PDA

View Full Version : Istanbul'dan kacmak istiyorum

mandrake
14-04-2011, 19:24
Konuyu acmadan once size bir websitesi onereyim

http://www.istanbuldankacmakistiyorum.com/main.asp

Su anda yurtdisinda yasamama ragmen 3-4 sene icinde Turkiye'nin guneyine yerlesme projem var. Internette cok arastirmama ragmen bu konuda yeterli bilgi bulmak nasip olmadi. Eger bu konunun tartisildigi forumlar biliyorsaniz lutfen bildirin.

Amacim Ege, Marmara veya Akdeniz'in denize uzak olmayan bolgelerden birinde yerlesmek. Is arama gibi bir derdim yok ama buyuk sehirlere yakin olmak o kalabaligi ara sira tatmak, kulturel etkinliklere katilmak isterim. Sahsen Izmir'e uzak kalmak istemiyorum, ama onerilere acigim. (Izmirli degilim ve maalesef Istanbul'da buyudum ama oraya geri gitmek istemiyorum)

Fiyat, iklim, cevre kosullari musait olan, denizi temiz, yazlari asiri kalabalik olmayan suc orani yuksek olmayan kisin cok soguk olmayan (istedigi kadar sicak olsun onemli degil), buyuk bir havalimanina fazla uzak olmayan ilceler yazlik bolgeler biliyormusunuz? Tecrubelerinizi ve bilgilerinizi aktarirsaniz sevinirim.

saf
14-04-2011, 20:00
Fiyat, iklim, cevre kosullari musait olan, denizi temiz, yazlari asiri kalabalik olmayan suc orani yuksek olmayan kisin cok soguk olmayan (istedigi kadar sicak olsun onemli degil), buyuk bir havalimanina fazla uzak olmayan ilceler yazlik bolgeler biliyormusunuz? Tecrubelerinizi ve bilgilerinizi aktarirsaniz sevinirim.
Hem üç kuruş olacak, hem de 5 köfteli.....
Bulursanız bana da haber verin....
Tüm İstanbul'u toplar gelirim...... :he:

mandrake
14-04-2011, 21:29
Ben is aramadigim icin metropol sehirin icinde olmak zorunda degil o yuzden ucuz olacaktir buldugum yer.

Yani calistigi endustri Istanbul'dan baska yerde olmayan icin guneye tasinmak imkansiz. Olaya bu yonuyle bakarsaniz istedigim gibi bir yer bulmak zor degil.

Onerilerinize acigim

KONYALIYIZ
14-04-2011, 23:37
SN. Mandrake hayırlı olsun topiğiniz

Datça çok güzel ,sessiz, sakın
Dalaman havaalanına yakın
Tavsiye ederim
Saygılar

mandrake
15-04-2011, 01:19
Dalaman mantikli bir yer

Antalya ve Izmir'in ortasinda ve Ege ile Akdeniz'inde ortasinda

Benim merak ettigim acaba yaz sezonu disinda bu yazlik yorelerin arasinda insanlarin en yogun yasadigi yer neresidir?

Bodrum Marmaris gibi yerlerin kisin bosaldigini varsayabilirmiyim yoksa kis nufusuda arttimi oralarin? Buna benzer kisin bile canli kalabilen yerler varmi?

Mesela Fethiye akla geliyor.

merlin
15-04-2011, 02:33
Dalaman mantikli bir yer

Antalya ve Izmir'in ortasinda ve Ege ile Akdeniz'inde ortasinda

Benim merak ettigim acaba yaz sezonu disinda bu yazlik yorelerin arasinda insanlarin en yogun yasadigi yer neresidir?

Bodrum Marmaris gibi yerlerin kisin bosaldigini varsayabilirmiyim yoksa kis nufusuda arttimi oralarin? Buna benzer kisin bile canli kalabilen yerler varmi?

Mesela Fethiye akla geliyor.

Hepsi kışın son derece sakin.
Fethiye ise yaza göre sakin ama hatırı sayılır bir nüfusu var oranın. Bir de sürekli yaşayan yabancılar da var.
Bunlar benzer görünen ama son derece farklı yapıları olan kentler aslında.
Çok iyi araştırın derim.
Bir kısmı İngiliz sömürgesi gibi , turistler yalnızca İngiliz :)
Bir kısmında Ruslar çok.
Bir kısmında ise bizim yerli turistler.

Bir kısmında Kürt mafyası egemen , bir kısmında ülkücü mafya. Böyle de gariplikler var. :)

Turistler de ilginç tabi. Nitelikli İngilizler in akın ettiği yerler, ayak takımından İngilizler'in akın ettiği yerler de bulunmakta.
Marmaris mesela, Harlem gibi gelmişti bana ilk gittiğimde.

Ben Çeşme'yi düşünün derim.İzmir'e çok yakın.Yazın esiyor.Nem bir Antalya civarı kadar bunaltmıyor.Ve sonuçta yalnızca yabancı turistlere hitap da etmiyor diğer sahil beldelerinin aksine. Türkler daha çok.

Fethiye ise garip bir yer.Yazın bile sakin sayılabilecek kent merkezi, diğer yanda yalnızca İngilizler'i eğlendirmek için kurulmuş, panayır yerini andıran Ölüdeniz beldesi. Olağanüstü bir deniz var.

Ben bu beldelerde şı sıkıntıyı gördüm ; Bir kısmında Türksen pek değerin yok. maalesef kendi yurdunda 2.sınıf adamsın. Bir yere oturuyorsun, 2 dakika sonra garson gelip kibarca kovuyor. Ya da içeri sokmuyor, kibarca doluyuz diyor. 80 liraya adana kebabı bana satamaz tabi. Fethiye ölüdeniz'de başıma geldi.
Bodrum ,Çeşme bence daha nitelikli yerler. Türkler 2.sınıf değil, aksine işyeri sahipleri asıl paranın Türkler'de olduğunu sezmiş.

Bence öncelikle Ege mi Akdeniz mi diye karar verin. Ve özellikle İzmir'e otobanla 1 saate ulaşabileceğiniz Çeşme'yi değerlendirin derim.

yatirimci81
15-04-2011, 13:38
Ayvalik veya Altinoluk Havaalani gecen yaz acildi bayagi bir gelisme gösterdi iki yerde Altinolugun oksiyeni dünyada Alp Daglarindan sonra geliyor yazin kalabalik oluyor ama Ev fiyatlari uygun ayni Ayvalik icin gecerli iki yerde hem Izmire hemde Bursaya oldukca yakin Istanbul Izmir otoyolu bittiginde Istanbula yakinligi bir bucuk saate düsecek buralari arastirin...

nvr
15-04-2011, 16:18
Illa turistik bir yer olmak sorunda mi? Ege ve Bati Akdenizin kiyi illerinin denize kiyisi olmayan ilceleri ve kucuk illeri cok hos yerler. Burdur, Nazilli, Bergama falan gibi yerler eger gecim kaygisi yoksa cok rahat yasanacak yerler. Halki cakallasmamistir, aydindir, sicaktir. Turistede bogulmazsiniz. Denize istediginizde arabayla 1-2 saatte ulasirsiniz.

dudu
15-04-2011, 16:56
Ben olsam Ayvalik'tan asagiya inmezdim. Asagilar bana hem cok sicak hem de cok yabancilasmis geliyor.

Asos - Ayvalik arasini dusunun derim. Deniz guzel, temiz ve soguk ama sezon kisa, fiyatlar turistik degil, beldeler cok kalabalik degil.

Edremit havalimani acildi. Izmir cok yakin. Istanbul karayolu ile 4-5 saat. Bandirma feribotu ile daha da yakin.

Syg,

mandrake
15-04-2011, 19:13
Merlin cok guzel yazmissin

Bende gecen sene tatile gittigimde bana balla borekle anlatilan oludeniz ve marmaris te hafif soka ugramistim. Bir tane donerci yada Turk yemegi yapmayan ilceler varmis TR de de haberim yokmus. Ulkemde kendimi yabanci hissettim gercekten

Cok ilginctir, yabanci turistlerin gittigi bir cok yerler yerli turistlerin gittiklerine gore daha ucuz. Ornegin Ingilizlerin tatil sitelerine baktigim zaman cesme falan gozukmuyor hep ucuz yerler

Calis Beach diye bir yere gitmistim, sokakta yururken kadinin teki bana ingilizce saati sordu, gayri ihtiyari ingilizce cevap verdim ama simdiki aklim olsa kizardim burasi Turkiye neden bana ingilizce konusuyorsun derdim. Adamlar o kadar rahatki sanki kendi ulkesindeymis gibi yasiyor konusuyor.

Sanirim ben Izmir civarina takilmak zorundayim ki zaten benimde isime geliyor. Kendi ulkemde garip bir turist gibi yasamak istemiyorum acikcasi. Fakat cok ilginctir yerli turistlerin takildiklari yerler hep pahali. Hani biz fakir onlar zengindi? :)

TUNABEN10
15-04-2011, 19:31
İzmir olacaksa Çeşme olsun, yeni yapılan limanıyla çeşitli avantajlar sağlayabilirsiniz ve geniş yerleşim alanıyla Çeşme' de denize tepeden bakan bir yer bulmanız da olası.

İzmir'e,Kuşadası' na Akdeniz' e yakınlığıyla Alaçatısıyla vb. gezilebilecek, zaman geçirebilecek bir yer.
Limanı olması sebebiyle, havaalını kurulursa eğer çok kıyak olur, neden olmasın.

Edremir ve Ayvalık arası da güzel bence.
En iyisi gezip görmek burası diyebilmek.

Hoş kalınız:)

mandrake
18-04-2011, 19:17
Guneyde yasamak ve emeklilik hakkinda forumlar bilenler varsa lutfen burada paylassinlar.

romero
19-04-2011, 09:10
SN. Mandrake hayırlı olsun topiğiniz

Datça çok güzel ,sessiz, sakın
Dalaman havaalanına yakın
Tavsiye ederim
Saygılar

yakınmı.yakın ölçünüz nedir sizin.
hayret ya.

işçi74
19-04-2011, 09:16
Merlin cok guzel yazmissin

Bende gecen sene tatile gittigimde bana balla borekle anlatilan oludeniz ve marmaris te hafif soka ugramistim. Bir tane donerci yada Turk yemegi yapmayan ilceler varmis TR de de haberim yokmus. Ulkemde kendimi yabanci hissettim gercekten

Cok ilginctir, yabanci turistlerin gittigi bir cok yerler yerli turistlerin gittiklerine gore daha ucuz. Ornegin Ingilizlerin tatil sitelerine baktigim zaman cesme falan gozukmuyor hep ucuz yerler

Calis Beach diye bir yere gitmistim, sokakta yururken kadinin teki bana ingilizce saati sordu, gayri ihtiyari ingilizce cevap verdim ama simdiki aklim olsa kizardim burasi Turkiye neden bana ingilizce konusuyorsun derdim. Adamlar o kadar rahatki sanki kendi ulkesindeymis gibi yasiyor konusuyor.

Sanirim ben Izmir civarina takilmak zorundayim ki zaten benimde isime geliyor. Kendi ulkemde garip bir turist gibi yasamak istemiyorum acikcasi. Fakat cok ilginctir yerli turistlerin takildiklari yerler hep pahali. Hani biz fakir onlar zengindi? :)

İzmirde çeşme+++++

Muglada datça++++

ikinci seçenek benim hayalim,tabi yerleşene kadar bozulmassa:)

işçi74
19-04-2011, 09:20
Demeden geçemicem.fizibiletini iyi yap,yerleştiginde magdur olmayasın.

ahmetd76
19-04-2011, 13:18
Demeden geçemicem.fizibiletini iyi yap,yerleştiginde magdur olmayasın.

zaten yerleşmeden önce kışın 1-2 ay yazın 1-2 ay deneme amaçlı kalmak lazım. sonradan memnun kalmayınca toparlanıp kaçmak zor olacaktır.

madenci1
19-04-2011, 13:44
Guneyde yasamak ve emeklilik hakkinda forumlar bilenler varsa lutfen burada paylassinlar.

Forum olarak benim bildiğim, www.agaclar.net var. Burada bu konu ile ilgili çeşitli başlıklar var.
Mesela bağ evi yapmak diye bir başlık vardı.
Todor nickli üyenin mesajlarını incelemenizi öneririm. Yine ''Meyveli Tepe'' nickli üyenin de mesajları incelenebilir.

Ayrıca bu konuda forum değil de çeşitli bloglar bulunabilir.'' Alternatif yaşam'' yazılıp gugullanırsa türkçe bazı bloglara ulaşılabilir. Yukarıda yazdığım forumdan da bu bloglar bulunabilir.

mandrake
19-04-2011, 16:14
Cok tesekkurler arkadaslar.

Siz benim ne istedigimi cok iyi anlamissiniz gercekten.

Birde arkadaslarimizdan biri Mugla Datca bozulmazsa giderim demis. Cok guzel bir yorum cunku bozulmayan yer kaldimi? Yada bir beldenin bozulmasi nasil onlenebilir acaba bunu merak ediyorum.

Gecen sene Marmaris Icmeler'e gittim cunku yol uzeriydi yoksa bildigimden degil. Mayis'in son haftasi heryer bos tabi ama cok Ingiliz vardi. Sokaga acik yani sokaga duvari olmayan yuzlerce lokanta dusunun. Bir lokantanin tekinde masanin uzerine cikmis Kurt cocuklar gordum YMCA dansi yapiyorlardi. Muzik sonuna kadar acilmis bangir bangir masada oturan 80 yasinda 5 gidigi cikmis bir suru yasli asiri makyajli Ingiliz kadin icin dans ediyorlardi. Pistte 17-18 yasinda dogulu buyuk ihtimal Kurt cocuklarin yasli ingiliz kadinlara dans ederek sulandigini gordum.

ABD den tatile gelmis biri olarak YMCA in gay dansi oldugunu bilirim. Dusunsenize bir; yasli Ingiliz turistlere gay dansi yapan 18 yasinda Kurt cocuklar ve bu Turkiye'de.

Globalizmi sevmiyorum, Icmeler'ide sevmiyorum. Bence bozulma budur. O rezalet gozumun onunden gitmiyor.

Korsan
19-04-2011, 17:03
... Yine ''Meyveli Tepe'' nickli üyenin de mesajları incelenebilir...

Aynı kişinin blogu da var.

http://meyvelitepe.typepad.com/

sizer
19-04-2011, 21:32
Sn.Mandrake,

Nereye giderseniz gidin kalabalıklar peşinizi bırakmayacaktır! Halbuki deniz öyle mi ?

Orhan Veli ne de güzel yazmış...Alın bir tekne her yer sizin...Gezin bu cennet vatanın cennet köşelerini.

HÜRRİYETE DOĞRU

Gün doğmadan,
Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola.
Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında,
İçinde bir iş görmenin saadeti,
Gideceksin...
Gideceksin ırıpların çalkantısında.
Balıklar çıkacak yoluna, karşıcı;
Sevineceksin.
Ağları silkeledikce
Deniz gelecek eline pul pul;
Ruhları sustuğu vakit martıların,
Kayalıklardaki mezarlarında,
Birden,
Bir kıyamettir kopacak ufuklarda.
Denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin;
Bayramlar seyranlar mı dersin,
Şenlikler cümbüşler mi?
Gelin alayları, teller, duvaklar,
Donanmalar mı?
Heeey
Ne duruyorsun be, at kendini denize:
Geride bekliyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun, Her yanda hürriyet;
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildiğin yere...

mandrake
19-04-2011, 23:55
Ya bu grupta telepati yetenegi falanmi var? :)))

Tamda bu konuda yazacaktim

Su denize acilma meselesi icimde kalmis bir uktedir. ABD de maalesef ne denizin ne baliklarin bir tadi yok. Neresine giderseniz gidin yok. Tekne bedava balik yok, her taraf okyanus ama heryerinden kopekbaligi cikiyor, insan nasil ozlemez TR yi?

Konumuza donelim

Teknede yasamak degil ama sik sik denize acilmak istiyorum, tekne satin almanin akil kari olmadigini ama kiralamanin daha mantikli oldugunu hep soylerler. Ilginctir, bu konuyu tartistigim Turk arkadaslar tekneyi illa ABD deki gibi marinaya degil denize acilan irmaklara veya uygun yerlere bedavaya baglayanlarin cok oldugunu duydum. Cunku marina kirasi benim duydugum bu isin en pahali faktoru ama uzmanlar daha iyi bilir tabi.

Yurtdisindan donenlerin tekne veya motorunu gumruksuz getirme hakki varmi? Bayrak asma olayinin ucuz yolu nedir gibi sorularim var ama bunlarin tartisildigi baska forumlari duymustum o yuzden konuyu dagitmak istemiyorum.

aniden
20-04-2011, 00:19
Al bir karavan 1.sinif olacak ama. Gez guzelim ulkemizi. Saplanma bir yere. Sonra Istanbulu ozledinmi basarsin gaza donersin. Sonra tekrar istedigin yere git...

PARK
20-04-2011, 00:25
Istanbul'dan kacmak istiyorum

Ne oldu yahu?

Bu güzeller güzeli şehr-i İstanbul size ne yaptı ki kaçıyorsunuz?.....:)

Şaka bir yana keşke herkes sizin gibi düşünsede şu güzel şehirde biraz kafa dinlesek...

ahmetd76
20-04-2011, 08:12
Istanbul'dan kacmak istiyorum

Ne oldu yahu?

Bu güzeller güzeli şehr-i İstanbul size ne yaptı ki kaçıyorsunuz?.....:)

Şaka bir yana keşke herkes sizin gibi düşünsede şu güzel şehirde biraz kafa dinlesek...

İstanbul kafa dinlemek için çok çok kötü bir tercih. Para kazanmak için iyi tercih. Geberene kadar çılgınca eğlenmek için iyi tercih. Adrenalin dolu yaşam için (nerede bomba patlıyacak, trafikte bugün hangi hayvana bulaşırım vs) harika bir tercih. Sakin bir hayat için yanlış bir tercih.

ahmetd76
20-04-2011, 10:39
İstanbul kafa dinlemek için çok çok kötü bir tercih. Para kazanmak için iyi tercih. Geberene kadar çılgınca eğlenmek için iyi tercih. Adrenalin dolu yaşam için (nerede bomba patlıyacak, trafikte bugün hangi hayvana bulaşırım vs) harika bir tercih. Sakin bir hayat için yanlış bir tercih.

Bu konuda bir Radikal yazarı da güzel yazmış:
http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1046718&Yazar=KAAN%20SEZYUM&Date=20.04.2011&CategoryID=41

mandrake
20-04-2011, 17:29
Kimisi Istanbul'a asik oluyor kimisi benim gibi igreniyor. Sanirim kisilikle alakali

Bende bir nefret olustu ama ayni zamanda yatirim icin inanilmaz potansiyelide goruyorum

Allahtan dunyanin en kotu beceriksiz vizyonu dusuk bagnaz belediyesi Istanbul'da, o yuzden fiyatlar potansiyelinin inanilmaz altinda.

Potansiyelin yerel maaslarla bir alakasi yok bu arada.

trademaster
22-04-2011, 12:19
Kuşadası'na bağlı Davutlar beldesi var...
Dilek Yarımadası'nın hemen kuzey kısmı.
Milli Park'a da çok yakın...

Denizin hemen gerisinden ormanlık alan başlıyor. (BKZ: Google'den görüntü çok net...)
Böyle yerler Türkiye'de az...
En az 6-7 ay denize girilir...

Nüfusu fazla kozmopolit değil, daha homojen.
Çünkü Fethiye, Bodrum, Marmaris, Kemer, Alanya, Çeşme, Ayvalık
gibi yerlerden daha az popüler...

Çoğu sebze ve meyveler organik,
İstanbul'daki hormonluların yarı fiyatına...

Gençler veya erken-orta yaşlılar (çok uzun sürede) sıkılabilir.
Emekliler için ideal olabilir...

Borsa gibi bir meşgale varsa, zaman sıkıntısız geçebilir...
Toprakla (kırmızı biber, domates, dut, narenciye, incir, zeytin gibi mini tarımla),
kümes hayvanlarıyla, süt keçileriyle ilgilenmek için ideal yerdir...
Pansiyon tarzı ufak bir tesis de işletilebilir...

Yüzmek için şahane bir yerdir, her gün sıkılmadan saatlerce yüzebilirsiniz...

Saygılarımla...

fori
08-05-2011, 13:52
Evet bende istanbul dan kaçtım her şeyimi tüm anılarımı istanbul da bırak.Oruçoğlu Evden Eve Nakliyatın. bir kayonuna yukledim.kuşadasına taşıdım.elveda istanbul ve anılar.haaa bu arada. Oruçoğlu Nakliyat ve çalışanlarına verdikleri hizmetten dolay teşekkürler.

mandrake
09-05-2011, 17:24
Kusadasinin ici sehir gibi olmus diyorlar sanirim siz Kusadasina yakin ama disinda bir yere tasindiniz dogrumu dedim?

Ayrica Ozdere hakkinda bilgisi olan varmi?

ozbek1
09-05-2011, 18:58
Evet bende istanbul dan kaçtım her şeyimi tüm anılarımı istanbul da bırak.Oruçoğlu Evden Eve Nakliyatın. bir kayonuna yukledim.kuşadasına taşıdım.elveda istanbul ve anılar.haaa bu arada. Oruçoğlu Nakliyat ve çalışanlarına verdikleri hizmetten dolay teşekkürler.

zor olmadımı hocam
arkadaş dost akraba hepsi geride mi kaldı
gerçi aile olarak taşınmak kolayda
yalnız olarak zor be

kayramayra
09-05-2011, 19:16
Ben de yakında İstanbul'a taşınacağım gözümü çok korkuttunuz :cry:.Gerçi daha önce İstanbul da yaşamıştım ama.Şimdi zor geliyor.

toruk macto
09-05-2011, 23:37

Birde arkadaslarimizdan biri Mugla Datca bozulmazsa giderim demis. Cok guzel bir yorum cunku bozulmayan yer kaldimi? Yada bir beldenin bozulmasi nasil onlenebilir acaba bunu merak ediyorum.

Gecen sene Marmaris Icmeler'e gittim cunku yol uzeriydi yoksa bildigimden degil. Mayis'in son haftasi heryer bos tabi ama cok Ingiliz vardi. Sokaga acik yani sokaga duvari olmayan yuzlerce lokanta dusunun. Bir lokantanin tekinde masanin uzerine cikmis Kurt cocuklar gordum YMCA dansi yapiyorlardi. Muzik sonuna kadar acilmis bangir bangir masada oturan 80 yasinda 5 gidigi cikmis bir suru yasli asiri makyajli Ingiliz kadin icin dans ediyorlardi. Pistte 17-18 yasinda dogulu buyuk ihtimal Kurt cocuklarin yasli ingiliz kadinlara dans ederek sulandigini gordum.

ABD den tatile gelmis biri olarak YMCA in gay dansi oldugunu bilirim. Dusunsenize bir; yasli Ingiliz turistlere gay dansi yapan 18 yasinda Kurt cocuklar ve bu Turkiye'de.

Globalizmi sevmiyorum, Icmeler'ide sevmiyorum. Bence bozulma budur. O rezalet gozumun onunden gitmiyor.
İkidir Kürt çocukları lafını aşağılayarak kullandınız sanırım.Umarım yanılmışımdır.Oradakiler Türk olsaydı(ki belkide başka ırktandırlar) Türk çocukları der miydiniz?
Kürt çocukları olsa dahi ,orada yaşamaya mecbur bırakılan,orada o şekilde bir sponsor bulup kapağı yurt dışına atmak,orada huzuru,mutlulugu aramak o çocuğun suçu mudur?İnsan mutlu ,huzurlu olduğu yerden ayrılmak ister mi?20 yıl önce köylerinden zorla atılan insanların batıdaki uyum sürecinin zorlugudur o gördüğünüz resim.
Olaya bir de bu açıdan bakınız lütfen.
Umarım huzur bulacagınız bir kasaba bulursunuz.Marmaris Selimiye köyü tavsiyemdir...Veya Datça Mesudiye köyü.

efet
10-05-2011, 05:55
İkidir Kürt çocukları lafını aşağılayarak kullandınız sanırım.Umarım yanılmışımdır.Oradakiler Türk olsaydı(ki belkide başka ırktandırlar) Türk çocukları der miydiniz?
Kürt çocukları olsa dahi ,orada yaşamaya mecbur bırakılan,orada o şekilde bir sponsor bulup kapağı yurt dışına atmak,orada huzuru,mutlulugu aramak o çocuğun suçu mudur?İnsan mutlu ,huzurlu olduğu yerden ayrılmak ister mi?20 yıl önce köylerinden zorla atılan insanların batıdaki uyum sürecinin zorlugudur o gördüğünüz resim.

Tatil yorelerinde 60lik 70lik turist kadinlari ile yatip kalkanlar, restaurantlarda cafelerde tisortsuz sekilde o garip danslari icra edenlerin cok buyuk cogunlugu Kurt degil mi? Kurt kokenli Turk denilse bir sey farkeder mi?
Ortada ayan beyan olan bir durumu/sorunu forumlarda dahi yazamayacaksak bu sorunlari nasil dile getirip cozecegiz ben de bunu anlamiyorum.
Orada etlerini pazarlayan cocuklarin cok buyuk bir bolumu Kurt kokenli ve bunu bu sekilde dile getirmeyince o cocuklarin namusu falan kurtulmuyor. Ya da sorunun koku bu deyince o sorun bir anda ortadan kaybolmuyor.
Sunu demek istiyorum, bence Mandrake'nin bahsettigi, her tatil zamani tatil yorelerinde sahit oldugumuz manzara ciddi bir sorun. Ve umarim siyasilerimizden birisi bir gun bu konu ile ilgilenir.

Konuya donuyorum :) Sehirler ile yerlesim yerlerini birbirinden ayiran en onemli unsur sehirlerin sahip oldugu kendine has kulturdur. Istanbul'da bu yok. O nedenini anlayamadigim bir sekilde ovulen duzensizligi, altyapi eksikligi ise Istanbul'a bir kultur olusturmaktan ziyade eskiden kalan degerlerini kaybetmesine de sebep oluyor.
Istanbul'un kademeli bir sekilde nufusunun azaltilmasi gerektigini dusunuyorum.

toruk macto
10-05-2011, 23:26

Umarım huzur bulacagınız bir kasaba bulursunuz.Marmaris Selimiye köyü tavsiyemdir...Veya Datça Mesudiye köyü.

Tatil yorelerinde 60lik 70lik turist kadinlari ile yatip kalkanlar, restaurantlarda cafelerde tisortsuz sekilde o garip danslari icra edenlerin cok buyuk cogunlugu Kurt degil mi? Kurt kokenli Turk denilse bir sey farkeder mi?
Ortada ayan beyan olan bir durumu/sorunu forumlarda dahi yazamayacaksak bu sorunlari nasil dile getirip cozecegiz ben de bunu anlamiyorum.
Orada etlerini pazarlayan cocuklarin cok buyuk bir bolumu Kurt kokenli ve bunu bu sekilde dile getirmeyince o cocuklarin namusu falan kurtulmuyor. Ya da sorunun koku bu deyince o sorun bir anda ortadan kaybolmuyor.
Sunu demek istiyorum, bence Mandrake'nin bahsettigi, her tatil zamani tatil yorelerinde sahit oldugumuz manzara ciddi bir sorun. Ve umarim siyasilerimizden birisi bir gun bu konu ile ilgilenir.

Konuya donuyorum :) Sehirler ile yerlesim yerlerini birbirinden ayiran en onemli unsur sehirlerin sahip oldugu kendine has kulturdur. Istanbul'da bu yok. O nedenini anlayamadigim bir sekilde ovulen duzensizligi, altyapi eksikligi ise Istanbul'a bir kultur olusturmaktan ziyade eskiden kalan degerlerini kaybetmesine de sebep oluyor.
Istanbul'un kademeli bir sekilde nufusunun azaltilmasi gerektigini dusunuyorum.
Ben NEDEN i ısrarla dile getirmeme ragmen,siz yine de SONUÇ kısmında takılıp kalmışsınız.Bu çocukların aileleri 20 yıl önce kendi köylerinde,kendi topraklarını,kendi hayvanlarıyla uğraşırken neden şu an yabancı oldukları yerlerdedirler bunu sordum.Yanıt vermek yerine populist ve şovenist bir şekilde olayı yorumlamışsınız,öyle düşünüyorum.Çozumden bahsetmişsiniz bu çok güzel.NEDEN i bulmadan,çözümü nasıl bulacaksınız o kısmı anlamadım.Köpekler gibi onları çalıştıkları barlardan toplayıp barınaklara mı kapatacaksınız?NEDEN orada olduklarını bulmadan buldugunuz çözümler de kalıcı olmayacaktır.

mandrake
11-05-2011, 17:48
Yazimda Kurt diye tabir edilen irk ismini kullandigim icin ozur dilerim farkinda olmadan yazmisim. Demek istedigim kirsal kesimden gelmis Turkceyi bile duzgun konusamadan Ingilizce konusmaya calisan genc cocuklardi. Turkte olabilir Kurtte ama kesinlikle hepsi Guneydogu Anadolu bolgesindendi zaten sivelerinden belli.
Bunun daha beteri yasadigim ABD de oluyor ama kendi ulkemin insani yapinca bana cok itici geldi, kendi insanima yakistiramiyorum ve sunu anladimki TR nin guneyindeki turistik bolgelerde ben yasayamam. Yani benim hayal ettigim huzurlu emeklilik hayati yok orada. 80 yasindaki yasli basli Ingiliz turistin damarli bacaklari yada 20 ton fondotenli suratini yada 18 yasinda Ukrayna'nin koyunden gelmis cirkin ama sirf beyaz tenli renkli gozlu diye Turkiye'nin fakir fukaralarinin etrafinda dort dondugu garip ufak kasabalarda yasayamam ben. Sanirim Izmir'in guneyine inmeyecegim. Dikkat ediyorum kuzeye ciktikca turistler azaliyor cunku fiyat pahalaniyor. Ne Izmir'de ne de Cesme'de turist gormedim.
Turkiye'nin guneyindeki turistik yerler benim icin bitmistir arkadaslar. Eger temiz duzgun yerler varsa bile yakinda oralarida ele gecirirler.

Bir gozlemimden daha bahsedeyim;

Oludenize gittik gecen sene, esim dediki buralari SIT alani. Yani insaat yasagi varmis. Sabah otel odasinda uyandim balkona ciktim dag tepe gozlem yapiyorum bi baktim karsimdaki dagin icini oyup otel yapmislar. Otelin yeni oldugu belli, otelede bir yol yapmislar yandan tepeye cikiyor.
Baska bir dagin icinide oyup yine otel yapmislar buda Oludeniz'e tepeden bakan bir dag ve oyle komik olmuski sanki Afganistan'da Taliban'in bombaladigi budist tapinaklar gibi resmen dag kasikla oyulmus icine maket gibi bir yapi kondurmuslar.

Sonra dusundum, neden boyle yapmislar diye. Tabiki cunku SIT alani toprak icin gecerli, dagin ici iskan/imar planinda gozukmuyor, yani harita uzerinde dagin ici gozukmez o yuzden SIT alani kanunu isleyemez. Seytanin aklina gelmeyecek yontemler.

Keske resmini cekip buraya koysaydim, sizde doga cinayetini gorseydiniz.

toruk macto
11-05-2011, 22:56
http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=171&Itemid=37

Bir de şu siteyi ziyaret ediniz lütfen.İstanbul dan bunalan birkaç kafadarın Çanakkale Kazdağları nda oluşturdukları bir deniz köyü.Çok güzel.

sysdate
13-05-2011, 22:24
Kusadasinin ici sehir gibi olmus diyorlar sanirim siz Kusadasina yakin ama disinda bir yere tasindiniz dogrumu dedim?

Ayrica Ozdere hakkinda bilgisi olan varmi?

özdere oldukça küçük sakin bir yer. Sıkılabilirsiniz gerçekten.
anlattıklarınıza bakılırsa sakin ancak şehre yakın bir yer, birkaç özellikli durum istiyorsunuz. izmir e yarım saat Urla iyi bir seçim olabilir, konut fiyatları trendi artıda yalnız. çeşme yarım daha ileride ancak daha pahalıdır ve yeşil doku yoktur. denizi urlaya göre daha iyidir.
Kuşadasını kesinlikle düşünmeyin uzun uzun yazmak istemiyorum.
Ayvalık da kültürü, mutfağı ve havası ile çok güzel bir seçenek.

glfdn71
26-05-2011, 22:35
SN SYSDATE neden Kuşadası kötü ? memleketim hem yeşildir hem ucuzdur hemde denizi çok güzeldir. Şaka bir yana emekliliğime 10 yıl var . İstanbul 'dan kaçacak yer aradık uzun süre.. Datça , Urla ve Bodrum arasında kaldık. Biz heryaz araba kiralayarak gezeriz.Ege de birçok yeri arabayla canımız nasıl istiyorsa öyle gezdik. Otelde tıkılıp kalmadık.
Datça : Ege de gördüğüm en bakir yer. Unutulmuş gibi duran , sadece çok şık yatçıların uğradığı deniz alternatifinin çok olduğu bir yer. . kapıdan çık ve denize gir. deniz çok güzel .Denizi biraz soğuk. Kasaba çok sakin. Dokunulmamış. Ancccaaaakkk o yol varya beni öldürür. Ancak Bodrum feribot belki rahatlatır.Ev fiyatları geçen yıl 100.000 civarıydı. Kuşadası ile aynı .
Urla : Yaşlılık için ideal. Hastane yakın.sakin ancak Datça kadar bakir değil.Ucuz sayılır.İçeride kalmış kasaba izlenimi veriyor.
Bodrum : Sanırım sonuç burası olacak gibi çünkü ege de tek nemi olmayan (yaşlılıkta diz ağrısı , romatizma... düşünmek lazım ) yer. Çocuklar içinde havaalanı çok yakın. Türkbükünde tek katlı bahçeli bir ev... çoook güzel...
Bu arada Kuşadası Aydın'ın tüm ilçeleri gibi Aydın'dan büyüktür.Aslında oldukça şehir gibidir. Ancak kızım 14 yaşında çok rahatlıkla saat 11 12 de gidip sahilde oturabilir. Heryere çok yakındır. Bodrum 2, millipark 1 , selçuk yarım , İzmir 1sa 15 dk dır.Davutlar sahilinde 18 yıldır yazlıkçıyız. Otele bile gitsek mutlaka memleketimi görmek isterim. Çünkü doğal bir yeşilliği var. Toprak o kadar verimliki.Diğer yerlere göre hava daha rüzgarlıdır.
Emekliliğe kadar heryıl birkaç yeri gezerek hayalinizdeki yere kavuşmanız dileğiyle

mandrake
13-06-2011, 17:49
gecen gun cesme ilicada ki yazliklara bakayim dedim. Yahu okadar girdim ciktim toplam 10 tane satilik
apartman dairesi dokuntu yazliklar 160 bin TL den basliyor, 600-700 gidiyor

Noluyor burada ben anlamadim.

sysdate
28-06-2011, 15:55
SN SYSDATE neden Kuşadası kötü ? memleketim hem yeşildir hem ucuzdur hemde denizi çok güzeldir. Şaka bir yana emekliliğime 10 yıl var . İstanbul 'dan kaçacak yer aradık uzun süre.. Datça , Urla ve Bodrum arasında kaldık. Biz heryaz araba kiralayarak gezeriz.Ege de birçok yeri arabayla canımız nasıl istiyorsa öyle gezdik. Otelde tıkılıp kalmadık.
Datça : Ege de gördüğüm en bakir yer. Unutulmuş gibi duran , sadece çok şık yatçıların uğradığı deniz alternatifinin çok olduğu bir yer. . kapıdan çık ve denize gir. deniz çok güzel .Denizi biraz soğuk. Kasaba çok sakin. Dokunulmamış. Ancccaaaakkk o yol varya beni öldürür. Ancak Bodrum feribot belki rahatlatır.Ev fiyatları geçen yıl 100.000 civarıydı. Kuşadası ile aynı .
Urla : Yaşlılık için ideal. Hastane yakın.sakin ancak Datça kadar bakir değil.Ucuz sayılır.İçeride kalmış kasaba izlenimi veriyor.
Bodrum : Sanırım sonuç burası olacak gibi çünkü ege de tek nemi olmayan (yaşlılıkta diz ağrısı , romatizma... düşünmek lazım ) yer. Çocuklar içinde havaalanı çok yakın. Türkbükünde tek katlı bahçeli bir ev... çoook güzel...
Bu arada Kuşadası Aydın'ın tüm ilçeleri gibi Aydın'dan büyüktür.Aslında oldukça şehir gibidir. Ancak kızım 14 yaşında çok rahatlıkla saat 11 12 de gidip sahilde oturabilir. Heryere çok yakındır. Bodrum 2, millipark 1 , selçuk yarım , İzmir 1sa 15 dk dır.Davutlar sahilinde 18 yıldır yazlıkçıyız. Otele bile gitsek mutlaka memleketimi görmek isterim. Çünkü doğal bir yeşilliği var. Toprak o kadar verimliki.Diğer yerlere göre hava daha rüzgarlıdır.
Emekliliğe kadar heryıl birkaç yeri gezerek hayalinizdeki yere kavuşmanız dileğiyle

valla merkezini işte pek sevemedim bildiğin şehir atmosferi bana göre. izmir gibi yani. barlar sokağı civarına ancak birkez gidebildim. davutlar evet daha sakin ve elverişli. yani merkez e lafım :)
ılıca konusuna gelince, 2000 yılına kadar ılıca, çeşme merkez, alaçatı bakirdi. gerek televole basını gerekse otoyol ile bodrum a göre ulaşım rahatlığı ile ön plana çıktı ve fiyatları yaklaşık 5 e katladı (konut artışlarına ek olarak) 2000 ler sonu resmen top yaptı ve şimdi o görülen fiyatlar kısmen ucuz..

mandrake
08-08-2011, 19:00
gecen hafta datca yarimadasinin sonundaki Knidos harabeleri arasinda gezdikten sonra iskelesinden denize atladim hayatimdaki en guzel sularda yuzerken tekne sahibi biriyle tanistim. O ve arkadaslari Istanbuldan kacmis Palamutbukune yerlesmisler. Daha bismillah muhabbete yeni baslamisiz 3-4 u birden Istanbuldan nasil nefret ettiklerini dile getirdiler zor susturdum

Mutlular palamutbukunde, zamaninda araziler alinmis evler yapilmis altlarinda tekne araba hersey var ama isin garibi ayrilirken bile Istanbuldan nasil nefret ettiklerini dile getiriyorlardi. Ne kadar da nefret etmis insanlar Istanbul'dan.

Eminim Ege kiyilarini daha gezsem Istanbuldan kacmis cok insanla tanisirim ama kisa surede tanistigim izmirlisi Bursalisi pek o kadar sikayetci degillerdi. Istanbullular damardan sikayetci. :)

Bu arada Palamutbuku hayatimda yeni bir sayfa acti. Kapanmayacak bir sayfa.

value
08-08-2011, 20:24
Eminim Ege kiyilarini daha gezsem Istanbuldan kacmis cok insanla tanisirim ama kisa surede tanistigim izmirlisi Bursalisi pek o kadar sikayetci degillerdi. Istanbullular damardan sikayetci. :)

Aman oralar da insanla dolup İstanbul'a dönmesin de...

mandrake
14-08-2011, 15:50
http://gundem.milliyet.com.tr/kenti-terk-eden-ne-yapiyor-/gundem/gundemyazardetay/14.08.2011/1426444/default.htm

karizmatiks
14-08-2011, 16:17
burası hep emeklilerle dolmuş.biz gençlerin burda işi olmaz.

alpser81
14-08-2011, 16:41
Ya bu grupta telepati yetenegi falanmi var? :)))

Tamda bu konuda yazacaktim

Su denize acilma meselesi icimde kalmis bir uktedir. ABD de maalesef ne denizin ne baliklarin bir tadi yok. Neresine giderseniz gidin yok. Tekne bedava balik yok, her taraf okyanus ama heryerinden kopekbaligi cikiyor, insan nasil ozlemez TR yi?

Konumuza donelim

Teknede yasamak degil ama sik sik denize acilmak istiyorum, tekne satin almanin akil kari olmadigini ama kiralamanin daha mantikli oldugunu hep soylerler. Ilginctir, bu konuyu tartistigim Turk arkadaslar tekneyi illa ABD deki gibi marinaya degil denize acilan irmaklara veya uygun yerlere bedavaya baglayanlarin cok oldugunu duydum. Cunku marina kirasi benim duydugum bu isin en pahali faktoru ama uzmanlar daha iyi bilir tabi.

Yurtdisindan donenlerin tekne veya motorunu gumruksuz getirme hakki varmi? Bayrak asma olayinin ucuz yolu nedir gibi sorularim var ama bunlarin tartisildigi baska forumlari duymustum o yuzden konuyu dagitmak istemiyorum.

sayın mandake
mugla göcek
hiç düşündünüzmü
dalamana 15 km
2-2500 yerleşik nufus
tekne için tam yeri ben 3 yıldır her yıl 1 - 2 ay gidiyorum
tabiat yeşillik ne ararsan var
bir inceleyin isterseniz
:)

montania
14-08-2011, 17:07
Sayın mandrake,

İstanbul'a feribotla 75dakikada ulaşım...

Bursa'ya otomobil veya toplu taşıma araçları ile 20dakikada ulaşım...

İlle de hava alanı isteniyorsa, 60 dakikada Bursa/Yenişehir havaalanına ulaşım...

Kışın Uludağ'a 60 dakikada ulaşım...

İki adet yat limanı bulunan...

Kışın fazla soğuk olmayan... 365 gün boyunca, sadece bir gün, bilemediniz iki günü kar yağışı alan bir iklime sahip... Evin balkonunda portakal ve mandalina dahi yetişen...

Doktorların tavsiye ettiği, dünya'nın sayılı iyot ve oksijen deposu yerleri arasında adı geçen...

İstenildiğinde her şeye ve her yere yakın... İstenildiğinde her şeyden ve her yerden uzakta olan...

Suç oranı en düşük ilçeler arasında bulunan...

Üstelik, Büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde olmanın avantajlarını barındıran...

Tarihi, turistik ve doğa gezileri için günübirlik çok sayıda seçeneğin olduğu...

Güney Marmara'nın incisi Mudanya'yı araştırdınız mı?

mandrake
16-08-2011, 22:31
Mudanya hakkainda bilgi icin tesekkurler

Yalniz benim sahsi olarak bir kriterim var o da temiz billur gibi suyu olan dibini gorebilecegim denizi olmasi lazim (ornek datca)

Marmara denizinde ben temizlik kaldigina inanmiyorum, zaten Istanbul'a 200-300km uzaginda olup temiz kalabilecek bir yer bilmiyorum cok zor

Ben buyuk ihtimalle Ege civarinda bir yere yerlesirim. Zaten Istanbul'a yakinda olmam gerekmiyor hatta ne kadar uzak olursam o kadar iyi. Hatta adini bile duymasam daha mutlu olucam. o derece yani

Ama Ege olsun marmara olsun fikirlerinizi paylasmaktan cekinmeyin, neticede baskalarinin ilgisini cekebilir.

bu arada gecen gun biri bana "TR deki en guzel deniz Mersin'in denizidir ustunu tanimam" dedi bende sasirdim. Dogasi denizi falan filan baya anlatti, oralar hakkinda fikir ve tecrubesi olanlar lutfen paylassinlar.

oz_turk16
16-08-2011, 22:44
Akyaka(gökova) gibi bir bölge türkiye içinde bulamzsınız..ev fiyatları biraz pahalı ama tam bir ömür uzatma mekanıdır...deniz ise deniz..dağ ise dağ..buz gibi pınarlar..havası datca havası kadar nemsiz olmasada...yeşillikleriyle,buz gibi azmakları ve canlı capcanlı alabalıkları ve ördekleri ile doga ile bütünleşik bir yer..dagın dibinden soguk su pınarında donarak denize kosuyorsunuz.ve deniz içinde tatlı su ile deniz suyunun sıcak-soguk kavgasına sahit oluyor vücüdunz.. mükemmel..tavsiye ederim..5 senedir butik tatillerimde sürekli ugrak adresimdir.
bunnu yanında datca da bir başka memleket..göcekte..ama akyakanın avantajı istanbula en yakın konumda olması..ve mugla sehir merkezine 20 dakikada cıkılabiliyor olması..belediye baskanı arkadasımız..ögrencilik yıllarında bizi gezdirmiş idi..şu anda belediye baskanlıgını yapıyor..ve bölgeyi sürekli tanıtan bir faaliyet içinde...otel bina vb. yüksek gürültülü yapılar yok..vs.vs.vs. isterseniz dah sualleinizi cevaplayabilriim.

mandrake
17-08-2011, 22:13
merakimi bagislayin akyaka Muglaya bagli bir yer olarak nasil Istanbul'a yakin oluyor anlamadim

sanirim yanlis anladim

dudu
18-08-2011, 08:19
merakimi bagislayin akyaka Muglaya bagli bir yer olarak nasil Istanbul'a yakin oluyor anlamadim

sanirim yanlis anladim

Komsum yillardir akrabalari ile yazlarini Akyaka'daki yazliklarinda gecirirdi. Mugla'ya en yakin sahil oldugundan ve hafta sonlari Istanbul Kilyos sahili gibi bir kalabalik ve yogunluk yasadiklari gerekcesi ile yazligini satti ve Bodrum'dan aldi.

Syg,

atahan
18-08-2011, 19:51
Bende kaçtım iki yıl önce İstanbuldan,Gölcük/Değirmendere'ye yerleştim.Ümraniyedeki 18 yıllık daire burada yeni imar planına göre yapılmış, net 145m kare dört tarafı bahçe olan bir ev aldırdı.Akşam olunca yürüyerek sahile gidiyoruz,çınar altında çay bahçesinde 50 krş çay içiyoruz,sahilde boydan boya yürüyen insanların arasında kendimi tatil köyünde hissediyorum.Bankaya yada fatura ödemeye gittiğinizde doğrudan vezneye gidiyorsun:)Birde tekne aldım,balığa gidiyorum.Kapalı yüzme havuzu da var,üyelik çok hesaplı.Git enfazla 2 ay sonra geri dönersin demişlerdi,iki yıl içinde 2 defa gittim,bir an önce işlerimi bitirip döndüm.Sabah trafiğinde köprüden karşıya geçinceye kadar ben temden istanbula gidiyorum.Araba sürmenin zevkli birşey olduğunu burada anladım:)

oz_turk16
18-08-2011, 22:39
cümlem düşük kalmış..diğer yerlere göre yakın...datcaya göre (100 km) göcege görede yakın..bunu yanında dalaman havalimanı 45-60 dak ve istanbul 1.5 h ...konum itibari ile..slmlar.

sanirim yanlis anladim

nerkan
19-08-2011, 11:54
Balıkesir/Akçay'ı tavsiye ederim, kaz dağlarının bol oksijenli havası sürekli esen tatlı rüzgarı,hiç nem olmayışı, tertemiz denizi,tertemiz doğası

mandrake
19-08-2011, 19:07
Bende kaçtım iki yıl önce İstanbuldan,Gölcük/Değirmendere'ye yerleştim.Ümraniyedeki 18 yıllık daire burada yeni imar planına göre yapılmış, net 145m kare dört tarafı bahçe olan bir ev aldırdı.Akşam olunca yürüyerek sahile gidiyoruz,çınar altında çay bahçesinde 50 krş çay içiyoruz,sahilde boydan boya yürüyen insanların arasında kendimi tatil köyünde hissediyorum.Bankaya yada fatura ödemeye gittiğinizde doğrudan vezneye gidiyorsun:)Birde tekne aldım,balığa gidiyorum.Kapalı yüzme havuzu da var,üyelik çok hesaplı.Git enfazla 2 ay sonra geri dönersin demişlerdi,iki yıl içinde 2 defa gittim,bir an önce işlerimi bitirip döndüm.Sabah trafiğinde köprüden karşıya geçinceye kadar ben temden istanbula gidiyorum.Araba sürmenin zevkli birşey olduğunu burada anladım:)

Yazdiklariniz cok guzel umarim kararinizla uzun vadede mutlu olursunuz. Boyle bir karari alabilmek icin bir kisinin finansal durumunu cok iyi ayarlamasi gerekiyor yani Istanbul'dan kacmak isteyen cok ama bunu yapabilmek icin para lazim. Hatta daha da spesifik olmak gerekirse biryerlerden her ay duzenli para gelmesi lazim diye dusunuyorum. Belki zengin olmak gerekmiyor ama parayi dusunmeyecek kadar sabit bir gelirin garanti olmasi gerekiyor.

EZEL
19-08-2011, 19:50
güzel bir konu ve güzel paylaşımlar

gittiğiniz yerlerin keşke fotosunuda koyma imkanı olsa...

Cihat-K
25-08-2011, 14:48
Antalya Kemer düşünmenizi tavsiye ederim.

Ayrınıtılı bilgi almak isterseniz benle iletişime geçebilirsiniz.

seans123
25-08-2011, 15:47
tekirdag - sarkoy ıcın ne dusunuyorsunuz arkadaslar ?

DANTE_
15-09-2011, 17:29
kimse cevap vermediğine göre ilgilenmiyorlar galiba... :(

mandrake
15-09-2011, 23:38
Ege veya Akdeniz kiyilarinda Turk emeklilerin cokca yasadigi turisti az olan ama denizi temiz ucuz yerler

Iste aradigim bu ama boyle bir yer varmi?

SİRİUS
10-10-2011, 17:40
Hisse Net Dostları

Yılbaşından sonra Ayvalık,a yerleşmeyi düşünüyorum.
Tamamen yabancı olduğum bir yer.
Gerek buradan gerek özel,den yardım ve öneriler,e açığım.
Özellikle Ayvalık ve civarı oturan forum dostlar,ı bilginize.

Şimdiden teşekkürler.

reha kaya
10-10-2011, 19:00
Ege veya Akdeniz kiyilarinda Turk emeklilerin cokca yasadigi turisti az olan ama denizi temiz ucuz yerler

Iste aradigim bu ama boyle bir yer varmi?

Böyle bir yer bulursanız, bana da haber verin, 2 nüfus daha oluruz. :oley:

Şu anki durumunu bilmiyorum ama, istediğiniz şartlara uyabilir.

Muğla Akbük, bir tek Jet Fadılın oteli vardı orada, benim gittiğim zamanlarda.

Geri kalan tüm binalar, kooperatif aracılığı ile yapılmış emeklilerin bol olduğu bir yer, denizi de çok temizdi.

Denizi soğuk demezseniz, Edremitte AR-TUR diye bir yer vardır, şimdide öylemidir bilmiyorum, evi olmayanı içeri almıyorlardı.

2 Koya inşaa edilmiş, hepsi deniz gören 400 binadan ibarettir ve kışında oturan çoktur. Orada, ufak tekne ile kolaylıkla balıkda avlayabilirsiniz.

reha kaya
10-10-2011, 19:28
Bir argadaşımız ''İstanbuldan tüymek istiyorum'' deye topik açmış.

Baştan sona okudum, İstanbulu bırakın, Türkiyeden gaçmak gerektiği ganısına vardım.

Ben, hep merak etmişimdir, böyük şeherlerde nasıl duruyosunuz, sizler?

Survival
17-10-2011, 11:38
Mudanya hakkainda bilgi icin tesekkurler

Yalniz benim sahsi olarak bir kriterim var o da temiz billur gibi suyu olan dibini gorebilecegim denizi olmasi lazim (ornek datca)

Marmara denizinde ben temizlik kaldigina inanmiyorum, zaten Istanbul'a 200-300km uzaginda olup temiz kalabilecek bir yer bilmiyorum cok zor

Ben buyuk ihtimalle Ege civarinda bir yere yerlesirim. Zaten Istanbul'a yakinda olmam gerekmiyor hatta ne kadar uzak olursam o kadar iyi. Hatta adini bile duymasam daha mutlu olucam. o derece yani

Ama Ege olsun marmara olsun fikirlerinizi paylasmaktan cekinmeyin, neticede baskalarinin ilgisini cekebilir.

bu arada gecen gun biri bana "TR deki en guzel deniz Mersin'in denizidir ustunu tanimam" dedi bende sasirdim. Dogasi denizi falan filan baya anlatti, oralar hakkinda fikir ve tecrubesi olanlar lutfen paylassinlar.

Bu topigi yeni fark ettim. Ben de İstanbul sevmeyenler klübüne üyeyim.. İmkanım olsa 1 dk durmam, hayatım boyunca da uğramam, istanbul'daki insan kalitesini hiçbir yerde bulamazsınız, çünkü bu kadar bencil, rezil insan yığınları başka yerde yaşamazlar.. Trafiği, çilesi, rezaletleri bitmez..
Eğer ekonomik sebepler olmasa hayatımın geri kalanında 1 gün bile istanbul'a uğramazdım.. Zaten en büyük hayalim istanbul'dan kurtulmak. Zaten mevcut istanbul yetmezmiş gibi üzerine 2 istanbul daha kurmayı düşünüyorlar...

Bu arada palamutbükü'nde 3 saat kadar bulunmuştum, gerçekten tam bir cennet. Orada 1 gün yaşayan insan sanırım istabul'da 1 hafta yaşayanla eşdeğerdir. İnsanın ömrü uzar, organik zeytin, zeytin yağı, badem... mis gibi deniz, balık... ah Datça ah, piyango, loto moto oynamak lazım galiba :)