PDA

View Full Version : Şarap İçiyorum..

Pages : 1 [2] 3 4 5

Detay
27-11-2005, 18:39
walla bende bılmıyorum ne olcak bızım halımız

uzunvadeci
01-12-2005, 08:03
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA I

Çölün sonsuzluğunda bir vahaymış serabın
Yanılsama haz verdi kısa sürse de aşkın
Şu bir bardak şarapta esriklik buldu ruhum
Sen ki ey Peri kızı,kadim bir Alamutsun

Veda,yar dudağından bir katre siyah kandır
Ufukta yiten güneş,solmuş bir ihtişamdır
Şu bir bardak şarapta hasreti buldu ruhum
Sen ki ey Kraliçe,kadim bir sönmüş korsun

Küllenen ateşinin parlatırken o korunu
Bir başka aşkmış meğer,şen edermiş ruhunu
Şu bir bardak şarapta,ihanet buldu ruhum
Sen ki ey Semiramis,kadim bir doyumsuzsun

Detay
01-12-2005, 14:55
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA I

Çölün sonsuzluğunda bir vahaymış serabın
Yanılsama haz verdi kısa sürse de aşkın
Şu bir bardak şarapta esriklik buldu ruhum
Sen ki ey Peri kızı,kadim bir Alamutsun

Veda,yar dudağından bir katre siyah kandır
Ufukta yiten güneş,solmuş bir ihtişamdır
Şu bir bardak şarapta hasreti buldu ruhum
Sen ki ey Kraliçe,kadim bir sönmüş korsun

Küllenen ateşinin parlatırken o korunu
Bir başka aşkmış meğer,şen edermiş ruhunu
Şu bir bardak şarapta,ihanet buldu ruhum
Sen ki ey Semiramis,kadim bir doyumsuzsun

sevgıler ustadım... her zaman kı gibi supersın...

bourbon
01-12-2005, 15:01
ishaninin caycisi cay getirdi detay,cay iciyorumm..

uzunvadeci
02-12-2005, 06:06
Merhaba Detay,teşekkür ederim
Üstadlık sizlere,çömezlik bendenize yaraşır..

Detay
02-12-2005, 22:42
Merhaba Detay,teşekkür ederim
Üstadlık sizlere,çömezlik bendenize yaraşır..

cık cık cık asla..zaten benım sıır yazmam yasak ondan bişi yazmıyorum :D

yoksa doldur kadehleri ey meyhaneci..
bu aksam da kaybolalım sarabın rengınde ,
nedir benı boyle avare ve umarsız yapan
sevgınle yasıyorum bu basıbos gunlerde....

ilke_ibrahim
02-12-2005, 22:45
dün gece şarap,bu gece tekirdağ.
daha ne istiyorsunuz?
full-full-full.:eek:

Detay
02-12-2005, 22:46
hayda onu nerden biliyorsun rakı nın tekırdag oldugunu :):):):):):)

ilke_ibrahim
02-12-2005, 22:49
hayda onu nerden biliyorsun rakı nın tekırdag oldugunu :):):):):):)
deneme yanılma.:D

soros74
02-12-2005, 22:50
Gloooooooballllllllll, işctr tavan.......

Detay
02-12-2005, 22:52
Gloooooooballllllllll, işctr tavan.......

sen ne ıctın bugun abı bana da versene allah askına :D :D :D :D

bourbon
02-12-2005, 22:55
benim bildigim soros abi genelde kimiz icer.

ilke_ibrahim
02-12-2005, 22:55
işte buna içilir.

Detay
02-12-2005, 22:58
icelım icelım

ilke_ibrahim
02-12-2005, 23:01
içecek yer kalmadı detay'ım.
artık uyku vaktidir,bozmazsa tabii.

pride
02-12-2005, 23:09
icelım icelım

yarın aksam burayı kapatıyorum ona gore manitayla burada içecegiz...:)

soros74
02-12-2005, 23:16
Doğru diyorsun bourbon kardeş:)

Arak içemiz hep beraber tos aytamız......

soros74
02-12-2005, 23:18
İçmeyenlere gözyaşı damlası kadar diyerek votka içirmeye başlarlar....
Sonra bir bakmışsın ki gözyaşları sel olmuş:)

Sabah o ne başağrısı öyle......

Detay
02-12-2005, 23:25
yarın aksam burayı kapatıyorum ona gore manitayla burada içecegiz...:)

yuh be adam topic kapatıyor..
:D :D :D :D
biz daha bar kapatamadık

pride
02-12-2005, 23:27
yuh be adam topic kapatıyor..
biz daha bar kapatamadık

ne sandın beyaaa buradan guzel yermı var:)

ForExit
02-12-2005, 23:46
Favori içkim kırmızı şarap. Marka tercihim yok ama en beğendiklerimden biri Kavaklıdere Angora.

Bu arada, konuya limon sıkmak gibi olmasın ama; İstanbul da kımız bulabileceğim biryer var mı.?

Kashmir
03-12-2005, 22:57
Favori içkim kırmızı şarap. Marka tercihim yok ama en beğendiklerimden biri Kavaklıdere Angora.

Bu arada, konuya limon sıkmak gibi olmasın ama; İstanbul da kımız bulabileceğim biryer var mı.?
Doluca DLC'yi denediniz mi bilmiyorum Sn ForExit,şiddetle tavsiye ederim:)

bourbon
03-12-2005, 23:04
sarapsa kalecik karasi,,,, okuzgosu ,egenin ev saaraplari, yada sikisiksa madden sekil marmara gerisi bence sasal,pride bar kapaticakmis bu gece ,lenn biz camurlu caddeden eve geldik agir abim yokkk

pride
03-12-2005, 23:07
yettim ulaynnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

pride
03-12-2005, 23:08
dostummmmm yettim geldim üzledğm seni be dostummmmmmmm seniii ********im üzledimmmm, kalktım geldim bıraktım rakıları sarapları....

pride
03-12-2005, 23:16
sarapsa kalecik karasi,,,, okuzgosu ,egenin ev saaraplari, yada sikisiksa madden sekil marmara gerisi bence sasal,pride bar kapaticakmis bu gece ,lenn biz camurlu caddeden eve geldik agir abim yokkk

haklısın dostum gerisi boşşşşş nevsehirin saraplarıda guzel beyaa:rolleyes:

bourbon
03-12-2005, 23:51
Ne bir soz nede haber
Gelmiyor artik senden
Boylece kala kaldim da
Deli hasretinle ben
Bir yabanci salami ile
Huzunler daldim
Kendi ellerimle benii kederlere saldim
Sonunda bi r oyunca
Karasevda aldim senden
Yani degismedim hala
Oyle biraz icocuk kaldim
Yok oyle el gibi
Durma gul biraz
Sana gulmeler yarasir
Yok oyle guz gibi
Soguk olma guz ayrilik tasir

pride
04-12-2005, 00:07
Ne bir soz nede haber
Gelmiyor artik senden
Boylece kala kaldim da
Deli hasretinle ben
Bir yabanci salami ile
Huzunler daldim
Kendi ellerimle benii kederlere saldim
Sonunda bi r oyunca
Karasevda aldim senden
Yani degismedim hala
Oyle biraz icocuk kaldim
Yok oyle el gibi
Durma gul biraz
Sana gulmeler yarasir
Yok oyle guz gibi
Soguk olma guz ayrilik tasir
sen gene dertlendinmi beya:(

bourbon
04-12-2005, 02:21
anaaa sari kabus pride ...Ben seni tanimiyorum,kimsinn beaee sean....

pride
04-12-2005, 15:58
anaaa sari kabus pride ...Ben seni tanimiyorum,kimsinn beaee sean....
forumda nöbetçiydin heralde dostum :D niye sarı kabus beyaaaa :confused:

XZARA_
04-12-2005, 16:25
yarın sınavım yok......

dem tazelesek mı acep.....:D

XZARA_
04-12-2005, 16:42
İçki ve ikbal korkağı cesur, cesuru küstah eder. R.H.KARAY
Benden öğüt olsun sana içki sofrasında ölçüyü kaçırma, bastığın yeri gör, kendini bil. OVIDIUS
İçki, ortadan aklın nöbetçiliğini kaldırır ve böylece, ayık iken gizleyecek kadar kurnaz olduğumuz alametleri göstermeğe bizi mecbur eder. HENRY FIELDING
Bazı insanlar içkiye dokunmazlar ama içki onlara hemen dokunur. TENNESSEE WILLIAMS
Sarhoşluk, geçici intihardır. BERTRAND RUSSELL
İçki içeri girer girmez, akıl da dışarı çıkar. GEORGE HERBERT
İçki, demokrasilerde milli inkirazın amili, beşeri iradenin en büyük tahripçisidir. KLEMANSO
İçkinin tahribatı, savaş, salgın hastalıklar ve kıtlık gibi üç belanın etkilerinin toplamından daha büyüktür. GLADSTONE

Kashmir
08-12-2005, 22:46
içki bütün kötülüklerin anasıdır, ama ana gibi de yar olmaz:)

Detay
09-12-2005, 13:12

:D :D :D :D :D

uzunvadeci
11-12-2005, 13:15
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA II

Yaldızlı bir geceden alırken ilhamını
Elindeki mızrapla alteder sonrasızlığını
Şu bir bardak şarapta,kaderi buldu ruhum
Sen ki ey Toros kızı,kadim bir Klotho’sun

Kadim bir sözdür,tanımlar sen ve sen gibileri
Dudak,öpülmekle eskimez,ay gibi doğar yeniden
Şu bir bardak şarapta,dolunay buldu ruhum
Sen ki ey Aurora,kadim bir dişi kurtsun

Elindeki gergefe yansıttığın kederim
Dünyam kasnak içinde,tutsağındım ben senin
Şu bir bardak şarapta ağını buldu ruhum
Sen ki ey Arakhea,kadim bir kara dulsun

Detay
11-12-2005, 15:39
saygılar...

dudak öpülmekle eksılmez lakın her öpmede ilk duygu yaşanmaz....

tent
13-12-2005, 21:53
her akşamcıda bulunması gereken bir dosya.:)

petal
15-12-2005, 01:59
aşağıdaki resim her içki severin elinin altında olması gerektiği kanaatindeyim....

petal
15-12-2005, 02:00
sn. detayın beğeneceğini düşünüyorum....

Silence
15-12-2005, 04:17

hayatımı değiştirir bu söz benim :roll: :D :D

kasved
15-12-2005, 17:17
Acı: Taneni fazla şarapları tanımlar.

Asidite/ekşilik: Tüm şaraplar canlılıkları ve dayanmaları için aside gereksinim duyarlar. Asidin az olması şarabı flat; çok olması sivri-keskin hale getirir. Baygın: Asiditesi düşük (beyaz şaraplar için).

Bitiş: Şarabın yutulduktan ya da tükürüldükten sonra bıraktığı olumlu duyusal izlenim. İyi şarapların aromaları damakta uzun süre kalır hatta gelişirken, vasat şarapların bitişleri kısa olur.

Boş: Meyvesi eksik. Burun: Şarabın kokusal özellikleri.

Buşone: Genellikle şarkap mantar yapımındaki bir enfeksiyon sebebiyle kötü kokulu şarap.

Çökmüş şarap: Meyvesini tamamen yitirmiş, ancak asiditesi, alkolü ve-veya taneni ayakta kalmış şarap.

Denge: Şarabın ana bileşeneleri olan asidite, alkol ve meyve (ile kırmızı şarapta ek olarak tanen) arasındaki harmoni. Dengeli bir şarapta bu bileşenlerden hiçbiri çok önde olup diğerlerini baskılamamalıdır.

Derin: Aroması güçlü şarap.

Dilüte: İçine su katılmış gibi duran, tüm özellikleri silik şarap.

Dolgun: Güçlü aroması bol ancak yumuşak taneni olan şarap. Gövde: Şarabın dil üzrindeki ağırlığına ilişkin bıraktığı izlenim.

Güçlü: Alkolü ya da özütü fazla. Ham: Maserasyon ya da fermantasyonu tamamlanmasına izin verilmeden şişelenmiş olan. Isırgan: Karbondioksit gazı mevcut.

Meyve: Şarabında burnunda varolan, şarabın terroir özelliklerinden kaynaklanan ve meyve aromalarını andıran tüm tonlarının bütünü. Bu aromaların zengin olması sek şaraplara yalanıcı bir tatlılık hissi verebilir.

Konstantre: İyi özütlü ya da yoğun aromalı.

Orta damak: Şarabın ilk izlenim ve bitiş arasında damakta bıraktığı genel izlenim.

Özüt: Şarapta mevcut katı partiküllerin (şeker, mineral ve gliserol) tamamı. Şarap tamamen kurutulursa geride kalacak öz.

Sert: Güçlü ve belirgin tanenli.

Tanen: Üzümlerin kabuk ve çekirdeklerinden gelen ve kırmızı şaraplara soğuk çay izlenimi veren madde. Şarabın olgunlaşması için gereklidir ve şarabın oksidasyon hızını dengeler. Tanen asidite ile dengeli ise şarabın damakta "tutunmasını" sağlar. Ancak tanenin fazlası burukluk yaratır ve muhakkak meyve ile dengelenmelidir.

Vejetal: Olgunlaşmamış üzümlerden, sap ayrımının iyi yapılmamış olmasından ya da bunların şıra ile uzun süre temasından dolayı şaraba eklenen acımsı, otsu aroma ve tat. (Yeşil de denir.)

Yoğun: Ağır, bazen zarif olmayan şarap. Genellikle olgun üzümlerden, bu zenginlik tatlımsı izlenim de verebilir. Yakıcı: Fazla alkollü. Y

umuşak: Taneni az; alkolü ya da asiditesi aşırı olmayan.

uzunvadeci
16-12-2005, 09:34
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA III

Göçebe bir kültürde hiç olmadı ki yerin
Bir tunguzsun sen,yerleşik ağılıdır evin
Şu bir bardak şarapta ilenci buldu ruhum
Sen ki ey Arap soylu,kargışlanmış bir ruhsun

Arzu ile iffet,inatla çarpışırken bedeninde
Görmez miyim sanırsın,çekişmeyi sözlerinde
Şu bir bardak şarapta,disiplin buldu ruhum
Sen ki ey Manastırlı,sen kadim bir dobdobsun

Henüz kapatılmış bir mezarın kör karanlığında
Buluyorum kendimi çürümüş cesetler arasında
Şu bir bardak şarapta ölümü buldu ruhum
Sen ki ey yayla kızı,kadim bir Nekropol’sun

Detay
16-12-2005, 13:04
aşağıdaki resim her içki severin elinin altında olması gerektiği kanaatindeyim....

sevilmez mı yahu su manzaraya bak su guzellıge bak... :D :D :D :D

Detay
16-12-2005, 13:07
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA III

Göçebe bir kültürde hiç olmadı ki yerin
Bir tunguzsun sen,yerleşik ağılıdır evin
Şu bir bardak şarapta ilenci buldu ruhum
Sen ki ey Arap soylu,kargışlanmış bir ruhsun

Arzu ile iffet,inatla çarpışırken bedeninde
Görmez miyim sanırsın,çekişmeyi sözlerinde
Şu bir bardak şarapta,disiplin buldu ruhum
Sen ki ey Manastırlı,sen kadim bir dobdobsun

Henüz kapatılmış bir mezarın kör karanlığında
Buluyorum kendimi çürümüş cesetler arasında
Şu bir bardak şarapta ölümü buldu ruhum
Sen ki ey yayla kızı,kadim bir Nekropol’sun

su bir bardak sarapta ;
bir insanı sevmekle herseyin yenıden basladıgını , herseyın bir insanı sevmekle yeniden basladıgını gordum....

gemici
16-12-2005, 13:10
su bir bardak sarapta ;
bir insanı sevmekle herseyin yenıden basladıgını , herseyın bir insanı sevmekle yeniden basladıgını gordum....
yeni aşklar mı var?

Detay
16-12-2005, 13:12
yeni aşklar mı var?

bende olmasında kimde olsun

uzunvadeci
18-12-2005, 07:53
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA IV

Yundum yine yeniden,karanlık sularıyla Lethe’de
Unutulmak salt benim değil senin de var kaderinde
Şu bir bardak şarapta geçmişi buldu ruhum
Sen ki ey bahtsız kadın,sen kadim bir mutsuzsun

Yapamadım da seni, şol Cennetteki Beatrice’im
Başardın ya sonunda Tamudaki Zebanimsin
Şu bir bardak şarapta Kevser’i buldu ruhum
Sen ki ey huri kızı,kadim bir Belzebuth’sun

Her ne idiyse Cihan,sapkın Hayyam indinde
Aynı yer seninkisi,lanetlenmiş şu tinde
Şu bir bardak şarapta yansısı buldu ruhum
Sen ki ey turna sözlüm,kadim bir ikiz ruhsun

Detay
18-12-2005, 11:26
su bir bardak sarap ta neden sana gitme dur diyemedim....

By.W
18-12-2005, 22:24
şerefe...

kasved
19-12-2005, 17:06
Şarap tadımının gizleri

Doç. Dr. Yunus Emre KOCABAŞOĞLU (Veritas Şarap Eğitim ve Organizasyonları Ltd.)

Bir şeyin tadımında o şeyden buharlaşan moleküllerin ağızdaki ve ağza göre çok daha gelişkin olan burundaki sinir sistemine ait hücrelere ulaşması ve o hücreleri aktivite etmeleri gerekir. Tüm kokular, burada yer alan posta pulu büyüklüğünde bir alandaki bu sinir sistemi hücrelerince, merkezi sinir sistemine iletilerek algılanır.

Dildeki tat kabartıları ise ancak dört temel tadı saptayabilirler: Dil ucundakiler daha çok tatlı, ön dilin kenarındakiler daha çok tuzlu, arka dilin kenarındakiler daha çok ekşi ve dilin gerisinde üst kesimindekiler daha çok acıya duyarlıdırlar. Diğer "tatlar" tükürükle ıslanan yiyecekteki moleküllerin retronasal pasajdan buruna ulaşmasıyla algılanır.

Şarap tadımı genel olarak gözlem (görünüm), burun izlenimi (koku), ağız-damak izlenimi (tat) ve genel izlenimden (yorum) oluşan dört temel adımda gerçekleştirilir. Burun izlenimi tadım için en önemli olan adımdır.

Gözlem: Şarabı bir kadehe yaklaşık üçte biri kadar doldurabilirsiniz, ancak profesyonel tadımlarda genelde 3-4 cc kullanımı yaygındır. Şarabı sapından tutmak hem kolaydır, hem de şarab ısıdan etkilenmez. Kadehi beyaz bir zemin üzerinde yaklaşık 30 derece eğerek kenardan merkez doğru renk geçişini inceleyin. Renk tonları ne kadar fazla ise genellikl şarap o denli iyidir ve eskime potansiyeline sahiptir. Ayrıca çoğu iyi şarapta bir "ışıltı" mevcuttur. Aşırı filtre edilmiş şaraplar genellikle bu renk farklılıklarını çok fazla göstermezler ve daha mat olabilirler.

Bir şarabın beklenenden açık renkli olması, o şarabın özütünün (extract) daha az olduğu, aromalarının silik olabileceğine işaret edebilir. Kırmızı şarap olgunlaştıkça rengi açılıp kiremit kırmızısı ve kahverengi tonlar içerebilir. Bunun şarabın yaşından beklenene göre çok ilerlemiş olması genellikle şarabın okside olduğuna işaret eder.

Beyaz şaraplarda, genellikle açık sarı ya da hafif yeşilimsi bir şarap, daha koyu sarı renkli şaraba göre daha hafif, daha ince aromalı olabilir. Rengin koyulaşması daha sıcak iklim şaraplarına (daha olgun üzümlere) işaret edebilir. Bununla birlikte rengin hızla koyulaşmış olması da şarapta oksitlenmeye işaret eder.

Şarapta çökeltiler olması her zaman negatif değildir, şarap inceltme ya filtrasyona tabii tutulmamış olabilir ki bu işlemler şarabın özüt oranını ciddi derecede düşürerek terroir (topraksal) niteliklerinin kaybolmasına sebep olmaktadır. Ancak hiçbir koşulda yapımı tamamlanmış şarap bulanık olmamalıdır, bulanıklık kesin olarak yapım hatalarına ya da şişede ikinci fermentasyona işaret eder. Şarapların parlaklığı da içerdiği alkol oranlarına bağlı olarak artar.

Burun: Bu şarap tadımının en önemli adımıdır. Şarabı kadehe koyduktan sonra kısa, nazik ama belirgin biçimde koklayın.

1. Önce şarabın burnu (burunda bıraktığı izlenim) temiz mi değil mi onu tespit edin. Burada nahoş olan hiçbir koku normal değildir.

2. Daha sonra cazip kokuların niceliğini düşünün: Bu kokular yoğun mu (önde mi?) değil mi, belirgin mi yoksa silik mi onu tanımlayın. Bu nicelik zerafetli mi yoğun bir zenginlik mi?

3. Burunda ilk fark ettiğiniz kokuyu ya da kokuların size ne anımsattığını düşünün. Şarabın aromatik özelliklerini veren monoterpenler pek çok meyve ve bitkide mevcut olduğundan size bazılarını anımsatabilir.

4. Tanımlarınız tamamen kişisel olabilir; önemli olan o kokuyu hep aynı şekilde tanımlamak ve hangi üzüm, hangi territoir'a (bölge) ait olduğunu öğrenmeye başlamaktır.

Şarabın aromalarını belirginleştirmek için şarabı kadehte çevirebilirsiniz. (Ancak şarabı çalkalamayın.) Bu çevirim aromaların daha fazla ortaya çıkmasını sağlar. Yukarıdaki adımları tekrarlayarak şarabı ikinci kez değerlendirmeniz mümkündür.

Damak: Şarabı yudumlayın, ağzınızı çok doldurmamanız ve hava için yeterli boşluk bırakmanız önemlidir. Ancak şarap miktarı tüm dilinizi ve mümkünse damağınızı ıslatacak kadar olmalıdır; ve yaklaşık 3-4 cc ideal tadım miktarıdır.

1. Öncelikle şarabın gövdesini (yani yoğunluğunun su yoğunluğundan ne derecede uzak olduğunu) değerlendirin.

2. Şarabı ağzınızdta bir süre tutun. Burnunuzdan nefes alın. Şarabı hafifçe "çiğneyin" ve şarabın damağınıza, dişlerinize, dişetlerinize ve yanaklarınıza nüfuz etmesini sağlayın. Dil üzerinde şarap yumuşak mı, kaba mı bir izlenim bırakıyor; sivri mi, yuvarlak mı; acı, ekşi ya da tatlı mı; damağa yapışıyor izlenimi mi veriyor, yoksa kayıp gidiyor mu; düşünün.

3. Dudaklarınızın arasından biraz hava almanız şarabın aromasını kuvvetlendirir. Bazıa şaraplar burunda aromatik olsalar da damakta profili göstermeyebilirler. Bunlara orta damağı "boş" şaraplar denir.

Genel İzlenim: Son adım şarabın bir bütün olarak değerlendirilmesidir. Şarabın meyvesi, alkolü, asiditesi (kırmızalarda tanenleri)gibi bileşenlerinden hiçbirisi diğerini baskılamamalıdır. Ancak genç kırmızı şaraplarda tanen, genç beyaz şaraplarda asidite önde olabilir. Olgun şaraplarda bu dengenin olmaması bir hatadır. Tatlı şaraplarda tatlılığın asidite ile dengelenip dengelenmediğini; ağza yapışıp yapışmadığını da değerlendirmek gerekir.

Şarabın bitişinin uzunluğu da bir başka önemli kalite göstergesidir. Sıradan şarapların aromatik izlenimleri yutulmaları ya da tükürülmelerinin ardından hemen kaybolur; iyi şarapların aromatik izlenimleri ise damakta kalır. Şarabı kadehe koyduktan sonra kısa, nazik ama belirgin biçimde koklayın.

pride
19-12-2005, 19:26
şerefe...adımız şarapçıya çıkacak...

soros74
19-12-2005, 19:50
1 haftadır ilk defa hissenete girme imkanı buldum. Baya özlemişim. Herkese Kazak çöllerinden selamlar, sevgiler.......

Bu arada Pamuk baya cozutmuş, aslında cozutmamış kudurmuş......

bourbon
19-12-2005, 19:53
1 haftadır ilk defa hissenete girme imkanı buldum. Baya özlemişim. Herkese Kazak çöllerinden selamlar, sevgiler.......

selamlar oralara ve sana Soros abi,umarim keyfin yerindedir.:tamam:

pride
19-12-2005, 19:55
selamlar oralara ve sana Soros abi,umarim keyfin yerindedir.:tamam:

bourbon yandın olummmm.....:D

adnanfd
19-12-2005, 23:05

soros kardeş tam mail atıyordum uzun süredir yoksun diye, bu yazıyı gördüm sevindim.bir daha ara vereceğin zaman haber ver.yoksa insan merak ediyor birşey mi oldu diye.saygılar.

kasved
20-12-2005, 15:06
Günde bir kadeh şarap sağlığa yararlı

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ertan Anlı, kırmızı şarapta bulunan resveratrol maddesinin alkolle birlikte daha iyi çözünerek etkin hale geldiğini ve anti kanserojen olduğunu belirtti. Anlı, günde bir ya da iki kadeh kırmızı şarabın kansere karşı koruma sağlamanın yanı sıra, kansızlık ve böbreküstü bezlerinin çalışması konusunda da etkin olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Anlı, üzüm ve şarabın faydaları konusunda sorularımızı yanıtladı:

-Üzüm ve şarabın sağlığa yararı var mı?

- Üzüm, Türkiye için çok önemli bir meyve. Yaklaşık 5 yüz 35 bin hektar bağ alanıyla İspanya, Fransa ve İtalya'dan sonra 4. büyük bağcı ülke. Ancak, çok az kısmı şarap yapımında kullanılıyor. Tabii ki üzüm başlı başına, özellikle mineral ve demir bakımından son derece zengin. Örneğin, hastalara köylerde pekmez yaparlar. Ancak bu yönüyle doğrudan doğruya üzüm tüketmenin şeker sorunu olanlar için bazı dezavantajları var. Avrupa'nın en önemli kültür içkilerinden bir tanesi şarap ve 80'den sonra Avrupa'ya ``Fransız paradoksu'' diye bir kavram yerleşti. Yani ılımlı ya da ölçülü şarap tüketiminin insan sağlığına fayda getirdiği görüşü... Şarabın, özellikle de kırmızı şarabın içerdiği fenolik bileşenler insan sağlığı için son derece önemli. Antioksidan özelliği gösteren bileşenler ve son dönemde buna eklenen resveratrol denen madde. Bu maddenin anti kanserojen etkisi ortaya konuldu. Bu son derece büyük bir gelişim. Amerikalılar tarafından şöyle tipik bir deney yapıldı: Fransa'da yaşayanlar ile ABD'de yaşayan ve benzer şekilde beslenen; yağlı etler, kolesterolü yüksek besinler tüketen aynı yaş gruplarını karşılaştırmışlar. Fransızların çok daha az kalp damar hastalıklarına yakalandıklarını ve bu yönlü ölümlerin de Amerikalılara göre daha az olduğunu görmüşler. Buradan yola çıkarak bunun etkisini araştırdıklarında, aradaki en büyük farkın Fransızların bol miktarda kırmızı şarap tüketmeleri olduğunu saptamışlar. Buna karşın Amerikalıların şaraptan başka diğer içkileri tercih ederek, şarabı pek kullanmadıklarını görerek bir tespit yapmışlar. Buna göre şaraptaki resveratrol son derece anti kanserojen etkiler gösteriyor. Yine bazı fare deneylerinde, özellikle kanser hücresi oluşturulmuş ve kimisinde bu hücrelerde gerileme olduğu tespit edilmiş. Kanser hücrelerine karşı bu maddenin iyi geldiğini, etkili bir ilaç olduğunu ortaya koymuşlar. Bu bağlamda kırmızı şarap bir taraftan anti oksidan fenolikleri, bir taraftan da resveratrol gibi diğer bileşenleri içermesi bakımından ve bu bileşenlerin de özellikle alkol ile çözülerek çok daha etkili hale gelmesi nedeniyle insanlar üzerinde ilgi uyandırdı.

-Peki neden özellikle kırmızı şarap?

-Çünkü kırmızı şarabın fenol bakımından zengin bileşenleri özelikle kabuğunda ve çekirdeğinde mevcut. Beyaz şarap üretiminden farklı olarak kırmızı şarabı cibre fermantasyonu dediğimiz bir yöntemle, belli bir süre belli bir sıcaklıkta _ tankların içinde bekletiyoruz. Dolayısıyla kabuktaki bu maddeler çözünerek şıraya geçiyor. Bu nedenle kırmızı şarap beyaz şaraba göre çok daha zengin. Ancak şu noktayı da ihmal etmemek lazım; şarap içmek, sarhoş olurcasına içmek bizim deyimimizle kafayı çekmek, burada tamamen olumsuz bir etken. Kesinlikle bir ölçü var ki o da ılımlı tüketim. Buradaki ölçü bir ya da iki küçük kadeh. Hatta Fransızların güzel bir lafı var, `` Bir bardak size fayda getirir, fazlası sizi zarara götürür'' şeklinde. Bu bakımdan da çok dikkat etmek lazım. Yoksa alkolün insanlar üzerinde, özellikle karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri devreye giriyor ve olumlu etki kayboluyor.

-Şarabın başka yararları var mı?

- Akdeniz beslenme rejiminde çok sınırlı ölçüde bir şarap tüketimi öneriyorlar. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır ve solunumu rahatlatır. Hazma iyi gelmesinin yanı sıra insanları yumuşatır. Yani çok düşük düzeyde aldığınız zaman kimse iddia edemez ki bu insan sarhoş oldu, şarap buna zarar verdi diye. Yeter ki bunu alışkanlık haline getirerek, arttırmasın.

-Sağlıklı şarap tüketiminde belirtilen ölçünün kadın, erkek ya da yaş gruplarına göre bir ayrımı söz konusu mu?

-Günde önerilen bir ya da iki kadeh. Tabii kişilerin bünyelerine göre değişebilir. Ama bu asla iki kadehin üstünde olmamalı. Ancak bayanların genel yapıları itibariyle alkollü içkilere hassasiyetleri biliniyor. Diğer yandan şarap kadehi olmalı. Bunu asla normal bir bardak, su bardağı gibi düşünmeyin asla. Dudak payı bırakılmış tam bir şarap kadehinden bahsediyoruz. Aksi takdirde aynı ölçüden bahsetmemiş oluruz. Ayrıca özellikle erkekler üzerinden gittik. Çünkü kalp damar rahatsızlıkları dikkat ederseniz erkek gruplarda daha fazla. Kadınlarda hormonal yapı itibariyle bu tip rahatsızlıklar biraz daha düşük. Dolayısıyla denekler de çoğunlukla 60 yaş üstü erkekler.

-Şarabın kansızlık ve böbreklerin çalışmasında etkili olduğu doğru mu?

-Kansızlık üzerinde kırmızı üzümün de etkisi var. Demir açısından da çok zengin ve demir vücuttaki oksijeni taşımada görevli. Ancak şeker sorunu olanlarda şarap da aynı gücüyle devreye giriyor. Çünkü, bunlar alkolün içinde çözünerek solüsyon haline geliyor. Kolay alınan bir ilaç gibi. Böbreküstü bezlerinin çalışmasında, düşük miktarda alınan şarabın içinde taşıdığı mineraller son derece etkili. Aynı zamanda kalp damar hastalıklarında iyi huylu lipidi artırıp, kötü huylu lipidi azaltıcı etkisi de var. Bu son derece önemli. Artık burada gıdacılar değil, tıpçılar da özellikle ABD'de araştırmacılar, üniversite mensupları çalışmalara başladı. Şarap çok ilgi çeken bir ürün ama ısrarla belirtmek istiyorum; limitleri aşmamak lazım. İçki gibi kullandığınızda, tüm olumsuzluklar şarap için de geçerli olur.

-Şarabı bilinçli olarak tüketen ülkeler hangileri ve Türkiye'de bu bilinç hangi noktada?

-Aslında şarap tek başına düşünüldüğünde Avrupa mutfak kültüründe bir tuz ve karabiber gibi yemeğin tamamlayıcısı konumunda. İçki gibi düşünülmüyor. Özellikle Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz gibi şarap kültürü zengin Orta Avrupa ülkelerinde, öğle ya da akşam olsun mutlaka yemeğin yanında eşlik edecek bir uyum arıyorlar. Hatta Fransızlar buna ``evlilik'' adını veriyor. Nasıl bir çift birbiri ile anlaşırsa mutluluk doyumsuz olur, şarapla yemek de iyi birleşirse onların da verdiği hazzı kimse veremez diyorlar. Böyle bir bakış açıları var. Çok doğru dürüst ölçülü şarap içen çok az bir gruptan ibaret. Abartanlar mutlaka Avrupa'da da var. Türkiye'de ise şarap kültürü henüz çok yeni. Esasında Anadolu olarak bizim kültürümüzde bulunmasına karşın bunu kaybetmişiz. Şimdilerde de yeni yeni şaraba karşı ilgi var, gelişmeye başlıyor. Giderek gelişecektir. Henüz şarap içme kültürümüz oturmadı, çünkü Türk yemekleriyle şarap henüz evlendirilmedi. Bunlar zaman içinde bir araya geldiklerinde evlenecekler ve güzel bir uyum olacak. -Şarabın vatanı Anadolu görüşüne katılıyor musunuz?

-Türk şarapları kalite ve sağlığa fayda konusunda hangi noktada?

-İyi şarap yapmanın üç temel koşulu var. Birincisi üzüm çeşidi, ikincisi toprak ve iklim, üçüncüsü de yöntemler. Yani iki hanım yemek yapar, biri biraz daha güzel yapar. Şarap yapmak da çok zor, kompleks bir iş. Bu açıdan şarap yapmak bir sanat. Söz konusu üç faktörün de Türkiye'de bir araya gelmemesi mümkün değil. Bakın toprağımız var, güneşimiz var, iklimimiz uygun yani her şeyimiz var. Türkiye'de çok çeşitli üzüm yetişiyor, binden fazla. Dolayısıyla bunu yeniden bir kültür halinde yeşertmek son zamanlarda oluyor. Şu anda Türk şarapları gelişiyor ama Avrupa ve ABD'deki şaraplar seviyesine henüz gelmedi?

-Neden söz konusu düzeyde değil?

-En başta sistem henüz Türkiye'de oturmadı. Avrupa'da bağcılıktan, şarapçılığa kadar her şey bir sisteme bağlanmış. Bizim ülkemizde ne bağcılıkta, ne şarapçılıkta bağlanılan bir sistem yok. Dolayısıyla bizim de bu konuda bir sisteme geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yoksa sadece sofra şarabı üreten bir ülke olarak kalırız. Buna karşın son dönemlerde özel sektörün yaptığı çalışmalarda, yüksek kaliteli şaraplar çıktı. Ama henüz kalite bakımından yolun başındayız.

-En iyi şaraplık üzüm çeşitlerimiz nelerdir?

-Şarap için kullanılan 20 kadar çeşit var. Kalecik Karası, Boğazkere, Öküzgözü ve doğru işlenmek koşuluyla Çalkarası kaliteli kırmızı şarap çeşitlerimiz. Emir ve Narince kaliteli beyaz şaraplık çeşitlerimiz. Buna bir miktar da doğru işlendiği takdirde Sultaniye'yi katabiliriz. Bornova misketini de mutlaka eklemeliyiz. Ama çeşitten ziyade, işlemek de çok önemli. Yani aynı üzümü alıyorsunuz A bölgesinden B bölgesine getirip işliyorsunuz, tamamen sıradan bir şarap olabiliyor.

-Türk şaraplarının hangi çeşitleri sağlığa daha faydalı?
-Bir takım araştırmalar yaptık; Türkiye'deki şarapların hangileri sağlığa daha faydalıdır diye. Bu antioksidan fenolikleri ve resveratrol gibi sağlığa faydalı bileşenleri denedik. Özellikle bizim Boğazkere, Öküzgözü ve Kalecik Karası kırmızı çeşitlerimiz Avrupa'dan gelenlere yakın, hatta bazen daha faydalı fenol bileşenleri içerdiğini gördük.

gemici
20-12-2005, 15:25
olsada içsek...

ilke_ibrahim
20-12-2005, 15:37
olsada içsek...
sorma baba ya.cumartesinde bu yana ağzımı süremedim telaştan.:(

kasved
20-12-2005, 15:42

Sevgili Soros74 çöllerdeki siyah gelinciklere dikkat. Sağlık içinde çalışma ve dönme dileklerimle kolay gelsin.:)

Detay
21-12-2005, 10:39
sevgili buyuklerimden hesabı karsılamak uzere sarap icmeye gitmeyı teklıf edıyorum... calısan kesımde hesabı karsılayabilir.. işe gireyım ben oderım :):):):)):):):)

varyemez
21-12-2005, 20:07

yeni işin hayırlı olsun,
candan'dan uzak kaldın birazya neyse..:):)

Detay
23-12-2005, 21:27
ıcıyorum... lakın sarap degil...

KUTERO
23-12-2005, 21:33
İçelim,güzelleşelim.:cheers:

Detay
23-12-2005, 22:07
İçelim,güzelleşelim.:cheers:

icelım kıtıro cum ...
ınsan bır gun derkı detay cım gel ıkı duble bisiler ıcelım nerdeeeeee
gözlere gelınce ahh vayy ama

pride
23-12-2005, 22:14
rakıcıyım bu aksam...

bourbon
evde dvd olayina girdik arkadasin evinde alkol yok bugun.
Kutero abi afiyet olsun.Yakisir abime.
detay yerim o gozleri ben....

pride
dostum bourbon nerdesın beya

bourbon
23-12-2005, 22:15
rakıcıyım bu aksam...

yinemi icdin,bak bana haftada bire indirdim..

pride
23-12-2005, 22:16
evde dvd olayina girdik arkadasin evinde alkol yok bugun.
Kutero abi afiyet olsun.Yakisir abime.
detay yerim o gozleri ben....

vayyy dvd olayı ha hemde alkol yok bravo dostuma

pride
23-12-2005, 22:18
yinemi icdin,bak bana haftada bire indirdim..

sen bana bakma sana haftada bir ama içmesen daha iyi dostum...
içki kotuluklerın anasıdır.....

Detay
23-12-2005, 22:18
ulan benım gozleride yiyen yıyene ... bourbon yakın bıze onun yemesı daha kolay tabıı ...
ohh ohhh alkolık tayfa burda...
ne guzel..
gene bası biz cektık ...
dvd de ne seyredıyosunuz yahu ???

bourbon
23-12-2005, 22:21
ya detay testere iki bolum izledim ustuste,yakinda evinin onunde seri katil diye birini yakalarlarsa anlaki bourbon.Ne dehset film ya...
haftada bire indirdim detay,yarin icecegim...

pride
23-12-2005, 22:22
bende yesem bı sakıncası yok di mi detaycım....hehheh kopek gulusu oluyooo

uzunvadeci
23-12-2005, 23:26
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA V

Kuşku duymak mümkün mü iffetinden yarin
Dünya ahret eşimdin,kadınımdın sen benim
Şu bir bardak şarapta kıskançlık buldu ruhum
Sen ki ey türkü sözlüm,kuyumdaki Yusuf’sun

O güzel cemalinle,gülücükler saçarken etrafına
Aldırmaz mısın hiç,yüreğimdeki girdaplara
Şu bir bardak şarapta hüznünü duydu ruhum
Sen ki ey gamze yüzlüm,Sodom’dan kaçan Lut’sun

Adını almışsın da,bedenindeki yalımdan
Bir korkar bir kaçarsın kendini tanıyandan
Şu bir bardak şarapta coşkuyu buldu ruhum
Sen ki ey tutku dolu,kadim bir uterussun

Gozlemci
24-12-2005, 02:15
Bir kadeh kirmizi sarap esliginde Zeki Muren dinliyorum. Serefe hissenet!

KUTERO
24-12-2005, 09:18
Bu yazını yeni gördüm

sevgili buyuklerimden hesabı karsılamak uzere sarap icmeye gitmeyı teklıf edıyorum... calısan kesımde hesabı karsılayabilir.. işe gireyım ben oderım :):):):)):):):)

icelım kıtıro cum ...
ınsan bır gun derkı detay cım gel ıkı duble bisiler ıcelım nerdeeeeee
gözlere gelınce ahh vayy ama
Yeni yılın ilk haftası için söz.
Bu hafta yokum.Şöyle güzel bir yerde buluşur,parlatırız.

gemici
24-12-2005, 10:08
süper fikir.şarapta ne içilir be tam havası.asıl süper fikir çalışanların ödemesi detay

game_theorist
24-12-2005, 12:03
ya detay testere iki bolum izledim ustuste,yakinda evinin onunde seri katil diye birini yakalarlarsa anlaki bourbon.Ne dehset film ya...
haftada bire indirdim detay,yarin icecegim...
stop loss egzersizleri haa...:D :D :D

Detay
24-12-2005, 23:35
süper fikir.şarapta ne içilir be tam havası.asıl süper fikir çalışanların ödemesi detay

heralde yahu yok bırde bız aylak takımımı odıcez...
bizde ıse girelım bızde oderız :D :D :D

pride
24-12-2005, 23:47
hadi serefeeeeeeeeeeeeeeeeeee bugece sarapcıyım hehheh

Detay
25-12-2005, 00:04
bende peder sarap almıs kanına gecıyorum kırmızı babında
pride ım :):):):)

pride
25-12-2005, 00:11
bende peder sarap almıs kanına gecıyorum kırmızı babında
pride ım :):):):)

OYYY OYYYYY OYYY BUGUN HERSEY KARISTI BEYAZI KIRMIZISI HAYIRLISI

Detay
25-12-2005, 00:13
bosver aklın yolu bir degil mı ister kırmızı olsun ıster beyaz
:):):):):)

pride
25-12-2005, 00:14
[QUOTE=Detay]bosver aklın yolu bir degil mı ister kırmızı olsun ıster beyaz
:):):):):)[/QUOTE

haklısın aklın yolu bır, bourbonnnnn nerdesın len nerdesın,

varyemez
25-12-2005, 00:16
:):):)

Dönülmez aksamin ufkundayiz azizim...

Içki yasaklanabilir.
Açik söyleyeyim, bence mahsuru yok.
Ama raki asla...

Çünkü takunyalilar öyle zanneder ama, aslinda "içki" degildir raki.

Yurt sevgisidir örnegin.
Iki tek attin mi "n'olacak bu memleketin hali?" diye endiselenmezsin aksi
olsa...
Tip bazen çaresizdir, o ilaçtir.
Gurbete bile iyi gelir.

Kontörsüz muhabbettir.
Büst gibi oturan adamin bile çenesini açar, gülümsetir. Kahkahadir.
Hatiralari kaydeden hard disk'tir.

Botoks'tur bir nevi.
En kaknemi bile bir baska görünür gözüne.
Çirkin kadin yoktur, az raki vardir... Içilir, güzellesilir.

Herkesin gençlik hatasi olabilir. Bira içersin.
Sonradan para kazanip tenise baslayinca, sarap içmeyi matah zannedersin.
Amerika'da TIR soförlerinin içtigi viskinin dublesine Etiler'de TIR parasi
ödersin, ayri...
Ama kürkçü dükkânidir.
Döner dolasir, gelirsin...

Orhan Gencebay'dir.
Entel barlarda, sosyete kulüplerinde dinlemeye utanirsin... Ama hepimiz
biliriz ki, ezbere bilirsin... Istedigin kadar agiz burun kivir, altin
plagi hep o alir...
Tatlises'tir.
Realite'dir.

Çocuktur, aglarsin. Hele beyaz "p"eynir ile "k"avun olursa saginda solunda.
Örgüttür.
PRK...
Ama bölücü degil, birlestirici... Türk'ü de içer, Kürt'ü de, Laz'i da...
Sor bak, Ermeni'si de, Rum'u da, Yahudi'si de...

Madem yasaklayacaksin rakiyi...
Neden balik avliyorsun o zaman?
Serbetle mi yiyeceksin lüferi?
Ne anlami var deniz börülcesinin, rokanin, radikanin, cibezin... Inek miyiz
biz?
Yoksa Saksuka'yi sarki mi zannediyorsun sen?

Yanlis siir okuyorsun, hapse giriyorsun...
Oku bak ne diyor dünya güzeli Orhan Veli...
Siir yaziyorum
Siir yazip eskiler aliyorum
Eskiler verip musikiler aliyorum
Bir de raki sisesinde balik olsam...

pride
25-12-2005, 00:17
:):):)

Dönülmez aksamin ufkundayiz azizim...

Içki yasaklanabilir.
Açik söyleyeyim, bence mahsuru yok.
Ama raki asla...

Çünkü takunyalilar öyle zanneder ama, aslinda "içki" degildir raki.

Yurt sevgisidir örnegin.
Iki tek attin mi "n'olacak bu memleketin hali?" diye endiselenmezsin aksi
olsa...
Tip bazen çaresizdir, o ilaçtir.
Gurbete bile iyi gelir.

Kontörsüz muhabbettir.
Büst gibi oturan adamin bile çenesini açar, gülümsetir. Kahkahadir.
Hatiralari kaydeden hard disk'tir.

Botoks'tur bir nevi.
En kaknemi bile bir baska görünür gözüne.
Çirkin kadin yoktur, az raki vardir... Içilir, güzellesilir.

Herkesin gençlik hatasi olabilir. Bira içersin.
Sonradan para kazanip tenise baslayinca, sarap içmeyi matah zannedersin.
Amerika'da TIR soförlerinin içtigi viskinin dublesine Etiler'de TIR parasi
ödersin, ayri...
Ama kürkçü dükkânidir.
Döner dolasir, gelirsin...

Orhan Gencebay'dir.
Entel barlarda, sosyete kulüplerinde dinlemeye utanirsin... Ama hepimiz
biliriz ki, ezbere bilirsin... Istedigin kadar agiz burun kivir, altin
plagi hep o alir...
Tatlises'tir.
Realite'dir.

Çocuktur, aglarsin. Hele beyaz "p"eynir ile "k"avun olursa saginda solunda.
Örgüttür.
PRK...
Ama bölücü degil, birlestirici... Türk'ü de içer, Kürt'ü de, Laz'i da...
Sor bak, Ermeni'si de, Rum'u da, Yahudi'si de...

Madem yasaklayacaksin rakiyi...
Neden balik avliyorsun o zaman?
Serbetle mi yiyeceksin lüferi?
Ne anlami var deniz börülcesinin, rokanin, radikanin, cibezin... Inek miyiz
biz?
Yoksa Saksuka'yi sarki mi zannediyorsun sen?

Yanlis siir okuyorsun, hapse giriyorsun...
Oku bak ne diyor dünya güzeli Orhan Veli...
Siir yaziyorum
Siir yazip eskiler aliyorum
Eskiler verip musikiler aliyorum
Bir de raki sisesinde balik olsam...
:tamam: :gulen: :tamam: :gulen:

Detay
25-12-2005, 00:18
bende vardayemez ne zaman topige ugrar dıyorum
bourbondan haberım yok walla

bourbon
25-12-2005, 00:20
Deste deste gul kokladim
Gul dalinda bulbul nerde
Enginlere yelken acdim
Yelkenimde ruzgar nerde
Yaz gunesi kavururken
2 damla suyum nerde
Sonbaharda aksam vakti
Erken coken huznum nerde

Bulut beyaz umudum nerde
Cimen yesil tutkum nerde
Daglar yuksek gucum nerde
Pinar soguk coskum nerde
Sifa bulmaz derde dustum
Derdime dermanim nerde
Hic kapanmaz bir yarem var
Yareme tek carem nerde

Pamuk elli ninem nerde
Gul yanakli anam nerde
Pembe beyaz bacim nerde
Yumuk yumuk kizim nerde
Yillar once telli duvakli
Bana kosan karim nerde
Kag uzuntum kag sevincim
Can yoldasim kadinim nerde

bourbon
25-12-2005, 00:21
Prider Ey Vallah Dostum Bana Yolladigin Bu Sarki Icn

Detay
25-12-2005, 00:21
geldı babayıgıt...

pride
25-12-2005, 00:22
bourbonn dostum sessızlıgın bundandı demek, gene dokturmussun helal olsun...

pride
25-12-2005, 00:23
Prider Ey Vallah Dostum Bana Yolladigin Bu Sarki Icn

lafımı olur beee,

bourbon
25-12-2005, 00:26
DETAYIM bak doga resimleri topigine ,sabahdan beri camlicada mangal yaptik,bizim burda kar yok,araba zor cikti inan oraya,haftaya cuma kaledeyiz,davetlimsin,gelmessen kaldiririm seni len iki apartman onumdesin zaten,.....

pride
25-12-2005, 00:26
bende vardayemez ne zaman topige ugrar dıyorum
bourbondan haberım yok walla

hıssenetın nobetcısı varyemez helal olsun, onu ayrı yere koymak lazım....

pride
25-12-2005, 00:28
DETAYIM bak doga resimleri topigine ,sabahdan beri camlicada mangal yaptik,bizim burda kar yok,araba zor cikti inan oraya,haftaya cuma kaledeyiz,davetlimsin,gelmessen kaldiririm seni len iki apartman onumdesin zaten,.....

o kadar yakınmı ne guzel, hıc gorustunuzmu pekiiiiii:p :p :p :p

Detay
25-12-2005, 00:36

tamam pilsen kaledeyız söz..

yok daha gorusemedık yahu ama bızım topraktan bourbonda
hehehehe

pride
25-12-2005, 00:39
gorus goruste su delıoglana akıl ver bende vere vere akıl kalmadıda ben kactım herkese ıyı geceler....

Detay
25-12-2005, 03:26
ne o yahu 3 saat yazmadık herkes gitmıs ...
:):):):)
04.27...

uzunvadeci
28-12-2005, 13:29
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA VI

Bir göçmen kuştur gönül,ne sahibidir kimsenin
Ne de meyillidir kulluğuna, ebediyyen birisinin
Şu bir bardak şarapta sadakat buldu ruhum
Sen ki ey Panelope,kadim bir sadık kulsun

Mümkün mü unutmak,kıskanmamak uçan kuştan
Öpemeden,koklamadan,salkım saçak sarılmadan
Şu bir bardak şarapta mutluluk buldu ruhum
Sen ki ey güneş yüzlüm,kadim bir Atropos’sun

Aşk,doğmazmış yeniden,dirilirmiş sadece
Bilmem senin halini,tutkuyla doğdu bende
Şu bir bardak şarapta Sertacı buldu ruhum
Sen ki ey kızıl saçlı karnımdaki Yunus’sun

buena vista
29-12-2005, 21:28
12/29/2005 / Zeynep Göğüş / Yorum

Son zamanlarda medyanın da desteğiyle alıp başını giden şarap merakı Türk toplumu için bir özenti midir? Bu soruya çoklukla “evet” cevabı verilebilir. Ancak sonuçta şarabın anavatanında yaşıyoruz ve Türkiye’de şaraba samimiyetle gönül verenler de var.
Örneğin bir Ömer Köylüoğlu’nu şahsen tanımadım ama hikayelerini babamdan hala çok sık dinliyorum. Ömer Köylüoğlu Gaziantep üzümünün şarapçılıkta değerlendirilmesi gerektiğini gören öncü insan. 1954’ten itibaren kendini şarapçılık işine vermiş. 1925 doğumlu olduğuna göre o sıralarda yaşı 30. Burç Şarapları işte böyle doğmuş.
Babamın anlattığına göre 1954 yılının güneydoğusunda 1 milyon litre şarap
üretmek öyle her babayiğidin harcı değilmiş.
1957 seçimlerine dek şarap işi iyi gitmiş. Köylüoğlu’nun hayali Antep’ten İskenderun körfezine boru döşeyip, Gaziantep üzümünden yapılma şarabı dünyaya ihraç etmekmiş…
1957’de 27 Ekim’de yapılan seçimlere Gaziantep’te şaibe karışmış. Seçimi CHP kazanmışken son anda ortaya bazı sandıklar çıkmış. Halk galeyana gelmiş ve Adliye Binası’na saldırmış. Beceriksiz yerel yöneticiler yüzünden çıkan olaylarda olağanüstü hal ilan edilmiş. Zırhlı birlikler şehre girmiş. Şehrin üzerinde Diyarbakır’dan kalkan dört jet uçağı alçak uçuş yapmaktaymış. Şehir panik içindeymiş.
CHP’li adaylar, eski belediye başkanları, partinin ileri gelen yöneticileri tutuklanmış. Gözaltına alınanlar arasında Ömer Köylüoğlu da varmış. 1 Kasım 1957’de geceyarısı eski Gavurdağı yolundan cemselerle Adana Cezaevi’ne nakledilen babam, Ömer Köylüoğlu ve diğerlerinin suçu şöyle yazılmış: “Devlet aleyhine halkı silahlı tahrikten tutukludurlar…”
Köylüoğlu şarap mahzeninden çıkıp kendini cezaevinde bulur. Babam ve Ömer Köylüoğlu Adana Cezaevi’nde 15 gün kaldıktan sonra Yozgat’a nakledilirler. İdam talebiyle yargılanan iki arkadaş yan yana ranzalarda yatmaktadırlar. O sırada Ömer Köylüoğlu’nu en çok üzen şey mahzenlerdeki şaraplarının sirkeleşmekte oluşudur. O sadece demokrasi davasına değil, Gaziantep üzümlerini kalkındıracak olan davaya da baş koymuştur!
1960’lı yıllarda Gaziantep’te Osman Bey adında bir Tekel Fabrikası müdürü varmış. Suat Hayri Ürgüplü 1942’de Tekel Bakanı iken bu zatı şarapçılık eğitimi için Avrupa’ya göndermiş. İdealist Osman Bey ile Ömer Köylüoğlu’nun davası aynıymış. Dökme şarabı boru döşeyip İskenderun limanına taşıyacaklar! Bu konuda Birinci Beş Yıllık Plan için Devlet Planlama Teşkilatı’na bir de rapor hazırlamışlar. O sırada artık Gaziantep milletvekili olan babama da raporu alıp DPT’ye sunmak düşmüş.
O sırada Gaziantep’te 500 bin ton üzüm üretimi varmış. Aradan 40 yıl geçtikten sonra bugün bu rakam 100 bin tona düşmüş. Bağlar sizlere ömür...
Babamdan dinlediğime göre böyle yaratıcı ve ileri görüşlü bir insan bir şehre ancak 40 yılda bir gelirmiş, o da gelirse…
Bu yatırım hastasının elinden kimse tutmamış. Ömer Köylüoğlu her giriştiği işte kendi servetinden yemiş. Bugünkü imkanlar olsa Türkiye’nin bir numaralı sanayicisiymiş.
Bütün servetini yatırım yaparak tüketmiş.
Ama ruh zenginliğinde bugüne dek onu kimse geçememiş.
Bağnazlığın kara kuyusunda yok olup giden nice yaratıcı Anadolu insanını “şereflerine” diyerek yadedelim.(Referans)

soros74
04-01-2006, 05:13
Tüm hisse.netin yeni yılını kutlar, mutluluklar dilerim......

Selamlar, sevgiler........

Detay
04-01-2006, 21:02
aynen seker abıcım ...

trakyalı
04-01-2006, 21:06
Ben de yeni yılınızı kutlarım ama şarap şu an içmiyorum.
Şarap romantik ortamda içilir.(bence)
Ben şimdi rakı içiyorum.
Rakının hasını.
Yıllarca tekel bize ispitoyu dayadı.Yılbaşında mercan rakı diye bir rakı aldım.Tariş ile tat birlikte üretmiş.
Yahu rakı bu ya.
Üzüm kokuyor anason kokuyor.
İçtikçe içesin geliyor.
Bırakın şarabı şimdi rakı için şerefe,şerefinize....

Detay
04-01-2006, 21:18
bu mercan kesın senın ımalatın yahu reklama giriyoruz ıkı mesajda bir walla
:):):):):):)

pride
04-01-2006, 21:29
ne sarap ne rakı bugunude pas gectik trakyalı abim...

uzunvadeci
05-01-2006, 10:20
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA VII

En davetkar bakışıyla fırlattığı, istihza yüklü hançeridir
Farkında mı kırdığı hoyratça, sırsız aynamdaki siluetidir
Şu bir bardak şarapta nedamet buldu ruhum
Sen ki ey Ban-ı Çiçek, Araftaki son putsun

Düşsel kanatlarıyla Baksı’nın ruhu, ulaşmak için Arş-Ala’ya
İhtiyaç duyar mı hiç, kenetsiz balmumu kanatlara
Şu bir bardak şarapta, kibiri buldu ruhum
Sen ki ey gönülçelen, kadim bir İkarus’sun

Doruğunda Toroslar’ın, bir gölcüğe atılan ufak bir taş
Ne denli değiştirir ki, Evren’in geçmiş ve geleceğini
Şu bir bardak şarapta, dinginlik buldu ruhum
Sen ki ey Bahtsız Ece, kadim bir sönmez korsun

pride
07-01-2006, 23:00
rakı topıgı var şarap topıgi var ama neden bira topıgı yok ya, ben bira içiyorum neden içtigimide bilmiyorum,

Kashmir
07-01-2006, 23:06
extra mı,normal mi?:roll:

Detay
08-01-2006, 22:53
rakı topıgı var şarap topıgi var ama neden bira topıgı yok ya, ben bira içiyorum neden içtigimide bilmiyorum,

evet .... dogru topigi acalım ...

pride
10-01-2006, 23:10
tum hıssenetın serefıneee

mjraa
10-01-2006, 23:38
2005'te en çok kazandıran borsalar
Ülke Artış (%)
Mısır 146.4
Colombiya 126.3
S.Arabistan 113.2
Rusya 83.3
Türkiye 67.1
G. Kore 62.3
Pakistan 57.4
Brezilya 53.8
Meksika 52.2
Hindistan 42.0

mübarek gün bari ziflenmeyin yahu, bari yazmayın yani, yahudinin gösterdiği saygıyı göstermenizi salık veriyorum...

pride
11-01-2006, 21:24
Ülke Artış (%)
Mısır 146.4
Colombiya 126.3
S.Arabistan 113.2
Rusya 83.3
Türkiye 67.1
G. Kore 62.3
Pakistan 57.4
Brezilya 53.8
Meksika 52.2
Hindistan 42.0

mübarek gün bari ziflenmeyin yahu, bari yazmayın yani, yahudinin gösterdiği saygıyı göstermenizi salık veriyorum...

iyide ne alaka:confused: topıc sarap topıgı ne yazacaktım sizin gibi alakasız yuzdelerimi:confused: bugunde içiyorum hıssenetin serfıne....:D

Detay
11-01-2006, 23:14
Ülke Artış (%)
Mısır 146.4
Colombiya 126.3
S.Arabistan 113.2
Rusya 83.3
Türkiye 67.1
G. Kore 62.3
Pakistan 57.4
Brezilya 53.8
Meksika 52.2
Hindistan 42.0

iyide ne alaka:confused: topıc sarap topıgı ne yazacaktım sizin gibi alakasız yuzdelerimi:confused: bugunde içiyorum hıssenetin serfıne....:D

sana aynen katılıyor ustune bende afıyetle bugunde dun oldugu gibi bira ictigimi ondan oncede bir duble viski attıgımı senın serefıne yazıyorum

pride
11-01-2006, 23:26
[QUOTE=pride]

sana aynen katılıyor ustune bende afıyetle bugunde dun oldugu gibi bira ictigimi ondan oncede bir duble viski attıgımı senın serefıne yazıyorum

eyvallah detay afiyet olsun...:D

Detay
12-01-2006, 01:05
saol pride dostum sana da afıyet olsun ...

bourbon
12-01-2006, 01:06
[
iyide ne alaka:confused: topıc sarap topıgı ne yazacaktım sizin gibi alakasız yuzdelerimi:confused: bugunde içiyorum hıssenetin serfıne....:D[/QUOTE]

bayram ,tatil, hic gele atmiyosun..... ohh ne guzel Istanbul...:düsün:

ben dietteyim bu aralar.

yarin da benim icin ic pride cim:gulen:

bahane bol,sevgilerle...:tamam:

safran_
12-01-2006, 01:17
İçin arkadaşlar, bol bol için Bende 2 gündür içiyorum, Zati üç gümlük dünyada yaşıyoruz, bu alkol sadece bayramda değilki her zaman günah her zaman haram.

Detay
12-01-2006, 02:43
bosver bizde bayramı kutluyoruz zaten ondan ıcıyoruz... safran dostum ...
hala bunun tartısma konusu olup burada konustugumuz ıcın uzuluyorum...

uzunvadeci
14-01-2006, 23:12
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA X

Nedir yıldız,yıldızlar; kimin atfedilmiş değeri
Olmasın yoksunluğu, atfedenin resmettikleri
Şu bir bardak şarapta, hayalin gördü ruhum
Sen ki ey sende kalan, varoluşumdaki uçurumsun

Ölümlü Onuncu Musa, tutkunsa eğer hemcinslerine
Şiir yüklü bulutlar, dönüşür mü karanlık Hades’e
Şu bir bardak şarapta, kuşkuyla doldu ruhum
Sen ki ey Midilllili, bir kadim HermoAfroditus’sun

Kudüs’e doğru bakınca, Zeytindağı’ndan
Neyse gördüğün, var olandır yaradılışından
Şu bir bardak şarapta, fıtratın gördü ruhum
Sen ki ey Azrail’im, üflediğim kadim Sur’sun

bourbon
15-01-2006, 00:53
eyvallah.....

pride
15-01-2006, 16:02
[

bayram ,tatil, hic gele atmiyosun..... ohh ne guzel Istanbul...:düsün:

ben dietteyim bu aralar.

yarin da benim icin ic pride cim:gulen:

bahane bol,sevgilerle...:tamam:[/QUOTE]

bugun ıcmıyorum bourbon tatil boyunca ilk defa pas gecıyorum....:D

buena vista
17-01-2006, 19:31
Benden Muhammet Mustafa ya saygi ve selam:
Deyin ki,hos görünürse,bir sey soracak Hayyam:
Neden Yüce Efendimizin buyruklarinda
Eksi ayran helal da sarap haram?

Her gün tövbe eder bozariz biz;
Sani serefi de bosariz biz;
Kusur islersek ayiplamayin:
Sarhos dogduk,sarhos yasariz biz.

Sevenlerinden yer yok garibe;
Derdine düsenlerle basim dertte;
Sarmislar seni kum bulutu gibi
Gül yüzünden isik mi düser bize.

Ö.HAYYAM

petal
17-01-2006, 19:40
arkadaşlar onun için bunun için içe içe evin yolunu bulamayacaksınız :D

petal
18-01-2006, 00:12
ağızda limon kokusuna karşı sprey bira :D

Detay
18-01-2006, 09:42
rakı ıcmıs hissi bırakan sprey yokmu yahu mısal mercan yenı rakı altınbas falan... :):):):):):)
saol petal

futbolcu
18-01-2006, 10:01
Geçen market alışverişinde gözüme KAYRA diye bir şarap çarptı 10 YTL gibi bir fiyatı vardı. Hangi yemekler ile içeleceğine dair açıklama yazısı bile vardı. Madem bu kadar uğraşmışlar bi bakayım tadına diye kırmızı et ile içilenini aldım. Gerçekten iyi. Bu fiyata harika bile diyebilirim. Deneyiniz derim.
Syg.

Detay
18-01-2006, 10:08
denerız... saol

petal
18-01-2006, 11:02
biranın içini boşaltır içine istediğini katarız be sn. detay.. ;)

futbolcu
18-01-2006, 11:08
Arkadaş Azerbeycan'dan bir votka getirmiş of of offfff
deneyinizzzzz
syg

Detay
19-01-2006, 10:08
biranın içini boşaltır içine istediğini katarız be sn. detay.. ;)

hiç farketmez her turlu :D :D :D

gemici
19-01-2006, 10:24
hiç farketmez her turlu :D :D :D
sana her yol serbest

Detay
19-01-2006, 10:34
sana her yol serbest

yaş musaıt her yola gireriz...
:D :D :D

XZARA_
19-01-2006, 10:41
bıra ıcmeyın gobek yapıyor.....

sonra yukardan bakınca goruntu yok.....:D....

Detay
19-01-2006, 19:54
bıra ıcmeyın gobek yapıyor.....

sonra yukardan bakınca goruntu yok.....:D....

yukardan bakanı napcaz yahu biz asadan bakanı ıstıyoruz..

petal
19-01-2006, 20:14
yukardan bakanı napcaz yahu biz asadan bakanı ıstıyoruz..
aman diyeyim... kırmızıya boyarlar seni :D

Detay
19-01-2006, 22:00
aman diyeyim... kırmızıya boyarlar seni :D

kırmızı beyaz pembe konu sarap olunca renk farketmez :D :D :D :D
tercıhen kırmızı tabii :D :D

pride
19-01-2006, 22:34
beyazzzzzzzzzzzzzzzzzzz olsun

bourbon
19-01-2006, 22:38
beyazzzzzzzzzzzzzzzzzzz olsun

abow,siniri asmis bu adam yine...

petal
19-01-2006, 22:43
kırmızı beyaz pembe konu sarap olunca renk farketmez :D :D :D :D
tercıhen kırmızı tabii :D :D
yanında da kırmızı et örneğin T-bone ne iyi olurdu....

Detay
21-01-2006, 21:32
ben gene biraya sardım ...

bourbon
21-01-2006, 21:55
detay sibirya soguklari geliyor
stoklar ne durumda...

rakiya sardim bende....

Detay
21-01-2006, 22:00
hiç farketmez bızde her daım stok var...cok soguk olursa viskimiz var hehehehe

pride
21-01-2006, 22:30
selam herkese afiyet olsun, tum hissenetin şerefine....

Detay
21-01-2006, 22:31
eyvallah... pride ım

pride
21-01-2006, 22:31
detay sibirya soguklari geliyor
stoklar ne durumda...

rakiya sardim bende....

agzını hayra aç kardeşimmmm:gulen:

pride
21-01-2006, 22:35
eyvallah... pride ım

eyvallah detay bugun bende bıracıyım :p

bourbon
21-01-2006, 22:40
selam herkese afiyet olsun, tum hissenetin şerefine....

eyvallahh sari kabusum,hehehe:dolar:

pride
21-01-2006, 23:34
eyvallahh sari kabusum,hehehe:dolar:

yahu sen bana nıye sarı kabus dıyon bı turlu anlamadım:confused:

Detay
22-01-2006, 21:27
toplanmısız gene bakıyorum

uzunvadeci
22-01-2006, 21:41
ŞU BİR BARDAK ŞARAPTA XI

Bulabilir misin dinginliğini Beydaba’nın
Çıplak ayak izlerinde Hintli Mahatma’nın
Şu bir bardak şarapta huzuru buldu ruhum
Sen ki ey Magdalena, bin bir yüzüyle Vişnu’sun

Uyanıp da akim kalmış uykundan bin yıllar sonra
İstediğin candır canımdan, köprü için baç değil
Şu bir bardak şarapta, vade’yi gördü ruhum
Sen ki ey ömür törpüsü, ömrümün kadim Dumrul’usun

Babasıyken Cumhur’un, çıkmışken kör alevinden Nemrud’un
Ne sen kurtuldun şerrinden ne de ben, verimsiz Uterus’un
Şu bir bardak şarapta, susuzluk çekti ruhum
Sen ki ey çöl sürgünü, İsmail’in kadim topuğusun

bourbon
22-01-2006, 22:05

biz ayrilamayiz......::D

pride
22-01-2006, 22:06

ben bourbona kusum sarı kabus dıyor bana:hmm:

kentuf
22-01-2006, 22:06
savulun lennn akinolukentuf geldi dağıtırım lennn ben burayı aksini idda eden varmı pehh

trakyalı
22-01-2006, 22:09
savulun lennn akinolukentuf geldi dağıtırım lennn ben burayı aksini idda eden varmı pehh
Zorbalık yok güzel marmaramı içtiniz nedir?
Şarap içmenin adabı vardır.:D

pride
22-01-2006, 22:10

bababababaaaa kımler gelmiş, yok aksini ıdda eden ama ben burayı senden once dagıtmıstım sana bıseyler kalmadı:D

kentuf
22-01-2006, 22:11
adanadan şalgam gelmiş şarap diye içmişiz .masrafı detay kardeşime yazınız pehh.

bourbon
22-01-2006, 22:12
yahu sibirya sogugu beklerken,avrupa yakasindan firtina geldi...

dagitirsin abimm,eyvallah....

pride
22-01-2006, 22:12
adanadan şalgam gelmiş şarap diye içmişiz .masrafı detay kardeşime yazınız pehh.
şalgamla bu hale gelmişsenn ooooooooooo ooooooooooooooooo:p

trakyalı
22-01-2006, 22:18
şalgamla bu hale gelmişsenn ooooooooooo ooooooooooooooooo:p
pride tebrik ederiz gs.yi son dakkada sübyan kurtardı.

Detay
22-01-2006, 22:26

hayret bu damı ıctı naptı ...
ben dıyorum herkes agzıyla ıcsın kulagıyla ıcmesın dıye ama
ehehehehe

pride
22-01-2006, 22:35
pride tebrik ederiz gs.yi son dakkada sübyan kurtardı.

evet abi yaa sübyan kurtardı paraya ihityacı yok nasılsa :) o gol ona yeter...

avcı
22-01-2006, 22:37
Hepinize iyi geceler.

trakyalı
22-01-2006, 22:37
evet abi yaa sübyan kurtardı paraya ihityacı yok nasılsa :) o gol ona yeter...
Belki geleceğin sergeni,hakanı,ilhanı olur.

kentuf
22-01-2006, 22:40
fazla alışık değilim arkadaşlar bişey soracamda şarap ın yanına tas kebabı gidermi ??

pride
22-01-2006, 22:47
Belki geleceğin sergeni,hakanı,ilhanı olur.

neden olmasın abi kimbilebilirki şans verilsin sürekli yeter...

pride
22-01-2006, 22:49
fazla alışık değilim arkadaşlar bişey soracamda şarap ın yanına tas kebabı gidermi ??
bence gıtmez...:düsün: peynir koy elma koy yanına guzel gıder

bourbon
22-01-2006, 22:52
benim de fazla aram yok alkoole kentufum.

en son nevizade yanina sarabin kofte istedim,kufur eder gibi bakmisdi garcon,degulinicoz...

trakyalı
22-01-2006, 22:55
Kuru fasulya bire bir.
Yanlız içtikten sonra muhabbete adam bulamazsın onun için açık havada içmeni tavsiye ederim.

pride
22-01-2006, 22:55
benim de fazla aram yok alkoole kentufum.en son nevizade yanina sarabin kofte istedim,kufur eder gibi bakmisdi garcon,degulinicoz...

hiç gulesim yoktu hehhehheh

kentuf
22-01-2006, 22:59
Kuru fasulya bire bir.
Yanlız içtikten sonra muhabbete adam bulamazsın onun için açık havada içmeni tavsiye ederim.
sağol dostum zaten kapmışım şifayı tersten işiyoz.hatta ekranı bile aldım yanıma pehh

trakyalı
22-01-2006, 23:09
sağol dostum zaten kapmışım şifayı tersten işiyoz.hatta ekranı bile aldım yanıma pehh
Geçmiş olsun sade kahve iç hatta ye,
şeftali suyu ve armutta iyi gelir.

kentuf
22-01-2006, 23:10
Geçmiş olsun sade kahve iç hatta ye,
şeftali suyu ve armutta iyi gelir.
armut angara armutumu olsun -midilli adası armutumu fark edermi hocam .bu arada borcum kaç lira

trakyalı
22-01-2006, 23:18
armut angara armutumu olsun -midilli adası armutumu fark edermi hocam .bu arada borcum kaç lira
Angara armudu çok güzel şimdi buzhanelerde var 2lira civarı kilosu ya ya iyi gelir.Borcun yok amme hizmeti.

trakyalı
22-01-2006, 23:24
Bu arada buorbon doğdu sağlıklı yıllar...

tent
16-11-2006, 10:32
boğaz kıyısında şarap partisi.:)

Üsküdar'da...

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin sahilde, parkta, koruda içki içenlere 132 YTL para cezası kesmesi... Ceza kestiği yurttaşların kimliğini de internet sitesinde teşhir etmesi üzerine Cumhuriyet yazarı Deniz Som dün sütununda dedi ki:
"Şeriat işte böyle usul usul geliyor. Fakat bendeniz bir yurttaş olarak, ülkemi ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyenlere artık başkaldırıyorum ve yedi kuşak bir Üsküdarlı olarak meydan okuyorum! Eşimle birlikte, elimde bir şişe şarap ve birkaç plastik bardak olduğu halde 19 Kasım Pazar günü saat 14.00 ile 15.00 arasında Salacak sahil yolunda Kız Kulesi'nin tam karşısındaki büfenin yanında 'Sahilde içki içmek yasaktır' yazan tabelanın önünde kadeh kaldıracağım. Eğer zabıta ve polis beni oradan kaldırmaya kalkışırsa direneceğim...
Direnirken de Atatürk'ün Bursa Söylevi'ni okuyacağım:
"Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunun gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, 'bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır' demeyecektir. Hemen müdahale edecektir..."
Deniz'le dün konuştuk.. Pek çok okurun da o saatte Salacak'ta olacağını söyledi. Keyifli bir şarap partisi olacak...

Smyrna
16-11-2006, 10:46
Hiç bir şey demek istemiyorum yorumsuz, sadece şu topikte yazılanları biraz düşünmenizi rica ediyorum...

H.YONCA
16-11-2006, 18:47
şarabın yeri bambaşka ama arkadaşlar kaliteli bir şarapda cep yakıyor beeee...o gün 10 sene bekletilebilir buzbağ aldım .etiketi bayağı inceledim beğendim 32 ytl para ödedim ayıptır söylemesi ama doğrusu o lezzet ilk yudumda ödediğim parayı unutturdu....
şarap içebilmek heleki kalitelisini gerçekden bir ayrıcalık...
saygılar....

pride
16-11-2006, 21:15
valla rakının ustune papaz karası ıctım super parasıda sudan ucuz:D

tent
16-11-2006, 22:50
sn. hamityonca, buzbağ hangi yılın, nereden aldınız, daha var mı?:)

chemeng
17-11-2006, 11:47
vişne şarabı için.....

H.YONCA
17-11-2006, 13:30
sn. hamityonca, buzbağ hangi yılın, nereden aldınız, daha var mı?:)

2002 dostum....groseride en son aldığımda iki şişe daha vardı bitmemişse ,bir hafta oldu....:)
selamlar...

tent
17-11-2006, 13:36
2002 dostum....groseride en son aldığımda iki şişe daha vardı bitmemişse ,bir hafta oldu....:)
selamlar...
98 öncesi sandım... sonrasını beğenmedim hiç. ilk sayfalarda neden beğenmediğimi yazmıştım.

H.YONCA
17-11-2006, 16:21
98 öncesi sandım... sonrasını beğenmedim hiç. ilk sayfalarda neden beğenmediğimi yazmıştım.

haklısındır o kadar detayını inceleyemedim 98 sonrası bir problem olabilir...98 de buluruz ama fiyatda o biçim olur.....saygılar....:oley:

tent
17-11-2006, 16:40
haklısındır o kadar detayını inceleyemedim 98 sonrası bir problem olabilir...98 de buluruz ama fiyatda o biçim olur.....saygılar....:oley:
bulursanız, 95'i de kaçırmayın derim.:)

H.YONCA
18-11-2006, 11:47
bulursanız, 95'i de kaçırmayın derim.:)

okey takipdeyim....yalnız bir tüyo vereyim...yakınlarında metro süper marketleriniz varsa ve giriş kartınız....orda her türlü eski seriler mevcut toptan satışlarda %30 a yakın indirimde cabası....

radyolog
18-11-2006, 11:49
şimdiye kadar tattığım bence en lezzetli şarap

AOÇ nin BOĞAKANI ŞARABI

tek sıkıntı az bulunuyor

BEDESTENLİ
18-11-2006, 12:51
içiyorsunuz da dostlar birde şu içtikten sarhoş olduktan sonraki komik anılarınızı yazsanız birileri ibret alır belki.hep içiyoruz diye yazmayın ibret olsun diye yazın ki birileride bıraksın.saygılarımla.

yakkır
18-11-2006, 17:37
Bence Türkiyenin Şarapta kendine özgü markası tartışmasız KALECİK KARASI üzümden yapılan şaraptır.Ama markaya göre değişen fiyatlarda satılmakla beraber kalitesine göre normal ama benim gibi memur maaşı ile geçinenlere göre biraz pahalı sayılabilir.

Geçenlerde denemiştim fiyatın uygunluğu ve içim tadı olarak bu şarabı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim sanırım.İçerdiği üzüm karışımlarıda oldukça güzel.Cabernet Savignon oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur, bu şarapta % 10 da kalmış bir oran yinede iyi sayılabilir

Sevilen Altıntepe 2003
Şarap Cinsi : Kırmızı
Alkol Oranı : % 12
Servis Isısı : 18
Yemek Tercihleri : Kırmızı et ve peynir
Saklama Yılı : 3-4
Üzüm Cinsi : Cabernet Sauvingnon, Carignan, Cinsaut
Üretici / İthalatçı : Sevilen Şarap Sanayi A.Ş.

%65 Carignan ( Sevilen Altıntepe Carignan bağı ) , %25Cinsault (Tekirdağ-Mürefte), %10Cabernet Sauvignon( Sevilen Cabernet sauvignon bağı ). Aperatif veya günlük sofra şarabı tercih edilebilinir. Her çeşit kırmızı etler ile ve peynir çeşitleri ile 18C sicaklıkta içilmelidir. 3-4 sene yıllandırılabilinir

radyolog
18-11-2006, 17:41
içiyorsunuz da dostlar birde şu içtikten sarhoş olduktan sonraki komik anılarınızı yazsanız birileri ibret alır belki.hep içiyoruz diye yazmayın ibret olsun diye yazın ki birileride bıraksın.saygılarımla.

sanal ortam da bile olsa içip(?) sapıtan (?)olmadığına göre

herhalde komik (?) anılarını da insanlar kendilerine saklayacaklardır

saygılar

homer
18-11-2006, 23:54
sarab konusununda en derin bilgiyi omer hayyam isimli sahisdan alabilirsiniz,kendisi acem taraflarinda ikamet ediyorlar diye duymustum,sahsen tanimam:D

yosun
19-11-2006, 00:14
Hayyam'dan...

Dünyada akla değer veren yok madem,
Aklı az olanın parası çok madem,
Getir şu şarabı, alın aklımızı:
Belki böyle beğenir bizi el alem!

Can bir şaraptır, insan onun destisi;
Beden bir ney gibidir, kan o neyin sesi.
Hayyam, bilir misin nedir bu ölümü varlık:
Hayal fenerinde bir ışık pırıltısı.

Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki,
Mutlu yaşamak iki türlü insana vergi;
Biri iyinin kötünün aslını bilir,
Öteki ne dünyayı bilir, ne kendini.

Seher yeli eser yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün
Sen şarap içmene bak, çünkü nice gül yüzler
Kopup dallarından toprak olmadalar her gün.

yakkır
26-11-2006, 10:49
Sağolsun bankacı bir dostum getirmişti dün akşam içmek nasip oldu.Mardin/ Midyatta yapılmış bir süryanı şarabı(kırmızı).Farklı bir tadı ve buke'si vardı.

yıldız 2
26-11-2006, 11:54
su içen öldüde rakı içen ölmedimi en iyisi rakı dır rakı .....

üsküdar sahilinde içki yasagı varmış..
ben içerim ama az sadece yazın tatılde.. ama esım cocugumla uskudar sahiline ınmısım uc bes serserı kopekolduren ıcıyor hos bakmam tabı bence bu acıdan sonderece dogru karar saygılar....

cavit
26-11-2006, 13:08
her marka şarabı içerim ama bunu asla
http://img295.imageshack.us/img295/9714/tehlikelialkol1mf1.jpg

tent
26-11-2006, 18:43
her marka şarabı içerim ama bunu asla
iflah olmaz alkolikleri, tedavi amacıyla kullanılabilir ama. :D

cavit
26-11-2006, 19:05
iflah olmaz alkolikleri, tedavi amacıyla kullanılabilir ama. :D

iflah olmaz alkoliklerde işe yarayacağını zannetmiyorum ama düğmeler için birebir, bu yaştan sonra kendime düğme dedirtmem, bu şarabı içeceğime ispirto içerim daha iyi.:p

JoNaThAn
26-11-2006, 19:42
etiketi sökün..

JoNaThAn
04-12-2006, 16:55
120 yaşında ama genç kız gibi…

MİLLİYET İNTERNET

Dünya’nın en yaşlı kadını ama her gün esrar ve şarap içiyor.
Yaşayan en yaşlı kadın olduğuna inanılan 120 yaşındaki Fulla Nayak yaptığı açıklamalarla basının ilgi odağı oldu. Hintli kadın her gün oldukça sert olduğu bilinen hurma şarabıyla esrarlı sigara içtiğini belirtti.
Hint Okyanusu kıyısında küçük bir kulübede 92 yaşındaki kızı ve 72 yaşındaki torunuyla beraber yaşayan Fulla 120 yaşına nasıl geldiğine inanamadığını belirterek şunları söyledi: ‘Bu zamana kadar nasıl yaşadığımı bilmiyorum. Benden çok daha genç olan bir sürü akrabam geçtiğimiz yıllarda öldü’.

http://www.milliyet.com.tr/2006/12/04/son/sonyas11.asp

kadınla ilgili haberi görünce buraya koyiyim dedim:gulen:92 yaşında kızı varmış..öyle bir yaş ki 92, o yaşta birisinin kızı olmanız pek mümkün değil..hele 72 yaşındaki torun..72 yaşında muhtemelen 2 saat daha yaşasam ölürüm ben:gulen:

baksanıza..

tdogan
04-12-2006, 20:05
SAĞLIĞINIZIN “ŞEREFİNE” ŞARAP - Michel Montignac

ŞARABIN SAĞLIĞA FAYDALARI: KALP DAMAR HASTALIKLARININ EN İYİ KORUYUCUSU ŞARAP
“FRANSIZ PARADOKSU”

Bugün hala dünyanın birçok ülkesinde insanlar açlıktan ve kötü beslenmeden hayatlarını kaybederken, gelişmiş olarak adlandırılan ve ellerinde sayısız gıda maddesi bulunan sanayi ülkelerinde, insanlar “uygarlık”tan kaynaklandığı söylenen hastalıklardan ölmekte. Her gün bilincine biraz daha fazla vardığımız bir şey varsa o da yaşanan ciddi sağlık sorunlarının nedenlerinin yaklaşık yarım yüzyıldır batı ülkelerinin alışkanlık haline getirdiği beslenme şekline bağlı olduğudur.

Gelişmiş ülkelerde, ölüm nedenlerinin çoğu kalp damar hastalıklarıdır. Amerika’da ise bu nedenle meydana gelen ölümler 2/3 oranındadır. Ölüme yol açan kalp krizleri aynı zamanda başka hastalıklardan dolayı da meydana gelebiliyor (şeker hastalığı, oburluk yada yüksek tansiyon). Bu kalp krizleri de genelde damar tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. İçi LDL kolestrolden oluşan ve damar tıkanıklığına neden olan yağ depoları, bu damarların dayanıklılığını azaltır ve onların gerilmesine yol açar.

Kalınlaşmaya başlayan kan ise pıhtılaşarak bir arteri tıkayabilir. Bu oluşumun meydana geldiği bölgeye göre değişik tip patolojiler meydana gelmektedir. Koronerler (kalbe kan pompalayan arterler) seviyesinde meydana gelecek bir kalp krizi, beyne kan pompalayan arterlerin kasılmasıyla meydana gelecek beyin kanaması riski ve göz retinası seviyesinde seviyesinde meydana gelecek bir pıhtılaşma da körlük riskini meydana getirecektir.

Yüzyıllardır Amerikalılar kalp ve damar yolları hastalıklarından çekmektedirler: 1990 yılında 1,5 milyondan fazla Amerikalı kalp krizi geçirmiş ve çeyreğinden fazlası ölmüştür. 60 yaşından daha genç olan kişilerin yüz yüze kaldıkları bu hastalık nedeniyle dünyanın en güçlü devleti sayılan Amerika bu konuya el atmadan duramazdı.

Bir kereliğine büyüklük komplekslerini bir kenara atan Amerika’lılar diğer ülkelerdeki ölüm oranlarını ve nedenlerini araştırarak bunun her yerde aynı olup olmadığını incelemeye koyuldular. 1980 yılında Prof. Ducimetiéré’in yedi bin insan üzerinde gerçekleştirdiği araştırma sonucunda batı ülkeleri arasında farklılıklar ortaya çıkmış oldu. Özellikle de Fransa’da kalp krizinden ölenlerin sayısı Amerika’ya göre oldukça düşüktü ve bu rakam %36 ile %56 arasında fark gösteriyordu.

En şaşırtıcı olanı ise, bu araştırmanın aynı yaşta ve aynı hastalıklardan mustarip kişiler arasında yapılmış olmasıydı. Bu kişilerin hepsi yüksek tansiyon, kolestrol ve şeker gibi hastalıklardan şikayetçiydiler. Böylelikle bilim adamları, Amerika’larla aynı oranda yağ tüketiyor ve aynı oradanda yüksek kollestrolleri bulunuyor olsa da Fransız’ların daha az kalp krizi geçirdiklerini ortaya çıkardılar.

“Fransız Paradoksu” su yüzüne çıkmıştı! Çünkü yılalrdır kolesreolden korkan ve paranoyaklaşacak kadar besin maddelerinden yağı çıkaran Amerika’lılar için bu sonuç oldukça karışıktı.

1990 yılında WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) istatistiklerinden şu sonuçlar çıkmıştır:

Yaşa göre ölüm oranları (100.000 İnsan için)

Ülke: Ana Arter sonucu ölenler: Kandaki ortalama kolestrol: % Yağ tüketim oranları:
ABD 240 2,09 46
FRANSA 91 2,33 45

1981 yılında WHO’nun yirmi değişik ülkede ve kırk ayrı merkezde yürüttüğü büyük MONICA araştırması
(Monitoring Cardiovascular Diseases) avrupa’daki ölüm oranlarını karşılaştırmıştır:

100.000 kişi için ölüm oranı:

Şehir: Ülke: Koroner yetmezlik sonucu ölenler: Toplam ölüm oranı:
Glasgow İngiltere 380 1179
Lille Fransa 105 1041
Strasbourg Fransa 102 887
Toulouse Fransa 78 575

İşte bu yolla “Fransız Paradoksu”nu görmüş oluyoruz ve kuzey-güney doğrultusunda bir “eğim” farkediyoruz: Fransa’nın kuzeyindeki ölüm oranları Anglo-Sakson ülkelerinin ölüm oranlarıyla benzerlik göstermektedir. Bir tek güneydeki Toulouse şehri koroner yetmezlikten gelen ölüm oranlarının ne kadar düşük olduğunu bize göstermektedir.

Dolayısıyla geriye bir tek bu “paradoksu” yorumlamak kalıyordu. Bu da epidemiyoloji tarafından gerçekleştirildi. Bu bilim dalı, hastalıklarla risk faktörleri arasındaki ilişkiyi ya da daha doğrusu bu ikisi arasındaki karşılıklı bağıntıyı araştırır. Beslenmenin içeriği tartışmasız bu farklılığı açıklamaktaydı. Bu epidemiyolojik araştırmalar bizi dört ana sonuca götürmektedir.

Ana arterlerden dolayı meydana gelen ölümlerin çoğu doymuş yağ ve taze süt ürünleri tüketimiyle eşit orandadır. Grafiklere baktığımızda, daha fazla doymuş yağ (hayvansal gıda) ve süt tüketen Anglo-Sakson ülkelerde bu ölüm oranı diğerlerinden daha yüksektir.
Bu oran çoğunlukla balık tüketen Japonya’da ve sık sık zeytinyağı kullanıp az ya da neredeyse hiç süt tüketmeyen Akdeniz ülkelerinde daha düşüktür.
Yine içinde doymuş yağ bulunan peynirin bu grafikleri etkilemediği vurgulanmıştır. Bunun nedeni ise herkes tarafından bilinir: Peynirlerin içindeki yağ bağırsaklar tarafından tam olarak emilemez. Bunun nedeni ise bu yağların kalsiyum ile bir tür “sabun” oluşturması ve dosdoğru dışkıyla atılmasıdır. İşte bu nedenle büyük bir peynir tüketicisi olan Fransa bu grafiklerde iyi bir konumdadır.
Ana arterlerden dolayı meydana gelen ölümler, meyve, sebze ve bitkisel yağ oranıyla tersten hareket eder (hurma yağı hariç).
Aynı şekilde bu ölümler alkol tüketimine göre tersten hareket etmektedir. Ve bu alkollü içeceklerin arasında bir tek şarap açık bir şekilde bu hastalıkların ve ölümleri engellemektedir.
Bir başka deyişle, bir ülkede kişi başına ne kadar çok şarap tüketilirse kalp ve damar yolları hastalıkları düşük olacaktır. Grafikler çok net bir şekilde Fransa, Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi şarap üreticisi ülkelerin ölüm oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Tam tersine Anglo-Sakson ülkelerde ve özellikle kuzey ülkelerinde bu oran ve risk üç kat, ölüm oranı ise dört kat daha fazladır ve bu bize Finlandiya ile Fransa arasındaki farklılığı göstermektedir. Grafikler sayesinde elde edilen sonuç ilginçtir. Bir ülke ne kadar az şarap tüketirse kalp krizi oranları bir o kadar artacaktır.

Dolayısıyla ortaya çıkan bu dört etkenden (doymuş yağ, süt ürünleri, sebze ve meyve, şarap tüketimi) tartışılmaz olarak en çok şarap tüketimi “Fransız Paradoksu”nu açıklamaktadır.

İşte Prof. Renaud da 1992 yılında en önemli tıbbi dergilerden biri olan Lancet’ye bu açıklamayı yapmıştır. Yine aynı şekilde vardığı bu sonucu 17 Kasım 1991 yılında bir Amerikan televizyonuna da yapmıştır. (Sixty minutes, CBS televizyonu). İşte bu program Amerika’ya bir bomba etkisi yaratmış ve o günden bu yana şarap tüketimi bu ülkede oldukça artmıştır.

Ancak bu hastalıkların önlenmesi için bir tek şarap yeterli değildir, aynı oranda ne yendiği de önemlidir. Bu nedenle Fransa’da üç ayrı şehirde beslenme alışkanlıkları araştırılmıştır.

--------------------------------------------------------------------------------

Michel Montignac'ın
"Hayatı boyunca neredeyse her öğün bir bardak şarap içmeyi asla ihmal etmeyen anneanneme.
Kendisi 102 yaşına dek yaşadı..." diyerek anneannesi'ne itafen kaleme aldığı SAĞLIĞINIZIN “ŞEREFİNE” ŞARAP adlı kitabı,
şarap ve şarabın sağlık üzerine etkilerini merak eden şarapseverler için önemli bir kaynak olacak.

Kaynak: Alfa Yayınları 10 Numaralı Montignac Serisi,
SAĞLIĞINIZIN “ŞEREFİNE” ŞARAP - Michel Montignac

tdogan
04-12-2006, 20:10
Dow güzel güzel artarken... şöyle güzel bir Sarafin açılıp da içilmez mi??
Bu topiktekiler mutlaka keşfetmişlerdir ama Şili şarapları Fransız şarapları kalitesinde ve yarı fiyatına... Portekiz ve İspanyol şarapları da fena değil...
Şerefinize...

radyolog
04-12-2006, 20:11
mesele şarap ın üzüm den yapılması

eee...:eek:

rakı da üzümden yapılmıyo mu :cool: :cool:

şaka bir yana :sn.tdogan a teşekkür ederim bu aktarım için:tamam: :tamam:

tdogan
04-12-2006, 20:11
Şarap Sever Misiniz ??

Şarapta yeni yıldızlar

Doluca, Kavaklıdere ve Tekel gibi büyük ölçekli üreticilerimizin sınırlı sayıda ürettikleri özel rezerv şaraplarının kalitelerini bilmeyen, duymayan kalmadı. Hakikaten de Sarafin'ler, Karma'lar, Kavaklıdere'nin Mahzen serisi, Tekel'in Harput ve Keyif'leri üst düzeyde, zengin şaraplar.

Yine de şarap tüketicisi, daha da az duyulmuş, "bilenin bildiği", eşine dostuna "Sen şarap seversin ama bunu tatmamışsındır" diye keşfetmiş olmaktan gurur duyarak ikram edebileceği şarapların peşine de düşüyor.

Size bunlarla ilgili birkaç tüyo vereceğim.

İlki, şimdiye dek sadece ürettiği buruk lezzetli vişne şarabıyla tanınan Denizli'nin Bekilli ilçesindeki Küp Şarapçılık'tan. Son yıllarda İtalya'dan getirttiği paslanmaz çelikten modern ekipmanları devreye sokan ve şarapları daha iyi koşullarda mayalandırabilen bu küçük üreticimiz, bölgenin daha çok pembe şarap yapımında kullanılan Çalkarası üzümlerinden Artemis'i üretmiş. Sertifikalı bir organik şarap bu. 2002 rekoltesinin Artemis'i, çok temiz yapılmış, ince, hafif, kırmızı meyve aromaları çok canlı bir şarap. Ahududu ve çilek kokuları adeta burnu büyülüyor. İçimi rahat, damakta da meyvemsiliği canlı. Yalnız bir uyarı: Kısa süre içinde tüketilmesi gerekiyor...

Diğer bir sürpriz ürün de, son yıllarda gittikçe daha kaliteli şaraplar üreten Kapadokya bölgesindeki Kocabağ Şarapçılık'tan.

Nevşehir'in Uçhisar ilçesindeki bu üreticinin geniş bağları var ve hammaddesine hakim bir durumda. Kocabağ bölgede Boğazkere, Öküzgözü ve Kalecik Karası gibi üzümleri de deniyor ve bunlardan da ilginç sonuçlar alınıyor ama bence en iyi ürünü Misli adındaki beyazı. Bağının adını taşıyan bu şarap, bölgenin beyaz üzümü olan Emir'den yapılıyor. Açık sarı renkte, çok canlı ve diri bir asiditeye sahip. Bu özelliğiyle, soğutulmaya iyi geliyor ve içeni ferahlatıyor. Yüksek asidite nedeniyle farklı yemek türleriyle, baharatlarla uyumu da kolaylaşıyor. Emir'in tipik elma ve mineral kokularını ve tatlarını yansıtan bu beyaz da, son zamanlardaki favorilerimden.

Trakya'da da hareket var

Üçüncü sürpriz şarap ise Tekirdağ'daki Umurbey'den.

İki yıl önce şaşırtıcı zenginlik ve yoğunluktaki Semillon'uyla çıkış yapan Umurbey, geçen yıl da kendi bağlarının ilk Cabernet Sauvignon ve Merlot'larını da şişelemişti. Bunlar biraz fazla sert ve hamdı. Birkaç ay önce piyasaya çıkan 2003'ün Merlot'su ise, 2002'den daha olgun ve dengeli. Gövdeli, yoğun, güçlü, zengin bir şarap ve yıllanmaya da yatırılabilecek özellikte. Baharlı lezzetlere sahip bu şarap, soslu bifteklerle iyi uyum sağlayabilecek kıratta.

Bir başka sürpriz ise, bir türlü sofra şarapçılığı düzeyini aşamayan Bozcaada'dan. Adanın faal üç üreticisinden Yunatcılar'ın 2003 Cabernet Sauvignon'u bu. Yunatcılar da genç bağlardan ikinci denemesini şişelemiş. 2002'si denge yoksunu ve kaba olan şarap, 2003'te çok daha iyi yapılmış ve ortaya derin, zengin, güçlü bir şarap çıkmış.

Kısacası, küçük üreticilerimiz de ufak partilerle yaptıkları denemelerle 12'den vurmaya başladılar. Şimdi sıra, bu kalitenin istikrarlı bir şekilde artarak sürmesinde. Cabernet'ye Merlot, Merlot'ya Cabernet katmak, iyi kalite fıçıda şarabı bir süre olgunlaştırmak gibi ince rötuşlarda. Ve tabii ki bu sürpriz kaliteleri, meraklılarına duyurmada...

myalcin@turk.net

şişedeki balık / MEHMET YALÇIN

MİLLİYET GAZETESİ

tdogan
04-12-2006, 20:20
mesele şarap ın üzüm den yapılması

eee...:eek:

rakı da üzümden yapılmıyo mu :cool: :cool:

şaka bir yana :sn.tdogan a teşekkür ederim bu aktarım için:tamam: :tamam:
Birşey değil... esas çok güzel Adobe formatında bir ek var ama ne yaptımsa ekleyip gönderemedim... :aglayan:

tent
04-12-2006, 22:58
bugün milliyet'te vardı. hindistan'da bir kadın 120 yaşındaymış. hergün esrar ve hurma şarabı içermiş.

hurmayla iftar yapanları düşündüm bi an.:)

BOZOK
05-12-2006, 00:09
bugün milliyet'te vardı. hindistan'da bir kadın 120 yaşındaymış. hergün esrar ve hurma şarabı içermiş.

hurmayla iftar yapanları düşündüm bi an.:)

bir fikra var bilirmisiniz :D
anlatayim ozaman
bektasinin biri bir alime sorar sarapta uzumden yapiliyor pekmezde ama birisi haram birisi dertlere deva diyor burda bir yanlislik yokmu
alim cevap veriyor sutte inekten cikiyor idrarda oyle ise sen ikisini de ic:tamam:

(kilavyemin dondugunce yazdim iste):gulen:

JoNaThAn
05-12-2006, 07:01
olmazmı doğru..

ama yok ben olgun hatunlardan hoşlanıyorum, istemem:)

şaraba devam yani..

taita-x
05-12-2006, 07:13
Ne lem bu böle sabah sabah şarap ya... etmeyin, içmeyin şunu ya...:p Sabah sabah Çay daha iyi deil mi yani_? ya da süt...içine biras bal... veyaa meyve suyu...

tent
05-12-2006, 07:26
bir fikra var bilirmisiniz :D
anlatayim ozaman
bektasinin biri bir alime sorar sarapta uzumden yapiliyor pekmezde ama birisi haram birisi dertlere deva diyor burda bir yanlislik yokmu
alim cevap veriyor sutte inekten cikiyor idrarda oyle ise sen ikisini de ic:tamam:

(kilavyemin dondugunce yazdim iste):gulen:
sn. bozok, üzümün farklı işlenişiyle elde edilen ürünlerle inekten çıkan farklı sıvılar arasında nasıl bir bağ kurulabildiğini da anlamadım. benim anlayışsızlığım sanırım.

bir fıkra da ben anlatayım, ki gerçekliği de vardır.

zaptiye bektaşinin evini basar, mahzende fıçı fıçı şaraplar bulur. sorar, "bre zındık, utanmıyor musun şarap yapmaya". bektaşi yanıt verir, "biz üzümün suyunu sıkar fıçılara koyarız, gerisi allaha kalmış. ister şarap yapar ister sirke.

benim bir kere hacca, bir kere de umreye gitmiş annem de, sirke yapayım derken, şarap yapmıştı. hacı şarabı içmişliğim vardır yani.:D

JoNaThAn
05-12-2006, 17:27
benim bir kere hacca, bir kere de umreye gitmiş annem de, sirke yapayım derken, şarap yapmıştı. hacı şarabı içmişliğim vardır yani.:D

yesssssss yessssssssssss:gulen: :gulen: :gulen: :gulen: :gulen:

oh right..

Red Kit
08-12-2006, 06:02
Şarap içmek ve suç oranları arasındaki ilginç grafiği aşağıya ekliyorum.

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=54318&stc=1&d=1165554142

cavit
08-12-2006, 06:56
Bunlar doğruysa tez bugünden şarabı bırakıyorum, hidayete eriyorum, tüküreyim şaraba, cennette vaadedilenler ta şaane.:ley:

Şarap içmek ve suç oranları arasındaki ilginç grafiği aşağıya ekliyorum.

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=54318&stc=1&d=1165554142

şarap al verdiğinde suç oranı sat vermiş, gerçi bir de hareketli ortalamalara ve fibonacci geri alım oranlarına bakıp işi sağlam almak lazım ama olsun, ben hurilerden vazgeçtim, şaraba devam..

Detay
08-12-2006, 21:27
off offf

bourbon
08-12-2006, 22:25
rakı ıcıyorum
sarap bıttı az once....

Detay
08-12-2006, 22:28
ınsafsız :D:D:D:D
ınsan bı haber verır :D:D:D
afıyet olsun canım abım benım

erkmen
08-12-2006, 22:45
sn bourbon fazla karıştırmayın içkileri..:D:D:D:D
afiyet olsun...

illuzyon
08-12-2006, 22:49
şarap al verdiğinde suç oranı sat vermiş, gerçi bir de hareketli ortalamalara ve fibonacci geri alım oranlarına bakıp işi sağlam almak lazım ama olsun, ben hurilerden vazgeçtim, şaraba devam..

bendeniz hem sarap hem hurilerden alayim musaade edilirse:)

Detay
08-12-2006, 22:51
bendeniz hem sarap hem hurilerden alayim musaade edilirse:)

işte bız neden içiyoruz sanıyorsunuz
:D:D:D

kantar
24-12-2006, 11:47
Avşa şarabı canlanıyor

Bir zamanlar şaraplarıyla ünlü olan Avşa Adası eski günlerine dönmeye çabalıyor. Yeni şaraphaneler kuruluyor, adanın ünlü Adakarası üzümü diriltiliyor, Cabernet ve Şiraz bağları dikiliyor

1990'lı yılların ortalarıydı... Trakya'nın şarap deposu Mürefte'ye uzanırken, Tekirdağ'da Tekel tesisinde kısa bir mola vermiştik. "Fabrika"nın müdür lojmanının önündeki kameriyede, tesisin müdürü, bilge şarap ustası Kadir Albayrak'ın eşinin sunduğu nefis buğulu üzümleri yiyerek serinlerken, Kadir bey Tekel'in kırmızı Trakya şarabından ikram etmişti.
Tekel'in o yıllardaki şarap hiyerarşisinde, Buzbağ ve Hoşbağ gibi şarapların bir alt kademesinde bir şaraptı Trakya. Ama o rekoltesi gerçekten enfesti. Damağı vişnemsi yumuşak bir tat sarmalıyor, yumuşak tanenlere zarif bir asidite eşlik ediyor, insanın şaraptan içtikçe içesi geliyordu. Ama bu ucuz fiyatlı şarap bakkaldan aldığınızda hiçbir zaman da bu denli güzel çıkmazdı!
"Tesise uğradık diye bize torpil geçiyor, özel partiden ikram ediyorsunuz galiba..." diyecek oldum. Kadir bey güldü: "Hayır... Bu rekolte daha iyice oldu. Çünkü kupajda Cinsault ve Gamay'in yanında yüzde 40'a varan oranda Adakarası da kullanabildim. Bu kalite farkını Adakarası yarattı. Avşa'nın bu üzümünü, ustalarım bana hep öğütlerdi. Ben de elden geldiğince sahip çıkmaya çalışıyorum."
Avşa'nın kendine özgü üzümü Adakarası, işte böylesine güzel, girdiği kupajı bile bu denli değiştiren, meyvemsi canlılıkta şaraplar veren bir üzüm. Ama Adakarası, son yıllarda ciddi biçimde ihmal edilmiş, yazlıkçı kooperatiflerinin bağları söküp yazlık inşası yüzünden yurdunda iyice azalmaya yüz tutmuştu.

Sevindirici haberler
Son günlerde adadan gelen haberler ise iç açıcı ve Adakarası'nın tadı damağına değmiş şarapseverler için sevindirici... Zira ada, geleceğinin yılda üç ay gelip bol bol leblebi ve ayçekirdeği tüketen züğürt yazlıkçıda değil, katma değeri en yüksek tarımsal ürün olan şarapta olduğunu fark etme yolunda görünüyor...
Adanın ilk modern şarap tesisi Büyülübağ'ı kuran genç girişimci Alp Törüner, bağcıları hayli hareketlendirmiş. Türkiye'nin ilk "yerçekimine uygun akışlı" şarap yapımevini kuran Törüner, böylece şarabı hırpalayan pompalama uygulamasını ortadan kaldırmış. Fransa'dan Bordo ve Burgonya tipi meşe fıçılar da getirtmiş ve hem ada üzümünün şaraplarını hem de Çeşme'den getirttiği üzümlerden yaptığı şarapları bunlarda dinlendiriyor.
Törüner ailesinin adadaki arazilerine de daha bilimsel yöntemlerle Adakarası, Cabernet, Merlot ve Chardonnay üzümleri dikmiş. Şu anda kendi üzümleri şaraplık olgunluğa ulaşmadıkları için, köylüden aldığı üzümü işliyor.
Fransız ve Türk önologlardan da katkılar alan Törüner'in Adakarası biraz ham ve ekşimsi bulundu ama Çeşme üzümlerinden Cabernet Sauvignon'u, Gusto'nun "2006'nın en iyi şarapları" büyük tadımında da altın listeye giren beş şaraptan biri oldu. Törüner "Bu bağlar devreye girdikçe Çeşme'den üzüm alımından vazgeçeceğim" diyor. Bence de doğru düşünüyor, zira dışarıdan üzüm getirip şarap yapmanın, argo tabirle "El şeyiyle gerdeğe girmek"ten farkı yok aslında...

Eskiler de boş durmuyor
Rumların şarapçılığı yürüttüğü yüzyıl başlarında, 20'yi aşan şaraphanesi bulunan Avşa'da, yerli şarapçılardan sadece iki köklü firma var: Bortaçina ve Sezer Şarapçılık... Bu iki firma da, şarabın yükselişinden gerekli mesajları almışlar ve yeni bağlar dikiyorlar. Önceleri ilkel koşullarda yetiştirilen Adakarası üzümleri, yeni bağlarda telli sisteme alınıyor ve Şiraz gibi üzümler de deneniyor.
Bu çabalar, önümüzdeki birkaç yılda semeresini vermeye başlayacak... Ve umarız, 90'lı yıllar nasıl kaybolmak üzereyken yeniden doğuş yaşayan Kalecik Karası'nın yılları olduysa, 2010'lar da Adakarası'nın yılları olacak... Bir zamanlar 40 sene yıllanmışlarını bile yudumladığım ve yıllandıkça güzelleştiklerine de bizzat tanık olduğum bu üzüm, böylesi bir ilgiyi hak ediyor çünkü...
(Milliyet pazar alıntı)

yakkır
24-12-2006, 16:14
Küp marka- mercan kırmızı şarap.Fiyatı ucuz ama tadı değişik ve hafif asitli soğutarak içmeye iyi geliyor

yakkır
05-01-2007, 17:53
Doluca Mistik-(Semillon, Sultaniye beyaz) ağızda füme bir yeşil elma tadı var,soğuk içmeye müsait(6-8 derece) fiyatıda oldukça uygun

Golfer
06-01-2007, 00:55
İlk defa tatma imkanı bulduğum Taskobirlik'in Öküzgözü & Boğazkere kırmızı sek şarabı hoşuma gitti. İçimi Turasan'ınkinden çok daha yumuşak ve fiyatı da makul..

Ayrıca 2005 Turasan Kalecik Karası da son derece başarılı..

H.YONCA
06-01-2007, 15:15
dolucanın nevşahı özellikle 2002-2003 bulabilirseniz değişik bir tat..bayıldım....:)
selamlar...

pinky
06-01-2007, 16:23
Doluca Riesling favorim. :tamam:

yakkır
06-01-2007, 16:56
İlk defa tatma imkanı bulduğum Taskobirlik'in Öküzgözü & Boğazkere kırmızı sek şarabı hoşuma gitti. İçimi Turasan'ınkinden çok daha yumuşak ve fiyatı da makul..

Ayrıca 2005 Turasan Kalecik Karası da son derece başarılı..

Taskobirlik tamam,Kalecik karası(Türkiye menşeeli üzümden yapılan şarapta favorimdir) ama keseye zarar nerden baksan 75 lik bir 15-25 kağıttır hocam

Golfer
06-01-2007, 17:06
Evet, söylediğiniz üst limitte satılıyor, günlük içim için olmasa bile hediyelik amaçlı olarak alınabilir, siyah kutusunda son derece şık..

Taskobirlik'in de web sitesi varmış, bayiler haricinde buradan da sipariş verilebiliyormuş..

http://www.taskobirlik.com/

yakkır
07-01-2007, 17:27
Evet, söylediğiniz üst limitte satılıyor, günlük içim için olmasa bile hediyelik amaçlı olarak alınabilir, siyah kutusunda son derece şık..

Taskobirlik'in de web sitesi varmış, bayiler haricinde buradan da sipariş verilebiliyormuş..

http://www.taskobirlik.com/

Benim bildiğim kadarıyla 2006 ocak ayından itibaren internet üzerinden bu tür içkili mamüllerin satılması yasaklanmıştı.Daha önce aynı şeyi doluca firması da yapıyordu hatta doluca şarapları linkine girerseniz karşınıza ilgili kakun maddeside çıkıyor zaten.

http://www.doluca.com/shop/

yakkır
15-01-2007, 14:19
BİRİCİK GOLD SEK KIRMIZI (RESERVE) ŞARAP

Denizli yöresinde yetiştirilen Çalkarası ile Alicante üzümleriniz harmanlanmasından elde edilmiş kırmızı sek şaraptır. Canlı, derin, berrak ve koyu kırmızı (bordo) renklidir. Yumuşak içimli, gövdeli, uygun lezzetli ve dengeli bir yapıdadır. Kendine özgü yeterli ve hoş meyve asitlerine sahiptir. Bekletildikçe yapısı ve aroması gelişir.....

Dün akşam denedim oldukçada hoştu içimi mükemmel .Fiyatıda kalitesine göre çok uygun aynı ayarda(üzüm karışımı olarak) çoğu diğer markalar 9-10 YLT arası ama bu onlardan daha iyi diyebilirim (75 cl. 5.00 YTL)

yosun
15-01-2007, 17:27
Buzbağ.... :)

H.YONCA
17-01-2007, 10:24
Benim bildiğim kadarıyla 2006 ocak ayından itibaren internet üzerinden bu tür içkili mamüllerin satılması yasaklanmıştı.Daha önce aynı şeyi doluca firması da yapıyordu hatta doluca şarapları linkine girerseniz karşınıza ilgili kakun maddeside çıkıyor zaten.

http://www.doluca.com/shop/

dolucada acayip bir marka pahallı diye aldıklarım ucuz aldıklarımdan daha kalitesiz gibi geliyor bana ...yada paranın bir etkisimi var bunda:)
yinede doluca şarapları bence türkiye için alternatifi yok...
saygılar...

Smyrna
17-01-2007, 10:36
içmeyin şu zıkkımı öleceksiniz, kendi canınıza kıymayın, şimdi az içiyoruz dersiniz ama azıda çoğuda zarar....

MAKİNİST
17-01-2007, 10:37
içmeyin şu zıkkımı öleceksiniz, kendi canınıza kıymayın, şimdi az içiyoruz dersiniz ama azıda çoğuda zarar....

içen ölüyor da içmeyen ölmüyor mu???:D ayrıca hergün içilen bir kadeh şarap kalbi ve damarları güçlendirir...tıbbi tavsiye yani...o zaman içmeye devam...:gulen:

yakkır
18-01-2007, 09:59
dolucada acayip bir marka pahallı diye aldıklarım ucuz aldıklarımdan daha kalitesiz gibi geliyor bana ...yada paranın bir etkisimi var bunda:)
yinede doluca şarapları bence türkiye için alternatifi yok...
saygılar...

Eskiden kanıtlanmış bir marka ve teknolojisi vardı şimdi üretim yapan çoğu küçük markalar bile teknolojinin hızlı yayılımı ve rekabet karşısında buna ayak uydurdular ve ileri teknoloji ile üretim yapıyorlar.Daha önce yazdığım Biricik firmasıda buna dahil.Denizlinin Beklilli yöresinde üretim yapıyorlar ve yukarda yazdığım Reserve Gold Sek Kırmızı şarabı fiyatı ve içim hoşluğu ile bunu ispatlamış.Küçük firma olduğundan üretim kapasitesi az ve her bölgeye ulaşma sorunları var,ben Antalya'da olduğumdan burada bulabiliyorum bulabilirseniz denemenizi tavsiye ederim.Doluca eski bilinen ve büyük bir firma olmanın avantajı ile dağıtımda Türkiyenin her bölgesine rahatça ulaşabiliyor ve tabi rekabette hep önde oluyor.Tekirdağdaki Umurbey şarapçılıkda çok kaliteli şaraplar üretiyor ve İstanbula yakın olmanın avantajı ile biraz daha popüler

tent
18-01-2007, 15:26
o firmanın şarabı mı iyi, bu firmanın mı, diye tartışmak anlamsız bence. her firmanın, bizim damak tadımıza güzel gelen ve gelmeyen ürünleri olabilir. hatta bir yılını beğenip, bir sonraki yıl ürününü beğenmeyeceğimiz şaraplar da olabilir.

buzbağ benim için bu konuda bir örnek olaydır. 98 yılına kadar beğenerek içtiğim buzbağ'dan bir şişe 99 açtım ve o gün buzbağ bitti benim için. ilk sayfalarda nedenlerini anlattığım bir mesaj var.

bugünlerde dikmen takılmaya başladım. 1 lt.lik şişe, uygun bir fiyat (7,80), vidalı kapak.:)

yakkır
20-01-2007, 10:29
Sayın tent fikrinize katılıyorum.Benimde anlatmak istediğim aynı şey aslında ,firma isminden ziyade kaliteli şaraba yönelinmeli diyorum.

chemeng
20-01-2007, 12:06
bağcı ve doluca favorimdir...

kantar
25-01-2007, 18:30
Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar dilerim.

Şarap içmemem, yoksulluğumdan dolayı değildir,

Rezil ve sarhoş olmaktan korktuğum için de değildir,

Ben gönlümü ferahlatmak için şarap içiyorum,

Gönlüme girdin ya, artık içmeye gerek duymuyorum.

Ömer Hayyam

yakkır
26-01-2007, 20:20
Doluca villa neva kırmızı

yakkır
03-02-2007, 18:15
Yazdığıma bakıpda her akşam içtiğimi sanmayın.Keyifçiyimdir öyle kederlenince pek içmem , içerken tadını almalı ve o an hayattan zevk almayı severim.

Bu akşamın şarabı Sevilen-Altıntepe(Kırmızı)

tekniker
03-02-2007, 18:58
Kaderin elinde boynum kıldan ince:
Tüysüz kuşa dönerim ecel gelince.
Yine de toprağımdan testi yapın siz:
Dirilirim içine şarap dökülünce.

Ömer Hayyam

bathan
03-02-2007, 19:11
villa doluca. işte şarap. sofrada mofrada heryerde.

Detay
03-02-2007, 20:58
villa doluca. işte şarap. sofrada mofrada heryerde.

her zaman her yerde ıcerız
:D:D:D:D:D:D

yakkır
31-03-2007, 16:41
Kayra -Tılsım (Kırmızı) İlk defa deniyorum damakta oldukça yumuşak ve hoş bir tadı var

bourbon
31-03-2007, 17:02
Kayra -Tılsım (Kırmızı) İlk defa deniyorum damakta oldukça yumuşak ve hoş bir tadı var

bu hafta denedım.oldukca lezızdı...

bugunde belgrat ormanında kosarken canım cektı her ne hıkmetse:)

yakkır
31-03-2007, 17:05
bu hafta denedım.oldukca lezızdı...

bugunde belgrat ormanında kosarken canım cektı her ne hıkmetse:)

Öyle sarhoş olmak için içmem ama şarap içerken güzelde bir müzik dinler ve çok keyif alırım

SALESMAN
31-03-2007, 17:20

kırmızı sarabın azı ( günde 150 cl kadar) içerdği tanen sebebiyle yaralıdır.

yakkır
31-03-2007, 17:24
kırmızı sarabın azı ( günde 150 cl kadar) içerdği tanen sebebiyle yaralıdır.

Nihayet derdimizi anlayan oldu.Tabi birde aldığım haz ve keyif ayrı

keçi çobanı
31-03-2007, 17:31
bu şarap işini bulgarlar iyi biliyor
kötüsü hiç denk gelmedi üstelik çok ucuz
kaliteleri bizim yakut ayarında

şarabı ekmeksiz içmem (kırmızıyı)

bourbon
31-03-2007, 17:32
Öyle sarhoş olmak için içmem ama şarap içerken güzelde bir müzik dinler ve çok keyif alırım

bende kosarken musık dınlıyordum:) ..

yakkır
31-03-2007, 17:34
bu şarap işini bulgarlar iyi biliyor
kötüsü hiç denk gelmedi üstelik çok ucuz
kaliteleri bizim yakut ayarında

şarabı ekmeksiz içmem (kırmızıyı)

Keçi çobanının heybesinde ekmeği olur her zaman

keçi çobanı
31-03-2007, 17:36
:he: :he: :super: :he: :he:
Keçi çobanının heybesinde ekmeği olur her zaman