Asya seansında % 1’lik artış yaşayarak tekrar 9.000 $/tonun üzerine sıçradı. Ancak uzmanlar, Çin’in Haziran ayı ile birlikte bakır ithalatını arttıracağını varsaysalar da; Yunanistan başta olmak üzere mevcut ekonomik endişeler, fiyatların fiziksel parametrelerden olumlu yönde etkilenmesine izin vermiyor.

tolgaist
28-06-2011, 16:58
borsa uçtu bizimki niye yerinde sayıyo:cry:

ya sabır...:yes:

tolgaist
29-06-2011, 17:36
yükselişine bu şekilde devam etmesini umut ediyoruz:)

earn23
01-07-2011, 09:09
Bakır fiyatları yükselebilir.

Yunanistan'ın temerrüde düşme riskinin azalmasıyla New York'ta bakır fiyatları yükselebilir.

30 Haziran 2011 Perşembe, 16:51

Yunanistan'ın temerrüde düşme riskinin azalmasıyla New York'ta bakır fiyatlarının yükselmesi ve bu çeyrekteki düşüşünü azaltması bekleniyor. Dolardaki zayıflamanın yatırımcıyı emtiaya yöneltmesi de bakır fiyatlarını yükseltebilir.

Eylül vadeli bakır, Comex'te 1 sent veya yüzde 0.2 yükselerek 4.234 dolar/lb oldu. Fiyatlar, 4.262 dolar olarak 3 Mayıs'tan beri en yüksek seviyeyi gördü. 3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.1 düşüşle 9,315 dolar/ton oldu.

ABD para biriminin altı para birimi karşısındaki performansını izleyen Dolar Endeksi yüzde 0.6 değer yitirerek dördüncü günde de geriledi.

Marex Financial'a yönetici olan Nick Riley, Yunanistan'daki reform paketinin piyasaları desteklediğini söyleyerek, "Euro, dolar karşısında oldukça güçlü. Dolardaki bu değer kaybı da emtiaları destekliyor" şeklinde konuştu.

earn23
01-07-2011, 09:32
PARKMADEN şirketi gelir ve karlılığını önemli ölçüde etkileyen bakır fiyatları grafiği..

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=73971&w=720

earn23
02-07-2011, 14:43
Bakır fiyatları 1 nisan-30 haziran 2011 döneminde (bu yılın ilk çeyreğine göre daha düşük fiyattan işlem görmesine rağmen ) geçen yılın aynı dönemine göre usd bazında yaklaşık %30 artmış durumunda. bu fiyat artışı şirket ana ürün satışı olan konsantre bakır fiyatlarını da aynı oranlarda olumlu etkilenmesiyle bu yılın 2011-2. çeyreğinde de Parkmaden ilk çeyrekte gibi iyi bir kar açıklayabilir. (bakır satışında tonaj/miktar düşüşü olmaz ise..)

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=74792&w=720

earn23
04-07-2011, 12:36
Park maden için yaptığım 30.06.2011 tahmini kar zarar çalışmasına göre şirket geçen yıla göre %150 kar artışı ile 45-46 milyon TL civarında bir kar açıklayabilir..

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=76157&w=720

PATRIOT
06-07-2011, 00:30
Sayın wtr34 sahalara dönmüşsünüz yine o kendinize has üslubunuzla:) Sizin olduğunuz yerde her an tartışma çıkabilecekmiş gibi bir hisse kapılıyorum nedense ama bu durum, Denta tahtası hakkındaki düşüncelerinizi merak etmemi engellemiyor. Malum maalesef hissemiz son zamanlarda çok kişinin canını yakmış bir hissedir.(denta),,,tekrardan Hoşgeldiniz... Prkme hisse sahibi tüm arkadaslara da bol şanslar dilerim,şahsi fikrim şudur ki, buna oldukca ihtiyacınız olacak!

NoMoreBets
06-07-2011, 09:14
3.92 üzerinde kalırsa yükselişe devam eder...
bence yani..

earn23
07-07-2011, 21:44
ERBAKIR HAFTALIK BAKIR BÜLTENİ (5 Temmuz 2011)

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Haziran ayı boyunca gündemi meşgul eden Yunanistan için somut adımlar nihayet geçen hafta atıldı. Papandreou’nun kurmuş olduğu yeni kabineden güvenoyu alması ve hem Çarşamba hem de Perşembe günü, uygulanacak tasarruf paketi için yapılan oylamalarda olumlu sonuçların çıkması, piyasalara rahat bir nefes aldırdı. Kabul edilen önlem paketiyle beş yılda 28 milyar euroluk tasarruf yükümlüğüne giren Yunanistan’a, 110 milyar euroluk Avrupa Birliği/IMF kredisinin 12 milyar euroluk beşinci diliminin kapısını da açılmış oldu.

Bu gelişmeler ışığında euro ve global borsalar üç haftanın en yüksek düzeyine çıktı. Yatırımcılar da, ücretlerde ve harcamalarda yapılacak ağır kesintilere şiddetle karşı çıkan halkın tepkisine rağmen, ani bir iflas tehlikesinin atlatılmış olmasıyla rahatladılar. Yunanistan'da planın kabul edilmesinin yarattığı iyimserlik, ABD borsalarında son iki ayda verilen kayıpların bir kısmının telafi edilmesini sağlarken; son üç ayın en iyi üç günlük yükselişi de elde edilmiş oldu.

Bakır fiyatı ise, Haziran ayı başından itibaren sıkışmış olduğu 8.900-9.200 $/ton bandını yukarıdaki gelişmeler doğrultusunda kırdı ve 01 Temmuz’da haftayı 9.400 $/ton seviyesinin üzerinde kapattı. Haziran ayında ulaştığı 9.045 $/ton aylık ortalama ile Mayıs’a oranla da % 1,3 değer kazanan bakırın, yılın ilk yarısındaki ortalaması ise 9.398 $/ton oldu.

Yunan Parlamentosu’nun tasarruf önlemleri ve özelleştirmeler ile ilgili tasarıları onaylaması ve ABD’de üretim tarafından gelen olumlu verilerin etkisi ile global hisse senedi piyasalarındaki olumlu hava, bu hafta da devam ediyor. AB Maliye Bakanlarının Yunanistan’a yapılacak 12 milyar dolarlık ödemeyi hafta sonunda onaylaması ve Asya'da sert bir iniş yerine ılımlı bir yavaşlama beklenmesi, yurtdışı piyasalarındaki olumlu havanın devam etmesini sağlıyor. Yunanistan gelişmelerinin ardından en iyi performansı gösteren metal olan bakır, 04 Temmuz nedeni ile ABD piyasalarının kapalı olmasına rağmen dün işlem gördüğü 9.520 $/ton seviyesi ile Nisan ayından bu yana gördüğü en yüksek noktaya ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Trichet’in, geçen hafta Temmuz ayı için faiz arttırma konusunda tetikte olduklarını açıklamasının ardından EUR/USD paritesindeki yükseliş bu hafta da devam ediyor. Perşembe günü yapılacak AMB toplantısına odaklanan piyasalar için bir diğer önemli gündem maddesi ise, Cuma günü ABD’de açıklanacak olan Haziran ayı işsizlik verisi olacak. Bundan sonra ise çalışmalar, Yunanistan için geçen yıl kararlaştırılan 110 milyar euroluk paketle hemen hemen aynı büyüklükte olması beklenen ikinci yardım paketinin hazırlanmasına yönelecek.

http://www.erbakir.com.tr/bulten/26.Hafta%20B%C3%BClteni.pdf

aliihsanaksu
08-07-2011, 13:37
mehmet kazancı-karamehmet ortaklığı bitiyormuş ama kazancı avrupalı bir ortakla yola devam deceğini söylemiş..anlaşılan boğaziçi-trakyayı almaya kararlı..bu haberden sonra bizimkisi yavaşladı hatta düşüşe geçti..fikri olan varsa yazsın..düşüncelerimizi paylaşalım

tolgaist
08-07-2011, 15:04
PATRIOT

lütfen bu topic'e girip insanların canını sıkma. Adama laf söylemişsin ancak tartışma çıkartacak ifadelerde bulunan sensin.

PATRIOT
Sayın wtr34 sahalara dönmüşsünüz yine o kendinize has üslubunuzla Sizin olduğunuz yerde her an tartışma çıkabilecekmiş gibi bir hisse kapılıyorum nedense ama bu durum, Denta tahtası hakkındaki düşüncelerinizi merak etmemi engellemiyor. Malum maalesef hissemiz son zamanlarda çok kişinin canını yakmış bir hissedir.(denta),,,tekrardan Hoşgeldiniz... Prkme hisse sahibi tüm arkadaslara da bol şanslar dilerim,şahsi fikrim şudur ki, buna oldukca ihtiyacınız olacak!

tolgaist
08-07-2011, 15:12
ihaleye kiminle girdiyse onunla devam etmek zorunda değil mi? Arada ortaklık değişikliği yapabiliyorlar mı ki?

bir de bu hissede asıl beklenti yüksek karlılık, enerji ihaleleri ikinci aşamada...

tolgaist
08-07-2011, 15:13
3.92 üzerinde kalırsa yükselişe devam eder...
bence yani..

Kritik noktanın 4.10 civarı olduğunu düşünüyorum. YTD

aliihsanaksu
08-07-2011, 15:20
ihaleye kiminle girdiyse onunla devam etmek zorunda değil mi? Arada ortaklık değişikliği yapabiliyorlar mı ki?

bir de bu hissede asıl beklenti yüksek karlılık, enerji ihaleleri ikinci aşamada...

bildiğim kadar ortak değiştirebiliyor....yüksek karlılık ta bakır fiyatlarından ileri geliyor..az önce amerika istihdam verileri düşük geldi bakır tepetaklak tabi bizim hisse de aynen...dünya büyüme konusunda sıkıntı çekerse bakır fiyaları dolayısı ile prkme de olumsuz etkilenir...umarım beklentileri artık biranönce gerçekleşir..(nükleer-yüksek kar açıklaması-lisanslar)

bollingerr
08-07-2011, 19:29
http://video.haberturk.com/ekonomi/video/elektrik-dagitimda-yol-ayrimi/52069

tolgaist
11-07-2011, 08:36
Videoyu buradan açamıyorum. Ne diyor kısaca?

bollingerr
11-07-2011, 21:00
Özetle, Mehmet Kazancı, yabancı ortağı bulursa, ihaleleri bir güzel alır, Ciner avucunu yalar diyor....

Yatırım Tavsiyesi Değildir..

tolgaist
12-07-2011, 14:38
anlaşıldı...

Bilanço tarihini bilen var mı?

tolgaist
13-07-2011, 15:53
Bilanço tarihini bilen var mı?

ayhan53
13-07-2011, 17:16
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=70768&p=6063285#post6063285

günlük endeks tahmin yarışmamıza bekleriz

earn23
13-07-2011, 19:48
ERBAKIR HAFTALIK BAKIR BÜLTENİ

27. HAFTA (04 – 08 Temmuz 2011) ,13 Temmuz 2011, Çarşamba

http://www.erbakir.com.tr/bulten/27.Hafta%20B%C3%BClteni.pdf

DEĞERLENDİRME – BEKLENTİLER

Yunanistan borç krizinde yaşanan somut gelişmeler sayesinde Temmuz ayına pozitif başlayan global
piyasalardaki iyimser hava, beklenenden daha kısa sürdü. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz
arttırması ve Çin-ABD cephelerinden gelen olumlu ekonomik veriler sayesinde önce destek bulan
piyasalarda Yunanistan borç krizinin diğer Avrupa ülkelerine sıçrama ihtimalinin her geçen gün
artması, yatırımcıların risk iştahlarının azalmasına neden oldu.

Bir önceki haftaya AB maliye bakanlarının Yunanistan’a yapılacak 12 milyar dolarlık ödemeyi
onaylaması ve Asya’dan gelen olumlu verilerin desteği ile başlayan piyasalar, hafta genelinde
yükseliş trendlerini devam ettirdiler.

Hafta içerisinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in
Portekiz’in kredi notunu dört kademe birden indirmesi ve Çin Merkez Bankası’nın faiz arttırmasına
rağmen; AMB’ nın da faiz arttırması ile desteklenen EUR/USD paritesi, bakır fiyatını da yukarı
taşıdı. AMB, geçen aydan beri fiyatlanmakta olduğu gibi %1.25 olan faiz oranını 25 baz puan
arttırarak %1.50’ye yükseltti. Bu doğrultuda bakır fiyatı da 9.790 $/ton seviyesine yükselerek 12
Nisan’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Geçen haftanın son işlem gününde ise Avrupa’nın üçüncü büyük ekonomisi olan
İtalya'da yaşanan büyük çaplı varlık satışları, euro bölgesinde Yunanistan'dan sonra
GSYH'sine oranla en yüksek devlet borcuna sahip ülke olan
İtalya'nın, borç krizine girecek yeni Euro ülkesi olabileceği kaygılarını derinleştirdi. Aynı gün ABD’
de açıklanan zayıf istihdam verilerinin de ekonomiye ilişkin iyimserliği ortadan kaldırması ile
bakırda da satışlar görüldü.

Bu hafta ise olumsuz ABD istihdam verisine hafta sonu Çin’de açıklanan ve beklentilerden yüksek
gelen enflasyon verisi de eklenince, piyasalardaki hava bozuldu. Bununla birlikte ABD Başkanı
Barack Obama ile muhalif Cumhuriyetçi Parti arasında, kamu borçlanma limitinin yükseltilmesi için
süren görüşmelerin tıkanması da piyasaları tedirgin eden bir diğer unsur oldu. Haftanın ilk iki işlem
gününde düşüş eğilimi gösteren bakır, dün 9.480 $/ton seviyesinden aldığı destek ile 9.700 $/tonun
üzerine yükseldi ve bu sabah Çin’de açıklanan güçlü sanayi üretimi ve büyüme verilerinin etkisi ile
9.745 $/tona kadar ulaştı. Ayrıca ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin ekonomide
zayıflamanın sürmesi ve enflasyonun daha düşük seyretmesi durumda FED' in para politikasını daha
fazla gevşetmek konusunda hazır olduğunu söylemesi, metalleri destekledi. Altın bugün 1582 $/ons
ile rekor kırdı.

Uzmanlar bu hafta sonuna kadar ABD cephesinde açıklanacak bilançolar ve enflasyon verisi ile AB
liderlerinin Cuma günü yapması planlanan zirve toplantısından çıkacak sonuçların piyasalara yön
vereceğini belirtiyorlar.

ÖNEMLİ HABERLER

Codelco CEO’su Diego Hernandez, Çin’in azalan yerel stokları nedeni ile tekrar piyasaya girmesi
gerektiğini ve dünyanın bir numaralı tüketicisinin bakır ithalatını arttıracağını ifade etti. Codelco,
geçen yılki satışlarının % 42’sini Çin’e yapmıştı.

Goldman Sachs’ın üç, altı ve 12 aylık dönemler için bakır fiyat tahminleri sırası ile 9450, 9800 ve
11000 $/ton’dur.

Rusya’nın yılın ilk 5 ayında gerçekleştirmiş olduğu bakır ihracatı, bir önceki yıla oranla % 64
azalarak 74.500 tona geriledi.

Avrupa’nın bir numaralı bakır üreticisi olan Aurubis, güçlenen bakır talebi ile birlikte fiyattaki
yükselişin de süreceğini açıkladı.

Çin’in Haziran ayındaki işlenmemiş bakır ithalatı, bir önceki ay ile karşılaştırıldığında % 10 artarak
280.009 tona yükseldi. Yılın ilk 6 ayında ise 1,7 milyon ton bakır ithal eden Çin, geçen yılın aynı
döneminde ise 2,2 milyon ton bakır ithal etmişti.

eoztemir
14-07-2011, 18:34
bilanco tarihini bilen varmi???

seresli09
15-07-2011, 14:59
bu hissede çok sayda sessiz çoğunluk olduğunu düşünüyorum.umarım en kısa sürede sesleri çıkacak kadar sevinirler...hareketli bir forum olur.

tolgaist
18-07-2011, 11:34
bilanco tarihini bilen varmi???
bir dahaki ayın 15 ine kadar yasal süreleri var kardeş. daha erken açıklayabilir tabi
konsolideler ise daha geç açıklanıyormuş

earn23
20-07-2011, 11:09
Bakır fiyatları yükselmeye devam ediyor..

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=82468&w=720

tolgaist
20-07-2011, 14:38
Fiyatların 7 aydan itibaren yükselmesi şu an için bir anlam ifade etmiyor, çünkü biz 01/04-30/06 arası ara dönem bilançoyu bekliyoruz maalesef.

bu kadar zaman bekledik, verse verse yüzde 3-5 gibi bir şey verecek gibi
Neyse hayırlısı. YTD

[QUOTE=earn23;6167290]Bakır fiyatları yükselmeye devam ediyor..

tonyforza
20-07-2011, 20:27
bilanço ne zaman açıklanacak acaba..

earn23
21-07-2011, 14:02
HAFTALIK BAKIR BÜLTENİ

28. HAFTA (11 – 15 Temmuz 2011), 19 Temmuz 2011

Avrupa borç krizinin İtalya’ya yayılması ve ABD Hazine’sinin borçlanma limitinin artırılması
görüşmelerinin kilitlenmesi, Yunanistan’da kabul edilen tasarruf paketinin ardından Temmuz ayı
başlarında moral kazanan global piyasalarda sert satışlara yol açtı. Bakır ise aynı haftada, önce arz
tarafındaki problemler, daha sonra da fon alımlarından destek bularak güçlü kalmayı başardı.

Hafta genelinde karmaşık bir seyir izleyen bakır, Fed Başkanı Bernanke’nin Kongre’de yaptığı
konuşmada ekonomiyi desteklemek için ek önlemler alabileceklerini söylemesi ile hafta başında
alımlarla karşılaştı ve 9.750 $/tona yükseldi. Ancak başta Moody’s olmak üzere kredi
derecelendirme kuruluşlarının ABD’yi negatif izlemeye almaları ve 14,3 trilyon dolarlık kamu
harcama limiti yükseltilmezse, ülkenin en yüksek düzey olan AAA kredi notunun gelecek haftalarda
düşebileceği konusunda uyarmaları ile bakır 9.600 $/tonun altına geriledi. Bernanke de, hükümet
harcamalarında yapılacak fazla kesintinin kısa vadede toparlanmayı yoldan çıkarabileceğini ve

ABD'nin borçlarında temerrüde düşmesi halinde finans sisteminin ciddi zarar göreceğini söyledi. Bu
gelişmelere rağmen güçlü kalmayı sürdüren bakır, hafta boyunca 250 dolarlık bir bantta işlem
görerek, haftayı da 9.670 $/tondan kapattı.

Yatırımcıların merakla beklediği ve Cuma günü seans sonrasında açıklanan AB bankacılık stres testi
sonuçlarına göre; sadece 8 küçük bankanın temerrüde düşeceği ve tüm bankacılık sistemin sadece
2,5 milyar dolar gibi bir desteğe ihtiyaç duyabileceği, stres testlerinin güvenilirliğini tekrar gündeme
getirdi.

Amerika’da borçlanma tavanı endişeleri, Avrupa’da stres testine duyulan güvensizlik ve borç
krizinin yayılacağı korkusu, bu haftanın ilk işlem gününde de tüm borsalarda sert satışlara sebep
oldu. Bakır ise doların euro karşısında değer kazanmasına rağmen, piyasaya aynı oranda tepki
vermedi ve tıpkı kıymetli metaller gibi günü artıda kapattı. Avrupa ve ABD’deki olumsuz piyasa
koşullarının etkisinde güvenli liman arayışının sürdüğü ve değerli metallerin yukarı yönlü
desteklendiği görülürken; altın, son üç gündür kırdığı rekorlara bir yenisini de bugün ekleyerek
spotta 1.609 $/ons seviyesine kadar yükseldi.

Bugün ise piyasalar dünkü kayıplarını geri alırlarken; Çin’deki bakır talebinin güçlü kalmaya devam
edeceği haberleri ve ABD konut sektöründen gelen olumlu veriler ile bakır, 9.850 $/ton seviyesini de
aşarak son 3 ayın zirvesine ulaştı. ABD cephesinden gelen olumlu bilançoların da desteklediği
piyasalar, artık Perşembe günü yapılacak Avrupa Liderleri zirvesini takip edecek.

ÖNEMLİ HABERLER

Citibank yayımladığı raporda, 0-3 aylık dönemde LME bakır fiyatının 9.750 $/ton, 6-12 aylık
dönemde 9.000 $/ton ve 5 yıl sonrası için de 7.500 $/ton seviyelerini göreceği tahminlerinde
bulundu.

Londra yerleşik bir araştırma şirketi, 2011 yılında global rafine bakır üretiminin % 3,6 oranında
yükselerek 20,3 milyon tona; bakır tüketiminin de % 4,3 oranında yükselerek 20,5 milyon tona
ulaşacağını tahmin etti. Bu doğrultuda yıl sonu için bakır arz/talep dengesinin 200.000 ton arz eksiği
vermesi bekleniyor.

bollingerr
22-07-2011, 18:26
http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/650891-mehmetler-bosandi

Hayrettin hayrettin, onu bunu kaybettin..

satophi
22-07-2011, 21:18
http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/650891-mehmetler-bosandi

Hayrettin hayrettin, onu bunu kaybettin..

selam arkadaşlar,
bizde bir söz vardır:"eldeki bir kuş,daldaki iki kuştan iyidir".ciner elindeki kuşu bıraktı,daldaki kuşlara yöneldi.
herzamanki gibi oldu.eğer bir süpriz olmazsa bu işten de havasını alacak.

melbourne
22-07-2011, 21:34
bakır fiyatları 10.000 dolar/tona dayandı, hem dolar artıyor hem de bakır artıyor, dolar 1.70 olmuş, 5.00'e kadar tepki yükselişi bekliyorum, ytd.

aliihsanaksu
22-07-2011, 22:32
sizce kazancı pazartesi akşamına kadar teminatı yatırır mı......ben yatıramayacağını düşünüyorum..sizin fikriniz nedir

earn23
23-07-2011, 18:52
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=83922&w=720

earn23
23-07-2011, 18:59
Çok büyük ihtimalle 2011/6 ay kar rakamı, 2010/12 aylık karının üstünde gelecek ...

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=83923&w=720

aliihsanaksu
24-07-2011, 19:24
Milliyet’e bir açıklama yapan Kazancı şunları dile getirdi:
“Tek ortağımız olacak. Belki daha sonra ikinci bir ortak da alabiliriz. Görüştüğümüz firmalar var. BEDAŞ, Başkent Doğalgaz ve AYEDAŞ için önceden teklif ettiğimiz gibi toplamda 6 milyar dolar bir ödeme yapmaya hazırız. Elimizde o güç var. Başkent Doğalgaz için açtığım dava devam ediyor. Onun lehime sonuçlanacağını bekliyorum. Başkent Doğalgaz tekrar şirketimize geçecek ve yeni bir ihale yapılmasına gerek kalmayacak. 92 milyon dolarlık teminat da yanmamış olacak. Ülkeme ve ekonomimize güveniyorum. Pazartesi ortağımın ismini açıklayacağım. Gizlilik anlaşmamız gereği açıklayamıyorum.”

sanırım bir arkadaşın dediği gibi daldaki kuşlara bakarken elindeki kuştan oldu........olan bize olur

earn23
24-07-2011, 20:53
Park Maden'in 32-33 milyon usd yabancı para artısı var elinde. Doların haziran ayı sonunda mart ayı sonuna göre artması nedeniyle, 2011 yılı 2. çeyreğinde Sadece bu kalemden yaklaşık olarak 2,5 milyon TL ilave kar(kur farkı karı) gelecektir.

http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=84184&w=720
http://hizliresimyukle.com/view-pic-img.html?img=84185&w=720

belmando
25-07-2011, 09:48
Prkme nin şuanda daha çok pirim yapması lazım hem bakır zirve yapıyor hemde şirke t çine bakırı dolar bazında satıyor bide şirketin en çok dolar rezervi var bütün olumlu şartlar oluşmuş bide tekstil bank takasında birinci sıraya yerleşmiş daha da yazabilir bu kadar yeterli deyilmi ama yine de diyoruz sahip ne-yapsa o yapar

volkanhr
25-07-2011, 09:52
kağıt karlılığını artırdıkca düşüyor ne hikmetse anlayamadım. gidecek diye zirveden aldım 3 aydır tık yok.

belmando
25-07-2011, 13:28
bence tekstil bank yine topluyor yakında haber gelir

belmando
25-07-2011, 13:29
Tekstılbankası a.s. 8.057.693 8.057.693 29.249 15,28 8.057.693 8.057.693 29.249 15,28 0 0 0,00
2 ıs bankası a.s. 7.809.183 7.809.183 28.347 14,81 7.809.183 7.809.183 28.347 14,81 0 0 0,00
3 cıtıbank yabancı n.a 4.974.338 4.974.338 18.057 9,43 4.974.338 4.974.338 18.057 9,43 0 0 0,00
4 garantı bankası a.s. 4.434.152 4.434.152 16.096 8,41 4.434.152 4.434.152 16.096 8,41 0 0 0,00
5 yatırım fonları 3.186.384 3.186.384 11.567 6,04 3.186.384 3.186.384 11.567 6,04 0 0 0,00
6 deutsche bank (yabancı) 2.864.543 2.864.543 10.398 5,43 2.864.543 2.864.543 10.398 5,43 0 0 0,00
7 stratejı men. 2.074.772 2.074.772 7.531 3,93 2.074.772 2.074.772 7.531 3,93 0 0 0,00
8 akbank t.a.s. 1.492.897 1.492.897 5.419 2,83 1.492.897 1.492.897 5.419 2,83 0 0 0,00
9 yapı kredı yat. 1.449.176 1.449.176 5.261 2,75 1.449.176 1.449.176 5.261 2,75 0 0 0,00
10 denız yatırım 1.195.213 1.195.213 4.339 2,27 1.195.213 1.195.213 4.339 2,27 0 0 0,00
11 emeklılık yatırım fonları 1.169.621 1.169.621 4.246 2,22 1.169.621 1.16

ayhan53
25-07-2011, 15:13
http://hizliresimyukle.com/thumb-84644.jpg (http://hizliresimyukle.com/showpic-84644/25072011etihisse11.jpg)

aliihsanaksu
25-07-2011, 19:19
ÖİB: Ek teminatlar yatmadı, sonraki teklif sahiplerini çağırdı
25 Temmuz 2011 Pazartesi, 20:04 Elektrik dağıtım ihalelerinde ek teminatlar yatırılmadı. ÖİB, ihaleyi kazananların ardından en yüksek teklif verenleri hisse satış sözleşmesi için davet etti.

ÖİB’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Bilindiği üzere, elektrik dağıtım ihalelerini kazanan teklif sahipleri, Özelleştirme Yüksek Kurulunun onayını müteakip yazılı olarak sözleşmeye davet edilmişler ve kendilerine Hisse Satış Sözleşmesi imzalanması için 31.05.2011 tarihi mesai bitimine kadar süre verilmiştir.
Ancak; teklif sahiplerinden gelen ek süre talebine istinaden, ihalede teklif ettikleri bedelin % 2’si oranında ek geçici teminatın 30.06.2011 tarihi saat 18:00’a kadar İdaremize teslim edilmesi şartıyla 29.08.2011 tarihi saat 18:00’a kadar ek süre verileceği teklif sahiplerine bildirilmiştir.
Teklif sahiplerinden gelen talepler dikkate alınarak bahse konu ek geçici teminatın İdaremize teslim süresi 25.07.2011 tarihi saat 18:00’a kadar uzatılmıştır.
Ancak, 25.07.2011 tarihi saat 18:00 itibarıyla; teklif sahipleri tarafından ek geçici teminatlar İdaremize teslim edilmediğinden söz konusu teklif sahiplerinin geçici teminatları irat kaydedilerek, Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararlarında yer alan bir sonraki teklif sahiplerine Hisse Satış Sözleşmesi imzalamak için çağrıda bulunulacaktır.”
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

park holding boğaziçinde 2. toroslarda 2. sırada.....bakalım almaya niyetlenecek mi...........

aliihsanaksu
25-07-2011, 19:20
özür boğaziçinde 3. toroslarda 2. sırada

earn23
27-07-2011, 18:37
HAFTALIK BAKIR BÜLTENİ

29. HAFTA (18 – 22 Temmuz 2011) ,27 Temmuz 2011, Çarşamba

Geçtiğimiz hafta Yunanistan için atılan somut adımlar, artık piyasaların tüm dikkatinin ABD
cephesine çevrilmesine neden oldu. Hafta boyunca piyasaları meşgul eden AB borç krizi, Cuma günü
Brüksel’de yapılan liderler zirvesinde çıkan sonuçlardan sonra ikinci plana atılmış durumda.

Geçen haftaya güçlü başlayan bakır ise, Avrupa ve ABD cephelerinden olumlu haberler geleceği
umudu ile alıma geçen fonlar ve Çin’deki bakır talebinin güçlü kalmaya devam edeceği haberleri
sayesinde güçlü kalmayı sürdürdü. Hafta genelinde 250 dolarlık bantta hareket eden bakır, hafta
ortasında ulaştığı 9.874 $/ton ile son 3 ayın zirvesini gördü. Uluslar arası kredi derecelendirme
kuruluşlarının ABD’yi negatif izlemeye almaları ve hazırlanan plana rağmen kredi notunda
değişimler olabileceğini açıklamaları, bakır fiyatında hafif değer kaybına neden olsa da; son işlem
gününde Yunanistan'daki borç krizinin Avrupa'ya yayılmasını engelleme çabaları çerçevesinde
sağlanacak ikinci yardım paketi üzerinde ortak bir noktada anlaşıldığı haberleri, bakırın 9.600 $/ton
üzerinde tutunmasını sağladı. Zirve sonrasında Atina’nın borçlarının ötelenerek kredi oranlarının
düşürülmesi ve ikinci yardım paketinin toplam 109 milyar Euro değerinde olacağı açıklamalarının
ardından global piyasalar da geçtiğimiz haftayı alıcılı olarak kapattılar.

Ancak Avro bölgesi yeni kurtarma paketinin piyasalar üzerindeki etkisi uzun soluklu olmadı.
Perşembe ve Cuma günleri yaşanan sert yükseliş sonrasında piyasalar bu haftaya satıcılı bir seyir ile
başladı. ABD borç limiti üzerine sürdürülen görüşmelerin tıkanması ve Obama’nın kriz uyarısı,
piyasaları tedirgin etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD'de borç tavanının artırılması için
yapılan görüşmelerde uzlaşmazlığın giderildiği yönünde bir işaret içermeyen konuşmasının ardından
dolar, yabancı para birimleri karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Değerli metal hüviyeti
kazanan bakır ise, bu haftanın ilk işlem gününde metallerde yaşanan düşüşe rağmen güçlü kalmayı
sürdürdü.

Global piyasalarda bugün ise ABD borç limiti üzerinde pazarlıklar sürerken dünya piyasaları tedirgin
bir seyir izlemeye devam ediyor. Asya ve Avrupa borsaları beklentilerden yüksek gelen ABD şirket
karlarına rağmen, satıcılı bir seyir izliyorlar. ABD’nin kredi notunun düşürüleceği korkusuyla dolar,
küresel ölçekte değer kaybederken (sabah senasında eur/usd paritesi 1,4525 seviyesinden işlem
gördü); altın, yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor (1.625 $/ons). Bakır ise, yüksekten açılış yaptığı
günde 9.859 $/tona kadar ulaşmasına rağmen; gelen kar satışları ile 9.800 $/ton seviyesinin hemen
altında işlem görüyor.

ÖNEMLİ HABERLER

Şili Bakır Komisyonu Cochilco, Mayıs ayında Şili’nin toplam bakır üretiminin 443.000 tona
ulaşarak % 2,1 artış kaydettiğini duyurdu. Yılın ilk 5 ayında ise ülkenin toplam bakır üretimi 2,2
milyon tona yükseldi.

Aurubis AG, Çin’in yerel bakır stoklarında 200.000 tonluk bir azalma olduğunu ve bu sebeple
Temmuz ayından itibaren bakır fiyatlarını destekleyici güçlü ithalat rakamlarını göreceğimizi
açıkladı.

Codelco başkanı Diego Hernandez, madenlerdeki grevlere ve kötü hava şartlarına rağmen bu yıl için
planladıkları toplam 1,7 milyon tonluk üretim hedefinin aşılabileceğini açıkladı. Ayrıca Codelco’nun
2014 yılı üretim hedefi 1,8 milyon ton ve 2010 hedefi de 2,1 milyon ton olarak belirlendi.

Dünya Metal İstatistikleri Bürosu, global bakır piyasasının 2011’in ilk 5 ayında 74.100 ton arz
fazlalığı ile karşılaştığını son raporunda yayınladı. Rapora göre; Mayıs ayındaki toplam rafine bakır
üretimi 1,61 milyon ton iken; toplam tüketim ise 1,59 milyon ton seviyesinde kaldı.

Reuters’in yaklaşık 40 broker firması ve yatırım bankası arasında yapmış olduğu analize göre; 2011
ve 2012 yıllarında bakır için sırasıyla 9.653 $/ton ve 9.988 $/ton ortalama fiyat tahminleri yapıldı.
Japonya Bakır Birliği, Haziran ayındaki yuvarlatılmış bakır ürünleri imalatının Mart ayındaki
depremden sonra henüz eski kapasitesine ulaşamamış olan otomotiv ve çip sektörleri nedeni ile bir
önceki aya göre % 3,2 gerilediğini bildirdi.

Freeport-McMoRan Copper & Gold, Endonezya’daki Grasberg madeninde Temmuz ayı başında
gerçekleşen grev nedeniyle yaklaşık 15.000 tonluk üretim kaybı yaşandığını açıkladı.
% 57’lik hissesi BHP Billiton firmasında bulunan ve dünya bakır üretiminin % 7’lik kısmını elinde
bulunduran Şili’deki Escondida bakır madeninde başlayan grev nedeni ile üretime ara verildiği ve
görüşmelerin bugün başlayacağı duyuruldu.

Londra Metal Borsası resmi depolarında yer alan toplam bakır stoğu, geçtiğimiz hafta 10.300 ton
artarak 474.050 tona ulaştı.

earn23
01-08-2011, 09:03
Park Maden için olumlu sayılabilecek bir haber..

----------------------------------------------------------------

SILI`NIN BAKIR URETIMI, HAZIRAN AYINDA GREV VE YOGUN YAGMURLAR VE ENERJI
SIKINTISI SEBEBIYLE %8.5 GERILEMEYLE 426.477 TON OLARAK GERCEKLESTI.

HUKUMET BAKIR URETIMINDEKI KESKIN GERILEMENIN, KIRMIZI METAL FIYATLARININ
AYRICA DUNYA EKONOMISI UZERINDEKI ENDISELERE BAGLI OLARAK REKOR SEVIYELERE
YUKSELMESINI DESTEKLEYECEGINI SOYLEDI.

DUNYANIN EN BUYUK BAKIR MADENCISININ URETIMINDEKI GERILEMESININ
DIGER SEBEPLERI OLARAK ISE GREV VE SERT HAVA KOSULLARININ MADENLERI
TEHDIT ETMESI OLARAK ACIKLANDI.

-MATRIKS-
|

tonyforza
01-08-2011, 13:34
yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, iyi kar bekliyorum park madenden.

earn23
02-08-2011, 10:30
Barrick Gold : Altın ve bakır fiyatlarında yükseliş devam edecek

Güncelleme:02 Ağustos 2011 09:43

Barrick Gold Ltd.'in bölgesel danışmanlarından biri tarafından yapılan açıklamada altın ve bakır fiyatlarının görünümünü halen boğa piyasası olarak değerlendirdikleri ve artmakta olan talep nedeniyle fiyatların destek bulmaya bir kaç yıl daha devam edeceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Çin metal üretiminde bu yıl yüzde 10 artış bekliyor

Çin sanayi ve enformasyon teknolojileri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada demir dışı 10 metal türünün üretiminin bu yıl 2010 yılına göre yüğzde 10 oranında artmasının beklendiği ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca ekonomideki büyüme eğilimi nedeniyle metal fiyatlarının yüksek seviyede kalma eğilimini yılın ikinci yarısında da koruyacağı ancak ABD ve AVrupa'nın borç sorunları nedeniyle fiyatlarda volatilite yaşanabileceği dile getirildi.

http://finanshaber.mynet.com/detay/ekonomi/altin-fiyatlarinda-yukselis-surecek/5244

tolgaist
04-08-2011, 09:43
3,80 oldu yine hisse

içeriden öğrenenler kar rakamının düşük olacağını öğrenip satış mı yaptı ne;??!?!?!?!?!?

stefff15
10-08-2011, 16:18
ağlama duvarına çevirdiler burayı.................................

alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.... arada bir duasını da almak lazım..

tolgaist
11-08-2011, 13:53
2,56 oldu. momentum harika!!
Yönü ters sadece:)

belmando
11-08-2011, 13:54
senetti değerinden fazla aşağı verenlerin inşallah Allah gün yüzü göstermesin bu mübarek günlerde

murat_78
11-08-2011, 13:54
forum gazcılarından ses yok ama, standart bir döngü yaşanıyor,

satophi
11-08-2011, 14:28
forum gazcılarından ses yok ama, standart bir döngü yaşanıyor,
selam arkadaşlar,
"standart bir döngü yaşanıyor".harika bir tespit.şu ana kadar forumda ukuduğum birkaç
doğru yorumdan birtanesi.bence başka söze gerek yok.tebrikler murat_78.:cool: