PDA

View Full Version : Zeytin Bahçesi Kurmak Nasıl Bir Yatırım Sizce?

Pages : 1 2 [3]

labtek
27-05-2007, 10:20
Türk olmak zor...

tent
27-05-2007, 16:12
Metin MÜNİR

Zararsız (http://www.milliyet.com.tr/2007/05/27/yazar/munir.html)

Cahillik bir örtüdür. Ama ince bir örtü. Onu kaldırmak kolaydır. ...

kasved
27-05-2007, 16:37
Arkadaşlar bi genel uyarım da şu;

Z.yağı satın alırken kesinlikle rafine ürünü değil sızmayı tercih edin, mümkünse ürünlerin fiyatlarının katlandığı 1 veya 0,5 Lt.lik cam şişeleri değil 5 lt. teneke sızma yağlarını tercih edin, ambalajından dolayı aynı ürünü iki katı fiyata satın almak akılcı değil.

Rafine yağa gelince; zeytinin dip tabir ettiğimiz zeytin toplama mevsiminde çeşitli nedenlerle toprağa dökülmüş zeytinler ayrı kasa/çuvallanarak dip diye belitilerek ayrı sıkıma tabi tutulur. Bu dip yağlar zeytinin toprakta kalma süresine bağlı olarak ortalama 2 asitten yukarısı bizim acı tabir ettiğimiz yağlardır.

Bu çeşitli seviyedeki acı yağları toplayan tüccar bunlar piyasadaki yağ satan fabrikalara gönderir, yağın bu asit seviyesindeki acılığı yapılan kimyasal işlem ve yüksek ısı seviyesinde düşürülerek damak tadına uygun rafine denilen yağ elde edilmiş olur. Yağ rafine edilirken içindeki faydalı birçok fenomen yüksek ısıda kaybolmaktadır, onun için size tavisyem mutlaka sızma yağ kullanın.

Birde yağı evinizde saklarken direkt güneş ışığından ve kaloriferden uzak tutun, zeytinyağı buzdolabına konmaz konduğu takdirde saf sızma mutlaka donar aldığınız yağ soğuk ortamda donmuyorsa saf değildir.

Birde zeytinyağını yemeklerde kullanırken yemek için kullandığınız yağın en fazla yarısını yemeği pişirme sırasında salça/soğan kavurmasında kullanın kalan yarısını ise mutlaka yemeği pişirip servis yapmadan önce yemeğe karıştırararak veya üzerinde gezdirerek kulanın ki z.yağının faydalı bileşenleri yüksek ısıda öldürmeden tüketmiş olursunuz.

Karan YILMAZ
01-06-2007, 08:14
Yahu bu ne sacma sapan bir durum.

Ben ABD de 5bin km otede Turk veya Yunan zeytinyagini bir Turk'ten daha ucuza tuketiyorum. Aradaki gumruk tasima ve perakende karlarida araya girdigi halde nasil oluyorda bir Amerikan supermarketi Turk supermarketinden daha ucuza ayni mali satabilir?

Uretiminde dunya dorduncusu olan bir ulkenin vatandaslari ayni mali hic uretmeyen bir ulkeden daha pahaliya nasil ve neden alabilir?

Aklim almiyor.

Zeytinyagi var zeytinyagi var.. Hepsi ayri kalitede.. 5 litresi 20 dolara da var 50 dolara da var.
Ornegin, Amerikan marketlerinde satilan en taninmis Turk markasi Lio Zeytinyaglari nin 5 litrelik o siyah tenekesindeki zeytingayi ile sizma zeytinyagi arasinda daglar kadar fark var. Ben sizma birinci kalite zeytinyaginin litresini 7 ytl den satiyorum.. Daha ucuzu daha kalitelisi, daha az asitlisi yok :)

misterno
01-06-2007, 15:39
Karan arkadasim

Bu sizin kaliteli sizma zeytinyagi dediginiz seyin Ingilizcesi nedir? Yoksa Extra Virgin Olive Oil midir? Cunku ABD de hep onu aliyorum ve litresi en son 6-7 dolara cesit cesit var hemde heryerde.

Bu arada zeytinyaginin hepsinin farkli asit oranlari var ve bildigim kadariyla lezzetide bu etkiliyor. Yoksa kaliteden kastiniz nedir ve ambalaja bakarak nasil anlasilir anlatirsaniz sevinirim.

Kirlangic in 3/4 litresi burada 8 dolar ve ABD de Taris markadan sonra gordugum en pahali zeytinyagidir. En pahali derken benim gittigim dukkanda 30 a yakin marka vardi ve en pahalisi Kirlangic ve en az satilanda oydu. Lio markasi coktan batti sanirim haberiniz yok artik ABD de satilmiyor ve zaten bir kere kullandim cope attim cok kotuydu.

Taris ise Chicago da dukkan acti dunya insanoglu tarihinin en pahali zeytinyagini satmaya basladi, internetten fiyatlari gordum inanamadim. O kadar Yunan Italyan zeytinyagi varken Amerikalilar neden bunu alsinlar bu adamlar hicmi pazar arastirmasi yapmamis cok sasirdim. Sanirim o dukkanida yakinda kapatirlar.

qba1976
01-06-2007, 20:51
Bence Tariş in şu an izlediği strateji doğru. Biz bence ispanyollarla , italyanlarla , yunanlılarla fiyatta ve miktarda yarışamayız. Adamlar çok yüksek miktarda ve devlet destekli iş yapıyorlar. Büyük kooperatfileri büyük dağıtım kanalları kurmuşlar. Belki Tariş'in bu yüksek fiyat , lüks butik dükkanlar projesi kendisine kısa vadede birşey sağlamayacak ama hani kimi tüketicilerde vardır aynı ürünün hangisinin fiyatı yüksekse onu alır , ne bileyim türk zeytinyağı pahalı o zaman güzeldir fikri kafalarda yerleşecektir. Tabii bence...

VOLVO
03-06-2007, 01:37
Yurtdışında yediğim hiçbir zeytinden keyif alamıyorum. Ne ispanya'da yediklerim birşeye benziyordu ne de İtalya'da. Hani bunlar zeytin ülkesi ya. Tuhaf,acımsı bir tatları var. Belki de bizim damak zevkimiz farklı gelişmiş.

Birde bu sene ispanya'da zeytin ağaçları normalden fazla çiçek açmıi diye bir yazı okudum. Ve Türkiye sıkıntı çekebilir deniliyordu.Umarım etkisi sınırlı olur.

mf2hd
03-06-2007, 02:06
bence damak tadı farkıda olabılır. ayrıca seneye zeytınyagı fıyatı yukselecek denıyor. tabı benım oturdugum ılde tanıgım yetıstırıcıler bunu dıyor.

Karan YILMAZ
03-06-2007, 07:45
Zeytinyagindan zeytinyagina cok fark var.. Sizma, birinci, ikinci daha sonra rafine ve en sonunda da en ucuzu olan riviera zeytinyagi geliyor. Asit oranlari en dogali sizma zeytinyaginda en dusuk ve kalitesine gore fazlalasabiliyor. Iklimden iklime yani yetisme bolgesine gore de zeytinyagi asit orani degisiklik gosterebiliyor. Bugun Italya'da zeytinyaginin tipki sarap gibi tadina bakip ne kadar kaliteli oldugunu anlamaya calisan uzmanlar var.
Lio zeytinyagi firmasi basindan okudugum kadariyla zeytinyaglarina findikyagi katmaya calismis ve bunun anlasilmayacagini sanarak buyuk bir ticari hata yapmistir. Tamam findikyagi da pahali ve kaliteli bir yag ama zeytinyagi cok farkli. Lio firmasi, New York'ta temsilcilik kurmus, Turkiye'den ihracat yaparak Italyanlarin egemen oldugu bir pazarda yer edinmeye calismis bir firmadir.. Sanirim biz ticareti pek bilmiyoruz.. Bi sure sonra devam eden kaliteyi daha fazla kar saglamak amaciyla bozarak, alicilari aptal yerine koyarak ne yapmaya calisiyoruz anlamis degilim.
Evet.. Extra virgin olive oil sizma zeytinyaginin ingilizce ismi. Dunya'da insanlarin zeytinyagina ilgisi gittikce artiyor. Turkiye'nin zeytinyagi ihracati gecen yil icin bir onceki yila gore yuzde 30 artmis durumda. Fakat uretici ulkeler icerisinde kisibasina en az zeytinyagi kullanan ulke yine Turkiye. Kisi basina zeytinyagi tuketimi Yunanistan'da 21 kilo, Ispanya'da 12, Italya'da 9 kg iken Turkiye'de 0,9 kg dur. Bunun sebebi zeytin uretimi yapilmayan yerlerdeki halkin tuketim aliskanligi kazanmamis olmasi ve zeytinyaginin pahali olmasidir.

umutsari
03-06-2007, 10:28
gaziantep yöresınde mucavır alan dısında zeytın ekılı alana para ödendişğini yaklaşık 200 250 mılyon civarında öğrendım ..

dun bır arazı bakmıstım yaklasık 150 dönum..

şimdi ben orayı alsam içine kaç yıllık zeytın ekmelıyım ...

ödeme bır defaya mahsus mu olacak yoksa her snee mı ???

tek sefer olsa bıle fidan bedelı alacağımız parayı kurtarıyormu???

bu konuda benımle ırtıbata gecebılecekarkadaslar varsa servınırım

sadece zeytın değil tum tarım hayvancılıkla ılgılenen arkadaslar ..

yanı bız napabbılırız boş duran topraklarda ..

bölgesi gaziantep kılıs ıslahıye arasıdır...

misterno
03-06-2007, 13:58
Anlamadigim bazi seyler var

1) Gaziantep'te zeytin nasil yetisiyor anlamiyorum oranin iklimi ile Ege Akdeniz iklimi cok farkli karasal iklimde zeytin yetsitirilebilirmi ve lezzeti Ege Akdeniz bolgelerinkinden cok farkli olmazmi?

2) Extra Virgin Olive Oil yani sizma zeytin yagi nin kendi aralarinda cesidi vardmi? Yani sisenin uzerindeki rakamlardan hangisine bakmaliyizki bize iyimi kotumu oldugunu belli etsin. Mesela asit orani demissiniz, TR de satilan ve en cok tutulan sizma zeytinyagini obur zeytinyaglarindan ayiran ozellik nedir bunu sisenin uzerindeki hangi ibarelerden anlayabiliriz.

umutsari
03-06-2007, 14:14
ben yenısıyım ama bız kılıste çok yetıstığını bılırız ..

ya ben yetiştirmek uzere değil yatırım amaclı sordum ..

örnmeğin 400 mılyara 200 donum yer alsak ..

dönumune 200 ykr verse 40 mılyarını geri alcaz..

ama benım sorum su 40 mılyar tesvıği almak ıcın 400 mılyar uzerıne geri ne kadar harcama yapacaz ..

ayrıca bız o kırk mılyarı her sene mı alacaz??? tesviği yoksa bı keremı..

benım fikrim yeri alıp zeytın dıkmek tesvık almak ..

tesvık eğer her sene verılmıyorsa ...

arsanın ağaçlı olusuyla fıyat artısından yararlanıp daha yuksek fıyata satmak ..

olmazmı bu fıkır???

ercan
03-06-2007, 15:00
dönümüne 250ytl(trilye türü hariç) veriliyor ve tabi ki sadece ilk tesiste veriliyor.
Bunun için sertifikalı fidan almanız lazım.Eğer amaç sadece bu parayı almaksa biraz daha aralıklı ekerek dönüme 18-20 civarı fidan dikersiniz.Fidan fiyatları türüne ve büyüklüğüne göre değişiyor 5-15ytl arası sanırım şu an.
Eğer civarınızda hayvancılık yapılıyorsa hayvanların fidanları yememesi için tel çevirmeniz gerekecektir.Bunun için dönüm hesabı veremem arazinin büyüklüğü ve şekli ve direkleri kaç metrede bir dikeceğin fiyatı değiştirecektir.
Eğer sadece zeytinleri toprağa sokacaksan ve sulama sistemi yapmayacaksan fazla birşey tutmaz ama 80X80 çukur açacak doğru düzgün gübreleyecek sulama sistemi tesis edeceksen, etrafını da çevireceksen dönümünü iyi ihtimalle 350-400 ytl'ye maledersin.

Karan YILMAZ
04-06-2007, 06:39
En az asit sizma zeytinyaginda var..
Miristik asit (en cok) 0,05
palmitik asit 7,5-20,0 (20,0 riviera)
palmitoleik asit 0,3-3,5
haptadekanoik asit (en cok) 0,3
stearik asit 0,5-5,0
oleik asit 55,0-83,0
linoleik asit 3,5-21,0
kolestrol, serbest yag asitleri , rutubet dahil daha bir cok degerler var..
kaynak: Hasad gida dergisi mayis 2006, sayi 252, sayfa 32

kasved
04-06-2007, 13:36
dönümüne 250ytl(trilye türü hariç) veriliyor ve tabi ki sadece ilk tesiste veriliyor.
Bunun için sertifikalı fidan almanız lazım.Eğer amaç sadece bu parayı almaksa biraz daha aralıklı ekerek dönüme 18-20 civarı fidan dikersiniz.Fidan fiyatları türüne ve büyüklüğüne göre değişiyor 5-15ytl arası sanırım şu an.
Eğer civarınızda hayvancılık yapılıyorsa hayvanların fidanları yememesi için tel çevirmeniz gerekecektir.Bunun için dönüm hesabı veremem arazinin büyüklüğü ve şekli ve direkleri kaç metrede bir dikeceğin fiyatı değiştirecektir.
Eğer sadece zeytinleri toprağa sokacaksan ve sulama sistemi yapmayacaksan fazla birşey tutmaz ama 80X80 çukur açacak doğru düzgün gübreleyecek sulama sistemi tesis edeceksen, etrafını da çevireceksen dönümünü iyi ihtimalle 350-400 ytl'ye maledersin.

Ek Olarak; ilçe tarım müdürlüğünden uzman zeytin fidan dikmeden önce getirtilerek araziyi önce mutlaka boş olarak görmek istiyorlar, arazinin içersinde ağaç olmaması gerekiyor.

Dönümde adet olarak 28 fidan dikilmesini talep ediyorlar(6X6) teşvik için minumum asgari arazi büyüklüğü 10 dönüm bu ölçünün altındakilere teşvik yok. Sadece fidan dikip para almak bana mantıklı gelmiyor nedeni; dönümde sadece asgari fidan maliyeti 5x280= 1.400 YTL. buna artı fidanı tarlaya getirme, araziyi sürüp dikime hazırlama, işçi tutup dikim yaptırma maliyetleri asgari verilen dönüm başı 2.500 YTL.yi rahatlıkla geçer, tabiki fidan yerine zeytin dalını toprağa dikip fidan diye kabul ettirilirse tabiki bu durumu bilemem.:clown:

Bu teşviğin amacı fidan dikme masrafından yoksun ve fidan dikimi dolayısıyla arazinin başka ürün ekip gelirinden mahrum kalacak çifçiye iyi niyetle getirilmiş yasal bir düzenlemeyi ben sadece teşviğin kaymagını nasıl yerim diye incelemek çok yakışık almamış. :ayy:

misterno
04-06-2007, 15:38
En az asit sizma zeytinyaginda var..
Miristik asit (en cok) 0,05
palmitik asit 7,5-20,0 (20,0 riviera)
palmitoleik asit 0,3-3,5
haptadekanoik asit (en cok) 0,3
stearik asit 0,5-5,0
oleik asit 55,0-83,0
linoleik asit 3,5-21,0
kolestrol, serbest yag asitleri , rutubet dahil daha bir cok degerler var..
kaynak: Hasad gida dergisi mayis 2006, sayi 252, sayfa 32

Karan Bey

Bu bahsettiginiz degerler falan sisenin uzerinde yazmiyor yani ABD de yazmiyor TR de yaziyorsa bilemem. Benim sorum suydu, yani bir sizma zeytinyaginin bir baska sizma zeytinyagindan farkini uzerindeki etiketten teknik olarak nasil anlayabiliriz? Hangi rakama bakmamiz gerekiyor ve saglik acisindan bu degerlerin ne olmasi gerekiyor. Sanirim asit orani saglik acisindan bir sey ifade etmiyor yalnizca lezzetini degistiriyor. Ama yaniliyor olabilirim.

Karan YILMAZ
06-06-2007, 07:06
Karan Bey

Bu bahsettiginiz degerler falan sisenin uzerinde yazmiyor yani ABD de yazmiyor TR de yaziyorsa bilemem. Benim sorum suydu, yani bir sizma zeytinyaginin bir baska sizma zeytinyagindan farkini uzerindeki etiketten teknik olarak nasil anlayabiliriz? Hangi rakama bakmamiz gerekiyor ve saglik acisindan bu degerlerin ne olmasi gerekiyor. Sanirim asit orani saglik acisindan bir sey ifade etmiyor yalnizca lezzetini degistiriyor. Ama yaniliyor olabilirim.

Aradiginiz bilgiler bu sitede yaziyor..
http://www.network54.com/Forum/296378/thread/1164924312/last-1164958650/Zeytin+Yagina+Dair

transaction
25-12-2007, 23:07
Bir bilene soralım.
Karamürsel Yalakdere ve İznik hattından 10 dönüm ve üzeri arazi/tarla almayı planllıyorum.
Bu bölgemiz, zeytin, ceviz veya nar için uygun mudur ?
Komplike bir bahçe tesis etmek istiyorum.

Bu konuda bir bilgilendirme rica edeyim.

misterno
26-12-2007, 17:02
Ya bu zeytinyagi ne garip bir seydir. Herseyin fiyati yukselirken bizim burada ABD'de fiyati ayni kalan bir tek zeytinyagi. Turkiye'de ne uretilse fiyati artmiyor ayni findik gibi. Burada yani ABD de Aralik 2007 itibari ile cok kaliteli italyan mali sizma zeytinyaginin litresi 9 YTL, findiginda kilosu 6YTL den gidiyor hemde supermarkette. Naapiyorsunuz butun bunlari bedavaya falanmi ihrac ediyorsunuz Amerikaya, merak ediyorum valla.
Bu kadar ucuzken siz nasil para kazaniyorsunuz? Merak etmemek imkansiz.

transaction
27-12-2007, 08:57
Ya bu zeytinyagi ne garip bir seydir. Herseyin fiyati yukselirken bizim burada ABD'de fiyati ayni kalan bir tek zeytinyagi. Turkiye'de ne uretilse fiyati artmiyor ayni findik gibi. Burada yani ABD de Aralik 2007 itibari ile cok kaliteli italyan mali sizma zeytinyaginin litresi 9 YTL, findiginda kilosu 6YTL den gidiyor hemde supermarkette. Naapiyorsunuz butun bunlari bedavaya falanmi ihrac ediyorsunuz Amerikaya, merak ediyorum valla.
Bu kadar ucuzken siz nasil para kazaniyorsunuz? Merak etmemek imkansiz.

Sn.Misterno,
Kanayan yaraya tuz basıyorsunuz... Burada herşey bedavaya gidiyor.
Üretici bitik durumda, burada tüketicinin elinden adeta zorla bedavaya alınan mahsüller var.
Çok normal bir sonuç, 2007 sonu yine ihracat rekoru kıracağız, kıracağız ama ithalat rekorundan kimse bahsetmez buralarda...
Siz siz olun, taaa Amerika'ya bedavaya giden ürünlerimizden yerli malı rahatlığıyla afiyetinize bakınız.
Saygılar

misterno
27-12-2007, 17:27
Peki madem bedavaya veriyorsunuz zeytinyagini falan, ama bu dosyada hala zeytinlik kurmak isteyenler, zengin olmayi dusunenler hatta mahsul iyi olursa dunya turuna cikarim diyenler var.
Ya bir yerde bir yanlislik var ama nerede? Bu kadar ucuz olan bir urunden nasil bu kadar para kazanilabilir? Aklim almiyor.

qba1976
27-12-2007, 19:17
Ne bedavası ne dünya turu!?
Kim kime para kazamadan bişey veriyor ki.
Şu anda tarımda en güzel parayı yine de zeytin kazandırıyor kim ne derse desin..

misterno
27-12-2007, 20:34
Bence zeytinyagi cok kazandiriyor demeden once bir misir ve bugday fiyatlarina bakmanizi onerirdim. Son iki yilda ikiside 4 katina cikti.

qba1976
27-12-2007, 20:36
kalıcı bir kazanım değil bu senenin getirdiği birşey...
Kurak yıllarda mısır buğday ilk kez kazandırdı. Yoksa hayvan yemi bunlar... K ıyas kabul etmez

misterno
31-12-2007, 16:33
Sevgili qba1976

BUgday ve msir hakkinda boyle konusmadan once size bir tavsiyem olacak. google a gidin ve ethanol yazin.
Bundan sonra bugday ve misir fiyatlarinin asla dusmeyecegini ve hep yukselecegini anlarsiniz.
saygilar

qba1976
31-12-2007, 19:18
sevgili misterno;
Tarım işinden anlamıyor olmalısınız ki elmalarla armutları karıştırıyorsunuz..
Zeytin bildiğiniz gibi bir meyve ağacıdır ve bir kez dikildikten sonra tekrar dikilmesine gerek olmadan sürekli meyve verir..
Yani mısır ve buğday gibi her sezon tekrar ekim ,tekrar bir külfet getirmemektedir..
Kıyas kabul edilemez...

cetvel
31-12-2007, 23:47
bu başlığı özlemişim!... :)

fındık ve zeytinyağındaki en büyük hatamız, pazarlama stratejisi oluşturmama konusundaki ısrarımızdır... Fındıkta üretimde dünta lideriyken ve zeytinyağında dünyadaki ilk birkaç üretici arasındayken fiyatlara gereği gibi etki edememek, sanırım sırf bizlere mahsus bir yetenek!...

zeytin ağacı, iyi bir bakımla 1000 sene bile ürün verebilir yeterki villa yapmak için kesmeyelim...

mısır ve buğday da stratejik ürünler, her ikisinin de olmazsa olmaz denecek özellikleri var ama buğday için harcanan emek/fayda ile zeytin için harcanan emek/fayda oranı aynı değil... ayrıca bizim topraklarımızda yetişen ürünler arasında en çok para kazanacağımız ürünleri bulup, onların tarımını yapmalıyız. buğdayda, belki her toprakta veya hemen her iklimde ürün alınabilecek cinsler bulunabilir ama zeytin her iklimde yetişmeyen bir ürün olduğu için, benim tercihim zeytin'den yana!...

herkese mutlu yıllar...

qba1976
29-02-2008, 22:59
Zeytinlik işinde parası olup da bilgisi olmayanlar için güzel bir site! Adamlar zeytinlik yapıyor , güzel fikir valla ! İlginç..
www.ogunzeytin.com.tr

qba1976
29-02-2008, 22:59
Zeytinlik işinde parası olup da bilgisi olmayanlar için güzel bir site! Adamlar zeytinlik yapıyor , güzel fikir valla ! İlginç..
www.ogunzeytin.com.tr

H.SEZER
19-09-2008, 22:11
http://666kb.com/i/b29786pmj1ghrswj3.jpg
becerebildiysem bir resim gönderdim arkadaşlar.Zeytin leri diktim hayırlısıyla..

H.SEZER
19-09-2008, 22:13
haftaya yetişmiş resmi gelecek

kuzu_fan
25-09-2008, 19:31
Bu foruma üye olmama sebep olan basliktir bu. Bir gece oturup, sabaha kadar okumuslugum vardir :)

sabetay
26-09-2008, 21:44
Mudanya'da dolaştım geçenlerde
satılık çok yer var.
zeytinciler kan ağlıyor bu sene

gokmavi
28-09-2008, 13:08
Ben de öyle yapmistim :) Bu forumdaki en faydali bilgileri iceren basliklardan biridir.
Acanin, yazanin klavyesine saglik :)

Bu foruma üye olmama sebep olan basliktir bu. Bir gece oturup, sabaha kadar okumuslugum vardir :)

kkapdan@turkbee
28-09-2008, 13:11
GÜNEYDOĞUDA ZEYTİN YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANACAĞINIDUYMUŞTUM..
Edremitte arkadaşımda 12,000 adet 1,5 m boyunda fideler var ilgilenen olursa irtibata geçsin

labtek
28-09-2008, 21:07
18 ay once kurdugum zeytinligim http://www.ogunzeytin.com.tr sitesinde goruldugu kadar oldu. Ne cicek dokturdum, ne de meyva dokturdum. Ilk sene 15Kg bu sene tahmini 70 - 80 Kg urun kesin alirim. Subat mart ayinda ilk budamayi yaparim insallah. Ustelik bu arada yerimin 50 metre ustunden baraj kanali gecti. Bugunlerde kanaldan 40 - 50 cm capinda boru tarlamin yanindan geciyor. Simdiye kadar tankerle suladigim yerimi kapimin onunden gecen borudan yapacagim damlama sistemi (%50 urune yansir) ile sulamak nasip olacak insallah. 3 yasini doldurdugunda 300 agactan 1 ton zeytin alacagimi dusunuyorum. Emekliler icin sahane bir ugras herkese tavsiye ederim.

labtek
28-09-2008, 22:01
Dag tepe trilya (gemlik) doldu. Sakin trilya dikmeyin. Dikilen fidanlar 2-3 yasinda. Onlar pazara girince korkarim sofralik zeytin ya elde kalacak yada kesin fiati dusecek. Edremit zeytinini yag olarak saklamak mumkun. Trilya mumkun degil. Asidi yukseliyor. Ihracat sansi hic yok.Sadece sofralik olarak dusunulmeli. Memecik icin cok iyi seyler soyleniyor. Ihracati var. Yag orani trilyadan yuksek. Hatta yeni gelistirilen zeytin cesitleri var. Hastaliklara dayanikli verimi yuksek. Trilyada olcu kacti malesef. Ustelik marmara disindaki trilya pek para etmiyor.

cetvel
30-09-2008, 10:55
Dag tepe trilya (gemlik) doldu. Sakin trilya dikmeyin. Dikilen fidanlar 2-3 yasinda. Onlar pazara girince korkarim sofralik zeytin ya elde kalacak yada kesin fiati dusecek. Edremit zeytinini yag olarak saklamak mumkun. Trilya mumkun degil. Asidi yukseliyor. Ihracat sansi hic yok.Sadece sofralik olarak dusunulmeli. Memecik icin cok iyi seyler soyleniyor. Ihracati var. Yag orani trilyadan yuksek. Hatta yeni gelistirilen zeytin cesitleri var. Hastaliklara dayanikli verimi yuksek. Trilyada olcu kacti malesef. Ustelik marmara disindaki trilya pek para etmiyor.

evet bu başlığı özlemiştik... ama sevgili labtek'in yazdığı son mesajla da, tarım sektöründeki plansızlığımız ve günü kurtarmaya çalışan çiftçimizin içine düşmüş olduğu aciz durum gözler önüne serilmiş oluyor. Ödemiş Ovası'nda bile tabana zeytin diken çiftçinin aklına şaşıyorum, devletin bu köylüye yaptırım uygulamamasına ise hiç şaşırmıyorum. Günün birinde devlet eliyle eğer doğru düzgün bir ürün planlaması yapılırsa çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.

İspanyanın içine düştüğü durumu bile değerlendiremiyorsak ve köylümüz ağlıyorsa, adamların zeytinliklerini tam anlamıyla tekrar ürün alır hale getirdiklerinde, bizimkiler ne yapacak çok merak ediyorum.

hisseciyim_ben
02-10-2008, 16:35
Balıkesir çevresinde 3 yaşından büyük olmayacak şekilde uygun dikimi yapılmış ve gerektiğinde sulama,elektrik ve yol vasıflarına sahip zeytinlik ARAZİ alımı yapılacaktır.Alıcı kişiyle direk irtibatlayacağım sizleri.(10.000-60.000 ytl civarı)

Pit
17-03-2009, 10:00
tarıma yatırım yapmak son zamanlarda şehirlerde yaşayanların özlemini duydukları birşey olmaya başladı son zamanlarda. ve birçok kişi bodur kiraz, ceviz, zeytin vs derken bahçeler kurdu yatırım yaptı. ancak unutmamak lazımki tarım az emek vererek köşeyi dönebileceğiniz bir iş değildir ve hiçbir zamanda olmamıştır. (sadece siyasi amaçla daha önceden verilmiş rekor fındık fiyatları vs dışında)
ayrıca tarımda bir sene aldığınız rekoltenin diğer sene alabileceğinizin garantisi yoktur. olayın büyük kısmı bizim kontrolümüzde olmayan doğa olaylarına bağlıdır.
zeytin konusu da aynı bu şekildedir. çok emek ve sabır gerektirir. bu sene kalitesine göre değişmekle birlikte zeytinin kilosu 0.3-1.5 tl arasında değişti. yetişkin 1000 adet ağacınız olsa ve bunlardan ortalama 30 kg zeytin aldığınızı düşünsek senede 30 ton zeytin eder ki (zaten her yıl bu ortalamayı tutturmanız çok zordur). bu 30 tonu 1.5 tl den satsanız bile (bu da çok zordur hatta tüm ürününüz için hemen hemen imkansızdır) 45.000 tl yıllık kazanç elde edersiniz. Yok ben ürünümü yağa çevirecem derseniz elde edeceğiniz yağ ortalama ürününüzün %20 si civarındadır. yani 30 ton zeytinden 6 ton yağ elde edersiniz ve bu yağı elde etmek içinde bir bedel ödersiniz.zeytinyağının toptancıya satış fiyatı 3.5 ile 5 lira arasında değişmektedir.yıl içinde masraflarınız olacaktır ve en büyüğü de ürünün toplanmasıdır.
anlatmak istediğim tarım gerçekten güzel bir uğraştır ve bilinçli yapıldığında kazanç da getirecek bir yatırımdır ancak hiçbir zaman kısa yoldan köşe dönülecek ve sabit getiri elde edilecek bir iş değilidir. Rekolte ve fiyatlar sizin dışınızda gelişebilecek etkenlere bağlıdır.

qba1976
17-03-2009, 12:39
Sayin Pitt
0.3 kurusa satilan zeytin hangi tiptir ve nerede satilmistir
Merak ettim sadece

qba1976
18-03-2009, 22:25
hala cevap gelmediğine göre arkadaş atıp kaçan cinsten..
Zaten konuda bilgili birisi olsa 30 kuruşa zeytin satılıyor demezdi.
Basit bir hesapla zeytinin minimum fiyatını belirleyen şey zeytinyağıdır.
Yani normal bir zeytinyağı şu sıra 5 tl ise ve 5 kg dan 1 kg yağ veriyorsa (ki bu sene yağış az olduğu için yağ verimi yüksekti danelerin 4 kg dan falan 1 kg yağ verdi) bu ne demektir, yağlık zeytin dediğimiz dokuntu veya elek altı zeytinler bile 0,9 ila 1 tl den satılmıştır.
Zeytinlerinize guzel bakıp boy da yaptırmışsanız ortalama 2 TL den satarsınız ki bu devirde yine de çok güzel paradır.

madencix
18-03-2009, 22:48
TARİŞ in açıklamış olduğu fiyat 5.75 TL dir.
ve zeytin ekimi yapılacak arazi verimi etkilemektedir...rakım 400 metreden yüksek de zeytin üretimi yapılmaz...
3/1 veren zeytin bahçeleri mevcut...
zeytin cinsi çok önemli...
bu konuda sizlere yardımcı olabilecek verimi yüksek zeytin fidanı alımı için;
izmir ödemiş ilçesindeki bademli tarım koop. ni tavsiye ederim...

Pit
19-03-2009, 09:13
Sayin Pitt
0.3 kurusa satilan zeytin hangi tiptir ve nerede satilmistir
Merak ettim sadece
yağlık zeytinin en düşük fiyatı aydın ticaret borsasında bu sezon 0.3 den işlem görmüştür. Aydın ticaret borsasının yağlık zeytin fiyatlarına bakarsanız orada görebilirsiniz.

Pit
19-03-2009, 09:19
hala cevap gelmediğine göre arkadaş atıp kaçan cinsten..
Zaten konuda bilgili birisi olsa 30 kuruşa zeytin satılıyor demezdi.
Basit bir hesapla zeytinin minimum fiyatını belirleyen şey zeytinyağıdır.
Yani normal bir zeytinyağı şu sıra 5 tl ise ve 5 kg dan 1 kg yağ veriyorsa (ki bu sene yağış az olduğu için yağ verimi yüksekti danelerin 4 kg dan falan 1 kg yağ verdi) bu ne demektir, yağlık zeytin dediğimiz dokuntu veya elek altı zeytinler bile 0,9 ila 1 tl den satılmıştır.
Zeytinlerinize guzel bakıp boy da yaptırmışsanız ortalama 2 TL den satarsınız ki bu devirde yine de çok güzel paradır.
zeytin konusunda emin ol yeterince bilgim var. zeytin üreticisi değilim ancak aydın bölgesinde bir zeytinyağı fabrikasına ortağım.
lütfen üslubunuza dikkat ediniz. benim yazdığım yazıda zeytinden kısa vadede köşeyi döneceğini sana kişiler içindi. zeytinden ve zeytinyağından güzel paralar kazanılır ve bende kazanıyorum. ama anlatmak istediğim tüm tarımsal yatırımlarda olduğu gibi zeytinde de risk var çok çalışmak vardır.
madem sizde bilgilisiniz bilgi paylaşımı yapalım. mesela bu sene zeytini toplamak için ne kadar maliyet yaptınız?

qba1976
19-03-2009, 12:09
Evet bilgiliyim , en azından zeytin fiyatlarını takip etmek için hiçbir geçerliliği olmayan borsa fiyatlarına bakmıyorum.
Benim kişisel bir durumum yok size karşı ancak kimi insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabiliyor ve her konuda ahkam kesebiliyorlar. Eğer siz hala piyasada 0.3 tl ye zeytin satıldı diye ısrar ediyorsanız maalesef siz de bu kişilerden birisiniz.
Yani koylu 0.3 tl ye zeytin satacak alan da 5 de bir alıp yağı 1,5 a mal edecek , size akıllıca geliyor mu bu durum , köylü bu kadar aptal mı?
Zannedersem siz bir yağ fabrikasına ortak olmuşsunuz söylediğiniz gibi ancak piyasadan haberdar değilsiniz maalesef.
Toplama parası da zeytine göre değişir.
Benim domat tipi zeytinlerimi yatılı amelelerim günde 10 kasa yani 250 kg a kadar topluyorlar. 20 tl yevmiyeden kilo başı 0,08 tl ediyor. Kilosunu anlaşma yapıp sıradan 2,8 den verdim , herhalde karlı bir iş olmuş değil mi?

Pit
19-03-2009, 12:32
Evet bilgiliyim , en azından zeytin fiyatlarını takip etmek için hiçbir geçerliliği olmayan borsa fiyatlarına bakmıyorum.
Benim kişisel bir durumum yok size karşı ancak kimi insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabiliyor ve her konuda ahkam kesebiliyorlar. Eğer siz hala piyasada 0.3 tl ye zeytin satıldı diye ısrar ediyorsanız maalesef siz de bu kişilerden birisiniz.
Yani koylu 0.3 tl ye zeytin satacak alan da 5 de bir alıp yağı 1,5 a mal edecek , size akıllıca geliyor mu bu durum , köylü bu kadar aptal mı?
Zannedersem siz bir yağ fabrikasına ortak olmuşsunuz söylediğiniz gibi ancak piyasadan haberdar değilsiniz maalesef.
Toplama parası da zeytine göre değişir.
Benim domat tipi zeytinlerimi yatılı amelelerim günde 10 kasa yani 250 kg a kadar topluyorlar. 20 tl yevmiyeden kilo başı 0,08 tl ediyor. Kilosunu anlaşma yapıp sıradan 2,8 den verdim , herhalde karlı bir iş olmuş değil mi?
arkadaşım zeytinyağı firmasına ortağım ve işten de haberdarım.sezonda aydındaydım işin başında hatta 2 hafta öncesinde tekrar gittim ufak tefek iş vardı. dediğim 0.3 borsada görünen fiyat ben o fiyatta fiilen zeytin almadım ancak bu sezon 0.5 ila 0.7 maliyetli zeytin alıp yağ çektim kendi adıma. satışını da çıkan yağın kalitesine göre 3.5 ile 4.2 arasından verdim. daha kaliteli zeytin alsaydım 5 lira ve üstüne satılabilecek yağ elde edebilirdim ancak benim tercihim bu yönde oldu. bende kendi adıma karlı bir iş yaptım:yes: sende kendi adına kar yaptıysan ne güzel ne diyeyim başka...
yemelik zeytinden yağ çekmeye kalkarsan zaten yağ çekerek kar edilmesi mümkün değildir.
eğer sende zeytin fidanı dikip kısa zamanda köşeyi dönüleceğini düşünüyorsan bişey diyemem. sen zeytinlerini 2.8 tl ye satabilmek için ne kadar emek sarfettin kendin bilirsin. kolay bir şey mi? herkes zeytinlik kursa kısa zamanda senin seviyene gelebilir mi? benim ilk yazımdan itibaren söylemeye çalıştığım bu ama sen takılmışsın 0.3 fiyata. türkiyede genel sıkıntı bu herkes her işe kolay diye atlıyor emek vermeden köşeyi dönme derdinde. benim verdiğim uç örneklerdi bu uç örnekler oluyor mu? oluyor tabiki. yine söylüyorum zeytinlik kurmak güzel bir yatırımdır ama emek, bilgi ve sabır ister. benimde yeni kurduğum zeytinliğim var fidanlarım 2 yaşında. ama her işte olduğu gibi zeytin konusunda da bilinçsiz ve kısa yolda köşeyi döneceğini sananlar piyasayı doldurdular ve maalesef etraf zeytinliğini satmak üzere müşteri arayanlardan geçilmiyor.
aynı durum zeytinyağı fabrikası konusunda da var. biz bu sezon 80 tl den yağ çekerken 20 tl ye kadar fiyat kıranlar var. kar ediyorlar mı? hiç sanmıyorum ama adamlar yapıyor işte.2 hafta önce hakkıustanın fabrikasındaydım ellerinde icra yolu ile alınmış bir sürü ikinci el makina var. aynı şekilde zeytinini 0.3 tl ye satmış adamlar da vardır ki borsada listelere girmiş o fiyat.
herneyse herşey gönlüne göre olsun, bol kazançlar...

madencix
19-03-2009, 13:03
zeytin konusunda emin ol yeterince bilgim var. zeytin üreticisi değilim ancak aydın bölgesinde bir zeytinyağı fabrikasına ortağım.
lütfen üslubunuza dikkat ediniz. benim yazdığım yazıda zeytinden kısa vadede köşeyi döneceğini sana kişiler içindi. zeytinden ve zeytinyağından güzel paralar kazanılır ve bende kazanıyorum. ama anlatmak istediğim tüm tarımsal yatırımlarda olduğu gibi zeytinde de risk var çok çalışmak vardır.
madem sizde bilgilisiniz bilgi paylaşımı yapalım. mesela bu sene zeytini toplamak için ne kadar maliyet yaptınız?
usta ;
aydında çalışıyorum.
ortağı olduğun firmayı özelden atabilirmisin...
muhtemelen senin firmayla çalışıyor olabilir.

bizim firma flotasyon kimyasalı olarak pirina yağı kullanıyor...bu sene 30 asit prina yağı bile 1,50 TL den aşağı düşmedi...

Pit
19-03-2009, 14:10
prinamızı biz kendimiz briket yaparak satıp değerlendiriyoruz dostum.

qba1976
19-03-2009, 14:31
Zeytinyağı ile zeytin bahçeciliği arasında bir bağ kurmak yanlış olur. Sonuçta yağhane kurmak bir sanayidir. Riski vardır , iş olur olmaz bilemezsin tabii kafan çalışmıyorsa Hakkı Ustadan Euro vadeli alırsın makineyi Euro fırlar sen de batarsın. Bunun zeytin yatırımı ile hiçbir alakası yoktur.
Zeytin kısa vadeli bir yatırım diyen kimse yok zaten ancak karlı bir yatırım mı? elbetteki..
Yüzyıllarca sürecek bir getirisi var.
Yani yatırımcıların gözünü korkutup , fiyatlar çok kötü , iş değil bu iş köşeyi dönemezsiniz demek yanlış. Çook köşeyi dönen , yatlar katlar alanlar gördüm ben zeytin işinde.
Boş araziler değerlensin ekonomiye katılsın ,zeytinlik yapılsın fena mı? Sonuçta ülke ekonomisi kalkınır . Dünyada gıda maddeleri değerlenecekken hem de gelecekte.

Pit
19-03-2009, 14:34
Zeytinyağı ile zeytin bahçeciliği arasında bir bağ kurmak yanlış olur. Sonuçta yağhane kurmak bir sanayidir. Riski vardır , iş olur olmaz bilemezsin tabii kafan çalışmıyorsa Hakkı Ustadan Euro vadeli alırsın makineyi Euro fırlar sen de batarsın. Bunun zeytin yatırımı ile hiçbir alakası yoktur.
Zeytin kısa vadeli bir yatırım diyen kimse yok zaten ancak karlı bir yatırım mı elbetteki..
Yüzyıllarca sürecek bir getirisi var.
Yani yatırımcıların gözünü korkutup , fiyatlar çok kötü , iş değil bu iş köşeyi dönemezsiniz demek yanlış. Çook köşeyi dönen , yatlar katlar alanlar gördüm bhen zeytin işinde.
Boş araziler değerlensin ekonomiye katılsın ,zeytinlik yapılsın fena mı? Sonuçta ülke ekonomisi kalkınır . Dünyada gıda maddeleri değerlenecekken hem de gelecekte.
tabiki artsın ki bizde onlardan yağ yapıp kazanalım :yes:

Fulu
06-11-2009, 18:49
Bu topiği baştan sona bir nefeste okuyan biri olarak bu topikte paylaşımın sona ermiş olması üzücü.
Bu forumdaki zeytinseverler gibi bende National Geographics'in bu ayki Zeytin kapaklı baskısını sabırsızlıkla bekledim ama hayal kırıklığına uğradım. Zeytin ve zeytinyağı üreticilierimizin reklamları ile dolu bir sayı olmuş.Sanırım ben beklentilerimi abartmışım.
Bu topiğin de aylardır çalışmamasına rağmen Emlak borsası konusu altında en çok izlenen dördüncü topik olması forumdaşlarımızın da konuya olan alakalarının göstergesi.
Topiği açan arkadaşımız Analizatör umarım uğraşının emeğinin sonucunu almaya başlamıştır, keşke burada olsa da bahçesinin son durumunu paylaşabilse.
En azından sektördeki arkadaşlar sezonu, hasadı, fiyatları değerlendirebilir bilgilerini ve edinimlerini paylaşırsa müteşekkir olacağım.
Saygılarımla...

Fulu
10-11-2009, 19:20
"Tuncay Özilhan: Zeytinyağı sektörüne ivme kazandıracağız

YILDA 12 BİN TON ALIYOR
Anadolu Grubu şirketlerinden Ana Gıda, sektörün iki önemli markası Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra’dan sonra geçen yıl da başka güçlü bir markayı Komili’yi bünyesine katmış durumda.

Bir küçük parantez.
Ana Gıda’nın yüzde 44.75’i Soros’un Bedminster Capital Investment Fonu’na ait.
Ana Gıda, Komili’yi de aldıktan sonra tek başına yılda 12 bin ton zeytinyağı alıyor.Ayvalık yöresinin yılda 12 bin ton zeytinyağı ürettiğini düşünürsek Ana Gıda’nın büyük bir zeytinyağı alıcısı olduğu ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla Tuncay Özilhan’ın “Komili’yi da alarak zeytinyağı sektöründe sağladığımız liderliğin aynı zamanda bizlere ciddi bir sorumluluk yüklediğini farkındayız. Bu sektöre ivme kazandıracağız” sözlerinin altını çizmek gerek.
Bu şu anlama geliyor:
Ana Gıda rotasını henüz tam bulamamış olan zeytinyağı sektörüne yeni bir soluk getirecek.
Zaten ziyaret ettiğimiz Komili’nin yeni fabrikasında Özilhan ve Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy ile sohbet bu konu üzerinde yoğunlaşıyor.
Peki markalı zeytinyağı pazarının yüzde 35’ini elinde tutan Ana Gıda’nın sektörde ağırlığını hissettirmesi nasıl olacak?
ÜRETİCİYE TEKNOLOJİK KATKI
Bu sorunun cevabını Tuncay Özilhan veriyor.
Efes Pilsen’in, biranın yapımında kullanılan “şerbetçi otu” için yaptığından örnek vererek anlatıyor.
“Bilecik’in yarısı geçimini şerbetçi otundan sağlar. Pazaryeri kasabasına 30 yıl önce şerbetçi otu fideleri verdik. Nasıl yetiştirileceğini öğrettik. Kredi verdik. Arpa için de aynı şeyi yaptık. Arpanın ıslah edilmesini sağladık. Üreticiye destek Ana Gıda’nın kültüründe var”.
Yani Ayvalık’ta üretilen zeytinyağının yüzde 70’ini alan Ana Gıda, zeytin üreticisine önemli bir destek vermeye hazır.
Tuncay Özilhan açıkça “Köylüye kredi de veririz. Teknolojik katkı da sağlarız. Zamanı geldiğinde piyasa fiyatlarından satın alırız” diyor.
Bir yanda üreticiye destek, diğer yanda Coca-Cola, Efes Pilsen tecrübesiyle zeytinyağı pazarını canlandırma.
Kuşku yok ki, Anadolu Holding gibi büyük bir grubun zeytinyağı sektörüne ivme kazandırmasından Türkiye büyük
kazanç sağlayacak.
Sektörde zorunlar dağ gibi.
Modern tekniklerle yeni ağaçlar dikmek, iç tüketimi canlandırmak, markalaşmak, yeni pazarlara açılmak, AB kotasına karşı lobicilik
faaliyetleri başlatmak.
Ana Gıda sorunların farkında ve “desteğe hazırım” diyor.
Sektöre nicedir bir “hayat öpücüğü” gerekiyordu.

Ayvalık 5. Zeytin Hasat Şenliği’nde kiminle konuştuysak bu gerçeğin altını çizdi.
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Mustafa Tan örneğin.
İç tüketimin canlanması için yıllardan beri çaba gösteren Tan iki müjde veriyor bu yıl:
Birincisi, kişi başı tüketimin 1 litreden 1.5 litreye çıkmış olması.
İkincisi de Türkiye’nin nihayet Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’ne yeniden üyelik için başvurusu.
Tan, “10 yıllık bir ayrılıktan sonra Türkiye’nin yeniden üyeliği için önümüzdeki hafta Madrid’e gidiyoruz” diyor.
Konseye yeniden üyelik de Anadolu Holding’in “hayat öpücüğü” kadar önemli.
Tan, zeytinyağındaki son verilere de değiniyor.
2009-2010 zeytinyağı üretiminin 147 bin ton olacağı hesaplanıyor.
Bunun 90 ila 95 bin tonu iç tüketim.
Demek ki ihracata 45 bin tonun üzerinde bir miktar kalıyor.
Geçen yıl 23 bin ton zeytinyağı ihraç edilmiş.
45 bin ton yeni pazar arayışlarını gerektiriyor.
Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy’un dediği gibi, Türkiye artık Japonya, Çin, Körfez ülkeleri gibi yeni pazarlara yelken açmak zorunda.
Dünyanın her yerinde yükselmekte olan “Akdeniz Diyeti” trendinden pay kapmanın zamanı geldi, geçiyor."
HÜRRİYET

nemev1
03-12-2009, 10:10
Arkadaşlar merhaba ;bu site borsadan kalma bana ancak borsa işi 2 yıldır yok.Lanetledim.
Ben Isparta /Sütçüler Çandır köyünde zeytin yetiştirmek istiyorum.İklimi Antalya İklimine benzerdir.Nem oranı iyi yazları aşırı sıcak olur.Kışın don olayı ender görülür.
Limon ,nar ,zeytin harika oluyor.2000 metrekare yerim var su preblem değil yol kenarı.
Kanyon var,zaten Çandır Köyü baraj yapılarak yok edildi her tarafı balık havuzu dolu.
Sanırım zeytin aşırı bakım istemiyor.inanmazsınız bahçedeki zeytinlere ilaç bile atılmıyor kurt yok.
Topiği okuma zamnım olmadı okumayı düşünüyorum.Ancak baya yazılmış.20/ 30 sayfalar temal bilgi var gibi.

maun
26-01-2010, 21:32
Tuncay Özilhan açıkça “Köylüye kredi de veririz. Teknolojik katkı da sağlarız. Zamanı geldiğinde piyasa fiyatlarından satın alırız” diyor.
Bir yanda üreticiye destek, diğer yanda Coca-Cola, Efes Pilsen tecrübesiyle zeytinyağı pazarını canlandırma.
Kuşku yok ki, Anadolu Holding gibi büyük bir grubun zeytinyağı sektörüne ivme kazandırmasından Türkiye büyük
kazanç sağlayacak.
Sektörde zorunlar dağ gibi.
Modern tekniklerle yeni ağaçlar dikmek, iç tüketimi canlandırmak, markalaşmak, yeni pazarlara açılmak, AB kotasına karşı lobicilik
faaliyetleri başlatmak.
Ana Gıda sorunların farkında ve “desteğe hazırım” diyor.
Sektöre nicedir bir “hayat öpücüğü” gerekiyordu

55 dönüm 4 yaşında sertifikalı zeytinliğim var...bunların bakımını yaptırmak için malasef ayrı bi işte çalışıyorum..zeytin masrafsız ek bekle diyenler nasıl bi çiftçilik yapıyolar anlamıyorum.

Tuncay özilhanın açıklamaları pek inandırıcı gelmiyor özellikle(Tuncay Özilhan açıkça “Köylüye kredi de veririz. Teknolojik katkı da sağlarız. Zamanı geldiğinde piyasa fiyatlarından satın alırız) ben nedense çevremde ne gördüm ne duydum...zeytinliği almak isteyen varsa buyursun satılık..yada bu yazıyı okuyup lafta kalmıcak yatırımcılar varsa buyursun zamanı gelince piyasa altında satmayıda garanti ediyorum 100 dönümde zeytinlik yapmaya yerim var..malasef arkdaşlar artık bu yükün altından kalkmıyorum ya yatırımcı arıyorum yada 55 dönümü satıyorum....

Pit
27-01-2010, 14:43
merhabalar sn maun,
Zeytinliğiniz hangi bölgede. Benim Aydında fabrikam var.
selamlar

maun
27-01-2010, 21:15
slmlar
adanada sn pit bakımları zamanında ve kusursuz yapılmıştır zeytin ekilmeden önce toprak analizide yapılmıştır ama size uzak..:)

mors
28-01-2010, 16:20
geçen hafta mudanya ve trilye'yi dolaştım.

zeytinci kan ağlıyor. yanlız çok güzel yerler. havası muhteşem...

maun
28-01-2010, 20:29
sn mors o tarafları bilemiyorum ama burda tarlalar bahçeler nerdeyse kapışılıyor 3 yaşında 30 dönüm zeytinliği olan bi arkdaşımız 300 bin liraya sattı tarlasını...tarla kıymetli ama ürünlerin akıbeti ne olur zamanla göreceğiz allah utandırmasın ne diyelim

gokmavi
28-01-2010, 21:53
dönümü 10.000 tl. çok iyi fiyata satmış.
akhisar'da dönümü 3500-6500 arasına gidiyor diye duydum.

sn mors o tarafları bilemiyorum ama burda tarlalar bahçeler nerdeyse kapışılıyor 3 yaşında 30 dönüm zeytinliği olan bi arkdaşımız 300 bin liraya sattı tarlasını...tarla kıymetli ama ürünlerin akıbeti ne olur zamanla göreceğiz allah utandırmasın ne diyelim

maun
28-01-2010, 23:16
sonuçta insan en yüksekten satmak ister ama burda bi standartıda yok dönümü 4 bin lira olan zeytinliklerde var dönümü 20 bin lira eden boş tarlada bu bahsettiğim yerlerde birbirinden çok uzak yerler değil dediğim gibi nerdeyse alacak tarla bulamıyorlar zeytinlikte bilirsiniz fiyat ağaç yaşına göre orantılı artıyor..

TIGERSHARK
10-02-2010, 16:44
merak ettiğim bir konu var 55 dönüm araziden yılda 20 bin. tl gelir elde edemiyormusun yada şöyle diyeyim bir yılda bahçeye ne masrafın var ?

Lionel
11-02-2010, 00:03
TARİŞ in açıklamış olduğu fiyat 5.75 TL dir.
ve zeytin ekimi yapılacak arazi verimi etkilemektedir...rakım 400 metreden yüksek de zeytin üretimi yapılmaz...
3/1 veren zeytin bahçeleri mevcut...
zeytin cinsi çok önemli...
bu konuda sizlere yardımcı olabilecek verimi yüksek zeytin fidanı alımı için;
izmir ödemiş ilçesindeki bademli tarım koop. ni tavsiye ederim...

madencix in bahsettiği köydenim, bizde ailece meyva fidanı işiyle uğraşiyoruz,
kooperatif veya bireysel satış yapan insanlar vardir. Cins zeytin veya aradıgınız her çeşit fidanı sertifikalı alabilirsiniz ...

konu hakkında bilgi almak istiyen olursa yardımcı olabilirim ...

epikur
09-03-2010, 10:49
Sahiden cok zevkli bir topic oldugundan ve severek okudugumdan benim de buraya aktüel bir bilgiyle katkim olsun istedim. :wink:
Nede olsa herkes severek okuyor ve faaliyete gecmesede hayalinle bile mutlu olabiliyor. :yes:

...Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi'nin 2009 yılı Ekim ayında yaptığı ''2009–2010 Sezonu Resmi Rekolte Tahmin Raporu''na göre Marmara ve Ege bölgelerinde 2009 sezonunda toplam 841 bin 927 ton zeytinin üretileceğinin tahmin edildiğini vurgulayan Taviloğlu, bunun 305 bin 775 tonunun sofralık, geri kalan 536 bin 151 tonunun ise yağlık kalitede olacağını kaydetti.

Bu rakamlara göre 105 bin 396 ton zeytinyağının elde edileceğinin öngörüldüğünü bildiren Taviloğlu, şu bilgileri verdi:

''Ege ve Marmara bölgelerindeki sofralık zeytin üretiminde 2008 yılına göre 2009 yılında yüzde 20,78'lik bir artışın olacağı tahmin ediliyor. Yağlık kalitedeki zeytinlerin miktarında ise yaklaşık yüzde 8,09'luk bir azalma bekleniyor. Buna bağlı olarak üretilecek toplam zeytinyağı miktarında da yüzde yüzde 8,7'lik bir düşüş olacağı öngörülüyor.''

Türkiyeden: Zeytin ve yağına zam beklenmiyor

(http://www.gidasanayii.com/modules.php?name=News&file=article&sid=16591)

kasved
09-03-2010, 14:43
.................................................. ...''Ege ve Marmara bölgelerindeki sofralık zeytin üretiminde 2008 yılına göre 2009 yılında yüzde 20,78'lik bir artışın olacağı tahmin ediliyor. Yağlık kalitedeki zeytinlerin miktarında ise yaklaşık yüzde 8,09'luk bir azalma bekleniyor. Buna bağlı olarak üretilecek toplam zeytinyağı miktarında da yüzde yüzde 8,7'lik bir düşüş olacağı öngörülüyor.''

Türkiyeden: Zeytin ve yağına zam beklenmiyor

(http://www.gidasanayii.com/modules.php?name=News&file=article&sid=16591)

Okumuş çocuklar kitabi bilgilere göre yok var yılı yok yılı diye ezbere konuşup konuşup duruyorlar, çiftçi anasının başucuna uzanmış durmadan ağlıyor, bitmiş tükenmiş vaziyette, kan emici vampirler zeytinyağına zam gelse ne olur gelmese ne olur Türkiyede tarım öldü, cenaze namazı kılındı, mefta toprağa verildi, cesetteki et kemikten ayrıldı ve çürüdü, onlara bi zamanlar birileri memleketin efendisi derlerdi, şimdi birileri ananıda al git diye iyi dileklerini belirtiyor onalara.

Not: meraklısına bilgi: son üç-dört yılda ortalama müstahsilin tüccara verdiği "zeytin ve yağ" fiyatlarında hiç bir değişim olmazken, çitçinin kullandığı tüm girdi ve işçilik maliyetlerinde artış asgari maliyet kalemine göre % 150 ile % 300 arasında değişmiştir.

Bu sene egede aşırı soğuk ve kar yağışları zeytin ağaçlarında bölge bölge ciddi afete yol açmıştır ve çoğu bölgelerde ağaçların çiçek gözlerinde soğuklaran dolayı meydana gelen zararlar nedeni ile gelecek sene başta zeytin olmak üzere meyvede rekolte düşüşleri beklenmektedir.

mandrake
12-03-2010, 05:26
Ben Amerika'da yasiyorum ve burada en kaliteli sizma zeytinyaginin litresi 9 YTL civarinda yani TR ile neredeyse ayni

Anlayamadigim seyler

1) Nasil oluyorda bu kadar ucuz?
2) Bahsi gecen zeytinyagi Italya'dan geliyor cok kaliteli nasil oluyorda TR ic piyasasi ile fiyat ayni?
3) Bir rafta 30 ulkeden zeytinyagi kondugu zaman 2-3 tanesi TR den oluyor mesela Kirlangic, Taris vesaire. Ne hikmetse butun bu zeytinyaglari arasinda en ama en pahalisi hep Turk mallari. Neden? Hemde oyle boyle degil mesela Kirlangic'in fiyati averajin iki kati. Hep dikkat ediyorum kimse dokunmamis yani satilmiyor. Ama Turk mallarinin amblem ve siseler sarap sisesi gibi sanirsin icinde altin suyu satiliyor.
4) Walmart'ta organik zeytinyagi satiliyor litresi 15 YTL sanirim Italya'dan geliyor, TR de ne kadar?

Bu sorularima birisi cevap verirse cok sevinirim.

Pit
12-03-2010, 07:55
Ben Amerika'da yasiyorum ve burada en kaliteli sizma zeytinyaginin litresi 9 YTL civarinda yani TR ile neredeyse ayni

Anlayamadigim seyler

2) Bahsi gecen zeytinyagi Italya'dan geliyor cok kaliteli nasil oluyorda TR ic piyasasi ile fiyat ayni?
3) Bir rafta 30 ulkeden zeytinyagi kondugu zaman 2-3 tanesi TR den oluyor mesela Kirlangic, Taris vesaire. Ne hikmetse butun bu zeytinyaglari arasinda en ama en pahalisi hep Turk mallari. Neden? Hemde oyle boyle degil mesela Kirlangic'in fiyati averajin iki kati. Hep dikkat ediyorum kimse dokunmamis yani satilmiyor. Ama Turk mallarinin amblem ve siseler sarap sisesi gibi sanirsin icinde altin suyu satiliyor.
4) Walmart'ta organik zeytinyagi satiliyor litresi 15 YTL sanirim Italya'dan geliyor, TR de ne kadar?

öncelikle Türkiye'de zeytinyağının diğer ülkelerden pahalı olmasının birinci nedeni onlarda zeytinciliğe devletin ciddi destek vermesi. İspanya'da 1.34 euro destek var zeytinyağı üreticisine kg başına. İkinci konuda bizde verimliliğin o ülkelerden daha düşük olması. Ton olarak belki iyi üretim yapmışız ancak şişeye girebilecek kalitede zeytinyağı toplam üretimin ortalama %30'u kadar. (rakam üzerinde tartışma olmasın sektrörün içinde olduğum için hatta iyimser bir oran bile verdim diyebiliriz)Ayrıca ülkemizde raflarda naturel sızma diye satılan birçok yağda maalesef hileli. Belki son çıkan düzenlemelerle bir miktar denetim altına girebilir.
İtalya zeytinyağı konusunda marka olmuş bir ülke. Zeytinyağı satışı üretiminden fazla. Bu nasıl oluyor derseniz, italya Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkeden dökme yağ alıp şişeleyip satıyor. Bugün suriyeden, tunus'tan dökme yağı litresi 3-3,5 TL ye temin edebiliyorlar. Durum böyle olunca ucuza satıyorlar bize göre. Zeytinciliğe yine ciddi bir devlet desteği var.
İspanya ise muazzam büyüklükte zeytinyağı üretimi yapıyor, müthiş verimli çalışıyorlar. Dev kooperatifler var hatta en büyük kooperatifin üretimi bizim toplam üretimimizden fazla. Ayrıca İspanyol yağların birçoğunda içerisine prina yağı karışıtılmış durumda. Geçen yıl ispanyadan 10 değişik marka extra-virgin zeytinyağı getirttim. Analiz sonuçlarında 4 ünde içerisinde prina yağı çıktı. Prina yağı kullanımı İspanya'da serbest bizde ise rafine edilerek kullanılıyor. İspanya'da da zeytinciliğe ciddi devlet desteği var.
Bizim pahalı olmamızın temel nedenleri, verimsiz üretim, devlet desteğinin azlığı, yanlış tarım politikaları vs vs.
yazım umarım birazda olsun fikir verebilmiştir.

ahmetd76
12-03-2010, 10:14
Bir kere devlet desteği olayını geçeceksiniz. Devlet başka sektörü desteklemiyorsa niye sizi desteklesin? Veya en azından devlet desteği alıcı bulamayan fındığın, çayın alınıp silolarda çürütülmesi şeklinde olmamalı. Bence devlet eğitim/danışmanlık vererek desteklemeli bu sektörü. Karlılık neden düşükse o belirlenmeli. Onun üzerine gidilmeli. Daha teknolojik bakım, toplama, işleme gerekiyorsa onlar sağlanmalı. Kalite neden düşük, nasıl artırılır? Bunlar araştırılmalı. Belki üretici yüksek kaliteye zorlanmalı.

öncelikle Türkiye'de zeytinyağının diğer ülkelerden pahalı olmasının birinci nedeni onlarda zeytinciliğe devletin ciddi destek vermesi. İspanya'da 1.34 euro destek var zeytinyağı üreticisine kg başına. İkinci konuda bizde verimliliğin o ülkelerden daha düşük olması. Ton olarak belki iyi üretim yapmışız ancak şişeye girebilecek kalitede zeytinyağı toplam üretimin ortalama %30'u kadar. (rakam üzerinde tartışma olmasın sektrörün içinde olduğum için hatta iyimser bir oran bile verdim diyebiliriz)Ayrıca ülkemizde raflarda naturel sızma diye satılan birçok yağda maalesef hileli. Belki son çıkan düzenlemelerle bir miktar denetim altına girebilir.
İtalya zeytinyağı konusunda marka olmuş bir ülke. Zeytinyağı satışı üretiminden fazla. Bu nasıl oluyor derseniz, italya Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkeden dökme yağ alıp şişeleyip satıyor. Bugün suriyeden, tunus'tan dökme yağı litresi 3-3,5 TL ye temin edebiliyorlar. Durum böyle olunca ucuza satıyorlar bize göre. Zeytinciliğe yine ciddi bir devlet desteği var.
İspanya ise muazzam büyüklükte zeytinyağı üretimi yapıyor, müthiş verimli çalışıyorlar. Dev kooperatifler var hatta en büyük kooperatifin üretimi bizim toplam üretimimizden fazla. Ayrıca İspanyol yağların birçoğunda içerisine prina yağı karışıtılmış durumda. Geçen yıl ispanyadan 10 değişik marka extra-virgin zeytinyağı getirttim. Analiz sonuçlarında 4 ünde içerisinde prina yağı çıktı. Prina yağı kullanımı İspanya'da serbest bizde ise rafine edilerek kullanılıyor. İspanya'da da zeytinciliğe ciddi devlet desteği var.
Bizim pahalı olmamızın temel nedenleri, verimsiz üretim, devlet desteğinin azlığı, yanlış tarım politikaları vs vs.
yazım umarım birazda olsun fikir verebilmiştir.

Pit
12-03-2010, 11:07
Bir kere devlet desteği olayını geçeceksiniz. Devlet başka sektörü desteklemiyorsa niye sizi desteklesin? Veya en azından devlet desteği alıcı bulamayan fındığın, çayın alınıp silolarda çürütülmesi şeklinde olmamalı. Bence devlet eğitim/danışmanlık vererek desteklemeli bu sektörü. Karlılık neden düşükse o belirlenmeli. Onun üzerine gidilmeli. Daha teknolojik bakım, toplama, işleme gerekiyorsa onlar sağlanmalı. Kalite neden düşük, nasıl artırılır? Bunlar araştırılmalı. Belki üretici yüksek kaliteye zorlanmalı.
arkadaşım üslubun hoş değil öncelikle. Geçeceksiniz ne demek? Öncelikle zeytin çiftçisini fındık veya çay çiftçisiyle karıştırma. Zeytinin üretilenin ürünlerin tamamı ekonomiye girer. Fındıkta devletin izlediği politika yanlış olabilir ancak zeytin çiftcisini bağlamaz. Zeytin son yıllarda Türkiye için stratejik ürün oldu, devlet fidana ve yeni ekime destek veriyor. ancak üretime yeterli destek verilmezse İspanya, İtalya,yunanistanla yarışmamız mümkün değil. İran bile zeytinyağında ciddi atılım yaparken biz niye bu potansiyeli değerlendirmeyelim? Zeytin daha önce dediğim gibi fındık vs gibi sınırlı kullanım alanı olan bir ürün değil. Son 3 yılda gübre fiyatlarının, zirai ilaç fiyatlarının nereden nereye geldiğini biliyor musun da konuşuyorsun?
Dünyada çiftcisine maddi destek vermeyen devlet yok! Şuan zeytincilikten milyonlarca insan ekmek yiyor ülkemizde. Çiftcinin kendi işgücüyle arttırabileceği verim belli. Örneğin ilaçlama yapamazsan sonuç ne olur biliyor musun sen? Bu sene ilaçlama yapılamadığı için Aydın yöresinde zeytin hasadı önceki yılların ortalama 6 da biri oldu. Milyarlarca TL milli servet heba oldu. Satacak yağ ve zeytin olmadığı için bizim mal sattığımız pazarları rakip ülkeler doldurdu. Çiftcinin cebinde para vardı da keyfinden mi ilaçlama yapmadı sence? Bu insanlar bu işten para kazanmalı ki ağacına baksın değer üretsin. Şuan birkaç hafta içinde atılması gereken suprasit ilacının kilosu 5 tl haberin var mı? Bu ilacı atamayan çiftci önümüzdeki sezonda iyi rekolte elde edemeyecek. Kaç tane firmayla pazarlık ediyorum bölge çiftcisi daha ucuza temin etsin diye biliyormusun sen. Uzaktan haybeden konuşmak kolaydır gel işin içine girde öyle konuş.
İster katıl ister katılma devletin zeytin gibi bir ürüne destek vermesi şart! uygulamada sıkı denetlesin ona bişey demem. Biz devletten fındıkçılar gibi ürünümüze fahiş fiyattan satın alsın istemiyoruz. Sıkıntı olmazsa olmazların dahi yapılamaz olmasından. Bunlar olmadan zaten ürün olmayacak bu senede. Senin gibilerde oturduğu yerden ahkam kesecekler bizi sanki devlete kamburmuş gibi suçlayacaklar...Zeytin ve yağında üretimin tamamı satılıyor. Hatta ülkemizde yağ tüketimi hafif birartış gösterse onu karşılayacak kapasite bile olmayacak böyle giderse.

Figo
12-03-2010, 11:45

Anlayamadigim seyler

geçen yaz ayvalık taraflarından 40 litre edremit tipi zeytinden üretilmiş sızma zeytinyağı aldım

asidi çok az tadı gayet eyi

zeytinyağı mis gibü çiğ zeytin kokiyi

tavada yımurta yap üstüne ege'den aldığın kekik tök isot ekle bandıra bandıra ye :super:

litresi 8 liradan, tenekelere de 3'er lira verdim

aldığım arkadaş tanıdık bahçe sahibi olduğundan hilesi hurdası pambuk yağı falan yohtir

bu da böyle bi anı işte :)

ahmetd76
12-03-2010, 13:22
Sayın Pit
"Geçeceksiniz" sözü "arkadaşım" sözünden üslup olarak daha fazla nahoş değil bence. Sonuçta benim vurgulamak istediğim devlet desteği talebinin boş ve karşılanamaz olduğu.

Devlet desteğini aldıktan sonra karlılığını artacak ve bu desteği fazlasıyla geri ödeyebilecek duruma gelecekseniz neden bu desteği bankadan almayı düşünmüyorsunuz?

Sonuçta banka verdiği kredinin faizini, aldığı riske göre belirliyor. Ev'e kredi veriyorsa düşük faiz, keyfi harcamaya veriyorsa yüksek faiz gibi. Buyrun siz de ikna edin adamları. Alacağınız krediyi kara çevireceğinize ikna edin. Size de uygun krediler sağlasınlar.

Devletin her türlü üreticiye politikası aynı olmalı. Birbirinden niye üstünlüğü olsun ki?

Sonuçta bu sene üretim iyi olmazsa, ürün de az olacaktır. E fiyatı da artacaktır. Dolayısıyla bir şekilde üretmeyi başarabilen kazanacak. Acı ama işin özü bu malesef.

Tarım olayı özellikle de zeytin, ceviz, badem şahsen benim de ilgimi çekiyor. Ancak ne bu işten anlarım ne de bu işe harcayacak kadar çok param var. Bandırma'nın sulak arazilere, bahçelere sahip köylerinde bile gördüğüm azıcık gayret etsen senede rahat 15-20 bin TL rahat kazanacak adamın sırf sigortalı işim olsun diye köyden kaçıp 500 TL maaşla çalıştığıdır. Köylerde sadece yaşlı nüfus kalmış.

Zaten benim de gördüğüm tarım işi de öyle küçük çiftçinin, bahçe sahibinin elinden çıkıyor yavaş. Bir nevi süper marketlerin bakkalları tarihe gömmesi yaşanıyor.

arkadaşım üslubun hoş değil öncelikle. Geçeceksiniz ne demek? Öncelikle zeytin çiftçisini fındık veya çay çiftçisiyle karıştırma. Zeytinin üretilenin ürünlerin tamamı ekonomiye girer. Fındıkta devletin izlediği politika yanlış olabilir ancak zeytin çiftcisini bağlamaz. Zeytin son yıllarda Türkiye için stratejik ürün oldu, devlet fidana ve yeni ekime destek veriyor. ancak üretime yeterli destek verilmezse İspanya, İtalya,yunanistanla yarışmamız mümkün değil. İran bile zeytinyağında ciddi atılım yaparken biz niye bu potansiyeli değerlendirmeyelim? Zeytin daha önce dediğim gibi fındık vs gibi sınırlı kullanım alanı olan bir ürün değil. Son 3 yılda gübre fiyatlarının, zirai ilaç fiyatlarının nereden nereye geldiğini biliyor musun da konuşuyorsun?
Dünyada çiftcisine maddi destek vermeyen devlet yok! Şuan zeytincilikten milyonlarca insan ekmek yiyor ülkemizde. Çiftcinin kendi işgücüyle arttırabileceği verim belli. Örneğin ilaçlama yapamazsan sonuç ne olur biliyor musun sen? Bu sene ilaçlama yapılamadığı için Aydın yöresinde zeytin hasadı önceki yılların ortalama 6 da biri oldu. Milyarlarca TL milli servet heba oldu. Satacak yağ ve zeytin olmadığı için bizim mal sattığımız pazarları rakip ülkeler doldurdu. Çiftcinin cebinde para vardı da keyfinden mi ilaçlama yapmadı sence? Bu insanlar bu işten para kazanmalı ki ağacına baksın değer üretsin. Şuan birkaç hafta içinde atılması gereken suprasit ilacının kilosu 5 tl haberin var mı? Bu ilacı atamayan çiftci önümüzdeki sezonda iyi rekolte elde edemeyecek. Kaç tane firmayla pazarlık ediyorum bölge çiftcisi daha ucuza temin etsin diye biliyormusun sen. Uzaktan haybeden konuşmak kolaydır gel işin içine girde öyle konuş.
İster katıl ister katılma devletin zeytin gibi bir ürüne destek vermesi şart! uygulamada sıkı denetlesin ona bişey demem. Biz devletten fındıkçılar gibi ürünümüze fahiş fiyattan satın alsın istemiyoruz. Sıkıntı olmazsa olmazların dahi yapılamaz olmasından. Bunlar olmadan zaten ürün olmayacak bu senede. Senin gibilerde oturduğu yerden ahkam kesecekler bizi sanki devlete kamburmuş gibi suçlayacaklar...Zeytin ve yağında üretimin tamamı satılıyor. Hatta ülkemizde yağ tüketimi hafif birartış gösterse onu karşılayacak kapasite bile olmayacak böyle giderse.

Pit
12-03-2010, 16:09
Sayın Pit
"Geçeceksiniz" sözü "arkadaşım" sözünden üslup olarak daha fazla nahoş değil bence. Sonuçta benim vurgulamak istediğim devlet desteği talebinin boş ve karşılanamaz olduğu.

Devlet desteğini aldıktan sonra karlılığını artacak ve bu desteği fazlasıyla geri ödeyebilecek duruma gelecekseniz neden bu desteği bankadan almayı düşünmüyorsunuz?

Sonuçta banka verdiği kredinin faizini, aldığı riske göre belirliyor. Ev'e kredi veriyorsa düşük faiz, keyfi harcamaya veriyorsa yüksek faiz gibi. Buyrun siz de ikna edin adamları. Alacağınız krediyi kara çevireceğinize ikna edin. Size de uygun krediler sağlasınlar.

Devletin her türlü üreticiye politikası aynı olmalı. Birbirinden niye üstünlüğü olsun ki?

Sonuçta bu sene üretim iyi olmazsa, ürün de az olacaktır. E fiyatı da artacaktır. Dolayısıyla bir şekilde üretmeyi başarabilen kazanacak. Acı ama işin özü bu malesef.

Tarım olayı özellikle de zeytin, ceviz, badem şahsen benim de ilgimi çekiyor. Ancak ne bu işten anlarım ne de bu işe harcayacak kadar çok param var. Bandırma'nın sulak arazilere, bahçelere sahip köylerinde bile gördüğüm azıcık gayret etsen senede rahat 15-20 bin TL rahat kazanacak adamın sırf sigortalı işim olsun diye köyden kaçıp 500 TL maaşla çalıştığıdır. Köylerde sadece yaşlı nüfus kalmış.

Zaten benim de gördüğüm tarım işi de öyle küçük çiftçinin, bahçe sahibinin elinden çıkıyor yavaş. Bir nevi süper marketlerin bakkalları tarihe gömmesi yaşanıyor.
neden destek sizi bu kadar rahatsız ediyor anlayabilmiş değilim. Bakın anlayamadığınız şu zeytinliğinize bakım yapamazsanız normal hasatın belki 6 da 1 belki 10 da 1i belkide hiç ürün alamazsınız. Ve az üretimin olduğu senede de sizin çok basitçe ve dar bakış açınızla bildiğiniz arz talep dengesine göre ürününüz fiyatlanmaz. Siz 10 ton zeytinyağı alıp 4 liraya sattığınızda elde edeceğiniz gelirle 1 ton elde edip 4.5 TL'ye satmanızdaki gelirler arasında dağlar kadar fark var. Tarımda tüm dünyada destek varken burada bu kadar kısıtlı olması ülkemiz için zararlı. Köyden şehre göçün nedenlerinden en önemlisi çiftçinin para kazanamamasıdır. Çiftçi şuan global gübre, tohum ve ilaç firmaları karşısında ezilmiş ve mağlup olmuştur. Gübre fiyatlarının katlamasına müsaade eden devlet çiftçiye destek olmazsa sizin dediğiniz gibi köyünü bırakıp şehre gelen sayısı katlanarak artacaktır.Bu gibi olumsuzluklardan dolayı çiftiçiyi tembelliklede suçlayamazsınız. Ve bu çok büyük bir çıkmazdır. Siz çok basit biçimde destek yok dersiniz para vermediği için devletin bu işten karlı çıktığını sanarsınız. Halbuki batmış olan çiftçi devletten yeşilkart alır yük olur, alım gücü yoktur vergi ödeyemez, kendisine sigorta yapamaz sosyal açık büyür vs vs. (Bu şekilde etrafımda 100 lerce kişi var) Son yıllarda katlanarak arttı bu rakam. Size göre devlet destek vermedi kara geçti ama tümünde çok çok büyük zararda.
Bu ülkenin çiftçisini koruması,gözetmesi ve ayakta kalmasını sağlaması şarttır. Burada oy için yapılan fındık,çay alımları vsleri kastetmiyorum. Daha öncede yazdım zeytin çiftçisine üretimini yapması için gerekli destek sağlandığı anda zaten ürününü devlete satmak gibi bir hedefi yok. zeytin ve zeytin yağı herzaman nakitle çalışılan altın değerindeki tarım ürünleridir.
Tamam Türkiye destek olmasın diyorsunuz İspanya, İtalya, Tunus, Suriye, İran vs aptal mı da çiftçisine yüksek oranlarda destek veriyor. Siz maalesef büyük fotoğrafı göremeyip çiftçiyi global gübre, ilaç, tohum vs üreticilerine karşı tek başlarına bırakıp bunlara karşı başarısız olanları da tembellikle suçlarsınız kimbilir.
Neyse biz sizinle anlaşamayacağız, siz sektörü ve sorunlarını bilmeden konuşmayı tercih ediyorsunuz. Benim burada anlattıklarımın tamamı zeytin üreticisinin hergün yaşadığı sıkıntılar. Bunları iyi biliyorum çünkü 1000 den fazla zeytin ağacım var, zeytinyağı fabrikam var, kendi markam var, yağ borsasında aktif görevler alıyorum vs vs. Hiçbir bankaya,devlete,üreticiye bir kuruş borcu olmayan biriyim, allaha şükür gelirimde fazlasıyla yetiyor.Yukarıda yazdıklarımın tamamı zeytin çiftçisinin ve zeytinyağı sektörünün genel sıkıntıları. Ve bu sıkıntılar sizin gibi düşünen devlet adamları nedeniyle çıkmaza girmiş durumda.
Sizin konuyu o dar bakış açınızdan çıkararak yorumlayabilmeniz çok zor. Bunları anlamanız için herşeyi satıp tarıma girin bakalım siz yazdığınız gibi başarılı olacak mısınız görelim? Siz o bandırmadaki adama bir sorun bakalım neden şehre kaçıyormuş diye. 15-20 bin kazancı neye göre hesapladınız???Hem tarımdan anlamayıp hemde uzaktan hesaplar yapıyorsunuz.
Madem çok iyi biliyorsunuz bana yılda 15-20 bin TL net gelir elde ettirecek tarımsal projenizi detaylı olarak anlatın bakalım bizde öğrenelim sizden... Ürünü, maliyet kalemlerini herbir detaya kadar yapıpda hazırlayın bakalım projenizi. Bilmeden konuşmayın hesap yapın ispat yapın da görelim...Laftan başka bişeyler üretin bizde sizden öğrenelim. Bu dediklerimi yapabiliyorsanız yuvarlak olarak değil detaylı yapın da görelim. Ayrıca hiçbirşey bilmediğiniz konuda size son bişey söyleyeyim, tarımda herşeyi mükemmel yapmış olsanızda hasadınız tamamen Allah'ın takdirindedir. Bir dolu, su baskını,aşırı sıcak vs gelir o sene hiçbir şey elde edemezsiniz.
O müthiş hesaplamanızı detaylı olarak bekliyorum.....

epikur
12-03-2010, 19:26
Sayin Pit,
yazdiklariniza katilmamak mümkün degil.
Birakin konunun disinda olan, detaylari bilmeyen ve degisik fikirde olan arkadaslarda tabiiki sübjektif olan düsüncelerni yazsinlar.
Biraz konuyu takip eden herkez Türkiyede kücük ve orta ölcekli tüm zeytin üreticilerinin nasil ve hangi sorunlarla bogustugunu biliyor.
Avrupa toplulugun, devlet politikasi" olarak ciftcilerine verdigi destek ve sübvasyonlardan biraz haberi olan hicbir kimse arkadasin yazdiklarini ciddiye alamaz ve almiyordur.
O yüzden sinirlenmeyin, dediklerinizde kesinkes haklisiniz. :)
Islerinizde basarilar ve size ve calistiginiz zeytin üretici arkadaslarada sabir ve bol mahsul dilerim.

mandrake
13-03-2010, 05:09
Bahsi gecen prina yagi ne demek ve buna neden izin veriliyor? Birisi aciklayabilirmi?

cetvel
13-03-2010, 18:02
zeytin sıkılırken çekirdeği ile sıkılmakta ve kalan posa tekrar işlemden geçirilmektedir... haliyle çıkan yağ daha az kalitede oluyor... yasaklanması gereken bir durum yok...

bu arada devlet desteklerini kabul etmeyen ve sorgulayan zihniyetin dünyadan bihaber yaşadığını kabul etmek gerek, bu sebeple desteklere karşı çıkanları AB ajanı diye nitelemek doğru olur diye düşünüyorum. çünkü adamların zaten istediği bizim çiftçimizi öldürmek!

ayrıca zeytin bahçsi kurarken lütfen çelik ile üretilmiş zeytin fidanlarını kullanmayın... delice diye tabir ettiğimiz generatif yolla (çekirdekten) üretilen fidanları kullanırsanız, yedi göbek sülaleniz aynı ağaçtan hasat yapabilir, aksi takdirde çelik ile üretilmiş fidanların ömrü 70-80 seneyi geçmeyecek ve sürekli sulamaya ihtiyaç duyacak...

Pit
13-03-2010, 20:52
zeytin sıkılırken çekirdeği ile sıkılmakta ve kalan posa tekrar işlemden geçirilmektedir... haliyle çıkan yağ daha az kalitede oluyor... yasaklanması gereken bir durum yok...

bu arada devlet desteklerini kabul etmeyen ve sorgulayan zihniyetin dünyadan bihaber yaşadığını kabul etmek gerek, bu sebeple desteklere karşı çıkanları AB ajanı diye nitelemek doğru olur diye düşünüyorum. çünkü adamların zaten istediği bizim çiftçimizi öldürmek!

ayrıca zeytin bahçsi kurarken lütfen çelik ile üretilmiş zeytin fidanlarını kullanmayın... delice diye tabir ettiğimiz generatif yolla (çekirdekten) üretilen fidanları kullanırsanız, yedi göbek sülaleniz aynı ağaçtan hasat yapabilir, aksi takdirde çelik ile üretilmiş fidanların ömrü 70-80 seneyi geçmeyecek ve sürekli sulamaya ihtiyaç duyacak...
yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. müsadenizle ufak bir ekleme yapmak istiyorum. pirinadan elde edilecek yağ pirinanın fazla bekletilmeden sıkılmasıyla elde edilirse asit ve özellikleri de bozulmamış olur. ülkemizde pirina yağı doğrudan tüketilmemektedir rafine edilerek kullanılmaktadır. Pirina yağının bahsettiğim şekilde elde edileninin bence rafinaja dahil tutulmadan kullanılması mümkündür. (kızartmalarda özellikle) bence pirina yağının bu şekilde ekonomiye kazandırılması önemli, böylelikle yağlarda yapılan birtakım hilelerde önlenmiş olacaktır. ayrıca şuan turistik otellerin büyük çoğunluğu rafine pirina yağı kullanmaktadır. (kendim sattığım için biliyorum inanılmaz talep var) Bu yağı müşterilerine sızma zeytinyağı diye sunuyorlar maalesef...

Pit
13-03-2010, 20:54
Sayin Pit,
yazdiklariniza katilmamak mümkün degil.
Birakin konunun disinda olan, detaylari bilmeyen ve degisik fikirde olan arkadaslarda tabiiki sübjektif olan düsüncelerni yazsinlar.
Biraz konuyu takip eden herkez Türkiyede kücük ve orta ölcekli tüm zeytin üreticilerinin nasil ve hangi sorunlarla bogustugunu biliyor.
Avrupa toplulugun, devlet politikasi" olarak ciftcilerine verdigi destek ve sübvasyonlardan biraz haberi olan hicbir kimse arkadasin yazdiklarini ciddiye alamaz ve almiyordur.
O yüzden sinirlenmeyin, dediklerinizde kesinkes haklisiniz. :)
Islerinizde basarilar ve size ve calistiginiz zeytin üretici arkadaslarada sabir ve bol mahsul dilerim.
iyi temennileriniz için teşekkür ediyorum. ben ağaçlarıma evlat gibi baktığım için ve mahsüllerini döverek toplamadığım için onlarda bana her sene güzel mahsül vererek teşekkür ediyorlar :)
selamlar

qba1976
13-03-2010, 21:14
Sayın Pit

Sonuçta banka verdiği kredinin faizini, aldığı riske göre belirliyor. Ev'e kredi veriyorsa düşük faiz, keyfi harcamaya veriyorsa yüksek faiz gibi. Buyrun siz de ikna edin adamları. Alacağınız krediyi kara çevireceğinize ikna edin. Size de uygun krediler sağlasınlar.:he:

:he:
Bankalarla hangi çiftçi iş yaparsa yapsın 1 -2 sene içerisinde tarlalarını satıyor. Neymiş banka kredi verecekmiş , sen süper kar edeceğine eminsen..
Eee o sene don oldu , o sene mahsul az oldu, keçi girdi filizleri yedi..
Ne diyeceksin bankaya ? Verecek bindirme faizi , ödenemeyesiye...
Bu arkadaş ya bankacı ya da bankalarla iş yapmamış hiç..

Pit
13-03-2010, 21:20
Bankalarla hangi çiftçi iş yaparsa yapsın 1 -2 sene içerisinde tarlalarını satıyor. Neymiş banka kredi verecekmiş , sen süper kar edeceğine eminsen..
arkadaş bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş bir zevat :D

ahmetd76
14-03-2010, 13:25

E bu benim dediğimi destekliyor işte. Siz diyorsunuz ki bankanın yüklenmediği riski devlete yükleyelim. Yukarıda dediğiniz durumlar olduğunda devlet baba sineye çeksin, bindirmesin faizi hatta hibe etsin. E kusura bakmayın da o bahsettiğiniz benim de param. Ben de karşıyım buna.

İdealde olması gereken ne? Çiftçi kardeşim iyi bir mahsul aldığında kazandığının %30'unu koyacak kenara. Gelecek sene o bahsettiğiniz durumlar için saklayacak.

Ama sonuçta benim etraftan gördüğüm duyduğum, nasıl süpermarketler bakkalların başını yediyse, küçük çiftçi de kalkacak ortadan. Ya büyük kooperatifler falan kuracaklar, birlikte hareket edecekler. Ya da topraklar yavaş yavaş büyük sermaye sahiplerinin eline geçecek.
Bu arada yukarıda yazdığım benim öngörüm sadece, temennim değil.

ahmetd76
14-03-2010, 13:36

Devlet desteğini istemeyen bendeniz sadece kendi cebinin ajanı. Siz de işini yoluna koyamayanların sığındığı AB düşmanlığı limanının daimi misafirlerindensiniz herhalde.
Sonuçta benim dediğim bu işte gerçekten bahsettiğiniz gibi bir getiri olsa bankalardan uygun faizle kredi alabiliyor olmanız lazım. Sonuçta banka AB düşmanlığına dostluğuna bakmaz. Cebine ne girdiğine ve ne kadar risk aldığına bakar. Size yüksek faiz biçiyorsa demek ki sizin bu kadar kuvvetli iman ettiğiniz şeylere adamlar inanmıyor demektir.

qba1976
14-03-2010, 16:42
Peki ahmed bey bir de su acidan yaklasalim.
"sizin cebinizdeki" paradan ( cunku ciftci mazot gubre alirken vergi odemiyor sadece siz vergi veriyorsunuz" )devlet nereye harcama yapsin??
Tekel iscisine, memura, ciftciye , emekliye hicbirisine vermesin. Yatirim yapacaklar bankalara kossun elindekini avucundakinide yabanci sermayeli bankalara kaptirsin. Hukumette "sizin cebinizdeki " parayi Imf borcunun faizini odemede kullansin?
Sifir yatirim , sifir destek. Nasil? Hosunuza gitti di mi? Borsa cosar canim o ayri :) ama boyle bir kalkinma olacagini sanmiyorum..
Son olarak bi klise ile baglayalim .. Devlet icin mi variz yoksa devlet mi bizim icin var..

Pit
14-03-2010, 16:53
Peki ahmed bey bir de su acidan yaklasalim.
"sizin cebinizdeki" paradan ( cunku ciftci mazot gubre alirken vergi odemiyor sadece siz vergi veriyorsunuz" )devlet nereye harcama yapsin??
Tekel iscisine, memura, ciftciye , emekliye hicbirisine vermesin. Yatirim yapacaklar bankalara kossun elindekini avucundakinide yabanci sermayeli bankalara kaptirsin. Hukumette "sizin cebinizdeki " parayi Imf borcunun faizini odemede kullansin?
Sifir yatirim , sifir destek. Nasil? Hosunuza gitti di mi? Borsa cosar canim o ayri :) ama boyle bir kalkinma olacagini sanmiyorum..
Son olarak bi klise ile baglayalim .. Devlet icin mi variz yoksa devlet mi bizim icin var..
Gelişmiş AB ülkelerinde tarıma destek ve sübvansiyon o ülkelerin bütçelerinin neredeyse yarısı kadar. Sadece ufak bir not düşeyim dedim.
Allah bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bu zevatlara karşı sabır versin bizlere :D

Pit
14-03-2010, 17:00
Aşağıdaki habere de aynı duyarlılığı gösterir musun bakalım arkadaşım? Destek konusunu bana geçeceksin derken bu adamlara verilenler ne oluyor? Cebinin ajanıymış, ağzımı bozdurma git başka topiklerde yaz..........

Unakıtan'a 15.6 milyon teşvik. 10:51 13-01-2010

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan'ın çocuklarının şirketi olan A.B. Gıda, yeni teşvik sistemini sevdi.

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının şirketi olan A.B. Gıda, yeni bir teşvikli yatırıma daha imza atacak. Yeni sistemden ilk yatırım teşvikini 18 Ağustos’ta alan A.B. Gıda, 23 Kasım 2009’da ise yılda 17 bin 600 tonluk çiftlik hayvanları için yem üretimi yapacağı tevsi yatırımını teşvike bağladı. A.B. Gıda, teşvike bağlanan bu yatırımıyla 20 kişi istihdam edecek.

ANKA’nın Hazine Müsteşarlığı verilerinden yaptığı belirlemeye göre, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarına ait olan A.B. Gıda Sanayi yeni teşvik sisteminden ikinci kez yararlandı. Yeni sistem çerçevesinde ilk başvurusunu Ağustos’ta yapan ve imalat sanayinde tevsi bir yatırım için teşvik almaya hak kazanan A.B. Gıda, ikinci başvurusunu ise Kasım ayında gerçekleştirdi.

Hazine Müsteşarlığı, 23 Kasım itibariyle A.B. Gıda’nın Balıkesir'de yapacağı 15 milyon 600 bin TL’lik sabit sermaye yatırımını teşvike bağladı. Bu çerçevede 20 kişinin istihdamı öngörüldü. Yatırım teşviki kapsamında öngörülen teşvik unsurları KDV istisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi, yatırım yeri tahsisi, vergi indirimi oldu. A.B. Gıda’nın yatırım teşvikine bağlanan tevsi yatırımı yılda 17 bin 600 ton çiftlik hayvanları için hazır yem üretimi ile 2 milyon 664 bin 544 adet/dönem tavuk üretimini kapsıyor.

İLK BAŞVURU AĞUSTOS’TA YAPILMIŞTI

A.B. Gıda, yeni teşvik sisteminden yararlanmak için ilk başvuran şirketlerden biri oldu. A.B. Gıda'nın 18 Ağustos'ta imalat sanayinde yapacağı 1 milyon 410 bin TL’lik tevsi yatırımı teşvike bağlanırken, 5 kişilik istihdam öngörülmüştü. KDV istisnasından yararlanmak üzere yapılan teşvik başvurusu, yılda 306 bin 964 adet diğer kağıt ve karton yatırımını kapsıyordu.

A.B. GIDA’NIN BALIKESİR’DEKİ YATIRIMLARI

A.B. Gıda’nın Balıkesir ve Bandırmada toplam 3 yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlardan ilki Balıkesir Bandırma'daki "yemlik fosfat, STPP, gıda sınıfı ve teknik sınıf fosforik asit üretim tesisleri ile viyol üretim" tesislerinin bulunduğu fabrika. A.B. Gıda’nın Bandırma’daki ikinci fabrikasında "pastörize yumurta üretimi ve yumurta tozu üretimi" yapılırken, Balıkesir Manyas’taki fabrikada ise "kabuklu yumurta üretimi, yem üretimi, organik gübre üretimi" yapılıyor.

ANKA

cetvel
14-03-2010, 18:15
Devlet desteğini istemeyen bendeniz sadece kendi cebinin ajanı. Siz de işini yoluna koyamayanların sığındığı AB düşmanlığı limanının daimi misafirlerindensiniz herhalde.
Sonuçta benim dediğim bu işte gerçekten bahsettiğiniz gibi bir getiri olsa bankalardan uygun faizle kredi alabiliyor olmanız lazım. Sonuçta banka AB düşmanlığına dostluğuna bakmaz. Cebine ne girdiğine ve ne kadar risk aldığına bakar. Size yüksek faiz biçiyorsa demek ki sizin bu kadar kuvvetli iman ettiğiniz şeylere adamlar inanmıyor demektir.

kusura bakmayın ama ne tarımı ne de tarım desteklemelerini bilmiyorsunuz ve anlamıyorsunuz... tarım diğer sektörlerle kıyaslanabilecek bir sektör değil... günün birinde Türkiyedeki çiftçinin tarım yapamayacak hale düşürüldüğünde (AB'nin tam olarak istediği bu), bilgisayarınızı ve arabanızı yiyemeyeceğinize göre, çiftçiyi desteklemek zorundasınız... ister isteyin ister istemeyin, devlet desteği devam ediyor ve edecekte! çiftçinin ne çektiğini ve yaşam koşullarını anlayabilmek için onlarla birlikte bir ay yaşasanız, destekleri iki misline çıkaralım dersiniz.

ben ne ab'yi ne de ab'nin desteklerini istemiyorum... benim memleketime muhtaç olan bir toplulağa yalvar yakar girecek kadar küçülmedik daha... "Türk, öğün, çalış, güven" size birşey hatırlatıyor mu acaba? Çalışmayı unutmuş bir topluluk olma yolunda ilerliyoruz ve sadece harcıyoruz.

size AB yolunda kolay gelsin...

Serenler
14-03-2010, 18:28
Tarım tüm gelişmiş ülkelerde büyük oranda net şekilde desteklenen bir sektördür.
Eğer ülkemiz de de desteklenmezse bu sektörün küçülüp yok olması kaçınılmazdır.
Sonuç da tarımda dışa bağımlılık olur ki bu ülkemiz açısından tam bir facia olur.

Pit
15-03-2010, 13:45
Tarım tüm gelişmiş ülkelerde büyük oranda net şekilde desteklenen bir sektördür.
Eğer ülkemiz de de desteklenmezse bu sektörün küçülüp yok olması kaçınılmazdır.
Sonuç da tarımda dışa bağımlılık olur ki bu ülkemiz açısından tam bir facia olur.
bu forumda bu konuları en iyi bilen insanlardan birisin sevgili abim. İnsanlarımız maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. Tarımda destek konusu yeniden yapılandırılmalı, denetimlerde sıklaştırılarak bu desteklerin doğru kişilerin eline geçmesi sağlanmalıdır. Çok ilgi alanımda olmasada son zamanlarda tohumculukta yaşanan gelişmeler beni ciddi anlamda ülkemizin geleceği açısından endişelendirmekte....

cetvel
15-03-2010, 23:51
bu forumda bu konuları en iyi bilen insanlardan birisin sevgili abim. İnsanlarımız maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. Tarımda destek konusu yeniden yapılandırılmalı, denetimlerde sıklaştırılarak bu desteklerin doğru kişilerin eline geçmesi sağlanmalıdır. Çok ilgi alanımda olmasada son zamanlarda tohumculukta yaşanan gelişmeler beni ciddi anlamda ülkemizin geleceği açısından endişelendirmekte....

tohumculuk dediniz de; ülkemizde yerli sermaye olarak tamamı ülkemize ait olan bir firma kalmadı... ya da olsa bile piyasadaki satış kitlesi çok düşük bir iki yerel firma kaldı. bu işin piri tüm dünyada israil sermayesidir ve fransız diye gözüken şirketler bile israillilere aittir.

geçtiğimiz sene akdeniz üniversitesi ve bir yabancı tohum firması " tohumunu getir bilgisayarını götür" diye bir yarışma düzenlediler... çok masum gözüken bu yarışmada amaç bizim yerli tohumları tescil edip sonra bizi iyice bağımlı hale getirmekti... neyseki bazı ilgili arkadaşlarımız durumu çabuk farkettide, bu yarışmayı iptal ettirdiler...

uyanık olalım ve çok çalışalım, ab yandaşlarına da fırsat vermeyelim... anlayana!...

Fulu
23-03-2010, 18:27
Geçenler Yunanistan'da birkaç dönüm ile çiftçilik yapan arkadaşımla görüşmemde yıllık 7000 euro gibi bir desteği ; mazot,ilaç vb. giderler için aldıklarını belirtti.Bu destek Türk çiftçisinin yaşadığı bölgelere verilen destek, yunanlı bunun daha üzerinde destekler alıyor.Ayrıca ekilen ürüne farklı destekler mevcut.
Her ürünün dikileceği bölgeler, destekler belirlenmiş.Hangi dönemde hangi ilaçlamaların yapılacağı zamanlamaları ve isimleri ile belli.Marketteki her üründen üreticiye ulaşıyorsunuz. Topluluk desteği ile sistem işliyor.
Bu desteğe rağmen çiftçi mutsuz.Birkaç yıldır çiftçinin tütünü bırakıp yerine zeytin fidanı diktiğini, her boş alana zeytin fidanı dikildiğini belirtti.Şakayla karışık yakında Yunan zeytinyağını raflarınızda görebilirsiniz dedi.Şükür şimdilik yasak var.Yunanistan'da 5 litrelik sızma zeytinyağının fiyatı 21 euro imiş, bizde komili sızma 52 tl. Umarım söylediği fiyat yanlıştır.
Demek sadece biz atılımda değiliz,elin oğluda boş durmuyor ekiyor.
Türkiye'de önümüdeki yıllarda zeytinde üretim patlaması bekliyoruz, komşuda atılımda.İspanya ve Fransa zaten verim olarak da ekilen alan olarak hep üstüne koyuyorlar. Kuzey Afrika ülkelerinde bile devlet destekli büyük zeytinlikler kurulduğunu duyuyoruz.
Devlet bedava fidan dağıtarak nasıl üretimi teşvik ettiyse,oluşabilecek arz bolluğuna karşın gerekli yatırımlara teşvik vermeli.Özellikle markalaşma çabasındaki şirketlere...
Devletimiz yıllar önce süt besiciliğini teşvik etti, çiftlik kuracaklara yanlış hatırlamıyorsam %50 lere yakın oranlarda hibe verdi. Sonra süt arzı artınca fiyatlar düştü,köylü yine mağdur,yeni modern çiftlik sahipleri baktı evdeki hesap çarşıya uymuyor,başladılar hayvanları kesmeye.çiftliklerin bir kısmı kapandı bir kısmı el değiştirdi. şimdiler de süt fiyatları tırmandı et fiyatları malum.kaçak hayvanlar da olmasa et bulamıyacağız gibi.Devletin görevi değil midir bu tarz dalgalanmaları önlemek, yoksa bırakın herşeyi serbest piyasa ekonomisi halletsin mi diyeceğiz veya ithal edeceğiz.
Köylümüz elindeki toprakları sermaye gruplarına kaptırmaması için desteklenmeli.
Yarım asır önce Filistinliler topraklarını bu şekilde kaybetti.Arzı şişirip fiyatları düşürüp zarar ettirerek borçlandır ve toprakları ele geçir.
Bakkalların devri bitti yaşasın süpermarketler söylemi de fazlasıyla midemi bulandırıyor.Büyük balık her zaman küçük balığı yutamaz, yeterki küçük balık artılarının farkında olsun.Kooperatifleşme bizi kurtarır, bu bilincin aşılanması lazım kanımca ama nerde...

Ben bir şehirli olaraktan, belki de haddim olmayarak bunları yazdım.
Saygılarımla...

ardademir
27-07-2010, 12:37
izmirde seferisar beldesınde donumu cok cüzzi miktarlara zeytınlıkler satıyolar yanı donumunu 1000 lıradan full zeytın agacları ıle dolu yer alabılırsın yaptıgın masrafa degmez ve verımlı uzerınden zeytınlerı toplamaya usenıyo halkı hep dokuluyo

ardademir
27-07-2010, 12:40
izmirde seferisar beldesınde donumu cok cüzzi miktarlara zeytınlıkler satıyolar yanı donumunu 1000 lıradan full zeytın agacları ıle dolu yer alabılırsın yaptıgın masrafa degmez ve verımlı uzerınden zeytınlerı toplamaya üşeniyo arsa sahipleri hep yerlere dökülüyor

mandrake
26-10-2010, 22:47
Zeytin toplatmak ne kadar ucuz sok oldum

http://www.milliyet.com.tr/eylem-gunde-12-5-liraya-100-kg-zeytin-topluyor/gungor-uras/ekonomi/yazardetay/26.10.2010/1306154/default.htm

mandrake
26-10-2010, 22:52
Geçenler Yunanistan'da birkaç dönüm ile çiftçilik yapan arkadaşımla görüşmemde yıllık 7000 euro gibi bir desteği ; mazot,ilaç vb. giderler için aldıklarını belirtti.Bu destek Türk çiftçisinin yaşadığı bölgelere verilen destek, yunanlı bunun daha üzerinde destekler alıyor.Ayrıca ekilen ürüne farklı destekler mevcut.
Her ürünün dikileceği bölgeler, destekler belirlenmiş.Hangi dönemde hangi ilaçlamaların yapılacağı zamanlamaları ve isimleri ile belli.Marketteki her üründen üreticiye ulaşıyorsunuz. Topluluk desteği ile sistem işliyor.
Bu desteğe rağmen çiftçi mutsuz.Birkaç yıldır çiftçinin tütünü bırakıp yerine zeytin fidanı diktiğini, her boş alana zeytin fidanı dikildiğini belirtti.Şakayla karışık yakında Yunan zeytinyağını raflarınızda görebilirsiniz dedi.Şükür şimdilik yasak var.Yunanistan'da 5 litrelik sızma zeytinyağının fiyatı 21 euro imiş, bizde komili sızma 52 tl. Umarım söylediği fiyat yanlıştır.
Demek sadece biz atılımda değiliz,elin oğluda boş durmuyor ekiyor.
Türkiye'de önümüdeki yıllarda zeytinde üretim patlaması bekliyoruz, komşuda atılımda.İspanya ve Fransa zaten verim olarak da ekilen alan olarak hep üstüne koyuyorlar. Kuzey Afrika ülkelerinde bile devlet destekli büyük zeytinlikler kurulduğunu duyuyoruz.
Devlet bedava fidan dağıtarak nasıl üretimi teşvik ettiyse,oluşabilecek arz bolluğuna karşın gerekli yatırımlara teşvik vermeli.Özellikle markalaşma çabasındaki şirketlere...
Devletimiz yıllar önce süt besiciliğini teşvik etti, çiftlik kuracaklara yanlış hatırlamıyorsam %50 lere yakın oranlarda hibe verdi. Sonra süt arzı artınca fiyatlar düştü,köylü yine mağdur,yeni modern çiftlik sahipleri baktı evdeki hesap çarşıya uymuyor,başladılar hayvanları kesmeye.çiftliklerin bir kısmı kapandı bir kısmı el değiştirdi. şimdiler de süt fiyatları tırmandı et fiyatları malum.kaçak hayvanlar da olmasa et bulamıyacağız gibi.Devletin görevi değil midir bu tarz dalgalanmaları önlemek, yoksa bırakın herşeyi serbest piyasa ekonomisi halletsin mi diyeceğiz veya ithal edeceğiz.
Köylümüz elindeki toprakları sermaye gruplarına kaptırmaması için desteklenmeli.
Yarım asır önce Filistinliler topraklarını bu şekilde kaybetti.Arzı şişirip fiyatları düşürüp zarar ettirerek borçlandır ve toprakları ele geçir.
Bakkalların devri bitti yaşasın süpermarketler söylemi de fazlasıyla midemi bulandırıyor.Büyük balık her zaman küçük balığı yutamaz, yeterki küçük balık artılarının farkında olsun.Kooperatifleşme bizi kurtarır, bu bilincin aşılanması lazım kanımca ama nerde...

Ben bir şehirli olaraktan, belki de haddim olmayarak bunları yazdım.
Saygılarımla...

Ayni seyleri ABD icinde soyleyebiliriz. ABD olsun Avrupa olsun ciftcilerin politik guclerinden dolayi bu ulkelerde devlet tarim ve hayvanciliga gereksiz yere ve mantiksiz bicimde subvansiyon uygulamaktadir. Mantiksiz cunku etin sutun yumurtanin bugdayin uretilmesi icin verilecek tesvik ileri teknolojiye verilse ekonomiye katkisi daha buyuk olur.

Bu asiri ve mantiksiz akil almaz subvansiyonlardan dolayi dunya tarim ve hayvancilik urunlerinde fiyatlar asiri ucuzdur. Birbaska degisle Turkiye'de et sut yumurta pahali degildir dunya piyasalarinda asiri ucuzdur. O yuzden dunya piyasalarindaki fiyatlar TR deki uretim maliyetinin bile altindadir.

AKP yi sevmem etmem ama tarim hayvancilikta ayni subvansiyonlarin mantiksizlik derecesinde TR de uygulanmasi iyi bir sey degil ve Allahtan uygulanmiyor. Insallahta uygulanmaz. Zeytin peynir bugday et falan fakir ulkelerin isidir. Ama politik yani cok akilci ve iyi vizyon gorusunden dolayi degil, AB ve ABD bu urunlerin uretiminde dunya lideridir. Kendi aptalliklari.

kasved
05-12-2010, 21:52

http://www.milliyet.com.tr/eylem-gunde-12-5-liraya-100-kg-zeytin-topluyor/gungor-uras/ekonomi/yazardetay/26.10.2010/1306154/default.htm

Sevgili Mandrake yazılanın en azından Çanakkale ezineyle ilgisinin olmadığını rahatlıkla söyleyeyim şu an ben bahçemde çalışan hanım işçilere günlük 23. TL. + 5.- TL. kayhaya ayrıca taşıma ücreti ödüyorum, işçi başına 100 kg. toplamak idealdir fakat ortalamalar genelde 80 kg.da kalmaktadır.

kasved
05-12-2010, 21:55
..............

AKP yi sevmem etmem ama tarim hayvancilikta ayni subvansiyonlarin mantiksizlik derecesinde TR de uygulanmasi iyi bir sey degil ve Allahtan uygulanmiyor. Insallahta uygulanmaz. Zeytin peynir bugday et falan fakir ulkelerin isidir. Ama politik yani cok akilci ve iyi vizyon gorusunden dolayi degil, AB ve ABD bu urunlerin uretiminde dunya lideridir. Kendi aptalliklari.

Sevgili Mandrake masa başından hayatın gerçeklerinden bu kadar kopuk AB. ve ABD.nin tarıma verdikleri sübvansiyonlar konusunda aptal olduklarını sayenizde öğrendik, sağolun varolun.:halayci::he:

kasved
31-01-2011, 16:58
Zeytinde SPEKÜLASYON

http://www.zeytinagacidergisi.com/ferrarisini-satan-bilgenin-zeytine-ilgisi/

not: Aman dikkat zeytinde spekülasyona giderken sipekilasyonun altında kalmakda var.

pruva
28-11-2011, 19:34
izmirde seferisar beldesınde donumu cok cüzzi miktarlara zeytınlıkler satıyolar yanı donumunu 1000 lıradan full zeytın agacları ıle dolu yer alabılırsın yaptıgın masrafa degmez ve verımlı uzerınden zeytınlerı toplamaya üşeniyo arsa sahipleri hep yerlere dökülüyor
Demekki manisanın bilmem ne köyünden dönümü 700 tl'ye boş arsa almakla ve içine zeytin dikmekle hata etmişim.
Arda demir arkadaşım sen bana dönümü 1000(bin) değil 1.500(bin beş yüz)tl ile içinde ağacı olan 20 dönüm yer bulabilirmisin orada?

fatmanur
28-11-2011, 21:47
ege bölgesinde deniz kıyısı körfeze gel bilgi topla

Pit
29-11-2011, 07:10
kendi zeytinini işler, butik zeytinyağı ve salamura zeytinini yaparsan zeytin her zaman para kazandırır. Bereketli ve kutsal bir bitkidir ama önce onu sevmek gerekir...

ozguraksoy9134
11-02-2012, 16:01
Reyya zeytinyağı (http://reyyazeytinyagi.com/) Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile en kutsal kimliğe sahiptir Zeytinyağı. Modern teknolojinin sınırlarından binlerce yıl geri dönüp, zeytinyağının en saf, en doğal halini yeniden keşfettik, sizler için!
En seçkin lezzet ustalarına gerçek -Gurme Tadında- Zeytinyağı (http://reyyazeytinyagi.com/) deneyimini büyük bir zevkle takdim ediyoruz. Rengi ile, nefaseti ile, tüm doğallığı ile...
Binlerce yıl öncesi gibi!

alacakaranlık
22-04-2012, 19:07
kendi zeytinini işler, butik zeytinyağı ve salamura zeytinini yaparsan zeytin her zaman para kazandırır. Bereketli ve kutsal bir bitkidir ama önce onu sevmek gerekir...

başka söze yoruma gerek kalmamış güzel yorum..

slckm
10-05-2012, 10:47
Aynı zamanda şöyle bir söz vardır ceviz babadan zeytin dededen kalmalı diye ...

Tapatalk 2 ile HTC Desire S cihazımdan gönderildi

brokerüstad
07-10-2012, 13:50
"Zeytin üretiminde çağ atladık"

http://www.haberx.com/zeytin_uretiminde_cag_atladik(17,n,11103687,278).a spx

brokerüstad
18-11-2012, 16:42
Kansere karşı ''çekişge zeytin'' önerisi
Çekişge zeytini nasıl elde ediliyor?
http://www.haberturk.com/saglik/haber/795007-kansere-karsi-cekisge-zeytin-onerisi

brokerüstad
24-11-2012, 19:24
Zeytinyağında dev hedef: 3,8 milyar dolar
BALIKESİR - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, zeytin ve zeytinyağı ihracatının 2012'nin ilk 10 ayında yüzde 5 artarak 155 milyon dolara yükseldiğini belirterek, "Sektörümüzün 2023 hedefi ise 3,8 milyar dolar. Biz bu rakama ulaşabileceğimize inanıyoruz. Bu rakam gerçekçi bir hedeftir" dedi.

http://www.dunya.com/zeytinyaginda-dev-hedef-3,8-milyar-dolar-172371h.htm

okidoki2006
24-11-2012, 19:31

gel birde izmir manisa da gör günlüğü 75 liraya razı olsanda yalvar yakar zor sokarsın bahçeye :)

brokerüstad
24-11-2012, 19:40
Mardin'in Derik ilçesinde üretimi bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen zeytinin, GAP suyunun bölgeye ulaşması ile ihracatı hedefleniyor.
http://www.dunya.com/zeytinin-ana-vatani-dunyaya-acilmak-istiyor-166534h.htm

brokerüstad
24-11-2012, 19:41
BURSA - Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, 10 yıllık distribütörün sözleşmesini yenilemeyerek, Avrupa'ya ihracatı Marmarabirlik olarak bizzat yapacaklarını belirterek "Avrupa'nın belirli yerlerinde oluşturulacak olan bürolarda kendi personelimizle ihracat yaparak, yaklaşık 9 milyon TL kazanç elde edeceğiz" ifadesini kullandı.

Asa, Mudanya 150 Sayılı Zeytin Tarım Kooperatifi Başkanı Şevket Karagöz ve Kooperatif üyelerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, 7 Ekim'de gerçekleştirecekleri genel kurulda alacakları radikal kararlarla birliği hantal yapısından, dinamik bir hale getireceklerini söyledi.
Marmara bölgesi dışında üretilen zeytinlerin, Gemlik tipi olarak piyasada etiketlenip satılmaması konusunda mücadelelerinin devam ettiğini belirten Asa, şöyle devam etti:
"Tüccarın biri diğer bölgelerden topladığı zeytini Gemlik zeytini olarak satıyor. Ambalajın

http://www.dunya.com/avrupaya-zeytin-ihracatini-aracisiz-yapacak-166452h.htm

brokerüstad
24-11-2012, 19:42
TÜRKİYE'NİN İLK ZEYTİN İŞLEME ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BURHANİYE'DE KURULUYOR
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde kurulacak Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmaları devam ediyor.
http://www.showhaber.com/turkiyenin-ilk-zeytin-isleme-organize-sanayi-bolgesi-burhaniyede-kuruluyor-620225h.htm

brokerüstad
24-11-2012, 19:43
Zeytinci Yol Haritasını Çizecek
Türkiye, 2023 yılında 3,8 milyar dolarlık zeytin ve zeytinyağını ihraç etmeyi ve dünyanın ikinci büyük üretici ülkesi olmayı hedefliyor.
http://www.haberler.com/zeytinci-yol-haritasini-cizecek-4116096-haberi/

brokerüstad
24-11-2012, 19:44
Zeytincilik Sektörü Yol Haritasını Güre'de Çizecek

Zeytincilik sektörü 3.8 Milyar Dolar ihracat hedefinin yol haritasını Güre'de çizecek!
Zeytincilik Sektörü'ne son 10 yılda büyük yatırım yapan Türkiye, 2023 yılında 3.8 milyar dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihraç etmeyi ve dünyanın ikinci büyük üretici ülkesi olmayı hedefliyor. Türkiye'nin zeytin ağacı varlığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın verdiği desteklerle 90 milyondan 170 milyona ulaştı.
2023 yılında 3.8 milyar dolar ihracat hedefi belirleyen Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü, 23-25 Kasım 2012 tarihlerinde, Güre'de "2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü" konulu bir panelle 2023 hedeflerinin yol haritasını belirlemek üzere toplanıyor.
http://www.haberler.com/zeytincilik-sektoru-yol-haritasini-gure-de-4107177-haberi/

brokerüstad
24-11-2012, 19:47
"2012 Kooperatifçilik Yılı"

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, sınırlı sayıda, "2012 Kooperatifçilik Yılı" özel üretim zeytinyağları üretti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-2012-kooperatifcilik-yili-4019216/

brokerüstad
24-11-2012, 19:50
Zeytin ve Zeytinyağı Borsaları
http://www.zeytinportali.com/trade/stockexchange.aspx

brokerüstad
24-11-2012, 19:54
Zeytin demişken birde bir fıkra okuyalım :)
Bir gün doktor. Bir masaya 1 kavanoz dolusu böcek koyar, diğer bir kavanoza zeytin koyar.

Doktor:

"Yiyin bakalım da karnınız doysun" der.

Delilerin ikisi zeytin dolusu kavanozu açıp yemeye başlar. Diğer deli ise böcek dolu kavanozu açtıktan sonra yemeye başlar ve diğer delilere:

- İlk önce kaçanları yiyelim diğerleri yerinde nede olsa" der.

okidoki2006
24-11-2012, 19:55
Bir gün doktor. Bir masaya 1 kavanoz dolusu böcek koyar, diğer bir kavanoza zeytin koyar.

Doktor:

Delilerin ikisi zeytin dolusu kavanozu açıp yemeye başlar. Diğer deli ise böcek dolu kavanozu açtıktan sonra yemeye başlar ve diğer delilere:

iyi fikir :he:

brokerüstad
24-11-2012, 19:58
Önde zeytin ağaçları arkasında yâr
Sene 1946
Mevsim
Sonbahar
Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim
Dalları neyleyim
Yâr yoluna dökülmedik dilleri neyleyim
Yâr yâr! Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar
Değirmen misali döner başım
Sevda değil bu bir hışım
Gel gör beni darmadağın
Tel tel çözülüp kalmışım.
Yâr yâr
canımın çekirdeğinde diken
Gözümün bebeğinde sitem var.
Bedri Rahmi Eyuboğlu

brokerüstad
24-11-2012, 19:59

Doktor:

iyi fikir :he:

:) :) :) :) :) :)

okidoki2006
24-11-2012, 20:01
Önde zeytin ağaçları arkasında yâr
Sene 1946
Mevsim
Sonbahar
Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim
Dalları neyleyim
Yâr yoluna dökülmedik dilleri neyleyim
Yâr yâr! Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar
Değirmen misali döner başım
Sevda değil bu bir hışım
Gel gör beni darmadağın
Tel tel çözülüp kalmışım.
Yâr yâr
canımın çekirdeğinde diken
Gözümün bebeğinde sitem var.
Bedri Rahmi Eyuboğlu

birde şarkısını dinleyelim :)

http://www.youtube.com/watch?v=4ixMY8mRE8w

brokerüstad
24-11-2012, 20:03
birde şarkısını dinleyelim :)

http://www.youtube.com/watch?v=4ixMY8mRE8w

Harika bir paylaşım oldu
nefis bir şarkı :) :)

brokerüstad
24-11-2012, 20:06
belki bir zeytin bahçesi kuramadık ama
çok güzel paylaşımlar muhabbetler kurduk herkesin eline sağlık :)

okidoki2006
24-11-2012, 20:06
Zeytinyağı son yıllarda uzmanların oldukça dikkatini çekmektedir.144 Uzmanların yorumlarından bir kısmı şöyledir:

Sağlık ve beslenme konusunda önde gelen otoritelerden biri, CNN'in ödüllü muhabiri, The Food Pharmacy (Besin Eczanesi) ve Food-Your Miracle Medicine (Yiyecekler-Mucizevi İlaçlarınız) kitaplarının yazarı ve aynı zamanda uluslararası bir köşe yazarı olan Jean Carper:

Yeni İtalyan araştırması zeytinyağının, LDL kolesterolünün atardamarları tıkama özelliği de dahil olmak üzere bazı hastalık süreçleriyle savaşan... antioksidanlar içerdiğini bulmuştur.

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Pat Baird:

Zeytinyağının çok yönlülüğü... onun beden sağlığına olan faydası hakkında daha öğreneceğimiz çok şey var.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu Epidemiyoloji Bölümü başkanı Dr. Dimitrios Trichopoulos:

Amerikalı kadınlar doymuş yağların yerine daha fazla zeytinyağı tüketmiş olsalardı göğüs kanseri riskinde %50 kadar azalma gerçekleşebilirdi.

... Zeytinyağı bazı habis tümör türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir: prostat, göğüs, kolon, pullu hücre ve yemek borusu tümörleri.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden D. Peck:

Zeytinyağının farelerdeki bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkarılmıştır...

Milano Eczacılık Fakültesi'nden Bruno Berra:

... natürel sızma zeytinyağının küçük polar bileşenleri LDL'nin oksidasyona olan direncini belirgin şekilde artırır.

II. Federico Üniversitesi Dahiliye ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden A. A. Rivellese ve G. Riccardi, M. Mancini:

Zeytinyağı insülin direncini engeller ve kandaki glikozun daha iyi kontrolünü sağlar.

Napoli Üniversitesi Tıp ve Kimya Fakültesi'nden Patrizia Galletti:

Zeytinyağı polifenollerinin besin olarak alımı, reaktif oksijen metabolitlerle ilgili olan hastalıkların riskini azaltabilir -mide ve bağırsakla ilgili bazı hastalıklar ve damarların tıkanması gibi. Zeytinyağı hidroksitirosolu insan eritrositlerini oksidatif tehlikeye karşı korur.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'ndan Frank Sacks:

Zeytinyağı açısından zengin bir diyet, aşırı şişmanlığı kontrol altına almada ve tedavi etmede düşük yağlı bir diyetten daha etkilidir. Ayrıca daha uzun süreli kilo kaybına neden olur ve kiloyu korumak daha kolaydır...

Görüldüğü gibi bugün birçok bilim adamı zeytinyağını esas alan beslenme modelinin en ideal şekil olduğunu düşünmektedir. Bu özelliklerinden dolayı günlük beslenme programında her öğünde bulunması gereken en temel besinler, zeytin ve zeytinyağı olarak belirtilmektedir. Allah'ın pek çok ayette dikkat çektiği zeytin bitkisinin faydaları, tıp bilgisinin artmasıyla paralel olarak keşfedilmiştir.

Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 10-11)

brokerüstad
24-11-2012, 20:08
Ellerine sağlık değerli okidoki 2006 ,zeytin hakkındaki yorumunuz gerçekten güzel :)

brokerüstad
24-11-2012, 20:14
http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/canlilar/kuran_da_zeytin.asp
http://www.sagligi.net/sifali-bitkiler/zeytinin-faydalari-ve-zeytin-yagi.html
http://www.bitkicaylarininfaydalari.com/zeytin-yapragi-cayinin-faydalari/

okidoki2006
24-11-2012, 20:29
BUNLARDA BENİM BEBEKLERİM BUNLARDAN 65TANE VAR HEPSİ TRİLYE ,GÖZÜM GİBİ BAKARIM EN KÜÇÜK RAHATSIZLIKLARINDA DOKTOR DOKTOR GEZER BİR ÇARE BULMAYA ÇALIŞIRIM HEPSİ ÇOCUĞUM GİBİ :) :)

http://i49.tinypic.com/28151g5.jpg

http://d1211.hizliresim.com/13/s/g7qul.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://i45.tinypic.com/ztyhwg.jpg

brokerüstad
25-11-2012, 08:24
Zeytin dikelim, zeytinliklerikoruyalım, iyi bakalım
zeytin çok önemli

brokerüstad
30-11-2012, 18:27
Lapseki'de, genellikle halkın kendi ihtiyacını karşılamak için ürettiği zeytinde verimin yüksek olması, çiftçiyi memnun etti.
ÇANAKKALE - Lapseki'de, genellikle halkın kendi ihtiyacını karşılamak için ürettiği zeytinde verimin yüksek olması, çiftçiyi memnun etti. Çardak beldesinde meyve üreticiliği yapan Ziraat Mühendisi Salih Bakır, zeytinde verimin geçen yıla göre oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl ağaçlarda zeytin olmadığını bu yüzden zeytin ağaçlarının dinlendiğini ifade eden Bakır, zeytinin iyi ürün verdiğini bildirdi.
http://www.dunya.com/lapsekide-verim-yuksek-173013h.htm

brokerüstad
01-12-2012, 14:40
BALIKESİR (İHA) - Balıkesir’in Edremit ilçesindeki zeytin üreticileri, sıkıntılarını dile getirmek için Edremit Ziraat Odası önderliğinde Kaymakam Osman Tunç ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüseyin Acar’ı ziyaret etti.
Edremit Ziraat Odası Başkanı ve Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin önderliğinde toplanan yaklaşık 15 zeytin üreticisi, zeytincilik ile ilgili sıkıntılarını dile getirmek için protokol ziyaretlerine başladı. Edremit Ziraat Odası Murahhas Üyesi A. Yılmaz Diker’in de katıldığı ziyaretler, Kaymakamlık ile başladı. Kaymakam Osman Tunç’u makamında ziyaret eden heyet, zeytin üretiminde yaşadıkları sorunları dile getirdi. Konuşma yapan Başkan Cahit Çetin, zeytin tarlalarına hayvanların girdiğini ve ağaçları önemli ölçüde tahrip ettiğini söyleyerek, önlem alınmasını istedi. Çetin, “Zeytincilik ile ilgili hükümetin ciddi hibe kredileri mevcut. Hükümetimiz son zamanlarda üreticilerin menfaatine yönelik ciddi uygulamalar yapıyor. Fakat, yine de sıkıntılar yaşanmıyor değil. Türkiye’nin zeytin üretiminde yıllık 700 bin ton hedefi var. bu hedefe ulaşılabilmesi için üreticilerimizin sıkıntısız bir şekilde işlerini yapabilmeleri gerekmektedir. Edremit ilçemiz de, zeytincilik sektöründe ülke çapında söz sahibi bölgeler arasındadır. Bu bakımdan sıkıntılarımızın bazılarını sizlere anlatma gereği duyduk. En büyük sıkıntımız, özellikle küçük baş hayvanların zeytin tarlalarına girmesi ve zeytin ağaçlarına tahribat yaşatmasıdır. Ülkemizde Angus gibi hayvanların ithal edildiğini de görmekteyiz. Ülkelerde bir milli değerin tüketilmemesi için çalışma yapılması gerekir. Mevcut yasalarımızda, zeytin arazilerinde hayvan barındırılması yasaktır. Fakat, üreticilerimizin arazilerine hayvanlar giriyor ve ürünler tahrip ediliyor. Üreticiler, gece gündüz zeytinlerinin başını bekleyemez. Bu bakımdan önlem alınması şart. Zeytincilik ile hayvancılık karşı karşıya gelebilir” dedi.

KAYMAKAM TUNÇ SORUNU ÇÖZECEK
Kaymakam Osman Tunç ise, sıkıntıyı bildiklerini ve çözümü noktasında çalışmalar kaydedildiğini söyleyerek işin takipçisi olacağını söyledi. Kaymakam Tunç, “Biz yasaları uyguluyoruz. Burada küçükbaş hayvanlara hitap edebilecek kadar mera alanı mevcut değil. Küçükbaş hayvancılıkta da mutlaka sıkıntılar yaşanıyor. Bölgemizde yaklaşık 7 bin 600 çiftçi bulunuyor. Bunların da neredeyse tamamı zeytin üreticisi. Küçükbaş hayvanların otlatılması konusunda hassas davranılması gerekir. Bana hayvancılar da geldi ve sıkıntıların anlattı. Bizim görevimiz sıkıntıların ortak çözümlerini bulmaktır. Ben aynı sıkıntıyı, görev yaptığım Saruhanlı’da da gördüm ve sorunu çözmüştük. Burada da inşallah hep birlikte bu sorunu da çözeceğimize inanıyorum. Hiçbir kanun uygulayıcısı, bir çok olayı önceden bilip te önlem almayı başaramaz. Zeytin ağaçlarının başına nöbetçiler dikme şansımız olmadığı gibi, hırsız girecek diye her evin bayına da bir polis koyduramıyoruz. Bu gibi geniş çaplı sorunlar da farklı biçimler ile çözülür. Ama mutlaka çözülür. Bölgemizdeki ana yolların orta refüjlerinde başıboş atları bile görüyoruz. Ben sıkıntınızı çözmek için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.
Üretici heyeti, Kaymakam Tunç’a teşekkür ettikten sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne gitti. İlçe Müdürü Hüseyin Acar ile makamında görüşen heyet, aynı sıkıntıyı Acar’a da anlattı. Zeytin üreticileri sıkıntılarının giderilmesi için ziyaretlerine devam edeceklerini açıkladı.
http://www.haberx.com/edremitin_zeytin_ureticileri_dertlerini_anlatti(17 ,n,11152324,402).aspx

brokerüstad
01-12-2012, 19:53
Türk zeytinyağı ABD’ye yayılıyor
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22050924.asp?top=1

brokerüstad
02-12-2012, 09:30
Harran Ovası'nda makinalı zeytin hasadı
http://www.habergalerisi.com/haber/harran-ovasinda-makinali-zeytin-hasadi-donemi-basliyor-857176.html

brokerüstad
02-12-2012, 09:52
Yunanistan'da 22 Türkiye'de 1.5 litre
Türkiye'nin zeytinyağı üreten az sayıda ülkeden biri olmasına rağmen, tüketimin hala genel ortalamanın çok altında olduğunu ifade eden Fatih Cenikli, 'Komşumuz Yunanistan'da kişi başı yıllık tüketim 22 litre civarında, İtalya'da 16, İspanya'da ise 14 litre.

http://www.aksam.com.tr/yunanistanda-22-turkiyede-1.5-litre--151848h.html

brokerüstad
17-12-2012, 20:08
BURSA (İHA) - Uludağ Üniversitesi (U.Ü.) Gemlik Meslek Yüksek Okulu’na bağlı öğrencilerinin kurduğu Zeytin Topluluğu çalışmalarına başladı.
Semih Polat başkanlığında kurulan Zeytin Topluluğu öğrencileri tanıtım turlarına çıkarak, hedef ve projelerini anlatmaya başladı. İlk ziyaretlerini Gemlik Belediyesi’ne yapan öğrenciler, Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak ile bir araya gelerek maksatlarını anlattı.
Gemlik gibi zeytinin başkenti bir ilçede en büyük hedeflerinin ilçe halkını üniversite ile buluşturmak olduğunu vurgulayan Zeytin Topluluğu Başkanı Semih Polat, zeytin sektörüyle ilgili her çalışma ve gelişmeyi kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.
80 öğrenci ile kuruluş çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Polat, seminerler, fidan dikimleri, engelliler okuluyla ortak projeler gibi kültürel ve sosyal faaliyetler de yürüteceklerini sözlerine ekledi.
Öğrencileri ağırlayan Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Koçak da, belediyenin U.Ü. Gemlik Kampusu’na desteğinin artarak devam edeceğini söyledi.
http://www.haberx.com/zeytin_toplulugu_kuruldu(17,n,11167733,110).aspx

brokerüstad
23-12-2012, 09:15
Türkiye'de zeytin ve zeytinyağı tüketimini arttırmak için Anadolu'da tanıtım atağına kalkan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Antalya Terracity Alışveriş Merkezi'nde zeytin ve zeytinyağı şovu gerçekleştirdi.

Zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 180 milyona çıkaran Türkiye önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğine yerleşecek. 650 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretiminin hedeflendiği zeytincilik sektöründe ihracatı arttırmak için yurtdışında yoğun tanıtım kampanyası yürüten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, yurt içinde de zeytin ve zeytinyağı tüketimini arttırmak için çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Yeni sezona girmenin coşkusunun yaşandığı ve hasadın yoğun bir şekilde sürdüğü zeytincilik sektöründe, hasat edilen ürünlerin tüketimini arttırma çalışmaları sürüyor. Türkiye'nin ürettiği zeytin ve zeytinyağının yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımı için çalışan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, yeni sezona girilmesi ile birlikte iç tanıtım çalışmalarına hız verdi. ZZTK, 08 Aralık'ta Eskişehir Espark AVM'de yaptığı tanıtım çalışmasından sonra ikinci durağı Antalya Terractiy AVM'de görkemli bir tanıtıma imza attı.

Zeytin ve zeytinyağının iç piyasada tanıtımı için Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi olarak hazırladıkları, "Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli" isimli proje ile Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'nden üçüncü kez hibe desteği almaya hak kazandıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kadri Gündeş, zeytin ve zeytinyağının anayurdu olan Türkiye'de zeytinyağı tüketiminin arzu edilen seviyeden uzak olduğunu amaçlarının Türkiye'de zeytinyağı tüketimini diğer üretici ülkelerdeki tüketim rakamlarına ulaştırmak olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin zeytin ağacı varlığının yaklaşık 2 katına çıkmasıyla birlikte önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte 650 bin tonluk zeytinyağı rekoltesinin beklendiğine işaret eden Gündeş, "Bu rekoltenin tüketilebilmesi için istikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracat yanında güçlü bir iç piyasanın varlığına ihtiyaç var. Daha önce İstanbul, Bursa, Ankara ve Eskişehir'de iç tüketimi arttırmak için tanıtım çalışmaları yaptık. Tanıtım etkinliklerimizi tüm Anadolu'ya yaymayı hedefliyoruz. Bugün 2012 yılının son etkinliğini Antalya'da düzenliyoruz. 2013 yılında da iç piyasada tüketimi arttırmak için benzer etkinlikleri devam ettirmeyi arzuluyoruz. Türkiye'de kişibaşı 1.5 kg. seviyesinde olan zeytinyağı tüketimini kısa vadede 2 kg.'a orta vadede 3 kg'a, uzun vadeli bir programla 5 kg'a çıkarmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

ZZTK'nın kurulduğu 2007 yılından bu yana dış tanıtım ve iç tanıtımı paralel yürüttüğünü anlatan Gündeş, ZZTK'nın Anadolu Turu'nda ikinci durağı olan Antalya Terractiy AVM'de düzenledikleri tanıtım ve tadım etkinliğinde Antalyalılar'ın zeytin ve zeytinyağına ilgisinin, Antalya'da zeytinyağı tüketiminin önümüzdeki yıllarda ciddi bir ivme kazanacağını gösterdiğini ve kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Anadolu'da yaptığı tanıtım çalışmalarına, Aydın Ticaret Borsası Akredite Tadım Paneli uzmanları Renan Tunalıoğlu ve Gözde Şahin'de katılarak mini tadım eğitimi ile tükecilere kusursuz zeytinyağını anlatıyorlar. Kaliteli zeytinyağı seçmenin püf noktalarını tüketicilere öğretiyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-zeytin-ve-zeytinyagi-tanitiminda-antalya-sovu-4193200/

brokerüstad
26-01-2013, 14:44
Zeytin sütünün litresi 25 lira
Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı iyi geldiği belirtilen ürün, hücre yeniliyor, cildi besliyor.

BALIKESİR - Zeytinyağı üretiminde önde gelen Edremit Körfezi'nde soğuk baskı yöntemiyle üretilen "zeytin sütü", litresi 25 ila 35 lira arasında alıcı buluyor.
Burun yağı ve ilk yağ olarak da adlandırılan zeytin sütü, oldukça zahmetli bir yöntemle elde ediliyor.

Taş değirmende hamur haline getirilen zeytinler, liften yapılmış torbalara dolduruluyor ve ardından baskı tepsisinde üst üste dizilerek kendi kendilerine sızmaya bırakılıyor.
Sızma işlemi bittikten sonra su ilave edilmeden kuru sıkımı yapılıyor ve yağ alınıyor. Soğuk baskı denilen bu yöntemle elde edilen zeytinyağı, filtre edilmeden kullanılıyor. Zeytin meyvesinin suyu ve yağını içeren, bir meyve suyu niteliğinde olan zeytin sütünün, besin değeri yüksek ve E vitaminince zengin olduğu biliniyor.
Litresi 25 ila 35 lira arasında satılan zeytin sütünü almak için İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa'dan birçok kişi özellikle Edremit Körfezi'ne geliyor.

100 kilogram zeytinden 1-1,5 litre alınıyor

Üreticilerden Agah Ferhatoğlu, yüz kilogram zeytinden ancak 1 ila 1,5 kilogram arasında zeytin sütü aldıklarını ifade ederek, "Ürünümüze ilgi oldukça büyük. Yıllardan bu yana soğuk baskı yöntemiyle elde edilen bu yağ rağbet görüyor" dedi.

Zeytin sütünün zeytin vitamin ve mineral içeriğiyle çocukların beyin ve kemik gelişiminde önemli rol oynadığını dile getiren Ferhatoğlu, şunları kaydetti:
"Soğuk baskı yöntemiyle elde edilen zeytin sütü gibi doğal ürünlere ilişkin birçok araştırma var. Bu araştırmalara göre, başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminlerince zengin bir ürün. Hücrelerin yenilenmesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkili olan zeytin sütü, cildi besliyor, saçları koruyor. Anne sütünden erken kesilmiş bebeklere 5'inci aydan sonra damlayla verilmesi tavsiye ediliyor. En önemli özelliklerinden biri de kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisi olarak gösteriliyor."

Burhaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, erken hasat zeytinden elde edilen burun yağı da denilen zeytin sütü olarak tabir edilen zeytinyağının sağlık açısından faydalı olduğunu belirterek, "Zeytin sütü, diğer zeytinyağları gibi kalp-damar hastalıklarına, kansere karşı iyi geliyor. Hücre yenileyen, cildi besleyen bu ürünü sağlıklı yaşam için vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz" dedi.
http://www.dunya.com/zeytin-sutunun-litresi-25-lira-177697h.htm

brokerüstad
26-01-2013, 14:48
http://www.binbircesit.com/urun/huseyin-meral-orjinal-naturel-sizma-zeytin-sutuzeytin-yagi-05-lt-kazdaglarindan.aspx
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&gs_rn=1&gs_ri=hp&cp=9&gs_id=s&xhr=t&q=zeytin+s%C3%BCt%C3%BC&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41524429,d.Yms&biw=1366&bih=587&wrapid=tljp1359208025530016&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=W94DUY-KJI_ptQbc2IGQCg

brokerüstad
27-01-2013, 10:22
Tariş 'İlk Hasat' zeytinyağını piyasaya sundu
İZMİR - Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, bu yılın ilk hasat ürünlerinden elde edilen zeytinyağlarını, altın renkli şişelerde satıya çıkardı. Meyveye düşen ilk çiğ damlasından üretilen ve 0,3 asit değerine sahip zeytinyağı, daha çok Edremit Körfezi'ndeki zeytinlerden elde ediliyor. Ege coğrafyasında tamamen doğal yöntemlerle üretilen zeytinyağı, gerçek bir meyve suyu özelliği taşıyor. "Altın sıvı" olarak tanımlanan zeytinyağının, kendi doğasında olan zengin tat ve aromasıyla ilgi görmesi bekleniyor. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin 28 bin ortağı tarafından üretilen İlk Hasat'ın sonraki yıllarda da devam edeceği belirtildi. CİHAN
http://www.habergalerisi.com/haber/taris-ilk-hasat-zeytinyagini-piyasaya-sundu-923452.html

brokerüstad
02-02-2013, 15:43
İZMİR - Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2013 yılına yüzde 3'lük ihracat artışı ile girdi. 2012 Ocak ayında 921 milyon 234 bin dolarlık ihracat yapan Egeli ihracatçılar, 945 milyon 91 bin dolar döviz kazandırdı. EİB'nin son bir yılda yaptığı ihracat ise 11 milyar 446 milyon 182 bin dolar oldu. Egeli ihracatçılar, 2013 Ocak ayında 540 milyon 603 bin dolarlık sanayi ürünleri ihraç ederken tarım ürünleri ihracatından 326 milyon 115 bin dolar döviz getirisi sağladı. Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatta madencilik sektörünün payı ise 78 milyon 371 bin dolar olarak kayıtlara geçti. EİB bünyesinde faaliyet gösteren 12 ihracatçı birliğinden altısı geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını arttırırken altısı ise geçen yılki performansının gerisinde kaldı.

ZEYTİNYAĞI İHRACATI COŞTU

Birlikler arasında 2013 Ocak ayının ihracat artış rekortmeni, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) oldu. Yeni yıla hızlı bir giriş yapan EZZİB, ihracatını geçen yılın ocak ayına göre yüzde 279 artırarak 32 milyon 832 bin dolara çıkardı. Sektörün ihracatında zeytinyağı, 25 milyon 919 bin dolarla lokomotif görevini üstlendi. Zeytincilik, 2013 Ocak ayında Türkiye genelinde ihracatını en çok arttıran sektör oldu.

DEMİR-ÇELİK İHRACATI ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUDU

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2013 Ocak ayında 129 milyon 37 bin dolarla en çok ihracat yapan birlik olurken son bir yıllık dönemde 1 milyar 714 milyon 335 bin dolarlık ihracatla zirvede yer aldı. 2012 yılında 3 milyon dolar ve üzerinde ihracat yapan 65 üyesi bulunan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ise Ocak ayında ihracatını yüzde 9 arttırarak, 109 milyon 268 bin dolara ulaştı. Egeli hazır giyim ihracatçıları, yılbaşında belirledikleri yüzde 10 artış hedefini tutturabileceklerinin sinyallerini verdi.

EGE'DEN MADEN İHRACATI 1 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Ocak ayında yüzde 19'luk ihracat artışı yakalayan Ege Maden İhracatçıları Birliği ise 78 milyon 371 bin dolarlık döviz kazandırdı. Son bir yıllık dönemde 954 milyon 970 bin dolara ulaşan Egeli maden ihracatçıları, 2013 yılında 1 milyar dolar barajını aşma yolunda ümit verdi. 2012 yılını tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Ege Tütün İhracatçıları Birliği, 2013'e iyi giriş yapamadı. Ege Bölgesi'nden tütün ihracatı, yeni yılın ilk ayında yüzde 27 düşüşle 66 milyon 563 bin dolara geriledi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ise ihracatta yatay bir seyir izledi. 2012 Ocak ayında 62 milyon 551 bin dolarlık ihracat yapan sektör, 2013 yılında 61 milyon 274 bin dolarlık dışsatıma imza attı.

175 ÜLKEYE KURU MEYVE İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru inciri 175 ülkeye ulaştıran Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2013 Ocak ayında 56 milyon 27 bin dolarlık ihracat yaptı. 2012 yılını başarılı bir şekilde geride bırakan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği de 2013'e güzel bir giriş yaptı. 2012 Ocak ayına göre ihracatını yüzde 14 arttıran meyve sebze ihracatçıları, 46 milyon 80 bin dolar döviz girdisi sağladı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracatçıları Birliği'nin ihracatı ise Ocak ayında yüzde 20'lik düşüşle 24 milyon 664 bin dolara gerilerken Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, yüzde 5'lik artışla 20 milyon 491 bin dolara çıktı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise 9 milyon 421 bin dolarlık ihracat yaptı. (CİHAN)
http://www.habergalerisi.com/haber/eibnin-ocak-ayi-ihracati-1-milyar-dolara-yaklasti-zeytinyagi-rekor-kirdi-928102.html

brokerüstad
25-02-2013, 18:57
Manisalı bir zeytin firması Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkardıkları ızgarada kavrulmuş zeytini ‘Grill Zeytin’ adıyla dünyanın birçok ülkesine pazarlıyor.

Manisa'da yaklaşık 30 bin metrekare alanda kurulu tesiste 27 çeşit zeytin üretimi gerçekleştiriliyor. Son teknoloji sistemleri ile zeytinleri hazırlayan firma, yaklaşık 6 ay önce Ar-Ge çalışmaları sonucunda ızgarada kavrulmuş 'Grill Zeytin' adıyla yeni bir zeytin çeşidi ortaya çıkardı. Ülkemizdeki birçok markette yerini alan zeytinler yurt dışına da pazarlanmaya başladı. Başta Dubai, Suudi Arabistan, Katar ve Irak olmak üzere 10 ülkeye ızgaralanmış zeytin ihraç ediliyor.

Fabrikaya geldiğinde ilk olarak yenilebilir duruma getirilen zeytinler, daha sonra 110 derece sıcaklıkta özel mangallarda sterilize ediliyor. Izgarada kavrulduktan sonra aromalandırılan ve tatları birbirine geçirilen zeytinler, cam kavanozlar içerisinde ambalajlanarak satışa hazır hale getiriliyor.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/zeytini-izgaraladi-dunyaya-pazarladi

brokerüstad
01-03-2013, 18:57
BALIKESİR - Balıkesir'in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçelerini içine alan Edremit Körfezi'nde şubat ayında yaşanan yağışlar nedeniyle zeytinin aşırı su çektiği, bu durumun da yağ oranının azalmasına yol açtığı bildirildi.

Edremit Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Gıda Meslek Komitesi Başkanı Doğan Öge, yaptığı açıklamada, Edremit Körfezi'nin yağlık zeytin üretiminde önde geldiğini söyledi.
İç piyasaya sunulan, yurt dışına ihraç edilen zeytinyağının kalitesinin ve zeytindeki yağ oranının, hava şartlarından etkilenebildiğini dile getiren Öge, özellikle Şubat ayının yağışlı geçmesinin yağ oranını olumsuz etkilediğini anlattı.

Yağışlardan dolayı zeytinin fazla su çektiğini ifade eden Öge, ''Dolayısıyla yağ oranı az çıkıyor. Toplama maliyetleri yüksek, bu sebeple üreticinin bundan para kazanması, ağacına bakması, gübrelemesi, ilaçlaması mümkün değil'' dedi.

Zeytinyağı üreticisi ve Edremit Ziraat Odası Murahhas Üyesi Ali Yılmaz Diker ise yağışlar nedeniyle zeytin meyvesinin aşırı su çektiğini ve kilogram bazında ağırlaşarak yağ oranının düştüğünü belirterek, bu durumun üretim maliyetlerini yükselttiğini bildirdi. Önceki aylarda 100 kilogram zeytinden ortalama 20 kilogram yağ alınırken yağışlarla bu oranın bölgesine göre 15 kilograma kadar düştüğünü vurgulayan Diker, şunları kaydetti:

''Özellikle bu yıl Edremit Körfezi'nde ürün bolluğu nedeniyle hasat süresi uzadı. Halen hasat devam ediyor. Bu yılın yağışlı geçmesi ve kapalı gün sayısının fazlalığı bizi olumsuz etkiledi. Zeytinin bir miktarı, yağışlardan dolayı yere düştü. Ağaçta kalan kısmı ise fazla miktarda su çekti. Zeytindeki yağ miktarı aynı kalıyor ancak kilogram ve tane bazında oranı düşüyor.''
Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüseyin Acar ise üreticilerin söylediğinin aksine yağışlar nedeniyle zeytinde randıman kaybı yaşanmadığını ifade etti.
Yağmurun zeytine bir zararının olmadığını belirten Acar, ''Üreticinin zeytinden aldığı mevcut olan yağ oranı, randıman, su da alsa aynıdır. Zeytin su aldığı zaman şişer ama yağ oranı aynıdır. Zeytinin yağmurda aldığı su ile çapı büyür, yağın randımanında etken değildir'' dedi.
http://www.dunya.com/yagislar-zeytini-sisirdi-yag-orani-azaldi-183361h.htm

brokerüstad
28-03-2013, 20:11
İZMİR - Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), İngilizlere Türk sofralık zeytinini sevdirdi. İngiltere'yi sofralık zeytin ihracatında hedef pazar olarak seçen ZZTK, Londra'da 17-20 Mart 2013 arasında düzenlenen The International Food&Drink Event 2013'te Türk sofralık zeytinini tanıttı. ZZTK'nin standını ziyaret eden ithalatçılar, Türkiye'den zeytinyağı almak istediklerini ancak Avrupa Birliği (AB)'nin Türkiye'ye uyguladığı 100 tonluk kotanın buna engel olduğunu dile getirdi.Türkiye'nin son yıllarda zeytin ağacı varlığını iki katına çıkararak 170 milyon adete ulaştığına dikkat çeken ZZTK Başkan Vekili Davut Er, bu sezon 201 bin ton olan zeytinyağı rekoltesinin de yakın gelecekte 650 bin tona ulaşmasının beklendiğini, bunun pazarlanması için en büyük tüketici konumundaki AB'nin kotayı yükseltmesi gerektiğini kaydetti. İtalya'nın en büyük zeytinyağı ihracatçılarından Colativa başta olmak üzere birçok Avrupalı firmanın, Türkiye'den zeytinyağı almak istediklerini fuar sırasında kendilerine ilettiğini aktaran Er, şöyle devam etti: "Bir tarafta bizden ürün almak isteyen ithalatçılar, diğer tarafta ise zeytinyağını ihraç etmek isteyen Türk ihracatçıları var. Aramızdaki kota engelinin kaldırılması için başta Ekonomi Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkililerin yardım ve desteğini bekliyoruz. Kota sıkıntımızı, fuardan sonra Ekonomi Bakanlığı temsilcisi Hasan Kocasoy ve ticaret müşavirliğimizin yetkilisine ilettik."

Londra'daki fuarda özellikle Türk yeşil zeytininin büyük beğeni kazandığını belirten Davut Er, "Türkiye'nin en fazla sofralık zeytin ihraç ettiği ülkeler listesinde altıncı sırada yer alan İngiltere'ye ihracatımızı arttırmak istiyoruz. Food&Drink Event 2013, bu anlamda önemli bir tanıtım fırsatı oldu." dedi. ZZTK standına tüketiciler ve firmaların yoğun ilgi gösterdiğini de aktaran Er, sadece Avrupa ülkelerinden değil, Brezilya ve Çin'den gelen ithalatçıların Türk zeytin ve zeytinyağı alımı konusunda istekli olduğunu, Çin, Tayvan ve Hong Kong'da faaliyet gösteren Citysuper marketler zincirinin de yakından ilgilendiğini vurguladı. (CİHAN)

http://www.habergalerisi.com/haber/avrupalilar-turk-zeytinyagi-istiyor-kota-ihracata-engel-oluyor-986322.html

brokerüstad
04-05-2013, 11:17
Sambacılar Türk zeytinyağı yiyecek
İZMİR - Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye, yeni ihraç pazarları bulmak için aralıksız çalışıyor. 2023 yılında 3,8 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör, bu rakama ulaşmak için hedef pazarlarda yoğun tanıtım kampanyası yürütüyor. Bu çerçevede Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), 6-9 Mayıs 2013 arasında Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde düzenlenecek Feira Apas 2013'te Türk zeytin ve zeytinyağını Latin Amerikalıların beğenisine sunacak. ZZTK Başkanı Metin Ölken, sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatında Brezilya'nın yeni girilecek bir pazar konumunda olduğunu söyledi. Ölken, burayı önümüzdeki yıllarda Türkiye'de oluşacak rekolte fazlasının pazarlanacağı bir alan olarak gördüklerini kaydetti.TÜRK VE BREZİLYA MUTFAKLARINDAN ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER TATTIRILACAK

Fuar süresince ZZTK standında Türk ve Brezilya mutfaklarından zeytinyağlı yemek sunumu yapacaklarını dile getiren Ölken, "Aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptıracağız. Feira Apas 2013, ZZTK olarak katılacağımız ikinci fuar olacak. Fuar sırasında Brezilya Zeytinyağı Üreticileri ve İthalatçıları Derneği üyelerine Türkiye'deki zeytin ve zeytinyağı üretimi, potansiyeli ve ihracatıyla ilgili bir sunum yapacağız. 8 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı Sao Paulo Ticaret Müşavirliğimiz'le ortak bir resepsiyon düzenleyip Brezilya'da yerleşik büyük marketlere ve firmalara Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün potansiyelini tanıtacağız." diye konuştu.

Brezilya'nın 2,5 trilyon dolara ulaşan gayri safi milli hasılasıyla dünyanın en büyük yedinci ekonomisi konumunda olduğuna dikkat çeken Metin Ölken, şunları kaydetti: "Brezilya, 190 milyonluk nüfusu ve kişi başına 13 bin doları aşan millî geliriyle Güney Amerika'nın en büyük ülkesi konumunda. 2012-2013 sezonu için 70 bin ton zeytinyağı ve 90 bin ton sofralık zeytin tüketimi öngörülen Brezilya, Avrupa Birliği'nin ABD'den sonra en fazla zeytin ve zeytinyağı ihraç ettiği ikinci pazar. ZZTK olarak bu gerekçelerle Brezilya'yı hedef pazar olarak belirledik. İlerleyen yıllarda Türk zeytin ve zeytinyağı için ciddi bir pazar haline geleceğini düşünüyoruz. ZZTK olarak geçmişte hedef pazar olarak belirlediğimiz ülkelerde yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları sonucunda başarılı olduk, o ülkelere zeytin ve zeytinyağı ihracatımız, ortalama ihracat artış hızımızın çok üzerinde arttı. Brezilya'da da başarılı olacağımıza yürekten inanıyoruz." (CİHAN)
http://www.habergalerisi.com/haber/sambacilar-turk-zeytinyagi-yiyecek-1023277.html

çingçangçong
04-05-2013, 14:54
Sambacılar Türk zeytinyağı yiyecek
İZMİR - Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye, yeni ihraç pazarları bulmak için aralıksız çalışıyor. 2023 yılında 3,8 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör, bu rakama ulaşmak için hedef pazarlarda yoğun tanıtım kampanyası yürütüyor. Bu çerçevede Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), 6-9 Mayıs 2013 arasında Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde düzenlenecek Feira Apas 2013'te Türk zeytin ve zeytinyağını Latin Amerikalıların beğenisine sunacak. ZZTK Başkanı Metin Ölken, sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatında Brezilya'nın yeni girilecek bir pazar konumunda olduğunu söyledi. Ölken, burayı önümüzdeki yıllarda Türkiye'de oluşacak rekolte fazlasının pazarlanacağı bir alan olarak gördüklerini kaydetti.TÜRK VE BREZİLYA MUTFAKLARINDAN ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER TATTIRILACAK

Fuar süresince ZZTK standında Türk ve Brezilya mutfaklarından zeytinyağlı yemek sunumu yapacaklarını dile getiren Ölken, "Aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptıracağız. Feira Apas 2013, ZZTK olarak katılacağımız ikinci fuar olacak. Fuar sırasında Brezilya Zeytinyağı Üreticileri ve İthalatçıları Derneği üyelerine Türkiye'deki zeytin ve zeytinyağı üretimi, potansiyeli ve ihracatıyla ilgili bir sunum yapacağız. 8 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı Sao Paulo Ticaret Müşavirliğimiz'le ortak bir resepsiyon düzenleyip Brezilya'da yerleşik büyük marketlere ve firmalara Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün potansiyelini tanıtacağız." diye konuştu.

Brezilya'nın 2,5 trilyon dolara ulaşan gayri safi milli hasılasıyla dünyanın en büyük yedinci ekonomisi konumunda olduğuna dikkat çeken Metin Ölken, şunları kaydetti: "Brezilya, 190 milyonluk nüfusu ve kişi başına 13 bin doları aşan millî geliriyle Güney Amerika'nın en büyük ülkesi konumunda. 2012-2013 sezonu için 70 bin ton zeytinyağı ve 90 bin ton sofralık zeytin tüketimi öngörülen Brezilya, Avrupa Birliği'nin ABD'den sonra en fazla zeytin ve zeytinyağı ihraç ettiği ikinci pazar. ZZTK olarak bu gerekçelerle Brezilya'yı hedef pazar olarak belirledik. İlerleyen yıllarda Türk zeytin ve zeytinyağı için ciddi bir pazar haline geleceğini düşünüyoruz. ZZTK olarak geçmişte hedef pazar olarak belirlediğimiz ülkelerde yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları sonucunda başarılı olduk, o ülkelere zeytin ve zeytinyağı ihracatımız, ortalama ihracat artış hızımızın çok üzerinde arttı. Brezilya'da da başarılı olacağımıza yürekten inanıyoruz." (CİHAN)
http://www.habergalerisi.com/haber/sambacilar-turk-zeytinyagi-yiyecek-1023277.html

Peki zeytinciler de samba yapacak mı?

brokerüstad
04-05-2013, 16:50
Peki zeytinciler de samba yapacak mı?

İnşallah kazançları bol olur

brokerüstad
04-05-2013, 16:57
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu" dedi.

Büyükekşi, nisan ayı ihracat verilerine ilişkin Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, "Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu. İlk 4 ayda ihracatımız yüzde 5 artarak 48 milyar 943 milyon dolara yükseldi" dedi.

"Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 11 artışla 153 milyar 485 milyon dolar oldu" diyen Büyükekşi, şöyle konuştu:

"Nisan ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 769 milyon dolar ile otomotiv sektörümüz yaparken, 1 milyar 432 milyon dolarla kimya sektörümüz ikinci, 1 milyar 327 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü sırada yer aldı."

İller bazında ihracat

Büyükekşi, iller bazında bakıldığında, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran ilin yüzde 19 ile Gaziantep olduğunu bildirdi.

Gaziantep'i yüzde 15 artışla Denizli'nin ve yüzde 14 artışla da Bursa'nın takip ettiğini anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Nisan ayında Adana'nın ihracatı yüzde 5, İstanbul ihracatı yüzde 4, İzmir'in ihracatı yüzde 3 artış kaydetti. Ankara'nın ihracatı yüzde 2, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 4, Hatay'ın ihracatı yüzde 5, Manisa'nın ihracatı yüzde 20 düşüş kaydetti."

"AB'ye ihracatımız nisan ayında yüzde 3 yükseldi"

"Nisan ayında AB pazarındaki ihracat artışımız sürdü" ifadelerini kullanan Büyükekşi, şunları kadetti:

"AB'ye ihracatımız nisan ayında yüzde 3 yükseldi. Nisan ayında Bağımsız Devletler Topluluğu ve Afrika ülkelerine ihracatımız yüzde 14 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 12 ihracat artışı yakaladık. Libya'ya ihracatımız yüzde 49, Türkmenistan'a ihracatımız yüzde 47, Cezayir'e ihracatımız yüzde 33, Hollanda'ya yüzde 30, Fas'a yüzde 28, Ukrayna'ya yüzde 25, Çin'e yüzde 21, Irak'a yüzde 15, İtalya'ya yüzde 13 ve Rusya'ya yüzde 8 artış gösterdi. Suriye'ye ihracatımız ise nisan ayında yüzde 56, ilk 4 ayda ise yüzde 15 artış yükseldi."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Dünya ekonomisi genelinde 2013 büyüme beklentisi yüzde 2,8'den yüzde 2,6'ya çekilmiş durumda" dedi.Büyükekşi, nisan ayı ihracat verilerine ilişkin Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Küreselleşmenin giderek yoğunlaşması, dünya genelinde ekonomik entegrasyonu da beraberinde getirdiğini ifade eden Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Kelebek etkisi misali, bizden binlerce kilometre uzaktaki bir ülkede yaşanan olumlu ya da olumsuz bir gelişme, anında bize de yansıyor. Dış ticaret ile ilgili gelişmeler, biraz da içinde yaşadığımız dünyanın iklimi belirliyor. Uluslararası finansal sistemde göreceli istikrar artıyor. Ülkeler büyümeye yönelik olarak piyasalarını canlandırmaya çalışıyor ama bu istikrar arayışı büyüme ve istihdam rakamlarına henüz yansımış değil."

"Emtia fiyatları önemli ölçüde gerilemiş durumda"

"Dünya ekonomisi genelinde 2013 büyüme beklentisi yüzde 2,8'den yüzde 2,6'ya çekilmiş durumda" diyen Büyükekşi, şöyle konuştu:

"Son açıklanan verilerle küresel ekonomik yavaşlama yönünde endişenin devam ettiği gözleniyor. Avro bölgesindeki resesyon ise devam ediyor. Dünya Ticaret Örgütü, 2013 yılında dünya ticaret hacmine dair büyüme öngörüsünü miktar bazında yüzde 4,5'dan yüzde 3,3'e indirdi. Değer olarak ise büyüme öngörüsü yüzde 5'den yüzde 3'e çekildi. Dünya ekonomilerindeki yavaşlama ve bazı gelişmiş ülkelerde resesyon endişesiyle emtia fiyatları geriliyor. Emtia fiyatları önemli ölçüde gerilemiş durumda. Örneğin petrol fiyatları son 4 yıl içerisindeki zirve seviyesinden yüzde 14, altın fiyatları yüzde 17, pamuk fiyatları yüzde 45 gerilemiş durumda. Brent petrol fiyatı 100 doların altına indi. Altın fiyatlarında önemli bir gerileme yaşandı."

"AB için toparlanma beklenenden de uzun süreceğe benziyor"

Büyükekşi, Avrupa Birliği'nde (AB) işsizliğin yüzde 12 ile rekor seviyede olduğunu, AB'nin hala büyüyememe sorunuyla boğuştuğunu vurguladı.

Resesyon beklentisinin, politika değişikliklerini de beraberinde getirdiğine değinen Büyükekşi, G-20 ülkelerinin sıkı para politikalarından vazgeçerek genişlemeye yönelik önlem almaya başladığını açıkladı.

Çin haricinde 69 büyük ekonominin genel toplamına bakıldığında, ilk 2 aydaki ihracat büyümesinin yüzde sıfır mertebesinde olduğunu anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Brezilya, Meksika, Kanada, Japonya ve Rusya'da ihracat düşüşü var. Küresel talebin zayıf olması, dünya ticaretindeki durağanlığın en önemli sebebi. Avrupa Birliği için toparlanma beklenenden de uzun süreceğe benziyor. Biz ihracatçılar ana pazarımız olan AB'deki bu düşüşe adapte olduk. Ancak toparlanmanın uzun sürmesi ihracatımızın büyümesini de olumsuz etkiliyor."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Küresel ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen, ihracat artışında dünyadaki pek çok ülkeden çok daha iyi bir durumdayız. Gelişmiş ekonomilerle aramızdaki farkı kapatmak için bugünler bizim için önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları değerlendirebilmemiz için ihracata dayalı büyüme tempomuzu korumamız gerekiyor" dedi.Büyükekşi, nisan ayı ihracat verilerine ilişkin Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, dünyadaki olumsuz gelişmelere rağmen, Türkiye'nin ihracat artışında ön sıralardaki yerini koruduğunu vurguladı.

Türkiye'nin, 2013 yılının ilk çeyreğinde, ihracatta yakaladığı yüzde 5'lik büyümeyle dünyada 4. sırada yer aldığını ifade eden Büyükekşi, şöyle konuştu:

"Küresel ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen, ihracat artışında dünyadaki pek çok ülkeden çok daha iyi bir durumdayız. Gelişmiş ekonomilerle aramızdaki farkı kapatmak için bugünler bizim için önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları değerlendirebilmemiz için ihracata dayalı büyüme tempomuzu korumamız gerekiyor. Nispeten iyi durumdayız ama daha iyi olmamız gerekiyor.

Dünya ticaretindeki durağanlığı, Türkiye'nin ayağına gelmiş önemli bir fırsat olarak da değerlendirebiliriz. 2020 yılında gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretinde yüzde 40 pay alacağı öngörülüyor. Bu yüzden bugünkü ekonomik ortamda, Türkiye'nin atılım yaparak payını arttırmasının tam zamanıdır. Türkiye olarak küresel ekonomiye entegre olmaktan, rekabet etmekten korkmuyoruz. Kapalı pazarlara girmek için kapıları zorluyoruz."

"Batı dünyası, kendi içinde ekonomik pazar oluşturmak istiyor"

Büyükekşi, Avrupa Birliği'nin (AB) serbest ticaret antlaşması yaptığı tüm ülkelerle serbest ticaret antlaşması istediklerini bildirdi.

AB ve ABD'nin serbest ticaret antlaşması yapmak için müzakerelere başladığına değinen Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Batı dünyası, kendi içinde büyük bir ekonomik pazar oluşturmak istiyor. Sadece mal ticaretini değil, aynı zamanda hizmetleri ve kamu alımlarını da içeren yeni nesil bir serbest ticaret antlaşması yapıyorlar. Biz Türkiye'nin bu gelişmenin dışında kalmasını ve zarara uğramasını istemiyoruz. Aynı paralelde Türkiye-ABD arasında bir serbest ticaret antlaşması yapılmasını da istiyoruz. AB ile ABD'nin gerçekleştireceği anlaşmanın Türkiye'ye olası etkilerini araştırmak için, bir etki analizi çalışması başlatacağız."

"Büyümenin en az 2 puanı ihracattan gelsin"

Büyükekşi, Türkiye'nin 2012 yılında büyümesinin yüzde 2,2 olduğunu hatırlatarak, bu büyümenin tatmin edici olmadığını anlattı.

"2013 yılı programında Türkiye'nin yüzde 4 büyümesi öngörülüyor" diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Büyümenin kaynakları iç tüketim ve yatırım artışı olarak görülüyor. Büyümenin en az 2 puanı ihracattan gelsin. İç tüketim ve yatırımla beraber büyüme yüzde 5'lere ulaşsın. 2013 yılı çift kanatlı büyüme yılı olsun istiyoruz. İhracatın büyümeye katkısının sürdürmesi için uygun iklime ihtiyaç var."

Büyükekşi, ihracatın daha hızlı artabilmesi için mutlaka destek verilmesi gerektiğine işaret ederek, Türk ihracatçısının Ar-Ge'ye de, tasarıma da kaynak ayıramadığını bildirdi.

"İhracatçımız karlılık için rekabetçi kur istiyor" açıklamasında bulunan Büyükekşi, "Bu konudaki talepler son dönemde daha da sıklaştı, yoğunlaştı. İhracatçımız, enflasyona göre dengelenmeyen bir kur ile rekabet edemiyor. TL bazda tüm girdiler enflasyon oranında artarken, kurlar hareket etmiyor. Artık bu duruma bir çare bulunması gerekiyor. Biz döviz kuru sepetinin kademeli olarak 2.10 lira ve sonrasında da 2.20 lira seviyesinde olması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından 2012 yılında Bilecik'te en fazla ihracat yapan 5 firmaya teşekkür plaketi verildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, toplam 11 milyar 870 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen nisan ayında en fazla ihracatı 1 milyar 769 milyon dolar ile otomotiv endüstrisi yaptı.

TİM verilerine göre, nisan ayında ihracatta ilk üç ülke Almanya, Irak ve İngiltere olarak sıralandı. Almanya'ya ihracat geçen yılın nisan ayıyla kıyaslandığında yüzde 4 azalarak 1 milyar 38 milyon 867 bin dolar olurken, Irak'a 910 milyon 416 bin dolar, İngiltere'ye ise 624 milyon 645 bin dolar ihracat yapıldı.

Geçen ay en fazla ihracatı 1 milyar 769 milyon 820 bin dolar ile otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Türkiye ihracatından yüzde 14,9 pay alan otomotiv endüstrisinin nisan ayındaki ihracatı 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 8,6 oranında yükseldi.

Bu sektörü, 1 milyar 432 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü izlerken sektörün ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 oranında geriledi.

Geçen ay hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 327 milyon, çelik sektörü 1 milyar 248 milyon, elektrik ve elektronik makine-bilişim sektörü de 921 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Nisan ayında tarım sektörünün ihracatı 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 13,7 artarak 1 milyar 695 milyon dolara, madencilik sektörünün ihracatı da yüzde 25,2 artarak 402 milyon dolara ulaştı. Sanayi sektörünün ihracatı ise aynı dönemde yüzde 2,8 artışla 9 milyar 771 milyon dolar oldu.

Geçen ay ihracatta sanayinin payı yüzde 82,3, tarımın payı yüzde 14,3, madenciliğin payı ise yüzde 3,4 oldu.

En çok ihracat yapan 10 il ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Hatay ve Adana olarak sıralandı.

En yüksek artış zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde

İhracatını nisan ayında önceki yılın aynı ayına göre en fazla artıran zeytin ve zeytinyağı ürünleri sektörü oldu. Zeytin ve zeytinyağı ürünleri sektörünün ihracatı, söz konusu dönemde yüzde 141,9 artarak 38 milyon 471 bin dolara çıktı.

Aynı dönemde su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı yüzde 35,6 artışla 154 milyon 980 bin, diğer sanayi ürünleri ihracatı yüzde 27,1 artışla 10 milyon 194 bin, deri ve deri mamulleri ihracatı yüzde 18,8 artışla 145 milyon 800 bin, tütün ve mamulleri ihracatı yüzde 18,4 artışla 104 milyon 726 bin, ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatı ise yüzde 18,2 artışla 362 milyon 462 bin dolara yükseldi.

Gemi ve yat sektörünün ihracatı yüzde 35,4 azaldı

Nisan ayında, gemi ve yat sektörünün ihracatı 2012 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 35,4 azalarak 29 milyon 281 bin, elektrik ve elektronik makine-bilişim sektörünün ihracatı yüzde 12,3 azalarak 921 milyon 225 bin, çelik sektörünün ihracatı da yüzde 6 azalarak 1 milyar 248 milyon 550 bin dolara geriledi.

Geçen ay ihracatçı birlikleri genel sekterlikleri bazında en fazla ihracatı 3 milyar 442 milyon dolarla İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği (İMMİB) gerçekleştirirken bunu 1 milyar 738 milyon dolarla Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), 1 milyar 450 milyon dolarla İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve 1 milyar 68 milyon dolarla Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) izledi.

TİM verilerine göre, nisan ayı ihracatı ile 2012 yılının aynı ayına oranla değişim ve son 12 aylık ihracat ve değişim oranları şöyle:

(bin dolar)

SEKTÖRLER 2012 Nisan 2013 Nisan Değişim (%)('13/'12) Pay(%) 2013
I. TARIM 1.491.195 1.695.327 13,7 14,3
A. BİTKİSEL ÜRÜNLER 1.070.299 1.177.885 10,1 9,9
Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mam. 479.204 523.464 9,2 4,4
Yaş Meyve ve Sebze 159.171 160.608 0,9 1,4
Meyve Sebze Mamulleri 88.710 101.309 14,2 0,9
Kuru Meyve ve Mamulleri 95.619 104.738 9,5 0,9
Fındık ve Mamulleri 132.710 134.089 1,0 1,1
Zeytin ve Zeytinyağı 15.904 38.471 141,9 0,3
Tütün ve Mamulleri 88.476 104.726 18,4 0,9
Süs Bitkileri 10.506 10.480 -0,2 0,1
B. HAYVANSAL ÜRÜNLER 114.273 154.980 35,6 1,3
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller 114.273 154.980 35,6 1,3
C. AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ 306.622 362.462 18,2 3,1
Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri 306.622 362.462 18,2 3,1
II. SANAYİ 9.503.127 9.771.819 2,8 82,3
A. TARIMA DAYALI İŞLENMİŞ ÜRÜNLER 936.266 1.039.670 11,0 8,8
Tekstil ve Hammaddeleri 645.851 703.306 8,9 5,9
Deri ve Deri Mamulleri 122.704 145.800 18,8 1,2
Halı 167.710 190.564 13,6 1,6
B. KİMYEVİ MADDELER VE MAM. 1.482.167 1.432.648 -3,3 12,1
Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 1.482.167 1.432.648 -3,3 12,1
C. SANAYİ MAMULLERİ 7.084.694 7.299.501 3,0 61,5
Hazırgiyim ve Konfeksiyon 1.215.281 1.327.330 9,2 11,2
Otomotiv Endüstrisi 1.630.201 1.769.820 8,6 14,9
Gemi ve Yat 45.306 29.281 -35,4 0,2
Elektrik - Elektronik Mak. Bilişim 1.050.592 921.225 -12,3 7,8
Makine ve Aksamları 449.870 505.134 12,3 4,3
Demir ve Demir Dışı Metaller 513.148 550.648 7,3 4,6
Çelik 1.328.581 1.248.550 -6,0 10,5
Çimento Cam Seramik ve Toprak 271.020 293.093 8,1 2,5
Mücevher 153.132 167.465 9,4 1,4
Savunma Sanayii 101.378 114.167 12,6 1,0
İklimlendirme Sanayii 318.163 362.594 14,0 3,1
Diğer Sanayi Ürünleri 8.023 10.194 27,1 0,1
III. MADENCİLİK 321.791 402.924 25,2 3,4
Madencilik Ürünleri 321.791 402.924 25,2 3,4
T O P L A M (TİM) 11.316.112 11.870.070 4,9 100,0
İhracatçı Birlikleri Kaydından Muaf İhracat
T O P L A M (TİM TÜİK) 11.316.112 11.870.070 4,9 100,0

http://ekonomi.haber7.com/gundem-veriler/haber/1020870-nisan-ayinda-ihracat-yuzde-49-artti

brokerüstad
04-05-2013, 17:00
Zeytinyağının özünü elde ettiler
Zeytin ve zeytinyağı üzerinde bilimsel çalışmalara imza atan Türk iş adamı, kozmetik sanayinde ham madde olarak kullanılabilecek zeytinyağı özünü elde etmeyi başardı.
Türkiye’nin ilk ve tek konumundaki bitki özü üretim tesislerinin sahibi olan iş adamı ve kaşif Faruk Durukan, zeytin ve zeytinyağı üzerinde yaptığı buluş ve çalışmalarında hız kesmiyor. Zeytin yaprağı çayını Türk halkı ile buluşturan, dünyanın en büyük bitki özü reaktörünün bulunduğu tesislerinde elde ettiği bitki özlerini, İsviçre dahil, çeşitli ülkelere ilaç ham maddesi olarak ihraç eden Faruk Durukan, bir süredir çalıştığı yeni buluşunu tamamladı.

Zeytincilik sektöründe öncü bölge Balıkesir’in Edremit ilçesindeki gelişmiş tesis ve laboratuarlarında bilim adamlarıyla birlikte zeytinyağını ayrıntılı bir şekilde inceleyen Durukan, dünyanın en kaliteli zeytinyağı özünü elde etmeyi başardığını açıkladı.

Dünyadaki kozmetik sanayinde çığır açacak olan zeytinyağı özünün insanlığa hayırlı olmasını dileyen Türk iş adamı Faruk Durukan, “Türk biliminin ilerlemesine, Edremit’teki çalışma alanımızda katkılar sağlıyoruz. Hatırlayacağınız üzere, daha önce, taşın suyunu elde etmiş ve bu su ile yanmayan malzeme elde etmeyi başarmış, Domuz Gribi’ne karşı etkili bir aşı geliştirmiş, bitki özlerinden dünyanın en etkili ilaç ham maddeleri üretmiş, meyve özlerinden gıda takviyeleri üretmiş, bitkilerden kök boyalar elde etmiş, zeytin çekirdeğinden kaliteli aktif karbon elde etmiş, dünyanın 3 bin yıldır çözüm bulamadığı ve çevre felaketine neden olan zeytin kara suyunu ayrıştırıp faydalı ek gıdalar elde etmiş ve daha bunlar gibi çok sayıda bilimsel çalışmaya imza atmıştık. Bir çalışmamız ile de, bilim dalında Nobel ödülüne aday gösterilmiştik. Biz, çalışmalarımızı ülkemizdeki yaklaşık 20 üniversite ile ortak şekilde yürütüyoruz. Amacımız, Türk ER-GE’sine ivme kazandırıp, dünyada etkili ve saygın hale getirmektir. Bu çalışmalarımızda destek olan tüm akademisyenlere ve teknik ekibimize teşekkür ediyorum. Zeytinyağı üzerinde yaptığımız çalışmalarda sona geldik ve zeytinyağının özünü elde ettik. Zeytinyağının özü çok değerli bir ham maddedir. Zeytinyağı özü, kozmetik sanayinde çığır açacak bir etken malzeme konumundadır. Bu değerli madde için şimdiden çok olumlu tepkiler aldık ve yurt içi ile yurt dışından siparişler gelmeye başladı. Bu üretim ve buluş, ülkemizin adını dünyaya yine duyuracak bir çalışmadır. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/zeytinyaginin-ozunu-elde-ettiler/ekonomi/ekonomidetay/07.04.2013/1690487/default.htm

brokerüstad
08-05-2013, 19:32
Tarım sektöründe tüm dünyada yıldızı parlayan Türkiye’de zeytinyağı ihracatı son üç aydır rekor kırıyor.

Zeytinyağı ihracatında Kasım 2012’de başlayan yeni sezon ile birlikte artışlar yaşanıyor. İspanya’da yaşanan rekolte düşüklüğü ile birlikte ülkemizin zeytinyağı ihracatı arttı. İspanya'da yıllık 1 milyon 400 bin ton olan zeytin rekoltesi, kuraklık sebebiyle 600 bin tona geriledi. Bu da ülkemizin ihracatında rekor artışlara neden oldu.

Türkiye’den yapılan zeytinyağı ihracatı kasım ayından bu yana yüzde 469 oranında artış gösterdi. Söz konusu dönemden bu yana yaklaşık 60 bin ton zeytinyağı ihracatı yapıldı.

Zeytinyağı ihracatı Ocak-Nisan döneminde, bir önceki yıla oranla yüzde 202,9'luk artış sağlayarak, son 3 aydır rekor kırıyor. Sadece Nisan ayında ise yüzde 141,9'luk artış yaşandı.

Öte yandan ülkemizde zeytinyağı üretiminde de artış yaşanıyor. Türkiye’de son yıllarda dikilen 90 milyona yakın zeytin ağacı bulunuyor. Bu ağaçların ürün vermesiyle birlikte 600 bin tonun üzerinde bir rekolte bekleniyor. Rekoltenin yüksek olmasıyla birlikte ihracatın daha da artması hedefleniyor.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/zeytinyagi-ihracatinda-rekor

brokerüstad
12-05-2013, 08:06
Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, halk arasında birçok yerde tedavi edici özelliğiyle kullanıldığını bildiğimiz zeytinyağının antioksidan (koruyucu) özelliği bulunduğunu söyledi.
EGE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semih Ötleş tarafından yazılıp 'Halk Kitapları' serisinde yayımlanan 'Sağlıklı Beslenme ve Zeytinyağı' kitabı, zeytinyağının mucizevi özelliklerinden zeytinyağlı yemeklere kadar halkın anlayacağı dilde önemli bilgiler içeriyor. Kitabın yazarları, zeytinyağı ile Akdeniz usulü beslenenlerin daha az hastalandıkları ve daha uzun yaşadıklarını belirtti.

Prof. Dr. Yılmaz, "Yağlar, beslenmede yapıtaşıdır. Zeytinyağı, halkımızın beslenme ögesi olarak mutfakta istekle ve memnuniyetle kullandığı yerleşmiş bir gıdadır. Kolay sindirilmesinin yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilmesi, prostat kanserine karşı koruyucu etki göstermesi, yangıyı azaltabilmesi ve cilt sağlığını koruması gibi olumlu etkileriyle de özel bir öneme sahiptir" dedi. Prof. Dr. Yılmaz, sağlıklı bir yaşam için zeytinyağlı yemekleri sofralardan eksik etmemeyi önerdi.

ÖMRE ÖMÜR KATIYOR

Türk mutfağının vazgeçilmez bir gıdası olan zeytinyağının, insan sağlığı üzerindeki etkilerine değinen Prof. Dr. Semih Ötleş, zeytinyağı kullanımının yaygın olduğu Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların yaşam sürelerinin daha uzun olduğuna dikkat çekti. Zeytinyağının faydası hakkında Prof. Dr. Ötleş, "Zeytinyağı sadece zeytin ağacı meyvelerinden elde edilen ve hiçbir kimyasal işlem görmeden doğal olarak tüketilebilen tek yağdır" dedi.

ÜRETİM ÇOK, TÜKETİM YOK

Prof. Dr. Semih Ötleş, Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu Akdeniz iklim özellikleriyle dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticisi olmasına rağmen, tüketimde geri planda kaldığına değinerek bu durumun tersine çevrilmesi gerektiğinden söz etti. Prof. Dr. Ötleş, "Özellikle zeytinyağının tüketilme alışkanlığının sorgulandığı bir çok çalışmada, tüm yaş gruplarında zeytinyağı kullanım miktarı yüksek olan insanların, daha az sorunlu ve daha uzun yaşama sürelerine sahip olduğu belirlenmiştir" bilgisini verdi.

'AKDENİZ İNSANININ ORTALAMA ÖMRÜ 75- 80 CİVARI'

Prof. Dr. Ötleş, Avrupa insanıyla mukayese edildiğinde, Akdeniz usulü zeytinyağı ile beslenen insanların, daha az hastalığa maruz kalarak, ortalama bir Avrupa'lıdan daha uzun yaşadığını söyledi. Prof. Dr. Ötleş, "Avrupa'da 70- 75 yaş ortalama yaşam süreci varken, Akdeniz ülkelerinde bu rakam 80'e kadar çıkabiliyor" dedi.

Zeytinyağının, diğer yağlarla karşılaştırıldığında daha ham olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ötleş, ayçiçekyağı, soyayağı gibi yağların pek çok işlemden geçtiğini ve fazla bir doğallık barındıramadığına dikkat çekti. Bu nedenle Prof. Dr. Ötleş, mutfağında ayçiçekyağı ve zeytinyağı barındıran insanların yaşam sürelerinde farklılıklar olmasının doğal olduğuna değindi.

Prof. Dr. Semih Ötleş, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yayınları'ndan çıkan, Sağlıklı Beslenme ve Zeytinyağı kitabının, bilimsel verilerden uzaklaşmayan herkes tarafından anlaşılır bir kitap olduğuna değindi. Prof. Dr. Ötleş, "Zeytinyağının tarihi kültür bilgilerinden, sağlık bilgilerine kadar pek çok detay barındıran bir kitap hazırladık" derken, herkesin keyifle alıp okuyabileceği bir kitap olduğuna dikkat çekti. Kitap, Zeytinyağlı yemekler nasıl pişirilir, zeytinyağının sindirim sistemi ve kalp damar sistemindeki etkileri nasıldır, gibi pek çok soruya yanıt veriyor. Prof. Dr. Ötleş, temizliğimizin temel maddesi olan sabunun yaygın bir hammaddesinin zeytinyağı olduğunu ifade ederken, sindirim sistemi açısından da, sindirilebilen en kolay yağın zeytinyağı olduğunu belirtti.

'TÜRK MUTFAĞINDA ZEYTİNYAĞI BAŞROL ÜSTLENMELİ'

Zeytinyağı ve zeytin yaprağının pek çok açıdan sağlık getiren unsurlarına ve avantajlarına değinen Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise hazırlamış oldukları kitabın zeytinyağının kullanımını ülkemizde arttırmasında etkili olmasını umduklarını belirtiyor. Prof. Dr. Yılmaz, "Türk mutfağında zeytinyağı başat olmalıdır. Mutfak kültürümüzde zeytinyağlı yemekler çoğaltılıp geliştirilmelidir ki yaşam kalitemizi ve süremizi toplum olarak arttırabilelim" diye konuştu.

Kaynak: DHA

http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1025102-zeytinyagi-omre-omur-katiyor

brokerüstad
26-01-2014, 13:48
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) bu yıl 5 ülkede Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştireceği bildirildi.

ZZTK'dan yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Fransa'da düzenlenecek gıda fuarlarına katılma, Brezilya ya da Rusya'ya yönelik "Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu" gerçekleştirme kararı alındığı belirtildi.

Yurt dışına yönelik tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra İzmir'de 10-13 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek "Olivtech 2014 Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı"na Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ile ortaklaşa "Alım Heyeti Organizasyonu" düzenleneceği ifade edilen açıklamada, potansiyel pazarlar arasında yer alan Çin'e yönelik etkinliklere ağırlık verileceği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ZZTK Başkanı Metin Ölken, Türk zeytincilik sektörünün 2023 yılı için 3,8 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koyduğunu belirtti.

Hedefe ulaşmak için pazarlarda kalıcı olmanın yanı sıra yeni pazar çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Ölken, "Türkiye'de rekoltenin az olduğu yıllarda tanıtım çalışmalarına ara vermeyi doğru bulmuyoruz. O nedenle 2014 yılında da tanıtım çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. İstikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracat için olmazsa olmaz konumundaki Dahilde İşleme Rejimi ile ilgili talebimizin sonucuna bakmaksızın tanıtım çalışmalarına devam edeceğiz" bilgisini verdi.

Çin pazarına çok büyük önem verdiklerini dile getiren Ölken, bu ülkenin özellikle zeytinyağı ihracatında her yıl büyüyen bir pazar olduğunu, ZZTK olarak bu yıl içinde Guangzhou ya da Pekin şehirlerinde tanıtım çalışmalarının yanı sıra bir fuara info stand ile katılacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA

http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/1119813-turk-zeytin-ve-zeytinyagi-5-ulkede-tanitilacak

ozgurkale
26-01-2014, 23:05
önceden yazıldımı bilmiyorum ama yeni 2014 yılında zeytin ağacı yetiştirme işine girmek ne kadar avantajlı olur? bakım maaliyetleri gübrelemesi budaması sulaması nasıl olur böyle bir düşüncem var burhaniye tarafında 15 dönüm üzerinde hazır 12 yıllık ağacı olan bir yer.

mandrake
28-01-2014, 21:46
bu forumdaki yazilardan edindigim intiba sanki zeytincilikte para varmis gibi

Oysaki yurtdisinda (ABD) de yasayan biri olarak sunu gordum. 20 yildir ABD deyim herseyin fiyati artarken bir tek zeytinyagin fiyati artmadi hatta ayni kaliet zeytinyagini karsilastirirsak ABD deki zeytinyaglari TR ye gore daha ucuz

Bunlari gozonune alarak insan sunu sormadan edemiyor. TR deki ureticiler nasil para kazaniyor?

Gecen sene iyi para yaptilar cunku dunyanin en buyuk ureticisi Ispanya da kuraklik vardi TR den alip kendi tenekelerine koyup sattilar. Ama Ispanya almazsa ne olacak?

Ayrica AB deki butun zeytin ve zeytinyagi ureticilerine asiri subvansiyon ve kredi var. Cunku AB nin butcesi buyuk ayrica AB parlamentosunda tarim urunlerini kullanan holdingler ve ciftcilerin temsilcileri cok guclu ama TR de hicbir yardim tesvik yok.

Bir de neden global anlamda odul almis bir zeytinyagi markasi yok? Ornegin Komili nin bir suru odulunu okudum ama hicbirisi ABD de bilinmiyor bu odullerin.

ABD de averaj kalite Italyan ORGANIK (bu cok onemli) sizma zeytinyaginin litresi 7 dolar.

Belki bilmedigim seyler vardir, ama yukaridaki bilgiler isiginda ben TR de zeytinyagi sektorunun gelecegini pek parlak gormuyorum.

kasved
25-02-2014, 22:58
bu forumdaki yazilardan edindigim intiba sanki zeytincilikte para varmis gibi

.....................
Bunlari gozonune alarak insan sunu sormadan edemiyor. TR deki ureticiler nasil para kazaniyor?

......................
Belki bilmedigim seyler vardir, ama yukaridaki bilgiler isiginda ben TR de zeytinyagi sektorunun gelecegini pek parlak gormuyorum.

Sevgili Mandrake sadece zeytinyağı değil piyango vurmaz sa tarımda tüm üreticiler her alanda yok olmaktadır, üretici-tüketici arasındaki fiyat farkının büyük kısmı işin ticaretini yapanlar tarafından elde edilir.

Tabi büyük ölçektw direkt tüketiciye malını satan üretici para kazanabilir.

briffa
06-03-2014, 01:07
Sektörü takip eden biri olarak kesinlikle girilmemesi gereken bi alan,ekim alanları ege ve marmara dışında önümüzdeki on yok içinde inanılmaz artacak ve çok büyük arazi sahipleri sektörde egemen olacak,her on dönüm araziler maliyeti karşılamayan atıl yatırımlar olacak son on yıllık birim fiyatlara bakıldığında artış hızı olmadığını görürsünüz,özetle sektörü bilmeyenler kulaktan dolma bilgilerle gaza gelmemeli...